HURT & DETAL 2023 Lipiec

Page 1

ogólnopolskie pismo rynku fmcg DROGERIA Wielkie pranie » s. 62 Lipiec 2023 07/209 KATEGORIE PRODUKTÓW Smaki lata » s. 24 OBIEKTYW NA HANDEL Summer Fancy Food Show » s. 17

KUP

10 dowolnych kartonów (100 sztuk)

Capri-Sun 200ml, a otrzymasz 1 KARTON GRATIS*

*Promocja dostępna u wybranych dystrybutorów handlowych.

Promocja dotyczy wszystkich smaków.

NowosC Mystic Dragon Multivitamin Monster Alarm Jungle Drink

Drodzy Czytelnicy!

Umownie przyjęło się, że koniec roku szkolnego otwiera sezon wakacyjny. Jednak branża produktów szybkozbywalnych nie zna pojęcia urlopu. W sklepach aż roi się od kategorii, które właśnie latem przeżywają szczyt sprzedaży. Oczywiście wiele z nich jest w dużym stopniu zależnych od pogody, jak na przykład lody, napoje czy produkty grillowe. Jednak dla producentów prognozy są bardzo optymistyczne. Jak wynika z danych CMR Panel, w maju 2023 r. wartość sprzedaży w sklepach małoformatowych do 300 mkw. była o 6,5% wyższa w porównaniu z majem 2022 r. Liczba transakcji w tym czasie spadła o 6%, ale jednocześnie średnia wartość jednorazowych zakupów skoczyła aż o 13%. Z kolei jeśli porównamy ostatnie dane z wynikami z poprzedniego miesiąca, to możemy zauważyć, że łączna wartość sprzedaży kwiecień vs. maj wzrosła o kilkanaście procent.

Lato w pełni, więc przedstawiamy Wam najnowsze wydanie Hurt & Detal, które idealnie skrojone jest pod wakacyjne potrzeby branży FMCG i jej odbiorców. Przeczytacie w nim między innymi, co najlepiej gasi pragnienie oraz czym kierują się konsumenci przy zakupie napojów, wód i soków w sezonie letnim. Poznacie smaki lata jakie oferują czołowi polscy producenci, a także dowiecie się co słychać w branży przekąskowej. Dla fanów działu drogeria przygotowaliśmy dane o rynku produktów do prania i przegląd środków, które najchętniej wybierane są przez konsumentów.

W lipcowym wydaniu znajdziecie jak zawsze kompendium wiedzy na temat rynku FMCG, które zgromadziliśmy nie tylko w dziale wiadomości, ale też w wywiadach z przedstawicielami branży. Jak zawsze zwieńczeniem pisma jest rubryka z nowościami produktowymi, które już teraz można znaleźć w sklepach. Zapraszamy do lektury życząc upalnego lata i równie gorącej sprzedaży.

Ogólnopolskie pismo rynku FMCG

ul. Bagno 2/218, 00-112 Warszawa

tel./fax: 22 847-93-67, tel.: 22 847-93-68

e-mail: redakcja@hurtidetal.pl www.hurtidetal.pl

Redaktor Naczelny

Tomasz Pańczyk

e-mail: t.panczyk@hurtidetal.pl

Z-ca Redaktora Naczelnego

Monika Górka

e-mail: m.gorka@hurtidetal.pl

Z-ca Redaktora Naczelnego

ds. Mediów Cyfrowych

Joanna Kowalska

e-mail: j.kowalska@hurtidetal.pl

Redaktor

Monika Książek

e-mail: m.ksiazek@hurtidetal.pl

Anna Pańczyk

e-mail: anna.panczyk@hurtidetal.pl

Michał Pańczyk

e-mail: m.panczyk@hurtidetal.pl

Biuro Reklamy

tel./fax: (22) 847-93-67

tel. (22) 828-93-66

Dyrektor Sprzedaży i Marketingu

Beata Łęcka

e-mail: b.lecka@hurtidetal.pl

Senior Account Manager

Agnieszka Niewiadomska

e-mail: a.niewiadomska@hurtidetal.pl

Katarzyna Kałczyńska

e-mail: k.kalczynska@hurtidetal.pl

Marcin Michalski

e-mail: m.michalski@hurtidetal.pl

Rafał Chudzik

e-mail: r.chudzik@hurtidetal.pl

Account Manager

Katarzyna Paciorek

e-mail: k.paciorek@hurtidetal.pl

Joanna Daubek

e-mail: j.daubek@hurtidetal.pl

Projekt graficzny, skład Meds Studio

Maja Bulwarska

Wydawca

Fischer Trading Group Spółka z o.o. ul. Bagno 2/218, 00-112 Warszawa NIP 712-290-97-55

Druk: ArtDruk www.artdruk.com

LAUREACI CZERWCOWEJ KRZYŻÓWKI

• Danuta – Sklep spożywczo-przemysłowy, Łosice

• Marta – Nasz Sklep, Szydłowiec • Anna – Sklep spożywczo-przemysłowy, Wilków

• Hanka – Gminna Spółdzielnia„Samopomoc Chłopska”, Słubice • Natalia – Sklep Borys, Kwidzyn •

Gratulujemy osobom, które poprawnie rozwiązały krzyżówkę! Zapraszamy do udziału także w innych konkursach organizowanych przez Hurt & Detal.

Dane osobowe uczestników konkursu będą przetwarzane przez organizatora konkursu: Fischer Trading Group Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Bagno 2/218 w celu realizacji umowy przystąpienia do konkursu i jego prawidłowego przeprowadzenia. Organizator gwarantuje prawo wglądu do swoich danych osobowych oraz ich zmiany, jak również zażądać zaprzestania ich przetwarzania. Podanie danych jest dobrowolne. Dane osobowe nie będą udostępniane innym podmiotom.

Dystrybucja: zamknięta (wyłącznie do firm zajmujących się handlem detalicznym i hurtowym oraz produkcją w sektorze FMCG)

Wszelkie uwagi i propozycje prosimy kierować: e-mail: redakcja@hurtidetal.pl

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam. Materiałów niezamówionych redakcja nie zwraca. Zastrzegamy sobie prawo odstąpienia od zamieszczenia reklam i tekstów, bądź też skracania treści artykułów. Prezentowane produkty nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Prezentowane ceny mają charakter orientacyjny. Prezentowane wyroby alkoholowe stanowią informację wyłącznie dla celów handlowych.

ISSN 1896-3137

Nakład: 70 000 egz.

Edytorial 8 www.hurtidetal.pl
Joanna Kowalska Zastępca Redaktora Naczelnego ds. Mediów Cyfrowych

PYSZNA

MINI WAFELKI

sampling internet influencerzy social media OUTDOOR TV
www.wafelkigoralki.pl

Lipiec 2023

Z RYNKU FMCG

13 Wiadomości

TRZY PYTANIA DO...

13 Agnieszka Stańczyk, Olewnik

OBIEKTYW NA HANDEL

17 Summer Fancy Food Show

GABINET SPOŻYWCZY

21 Victoria Abramova, Mars Polska

ARTYKUŁ PARTNERA

42 Czas na chłodzenie

KATEGORIE PRODUKTÓW

24 Smaki lata

44 Przekąski w różnych odsłonach

50 Gdy żar leje się z nieba...

WYWIADY

18 Krzysztof Pawiński, Grupa Maspex

20 Jacek Wyrzykiewicz, Hochland Polska

22 Kamil Czaban, CK Complex

64 Patricjus Ziecik, Henkel Polska

DROGERIA

58 Wiadomości

62 Wielkie pranie na najwyższym poziomie

68 NOWOŚCI

Branżowy portal informacyjny #marka #konsument

Branżowy portal informacyjny #marka #konsument

Aktualności z kraju i ze świata

Aktualności z kraju i ze świata

Video materiały z rynku spożywczego

Video materiały z rynku spożywczego

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do

reklama C M Y CM MY CY CMY K Ayran1-teaser89x30.pdf 1 21/06/2023 09:45 reklama C M Y CM MY CY CMY K Sery_loteria-teaser89x30.pdf 1 21/06/2023 10:09 12 www.hurtidetal.pl Spis treści
Zapisując się do newslettera zyskujesz dostęp do najnowszych informacji i video o ważnych wydarzeniach,
newslettera Zapisując się do newslettera zyskujesz dostęp do
reklama reklama

Czy Polacy chętnie biorą udział w promocjach konsumenckich/loteriach?

Od pewnego czasu obserwujemy ogromne zainteresowanie Polaków wszelkimi rodzajami promocji. Największym uznaniem cieszą się loterie, które nie wymagają dużego zaangażowania, z prostym mechanizmem i atrakcyjnymi nagrodami. Nagrody pieniężne są najbardziej pożądane (na drugim miejscu są rzeczowe). I nie jest to wcale zaskakujące. Gotówka jest ważna praktycznie dla każdego – pozwala

COCONAUT ®

Stolica imprez potrzebuje dużej ilości nawodnienia na lato! Mamy przyjemność ogłosić, że Coconaut dotarł na Ibizę w słonecznej Hiszpanii. Drodzy, nawet na wakacjach nie zapomnijcie o odpowiednim nawodnieniu latem!

Trzy pytania do...

Trzy pytania do Agnieszki Stańczyk, Category Manager w firmie Olewnik kieruje Monika Górka.

zaspokoić zarówno podstawowe potrzeby, jak i spełnić marzenia. Konsumentami kieruje chęć oszczędności ale i zabawy. A zatem wyjściowe nastawienie klientów nam sprzyja. Dlatego też w okresie wakacji uruchamiamy loterię na plastry Suchej Krakowskiej i Suchej Żywieckiej.

Jakie są trendy rozwoju kategorii spożywczych w Polsce?

W ostatnich latach obserwujemy „kulturę podgryzania”, czyli poszukiwania przekąsek w małych opakowaniach, o walorach zdrowotnych, takich jak wysoka zawartość białka, błonnika czy witamin lub składników funkcjonalnych. Przekąska zastępuje posiłek, ma dawać energię a przede wszystkim może być spożywana w domu, jak i poza nim: on-the-go. Młodzi konsumenci pokolenia „Z” sięgają po przekąski przynajmniej

raz dziennie, zaś pokolenie „X” poszukuje wygody i naturalności.

Czy marka Olewnik stawia na innowacyjne produkty?

Innowacje to przyszłość, również w przestrzeni spożywczej. Znając trendy rynkowe, możemy odpowiedzieć konsumentowi w postaci produktu spełniającego jego oczekiwania i potrzeby. Przykładem są przekąski w formie kabanosa (ENJOY MIXED), które w swoim składzie posiadają zarówno wysokiej jakości mięso, jak i składniki roślinne. W ten sposób budujemy wizerunek naszej marki jako innowacyjnej i nowoczesnej, gwarantującej jakość i najlepszy smak. Bowiem doświadczenie nie powinno służyć temu, aby odtwarzać te same schematy, lecz być bazą do rozwoju i odkrywania tego co nowe!

SERTOP Tychy z nowym prezesem

30 maja br. Zgromadzenie Wspólników SERTOP sp. z o.o. wybrało nowego Prezesa Zarządu. Został nim Andrzej Skapczyk, który wcześniej był w Spółce Kierownikiem Działu Techniczno-Inwestycyjnego. Prezes Andrzej Skapczyk jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego Wydziału Techniki. Doświadczenie w branży spożywczej nabywał wcześniej w Kompanii Piwowarskiej w Tychach. Spółka SERTOP powstała w 1991 roku w wyniku prywatyzacji Zakładu Wytwórczego Serów Topionych w Tychach, którego udziałowcami są Okręgowe Spółdzielnie Mleczarskie oraz pracownicy Zakładu. To firma z tradycją i jeden z liczących się producentów serów topionych w Polsce.

Pyszna radość bez przerwy!

To hasło najnowszej kampanii marki Góralki, która odbędzie się w okresie back to school. Kampania będzie poświęcona największej tegorocznej nowości marki Góralki, czyli nowemu formatowi wafelków – tj. Góralki Snack, czyli mini wafelki (27 g) w polewie obwodowej pakowane w multipaki po 3 sztuki. To idealne wafelki do dzielenia się z bliskimi i przyjaciółmi. Doskonale zaspokajają ochotę na małe co nieco, a do tego mieszczą się w kieszeni, lunch boxie, czy w torebce, dzięki czemu „Pyszna radość” trwa bez przerwy! Kampania będzie prowadzona wielokanałowo – w telewizji, w internecie, w formie reklamy outdoor, a także poprzez liczne działania trade marketingowe i samplingi, prowadzone w sierpniu i wrześniu. Więcej na: www.wafelkigoralki.pl

www.hurtidetal.pl 13 Z rynku FMCG
PYSZNA RADOŚĆ BEZ PRZERWY! NOWOŚĆ MINI WAFELKI

W zgodzie z trendami: Kotányi zmienia opakowania i wprowadza nowe produkty

Producent przypraw Kotányi przeprowadza relaunch swoich produktów i rozszerza portfolio. W ofercie pojawią się rodzinne opakowania sosów sałatkowych, które idealnie wpisują się w sezon grillowy. Z kolei poszukiwacze ciekawych smaków będą mogli rozsmakować się w nowych propozycjach. Do dotychczasowych sosów Greckiego i Tzatziki dołączają: Mango z ziołami, Czosnek Niedźwiedzi oraz Caprese. Zmiany będą tematem przewodnim kampanii producenta, którą będzie można śledzić na social mediach, stronie www, w prasie oraz na YouTubie. Nowe działania są odpowiedzią na potrzeby konsumentów poszukujących zdrowszej alternatywy w swoich posiłkach. Produkty Kotányi idealnie wpisują się w rosnący trend wege. Producent zachęca do wprowadzenia do swojej diety większej ilości warzyw i przypraw. Kampania potrwa do końca sierpnia 2023 r. https://www.kotanyi.com/pl/sosy-salatkowe/

Loteria „100 godzin suszenia i radość z jedzenia”

Marka OLEWNIK zaprasza do uczestnictwa w najgorętszej loterii konsumenckiej tego sezonu! Konkurs promujący plastry Suchej Krakowskiej oraz Suchej Żywieckiej startuje 24 lipca i potrwa do końca października 2023 r., czyli równe 100 dni. W Loterii konsumenci mogą wygrać nagrodę główną – 50 000 zł oraz codziennie przez 100 dni – 1 000 zł. Każdy zakup promocyjnego opakowania zwiększa szanse na wygraną, podnosząc codzienny poziom ekscytacji. Aby wziąć udział w zabawie wystarczy kupić jedno opakowanie promocyjnego produktu, wypełnić formularz na stronie oraz codziennie sprawdzać wynik. Szczegóły i regulamin dostępne są na stronie www.loteriaolewnik.com.pl.

Zrównoważone systemy produkcji

Światowa populacja stale rośnie. Wiąże się to ze wzrostem zapotrzebowania na żywność, a co za tym idzie – na opakowania, które chronią przed jej marnowaniem. To między innymi dlatego firma Tetra Pak w 3. edycji kampanii „Wybierz naturę. Wybierz karton” zwraca uwagę na rolę infrastruktury recyklingu i niemarnowania żywności w dążeniu do budowania gospodarki obiegu zamkniętego.

Trwa nowa kampania wizerunkowa serków z krówką Rolmlecz, marki należącej do SM Mlekpol. Tym razem w centrum uwagi znajdą się… uczucia. A konkretnie sympatia do kultowego produktu, który od blisko 50 lat gości na polskich stołach. Hasło tegorocznej kampanii „Z sercem do serka” zwraca uwagę konsumentów na osoby, dzięki którym możemy cieszyć się smakiem serków z krówką. Pełna serdeczności i czułości kampania opowiada historię Mleczarzy, w której kluczową rolę odgrywa miłość do tego, co się robi, a także radość z dzielenia się efektami swojej pracy z bliskimi. W ramach kampanii powstały spoty, emitowane w ogólnopolskich stacjach, telewizji VOD oraz w kanałach digital. Działania zostaną wsparte komunikacją w social mediach, z bohaterami filmów reklamowych, a także humorystycznymi, opartymi na grze słów, hasłami. Uzupełnią je smakowite grafiki, video i materiały POS.

OSHEE wprowadza nowy napój powstały we współpracy z IGA TEAM

OSHEE prezentuje najnowsze napoje OSHEE Vitamin Water z wodą kokosową. Produkty powstały przy ścisłej współpracy merytorycznej z IGA TEAM i jest to kolejny etap współpracy marki OSHEE z Igą Świątek i jej sztabem – trenerem Tomaszem Wiktorowskim, fizjoterapeutą Maciejem Ryszczukiem i psycholog Darią Abramowicz. Najnowszy produkt

OSHEE z dodatkiem wody kokosowej posiada naturalne właściwości nawadniające. Został opracowany w dwóch wersjach smakowych: Cytryna-Limonka oraz Truskawka-Melon.

