Page 1

4308

2008 LIEPA WWW.PRAVDA.LT


3

2008 LIEPA 30 000 WWW.PRAVDA.LT

INSPIRADO

Aš visai neturiu ištvermės, tai aišku jau seniai. Man nepavyksta atsispirti internetui ir viduriniosios klasės buržuaziniams malonumams – išvykoms į užmiestį, „Euro 2008“, ilgoms kavos popietėms, bindzinėjimui, pletkams pusiau pravira burna, bulvių traškučiams ir pan. Tai labai pavojinga, nes prišnerkščia smegenis galvojimu „kažką šiaip“. Galvodamas „kažką šiaip“ žmogus paprasčiausiai neturi gerų minčių. Vadinasi, kai žmogus neturi išvermės, jis neturi ir gerų minčių.

vaisius išaugina tik vieną riešutą. Jo sėkla pritvinkusi erzinančio aliejaus, kurį būtina pašalinti. Rankomis. Po to pakepinti ir nudirti odą. Taip pat rankomis. Tik 10% nuskintų anakardžių pasiekia burnas. Kai visa tai sužinojau iš „Discovery“, pradėjau juos kramtyti labai inspiratyviai, nors gal vis tiek truputį per greitai.

Kai žmogus nori turėti gerų minčių, bet neturi ištvermės, jam būdinga nuolatinio „pyktelėjimo ant savęs būsena“. Nei įniršiu, nei nusivylimu, nei depresija to nepavadinsi. Pyktelėjimas yra saugiu atstumu laikoma emocija, kurioje verdančio kraujo ne daugiau nei „Hematogeno“ pakuotėje. Atseit sau priekaištauji, bet iš tikro jautiesi visai neblogai. Tuomet ateina gyvenimas ir išvadina tave vidutinybe.

Kita mintis – visą laiką tas pats kadras iš Luco Bessono „Žanos d’Ark“. Leisgyvė Milla Jovovich atgauna sąmonę. Murzini penktokės kirpčiukai, drugio įkaitintos akys ir suaižėjusios lūpos. Įsprausta į šarvus, ji aseksuali, belytė, beveik šventa. Turbūt net banali. Gastonas Bachelard’as yra užsiminęs, jog banalumas signalizuoja esminius dalykus. Nieko negaliu padaryti, matau iš filmo siužeto išplėštą vieną kadrą ir mane persmelkia antgamtinė moteriška ištvermė. Moterys – tuo esu tikras – pasižymi kur kas geresne ištverme nei vyrai.

O štai nevidutinybės pasižymi tuo, kas dar kartais vadinama „išugdyta valia“. Todėl, kai ieškau gerų minčių norėdamas nuvyti „galvojimą kažką šiaip“, prisimenu briliantinės ištvermės atvejus. Jie yra mano inspirado.

Gal todėl man nesvarbu, koks šio veido vardas – Milla Jovovich, Žana d’Ark ar Emilija Pliaterytė. Pastarajai Kapčiamiestyje stovi smėlio spalvos paminklas. Sako, čia ji buvo bepasveikstanti, tačiau numirė, kai sužinojo, jos sukilimas galutinai pralaimėtas.

Pirmiausia anakardžiai ir juos supantis kontekstas. Inkstą primenantys riešutai auga Amazonės miškuose, o jų kaina atitinka rūpesčio koeficientą. Vienas

Kai ieškau ištvermės ir gerų minčių, aš galvoju apie anakardžius ir moteris.

MARGAPIEVA

WWW.PRAVDA.LT VYR. REDAKTORIUS KRISTUPAS SABOLIUS KRISTUPAS@PRAVDA.LT VYKDANČIOJI REDAKTORĖ INGA NORKE INGA@PRAVDA.LT REDAKTORIAI TOMAS AUKSARANKIS TOMAS@PRAVDA.LT ĮVYKIAI 7@PRAVDA.LT, DAINA DUBAUSKAITĖ FOTO MR. BOMBASTICK, CREEP DIZAINAS MARULIS MARULIS@PRAVDA.LT, MARGAPIEVA MARGA@PRAVDA.LT REDAKCIJA ADA PAUKŠTYTĖ, ALEKSANDRA PIKTYTĖ, APOLOMINAS, ASTA OSTROVSKAJA, BALTA, BONANU, BONG, CARLO MANDRAKE, ELLE DRIVER, JUODA, JUSTĖ MALDŽIŪNAITĖ, TANIA REX, VYTUKAS, VLADIMIRAS TRUDNIKOVAS, ZANĖ IR GUNARS BAKŠEJEVAI RINKODAROS VADOVĖ GIEDRĖ BRAŽIŪNAITĖ GIEDRE@PRAVDA.LT PLATINIMAS NORBERTAS SEREIKA REKLAMA EGLĖ PRAŠČIŪTĖ REKLAMA@PRAVDA.LT LEIDĖJAS UAB „IDĖJŲ REVOLIUCIJA“, SAVIČIAUS G. 13/2, 01127, VILNIUS SPAUDĖ UAB „SPAUDOS KONTŪRAI“ P43 MAISTAS, 2008 M. LIEPA, TIRAŽAS 30 000 EGZ., TIESA IŠEINA KAS MĖNESĮ, ISBN1822-5497 PRAVDA@PRAVDA.LT VIRŠELIS FLORIAN AZAR (PRAVDAI), MODELIS SANDY


5

2008 LIEPA 30 000 WWW.PRAVDA.LT

PRAVDAMETRAS/SRIUBA

ATGIJĘS TYMO TURGUS

Nes ten yra ekouogų, ekosūrio ir riebių, bet natūralių dešrų. ISPANŲ KINAS

„Vaikų prieglauda“ (El Orfanato) yra nauji „Kiti“, su vaikais ir klyksmais KANŲ-NIZACIJA

Tai, ką valgome, skirta tam, kad gyventume. Nebūtinai. Štai tik keletas atvejų, kai skanaus kramtymo seansas ir Paskutinioji sutampa.

„LONDON KICKS“

Seras Francis Baconas tais laikais, kai žmonėms visada smirdėjo iš burnos, o šaldytas maistas buvo neįsivaizduojama ateitis, eksperimentavo su višta, prikišdamas ją sniego. Nušalo kojas ir neparagavęs mirė.

Raudonas kilimas ir geriausios premjeros persikeliančios į YouTube. Internetinis žurnalas apie Londono naujokus ir pačius teisingiausius miesto renginius. „COLDPLAY“ ALBUMAS IR SINGLAI

Pardavimai patvirtina – populiariausia grupė pasaulyje FTB GAUDO „GUNS N’ROSES“ ALBUMO PIRATINIUS PLATINTOJUS

Tik pagalvok: Mulderis ir Scully tavo miegamajame RUMUNŲ ĮSTATYMAS

Reklama

Šalies RTV žinių metu turės pateikti vienodą gerų ir blogų žinių balansą. NAUJOKĖ

Lykke Li – naujoji Björk, tik už keliasdešimt litų.

STOVIMOS VIETOS

Lukiškių aikštėje dingo visi suoliukai. IPHONE UŽ PIGIAI

Baisu, kai svajonės įperkamos IŠRANKŪS VALKATOS

Sako „duok pinigų, man bandelės nereikia“. „COLDPLAY“ ALBUMAS IR SINGLAI

Perklausa patvirtina – nuobodžiausia grupė pasaulyje. GEORGE‘AS CARLINAS

Ciniškas ir aštrus komikas užvertė kojas. PRINCE’AS

Paduoda į teismą savo koverių albumą. Psichas. UŽDARYTAS PIENO BARAS

Ko gero, Rotušės a. bus dar viena negražių drabužių parduotuvė. MARGAPIEVA

BONANU

RUSIJA, NEPALIAUJAMAI

Apsimeta, kad nesupranta, jog Stalinas blogiau nei Hitleris.

„Ne frustra vixisse videar!“ (Teneatrodo, jog veltui gyvenau), – 1601 m. spalio 24 d. pareiškė Tycho Brahe, iš karto po to, kai jam sprogo šlapimo pūslė. Nuolatinio žvaigždžių stebėjimo būtinybe įsitikinęs ir Uraniborgą įkūręs astronomas kaip tik tebuvo įpusėjęs pasisėdėjimą bankete. 19 amžiaus pabaigos Londoną šiurpino Jackas Skerdikas, kuris vieną savo aukų, prostitutę Marry Ann Nichols, priviliojo nuodų prileistomis vynuogėmis. Marry Ann kirto vynuoges, krito ant grindų, ir tada jau kirto Jackas. Kitas žudikas, skerdęs žmones savo balsu grupėje AC/ DC, draugų šaukiamas Bon Scottu, vartojo narkotikus, valgė ir gėrė. Viso to mišinys Bonui užmigus išlindo pro gerklas, bet jo galvos padėtis buvo tokia, kad bemiegodamas mišiniu ir paspringo. Viena kvailiausių mirčių, garsiai pasauliui pasakiusi: „Niekada nemaišyk kvaišalų su degtine ir neužkąsk jų jautienos išpjova su dviguba bulvyčių porcija.“ Garsus ir prastas aktorius Johnas Ritteris mirė apsinuodijęs pietumis. Tiesa, jis tai suprato prieš mirtį ir paliko savo žmonai žinutę atsakiklyje: „Ei, čia Džonas. Jaučiu, kad apsinuodijau. Nevalgyk karpačio. Pasuksiu vėliau.“ Vėliau nebepasuko. Viena iš versijų liudija, kad Leninas mirė, kai supainiojo naktipuodį su rytinės košės dubenėliu. Dideliais šaukštais kabindamas dalelę savęs paties, jis paskutinį kartą atsirūgo giliu bolševiko rauguliu, kuris peraugo į dejonę, vėliau į zyzimą ir baigėsi agonišku gargaliavimu. Paskutiniai Vladimiro Iljičiaus žodžiai buvo: „Na, ir keistos gi tos Trockio avižos“.


6 2008 LIEPA 30 30000 000WWW.PRAVDA.LT WWW.PRAVDA.LT

7

2008 LIEPA 30 000 WWW.PRAVDA.LT

Tačiau svarbiausia – ir čia neapsieisime be religijų arba mano senelės – valgymas nėra vien tik fiziologinis veiksmas. Jame zvimbia nuolatinė dviprasmybė – moralinės, ideologinės ir galbūt net kosminės įtampos gausmas. Juk tai kur kas intymiau nei lytinis aktas. Vienas dalykas – liesti kitą kūną ar net į jį įsiskverbti. Visai kas kita – svetimą kūną paversti savuoju. Kalbant apie mano senelę – anksčiau ji augino maistinius triušius, bet niekada jų nevalgydavo. Sakydavo, kad net ir iš kulšelių troškinio su morkomis į ją žvelgdavo liūdnos nulėpausių akys. Triušių mirties dieną pasišalindavo, palikdama juos mažiau skrupulingose senelio rankose. Vadindavo juos savo vaikais. Žmonėms, kurie, tai matydami, sukiodavo pirštą prie smilkinio, siūlydavo pasičirškinti omletą su savo žiurkėno šonine.

Valgymas yra baisi mįslė. Senovės graikai baisias mįsles vadino enigmomis, kurių neišsprendus, juos pačius suvalgydavo sparnuota moteris-liūtė. Noriu pasakyti, jog pietaudamas niekada negali būti tikras, ar valgai tu, ar valgo tave.

Kita vertus, senelė išrankiu skoniu nepasižymėjo. Tuo ji man šiek tiek priminė Budą, kuris, sakoma, mėsą valgydavo, bet tik tada, kai gyvūnas žūdavo netyčia. Su kiekvienu ryjamu kąsniu į mūsų burną patenka įvairiausių patirčių amalgamos, o kiekvienas kramtymo aktas yra apgaubtas ritualine aura. Galima tik įtarti ,kokią reikšmę geram metabolizmui turi ramus nuolankumas pietų metu.

Kaip matote, šį kartą aš rimtas kaip padėtis Afganistane. Apie panašius dalykus keliuose filmuose pasakoja Hanibalo Lekterio istorija. Šiek tiek senstelėjęs, bet simpatiškas aštraus proto eruditas iš Lietuvos maitinasi žmonėmis, tačiau tik gurmaniškai. Labiausiai man patinka scena, kurioje vienai iš jo aukų patiekiama gyvybiškai nebūtina jos pačios smegenų dalis. Apspangęs vargšiukas nuimtu skalpu turi čiaumoti išskobtą pilkšvų nuosavų drebučių masę.

Maisto paslaptis yra kompleksiška. Galima kalbėti apie stresą, kurį industrinėmis sąlygomis patiria bekonai, broileriai, lašišos ir mandarinai. Galima mąstyti apie antibiotikus ir modifikuotus pašarus – maistą, kuriuo maitinosi mūsų maistas. Galima dievagotis dėl istorijos apie paskerstus delfinus, kuriuos italai buvo priversti suvalgyti iš savo tuno skardinių. Galima smerkti Japoniją už sušiuose suvyniotą taikiųjų banginių mėsą. Arba tiesiog ištraukti banaliausią į sriubą prispjaudžiusio padavėjo atvejį.

BONANU

Selmoneliozė ir dizenterija, iškiliausi bakterijų pasaulio atstovai – tai tik netikėtumų pradžia. Štai neseniai vienas žmogus, užkandžiavo silke ir plastikinėje pakuotėje aptiko pelės galvą. „Labas,“ – pasakė jam pelės galva. „Aš tavo rolmopsas“. Kita vertus, juk ir į senelės karvės pieną kartais prikrenta musių.

CARLO MANDRAKE

Šis vaizdas man įkūnija metafizinę mitybos sinchroniją, jos didybę ir nuopolį vienu metu. Gerai pagalvojus, šlamšdami saliamį arba čiulpdami mėtinę karamelę atsiduriame ne ką mažiau pavojingoje situacijoje nei pusę pirmos nakties pasiklydę Naujininkuose. Tiesa yra ta, kad mes niekada nežinome, ką valgome. Burnoje visuomet gromuluojame paslaptį.

Net ir tą akimirką, kai kramsnojame pusrytinį dribsnį, įvyksta magiškasis susiliejimas. Kaip sakoma patetiškuose raštuose – pasaulis virsta mumis, o mes virstame pasauliu. Tam, kad suartume lauką, reikia paaukoti milijonus gyvybių. Net ir pats nekalčiausias vegetaras yra žudikas, kurio sąžinė turės reikalų su kritusiomis vikšrų, vabaliukų ir lervų vėlėmis. Pakeliui į Anapus, palikime košerines žydų manieras (jokio pieno ir žuvies kartu) bei musulmoniškai semitinės gastronomijos verdiktą „kiaulėms – ne“. Negalvokime apie pasninkavimus, reglamentuotus šventinių vakarienių meniu, ortodoksiškus ir puritoniškus mitybos apribojimus. Visa tai niekai, palyginus su žmonėmis, kurie vadinami katalikais. Tikėjimo epogėjaus akimirką jie valgo Dievą ir geria jo kraują. Kalbame apie miltinius traškučius su trupučiu vyno. Ir tai – skirtingai nei sako Nerijus Kesminas – dar nėra viskas. Veikiau tik pati pradžia. Jei pirmoji pastraipa būtų šioje vietoje, imčiau kalbėti apie bulimiją ir anoreksiją. Apie skausmą, kuris išauga iš valgymo ir jį paralyžiuoja. Apie mintis apie mitybą, kurios valgo mus. Arba apie malonumą, kuris įprasmina ilgas vakarienes. Skonio fiziologas ir filosofas Brillant-Savarinas prieš porą šimtų metų buvo įžvalgus. Gurmaniškumas, sakė jis, suteikia „vidutiniams, geriems ir nuostabiems dalykams proporcingą kainą“. Jei laukiate pamokymų arba receptų, teks nusivilti. Mitybos klausimu neįmanoma būti iki galo teisiam. Valgymas, tai jau buvo minėta, yra baisi mįslė. Mįslė, gyva dviprasmybe. Mes visi esame apsiblausiusios Haninbalo Lekterio aukos, valgančios pilkšvų drebučių patiekalą.


