Page 1


LifeBaşkandan

İnancın başarısı

Karayoluyla yolcu taşımacılığı sektöründe başladığımız yolculuğun üzerinden tam 20 yıl geçti. Bu 20 yıllık süreçte Türkiye’nin en büyük ve en genç filosuna sahip olduk. En hızlı ve sağlıklı büyüyen, istihdamını en çok artıran ve en çok yolcu taşıyan firma olarak sektör tarihine adımızı altın harflerle yazdırdık.

Bu süre zarfında her yıl bir önceki yıla göre daha büyük, daha güçlü, daha kurumsal bir firma hüviyetiyle yolcu taşımacılığında bir ‘Marka’ olmayı başardık. Neredeyse 100 yıla yakın bir geçmişe sahip olan değerli rakiplerimiz arasında bize en yakın olan rakibimizin 2011’de taşıdığı yolcunun 2 katını, diğer bir deyimle yüzde 100 fazlasını taşımanın kıvancı içindeyiz. Yolcularımızın gösterdiği teveccüh sonucunda 2011 yılı hedefimiz olan 20 milyon yolcu taşıma hedefimize ulaştık. 2012’de ise hedeflerimizi daha da büyüttük. Yolcu sayımızda yüzde 20 civarında bir artış olmasını hedefleyerek, çıtayı “Yılda 24 milyon yolcu”ya yükselttik. Yolcu sayısındaki artışlara paralel olarak bu yılı “Eğitim ve kalite yılı” ilan ederek, mutlak müşteri memnuniyeti

Galip Öztürk Metro Holding Yönetim Kurulu Başkanı

temelinde çalışmalar başlattık. Şikâyetleri en aza, beğenileri en yükseğe çıkartmayı hedeflediğimiz bu çalışmalarımızda bize en büyük desteği yolcularımızın vereceğinden eminiz.

Kurulduğumuz günden itibaren yolcumuzun ‘Konuğumuz olduğunu ilan edip hep daha iyi hizmet, daha güvenli yolculuk ve daha keyifli seyahatler sunmaya odaklandık. 20 yıllık bu büyüme ve gelişme öyküsünün temelini; teşrifatçısı ve banko görevlisiyle, hostesi ve kaptan şoförüyle, acentalarımız ve yönetici kadromuzla bütünleşmemiz, Metro Turizm ailesi olarak birbirimize inanarak kenetlenmemiz oluşturmaktadır. Bu nedenle bu başarı öyküsünde payı olan, emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma en içten duygularımla teşekkür ederim.

Büyük hedeflere ulaşabilmenin yolu, önce buna inanmaktan ve bu inanç doğrultusunda çalışmaktan geçiyor. Bizler büyük bir ekip olarak 20 yıl boyunca birbirimize inanarak sağladığımız başarı grafiğini bundan sonra da devam ettirme inanç ve azmindeyiz.

Metro Turizm ile yapacağınız yeni bir seyahatinizde görüşmek dileği ile…

01


Lifeİçindekiler

06 Moda

26 Tarih

16 Otomobil

52 Sağlık

12 Röportaj METRO INFO

02

80

34 Biyografi

TÜRKİYE’nin en büyük filosuna sahip ve en çok merkeze sefer yapan firması Metro Turizm’e ulaşmak çok kolay. Yazıhaneleri, acenteleri, servisleri ve mola yerleriyle günün yirmi dört saati hizmetinizde. Telefonları her zaman güler yüzle açarak size yardımcı olmaya hazırız; çünkü siz “konuğumuzsunuz” iyi yolculuklar...


Life Sahibi Metro Holding Yöne#m Kurulu Başkanı Galip Öztürk

Metro Holding Yöne#m Kurulu Başkan Yardımcısı Ertan Çakır Yayın Danışma Kurulu Sevgi Mert Erdem Yücel Şenol Ayyıldız Hasancan Yalamanoğlu Uğur Emektar Engin Yıldırım

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Arzu Yaman arzuyaman@metroturizm.com.tr Yapım Atlas Yazılım ve Bilişim Hizmetleri A.Ş. Krea#f Direktör Cömert Agat Sayfa Tasarım Levent İnanç

56 Sinema

58 Bulmaca 60 Astroloji

70 Metro Haberleri

Metro Haber Akışı Atlas Yazılım ve Bilişim Hizmetleri A.Ş Ufuk Saka Elif Özyılmaz Akgün Özağır Şeref Kılıçlı Muzaffer Aysu

Reklam Pazarlama Nagihan Kaya nagihankaya@metroturizm.com.tr Adres: Büyük İstanbul Otogarı Yöne2m Binası Kat:2 Bayrampaşa /İstanbul Baskı: Portakal Baskı A.Ş. 0212 332 28 01 Yayın Türü: Yerel süreli

Dergide yayımlanan hiçbir yazı ve fotoğraf izinsiz kullanılamaz. Dergimizde yer alan ilanların sorumluluğu ilan verene ai3r.

03


Yak“Sigorta” uthan

Sevdiklerinizin ve sizin yanınızda

I

Otobüs ve koltuk sigortasında, I Yangın ve hasar sigortasında, I Hayat ve emeklilik sigortasında,

I

Tarım ve hayvancılık sigortasında, I Kasko ve trafik sigortasında, I Konut ve işyeri sigortasında

Büyük İstanbul Otogarı No: 48 Yeni Doğu Çarşısı Daire: 38 Bayrampaşa, İstanbul Tel : 0(212) 658 06 06 www.yakuthansigorta.con - 0 532 455 40 76


LifeDirektörden

Uğur Emektar Metro Turizm Genel Müdür Yardımcısı

Size Bu Sene de Yol Göründü

Güneş iyiden iyiye içimizi ısıtmaya başladı. Baharın tüm canlılığı tabiatı sardı. Yoğun ve sert geçen bir kışın ardından nihayet baharı görmek, insanlarda ayrı bir mutluluk ve heyecan yaşatmaya başladı. Artık yataktan daha bir dinlenmiş kalkıyoruz. İşyerimize daha bir canlı ve motive olarak gidiyoruz. Kışın yataktan kalkmanın, kapalı ve soğuk bir havada işyerimize ulaşmanın telaşı bitti. Artık cıvıl cıvıl kuş sesleriyle, mis gibi taze çiçek kokularıyla ve capcanlı bir güneşle güne merhaba diyoruz. Sadece bu tabiat olayı bile işyerimizdeki motivasyonu arttırmaya yetiyor.

Tabi bir de baharın sonunda yaz tatili var. Bütün yıl beklediğimiz yaz tatilini bu dönemde daha çok hayal etmeye başladık. Çünkü yaz tatili artık bize daha da yakın.

Bu dönemde evde zaman geçirmek yok. Herkes artık kendini dışarılara atmaya başladı. Ormanları ve mesire alanlarını mangal dumanları ve mis gibi ızgara kokuları sarmaya başladı. Ama burada biraz dikkat! Çünkü orman yangınları mevsimi de başladı. O yüzden bu gibi konulara daha bir duyarlı ve dikkatli yaklaşmamız lazım.

Kışın bizi sıcak tutan o kalın giysiler üzerimizden atıldı. Dolaplar yazlıklara çevrildi. Yazlık giysiler gün yüzüne çıkarıldı. Tabi o giysiler üzerimizden çıkınca fazla kilolar, kışın aldığımız yağlar da ortaya çıktı. Hemen diyet programları hazırlandı. Yazın mayo da giyeceğimizden fazla kilolarımız görünmesin diye hızlı bir diyet ve egzersiz programına başlandı. Bu konuda internetten, dostlardan veya diyetisyenlerden yardım istendi.

Ev ziyaretleri yerini dışarıda buluşmalara, hafta sonu piknik programlarına, manzaralı güzel bir kafeteryada sabah kahvaltılarına ya da güzel bir restaurantta zevkle yenen akşam yemeklerine ve bu yemeğin eşliğinde yapılan dost sohbetlerine bıraktı. Televizyon bu mevsimde daha az seyredilmeye, radyolar daha fazla dinlenmeye başlandı. Müzik tercihlerinde daha hızlı ve ritimli müzikler tercih edildi. Ev ziyaretlerinde sohbetlerin yerini alan dizilerin yerine, balkonda ya da bahçede sohbet dolu ziyaretler başladı. Tabi bu sohbetlerin vazgeçilmezi kahveler içildi, fallara bakıldı ve fallarda bizlere hep yollar göründü.

Kısaca insanlar artık kendilerini dışarıya atmaya, seyahat etmeye başladı. Kışın telefonla aranan yakınlar, bulunan en kısa tatilde ziyaret edilmeye başlandı.

Bizler göçebe bir toplumun bireyleri olarak sürekli seyahat etmeyi severiz. Tek bir mekânda kalmak bizim genlerimizde yok. O yüzden kendimizi yaz gelince tarlalara, ormanlara, yaylalara, denizlere atarız. Huzuru bu uçsuz bucaksız tabiatın içinde, her türlü dertten kederden uzak koşuşturmalara bırakırız.

Yolculuk planları bu dönemde ayrı bir yer tutar. Hafta sonu programları evden uzak programlardır. Hafta sonu evde kalmak asla programlarda yoktur. Ya hususi araçlarımızla ya da toplu ulaşım araçlarıyla şehir dışına çıkmak en geçerli programdır. “Evden çıkalım da gerisi önemli değil” düşüncesi hakimdir. Gün bizi nasıl olsa bir yerlere çeker. Program yapmak ve programa bağlı kalmak bu mevsimde bizi biraz sıkar. Tek program tatil için gideceğimiz ve geceleri konaklayacağımız yerin programıdır.

Otobüs, uçak ve diğer toplu ulaşım araçlarının rezervasyonlarının doluluk oranına bakıldığında; bu yılki seyahat programlarımızın, yakıt maliyetinin artması sebebiyle yerini toplu ulaşıma bıraktığını görüyoruz. İleri tarihli otobüs rezervasyonlarında geçmiş yıllara oranla artış, insanların bu konuda tercihlerini araçları ile değil toplu ulaşımla yapma eğiliminde olduğunu gösteriyor. Çünkü yakıt çok pahalı ve yakıta verilecek para ile, tatilde eğlenceye daha fazla para harcayabiliriz. Bütçede otomobilin yakıt masrafı yüzünden diğer harcamalarda yapılan kısıtlamalar, toplu ulaşım ile ortadan kalkmaktadır. Ayrıca birde konforlu seyahatin verdiği rahatlıkta cabası. Özel aracımızla tıkış tıkış yaptığımız seyahat ile, gittiğimiz son noktada yorgunluğumuzu atmak için geçirdiğimiz zaman yerine, bu zamanı direkt eğlenceye ayırabiliriz. Trafiğe daha az araç çıktığı için de trafikteki rahatlamada bu işin tuzu biberi. Kaza oranları ve kazaya bağlı üzüntüler, hayal kırıklıkları bu yolla daha da azalır.

Petrolde dışarı bağımlı bir ülke olarak toplu ulaşımı seçerek milli servete katkıda bulunmuş oluruz. Tabiri caizse yollara daha az petrol dökülmüş olur. Böylece para cebimizde kalır. Hava da daha az kirlenir.

Toplu ulaşımın faydası her yönden saymakla bitmez. Görüldüğü gibi seyahatlerimizde toplu ulaşımı tercih ettiğimizde bizlere pozitif geri dönüşü oldukça fazla olmaktadır. Son olarak sizlere bol neşeli, mutlu, huzur dolu güzel yolculuklar diliyorum. Sizlere bu sene de yollar göründü…

05


LifeModa

İlkbahar-Yaz Modası

2

2013'ün Modası Natürellik Olacak!

013 İlkbahar-Yaz modasında doğallık ön planda olacak, pastel tonlar 2013'e damgasını vuracak. Egeli hazırgiyim ihracatçıları moda trendlerini uzmanından öğreniyor. Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği tarafından 10 yılı aşkın süredir yapılmakta olan "Moda Trendleri Semineri" yoğun ilgi gördü.

Hazırgiyim ve konfeksiyon sektöründeki Egeli ihracatçı firma yetkililerinin yakından takip ettiği seminerde 2013 İlkbahar-Yaz Moda Trendleri NewYork'dan Stylesight firmasının yetkilileri tarafından anlatıldı. 2013 İlkbaharYaz Moda Trendleri Semineri'nin yanısıra Tasarım Teknoloji Çözümleri Semineri de gerçekleşti.

06

Moda Trend Yöneticisi Sandrine Maggiani, 2013 İlkbahar-Yaz modasında natürelliğin ön planda olacağını, renk olarak ise pastel tonların öne çıkacağını anlattı. Maggiani; "2013 moda trendleri için ilk önce sofistike bir trend diyebiliriz. Pastel renkler, naturel tonlar, soft kumaşlarla buluşacak. Etnik desenlerin ağırlıkta olacağı ürünleri çiçek motifleri ve egzotik desenler izleyecek.


LifeModa

Asimetrik yakalar, tek omuz detaylı tasarımlar, sade bluzler ve rüstik (doğal) tarzda elbiseler, yüksek belli kalem formundaki etekler, bilek üstü dar pantalonlar, geniş yakalı ve vatkalı ceketler sektörün vazgeçilmezleri olacak" dedi.

08

2013 İlkbahar-Yaz Trendlerinde pudra pembesi, uçuk pembe, leylak rengi, yoğun altın sarıları, ten rengi gibi pastel renklerin çok etkin olarak kullanılacağını söyleyen Sandrini Maggiani, siyah, beyaz ve grinin de bol bol vitrinlerde görüleceğini belirtti. Özellikle transparan tasarımlarda beyazın ön plana çıkacağını söyleyen Maggiani, beyazın her tonunun 2013 yazına damgasını vuracağını dile getirdi.

2013'te Retro Rüzgârı Esecek

Geçmişi andıran retro tarzının esintilerinin de görüleceğini anlatan Sandrini Maggiani şöyle konuştu: "Bu sezon retro aksesuarları oldukça sık göreceğiz. 1950'ler,60'lar ve 70'ler koleksiyonlarda ön plana çıkacak. Geçmişi andıran plastik çerçeveli gözlükler, renkli boncuklu kolyeler, asimetrik şekilli çantalar çarpıcı olacak. Hem kadınsı, hem erkeksi tarzların bir arada bulunabileceği bir sezon bekliyoruz. İpek, saten, pamuk gibi yumuşak, ince kumaşlar uçuşan tasarımlara yansıyacak ve transparan kumaşlar da feminen bir görüntü yaratacak. Maskulen tarzın ise deri ve tafta gibi kumaşların kullanımıyla gerçekleşmesi bekleniyor."


LifeRöportaj

METRO BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR 2012’de hedef 24 milyon yolcuya ulaşmak

2011 yılı için 20 milyon yolcu hedefi koyan Metro Turizm, belirlediği hedefi tam 12’den vurdu. Metro Turizm Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şenol Ayyıldız, geçen yıl 19 milyon 448 bin yolcu taşıdıklarını söyledi. Ayyıldız, yaş ortalaması 2,5 olan bin 290 otobüsle hizmet verdiklerini söyleyerek 2012 hedeflerini açıkladı: “2012’de açacağımız sürpriz hatlarla hizmet verdiğimiz yolcu sayısını 24 milyona ulaştırmayı hedefliyoruz. Nitekim, yeni yılın ilk 3 ayında geçen yılın aynı döneminde oranla 300 bin yolcu artışı sağladık.”

M

etro Turizm Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şenol Ayyıldız sorularımızı yanıtladı.

12

2011 yılında 20 milyon yolcu taşımayı hedeflemiştiniz. Bu hedefe ulaştınız mı? Genel olarak 2011 yılını değerlendirir misiniz? Şenol Ayyıldız : 2011 yılına girmeden önce ilk hedefimiz 18 milyon yolcu taşımaktı. Ancak ekibimizin çalışma azmini ve bölgelerdeki heyecanı görünce geçtiğimiz yılın Mart ayında yaptığımız toplantıda hedef büyüttük ve 18 milyon olarak belirlediğimiz ilk rakamı 20 milyon olarak revize

ettik. Bu gerçekten ciddi bir rakam olmakla birlikte Metro Turizm için hayali bir hedef değildi. Nitekim 2011 yılında 19 milyon 448 bin yolcu taşıdık. Nüfusu 11 milyondan biraz fazla olan Yunanistan’ı iki defa taşıdık. 2011’i 2010’a göre değerlendirdiğimizde başarımızın ne denli büyük olduğu da ortaya çıkıyor. 2010’da 13 milyon 750 bin yolcu taşımıştık. 2011 yılında bir önceki yıla göre yolcu sayımız 5 milyon 700 bin arttı. 2011’deki 20 milyonluk hedefimizi hayal olarak değerlendirenler de oldu. Ama biz bunu yapabileceğimize inanmıştık. Gece gündüz demeden çok çalıştık, mutlak müşteri


memnuniyetinin sağlanması için ciddi projeler ürettik, filomuzu önemli sayıda bireysel otobüsçüyle büyüttük, yeni hatlar oluşturduk ve 2012’ye hedeflerine ulaşmış bir ekip olmanın onuruyla girdik. Bu hedefe ulaşmamızda bizden desteğini bir an bile esirgemeyen Yönetim Kurulu Başkanımız Galip Öztürk’ün payı çok büyüktür. Burada ekip arkadaşlarıma teşekkür ederken, tüm Metro ailesine büyük düşünmeyi öğreten ve inancımızı pekiştiren değerli patronumuza da şükranlarımı sunuyorum. Her eğitim toplantısında, her bölge buluşmasında ekip arkadaşlarıma, otobüslerimize eklenecek 1 yolcunun bile çok önemli olduğunu ısrarla vurguladım. Günde bin 500 sefer gerçekleştiren bir firmayız. Her otobüsümüze 1 yolcu eklense 10 günde 15 bin yolcu yapar. Yılda 547 bin yolcuya ulaşmış oluruz. Bu da 1 yolcunun bile bizim için çok önemli olduğunu gösterir. Bu açıdan Metro Turizm ailesinin her ferdinin otobüslerimize 1 yolcu daha eklemek için tüm güçlerini sarf etmesini bu yıl da bekliyorum.

Hedef 24 milyon yolcu taşımak

2012’nin yolcu hedefi daha da büyük o zaman? Ş.A: 2012 yılında hedefimizi 24 milyon yolcu olarak belirledik. Nitekim yılın ilk 3 ayında geçen yılın aynı dönemine oranla 270 bin kişilik bir yolcu artışı sağladık. Bu artış da hedeflerimize ulaşacağımızı açıkça ortaya koyuyor.

Yatırımlar devam ediyor

Bu aşamada yapılan ve yapılacak olan yatırımlar hakkında bilgi verir misiniz? Ş.A .: 2011 yılında ciddi yatırımlar yaptık. Önce 100 adet Setra otobüs aldık. Bunların bazılarını talep üzerine bireysel otobüsçülerimize sattık. 125 adet Temsa yatırımı yaptık. 2012’de de bu yatırımlar devam edecek. Yılın ilk ayında 10 adet Travego aldık. 15 adet MAN Tourliner’ı teslim aldık.Nisan ayı sonu itibariyle de tekrar 20 adet Setra alma planımız var. Yani yılın ilk 3- 4 ayında toplamda 45 aracı daha bünyemize katmış olacağız.

13


LifeRöportaj

14

Türkiye’nin 76 iline seferleri olan Metro Turizm’in seferinin olmadığı noktalar da var. Bu noktalar ile ilgili çalışmalar var mı? Farklı destinasyonlar açmayı düşünüyor musunuz? Ş.A .: Metro Turizm hızlı yürüyen, riski seven ve her yıl başarılarının üzerine yeni başarılar ekleyen bir şirket profili çizmektedir. Bizim için en büyük görev bundan sonra başlıyor. 20 milyon yolcu sayısına ulaştıktan sonra bu rakamın altına düşmek olmaz. Hatta tam tersine bu rakamın üzerine çıkmamız gerekir. Yılın ilk 45 gününde geçen yılın aynı dönemine göre yolcu sayımız 270 bin arttı. Yıla yine hızlı başladık. Bu tempo bizi sevindiriyor. Bu sene geçen yılın rakamlarının üzerine çıkmamamız için hiçbir sebep yok. 20’nci yılını kutlayacak olan Metro Turizm’in, çok daha büyük başarılar elde edeceğine herkes tanık olacak. Bunu da açtığımız yeni ve sürpriz hatlarla gerçekleştireceğiz. 2011’de yeni hatlar oluşturmuştuk. Bu yeni hatların meyvelerini bu yıl alacağız. İzmit- İstanbul hattını 2011’in son çeyreğinde açtık. 2012’nin ilk haftasında da Eskişehir- İstanbul hattımızı açtık. Bu hatlar yolcu sayımızı ve istatistiklerimizi olumlu yönde etkileyecek. Yaz sezonu başlayana kadar özellikle Ege Bölgesi’nde yeni destinasyonlarla ilgili yoğun bir çalışma içindeyiz. İzmir- Denizli hattı ile ilgili çalışmalarımızı tamamlamak üzereyiz. Mart’ın ilk haftasında İzmir- Denizli arasında seferlerimiz başladı. 2011’de İzmir-Kuşadası hattını devreye sokmuştuk. 2012’de İzmirBodrum seferlerimiz olacak. Bodrum kalkışlı İzmir’den geçen uzantı hatları oluşturacağız. Antalya- İzmir arasına yoğunlaşacağız. Bu entegrasyonu

13 bin kişi istihdam ediliyor

Capital Dergisi tarafından düzenlenen "Türkiye'nin En Büyük 500 Özel Şirketi" araştırmasına göre 2011 yılında istihdamını en çok arttıran şirketler kategorisinde ilk sırayı Metro Ticari ve Mali Yatırımlar Holding A.Ş aldı. Şenol Ayyıldız sadece otobüs grubunda 13 bin kişinin istihdam edildiğine dikkat çekerek bu rakamın 2012 yılında daha da artacağına işaret etti. oluşturacak gücümüz var. Metro olarak nerede çalışmaya başladıysak orada başarıyı yakalıyoruz. Gittiğimiz yerde de yabancılık çekmiyoruz. Bunda marka olmamızın çok büyük etkisi var. Özellikle büyük şehirlerdeki hizmet ağımız, servisler, acenteler, terminaller ortada. Araç içindeki hizmet kalitemiz ortada. Araç yaş ortalamamız ortada… Başarımızın nedenleri de böylece ortaya çıkmış oluyor. Hızlı tren altyapı çalışmaları nedeniyle iptal edilen tren seferleri meselesine gelirsek… Ş.A .: Yüksek hızlı tren altyapı çalışmaları nedeniyle İstanbulİzmit-Eskişehir-Ankara tren seferleri 2 yıl boyunca yapılamayacak. 1 Şubat itibari ile seferler durduruldu. Yolcular bu güzergahta otobüs kullanmak zorunda. Kocaeli Büyükşehir

Belediyesi vatandaşları Tuzla’ya kadar getiren bir belediye otobüsü hattı açtı. Bunun ne kadar doğru olduğu da tartışılır. İlk etapta bu hatlarda kısmi bir yolcu artışı oldu; bu artış rakamları beklentilerimizi karşıladı diyemeyiz. Eskişehir’de ise tren seferlerinin durdurulmasının etkisi daha yoğun hissediliyor. Eskişehir’de sefere başladığımız andan itibaren yolcu sayımız artmaya başladı. Eskişehir hattında günlük 10 servis ile yolcu taşımaya başlamıştık. Bu rakam kısa süre içinde 19’a çıktı. Sefer sayımız yüzde 100 arttı. Doluluk oranlarımız da artıyor. Bir üniversiteler kenti olan Eskişehir için özellikle üniversite öğrencilerine yönelik kampanyalarımız olacak. Ayrıca, Eskişehir- İzmir seferleri de önümüzdeki sezonda başlayacak.


Kısa hatlar kurtarıcı

Metro Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Galip Öztürk, “Altımızda derya var“ diyerek kısa hatlara dikkat çekmişti. Sektörde yer alan diğer firmaların da kısa hatlara ilgisi artıyor. Metro Turizm’in hat ve sefer planlamasında kısa hatların yeri nedir? Ş.A.: 2000’li yılların başında “5 yıl içinde otobüsçülük bitecek” denirdi. Bu söyleme göre 2010’a gediğimizde otobüsçüğün bitmesi gerekiyordu. Ama biz Metro Turizm olarak bu sözlerin söylendiği dönemlerde taşıdığımız yolcu sayısını her yıl 1 milyon arttırdık. Bu başarıyı hem mevcut hatlarda seferlerimizi artırarak ve hem de gitmediğimiz yerlere gitmeye başlayarak yakaladık. Kısa mesafeli hatlar için servisler açtık. Örneğin Ereğli – Ankara, Bolu- İstanbul, İzmit- İstanbul, Çorlu-İstanbul gibi hatlarda çalışmaya başladık. Biz Sayın Öztürk’ün ortaya koyduğu mantığa, kısa hatlara gereken önemi veriyoruz. Yolcu sadakatini sağlamak için yürütülen çalışmalardan söz eder misiniz? Ş.A.: Geçen yılın sonunda grup şirketlerimizden Atlas Yazılım’ın alt yapısını gerçekleştirdiği Passenger Card’ımızı devreye soktuk. Yolcularımız bu kartı aldıkları ve yolculuklarında kullandıkları zaman hem bilet alışlarında indirimler sağlayacak, hem de puan biriktirecek. Bu kart Metro’nun grup şirketleri bünyesinde de geçerli olacak. Örneğin Mepet veya Sampi’de Passenger Card’ını kullanan bir yolcumuz biriken puanları ile bilet alabilecek. Ya da Sampi’de biriken puanlarıyla pide yiyebilecek. Yaz sonuna kadar 1 milyon misafirimize Passenger kart vermiş olacağız. Bu kartın yaygınlaşması yolcu sadakati olarak adlandırılan kavramın yaygınlaşmasını da sağlayacaktır.

2012 “Kalite ve eğitim yılı”

Metro Turizm yolcu rekoru kırdığı 2011’in ardından 2012’yi “Eğitim ve kalite yılı” ilan etti. Bu yıl boyunca da kurumsallaşma çalışmalarının tüm hızıyla devam edeceğini vurgulayan Ayyıldız, Yıldız Teknik Üniversitesi ile işbirliği içinde eğitim planlaması gerçekleştirdiklerini vurgularken sadece kaptan, host ve hostes değil, yöneticilerin de eğitim alacağını vurguladı. Ayyıldız eğitim çalışmaları ile ilgili şu bilgileri verdi: “2012 yılını eğitim ve kalite yılı diye ilan ettik. Ama biz zaten eğitim ve kaliteye önem veren bir firmayız. Yolcu sayımız arttıkça eğitime daha çok önem vermemiz gerektiğini anladık. 2012 yılı ile birlikte eğitim konusunda daha organize olmak için çalışacağız. Sadece otobüs kaptanları değil, yöneticilerimizin de eğitime girmesi gerektiğine karar verdik. Firma bünyesinde eğitim verebilecek, kendi konusunda uzman arkadaşlarımız da var. Bir eğitim timi oluşturuyoruz. İletişim, halkla ilişkiler, güvenli sürüş gibi konularda eğitimlerimiz sürecek.”

Bu Röportajı Metro Lİfe için Elif ÖZYILMAZ yaptı.

