Page 1

poradnik techmaniaka

numer 1

Jak wybrać najlepszą drukarkę? agd

rtv

foto

wideo

gaming

komputery

smart home


Jak wybrać najlepszą drukarkę?

W

ybór dobrej drukarki wcale nie jest trudnym zadaniem. Trzeba tylko odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań, aby możliwie najlepiej dopasować urządzenie do własnych potrzeb. Pominięcie tego etapu sprawi, że sprzęt albo nie będzie oferował takiej jakości jakiej oczekujesz, albo jego eksploatacja zacznie kosztować ogromne pieniądze. Każda drukarka potrzebuje bowiem zasobników z tonerem lub tuszem i ogólną zasadą jest, że im tańsza drukarka tym droższe te zasobniki. W wypadku najprostszych urządzeń komplet materiałów eksploatacyjnych jest zazwyczaj droższy od nowej drukarki. Kupując sprzęt bez zastanowienia łatwo niechcący wpaść na minę. Urządzenia wielofunkcyjne – drukarka zintegrowana w jednej obudowie ze skanerem to tzw. Urządzenie wielofunkcyjne. Jest najczęściej w stanie pracować bez konieczności podłączania do komputera jako xero. Ponieważ w grupie tanich urządzeń atramentowych ciężko jest znaleźć drukarkę, która nie jest urządzeniem wielofunkcyjnym dla uproszczenia będziemy takie urządzenia także nazywać po prostu drukarkami. Dpi – (ang. dots per inch – punkty na cal) Ilość kropek z jakich składa się obraz, jakie drukarka stawia na długości jednego cala (ok. 2,5 cm). Im więcej tym lepiej. Dobrą jakość materiałów drukowanych zapewnia 300 dpi. 600 dpi to bardzo dobra jakość w wypadku zdjęć, 1200 dpi umożliwia ­odwzorowanie bardzo małych detali i subtelnych przejść tonalnych na wydrukach. Większość typowych użytkowników nie odróżni na pierwszy rzut oka wydruku 600 dpi od 1200 dpi.

1

Atrament czy laser?

Pierwszym wyborem, którego musisz dokonać jest wybór technologii pracy drukarki - laserowej lub atramentowej. Podstawowym kryterium jakim należy się kierować jest rodzaj drukowanych dokumentów. • Wybierz drukarkę laserową jeżeli drukujesz przede wszystkim dokumenty tekstowe. Jeżeli potrzebujesz koloru wówczas weź model drukuje w kolorze, jeżeli nie, wybierz tańszy model czarno-biały. • Wybierz drukarkę atramentową jeżeli zamierzasz drukować zdjęcia. Choć nowoczesne drukarki laserowe są w stanie całkiem nieźle odwzorowywać fotografie, to nawet proste modele atramentowe robią to bez porównania ­lepiej. Drukarka atramentowa ma tą niemiłą przypadłość, że nieużywana głowica potrafi zasychać. Dlatego powinna być cały czas podłączona do prądu, wówczas niektóre modele są w stanie co jakiś czas uruchomić się i zapobiec zasychaniu. Dobrze jest jednak niezależnie od tego faktu wydrukować jedną stronę co dwa tygodnie, aby nie dopuścić do zaschnięcia. Jeżeli drukujesz rzadko i nie chcesz bawić się w konserwację sprzętu to lepszym wyborem jest drukarka laserowa, które zawsze jest gotowa do pracy. Nie zawsze jednak trzeba wybierać. Jeżeli drukujesz trochę tekstów a od czasu do czasu zdjęcie, to dobrym rozwiązaniem może okazać się tani laser i tania atramentówka, które będą się doskonale uzupełniać. Na laserze wydrukujesz doskonałej jakości tekst, a na atramencie – fanta­ styczne zdjęcia.