OSHEE ma bogate doświadczenie we współpracy z czołowymi sportowcami, których działania wspiera od lat. Ambasadorami marki byli już między innymi Anna i Robert i Lewandowscy, Krzysztof Piątek oraz Joanna Jędrzejczyk. Przez ostatnie 7 lat OSHEE było sponsorem Reprezentacji Polski w Piłce Nożnej, a także w ciągu ostatnich lat partnerem rozgrywek piłkarskiej Ekstraklasy oraz eventów sportowych, takich jak Runmageddon czy Maraton Warszawski. Od lutego 2023 roku OSHEE jest oficjalnym partnerem hiszpańskiej LaLiga.

14 www.hurtidetal.pl Z rynku FMCG
„Z sercem do serka” – nowa kampania marki Rolmlecz

!Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

Summer Fancy Food Show

Summer Fancy Food Show to największe wydarzenie branży spożywczej B2B w Ameryce Północnej, podczas którego uczestnicy mogą zapoznać się z nowymi produktami spożywczymi, trendami panującymi na rynku czy wymienić się spostrzeżeniami związanymi z rozwojem technologii w branży. Tegoroczna impreza odbyła się w dniach 25-27 czerwca 2023 roku w Javits Center w Nowym Jorku.

Różnorodność oferty na Summer Fancy Food Show

Tegoroczna edycja gościła ponad 2200 wystawców z całego świata, prezentujących ponad 180 tys. produktów spożywczych w ponad 40 kategoriach, takich jak: nabiał, wyroby cukiernicze, napoje, kawy i herbaty, przekąski, słodycze czy produkty roślinne.

Międzynarodowy charakter wydarzenia

Summer Fancy Food Show to również międzynarodowe pawilony. W tym roku zarejestrowano ich ponad 30, a oficjalnym krajem partnerskim było Królestwo Maroka. Na wydarzeniu nie brakowało również firm z Polski, które w większości zrzeszone były w pawilonach narodowych. Na imprezie można było zobaczyć polskie produkty producentów takich jak: Hortex, Bakoma, Colian, Maspex (z marką Łowicz), ACTIV (marka Royal Apple), Sweet & Joy, czy Polska Róża. Polskie firmy zlokalizowane były na stoiskach narodowych MRiRW, KRD-IG i PAIH.

www.hurtidetal.pl 17
Foto: Elżbieta Pańczyk
OBIEKTYW NA HANDEL

Maspex – lider rynku spożywczego na fali wzrostowej!

Rynek spożywczy, to obecnie wyzwanie nawet dla wytrawnych graczy. Jak rozwijać biznes w czasach kryzysu? Czy w dzisiejszych warunkach inwestowanie w biznes może przynieść korzyść? Grupa Maspex od lat z powodzeniem funkcjonuje zarówno na polskim, jak i międzynarodowym rynku spożywczym. O branży, wyzwaniach i planach – z Krzysztofem Pawińskim, Prezesem Zarządu Grupy Maspex rozmawiają Tomasz Pańczyk, Redaktor Naczelny oraz Michał Siwek, Dyrektor Departamentu International Food & Agri Hub BNP Paribas.

inflacji. Niestety niektórzy mylą spadek inflacji ze spadkiem cen. A wiemy, że tak nie jest. Niestety ceny dalej wzrastają, ale dynamika tego wzrostu zmalała.

Podsumowując, sądzimy, że inflacja powoli spada i jest to trwały trend, jednak nie wiemy w jakim tempie będzie się to działo. Większy rynek wewnętrzny, dzięki nowym konsumentom na pewno firmom pomaga – półtora miliona, czy dwa miliony osób – to istotne liczby.

Tomasz Pańczyk: Panie Prezesie, nasza poprzednia rozmowa w ramach Gabinetu Spożywczego odbyła się w listopadzie 2021 roku, czyli w okresie kończącej się pandemii i jeszcze przed wojną w Ukrainie. Wydawało nam się wtedy, że pomimo rosnących cen energii, paliw, czy surowców i konieczności podniesienia przez firmy spożywcze cen produktów – widać jednak potencjał dalszego, rentownego rozwoju… Obecnie mamy zdecydowanie inną sytuację geopolityczną, gospodarczą... Proszę powiedzieć jaki był to okres dla Grupy Maspex – lidera rynku spożywczego w Polsce, jak zmieniło się otoczenie biznesowe, w którym działa firma?

Pod koniec 2021 roku wydawało się, że wszystko co mogło się wydarzyć, już się zdarzyło i więcej zaskoczeń nie będzie. Od tego momentu jednak historia przyspieszyła i jako branża – jesteśmy cały czas w trybie zarządzania kryzysowego. Okres pandemiczny już kiedyś omawialiśmy, ale im bardziej oddalamy się w czasie, tym lepiej rozumiemy to, co się wtedy wydarzyło. Pojawiły się kolejne dwa zdarzenia, które znowu zmusiły nas do uruchomienia trybu zarządzania kryzysowego

– wojna w Ukrainie oraz impuls inflacyjny. Oczywiście konflikt na Wschodzie, z punktu widzenia makroekonomicznego to zdarzenie o charakterze globalnym, jednak z racji położenia geograficznego, ma ogromny wpływ na polską gospodarkę. Z jednej strony – patrząc na nasz rynek – napływ ukraińskich obywateli zwiększa ilość konsumentów, ale z drugiej strony – straty odczuwa rodzime rolnictwo w związku z surowcami ukraińskimi, co znacznie obniża ceny w kraju.

Kolejnym wyzwaniem była i jest inflacja. Pamiętam jeszcze kryzys z lat 90-tych, kiedy inflacja była dwucyfrowa, dynamiczna, a spadki były powolne. Natomiast całe pokolenie obecnych managerów wyrosło w warunkach w miarę stabilnych cen. Nie mieliśmy prawdziwych korekt cenowych przez ostatnie 10 lat – patrząc z perspektywy czasu – to były raczej kosmetyczne zmiany. Teraz w branży spożywczej w ciągu tego roku ceny zmieniły się o około 30%. Do stycznia 2023 roku zrealizowaliśmy cztery podwyżki cen i wszystko, co wiemy na bazie danych za pierwszy kwartał wskazuje, że mogła to być nasza ostatnia podwyżka. Zauważamy już też wyhamowanie

Michał Siwek: 2022 r. to średnioroczna inflacja na poziomie 14,4%, ceny żywności wzrosły przeciętnie o 16%. Mimo wyraźnego wzrostu płac, pierwszy raz od 1993 r. doświadczyliśmy realnego spadku wynagrodzeń, o 2%. Z drugiej jednak strony np. przychody Biedronki wzrosły o blisko 25%, a wg agencji badawczej Mintel – w styczniu 2023 r. blisko 70% konsumentów w Polsce oceniało swoją sytuację finansową pozytywnie. Jaki był zatem ten 2022 r. pod względem zachowań konsumenta, czy obserwowali Państwo jakieś zmiany? Czy Polacy bardziej kontrolowali swoje wydatki? A może ze względu na wzrost liczby konsumentów obraz 2022 r. jest zakłamany i tak naprawdę dopiero kolejne miesiące 2023 r. pokażą realny wpływ inflacji na rynek spożywczy?

Ewidentnie tak wysoka inflacja ma wpływ na zachowania konsumentów. Żywność jest spożywana w przewidywalnych ilościach, ale dokonuje się pewne przesunięcie motywowane wrażliwością cenową, czyli poszukiwanie produktu, który daje zbliżone oczekiwania za mniejsze pieniądze. Zawsze tak było, tego nie zmienimy. Spodziewamy się jednak trudniejszego okresu, m.in. nacisku na cenę, co może się odbić w postaci mniejszego wolumenu, zwłaszcza, że nasze produkty nie są tymi pierwszej potrzeby, jak mleko czy chleb. Naszą rolą jest to, żeby poprzez właściwą komunikację oraz odpo -

18 www.hurtidetal.pl Wywiad

wiednią proporcję ceny do jakości, uchronić się przed tym zjawiskiem. Nie pierwszy i nie ostatni raz jesteśmy w takiej sytuacji. Uważamy, że nasze brandy i jakość produktów same się bronią. Natomiast niestety zarówno poprzedni, jak i obecny rok z pewnością odbiją się na naszej rentowności. Inflacja producencka (tzn. cen surowców) jest zawsze wyższa, niż konsumencka.

MS: Zrealizowaliście 20., największą jak dotychczas akwizycję Maspeksu. CEDC funkcjonuje w strukturach Grupy już od ponad roku. Jak z perspektywy tego czasu ocenia Pan tę transakcję. Jakie korzyści dla całej Grupy Maspex przyniósł zakup CEDC – lidera na rynku wódki z udziałem powyżej 42% (ilościowo) i największego importera zagranicznych alkoholi w Polsce?

Jak zwykle po akwizycji, pierwszy rok poświęcony jest procesowi integracji funkcji, które są w naszej grupie holdingowej ujednolicone np.: eksport, księgowość, czy platformy technologiczne. Do tego doszły zmiany narzędzi sprzedaży, a także osobowe. To bardzo dynamiczny rok, ale jestem mile zaskoczony jakością pracy wszystkich w nowym otoczeniu, które dzisiaj współtworzymy. Doskonały zespół, który dołączył do nas otrzymał nowe wsparcie, narzędzia i stabilność finansową. To sprawiło, że np. firma znowu zaczęła inwestować w swoje otoczenie produkcyjne.

Jestem bardzo zadowolony z akwizycji. Skala naszego biznesu wzrosła dwukrotnie. Oczywiście mamy świadomość, że rynek alkoholi jest inny, niż sektor spożywczy, który do tej pory reprezentowaliśmy. Komponent akcyzy sprawia, że zostaje nam „trochę” mniej, ale do tej pory widzę tylko pozytywne elementy związane z tym przejęciem. Uważam, że to ostatni moment, kiedy można było zrealizować transakcję w takim wymiarze, na taką skalę i w tej branży – która sprawiła, że jesteśmy pierwszym polskim istotnym graczem na rynku alkoholi mocnych.

TP: Czy istnieje jakiś sprawdzony przepis na sukces przedsiębiorstwa na rynku?

Patrzę na rozwój firm przez pryzmat reguły „4P”: powstać, przetrwać, przeskalować, przekazać.

Po pierwsze: firma musi powstać, czyli co najmniej kilku przedsiębiorców musi wziąć na siebie pełną odpowiedzialność. Jak już biznes powstanie – musi przetrwać, a w pol-

skich warunkach tylko ok. 10% nowo założonych przedsiębiorstw pozostaje na rynku. Następne jest przeskalowanie. Właściciel jest tutaj bardzo istotny, ponieważ musi się dostosować, a to jest bardzo trudny proces, również psychologicznie. Na ogół wiąże się z przekazaniem pewnych kompetencji menadżerskich, czy poszerzeniem obszaru decyzyjnego, podzieleniem się odpowiedzialnością, zadaniami, tak aby na sukces pracował cały zespół, a nie tylko nieomylny właściciel.

Jak już firma rozszerza swoje obroty i rynek – przychodzi czas na rozsądne przekazanie sterów, aby kolejne pokolenia mogły pracować na międzynarodowy, spektakularny sukces. Oczywiście w tych wszystkich procesach liczy się cierpliwość – firma nie musi być duża, ale musi być zdrowa. Większość firm w Polsce nie ma zaplecza koncernowego, dlatego projekty muszą być prowadzone od samego początku w pewnej dyscyplinie kosztowej, czyli konieczności realizowania zysku. A zysku nie można postrzegać jako bogactwo, ale jako kapitał do realizowania inwestycji. Każdy odpowiedzialny polski przedsiębiorca musi kumulować środki na rozwój. A żeby reinwestować, to trzeba zarabiać.

MS: Dyscyplina kosztowa i akumulacja kapitału – one się już dokonały na rodzimym rynku…

W konserwatyzmie finansowym nie ma nic złego. Jeśli w danym momencie firma jest na dobrym poziomie finansowym i ma własne zasoby, to dokładając do takiej pozycji „lewar” –można zrealizować naprawdę ciekawe i ambitne projekty. Zresztą to jest nasz pomysł na rozwój: procesy po akwizycji staramy się tak poukładać, żeby móc zacząć generować nadwyżki, by następnie do takiego „zwiększonego” biznesu dobrać finansowanie bankowe i pozwolić sobie na to, żeby kupić firmę, która ma np. ponad 40% rynku alkoholi w Polsce. Taka strategia działania wymaga zachowania w odpowiednim momencie wstrzemięźliwości finansowej i dyscypliny. Banki nie udzielą bowiem wsparcia firmom, które są zadłużane ponad miarę. I to tak naprawdę się nie zmienia.

MS: Niektóre firmy w Polsce próbują swoich sił na rynku afrykańskim. Mokate od lat jest obecne w RPA, Botswanie czy Namibii. W ubiegłym roku Polmlek zrealizował awangardową, jak na polskie warunki, akwizycję firmy w Maroko. Firma Mutalo Group

działała na rynku napojów energetycznych na obszarze Afryki Subsaharyjskiej. Biorąc pod uwagę prognozy rozwoju gospodarczego i liczby ludności, bliskość rynku – jak Państwo jako Maspex postrzegają Afrykę jako kierunek ekspansji? Czy najbliższa dekada będzie w końcu czasem Afryki?

Już tam byliśmy – przed afrykańską wiosną, która zmiotła cały porządek ekonomiczny Północnej Afryki – nie oceniam tych zmian pod innym kątem. Teraz wracamy, ale jest to obecność handlowa z punktu widzenia naszych priorytetów, ponieważ ewidentnie dokonaliśmy bardzo istotnych wyborów, także tych ograniczających. W 2021 roku sprzedaliśmy biznes w Rosji, co nie było łatwą decyzją. Ocena tej decyzji z punktu widzenia późniejszych wydarzeń wojennych, mogłaby dać nam tytuł jasnowidza. Ale wówczas, proszę mi wierzyć, była to „niesmaczna decyzja”, trzeba było zaakceptować straty, byliśmy zmęczeni tym rynkiem po dwudziestu paru latach obecności. Mieliśmy także projekt w Turcji, gdzie też po kilku latach doszliśmy do wniosku, że to nie jest miejsce, gdzie chcemy prowadzić biznes. I z tego rynku też się wycofaliśmy, kiedy należało to zrobić. Postanowiliśmy skupić się na Europie Środkowej, ponieważ tutaj czujemy się bardzo dobrze. Myślę, że coraz więcej okazji inwestycyjnych będzie pojawiało się także w Europie Zachodniej. To są rynki, na których polskie firmy mogą już działać na szeroką skalę. Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu – było to praktycznie niemożliwe. Byliśmy „mikroplanktonem” w porównaniu do prowadzonej tam skali biznesu. Obecnie dobre firmy branży spożywczej mogą już spokojnie konkurować z innymi graczami na tamtych rynkach. Z punktu widzenia pasywnej obecności, nasz eksport ma sprzedaże w prawie 60-ciu krajach. Obecnie nie jest naszym celem prowadzenie działalności o charakterze inwestycyjnym czy wytwórczym w Afryce. Uważamy, że mamy więcej do zrobienia w naszym regionie. Z punktu widzenia chociażby ostatniej akwizycji musimy obronić rentowność naszego biznesu, spłacić kredyty i pracować nad poszerzeniem możliwości dystrybucyjnych. Mało kto wie, że w tej transakcji kupiliśmy też pozycję lidera na Węgrzech poprzez brand Royal, z którym jesteśmy tam pierwszym graczem w kategorii alkoholi. Podsumowując działania eksportowe – skupiamy się na Europie Środkowej i Zachodniej. Dziękujemy za rozmowę. Tomasz Pańczyk, Michał Siwek

www.hurtidetal.pl 19 Wywiad

Odpowiedzialność to niezmiennie podstawa

Hochland Polska, jako jeden z liderów polskiego rynku mleczarskiego, od lat wdraża innowacyjne działania oraz stawia na inwestycje, które stanowią wyznacznik trendów dla całej branży. O Strategii Zrównoważonego Rozwoju opowiada Jacek Wyrzykiewicz, PR & Marketing Services Manager w Hochland Polska.

Czym jest Strategia Zrównoważonego Rozwoju firmy Hochland?