15


LifeOtomobil

F12 Berline a

L

16

üks spor otomobil sınıfına tüm zamanların en başarılı modellerini hediye eden ve otomotiv sektörünün tutku yaratmayı başaran en önde gelen otomobil markalarından biri olan Ferrari, 599 GTB Fiorano modelinin yerini alacak olan yepyeni modelini 82. Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıttı. Ferrari 458 Spider ve Ferrari FF gibi yeni modellerini peş peşe tanıtarak büyük bir çıkış yakalayan ve geçtiğimiz yıl içinde 7195 adet araç satışıyla tüm zamanların en iyi sonucuna imza atan Ferrari’nin yeni modeli olan F12berlinetta, 8.5 sn’lik 0-200 km/s hızlanma verisi gibi muhteşem performansıyla gelmiş geçmiş en hızlı Ferrari modeli unvanına sahip olarak yollara çıkacak. Gösterişli ve agresif tasarımlı yapısıyla dikkat çeken Ferrari F12berlinetta, Ferrari’nin F1 yarışlarındaki tecrübesini ve bu yönde kazandığı

teknolojik birikimini tek bir çatı altında toplanmasını yansıtması bakımından önem taşıyor. İtalyan lüks spor otomobil üreticisinin Ferrari’nin arkadan itişli ve orta-önden konumlu motorlu spor otomobil serisinin evrimini simgeleyen F12berlinetta’nın sert tasarımı ise Flavio Manzoni’nin başında olduğu Ferrari Stil Merkezi ve Pininfarina’nın ortak imzasını taşıyor. Ferrari F12berlinetta, 740 HP güç ve 690 Nm tork üreten V12 motoru ve

1525 kg’lik ağırlığı sayesinde ulaştığı 340 km/s’nin üzerindeki son hız değeriyle farklılığını belli ediyor. 0100 km/s hızlanmasını sadece 3.1 saniyede, 0-200 km/s hızlanmasını ise 8.5 saniyede tamamlayan Ferrari F12berlinetta, artık tüm Ferrariler için geleneksel olan kontrol sistemleri (EDiff, ESP Premium, F1 Trac, yüksek performans ABS) yanı sıra F1 tipi şanzımanı ve son nesil karbon seramik frenleriyle de dikkat çekiyor.


TEMSA Yetkili Sat覺c覺 & Servis

BREY Otomot襤v

www.breyoto.com.tr

0212 658 2 658 Tel 0212 658 3 000 Fax 0533 967 1 000 Santral 0533 967 1 001 Acil Servis 7/24


Köroğlu’nun saklı bahçesi Yedigöller LifeGezi

Benden selâm olsun Bolu Beyi’ne, Çıkıp şu dağlara yaslanmalıdır; At kişnemesinden, kalkan sesinden, Dağlar seda verip seslenmelidir. Düşman geldi tabur tabur dizildi, Alnımıza kara yazı yazıldı; Tüfek icat oldu mertlik bozuldu Eğri kılıç kında paslanmalıdır.

Köroğlu düşer mi eski şanından, Ayırır çoğunu er meydanından; Kırat köpüğünden düşman kanından, Çevrem dolup şalvar ıslanmalıdır.

K

18

öroğlu’nun bu dizelerini duyup da yüreği kabarmayacak Anadolu delikanlısı yoktur. Yiğitlik destanlarının yazıldığı Bolu’nun, insanı büyüleyen bir başka tarafı da doğal güzelliklerinin mıknatısı andıran çekiciliğidir. Bu güzelliklerden birisi olan Yedigöller’i, kendi objektifleriyle keşfetmek için yola çıkmıştı tam yüz elli fotoğraf tutkunu. 29 Ekim gecesi üç otobüsle, İstanbul’dan yola çıktık. Sabah saat beş civarında Bolu’ya ulaşmıştık ama asıl yolculuk bundan sonra başlayacaktı. “Güzele ulaşmak zordur, zor çok zahmet ister” derler ya bizimkisi de o misal, kendimizi 42 km’lik bir toprak yolun içerisinde bulduk. Otobüsler ilerledikçe, keskin virajlarda başları dönen, yamaçtan aşağıya bakınca, içi titreyenler de oldu fakat otobüs kaptanlarının tecrübeleri ve özgüvenleri bütün o korkuları söndürmüştü. Sabah tazeliğini bütün

zarafetiyle sunarken; güneş, ışıklarını mahcup bir şekilde yansıtırken ayak bastık Yedigöller’e. Yedigöller yeni misafirlerine içten bir gülümsemeyle, “günaydın, hoş geldiniz” diyordu. Sazlıgöl, İncegöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl, Kurugöl ve Seringöl. 1,5 km’lik bir alanda sıralanmış bu eşşiz doğa harikaları, ormanın huzur veren ihtişamıyla adeta raks ediyorlardı. 1965’de milli park olan bu doğa harikası, sanki geleceğimizi önceden haber almış; bize en güzel endamını sergiliyordu. O gün akşama kadar Yedigöller’deydik ve “yoruldum artık” diyene kadar muhteşem manzaraların fotoğraflarını çekecektik. Bizden başka misafirleri de vardı Yedigöller’in; göl kenarlarında çadır kurup yatıya kalmış kampçılar, sabah kahvelerini afiyetle yudumlayan karavan ehli keyifleri. Herkes başka bir


f KILIÇLI raflar : Şere ğ o t o F e v ı z Ya güzelliğini nasipleniyordu ve Yedigöller herkese karşı cömertti. Dilden dile dolaşan efsaneleri varmış Yedigöller’in ama ben en çok içinde peri kızı olan efsanesini sevdim. O efsaneye göre; Yedigöller, çaresizlere çare bulan, dertlilere derman olan iyilik perilerinin yurduymuş. Peri kızları, mutluluk taşıyan tül kanatlarıyla insanların yardımına koşarlarmış. Bir gün, Bolu beyinin oğlu, avlanmak için buraya gelmiş ve beyaz bir güvercinin peşine düşmüş. Tam yayını gerip, okunu fırlatacağı zaman; o beyaz güvercin, dünyalar güzeli bir peri kızı olmuş fakat ok da yaydan fırlamıştır artık. Ok, peri kızının tam kalbine isabet etmiş, Peri kızının “ah” sesiyle, gök gürleyip ağlamış, yer kaynamış, çağlayan pınarlar geri çekilmiş. Bolu beyinin oğlunun attığı okla vurulan peri kızının ardından, ağlayan diğer peri

kızlarının gözyaşlarından, Yedigöller meydana gelmiş. Efsane böyle bir hüznü de içinde barındırıyor. Yedigöller’de, her bir gölün ayrı bir güzelliği, her bir ayrı güzelliğin başka bir çekiciliği vardı; kah fotoğraf çekerek, kah piknik yaparak zaman su gibi akıp gitmişti. İnceden esmeye başlayan rüzgar akşam soğunu getiriyor, güneş nöbetini karanlığa devretmek için hazırlanıyordu. Bizim için ise İstanbul’a geri dönme zamanı gelmişti. İnsanı mevcut iç aleminden alıp, başka iç alemlere götüren, sadece göz zevkine değil, gönül dünyasına da hitap eden bu orman göllerini, hepimiz çok sevmiştik fakat artık vakit, Yedigöller’e veda etme vaktiydi. Vedamızı son fotoğraflarımızı çekerek, bizim dilimizle yaptık. “Belki bir gün, yine geliriz Yedigöller” diyerek anılarımızla ve fotoğraflarımızla yeniden yola koyulduk.

19


LifeRöportaj

Adam Lambert E

fsane haline gelen televizyon şovu American Idol’ın müzik dünyasına kazandırdığı süperstarlardan biri olan genç yıldız Adam Lambert, Pink’in yazdığı “Whataya Want From Me” şarkısıyla tüm dünyada meşhur olduğu 2009 yılı albümü “For Your Entertainment”’ın başarısının ardından, Bruno Mars, Pharrel Williams, Nikka Costa, Sam Sparro ve Dr.Luke gibi müzik endüstrisinin en iddialı isimleriyle hazırladığı yepyeni albümü “Trespassing” ile geri dönüyor.

Albümün çıkış şarkısı “Better Than I Know Myself” ile ne kadar güçlü bir sesi olduğunu bir kez daha kanıtlayan Lambert, MTV’de Queen grubuyla gerçekleştirdiği unutulmaz sahne performansıyla da hala övülmeye devam ediyor.

20

Sanatçının “Çok daha kişisel ve eğlenceli bir albüm” olarak tarif ettiği, ikinci albümü “Trespassing” , Sony Music etiketiyle çıkıyor. Ünlü yıldızla Sony Music aracılığıyla telefonda konuştuk. Üstelik telefonda, erkek arkadaşının kız kardeşinin kocasının da Türkiye’den olduğunu öğrenince , çok daha samimi bir röportaj gerçekleştirmiş olduk ve yeni albümünü, kariyerini ve şarkılarını konuştuk. Cenk Erdem.


LifeRöportaj

22

Cenk Erdem : “Better than i know myself ” adlı yepyeni ş ar k ı n ı z ı i l k k e z J ay Leno’nun programında canlı olarak söylediniz, peki neden yeni albümünüzün ilk şarkısı olarak vokal açısından bu kadar zor bir şarkı seçti niz ? Adam Lambert : Evet, “Better than I know myself”, belki vokal açısından çok zor bir şarkı ama daha önemlisi şarkının mesajı çok güzel. Hem açıkçası vokal açısından zorlayıcı bir şarkı söylemek benim işim ve sanırım benim hayatta en iyi yaptığım iş bu. C.E. : Yeni albümünüzle sürpriz bir şekilde punk ye rine çok daha sade bir imajla karşımıza çıkıyorsunuz, peki sizin için neler değişti? A .L . : Herkes değişir. Ben de zamanla değişiyorum ama açıkçası bunun arkasında herhangi özel bir neden yok. Sadece kendimi hissettiğim gibi ifade ediyorum. Yeni şarkılarımla da yine kendimi hissettiğim gibi ifade ediyorum, diyebilirim. C.E. : “Efsanevi televi zyon şovu “American Idol” çıkışlı , Uluslararası süperstarlardan biri de siz oldunuz, peki bu yarışmay a katılmak için sizi ilk cesare tlendiren kim olmuştu? A .L . : Benim her zaman hayalim eğlence işinin içinde yer almaktı. Yarışmadan önce zaten artık Los Angeles’ta bir müzikalde sahne alıyordum. İlk olarak Los Angeles’taki müzikalin prodüktörleri beni yarışmaya katılmak için cesaretlendirdiler.

C.E. : Yepye ni albümünüz “ Trespassing” için Bruno Mars, Pharrel Williams ve Dr.Luke gibi müzik endüstrisinin son yıllardaki en ünl ü isimleriy le çalıştınız, peki yeni albümünüzü bize nasıl tarif edersiniz? A .L . : Yeni albümüm çok daha funky, yeni albümde elektro ve disko da var. Aslında albümde hem dans ettiren şarkılar, hem de karanlık şarkılar var. İlk albüme göre çok daha dansa yakın , eğlenceli ve biraz da seksi. Ama albümün ikinci yarısı çok daha karanlık. C.E. : Yeni şarkılarınızı n hayatınızdaki iniş çıkışları yansıttığını söyl üyorsunuz, p e k i ş u an k i h al i n i z i e n i y i yansıtan şarkınız sizce hangi si? A .L . : Hepsi beni temsil ediyor, diyebilirim. Albümde her bir şarkı farklı bir parçamı temsil ediyor. İkinci albümüm, ilk albüme göre çok farklı hissettirecek bir albüm çünkü ben de kendimi daha farklı hissediyorum. Çok daha kişisel bir albüm olduğunu da söyleyebilirim, çünkü albümdeki tüm şarkılar öyle. C.E. : 2009 Amerikan Müzi k Akade misi Ödül leri’ndeki performansınız oldukça taşkın bulunmuş ve çok fazla eleştirilmişti , bu eleştiriler sizce biraz haksızlık değil mi ydi? A .L . : Açıkçası çok kızmıştım ama üzerinden neredeyse 4 yıl geçti ve benim için artık geride kaldı. Tepkiler bana göre oldukça ilginçti ama artık aklıma bile gelmiyor ve umurumda da değil.


LifeRöportaj

24

C.E . : Efsanevi Queen grubuyla MTV Avrupa Müzik Ödüll eri’nde beraber sahne aldını z ve grubun davul cusu Roger Taylor ” harika bir sesini z” olduğunu söyleye rek sizi her y erde fazlasıyl a övdükten sonra artık grubun yeni şarkıcısı o l ac ağ ı n ı z haberleri y ayıl dı, haberler doğru mu? A .L. : Ortada konfirme ettiğim herhangi bir sözleşme ya da anlaşma yok, şu an tamamen söylenti ama benim için Queen ile sahnede olmak tamamen bir rüya gibiydi, harikaydı. Ayrıca Brian May ve Roger Taylor çok arkadaş canlısıydı ve benim için kesinlikle çok eğlenceli oldu. En çok “Show must go on” şarkısını söylerken keyif aldım. C . E . : “ W h at a y a w an t f r om m e ” adlı Pink şarkısına yorumunuz , kariyerinizde ki e n büyük li ste başarısını getirerek , popülerliğiniz i çin büyük bi r çıkış olmuştu, peki genel olarak Pink şarkıları nı sever m is in iz ? A .L. : Pink harika bir şarkıcı ve şarkılarına da bayılıyorum ama en çok sevdiğim şarkısı “Waiting for love”. Single olarak yayınlanmadı ama olağanüstü bir şarkı ve benim favorim. C.E . : Hi ç saklamadan açıkça e şcinsel kimliğiyle kariye rine başlayan i lk pop şarkı cısı sizsi ni z, peki işin başında müzi k e ndüstrisinde sırf eşcinse l kimliği nizden ötürü he rhangi bir hayal kırıkl ığı yaşadınız mı? A .L. : Neredeyse her gün , çünkü

bu kimliği açıkça ifade ediyor olmak , hala bir anlamda meydan okumak demek. Sonuç olarak ben neysem oyum ve eğer kimliğimi saklıyor olsaydım hayranlarımı kandırıyor olurdum ve asla dürüst olamazdım. Her zaman açık ve dürüst olmayı tercih ederim.

C.E. : “Ame rican Idol” yarışmasının ilk seçmel eri sırasında, bol bol Madonna, Michael Jackson gibi en çok etkile ndiğiniz isimlerde n bahsedi yordunuz, peki bugünün listele rine baktığınızda en çok ki mle ri beğeniyorsunuz? A .L . : Özellikle Adele’in sesine bayılıyorum ama listelerden bahsedecek olursak, Bruno Mars, Lady Gaga, Katy Perry, Beyonce, Pink, Rihanna en sevdiğim isimler diyebilirim. Ama bu aralar, en çok Adele dinliyorum, ayrıca Rihanna’nın son albümünün enerjisi de çok yüksek ve dinlemek iyi geliyor.


LifeTarih

ALTIN ÜLKESİ LİDYA

KARUN HAZİNELERİ

H

ani laf arasında geçen nerden geldiğini bilmediğimiz ama kullandığımız deyimler vardır. Bunların mutlaka bir tarihsel dayanağı vardır. Lidya'nın ilkçağ dünyasının en zengin ülkesi olmasının bir nedeni Tmolos dağlarından çıkan ve Hermos Nehrine karışan, başkent Sardes'ten geçen Paktalos deresinin alüvyonları içindeki altındır. Buradan çıkarılan altın Lidya'nın kaderini belirlemiştir. 3. sülalenin son kralı Kroisos babası Alyattes'in ölümünden sonra M.Ö. 560'ta tahta geçmiş ve akıl almaz zenginliği sayesinde “Karun kadar zengin” deyimiyle günümüze kadar taşımıştır.

26


K

arun kadar zengin' olabilmek için, tümülüsleri yağmalayan köylüler, kralın sonunu biliyorlar mıydı acaba? Sardes'te yaşamış ve bu kente ait birçok olayı anlatmış olan, masallarıyla ünlü, hatip Ezop'u dinleyelim: Dünyanın en zengini, Lidya Kralı Krezüs'ün (Karun) ünlü kenti Sardes'i herkes merak etmektedir. Bir gün, filozof ve düşünür, dünyanın yedi bilgesinden biri olan Atinalı Solon, kente gelir. Krezüs, onu sarayına davet eder ve aklındaki soruyu sorar; 'Söyle her şeyi bilen Solon, bu dünyanın en mutlu insanı kim?' Tabii, cevabın, 'Sen' olacağından emindir. Ancak Solon, 'Atina'dan ayrılmadan önce, bir olaya şahit oldum. Yaşlı ve fakir bir kadın, ölüm döşeğindeydi. Yanıbaşında, zaferle sonuçlanan bir savaştan, yara almadan dönmüş, iki oğlu vardı. Bence bu kadın, dünyanın en mutlu kişisidir. İnsan öldüğü ana kadar, mutlu olup olmadığını bilemez' diye cevap verir. Krezüs, sinirlenir ve Solon'u sarayından kovar. Yıllar sonra Krezüs, Pers kralı Kyrus'a yenilmiştir. Kuşatma sonunda, ünlü kentini kaybetmiş, yakılmak üzere bir direğe bağlanmıştır. İşte o anda, Solon'u hatırlar ve üç kez, 'Solon! Solon! Solon!' diye haykırır. Bunu duyan Kyrus, haykırışının nedenini öğrenmek ister. Hikayeyi dinleyince, Krezüs'ü yakmaktan vazgeçer ve onu serbest bırakır...

27


LifeTarih

Lidya (Karun) Hazineleri

Uşak ili Güre yakınlarındaki Toptepe tümülüsünü 1965, İkiztepe tümülüsünü 1966 ve Aktepe I tümülüsünü 1968 yılında gizlice kazan eski eser kaçakçılarının 1970 yılında ABD’deki Metropolitan Sanat Müzesi’ne sattıkları eserlerdir. Bu eserler, M.Ö. VI. yüzyıl Lidya sanatının en güzel örnekleridir. Kültür Bakanlığı’nca verilen uzun bir hukuk savaşından sonra 1993 yılında Türkiye’ye geri gönderilmiştir. (Uşak Müzesi)

LİDYA ESERLERİ

Antik Çağ’da Anadolu’nun batısında yer alan, güneyi Karia, kuzeyi Mysia, doğusu Frigya, batısı Ionia ve Aiolia bölgeleri ile çevrili alana Lidya denmektedir. Ünlü tarihçi Heredot’a göre üç sülalenin yönettiği Lidya’nın son sülalesi Meermnandlar 141 yıl egemen olmuş, Lidya’nın bölgede siyasal ve ekonomik yönden önemli ülke olmasını sağlamışlardır.

Saray entrikaları ile 2. sülale Heraklidlerden krallığı ele geçiren 3. sülale Mermenandlar Kral Gyges ile başlar. Ardys, Sadyattes, Alyattes ile devam edip Kroisos yani Karun ile son bulur. Milattan önce 7. yy’ın ilk yarısında Gygesil’e başlayan Lidya İmparatorluğu parayı icat ederek insanlık tarihinde önemli buluşlardan birini gerçekleştirmişlerdir. Bu buluş, ilk çağ dünyasının ekonomik gelişimini bir olay olmuştur.

Lidya’nın ilkçağ dünyasının en zengin ülkesi olmasının bir nedeni Tmolos dağlarından çıkan ve Hermos Nehrine karışan, başkent Sardes’ten geçen Paktalos deresinin alüvyonları içindeki altındır. Buradan çıkarılan altın Lidya’nın kaderini belirlemiştir. 3. sülalenin son kralı Kroisos babası Alyattes’in ölümünden sonra M.Ö. 560’ta tahta geçmiş ve akıl almaz zenginliği sayesinde “Karun kadar zengin” deyimiyle günümüze kadar taşımıştır. Karun hazineleri hakkında bilgi

28

edinebilmek için Lidya krallığını incelemek gerekir.

M.Ö. 560-546 yılları arasında ülkesini yöneten bu kralın dönemine ait Uşak’ın 25 km batısında ve İzmir karayolu üzerinde bulunan Güre köyü yakınlarında Lidya tümülüslerinden çıkarılarak kaçırılan ve 1993 yılında geri alınan eserlere Karun Hazineleri denmektedir

UYGARLIK TARİHİ

Paranın Bulunuşu: Uygarlık tarihinde önemli yere sahip olan Lidya Krallığı 141 süren egemenliği boyunca doğu sorunlarıyla uğraşmış ve bu sorunların yarattığı korku krallığın kendisini göstermesine engel olmuş. Fakat sanatta başarılı eserler ortaya koymuştur. Örneğin dinsel bağlarla bağlı olan ve İyon sanatının yumuşaklığı ile doğu sanatının coşkunluğunun karıştırılıp harman

edildiği okullar açılmıştır. Yunan etkisininde olduğu Lidya düşünün ve beğenisiyle birleşerek sonuçta vahşi fakat hareket ve dinamizmin egemen olduğu bir biçim ortaya çıkmıştır. Lidyalıların insanlık tarihi ve kültürüne yaptıkları armağanlardan en önemlisi parayı icat etmeleridir. İlk çağ dünyasının ekonomik gelişimini büyük ölçüde hızlandırmış ve hatta tarihin akışını bile etkilemiştir. Sikkeler yaparak ödeme biçimleri fiyat strüktürünün düzenleme gereği duyuldu. Bunun sonucunda okur yazarlığa gereksinim duyuldu. Dolayısıyla herkesin öğrenebileceği ve çabuk kullanabileceği bir alfabenin geliştirilip yayılması sağlandı. Lidya kralları para sistemini icat etmekle insanoğlunun ekonomik aşamasına çok önemli bir katkıda bulunmuştur ve modern ekonominin temelini atmışlardır. Ekonomi ve Ticaret: Sardes halkı küçük dükkan halka açık gazinolar ve hatta genelevleri sahibi olan ilk insanlar olduğu görülür. Yapılan kazı ve eserlerde bilinen ilk serbest Pazar kurmuşlar hatta geçmişi doğu pazarlarının öncesi olarak kabul edilebilir.

Örneğin İyon fincanlar, Aitolio kraterleri, samos alabastronları kuş biçimli rodos kastleri Lidyalıların ege kıyıları ve kent devletleriyle ticaret yaptığını göstermektedir. Altının bulunması doğanın ve coğrafya koşullarının oluşturduğu güzel bir


LifeTarih rastlantı olması, etkin bir ticaret merkezinde yaşayan halkın ticaret yaşamını pratik hale getirecek buluşlar yapması doğaldır. Çıkarılan eserlerde de görüldüğü gibi Lidya2nın ilk çağ insanını en etkileyen yönü altın zenginliğidir. Sardes aşağı kentinde akropelden uzak kurulmuş sanayi çarşısının kuruluşunu göstermektedir. Altın işçileri ve mücevherci dükkanları ana tanrıçanın koruması altında bulunmaktadır Lidya’da soylu denilebilecek ve kralın mutlak yönetiminde olmayan zengin sınıfın olduğu görülür.

Din: Lidyalıların diniyle ilgili fazla bilgi yoktur. Ana tanrıça Kybele’ye büyük saygı vardır. Çeşitli tapınmalarda bulunurlardı. Uzun saçlı rahipleri hadım edilir, vahşi çığlıklar attıkları , dinsel törenlerde, teflerini, kırbaçlarını, zillerini ve kokular yayan saçlarının buklelerini ana tanrıçaya itaf ediyorlardı. Lidyalılar daha çok Yunan dini ve tanrılarının etkisinde kalmış bir ulus olduğunu gösterir.

Ölü Gömme Geleneği: Toprak kil ve taştan yapılmış tümülüslerin altında bir yere gizlenmiş mermer yada kireç taşından mezar odaları Lidyalıların

30

kendine özgü nitelikleriyle kolay ayırt edilebilmektedir. Vazolar üzerine renkli olarak yaban domuzu, arslan, sfenksler, kuş, keçi ve dağ keçileri betimlemeleri kraliyet sarayının esini ile geliştirilmiştir. Fakat hiçbir zaman halk tabakası üzerinde etki yapamamıştır.

ölümden sonraki yaşamalrını sürdürdüklerine inanılan kanıtlardır. Lidyalılar gerçek yaşamalrını sürdükleri mekanlardan çok öldükten sonraki yaşamalrını geçirecekleri mekanlara güzel ve süslü mermer yapı ve sunakları donatmaları görülür.

Yazı ve Edebiyat: Bulunan bir yazıtta Lidya dili ile değil fakat ona yakın bir dille yazılmış olduğu sanılan bir yazı bulunmuştur. Sanata çok önem verilen Lidya sarayında edebiyatın önemli bir yerinin olmadığı görülür.

Mimarlık Heykeltıraşlık Keramik: Yapılan kazılarda Sardes’in çok zarif mermer yontular ve yine mermerden gelen ve kutsal yapılarıyla ün yapmasına karşılık halk ahşap çatılı, kerpiç duvarlı yapılar içinde yaşıyordu. Bu daha halk ve krallığın arasındaki uçurumu gösterir. Sardes heykeltıraşı ekolü iyon sanatının yumuşaklığını ve doğu sanatının coşkunluğunun karıştırılıp harman edildiği kendine özgü özelliklerdir. Lidya bezemesi çağdaşı diğer Rodos ve doğu Yunan eserlerinden teknik ve üslup yönlerinden

Küçük El Sanatları: Sardes’te sanat yönünden şaşırtıcı, yaratıcı çabalar mimarlık yontu alanlarında gösterilmiştir. Fildişi oymacılığı ve altın işçiliği yer tutmaktadır. Yapılan kazılarda heykel işlemeciliği, altın takılar, döğmeler örnek gösterilebilir. Mermanedler döneminde altın işçiliğinde çok yüksek bir becerinin ve mücevhercilikte basitliğini yitirmiş uzun bir geçmişe dayanan çalışmanın varlığını ortaya koyar. Enteresan bir şeyde küpeye çok önem verilmesidir. Sardes’li kadınlar ve Lidyalı süvarilere ait elli altın küpe bulunmuştur.

Günlük Yaşam: Sardeslilerin akşam yemeği için kırmızılar giydiklerini ve fildişi ayaklı, mor döşemeli yataklarına önemle uzandıkları anlatılır. Güzel kokuları Lidyan denen kaplarda saklamaları güzellik merhemlerinin sürülmesi uzun saçarlını süs eşyaları kullanmaları toplantıya gidilirken mor giysiler, kokulu merhemlerin saçlara sürülmesi onlara büyük zevk vermesi bir yaşam tarzıydı. Lidya halkı oyunun her türlüsüne düşkündü. oyunları ve aşık kemiği ile oynana oyunlar başta gelirdi. Görünüşe bakılırsa mimarlık açısından çok yoksul donatılmış illerdi. Yaşamları oldukça sıkıcı olması ve Lidyalılar bu oyunları yaşamalarına daha renkli bir hale getirmek amacıyla bulmuşlardır. Müzik konusunda pek açık olmayan belgelere sahibiz. Yalnız paktis denilen Lidya liri olduğu ve süvarileri savaş yürüyüşlerinde uyum sağlanması için flüt ile kaval kullandıkları belirtilir.


LifeYaşam

100 yıl sonra Titanik turu

B

üyük gemi, büyük felaket. Durum böyle olunca felaketin 100. yıldönümü de büyük oluyor. Film, belgesel, dizi, sergi, müze, müzayede ve sosyal medya projeleriyle Titanic'in 1.514 yolcusuyla okyanusun derinliklerine yolculuğunun 100. yılı, dünyanın en ünlü gemisine yakışır bir şekilde hatırlanıyor.

Tarih 15 Nisan 1912. Dünyanın en zengin insanlarıyla Amerikan rüyasından bir parça kapmak isteyen göçmenleri İngiltere'den New York'a taşıyan döneminin en büyük gemisi bir buzdağına çarpıyor ve iki buçuk saat içinde de sulara gömülüyor. Tarih 23 Mart 1998. Amerikalı yönetmen James Cameron'ın Titanic'in batışını zengin kız-fakir oğlan aşkıyla tatlandırdığı, sinema tarihini değiştirecek filmi, rekor 14 Oscar adaylığından 11'ini kazanıyor.