ZANĖ BAKŠEJEVA

AROMA, PLUS370, JENN VIRSKUS, VICTORIA, VYTUKAS, MIXMAGAS, SALLOTA

DISKO REIDAS

06/20-23

DISKO REIDAS

06/13-16

DISKO REIDAS

06/06-08

DISKO REIDAS

06/30-01

Blakstienos, kurios neleis sumerkti akių // Trailer Trash, On the Rocks, Londonas

Pakeliui į kosmosą // Atvirdangis, Pavilnių regioninis parkast

Anksčiau ar vėliau ji jį išmokys dažytis // No inhibition Photo Session, Woo

Kai nuo siautulio sulimpa plaukai … // Pasaka iš rūsio, Raudondvaris

Vakarėlių veidas Jackee, Sanios atitikmuo Londone // Trailer Trash, On the Rocks

Drausminantis Tahitos žvilgsnis // Nokia Trends Lab, PB

Nejau ir vėl man 16, tau 36… No inhibition Photo Session // Woo

Tai ne kadras iš Kubriko filmo, o lietuviška pasaka iš rūsio // Raudondvaris

„Kaspinuotų“ mergaičių antplūdis, tokių norisi turėti ir Lietuvoje // Trailer Trash, On the Rocks

Viduryje siaučia vilčių nepateisinęs vunderkindas iš Danijos // Trailer Trash, On the Rocks

Ji, matyt, norėtų į stebuklų šalį pas tą vaikiną // Nokia Trends Lab, PB

Miško gyventojai už įėjimą nemokėjo ir dar naudojosi visomis festivalio previlegijomis // Supynės, miškai ežerai

… bet gal tai nieko tokio // No inhibition Photo Session, Woo

Greitu metu pešioti antakius taps visai nemadinga // Pasaka iš rūsio

Išsivalyk dantis vakarėlyje, kad grįžęs namo iškart griūtum į lovą // MOM B-day, Havana Social Club

Nėra ribų mokytis svaigti // Pasaka iš rūsio


11 11

10 10

2008 LIEPA 30 30000 000WWW.PRAVDA.LT WWW.PRAVDA.LT

2008 2008LIEPA LIEPA 30 000 WWW.PRAVDA.LT

MEGAPOLIS

MEGAPOLIS

Bankokas, kurio gyventojų skaičius vardinamas su kelių milijonų paklaida, turi išmaitinti daug burnų. Galbūt todėl vieni į burnas deda viską, kas ištiesiama ant gatvinio prekystalio. Kiti kyla į 84-ą Baiyoke Tower aukštą. Treti, kad užsidirbtų pietums, prieš valgį į burną kiša nešvankius užsieniečių organus. Dar esame mes – Auksarankis, Carlo ir Balta, – kurie mėgsta skaniai valgyti, bet pinigų turi tiek, kiek Lietuvoje. Ir beveik netyčia pasipainioja vietinė „Pravda“ (beje, labai gero dizaino), skelbianti 100 vietų virškinimui lavinti. Dėl to Bankokas ir buvo pastatytas. Tailandiečių virtuvė ne visai tokia, apie kurią rašo mūsų prabangių restoranų meniu. Daugiau galios pipirams, kitoks kokosas ir galinga jūros gėrybių ataka. Viskas šviežia, nešaldyta, todėl grįžęs į viešbutį turi maktelti degtinės. Dezinfekuojame karališkąją krevetę ar neaiškios kilmės žuvį, kažkodėl vadinamą gyvate. Tajai visur kiša ryžius, vis nustebindami nauja rūšimi. Valgo su šakute ir šaukštu, niekindami agresyvųjį Vakarų peilį ir dundulių Kinijoje išrastus pagaliukus. Kvapina kalendromis, traiškosi žaliosiomis citrinomis. Šypsosi ir dėkoja net tuomet, jei prieš akis iškrypėlis germanas.

China town ir kiti. Vietnamo, Korėjos, indų

ar japonų virtuvės, pasislėpusios prostitučių rajonuose po angliškai nepaaiškintais hieroglifais ar smirdžiausioje kinų kvartalo angoje, gali parblokšti net visišką gurmanijos pižoną. Žiaurai skanu ir gėdingai nebrangu, tik reikia paieškoti. „Auksaranki, tu vienintelis iš mūsų valgai mėsą,“ – Balta ragina Tomą paragauti gatvėje parduodamų vėrinukų. „Bet ne naminių gyvūnų.“ Nusiperkame aštriųjų pipirų. Vėliau paaiškėja, kad tai raudonosios razinos.

Skaniausio Thai patiekalo rinkimai. Nuomonės išsiskiria. Auksarankiui maloniausias Bankoke – ne tailandiečių maistas. Balta prieštarauja – jis pamiršo „Tom Yam“, aštriausią sriubą pasaulyje. Carlo nuryja seiles, prisimindamas ant laužo čirškintą Barakudą. „Nesiskaito, Bankokas ne prie jūros,“ – prieštarauja kiti du. Poryt taksi važiuojame į salą. Bankoko sąrašas. Valgyti čia yra vienas protingiausių užsiėmimų. Todėl prieš lipdami į lėktuvą

TOMAS AUKSARANKIS + CARLO MANDRAKE + BALTA

Kao San Road. „Cheap cheap,“ – sako pardavėjas (ir visi tajai), parduodamas gražius marškinėlius su didele vyro galva. Nesakydami „labai“, jie du kartus pakartoja tą patį žodį. Auksarankis kuria pavadinimus neatpažintiems vaisiams (apie 20 rūšių). Carlo Vakarams besimaivanti azijietiška gatvė-turgavietė primena čia pat pirktus marškinėlius „Same Same, but different“. Grįždami į viešbutį keptų tarakonų spragėsių vis dėlto nenusiperkame.

MARGAPIEVA

Banglamplu. Pirmiausia einam, kur visi. Banglamplu renkasi kuprinės, prie savęs prisisegusios turistus, ir visi Bankoko gyventojai, kurie dažniausiai neturi jokios teisės ten būti, bet turi vaisių ar marškinėlių. Policija vaidina, kad juos vaiko. Šis rajonas (mylimas ir nekenčiamas svetimšalių, nes ten pilna svetimšalių) ir yra ypatingas tuo, kad reklamines iškabas čia pasikabina net tie, kurių restoranai yra Hong Konge.

sudarome sąrašą, kuris kitą kartą mums ir vėl pakels apetitą. Turgūs naktį. Geriausias šalia apžvalgos rato. Taksi „į bet kur“, maždaug už 4 litus. Bet reikia prašyti, kad įjungtų taksometrą. „Tuk tukai“. Apgaudinėja, veža ne ten, kur prašai, kelia pavojų gyvybei. Gerina virškinimą. Budistų vienuoliai, besiklausantys „i-podų“. Šaltasis „Singha“ ir jo didesnysis brolis „Chang“. Tylus derėjimasis turguje. Kai tajas nebegali nuleisti kainos, liūdnai nudelbia akis.

Kosminiai traukiniai ir stratosferiniai greitkeliai. Visuomeninis transportas ne tik po ir ant, bet ir virš. Visuomeninis transportas vandenyje. Už keliasdešimt centų įsigytu bilietu reika važiuoti upėmis ir kanalais iki galo, klausantis, kaip garsiai šaukiamos stotelės. Senos tetulės iš šiaurės genčių, pardavinėjančios medines varles, kurios imituoja kurkimą. Karaokės būdelės mieste su neveikiančiais mikrofonais (80 ct). Neginčijama pagarba karaliui.


13

2008 LIEPA 30 000 WWW.PRAVDA.LT

MAESTRO

Jis Marie Antoine Carême Iš Paryžiaus Virtuvė jam iki kelių Napoleono virėjas Haute cuisine autorius ir įkvėpėjas Virėjo uniformos autorius ir kūrėjas Suskirstė įvairius pasaulio padažus į grupes keturių motininių padažų pagrindu Romėnų virtuvę vadino barbariška Palaidotas Monmartro kapinėse (ypač gražioje vietoje) Žymiausia jo knyga L’Art de la Cuisine Française au XIXe siècle

Reklama

ZANĖ BAKŠEJEVA

JUSTĖ MALDŽIŪNAITĖ

„Jei žmonės nustos gerai gaminti maistą, žlugs literatūra, skvarbus protas, neliks nei draugiškų žmonių susibūrimų, nei socialinės harmonijos,“ – sakė Marie Antoine Carême, pasaulio virtuvės modernistas, Napoleono ir Aleksandro Pirmojo valgydintojas. Marie Antoine Carême Chef de cuisine karjerą pradėjo, kai Prancūzijos revoliucijos metu tėvas jį, tuo metu dar tik aštuonmetį, paskutinį kartą pamaitino vietiniame Paryžiaus bistro ir pasakė, kad tai buvo paskutinis kartas, kai tėvas dėl sūnaus leidžia pinigus. Iš nuoskaudos, o gal sutapimo, jis įsiprašė dirbti į vieną paryžietišką chophouse padėjėju virtuvėje mainais už kambarį ir maistą. Dienomis jis užeigos vitrinoje dėliodavo saldumynų bokštus (tam įkvėpimo semdavosi iš senų architektūros knygų Nacionalinėje bibliotekoje), o naktiniai, truputį slapti Marie eksperimentai su maistu tapo vis dažniau su pasigardžiavimu sužiaumojami užeigos lankytojų. Greitai su legendų iš lūpų į lūpas pagalba jis tapo pirmuoju pasaulio istorijoje virėju-selebrete, kur kas žymesniu nei Jamie Oliveris šiais laikais, nors tada dar nebuvo nei interneto, nei TV. Tuo labiau iki tol nė vienam virėjui dėl virtuvės reikalų nepavyko tapti žinomam. O dar svarbiau yra tai, kad Marie, kurio pavardė beveik skamba kaip kremas, yra haute

cuisine pradininkas ir nacionalinio prancūzų pasididžiavimo – virtuvės – pagrindinis įkvėpėjas ligi šių dienų. Napoleonas buvo abejingas maisto kokybei ir skoniui, tačiau jis mokėjo atrasti naujus neužkariautus plotus. Vienas iš jų buvo virtuvė, kurios padedamas jis tvarkė savo diplomatinius reikalus su kitais valdovais. Napoleonas turėjo akį naujokams („Pravda“ neatsisakytų jo konsultacijos), todėl jis pakvietė į savo virtuvę suktis ne ką nors kitą, o būtent perspektyvų naujoką Marie Antoine. Taigi Marie būsimasis imperatorius pirmiausia pavedė sukurti meniu visiems metams, kad nė vienas patiekalas nesikartotų nė karto. Be to, kiekvienas iš patiekalų turėjo būti paruoštas iš to sezono produktų, kai jis turėjo būti gaminamas. Marie tai padarė ir išvyko į Londoną virti karaliams, vėliau – į Rusiją virti carams. Na, pavyzdžiui, kad ir carui Aleksandrui I. Dirbdamas Rusijoje Marie sukūrė naują tradiciją, kurią pavadino service à la russe – nešti ant stalo patiekalus pagal meniu, o ne sukrauti ant jo viską iš karto. Taip pat įkvėptas Rusijos ir iš dalies Napoleono tvarkos jis sukūrė baltas virėjų uniformas bei šefo kepurę, vadinamąją toque.


14

15

2008 LIEPA 30 000 WWW.PRAVDA.LT

2008 LIEPA 30 000 WWW.PRAVDA.LT

01

06 Stalas Function Works

Keptuvė Vege

www.allcoffeetables.com, $99 Tu valgai, miegi, skaitai, dirbi, blogini, geri, bendrauji. Ir, be abejo, kaip tikras XXI a. pilietis, viską darai vienu metu. Prašau – „kaip paritus, taip pastačius“ idėją nešantis (ar laikantis) stalelis.

www.selki-alsema.fi, konceptas Naujo suomiško dizaino (Mikko Laakkonen) keptuvė blynams ir ne tik, tačiau specialiai vegetarams! Kaip simboliška – blynai su lapais… o verti įsikibęs į beržinę rankeną.

02

07

Lempa Whippy

Puodelis Gun

www.mixko.co.uk, £35 Ledai yra „ultimatyvus“ sprendimas blogai nuotaikai, gerai nuotaikai, blogam orui, geram orui, sėkmei ar nesėkmei. O dabar virš tavo lovos ar stalo jie gali kabėti vi-sa-da. Tokie, kaip paveikslėlyje, ar kūgio formos, ar… Skanaus.

www.shopmodi.com, $16 Nedaug tesuklysiu spėdamas, kad mėgstamiausias tavo patiekalas – kava. Na, gal ne mėgstamiausias, bet gyvenimas verčia… Ilsėkis naujai. Šaudyk išvargimo priežastis stilingai. Hongkongietiškai. Juodai su platina arba baltai su auksu.

03

08

Butelis Kor

Įrankiai Artecnica

www.korwater.com, $29.95 Ar žinai, kad iš visų tų plastikinių tavo išmaukiamų vandens butelių perdirbama gal koks dešimtadalis? Trys rimtos įvairių pakraipų kompanijos susivienijo tam, kad visuomenei pateiktų idealaus dizaino ir panaudos daugkartinį tūrį atgaivai. Nuo rugpjūčio 1-os.

www.artecnicainc.com, $770 Visų pirma žavinga kaina, betgi su tokiais raganiškais įnagiais nekaposi kasdieninės košės, a? Sukurta Olandijoje (ir vėl), o pagaminta, labai draugiškai ir teisuoliškai, Gvatemaloje. Nebloga investicija.

09

04

Akiniai-pagaliukai Stix

05 Plaukiojanti kolonėlė

www.iwantoneofthose.com, £39.99 Dabar jau tikrai visur gali santykiauti su saldžiausiais grojaraščiais savo iPode. Vonioje ir paplūdimyje irgi! Be laidų, be vandens baimės ir be jokių iš to kylančių problemų. Plauki ir klausai, klausai ir plauki.

GUNARS BAKŠEJEVS

www.daiktuviesbutis.lt, sužinok vietoje Atradęs šią olandų dizainerio sukurtą tiek vynui, tiek šampanui, tiek kitiems skystiems produktams tinkamą lentyną (beje, jų gali statyti daug ir sukurti ištisą vyno sieną) kiek nustebau, bet… gamintojai teigia, kad ją įsigysi ir mūsiškiame „Daiktų viešbutyje“.

