HURT & DETAL 2022 Grudzień

Page 1

ogólnopolskie pismo rynku fmcg FRANCZYZA Wsparcie na miarę czasów » s. 102 KATEGORIE PRODUKTÓW Impreza czas start! » s. 40 PODSUMOWANIE Rok 2022 w branży FMCG » s. 34 Grudzień 2022 12/202

!Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

!Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

Grudzień to miesiąc pewnych podsumowań... Ten mijający rok był dla nas wszystkich pełen wyzwań, ale i sukcesów. Zrealizowaliśmy też wiele przedsięwzięć zarówno tych redakcyjnych, konferencyjnych, jak i eventowych. Nie osiągnęlibyśmy jednak tego bez udziału, a często też wielkiego zaangażowania naszych Partnerów Handlowych. Dlatego chciałbym serdecznie podziękować za to, że mieliśmy przyjemność i zaszczyt współpracować zarówno w zakresie redakcyjnym, jak i promocyjnym, a także, że byliście naszymi wiernymi Czytelnikami. Dziękuję również Detalistom, z którymi nasza redakcja miała przyjemność współpracować merytorycznie podczas realizacji materiałów do miesięcznika Hurt & Detal oraz tym wszystkim, którzy przyczynili się do dalszego rozwoju naszego wydawnictwa. Mam nadzieję, że trudna sytuacja gospodarcza oraz niestabilność geopolityczna, która dotyka nas wszystkich i przekłada się na nasze małe biznesy, ulegnie jednak poprawie i będziemy mogli już wkrótce z dużą nadzieją spojrzeć w przyszłość.

Z okazji świąt Bożego Narodzenia w imieniu wydawnictwa Fischer Trading Group Sp. z o.o. życzę Państwu, aby ten świąteczny czas przepełniony był radością, ciepłem i rodzinną atmosferą. Niech przyniesie odpoczynek i chwile wytchnienia od codziennych obowiązków oraz energię i pomyślność na cały 2023 rok.

Ogólnopolskie pismo rynku FMCG

ul. Bagno 2/218, 00-112 Warszawa tel./fax: 22 847-93-67, tel.: 22 847-93-68 e-mail: redakcja@hurtidetal.pl www.hurtidetal.pl

Redaktor Naczelny Tomasz Pańczyk e-mail: t.panczyk@hurtidetal.pl

Z-ca Redaktora Naczelnego Monika Górka e-mail: m.gorka@hurtidetal.pl Z-ca Redaktora Naczelnego ds. Mediów Cyfrowych Joanna Kowalska e-mail: j.kowalska@hurtidetal.pl

Redaktor Monika Książek e-mail: m.ksiazek@hurtidetal.pl Anna Pańczyk e-mail: anna.panczyk@hurtidetal.pl Michał Pańczyk e-mail: m.panczyk@hurtidetal.pl Weronika Nowak e-mail: w.nowak@hurtidetal.pl

Biuro Reklamy tel./fax: (22) 847-93-67 tel. (22) 828-93-66

Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Beata Łęcka e-mail: b.lecka@hurtidetal.pl

Senior Account Manager

Agnieszka Niewiadomska e-mail: a.niewiadomska@hurtidetal.pl Katarzyna Kałczyńska e-mail: k.kalczynska@hurtidetal.pl Marcin Michalski e-mail: m.michalski@hurtidetal.pl Rafał Chudzik e-mail: r.chudzik@hurtidetal.pl

Account Manager

Katarzyna Paciorek e-mail: k.paciorek@hurtidetal.pl Joanna Daubek e-mail: j.daubek@hurtidetal.pl

Projekt graficzny, skład Meds Studio Maja Bulwarska Wydawca

Fischer Trading Group Spółka z o.o. ul. Bagno 2/218, 00-112 Warszawa NIP 712-290-97-55

Druk: ArtDruk www.artdruk.com

Dystrybucja: zamknięta (wyłącznie do firm zajmujących się handlem detalicznym i hurtowym oraz produkcją w sektorze FMCG)

Wesołych Świąt!

Wszelkie uwagi i propozycje prosimy kierować: e-mail: redakcja@hurtidetal.pl Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam. Materiałów niezamówionych redakcja nie zwraca. Zastrzegamy sobie prawo odstąpienia od zamieszczenia reklam i tekstów, bądź też skracania treści artykułów. Prezentowane produkty nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Prezentowane ceny mają charakter orientacyjny. Prezentowane wyroby alkoholowe stanowią informację wyłącznie dla celów handlowych.

ISSN 1896-3137 Nakład: 70 000 egz.

Edytorial 6 www.hurtidetal.pl

Grudzień 2022

Z RYNKU FMCG 10 Wiadomości

TRZY PYTANIA DO 22 Paweł Majchrzak, Gibar WYWIADY 24 Sylwia Jurys, SIG 26 Adam i Katarzyna Mokrysz, Mokate 28 Marcin Grzegorczyk, Asseco Business Solutions 44 Jacek Wyrzykiewicz, Hochland Polska 56 Marek Kapica, SDM Wieluń 58 Dariusz Lizak, Hortex/Jurajska 88 Marco Barbieri, Lavazza

MARKA 30 Odwaga i rozwaga w rozszerzaniu marki FELIETON 32 Byle do wiosny

PODSUMOWANIE 34 Rok 2022 na rynku FMCG

KATEGORIE PRODUKTÓW 40 Sylwestrowo-karnawałowe menu 60 Alkohole – na sylwestra i cały karnawał 76 Czas na słodkie chwile 92 Święta po polsku 98 2022 pod lupą: trendy, nowości, wybory konsumentów

FRANCZYZA 102 Wsparcie na miarę obecnych czasów DROGERIA 106 Newsy 110 KRZYŻÓWKA 111 NOWOŚCI

reklama reklama reklama reklama
8 www.hurtidetal.pl Spis treści
Samych słodkich chwil każdego dnia! życzy zespół GIBAR

Puls FMCG

Rosną długi branży handlowej

Handel mierzy się z brakami produktów na półkach, wyższymi stawkami za transport oraz inflacją, której konsekwencją są rosnące koszty utrzymania sklepów. Częściowo przekłada się to na sytuację finansową firm handlowych, których zadłużenie dotąd malało. Według danych Krajowego Rejestru Długów ponownie rośnie i obecnie wynosi 2,07 mld zł.

42% przedsiębiorstw obawia się spadku zamówień

Według Barometru EFL, firmy handlowe nie wierzą, że świąteczny szał zakupowy wygra z wysoką inflacją i pozostają w pesymistycznych nastrojach. Tylko 3% liczy na większe zamówienia w IV kwartale tego roku, a 42% obawia się ich spadku. 4 na 10 zapytanych obawia się pogorszenia płynności finansowej swojego biznesu.

Zmiany w zarządzie Polskiej Grupy Supermarketów

Polska Grupa Supermarketów będzie zarządzana przez Piotra Suchockiego, członka zarządu, pełniącego tę funkcję od lutego 2022. Zastąpił on Zbigniewa Wysockiego, który rozstał się z firmą w połowie listopada. Decyzja o odejściu ze stanowiska byłego prezesa podyktowana była względami osobistymi. O przekazaniu obowiązków Piotrowi Suchockiemu zadecydowała Rada Nadzorcza Spółki.

Maspex rozwija współpracę ze startupami oraz sektorem nauki

Grupa Maspex w dorobku ma ponad 100 projektów badawczo-rozwojowych, w tym wiele ze startupami. W planach są kolejne innowacyjne działania, które wspierają realizację celów zakładanych w ramach Strategii Zrównoważonego Rozwoju 2030 „Efekt Kolibra”, zwłaszcza w zakresie zmniejszania zużycia wody, energii, gazu i redukcji odpadów.

W październiku inflacja osiągnęła 17,9% Postępujący od miesięcy wzrost cen towarów i usług nie pozostaje bez wpływu na portfele Polaków i skłania do uważnej analizy domowych budżetów. Wśród osób kupujących online 32% prowadzi ewidencję wydatków w sklepach internetowych, a 24% zapisuje również kwoty wydane offline – wynika z badania „Zachowania e-konsumentów w Polsce w 2022 roku” przeprowadzonego na zlecenie operatora płatności PayU.

Wielkopolski Indyk świętuje 55-lecie

„Jesteśmy wyjątkowymi ekspertami w mięsie indyczym – mięsie wysokiej klasy, zdrowszym niż inne.” Firma Wielkopolski Indyk od 55 lat czerpie z tradycji zachowując rzemieślniczy charakter wędlin wykorzystując najnowszą technologię i opakowania. To wyjątkowy, jubileuszowy rok – 55-lecia firmy. Lata ciężkiej pracy i mądrych inwestycji doprowadziły firmę do miejsca, w którym znajduje się dzisiaj. W tym roku nowością jest marka produktowa „Wielkopolski Indyk”, składająca się z linii precyzyjnie wpisujących się w aktualne trendy żywieniowe i ekonomiczne:

• „Na śniadanie” – linia dedykowanych wędlin do codziennej konsumpcji, • „Specjały indycze” – unikatowe wędliny: bekon, pastrami czy wybór salami, • „Wolno gotowane” – wybór mięs przygotowanych metodą sous vide, • produkty convenience – produkty panierowane – mrożone i chłodzone.

Czas na przyjemność w kuchni z marką E.Wedel

„Czas na przyjemność w kuchni” to najnowsza kampania marki E.Wedel, która pokazuje, że gotowanie, tworzenie wypieków lub deserów z czekoladą może być jeszcze przyjemniejsze, a kuchnia może stać się miejscem do rodzinnego spędzania czasu. Wystarczy, że w pobliżu zawsze będziemy mieć tabliczkę wedlowskiej czekolady, która idealnie nadaje się zarówno do gotowania, jak i podjadania. W ramach kampanii powstał m.in.: spot reklamowy, który emitowany będzie w digitalu oraz na kanałach VOD. Dodatkowo marka zachęca do korzystania z przepisów i inspiracji, znajdujących się na stronie wkuchnizwedlem.pl, która wspierając tegoroczną kampanię przeszła kompleksowy redesign. Dzięki odświeżonej szacie graficznej platforma stała się bardziej przejrzysta oraz apetyczna.

Wafle „Jarki” z Neo-Nówki

Na początku roku 2022 firma Millano Group wprowadziła do sprze daży wafle „Jarki” w czekoladzie mlecznej z nadzieniem arachidowym. Batony są inspirowane skeczem kabaretu Neo-Nówki, który w serwisie YouTube przekroczył 20 mln wyświetleń. Baton szybko zyskał grono wielbicieli. Akcja sprzedażowa wspierana jest filmikami na TikTok’u, które w zabawny sposób są pokazane na fanpage'u Baron Świat Czekola dy. Również podczas występów wspomnianego kabaretu przeprowadzane są akcje samplingowe, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Więcej informacji na www.baron.pl i www.facebook.com/BaronSwiatCzekolady.

Kampania Indykpol

W połowie listopada ruszyła kampania promująca markę Indykpol w TV, internecie, social mediach i prasie. Przekaz reklamowy jest zgodny ze strategią Indykpol „Pełnia dobrego życia”. Kampania będzie kontynuowana do końca roku i będzie wspierana działaniami BTL.

10 www.hurtidetal.pl Z rynku FMCG

Puls FMCG

Lagery najbardziej popularnym piwem Według raportu „Smart shopper kategorii Piwo 2022”, niemal co trzecia osoba w Polsce pije piwo 2-3 razy w tygodniu. Najczęściej wybieranym rodzajem tego trunku są lagery, a na końcu listy znajdują się piwa mocne. Patrząc na okoliczności spożywania tego napoju, można stwierdzić, że Polacy sięgają po niego przede wszystkim podczas wyjazdów wakacyjnych. Z kolei najczęściej wskazywanym miejscem picia piwa jest własny dom. Natomiast uwzględniając opakowanie, wybór pada głównie na butelkę.

Muszkieterowie z nowymi programami dla franczyzobiorców

Grupa Muszkieterów uruchamia dla swoich franczyzobiorców dwa programy rozwojowe: Akademię Przedsiębiorczości Muszkieterów oraz Praktycy dla Praktyków. Programy są owocem opracowanej Polityki Szkoleń i Rozwoju. Mają pomóc właścicielom sklepów Bricomarché i Intermarché w bardziej efektywny sposób dzielić się wiedzą oraz rozwijać swoje umiejętności.

Eurocash dołączyła do globalnej Inicjatywy Science Based Targets

Grupa Eurocash, jako jedna z pierwszych firm w Polsce, dołączyła do globalnej Inicjatywy Science Based Targets (SBTi). Jej celem jest wspieranie przedsiębiorstw w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych, zgodnie z najnowszymi osiągnięciami nauki o klimacie. Grupa Eurocash znalazła się w wąskim gronie kilkunastu pierwszych polskich organizacji, które dołączyły do tej inicjatywy. Uczestnictwo w prestiżowej inicjatywie jest częścią Strategii Grupy Eurocash na lata 2023-2025, która uwzględnia ambitne cele dekarbonizacyjne.

McKinsey: Inflacja umacnia pozycję dyskontów

W ciągu 2022 roku Polacy doświadczyli najistotniejszego wzrostu cen w tym tysiącleciu, co obecnie jest głównym powodem do obaw aż 61% konsumentów. Kolejne z serii badań Consument Sentiment Survey przeprowadzanych przez McKinsey wskazuje, że czynnik ten ciągle zyskuje na znaczeniu, wyprzedzając również sytuację za wschodnią granicą.

Zerowy VAT na żywność przedłużony

Zerowy VAT na żywność zostanie przedłużony. Mateusz Morawiecki podczas listopadowej konferencji zaznaczył, że obecnie zakładane jest działanie tego mechanizmu osłonowego przez pierwsze półrocze 2023 roku.

Jeden z liderów branży mięsnej w Polsce, polska firma JBB Bałdyga kontynuuje pozycjonowanie swojej marki w świecie gamingu. 26 listopada była sponsorem turnieju „JBB Bałdyga Cup feat. Fortnite!”. Równolegle trwa też kampania digital oraz w mediach społecznościowych promująca rozgrywki pod znakiem JBB. Gamingowa agencja kreatywna beLoud w ramach współpracy zajmuje się realizacją kampanii marketingowych połączonych z turniejami dla graczy amatorskich oraz półprofesjonalnych we wszystkich kompetytywnych tytułach gamingowych, w tym m.in. Fortnite, League of Legends, czy Counter-Strike. Na kanałach w mediach społecznościowych beLoud i JBB pojawiają się treści promujące turniej, markę oraz parówki Polanki.

!Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

COCOFFEE® fueled by COCONAUT ® otrzymało wyróżnienie

Nowości w asortymencie Quest Food otrzymały wyróżnienie w tegorocznej edycji Złotych Innowacji w Grupie Smak. Mowa tu oczywiście o COCOFFEE® fueled by COCONAUT® w trzech wariantach smakowych: espresso, mocha, cappuccino. Produkty są odpowiedzią na rosnący trend dbania o siebie i środowisko. Nie zawierają glutenu, laktozy i są w szklanych butelkach. Certyfikat V-Label, który posiadają jest potwierdzeniem, że produkty te są pozbawione składników pochodzenia zwierzęcego. Quest Food dziękuje za uznanie!

Bagietka do Hot Doga Francuskiego –innowacja na rynku

25 lat temu firma Lantmannen Unibake wprowadziła na rynek polski innowację, którą pokochali Polacy – bagietkę do Hot Doga Francuskie go. Dziś Hot Dog jest nieodzowną przekąską, na stacjach benzynowych i w sklepach spożywczych. Ta ulubiona przekąska Polaków jest bardzo łatwa do przygotowania także w domu i może być świetną atrakcją podczas syl westra czy zabaw karnawałowych. Wystarczy Pszenny Hot Dog Schulstad, różne warianty kiełbasek oraz sosów – i przygotowania do zabawy stają się bardzo proste.

12 www.hurtidetal.pl
„JBB Bałdyga Cup feat. Fortnite!” –współpraca gamingowa marki JBB Bałdyga
Z rynku FMCG
informacja handlowa

!Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

Puls FMCG

Sklepy SPAR na stacjach paliw czynne 365 dni w roku

Pierwsze sklepy SPAR Express na stacjach paliw pojawiły się w grudniu 2021 roku. Od tego czasu sieć zwiększyła ich liczbę do 30. Wszystkie sklepy oferują ciepłe dania, kanapki, zapiekanki w strefie Eat&Go i kawę w strefie Bean Tree Cafe oraz są czynne całą dobę, 7 dni w tygodniu. Planowane są kolejne otwarcia w całej Polsce.

Nestlé ogranicza działania marketingowe skierowane do dzieci

Nestlé ogłosiło nową politykę dotyczącą praktyk marketingowych. Firma dobrowolnie ograniczy działania marketingowe do dzieci poniżej 16 roku życia, jednocześnie kontynuując wieloletnie wysiłki na rzecz pomocy rodzinom w ustalaniu nawyków zdrowego odżywiania i stylu życia.

Tyskie oficjalnym partnerem reprezentacji Polski w piłce nożnej Marka Tyskie będzie oficjalnym partnerem reprezentacji Polski na mocy umowy między Kompanią Piwowarską, a Polskim Związkiem Piłki Nożnej. Umowa obowiązująca od 1 stycznia 2023 roku została podpisana na cztery lata. Obejmuje dwa duże turnieje – Euro 2024 w Niemczech i Mundial 2026 w USA, Meksyku i Kanadzie.

ALDI w Wielkiej Brytanii korzysta na inflacji

Aldi spodziewa się rekordowych wyników podczas tegorocznych świąt w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Sprzyjają temu wzrosty cen... u konkurencji. Supermarket przewiduje, że tegoroczne święta będą „największymi świętami Bożego Narodzenia w historii Aldi". Sieć ma zamiar sprzedać prawie 50 milionów charakterystycznych, angielskich ciastek Mince Pie.

Lidl po raz 14. wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy

Od 28 listopada w sklepach sieci Lidl Polska dostępne są gadżety, ze sprzedaży których cały zysk przeznaczony zostanie na cel 31. Finału WOŚP. Lidl Polska wspiera działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już od 14 lat. W tym czasie, dzięki wolontariuszom, klientom i pracownikom, sieci udało się uzbierać ponad 39 mln zł. W tym roku, przy okazji codziennych zakupów, każdy klient będzie mógł wesprzeć 31. Finał WOŚP.

Kampania HELIO w mediach

Marka HELIO jak co roku przed świętami planuje szeroką kampanię w mediach tradycyjnych, drukowanych oraz społecznościowych. Przedświąteczne działania ruszyły w listopadzie. Obejmują również portale branżowe, lifestylowe oraz kobiece. Równocześnie prowadzone są wysyłki dla influencerów, konkursy oraz promocje w wybranych punktach sprzedaży. Jak co roku, marka przygotowała dla swoich odbiorców mnóstwo świątecznych inspiracji w formie wideoprzepisów. Głównym celem prowadzonej kampanii jest przypomnienie o masie makowej, która jest niezbędnym elementem świątecznej listy zakupów oraz zachęcenie do spróbowania nowych, świątecznych specjałów z użyciem produktów marki HELIO.

„Masarnia u Józefa” od JBB Bałdyga

W okresie świątecznym, ale też noworocznym i karnawałowym klienci często stawiają na możliwie najlepsze produkty. Chętnie płacą więcej, by w zamian otrzymać coś wyższej jakości. Odpowiedzią na ich preferencje są wyjątkowe wędliny pod znakiem „Masarnia u Józefa”. To w nich pieczołowite podejście do produkcji łączy się z kunsztem masarskim i najbardziej szlachetnymi składnikami, które razem dają doskonałe wyroby. Uwodzące aromatem wędzenia zapraszają do skosztowania delikatnych, kruchych i niezwykle smacznych wędlin. To pieczołowicie przygotowane produkty będące znakomitą gwarancją jakości i smaku, które od lat dostarczają wszystkim smakoszom niezapomnianych i unikalnych wrażeń kulinarnych.

Hochland Professional –kreator lodowych trendów

Listopadowe Forum Lodowe to obowiązkowe wydarzenie dla producentów i dostawców z tej branży. Edycja 2022 odbyła się w Częstochowie. Swoje stoisko miał także Hochland Professional, a Jacek Wyrzykiewicz, PR&Marketing Services Manager w Hochland Polska, został zaproszony do grona tegorocznych prelegentów.

Wszyscy lubią masło Łaciate

Marka Łaciate rozpoczęła kampanię wizerunkową masła – swojego tradycyjnego, mlecznego produktu – pt. „Wszyscy lubią masło Łaciate”. Działania marketingowe polegają na zaprezentowaniu różnorodnych dań, a co za tym idzie – pysznych sposobów na to, jak Łaciate zastosować w kuchni i… lubić. Spot emitowany w największych ogólnopolskich stacjach telewizyjnych, pełen jest apetycznych ujęć. Wszystkie osoby wybierające masło Łaciate łączy fakt, że po prostu je lubią. Przekaz spotu wzmocniony jest również szeroko zakrojoną kampanią w digitalu, opartą na formatach statycznych oraz video. Działania nawiązują do komunikacji prowadzonej dla mleka marki Łaciate w ostatnich dwóch latach.

16 www.hurtidetal.pl Z rynku FMCG
DODAJEMY RADOŚCI DO CODZIENNOŚCI Wsparcie marketingowe Z Nutri-Score wybierasz bułki z dobrym składem Kontakt: Lantmannenn Unibake Poland Sp. z o.o., Stanisławów Pierwszy, ul. Strużańska 10, 05-126 Nieporęt; tel. + 48 22 772 42 54, email: biuro@lantmannen.com; www.lantmannenunibake.pl

!Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi. (Ustawa z dnia26 października 1982 r.o wychowaniu w trzeźwości)

Nadaj świętom smak z KAMIS!

Przyprawy to z jednej strony niewielki dodatek do tworzonych przez nas potraw, a z drugiej strony to właśnie one ostatecznie nadają świętom smak i aromat. Kamis w świątecznej kampanii chce pokazać jak ważną częścią potraw są przyprawy i zioła. Produkty Kamis pozwolą wyczarować wyjątkową atmosferę świąt, nadając potrawom aromatycznego i intensywnego smaku. Kamis to nie tylko szeroka oferta ziół i przypraw, ale również niepowtarzalnych musztard, które dodadzą głębi smaku każdej potrawie. A w tym roku ruszyła także sprzedaż kolejnej kategorii produktów Kamis – dodatków do wypieków i deserów. Przyprawy do ciast: do piernika, pierniczków czy sernika są już od dawna dostępne w sklepach.

Rekordowe wyniki kampanii edukacyjnej

Kampania edukacyjna Kompanii Piwowarskiej „Alkohol i samochód – to się nie rymuje” z rekordowymi wynikami: 16,8 mln zasięgu i 3,2 mln zaangażowania. Założeniem kampanii było wprowadzenie innowacyjnej formy komunikacji, aby dotrzeć z przekazem do jak najszerszego grona odbiorców i wywołać jak największe zaangażowanie. W przestrzeni internetowej kampania „Alkohol i samochód – to się nie rymuje” cieszyła się dużym zainteresowaniem – w social mediach Kompanii Piwowarskiej jej zasięg sięgnął 6 mln i 2 mln zaangażowania, na YouTube odnotowano ponad 200 tys. wyświetleń oraz blisko 100% pozytywnych komentarzy. Poza Youtube utwór będący zwieńczeniem kampanii jest dostępny w największych muzycznych serwisach streamingowych.

Konkurs – Majonez Kielecki na święta

Święta Bożego Narodzenia to czas magii, ale i duża ilość wytężonej, kulinarnej pracy. Przy tej okazji Wytwórcza Spółdzielnia Pracy „Społem” przygotowała specjalną niespodziankę dla fanów swojego kultowego produktu. 1 grudnia rozpoczął się wyjątkowy konkurs! Zasady konkursu:

1. Kup Majonez Kielecki i zachowaj paragon.

2. Zrób zdjęcie, obrazujące w jaki sposób pomaga on w przygotowaniach do nadchodzących świąt.

3. W komentarzu pod postem konkursowym na fanpage’u Majonezu Kieleckiego (www.facebook.com/ majonezkielecki/ ) zamieść wykonane przez siebie zdjęcie lub/i dodaj opis związany z tematem konkursu. Za zajęcie I miejsca laureat otrzyma robot kuchenny „Thermomix TM6 + friend”. Kolejne miejsca uhonorowane zostaną sprzętem AGD oraz skarpetkami z logotypem Majonezu Kieleckiego. Zgłoszenia przyjmowane są do 23 grudnia 2022 roku.

ZPH ARGO świętuje 30-lecie wejściem z sukcesem na rynek Arabii Saudyjskiej

Łańcucki producent wysokiej jakości słodyczy, sukcesywnie wzmacnia swoją pozycję zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym. Do grona 60 krajów, w których produkty polskiej, rodzinnej firmy zyskały uznanie konsumentów, dołącza Arabia Saudyjska. To rynek z ogromnym potencjałem, ale też bardzo wymagający. Zagraniczni partnerzy docenili doskonałą jakość oraz pomysł na kategorię polskiej firmy, której oferta zaskakuje różnorodnością i wpisuje się w trendy. ARGO nie zwalnia tempa i zapowiada kolejne, ciekawe innowacje, które z pewnością przykują uwagę konsumentów. Pierwsze nowości miały swoją premierę już w październiku, na prestiżowych targach SIAL Paris.

Mój Ulubiony! Mój Naturalny!

Twarożki i twarogi stanowią istotny składnik w naszej diecie. Twarożek kanapkowo-sernikowy Mój Ulubiony ze Spółdzielni Dostawców Mleka w Wieluniu to naturalne bogactwo białka, bez konserwantów i bez sztucznych barwników. To produkt dla tych, którzy cenią sobie smak, zainspirowani są naturą oraz zwracają uwagę na skład. A w składzie tylko śmietanka i kultury bakterii fermentacji mlekowej!

18 www.hurtidetal.pl Z rynku FMCG
informacja handlowa
www.hurtidetal.pl 19

Barszcz czerwony

Krakus – Tradycja w moim domu

Niezależnie od różnorodności potraw na wigilijnym stole, smak barszczu zawsze pozostaje ten sam, a jego gwarancją jest Krakus. W nowej kampanii marka podkreśla, że Krakus to tradycja – Tradycja w moim domu. Barszcz czerwony Krakus to gwarancja smaku i najlepszy wybór na święta, po który Polacy najchętniej sięgają w tym okresie. Marka wystartowała z nową kampanią, w której podkreśla, że barszcz Krakus to niezawodna propozycja na Wigilię – niezależnie od tego, z czym będzie podawany, sprawdzi się w każdym domu. W ramach kampanii przygotowano 15- i 6-sekundowe spoty, które są emitowane w kanale digital, social mediach i VOD. Dodatkowym wsparciem będą współprace z influencerami.

Rusza nowa kampania wizerunkowa Grupy OLEWNIK

Ruszyła ogólnopolska, telewizyjna kampania reklamowa przygotowana przez Grupę OLEWNIK - „Idzie Nowe. Krakowska jak się patrzy!” W ramach akcji promowane będą najwyższa jakość i niedościgniony smak Suchej Krakowskiej z Szynki oraz przywiązanie producenta do tradycji. Wykorzystując dwuznaczność słów i sytuacji OLEWNIK w zabawny sposób wprowadza nas w swój świat czerpiący z tradycji w nowoczesnym stylu. Spoty w kilku wersjach emitowane będą w telewizjach TVN, TVP i Polsat. To kolejna odsłona działań prezentujących nową strategię Grupy OLEWNIK, która czerpiąc z wieloletniego doświadczenia, tworzy najlepsze na rynku produkty.

SM Włoszczowa nagrodzona

na Targach Mleko Expo

W listopadzie 2022 odbyły się Targi Mleczarskie Mleko Expo w Warszawie organizowane przez Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. To jedno z najstarszych i najważniejszych wydarzeń w Polsce, była to już XXIX edycja targów promujących najlepsze wyroby mleczarskie i ich producentów. Wystawcy mieli okazję do bezpośrednich spotkań z partnerami handlowymi, a przybyli zwiedzający mogli degustować produkty. Spółdzielnia Mleczarska Włoszczowa także uczestniczyła w tych Targach zdobywając liczne nagrody:

• Ser Włoszczowski typu szwajcarskiego zdobył statuetkę w kategorii WYSOKA JAKOŚĆ;

• Ser długodojrzewający CZARNA PERŁA zdobył statuetkę w kategorii NAJWYŻSZA JAKOŚĆ; • Zestaw SERKÓW DO CHLEBA (śmietankowy, ze szczypiorkiem, z ziołami, z papryką) zdobył statuetkę w kategorii WYSOKA JAKOŚĆ;

• Masło extra Włoszczowskie zdobyło statuetkę w kategorii WYSOKA JAKOŚĆ;

• W kategorii PRZEMYSŁ SPOŻYWCZY Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Włoszczowa została mianowana Liderem Regionu 2022.

Sokołów otwiera wydział produkcji vege w zakładzie w Kole

W zakładzie Sokołów S.A. w Kole został uruchomiony nowy wydział vege, w którym odbywać się będzie produkcja szerokiego asortymentu roślinnego z linii Z Gruntu Dobre. Nowa inwestycja jest działaniem realizowanym w ramach strategii Grupy Sokołów, która zakłada wzmacnianie potencjału produkcyjnego i wychodzenie naprzeciw aktualnym trendom żywieniowym. Ze względu na rosnące zainteresowanie produktami roślinnymi, Sokołów nieustannie pracuje nad rozwojem linii Z Gruntu Dobre, wprowadzając do niej kolejne nowości. Do tej pory ten asortyment był produkowany w kilku sokołowskich zakładach – w Kole, Sokołowie Podlaskim, Czyżewie i Jarosławiu. Teraz zdecydowana większość produkcji odbywać się będzie w nowo uruchomionym wydziale vege w zakładzie Sokołów S.A. w Kole. W kolskim zakładzie do tej pory powstawały roślinne burgery, vege mielone, kiełbaski i snacki. Teraz z zakładu w Czyżewie przeniesiona została tu również produkcja hummusów, past, smalczyków i parówek. Kolejnym etapem będzie przeniesienie produkcji plastrów wegańskich, które teraz są wytwarzane w oddziale w Sokołowie Podlaskim.

Pudliszki i Szlachetna Paczka ponownie łączą siły w akcji Poznaj Smak Pomagania

Pudliszki już drugi rok z rzędu aktywnie wspierają Szlachetną Paczkę. Dzięki akcji pomóc można w ramach zwykłych zakupów, które i tak robimy przed świętami. W ubiegłym roku Pudliszki przekazały Szlachetnej Paczce 150 tysięcy złotych. Wystarczy, że kupujący zachowa dowód zakupu dowolnego produktu Pudliszek, zarejestruje go na stronie smakpomagania.pl lub wyśle MMS-em, a kolejna złotówka zasili konto Szlachetnej Paczki. Akcja „Poznaj Smak Pomagania” potrwa do 31 grudnia 2022 roku. Pomagać o wiele łatwiej w grupie, a jeszcze lepiej – w godzinach pracy. Dlatego pracownicy Pudliszek kolejny rok z rzędu tworzą też własne Szlachetne Paczki.

20 www.hurtidetal.pl Z rynku FMCG

Na ten wyjątkowy okres zdecydowanie najbardziej polecanym produktem z naszego portfolio jest Śliwka Luksusowa w czekoladzie, wyróżniająca się przede wszystkim prostym składem, który gwarantuje jednocześnie unikalną kompozycję smaków – to czysty owoc, soczysta śliwka zatopiona w czekoladzie deserowej. Tylko tyle i aż tyle. To kultowe połączenie idealnie sprawdzi się jako słodka przekąska a także wyjątkowy dodatek do prezentu. Łączy w sobie prostotę i unikalny,

Trzy pytania do...

znany w polskich domach smak. Co więcej, każdy cukierek, który od niedawna występuje w zupełnie nowym papierku, jest ręcznie zawijany. Zbliżone doznania smakowe znajdziemy również w cukierkach tureckiego producenta firmy Elvan, którego jesteśmy wyłącznym importerem i dystrybutorem w Polsce. Na szczególną uwagę zasługują dwie pozycje z segmentu premium+, do których należy Fiorella LaTrufa – trufelki w stylu belgijskim obsypane kakao, oraz Fiorella Nova – pralinki czekoladowe z zatopionymi kawałkami kruszonego orzecha laskowego.

Jak podsumowaliby Państwo kończący się 2022 rok? Ten rok obfitował u nas w wiele pozytywnych zmian i był dla nas jednocześnie pełen nowych wyzwań. Zaczynając od całkowitej reorganizacji na szczeblu operacyjnym, w tym przede wszystkim przekształcenie w spółkę kapitałową, przez podwojenie liczby produktów dostępnych w na-

szym asortymencie, a na podwojeniu również i liczby zatrudnionych pracowników kończąc. Można powiedzieć, że od czasu decyzji w styczniu 2021 o przeniesieniu naszej produkcji do partnerów zewnętrznych i skupieniu się tym samym na części handlowej naszej działalności – każdy miesiąc to kolejna porcja nowych projektów.

Jakie plany mają Państwo na nadchodzący 2023 rok?

W planach na następny rok mamy przede wszystkim rozwój kategorii słodyczy produkowanych pod naszą marką Gibar, wprowadzając na polski rynek produkty o innowacyjnych połączeniach smakowych. Nowości nie zabraknie również na pewno i w kategorii słodyczy importowanych, i to nie tylko z Turcji. Natomiast zwieńczeniem tych działań będzie poszerzenie liczby naszych klientów, z jednoczesnym wzmocnieniem współpracy z obecnymi.

22 www.hurtidetal.pl Z rynku FMCG
Jakie produkty ze swojej oferty polecają Państwo na Boże Narodzenie i Nowy Rok? Trzy pytania do Pawła Majchrzaka, Dyrektora Operacyjnego i Członka Zarządu w firmie Gibar kieruje Weronika Nowak. reklama

Elastyczność i szybkość, efektywność i konkurencyjność

Postęp technologiczny to kluczowy trend zyskujący na popularności. Korzyści płynące z wdrażania nowoczesnych rozwiązań technologicznych funkcjonujących w ramach przemysłu 4.0 to elastyczność i szybkość, efektywność i konkurencyjność. O rozwoju automatyki przemysłowej, innowacyjnym NEO SIG, nowym asortymencie stworzonym dzięki połączeniu szwajcarsko-niemieckiej inżynierii z amerykańską pomysłowością oraz zrównoważonym rozwoju rozmawiamy z Sylwią Jurys, Dyrektor Regionu Kraje Nordyckie, Polska, Ukraina w firmie SIG.