Obejmuje najważniejsze obszary, w ramach których firma wyznaczyła sobie mierzalne cele. Jeżeli mamy mieć jakąkolwiek szansę na zatrzymanie kryzysu klimatycznego, biznes musi podjąć radykalne kroki na poziomie produktów i usług, procesów produkcyjnych oraz modeli biznesowych. Jesteśmy zdeterminowani, by stać się częścią gospodarki niskoemisyjnej. Począwszy od 2021 roku firma inwestuje w projekty ochrony klimatu, aby zredukować emisję gazów cieplarnianych w takiej samej ilości, jaką wytwarza CO 2 i redukcję śladu węglowego o 50% do 2025 roku w stosunku do roku 2019.

Jak ważny jest zrównoważony rozwój dla całej Grupy Hochland?

Dążenie do neutralności klimatycznej, gospodarka cyrkularna czy dbanie o dobrostan zwierząt to niektóre z konkretnych przykładów Strategii Zrównoważonego Rozwoju Hochland. Szerokie aktywności na polu proekologicznym i wdrażanie innowacyjnych działań to dziś jedyny sposób na prowadzenie odpowiedzialnego ekonomicznie i społecznie biznesu. Aby dziś rozwijać się harmonijnie, trzeba pamię -

tać o przyrodzie i o człowieku. Dlatego zrównoważony rozwój nie jest już tylko modnym hasłem, ale jedynym racjonalnym sposobem działania i reagowania na szybko zmieniające się potrzeby konsumentów. Ci zaś wymagają od firm produktów nie tylko najwyższej jakości, ale takich, które wytwarzane są z poszanowaniem natury i w gospodarce obiegu zamkniętego. Od wielu lat zrównoważony rozwój stanowi jeden z pięciu filarów naszej strategii. Zależy nam na znalezieniu równowagi pomiędzy wzrostem gospodarczym, poprawą jakości życia oraz dbałością o naturę. Jesteśmy świadomi odpowiedzialności jako firmy produkcyjnej i nie opieramy naszych decyzji na krótkoterminowych zyskach. Wierzymy, że podejmowane dziś działania wpłyną pozytywnie na kondycję naszej planety oraz przyszłość następnych pokoleń. Zrównoważony rozwój to idea, która stanowi integralną część wszystkich obszarów funkcjonowania całej Grupy Hochland.

Co będzie stanowiło największe wyzwanie w związku z wdrażaną strategią?

Dużym wyzwaniem jest przestawienie się z gospodarki linearnej na gospodarkę cyrkularną, a więc przejście z modelu, w którym surowce są wydobywane, wykorzystywane i wyrzucane, do obiegu zamkniętego, zakładającego wielokrotne wykorzystanie tych samych zasobów. Hochland Polska ma ambicję, aby do 2025 roku 100% opakowań stanowiły opakowania nadające się do recyklingu, a ilość plastiku w opakowaniach uległaby redukcji o 20%. Mając na uwadze, że do 2050 roku Europa ma być pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu – co zakłada Europejski Zielony Ład – Hochland stawia także na zwiększenie zrównoważenia sektora produkcji zwierzęcej i poprawę dobrostanu zwierząt. Do 2025 roku 70% dostawców mleka będzie posiadało najwyższą kategorię w zakresie dobrostanu zwierząt: A.

Co już udało się zrealizować?

W 2021 roku firmie udało się obniżyć emisję CO2 o 62% (w stosunku do roku 2019) i zmniejszyć ilość plastiku w opakowaniach o 22 tony, a także zasiać ponad 14 tys. mkw. łąk i pasów kwietnych. Dodatkowo Hochland Polska realizuje strategię ochrony bioróżnorodności poprzez odtwarzanie terenów zielonych na obszarach gmin, gdzie zlokalizowane są zakłady produkcyjne. Aż 98,6% energii elektrycznej zużywanej w zakładach pochodzi z odnawialnych źródeł energii (z farm wiatrowych).

Jakie działania prowadzone są w obszarze optymalizacji produkcji?

Prowadzimy inwestycje z zakresu korzystania ze środowiska. Firma zdecydowała m.in. o automatyzacji krystalizacji z odzyskiem ciepła. Zmiana sposobu chłodzenia pozwoliła na redukcję zużycia wody lodowej o ok. 25% oraz wykorzystanie chłodu z wody odzyskanej na instalacji membranowej do zagęszczania serwatki i mleka. Policzalny efekt to oszczędność energetyczna w wymiarze 245 000 kWh/rok oraz obniżenie emisji CO2 o 208 ton/rok. Hochland Polska postawił także na automatyczną optymalizację suszenia proszków, która pozwoliła dostosować parametry suszarni do warunków atmosferycznych. Przed inwestycją system suszenia prowadzony był ręcznie, a manualna obsługa skutkowała większymi tolerancjami parametrów procesu. Osiągnięty rezultat ekologiczny to zmniejszanie zużycia energii cieplnej o 757 343 kWh/rok oraz obniżenie emisji CO2 o 150 ton/rok. Nie zapomniano również o modernizacji oczyszczalni ścieków. Zmiana technologii prasy do osadów pozwoliła na obniżenie zużycia energii elektrycznej o 60%, zmniejszenie zużycia wody użytkowej o 85%, zmniejszenie ilości osadów o 25%, obniżenie emisji CO2 o 11,1 ton rocznie oraz poprawę klimatu akustycznego, który wynosi mniej niż 70dB. Dziękuję za rozmowę. Monika Książek

20 www.hurtidetal.pl Wywiad

Mars Wrigley: zrównoważony rozwój, innowacje i siła marek

Współczesny rynek stawia przed producentami wiele wyzwań. Dbałość o środowisko, utrzymanie wysokiej jakości czy proponowanie konsumentom wyjątkowych nowości i innowacji. O rynku słodyczy opowiada Victoria Abramova, Prezeska Zarządu Mars Polska, odpowiedzialna za segment Mars Wrigley. Rozmowę prowadzą Wojciech

Szeląg, dziennikarz i gospodarz programu Gabinet Spożywczy oraz Michał Siwek, Dyrektor Departamentu International Food & Agri Hub, BNP PARIBAS.

Szacuje się, że wartość rynku słodyczy w Polsce wynosi około 8,5 mld rocznie. To o 10% więcej niż w 2021 r. Co stoi za tym wzrostem i które wyroby czekoladowe radzą sobie lepiej, a które gorzej?

Bardzo cieszy mnie fakt, że Polacy uwielbiają słodycze, tym bardziej, że sama również jestem ich ogromną fanką. W ubiegłym roku rzeczywiście odnotowaliśmy znaczący wzrost – drugi raz z rzędu na poziomie dwucyfrowym. Myślę, że w tym roku można szacować, że kategoria przekroczyła granicę 9 mld zł*. Częściowo wynika to z odbicia po pandemii COVID-19. Najlepsze wyniki w 2022 roku osiągnęła tzw. impulsowa część słodyczy i czekolady, czyli batony, gumy, wafle, podczas gdy poprzednio były to tabliczki i praliny przeznaczone do konsumpcji w domu**.

Według badań SW Research prawie 65% respondentów stara się kupować wyłącznie produkty, które nie zawierają sztucznych składników, a 75% z nich uważa, że krótka lista składników ma kluczowe znaczenie. Jak Mars podchodzi do tego typu wyzwań stawianych przez współczesnego konsumenta?

Warto spojrzeć na ten temat z nieco szerszej perspektywy. Wizją Mars Wrigley jest tworzenie świata, w którym każdy może rozkwitać. Kładziemy nacisk na 3 obszary: dobre samopoczucie fizyczne, zdrowie emocjonalne i kondycję psychiczną naszego społeczeństwa. Jeśli chodzi o kwestie zdrowotne to dbamy o to, aby wszystkie składniki naszych produktów były możliwej najlepszej jakości. Dlatego też we wszystkich naszych fabrykach w Europie,

wykorzystujemy kakao w 100% zweryfikowane jako „Responsibly Sourced Cocoa” (Odpowiedzialnie Pozyskiwane Kakao). Zwracamy też uwagę na wielkość porcji oraz edukację. 100% naszych produktów ma poniżej 250 kalorii na porcję. Dążymy do tego, aby co najmniej 50% naszego portfolio miało poniżej 200 kcal na porcję, a wszystkie nowe produkty zawierały mniej niż 25 gramów cukru na porcję.

Młodzi konsumenci wydają się zwracać większą uwagę niż starsze pokolenia na zobowiązania firm w zakresie ESG. Ma to wpływ na ich decyzje zakupowe, obok ceny i jakości. W ciągu najbliższych 10-20 lat pokolenia Z i Alpha będą głównymi konsumentami na świecie. Jak Mars planuje przygotować siebie i swoje marki na te okoliczności?

Nie chodzi tylko o konsumentów, ale też naszych współpracowników, osoby – które pracują w Mars. Jestem dumna z zaangażowania, postępów, ale też celowości, z jaką jako organizacja podchodzimy do kwestii zrównoważonego rozwoju. Mars od 2017 roku realizuje globalnie Plan Zrównoważonego Rozwoju w Jednym Pokoleniu. Przeznaczyliśmy już na ten cel 1,1 mld USD, a niedawno ogłosiliśmy, że zainwestujemy dodatkowe 2,7 mld. Program ten składa się z trzech obszarów. W ramach pierwszego z nich kluczowa jest redukcja emisji gazów cieplarnianych – tylko w 2021 r. udało nam się ją zmniejszyć o 6,1% w stosunku do 2015 roku. Kolejna kwestia to łańcuch dostaw, czyli wspieranie rolników uprawiających kluczowy dla nas surowiec – kakao, ze szczególnym wsparciem dla kobiet. Działamy na rzecz edukacji,

przeciwdziałania pracy dzieci i promocji bardziej zrównoważonych metod uprawy kakao, ale też mięty i oleju palmowego. Trzecie ważne zagadnienie to opakowania. Skupiamy się na ich ulepszaniu i tworzeniu w taki sposób, żeby nadawały się do recyklingu. Przeprowadziliśmy wiele testów i wprowadziliśmy zmiany dotyczące opakowań na różnych rynkach. Łącznie w nadchodzących latach chcemy zmienić 12 tys. typów opakowań. Mamy czym się pochwalić, ale mamy też jeszcze wiele do zrobienia. Jako biznes, jako firma, ale też we współpracy z naszymi partnerami, dostawcami i w ramach całego łańcucha dostaw.

Jakie jest Wasze kluczowe wyzwanie na ten i przyszły rok?

Wyzwań jest wiele, ale na myśl przychodzą mi trzy główne. Po pierwsze chcemy rozwijać się i rosnąć w sposób jakościowy i zrównoważony. Drugim tematem jest rozwój talentów i kompetencji naszych pracowników. Cyfryzacja, digitalizacja, zrównoważony rozwój. Zarówno ja, jak i cały zespół zarządzający poświęcamy czas na naukę i rozwój w tych obszarach i wspieramy w tym naszych współpracowników. Trzeci obszar to budowanie i posiadanie solidnych, długoterminowych relacji z naszymi partnerami biznesowymi, którym możemy zaoferować wsparcie w postaci naszej wiedzy, m.in. w kontekście stref przykasowych. Myślę, że razem możemy zdziałać o wiele więcej w Polsce, w Mars i we wszystkich rodzajach dystrybucji i handlu.

Pełna rozmowa znajduje się na kanale SpożywczaTV oraz portalu wiadomoscispozywcze.pl

21 www.hurtidetal.pl Gabinet Spożywczy
*Mars sourced from NielsenIQ, Retail Audit, Total Poland (Food), Sales Value, in the period w1 2022 – w52 2022, in the category: Confectionery, subcategory: CHOCOLATE, GUM&MINTS GUM, GUM&MINTS MINTS (defined by Mars), (Copyright © 2021, NielsenIQ) **Mars sourced from NielsenIQ, Retail Audit, Total Poland (Food), Sales Value, in the period w1 2022 – w52 2022, in the category Chocolate Confectionery, subcategory: BITESIZE, COUNTLINES, PRALINES, SHAPES, TABLETS (defined by Mars), (Copyright © 2021, NielsenIQ)”

Rynek e-papierosów: trendy, nowości i perspektywy rozwoju

Nowe mody, zmiany przyzwyczajeń konsumentów czy kryzysy bardzo mocno wpływają na kształt światowej gospodarki, a także na sprzedaż produktów i ofertę w poszczególnych branżach. Dotyczy to wszystkich części rynku – od najpopularniejszych towarów spożywczych, przemysłowych i chemicznych, przez wykorzystywane technologie czy innowacje, po niszowe elementy FMCG. Zmiany są globalne, a każda kategoria reaguje na nie w inny sposób. O tym jak wygląda obecnie segment e-papierosów rozmawiamy z Kamilem Czabanem, Dyrektorem ds. sprzedaży w firmie CK Complex.

– poszerzyły one znacząco swoją grupę odbiorców.

Jak wygląda obecnie Państwa oferta?

Jakiego rodzaju sklepy zaopatrują się w Państwa hurtowni?

Jakie są aktualne trendy na rynku e-papierosów? Czy przez ostatnie lata zaszły zmiany w podejściu do tej kategorii?

Szczególnie w ostatnich latach rynek e-papierosów bardzo szybko się rozwija, a coraz więcej sklepów dodaje do swojej oferty e-papierosy oraz liquidy. Wszystko wskazuje na to, że ta tendencja się utrzyma. Rosnąca popularność tych produktów pozawala przypuszczać, że już stały się one kolejną alternatywą dla klasycznych papierosów.

Od ponad roku branża notuje gwałtowne wzrosty głównie za sprawą pojawienia się jednorazowych elektronicznych papierosów. Dzięki łatwości użytkowania tych produktów, a także wysokiej marży jaką generują, zainteresowały się nimi największe sieci handlowe w Polsce. Poprzez rozszerzenie dystrybucji poza sklepy specjalistyczne – a co za tym idzie zwiększenie ich dostępności dla konsumentów

Od ponad 10 lat zajmujemy się importem oraz dystrybucją całego asortymentu związanego z branżą elektronicznych papierosów, a także produkcją liquidów. CK Complex zawsze stawiało na kompleksowe budowanie tej kategorii u naszych klientów. Współpracujemy z największymi światowymi markami, takimi jak SMOK, ELFBAR czy IVG. W naszym portfolio, które cały czas rozbudowujemy, znajdują się zarówno urządzenia specjalistyczne, akcesoria, liquidy, jak i bardzo szeroki wybór tak popularnych ostatnio e-papierosów jednorazowych czy systemów zamkniętych. Innymi słowy wszystko, co jest potrzebne do wprowadzenia lub rozszerzenia tej kategorii w punktach sprzedaży.

Niezależnie od tego jaki format sklepu prowadzą nasi klienci, jesteśmy w stanie tak dopasować asortyment oraz ekspozycję, aby mogli oni zmaksymalizować zyski z całej kategorii. Obsługujemy zarówno sklepy specjalistyczne, jak i trafiki, saloniki prasowe, stacje benzynowe czy sklepy spożywcze.

Czym różnią się jednorazowe e-papierosy od innych?

Jednorazowe e-papierosy cechuje przede wszystkim łatwość i wygoda użytkowania. Nawet osoby nie mające do tej pory doświadczenia w korzystaniu z tego typu produktami – z łatwością poradzą sobie z tak popularnymi ostatnio „jednorazówkami”.

W odróżnieniu od klasycznych e-papierosów, nie ma tutaj konieczności ładowania urządzenia czy też uzupełniania liquidu. Kolejnym aspektem, który wyróżnia jednorazówki, jest bardzo szeroka gama smaków, z pośród których każdy znajdzie coś dla siebie. Jest to również produkt generujący najwyższą marżę z kategorii wyrobów akcyzowych. Mając na uwadze powyższe walory, przypuszczamy, że połączenie tych cech przyczyni się w niedalekiej przyszłości do spopularyzowania całej kategorii papierosów elektronicznych.

Czym są systemy zamknięte e-papierosów? Systemy zamknięte zwane już potocznie „wielorazówkami” to nowość na polskim rynku. Są to produkty wyglądem przypominające jednorazówkę, jednak po zużyciu płynu nie ma konieczności wyrzucania całego urządzenia. Zestaw startowy wyposażony jest w baterię z portem USB-C, którą można wielokrotnie ładować. Wymiennym elementem są natomiast wkłady z e-liquidem, które są dostępne w wielu wariantach smakowych. Takie rozwiązanie łączy w sobie wiele zalet. Z jednej strony ograniczamy produkcję elektrośmieci, gdyż korzystamy cały czas z tej samej baterii. Co za tym idzie, wystarczy wymienić sam wkład z płynem, który jest tańszy od jednorazówki, jednocześnie dając tak samo dobre odczucia smakowe. Upraszczając, jest to tańsza i bardziej ekologiczna alternatywa dla jednorazówek. Najpopularniejszymi produktami w naszej dystrybucji z tej kategorii są SMOK MAVIC PRO oraz ELFBAR Dziękuję za rozmowę.

