Page 1


Lifeİçindekiler

24

18 24 26

18 Yaşam Sağlık Gezi

METRO INFO 74

02

28 Biyografi

26

32 Spor

56 Otomobil

TÜRKİYE’nin en büyük filosuna sahip ve en çok merkeze sefer yapan firması Metro Turizm’e ulaşmak çok kolay. Yazıhaneleri, acenteleri, servisleri ve mola yerleriyle günün yirmi dört saati hizmetinizde. Telefonları her zaman güler yüzle açarak size yardımcı olmaya hazırız; çünkü siz “konuğumuzsunuz” iyi yolculuklar...

www.metroturizm.com.tr


Life Sahibi Metro Holding Yöne#m Kurulu Başkanı Galip Öztürk

28

32

Metro Holding Yöne#m Kurulu Başkan Yardımcısı Ertan Çakır Yayın Danışma Kurulu Talat Erden Hasancan Yalamanoğlu Engin Yıldırım Dinçer Yirmibeşoğlu

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Arzu Yaman arzuyaman@metroturizm.com.tr Yapım Atlas Yazılım ve Bilişim Hizmetleri A.Ş. Krea#f Direktör Cömert Agat

58 Oyun

60 Metro haberleri 66 Astroloji

70 Bulmaca

56

Sayfa Tasarım Levent İnanç

Metro Haber Akışı Atlas Yazılım ve Bilişim Hizmetleri A.Ş Ufuk Saka Elif Özyılmaz Akgün Özağır Muzaffer Aysu

Reklam Pazarlama Cömert Agat 0549 567 24 24 ECM Medya Planlama ve Pazarlama Adres: Büyük İstanbul Otogarı Yöne3m Binası Kat:2 Bayrampaşa /İstanbul Baskı: Gülermat Matbaa ve Yay. 5619 Sokak No:6 Meriç Mh. Çamdibi Bornova İZMİR Tel : 0232 433 61 33 Baskı Tarihi 05.04.2013 Yayın Türü: Yerel süreli

Dergide yayımlanan hiçbir yazı ve fotoğraf izinsiz kullanılamaz. Dergimizde yer alan ilanların sorumluluğu ilan verene ai4r.

03


LifeBaşkandan

www.metroturizm.com.tr

Galip Öztürk Metro Holding Yönetim Kurulu Başkanı

Daha da güzel günler göreceğiz

Ü

lke olarak uzun süreden beri, tüm dünyada yaşanan olumsuzluklara rağmen yakaladığımız istikrarı ve Metro Turizm olarak her yıl artan büyüyen başarılarımızı, her yıl sayısı daha da fazlalaşan siz değerli yolcularımızı, yani konuklarımızı düşündüğümüzde güzel günler görüp yaşadığımızı söylemek yanlış olmaz sanırım. Ama son dönemlerde yaşanan olumlu gelişmelerin ardından gelecekten daha da umutluyum… Gelecek günlerin çok daha aydınlık olacağına yürekten inanıyorum. Güzel günler göreceğimizden, otobüslerimizi maviliklere süreceğimizden, yolcumuzla gülüp, onların sevinçlerine eşlik edeceğimizden eminim… Artık otobüslerimizle kışlalarına taşıdığımız askerlerimizi uğurlayan yakınlarının “Asker gidecek, geri dönecek” söylemindeki gizli hüznün geride kalacağına inanıyorum. Evlatlarının askerden normal şartlar altında sağ salim döneceğini bilen anneler, babalar,

arkadaşlar “Geri dönecek” cümlesindeki umutlu arzuyu haykırmaya bile gerek duymayacaklar.

Bu yıl otobüslerimizde konuk ettiğimiz siz değerli yolcularımızın daha mutlu, daha huzurlu günler yaşayacaklarına, sevdikleriyle buluşmanın keyfine erişeceklerine inanıyorum. Belki de baharı yaşamaya başlamış olmanın, önümüzün yaz olduğunu bilmenin mutluluğu sardı yüreğimi… Ama şundan eminim tüm insanlar, siz değerli yolcularımız, herkes daha iyiyi, daha güzeli hak ediyor.

İşte biz de Metro Turizm olarak en iyisini hak ettiğini düşündüğümüz siz değerli yolcularımızın memnuniyet çıtasını artırmak üzere yeni otobüs yatırımları yapıyor, yeni hat arayışları ile ilgili çalışmalar gerçekleştiriyor, “mutlak yolcu memnuniyeti” ilkesi çerçevesinde eğitimlerimizi sürdürüyoruz. Her şey sizin için; çünkü Metro Turizm’in Metro Turizm olmasını sağlayan sizlersiniz…

05


www.metroturizm.com.tr

Yolculuk hukuku

H

ukuk basit olarak; toplumu düzenleyen ve devletin yaptırım gücünü belirleyen yasaların tümü anlamına gelmekle birlikte bir de ahbaplık, dostluk anlamında da kullanılmaktadır.

Umut Kahraman Metro Turizm Genel Müdür

21 yıldan beri siz değerli yolcularımızla aramızdaki dostluk neticesinde gelişen hukukumuzun içerisinde nice yaşanmışlıklar vardır, biliyorum… Sizi kimi zaman sevdiklerinize kavuşturarak, kimi zaman üzüntülü anlarınızda sessizce gözlerinizden akan yaşlara tanıklık ederek, iş seyahatlerinizde belki de geleceğinizi belirleyecek bir gelişmenin ulaşım koordinatörlüğünü farkında bile olmadan üstlenerek geliştirdiğimiz ortak hukukumuzun ne denli kalıcı olduğunu, süreklilik arz ettiğini, Metro Turizm’in her yıl artan yolcu sayıları ortaya koyuyor.

Elbette aramızdaki dostluğun yanı sıra toplumu düzenleyen, haklarınızı belirleyen hukuk kavramı da Metro Turizm ve siz değerli yolcuları arasında süre gidiyor. Otobüsle seyahatlerinizde sizlerin hak ve hukukunu, taşıyıcı firma olarak bizlerin sorumluluğunu belirleyen onlarca yasa yürürlükte… Bu yasalardan en önemlisi kuşkusuz, Karayolu Taşıma Kanunu ve bu çerçeve yasanın detaylarını belirleyen Karayolu Taşıma Yönetmeliği… Metro Turizm dahil, tüm otobüs

işletmelerinin kuruluş esasları, otobüslerin sefere çıkabilmesi için gereken koşullar, firma yöneticilerinden kaptan şoförlere dek tüm çalışanların sahip olması gereken vasıflar, zaman ve fiyat tarifleri bu yasa ve yönetmelik ile bu temel mevzuat esas alınarak çıkartılan tebliğ ve genelgelerle sevk ve idare ediliyor. Otobüslerin seyrüsefer esnasında uymaları gereken kurallar Trafik Kanunu ile, işin mali kısmı, ticarete yönelik yanları da Türk Ticaret Kanunu ile belirleniyor. Hatta otogarlarda terminallerde yapılması gerekenler veya tam tersine yapılamayacaklar da Kabahatler Kanunu’yla belirlenmiş.

Aramızdaki karşılıklı güvenine dayanan hukuka zeval gelmemesi için firma olarak yasal düzenlemeler hakkındaki hukukun eksiksiz uygulanmasına, bu düzenlemelerin tersine iş yapılmamasına azami ölçüde dikkat ediyoruz. Dikkat etmekle kalmayıp bilet satıştan, şehir içi servis hizmetlerine ve seyahat sürecine dek seyahatlerinizin her anında aramızdaki hukukun üstünlüğünü sağlamak üzere tüm personelimize eğitimler veriyoruz. Seyahatlerinizde aramızda oluşan hukuku üstün kılmak üzere insana yatırım yapıyoruz…

07


Moda & Trend

LifeModa&Trend

i r e l z i k s E n i ’ d l e f r e Karl Lag

K

okulu ve lastik ayakkabılarıyla hayatımıza giren Melissa, şimdilerde Chanel’in göz bebeği ünlü moda tasarımcısı Karl Lagerfeld ile işbirliği içinde. Karl’ın Melissa için hazırladığı çok özel koleksiyonunun eskizleri ise ortaya çıktı! Ayakkabı koleksiyonunun ilk görüntülerini paylaşan tasarımcının Melissa için hazırladığı dört ayakkabı bu işbirliği için daha da heyecanlanmamızı sağladı. Karl’ın Melissa için hazırladığı ayakkabıları bu kadar değil. Bu işbirliği yaklaşık dört sezon sürecek. Bu dört ayakkabı ise ilk sezonun ilk ürünleri arasında. Ünlü moda tasarımcısı bu koleksiyon için “Plastik ile daha önce hiç bu kadar içli dışlı olmamıştım. Hakkında çok az söz sahibi olduğum bir alanda bu tarz yenilikler yapmak başka markalarla işbirliği yapmanın en heyecan veren yanı” dedi.

2013 Yaz Saç Modası: Saç Bantları

D

olce & Gabbana 2013 İlkbahar Yaz Koleksiyonunun hepsi birbirinden güzel hepsi birbirinden şık. Yaza ve güneşe hasret kaldığımız bu günlerde bahar için geri sayıma başladık bile! 2013 yaz saç trendlerinden bir tanesi ile karşınızdayız!

Saç bandı modası

Saç bantlarıyla aranızı iyi tutun çünkü bu yaz onlarsız adım atmayacaksınız! Ünlü lüks moda devinin koleksiyonunda tanıtılan saç bantları daha sonra diğer ünlü moda markaları tarafından da piyasaya sürüldü. İster gündüz ister gece, ister plajda isterseniz günlük hayatta rahatça kullanacağınız saç bantları hem modern hem de çok kullanışlı!

08

Jeanlerle ya da eteklerle kombinleyeceğiniz saç bantları, Dolce & Gabbana koleksiyonunda da gördüğünüz gibi en çok desenli kumaşlarla yakışıyor.

www.metroturizm.com.tr


Adidas Slvr Koleksiyonu A

LifeModa&Trend

didas’ın yeni koleksiyonu hem günlük kullanılacak kadar rahat hem de gece gezmelerinde giyilecek kadar şık. Koleksiyonda 21. yüzyılın hızlı temposuna yanıt veren tasarımlar ve baskılar dikkat çekiyor. Adidas SLVR Koleksiyonu, lüks spor giyime özel bir boyut kazandırıyor. Özel tasarımlarla hazırlanan koleksiyonda bulunan dolgu topuklu ayakkabılar hem rahat hem de çok kullanışlı. Ayrıca koleksiyondaki elbiseler, etekler, eşofmanlar ve hırkalar da çok modern. Dirk Schönberger Kreatif Direktörlüğünde akıllı, etkileyici ve kendiliğinden gelen şıklığa sahip bir koleksiyon hazırlayan Adidas yeni koleksiyonda SLVR şık ve zarif spor giyim geleneğini daha da geliştirirken günlük giyimde de yeni dokunuşlar sunuyor.

Doğu etkili kesimlerin ve tropik desenlerle buluştuğu bu koleksiyon sportif tarzı benimseyenlerin yanı sıra, renkli giyinmeyi sevenlerin de tercihi olacağa benziyor! Genel olarak minimal bir havaya sahip olan SLVR kreasyonu, düz, bol bir görünüme sahip.

SLVR koleksiyonunun stylingini Jay Massacret’ın yaptığı, Willy Vanderperre fotoğrafladığı SLVR’ın renk paletinde yeşil, turuncu, beyaz ve siyah bulunuyor. Sıfır ve yarım kol tercihlerinin yanı sıra, uzak doğu havasının bele kemerlerle verilmesiyle farklılık ön plana çıkıyor!

10

www.metroturizm.com.tr


Caz Festivali erken başlıyor

LifeKültür Sanat

İ

stanbul Caz Festivali’nin 20. yıl sürprizleri erken başlıyor. Branford Marsalis ve Joey Calderazzo ikilisi, festivalin 20. yılı kapsamında 15 Nisan Pazartesi ve 16 Nisan Salı akşamları saat 21.30’da iki gece üst üste Salon’da olacak.

Caz dünyasının önemli saksafoncuları arasında gösterilen Branford Marsalis ve 90’ların başında tanışarak uzun yıllardır birlikte müzik yaptığı piyanist Joey Calderazzo, İstanbul Caz Festivali için ilk kez İstanbul’da müzikseverlerle buluşacak.

Grammy ödüllü saksafoncu Branford Marsalis aralarında Miles Davis, Dizzy Gillespie, Tina Turner, Sting, Kevin Eubanks, Bruce Hornsby gibi birçok önemli ismin kayıtlarında yer aldı. Klasik müziğe duyduğu ilgi Creation isimli albümünde güçlü bir şekilde hissedilen Marsalis, 2010 yılında New York Filarmoni Orkestrası ile solist olarak konserler verdi. Prodüktörlük geçmişi de bulunan ve 2002 yılında Marsalis Music adlı bir plak şirketi kuran Marsalis, halen North Carolina Central University’de ders de veriyor.

Alicia Keys ilk kez İstanbul'da

İ

stanbul Caz Festivali 20. yılında, R&B ve soul müziğin dünyaca ünlü sesi Alicia Keys’i ağırlıyor. 14 Grammy ödüllü Amerikalı şarkıcı, söz yazarı ve besteci Alicia Keys, Garanti Bankası sponsorluğunda 2 Temmuz Salı akşamı saat 21.00’de Maçka’daki Küçükçiftlik Park’ta Türkiye’deki ilk konserini verecek.

Güçlü vokalinin yanı sıra söz ve şarkı yazarlığıyla da tanınan Alicia Keys, Mayıs 2012’de yayımlanan beşinci albümü Girl On Fire ile yine müzik gündeminde yerini aldı. Maxwell ve Nicki Minaj gibi isimlerle yaptığı düetlerin yer aldığı bu albüm çıktığı hafta listelere 1 numaradan giriş yaptı. Albümünün “Set The World On Fire” turnesi kapsamında Avrupa’yı dolaşacak olan Alicia Keys, Londra, Paris, Viyana, Monaco, Münih gibi şehirlerdeki konserlerinden sonra 2 Temmuz’da İstanbul Caz Festivali kapsamında Küçükçiftlik Park’ta hayranlarıyla buluşacak. Alicia Keys Konserinin Biletleri Nerede-Ne Zaman? Alicia Keys konserinin biletleri 23 Mart Cumartesi günü saat 10.00’dan itibaren Biletix satış noktaları, Garanti paramatikler ve İKSV ana gişesinden (Pazar günleri hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında) satışa çıktı. Konsere bilet alan ilk 5.000 kişi, 80TL’lik (genel alan) bilet fiyatından yararlanacak. Konserin sınırlı sayıda öğrenci bileti 60TL olacak.

Konseri sahne önünden izlemek isteyenler biletlerini 150TL (ikinci sahne önü) ve 250TL (birinci sahne önü) üzerinden, özel platformdan izlemek isteyenler ise 400TL üzerinden temin edebilecekler.

Caz dünyasına Michael Brecker Quintet’in turne kadrosuna katılarak giriş yapan piyanist Joey Calderazzo, ilk albümü In The Door vesilesiyle Branford Marsalis ile bir araya geldi ve ikilinin uzun yıllara yayılacak müzikal birliktelikleri de böylece başladı. Calderazzo Trio ismini verdiği ekibiyle başarılı albümlere imza atan ve Jerry Bergonzi, Dave Holland, Jack DeJohnette gibi birçok önemli isimle projeler gerçekleştiren Calderazzo, 1998’de Kenny Kirkland’ın vefatından bu yana, Branford Marsalis Quartet’in piyanisti olarak ekipte yer alıyor. Branford Marsalis ve Joey Calderazzo, uzun yıllara dayanan müzikal işbirliklerini ve dostluklarını, 2011 yılında çıkardıkları Songs of Mirth and Melancholy isimli albümle pekiştirdi.

20. İstanbul Caz Festivali’nin özel konseri Branford Marsalis ve Joey Calderazzo’nun 15 ve 16 Nisan’da.

12

www.metroturizm.com.tr


www.metroturizm.com.tr

Karun'un en değerli hazinesi Türkiye'de

K

arun Hazinesi'nin en önemli parçası olan ''Kanatlı Denizatı'' broşu 8 yıl sonra Türkiye'ye iade edildi. 2005 yılında Uşak Arkeoloji Müzesi'nden çalınan ''Kanatlı Denizatı'' broşunun nerede olduğuna dair çeşitli iddialar vardı. 2006'dan bu yana da, yurtdışında Interpol aracılığıyla aranan som altından ve milyonlarca lira değerindeki mücevherin, geçen sene Kasım ayında Almanya'da bulunduğu açıklanmıştı. Mücevher, Almanya'nın Hagen kentinde bulunmasının ardından Alman makamları tarafından merkez bankası kasalarında saklanıyordu.

Küçük Hanımlar ve Beylere Festival

2

4-29 Nisan tarihleri arasında yapılacak 'Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali'ne 12 ülke katılacak. Festivalde 90’a yakın etkinlik düzenlenecek.

Ankara Devlet Tiyatrosu'nun bu yıl dokuzuncusunu düzenlediği "Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali" 24 Nisan'da başlıyor. 29 Nisan'a kadar sürecek festivalin kapsamında 90’a yakın etkinlik düzenlenecek. 5 gün sürecek Festival kapsamında 11 sahnede yaklaşık 90 etkinlik düzenlenecek.

Festivalde yalnızca oyunlar değil atölye çalışmalarıyla seyircilerin birebir katılabileceği etkinlikler yer alacak. Festivalde ayrıca kukla, gölge oyunu, dans tiyatrosu, sokak tiyatroları gibi farklı gösteriler ve görme engelli çocuklar için okuma tiyatrosu gerçekleştirilecek. Ayrıca başta Devlet Tiyatroları bölgelerinin prodüksiyonları olan Oz Büyücüsü, Define Adası, Pal Sokağı Çocukları gibi dünya edebiyatının önemli örnekleri de sahnelenecek.

Bu renkli Festival programı 24-29 Nisan tarihleri arasında Ankara Devlet Tiyatrosu'nun 11 sahnesinde Küçük Hanımlar ve Küçük Beyleri bekliyor olacak.

Broşun çalınmasıyla ilgili davada Uşak Arkeoloji Müzesi Müdürü, ''Nitelikli zimmet ve görevi ihmal'' suçlarından 10 yıl hapis cezası almıştı. Uşak Arkeoloji Müzesi'nden 2005 yılında çalınan ''Kanatlı Denizatı'' broşu, Alman makamları tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Osman Murat Süslü'ye teslim edildi.

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Almanya'nın başkenti Berlin'de bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in broşun iadesiyle ilgili açıklamayı Uluslararası Berlin Turizm Borsası Fuarın'da yapacağı öğrenildi. KARUN HAZİNELERİ Tevrat ve İncil’de ‘Karah’, Anadolu'da ‘Karun’ diye anılan Lidya Kralı Krezüs, M.Ö 560 yılında tahta geçerek, M.Ö 546 yılına kadar dönemin en zengin krallığını yönetti. Uşak’ın Güre beldesi yakınlarındaki Tekin Köyü'nden 1965- 1968 yılları arasında çıkarılan ve yasadışı yolla yurtdışına kaçırılan hazinelerin bu döneme ait olduğu biliniyor.

Mezarlardan çıkarılarak çeşitli yıllarda New York Metropolitan Müzesi’ne satılan bu paha biçilmez eserler, Türkiye Cumhuriyeti’nin ısrarlı mücadelesi sonucu 1993 yılında Türkiye’ye iade edilmişti. 363 parçadan oluşan Karun Hazineleri, Uşak Müzesi’nde sergileniyor.

13


Heyecan verici isimler Soundgarden 2013'te LifeKültür-Sanat

B

abylon ahalisi, bu yıl da açık havaya çıkıyor, müzik baharla birlikte yeşillikler arasından yükseliyor. Farklı şehirlere uğrayacak Babylon Soundgarden 2013’ün ilk durağı 25 Mayıs’ta Park Orman.

Babylon Soundgarden’ın İstanbul ayağının bu yılki yabancı konukları; Simon&Garfunkel ile karşılaştırılan baharın naif havasını müzikleriyle sunacak Kings of Convenience, Gypsy punk’a yakın duran, farklı enstrümanlarla renklendirilmiş, hayatı

Babylon Soundgarden’ın İstanbul ayağının bu yılki yabancı konukları; Kings of Convenience, DeVotchKa ve Molotov Jukebox...

yakalayan ve yansıtan müzikleriyle DeVotchKa ve gypsy, swing, calypso’ya çalan müzikleriyle sahneyi bir anda büyük bir partiye çeviren, Game of Thrones serisi ve Harry Potter filmlerinden de tanınan Natalia Tena’nın da yer aldığı Molotov Jukebox.

Molotov Jukebox

Büyük bir partiye dönüşen canlı şovları ile kısa sürede nam salan Molotov Jukebox, gypsy’den swing’e, latin soul ve calypso’dan disco’ya yayılan müzikleriyle yeni bir tarzı da ortaya çıkardı, “gypstep”. Game of Thrones, Harry Potter gibi dizi ve filmlerin tanıdık yüzü Natalia Tena’nın solisti olduğu, dünya sahnelerinin tozunu attıran topluluk, Double Dare adlı EP’lerinin ardından David Bowie, Finley Quaye ile çalışan Bacon&Quarmby ikilisinin diğer yarısı Jonathan Quarmby ile bir araya gelerek ikinci EP’leri Bang!’i yayınladı. Kışkırtıcılığın eğlenceye nasıl dönüştüğünü anlamak için Molotov Jukebox’ı canlı görmeli ve enerjilerine ortak olmalısınız

Kings of Convenience

Yolları çocukluk yıllarında kesişen Norveçli indie folk-pop ikilisi Erlend Oye ve Erik Glambek Boe’den oluşan Kings of Convenience ilk olarak 2001 yılında Coldplay prodüktörü Ken Nelson’ın iş birliği ile yayınladıkları Quiet is the New Loud ile isimlerinden söz ettirdi. Simon & Garfunkel ve Nick Drake’e selam gönderen grup, 2004 yılında naif ama yüksek enerjilerini aratmayan Riot on an Empty Street’i yayınladı ve “I'd Rather Dance With You” dışavurum marşı oldu. Beş yıllık aranın ardından 2009 yılında “Declaration of Dependence” ile müzik sahasına geri dönen Kings of Convenience geçtiğimiz yıl, üç gece üst üste Babylon sahnesini şereflendirdi. “Kısaca”, Erlend Oye’nin insanın içine işleyen yumuşak sesi ve kendisine eşlik eden Erik Glambek Boe ile çimenlere uzanmış ya da denize dalmış yüzüyor gibi hissedebilirsiniz.

DeVotchKa

14

Dita von Teese ile burlesque şovlara katılan, ilk albümleriyle birlikte The Dresden Dolls, Calexico, 16 Horsepower gibi gruplarla konser veren DeVotcKa gerçek hikayeye dayalı “How it Ends” albümleriyle gönülleri fethetmesinin ardından “Little Miss Sunshine” soundtrack'i sayesinde geniş kitleler ile tanıştı. 2006 senesinde; Siouxsie&the Banshees, Frank Sinatra ve Velvet Underground cover’larının yer aldığı “Curse Your Little Heart” EP’lerini yayınlayan grup, Jim Carey ve Ewan McGregor’ın başrollerini paylaştığı I Love You Phillip Morris’in müziklerine de imza attı. Gypsy punk’a yakın duran, farklı enstrümanlarla reklendirilmiş müzikleri seviyorsanız, DeVotcKa’ya kayıtsız kalamayacaksınız. DeVotcKa’nın müziğini şu şekilde tanımlarsak hiç yanlış olmaz: “Hüzün ile mutluluğu harmanlayarak; hayatı yakalayan ve yansıtan.”

www.metroturizm.com.tr


Dünyanın Merkezine Yolculuk LifeYaşam

N

eredeyse 150 yıl önce yazar Jules Verne, klasik bilimkurgu romanı Dünyanın Merkezine Seyahat’i yazmış, sönmüş bir İzlanda volkanının içine giren, ama tarih öncesi hayvanlarla, fırtınalı denizlerle ve gizemli adalarla karşılaşan bir grup maceracının hikayesini anlatmıştı.