Jak SIG wpisuje się w koncepcję Przemysł

4.0? Czym jest NEO?

Nasi partnerzy biznesowi, producenci płynnej żywności już dziś korzystają z technologicznie zaawansowanych urządzeń, które zapewniają bezpieczeństwo, efektywność i elastyczność produkcji. A my wciąż pracujemy nad tym, aby zapewnić naszym partnerom możliwość budowania przewag konkurencyjnych w dłuższej perspektywie. Wpisując się w nurt P 4.0 w SIG opracowaliśmy technologię nowej generacji napełniania aseptycznego płynnej żywności. Nazwaliśmy ją NEO, a za tą nazwą kryje się szybka, elastyczna, wydajna maszyna napełniająca, która jednocześnie generuje jeden z najniższych możliwych do osiągnięcia – w technologii aseptycznej – ślad węglowy.

zów cieplarnianych na 1 sztukę napełnionego opakowania).

Po drugie – SIG NEO zapewnia wydajność. Najwyższa prędkość aż do 18 000 opakowań na godzinę z możliwością płynnej i szybkiej (<15 min.) zmiany prędkości oraz pojemności napełnianych opakowań. Aż o połowę wyższa wydajność w porównaniu z maszynami obecnej generacji, ale – co bardzo istotne dla przedsiębiorcy – przy tej samej liczbie pracowników obsługujących urządzenia!

Jak rozwija się rynek automatyki przemysłowej i w którym kierunku zmierza?

Automatyzacja i systemy IT do planowania i kontroli produkcji były już elementem trzeciej rewolucji przemysłowej. Teraz, kiedy mówimy o Przemyśle 4.0, wchodzimy na wyższy poziom – włączając do tych pojęć zdolność uczenia się maszyn, komunikowanie się obiektów, słowem – cyfrową integrację.

Jeden z elementów Przemysłu 4.0 dotyczy wprowadzania zmian w procesach produkcyjnych, tak, aby stawały się coraz bardziej wydajne i elastyczne.

Oczekuje się, że wartość globalnego rynku automatyki przemysłowej wzrośnie: ze 165 mld USD w 2021 roku do blisko 180 mld USD w 2022, czyli mowa o średnim rocznym wzroście na poziomie 9%.

W perspektywie kilku lat zakłada się, że rynek ten wciąż będzie rósł na podobnym poziomie i osiągnie wartość 250 mld USD do 2026 r. Postęp technologiczny to kluczowy trend zyskujący na popularności. Włączanie do robotów sztucznej inteligencji pomaga procesom ewoluować w kierunku większej autonomii.

Oszczędność i wydajność – to jedne z ważniejszych aspektów tego typu urządzeń. Jakie realne oszczędności gwarantuje NEO?

SIG NEO zapewnia oszczędności i wysoce konkurencyjny, niższy całkowity koszt napełniania.

NEO to po pierwsze efektywność, a w efekcie oszczędność. A to wszystko dzięki:

• dłuższym cyklom produkcyjnym (144 h) – urządzenie pracuje od poniedziałku do soboty bez potrzeby zatrzymywania, bez konieczności mycia, a to dzięki sterylizacji 360 st., która zapewnia stopień sterylności Log6 (1:30 000);

• krótszym czasom mycia (mycie w pełni automatyczne);

• zastosowaniu serwonapędów gwarantujących wysoką precyzję napełniania i w pełni automatyczną zmianę produktu;

• niskim wskaźnikom konsumpcji mediów (eliminacja kleju w procesie aplikowania zakrętki do opakowania, 30% niższa konsumpcja mediów, 60% mniejsze zużycie wody zapewniają 25% redukcję emisji ga-

Również przy podawaniu opakowań do maszyny wsparliśmy się robotyką. Mamy w NEO robota, któremu podawana jest cala paleta opakowań, a on radzi sobie z ich rozpakowaniem, podaniem do maszyny i przygotowaniem do recyklingu opakowań zbiorczych – zapewniając jedną godzinę autonomicznej pracy maszyny.

Czy SIG NEO „współpracuje” z człowiekiem?

Całość spina zintegrowany interfejs: człowiek – maszyna, który w intuicyjny sposób przeprowadza operatorów przez proces produkcyjny i zapobiega przerwom produkcyjnym poprzez system wczesnego ostrzegania. Wszystkie kluczowe wskaźniki efektywności produkcji zobrazowane są w systemie monitorowania pracy linii.

W przeciwieństwie do wcześniejszych koncepcji jak CIM (Computer Integrated Manufacturing), Przemysł 4.0 nie ma na celu wyeliminowania roli człowieka i zastąpienia go robotem. Koncepcja P 4.0 sprawia, że fabryki stają się lepszym miejscem pracy, gdzie ludzie wciąż są najważniejsi, ale nowe rozwiązania dają im znacznie większe wsparcie niż do tej pory.

Korzyści płynące z wdrażania nowoczesnych rozwiązań technologicznych funkcjonujących w ramach przemysłu 4.0 to elastyczność i szybkość, efektywność i konkurencyjność.

24 www.hurtidetal.pl Wywiad

Przemysł opakowaniowy na jeszcze wyższym poziomie – to możliwe dzięki przejęciu globalnego gracza Scholle IPN. Proszę opowiedzieć więcej o współpracy i o tym jak rozwija się portfolio opakowań SIG?

Tak zgadza sie, niedawno SIG i Scholle IPN połączyły siły – szwajcarsko-niemiecka inżynieria plus amerykańska pomysłowość – to synergia zapewniająca wyraźne korzyści dla naszych klientów, konsumentów i środowiska.

Dzięki połączonej ofercie jesteśmy przygotowani, aby przenieść sterylne opakowania na zupełnie nowy poziom. Razem oferujemy większy wybór dla naszych klientów, z większą elastycznością w formatach i rozmiarach opakowań. Rozszerzone portfolio obejmuje teraz nie tylko opakowania kartonowe. To także opakowania on the go typu pouch oraz opakowania duże typu bag in box.

Łącząc nasze rozległe know-how, technologie i doświadczenie, oferujemy większą wszechstronność. Razem jesteśmy kompleksowym partnerem w zakresie opakowań. Dzięki dodaniu do portfolio opakowań Scholle IPN możemy sprostać wymaganiom jeszcze szerszej gamy kategorii produktowych.

Jako jedna firma, z większą liczbą biur, fabryk i pracowników na całym świecie, jesteśmy jeszcze bardziej lokalni i bliżej naszych klientów i ich konsumentów.

Łącząc wiodącą w branży wiedzę specjalistyczną SIG – w zakresie materiałów odnawialnych i Scholle IPN – w zakresie bariery monomateriałowej, nadal dążymy do zrównoważonego rozwoju. Wspólnie pozostajemy zaangażowani w dalsze zmniejszanie śladu węglowego dzięki zrównoważonym innowacjom. Długa linia wiodących w branży innowacji w zakresie zrównoważonego rozwoju SIG w opakowaniach kartonowych jest teraz uzupełniona długą historią zrównoważonych rozwiązań Scholle IPN – opakowań typu bag-in-box oraz pouch z zakrętką. Funkcjonowanie w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju przestało być już działaniem wizerunkowym, a stało się koniecznością. Działania firm produkcyjnych na rzecz naszej „wspólnej” przyszłości to istotny krok ku globalnej korzyści. Jak ważną rolę odgrywa tu technologia i jak SIG wspiera zrównoważoną produkcję?

Zrównoważony rozwój nie jest tylko elementem polityki CSR przedsiębiorstwa, stał

się biznesowym imperatywem. Firmy produkcyjne stoją przed realnym wyzwaniem ograniczania wpływu na środowisko, a najistotniejszym składnikiem tego działania jest redukcja śladu węglowego.

Globalny biznes coraz głośniej deklaruje swoje dążenia do osiągnięcia neutralności emisyjnej, Apple zobowiązał się osiągnąć ten cel do 2030 r., dziewięć innych dużych firm włączając Starbucksa, Microsoft, Unilever czy Nike założyło organizację Transform to Net Zero, której misją jest przyspieszenie procesu osiągnięcia tych ambitnych celów.

Faktem jest, że emisja CO2 odpowiada za 81% całościowej emisji gazów cieplarnianych, dlatego biznes musi po pierwsze monitorować i raportować swoją emisyjność, aby być w stanie efektywnie te emisje redukować. Zaczyna więc od klasyfikowania emisji w 3 różnych zakresach (Scope 1, 2, 3).

Jednym z 4 elementów pierwszego zakresu (emisje bezpośrednie) jest emisja procesowa, która dotyczy emisji związanej z wszelką własną działalnością produkcyjną.

Tutaj pojawia się rola jaką w tych dążeniach biznesu do wypracowania neutralności emisyjnej odgrywa technologia (case NEO), a jej istotnym elementem jest opakowanie. Naszą odpowiedzialnością jest, aby ten element łańcucha dostaw, którego emisyjność znajduje się poza wpływem bezpośrednim producenta żywności, generowało w całym cyklu życia LCA jak najmniejszy wpływ na środowisko.

I to nam się świetnie udaje, już dziś opakowania kartonowe SIG generują najniższy ślad węglowy, są w co najmniej 75% zbudowane z surowca odnawialnego (celulozy), aby mogły pełnić funkcję ochronną i zapewniać żyw-

ności długi termin przydatności, potrzebują też warstwy barierowej, którą w tradycyjnej strukturze stanowią aluminium i polimery.

SIG już wiele lat temu opracowało metodę wyeliminowania warstwy aluminium z naszych aseptycznych opakowań, co pozwoliło zwiększyć zawartość surowców odnawialnych (Ecoplus), ale poszliśmy o krok dalej tworząc rodzinę opakowań SIGNature, gdzie polimery pochodzące z surowców kopalnych zastąpiliśmy polimerami pochodzenia roślinnego, a konkretnie na bazie oleju talowego, który jest produktem ubocznym w przemyśle tartacznym.

Czy w momencie, w jakim się znajdujemy, w przedsionku recesji, jest czas i przestrzeń na „zielone” innowacje?

Oczywiście! Jako konsumenci martwimy się dziś wojną i związaną z nią niepewnością, martwimy się rosnącymi kosztami życia i coraz większą presją cenową, ale co ważne, badania firm monitorujących rynek pokazują, że mimo to – nie mniej martwi nas środowisko, w którym żyjemy. Więc jeśli ktoś da nam taką możliwość, będziemy wybierać produkty o niższym wpływie na środowisko.

I na takie innowacje – wbrew pozorom – to jest dobry czas. Ciekawe badanie Ipsos pokazuje, że w czasie kryzysu finansowego 2008-2009 wskaźnik wdrożeń innowacyjnych produktów wyniósł 39%, podczas gdy w latach 20162019, czyli w czasie stabilizacji przed pandemią, ten wskaźnik wyniósł 34%, a to dlatego, że w czasie kryzysu jesteśmy bardziej otwarci na nowości, gdyż nasze przyzwyczajenia i standardy zostają tak czy inaczej zachwiane.

Dziękuję za rozmowę.

www.hurtidetal.pl 25 Wywiad

GRUPA MOKATE STRATEGIA NA PRZYSZŁOŚĆ

Jak w zmieniających się realiach rynkowych odnajduje się firma Mokate? Jaką strategię dalszego rozwoju biznesu przyjęliście na najbliższe miesiące, może lata?

Adam Mokrysz: Lubimy wyzwania, które wymagają odważnych i wizjonerskich działań. Dzięki naszemu doświadczeniu i wytrwałości udaje się im sprostać i z powodzeniem prowadzić ekspansję na międzynarodowych rynkach. Nasza działalność eksportowa stanowi ponad 70 procent przychodów Grupy. Dalszy jej rozwój jest możliwy dzięki temu, że postawiliśmy na innowacyjność i jakość naszej oferty oraz konsekwentne budowanie trwałych relacji biznesowych.

Wierność tradycji i rodzinnym wartościom to podstawa dotychczasowego rozwoju biznesu Mokate. Czy rodzinny charakter firmy pomaga w prowadzeniu i dalszym rozwoju tak potężnego obecnie biznesu, jakim jest Grupa Mokate?

Katarzyna Mokrysz: Pod marką Mokate działamy już 32 lata. Obecnie jesteśmy przedsiębiorstwem międzynarodowym, z obrotem ponad miliard złotych, a mimo to udało nam się zachować status firmy rodzinnej. Od wielu lat budujemy kulturę firmy opartą na poszanowaniu wartości i tradycji rodzinnych, a także na etosie pracy. W fabrykach Mokate w Polsce i w Czechach zatrudniamy ponad 1500 osób, w tym całe rodziny. dr

Adam Mokrysz, dr Katarzyna Mokrysz Rozmowa z dr. Adamem Mokryszem, Prezesem Grupy Mokate oraz dr Katarzyną Mokrysz, Dyrektor Generalną.

Postęp technologiczny, a w parze z nim idzie również innowacyjność w obszarze technologicznym i produktowym. Proszę opowiedzieć o procesie wdrażania innowacyjności w Grupie Mokate. A.M.: Innowacyjność i jakość to klucze do sukcesu Mokate. Rynki nie stoją w miejscu, cały czas ewoluują. Trzeba bacznie śledzić zmieniające się zachowania konsumentów i za nimi nadążać, a nawet wyprzedzać. Warto też samemu próbować tworzyć nowe trendy. W naszych laboratoriach powstają nowe smaki i nowe aromaty. Cały czas rozwijamy dział specjalistycznych surowców dla przemysłu spożywczego takich jak: mieszanki mleczno tłuszczowe, komponenty do produkcji lodów, zabielacze i spieniacze. Nie byłoby to możliwe bez inwestycji w zakład w Żorach, który jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu na naszym kontynencie. Ma potężną kubaturę liczącą 79 tysięcy metrów sześciennych, która mogłaby pomieścić 35 basenów olimpijskich.

gicznych. Dokładamy wszelkich starań aby móc rozwijać się w sposób zrównoważony, dlatego poszukujemy prekursorskich rozwiązań opartych na nauce i nowoczesnej technologii.

Przejdźmy do rynku. Jak wygląda obecnie rynek kawy, a jak herbaty w Polsce?

pie Środkowo-Wschodniej. Jak wygląda rozwój firmy w obszarze eksportowym, także w kontekście bieżącej sytuacji geopolitycznej.

A.M.: Grupa Mokate stała się organizacją międzynarodową dzięki szybkości działania i elastyczności. Udaje nam się sprostać wysokim wymaganiom klientów z całego świata. Do każdego rynku podchodzimy indywidualnie, bo każdy rynek ma swoją specyfikę. Patrzymy długofalowo, stawiamy na wieloletnią, konsekwentną pracę. Zależy nam na stabilnych i pełnych zaufania relacjach biznesowych. Nasze portfolio obejmuje ponad 50 linii produktowych, w tym tak znane marki jak Mokate, Loyd, New York Coffee, Carmen, Dobra Kaloria*.

Coraz bliżej święta… Czym w tym roku zaskoczy konsumentów sezonowa oferta Mokate?

Zakład produkcyjny w Żorach jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu na świecie

A.M.: Dzięki wprowadzaniu nowych linii produktów nasze udziały w segmencie rynku herbaty i kawy ustawicznie rosną. Jednak nie tylko punkty procentowe mają dla nas znaczenie. Ważne jest utrzymanie jak najwyższej jakości, bo to ona definiuje Mokate. Obserwując zmieniające się trendy, mocno i z sukcesem rozwinęliśmy działalność naszego sklepu internetowego.

Mokate jest jednym z największych producentów kawy i herbaty w Euro-

K.M.: Z roku na rok nasza oferta jest coraz bogatsza. Na pewno w zimowe dni nasi klienci sięgną po herbaty rozgrzewające. Idealnym świątecznym upominkiem mogą być kawy ziarniste Mokate i Marila albo herbaty Loyd w świątecznych puszkach. Zachęcamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego i zapoznania się z całym asortymentem niepowtarzalnych smaków i aromatów naszych herbat i kaw. Każdy konsument z pewnością znajdzie coś dla siebie: oryginalnego, pysznego i niezwykłego. Takie są produkty Mokate...

Dziękujemy za rozmowę

*Udziały Dobrej Kalorii w 50% należą do rodziny Mokrysz i w 50% do rodziny Kubara.

Rozwój biznesu w sposób zrównoważony to bardzo ważny kierunek, szczególnie jeżeli myślimy o kolejnych pokoleniach. Jak Mokate postrzega ten trend? K.M.: Grupa firm Mokate chce dbać o dobro i przyszłość naszej planety, dlatego przywiązujemy dużą wagę do szeroko rozumianych kwestii etycznych i ekolo-

Zakład produkcyjny w Żorach

Zakład produkcyjny w Ustroniu

Sztuczna Inteligencja w branży FMCG – czy warto w nią inwestować?

Naturalnym następstwem rozprzestrzeniania się i rozwoju Sztucznej Inteligencji jest jej wykorzystanie również w procesach biznesowych FMCG. O tym jak odpowiednio zaplanować działania z obszaru AI i dlaczego warto wybrać sprawdzonego partnera do współpracy – rozmawiamy z Marcinem Grzegorczykiem, AI Product Managerem w Asseco Business Solutions.

choć czasami podchodzimy do nich z pewnym dystansem. Wybieramy to, co naprawdę ma sens i może sprawdzić się we wsparciu sprzedaży, a nie tylko to, co jest aktualnie modne.

Powiedział Pan, że AI ma duży potencjał. Większość osób zdaje sobie z tego sprawę i posiada mniej lub bardziej ograniczoną wiedzę na ten temat. Czy Pan, jako ekspert mógłby w kilku słowach zobrazować i wytłumaczyć ideę zastosowania AI?

to auto prowadzić samodzielnie i cały czas podejmować decyzje – kiedy wyprzedzić, gdzie skręcić, z jaką prędkością jechać. Technologia dostarcza nam przy tym wiedzę (analizując wiele czynników jednocześnie), co będzie najkorzystniejsze w danym momencie. Taką samą funkcję spełnia Sztuczna Inteligencja w planowaniu i realizacji strategii sprzedażowej.

W jaki sposób to się odbywa? Co konkretnie AI może usprawnić w sprzedaży?

Asseco Business Solutions bardzo mocno promuje ideę wykorzystania Sztucznej Inteligencji w branży FMCG. Czy dlatego, że taki jest obecnie trend na rynku i o AI po prostu nie wypada nie mówić? Czy kryje się za tym coś więcej?

Zdecydowanie ta druga opcja. W Sztucznej Inteligencji widzimy ogromny potencjał biznesowy. Uważamy, że nie ma obecnie lepszej drogi do zwiększenia konkurencyjności, niż wsparcie procesów za pomocą mechanizmów AI. Dlatego w Asseco Business Solutions traktujemy ten temat priorytetowo. I co uważamy za kluczowe – przy projektach z obszaru Sztucznej Inteligencji koncentrujemy się nie tylko na samej technologii. Najważniejszy jest dla nas biznes klienta, jego potrzeby i cele oraz to, w jaki sposób możemy mu w tym pomóc, wykorzystując AI.

Wracając jeszcze do początku pytania, to oczywiście stale i uważnie śledzimy trendy rynkowe. Często są one dla nas inspirujące,

Sztuczna Inteligencja pozwala bardzo skutecznie, precyzyjnie oraz trafnie opisywać otaczającą nas rzeczywistość, diagnozować problemy, identyfikować szanse. Odbywa się to zazwyczaj w oparciu o bardzo duże zbiory danych i w sposób obiektywny, dzięki eliminacji wielu czynników, które do tej pory nas ograniczały, jak np. ciągły brak czasu, zaburzenia spowodowane subiektywną oceną człowieka, duże koszty czy brak właściwych narzędzi do analizy.

Jest to największa wartość AI, niezależnie od dziedziny życia czy branży, która ją wykorzystuje.

Pozyskana za pomocą Sztucznej Inteligencji wiedza pomaga podejmować lepsze decyzje, także te trudne i pod presją czasu. AI zwiększa ich trafność.

A skoro nasze decyzje są lepsze, ich konsekwencje mają pozytywny wpływ na nasze życie, zdrowie, pracę. Odchodząc na chwilę od branży FMCG, zobrazuję to przykładem. Jeśli prowadzimy samochód wyposażony w nowoczesne rozwiązana technologiczne, zwiększa się nasze bezpieczeństwo, komfort jazdy, zmniejsza zużycie paliwa, mamy pewność, że trafimy we właściwe miejsce bez błądzenia. Nadal jednak musimy

Naturalnym następstwem rozprzestrzeniania się i rozwoju Sztucznej Inteligencji jest jej wykorzystanie również w procesach biznesowych FMCG. Każda organizacja codziennie generuje dużą ilość danych – własnych i na temat konkurencji, pochodzących z różnych źródeł, kanałów sprzedaży i systemów. Na ich podstawie kadra zarządzająca i menadżerowie sprzedaży, a także siły przedstawicielskie mogą podjąć mniej lub bardziej precyzyjne decyzje. Od ich trafności zależy, czy firmie uda się zrealizować cele sprzedażowe, wdrożyć najlepsze strategie, zoptymalizować koszty, itp. AI może zwiększyć prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu.

Postaram się to znów zobrazować. Wyobraźmy sobie, że dwaj handlowcy z dwóch różnych (konkurencyjnych!) firm muszą w danym miesiącu zrealizować target w przypisanych im punktach sprzedaży. Oferują podobne produkty z tej samej kategorii, korzystają z rozwiązań klasy SFA, mają dostęp do danych o stanach u dystrybutorów, optymalizują w miarę możliwości trasę dotarcia do klienta, itp. Który z nich wygra wyścig? Tylko jeden. Ten, którego do sklepów „zaprowadzi” Sztuczna Inteligencja. Dlaczego? Oto wyjaśnienie:

28 www.hurtidetal.pl
Wywiad Asseco Business Solutions S.A. AssecoBusinessSolutions

Przedstawiciel 1 z firmy korzystającej z AI – target sprzedażowy na dany miesiąc: 30% wzrost sprzedaży konkretnej kategorii

AI wskazuje listę odwiedzanych sklepów w podziale na ich faktyczny potencjał w kategorii produktów oferowanych przed handlowca. Dzięki temu Przedstawiciel 1 może skierować swoje aktywności do klientów, u których osiągnie największy przychód i zwrot z inwestycji. Jest to ważne, ponieważ jego target to wzrost sprzedaży w wybranej kategorii o 30%.

Potencjał klientów detalicznych jest opisany przy pomocy AI zgodnie z rzeczywistą sytuacją. Wykorzystuje w tym celu dane pochodzące z wielu źródeł, w dodatku regularnie zaktualizowanych (mając na uwadze częste zmiany na rynku).

Dzięki powyższemu Przedstawiciel 1 otrzymuje listę sklepów, u których wzrost sprzedaży o 30% w wybranej kategorii jest najbardziej prawdopodobny do zrealizowania.

Dotarcie do punktu sprzedaży wiąże się z dużymi kosztami oraz jest czasochłonne. AI pomaga Przedstawicielowi 1 optymalizować trasy w taki sposób, aby czas spędzony w samochodzie był jak najkrótszy, a liczba pokonanych kilometrów jak najmniejsza.

Znając aktualny potencjał danego punktu, Przedstawiciel 1 może też zadbać o optymalne wykorzystanie sklepowej półki, doprowadzając do umieszczenia na niej najbardziej wartościowych produktów (w oparciu o popyt oraz optymalizację marżową).

Jeśli nagle (w trakcie miesiąca) wystąpi ryzyko braku dostępności czy konieczność wymiany towaru na inny, Przedstawiciel 1 otrzyma alert i będzie w stanie szybko zastosować działania naprawcze.

Przedstawiciel 1 ma do zrealizowania wyższy target niż w poprzednim okresie (pracując tyle samo), ale jego przychody oraz premia sprzedażowa nie są zagrożone. Dzięki rekomendacjom AI (właściwy dobór klientów, produktów, promocji sprzedażowej oraz zadań), jest on w stanie zrealizować zaplanowane cele.

Brzmi to bardzo interesująco. Czy w taki właśnie lub podobny sposób Asseco Business Solutions wspiera swoich klientów, pomagając im realizować cele sprzedażowe?

Mamy obecnie gotowe rozwiązania i realizujemy projekty z obszaru AI u największych producentów FMCG w Polsce. Jak już wspomniałem wcześniej, skupiamy się na wsparciu procesów Route-to-Market, ponieważ regularne wyznaczanie potencjału sklepów, dotarcie do właściwych punktów i w odpowiednim momencie oraz z odpowiednią ofertą i promocją, a także

Przedstawiciel 2 z firmy NIEkorzystającej z AI – target sprzedażowy na dany miesiąc: 30% wzrost sprzedaży konkretnej kategorii

Drugi pracownik terenowy nie ma tyle szczęścia. Teoretycznie zna potencjał klientów, ale niestety dane są już nieaktualne (jego firma określa potencjał tylko raz w roku, a minęło już sporo czasu od ostatniej analizy). Przedstawiciel 2 nie wie zatem, które sklepy są jego najlepszymi klientami do uruchomienia konkretnej aktywności handlowej i gdzie prawdopodobieństwo zwiększenia przychodu o 30% w wybranej kategorii jest największe. Odwiedza więc wszystkie punkty detaliczne, poświęcając na to dużo czasu oraz energii, ponosząc duże koszty i licząc na odrobinę szczęścia.

Przedstawiciel 2 pracuje na liście klientów, którzy są do niego przypisani. Może jedynie zaplanować wizyty u wszystkich w wybranej (intuicyjnie) częstotliwości.

Przedstawiciel 2 nie ma takich możliwości – optymalizacja dotyczy głównie tras i klientów „w pobliżu”. Wiąże się to z mniejszą produktywnością w zakresie dotarcia do klientów.

i znalazł się w gronie pięciu najlepszych (w swojej klasie) rozwiązań AI dla FMCG na świecie.

Co poradziłby Pan producentom? Kiedy, jak i w jakim zakresie zacząć przygodę z AI? Według mnie im szybciej to nastąpi, tym lepiej. Taki projekt musi być jednak przemyślany, dobrze zorganizowany i wspierany. Planując działania z obszaru AI, każda organizacja FMCG musi mieć świadomość, że sama technologia to nie wszystko. Zdecydowanie kluczowym czynnikiem jest rozumienie procesów i problemów biznesowych, jakie Sztuczna Inteligencja ma pomóc usprawnić. Następnie konieczna jest ocena ich wagi, analiza, jakich dotyczą aspektów oraz sprawdzenie – czy można je rozwiązać w ramach firmy, a także ustalenie, czy dane działanie ma sens. W następnym kroku pozostaje tylko poprawne osadzenie AI w wybranym procesie oraz właściwie skonfigurowanie go do współpracy.

W drugim przypadku istnieje zagrożenie związane z niewłaściwym dopasowaniem oferty (produkty bez potencjału).

Przedstawiciel 2 nie jest w stanie wychwycić tego typu sytuacji, co wiąże się z ryzykiem wycieku sprzedaży.

Przedstawiciel 2 pracuje bardzo intensywne, poświęca wiele czasu i pieniędzy na wizyty w sklepach. Nie jest jednak w stanie zwiększyć przychodów wybranej kategorii o planowane 30%. Poziom jego sprzedaży pozostaje taki sam jak w poprzednim okresie rozliczeniowym. Nie jest to zła sytuacja, ale mogło być lepiej. Ostatecznie cel nie zostaje osiągnięty.

stałe monitorowanie ich zachowań, są według nas optymalną drogą do zwiększenia sprzedaży i realizacji celów.

Takie stanowisko zaprezentowała również w swoim ostatnim raporcie (POI Vendor Panorama) znana w branży FMCG międzynarodowa organizacja Promotion Optimization Institute, wymieniając narzędzia klasy AI wśród najważniejszych czynników mających wpływ na wzrost efektywności sprzedaży. Jesteśmy bardzo dumni, że nasz System Rekomendacji by Asseco otrzymał w tym roku nagrodę POI Best-in-Class

Wydaje się to proste, jednak, jednak firmy FMCG mają swoje cele biznesowe, czyli produkcja i sprzedaż wytwarzanych dóbr. To na tym powinny się skupić, zamiast walczyć z technologią. Dlatego na samym początku warto wybrać zaufanego i sprawdzonego partnera do współpracy, który ma doświadczenie w tego typu projektach.

Na co warto przy tym zwrócić uwagę? Najlepiej, żeby to była firma, która oferuje kompleksowe usługi w zakresie rozwiązań wsparcia sprzedaży (nie tylko stricte technologiczne lub wyłącznie analityczne). Taka, która jest w stanie zrozumieć nasz biznes, a także doradzić najkorzystniejsze działania z wykorzystaniem AI oraz wyjaśnić, jaki mogą mieć one wpływ na sprzedaż. Taka, która nie boi się powiedzieć „nie”, czyli odradzi projekty nieprzynoszące większych korzyści lub nieopłacalne dla organizacji. Taka, która będzie dopasowywać strategię AI oraz narzędzia do zmieniających się potrzeb klienta.

Dziękuję za rozmowę.

www.hurtidetal.pl 29 Wywiad

Odwaga i rozwaga w rozszerzaniu marki – czyli jak przetrwać ciężkie czasy?

Z punktu widzenia detalisty rynek wciąż jest jeszcze żywotny. Klienci przychodzą i zapełniają koszyki. Zmienia się trochę ich lista zakupowa, ale ciężko mówić, że „przestali kupować”. Spójrzmy jednak na sytuację z perspektywy producenta. No i pomyślmy o... marcu 2023 r.

Spójrz jeszcze ostatni raz na to, co znasz aż za dobrze. Bieżąca perspektywa, w której znajdziesz w tabeli xls cenę i listę produktów. Przyznaj się – na ile ten widok determinuje Twoje wybory?

Dźwignia siły

Dla wielu producentów funkcjonujących z mocnym przekonaniem budowy własnej pozycji, a nie bycia dostawcą private label, to właśnie marka możne okazać się tą dźwignią siły.

Jakie to mogą być wartości w produktach spożywczych? Np. „kulinaryzm” – nasza marka to podstawowe produkty do przygotowania posiłku; „unikalny smak” – możemy zawsze zaskakiwać doznaniami sensorycznymi; „szybko i łatwo” – czyli dania gotowe, przekąski; „zdrowo i naturalnie” – szczególnie pojemny koszyk wartości; czy też „ekologicznie i odpowiedzialnie za planetę”.

Czy można wyobrazić sobie trudniejszą sytuację niż taką, kiedy Twój produkt zależy od ceny kilku surowców, a jednocześnie nie jesteś liderem rynku? Twoi dystrybutorzy wywierają silną presję cenową i nie wiesz, którą kartą zagrać? Nie masz zresztą w tym rozdaniu szczególnie mocnych kart. Rozpędzona inflacja hamuje popyt na jakość, więc Twoja rentowność spada. Koszty to nie tylko surowce, ale i presja wynagrodzeniowa oraz szeroko rozumiana energia. Możesz jeszcze funkcjonować przez pewien czas, ale nie wiesz, czy to co nastąpi w 2023 r. nie doprowadzi firmy do upadku. Ze swojej perspektywy operacyjnej – nie widzisz jak się przed nim uchronić. Po prostu „kaszana”. W sztukach walki liczy się punkt podparcia i świadomość, gdzie w ciele jest największa możliwa siła. Często są to biodra w połączeniu z nogami i odpowiednio elastycznym kręgosłupem. Czyli zupełnie gdzie indziej niż to co mamy w świadomości bieżącej, w której koncentrujemy uwagę na pięściach. One mogą okazać się za słabe w tym co nas czeka teraz. Czy będzie to tsunami?

Marka często jest latami zaniedbywana. Ważniejsze były inne aspekty: kupić nową linię produkcyjną, mieć własny transport, utrzymywać handlowców w terenie. Raz na jakiś czas producent zasponsoruje lokalną drużynę sportową, czy też zaktualizuje stronę internetową i prowadzi symboliczną komunikację w social mediach. Jednak to dystrybucja numeryczna i rutynowe decyzje konsumentów spowodowały przyzwyczajenie do produktów pod tym, a nie innym logo. Jak ktoś ma od lat w lodówce czy szafkach swojej kuchni te same produkty, to siłą rzeczy stają się jego ulubionymi. Właśnie to jest teraz dźwignią siły, tylko trzeba dobrze jej użyć.

Cóż to jest ta marka? Kupujący spełnia swoje potrzeby w obietnicy, że produkt niesie za sobą pewne wartości – korzystna cena, wygoda, zdrowie, odkrywanie, moda, itp. Im silniejsze wartości tym łatwiej rozszerzyć markę na inne kategorie produktowe lub usługi bazujące na tych samych wartościach. To jest właściwy poziom Brand Extension. Producenci mający silne marki często nawet nieświadomie zbudowali wokół nich określone wartości, dzięki którym mogą teraz rozbudowywać portfolio i mają szansę by częściowo ominąć presję cenową monosurowcowej produkcji, a nawet odejść od obciążeń kosztowych własnego zakładu (energia, koszty pracy).

Powstało na rynku ostatnio sporo multi-asortymentowych marek tego typu, np. Dobra Kaloria czy OneDayMore. Nie ma potrzeby, by właściciel takich marek produkował wszystko samodzielnie. Kluczową kompetencją jest właśnie zarządzanie nowymi produktami i całą architekturą asortymentową.

Pięć kroków metodyki projektów Brand Extension:

1. DNA marki – jest w tym zakresie parę narzędzi, m.in. tzw. klucz marki, czy jej archetyp. Ale kluczowe jest rozpoznanie właśnie wartości, które odnoszą się do potrzeb. Część marek spełnia potrzeby afirmacji określonego stylu życia czy profilu osobowościowego jej nabywców. Widać to np. w takich kategoriach jak motoryzacja, podróże, kosmetyki, ale też rozrywka czy używki. Takie marki mają szczególnie łatwo w rozszerzaniu się na nowe kategorie produktowe.

2. Robiąc mapę pokrycia wartości marki i wartości różnych grup asortymentowych możemy łatwo generować pomysły, na których towarach czy usługach możemy mieć nasze logo. Owszem – występuje tu potrzeba procesu kreatywnego, jednak nie jest to trudne. Pewnym wyzwaniem może być sekwencja, bo rozrastający się asortyment zaczyna sukcesywnie wpływać na kolejne możliwości. Np. wychodząc od kasz i ryżów, możemy wejść w makarony – patrząc na miejsce na półce,

30 www.hurtidetal.pl Marka
Grzegorz Osóbka Prezes Zarządu Umbrella Marketing Group Sp. z o.o.

ale też na kulinaryzm, czyli w ogóle produkty do przygotowywania posiłków, z tym, że taka kompetencja jest już pozaproduktowa i funkcjonalna, więc wymaga szerszego asortymentu by się umocować. No i to jest trochę złożone...