INTERNETAS

Vyno lentyna Grape

www.coroflot.com, konceptas Gabus studentas, matyt, dažnai per savo išsiblaškymą likdavo alkanas, tad rado išeitį ir dar meną sukūrė. Akiniai, kurių kojelės ištraukus virsta patogiausiais pagaliukais kinų ir panašiam maistui. Nors imk ir pats pasidaryk…

10 Marškinėliai Sheet of paper

www.thequietlife.com, $25 Visi bei visos taip ir norės tau užrašyti savo „skaipą“ ar net telefono numerį. Drauge gyvenantys tuo tarpu primins, ko skanaus turėtum parnešti iš parduotuvės. O tu tik spėk trinti. Baltas arba geltonas sąsiuvinio lapas.


16 16

17

2008 BIRŽELIS 000 WWW.PRAVDA.LT LIEPA 3030 000 WWW.PRAVDA.LT

2008 LIEPA 30 000 WWW.PRAVDA.LT

Taigi pasaka apie grupę, kuri susibūrė po to, kai nufilmavo pirmąjį savo klipą. Tik po to nušlifavo galutinę pirmojo gabalo versiją. ELLE DRIVER

Jie Make It Real Project Koncertuoja, bet vangiai nuo 2007 metų rudens Domas grupės direktorius Grupės branduolys dabar yra Garo, Miglius, Ieva, Meška ir Domas. Jis mėgsta aprėkti vėluojančius į repeticiją Grupė prasidėjo nuo nepasiteisinusio projekto universitete, kurį inicijavo Domas Klipas „Building“ buvo tarsi nepasiteisinusio projekto užrišimas ir naujo gero pradžia Vokalistė Ieva prisijungusi prie M.I.R. pirmą kartą dainavo į mikrofoną

NAUJOKAS

SAULĖ (CIKLOPAS)

NAUJOKAS

Pradžia. Domas – grupės direktorius: Antrame kurse buvau sugalvojęs universiteto žmonėms projektą, kuriame jie galėtų užsiimti kūrybine veikla. Tai turėjo būti atsvara visai biurokratiškai ir sausai universiteto sistemai. Susirinko apie keturiasdešimt žmonių. Visi turėjo daug idėjų, tačiau buvo daugiau kalbančių nei darančių. Galiausiai projekte liko vos keli žmonės.


18 2008 LIEPA 30 000 WWW.PRAVDA.LT

NAUJOKAS

Turėjo būti išleistas projekto leidinys, sukurtas tinklapis, įrašytas albumas ir nufilmuotas klipas... Galiausiai likome tik aš ir Muzikos akademijos studentas Arvydas, tad nusprendėme, jog iš viso projekto reikia sukurti bent jau klipą. Suprogramavau dainą ir susimetę po tris šimtus litų pasiryžome filmuoti. Teko susirinkti muzikantus. Didžėjų Garo sutikau radijo stotyje ir paprašiau, kad klipe pavaidintų, jog skrečuoja plokšteles. Gitaristo, kuris dainai įrašė gitaros partiją, tą dieną nebuvo, tad pasikviečiau Miglių. Nors jis net nežinojo, kokie yra dainos akordai. Filmavome dabar jau uždarytame „Intro“ klube. Po to visą vasarą montavome. Garo tikrąjį skrečą įtraukėme į dainą jau po filmavimo. Tad pagal tai teko montuoti visą klipą. Apie skrečą suprantantis žmogus klipe pamatytų, jog Garo rankom daro ne visai tai, ką reikėtų. Galiausiai rudenį klipas buvo baigtas ir ta proga sugalvojome, jog reiktų jį pristatyti nesausai – t. y. suburti grupę ir sukurti kokius penkis gabalus. Pasiūlėme tiems, kurie filmavosi klipe (aut past.: Domas vaizdo klipe groja su būgnais, grupėje grojo su bosine gitara, o galiausiai tapo grupės programuotoju). Draugaujate su kitomis grupėmis? Garo: Na, kaip ten yra... Dažniausiai, kai vyksta koncertas, ir tų draugų atsiranda... Kiek jau turėjote koncertų? Garo: Nuo praėjusių metų lapkričio turėjome aštuonis. Pirmasis koncertas buvo toks, kad kai susirinkome, nusprendėme, kad grojame pirmą ir paskutinį kartą. Vėliau supratome, kad visai neblogai išeina. Kaip pas jus atsirado vokalistė Ieva? Dainius: Sukūriau dainą ir norėjau į ją įtraukti vokalą, tad ieškojau įdomaus tembro. Vieną vakarą kiemelyje išgirdau, kaip dainuoja vaikinas, o jam pritaria mažutė mergina gražiu balsu. Tada jai ir pasiūliau ateiti į atranką. Atėjo penki žmonės. Ieva buvo pati nedrąsiausia, bet mes ją ir pasirinkome. Įrašinėjant Ieva pirmą kartą savo gyvenime dainavo į mikrofoną. Regis, jūs visi mėgstate skirtingą muziką ir jūsų patirtis skiriasi? Kaip yra iš tikrųjų? Garo: Aš nuo seno buvau linkęs į repo ir sunkesnės elektronikos pusę, mes turime studiją ir įrašinėjame pačią įvairiausią muziką. (Garo dirba su garso įrašais ir dar yra „Naujų Lėktuvų“ grupės narys.) Miglius: Šioje grupėje aš esu rokenrolo atstovas. Iki „Make It Real“ tris metus grojau grupėje „Sportas“. Garo: Mūsų būgnininkas yra grojęs pačiose įvairiausiose grupėse: nuo metalo iki r’n’b. Jis grojo ir su „Sportu“, ir su Vaidu Baumila, o dabar dar vienoje metalo grupėje groja. Domas: Bet kartais jis paklauso ir popso. Užleidžia Justiną Timberlake’ą ir sako seni, paklausyk, kaip čia gerai... Jis visiškai atviras visiems stiliams. O man „MIR“ – pirmoji grupė.

Jūsų ateities planai? Domas: Dabar didžiausias mūsų tikslas yra išvažiuoti savaitei kūrybinių atostogų į Palangą. Garo: Bet tai šiek tiek utopinė idėja, nes visi dirba. Domas: Aš žiūrėdamas „Sigur Rós“ filmą „Heima“ pavydėjau. Mat jie visi turi galimybę susėsti ir groti tiek, kiek jiems reikia, tol, kol kažką pajaučia. O pas mus yra taip: „chebra, šeštą valandą repetuojam...“ Tada visi atvaro ir staiga aštuntą jau kažkam reikia į darbą. Pas mus visi užsiėmę, ypač Meška. Jis žaidžia ledo ritulį, žiemą važinėja snieglente, o vasarą kaituoja. Rytą varo į Nidą, o jau per pietus būna Vilniuje. Jūs nauji, tad ar lygina jus su kitais atlikėjais? Garo: Mums sako, kad mes panašūs į „Portishead“. Ne visi taip sako, bet būna... būna... groji… nori, kad tai būtų tavo garsas, o tau sako „ai, tai jo... čia kaip portisheadai...“ Regis, albumo įrašinėti neskubate? Garo: Tikrai ne. Reikia įdirbio. Domas: Gyvenimas moko, jog tokios grupės labai greitai perdega. Be abejo, norėtųsi, kad kiekvienas grupės narys turėtų savo garsą. Dabar mes turime tik vieną dainą, kurią visada grojame vienodai. Mes visą laiką improvizuojame, niekada nesilaikom schemų. Dėl to iš vienos pusės faina. Garo: Mus spaudžia iš visų pusių su klausimais kada bus albumas? O patys dar jaučiatės naujokai? Garo: Na, dar nenusipjovę, dar širkės nevarom. Domas: Mes dar nauji ir iki galo nesusigroję. Maistas Domas: Nueiname prieš koncertus pavalgyti, todėl visada vėluojame. Paskutinį kartą, kai koncertavome prie Baltojo tilto, nuėjome pavalgyti iki „Europos“. Staiga skambina persigandęs organizatorius ir sako: „Kur jūs esat, jums reikia už dvylikos minučių groti!“ Ką mėgstate valgyti, ko nemėgstate? Domas: Mėgstu salotas, turiu savo firmines vištienos salotas. Nekenčiu virtų morkų. Garo: Cepelinus gal... Viską aš mėgstu. Daržely nekenčiau kepenėlių, tai buvo visiškai nevartojamas daiktas. Aš jas iškeisdavau į marinuotus pomidorus. Miglius: Aš neseniai pradėjau dirbti viešbutyje ir man pats skaniausias dalykas tapo viešbučio špinatų sriuba. Žuvies nemėgstu. Grotumėte kitų grupių dainas? Garo: Pradedančiai grupei koveris yra kaip peilis į paširdžius. Pavyzdžiui, buvau grupės „Flamingo“ viename pirmųjų koncertų. Jie dar nebuvo sukūrę daug savo dainų, tad grojo ir „Radiohead“ bei „U2“ koverius. Aišku, jie puikiai juos pagrojo, bet atėję žmonės prašė pakartoti tuos koverius, o ne jų pačių dainas. Visi išsiskirstė savo keliais, o Miglius nuėjo į kino teatrą žiūrėti „Z įvykio“.

Reklama


20

21

2008 LIEPA 30 000 WWW.PRAVDA.LT

2008 LIEPA 30 000 WWW.PRAVDA.LT

NAUJOKAS

NAUJOKAS

„Tautvydui labai patiko grupė „Oasis“, tad per šešioliktą gimtadienį padovanojau jam gitarą,“ – taip „The Titz“ grupės susikūrimą telefonu nupasakojo vokalisto mama. „Norėjau savo merginai pagroti savo mylimiausią dainą „Wonderwall“, tad paprašiau gitaros,“ – o taip pradžių pradžią prisimena pats Tautvydas. „The Titz“ – „Pravdos“ naujokai iš Plungės, pirmiesiems grupės instrumentams taupę badaudami ir kasdami žvyrą, vieną vakarą pastebėti vietinės grupės „Naktinė Pufaika“, jie kosminiu greičiu skuba į priekį. Pasikalbėti traukiniu atvažiavo tik Tautvydas ir Tomas, kuris visą pokalbio laiką leido plepėti Tautvydui, būgnininko Petro neišleido mama...

Kuo jūs geresni už kitus naujokus? Nes mums labai gerai barzda auga... (tyla). Nenoriu aš atsakinėti į šitą klausimą... Mes geresni, nes geriau grojame geresnę muziką, mūsų idėjos kitokios ir jos velniškai geros. Tik mums reikia laiko. Kas iš Lietuvos atlikėjų jums labiausiai imponuoja? „Rondo“ ir „Studija“, nes jie gali trisdešimt keturias valandas be sustojimo groti dainas, kurios skiriasi tik vienu akordu ir dviem žodžiais. Ką esate paaukoję dėl muzikos? Draugystę su mergina, bet aš jai turbūt tik taip pasakiau... Pusės metų pietus mokykloje, nes taupėm pinigus elektrinėms gitaroms... Taip pat aštuonis kilogramus svorio... Koks ryšys tarp merginų ir muzikos? Muzika yra dėl merginų (juokiasi). Mes kuriame vien tik dėl merginų... Mes seniai jau supratome, kad nesusirasime antrų pusių, jei negrosime jokioje grupėje, tad mums nieko daugiau nebeliko. Tu pasakyk ką nors (kreipiuosi į tylintį Tomą). Tautvydas atsako už Tomą: Mums patinka grupė „Enjoy“ iš Šiaulių, kuri devynis metus „daro“ šokių muziką.

ELLE DRIVER

RAMŪNAS

Kaip manote, kiek jūsų gyvenime ateityje vietos liks muzikai? Visas gyvenimas bus skirtas muzikai. Aš gyvensiu iki trisdešimt trejų metų... Nes visi „krūti“ tada mirė, dvidešimt septynerių – kai kas sakytų.... Bet aš gyvensiu iki Kristaus amžiaus, nes mylių Kristų. Apibūdink kiekvieną „The Titz“ narį. Kaip jūs susipažinote? Su Tomu atsidūrėme viename suole, per chemiją. Pradėjome kalbėti apie muziką ir supratę, kad turime daug bendro ir abu grojame gitara, susitarėme kartu pagroti. Pirmą vakarą gal septyniasdešimt kartų brazdinom „Oasis“ – „Wonderwall“. Skambėjo žiauriai nesinchroniškai, bet mums beprotiškai patiko. Mūsų pasaulėžiūra, nuomonė ir visa kita sutampa. Tomas šoka tautinius šokius, važiuoja į Dainų šventę. Visi kiti mūsų klasiokai klauso techno ir šoka tektoniką. Su būgnininku Petru buvo kiek kitaip. Menų mo-

kykloje kabinome plakatą „Ieškome būgnininko“. Ir garsiai šaipėmės, kad niekas neateis. Pro šalį ėjo mažas berniukas, tada aš pasakiau na, va tokie nevykėliai nebent ir susirinks... Kitą dieną gavau žinutę, jog vyrukas, vardu Petras, norėtų pabandyti. Į atranką atėjo tas pats mažas berniukas, iš kurio juokėmės koridoriuje. Petras beprotiškai gabus. Kai „The Titz“ nusigyvens ir prasigers, jį tikrai pasivogs kita kieta grupė. Bosistas – Petro brolis. Kadangi Petras genialus, jo brolis tiesiog negalėtų būti blogas bosistas. Dainuojate lietuviškus koverius? Tik vieną „Gravel“ dainą. Patinka T. Sinickis? Tomas Sinickis su savo grupe „Gravel“ pasirodė laiku ir vietoje, jis niekam nepataikavo, jo išraiška buvo įspūdinga ir originali. Augdamas mažai bendravau su savo tėvu, tad nesąmoningai ieškojau pavyzdžio, kaip turi atrodyti vyriškas vyras. Ir kai juos pamačiau, supratau, kad va taip ir turi atrodyti. Vėliau pradėjau skaityti Sinickio blogą ir supratau, kad jis nėra visiškas originalas. Įsiskaitęs supratau, kad jam patinka tie patys „Oasis“ ir tas pats Gallagheris... Kodėl vadinatės „The Titz“? Iš pat pradžių pavadinau grupę „The Tits“, nes pamačiau „Oasis“ koncertą, per kurį Noelis šaukia „Show me some f-ing tits on the screen“ ir viena mergina iš publikos pasikelia marškinėlius. Ją, aišku, parodo ant didžiulio ekrano stadione. Bet koncertuojant Rietave vietiniai kultūros ekspertai mus apšaukė vagimis, mat grupė su tokiu pavadinimu egzistavo Japonijoje dar tada, kai mes nebuvom gimę. Tada raidę ‚s‘ pakeitėme į ‚z‘. Nebijot, kad padidės marozų dėmesys po šio straipsnio? Ne, dėmesys gerai. Šiaip Plungėje daugiausia yra klausomasi techno, gal todėl, jei kada leisime albumą, pavadinsime jį „Techno“ arba „BMW trys šimtai aštuoniolika“. Ne per daug savimi pasitikite? Jeigu pats savim netiki – netikės niekas. Jeigu turi ką pasakyti, rėk, šauk, bet būk išgirstas. Tai mes ir darom.