Romandaki gibi olmasa da, gelecek ay itibariyle İzlanda’yı ziyaret eden maceraperestler devasa bir volkanın kraterine düzenlenen tura katılabilecekler.

Mart 2010 da İzlanda’da bulunan Eyjafjallajokull volkanının büyük bir şiddetle patlamış olduğu düşünülürse, sönmüşte olsa İzlanda’da bir yanardağın kraterine girmek kulağa heyecan verici geliyor.

Thrihnukagigur 4000 yılı aşkın süredir uykuda olan bir yanardağ.

Bu dev kaya parçasında üç ayrı magma haznesi bulunuyor.

Volkanın son patlamasında az rastlanan jeolojik bir olay gerçekleşmiş ve haznelerden birindeki magma yüzeyde soğuyup sert lava dönüşerek girişi tıkamak yerine, içerideki duvarlarda katılaşmış.

Turistler volkanın zirvesindeki dört metreye dört metre boyutlarındaki açıklıktan geçerek, kablolu bir asansör ile 120 metre aşağı inecek ve volkanın içine geçecekler. Magma haznesinin yüksekliği 270 metre civarında, tünelleri de 200 metre derinliğe iniyor. Ziyaretçiler göz alıcı bir renk cümbüşüne de tanık olabilecekler. Tur şirketine göre volkanın iç kısmı dev bir kubbeye benziyor ve birçok renk tonu barındırıyor.

Tura katılmak isteyenlerin nispeten fit olmaları gerekiyor, zira önce kraterin ağzına kadar üç kilometrelik, 40 dakika süren bir yürüyüş yapmak ve hazneden çıktıktan sonra da geri yürümek gerekiyor.

00

İzlanda merkezli B3 Travel’ın düzenlediği turlar ülkenin ikliminin sıcak olduğu 15 Haziran-31 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek.

İzlanda’da ani patlamaların ve yeraltı hareketlerin fazla olmasının sebebi ülkenin dünyadaki konumu. Orta Atlantik Çıkıntısı’nın en yüksek noktası.

www.metroturizm.com.tr


Hafıza

LifeGenel Kültür

Anılarımız, beynimizin arşivinde sonsuza kadar kalıyor ya da gidiyor. 24

www.metroturizm.com.tr


K

aliforniya'da yaşayan, 41 yaşındaki yönetici asistanı bir kadın -tıp literatüründe kısaca "A.J." olarak anılıyor- 11 yaşından beri yaşadığı hemen her gününü hatırlıyor. "E.P." olarak adlandırılan, 85 yaşındaki emekli laboratuvar teknisyeni ise yalnızca en son ne düşünmüşse onu hatırlıyor. Bu kadın belki de dünyanın en güçlü belleğine sahip, erkekse en zayıf belleğe...

A.J., "Belleğimdekiler adeta bir film şeridi gibi gözümün önünden geçiyor -hiç durmadan ve kontrolsüzce..." diyor.

3 Ağustos 1986'da, saat 12.34'te, aşık olduğu genç adamın ona telefon ettiğini hatırlıyor. 12 Aralık 1988'de Murphy Brown televizyon dizisinde neler olduğunu hatırlıyor.

Beverly Hills Oteli'nde babasıyla 28 Mart 1992'de öğle yemeği yediğini hatırlıyor. Dünyada yaşanan olayları, markete gittiği zamanları, hava durumunu ve duygularını hatırlıyor. Neredeyse yaşadığı her şey günü gününe aklında. Ona "hatırlamıyorum" dedirtmek hiç de kolay değil.

Geçtiğimiz yıllarda olağanüstü iyi belleklere sahip bir avuç insanla karşılaşıldı. Bunlar arasında yer alan -56 yaşında- Yağmur Adam filmine de esin kaynağı olan Kim Peek'in yaklaşık 12.000 kitabı ezberlediği söyleniyor (bir sayfayı 8-10 saniyede okuyor).

Rus nöropsikolog Alexander Luria'nın üzerinde 30 yıl boyunca araştırma yaptığı Rus gazeteci "S", inanılmaz sayıda sözcük ve sayı dizisini, anlamsız hece dizilerini ilk duyduğu günden yıllarca sonra bile hatırlayabiliyor.

Ama A.J.'nin eşi benzeri yok. Onun sıradışı belleği gerçekleri ve sayıları değil, kendi yaşamıyla ilgili şeyleri hatırlamak konusunda güçlü. Aslında, yaşamıyla ilgili ayrıntıları hatırlama yeteneği öylesine güçlü ve bunun temeli o kadar az biliniyor ki, Kaliforniya Üniversitesi'nde (Irvine, ABD) yedi yıldır A.J. üzerinde araştırma yapan sinirbilimci James McGaugh, Elizabeth Parker ve Larry Cahill, onun durumunu tanımlayabilmek için yeni bir tıbbi terim kullanmak zorunda kaldılar: Hipertimestik sendrom...

www.metroturizm.com.tr

hipokampal bölge anıların beyinde kalıcı olmasını sağlayan bölümlerdir.

E.P.'nin hipokampusu hasar görmüş. Hipokampussuz bir beyin, içinde kasedi olmayan bir video kameraya benzetilebilir: Görebilir ama kayıt yapamaz. E.P.'de iki tür amnezi var; yeni anıları oluşturamamasına neden olan anterograd amnezi ve eski anıları en azından 1960'dan beri olanları- hatırlayamamasına neden olan retrograd amnezi. Çocukluğu, İkinci Dünya Savaşı, denizci olduğu yılların anıları daha dün gibi canlı. Ama sorduğunuzda benzinin litresinin ABD'de 25 cent olduğunu söylüyor ve ona göre Ay'a henüz ayak basılmadı.

A.J. ve E.P. insanların sahip olduğu bellek yelpazesinin iki ayrı kutbunu oluşturuyor. Bu iki örnek, anılarımızın kimliğimizi hangi ölçüde belirlediğini, her türlü beyin röntgeninden çok daha iyi anlatıyor.

Bu iki uç nokta bir yana bırakıldığında, geriye kalanlarımız bir ucunu her şeyi hatırlamanın, diğer ucunu da hiçbir şeyi hatırlamamanın oluşturduğu tayfın içinde bir noktada yer alıyor olsak da, hepimizin A.J.'nin keskin belleğinin gücüne eriştiğimizi hissettiğimiz ya da E.P.'nin kötü yazgısını paylaştığımız anlar olmuştur.

Omurgamızın üzerinde dengede duran, yaklaşık 1,3 kiloluk buruşuk bir et parçası, çocukluğumuzda yaşadığımız önemsiz deneyimleri yaşam boyunca saklayabiliyor. Ama bizim için önemli bir telefon numarasını bile iki dakikadan fazla saklayamıyor. Bellek işte böyle tuhaf bir şey.

Alışılmışın dışında uzun kulakları olan, kır saçları ortadan ayrılmış E.P., 1,80 boyunda. Cana yakın, dost canlısı ve babacan görünüyor. Sık sık gülüyor.

İlk bakışta şefkatli bir büyükbaba gibi. Ancak 15 yıl önce herpes simpleks virüsü beyin dokusuna yayılarak hasar vermiş, elma kurdu gibi beynini oymuş. Virüs, sürecini tamamladığında, beynin medyal temporal loblarında ceviz büyüklüğünde iki bölüm yok olmuş; onlarla birlikte E.P.'nin belleğinin büyük bir bölümünü de alıp götürmüş. Virüs, hedefi inanılmaz bir isabetle vurmuş. Beyinde medyal temporal loblar -beynin her iki yarısında da birer tane vardırhipokampus denilen kıvrımlı yapı ve çevresindeki birkaç alan ile birlikte, algılarımızı uzun süreli belleğe dönüştürmek gibi büyüleyici bir işi gerçekleştirir.

Anılar aslında hipokampusta değil, beynin başka bir bölümünde, kıvrımlı dış katmanlarında, neokortekste depolanır; ancak

25


Sağlıklı Beslenmek için İpuçları LifeSağlık

D

ünya nüfusunun önemli bir bölümü, yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu oluşan hastalıklarla mücadele ediyor. Öte yandan, aşırı ve dengesiz beslenme sonucu oluşan obezite (aşırı şişmanlık), birçok insan için önemli bir sağlık sorunu olmayı sürdürüyor. Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme, herkes için özellikle de çocuklarımız için çok önemlidir. Çünkü yetersiz ve dengesiz beslenen çocukların, bedensel ve zihinsel gelişimleri geri kalıyor, sağlık sorunları ağır ve uzun sürüyor. Çocukluk döneminde kazanılan beslenme alışkanlıkları yaşam boyu sürmektedir. Çocukları yetişkinlerden farklı kılan en önemli özellik, sürekli büyüme süreci içinde olmalarıdır. Bu süreç; beslenme, genetik yapı, cinsiyet, çevresel faktörler, sosyo-ekonomik durum, kültür ve gelenekler gibi çeşitli etmenlerin etkisi altındadır. Bunların arasında en önemlisi de kuşkusuz beslenmedir. Kalıtsal özelliklerin ve çevresel faktörlerin kontrol edilmesi her zaman mümkün olmasa da; çocuklarımıza kazandıracağımız doğru beslenme alışkanlıklarıyla, ülke olarak daha sağlıklı, huzurlu, verimli ve mutlu yarınlara adım atabiliriz. Gerek ailede, gerekse okulda beslenme eğitiminin yeterli düzeyde olmaması, hatalı beslenmealışkanlıklarının kazanılmasında önemli yer tutmaktadır. Öğün atlama, şeker, tuz ve yağ içeriği yüksek yiyecekiçecek tüketimi, bu alışkanlıkların başında yer alıyor. Çocuk ve gençlerin sahip olduğu yanlış beslenme alışkanlıkları, önemli sağlık sorunlarını beraberinde getirmektedir.

24

Çocukluk dönemindeki bu hatalı beslenme uygulamaları; yüksek tansiyon, kalp ve obezite (aşırı şişmanlık) gibi hastalıklar için temel risk faktörü oluşturuyor. Sabah kahvaltısı mutlaka yapılmalı, öğün atlanılmamalıdır. Süt içme alışkanlığı mutlaka edinilmelidir. Kemik sağlığı için, kalsiyum yönünden zengin süt, peynir, yoğurt tüketimine özen gösterilmelidir. Bol miktarda sebze-meyve ile günde en az 8-10 bardak sıvı tüketilmelidir. Şeker, tuz ve yağ içeriği yüksek yiyecek-içecek tüketiminin, bir çok hastalığı beraberinde getirdiği unutulmamalıdır. Temiz ve mikropsuz besinleri tüketmeye özen gösterilmeli. Çiğ sebze ve meyveler bol suyla yıkanmadan kesinlikle yenilmemelidir. Açıkta satılan yiyecekler satın alınmamalıdır. Eller yemekten önce mutlaka yıkanmalı, unutmayın kirli eller pek çok hastalık mikrobu taşımaktadır.

www.metroturizm.com.tr


www.metroturizm.com.tr

10 Adımda Sağlıklı Beslenme

# 5 temel yiyecek grubu olan et, süt, sebze, meyve, yağ ve

tam tahıl grubundan yiyecekleri her öğünde yeterince alarak dengeli beslenin. # Cildinizin kurumasını önlemek, hücre yenilenmesini ve metabolizmanın daha düzenli çalışması için yeterince su ya da sıvı tüketmeye özen gösterin. # Hayvansal yağların, trans yağların fazla tüketimi cilt sağlığı için önemli olan sebum üretimini azaltır. Sivilcelerin artışına neden olur. # Cilt sağlığı ve güzelliği için A vitamini, C vitamini, selenyum ve diğer antioksidan vitaminleri içeren yiyecekleri yeterince tüketin. Taze sebze ve meyveler, fındık, ceviz, süt ürünleri ve balığı sofranızdan eksik etmeyin. # Cilt sağlığını bozan ve kırışıklıkların artmasını sağlayan

sigara ve alkol bağışıklık sisteminizi bozar. Bunlardan uzak durun. # Çinko içeren yiyecekleri sofranızdan eksik etmeyin. Bunun için haftada en az iki üç kere balık ve deniz ürünleri yemeye özen gösterin. # Günde en az 2 bardak süt veya yoğurt tüketin. Saç ve tırnak sağlığı için kalsiyum alımı çok önemlidir. # Kuru baklagillerde bulunan protein ve lifler bağ dokusu ve tırnak gelişimde çok etkilidir. # Günde toplam 5–9 porsiyon çeşitli renk ve cinste sebze ve meyve tüketildiğinde cilt, saç, tırnak sağlığı ve güzelliğiniz için yeterince antioksidan almış olursunuz. # Güvenli gıda tüketmeye özen gösterin. Bir yiyecek besleyici yönden değerli olabilir ancak son kullanma tarihi geçmişse ya da kirlenmişse artık sağlıklı değildir.

25


Turistlerin gözdesi çayırın ortasındaki plaj

LifeGezi

İ

spanya’ya gelen turistler dünyanın en ilginç plajını ziyaret etmeden ülkeden ayrılmıyor. Gulpiyuri plajının özelliği sahilden 100 metre uzakta, bir çayırın ortasında bulunması.

İspanya’nın kuzeyindeki Lianes şehrine gelenler dünyanın en ilginç plajıyla karşılaşıyor. Gulpiyuri plajı kyıdan 100 metre içeride bir çayırın ortasında bulunuyor. Denizden karanın iç kısmına doğru yürüyenler yeşilliklerin arasında mavi sularla karşılaşıyor.

Milyonlarca yıl boyunca kayaların altından tüneller açan deniz suları çayırın ortasında havuz benzeri bir su birikintisi oluşturmuş.

26

İspanya’ya gelen turistlerin uğrak yeri olan bölgenin suyu tuzlu ve soğuk.

İspanya Gulpiyuri Metro Travel,

Metro Grubun vermiş olduğu güç ile teknolojik altyapısı, tecrübeli yönetim ve rehber kadrosu, titizlikle hazırlanan programlarıyla Gezginlere yeni ufuklar açmak, tatilin lüks olmadığı batılı ülkelerdeki seyahat alışkanlığını, uygun aksiyonlarla sizlere en iyi şekilde sunmanın yolundayız. Seyahat ve tatil olgusunu çok iyi biliyoruz.Seyahatiniz için ayırmış olduğunuz vaktin sizin için ne kadar değerli olduğunu biliyor, bu bilinçle vaktinizin kusursuz geçmesi için çalışıyoruz.. Bunları yaparken de bizlere gereken tek şey sizlerin memnuniyeti olacaktır. Telefon: 0 212 371 16 00 Fax : 0 212 371 16 19 Email : info@metrotravel.com.tr

www.metroturizm.com.tr


LifeBiyografi

t t i P d a r Billiam Bradley Pitt W

B

rad Pitt 18 Aralık 1963’de Amerika Birleşik Devletleri'nin Missouri eyaletindeki Springfield’da üç çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu olarak dünyaya geldi. Pitt ailesi köken olarak İngilizdir.

Missouri Üniversitesi’nin Gazetecilik bölümünden mezun olmasına kısa süre kala, uzun süredir aklında olan aktörlük kariyerini başlatmak için ailesine Pasadena’daki bir Güzel Sanatlar Akademisi’ne devam edeceğini söyleyerek Hollywood’a gitti. Bir süre çeşitli tanıtımlarda tavuk kostümü giyip, limuzin şoförlüğü gibi işler yaptıktan sonra “Dallas” ve “Another World” gibi dizilerde küçük roller kapmayı başardı. 1989’da “Cutting Class” isimli düşük bütçeli bir yapımda rol alarak ilgi çekti. Bundan iki yıl sonra People Magazin’in kendisine “Dünyanın En Seksi Adamı”

28

unvanını layık görmesine neden olacak olan, “Thelma & Louise”deki on beş dakikalık rolü geldi.

Fiziksel özellikleriyle değil oyunculuk yeteneğiyle tanınmak isteyen Pitt, ilerleyen yıllarda bu fırsatı bulacağı “Interview With The Vampire” (1994), “Twelve Monkeys” (1995), “Se7en” (1995), “Fight Club” (1999) gibi pek çok filmde oynadı. Adı birçok Hollywood güzeliyle anılan Pitt eski nişanlıları Juliette Lewis ve Gwyneth Paltrow ile olan birlikteliklerinin ardından 2000 yılında “Friends” diziyle yıldızı parlayan Jennifer Aniston ile evlendi. 2004 yılında ayrıldı, ve şimdi Angelina Jolie ile birlikte. Angelina Jolie`nin evlat edindiği Maddox ve Zahara isimli çocukları kendi nüfusuna aldı, böylece onların soyadı JoliePitt' oldu.Kısa süre önce Angelina Jolie Shiloh Nouvel adını verdikleri ilk çocuklarını dünyaya getirdi.

www.metroturizm.com.tr


www.metroturizm.com.tr

Meraklısına... Empire Twelve

Dergisi'nin Sinema Tarihi'nin En Seksi 100 Yıldızı listesinde 23. oldu. Monkeys (1995)'teki rolü için (Oskar'a aday oldu) Apollo 13'teki astronot rolünü geri çevirdi. Kolej yıllarında kampüs takvimine poz verdi. Bir genç kız 7 Ocak 1999'da Pitt'in Hollywood'daki evini geceyarısından sonra pencereden girdi ve alarmlar susana dek 10 saat boyunca aktörün elbiselerini giymiş bir halde bekledi. Athena Rolando adındaki genç kız (19) 10 Şubat'ta mahkeme tarafından 3 yıl boyunca aktörle temas kurmama ve Pitt'e 100 yarddan daha fazla yaklaşmama cezası aldı. Empire Dergisi'nin Tüm Zamanların En İyi 100 Film Yıldızı listesinde 32. oldu. (Ekim 1997) Seven Years in Tibet (1997)'teki rolü yüzünden Çin'e girmesi Çin hükümeti tarafından yasaklandı. 20 Aralık 1996'da Gwyneth Paltrow'la nişanlandı. 1997'de People dergisinin Dünyanın En Güzel 50 İnsanı Listesine girdi. Kendi doğduğu kasaba olan Springfeld'deki Keşif Merkezi'ne (bir çocuk eğitim kuruluşu) 100.000 dolar bağışladı. (Haziran 96) İlk başrolünü oynadığı The Dark Side of the Sun (1997) filmi savaştan önce Yugoslavya'da çekildi. Ancak savaş patlak verince kaydedilmiş görüntülerin çoğu kayboldu. 5 yıllık aradan sonra görüntüler bulundu. Pitt film için hafta başına 1523 dolardan 7 hafta çalıştı. Filmde ailesi tarafından nadir görülen bir deri hastalığına çare bulabilmek için Adriatic Denizi'ne getirilen Amerika'lı bir genci canlandırdı. Pitt bir solak. Lisede golf, tenis ve yüzme takımlarının üyesiydi. Ayrıca Key Club ve Forensics Club'a üyeydi. Köpekleri ve bukalemunları çok seviyor. Onu ünlü yapan Thelma ve Louise filmindeki J.D. rolü için seçilen oyuncular arasında üçüncü sıradaydı. İlk seçim William Baldwin'di ama Backdraft filmi için bu projeden vazgeçti.

29


Türk hamamının dayanılmaz cazibesi:

Buhar cenneti LifeTarih

Yabancılara, Türkiye veya Osmanlı deyince akıllarına ilk olarak neyin geldiği sorulsa, çoğunluk "Türk hamamı" cevabını verecektir. Günümüzde artık sayıları parmakla sayılacak kadar azalan hamamlar, yüzyıllarca Osmanlı ve Türkiye kültürünün en önemli ve renkli öğelerinden biri olarak varlığını korudu.

B

ir tepsi börek, zeytinyağlı dolma; çeşit çeşit meyve, tatlı, reçel, şerbet ve göbek taşına oturmuş şarkı söyleyen etli butlu kadınlar... Doğaldır ki hemen zihinlerimizde kadınlar hamamı canlanıyor. Anneleriyle beraber hamama gelen erkek çocukların büyüdükleri için artık kadınlar kısmına giremeyecekleri düşünüldüğünde, natırlar anneleri eğlenceli bir şekilde "haftaya kocanı da getir hanım!" sözüyle uyarırlarmış.

30

Erkek ve kadın hamamının ayrı olmadığı "tek hamamlar" ya da "kuşluk hamamı"nda, gündüzler kadınlara ayrılır, erkekler sabah erken saatlerde ya da gece yıkanırmış. Kadınlar öylesine gümbürtülü, öylesine cümbüşlü eğlenirlermiş ki, hamamın temizlenmesi iki saate yakın sürdüğünden erkekler pek bir şikâyet edermiş. Yine evlilik çağına gelmiş genç kızlar, önce hamamda görücüye çıkarlarmış.

Yine yakın zamana kadar İstanbul'da rastladığımız ayı oynatıcıları, ayıları geriye yatırarak yaptırdıkları hareketi, "Hadi göster bakalım, hamamda kocakarılar nasıl bayılır?" komutuyla başlatırlardı. "Hamam anası", "hamam parası", "hamamın namusunu kurtarmak", "hamam gibi olmak", "han hamam sahibi" ve daha yüzlercesi... Günlük yaşantımıza girmiş deyimler, hatta Avrupalı gözünde Osmanlı ya da Türk

www.metroturizm.com.tr


denildiğinde ilk akla gelen sözcük. Edebiyatta, sinemada, anılarda ayrı bir yere sahip, oryantalizmin gizemli dünyasındaki baş mekân. Dört yanı çevrilmiş işlemeli duvarları ve kubbeli yapısıyla sadece temizlenilen bir yer değil, toplumsal hayatın vazgeçilmez bir parçası, tellağı, natırı, külhanbeyi ile yaşayan ve kuşaklar boyu aktarılan bir kültürün simgesi...

Temizlenmenin tarihi günümüzden yüzbinlerce yıl öncesine gidiyor. Farklı coğrafyalardaki farklı kültürler, temizlik konusunda benzer gelenekler ve ritüeller geliştirdiler: Hindistan'da Ganj Nehri'nde, Mezopotamya'da Fırat ve kollarında, eski Mısır'da Nil sularında... Yıkanmak için kapalı yerler inşa etme tarihi Hindistan, eski Mısır, antik Ege ve Yunan uygarlıklarına kadar uzanıyor. Mezopotamya'da Dicle kıyısında M.Ö. 859-824 yılları arasında hüküm sürmüş Asur kralı III. Salmanasar'a ait olduğu saptanan hamam, Türkiye-Suriye sınırı yakınlarındaki Resülayn'da M.3Ö. 3.

www.metroturizm.com.tr

yüzyıla ait şehir kalıntılarındaki evlerde bulunan banyo yapmak için kullanılan özel bölmeler, yine Anadolu'da Gaziantep yakınlarında M.Ö. 1200'lere tarihlenen Geç Hitit dönemine ait hamam kalıntısı bunlara örnek olarak verilebilir. Arkeolojik çalışmalarda farklı tarihlere uzanan hamam kalıntıları bulunmuş olsa da, günümüz hamamlarına çok benzer işlevler gören, içi ısıtılan, sıcak su akan binaların yaygın olarak ilk kez M.Ö. 5. yüzyılda Atina'da kullanıldığı kabul ediliyor. Bu daire planlı yapılar, dikdörtgen planlı yan odalarla destekleniyor ve sobayla ısıtılıyordu. Orhan Yılmazkaya'nın yazdığı "Aydınlık Kubbenin Altındaki Sıcaklık:

Türk Hamamı" adlı kitapta, tarihsel süreç içerisinde hamam kültürü ve Osmanlı İmparatorluğu'nda hamamlar geniş bir şekilde anlatılıyor. Kitapta, ilk adımı Yunanlıların atmasına rağmen, bağımsız hamam yapılarının gelişiminin Roma uygarlığı ile birlikte geliştiği belirtiliyor. Kesin olmamakla birlikte M.Ö. 1. yüzyılda mimar Sergius Orata'nın, yakılan merkezi bir ateşten elde edilen sıcak hava ile hamam binasını ısıtmayı ilk kez başardığı düşünülüyor.