3. Kolejny krok to określenie potencjałów rynkowych i możliwości zdobycia określonych udziałów w poszczególnych segmentach. Wartością często jest dystrybucja numeryczna pozwalająca na sprawne wprowadzanie kolejnych indeksów. Jednak to na ile zdobędziemy dany segment zależy od tego czy jest on chłonny czy wypierający, czyli czy rynek rośnie, czy jest otwarty na nowych graczy, a może raczej drzwi są pozamykane? Tu z pewnością pomaga proces poszukiwania przewag w poszczególnych grupach asortymentowych – np. nowy smak, wartości odżywcze, inna forma opakowania, itp. Warto jest postawić realistyczny cel udziałów rynkowych w określonej

perspektywie czasowej i plan sprzedaży, który do niego będzie prowadzić.

4. Następnie należy przeanalizować bariery produkcyjne. Załóżmy, że bazujemy na produkcji zewnętrznej. Są takie produkty, których minima są dość znaczące, ale też i takie, których można zrobić wręcz po parę palet. Im mniej technologicznie zaawansowany produkt tym łatwiej o niższe wolumeny. Park maszynowy w Polsce jest dość bogaty i nowoczesny – wystarczy poszukać – wiele możliwości jest na wyciągnięcie ręki. Oczywiście, że każdy rodzaj produkcji cierpi na wahania cen surowców, rosnące koszty energii i pracy ludzkiej, ale rynek jest otwarty, więc to też kwestia poszukiwań. Jakość musi być spójna dla każdego rodzaju produktów, choć często trudno znaleźć stosowne paramenty by ją udowodnić. Generalnie jakość to funkcja satysfakcji konsumenta.

5. Istotnym punktem jest plan marketingowy, a może – co ważniejsze – trade marketingowy. Oczami wyobraźni możemy zobaczyć naszą markę w wielu

miejscach w sklepie i w różnych modelach sprzedaży – albo stały listing albo in out’y. W Polsce jest parę sieci, które determinują komunikację na poziomie retail – Żabka, Lidl, Biedronka. Ale czasem nie zauważamy licznych kanałów alternatywnych, które w sam raz mogą nam pomóc w dystrybucji, np. sklepy specjalistyczne, jak sieci piekarni czy sklepy mięsne, nie wspominając już o świetnych narzędziach e-commerce (np. shop-in-shop).

Ten cały proces może różnić się w zależności od profilu firmy. Chcąc jednak dojść do konkretnych efektów rozumianych jako niezależność od asortymentu – czy to jesteśmy na poziomie dostawcy czy dystrybutora (sklepu) – powinniśmy sobie uświadomić, że to właśnie wartości, które wynikają z dotychczasowej działalności rynkowej są naszym kluczowym aktywem, dzięki któremu możemy przetrwać nadchodzące tsunami.

Uwierzmy więc w to, co znaczymy na rynku. To ma kluczową wartość w niepewnych czasach.

www.hurtidetal.pl 31 Marka
reklama

Byle do wiosny

Handel produktami spożywczymi w Polsce wchodzi w jeden z najtrudniejszych okresów w historii ostatnich trzydziestu kilku lat. Jego przyszłość zależy także od tego, w jaki sposób przetrwa rozpoczynającą się zimę.

Życzenia na miarę czasów

I oto doczekaliśmy grudnia 2022 roku. Nadszedł więc czas na składanie życzeń zarówno świątecznych, jak i noworocznych. Przede wszystkim życzyłbym zarówno sobie, jak i Państwu, abyśmy przez cały przyszły rok mogli się spotykać na łamach magazynu „Hurt & Detal” mając już za sobą najtrudniejsze dni, tygodnie i miesiące.

Obecnie bowiem wszyscy musimy funkcjonować w warunkach największych od kilkudziesięciu lat kłopotów gospodarczych. Minęły bowiem trzy dekady od czasu, kiedy to całe społeczeństwo borykało się z inflacją rzędu kilkudziesięciu, a nawet kilkuset procent miesięcznie, a nie w skali roku, jak obecnie. Młodsze pokolenie już tego nie pamięta, ale właśnie w tym czasie narodził się w Polsce prywatny handel, który stał się wówczas dźwignią, dzięki której w znaczącej mierze ówczesna zapaść gospodarcza została przełamana, przy wsparciu zresztą tak obecnie często krytykowanego planu wicepremiera Leszka Balcerowicza.

Oby nie był ofiarą Wróćmy jednak do sytuacji aktualnej. Wszystko wskazuje na to, że handel tym razem będzie nie tyle ratunkiem dla słabnącej gospodarki, co raczej ofiarą aktualnej i przewidywanej sytuacji

ekonomicznej. Oczywiście nie jedyną, ale z punktu widzenia przeciętnego konsumenta najbardziej dotkliwą. Wzrost kosztów prowadzenia placówek już jest ogromny, a zapowiada się na jeszcze wyższy. Oznacza to konieczność stałego podwyższania cen poszczególnych kategorii spożywczych w nienotowanej dotychczas skali. Efektem jest to, iż żywność staje się obok nośników energii najsilniejszym czynnikiem inflacjogennym. A jednocześnie nie można przecież z niej zrezygnować, a co najwyżej ograniczyć spożycie lub sięgać po najtańsze produkty z większości kategorii. W efekcie przy wysokich kosztach działalności oraz malejącej sile nabywczej społeczeństwa znacząca część placówek handlowych staje wobec widma bankructwa. Zbliżające się święta Bożego Narodzenia mogą sytuację nieco poprawić, co jednak będzie po 1 stycznia – nikt nie jest w stanie przewidzieć. Wiadomo co najwyżej, że zwiększy się w handlu znaczenie sieci dyskontowych.

GUS poinformował w listopadzie br., że w większości obszarów gospodarki utrzymują się negatywne oceny koniunktury. W handlu hurtowym nastroje przedsiębiorców są gorsze niż miesiąc wcześniej, w detalu nieco się poprawiły. Z tym tylko, że oceny te zbierane są bez podziału na handel produktami FMCG i produktami przemysłowymi. Te ostatnie prawdopodobnie mają wpływ na niewielką poprawę ocen dotyczących koniunktury w handlu. Produkty przemysłowe zdrożały znacząco mniej niż spożywcze, zaś w niektórych kategoriach wręcz uległy obniżeniu. Trudno zaś takie tendencje dostrzec w handlu żywnością.

Co z inwestycjami?

Sytuacja powyższa przekłada się na poziom inwestycji w handlu oraz możliwości akwizycji. Właściwie w tym roku mieliśmy do czynienia tylko z jednym znaczącym przejęciem w obszarze handlu, czyli akwizycją spółki REN przez GK Specjał. Realizowane są co prawda inwestycje o charakterze organicznym związane np. z unowocześnianiem sklepów, czy ich rozbudową, jednak inwestycje mające znaczący wpływ na kształt rynku detalicznego jako całości są znikome. I trudno się temu dziwić biorąc pod uwagę fakt, iż poważne inwestycje wymagają zazwyczaj wsparcia ze strony systemu bankowego kredytującego przedsiębiorstwa. Tymczasem firmy handlowe właściwie dosyć zgodnie twierdzą, że obecnie koszt pieniądza jest tak wysoki, iż nie decydują się na różnego rodzaju przedsięwzięcia, których nie mogą zrealizować w oparciu o własne środki. Tym bardziej, gdy brakuje ich na potrzeby własne przedsiębiorstw.

A trzeba przecież pamiętać, że inwestycje to w dużej mierze gwarancja przyszłego rozwoju zarówno dla inwestującej firmy, jak i szerzej branży oraz całej gospodarki. Zastój inwestycyjny przekłada się na stagnację gospodarczą tak na poziomie lokalnym, jak i ogólnoekonomicznym.

Wobec zbliżających się świąt warto więc życzyć sobie, aby czarne scenariusze się nie spełniły, w związku z czym nabiorą sensu kolejne życzenia, tym razem wielkanocne. Życzmy sobie wszyscy, żebyśmy wraz z nadejściem wiosny mogli powiedzieć sobie, że teraz już „będzie z górki”.

32 www.hurtidetal.pl Felieton
Witold Nartowski Dziennikarz

Podsumowanie roku 2022 na rynku FMCG

Rok 2022 przyniósł wiele zmian na rynku. Nieoczekiwane wydarzenia, inflacja, rosnące ceny –grudzień to dobry moment na podsumowania. Z jakimi wyzwaniami musieli się mierzyć producenci? Które tematy zdominowały branżowy dyskurs? Które kategorie zdobyły konsumenckie serca (i paragony), a także, które trendy najmocniej odbiły się na ofercie czołowych graczy? Przedstawiciele branży analizują ostatnie 12 miesięcy w sektorze handlu i określają plany na przyszłość.

W mojej ocenie miniony rok był czasem bez precedensu – z mocno poturbowaną gospodarką po pandemii COVID-19 i dodatkowo nadwyrężoną przez wojnę w Ukrainie. Niestabilna sytuacja geopolityczna przyczyniła się do wzrostów cen na rynku surowców oraz podwyżek energii elektrycznej, gazu i innych paliw. Koszty wytwórcze stały się więc największym hamulcem rozwoju większości przedsiębiorstw, skupiając ich uwagę na działaniach zmierzających do poszukiwania oszczędności. Colian nie stanowi wyjątku – w równym stopniu jak inne podmioty zostaliśmy zmuszeni do weryfikacji założonych budżetów. W niepewnym otoczeniu podejmujemy starannie przemyślane decyzje, by obronną ręką wyjść z kryzysu. Bacznie obserwujemy trendy rynkowe, które umiejętnie wdrażamy w naszym portfolio. W ostatnich latach świadomość konsumentów wzrasta, a wraz z nią zapotrzebowanie na wyroby wege i eko. Z pewnością obecnie to nasz główny kierunek działań. Troska o środowisko sprawiła, że w kolejnych latach będziemy inwestować w zieloną energię. Z uwagi na inflację, a także szereg innych czynników, pozostałe plany zostały wstrzymane.

Za nami 30 lat działalności. Ostatni rok zakończyliśmy rekordową sprzedażą, przekraczając po raz pierwszy poziom 300 mln złotych. Wynik ten jest o tyle spektakularny, gdyż oznacza, że jesteśmy największym dostawcą bakalii na rynku detalicznym w Polsce. W perspektywie najbliższego roku ciężko jednak dopatrywać się pozytywnych symptomów, w szczególności pod kątem rentowności. Inflacja, deprecjacja złotego, rosnące ceny energii, transportu, opakowań, topniejąca marża brutto ze sprzedaży czy w końcu rosnące stopy procentowe nie są naszymi sprzymierzeńcami. Z taką skalą podwyżek nie mieliśmy jeszcze do czynienia. Niestabilna sytuacja makroekonomiczna, w szczególności na rynku walutowym powoduje liczne trudności, począwszy od składania ofert na dłuższe okresy. Na korzyść działają zaś wypracowane przez lata przewagi konkurencyjne. Mamy jeden z największych w Europie zakładów w branży oraz jesteśmy liderem rynku detalicznego w Polsce. Dzięki temu uzyskujemy istotny efekt ekonomii skali. Popyt nie powinien być zatem dla nas problemem, ale rosnące koszty oznaczają spadek marż.

Rok 2022 był dla Lantmannen pracowity i owocny. Zrealizowaliśmy z wyprzedzeniem kolejny etap inwestycji w piekarni w Nowej Soli uruchamiając nową linię produkcyjną. Pozwoliło to w pełni zaspokoić oczekiwania polskich i zagranicznych klientów Grupy Lantmannen Unibake. Odnotowaliśmy znaczący wzrost wolumenów produkcyjnych i sprzedażowych, po okresie stagnacji w gastronomii wywołanym pandemią. Dzięki bardzo dobremu planowaniu i dyscyplinie kosztowej ograniczyliśmy do niezbędnego minimum podwyżki cen generowane kryzysem energetycznym i galopującymi wzrostami cen surowców. Branża piekarnicza zmaga się z dostępnością i kosztami gazu oraz prądu, a my przygotowaliśmy się na jeszcze mocniejszą ochronę tego obszaru przed nieprzewidywalnymi czynnikami, zwłaszcza wynikającymi z okrutnej wojny tocznej przeciwko naszym sąsiadom w Ukrainie. Cieszymy się również tym, że nasza praca zyskała uznanie wyrażone nagrodami, jak choćby Diamentem Forbes’a czy Innovation Supplier of the Year otrzymanego od kluczowego klienta.

34 www.hurtidetal.pl
Podsumowanie
Leszek Wąsowicz Prezes Zarządu HELIO Jacek Górecki Dyrektor Zarządzający Lantmannen Unibake Poland

Agata Makowska

Rok 2022 był kolejnym, trudnym okresem, z którym przyszło się zmierzyć nam i też całemu rynkowi. O ile udało się złapać lekki oddech po trudnym pandemicznym roku 2021, który już był czasem niezwykle trudnym, nieprzewidywalnym, zaskakującym i daleko odbiegającym od przyjętych planów, tak 2022 r. i rozpoczęta w lutym inwazja Rosji na Ukrainę zaskoczyła i przeraziła wszystkich. Polska gospodarka staje przed szeregiem wyzwań, o niespotykanej skali na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Najbliższe miesiące, a być może lata będą trudnym okresem za sprawą wielu czynników – m.in. galopującej inflacji, wzrostu cen surowców energetycznych i perspektywie ich niedostatku. Obawiamy się wystąpienia w Polsce zjawiska stagflacji, czyli sytuacji, w której występować będzie zarówno znacząca inflacja, jak i okres stagnacji gospodarczej. Na znaczeniu stracą pozacenowe aspekty produktów, gdyż konsument będzie zwracał największą uwagę na cenę. Dobrze wiemy za dobrą jakość trzeba zapłacić więcej niż produkt z półki ekonomicznej, co martwi nas jako producenta wysokiej jakości nabiału – konsumenci mogą wybierać nieco tańsze, a znacznie gorsze jakościowo produkty. Liczymy jednak, że prowadzone przez nas w ostatnich latach silne działania marketingowe, które wpłynęły na umocnienie naszej marki na rynku oraz niezmienna, wysoka jakość pozwolą zachować rzesze lojalnych konsumentów nawet w dobie kryzysu. Będzie to okres próby dla wielu przedsiębiorstw. OSM Łowicz posiada solidne fundamenty – rozpoznawalną markę, ugruntowaną pozycję rynkową, wykwalifikowaną kadrę, nowoczesne linie technologiczne oraz dobrą bazę surowcową, aby trwać i rozwijać się nawet w tych niełatwych czasach.

2022 rok był dla naszej firmy bardzo intensywny. Zmieniliśmy nazwę marki i wygląd opakowań. Wprowadziliśmy na rynek nowość: Parówki Dobre. To propozycja Doliny Dobra, którą wprowadziła zamieszanie na rynku, ze względu na połączenie aspektów, które do tej pory się wykluczały: czystej etykiety, zrównoważonej produkcji oraz przystępnej ceny. Cieszymy się, że udało nam się zrealizować wszystkie cele, mimo niełatwej sytuacji gospodarczej. Ostatni rok pokazał jak bardzo zmienna może być sytuacja na rynku i jak ciężko przewidzieć jak będzie się ona kształtować w przyszłości. To, co jednak można w tym momencie potwierdzić to wzmocnienie znaczenia zrównoważonej produkcji mięsa i wędlin. Nadchodzący rok będzie oznaczał także rozwój postawy patriotyzmu konsumenckiego. Klienci chętniej sięgają po polskie produkty, wspierają polskie przedsiębiorstwa. Wbrew pozorom kryzys nauczył nas dużo dokładniej wybierać produkty i przełamywać dotychczasowe przyzwyczajenia.

Rok 2022 okazał się niezwykle intensywny i pełen wyzwań. Szybko rosnąca inflacja spowodowała, że konsumenci zaczęli uważniej robić zakupy, np. chętniej wybierają produkty o mniejszych gramaturach. Dla naszej branży, ten rok to także ogromna niestabilność rynku – nie tylko trudny do przewidzenia wzrost cen, ale także zachwiany ciąg dostaw komponentów niezbędnych do produkcji. 2022 rok zamykamy z sukcesem. Pomimo kryzysu odnotowaliśmy wzrost obrotów – zarówno w ujęciu wartościowym, ale co niezwykle cenne również ilościowym. Oznacza to, że także w cięższych czasach konsumenci mając do wyboru wiele produktów sięgają coraz częściej po te tradycyjne, sprawdzone, o dobrym składzie.

W związku z niestabilną sytuacją najbliższa przyszłość jest dla naszej firmy i całej branży trudna do przewidzenia. Spodziewamy się, że konsumenci zaczną jeszcze bardziej optymalizować swoje wydatki, co prawdopodobnie także wpłynie na rynek produktów spożywczych, w tym również majonezów. Patrząc w przyszłość przede wszystkim uważnie obserwujemy rynek i globalną sytuację. Pomimo trudności, które pojawiają się z powodu sytuacji gospodarczej, konsekwentnie robimy swoje i staramy się realizować założone przez nas plany długoterminowe. Mamy strategię, która do tej pory się sprawdzała, dlatego sukcesywnie ją kontynuujemy. Na pewno skupimy się na rozszerzaniu naszej oferty. Jeszcze w listopadzie do rodziny naszych produktów dołączyła Ćwikła z chrzanem, a już na początku roku 2023 planujemy kolejne nowości.

2022 był kolejnym trudnym rokiem dla branży piwowarskiej. Kolejna podwyżka podatku akcyzowego o 10%, wojna w Ukrainie i jej konsekwencje, szybko rosnąca inflacja oraz zakłócenia w łańcuchu dostaw postawiły nas przed niezwykle trudnymi wyzwaniami. Musieliśmy także stawić czoła nastrojom konsumenckim, które były gorsze niż w najtrudniejszych chwilach COVID-19. Wg danych Kompanii Piwowarskiej sprzedaż piwa w sezonie kwiecień-sierpień spadła wolumenowo o ok. 2,5% rok do roku. Wartość rynku wzrosła wyłącznie ze względu na wzrost cen detalicznych piwa wynikających z inflacji. Rosły wolumenowo, ale znacznie wolniej niż w poprzednich latach piwa bezalkoholowe – blisko 6%, smakowe – blisko 5%, lagery premium, głównie marki międzynarodowe – blisko 7%, specjalności – ponad 3%. Kompania Piwowarska odnotowała dwukrotnie wyższy wzrost niż średni na rynku w specjalnościach. Utrzymaliśmy pozycję lidera branży i realizowaliśmy cele strategii „Lepsza Przyszłość 2030”. Nadal będziemy rozwijać segmenty piw 0,0%, smakowych, lagerów premium i superpremium: Kozel, Pilsner Urquell, Peroni oraz wspierać nasze marki, które są liderami na polskim rynku: Żubra i Tyskie.

www.hurtidetal.pl 35 Podsumowanie
Artur Węgłowski Zbigniew Mojecki Z-ca Prezesa ds. Handlowych WSP „Społem” Iwona Jacaszek-Pruś Dyrektorka ds. korporacyjnych Kompania Piwowarska

Maciej Częścik

Wiceprezes Zarządu ds. Handlu i Marketingu

Ten rok postawił przed nami szczególnie wiele wyzwań. Wybuch wojny w Ukrainie przyniósł dalekosiężne konsekwencje dla sytuacji gospodarczej nie tylko w naszym regionie, ale i w ujęciu globalnym. Wszyscy borykamy się z szalejącą inflacją. Koszty produkcji osiągnęły niezwykle wysoki poziom i są ogromnym wyzwaniem dla producentów. W branży mięsnej wyzwaniami są ponadto wciąż rozprzestrzeniający się ASF, niestabilna sytuacja na rynku surowcowym oraz spadek pogłowia trzody chlewnej. Mimo tych trudnych uwarunkowań, dzięki ciężkiej pracy całego zespołu Grupy Sokołów, aktywnemu poszukiwaniu rozwiązań i nowych możliwości, udało nam się osiągnąć satysfakcjonujące wyniki. Ze względu na niezwykle złożoną sytuację rynkową, trudno dziś stawiać jakiekolwiek uzasadnione prognozy na przyszły rok. Pewne jest jednak, że konsumenci nadal będą wykazywać zwiększoną wrażliwość na relację jakości do ceny i poszukiwać promocji. Dla nas niezwykle istotne jest dążenie do utrzymania równowagi między stabilnym rozwojem naszej Grupy, a zachowaniem takich cen, które będą akceptowalne dla klientów. Będziemy nadal aktywnie szukać i wdrażać rozwiązania optymalizujące w wielu obszarach. Niezmiennie realizujemy też inwestycje z zakresu zrównoważonej produkcji żywności. Naszym celem pozostaje dostarczanie wysokiej jakości, bezpiecznych i smacznych wyrobów, zgodnie z oczekiwaniami naszych konsumentów.

Rok 2022 to dla Mlekovity, firmy o długoletniej tradycji i ugruntowanej pozycji nie tylko na rynku polskim, ale również zagranicznym, rok wyjątkowy, bo jubileuszowy: obchodzimy w nim 30-lecie marki. Mlekovita w roku jubileuszu 30-lecia brandu jest największą grupą mleczarską nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Dla upamiętnienia tego jubileuszu i trzech dekad rozwoju naszej firmy zorganizowaliśmy w 2022 r. szereg wydarzeń, m.in.: I Ogólnopolskie Forum Partnerów Biznesowych, I Ogólnopolski Mleczarski Kongres Handlu. Z okazji jubileuszu we wrześniu wizytę w centrali naszej firmy złożył Premier Mateusz Morawiecki.

Wszystko, co wydarzyło się w mijającym roku, dowodzi, że obrana 30 lat temu droga była słuszna –Mlekovita od początku swojego istnienia cieszy się uznaniem zarówno konsumentów, jak i ekspertów, zdobywając liczne nagrody dla marki i jej produktów.

Cieszę się, że Mlekovita niezmiennie okazuje się najlepszą i najcenniejszą marką w branży. To kolejne potwierdzenie właściwie obranej 30 lat temu strategii, w której stawiamy na długofalową i partnerską współpracę z dostawcami mleka oraz konsekwentny rozwój dla dobra konsumentów. Bo historia marki Mlekovita pisana jest ciągłym rozwojem. Pozwala to z ufnością patrzeć w przyszłość i rozwijać firmę oraz brand Mlekovita.

Rok 2022 był niezwykle wymagający dla całej branży FMCG. Gdy ustały ograniczenia gospodarcze związane z pandemią, w Ukrainie wybuchła wojna. W jej obliczu na producentach żywności, w tym również na SM Mlekpol, jako liderze rynku mleczarskiego, spoczęła szczególna odpowiedzialność za zapewnienie polskim konsumentom bezpieczeństwa żywnościowego. Dzięki doświadczeniu, optymalizacji i zmianie kierunków produkcji Mlekpol wyszedł z tej sytuacji obronną ręką. Realnym zagrożeniem stało się natomiast możliwe ograniczenie dostaw energii. Racjonowanie zużycia paliw, które są niezbędne w procesie przetwórstwa żywności, okazało się koniecznością. Jednak największą siłą Spółdzielni są ludzie, którzy ją tworzą: dostawcy mleka, pracownicy i partnerzy. SM Mlekpol działa zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Podejmuje liczne przedsięwzięcia z myślą o lokalnej społeczności i środowisku naturalnym. Systematycznie rozwija także produkcję. W przyszłym roku oferta również będzie poszerzana o kolejne, zgodne z aktualnymi trendami i potrzebami konsumenckimi nowości. Wszystko to sprawia, że Spółdzielnia prężnie się rozwija, odnotowując kolejne rekordy w skupie, przetwórstwie i sprzedaży produktów nabiałowych w Polsce i za granicą.

Po pandemii rok 2022 przyniósł gospodarce, a więc i branży winiarskiej, kolejne wyzwania w postaci konfliktu w Ukrainie oraz skokowej inflacji. Wojna przełożyła się na problemy z dostępnością butelek, wzrost cen surowców opartych na pszenicy i kukurydzy oraz wzrost cen energii. Jeśli chodzi o inflację, to koszty materiałów i surowców w JNT Group w ciągu roku wzrosły o 75%. Równocześnie rośnie presja ze strony konsumentów, którzy ograniczają wydatki. Wyraźnie zahamował obserwowany w ostatnich latach na rynku wina trend premiumizacji – Polacy wybierają nieco tańsze produkty, ale jednocześnie dobrej jakości. Przyszły rok będzie równie trudny dla branży, a zwłaszcza dla mniejszych firm, ze względu na prognozowaną recesję i utrzymującą się inflację.

JNT Group, mimo recesji, kończy rok z dobrymi wynikami. Stawiamy na rozwój portfolio produktowego i w mijającym roku wprowadziliśmy na rynek m.in. Galicyjską i nowe warianty Grzańca Galicyjskiego. Rozwijamy także rosnącą kategorię win aromatyzowanych, m.in. o nową linię Monte Santi Frizzante. W 2023 roku planujemy m.in. dalszy rozwój kluczowej marki Monte Santi oraz intensywne działania marketingowe.

36 www.hurtidetal.pl Podsumowanie
Dariusz Sapiński Prezes Zarządu Grupa Mlekovita Edmund Borawski Jakub Nowak Prezes Zarządu JNT Group

Hochland Polska w 2022 roku był dobrze zorganizowany i nawet w trudnych czasach był w stanie zapewnić praktycznie nieprzerwaną dostępność oferty dla rynku i sklepów. Nie da się jednak ukryć, że branża mleczarska dobitnie odczuwa skutki postępującej inflacji, która ma wpływ na to, jak ludzie wydają i oszczędzają, nie mówiąc już o produktach, które kupują. W Hochland Polska działamy z niespotykaną szybkością i elastycznością, na każdym etapie działalności, także w obszarze projektowania i zarządzania kosztami oraz cenami. Kolejny rok pandemii udało się przejść bez strat w ludziach i ciężkich przypadków choroby. Obroniliśmy także nasz udział w rynku i utrzymaliśmy pozycję lidera naszych marek w kategorii serów. Hochland Polska kontynuuje swój rozwój i robi to, co umie najlepiej: rozwija i wzmacnia swoje marki.

Największym osiągnięciem 2022 roku dla Hochland Polska były nowe serki wiejskie Almette. To wyróżniający się na rynku koncept, który zaskakuje nowoczesną interpretacją klasycznego serka wiejskiego. Kilka tygodni od wejścia na rynek serki wiejskie Almette zostały uznane Złotą Innowacją FMCG 2022 roku.

O konsumenta walczymy cały czas! Każdego dnia w całej Polsce konsumenci zjadają prawie 2 400 000 kanapek z naszymi serami, a nasz plan na przyszły rok zakłada, że będzie ich jeszcze więcej!

Rok 2022 zapadnie w pamięć większości detalistów i producentów. Pierwszy, w zasadzie całkowicie bez restrykcji rok po pandemii, z którą obie grupy musiały mierzyć się w dwóch poprzednich latach miał przynieść chwilę oddechu w handlu. Stało się jednak odwrotnie. Szalejąca inflacja, wpłynęła (i wpływa nadal) zarówno na zachowania samych konsumentów, ale także na polityki producentów i sieci handlowych, mierzących się z drastycznymi wzrostami kosztów szeroko rozumianej działalności (media, płace, transport). Niesie to wyzwania z punktu widzenia polityki cenowej i powoduje konieczność balansowania w niej przez jednych i drugich pomiędzy utrzymaniem zysku operacyjnego a wizerunkiem cenowym i ostatecznie rotacją. Kryterium ceny, które dotąd zdawało się mieć drugorzędną rolę dla konsumentów, znów zaczyna wychodzić na pierwszy plan co potwierdzają dotychczasowe ich reakcje jakie obserwujemy jako agencja. Finalnie, na wielu detalistach czy wytwórcach rok 2022 wymusił zrewidowanie wielu celów ilościowych i wartościowych ale przede wszystkim przyjrzenie się kosztom prowadzenia swoich biznesów, optymalizację portfolio i oszczędności.

Pomimo tak niesprzyjających okoliczności, rok 2022 to jednak kontynuacja postępujących trendów z ostatnich lat: usieciowienia handlu, rozwoju e-commerce, rozwoju kategorii prozdrowotnych, convenience czy dalszego poszerzania swoich wpływów w kategoriach tytoniowych przez nowoczesne odpowiedniki. Z punktu widzenia wyników sklepów, to również korekta roku pandemicznego kiedy to nadal obowiązywały wybrane restrykcje a część z nas, uczyła się i pracowała zdalnie.

Rok 2022 był pełen wyzwań dla całej branży FMCG, a w szczególności dla napojów alkoholowych ze względu na rosnącą akcyzę i bezprecedensowy wzrost kosztów wytworzenia. Jednocześnie jest to rok dużej nadziei dla branży – z powodzeniem testowane są nowe koncepty i smaki jak: Soplica Zimowa, Żubrówka Rześki Rokitnik czy Rajska Cytryna.

To był rok dużych zmian związanych z dołączeniem CEDC do struktur Grupy Maspex, przy jednoczesnej walce o ciągły rozwój kategorii wódek i innych alkoholi w Polsce.

Branża alkoholi mocnych w Polsce wciąż się rozwija, a konsumenci pokazują swój apetyt na innowacje. Polacy chętniej i częściej eksperymentują z nowymi smakami alkoholi, formatami czy opakowaniami. Od lat obserwujemy trend premiumizacji alkoholi mocnych, w ramach którego konsumenci coraz chętniej sięgają po droższe, wysokogatunkowe alkohole – zarówno do konsumpcji, jak i na prezent. Polscy konsumenci wybierają sprawdzone produkty znanych marek. Poszukują oni również tradycyjnych trunków, które powstają według starych receptur. Z całą pewnością w ten trend wpisują się nalewki oraz likiery Soplica. Jako lider branży alkoholowej chcemy wziąć odpowiedzialność za jej rozwój z korzyścią dla naszych partnerów handlowych. Planujemy wiele mocnych działań w obszarze oferty, ale też innych doświadczeń konsumenckich i narzędzi handlowych.

Dominik Pazgrat Prezes Zarządu Quest Food

Mijający rok był wymagający. Ciężki zarówno dla gospodarki, jak i dla nas – ludzi. Odnotowaliśmy znacznie wyższą dynamikę zmian niż w poprzednich latach. Robiliśmy co w naszej mocy, by nie zawieść naszych dotychczasowych klientów, pozyskując przy tym nowych i śmiało możemy powiedzieć, że się udało! Zauważyliśmy ogromny wzrost świadomości żywieniowej konsumentów na naturalne i zdrowe produkty. Budujący jest też fakt, że widzimy wysoką lojalność i potrzebę odbiorców do konsumpcji produktów naszych marek. Pomimo wyzwań jakie stawiał nam 2022 rok nieustannie poszerzaliśmy swoją dystrybucję i zwiększaliśmy sprzedaż w obecnych, jak i nowych kanałach. W przyszłym roku stawiamy na silniejszą edukację i budowanie świadomości marki nt. właściwości wody kokosowej. W planach mamy również poszerzenie portfolio. Głęboko wierzymy, że nadchodzący Nowy Rok przyniesie spokój i stabilizację zarówno na płaszczyznach biznesowych, jak i osobistych każdego z nas.

www.hurtidetal.pl 37 Podsumowanie
Jacek Marek Kamil Gębski Dyrektor Marketingu Wódek CEDC International, Grupa Maspex

Evangelos Evangelou

W 2022 roku globalna gospodarka musiała zmierzyć się z wyjątkowymi wyzwaniami. Na konsekwencje kilkuletniej pandemii nałożyły się dalekosiężne skutki wojny w Ukrainie. Ograniczona dostępność surowców i brak płynności w łańcuchu dostaw były dla całej branży przemysłu spożywczego bardzo dotkliwe. Ta sytuacja pokazała jak ważne jest odpowiednie planowanie oraz właściwa współpraca z dostawcami. Tylko dzięki wcześniejszym zakupom kluczowych surowców, możliwe było zapewnienie pewnego zabezpieczenia w tym zakresie.

W przyszłym roku należy się spodziewać brutalnej weryfikacji modeli funkcjonowania dla wielu przedsiębiorstw, której część z nich nie podoła. To naturalne zjawisko podczas każdego kryzysu. Co więcej, z uwagi na coraz wyższe stopy procentowe, odsetki będą coraz większym obciążeniem dla spółek, które ratują niekiedy już dzisiaj działalność operacyjną kredytami. W tym wyjątkowym czasie zatem warto stawiać na stabilne firmy, które mają sprawdzony model działania i odpowiednie zaplecze zasobów, także tych finansowych.

Dyrektor

2022 był kolejnym rokiem poważnych wyzwań. Branża notuje dalsze spadki wolumenu sprzedaży piwa i wartościowy wzrost, będący wynikiem wyższych cen. Ma to związek z bezprecedensową inflacją, wyższych kosztów pracy, surowców, energii a także podatków, bo po raz kolejny akcyza rośnie o 10%. W 2022 r. branża odnotowała poważne braki w dostępności niektórych surowców i usług, wiele z nich było bezpośrednio związane z wojną za naszymi granicami. Z kolei słabnące nastroje konsumentów wpłynęły na ich preferencje, kierując je ku produktom tańszym, co będzie kontynuowane w 2023 r. Wyzwania branży dotyczyły też naszej firmy. Staraliśmy się w tej dramatycznej sytuacji, poza standardową działalnością biznesową, pomóc naszym kolegom i koleżankom z Ukrainy, organizując dla nich schronienie w Polsce, jak również budując obóz przetrwania w naszym Lwowskim browarze. Jeśli chodzi o rynek piwa, dzięki wysiłkowi całej organizacji zaproponowaliśmy konsumentom wiele ciekawych innowacji, dalej rozwinęliśmy ofertę piw 0,0%, która obejmuje już 15 produktów. Wprowadziliśmy nowe marki premium, w obszarze lagera – Brooklyn, a także smakowy i unikalny Blanc 1664, obie bardzo pozytywnie przyjęte przez konsumentów. W 2023 roku obecne wyzwania nie znikną, a najpewniej pogłębią się. To będzie też trudny rok dla Carlsberg Polska. Sytuacja na rynku wymusza na nas odcięcie wszystkich pozycji kosztowych, które nie są absolutnie konieczne do podstawowej działalności. Naszym priorytetem będzie jak zawsze nietuzinkowa oferta nowości, bez kompromisów jeśli chodzi o jakość oraz dbanie o nasz zespół – jego dobrostan. Musimy razem przetrwać ten trudny czas.

