Miasta Kobiet maj 2018

Page 29

ZDROWYM OKIEM NA MAJÓWKĘ

ZAPRASZAMY DO NASZYCH SALONÓW:

BYDGOSZCZ

• ul. DWORCOWA 110 tel. 52 327 60 94 691 203 710 • ul. 11 LISTOPADA 8 tel. 52 371 02 29

KCYNIA

• ul. RYNEK 8 (Apteka) tel. 609 704 521 fb.com/piastowskioptyk www.piastowskioptyk.pl

TEKST: mgr inż. Monika Niklas optometrysta NO16307 Powszechnie znany jest fakt, że promieniowanie ultrafioletowe jest niebezpieczne dla naszej skóry. Często pamiętamy o kremach zawierających odpowiednie filtry, jednak zapominamy o delikatnych okolicach oczu. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może prowadzić do: słonecznego zapalenia spojówki czy też rogówki, zwyrodnienia spojówki (tłuszczyk, skrzydlik), zaćmy i AMD (zwyrodnienie plamki żółtej). Może powodować suchość, zaczerwienienie i uczucie piasku pod oczami (dlatego wiosną starajmy się też o regularne stosowanie preparatów nawilżających). Nie wolno również zapomnieć o wszelkich zmianach nowotworowych, które mogą wystąpić na powiekach i poszczególnych strukturach oka. JAK SIĘ PRZED TYM CHRONIĆ? Najlepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się u renomowanego optyka w okulary przeciwsłoneczne, które posiadają certyfikat poświadczający ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. Stopień przyciemnienia soczewki określają kategorie filtra (0-4). Do codziennego użytkowania najlepiej sprawdzą się soczewki z kat. 3, które przepuszczają 8-18 proc. światła. Dla osób lubiących częste wypady w góry polecamy soczewki z kat. 4 (3-4 proc. przepuszczalności) – świetnie działają w ostrym słońcu w zaśnieżonych górach, ale nie zaleca się prowadzenia w nich samochodu. Starajmy się wybierać wygodne okulary z dużymi szkłami przylegającymi blisko do oczu i skroni. A CO JEŚLI MAM WADĘ WZROKU? Świetne rozwiązania istnieją również dla osób z wadami wzroku. Możliwe jest wykonanie soczewek okularowych korekcyjnych barwionych na dowolny kolor oraz soczewek barwionych korekcyjnych z polaryzacją, które świetnie eliminują uciążliwe dla oczu odblaski od powierzchni płaskich. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są soczewki fotochromowe – możemy je używać również w pomieszczeniach. Warto też wspomnieć o regularnych badaniach wzroku u optometrysty (przynajmniej raz na dwa lata). Osobom w wieku 40+ oferujemy zaawansowane technologicznie soczewki progresywne, które pozwalają widzieć wyraźnie na wszystkie odległości. Można również zamówić soczewki progresywne barwione na stałe oraz progresywne fotochromowe. O najlep-

szym rozwiązaniu dla Twoich oczu poinformuje specjalista. Więcej na temat soczewek progresywnych: www.czasnawzrok.pl. Kampania CZAS NA WZROK 40+ (której jesteśmy ambasadorami) to ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne, którego celem jest popularyzacja wiedzy o prezbiopii, metodach jej korekcji i podkreślenie wagi regularnych badań wzroku. Warto wspomnieć, że soczewki okularowe z antyrefleksem (dzięki niemu widzenie jest bardziej wyraźne, soczewki pozostają dłużej czyste, a wzrok jest mniej zmęczony) mają różny poziom ochrony przed UV, który jest określony określony wskaźnikiem E-SPF. Soczewki bezbarwne mogą chronić tak samo dobrze przed promieniowaniem UV jak okulary przeciwsłoneczne. CZY TO WYSTARCZY? Niestety same soczewki kontaktowe czy też okulary nie dadzą nam stuprocentowej ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym. Musimy pamiętać również o odpowiedniej diecie bogatej w antyoksydanty. Ważnym składnikiem jest luteina, której możemy szukać m.in. w szpinaku, brokułach, owocach żółtych i warzywach. Stanowi ona naturalny filtr, chroniący siatkówkę oka przed UVA i UVB. Dodatkowo w trakcie dłuższej ekspozycji na światło nie zapominajmy o odpowiednim okryciu głowy. O niebezpieczeństwach związanych z promieniowaniem UV słyszymy najczęściej wiosną i latem, ale tak naprawdę codziennie o każdej porze roku jesteśmy narażeni na jego działanie. Dlatego też dbanie o nasze oczy powinno być codziennością. SPECJALIŚCI PIASTOWSKICH SALONÓW OPTYCZNYCH CZEKAJĄ Jesteśmy ciągle rozwijającą się firmą z dwudziestopięcioletnim doświadczeniem na rynku optycznym. Naszym atutem jest profesjonalizm, dbałość o jakość produktów i usług oraz elastyczne podejście do klienta. Specjalizujemy się nie tylko w doborze standardowych okularów korekcyjnych, ale i progresywnych oraz specjalistycznych okularów biurowych, gdzie niezbędna jest indywidualizacja wszelkich parametrów wzrokowych. Badania wzroku wykonywane są u nas przez optometrystów – specjalistów z zakresie badań refrakcji i zaopatrzenia w pomoce wzrokowe, a także w zakresie diagnozowania i właściwego postępowania w przypadku chorób oczu. Zatroszczymy się o każdy szczegół przy wyborze okularów, by mogli Państwo w pełni cieszyć się komfortem widzenia.

PROMOCJA 008298138

W końcu nadeszła upragniona wiosna! Czy pamiętamy jednak, że o tej porze roku nasze oczy narażone są na wiele szkodliwych czynników, takich jak np. wiatr, kurz i słońce? Dla alergików z kolei jest to ciężki okres zmagań z wszelkiego rodzaju uczuleniami. Jak sobie z tym poradzić?


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.