M.Ö. 33'te Roma'da 170 genel hamamın olduğu belirtiliyor: "Romalılar hamama 'thermea' derlerdi. Bu ifade binlerce yıl içinde çok az değişerek Türkçe'ye de girmiştir. Bazı bölgelerde kaplıcalara hâlâ termal adı verilir..."

31


Bovling

LifeSpor

B

owling, oyun hattının sonundaki kukaları, bu oyun için özel olarak hazırlanmış bowling topları ile devirme amacı taşıyan salon sporu.

Tarihçesi

Mısır'da yapılan kazılarda bowling sporunun köklerinin MÖ 5000'li yıllara dek uzandığına dair bulgular çıkarılmıştır. Kökenleri, MÖ'ye dek uzanan bu spora, spor olmanın dışında anlamlar da yüklendiği görülür. Söz gelişi, 3 ve 4. yüzyıllarda, bu sporda iyi olmak kilise tarafından "günahlarından daha çok arınmış olmak" anlamına geliyordu. Düzenlenen oyunlarda kukalar işlenmiş günahları temsil ediyor ve devrilen her kuka ile günahlardan arınılma inancı taşınıyordu.

Günümüzde

32

Bowling sporunun Dünya Bowling

Federasyonu'nun (WTBA), Uluslararası Bowling Federasyonu(FIQ), Avrupa Bowling Federasyonu(ETBF) tarafından belirlenmiş oyun tipleri bulunmaktadır. 9 pin ve 10 pin şeklinde 2'ye ayrılmaktadır. Amacı, uzunluğu 18,288 m (faul çizgisinden, 1.nolu pin'e kadar olan mesafe) olan "lane" adı verilen hatların ilerisine konulmuş pinleri devirmektir. Türkiye'de oynanan bowling sporunda 10 pin bulunmaktadır. "Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu" altında Bowling branşı olarak faaliyet göstermektedir. Süper, 1, 2 ve 3. lig kategorilerini içeren bir ulusal ligi bulunmaktadır. Sporcuların oynadıkları lig ve bu ligde elde ettikleri sıralamaya göre katılım hakkı kazandığı 4 ayrı turnuva düzenlenmekte, ayrıca sezon sonlarında, sezon içinde lig ve turnuvalarda elde edilen puanların toplanması ile oluşturulan sıralamaya göre hak kazanılan 1 turnuva

düzenlenmektedir. 2010 yılı itibarıyla Türkiye'de her yıl düzenlenen ve Avrupa Bowling Turuna dahil olan bir adet uluslar arası turnuva bulunmaktadır.

Puanlama

Bowling oyununda, her oyun için 10 frame bulunur. Oyuncu ilk 9 frame de strike yapmadığı durumlar için 2'şer atış kullanır. Sonuncu frame de strike ya da spare yapması durumunda fazladan bir atış hakkı daha kazanır. Oyuncunun bir oyunda yapabileceği en yüksek puan 300'dür.

Strike

Sembolü "X"tir.Hattın sonundaki tüm pinlerin frame'in ilk atışında devrilmesine denir. Tüm pinler devrildiği için frame'in ikinci atışı yapılmaz. Alınan puan, sonraki iki atışta devrilen pin sayısı ve strike ta devrilmiş pin sayısı toplanarak hesaplanır ve frame'e

www.metroturizm.com.tr


www.metroturizm.com.tr

yazılır. Üst üste 3 defa strike yapmak "turkey", 2 defa üst üste yapmak "double" adını almakta 4. ve sonraki üstüste strikeler için "four in bagger" "five in bagger" şeklinde gitmektedir.

Spare

Sembolü "/"dir. Hat sonundaki tüm pinlerin ikinci atışta devrilmesine denilir. Alınacak puan,bu 10 pin ve takip eden atışta devrilen pin sayısı toplanarak hesaplanır ve yazılır.

Split

Birinci kukanın devrilmiş olması durumunda, birbiriyle bağlantısı kalmamış (aralarındaki kuka devrilmiş) iki veya daha fazla kukanın ayakta kalması olayıdır. Split, puan tablosunda devrilen pin sayısının dikdörtgen veya daire içine alınmasıyla gösterilir.

Kıyafet Yönetmeliği ve Cezai Uygulamalar

Türkiye'de erkekler kumaş pantolon (yanları cepli olmaması kaydıyla) kot olmayan kanvas, kumaş türü pantolonlarla, bayanlar ise kumaş pantolon, şort veya eteklerle yarışabilirler. Bovling üstü olarak polo yaka düğmeli kısa kollu bovling tişörtü veya gömleği giyilir, bayanların bunlar dışında polo yaka düğmeli kolsuz tişörtler giymesi de mümkündür. Türkiye Bovling Bocce ve Dart Federasyonu lisanslı bovling sporcuları dışında kalan sporcular, Türkiye'de düzenlenen uluslar arası turnuvalarda, bağlı bulundukları federasyonun kıyafet yönetmeliğine göre giyinebilirler, örneğin bazı ülkelerde erkeklerin yanları cepli

olmayan kumaş şort giymesine izin verilmektedir.

Lig ve turnuva oyunları sırasında veya öncesinde alkollü içecek tüketmek yasaktır, belirlendiği takdirde kırmızı kart ile cezalandırılır.

Türkiye bowling liglerinde ve federasyon tarafından onaylanmış turnuvalarda sarı ve kırmızı kart uygulaması mevcuttur. Kıyafet kurallarına uymamak veya uygunsuz davranış gibi cezai durumlarda sporculara sarı kart

verilirken alkol ve sigara kullanımı direkt kırmızı kart ile cezalandırılır. Lig sırasında sarı kart gören oyuncu oyunlarına devam edebilirken, üstüste 2 sarı karttan kırmızı ya da direk kırmızı kart gören oyuncunun devam ettiği oyun 0 sayılarak ortalamasına katılır, takip eden oyunları ise oynatılmaz. Daha önceki haftalarda sarı kart görmüş oyuncu, sezon sonuna kadar herhangi bir haftada 2. sarı kartı gördüğü takdirde bir sonraki hafta oyunları için cezalı sayılır, bu oyunlar devamsızlık hakkından düşülerek oynatılmaz. Resmi turnuvalarda ise, arka arkaya iki sarı karttan kırmızı veya direk kırmızı kart gören sporcu turnuvadan ihraç edilir ve bir sonraki turnuvaya hak etse dahi katılamaz. Sezon içerisinde aralıklı olarak iki ayrı turnuva da sarı kart gören sporcu bir sonraki turnuvaya hak etse dahi katılamaz. TBBDF onaylı açık turnuvalar kapsam içindedir. Kartlar sezondaki son turnuvadan sonra sıfırlanır ve diğer sezona aktarılmaz.

33


Swallows Nest Kalesi LifeGezi

S

Uçurumun kenarına inşa edilmiş muhteşem mimari eser.

wallow's Net; Ukrayna Yaltada ki Crimea yarım adasında bulunan ve Rus mimar Leonid Sherwood tarafından 19111912 yılları arasında inşa edilmiş süslemeli bir kaledir. Karadeniz'e bakan 40 metre yüksekliğindeki Aurora uçurumunda bulunuyor.Zamanla bir restoran, okuma kulübü merkezi ve son zamanlarda ise oldukça popüler, turistik bir yer olmuş

34

durumda.1927'de sadece birkaç dekoratif parçanın denize düşmesine sebep olan 6 ila 7 arası Richter ölçeğinde güçlü bir depremi atlatmış.Ancak deprem sırasında uçurumda büyük bir çatlak oluşmuş, ardından Swallow's Nest'e giriş neredeyse 40 yıl boyunca engellenmiş.1968'de kale onarılmış ve uçurumu kuvvetlendirmek için yekpare beton bir plaka kullanılmış.

www.metroturizm.com.tr


www.metroturizm.com.tr

Metro Travel,

Metro Grubun vermiş olduğu güç ile teknolojik altyapısı, tecrübeli yönetim ve rehber kadrosu, titizlikle hazırlanan programlarıyla Gezginlere yeni ufuklar açmak, tatilin lüks olmadığı batılı ülkelerdeki seyahat alışkanlığını, uygun aksiyonlarla sizlere en iyi şekilde sunmanın yolundayız. Seyahat ve tatil olgusunu çok iyi biliyoruz.Seyahatiniz için ayırmış olduğunuz vaktin sizin için ne kadar değerli olduğunu biliyor, bu bilinçle vaktinizin kusursuz geçmesi için çalışıyoruz.. Bunları yaparken de bizlere gereken tek şey sizlerin memnuniyeti olacaktır. Telefon: 0 212 371 16 00 Fax : 0 212 371 16 19 Email : info@metrotravel.com.tr

35


Sağlıklı Yaşam LifeSağlık

S

adece kilo vermek için kısa süreli egzersiz yapanlar bu dönemi geçici bir koltuk değneği gibi kullanmış oluyorlar. Bırakınca da tabii ki düşüyorlar. İşte size düzenli olarak egzersiz yapmanız için 10 muhteşem neden… 1-Kalp-damar sisteminin ve akciğerlerin kapasitesinin güçlenmesini sağlar.

2- Kandaki iyi ve kötü (HDL/LDL) kolesterolü dengeler, kalp-damar hastalıkları riskini azaltır.

3- Kuvvetlenen kas, kemik ve eklem yapısıyla birlikte özellikle kadınlarda ileri dönemde osteoporoz riskine karşı koruma sağlanmış olur.

4- Kas dokusundaki artış ve yağ dokusundaki azalmayla birlikte metabolizma hızı artar ve yediklerinizi daha hızlı yakmaya başlarsınız.

5- Kan şekeri düzene girer. İnsülin duyarlılığı olan bir kişinin, yeterli egzersiz yapmaması, diyabet oluşumuna neden olacaktır.

6- Düzenli egzersize bağlı olarak vücut enerjisi artar, yorgunluk hissi minimum seviyeye düşer.

7- Kan basıncı dengelenir ve yüksek tansiyon riskleri en aza iner.

8- Erken yaşlanma engellenir. Sağlıklı ve sıkı bir cilt tonu meydana gelir, sarkmalar gecikir. 9- Daha uzun ve kaliteli bir yaşam sağlar.

36

10- Stres azalır ve kişinin kendini daha iyi hissetmesine neden olur, daha pozitif bakış açısı gelişir.

www.metroturizm.com.tr


Gözlük, bilgisayara dönüşüyor

LifeTeknoloji

T

asarlanan gözlük komutla fotoğraf çekip, video kaydı yapabiliyor

Bir çok filmde kahramanların özelliklerinden olan giyilebilir bilgisayar hayalleri gözlüğe uyarlanıyor.

Sesli komutla fotoğraf ya da video çekiyor.

Dev arama motorunun geliştirdiği gerçeklik gözlüğünün tanıtım videosu yayınlandı.

Bir tür gözlük biçiminde akıllı telefon olan gözlük, sesli komutla çalışıyor.

Android işletim sistemi yüklü gözlükteki kamera “fotoğraf çek” ya da “görüntü al” dendiğinde istenileni yapıyor.

Gündelik yaşama girmeye hazırlanan gözlükle birleştirilmiş bilgisayar, kullanıcının gözleri önündeki bilgi perdesi işlevi görüyor.. Yıl sonunda satışa sunulması planlanan gözlüğün fiyatının 1.500 dolar civarında olması bekleniyor.

38

Teknolojinin bu yeni ürünü reklam pazarına yeni bir alan kazandırırken mahremiyet tartışmalarını da beraberinde getirecek gibi görünüyor.

Twitter Vine

T

witter tarafından satın alınan Vine ekibi ile Twitter ekibinin birlikte hazırladığı uygulama ile artık Tweetlere 6 snlik döngü şeklinde(loop) videolar eklemek mümkün olacak.

Vine akıllı telefon veya tablet aracılığıyla video kaydedip arkadaşlarınızla paylaşabileceğiniz bir uygulama. Bu videoların üç önemli özelliği var; birincisi maksimum 6 saniye uzunluğunda olması, ikincisi durdurarak kaydetme özelliği, üçüncüsü ise videoların tıpkı hareketli gif resimler gibi sonsuz bir döngü ile oynatılabilmesi.

Twitter hesabınız ile hızlıca kayıt olabileceğiniz Vine'a isterseniz sadece mail adresiniz ile de üye olabilirsiniz. Üye olduktan sonra ilk gönderinizi hazırlarken size yardımcı olan uygulama ile çok basit olarak ilk kısa videonuzu hazırlayıp Facebook ve Twitter üzerinde paylaşabilirsiniz. Ayrıca uygulamanın paylaşma seçenekleri ilerleyen günlerde artacak. Twitter’ın Yeni Uygulaması Twitter Vine Nasıl Kullanılır? G Şimdilik sadece iOS cihazlar için geliştirilmiş olan Vine uygulamasını App Store’dan indirebilirsiniz. G Uygulamayı cihazınıza indirdikten sonra kayıt olup profil oluşturmanız gerekiyor. Bunun için kendi email’inizi kullanıp yeni bir profil

oluşturabileceğiniz gibi, Twitter hesabınızla uygulamaya giriş yapıp hazırdaki profilinizi de kullanabilirsiniz. G Vine uygulamasında bir video oluşturmak için ana sayfa (Home) ekranının sağ üst köşesindeki video ikonuna tıklıyorsunuz. Burada ekrana dokunarak kayıt yapabiliyor, parmağınızı ekrandan kaldırdığınızda da kaydı durdurabiliyorsunuz. G Video kaydınızı tamamladıktan sonra isterseniz Twitter veya Facebook üzerinden paylaşım yapabilirsiniz. Burada unutmamanız gereken konu ise Vine ile çektiğiniz ve yayınladığınız videonun anında herkese açık hale geliyor olması. G Çektiğiniz videoyu internete erişim sağlayan herkes görebilir. Bu nedenle Vine ile yayınladığınız videonun mahremiyetine dikkat etmenizde yarar var. G Vine videonuzu yayınlamadan önce çektiğiniz konu ile ilgili bir veya birkaç etiket koyarak başkaları tarafından daha kolay bulunmasını da sağlayabilirsiniz. Instagram ile bağlarını kopardıktan sonra önce fotoğraf filtrelerini uygulamasına ekleyen Twitter şimdi de Twitter Vine ile özelllik yelpazesini daha da genişletiyor. Şimdilik sadece iOS uygulaması bulunan Vine'ın Android uygulamasının ne zaman geleceği ise merak konusu.

www.metroturizm.com.tr


Facebook, Twitter'a özendi

LifeTeknoloji

F

Maillerin spam olmaması için 7 etkili ipucu

acebook bir kez daha değişikliğe gidiyor. Sosyal paylaşım devi, bu seferki yeniliğiyle Twitter’a benzeyecek.

Son yıllarda Twitter karşısında popülerliği giderek azalan Facebook, yaptığı çeşitli değişiklerle eski günlerine geri dönmeye çalışıyor. En son 7 Mart’ta yaptığı büyük çaplı değişiklerle adından söz ettiren sosyal paylaşım devi için bir yenilik daha kapıda.

Fakat, sitenin bu çabası kullanıcı sayısını arttırmada çok da etkili olmamış gibi görünüyor. The Wall Street Journal’in haberine göre dünyaca ünlü site, Twitter’da bulunan “etiket” (hashtag) özelliğini getirmek için çalışmalar yürütüyor.

Belirli bir konu üzerinde isteyen her kullanıcının yorum yapabilmesini sağlayan “etiket” özelliği, Facebook’un tahtını sallayan Twitter’ın en önemli özelliklerinden biri.

Twitter’ın bu özelliğini o kadar geliştirdi ki önemli haberler, oluşturulan etiketler sayesinde dakikalar içinde bütün dünyaya yayılabiliyor.

Facebook, etiket özelliğini kendi bünyesine katarak, Twitter’a göre çok daha fazla olan kullanıcı sayısı sayesinde hem adından daha fazla söz ettirmek istiyor hem de kullanıcılarını daha aktif hale getirmeyi amaçlıyor.

A

raştırmalara göre, Türkiye uzun yıllardır en çok spam eposta gönderen ülkeler sıralamasında ilk 10’da yer alıyor. Online pazarlamanın en eski ve en çok kullanılan yöntemlerinden biri olan e-posta pazarlama, doğru şekilde kullanıldığında oldukça etkili sonuçlar alınmasına yardımcı olurken, sıkça yapılan hatalar, epostaların spam olarak işaretlenmesine ve okunmadan silinmesine neden oluyor

1. Sadece görsellerden oluşan epostalar göndermeyin: Gönderilen e-postanın içeriğinde mutlaka metin bulunmasına dikkat edin. Sadece imajlardan oluşan bir e-postanın spam olarak algılanma olasılığı çok yüksektir.

2. Konu satırını kısa tutun: Epostanın ‘subject’ olarak da adlandırılan konu satırının 40 karakterden fazla olmaması, okunurluğu önemli oranda artırır.

40

3. ‘Abonelikten ayrıl’ seçeneğini görünür yapın: Gönderimler düzenli

olarak yapılıyorsa, ‘Abonelikten ayrıl’ seçeneğinin ‘Spam’ olarak etiketleme seçeneğinden daha görünür olmasına özen gösterin.

4. Görselin büyüklüğüne dikkat edin: Mesajınızın içeriğinde görsel yer alıyorsa, boyutunun 150-200 KB’yi geçmemesine dikkat edin. Büyük boyutlu görseller, mesajın eposta sunucuları tarafından otomatikman ‘spam’ olarak işaretlenebilir. 5. Bilinen yazı tiplerini kullanın: Metinlerde, genel kabul görmüş, endüstri standardı halini almış yazı tiplerini (font) kullanın.

6. Ekli dosya göndermeyin: Mesajınızı e-postanın gövdesinde vermeye, ekli dosya göndermemeye özen gösterin. Ekinde dosya bulunan e-postaların hem boyutu artar hem de spam olarak işaretlenme olasılıkları yükselir. 7. Sadeliği tercih edin: E-postanın arka planının tek ve mümkün olduğunca sade bir renkten oluşması okunurluğu artıracaktır.

www.metroturizm.com.tr


23 Nisan LifeÖzel Gün

2

3 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir.

Atatürk, 23 Nisan 1924'te '23 Nisan' gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929’da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır. 1979'da, yine ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu millî bayramımıza, ortalama olarak her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır. Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir.

42

Türk milletinin gönlünde, onun bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri işgâl eden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurdumuzda ve yurtdışındaki temsilciliklerimizde, bütün kurumlarımızda, okullarımızda ve her evde çeşitli etkinliklerle kutlanarak millî birliğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil etmektedir.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Büyük önder Atatürk’ün düşüncesinde çocuklar, milletin geleceğidir. Onlara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, millî bayramımız olan 23 Nisanlar’ı çocuklara armağan etmiştir. Tarihimizin gurur dolu sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesi ve Türk Devleti’nin devamını emanet edeceğimiz yeni Cumhuriyet bekçilerinin bu bilinçle yetişmesi amacıyla 23 Nisanlar, önemli birer vesiledir.

Milletimize ve bütün çocuklara k u tl u o l s u n .

www.metroturizm.com.tr


Dejavu

LifeYaşam

Pek çoğumuzun "ben bunu daha önce yaşamıştım" dediğimiz anlar mutlaka olmuştur. Bu duruma dejavu deniyor. Dejavuyu meydana getiren sebepler neler ?

D

ejavu, yaşanılan bir olayı daha önceden yaşamışlık veya görülen bir yeri daha önceden görmüş olma duygusudur. Ânı daha önceden yaşamışlık halidir. Fransızca; déjà (daha önceden) ve voir (görmek) fiilinin geçmiş zamanda çekimi olan vu nun birleşiminden türemiştir.

Nedenleri : Beynin, yorgunluk veya başka sebeplerden dolayı bir görüntü, ses, vb. herhangi bir girdiyi, giriş anı sırasında algılayamamasından kaynaklanabilir. Beyin bu girdiyi algıladığında kişi bu olayı daha önce yaşadığı hissine kapılabilir.

Ayrıca, beynin sağ lobu ile sol lobunun milisaniyeden daha küçük bir zaman farkı ile çalışmasından da kaynaklanabilir. Bir taraf diğer taraftan önce algıladığı için, geç algılayan taraf bu olayın daha önce yaşanmış olduğu yanılsamasına kapılır. Bu durum sinir aksonlarındaki küçük bir sapmadan

44

kaynaklanır. Yoğun miktarda alkol alımının ertesi sabahı (akşamdan kalma iken) gerçekleşme ihtimali yüksektir.

Araştırmalara göre insanların %50 den fazlası hayatlarında en az bir kere dejavu durumunu yaşamıştır. İnsanların çoğu bir süre sonra, en son ne zaman dejavu yaşadığını unutur. Yaşanılan bir olayın, daha önce de yaşanılmış olması hissine kapılınması nasıl bir durumdur…?

Bir çok insan dejavu yaşadığını söyler. Kimileri dejavunun beyindeki bir algı sorunundan kaynaklandığını düşünürken kimileri de bunu reenkarnasyon ile bağdaştırır.Bilimsel olarak dejavu şöyle açıklanabilir. 5 duyu organımızdan beyne giden sinyaller (özellikle görüntü ve ses) beyin tarafından algılanamayabilir. Oysa algılanamayan bu bilgi beyinde kaydedilmiştir ve ne zaman yaşanıldığı konusunda bir bilgi yoktur. Beyin bu

sinyalleri tekrar aldığında ise kişi bu olayı ikinci defa yaşadığı hissine kapılabilir.

Bunun dışında beynin sağ lobu ile sol lobu arasında mikrosaniyeler seviyesinde bir çalışma süresi farkı vardır. Bir olayı beynin bir tarafı diğer tarafından önce algılar ve bilgi ikinci lobda algılandığında kişi ikinci defa yaşanmış hissine kapılabilir.

Ayrıca yaşanılan olayın daha önce bir benzerinin görülen ve hatırlanmayan bir rüyada yaşanmış olması da muhtemeldir. Şunu da eklemem gerekir ki, insan hafızası değiştirilebilir. Yaşamadığınız bir olayı sürekli yaşamış gibi düşünürseniz; örneğin bir filmde başrol oyuncusunun başına gelen bir olayı kendi başınıza gelmiş gibi tahayyül ederseniz ileride bir gün o olayı gerçekten yaşadığınızı hatırlayabilirsiniz; yani anılarınızı değiştirmiş olursunuz ki bence dejavunun bir sebebi de budur.

www.metroturizm.com.tr


Bahar Geldi LifeYaşam

Şimdi Piknik Zamanı

Sahilde...

46

Sahildesiniz ve güneş battı batacak. Herkes yavaş yavaş gitmeye hazırlanıyor. Ama sizin kumların üzerinden kalkmaya hiç niyetiniz yok. Karnınız da öyle aç ki. Deniz kenarındaki imkanlarınızı fazla zorlamadan, biraz önce gitmeye yeltenen dostlarınızı da dahil edebileceğiniz bir sofra hazırlayabilirsiniz. Tabi önce ateş yakmanız ve bunun için de çevreden yakacak çalı ve odun toplamanız gerekiyor. Pişirmek için en kolay bulabileceğiniz yiyecek sucuk olsa gerek. Sucukları şişlere takarak (şiş yoksa çatala takıp közün üzerine tutarak) ızgara yapıp yanında biber közleyebilirsiniz. Sucukla ketçap ve mayonez iyi gider. Ayrıca

patates ve soğanları alüminyum folyonun içine yerleştirip kenarlarını kapattıktan sonra közün içine saklayarak pişirseniz harika bir lezzet yaratmış olursunuz. Yanan ateşin üzerine ot atarsanız (özellikle de kekik) çok güzel bir koku verir.