22 www.hurtidetal.pl Wywiad

!Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

!Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

!Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

!Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

!Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

!

!Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

!

!Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

!

!Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

wrażeń. Dane CMR pokazują, że już od marca pojawiają się systematycznie kolejne premiery. Wśród nich szczególnie widoczne są kolejne wersje smakowe znanych marek, jak Captain Jack Blue Lagoon (Kompania Piwowarska), Garage Melon&Lime Madness (Carlsberg) czy Desperados Melon Cooler (Grupa Żywiec), ale także produkty bardziej innowacyjne jak piwa bezalkoholowe o właściwościach napojów energetyzujących.

Mocny akcent

Do grilla często Polacy wybierają mocne trunki. I tutaj producenci serwują nam szeroki wybór nie tylko jeśli chodzi o zawartość procentową alkoholu, ale też o smaki.

„Oczywiście lato to też sezon, w którym w weekendowe popołudnia Polacy kochają grillować. Na takie okazje przygotowaliśmy kampanię marki Wyborowa pod hasłem „Wyłącz spinę i włącz grilla z Wyborową” z owocowymi wariantami wódki. Podane w schłodzonych shotach, jak i w prostych koktajlach wariacje Wyborowej (Fresh, Sunny, Sweet lub Smooth) umilą wspólne chwile w gronie znajomych czy rodziny” – pro-

ponuje Mateusz Banach, Senior Brand Manager, Wyborowa Pernod Ricard.

Jak wskazują badania NielsenIQ, wśród alkoholi to właśnie warianty mocne odczuwają zacieśnianie portfeli Polaków najbardziej, przede wszystkim wódka. „Jej 6,9% wzrost wartości sprzedaży zawdzięcza wzrostowi średniej ceny, ponieważ jednocześnie kupiliśmy o 0,9% mniej litrów. Wielkość sprzedaży whisky spowolniła latem 2022, osiągając wzrost rzędu 1,6%, przy jednoczesnym wzroście wartości sprzedaży o 8,9%. Niezmiennie jednak gin i rum cieszą się coraz większą popularnością, zwłaszcza rum, który rośnie dwucyfrowo zarówno pod względem wartości, jak i wielkości sprzedaży. Co jednak łączy te kategorie to smak. Sprzedaż wariantów smakowych wódki, whisky, ginu i rumu rośnie. Pod względem wielkości sprzedaży, odpowiednio +4,8%, 31,8%, 37,2% i 71,2%” – wskazuje Anna Wagner, Client Business Partner.

Wódka smakowa jest coraz popularniejsza. Jak podaje NielsenIQ – już niemal co trzeci wypijany litr tego trunku to tak zwane produkty „kolorowe”. Wachlarz dostępnych smaków jest bardzo szeroki. Latem ubiegłego roku mięta i malina miały największy pozytywny wpływ na wyniki tego segmentu.

W przypadku ginu, NielsenIQ zaznacza, że 14% wielkości sprzedaży przypada na warianty smakowe. Pomarańczowe i różowe giny, szczególnie przypadły Polakom w ostatnim czasie do gustu. W przypadku whisky i rumu, to ok. 7% wielkości sprzedaży kategorii, ale z roku na rok znaczenie tego segmentu rośnie o półtora punktu, dwa punkty procentowe.

Te dane potwierdzają wyniki badań CMR. Latem klienci zauważalnie chętniej sięgają też po gin. Sezon letni to wzrost sprzedaży tej kategorii o ponad 20%. Wiodący produkt w sklepach małoformatowych poprzedniego lata to Gin Lubuski w butelce 0,5 l (producent Henkell Freixenet).

Z lodem, z palemką czy owocami –drinki latem

Kolejną kategorią, która w okresie letnim notuje istotny wzrost sprzedaży (o ponad 50%) są drinki – jest to jednak już znacznie mniejsze znaczenie, biorąc pod uwagę, że w sklepach do 300 mkw. piwo i wódka stanowią prawie 97% udziału wolumenowego i prawie 90% wartościowego w sprzedaży całej kategorii alkoholi.

Jak podaje CMR, klient może wybierać średnio spośród ponad 4 wariantów (poza sezonem letnim to 3). Największy wolumen sprzedaży osiągały w ubiegłym sezonie w sklepach małoformatowych

KOMAGRA

Olej Polski rafinowany rzepakowy 0,5 l w kwadratowej butelce

Olej Polski rafinowany rzepakowy 1 l w kwadratowej butelce

Olej Polski rafinowany rzepakowy 1 l w okrągłej butelce

Olej Polski rafinowany rzepakowy 3 l w okrągłej butelce

34 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów
reklama

Witold Boguta

Prezes

Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw Polska jest latem światowym centrum produkcji owoców jagodowych, rynkiem referencyjnym dla aronii, porzeczki, jagody kamczackiej, w tym roku także - borówki. W Lublinie spotkali się liderzy największych firm handlowych z całego świata. Borówkę pokazano jako motor globalnego wzrostu, a Polskę jako unikalne centrum produkcji. Nigdzie na świecie nie produkuje się tak wielu gatunków owoców jagodowych w tak znaczących ilościach. Często spotykam się z nieświadomością, tego jak unikalny mamy klimat, jak ciepłe dni i zimne noce przekładają się na smak i wybarwienie tych owoców. Goście wspomnianego Szczytu International Blueberry Organization też nie mieli świadomości, że Lubelszczyzna jest jako region największym producentem malin na świecie. Oj, lato to czas na polskie superowoce!

do 300 mkw. Jack Daniel’s z Colą i Jim Beam z Colą – oba produkty w puszkach 330 ml.

Wina, wina, wina dajcie…

Na wino Polacy wydali ubiegłego lata ponad 1,5 mld zł. Ten wynik jest imponujący, ponieważ to o niemal 143 mln zł więcej niż w 2021. Jak podkreśla NielsenIQ – wielkość sprzedaży także drgnęła do przodu. „Częściej sięgaliśmy po wina białe, po wina wytrawne, wina włoskie, hiszpańskie

i portugalskie. Wina musujące cieszą się niesłabnącą popularnością. Najdynamiczniej rozwija się segment win bezalkoholowych (zarówno stołowych jak i musujących), ale nadal są to wina niszowe” –wyjaśnia Anna Wagner, Client Business Partner. Polscy konsumenci to coraz bardziej świadomi klienci, także jeśli chodzi o kategorię wina. „Na przestrzeni kilku ostatnich lat wyraźnie zmieniły się nasze preferencje i obecny trend zmierza coraz bardziej w kierunku win wytrawnych. Można powiedzieć, iż obecnie jesteśmy na przystanku „semi-dry", czyli win półwytrawnych. Pozostałe preferencje są już mocno uzależnione od okoliczności i pory roku. Latem Polacy chętniej sięgają po białe, lekkie wina „tarasowe" oraz wina musujące – w szczególności ulubioną wersje prosecco i coraz bardziej popularną cavę. W okresie zimowym większą popularnością cieszą się głębokie i mocne czerwone wina wytrawne. Jako Polacy coraz bardziej doceniamy wina jakościowe, towarzyszą nam one praktycznie w większości okazji towarzyskich. To rosnąca świadomość Polaków z zakresu wiedzy o winie sprawia, iż, podczas zakupów kierujemy się już nie tylko nazwą, ale świadomym wyborem szczepu” – mówi Tomasz Głoskowski, Dyrektor Generalny i Wiceprezes Zarządu Partner Center.

„W cieplejsze dni konsumenci chętniej sięgają też po słabsze alkohole, dlatego lekkie i słodkie wino w stylu „frizzante”, jak np. Jacob’s Creek Moscato świetnie się sprawdza o tej porze roku. Australijczycy przygotowują na jego bazie własną wersję orzeźwiającego Spritza – wystarczy dodać lód, mocno gazowaną wodę, limonkę, odrobinę mięty i gotowe. Z kolei do sałatek, zwłaszcza tych z białymi serami typu feta czy krewetkami polecamy wino Jacob’s Creek Sauvignon Blanc” – poleca Wojciech Cyran, Wine Ambasador, Wyborowa Pernod Ricard.

Wina 0% to wciąż niewielka, ale perspektywiczna część rynku. „I choć nie cieszą się jeszcze

dużym uznaniem wśród konsumentów, a i walory smakowe wielu z tych produktów pozostawiają sporo do życzenia, to stanowią świetny substytut tradycyjnego wina. Nie wykluczamy nikogo z celebracji, a mamy doskonałe rozwiązanie np. dla osób prowadzących auto” – dodaje Tomasz Głoskowski.

„Wódki czy whisky i wina są kategoriami, które latem nie osiągają spektakularnych wzrostów, ale nadal oczywiście zajmują czołowe miejsca w sprzedaży wolumenowej i wartościowej. Co do win – pamiętajmy, że w upalne dni klienci chętniej sięgają po wina białe czy różowe. Nadchodzące lato, jak co roku na pewno nie będzie nudne pod kątem nowości asortymentowych wielu podkategorii alkoholi, natomiast będzie też trudnym czasem, związanym ze stagnacją, czy wręcz spadkiem wolumenów sprzedaży, wzrostem cen i ich wpływem na decyzje zakupowe” – komentuje Roman Szymanda, analityk danych sprzedażowych w CMR.

Cydr to także grupa produktów, o której w kontekście lata nie sposób zapomnieć. To produkt, który plasuje się smakowo między winem a piwem.

„Ciepłe miesiące to ponad dwukrotnie wyższa sprzedaż cydru, niż w pozostałych sezonach. Zdecydowanie poprawia się dostępność tego produktu w sezonie letnim – można go wtedy znaleźć w pra-

36 www.hurtidetal.pl
Kategorie produktów
reklama

!Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

Wojciech Kwestorowski

Dyrektor Handlowy

Grycan – Lody od pokoleń

W tym sezonie proponujemy konsumentom oryginalne nowości. Są to Lody Borówkowe z nutą wanilii, które łączą intensywny smak i kremową konsystencję z wyraźnie wyczuwalnymi kawałkami owoców, a także Lody Śmietankowe z czekoladą i sosem wiśniowym stanowiące kompozycję różnych smaków i struktur, co sprawia, że każda porcja lodów jest niczym mini deser lodowy. Naszym nowym wariantem jest również orzeźwiający, autorski Sorbet Malina Banan Pomarańcza. Niedawno pojawiły się także nowości z linii Grycan Vegan – Mango-Kokos stanowiące egzotyczną kompozycję smaków, która łączy słodkie mango z aromatycznym kokosem oraz zupełnie nowa odsłona Lodów Czekoladowych.

prawy do mięs, od stycznia do maja 2023 roku ich udział wynosił ponad 30% liczby transakcji z tą kategorią. W pierwszym kwartale 2023 roku największą popularnością cieszyły się mieszanki przyprawowe marki Prymat z udziałem około 48% w wartości sprzedaży mieszanek, na drugim miejscu znajduje się marka Kamis.

Lody dla ochłody

Iście letnim smakołykiem są też… lody! Chłodzą, orzeźwiają i idealnie pasują na wa-

kacyjny deser. A branża ta ma bardzo dobre perspektywy rozwoju. Rynek lodów w Polsce może w najbliższych latach rosnąć w tempie dwucyfrowym, po tym jak w 2022 r. wzrósł o 12,5% do 3,648 mld zł. Polacy uwielbiają lody. Potwierdzają to dane czołowych instytutów badawczych. Jak podaje NielsenIQ, w ciągu ostatnich 12 miesięcy zajmowały one pierwsze miejsce spośród wszystkich słodyczy1. Zarówno w sprzedaży wartościowej, wolumenowej w litrach oraz ilościowej w sztukach! Na przestrzeni ciągu ostatnich 12 miesięcy kupiliśmy 187 mln litrów lodów, czyli niecały 1% mniej niż w poprzednim okresie, natomiast wartość kategorii wzrosła o 13%.

A jakie smaki lubimy? „Wśród najczęściej wybieranych smaków w sprzedaży ilościowej w ciągu ostatnich 12 miesięcy znalazły się: śmietanka, wanilia, czekolada, mix smaków i truskawka. Warto przy tym dodać, że kupujemy więcej lodów bio – kategoria ta urosła aż o 56% na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy w ujęciu wolumenowym, ale w ujęciu wartościowym spadła o 32%. Jest to związane z wejściem na rynek nowych produktów o dużo niższej cenie” – zaznacza Martyna Sobotka, Sales Specialist, International Sales Generalist w NielsenIQ.

A okres wakacji to najlepszy czas na sprzedaż tej kategorii. Mimo, że warianty familijne dostępne są przez cały rok, to zdecydowanie słoneczna pogoda i wysokie temperatury sprzyjają wzrostowi popularności tych produktów. NielsenIQ podaje, że sprzedaż od czerwca 2022 do września 2022 r. odpowiadała za ponad połowę całorocznej sprzedaży lodów zarówno w sprzedaży wartościowej, jak i wolumenowej w litrach.

„Najwięcej lodów w ujęciu wolumenowym na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy Polacy kupili w dyskontach, które odpowiadają aż za 50% sprzedaży wolumenowej we wszystkich kanałach oraz za prawie 40% sprzedaży wartościowej. Dru-

gim miejscem, gdzie najczęściej kupowaliśmy lody, były średnie sklepy spożywcze z wynikiem 17% sprzedaży wolumenowej i 25% sprzedaży wartościowej” – wskazuje Martyna Sobotka.

Ekspertka dodaje, że biorąc pod uwagę podział lodów na typy, duży spadek sprzedaży (o 33%) w litrach w ciągu ostatnich 12 miesięcy zanotowały lody w formie deserów i ciast. Natomiast w przypadku dużych opakowań rodzinnych oraz lodów impulsowych standardowych i w multipakach sprzedaż wolumenowa pozostaje na tym samym poziomie. Jeżeli chodzi o sprzedaż wartościową, widzimy wzrost szczególnie multipaków (o 19%), pozostałych form poza deserami średnio o 13%, a deserów – o 7%.

„Wśród formy lodów wyróżniamy m.in.: batony, ciasta lodowe, rożki, lody na patyku, lody w tubce/tubki, lody familijne, lody w kubkach. Spośród nich trzema najpopularniejszymi w ciągu ostatnich 12 miesięcy były: lody na patyku, w rożku oraz familijne powyżej 400 ml. Łącznie odpowiadały one za 73% sprzedaży wolumenowej całej kategorii, jak również za 87% sprzedaży wartościowej. Co ciekawe, największe wzrosty sprzedaży zanotowały w tym okresie batony lodowe” – wyjaśnia ekspertka NielsenIQ. Co istotne, w tej kategorii spożywczej wyraźnie widać wpływ inflacji na ceny – na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy lody podrożały średnio o 16%.

Niezależnie od tego jakie produkty będą królować w letnim menu Polaków, sklepy muszą przygotować się na szturm klientów poszukujących wakacyjnych smaków. Kluczem do sukcesu sprzedażowego może być inwestycja w nowości i odpowiednią letnią ekspozycję produktów.

40 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów
reklama 1źródło: Biorąc pod uwagę kategorie: lody, batony, batony muesli, ciasta gotowe, ciastka kruche i wafle familijne, chałwa i sezamki, tabliczki czekoladowe, cukierki i lizaki, pralinki, słodkie wypieki, wafle impulsowe GRYCAN – LODY OD POKOLEŃ Lody Czekoladowe 500 ml Sorbet z Truskawek

Czas na chłodzenie

Owoce jagodowe w ostatnich latach stały się nie tylko popularne, ale wręcz modne. Lubią je przecież wszyscy – dzieci, dorośli, osoby starsze… Nic dziwnego! Oprócz walorów smakowych i kulinarnych, mają też wiele właściwości prozdrowotnych.

Wspomniane owoce określane są na świecie mianem superfruits. By w pełni wykorzystać ich potencjał oraz walory, warto zapewnić im odpowiednie warunki w każdym obszarze dystrybucji i handlu.