2022 był rokiem ciekawym w segmencie roślinnych produktów zastępujących nabiał. Zaczął się od podwyżek wymuszonych inflacją, brakiem surowców, wyższymi kosztami, na co naturalną reakcją było skupienie się na wdrożeniu cennika, ograniczeniu promocji i marketingu. Pomimo dużej zmienności, końcówka roku napawa optymizmem, dostępność surowców nie jest taka zła i jesteśmy bardziej skłonni angażować się w aktywności promocyjne stawiające konsumentów w centrum naszej uwagi.

Wartość segmentu masła, margaryn i miksów przekroczyła 5 mld, wyprzedzając wartościowo kategorię kawy. Oczywiście jednym z powodów był wzrost cen – jednak dziś kategoria, w której Upfield jest liderem na świecie i w Polsce stała się nie do przecenienia nawet dla takich graczy jak np. Biedronka, Lidl, Kaufland, Dino czy Żabka.

W 2023 r. przewidujemy stopniowy powrót do normalności rozumianej jako wspieranie naszych Partnerów Biznesowych – sieci handlowych – w odsprzedaży kultowych produktów np. Rama, Flora, ProAktiv czy Violife, poprzez realizację przez Upfield nowych kampanii marketingowych. Ponownie zaskoczymy nowościami, dzięki którym segment się mocno rozwija, ale nie zapomnimy o naszych specjalnościach: Delmie, dostępnej w wariancie „Sandwich”, który sprawdza się w tych trudnych czasach i Kasi, która w kategorii baking już dawno wyparła masło i zajmuje obecnie pozycję lidera. Sieci handlowe dążą dziś do rozwoju marek własnych, ale to niefrasobliwa ścieżka, bo siła znanego brandu jak np. Rama czy Flora daje obustronną korzyść z rozwoju rynku. Bo dzięki silnym markom producenckim konsumenci mogą łatwiej porównywać cenę produktów o tej samej jakości. To prawda, konsumenci są obecnie otwarci na marki własne, ale sieci handlowe z długofalowym podejściem do biznesu zachowają zdrowy balans, wiedząc, że jednak to producenci inwestują w rozwój rozpoznawalności swoich brandów i przez to pobudzają ogólny wzrost kategorii. Oczywiście my także możemy produkować markę własną i wszystko zależy od warunków cenowych negocjacji. Jednak dziś ceny marek własnych dają małą przestrzeń do tego, żeby był to rentowny biznes dla handlu więc zakładam, że jest to sytuacja tymczasowa.

38 www.hurtidetal.pl Podsumowanie
Marcin Tarka ds. Sprzedaży Upfield Polska Mieszko Musiał Prezes Zarządu Carlsberg Polska

2022 był rokiem pełnym wyzwań. Inflacja wpłynęła na ceny surowców, kosztów produkcyjnych i transport. Zmusiło to producentów do podniesienia cen. Pojawił się problem dostępności i ciągłości dostaw. Jednak polski rynek słodyczy urósł dzięki produktom markowym, private label i nowościom. Rośniemy, wprowadzamy nowości i rozszerzamy współpracę z partnerami realizując przyjętą strategię stawiając na innowacyjność, jakość i różnorodność.

Wysoka świadomość i dobra opinia marki Dare, ułatwia kolejne wdrożenia. W 2022 poszerzyliśmy ofertę Dare o ciastka pełnoziarniste (wyróżnione: Innowacyjny produkt 2022), w których pszenica pochodzi z kontrolowanych i zrównoważonych upraw.

Polacy kochają słodycze, dlatego pomimo inflacji i mniejszej siły nabywczej, nadal będą je kupować.

W trudnych warunkach ekonomicznych większą uwagą przyłożą do składu produktów, wpływu na organizm, zapewnienie przyjemności. Koncentracja na własnych potrzebach to sposób odreagowania przykrych wydarzeń: pandemii, wojny, kryzysu.

W planach na przyszły rok chcemy być konsekwentnym: budować pozycję, podnosić dystrybucję, dostarczać jakość i „smak szczęścia” konsumentom.

Mijający rok 2022 upłynął branży czekoladowej pod znakiem wyzwań wynikających z inflacji i wojny w Ukrainie. Historycznie wzrosły ceny kluczowych surowców – kakao, mleka, cukru, nośników energii. Z kolei wojna w Ukrainie to ryzyko zaburzenia łańcucha dostaw czy brak dostępności wybranych surowców. Wynikająca z obu czynników nieprzewidywalność dalszego rozwoju sytuacji przekłada się na spadek optymizmu konsumenckiego i siły nabywczej. Jednocześnie tegoroczny raport firmy Wedel „Światowy i polski rynek czekolady” dostarcza nieco pozytywnych informacji, prognozując na lata 2023-2027 stabilny wzrost wartości światowego rynku czekoladowych słodyczy o około 6-7% rocznie*.

Dla Wedla aktualna sytuacja ekonomiczna to szereg wyzwań i konieczność elastycznego reagowania na wyzwania rynkowe, ale też… szansa. Zamierzamy kontynuować strategię rozwoju, wzmacniając pozycję w nowych dla Wedla kategoriach, jak np. lody oraz wykorzystywać potencjał eksportu, którego wartość chcemy podwoić w najbliższych latach.

* Euromonitor International, 2022

Podsumowanie
Aleksandra Kusz vel Sobczuk Kierowniczka Komunikacji Korporacyjnej LOTTE Wedel Joanna Olczak Sales & Trade Marketing Director ETi International
Zarząd spółki MAXPOL i jej pracownicy, życzą Państwu Świąt białych, pachnących choinką, skrzypiących śniegiem pod butami, spędzonych w ciepłej atmosferze, pełnych niespodziewanych prezentów. Świąt dających radość i odpoczynek oraz nadzieję na lepszy Nowy Rok.
reklama
MAXPOL

Impreza: czas start! –sylwestrowo-karnawałowe menu

Menu na imprezę to przede wszystkim liczne przekąski, najlepsze wędliny, aromatyczne sery, sałatki, koreczki, mini kanapki, a także dania na ciepło. Suto zastawiony stół i oryginalne potrawy z pewnością są istotnym elementem udanej domówki. Musi być smacznie, ale liczy się także szybkość i łatwość przygotowania. Co w okresie karnawałowym oferują producenci?

Wybory konsumentów bywają różne i nasze karnawałowe menu może zawierać dowolne produkty i dania. Ale są wśród nich pozycje tzw. „must have”. Według badania przeprowadzonego przez SW Research w listopadzie 2022 roku1, Polacy na Sylwestrze najchętniej zjedliby: coś z deski serów i wędlin (37,3%), sałatkę warzywną (33,5%), danie główne np. filet, roladę bądź bigos (32%). Pewny stopień zainteresowania budzą: mini kanapeczki (29%), szaszłyki/koreczki (27,6%), słodkie przekąski np. ciastka, wafelki, wypieki (26%), pizza (25,9%) oraz słone przekąski np. chipsy, paluszki (24,4%). Niewielką popularnością cieszy się sushi (15,6%) oraz zupa (8,2). Tylko nieliczni respondenci przyznali, że na Sylwestrze sięgnęliby po wege przekąski np. humus z pieczonymi warzywami (5,3%).

GRUPA PRODUCENTÓW

Marcin Chim

Członek Zarządu Grupa Producentów Warzyw Primavega W karnawale obserwujemy zwiększone zainteresowanie świeżymi warzywami wysokiej jakości. Notujemy ok. 20% wzrost sprzedaży, niektóre nasze produkty w tym okresie osiągają nawet 50%-60% dynamikę wzrostu. Liczby rosną z roku na rok, co wynika m.in. ze zwiększonej świadomości Polaków dotyczącej prawidłowej diety oraz jej wpływu na zdrowie i odporność. Przygotowując menu na przyjęcia coraz częściej korzystamy ze świeżych produktów, zwiększając ilość potraw z warzywami w roli głównej. Nasza marka POLE DO POPISU oferuje doskonałej jakości warzywa prosto z ziemi, które świetnie sprawdzą się w karnawale. Proponujemy nasze flagowe produkty: Selera Naciowego podanego z dipami, Brokuła w połączeniu z fetą i sosem czosnkowym czy autorskie mixy Młodych Listków, np. Świeży Mix rukoli i lattughinio rosso, do którego wystarczy dodać mozzarellę. Ciekawym niezwykłych smaków polecamy nowość Kapustę Stożkową Mini.

40 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów
biuro@lantmannen.com
DODAJEMY RADOŚCI DO CODZIENNOŚCI
WARZYW PRIMAVEGA Młode Listki Świeży Mix POLE DO POPISU
Seler Naciowy POLE DO POPISU
1źródło: badanie przeprowadzone na grupie osób N=808 metodą CAWI.
Weronika Nowak Redaktor
Dziękujemy za zaufanie! www.poledopopisu.pl @poledopopisu.pl /PoleDoPopisuPL Spróbuj na surowo z granatem i orzechami Słodka w smaku Kulinarnie wszechstronna

Karnawał to okres, w którym konsumenci, organizując spotkania w gronie rodziny lub znajomych, chętnie podejmują kulinarne wyzwania i przygotowują rozmaite potrawy. Nieodzownym elementem domowych uczt są w tym czasie różnego rodzaju przekąski, m.in. tzw. deski serów, np. z serem Jantar czy Senator Emmentaler. Rosnące grono miłośników docenia charakterystyczny smak i aromat tych wyjątkowych wyrobów z kategorii premium. Niesłabnącą popularnością cieszą się także koreczki serowe, roladki z serkiem śmietankowym Łaciatym czy koperty z ciasta francuskiego z serem. Natomiast w przypadku ciepłych przekąsek, takich jak domowe pizze czy zapiekanki, dobrze sprawdzi się ser mozzarella pod marką Mlekpol. Polacy coraz większą wagę przykładają do zdrowia i dobrego samopoczucia, stąd na stołach pojawiają się również krojone w słupki świeże warzywa, a te świetnie komponują się z Dipami śmietanowymi typu crème fraiche. Kulinarnych inspiracji na karnawał warto szukać w Internecie, m.in. na stronie najlepszewkuchni.pl.

Sylwester to tylko początek okresu karnawałowych imprez i spotkań towarzyskich. Producenci są przygotowani na wszelkie konsumenckie zachcianki. Dzięki temu skomponowanie sezonowej półki nie powinno być problematyczne.

Idealna deska serów Deska serów to jedna z ulubionych form Polaków podania przysmaków na imprezowym stole. Jej przygotowanie nie jest pracochłonne, a może być bardzo różnorodne. Każdy może znaleźć coś dla siebie, zaczynając od serów twardych, długodojrzewających, przez łagodniejsze odmiany, aż po sery pleśniowe. Do tego świetnie sprawdzą się owoce, oliwki oraz pieczywo, np. świeża bagietka z dodatkiem masła czosnkowego.

„Sery pleśniowe to kategoria, w której aż 60% sprzedaży generują dyskonty, w tym samym czasie sklepy małoformatowe odpowiadają jedynie za 11% obrotów całej kategorii. Warto zauważyć także, iż wolumen sprzedaży serów pleśniowych w małych sklepach spada – o 9% w okresie listopad 2021–październik 2022 w porównaniu do analogicz-

nego okresu rok wcześniej. W tym samym czasie wartość sprzedaży kategorii spadła o 1% – przed większymi spadkami uchronił ją wzrost cen. W październiku br. za kilogram paczkowanego sera pleśniowego w sklepach małoformatowych należało zapłacić średnio 53,10 zł. Rok temu było to 44,40 zł, co oznacza wzrost cen o ok. 20%” – komentuje Nikodem Pankowiak.

Ekspert dodaje, że sery pleśniowe możemy znaleźć w 6 na 10 sklepów małoformatowych, a ich klienci mogą wybierać średnio z 4 różnych wariantów produktów z tej kategorii.

42 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów Z
wybierasz
z
biuro@lantmannen.com
Nutri-Score
bułki
dobrym składem
SM MLEKPOL Dipy śmietanowe typu crème fraiche 180 g Ser Senator Emmentaler
14% 60% 15% 11% Hipermarkety Dyskonty Supermarkety 301–2500 mkw. Sklepy małoformatowe Udziały poszczególnych kanałów w wartości sprzedaży paczkowanych serów pleśniowych (%) Dane: CMR, lipiec 2021-czerwiec 2022 r.

Dzielimy się tym, co dobre!

Niewiele mówi się o tym, że niedożywienie dzieci to duży problem w Polsce. Dotyczy nie tylko rodzin biednych czy patologicznych, ale spotykany jest także w domach z pozoru zupełnie normalnych. Niedożywienie przekłada się bezpośrednio na rozwój młodego pokolenia. Rozmawiamy na ten temat z Jackiem Wyrzykiewiczem, PR & Marketing Services Managerem w Hochland Polska.

dla najbardziej potrzebujących dzieci. To wynik długofalowej współpracy marki Hochland z Polską Akcją Humanitarną i Programem Pajacyk.

Jakie korzyści przynosi marce Hochland zaangażowanie w to przedsięwzięcie?

Chcemy pomóc najbardziej potrzebującym dzieciom, poprzez zapewnienie im regularnych ciepłych posiłków. Jest to kontynuacja współpracy rozpoczętej w 2021 roku, kiedy to w ramach ogólnopolskiej loterii „Dzielimy się tym, co dobre” marka Hochland zadbała nie tylko o atrakcyjne nagrody dla laureatów, ale też przeznaczyła 100 tys. zł na wsparcie potrzebujących dzieci za pośrednictwem Programu Pajacyk.

Była inspiracja na pyszną pizzę, wartościowe lunchboxy i słodką przekąskę.

Czy akcji towarzyszy kampania informacyjna?

Jaka jest skala problemu niedożywienia dzieci?

W 2020 roku w Polsce aż 410 tys. dzieci żyło na poziomie skrajnego ubóstwa, co oznacza, że gospodarstwa domowe miały do dyspozycji dochód niższy niż zakłada minimum egzystencji. To aż 30% więcej niż odnotowano w roku poprzednim1. Jedną z poważniejszych konsekwencji skrajnego ubóstwa jest brak regularnego dostępu do żywności, który bardzo często kończy się niedożywieniem wśród dzieci.

Jak niedożywienie wpływa na dzieci?

Problem ten wśród dzieci i młodzieży wpływa na zaburzenia rozwoju układu nerwowego, zahamowanie wzrostu i dojrzewania, niską samoocenę, wstyd, wykluczenie z grupy rówieśniczej czy stygmatyzację. Niedożywienie wpływa negatywnie na zdrowie dziecka, hamuje jego rozwój fizyczny, społeczny i intelektualny.

Skąd wzięła się idea podjęcia współpracy z Programem Pajacyk?

„Każdy posiłek smakuje lepiej, gdy możemy się nim podzielić, również z tymi, którzy tego potrzebują” – to myśl przewodnia akcji „Dzielimy się tym, co dobre”. Hochland od lat aktywnie angażuje się w wiele inicjatyw z zakresu społecznej odpowiedzialności. Teraz, w ramach ogólnopolskiej akcji „Dzielimy się tym, co dobre”, sfinansuje 150 tys. ciepłych posiłków

W większości polskich domów dzielenie się i wspólne posiłki są rzeczą naturalną. Te pyszne chwile razem, kiedy możemy cieszyć się smakiem potraw i czerpać przyjemność z relacji z bliskimi są głęboko zakorzenione w wartościach marki Hochland.

W listopadzie w ramach Programu Pajacyk miały miejsce zorganizowane przez nas warsztaty edukacyjne dla dzieci! Była radość zabawy w kuchni, a jednocześnie duża dawka wiedzy dla dzieci, jak jeść dobrze, smacznie i kolorowo.

Wsparcie w ramach akcji Hochland „Dzielimy się tym, co dobre” zostało uruchomione od początku września. Zaplanowaliśmy w dłuższej perspektywie czasu ciekawą kampanię informacyjną w mediach, a także rozmowy z ekspertami. Zależy nam, aby ten problem przestał być wstydliwym tematem tabu. Mamy świadomość, że są w Polsce dzieci, które nie mają możliwości spożywania regularnych posiłków. Razem z Programem Pajacyk chcemy im pomóc zapewniając dostęp do codziennych ciepłych posiłków w szkole, ale patrzymy też na to szerzej. Chcemy mieć wpływ na niwelowanie barier rozwojowych związanych z niedożywieniem. Możemy pomóc uwolnić naturalny potencjał dzieci i przywrócić im zapał i radość w realizacji swoich pasji i marzeń.

Logo akcji zostało umieszczone na opakowaniach serów Hochland. Kupując produkty Hochland każdy może dołożyć swoją cegiełkę do wsparcia potrzebujących dzieci.

Dziękuję za rozmowę. Monika Książek

44 www.hurtidetal.pl Wywiad
1Poverty Watch 2021, Monitoring ubóstwa finansowego i polityki społecznej przeciw ubóstwu w Polsce w 2020 r.

Udziały producentów w wartości sprzedaży kabanosów paczkowanych (%)

Dane: CMR, sklepy małoformatowe do 300 mkw., listopad 2021 -październik 2022.

Pozostali

Tarczyński Sokołów

Animex

EUROSER DAIRY GROUP

Goat Farm Ser kozio-owczy w plastrach 100 g

Liderem pod względem udziałów w wartości sprzedaży kategorii pozostaje właściciel marki NaTurek z wynikiem 39% w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Podium uzupełniają Lactalis (27%) i Hochland (10%). Klienci sklepów

małoformatowych z serów pleśniowych najchętniej sięgają po camembert naturalny marki NaTurek w pudełku 120 g.

Coś dla mięsożerców Jednak nie tylko samymi przekąskami człowiek żyje podczas długich tanecznych nocy. Na stole powinny znaleźć się również pozycje bogate w białko i dostarczające energii do zabawy. Warto przygotować zestaw wędlin, np. w stylu włoskim (prosciutto, salame) lub hiszpańskim (chorizo, szynka iberyjska czy serrano). Natomiast połączenie mięsa i przekąskowej funkcji najlepiej łączą kabanosy.

„Paczkowane kabanosy to kategoria, której sprzedaż konsekwentnie rośnie i tego trendu nie zatrzymała nawet rosnąca inflacja. Ceny

HOCHLAND POLSKA

Ser kremowy Mixtett

BUŁKI DO BURGERÓW KLASYCZNYCH

Ser kremowy w plastrach z szynką

Hochland Polska

Każdego dnia w całej Polsce konsumenci zjadają prawie 2 400 000 kanapek z naszymi serami. W okresie noworocznym może ich być jeszcze więcej. Sery w okresie noworocznym cieszą się dużym zainteresowaniem. Okres karnawału to bowiem idealny moment na przygotowanie przekąsek serowych, a także podanie serów nadających się idealnie na deskę serów. Sprzedaż serów w karnawale każdorazowo wzrasta w porównaniu z resztą roku. Klasyka kulinarna nigdy nie wychodzi z mody, a Hochland proponuje najwyższej jakości, praktyczne rozwiązania dla konsumentów lubiących dania z serem. Hochland ma wiele propozycji dla fanów dań na ciepło i na zimno, które publikowane są na firmowych stronach internetowych i w social mediach. Największym osiągnięciem 2022 roku dla Hochland Polska były nowe serki wiejskie Almette, które mogą być wspaniałą przekąską, ale także bazą do przygotowania innych dań. Serek wiejski z delikatnym serem ricotta, serek wiejski z twarożkiem kremowym oraz serek wiejski z naturalnym skyrem to przepis na przyjemność smaku, jakiej w tej kategorii produktów jeszcze nie było.

46 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów
biuro@lantmannen.com
8% 5%
10% 77%

Andrzej Kowalski

Dyrektor sprzedaży i marketingu JBB Bałdyga

JBB Bałdyga ma w swojej ofercie wiele znakomitych produktów, które idealnie sprawdzą się w okresie karnawałowym. Oprócz bogatego wyboru doskonałych szynek, kiełbas i kabanosów, które mogą wieść prym zarówno w formie koreczków, jak i jako element tzw. zimnej płyty, proponujemy także naszego kiełbasiaka oraz parówki Polanki. Kiełbasiak pieczony od JBB Bałdyga to doskonały produkt np. na mini kanapki. Wykonany z najwyższej jakości mięsa wieprzowego i drobiowego uwodzi perfekcyjnym smakiem, kruchą konsystencją oraz starannie wyselekcjonowanymi przyprawami. Doskonale komponuje się z ostrymi dodatkami w postaci musztardy czy chrzanu. Polecamy go zarówno na zimno, jak i na ciepło np. w burgerach, gdzie może być pyszną alternatywą dla tradycyjnego mięsa wołowego. Parówki Polanki to z kolei idealny kandydat na głównego bohatera pysznych hot dogów z ulubionymi dodatkami.

produktów z tej kategorii oczywiście poszły w górę – za kilogram kabanosów w paczce w październiku br. należało zapłacić średnio 74,30 zł. Rok temu było to 63,40 zł, zatem wzrost cen wyniósł ok. 17%. Mimo tych wzrostów zwiększył się wolumen sprzedaży całej kategorii – w okresie listopad 2021-październik 2022 był on o 13% większy niż

w analogicznym okresie rok wcześniej. Wzrost wolumenu oraz cen przełożył się na 25% wzrostu wartości sprzedaży całej kategorii we wspomnianym okresie” – mówi Nikodem Pankowiak, analityk danych sprzedażowych CMR.

Ekspert zaznacza, że paczkowane kabanosy można znaleźć w 7 na 10 sklepów małoformatowych do 300 mkw., a dostępność tej kategorii konsekwentnie rośnie – jeszcze rok temu tę kategorię można było znaleźć w ok. 6 na 10 sklepów małego formatu. Dziś klienci małych sklepów mogą wybierać średnio spośród 6 różnych wariantów paczkowanych kabanosów.

Największy wybór w kategorii oferuje firma Tarczyński – zdecydowany lider pod względem udziałów w wartości sprzedaży z wynikiem 77% w okresie listopad 2021-październik 2022. Drugie miejsce na podium zajęła firma Animex (10% i awans z miejsca 3.), a trzecie – Sokołów (8% i spadek z 2. miejsca). Klienci sklepów małoformatowych w ciągu ostatnich 12 miesięcy najchętniej sięgali po kabanosy drobiowe w torebce 105 g od Tarczyńskiego.

„Warto zwrócić uwagę również na kategorię kabanosów roślinnych, w której również zdecydowanym liderem pozostaje firma Tarczyński. Po początkowym boomie i dynamicznych wzrostach wartość i wolumen sprzedaży tej kategorii zaczęły w ostatnich miesiącach spadać. Być może jest to spowodowane różnicą w cenie – roślinne kabanosy pozostają o ok. 1/3 droższe od swoich mięsnych odpowiedników, co może zniechęcać do zakupu klientów nie będących wegetarianami. Problemem wciąż może pozostawać także dostępność tej kategorii – roślinne kabanosy

Polanki klasyczne

Chipsy, snaki i chrupki: marki spożywane najczęściej TOP 15

Dane: Kantar Polska, lipiec 2021–czerwiec 2022, TGI.

24,16% Lay's płaski 15,25% Crunchips 15,10% Top Chip's (Biedronka) 13,29% Cheetos 12,79% Lay's Karbowane/ Appetite 12,21% Lay’s z pieca 11,71% Lay's Max 9,41% Wiejskie Ziemniaczki 7,51% Lay's Strong 6,23% Przysnacki 5,30% Crunchips X-Cut

5,07% Star Chips 4,61% Star Prażynki 4,31% Pringles 3,53% Flips

48 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów
biuro@lantmannen.com
JBB BAŁDYGA Kiełbasiak pieczony 90% mięsa

Parówki z polski

internet digital radio pr konkursy silne wsparcie marketingowe i glutaminianu
delikatnym
www.parowkipolanki.pl
Nie gotuj zalej wrzątkiem na 3 minuty i gotowe! 3 min
monosodowego
smakiem i aromatem
!

znajdziemy w mniej więcej co szóstym sklepie małoformatowym” – dodaje Pankowiak.

Źródło witamin

W okresie zimowym bardzo ważne jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki witamin w spożywanych posiłkach. Warto o tym pamiętać również w momencie komponowania imprezowego menu. Domowa sałatka będzie nie tylko kolorową i pyszną propozycją, ale przede wszystkim zdrową. Również przygotowując kanapki czy koreczki warto postawić na świeże warzywa, takie jak ogórek, papryka czy pomidor. Poza tym świetną przekąską bogatą w witaminę C są ogórki kiszone. Na imprezowym stole sprawdzą się również ogórki korniszony, piklowana papryka, czosnek konserwowy czy oliwki.

Uzupełnieniem wytrawnego menu mogą być także owoce. Zimą królują mandarynki i pomarańcze, natomiast do deski serów idealnie pasują winogrona, zarówno jasne, jak i ciemne.

Rybne przysmaki

Ryba gości nie tylko na bożonarodzeniowym stole, ale także świetnie sprawdza się jako przekąska na ciepło lub zimno podczas sylwestrowej nocy lub karnawałowych spotkań. Jest to widoczne w danych sprzedażowych zebranych przez Centrum Monitorowania Rynku.

„Przetwory rybne charakteryzują się sezonowością sprzedaży. I podobnie tutaj też widać wzrosty w okresie świąt. Jest jednak jedna różnica. Grudzień to zdecydowanie najlepszy okres dla producentów, sprzedaż przewyższa nie tylko pozostałe miesiące ale jest również istotnie wyższa niż w święta wielkanocne. Liczba sprzedanych opakowań w supermarketach 301–2500 mkw. jak podaje CMR w grudniu 2021 roku w porównaniu do listopada 2021 wzrosła o ponad 50%. O ile w rybach wędzonych króluje łosoś o tyle w przetworach dominuje śledź. 3 na 4 opakowania zawierają właśnie ten gatunek ryby” – mówi Przemysław Bojanowski, analityk danych CMR.

Jednak, jak dodaje ekspert, niestety z punktu widzenia zdrowia (ryba jest pro -

LISNER POZNAŃ

Filety śledziowe a'la Matjas klasyczne 220 g

Filety śledziowe wiejskie z cebulką 600 g

BUŁKI DO HOT DOGÓW KLASYCZNYCH

biuro@lantmannen.com

Klasyczny tatar ze śledzia z marynowanymi grzybkami, awokado oraz ogórkiem konserwowym

Składniki:

łyżeczka musztardy do smaku

Przygotowanie:

Przed przygotowaniem przepisu namocz śledzie w zimnej wodzie, najlepiej przez ok. 2 godziny. W tym czasie zmień wodę trzykrotnie, a następnie dokładnie je wypłucz. Jeśli wolisz bardziej słony smak śledzi – pomiń ten punkt.

Śledzie, ogórki konserwowe, marynowane grzyby, awokado i cebulę pokrój w drobną kostkę. Tak przygotowane składniki układaj warstwami w ringu do tatara lub bezpośrednio na talerzu.

Posyp świeżo mielonym pieprzem do smaku oraz ozdób ½ łyżeczki musztardy.

Podawaj ze świeżym koperkiem lub kolendrą oraz świeżym chlebem.

przepis: Lisner Poznań

50 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów
3-4 Filety
3
3
½
½
lub
1
śledziowe Lisner (typu Matjas)
ogórki konserwowe
łyżki marynowanych grzybów
cebuli
dojrzałego awokado Świeży koperek
kolendra wedle gustu Świeżo mielony pieprz do smaku

duktem powszechnie uważanym za zdrowy) trend sprzedażowy jest negatywny. Sprzedaż przetworów w okresie wrzesień 2021-sierpień 2022 w porównaniu do wcześniejszych 12 miesięcy nieznacznie spadła – o około 1%. Jest to bardzo rozbudowana kategoria i pomimo spadków sprzedaży liczba dostępnych wariantów jest wysoka. W przeciągu ostatnich 12 miesięcy konsument może dokonać wyboru spośród 38 produktów. We wcześniejszych 12 miesiącach było to 40 sztuk.

Według danych CMR liderem kategorii jest Lisner, jego udział w liczbie sprzedanych opakowań w supermarketach 301–2500 mkw. od września 2021 do sierpnia 2022 wyniosły około 44%. Marki własne to 26% rynku. Trzecim graczem jest Seko z udziałami około 11%.

Poza przetworami rybnymi do imprezowego menu można dopisać również konserwy.

Jak wskazuje Przemysław Bojanowski jest to kategoria popularna nie tylko w okresie świątecznym i karnawałowym.

Barszcz czerowny JemyJemy 1 l

Słone przekąski

W menu sylwestrowo-karnawałowym nie może zabraknąć słonych przekąsek, do których zaliczają się między innymi chipsy, chrupki, orzeszki, oraz słone paluszki czy talarki. Są to produkty wygodne w jedzeniu i niesamowicie szybkie w przygotowaniu –wystarczy miska lub szklanka.

ZAINSPIRUJ SIĘ NASZYMI PRZEPISAMI

„Konserwy rybne cechują się mniejszą sezonowością sprzedaży. W ostatnich dwóch latach liczba sprzedanych opakowań w supermarketach 301–2500 mkw. rosła w marcu. Podobnie jak w poprzednich kategoriach również w konserwach rybnych w supermarketach obserwowany jest spadek sprzedaży. W okresie od września 2021 do sierpnia 2022 liczba sprzedanych opakowań spadła o około 2% w porównaniu do wcześniejszych 12 miesięcy. Co spowodowane jest przed wszystkim zmniejszeniem się liczby transakcji. Natomiast liczba kupowanych opakowań w trakcie pojedynczych zakupów praktycznie nie zmieniła się i wynosi około 1,7 sztuki” –komentuje ekspert.

„Ostatnich 12 miesięcy (MAT 09.2022 r.) w porównaniu do okresu poprzedniego wygenerowało wzrost wartości sprzedaży kategorii słonych przekąsek o około 16% w sklepach małego formatu. Na produkty kategorii można natrafić w niemal każdym sklepie, z czego ponad połowę udziałów pod względem wartościowym stanowią chipsy. Na drugiej pozycji plasują się chrupki z niemal 20% udziałami wartościowymi. Mniej istotne kategorie stanowią kolejno: orzeszki, słone paluszki/precle/talarki oraz takie produkty jak: popcorn, prażynki czy krakersy” – podaje Ilona Mazurek, analityk danych CMR. Według wskazań instytutu, dyskonty i sklepy małoformatowe do 300 mkw. są przeważającymi kanałami sprzedaży dla tej kategorii, generując odpowiednio 44% i 36%.

52 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów
biuro@lantmannen.com
PROFI
52 Chipsy 10 10 Orzeszki 9 Słone
19 Chrupki Słone
(%)
do
paluszki, precle, talarki Pozostałe
przekąski – udziały wartościowe podkategorii
Dane: CMR, sklepy małoformatowe
300 mkw., wrzesień 2022 r. Grudzień to zdecydowanie najlepszy okres dla producentów produktów rybnych. Sprzedaż przewyższa nie tylko pozostałe miesiące ale jest również istotnie wyższa niż w święta wielkanocne. Liczba sprzedanych opakowań w supermarketach (301-2500 mkw.) jak podaje CMR w grudniu 2021 roku w porównaniu do listopada 2021 wzrosła o ponad 50%. Dane: CMR. CZY WIESZ, ŻE...

Zdecydowanie mniejsze znaczenie mają supermarkety 301–2500 mkw. oraz hipermarkety (razem ok. 20%).

„Poza szeroką dostępnością przekąsek, wspomniane kategorie charakteryzuje szeroki asortyment. Konsument udający się do sklepu małego formatu staje przed wyborem spośród średnio 76-ciu wariantów różnych produktów, z czego 30 stanowią chipsy, 17 – chrupki, natomiast 11 – orzeszki. Porównując średnie

ceny podkategorii, za chipsy zapłaci najwięcej – średnio 5,50 zł za opakowanie, w przypadku orzeszków będzie to nieco mniej – 5 zł, a za chrupki – 3,40 zł. Najtańszym wyborem okazuje się popcorn, ze średnią ceną 2,50 zł za opakowanie. Liderem kategorii słonych przekąsek jest producent Frito Lay, z ponad 52% udziałami wartościowymi, którego głównymi markami są: Lay’s, Cheetos, Star i Doritos. Innym ważnym producen-

tem jest Lorenz z udziałami o wartości 14% oraz głównymi markami: Crunchips, Monster Munch i NicNac’s. Do koszyków Polaków w kategorii chipsów, w sklepach małoformatowych do 300 mkw. trafiają najczęściej: Lay’s Zielona Cebulka 140 g i Lay’s Papryka 140 g, w przypadku chrupek: Star Snaki Maczugi 80 g i Cheetos Spirale 80 g, natomiast wśród orzechów numerem 1. są NicNac’s w opakowaniach 40 i 125 g” – dodaje ekspertka.

Wybierając menu na sylwestrową lub karnawałową zabawę, nie można zapomnieć o nowościach. Tegorocznymi pozycjami wartymi uwagi, według CMR, są między innymi chipsy Lay's KFC 140 g i Doritos Sweet Chilli 100 g oraz chrupki Star Snaki Maczugi Fromage 80 g. Poza nowymi wariantami smakowymi obecnie istniejących marek, Frito Lay poszerzyło swoje portfolio, wypuszczając na rynek nową markę chrupek pod szyldem Lay's Bugles, z dwoma wariantami o smaku serowym i paprykowym w opakowaniach o gramaturze 110 g.

Na ciepło i szybko

Ciepłe dania pośród zimnych przekąsek są dla gości nie lada gratką. Nie zawsze

www.hurtidetal.pl 53 Kategorie produktów
reklama
1,43 Codziennie 9,03 27,99 3–4 razy w tygodniu 2-3 razy w miesiącu 17,00 19,64 2 razy w tygodniu Raz w miesiącu lub rzadziej 2,78 22,13 5–6 razy w tygodniu Raz w tygodniu Słone przekąski: jak często Polacy jedzą chipsy, snaki i chrupki (%) Dane: Kantar Polska, lipiec 2021–czerwiec 2022, TGI.

Suchara

Nieodłącznym elementem karnawałowych spotkań są oczywiście zimne napoje i drinki. Do ich przygotowania warto użyć naszych syropów, które są dostępne w wielu ciekawych wariantach smakowych. Ważnym ich wyróżnikiem jest duża wydajność – jedna butelka wystarcza do przygotowania aż 21 porcji napoju, co jest znakomitym rozwiązaniem przy okazji spotkań organizowanych w większym gronie. Prawdziwym klasykiem jest nasza Malina, która jest świetnym dodatkiem do drinków i piwa. Dawkę egzotycznego klimatu podczas imprezy zapewnią nasze sprzedażowe hity, jakimi są syropy Pomarańcza oraz Kiwi. Pozwolą one przygotować efektowne, kolorowe drinki. A tak potrzebne podczas karnawałowych szaleństw orzeźwienie zapewnią smaki Mango-Ananas oraz Cytryna lemoniadowa. Podczas kinder party warto mieć pod ręką syrop Jabłko, który należy do ulubionych smaków młodszych uczestników zabaw. Do przygotowania prostych, karnawałowych propozycji kulinarnych przydadzą się natomiast dżemy i konfitury Herbapol. Można ich użyć nie tylko do klasycznych, deserowych mini wypieków, ale też do przekąsek wytrawnych, np. ciasteczek z parmezanem nadziewanych Dżemem wiśniowym czy góralskich grzanek z Powidłami węgierkowymi.

mamy jednak czas na całodniowe gotowanie. Wówczas z pomocą przychodzą dania gotowe. Jedną z najbardziej lubianych i naj-

prostszych w przyrządzeniu propozycji jest pizza mrożona.