32

Kadınlar Leonardo DiCaprio'nun canlandırdığı serseri Jack ve Kate Winslet'e Oscar adaylığı getiren mutsuz Rose arasındaki hüzünlü aşk hikayesine, erkekler koskocaman geminin ikiye ayrılmasıyla tamamlanan

özel efektlere ayılıp bayılıyor. 'Titanic', gene James Cameron'ın 'Avatar'ı 12 yıl sonra rekoru kapana kadar dünyanın en çok hasılat yapan filmi oluyor.

Cameron, saplantılı bir ilişkisi olduğu filmi 'Titanic'i, geminin batışının 100. yıldönümünde allıyor pulluyor ve bir kez daha izleyici önüne sunuyor. Bu hafta gösterime giren filmin isminin sonunda küçük bir uzantı var, 'Titanic 3D'. Yapımı bir yıldan uzun bir süre süren, 18 milyon dolara mal olan bu üç boyutlu versiyonundaki tek değişiklik filmin sonlarına doğru izleyeceğimiz bir sahnedeki yıldızların görünümü. Bir astrofizikçinin yıllar süren tacizlerine dayanamayan Cameron, sahnedeki gökyüzünü yıldızların 15 Nisan 1912'de olması gereken görünümüyle değiştiriyor.


33


LifeBiyografi

Pop Müziğin Kraliçesi

madonna

G

erçek adı Madonna Louise Veronica Ciccone olan Amerikalı sanatçı, 16 Ağustos 1958 yılında Michigan’da Katolik bir ailenin 8 çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Okul yılları boyunca piyano, bale eğitimi alan yıldız, girişken yapısı ve kendini gösteren yeteneğiyle sınıfında sivrilmeyi başardı.

34

Her zaman için içinde bulunduğu grubun lideri olmayı tercih ettiğini belirten Madonna, özellikle dansa olan büyük yeteneğinin keşfedilmesiyle birlikte Michigan Üniversitesi’nde dans eğitimi almaya başladı. Henüz iki sene geçmemişken okuldan sıkıldı ve ünlü bir yıldız olma hayalleri ile New York’a gitmeye karar verdi. Bir süre düşük ücretli işlerle (bir tatlı fabrikasında çalıştı. Bir restoranda garsonluk yaptı ve koreografi

asistanlığı yaptı.) yetinmek zorunda kalan Madonna, Times Square Dunkin’ Donuts gibi yerlerin alt kadrolarında çalıştı. Bu sırada Alvin Ailey ile Martha Graham’ın dans grubuna katılarak bir çok dans gösterisinde isimsiz bir yüz olarak dans etti.

80′li yılarla birlikte ilgisi giderek danstan müziğe kayan ve kısa süreli kasetlerle şarkı denemelerinde bulunan ünlü sanatçı, bir taraftan gitar ve piyano dersleri alırken diğer taraftan da kendi başına şarkı sözleri yazmaya başladı. Yerel dans kulüplerinde şarkı söyleyerek bir yandan da geçimini sağlamaya çalıştı. Ateşli ses tonu ve yaramaz sahne gösterileriyle izleyenleri etkilemeyi başaran Madonna, 1982 yılında DJ Mark Kamins’in desteğiyle “Everybody” isimli bir demo-single çıkardı. New York’un gece

kulüplerindeki etkileyici sahne gösterimleriyle müzik çevrelerinin dikkatini çekti ve bu sayede ilk single’ı olan “Holiday”i piyasaya sürdü. Şarkının radyolarda dinlenmesi ve hatta Amerika TOP 20′lere girmesiyle hızla yükselen Madonna, daha sonraki “Lucky Star” ve “Borderline” şarkıları ile yeni bir dünyanın kapılarını araladı. Bu sırada şarkılarına video yapılması ile birlikte kendini bütün dünyaya tanıtma yoluna giden yıldız, Warner Bros’un altında “Like a Virgin”( 1984 ) albümünü çıkardı. 1985 yılında diğer bütün şarkıcılardan daha çok müzik yapan ve daha çok dinlenen bir şarkıcı sanatçı haline gelen Madonna, aykırı giyimi, dinsel ve yerel aksesuarları ve örgülü başlıkları ile özgün bir hava yarattı. Aynı yıl içerisinde sinemaya da yönelen şarkıcı, vasatı geçmeyen eğlence filmlerinde rol aldı.


İlk olarak “Vision Quest” ve “Desperately Seeking Susan” adlı filmlerde oynadıktan sonra sıradışı tavırlarıyla dikkat çeken aktör Sean Penn ile evlendi. Ertesi yıl David Rabe’in “Goose and Tom-Tom” adlı bir tiyatro yapımında Sean Penn ile birlikte rol aldı. 16 Ağustos 1985 tarihinde California’daki evlilik törenleri medya tarafından büyük ilgi gören çift, 1986 yılında “Shangai Surprise” adlı filmde yeniden birlikte rol aldılar.

1989 yılında çıkardığı “Like a Prayer” albümünün müzik videosunda yanan bir kalabalığın önünde dans edip, bir rahibi öptükten sonra vücudunda yaralar ortaya çıkan ( stigmata ) Madonna, bu kliple birlikte büyük tepki topladı. Gelen talepler üzerine sponsorluğunu çekmek zorunda kalan Pepsi’den sonra birçok TV kanalı yaptığı anlaşmaları feshetti. Skandallar serisine devam eden Madonna, 1991 yılında “Truth and Dare” adlı bir belgeselde oynadıktan sonra “Sex” adlı bir kitap çıkardı. Ertesi yıl da “Erotica” albümünü tamamladı. 1992 yılında Time Warner ile 60 milyon dolarlık bir anlaşma yaparak yıldızlığını tescillendiren Madonna, sinemaya her zaman için yeşil ışık yakacağını oynadığı “Blue in the Face” ve “Four Rooms” gibi filmlerle gösterdi.

14 Ekim 1996 yılında erkek arkadaşı Carlos Leon’dan Lourdes Maria Ciccone Leon adında bir kız çocuğu dünyaya getiren star, anne olmasıyla birlikte sakinlik ve huzurun hakim olduğu bir yaşam biçimini benimsedi. Bu sırada “Who’s That Girl?” (Kim Bu Kız?) ( 1987 ) ve “Body of Evidence” (Kanıt Vücutlar) ( 1993 ) adlı filmlerin özgün müziklerine imza attı. 1996 yapımı Amerikan filmi “Evita” da Arjantin’in efsanevi ismi Evita’yı canlandıran Madonna, En İyi Kadın Oyuncu (müzikal) dalında Altın Küre’nin sahibi oldu.

35


LifeBiyografi

Medya kültürünün en önemli fenomenlerinden biri olan Madonna, müzisyenliğin yanı sıra çeşitli filmlerde canlandırdığı aykırı tiplemelerle dikkat çekti. Tüm zamanların en çok iş yapan ender yıldızlardan biri olan yıldız, ruhunu kaplayan dinamikliği şarkı sözlerine yansıttığı kadar vücut diline de dökmeyi başardı. Gerek giyim tarzı gerekse de garip ve aykırı tavırlarıyla her daim gündemde kalmayı başaran Madonna, yaşadığı dönemin kültürel dönüşümlerini ve moda hareketlerini yakından etkiledi.

Kendini dinsel ve mitolojik ritüellere veren Madonna, Rupert Everett ile birlikte rol aldığı “The Next Best Thing” (Tatlı Sürpriz) adlı filmde Abbie adlı bir yoga

SAAT&SAAT katalogları tüm otobüslerimiz de değerli yolcularımıza dağıtıldı ve yoğun ilgi ile karşılandı. 36

hocasını canlandırdı. Her ne kadar dingin bir yaşam sürse de haraketlilikten ve değişiklikten ödün vermeyen yıldız, “Lock, Stock, and Two Smoking Barrels” adlı filmin İngiliz asıllı yönetmeni Guy Ritchie’den Rocco adında bir çocuk sahibi oldu. Daha sonra Madonna ve Guy Ritchie İskoçya Dornoch’da Skibo Kalesi’nde evlendiler. Madonna, düğün resimlerinin yayınlanması için milyonlarca dolar talep edince, Reuters herhangi bir paparazinin Madonna’nın düğününden birkaç poz yakalaması halinde mutlu bir Christmas tatili yapacağını çünkü bu fotoğrafları almak isteyenlerin kolaylıkla 150,000$ ödeyebileceğini belirtmişti.


LifeRöportaj

Ece Ertem

Gauswheel Türkiye Temsilcisi

M

erhabalar Ece Hanım, okurlarımızın bilgi sahibi olması adına bize biraz kendi hakkınızda bilgi verebilir misiniz?

Ankaralıyım. Denemeliyim. Odtü’lüyüm. 10 yıla yakın Koç Şirketlerinde hizmet verdikten sonra kendi yolumda ilerlemek istediğim için ayrıldım. Yenilik arayışım devam ederken Gauswheel’le tanıştım.

Bildiğimiz kadarıyla Gauswheel’in Türkiye’de yaygın kullanımı için çalışmaktasınız. Bizlere, Türkiye’nin henüz yabancı olduğu bu yeni tasarım harikası araçtan ve özelliklerinden biraz bahsedebilir misiniz?

38

Gauswheel 2003 yılından beri dünyada pazarında. Bulan 2 mühendisin isimlerinin baş haflerinden GAUs kelimesi çıkmış tekerlek anlamına gelen Wheel’de eklenince Gauswheel ortaya çıkmış. Patentli bir ürün.


Kaykay gibi hızlandığınız kayak gibi yön verdiğiniz yeni bir ulaşım aracı diye tanımlanabilir. Ama asıl amaç eğlence, eğlence daha çok eğlence… Benzersiz olmak isteyenler için ideal. 3 ayrı çeşidi ve 4 ayrı rengi var. “Urban” modelleri basic modeller. Tek köpük dizliği var. Yeşil ve turuncu olarak 2 rengi var. “Competition” modelinde iki köpük dizliği var, grafit kahve olan bu modelin diğer özelliği boyasının metalik olması. “Dont panic” modeli yeni seri Gauswheel. 2mm daha kalın jantı var. Bu özelliği ile 130 kg’ya dek taşıyor daha sağlam. Genelde genç yetişkinler için uygun.

Sosyal paylaşım sitelerinde Gauswheel’in birçok videosunu görmekteyiz. Adeta bir fenomen haline geldi. Peki siz Türkiye’de kullanım alanı olarak hangi bölgeleri ve yaş aralığını hedef alıyorsunuz?

Gauswheel’in kullanım alanı pek çok. Örneğin paintball firmalarından talep geldi. Çünkü çimlerde de gidiyor. Uzun yürüyüş mesafesine sahip olan tatil köylerinden talep geldi. Ve en önemlisi organizasyon

firmalarından talep geldi. Dikkat çektiği için bununla ürünlerinin dağıtımını sağlamak istediklerini belirttiler. Asıl amacı eğlence ve spor. Hedef kitlemiz cinsiyet gözetmeksizin 10 yaş üstü gençler ve genç yetişkinler.

Ne kadar süredir bu işi yapıyorsunuz? Başka hedefleriniz de var mı? Gauswheel henüz emekleyen bir bebek benim için. İlk kez bu yıl 18 Şubat’ta satışa sunuldu. Öncelikle bunu büyütmek istiyorum. Gauswheel satın alanlara kulüp kartı da veriyoruz. Tüm Gauswheelciler bu kulüp altında birleşiyorlar. Uluslararası yarışmalar düzenleniyor, dünyanın farklı yerlerinde buluşuyorlar. Hedefimiz bu buluşmalarda düzenlenen yarışmada Türk gençlerinin de derece alması.

Kimler kullanabiliyor? Kullanabilmek için farklı özelliğe sahip olunması gerekiyor mu?

Aslında değişiklik ve eğlence arayan cinsiyet gözetmeksizin 10 yaş üstü herkes kullanabilir. Satışlarımız yaş aralığı 25 yaş üstü ve 10-15 yaş arası şeklinde şekillendi. Daha önce belli bir sporla uğraşmış kişilerin yapabileceği şeklinde bir yorum getirmek Gauswheel için yanlış olur. Daha önce bisiklet kullanmamış kişileri bile Gauswheel’i kullanırken görüyoruz.

Gauswheel ile değişik hareketler deneniyor, mesela birkaç tane Gauswheel’i üst üste koyup atlıyorlar ya da insanlar yatıyor sporcular üzerlerinden uçuyorlar. Değişik akrobatik versiyonları var.

39


LifeRöportaj

Peki Gauswheel isteyen 10 yaş altı çocuklarımıza öneriniz ne olur?

Bol bol süt içip büyüsünler ! 10 yaş altı çocuklara süprizimiz var, yurtdışı ile aynı anda Türkiye’ye de küçük boylarını getireceğiz. Yılbaşında hediye olarak istesin çocuklar şimdiden. Gauswheel nereden temin edilebilir?

Bostancı’daki mağazamızdan temin edilebilir. (Tünel yolu caddesi 54/6 Bostancı) Klübümüze katılacakları yakından tanımaya çalıştığımız için özellikle mağazamızdan almalarını tercih ederiz. Bunun dışında internet sitemiz www.gauswheelturkey.com üzerinden alabilirler. Taksit ve ücretsiz kargo imkanından yararlanabilirler. Ayrıca telefonla (0216 410 61 74) sipariş sistemimizde bulunmaktadır. Ulaşılmasını kolaylaştırmak için seçkin mağazalarda da yerimizi almaya başladık. Bizi görmek istedikleri yerlere sorsunlar. Son olarak iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Hep beraber tüm gençler ve genç yetişkinler “Gauslayalım” diyoruz. Bilgisaylarların başından kalkıp bu güzel havaların tadını Gauswheel’le çıkaralım. Eğlence başlasın.

40


Dünyanın En Harika Çocukları LifeAktüel Yaşam

Hani bizde bir söz vardır “adam olacak çocuk” diye… İşte bu çocukları görünce bence bu sözü bir kez daha düşüneceksiniz. 4 yaşında üniversiteye kabul edilen mi dersiniz 12 yaşında Nobel'e aday gösterilen mi… İşte dünyanın en zeki afacanları… # Kim Ung-Yong: Dünyanın En Yüksek IQ'su!

akvimler 7 Mart 1967 tarihini gösterdiği gün Koreli T Kim ailesi dünyaya bir süper zeka bağışladıklarının farkında değillerdi ancak; bunu öğrenmeleri o kadar

uzun sürmedi. Kim Ung-Yong 4 yaşına geldiğinde Japonca, Korece, Almanca ve İngilizce okuyabiliyordu. Normalde anadilinde konuşmayı bile yeni sökmesi lazım olan bu sıradışı dahi 5 yaşında en karmaşık diferansiyel ve integral problemlerini çözmüştü. Dünyanın bu küçük dahiyi farketmesi çok uzun sürmedi elbette. Japonya'da bir televizyon kanalında Çince, İspanyolca, Vietnamca, Filipince, Almanca, İngilizce, Japonca bildiğini kanıtlaması üzerine IQ testi yapıldı ve 210 ile Dünyanın En Zeki Adamı olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na adını yazdırdı. Durun daha bitmedi! Kim Ung-Yong, Hanyang Üniversitesi'nde 3 yaşından 6 yaşına kadar misafir öğrenci olarak eğitim aldı. 7 yaşında NASA'nın davetiyle Amerika'ya gitti. Kolorado Eyalet Üniversitesi'nde 15 yaşına basmadan mezun oldu ve 1974'ten itibaren hem akademik çalışmalar yapıp hem de NASA'nın araştırmalarını yönetti. 1978'de ülkesi Kore'ye dönerek dünyanın en prestijli üniversitelerini ve kurumlarını red etti. Chungbuk Ulusal Üniversitesi'nde ders vermekte.

# Fabiano Luigi Caruana: Bir Satranç Dehası!

bin yıldır oynanan ve bir spor olarak ilan edildiği 2 günden beri bir zeka oyunu olarak lanse edilen satranç şimdiye kadar çok ustalar görmüştür.

Kasparov'un bilgisayara karşı yaptığı maç hala hafızalarda iken size küçük bir satranç dehasını daha tanıtalım istedik. 30 Temmuz 1992'de Miami'de İtalyan bir anne ile Amerikalı babanın oğlu olarak dünyaya gelen Fabiano Caruana, hayatını değiştirecek olan komşusu ünlü satranç ustası Bobby Fischer ile henüz tanışmamıştı. 5 yaşında dünyanın en önemli ustalarından biriyle maç yapma onuruna erişen Caruana, ilk şampiyonluğunu da aynı yıl kazanmış. Ardından dünya çapınca bir çok turnuvada şampiyonluk elde eden bu küçük usta 12 yaşında dünyanın en genç satranç ustası unvanını almış. 42

# Gregory Smith: 12 Yaşında Nobel Adayı!

990 yılında doğan Gregory Smith, 2 yaşında 1 okumaya başladı. Kreşteki hocaları tarafından farkedilen yeteneği ile önce 1. sınıfa başlayan

Gregory Smith'in yaşı ilerledikçe bir dahi olduğu daha iyi anlaşıldı çünkü bu küçük çocuk, normal boyutlardaki bir kitabı bir kere okuyarak 18 ay hafızasında tutabiliyordu. Öğretmeni tarafından süper bilgisayar olarak tanımlanan Smith, Amerika'nın Florida eyaletinde bulunan Orange Park Lisesi'nde 7 yaşında mezun oldu. Sonra Lynchburg'daki Macon Koleji'ne kabul edildi. Burada matematik ve tarih ve biyoloji alanlarında eğitim aldı. 2003 yılında Virginia Üniversitesi'ne kabul edildi ve 16 yaşında Amerika'nın en genç doktora sahibi unvanıyla ile mezun oldu. Bundan sonra bilim hayatına ara veren Gregory Smith, kendini dünya barışını sağlamaya adadı ve International Youth Advocates adında bir vakıf kurarak Bill Clinton'dan Mikhail Gorbachev'e kadar bir çok başkanla görüştü. Afrika'nın bir çok yerinde kimsesiz çocukların eğitim alması için okullar açtı. Dünyadaki bir çok çocuk kurumuna bağışlar yaptı. Bu yaptıklarının karşılığını 4 kez Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilerek aldı.

# Elaina Smith: 7 Yaşında Bir Güzin Abla!

im demiş aşk çocuklara göre değildir diye! Aşağıda K fotoğrafını görmüş olduğunuz bu sevimli kız çocuğu yani Elaina Smith, İngiltere'nin en küçük Güzin Ablası!

Hem de binlerce yetişkin dinleyicisi her gün ondan tavsiyeler alabilmek için çalıştığı radyo istasyonunun telefon satralini kilitliyor.Boşanmış bir anne babanın çocuğu olan Elaina'nın tavsiyelerinin sırrı ise burada gizli sanırım. Verdiği tavsiyelere bakılırsa aşkın matematiğini çözmüş gibi duruyor. Sevgilisi tarafından terkedilen bir kadının onu nasıl geri elde ederim sorusuna “Hayat bir erkek için üzülmeye vakit harcanacak kadar kısa değil!” diyerek bizden onay almış bulunmakta.


LifeAktüel Yaşam

# Akrit Jaswal: Yedi Yaşında Bir Cerrah!

# Aelita Andre: 2 Yaşındaki Ressam!

idneyli sanatçı bir ailenin küçük kızı olarak dünyaya lumdog Millionare! Film Hindistan'ın kenar gelen Aelita Andre, bir sabah uyandığında tüm S S mahallelerinde büyüyen bir çocuğun yarışmada Avustralya'nın konuştuğu bir ressam haline geldi. 2006 zengin oluşunu anlatıyor. Bizim anlatacağımız hikayede

buna benziyor ama ufak bir farkla bizimki daha gerçek. Akrit Jaswal, 23 Nisan 1993 Hindistan'ın Punjabi bölgesinden dünyaya geldi ve henüz 10 aylıkken konuşmaya ve yürümeye başladı. 2 yaşına geldiğinde okuma-yazmayı öğrenmiş ve elinden Shakespeare kitaplarını düşürmüyordu. 5 yaşına geldiğinde kanserle mücadele ve gen tedavisi için teoriler üretmeye başlamıştı.İlk tedavisini ise yangında parmakları eriyen küçük bir kız çocuğuna yaptı. Yeteneğini Dharamshala'da bir kolej başkanı olan B. R. Rahi farketti ve yaptırdığı I.Q testi sonucunda Hindistan'ın en zeki çocuğunu bulduğu anladı. 12 yaşında Chandigarh Koleji'ni bitirdi ve Hindistan Üniversitesi'nin en genç öğrencisi oldu. Hindistan'da bir Guru olarak ilan edilen bu küçük dahi daha sonra İngiltere'den kanser araştırmalarına katkı yapması için davet edildi. Şu anda ise Londra Üniversitesi'nde aralarında Türk profesör Mustafa Camgöz'ün de bulunduğu bir kurulda görev yapmakta.

yılında dünyaya gelen bu sevimli kız çocuğunun eline oynasın diye verilen fırça ile yaptıkları ülkesinin en pretijli sanat galerilerinin sahibi olan Mark Jamieson'ın dikkatini çekince bir anda tüm dikkatleri üzerine çekti. Şimdiye kadar yaptığı yağlıboya tabloları ilerde kızına göstermek için saklayan baba Michael Andre durumdan oldukça memnun. Çünkü küçük kızının yaptığı tablolar dünyaca ünlü sanat galerlerinin duvarlarını süslüyor.

# Aelita Andre: 2 Yaşındaki Ressam!

# Willie Mosconi: 6 Yaşında Bir Semih Saygıner

yılından doğan Michael Kevin Kearney, akademisyen bir ailenin çocuğu olarak ilk eğitimini okula gitmeden evinde almış. 4 aylıkken konuşmaya 10 aylıkken okumaya başlayan çocuklarındaki cevheri gören ailesinin desteği ile 10 yaşında Associate of Science'ın Jeoloji bölümünden mezun olarak dünyanın en genç üniversite mezunu oldu. University of South Alabama'da antropoloji yılında lisans derecesi elde eden Kearney, asıl şöhreti 2006 yılında katıldığı Who Wants to be a Millionaire? adlı yarışmadan kazandığı 1 milyon dolar ile yakaladı ancak bu onun ilk yarışması değildi. Daha önce katıldığı çeşitli televizyon yarışmalarında bir hayli para kazanmış. Bilgisini paraya çevirmenin en kısa yolunu seçmiş. Şimdi ise 24 yaşında ve bir dolar milyoneri…

geldi. Babası bir bilardo meraklısıydı ve evde bir bilardo masası vardı. Bilardo oynamaya babasını izleyerek başlayan Willie, ilk skorunu süpürge sopası ve patateslerle mutfakta yapmış. Annesi durumu babasına bildirince de 6 yaşında profesyonel olan bir bilardo efsanesi hikayesi başlamış. 6 yaşında ilk dünya şampiyonluğunu kazanan Willie daha sonra babası tarafında bir çok reklam filminde oynatılmış ve dolaylı olarak ailesini zengin etmiş. Ancak Amerikalı bilardo severler onu 1941 - 1957 yılları arasında, onbeş kez yenilgisiz BCA Dünya Şampiyonluğu ile hatırlıyor. Ha unutmadan 526 topla yaptığı bilardo şovunu izleyebilen olursa bize de haber versin.

3 Kasım 1940'da doğan Saul Aaron Kripke de 1 sıradışı akademik kariyeri ile listemizde bulunuyor. Amerika'nın en büyük filozoflarından biri

Ekim 2002'de Moldova'nın Kishinev kentinden doğan 6 Cleopatra Stratan, 3 yaşında ülkesinin en ünlü ve en çok albüm satan şarkıcısı olma unvanını taşıyor. Babası da

z önce bahsettiğimiz filme geri dönelim. Ama bu illiam Joseph Mosconi, 27 Haziran 1913'de A sefer Hindistan'a değil Amerika'nın en turistik mekanı W Amerika'nın Philadelphia eyaletinin Pennsylvania Hawaii'nin Honululu şehrine gidiyoruz. 18 Ocak 1984 bölgesinde orta halli bir ailenin oğlu olarak dünyaya

# Aaron Kripke: 12 Yaşında Harvard Hocası

44

olarak gösterilen Kripke, mantık, dil, metafizik, epistemoloji felsefesi üzerine bir çok çalışmasını daha lisedeyken yapmış ve bu ona bir çok üniversitenin kapısını ardına kadar açmış.Bunların en ünlüsü tabiki Harvard! Şimdi ise Princeton Üniversitesi'nde huysuzluğu ile nam salmış yaşlı bir profesör

# Cleopatra Stratan: 3 Yaşında ve “Celebrity ”

kendisi gibi Pavel Stratan tarafından yetiştirilen bu küçük yetenek, 3 yaşında ama La vârsta de trei ani adında bir albümü ve maliyeti hayli yüksek reklam anlaşmalarına sahip. Amrikanın çocuk idolü Shirley Jane Temple'dan sonra en büyük çocuk yeteneklerden biri olarak görülüyor. MTV tarafından da ödüllendirilen küçük Cleo hayli şirin bir klibi de var.


LifeTarih

Cumhuriyet'e giden yolun kilometre taşlarından en önemlisi ise milli mücadele meşalesinin ateşlendiği gündü: 19 Mayıs...

B

“Gençler! Cesaretimizi artıran ve sürdüren sizsiniz. Siz almakta olduğunuz terbiye ve irfanla, insanlık meziyetinin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyet'i biz kurduk. Onu yüceltecek, yaşatacak olan sizsiniz...” Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün gençlere bu sözlerle emanet ettiği Cumhuriyet, meşakkatli bir sürecin sonunda kuruldu.

irinci Dünya Savaşı'nın galibi olan İtilaf Devletleri, Osmanlı ülkesini kağıt üzerinde paylaşmışlardı. Bu planlara göre Türk ulusunun siyasi varlığı bütünüyle yok ediliyor ve üzerinde yaşadığı bin yıllık vatanı da ufak bir bölge dışında elinden alınıyordu.

30 Ekim 1918'de imzalanan Mondros Mütarekesi hükümlerine dayanarak 1 Kasım 1918'den itibaren Türk vatanının bazı yerleri işgal edilmeye başlandı. Türk ordusu dağıtılırken, ülke içinde çeşitli ayrılıkçı örgütler ayaklanma hazırlıklarına girişmişti.

46

Mondros Mütarekesi'nin imzalanmasından sonra Mustafa Kemal Paşa, 13 Kasım 1918'de İstanbul'a geldi. İstanbul'da yaklaşık 6 ay kaldı. Bu süre içerisinde vatanın kurtuluşu için çeşitli girişimlerde bulundu. Padişahla birkaç kez görüştü ve ona bu konuda düşüncelerini aktardı. Güçlü bir hükümetin kurulması için çaba gösterdi. Basın yoluyla geniş kitleleri bilgilendirmeye, halkı aydınlatmaya çalıştı. Kurtuluşa giden yolun temel ilkelerini yine bu dönemde ortaya koydu. Bunları çok yakın arkadaşlarına anlattı. Böylece milli mücadeleden yana az sayıda, fakat etkin bir grup oluşturmayı başardı. Milli mücadele Anadolu'dan başlatılacaktı.Bunun için öncelikle birer görevle Anadolu'ya geçilecek, mecbur kalınmadıkça görev terk edilmeyecek, görevi bırakmak gerektiğinde asla


19 Mayıs Gençlİk ve Spor Bayramınızı Kutluyoruz İstanbul'a dönülmeyecek, çalışmalar gayrı resmi sürdürülecekti. Dokuzuncu Ordu Kıtaatı Müfettişliği'ne atandıktan sonra Harbiye Nezareti'nden çıkarken çok heyecanlıydı. Oldukça sıkıntılı, zahmetli bir yolculuktan sonra Samsun'da milletiyle kucaklaştı. Samsun, o dönemde doğrudan Dahiliye Nezareti'ne bağlı Canik Sancağı'nın merkez ilçesiydi. Karadeniz kıyısındaki bu şirin kasaba, Birinci Dünya Savaşı'nın yükünü taşıyan yerlerden biriydi. Savaş sırasında özellikle Rus istilasına uğrayan Türk topraklarından göç eden çok sayıda insan buraya gelmiş, kasabanın havası birdenbire değişmiş, yeni gelenlerin barındırılması sıkıntılar yaratmıştı.