Jakość

Mówiąc o jakości owoców trzeba sobie uzmysłowić, że inaczej jakość postrzega producent czy dostawca owoców, inaczej hurtownik czy detalista, a jeszcze inną percepcję jakości ma finalny konsument. Dla tego ostatniego największe znaczenie ma wygląd owoców i ich smak. Dla handlowców ważna jest powtarzalność produktów w danej partii i ich trwałość. Jedno jest pewne – im lepsze wyjściowe parametry jakościowe, tym lepiej dla wszystkich.

Producenci owoców jagodowych nie tylko podwyższają jakość pozbiorczą, ale coraz świadomiej angażują się też w budowanie pozytywnego wizerunku owoców. Jest to najbardziej zauważalne na początku sezonu – wtedy, gdy owoce danego gatunku wchodzą na rynek. Plantatorzy wiedzą, że jeśli będą one np. zbyt wcześnie zebrane, nie w pełni dojrzałe, a tym samym nie uzyskają dobrego smaku, konsument zamiast się do nich przekonać – zrazi się i nie będzie realizował kolejnych zakupów. Jakość owoców po zerwaniu już nie wzrasta. Dlatego liczy się czas.

Łańcuch chłodniczy

W praktykę produkcji owoców jagodowych wpisało się jak najszybsze schłodzenie owoców

po ich zebraniu. Popularne jest powiedzenie: „Im szybciej schłodzone – tym dłużej świeże”. W wielu dużych gospodarstwach wdraża się wewnętrzne procedury, które nakazują, by w ciągu 30 minut, a maksymalnie jednej godziny od zerwania owoców, zostały one umieszczone w chłodni. Czemu to takie ważne? Ponieważ czas wpływa na utrzymanie parametrów jakościowych. Dlaczego jeszcze kilka lat temu truskawki były owocami tylko sezonowymi oferowanymi w maju i czerwcu? Ponieważ zaraz po zebraniu trafiały na lokalne targowiska i ryneczki, często leżały jeszcze kilka godzin w słońcu, zanim trafiły do konsumenta. Mimo, że ciągle świeży, to taki owoc jest „zmęczony”. Szybkie schłodzenie, ale też utrzymanie odpowiednio niskiej temperatury w ciągu całego procesu transportu i dystrybucji – mają kluczowe znaczenie dla utrzymania parametrów jakościowych.

Także w sklepach można obserwować dobry standard przetrzymywania i eksponowania owoców jagodowych w ladach lub szafach chłodniczych. To zapewnia utrzymanie jakości, przedłuża trwałość i pozwala zminimalizować starty związane z wycofaniem owoców.

Opakowania

Opakowanie powinno zapewnić jak najlepsze wyeksponowanie owoców oraz chronić je przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Dobrze jeśli jest ono praktyczne i ergonomiczne. W handlu owocami jagodowymi obowiązuje prosta zasada – im droższe są owoce, tym w mniejszych opakowaniach się je

oferuje. Coraz powszechniejsze w handlu tymi produktami są opakowania zgrzewane folią (flow pack, traysealer). Owoce są w nich w pełni bezpieczne, nie mogą być przesypywane ani dotykane. Inną opcją są opakowania zamykane wieczkiem. Jest to jednocześnie wygodne i wręcz preferowane opakowanie przez np. mniejszych odbiorców, ponieważ w przypadku uszkodzenia pojedynczych owoców, można otworzyć pojemnik i je usunąć. Na pewno nie powinno się ich sprzedawać luzem.

Owoce jagodowe w ostatnich latach stały się produktem „codziennego pożądania”. W lutym sięga po nie 20 mln Polaków, w sierpniu 98% dorosłych i najprawdopodobniej tyle samo dzieci. Nic zatem dziwnego, że wiele podmiotów handlowych chce je mieć w całorocznej ofercie, a w okresach, gdy są oferowane z polskich plantacji – wszyscy. Postrzeganie ich jakości zależy od continuum działań, które wymagają współpracy. Początek to kompetencje produkcyjne, w tym związane z polityką odmianową i stabilizacją wolumenów. Dalej, stałe obniżenie temperatury całego łańcucha dystrybucji, w tym ekspozycji w sklepie. Aż po innowacyjność i promocję pojęcia „polskie superowoce”. Nigdzie na świecie nie produkuje się tak wielu gatunków owoców jagodowych i w tak znaczących ilościach, jak w Polsce. Są one charakterystyczne dla naszego klimatu. Mamy wszystko, by łańcuchy dostaw schładzać, a łańcuchy wartości rozgrzewać. Zyskać na tym mogą wszyscy.

Mariusz Podymniak, Jagodowy Core Team, jagodnik.pl

42 www.hurtidetal.pl
1źródło:
i
WczorajNaTalerzu.pl
Kantar Public, Narodowe Badania Konsumpcji Owoców
Warzyw, 2020-2023.

Przekąski w różnych odsłonach

W podróży, podczas górskich wędrówek, odpoczynku nad morzem czy na rowerowej wycieczce – mały głód może nas dopaść w każdym miejscu i czasie! Wybawieniem są przekąski, które występują w wielu wariantach i dają ciekawe możliwości. Zarówno słodkie, jak i słone propozycje znajdują się na paragonach klientów także latem.

Przekąski niewątpliwie zajmują ważne miejsce na liście zakupów. Podczas gdy żywność nadwyręża domowy budżet konsumentów, na przekąski zawsze znajdą się środki.

Coś więcej niż zaspokojenie głodu1

Przekąski służą przede wszystkim zaspokojeniu głodu między posiłkami. Natomiast

to nie jedyna ich funkcja. Konsumenci są przywiązani do ulubionych przekąsek, traktują je niekiedy jako nagrodę i oczekują, by zaspokajały różne potrzeby żywieniowe – to wnioski z raportu „State of snacking 2022”. 75% konsumentów przyznaje, że zakupy spożywcze bardziej nadwyrężają ich portfele niż przekąski – na nie zawsze są środki w ich budżetach. Jeśli chodzi o zaspakajanie różnych potrzeb żywieniowych, 84% konsumentów twierdzi, że przekąski powinny to uwzględniać.

Nie bez znaczenia jest marka wybieranych przekąsek przy czym cena odchodzi na dalszy plan. 67% konsumentów woli kupić mniejsze ilości ulubionej przekąski danej marki niż kupić alternatywny produkt nawet jeśli byłby tańszy. Z kolei 61% zrobi wszystko aby znaleźć swoją ulubioną przekąskę. 63% dodatkowo zapłaciłoby

LOTTE WEDEL

E.Wedel Czekotubka o smaku truskawkowym 45 g

E.Wedel Czekotubka o smaku bananowym 45 g

Malwina Nowakowska

Brand Managerka

LOTTE WEDEL

Współczesny konsument poszukuje różnego rodzaju nowości. Lubi próbować i być zaskakiwany. Smak, tekstura, wszelkie połączenia nadające multisensoryczności i opakowania – wszystko to może zachęcić do spróbowania produktów. Obecnie ważnym trendem nie tylko dla przekąsek, ale dla całej branży FMCG, są produkty oparte na modelu licencji. Umożliwiają one m.in. urozmaicanie oferty czy zabawę smakiem. Sprawiają także, że same opakowania wyróżniają się spośród konkurencyjnych propozycji. Dzięki współpracy E.Wedel z najpopularniejszą, animowaną serią wszechczasów, stworzoną przez Illumination Studio – „Minionkami”, jej kultowych bohaterów znaleźć można na wybranych produktach z portfolio E.Wedel. Należą do nich m.in. Czekotubki, które świetnie sprawdzają się w roli szybkiej, słodkiej przekąski. Dzięki wygodnej formie opakowania w postaci tubki, można czerpać przyjemność smaku, bez obaw o ubrudzenie się. Przekąska dostępna jest w dwóch owocowych wariantach: truskawkowym i bananowym.

44 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów
Monika Książek Redaktor
1źródło: Mondelēz International State Of Snacking 2022 Global Consumer Snacking Trends Study.
reklama

więcej, by móc kupić ulubione przekąski z dzieciństwa.

Jakie są powody sięgania po małe słodkie lub słone przysmaki? 78% konsumentów podjada przekąski regularnie uważając je jako nagrodę lub formę rozpieszczania się. Dla poczucia komfortu po przekąski sięga 77%. 64% konsumentów uważa, że przekąski pomagają przetrwać trudne czasy. 6 na 10 osób wierzy, że pomagały one oderwać myśli od trudnej sytuacji na świecie.

Co ma znaczenie w sprzedaży?

Mnogość i różnorodność przekąsek na rynku może przyprawić o zawrót głowy. „Producenci żywności dobrze rozpoznają trendy i oczekiwania konsumentów, wiedzą też dobrze, że w dużej mierze ich produkt może przekonać klienta do wyboru już samym opakowaniem” – mówi Anna Zdzieszyńska, National Sales Manager w ASM Sales Force Agency. Co więc jest teraz na topie? Zarówno słodkie, jak i słone przekąski mają swoje grona zwolenników, a przywiązanie do konkretnej marki

lub smaku pozostaje istotnym czynnikiem wyboru i podejmowania decyzji. „Wśród najczęściej wybieranych przekąsek wciąż najpopularniejsze są paluszki, kabanosy, ale również musy owocowo-warzywne, batoniki, w tym z owocami oraz jogurty. Coraz częściej jednak na popularności zyskują tzw. „zdrowe” przekąski, w których cukier zastępuje się np. słodzikami lub naturalnymi składnikami, jak miód czy suszone owoce. Producenci wiedzą, że pożądany smak i zaspokojenie głodu mogą uzyskać z wykorzystaniem naturalnych składników, które nie dostarczą nam jedynie pustych kalorii” – zaznacza Anna Zdzieszyńska. Przy wyborze przekąsek ważny jest ich wygląd, rozmiar oraz lokalizacja w sklepie. Jest także grupa klientów, którzy zwracają uwagę na sposób i łatwość otworzenia opakowania danej przekąski. „Jeśli folia lub papier będą się źle rozrywać, powodując kruszenie lub niszczenie przekąski, można być pewnym, że klienci wybiorą inne rozwiązania. Sama lokalizacja przekąsek ma także istotne znaczenie. Zwykle można je znaleźć tuż przed linią kas lub przy samej kasie – ma to zaoszczędzić czas i ułatwić wybór. Wielkość produktu i sposób jego opakowania ma znaczenie dla tych wszystkich, którzy są w ruchu, wędrują z plecakami itp. Projekt opakowania, wykorzystany materiał, użyte kolory i napisy, nazwa lub hasło są obecnie nie mniej istotne od smaku i składu danej przegryzki. Często, to właśnie one mogę zdecydować o wyborze konsumenckim, nawet w ciągu krótkiej sekundy, z których każda jest cenna, gdy dopadnie nas nawet

Katarzyna Mastek

Brand Manager

I.D.C. Polonia

I.D.C. POLONIA

Wakacje, to czas kiedy konsumenci ze względu na upały sięgają po lżejsze produkty, najczęściej o smakach owocowych i bez polewy, szczególnie jeśli chodzi o wafelki. Dlatego w naszym portfolio dostępne są Góralki Nagie, czyli nieoblewane delikatne wafelki, w dwóch smakach: kremowa wanilia i extra kakaowe, idealne na upalne dni! Dodatkowo latem oferta Góralek Nagich jest wzbogacana o edycję limitowaną w wakacyjnych smakach jak np. krem cytrynowy czy kakaowo-bananowe. Polskie lato kojarzy się z truskawkami. Ich słodko-kwaśny smak, przywodzi na myśl słoneczne ciepłe dni i beztroskie chwile. Same, z cukrem, ze śmietaną, z mlekiem, w deserach, w koktajlach… Teraz również w nowej edycji limitowanej wafelków Góralki Nagie. Lekko kwaśny truskawkowy krem w towarzystwie słodkiego mlecznego nadzienia łączą się w doskonałą wakacyjną przekąskę – Góralki Nagie truskawkowo-mleczne, edycja limitowana. PYSZNA RADOŚĆ na wakacje!

46 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów
Original
MONDELEZ POLSKA Oreo
Góralki Snack Oreo Golden Góralki Nagie truskawkowo-mleczne reklama

mały głód” – wymienia ekspertka ASM Sales Force Agency.

Wybory Polaków

Według Listonic popyt na słone przekąski w ciągu roku utrzymuje się na wysokim poziomie. Wzmożone zainteresowanie zakupem produktów z tej kategorii występuje wiosną, w wakacje oraz w grudniu. W 2022 roku użytkownicy Listonic po słone przekąski, takie jak chipsy, chrupki, paluszki, orzeszki, krakersy i popcorn sięgali niemalże 5% częściej niż w roku 2021.

Spośród słonych wariantów najbardziej popularne są chipsy i chrupki. Ich wzmożona sprzedaż w ciągu roku występuje podobnie jak całej kategorii – przypada w lipcu oraz w grudniu. Na drugim miejscy pod względem popularności znajdują się paluszki. W ich przypadku wahania popytu występują podobnie jak w przypadku całej kategorii, natomiast liczba wzmianek na listach zakupów jest znacząco mniejsza niż chipsów i chrupek.

Wśród słonych przekąsek znajdują się także krakersy, mieszkanki słonych ciasteczek

czy precelki. Według Kantar Polska 2, krakersy i mieszanki słonych ciasteczek częściej niż raz w tygodniu spożywa ponad 5% respondentów. Raz w tygodniu ten rodzaj przekąsek podjada prawie 17%, 2-3 razy w miesiącu 34%, z kolei raz w miesiącu lub rzadziej ponad 43%. Najczęściej wybieraną marką w tym przypadku jest Lajkonik z pozycjami takimi jak Krakersy super, Krakowskie talarki, Krakersy koktajlowe, Krakersy cebulkowe czy sezamowe.

Paluszki oraz precelki częściej niż raz w tygodniu spożywa ponad 8% konsumentów, raz w tygodniu ponad 22%, 2-3 razy w miesiącu 35% oraz raz w miesiącu lub rzadziej 34%. Według Kantar Polska w tej kategorii najczęściej wybieraną marką jest także Lajkonik. Paluszki tej marki wybiera ponad 54% respondentów. Kolejne miejsce zajmują Paluszki Beskidzkie Aksam (21,36%), Precelki Lajkonik (17,29%) oraz Paluszki Lubelskie Lubella (9,80%).

Wśród słodkich pozycji szybką i poręczną przekąską są wszelkiego rodzaju batoniki i wafelki. Te pierwsze 3-4 razy w tygodniu spożywa 10% respondentów, 2 razy w tygodniu 17%, raz w tygodniu 18% a 2-3 razy w miesiącu 28%. Do najczęściej wybieranych marek według Kantar Polska należą: Snickers (25,1%), Pawełek (18,6%) Twix (13,4%), Mars (12,5%), Lion (12,4%), Bounty (11,1%) oraz 3Bit (10,4%).

Kolejna kategoria, czyli wafle w czekoladzie, spożywana jest 3-4 razy w tygodniu przez ponad 8% respondentów, 2 razy w tygodniu przez ponad 15%, raz w tygodniu przez 17% a 2-3 w miesiącu przez pond 30%. Najczęściej w koszykach Polaków lądują wafle w czekoladzie marki Grześki (41,8%). Na podium znalazła się także marka Prince Polo (39,4%) oraz Princessa (18,8%). Znaczące marki to także Góralki, które wybiera ponad 17% konsumentów oraz Kinder Bueno, lądujące w koszykach ponad 13% respondentów.

W sprzedaży batonów i wafelków istotne znaczenie mają sklepy małoformatowe do 300 mkw. Według CMR w 2022 roku odpowiadały one za sprzedaż ok. 40% opakowań produktów z tej kategorii. Małe, poręczne, wygodne w spożyciu –zaletą przekąsek jest to, że można po nie sięgnąć w każdym miejscu i czasie. Okazji do chwycenia po „małe co nieco” w wakacje z pewnością nie zabraknie dlatego w sklepach powinny być szczególnie widoczne.

THE LORENZ BAHLSEN SNACK-WORLD

48 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów
MARS POLSKA Twix 50 g Lajkonik Paluszki Klasyczne 200 g COLIAN Familijne Gofrowe Chrup na zimno Snickers 50 g reklama
2źródło: Kantar Polska, TGI, kwiecień 2022-marzec 2023 r.
FRITO LAY POLAND Chipsy Lay's Zielona Cebulka 140 g
Zyskaj dostęp do eksperckiej wiedzy! Załóż bezpłatne konto na wiadomoscispozywcze.pl! Rzetelne źródło wiedzy o rynku spożywczym Zawsze i wszędzie Jesteś na bieżąco

Gdy żar leje się z nieba…

…w sklepach szukamy nawodnienia i orzeźwienia! Napoje, soki, woda, napoje energetyzujące, izotoniczne, herbata bądź kawa mrożona czy napoje mleczne – co najlepiej gasi pragnienie? Upalna pogoda niewątpliwie sprzyja sprzedaży tych kategorii.