Jest to kategoria, w której według danych CMR niemal połowę wartości sprzedaży (dokładnie 48% w okresie lipiec 2021-czerwiec 2022) generują dyskonty. Drugim najważniejszym kanałem sprzedaży pozostają sklepy małoformatowe do 300 mkw., które generują 29% sprzedaży tej kategorii.

„Pizzę mrożoną znajdziemy w 3 na 4 sklepy małego formatu. W okresie październik-marzec dystrybucja tej kategorii nieznacznie wzrasta, rośnie wtedy także liczba ich sprzedanych opakowań. Podobny trend można zauważyć także w kategorii mrożonych zapiekanek, które średnio w ciągu roku dostępne były w 4 na 10 placówek handlowych tego typu. W okresie listopad 2021-październik 2022 wartość sprzedaży pizzy mrożonej w sklepach małoformatowych wzrosła aż o 36%. Co ważne, nie są to wzrosty napędzane wyłącznie inflacją, w tym samym czasie wolumen sprzedaży tej kategorii wzrósł o równie imponujące 22%. Inaczej wygląda to w przypadku mrożonych zapiekanek – co prawda ich wartość sprzedaży wzrosła o 14%, ale wolumen nieznacznie spadł – o 1%” – analizuje Nikodem Pankowiak.

Mimo rosnących cen – w październiku ubiegłego roku kilogram pizzy mrożonej kosztował 24,40 zł, w tym roku to już prawie 30 zł, czyli o ok. 22% więcej – klienci nadal chętnie sięgają po tę kategorię. Procentowo podobne wzrosty zaliczają także mrożone zapiekanki. Ich cena skoczyła o 25% – z 20 zł za kilogram w październiku 2021 r. do 25 zł w październiku br.

Zdecydowanym liderem kategorii pizzy mrożonej w sklepach małoformatowych pozostaje firma Dr. Oetker z udziałami w wartości sprzedaży w okresie listopad 2021-paździer-

54 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów
reklama
biuro@lantmannen.com
SPOKOJNYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA
37,3% 33,5% 32,0% 29,0% 27,6% 26,1% 25,9% 24,4% 8,2% 15,6% 5,4% Deska serów i wędlin Sałatka warzywna Danie główne (filet, rolada, bigos) Mini kanapeczki Szaszłyki/ koreczki Słodkie przekąski (np. ciastka, wafelki, wypieki) Pizza Słone przekąski (np. chipsy, paluszki) Zupa Sushi Wege przekąski (np. humus z pieczonymi warzywami)
Dane:
Brand Manager „HERBAPOL-LUBLIN”
Co w tym roku Polacy będą jeść podczas Sylwestra?
SW Research, badanie przeprowadzone w listopadzie 2022 r. na grupie osób N=808 metodą CAWI. Przemysław

GRUPA DROSED

nik 2022 na poziomie 78%. Jest to spadek o 4 p.p. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej, w tym samym czasie zyskują produkty marek własnych, które łącznie odpowiadają za niemal 14% wartości sprzedaży kategorii. Produktem, po który klienci

sklepów małoformatowych sięgali w ciągu ostatnich 12 miesięcy najchętniej była pizza Guseppe (Dr. Oetker) z szynką i pieczarkami w pudełku 425 g.

Z kolei w przypadku mrożonych zapiekanek zdecydowanym liderem pod względem udziałów w wartości sprzedaży jest firma Iglotex – 68% w okresie listopad 2021-październik 2022. To wzrost o 14 p.p. W koszykach klien-

tów sklepów małoformatowych najczęściej lądowała zapiekanka 200 g z szynką i pieczarkami od marki Proste Historie (Iglotex).

Karnawałowe menu jest pełne słonych przekąsek oraz szybkich i prostych w przygotowaniu dań. Bogata i różnorodna oferta z pewnością zachęci konsumentów do powrotu do placówki w poszukiwaniu produktów na kolejne domowe spotkania z bliskimi.

www.hurtidetal.pl 55 Kategorie produktów
reklama
Pasztet PODLASKI drobiowy 150 g Pasztecik PODLASKI Junior 75 g
Udziały poszczególnych kanałów w wartości sprzedaży pizzy mrożonej (%) Dane:
2022 r. 10% 48% 13% 29% Hipermarkety Dyskonty Supermarkety 301–2500 mkw. Sklepy małoformatowe
CMR, lipiec 2021-czerwiec

SDM Wieluń: zdrowie, jakość i natura

2022 był rokiem pełnym wyzwań w całej branży FMCG. Jakie postawił przed przedstawicielami rynku nabiału? O aktualnych i przyszłych wyzwaniach, o zmianach zachowań konsumentów i sekrecie popularności twarożku Mój Ulubiony opowiada Marek Kapica, Prezes Zarządu Spółdzielni Dostawców Mleka w Wieluniu.

Co jest obecnie największym wyzwaniem na rynku nabiału?

Rynek nabiału w Polsce, mimo że mocno się rozwija, będzie musiał zmierzyć się ze zdecydowanie największym wyzwaniem. Będzie nim utrzymanie wysokiej jakości produkcji przy relatywnie niskich kosztach. Uważam, że inflacja oraz obawa stagnacji to wyzwania dla całej branży FMCG, nie tylko dla rynku nabiału.

Czy w związku z rosnącymi cenami konsumenci zmieniają swoje wybory w kategoriach nabiału?

gorocznych Targach Mleko Expo w Warszawie organizowanych przez Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich w Polsce. Jesteśmy dumni, że nasza linia smakowych twarożków kanapkowych Mój Ulubiony została doceniona. Wyróżnione warianty smakowe to: z ziołami ogrodowymi, szczypiorkiem, chrzanem, rzodkiewką, pomarańczą oraz wanilią. W twarożkach konsumenci znajdą tylko to co niezbędne – wyłącznie naturalne składniki. Bazą jest naturalny twarożek wyrabiany w 100% ze śmietanki, do którego następnie dodajemy warzywa, zioła i szczyptę soli. Tyle wystarczy by smakowały pysznie!

Koniec roku to czas podsumowań. Proszę opowiedzieć jaki był to rok dla SDM w Wieluniu? Czy wszystkie planowane inwestycje udało się zrealizować?

Rok 2022 był bardzo trudnym okresem dla całej branży FMCG. Jego początek przyniósł zniesienie ograniczeń gospodarczych, potem niespodziewanie wybuchła wojna w Ukrainie, która spowodowała niepewność nie tylko dla bliskich sąsiadów Ukrainy, ale również dla całego świata. Wzrost cen żywności, energii, paliwa – wszystko to wpływa na szereg wyzwań, z którymi trzeba się zmierzyć. Pomimo tego Spółdzielnia Dostawców Mleka w Wieluniu nie zaprzestaje starań o konsumenta i cały czas rozwija produkcję. Mój Ulubiony – serek kanapkowy występuje w kilku wariantach smakowych, między innymi ze szczypiorkiem, z rzodkiewką, czy też z chrzanem. Stawiamy na wysoką jakość, która jest naszym znakiem rozpoznawczym.

Widzimy taką zależność i jest to naturalne, że konsument będzie szukał niższych cen. Rok 2022 to dla nas okres działań marketingowych, które budują przywiązanie do marki, produktu i przede wszystkim do jakości. Wierzymy, że pomimo trudnych czasów spora rzesza konsumentów pozostanie wierna swoim przyzwyczajeniom. Nie zapominajmy, że dzisiejszy konsument jest bardziej świadomy, stawia na jakość, zdrowie i naturę! A to gwarantują produkty SDM Wieluń!

Twarożek kanapkowo-sernikowy „Mój Ulubiony” trafił na listę ulubionych produktów wielu Polaków. W czym tkwi sekret jego popularności?

Tak, Twarożek kanapkowo-sernikowy „Mój Ulubiony” to nasz bestseller! Nie chcę się powtarzać, ale powiem to jeszcze raz –kluczem jest JAKOŚĆ. To naturalny twaróg o śmietankowym, wyśmienitym smaku i gęstej konsystencji, zachowujący najcenniejsze składniki mleka. A co najważniejsze jest idealny nie tylko do kanapek czy wypieków, ale także stanowi bardzo dobrą podstawę do sosów, dipów oraz deserów. Wysoką jakość potwierdza również przyznany tytuł Super Produkt 2022 w kategorii NATURA na te-

Spółdzielnia została także uhonorowana Statuetką za Najwyższą Jakość dla naszego wielokrotnie nagradzanego produktu posiadającego certyfikat „Jakość Tradycja” Twarożku kanapkowo-sernikowego Mój Ulubiony posiadającego czystą etykietę, na której konsumenci znajdą tylko 2 składniki: śmietankę i kultury bakterii fermentacji mlekowej.

Wyjątkowe wyróżnienia potwierdzają doskonałe walory oferowanych przez nas produktów.

Jakie plany ma SDM Wieluń na przyszły rok? Inwestycje, nowości w ofercie czy może inne zmiany w portfolio?

SDM Wieluń to Spółdzielnia z 80-letnią tradycją. Obecnie jesteśmy jednym z większych producentów wyrobów nabiałowych w regionie łódzkim. Korzystamy z tego ogromnego doświadczenia i na nim budujemy naszą przyszłość. Oczywiście będziemy wspierać naszą markę „Mój Ulubiony” i dbać o jej jeszcze większą rozpoznawalność. Jednym słowem stawiamy na dalszy rozwój i kolejne nowości, na które czekają konsumenci – to nasze główne cele na rok 2023.

Dziękuję za rozmowę. Monika Książek

56 www.hurtidetal.pl Wywiad

Inwestycje w rozwój

Najbliższy czas będzie pełen wyzwań dla całego sektora FMCG. Jednak firmy pokazują jak duże znaczenie w budowaniu pozycji rynkowej ma stałe inwestowanie w rozwój. Rozmowa z Dariuszem Lizakiem, Prezesem Zarządu Spółki Hortex i Przewodniczącym Rady Nadzorczej firmy Jurajska.

inflacja, kryzys energetyczny oraz zmiany legislacyjne dotyczące całego sektora. Z inflacją na poziomie takim jaki jest obecnie, niewielu z nas miało do czynienia. Musimy sobie z tym radzić, a najlepszą na to receptą jest współpraca, zaufanie, bardzo bliski kontakt z naszymi klientami, zrozumienie potrzeb i zmian konsumenckich oraz partnerska współpraca z naszymi dostawcami. Hortex to firma z tradycjami i wysoką kulturą organizacyjną, otwarta na zmiany oraz konieczność ciągłego dostosowywania się do sytuacji jaka panuje na rynku.

Jak mimo ciągłych wyzwań rozwija się rynek soków i nektarów?

slacyjne w roku 2021 – związane z wprowadzeniem opłaty cukrowej – radykalnie zmieniły trendy. Oczywiście w segmencie tzw. wody smakowej. Trend spadkowy, który obserwowaliśmy w roku 2021, nie osłabł w 2022. Produkty ze wspomnianej grupy, w wyniku wprowadzenia opłaty cukrowej stały się bardzo nieatrakcyjne cenowo w porównaniu do innych kategorii napojowych. Jakie są najbliższe plany rozwojowe dla poszczególnych marek napojowych?

Duże transformacje w firmie Hortex związane są ze zmianami w Pana zawodowej karierze. Jak przyjął Pan to wyzwanie? Zmiany są nieodzownym elementem życia zawodowego i gospodarczego. A wszystko po to, aby sprostać z jednej strony nowym oczekiwaniom właściciela a z drugiej szczególnym wyzwaniom rynkowym, których różnorodność i nieprzewidywalność zdominowała zachowania organizacyjne. Żyjemy w czasach, w których w miarę szybko następuje weryfikacja kompetencji i zasobów firmy. Osobiście obowiązki przyjąłem z ogromną satysfakcją, ale jednocześnie z pokorą. Szczególnie do tych wyzwań, których do tej pory nie było nam możliwe doświadczyć.

A największe wyzwania dla Grupy Hortex w ostatnim czasie to…

Największe wyzwania, nie tylko dla Grupy Hortex, ale również dla wielu podmiotów w naszej branży (i nie tylko) to galopująca

Rynek soków i nektarów od dawna dzieli się naturalnie na dwie części – segment soków tłoczonych i, ponad czterokrotnie większy, segment soków z koncentratu. Oba rosną nieprzerwanie wartościowo od lat. Wzrost segmentów nie zatrzymał się również w trakcie pandemii, nawet pomimo dużego spadku sprzedaży małych opakowań. Polska jest jednym z największych rynków Europy w konsumpcji soków i nektarów, ze spożyciem ok. 16 l na mieszkańca wg NielsenIQ. Nadal jednak dzieli nas duży dystans do takich krajów jak np. Niemcy.

W ramach kategorii soków pojawił się też nowy, ciekawy i szybko rosnący segment, tzw. smoothie. Ważnym trendem – który obserwujemy od wielu miesięcy – jest też większa dynamika wzrostu wśród produktów markowych.

Rynek wody butelkowanej, po lekkim załamaniu w 2020 roku, wrócił do poziomu przekraczającego wartość 5 mld zł. Jakie miejsce w kategorii zajmuje marka Jurajska?

Rynek wody czystej rośnie ok. 2% wolumenowo i ok. 12% wartościowo. Niestety segment tzw. wody smakowej spada ok. 24% wolumenowo rok do roku. W efekcie cały rynek wody lekko rośnie, poniżej 1% wolumenowo rok do roku. Zmiany legi-

Obserwując preferencje Polaków i trendy po pandemii będziemy większą uwagę przykładać do rozwoju małych opakowań –zarówno w kategorii soków jak i wody. Styl życia Polaków zmienia się i nie możemy tego ignorować. Rozwijamy ofertę produktową w opakowaniach poniżej 1 l.

Przygotowaliśmy też szerszą ofertę produktów dla dzieci. Widzimy oczywisty potencjał marki Hortex, która jest niewystarczająco reprezentowana w segmentach dziecięcych. Istotnym czynnikiem jest to, że setki tysięcy dzieci z Ukrainy rozpoczęło naukę od września w polskich szkołach i przedszkolach.

Marka Hortex będzie nie tylko inwestować w segment dziecięcy. Nadal będziemy rozwijać ofertę produktów w segmencie smoothie pod tym brandem.

Marka Costa – która w naszym portfelu odpowiada za segmenty ekonomiczne – także rozszerza ofertę. A to za sprawą przewidywanych potencjalnych problemów budżetowych części konsumentów.

Vitaminka – lider „marchwiaków” dla dorosłych – odpowiada za rozwój tego segmentu, który poza Polską jest mało znany. Planujemy rozwijać ofertę zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Z kolei Jurajska stawia na młodego konsumenta. Do wody Junior 330 ml z licencją Psi Patrol dołączą nowe produkty.

Dziękuję za rozmowę.

58 www.hurtidetal.pl Wywiad

Alkohole – na sylwestra i cały karnawał

Jakie trendy wśród trunków przyniesie nam najbliższy karnawał? Alkohole premium, gotowe drinki i nieustannie kojarzący się z tym okresem w roku szampan oraz wino musujące. Co na ten sezon przygotowali producenci?

Koniec roku jest sygnałem, że sklepy muszą być przygotowane na szturm klientów szukających swoich ulubionych trunków. Tegoroczne wybory mogą się różnić od ubiegłorocznych ze względu na wysoką inflację czy bardzo dużą popularność tzw. alkoholi 0%. Jednak obraz zeszłorocznej grudniowej sprzedaży może nieco pomóc w ocenie prognozowanych zachowań konsumenckich.

Specjalnie dla Hurt & Detal instytut SW Research przeprowadził badanie mające na celu sprawdzić – co Polacy będą pić w najbliższym karnawale. Napój alkoholowy, który cieszy się największą popularnością podczas Sylwestra to szampan (57,4%). Na drugim miejscu znalazła się wódka (33,5%), trzecią pozycję zajęło wino musujące (27,5%). Tuż za podium trafiła whisky (22,1%). Najniższy poziom zaintere-

!Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

Andrzej Zalewski

Dyrektor Marketingu

BZK ALCO

W okresie karnawałowym raczej stawia się na produkty, które są kojarzone ze spotkaniami i wspólnym celebrowaniem. To czas, kiedy często spotykamy się zarówno oficjalnie jak i prywatnie. W obu przypadkach najczęściej wybieranymi alkoholami są alkohole mocne. Mówimy przede wszystkim o wódkach wysokiej jakości. Opierając się na portfolio BZK Alco, możemy stwierdzić, że to marki „BJÖRN CRYSTAL” oraz „BJÖRN PLATINIUM” cieszą się ogromną popularnością. Kolejną pozycją, która bezpośrednio nawiązuje już nawet swoją nazwą do spotkań i gromadzenia się w gronie przyjaciół, jest wódka „Wataha”. Inną ciekawą opcją może być także „Adam Mickiewicz”. Wódka, która ma wyjątkowy design, wyprodukowana jest z siedmiokrotnie destylowanego spirytusu, co świadczy o jej wysokiej jakości.

60 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów
reklama
biuro@lantmannen.com
PEŁNYCH CIEPŁA CHWIL SPĘDZONYCH Z NAJBLIŻSZYMI Joanna

!Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

!Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

!Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

Polmos Bielsko-Biała

Okres świąt, sylwestra i karnawału to zdecydowanie najlepszy czas dla alkoholi premium i top premium. W zależności od gustu, towarzystwa, wybieramy w tym czasie zarówno wódki, jak i inne kategorie alkoholowe – szkockie whisky single malt, ciemne rumy czy likiery mleczne – wspaniały dodatek, a dla niektórych oryginalny zamiennik deseru. Wszystkie produkty Polmosu Bielsko-Biała z tych kategorii to propozycje z najwyższej półki. Zachęcamy do zakupu wódki Biały Bocian i innych produktów z rodziny Bociana – wysokoprocentowych likierów owocowych i uwodzących fakturą i smakiem likierów mlecznych. Szczególnie polecamy wódkę Ogiński, także w limitowanej edycji MAESTRO oraz doskonały, 8-letni rum La Cubanita, których dystrybucję rozpoczęliśmy w ostatnim kwartale tego roku. Dla miłośników szkockiej whisky, proponujemy wyjątkowe single malty Jura i Tamnavulin.

sowania dotyczy rumu (4,5%). Okazuje się, że alkoholu nie pije 10% Polaków. Eksperci są podzieleni co do szczegółów prognoz, ale elementem wspólnym w ocenach jest to, że z pewnością najbliższy sezon nie będzie łatwy dla całego sektora FMCG, a szczególnie branży alkoholowej.

„Konsumenci oszczędzają nie tylko na energii i gazie, ale kupują też mniej ubrań. 60% oszczędza na jedzeniu i jeszcze więcej na kosmetykach i chemii domowej. Częściej gotujemy w domu ograniczając wyjścia do restauracji czy do barów. To ostatnie szczególnie negatywnie wpływa na branżę alkoholową, która pewnie jeszcze nie zdążyła się zregenerować po pandemii i ograniczonej dostępności do gastronomii i imprez masowych. Okres świąteczny

Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

Trunki bezalkoholowe zyskują na popularności, a ich wizerunek ulega zmianie. Z naszych badań z czerwca 2022 roku dotyczących piwa bezalkoholowego wynika, że produkt ten nie jest już traktowany jedynie jako opcja dla kierowców. Polacy doceniają smak piwa bezalkoholowego, a 1/4 respondentów przyznała, że decyduje się spędzić czas ze znajomymi właśnie trzymając w ręku trunek bezalkoholowy 0%*. Noc sylwestrowa kojarzy się jednak z wystrzałem szampana, nic więc dziwnego, że ten produkt uzyskał największą ilość wskazań. Jednak 1 na 10 respondentów swój kieliszek podczas Sylwestra wypełni trunkiem bezalkoholowym, ponadto gdyby do osób preferujących alkohole bezprocentowe dołączyć grupę respondentów deklarujących brak spożywania jakiegokolwiek alkoholu, można by wnioskować, że 1/4 Polaków jest skłonna spędzić Sylwestra w wersji bezalkoholowej wybierając szampan i wino musujące 0%. Smakoszów trunków bezalkoholowych przybywa i co ciekawe osoby do 24 roku życia stanowią najliczniejszą część konsumentów tego typu produktów, a wraz z wiekiem spada zainteresowanie trunkami 0%.

* SW Research: Piwo bezalkoholowe już nie tylko dla kierowców, 03.08.2022.

64 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów
biuro@lantmannen.com
NOWEGO
reklama
RADOSNEGO, PEŁNEGO ZDROWIA I SUKCESÓW
ROKU
!

!Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

Wódka – udziały wartościowe producentów (%)

zawsze był ważny, zwłaszcza dla alkoholi mocnych i wina. Około 13% ich rocznej sprzedaży przypada na grudzień (to o 3 p.p. więcej niż średnio dla kategorii spożywczych)” – komentują Anna Anasik i Anna Wagner, ekspertki NielsenIQ.

Karnawał czas zacząć…

Sprzedaż alkoholi na karnawał jest nieodłącznie sprzężona z wyborami świątecz -

nymi, zatem pik zakupowy zaczyna się już w grudniu. Tym bardziej, że zapowiedzią karnawału jest już ostatni dzień grudnia i sylwestrowa impreza.

Czym najczęściej wznosimy noworoczny toast? Tradycyjnie najczęściej do tego wybierany jest trunek z bąbelkami – prosecco, wino musujące bądź szampan. Serwowane w kieliszku na wysokiej nóżce jest elementem tradycyjnego świętowania.

Tutaj też dysponujemy badaniem przygotowanym specjalnie na potrzeby niniejszego artykułu. Instytut badawczy SW Research, na podstawie odpowiedzi respondentów ze swojej bazy potwierdza, że 47,6% Polaków nie wyobraża sobie karnawału bez szampana/wina musującego. Ze stwierdzeniem, że: „karnawał to dobra okazja na pofolgowanie sobie, w tym czasie pozwolę sobie na więcej przyjemności” zgadza się 45,9%. Chęć spróbowania trunków bezalkoholowych w okresie karnawałowym zadeklarowało 39% respondentów.

„W przypadku win musujących ponad jedna piąta jest kupowana właśnie w grudniu. Szczególnie asti zyskuje w tym czasie na znaczeniu i jest to trendujący segment w tym roku. Patrząc na wolumen sprzedaży od stycznia do sierpnia 2022 w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku, sprzedaż asti rośnie najbardziej wśród najważniejszych win musujących. Biorąc pod uwagę oszczęd -

DODAJEMY RADOŚCI DO CODZIENNOŚCI

Magdalena Zielińska Prezes

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa

Karnawał to czas zabawy i spotkań towarzyskich. Wybór alkoholu zależy w pewnym stopniu od charakteru imprezy, ale z pewnością w kieliszkach nie zabraknie ulubionego wina musującego i modnych koktajli. Klasycznym pewniakiem będą oczywiście wina spokojne. Jest to też okres wyjazdów na ferie i podejmowania zimowych aktywności. Chętnie raczymy się wtedy aromatycznymi grzańcami, ceniąc ich rozgrzewające właściwości i tradycyjny, regionalny charakter. Warto zwrócić uwagę na to, jakiemu urozmaiceniu w ostatnim czasie uległa oferta tych trunków. Wina musujące są hitem nieprzerwanie od kilku lat. Pokochaliśmy prosecco, cavę, asti, z wielką chęcią i ciekawością sięgamy też po dostępne na rynku smakowe wersje „bąbelków”. Badania wskazują, że jest to najlepiej rozwijająca się kategoria wśród napojów winiarskich, nie tylko w Polsce, ale również globalnie. Analitycy przewidują, że moda na wina musujące nie wyhamuje szybko. Najbliższy kwartał będzie z pewnością kolejnym okresem wzrostów sprzedaży. Sytuacja gospodarcza, kondycja finansowa Polaków i związane z nią pesymistyczne nastroje, już znalazły odzwierciedlenie w wyborach konsumenckich. Wyraźnie widoczne jest zahamowanie obserwowanego w ostatnich latach trendu premiumizacji. W sklepach zdecydowanie częściej klienci sięgają po wina ze „średniej półki”, a droższe zostawiają na szczególne okazje. Konsumenci zaciskają pasa i w pierwszej kolejności redukują wydatki na przyjemności. Dalszych podwyżek cen wina niestety nie da się uniknąć. Powodem są nie tylko drastycznie rosnące koszty produkcji i dystrybucji, ale i wyższy od nowego roku – podatek akcyzowy.

66 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów
biuro@lantmannen.com
43 CEDC 4 Pernod Ricard 3 3 9 Polmos Bielsko-Biała MBWS Pozostali 38 Stock
Dane:
CMR, sklepy małoformatowe 300 mkw., grudzień 2021.

Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

!

Ewelina Łukasiak Communication Manager

Stock Polska

Okres karnawału to czas imprezowych spotkań w gronie znajomych, które często organizowane są w domowych warunkach. Chcąc zadbać o jak najlepsze przyjęcie swoich gości, konsumenci decydują się na wybór alkoholi, które dobrze sprawdzą się w domowej miksologii. W tym segmencie polecamy nowość – Stock Prestige Vodka Coconut. Jest to kolejny wariant ze smakowego portfolio marki Stock Prestige, dedykowany entuzjastom egzotyki. Podstawę trunku stanowi znany, lecz niebanalny owoc jakim jest kokos. A dla fanów jeszcze bardziej unikalnych połączeń smakowych mamy także inną nowość – Żołądkowa Gorzka Po Irladzku, z dodatkiem Whiskey i Kawy. Również Stock Prosecco, jako bąbelkowa propozycja, będzie świetnym uzupełnieniem karnawałowych zabaw. Pozycja charakteryzuje się lekkim smakiem i występuje w trzech wersjach: Treviso, D.O.C Rosé i Brut Nature.

ności jakie podejmują Polacy, nie dziwi fakt, że sprzedaż champagne w tym czasie spadła o 9%” – wyjaśniają ekspertki NielsenIQ.

„Nie da się ukryć, że obecna, trudna sytuacja gospodarcza, wpłynie na wybory konsumentów w wielu kategoriach,

w tym również w segmencie winiarskim. W tym okresie konsument nie będzie gotowy do częstych eksperymentów, będzie natomiast szukał znanych, sprawdzonych i co najważniejsze – świetnych jakościowo produktów. To wszystko sprawia, że o dobrą przyszłość prosecco na zbliżający się nowy rok jestem spokojny” – wskazuje Tomasz Potrzebowski, ekspert rynku wina w Henkell Freixenet Polska.

Chętnie są też wybierane wina spokojne, które są kupowane nie tylko na własny użytek, ale też jako prezent – nie tylko świąteczny, ale też jako upominek dla organizatorów karnawałowych imprez. Już w okresie świąt wzrasta więc ilość dostępnych w sklepach wariantów.

„W okresie świątecznym rośnie wolumen sprzedaży zarówno win stołowych,

!Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

jak i deserowych. Zgodnie z badaniami CMR w przeciętnym sklepie małoformatowym w tym okresie konsument znajdzie średnio około 25 wariantów win stołowych i 6 wariantów win deserowych. Przed świętami Bożego Narodzenia oraz oczywiście przed Sylwestrem konsumenci częściej niż zwykle sięgają po wina musujące i szampany” – potwierdza Tomasz Wester, analityk instytutu CMR.

68 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów Z Nutri-Score wybierasz bułki z dobrym składem biuro@lantmannen.com
42,3% 23,4% 17,2% 13,2% 9,1% 6,3% 2,3% Lubuski Gordon’s Gin Seagram’s Gin Stock Gin London Hill Beefeater Inne Jaki gin
*marki spożywane najczęściej, badanie na respondentach w wieku 18-75
Dane: Kantar
badanie TGI przeprowadzone w okresie lipiec 2021-czerwiec
piją Polacy*?
lat.
Polska,
2022.

!Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

Henkell

Okres karnawałowy sprzyja konsumpcji win musujących. Siłą napędową kategorii jest prosecco. Gdy mówimy o prosecco w sposób naturalny nasuwa się skojarzenie z liderem kategorii – Mionetto Prosecco. Przed nami kolejny karnawał z Mionetto, które już od dłuższego czasu bije rekordy popularności. Wysoka jakość, oryginalny design, innowacyjna komunikacja z konsumentem, a także wyróżniajace się ekspozycje w handlu – to tylko niektóre z czynników, które sprawiają, że Mionetto konsekwentnie buduje swoją siłę na rynku polskim. Od niedawna konsumenci Mionetto mogą odnależć w linii także wariant bezalkoholowy w poj. 0,75 i 0,2 l, który idealnie wpisuje się w rosnącą popularność trendu non alco. Zachowując smak wina Mionetto Alcohol Free to doskonala alternatywa dla tych, którzy alkoholu nie chcą, bądź nie mogą spożywać, a pragną uczestniczyć w świętowaniu ważnych chwil. Jak zawsze to konsument w opraciu o dostępną ofertę podejmuje decyzję o wyborze. Istotne by miał zapewnioną pełną obecność swojej ulubionej marki na półce sklepowej.

Niech moc będzie z… karnawałem!

Klasycznie karnawał wiąże się ze wzrostem popularności mocnych trunków. Jest to najlepszy czas sprzedażowy tej kategorii produktów. Według badań CMR w sklepach

do 300 mkw. alkohole wysokoprocentowe w grudniu 2021 notowały sprzedaż o około 25% większą niż średnia dla pozostałych miesięcy roku.

Najpopularniejszym z mocnych alkoholi są wódki. Jak wynika z danych CMR, w grudniu ubiegłego roku odpowiadały one za około 90% udziałów wolumenowych w sklepach małoformatowych do 300 mkw. „Polacy od lat najczęściej wybierają wódkę Żubrówkę Białą – jak pokazują dane CMR ta marka posiada prawie 25% udziałów wolumenowych w małych sklepach. Innymi wódkami często pojawiającymi się w koszykach konsumentów w okresie świątecznym jest Żołądkowa Gorzka Czysta De Luxe, oraz Żołądkowa Gorzka. Podczas świąt klienci częściej wybierają większe pojemności kupowanych wódek. Sklepy małoformatowe sprzedają ponad dwukrotnie więcej wódek niż supermarkety i dyskonty razem wzięte” – wskazuje ekspert

Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

70 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów BUŁKI
biuro@lantmannen.com
DO BURGERÓW KLASYCZNYCH
Mionetto Alcohol Free
0,82 Raz w tygodniu lub częściej 8,58 Raz w miesiącu 42,63 43,96 2-3 razy w roku Raz w roku lub rzadziej 4,02 2-3 razy w miesiącu Wino musujące i szampan – raz w tygodniu czy raz w roku*? *badanie na respondentach w wieku 18-75 lat. Dane: Kantar Polska, badanie TGI przeprowadzone w okresie lipiec 2021-czerwiec 2022 r. !
CMR.
!

!Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

Specjalistka ds. marketingu win Carlo Rossi

CEDC International, Grupa Maspex

Jak karnawał to oczywiście bąbelki! Jednak to niejedyny wybór konsumentów w czasie noworocznej zabawy i celebracji. Wino i karnawał to znakomicie dobrany imprezowy duet. Z naszych obserwacji możemy śmiało stwierdzić, że nasi klienci chętnie wybierają wina Carlo Rossi, które doskonale odnajdują się w tych okolicznościach kulinarnych i towarzyskich. Głównym kryterium wyboru powinna być specyfika zabawy karnawałowej. Miłośnikom degustacji mięsnych, dobrze przyprawionych potraw i rozmów przy stole, zdecydowanie rekomendujemy nasze bogate, wyraziste w smaku wino czerwone, półwytrawne Carlo Rossi Dark lub klasyczny wariant Carlo Rossi Red. Zwolennikom delikatnych smaków i eleganckich spotkań polecamy wina białe, półwytrawne Carlo Rossi White, a także aromatyczne, półsłodkie wino szczepowe Carlo Rossi Sweet White Moscato stworzone z winogron dojrzewających w słonecznych winnicach Kalifornii.

Z wyższej półki

Trendem, który stopniowo rośnie już od kilku ostatnich lat, jest premiumizacja. I utrzymuje się on mimo kryzysu. Sięganie po alkohole bardziej wyszukane, droższe, przekłada się na niższy wolumen sprzedaży przy jednoczesnym wzroście wartości.

Bourbony i whisky to zdecydowanie alkohole lubiane w okresie karnawału. Pasują zarówno do degustacji solo jak i baza do drinków. Porównując sprzedaż w poszczególnych miesiącach, w grudniu 2021 roku wolumen sprzedaży alkoholi z tej grupy był o 60% większy niż w pozostałych miesiącach ubie-

!Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

Grudzień, a szczególnie okres świąteczno-sylwestrowy, ale także czas karnawału, wyjątkowo sprzyja zakupom win musujących. Jednak bez dwóch zdań to Sylwester jest najlepszym dla nich czasem. Tradycyjnie, od wielu już lat, wystrzał korka od wina musującego jest nieodłącznym akcentem związanym z symboliczną zmianą daty i świętowaniem nadejścia Nowego Roku. Ta wyjątkowa noc stworzona jest niejako dla szampana. Jako firma już od początku czwartego kwartału widzimy wzmożone zainteresowanie winami z naszego szampańskiego domu Alfred Gratien. Zarówno wersja Brut Classic, Rose, jak i bardziej prestiżowe propozycje – Cuvee Paradis czy Blanc de Blanc – odnotowują znaczące wzrosty sprzedaży w porównaniu z poprzednimi miesiącami. Mimo trudnej sytuacji na rynku, wina musujące z najwyższej półki mają się bardzo dobrze. Jednak to, co najważniejsze w kategorii win musujących, dzieje się oczywiście w kategorii prosecco. To właśnie ten segment najmocniej napędza i tak już rozpędzony rynek. Wyniki sprzedażowe w ostatnich latach pokazały, że Mionetto Prosecco to bardzo popularny wybór zarówno na sylwestrową noc, jak i na zabawy w czasie karnawału. Jestem przekonany, że nie inaczej będzie i w tym roku. W końcu Mionetto to ulubione wino musujące Polaków. Sukces prosecco w Polsce ma wiele składowych, jednak jednym z najważniejszych aspektów jest oczywiście smak wina, który idealnie odpowiada gustom konsumentów. Prosecco cudowne jest pite solo, ale nie można też zapomnieć, że konsumenci docenili jego radosny charakter i równie często wykorzystywane jest ono jako baza do przygotowania pysznych i modnych koktajli.