Plusy i minusy drukarek atramentowych stosunkowo niska cena urządzenia możliwy druk w kolorze niższy poziom hałasu niższe zużycie energii gorsza niż w urządzeniach laserowych jakość drukowanego tekstu (brzegi czcionek nie są idealnie gładkie) niska prędkość druku wysokie koszty eksploatacji zazwyczaj niższa obciążalność niż urządzeń laserowych

Plusy i minusy drukarek laserowych niskie koszty eksploatacji duża szybkość wydruku urządzenie zawsze gotowe do pracy dobra jakość drukowanego tekstu zazwyczaj wyższa obciążalność niż urządzeń atramentowych stosunkowo wysoka cena w tanich urządzeniach brak możliwości druku w kolorze

Pozostałe typy drukarek W sklepie technikalia.pl znajdziesz jeszcze kilka innych typów drukarek, ale są to urządzenia dedykowane do specyficznych zastosowań i warto zwrócić na nie uwagę wówczas, gdy potrzebujesz właśnie takiego sprzętu:

Drukarki igłowe To historycznie najstarszy typ drukarek, pracują dość głośno, wymagają papieru z perforowanymi brzegami i słabo odwzorowują grafikę. Potrafią za to coś, czego żadna inna drukarka nie umie. Przy zastosowaniu specjalnego papieru są w stanie jednocześnie drukować dokumenty w wielu kopiach. Ma to zastosowanie np. w bankach.

Drukarka OKI MICROLINE 3320 ECO

Sprawdź w sklepie 2

www.technikalia.pl


Jak wybrać najlepszą drukarkę?

Drukarki 3D Najnowszy rodzaj drukarek, który ciągle się rozwija. Nie drukują dokumentów, lecz przedmioty z tworzyw, drukując kolejno warstwa po ­ w arstwie. Idealne do tworzenia prototypów. Wymagają wiedzy z ­m odelowania 3D i są dość skomplikowane w użytkowaniu, choć każda kolejna generacja jest zauważalnie lepsza. Ze względu na cenę i ograni­ czone z punktu widzenia użytkownika domowego zastosowania – rzadko ­k upowane do domów.

Odmianą drukarek 3D są urządzenia nazywane ręcznymi drukarkami 3D. To skrzyżowanie drukarki i pistoletu na gorący klej, które umożliwia zabawę w ręczne tworzenie przedmiotów z tworzywa sztucznego. Wymaga sporych zdolności manualnych, ale może być bardzo ciekawą rozrywką/hobby nie tylko dla najmłodszych.

3DOODLER 3Doodler Start

Sprawdź w sklepie Drukarki termiczne W tej kategorii znajdziesz drukarki do etykiet. To bardzo przydatne urządzenia dla tych, którzy wysyłają lub magazynują dużo paczek i przedmiotów.

Drukarka 3D, MonkeyFab Spire

Sprawdź w sklepie

Qoltec Drukarka etykiet

Sprawdź w sklepie

www.technikalia.pl

3


Jak wybrać najlepszą drukarkę?

