Page 1


ukázka z knihy

U Krbu 35 100 00 Praha 10 www.metafora.cz A DAVID & CHARLES BOOK © Cappelen Damm as 2015 Translation © Ivana Mádrová, 2016 Czech edition © Metafora, 2016 All rights reserved ISBN 978-80-7359-501-2


TILDA

a dům hraček

Tone Finnangerová


Předmluva Tohle je krásná kniha stvořená od začátku až do konce díky pomoci všech výtvarníků a fotografů, ale také díky skvělým projektům a byla pro mne příležitostí ponořit se do světa dětí. Bylo roztomilé mít výmluvu a hrát si! Kniha je zcela věnována projektům, které můžete pro děti ušít, a ujistili jsme se, že všechny hračky jsou funkční, oblečky můžete navlékat i svlékat a vydrží běžné opotřebení. Jsem nesmírně vděčná za báječné příspěvky chytrých dam, které se zúčastnily na vzniku knihy: Ingunn Eloyøvé, která ušila skoro všechny projekty podle mých instrukcí a střihů; Ingrid Skansaarové, která pomohla se scénami a stylizovala a organizovala fotografování; Sølvi Dos Santosové, která vdechla život do fotografií; a Emmě, naší krásné charismatické modelce. Quiltové projekty byly zkompletovány a provedeny s Crazy Pussleovou z Lappelises Quiltestue v Sandefjordu. Mnohé díky také nakladateli, Cappelenu Dammovi, který mi dal hodně svobody a podpory při vzniku mé knihy, a Davidovi a Charlesovi, kteří vzali knihu s entusiasmem ven do velkého, širého světa. A konečně, ale ne nejméně, mé rodině, která odcházela na procházky, když byl dům obrácený vzhůru nohama během focení, a která tu byla, když bylo potřeba. Opravdu doufám, že tu najdete něco, co rádi vyrobíte! Nejlaskavější pozdravy,

Tone Finnangerová


Obsah Předmluva …………………………. 2 Bezpečnost ………………………… 6 Opotřebení ...……………………… 6 Materiály ...………………………... 7 Obličej a vlasy ..…………………… 8 Patchwork a quilting .……………. 10

Panenky 12


Moře a voda 68

Exotická zvířátka 90 Střihy 120


Bezpečnost

Opotřebení

Průmyslově vyráběné hračky jsou předtím, než jsou dány na trh, rozsáhle otestovány, ale když je šijete vlastnoručně, musíte se ujistit, že jsou bezpečné. Prosím, mějte na paměti, dřív než se pustíte do šití pro děti, následující:

Hračka bude tak odolná opotřebení, jak si ji vyrobíte. Aby byla odolnější, udělejte švy dvojitě a paže a nohy přišijte vyšívací bavlnkou. Je zvlášť důležité přišít pevně volné části, jako jsou culíky vlasů, knoflíky a mašle nebo čelenky do vlasů.

MALÉ DÍLKY Hračky uvedené v této knize nejsou vhodné pro malé děti, které strkají věci do pusy. Mnoho hraček má malé dílky, které se snadno oddělí, a knoflíky, které mohou dětem připadat jako bonbony.

GUMIČKY A OZDOBY DO VLASŮ Věnujte speciální pozornost všem gumičkám a ozdobám do vlasů: ty mohou být příčinou udušení, pokud si je dítě omotá kolem krku.

ALERGIE Děti mohou být na některé materiály alergické, takže vybírejte opatrně. Vždy látku před šitím vyperte, některé mohou obsahovat alergenní chemikálie.

SKRYTÉ ŠPENDLÍKY Když šijete pro děti, je nanejvýš důležité nenechat špendlíky nebo jehly v hračce. Vždy řádně zkontrolujte!

6


Materiály Všechny hračky v této knize jsou vyrobeny z předeprané bavlněné látky. Na pleť panenek jsme zvolili čistou bavlnu. Používáme syntetickou náplň, která je antialergická. Vlasy a oči panenek a zvířátek jsou namalovány textilní barvou na lehké látky, která je dostupná ve speciálních obchodech. Je netoxická a byla tepelně upravena, aby byla odolná při praní. Po růžové barvě na tváře se poptejte ve specializovaných obchodech nebo na internetu. Musí být netoxická, rozpustná ve vodě a vhodná pro děti. Aplikuje se razítkovacím polštářkem. Návod na vlasy a oči naleznete v kapitole Obličej a vlasy.