22

2008 LIEPA 30 000 WWW.PRAVDA.LT

ROKENROLAS

Londonas kasmet stebina vis naujai užsikūrusia kokia nors muzikine scena. Per kelis kartus bandysiu jums papasakoti apie super super vaikius, kurie stumia lauk nu rave ir deda savo plokšteles ir madą ant pjedestalo. Apie juos kol kas nežino net dalis Londono. Super super kids iš esmės yra tarp nu rave ir new romantics pasimetę ekscentrikai, nors jie patys ginasi to fakto. Jie rengiasi ne tik spalvingiau negu nuraver’iai, bet ir kur kas originaliau. Vienas už kitą ekstravagantiškesnis. Juos nustelbti eiliniam mirtingajam random užsukusiam į Rytinį Londoną (taip, ta scena kol kas drebina tik miesto rytų bloką) neįmanoma, bet pritapti visai paprasta. Taip yra dėl kelių priežasčių – jų muzika sulaukia daug kritikos iš didžiųjų žurnalų, kurie vis dar palaiko nu rave, todėl jiems vis dar svarbus yra kiekvienas klausytojas. Be to, tie vaikiai eina iš proto, kai atkreipi į juos dėmesį (juk kam jie tada tie stengtųsi puoštis). O jeigu dar nufotograuoji… – tampi geriausiu jų draugu, bent jau tam vakarui.

Reklama

Bus daugiau… Nuotraukos iš vakarėlio pavadinimu „Ponystep“, kuriame super super vaikių buvo dauguma. „Ponystep“ vyko sekmadienio vakarą (!?!).

INGA NORKE

Super super kids fanams geriausiai šiuo metu pagroja absoliutūs ne tik tos scenos, bet apskritai muzikos naujokai „Partyshank“, „Peggy Sue and The Pirates“, Ebony Bones, „Dead Disco“, „Tape Deck“ (apie visus atskirai kitą kartą). Kol kas super super kids bangą laiko moterys ir gėjai. Gal tai atsakas nu rave užkūrusiems berniokams? Greit pamatysim.

INGA NORKE

Super super kids muzikos klausosi tie, kurie kiekvienam vakarėliui vis dar netingi sugalvoti specialaus drabužių derinuko ir moka šokti poromis ir po daugiau (o ne kaip mes diskotekose jau ilgą laiką pratę – po vieną).


25

2008 LIEPA 30 000 WWW.PRAVDA.LT

TAMSUS KAMBARYS

Reklama Ji Fatima Ghanim Al-Hudifi Iš Doha, Kataras (Arabų Emyratai) Nėra jos pačios foto, nes ji be galo prietaringa ir nesifotografuoja jokiems viešiems leidiniams, įsitikinimai ir religija to neleidžia Paplūdimys mėgstamiausia vieta būti Fotografuoja jau dvejus metus Baigė grafinio dizaino specialybę Kataro meno akademijoje Vadovauja dizaino kompanijai Fotografuoja viena, be niekieno pagalbos Žaislus-modelius perka Didžiojoje Britanijoje Miniatiūrinius žaislus kolekcionuoja metų metus Juos fotografuoti nusprendė tada, kai suprato, kad jie per ilgai stovi lentynoje ir dulka Fotografuoja savo namuose ant stalo arba prie baltos sienos Žaislus-modelius tinkamai sudeda dažniausiai iš trečio karto Artimiausiuose planuose personalinė paroda, keliaujanti po įvairias pasaulio galerijas Šiuo metu kuria savo asmeninę interneto svetainę Laimingiausia būna kai kam nors gali padėti Paskutinį kartą verkė prieš penkias dienas Didžiuojasi savo idėja fotografuoti miniatiūras kartu su maistu Politinės pažiūros liberalios Mėgstamiausias filmas „The Notebook“ Klausosi tos pačios muzikos, kurios klausėsi ir būdama dvylikos metų Labiausiai mėgsta vartyti „Vogue“, „Elle“ ir „Sours“ žurnalus Kataro emyrą labiausiai norėtų matyti savo svajonių fotosesijoje Šią vasarą keliaus į Londoną Tobuli pusryčiai tai karamelinis macchiato ir sūrio kruasanas Kavą labiau mėgsta nei arbatą Riestainius mėgsta labiau nei keksus Sumuštinius valgo tik priešpiečiams Mėgstamiausia pica vegetariška


31

2008 LIEPA 30 000 WWW.PRAVDA.LT

EKO

Kaip ir priklauso žaliam maišeliui, vasara yra turbūt mano mylimiausias metų laikas. Šviežios braškės ir žirneliai, kvepiantys prieskoniai ir bulvės, kurių dar nereikia skusti. Mėgstu ir aš pasirausti močiutės darže bei atrasti visokių žalių gėrybių savo pilvui. Taigi šį kartą – apie tai, ką dedi į burną. Pavalgei? Suvalgyk ir indus Vasara be iškylų – kaip žiema be rogučių. Aš dažniausiai ruošiu daržoves kepimui ant grotelių, prisitepu sumuštinių ir pirmyn prie ežero. Bet visada kyla krūva problemų dėl indų. Savo mylimos žalios molinės lėkštės juk neimsiu. Laimė, prieš porą dienų internete užtikau indus, pagamintus iš specialios pietų Amerikoje randamos žolės – valgomojo manioko. Rinkinys solidus, o esant progai ir vestuvinį servizą atitiktų. Komplekte rasi keturis puodelius, lėkštes, dubenėlius bei medinius peilius, šakutes ir šaukštus. Kur čia visas smagumas? Pavalgęs gali indus sunaudoti trimis būdais – juos tiesiog palikti šiukšlių dėžėje, nes rinkinys suirs vos per mėnesį; arba gali indus kruopščiai išplauti ir vėl naudoti, na, o jei maisto krepšyje neužteko, lėkštes ir puodelius gali tiesiog suvalgyti. Visi indai 100 proc. natūralūs ir lengvai virškinami. Tiks tikriems eko fanatikams.

Reklama

kruopščiai ir pagal naujausias ekologijos tendencijas: daržovės ir mėsa perkami tik iš vietinių ūkių, žuvys traukiamos irgi tik prie Britanijos krantų, o geriamasis vanduo atkeliauja tik perdirbtuose buteliuose. Žalia kava Spalva čia, žinoma, niekuo dėta. Ji ir liko juoda, kaip visada, tačiau pasikeitė gėrimo gamyba. Kadangi ekologiškai užauginta ir sąžiningai prekiaujama kava dabar tapo tokia pat įprasta, kaip brangstantys degalai, sunku kavos mėgėjus jau kuo nors ir nustebinti. Tačiau, pasirodo, galimybių vis dar yra. Kavos gamintojai pradeda atsisakyti tradicinių pupelių skrudinimo būdų ir patiki tai saulei. Visa skrudinimui reikalinga energija surenkama saulės baterijomis, todėl pupelės neatsiranda nuodingų medžiagų, susiformuojančių deginant kitas kuro rūšis. Ar reikia minėti, jog taip ir pupelių skonis gerokai pagerėja? Gali pamiršti iš puodelio trenkiantį benzino dvoką.

MANTAS

MARGAPIEVA

Dabar vienkartinius indus gali tiesiog suvalgyti.

Green’as restoranas Tačiau vasara yra ir tingėjimo metas. Tingisi ne tik plauti indus, bet ir ką nors gaminti. Tuomet ir reikia pradėti žvalgytis kokio jaukesnio ir žalesnio restorano. Vieną tokį užtikau Londone. Jei kada nors lankysi draugus ar giminaičius tautiečių numylėtoje saloje, nepamiršk užsukti ir į „Acorn House“ restoraną. Nesitikėk čia išvysti komposto duobės greta staliukų ar popierinių stiklinių, naudojamų šimtus kartų. Viskas čia atrodo įprastai, tačiau... Visas restoranas įrengtas naudojant tik perdirbtas arba perdirbamas medžiagas – tapetai iš perdirbto popieriaus, taurės ir stiklinės – iš senų duženų ir panašiai. Maistas čia taip pat gaminamas labai

Apie ekologišką maistą galėčiau kalbėti ištisas valandas. Nepamiršk, jog vietinių gamintojų produkcija visuomet bus artimesnė tavo skrandžiui, be to, ją gabenant sunaudota daug mažiau kuro. Na, o natūraliomis sąlygomis augusios daržovės bus daug kartų skanesnės už augusias vatos pataluose. Žiūrėk, ką valgai, ir maistas taps vaistu.


33

2008 LIEPA 30 000 WWW.PRAVDA.LT

KLUBAI

Sena kaip pirmoji diskoteka taisyklė teigia, jog po visapusiškai gero vakarėlio į sporto klubą patariama neiti… Kaip ir kokybiškai pasportavus neverta visko nuplauti linksminamaisiais gėrimais. Visgi visuma ir balansas – svarbu, todėl „Djscene.lt“ vienijama elektroninės muzikos bendruomenė antrus metus iš eilės kviečia muzikinius skonius suremti „Spartakiadoje“. Žymėkis – rugpjūčio 1–3 d. esi laukiamas Arvydo sodyboje. Kertinis renginio įvykis, neskaitant daugybės vardų, puošiančių grojaraštį – futbolo turnyras. Praėjusiais metais grūmėsi muzikiniai stiliai – progressive finale pasidavė minimal.lt komandai. Šiemet šešių komandų turnyre rikiuojasi radijo laida „Amenų broliai“, tie patys minimal.lt, promoteriai „Techstylism“, gegužės „Pravdoje“ pristatytos „Pasakos iš rūsio“ org. komitetas, legendiniai „Stereo 45“ bei „Satta“. Futbolui bus skirta visa šeštadienio popietė, o kamuolio nespardantys galės žaisti tinklinį, krepšinį ir dar bet ką. Kad ir aliasą.

Reklama

Muzika, muzika! „Spirk“ ir „Nerk“ – taip įvairiaprasmiškai vadinamos scenos „Spartakiadoje“ stovėjo ir praėjusį rugpjūtį. Šiemet jas globoja atitinkamai „Techstylism“ vyrija ir gražiausias Lietuvos kosmoso karys Saulty. Be to, kauniečiai įvairaus laužytumo muzikos propaguotojai „Kaunas Urban Beats“ renčia ir dar vieną – „Šok“ sceną.

DAINA DUBAUSKAITĖ

MARGAPIEVA

„Spirk“ legionieriai iš užsienio šiemet lygiai du – britas „Nathan Fake“, sublizgėjęs savo „The Sky Was Pink“, ir nenuorama Aril Brikha iš Švedijos. Abu gros gyvai! Taip pat gyvi mūsiškiai – Few Nolder, Grad_U, Costello… ir didžėjai – „Techstylism“ bei jų kolegos. Saulty į išskirtinai „didžėjinę“ sceną „Nerk“ pasikvietė du gerus savo pažįstamus iš Anglijos, jau gerai žinančius, kaip juda lietuvių kojos ir rankos – Pete Herbert ir Johnny Hiller. Taip pat nėrimui tinkamus setus ruošia iš emigracijos grįžęs Martin Virgin, Kauno šviesulys Antanas Gustaitis, „radijinis“ Loranas Vaitkus ir kiti. „Šok“ scenoje švies britai DJ Data bei Madcap bei gyvas latvis Oyaars. Kiti gyvieji – „8’as maršrutas“ bei „Projekt Undersky“, didžėjų frontui atstovaus Nightjar, Simao, Intakz, JaZzy, R-S-K… Sako, pirmoji rugpjūčio pusė – nelietingiausias lietuviškos vasaros metas. O jei ir krapnos, nieko baisaus – nuplaus futbolo įtampą! Dalyvausiančius muzikantus ir komandas dar kartą gali apžiūrėti „Spartakiados“ tinklapyje. Visi kiti festivaliniai atributai Arvydo sodyboje irgi bus – maistas, gėrimai, išdaigos ir palapinės. WWW.SPARTAKIADA.LT


„The Chemical Brothers“ koncertas, 22.00 // „Skonto“ stadionas, Ryga, Latvija Koncertas „Kristupo klavyrai: Romantikų keliais“, 19.00 // Šv. Kotrynos bažnyčia, Vilnius Paroda „Balta serija“ // ŠMC, Vilnius

Koncertas „Pop Punk Attack“, 21.00 // baras „El Psycho“, Vilnius Vakarėlis „Honolulu PENKTAS: King Unique“, 22.00 // „Honolulu“, Palanga Festivalis „Satta Outside“, visą savaitgalį // Jachtklubas, Smiltynė

Bjork koncertas, 20.30 // Vingio parkas, Vilnius

Filmas „Pasimetę Pekine“ // Kino teatrai

XII tarptautinis Thomo Manno festivalis // Nida

John Mayall & The Bluesbreakers koncertas, 19.00 // „Galaxy“, Vilnius Vakarėlis „Tone-armed Thursdays“ su „Partyzanais“, 20.00 // Mokytojų namų kiemelis, Vilnius Vakarėlis „Sutemos Bang: Luke Vibert“, 22.00 // „Gravity“, Vilnius

Festivalis „Positivus“, visą savaitgalį // Salacgriva, Latvija

Vakarėlis „Minimal Mondays“ // Vasaros terasa, Vilnius

Paroda „Ornamentų pasakojimai“ // „Actus Magnus“, Vilnius „Kinas po atviru dangum 15 min. po devintos“, 21.15 // Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras Paroda „Struktūriškumas, konstruktyvumas, konkretumas: nuo-iki“ // Klaipėdos dailės parodų rūmai Vakarėlis „RyRalio Summer“, 22.00 // Jachtklubas, Kaunas Vakarėlis „Wired Saturdays: Special“, 22.00 // „Woo“, Vilnius

Festivalis „Zoofest“, visą savaitgalį // Alytus

„Kristupo gitaros: Flamenco“, 20.00 // Vasaros terasa, Vilnius Satyrinė agitacija „Sparnuotasis Matas“, 19.00 // Vasaros terasa, Vilnius

„Ars Viva 07/08 – Garsas“ // ŠMC, Vilnius

Algio Greitai koncertas, 19.30 // „Forum Palace“, Vilnius

Druskininkų teatro festivalis: „Psilikono“ teatras, 20.00 // Sanatorija „Eglė“, Druskininkai Festivalis „Spartakiada“, visą savaitgalį // Arvydo sodyba, Kernavės raj. XIII Pažaislio muzikos festivalis: „Svinguojantis barokas“, 17.00 // Šešuolėlių dvaras, Širvintos

Filmas „Paryžius“ // Kino teatrai

07/0808

Festivalis „Neduok, sesula, kardo!“, visą savaitgalį // Lazdijų raj.

21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 01 02 03 04

KALENDORIUS

06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Festivalis „Tundra“, visą savaitgalį // Pociūnai, Prienų raj.


