Jak wybrać dysk zewnętrzny?

Page 1

poradnik techmaniaka

partner wydania:

Numer 2

Jak wybrać dysk zewnętrzny? agd

rtv

foto

wideo

gaming

komputery

smart home


Jak wybrać dysk zewnętrzny?

K

ryterium wyboru zewnętrznego magazynu na dane jest bardzo proste. Wystarczy określić, jak bardzo musi on być mobilny. Ten wybór determinuje rodzaj dysku, jaki musisz wybrać. Reszta to techniczne detale, w które za chwilę się zagłębimy oraz estetyka, a wiadomo, ale o gustach się nie dyskutuje. Przede wszystkim należy pamiętać o jednej rzeczy – niezależnie jaki dysk wybierzesz, powinien być wyposażony w interfejs USB 3.0. Poszczególne wersje USB różnią się przede wszystkim przepustowością, czyli prędkością transferu danych. Przesyłanie dużych plików za pośrednictwem wolnego interfejsu trwa bardzo długo i potrafi być niezmiernie irytujące. • Pierwsza wersja USB umożliwiała przesyłanie plików z prędkością do 1,5 MB/s. • Druga była znacznie szybsza, tempo wzrosło do nieco ponad 50 MB/s. • USB 3.0 oferuje natomiast tempo, które na pewno nie będzie wąskim gardłem dla żadnego dysku – ponad 600 MB/s.

do komputera jednym kablem, potrzebne są dwa, sygnałowy i zasilający. ­Dlatego są to modele niewygodne do ciągłego noszenia ze sobą. Takie dyski traktujemy jako urządzenia przenośne (jest różnica pomiędzy przenośnym a mobilnym), czyli takie, które na co dzień leżą w jednym miejsc, ale w razie konieczności można je przenieść w inne. Nadają się doskonale jako skład na backup czy dane, z których korzystamy sporadycznie, najczęściej w obrębie jednego mieszkania. Nowoczesny dysk 3,5 cala oferuje transfer na poziomie 150-170 MB/s, więc interfejs USB 2.0 będzie go zauważalnie ograniczał, ale wersja 3.0 pozwoli już rozwinąć skrzydła. Za model o pojemności 2 TB trzeba zapłacić nieco ponad 400 zł.

Dyski sieciowe

Wadami są: spory rozmiar waga, konieczność stosowania dodatkowego zasilacza – zewnętrznego lub zintegrowanego z obudową. Niezależnie od rozwiązania, nie da się podłączyć d­ ysku

Ciekawą odmianą dużych dysków zewnętrznych są dyski sieciowe, które, ze względu na brak w języku polskim dobrego odpowiednika nazwy, często mylą się z NAS-ami. Dyski sieciowe, podobnie jak NAS-y, podłączane są do sieci ­lokalnej, jednak bardzo często nie mają wymiennych nośników danych. Mają też dużo mniejsze możliwości konfiguracji niż typowe NAS-y. Można stwierdzić, że są bardzo prostymi NAS-ami o ograniczonych możliwościach. Praktycznie jest to rozwiązanie pośrednie między NAS-em a dyskiem zewnętrznym. Zaletą dysków sieciowych jest, oprócz możliwości przeniesienia w inne miejsce, możliwość dostępu przez kilka osób – wszystkich, które mają dostęp do sieci lokalnej. Najczęściej można taki dysk podłączyć do bezpośrednio komputera poprzez interfejs USB. Sieciowy dysk musi być wyposażony w gigabitową kartę sieciową. Umożliwi ona przesyłanie ponad 120 MB/s podczas gdy standard Fast ­Ethernet ­ogranicza przepustowość do maks. 13 MB/s. Niektóre modele można podłączyć do Wi-Fi.

Dysk zewnętrzny WD Elements Desktop, 3.5'', 2 TB, USB 3.0

Personal Cloud Storage

Sprawdź w sklepie

Sprawdź w sklepie

Dyski 3.5 cala Stosunkowo rzadko używanymi, ale wciąż obecnymi na rynku rozwiązaniami są typowe dla komputerów stacjonarnych dyski o rozmiarze 3,5 cala. Ich zaletami są: szybki transfer danych, często są to dyski o prędkości obrotowej 7200 obr./min., stosunkowo niska cena w odniesieniu do pojemności.

partner wydania:

2


Jak wybrać dysk zewnętrzny?