Praní Vycpané hračky, jako např. Panenky a opičky, se nehodí na praní, protože náplň se může posunout nebo se stát hrbolatou. Když musíte hračku vyčistit, doporučujeme otřít ji hadříkem. Pokuste se, aby se hračka nepromáčela. Barva je vodou rozpustná a snadno ji můžete znovu aplikovat. Šatičky panenek můžete opatrně prát v ruce na 40 stupňů. Na stroji šité patchworkové deky a polštářky lze prát v pračce na 40 stupňů.

7


Obličej a vlasy Umístění vlasů a očí vytváří velký rozdíl ve výrazu hračky. Pro načrtávání vlasů je dobré vzít pero s mizicím inkoustem nebo tužku, kterou lze vygumovat. Pokud ani jedno nemáte, můžete opatrně použít tužku nebo slabé pero.

Nemáte-li takový špendlík, můžete jako razítko najít něco jiného nebo nakreslit pravidelný kroužek s průměrem cca 7 mm kolem otvoru a nakreslit oči tenkým štětečkem. Osušte oči fénem na vlasy.

VELKÁ PANENKA

Nejdřív naměřte 3,4 cm dolů k linii vlasů, potom dalších 6 cm dolů, a určete tak, kde budou oči – viz obr. B. Vzdálenost mezi očima by měla být 4,2 cm.

Naměřte 6 cm dolů od švu na horní části hlavičky a zapíchněte špendlík do počátečního bodu, kde se křivka ofiny setkává se švem tváře. Načrtněte vlásky, jak ukazuje obr. A a fotografie panenky. Polohu očí určíte, když naměříte 11 cm dolů od švu na vršku hlavy a sledujte šev ve středu obličeje. Zapíchněte špendlík. Dál naměřte 4 cm do každé strany a opět pomocí špendlíku vyznačte umístění očí, aby mezi nimi byla vzdálenost 8 cm, viz obr. A. Upravte dle svého uvážení, protože vždy dojde k nějakému pohybu, když šijete. Nicméně zjistili jsme, že tento postup funguje na všech panenkách, které jsme zkoušeli. Nejjednodušší způsob, jak udělat oči, je použít špendlík s velkou kulatou hlavičkou. Otočte špendlíkem dopředu a dozadu, abyste získali viditelný otvor, čímž označíte místo, kde bude oko umístěno. Namočte hlavičku špendlíku do textilní barvy a otiskněte ji jako oči na figurku.

A VELKÁ PANENKA 6 cm 11 cm 8 cm

8

B MALÁ PANENKA 3,4 cm 6 cm 4,2 cm

MALÁ PANENKA

Udělejte oči stejným způsobem jako u velké panenky, použijte špendlík s normální velikostí hlavičky tak, abyste měli průměr oka 3–4 mm.

VLASY PANENKY Nakreslete křivku, která sleduje okraj vlasů, ujistěte se, že linka je ostrá a pravidelná. Vzadu na hlavě budou vlasy ohraničeny jemnou křivkou od jedné strany ke druhé. Vybarvěte plochu uvnitř okraje vč. culíků – viz obr. C. Usušte barvu fénem na vlasy. Teplo zpevní textilní barvu.

C


OPIČKY Oči opiček jsou stejné jako u velké panenky, ale můžete je dát, kamkoli si přejete. Stejné umístění očí je při aplikaci opice na Opičím polštářku. Podívejte se na obrázky opiček a použijte špendlík na vyzkoušení různých jiných poloh.

JINÁ ZVÍŘÁTKA Papoušci, hadi a velké velryby mají oči podobné velké panence, zatímco malé velryby jsou stejné jako malá panenka. Při umístění očí si pomozte tím, že se podíváte na obrázky.

RŮŽ Růž nebo rtěnka se aplikuje jen na tváře figurek s tělovou barvou, tj. Panenek a opiček. Obličeje vyrobené ze vzorovaných látek vypadají lépe bez růže. Můžete koupit růžovou razítkovací barvu a polštářek, ale obojí musí být netoxické a vhodné pro děti. Jako alternativu můžete použít malé množství rtěnky. Naneste barvu suchým štětečkem.


PANENKY


„Panenky se nerodí se jménem. Když panenku spatříte poprvé, budete vědět, jak byste jí měli říkat.“


Tělo panenky

16

Kalhotky a kalhoty

20

Šatová zástěrka

24

Kabátek

28

Vlasové doplňky

32

Ozdoby

34

Panenka pro panenku

36

Malé kalhotky

38

Šatičky

40

Kabelka – domeček

42

Domeček na šitíčko

52

Příjemná patchworková deka 58 Srdíčka

64

Pokojíček pro panenky

66


Tělo panenky Šablony najdete v sekci STŘIHY.

