HURT & DETAL 2023 Czerwiec

Page 1

PODSUMOWANIE 13. EDYCJI KONKURSU

„ ZŁOTY PARAGON – NAGRODA KUPCÓW POLSKICH” str. 20

ogólnopolskie pismo rynku fmcg Czerwiec 2023 06/208
Nagroda Kupców Polskich łoty Parago 2023
ZAMÓW JUŻ DZIŚ ZAMÓW JUŻ DZIŚ NOWOŚĆ! Nagroda Kupców Polskich oty Parago 2023 bogaty kremowy smak N a groda Kolegium Redakcyjneg o łoty Parago 2023
Dziękujemy za uznanie! Nr 1 w Polsce! internet digital radio pr konkursy silne wsparcie marketingowe Zadbaj o to, by Polanka www.parowkipolanki.pl agroda Kupców Pols ich 2023
Nagroda Kupców Polskich oty Parag 2023

Drodzy Czytelnicy!

Witam Państwa serdecznie w czerwcowym wydaniu miesięcznika Hurt & Detal. Jest ono dla nas szczególnie wyjątkowe, ponieważ oprócz bieżącej tematyki związanej z wakacyjnymi biesiadami, Fit & Healthy, czy nowoczesną franczyzą, prezentujemy wyniki 13. edycji konkursu Złoty Paragon – Nagroda Kupców Polskich, które oficjalnie ogłosiliśmy 24 maja w warszawskim Teatrze Kamienica, podczas uroczystej Gali Liderów Rynku FMCG i Handlu

Do rywalizacji o Złote Paragony stanęło aż 420 produktów w 65 kategoriach – zgłoszonych przez 175 firm. Jeden produkt mógł być zgłoszony wyłącznie do jednej kategorii. Na liderów rynku swoje głosy oddawali wyłącznie Detaliści, wypełniając ankietę dołączoną do lutowego wydania miesięcznika Hurt & Detal lub udzielając odpowiedzi na elektronicznym formularzu zamieszczonym na stronie internetowej Agencji Badawczej KANTAR, która następnie dokonała obliczeń i sporządziła niezależny raport – wskazujący Laureatów.

Tradycyjnie już, oprócz nagród od Detalistów, Kolegium Redakcyjne miesięcznika Hurt & Detal przyznało Nagrody Specjalne. Wyróżniliśmy produkty oraz linie produktowe, które według naszej redakcji posiadają duży potencjał rozwoju i mogą być bardzo ciekawą propozcją dla konsumentów. Doceniliśmy również nowoczesne rozwiązania technologiczne wspierające działalność firm sektora FMCG i retailu. Wzorem poprzednich edycji – nagrodziliśmy też uczestników handlu detalicznego, dystrybutorów, operatorów sieci handlowych, którzy wykazali najwyższą dynamikę rozwoju w ubiegłym roku, zapewniając szeroką dystrybucję dla produktów.

W imieniu całej redakcji miesięcznika Hurt & Detal gratuluję wszystkim Laureatom! A możecie ich poznać w dalszej części tego wydania. Dziękuję również Partnerom wydarzenia oraz Prelegentom, dzięki którym Gala Liderów Rynku FMCG i Handlu mogła odbyć się na tak wysokim poziomie merytorycznym.

Złoty Paragon to nie jest jedyne wydarzenie, które nasza redakcja organizuje w tym roku. Otóż, już w lipcu rozpoczniemy przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji konkursu Złote Innowacje FMCG & Retail. Chciałbym już dziś zachęcić producentów oraz firmy technologiczne do zgłaszania swoich innowacyjnych produktów FMCG i rozwiązań związanych z handlem, które powalczą o prestiżowe statuetki. Ogłoszenie wyników nastapi 25 października 2023 roku na uroczystej wieczornej Gali, podczas całodniowego wydarzenia Innovation Day 2023 Część konferencyjna Innovation Day odbędzie się w formie paneli dyskusyjnych, wystąpień eksperckich i prezentacji poświęconych zagadnieniom związanym z innowacyjnością. Poprowadzą je eksperci i praktycy, skupiając się na nowych technologiach, innowacyjnych produktach FMCG, nowoczesnym retailu, łańcuchu dostaw czy opakowaniach. Poznamy trendy w sektorze spożywczym, unikalne produkty i nowoczesne rozwiązania handlowe. A wszystko to w powiązaniu ze zrównoważonym rozwojem i ekologią, pod hasłem GO GREEN! O szczegółach będziemy informować na stronie wydarzenia: www.innovation-day.pl, w naszych serwisach internetowych, a także na łamach kolejnych wydań miesięcznika Hurt & Detal.

Tymczasem zapraszam do lektury!

Ogólnopolskie pismo rynku FMCG

ul. Bagno 2/218, 00-112 Warszawa

tel./fax: 22 847-93-67, tel.: 22 847-93-68

e-mail: redakcja@hurtidetal.pl www.hurtidetal.pl

Redaktor Naczelny

Tomasz Pańczyk

e-mail: t.panczyk@hurtidetal.pl

Z-ca Redaktora Naczelnego

Monika Górka

e-mail: m.gorka@hurtidetal.pl

Z-ca Redaktora Naczelnego

ds. Mediów Cyfrowych

Joanna Kowalska

e-mail: j.kowalska@hurtidetal.pl

Redaktor

Monika Książek

e-mail: m.ksiazek@hurtidetal.pl

Anna Pańczyk

e-mail: anna.panczyk@hurtidetal.pl

Michał Pańczyk

e-mail: m.panczyk@hurtidetal.pl

Biuro Reklamy

tel./fax: (22) 847-93-67

tel. (22) 828-93-66

Dyrektor Sprzedaży i Marketingu

Beata Łęcka

e-mail: b.lecka@hurtidetal.pl

Senior Account Manager

Agnieszka Niewiadomska

e-mail: a.niewiadomska@hurtidetal.pl

Katarzyna Kałczyńska

e-mail: k.kalczynska@hurtidetal.pl

Marcin Michalski

e-mail: m.michalski@hurtidetal.pl

Rafał Chudzik

e-mail: r.chudzik@hurtidetal.pl

Account Manager

Katarzyna Paciorek

e-mail: k.paciorek@hurtidetal.pl

Joanna Daubek

e-mail: j.daubek@hurtidetal.pl

Projekt graficzny, skład Meds Studio

Maja Bulwarska

Wydawca

Fischer Trading Group Spółka z o.o. ul. Bagno 2/218, 00-112 Warszawa NIP 712-290-97-55

Druk: ArtDruk www.artdruk.com

Dystrybucja: zamknięta (wyłącznie do firm zajmujących się handlem detalicznym i hurtowym oraz produkcją w sektorze FMCG)

Wszelkie uwagi i propozycje prosimy kierować: e-mail: redakcja@hurtidetal.pl

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam. Materiałów niezamówionych redakcja nie zwraca. Zastrzegamy sobie prawo odstąpienia od zamieszczenia reklam i tekstów, bądź też skracania treści artykułów. Prezentowane produkty nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Prezentowane ceny mają charakter orientacyjny. Prezentowane wyroby alkoholowe stanowią informację wyłącznie dla celów handlowych.

ISSN 1896-3137

Nakład: 70 000 egz.

Edytorial
green 25 października 2023 Konferencja | Gala

!Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

Czerwiec 2023

Z RYNKU FMCG 10 Wiadomości

3 PYTANIA DO...

16 Edyta Zębala, ZM Silesia

WYWIADY

18

20 WYNIKI KONKURSU ZŁOTY PARAGON 2023

DROGERIA

158

FRANCZYZA

162

166

PODSUMOWANIE

13.

8 www.hurtidetal.pl Spis treści
reklama
Piotr Łapiński, Asseco Business Solutions
159 Magdalena Miele, Global Cosmed
Handel
PRODUKTÓW 114 Wakacyjny niezbędnik – letnia oferta 144 Świadome zakupy 150 Rodzina-Marka-Tradycja 154 Słodki impuls
ARTYKUŁ PARTNERA 112
owocami jagodowymi KATEGORIE
„ZŁOTY PARAGON – NAGRODA KUPCÓW POLSKICH”
EDYCJI KONKURSU
str.
Kupców Polskich łoty Parago 2023
20
Nagroda
Wiadomości
160 Letnie „must have”
konkurencyjność
Franczyza poprawia
KRZYŻÓWKA
167 NOWOŚCI
portal informacyjny #marka #konsument
reklama
Branżowy

Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia26 października 1982 r.o wychowaniu w trzeźwości)

!

Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia26 października 1982 r.o wychowaniu w trzeźwości)

!

!Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

!Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

!Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

Sezon grillowy w pełni. Oferta produktowa dostępna na rynku jest szeroka –czym wyróżniają się Wasze produkty na tle konkurencji?

Z jednej strony Polacy wybierając ofertę na grilla ciągle sięgają po klasyki. Z drugiej strony – coraz mocniej ujawnia się trend wybierania zdrowszych i bardziej dietetycznych produktów, także na grilla. Jako producent wędlin Duda i Cedrob proponujemy zarówno wyroby klasyczne, jak i ich drobiowe

Trzy pytania do...

Trzy pytania do Edyty Zębali, Dyrektor Marketingu w ZM Silesia kieruje Monika Górka.

odpowiedniki, dzięki którym klienci mogą sięgnąć po produkty o niższej zawartości tłuszczu i kaloryczności. Jesteśmy częścią koncernu Cedrob, dzięki czemu możemy zaoferować klientom wędliny drobiowe z najlepszego polskiego kurczaka, produkowanego według zasady „od ziarna do stołu”.

Produkty z Państwa oferty, które warto mieć na półce sklepowej to… Oczywiście na półce nie powinno zabraknąć hitu poprzedniego sezonu grillowego – kiełbasy beskidzkiej z czosnkiem niedźwiedzim. Dużą popularnością w naszej ofercie cieszy się kiełbasa śląska w wersji drobiowej, kiełbasa biała z kurczaka czy nowe odsłony klasycznych kiełbasek grillowych – mowa tu m.in. o kiełbaskach smakowych bez osłonki, które na półce dostępne są w kilku opcjach

Czas na piknik z Biszkoptami Andante

– z chilli, z serem, w stylu włoskim czy karmazynowe.

Na jakie aspekty produktów mięsnych zwracają uwagę konsumenci?

Oprócz trendu prozdrowotnego, w wyborach grillowych obserwujemy także zainteresowanie konsumenta opakowaniem. Klient chętniej sięga po produkty w atrakcyjnych wizualnie i praktycznych opakowaniach. Oprócz odświeżenia szaty graficznej gamy produktów grillowych marki Duda, proponujemy także na przykład kiełbasę drobiową marki Cedrob w poręcznym woreczku z uchwytem i listwą otwórz/zamknij. To bardzo praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza kiedy spotkanie grillowe odbywa się spontanicznie i udajemy się na nie prosto ze sklepu, zabierając ze sobą zakupy.

Zapraszamy na piknik z rodziną, gdzie zdrowe i smaczne biszkopty Andante z zaledwie 3 składnikami staną się doskonałym towarzyszem!

Biszkopty Andante z 3 (4*) składnikami to idealna przekąska dla całej rodziny podczas piknikowych przygód. Ich prosty skład, składający się tylko z mąki, cukru i jajek, gwarantuje naturalność i wysoką jakość. Wzbogacone delikatnym smakiem i chrupkością, biszkopty Andante z pewnością przypadną do gustu zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Organizując piknik z rodziną, biszkopty Andante są doskonałym wyborem. Ich kompaktowy rozmiar i praktyczne opakowanie sprawiają, że są łatwe do przenoszenia i podawania. Możesz bezpiecznie spakować je w koszyku piknikowym i cieszyć się nimi w trakcie wspaniałych rodzinnych chwil na świeżym powietrzu. Co więcej, biorąc udział w kampanii, masz szansę wygrać fantastyczne nagrody. Koce Andante zapewnią wygodne miejsce do odpoczynku na trawie, podczas gdy pieniądze na piknik z Andante umożliwią zakup pysznych przekąsek i napojów, aby uprzyjemnić piknikową ucztę. Aby wziąć udział w konkursie, odwiedź stronę internetową andantemini.pl i opowiedz o Twoim pikniku. Dołącz do kampanii, bierz udział w konkursie i ciesz się wyjątkowym piknikiem z rodziną. Smaczne biszkopty, piękne koce Andante i dodatkowe fundusze na zakupy – to wszystko czeka na Ciebie!

reklama

10. edycja programu edukacyjnego Orbit® „Dziel się Uśmiechem” właśnie dobiega końca

Mars Polska wraz z partnerami podsumowują 10. edycję programu edukacyjnego Orbit® „Dziel się Uśmiechem”, którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów szkół podstawowych, ich rodziców oraz opiekunów w zakresie dbania o zdrowie jamy ustnej i walka z plagą próchnicy w kraju. Akcja jest współorganizowana przez Polski Czerwony Krzyż i wspierana przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej. W tym roku program dotarł do blisko 100 000 dzieci z całej Polski, a także do rekordowej liczby szkół i nauczycieli. Na finansowanie inicjatywy firma Mars Polska tradycyjnie przeznaczyła 1% ze sprzedaży bezcukrowych gum Orbit® we wrześniu i październiku. Dzięki zaangażowaniu konsumentów, w tym roku kwota ta wyniosła aż 811 000 złotych. Organizatorzy już pracują nad kolejną – 11. edycją programu, która ruszy w polskich szkołach jesienią.

16 www.hurtidetal.pl Z rynku FMCG
*Sól dodatkowym składnikiem w biszkoptach Lady Fingers

Złoty Paragon 2023 dla Asseco!

Czy w branży FMCG jest miejsce na sztuczną inteligencję? O wyjątkowym rozwiązaniu – Systemie Rekomendacji by Asseco – opowiada Piotr Łapiński, Product Manager w Asseco Business Solutions. Narzędzie to zostało docenione w prestiżowym konkursie „Złoty Paragon 2023”.

To nie pierwsze wyróżnienie jakie otrzymuje ta nowoczesna technologia. Jakie znaczenie i wpływ na działalność firmy mają nagrody przyznawane rozwiązaniom Asseco? Jesteśmy bardzo wdzięczni za to wyróżnienie, jak i wszystkie otrzymane do tej pory za nasze rozwiązania oparte na AI. Każda z tych nagród daje nam potężną motywację do dalszej pracy. Potwierdza też słuszność obranego celu – dostarczania rozwiązań, dzięki którym producenci z branży FMCG będą mogli z coraz większą efektywnością realizować jeszcze bardziej ambitne przedsięwzięcia.

Czy System Rekomendacji by Asseco może zastąpić dotychczasowe narzędzia wykorzystywane przez producentów z branży FMCG?

W jakim kierunku będą rozwijać się technologie dla branży FMCG?

Nagroda Specjalna w konkursie Złoty Paragon 2023 za System Rekomendacji by Asseco dla branży FMCG to podkreślenie szczególnego wpływu Waszego narzędzia na rynek. W jaki sposób system wpłynął na branżę FMCG?

Jesteśmy niezwykle dumni z otrzymanej nagrody oraz z faktu coraz większego wpływu rozwiązań takich jak System Rekomendacji i silnie współpracującego z nim Image Recognition by Asseco na branżę FMCG. Oba opierają się na AI – a należy pamiętać, że jest to technologia stosowana w procesach wsparcia sprzedaży relatywnie krótko. Tym bardziej cieszymy się, że nasze rozwiązania zmieniają postrzeganie AI w biznesie. Staramy się oswajać naszych partnerów – obecnych jak i przyszłych – z tą technologią. Robimy to przede wszystkim poprzez dostarczanie rozwiązań biznesowych wspierających realizację celów strategicznych, a nie skupionych wyłącznie na aspektach technologicznych. Dzięki takiemu podejściu branża FMCG zmienia się na lepsze i coraz chętniej wykorzystuje rozwiązania oparte na dobrym biznesowym AI.

System Rekomendacji jako rozwiązanie biznesowe zostało zaprojektowane, aby wspierać organizacje w podejmowaniu korzystnych decyzji, wpływających na efektywną realizację celów. Wykorzystujemy już istniejące narzędzia, takie jak nasz system SFA Mobile Touch, wzbogacając je rekomendacjami biznesowymi. Dzięki takiemu podejściu zespoły sprzedażowe otrzymują sugestie jakie działania powinny podjąć (tak zwane „Next Best Action”) w systemie, który doskonale znają i używają na co dzień. Należy pamiętać, że celem nie jest zastąpienie pracowników, ale ich bardziej efektywne wykorzystanie i wsparcie w podejmowaniu decyzji. W rzeczywistości patrzymy na połączenie człowieka i maszyny – połączenie bezpieczne, bo człowiek z całym swym doświadczeniem, wiedzą i empatią otrzymuje sugestie biznesowe, które ostatecznie może przyjąć lub odrzucić. To idealne połączenie pozwalające na zachowanie zasady „Human in the loop”, dzięki czemu właśnie ludzie są wspierani, bo ostatecznie to oni odpowiadają za rozwój organizacji. Otrzymują jednak potężne narzędzie wsparcia, przy zachowaniu pełnej kontroli nad podejmowanymi decyzjami.

Przede wszystkim będziemy widzieć dalszy rozwój technologii wspierających automatyzację zadań, które do tej pory w dużej mierze były realizowane manualnie oraz technologii pozwalających na coraz szersze i bardziej precyzyjne zbieranie informacji z rynku. Oczywiście wszystko to spowoduje, że informacji, danych o rynku i zachowaniach na nim – będziemy mieć coraz więcej. Dlatego też kolejną – jeżeli nie najważniejszą –grupą technologii, nad którymi obecnie pracujemy i rozwijamy, są te, pozwalające na sprawną transformację tych ogromnych zbiorów danych na coraz bardziej precyzyjne sugestie biznesowe. Dlatego też inwestujemy w najnowsze technologie, aby zawsze móc dostarczać naszym partnerom biznesowym możliwie najlepsze rozwiązania biznesowe i wspierać ich w rozwoju działalności.

Czy poszczególne elementy Systemu Rekomendacji by Asseco będą rozbudowywane?

Czy obok tego narzędzia będą powstawały kolejne, komplementarne usługi?

System Rekomendacji to jeden z elementów Platformy rozwiązań biznesowych Asseco. Wszystkie narzędzia wchodzące w jej skład są ze sobą ściśle powiązane tak, aby mogły się wzajemnie wspierać i uzupełniać. Przykładowo, dane zebrane za pomocą Image Recognition by Asseco połączone z danymi sprzedażowymi zintegrowanymi przy użyciu rozwiązania Connector mogą być źródłem danych przy generowaniu sugestii biznesowych w Systemie Rekomendacji. Te z kolei mogą być następnie wykorzystane przez siły sprzedażowe w naszym SFA Mobile Touch. Planując rozwój jednego narzędzia musimy pamiętać, aby wszystkie połączone rozwiązania również były rozwijane i gotowe na współpracę z innymi. Oczywiście to nie są wyłącznie plany – na bieżąco rozwijamy nasze narzędzia tak, aby ciągle móc dostarczać wartość biznesową naszym klientom. Dziękuję za rozmowę.

18 www.hurtidetal.pl Wywiad

Gala Liderów Rynku FMCG i Handlu: konkurs Złoty Paragon 2023 rozstrzygnięty!

Gala Liderów Rynku FMCG i Handlu 2023 za nami! Cała branża FMCG od lat z niecierpliwością wypatruje tej corocznej imprezy. Tegoroczne wydarzenie, które odbyło się 24 maja, to zwieńczenie 13. edycji konkursu Złoty Paragon – Nagroda Kupców Polskich. Uroczystość rozdania nagród podkreśliły wyjątkowe prezentacje przedstawicieli rynku spożywczego i retailu.

Oprócz uczestnictwa w oficjalnym rozdaniu certyfikatów dla najlepiej sprzedających się produktów i wielu nagród specjalnych, goście zgromadzeni w warszawskim Teatrze Kamienica wysłuchali wystąpień przedstawicieli rynku, które skupiały się na najnowszych danych o sprzedaży, aktualnych trendach i rynkowych prognozach. Wystąpili m.in. reprezentanci NielsenIQ, Kantar

Polska, Banku BNP Paribas, SIG czy Grupy Mago. 65 certyfikatów i 130 wyróżnień, a do tego kilkadziesiąt nagród specjalnych Kolegium Redakcyjnego – organizator wydarzenia, wydawnictwo Fischer Trading Group, zadbał o należyte uhonorowanie wszystkich, którzy mieli realny wpływ na kształt polskiego rynku FMCG, a także o wyjątkową oprawę Gali. Nad prawidłowym

AdNews24.pl

przebiegiem konkursu czuwał instytut Kantar Polska, który policzył głosy i zadbał o niezależność plebiscytu.

Partnerami strategicznymi wydarzenia byli Grupa Mago, SIG oraz Bank BNP Paribas. Partnerem była także firma Transad. O nagrody dla detalistów zadbali fundatorzy: Grupa Mago, Rabugino, Elzab, Vobro, AdNews24.pl oraz Oceanic.

Nagrania i wywiady z wydarzenia dostępne są na kanale YouTube: Spoż ywczaTV

20 www.hurtidetal.pl
Partnerzy strategiczni Partnerzy

Paragon – Nagroda Kupców Polskich” 2023

„Złoty
Piotr Wnuk, KANTAR Polska; Agnieszka Becler, Adres Media Paweł Pańczyk i Tomasz Pańczyk, Fischer Trading Group Katarzyna Józefiak, NielsenIQ Michał Pajączek, HemiLab – spółka z Grupy MAGO Piotr Lutek i Jacek Pogorzelski, Blue Fox Joanna Kowalska, Marek Borowiński Paweł Wyrzykowski, Bank BNP Paribas Karina Ostatek, SIG Piotr Łapiński, Asseco Business Solutions Jakub Kępka, Transad

Nagrody dla detalistów

Liderów Sprzedaży wybrało nasze wyjątkowe jury – Detaliści, którzy wypełnili ankietę konkursową i odesłali ją do KANTAR Polska bądź wypełnili formularz elektroniczny. Spośród prawidłowo uzupełnionych kwestionariuszy nagrodziliśmy aż 200 Kupców. Nagrody ufundowali: Grupa Mago, Rabugino, Elzab, Vobro, adnews24.pl oraz oceanic. Gratulujemy!