37 37

2008 LIEPA LIEPA 30 2008 30 000 000 WWW.PRAVDA.LT WWW.PRAVDA.LT

MĖNESIO TIESA

PLIOPLYTĖ, NORKE, ELLE DRIVER

VYTUKAS, PLIOPLYTĖ, NORKE, COOMBS, JACOBSEN

Reklama

Aš esu Jonathan Jacobsen. Iš Čilės. Mokausi grafinio dizaino. Įkalinčiau, jei tik galėčiau, moliūgus. Negaliu pakęsti jų skonio ir kvapo. Taip pat ir jūros gėrybių, išskyrus aštuonkojus. Jį pagaminau specialiai „Pravdai“. Dievinu omletą su žaliosiomis salotomis ir bulvių pyragą. Čilėje siūlau paragauti „empanadas“ (malta mėsa su svogūnais, kiaušiniais ir alyvuogėmis) ir kukurūzų pyragą, taip pat su mėsa, kiaušiniais ir alyvuogėmis. Visą savaitę galėčiau valgyti vien tik faláfelius arba suši. Paskutinį kartą apsinuodijau humitais – tai tokie malti javai, susukti į lapus ir apibarstyti cukrumi. Kai valgau aš nuolat šneku, bet nepilna burna. Jei pas mane svečiuotųsi modelis, jai pagaminčiau salotas su daug prieskonių arba omletą.


39

38 2008 LIEPA 30 000 WWW.PRAVDA.LT

2008 LIEPA 30 000 WWW.PRAVDA.LT

MĖNESIO TIESA

MĖNESIO TIESA

Aš esu Marques Toliver. Iš Niujorko. Esu samdomas muzikantas, smuikininkas. Valgau tik tada, kai reikia. Kadangi neturiu sveiko kiekio pinigų, valgau tada, kada galiu. Nevalgau saurcraut (raugintų kopūstų!!!), ridikėlių ir burokų. Negaliu pakęsti kiaulės žarnų. Mėgsu šokoladinius sausainius, nors tai ir nelabai sveikas maistas. Parašyčiau dainą avokadui. Skaniausia Niujorke valgyti The noodle Studio Williamsburge (116 N5th tarp Bedford ir Berry).

Aš esu Jackee. Iš Oksfordo. Šiemet baigiau mokyklą, bet į vakarėlius Londone važinėju kiekvieną savaitgalį nuo 16 metų. Įsidarbinau stilisto asistentu Londone. Dažniausiai aš nevalgau, bet visada ką nors geriu. Nekenčiu vynuogių lapuose suvynioto sumuštinio, vien dėl kvapo. Mano buvęs vaikinas juos valgydavo ir mėtydavo tuos lapus kur papuola, o jie taip smirda. Dievinu vištieną ir kinų virtuvę. Dažniau gaminu namie, nei valgau kur nors viešose maitinimo įstaigose. Parašyčiau dainą saldžiosioms bulvėms.

Aš esu Carlee Travis. Iš Niujorko. Esu poetė. Maistas man ne toks svarbus kaip cigaretės. Nevalgau nieko, kas kada nors gyveno ir kvėpavo. Nekenčiu kanadietiško bekono. Mėgstu baltą duoną, nors tai ir nėra labai sveika. Parašyčiau dainą kavai ir cigaretėms, nes juos labai mėgstu. Skaniausias maistas Ganoje.

Aš esu Nicholas Oshlick. Iš Niujorko. Kalu į klyną, esu dviratininkas. Maistas man svarbus tik tam, kad palaikyčiau energiją. Labai nemėgstu austrių. Įkalinčiau visą McDonald’s maistą. Tačiau išteisinčiau Chicken McNuggets, nes jie visai nieko. Parašyčiau dainą sriubai ir sumuštiniams. Geriausiai gamina mano mama.

Aš Agnė Kuzmickaitė. Esu rūbų modeliuotoja Maistas su laiku darosi vis svarbesnis, stengiuosi rinktis sveiką maistą. Valgau viską, kas skaniai pagaminta, tačiau nepasakyčiau, kad mėgstu kiaulieną. Į kalėjimą pasodinčiau degančius sausainius, kurių galiojimo laikas labai ilgas. Išteisinčiau guminukus. Dažnai nusiperku guminukų eidama į kino teatrą, tačiau vos pasibaigus reklamai mano guminukų maišelis jau būna tuščias. Skaniausiai pavalgau namuose arba restoranuose „Guru“ ir „Esse“. Vakarienei valgau grikių košę.

Aš esu Chad Coombs. Iš Kanados, Saskatoon miestelio. Gyvenime fotografuoju. Įkalinčiau, jei tik galėčiau, kepenėles ir svogūnus, nes jų nekenčiu. Dievinu viską, kas valgoma, kai virėjas nepagaili prieskonių. Geriausia vieta valgyti Saskatoon mieste (Kanada) – EE BURRITO ir SUSHIRO – viskas, kas yra meniu, yra labai gardu. Vieną savaitę be problemų, jei tik reiktų išsirinkti vieną produktą, valgyčiau vegetariškas bulvių lazdeles, nes dažnai taip ir darau. Paskutinį kartą apsinuodijau pieniškais ledais Dairy Queen Blizzard. Ledus valgau kartą per metus.


40 2008 LIEPA 30 000 WWW.PRAVDA.LT

MĖNESIO TIESA

Aš esu Min Lee. Dirbu mados dizainere. Jei man reikia valgyti, geriau jau tai būna geras maistas. Nevalgau agurkų ir persikų. Jei tik galėčiau, įkalinčiau cukrų, nemėgstu jo. Mėgstu instant ramen (makaronai iš pakelio per tris minutes), nors tai ir nėra labai sveika. Parašyčiau dainą japoniškai slyvai. Skaniausiai gamina japonai Tokijuje.

Aš esu Roma Dirbu virėja „Šnekutyje“. Mėgstu pavalgyti, anksčiau valgydavau labai riebiai ir labai saldžiai, tačiau dabar turiu problemų su sveikata, tad tenka laikytis dietos... Jau numečiau dvidešimt kilogramų. Laisvalaikiu mėgstu pašokti pagal „Bavarijos“ muziką, dar man patinka Zvonkų duetas. Jau metus dirbu virtuvėje, anksčiau dirbau slauge. Į kalėjimą negailėdama sodinčiau visą „Mc‘Donalds“ maistą ir visus dešrainius. Išteisinčiau pyragėlius su įdaru, nes man jie labai patinka... Dainą parašyčiau irgi pyragėliams su įdaru. „Ne, nebus šiandien pyragėlių, šiandien ne šventė, reikia, kad kristų kilogramai...“ Jaunystėje lankydavausi Palangos kavinėse, dar patikdavo „Neringos“ restoranas. Vakarienei valgau lašinius su svogūnais, bet ne po daug.

Aš esu Lucas Markowiecki. Iš Argentinos. Esu turizmo agentas ir Buenos Aires turizmo gido redaktorius. Laisvalaikiu vaidinu teatre ir su savimi visur nešiojuosi klouno nosį. Maistas yra labai svarbi mano gyvenimo dalis. Kai keliauju stengiuosi eksperimentuoti ir išbandyti įvairius patiekalus. Jau kelias dienas viešiu Lietuvoje, bet jau spėjau paragauti ir šaltibarščių, ir cepelinų, ir blynų... Skaniausias maistas Tailande ir Peru. Valgau viską, tik nemėgstu kiaulienos, nes ji labai riebi. Niekada nevalgyčiau karvės tešmens ir vidaus organų. Dievinu šokoladą ir fondiu. Pastatyčiau paminklą barbekiu, lašišai ir milanesai. Šiandien vakarienei valgau būtent milanesą su bulvių košę.

Reklama


42 42

43

2008 LIEPA 30 30000 000WWW.PRAVDA.LT WWW.PRAVDA.LT

2008 LIEPA 30 000 WWW.PRAVDA.LT

MĖNESIO TIESA

MĖNESIO TIESA Kam reikalingas posakis „gero žmogaus turi būti daug“, nes juk „geras žmogus“ turi būti aptakus, tilpti į S dydį ir užimti mažai vietos lėktuve. Metus teniso kamuoliuką į „gerą žmogų“, jis turi atšokti. Geru žmogumi tapti gali padėti sportas, badas arba... riebalų nusiurbimas. Apie tai aiškina plastikos chirurgas Darius Jauniškis, kuris jau dešimt metų siurbia riebalus. Koks yra riebalų nusiurbimo operacijos medicininis terminas? Liposakcija. Nuo ko viskas prasideda? Pirmiausia, kai žmogus ateina konsultuotis, chirurgas turi nustatyti, ar iš viso reikia daryti tą riebalų nusiurbimą. Jeigu žmogus nutukęs tolygiai per visą kūną ir nori, kad mes nusiurbtume riebalus nuo visur, tenka paaiškinti, jog to niekada nedarom. Riebalų nusiurbimas yra geras dalykas tik tada, kai reikia nusiurbti tam tikras riebalų sankaupas. Kokie yra tipiniai atvejai? Moterys dažniausiai nori nusisiurbti „Galife kelnes“ – tai toks atvejis, kai riebalai kaupiasi šoniniuose šlaunų paviršiuose, o vyrai dažniausiai siurbia riebalus nuo pilvo. Čia tas atvejis, kai vyras turi Kalėdų senelio figūrą? Taip, toks pilvas būna nuo persivalgymo, aišku. O alus veikia kaip paleidžiamasis mechanizmas. Jis skatina valgyti. Amerikoje riebalų nusiurbimo operacijos ypač drastiškos, nusiurbiama po dešimt dvidešimt litrų ir dar daugiau.

ELLE DRIVER

MARIAH KORDZADZE IR JULIE LONG

Ar ateina apsėstų grožio kulto žmonių? Nuolat. Pavyzdžiui, ateina moteris ir sako: „Žinot, daktare, aš sveriu keturiasdešimt aštuonis kilogramus, o norėčiau sverti keturiasdešimt šešis su puse“. Jai vienintelis operacijos tikslas – pakeisti svarstyklių skaičius. Tokiems žmonėms mes sakome ne. Neįmanoma padėti žmogui, kuris yra apsėstas grožio manijos. O kaip jūs pajuntat, kad tai nėra sveikai save suvokiantis žmogus? Šeštas jausmas. Reikia atkreipti dėmesį į paciento elgseną, pasikalbėti apie jo lūkesčius. Būna utopinių lūkesčių? Būna. Bet daugiau dėl veido, o ne dėl riebalų nusiurbimo. Tarkim, ateina žmogus ir guodžiasi, jog jo viena ausis yra dviem milimetrais žemiau nei kita. Vizualiai tos asimetrijos nesimato, bet jis tvirtina, kad matavo su liniuote prieš veidrodį ir dabar labai blogai jaučiasi, nes jam atrodo, kad visi aplinkiniai mato jo dviem milimetrais asimetriškas ausis. O gal papasakokite kokią nors juokingą istoriją apie riebalų nusiurbimą? Na, chirurgija – pakankamai rimta specialybė. O šiaip gana juokinga būna, kai ateina internete visko prisiskaičiusi moteris ir sako: „Daktare, man reikia liposakcijos nuo pilvo“. O tas pilvas tiesiog per didelis, nusiurbus riebalus, oda nusmuktų žemyn ir atsirastų „prijuostės“ efektas. Tuomet bandai paaiš-

kinti moteriškei, jog jai reikia pilvo plastikos. O ji kategoriškai sako: „ne, man nereikia jokių operacijų, aš tik noriu riebalų nusiurbimo“. Bet juk riebalų nusiurbimas ir yra operacija? Be abejo. Bet šiais laikais vyrauja mitas, jog plastinė chirurgija yra vos ne kaip makiažas.

Štai šiandien einu į vakarėlį su draugais, norėčiau ką nors gražaus apsirengti, bet figūra ne visai ideali... Tai gal nueisiu pas plastikos chirurgą ir jis

man padarys riebalų nusiurbimą kur nors koridoriuje...

Kaip atrodo žmogaus riebalai, turbūt kitaip nei kiaulės lašiniai? Geltoni, va tokie kaip šios apelsinų sultys (rodo į stiklinę apelsinų sulčių). Kokios konsistencijos yra riebalai? Riebalai kaip riebalai, minkšti drebučiai. O nebuvo tokio paciento, kuris prieš operaciją paprašytų nusiurbtus riebalus supilti į stiklainį ir jam atiduoti? Ne, tokio tikrai nebuvo. Neįsivaizduoju. Būtų ekstremalu. Jeigu atėjęs žmogus paprašo nusiurbti riebalus, tai kam juos jam grąžinti? Tai jūs juos išmetate? Taip. O jeigu jūs juos išmetate, tai pasiknisus klinikos konteineryje, galima būtų rasti žmogaus riebalų? Ne. Slaugytojų padėjėjos juos kažkaip utilizuoja. Gal išpila į kriauklę, gal į tualetą. Visai neseniai rodė serialą „Grožio peilis“ apie plastikos chirurgus Los Andžele. (Daktaro akys sužiba) Rodo! Šiandien. Tai mano mėgstamiausias serialas. Ar kada turėjai kitą mėgstamiausią serialą, pavyzdžiui, „Draugus“? (Lėtai purto galvą) Ne, tai pirmas toks. Šiam serialui visada stengiuosi rasti laiko. Nors jis rodomas labai vėlai ir nepatogiu laiku – vis tiek jį žiūriu. Įsirašiau keturis „Grožio peilio“ sezonus, tik neturiu laiko jų visų pasižiūrėti. Čia kaip moteriškės, kurios sėdi namie ir žiūri meksikiečių serialus, taip chirurgai žiūri „Grožio peilį“? Taip, aš skaičiau serialo aprašymą, kuriame teigiama, jog didžioji dalis serijų paremtos tikromis istorijomis. Praėjusioje serijoje rodė labai storą moteriškę, kuri priaugo prie sofos. Tikrąja to žodžio prasme – priaugo. Šešis metus nejudėdama sėdėjo ant sofos, o daktarai ją bandė atplėšti ir ji mirė. Pri-au-go? Dėl didelio spaudimo ant odos susidaro pragulos, odos paviršinis sluoksnis apmiršta ir atsiveria paodis, tada organizmas duoda signalą auginti audinius, o tie audiniai įaugą į medžiagą. Tai yra tikra istorija.


44 2008 LIEPA 30 000 WWW.PRAVDA.LT

MĖNESIO TIESA

Kokią istoriją iš serialo prisimeni apie riebalų nusiurbimą? Prisimenu, kad pas tuos gydytojus atėjo moteriškė, nusisiurbė riebalus ir po to, kai jai prasidėjo pogydyminis procesas, ji baisiai supyko, mat atsirado mėlynių (kas yra natūralu) ir suradusi tuos chirurgus restorane, pasikėlusi drabužius pradėjo viešai demonstruoti, kokią procedūrą jai jie padarė, ir kaip dabar ji baisiai atrodo. Po operacijos juk būna mėlynės ir kraujosrūvos, bet tai yra normalu.

žmonės praėjus vos porai savaičių po operacijos net nedingus patinimui gali grįžti pas chirurgą ir prašyti, kad juos vėl operuotų. Na, gerai, o kas būna po to, kai ištraukiate iš žmogaus siurbliukus? Tada žmogus velkamas į specialius elastinius drabužius, kurie apgula nusiurbtas vietas tam, kad susidarytų mažiau kraujosrūvų ir ne taip tintų, bei lygesniems kontūrams išlaikyti.

Reklama Pakalbėkime apie tai, kaip riebalai išimami iš žmogaus? Mes naudojame pailgus vamzdeliu, kuriuos įvedame per pusės centimetro pjūvelius odoje ir įjungiame siurbimą.