2

Koszt eksploatacji

Zakup drukarki to dopiero początek kosztów związanych z drukiem. P­ omijamy tu koszty papieru, choć w wypadku wysokiej klasy papierów fotograficznych nie jest on niski. Skupimy się na zasobnikach z tuszem i ­tonerem. Zasadniczo drukarki atramentowe są droższe w eksploatacji od lasero­wych. Łatwo można też zauważyć tendencję, że im droższa drukarka tym tańsze wydruki. Przedział kosztów druku to od ok 10 zł za zdjęcie A4 do 1 grosza za stronę tekstu. Widać więc, że można kupić tanią lub drogą w ­eksploatacji drukarkę, dlatego zawsze warto sprawdzić jakie koszty generuje wybrany model. Samodzielne sprawdzenie teoretycznych kosztów jest łatwe. Producenci zobowiązani są do podawania na opakowaniach zasobników ilości stron jakie się da wydrukować przy jego użyciu. Dane te odnoszą się do znormali­ zowanych wydruków. Wystarczy więc podzielić cenę kompletu zasobników przez ilość stron jakie można wydrukować aby otrzymać szacunkowe koszt druku strony. Koszt druku można obniżyć kupując zamienniki oryginalnych zasobników. Jednak nie do każdej drukarki łatwo je dostać, dlatego warto sprawdzić jak wygląda dostępność nieoryginalnych zasobników do danego modelu. Korzystanie z takich materiałów nie zawsze jest łatwe. Od lat producenci sprzedawali drukarki z minimalnym, zyskiem aby zarobić na materiałach eksploatacyjnych. Drukarki były bardzo tanie, ale w zestawie znajdowały się zasobniki startowe, znacznie mniej wydajne od normalnych, które potrafiły skończyć się niemal zaraz po zakupie urządzenia. Komplet zasobników do takiej drukarki kosztował zazwyczaj więcej niż samo urządzenie. Z drugiej strony bujnie rozwinął się rynek zamienników, pożądany przez użytkowników i zwalczany przez producentów drukarek. Pojawiły się elektroniczne zabezpieczenia, setki typów zasobników i narastająca frustracja użytkowników, których drukarki nie chciały pracować z tanimi zasobnikami. W wypadku drukarek atramentowych ze względu na budowę drukarek wyróżniamy trzy typy zamienników.

Drukarka Canon PIXMA iP2850

Sprawdź w sklepie Zasobniki bez głowicy Stosowane w nieco droższych drukarkach. Takie zasobniki to po prostu plastikowe pudełka z tuszem, zabezpieczone przez producenta chipem utrudniającym korzystanie z zasobników nieoryginalnych. Takie zasobniki są jednokolorowe, wiec wygodnie można zmieniać tylko ten tusz, który akurat się skończył. Zamienniki nie są drogie, a starsze modele drukarek mają opracowane zamienniki chipów umożliwiające wygodne korzystanie z zasobników nieoryginalnych.

Zasobniki ze zintegrowaną głowicą Najlepszy typ drukarek dla osób rzadko drukujących. Głowica jest zintegrowana z zasobnikiem z atramentem. Jeżeli zaschnie to wystarczy wymienić zasobnik. Niestety takie zasobniki są najdroższe, bo są dość skomplikowane. Do tego rynek zamienników bazuje niemal wyłącznie na skupionych i zrefabrykowanych używanych zasobnikach. Praktycznie nie ma zasobników produkowanych przez niezależnych producentów. W efekcie takie zasobniki mogą być trudno dostępne, stosunkowo drogie i czasami zdarza się, że nie działają. Ponieważ korzystające z nich drukarki kolorowe używają zazwyczaj zasobników zintegrowanych (trzy kolory są w jednym zasobniku), to częsta wymiana kolorowego, drogiego zasobnika, z powodu faktu, że skończył się jeden z kolorów jest zmorą użytkowników.

Drukarka Canon PIXMA iX6850 A3

Sprawdź w sklepie 4

www.technikalia.pl


Jak wybrać najlepszą drukarkę?

Systemy ciągłego podawania tuszu Walka producentów drukarek z producentami zamienników to ślepa uliczka. Dlatego od pewnego czasu ci pierwsi zaczęli stosować inną strategię. Na rynku pojawiły się drukarki z fabrycznie wbudowanym systemem ciągłego podawania tuszu. Do takiej drukarki wlewa się tusz z olbrzymich, jak na standardy drukarek, zbiorników. Urządzenia te są zauważalnie droższe – zamiast 200 zł kosztują 700. Ale dostarczony w zestawie startowym tusz wystarcza na ponad dwa lata intensywnego drukowania, a do tego koszty eksploatacji są na poziomie 1 grosza dla strony czarnego tekstu i 2 groszy dla kolorowego. Mimo wysokiej początkowej ceny, zakup takiego urządzenia w dłuższej perspektywie jest opłacalny. Oczywiście do takich drukarek też można kupić jeszcze tańszy nieoryginalny tusz, co umożliwia na dalsze obniżenie kosztów.