AdNews24.pl

Telewizory Samsung SmartTV 32”

Full HD

F.H.U. Anmar, Świątki AN-BI, Olsztyn

5 kompletów po 10 szt. koszy RABTROLLEY PANARO

SAVE THE SEA 55L

•GS „Samopomoc Chłopska”, Jabłonna Lacka

•SAM-SCAN, Łódź

•Sklep spożywczo-przemysłowy, Chodzież

•Sklep spożywczo-przemysłowy, Łapalice

•Sklep ogólnospożywczy „Fikołek”, Katowice

6 sterylizatorów powietrza ELZAB CARE

•Sklep ogólnospożywczy i monopolowy, Siemianowice Śląskie

•Z.P.H. „Strusinianka”, Tarnów

•Sklep spożywczo-przemysłowy, Stargard

•ANIT, Lublin

•Sklep ogólnospożywczy, Sosnowiec

•„MINI-MARKET” S.C., Jedlińsk

Wśród nagród znalazło się także:

•130 zestawów słodyczy od Vobro

Wśród nagród znalazło się także:

• 60 zestawów kosmetyków

22 www.hurtidetal.pl „Złoty Paragon – Nagroda Kupców
2023
Polskich”

Złoty Paragon

HERBATY CZARNE

HERBATY OWOCOWE

26 www.hurtidetal.pl
Dilmah Premium Ceylon Orange Pekoe Tea 100 g GOURMET FOODS Loyd Herbata owocowa Żurawina i Malina 20 torebek MOKATE BIG-ACTIVE Earl Grey Ceylon Black Tea 50 torebek „HERBAPOL-LUBLIN” Ahmad Tea Raspberry Indulgence 20 torebek LEVANT FOODS LOYD Earl Grey 20 torebek w kształcie piramidki MOKATE Herbapol – Malina z kwiatem róży 20 torebek „HERBAPOL-LUBLIN”
– Nagroda Kupców Polskich 2023
łoty Parago 2023 Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023
WYNIKI KONKURSU Nagroda Kupców Polskich

„Złoty Paragon – Nagroda Kupców Polskich” 2023

KAWY

Kawa mielona Prima Finezja 250 g

JACOBS DOUWE EGBERTS PL

WODY

Tchibo Family

Kawa mielona 250 g

TCHIBO WARSZAWA

NESCAFÉ Classic 200 g

NESTLÉ POLSKA

Cisowianka Niegazowana 1,5 l

NAŁĘCZÓW ZDRÓJ

reklama

Nałęczowianka niegazowana woda mineralna w butelce 1 l

NESTLÉ POLSKA

Magnesia niegazowana 1,5 l

MATTONI 1873 A.S.

28 www.hurtidetal.pl
Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023

„Złoty Paragon – Nagroda Kupców Polskich” 2023

reklama

reklama

www.hurtidetal.pl 29

„Złoty Paragon – Nagroda Kupców Polskich” 2023

NAPOJE

Pepsi 1,5 l

PEPSI-COLA GENERAL BOTTLERS POLAND

Oranżada Hellena

Czerwona 1,25 l COLIAN

SOKI, NEKTARY, SYROPY

Tymbark

Napój jabłko-wiśnia 2 l PET MWS

Tymbark Sok 100% pomarańcza karton 1 l

Herbapol Syrop Pomarańcza 420 ml „HERBAPOL-LUBLIN”

Tłoczone jabłko słodkie odmiany, butelka 750 ml BRACIA SADOWNICY

30 www.hurtidetal.pl
Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023
MWS
Nagroda Kupców Polskich łoty Parago 2023

„Złoty Paragon – Nagroda Kupców Polskich” 2023

NAPOJE ENERGETYCZNE I IZOTONICZNE

OSHEE Isotonic Multifruit 750 ml

OSHEE POLSKA

TIGER Classic puszka 250 ml

MWS

PRODUKTY ŚNIADANIOWE I ZBOŻOWE

Red Bull Energy Drink puszka 250 ml

RED BULL POLSKA

Nestlé CORN FLAKES 250 g CEREAL PARTNERS POLAND TORUŃ-PACIFIC

Lubella Owsianka z truskawkami i bananami 100 g MW FOOD

Kresto mix bakalii z nerkowcem 140 g VOG POLSKA

32 www.hurtidetal.pl
Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023

„Złoty Paragon – Nagroda Kupców Polskich” 2023

MAKARONY

Lubella Express Świderki 400 g

MW FOOD

Makaron Spaghetti

100% durum Podravka 500 g

PODRAVKA POLSKA

DŻEMY, MARMOLADY, POWIDŁA, KONFITURY

Delverde Lumaconi Giganti 500 g

ITALMEX

Dżem Łowicz Truskawkowy o obniżonej zawartości cukru 280 g

MW FOOD

Ketchup Kotlin łagodny 450 g

MW FOOD

Herbapol Dżem Truskawkowy 100% polskich truskawek 280 g

„HERBAPOL-LUBLIN”

KETCHUPY

Owocowa Rapsodia Winogrono 284 g

NORTH COAST

OCTIM Ketchup pikantny 180 g

OCTIM WYTWÓRNIA OCTU

I MUSZTARDY

MUSZTARDY

Ketchup Kielecki łagodny Extra 500 g

WYTWÓRCZA SPÓŁDZIELNIA PRACY „SPOŁEM"

Musztarda sarepska Kamis 185 g

MCCORMICK POLSKA

Musztarda OCTIM sarepska 190 g

OCTIM WYTWÓRNIA OCTU

I MUSZTARDY

Musztarda miodowa Dijon Maille 230 g

DE CARE GROUP

34 www.hurtidetal.pl
Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023
Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023

„Złoty Paragon – Nagroda Kupców Polskich” 2023

MAJONEZY

Majonez Kielecki 500 ml

WYTWÓRCZA SPÓŁDZIELNIA PRACY „SPOŁEM”

Mosso Majonez

Napoleoński 320 ml

MOSSO KEWPIE POLAND

POZOSTAŁE PRZYPRAWY MOKRE I SOSY

Majonez Wielkopolski 310 ml

PRINCES FOODS B.V.

Przecier pomidorowy Podravka 500 g

PODRAVKA POLSKA

Passata Klasyczna

Przecier pomidorowy

Jamar 700 g

ZPS „JAMAR” SZCZEPANIAK

Łowicz Sos Spaghetti 550 g

MW FOOD

36 www.hurtidetal.pl
Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023
reklama

Złoty Paragon

Nagroda Kupców Polskich

oty

Parago 2023

Czy wiesz że?

Ocet Jamar po raz kolejny zdobył tytuł „Złoty Paragon”, potwierdzając swoją pozycję na rynku octów i przypraw.

Nasze octy spirytusowe i jabłkowe są niekwestionowanymi liderami w swojej kategorii tego prestiżowego konkursu. W tym roku cieszymy się również z wyróżnień dla passaty klasycznej 700 g oraz groszku konserwowego 400 g.

• Ocet produkujemy w Jamar już od 20 lat!

• Nasz groszek pochodzi z upraw na terenie Polski kontrolowanych przez zespół wyszkolonych Agro Managerów.

• Passata Jamar wyróżnia się wyjątkową strukturą i doskonałym smakiem co potwierdzają liczne nagrody!

Nagroda Kupców Polskich Produkt wyrózniony 2023

„Złoty Paragon – Nagroda Kupców Polskich” 2023

PRZYPRAWY SUCHE, FIXY, PRODUKTY INSTANT

Przyprawa do potraw Kucharek 200 g PRYMAT

OCTY

Vegeta Przyprawa uniwersalna 200 g PODRAVKA POLSKA

Knorr Fix panierka Chrupiący Kurczak z Czosnkiem 70 g UNILEVER POLSKA

Jamar Ocet spirytusowy 10%, 500 ml

ZPS „JAMAR” SZCZEPANIAK

Produkty wyróżnione:

• ocet jabłkowy

• musztarda sarepska

•ketchup pikantny

Dziękujemy

za oddane głosy!

Ocet Kielecki spirytusowy 10% 500 ml

WYTWÓRCZA SPÓŁDZIELNIA PRACY „SPOŁEM”

Ocet OCTIM jabłkowy 6% 410 ml

OCTIM WYTWÓRNIA OCTU I MUSZTARDY

Produkt wyrózniony 2023

38 www.hurtidetal.pl
Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023 reklama Produkt wyrózniony 2023

„Złoty Paragon – Nagroda Kupców Polskich” 2023

DANIA GOTOWE

PROSTE HISTORIE Pierogi z serem 450 g

IGLOTEX

Kapitańskie Paluszki Rybne 450 g

ABRAMCZYK

WARZYWA W SŁOIKACH, PUSZKACH I KARTONACH

JemyJemy Zupa Krem z Dyni 375 g

PROFI

Kukurydza Złocista Porcja na raz 2 x 85 g BONDUELLE

Groszek konserwowy

Jamar 400 g

ZPS „JAMAR” SZCZEPANIAK

KRAKUS Ogórki konserwowe 920 g MW FOOD

40 www.hurtidetal.pl
Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023 reklama HurtiDetal_Mosso_182x120mm.pdf 1 19.maj.2023 09:45
POLSKA

„Złoty Paragon – Nagroda Kupców Polskich” 2023

PRODUKTY MROŻONE

HORTEX Pizza z szynką i pieczarkami 345 g

POLSKI OGRÓD

Miruna Patagońska Filet ze skórą 1,2 kg

ABRAMCZYK

Frytki CRISPERS 500 g

MCCAIN POLAND

PRODUKTY GARMAŻERYJNE GOTOWE DO SPOŻYCIA

PROSTE HISTORIE

Zapiekanka z szynką na chrupiącej bagietce 270 g

IGLOTEX

Paprykarz z łososia 100 g

SUEMPOL

Kluski na parze Virtu 300 g VIRTU PRODUCTION

Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023
Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023

„Złoty Paragon – Nagroda Kupców Polskich” 2023

BAKALIE I PRODUKTY DO PIECZENIA CIAST

Cukier biały drobny marki Cukier Królewski 1 kg SÜDZUCKER POLSKA

Masa makowa HELIO 850 g HELIO

PRODUKTY SYPKIE

PALMA 250 g

ZAKŁADY TŁUSZCZOWE „BIELMAR”

Mąka Szymanowska pszenna typ 480, 1 kg POLSKIE MŁYNY

Cukier Biały Diamant 1 kg PFEIFER & LANGEN POLSKA

reklama

Cukier Biały Polski Cukier 1 kg KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA

44 www.hurtidetal.pl
Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023

„Złoty Paragon – Nagroda Kupców Polskich” 2023

PRODUKTY SPOŻYWCZE BIO I EKO

Ocet OCTIM jabłkowy 6% ekologiczny 300 ml OCTIM WYTWÓRNIA OCTU I MUSZTARDY

HELIO Natura

Słonecznik łuskany EKO 150 g

HELIO

MLEKO

BIO... orzechowe 100% orzechów 360 g

PRIMAVIKA

Mleko Łaciate świeże 2,0%, 1 l SPÓŁDZIELNIA MLECZARSKA „MLEKPOL” W

Mleko Polskie 3,2% tłuszczu 1 l SPÓŁDZIELNIA MLECZARSKA

MLEKOVITA

reklama

Mleko łowickie UHT 3,2% tłuszczu 1 l OKRĘGOWA SPÓŁDZIELNIA MLECZARSKA W ŁOWICZU

46 www.hurtidetal.pl
GRAJEWIE Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023

„Złoty Paragon – Nagroda Kupców Polskich” 2023

NAPOJE MLECZNE

Actimel Kids o smaku truskawkowo-bananowym

400 g (4 x 100 g)

DANONE

Kefir Krasnystaw butelka 420 g

OKRĘGOWA SPÓŁDZIELNIA

MLECZARSKA

W KRASNYMSTAWIE

JOGURTY I DESERY MLECZNE

Maślanka Mrągowska truskawkowa 1 l

SPÓŁDZIELNIA

MLECZARSKA „MLEKPOL”

W GRAJEWIE

Zott Jogobella 8 Zbóż o smaku truskawkowym 200 g

ZOTT POLSKA

Jogurt pitny Skyr waniliowy

330 ml

OKRĘGOWA SPÓŁDZIELNIA

MLECZARSKA W PIĄTNICY

Jogurt naturalny typ grecki

400 g

OKRĘGOWA SPÓŁDZIELNIA

MLECZARSKA W ŁOWICZU

48 www.hurtidetal.pl
Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023
reklama

„Złoty Paragon – Nagroda Kupców Polskich” 2023

50 www.hurtidetal.pl

„Złoty Paragon – Nagroda Kupców Polskich” 2023

LODY IMPULSOWE

KAKTUS BOOM 46 ml

FRONERI POLSKA

Lody Koral Ekipa o smaku cytrynowym 50 ml

PRZEDSIĘBIORSTWO

PRODUKCJI LODÓW

KORAL

LODY FAMILIJNE

Twister Phoenix 70 ml

UNILEVER POLSKA

Lody GRYCAN bakaliowe 1100 ml

LODZIARNIE FIRMOWE

Lody Koktajlowe Koral Krówka-Kukułka 400 ml

PRZEDSIĘBIORSTWO

PRODUKCJI LODÓW

KORAL

ZIELONA BUDKA Słony Karmel 1 l

FRONERI POLSKA

52 www.hurtidetal.pl
Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023
reklama
ZAMÓW JUŻ DZIŚ NIEZAPOMNIANY SMAK, TRADYCYJNIE. social media prasa reklama zewnętrzna internet Wsparcie komunikacyjne ZAMÓW JUŻ DZIŚ Nagroda Kupców Polskich oty Parago 2023

„Złoty Paragon – Nagroda Kupców Polskich” 2023

SERKI KANAPKOWE, SAŁATKOWE

Serek Wiejski naturalny Piątnica 200 g

OKRĘGOWA SPÓŁDZIELNIA MLECZARSKA

W PIĄTNICY

Serek śmietankowy Łaciaty z cebulą i szczypiorkiem 135 g

SPÓŁDZIELNIA MLECZARSKA

„MLEKPOL” W GRAJEWIE

SERY PLEŚNIOWE I TOPIONE

Twarożek kanapkowosernikowy

Mój Ulubiony 200 g

SPÓŁDZIELNIA

DOSTAWCÓW MLEKA W WIELUNIU

NaTurek Camembert Naturalny 120 g

MLECZARNIA TUREK

Ser topiony plastry Gouda bez laktozy 130 g

SERTOP

Lactima Gouda ser topiony w plasterkach 130 g

LACTIMA

54 www.hurtidetal.pl
Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023
Produkt wyrózniony 2023 www.sertop.pl Dziękujemy kupcom za zaufanie i oddane głosy
reklama

„Złoty Paragon – Nagroda Kupców Polskich” 2023

SERY ŻÓŁTE TWARDE

Ser Gouda w plastrach 150 g

SPÓŁDZIELNIA MLECZARSKA „MLEKPOL” W GRAJEWIE

Sierpc Ser Królewski plastry 135 g

OKRĘGOWA SPÓŁDZIELNIA

MLECZARSKA W SIERPCU

MASŁA

Ser żółty Radamer marki Serenada 135 g SPÓŁDZIELNIA MLECZARSKA SPOMLEK

MLEKOVITA Masło Polskie ekstra 82% tłuszczu 200 g

SPÓŁDZIELNIA MLECZARSKA MLEKOVITA

Masło Ekstra Łaciate 83% tł. 200 g

SPÓŁDZIELNIA MLECZARSKA

„MLEKPOL” W GRAJEWIE

Masło łowickie ekstra 82% tł. 200 g

OKRĘGOWA SPÓŁDZIELNIA

MLECZARSKA W ŁOWICZU

56 www.hurtidetal.pl
Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023

Kasia 250 g UPFIELD POLSKA

„Złoty Paragon – Nagroda Kupców Polskich” 2023

MARGARYNY I MIKSY

Śniadaniowa Klasyczna 450 g

ZAKŁADY TŁUSZCZOWE „BIELMAR”

OLIWY

Mix Łaciaty 200 g

SPÓŁDZIELNIA MLECZARSKA „MLEKPOL” W GRAJEWIE

BASSO Oliwa extra vergine 500 ml

ITALMEX

reklama

58 www.hurtidetal.pl
Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023

„Złoty Paragon – Nagroda Kupców Polskich” 2023

OLEJE

Olej Wielkopolski rzepakowy 100%, 1 l PRINCES

WĘDLINY – PRZEKĄSKI

Sokołów KABANOSY POLSKIE 100 g SOKOŁÓW

Kabanosy drobiowo-wieprzowe Duda Nasze Polskie 95 g ZAKŁADY MIĘSNE SILESIA

60 www.hurtidetal.pl
Olej Polski rzepakowy 1 l KOMAGRA Olej rzepakowy Rapso 0,75 l VOG POLSKA
Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023
FOODS B.V. Dolina Dobra Parówki Dobre 200 g GOODVALLEY
Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023
reklama reklama Nagroda Kupców Polskich łoty Parago 2023

„Złoty Paragon – Nagroda Kupców Polskich” 2023

WĘDLINY KONFEKCJONOWANE

Polanki Klasyczne 225 g

ZAKŁAD PRZETWÓRSTWA MIĘSNEGO „JBB”

IMPORT-EKSPORT JÓZEF BAŁDYGA

Sokoliki Mini

Paróweczki z szynki 140 g

SOKOŁÓW

WĘDLINY PREMIUM

INDYKPOLKI

Kiełbaski z piersią indyka 180 g

INDYKPOL

Wędzonka z podlaskiej wędzarni 1,5 kg

SOKOŁÓW

Szynka w siatce Łukowskie Smaki

ZAKŁADY MIĘSNE ŁUKÓW

Szynka z Wadowic DOBROWOLSCY

62 www.hurtidetal.pl
Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023
reklama
N a groda Kolegium Redakcyjneg o łoty Parago 2023 Produkt wyrózniony 2023

„Złoty Paragon – Nagroda Kupców Polskich” 2023

PASZTETY

Pasztet Podlaski drobiowy Drosed 155 g DROSED

Pasztet firmowy w puszce metalowej 160 g

PROFI

RYBY I PRZETWORY RYBNE

Pasztet Mazowiecki 460 g ZAKŁADY MIĘSNE ŁUKÓW

Superpolędwica z Dorsza ABRAMCZYK

reklama

Graal Filety z makreli w sosie pomidorowym 170 g

GRAAL

Łosoś wędzony w kremie 80 g

SUEMPOL

64 www.hurtidetal.pl
Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023

„Złoty Paragon – Nagroda Kupców Polskich” 2023

PRODUKTY CZEKOLADOWE PACZKOWANE

66 www.hurtidetal.pl
M&M’s Peanut 150 g MARS POLSKA Grześki Tyci w czekoladzie deserowej 120 g COLIAN
Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023
Michałki z Wawelu białe 245 g WAWEL

„Złoty Paragon – Nagroda Kupców Polskich” 2023

PRALINY I BOMBONIERKI

68 www.hurtidetal.pl
Kasztanki bombonierka 330 g WAWEL Jeżyki Coolki Milk 140,4 g COLIAN
Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023
Ptasie Mleczko® Waniliowe 360 g LOTTE WEDEL
Nagroda Kupców Polskich łoty Parago 2023

„Złoty Paragon – Nagroda Kupców Polskich” 2023

CZEKOLADY W TABLICZKACH

Milka Alpine Milk 100 g MONDELEZ POLSKA

Czekolada Mocno Mleczna z wizerunkiem Minionka LOTTE WEDEL

SŁODYCZE NIECZEKOLADOWE

Czekolada Gorzka Premium 70% cocoa karmel i sól morska

WAWEL

HARIBO Phantasia 175 g HARIBO

Familijne Gofrowe BLACKcoco 140 g COLIAN

Cukierki Sour Madness 60 g ZPH ARGO

70 www.hurtidetal.pl
Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023
Nagroda Kupców Polskich łoty Parago 2023

„Złoty Paragon – Nagroda Kupców Polskich” 2023

CIASTKA

Jeżyki Słony Karmel 140 g COLIAN

Snickers® 50 g MARS POLSKA

Milka Pieguski Choco 135 g

MONDELEZ POLSKA

BATONY I WAFELKI

Katarzynki® w czekoladzie deserowej 56 g

FABRYKA CUKIERNICZA

KOPERNIK

Góralki TOP z czekoladą 40 g I.D.C. POLONIA

ETi Dare Wafel w ciemnej czekoladzie 50 g

ETI EUROPEAN FOOD INDUSTRIES

74 www.hurtidetal.pl
Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023
N a groda Kolegium Redakcyjneg o łoty Parago 2023

„Złoty Paragon – Nagroda Kupców Polskich” 2023

PRZEKĄSKI SŁONE

76 www.hurtidetal.pl
Pieczone chlebowe krążki Bruschette Maretti PIZZA 70 g ITALMEX
Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023
Obwarzanki Bublini 375 g SOFIO Chipsy Lay’s Zielona Cebulka 140 g FRITO LAY POLAND

„Złoty Paragon – Nagroda Kupców Polskich” 2023

PRODUKTY IMPULSOWE SPOŻYWCZE

Chupa Chups Classic Strawberry

PERFETTI VAN MELLE POLSKA

Guma do żucia Wrigley’s Orbit Spearmint 10 MARS POLSKA

KARMY DLA ZWIERZĄT

MAOAM Bloxx 110 g

HARIBO

Mokra karma dla psa Rafi z dziczyzną 400 g

DNP

reklama

Pedigree® Rodeo™ z wołowiną 123 g MARS POLSKA

TEO® pełnoporcjowa karma sucha dla dorosłych kotów bogata w wołowinę 400 g PUPIL FOODS

78 www.hurtidetal.pl
Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023
Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023

!Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

!Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

!Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia26 października 1982 r.o wychowaniu w trzeźwości)

PIWA SMAKOWE I BEZALKOHOLOWE

Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia26 października 1982 r.o wychowaniu w trzeźwości)

!
!

!Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

„Złoty Paragon – Nagroda Kupców Polskich” 2023

KOSMETYKI I ARTYKUŁY HIGIENICZNE

Colgate Advanced White Charcoal 100 ml COLGATE-PALMOLIVE (POLAND)

Bobini Baby Chusteczki nawilżane – hypoalergiczne 60 sztuk

GLOBAL COSMED GROUP

ŚRODKI DO MYCIA NACZYŃ

MEDISEPT Spray do dezynfekcji powierzchni zapach Papaya 500 ml

MEDISEPT

Ludwik Płyn do mycia naczyń miętowy 900 g GRUPA INCO

Somat Excellence 51 sztuk HENKEL POLSKA

DIX Apple Żel do mycia naczyń 500 ml GOLD DROP

reklama

88 www.hurtidetal.pl
Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023
Produkt wyrózniony 2023

„Złoty Paragon – Nagroda Kupców Polskich” 2023

ŚRODKI DO PRANIA

90 www.hurtidetal.pl
Ariel PODS®+ Extra Clean Power 30 sztuk PROCTER & GAMBLE DS POLSKA Bobini Baby Płyn do prania ubranek 1,8 l GLOBAL COSMED GROUP
Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023
Perwoll Renew Caps Color 28 sztuk HENKEL POLSKA
Produkt wyrózniony 2023 Nagroda Kupców Polskich
2023
oty Parago

„Złoty Paragon – Nagroda Kupców Polskich” 2023

ŚRODKI DO PŁUKANIA

Płyn

płukania Silan Aromatherapy

Magic Magnolia 800 ml HENKEL

Sofin Complete Care & Freshness

Fresh Morning 1,8 l GLOBAL

92 www.hurtidetal.pl
do POLSKA COSMED GROUP
Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023
Lenor Spring Awakening 1,8 l PROCTER & GAMBLE DS POLSKA

„Złoty Paragon – Nagroda Kupców Polskich” 2023

ŚRODKI CHEMICZNE CZYSZCZĄCE I ODŚWIEŻAJĄCE

94 www.hurtidetal.pl
Kret Żel do WC Multi Action 750 g GLOBAL COSMED GROUP Płyn do czyszczenia z octem Uniwersalny + Kuchnia 750 ml GOLD DROP
Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023
AJAX płyn uniwersalny Floral Fiesta Konwalie 1 l COLGATE-PALMOLIVE (POLAND)

„Złoty Paragon – Nagroda Kupców Polskich” 2023

BATERIE

96 www.hurtidetal.pl
Baterie alkaliczne Duracell AA 4 sztuki DURACELL POLAND Baterie alkaliczne Kodak Max Super AA 4 sztuki KODAK
Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023
Baterie VARTA Energy Alkaline AA 4 sztuki VARTA CONSUMER BATTERIES POLAND reklama

„Złoty Paragon – Nagroda Kupców Polskich” 2023

POZOSTAŁE PRODUKTY NON-FOOD

98 www.hurtidetal.pl
Kropelka® Klej błyskawiczny 2 ml BRIPOX Folia aluminiowa z tłoczeniem w gwiazdki rolka 20 m STELLA PACK Jan Niezbędny Worki Magnum Flex & Strong 60 l, 10 sztuk
Produkt wyrózniony 2023 Produkt wyrózniony 2023
SARANTIS POLSKA reklama Produkt wyrózniony 2023

!Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

N a groda Kolegium Redakcyjneg o łoty Parago 2023

Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

!

Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia

26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia

26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

!
!

!Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

Cooles SlimDeck PRO A

Duda Szynka Drobiowa Wędzona Nasze polskie!

100% polski kurczak 200 g

ZAKŁADY MIĘSNE SILESIA

KING INVERTER DPT

System Rekomendacji by Asseco dla branży FMCG ASSECO BUSINESS SOLUTIONS

106 www.hurtidetal.pl
2023
„Złoty Paragon
Nagroda Kupców Polskich”
NEXTO DISPLAY MAGO
IGLOO
MODERN EXPO
TECHNOLOGIE N a groda Kolegiu łoty P 2023 N a groda Kolegium Redakcyjneg o łoty Parago 2023 N a groda Kolegium Redakcyjneg o łoty Parago 2023
NAGRODY KOLEGIUM REDAKCYJNEGO NOWOCZESNE
N a groda Kolegium Redakcyjneg o łoty Parago 2023 N a groda Kolegium Redakcyjneg o łoty Parago 2023 ENERGOOSZCZĘDNE REGAŁY CHŁODNICZE W KLASIE EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ! B D E F G N a groda Kolegium Redakcyjneg o łoty Parago 2023

LIDER HANDLU I DYSTRYBUCJI

ŻABKA POLSKA

Za dynamiczny rozwój sieci sklepów Żabka, znaczący wpływ na rozwój sektora FMCG oraz wyznaczanie trendów w formacie handlowym convenience

DINO POLSKA

Za dynamiczny rozwój sieci sklepów Dino oraz znaczący wpływ na rozwój sektora FMCG w Polsce

STOKROTKA

Za dynamiczny rozwój sieci sklepów Stokrotka oraz znaczący wpływ na rozwój sektora FMCG w Polsce

JERONIMO MARTINS POLSKA

Za dynamiczny rozwój sieci sklepów Biedronka oraz znaczący wpływ na rozwój sektora FMCG w Polsce

LIDL POLSKA

Za dynamiczny rozwój sieci sklepów LIDL POLSKA oraz znaczący wpływ na rozwój sektora FMCG w Polsce

NETTO

Za dynamiczny rozwój sieci sklepów Netto oraz znaczący wpływ na rozwój sektora FMCG w Polsce

PPHU SPECJAŁ

Za dynamiczny rozwój sieci franczyzowej w ramach Grupy Kapitałowej Specjał, oraz znaczący wpływ na rozwój sektora FMCG w Polsce

GRUPA EUROCASH

Za dynamiczny rozwój działalności handlowej oraz znaczący wpływ na rozwój sektora FMCG

www.hurtidetal.pl 107 „Złoty
– Nagroda
2023
Paragon
Kupców Polskich”
N a groda Kolegium Redakcyjneg o łoty Parago 2023

PILOT INTERNATIONAL

Za dynamiczny rozwój biznesu

i sukcesy w sektorze międzynarodowej

dystrybucji produktów FMCG

BRAND DISTRIBUTION

Za dynamiczny rozwój biznesu

i sukcesy w sektorze międzynarodowej

dystrybucji produktów FMCG

NAGRODY SPECJALNE

FOODWELL

Za efektowny rebranding marki Bakalland

SIG

Za działania w zakresie zrównoważonego rozwoju poprzez wprowadzenie pierwszej w Polsce zakrętki SIG DomeCap przytwierdzonej do opakowania kartonowego SIG Dome

GRUPA MASPEX

Za aktywne działania w zakresie zrównoważonego rozwoju w sektorze spożywczym poprzez pionierskie zastosowanie zakrętki SIG DomeCap przytwierdzonej do opakowania kartonowego soków Tymbark

STOWARZYSZENIA POLSKA WÓDKA /PVA/

Za aktywne działania w zakresie promocji – w Polsce i na świecie – wartości związanych z historią i tradycją chronionego oznaczenia geograficznego Polska Wódka/Polish Vodka

108 www.hurtidetal.pl „Złoty
– Nagroda
2023
Paragon
Kupców Polskich”
N a groda
o łoty Parago 2023 FOTOGALERIA
NA
Kolegium Redakcyjneg
Z WYDARZENIA DOSTĘPNA JEST
PORTALACH: ZLOTYPARAGON.PL HURTIDETAL.PL WIADOMOSCISPOZYWCZE.PL
www.hurtidetal.pl 109
„Złoty Paragon – Nagroda Kupców Polskich” 2023
110 www.hurtidetal.pl
„Złoty Paragon – Nagroda Kupców Polskich” 2023

Twój krok ku zeroemisyjności

Bez warstwy aluminium

Niski ślad węglowy opakowania

Wysoki udzial surowców odnawialnych

W pełni recyklowalne

siz.biz

Handel owocami jagodowymi

Handel owocami jagodowymi uznawany jest za dochodowy. Wymaga jednak od producentów i handlowców wyższego poziomu zaangażowania, wiedzy oraz czujności, niż w przypadku handlu warzywami i „twardymi” owocami. Sukces w sprzedaży zależy od kilku czynników.

W Polsce w każdym tygodniu, niezależnie od pory roku, kupuje je 20 mln ludzi. W lecie penetracja sięga 98% populacji. Konsumenci dziś postrzegają je jako superowoce. Dla wielu stały się częścią codziennego jadłospisu. Każdego dnia oceniana jest też jakość naszej jagodowej oferty.

Jak powinno wyglądać stoisko?

Ma cieszyć oko i przynosić zyski. Niezbędne są do tego dobrej jakości produkty, ich gwarantowana powtarzalność i szeroka oferta. Dadzą one klientowi komfort regularnych zakupów i pomogą uzyskać atrakcyjny wygląd stoiska. Kolory owoców jagodowych pięknie się dopełniają.

W większych sklepach dobrze jest zlokalizować je tuż przy wejściu, aby klient wcześniej podjął decyzję, że kupi także owoce. W przypadku sklepu typu „labirynt” – należy umiejscowić je na stworzonym dla nich stoisku przy wyjściu, aby klient skusił się jeszcze na „coś” pysznego, a nie kładł ich na spód koszyka. W małych obiektach lub w warzywniakach dobrze jest umieścić owoce jagodowe w miejscu, w którym klient z bliska może im się przyjrzeć, lecz niekoniecznie ma szansę na ich dotykanie. Wszystkie sklepy powinny być wyposażone w mniejsze lub większe lady chłodnicze.

Aby zminimalizować straty ważne jest, przestrzeganie kilku najważniejszych zasad:

• Niezwykle istotne jest utrzymanie ciągu chłodniczego w dostawach.

W przypadku małych sklepików lub stoisk, gdzie właściciele sami zaopatrują się w owoce – warto dołożyć wszelkich starań, aby utrzymać temperaturę zbliżoną choćby do tej, która zwykle panuje w lodówce (+2 do +6 °C). Środek transportu, którym przewożone są owoce jagodowe musi być czysty i wolny od obcych zapachów, gdyż łatwo przejmują one zapachy z otoczenia.

• Optymalną temperaturą przechowywania owoców jagodowych jest +2-4 °C. Jeżeli ciężko jest takie warunki utrzymać lepiej od razu umówić się z dostawcą czy producentem, aby dostarczał towar w temp. +8 °C. Wtedy, po wyłożeniu ich na stoisku, gdzie panuje temperatura pokojowa, nie dojdzie do zjawiska kondensacji pary wodnej na/w opakowaniach. W warunkach wysokiej wilgotności może dochodzić do szybszej utraty jakości zapakowanych owoców.

• Owoce (jeśli tylko to możliwe) należy eksponować w pomieszczeniu klimatyzowanym, a najlepiej zaopatrując się w lady chłodnicze lub podobne urządzenia. Tylko w ten sposób można znacząco przedłużyć czas świeżości owoców, zminimalizować straty, a dodatkowo dać klientowi więcej czasu na spożycie kupionego produktu (wydłużyć shelf-life).

Należy starać się trzymać towar w chłodni lub, jeśli jej nie posiadamy, przynajmniej w zamkniętym, chłodnym pomieszczeniu bez dostępu światła dziennego, ale z wentylacją.

• Owoców jagodowych nie należy składować w sąsiedztwie owoców wydzielających etylen.

Zarówno na stoisku, jak i w magazynie. Dotyczy to zwłaszcza dojrzałych pomidorów, gruszek, jabłek i melonów. Najlepiej przechowywać te owoce w oddzielnym pomieszczeniu.

• Sprzedaż owoców jagodowych powinna odbywać się wyłącznie w opakowaniach jednostkowych.

Są one zbierane ręcznie, często „na jeden dotyk”. Niektóre z nich, jak borówki, mają naturalny woskowy nalot, świadczący o ich wysokiej jakości. Dlatego nie nadają się do sprzedaży „luzem”. Taka metoda powoduje zgniatanie, ocieranie się owoców, co negatywnie wpływa na ich wygląd, jakość oraz trwałość i generuje straty w sklepie. Opakowania jednostkowe chronią owoce przed uszkodzeniami, ograniczając jednocześnie marnowanie żywności.

• Ogólny wygląd stoiska nie gwarantuje sukcesu bez zapewnienia profesjonalnej obsługi.

Sprzedający – często właściciel biznesu lub ktoś z rodziny – powinien zadbać o podstawy jagodowej edukacji. Tu z pomocą najczęściej mogą przychodzić producenci lub dostawcy owoców. Warto o taką pomoc pytać. Klient poczuje się lepiej, jeśli zauważy, że jest obsługiwany przez osobę kompetentną, która ma wiedzę o tym, co sprzedaje i wie, jakie cechy posiadają owoce wysokiej jakości (np. wygląd szypułki w przypadku truskawek, nalot woskowy w przypadku borówek).

• Za każdym owocem stoi człowiek. Jeśli wierzymy w początkowe ogniwa łańcucha wartości, łatwiej będzie nam przekonać do tych superowoców naszych finalnych klientów.

112 www.hurtidetal.pl Artykuł partnera

Wakacyjny niezbędnik– letnia oferta must have

Letnie miesiące rządzą się własnymi prawami. Kiedy żar leje się z nieba sklepowy asortyment wzbogacają dodatkowe ekspozycje typowo wakacyjnych kategorii. Piknik, grill, wakacyjne leniuchowanie czy zwiedzanie – oferta producentów zapewnia produkty idealne i ofertę na każdą okoliczność.

W wakacje na półkach pojawia się więcej napojów, wody i soków, które są niezastąpione do gaszenia pragnienia w gorące letnie wieczory. Produkty fermentowane również zaspokajają pragnienie, orzeźwiają i nawadniają organizm. Ochłody dodadzą też lody,

Kamila Żmijewska

Senior Brand Manager

Froneri Polska

Froneri, jak co roku, przygotowało atrakcyjną ofertę lodowych nowości na nadchodzące lato. Wśród nich pojawił się nowy KAKTUS LAVA – mieszanka sorbetów jabłkowego i wiśniowego z zaskakującą niespodzianką w środku – sosem, który nie zamarza. Druga nowość to pierwsza w historii kanapka od KAKTUSA, która wyróżnia się okrągłym zielonym ciastkiem z logo KAKTUS! Do portfolio lodów Nuii dołączył smak Texan Pecan – kremowe waniliowe lody zakręcone z pysznym karmelowym sosem. Do białej czekolady dodaliśmy karmel, aby nadać jej niepowtarzalny kolor i karmelowy smak. Całości idealnie dopełniają słynne teksańskie orzeszki pekan o maślanym smaku. To idealne połączenie słonego i słodkiego! Wisienką na torcie w naszym portfolio jest nowa Milka na patyku – Milka Butter Cookie. To pyszne lody o smaku waniliowo-maślanym z dodatkiem chrupiących ciasteczek maślanych, otulone oryginalną czekoladą Milka z alpejskiego mleka.

114 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów
reklama FRONERI POLSKA Nuii Texan Pecan KAKTUS Kanapka Monika Książek Redaktor

Schulstad Hot Dog XXL Grillowany

Nowy Schulstad Hot Dog XXL Grillowany, wysokiej jakości bagietka pszenna w rozmiarze XXL, to propozycja na trendy przekąskę. Dzięki „przegrillowaniu”, bagietka posiada charakterystyczny znak grilla. Przygotowanie w warunkach domowych hot doga „jak ze stacji paliw” staje się od teraz niezwykle proste. To propozycja przekąski o dobrych wartościach odżywczych. Bagietka reprezentuje poziom A wg skali Nutri-Score. Schulstad Hot Dog XXL Grillowany to powiększona bagietka z nawiertem pasującym idealnie do kiełbaski lub dużej parówki. Taki format bagietki świetnie nadaje się też do kiełbasek z „grilla”. To szybka i łatwa w przygotowaniu przekąska, zgodna z nurtem „Smart Food”, uwielbiana przez Millenialsów i Generację Z. W czasie kryzysu wracamy do domówek – spotkań towarzyskich „w swoim gronie”, podczas których królują proste przekąski, a część kameralnej imprezy odbywa się w kuchni. Teraz do obowiązkowego menu domówki dołączają hot dogi.

które zdecydowanie przeżywają w tym czasie swój pik sprzedażowy. Wakacje to też czas posiłków na świeżym powietrzu, stąd też niezastąpiona będzie oferta wędlin, mięs, dipów, sosów i przypraw, które są receptą na udanego grilla. Podstawą w żywieniu stają się świeże warzywa i owoce. Do tego ulubione trunki, które umilają letni odpoczynek – i wakacyjny niezbędnik mamy gotowy!

Grill i piknik

Letnia pogoda przede wszystkim sprzyja spożywaniu posiłków na łonie natury.

reklama

W związku z tym na znaczeniu zyskują produkty na grilla oraz takie, które sprawdzą się na pikniku. Jeśli chodzi o tą drugą formę posiłku, istotne jest to, by nie sięgać po produkty, które mogą się popsuć. Odpowiedni jest więc prowiant „suchy”, czyli przede wszystkim kanapki, bułeczki, muffiny czy owsiane ciasteczka. Do tego wędliny, kabanosy i inne przekąski mięsne. W tym przypadku sprawdzają się również pokrojone warzywa np. marchewka, ogórek czy seler naciowy. Z owoców mogą być to m.in. winogrona, jabłka, gruszki, owoce jagodowe, banany czy truskawki.

Natomiast na grilla najczęściej kładziemy kiełbasy, różne rodzaje mięsa oraz warzywa. Według raportu Inquiry „Sezon grillowy 2023” tym roku 6 na 10 Polaków planuje zorganizować imprezę grillową lub wziąć w niej udział u kogoś. Dodatkowo kolejny rok z rzędu osoby organizujące spotkanie przy grillu planują wydać na ten cel więcej niż w poprzednim sezonie. W tym roku ma to związek zwłaszcza ze wzrostem cen produktów spożywczych. W 2021 roku średnia kwota wydawana na ten cel wynosiła 186 zł. Rok później wzrosła do 228 zł. Natomiast w tym roku średnie wydatki na im-

Dorota Grabowska

LANTMÄNNEN UNIBAKE POLAND

Schulstad

Hot Dog XXL Grillowany

Schulstad Premium Boston Burger Buns

SM MLEKPOL

Mlekpol Mozzarella w plastrach 150 g

Mlekpol Ayran 330 ml

Kierownik Działu Marketingu

SM Mlekpol

W okresie wakacyjnym obserwujemy większe zainteresowanie produktami fermentowanymi, ponieważ tego typu wyroby orzeźwiają, a także nawadniają organizm. Wśród konsumenckich faworytów znajdują się jogurty pitne, kefiry oraz maślanki. Latem dodatkowo rośnie sprzedaż mleka zsiadłego i chłodnika warzywnego pod marką Mlekpol 380 g, jak również chłodnika Sokólskiego 400 g. Są one spożywane jako lekkie dodatki do obiadu lub jako samodzielny posiłek. W odpowiedzi na sezonowe zapotrzebowanie na wyroby z tej kategorii niedawno wprowadziliśmy na rynek kolejny fermentowany produkt – Ayran. To wywodzący się z Turcji napój jogurtowy z dodatkiem soli, który pasuje do dań z grilla czy kebabu. Może być też doskonałą przekąską w podróży lub w pracy. Nie dość, że przynosi ulgę w ciepłe dni, to jeszcze dostarcza organizmowi mnóstwo składników odżywczych.

118 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów

Bułka Premium do burgera z dwukolorową posypką z siemienia lnianego i sezamu

Delikatna i miękka w środku z BŁYSZCZĄCĄ złotobrązową skórką

DO BURGERÓW SCHULSTAD

N a groda Kolegium Redakcyjneg o łoty Parago 2023 Kontakt: Lantmannenn Unibake Poland Sp. z o.o., Stanisławów Pierwszy, ul. Strużańska 10, 05-126 Nieporęt; tel. + 48 22 772 42 54, email: biuro@lantmannen.com; www.lantmannenunibake.pl ODKRYJ PEŁNIĘ
NOWYMI BUŁKAMI DO BURGERÓW Wsparcie marketingowe ZADBAJ
OFERTY
BUŁEK
SMAKU Z
O SZEROKI WYBÓR
PREMIUM

!Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

!Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

Alkohole w letnim wydaniu

Wakacyjne posiłki urozmaicają letnie trunki zarówno z alkoholem, jak i bez. „Lato przynosi ze sobą atmosferę relaksu i beztroski. Długie, słoneczne dni i przyjemnie ciepłe noce tworzą idealne warunki do eksploracji nowych smaków i doznań kulinarnych. W ostatnich latach na rynku alkoholi obserwujemy większy ruch – ludzie coraz częściej sięgają po bardziej wyrafinowane trunki. Gin, rum i whisky, również jako składniki koktajli, stają się prawdziwymi hitami wakacyjnych spotkań. Z najnowszych danych NielsenIQ wynika, że sprzedaż rumu i ginu znacząco wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat” – mówi Aleksandra Kossowska, Specjalista ds. komunikacji w Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego. Oprócz tego rozwija się zainteresowanie polskimi alkoholami regionalnymi. Okowity, nalewki, czy wódki z małych destylarni zdobywają coraz szersze grono entuzjastów. Co ciekawe, popularność zdobywają nie tylko same alkohole. „Zauważalny jest trend eksperymentowania z miksologią, czyli sztuką tworzenia koktajli, który przyciąga wielu

kreatywnych poszukiwaczy nowych smaków. A do tego dochodzi jeszcze pairing, czyli umiejętność dopasowywania koktajli do potraw i innych napojów. Czyż nie brzmi to jak idealny plan na letnie popołudnie? Co bowiem może być lepsze, niż celebrowanie tych chwil z kieliszkiem pysznego, orzeźwiającego koktajlu w ręku? Nawet wspomniane wyżej mocne trunki, takie jak gin, whisky, rum czy wódka, mogą zostać przekształcone w subtelną, letnią symfonię smaków” – zaznacza Aleksandra Kossowska.

Polacy są coraz bardziej wymagający, jeśli chodzi o alkohole. Pijemy mniej, ale lepiej i ten trend utrzymuje się już od jakiegoś czasu. Degustujemy chętnie produkty z półki premium, wyrabiamy sobie smaki. Latem możemy stworzyć z nich świetne, orzeźwiające, lekkie koktajle, wciąż wyczuwając ulubiony aromat.

Koktajle na mocnej bazie1

Gin – ten intensywnie smakujący trunek święci ostatnimi czasy prawdziwe triumfy. Jak wynika z raportu Insight Analyst w NielsenIQ, w ostatnich latach gin odnotował dwucyfrowy wzrost. To sytuuje go jako jedną z najszybciej rozwijających się kategorii w branży alkoholowej.

Badania firmy GfK także wskazują na rosnące zainteresowanie Polaków ginem. Kon-

sumenci w różnym wieku, zarówno w grupie 25-35 lat, jak i w grupie 36-55 lat, coraz częściej sięgają po ten rodzaj alkoholu. Gin cieszy się równie dużą popularnością wśród kobiet, jak i mężczyzn.

Klasyka gatunku, Gin & Tonic, potrafi zaskoczyć. Połączenie ginu z tonikiem, podane w szklance wypełnionej lodem, może być jeszcze bardziej orzeźwiające z dodatkiem plasterków ogórka i liści mięty.