Dyski 2,5 cala Te dyski można nazwać już prawdziwie mobilnymi. Ze względu na wykorzystanie laptopowych, małych dysków 2,5 calowych, są dość lekkie, małe i można je wygodnie włożyć do kieszeni czy torby z laptopem i zabrać wszędzie ze sobą. Nie wymagają też dodatkowego zasilania – energię czerpią ze złącza USB. Tradycyjnie, podstawową wadą takich dysków, była wyższa niż w przypadku modeli 3,5 cala cena w przeliczeniu na 1 GB pojemności oraz nieco niższe prędkości transferu danych, miedzy innymi dlatego, że praktycznie zawsze korzystają z dysków o prędkości obrotowej 5400 obr./min. Jeżeli jednak przyjrzysz się cenom, zauważysz, że ceny przenośnych dysków 2,5 cala o tej samej pojemności często są niższe niż analogicznych modeli w rozmierza 3,5 cala. Za model o pojemności 2 TB trzeba zapłacić około 400 zł. Niższe ceny dużych dysków utrzymały się wyłącznie wśród modeli wewnętrznych. Jest to efekt małej popularności dużych dysków zewnętrznych, która wywindowała ceny do ­p oziomu mniejszych modeli. Nowoczesny dysk 2,5 calowy o prędkości obrotowej 5400 obr./min jest w stanie przesyłać dane z prędkością minimalnie większą niż 100 MB/s. Więc dobrze byłoby wybierać wśród modeli z interfejsem USB 3.0. Ze względu na fakt, że producentów dysków zewnętrznych jest znacznie więcej niż wewnętrznych – większość produkuje jedynie obudowy, nośniki kupując od producentów – konkurują oni ze sobą na różne sposoby. D ­ latego na rynku dostępne są modele wyróżniające się wyglądem, z obudową zintegrowaną z kablem, czy wzmocnioną, odporną na upadki i wstrząsy. Jednym słowem, naprawdę jest z czego wybierać.

Dysk zewnętrzny Silicon Power Armor A65 2.5’’ 2 TB USB 3.0

Sprawdź w sklepie SSD Stosunkowo nowym rozwiązaniem na rynku dysków przenośnych są pamięci półprzewodnikowe SSD. Ponieważ zastąpiły klasyczne dyski t­alerzowe, wiele osób nazywa je po prostu dyskami SSD, choć formalnie poprawną nazwą jest pamięć SSD. W obu wypadkach wiadomo jednak o co chodzi, więc nie ma sensu sprzeczać się, która nazwa jest poprawna, a która nie. Przenośne dyski SSD to nic innego jak klasyczne dyski SSD, zamknięte w plastikowej obudowie przypominającej duży pendrive, albo mały dysk zewnętrzny. Producenci wykorzystali tu fakt, że większość elektroniki SSD jest na tyle mała, że można niewielkim kosztem przerobić je na urządzenia mobilne. Wystarczy zmienić interfejs na USB. Wadą takich dysków jest stosunkowo wysoka cena. W cenie porównywalnej do 2,5 calowego tale­rzowego dysku zewnętrznego o pojemności 2 TB kupimy zaledwie 256 GB zewnętrzny dysk SSD. Za dysk SSD o pojemności 2 TB trzeba zapłacić około 2500 zł. Zaletą jest za to duża prędkość przesyłania danych oraz niska waga. Kiedyś wada była jeszcze niewielka pojemność, ale to się już mieniło i bez problemu można kupić dysk o pojemności 2 TB.

Dysk zewnętrzny WD My Passport Black, 2.5’’, 2 TB, USB 3.0

Dysk przenośny WD My Passport SSD 2 TB

Sprawdź w sklepie

Sprawdź w sklepie partner wydania:

3


Jak wybrać dysk zewnętrzny? Ten dysk na pierwszy rzut oka różni się wyłącznie kolorem od swojego ­talerzowego brata.

Dysk SANDISK ULTRA DUAL DRIVE USB Type-C 256GB 150 MB/s

Sprawdź w sklepie

Dysk przenośny SANDISK EXTREME PORTABLE SSD 2 TB

Sprawdź w sklepie Kolejną zaletą wynikająca z budowy SSD jest jego odporność na wstrząsy. Przy zastosowaniu odpowiedniej obudowy jak w wypadku pokazywanego modelu SANDISK EXTREME PORTABLE SSD, także na wilgoć i pył. Bez ­problemu można zatem zabrać taki dysk na urlop na odludzie i mieć pewność, że ją przeżyje. Transfer danych jakim charakteryzują się zewnętrzne dyski SSD w przypadku prostszych modeli, jest na poziomie 200-350 MB/s a w przypadku najlepszych sięga 550 MB/s, czyli górnej granicy interfejsu SATA. Jak widać, nawet naj­prostsze z takich dysków są bardzo szybkie, pod warunkiem, że podłączymy je do interfejsu USB 3.0