72 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów
biuro@lantmannen.com

!Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

Małgorzata Figórska Customer Activation Manager DIAGEO

Sylwester i karnawał to dla konsumentów prawie 2 miesiące spotkań towarzyskich. W branży alkoholi to sezon na whisky, rumy i giny, które coraz częściej stanowią bazę do koktajli podczas imprez w domach. Wśród naszych whisky największą popularnością cieszą się Johnnie Walker Black Label oraz Johnnie Walker Gold Label Reserve, nazywany szampanem wśród whisky. Polecamy też debiutującą w karnawale odmianę Johnnie Walker Blonde, przepełnioną słodyczą i owocami, bez śladu dymu. Uniwersalne i zawsze sprawdzone są klasyczne giny London Dry od Tanqueray i Gordon’s. Warto mieć na półce bezalkoholową wersję Gordon’s 0,0%. Z kolei wśród rumów bestsellerem jest Captain Morgan Spiced Gold, idealny do rozgrzewających koktajli Hot Toddy. Zima to nie tylko karnawałowe domówki, ale także białe szaleństwo. Na te okazje warto polecić topowy koktajl après-ski: gorąca czekolada do picia z whisky Talisker.

głego roku. Według danych CMR w przeciętnym sklepie małoformatowym do 300 mkw. możemy znaleźć średnio ok. 10 wariantów tych trunków.

„Na podstawie poprzednich lat możemy się spodziewać, że w grudniu konsumenci będą mieli większy wybór. Najczęściej

wybieranymi przez Polaków markami są: Ballantine's oraz Jack Daniels. W grudniu 2021 w kategorii whisky i boubronów rosły udziały wartościowe marek Johnnie Walker i Jim Beam” – dodaje Tomasz Wester z CMR. Whisky jest szczególną kategorią, która jest częstym wyborem na prezent. „Grudzień odpowiadał za niemal 12% wartości sprzedaży kategorii w całym 2021 roku. W okresie bożonarodzeniowym szczególną popularnością wśród konsumentów cieszy się whisky zapakowana w specjalne, ozdobne puszki czy pudełka” – podkreślają Anna Anasik i Anna Wagner, ekspertki NielsenIQ.

Kolorowy bar

Jako że czas karnawału pozwala na nieco większe szaleństwo nie tylko jeśli chodzi o ilość spożywanego jedzenia, ale także alkoholi, popularne w tym okresie są też trunki smakowe. I tutaj wybór jest bardzo szeroki.

Likiery, nalewki, wódki smakowe… Wszystkie możliwe kolory i setki aromatów. Karnawał to zdecydowanie czas, kiedy segment ten szczególnie ożywa sprzedażowo. Rum i gin również święcą triumfy właśnie w okresie świąteczno-karnawałowym, choć

!Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

to z kolei mocno bożonarodzeniowe trunki. „Szczyty sprzedaży rumu i ginu przypadają także w okresie bożonarodzeniowym. Rum, od pewnego czasu najdynamiczniej rozwijająca się kategoria alkoholowa w Polsce cieszy się dużo popularnością w czasie świąt. W 2021 roku okres bożonarodzeniowy odpowiadał za 10% wartości sprzedaży tej kategorii. Także w przypadku ginu, grudzień odpowiadał za niemal 10% wartości sprzedaży kategorii osiągniętej w ubiegłym roku” – wskazują ekspertki NielsenIQ.

Sprzedaż ginu przeanalizował z kolei instytut Kantar Polska. Według danych najczęściej wybieraną marką przez Polaków jest Lubuski. Prawie 43% badanych sięga właśnie po ten produkt. Na drugim miejscu, z wynikiem prawie 24% plasuje się Gordon’s Gin, a podium zamyka Seagram’s Gin z wynikiem nieco ponad

Likiery – od święta czy na co dzień*? *badanie na respondentach w wieku 18-75 lat. Dane: Kantar Polska, badanie TGI przeprowadzone w okresie lipiec 2021-czerwiec 2022.

74 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów
BUŁKI DO HOT DOGÓW KLASYCZNYCH biuro@lantmannen.com
15,57 Raz w miesiącu lub częściej 35,27 Raz w roku lub rzadziej 49,16 Kilka razy w roku

17%. Biorąc pod uwagę częstotliwość spożywania, to dane potwierdzają, że jest to kategoria mocno sezonowa. Prawie 50% przepytanych przez Kantar respondentów sięga po ten trunek raz w roku lub rzadziej. Co do likierów to w tym przypadku również widać sezonowość, choć nieco bardziej stonowaną. Raz w roku lub rzadziej na ten rodzaj alkoholu decyduje się 35% badanych, a prawie 50% deklaruje, że częstotliwość ta wzrasta do kilku razy w ciągu roku.

Bezalkoholowo

Ciekawym trendem jest też coraz częstsze wybieranie przez konsumentów trunków 0%, czyli pozbawionych alkoholu. O ile zaczęło się od kategorii piwa to warianty bezalkoholowe można obecnie znaleźć w całym segmencie. Nawet pozycje kojarzące się z mocniejszymi trunkami zyskały swoje „bezprocentowe” wersje. Idealnym przykładem jest tutaj choćby gin.

Co więcej, wielu konsumentów deklaruje chęć sięgnięcia po trunki bezalkoholowe w okresie zbliżającego się karnawału. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research – 10,4% respondentów deklaruje, że podczas nocy sylwestrowej będzie spożywać właśnie takie rodzaje napojów.

Wino musujące i szampan: marki spożywane najczęściej TOP 12*

Dane: Kantar Polska, badanie za okres kwiecień 2021-marzec 2022, TGI.

31,8% Dorato 28,7% CIN & CIN 14,5% Russkoje Igristoje 12,0% Martini Asti 11,0% Michel Angelo 8,6% Carlo Rossi Sparkling 4,1% Cinzano Gran Dolce 3,3% Asti Cinzano 2,8% Moet & Chandon 2,1% Cobemckoe/ Sovietskoje 1,0% Andre Robert 0,9% Afrodite

*badanie na respondentach w wieku 18-75 lat.

Napoje alkoholowe: które mają największe udziały w wartości sprzedaży? (%)

Dane: CMR, sklepy małoformatowe 300 mkw., grudzień 2021 r.

Wódka

Wina, wina musujące, szampany Pozostałe

7

Co czeka zatem detalistów w najbliższym karnawale? Na pewno dużo pracy w przearanżowaniu oferty alkoholi na sezonowy asortyment. Nowości, ciekawe

innowacje, trunki mocne i przeciwnie –bezalkoholowe – powinny zdecydowanie zyskać nową oprawę w postaci szerszej ekspozycji. Na zdrowie!

!

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

Kategorie produktów
42
Piwo 9
Alkohole mocne (poza wódką) 41
1

Czas na słodkie chwile

Słodkości to nie tylko idealny pomysł na prezent, wyrażenie uczuć i dzielenie się z najbliższymi, ale także sposób na dobry nastrój i małą – zupełnie egoistyczną chwilę przyjemności – tylko dla siebie. Na okazję i bez okazji – co proponują producenci słodyczy?

Zachowania konsumentów w słodkich kategoriach cechuje dynamiczność. Z jednej strony stawiamy na tradycyjne przysmaki, jak czekolada czy ciastka a z drugiej chętnie próbujemy innowacyjnych produktów. Najwięcej respondentów deklarujących spożycie słodyczy wybiera najczęściej takie produkty jak czekolady (91,3%), ciastka (89,0%), batony (81,7%), cukierki czekoladowe (79,7%) oraz wafle (78,1%)1. Według badania przeprowadzonego przez SW Research, wysoki odsetek respondentów jada słodycze przynajmniej od czasu do czasu (83,6%). Słodycze o obniżonej zawartości cukru jada z kolei prawie połowa respondentów (47,8%). Nadal widoczna jest więc znacząca różnica pomiędzy odsetkiem osób spożywających słodycze „konwencjonalne”, a te o obniżonej zawartości cukru (różnica na poziomie 36 p.p.).

Rosnące wymagania

Słodycze to przede wszystkim przyjemność konsumpcji. Jednak w związku z rosnącą świadomością konsumentów w Polsce, coraz większą uwagę przywiązuje się do prostego składu produkt. Tak zwana czysta etykieta staje się rzeczywistością i na opakowaniach słodyczy coraz rzadziej możemy spotkać „zbędne” dodatki.

Dla konsumenta ważne staje się także pochodzenie składników oraz sposób ich pozyskania, zwłaszcza w kategorii słodyczy czekoladowych – pod lupą jest kakao.

Mimo oczywistego powodu dla którego kupujemy słodycze, coraz więcej konsumentów jednak poszukuje zdrowszych wariantów: o prostym składzie, bez dodatków cukru czy bez

76 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów
MONDELEZ POLSKA
ZAINSPIRUJ SIĘ NASZYMI PRZEPISAMI biuro@lantmannen.com 1źródło: SW Research, Badanie przeprowadzone w marcu 2022 r. N=800, ogólnopolska grupa dorosłych Polaków z uwzględnieniem struktury dla zmiennych płeć, przedział wiekowy, klasa wielkości zamieszkiwanej miejscowości. Badanie przeprowadzone metodą CAWI (badanie online). Milka figurka Mikołaja 90 g Milka Pieguski Choco Oreo Original
Milka Mmmax Oreo Milka Mmmax Peanut Butter & Caramel Monika Górka Zastępca Redaktora Naczelnego

Katarzyna Skrzypczak Manager Brand Marketing HARIBO

Marka HARIBO uważnie śledzi trendy i buduje ofertę idealnie dopasowaną do potrzeb odbiorców. Widzimy, że konsumenci chętnie sięgają po nowości i są otwarci na innowacje, dlatego regularnie wprowadzamy je na rynek. Dobrym przykładem jest HARIBO Phantasia – bogata mieszanka owocowych żelek i pianko-żelek w różnorodnych, fantastycznych kształtach, która daje konsumentom możliwość wyboru spośród ponad 20 wariantów żelek. Odpowiadając na preferencje konsumentów, poszerzamy portfolio wariantów wegetariańskich i wegańskich, a także wersji kwaśnych. Żelki kwaśne są szczególnie chętnie wybierane przez odbiorców w wieku 14-29 lat, którzy poszukują ciekawych doznań smakowych. Najnowszą propozycją HARIBO w tym segmencie jest SourFun Mix, czyli kompozycja żelek o różnorodnych kształtach w kwaśnej posypce o orzeźwiającym smaku. Niezależnie od preferencji smakowych, wybierając słodycze konsumenci zwracają uwagę również na różnorodność oferty i najwyższą jakość produktów. Ważna jest dla nich także zaufana marka, która to gwarantuje. Te oczekiwania doskonale spełnia oferta HARIBO – marki, która jest synonimem żelek. Konsumenci chętnie sięgają po żelki HARIBO, bo oprócz szerokiego portfolio i doskonałego smaku dają one mnóstwo przyjemności i świetnie sprawdzają się w różnych sytuacjach. Mogę zdradzić, że w 2023 roku wprowadzimy na rynek kolejne, innowacyjne produkty, które miło zaskoczą naszych odbiorców.

konserwantów. Na kategorie słodyczy mają wpływ także trendy wegańskie i wegetariańskie. Konsumenci interesują się wyrobami takimi jak wegańska mleczna czekolada, przybywa też miękkich cukierków opartych na żelatynie na bazie składników pochodzenia roślinnego. Na rynku słodczy obserwuje się też trend ciekawych połączeń smakowych, zwłaszcza słodko-słonych. Trendem obserwowanym już od jakiegoś czasu jest także tzw. multisensoryczność doznań podczas konsumpcji, co oznacza, że w produkcie powinno znaleźć się kilka różnych konsystencji.

Etyczne wartości

Kategoria słodyczy czekoladowych nieustannie ulega transformacji w odpowiedzi na potrzeby i oczekiwania konsumentów. Analiza danych pochodzących z Globalnej Bazy Nowych Produktów firmy Mintel (Global New Products Database/GNPD) wskazuje, że w okresie ostatnich trzech lat do października 2022, wiodącymi oświadczeniami w ramach globalnych nowości produktowych były te z grupy etycznych i środowiskowych, z naciskiem na zrównoważone zasoby/środowisko życia (33%) oraz dobrostan czynnika ludzkiego (również 33%). Na kolejnej pozycji znalazły

HARIBO Phantasia 175 g

MAOAM Kracher 140 g

SourFun Mix Kwaśne160 g

W sklepach nie może zabraknąć MAOAM Kracher 140 g. To unikatowy na rynku gum rozpuszczalnych produkt, dostępny tylko w naszej ofercie. W chrupiącej otoczce Krachera zostało zamknięte lekko musujące wnętrze o intensywnym, owocowym smaku. To bestseller w naszym portfolio, który zapewnia wysoką odsprzedaż i dobrą rotację przez cały rok –niezależnie od okazji. Nowoczesne opakowanie i duże, wyróżniające się logo MAOAM przyciągają uwagę konsumentów przy półce sklepowej. Wybierają go głównie nastolatkowie oraz rodzice dla swoich dzieci. Doskonale sprawdza się jako szybka przekąska, którą można podzielić się z najbliższymi. Dodatkową zachętą do zakupu są również limitowane edycje Krachera, które odpowiednio eksponowane dają szansę na zwiększenie koszyka zakupowego, a w efekcie wzrost obrotów on-top z MAOAM. W przyszłym roku produkt pojawi się w dwóch zaskakujących odsłonach. Dlatego warto już dziś zadbać o szeroką dostępność tego unikatowego produktu.

78 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów
reklama

ZPH ARGO

Nasi konsumenci oczekują nowości i różnorodności, a my, jako Sour Madness, zuchwała marka kwaśnych słodyczy, spełniamy te oczekiwania. Do portfolio dołącza pyszna nowość Sour Madness CRUSH, ekstremalnie kwaśne cukierki w kształcie czaszki, w 4 gorących, soczyście owocowych smakach. Orzeźwiający grapefruit, aromatyczna poziomka, borówka o intensywnej niebieskiej barwie i czarny wybuchowy granat to szaleni pogromcy serc i podniebień. Owocowo słodkie cukierki, otoczone ekstremalnie kwaśną posypką, w wydaniu hot pink, przyprawią o łzy, nie tylko wzruszenia… Intrygujące, neonowe, super różowe opakowanie to odpowiedź na najgorętszy trend Barbiecore i gwarancja silnego wyróżnienia na półce. Działania promocyjne wesprze kampania digital oraz arcyciekawy konkurs na Tik Toku.

się produkty przyjazne środowisku (30%). Jak podkreśla Honorata Jarocka, Senior Food and Drink Analyst, Mintel – tego typu pozycjonowanie jest spójne z trendami widocznymi całościowo w kategorii żywności i napojów, a także odpowiada na rosnącą świadomość konsumencką w obszarze etyki prowadzenia biznesu oraz odpowiedzialności środowiskowej.

Dane konsumenckie dla rynku polskiego wskazują, że etyczny wymiar stał się istotnym tematem dla kategorii słodyczy czekoladowych. Mimo dużego zaufania do wiodących producentów, wielu konsumentów jest skłonnych do zmiany swoich preferencji zakupowych w obliczu nieetycznych działań ze strony ulubionych marek.

„Wartą uwagi kwestią w ramach odpowiedzialności środowiskowej pozostaje opakowanie. Dane Mintel wskazują, że 53% respondentów w Polsce wykazuje gotowość zapłacenia większej kwoty za czekoladę w opakowaniu przyjaznym środowisku. Zatem zarówno działania etyczne, jak i prośrodowiskowe są ważnym kierunkiem dla budowania wartości dodanej, która poza samym atrybutem cenowym – niezmiernie istotnym w kontekście rosnących kosztów życia – dotyczy również atrybutów pozacenowych, które wpisują się w kodeks osobistych przekonań konsumentów. Jest to także istotna możliwość wzrostu dla marek własnych, które z zasady oferują większą przystępność cenową i w ramach przewagi konkurencyjnej coraz mocniej mogą angażować się w działania z obszaru etyki i zrównoważonego rozwoju. Co ważne, ponad jedna trzecia (34%) polskich konsumentów ujawnia, że w obliczu rosnących cen będzie kupowało więcej produktów pod markami własnymi” – podsumowuje Honorata Jarocka, Mintel.

Czas pełen wyzwań

O czasach pandemii z pewnością każdy chciałby już zapomnieć, zwłaszcza, że przed nami kolejne niemałe wyzwania, jednak podsumowując rynek słodyczy w 2022 nie można o nim nie wspomnieć, bowiem istotnie wpłynął także na ostatnie dwanaście miesięcy. W okresach pandemicznych konsumenci wybierali znane produkty sprawdzonych marek, zmniejszając swoją otwartość na eksperymentowanie i kupowanie nowości. W nowym modelu zakupowym klienci robili większe zakupy, na zapas, kupując słodycze w większych, rodzinnych i ekonomicznych opakowaniach, a na znaczeniu straciły nieco słodycze impulsowe. Ale już w 2022 roku, kiedy nie obserwowaliśmy znaczących obostrzeń pandemicznych konsumenci powrócili do oferty impulsowej, zwiększyło się także ich zainteresowanie nowościami i formatami single.

Po trudnościach na rynku związanych z pandemią, branża musi stawiać czoła kolejnym wyzwaniom. Pozytywne prognozy rynkowe zderzają się aktualnie z szeregiem trudności gospodarczych o charakterze lokalnym i globalnym. Tylko na przestrzeni ostatniego roku produkty mleczne podrożały o blisko 80%, a cukier kosztuje dziś dwa razy tyle, co przed rokiem.

Słodka przyszłość

Trudności związane z aktualną sytuacją gospodarczą nie omijają żadnej gałęzi biznesu – globalny rynek słodyczy czekoladowych według prognoz analityków, będzie dalej stabilnie się rozwijał, rosnąc o kilka procent rocznie. W Polsce przewidywany jest wzrost spożycia słodyczy czekoladowych – o 0,5 kilograma na osobę w ciągu najbliższych 5 lat. Krajo-

Sour

Sour

TERRAVITA

Czekolada deserowa Malinowa

SPÓŁDZIELNIA PRACY

„CUKRY

NYSKIE”

Cukry Nyskie Herbatniki Regionalne korzenne podlane polewą czekoladowo-mleczną 150 g

wi producenci nadal doceniani są za granicą – w tym roku Polska utrzymała 4. miejsce na świecie wśród największych eksporterów czekolady – czytamy w tegorocznym raporcie „Światowy i polski rynek czekolady” opublikowanym przez firmę Wedel.

Jaka przyszłość czeka branżę czekoladową? Czy polskie słodycze mają swoich amatorów również w najdalszych zakątkach świata? Jak wynika z raportu „Światowy i polski rynek czekolady”, Euromonitor na lata 2023-2027

80 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów
ZPH ARGO Madness CRUSH kwaśne cukierki 60 g Madness kwaśne lizaki 100 g

Dominika Igielińska-Kluk Branded Content Manager

W E.Wedel obserwujemy rynek oraz preferencje naszych konsumentów. Potrzeby i oczekiwania klientów są różne, a ma na to wpływ wiele czynników m.in.: wiek, styl życia czy też indywidualne upodobania. Dlatego staramy się, aby nasze portfolio było zróżnicowane i bogate zarówno w klasyki, jak i nowości, aby każdy mógł wybrać idealny produkt dla siebie. Istotną rolę odgrywają sezonowe produkty, tzw. IN&OUT. Ograniczony czas dostępności produktu zachęca konsumentów do spróbowania czegoś nowego, często o oryginalnym smaku. Od kilku lat w branży czekoladowej widoczny jest trend związany z peanut butter. Słodko-słone smaki posiadają wierne grono fanów. Konsumenci cenią również dodatki w słodkościach oraz zaskakujące struktury. Mowa o multisensoryczności, która zapewnia nieoczywiste wrażenia smakowe. Idealnym przykładem multisensoryczności są lody E.Wedel OH! Kwiat lawendy, które stanowią zestawienie aromatycznej lawendy z nutą intensywnego cytrynowego sorbetu w białej czekoladzie.

prognozuje stabilny wzrost wartości światowego rynku czekoladowych słodyczy o około 5-6% rocznie2. Poza oczywistym wpływem inflacji, ważną siłą napędową tej kategorii będą m.in. nowości wprowadzane przez producentów, a także prognozowane zwiększenie (rok do roku) spożycia słodyczy czekoladowych. Euromonitor szacuje, że obecnie Polacy jedzą średnio 5,7 kilograma czekoladowych słodyczy na osobę, podczas gdy do roku 2027 wartość ta ma wzrosnąć do 6,2 kilograma 3 . Pułap 6 kilogramów „na głowę” przekroczymy w roku 2025. Pomimo spadku siły nabywczej Polaków i mniejszej skłonności do zakupów, słodycze nadal pozostają istotnym elementem koszyka zakupowego. Warto jednocześnie podkreślić, że polski rynek czekolady jest dojrzały i nasycony – w tym kontekście eksport stanowi szansę na rozwój obecnych na nim graczy. Tym bardziej cieszy więc fakt, że Polska utrzymuje swoje zeszłoroczne wysokie 4. miejsce w rankingu największych eksporterów czekolady na świecie. Świadczy to o doskonałej jakości

polskich wyrobów czekoladowych i precyzyjnej odpowiedzi producentów na zróżnicowane potrzeby i preferencje konsumentów w najdalszych zakątkach świata.

Świąteczne wybory4

Pierwszą najbliższą okazją do obdarowania bliskich są święta Bożego Narodzenia. Wraz z nimi zaczynają się poszukiwania prezentów. Wśród nich z pewnością doskonałym podarunkiem mogą być różnego rodzaju słodkości, które są w stanie sprawić obdarowanemu chwilę przyjemności i radości.

Do kategorii słodyczy paczkowanych kwalifikujemy między innymi: czekolady, praliny, ciastka, batony czekoladowe i chłodzone, rogaliki, babeczki i torciki, a także cukierki, gumy do żucia, żelki i pianki czy wszelkie słodycze z zabawką. „Znajdujemy je zarówno w mniejszych, jak i większych sklepach, jednak największe znaczenie przypada tutaj kanałowi dyskontów odpowiadającemu ponad połowie kupowanych opakowań w kategorii. Prawie

Wybrane postawy konsumenckie dla kategorii

Ufam producentom czekolady w ramach zapewnień dotyczących etycznych działań ze strony ich dostawców 37% Przestałem/-am kupować czekoladę pod marką, która nieetycznie traktuje swoich pracowników/rolników uprawiających kakao Dane: Kantar Profiles/Mintel, lipiec 2021; Baza: 912 użytkowników internetu w wieku 16+, którzy jedli i kupowali czekoladę w ciągu ostatnich trzech miesięcy, Polska.

82 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów
LOTTE WEDEL Czekolada Klasyczna Gorzka 64% E.Wedel 90 g Praliny Orzech Laskowy E.Wedel 108 g
2źródło: Euromonitor International, a market research provider, 2022 3źródło: Euromonitor International, a market research provider, 2022 4źródło: Dane CMR, sklepy małoformatowe do 300 mkw.
CUKIERKÓW „PSZCZÓŁKA” Coffee Amo Party
VOBRO Praliny Marzipan Passion
FABRYKA
Kids
czekolady 79%
CZY WIESZ, ŻE...

Paweł Majchrzak

Dyrektor Operacyjny Członek Zarządu Gibar

Podczas tego wyjątkowego dla nas wszystkich okresu świątecznego, na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim Śliwka Luksusowa w czekoladzie. To kultowe połączenie soczystej, rozpływającej się śliwki otulonej prawdziwą czekoladą deserową idealnie sprawdzi się zarówno jako słodka przekąska, a także wyjątkowy dodatek do prezentu. Jej prosty skład – czysty owoc, sama śliwka w czekoladzie – gwarantuje niepowtarzalną kompozycję smaków. Łączy ona w sobie prostotę i unikalny, znany w polskich domach smak. Co więcej, każdy cukierek, który od teraz występuje w zupełnie nowym papierku, jest ręcznie zawijany.

co 3. opakowanie jest kupowane w sklepach małoformatowych do 300 mkw. (ok.13%), natomiast najmniej opakowań nabywamy w supermarketach 301-2500 mkw. czy hipermarketach (ok. 6%).

W sklepach małoformatowych kategoria słodyczy paczkowanych odnotowuje wzrost wartości sprzedaży o 16% w ostatnich 12 miesiącach (MAT 09.2022 r.) w porównaniu do okresu poprzedniego. Poza wzrostem wartości sprzedaży, również obserwowany jest wzrost sprzedaży liczby opakowań o około 9%” – informuje Ilona Mazurek, Analityk danych CMR.

W okresie świąt na wartości sprzedaży zyskują szczególnie praliny, czekolady, pierniki oraz figurki czekoladowe. Konsument sięgający po czekoladę w grudniu może przebierać średnio w 30 wariantach w cenie ok. 4,8 zł za opakowanie. „Najczęściej wybieranymi czekoladami są produkty marki Milka producenta Mondelez oraz Wedel. Czekolady w tabliczkach okazują się nie tylko idealnym podarunkiem dla bliskich, ale również doskonałym składnikiem świątecznych wypieków. Wśród najpopularniejszych opcji o gramaturze do 100 g napotkamy między innymi wariant Kinder Chocolate Milk w kartonie

CZY WIESZ, ŻE...

50 g i 100 g oraz Milki Alpine Milk 100 g, natomiast w wersji większej, powyżej 100 g –Milkę Oreo o gramaturze 300 g, Alpen Gold Nussbeisser w opakowaniu 220 g czy Milkę Toffe Wholenut 300 g” – podkreśla Ilona Mazurek.

Na szczególną uwagę w tym okresie zasługują pierniki, których liczba sprzedanych opakowań jest nawet ponad 2,5-krotnie większa niż w sezonie wiosenno-letnim. Jednak ta kategoria nie jest dostępna w każdym sklepie małoformatowym do 300 mkw., a jedynie w 3/4 sklepów. W grudniu, sklepy te oferują około 5 wariantów do wyboru, średnio w cenie 4,1 zł za opakowanie.

Wśród wcześniej wymienionych rodzajów słodyczy część zaliczamy szczególnie do kategorii prezentowych. Praliny osiągają w grudniu szczytową sprzedaż w liczbie opakowań przewyższając tę uzyskiwaną w miesiącach kiedy przypadają Walentynki czy Dzień Matki. Jak podaje CMR w porównaniu do pierników oferta pralin jest zdecydowanie bogatsza, w grudniu spotkamy średnio 18 różnych wariantów w sklepach małego formatu, z czego 7 dotyczy podkategorii bombonierek. „Decydując się na praliny konsument ponosi średni koszt 13,1 zł za opakowanie, a najczęściej dokona-

WAWEL

ATLANTA POLAND

Bakal

W sklepach małoformatowych do 300 mkw. kategoria słodyczy paczkowanych odnotowuje wzrost wartości sprzedaży o 16% w ostatnich 12 miesiącach (MAT 09.2022 r.) w porównaniu do okresu poprzedniego. Poza wzrostem wartości sprzedaży również obserwowany jest wzrost sprzedaży liczby opakowań o około 9%.

Dane: CMR, sklepy małoformatowe do 300 mkw., 09.2022 r.

84 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów
ELVAN Rolada z nadzieniem wiśniowym 270 g Rolada z nadzieniem truskawkowym 270 g Czekoladka Mleczna z herbatnikami 260 g Bakal Daktyle o smaku Irish Whiskey Daktyle o smaku Rumu Pingwinek Michałki białe z chrupkami pszennymi 170 g

Samych słodkich chwil każdego dnia! życzy zespół GIBAR

Lokalizacja sprzedaży słodyczy paczkowanych (liczba opakowań)

Dane: CMR, wrzesień 2022 r.

Sklepy małoformatowe

30%

Supermarkety

301–2500 mkw.

13%

ny wybór uwzględnia marki: E.Wedel Ptasie Mleczko, Ferrero Raffaello i Toffifee (Storck)” – dodaje Analityk danych. W kontekście zbliżających się świąt również warto wspomnieć o figurkach czekoladowych, które cieszą szczególnie najmłodszych. Zyskują one na popularności dwa razy w roku, w okresie Bożego Narodzenia pod postacią Mikołaja, bałwanka czy misia oraz Wielkanocy, przyjmując wtedy formy zajączka, baranka, kurczaczka czy jajek. Podobnie jak w przypadku pierników kategorię figurek czekoladowych spotykamy w grudniu w 3/4 sklepów małoformatowych do 300 mkw., mając średnio wybór spośród 5 różnych dostępnych produktów. Średnia cena za figurkę wynosi ok. 2,2 zł za opakowanie i dotyczy zwykle mniejszej gramatury 30-60 g. „Ostatnie 12 miesięcy zaserwowało nam sporo interesujących nowości. Na półce sklepowej znajdziemy między innymi nowe warianty czekolad w tabliczkach o gramaturze standardowej: Milkę Oreo Strawberry 92 g, ale także opcje o gramaturach większych – Milkę Mmmax Nutty Choco Wafer 270 g i E.Wedel – nadziewaną mleczną truskawkową 290 g. Rozszerzyła się również oferta pralin o nowy wariant Toffifee; White Chocolate 125 g” –podsumowuje Ilona Mazurek z CMR.

Ważne okazje

Zaraz po świątecznych okazjach do obdarowywania się wzajemnie słodkościami mamy kolejne powody do kupowania słodkich prezentów.

I chociaż pretekstów do sprawiania sobie słodkich przyjemności nie powinniśmy szukać w kalendarzu, to jednak on często wyznacza

Hipermarkety

6%

STORCK Merci winter 250 g

Dyskonty

51%

wyjątkowe dla Polaków daty. Najbliższe to Dzień Babci i Dziadka, Walentynki, Dzień Kobiet, Dzień Mężczyzn i wiele innych – dostępnych tylko w prywatnych kalendarzach każdego Polaka. Są też okazje, których nie da się zaplanować. Pierwsza randka, przeprosiny, odwiedziny u znajomych – każdy z tych momentów jest doskonałym pretekstem do wręczenia słodkości, które umilą wyjątkowe chwile.

Istotna kategoria w sklepie

Słodycze to duża kategoria w sklepach małoformatowych do 300 mkw. Pod względem wartości sprzedaży plasuje się na czwartym miejscu po alkoholach, produktach tytoniowych i napojach.

Tak pokaźna liczba produktów związana jest z tym, że słodycze to duża i rozbudowana kategoria. Można w niej znaleźć produkty dla dzieci, na specjalne okazje, prezenty, święta. Są wyroby czekoladowe i zbożowe, takie które można zjeść od razu po wyjściu ze sklepu i takie, które bardziej pasują na spotkanie z przyjaciółmi. Największy wybór konsument znajdzie wśród ciastek: około 50 rodzajów. Po-

CZY WIESZ, ŻE...

Toffifee 125 g

wyżej 20 rodzajów znajdzie czekolad i batonów czekoladowych. A więcej niż 10: wafelków impulsowych, gum do żucia, żelków i pianek oraz pralin. Na drugim biegunie znajdują się takie kategorie jak: krówki, galaretki smakowe czy sezamki. Tutaj średnio konsument znajdzie mniej niż 2 warianty.

Kategorie z największą liczbą dostępnych wariantów zbieżne są z tymi o największej wartości sprzedaży. I pod tym względem 3 największe rodzaje słodyczy to: ciastka, batony czekoladowe i czekolady, z udziałami wartościowymi odpowiednio: 18%, 13%, 12% (pierwsze półrocze 2022). Jeżeli pod uwagę weźmie się liczbę sprzedanych opakowań to ranking największych kategorii ulegnie zmianie. Największą liczbą sprzedanych opakowań charakteryzują się batony czekoladowe (17%), ciastka „spadają” na drugie miejsce (15%),

Praliny najlepiej sprzedają się w grudniu Kategoria pralin w grudniu osiąga szczytową sprzedaż w liczbie opakowań przewyższając tę uzyskiwaną w miesiącach, kiedy przypadają Walentynki czy Dzień Matki.

Dane: CMR, sklepy małoformatowe do 300 mkw.

86 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów

MILLANO GROUP

Magdalena Bocian

Group

W okresie świątecznym dużym zainteresowaniem cieszą się słodycze ubrane w świąteczne opakowania. W naszym portfolio znajdują się różne produkty gwiazdkowe: od kolorowych kalendarzy adwentowych, przez czekolady w kartonikach z bogatymi złoceniami, wesołe puszki z pralinami, po opakowania z dodatkami jak czapka Mikołaja czy rogi renifera – te ostatnie szczególnie przyciągają najmłodszych konsumentów. Eleganckie bombonierki czy produkty w opakowaniach gwiazdkowych uatrakcyjniają świąteczne stoły, ale też są miłym dodatkiem do prezentów. W sklepach świąteczne słodycze najlepiej eksponować na specjalnie do tego przygotowanych standach, ustawionych w okolicy kas czy szczytów regałów. Dobrze też sprawdza się ustawienie przy produktach pokrewnych, jak ciepłe napoje – kawa i herbata. Słodycze to produkty, które kupuje się w wyniku impulsu, są to zakupy często nieplanowane, dlatego też właściwa ekspozycja zwiększa szanse na dobrą sprzedaż.

trzecie miejsce zajmują wafelki impulsowe (15%). Na kolejnych plasują się czekolady (8%) oraz gumy do żucia (7%).

Kiedy zbliżają się ważne okazje, na sklepowych półkach nie brakuje szerokiej oferty słodyczy w okazjonalnych opakowaniach. Najbliższe okazje determinują dobór odpowiedniego asortymentu z uwzględnieniem ogólnych preferencji szerokiego grona konsumentów, ale także

zwrócenie uwagi na upodobania stałych klientów danej placówki handlowej. Niezbędnym elementem wpływającym na rotację produktów jest właściwa ekspozycja związana ze zbliżającymi się świętami – czy to Bożego Narodzenia czy kolejnymi ważnymi dla Polaków datami. Warto także zwrócić uwagę na strefę impulsową i opakowania typu single, które wróciły do łask po czasach pandemii.

www.hurtidetal.pl 87 Kategorie produktów
reklama
Puszka domek-lampion-skarbonka 100 g Zastępca Kierownika Marketingu Brandowego Millano

Lavazza – pasja do doskonałości

Sukces poparty miłością do produktu, jakości i tradycji. Tak wygląda historia jednej z najbardziej rozpoznawalnych kawowych marek. O drodze jaką przeszła firma, obecnej pozycji i planach opowiada Marco Barbieri, Poland Country Sales Manager w Lavazza.

spojrzeniem i dostosowując się do różnych trendów na całym świecie. Jako Lavazza oferujemy produkty o najwyższej jakości, uzyskanej dzięki zrównoważonemu modelowi opartemu na innowacyjności, pasji i doświadczeniu.