Whisky kontynuuje swoją imponującą karierę, zdobywając coraz więcej zwolenników. „Gdy nasze podniebienie zaczyna pragnąć czegoś więcej niż popularne marki, możemy zacząć rozważać odkrywanie nieco bardziej egzotycznych aromatów... Być może dzięki naukowcom z Uniwersytetu Heriot-Watt w Edynburgu już wkrótce uda nam się poznać smak whisky sprzed 200 lat. To będzie prawdziwa uczta dla podniebień koneserów tego złotego trunku” – mówi Aleksandra Kossowska z ZP PPS.

Whisky to alkohol, który rzadko kojarzy się z letnimi koktajlami, jednak Whisky Lemonade potrafi zaskoczyć. W szklance z lodem, połączenie whisky z lemoniadą, dekorowane plasterkiem cytryny lub miętą, daje efekt orzeźwienia i lekkości.

Rum – według badania firmy badawczej GfK, także ten alkohol zyskuje na popular-

Jakie produkty Polacy kupują na grilla?

124 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów
reklama
1źródło: Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy
Pytanie wielokrotnego wyboru kiełbasa 87% pieczywo 72% piwo 72% mięso (świeże) 62% warzywa (świeże) 50% mięso (marynowane i przyprawione) 44% napoje bezalkoholowe 41% jednorazowe sztućce, talerzyki, itp. 32% ziemniaki 28% wódka 27% owoce 23% wino 19% słodycze 18% ryba 16% przetwory warzywne 11% gotowe ciasta 8%
Dane: Raport Inquiry „Sezon grillowy 2023”, ankieta internetowa, N=606, kwiecień 2023 r.

!Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia26 października 1982 r.o wychowaniu w trzeźwości)

Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia26 października 1982 r.o wychowaniu w trzeźwości)

!
!

!Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

!Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

!Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi. (Ustawa z dnia26 października 1982 r.o wychowaniu w trzeźwości)

!

!Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

Grupa Maspex

Latem, kiedy rozpoczyna się sezon na wakacyjne podróże, piesze czy rowerowe wycieczki polecamy linię naszych musów od Tymbarku. W portfolio marki znajdziemy musy owocowe, warzywne, egzotyczne, na drugie śniadanie oraz nowość – Musly. Musly to połączenie zbóż i owoców zamknięte w opakowaniu o pojemności 170 g. Doskonale sprawdzi się jako sposób na nagły głód lub jako pożywna przekąska w ciągu dnia. Dla dzieci polecamy musy od Kubusia, które nie tylko świetnie smakują, ale też stanowią pyszną owocowo-warzywną porcję. Najmłodsi sympatycy przekąsek mogą spróbować linii Kubuś Baby pełnej smacznych połączeń, dla starszych polecamy linię Drugie Śniadanie. Musy z prostym składem stanowią wygodną przekąskę, którą można zapakować do torby czy plecaka, sprawdzą się podczas górskich wycieczek, rowerowych pikników czy letniego odpoczynku nad morzem.

prowadzi do dalszego wzrostu cen i w konsekwencji – spadku popytu ze strony konsumentów. Z tego powodu obserwujemy kontynuację trendu kurczenia się rynku, co widać bardzo wyraźnie po pierwszych miesiącach tego roku. Sytuacja cały czas, pod wieloma względami, pozostaje niepewna i niestabilna, co dodatkowo utrudnia prognozowanie. Mamy jednak nadzieję, że pogoda

oraz wakacyjne nastroje miłośników złotego trunku będą sprzyjały konsumpcji piwa i rynek powoli będzie powracał do normalności, po długich okresach ograniczeń związanych z pandemią” – mówi Bartłomiej Morzycki, Dyrektor Generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie. Wśród trendów na rynku piw z jednej strony widać powrót do dobrego, rzemieślniczego piwa i różnorodnej oferty. Ostatnie miesiące pokazuję konsumencki powrót do klasyki. Potwierdza to badanie zrealizowane na przełomie 2022 i 2023 roku wśród członków społeczności birofilia.org 2 – aż 49% ankietowych wskazało w odpowiedziach powrót do tradycyjnych stylów jako jeden z dominujących trendów w branży piwnej w ubiegłym roku. Nadchodzący sezon będzie więc z pewnością obfitował w piwne klasyki.

Z drugiej strony na sezon letni producenci przygotowują wiele nowości, które także są dobrze przyjmowane na rynku. „Przewidujemy, że w sezonie letnim królować będą smak, orzeźwienie oraz trend NoLo (zbitek słów no alcohol, low alcohol)

Tymbark

132 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów
reklama GRUPA MASPEX Musly ryż, płatki owsiane, jabłko, banan, aronia, wiśnia, jogurt Tymbark Musly kasza jaglana, płatki owsiane, mango, brzoskwinia, jabłko, banan, dynia, marakuja Tymbark Musly kasza manna, płatki owsiane, jabłko, banan, owoce leśne
46 7 woda czysta Inne (wody smakowe, syropy, napoje funkcjonalne i izotoniczne) 3 herbaty mrożone 8 napoje niegazowane 6 napoje energetyzujące 6 soki, nektary 24 napoje gazowane Napoje bezalkoholowe – sprzedaż wolumenowa (%) Dane:
kioskami,
2źródło: https://birofilia.org/historie/piwne-podsumowanie-2022.html
CMR, sklepy małoformatowe do 300 mkw. z salonikami i
2022 r.

Nowość! Napoje Zbyszko 3style Połączenie owocowości ze zwariowanym światem nastolatków. Nowość Zbyszko 3style – gazowany napój dedykowany młodym ludziom, który idealnie wpisuje się w ich świat. Nietuzinkowa grafika, wyjątkowe smaki, poręczne opakowanie, to wszystko sygnowane logo Zbyszko i znaną konsumentom z dotychczasowych napojów cyfrą „3”. Freestyle to spontaniczność, energia, radość, zabawa, chillout, czyli dokładnie to, czym żyją młodzi ludzie. Produkty dostępne są w designerskiej butelce 400 ml, w trzech unikalnych, mocno owocowych smakach: truskawka-kiwi, mango-marakuja, winogrono-dragon fruit. Napoje Zbyszko 3style oparte są o 20% zawartość soków, nie zawierają substancji konserwujących. Zbyszko 3majmy się razem!

i piwosze – tak jak w latach poprzednich –rozsmakują się w piwach bezalkoholowych. To właśnie ten segment uratował rynek przed spadkiem wolumenowym w 2022 roku, a jego sprzedaż przekroczyła 1,3 mld zł. Niekwestionowanymi liderami tej kategorii były bezalkoholowe specjalności oraz bezalkoholowy smakowy lager, które mają w sobie to, czego poszukują w sezonie letnim konsumenci – wyjątkowy smak piwa i orzeźwienie, ale bez zawartości procentów” – przyznaje Bartłomiej Morzycki.

Napoje gazowane i wody najczęściej

gaszą pragnienie

Wśród letnich kategorii z pewnością nie należy zapominać o napojach. Nawodnienie latem to podstawa dlatego ich spożycie rośnie. Co prawda cała kategoria mierzy się w ostatnim czasie z wieloma wyzwaniami ale zbliżający się sezon może zapewnić odbicie kategorii.

Jak przyznaje Tomasz Rydzewski, Analityk danych sprzedażowych w CMR, ostatnie 2-3 lata były jednym z trudniejszych okresów dla producentów napojowych, sklepów prowadzących ich sprzedaż, jak również klientów. „Pandemia koronawirusa, wprowadzenie opłaty cukrowej z początkiem 2021 roku, rosnący ceny, również te inflacyjne w ostatnim roku oraz słabnąca konsumpcja nie wpłynęły pozytywnie na trendy sprzedaży napojów. Na przestrzeni dwóch lat (rok 2022 vs rok 2020) obserwujemy spadek sprzedaży wolumenowej napojów bezalkoholowych w małym formacie o 5%, przy drastycznie rosnących cenach średnio aż o 34% (z poziomu 3,01 zł do 4,04 zł za litr). Najmocniej w tym okresie ucierpiały m.in. napoje gazowane, których spadki wolumenowe w roku 2022

względem roku 2020 osiągnęły odpowiednio 17%, przy rekordowych wzrostach cen za litr +57% (z poziomu 3,52 zł do 5,54 zł za litr)” – mówi analityk.

Napoje gazowane są najważniejszą kategorią napojową dla sklepów małego formatu pod kątem wartości i według CMR odpowiadają za 34% sprzedaży wszystkich napojów bezalkoholowych. W przypadku udziałów wolumenowych największe znaczenie ma woda – 46%.

Dostępność tej kategorii jest szeroka, ponieważ napoje gazowane znajdziemy niemal w każdym sklepie małoformatowym (dokład-

Z serii Serowe Hity – serki w plasterkach z Mozzarellą Lactima

Mozzarella to wyjątkowo uniwersalny ser. Ze względu na oryginalny smak i właściwości ma ogromny potencjał kulinarny i szerokie zastosowanie w gastronomii. Sprawdza się na kanapkach, w sałatkach, a także jako składnik zapiekanek czy sosów. Warto mieć sery tego typu w lodówce, gdy chcemy stworzyć pyszne przekąski lub wzbogacić dania główne. Ser topiony w plasterkach z Mozzarellą marki Lactima to produkt, który charakteryzuje się delikatnym mlecznym smakiem oraz dobrą topliwością – tak pożądaną przy przygotowywaniu pizzy, zapiekanek czy tostów. Plasterki z Mozzarellą wyśmienicie nadają się do zapiekania. Łatwość użytkowania zapewnia poręczne opakowanie typu otwórz/ zamknij. Dostępne w opakowaniu 130 g oraz 200 g. Lactima po siada najbardziej zróżnicowaną ofertę serów topionych na rynku pod względem różnorodności smaków i form podania. Dzięki bardzo dobrej dystrybucji produkty są dostępne na terenie całego kraju. Więcej na: www.lactima.pl

134 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów
reklama HELIO Popcorn Butter Popcorn Salted

„Herbapol-Lublin”

Napoje przygotowane na bazie syropów Herbapolu są idealną propozycją na lato. Zapewniają orzeźwienie, gaszą pragnienie, a dzięki różnorodności ciekawych smaków, każdy może znaleźć swój ulubiony wariant. Nasze syropy są suplementami diety i zawierają witaminy i cynk. Szczególnie warto zwrócić uwagę na naszą wyjątkową tegoroczną nowość, jaką jest syrop o smaku Oranżady, czyli kultowego napoju, który jak żaden inny, kojarzy się z najpiękniejszymi wspomnieniami z wakacji. Teraz jego jedynym w swoim rodzaju smakiem można się cieszyć już po kilku chwilach. Oczywiście najlepszy efekt osiągniemy, przygotowując napój o smaku Oranżady z wykorzystaniem wody gazowanej. Niesłabnącą popularnością cieszą się też nasze inne sezonowe warianty smakowe: Mango z ananasem, Kiwi, Pomarańcza, Arbuz z miętą, Rabarbar z truskawką i Cytryna Lemoniadowa. Wielkim atutem wszystkich naszych syropów jest ich wydajność – z jednej butelki można przygotować aż 21 szklanek orzeźwiającego napoju. To świetna propozycja dla całej rodziny czy też na wakacyjne spotkania w większym gronie.

nie w 99% sklepów), a na półce znajduje się średnio aż 46 różnych produktów tej kategorii. Najczęściej występują one w butelkach pet (66% udział w liczbie opakowań) oraz w puszkach (28% udział). Cztery pojemności odpowiadają za ok. 70% sprzedaży opakowań z zakupem napojów gazowanych, są to odpo-

wiednio: 330 ml, 850 ml, 1500 ml oraz 500 ml. Konsumenci chętniej sięgają po napoje typu cola (64% udział w wolumenie sprzedaży) niż po napoje owocowe, oranżady czy toniki (razem 36% udział).

Sprzedaż napojów gazowanych silnie zdominowana jest przez dwóch producentów. Według CMR, firmy Coca Cola (marki m.in. Coca Cola, Fanta, Sprite, Kinley) oraz PepsiCo (marki Pepsi, Mirinda, 7Up, Mountain Dew) posiadają łącznie ok. 83% udziałów w wartości sprzedaży. Kolejni gracze Colian, Zbyszko, Suntory odpowiadają za 11% rynku, a pozostałe 6% rozproszone jest pośród ponad 100 innych graczy.

„W 2022 roku na rynku pojawiło się sporo napojowych nowości, w segmencie tych gazowanych zaraportowano 23 takie produkty z dystrybucją numeryczną min. 10%.

„HERBAPOL-LUBLIN”

Cukierki czyszczące język o smaku miętowym

herbaLOVE – Herbata biała, melon i nasiona konopi

MARS POLSKA

Baton lodowy Snickers Ice Cream

Snickers Ice Cream

Magdalena Florczak

Kierowniczka Marki

Mars Polska

Ostatnie lata pokazują, że polscy konsumenci coraz częściej sięgają po lody – ich spożycie w ostatniej dekadzie znacząco urosło. Wiodącymi formatami są lody impulsowe, które odnotowują dwucyfrowe wzrosty, oraz lody familijne i multipacki. Najbardziej lubiane i popularne są lody na patyku oraz rożki. Te dwa formaty wyprzedzają tuby i kanapki. Największy wzrost wolumenu obserwujemy jednak w batonach/ pralinach, a portfolio Mars Wrigley miało w tym wzroście znaczący udział. Nasze kultowe marki to spełniona obietnica, którą konsumenci znajdą nie tylko w Snickersie na patyku czy rożku M&M’s. Najwyższa jakość to również batony lodowe, które gwarantują pełnię smaku już od pierwszego kęsa. W tym sezonie polscy konsumenci w sklepach znajdą batony Snickers, Snickers Creamy, Snickers Crisp, Bounty i Twix, a dla lubiących się dzielić, proponujemy multipacki Snickers, Mars i Bounty.

136 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów
reklama

Wiesław Brzozowy

Dyrektor Handlowy

Fieldstone Investments II

Borówki mają w lecie 27 mln konsumentów. Podobnie maliny i truskawki. Jeżyny, jagoda kamczacka i minikiwi – po 7 mln. Do tego całoroczna oferta aronii, rokitnika czy żurawiny. Popyt na wszystkie rośnie, a pandemia tylko przyśpieszyła ten trend. To najzdrowsze owoce i jedne z bardziej wartościowych produktów na świecie. Były jednymi z pierwszych opisanych jako superowoce, o wybitnych walorach prozdrowotnych i antyoksydacyjnych. Naszym wspólnym wyzwaniem jest dziś doskonalenie łańcucha wartości i edukacja. Jako branża powołaliśmy Core Team, który promuje ich walory (B2C) i współpracę B2B. Od szkoleń po merchandising. Dobrze eksponowane pomagają uzyskać też atrakcyjny wygląd stoiska, czasem całego sklepu. Kolory owoców różnych gatunków pięknie się dopełniają. Lato to jest czas na polskie superowoce!

Klienci najchętniej sięgali po te od firm Colian (Hellena Oranżada Zielona), PepsiCo (Mirinda Pomegrante Grape, Mirinda Free)

czy Coca-Cola (Fanta WtF Flamingo, Fanta WtF Acai)” – wymienia Tomasz Rydzewski.

Letnia dieta pełna witamin3

Jeśli chodzi o żywienie uwagę należy zwrócić przede wszystkim na warzywa i owoce, które latem występują w swoim najlepszym wyda-

niu. Świeże, prosto z pola, zebrane w szczycie dojrzałości, dostarczające wiele witamin i minerałów. Na niektóre z nich czekamy cały rok. Dlatego gdy nadchodzi sezon, pojawiają się niemal we wszystkich potrawach i deserach.

Lato to czas na zdrowe odżywianie, bardziej dbamy o to co jemy i jaki ma wpływ na organizm. Dietą uważaną za jedną z najzdrowszych jest śródziemnomorska. „Tak naprawdę dieta śródziemnomorska to jest po prostu więcej warzyw, więcej ryb, więcej warzyw strączkowych, oliwa i orzechy. Mając z tyłu głowy te zasady, każdemu bardzo łatwo byłoby ją wprowadzić. Warto ją przedstawiać w ten sposób” – przyznaje dietetyk kliniczny, Ewa Trusewicz. Dieta śródziemnomorska to przede wszystkim bogactwo warzyw i owoców na talerzu. Idą za tym konkretne składniki odżywcze, ale najistotniejsze jest to, że są to warzywa i owoce lokalne, w tym sezonowe. „Produkty charakterystyczne dla basenu Morza Śródziemnego możemy wymieniać na nasze rodzime. Owoce południowe, które tak masowo kupujemy, na ogromny wybór owoców jagodowych, ale też jabłek, gruszek, które są dostępne przez okrągły rok. Warto byśmy w Polsce promowali właśnie ten sposób odżywiania, ale z użyciem naszych rodzimych produktów. Bo sednem sprawy nie jest «oliwa z oliwek», kluczowa jest regularność używania lokalnych produktów. Takich jak nazywany zresztą oliwą północy, olej rzepakowy” – tłumaczy Monika Stromkie-Złomaniec, dietetyk kliniczny.

A więc warto stawiać na krajowe bogactwo natury. Owoce jagodowe są charakterystyczne dla naszego klimatu. W Polsce mamy wyjątkowe warunki do uprawy owoców jagodowych. Duże amplitudy temperatur, zarówno rocznych, jak i dziennych, dają im intensywny smak i wybarwianie. Nigdzie na świecie nie uprawia się tak wielu ich gatunków.

138 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów
reklama PODRAVKA POLSKA Talianetta łazanki w sosie grzybowym Talianetta rurki w sosie pomidorowym napoli
3źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw.
Talianetta świderki 4 sery

DAN CAKE POLONIA

Wakacje to czas odpoczynku, który staramy się w pełni wykorzystać. W tym okresie konsumenci chętniej sięgają po produkty pakowane, nie wymagające specjalnych warunków przechowywania. Takie, które pozwolą zaspokoić mały głód oraz dobrze sprawdzą się podczas podróży samochodem, w plenerze, na plaży czy podczas zwiedzania. Dlatego od wielu lat letnim bestsellerem są Bułeczki Mleczne od Dan Cake, które można zjeść zarówno wprost z opakowania, jak i w towarzystwie ulubionych dodatków: jogurtu, dżemu, serka czy owoców. Są one wypiekane bez konserwantów, oleju palmowego i sztucznych barwników. Mają wysoką, aż 31% zawartość mleka, i odpowiednio słodki smak. Sprawdzają się jako przekąska między posiłkami lub w zastępstwie klasycznego pieczywa śniadaniowego i są uwielbiane przez najmłodszych. Wygodne opakowanie z klipsem, które mieści 10 sztuk bułeczek, można szczelnie zamknąć, a bułeczki zachowują świeżość przez kilka dni.

Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw uświadamia, że połowę tego co jemy powinny stanowić warzywa, owoce i lokalne przetwory, które z nich powstają. One powinny być elementem codziennej diety Polaków. Zawierają takie samo bogactwo składników bioaktywnych, odżywczych, jak te, które zawarte są w owocach i warzywach, które

rosną w krajach basenu Morza Śródziemnego. Żeby się zdrowo odżywiać, i jedni i drudzy, nic nie muszą importować. Warto myśleć także w kategoriach odczarowania polskiej kuchni, która postrzegana jest jako tłusta i ciężka. Związek namawia do odkrywania na nowo wielkich tradycji polskiej kultury kulinarnej, która może zapewnić dobrą, zbilansowaną

www.hurtidetal.pl 139 Kategorie produktów
reklama Bułeczki mleczne 400 g Bułeczki mleczne z czekoladą 400 g

Wakacje, to czas kiedy konsumenci ze względu na upały sięgają po lżejsze produkty, najczęściej o smakach owocowych i bez polewy, szczególnie jeśli chodzi o wafelki. Dlatego w naszym portfolio dostępne są Góralki Nagie, czyli nieoblewane delikatne wafelki, w dwóch smakach: kremowa wanilia i extra kakaowe, idealne na upalne dni! Dodatkowo latem oferta Góralek Nagich jest wzbogacana o edycję limitowaną w wakacyjnym smaku jak np. krem cytrynowy czy kakaowo-bananowe. Polskie lato kojarzy się z truskawkami. Ich słodko-kwaśny smak, przywodzi na myśl słoneczne ciepłe dni i beztroskie chwile. Same, z cukrem, ze śmietaną, z mlekiem, w deserach, w koktajlach… Teraz również w nowej edycji limitowanej wafelków Góralki Nagie. Lekko kwaśny truskawkowy krem w towarzystwie słodkiego mlecznego nadzienia łączą się w doskonałą wakacyjną przekąskę – Góralki Nagie truskawkowo-mleczne, edycja limitowana. PYSZNA RADOŚĆ na wakacje!

dietę, która ma wszystkie potrzebne parametry zdrowej diety.

Lody dla ochłody

Szukając orzeźwienia w letnie upalne dni wybór często pada także na lody. Wariantów i propozycji z roku na rok przybywa i nic dziwnego, że rocznie kategoria według firmy Wedel

rośnie średnio o 10,6%. Co ciekawe wzrost ten napędzany jest właśnie przez nowości. Stanowią one ponad 8% całej sprzedaży. Według Euromonitor, statystyczny Polak w ciągu 2022 roku zjadł 5,7 litrów lodów. Według prognoz wartość ta wzrośnie do roku 2025 o 1 litr. Te słodkie i zimne przekąski mają rzeszę fanów – nic dziwnego, że na 1000 respondentów w Polsce znalazły się tylko 4 osoby, które nie jedzą lodów.

„Wiodącymi formatami są lody impulsowe, które odnotowują dwucyfrowe wzrosty, oraz lody familijne i multipacki. Najbardziej lubiane i popularne są lody na patyku oraz rożki. Te dwa formaty wyprzedzają tuby i kanapki. Największy wzrost wolumenu obserwujemy jednak w batonach/pralinach, a portfolio Mars Wrigley miało w tym wzroście znaczący udział” – mówi Magdalena Florczak, kierowniczka marki Mars Polska.

Joanna Kąkol

Rzecznik Prasowy Colian

I.D.C. POLONIA

Góralki Snack Mleczne

Góralki Nagie truskawkowo-mleczne

Jak zmienia się segment lodów? „W kategorii lodów w ostatnich latach zachodzą dynamiczne zmiany – minęły czasy, kiedy konsumentom wystarczyły smaki: śmietankowy, czekoladowy i truskawkowy. Teraz smakosze lodów potrzebują być nieustannie zaskakiwani i chętnie sięgają po nowości” – mówi Adam Gajczewski, Head of Marketing Ice Cream, Unilever Polska.