O kas būna po operacijos? Skausmas, mėlynės, patinimas… Tai natūralus pooperacinis laikotarpis. Didžiausias skausmas trunka dvi ar tris dienas po operacijos, o per kelias savaites išnyksta visiškai.

O kokio stiprumo tas siurbimas, ar tai panašu į buitinio siurblio siurbimą? Na, jis nėra žiauriai stiprus, nes riebalai yra minkšti, tai galima sakyti, kad kažkas panašaus.

Ar būna, kad žmogus nusiurbtus riebalus norėtų panaudoti kitose kūno vietose? Žinoma. Riebalai yra švirkščiami į raukšles. Jie gali būti panaudojami bet kur, kur yra minkšti audiniai. Kartais žmogui net nereikia riebalų nusiurbimo, bet mes juos siurbiame tam, kad panaudotume kur nors kitur.

O kiek riebalų jūs nusiurbiate? Priklauso, nuo kurios vietos siurbiame. Pavyzdžiui, nuo pagurklio visai nedaug, o nuo šlaunų jau daugiau. O nebūna, kad ateitų žmogus ir sakytų: „Na, man reikia nusiurbti nuo pirštų riebalus, nes aš dažnai žiūriu į savo rankas ir man jos labai nepatinka.“ Tokiam žmogui pirmiausia reikėtų nueiti pas psichiatrą. Kas kelintą pacientą nukreipiate pas psichiatrą? Kas antrą (juokiasi). Ne, iš tikrųjų, pas mus ateina žmonės, kurie supranta, ko jiems reikia. Ir tik kartais pasitaiko tokių, kurie turi dismorfofobijos sindromą. Dismo?.. Dismorfofobija yra sutrikęs požiūris į savo kūną. Kai žmogus visą laiką yra nepatenkintas savo išvaizda. Tačiau sergantiems dismorfofobija nebepadėtų jokia operacija, jie vis vien būtų nepatenkinti. Garsiausias to pavyzdys – Maiklas Džeksonas. Kad ir ką darytų, jis vis vien nepatenkintas savo nosim. Tokie

O negalima vieno žmogaus riebalinio audinio panaudoti kitam žmogui? Ne, nes prasidės atmetimo reakcija. Ar pats sau pasidarytum riebalų nusiurbimą? Ne. Aš stengiuosi kūną tobulinti sportu. Tačiau daug lemia genai ir žmogus negali visko koreaguoti sportu. Ai, dar prisiminiau vieną „Grožio peilio“ seriją, kai chirurgas pats sau prieš veidrodį norėjo nosies plastiką pasidaryti... Čia tas, kuris seriale turi daug bobų, ar tas, kuris turi šeimą? Tas, kuris turi daug bobų. Jam sulaužė nosį ir jis tuo metu buvo susipykęs su kitu chirurgu, savo partneriu, todėl nusprendė pats sau prieš veidrodį pasidaryti operaciją. Kiekvienam naujam klientui „Grožio peilio“ chirurgai pasako: „Kas jums jumyse nepatinka?“ Jūs irgi taip sakote? Taip.


46 46

47

2008 LIEPA 30 30000 000WWW.PRAVDA.LT WWW.PRAVDA.LT

2008 LIEPA 30 000 WWW.PRAVDA.LT

MĖNESIO TIESA

MĖNESIO TIESA

INGA NORKE

SIMIAN COATES

Jis Molaroid Solomon Žurnalo „i-D“ stilistas Užtat pats atsisakė būti žurnalo „Vogue“ stilistu Webžurnalo „London Kicks“ vyriausiasis redaktorius „London Kicks“ įvairių sričių naujokų žurnalas Molaroid įvairių grupių fotosesijų stilistas Jam 25 Gimė Kaire Pats sau yra tikras londonietis Londone pataria apsilankyti Bournes and Hollingsworth bare Planuoja keltis į Niujorką Jo geriausia draugė britiško „Vogue“ kūrybos direktorė Jaime Perlman Mano kad visi mes truputį rusai Šiuo metu klausosi „Souixie Souix“, „Le Tigre“, „Republica“ – „Ready To Go“ Nekenčia džinsinio audinio ir netgi pripažįsta, kad jam pasaulis atrodytų geresnis, jei jame niekas nedėvėtų džinsų Didžėjus tik kartais, bet interviu iš jo ima pats Jonty Skrufff Šiais metais didžiuojasi savo „Balenciaga“ kolekcijos fotosesija

Vienas ekstravagantiškiausių pasaulio stilistų Molaroid Solomon į susitikimą vėlavo, nes kaip ir pridera, užtruko fotosesijoje (tąkart aprengė ir prieš objektyvą sustatė grupę „Simian Mobile Disco“). Paprastai savaitgalio vakarais Londone jį gali pamatyti vaikštantį su ryškiu peruku ant galvos, penkiais diskobolais ant kaklo ir daug blizgesio ant visų kūno dalių. Žmonės, kurie jį pažįsta vadina, jį tiesiog „superbrendu“. Kai į „London Kicks“ ofiso virtuvę įbėgo apvalaus veido musulmoniško gymio vyrukas, sunkiai pažinau jį. Negalėjau patikėti, kad tai tas pats nuo vakarėlių priklausomas išsišokėlis. Na, taip, truputį sustorėjo ir apsirengė kasdienius drabužius. Kaip pats sako, šiuo metu valgo daug saldumynų ir pats supranta, kad to rezultatas jau plika akimi matomas. Bet visa tai nekeičia esmės: šiuo metu jis – vienas geriausių stilistų, kuris detaliai išmano mados virtuvę. Kalbant apie maistą, mados virtuvė labai skurdi. Užtat ten daug pykčių, gėrimų ir spindesio. Tau patinka Britney Spears… Jos paskutinis darbas „Piece of Me“ labai labai geras. Žinant visas aplinkybes, ar nori dalelės manęs? Manau, kad klipe ji atrodo gerai. Bet dabar ne apie ją, o apie tave. Kuriame kūrybiniame etape esi šiuo metu apsistojęs? Mano žurnalinė kūryba šiuo metu yra itin politiška. Aš komentuoju politinius reiškinius per vaizdą. Taip

pat ir tokius hardcorinius reiškinius, kaip karas. Man patinka visa tai išsakyti su mados pagalba. O kokie tavo politiniai įsitikinimai? Kai įkūriau savo pirmą žurnalą, pirmame jo numeryje įsidėjau savo fotosesiją, kurioje pirmame plane ryškėjo mano musulmoniškos šaknys, mada – tuo atveju šviečiantys balti drabužiai – tapo antraeiliu dalyku. Tai buvo nesveika fotosesija, aš tau sakau. Vėliau šias idėjas pradėjau lipdyti „i-D“ žurnale. Kaip tu susidėjai su „i-D“? Tuo metu, kai dirbau kitame žurnale, „i-D“ pradėjo mane persekioti, rašinėti el. laiškus: ei, Mol, padaryk mums kokią nesveiką fotosesiją. Taigi nuėjau į 25 metų „i-D“ gimtadienio vakarėlį. Po jo viskas ir prasidėjo. „I-D“ išspausdino mano nuotrauką per visą puslapį ir tai buvo bene pats maloniausias dalykas, kuris man yra nutikęs. Juk „i-D“ yra stiliaus biblija. Bent jau čia, Londone. Be to, „i-D“ tuomet jau dirbo mano gyvenimo herojė – stilistė Caroline Baker. Daug darbo „i-D“? Aš pradėjau dirbti su įvairiais „i-D“ fotografais. Ir galiu tau pasakyti, kad jų darbas ten nėra pats didžiausias, nes būtent stilistas pastato kadrą, kurį fotografui belieka teisingai apšviesti ir nufotografuoti. Tavo pirmieji „i-D“ fotosesijų pastatymai. Pradėjau nuo moterų, kurios yra be galo galingos. Vadinamosios Atėnės. Po to perėjau prie futuristinių motyvų. Futuristiniai motyvai atėjo iš ankstesnio domėjimosi mistika. Tuomet labai susižavėjau sidabru ir balta spalva. Vėliau jau buvau „sėdęs“ ant futuristinių superherojų. Ką tu matai ateityje? Aš nežiūriu atgal, tik į priekį. Dabar mes vis dar gyvename postmodernistinėje aplinkoje, bet ateityje galėtume atkreipti daugiau dėmesio į religiją. Dabar ji yra kiek primiršta. Mano nuomone, ortodoksų religija greitu metu ateis į madą – formos ir spalvos. Iš kur gavai tokį stiliaus pojūtį? Studijavau grafinį dizainą, bet nebaigiau studijų. Pradėjau dirbti įvairiuose žurnaluose. O stilisto karjerą pradėjau nuo internetinio pažinčių portalo reklaminės fotosesijos. Toje fotosesijoje buvo fotografuojami modeliai su paskolintais D&G, „Prada“ ir kitais drabužiais. Bet man patinka dirbti su kur kas ekstravagantiškesniais dizaineriais. Kiek kainuoja tavo fotosesijos? Jos tikrai nėra brangios. Žmonės dažnai man sako, kad, matyt, turiu milijoninius biudžetus fotosesijoms, bet tai netiesa. Man yra iššūkis padaryti kuo įspūdingesnę fotosesiją už kuo mažesnes išlaidas. Manau, daugiausia mano fotosesijose kainuoja apšvietimo nuoma. Manau, tikrai turėtum didžiuotis savo darbais. Juk dar esi jaunas, o jau leidi sau atsisakyti gerų pasiūlymų iš „Vogue“ žurnalo. Tu teisi. Aš įsisukau į mados pasaulį be niekieno pagalbos. O juk visi mes žinome, kad mada – tai pats žiauriausias verslas. O Londone ypač sunku dirbti mados pasaulyje. Nei Niurjoke, nei Paryžiuje


48 2008 LIEPA 30 000 WWW.PRAVDA.LT

MĖNESIO TIESA

nėra tokios negailestingos konkurencijos. Visi čia vieni kitus kapoja ir kritikuoja. Ir mane daug kas kritikuoja, bet aš niekada nei spaudoje, nei kur nors privačiai neatsikertu į jokius komentarus. Jie neverti mano energijos. Tačiau jei karjerą mados pasaulyje padarai Londone, vadinasi, gali ją padaryti bet kur kitur. Tai galbūt kelsiesi į, pavyzdžiui, Niujorką? O, kaip atspėjai? Taip, planuoju ten persikelti, kai tik pastatysiu ant kojų „London Kicks“ projektą. Taip, į Niujorką dabar veržiasi visi, nes alkani, o ten dabar visi pinigai (juokiasi). Kokio trendo laukimu dabar gyvena Londonas? Nu rave baigėsi ir gerai. Dabar kuriasi kažkas, ką man dar sunku įvardinti. Manau, kažkas superwownaujo gims iš kelių vakarėlių Rytų Londone – tai Nuke Em All ir buvusiose „Boombox“ patalpose vykstantys ketvirtadienio vakarėliai. Jie žada naują kažko didelio bangą. Mes dar pamatysim. Ką pastaruoju metu valgai? Aš esu saldumynų fanatikas. Šokoladas ir bananai – mano mėgstamiausi. Tačiau valgyti yra labai nemadinga (juokiasi). Jei tu taip sakai, tai man įdomu, kas darosi modelių galvoje, kalbant apie maistą. Jie mėgsta sakyti, kad dievina pyragus, šokoladinius saldainius, bet dažnai net nežino jų skonio. O žmogaus stilius ir madinga išvaizda priklauso nuo kūno sudėjimo? Nemanau. Na, gal iš dalies. Bet šiuo klausimu yra

KLU BINE TOJO

Nr. 010

AN KE TA

labai svarbus pasitikėjimas. Kas iš to, kad manekenės turi gražius kūnus, bet jos dažniausiai rengiasi žiauriai nuobodžiai. Tiksliau, neretai jos net neturi stiliaus… su savo tais skinny džinsais. O juk jos galėtų atrodyti žymiai geriau. Kokiam produktui jauti slaptą aistrą ir kartais jo tylomis pavalgai? Na, visi mes sunkiai kartais atsispiriame greitam maistui ir alkoholiui, aišku. Bet tai yra taip nemadinga. Greitas maistas, turiu omeny. Nors, žinoma, šiek tiek juokauju, juk valgyti privalome visi. Dievas gali nevalgyti. O tu pats gamini sau? (ties šiuo klausimu ofiso tarnaitė kaip tik atneša dar karštų šokoladinių sausainių skardą) Retai, kaip matai (juokiasi). Tačiau geriausiai man išeina pagaminti ką nors iš somaliečių virtuvės. Tavo planai artimiausiai savaitei. Fotosesijos, fotosesijos. Šiuo metu dirbu su dviem projektais „i-D“ žurnalui. Taip pat jau galvoju apie Mary Katrantzou mados kolekcijos pristatymą. Esu pakviestas jame dalyvauti kaip kūrybos direktorius. Po oficialiojo pokalbio Molaroidas pakvietė mane padėti jam išrinkti vyrišką modelį artimiausiai fotosesijai. Iš penkiolikos kiečiausių Londono modelių vos keli buvo tikrai vyriški. Molaroidas žiūrėdamas kiekvieno portfolio vis kartojo: „Man reikia normalios orientacijos modelio su vyrišku, tvirtu kūnu.“ Tuo metu aš pagalvojau, kol bet kuriam stilistui to reikės, kūno kultas išliks viską valdantis ir už mados virtuvės ribų, sakyk ką nori.

Mane vadina Karoliu Ruksėju Manęs niekad nesutiksi „Pure Future“ Už tūsus nustojausiu mokėti artimiausioje ateityje Dėl tūso esu paaukojęs piniginę, telefoną ir dvasios ramybę Gyvenimo gabalas kas mėnesį keičiasi Geriu ne pieną, ne nuo jo ir mirsiu Mane klubuose džiugina tai, kad viduje nerūkoma Man ten trūksta freakų, ekscentrikų ir nuogalių Tūsas, kai pamiršau savo vardą pirmasis „Business 2000“ reivas „Woo“, „Red Bull Bizarre Party“, Baltas Batas „Pasidaryk pats“ DJ yra muzikantų šlovės vagis Esu užmigus palapinėje, kurią po to kažkas supjaustė peiliais Savo vakarėlį pavadinčiau „Sebtember“ Turėjau ir ne vienos nakties nuotykių Mano kabinimo frazė yra kas nors banalaus Į tokias atsikertu nuoširdžiai suvaidintu susidomėjimu

Reklama


50 50

2008 LIEPA 30 30000 000WWW.PRAVDA.LT WWW.PRAVDA.LT

MĖNESIO TIESA

Reklama

Geriausi maisto/dietiniai filmai Galimi du variantai. Šiuos filmus galima žiūrėti užsigeriant ir užsivalgant. Valgai bet ką ir net nejauti, kaip maistas slysta gerkle, nes šie filmai tokie geri. Arba pavalgai ir tik po to, kad neitų į kūną, eini eikvoti kalorijų prie dvd grotuvo.