Kırda...

Ailenizle birlikte kırda güzel bir gün geçirirken karnınızı da mangal zevkini tadarak doyurmak istiyorsunuz. Mangal partilerinin vazgeçilmez elemanı olan ızgara köfte, evde kolayca hazırlayıp kullanabileceğiniz doyurucu ve lezzetli bir yiyecek. Yanında mevsim salatası, ızgarada biraz pişireceğiniz domates, soğan ve biber oldukça uygun. Soğanı

soymadan alüminyum folyoya sarıp közün içinde bir süre bekleterek pişirirseniz çok farklı bir lezzet yaratmış olursunuz.

Evinizde...

Evinizde bir mangal partisi düzenlemek istiyorsunuz. Sıradan ızgara tariflerinin yerine, konuklarınıza farklı yemekler sunmak istiyorsanız, soslu tavuk ızgara ya da terbiyeli kuzu şişi deneyebilirsiniz. Mantarı yağ ve tuza bulayarak; mısırı ise önce süt ve su karışımında haşlayarak ızgara ederseniz güzel bir sebze tabağı hazırlayabilirsiniz. Mangalın sönmeye yüz tuttuğu zaman ise şişte hellim peyniri yapabilirsiniz. Hellim peyniri çok piştiğinde akmaya başlayacağı için az pişirmeye özen göstermelisiniz.

www.metroturizm.com.tr


S

ahilde, kırda ya da evinizde mangal yakmak istiyorsanız, aşağıdaki öneriler sizi ne pişireceğinizi düşünmek derdinden kurtarırken, etin vazgeçilmezleri olan kekik hakkındaki bilgiler de size yardımcı olacak. Izgarada ne gibi yemekler yapılabilir diye merak ediyorsanız birbirinden leziz tarifler yine burada... Mangal lezzetini yaşamadan önce aşağıdaki önerileri okumanız işinizi kolaylaştıracak...

Mangal için öneriler

www.metroturizm.com.tr

 Izgara yapmadan önce bir baş kuru soğanı ikiye bölüp sulu kısmını ızgara teline sürerseniz etin ızgaraya yapışmasını engellemiş olursunuz.

 Ateşin kor haline gelmesini beklerken biber ve soğanları mangalda pişirebilirsiniz.

 Mangalla işiniz bittikten sonra

iki-üç saat suda beklettikten sonra kullanın.

 Mangalda füme et yapmak

istiyorsanız; eti mangalda yarı yarıya pişirin ve ateşten alın. Ateşe ıslak dallar yerleştirin. Eti tekrar mangala alın. Üzerine kubbe biçimli büyük bir kapak kapatın. Kapak dumanı hapsederek etin füme tadı kazanmasını sağlar.

 Mangalda balık pişirirken tereyağını

 Çöp şişlerin yanmasını engellemek için

 Zamanınız kısıtlıysa eti önce mikrodalga fırında pişirebilir, sonra mangala atabilirsiniz.

ızgaranın telleri hala sıcakken metal bir fırçayla kazıyarak yemek artıklarını çıkarabilirsiniz.

ızgaranın üstüne değil, balığın üzerine sürün. Sebzelerin içinin iyice pişmesini istiyorsanız önce 3 dakika mikrodalgada pişirin. Üzerlerine zeytinyağı sürüp mangalda bir süre daha pişirin.

47


T

LifeYaşam

erbiyeler yemeklerimize verdikleri lezzetin yanında sert et parçalarını da yumuşatırlar.

Etinizi terbiye etmek için cam, porselen veya plastik kaplar kullanın. Alüminyum ve diğer metallerden kötü bir tat bulaşabilir. Fazla derin olmayan bir kap kullanırsanız, terbiye daha fazla yiyecekle

temas eder. Saatte en az bir kez etinizi çevirmeyi unutmayın.

Deniz ürünleri en çok bir saat, kemiği çıkarılmış tavuk göğsü en çok iki saat terbiye edilmelidir. Daha fazla bekletirseniz et dağılır. Sığır etini ise bir gün veya daha uzun süre terbiyede bekletebilirsiniz.

Eti terbiye ederken buzdolabında bekletmeye özen gösterin. Oda sıcaklığında zararlı bakteriler çok daha hızlı çoğalır. Artan terbiyeyi etinizi yerken sos olarak kullanmak isterseniz, çiğ etten bulaşmış olabilecek zararlı bakterileri öldürmek için en az 5 dakika kaynatmanız gerekir.

TERBiYE HAZIRLAMAK İÇİN BEŞ ALTIN KURAL MANGALDA SOSLU TAVUK

1 çorba kaşığı sirke ,1 su bardağı tavuk suyu ,1 su bardağı yoğurt ,1 tatlı kaşığı acı sos ,1 tatlı kaşığı kırmızı biber ,2 çorba kaşığı şeker ,2 çorba kaşığı şeker ,3 çorba kaşığı ketçap ,4 tavuk göğsü

Bir kasede şeker, ketçap, kımızı biber, sirke, acı sos ve tavuk suyunu karıştırın. Birkaç yerinden çizik attığınız tavukları bu sosun içinde yarım saat bekletin. Sostan çıkardığınız tavukları ızgarada pişirin. Üzerine kalan sostan dökerek servis yapın.

TERBİYELİ KUZU ŞİŞ

1 yemek kaşığı acı biber salçası ,2 diş sarmısak ,500 g kuzu fileminyon ,8 adet küçük acı kırmızı biber

Limonun kabuğunu rendeledikten sonra suyunu sıkın ve içine soyulup dövülmüş sarmısağı, biber salçasını katarak karıştırın. Şişlik olarak hazırladığınız fileminyonları, hazırladığınız sosun içine koyarak buzdolabında bir gece bekletin. Ertesi gün eti sudan geçirin. Şişleri tuzladıktan sonra ızgarada pişirin.

SARIMSAKLI TERBİYE

½ çay bardağı kırmızı şarap ,½ çay bardağı sıvı yağ ,1 tatlı kaşığı şeker ,2

48

diş ezilmiş sarmısak ,3 çorba kaşığı soya sosu ,Kekik Tuz, kırmızı biber. Malzemenin tamamını bir kapta karıştırın. Izgara yapmak istediğiniz etleri hazırladığınız sosun içinde, buzdolabında 2 saat bekletin ve ızgarada pişirin.

MANGALDA KÖFTE

1 kg. Kıyma ,1 yumurta ,2 büyük soğan ,6 diş ezilmiş sarmısak ,Kimyon, kekik ,Maydanoz ,Tuz, karabiber ,Yarım ekmeğin içi Kıymanın içine rendelenmiş ve suyu sıkılmış soğanı, ezilmiş sarmısağı, ıslatılıp ufalanmış ekmek içini, ince ince kıyılmış maydanozu, yumurtayı, kimyon, kekik, karabiber ve tuzu katıp 15 dakika kadar yoğurun. Buzdolabında 4 saat bekletin. Istediğiniz büyüklükte parçalara ayırıp ızgarada pişirin.

SOĞAN SOSU

1 kg. Soğan ,1 yemek kaşığı domates salçası ,1 yemek kaşığı domates salçası ,100 ml. Zeytinyağı (1 çaybardağı)

200 gr. Biber sosu ,Tuz Soğanları soyup uzunlamasına dört parçaya bölün ve yağda 5 dakika pembeleştirin. Şeker, salça ve tuzu ekleyip biraz daha kavurun. Sonra sirke katıp ağzı kapalı olarak hafif ateşte 20 dakika,acı sosu katıp ağzı açık olarak 10 dakika kaynatın. Soğuduktan sonra ızgara et veya tavukla servis yapın.

Kekiksiz bir ızgara et düşünmek imkansız. Et yemeklerinin vazgeçilmez baharatı kekik, ete verdiği lezzetin yanında bir çok mucizevi etkiyi de bünyesinde barındırıyor. Kas dokusunu sıklaştırma, zihinsel aktiviteleri hızlandırma ve göz bozukluklarının ilerlemesini yavaşlatma etkilerine sahip.

İçindeki bir çeşit yağ,yaşlanmayı geciktirici etki yapıyor. Bu mucizevi bitki, sigara dumanında bulunan bazı toksik maddelerin vücuttan atılmasında yardımcı. Yatıştırıcı, idrar sökücü, kan dolaşımını uyarıcı, solucan düşürücü etkilerinin yanında grip ve soğuk algınlıklarında da iyi bir antiseptik.

www.metroturizm.com.tr


Van Kedisi

LifeHayvanlar

T

ürkiye'de kedilerden bahsederken ilk akla gelen türlerin başında gelir Van kedisi: Cana yakınlığı, beyaz, ipeksi kürkü, aslan yürüyüşü, tilki kuyruğuna benzeyen uzun ve kabarık kuyruğu, değişik göz renkleri ve suya olan düşkünlüğü ile. Van Kedisi, dünya üzerinde melezleşmeyen, saflığını koruyabilmiş canlıların başında gelir. Bu özelliği onu, hem kedi dünyasının hem de diğer canlıların yıldızı haline getirir. Anadolu'ya tam olarak ne zaman ve nasıl geldiği bilinmeyen Van kedileri, diğer canlılarda olduğu gibi bulunduğu bölgenin şartlarına ayak uydurdular. Türkiye'nin en yüksek dağlarının bulunduğu Doğu Anadolu bölgesindeki yüksek sıcaklık farklarına kürkleri sayesinde kolayca ayak uydurabilir Van

50

kedileri. Yılda en az 6 ay karlarla kaplı bu bölgede uzun tüyleriyle kar ve soğuktan korunurken, yazın birden ısınan hava nedeniyle tüylerini dökerek Van Gölü'nün ılıman iklimine uyum sağlarlar. Ancak yaygın olan yanlış bir inanış vardır ki, o da bu kalın kürkü nedeniyle Van kedilerinin üşümediğidir. Halbuki, kediler, kürkleri kalın olmasına rağmen soğuktan etkilenir ve üşürler.

Van kedilerinin diğer kedilerden ayrılan ilginç bir özelliği vardır. Bu kediler suyu çok severler ve yüzerler. Eğer suya doğru gidiyorsa, bu zorunluluktan değil, sadece zevktendir. Özellikle ılık ve sığ sularda yüzmeyi seven Van kedileri, evlerde musluktan damlayan sulara pati atar ya da banyoda size eşlik eder.

Özellikleri

Van kedilerinin özelliklerinden biri tüylerindeki iki renkliliktir. Hatta bu iki renklilik karakteristik bir özellik olarak bilinir. Bu farklı renkler kulaklarının çevresinde ve kuyruğunda olmak üzere vücudunun iki farklı bölgesinde bulunur. Çok nadir olarak da vücudunda görülebilir.

Van Kedisi'nin postu kalın, tüyleri normal uzunluktadır. Yazın diğer kediler gibi tüy değişimi yaşar ve o dönemde tüyleri azalır. Kışın yeniden eski rengini ve beyaz bir kar topu halini alır. Bu uzun kuyruklarına sahip olmakta bazen zorlanabilirler; öyle ki, başlarını kollarının üzerine koyup, kuyruklarını altlarına alırlar. Van kedileri, diğer türlere oranla

www.metroturizm.com.tr


biraz daha iricedir. Erkeklerde vücut ağırlığı ortalama 3,5kg, iken dişilerde 2.8kg. olur. Vücutları uzun ve kaslı bir yapıda ve kemikleri iridir. Kocaman, geniş pembe kulaklara sahip Van kedisi. Kulaklarda dibe doğru bir yuvarlaklık göze çarpar. Bazen yavruların iki kulağı arasında bir-iki siyah benek görülebilir. Van kedilerinde sağırlığın yaygın olduğu sanılsa da bu Ankara kedisinin bir özelliğidir. Van kedileri, tek göz ve mavi gözlü kedilerde ancak %2-3 civarında sağırlık vardır. Van kedileri gözleri ve tüyleri nedeniyle Ankara kedisi ile sıkça karıştırılır. Van kedilerinin gözleri her ikisi mavi, her ikisi kehribar veya bir gözü mavi diğer gözü kehribar renkte olmak üzere üç çeşit olabilir. Mavi renk, daima turkuvaz mavisi özelliğinde olurken, kehribar rengi farklı tonlarda görülebilir. Mavi gözlü kedilerde, mavi gözlü kısa, kadife kürklü ve mavi gözlü-uzun ipek kürklü kediler diye ayrılır.

Van kedilerinde, yeni doğan yavruların gözleri grimsi renktedir. Yavru kedinin doğumundan 25 gün sonra göz renkleri farklılaşmaya başlar ve 40 gün sonra da göz renkleri netleşir. Van kedileri, her yıl Şubat, Mart ya da Haziran aylarından birinde kızgınlık periyoduna girerler. Bu periyot yaklaşık 10 gün sürer. Kızgınlık döneminde gebe kalırlarsa genellikle o yıl içinde bir daha kızgınlık göstermezler. Gebelik süresi 62 gündür. Gebeliğin birinci ayından sonra karın şişmeye başlar

www.metroturizm.com.tr

ve bu dönemden itibaren karnını kimseye dokundurtmaz. Van kedisi de diğer kedilerde olduğu gibi gözlerden uzakta doğurmayı sevdiğinden, birinci ayın sonundan itibaren ıssız ve karanlık yer aramaya başlar. Van kedisi bir batında dört yavru doğurur. Van kedisi yavrularında genellikle iki kulak arasında bir - iki siyah nokta olduğu görülür. İki siyah nokta taşıyan yavruların çoğu tek renk gözlü olur. Ve bu siyah noktalar, adeta tek-göz kedilerin mührüdür. Ancak baştaki bu siyah noktalar doğumdan sonra bir iki ay içinde kaybolur. Ve bazen sayıları 8-30 arasında değişen miktarda siyah kıllar olarak kalır.Kediler bir sahipten çok bir mekanı benimserler. Kendi hakimiyetlerini kurdukları alanlarda yabancı bir kedinin barınmasına çoğu zaman imkansızdır. Kedilerin mekan değiştirmekteki inatçılığı, Van kedilerinde fazla görülmez. Kediler, yeni yerlerine alışamıyor veya beğenmiyorsa eski evine dönmeye çalışırlar. Hatta kendi evine

dönmeye çalışırken kilometrelerce yol kat etmiş kedileri duymuşsunuzdur. Van kedilerinin farkı, bu yeni yaşama alanlarına 20-30 gün içinde adapte olabilmeleridir.Van kedisi, sevilmekten çok hoşlanır ve kendisine gösterilen sevgiye aynı şekilde karşılık verir. Sevgi istekleri özellikle gebelik döneminde daha artar. Kendisini sevenlerin kucağına çıkıp, okşayan elleri önce hafifçe ısırır sonra yalayarak sevgi gösterisinde bulunur ve mırıldanır. Yemeği verildiğinde yemeden önce minnet göstermek için bacaklara sürünme huyu vardır. Tuvalet ihtiyacını duyduğunda da, kapının önüne giderek miyavlayarak kapının açılmasını ister, eğer kapıyı açan yoksa bunu kendi başına halletmeye karar verir ve kapı koluna uzanıp çekerek kapıyı açar.Van kedileri kendi aralarında ve insanlarla haberleşmek için bir takım sesler çıkarırlar. Çıkarılan bu sesler onların hissi durumları ile ilgilidir. Kedilerin miyavlamaları isteklerine göre çeşitlilik gösterir. Bu miyavlamanın bir kısmı insanlarla olan ilişkileri, bir kısmı yavrularıyla veya erişkinlerde seksüel aktivite ilgili haberleşme şeklidir. İhtiyaçlarına göre çıkardıkları seslerin yüksekliği ve frekansları değişir. Van kedisi sabahleyin sahibiyle karşılaşmasında yüksek sesle miyavlayarak sevincini gösterir. Acıktığında mutfak kapısına doğru giderek, acıktığını belirtecek şekilde miyavlar.

51


LifeSinema

Vizyon tarihi: 12 Nisan 2013

Bir Gevrek, Bir Boyoz, İki de Kumru

Yönetmen: Osman Dikiciler Oyuncular: Ogün Kaptanoğlu, Selçuk Uluergüven, Selen Seyven Özet : Tan 9 sene önce yaşadığı bir gönül kırgınlığı sonrası İzmir'i bir daha geri dönmeyi düşünmeyerek terk etmiştir. Çok yakın bir arkadaşının vefat haberini aldıktan sonra istemeye istemeye İzmir'in yolunu tutar. Selanikli Alexi Hristo ise 55 yıl önce bu güzel kentten göç etmiştir. Sevgili eşini yakın zamanda kaybeden Hristo, onun son dileğini gerçekleştirmek için karısının küllerini İzmir’e götürmek üzere yola çıkar. İkisi de farklı öykülerle bu şehre bağlı olan iki adamın yolu, bindikleri uçakta kesişecektir. Hristo son görevini yerine getirmek ve geçmişiyle yüzleşmek için kente gelir ama peşine hiç de hesapta olmayan ve onun yurt özlemini çok yanlış yorumlamış iki fırsatçı hazine avcısı takılacaktır... Filmin senaristliğini ve yönetmenliğini Osman Dikiciler üstlenirken, kadroda Hristo'yu canlandıran Bülent Arın'ın yanı sıra Ogün Kaptanoğlu, Selen Seyven, Melih Ekener, Somer Karvan, Selçuk Uluergüven gibi isimler yer alıyor...

Suç Ortağı

Vizyon tarihi: 19 Nisan 2013

Yönetmen: Simon West Oyuncular: Nicolas Cage, Malin Akerman, Josh Lucas

Özet : Will Montgomery hapishaneden yeni tahliye olmuş eski bir hırsızdır. 10 milyon dolarlık bir soygun gerçekleştirmiş ama yakalanmıştır. Soyduğu kokain kaçakçısı mafya ise şimdi uğradıkları zarara karşılık kızını kaçırmıştır. Adamların istediği parayı bulması içinse sadece 12 saati vardır. Sevgilisi ile New York'ta bu kadar çok parayı bulmanın yollarını arayan Will'in tek çaresi, özgürlüğünü tehlikeye atıp, eski hırsızlık deneyiminden yararlanmaktır. Yönetmenliğini Simon West'in üstlendiği yapımın senaryosu David Guggenheim'a ait. Fİlmin başrolünde Nicolas Cage yer alırken, kadroda kendisine Malin Akerman, Josh Lucas, Danny Huston ve Malin Akerman eşlik ediyor.

52

Vizyon tarihi: 26 Nisan 2013

Yük

Yönetmen: Erden Kıral Oyuncular: Tülin Özen, Nadir Sarıbacak, Engin Çetinbağ

Özet : Cemal işlediği cinayet sonrası bir madene kaçıp, ölüm korkusu ile saklanır. Peşinde onu kovalayan bir başka adamsa 'öldürmekten' korkmaktadır. Bu iki adamın ortak noktası ise Zeynep adlı bir kadındır. Aslında Cemal ile evli olan Zeynep, bundan seneler önce Cumali adlı bir adamla tutkulu bir ilişki yaşar ama Cumali de evli ve çocukludur... Geriye dönüşler ve şimdiki zaman, geçmiş ve gelecek arasındaki geçişlerle bu üç insanın yaşadıkları öykü beyazperdeye taşınıyor. Senaristliğini ve yönetmenliğini Erden Kıral'ın üstlendiği film gerçek bir öyküden esinlenerek sinemaya aktarılmış. Adana Altın Koza Film Festivali'nin yarışmalı bölümünde yer alan filmin başrollerini ise Tülin Özen, Nadir Sarıbacak ve Tansu Biçer paylaşıyor...

www.metroturizm.com.tr


LifeKitap

Sende Kendimi Buldum

Yazar : Sylvia Day Day

Sakın korkma! Zifiri bir karanlığa açtım gözlerimi. Gideon, yatağı hafifçe çökerterek yanıma oturdu ve üzerime eğilip aramızdaki battaniyenin üstünden kollarıyla sardı bedenimi. Parmaklarımı göğsüne dokundurunca çıplak tenini hissettim. İnledi ve dudaklarını dudaklarımdan ayırmadan bana doğru eğilerek ayağa kalktı; aramızdaki battaniyeleri çekip attı. Crossfire serisinin ilk kitabı Sana Soyundumla başlayan Gideon ile Evanın tutkulu aşkı hiç hız kesmeden sürerken araya eski sevgililerin girmesi, her ikisinin de şiddet dolu geçmişinden karanlık yüzler bu ilişkiyi bambaşka boyutlara taşıyor. Bakalım, namı diğer Bay Tehlikeli ve Gizemlinin bir türlü dile getiremediği korkunç sır aydınlanacak mı? Evanın farkında olmadığı büyük tehlike ne? Sende Kendimi Buldumda, Crossfire serisinin heyecan dozu daha da yükseliyor. "Romantik edebiyatta Dayin çok az rakibi var." Booklist

Güller ve Dikenler

Yazar : Zeynep Arıkan - Theodara Goss

Bu kitap, dünyadaki tüm talihsiz aşklara ithaf edilmiştir. Büyüleyici bir romantizm. Bir araya gelemeyen iki sevgilinin sakladığı müthiş sırlar. Ve onların hikayelerini sonsuza kadar birleştiren benzersiz hazırlanmış bir kitap. Evelyn köydeki kitapçıya yürüdüğünde, hayatının aşkıyla karşılaşacağını bilmiyordu. Brendan Thorne ona bir ortaçağ romantizmi kitabı önerdiğinde, bunun kendisinin gelecekteki hayatını nasıl değiştireceğini bilmiyordu. Bu eski kitap onları lanetinin içine çekmişti sanki. Aşkın iki sesi vardır. Biri erkek biri kadın. Güller ve Dikenlerde, iki sesi birden, o aşkın esas kahramanlarından Brendan ve Evelynden dinleyeceksiniz. Bu talihsiz ve benzersiz aşk hikayesini, kitabın her iki yönünden okuyabilirsiniz. Onların aşkı insanın hem canını acıtan, hem de umutlandıran bir masal. Amazon.comun 14 Şubat Sevgililer Gününde verilebilecek en güzel hediye olarak gösterdiği bu aşk masalı, size sırlarla dolu yeni bir dünyanın kapılarını açacak. Hem de iki kapılı bir dünyanın...

Kendini Arayan İnsan

54

Yazar : Rollo May

Rollo May, şu çok önemli soruyu soruyor: "Acaba gözden kaçırdığımız önemli bir rehber ve güç kaynağı var mı?" Ne geçmiş ne de gelecek açısından hiçbir şeyin kesin olmadığı bir dönemde içsel bütünlük nasıl sağlanabilir? Bu kitap, yaşadığımız bu "Endişe Çağı"nda kişisel bütünlüğümüzü bulmak için yazıldı. Amacımız, çağımızın güvensizliğine karşı durabilmemizi sağlayacak yöntemler bulmak, içimizdeki güç merkezini ortaya çıkarmak ve çok az şeyin güvende olduğu günümüzde, itimat edebileceğimiz değer ve amaçlara ulaşabilmemizi sağlayacak yolu elimizden geldiğince işaret edebilmektir. "İnsanları destek almaya sevk eden şey, duygusal ilişkilerinin sürekli olarak ayrılıkla noktalanması, evlilik planlarını bir türlü gerçekleştirememeleri yahut eşlerinin onları tatmin etmemesi gibi şikâyetler olabilir. Ne var ki konuşmaya başladıktan sonra çok geçmeden ister gerçek isterse hayalini kurdukları eşlerinden aslında kendi içlerindeki bir eksikliği gidermesini yahut bir boşluğu doldurmasını bekledikleri ve bu gerçekleşmediği için endişeye ya da öfkeye kapıldıklarını açığa vuruyorlar."

www.metroturizm.com.tr


VW geleceğin otomobilini üretime sokuyor LifeOtomobil

Yakıt sarfiyatı 0,9 l/100km olan XL1’i yılda 1.000 adede kadar üretebilecek.