Producenci stale poszerzają ofertę, by sprostać gustom konsumentów i zaskakiwać ich nietypowymi propozycjami. Na rynku pojawiają się smaki znane z innych kategorii: ciast, deserów mlecznych czy owocowych, alkoholi czy inspirowane kwiatami.

„Kolejnym dużym trendem w kategorii lodów jest multisensoryka – pod tym hasłem kryje się łączenie nie tylko różnych smaków, ale i tekstur. To może być np. twarda czekolada jako polewa i miękka czekolada lub półpłynny

Wakacje to czas aktywności na świeżym powietrzu, przy których idealnie sprawdzą się produkty impulsowe bez czekolady. W letnich miesiącach warto więc postawić na wafle Grześki bez oblewu – Grześki Dziel na 6 (26 g) lub Grześki Mega Kakaowe (34 g). Będą one na pewno pyszną przekąską, która bez problemu zmieści się do podróżniczego plecaka lub podręcznej walizki. W naszej sezonowej ofercie znalazły się również dwa wyjątkowo orzeźwiające smaki, będące oryginalnym połączeniem kruchego wafla i soczystych owoców – Grześki Kokosik Sztosik oraz Grześki Kwaśśna Cytryna. Amatorzy bardziej wyrazistych słodyczy z pewnością odnajdą w tych propozycjach coś dla siebie. W ciepłe dni chętniej sięgamy też po znane i lubiane Wafle Familijne. To produkt bez czekolady, który będzie dobrym rozwiązaniem podczas pikników i innych rozrywek na świeżym powietrzu – przy indywidualnej lub wspólnej konsumpcji w gronie przyjaciół. Szczególnie polecamy limitowane edycje – Wafle Familijne Gofrowe o smaku malina&mascarpone oraz tegoroczną nowość Wafle Familijne Gofrowe czekolada&mięta, które można schłodzić w lodówce.

140 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów
reklama

sos w środku, duże okruchy ciastek, orzechów, bakalii, kawałki owoców. To również bogactwo przenikających się kolorów” – przyznaje Adam Gajczewski.

Konsumenci chętnie sięgają też po smaki owocowe – i nie chodzi już tylko o popularne truskawki i jagody. „Coraz popularniejsze są smaki zapewniające prawdziwe orzeźwienie, zwłaszcza w czasie upałów. Mowa tu o takich nietradycyjnych smakach jak kaktus, rokitnik, czy cytrusy” – dodaje Gajczewski.

Klienci poszukują też w lodach oferty wegańskiej. I nie chodzi tu tylko o sorbety, których gama w ostatnich latach bardzo się rozrosła. Jak wskazuje Adam Gajczewski, szybko rośnie też segment lodów na bazie roślinnych mlek, na przykład migdałowego, sojowego lub kokosowego. Pandemia przyspieszyła nieco rozwój tego segmentu, bo ludzie wtedy zaczęli bardziej zwracać uwagę na dietę.

Zmienia się nie tylko gama smakowa lodów, ale i miejsce czy okazja do ich spożywania. „Świadczy o tym rosnąca popularność dużych opakowań. Lody impulsowe – czyli jedna porcja, spożywana natychmiast po kupieniu – to wciąż król całej kategorii,

ale klienci coraz częściej wybierają opakowania familijne, by mieć zawsze zapas w domowej zamrażarce. Rośnie też segment multipacków, czyli lodów porcjowanych, ale pakowanych po kilka sztuk w zestawie. Można je zanieść do domu i tam dać rodzinie do zjedzenia, można też część zamrozić na później i zjeść podczas oglądania serialu. Dla części klientów opakowanie jest istotne pod kątem jego śladu środowiskowego” –przyznaje Adam Gajczewski z Unilever.

Przekąski słodkie i słone

Na grillu, pikniku, podczas pieszej czy rowerowej wycieczki i w wielu innych wakacyjnych sytuacjach obowiązkowe są przekąski. Na słodko, na słono, w formie małej poręcznej czy do dzielenia się z najbliższymi – wybór jest ogromny.

Wśród słodkich pozycji wybór najczęściej pada na batony czekoladowe i wafelki impulsowe. Dobrze w roli przekąski wypadają także batony chłodzone i funkcjonalne, draże i bakalie w polewie, rogaliki, babeczki oraz sezamki. Latem często sięgamy po słodycze bez czekolady – cukierki, ciasteczka czy żelki.

Według CMR sprzedaż przekąsek słodkich w sklepach małoformatowych rośnie. Szczególnie batony funkcjonalne (proteinowe i energetyczne) w kanale sklepów małoformatowych do 300 mkw. bardzo szybko się rozwijają. W okresie od kwietnia 2022 r. do marca 2023 r. liczba sprzedanych opakowań wzrosła aż o 47%. Również żelki w sklepach małoformatowych charakteryzują się imponującymi wzrostami. Liczba sprzedanych opakowań wzrosła o 21%. Rogaliki, babeczki i torciki wzrosły o 15%, batony chłodzone o 10%, wafelki o 8%, a batony czekoladowe o 7%. W kategorii słonych przekąsek konsumenci mają do wyboru wiele rodzajów chipsów i chrupek, orzeszki, krakersy, paluszki, precle i inne solone przysmaki. „W 2022 roku Polacy kupowali słone przekąski częściej niż w latach poprzednich, a także wydali na nie więcej pieniędzy, przeznaczając średnio około 255 złotych na produkty z tej kategorii” – mówi Tomasz Kościołek, Consumer Consultant w Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia. Według GfK, największym segmentem w przypadku słonych przekąsek są chipsy, które odpowiadają za blisko 40% udziałów

www.hurtidetal.pl 141 Kategorie produktów
reklama

SOFIO

Okres letnio-wakacyjny od strony zakupowej cechuje się przede wszystkim wyborem produktów poręcznych. Są to produkty, które weźmiemy ze sobą w podróż, damy dziecku w drogę lub zjemy wygodnie gdzieś na dworze. A kiedy przychodzą upalne dni, znacznie mniej czasu chcemy spędzać w kuchni. Na takie i inne sytuacje mamy w ofercie pyszne rozwiązanie a jednocześnie nowość – rolady biszkoptowe Perfetto. Perfetto to miękki i aromatyczny biszkopt w połączeniu z delikatnym nadzieniem, który zaspokoi każdy apetyt na słodkości. Rolady mamy w trzech smakach: z kremem kakaowym, z nadzieniem wiśniowym oraz z mlekiem zagęszczonym. Dostępne są w bardzo poręcznym i wygodnym formacie 130 g. Rolady sprawdzą się jako pyszny deser zarówno na co dzień, jak i będą dobrym rozwiązaniem jako poczęstunek dla gości.

wolumenowych tej kategorii w 2022 roku. Chipsy ziemniaczane są znacznie bardziej popularne niż kukurydziane. Ulubionymi wariantami smakowymi Polaków są chipsy paprykowe, cebulowe i solone, jednak niecodzienne smaki spotykają się także z rosnącym uznaniem.

Według GfK Polonia, drugą najważniejszą grupą produktową są słone paluszki i precle generujące 24% udziału w wolumenie

w 2022 roku. Na trzecim miejscu znajdują się chrupki, generujące około 22% udziału wolumenowego w rynku. Badania przekąsek przeprowadzone przez Euromonitor International4 zidentyfikowały pięć kluczowych trendów, które kształtują rynek przekąsek w tym roku. Pierwszym z nich jest postrzeganie przekąsek jako podstawowe produkty – nawyki utrzymujące się z lat poprzednich, takie jak podjadanie w domu, traktowanie przekąsek jako zamiennik posiłku, z nudów, dla odwrócenia uwagi czy z obawy o dostępność produktów wraz z nowymi dotyczącymi rosnących kosztów skłaniają konsumentów do dalszego planowania zakupów przekąsek wśród innych artykułów spożywczych. W 2023 roku konsumenci dalej włączają przekąski do swoich nawyków żywieniowych, co musi być wspierane także przez branżę, która powinna zapewniać łatwiejszy dostęp do przekąsek, komunikować rozszerzone okazje spożycia oraz dodatkowe funkcje produktu.

Kolejny trend, który towarzyszy rynkowi przekąsek to świadome zmiany kanałów zakupowych – konsumenci wciąż kupują przekąski jednak miejsca i sposoby w jakie ich poszukują się zmieniają. Biorąc pod uwagę zarówno przystępność cenową, jak i zachcianki. Wzrosty sprzedaży notują niedrogie kanały takie jak dyskonty, jak również e-commerce. Branża powinna lepiej służyć kupującym na całej ich ścieżce zakupowej w różnych kanałach.

Pod hasłem „ochrona podstawowych kategorii” Euromonitor przewiduje, że branża będzie ewoluować i doskonalić strategie w zakresie kategorii produktowych, aby częściowo zrealizować oczekiwania dotyczące wzrostów w obliczu trudności gospodarczych. Działania firm skupiają się na wzmocnieniu marki,

strategicznych partnerstwach, fuzjach i przejęciach. Np. PepsiCo na początku roku ogłosiło plany rozszerzenia swoich głównych marek, aby objąć większą część rynku słonych przekąsek (precli, krakersów). Mondelez ogłosił zbycie swojej działalności w zakresie gum do żucia na wybranych rynkach ponieważ chce się skupić na rozwoju i umocnić pozycję lidera w produkcji czekoladowych wyrobów cukierniczych. Producenci dbają o to aby strategie pozwoliły zachować udziały kategorii w rynku, a jednocześnie wykorzystywały możliwości wzrostu.

Euromonitor wśród tegorocznych trendów na rynku przekąsek wyróżnia także pielęgnowanie potrzeb żywieniowych. Kryje się za tym rozwój zdrowych przekąsek – te z czystym składem, wolne od szkodliwych substancji, wzbogacone korzystnie wpływającymi na organizm substancjami zyskują na znaczeniu.

Ostatnim trendem wyróżnionym przez Euromonitor jest dostarczanie przekąsek w różnych rodzajach, formach i atrakcyjnych opakowaniach zwiększających doznania. Mają one pomóc konsumentom poradzić sobie z rosnącymi cenami.

W wakacje jest miejsce na wszystko –na zdrową dietę, więcej ruchu, biesiadowanie z najbliższymi, posiłki z grilla i w plenerze oraz raczenie się koktajlami. A więc korzystajmy – zarówno z długich słonecznych dni, jak i okazji sprzedażowych. Wystarczy poznać potrzeby wakacyjnego klienta.

4źródło: https://www.euromonitor.com/article/five-key-snack-trends-to-track-in-2023

142 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów
reklama SOFIO Krakersy DUKAT 244 g, marka Grona Popcorn mix owocowych smaków, 55 g, marka Dizzi

MARKA PLUSSSZ w życiowej formie, tym razem w zaskakującej odsłonie!

Marka Plusssz zawsze czerpie od najlepszych. Wielkie umysły tego świata skutecznie dowodziły, że ważne jest aby nie tyle zaspokajać potrzeby ale przede wszystkim kreować rzeczywistość bo tylko takie firmy tworzą wielkie rzeczy. Właśnie z tak przyświecającą wizją, wzbogaciliśmy swoje portfolio o dwa nowe produkty w niespotykanej dotąd dla marki formie. Pod sztandarową marką Plusssz wprowadzamy nowość –gazowane napoje w puszce.

Dlaczego?

• Dlatego bo warto sięgać po więcej. W dzisiejszych czasach tempo życia powoduje, że ludzie będą potrzebować jeszcze bardziej wygodnych i funkcjonalnych rozwiązań. Marka Plusssz już od dawna będąc partnerem wielu znanych wydarzeń sportowych, wspiera pokonywanie słabości w każdym wymiarze i bycie na 100% codziennie.

• Dlatego bo ważne jest wsparcie. Świadomy konsument zwraca uwagę na skład i wartość odżywczą. Składniki zawarte w produktach marki Plusssz wspierają prawidłową pracę

organizmu na wielu płaszczyznach w tym w zachowaniu dobrego samopoczucia oraz sprawności fizycznej.

• Dlatego bo liczy się uśmiech. Nowa odsłona znanej wszystkim marki Plusssz dostarcza w wygodnej poręcznej puszce pyszny orzeźwiający napój w gazowanej formie aby można było się nim cieszyć w każdym miejscu. Co ważne nie trzeba obawiać się o zbyt dużą ilość kalorii z uwagi na brak dodatku cukru oprócz tego występującego naturalnie.

Plusssz Active Koncentracja Complex Drink oferuje zestaw witamin z dodatkiem magnezu , któ ry zmniejsza uczucie zmęczenia i znużenia. Wita miny B6 i B12 wspomagają funkcje psychologiczne wpływające na poprawę skupienia i koncentracji.

Plusssz Elektrolity Nawodnienie Complex Drink dba o nawodnienie organizmu oraz o utrzy manie prawidłowej równowagi elektrolitowej dzię ki zawartości magnezu, z kolei dzięki potasowi troszczy się o prawidłowe funkcjonowanie mięśni . Odpowiednie nawodnienie ma znaczenie, dlatego pamiętajmy, że nawadniać należy się przez cały

rok – szczególnie w okresie wakacyjnym i długich podróżach w samochodzie czy samolotem.

Z ORYGINALNYM PLUSSSZEM ZAWSZE JESTEŚ NA 100%

Zrównoważona dieta i zdrowy tryb życia są istotne dla zachowania zdrowia.

Product Manager marki Plusssz Klaudia Targosz

www.hurtidetal.pl 143 Kategorie produktów
reklama
reklama

Świadome zakupy

Trend na zdrowe odżywianie wciąż przybiera na sile. Dlatego też oferta produktów, które pomagają w codziennym dbaniu o siebie jest istotna w każdym sklepie. Konsumenci coraz chętniej czytają etykiety, a w ich koszykach lądują produkty z możliwie najkrótszym składem, który daje gwarancję najlepszego wyboru.

I.D.C. POLONIA Andante Mini Biszkopty

Na półkach coraz częściej szukamy produktów – z mniejszą ilością cukru, bądź słodzonych np. stewią, na popularności zyskują roślinne odpowiedniki mięsa, nabiał bez laktozy czy przekąski bez glutenu. Liczy się również

Alina Wróbel

Junior Brand Manager

I.D.C. Polonia

Andante Biszkopty

Lady Fingers

Zdrowo i aktywnie – tak chcemy żyć! Polacy coraz bardziej zwracają uwagę na zdrową dietę. Na półkach sklepowych szukamy produktów z krótkim składem. Andante biszkopty z 3 (4*) składnikami zdobywają popularność. To zdrowsza alternatywa. Konsumenci szukają prostych i naturalnych produktów. Te biszkopty składają się tylko z mąki, cukru i jajek. Bez sztucznych dodatków. Biszkopty Andante są lekkie i smaczne. Można je jeść samodzielnie lub użyć do deserów. Polacy doceniają prostotę i jakość tych biszkoptów. Andante to doskonały wybór dla tych, którzy chcą żyć zdrowo. Pamiętajmy jednak, że zdrowa dieta to nie tylko wybór konkretnych produktów. Ważne jest zrównoważone podejście do jedzenia. Biszkopty Andante z 3 (4*) składnikami to jedna z wielu opcji, które konsumenci wybierają, starając się żyć zdrowo i aktywnie. Niezależnie od produktów, dbajmy o równowagę i różnorodność w diecie. Tylko w ten sposób osiągniemy harmonię między smakiem a zdrowiem.

* Sól dodatkowym składnikiem w biszkoptach Lady Fingers

144 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów
reklama Monika Górka Zastępca Redaktora Naczelnego

Capri-Sun Distribution

W tym sezonie przygotowaliśmy coś specjalnego – nową linię egzotycznych smaków Jungle Drink, z serią sześciu animowanych zwierzątek na opakowaniach. Jesteśmy przekonani, że zdobędą one uznanie małych konsumentów oraz zainspirują do poszerzania wiedzy przyrodniczej. Produkty Jungle Drink dostępne są w saszetkach 200 ml ze słomką oraz w poręcznych boxach po 10 saszetek. Zapraszamy także konsumentów do wzięcia udziału w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami. Szczegóły i regulamin dostępne są na stronie www.bedziefun.pl. Akcja potrwa do 23.07.2023 r.

skład, więc etykiety oferty spożywczej są pod lupą kupujących.

Wybieramy produkty o obniżonej zawartości tłuszczu, jemy mniej mięsa, więcej warzyw i owoców, unikamy jedzenia wysoko przetworzonego, fast foodów czy niezdrowych przekąsek i „pustych” kalorii. Zasada jest prosta, jeżeli chcemy jeść zdrowo – musimy kupować zdrowo. Co zatem powinien zrobić detalista? Powiększyć półkę z ofertą, której poszukuje świadomy konsument. Wprowadzić do placówki świeże owoce i warzywa, zwłaszcza, te sezonowe, za-

dbać o to, aby klient przy okazji codziennych zakupów znalazł w sklepierównież produkty prozdrowotne, w wersji fit czy z krótkim składem, i nie musiał szukać ich w specjalistycznych punktach ze zdrową żywnością.

Clean Label

Idea czystej etykiety i działania promocyjne oparte na tym koncepcie wpisują się w rosnące zainteresowanie zdrowiem i dobrym samopoczuciem, a także odpowiadają na potrzeby związane z prostotą wyboru i szybkością podejmowania decyzji zakupowych.

Analizując dane konsumenckie Mintel, respondenci w Polsce wskazują przede wszystkim na naturalność składników jako wiodący atrybut zakupowy w ramach kategorii żywnościowych (42%), zaś na kolejnych pozycjach znajdują się: źródło witamin i minerałów (37%) oraz niska zawartość cukru (32%). „Warto także podkreślić, że niemal jedna trzecia Polaków (30%) stwierdza, że zbyt duża ilość informacji na opakowaniach produktów spożywczych wprawia ich w zakłopotanie. Odsetek odpowiedzi twierdzących rośnie wraz z wiekiem i w grupie 65+ osiąga aż 50%. Konieczne są zatem dalsze działania upraszczające zarówno w kontekście receptur, jak i komunikacji – działania, które szczególnie istotne są z punktu widzenia potrzeb bardziej dojrzałej grupy odbiorców” – dodaje Honorata Jarocka, Principal Analyst, Mintel. Dane pochodzące z Globalnej Bazy Nowych Produktów firmy Mintel (Global New Products Database/GNPD) wskazują, że w okresie ostatniego roku (maj 2022-kwiecień 2023) 16% polskich nowości w kategorii żywności deklarowało obniżoną/zerową zawartość alergenów, zaś 14% miało oświadczenie „wegański”. Podobnie 14% nowości podkreślało na opakowaniu informację o braku dodatków/konserwantów. Natomiast 13% nowych produktów wprowadzonych w badanym okresie miało oświadczenia „organiczny”; 13% również nie zawierało glutenu.

CAPRI-SUN DISTRIBUTION

Jungle Drink 200 ml

Jungle Drink box 10 saszetek

Jak podsumowuje Honorata Jarocka, biorąc pod uwagę potrzeby konsumentów, istnieje dalszy potencjał dla inwestycji ukierunkowanych na prostotę i naturalność – z naciskiem na proste i zrozumiałe listy składników, a także oferowane benefity. Powinny być to klarowne komunikaty, których ilość i złożoność wpisuje się w zasadę „im mniej, tym lepiej”.

Mięsne alternatywy

Jako zdrowa alternatywa dla produktów mięsnych często postrzegane są ich wszelkiego rodzaju roślinne zamienniki – kategoria, za której rosnącą sprzedaż odpowiadają przede wszystkim dyskonty. Sklepy tego typu wygenerowały aż 69% obrotów całej kategorii w 2022 r., hipermarkety – 15%, a supermarkety i sklepy małoformatowe do 300 mkw. po 8%.

Dziś roślinne zamienniki mięsa, takie jak hummus, roślinne pasty, kabanosy, pulpety, burgery itd., znajdziemy w 4 na 10 wszystkich sklepów w Polsce, przy czym zdecydowanie najłatwiej znaleźć je właśnie w dyskontach.

Jak informuje Nikodem Pankowiak, Analityk danych sprzedażowych CMR – wartość sprzedaży tej kategorii w 2022 r. we wszystkich sklepach w Polsce wzrosła aż o 35% w porównaniu do roku 2021. Najszybszą dynamikę wzrostu wykazują roślinne kotlety i pulpety, których wartość sprzedaży w ciągu roku niemalże się podwoiła. Inne, rosnące w szybkim tempie kategorie to np. roślinne burgery. Wciąż jednak to

146 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów
reklama

KUP

10 dowolnych kartonów (100 sztuk)

Capri-Sun 200ml, a otrzymasz 1 KARTON GRATIS*

*Promocja dostępna u wybranych dystrybutorów handlowych.

Promocja dotyczy wszystkich smaków.

NowosC Mystic Dragon Multivitamin Monster Alarm Jungle Drink

(%)

Dane: Mintel GNPD, maj 2022-kwiecień 2023, Polska

hummus odpowiada za niemalże 40% wartości sprzedaży całej kategorii.

Warto zauważyć, iż ceny poszczególnych kategorii roślinnych zamienników mięsa rosną w zdecydowanie wolniejszym tempie niż ich mięsnych odpowiedników, często nie osiągając nawet poziomu inflacji.

„Wciąż trzeba jednak pamiętać, iż w porównaniu do kategorii mięsnych, ich roślinne zamienniki pozostają kategorią niszową. Przykładowo, w 2022 r. roślinne kabanosy stanowiły zaledwie 2% wszystkich sprzedanych opakowań kabanosów w sklepach w Polsce – wynik niemal identyczny jak rok wcześniej. Co nie powinno być zaskoczeniem, im większa miejscowość, tym większe zainteresowanie produktami roślinnymi. I tak, w miejscowościach do 10 tys. mieszkańców kabanosy roślinne stanowiły zaledwie 1% sprzedanych opakowań kabanosów, a w 6 największych miastach w Polsce – ponad 3%” – dodaje Nikodem Pankowiak.

EKO-Polak

Inflacja i rosnące ceny nie zniechęcają Polaków do sięgania po produkty ekologiczne. Przeciwnie, zainteresowanie tego typu żywnością, kosmetykami i ubraniami utrzymuje się. Widać to w sondach konsumenckich, jakie przeprowadziły centra handlowe Nowe Czyżyny w Krakowie i Nowe Bielawy w Toruniu. Oba obiekty zapytały klientów o ich aktualny stosunek do produktów eko.