Bunlar bir yana, Samsun aynı zamanda Pontuscu faaliyetlerin yoğun olduğu bir yerdi. Karadeniz'de dolaşan İtilaf donanmasından, Yunan savaş gemilerinin varlığından cesaret alan ve Samsun Rum metropoliti Germanos tarafından örgütlenen Pontus çeteleri sokaklarda dolaşıyor, asayişi bozuyor, köylere baskınlar düzenliyor, evleri, binaları ateşe veriyor ve korumasız Türkler'i öldürüyorlardı. 9 Mart 1919'da Samsun'a çıkarılan 200 kişilik İngiliz birliği, Pontus çetelerini büsbütün şımarttı. Mütarekenin bozulacağı endişesiyle güvenlik kuvvetleri ya kullanılamıyor ya da asayişsizliği önlemede yetersiz kalıyordu. Bu durumda sırf kendini savunmak adına Türkler de harekete geçince, bu zamana kadar Pontus çetelerinin faaliyetlerini seyreden İngilizler seslerini yükselttiler ve 21 Nisan 1919'da Osmanlı Hükümeti'ne bir

nota vererek Orta Karadeniz'de Türklerin Hristiyanları katlettiklerini öne sürdüler. Bunun önüne geçilmediği takdirde bölgenin işgal edileceği tehdidinde bulundular. Aslında yaşananlar tam tersiydi... MUSTAFA KEMAL GELİYOR

İngilizler gerçekleri tahrif ederek, Pontuscuları korumayı ve karışıklıkların devamını amaçlıyor, bölgeyi işgal etmek için bahane arıyorlardı.İstanbul Hükümeti hemen bölgeye yetkili birini göndermek için kolları sıvadı. Derinlemesine araştırmadan sonra Mustafa Kemal Paşa üzerinde mutabakat sağlandı. Çünkü, O, İkinci Meşrutiyet'in çalkantılı döneminde siyasete bulaşmamış, girdiği bütün savaşlarda zafer kazanmış başarılı bir kumandandı. İşte bu noktada Mustafa Kemal Paşa ile Samsun'un, bütün Anadolu'nun ve Türk milletinin kader çizgisi kesişti. O, sebatla, inançla, doğru bildiği yoldan ayrılmadan Türk milletinin geleceğini kurtaran kahraman oldu.

47


LifeTarih

Savaş Tanrıçaları

amazonlar A

mazonlar, inanışa göre yalnızca bir mitos, uydurulmuş bir efsane değildir. Amazonlar, Fatsa yada Ordu'dan Karadeniz'e dökülen Thermedon ırmağının yakınlarında yaşayan savaşçı kadınlardır. Başkentleri Themiskyra kentiydi. Burada kraliçeleri Hippolyta önderliğinde bağımsız bir krallık kurarlar. Amazonların birçok kenti kurdukları iddia edilir, bunlar arasında Ephesus, Sinope, Paphos ve Smyrna sayılabilir. Ünlü tarihçi Herodot Amazonları erkekleri öldürenler anlamına gelen androktones olarak tanımlamaktadır. İskit dilinde de kendilerine oiorpata denmektedir. Amazonlar, Anadolu yarımadasında büyük bir öneme sahipti. Hem tarihçiler hem de mitos yazarları İzmir'in, Efes'in, Sinop'un ve daha pek çok kıyı kentinin Amazonlar tarafından kurulduğunu söylerler. Platon ve Sokrates Anadolu'da yaşayan bu çok kuvvetli ve cesur kadınların sık sık Yunanistan'a akın ettiklerinden bahseder.

48

Mitolojiye göre Amazonlar savaş tanrısı Ares'le Harmonia (yada Aphrodite)'nın kızlarıdır. Tasvirlerde çok iyi ok, yay, kargı ve mızrak, iki ağızlı balta (Labrys) kullandıkları ve at sırtında savaştıkları görülmektedir.


LifeTarih

Amazon sözcüğünün eski bir Anadolu diline ait olduğu söylenir. Bazı bilginlere göre Amazon=Memesiz anlamına gelir. Yaylarını daha rahat çekebilmek için sağ göğüslerini kestikleri ve bundan dolayı kendilerine Amazon adı verildiği ileri sürülür. Oysa en erken tarihlerden itibaren yapılmış olan tasvirlerin çoğunda Amazonlar'ın göğüslerinin ikisi de görülür. Başka bir görüşe göre Amazon'un A'sı şiddet ve güç anlamına gelir, mazon ise göğüs demektir. Sözcük bu kez memesiz değil, tam tersi geniş ve kuvvetli göğüslü demektir. Bir diğer görüşe göre Amazon kelimesindeki "A", Türkçe'deki-maz-eki gibi olumsuzluk getiren bir takıdır. "Mazo" ise dokunulmaz demektir. Bu görüşe göre Amazon bir erkek tarafından dokunulmaz olan kadın demektir. Pek çok Amazon kadınının mitolojideki kahramanlarla ilişkisi olmuştur; Hippolyte'nin Herakles, Antiope'nin Theseus, Penthesileia'nın Akhilleus efsanelerinde adları geçer. Bir diğer görüşe göre ise eski Kafkas dilinde"Maza" ay demektir. Amazonlar'ın hem ay tanrıçasına hem de önce Kybele sonra da Efes Artemisi'ne taptıkları için

50

Amazonlara bu ad verilmiştir. Bazı efsanelere göre Amazonların erkeklerle cinsel ilişkiye girmesi kesinlikle yasaktı ve Amazon bölgesinde erkekler yaşayamazdı. Ancak soylarının devamı için Amazonlar komşu kabile Gargareanları yılda bir kez ziyaret ederler, doğan çocuklardan erkek olanlar ya babalarına gönderilir ya da öldürülürdü. Kız çocuklar annelerince büyütülür ve tarım, avcılık, savaşçılık konularında yetiştirilirlerdi. Amazonlar eski çağlarda Lycia'yı işgal etmişler ancak Bellerophon tarafından yenilmiştir. İlyada'da yazıldığına göre Amazon kraliçesi Penthesilea, Aşil tarafından öldürülür. Amazonların Tuna Nehri üzerindeki Leuke adasına sefer düzenlediği iddia edilir. Seferin amacı Aşil'in küllerine sahip olmaktır. Amazonlar adaya ayak bastıklarında Aşil'in hayaleti belirmiş ve savaşçıları adadan kovmuştur. İnanışa göre Romalı komutan Pompei, ezeli düşmanı Pontus kralı VI. Mithridates'in ordusunda bu söylentiye şahit olmuştur. Amazonlar Büyük İskender zamanında da tarih sahnesine çıkarlar. Büyük İskender tarihçilerinden bazıları Amazon Kraliçesi Thalestris'in kendisini ziyaret edip ondan bir çocuk sahibi olduğunu yazmıştır. Ancak Büyük

İskender'in diğer tarihçilerinden bir kaçı ve en güvenilir ikincil kaynağı Plutarch iddiayı yalanlar. Plutarch yazılarında İskender'in ikincil deniz komutanı Onesicritus'un Büyük İskender biyografisinden Amazon pasajını İskender ile birlikte keşif gezisine katılmış olan Trakyalı kral Lysimachus'a okuduğu bir andan bahseder: Kral ona gülümsedi ve dedi ki "Peki ben neredeydim o zaman?"

Amazonların gerçekten yaşayıp yaşamadıklarına dair belirsizliğin bir dayanak noktası vardır. O da Amazonların ataları olan Sarmatyalılardaki kadın savaşçıların gerçekten var olduğudur. Bir efsane bile olsa Amazonların dayandığı temel gerçeklik burasıdır. Bu gerçeklik arkeolojik kazılardan da anlaşılmaktadır. Özellikle Sarmatya kadın mezarlarında yüzde yirmibeş oranında silahlar çıkmaktadır. Bu durum Sarmatyalılardan sonra İskitler'de de görülmüştür. Çeşitli çizgi roman, film, televizyon dizisi ve bilgisayar oyunlarında Amazon imgesi sıklıkla işlenmiş ve kadın kahramanlar Amazonlardan esinlenilmiştir. Bunların arasında televizyon dizisi olarak Xena – Savaşçı Prenses sayılabilir.


LifeSağlık-Yaşam

rüya B

azı düşünürler de gerçek yaşam olarak kabul ettiğimiz maddi yaşamın bir illüzyon olabileceğini düşünmüşlerdir (ontoloji üzerine septik düşünce olarak bilinen fikir). Yazılı kaynaklarda bu fikirden ilk olarak Çinli düşünür Zhuangzi'nin söz ettiği görülmektedir, fakat bu kavramın Zhuangzi'den önce de Hinduizm'de mevcut olduğu sanılmaktadır. Bu fikir Budizm'in de temel ilkelerden biri olarak kabul edilir. Hinduizm'de bu fikir Maya kavramıyla dile getirilir. Maya, insanın yaşadığı "tezahür etmiş âlem" denilen fiziksel âlemin bir hayal, bir aldanmadan (illüzyon) ibaret olduğunu dile getiren kavramdır. Rüyaların gerek tahminlere konu oluşturması bakımından, gerekse ilham kaynağı olması bakımından uzun bir geçmişi vardır. Tarih boyunca insanlar mesaj taşıdıklarına inandıkları rüyalardan anlamlar çıkarmaya çalışmış ve rüyalar aracılığıyla gelecek hakkında tahminlerde bulunmuşlardır. Rüyalar, fizyolojik açıdan uyku sırasındaki nöral süreçlere bir tepki ya da yanıt olarak tanımlanır, psikolojik açıdan bilinçaltının yansımalarıdır, maneviyat açısından ise en azından

52

Rüya, uykunun genel ve karakteristik özelliklerinden biri olup, uykunun hızlı göz hareketi (REM) adlı evreleriyle yakından ilişkili bulunan, görsel ve işitsel algı ve duygulardır. Rüyaların biyolojik içeriği, işleyişi ve maksatları tümüyle anlaşılmış değildir. Rüyalara “duyusuz algı”nın bir türü veya nesnesiz algı olarak da bakılabilir. Çeşitli inanışlara ve tahminlere de neden olan rüyalar, her zaman için ilginç ve yoruma açık bir konu oluşturmuşlardır. Farklı psikoloji ekollerinin, parapsikologların ve deneysel spiritüalistlerin rüyaları farklı biçimlerde açıklama çabaları olmuştur. Rüyaların işleyişinin açıklanması bilimsel topluluğun genel kabulüne göre varsayımlar düzeyinden öteye pek gidememiş olup, rüyalar halen esrarını korumakta olan bir inceleme alanını oluşturmaktadır. Rüyaların bilimsel incelenmesi oneiroloji adını alır. bazı rüyalar ya gelecek hakkında ya da başka bir konu hakkında (uyarı, yardım vs. amaçlı) haber içeren, ilahî âlemden gelen mesajlar olarak kabul edilmişlerdir. Birçok kültürde ilahî âleme danışmak ya da bir konu hakkında bilgi edinmek üzere istihare yöntemlerine başvurulduğu görülür. Eski kültürlerde

Rüya yorumları konusunun işlendiği görülen eski metinlerden biri Asurbanipal Ninova'sının büyük kütüphanesine aittir. Bu eser

sonradan Arapça'ya çevrilmiştir.Eski Yunan mitolojisinde Hypnos'un (uyku) ve Nyx'un (gece) oğlu Morfeus “düş”leri ifade eder; kendisine uçma ve aynı anda her yerde olabilme olanağını sağlayan kanatlarını hızla, fakat sessizce çırparken temsil edilir. Uykudaki Ölümlülere sırları açıklama üzere gönderilir. Morfeus uykuda ifşa olan “biçim”i ifade eder, çünkü arzu ettiği biçmi alabilen bir varlıktır. Geceleyin bir tür yolcu sayılabilecek uykudaki kişi yeraltı âlemindeki nehirlerden Styx'in veya Mnemosyne nehrinin (hatırlamayı


sağlayan) ya da Lethe nehrinin (unutmaya neden olan) sularından içebilir ve Hypnos bıraktığında kişi uyanır. Bir başka eski Yunan geleneğine göre rüya ilahı Oneiros'tur, günümüze diğeri kadar ünlü olarak gelmemişse de, adı, “rüya” anlamına geldiğinden, rüya terminolojisinde (oneiromansi, oneiroloji vs.) sıkça kullanılmıştır. Eski Yunan kültüründe rüya ile ilgilenmiş ünlü isimlerden biri tıbbın babası olarak anılan İyonyalı hekim Hipokrat'tır. “Uyku hali vasıtasıyla

insan vücudundaki hastalıkları önceden bilme” ya da “Hipokrat'ın Sağlıkbilgisi Kitabı” adlı çalışması bazı rüyaların çeşitli hastalıklar ile ilgili olabileceği düşüncesi üzerine kuruludur. Hipokrat'a göre rüyalar kişinin sağlık durumunu önceden haber verici nitelikte olabilmekteydiler. Hipokrat ayrıca “rüya anahtarları” denilen sembolik kalıplarla kodlanmış olduğu düşünülen rüyalardaki verilerin “haberci” değerleriyle ilgili rüya yorumları üzerinde çalışmıştır.

Rüyalar hakkındaki bir başka çalışma Aristo'nun “Rüyalar” adlı kitabıdır. Antik çağda rüyaların yorumlanması konusunda en tanınmış isimlerden biri oniromansi uzmanı Efes'li Artemidorus'tur. Rüyalardan bazılarının ilahî kökenli oldukları inanışı çok yaygın bir inanıştır. Ortaçağ'daki Yahudi ve Arap yazarlarının eserlerinde de benzer öğretiler görülmektedir. Haberci (salih) rüyalar konusunu işlemiş İslam bilginlerinden biri İbn-i Haldun'dur. Oniromansi alanında Babil kültürünün eski Yunan kültürüne kıyasla daha ileri bir düzeyde bulunduğu söylenebilir. Sami dillerini konuşanlar özellikle "peygamberane rüya"yı iyi bilmekteydiler. Ayrıca Musevilikte rüyalarla ilgili, hatovat chalom denilen geleneksel bir uygulama bulunur. (Hatovat chalom adının sözcük anlamı "hayırlı ya da iyi rüya görme"dir.) Somnium denilen rüyalar ile v/s/o denilen vizyonlar (rüyet) Eski Ahit'te ve Yeni Ahit'te önemli bir yer işgal ederler. Görme organının yardımı olmaksızın oluşan vizyonlarda, gelen tesirlerin kişinin şuurundaki imajlara bürünerek algı alanında görüntü oluşturması söz konusudur.

53


LifeSağlık-Yaşam

Yeni Ahit'in sonundaki, Yuhanna'nın Vahyi adıyla bilinen kısım, vizyon tarzında alınan kutsal metinlerin bilinen örneklerinden biridir.Musevi bilgin Musa ibn Meymun'a göre, melek vasıtasıyla olsa da olmasa da ve yol ve araçlardan söz edilse de edilmese de, peygamberlere tüm ifşa olunanlar onlara vizyon olarak nakledilmiştir. Ona göre "vahiy" vizyonda içerilmiş haldedir ve peygamber "uyanık şuur hali"ne geçer geçmez mânâsını sezer. Peygamber olmayan bizler ise uyanınca rüyamızı birine anlatır ve onun yorumuna gerek duyarız. Uyku ya da trans denilen hal, cismani duyulardan yalıtılmış olma imkanı sağlamaktadır, ilahi tesirin alınabilmesini İbn Meymun böyle açıklar.

54

İslam bilgini İbn-i Haldun'a göre esas olarak iki tür rüya vardır. Bunlardan biri ilahî varlığın kuşku götürmez vahyi olan "salih rüyalardır; derhal uyanmayı zorunlu kılarlar ve kişide öylesine derin bir iz bırakırlar ki, kolay kolay unutulamazlar. Diğer gruptakiler ise hatırlanması için çaba harcanılan ve yorumlanmak ihtiyacındaki olağan rüyalardır. Eski Ahit'teki Yusuf'un rüyası bu tip rüyalara bir örnek oluşturur. İbn-i Haldun'a göre aracı melekler vasıtasıyla aktarılanların yorum gerektirmesine karşılık, doğrudan doğruya gelen "salih rüyalar yorum gerektirmeyecek derecede açık olurlar. Muhyiddin ibn Arabi'ye göre de, veliler bilgilerini, peygambere vahyi getiren meleğin aldığı kaynaktan alırlar, ilham, söz

veya yazı tarzında dışarı yansıdığında vahiy adını alır. Rüya yorumu

Rüya yorumu rüyaların anlamlarının saptanmasıdır. Bu çalışma psikanalizde ve çeşitli mistik ve ezoterik ekollerde aynı anlamı taşımaz veya aynı şekilde yapılmazlar. Eski Mısır ve eski Yunan gibi birçok eski kültürde rüya görme doğaüstü bir iletişim veya ilahî bir müdahale olarak kabul edilmiş olduğundan, rüyaların içerdiklerine inanılan mesajlar birtakım yöntemler kullanılarak çözülmeye çalışılmıştır. Eski Yunanlılar inşa ettikleri Asklepion denilen tapınak veya sağlık sitelerinde rüyaların yorumlanmasını da içeren çeşitli psikolojik çalışmalarda bulunmuşlardır. Bazı kızılderili kabilelerinde olgunlaşma ayinlerinde kişi bir rehber rüya görene dek oruç tutmak ve dua etmek zorunda bırakılırdı. Günümüzde de çeşitli psikoloji ekolleri rüyaların

anlamlarına ilişkin çeşitli varsayımlar ortaya atmışlardır. Rüya yorumu 19. yy.'ın sonlarından itibaren psikoanalizin bir parçası olmuştur. Konuya ilişkin yeni ufuklar açan bir çalışma Sigmund Freud tarafından hazırlanan "Rüyaların Yorumu" adlı kitaptır. 19. yy.'ın sonlarında ve 20. yy.'ın başlarında Sigmund Freud ve Cari Jung rüyaları bilinç ve bilinçdışının etkileşimleri olarak ele almışlardır. Onlara göre rüyalarda baskın güç bilinçdışıydı ve kendi zihinsel etkinliğini hakim kılıyordu. Rüya yorumu psikanalizde kısaca rüyaların açık içeriğindeki sembollerden hareketle hastanın bilinçdışı arzu, dürtü ve çatışmalarını açığa çıkaran bir teknik olarak tanımlanır. Freud, rüyaların bireyin derin gereksinim ve arzularını ve bunların doyumunu ifade ettiğini varsayar. Freud'a göre rüya yorumu bilinçdışına açılan ana kapıdır, rüya do rüya gören kimseye bilinçdışına bakmasını ve rüyasını kendi başına (otoanaliz) veya bir psikanalistin gözetiminde yorumlamasını sağlayan bir pencere oluşturmaktadır. Freud'a göre rüyalardaki sembollerden bazıları evrenseldir, herkeste aynıdır. Örneğin silah, sopa, bıçak, vs. gibi delici, yırtıcı, uzun, sivri uçlu vb. şeyler psikanalizdeki klasik rüya yorumunda penisi temsil ederler; sepet, kutu vs. gibi şeyler de vajinayı temsil ederler. Su ise doğumun veya anne karnına geri dönmenin, cinsel ilişkinin bir sembolü olarak kabul edilir.bir psikanalistin gözetiminde yorumlamasını sağlayan bir pencere oluşturmaktadır. Freud'a göre rüyalardaki sembollerden bazıları evrenseldir, herkeste aynıdır.


LifeYemek

MANTAR SALATASI Ö

nce fırınınızı 230 °C'a ısıtın. Mantarları büyük bir fırın tepsisine koyup arpacık soğanları limon suyu kekik tuz karabiber ve ayçiçek yağını ekleyerek mantarların her yanı iyice bulanana kadar karıştırın. Sonra mantarlı karışımı bir kaşığın tersi yardımıyla fırın tepsisine tek bir kat halinde serip tepsiyi fırına vererek mantarlar iyice yumuşayıncaya ve tepsideki sıvının büyük bölümü buharlaşıncaya kadar (20 - 25 dakika) pişirin. Tepsiyi fırından alıp bir kenarda sıcak tutun. Sosu hazırlamak için hardal ballı sirke maydanoz kekik ve karabiberi bir kâsede karıştırın. Ayçiçek yağını sicim gibi akıtarak ve çatalla sürekli çırparak ekleyip bir kenara bırakın. Bir

tencereye 25 cm yüksekliğinde su koyup içine delikli buğulama kabı yerleştirin ve tencereyi orta ateşe oturtaraksuyu birtaşım kaynatın. Kaynayınca brokkoli-leri buğulama kabına koyup tencerenin kapağını sıkıca kapatarak brokkolileri yumuşayıncaya (ama diriliklerini bütünüyle yitirmemelidirler) kadar (yaklaşık 4 dakika) buharda pişirin. Tencereyi ateşten alıp brokkolileri mantarların bulunduğu tepsiye ekleyerek üstüne kâsedeki sosu dökün ve salatayı iyice karıştırın. 8 düz tabağa yeşil salata yapraklarını döşeyip salatayı yaprakların üstüne bölüştürerek hemen (ya da buzdolabında soğuttuktan sonra) servis yapın.

1 kg man tar uzun sapla (yıkanıp kurulandık tan sonra rı 4 iri arpac kesilmiş) ık soğanı (boylamas ına ince k ıyılmış) 6 çorba k aşığı limo n suyu (ta 2 1/2 tatl ze sıkılmış ı kaşığı ke ) kik 1/2 tatlı k aşığı tuz bir tutam karabiber (ta 1 çorba k aşığı ayçiç ze çekilmiş) ek yağı 1250 g bro koli (çiçek ler halind ayıklanmış e ) 1 yeşil sala ta (yıkanıp Hardal so kurulanm ış) su: 2 çorba k aşığı hard al (tercihe hardal) n taneli 2 çorba k aşığı sirke (içinde 1 ta süzme ba tlı kaşığı l eritilmiş) 1 çorba k aşığı may dan 1/2 tatlı k aşığı kekik oz (kıyılmış) bir tutam karabiber (ta 1 çorba k aşığı ayçiç ze çekilmiş) ek yağı

55


LifeKitap

Arzunun Efendisi

"İlgi çekici karakterler, rengârenk bir arka plan ve... romantik bir aşk hikâyesi... Gülecek, iç geçirecek ve büyük keyif alacaksınız." Romantic Times

Isırık Kulübü

Bir Tutku Rüyasından Uyanış...

Güzeller güzeli Leydi Emily'nin hayallerini heyecanlı bir aşk ve mutlu bir evlilik süslemektedir. Savaştaki bir İngiliz lordunun en küçük kızı olan Emily, babasının şatosuna gelen gizemli bir yabancıdan çok etkilenir. Bu nefes kesici adamın Emily'nin hasretini çektiği beyaz atlı prens olma ihtimali var mıdır? Ravenswood Kontu Draven de Montague gerçekten de Emily için gelmiştir... ama bunun aşkla hiçbir ilgisi yoktur. Düşmanın Şefkatli Kollarında...

Birbiriyle kavgalı olan iki soylu ailenin arasında barışı sağlamak adına kral, düşmanının kızını bir seneliğine alıkoymasını emretmiş olmasa, Draven'ın en büyük rakibinin evine adım atması söz konusu bile değildir. Ama kralın sözü kanundur ve Draven gidip düşmanının kızını teslim alır. Ancak en kötüsü, bu kızın, Draven'ın hiç kimsenin kendisini baştan çıkararak kalbine girmesine izin vermeyeceğine dair ettiği yemini bozmasına yol açabilecek kadar güzel bir varlık olmasıdır. Emily tutkusunun ateşiyle bu mağrur savaşçının savunmasını yakıp kül edebileceğinin farkındadır. Ancak Draven'ın tatlı dudakları ile cesur, tutkulu dokunuşlarının teslimiyeti, her ikisini de kavurup yok edecek kadar sıcak bir ateş yakarsa ne yapacaklardır? "Tutku ve görkemin, şefkat ve mizah duygusunun mükemmel karışımı. Her sayfası ayrı bir keyifti! Kinley MacGregor artık 'mutlaka okunacaklar' listemin en tepesinde duruyor." Teresa Medeiros

56

Morganville, Teksas'a hoşgeldiniz. İnsanlarla vampirlerin birarada yaşamayı -bir yere kadaröğrendiği küçük bir üniversite şehri burası. Ne var ki son günlerde şehirde çok fazla kan dökülüyor. Hem de vampirlerin beslenmesi için değil, birilerinin garip eğlence anlayışı yüzünden. Üniversite öğrencisi Claire Danvers, Morganville'de vampirlerin yaşadığını öğrendikten sonra yeni arkadaşlarıyla birlikte bir dizi maceraya atılmış ve bu ürkütücü maceralarda vampirlerin tek derdinin etliye sütlüye karışmadan yaşamak olduğunu anlamıştı. Ancak onları kavgaya çekmek isteyenler vardı.

Ve kaçak bir dövüş kulübü kuracak kadar da ileri gideceklerdi.

Vampirler yumruk yumruğa insanlarla dövüştürülüyordu. Claire, dostları ve dost olduğuna inanmak istediği yandaşlarıyla birlikte bir sinyalin peşine düştü. Çok geçmeden, bir dövüş sitesiyle başlayan sorunların tüm Morganville'i tehdit eden büyük bir tehlike olduğu ortaya çıkacaktı.

Hayatta kalmak istiyorlarsa, dövüşmekten çok daha fazlasını yapmaları gerekecekti.


LifeSinema

Can

Vizyon tarihi: 11 Mayıs 2012

Yönetmen: Raşit Çelikezer Oyuncular: Selen Uçer, Serdar Orçin, Yusuf Berkan

Özet: Ayşe ve Cemal birbirlerini çok severek evlenmiş, maddi açıdan iyi-kötü geçinen mutlu bir çifttir. Fakat bir türlü çocukları olmaz. Normal yollardan çocuk sahibi olamayınca, Ayşe'nin karşı çıkışlarına rağmen Cemal, yasa dışı bir şekilde çocuk sahibi olur. Ayşe, Can adını verdikleri bu bebeği hiçbir zaman tam olarak sahiplenemez. Diğer yandan bu tutum yüzünden Cemal ile de arası gitgide açılacaktır; Cemal'in bir sene boyunca çabalaması sonuç vermez, nihayetinde evi terk eder. Ayşe şimdi Can ile tek başına kalır. Bir yandan tam annelik yapamadığı ve başından da atamadığı Can vardır, diğer yanda tek düze giden hayatından gitgide sıkılmıştır. Bir gün karşısına yeniden birlikte olabileceği bir adam çıkınca, Ayşe kağıt üstünde hala evli göründüğü Cemal ile yüzleşmek için onun karşısına çıkar...