QUEST FOOD

COCONAUT® Woda kokosowa z młodego kokosa z sokiem ananasowym 320 ml

Wakacyjne miesiące zapowiadają się być cieplejsze niż w poprzednim roku. Oznacza to, że poszukujących orzeźwienia w produktach dostępnych w sklepach nie zabraknie.

Wakacyjna pogoda

W ubiegłym roku według IMGW średnia obszarowa temperatura powietrza latem 2022 r. (czerwiec-sierpień) wyniosła 19,3°C i była o 1,3°C wyższa od średniej wieloletniej wartości temperatury dla tego okresu (klimatologiczny okres normalny 1991-2020). Lato 2022 zostało zaliczone do sezonów anomalnie ciepłych. Z ko-

Quest Food

COCONAUT® Woda kokosowa z młodego kokosa z sokiem arbuzowym 320 ml

Latem szczególnie dbajmy o prawidłowe nawodnienie organizmu. Odwodnienie może wpływać na brak koncentracji, bóle i zawroty głowy, oraz ogólne osłabienie. Picie naturalnej i wegańskiej wody kokosowej COCONAUT® z młodych wietnamskich kokosów uzupełni nie tylko utracone witaminy i minerały, ale dzięki jej ciśnieniu osmotycznemu pozostanie w naszym organizmie na dłużej. Woda kokosowa COCONAUT® doskonale nawodni, orzeźwi i zregeneruje, nawet w najbardziej upalne dni. Schłodzona będzie doskonałym składnikiem letnich smoothiesów i mocktaili. Idealny partner wszystkich aktywności na świeżym powietrzu, w roli „take and go”. To zdecydowany must have wśród napojów na lato!

50 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów
Monika Książek Redaktor reklama

„Herbapol-Lublin”

Z myślą o wszystkich, którzy tego lata poszukiwać będą pysznych i orzeźwiających napojów, przygotowaliśmy prawdziwy hit. Jest nim nowy, wyjątkowy wariant naszych syropów – o smaku Oranżady! To kultowy smak, który jak żaden inny przywodzi na myśl wspomnienia beztroskich wakacji. Kochają go i duzi, i mali, jesteśmy więc pewni, że będzie to znakomita propozycja dla całej rodziny. Tym bardziej, że nasze produkty są niezwykle wydajne – z jednej butelki można przygotować aż 21 szklanek napoju. Właśnie na tym istotnym (zwłaszcza w obecnej sytuacji inflacyjnej) wyróżniku skupiamy się w szerokiej kampanii promującej Herbapol. W jej ramach jesteśmy obecni również w głównych i tematycznych kanałach TV. Co ważne, nasze syropy nie tylko gaszą pragnienie, ale też – jako suplementy diety – dostarczają witamin i cynku. W letnim okresie ogromną popularnością cieszą się także nasze herbaciano-owocowe napoje orzeźwiające herbaLOVE, dostępne w sześciu oryginalnych wariantach smakowych. Dzięki wyważonej słodyczy, doskonale gaszą one pragnienie. Podobnie działają nasze Herbatki na zimno: Malina-Granat, Truskawka-Rabarbar i Mięta-Mango. Wystarczy je zalać zimną wodą, by już po kilku chwilach cieszyć się pysznym, orzeźwiającym napojem.

lei w samym sierpniu 2022 roku średnia obszarowa temperatura powietrza wyniosła w Polsce 20,5°C i była aż o 2,0 stopnie wyższa od średniej wieloletniej dla tego miesiąca (klimatologiczny okres normalny 1991-2020). Sierpień należał do miesięcy ekstremalnie ciepłych termicznie.

Jakie są prognozy na tegoroczne lato? IMGW przewiduje, że w lipcu zarówno temperatura, jak i suma opadów w całym kraju będą zbliżone do normy wieloletniej dla tego miesiąca. Aczkolwiek w sierpniu temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z poprzednich lat. Maksymalnie można spodziewać się w sierpniu 2023 nawet 35,1°C, co oznacza prawdziwą falę upałów.

„Niezależnie od tego, czy letnia pogoda dokucza nam wysokimi temperaturami, czy też oscylują one wokół 20 stopni, to kategoria: woda, napoje i soki jest tą, o którą ze szczególną troską powinni zadbać właściciele sklepów oraz sieci handlowych”

– mówi Kamil Kruk, Director of Sales Support Department ASM Sales Force Agency.

Liderem rynku napoje gazowane

Po jakie napoje Polacy sięgają najchętniej mając tak szeroki wybór? „Największą kategorią

„HERBAPOL-LUBLIN”

Napój herbaLOVE Zielona herbata, melon i nasiona konopii

pod względem wartości sprzedaży są napoje gazowane – ich sprzedaż sięga 31,4% wartości koszyka napojowego, drugie miejsce na podium zajmuje woda mineralna z 27,7% udziałów, następnie soki oraz napoje niegazowane z 20,7% udziałem, następnie napoje energetyczne oraz herbata mrożona1” – mówi Anna Karpowicz, Client Business Partner w NielsenIQ.

Obraz ten zmienia się w ujęciu ilościowym, patrząc na sprzedaż w litrach. Jak przyznaje Anna Karpowicz z NielsenIQ w tym ujęciu niezaprzeczalnym zwycięzcą staje się woda z 56,5% udziałów. „Choć wody butelkowanej Polacy piją najwięcej, to dla tej kategorii obserwujemy 6,5%

Lokalizacja wartości sprzedaży: napoje izotoniczne i

Dane: CMR, I kwartał 2023 r.

52 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów
Syrop o smaku Oranżady
1źródło: NIQ data, Non-Alco Beverages, sales value, MAT ending week 01/05/2023. 56% 28% 5% 11% sklepy małoformatowe do 300 mkw. dyskonty hipermarkety supermarkety 301-2500 mkw.
funkcjonalne
reklama

KED KRASNODĘBSKI

KOMODO Energy Drink Kaktus 0,25 l

Piotr Jaroszewski

Dyrektor Sprzedaży

KED Krasnodębski

W ofercie napojów energetycznych firmy KED Krasnodębski Sp.K producenta marki KOMODO Energy Drink mamy wielką różnorodność napojów. Elementami, które cechują produkty KOMODO są niepowtarzalny smak i świetna jakość. Wszystkie napoje z oferty zawierają witaminy, składniki poprawiające samopoczucie i koncentrację. Wszystkie nasze napoje zyskują bardzo na swoim znaczeniu podczas lata z uwagi na ich wielką różnorodność smakową. Każdy z nich ma swój niepowtarzalny aromat i kolor. Nasz flagowy produkt KOMODO Energy Drink Kaktus jest gazowany i orzeźwiający, co zawdzięcza niepowtarzalnemu połączeniu pobudzającej kofeiny z ekstraktem z owoców kaktusa. Polecany dla spragnionych osób w ekstremalnych warunkach. Dodatkowo w portfolio mamy linię napojów o smakach: mango i marakui, poziomki, grejpfruta, porzeczki, mojito, arbuza i wielu innych. Na uwagę zasługuje linia smakowa produktów Cannabis, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród konsumentów. Cały czas pracujemy nad nowymi projektami wprowadzania kolejnych niepowtarzalnych smaków napojów energetycznych. Zachęcamy do współpracy dystrybutorów, sieci handlowe i klientów indywidualnych. Jesteśmy przekonani, że dzięki jakości naszych produktów zdobędą Państwo nowych klientów. Wszystkie nasze produkty posiadają niezbędne certyfikaty jakościowe oraz są bardzo dobrze odbierane przez konsumentów.

KOMODO Energy Drink Arbuz 0,25 l

spadek wolumenu sprzedaży rok do roku” – dodaje. Z raportu Shopper Trends NIQ wynika, że 95% shopperów zauważa wzrost cen, 56%2 z nich deklaruje, że strategią na ten wzrost jest kupno tylko rzeczy niezbędnych, ograniczanie luksusowych zakupów – czy zatem woda

reklama

butelkowana staje się dobrem luksusowym dla przeciętnego Kowalskiego? „Silniejsze spadki obserwujemy w segmencie wody gazowanej niż wody niegazowanej. Jednak pozostałe „bąbelki” tj. napoje gazowane i napoje energetyczne mają się całkiem dobrze – szczególnie energetyki, gdzie

www.hurtidetal.pl 53 Kategorie produktów
2źródło: NIQ Shopper Trends 2023.

Kierownik Działu Marketingu

SM Mlekpol

W okresie letnim nawodnienie organizmu jest niezwykle istotne dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. Wraz z wysokimi temperaturami i wzmożoną aktywnością fizyczną tracimy bowiem więcej płynów, co może prowadzić do odwodnienia. Aby gasić pragnienie w upalne dni, sięgamy po różne napoje. Doskonałym wyborem są wówczas pitne mleczne produkty fermentowane, takie jak kefiry Milko i Mlekpol, maślanki Mlekpol i Mrągowskie, jogurty Milko czy wywodzący się z Turcji Ayran pod marką Mlekpol. Napój ten składa się jedynie z trzech składników: jogurtu, soli i wody. Ponadto, jak inne produkty z tej kategorii, zawiera korzystnie wpływające na układ trawienny bakterie kwasu mlekowego, a jego chłodzące właściwości można spotęgować dodając do niego lód, cytrynę lub miętę.

obserwujemy dwucyfrowy wzrost wolumenowy rok do roku” – zaznacza Anna Karpowicz.

Czym gasimy pragnienie latem?

Spożywanie odpowiedniej ilości płynów jest niezwykle ważne nie tylko ze względu na potrzebę ugaszenia pragnienia ale także na potrzeby organizmu. Odwodnienie prowadzi do wielu zaburzeń, bólu czy zawrotów głowy, zmęczenia, osłabienia czy nawet omdleń.

Dlatego butelka wody czy soku pod ręką to podstawa zwłaszcza latem. „W upalne, letnie dni każdy z nas marzy o orzeźwiającym napoju. Najczęściej sięgamy wtedy po wodę, izotonik, schłodzony napój z bąbelkami czy orzeźwiający mleczny napój, które zdołają ugasić pragnienie. Zgodnie z danymi CMR, kategorie takie jak woda, soki, napoje gazowane i niegazowane, napoje izotoniczne i funkcjonalne, jak również mleczne napoje smakowe i funkcjonalne oraz kefiry cieszą się znacznie większym zainteresowaniem w miesiącach letnich. Dla sumy wolumenu sprzedaży wszystkich wymienionych kategorii jest to średnio o 60% wyższy poziom w okresie od maja do sierpnia niż od listopada do lutego w sklepach małoformatowych z salonikami i kioskami. Największą zmianę odnotowują napoje mleczne takie jak kawy mrożone, zsiadłe mleko, ayran, kefir oraz napoje izotoniczne i wody smakowe, których wolumen sprzedaży jest dwu-/trzykrotnie wyższy w miesiącach letnich” – mówi Julia Grzesik, analityk danych, Centrum Monitorowania Rynku.

SM MLEKPOL

Mlekpol Ayran 330 ml

OSHEE POLSKA

OSHEE Vitamin Water z wodą kokosową Cytryna-Limonka

Vitamin Water z wodą kokosową

Truskawka-Melon

Nowy napój OSHEE Vitamin Water z wodą kokosową

Polska marka OSHEE prezentuje najnowsze napoje OSHEE Vitamin Water z wodą kokosową. Produkty powstały przy ścisłej współpracy merytorycznej z IGA TEAM i jest to kolejny etap współpracy marki OSHEE z Igą Świątek i jej sztabem – Tomaszem Wiktorowskim, Darią Abramowicz oraz Maciejem Ryszczukiem. Najnowszy produkt OSHEE z dodatkiem wody kokosowej posiada naturalne właściwości nawadniające. Został opracowany w dwóch wersjach smakowych: Cytryna-Limonka oraz Truskawka-Melon – zawiera witaminę C, witaminę B6, niacynę, biotynę oraz elektrolity: magnez i potas. Wyjątkowy charakter produktu buduje zawartość wody kokosowej, posiadającej naturalne właściwości nawadniające, która z obecnymi w produkcie witaminami i elektrolitami pomaga uzupełniać utracone podczas wysiłku fizycznego składniki odżywcze i mikroelementy. Natomiast w pełni naturalny skład i soki owocowe sprawiają, że napoje są orzeźwiające i mają świetny smak. Produkty pojawiły się na półkach sklepowych już na początku lipca.

54 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów
reklama

Sklepy osiedlowe kluczowe w sprzedaży

W przypadku napojów klasycznych za znaczną sprzedaż odpowiadają sklepy małoformatowe. Jak wskazuje Julia Grzesik z CMR, dla soków, napojów gazowanych i niegazowanych, napojów izotonicznych i funkcjonalnych oraz wód – kluczowym kanałem sprzedaży w I kwartale 2023 roku były sklepy małoformatowe z salonikami i kioskami o wadze wartościowej około 50-60%.

„Z kolei sprzedaż napojów mlecznych, w tym kefirów koncentruje się w dyskontach, które generowały średnio 40-60% wartości sprzedaży w I kwartale 2023 dla każdej z tych kategorii” – dodaje Julia Grzesik.

W ostatnim roku w sklepach małoformatowych, czyli głównym kanale sprzedaży omawianych kategorii – odnotowano wzrost wartości sprzedaży dla każdej z kategorii w ujęciu MAT (maj’22-kwiecień’23) w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej.

„Głównym czynnikiem zmiany był wzrost średniej ceny, której dynamika sięgała między 10% (dla wody smakowej, napojów funkcjonalnych i soków) a blisko 25% (dla na-

Nowość od Hortexu dla dzieci – orzeźwiająca Aqua w sam raz na letnie upały! Nowość Hortex Aqua w świecie napojów dla dzieci, woda smakowa, która przeniesie małych konsumentów w świat zabawy razem z ukochanymi postaciami, Minionkami, dzięki którym chętnie sięgną po te produkty, a picie wody stanie się dużo przyjemniejsze! Rynek wody smakowej dla dzieci jest jednym z najdynamiczniej rosnących segmentów w całej kategorii, z największą rotacją. Co więcej, sezon na wodę smakową się nie kończy, popyt na te produkty jest wysoki przez cały rok, zarówno latem, jak i w trakcie roku szkolnego. Hortex Aqua zapewnia doskonałe orzeźwienie w trzech uwielbianych przez dzieci smakach: truskawkowym, malinowym i jabłkowym. Bez dodatku cukru, słodzików i konserwantów.

pojów mlecznych, w tym kefirów) w ujęciu MAT kwiecień 2023 versus MAT kwiecień 2022” – wyjaśnia Julia Grzesik. Jednak to nie jedyny powód wzrostu wartości sprzedaży kategorii. Dodatnim wpływem odznaczyła się również liczba transakcji w badanym okresie w sklepach małoformatowych dla większości analizowanych kategorii, z wyjątkiem soków i napojów niegazowanych, kefirów, wody smakowej i napojów mlecznych typu kawa mrożona i zsiadłe mleko, które pozostały stabilne bądź odnotowały delikatny spadek w porównaniu do zeszłego roku. Jak zaznacza ekspertka CMR, liczba sprzedanych opakowań pozostała względnie stabilna dla większości kategorii,

przy czym napoje izotoniczne i funkcjonalne oraz mleczne funkcjonalne wyróżniły się wzrostem o ok. 10-14% w MAT w porównaniu do poprzedniego roku.

Ważna jest oferta, pojemność

i temperatura

W sezonie letnim zwiększa się udział mniejszych opakowań – zarówno w kategoriach napojowych, jak i mlecznych – ze względu na ich poręczność podczas aktywności. Wzrasta również średnia liczba wariantów w sklepach. Według CMR średnia półka latem jest o ok. 10-20% szersza niż zimą dla większości kategorii, a dla kaw mrożonych nawet o 40%.

www.hurtidetal.pl 55 Kategorie produktów
reklama

Lokalizacja wartości sprzedaży: woda czysta i smakowa

Dane: CMR, I kwartał 2023 r.

hipermarkety

supermarkety 301-2500 mkw.

8% 14% sklepy małoformatowe do 300 mkw.