56

V

olkswagen XL1 şarj edilebilir hibritin üretim versiyonu Mart’ta Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenecek. Alman otomobil üreticisi bu aracın yakıt tüketiminin 100 km’de 0,9 litre olduğunu söylüyor. Volkswagen bu tutumlu iki kişilik aracı bu yıl içinde üretime sokacağını söylediyse de bir fiyat belirtmedi. Yönetim, VW’nin araçtan yılda 1.000 adede kadar üretmesine izin verdi.

XL1’in üretim versiyonu VW’nin 2011’in başlarında tanıttığı konsepte çok benziyor. Aerodinamik şekilli gövde tamamen örtülü arka tekerlekler ve kapının dış katmanının içine entegre edilmiş yan aynalar (kameralar) içeriyor.

www.metroturizm.com.tr


VW, XL1’in Almanya’nın Osnabrück şehrindeki fabrikada elde üretileceğini söyledi. Porsche Boxster ve VW Golf Cabriolet de bu fabrikada üretiliyor.

XL1’nin gövde panellerinde karbon fiber takviyeli plastik, şasisinde de yoğun şekilde alüminyum kullanılmış. VW otomobilin boş ağırlığının 795 kg olduğunu söyledi.

Şarj edilebilir hibrit güç aktarım sistemi 48 beygir güç üreten 800 cc’lik iki silindirli bir dizel motorla 27 beygir güç üreten bir elektrik motorunu bir araya getiriyor. Güç yedi vitesli, çift debriyajlı bir şanzıman üzerinden aktarılıyor. XL1’in kaputunun altında bir lityum-iyon pil paketi bulunuyor. Otomobil elektrik gücüyle 50 kilometreye kadar yol alabiliyor.

www.metroturizm.com.tr VW XL1’in 100 km/s’de sabit bir şekilde seyretmek için sadece 8,3 beygir güce ihtiyaç duyduğunu söylüyor. İki kişilik otomobil 0’dan 100 km/s’ye 12,7 saniyede çıkabiliyor azami hız da 160 km/s ile sınırlı. 10 litrelik yakıt deposu XL1’e teorik olarak 1100 km’nin üstünde bir menzil sağlıyor. XL1 3,88 metre uzunluğa, 1,67 metre genişliğe ve 1,15 metre yüksekliğe sahip. VW XL1’i ilk Avrupa’da satışa sunacak.

57


LifeOyun

O

yun dünyasının en uzun yarış serilerinden olan Need for Speed, son dönemdeki inişli çıkışlı performansını yükseltmek için bir kez daha oyuncuların karşısına çıktı. Son senelerde Burnout serisinin yaratıcısı Criterion Games'in ellerine emanet olan seri, 2010 yılındaki Hot Pursuit yeniden yapımıyla oyuncuların beğenisi kazanmış, ancak geçen sene çıkan The Run ile bir kez daha olumsuz eleştirilere maruz kalmıştı.

Şimdiyse, Criterion'un belki de Need for Speed serisinin en özel oyunu olan Most Wanted'ı yeniden yapımını üstlendiğini görüyoruz. Peki ama yeni Most Wanted, atasının harika atılımını kaldıracak kadar kaliteli mi? Yoksa sadece isimden yararlanmak isteyen bir hırsız mı?

Criterion Games'in en iyi yaptığı şey, Burnout'un da bu kadar başarılı olmasını sağlayan nedenle aynı hiç kuşkusuz; Arcade öğeleri. Oyunculara en iyi “arcade” havasını sunan serilerden biri olan Burnout'u yaratan ekip, kısmen arcade olsa da genelde kendine has oynanışa sahip NFS'nin başına geçtiğinden beri Need for Speed serisi bir kimlik bunalımı yaşıyor. Çıkan oyunların tamamı, ne tam olarak eski NFS'lerin havasını içeriyor, ne de tam olarak Criterion Games'in iyi olduğu “arcade”

58

havayı barındırıyor. Ancak yeni Most Wanted, Need for Speed serisinin hayranlarını kızdıracak derecede “arcade”, hem de çok fazla.

“Most Wanted” markasının çok fazla takipçisi olduğu malum, ancak yeni Most Wanted atasının izinden hiçbir şekilde gitmemiş durumda. Yarış oyunlarında çok az rastlanan “iyi karakterlere” ev sahipliği yapan ilk Most Wanted'dan sonra, aslında hiçbir hikâye sunmayan yeni MW ilk planda hayal kırıklığı yaşatıyor. Zira oyun, sahip olduğu isimden oyuncuların beklediği pek çok öğeyi içinde barındırmıyor.

Yeni Most Wanted'ın “nasıl” bir oyun olduğuna bakmak için, ismini Most Wanted olarak değil de yeni bir Burnout olarak algılamakta fayda var, zira oyuna bu gözle baktığınızda bir anda kendinizi oldukça eğlenceli bir oynanışla karşı karşıya buluyorsunuz.

Oldukça büyük bir haritaya sahip olan oyun, temel olarak haritanın çeşitli noktalarında yer alan araçları bulma ve bu araçlara ait yarışları lider bitirme üzerine kurulmuş. Bu araçları bulduğunuzda, onları tamamen “normal” halde kontrol edebiliyorsunuz. Onları

www.metroturizm.com.tr


www.metroturizm.com.tr

kullanabilmek için herhangi bir şey yapmıyorsunuz belki, ancak modifiye etmek için her aracın kendine ait yarışlarını bitirmeniz gerekiyor. Örnek vermek gerekirse, bir Porsche ile bitirdiğiniz yarışlardan kazandığınız modifiye parçaları, sadece o araç için geçerli oluyor. Haritadaki başka bir aracı geliştirmek için, o araç ile o araca özel yarışlara katılmanız ve onları bitirmeniz gerekiyor. Bu sistem biraz “kendini tekrar” hissini ortaya çıkarsa da, oynanış süresi olarak oyunun ömrünü epey uzatıyor.

Modifikasyon sistemi ise, Need for Speed serisinin takipçilerini hayal kırıklığına uğratacak şekilde tasarlanmış. İlk Underground'lardaki detaylı modifiye sistemini hatırladığınızda, yeni MW'nin sahip olduğu sistem oldukça sığ kalıyor. Yapımcılar, maalesef oyunculara bu alanda parçaları gerekli alanlara takma özgürlüğünü bırakmış. Bu da önceki oyunlarda modifiye ekranlarında saatler harcayan yarış oyuncularının hoşuna gitmeyecek elbette.

Konu bir yarış oyunu olunca, isminden tutun yaşattığı atmosfere kadar hepsinin önüne geçen bir özellik var elbette; sürüş dinamiği. Tam olarak “arcade” olmasa da, özellikle yarışların kolaylığı nedeniyle NFS'den çok Burnout havası seziyorsunuz. Yarışlarda da durum böyle olunca, oyunun isminin neden Burnout

değil de Most Wanted olduğuna dair düşünceleriniz tekrar ortaya çıkıyor. Zaten yarışlar içerisinde çevreyle etkileşim son derece yoğun ve bu etkileşimi kullanarak tıpkı Burnout'larda olduğu gibi rakiplerinize kaza yaptırabiliyorsunuz.

İşin teknik tarafına bakarsak, Criterion yeni Most Wanted'da iki sene önce Hot Pursuit'de kullandıkları Chameleon isimli motorun geliştirilmiş halini kullandılar. Bu da tıpkı o oyunda olduğu gibi, son derece kaliteli grafikleri ve optimizasyon konusunda kullanıcı dostu bir sonucu beraberinde getirdi. Özellikle dinamik gece gündüz döngüsü, doğa olaylarındaki değişimler konusunda yeni Most Wanted görsel anlamda tam bir şov sunuyor. Araçların modellemeleri de tıpkı çevre modellemeleri kadar iyi. Ses ve müzikler konusunda ise Criterion başarısını devam

ettiremiyor. Araçların sesi bir süreden sonra rahatsız etmeye başlarken, özellikle şarkı seçimleri konusunda yapımcılar oldukça vasat bir performans göstermiş durumdalar. NFS ruhuna ait olmayan şarkı seçimleri, oyunun atmosfer yaratma konusundaki sıkıntılarını daha da alevlendiriyor.

Sonuç olarak Need for Speed: Most Wanted, 2005 yılında çıkan atasının ismini kullanan ancak bu ismi pek de kaldıramayan bir oyun konumunda. İsmi Burnout olsa oyuncular tarafından çok daha çabuk kabullenilecekken, yanlış isim politikası yüzünden eleştiri oklarının hedefi olmuş konumda. Bugünlerde yarış oyunu oynamak isteyen oyuncuların yüzünü güldürecek potansiyele sahip yeni Most Wanted'ı NFS serisine ait olarak oynamazsanız çok daha fazla zevk alırsınız.

59


Metro Petrol’dan Suudi Arabistan’a Büyük Yatırım LifeHaber

Metro Holding iştiraki Metro Petrol A.Ş’nin, Suudi Arabistan Mekke-Medine otoyolunda bu ölçek ve kapsamda ilk olan ve 20 milyon Dolar yatırım maliyeti çıkarılan proje için imzalar atıldı…

yıl gibi bir sürede karşılamayı hedefliyor. Bu proje ile birlikte Türkiye’de dinlenme tesisi işletmeciliğinde en fazla tesise sahip olan Metro Petrol sektördeki deneyimini yurtdışına da taşıyor.

Ortadoğu’da yatırıma devam…

T

ürkiye karayollarında 26 ayrı lokasyonda bulunan 80’in üzerinde tesisi ve 26 akaryakıt istasyonu ile geçtiğimiz yıl 30 milyon kişiye hizmet veren ve 2011 yılında halka arz olan Metro Petrol’ün proje tanıtımı için düzenlediği toplantı, Metro Holding CEO’su ve Metro Petrol Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ertan Çakır ve Metro Petrol Genel Müdürü Kazım Afşar’ın katılımı ile gerçekleşti…

60

Proje için Medine Emirliği’ne bağlı “Medine’yi Geliştirme Kurumu” tarafından oluşturulan ihale, Metro Petrol ve Suudi “Badr AL-Avaliye EST.” şirketinin yüzde 50’şer ortaklığında oluşturulan konsorsiyum ile kazanıldı. Projenin ilk adımı Suudi Arabistan’da 11 Mart 2013’te Medine Emiri Prens Faysal Bin Salman Bin Abdülaziz’in de katılımıyla imzalanan anlaşma ile atıldı. Bir yıl içinde ortalama 3.2 milyon binek araç ve 128 bin otobüs ile yaklaşık 18 milyon kişiye hizmet verilmesi planlanan projede yeme-içme, alışveriş, dinlenme, ibadet, konaklama, araç bakım ve yakıt ikmal gibi hizmetler verilecek. Proje hem Hac ve Umre ziyaretlerinde Mekke Medine şehirleri arasında seyahat eden hacı adaylarının hem de yıl boyunca bu otoyolu kullanacakların ihtiyacı olan tüm

hizmetleri içinde bulunduracak. Suudi Arabistan’da bu kapsamda ilk olacak proje, toplamda 300 bin metrekarelik alanın 150 bin metrekarelik bölümünde karayolunun her iki yönünde konumlandırılarak planlandı. Süreç içerisinde kalan alan üzerine de yeni yatırımlar yapılması planlanıyor. İhale şartnamesinde 2.5 yıl inşaat süresi verilen ancak Metro Petrol’ün 1.5 yılda tamamlamayı planladığı yatırımın maliyeti ise yaklaşık 20 milyon Dolar… Projenin inşaat tamamlandıktan sonra 20 yıl süreyle işletmesini de yürütecek olan Metro Petrol, tüm yatırım maliyetlerini 6.5

Gerçekleştirilen toplantıda konuşan Metro Holding CEO’su ve Metro Petrol Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ertan Çakır “Mekke-Medine otoyolu üzerindeki büyük ihtiyaç sebebi ile hayata geçirdiğimiz proje, kapasite ve kalitesiyle ilk olacak. Dünyanın dört bir tarafından gelen insanlarca sürekli kullanılacak olması nedeniyle özellikle başta bu coğrafyada ve ziyaretçilerin geldiği dünyanın birçok ülkesinde, Metro Petrol ve METRO markalarının uluslararası bilinirliğine önemli katkı sağlayacaktır. Proje ile birlikte Metro Holding olarak, Suudi Arabistan başta olmak üzere Ortadoğu ve yakın coğrafyada ki ülkelerde, karayolu yolcu taşımacılığı, kargo taşımacılığı, otobüs yolcu terminal işletmeciliği, otelcilik, yol tesis işletmeciliği ve gıda perakendeciliği başta olmak üzere önümüze çıkan fırsatları değerlendirmeye ve yatırım yapmaya devam edeceğiz” dedi.

www.metroturizm.com.tr


www.metroturizm.com.tr

Mekke Medine karayolunun ortasında yolun iki yönünde konumlanacak 2 tesisin herbirinde; 8 fastfood, 4 ana restoran, 1 market, 1 hediyelik eşya mağazası, 4 arabaya servis noktası, 36 odalı otel, 1600 kişinin aynı anda ibadet edebileceği cami, ağır vasıta ve binek araçlar olmak üzere 2 akaryakıt istasyonu ve bakım üniteleri, yönetim ofisleri ve lojmanları bulunuyor.

Metro Petrol’ün yılsonu ciro hedefi 400 milyon TL…

Yol üstü dinlenme tesisleri sektörünün Türkiye’de işletme sayısı ve cirosu ile en büyüğü Metro Petrol geçtiğimiz yıl 30 milyon müşteriyi tesislerinde ağırladı. 2011 yılında halka açılan şirketin yurtiçinde 26 farklı lokasyonda 80’i aşkın tesisi ve 26 akaryakıt istasyonu bulunuyor. Suudi Arabistan’da hayata geçecek tesis ile yurtdışı hayalini gerçeğe dönüştüren Metro Petrol’ün hedefi sektördeki birinciliği koruyarak 2013 yılında Türkiye’de 35 milyon kişiyi ağırlamak ve yatırımlara devam etmek… Toplantıda konuşan Metro Petrol Genel Müdürü Kazım Afşar “ Türkiye’nin en büyük 500 şirketi arasında yer alan firmamız 2012 yılı sonu itibari ile 317milyon TL ciroya ulaştı. 2013 yılı ciro hedefimiz ise 400 milyon TL yi aşmak… Özellikle portföyümüze önemli katkı sağlayacak Suudi Arabistan’da hayata geçireceğimiz proje ile büyüyerek var olan tecrübemizi yurtdışına da taşımayı

hedefliyoruz.” dedi. Bu yatırım ile Metro Grubu’nun önemli bir amacını gerçekleştirdiklerini ifade eden Afşar Metro Petrol olarak bundan sonraki en önemli hedefimiz yurt içi yatırımlarının yanı sıra yurt dışında önemli projelere imza atarak büyümek. Önümüzdeki 5 yıllık süreçte Türkiye’de bulunmadığımız bölgeler başta olmak üzere, Ortadoğu ve yakın coğrafya ülkelerinde yol üstü dinlenme tesisleri açmayı planlıyoruz” dedi

Metro Petrol 2011 yılında halka açıldı…

Metro Petrol, 1999 yılında Metro Turizm Petrol Ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şti. unvanıyla faaliyete başladı. 11 Mart 2010 tarihinde nevi değişikliği yapılarak anonim şirket olurken şirket’in unvanı 31

Ağustos 2010 tarihinde Mepet Metro Petrol ve Tesisleri San. Tic. A.Ş. olarak değişti ve hisseleri 2011’de halka arz edildi. Ana faaliyet konusu, tesis ve akaryakıt istasyonlarının işletilmesi olan Metro Petrol’in en büyük tesisleri Bolu Gerede Tesisi, Selimpaşa Tesisi ve İstanbul Otogarı akaryakıt istasyonları.

Karayolları üzerinde sahibi veya işletmecisi olduğu akaryakıt istasyonlarında müşterilerine çeşitli akaryakıt ve petrol ürünlerinin satışını, turizm hizmet sektöründe ise bu istasyonlar ve çeşitli lokasyonlardaki tesislerinde müşterilerine ağırlama, konaklama ve her türlü ihtiyaçların teminini sağlıyor. Metro Petrol, 2011 yılında 293.867.090 TL olan cirosunu 2012 yılında 317.279.101 TL’ye yükseltti

Doğa Koleji öğrencilerinden Metro Petrol’e anlamlı ziyaret

Y

ol üstü dinlenme tesisleriyle 7’den 70’e her yaştan yolcuya hizmet veren Metro Petrol’ü geçtiğimiz günlerde Ataşehir Doğa Koleji 4. Sınıf öğrencileri ziyaret etti. Metro Petrol hakkında bilgi alan ve şirket binasını gezen öğrenciler, Genel Müdür Kazım Afşar ve şirket yöneticilerine “22 Mart Su Günü”ne dikkat çekmek amacıyla su tüketimi ile ilgili

bilinçlendirmeye yönelik sunum yaptılar. Tüm Metro Petrol çalışanlarına su kullanımı konusunda tek tek anket yapan öğrencilere kupa ve İngilizce okuma kitapları hediye edildi. Her öğrencinin ismine göre tasarlanan kupalar üzerinde ise “arka koltukta oturduğunuz ve emniyet kemerlerinizi taktığınız için teşekkür ederiz” notu yer alıyordu.

61


Metro Turizm’de standart belirleme toplantıları başladı LifeMetro Haber

M

etro Turizm, ‘Standart belirleme’ toplantılarının ilkini 27 Şubat Çarşamba günü İstanbul’da gerçekleştirdi. Toplantıya Metro Turizm Genel Müdürü Talat Erden ile firmanın üst düzey yöneticiler ile bölge temsilcileri katıldı.

Basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantının ardından, Metro Turizm Genel Müdürü Talat Erden gazetemize şunları söyledi: “2013 yılını eğitim yılı olarak kabul ediyoruz. Hedefimiz yurt içi ve yurt dışında lider firma olarak yolumuzda başarıyla ilerlemeyi sürdürmek. Türkiye’de otobüsle yapılan taşımacılık her geçen yıl gelişiyor. Yolcumuza daha iyi ve kaliteli hizmet vermek için tüm alt yapımızı eksiksiz olarak geliştiriyoruz. Bizimle seyahat eden her yolcunun, en konforlu ve en güvenli şekilde gideceği yere ulaşmasını sağlamalıyız. İşimizi geliştirmek ve daha iyi yapmak üzere standartlarımızı belirlemek üzere bu toplantıyı yapıyoruz” dedi.

Atlas Yazılım-Metro Turizm iş birliği

Toplantıya, araç takip sistemleri hakkında bilgi vermek üzere katılan Atlas Yazılım, Kurumsal Satış ve Pazarlama Sorumlusu Cömert Agat, mobil tabanlı araç takip sistemini ve Metro Turizm için geliştirdikleri ilave uygulamaları tanıttı. ATS Araç Takip Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamaları ile Android işletim sistemli telefon ve tablet bilgisayarlar için özel olarak geliştirilmiş yazılımlar sayesinde araçların cep bilgisayarlarından ve sayısal haritalar

üzerinden de online olarak izlenebileceğini söyleyen Agat, “Mobil uygulamalarımızda alarm ve uyarı mesajları takip edilebilir, geçmişe yönelik raporlar alınabilir” dedi. Toplantıda sisteme yönelik öne çıkan başlıklar şöyleydi:

• Tesis tanımlamaları ve tesis ihlallerinin sağlıklı bir şekilde kontrolü, • Firmanın mevcut tesis ve terminallerinin sisteme tanımlanarak, tesis giriş/çıkış kontrollerinin doğru şekilde yapılması, • Yolcu Bilgilendirme Sisteminin aktif kullanılır hale gelmesi, • Tesislerde kurulacak ekranlarda trafik yoğunluğunun, araç konumunun tesise giriş/çıkış saatlerinin görüntülenmesi, • Araçların periyodik bakım ve bilgilerinin kontrolü, • Filoda bulunan araçların yedek parça değişim ve periyodik bakım gibi bilgilerinin takibinin sağlanması, • Araç Multimedya Sistem ve diğer özelliklerinin

takibi, • Sürücüye ait Pisikoteknik, SRC, Ceza Puanı gibi bilgilerin takibi Sistem dahilinde 2 yıllık abonelik süresince haritaların ücretsiz olarak güncellenmesi de bulunuyor. Firma kendine ve müşterilere ait bina ve bölgeleri haritaya ekleyerek, kendine özel haritalar oluşturabilir, istenilen anda Google uydu haritalarına da geçiş yapılabiliyor.

2 yıllık sunucu ve abonelik hizmeti

Cömert Agat, “ATS Araç Takip sistemine sahip olunduğunda 2 yıl boyunca sunucu hizmeti, yazılım ve harita güncellemeleri için hiç bir ek ücret ödemesi olmaması, sistemin bir başka avantajı olarak ön plana çıkıyor. İki yılın sonunda abonelik yenilendiğinde, haritalar ve yazılımlar güncellenmeye devam ederken, araç takip cihazının garanti süresi de devam edecek” diye konuştu.

Samsun Metro Turizm’den Passenger Card atağı

S

62

amsun Metro, Metro Turizm’in yolcusuna önemli avantajlar sağlayan sadakat kartı Passenger Card’ın kullanımının artması için, Makro Alışveriş Merkezi’nde tanıtım etkinliği düzenledi. Etkinlikte Passanger Card’ın yolcuya sağladığı avantajlar anlatılırken, kart dağıtımı da yapıldı. Samsun Metro Turizm Personel Müdürü Hakan Çakır, Halkla İlişkiler Amiri Zeynep Zorlu, banko görevlileri Murat Yavşan ve Zeynep Erbay’ın yaptığı tanıtımda konuşan Samsun Metro Turizm Personel Müdürü

Hakan Çakır, “Bu kampanyadaki amacımız yolcularımızın daha hızlı hizmet almasını sağlamakla birlikte, kartlarında biriken puanlarla hem ücretsiz seyahat edebilme imkânı vermek, hem de Metro Turizm’in diğer hizmetlerinden yararlanmalarını sağlamak. Yaklaşık 7 aydır uygulanan kampanya kapsamında Samsun bölgesi olarak 30 bin adet

Passenger Card’ı misafirimiz addettiğimiz yolcularımıza verdik. Bu sayı giderek de artmaktadır. Kart dağıtımlarımız Samsun’un muhtelif yerlerinde devam edecek” dedi.

www.metroturizm.com.tr


www.metroturizm.com.tr

Mevlüt İlgin İlköğretim Okulu Milli Eğitim’e teslim edildi

M

etro Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve karayoluyla yolcu taşımacılığı sektörünün lider ismi Galip Öztürk tarafından Diyarbakır’ın ilçesi Lice’de yaptırılan ve TOFED Genel Sekreteri Mevlüt İlgin’in adı verilen ilköğretim okulu tamamlanarak, Lice Kaymakamlığı’nda imza altına alınan bir protokolle Milli Eğitim Bakanlığı’na teslim edildi. Lice Kaymakamı Özer Özbek ve Milli Eğitim Müdürü Orhan Baburhan’ın da hazır bulunduğu törenden sonra gazetemize bir demeç veren İlgin, “Metro Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve TOFED Kurucu Başkanı Galip Öztürk, sadece hemşehrisi olduğu Samsun’a değil, ülkemizin her noktasında ve hatta yurt dışında bile başta eğitim olmak üzere her alanda yatırımlarda bulunuyor, hayır işleri yapıyor. Dil, din, ırk, millet ayrımı gözetmeden yaptığı bu yardımlar, onun gönlünün ne kadar büyük, gönül gözünün ne kadar açık olduğunu gösteriyor. Okuttuğu, barındırdığı, ayakta kalmasını sağladığı insanların ve biz meslektaşlarının dualarıyla, sıkıntılı günleri atlatacağını ve suçsuzluğuna yürekten inandığımız Öztürk için de adaletin er geç tecelli edeceğini biliyoruz” dedi. Mevlüt İlgin, Lice Kaymakamı Özer Özbek ve Milli Eğitim Müdürü Orhan Baburhan ile okulun devir protokolünü imzaladı.