Can Dostum

Vizyon tarihi: 11 Mayıs 2012

Yönetmen: Eric Toledano, Olivier Nakache Oyuncular: François Cluzet, Clothilde Mollet, Salimata Kamate

Özet: Çok zengin bir aristokrat olan Philippe bir yamaç paraşütü kazası sonrası felç geçirir ve boyundan aşağısı tamamen hissizleşir. Driss ise hapishaneden henüz yeni çıkmış bir işsizdir. Philippe 7 gün 24 saat boyunca bakımını üstlenmesi için Driss'i evine yatılı yardımcı olarak alınca ikisinin de dünyası değişecektir. Normal şartlar altında hiçbir zaman yan yana gelmeyecek bu ikili iyisiyle kötüsüyle hayatın tadını beraber çıkarmaya başlarlar. Fransa'da geçtiğimiz kasım ayında vizyona giren film, hayatta bir noktadan sonra kültür ve sınıf farklılıklarının ortadan kalkması temasına odaklanan ve drammizah arasında gidip gelen bir yapım. Fransız sinemacılar Olivier Nakache ve Eric Toledano'nun beraber yazıp yönettiği filmin başrollerinde ise François Cluzet ve Omar Sy var.

Vizyon tarihi: 25 Mayıs 2012

The Monk

Yönetmen: Dominik Moll Oyuncular: Vincent Cassel, Sergi López, Catherine Mouchet

Özet: 17yy.'da Madrid'de geçen hikayede, bir kilisenin merdivenlerine kundakta bir erkek bebek bırakılır. Bebeği sahiplenip kilisenin koruması altında yetiştiren rahipler, büyüdükçe dinine daha gönülden bağlanan bu delikanlıyı takdir ederler. Ambrosio Tanrıya, kiliseye inançta ve erdemde, kendisini yetiştirenleri geçerek, verdiği vaazlar yüzlerce insan tarafından dinlenen, büyük saygı gösterilen bir rahip olur. Fakat doğru yoldan asla sapmayacak gibi görünen bu genç rahip için şeytanın da planları vardır... Başroldeki Rahip Ambrosio karakterinde ünlü Fransız oyuncu Vincent Cassell'i seyrettiğimiz film Matthew Lewis'in romanından Dominik Moll tarafından uyarlanarak beyazperdeye aktarıldı.

57


LifeBulmaca

Sudoku

58


KOÇ burcu ünlüleri illiam Shakespeare, Adolf Hitler, Al W Pacino, Özcan Deniz, Cem Yılmaz, Ozan Güven, Kenan Işık, Saddam LifeAstroloji

Hüseyin, David Beckham, Jack Nicholson, Daniel Day Levis, Uma Thurman, Ahmet Altan, Haşmet Babaoğlu, Aysun Kayacı, Penolope Cruz, Audrey Hepburn, Nükhet Duru, Şebnem Dönmez, Serdar Akar, Carmen Lectra, Jessica Lange, Andy MacDowell, Jay Leno, Andre Agassi, Tony Blair, Harvey Keitel, Cher, Michelle Pfeifer, Kanuni Sultan Süleyman, Ali Şen, Demet Akalın

KOÇ BURCU  (21 Mart - 20 Nisan)

Bu dönemde çevrenizle ilşkilerinizi gözden geçirip, enerjinizi asgariye indirmelisiniz. Ani ve atak davranışlar size uymuyan bir ilişkinin, içine sürükleyebilir. Yüksek enerjinizin verdiği yanlış beraberlikleri daha sonra düzeltemeyebilirsiniz. Birlikte olduğunuz kişinin üzerinde gereksiz bir kıskançlık duyguları ile bunaltabilirsiniz.Yine bu dönemde yapacağınız seyahatler, kaçamak aşk ilşkilerinizle iniltili ilerleyebilir. Bu ay akıllıca adımlar atmalı ve hata yapmamalısınız. İKİZLER BURCU  (22 Mayıs - 21 Haziran)

60

Siz hareketli , duygusal ilişkilerden hoşlanıyor ve dostluklarınızı da bu yönde seçiyorsunuz. Bazıları, gireceğiniz topluluklarda duygusal ve romantik ilişkiler yaşayacaklar. Bu nedenle, geçici ve uçucu duygular karşısında temkinli olmaları gerekiyor. Süregelen bir ilişkiniz varsa, bu ilişkinin yoğun duygusallık yönü diğer özelliklerine göre daha fazla ağır basacak. Uzak ülkelerle ilgili aşklarda gündeme gelecektir.

BOĞA BURCU  (21 Nisan - 21 Mayıs)

Çevrenizde size yardım edecek ve enerjisini sizin için kullanacak arkadaşlarınız olacaktır. Bu aşklarda cinsel duygular etken olabilir..Siz yine de bu ay acele kararlar almamalısınız.Özellikle duygularınız sergilerken, her şeyin yavaş yavaş ilerlemesine izin vermelisiniz. Aşkın sadece eğlence olmadığını ve sorumluluk duygularınında var olabileceğini anlamalısınız.Bu dönemde tanışacağınız kişilerin kariyerinizle ilgili önemli katkıları olacak. YENGEÇ BURCU  (22 Haziran - 22 Temmuz)

Sistemli ve tutarlı duygulardan yanasınız. Bazılarınız aşk ve dostluk duygularını karmaşık bir şekilde sergilediği için karşısındakinin duygularında karışıklığa neden olacaktır. Aşk konusunda temkinli ve planlı hareket ederek, ilişkilerinizin ekonomik yönlerini düşünmelisiniz. Bu ay varlıklı kişiler ilginizi çekecek. Bazılarınız patron ve üst düzeyde kişilerle aşk yaşama şansına sahip olacaksınız, ama yaşadığınız kişileri iyi tanımaya özen gösterin.


ASLAN BURCU  (23 Temmuz - 23 Ağustos)

Dargın olduğunuz arkadaş ve sevgiliyle barışma şansınız mevcut. Mesleki aşkların da gündemde olacağı bir dönem. İş arkadaşlıkların kısa süre içinde aşka dönüşebileceğini aklınızda çıkarmamalısınız. Yine bu ay; aşk ve şehvet duygularını birbirine karıştırmamlısınız. Yşadığınız yoğun duyguların adını koymakta zorlanabilirsiniz. Herşeye rağmen, karşı cins üzerinde çekiciliğinizi ve cinsel potansiyelinizi istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. TERAZİ BURCU  (24 Eylül - 22 Ekim)

Bazen kibirli davranışlar sergileyebilir ve çevrenizin tepkilerini üzerinize çekebilirsiniz. Fakat konuşma kabiliyetinizi iş konularında başarılı bir şekilde kullanacaksınız. İşinizle ilgili konularda tatlı dilli ve politik davranmanın avantajlarını göreceksiniz. İletişim konusunda oldukça başarılı ve çevrenize olumlu bir görüntü veriyorsunuz. Başarılı çalışmalara imza atarak, işinizde manevi tatmin sağlayacaksınız. Bunaldığınız anlarda yalnız kalma ihtiyacı hissedeceksiniz YAY BURCU  (23 Kasım - 22 Aralık)

uzak yollara bağlı, size kazanç sağlayacak durumların gecikmesiyle, moraliniz bozulabilir. Fakat bu tür gecikmelerin size öğretici bir rol olması hatalarınızı yeniden gözden geçirmenizi sağlayacaktır. Siz ilişkilerinizde güven aradığınız için, yakınlaşacağınız kişilerin fikirlerinize uygun bireyler olmalarına dikkat ediyorsunuz. Katıldığınız davetlerde karşı cinsin üstün yeteneklerinden etkileneceksiniz. Size cazip gelen ve tarzınıza uygun kişilerle ani başlayan aşklar olabilir. KOVA BURCU  (21 Ocak - 19 Şubat)

Yıllardır aşkla ilgili sorunlar yaşadınız. Belki de doğru aşkı ve sevgiliyi bulmakta zorlandınız. Aşka olan adımlarınız fazla ciddi olamadığı için, sevgililerinizle savaşlar verdiniz. Neptün yıllarca sizi yanlış yönlendirdi. Derin sorgulama ve kişileri anlama dürtünüz devam ediyor. Ailenizin de destek vereceği bazı ilişkiler gündeme gelebilir veya yaşadığınız ilişkiyi yakınlarınızdan gizleyebilirsiniz. . Sizden yaşça büyük kişilerin sağlayacağı olanaklardan faydalanacaksınız.

BAŞAK BURCU  (24 Ağustos - 23 Eylül)

Akıllıca adımlar atmalı ve hata yapmamalısınız. Yaşam felsefesi ile ilgili değişen düşüncelere sahip olacaksınız. Kendinizle ilgili yetersiz gördüğünüz konuları tekrar ele alırken, daha disiplinli olmak zorundasınız. Düşüncelerinizi gerçekleştirirken geçmişteki hataları yapmamalısınız. Fikirlerinizi beğenmeyenlere ani tepkiler vermeyin. Aşırı hassas bir yapıda olduğunuz bu günlerde olayları çok yönlü irdelemeye gayret edin. Bu dönemde yeni bir aşk ilişkisine başlamamalısınız. AKREP BURCU  (23 Ekim - 22 Kasım)

Geçen aydan kalma baskın, zorlayıcı enerjiler halen devam etmekte, gerçi bu tür zorlu enerjiler bazı önemli hedefleri başarmak için kişiye hırs ve gözü karalık verir ancak insanı çok da yorar. Hele kafası karışık ve ne yapacağını tam bilmez haldeyken. Ve dikkat etmezsek sağlığımızı da zorlayabilir. O yüzden bir şeyler bizi fazla zorluyorsa, en iyisi mola vermek, olduğu kadarıyla kabul edip, daha sonra uygun zamanda devam etmektir OĞLAK BURCU  (23 Aralık - 20 Ocak)

Uzun süredir dostluk çerçevesi içinde yaşanan ilişkiler, aşka dönüşecektir. Bu şekilde gelişen sürpriz ilişkilerde temkinli olmalısınız. Gerçeklerle yüz yüze gelmeyi öğrenmelisiniz. Bu dönem tutkular öne çıkacak, yeni fikirlerinizi yaşam geçirmek için her türlü olanağa sahip olacaksınız. Fiziksel ve zihinsel aktivitelerinizle dikkat çekeceğiniz günlerdesiniz. Bulunduğunuz ortamlarda karşınıza oldukça cazip kişiler çıkacaktır. Bazılarından etkileneceksiniz. BALIK BURCU  (20 Şubat - 20 Mart)

Bu dönem, ilişkilerinizi gözden geçirmenin tam zamanı. Egonuzun yüksek olması nedeniyle, bulunacağınız ortamlarda önce kendinizi düşüneceksiniz. Odaklanacağınız konuları iyi belirliyor ve başlangıçlar konusunda oldukça cesaretli davranıyorsunuz. Evlilik kararlarınızı geciktirmelisiniz. Tanışmalar ve ortak çalışmalar için uygun bir dönem değil. Partnerinize daha çok zaman ayırmalı, onun sizden beklentilerine karşı ilgili olmalısınız.

61


LifeSağlık Unutmayın

Molalarda Egzersiz

Her hareket 10-15 saniye arası birer kez yapılmalı

± Yolculuğa çıkmadan önce ihtiyaç listenizi yapın

Otobüsler oldukça konforlu. Yeme-içme, yastık battaniye gibi ihtiyaçlar da karşılanıyor. Ancak siz yine de seyahatten önce kendi ihtiyaç listenizi yapın. Yanınıza alacağınız çantanıza ilk koyacağınız şey ilaçlarınız olmalı. ± İlaçlarınız

Kronik hastalığınız var ve sürekli ilaç alıyorsanız daha da dikkatli olun. “bugün de içmeyivereyim” demeyin. Yolda da olsanız düzenli almayı sürdürün. Sık karşılaştığınız ya da gideceğiniz yere göre de değişebilecek sorunlara karşı da hazırlıklı olun. Baş ağrısı, kabızlık, mide ağrısı vb. şikayetlerle baş etmenize yarayacak ilaçları unutmayın. ± Diyabetliyseniz

Kan şekeriniz düştüğünde otobüste ikram edilen meyve suları veya kek, bisküvilerden alabilirsiniz. Ancak diyabet, kan şekerinin sık aralıklarla düşmesi gibi sağlık sorununuz varsa, size daha uygun, doktorunuzun daha önce de önerdiği yiyecekleri yanınıza almanızda yarar var. ± Asprin ve su

Yola çıkmadan, hareketsizliğe bağlı damarların pıhtılaşması ihtimalini en aza indirmek için bir asprin içebilirsiniz. Sırası gelmişken hatırlatalım... Yolculuk boyunca bol bol su için. Fazla kahve tüketmeyin.

± Giysileriniz dar olmasın Yolda dar giysiler giymekten kaçının. Uzun süre hareketsiz kalmak, ayaklarınızda ve vücudunuzda şişlik yapabilir. Ayakkabı tercihi yaparken de bunu göz ardı etmeyin. ± Klimalara dikkat

Yaz aylarında seyahat ediyorsanız, klimalara dikkat. battaniyeleri otobüsten edinebilirsiniz. Ancak ayaklarınızda sandalet, terlik vs. varsa üşüyebilirsiniz. Çantaya atılacak bir çorap böyle bir sorunda kriz çözecektir. ± Molaları değerlendirin

62

Yolculuk sırasında verilen molalardan yararlanın. Molalar ihtiyaç gidermenin yanı sıra, ufak yürüyüşler için de iyi bir fırsat. yürümeniz kan dolaşımını düzene sokar. Atıştırmaya niyetliyseniz, hafif gıdaları tercih edin. Çok yağlı, ağır, diğer yolcuları rahatsız edebilecek kadar kokan yiyeceklerden uzak durun.


LifeHaber

Avut köyünde hıdrellez şenliği

S

amsun Salıpazarı ilçesine bağlı Avut Köyü’nde geleneksel olarak kutlanan Hıdrellez Şenlikleri bu yıl da coşku dolu geçti.

64

Salıpazarı ilçesi Avut köyü Hıdrellez Şenliklerinin 12’ncisi büyük coşku ile kutlandı. Metrıo Turizm’in sponsor olduğu şenliğe Metro Turizm Genel Müdürü Şenol Ayyıldız, Genel Müdür Yardımcısı Caner Öye, Galip Yılmaz, Kontrol Denetleme Müdürü Engin Yıldırım, Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Kefeli, Çarşamba Metro İşletmecisi

Cemalettin Durmuş, Çarşamba Telekom Şefi Ahmet Bölükbaşı, Legend Ayvacık Otel İşletmecisi Ömer Zorlu, Avut Köyü Muhtarı Muharrem Şimşek, belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Metro Turizm Genel Müdürü Şenol Ayyıldız konuşmasında şenliğe katıların Hıdrellez’ini ve Anneler Günü’nü kutladı. Metro Turizm’in Türkiye çapında önder firma olduğunu ve 11 bin çalışanının bulunduğunu söyleyen Ayyıldız,


Metro Turizm kurucusu Galip Öztürk’ün selamlarını da şenliğe katılanlara iletti.

Galip Öztürk’e teşekkür

Avut Köyü Muhtarı Muharrem Şimşek de şenliğin Metro Turizm kurucusu Galip Öztürk’ün desteğiyle düzenlendiğin söyleyerek Öztürk’e teşekkür etti. Muhtar Şimşek, “Daha nice seneler düzenlemeyi istediğimiz bu şenliğin düzenlenmesinde ve her hususta bize destek olan yöremizin çalışkan, yardımsever iş adamı Galip Öztürk’e katkılarından dolayı köyüm adına teşekkür ederim” dedi.

Yerel sanatçıların sahne aldığı şenlikte ağalık seçimi de yapıldı. Ağalık seçimi sırasında açık arttırmayla satışa sunan koçu Metro Holding Yönetim Kurulu Başkanı Galip Öztürk adına şenlikleri düzenleyen Avut Köyü Muhtarı Muharrem Şimşek 12 bin TL ‘ye satın alıp şenlik ağası seçildi. Satın alınan koç ise Galip Öztürk ‘ün isteği ile İlçe Jandarma Komutanlığı’na hediye edildi.

65


LifeHaber

Secret Garden İstanbul’da Anneler Günü Kutlaması

S

ecret Garden, Bu yıl yenilenen; işletmesi, bahçe düzenlemesi, Dekorasyonu ve servisleriyle haftanın 7 günü hizmet vermeye devam ediyor... Secret Garden kapısından girdiğinizde; sizi yemyeşil ağaçlarla

66

çevrili bir cennet kucaklıyor. Bahçede kendinize uygun bir yer seçip, keyifli saatler geçirebilirsiniz. Yeşillikler arasında temiz havada çok zengin nefis bir serpme kahvaltı ile güne başlayabilirsiniz. 30 tl’lik kahvaltı fiyatı ise kesenizi zorlamadan size

mükemmel bir kahvaltı keyfi yaşatacaktır. Eğlenceli bir hafta sonu pikniği yapabilir, güzel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Bar’da içeceklerinizi yudumlarken boğazda ki gün batımının kızıllığını ve gecenin güzelliğini seyredebilirsiniz. Doğanın


içindeyken teknolojinin nimetlerinden faydalanabilir; bahçenin her köşesinden internete bağlanabilirsiniz. Siz huzurlu bir gün geçirirken , çocuklarınız da oyun gruplarında hoşça vakit geçirebilirler. Özel davetlerinizde ve organizasyonlarınızda misafirlerinizi ağırlayabileceğiniz Secret Garden, sizlere her konuda profesyonel

hizmet sunuyor. Davet ve organizasyon sektöründe uzun yıllar boyunca bir çok başarılı organizasyona imza atmış Necati Tekin’in başında bulunduğu organizasyon departmanı ile Düğünler, piknikler, şirket lansmanları, yemekler, yılsonu baloları , bahar şenlikleri, yaşgünü partileri, ve okul partileri gibi diğer organizasyonlarınız için, konularında

uzmanlaşmış kadrosuyla hizmetinizdedir.

Secret Garden, 8500 m2 açık alanı ve toplam 650 m2 kapalı alanı ile yaklaşık 1000 kişiye hizmet verebilmektedir.

Adres: Atadan sokak No:12 Kalenderüstü Yeniköy İstanbul T:0212 299 00 77 F:0212 223 47 55

Anneler Gününüz Kutlu Olsun

67


LifeHaber

Sampi’ye “Sağlam” Açılıs T ürkiye’nin ilk ve tek pide markası Sampi Pide’nin Bursa Carrefour şubesinin açılışına Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam katıldı…

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Bursaspor’un Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam açılışa katılan diğer önemli isimlerden oldu… Sampi Genel Müdürü Melih Başara’nın da katıldığı organizasyonda ev sahipliğini Carrefour şube işletmecisi Sibel Ertürk, aynı zamanda Sampi Anatolium şubesinin de işletmeciliğini yürüten Burcu Ertürk ve Serdar Ertürk yaptı… Bol bol futbol konuşulan açılışta misafirler enfes Sampi pidelerinden tattılar…

Başkan’dan ve Metro Turizm’den Bursaspor taraftarına 10 otobüs…

Açılışta sözlü olarak, Bursaspor Eskişehir maçı için taraftarlara Sampi Pide’nin bünyesinde bulunduğu Metro Turizm’den şahsı adına 5 otobüs kiralayan Altepe’nin

68

duyarlılığı karşısında Sampi Pide Genel Müdürü’de 5 otobüsle bu kampanyaya destek oldu. Avrupa Kupası yolunu açacak Eskişehir maçının çok önemli olduğunu, taraftar desteğinin takıma moral vereceğini söyleyen Recep Altepe Bursalı iş adamlarından da destek beklediklerini söyledi…

60 farklı içerikli pide hazırlayan Sampi, farklı damak zevklerine hitap ediyor… Vejetaryeninden, kırmızı et tercih edenine, beyaz et seveninden çocuklara kadar herkesin zevkini düşünen pide ustaları yumuşak, bol malzemeli, dumanı üstünde pideler hazırlıyor… Sampi Pide bugün yurtiçinde 46 yurtdışında 2 olmak üzere 48 şube ile hizmet veriyor. Çok yakında Kuşadası ve Ankara Çankaya’da yeni şubeler hizmete girecek. Sampi’nin başarısının ve hızlı yükselişin sebebi; öncelikle hizmetteki kalite, tüm şubelerinde dekorasyondan sunuma, lezzetten menü çeşitliliğine bir bütün olarak oluşturulan konsept...


LifeMetro Haber

Busworld Türkiye 2012’de üreticilerle işletmeciler buluştu

Otobüsçülüğün merkezi Türkiye! B

usworld Turkey 2012’nin açılışı Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması Daire Başkanı Yaşar Asiler, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürü Hamza Demirdelen, TOFED Genel Başkanı Mehmet Erdoğan, HKF Fuarcılık Genel Müdürü Bekir Çakıcı, Busworld Kurucusu Luc Glorieux, Otomotiv Sanayi Derneği Başkanı Kudret Önen, MercedesBenz Türk Otobüs Pazarlama ve Satış Müdürü Burak Tarım’ın katılımıyla yapıldı.

Açılış töreninide konuşan HKF Fuarcılık Genel Müdürü Bekir Çakıcı, TOFED desteğiyle gerçekleşen ve Türkiye’de 4. kez düzenlenen Busworld’un, 20 bin metrekare alanda, otobüs üreticileri, işletmecileri ve diğer paydaşlarını buluşturduğunu belirterek; bu yıl fuara 141 yerli, 56 yabancı olmak üzere 197 firmanın katıldığını kaydetti. Busworld Turkey’in Dünya Fuar Endüstri Birliği’nden (UFI) sertifikalı bir fuar olduğunu hatırlatan Çakıcı, “Busworld Turkey, uluslararası otobüs endüstrisi ve yan sanayicilerinin aynası ve prestijli bir buluşma noktası oldu. Fuarımız 2007 yılından bu yana her geçen gün biraz daha büyüyor. Bundan sonra da sektörün pusulası olacağız” dedi. Busworld Kurucusu Luc Glorieux de Busworld Turkey’i överek kendini Kortjik’te hissettiğini söyledi. Glorieux 1971’de Belçika’nın Kortrijik kentinde başlayan Busworld Fuarları’nın dünyadaki gelişmeler nedeniyle Avrupa dışına da çıktığını belirtirken; “Busworld sadece bir şov organizasyonu değil. Teknolojik ilerlemelerle birlikte şehirlerin sürdürülebilir büyümesini körükleyecek nitelikte bir fuar. Ayrıca bu gelişmeler neticesinde şehirlerin, ekolojik fayda sağlayan araçlarla, regülasyonlarla tanışmasına vesile 70

olacak. Busworld gibi organizasyonlar krizlere rağmen umudun devam ettiğini gösterir” diye konuştu.

İlk üç ayda yine lideriz

Fuarın ana sponsoru Mercedes- Benz Türk Otobüs Pazarlama ve Satış Müdürü Burak Tarım da konuşmasında 2012’nin şehirlerarası ve turizm otobüslerinde ilk çeyrek verilerini açıkladı. Şehirlerarası ve turizm taşımacılığı otobüs pazarının ilk çeyrek sonu itibariyle toplamda 218 adet gerçekleştiğini ve Mercedes olarak bu ilk 3 aylık dönemde 157 adet satış yaparak yüzde 72’lik bir pazar payı elde ettiklerini söyleyen Tarım, bu alandaki güçlü pozisyonlarını sene sonuna kadar da sürdüreceklerine inandıklarını belirtti. Tarım, özellikle 2012’de kamu ihalelerinin artması ve alımların çoğunlukla Türk üretimi olmasının da pazarı canlandırıcı bir etkisi olduğunu ifade etti.

Önen’den alternatif enerji çağrısı

Otomotiv Sanayi Derneği Başkanı Kudret Önen ise kısa konuşmasında alternatif enerji kullanılması için çağrı yaptı. Otobüs üretiminin otomotiv sanayinde çok önemli bir yeri olduğunu belirten Önen, özellikle belediyelerin araç ihtiyacını yerli üreticilerden karşılamasının

sevindirici olduğunu dile getirdi. Önen sözlerine şöyle devam etti: “İç pazarın canlanması için hurda teşvikinin kapsamının genişlemesi gerekir. Diğer taraftan da alternatif enerjilerle donatılmış araçların teşvik edilmesi gerekiyor. Bu teşvikler yapılırsa iç pazar canlanır”.

Üreticilerin el üstünde tutması gereken müşteriler

TOFED Genel Başkanı Mehmet Erdoğan ise konuşmasında karayoluyla yolcu taşımacılığı sektörünün büyüklüğüne dikkat çekti. Firmalarda kayıtlı olarak görülen 75 bine yakın otobüsün bulunduğunu ifade eden Erdoğan sektörün her yıl ortalama bin 200 büyük otobüs, 5 bine yakında küçük otobüs yatırımı yaptığını belirtti. “Türkiye’nin otobüs üretim merkezi haline gelmesini sağlayan iç dinamik biziz“ diyen Erdoğan sözlerini “Biz değerli üreticilerimizin el üstünde tutması gereken müşterileriyiz” diyerek sonlandırdı. Ulaştırma Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürü Hamza Demirdelen karayolu taşıma kanunu ve yönetmeliklerle büyük bir boşluğu doldurduklarını ve yine taşımacılara faydalı yeni proje ve açılımlarla sektöre destek olacaklarını ifade etti. Demirdelen, Bakanlığın yeni hizmet ve projelere devam edeceğini, sektörü destekleyeceğini de kaydetti.


En başarılı sosyal sorumluluk sahibi işadamı Galip Öztürk

B

usworld Turkey 2012 Fuarı’nda TOFED tarafından gerçekleştirilen “2011 Yılı Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektörü Başarı Ödülleri” töreninde Jüri Özel Ödülleri arasında yer alan “En başarılı sosyal sorumluluk sahibi işadamı” ödülü Metro Holding Yönetim Kurulu Başkanı Galip Öztürk’e verildi. TOFED Genel Başkanı Mehmet Erdoğan, “Sayın Galip Öztürk sektörümüzün mesleki sivil toplum kuruluşlarının oluşturulmasında, sorunlarımızın çözümünde lider kişiliğine uygun olarak daima maddi ve manevi katkılarıyla destek olmuş, öncü olmuş bir isimdir. Ayrıca, Somalili çocuklardan, ülkemizde eğitime ihtiyaç duyan evlatlarımıza, Vanlı depremzedelerden Kızılay’ın el uzatılmasını istediği kitlelere kadar her konuda, ulusal ve küresel çapta tüm sosyal sorumluluk projeleri içinde en önde yer almıştır. Bu nedenle bizim sektörümüz içinde sayın Öztürk kadar bu ödülü hak edecek bir başka isim şimdilik

yoktur” dedi. Öztürk’ün ödülünü Metro Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ertan Çakır teslim aldı.

Ertan Çakır

İbrahim Tatlıses:

“Sizler beni kötü günümde yalnız bırakmadınız!”

TOFED tarafından 'Yılın sanatçısı' seçilen İbrahim Tatlıses’in ödülünü almak üzere sahneye çıktığında söyledikleri salonda bulunanları kimi zaman duygulandırdı, kimi zaman da düşünceye sevk etti. Tatlıses, 13 ay 5 gün sonra ilk kez sahneye çıktığını söyleyerek “Dost dostu kara gününde arar. Beni zor günlerimde yalnız bırakmayan maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen bu insanlara şükranlarımı sunuyorum” dedi. “Kimse ne oldum demesin, ne olacağım desin” diyen ünlü sanatçı, “Benim yüreğim var. Yürekli insanlar zorluklarla karşılaşsalar da her zaman aydınlığa ulaşır” şeklinde konuştu. Tatlıses’e ödülünü yakın arkadaşı Talip Öztürk verdi. Zamanında otobüsçülük yaptığını söyleyen İbo, "Allah kimseyi bu duruma düşürmesin. Sevenlerim bana dua etsin” diyerek sözlerini tamamladı.