Wiele tanich modeli jest jednocześnie dość wolnych – oferują transfery na poziomie kilku do kilkunastu MB/s. Dobre modele oferują transfer na poziomie 150 MB/s, co umożliwia zapełnienie całego dysku w około pół godziny. Dostępne są szybsze modele, jednak za taki o transferze do 300 MB/s ­trzeba zapłacić dwa razy więcej niż za wymienionego wcześniej SANDISK ­ULTRA DUAL DRIVE. W przyypadku klasycznych pendrive’ów nie jest zalecane do notoryczne przenoszenie dużej ilości małych plików. Komórki pamięci mają określoną żywotność i w przypadku nawet średniej jakości urządzeń może się okazać, że codzienne przenoszenie np. poczty między domem a pracą, powoduje, że po pół roku urządzenie niespodziewanie odmówi współpracy i stracimy dane. K­luczowe są tu cykle zapisu komórek, więc jeżeli będziemy tylko przechowywali na pendrive np. zdjęcia to taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Oczywiście ten sam mechanizm pojawia się w wypadku dysków SSD, ale te są z­ nacznie lepiej zabezpieczone przed taką awarią. W krytycznym momencie dysk po prostu odmówi zapisania nowej porcji danych, ale te już istniejące będą dostępne do odczytu.

Pendrive Najbardziej popularnym rozwiązaniem do przenoszenia danych są oczywiście pendrive’y. Różnica pomiędzy pendrivem a dyskiem SSD spro­ wadza się głównie do ceny, pojemności i prędkości transferu. Pendrive’y są tanie, m ­ odele o pojemności 16 Gb można kupić już za 25 zł. Jednocześnie są stosunkowo mało pojemne – górna granica pojemności to w praktyce ok. 256 GB, w cenie około 250-300 zł.

MUF-256BE3/EU Samsung Pendrive BAR PLUS 256 GB (Champagne Silver)

Sprawdź w sklepie partner wydania:

4


Jak wybrać dysk zewnętrzny?

Karty pamięci Ostatnim sposobem przenoszenia danych jest tradycyjna karta pamięci. Co prawda większość użytkowników korzysta z kart umieszczając je w smartfonie, ale można je wykorzystać w bardziej mobilny sposób. Niestety w większości wypadków do wygodnego korzystania z karty potrzebny jest czytnik. Na szczęście dostępne są niedrogie, miniaturowe czytniki, które umożliwią zamianę naszej karty w wygodnego pendrive’a.

Jeżeli chodzi o samą kartę, tu wybór jest prosty – najbardziej uniwersalnym rodzajem jest microSD. Wybierając jednak kartę, nie należy się sugerować wyłącznie ceną i pojemnością. Należy też sprawdzić klasę karty, która oznacza prędkość odczytu i zapisu danych. Standardów oznaczeń jest kilka – klasa szybkości, klasa szybkości UHS i klasa szybkości wideo. Prędkość karty jest krytyczna, gdy próbujemy nagrywać na niej film, czyli zapisywać ciągły strumień danych. Wolna karta nie pozwoli zapisać filmu 4K, a bardzo wolna także Full HD.

Czytnik SANDISK USB microSD i Adapter microSD do SD Czytnik SANDISK MobileMate USB 3.0

Sprawdź w sklepie

Sprawdź w sklepie

Pokazywana tutaj karta SANDISK EXTREME ma oznaczenia: • klasa szybkości 10 (C10), co oznacza, że zapisuje min. 10 MB/s i nadaje się do rejestrowania Full HD • klasa szybkości UHS 3 (U3) , co oznacza, że zapisuje min. 30MB/s i nadaje się do rejestrowania 4K • klasa szybkości wideo 30 (V30), która jest równoznaczna U3. • dodatkowo klasa A2 oznacza min 2000 operacji przy zapisie na sekundę co w praktyce oznacza szybsze działanie z aplikacjami mobilnymi zainstalowanymi na karcie.

Czytnik SANDISK USB microSD i Adapter microSD do SD

Sprawdź w sklepie partner wydania:

5


Jak wybrać dysk zewnętrzny?

partner wydania:

6


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.