Všechny panenky v knize mají culíky vlasů jednoduše proto, že si myslíme, že jsou roztomilé, ale můžete je snadno vynechat, pokud tomu dáváte přednost. Panenka může být stejně tak holčička jako kluk.

ZAČÍNÁME HLAVA

Zastřihněte přebytečný švový přídavek kolem okraje, nezapomeňte udělat zástřih v místě zakřivení. Otočte hlavičku na líc a vyžehlete. Aby byla hlavička hezká, musíte ji dobře vycpat. Začněte směrem k venkovnímu okraji a pokračujte, až je plná. Pak ještě přidejte trochu výplně do tváří a zadní části, abyste dosáhli pěkného kulatého tvaru. Nebojte se hlavičku prohníst a vytvarovat, ale buďte opatrní, abyste tlakem neporušili šev.

Složte dva díly části hlavičky, lícovou stranou k sobě, viz obr. A. Sešijte dvojitým švem a nechte okraj na krku nesešitý, viz obr. B.

A

B

14


Budete potřebovat Tělovou látku Střiž na výplň Náčiní na vlásky a tvář – viz Obličej a vlasy


Budete potřebovat Různé kousky látek Výztuž na kabelku Bavlněný vatelín Zip Tyčinku lepidla na papír nebo rychleschnoucí lepidlo Knoflík Doporučujeme lepidlo ve spreji na quilting


Kabelka – domeček Šablony najdete v sekci STŘIHY.

Kabelka je vymyšlena tak, aby byla mobilním domečkem pro malou panenku, která je díky své velikosti perfektním společníkem na cesty. Nápad je jednoduchý: ušijete čtyři obvodové zdi, podlahu a měkkou, vypolstrovanou střechu se zipem. Pak sešijete díly v okrajích dohromady do tvaru domečku. Tento projekt představuje spoustu práce, takže návod je zdlouhavý, ale výsledek odpovídá vynaložené námaze.

Ujistěte se, že všechny vrstvy leží přesně na sobě a sežehlete je žehličkou. Sešijte vrstvy k sobě kolem okraje. Díly domečku se prošívají rovnými horizontálními švy tak, jak je nakresleno na střihu. Vyměřte švy podle střihu a na horním a dolním okraji si udělejte značky, abyste věděli, kde šít. Prošijte všechny švy. Opatrně přeneste znovu střih a zastřihněte švový přídavek. Každý díl obšijte kolem dokola entlovacím stehem, viz obr. B.

ZAČÍNÁME TUHÉ STĚNY A PODLAHA Stěny a podlaha jsou zpevněny přidáním vrstvy silné výztuže na kabelky doprostřed mezi dvě vrstvy vatelínu – jedna na každé straně výztuže – a látky na měkký, prošitý povrch, který se snadno přišívá.

A

Vystřihněte dvakrát tvar domečku, dvě postranní zdi a podlahu ze silné výztuže. Potom vystřihněte čtyři tvary domečku, čtyři stěny a dvě podlahy z bavlněného vatelínu a totéž z látky. Chcete-li jinou látku na podšívku, vystřihněte dvakrát tvar domečku, dvě postranní zdi a podlahu ze základní látky a z látky na podšívku. Přidejte na švové přídavky u všech dílů (později je během práce odstřihnete).

B

Na spojování vrstev dohromady je báječný lepicí sprej, ale lze to i bez něj. Utvořte sendvič – položte nebo přilepte vrstvu vatelínu na každou stranu výztuže, potom položte na jednu stranu sendviče látku a na druhou podšívku.

17


APLIKACE Aplikace jsou pouze na jedné přední a jedné postranní zdi domečku tak, jak je vidět na fotografii. Výztuž na kabelku slouží na zvýraznění aplikací, aby vystupovaly z domečku. Nejsnadnější způsob, jak látku uchytit na vyztuženou aplikaci, je použít na okrajích lepidlo, nejlépe tyčinku s lepidlem na papír. Vzhledem k tomu, že je to model, který nebudete muset prát, můžete vzít také rychleschnoucí univerzální lepidlo. Vystřihněte dveře, okno, ceduli, malá srdíčka, ptáčka a tvar na dva stromečky v květináčích ze silné výztuže, kterou jste použili na zdi. Nepřidávejte na švy, jednoduše stříhejte podél linie střihu. DVEŘE A OKNO Vystřihněte díl na okno z vybrané látky a přilepte ho na výztuž nanesením malého množství lepidla po okrajích. Opakujte totéž z vybrané látky na dveře.