63


Metro Turizm Müşteri Hizmetleri “Müşteri Odaklılık Eğitim”lerini tamamladı LifeMetro Haber

T

ürkiye genelinde Genel Müdürlük, Bölgeler ve Çağrı Merkezi, Müşteri Hizmetleri Yönetici ve Temsilcilerinden oluşan toplamda 50 çalışanımız çeşitli tarihlerde yapılan “Müşteri Odaklılık” eğitimlerini tamamladılar.

“Eğitim Akademi Danışmanlık” tarafından verilen eğitimlerde; Hizmet, Müşteri Beklentileri, İletişim ve Mükemmel Müşteri Memnuniyeti yaratma konularına değinildi.

Metro Turizm Müşteri Hizmetleri organizasyon ve sistemsel alt yapılarını tamamlayıp eğitimli ve tecrübeli personeli ile hizmet kalitesini yukarılara taşımaya devam ediyor.

Samsun Metro’da birlik ve beraberlik yemeği

Ç

arşamba Metro Turizm İşletmecisi Cemalettin Durmuş, Çarşamba, Terme, Ayvacık, Salıpazarı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları, köy ve mahalle muhtarları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile basın mensuplarını Çarşamba Metro Tesisleri’nde düzenlenen yemekte bir araya getirdi.

Metro Holding Kurucusu Galip Öztürk’ün selamını katılımcılara ileten Çarşamba Metro İşletmecisi Cemalettin Durmuş yemeklerin geleneksel hale getirilmesini istediğini söyledi. Durmuş, “ Siz değerli dostlarımızla bir araya gelmek çok uzun zamandır aklımızdaydı. Bu yemeği bundan sonraki yıllarda da geleneksel hale getirmek istiyoruz. Metro Holding Başkanı Galip Öztürk Bey sizlere

64

selamlarını iletmemi söyledi. İnşallah en kısa zamanda kendisi de aramızda olacaktır. Dünya ve Türkiye genelinde yolcu taşımacılığında bir çığır açan Metro Turizm’in yıllık taşıdığı yolcu sayısı her geçen yıl katlanarak artmaktadır. Bu günlere sizlerle geldik ve sizlerle yolumuza devam edeceğiz. Bizleri kırmayıp aramızda olduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum" dedi.

Başarı hepimizin

atarak 20 milyon 380 bin yolcu taşıdı. Bununla birlikte Metro Holding 2011 yılında CAPİTAL Dergisi’nin ‘En çok istihdam sağlayan firması’ ödülüne layık görüldü. Bu başarıyı sizlerle birlikte yakaladık. Bizleri yalnız bırakmayan değerli dostlarımıza ben de teşekkür ediyorum" diye konuştu. N

Meriç ÖZDEMİR / SAMSUN

Daha sonra söz alan Metro Samsun İşletmecisi Şenol Ayyıldız da konuşmasında yakalanan başarının bir ekip işi olduğunu vurguladı. Ayyıldız, "18 yıldır Metro Turizm'de değişik görevlerde bulundum. 76 ile yolcu taşıyan Metro Turizm, 2012 yılında bir rekora imza

www.metroturizm.com.tr


Metro Turizm’de Kahraman dönemi

www.metroturizm.com.tr

M

etro Turizm Yönetim Kurulu oy birliği ile aldığı kararla genel müdürlük görevine yönetim kurulu üyelerinden Umut Kahraman’ın getirilmesine karar verdi. Sektöre hukuk fakültesi öğrencisi olarak adım atan Umut Kahraman uzun yıllar avukat olarak hizmet verdikten sonra genel müdür yardımcılığı, genel müdürlük, icra kurulu üyeliği, yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundu ve 29 Mart tarihi itibarıyla Metro Turizm’in yeni Genel Müdürü olarak atandı.

Dinamik yapısıyla sektörün lideri konumunda bulunan ve yenilikleriyle otobüsçülüğe farklı bir anlayış getiren Metro Turizm’in kaptan koltuğuna Umut Kahraman getirildi. Galip Öztürk tarafından 3 otobüsle 1992 yılında kurularak Türkiye’nin yollarına çıkan Metro Turizm, bugün on binlerce kişinin ekmek kapısı haline gelirken, 1200 otobüsü ile yüzlerce noktaya ulaşıyor ve her yıl taşıdığı milyonlarca yolcuyla sektör liderliğini açık ara sürdürüyor.

Galip Öztürk’ün öncülüğünde kurulan ve sektörde iz bırakmış birçok ismin önemli katkılarıyla bugünlere gelen Metro Turizm alanına hakim, işini seven ve çıtayı her zaman daha yukarı taşıma hedefindeki başarılı ekibiyle yoluna hızla devam ediyor.

İstanbul Hukuk'ta okurken 2001 yılında Avter’de Hukuk Müşavirliği’nde göreve başlayan ve mezun olup avukat olarak devam eden, ardından 2007 yılında Metro Turizm bünyesine transfer olan Umut Kahraman son beş yıl içinde genel müdür yardımcılığı, genel müdürlük, icra kurulu üyeliği, yönetim kurulu üyeliği görevlerini yürüttü.

Geçen hafta alınan bir kararın ardından Metro Turizm’in kaptan koltuğuna yeniden oturan Umut Kahraman Metro Turizm Organizasyon A.Ş Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Müdürlük görevlerini birlikte yürütecek.

Umut Kahraman Kimdir?

1979 yılında Karadeniz Ereğli’de dünyaya gelen Umut Kahraman, 1997 yılında Karadeniz Ereğli Anadolu Lisesi’nden, 2002 yılında da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Öğrenciliğinin son senesinde Büyük İstanbul Otogarını işleten şimdiki adıyla Avrasya Terminal İşletmeleri A.Ş.'de çalışmaya başladı. Avukatlık görevini yürütürken İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Bölümünde yüksek lisansa başladı. Aynı dönemde İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsü ile UATOD’un ortaklaşa hazırladığı Karayolu Yolcu Taşımacılığı İhtisas Programını bitirdi. “Türkiye’de Karayolu Yolcu Taşımacılığında Rekabet İhlalleri” konulu yüksek lisans tezini hazırlamakta olan Umut Kahraman iyi derecede İngilizce bilmekte olup evli ve bir kız babasıdır.

64


BALIK burcu ünlüleri escartes, Tenesse Williams, Vincent Van Gogh, D Herbert von Karajan, Neşe Karaböcek, Yüksel Uzel, Johann Sebastian Bach, Charlie Chaplin, LifeAstroloji

Joan Crawford, Marlon Brando, Ömer Şerif, Fatih Sultan Mehmet, Dr. Yıldırım Aktuna, Zeki Alasya, Sakıp Sabancı, Kadir İnanır, Pop şarkıcısı Yaşar, Nurgül Yeşilçay, Deniz Akkaya, Hüner Coşkuner, Kayahan

KOÇ BURCU  (21 Mart - 20 Nisan)

Venüs sizi duygusal ve içine kapanık yapıyor. Gizli duygularla başınız dertte benden söylemesi. Sevdiğiniz veya kafanıza taktığınız kişiyi gözünüzde büyütmeyin. Ona verdiğiniz değerin karşılığı olmayabilir. Partner adayınızın bazı sırlarına tanık olabilirsiniz. Bu dönem aşkınızı gizli gizli yaşamak isteyebilirsiniz. İnanılmaz bir güzellik ve çekicilik sergileme zamanı. Aşk yaşamınızda yoğun bir etkileşim içine gireceksiniz. Partnerinizle birlikte romantik günler sizi bekliyor. İKİZLER BURCU  (22 Mayıs - 21 Haziran)

66

Aşk tuzaklarına dikkat etmelisiniz. Karşınıza çıkan kişilerin konuşmalarından etkilenebileceksiniz. İnanma, inandırma kabiliyetiniz artıyor. Ayaklarınızı yerden kesecek güzel ilişkiler için kendinizi kandırmaya hazırsınız. Aşk etrafınızda dolaşıyor. Sürpriz aşklara hazırlıklı olun. Sosyal yaşantınızda kişisel cazibenizin artmasından faydalanabilirsiniz. İlişkiniz varsa; ani çatışmalar ve kavgalar güzel bir beraberliği yok edebilir.

BOĞA BURCU  (21 Nisan - 21 Mayıs)

Eski sevgililerle sosyal bir aktivite de karşılaşabilir ve geçmiş günlerden söz edebilirsiniz. Aşk konusunda istikrarı sağlamanız çok zor. Karşı cinsin güzel konuşmalarıyla sizi etkilemeye çalışmaları sonucunda geçici aşklar gündeme gelebilir. Bu konuda deneyimleriniz oldukça bol olacak. Hiç Uranüs, mars ve geri giden Merkür böylesine içli dışlı olmamışlardı. Kozmik tesadüfler ve eski duyguları tetiklese de, gönül freninizi sağlam tutmak zorundasınız. YENGEÇ BURCU  (22 Haziran - 22 Temmuz)

Oldukça cesur davranırken, hiç kimsenin cesaret edemeyeceği işlere yelken açacaksınız. Görüşeceğiniz kişiler kariyerinizle ilgili size destek sağlayacak kişiler olacaktır. Bazılarınız yakın dostlarınızla güzellik ve sanatsal olayların gündeme geleceği çalışmalar içine girebilirsiniz. Kariyer evinize destek veren ve Güneş’le etkileşim içinde olan Neptün ve Venüs Düşüncelerinizi gizleyecek ve çevrenize karşı daha sır olmak isteyeceksiniz.

www.metroturizm.com.tr


ASLAN BURCU  (23 Temmuz - 23 Ağustos)

Güven duygusunun önemli olduğu bir ay. Yakın çevrenizle güven duygusu çerçevesi içinde yapacağınız iş birliklerinden kazançlar elde edeceksiniz. Birçoğunuz yurt dışı avantajlarını kullanacaklar. Ailenizi ve yakınlarınızı ziyaret edecek, belki de yurt dışında yaşayan kardeş ve akrabalarınızın yanına gideceksiniz….Bazı oluşumlar karşısında tercih etme zorunluluğu ile karşı karşıya kalarak, enerjinizi bölmek zorunda olacaksınız.Satürn aile ilişkilerinize destek vermeye devam ediyor… TERAZİ BURCU  (24 Eylül - 22 Ekim)

Dostluklar ve iş anlaşmaları ön planda olacak. Ayni fikirleri paylaştığınız kişilerle, ortak projeler içinde yapıcı çalışmalar sergileyeceksiniz. Etkileyici konuşmalarınızla bulunduğunuz gruplarda ikna edici özellikleriniz ön plana çıkacak. Bireyselliğiniz ikinci planda kalacak, daha çok sosyal çalışmalar içinde bulunacaksınız. Verimli grup çalışmaları yapacaksınız. Eğitim ve öğretim ile ilgili fırsatlar yakalayacaksınız. YAY BURCU  (23 Kasım - 22 Aralık)

Ev ve aile kavramları önem kazanacak. Hayal kurma yeteneğinizin güçlü olmasıyla beraber, sevdikleriniz için iyi şeyler yapmayı arzulamanız sizi farklı davranışlara koşullandırmış olacak. Sakinlik arayanlar için, bu dönem mükemmel olacak. İç dinginliğinizi sağlama açısından bir fırsat olan bu günlerde, mistik konularla da ilgilenebilirsiniz. Mars, Güneş ve Venüs aile ve yuva evinizde.. KOVA BURCU  (21 Ocak - 19 Şubat)

Sezgilerinizle karşınızdaki kişilere empati yeteneğinizi kullanacaksınız.Uzun zamandır çözmek istediğiniz konular ve fırsatlar ayağınıza gelecek. . Derin düşünceler ve duygular içinde olacaksınız. Bağımsızlık dürtülerinizi önleyemiyorsunuz. Bugün, sezgilerinizin doğrultusunda hareket etmek isteyebilirsiniz. . Geçmişinizle ilgili eski olayları düşündüğünüz zaman, kısa ve gizemli ayraçlara takılıp kalıyorsunuz. Kovalar, uzun yıllar süren bir ilişkisini mutlu bir sona taşıyabilir ve evlenebilirler.

www.metroturizm.com.tr

BAŞAK BURCU  (24 Ağustos - 23 Eylül)

Aşk ve ortaklı evinizde yoğunlaşacak olan Güneş, Uranüs, Mars. Olumlu etkileşimler verecek. Dostluklar ve iş anlaşmaları ön planda olacak. Ayni fikirleri paylaştığınız kişilerle, ortak projeler içinde yapıcı çalışmalar sergileyeceksiniz. Etkileyici konuşmalarınızla bulunduğunuz gruplarda ikna edici özellikleriniz ön plana çıkacak. Kariyerinizle ilgili duygu değişimleri yaşarken, yaşama daha hissi bakacaksınız. Sizi ilgilendiren konularda karizmatik çekim gücünüzü yoğun bir şekilde kullanacaksınız. AKREP BURCU  (23 Ekim - 22 Kasım)

Uyumlu dostluklar ve arkadaşlıklarınız sayesinde bir çok aktivitenin altına imza atacak, yalnız kalmak istemeyeceksiniz. Birliktelikler size mutluluk verecektir. Güneş ve Venüs; 5. evde uyum için olacak ve düşüncelerinizdeki yoğunluğu grup arkadaşlarınızla paylaşma olanakları yaratacaktır. Değişik fikirleri olan kişilerle düşüncelerinizi birleştirmekten büyük zevk alacaksınız. Dikkatli olmanız gereken bir gün. OĞLAK BURCU  (23 Aralık - 20 Ocak)

Eski bir olay yeniden gündeme gelecektir. Aşk ve evlilik gezgeniniz olan ay, duygusal konularla kafanızı karıştıracaktır. Eğer ciddi bir ilişkiyi düşünmüyorsanız, hoş ve güzel günler geçirebileceğiniz ortamların gündeme gelmesi sizi mutlu edecek. Yine ananenizle ve kadınlarla ilgili konular gündeme gelecek. Annenizin destekleyeceği bir işte başarılı olacaksınız. Manevi hazlar sağlayacağınız işler yapacak ve zevk alacaksınız. BALIK BURCU  (20 Şubat - 20 Mart)

Dış görünümünüzle ilgili cesaret isteyen değişimlerde gönüllü davranacak ve cesur tavırlarınızla dikkat çekmeyi başaracaksınız. Ortaklıklar, aşk ve iş ilişkilerinizdeki isteklerinizi kabul ettirme konusunda oldukça kararlı bir tutum izleyeceksiniz. Evlilik ve nişan gibi bir durum varsa, son sözü siz söyleyecek ve ilişkinize hakim ve otoriter bir tavırla yaklaşacaksınız. Venüs”; 1. kişisel evinizde size kombinasyon bir enerji sunacaktır. Akıllı ve mantıklı hareket ediyorsunuz.

67


LifeSağlık Unutmayın

68

www.metroturizm.com.tr


LifeBulmaca M

M

U

R

I

O

P

R

Y

L

E

A

N D

N E

U E

A

A

C

E

K

Ü

N

N

S Z

A R A

K A A Ç

Z

R

S

E

M

A

N

A

H

S

I

A

U

Ğ

O

G

A

V

R

A

Ğ

U

R

D

B

A

U

S

Z

E

Sözcük Avı - 1

D L

İ

R D I

Ğ

R

K

I

L

M

A

B

A

A

G

Ş

Ü

M

Ü

G

Y

L

A

T

E

N

K

S

A

S E

İ

İ

R

A

İ

E

S

T

T

E

İ

T

L

N

O

Z

A

T

R

N

I

T

Z

O

T

S

N

A

70

ERZURUM ISPARTA İZMİR IĞDIR KASTAMONU DÜZCE MANİSA

U R

A

U

O

A

R

T

A

P

Y

N

A

K

S

I

B

Ş

D

Hazırlayan: Armağan Yılmaz

Harf kümesindeki içinde yatay ve dikey olarak yer alan sözcükleri bulup karalayın. Kalan harfler bir deyim oluşturacak.

ANTALYA AYDIN BALIKESİR BARTIN BURSA ÇANAKKALE DENİZLİ

D

Ş

A

C

A

M

R

N

D

M

N

A

R

U

T

E

K

L

M

M

A

İ

Ş

I

O

U

N

B

N

R

İ

Z

U

F

Z

MUĞLA MUŞ NİĞDE ORDU RİZE SAMSUN ŞANLIURFA

TRABZON TOKAT UŞAK VAN GÜMÜŞHANE YOZGAT

Çözüm Sayfa 84’de

www.metroturizm.com.tr


Sözcük Avı - 2

www.metroturizm.com.tr

N

A

Ğ

A

M

A

A

N

İ

T

A

L

S

E

A

T

S

N C

İ İ

C I

V

Ö

A

K

E

F

İ

E

K N

B

Ü

S E

V

T

M

Y

R

Ü

E

E

V

V

P

K

E

İ

İ

Y

B

S

G

A

A

U

R

A

L

B A

Y

İ

R

T

U

D

A

O

J

A

T

İ

C L

O S

Y

Z

O

İ

K

E

Ç

U

L

E

L

A

D

A

R

E

K

N

S

İ

M

R

I

Ü

K

A

Ö

A

İ

H

E

E

N

İ

Z

A

R

E

U

İ

F

E

N

U

M

U

D

Z

M

E

D

T

S O O

T

K T

F

Ğ

Ş

S

U

A

R

J

R R

L

C

A

M

T

O

R

R

Z

L

A

N

T

A

P

M

E

N R

E

L

E

S

M

H

G

E

F

E

A R

M

Hazırlayan: Armağan Yılmaz Harf kümesindeki içinde yatay ve dikey olarak yer alan sözcükleri bulup karalayın. Kalan harfler bir deyim oluşturacak.

ARMAĞAN BABACAN CADALOZ ÇEVİRİCİ DOSTANE ERDEM FENER

GAMZE HASRET IRMAK İTİNA JOKEY KAFES LADES

MALİK NUMUNE OFSET ÖVMEK PERHİZ REJİSÖR SAĞANAK

ŞİFRELİ TABUR USTA ÜTÜPYA VİTES YALI

Çözüm Sayfa 84’de

71


Sayı Bulmaca

LifeBulmaca

72

118 188 313 246 134 386 345 351 472 586 621

1 5 3 2 3

496 147 417

2235 2341 6235 2209 1840 1234 5682

3566

79651 13467 48164 51537 86012 45678 41796 76123 75421

91828 69134 10110 31621 23681 34792 41853

101263 623434 645184

776571 928317 516628 736576 838329 768342 414236 699317 791532

Çözüm Sayfa 84’de

Hazırlayan: Armağan Yılmaz

7 6 4 9 1

5198350 3645199 8710847 2310895 5865021 5112506

67919675 09845672 85105408

www.metroturizm.com.tr


www.metroturizm.com.tr

LifeYol Boyu Tesislerimiz OTOYOL HİZMET TESİSLERİ TANIM

KONUM

TESİS ADI

YERİ

TELEFON

OTOYOL HİZMET TESİSİ

DÖRTDİVAN

GANİTA TESİSLERİ

DÖRTDİVAN- ANKARA YÖNÜ

0374 331 41 23

SHELL

OTOYOL HİZMET TESİSİ

DÖRTDİVAN

KAMYONCU KONAĞI

DÖRTDİVAN- ANKARA YÖNÜ

0374 331 47 43

SHELL

OTOYOL HİZMET TESİSİ

DÖRTDİVAN

GÖZLEMECİ

DÖRTDİVAN- ANKARA YÖNÜ

0374 331 41 23

SHELL

OTOYOL HİZMET TESİSİ

DÖRTDİVAN

METRO DİNLENME TESİSİ

DÖRTDİVAN- ANKARA YÖNÜ

0374 331 44 18

SHELL

OTOYOL HİZMET TESİSİ

DÖRTDİVAN

TAYMEK UNLU MAMÜLLER

DÖRTDİVAN- ANKARA YÖNÜ

0374 331 41 23

SHELL

OTOYOL HİZMET TESİSİ

DÖRTDİVAN

CAFER ET MANGAL

DÖRTDİVAN- ANKARA YÖNÜ

0374 331 27 09

SHELL

OTOYOL HİZMET TESİSİ

DÖRTDİVAN

SHELL

DÖRTDİVAN- ANKARA YÖNÜ

0374 331 30 48

SHELL

OTOYOL HİZMET TESİSİ

DÖRTDİVAN

GANİTA TESİSLERİ

DÖRTDİVAN- İSTANBUL YÖNÜ

0374 331 41 23

SHELL

OTOYOL HİZMET TESİSİ

DÖRTDİVAN

METRO DİNLENME TESİSİ

DÖRTDİVAN- İSTANBUL YÖNÜ

0374 331 44 18

SHELL

OTOYOL HİZMET TESİSİ

DÖRTDİVAN

CAFER ET MANGAL

DÖRTDİVAN- İSTANBUL YÖNÜ

0374 331 27 09

SHELL

OTOYOL HİZMET TESİSİ

YENİKÖY

SABAHATTİN'İN YERİ

YENİKÖY-ANKARA YÖNÜ

0374 212 31 42

OTOYOL HİZMET TESİSİ

YENİKÖY

SABAHATTİN'İN YERİ

YENİKÖY-İSTANBUL YÖNÜ

0374 212 31 42

OTOYOL HİZMET TESİSİ

KÖROĞLU

KÖROGLU PARK

KÖROGLU - ANKARA YÖNÜ

0374 227 70 30

OTOYOL HİZMET TESİSİ

KÖROĞLU

KÖROGLU PARK

KÖROGLU - İSTANBUL YÖNÜ

0374 227 70 30

OTOYOL HİZMET TESİSİ

ÇORLU

METRO DİNLENME TESİSİ

CORLU - EDİRNE YÖNÜ

0262 659 94 94

BP

OTOYOL HİZMET TESİSİ

ÇORLU

METRO DİNLENME TESİSİ

CORLU -İSTANBUL YÖNÜ

0262 659 94 94

BP

OTOYOL HİZMET TESİSİ

LÜLEBURGAZ

AHMETBEY KÖFTECİSİ

EDİRNE-İSTANBUL YÖNÜ

OTOYOL HİZMET TESİSİ

LÜLEBURGAZ

AHMETBEY KÖFTECİSİ

İSTANBUL EDİRNE YÖNÜ

OTOYOL HİZMET TESİSİ

KIRKLARELİ

METROPARK

EDİRNE-İSTANBUL YÖNÜ

0282 583 83 70

OPET

OTOYOL HİZMET TESİSİ

KIRKLARELİ

METROPARK

İSTANBUL EDİRNE YÖNÜ

0282 583 83 70

OPET

OTOYOL HİZMET TESİSİ

SELİMPAŞA

PİTA MARKET

SELİMPAŞA - EDİRNE YÖNÜ

0212 734 39 30

PETROL OFİSİ

OTOYOL HİZMET TESİSİ

SELİMPAŞA

PİTA RESTAURANT

SELİMPAŞA - EDİRNE YÖNÜ

0212 734 39 30

PETROL OFİSİ

OTOYOL HİZMET TESİSİ

SELİMPAŞA

MENEMENCİ ALAATTİN

SELİMPAŞA - EDİRNE YÖNÜ

0212 734 39 30

PETROL OFİSİ

OTOYOL HİZMET TESİSİ

SELİMPAŞA

SAMSİ

SELİMPAŞA - EDİRNE YÖNÜ

0212 734 39 30

PETROL OFİSİ

OTOYOL HİZMET TESİSİ

SELİMPAŞA

SAMPİ

SELİMPAŞA - EDİRNE YÖNÜ

0212 734 39 30

PETROL OFİSİ

OTOYOL HİZMET TESİSİ

SELİMPAŞA

KURUFASÜLYE DE ÇAYELİ

SELİMPAŞA - EDİRNE YÖNÜ

0212 734 39 30

PETROL OFİSİ

OTOYOL HİZMET TESİSİ

SELİMPAŞA

HED-X

SELİMPAŞA - EDİRNE YÖNÜ

0212 734 39 30

PETROL OFİSİ

OTOYOL HİZMET TESİSİ

SELİMPAŞA

HAMBURGERCİ

SELİMPAŞA - EDİRNE YÖNÜ

0212 734 39 30

PETROL OFİSİ

OTOYOL HİZMET TESİSİ

SELİMPAŞA

MEATBALL

SELİMPAŞA - EDİRNE YÖNÜ

0212 734 39 30

PETROL OFİSİ

OTOYOL HİZMET TESİSİ

SELİMPAŞA

MY TEX

SELİMPAŞA - EDİRNE YÖNÜ

0212 734 39 30

PETROL OFİSİ

OTOYOL HİZMET TESİSİ

SELİMPAŞA

PİTA RESTAURANT

SELİMPAŞA - İSTANBUL YÖNÜ

0212 734 39 30

PETROL OFİSİ

OTOYOL HİZMET TESİSİ

SELİMPAŞA

PİTA MARKET

SELİMPAŞA - İSTANBUL YÖNÜ

0212 734 39 30

PETROL OFİSİ

OTOYOL HİZMET TESİSİ

SELİMPAŞA

LEGEND OTEL

SELİMPAŞA - İSTANBUL YÖNÜ

0212 734 39 30

PETROL OFİSİ

OTOYOL HİZMET TESİSİ

SELİMPAŞA

SAMSİ

SELİMPAŞA - İSTANBUL YÖNÜ

0212 734 39 30

PETROL OFİSİ

OTOYOL HİZMET TESİSİ

SELİMPAŞA

MENEMENCİ ALAATTİN

SELİMPAŞA - İSTANBUL YÖNÜ

0212 734 39 30

PETROL OFİSİ

OTOYOL HİZMET TESİSİ

SELİMPAŞA

KAMYONCU KONAĞI

SELİMPAŞA - İSTANBUL YÖNÜ

0212 734 39 30

PETROL OFİSİ

AKARYAKIT İSTASYONU

YOL TESİSLERİ TANIM

KONUM

TESİS ADI

YERİ

TELEFON

Yol Tesisleri Yol Tesisleri Yol Tesisleri Yol Tesisleri Yol Tesisleri Yol Tesisleri Yol Tesisleri Yol Tesisleri Yol Tesisleri Yol Tesisleri