Zrównoważony rozwój zyskał w ostatnich latach wyjątkowe znaczenie. To już nie tylko dbanie o planetę, ale także styl zarządzania i produkcji. Jak ten trend wpływa na Państwa biznes?

i prywatnymi, a także organizacjami międzynarodowymi i pozarządowymi. Tylko dzięki pracy zespołowej można skutecznie poprawić warunki życia w społecznościach produkujących kawę.

Od czego zależy sukces na rynku kawy? W jaki sposób Lavazza wyróżnia się na tle innych marek?

Grupa Lavazza jest zrodzona z przedsiębiorczej pasji starej, włoskiej rodziny, a obecnie jednym z wiodących graczy na światowej scenie kawowej, z obrotem wynoszącym 2 308 mld euro. Nasza globalna obecność jest wynikiem ponad 125 lat rozwoju, osiągniętego dzięki inwestycjom w badania i innowacje, z ciągłym naciskiem na temat zrównoważonego rozwoju. Dziś – ponad 30 miliardów filiżanek kawy Lavazza produkowanych każdego roku – jest świadectwem niezwykłego sukcesu.

Nasza zdolność do wprowadzania innowacji, przy jednoczesnym zachowaniu wierności podstawowym wartościom to coś, co nas wyróżnia. Kultywujemy nasze tradycje, jesteśmy dumni z naszych korzeni i wierzymy w lepszą przyszłość, którą wspólnie budujemy – kawa po kawie. Z pasją podchodzimy do naszych produktów i usług, starając się zawsze zapewnić najwyższą jakość. Jednocześnie jesteśmy zaangażowani w odpowiedzialny wzrost gospodarczy i robimy wszystko co w naszej mocy, aby chronić ludzi i planetę. Dajemy się prowadzić duchowi innowacji, podchodząc do każdej nowej sytuacji z elastycznym

Lavazza zawsze przywiązywała dużą wagę do kwestii związanych z etyką i zrównoważonym rozwojem. To wartości, które są zapisane w DNA Grupy od momentu jej powstania. Zawsze byliśmy zaangażowani w zapewnienie zrównoważonego rozwoju ekonomicznego, społecznego i środowiskowego w naszej działalności.

Z biegiem lat, zaangażowanie to zostało potwierdzone poprzez konkretne działania, takie jak utworzenie Fundacji Giuseppe i Pericle Lavazza – organizacji non-profit, która od 2004 roku wdraża i promuje zrównoważone projekty ekonomiczne, społeczne i środowiskowe, wraz z rozwojem zrównoważonej przedsiębiorczości, w celu doprowadzenia do poprawy warunków życia całej społeczności.

Fundacja wspiera autonomię społeczności lokalnych, podkreślając wartość pracowników płci żeńskiej i angażując młode pokolenia. Zachęca do stosowania dobrych praktyk rolniczych w celu poprawy wydajności upraw i jakości kawy oraz promuje wprowadzanie narzędzi technologicznych jako sposobu przeciwdziałania skutkom zmian klimatycznych. Projekty zachęcają również do dywersyfikacji produkcji w celu uniknięcia zubożenia gleby oraz prowadzące do ponownego zalesiania –wszystko dla ochrony ekosystemu.

Obecnie Fundacja wspiera i finansuje 32 projekty w 20 krajach na 3 kontynentach, których beneficjentami jest 136 000 plantatorów kawy. Aby osiągnąć skalę projektów, Fundacja realizuje działania rozwojowe we współpracy z instytucjami publicznymi

Jakość nie jest „kontrolowana”, jest tworzona – tym hasłem promujecie Centrum Innowacji. Jak wygląda proces łączenia tradycji wytwarzania z nowymi technologiami? Czy w tak klasycznym produkcie jak kawa jest miejsce na innowacje?

Z uwagi na pasję do swoich produktów i zobowiązanie się do zapewnienia zawsze nienagannej jakości, wierzymy, że można poprawić nawet doskonałość. Poświęcamy się wszystkim naszym działaniom, dzięki czemu jesteśmy w stanie przekroczyć wszelkie oczekiwania. Pasja do doskonałości jest jedną z naszych podstawowych wartości, a idzie ona w parze z pomysłowością.

W 1895 roku Luigi Lavazza otworzył rzemieślniczą palarnię kawy w historycznym centrum Turynu, rozpoczynając praktykę, która okazała się najbardziej rewolucyjną w historii kategorii: tworzenie pierwszych mieszanek kawy. Od tego czasu innowacyjne podejście stało się cechą charakterystyczną firmy. A cztery pokolenia później te kluczowe wartości pozostają niezmienne: pasja do jakości i nieustanna innowacja.

Koncentrujemy się na przyszłości, pozostając jednocześnie wierni naszym podstawowym wartościom i wyjątkowemu dziedzictwu. Uczymy się na własnym doświadczeniu, aby tworzyć lepsze jutro, podchodząc do nowych sytuacji z otwartym umysłem. Kawa to prosty produkt, ale to właśnie dzięki tej prostocie, w połączeniu z chęcią eksperymentowania i innowacyjności, owocuje zaskakującymi efektami.

Czym jest „kultura picia kawy”? Jak ewoluowało podejście konsumentów do kawy?

Troska, poświęcenie i pasja, połączone ze znajomością produktu, zrównoważonym rozwojem i innowacyjnością – to wartości,

88 www.hurtidetal.pl Wywiad

dzięki którym dzielimy się naszą wyjątkową kulturą picia kawy, wyrażoną w każdej z ponad 30 miliardów filiżanek espresso, które serwujemy każdego roku na całym świecie. Chcemy, aby każda, we wszystkich jej formach, niosła ze sobą te wartości, które sprawiają, że każdy dzień jest prawdziwą przyjemnością, którą można się dzielić.

Dzisiejsi konsumenci zaczęli przyjmować tę kulturę spożywania kawy i edukację. Są bardziej ciekawi i chętni do poszerzania swojej wiedzy na temat produktu. Bardzo cenią sobie jakość i szukają profesjonalnych metod na przygotowanie codziennej filiżanki kawy w domu. Dzięki tej kulturze konsumenci zaczęli zdawać sobie sprawę, że za zwykłą filiżanką gorącego napoju kryje się o wiele więcej: są bardziej świadomi wrażeń zmysłowych, które oferuje i zestawu wartości, które ze sobą niesie.

Państwa produkty są obecne zarówno w sprzedaży detalicznej, jak i w segmencie HoReCa. Jak rozwija się każdy z kanałów? Lavazza działa w Polsce we wszystkich segmentach, dysponując bogatym portfolio produktów zdolnych zaspokoić zróżnicowane gusta i potrzeby lokalnych konsumentów. Deklarowanym celem marki jest zagwarantowanie najbardziej autentycznych doznań kawowych w każdej postaci, niezależnie od pory dnia i miejsca. Bardzo istotną rolę w jego osiągnięciu odgrywa bliskość polskich konsumentów. Włoska marka stara się być jak najbliżej lokalnych klientów w ich codziennej konsumpcji, zarówno w domu, jak i poza nim.

Lavazza posiada szacunkową dystrybucję na poziomie około 3 500 punktów sprzedaży w kanale HoReCa. Ostatnie lata były wyzwaniem dla tego kanału z powodu pandemii COVID-19. Jednak ostatni rok zaczął pokazywać pozytywne sygnały i Lavazza cały czas skupia się na planie ekspansji w sektorze HoReCa.

Ponadto Lavazza wciąż rozwija biznes i dąży do zwiększania dystrybucji poprzez wzbogacenie oferty w zakresie przepisów, koktajli, mieszanek, wykorzystując doświadczenie i innowacje, które są zapisane w DNA firmy od momentu jej powstania.

Lavazza to nie tylko kawa. Inspirujecie pokazując jak łączyć ją z potrawami, uczestniczycie w wydarzeniach sportowych,

tworzycie własną społeczność... Jak wygląda kalendarz przedsięwzięć firmy?

W Grupie Lavazza rozwijamy projekty w wielu różnych obszarach – Zrównoważony rozwój, Sztuka i Kultura, Sport, Top Gastronomia. To dowód na otwartość i szerokie spojrzenie, które uczyniły nas jednym z najbardziej dynamicznych graczy na światowym rynku kawy.

Zawsze byliśmy zaangażowani w promowanie wszelkich form sztuki i kultury, pracując z globalną wizją i zwracając szczególną uwagę na tematykę zrównoważonego rozwoju społecznego i środowiskowego. Niedawno odsłoniliśmy nasz Kalendarz Lavazza 2023, obejmujący przesłanie przekazywane przez bary i kawiarnie na wszystkich szerokościach geograficznych. YES! we're OPEN, czyli sąsiedzkie zaproszenie do wejścia i skorzystania z doświadczenia przyjemności i życzliwości, do bycia otwartym i postrzegania różnic między nami jako cennego zasobu, który wzbogaca społeczność. Kalendarz 2023, sygnowany nazwiskiem fotografa Alexa Pragera, kontynuuje refleksję nad tematem człowieczeństwa zapoczątkowaną w 2021 roku przez The New Humanity Calendar, z nową wrażliwością na koncepcje różnorodności, sprawiedliwości i integracji.

Świat kawy i sportu mają wiele wspólnych wartości: wymiar społeczny, rytuały, energię, poświęcenie i międzynarodowe środowisko. Dlatego właśnie uznaliśmy sport za idealny sposób wyrażenia naszej pasji i dążenia do doskonałości. Nie tylko współpracujemy z największymi wydarzeniami, takimi jak turnieje tenisowe Wielkiego Szlema – Roland Garros, Wimbledon i US Open, ale jesteśmy również Platynowym Partnerem NITTO ATP Finals, goszczącym w Turynie w latach 2021-2025.

Jeśli chodzi o Top Gastronomy, od ponad dwudziestu lat współpracujemy z czołowymi międzynarodowymi szefami kuchni, mając na celu postawienie kawy w centrum uwagi, nie tylko jako sposobu na zaznaczenie końca niezapomnianego posiłku, ale także jako elementu twórczego dla innowacji lub jako kluczowego składnika przepisów dla smakoszy. W czerwcu 2019 roku Chef Andrea Camastra dołączył do Top Gastronomy Lavazza jako pierwszy ambasador włoskiej marki w Polsce.

Natomiast Zrównoważony rozwój to dziedzina, która jest z nami od samego początku i w której prowadzimy działania od ponad 15 lat poprzez Fundację Lavazza. Jak już wcze-

śniej wyjaśniliśmy, wierzymy, że promowanie modelu opartego na docenianiu ludzi i ziemi jest kluczem do budowania zrównoważonych relacji między przemysłem a społecznościami, co jest jedną z wartości założycielskich naszej Grupy.

W jakim kierunku zmierza dzisiejsza Lavazza?

Dziś Grupa Lavazza jest jednym z wiodących graczy na światowej scenie kawowej. Działa we wszystkich sektorach biznesowych i prowadzi działalność na 140 rynkach, posiada 9 zakładów produkcyjnych w 6 krajach i ponad 4 200 współpracowników na całym świecie. Globalna obecność Grupy Lavazza jest wynikiem ponad 125 lat rozwoju, a ponad 30 miliardów filiżanek kawy Lavazza sprzedawanych każdego roku jest świadectwem niezwykłego sukcesu. Jej celem jest oferowanie najlepszej kawy, we wszystkich formach.

W ramach globalnego scenariusza Polska jest ważnym i strategicznym rynkiem dla włoskiej firmy. Działając na rynku od ponad 20 lat, Lavazza jest obecnie pozycjonowana jako marka superpremium, grająca głównie w kategorii R&G (kawy ziarnistej i mielonej), gdzie jest 3. graczem na rynku i jednym z najszybciej rosnących wśród 10 graczy (+18% wartościowo, +17% ilościowo vs rok poprzedni) z udziałem w rynku R&G na poziomie 11,6% wartościowo*. Koncentrując się na podsegmentach, Lavazza jest liderem w segmencie kaw ziarnistych (Roast) (wartość MS 21,3% w sierpniu 2022) i dąży do zwiększenia swojego udziału w kategorii kaw mielonych (Ground), pracując nad swoim portfolio skierowanym do różnych celów konsumenckich.

Rozpoznawana jako premium, autentyczna, włoska ikona, z niekwestionowanym doświadczeniem w dziedzinie kawy i wysokiej jakości produktów, Lavazza ma ambicję wzmocnić swoją pozycję w polskim segmencie detalicznym, stając się liderem w kategorii R&G do 2025 roku. Obok tego ważnego celu, włoska marka kawy stara się być jak najbliżej polskich konsumentów w ich codziennej konsumpcji, dostosowując się do nowych trendów i zwyczajów, wypełniając istniejące luki w dystrybucji i poszerzając dostępną ofertę produktową i cenową, aby zaoferować odpowiednie rozwiązania dla każdego typu konsumenta.

Dziękuję za rozmowę.

www.hurtidetal.pl 89 Wywiad
źródło: MAT Data, August 2022

Tradycja ze szczyptą „nowoczesności”

– czyli święta po polsku

Święta to niezwykły czas w roku – w zależności od regionu, można spotkać w Polsce wiele ciekawych potraw i tradycji. Czego nie może zabraknąć na sklepowej półce?

Symboliczna pierwsza gwiazdka zwiastuje moment, kiedy w wigilijny wieczór zasiadamy do stołu. A na nim dwanaście tradycyjnych potraw, które – w różnych odsłonach – serwuje się we wszystkich polskich domach. Sianko pod obrusem, świąteczny opłatek, wolne nakrycie, wspólne śpiewanie kolęd – to niektóre z obrzędów kultywowane praktycznie w całej Polsce. W zależności od regionu naszego kraju obecne są także inne zwyczaje, które często wciąż są pielęgnowane, inne powoli się zacierają.

Pojawiają się także nowe bądź okraszone „nowoczesnością” przepisy kulinarne dostosowane pod współczesnego konsu -

menta. Ale podczas tych wyjątkowych dni – chyba dla każdego liczy się jedno – czas spędzony w rodzinnym gronie.

Dla handlu to zazwyczaj jeden z najgorętszych okresów w roku. Sklepowe półki uginają się pod ofertą producentów skrojoną na miarę potrzeb klienta. Zazwyczaj największe świąteczne zakupy Polacy zrobią na około tydzień przed Bożym Narodzeniem, warto więc odpowiednio się na nie przygotować.

12 potraw – jak Polska długa i szeroka

W zależności od regionu potrawy wigilijne czy świąteczne dania nieco różnią się od siebie, ale jego wspólnym mianownikiem są tradycyjne przepisy – w niektórych domach okraszone odrobiną nowoczesności.

W Wigilię praktykujemy bezmięsne potrawy. Postne zupy, ryby na zimno i ciepło, pierogi i paszteciki z kapustą i grzyba -

mi, kompot z suszonych owoców, kluski z makiem, makowiec, pierniki itp. Kolejne dwa świąteczne dni to zazwyczaj okazja do delektowania się polskimi mięsnymi specjałami. Pieczone szynki, schaby, kiełbasy, pasztety gwarantują prawdziwą ucztę dla mięsnych smakoszy. Dla jaroszy z pewnością również nie zabraknie smakołyków – takich jak sałatka jarzynowa, śledzie czy warzywne pasztety.

Jabłka, mak oraz groch i kapusta to podstawowe składniki wigilijnej kolacji na Kujawach. Co ciekawe, przygotowywano tu zupę z suszonych śliwek, jagły i tradycyjną kapustę z grzybami.

W kaszubskich domach tradycyjne potrawy to: zupa rybna, smażone grzyby i ryż z jagodami. Potrawy świąteczne w tym rejonie Polski oparte były – i wciąż są –na składnikach takich jak: suszone owoce, grzyby, kapusta, ziemniaki, ryby, fasola, groch.

92 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów

WIELKOPOLSKI INDYK

Szynka drobiowa mix mięsa 50/50 (indyk/kurczak) 100 g

Marek Osuchowski

Dyrektor Handlu i Marketingu Wielkopolski Indyk

Na Warmii i Mazurach przez długi czas nie było tradycji wigilijnego postu. Już w wigilię spożywało się różnego rodzaju potrawy z mięsa. Pojawiały się gęsi, kiełbasy, pieczenie. Na rodzaj potraw wigilijnych duży wpływ miało też położenie regionu oraz jego naturalne bogactwo. Jadano kasze przyrządzone na wiele sposobów oraz przeróżne potrawy z ryb pochodzących z mazurskich jezior.

W Polsce centralnej na stołach gościły, kiedyś podobnie jak dzisiaj, postne potrawy: kapusta z grochem, kapusta z grzybami

Święta kojarzą nam się z tradycją, ale „nie samą tradycją człowiek żyje”. Idealnie w ten trend wpisują się nasze gwiazdy produktowe – filet wędzony z indyka, lub filet wędzony z kurczaka. Oba produkty charakteryzują się tradycyjnym, rzemieślniczym rodowodem ale odpowiadają na wskroś nowoczesnym potrzebom – delikatny soczysty smak, obniżona zawartość tłuszczu, brak dodatku konserwantów. Z kolei okres noworoczny, zdecydowanie kojarzy nam się z nowoczesnością i zabawą – idealnym produktem na party noworoczne i karnawałowe są nasze produkty z linii specjałów indyczych: salami klasyczne lub pepperoni. Smacznego! reklama

na oleju, śledzie, kluski z makiem, zupy owocowe i barszcz grzybowy oraz pierogi z kapustą i grzybami.

Na Podlasiu na wigilijnym stole pojawiały się potrawy takie jak: postny barszcz z grzybami, smażona ryba, śledzie pod różnymi postaciami, kasza jaglana, kasza gryczana z sosem grzybowym, kompot z łodyg malin czy kluski z makiem.

Na Śląsku wśród potraw wigilijnych królują przede wszystkim zupa gotowana na rybich głowach, groch z kapustą,

www.hurtidetal.pl 93 Kategorie produktów
Salami Pepperoni & Klasyczne 80 g

pierogi z grzybami oraz suszone grzyby smażone na oleju. Nie może oczywiście zabraknąć dań z ziemniaków. Podaje się także panczkraut, inaczej zwany „ciapkapustą”. To kartofle z kiszoną kapustą, dobrze wymieszane i przyprawione. Popularne są także w tym regionie Polski takie słodycze jak piernikowe serca, bytomskie kamyki czy legnickie bombki.

Na południu Polski na Wigilii od zawsze obowiązywał ścisły post. Dawniej górale jedli w ten dzień kluski z ziemniaków i mąki, kłutę, czyli rozgotowaną kapustę z ziemniakami, kołacz z mąki razowej i twarogiem, a na koniec bób albo groch gotowany. Czasami jedzono chleb z miodem. Góralska kolacja wigilijna składa się z kilku postnych potraw. Wśród nich najbardziej znane są: zupa grzybowa, barszcz z kwaszonych buraków z fasolą, żur z mąki jęczmiennej lub owsianej, kwaszona kapusta z grochem. Na stołach nie może zabraknąć także klusek z makiem i miodem, klusek ze śliwkami, pierogów z kapustą.

Podhalańskim przysmakiem wigilijnym są na pewno bukty, czyli ziemniaczane kopytka. Popularne są także moskole – typowa potrawa regionalnej kuchni podhalańskiej. Są to ziemniaczane placki pieczone na blasze, podawane z dodatkiem pokruszonej bryndzy i stopionego masła. W wielu podhalańskich domach serwowana jest kapusta i kłóty, czyli kapusta z ziemniakami. Na wigilijnych stołach często gości podhalańska kołatanka, czyli danie z ugotowanej kaszy jęczmiennej, wymieszanej z pokrojoną brukwią i polanej miodem. Słodycz potrawom zapewniają miód i suszone śliwki. Śliwki dodawane są również do postnej kwaśnicy. Ciekawym zwyczajem podhalańskim jest spożywanie opłatka z miodem.

Świąteczne zwyczaje –ciekawostki 1

Jak Polska długa i szeroka – zwyczajów świątecznych mamy wiele. I tak na przykład w wielu domach na Pomorzu, jedną z ciekawszych tradycji jest ta, która zakazuje gospodyni domu wstawania od stołu w czasie kolacji wigilijnej. Wszystkim musi zająć się gospodarz.

Na Podlasiu wierzono, że jeżeli wstaniemy rano w wigilię, to przez cały następny rok nie będziemy mieć kłopotu ze zdrowiem i sprawnością. A z kolei fakt, kto pierwszy odwiedzi dom – kobieta czy mężczyzna, będzie oznaczał czy krowa urodzi jałówkę, czy byczka.

Wigilijny stół na Podhalu często był owinięty łańcuchem, miało to trzymać zwierzęta w zagrodzie oraz chronić rodzinę przed śmiercią jednego z jej członków. I co ciekawe – tego dnia ważne były… łyżki. Żadna nie mogła nikomu upaść ze stołu, ponieważ oznaczać to mogło śmierć, podobnie w przypadku kiedy na stole pojawiło się mniej łyżek niż ucztujących. Jeżeli z kolei było ich więcej, mogło to zwiastować narodziny potomka.

Na Górnym Śląsku prezenty przynoszone są przez Dzieciątko, ale w każdym domu należy pamiętać, aby zostawić uchylone okno, by Dzieciątko mogło wejść do środka i zostawić prezenty. Bardzo ważne dla Ślązaków jest przygotowanie wieńców adwentowych. Są na nich cztery świece, które zapalane są podczas kolejnych niedziel adwentowych.

Na Lubelszczyźnie z kolei obok opłatka stawiano czosnek oraz miód, co miało zapewnić zdrowie dla całej rodziny. Co ciekawe, liczba potraw na świątecznych stołach różniła się od tej w innych częściach Polski. Było ich 7, 9 lub 13.

GRUPA MASPEX

Krakus Zupa Barszcz czerwony

WSP „SPOŁEM"

Majonez Kielecki 700 ml

IGLOTEX

Proste Historie Zupa Grzybowa z podgrzybkami

PRYMAT

Prymat Przyprawa do ciasteczek korzennych

94 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów
1źródło:
https://dziendobry.tvn.pl/styl-zycia/tradycje-i-wierzenia-bozonarodzeniowe-z-roznych-czesci-polski-da320172-5319011
Krakus Barszcz czerwony koncentrat

Marek Kapica

Prezes Zarządu

Spółdzielnia Dostawców Mleka w Wieluniu

Boże Narodzenie to czas spotkań z rodziną i wspólnego delektowania się wybornymi daniami. Trudno wyobrazić sobie święta bez ciast, których aromat wypełnia cały dom. Nasz sztandarowy produkt Twarożek Sernikowo-Kanapkowy Mój Ulubiony doskonale sprawdzi się jako baza dla wielu świątecznych wypieków. To co warto zauważyć to fakt, że w składzie jest tylko śmietanka i kultury bakterii fermentacji mlekowej. Twarożek nie zawiera substancji konserwujących czy barwników. Spółdzielnia Dostawców Mleka w Wieluniu posiada szeroką gamę naturalnych produktów. Do wielu świątecznych dań polecamy nasze Śmietany 18%,12% i Śmietanki 30%. Są delikatne w smaku i posiadają wysokie walory odżywcze. W żadnej kuchni nie może zabraknąć także jogurtu kremowego z naszego portfolio. Cechuje go naturalność, aksamitny smak oraz świeży zapach. Idealne sprawdzi się np. jako dressing do sałatek. Życzymy Państwu pięknych świąt oraz przyjemnego pieczenia i gotowania z wykorzystaniem produktów SDM w Wieluniu. Smacznego!

Wyjątkowa atmosfera przedświąteczna udziela się na długo przed pojawieniem się pierwszej gwiazdki. Przygotowania do świąt w wielu branżach rozpoczyna się znacznie wcześniej.

Święta Bożego Narodzenia – jedne z najbardziej wyczekiwanych w roku. W każdym domu przygotowania idą pełną parą. Ostatnie zakupy i… możemy przystępować

do wspólnego gotowania czy pieczenia. I chociaż mamy listę tradycyjnych świątecznych potraw, to każda rodzina ma swoje ulubione przepisy, sekretne składniki czy specyficzne obyczaje kulinarne, które praktykuje i przekazuje kolejnym pokoleniom. Jedne całkowicie tradycyjne, inne okraszone odrobiną nowoczesności. Jak kto lubi. Smacznych świąt!

www.hurtidetal.pl 95 Kategorie produktów
reklama

Co to był za rok…

2022 pod lupą: trendy,nowości, wybory

konsumentów

Jaki był rok 2022 dla branży FMCG? Z pewnością bardzo niepewny ze względu na niestabilną sytuację gospodarczą. Czy zatem klient dokonywał innych wyborów niż zwykle? Czy trendy uległy osłabieniu? Sprawdzamy czego szukał konsument na sklepowych półkach w 2022 roku.

nością niektórych surowców, szalejąca inflacja czy niestabilna sytuacja geopolityczna trwale wpłynęły na działania producentów i wybory konsumentów.

A zaczęło się dobrze…

Ostatni rok w branży spożywczej był jak istny roller coaster. A czynników, które wpłynęły na tę sytuację nie sposób ująć w jednym zdaniu. Ba! Nawet w jednym artykule. Zatem po krótce możemy tylko nakreślić, że problemy z dostęp-

Początek roku 2022 zapowiadał się dobrze. Pandemiczne restrykcje powoli się kończyły, a kategorie, które najbardziej straciły w poprzednich dwóch latach – zaczęły odrabiać straty. Jednak perspektywa hossy nie trwała długo.

Quest Food

Woda kokosowa to szybko rozwijająca się kategoria napojów, zarówno w Polsce jak i na świecie. Świadomość żywieniowa konsumentów z roku na rok wzrasta i częściej niż kiedyś czytamy etykiety.

COCONAUT® to naturalny i wegański izotonik. Doskonale nawadnia, orzeźwia, wzmacnia odporność, usprawnia trawienie, dodaje witalności i energii, przeciwdziała procesom starzenia. Jej funkcjonalność i cechy prozdrowotne doceniają najbardziej wymagający konsumenci, bowiem jest to produkt w 100% naturalny i wegański! Woda kokosowa COCONAUT® z młodych wietnamskich kokosów znakomicie wpisuje się w aktualne trendy dbania o siebie i prowadzenia zdrowego stylu życia. Ma krótki skład i jest bezglutenowa. Dodatkowo uchodzi za eliksir zapewniający zdrowie, młodość oraz doskonałe samopoczucie.

98 www.hurtidetal.pl Kategorie produktów
QUEST FOOD Naturalna woda kokosowa COCONAUT Gazowana woda kokosowa COCONAUT® Joanna Kowalska Zastępca Redaktora Naczelnego ds. Mediów Cyfrowych

Izabela Wajnert

W 2022 roku obserwowaliśmy wśród konsumentów zwiększoną potrzebę dostępu do rzetelnych informacji. W niepewnych czasach konsumenci podejmują dodatkowe wysiłki w kontrolowaniu ważnych aspektów swojego życia, do których należy wybór produktów żywnościowych. Umacniający się trend „transparentności”, wyraża się między innymi w przejrzystym komunikowaniu wartości odżywczych produktów. Dzięki temu konsumenci mają ułatwioną możliwość podejmowania świadomych decyzji zakupowych. Wspierając ten trend, wysiłki firmy Lantmannen Unibake w 2022 roku poświęcone były wdrożeniu oznakowania Nutri-Score na opakowaniach dla linii bułek do hamburgerów i hot dogów marki Schulstad. Nasze propozycje, np. Pszenny Hot Dog Schulstad czy Classic Burger Buns Schulstad – to przekąski reprezentujące poziom A. Wierzymy, że decyzje przy półce sklepowej będą znacznie łatwiejsze i na zabawach karnawałowych zagoszczą hamburgery i hot dogi w bułkach z oferty Schulstad.

Obciążenia podatkowe wpłynęły na zwiększenie cen wielu produktów. Wojna na terenie Ukrainy przyniosła niepewność i problemy z dostępnością surowców, nie tylko tych ze wschodu kontynentu, a szalejąca inflacja na długie miesiące ograniczyła budżety Polaków.

Jednak mimo trudności można zauważyć pewne odbicie w trendach, które na pandemii ucierpiały. Jednym z nich jest moda na przekąski. Zdecydowanie po okresie lockdownów wróciły one do łask, a co więcej, stały się trwałym elementem codziennych zakupów Polaków. W ostatnim roku, na fali popularności zrównoważonego rozwoju duże znaczenie nabrał segment produktów roślinnych. Czego jeszcze szukał konsument?

Kategorie na wzroście

Ważnym elementem w debacie na temat wzrostu popularności poszczególnych kategorii jest to, że większość w ostatnim roku odnotowała wyższe wartości sprzedaży. To za sprawą wyższych cen, dlatego sam wzrost przychodów nie będzie obiektywną przesłanką o skoku popularności. Tutaj ważnym kryterium będzie wolumen sprzedaży.

„W ciągu ostatniego roku w nieco mniejszym stopniu na zachowania zakupowe konsumentów wpływała pandemia. Porównując do roku 2021 na zakupy wybieraliśmy się częściej, wkładając do koszyka jednorazowo mniejszą liczbę produktów. Zyskiwać (lub odrabiać pandemiczne straty) zaczęły kategorie o charakterze impulsowym, przeznaczone do konsumpcji poza domem (słodkie przekąski, gumy do żucia, napoje energetyzujące, jogurty pitne). W ten trend wpisuje się również kategoria musów owocowych, która

dodatkowo rozwijała się dzięki coraz szerszej dystrybucji oraz nowym wariantom. Jednocześnie spadki sprzedaży dotyczyły kategorii popularnych w czasach panujących obostrzeń pandemicznych – przyprawy i produkty kulinarne służące do przygotowywania posiłków w domach radziły sobie nieco gorzej niż przed rokiem, podobnie jak artykuły chemiczne takie jak mydła czy środki czystości” – komentuje Aleksandra Matera, Analityk danych sprzedażowych CMR.

Popularność „na plusie”

Jak wynika z danych CMR, kawa ziarnista która zyskała na popularności w czasie pandemii nadal buduje coraz szerszą dystrybucję. Systematycznie coraz więcej klientów wybiera też stosunkowo nowe kategorie jak roślinne zamienniki nabiału oraz mięsa, które mimo że dynamicznie rozwijają się, nadal stanowią niewielką część ogólnej sprzedaży w sklepach.

„Kategoriami, w których pojawia się najwięcej nowości są alkohole, gdzie większość nowych wariantów producenci wprowadzają w piwach i wódkach smakowych. Tegoroczne hity wśród nowości piwnych to Somersby Strawberry&Kiwi oraz Mandarine, Garage Sex on the Beach (marakuja, chilli). Na uwagę zasługuje też nowy Lech Free Active oraz Desperados Exotic Rum” – podkreśla ekspertka CMR.

Równie wiele nowości jak w alkoholach pojawia się w napojach bezalkoholowych – tutaj sporo nowych propozycji spotkamy wśród napojów gazowanych (popularność zyskały np. Mirinda Pomegranate Grape, Fanta WtF Flamingo) czy energetyzujących (Monster Ultra Gold oraz Ultra Watermelon, a także

Red Bull Morela truskawka). W sokach i napojach niegazowanych popularnymi nowościami są różne warianty Tymbark Po Prostu.

Słodkie wzrosty

Wiele nowości pojawia się też wśród słodyczy. Jak wynika z danych CMR – zwłaszcza jeśli chodzi o batony i wafelki impulsowe. Aleksandra Matera wśród tegorocznych hitów wymienia Prince Polo XXL Black oraz Lion Caramel Blond.

„W czekoladach na prowadzenie wysuwa się Milka Happy Easter, natomiast kompletując asortyment gum do żucia warto pamiętać o nowości Orbit Rasbberry&Pomegranate. W sezonie lodowym klienci chętnie sięgali po nowe smaki Kaktus Boom a także Koral Ekipy. Popularność zyskały też nowe Magnum Almond Remix, nowe rożki Big Milk oraz marka Nuii w kilku smakach” – wyjaśnia analityczka CMR.

To potwierdza, że w całym 2022 roku trend „nowości” był niezwykle silny. Konsument, mimo inflacji, chętnie sięgał po nieznane mu wcześniej propozycje. Jak podaje CMR – łącznie w okresie od października do września w sklepach małoformatowych i supermarketach pojawiło się ponad 300 nowych produktów żywnościowych, które zdobyły szerszą dystrybucję.

100 www.hurtidetal.pl
Kategorie produktów
LANTMANNEN UNIBAKE POLAND Classic Burger Buns Schulstad Pszenny Hot Dog Schulstad

HELIO

Grzegorz Sobociński

Prokurent/Kierownik Biura Zarządu i Marketingu HELIO

Rola bakalii w koszyku spożywczym systematycznie rośnie, a konsekwentnie budowany wizerunek zdrowej marki HELIO procentuje. Wzrost świadomości, poszukiwanie czystego składu, a finalnie zdrowej diety sprawia, że nasze produkty dynamicznie zyskują na popularności. Trend ten znajduje odzwierciedlenie w sprzedaży HELIO. Roczne obroty przekraczają już 300 mln zł, co czyni nas największym dostawcą bakalii na rynku detalicznym w Polsce. W dobie inflacji, warto dodać, że wraz z uszczuplaniem się naszych portfeli, coraz większą rolę ma jakość produktów. Konsumenta nie stać dziś bowiem na nietrafione zakupy, więc wybiera produkty sprawdzonych marek, tj. HELIO. Jakość HELIO to zaś nie tylko parasolowa marka, ale też liczne marki własne czołowych sieci handlowych. Zachęcam zatem do współpracy i zapewniam, że dołożymy wszelkich starań aby z synergią dla detalistów w pełni wykorzystać rynkowe trendy.

Fleksi jest sexy?

Modne w ubiegłym roku stały się szeroko rozumiane kategorie roślinne. Już nie tylko wegetarianizm i weganizm są na topie, ale coraz mocniej mówi się o nurcie fleksitarianizmu. Potwierdza on, że nie trzeba być ortodoksyjnym wyznawcą diety roślinnej by wpłynąć na ograniczenie produkcji mięsa.