Aż 75% klientów robiących zakupy w centrach handlowych zadeklarowało, że w ich koszykach regularnie pojawiają się towary oznaczone przez producenta jako ekologiczne lub bio. W grupie tej 84% stawia najczęściej na produkty spożywcze. Powód? 65% jest zdania, że tego typu jedzenie jest zdrowsze. 25% wybiera je natomiast ze względu na lepszą jakość, a 20% w trosce o środowisko naturalne. Dla 16% jest ono istotnym komponentem codziennej diety. Ponad 10% uważa natomiast, że produkty spożywcze eko i bio są po prostu smaczniejsze.

Jak podkreśla Marta Drzewiecka z Greenman Poland – w ostatnich 5 latach można dostrzec

znaczący wzrost świadomości konsumentów, zwłaszcza jeśli chodzi o produkty spożywcze, które dziś przodują w zakupowym eko-trendzie w Polsce. „Polacy kupują coraz rozważniej. Zwracają uwagę na pochodzenie towaru, jego skład, przyznane eko certyfikaty, które jak podaje Polska Izba Żywności Ekologicznej ważne są już dla ponad 74% kupujących, a także na to, czy nabywany produkt powstał w sposób zrównoważony, czyli bez szkody dla środowiska i ekosystemu” – dodaje.

To trend konsumencki, który będzie się rozwijał. Tym bardziej, że inflacja nie skłania do całkowitej rezygnacji z zakupów. Jak czytamy w wynikach sond, niemal co trzecia osoba kupująca jedzenie oznaczone jako eko lub bio zamierza jedynie nieznacznie ograniczyć wydatki na tego typu produkty. Blisko 30% nie planuje niczego zmieniać w swoich przyzwyczajeniach.

Jak jedzą i co kupują Polacy?1

Z badania Narodowego Testu Żywienia Polaków 2022* wynika, że konsumenci najczęściej spożywają posiłki mięsne (31%) i zbilansowane zgodnie z piramidą żywienia (20%). Co ważne, 46% Polaków spożywających mięso rozważa ograniczenie mięsa w najbliższej przyszłości, w tym 5% jest mocno zdeterminowanych, by to zrobić. Osoby decydujące się na dietę wegetariańską lub wegańską robią to przede wszystkim z trzech powodów: lepiej się czują na diecie bezmięsnej (44%), nie chcą przyczyniać się do zabijania zwierząt (41%), dbają o środowisko (28%).

Większość Polaków kontroluje skład produktów spożywczych, które kupuje. Okazuje się, że są składniki, które szczególnie zniechęcają Polaków do zakupów. Wśród nich znajdziemy konserwanty (np. benzoesan sodu, dwutlenek siarki itd.) i olej palmowy, które zniechęcają nieco ponad połowę Polaków, a także wzmacniacze smaku (np. glutaminian sodu) – zniechęcające do zakupu 47% osób. Cukier zniechęca do za-

HELIO HELIO Natura

Słonecznik łuskany eko

PRIMAVIKA

Bio... Orzechowe 100% orzechów

BRACIA SADOWNICY

Tłoczone jabłko słodkie odmiany

MW FOOD

Lubella owsianka z truskawkami i bananami

VOG POLSKA

Kresto mix bakalii z nerkowcem

DANONE

Actimel Kids o smaku truskawkowobananowym

148 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów
1źródło: Medonet Narodowy Test Żywienia Polaków 2022 to ogólnopolski projekt społeczno-edukacyjny serwisu Medonet, którego zadaniem jest zwiększenie świadomości na temat prawidłowego żywienia, a także zbadanie zwyczajów żywieniowych Polaków. W badaniu Narodowego Testu Żywienia Polaków 2022 wzięło udział ponad 100 tys. Polaków. 16 Niska/zerowa zawartość alergenów 14 Brak dodatków/konserwantów 13 Produkt organiczny 13 Produkt bezglutenowy 14 Produkt wegański
Nowości produktowe w kategorii żywności, według wiodących oświadczeń produktowych

DE CARE GROUP

Woda kokosowa z acai i kolagenem 320 ml

Rene Starzomska

Członek Zarządu

De Care Group

Rynek FMCG jest bardzo wymagający, ale jednocześnie stymuluje do ciągłego rozwoju firmy i szukania nowych strategii działania. Producenci i dystrybutorzy branży spożywczej, mając na uwadze dobro swoich klientów, muszą nieustannie trzymać rękę na pulsie. Od pewnego czasu mamy coraz silniejszy globalny trend wybierania zdrowej żywności, w tym kuchni roślinnej. Najlepszą odpowiedzią na te potrzeby są produkty marki QF Quality Food. Oferta obejmuje szeroki wachlarz produktów egzotycznych, z krótkim składem, bez polepszaczy, konserwantów, syntetycznych barwników i aromatów. W portfolio brandu są również produkty odpowiednie dla wegan i wegetarian np. jackfruit, zamiennik mięsa, a także superfoods. Nowością są naturalne wody kokosowe wzbogacone o witaminy i minerały, które mają bardzo korzystny wpływ na organizm.

kupu produktu 38% osób, jakiekolwiek dodatki

E – 34% osób, a dodatek soli – 13% osób Podczas zakupów spożywczych dla Polaków najważniejszy jest skład produktów (średnio deklaruje tak 55% badanych) i ich cena (ważna dla 43% badanych). Dużo mniej na decyzje zakupowe wpływają: wygląd produktu i kraj jego pochodzenia. 16% osób trudno określić, na co zwracają największą uwagę podczas zakupów. Preferencje te nie różnią się wiele między płciami. Wraz ze wzrostem wieku,

cena produktu zaczyna odgrywać mniejszą rolę w podejmowaniu decyzji zakupowych. Wyraźnie rośnie natomiast rola kraju pochodzenia produktu.

Zdrowotne aspekty żywności zyskują na znaczeniu podczas zakupów. Polacy znają podstawowe „zdrowe” zasady, którymi kierują się podczas wybierania oferty spożywczej. Bo wiedzą, że prawidłowe żywienie zaczyna się od właściwie sporządzonej listy zakupowej, a co za tym idzie – świadomych zakupów.

www.hurtidetal.pl 149 Kategorie produktów
reklama Pulpa Mango 450 g

Rodzina-Marka-Tradycja

Podejmując decyzje zakupowe konsument kieruje się zwykle wieloma przesłankami. Cena ma bardzo wysokie znaczenie, szczególnie w dobie kryzysu, ale nie jedynie. Wysoką wartość ma też polskie pochodzenie, tradycyjne metody wyrobu, a także rodzinny charakter firmy. A takich przedsiębiorców w Polsce nie brakuje.

ska Wieś i Rolnictwo”. Wyniki najnowszej edycji poświęcone są w dużej części zagadnieniom patriotyzmu konsumenckiego, marnotrawienia żywności czy zmianom nawyków żywnościowych.

W polskiej przestrzeni handlowej funkcjonuje wiele przedsiębiorstw, które są w rękach kolejnych pokoleń swych założycieli. I nie ma tu ograniczeń co do kategorii – są wśród nich m.in. producenci słodyczy, nabiału, mięsa czy bakalii. Jak się okazuje Polacy nie tylko mają świadomość polskości produktów, które wybierają, ale chętnie się na nie decydują, by wspierać rodzime biznesy. A na sklepowych półkach nie brakuje polskiej żywności.

Patriotyzm po polsku

To, że Polacy chętnie kupują polskie produkty, a także znają znaczenie poszczególnych oznaczeń to poświadczających, ma potwierdzenie w liczbach. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa wzorem lat ubiegłych zrealizowało badanie „Pol -

Jak wynika z badania, najbardziej rozpoznawalnym z oznaczeń używanych na towarach spożywczych jest „Produkt Polski”. Zna go aż 75,6% badanych. Na drugim miejscu znajduje się „Bez GMO/Wyprodukowano bez stosowania GMO. To oznaczenia znało 64,6% respondentów. Podium zamyka „Poznaj Dobrą Żywność”. Tutaj znajomością wykazało się 59,4% biorących udział w badaniu osób. W sumie wszystkie oznaczenia o jakie zapytali autorzy badania, były bardziej rozpoznawalne niż w 2021 roku.

Znajomość oznaczeń to pierwsza kwestia. Drugą jest ich wpływ na podejmowane przez konsumentów decyzje. Jak wynika z badania, przy zakupie żywności, największy wpływ na ich ostateczny wybór miało oznakowanie „Produkt Polski”. Potwierdziło to 48,1% badanych. Co ważne, głównie osoby określające swoją sytuację finansową jako „złą” czy „bardzo złą” wskazywały, że oznaczenia nie mają wpływu na ich decyzje zakupowe.

MOKATE

Matcha latte Classic

150 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów
Joanna Kowalska Zastępca Redaktora Naczelnego ds. Mediów Cyfrowych PPL KORAL Bracia Koral Jak Dawniej Malaga Sooo Milker: Classic, Chocolate, Fruit Matcha latte Truskawka

GRYCAN – LODY OD POKOLEŃ

Grycan Lody śmietankowe 1100 ml

Wojciech Kwestorowski

Dyrektor Handlowy

Grycan – Lody od pokoleń

Grycan Lody truskawkowe 500 ml

Grycan to marka, którą tworzy rodzina z ponad 100-letnią tradycją cukierniczą. Ma to ogromne znaczenie, bo Polacy dokonują zakupów w sposób przemyślany i chętnie wybierają produkty, które znają. Nazwisko w nazwie firmy czy, jak w naszym przypadku, także na produkcie wpływa na transparentność, a odniesienia do rodzinnych ideałów oraz tradycji mają w sobie ogromną wartość. Konsumenci doceniają nasze bezkompromisowe podejście do smaku i jakości, pod którymi Zbigniew Grycan podpisuje się własnym nazwiskiem. Co więcej, od początku istnienia marki jej właściciele są inicjatorami większości nowych smaków i dokonują akceptacji każdego produktu, który pojawia się na rynku. Między innymi dlatego konsumenci darzą nas ogromnym zaufaniem i chętnie kupują nasze lody.

Autorzy badania wprost zapytali „Na ile ważne jest dla Pana(i), by żywność, którą Pan(i) kupuje, była wyprodukowana w Polsce z krajowych surowców?”. I odpowiedzi różniły się w zależności od powiązań z rolnictwem i miejscem zamieszkania. We wszystkich jednak przypadkach, kierowanie się polskim pochodzeniem zyskało na znaczeniu w 2022 roku w porównaniu do poprzedniego.

W przypadku mieszkańców wsi i obszarów wiejskich, aż 33,5% osób wskazało że polskie pochodzenie żywności jest dla nich bardzo ważne, a dla 27,4% – raczej ważne. Z kolei osoby niezwiązane z rolnictwem w 29,9% wskazały na bardzo ważne znaczenie tej kwestii, a dla 26,6%, było to w jakimś stopniu istotne. Natomiast rolnicy są grupą, której najbardziej zależy na pochodzeniu pro -

NOWOŚĆ! SORBET MALINA BANAN POMARAŃCZA

www.hurtidetal.pl 151 Kategorie produktów
reklama
social media prasa internet Wsparcie komunikacyjne
ZAMÓW JUŻ DZIŚ
ZESKANUJ KOD I ZOBACZ PEŁNĄ OFERTĘ LODÓW GRYCAN

duktów spożywczych. Aż 45% osób z tej grupy wskazało, że to niezwykle ważne, a dla 28,4% – ważne.

Cudze chwalimy, swego nie znamy…

Czy aby na pewno? Znajomość polskich oznaczeń, a także produktów jest bardzo silna. Nasze rodzime wyroby są też cenione poza granicami kraju. Na przykład Polska jest pierwszym producentem mięsa drobiowego w Europie, a 6. jeśli chodzi o wołowinę.

Polska plasuje się też na 3. miejscu w produkcji surowego oleju rzepakowego. Wyprzedzają nas jedynie Niemcy i Francja. Zajmujemy też zaszczytne miejsce w produkcji piwa. Plasujemy się za Niemcami i Hiszpanią.

Polska może poszczycić się także historią produkcji wódki, gdzie produkt ten doczekał się nawet swojego święta i wyjątkowego Muzeum. Należy pamiętać że „polska wódka” jest chronionym oznaczeniem mającym promować nasz rodzimy produkt nie tylko w kraju, ale też poza jego granicami.

Rodem z kraju nad Wisłą

Firm z polskimi korzeniami i tradycyjnymi metodami wyrobu jest w naszym kraju bardzo wiele. Nie sposób wskazać wszystkich, dlatego też skupimy się na kilku, które działają w obszarze FMCG.

Nazwisko Zbigniewa Grycana jest niezwykle znane w sektorze spożywczym, a także wśród miłośników lodów. Przedsiębiorstwo wyrosło z niewielkiej rodzinnej firmy, a obecnie jest jednym z liderów w kategorii lodów familijnych. Do dziś prowadzi je rodzina Grycanów i hołduje pierwotnej tradycji wyrobu tej słodkiej przekąski, używając przede wszystkim pochodzących z Polski surowców.

Grupa Mokate jest jedną z niewielu polskich firm, które mogą pochwalić się wielopokoleniową tradycją. Jej początki sięgają roku 1900, kiedy to członkowie rodziny Mokryszów stali się właścicielami sklepu kolonialnego w małej miejscowości Dobra na terenie dzisiejszych Czech. Dziś przedsiębiorstwo ma międzynarodową renomę, a oferta obejmująca kawy i herbaty oraz słodycze – ciągle rośnie w siłę.

152 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów
reklama HELIO HELIO Natura So Soft! Morele ZAKŁADY MIĘSNE SILESIA Duda Nasze Polskie Kabanosy z kurczaka Premium HELIO Natura So Soft! Śliwki

LODZIARNIE FIRMOWE

Polska jest jednym z głównych europejskich producentów mięsa. Stąd też nie dziwi fakt, że wiele firm zajmujących się taką działalnością, szczyci się rodzimym pochodzeniem. Tak też jest w przypadku Zakładów Mięsnych Silesia. Przedsiębiorca wskazuje, że w strukturach firmy jest 100% polskiego kapitału, a sama tradycja produkcji ma już 30 lat doświadczenia.

HELIO to z kolei polski producent specjalizujący się w kategorii bakalii i mas. Kilka dekad doświadczenia zaowocowało licznymi laurami i certyfikatami jakie co roku dostaje firma. Oprócz inwestowania w polskie surowce, przedsiębiorstwo jest oddane trendom proekologicznym, podkreślając naturalność swoich produktów i wyrób w zgodzie z dobrem planety.

Kolejnym nazwiskiem, które w branży spożywczej jest bardzo znane, to Koral. Józef Koral stworzył wielkie przedsiębiorstwo, które rozwija się dwutorowo. Z jednej strony dba o rozwój tradycji wytwarzania lodów, co oddaje marką Bracia

Koral Jak dawniej, a także stara się być bliskim młodym pokoleniom nawiązując współpracę z Youtuberami czy znanymi postaciami Tik Toka.

Wiele dekad doświadczenia mają w swoich historiach polskie mleczarnie. Jedną z nich jest Spółdzielnia Dostawców Mleka w Wieluniu. To zakład mleczarski z ponad 80-letnią tradycją. Obecnie jest jednym z większych producentów wyrobów nabiałowych w regionie łódzkim. Mleczarnia posiada własną bazę surowcową, a mleko do przerobu pozyskiwane jest od wielu dostawców z okolicznych powiatów. Jednak produkty sygnowane logo producenta znane są w całym kraju. Firm z rodzinnymi tradycjami i oddanych kultywowaniu polskich metod wyrobu produktów jest wiele. Dla lwiej części podkreślanie korzeni jest częścią marketingu, a dla wielu – nawet tożsamości. Każdy kryzys pogłębia przywiązanie do narodowej gospodarki stąd też powodów, by wybierać polską żywność jest naprawdę wiele. Na czele jednak zawsze stawiana jest jakość.

www.hurtidetal.pl 153 Kategorie produktów
reklama
social media prasa internet Wsparcie komunikacyjne ZAMÓW JUŻ DZIŚ
BORÓWKOWE Z NUTĄ WANILII
ZESKANUJ KOD I ZOBACZ PEŁNĄ OFERTĘ LODÓW GRYCAN
NOWOŚĆ!
Grycan Sorbet z mango 500 ml Grycan Sorbet z truskawek 500 ml

Słodki impuls

O złotą strefę kasy należy szczególnie zadbać, zwłaszcza o jej słodką ofertę, która wyjątkowo kusi konsumentów. Mini słodkości powinny przykuwać uwagę i zachęcać do zakupu. Jak zaplanować strefę kasy i ofertę produktów impulsowych?

sobie małej przyjemności czy pewnego rodzaju nagrody np. za wykonanie obowiązku, jakim jest zrobienie niezbędnych zakupów.

Małe i słodkie „wabiki”1

MARS POLSKA

Snickers® 50 g

Twix 50 g

COLIAN

Grześki Tyci w czekoladzie

Kiedy klient dociera do strefy kasy – jego zakupy – nie muszą się skończyć. Koszyk zakupowy może znacznie urosnąć, zwłaszcza, jeżeli oczekuje się w niemałej kolejce. Aż siedem na dziesięć kupowanych przy kasie produktów nabywanych jest właśnie pod wpływem impulsu. Jaki asortyment najlepiej rotuje w tej strefie? Z pewnością istotną rolę odgrywa tu niska cena, bowiem to ona jest głównym motywatorem do nieplanowanego zakupu. W przypadku słodkich przekąsek – jest to także chęć sprawienia

Sklepy małoformatowe do 300 mkw. wciąż pozostają istotne dla sprzedaży takich kategorii impulsowych jak wafelki czy batony czekoladowe – w 2022 roku sklepy tego formatu odpowiadały za sprzedaż ok. 40% opakowań produktów z tej kategorii.

Słodycze impulsowe takie jak wafelki impulsowe oraz różnego rodzaju batony (czekoladowe, zbożowe, owocowe oraz funkcjonalne) można znaleźć w każdym sklepie małoformatowym do 300 mkw. Najczęściej będą to wafelki impulsowe i batony czekoladowe, które klienci małych

154 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów
Monika Górka Zastępca Redaktora Naczelnego
1źródło: Dane CMR
deserowej
www.facebook.com/pralinyedletropfen www.instagram.com/pralinyedletropfen www.ludwig.com.pl NOWOŚĆ Czekoladowe alkoholi praliny z dodatkiem wykwintnych

Słodycze impulsowe – udziały poszczególnych kanałów sprzedaży w liczbie sprzedanych opakowań

sklepów mogą zakupić w każdej placówce tego typu. Dystrybucja pozostałych kategorii jest niższa. Batony zbożowe dostępne są w co drugim sklepie małego formatu, funkcjonalne w 4 na 10 placówek, a batony owocowe w zaledwie 1 na 5 punktów handlowych.

Jak podkreśla Przemysław Bojanowski, Analityk danych sprzedażowych, CMR, jednocześnie jest to kategoria z bardzo „szeroką” półką. Konsument może wybierać spośród około 46 różnych wariantów (styczeń – czerwiec 2022). Wynik ten jest aż o 3 sztuki wyższy w porównaniu do pierwszych 6 miesięcy 2021 roku. Zdecydowanie najliczniej reprezentowane są batony czekoladowe, następnie wafelki impulsowe. Jak podaje CMR, batonów zbożowych i funkcjonalnych w przeciętnym sklepie znajduje się około 4 warianty, a batonów owocowych – około 2.

Ponad 95% sprzedanych opakowań słodyczy impulsowych przypada na batony czekoladowe i wafelki impulsowe. Pozostałe rodzaje słodyczy impulsowych są zdecydowanie mniejsze, jednak to właśnie one charakteryzują się największymi wzrostami sprzedaży. W 2022 roku w porównaniu do roku 2021 liczba sprzedanych opakowań batonów funkcjonalnych wzrosła w sklepach małoformatowych do 300 mkw. o 49%, natomiast batonów zbożowych – o około 22%.

Poszczególne rodzaje słodyczy impulsowych istotnie różną się względem cen. Konsument musi być przygotowany na to, że najdroższe rodzaje mogą być nawet ponad 2 razy droższe od tych najtańszych. „Najtańsze są wafelki im-

pulsowe – w okresie maj 2022 – kwiecień 2023 r. kosztowały przeciętnie ponad 1,60 zł. Na drugim biegunie znajdują się batony funkcjonalne, których średnia cena za opakowanie w tym okresie wyniosła 4 zł. Również koszt zakupu batona owocowego jest jednym z wyższych. Ten rodzaj słodyczy impulsowych kosztuje przeciętnie ok. 3,40 zł. Cena batonów czekoladowych nieznacznie przekracza 2,60 zł, a batonów zbożowych 2 zł” – dodaje Przemysław Bojanowski.

Niskie ceny – znaczące zyski

Sprzedaż impulsowa pozwala na znaczne poprawienie rotacji produktów, a tym samym wpływa na wyższe dochody sklepu. Jednostkowa cena asortymentu kupowanego pod wpływem chwili nie jest wysoka, jednak suma potrafi znacząco zwiększyć wartość sprzedaży na koniec miesiąca.

Warto dobrze zagospodarować strefę kasy, nie bez przyczyny nazywanej „złotą”. Odpowiedni dobór oferty impulsowej, jej właściwa ekspozycja pozwalają zwiększać zyski płynące ze sprzedaży impulsowej każdego dnia. Ekspozytory, stojaki, krawaty z pewnością znacznie ułatwią ułożenie produktów w tej części sklepu. Można także stosować nawet nieznaczne obniżki cen i komunikować promocję oznaczeniem w innym – jaskrawym kolorze, który dodatkowo przyciąga wzrok. Niezwykle istotne w sprzedaży impulsowej jest to, aby asortyment był uporządkowany, a braki – uzupełniane na bieżąco.

156 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów
HARIBO HARIBO Phantasia 175 g ETI EUROPEAN FOOD INDUSTRIES ETi Dare wafel w ciemnej czekoladzie ZPH ARGO Cukierki Sour Madness 60 g PERFETTI VAN MELLE POLSKA Chupa Chups Classic Strawberry I.D.C. POLONIA Góralki Top z czekoladą
0 20 40 60 80 100 sklepy małoformatowe do 300 mkw. supermarkety 301-2500 mkw. dyskonty hipermarkety Wafelki impulsowe Batony czekoladowe Dane: CMR 2022 r. 38 39 7 4 17 13 38 44
2023

Drogeria

Celebruj lato w pełni!… Tylko najpierw nałóż Kolastynę

Kolastyna od wielu lat jest marką nr 1 w Polsce* w kategorii Pielęgnacji Słonecznej. Reprezentuje ponad 29-letnie doświadczenie w ochronie przed UVA, UVB, VL i IR. W tym sezonie będzie blisko wszystkich miłośników wakacji. Dlaczego? Bo właśnie latem jesteśmy najlepszymi wersjami siebie. W ciągu kilku dni urlopu zasługujemy na oczyszczenie głowy ze wszystkiego co stresujące, ponieważ lato to nasz czas! Wtedy żyjemy i bawimy się tak jak chcemy, nosimy to co lubimy, robimy to co kochamy. Kolastyna ułatwia realizację każdej wersji siebie zapewniając skuteczną ochronę przed słońcem. Aktywnie spędzony czas? A może relaks na leżaku? Wyzwól się na swój własny sposób… Tylko najpierw nałóż Kolastynę.