Susurluk Çarşamba Kırıkkale Çorum Çorum Edirne Edirne Aksaray Yozgat Kırşehir

Zirve Tesisleri Zorlu Tesisleri Yağlı Tesisleri Mavi Ocak Tesisleri Ganita Metro Dinlenme Tesisleri Metro Turistik Tesisleri Edirne BP Tapan Tesisleri Marka ParkTesisleri Başkent Mola Park

Susurluk - Balıkesir Çarşamba - Samsun Delice - Kırıkkale Sungurlu - Çorum Çorum - Osmancık Edirne - Üniversite Karşısı Edirne Merkez Konya - Ankara Kavşağı Sorgun - Yozgat Kırşehir - Kayseri Yolu

0266 865 65 55 0362 847 74 92 0318 648 23 59 0364 311 47 72 0364 629 20 80 0284 235 66 66 0284 213 33 11 0382 215 30 05 0354 435 90 46/47 0386 825 70 12 /15

AKARYAKIT İST.

SHELL POAŞ POAŞ SHELL ALPET SHELL BP POAŞ BP

73


LifeMetro Suit

Metro Suıt İle Her Koltuk Bİr Numara Ürün ve hizmetlerini çeşitlendiren, her geçen gün hizmet kalitesini arttıran Metro Turizm, değerli yolcularımıza daha konforlu seyahat sunmak amacıyla Metro Suit ile VIP hizmetini başlattı. Koltuk mesafelerini genişleten ve otobüsü gelişmiş teknoloji ile donatan Metro Turizm, Metro Suit araçları ile yolcularına açık büfe ikramları, multimedya eğlence sistemleri ve kablosuz internet gibi pek çok imkan sunuyor.

Metro Suit, Metro Turizm Yolcuları için Özel Üretildi...

74

Yolcularımıza maksimum rahatlık sağlamak için Mercedes- Benz tarafından 54 koltuk kapasiteli araçlar, 2+1koltuk düzeninde 38 koltuğa indirilerek Metro Suit araçlar için özel olarak yeniden dizayn edilmiştir. Böylece, evinizin rahatlığında, oturma odanızdaki koltuğa yakın bir konfor sunulmaktadır.

Her Koltukta LCD Ekran

Yolculukları daha keyifli hale getirmek için araçlarda her koltukta LCD ekran bulunmaktadır. Yolcularımız, bu ekranlar sayesinde televizyon ve film arşivimizden diledikleri filmleri izleyebilirken, kişisel USB'Ieri ile birlikte kendi eğlencelerini de otobüslerimize taşıyabilmektedir. Yolcularımız, araçlarımızda bulunan kablosuz internet aracılığıyla internete de bağlanabilmektedir.

Açık Büfe ikram Servisi

Yolculuk boyunca, yolcularımıza eğitimli bir servis memuru hizmet etmekte olup açık büfe ikram servisi bulunmaktadır. Yolcularımız dilediği zaman içecek ve yiyecek çeşitlerinden yararlanabilmektedir. Ayrıca açık büfe ikram servisimizde diyet ürünlerde yer almaktadır. Sabahları kahvaltı servisi yapılırken, günün diğer saatlerinde yolcularımızın açlıklarını mola tesisierimize kadar bastırabilecekleri sandviç çeşitleri ikram edilmektedir.

www.metroturizm.com.tr


www.metroturizm.com.tr

LifeMetro Class & Euro

Otobüsünüzü sİz Seçİn Metro Turizm olarak temel amacımız yolcularımızın daha yolculuğuna başlamadan önce kendilerinin nasıl bir otobüste yolculuk yapacaklarını bilmelerini ve biletlerini alırken seçimlerini buna göre yapmalarını sağlamak.

Yolcularımız artık Metro Class araçlarımıza bilet alırken her koltuk arkasında TV ekranı olduğunu biliyor ve bunun güveni ile Metro Class araçlarımızı tercih ediyor. Üstelik yolcularımız koltuk arkası ekranlarda TV izlemenin yanında, film izleme, müzik dinleme ve oyun oynamanın keyfini sürüyor. Kendi film ve müzik arşivinden uzak kalamam diyen yolcularımız için kişisel USB'Ierini yanlarında taşımaları yeterli oluyor. Bu kadar eğlencenin yanı sıra, yolcularımız açık büfe ikram çeşitlerinden yararlanıyor ve diledikleri zaman servis görevlimizi çağırıp dilediği içecek veya yiyeceği isteyebiliyor. Metro CLASS ile Yolculuklar Artık Daha Eğlenceli

Sektöründe hep ilkiere imza atan Metro Turizm, yolcuların kendi seyahat etmek istedikleri otobüs ve otobüs özelliklerini seçmesi adına Metro Suit araçlarından sonra Metro Class araçlarını hizmete aldı. Metro Class, Koltuk arkası TV ekranı olmadan yolculuk edemem diyen yolcularımız için üretildi. Yolcularımızın Konforu için Çalışıyoruz

Metro Turizm'in Avrupa'ya açılan kapısı

Metro Turizm olarak yolcularımıza hep daha konforlu, daha kaliteli ve daha eğlenceli yolculuklar yaşatma arzusundayız. Bu nedenle yeniliklere imza atmak için çalışıyor ve çabalıyoruz. Metro Class da bu arzunun ve çabanın bir sonucu olarak yolcularımıza sunduğumuz en son yeniliğimizdir.

METRO EURO...

Yurtiçinde 76 noktaya sefer düzenleyen Metro Turizm, Metro Euro ile Avrupa ülkelerine konforlu ve ekonomik seyahat olanağı sağlıyor. Metro Euro; Filosundaki 54 adet otobüs ile alışık olduğunuz Metro Turizm konforunda hizmet veriyor. Metro Turizm, Yurtiçinde 76 noktaya yaptığı seferler ile bağlantılı olarak biletinizi aldığınızda, yurtdışı yolculuğunuzu yurtiçi transferlerle tamamlayabilme imkanı sunuyor. Sizi de konforlu ve ekonomik yurtdışı seyahatleriniz için METRO EURO'YA bekliyoruz.

M

Detaylı bilgi almak ya da online bilet satın almak için

444 34 55

www.metroturizm.com.tr

Seferlerimiz ile ilgili bilgiler İstanbul - Atina (Cumartesi Hariç Her gün Saat 18.00) Atina - İstanbul (Cumartesi Hariç Her gün Saat 16.00) İstanbul - Selanik (Haftanın Her günü Sabah Saat 10.00 ve Akşam Saat 22.00) Selanik - İstanbul (Haftanın Her günü Sabah Saat 10.00 ve Akşam Saat 22.00)

75


LifeŞehir İçi Servis Hizmetlerimiz

76

www.metroturizm.com.tr


LifeBölge ve Satış Noktalarımız ADANA OTOGAR ALTIKAT ADAPAZARI OTOGAR

AKYAZI AKYAZI ÇARŞI ARİFİYE CAMİLİ ÇARK ÇEŞME MEYDANI GEYVE HENDEK KAMPÜS KAMPÜS YURT KARAAĞAÇ DİBİ KARAMAN KAYNARCA KUZULUK ORMAN İŞLETME OTOGAR EFE TUR. PAMUK OVA PATATES HALİ SAPANCA SERDİVAN OKUL TEK AĞRI AĞRI PATNOS TUTAK ELEŞKİRT AFYON OTOGAR

78

ESKİ OTOGAR CEZAEVİ AKSARAY OTOGAR ANKARA CADDESİ BANKALAR CAD. ESKİ OTOGAR GÜLAĞAÇ TOKİ AMASYA OTOGAR MERKEZ ANKARA AŞTİ AŞTİ 16 KIZILAY KÜÇÜKESAT A.EĞLENCE TEPEBAŞI A.EVLER CEBECİ İNCİRLİ DUTLUK AÇARŞI ERYAMAN YENİMAHALLE DEMETEVLER SİNCAN ELVANKENT 1 ETİMESGUT POLATLI DİKMEN ÇANKAYA YILDIZ BAHÇELİEVLER 1 ÇAYYOLU ABİDİNPAŞA ÇEVRELİ ASKABAT PURSAKLAR TUNUS CAD. ÇUBUK ULUS MERKEZ BEYPAZARI NALLIHAN KORU MİGROS GÖLBAŞI ANTALYA OTOGAR LİMAN ALTINKUM UNCALI MELTEM YÜZÜNCÜ YIL TRT GÜLLÜK MURATPAŞA MEYDAN IŞIKLAR KOMAŞ DEDEMAN BARINAKLAR ÖRNEKKÖY DOKUMA SAKARYA PARKI VARSAK ALANYA OTOGAR ALANYA KONAKLI ALANYA AVSALLAR ALANYA ÇARŞI ALANYA ÇİMTUR ALNYA MAHMUTLAR MHMTLAR IŞIKLAR MANAVGAT 1 MANAVGAT 2

0322 429 44 41 0322 457 57 45

0264 444 34 54 0264 276 41 41 0264 418 46 86 0264 418 11 87 0264 229 54 05 0264 251 32 34 0264 274 20 60 0264 371 30 30 0264 517 75 99 0264 614 58 50 0264 346 04 66 0264 346 02 50 0264 277 74 23 0264 221 32 83 0264 871 39 40 0264 437 85 20 0264 276 42 44 0264 276 70 60 0264 551 45 46 0264 281 79 00 0264 582 72 54 0264 211 10 39 0264 275 03 54

0472 215 11 54 0472 616 20 21 0472 441 21 98 0472 711 27 63

0272 229 98 98 0272 229 98 99 0272 213 28 09 0272 216 80 03

0382 215 25 55 0382 212 14 33 0382 212 70 58 0382 212 14 77 0382 431 31 31 0382 216 07 24

0358 218 99 47 0358 218 00 09

0312 224 00 12-13 0312 224 07 33 0312 419 37 71-72 0312 419 01 43 0312 323 11 41 0312 360 39 91 0312 318 27 90 0312 320 13 07 0312 359 53 22 0312 357 14 09 0312 250 70 20 0312 281 24 41 0312 343 17 15 0312 334 54 43 0312 271 82 17 0312 260 66 11 0312 244 07 38 0312 622 96 99 0312 480 19 53 0312 440 39 43 0312 223 95 95 0312 235 15 14 0312 367 20 50 0312 316 50 16 0312 222 07 95 0312 328 54 10 0312 419 10 06-07 0312 837 40 08-09 0312 310 34 55 0312 763 13 02 0312 785 15 77 0312 241 18 19 0312 484 86 84

0242 331 10 55-56 0242 259 21 68 0242 228 43 20 0242 226 06 82 0242 237 12 89 0242 243 83 70 0242 248 25 54 0242 244 62 89 0242 243 25 01 0242 322 00 61 0242 244 68 09 0242 312 17 06 0242 316 31 26-27 0242 324 26 40 0242 349 53 61-62 0242 334 57 41 0242 325 15 55 0242 326 92 23-24 0242 512 74 30 0242 565 20 99 0242 517 27 75 0242 513 16 11 0242 527 45 55 0242 528 63 06 0242 528 61 66 0242 746 69 07-08 0242 746 01 52

SİDE SERİK BELEK FİNİKE KUMLUCA KEMER GAZİPAŞA KORKUTELİ KAŞ KALKAN ARTVİN OTOGAR ARTVİN ÇARŞI ARHAVİ OTOGAR BORÇKA HOPA

ŞAVŞAT ARDANUÇ YUSUFELİ AYDIN DİDİM KUŞADASI NAZİLLİ OTOGAR SÖKE BALIKESİR MERKEZ OTOGAR ESKİ GARAJ YEŞİLLİ BARTIN OTOGAR YUKARI ÇARŞI HENDEK YANI ESKİ TERMİNAL KEMER KÖPRÜ KOZCAĞIZ AMASRA ÇAKRAZ AVARA TEKE ÖNÜ KURUCU ŞİLE BATMAN MERKEZ OTOGAR BAYBURT OTOGAR MERKEZ BİNGÖL BİNGÖL SOLHAN BİTLİS BİTLİS OTOGAR TATVAN TATVAN ÇARŞI TATVAN ORDUEVİ AHLAT HİZAN GÜROYMAK BOLU MERKEZ TERMİNAL MENGEN BURDUR OTOGAR ÇARŞI TERMİNAL GÖLHİSAR ÇAVDIR TEFENNİ BURSA OTOGAR ESKİ FAKÜLTE ZAFER PLAZA KRŞ. NİLÜFER SETBAŞI ETBALIK KESTEL GÜRSU ETBALIK 2 GÖRÜKLE KAMPÜS MUDANYA ORHANGAZİ GEMLIK EMEK CUMALIKIZIK ŞÜKRANİYE HEYKEL DİKKALDIRIM İZNİK İNEGÖL KARACABEY KEMALPAŞA ÇANAKKALE KÜÇÜKKUYU BİGA ÇARŞI EZİNE GELİBOLU OTOGAR LAPSEKİ ÇAN ÇANAKKALE ÇORLU AĞIRBAKIM TERMİNAL OLİMPİYA ŞUBESİ SANTRAL YAZIHANE SALI PAZARI ŞUBESİ HAVUZLAR ŞUBESİ BALIKLI ŞUBESİ SAĞLIK ŞUBESİ 1

0242 753 34 04 0242 712 51 17 0242 715 22 20 0242 855 60 90 0242 889 03 88-98 0242 814 66 64-65 0242 572 60 82-84 0242 843 54 66 0242 836 38 88 0242 844 31 11 0466 212 43 94 0466 212 45 24 0466 312 45 18 0466 414 47 54 0466 351 42 43 0466 351 57 25 0466 517 16 36 0466 611 28 88 0466 811 23 73

0256 811 36 15 0256 612 91 12 0256 312 36 36 0256 213 50 55 0256 512 49 45

0266 246 60 70 0266 245 54 55 0266 244 46 04

0378 220 00 34 0378 227 80 99 0378 227 28 78 0378 227 57 75 0378 227 92 00 0378 233 19 97 0378 315 40 00 0378 335 61 66 0378 345 85 55 0378 528 30 10 0378 518 17 06

0488 213 25 25 0488 212 00 72

0458 211 20 52 0458 211 72 60 0426 213 78 90 0426 711 30 74

0434 226 92 35 0434 827 38 82 0434 827 38 85 0434 827 38 83 0434 410 65 56 0434 611 15 33 0434 511 20 01

0374 212 42 42 0374 213 62 62 0374 355 22 24

0248 234 44 64 0248 234 48 00 0248 411 55 15 0248 427 20 63 0248 491 28 54

0224 261 54 40 0224 368 91 77 0224 222 12 35 0224 240 13 70 0224 326 86 66 0224 331 90 70 0224 372 53 41 0224 371 55 45 0224 331 90 70 0224 442 82 36 0224 544 99 24 0224 572 42 21 0224 513 12 12 0224 243 93 72 0224 331 76 47 0224 360 87 45 0224 220 05 63 0224 239 35 70 0224 757 15 17 0224 715 33 55 0224 676 15 46 0224 613 26 66

0286 752 52 82 0286 316 11 00 0286 213 12 60 0286 618 22 50 0286 566 58 20 0286 512 30 20 0286 416 73 63 0286 213 11 60

0282 685 44 03 0282 673 68 83 0282 651 85 05 0282 651 89 97 0282 692 23 68 0282 653 30 30 0282 686 65 22

SAĞLIK ŞUBESİ 2 ULAŞ ŞUBESİ OTOGAR YAZIHANESİ 1 OTOGAR YAZIHANESİ 2 OTOGAR YAZIHANESİ 3 SİLİVRİ ŞUBE ÇORUM OTOGAR SUNGURLU DENİZLİ OTOGAR ÇINAR TERMİNAL DİYARBAKIR OTOGAR GENEL MÜDÜRLÜK BİSMİL DÜZCE DÜZCE EDİRNE EDİRNE OTOGAR ORDUEVİ ÇARŞI ÜNİVERSİTE ZOGO BACA ESENTEPE ELAZIĞ OTOGAR ESKİŞEHİR OTOGAR MERKEZ ADAPAZARI VİŞNELİK MEVSİMTUR TAŞKÖPRÜ KIZILCIKLI BAĞLAR YENİKENT OĞUZHAN MERKEZTOUR SÜTLÜCE TEPEBAŞI GAZİANTEP OTOGAR HÜKÜMET KONAĞI BİNEVLER ATATÜRK BULVARI DÜZTEPE 1 DÜZTEPE 2 GİRESUN MERKEZ OTOGAR BULANCAK DERELİ DUROĞLU KEŞAP PİRAZİZ YOLAĞZI TİREBOLU GÜMÜŞHANE OTOKAR TORUL KÜRTÜN ÖZKÜRTÜN HATAY OTOGAR YAYLADAĞ TER. SAMANDAĞ TER. ESKİ OTOGAR İSKENDERUN CUMHURİYER TER. KURTULUŞ KIRIKHAN DÖRTYOL KAMPÜS ORMAN İŞLETME ISPARTA ISPARTA İSTANBUL / ANADOLU ACIBADEM ADATEPE ALEMDAĞ BOSTANCI (ALTINTEPE) BOSTANCI (DÖRTYOL) CEVİZLİ ÇEKMEKÖY (MADENLER) ÇEKMEKÖY (MİGROS) ÇENGELKÖY ÇİFTEHAZUZLAR DUDULLU BAREM FISTIK AĞAÇI GÜZELYALI HAREM ADAPAZARI HAREM 5-6 HAREM 1 HAREM 9 İÇERENKÖY KADIKÖY KARTAL KAVACIK KAYNARCA KAZIM KARABEKİR KOŞUYOLU KOZYATAĞI KURFALI KURTKÖY KUYUBAŞI KUZGUNCUK KÜÇÜKBAKKALKÖY KÜÇÜKYALI

0282 686 69 95 0282 655 54 22 0282 652 10 73 0282 651 77 00 0282 651 43 49 0212 728 57 28

0364 224 28 40 0364 311 34 19

0258 264 55 56 0258 242 77 74

0412 235 45 25 0412 228 21 85 0412 415 70 70 0380 523 02 92

0284 226 00 60 0284 212 10 23 0284 214 14 33 0284 213 17 55 0284 213 86 67 0284 236 99 99 0284 236 88 99 0424 224 78 79

0222 227 26 27 0222 217 41 41 0222 226 63 43 0222 220 17 50 0222 226 27 24 0222 231 41 44 0222 321 28 18 0222 239 45 65 0222 322 26 01 0222 234 45 66 0222 321 28 16 0222 335 28 93

0342 328 96 55-56 0342 333 00 20 0342 338 91 00 0342 231 38 70 0342 250 61 39 0342 250 51 39

0454 212 43 43 0454 215 16 43 0454 318 18 20 0454 381 35 35 0454 253 70 78 0454 641 30 05 0454 361 48 98 0454 649 60 94 0454 411 50 66

0456 213 28 28 0456 611 29 09 0456 711 69 61 0456 721 50 55

0326 227 18 50 0326 471 34 55 0326 512 41 67 0326 214 66 29 0326 615 15 45 0326 214 66 39 0326 214 66 59 0326 334 82 62 0326 712 91 91 0326 245 55 80 0326 215 72 75 0246 228 00 55

0216 327 72 11 0216 399 18 28 0216 484 34 55 0216 388 96 58 0216 463 04 12 0216 371 89 75 0216 640 13 90 0216 640 25 52 0216 422 21 00 0216 368 36 68 0216 313 30 97 0216 532 33 23 0216 494 36 36 0216 310 92 10 0216 391 81 31 0216 530 05 02 0216 310 92 10 0216 574 05 12 0216 418 55 01 0216 374 18 35 0216 425 85 20 0216 390 17 74 0216 631 26 29 0216 340 09 29 0216 302 17 10 0216 671 08 80 0216 595 21 12 0216 541 43 23 0216 495 39 04 0216 576 76 66 0216 518 49 50

LİBADİYE MALTEPE ÖRNEK MAHALLESİ PAŞABAHÇE PENDİK 1 PENDİK 2 PENDİK 4 PENDİK ADLİYE RAHMANLAR SAMANDIRA SAMANDIRA TESİS SARIGAZİ SOĞANLIK SULTANBEYLİ MERKEZ SULTANBEYLİ OTOGAR ŞİLE TAŞDELEN TAVUKÇUYOLU TEPEÜSTÜ TUZLA MERKEZ TUZLA İÇMELER UĞUR MUMCU UZUNDERE ÜMRANİYE ÜSKÜDAR YAVUZTÜRK YEDİTEPE YENİ ÇAMLICA YENİDOĞAN YENİSAHRA ZÜMRÜT EVLER İSTANBUL / AVRUPA REZERVASYON