71


LifeMetro Haber

T

2011’in en iyi otobüs firması Metro seçildi ürkiye Otobüsçüler Federasyonu tarafından bu yıl ilk kez Busworld Türkiye 2012 etkinlikleri çerçevesinde verilen “Yılın En Başarılıları Ödülleri” sahiplerini buldu. Sunuculuğunu Vatan Şaşmaz ve Didem Taslan’ın yaptığı ödül

M

töreninde “Yılın En İyi Otobüs İşletmecisi” ödülüne, 2011 yılında, kendi rekorunu kırarak 19 milyon 438 bin yolcu taşıyan Metro Turizm layık görüldü. Törende ödülü, Metro Turizm Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve

Genel Müdür Şenol Ayyıldız, Bahçeşehir Üniversitesi UYGAR Birimi Program Koordinatörü ve Jüri Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı’nın elinden aldı. Ayyıldız, Metro’yu bu ödüle layık gören jüriye ve TOFED’e teşekkür ederken, 2011 yılında Yunanistan’ın nüfusunun iki katı kadar yolcu taşıdıklarını vurguladı. Geçen yıl 19 milyon 438 bin yolcu taşıyarak kendi rekorlarını kırdıklarını ifade eden Ayyıldız, “Bu ödüle layık olabilmek adına daha çok çalışacağız. Geçen yıl hedefimiz 20 milyon yolcu taşımaktı. Bu hedefe çok yaklaştık. Bu yıl hedefimizi daha da büyüttük ve 24 milyon yolcu taşıma hedefinde olduğumuzu Mart ayında ilan ettik. Yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre 300 bin yolcu daha fazla taşıyarak bu hedefe çok rahat ulaşabileceğimizi gördük. Bu performansımızı yılsonuna kadar daha da artırıp hedefimize ulaşmayı arzu ediyoruz. Bu ödül çabalarımızın da karşılığı oldu” diye konuştu.

Metro Turizm eğitim çalışmalarına devam ediyor

72

etro Turizm Eğitim Birimi, “Eğitim ve kalite yılı” programları çerçevesinde çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. 27-30 Mart tarihleri arasında, Metro Turizm Ege Bölge Müdürlüğü’nde eğitim semineri verildi. Metro Turizm Eğitim Müdürü Yücel Mustafa Umar ve Bölge Eğitim Uzmanı Gürhan Günay tarafından verilen seminere, İzmir, Denizli ve Kütahya lokasyonlarında çalışan personel katıldı. Eğitim seminerlerinde, Metro Turizm Ege Bölge Müdürlüğü Yöneticileri; Münir Birgül, Cenk Yücel, Mete Fidan ve Mustafa Özdemir de hazır bulundu. Görev tanımlamaları, kurumsal standartlar, departmanlara göre hizmet adımları, müşteri ilişkileri ve temel ilk yardım konularında seminer verdiklerini belirten Metro Turizm Eğitim Müdürü Yücel Mustafa Umar, “Metro Turizm kurumsallaşmaktaki öncü konumunu

koruyor. Personeli de aldığıhizmetiçi eğitimlerle, bütün kurumsal standartları taşıyor ve bu standartlar doğrultusunda hizmet ediyor” dedi. Yeni sezonla birlikte hedeflerinin yüksek olduğunu vurgulayan Metro

Turizm Ege Bölge Müdürlüğü Terminaller ve Personel Müdürü Cenk Yücel de, bu hedeflerin eğitimli ve donanımlı personel ile müşteri odaklı çalışılarak gerçekleşebileceğini söyledi.


Metro Turizm’den 2012 yılının ilk dev yatırımı

MAN’dan alınan 25 adet Neoplan Tourliner otobüsün teslimat töreninde konuşan Metro Turizm Genel Müdürü Şenol Ayyıldız, Mayıs ayı sonuna kadar MAN’dan 20 araç daha satın almayı planladıklarını belirterek, “2012 yılında 24 milyon yolcu taşıma hedefimize ulaşmak, yolcularımıza daha kaliteli hizmet verebilmek için yatırımlarımız hız kesmeden devam edecek, sürprizlerimiz olacak” dedi.

G

erek araç, gerek sefer sayısı ve gerekse de istihdam edilen personel ve sahip olunan alt yapı bakımından Türkiye’nin en büyük otobüs firması Metro Turizm, yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. MAN’dan alınan son teknoloji ürünü 25 adet Neoplan Tourliner otobüs, MAN Türkiye A.Ş.’nin Ankara tesislerinde düzenlenen törenle Metro Turizm filosuna katıldı.

Sürpriz yatırımlar olacak

Yeni otobüsleri MAN yetkililerinden teslim alan Metro Turizm Genel Müdürü Şenol Ayyıldız, iki ciddi markanın uzun bir aradan sonra yeniden işbirliği yapmasının mutluluğunu yaşadığını söyledi. Metro Turizm’in 2011 yılında 20 milyon dolayında yolcu taşıdığını 2012 hedeflerinin 24 milyon yolcuya ulaşmak olduğunu kaydeden Ayyıldız, Metro Turizm’in özellikle son 7 yıldır yaptığı ciddi yatırımlara dikkat çekti ve “Yatırımlara hız kesmeden devam ediyoruz. Yapılan bu son yatırımla birlikte filomuza 25 adet, 2012 model yeni otobüs kattık.

Mayıs ayının sonuna doğru 20 araçlık bir yatırımımız daha olacak. Yatırımlarımız hızla devam edecek. 2011 yılındaki başarımızın üzerine 2012 yılında 24 milyon yolcu taşımayı arzuluyoruz. Hedefimize ulaşabilmek, yolcularımıza daha kaliteli hizmet verebilmek, daha kurumsal bir yapı içinde taşımacılık yapmak ve yolcularımıza daha iyi hizmet verebilmek için günün araçlarıyla çalışmanın doğru olduğuna inandık ve MAN’ı tercih ettik. Bundan böyle MAN ile işbirliğimiz devam edecek. Sürpriz yatırımlarımız olacak” dedi. MAN Türkiye A.Ş. Otobüs Satış Müdürü Önsel Demircioğlu da, MAN’ın, Metro Turizm ailesine 20. yılında ve uzun bir aradan sonra 25 araçla katılmasının, kendilerini mutlu ettiğini belirtti. Demircioğlu, “Metro Turizm ve yolcularına en iyi hizmeti verebilmek için biz her zaman yanlarındayız. İnşallah her iki taraf için de iyi olacak” şeklinde konuştu. Törene katılan MAN Financial Services Tüketici Finansmanı A.Ş. Genel Müdürü Vahit Altun da, MAN Finans olarak sektöre her zaman

destek olduklarını belirtti. MAN’ın geçen yıl sattığı 463 aracın 265’ini kendilerinin finanse ettiğini anlatan Altun, “Bu sektörün her geçen gün biraz daha büyüyeceğine inanıyoruz ve desteğimizi sürdürüyoruz” dedi. Altun, MAN Finansal Hizmetler’in kurulduğu günden beri Metro Turizm’le çok iyi çalışmalar yaptığını, bundan sonra da aynı işbirliğinin devam etmesini istediklerini dile getirdi.

Metro Turizm’in MAN’dan aldığı 25 adet Neoplan Tourliner otobüsün teslimi dolayısıyla MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş.’nin Ankara Akyurt’taki tesislerinde düzenlenen törene Metro Turizm Genel Müdürü Şenol Ayyıldız’ın yanısıra Metro Turizm Ankara Bölge Müdürü Ekrem Öztürk, Metro Turizm Bolu İşletmecisi Muammer Sertoğlu, Genel Müdür Yardımcıları Uğur Emektar, Erkan Tayşe ve Caner Öye, Kontrol Denetleme Müdürü Engin Yıldırım, Metro Turizm Ankara’daki iş ortakları ile şirketin yöneticileri ve davetliler katıldı. ■ İsmail BEŞUĞUL / ANKARA

73


LifeMetro Haber

Metro ailesi Antalya’da moral depoladı

Metro Turizm’in geleneksel hale getirdiği yıllık hedef belirleme toplantısı 10-12 Nisan tarihleri arasında Antalya’da Sungate Rixos Otel’de yapıldı. 300 acente sahibinin hazır bulunduğu toplantıda, hedefler belirlendi, yeni projeler açıklandı.

M

etro Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ertan Çakır, Metro Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sevgi Mert, Metro Holding Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Öztürk, Metro Turizm Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdür Şenol Ayyıldız, Metro Turizm Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeki Gümüşsu, Metro Turizm Yönetim Kurulu Üyesi Hasancan Yalamanoğlu, Metro Turizm Genel Müdür Yardımcıları Uğur Emektar ile Umut Kahraman’ın da katıldığı “Geleneksel Aile Toplantısı”nda, Metro Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Galip Öztürk’ün mesajı ilgi çekti. Öztürk’ün mesajında yer alan “Metro Turizm’i kurup emanet ettiğim tüm

Ertan Çakır

“Otobüsçülük bir sevdadır, aşktır. Son günlerde bize destek veren iş ortaklarımıza teşekkür ediyoruz. 2012 için sizden istediğim şeyler aslında yaptığınız şeyler. En iyi hizmeti sunmak. Yolculara ‘ben otobüsle seyahat edeceksem bu Metro olmalı’ sözünü söyletebilmek. Satışı yaptıktan sonra, yolcu otobüse binerken, otobüs içinde personel tarafından en iyi hizmeti sağlamak ve evine gidene kadar bu hizmete devam etmek. Başarı işte burada. Bizim başarımızı kıskananlar var. Genel Müdürümüz Şenol Ayyıldız, 2011’de yüzde 40 müşteri artışı olduğu bilgisini verdi. Bunun tek nedeni sizlerin gösterdiği titizlik. Bu hizmetinizin devam etmesini bekliyoruz.” Acentelerle görüşmelerin önümüzdeki sezonda da devam edeceğine dikkat çeken Çakır, bölgelere ziyaretlerinin olacağını, hatta yolcu kılığında otobüslere binip serüvenin içinde olacaklarını belirtti. Metro Turizm iş ortaklarına, “Personelinizi memnun edin, onların müşteriye güleryüzlü olmasını sağlayın, sigortasını yapın, size güvenmesini sağlayın” önerilerinde bulunan Çakır’ın diğer bir önerisi de, “Haftada bir hesap yaparak gelir giderinizi mutlaka bilin“ oldu. Çakır, “Sürücülerinize eğitim verin, müşterilerinizle tokalaşın, gerektiğinde otobüs kullanın, işinize titizlikle bakın,

ortaklarıma başarılı, kazasız ve bol kazançlı bir sezon geçirmelerini diliyorum. Zafer inananlarındır. Tüm katılımcılara sevgi ve selamlarımı gönderiyorum” cümlelerİ ayakta alkışlandı.

Çakır, “Metro başarısını bu yıl da devam ettirecek”

74

Metro Turizm 2012 toplantısında kürsüye gelen Metro Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ertan Çakır, sıkıntılı günlerin geride kaldığını belirterek, kriz var diye düşünenlerin yanıldığını, Metro Turizm’in güçlü yapısı ile hizmete devam ettiğini, etmeye de devam edeceğini söyledi. Çakır, konuşmasına şöyle devam etti;

tutkunuz, enerjiniz eksik olmasın, işinizi kurallar, yasalar ve etik değerler çerçevesinde yapın” tavsiyelerinde bulundu.

Mert, “Başarılı olmak görevimiz”

Metro Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sevgi Mert de toplantıda katılımcılara seslendi. Mert, Metro Turizm’in Capital Dergisi’nin ilk 500 firma arasında en çok istihdam sağlayan firma ödülünü aldığını hatırlatarak başladığı konuşmasında, “2011 yılında rakiplerimize çok büyük bir fark attık, 20 milyon yolcuya ulaştık. 2012‘de de tüm önlemlerimizi aldık, hedefimizi koyduk ve yolcu sayımızda yüzde 41 artış sağladık. 2012 yılını eğitim yılı ilan ettik. Profesyonellerden destek aldık ve ödüller aldık. Bu, Galip Öztürk’ün bize aşıladığı, güvenerek severek yaptığı bir şeydi. Şimdi bize düşen bu eğitimlere devam etmek ve 20 milyon yolcuyu daha yukarılara taşımak, en iyi hizmeti vermek“ dedi. Toplantıda Ar-Ge ve İletişimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Uğur Emektar da yaptıkları çalışmalar ile ilgili bilgi verdi. 2011’nin Metro Turizm için rekorlarla dolu bir yıl olduğunu söyleyen Emektar, istatistiki bilgiler verirken geçtiğimiz yıla göre yüzde 41 büyüdüklerini kaydetti. Emektar, yolcu sayısının artmasıyla doğru orantılı olarak sefer sayılarının arttığına dikkat çekerken, araçlarda da yaş ortalamasının sektörde 4-5 olmasına rağmen Metro‘da yaş ortalamasının 3 olduğunu söyledi. Yolcu profilinin değiştiğine de dikkat çeken Emektar, ”Yolcu en kaliteli, en iyi hizmeti istiyor. Hata kabul etmiyor. Personelimizi eğitmek amacıyla 40 kişilik bir ekip oluşturduk. Geçtiğimiz günlerde kalite ve eğitim çalıştayı düzenledik, eğitimlere devam edeceğiz. Bu ekip Metro Turizm’in geleceği ile ilgili de yeni projeler üretecek, sizlerden de öneriler bekliyoruz” diye konuştu.

Söz veriyoruz

Şenol Ayyıldız

Metro Turizm Genel Müdürü Şenol Ayyıldız ise konuşmasına, “Biz buradan firmamızın hakkını,


Ayyıldız, “Biz ilkleri başarmış bir firmayız. Sıkıntılı geçen sürece rağmen yolcu sayılarımızda artış oldu. Yolcularımız bize destek verdi. Burada sağlam bir sistem var. Yöneticiler gider ama sistem devam eder“ dedi. “Hareket merkezi” sistemini de anlatan Ayyıldız, “Sizlere önemli yetkiler verdik, bu durum devam edecek. Desteğinizi esirgemeden işinize devam etmenizi istiyoruz. Transfer dönemindeyiz, yenileyeceğimiz arabalar var. Bölgeler bazında atayacağımız genel müdür yardımcıları sizlerin hizmetinde olacak” şeklinde konuştu. Yeni stratejilerini iş ortakları ile paylaşan

Ayyıldız, acente temsilcilerine “Çıtamızı yükseltelim, eğitime önem vermeye devam edelim, araçlarımızı yenileyelim, daha özverili çalışıp, kontrol ekiplerimize destek verelim“ önerilerinde bulundu. Ayyıldız, bu sezon yeni açılacak hatların da olduğunu ve standartları bozmamak için çalıştıklarını söyleyerek, “Bundan sonra birbirimize daha fazla güveneceğiz, sahip çıkacağız. Metro markasının değerini arttırmak için elimizden geleni yapacağız” sözleri ile konuşmasını noktaladı. 3 gün süren Metro Turizm 2012 toplantısı balo yemeği ile son buldu. ■ Sibel ATASOY / ANTALYA

Sevgi Mert

sektördeki liderliğimizi koruyacağımıza namusumuz üzerine söz veriyoruz mesajımızı herkese yollayalım. Bugünden itibaren yeni hedeflerle yeni bir yolculuğa başlıyoruz“ diyerek başladı. Metro’nun başarısının tesadüf olmadığına dikkat çeken Ayyıldız, 2012’deki yolcu hedefini de 24 milyon olarak belirlediklerini duyurdu. Bu hedefin hayal olmadığını söyleyen

Passenger Card ile herkes kazanacak

Yalçın Aytanç

Teknolojiye yatırım

Toplantıda Metro Grubu’nun en yeni hizmetlerinden olan ve sektörde ses getirmesi beklenen Passenger Card projesi, Atlas Yazılım ve Bilişim Yönetim Kurulu Başkanı Hasancan Yalamanoğlu ve Genel Müdür Yalçın Aytanç tarafından yapılan sunumla katılımcılara anlatıldı.

Metro Turizm 2000 yılından bu yana sektörün teknolojiye en yüksek oranda yatırım yapan şirketi olurken, 20. yılında da yenilenen Passenger Card ile teknoloji konusundaki liderliğini ve öncülüğünü devam ettiriyor. Metro Turizm Passenger Card sayesinde

yolcuları ile aktif iletişim kanallarını maksimum seviyede kullanacak. Passenger Card’ın kullanımı ile bölgesel ve genel aktif müşteri yönetimi, CRM (Müşteri ilişkileri yönetimi) konusu çok daha efektif hale gelecek. Sistem tamamen Metro Holding bünyesinde yolcuların aldıkları hizmet karşılığında puan biriktirmeleri ve biriktirdikleri puanlarla çeşitli avantajlardan yararlanmaları üzerine kurulu. Passenger Card ile yolcu sadakatinin sağlanması hedeflenirken, Passenger Card hedeflenen 24 milyon yolcuya ulaşma konusunda önemli bir araç olacak. Diğer taraftan Passenger Card, yolcuların Metro Holding ürün ve hizmetlerinden yararlanmasını da sağlayacak.

75


LifeMetro Haber

M

Metro Turizm eğitim ve kalite çalıştayı yaptı

etro Turizm, 2012 yılını “eğitim ve kalite yılı” olarak ilan etmesinin ardından başlattığı çalışmalara aralıksız devam ediyor. İstanbul Otogarı’nda, 20-21 Mart tarihleri arasında, yürütülen çalışmalarla ilgili yapılan faaliyetleri değerlendirmek, yeni eylem planları üretmek ve faaliyetlerin yürütülmesinden sorumlu bölgesel proje liderleri oluşturmak üzere çalıştay yapıldı. Çalıştaya, Metro Turizm Genel Müdür Yardımcısı Uğur Emektar başkanlığında, Kontrol Denetleme Müdürü Engin Yıldırım, Kurumsal İletişim ve Pazarlama Müdürü Fatih Gülpınar, Eğitim Müdürü Yücel Mustafa Umar, Bölge Sorumluları; Mehmet Akif Kahya, Akın Pervaz, Erkan Kalay, Bölge Eğitim Uzmanları, Kontrol ve Denetleme Uzmanları ve Bölge Temsilcilerinden oluşan 50 kişilik bir ekip katıldı. Yapılan 2 günlük eğitim toplantılarında, Metro Turizm’in kurumsal kalite standartları ve uygulamaları, departmanlar ve görev tanımları, insan kaynakları politikası ve yönetimi, bölgesel eğitim ve

76

denetim planlamaları, 2011 yılı faaliyet sonuçları, 2012 yılı kurumsal ve operasyonel projeleri, yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri ele alındı. Çalıştay hakkında bilgi ve ilk eğitimi veren Metro Turizm Genel Müdür Yardımcısı Uğur Emektar; “Verdiği hizmetleri geliştirerek sürdürmek ve müşteri memnuniyetini sağlamak için faaliyetlerini müşteri odaklı sürdüren kurumumuz; 2012 yılını “Eğitim ve kalite yılı” ilan ederek gerçekleştirdiği çalışmalarda ve hizmet sürecinde, insan kaynağına verdiği önemi göstermiştir. Bu çalıştayın asıl amacı; Metro Turizm olarak geniş bir sahaya yayılan eğitim ve denetim faaliyetimizin etkili, efektif ve sonuç odaklı işleyişini sağlamak, kalite ve kurumsal kimliğimizi tüm bölgelerde eksiksiz uygulamak, şirket içindeki iletişimi geliştirmek, departmanlar ve bölgeler arası kopukluk ve çatışmaları aşmak, yaşayan ve yaratıcı eylem planları üretmek ve kısaca Metro Turizm içinde ortak bir ses ve senkron oluşturmak üzere bölgesel proje liderleri yetiştirmektir. Bu ekip içinden seçilecek olan bölgesel proje liderleri çalışmalarına ve faaliyetlerine

bölgelerinde hem eğiterek ve hem de bizler tarafından dış ve iç kaynaklı eğitimler alarak devam edeceklerdir. Bu liderlerden oluşan ekip, eğitim ve denetim faaliyetinin yanı sıra, proje ve öneriler geliştirerek Metro Turizm’in geleceğine de yön verecektir. Bu tip planlama ve değerlendirme toplantılarını yıl içinde sürekli tekrarlayacağız. Aynı zamanda bu ekip; birbirleri ile sürekli iletişim halinde olacak ve yaptıkları tüm faaliyetleri, oluşturulan e-mail grubu ile birbirlerine duyuracak ve birbirlerine önerilerde bulunacaklardır. Yapılan planlamalar çerçevesinde, eğitim ve denetim faaliyetleri tüm bölgelerde aralıksız devam edecektir” dedi. Bu çalıştayta katılımcılara aynı zamanda “Sunum Teknikleri ve Zaman Yönetimi” eğitimi de verildi.

Çanakkale ve Adana’da eğitim semineri

Metro Turizm Eğitim Birimi tarafından, 6-8 Mart tarihleri arasında Metro Turizm Çanakkale Bölge Müdürlüğü’nde, 13-16 Mart tarihlerinde Metro Turizm Adana Bölge Müdürlüğü’nde eğitim semineri


verildi. Metro Turizm Eğitim Müdürü Yücel Mustafa Umar tarafından, Çanakkale Otobüs Terminali toplantı salonunda verilen seminerlere, bölge müdürlüğü çalışanları eksiksiz katıldı. Metro Turizm Bölge İşletmecisi Haydar Öztürk, İşletme Müdürü Basri Özdemir, Bölge Sorumlusu Mehmet Akif Kahya da seminerlerde hazır bulundu. Şehitler diyarı Çanakkale’de de, Metro Turizm’in kalitesine yakışır bir hizmetin verildiğini belirten Metro Turizm Çanakkale Bölge İşletmecisi Haydar Öztürk, Metro Turizm’in hedeflerinin yüksek olduğunu, bu hedeflerin eğitimli ve donanımlı personel ile müşteri odaklı çalışılarak gerçekleşeceğini söyledi. Verilen eğitim seminerlerin içeriği hakkında bilgi veren Metro Turizm Eğitim Müdürü Yücel Mustafa Umar; “Çanakkale Bölge Müdürlüğü personelimize, kurumsal standartlar, departmanlara göre görev tanımları, hizmet adımları, müşteri ilişkileri, müşteri ile doğru iletişim ve hizmet

M

kalitesi konularında, hizmetiçi eğitim verdik. Eğitim programlarımız eksiksiz devam edecek” dedi. Metro Turizm Eğitim Departmanı’nın, Çanakkale’den sonraki durağı Adana oldu. Metro Turizm Adana Bölge Müdürlüğü’nde verilen eğitim seminerlerine, Adana Bölge Müdürlüğü, Mersin, Hatay, İskenderun ve Gaziantep lokasyon

çalışanları katıldı. Seminerlerde, Metro Turizm Adana Bölge İşletmecisi Halit Büyükbayraktar, Bölge Müdürü Yahya Şahan, İşletme Müdürü Yılmaz Köksal ve Kabin Hizmetleri Amiri Pelin Sal da hazır bulundu. Metro Turizm Adana Bölge İşletmecisi Halit Büyükbayraktar, 2012 hedeflerini gerçekleştirmek için hazır olduklarını söyledi.

“Metro Turizm’de eğitim vizyondur”

etro Turizm’in kurumsal kimliğinin temel dinamikleri arasında yer alan “Hizmet içi eğitim çalışmaları” aralıksız devam ediyor. Çalışmaların son ayağı Bursa ve Sakarya Bölgeleri oldu. Eğitim faaliyetlerinin ilk etabında, Metro Turizm Bursa Bölge Müdürlüğü çalışanlarına eğitim semineri veren Metro Turizm Eğitim Müdürü Yücel Mustafa Umar, Metro Turizm’in, 2012 yılını “eğitim ve kalite yılı” olarak ilan etmesi çerçevesinde, eğitim faaliyetlerine daha da fazla ağırlık verdiklerini; eğitimin bir vizyon olması anlayışıyla da çalışmalara hız kesmeden devam ettiklerini söyledi. Metro Turizm Bursa Bölge İşletmecisi Hamdi Öztürk ise; “Müşteri memnuniyetini sağlamanın en önemli unsuru çalışanların tutum ve davranışlarıdır” diyerek eğitim çalışmalarının buna ışık tuttuğunu ve kurumsal yönde yol gösterici olduğunu vurguladı. Eğitim faaliyetlerinin ikinci etabında, Metro Turizm Eğitim Müdürü Yücel

Mustafa Umar, Eğitim Uzmanı Mehmet Adıgüzel, Bölge Sorumlusu Mehmet Akif Kahya, Metro Turizm Sakarya Bölge Müdürlüğü çalışanlarına eğitim seminerleri verdiler. Seminerlerde, Metro Turizm Sakarya Bölge Müdürü Halit Evin, Bölge Yöneticisi Kemal Aksakal, İşletme Müdürü Recai Mutlu, Bölge Personel Müdürü Ahmet Argıncıklıgil, Kabin Hizmetleri Müdürü Engin Kocaman, Kabin Hizmetleri Amiri Orhan Sarsılmaz da hazır bulundu. Bölümlerine göre, tüm birimlere, “hizmet adımları ve müşteri ilişkileri” konularında teorik ve uygulamalı olarak verilen eğitimler, başarıyla tamamlandı. Personelinin müşteri memnuniyetine odaklanmasının

birinci sıradaki görevi olduğunun altını çizen, Metro Turizm Sakarya Bölge Müdürü Halit Evin; bu bilinçle hareket edildiğini, verilen eğitimlerin başarıyı daha da artırdığını söyledi. Kurumsal standartların sağlanması noktasında verilen eğitimlerin önem taşıdığına dikkat çeken Bölge Sorumlusu Mehmet Akif Kahya, uygulama yönünden de konuyu takip ettiklerini ifade etti.

77


LifeMetro Haber

Karabük Metro’ya yeni otobüsleri teslim edildi

Metro Turizm, 6’sı Mercedes Travego, 2’si çift katlı Setra otobüs olmak toplam 8 otobüsü Karabük Metro’ya teslim etti. Teslimatlar nedeniyle Karabük Terminali’nde düzenlenen törene katılan Metro Turizm Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şenol Ayyıldız, Karabük’ün 2012 yolcu hedefini ulaşmada önemli bir rol oynayacağını söyledi.

K

arabük şehirlerarası otobüs terminalinde yapılan törene Metro Turizm Genel Müdürü Şenol Ayyıldız’ın yanı sıra, Karabük Vali Yardımcısı Ertuğ Şevket Aksoy, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Emniyet Müdürü Süleyman Acar, Genel Müdür Yardımcıları Erkan Tayşe, Uğur Emektar, Caner Öye, Kontrol Denetleme Müdürü Engin Yıldırım, Ankara Metro Bölge İşletmecisi Ekrem Öztürk ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Metro artık Karabüklü

Törene ev sahipliği yapan Metro Karabük İşletmecisi Orhan Esen şehirlerarası yolcu taşımacılığı alanında bir “Dev” olan Metro’nun Karabüklülere de hizmet verecek olmasının gururunu yaşadıklarını söyledi. Esen, “2+1 koltuklu Metro Suit’ler ile kalite rekabetine başladık. 2012 model, sıfır araçlarımızı da hizmete sunuyoruz. Metro artık Karabüklü” derken vatandaşların bilet almak için terminale gelme zorunluluklarını ortadan kaldırmak için mahallelerde bilet satış noktaları açacaklarını dile getirdi.