*Sarantis za NielsenIQ – Panel Handlu Detalicznego, Cała Polska (Drug), sprzedaż wartościowa w PLN oraz sprzedaż ilościowa w sztukach w okresie 1-52 tydzień 2022 r w kategorii: Kosmetyki do pielęgnacji słonecznej

Kret – specjalista od trudnych zadań

Ciężki do usunięcia kamień w toalecie? Rdzawe zacieki poniżej poziomu wody? Nowość od marki Kret – Aktywna piana Proszek do WC Antykamień – to profesjonalny booster odkamieniania, który rozwiąże te problemy. Innowacyjna receptura, dzięki sile zastosowanych składników, działa samoczynnie – po zetknięciu z wodą musuje, zmienia kolor i tworzy aktywnie czyszczącą pianę. Gruntownie czyści dno i odpływ w toalecie, usuwa uporczywy kamień, a muszli przywraca biel i nadaje połysk. Przy regularnym stosowaniu zapobiega tworzeniu się kamienia oraz żółtych i rdzawych osadów poniżej poziomu wody. Odmierzona dawka w jednorazowej saszetce zapewnia wygodę użycia i skuteczność działania.

Kulki do WC 3D duo

Firma Gold Drop wprowadziła do sprzedaży DIX KOSTKA – 3D kulki do WC, wersja duo. Kulki skutecznie poprawiają czystość i higienę muszli, neutralizują nieprzyjemne zapachy oraz doskonale zapobiegają odkładaniu się kamienia i osadu. Doskonała formuła 3 w 1: myje, odświeża oraz zapobiega odkładaniu się osadów. Produkt zapewnia wytworzenie obfitej piany, a pozostawiony świeży zapach sprawia, że w łazience panuje przyjemna atmosfera. Kulki do WC 3D dostępne są w czterech wersjach kolorystyczno-zapachowych: Lemon fresh, Flower fresh, Pine fresh, Ocean fresh.

SIDOLUX wprowadza ekologiczne środki czystości

Rynek środków czystości rozwija się w oparciu o trendy i potrzeby konsumentów, które związane są ze zrównoważonym rozwojem i minimalizowaniem negatywnego wpływu na środowisko. W trosce o planetę i odpowiadając na potrzeby współczesnego konsumenta SIDOLUX wprowadza linię ECO, która posiada europejski certyfikat ECOLABEL. W nowych produktach nie zabrakło przede wszystkim skuteczności, która jest kluczowa w środkach czystości. Produkty SIDOLUX ECO oparte są na technologii NaturActiv, czyli skoncentrowanej sile naturalnych składników – min. 96%. Skutecznie radzi sobie z zabrudzeniami oraz pozostawia czyste i lśniące powierzchnie bez smug i zacieków. Świeży i naturalny zapach porannej rosy wypełnia pomieszczenie. Marka zadbała również o każdy aspekt ekologiczny, czyniąc produkty wyjątkowe – nie tylko dzięki naturalnej, skutecznej recepturze, ale zastosowaniu butelki wyprodukowanej w 100% z recyklingu, oraz etykiety z trzciny cukrowej. Linia ECO to produkty stworzone z myślą o wsparciu środowiska naturalnego. Linia SIDOLUX ECO składa się z 6 produktów o różnych zastosowaniach: do mycia podłóg, szyb i luster, do mycia uniwersalnego, toalety, łazienki oraz kuchni. Produkty są dostępne w sprzedaży detalicznej oraz online.

158 www.hurtidetal.pl

Innowacje w zgodzie z trendami

Potrzeby konsumenckie w dużej mierze dyktują działania producentów. Jak w dzisiejszym otoczeniu makroekonomicznym tworzyć wyjątkowe produkty w zgodzie z podejściem proekologicznym? O ofercie wpisującej się we współczesny handel opowiada Magdalena Miele, Wiceprezeska Zarządu Global Cosmed.

Innowacyjne podejście do produkcji to bardzo ważna część działalności Global Cosmed – jakie nowatorskie rozwiązania pojawiły się ostatnio w ofercie firmy?

Rynek dziś kształtują nie tylko oczekiwania klientów i konsumentów, jak to było do tej pory. Obecnie nasz sposób myślenia o produkcji i produktach w coraz większym stopniu modelowany jest przez cichego interesariusza – środowisko naturalne. Ikona współczesnego marketingu, Philip Kotler, który ukształtował pokolenia marketerów tworzących produkty z myślą o doznaniach klienta, efekcie wizualnym, dziś mówi: to my jesteśmy częścią problemu! Dlatego powinniśmy podążać w stronę bardziej „wrażliwej” na problemy otoczenia konsumpcji. Taki sposób myślenia jest dziś miarą innowacji. Oczywiście bardzo ważne jest udoskonalanie systemu produkcji: budowanie efektywności energetycznej, wdrażanie monomateriałów, eliminacja mikroplastiku szkodzącego żywym organizmom, obranie kierunku na ofertę wegańską (przykładami są chociażby wszystkie produkty BOBINI po rebrandingu). To szeroko zakrojone działania wpisane w naszą strategię i użyteczne narzędzia, ale celem strategicznym jest zapewnienie lepszej przyszłość dla naszych dzieci i wnuków, zmiana paradygmatu z „więcej” na „lepiej” i „mniej destrukcyjnie”. To właśnie nasza droga. W taki sposób wyznaczamy nasze cele środowiskowe związane chociażby z możliwością recyklingu opakowań, ograniczeniem odpadów produkcyjnych czy udoskonalaniem składów produktów, co w chwili obecnej ma miejsce chociażby w całej marce APART (np.: strategiczna decyzja o wykluczeniu mikroplastiku ze wszystkich powstających produktów).

Jak wygląda sprzedaż produktów SOFIN z etykietą dla niewidomych? Na jakich rynkach są dostępne i czy oferta produktów „z kropką” będzie się poszerzać?

Dziękuję za to pytanie, bo zwraca ono uwagę na ten właśnie poszerzony sposób myślenia o naszej roli jako producenta. Mamy dostarczać nie tylko funkcjonalne, nieszkodzące środowisku produkty, ale też takie, które odpowiadają na wyzwania demograficzne. SOFIN łączy wszystkie trzy aspekty. Ma pełną gamę zapachów, formatów, zawarte w nim kapsułki utrzymują zapach do trzech miesięcy, ma skoncentrowaną formułę, produkty są przebadane dermatologicznie, są w pełni nadających się do recyklingu opakowaniach i – w końcu – posiadają etykietą cyfrową. Wprowadzone testowo we wrześniu 2022 roku rozwiązanie ułatwiające odczytanie małych liter na etykiecie zostało bardzo dobrze przyjęte. Obecnie produkty „z kropką” są już na sześciu rynkach: w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Czechach, na Węgrzech i w Ukrainie.

Jakie są plany Grupy na najbliższe miesiące?

Usprawnienia technologiczne w fabrykach, przeprowadzony rebranding wszystkich marek Global Cosmed, rozwój eksportu i silne zaangażowanie w zrównoważony rozwój to elementy długoterminowej strategii wzrostu Grupy Kapitałowej Global Cosmed wdrożone w ciągu ostatnich 2-3 lat. Co ważne, nie zwalniamy tempa działania, a wręcz przeciwnie: połączone siły zespołów w Polsce i w Niemczech pracują nad kolejnymi nowościami zbudowanymi w zgodzie z naszym holistycznym podejściem. Czas na wzrost udziałów w rynku poprzez szeroką działalność handlową, trade marketingową, eksport i poszerzanie oferty dostępnej online. Finalizujemy

też testy na nowej maszynie, reorganizujemy naszą produkcję na rzecz lepszego wykorzystania posiadanych zasobów. W końcu, w ramach pracy nad planem dekarbonizacji, optymalizujemy nasze procesy logistyczne czy choćby te związane z postępowaniem z odpadami. Nie brakuje też działań z obszaru społecznego – prowadzimy właśnie pierwsze badanie pracowników pod kątem Diversity, Equity and Inclusion. To – po wspólnym wypracowaniu Kodeksu etyki, wdrożeniu Polityki Whiseblowing i programie zaangażowania pracowników w usprawnienie działalności „Chcieć to móc” – kolejny krok budowy jeszcze lepszej, życzliwszej, odpowiedzialniejszej kultury organizacyjnej. Podkreślam te aspekty, by dać wyraz temu, o czym czasem zapominamy – strategia biznesowa i zrównoważonego rozwoju to dziś jedno, patrzenie na nowoczesną firmę wymaga obecnie podkreślania zaangażowania w każdą z trzech liter (E-S-G).

Dziękuję za rozmowę.

www.hurtidetal.pl 159 Wywiad

Letnie „must have”!

Sezon letni rządzi się swoimi prawami na wielu płaszczyznach. Między innymi jeśli chodzi o zawartość apteczki czy kosmetyczki. Zatem co mieści się w letnim „must have”?

Segment produktów kosmetyczno-chemicznych jest niezwykle szeroki. Mogłoby się wydawać, że jest to branża odporna na pory roku, jednak można zauważyć tam dużą sezonowość. Szczególnie jeśli chodzi o naszą podręczną kosmetyczkę i apteczkę. Dołączają bowiem do nich środki na owady i łagodzące ukąszenia, produkty z filtrem czy też kosmetyki łagodzące oparzenia słoneczne.

Moskitiera w płynie

Lato to nie tylko słońce i wakacje. To też niestety okres, gdy wszelkiego rodzaju owady nie tylko przeszkadzają nam w spokojnym śnie swoimi odgłosami, ale też często dotkliwie kąsają. A czasem, jak w przypadku chociażby kleszczy, może się to skończyć poważnymi chorobami. Jak podaje CMR, środki przeciw owadom to oczywiście kategoria wykazująca się wyjątkową sezonowością. „W okresie czerwiec-sierpień w sklepach małoformatowych do 300 mkw. sprzedano 70% wszystkich opakowań, jakie w ciągu roku kupują klienci tych placówek” –podkreśla Nikodem Pankowiak, analityk danych sprzedażowych w CMR.

Jak wyjaśnia ekspert, z tego powodu to właśnie w tych miesiącach dostępność produktów z tej kategorii jest najszersza. A analiza danych wykonana przez instytut wykazała, że znajdziemy je wtedy w 1 na 3 sklepy małego formatu.

Latem, wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na środki przeciw owadom, rośnie także ich cena. I to nie tylko wynik inflacji, dane paragonowe zebrane przez CMR wykazują, że w okresie czerwiec-sierpień 2022 r. wynosiła ok. 12 zł za opakowanie.

Więcej słońca!

Słynne SPF to podstawa kosmetyków, które latem królują nie tylko na sklepowych półkach, ale też w koszykach klientów. W przypadku sklepów małoformatowych nie jest to jednak zbyt znacząca kategoria. Można je znaleźć w około 20% placówek handlowych do 300 mkw. To wyniki analizy dokonanej przez CMR. Ich średnia cena za opakowanie wynosi wtedy ok. 20 zł.

„W okresie czerwiec-sierpień 2022 r. klienci małych sklepów kupili aż 84% wszystkich opakowań kremów i olejków do opalania, jakie sprzedano w zeszłym roku w tym kanale. Można rzec, iż cała sprzedaż tej kategorii w sklepach małoformatowych skupia się w rękach trzech producentów. W ciągu ostatnich 12 miesięcy (05.2022-04.2023) największe udziały w wartości sprzedaży kremów i olejków zanotowała firma Dax Cosmetics (42%), kolejne miejsca zajmują firmy Ziaja (32%) i Sarantis Polska (23%)” –podkreśla Nikodem Pankowiak z CMR.

Magdalena Łukowicz

Brand Manager

Sarantis Polska

SARANTIS POLSKA

Luksja Silk Care Kremowy żel pod prysznic Kokos i Gardenia 500 ml

Luksja Silk Care Kremowy żel pod prysznic Aloes i Hibiskus 500 ml

Miesiące letnie to wyzwanie dla producentów – z wyprzedzeniem muszą przygotować sezonową ofertę. I to w oparciu o prognozy pogody, które mają ogromny wpływ na zainteresowanie konkretnymi kategoriami, a jednak w klimacie środkowoeuropejskim są niezbyt precyzyjnym wskazaniem realnych warunków atmosferycznych. Mimo tego, producenci i detaliści muszą zadbać o typowo „wakacyjną ofertę”, by być przygotowanym na każdą pogodę.

Lato to wyjątkowa pora roku. Towarzyszy nam świetny nastrój i zwiększona ochota na aktywne spędzanie czasu. Jednak wysokie temperatury czy wzmożona aktywność sprawiają, że potrzebujemy regularnego odświeżenia, chętnie i częściej korzystamy z kąpieli. Odpowiednio dobrany kosmetyk nie tylko oczyści, ale także zadba o kondycję naszej skóry. Marka Luksja opracowała linię Silk Care – pięć jedwabiście kremowych żeli pod prysznic: Masło Shea i Olej jojoba, Aloes i Hibiskus, Kokos i Gardenia, Jogurt i Miód manuka, Olej arganowy i Mleczko migdałowe. Ich przyjazne dla skóry formuły zawierają 93% składników naturalnego pochodzenia. Wzbogacone o Hydracare Complex, ekstrakty i oleje roślinne, zapewniają skórze nawilżenie, odżywienie i miękkość. Równie istotne są ich wprawiające w dobre samopoczucie zapachy. Warto wrzucić do letniej kosmetyczki pielęgnujący żel pod prysznic Silk Care od Luksji!

160 www.hurtidetal.pl Drogeria
Joanna Kowalska Zastępca Redaktora Naczelnego ds. Mediów Cyfrowych

Nowoczesna FRANCZYZA

Franczyza poprawia konkurencyjność

Sieci franczyzowe już w pierwszych latach swojego istnienia założyły, że uda się im nawiązać równorzędną walkę konkurencyjną z wielkimi międzynarodowymi zrzeszeniami handlowymi. Po latach ten cel został zrealizowany.

i promocyjnych, jakich nie były w stanie uzyskać sklepy tradycyjne. Czy to samodzielnie czy też poprzez liczące stosunkowo niewiele placówek handlowych grupy zakupowe lub raczkujące sieci franczyzowe.

Konkurencja ze strony sieci wielkopowierzchniowych i dyskontowych spowodowała, że niezrzeszony handel tradycyjny nie był w stanie sprostać cenowo ofercie tzw. nowoczesnych kanałów dystrybucji. Sytuacja ta przyspieszyła jednocześnie formowanie się i rozwój kolejnych sieci o charakterze franczyzowym. Te zaś, jak się szybko okazało, są w stanie w większości sprostać nie tylko cenowej konkurencji z dyskontami, ale – a może przede wszystkim – także rywalizacji o jakość i w sferze obsługi klienta.

Równowaga cenowa

Siłą hipermarketów i dyskontów w pierwszej fazie ich funkcjonowania na polskim rynku była skala dokonywanych przez te sieci zakupów. Umożliwiało to pozyskanie u producentów i dostawców takich warunków handlowych, przede wszystkim cenowych

Gdy jednak w miarę upływu lat na polskim rynku rozwinęły się sieci franczyzowe liczące nawet po kilka tysięcy sklepów, możliwe stało się zaopatrzenie zrzeszonych w nich placówek tradycyjnych w towar w cenach porównywal-

nych do tych, jakie uzyskiwały dyskonty. Tym bardziej, iż sieci franczyzowe zaczęły rozwijać także marki własne i w miarę upływu lat poprawiać ich jakość na wzór tego co robiły dyskonty. A one przecież stanowiły i stanowią znaczącą część oferty Biedronki czy Lidla. Jeśli dodać do tego fakt, iż ograniczono prawnie możliwość wykorzystywania przez tzw. nowoczesny handel swojej dominującej pozycji w stosunku do dostawców produ-

Mirosław Wawryszczuk

Dyrektor sprzedaży i marketingu, Członek zarządu

Stokrotka

Nasza sieć ma już w całej Polsce ponad 900 sklepów. Stokrotka dynamicznie się rozwija i oferując współpracę w formacie franczyzy, naszym celem jest stworzenie warunków do równie szybkiego wzrostu działalności partnerów. Obserwując obecną sytuację i potrzeby rynku, proponujemy różne warianty wsparcia finansowego. Elementem pomocy dla nowych franczyzobiorców jest dofinansowanie przekazywane na start działalności. Wsparcie Stokrotki towarzyszy jednak partnerom na każdym etapie współpracy, także poprzez dostawy produktów w atrakcyjnych cenach, sprawdzone standardy operacyjne czy działania marketingowe. Dla franczyzobiorców organizujemy również szkolenia, dlatego naszym partnerem mogą zostać zarówno osoby już prowadzące swój sklep, jak i te chcące dopiero rozpocząć działalność w tej branży.

162 www.hurtidetal.pl
Witold Nartowski Dziennikarz

centów to okazuje się, że w ostatnich latach przewaga cenowa dyskontów nad największymi sieciami franczyzowymi została de facto prawie całkowicie zredukowana.

„Obecnie mamy do czynienia z sytuacją, że dyskonty budują swoją pozycję wobec klienta w oparciu o działania promocyjne obejmujące zaledwie wąską grupę 2-5 produktów, zaś pozostałe produkty oferowane w sklepie są w podobnych cenach jak te w zrzeszonych sieciach franczyzowych. Takie «punktowe» promocje realizuje także nasza sieć poprzez gazetki, bilboardy, czy plakaty. Pozostała nasza oferta jest natomiast w cenach podobnych jak w okolicznych dyskontach. Wystarczy wspomnieć, że przed Wielkanocą nasza gazetkowa oferta majonezu Winiary była najbardziej konkurencyjna cenowo na rynku, w efekcie czego odnotowaliśmy chyba rekordową jego sprzedaż” – opowiada Marian Zych, dyrektor generalny sieci Livio, jednej z najliczniejszych na polskim rynku.

Największe sieci franczyzowe powiązane są z wielkimi dystrybutorami hurtowymi. Lewiatan, Delikatesy Centrum, Groszek i kilka innych z Grupą Eurocash. Nasz Sklep, Livio czy Rabat Detal z Grupą Specjał. Zaś tak liczna sieć jak Grupa Chorten współpracuje z kilkoma znaczącymi dystrybutorami zachowując pełną niezależność. Minęły natomiast czasy, kiedy to hurt spożywczy tworzył franczyzowe zaplecze detaliczne, aby mieć zagwarantowany zbyt pozyskanych od dostawców i producentów produktów. Obecnie celem dla niego jest nie tyle zagwarantowanie sobie zbytu i zysku, ale przede wszystkim zapewnienie funkcjonowania tradycyjnej dystrybucji za pośrednictwem sieci franczyzowych, bez których hurt w dużym stopniu straciłby rację bytu. W efekcie hurtownicy częstokroć obniżają swoje marże do niezbędnego minimum, co poprawia kondycje zrzeszonego handlu tradycyjnego i umożliwia im konkurowanie z sieciami dyskontowymi.

Nie tylko ceny

Tak więc w ostatnich latach sieci franczyzowe w większości doskonale poradziły sobie w konkurencji cenowej z nowoczesnymi kanałami dystrybucji detalicznej. A warto pamiętać, że handel tradycyjny, także ten zrzeszony w strukturze franczyzy, dysponuje naturalnymi możliwościami skutecznego współzawodnictwa z wielkimi sieciami handlowymi. Te ostatnie zarządzane cen-

tralnie nie są wstanie zaoferować klientom prawdziwie bogatego wyboru produktów świeżych pozyskiwanych częstokroć od lokalnych dostawców. Świeżość i lokalność oferty odpowiadającej potrzebom i oczekiwaniom miejscowych konsumentów zapewnia placówkom tradycyjnym wyraźną przewagę konkurencyjną nad placówkami dyskontowymi. Chleb od lokalnego dostawcy, sery i śmietana od miejscowych producentów, warzywa i owoce z okolicznych sadów i ogrodów, a przede wszystkim wędliny, jakie najbardziej cenią miejscowi klienci. To produkty, które w dużej mierze mogą zadecydować o sukcesie tradycyjnego sklepu franczyzowego.

Taka przewaga jest w pełni wykorzystywana przez sieci franczyzowe. „Lada mięsno-wędliniarska w naszych sklepach o wiele bardziej odpowiada klientom sklepów Livio niż oferta pobliskich Biedronek. Oferujemy świeże produkty najwyższej jakości, w dużej mierze od miejscowych dostawców, czyli de facto nasz asortyment jest lepiej dopasowany do lokalnych potrzeb niż w centralnie zarządzanych sklepach dyskontowych” – opowiada Marian Zych.

Jeśli dodać do tego coraz wyższej jakości marki własne sieci franczyzowych (z natury rzeczy tańsze niż analogiczne tzw. markowe produkty) to dyskonty dodatkowo tracą kolejny element przewagi konkurencyjnej. Zaś dla producentów, także tych dostarczających marki własne do sklepów franczyzowych to okazja do wyraźnego zróżnicowania swojego portfolio, a tym samym uelastycznieniu ulegają negocjacje cenowe w sprawie dostaw innych produktów dla sieci franczyzowych. Mimo rosnącej konkurencyjności sieci franczyzowych, ilość sklepów rezygnujących z dalszego funkcjonowania wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Trzeba mieć świadomość w jak trudnym czasie detaliści są zmuszeni prowadzić działalność. Zwiększenie kosztów prowadzenia sklepu, przede wszystkim wzrost cen energii, paliw, pracy ludzkiej powodują, że tradycyjne placówki handlowe negatywnie postrzegają swoją przyszłość. Jednak detaliści zrzeszeni we franczyzie, także w tej trudnej sytuacji, mogą liczyć na wsparcie sieci. Dzięki temu wiele placówek handlowych, mimo ekstremalnych warunków zewnętrznych, nadal funkcjonuje. To wspólne działanie świadczy także o sile konkurencyjnej sieci franczyzowych na polskim rynku detalicznym.