4.LEVENT 50.YIL ATRIUM AKSARAY İRAN AKSARAY EMNİYET AKSARAY VATAN ALİBEYKÖY TESİS ALİBEYKÖY ARNAVUTKÖY AVCILAR AVCILAR İGS AVCILLAR PARSELLER AVCILAR TESİS AVCI HOCA DURAĞI AYAZAĞA B.PAŞA OTOGAR 49-50 B.PAŞA OTOGAR 32-33 B.PAŞA OTOGAR 3 B.PAŞA OTOGAR 164 B.PAŞA OTOGAR 111-112 B.PAŞA OTOGAR 115-116 B.PAŞA OTOGAR 121 BAĞCILAR BAĞCILAR ÇİFTLİK BAĞCILAR DERE BAĞCILAR TABYA BAĞCILAR YAVUZ BAHÇELİEVLER C.KAHVE BAHÇELİEVLER İSKİ BAHÇELİEVLER SOĞANLI BAKIRKÖY BAKIRKÖY OSMANİYE BALAT BEŞYÜZEVLER 2 BEŞİKTAŞ BEŞYÜZEVLER TAŞKÖPRÜ BEYLÜKDÜZÜ BÜYÜKÇEKMECE BÜYÜKÇEKMECE E5 ÇAPA CENGİZ TOPEL CENNET ÇAĞLAYAN ÇAYIRBAŞI ÇELİKTEPE DAVUTPAŞA YTÜ DUDULLU TESİS ETİLER TRAVEL ESENYURT KÖYİÇİ ESENYURT TABELA ETİLER HİSARÜSTÜ EYÜP FATİH FATİH KADINLAR PAZARI FERAHEVLER FERİKÖY FİRÜZKÖY DEPO GAZİ MAHALLESİ GAZİOSMANPAŞA GOP HAVUZBAŞI GÜLTEPE GÜLTEPE BACADİBİ GÜLTEPE DERE GÜNEŞLİ GÜNGÖREN HAZNEDAR İKİTELLİ İKİTELLİ BAŞAKŞEHİR İNÖNÜ MAHALLESİ İSTİNYE K.C. TEPEÜSTÜ K.MUSTAFAPAŞA KAĞITHANE KASIMPAŞA KIRAÇ

www.metroturizm.com.tr

0216 481 09 39 0216 305 57 55 0216 315 61 42 0216 680 35 46 0216 491 78 56 0216 491 01 37 0216 506 20 06 0216 511 25 11 0216 360 92 07 0216 561 74 34 0216 561 97 97 0216 481 20 60 0216 671 02 32 0216 496 24 80 0216 592 61 81 0216 71 034 90 0216 312 99 01 0216 415 55 15 0216 499 66 32 0216 446 79 42 0216 494 29 55 0216 475 99 20 0216 419 22 00 0216 329 54 80 0216 310 64 17 0216 523 49 50 0216 471 29 72 0216 661 20 72 0216 311 87 72 0216 360 92 07 0216 427 32 97

0212 658 32 32 444 34 55 0212 280 12 11 0212 668 92 78 0212 560 63 62 0212 635 91 44 0212 589 06 14 0212 621 34 77 0212 625 17 34 0212 627 58 94 0212 597 55 68 0212 509 53 54 0212 509 91 70 0212 690 29 90 0212 509 06 00 0212 428 52 53 0212 289 58 49 0212 658 17 17 0212 658 34 32 0212 658 06 55 0212 658 01 66 0212 658 23 53 0212 658 07 31 0212 658 10 51 0212 634 60 00 0212 630 46 26 0212 435 29 64 0212 461 66 61 0212 429 44 08 0212 504 91 52 0212 641 32 91 0212 643 55 13 0212 570 89 92 0212 561 20 32 0212 521 12 20 0212 609 12 62 0212 261 57 77 0212 618 99 66 0212 872 50 24 0212 881 69 82 0212 882 22 11 0212 589 43 40 0212 626 20 46 0212 592 01 69 0212 222 88 99 0212 242 44 90 0212 270 50 13 0212 481 31 55 0212 590 07 00 0212 279 89 61 0212 699 40 94 0212 699 77 47 0212 265 08 74 0212 501 80 60 0212 521 33 15 0212 635 42 02 0212 262 65 63 0212 219 51 52 0212 423 41 46 0212 650 80 17 0212 545 76 76 0212 418 93 95 0212 281 41 40 0212 278 45 00 0212 279 50 04 0212 651 50 50 0212 643 57 57 0212 641 45 42 0212 470 04 86 0212 486 12 15 0212 426 83 83 0212 277 04 99 0212 601 01 99 0212 631 59 15 0212 351 64 55 0212 253 17 47 0212 689 36 61


KİRAZLI 0212 656 25 15 KUYUMCUKENT AVM 0212 603 20 71 0212 477 94 74 KÜÇÜKKÖY LEVENT TRAVEL 0212 319 28 40 0212 656 77 96 MAHMUTBEY MASLAK P.MAH. 0212 285 48 21 0212 267 10 07 MECİDİYEKÖY OKM DÖRTYOL 0212 253 22 23 0212 250 50 65 OKM ŞARKKAHVESİ OKMEYDANI 0212 254 77 40 0212 581 19 19 PAZARİÇİ PALMİYE 0212 477 79 54 SANAYİ MAHALLESİ 0212 283 83 32 SARIYER 0212 242 34 23 SEFAKÖY 0212 541 91 38 SEYRANTEPE 0212 324 13 81 SİLİVRİ ÇARŞI 0212 728 58 85 SİLİVRİ E5 0212 727 57 28 0212 728 28 98 SİLİVRİ OTOGAR SULTANAHMET 0212 527 70 85 SULTANAHMET HANNORA 0212 528 95 32 SULTANAHMET TRAVEL 0212 520 45 05 0212 619 26 39 SULTANGAZİ ŞİRİNEVLER DEREYOLU 0212 551 73 97 0212 442 20 50 ŞİRİNEVLER MERKEZ ŞİŞLİ 0212 248 58 13 TAKSİM 0212 293 92 03 YAYLA 0212 557 47 36 YENİBOSNA 0212 652 48 38 YEŞİLPINAR 0212 650 55 00 YEŞİLPINAR TESİS 0212 650 81 81 YILDIZ TEKNİK ÜNİV. 0212 327 70 10 YUNUS EMRE 0212 650 44 25 ZEYTİNBURNU ADLİYE 0212 415 02 26 ZEYTİNBURNU B.T. CAMİ 0212 547 68 78 ZEYTİNBURNU ÇIRPICI 0212 558 27 10 İZMİR İZMİR OTOGAR 0232 472 02 22 ALİAĞA 0232 616 83 30 BASMANE 0232 446 32 00 BERGAMA 0232 632 52 52 B.STAT 0232 339 81 26 BOSTANLI 0232 362 02 52 BUCAK HEYKEL 0232 420 25 14 BUCAK ÜÇK. 0232 420 18 78 ÇEŞME ÇARŞI 0232 712 12 20 ÇEŞME ILICA 0232 723 24 77 ÇEŞME OTOGAR 0232 712 00 35 ÇİĞLİ 0232 329 78 68 GAZİEMİR 0232 252 50 59 GİRNE 0232 369 65 44 KARŞIYAKA 0232 369 25 31 MENEMEN 0232 831 06 66 MENEMEN ÇARŞI 0232 831 07 77 NARLIDERE 0232 238 11 26 ÖZKANLAR 0232 348 42 22 SERİNKUYU 0232 367 66 43 ŞİRİNYER 0232 438 38 48 TELEFERİK 0232 278 83 70 URLA MERKEZ 0232 754 71 21 ÜÇKUYULAR 0232 247 40 18 ÜÇYOL 0232 256 19 52 KOZAĞAÇ 0232 440 32 24 GEDİZ 0232 275 00 08 B.MİGROS 0232 348 48 19 İZMİT MERKEZ 0262 311 62 93 HALKEVİ 0262 321 92 15 ALİ KAHYA 0262 365 12 61 60.EVLER 0262 239 81 46 YENİKENT 0262 233 67 45 DERİNCE 0262 239 57 84 TÜTÜNÇİFTLİK 0262 527 36 27 KÖRFEZ 0262 527 77 30 YUVACIK 0262 344 38 58 DEĞİRMENDERE 0262 427 04 04 GÖLCÜK 0262 414 99 50 KAHRAMANMARAŞ OTOGAR 0344 235 29 99 ELBİSTAN 0344 412 00 41 AFŞİN 0344 511 99 49-50 KARABÜK KARABÜK OTOGAR 0370 412 22 00 0370 412 22 01 0370 412 22 02 0370 412 13 14 ÇARŞI ACENTESİ 0370 412 26 26 SAFRANBOLU 0370 712 63 36 SAFRANBOLU OTOGAR 0370 712 46 00 KARAMAN OTOGAR 0338 213 19 19 ÇARŞI ŞUBE 0338 212 52 53 KASTAMONU MERKEZ 0366 215 45 45 OTOGAR SANTRAL 0366 215 46 64 ÇARŞI YAZIHANE 0366 212 45 45 DEVREKANİ 0366 638 17 94 ARAÇ 0366 362 24 24 İĞDİR 0366 372 72 49 SEYDİLER 0366 668 42 72 KÜRE 0366 751 24 02 İNEBOLU 0366 811 22 28 DADAY 0366 616 15 16 TAŞKÖPRÜ 0366 417 55 51 GERMEK 0366 442 50 15 KAYSERİ OTOGAR 0352 327 00 38 HUNAT 0352 231 66 38 TALAS 0352 437 18 78

SİVAS CAD. 2 ERCİYES ÜNİV. BÜNYAN EMEK FATİH NİL EMLAK KIRŞEHİR KIRŞEHİR KAMAN KOCAELİ GEBZE MERKEZ GEBZE TERMİNAL GEBZE IŞIKLAR GEBZE BEYLİKBAĞI OTEL ASYA (MERKEZ) YENİKENT KONYA OTOGAR ZAFER ÇAMLIKÖŞK ŞATAFORM MEVLANA KAMPÜS KİPA MERAM YAKA MALİYE NALÇACI ESKİ GARAJ BOSNA TANSAŞ KARAMAN ÇEVRE YOLU AKŞEHİR KULU SEYDİŞEHİR BEYŞEHİR ILGIN KÜTAHYA KÜTAHYA TAVŞANLI MALATYA OTOGAR MALATYA MERKEZ MANİSA OTOGAR AKHİSAR AKHİSAR ÇARŞI TURGUTLU MARDİN MARDİN NUSAYBİN KIZILTEPE KIZILTEPE ÇARŞI MEYDAN MERSİN OTOGAR MEZİTLİ POZCU YAŞAT SİLİFKE ÇAĞDAŞ KENT TARSUS TARSUS ÇARŞI MUĞLA MUĞLA DATÇA DATÇA ÇARŞI MARMARİS MARMARİS ÇARŞI İÇMELER YATAĞAN BODRUM MİLAS MİLAS 2 YALIKAVAK SELİMİYE GÜNDOĞAN TURGUTREİS FETHİYE MRK.OTOGAR

0352 221 17 01 0352 437 75 31 0352 712 25 75 0352 221 23 15 0352 232 84 20

0386 444 40 40 0386 712 25 44

0262 643 51 07 0262 642 65 38 0262 655 76 31 0262 743 82 38 0262 322 37 58 0262 233 67 45

0332 265 00 40 0332 353 71 70 0332 353 52 48 0332 353 29 19 0332 350 31 88 0332 241 32 41 0332 247 70 78 0332 324 50 50 0332 350 69 42 0332 238 65 97 0332 350 30 27 0332 241 30 60 0332 357 95 95 0332 812 73 83 0332 641 44 04 0332 582 16 60 0332 512 17 90 0332 882 63 38 0274 223 77 32 0274 614 93 85

0422 238 31 44 0422 325 26 63

0236 235 15 25 0236 412 30 32 0236 414 36 31 0236 313 99 11

0482 212 15 13 0482 415 02 93 0482 312 94 06 0482 312 01 70 0482 212 13 30

0324 233 80 95 0324 358 58 54 0324 326 65 22 0324 237 72 36 0324 714 15 00 0324 223 74 66 0324 616 30 42 0324 622 25 26

0252 214 30 31 0252 712 95 59 0252 712 43 88 0252 412 57 96 0252 413 67 67 0252 455 31 45 0252 572 22 72 0252 313 22 33 0252 512 10 71 0252 513 59 33 0252 385 54 88 0252 542 23 08 0252 387 80 75 0252 382 59 11 0252 612 08 00 0252 612 28 00 FETHİYE ŞEHİRİÇİ 0252 614 96 27 FETHİYE ÇALLICA 0252 646 46 64 FETHİYE KEMER 0252 656 21 74 FETHİYE GÜNLÜKBAŞI 0252 613 69 18 FETHİYE KADIKÖY 0252 636 81 56 ORTACA 0252 282 60 60 DALAMAN OTOGAR 0252 697 54 54 DALAMAN Ş.İÇİ TERMİNAL 0252 692 16 25 GÜVERCİNLİK 0252 374 56 55 BODRUM GÜLLÜK 0252 522 38 42 NEVŞEHİR NEVŞEHİR 0384 212 00 31 NEVŞEHİR ÇARŞI 0384 215 25 55 AVANOS 0384 511 51 25 DERİNKUYU 0384 381 36 00 GÖREME 0384 271 24 11 ÜRGÜP 0384 341 59 50 AÇIGÖL 0384 311 34 20 NİĞDE NİĞDE OTOGAR 0388 232 11 00 KÜLTÜR MERKEZİ 0388 232 08 00 MEYDAN 0388 232 07 00 ESKİ TERMİNAL 0388 232 08 06 BOR 0388 313 10 32 ALTUNHİSAR 0388 613 42 68 NİKSAR NİKSAR OTOGAR 0356 528 04 04 0356 528 05 05 NİKSAR ÇARŞI 0356 528 11 11 0356 528 24 24 ORDU OTOGAR 0452 233 16 87

MERKEZ KUMBAŞI PERŞEMBE GÜLYALI GÖLKÖY GÜRGENTEPE OSMANİYE OSMANİYE DÜZİÇİ RİZE OTOGAR MERKEZ

www.metroturizm.com.tr 0452 214 12 30 0452 214 05 03 0452 517 27 93 0452 811 26 31 0452 741 31 72 0452 821 35 07 0328 814 20 70 0328 876 34 55

0464 223 34 64 0464 223 56 15 0464 217 15 61 0464 217 32 75 0464 532 31 70 0464 311 31 26 0464 321 34 03 0464 325 11 13

ÇAYELİ DEREPAZARI İĞDERE MERKEZ İĞDERE KÖPRÜ SAMSUN OTOGAR 0362 465 61 00 0362 438 87 11 ÖMÜREVLERİ CETİT 0362 446 95 23 0362 432 78 87 MODERN PAZAR TÜRKİŞ 0362 438 65 00 0362 431 58 58 BELEDİYE ALTI BELEDİYE EVLERİ 0362 238 14 89 RASATHANE 0362 234 77 11 İLYASKÖY 0362 236 76 76 ATAKUM 0362 437 20 26 ULVAR 0362 435 11 20 ÇİFTLİK 0362 233 28 18 MEYDAN 0362 432 71 00 ZABITA BLOKLARI 0362 438 26 08 ATAKENT 0362 438 37 74 BAFRA 0362 544 38 42 ALAÇAM 0362 622 07 43 ENGİZ 0362 511 33 22 YAKAKENT 0362 611 40 30 VEZİRKÖPRÜ 0362 646 47 05 KAVAK 0362 741 23 44 HAVZA 0362 714 41 77 LADİK 0362 771 31 55 TERME 0362 876 95 15 ÇARŞAMBA 0362 833 43 83 TEKKEKÖY 0362 256 12 77 SİNOP OTOGAR 0368 271 44 42 ÇARŞI 0368 260 34 57 GERZE 0368 718 14 00 BOYABAT 0368 315 41 30 ERFELEK 0368 511 28 98 SİİRT MERKEZ 0484 223 87 87 B.EVLER MAHALLESİ 0484 224 05 55 KURTULAN 0484 441 49 00 SİVAS MERKEZ 0346 222 29 03 SİVAS OTOGAR 0346 226 10 64 SİVAS KEPÇELİ 0346 222 26 11 SİVAS ÜNİVERSİTE 0346 219 17 18 SİVAS SSK 0346 223 25 75 SİVAS DÖRTYOL 0346 221 20 34 SİVAS ALİBABA 0346 222 31 21 SİVAS DİKİLİTAŞ 0346 222 49 66 SİVAS KÜMBET 0346 227 99 99 ZARA METRO 0346 816 23 73 YILDIZELİ METRO 0346 751 36 46 ŞANLIURFA OTOGAR 0414 215 35 59 ŞIRNAK ŞIRNAK 0486 216 68 22 CİZRE 0486 616 64 93 SİLOPİ 0486 518 16 12 TEKİRDAĞ OTOGAR 0282 261 12 13 ÇARŞI 0282 263 77 73 ÇORLU OTOGAR 0282 652 71 81 ÇORŞU ÇARŞI 0282 653 30 30 TOKAT TOKAT NİKSAR 0356 528 04 04 TOKAT 0356 212 49 16 TOKAT ERBAAĞ 0356 715 17 04 ERBAAĞ ÇARŞI 0356 715 10 71 ÇARŞI 0356 518 11 11 ALMUŞ 0356 411 41 45 TURHAL 0356 276 90 80 TRABZON OTOGAR/DEĞİRMENDERE 0462 325 72 86 TAKSİM ATATÜRK ALA. 0462 321 62 11 TAKSİM - METRO TRAVEL 0462 323 13 32 AYASAFYA TER. 0462 229 36 37 MOLOZ-MUMHANE ÖNÜ 0462 325 72 88 BEŞERLİ (UZUNKUM) 0462 221 34 07 MAÇKA 0462 512 38 15 SÜRMENE 0462 746 54 54 SÖĞÜTLÜ 0462 246 17 81 YOMRA 0462 341 27 15 ÇAYKARA 0462 616 20 05 ARAKLI 0462 721 68 41 DERNEK PAZARI 0462 681 20 59 AKÇABAT 0462 228 41 59 ÇARŞIBAŞI 0462 821 25 62 VAKFIKEBİR 0462 841 23 50 BEŞİKDÜZÜ 0462 871 48 31 YENİ CUMA 0462 323 12 52 ESKİ PAZAR 0462 779 35 61 UŞAK OTOGAR 0276 224 19 69 DÖRTYOL 0276 227 77 10

VAN VAN OTOGAR İKİNİSAN MÜDÜRLÜK VALİLİK ÖZALP ERCİŞ ERCİŞ ÇARŞI GEVAŞ YALOVA OTOGAR ÇARŞI YOZGAT YOZGAT ÇARŞI MERKEZ SORGUN SARIKAYA AKDAĞMADENİ ZONGULDAK ZONGULDAK KOZLU ÇARŞI SALTUKOVA ALAPLI FİLYOS EREĞLİ ÇAYCUMA PERŞEMBE BAKACAKKADI GÖKÇEBEY ÇAY DEĞİRMENİ DEVREK BULGARİSTAN SOFYA MERKEZ

SOFYA OTOGAR

PLOVDİV OTOGAR HASKOVO OTOGAR RUSE OTOGAR KUBRAT OTOGAR RAZGRAD YAZIHANE RAZGRAD OTOGAR TIRGOVİŞTE OTOGAR OMURTAG OTOGAR SİLİSTRA OTOGAR SİLİSTRA YAZIHANE DULOVO OTOGAR İSPERİH OTOGAR ŞUMEN OTOGAR TERVEL OTOGAR DOBRİÇ YAZIHANE DOBRİÇ OTOGAR VARNA OTOGAR VARNA POLİGRAFİYA BURGAS OTOGAR BURGAS YAZIHANE AYTOS PARTİZANİ LÜLYALOVO YUNANİSTAN ATİNA SİLVER HOLİDAY TYRAVEL CLUP SELANİK/THESSALONİKİ CRAZY HOLIDAYS KAVALA VALERIA TRAVEL İSKEÇE/XSANTİ CRAZY HOLİDAYS

0432 223 69 03 0432 214 99 90 0432 215 03 31 0432 215 46 10 0432 712 26 81 0432 351 06 65 0432 354 33 65 0432 612 36 46

0226 811 48 46 0226 811 48 36

0354 217 92 66 0354 212 63 66 0354 212 29 30 0354 415 55 66 0354 772 13 32 0354 314 40 60

0372 257 69 69 0372 266 82 22 0372 253 47 77 0372 618 11 58 0372 378 20 54 0372 623 22 12 0372 323 90 80 0372 615 34 55 0372 638 45 00 0372 532 82 69 0372 512 11 11 0372 594 55 38 0372 556 74 44

00359 2 931 41 39 832 51 31 00359 2 813 32 13 813 33 13 00 359 32 26 78 79 00 359 38 62 52 50 00 359 82 82 52 50 00 359 83 87 20 02 00 359 84 66 29 30 00 359 84 66 08 10 00 359 60 16 65 23 00 359 60 56 21 70 00 359 86 82 15 12 00 359 86 83 13 20 00 359 86 42 51 88 00 359 899 58 45 27 00 359 54 86 44 95 00 359 575 12 078 00 359 58 60 42 18 00 359 886 88 65 97 00 359 52 50 49 59 00 359 885 111 115 00 359 894 77 44 04 00 359 56 82 31 26 00 359 88 41 36 609 00 359 88 67 72 747 00 359 594 22 113 0030 210 92 38 180-1 0030 210 98 34 419

0030 231 024 1545

0030 25 10 838 606

0030 25410-72740 0030 25410-72063

GÜMÜLCİNE/KOMOTİNİ PLATON TOURS 0030 253 1032 077 GÜMÜLCİNE/KOMOTİNİ/SAPES CRAZY HOLIDAYS 0030 25320-23657 DEDEAĞAÇ/ALEXSANDRAPOLIS KIKON TOURS 0030 255 10 254 55 GÜRCİSTAN İSTANBUL-AKSARAY EMNİYE T GARAJI 90 212 589 06 14 90 212 529 84 29 BATUM MERK. 0099 577 788 888 BATUM 0099 577 788 101 0099 577 788 102 TİFLİS 0099 577 788 105 0099 532 752 587 0090 532 720 170 KUTAYŞİ 0099 523 170 365 0099 995 989 353 53 MARNEULI 0099 857 524 859 GLDANI 0099 595 676 070 GORI 0099 555 249 352 HASURI 0099 557 206 561 ZESTAFONI 0099 558 197 676 ZUGDIDI 0099 558 711 788 POTI 0099 574 530 808

79


LifeFilomuz

80

www.metroturizm.com.tr


www.metroturizm.com.tr

81


82


LifeBulmaca Çözümleri

7 9 6 5 1

1 1 8

1 3 4 6 7

4 8 1 6 4

1 8 8

7 6 4 9 1

5 1 9 8 3 5 0 2 2 3 5 1 8 4 0

3 6 4 5 1 9 9

5 1 5 3 7

1 0 1 2 6 3

2 4 6

3 5 1

6 2 3 4 3 4

5 6 8 2 1 8 6 0 1 2

1 2 3 4 2 3 4 1

1 5 3 2 3

5 8 6

4 5 6 7 8

4 1 7 9 6

6 2 1

7 6 1 2 3

8 7 1 0 8 4 7

84

3 1 3

0 9 8 4 5 6 7 2

6 7 9 1 9 6 7 5 4 7 2

6 2 3 5

2 3 1 0 8 9 5

Sözcük avı-1: METRO PASSENGER CARD Sözcük avı-2: GÜVENLİ YOLCULUK METRO TURİZM

Siz değerli yolcularımızın keyifle çözdüğünüze inandığımız bu bulmacaları hazırlayıp gönderen Sayın Armağan Yılmaz’a emeklerinden ve katkılarından dolayı Metro Life ailesi olarak teşekkür ederiz.

www.metroturizm.com.tr


Metro Life 55. sayı  

Metro Life 55. sayı

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you