RICOH SP 220Nw

Sprawdź w sklepie Osobne Droższe drukarki mają osobne zasobniki z tonerem a bęben i pozostałe elementy wymieniane są niezależnie. Ułatwia to stosowanie nieoryginalnego tonera, ale należy pamiętać o terminach wymiany bębna i innych podzespołów.

Drukarka Canon PIXMA G1400

Sprawdź w sklepie W wypadku drukarek laserowych warto pamiętać, że toner startowy rzadko kiedy ma obiecaną (i tak niską w porównaniu do standardowego) wydajność. W nowej drukarce toner upychany jest po wszystkich mikroszczelinach i ­dlatego jego wydajność jest mniejsza. Ze względu na budowę urządzeń laserowych zamienniki dzielimy na dwa typy.

Zintegrowane Tańsze modele drukarek mają pojemnik z tonerem zintegrowany z bębnem. Zaletą tego rozwiązania jest lepsza jakość druku, bo przy każdej wymianie tonera instalujesz nowy bęben. Wada to wyższy koszt całego zestawu. Wśród zamienników można dostać materiały regenerowane, o czyszczone z dosypanym proszkiem, bęben wytrzymuje zazwyczaj ­ znacz­n ie dłuższy okres pracy niż ten na jaki starcza toner w zasobniku. Są też zasobniki całkowicie nowe, produkowane przez niezależne firmy. Są też dostępne rozwiązania typu „zrób to sam” czyli instrukcje gdzie przedziurawić kartridż, żeby dosypać proszku. Ze względu jednak na to, że toner to wyjątkowo drobny proszek, który ciężko doczyścić tą metodę warto polecić wyłącznie zaawansowanym użytkownikom z odrobina praktyki i zdolności manualnych.

Drukarka Konica Minolta Bizhub C3100P

Sprawdź w sklepie

www.technikalia.pl

5


Jak wybrać najlepszą drukarkę?

3

Obciążalność

Dla tych, którzy drukują dużo dokumentów ważna jest liczba wydruków wyko­n ywanych w ciągu miesiąca. Jest to wartość istotna dla tych, którzy kupują drukarkę do biura lub domowej firmy, bo w zastosowaniach domowych praktycznie nigdy nie jest on ograniczeniem. Parametr ten nazywa się obciążalnością lub maksymalną wydajnością. Proste drukarki mają obciążalność na poziomie 2000 wydruków miesięcznie. Te przeznaczone do małych firm powinny charakteryzować się obciążalnością na poziomie nie mniejszym niż 5 tys. stron. Średniej wielkości firma potrzebuje drukarki, która bez problemu wydrukuje ok. 10 tys. stron miesięcznie. Korporacje, z drukarkami przeznaczonymi dla wielu osób mogą potrzebować urządzeń o obciążalności nawet to 100 tys. stron.

należy oczekiwać dokładnie identycznej wydajności. Droższe urządzenia drukują zauważalnie szybciej od tanich, gdzie na zdjęcie A4 można czekać nawet kilka minut. Wydruk strony tekstu na takim urządzeniu nie trwa dłużej niż 30 sekund. Jeżeli chodzi o drukarki laserowe, to tutaj parametry podane przez producenta zazwyczaj znajdują potwierdzenie w rzeczywistości. Przy czym czas wydruku pierwszej strony zawsze jest dłuższy niż kolejnych, ze względu na konieczność rozgrzania bębna drukarki. Szybkie urządzenia potrafią wydrukować pierwszą stronę po kilkunastu sekundach a kolejne co kilka sekund. W wypadku laserowych drukarek kolorowych dobrze jest zwracać uwagę na sposób druku w kolorze związany z budową drukarki. Modele in-line mają kolo­rowe bębny ułożone jeden za drugim i wydruk powstaje w jednym ­przebiegu. Tańsze modele karuzelowe mają cztery tonery ułożone na karuzeli i stworzenie wydruku wymaga czterokrotnego przebiegu kartki papieru. Z tego powodu wydruki kolorowe tworzone są znacznie wolniej.