Z myślą o przyszłości

Tomasz Wilkoń, wiceprezes i dyrektor ds. rozwoju sieci Rabat Detal podkreśla, że już obecnie dzięki optymalnie zorganizowanemu łańcuchowi dostaw udaje się uzyskać na tyle niskie ceny zakupów, iż sieć jest pod względem cenowym konkurencyjna nawet wobec dyskontów. Tym bardziej, iż polityka cenowa tych ostatnich zasadza się na oferowaniu najniższych cen tylko dla wąskiej grupy wybranych produktów, które przyciągają klientów. Gdyby zaś popatrzeć na szerszy zakres produktowy to ceny w sieci franczyzowej zrzeszającej niezależnych detalistów często nie ustępują ofercie dyskontów. A w przypadku Rabat Detal w tych kategoriach, w których sieć jest najmocniejsza i zdolna do wynegocjowania najkorzystniejszych cen, czyli w piwie i napojach, produkty te są nawet tańsze niż w sieciach dyskontowych.

Tak wygląda aktualna rzeczywistość. Myśleć trzeba jednak także o przyszłości i warunkach zachowania dotychczasowych osiągnięć, a nawet dalszej poprawie obecnego kształtu konkurencyjności. „Zachowanie tej konkurencyjności i jej przyszłość zależą w dużym stopniu od przebiegu rywalizacji głównie na rynku konsumenckim, czyli od kształtu komunikacji sieci z jego klientami. Od tradycyjnych gazetek poczynając, poprzez plakaty i informacje w mediach, po formy cyfrowe, które obecnie są w stanie najefektywniej wiązać klienta z siecią” – zauważa Tomasz Wilkoń.

Grupa Kapitałowa Specjał (której częścią jest Rabat Detal) jest na etapie projektowania aplikacji mobilnej na smartfony, dzięki której z jednej strony konsumenci będą pozyskiwali informacje o ofercie i promocjach dostępnych w sklepach sieci, z drugiej zaś sieć pozyska wiedzę o swoich klientach, ich oczekiwaniach i potrzebach. Aplikacja taka umożliwi też konsumentom udział w akcjach lojalnościowych i stworzy możliwość właściwego pozycjonowania klientów zarówno sieci jako całości, jak i w wymiarze lokalnym.

Podobne rozwiązania funkcjonują od pewnego czasu z powodzeniem zarówno w dyskontach, jak i hiper- czy supermarketach, więc konieczne jest wprowadzenie ich także w sieciach franczyzowych zrzeszających sklepy o charakterze tradycyjnym. Tomasz Wilkoń przyznaje, że wprowadzenie takiego rozwiązania wymagać będzie sporo wysiłku obejmującego głównie szkolenie detalistów w posługiwaniu się systemem, a także pew-

Franczyza 164 www.hurtidetal.pl

Sylwia Władyko

Wiceprezes i Dyrektor Generalna

Grupa Chorten

Sklepy typu „convenience” pod znaną marką mają wiele narzędzi, by konkurować z hipermarketami i dyskontami. Koncepty franczyzowe takie jak Grupa Chorten, oferują detalistom szkolenia z metod efektywnej sprzedaży, remodelingi i poprawę wyglądu zewnętrznego. Przede wszystkim mamy ponad 700 umów z producentami i dystrybutorami, a zdecydowana większość korzyści z tej współpracy trafia do właściciela sklepu. Również w walce o konsumenta sklepy Chorten mają wiele przewag. Obecnie klienci cenią sobie czas, jest to jedna z podstawowych wartości podawana w badaniach dotyczących wyboru miejsca zakupów, a placówki takie jak nasze nie wiążą się z przemierzaniem dużych powierzchni i kolejkami. Istotna jest dobra oferta promocyjna, szeroki wachlarz asortymentu i produkty dostosowane pod potrzeby lokalnych klientów. Naszą przewagą rynkową są też bezpośrednie relacje konsumentów z obsługą oraz dodatkowe usługi dostępne w sklepie.

nych zmian i uzupełnień w dotychczasowych umowach. Jednak korzyści wydają się na tyle atrakcyjne, iż w miarę upływu czasu coraz liczniejsza grupa detalistów zrzeszona w sieci będzie zainteresowana takim rozwiązaniem. „Znajdujemy się obecnie w fazie projektowania naszej aplikacji i przewiduję, że na przełomie bieżącego i przyszłego roku będzie ją można zaoferować detalistom. Sądzę, że w pierwszej

fazie do systemu przystąpi kilkaset sklepów, zaś liczba ta będzie systematycznie rosnąć” –dodaje Tomasz Wilkoń.

Tak więc zachowanie, a nawet zwiększenie konkurencyjności sieci franczyzowych będzie możliwe dzięki pogłębionej cyfryzacji procesów sprzedaży obejmującej także kontakty i komunikację z klientami sklepów. Dotychczas digitalizacja sklepów tradycyjnych,

reklama

WSPIERAMY SPRZEDAŻ PRZEZ:

Gazetki promocyjne

Promocje plakatowe i okazjonalne

Kampanie billboardowe

Programy lojalnościowe dla Partnerów z nagrodami

Loterie konsumenckie

Firmowe materiały reklamowe

Pomoc w aranżacji sklepu i merchandisingu

zł KORZYŚCI DLA TWOJEGO BIZNESU:

Masz preferencyjne warunki zakupu towaru niedostępne dla innych sklepów

Korzystasz z wynegocjowanych dla całej

grupy warunków handlowych u producentów i dystrybutorów

Otrzymujesz bezkonkurencyjne bonusy retro Sam wybierasz dostawców i określasz politykę

cenową swojego sklepu, łączą nas promocje Udostępniamy prostą w obsłudze pla�ormę internetową

w szczególności franczyzowych, obejmowała przede wszystkim oprogramowanie dotyczące procesów kupna i sprzedaży, kasy fiskalne, systemy płatności bezgotówkowych, czy też systemy szkolenia dla detalistów. Obecnie franczyza stanęła przed trudnym zadaniem wprowadzenia nowych form kontaktów z klientami, dzięki którym placówki handlowe będą lepiej trafiały w gusta i oczekiwania swoich klientów i będą mogły pozyskiwać informacje o tych potrzebach. A tym samym dostosowywać do nich swoją ofertą handlową, w tym także promocyjną.

Podobne systemy funkcjonują już w wielkich sieciach hipermarketów i dyskontów od kilku lat, jednak wraz z wejściem w życie podobnych form cyfryzacji stosunków z klientami w sieciach franczyzowych potencjalna przewaga nowoczesnego handlu w tym zakresie także ulegnie zniwelowaniu. Oczywiście wprowadzenie takiego systemu we franczyzie jest trudniejsze niż w sieciach silnie scentralizowanych, jednak doświadczenia Rabat Detal wskazują, że nie jest to niemożliwe. A dalsza poprawa konkurencyjności franczyzy wydaje się warta podejmowanych przez sieci wysiłków.

Z nami zarobisz więcej!

ZOSTAŃ NASZYM

PARTNEREM

www.hurtidetal.pl 165 Franczyza

Rozwiąż krzyżówkę

Blaszane opakowanie

Duchowny protestancki

Milczą gdy dusza śpiewa

Polska ciężarówka

Zamknięta grupa społeczna

Podstawa aparatu

Blacha praczki

hasło wyślij mailem i wygraj nagrodę!

Słupki, siatka i poprzeczka

Pierwotniak z nibynóżkami

Egzotyczny kuzyn

But na wysokiej podeszwie

Słonimski, poeta

Przystąpienie do umowy

Powieść rodowa

Akcja na bramkę rywala

Zabawa dziecięca

Dawniej o pośredniku w interesach Płacze z byle powodu Ewolucja narciarska

Kościół parafialny

Spadek kursów akcji Statek na czas potopu

Opania

Dyskusja, obrady Pobiera gażę

Tło pod tekstem

Zlot czarownic

Do wbijania pali

Nielot w zoo

Indianin zamieszkujący Wyspy Antylskie

Płynie przez Pieniny

Łączy rękę z tułowiem

Apart – płyny & żele 2w1 stworzone z myślą o naturze

Apart Double Care płyny do kąpieli i żele pod prysznic 2 in 1 zapewniają skórze odpowiednie nawilżenie, wygładzenie i uelastycznienie. Są idealne do stosowania zarówno podczas relaksującej kąpieli, jak i codziennego prysznica dzięki zastosowanej formule 2 in 1. Dostępne w trzech otulających zapachach: Mleko & Miód, Lawenda & Wanilia, a także Białe Kwiaty. Warto podkreślić, że linia Double Care została stworzona z myślą o naturze – formuły produktów są wolne od mikroplastiku i zawierają aż 97% składników pochodzenia naturalnego, a dodatkowo są oferowane w butelkach nadających się w 100% do recyklingu.

Pierwszych 5 właścicieli sklepów detalicznych, którzy prześlą rozwiązanie krzyżówki (wraz z nazwą sklepu, dokładnym adresem, numerem telefonu oraz imieniem i nazwiskiem właściciela) na nasz redakcyjny e-mail: konkurs@hurtidetal.pl

otrzyma zestaw produktów Apart!

*Regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.hurtidetal.pl

LAUREACI MAJOWEJ KRZYŻÓWKI

• Jolanta – Sklep Polski”, Skrzetuszewo • Monika –Sklep GAL, Gołdap • Wiesław – P.H.U. ,,Partner'', Tuczna

• Urszula – Sklep spożywczo-przemysłowy, Władysławowo • Jolanta – Sklep spożywczo-przemysłowy, Łątczyn •

Gratulujemy osobom, które poprawnie rozwiązały krzyżówkę! Zapraszamy do udziału także w innych konkursach organizowanych przez Hurt & Detal.

Dane osobowe uczestników konkursu będą przetwarzane przez organizatora konkursu: Fischer Trading Group Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Bagno 2/218 w celu realizacji umowy przystąpienia do konkursu i jego prawidłowego przeprowadzenia. Organizator gwarantuje prawo wglądu do swoich danych osobowych oraz ich zmiany, uczestnik może zażądać zaprzestania ich przetwarzania. Podanie danych jest dobrowolne. Dane osobowe nie będą udostępniane innym podmiotom.

166 www.hurtidetal.pl Rozrywka
bociana Nietakt Nie zawsze zdobi człowieka Największa wyspa grecka Załoga wioślarska Katolicy świeccy Anglosaska jednostka długości Worek podróżny Metalowy uchwyt przy bramie Wpływa do portu Syn Dedala Niejedno na parkingu Podanie ze skrzydła do środka Muzykowanie Ptasie zaloty Zimowy pojazd Zmniejsza tarcie Częsty gość danego lokalu 2 19 16 8 5 20 7 3 1 11 21 13 6 15 4 12 10 22 17 18 14 9 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

!

Napoje Zozole od Zbyszko!

Zbyszko Company nawiązało współpracę z firmą Mieszko, czego owocem są niesamowite napoje Zozole. Świat popularnych żelków i cukierków przelany został do poręcznych butelek 300 ml ze sport-capem. Napoje produkowane i sprzedawane są przez zespół sprzedażowy firmy Zbyszko. Ten orzeźwiający niegazowany napój, dziecko chętnie zabierze ze sobą do szkoły, na podwórko i na każdą wycieczkę. Wszystko po to, by gasić każde pragnienie i dawać: jeszcze więcej radości, jeszcze więcej zabawy i jeszcze więcej smaku! Spró buj i daj się porwać w wir Zozolowej przygody! Maksymalnie prosty, zdro wy skład oparty o 57% soków owo cowych i wodę, bez dodatku cukru, bez barwników i bez konserwantów, zawiera tylko naturalne aromaty. www.ZBYSZKO.com.pl

Sezonowa oferta Łowicza

Orzeźwiająca nowość w ofercie w Łowicza – suplementy diety w syropie o smaku Ice Tea – to must have na nadchodzący sezon letni. Kultowe smaki czarnej herbaty z brzoskwinią i cytryną z dodatkiem witamin są już dostępne w sprzedaży. Forma syropu pozwala na łatwe i szybkie przygotowanie chłodzącego napoju podczas upałów. Nowości zostały wzbogacone o witaminy C i D, a w ich składzie nie ma syropu glukozowo-fruktozowego.

www.MOJLOWICZ.pl

Pyszna radość o smaku lata

Teraz smak truskawek w nowej edycji limitowanej wafelków Góralki Nagie. Lekko kwaśny truskawkowy krem w towarzystwie słodkiego mlecznego nadzienia łączą się w doskonałą wakacyjną przekąskę. PYSZNA RADOŚĆ na wakacje!

Góralki Nagie truskawkowo-mleczne 42 g, edycja limitowana lato 2023. www.WAFELKIGORALKI.pl

Góralki Snack – absolutna nowość!

Słynne wafelki obwodowo oblewane, Góralki Oryginał, w dwóch pysznych smakach: mlecznym i z czekoladą teraz w zupełnie nowym formacie – Góralki Snack! Do kieszeni, do torebki, do lunchboxa – poręczne (27 g) i do dzielenia się (3 sztuki w multipaku). Kiedy masz ochotę na coś słodkiego, sięgnij po Góralki Snack.

Weź je ze sobą, zawsze i wszędzie. Na rower, na deskę, na uczelnię, do pracy! PYSZNA RADOŚĆ BEZ PRZERWY!

www.WAFELKIGORALKI.pl

Słodycz owoców leśnych

MAOAM Bloxx – top seler MAOAM dostępny jest teraz w nowej, unikalnej wersji o wyjątkowej kompozycji smaków. W wariancie Wild Red Berries znajdziemy słoneczną truskawkę, dziką wiśnię, żurawinę, jagodę oraz niebieską malinę. Maoam Bloxx ma wygodny format, doskonale sprzedaje się jako produkt impulsowy, zarówno w strefie przykasowej, jak i z półki, dlatego warto mieć go w swojej ofercie.

www.HARIBO.com

Limitowana edycja MAOAM

MAOAM Kracher Apple Alarm to wyjątkowa edycja jednego z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych produktów. Bestseler MAOAM dostępny jest teraz w limitowanej odsłonie o smaku czerwonego i zielonego jabłka. Ten unikalny wśród gum rozpuszczalnych produkt, dostępny jest tylko w ofercie MAOAM. Nowy Kracher sprzedawany jest w przyciągającym uwagę opakowaniu, przez co wyróżnia się na półce sklepowej. www.HARIBO.com

168 www.hurtidetal.pl Nowości

GOFRA ciastka kruche

Oferta Sofio poszerzyła się o kolejną słodką pozycję – Gofra ciastka kruche, marki Sweet+. Gofra swoim kształtem przypomina wafel, lecz jest kruchym ciastkiem o wyrazistym maślanym smaku. Ten smak wynika z obecności masła w składzie produktu. Ciastka Gofra mają bardzo atrakcyjny kształt, kruchą strukturę i subtelny smak. Ciastka spakowane są do kartonowego pojemniczka, który pozwala dobrze zaprezentować produkt a jed nocześnie chroni ciastka przed pokruszeniem. Jedno opako wanie zawiera 12 gofrów, a gramatura wynosi 170 g. www.SOFIO.pl

Chrupki chlebowe BREDO

Bredo to chrupiąca nowość w ofercie SOFIO, marki Salza. Są to pieczone krążki chlebowe w czterech pysznych smakach: z solą, o smaku serowo-szpinakowym z dodatkiem czosnku, o smaku pizzy, z dodatkiem grzybów, śmietany i koperku. Krążki Bredo nie są za twarde, lecz odwrotnie. Bredo to znakomite połączenie smaku z delikatną kruchością. Jest to świetna przekąska na każdą okazję. Gramatura produktu 70 g. BREDO pakowane są w kolorowy karton zbiorczy, który służy jako ekspozytor. www.SOFIO.pl

Nowość! Lody Śmietankowe z Czekoladą i Sosem wiśniowym Grycan

To wykwintna kompozycja smaków przygotowywana według tradycyjnych receptur na bazie śmietanki kremówki i żółtek jaj, z dodatkiem gęstego sosu wiśniowego własnej produkcji oraz siekanej czekolady deserowej. To połączenie smaków i struktur sprawia, że każda kulka smakuje jak mały lodowy deser. Produkt jest bezglutenowy. Pojemność: 900 ml. www.GRYCAN.pl

Skyr MEN

Bakoma – jeden z największych producentów jogurtów w Polsce rozszerza swoją ofertę produktów wysokobiałkowych. Nowa linia to kremowe jogurty typu skandynawskiego Skyr MEN. Jogurt typu Skyr to podstawa islandzkiej diety od czasów Wikingów. Wymieniany jest w wielu średniowiecznych islandzkich źródłach. Aby zrobić jeden kubek Skyra potrzeba dużo więcej mleka, niż do tradycyjnego kubka jogurtu. W wyniku tego Skyr ma kremową konsystencję i zawiera znacznie więcej białka niż standardowy jogurt. W maju w sklepach pojawiły się dwa pierwsze warianty smakowe w butelkach o gramaturze 230 g – jagoda i wanilia. www.BAKOMA.pl

Ayran od Mlekpolu

Cieszący się coraz większą popularnością turecki napój jogurtowy, teraz dostępny także pod marką Mlekpol. Składa się on jedynie z jogurtu, wody i soli. Ayran ma konsystencję idealną do picia, doskonale orzeźwia i gasi pragnienie w upalne dni. Dzięki poręcznemu opakowaniu z kategorii „on the go” 330 ml, które chroni produkt przed działaniem promieni słonecznych, Ayran od Mlekpolu świetnie sprawdza się jako samodzielna przekąska poza domem. Doskonale komponuje się z ostrymi daniami. Pasuje też do wytrawnych pierogów czy placków ziemniaczanych, a tradycyjnie podawany jest w towarzystwie kebabu. www.MLEKPOL.com.pl

Twist shake 380 g – odlotowe napoje na sezon letni od Bakoma!

Zakręcone lody waniliowe, czekoladowe brownie, odlotowa truskawa – 3 najbardziej popularne smaki podane w atrakcyjnej formie. Niebanalna grafika, jakość i przystępna cena zwrócą uwagę głównie młodych konsumentów, którym kategoria napojów mlecznych jest szczególnie bliska. Twist shake to produkt wychodzący naprzeciw oczekiwaniom współczesnej młodzieży. Można go eksponować w dowolnym miejscu, to jedyny taki napój mleczny, który zachowuje swoje właściwości do 14 dni poza lodówką. www.BAKOMA.pl

www.hurtidetal.pl 169 Nowości

Nowe smaki – znana jakość.

Mój Ulubiony Twarożek Kanapkowy

Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, którzy oczekują wciąż nowych i zdrowych produktów, SDM w Wieluniu, właściciel marki Mój Ulubiony, przygotował linię Twarożków kanapkowych. Twarożki spełniają wszystkie oczekiwania najbardziej wymagających kupujących. Nie zawierają skrobi, mleka w proszku oraz stabilizatorów. Produkty wyróżnia wysoka jakość oraz prosty skład. Powstają z najwyższej jakości mleka od lokalnych dostawców. Teraz do oferty dołączają nowe smaki: figa z makiem, z grillowanym bakłażanem, z kurkami i cebulką, z miodem i czarnuszką. www.SDMWIEL.pl

Chleb Tostowy Dan Cake American

Sandwich

750 g i 375 g

To dostępne w dwóch wariantach – pszennym i pełnoziarnistym – a każde z nich w dwóch formatach opakowań – 750 g i 375 g – pieczywo tostowe poleca się jako baza rodzinnego śniadania oraz pożywnych przekąsek w ciągu dnia. Doskonałe zarówno na ciepło, przygotowane w tosterze czy opiekaczu, jak i na zimno, np. w formie tradycyjnych kanapek. Chleby te wypiekane są na naturalnym zakwasie chlebowym, a powiększone kromki XXL idealnie pasują do standardowego rozmiaru plastrowanych wędlin czy serów.

www.DANCAKE.pl

BoboVita rozszerza portfolio

Mały kulinarny odkrywca jest gotowy na kolejne nowe smaki w diecie? To świetna wiadomość! Teraz urozmaicanie jadłospisu w pierwszym roku życia stanie się jeszcze ciekawsze, ponieważ do oferty posiłków w słoiczkach BoboVita dołączają 2 smakowite nowości dla dzieci po 15. miesiącu życia. Gulasz drobiowy z pieczarkami, a może Pasta z pomidorami, szynką i papryką? Odkryj różnorodne propozycje z dużą zawartością warzyw w 100% z kontrolowanych upraw. Mniam!

www.BOBOVITA.pl

Nowe opakowania popcornów HELIO!

Popcorny HELIO są teraz w jeszcze większym opakowaniu – 3 x 90 g! Produkt w wersji solonej i maślanej można znaleźć w przykuwającym uwagę kolorowym kartoniku (3-pak). Dodatkowo grafika opakowania podkreśla ważną dla współczesnych konsumentów informację o braku oleju palmowego, co jest unikalnym atutem w tej kategorii produktów. Sam Popcorn HELIO to zaś doskonała przekąska, która sprawdzi się zarówno podczas seansów filmowych, na spotka niach z przyjaciółmi, czy kinderbalach. Jego przygotowa nie jest bardzo pro ste, a odpowiednio dobrane proporcje składników gwa rantują pyszny smak. www.HELIO.pl

Odkryj pełnię smaku z nową bułką do burgera

Schulstad Premium Bistro Burger Buns to nowe bułki do burgera w stylu brioche. Brioche – po polsku brioszka, to delikatna, miękka w środku bułka drożdżowa. Aromatyczna, z lekko wyczuwalną słodyczą oraz z błyszczącą, złotobrązową skórką. Bułka do burgera Schulstad Premium Bistro Burger Buns w wersji dla wegan jest wolna od tłuszczy zwierzęcych, mleka i jaj. Stanowi idealną alternatywę dla znanego od wielu pokoleń smaku, aromatu i wyglądu tradycyjnej brioszki. www.LANTMANNENUNIBAKE.pl

Hipoalergiczny żel pod prysznic od Luksji

Luksja hipoalergiczny żel pod prysznic doskonale sprawdzi się w codziennej pielęgnacji każdego rodzaju skóry, w tym skóry wrażliwej. Jego delikatna formuła zawiera środki myjące roślinnego pochodzenia oraz pielęgnujące składniki aktywne: łagodzący ekstrakt z nagietka, kojący olej z nasion konopi oraz nawilżający Hydracare Complex. Żel delikatnie oczyszcza skórę, zapewnia jej odżywienie i na tychmiastową miękkość. Opracowa ny, aby zminimalizować ryzyko reakcji alergicznych, przyjazny dla mikrobiomu skóry. Dostępne opakowania: butelka 500 ml, zapas 500 ml. www.LUKSJA.pl

170 www.hurtidetal.pl Nowości
N a groda Kolegium Redakcyjneg o łoty Parago 2023
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.