Alkis (The Hunger, rež. Tony Scott) Kuklus buržuazijos žavesys (Le charme discret de la bourgeoisie, rež. Luis Bonuel) Kava ir cigaretės (Coffe and Cigaretes, rež. Jim Jarmush) Adomo obuoliai (Adam‘s apples, rež. A.T. Jensen) Jaunojo nuodytojo dienoraštis (The Young’s poisoners handbook, rež. Benjaminn Ross) Salo arba 120 Sodomos ir Gomoros dienų (Salò o le 120 giornate di Sodoma, rež. P.P. Pasolini) Super didelis aš (Super size me, rež. Morgan Spurlock) Delikatesai (Delicatessen, rež. Marc Caro) Masjavlar (Masjavlar, rež. Maria Blom)

Geriausios maisto/dietinės dainos Šias dainas geriausia klausyti užsigeriant, tačiau jos yra tinkamos skirtingoms aplinkoms ir, matyt, skirtingiems užsigėrimams. Gal nori atsidaryti barą namie ir užsileisti visas šias dainas nurodyta tvarka? Tai galėtų tapti geriausiu vakarėliu, kuriame groja mp3. Užkandą gali priderinti prie kiekvienos dainos lyrics’ų. Chef – Chocolate Salty Balls Clap Your Hands Say Yeah – Gimmie Some Salt Garbage – Milk Rammstein – Mein Teil Moby – Honey Kent – Socker   Ladytron – Sugar Arctic Monkeys – Cigarette Smoke Mumiy Troll - Morskaja Kapusta Tricky – Pumpkin Skunk Anansie – Charlie Big Potato Deep Blue Something – Breakfast At Tiffany’s

JONATHAN JACOBSEN

Virėjas, vagis, jo žmona ir jos meilužis (rež.The Cook the Thief His Wife & Her Lover, rež. Peter Greenaway)


Reklama

Reklama


54

55

2008 LIEPA 30 000 WWW.PRAVDA.LT

2008 LIEPA 30 000 WWW.PRAVDA.LT

KOMIKSAS

KĄ JIE KALBASI

Kodėl Jamie Oliveris patempė lūpą, o „vinipuchas“ apsitaškė? Parašyk adresu redakcija@pravda.lt KĄ JIE KALBASI iki liepos 26 dienos. Geriausio pokalbio autorius nusineš „Creative Zen Stone“ grotuvą. Lyg maži vabaliukai, ropojantys delnu, „Creative Zen Stone“ MP3 grotuvai su garsiakalbiu skambiai groja ir be ausinių. Turintys 1 GB arba 2 GB atmintį talpina iki tūkstančio dainų, groja MP3 ir WMA formatus. Grotuvą „aprengus“ silicio dangteliu, galima jį prisisegti prie drabužių.

And if you complain once more you’ll meet an army of me

TANIA REX

Aš tik norėjau nustatyti šildymo kainas...

Laimėtojas: Laimėtojas: Vytis Mackevičius (jis pagriebė du bilietus į Björk koncertą Vilniuje)


56

57

2008 LIEPA 30 000 WWW.PRAVDA.LT

2008 LIEPA 30 000 WWW.PRAVDA.LT

GIDAS

GIDAS

75%

albumai

Coldplay Viva La Vida or Death and All His Friends

Parlophone

Aš Warren Suicide Requiem For A Missing Link

85%

Coldplay seka išmintais takais. Jei nori būti didžiausia pasaulio grupe – samdykis prodiuseriu Brian Eno ir keisk stilių (U2 taip darė daugiau nei prieš 15 metų). Ar formulė suveikė – klausimas. Tačiau džiugu bent tai, kad Coldplay nebe tokie „zanūdos“ kaip buvo prieš 5 metus. Ispaniško atspalvio turinčios dainos patrauklios ausiai kaip šokoladinės latinos akiai. Riebus ir sultingas skambesys beveik primena The Killers. Tik optimizmo užtaisas ne toks stiprus.

Shitkatapult

Martha Wainwright I Know You’re Married But I’ve Got Feelings Too

80%

Po pernykščių pusfabrikačių Hvarf/Heim mus pagaliau pasiekia originalas. Tikrąja žodžio prasme. Sigur Rós dar niekada neskambėjo taip vasariškai. Pučiamieji, styginiai, net vaizdo klipas ir viršelis dvelkia vasara. Pamanytum, Islandijoj žiemos ir nebūna. Ar geriausius Smashing Pumkins, PJ Harvey, Depeche Mode albumus prodiusavęs Flood – stebukladarys?

80%

70%

Martha yra gabi Rufuso sesuo. O jei tau patinka Dolly Parton ir kasmet važinėji į Visagino Country – Martha ne tik talentinga, ji pusdievė. Ji, kaip ir St.Vincent, vilioja vyrus (tik pažiūrėk, kaip ji guli), ardo šeimas ir burnoja prieš ŠvenčiausiąjąMergelę Mariją. Kaip ir Kate Bush, Feist, Cat Power Martha priklauso feminisčių partijai. Nusikaltimų žmonijai sąrašas galėtų dar būti tęsiamas... Trumpiau – ją reikia uždrausti.

Domino

60%

85%

Tai, kad Presets yra australai (kaip ir Avalanches, Midnight Juggernauts, Van She, Muscles, Cut Copy) ir kad ant jų kompakto puikuojasi Modular lipdukas, daug pasako. Antras dueto albumas ir jiems new-rave jau neužtenka. Čia pasireiškia akivaizdi EBM ir senų sintezatorščikų (nuo Kraftwerk ir Visage iki Depeche Mode ir Pet Shop Boys) įtaka. Presets nori būti dar vienais Boys Noize ir Digitalism, bet tėra dar vieni wannabes. Nors visai neblogi.

PRAVDARCHYVAS

Modular

70%

Sub Pop

Infadels Universe In Reverse Wall Of Sound

Antras Infadels albumas skirias nuo pirmo mažesne elektros ir didesne gitarų doze. Lyg ir nieko blogo, jei taip stipriai neneštų į komercinio maistream pusę. Jaunatvišką maksimalizmą ir pašėlimą (kuo taip žavėjo debiutas) pakeitė šaltas apskaičiavimas. Šitoj vietoj profesionalumas padeda, bet neišgelbėja. Londono penketukas stengiasi atgamint debiuto gaivalą ir spontaniškumą, bet dirbtinumas šviečiasi iš tolo, kaip užkepalis pro suplyšusius džinsus. Smirda parsidavimu, nuoboduliu ir išsikvėpimu (ir tai tik po vieno albumo???). Bet duokim jiems dar vieną šansą.

Per 5 metus nuo blankaus Vulnerable Trikis gyveno sau. Su pusbroliais jamaikiečiais atsipalaidavo Niujorke (2 metus), vėliau sugebėjo nepaskęsti Los Andžele, pakeliui įkūrė leiblą Brown Punk ir susuko bendravardį filmą. Kadangi pats dainuoti negali (ir tai pripažįsta), naujame albume gausu balsingų svečių. Iš čia ir stilių įvairovė: nuo lengvo bliuzo (Puppy Toy) iki raumeningo rokenrolo (Council Estate) ir vos keli trip-hop numeriai (Past Mistake) primena senus „tamsos princo“ laikus. Atrodytų KWBoy – padrikas. Anaiptol! Jis įvairus, stiprus ir labai įdomus.

The Presets Apocalyto

Wolf Parade At Mount Zoomer

Po triuškinamos Apologies to the Queen Mary [2005] sėkmės Kanados indiušnikai galėjo įrašyti analogišką plokštelę, bet tokia perspektyva jiems nepasirodė smarkiai viliojanti (už tai ir pagarba). Užuot taip daręs Wolf Parade penketukas užsirakino Arcade Fire priklausančioje studijoje ir atsidavė ilgoms improvizacijų sesijoms. Rezultatas – At Mount Zoomer albumas. Jo klausysies tikrai ne kartą.

Drowned In Sound Records

Tricky Knowle West Boy

Sigur Rós Með suð í eyrum við spilum endalaust XL Recordings

BONG

W350

Mažas, bet talpus W350 Walkman telefonas

Berlyno frykų duetas trykšta idėjomis. Tik tokie keistuoliai kaip vokalistė Cherie ir gitaristas Nackt gali kurti visiškai nenuspėjamą muziką (o dar jie piešia albumų viršelius, kuria klipus ir šiaip menininkai). Neįprastos aranžuotės, kur susipina styginių kvartetas, būgnų mašinos, elektroniniai garsai ir iš niekur iššokanti/kiaurai verianti gitara pribloškia savo netikėtumu. Plius ši visiškai beprotiška kombinacija tinkama šokiui. Nesumušamas punk electro! Albumas – kelionė iš vieno pasaulio į kitą, palaidojant juos siejusius ryšius.

75%

Cansei de Ser Sexy Donkey Sub Pop

Neseksualios brazilės vėl su mumis. Kai ausyse jų muzika – vietoj nesėdėsi. Pankuojančios mergos padarys viską, kad tau nebūtų nuobodu. Grodamos labai gražias dainas, kurias taip ir vadina (Beautiful Song), jos koketuoja ir provokuoja savo šveplai „bjorkiškais“ balsais. „Asiliukas“ labiau išpustytas ir nublizgintas nei debiutinis CSS [2005], tačiau, kitaip nei Infadels atveju, jaunatviško CSS užsidegimo ir energijos jokie prodiuseriai neiškastruos.

www.sonyericsson.lt


59

2008 LIEPA 30 000 WWW.PRAVDA.LT

GIDAS

KINAS Pasimetę Pekine

(Lost in Beijing, rež. Yo Li, 2007)

75%

Visai neoptimistinė istorija apie kapitalizmą Pekine. Režisierė pasakoja apie dvi sutuoktinių poras, atvykusias ieškoti „kiniškosios svajonės“ į Pekiną. Viena iš jų turi verslą, tačiau negali turėti vaikų, kita neturi nieko, bet gali turėti vaikų (nors Kinijos atveju daugiskaitos vartoti nereikėtų – vis dėlto ten veikia vieno vaiko politika). Emociškai sudėtingas filmas apie komplikuotus vyro ir moters, žmonos ir vyro santykius, kapitalizmo, komunizmo ir konfucionizmo ideologijų sankirtas Kinijos kultūroje. Patiks visiems, kas dievina Tolimųjų Rytų kiną.

Tamsos riteris

(The Dark Knight, rež. Christopher Nolan, 2008)

50%*

Jeigu šio filmo režisierius nebūtų Christopheris Nolanas, tyčiočiausi ir tyčiočiausi iš vyro su šarvuotais apatiniais ir šikšnosparnio ausimis, tačiau Christopheris Nolanas turi talentą užčiaupti kino kritikus netgi tada, kai kuria filmą apie Betmeną (neįtikėtina, ar ne?). Kad ir kurią temą pasirinktų režisierius, jis sugeba tobulai konstruoti pasakojimo struktūrą nuo alfa iki omega, o tai kino kritikams visada apkarpo nagus ir nuzulina iltis. „Tamsos riteris“ pasakoja apie du personažus su daugybiniais asmenybės sutrikimas (t. y. baigtinius sociopatus), kurių vienas naktim laksto su šikšnosparnio ausim, o kitas jaučia iškreiptą potraukį savo draugių dekoratyvinės kosmetikos reikmenims. Oj, kiek daug dėdė Froidas galėtų papasakoti apie šitą duetą.

Reklama

*(tik todėl, kad apie Betmeną)

X failai: noriu tikėti

(The X files: I want to believe, rež. Chris Cartier, 2008)

20%

Mes netikim ir niekas mūsų neprivers, net jeigu visas pilkųjų/žaliųjų žmogeliukų diplomatinis korpusas išsilaipintų „Pravdos“ redakcijoje. Ir šiaip, Malderio ir Skali duetas labai „out“ su savo aiškiaregiais, išprotėjusiais maniakais ir kitais panašiais personažais. Kažkada minėtas duetas buvo tikrai sexy, bet laikai pasikeitė – t. y. net Vatikanas pripažino, kad visokie žalieji/pilkieji žmogeliukai irgi iš esmės gali egzistuoti.

Mama mia

ALEKSANDRA PIKTYTĖ

PRAVDARCHYVAS

(Mamma mia, rež. Phyllida Lloyd, 2008)

-100%

Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa išjunkit, išjunkit, viską padarysiu, tik neverskit daugiau žiūrėti šito filmo. Gana seniai neteko nieko baisesnio matyti. Daugiau nieko blogo neberašysiu nei apie amerikiečių komedijas, nei apie zombių filmus, nes turiu naują blogumo standartą. Vienintelis filmas, kuriame ABBA muzika yra savo vietoje – „Priscila, dykumos karalienė“, jis pasakoja apie tris transvestitus, keliaujančius po dykumą ir šokančius pagal ABBA muziką. Jeigu eisite žiūrėti „Mama mia“, sužalosite savo stiliaus pojūtį taip, kad paskui nė 10 Voque’ų nepadės.

KAI KINE NĖRA KĄ ŽIŪRĖTI:

Virėjas, vagis, jo žmona ir jos meilužis

100%

(The Cook the Thief His Wife & Her Lover, rež. Peter Greenaway, 1981) Kulinarinis barokinis Greenaway’aus filmas apie virėją, restorano savininką, jo žmoną, jos meilužį ir dar keletą kitų personažų nuostabiuose ir baisiuose interjeruose. Šis filmas pristato archetipiško jautraus intelektualo, storo, kvailo ir turtingo pižono ir tam tikra prasme Medėjos konfliktą, pasibaigiantį tokiu desertu, nuo kurio Hanibalas Lekteris seilėmis užspringtų. Žodžiu, „Bon appetit“.


61

2008 LIEPA 30 000 WWW.PRAVDA.LT

GIDAS

menas Girls in the boys room, boys in the girls room Nepaisant to, kad naujasis romantizmas tapyboje man patinka beveik visada (esu prerafaelitų fetišistė), bet gamta mėgsta įvairovę, o meno kritikai įvairovę mėgsta dar labiau. Adomo Danusevičiaus darbai panašūs į šimtų kitų tapytojų darbus, ką ir kalbėti apie Andrių Zakarauską. O Alina Melnikova iš esmės yra tipiška girl power krypties atstovė su įprastais aukštakulniais, katės uodegom ir kitais atributais, apdainuotais ir apipieštais Chicks on speed and co. Taigi kaip ir nieko naujo, bet man parodoje patiko tai, kad šie du aiškiems meno trendams atstovaujantys tapytojai diskutuoja apie agresyvųjį vulgarųjį moteriškumą ir subtilųjį melancholišką vyriškumą. Alina Melnikova ir Adomas Danusevičius Tulips and roses 2008 07 15 – 08 30

60%

Iš stalčių Pavasaris yra toks laikas, kai meno studentai prigamina daug visokių geresnių ir blogesnių dalykėlių gauti popieriukams, kurie vadinami diplomais, arba skaičiukams studijų knygelėse. Viena nauja iniciatyvi organizacija „Kultfiuksas“ sugalvojo, kad būtų neblogai ištraukti į dienos šviesą šiuos visokių rūšių produktus, kurių gamybai sugaišta tiek brangaus laiko ir nepabūta tiek daug vakarėlių. Taigi kol šilta ir nebjauru, kiekvieną ketvirtadienį Neries krantinėje bus galima pamatyti visokių naujų autorių menų, pradedant jam sesijomis ir baigiant tapyba.