Hedef büyüdü: 24 milyon yolcu

Metro Turizm Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şenol Ayyıldız da konuşmasında 2012 hedeflerine değindi. Metro’nun geçen yıla 20 milyon yolcu hedefi ile başladığını ve yılsonunda 19 milyon 448 bin yolcu taşıdığını hatırlatan Ayyıldız, 2012 yılının hedefinin 24 milyon yolcu olduğunu söyledi. Ayyıldız; "Bu sene Metro’nun 20. yıl kutlamalarını yapıyoruz. 20’nci yılımız için bir pilot il seçecektik. Buranın Karabük olması için yönetime öneri sunacağım. 2011 yılında hedefimiz 20 milyon yolcu taşımaktı. Bu hedefe çok yaklaşarak, 78

19 milyon 448 bin yolcu taşıyarak sektörde tarihi bir rekora imza attık. Geçen yıl yakaladığımız bu başarının ardından, bu yılın ilk 3 ayında geçen yılın aynı dönemine göre 300 bin kişi daha fazla taşıdık. Metro Turizm olarak bu yılki hedefimiz 24 milyon yolcu taşımak” dedi. Belirlenen hedefin yakalanmasında Karabük’ün önemli bir rolünün olacağını kaydeden Ayyıldız, ”Karabük için yaptığımız yatırım ortada. 17 yıldır buradaydık ve bundan sonra daha fazla burada olmamız lazım. Biz eğitim alanında Karabük'e elimizden

ne geliyorsa yapmaya da hazırız" dedi.

Turizme destek

Karabük’te Safranbolu’nun turizm potansiyelini gördüklerini de ifade eden Ayyıldız, "Safranbolu Türkiye'nin hatta dünyanın en iyi korunan tarihi evleri ile tanınan bir kent. Buraya gelen yerli ve yabancı turistler her yıl artış gösteriyor. Bu bölge için Metro Travel ile işbirliğine giderek bir çalışma başlatmayı planlıyoruz” diyerek sözlerine son verdi. ■ Elif ÖZYILMAZ / KARABÜK


LifeMetro Suit

Metro Suıt İle Her Koltuk Bİr Numara

Ürün ve hizmetlerini çeşitlendiren, her geçen gün hizmet kalitesini arttıran Metro Turizm, değerli yolcularımıza daha konforlu seyahat sunmak amacıyla Metro Suit ile VIP hizmetini başlattı. Koltuk mesafelerini genişleten ve otobüsü gelişmiş teknoloji ile donatan Metro Turizm, Metro Suit araçları ile yolcularına açık büfe ikramları, multimedya eğlence sistemleri ve kablosuz internet gibi pek çok imkan sunuyor.

Metro Suit, Metro Turizm Yolcuları için Özel Üretildi...

Yolcularımıza maksimum rahatlık sağlamak için Mercedes- Benz tarafından 54 koltuk kapasiteli araçlar, 2+1koltuk düzeninde 38 koltuğa indirilerek Metro Suit araçlar için özel olarak yeniden dizayn edilmiştir. Böylece, evinizin rahatlığında, oturma odanızdaki koltuğa yakın bir konfor sunulmaktadır. 80

Her Koltukta LCD Ekran

Yolculukları daha keyifli hale getirmek için araçlarda her koltukta LCD ekran bulunmaktadır. Yolcularımız, bu ekranlar sayesinde televizyon ve film arşivimizden diledikleri filmleri izleyebilirken, kişisel USB'Ieri ile birlikte kendi eğlencelerini de otobüslerimize taşıyabilmektedir. Ekranlarımızda bulunan USB girişi sayesinde yolcularımız kendi filmlerini izleyip, kendi müziklerini dinleyebilmektedir. Yolcularımız, araçlarımızda bulunan kablosuz internet aracılığıyla internete de bağlanabilmektedir.

Açık Büfe ikram Servisi

Yolculuk boyunca, yolcularımıza eğitimli bir servis memuru hizmet etmekte olup açık büfe ikram servisi bulunmaktadır. Yolcularımız dilediği zaman içecek ve yiyecek çeşitlerinden yararlanabilmektedir. Ayrıca açık büfe ikram servisimizde diyet ürünlerde yer almaktadır. Sabahları kahvaltı servisi yapılırken, günün diğer saatlerinde yolcularımızın açlıklarını mola tesisierimize kadar bastırabilecekleri sandviç çeşitleri ikram edilmektedir.


LifeMetro Class & Euro

Otobüsünüzü Sİz Seçİn Metro Turizm olarak temel amacımız yolcularımızın daha yolculuğuna başlamadan önce kendilerinin nasıl bir otobüste yolculuk yapacaklarını bilmelerini ve biletlerini alırken seçimlerini buna göre yapmalarını sağlamak.

Yolcularımız artık Metro Class araçlarımıza bilet alırken her koltuk arkasında TV ekranı olduğunu biliyor ve bunun güveni ile Metro Class araçlarımızı tercih ediyor. Üstelik yolcularımız koltuk arkası ekranlarda TV izlemenin yanında, film izleme, müzik dinleme ve oyun oynamanın keyfini sürüyor. Kendi film ve müzik arşivinden uzak kalamam diyen yolcularımız için kişisel USB'Ierini yanlarında taşımaları yeterli oluyor. Bu kadar eğlencenin yanı sıra, yolcularımız açık büfe ikram çeşitlerinden yararlanıyor ve diledikleri zaman servis görevlimizi çağırıp dilediği içecek veya yiyeceği isteyebiliyor. Metro CLASS ile Yolculuklar Artık Daha Eğlenceli

Sektöründe hep ilkiere imza atan Metro Turizm, yolcuların kendi seyahat etmek istedikleri otobüs ve otobüs özelliklerini seçmesi adına Metro Suit araçlarından sonra Metro Class araçlarını hizmete aldı. Metro Class, Koltuk arkası TV ekranı olmadan yolculuk edemem diyen yolcularımız için üretildi. Yolcularımızın Konforu için Çalışıyoruz

Metro Turizm'in Avrupa'ya açılan kapısı

METRO EURO ...

Yurtiçinde 76 noktaya sefer düzenleyen Metro Turizm, Metro Euro ile Avrupa ülkelerine konforlu ve ekonomik seyahat olanağı sağlıyor. Metro Euro; Filosundaki 54 adet otobüs ile alışık olduğunuz Metro Turizm konforunda hizmet veriyor. Metro Turizm, Yurtiçinde 76 noktaya yaptığı seferler ile bağlantılı olarak biletinizi aldığınızda, yurtdışı yolculuğunuzu yurtiçi transferlerle tamamlayabilme imkanı sunuyor. Sizi de konforlu ve ekonomik yurtdışı seyahatleriniz için METRO EURO'YA bekliyoruz.

M

Detaylı bilgi almak ya da online bilet satın almak için

444 34 55

www.metroturizm.com.tr

Metro Turizm olarak yolcularımıza hep daha konforlu, daha kaliteli ve daha eğlenceli yolculuklar yaşatma arzusundayız. Bu nedenle yeniliklere imza atmak için çalışıyor ve çabalıyoruz. Metro Class da bu arzunun ve çabanın bir sonucu olarak yolcularımıza sunduğumuz en son yeniliğimizdir.

Seferlerimiz ile ilgili bilgiler İstanbul - Atina (Cumartesi Hariç Her gün Saat 18.00) Atina - İstanbul (Cumartesi Hariç Her gün Saat 16.00) İstanbul - Selanik (Haftanın Her günü Sabah Saat 10.00 ve Akşam Saat 22.00) Selanik - İstanbul (Haftanın Her günü Sabah Saat 10.00 ve Akşam Saat 22.00)

81


LifeFilomuz

82


83


LifeYol Boyu Tesislerimiz

84

OTOYOL HİZMET TESİSLERİ TANIM KONUM

TESİS ADI

YERİ

TELEFON

FAKS

Otoyol Hizmet Tesisi Otoyol Hizmet Tesisi Otoyol Hizmet Tesisi Otoyol Hizmet Tesisi Otoyol Hizmet Tesisi Otoyol Hizmet Tesisi Otoyol Hizmet Tesisi Otoyol Hizmet Tesisi Otoyol Hizmet Tesisi Otoyol Hizmet Tesisi Otoyol Hizmet Tesisi Otoyol Hizmet Tesisi Otoyol Hizmet Tesisi Otoyol Hizmet Tesisi Otoyol Hizmet Tesisi Otoyol Hizmet Tesisi Otoyol Hizmet Tesisi Otoyol Hizmet Tesisi Otoyol Hizmet Tesisi Otoyol Hizmet Tesisi Otoyol Hizmet Tesisi Otoyol Hizmet Tesisi Otoyol Hizmet Tesisi Otoyol Hizmet Tesisi Otoyol Hizmet Tesisi Otoyol Hizmet Tesisi

Ziya Şark Sofrası Metro Dinlenme Tesisi Berke Tesisleri Taymek Et Lokantası Taymek Unlu Mamüller Taymek Market Cafer Usta Shell Ziya Şark Sofrası Metro Dinlenme Tesisi Berke Tesisleri Taymek Et Lokantası Taymek Unlu Mamüller+Market Cafer Usta Shell Sabahattin’in Yeri Sabahattin’in Yeri Köroğlu Park Köroğlu Park Metro Dinlenme Tesisleri Metro Dinlenme Tesisleri Sabahattin’in Yeri Sabahattin’in Yeri Çakallı Melemencisi Pita Yöresel Ürünler Marketi Pita Yöresel Ürünler Marketi

Dörtdivan - Ankara Yönü Dörtdivan - Ankara Yönü Dörtdivan - Ankara Yönü Dörtdivan - Ankara Yönü Dörtdivan - Ankara Yönü Dörtdivan - Ankara Yönü Dörtdivan - Ankara Yönü Dörtdivan - Ankara Yönü Dörtdivan - Ankara Yönü Dörtdivan - Ankara Yönü Dörtdivan - Ankara Yönü Dörtdivan - Ankara Yönü Dörtdivan - Ankara Yönü Dörtdivan - Ankara Yönü Dörtdivan - Ankara Yönü Yeniköy - Ankara Yönü Yeniköy - İstanbul Yönü Köroğlu - Ankara Yönü Köroğlu - İstanbul Yönü Çorlu - Edirne Yönü Çorlu - İstanbul Yönü Selimpaşa - Edirne Yönü Selimpaşa - İstanbul Yönü Selimpaşa - Edirne Yönü Selimpaşa - Edirne Yönü Selimpaşa - İstanbul Yönü

0374 331 44 42 0374 331 28 56 0374 331 28 56 0374 331 28 56 0374 331 28 56 0374 331 28 56 0374 331 41 23/24 0374 331 28 56 0374 331 44 42 0374 331 28 56 0374 331 28 56 0374 331 28 56 0374 331 28 56 0374 331 41 23/24 0374 331 28 56 0374 217 31 42 0374 217 31 45 0374 227 70 30 0374 227 70 08 0262 659 94 94 0262 659 94 94 0212 731 30 44 0212 731 30 44

0374 331 44 38 0374 331 28 60 0374 331 28 60 0374 331 28 60 0374 331 28 60 0374 331 28 60 0374 331 41 21 0374 331 30 44

0212 731 30 03 0212 731 30 03

02121 731 30 04 02121 731 30 04

Dörtdivan Dörtdivan Dörtdivan Dörtdivan Dörtdivan Dörtdivan Dörtdivan Dörtdivan Dörtdivan Dörtdivan Dörtdivan Dörtdivan Dörtdivan Dörtdivan Dörtdivan Yeniköy Yeniköy Köroğlu Köroğlu Çorlu Çorlu Selimpaşa Selimpaşa Selimpaşa Selimpaşa Selimpaşa

0374 227 70 60 0282 659 94 94 0282 659 94 94 02121 731 30 10 02121 731 30 10

KONUM

TESİS ADI

YERİ

TELEFON

FAKS

Yol Tesisleri Yol Tesisleri Yol Tesisleri Yol Tesisleri Yol Tesisleri Yol Tesisleri Yol Tesisleri Yol Tesisleri Yol Tesisleri Yol Tesisleri

Susurluk Çarşamba Kırıkkale Çorum Çorum Edirne Edirne Aksaray Yozgat Kırşehir

Metro Dinlenme Tesisleri Metro Galip Tesisleri Metro Yağlı Turistlik Tesisleri Mavi Ocak Tesisleri Ganita Metro Dinlenme Tesisleri Metro Turistik Tesisleri (Tuzcular) Edirne BP Özeller Dinlenme Tesisleri Palmiye Dinlenme Tesisleri Mucur Metro Dinlenme Tesisleri

Susurluk - Balıkesir Çarşamba - Samsun Delice - Kırıkkale Sungurlu - Çorum Çorum - Osmancık Edirne - Üniversite Karşısı Edirne Merkez Konya - Ankara Kavşağı Çorum - Sivas Ankara - Kayseri Yolu

0266 865 65 55 0362 847 74 92/93 0318 648 23 59 0364 311 47 72 0364 629 20 80 0284 235 66 66 0284 213 33 11 0382 215 30 05 0354 435 90 46/47 0386 825 70 12 /15

0266 865 32 15 0362 847 74 86 0318 648 23 59 0364 313 00 34 0364 629 20 22 0284 235 56 66 0284 213 57 25 0382 215 30 08

MEVKİİ TELEFON Afyon 0272 313 23 73 Ayvalık - Balıkesir 0266 321 13 15 Şereflikoçhisar 0312 696 50 25 Gerede 0374 318 68 90 Ank - Eskişehir Karayolu 120Km 0222 711 39 33 Konya - Beyşehir 0332 521 80 48 Urfa 0414 365 63 46 Görele - Giresun 0454 523 00 31 Başçeşme Köyü Bozkurt Denizli 0258 848 10 55 Tekirdağ 0282 437 72 51 Sivas - Gemerek 0346 614 18 35 Sivas 0346 715 10 55 Seydişehir 0332 582 27 00 Erzurum 0442 677 23 53 Sivas Gürün 0346 715 36 01 Hendek - Sakarya 0264 644 43 60 Gazipaşa - Anamur 0242 572 18 46 Denizli 0258 558 74 24 Afyon 0272 696 40 20 Geyve - Adapazarı 0264 516 00 54 Bozüyük 0228 314 89 10 Kayseri 0352 522 51 10 Pozantı 0533 696 65 95 Sandıklı 0272 521 53 40 Manisa - Kula 0236 827 82 25 Bingöl 0542 286 83 16 Selçuk 0232 897 63 93

Shell Shell Shell Shell Shell Shell Shell Shell Shell Shell Shell Shell Shell Shell Shell

0374 331 28 60 0374 331 28 60 0374 331 28 60 0374 331 28 60 0374 331 41 21 0374 331 30 44 0374 218 02 66

YOL TESİSLERİ TANIM

ANLAŞMALI TESİSLER TESİS ADI Afyon Cumhutiyet Tesisleri Akkuşlar Tesisleri Altuğlar Şanal Tesis Aytur Dinlenme Tesisleri Bena Opet Tesisleri Bilir Tesisi Bucak Tesisi Çavuşoğlu Dinlenme Tesisleri Denizli Ender Tesisleri Erensoy Tesisi Gim Polat Tesis Gölpınar Tesisi Günaydın Tesisleri Halk Tesisi İmamoğlu Tesisi İsmailoğlu Tesisleri Kaplan Tesisi Keloğlan Tesisleri Kirazlı Bahçe Metin Dinlenme Tesisleri Ömür Dinlenme Tesisleri Özturpet Dinlenme Tesisleri Pozantı Akün Tesisleri Sümela Tesisi Yunusemre Tesis Yükseller Tesisi Zigana Tesisleri

AKARYAKIT İST.

BP BP POAŞ POAŞ POAŞ POAŞ POAŞ

AKARYAKIT İST.

Shell POAŞ POAŞ Shell Shell BP BP

0386 825 70 14

FAKS 321 10 85

715 33 47 715 13 02

696 45 45

Otoyol Hizmet Tesisleri ve Yol Tesisleri Metro Turizm’in denetiminde ve sorumluluğundaki tesislerdir. Anlaşmalı tesislerde ise otobüslerimiz sadece hizmet alır.

www.metroturizm.com.tr


LifeŞehir İçi Servis Hizmetlerimiz

www.metroturizm.com.tr

85


LifeBölge ve Satış Noktalarımız ADANA OTOGAR ALTIKAT ADAPAZARI OTOGAR

AKYAZI AKYAZI ÇARŞI ARİFİYE CAMİLİ ÇARK ÇEŞME MEYDANI GEYVE HENDEK KAMPÜS KAMPÜS YURT KARAAĞAÇ DİBİ KARAMAN KAYNARCA KUZULUK ORMAN İŞLETME OTOGAR EFE TUR. PAMUK OVA PATATES HALİ SAPANCA SERDİVAN OKUL TEK AĞRI AĞRI PATNOS TUTAK ELEŞKİRT AFYON OTOGAR

86

ESKİ OTOGAR CEZAEVİ AKSARAY OTOGAR ANKARA CADDESİ BANKALAR CAD. ESKİ OTOGAR GÜLAĞAÇ TOKİ AMASYA OTOGAR MERKEZ ANKARA AŞTİ AŞTİ 16 KIZILAY KÜÇÜKESAT A.EĞLENCE TEPEBAŞI A.EVLER CEBECİ İNCİRLİ DUTLUK AÇARŞI ERYAMAN YENİMAHALLE DEMETEVLER SİNCAN ELVANKENT 1 ETİMESGUT POLATLI DİKMEN ÇANKAYA YILDIZ BAHÇELİEVLER 1 ÇAYYOLU ABİDİNPAŞA ÇEVRELİ ASKABAT PURSAKLAR TUNUS CAD. ÇUBUK ULUS MERKEZ BEYPAZARI NALLIHAN KORU MİGROS GÖLBAŞI ANTALYA OTOGAR LİMAN ALTINKUM UNCALI MELTEM YÜZÜNCÜ YIL TRT GÜLLÜK MURATPAŞA MEYDAN IŞIKLAR KOMAŞ DEDEMAN BARINAKLAR ÖRNEKKÖY DOKUMA SAKARYA PARKI VARSAK ALANYA OTOGAR ALANYA KONAKLI ALANYA AVSALLAR ALANYA ÇARŞI ALANYA ÇİMTUR ALNYA MAHMUTLAR MHMTLAR IŞIKLAR MANAVGAT 1

0322 429 44 41 0322 457 57 45

0264 444 34 54 0264 276 41 41 0264 418 46 86 0264 418 11 87 0264 229 54 05 0264 251 32 34 0264 274 20 60 0264 371 30 30 0264 517 75 99 0264 614 58 50 0264 346 04 66 0264 346 02 50 0264 277 74 23 0264 221 32 83 0264 871 39 40 0264 437 85 20 0264 276 42 44 0264 276 70 60 0264 551 45 46 0264 281 79 00 0264 582 72 54 0264 211 10 39 0264 275 03 54

0472 215 11 54 0472 616 20 21 0472 441 21 98 0472 711 27 63

0272 229 98 98 0272 229 98 99 0272 213 28 09 0272 216 80 03

0382 215 25 55 0382 212 14 33 0382 212 70 58 0382 212 14 77 0382 431 31 31 0382 216 07 24

0358 218 99 47 0358 218 00 09

0312 224 00 12-13 0312 224 07 33 0312 419 37 71-72 0312 419 01 43 0312 323 11 41 0312 360 39 91 0312 318 27 90 0312 320 13 07 0312 359 53 22 0312 357 14 09 0312 250 70 20 0312 281 24 41 0312 343 17 15 0312 334 54 43 0312 271 82 17 0312 260 66 11 0312 244 07 38 0312 622 96 99 0312 480 19 53 0312 440 39 43 0312 223 95 95 0312 235 15 14 0312 367 20 50 0312 316 50 16 0312 222 07 95 0312 328 54 10 0312 419 10 06-07 0312 837 40 08-09 0312 310 34 55 0312 763 13 02 0312 785 15 77 0312 241 18 19 0312 484 86 84

0242 331 10 55-56 0242 259 21 68 0242 228 43 20 0242 226 06 82 0242 237 12 89 0242 243 83 70 0242 248 25 54 0242 244 62 89 0242 243 25 01 0242 322 00 61 0242 244 68 09 0242 312 17 06 0242 316 31 26-27 0242 324 26 40 0242 349 53 61-62 0242 334 57 41 0242 325 15 55 0242 326 92 23-24 0242 512 74 30 0242 565 20 99 0242 517 27 75 0242 513 16 11 0242 527 45 55 0242 528 63 06 0242 528 61 66 0242 746 69 07-08

MANAVGAT 2 SİDE SERİK BELEK FİNİKE KUMLUCA KEMER GAZİPAŞA KORKUTELİ ARTVİN OTOGAR ARTVİN ÇARŞI ARHAVİ OTOGAR BORÇKA HOPA

0242 746 01 52 0242 753 34 04 0242 712 51 17 0242 715 22 20 0242 855 60 90 0242 889 03 88-98 0242 814 66 64-65 0242 572 60 82-84 0242 843 54 66

ŞAVŞAT ARDANUÇ YUSUFELİ AYDIN DİDİM KUŞADASI NAZİLLİ OTOGAR SÖKE BALIKESİR MERKEZ OTOGAR ESKİ GARAJ YEŞİLLİ BARTIN OTOGAR YUKARI ÇARŞI HENDEK YANI ESKİ TERMİNAL KEMER KÖPRÜ KOZCAĞIZ AMASRA ÇAKRAZ AVARA TEKE ÖNÜ KURUCU ŞİLE BATMAN MERKEZ OTOGAR BAYBURT OTOGAR MERKEZ BİNGÖL BİNGÖL SOLHAN BİTLİS BİTLİS OTOGAR TATVAN TATVAN ÇARŞI TATVAN ORDUEVİ AHLAT HİZAN GÜROYMAK BOLU MERKEZ TERMİNAL MENGEN BURDUR OTOGAR ÇARŞI TERMİNAL GÖLHİSAR ÇAVDIR TEFENNİ BURSA OTOGAR ESKİ FAKÜLTE ZAFER PLAZA KRŞ. NİLÜFER SETBAŞI ETBALIK KESTEL GÜRSU ETBALIK 2 GÖRÜKLE KAMPÜS MUDANYA ORHANGAZİ GEMLIK EMEK CUMALIKIZIK ŞÜKRANİYE HEYKEL DİKKALDIRIM İZNİK İNEGÖL KARACABEY KEMALPAŞA ÇANAKKALE KÜÇÜKKUYU BİGA ÇARŞI EZİNE GELİBOLU OTOGAR LAPSEKİ ÇAN ÇANAKKALE ÇORLU AĞIRBAKIM TERMİNAL OLİMPİYA ŞUBESİ SANTRAL YAZIHANE SALI PAZARI ŞUBESİ HAVUZLAR ŞUBESİ BALIKLI ŞUBESİ SAĞLIK ŞUBESİ 1

0466 212 43 94 0466 212 45 24 0466 312 45 18 0466 414 47 54 0466 351 42 43 0466 351 57 25 0466 517 16 36 0466 611 28 88 0466 811 23 73

0256 811 36 15 0256 612 91 12 0256 312 36 36 0256 213 50 55 0256 512 49 45

0266 246 60 70 0266 245 54 55 0266 244 46 04

0378 220 00 34 0378 227 80 99 0378 227 28 78 0378 227 57 75 0378 227 92 00 0378 233 19 97 0378 315 40 00 0378 335 61 66 0378 345 85 55 0378 528 30 10 0378 518 17 06

0488 213 25 25 0488 212 00 72

0458 211 20 52 0458 211 72 60 0426 213 78 90 0426 711 30 74

0434 226 92 35 0434 827 38 82 0434 827 38 85 0434 827 38 83 0434 410 65 56 0434 611 15 33 0434 511 20 01

0374 212 42 42 0374 213 62 62 0374 355 22 24

0248 234 44 64 0248 234 48 00 0248 411 55 15 0248 427 10 92 0248 491 28 54

0224 261 54 40 0224 368 91 77 0224 222 12 35 0224 240 13 70 0224 326 86 66 0224 331 90 70 0224 372 53 41 0224 371 55 45 0224 331 90 70 0224 442 82 36 0224 544 99 24 0224 572 42 21 0224 513 12 12 0224 243 93 72 0224 331 76 47 0224 360 87 45 0224 220 05 63 0224 239 35 70 0224 757 15 17 0224 715 33 55 0224 676 15 46 0224 613 26 66

0286 752 52 82 0286 316 11 00 0286 213 12 60 0286 618 22 50 0286 566 58 20 0286 512 30 20 0286 416 73 63 0286 213 11 60

0282 685 44 03 0282 673 68 83 0282 651 85 05 0282 651 89 97 0282 692 23 68 0282 653 30 30 0282 686 65 22

SAĞLIK ŞUBESİ 2 ULAŞ ŞUBESİ OTOGAR YAZIHANESİ 1 OTOGAR YAZIHANESİ 2 OTOGAR YAZIHANESİ 3 SİLİVRİ ŞUBE ÇORUM OTOGAR SUNGURLU DENİZLİ OTOGAR ÇINAR TERMİNAL DİYARBAKIR OTOGAR GENEL MÜDÜRLÜK BİSMİL DÜZCE DÜZCE EDİRNE EDİRNE OTOGAR ORDUEVİ ÇARŞI ÜNİVERSİTE ZOGO BACA ESENTEPE ELAZIĞ OTOGAR ESKİŞEHİR OTOGAR MERKEZ ADAPAZARI VİŞNELİK MEVSİMTUR TAŞKÖPRÜ KIZILCIKLI BAĞLAR YENİKENT OĞUZHAN MERKEZTOUR SÜTLÜCE TEPEBAŞI GAZİANTEP OTOGAR ATATÜRK BULVARI DÜZTEPE 1 DÜZTEPE 2 GİRESUN MERKEZ OTOGAR BULANCAK DERELİ DUROĞLU KEŞAP PİRAZİZ YOLAĞZI TİREBOLU GÜMÜŞHANE OTOKAR TORUL KÜRTÜN ÖZKÜRTÜN HATAY OTOGAR YAYLADAĞ TER. SAMANDAĞ TER. ESKİ OTOGAR İSKENDERUN CUMHURİYER TER. KURTULUŞ KIRIKHAN DÖRTYOL KAMPÜS ORMAN İŞLETME ISPARTA ISPARTA İSTANBUL / ANADOLU ACIBADEM ADATEPE ALEMDAĞ BOSTANCI (ALTINTEPE) BOSTANCI (DÖRTYOL) CEVİZLİ ÇEKMEKÖY (MADENLER) ÇEKMEKÖY (MİGROS) ÇENGELKÖY ÇİFTEHAZUZLAR DUDULLU BAREM FISTIK AĞAÇI GÜZELYALI HAREM ADAPAZARI HAREM 5-6 HAREM 1 HAREM 9 İÇERENKÖY KADIKÖY KARTAL KAVACIK KAYNARCA KAZIM KARABEKİR KOŞUYOLU KOZYATAĞI KURFALI KURTKÖY KUYUBAŞI KUZGUNCUK KÜÇÜKBAKKALKÖY KÜÇÜKYALI LİBADİYE

www.metroturizm.com.tr

0282 686 69 95 0282 655 54 22 0282 652 10 73 0282 651 77 00 0282 651 43 49 0212 728 57 28

0364 224 28 40 0364 311 34 19

0258 264 55 56 0258 242 77 74

0412 235 45 25 0412 228 21 85 0412 415 70 70 0380 523 02 92

0284 226 00 60 0284 212 10 23 0284 214 14 33 0284 213 17 55 0284 213 86 67 0284 236 99 99 0284 236 88 99 0424 224 78 79

0222 227 26 27 0222 217 41 41 0222 226 63 43 0222 220 17 50 0222 226 27 24 0222 231 41 44 0222 321 28 18 0222 239 45 65 0222 322 26 01 0222 234 45 66 0222 321 28 16 0222 335 28 93

0342 328 95 50-51 0342 231 38 70 0342 250 61 39 0342 250 51 39

0454 212 43 43 0454 215 16 43 0454 318 18 20 0454 381 35 35 0454 253 70 78 0454 641 30 05 0454 361 48 98 0454 649 60 94 0454 411 50 66