36%

Oferta wód, soków i napojów jest bardzo szeroka a na rynku co chwila pojawiają się nowości. „Kiedyś zwolennicy wody mogli wybierać pomiędzy wersją gazowaną lub bez bąbelków. Teraz producenci oferują więcej rodzajów, jak choćby delikatnie gazowane lub silnie nasycone CO2 Do tego dochodzi cała gama wód smakowych i już wiadomo, że właściciele sklepów muszą dobrze przygotować swoją przestrzeń, aby zapewnić klientom możliwość zróżnicowanego wyboru. Woda to tylko jedna z kategorii produk-

dyskonty

42%

tów do gaszenia pragnienia. Wśród kolejnych są soki, napoje, napoje energetyczne oraz mleczne, takie jak jogurty czy kefiry. W każdej z tych kategorii mamy do czynienia z wieloma wariacjami w obszarze smaku, konsystencji czy pojemności” – wymienia Kamil Kruk.

I właśnie pojemność jest jednym z kluczowych czynników warunkujących podejmowanie decyzji zakupowej. „Zwłaszcza gdy konsument jest w ruchu, wędruje lub podróżuje po mieście lub w terenie, musi mieć wybór pomiędzy mniejszymi, poręcznymi opakowaniami, jak 200-300 ml, poprzez butelki półlitrowe aż do litrowych” – dodaje.

Co do soków, napojów i wody nie można zapomnieć o kolejnym, istotnym czynniku. To temperatura. „Sprzedawca lub właściciel sklepu powinien zapewnić swoim klientom możliwość wyboru także w tym aspekcie. Choć naturalnym wydaje się, aby po orzeźwiające napoje sięgać do lodówki, to jest również grupa klientów, zwłaszcza rodziców młodszych dzieci, którzy preferują soki, napoje lub wodę w temperaturze pokojowej. Dla wszystkich tych grup klientów sieci handlowe i mniejsze sklepy powinny zadbać o szeroki wybór i właściwą ekspozycję napojów orzeźwiających. Nie ominie ich także dokładne śledzenie prognozy pogody, gdyż nawet chwilowe, ale znacznie ocieplenie, może znacząco wywindować sprzedaż wody, soków i napojów” – przyznaje Kamil Kruk z ASM Sales Force Agency.

Kawa na zimno zyskuje na popularności

Okres wakacyjny oferuje ciekawe możliwości dla innowacji w kategorii kawy. Wartym szczególnej uwagi segmentem jest gotowa do picia kawa na zimno (ready-to-drink). Analizując dane konsumenckie Mintel, 35% konsumentów pijących kawę w Polsce stwierdza, że dostępny w sklepach wybór gotowej do picia kawy na zimno typu cold brew powinien być większy.

GRUPA MASPEX

Tiger zero cukru poziomka 250 ml

NESTLÉ WATERS

Nałęczowianka napój funkcyjny Nał + „Witalność”

NAŁĘCZÓW ZDRÓJ

Cisowianka Niegazowana

COLIAN Oranżada

Hellena czerwona 1,25 l

56 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów
Nestea cytryna 1,5 l reklama

Co istotne odsetek odpowiedzi twierdzących wynosi aż 47% w gronie osób w grupie wiekowej 16-34. „Nowości z tego segmentu powinny zatem odpowiadać na potrzeby przede wszystkim młodszych odbiorców” – przyznaje Honorata Jarocka, Principal Analyst, Mintel.

Młodsi odbiorcy są również bardziej otwarci na niestandardowe eksperymenty.

„Na przykład, zainteresowanie napojami hybrydowymi, które łączą kawę z innymi napojami, wykazuje 54% respondentów w wieku 16-34, przy czym średnia dla wszystkich grup wiekowych wynosi 41%. Ważnym kierunkiem dla innowacji pozostaje nadal łączenie atrybutów przyjemnościowych ze zdrowiem. Myśląc o zawartości cukru, niemal połowa (47%) osób pijących kawę w Polsce potwierdza, że wersje napojów kawowych ready-to-drink z niską zawartością cukru/bez cukru są dla nich atrakcyjnym konceptem. Dodatkową możliwością są nowości wpisujące się w trend roślinny. Aż 46% osób pijących kawę w wieku 16-34 deklaruje, że powinno być na rynku więcej wariantów napojów kawowych ready-to-drink z dodatkiem roślinnych alternatyw dla mleka. Dla porównania, śred-

Marianna Jabłońska

Specjalista ds. Trade Marketingu

Tchibo Warszawa

Kiedy musimy skoncentrować się na długiej jeździe czy nauce, szukamy siły do działania albo łamiemy sobie głowę nad trudnym zadaniem w pracy, często sięgamy po kubek dobrej kawy. Co jednak, gdy mamy jej już dosyć lub pod ręką nie ma nic, w czym moglibyśmy ją przygotować? W takich chwilach uratować nas może nowość od Tchibo, czyli woda z kofeiną Coffizz, która dodaje energii, a przy tym doskonale orzeźwia! Choć nie smakuje jak kawa i nie przypomina jej wyglądem, jest naładowana mocą dwóch espresso – zawiera aż 150 mg naturalnej kofeiny, która pochodzi z zielonych ziaren kawy – 100% Tchibo Arabica. Woda z kofeiną Coffizz na pierwszy rzut oka i pod względem smaku jest nie do odróżnienia od klasycznych smakowych wód źródlanych. Głównym zamysłem jej twórców było stworzenie czegoś, co swoim działaniem może być alternatywą dla „małej czarnej”, bez klasycznego aromatu kawowych ziaren, ale z podwójną dawką energii dostępną zawsze pod ręką. Ugaś pragnienie, wybierając jeden z trzech dostępnych smaków: wyrusz w egzotyczną podróż z marakują, sięgnij po orzeźwiającą, sprawdzoną kombinację cytryny i mięty o obniżonej zawartości cukru lub pobudzającej nowości – pomelo i limonki bez dodatku cukru.

nia dla wszystkich grup wiekowych wynosi 34%” – wyjaśnia Honorata Jarocka. Jak podsumowuje ekspertka Mintel, segment kaw ready-to-drink może sporo zyskać w sezonie wakacyjnym, wpisując się w potrzeby szczególnie młodszych, otwartych na nowości smakoszy kawy.

„Ciekawymi kierunkami wartymi rozpatrzenia pod kątem dalszych innowacji są napoje typu cold

brew, produkty hybrydowe zamazujące granice pomiędzy kategoriami oraz warianty bezcukrowe i inspirowane trendem roślinnym” – dodaje. Gaszące pragnienie i orzeźwiające produkty to niezwykle istotny segment dla wyników każdej placówki handlowej. Zwłaszcza w upalne dni mogą okazać się kluczowymi kategoriami przynoszącymi zyski.

www.hurtidetal.pl 57 Kategorie produktów
reklama

Drogeria

Codzienna pielęgnacja i demakijaż

oczu wrażliwych

Wyjątkowa współpraca marek Perwoll i Zień w szlachetnym celu

12 czerwca 2023 w Centrum Bankowo Finansowym w Warszawie odbył się pokaz mody, na którym Maciej Zień i marka Perwoll pokazali, że można ubierać się modnie i dbać o środowisko. Wydarzenie uświetniła obecność gwiazd polskiego show-biznesu, które od lat wspierają projektanta. To kolejna odsłona kampanii #RethinkFashion, która namawia do odpowiedzialnej konsumpcji mody. Marka Perwoll, znana ze swoich innowacyjnych rozwiązań w obszarze środków do prania, nawiązała partnerstwo z renomowanym projektantem mody, Maciejem Zieniem. Twórca zaprezentował odświeżoną wcześniejszą kolekcję, przywracając jej piękno i blask. Pokaz #RethinkFashion poświęcony był idei zrównoważonej mody, inspirował do podejmowania bardziej świadomych i odpowiedzialnych wyborów w tej dziedzinie. Zachęcano do dbania o ubrania, aby zachowywać je dłużej w dobrej kondycji, zamiast co sezon wymieniać na nowe. W realizacji tego celu pomaga innowacyjne rozwiązanie marki Perwoll, które odnawia włókna i odświeża kolory.

Bobini z nową stroną www

Bobini – kosmetyczna marka dziecięca – zyskała kolejne narzędzie wsparcia w postaci nowej strony internetowej. Czytelny układ i łatwa nawigacja, angażujące dla konsumenta treści, szerokie informacje o marce i produktach oraz dostępność dla urządzeń stacjonarnych i mobilnych – to tylko kilka zalet wartych wymienienia. W trosce o komfort użytkowania przez osoby niedowidzące strona została wzbogacona o rozwiązania takie jak możliwość dostosowania wielkości czcionki oraz kontrastu. Odwiedź Bobini na www.bobini.pl.

BLEPHASOL to dobrze tolerowany płyn micelarny do codziennej pielęgnacji i oczyszczania wrażliwych okolic oczu: rzęs, powiek i ich brzegów. Działa kojąco i odświeżająco. Polecany szczególnie dla osób o wrażliwej skórze, z tendencją do podrażnień lub odczuwających dyskomfort ze strony oczu oraz osób noszących soczewki kontaktowe. Może być stosowany także do demakijażu. Płyn jest bezwonny i nietłusty, więc nie wymaga spłukiwania po użyciu. Dystrybutor: Thea Polska Sp. z o.o., 00-353 Warszawa.

Nowe linie peelingów Joanna są przyjazne dla środowiska, ale też zapewniają odpowiednią higienę oraz pielęgnację ciała. Zawarte w nich drobiny są ekologiczne i w pełni biodegradowalne. Seria składa się z pięciu produktów gruboziarnistych oraz pięciu drobnoziarnistych. W linii drobnoziarnistej znajdziemy dwa peelingi z balsamem (wygładzająco-odżywcze), a także trzy peelingi o właściwościach myjąco-wygładzających. Linia gruboziarnista to peelingi myjące. Kosmetyki dodatkowo zostały wzbogacone naturalnymi substancjami odżywczymi. W linii peelingów drobnoziarnistych znajdują się m.in. warianty takie jak: olej arganowy, oliwa z oliwek, węgiel oraz biosiarka. W linii gruboziarnistych m.in.: malina oraz jabłko.

58 www.hurtidetal.pl
Joanna peelingi z naturalnymi granulkami
HYABAK®, wyrób medyczny, krople do oczu przeznaczone do nawilżania oczu i soczewek kontaktowych; rzadko możliwe łagodne podrażnienia i zaczerwienienie oczu, pieczenie, kłucie, uczucie obcego ciała w oku i niewyraźne widzenie przez krótki czas; podmiot prowadzący reklamę: Théa Polska sp. z o.o., ul. Cicha 7, 00-353 Warszawa; producent: Laboratoires Théa HYA_2023_06__0137 To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Kochamy TWOJE oczy Cieszy zmęczone KO Ulga i nawilżenie dla oka zmęczonego ekranem

Wielkie pranie na najwyższym poziomie

Płyny, kapsułki, proszki, żele do prania, a także środki do płukania czy odplamiacze, wybielacze i chusteczki zapobiegające farbowaniu – oferta środków do prania jest szeroka. Producenci oferują dużo więcej niż skuteczność produktu, rynek rozwija się w oparciu o innowacyjne formuły, piękne i długo utrzymujące się zapachy oraz ekologiczne i bezpieczne opakowania.

GLOBAL COSMED GROUP

Sofin Complete Care&Color Protection Washing Caps – kapsułki do prania tkanin kolorowych 24 szt.

Kapsułki, proszki oraz płyny i żele do prania są kategoriami, które szybko rozwijają się na rynku. W ostatnim czasie jednak na szczególną uwagę zasługują kapsułki do prania, które zdobywają coraz więcej udziałów w kategorii środków piorących. W końcu to nowoczesny i wygodny środek o wysokim stężeniu w biodegradowalnej powłoce zapewniający jakość czyszczenia.

Rynek w liczbach

Rynek produktów do prania według NielsenIQ1 generuje rocznie ok. 2,9 mld zł wartości sprzedaży. W roku 2021 zmiany w wartości i wolumenie sprzedaży nie przekroczyły 1%. Biorąc pod uwagę poszczególne jego segmenty widać, że zachowania konsumentów związane z praniem ulegają pewnym zmianom.

Klasyczne proszki do prania cieszą się coraz mniejszym zainteresowaniem, zarówno w ujęciu wartościowym, jak i wolumenowym odnotowują spadki. W 2021 roku sprzedaż wartościowa proszków do prania zmniejszyła się o 9%. Cały segment odpowiada za 32% wartości sprzedaży całej kategorii środków do prania. Ich miejsce zastępują kapsułki oraz żele/płyny do prania. Kapsułki do prania w 2021 roku osiągnęły 37% udziału w rynku, obecnie zbliżają się niemal do połowy. Płyny do prania z kolei w 2021 roku stanowiły 25%, natomiast żele do prania 12%.

Produkty do prania te zapakowane w pudełka sprzedają się najlepiej. Kolejne miejsce jeśli chodzi o opakowania zajmują torby. Środki do prania w butelkach zajmują trzecie miejsce w tym przypadku.

Produkty piorące do tkanin kolorowych według NielsenIQ obejmują 2/3 całej wartości sprzedaży. 1/3 to produkty do kolorów mieszanych (17%) oraz do białych (12%). Co ciekawe produkty do tkanin kolorowych zwiększają swój udział co świadczy o marginalizowaniu pozostałych typów.

„Pomimo, że najwięcej wydajemy na kapsułki, proszki i żele do prania (63% wartości sprzedaży) to ten segment pod kątem sprzedaży wartościowej maleje (spadek o 2% rok do roku). Coraz więcej natomiast wydajemy na dwie pozostałe kategorie rynku produktów do prania czyli płyny do płukania (27%) oraz dodatki typu zmiękczacze, wybielacze, odplamiacze czy „wyłapywacze” kolorów (9%), które rosną zarówno w wartości jak i wolumenie sprzedaży” – mówi Barbara Neste-

Marta Oracka

Sofin Complete Care&Black Color Protection Washing Caps – kapsułki do prania tkanin czarnych i ciemnych 24 szt.

Market Research&Brand Development Manager

Global Cosmed Group

Produkty z kategorii środków do prania i płukania mają być przede wszystkim skuteczne. Produkty do prania mają usuwać zabrudzenia, a płyny do płukania nadawać praniu atrakcyjny i świeży zapach oraz zmiękczać tkaniny. Te konsumenckie potrzeby były dla nas kluczowe przy projektowaniu nowego portfolio marki Sofin. Nasze produkty nie tylko usuwają zabrudzenia, chronią włókna i tkaniny, ale zapewniają także atrakcyjny zapach. Równowaga między ceną a jakością to następna kwestia, która niewątpliwie jest dla konsumentów ważna, a kupcom daje do ręki mocne argumenty przy konstruowaniu oferty dla klientów. Monitorujemy zmiany cen na rynku detergentów i jednocześnie rozumiemy konsumentów. Dlatego staramy się zachować naszą ofertę cenową na dostępnym poziomie – nie rezygnując przy tym z jakości produktów. W ostatnich miesiącach pełna oferta marki Sofin – od kapsułek do prania przez płyny do prania aż po płyny do płukania, pojawiła się w największych sieciach handlowych w Polsce, systematycznie budujemy rozpoznawalność naszych produktów i wzmacniamy sprzedaż. Ostatnią, ale nie najmniej ważną kwestią jest troska o środowisko. Butelki produktów marki Sofin nadają się w 100% do recyklingu, zawierają etykietę cyfrową, czyli udogodnienie dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Nasze płyny do prania oraz kapsułki są w pełni wegańskie. Mogę powiedzieć, że pracujemy także nad wegańskością płynów do płukania. Już niebawem pełna oferta produktów Sofin będzie w 100% Vegan friendly. W marce Sofin dbamy o każdy aspekt – bo strategia Complete Care zobowiązuje.

62 www.hurtidetal.pl Drogeria
1źródło: NielsenIQ, Panel Handlu Detalicznego, cała Polska z dyskontami (Drug), okresy skumulowane: marzec 2021 – luty 2022 względem okresu marzec 2020 – luty2021, kategorie: środki do prania.
Monika Książek Redaktor

Ulepszone formuły – dla klienta i środowiska

Henkel stale pracuje nad udoskonalaniem produktów, po to by zyskiwały dodatkowe funkcjonalności. Dzięki temu wiele marek z portfolio to liderzy w swoich kategoriach. O działaniach wpływających na wysoką pozycję na rynku, zrównoważonej produkcji oraz planach na przyszłość opowiada Patricjus Ziecik, Dyrektor Marketingu Działu Laundry & Home Care, Henkel Polska.

przykładem są produkty z formułą biodegradowalną. Tutaj nasze najbardziej zaawansowane marki to Perwoll, Persil i Silan. Perwoll zawiera min. 90%, Persil min. 92%, a Silan min. 97% biodegradowalnych składników.