5

Dodatkowe wyposażenie

Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę jest dodatkowe wyposażenie drukarki. • Intefejs wi-fi jest bardzo wygodny, gdy nie można postawić drukarki obok komputera lub trzeba ją w prosty sposób udostępnić kilku użytkownikom. Większość drukarek za wyjątkiem najtańszych modeli oferuje taki rodzaj podłączenia.

Xerox Versalink C600DN

Sprawdź w sklepie Drukowanie większej ilości dokumentów niż przewidział producent prowadzi do szybkiego mechanicznego zużycia podzespołów drukarki i konieczności jej naprawy, które w wypadku najtańszych modeli zazwyczaj jest nieopłacalna.

4

Xerox Versalink C600DN

Prędkość druku

Choć nikt nie lubi czekać zbyt długo na wydruk, to jeżeli drukujesz nie­ wiele dokumentów nic się nie stanie jak poczekasz kilka minut na zdjęcie w formacie A4. Natomiast w biurze, gdzie dokumenty produkowane są w dużych ilościach, długie oczekiwanie na wydruk z pewnością wszystkich zirytuje. W wypadku drukarek atramentowych prędkość pracy zależy od możliwości sprzętu oraz stopnia skomplikowania dokumentu – tekst jest drukowany znacznie szybciej niż zdjęcie o najlepszej jakości. Obietnice producentów dają pewne wyobrażenie o wydajności urządzenia, ale nie

6

Sprawdź w sklepie • Skaner. Wcale nie jest łatwo kupić, zwłaszcza atramentową, drukarkę bez skanera. Nie jest to już drukarka a urządzenie wielofunkcyjne. Taki skaner nie nadaje się do skanowania materiałów transparentnych ­(slajdy, negatywy), ale w większości biurowych zadań radzi sobie co najmniej poprawnie.

www.technikalia.pl


Jak wybrać najlepszą drukarkę?

• Port sieciowy, LPT i inne. Współczesnym standardem jest port USB i takim dysponują nowe urządzenia. Te lepiej wyposażone mają też gniazdo sieciowe. Jeżeli potrzebujesz innego gniazda, np. starego stan-

drukarek lasero­ w ych koniecznie trzeba sprawdzić czy producent dopuszcza drukowanie po obu stronach kartki. W starszych urządzeniach było to zabronione i skutkowało nawet zniszczeniem drukarki. • Automatyczny podajnik jest bardzo użytecznym dodatkiem przy skanowaniu wielu pojedynczych dokumentów. Nie trzeba ich ręcznie przekładać, drukarka zrobi to za ciebie.

Urządzenie wielofunkcyjne Canon TS3150

Sprawdź w sklepie dardu LPT musisz zwrócić na to uwagę wybierając drukarkę, bo niełatwo znaleźć taki model. • Gniazdo USB. W wypadku urządzeń wielofunkcyjnych, które są w stanie pracować bez podłączonego komputera np. jako xero, użytecznym dodatkiem jest port USB, który umożliwia wydrukowanie dokumentów z podłączonego pendrive. • Duplex, czyli drukowanie dwustronne. Niektóre drukarki są w stanie same obrócić kartkę i zadrukować obie jej strony, w pozostałych modelach stronę musi ręcznie przełożyć użytkownik. W wypadku

Urządzenie wielofunkcyjne Brother MFC-J2330DW

Sprawdź w sklepie Dowiedz się więcej

technikalia technikalia Brother DCP-9020CDW A4 WIFI

Sprawdź w sklepie www.technikalia.pl

7

Poradnik TechManiaka. Jak wybrać najlepszą drukarkę?  

Wybór dobrej drukarki wcale nie jest trudnym zadaniem. Trzeba tylko odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań, aby możliwie najlepiej dopas...

Poradnik TechManiaka. Jak wybrać najlepszą drukarkę?  

Wybór dobrej drukarki wcale nie jest trudnym zadaniem. Trzeba tylko odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań, aby możliwie najlepiej dopas...

Advertisement