0456 213 28 28 0456 611 29 09 0456 711 69 61 0456 721 50 55

0326 227 18 50 0326 471 34 55 0326 512 41 67 0326 214 66 29 0326 615 15 45 0326 214 66 39 0326 214 66 59 0326 334 82 62 0326 712 91 91 0326 245 55 80 0326 215 72 75 0246 228 00 55

0216 327 72 11 0216 399 18 28 0216 484 34 55 0216 388 96 58 0216 463 04 12 0216 371 89 75 0216 640 13 90 0216 640 25 52 0216 422 21 00 0216 368 36 68 0216 313 30 97 0216 532 33 23 0216 494 36 36 0216 310 92 10 0216 391 81 31 0216 530 05 02 0216 310 92 10 0216 574 05 12 0216 418 55 01 0216 374 18 35 0216 425 85 20 0216 390 17 74 0216 631 26 29 0216 340 09 29 0216 302 17 10 0216 671 08 80 0216 595 21 12 0216 541 43 23 0216 495 39 04 0216 576 76 66 0216 518 49 50 0216 481 09 39

MALTEPE ÖRNEK MAHALLESİ PAŞABAHÇE PENDİK 1 PENDİK 2 PENDİK 4 PENDİK ADLİYE RAHMANLAR SAMANDIRA SAMANDIRA TESİS SARIGAZİ SOĞANLIK SULTANBEYLİ MERKEZ SULTANBEYLİ OTOGAR ŞİLE TAŞDELEN TAVUKÇUYOLU TEPEÜSTÜ TUZLA MERKEZ TUZLA İÇMELER UĞUR MUMCU UZUNDERE ÜMRANİYE ÜSKÜDAR YAVUZTÜRK YEDİTEPE YENİ ÇAMLICA YENİDOĞAN YENİSAHRA ZÜMRÜT EVLER İSTANBUL / AVRUPA REZERVASYON

4.LEVENT 50.YIL ATRIUM AKSARAY İRAN AKSARAY EMNİYET AKSARAY VATAN ALİBEYKÖY TESİS ALİBEYKÖY ARNAVUTKÖY AVCILAR AVCILAR İGS AVCILLAR PARSELLER AVCILAR TESİS AVCI HOCA DURAĞI AYAZAĞA B.PAŞA OTOGAR 49-50 B.PAŞA OTOGAR 32-33 B.PAŞA OTOGAR 3 B.PAŞA OTOGAR 164 B.PAŞA OTOGAR 111-112 B.PAŞA OTOGAR 115-116 B.PAŞA OTOGAR 121 BAĞCILAR BAĞCILAR ÇİFTLİK BAĞCILAR DERE BAĞCILAR TABYA BAĞCILAR YAVUZ BAHÇELİEVLER C.KAHVE BAHÇELİEVLER İSKİ BAHÇELİEVLER SOĞANLI BAKIRKÖY BAKIRKÖY OSMANİYE BALAT BEŞYÜZEVLER 2 BEŞİKTAŞ BEŞYÜZEVLER TAŞKÖPRÜ BEYLÜKDÜZÜ BÜYÜKÇEKMECE BÜYÜKÇEKMECE E5 ÇAPA CENGİZ TOPEL CENNET ÇAĞLAYAN ÇAYIRBAŞI ÇELİKTEPE DAVUTPAŞA YTÜ DUDULLU TESİS ETİLER TRAVEL ESENYURT KÖYİÇİ ESENYURT TABELA ETİLER HİSARÜSTÜ EYÜP FATİH FATİH KADINLAR PAZARI FERAHEVLER FERİKÖY FİRÜZKÖY DEPO GAZİ MAHALLESİ GAZİOSMANPAŞA GOP HAVUZBAŞI GÜLTEPE GÜLTEPE BACADİBİ GÜLTEPE DERE GÜNEŞLİ GÜNGÖREN HAZNEDAR İKİTELLİ İKİTELLİ BAŞAKŞEHİR İNÖNÜ MAHALLESİ İSTİNYE K.C. TEPEÜSTÜ K.MUSTAFAPAŞA KAĞITHANE KASIMPAŞA KIRAÇ

0216 305 57 55 0216 315 61 42 0216 680 35 46 0216 491 78 56 0216 491 01 37 0216 506 20 06 0216 511 25 11 0216 360 92 07 0216 561 74 34 0216 561 97 97 0216 481 20 60 0216 671 02 32 0216 496 24 80 0216 592 61 81 0216 71 034 90 0216 312 99 01 0216 415 55 15 0216 499 66 32 0216 446 79 42 0216 494 29 55 0216 475 99 20 0216 419 22 00 0216 329 54 80 0216 310 64 17 0216 523 49 50 0216 471 29 72 0216 661 20 72 0216 311 87 72 0216 360 92 07 0216 427 32 97

0212 658 32 32 444 34 55 0212 280 12 11 0212 668 92 78 0212 560 63 62 0212 635 91 44 0212 589 06 14 0212 621 34 77 0212 625 17 34 0212 627 58 94 0212 597 55 68 0212 509 53 54 0212 509 91 70 0212 690 29 90 0212 509 06 00 0212 428 52 53 0212 289 58 49 0212 658 17 17 0212 658 34 32 0212 658 06 55 0212 658 01 66 0212 658 23 53 0212 658 07 31 0212 658 10 51 0212 634 60 00 0212 630 46 26 0212 435 29 64 0212 461 66 61 0212 429 44 08 0212 504 91 52 0212 641 32 91 0212 643 55 13 0212 570 89 92 0212 561 20 32 0212 521 12 20 0212 609 12 62 0212 261 57 77 0212 618 99 66 0212 872 50 24 0212 881 69 82 0212 882 22 11 0212 589 43 40 0212 626 20 46 0212 592 01 69 0212 222 88 99 0212 242 44 90 0212 270 50 13 0212 481 31 55 0212 590 07 00 0212 279 89 61 0212 699 40 94 0212 699 77 47 0212 265 08 74 0212 501 80 60 0212 521 33 15 0212 635 42 02 0212 262 65 63 0212 219 51 52 0212 423 41 46 0212 650 80 17 0212 545 76 76 0212 418 93 95 0212 281 41 40 0212 278 45 00 0212 279 50 04 0212 651 50 50 0212 643 57 57 0212 641 45 42 0212 470 04 86 0212 486 12 15 0212 426 83 83 0212 277 04 99 0212 601 01 99 0212 631 59 15 0212 351 64 55 0212 253 17 47 0212 689 36 61


KİRAZLI 0212 656 25 15 KUYUMCUKENT AVM 0212 603 20 71 KÜÇÜKKÖY 0212 477 94 74 LEVENT TRAVEL 0212 319 28 40 0212 656 77 96 MAHMUTBEY 0212 285 48 21 MASLAK P.MAH. MECİDİYEKÖY 0212 267 10 07 OKM DÖRTYOL 0212 253 22 23 OKM ŞARKKAHVESİ 0212 250 50 65 OKMEYDANI 0212 254 77 40 PAZARİÇİ 0212 581 19 19 0212 477 79 54 PALMİYE 0212 283 83 32 SANAYİ MAHALLESİ 0212 242 34 23 SARIYER SEFAKÖY 0212 541 91 38 SEYRANTEPE 0212 324 13 81 SİLİVRİ ÇARŞI 0212 728 58 85 SİLİVRİ E5 0212 727 57 28 SİLİVRİ OTOGAR 0212 728 28 98 SULTANAHMET 0212 527 70 85 SULTANAHMET HANNORA 0212 528 95 32 SULTANAHMET TRAVEL 0212 520 45 05 0212 619 26 39 SULTANGAZİ ŞİRİNEVLER DEREYOLU 0212 551 73 97 0212 442 20 50 ŞİRİNEVLER MERKEZ ŞİŞLİ 0212 248 58 13 TAKSİM 0212 293 92 03 0212 557 47 36 YAYLA YENİBOSNA 0212 652 48 38 YEŞİLPINAR 0212 650 55 00 YEŞİLPINAR TESİS 0212 650 81 81 YILDIZ TEKNİK ÜNİV. 0212 327 70 10 YUNUS EMRE 0212 650 44 25 ZEYTİNBURNU ADLİYE 0212 415 02 26 ZEYTİNBURNU B.T. CAMİ 0212 547 68 78 ZEYTİNBURNU ÇIRPICI 0212 558 27 10 İZMİR İZMİR OTOGAR 0232 472 02 22 ALİAĞA 0232 616 83 30 BASMANE 0232 446 32 00 BERGAMA 0232 632 52 52 B.STAT 0232 339 81 26 BOSTANLI 0232 362 02 52 BUCAK HEYKEL 0232 420 25 14 BUCAK ÜÇK. 0232 420 18 78 ÇEŞME ÇARŞI 0232 712 12 20 ÇEŞME ILICA 0232 723 24 77 ÇEŞME OTOGAR 0232 712 00 35 ÇİĞLİ 0232 329 78 68 GAZİEMİR 0232 252 50 59 GİRNE 0232 369 65 44 KARŞIYAKA 0232 369 25 31 MENEMEN 0232 831 06 66 MENEMEN ÇARŞI 0232 831 07 77 NARLIDERE 0232 238 11 26 ÖZKANLAR 0232 348 42 22 SERİNKUYU 0232 367 66 43 ŞİRİNYER 0232 438 38 48 TELEFERİK 0232 278 83 70 URLA MERKEZ 0232 754 71 21 ÜÇKUYULAR 0232 247 40 18 ÜÇYOL 0232 256 19 52 KOZAĞAÇ 0232 440 32 24 GEDİZ 0232 275 00 08 B.MİGROS 0232 348 48 19 İZMİT MERKEZ 0262 311 62 93 HALKEVİ 0262 321 92 15 ALİ KAHYA 0262 365 12 61 60.EVLER 0262 239 81 46 YENİKENT 0262 233 67 45 DERİNCE 0262 239 57 84 TÜTÜNÇİFTLİK 0262 527 36 27 KÖRFEZ 0262 527 77 30 YUVACIK 0262 344 38 58 DEĞİRMENDERE 0262 427 04 04 GÖLCÜK 0262 414 99 50 KAHRAMANMARAŞ OTOGAR 0344 235 29 99 ELBİSTAN 0344 412 00 41 AFŞİN 0344 511 99 49-50 KARABÜK KARABÜK OTOGAR 0370 412 22 00 0370 412 22 01 0370 412 22 02 0370 412 13 14 ÇARŞI ACENTESİ 0370 412 26 26 SAFRANBOLU 0370 712 63 36 SAFRANBOLU OTOGAR 0370 712 46 00 KARAMAN OTOGAR 0338 213 19 19 ÇARŞI ŞUBE 0338 212 52 53 KASTAMONU MERKEZ 0366 215 45 45 OTOGAR SANTRAL 0366 215 46 64 ÇARŞI YAZIHANE 0366 212 45 45 DEVREKANİ 0366 638 17 94 ARAÇ 0366 362 24 24 İĞDİR 0366 372 72 49 SEYDİLER 0366 668 42 72 KÜRE 0366 751 24 02 İNEBOLU 0366 811 22 28 DADAY 0366 616 15 16 TAŞKÖPRÜ 0366 417 55 51 GERMEK 0366 442 50 15 KAYSERİ OTOGAR 0352 327 00 38 HUNAT 0352 231 66 38

TALAS SİVAS CAD. 2 ERCİYES ÜNİV. BÜNYAN EMEK FATİH NİL EMLAK KIRŞEHİR KIRŞEHİR KAMAN KOCAELİ GEBZE MERKEZ GEBZE TERMİNAL GEBZE IŞIKLAR GEBZE BEYLİKBAĞI OTEL ASYA (MERKEZ) YENİKENT KONYA OTOGAR ZAFER ÇAMLIKÖŞK ŞATAFORM MEVLANA KAMPÜS KİPA MERAM YAKA MALİYE NALÇACI ESKİ GARAJ BOSNA TANSAŞ KARAMAN ÇEVRE YOLU AKŞEHİR KULU SEYDİŞEHİR BEYŞEHİR ILGIN KÜTAHYA KÜTAHYA TAVŞANLI MALATYA OTOGAR MALATYA MERKEZ MANİSA OTOGAR AKHİSAR AKHİSAR ÇARŞI TURGUTLU MARDİN MARDİN NUSAYBİN KIZILTEPE KIZILTEPE ÇARŞI MEYDAN MERSİN OTOGAR MEZİTLİ POZCU YAŞAT SİLİFKE ÇAĞDAŞ KENT TARSUS TARSUS ÇARŞI MUĞLA MUĞLA DATÇA DATÇA ÇARŞI MARMARİS MARMARİS ÇARŞI İÇMELER YATAĞAN BODRUM MİLAS MİLAS 2 YALIKAVAK SELİMİYE GÜNDOĞAN TURGUTREİS FETHİYE ORTACA DALAMAN GÜVERCİNLİK BODRUM GÜLLÜK NEVŞEHİR NEVŞEHİR NEVŞEHİR ÇARŞI AVANOS DERİNKUYU GÖREME ÜRGÜP AÇIGÖL NİĞDE NİĞDE OTOGAR KÜLTÜR MERKEZİ MEYDAN ESKİ TERMİNAL BOR ALTUNHİSAR NİKSAR NİKSAR OTOGAR

NİKSAR ÇARŞI

ORDU OTOGAR MERKEZ KUMBAŞI PERŞEMBE GÜLYALI GÖLKÖY

0352 437 18 78 0352 221 17 01 0352 437 75 31 0352 712 25 75 0352 221 23 15 0352 232 84 20 0386 444 40 40 0386 712 25 44

0262 643 51 07 0262 642 65 38 0262 655 76 31 0262 743 82 38 0262 322 37 58 0262 233 67 45

0332 265 00 40 0332 353 71 70 0332 353 52 48 0332 353 29 19 0332 350 31 88 0332 241 32 41 0332 247 70 78 0332 324 50 50 0332 350 69 42 0332 238 65 97 0332 350 30 27 0332 241 30 60 0332 357 95 95 0332 812 73 83 0332 641 44 04 0332 582 16 60 0332 512 17 90 0332 882 63 38 0274 223 77 32 0274 614 93 85

0422 238 31 44 0422 325 26 63

0236 235 15 25 0236 412 30 32 0236 414 36 31 0236 313 99 11

0482 212 15 13 0482 415 02 93 0482 312 94 06 0482 312 01 70 0482 212 13 30

0324 233 80 95 0324 358 58 54 0324 326 65 22 0324 237 72 36 0324 714 15 00 0324 223 74 66 0324 616 30 42 0324 622 25 26

0252 214 30 31 0252 712 95 59 0252 712 43 88 0252 412 57 96 0252 413 67 67 0252 455 31 45 0252 572 22 72 0252 313 22 33 0252 512 10 71 0252 513 59 33 0252 385 54 88 0252 542 23 08 0252 387 80 75 0252 382 59 11 0252 614 42 38 0252 282 51 60 0252 692 16 25 0252 374 56 55 0252 522 38 42

0384 212 00 31 0384 215 25 55 0384 511 51 25 0384 381 36 00 0384 271 24 11 0384 341 59 50 0384 311 34 20

0388 232 11 00 0388 232 08 00 0388 232 07 00 0388 232 08 06 0388 313 10 32 0388 613 42 68

0356 528 04 04 0356 528 05 05 0356 528 11 11 0356 528 24 24

0452 233 16 87 0452 214 12 30 0452 214 05 03 0452 517 27 93 0452 811 26 31 0452 741 31 72

GÜRGENTEPE OSMANİYE OSMANİYE DÜZİÇİ RİZE OTOGAR MERKEZ

0452 821 35 07

0328 814 20 70 0328 876 34 55 0464 223 34 64 0464 223 56 15 0464 217 15 61 0464 217 32 75 0464 532 31 70 0464 311 31 26 0464 321 34 03 0464 325 11 13

ÇAYELİ DEREPAZARI İĞDERE MERKEZ İĞDERE KÖPRÜ SAMSUN OTOGAR 0362 465 61 00 ÖMÜREVLERİ 0362 438 87 11 CETİT 0362 446 95 23 MODERN PAZAR 0362 432 78 87 TÜRKİŞ 0362 438 65 00 BELEDİYE ALTI 0362 431 58 58 BELEDİYE EVLERİ 0362 238 14 89 RASATHANE 0362 234 77 11 0362 236 76 76 İLYASKÖY 0362 437 20 26 ATAKUM 0362 435 11 20 ULVAR ÇİFTLİK 0362 233 28 18 MEYDAN 0362 432 71 00 0362 438 26 08 ZABITA BLOKLARI ATAKENT 0362 438 37 74 BAFRA 0362 544 38 42 ALAÇAM 0362 622 07 43 ENGİZ 0362 511 33 22 YAKAKENT 0362 611 40 30 VEZİRKÖPRÜ 0362 646 47 05 KAVAK 0362 741 23 44 HAVZA 0362 714 41 77 LADİK 0362 771 31 55 TERME 0362 876 95 15 ÇARŞAMBA 0362 833 43 83 TEKKEKÖY 0362 256 12 77 SİNOP OTOGAR 0368 271 44 42 ÇARŞI 0368 260 34 57 GERZE 0368 718 14 00 BOYABAT 0368 315 41 30 ERFELEK 0368 511 28 98 SİİRT MERKEZ 0484 223 87 87 B.EVLER MAHALLESİ 0484 224 05 55 KURTULAN 0484 441 49 00 SİVAS MERKEZ 0346 222 29 03 SİVAS OTOGAR 0346 226 10 64 SİVAS KEPÇELİ 0346 222 26 11 SİVAS ÜNİVERSİTE 0346 219 17 18 SİVAS SSK 0346 223 25 75 SİVAS DÖRTYOL 0346 221 20 34 SİVAS ALİBABA 0346 222 31 21 SİVAS DİKİLİTAŞ 0346 222 49 66 SİVAS KÜMBET 0346 227 99 99 ZARA METRO 0346 816 23 73 YILDIZELİ METRO 0346 751 36 46 ŞANLIURFA OTOGAR 0414 215 35 59 ŞIRNAK ŞIRNAK 0486 216 68 22 CİZRE 0486 616 64 93 SİLOPİ 0486 518 16 12 TEKİRDAĞ OTOGAR 0282 261 12 13 ÇARŞI 0282 263 77 73 ÇORLU OTOGAR 0282 652 71 81 ÇORŞU ÇARŞI 0282 653 30 30 TOKAT TOKAT NİKSAR 0356 528 04 04 TOKAT 0356 212 49 16 TOKAT ERBAAĞ 0356 715 17 04 ERBAAĞ ÇARŞI 0356 715 10 71 ÇARŞI 0356 518 11 11 ALMUŞ 0356 411 41 45 TURHAL 0356 276 90 80 TRABZON OTOGAR/DEĞİRMENDERE 0462 325 72 86 TAKSİM ATATÜRK ALA. 0462 321 62 11 TAKSİM - METRO TRAVEL 0462 323 13 32 AYASAFYA TER. 0462 229 36 37 MOLOZ-MUMHANE ÖNÜ 0462 325 72 88 BEŞERLİ (UZUNKUM) 0462 221 34 07 MAÇKA 0462 512 38 15 SÜRMENE 0462 746 54 54 SÖĞÜTLÜ 0462 246 17 81 YOMRA 0462 341 27 15 ÇAYKARA 0462 616 20 05 ARAKLI 0462 721 68 41 DERNEK PAZARI 0462 681 20 59 AKÇABAT 0462 228 41 59 ÇARŞIBAŞI 0462 821 25 62 VAKFIKEBİR 0462 841 23 50 BEŞİKDÜZÜ 0462 871 48 31 YENİ CUMA 0462 323 12 52 ESKİ PAZAR 0462 779 35 61 UŞAK OTOGAR 0276 224 19 69 DÖRTYOL 0276 227 77 10 VAN VAN OTOGAR 0432 223 69 03 İKİNİSAN 0432 214 99 90 MÜDÜRLÜK 0432 215 03 31

www.metroturizm.com.tr

VALİLİK ÖZALP ERCİŞ ERCİŞ ÇARŞI GEVAŞ YALOVA OTOGAR ÇARŞI YOZGAT YOZGAT ÇARŞI MERKEZ SORGUN SARIKAYA AKDAĞMADENİ ZONGULDAK ZONGULDAK KOZLU ÇARŞI SALTUKOVA ALAPLI FİLYOS EREĞLİ ÇAYCUMA PERŞEMBE BAKACAKKADI GÖKÇEBEY ÇAY DEĞİRMENİ DEVREK

BULGARİSTAN

SOFYA MERKEZ

SOFYA OTOGAR

PLOVDİV OTOGAR HASKOVO OTOGAR RUSE OTOGAR KUBRAT OTOGAR RAZGRAD YAZIHANE RAZGRAD OTOGAR TIRGOVİŞTE OTOGAR OMURTAG OTOGAR SİLİSTRA OTOGAR SİLİSTRA YAZIHANE DULOVO OTOGAR İSPERİH OTOGAR ŞUMEN OTOGAR TERVEL OTOGAR DOBRİÇ YAZIHANE DOBRİÇ OTOGAR VARNA OTOGAR VARNA POLİGRAFİYA BURGAS OTOGAR BURGAS YAZIHANE AYTOS PARTİZANİ LÜLYALOVO YUNANİSTAN

ATİNA SİLVER HOLİDAY TYRAVEL CLUP SELANİK/THESSALONİKİ CRAZY HOLIDAYS KAVALA VALERIA TRAVEL İSKEÇE/XSANTİ CRAZY HOLİDAYS

0432 215 46 10 0432 712 26 81 0432 351 06 65 0432 354 33 65 0432 612 36 46

0226 811 48 46 0226 811 48 36

0354 217 92 66 0354 212 63 66 0354 212 29 30 0354 415 55 66 0354 772 13 32 0354 314 40 60

0372 257 69 69 0372 266 82 22 0372 253 47 77 0372 618 11 58 0372 378 20 54 0372 623 22 12 0372 323 90 80 0372 615 34 55 0372 638 45 00 0372 532 82 69 0372 512 11 11 0372 594 55 38 0372 556 74 44

00359 2 931 41 39 832 51 31 00359 2 813 32 13 813 33 13 00 359 32 26 78 79 00 359 38 62 52 50 00 359 82 82 52 50 00 359 83 87 20 02 00 359 84 66 29 30 00 359 84 66 08 10 00 359 60 16 65 23 00 359 60 56 21 70 00 359 86 82 15 12 00 359 86 83 13 20 00 359 86 42 51 88 00 359 899 58 45 27 00 359 54 86 44 95 00 359 575 12 078 00 359 58 60 42 18 00 359 886 88 65 97 00 359 52 50 49 59 00 359 885 111 115 00 359 894 77 44 04 00 359 56 82 31 26 00 359 88 41 36 609 00 359 88 67 72 747 00 359 594 22 113 0030 210 92 38 180-1 0030 210 98 34 419

0030 231 024 1545

0030 25 10 838 606

0030 25410-72740 0030 25410-72063

GÜMÜLCİNE/KOMOTİNİ PLATON TOURS 0030 253 1032 077 GÜMÜLCİNE/KOMOTİNİ/SAPES CRAZY HOLIDAYS 0030 25320-23657 DEDEAĞAÇ/ALEXSANDRAPOLIS KIKON TOURS 0030 255 10 254 55

GÜRCİSTAN

İSTANBUL-AKSARAY EMNİYE T GARAJI 90 212 589 06 14 90 212 529 84 29 BATUM MERK. 0099 577 788 888 BATUM 0099 577 788 101 0099 577 788 102 TİFLİS 0099 577 788 105 0099 532 752 587 0090 532 720 170 KUTAYŞİ 0099 523 170 365 0099 995 989 353 53 MARNEULI 0099 857 524 859 GLDANI 0099 595 676 070 GORI 0099 555 249 352 HASURI 0099 557 206 561 ZESTAFONI 0099 558 197 676 ZUGDIDI 0099 558 711 788 POTI 0099 574 530 808

87


LifeDinlenme Tesisleri ÇORLU DİNLENME TESİSLERİ

24 saat hizmet veren tesisimizde, market, restoran, fastfood, çay salonu, kameriye ve çocuk oyun parkı bulunuyor. Çorlu tesisimizde ayrıca, “Kamyoncular konağı” ile Petrol Ofisi akaryakıt istasyonu hizmet veriyor.

Edirne- İstanbul TEM Üzerinde Km 124 + 920'de Çorlu B tipi Otoyol Hizmet Tesisi Tel: (0282) 659 94 94

KÖROĞLU PARK TESİSLERİ

MAVİ OCAK DİNLENME TESİSlerİ

Samsun Karayolu 5.km üzerinde bulunan Mavi Ocak tesisi uzun yıllardır bölgeden geçen yolculara hizmet vermektedir. Tesiste, restoran, fastfood, market, akaryakıt istasyonu ve yöresel ürün satış noktası bulunmaktadır. Tesiste bulunan restoranda yöresel yemekierin yanı sıra özellikle saç kavurma yolcuların vazgeçemediği lezzettir.

Samsun Karayolu S.Km Sungurlu 1 Çorum Tel: (0364) 311 47 72

dörtdİvan DİNLENME TESİSlerİ Köroğlu Park tesisleri, Bolu Tüneli'nin Ankara'ya doğru çıkışında 35.km'de ikinci park alanı olarak hizmet vermektedir. KonukIarına evlerindeki keyfi, lezzeti ve konforu yaşatmak amacında hizmet veren tesiste, restoran, hediyelik eşya dükkaniarı ve market yer almaktadır. Eşsiz bir doğa harikasına sahip tesislerde çocuklar için oyun alanları da bulunuyor.

Gümüşova Gerede Otoyolu Avşar Köyü Mevki i Çaydurt 1 Bolu Tel: (0374) 227 70 30 (istanbul- Ankara yönü) Tel: (0374) 227 70 08 (Ankara- istanbul yönü)

çarşamba dİnlenme TESİSLERİ

Gümüşova Gerede otoyolunun 106 ve 97.km’lerinde yer alan konaklama ve dinlenme tesisleri, konforu ve huzurlu ortamıyla tesisçiliğe yeni bir anlayış getiriyor. Ankara'ya 140 km, istanbul'a 290 km, Bolu'ya 40 km uzaklıkta ve yolunuzun üstünde.

istanbul Ankara Otoyolu Ankara 140 km- istanbul 290 km Dört Divan 1 Bolu Tel: (0374) 331 4418

selimpaşa metro TESİSlerİ

Çarşamba dinlenme tesislerimiz 20.000 m2 açık alana kurulu olup, aynı anda 800 kişiye yemek servisi verebilmektedir. Terme pidesinin yanı sıra Akçaabat köfte, iskender ve çeşitli kebap lezzetlerinin sunulduğu 600 kişi kapasiteli restoranı bulunuyor. Tesisimizde ayrıca fastfood bölümünde tost, hamburger, gözleme, soğuk ve sıcak içecek çeşitleri sunuluyor.

88

Samsun - Ordu yolu 40. Km. Dalbahçe köyü / Harman Mevkii Samsun Tel: (0362) 847 74 92 193

A Tipi tesis belgesine sahip ender yol tesisi özelliği olmasıyla da öne çıkan Selimpaşa Metro tesisi, otoyolda mola vermek isteyenler için öncelikli bir adrestir. Selimpaşa Metro'da, otobüs yolcusu ve binek otomobil ziyaretçisinin yanı sıra kamyoncular içinde ayrı bir bölüm oluşturulmuştur.

Tem Otobanı Üzeri, Selimpaşa Mevkii Metro Turizm Dinlenme Tesisleri Tel: (0212) 731 30 03


Metro Life 43. Sayı  

Metro Life 43. Sayı

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you