Sežehlete proužky po obou stranách směrem ven. Nyní přeložte přečnívající 1 cm po obou stranách kolem horní strany dveří a přilepte, viz obr. E. Potom zahrňte dlouhé strany kolem okraje a přilepte, viz obr. F. Pro úhledné čisté rohy je dobré odstřihnout přebytečnou látku v rozích. Spodní okraj dveří bude zakryt později okrajem kolem domečku. Stejným způsobem olemujte okno, ale nejdřív našijte proužek na horní a spodní stranu okna. Až budete přišívat postranní proužky, budete muset přidat 2 cm na výšku okna, abyste měli dost na přeložení proužku na spodní straně okna.

C

D

E

F

Na okno vyšijte hustým entlovacím stehem (asi 3mm) křížek tak, jak je označeno na střihu. Okraje okna a dveří olemujte látkovým proužkem širokým 2 cm. Nepřekládejte proužky napůl jako při lemování prošívaných dek, ale nechte je v jednoduché vrstvě. Položte proužek ve stejné šířce jako dveře lícem na líc podél okraje dveří nahoře a přišijte ve vzdálenosti cca 4 mm, viz obr. C. Sežehlete proužek nahoru a přehrňte přes okraj dveří a na zadní straně ho připevněte lepidlem. Nastříhejte dva proužky o cca 1 cm delší než dveře. Položte lícem na líc a přišijte na obou stranách ve vzdálenosti cca 4 mm, viz obr. D.

18


Pokojíček pro panenky Za nápadem na pokojíček pro panenky byla Emma, moje panenka Meg a panenka pro panenku, což znamenalo, že potřebuji najít nábytek ve třech různých velikostech. Bylo to docela jednoduché, když jsem se trochu prohrabala půdou. Také jsem procházela bazary a bleší trhy. Nábytek je natřený stejnou barvou, takže postýlky a židle jsou modré a stůl je bílý. Barevné schéma místnosti je červená a modrá a hlavní – kromě panenek – jsou domečky v podobě Kabelky – domečku a Domečku na šitíčko. Malé obláčky jsou ideální ozdobou zdí.

Špalíček dřeva uříznutý ze stejné překližky je připevněn na rub mráčku tak, aby trochu vyčníval ode zdi. Očko na zavěšení je přišroubováno na horní část špalíčku, viz obr. C. Špalíček i očko je třeba umístit pořádně, aby obláček dobře visel, i když očko můžete snadno přemístit, bude-li to třeba.

A

DŘEVĚNÉ MRÁČKY Mráčky jsou vyříznuty z 2 cm silné dýhy. S nařezáním, obroušením a sestavením nám pomohl truhlář, ale neexistuje důvod, proč byste si je nemohli vyrobit sami s elektrickou pilkou děrovkou, špalíčkem na broušení a brusným papírem a lepidlem na dřevo. Použijte kružítko k vyznačení překrývajících se kruhů různých velikostí s největším uprostřed. Pak nakreslete čáru mezi nejnižšími body tak, aby mráček byl dole rovný, viz obr. A.

B

Mráčky mají tři různé velikosti a jsou natřeny o odstín světlejší modrou barvou než nábytek. Velké bílé puntíky jsme nakreslili kružítkem a nejdříve obtáhli tenkým štětečkem, abychom dosáhli úhledného okraje. Větším štětečkem jsme vyplnili barvu ve středu, viz obr. B.

C

21


MOŘE A VODA


„Pod vodou to je zajímavé, vzrušující a někdy trochu podezřelé. Ryby mohou být jakékoli od velmi maličkých až po velké jako dům.“


Pirát

72

Páska přes oko

74

Roztomilé velryby

76

Malé sardinky

80

Modrá patchworková deka

82

Pokojíček v mořském stylu

86


Pirát Šablony najdete v sekci STŘIHY.

Namalujte vlasy a obličej, viz Obličej a vlasy.

Tento šaramantní pirát by šel raději rybařit než loupit.

Ušijte kalhoty, viz Kalhotky a kalhoty, a čelenku, viz Vlasové doplňky.

ZAČÍNÁME Ušijte panenčino tělíčko, viz Tělo panenky, a použijte vzorovanou látku místo látky tělové, protože pirát má vzorovanou košili.

26

Místo toho, abyste dali mašli na vrcholek hlavy, připevněte ji šikmo na zátylku, viz fotografie piráta.


Budete potřebovat Tělovou látku Látku na oblečení Výplň Náčiní na vlasy a obličej, viz Obličej a vlasy


Roztomilé velryby Šablony najdete v sekci STŘIHY.

Tyto barevné, krásně zaoblené a velmi roztomilé velryby byly favority naší modelky. Emma byla během fotografování přátelskými velrybami velmi nadšena.