Produkty do prania to kategorie niezbędne w każdym gospodarstwie domowym. Jakie trendy widoczne są w tym segmencie? Czym kierują się konsumenci w swoich wyborach zakupowych?

Niezależnie od tego, jaki produkt wprowadzamy na rynek, ma on z założenia przyczyniać się do zrównoważonego rozwoju. Mamy na uwadze każdy etap cyklu życia naszych produktów, więc zależy nam na tym, aby nie tylko formuły i skład samego produktu to założenie spełniały, ale również opakowania.

Henkel oferuje szeroki przekrój preparatów piorących od kapsułek, po proszki i płyny. Proszę opowiedzieć o tej kategorii produktowej.

Zależy nam na umocnieniu naszej pozycji poprzez udostępnianie ulubionych produktów konsumentów w różnorodnych formach i przystępnych cenach. Obecnie środki do prania w postaci proszków i kapsułek cieszą się u nas podobnym poziomem zainteresowania. Proszki wybiera 40% konsumentów, kapsułki odpowiednio 40% i żele 20%. Wiele naszych marek to liderzy w swoich kategoriach jak chociażby Persil, stosowany do głębokiego czyszczenia, czy Perwoll, który odnawia kolory, a także wzmacnia i wygładza włókna tkanin.

Stale pracujemy nad ulepszaniem naszych produktów, po to by zyskiwały dodatkowe funkcjonalności. W ostatnim półroczu wprowadziliśmy nową formułę Persila – dodaliśmy enzym, który wnika głęboko we włókna, aby rozpuścić i usunąć najtrudniejsze plamy, a następnie jeszcze głębiej we wnętrze pralki skutecznie niwelując nieprzyjemne zapachy. Tym samym konsument, robiąc pranie, może równolegle dbać o swój sprzęt domowy. Dwie korzyści w jednym.

Dążymy do tego, aby wszystkie produkty naszych marek posiadały również ulepszoną, bardziej przyjazną formułę dla środowiska. Dobrym

Zauważalne jest, że inflacja spowodowała polaryzację społeczeństwa, co znajduje również swoje odbicie w zachowaniach konsumenckich. Z jednej strony mamy grupę osób z tendencją do oszczędzania, które kupują częściej mniejsze opakowania, a w ramach danej marki przerzucają się na mniej wygodne, ale tańsze produkty. Z drugiej strony mamy konsumentów, którzy nie czują, że muszą oszczędzać i tutaj króluje wygoda. W tej grupie prym wiodą kapsułkowe środki chemiczne, których użycie jest dużo szybsze i łatwiejsze. Szczególnie ta grupa coraz częściej stara się również żyć bardziej ekologicznie w domu. W tym też wspomagają ich bardziej wydajne i skoncentrowane produkty, aktywne w niskich temperaturach. To zrozumienie koncentracji produktu też tutaj ma duże znaczenie, ponieważ skoncentrowany produkt pozwala realnie zmniejszyć ślad węglowy w transporcie, dlatego staramy się edukować konsumentów w tym obszarze, że mniej znaczy więcej.

Zrównoważony rozwój – wyzwanie czy szansa? Czy da się pogodzić produkcję środków chemicznych i kosmetycznych z nurtem proekologicznym?

Przede wszystkim dbamy, by zrównoważony był cały proces produkcji na każdym etapie. Nawet nasza fabryka w Raciborzu, gdzie produkujemy proszki i żele do prania oraz płyny zmiękczające do tkanin na potrzeby rynku polskiego oraz kilkunastu innych krajów w regionie CE, korzysta w swoich procesach produkcyjnych wyłącznie z zielonej energii.

Na chwilę obecną coraz więcej naszych opakowań jest tworzonych z materiałów pochodzących z recyklingu. Pracujemy również nad tym, by coraz więcej opakowań nadawało się do przetworzenia. Na przykład w produktach Perwoll wszystkie butelki PET są wytwarzane z jednego transparentnego plastiku dla wszystkich wariantów i owijane kolorową etykietą foliową tzw. sleeve, którą łatwo oddzielić od butelki przed sortowaniem zużytych opakowań. To rozwiązanie jeszcze bardziej poprawiło jakość recyklingu tych konkretnych opakowań, ponieważ transparentny plastik dużo łatwiej można przetworzyć od barwionego. Te transparentne butelki zawierają już 75% surowca pochodzącego z recyklingu.

Jakie plany rozwojowe na najbliższe miesiące ma Henkel Polska?

Jako firma dalej będziemy szukać takich rozwiązań, które będą odpowiadać zarówno na obecne, jak i przyszłe trendy i potrzeby naszych klientów. Mamy świadomość, że na decyzję konsumenta ma również wpływ siła marki, którą od lat wybiera, i jej autentyczność w stosunku do głoszonych wartości, dlatego będziemy kontynuować również wiele naszych społecznych akcji jak, chociażby #RethinkFashion. Jest to długoletnia inicjatywa marki Perwoll, która promuje odpowiedzialną konsumpcję mody. Jej kolejną odsłonę zorganizowaliśmy w czerwcu razem z Maciejem Zieniem w formie pokazu. Przed nami również inne inicjatywy. Patrząc, chociażby na przełom czerwca i lipca można nas spotkać w Tatrach, gdzie dołączyliśmy z całym naszym portfolio marek do akcji Czyste Tatry ekoMałopolska, organizowanej przez Stowarzyszenie Czysta Polska.

Dziękuję za rozmowę.

64 www.hurtidetal.pl Wywiad

rowicz, Senior Client Consultant w NielsenIQ. Biorąc pod uwagę dane CMR ze sklepów małoformatowych, w pierwszym kwartale 2023 roku vs. I kwartał 2022 r. w sklepach małoformatowych do 300 mkw. sprzedaż detergentów do prania zanotowała wzrost wartości sprzedaży o 15%. Również w dłuższym okresie kwiecień 2022 – marzec 2023 r. vs. kwiecień 2021 – marzec 2022 r. nastąpił wzrost wartości sprzedaży o blisko 8%. „Najwyższy wzrost wartości sprzedaży w I kwartale 2023 roku dotyczył płynów i żeli do prania. W przypadku tej kategorii również wolumen sprzedaży był większy niż rok wcześniej. Z kolei w przypadku proszków do prania wolumen sprzedaży odnotował spadek, również mniejsza była liczba sprzedanych opakowań kapsułek do prania w I kwartale 2023 r. względem I kwartału 2022 r.” – informuje Joanna Gackowska-Paszkiewicz, analityczka danych sprzedażowych, CMR.

Co kryje się w środkach piorących?

Kapsułki do prania – wciąż zyskujące na popularności – to wygodny i skuteczny środek piorący. Większość tego typu detergentów zawiera dwu – lub trzykomorowe opakowanie, które odseparowuje od siebie poszczególne składniki, w tym zazwyczaj: środek piorący, odplamiacz oraz płyn do płukania. Żelowa forma kapsułek sprawia, że podczas kontaktu z wodą wszystkie ze składników łączą się ze sobą. Dzięki skoncentrowanej formule dobrze radzą sobie z zabrudzeniami i jednocześnie pielęgnują tkaniny. Wybór kapsułek do prania jest dość różnorodny. W sklepach możemy odnaleźć detergenty uniwersalne, zapachowe, przeznaczone do tkanin białych lub kolorowych. Proszek do prania to mieszanina substancji takich jak związki powierzchniowo czynne, związki zmiękczające wodę, enzymy oraz środki wybielające. Środki powierzchniowo czynne, anionowe i niejonowe rozbijają brud na drobne cząsteczki i usuwają go z włókien tkaniny. Enzymy rozkładają trudne do usunięcia plamy. Fosforany, zeolity, polikarboksylany z kolei zmiękczają wodę i zapobiegają powstawaniu osadów w pralce. Do tego wiele innych składników mających ważne zadanie. Proszki do prania zawierają także składniki, które umożliwiają utrzymanie żywych kolorów tkanin dłużej, jak również kompozycje zapachowe, które zapewniają odczucie świeżości. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów proszków do prania: uniwersalne, do kolorów, do czarnego, do białego, ekologiczne bez szkodliwych dla środowiska fosforanów, chloru, syntetycznych barwników, zapachów i wybielaczy, hipoalergiczne proszki

dla alergików i osób z AZS czy do prania ubrań dzieci i niemowląt.

Żele do prania to kolejne środki piorące charakteryzujące się delikatnym i efektywnym działaniem. To połączenie proszku oraz płynu do prania. Środki takie mają zwiększoną gęstość, a to ułatwia wypłukiwanie produktu z tkanin. Dzięki dobrej rozpuszczalności dobrze sprawdzają się przy krótkich programach prania w pralkach automatycznych. Są one również bardzo wydajne, już niewielka ilość żelu wystarczy przy dużym praniu.

Dane sprzedażowe

Według CMR proszki do prania są kategorią o najwyższej dostępności w sklepach małoformatowych, w pierwszym kwartale bieżącego roku można było je kupić w 7 na 10 placówek, a klienci mogli wybierać z blisko 5 wariantów. Płyny i żele do prania dostępne były w co drugim sklepie, a w ofercie pojawiały się średnio 3 produkty z tej kategorii. Kapsułki do prania można było znaleźć w 4 na 10 sklepów, mając do wyboru 2 warianty.

„Wśród detergentów do prania na paragonach w sklepach małoformatowych do 300 mkw. najczęściej pojawiają się produkty Procter & Gamble oraz Henkel. Spore znaczenie mają również produkty marek własnych. Najczęściej kupowanym produktem w pierwszym kwartale 2023 roku był proszek do prania Vizir Kolor 4W w pudełku 260 g.” – mówi Joanna Gackowska-Paszkiewicz z CMR.

Płyny do płukania tkanin

Ten rodzaj detergentów do prania ma za zadanie zmiękczyć tkaniny i nadać im zapach. Płyny do płukania zawierają w składzie środki powierzchniowo czynne, substancje zapachowe i barwniki. Bez niego ubrania po praniu byłyby sztywne i nieprzyjemne w dotyku. Ponadto płyny do płukania chronią przed nadmiernymi zagnieceniami ubrań, zabezpieczają włókna tkanin, zapobiegają blaknięciu kolorów, przyspieszają suszenie ubrań i ułatwiają prasowanie.

Jak wynika z danych CMR, wartość sprzedaży płynów do płukania tkanin w sklepach małego formatu wzrosła w pierwszym kwartale 2023 roku o 19% względem analogicznego okresu rok wcześniej. Jednocześnie płyny do płukania zanotowały spadek wolumenu sprzedaży o 3%.

Jak wskazuje Joanna Gackowska-Paszkiewicz, jest to kategoria, którą można było znaleźć w 7 na 10 sklepów tego formatu, a w ofercie było średnio 6 wariantów. „Na paragonach najczęściej pojawiały się produkty o pojemności 1 l. Pro-

HENKEL POLSKA

Płyn do płukania

E Aromaterapia

Orchidea&Olejek

Makadamia 1012 ml

Kapsułki do prania E 3+1 Power Caps Orchidea do kolorowych i ciemnych tkanin 45 kapsułek

Kapsułki do prania Perwoll Renew Caps Black 21WL

Żel do prania Perwoll Renew Gel Color 1,98 l

duktem o największych w tej kategorii udziałach w wartości sprzedaży był w pierwszym kwartale bieżącego roku płyn zmiękczający do płukania tkanin Lenor Spring Awakening w opakowaniu 930 ml” – dodaje.

Wybór nie należy do najłatwiejszych, bo czynników skłaniających do zakupu jest wiele. Pranie jednak to praktycznie codzienny obowiązek wykonywany w każdym domu. Dzięki rozwojowi kategorii sama czynność staje się przyjemnością a efekty przerastają oczekiwania. Piękny, długoutrzymujący się zapach, usunięcie zabrudzeń, skuteczność nawet w niskich temperaturach czy ochrona tkaniny i dłuższe użytkowanie ulubionych ubrań – pranie wkroczyło na wyższy poziom.

66 www.hurtidetal.pl
Drogeria

Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

!

Pyszna radość o smaku lata

Teraz smak truskawek w nowej edycji limitowanej wafelków Góralki Nagie.

Lekko kwaśny truskawkowy krem w towarzystwie słodkiego mlecznego nadzienia

łączą się w doskonałą wakacyjną przekąskę. PYSZNA RADOŚĆ na wakacje!

Góralki Nagie truskawkowo-mleczne 42 g, edycja limitowana lato 2023. www.WAFELKIGORALKI.pl

Góralki Snack – absolutna nowość!

Słynne wafelki obwodowo oblewane, Góralki Oryginał, w dwóch pysznych smakach: mlecznym i z czekoladą teraz w zupełnie nowym formacie – Góralki Snack! Do kieszeni, do torebki, do lunchboxa – poręczne (27 g) i do dzielenia się (3 sztuki w multipaku). Kiedy masz ochotę na coś słodkiego, sięgnij po Góralki Snack. Weź je ze sobą, zawsze i wszędzie. Na rower, na deskę, na uczelnię, do pracy!

PYSZNA RADOŚĆ bez przerwy!

www.WAFELKIGORALKI.pl

Ser grillowy o wyjątkowym smaku Old Amsterdam

Uwaga miłośnicy sera: półka z serami wzbogaciła się o nowy produkt. W tym sezonie Old Amsterdam wprowadza Tasty Grill, ser grillowy o wyjątkowym smaku Old Amsterdam. Wraz z pojawieniem się Tasty Grill, Old Amsterdam poszerza swoją ofertę w zakresie „gotowania z serem”, a tym samym zwiększa swój udział w sekcji produktów „na grilla”. Ser odgrywa coraz ważniejszą rolę podczas gotowania, na przykład jako wegetariański substytut mięsa lub jako dodatek smakowy czy wzmacniający sałatkę. Old Amsterdam Tasty Grill ma kremowe wnętrze, a na zewnątrz jest chrupiący. Produkt jest łatwy i szybki do przygotowania na patelni, patelni grillowej lub na grillu. www.EUROSER.pl

Kabanosy ENJOY MIXED

Marka OLEWNIK rozpoczęła sprzedaż wyjątkowych przekąsek w formie kabanosów, które stanowią unikalne połączenie wysokiej jakości mięsa oraz składników roślinnych, dostarczających energię i dających gwarancję doskonałego smaku. Produkt charakteryzuje się niską zawartością tłuszczu, jest źródłem białka i błonnika oraz witamin.

To pierwsze takie przekąski w Polsce dla osób uwielbiających pyszne jedzenie oraz zaskakujące połączenia smaków, bo: jedzenie ma znaczenie. www.OLEWNIK.com.pl

Mozzarella od Mlekpolu teraz do kupienia także w plastrach

Mozzarella należy do serów niedojrzewających typu pasta filata. Dzięki temu po zapieczeniu ciągnie się i rumieni. Ser mozzarella marki Mlekpol idealnie pasuje do makaronów, zapiekanek, pizzy i tostów. Użycie na kanapce lub na desce serów poszerzy natomiast możliwości jego zastosowania i pozwoli docenić walory wynikające z prostego składu. Teraz, wychodząc naprzeciw potrzebom konsumentów, Mlekpol wprowadza na rynek mozzarellę w plastrach w praktycznych opakowaniach 150 g. www.MLEKPOL.com.pl

OLEJ POLSKI rzepakowy 1 l

Olej Polski to w 100% polski olej rzepakowy. Tłoczony wyłącznie z polskiego rzepaku, przez polską firmę w nowoczesnym, polskim zakładzie produkcyjnym w Kosowie Lackim. Jest doskonałym źródłem witamin E oraz cechuje go wysoka zawartość bardzo pożądanych kwasów tłuszczowych Omega-3. Dzięki unikalnemu procesowi rafinacji doskonale nadaje się do smażonych i pieczonych potraw za sprawą bardzo wysokiej temperatury dymienia. Jednocześnie pozostaje niezwykle uniwersalnym olejem. Świetnie sprawdzi się również jako baza do sałatek, sosów, zup, a także wypieków i deserów. www.OLEJPOLSKI.pl

70 www.hurtidetal.pl Nowości
ZAMÓW JUŻ DZIŚ NIEZAPOMNIANY SMAK, TRADYCYJNIE. social media prasa reklama zewnętrzna internet Wsparcie komunikacyjne ZAMÓW JUŻ DZIŚ

Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.