Reklama

Jaunųjų menininkų pasirodymai Neries krantinė prie energetikos muziejaus Kiekvieną ketvirtadienį nuo 2008 07 17 iki 09 17

60%

Neryje plaukioti gali ne tik mirusi žuvis ir girtas meškeriotojas

ALEKSANDRA PIKTYTĖ

PRAVDARCHYVAS

Lietuva turi bėdą, joje architektūra ir dizainas oficialiai yra nevisai menai. Našlaičiai dizaineriai ir architektai beveik neturi savo projektų ar parodų (Gugenheimo/ Ermitažo ir naujosios Lenino aikštės konkursai nesiskaito). Gal todėl Lietuvoje atsirado tiek neįtikėtinai daug pačios baisiausios architektūros. Tam, kad truputį sumažintų šią Didžiojo kanjono dydžio spragą, „Kultfliuksas“ organizuoja dirbtuves dizaineriams ir architektams, kad šie sukurtų ką nors gražaus ir patogaus pagulėti/pasėdėti prie Neries ir plius konceptualiai geresnio nei baisieji „Aš tave myliu“ „Ir aš tave myliu“ užrašai ant krantinių. Tarptautinės kūrybinės dirbtuvės Neries upei Neries krantinė prie Energetikos muziejaus 2008 07 04 – 07 18

70%

Poilsiautojo džiaugsmai ir vargai Sunkiausia Nidoje surasti geros latte kavos pusryčiams ir kokių nors gudresnių veiklų orui lauke pabjurus, nes nieko nėra depresyvesnio nei lietus atostogų metu. Latte kava pasirūpina vilniečiai In vino, o vieną savaitę per metus Nidoje galima surasti netgi visai vartojamo meno Tomo Mano festivalyje. Kaip ir kiekvienais metais čia daugiausia bus visokios muzikos, bet bus ir estiško, daniško, švediško, lietuviško ir vokiško kino, lietuviškų, suomiškų, latviškų vizualaus meno projektų. Tomo Mano festivalis Nida 2008 07 12 – 07 19

70%


63

2008 LIEPA 30 000 WWW.PRAVDA.LT

GIDAS

teatras FIGARO VEDYBOS, rež. Algimantas Pociūnas Tai išskirtinis susitikimas su žiūrovais, nes scenoje karaliauja komedija. Bomaršė ir jo „ Figaro vedybos“ triumfuoja scenoje ir po kelių šimtų metų. Tai klasikinė situacijų komedija. Įdomi fabula, išradingai supintos meilės intrigos, netikėtos situacijos, šmaikščios replikos ir sąmojai – visa tai nulėmė, kad komedija iki pat šių dienų sėkmingai keliauja iš vieno pasaulio teatro į kitą. Bet tik komedijoje „Figaro vedybos“ per Figaro personažą atsiskleidžia nepakartojamas komiškasis Bomaršė talentas. Rugpjūčio 19 d. 18 val., Plungės kultūros centre Rugpjūčio 20 d. 20 val., Palangos senojoje gimnazijoje

SPARNUOTASIS MATAS, rež. Aidas Giniotis („Atviras ratas“)

„Atviras ratas“ kviečia visus, išsiilgusius kandaus ir užkrečiančio lietuviško humoro, į siautulingai „rimtą“ spektaklį, pagal tautinę satyrinę Kazio Binkio poemą. Atsispirdami nuo paties autoriaus žaismingo eiliavimo ir pasitelkdami savo jaunatvišką polėkį, aktoriai istoriją pasakoja šmaikščiai, kandžiai ir žaismingai. Tik apsilankius atokiame kaimo vienkiemyje svetimos šalies piliečiui, užsimezga paini meilės intriga tarp jo ir dviejų seserų lietuvaičių, bet netikėtas ir staigus skrydis pačiam įvykių sūkuryje staiga apverčia įvykius aukštyn kojom... Tai neeilinis ir užkrečiantis spektaklis, skirtas kiekvienam, nepaisant amžiaus, socialinės padėties ar nuotaikos. 2008 m. spektaklis pristatytas Auksinio scenos kryžiaus apdovanojimui, o režisieriui Aidui Giniočiui įteiktas specialus prizas už sceninę kultūrą ir pagarbą lietuvių kalbai.

Reklama

Rugpjūčio 2 d. 20 val. Druskininkų “Eglės” sanatorijos salėje

VLADIMIRAS TRUDNIKOVAS

PRAVDARCHYVAS

ŠILKAS, rež. Birutė Mar

(Nacionalinis dramos teatras)

Pasak rašytojo Alessandro Baricco, „Šilkas“ – ne romanas ir ne apsakymas. Tai – istorija. Jos pradžia – apie vyrą, kuris keliauja per pasaulį, o pabaiga apie vieną ežerą, tyvuliuojantį vėjuotomis dienomis… Birutei Mar, kuriai Alessandro Baricco – vienas mėgstamiausių šiuolaikinių rašytojų, yra tekę su juo bendrauti, taip pat mėginti teatrinėmis ir šokio priemonėmis prakalbinti jo kūrybą. Prieš kelis metus buvo sukurta šokio miniatiūra „Prie jūros“ pagal A. Baricco romaną „Jūra vandenynas“. Inscenizacijos autorė ir pagrindinio vaidmens atlikėja įsitikinusi, kad „Šilke“ girdėti nostalgija tam, ko nebėra – jausmų šilkui, paslapčiai. Šis spektaklis sudomins subtilių jausmų ir subtilaus teatro gerbėjus. Rugpjūčio 16 d. 20 val., Druskininkų “Eglės” sanatorijos salėje

ŽIOBTAI (Kauno “Psilikono” teatras) Nuo Druskininkų teatro festivalio neišsisuksite netgi baseine – besipliuškenančius vandens parke ištiks audiovizualinis nuotykis, kurio dalyviai (suprask – aktoriai) – plaukimo instruktorius, seksualios zuikienės, Jurgis Mačiūnas, Yoko Ono, rykliai ir, žinoma, trys estai. Tai tikras FLUXUS nuotykis – klasikinė siaubo istorija apie ryklius, pritaikyta žiūrėjimui baseine, panirus vandenyje iki kaklo. Siužetas vyniojasi nuo žvejybinių anekdotų iki septintojo dešimtmečio Niujorko aktualijų. Specialieji spektaklio vaizdo efektai kuriami iš ikrų, šampano ir šampūno. Rugpjūčio 30 d. 21 val., Druskininkų vandens parke


ASTA OSTROVSKAJA

64 64 2008 BIRŽELIS LIEPA 3030 000 WWW.PRAVDA.LT 2008 000 WWW.PRAVDA.LT

JUODA

KVARTALAS

Skersgatvis raudonu grindiniu pasuka iš Bernardinų į Radvilaitės gatvę. „Prašome neužstatyti namo langų,“ – reikalauja skelbimas automobiliams pačioje pradžioje. Žemuose languose pasirodo ir vėl dingsta sergėtojų akys vos kas nors išjungia variklį. Televizinio diktoriaus balsas kambario gilumoje pagarsėja. Seniau Šiltadaržio skersgatvis vadintas Oranžerijos vardu, mat prieš kelis amžius profesorius Jundzilas ir kiti entuziastai netoliese, Botanikos sode (dabar Sereikiškių parkas), rūpinosi tūkstančiais augalų. Tuomet gatvėje apsigyveno kunigas Brazys, harmonizavęs liaudies dainą „Tykiai tykiai Nemunėlis teka“ ir sudėjęs pirmajį muzikos vadovėlį „Giedojimo mokykla“. Kitas čia gyvenęs kunigas Bieliauskas irgi mėgo dainas, jas rinko ir užrašinėjo melodijas. Mūsų dienų gatvė gyva. Vietinė dailininkė kreipiasi į gyvūnų gerovei dirbačią įstaigą ir prašo gelbėti skylėje kniaukiančius kačiukus. Tie pataria skambinti ugniagesiams. Fotografas Žvirgždas, ilgai laukęs reikiamo atspindžio į balą, pagaliau padaro Kadrą. Kažkoks Ponas Niekas gatvėje/galvoje sutinka driskių Ikarą su „Davidoff“ cigaretėmis, kuris įkvepia tą Nieką palieti minčių srautą į virtualų rašyk.lt. Dabar skersgatvis traukia atrasti. Būriais migruoja tyrinėtojai z Warszawy. Karštligiškai (bardzopšeprašampani) ieško Mickevičiaus namo ir nemato vartų į kiemą. O už jų kaip pakerėtos veši gėlės, žolynai ir obelys. Sienos kampas prie Bernardinų gatvės, už kurio plevėsuoja „Šekspyras“. Čia aštuoniolikto amžiaus pradžioje Bresto miesto valdytojas Lopačinskis įsipuošia barokinius rūmus. Vėliau juose gyvena grafas Olizaras, o po jo – modernūs spaustuvininkai Zavadskiai. Šie garsėja naujovišku požiūriu į leidybą: moka autoriams honorarus, naudojasi korektorių paslaugomis, leidžia knygas graikų ir arabų kalbomis. Nr. 6. Buvusi progresyviųjų Zavadskių, vėliau „Tiesos“, tada LKP CK (Lietuvos komunistų partijos centro komiteto) spaustuvė, iš kurios nesuvokiamais tiražais plūdo „Švyturys“, „Jaunimo gretos“ ir „Genys“. Dabar Vienoje ir Kitoje salėje atvirai plūsta(si) šiuolaikiniai talentai. „Klausyk, reikia visų įrašų, kur ką nors dariau. Parodyti, ką darau. Nėra? Nė vieno? Ne, nu tu pats gi supranti, man reikia,“ – greitakalbe į ragelį šnibžda

kūrėjas. Tada šoka ant dviračio, mediniu taku, pro užrašą „Ledų nebuvo, tai nupirkau čeburekus“ mina iš menų erdvės į realybę. Nr. 4. Avietės, mėtos, ramunėlės ir raudonėliai. Alyvos, rožės, raskilos, begonijos ir petunijos. Pretenzingi sodo suoleliai ir priraityti stogai virš durų. Šešios pilkos katės ir klausimas, kas per raganiški monai šitas kiemas? Nr. 2. Lietuvos raktininkų asociacijos nariai. Trys šaunūs vyrai pagamins beveik bet kokius raktus ar jų kopijas. – Jura, ką tu galvoji, ar verta keisti šio rakto spyną? – Nu ne, geriau jiems važiuoti į „Senukus“ ir nusipirkti. Pigiau bus nei pas mus. Dabar gatvėje dar yra: Žalias antikvarinis Mini Plastmasinė morka vazonėlyje ant palangės Labai senas kaštonas Nuostabus medinis balkonas ir jame – vėl avietės Namas su gegnėmis, debesys vietoje stogo dangos Galerija, veikianti tada, kai jai norisi Du stomatologai Keletas pilių konservavimo-restauravimo-paramosir dar kažko centrų

65

2008 BIRŽELIS 2008 LIEPA 30 30 000 000 WWW.PRAVDA.LT WWW.PRAVDA.LT

KVARTALAS


66

2008 LIEPA 30 000 WWW.PRAVDA.LT

PERSONA

Folkbiomoteris 04

05

01

07

06

03 02

Reklama

08

etno motyvai. Semi-tautinio stiliaus apranga.

02

Laisvi, patogūs drabužiai. Pačios mezga, velia, neria. Pačios tai vilki.

03

7 metrų ilgio juosta, kurioje įvyniotas kūdikis.

04

Ilgi plaukai. Dažomi ramunėlėmis (blondinė) arba ąžuolo žieve (briunetė).

05

Foninio tipo antikosmetinis veidas, savyje ištirpdantis veido bruožus.

06 07 08

Storos odos diržas. Senovės baltų segė. Senovės indų pakabukas. Kitokia Vilniaus varakalių ceche nukalta bižuterija. Vyžų pavidalo antistresinės basutės.

BRUOŽAI

– Natūralistė ir antiglobalistė. Nekenčia civilizacijos išradimų.

– Šiek tiek vegetarė. Maisto įsigyja pas ūkininkus. Prekybos centrų kratosi. Vaikšto į eko turgelius. – Nekenčia tradicinės medicinos. Pasitiki indiškąja ir homeopatija. – Ignoruoja akušeriją, todėl gimdo vaikus kokiame nors upelyje. – Naujagimių neskiepija, sauskelnėmis nekamšo. – Vaikų placentas pakasa po medžiu. Atžalas žindo iki penkių metų arba tol, kol vaikas nepaprašo ko nors daugiau. – Įtikėjusi Gajos filosofija. Anot jos, žemė – gyvas organizmas (originalu). Štai kodėl reikia pulsuoti gamtos bioritmais. – Išpažįsta pagonybę, kurios praktikavimas sutampa su tautiniais šokiais. Domisi ajurvedomis ir kitais sudvasintais gamtos tikėjimais. Kai kada miksuoja religijas, kurios jai atrodo panašios (njueidžininkė). – Bendresne prasme propaguoja etnografinį gyvenimo būdą (kanapiniai, Rumšiškės, Bajorkiemis). – Leidžia vainikus per Jonines, tikėdamasi šitaip suvilioti rugiaveidį. – Išmano žolelių mokslus. Per minėtąsias Jonines šienauja pievas – tuomet žolelės pasiutusiai aktyvios.

– Gali patraukti užsieniečių (kartais net TV) dėmesį, nes primena nykstančią rūšį. Tai klaidingas įspūdis, nes rugiaveidės gausėja geometrine progresija. – Nenaudoja dantų pastos, tualetų gaiviklių, indų ploviklių etc. Negeria alkoholio, dainuoja, šiaip šoka prie laužo. – Progresyviosios rugiaveidės klausosi grupės „Žalvarinis“, dalyvauja festivalyje „Mėnuo Juodaragis“, inicijuoja įvairius hepeningus Kernavėje. – Kalba pažemintai pamaldžiu balsu, tarsi vestų Lietuvos radijo rytinės programos laidą. – Jungiasi į bendruomenes, turi savo vaikų darželius. Šitaip kovoja su socialine atskirtimi. – Verčiasi menais arba žolelių prekyba. Gali būti, kad studijavo filologijos fakultete. Kartais renka tautosaką. – Rugiaveidės konkuruoja viena su kita, kuri gyvena natūraliau. – Aukščiausias rugiaveidiškumo laipsnis pasiekiamas, kai įsikuriama etnosodyboje – name iš molio, be elektros, kanalizacijos ir komunikacijų. – Sibire, Sajenų kalnuose gyvena 10 tūkstančių rugiaveidžių bendruomenė.

CARLO MANDRAKE, LIEPA

IŠVAIZDA 01 Indiškai baltiško stiliaus

JUSTĖ MALDŽIŪNAITĖ

Pakitusi ekosistema ir folkloristinė nostalgija sukūrė alternatyvios psichikos individą, kuris tiki, kad gamta žino geriau. Rugiaveidė – tai moteris, vaidilutės žingsniu straksinti skersai kelio technokratijai ir kapitalizmui.


Reklama

2008 LIEPA WWW.PRAVDA.LT  

Kai ieškau ištvermės ir gerų minčių, aš galvoju apie anakardžius ir moteris. O štai nevidutinybės pasižymi tuo, kas dar kartais vadinama „i...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you