ZAČÍNÁME Látku na ploutve přeložte lícem k sobě s kouskem vycpávky vespodu. Přeneste na ni tvar ploutve a obšijte dokola. Vystřihněte ploutve a obraťte je na líc s vycpávkou uprostřed a vyžehlete, viz obr. A.

Vystřihněte dva díly na tělo a základnu podle střihu. Dávejte pozor na to, že základna je z jiné látky než tělo. Položte dva díly těla lícem na sebe a sešijte je k sobě, spodní plochou základnu ponechte otevřenou, viz obr. B. Použijte střih jako vodítko, označte, kde budou umístěny a připevněny ploutve. Přišpendlete je k okraji na každé straně těla, ujistěte se přitom, že ploutve jsou položeny správným směrem. Přišijte je na místo a odstraňte špendlíky, viz obr. C.

A

B

C

28


Budete potřebovat Látky Výztuž (vatelín) Vycpávku Dřevěnou tyčinku Potřeby na oči, viz Obličej a vlasy


Exotická ZVÍŘÁTKA


„Představuji si místnost, která je džunglí plnou exotických zvířat. Zvířat, která jsou tak roztodivná, že je můžeš najít jen ve svém pokoji.“


Zavěšená opice

94

Patchworkový had

100

Upovídaní papoušci

104

Taštičky

108

Polštářek opice

112

Hadí patchworková deka

114

Zhotovení pokoje – džungle

118


Budete potřebovat Látky Zažehlovací výztuž Vyšívací bavlnku Střiž na výplň Náčiní na obličej, viz Obličej a vlasy Dřevěnou tyčku na obracení


Zavěšená opice Šablony najdete v sekci STŘIHY.

Zavěšené opice jsou oblíbenci těch z nás, kteří leželi v knihách a hltali fotografie těchto sladkých stvoření. Mají oblé paže, nohy a ocas, takže je můžete zavěsit mnoha zajímavými způsoby, kterak se sápou po věcech.

ZAČÍNÁME

Vystřihněte čtyři díly na hlavu z látky na tělo. Dbejte na to, aby přední část a zadní část hlavy byly odlišné, a ujistěte se, že máte dva protilehlé díly pro každou část hlavy. Poznačte, kde má být obličej (viz střih), a nažehlete obličej na místo, kde je pouze lepidlo, na lícovou stranu hlavy, viz obr. B. Položte dva díly obličeje na část tváře, lícem k sobě a sešijte středovou křivku, viz obr. C. Rozložte díly obličeje a rozžehlete. Kolem obličeje ušijte hustý entlovací šev nití tělové barvy, viz obr. D.

HLAVA Nažehlete výztuž na kus látky tělové barvy dostatečně velké na dva díly tváře. Přeneste dvakrát střih tváře na tuto látku, abyste měli pravou a levou stranu. Odstraňte papír tak, že vám zůstane na látce pouze lepidlo. Vystřihněte opatrně díly na obličej podél křivky, která musí být sešita s díly hlavy. Švový přídavek musí být zahrnut, viz obr. A.

B

Sešijte dohromady stejným způsobem dva díly zadní části hlavy. Položte oba hotové díly lícem k sobě a sešijte je. Odstřihněte přebytečnou látky ze švových přídavků a udělejte zástřihy ve švu v místě krku. Obraťte hlavu na líc a vyžehlete. Vycpěte hlavu střiží a vytvarujte ji, abyste byli s výsledkem spokojeni.

C

D

A

35


TĚLO PANENKY ŠATIČKY PRO PANENKU KALHOTKY PRO PANENKU

Střihy Všechny střihy jsou v originální velikosti. Nezapomeňte: Všechny švové přídavky musí být ke střihům přidány, pokud v popisu práce není uvedeno jinak. EŠ: švový přídavek navíc. Takto označený prostor, kde je to zvlášť důležité, si vyžaduje větší švový přídavek.

Hlava x 4

Tečkovaná linie: označuje otevřený otvor a oddělení mezi dvěma látkami nebo spojení střihů. Široký okraj: znamená, že střih musí být obrácen na druhou stranu na šířku látky. A–B: Pokud je střih příliš velký, aby se vešel na jednu stránku, byl rozdělen. A–B body znamenají, kde se jeden díl střihu má setkat s druhým; body A a B tu leží vedle sebe.

Šatová zástěrka x 2

Šatová zástěrka x 2

Pokud vás kniha zaujala, můžete si ji zakoupit v našem e-shopu

http://metafora.cz/pro-sikovne-ruce

37

Tilda a její dům hraček - ukázka z knihy  
Tilda a její dům hraček - ukázka z knihy  
Advertisement