Oprócz klasycznych wariantów produktów wege, na rynku pojawiło się wiele zamienników

mięsa. Tutaj przetwórcy dali popis swojej kreatywności i marki znane z kabanosów czy kiełbas stworzyły w swoim portfolio miejsce na roślinne „wędliny”. To z pewnością trend, który wraz z końcem 2022 nie przeminie.

Nowe i innowacyjne – pod tymi hasłami klienci robili zakupy w 2022 roku. Co czeka nas w nowym sezonie, jakie propozycje szykują dla nas producenci? Na bieżąco będziemy śledzić najnowsze trendy.

Kategorie produktów
Owoce suszone HELIO Masa makowa z bakaliami HELIO

Franczyzowe wsparcie na miarę obecnych czasów

Funkcjonowanie tradycyjnych placówek handlowych staje się coraz trudniejsze. Ratunkiem mogą być sieci franczyzowe, które prężnie rozwijają się na polskim rynku.

W warunkach wciąż rosnących kosztów prowadzenia sklepu coraz większa liczba detalistów podejmuje trudną decyzję o zaprzestaniu działalności. Chociaż ilość detalicznych sklepów spożywczych maleje na polskim rynku z roku na rok już od wielu lat, wszystko wskazuje na to, że obecnie proces ten ulegnie wyraźnemu przyspieszeniu. Jeśli tak dalej pójdzie to struktura rynku obrotu produktami FMCG w Polsce wyróżniająca nasz kraj na tle innych rynków europejskich zdominowanych przez tzw. nowoczesne kanały dystrybucji detalicznej (dyskonty i supermarkety) zacznie się powoli upodabniać do rynków w krajach ościennych.

Indywidualizm odchodzi do lamusa

Zagrożenia dla handlu tradycyjnego postrzegane są przede wszystkim jako wynikające z gwałtownego wzrostu cen energii: prądu, gazu czy węgla. Sklep spożywczy bowiem jest szczególnie energochłonny. Urządzenia chłodnicze i zamrażarki, oświetlenie działające przez kilkanaście godzin na dobę, ogrzewanie włączone zimą przez cały czas otwarcia placówki, zaś latem równie długo funkcjonująca klimatyzacja – to ogromne koszty. A podołanie nim wielu detalistom wydaje się niemożliwe. A do tego rosnące nieustannie koszty zatrudnienia będące pochodną rosnącej płacy minimalnej oraz wciąż utrzymujący się chaos prawny, który dla wielu właścicieli sklepów wydaje się nie do pokonania. A plany zarówno rządu, jak i Komisji Europejskiej w tej kwestii nie niosą specjalnej nadziei. Te wszystkie czynniki powodują, że drobni przedsiębiorcy podejmują trudne – dla nich samych, jak i lokalnych społeczności – decyzje o zamknięciu placówek handlowych. Proces ten mogą zahamować bardzo prężnie w Polsce działające sieci franczyzowe. Tym bardziej, iż ich organizatorzy coraz powszechniej podejmują działania mające

na celu niesienie wsparcia poszczególnym detalicznym uczestnikom sieci. Programy takie mają zarówno sieci związane z największymi dystrybutorami hurtowymi takimi jak Grupa Eurocash czy Grupa Kapitałowa Specjał, ale również organizatorzy mniejszych, chociaż zazwyczaj bardzo licznych, pozostałych sieci franczyzowych. Warto więc przed podjęciem decyzji o likwidacji sklepu przyjrzeć się możliwościom, jakie stwarzają poszczególni franczyzodawcy. Możliwości te bowiem mogą stać się nadzieją dla wielu zagrożonych konsekwencjami trudnych czasów placówek handlowych.

Lepsze warunki handlowe

Jan Domański, rzecznik prasowy Grupy Eurocash, organizatora sieci franczyzowych i partnerskich zrzeszających blisko 16 tysięcy niezależnych sklepów detalicznych, podkreśla, że w obecnych trudnych czasach wsparcie, na które mogą liczyć lokalne sklepy ze strony franczyzodawcy, należy rozpatrywać na trzech kluczowych poziomach.

Pierwszy z nich obejmuje działania na rzecz jeszcze lepszego funkcjonowania sklepów zrzeszonych w sieci – w ich lokalnym otoczeniu. To przede wszystkim zapewnienie konkurencyjności cenowej sklepu za sprawą skali zakupu, dokonywanego przez sieć franczyzową jako całość. Wiąże się to także z coraz lepszym dostosowaniem oferty handlowej do lokalnych potrzeb, jak również z efektywnym wykorzystaniem programów lojalnościowych oraz narzędzi IT, a przede wszystkim z coraz bardziej efektywnymi negocjacjami z dostawcami i producentami. To wszystko są elementy strategii zmierzającej do zapewnienia atrakcyjnych cen oraz nowoczesnych narzędzi marketingowych, które wesprą konkurencyjność na lokalnym rynku.

Natomiast Krzysztof Tokarz, prezes GK Specjał zauważa, że zainteresowanie uczestnictwem w sieciach Specjału nie tylko się utrzymuje, ale wręcz rośnie. Skala wsparcia dla franczyzobiorców powoduje, że coraz więcej w pełni niezależnych sklepów widząc oczywiste korzyści chce wejść w struktury sieci handlowych Specjału. Chodzi tu zarów-

no o szerokość oferty i ceny produktów, jak i sprawność logistyki oraz możliwość skorzystania z szeregu rozwiązań IT wspomagających funkcjonowanie sklepu. A niskie, konkurencyjne ceny są możliwe dzięki dokonywaniu przez Specjał zakupów dużych partii towaru po cenach „wyprzedzających” inflację.

W poszukiwaniu niższych kosztów

Zdaniem Jana Domańskiego drugi poziom wsparcia dla detalistów jest odpowiedzią na najpoważniejsze zagrożenia dla placówek detalicznych, czyli gwałtownie rosnący poziom kosztów prowadzenia sklepu. Uważa on co prawda, że po ostatnich decyzjach zamrażających poziom cen energii elektrycznej dla małych i średnich przedsiębiorców, niebezpieczeństwo dla sklepów z tej strony nieco zmalało. Pozostają jednak inne elementy kosztowe, z którymi franczyzobiorcy muszą się zmierzyć. To przede wszystkim koszty płacowe – wzrost płacy minimalnej pociąga za sobą konieczność podnoszenia także płac dla pozostałych pracowników. A przecież już od kilku lat w handlu przestały one należeć do najniższych w polskiej gospodarce, natomiast oczekiwania płacowe w przyszłym roku, ze względu na inflację, będą jeszcze większe. W tej sytuacji wsparcie dla partnerów detalicznych Grupy Eurocash zmierza ku temu, aby tak obniżyć koszty innych elementów funkcjonowania sklepu, żeby możliwe stało się odpowiednie podwyższanie wynagrodzeń. Chodzi tu z jednej strony o lepsze wykorzystanie logistyki dostaw, jak również wdrożenie takiej digitalizacji procesów sprzedażowych, dzięki której obniżone zostaną pozostałe koszty funkcjonowania sklepów. Wiąże się to jednocześnie ze skierowaniem do detalistów odpowiedniej oferty szkoleniowej w tej dziedzinie – i to zarówno bezpośrednie wsparcie poprzez Akademię Umiejętności Eurocash, jak i poprzez różne platformy internetowe.

Także Specjał stara się, na ile to jest możliwe, wspierać detalistów zarówno w formie doradczej i szkoleniowej w postaci m.in. zorganizowanego przez Grupę Uniwersytetu Przedsiębiorczości, jak i poprzez szeroko rozumiane wsparcie finansowo-techniczne.

102 www.hurtidetal.pl Franczyza
Witold Nartowski Dziennikarz

Dołącz do sieci Euro Sklep

prawie 25 lat na rynku atrakcyjne warunki handlowe dla franczyzobiorców świetna oferta dla konsumentów i aktywny marketing atrakcyjny system wynagrodzeń z tytułu współpracy marka własna Euro Sklep – dobra jakość w niskiej cenie szeroki pakiet szkoleń dla pracowników i właścicieli sklepów wyspecjalizowana kadra Doradców Klienta wspierająca właścicieli sklepów aplikacja mobilna dla konsumentów zagraniczne i krajowe konferencje

CO NAS WYRÓŻNIA

To co nas wyróżnia, to partnerskie zasady współpracy. Kierunek i funkcjonowanie sieci opiera się na ścisłej współpracy z franczyzobiorcami. Wprowadzamy wiele nowych rozwiązań, zaawansowanych technologicznie, które ułatwiają codzienną pracę naszych franczyzobiorców, a także sprawiają, że sklep staje się konkurencyjny na rynku i atrakcyjny dla konsumenta.

ZApYtAj O WARuNkI WSpÓłpRACY!

Małgorzata Kulik Kierownik sieci Euro Sklep e-mail: malgorzata.kulik@eurocash.pl tel. 516 011 455

biuro@eurosklep.eu, www.eurosklep.eu, www.facebook.com/SiecEuroSklep

Zostań franczyzobiorcą

CO SIEĆ OFERUJE SWOIM PARTNEROM

Groszek pełny korzyści: rozpoznawalna i ogólnopolska marka 5% dodatkowego przychodu w kwartale pełne wsparcie w prowadzeniu sklepu elastyczny system promocji produkty marki własnej Groszek spójny i efektywny marketing aplikacja mobilna dla konsumentów

O CZYM DECYDUJE FRANCZYZOBIORCA

Forma współpracy proponowana przez sieć Groszek działa w modelu tzw. miękkiej franczyzy, co oznacza, że przedsiębiorca ma duży wpływ na kształt prowadzonego biznesu. We współpracy kierujemy się partnerskimi relacjami i indywidualnym podejściem do potrzeb klienta.

JAK PRZYSTĄPIĆ DO SIECI biuro@groszek.com.pl, 81 748-54-65, www.groszek.com.pl

WIĘCEJ INFORMACJI NA STRONIE www.groszek.com.pl/artykul/menu/ zostan-franczyzobiorca

www.hurtidetal.pl 103 Franczyza
CO SIEĆ OFERujE SWOIM pARtNEROM CENtRALA

Przemysław Kijewski

Dyrektor ds. Operacyjnych Żabka Polska

Rok 2022 to dla Żabki okres dynamicznego rozwoju i inwestycji w unikatowe rozwiązania, które zmieniają doświadczenie zakupowe klientów oraz komfort i efektywność pracy franczyzobiorców. Aktualnie z naszą siecią współpracuje ponad 7600 franczyzobiorców, którzy prowadzą blisko 9000 sklepów Żabka. Chcąc być coraz bliżej klientów, stale docieramy do nowych miejsc i rozwijamy format sklepów, by dopasować go do nowych typów lokalizacji oraz ambitnych celów ekspansji. Latem uruchomiliśmy 90 placówek sezonowych w miejscowościach turystycznych, a nasze nowoczesne mobilne Żabki obsługiwały konsumentów podczas wielu wydarzeń kulturalnych, m.in. na koncertach Męskiego Grania. Do naszego portfolio dołączyła w tym roku Żabka Eko Smart, będąca swoistym laboratorium innowacji ekologicznych wzbogaconych o rozwiązania smart optymalizujące pracę franczyzobiorców. Dzięki bliskości naszych sklepów, a także dopasowanej do oczekiwań i potrzeb ofercie produktów i usług, upraszczamy życie klientom i uwalniamy ich czas.

Dotyczy to przede wszystkim obaw związanych z rosnącymi kosztami energii. Przy czym odmienne jest wsparcie w przypadku placówek detalicznych luźno ze Specjałem związanych, inne natomiast jeśli chodzi o franczyzobiorców. W pierwszym przypadku pomóc ma przede wszystkim charakter doradczy. Detaliści mogą liczyć na wiedzę firmy o możliwościach różnego typu działań obniżających koszty funkcjonowania sklepu, jednak bezpośrednie zaangażowanie w te działania jest stosunkowo niewielkie. „Inaczej jest w przypadku naszych franczyzobiorców. Tu nie unikamy nawet zaangażowania finansowo-technicznego związanego na przykład z montażem paneli fotowoltaicznych, czy ociepleniem sklepu, lub wprowadzeniem do niego energooszczędnych urządzeń itp.” – informuje prezes Krzysztof Tokarz. Potwierdza to Marian Zych, dyrektor generalny i wiceprezes zarządu należącej do GK Specjał sieci Livio. Dział prawny sieci nie tylko śledzi aktualne możliwości pozyskania dopłat, czy dotacji zewnętrznych wspierających inwestycje na rzecz zmniejszenia energochłonności sklepów, ale i pomaga w wypełnianiu stosownych dokumentów i wniosków, które detalista ubiegający się o pieniądze na te cele musi wypełnić. Jednak to nie wszystko, bowiem franczyzobiorca może liczyć także na bezpośrednie wsparcie finansowe. A właściwie na swoisty nieoprocentowany kredyt. Franczyzobiorca otrzymuje bowiem co kwartał od sieci wypłaty z tytułu świadczenia serwisu dla producentów, co dawniej częstokroć określano mianem „retro”. Sieć podjęła decyzję o możliwości wypłaty za świadczenie

tego serwisu awansem za najbliższe dwa, a nawet trzy lata. A są to sumy sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych, które detalista będzie spłacał poprzez przekazywanie sieci wypłat z tytułu tego serwisu w umownym okresie. Oczywiście w takim przypadku każdy z franczyzobiorców podpisuje w tej kwestii indywidualne porozumienie z siecią. „Sądzę, że tak skonstruowana oferta ma niemały wpływ na obecny wzrost zainteresowania uczestnictwem w sieci ze strony detalistów. Planowaliśmy, że w tym roku liczba sklepów należących do sieci wzrośnie o ponad 400 placówek, a już mamy zgłoszonych około 780” – opowiada Marian Zych.

Także mniejsi franczyzodawcy starają się wspierać swoich partnerów w tych trudnych czasach. Jak informuje Małgorzata Pogorzelska, Dyrektor Zakupów i Promocji zrzeszającej ponad 1 000 detalistów sieci Eden, franczyzodawca ma podpisane ramowe umowy z dostawcą energii umożliwiające pozyskanie energii elektrycznej w cenach niższych o kilkanaście procent niż obowiązujące na rynku.

Wsparcie prawne i IT

Trzeci z wymienionych przez dyrektora Domańskiego, poziomów wsparcia dla franczyzobiorców w pewien sposób łączy się z dwoma poprzednimi, gdyż obejmuje działania na rzecz tworzenia i korzystania z platform wymiany informacji i wiedzy, nie tylko między franczyzodawcą i franczyzobiorcami, ale także bezpośrednio między samymi detalistami. Wzajemna komunikacja, dotycząca sposobów radzenia sobie

w trudnych sytuacjach jest nie do przecenienia. To jednak wiąże się ze stworzeniem narzędzi sprzyjających tego typu wymianie informacji. W tak zmiennym otoczeniu prawnym, nie do przecenienia są także narzędzia pozwalające obniżyć koszty monitorowania i dostosowania się do zmian w przepisach. „A problemów do wyjaśnienia czy rozwiązania może być sporo i nie zawsze księgowi lub prawnicy niedużych firm są w stanie je odpowiednio wcześnie wychwycić i się na nie kompleksowo przygotować. Wystarczy wymienić np. zmiany w stawkach podatku VAT, wdrożenie nowej dyrektywy regulującej komunikację cen promocyjnych czy projektowane dopiero rozwiązania dotyczące systemu kaucyjnego. W takich sytuacjach nasi partnerzy mogą liczyć na wsparcie Grupy Eurocash” – podsumowuje Jan Domański.

Krzysztof Tokarz podkreśla natomiast, że wszystko wskazuje na to, że rosnące zainteresowanie uczestnictwem w sieciach franczyzowych Specjału wynika także z możliwości korzystania z coraz nowocześniejszej platformy zakupowej e-Hurtownia, czy oferty aplikacji mobilnych dla klientów sklepów zrzeszonych w sieciach, a także oferty ułatwiających prowadzenie sklepu rozwiązań IT. „I to są, moim zdaniem, najważniejsze obok bezpośredniego wsparcia i poziomu naszych cen powody rosnącej od początku roku wśród detalistów chęci przystąpienia do naszych sieci franczyzowych” – dodaje prezes Tokarz.

Oczywiście odmiennie na tym tle wypada najliczniejsza i najbardziej innowacyjna sieć franczyzowa w Polsce jaką jest Żabka. Tu wzrost kosztów energii przejmuje na siebie franczyzodawca, czyli spółka Żabka Polska, która już rok temu ogłosiła nową politykę energetyczną, przystąpiła do analizy możliwości pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych we wszystkich lokalizacjach oraz zaczęła wdrażać nowe rozwiązania w kolejnych placówkach należących do sieci. Należy jednak pamiętać, że nie jest to rozwiązanie dla właścicieli wszystkich placówek handlowych o tradycyjnym charakterze, bowiem sieć jest właścicielem prawie wszystkich lokali, w których funkcjonują jej sklepy, zaś przedmiotem franczyzy jest system zarządzania sklepem pod szyldem Żabka. Chyba, że detalista „dogada się” z siecią w sprawie odsprzedaży swojego lokalu...

104 www.hurtidetal.pl Franczyza
www.hurtidetal.pl 105 Franczyza
reklama reklama

Drogeria

P&G i Fundacja

Nasza

Ziemia znów wspólnie wesprą tysiące uczniów

Razem można naprawdę wiele. Tym podejściem inspirują się wzajemnie Procter & Gamble i Fundacja Nasza Ziemia, które od ponad 20 lat łączą siły dla dobra planety. Dziesiątki projektów ekologicznych, tony śmieci zebranych podczas Akcji Sprzątania Świata oraz ponad 2 000 szkół zaangażowanych we wspólne inicjatywy. To tylko wybrane przykłady działań, które udało im się zrealizować w ciągu ostatnich dwóch dekad. Właśnie partnerzy ogłaszają kolejną edycję największego wspólnego projektu – „Czysta Ziemia”. To kompleksowy program edukacji ekologicznej dla szkół podstawowych, dzięki któremu uczniowie z całej Polski uczą się najważniejszych zasad odpowiedzialnego korzystania z wody i energii oraz segregacji odpadów. Program edukacyjny „Czysta Ziemia”, jest częścią wszechstronnych działań, które P&G podejmuje w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Pielęgnacja u podstaw. Trzy nowe botanicznie wcierki Joanna

Wcierki Joanny opracowano z myślą o konkretnych problemach skóry głowy i włosów. Aloes w płynie & Panthenol – z połączania tych składników powstała wcierka, która daje skórze głowy ukojenie, pomaga przywrócić włosom właściwy poziom nawilżenia, naturalną siłę oraz witalność. Skrzyp w płynie & Niacynamid – wcierka stworzona na bazie tych składników ogranicza nadmierne wypadanie i łamanie się włosów, przywracając im naturalną siłę. Działa także tonizująco i nawilżająco. Pokrzywa w płynie & Menthol – systematyczne stosowanie wcierki na bazie tych dwóch składników reguluje nadmierne przetłuszczanie się włosów i pomaga im przywrócić naturalną siłę.

Ekologiczne sprzątanie to idea, która na przestrzeni ostatnich kilku lat stała się niezwykle popularna w kontekście dbania o dom. Marka Vileda, będąca jednym z liderów w produkcji artykułów do sprzątania, idzie o krok dalej i oferuje klientom ściereczkę wykonaną w 100% z recyklingu, głównie przetworzonych butelek PET. Dzięki zaawansowanym technologicznie procesom produkcji, ta w całości pozyskana z recyklingu mikrofibra zapewnia doskonałe właściwości czyszczące. Cechuje się ponadto dużą wytrzymałością, która sprawia, że ściereczki Mikrofibra 100% Recycled nadają się do wielokrotnego użycia. Ściereczka Vileda Microfibra 100% Recycled to nowy wymiar troski o planetę – również w codziennych porządkach. W poczuciu odpowiedzialności i troski o środowisko naturalne, Vileda wdraża ideę „Love it clean”, która zakłada dążenie do produkcji w obiegu zamkniętym, współpracę z odpowiedzialnymi środowiskowo dostawcami i partnerami, zniwelowanie śladu ekologicznego oraz zyskanie statusu firmy w pełni neutralnej klimatycznie do 2045 roku.

106 www.hurtidetal.pl
Vileda „Love it clean”. Nowy wymiar ekologicznego sprzątania

Działania zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju, zmniejszanie wpływu na środowisko oraz umożliwienie konsumentom podejmowania bardziej zrównoważonych wyborów to wartości, na które stawia marka Ariel. W zgodzie z nimi powstało nowe, zrównoważone i w pełni nadające się do recyklingu, kartonowe opakowanie kapsułek Ariel PODS®.

Przyjazna środowisku rewolucja na rynku

Kartonowe opakowanie ECOCLIC® jest jednym z najbardziej innowacyjnych rozwiązań marki Ariel, a jego stworzenie zajęło ponad cztery lata rygorystycznych testów z udziałem ponad 2 500 konsumentów w całej Europie, w tym rodziców oraz osób z upośledzeniami

Kartonowe opakowanie kapsułek Ariel PODS®

– zrównoważone, inkluzywne i bezpieczne rozwiązanie na miarę potrzeb konsumentów oraz środowiska

Zrównoważony rozwój ma obecnie ogromne znaczenie zarówno dla konsumentów, jak i firm. Producenci coraz częściej opierają swoją politykę na szacunku do planety i minimalizowaniu swojego wpływu na przyrodę. Z kolei konsumenci są świadomi swoich wyborów i chętnie wybierają produkty, które nie tylko dostarczają oczekiwanych rezultatów, ale też dbają o środowisko naturalne.

zręczności, zaburzeniami wzroku i funkcji poznawczych. Dzięki temu jego otwarcie jest w pełni intuicyjne i przeznaczone dla wszystkich dorosłych, jednocześnie certyfikowane jako bezpieczne dla dzieci. Nowe, kartonowe pudełko ECOCLIC® jest też przede wszystkim bardziej przyjazne dla środowiska. Jest wykonane w ponad 70% z włókien pochodzących z recyklingu. Posiada certyfikat FSC1 co oznacza, że surowce, z których zostało wykonane pochodzą z właściwie zarządzanych lasów z certyfikatem FSC® i innych materiałów z recyklingu. Te rozwiązania są kluczowym krokiem w działaniach marki na rzecz zmniejszenia zużycia plastiku.

Bezpieczeństwo i wygoda

To kolejne kwestie, na które odpowiada nowe pudełko kapsułek Ariel PODS®, zapewniając każdemu dorosłemu łatwiejsze użytkowanie. Jest przede wszystkim bardziej ergonomiczne i intuicyjne. Opakowanie łatwiej się otwiera i zamyka – to szczególnie ważne dla osób starszych oraz tych z upośledzeniami poznawczymi, wzroku czy zręczności. Z kolei głośne „kliknięcie”, informujące o prawidłowym zamknięciu opakowania,

Czy wiesz, że:

• Zmieniając temperaturę prania z 60°C na 30°C możemy zużywać do 60% mniej energii elektrycznej na cykl, co oznacza niższe rachunki za prąd na koniec miesiąca3

• Gdyby wszyscy w Europie obniżyli temperaturę prania z 40°C do 30°C, moglibyśmy zaoszczędzić nawet 3,5 miliona ton CO2 rocznie, co odpowiada usunięciu z dróg aż dwóch milionów samochodów4

2W porównaniu z obecnymi pudełkami Ariel z plastiku, w oparciu o rzeczywistą wielkość

zapewnia bezpieczeństwo dzieciom. Na opakowaniu kapsułek znajduje się specjalny kod przystosowany do aplikacji NaviLens, która wspiera osoby niedowidzące poprzez zapewnienie szybkiego dostępu do ważnych informacji o produkcie i jego składnikach. Dodatkowo na zewnętrznej stronie opakowania wytłoczone są znaczniki dotykowe stworzone na kształt pralki. Pomagają one osobom z zaburzeniami wzroku rozpoznać, że kupują środek do prania.

Skuteczność w niskich temperaturach

Polacy w ślad za troską o dobro środowiska coraz przychylniej odnoszą się także do idei dłuższego użytkowania elementów garderoby. Pranie w chłodniejszej wodzie chroni ubrania na dłużej. Nowe kapsułki Ariel PODS® +EXTRA CLEAN POWER zapewniają wyjątkową czystość tkanin pranych w niskich temperaturach, umożliwiając konsumentom zmniejszanie śladu węglowego każdego prania. Jednocześnie likwidują nawet 7-dniowe zaschnięte zabrudzenia. Doskonałe usuwanie plam nawet w zimnej wodzie, zapewnia technologia COOLCLEAN™. Ponadto dzięki wyjątkowej kompozycji zapachowej, tkaniny będą zawsze pachniały świeżością i czystością. Skuteczność, redukcja plastiku, oszczędność energii, bezpieczeństwo, wygoda – a wszystko w ramach zrównoważonego rozwoju. Nowość Ariel PODS® prezentuje przyjazne rozwiązania w każdym calu.

Trzymaj zawsze poza zasięgiem dzieci. Dowiedz się więcej na www.keepcapsfromkids.eu.

3https://www.ariel.co.uk/en-gb/about-ariel/sustainability/your-commitment-how-you-can-save-energy 3https://us.pg.com/blogs/pg-sustainability-tide-ariel-cold-water-wash/

Drogeria artykuł partnera
Gdyby wszyscy użytkownicy kapsułek do prania Ariel PODS ® w plastikowych pudełkach wybrali nowe, kartonowe pudełka ECOCLIC ®, moglibyśmy oszczędzić w Europie do 6 500 ton plastiku
rocznie2
od
2020 do
2021
Europie Z
dotyczy
sprzedaży
lipca
czerwca
w
WYŁĄCZENIEM ROSJI (opakowanie
zarówno opakowań pierwotnych, jak i wtórnych). 1Wykonane z surowców pochodzących z dobrze zarządzanych lasów z certyfikatem FSC i innych materiałów pochodzących z recyklingu.

Kosmetyczne hity na święta wg NielsenIQ Święta za pasem, zbliża się czas dla rodziny i przyjaciół i oczywiście czas prezentów. Część z nas myśli o prezentach na długo przed świętami, a część daje się ponieść przedświątecznej gorączce kilka dni przed. Dziś przyjrzymy się jak wygląda rynek zestawów kosmetycznych*, które są wdzięcznym wyborem pod choinkę. Rynek zestawów w Polsce jest wart 369 344 000 zł (dane za ostatnie 12 miesięcy) i wartościowo wzrósł w porównaniu do wcześniejszego okresu o 4%. Natomiast ilościowo obserwujemy tutaj spadek o 8% czyli kupujemy mniej. Jest to specyficzna kategoria, bardzo sezonowa, nawet 60% rocznego obrotu generuje okres od połowy listopada do końca grudnia, choć jeszcze do końca stycznia zauważamy wyprzedaż świątecznych zapasów. Z tego też powodu mówimy często nie o zestawach kosmetycznych, a o zestawach świątecznych. Jakie niespodzianki szykują dla nas producenci? Jakie zestawy wybieramy najczęściej? Otóż okazuje się, że najchętniej wybieramy zestawy dla mężczyzn. Sami nie poszukują kosmetyków jeszcze zbyt chętnie, a święta to znakomita okazja, by uzupełnić ich kosmetyczki. I właśnie wszelkiego rodzaju zestawy do męskiej pielęgnacji, jak preparaty do golenia, po goleniu, zapachy, żele pod prysznic stanowią wartościowo aż 50% całej kategorii. Kolejne 20% stanowią zestawy mieszane, czyli np. szampon plus żel do mycia lub perfumy damskie plus balsam. Pielęgnacja ciała i twarzy stanowi 12%, kolejne 5% to zestawy maszynek do golenia dla kobiet, które jednak trudniej nazwać zestawem świątecznym, zaś 4% to zestawy do pielęgnacji włosów. Pozostałe kategorie zanotowały już mniejszy udział. Gdzie wybieramy się po zestaw świąteczny? Nie ma tutaj zapewne niespodzianki, że są to głównie drogerie. Tu kupujemy prawie 60% całej kategorii. Ten kanał urósł versus poprzedni okres kosztem hipermarketów i supermarketów, które notują spadek udziałów. Kolejne 22% stanowią dyskonty, 12% wspomniane hipermarkety i 5% supermarkety. Zobaczymy co przyniosą święta w tym roku pełnym różnych wyzwań. Święta kochamy i zapewne na tyle na ile będziemy mogli sobie pozwolić, obdarujemy bliskich. A dla tych, którzy nie zdążyli z zakupem prezentu, gotowy zestaw kosmetyczny może być świetnym rozwiązaniem.

NielsenIQ 1źródło: NielsenIQ, Panel Handlu Detalicznego, wartość sprzedaży (w PLN) , zmiana

Woolite Mix Colors 1.8 l

kosmetyczne**

kategoria

Zestawy kosmetyczne jako suma segmentów zestawów: zapachy damskie, pielęgnacja włosów, kosmetyki dla mężczyzn i maszynki do golenia, maszynki do golenia dla kobiet, kosmetyki do pielęgnacji dzieci, kosmetyki pod prysznic i do kąpieli, kosmetyki do pielęgnacji twarzy i ciała, kosmetyki do makijażu, pielęgnacja jamy ustnej.

Moc natury w prezencie świątecznym Equilibra

Płyn do codziennego prania Woolite do Kolorów z keratyną skutecznie pierze oraz pomaga chronić kolory ubrań przed blaknięciem i zafarbowaniem, sprawiając, że dłużej wyglądają jak nowe. Aktywna formuła z keratyną zapewnia ochronę przed zniszczeniem, dodatkowo wyłapując barwniki, dzięki czemu pomaga chronić jaśniejsze elementy ubrań przed zafarbowaniem.

Persil wprowadza pierwszy proszek do prania w formie tabletek

Persil Eco Power Bars firmy Henkel to skoncentrowany środek do prania tkanin, który osiąga niezwykłą skuteczność w niskich temperaturach i dostępny jest w ekologicznym, kompaktowym opakowaniu. To produkt, który spełnia wysokie wymagania w zakresie zrównoważonego rozwoju, będącego częścią strategii biznesowej Henkla. Persil Eco Power Bars oferują konsumentowi sprawdzoną jakość detergentów Persil w bardziej ekologicznym i kompaktowym opakowaniu. Środek ma postać małej, kompaktowej tabletki do prania w folii ochronnej, dzięki czemu jest łatwy w dozowaniu, a samo opakowanie jest wygodne i ekonomiczne w transporcie. Folia ochronna tabletek do prania zabezpiecza je przed wilgocią i jest w 100% rozpuszczalna w wodzie oraz w pełni biodegradowalna, dzięki czemu nie trzeba jej usuwać przed włożeniem do pralki. Tabletki do prania Persil zapewniają czystość ubrań i dają pełną skuteczność prania w niskich temperaturach, nawet już w 20ᵒC.

Podaruj bliskiej osobie sprawdzoną moc najwyższej jakości aloesu, zamkniętą w oryginalnych, włoskich kosmetykach naturalnych marki Equilibra. Zestaw Aloesowa pielęgnacja włosów Equilibra – to świetny pomysł na upominek zarówno dla niej i dla niego. Uniwersalne aloesowe kosmetyki do włosów Equilibra, stanowią doskonałą kurację nawilżającą dla każdego rodzaju włosów. Są naturalne, bezpieczne i łagodne, dlatego może stosować je cała rodzina, a także polecane są alergikom. Zestaw zawiera szampon i odżywkę, stanowiącą podstawę skutecznej aloesowej kuracji nawilżającej.

108 www.hurtidetal.pl Drogeria
wartości sprzedaży (w %), Cała Polska z Dyskontami (Drug), okresy tygodniowe W40 2021 – W39 2022 vs W40 2020 – W39 2021,
zestawy
1źródło:

Rozwiąż krzyżówkę

Dedykacji do książki

hasło wyślij mailem i wygraj nagrodę!

adwokata

Metalowe wiórki

Mowa środowiskowa

Amator portera Pręt do pieczenia mięsa

Pokrywa na zawiasach

Pękate naczynie, czajnik

Wgłębienie w ścianie budynku

Wakacyjna pora Chłopski premier

Wędlina pochodząca z Włoch

Drobnoustrój chorobotwórczy wydechowa

Kolce przy butach taternika

Najwyższy szczyt Kaukazu Wyspa na Morzu Karaibskim Despota

Duży ssak morski

Rudy 102

Dofinansowanie

Gasi pożary

Bardzo krótki bieg

W ręku znalazcy Szlam, osad

Mocny trunek

sos pomidorowy

przez Biłgoraj

Krasnoludek Notarialny dokument

Pomyślna okoliczność

Dodatek stopowy do stali

Pasztet Dworski – specjały dla wymagających

Pierwszych 10 właścicieli sklepów detalicznych, którzy prześlą rozwiązanie krzyżówki (wraz z nazwą sklepu, dokładnym adresem, numerem telefonu oraz imieniem i nazwiskiem właściciela) na nasz redakcyjny e-mail: konkurs@hurtidetal.pl otrzyma

zestaw produktów Profi!

*Regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.hurtidetal.pl

LAUREACI LISTOPADOWEJ KRZYŻÓWKI

Gratulujemy osobom, które poprawnie rozwiązały krzyżówkę! Zapraszamy do udziału także w innych konkursach organizowanych przez Hurt & Detal.

Dane osobowe uczestników konkursu będą przetwarzane przez organizatora konkursu: Fischer Trading Group Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Bagno 2/218 w celu realizacji umowy przystąpienia do konkursu i jego prawidłowego przeprowadzenia. Organizator gwarantuje prawo wglądu do swoich danych osobowych oraz ich zmiany, jak również zarządać zaprzestania ich przetwarzania. Podanie danych jest dobrowolne. Dane osobowe nie będą udostępniane innym podmiotom.

110 www.hurtidetal.pl Rozrywka
• Ludwik – Sklep „SPOŁEM”, Puck • Hanka – Top Market, Słubice • Małgorzata – Sklep Spożywczo-przemysłowy, Bolesławiec • Katarzyna – Sklep Spożywczo-monopolowy, Września • Elżbieta – Sklep Gama, Wałcz •
Haust Wyspa Odyseusza Opłata graniczna Polska wyspa na Bałtyku Zabronienie Rankiem na łące Osłona, umocnienie Wiatr międzyzwrotnikowy Zarys, plan Zasiłek Domena
Trafiła na kamień Ostry
George, przyjaciółka Chopina Płynie
Żółto-
przednia
Rola
8 15 7 12 3 2 5 910 6 4 14 11 16 13 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Międzynarodowa organizacja przestępcza
dziób Kolor pomarańczowy Straż
w filmie lub w sztuce
Marka Pasztet Dworski odpowiada na potrzeby najbardziej wymagających konsumentów, poszukujących produktów premium. Oferuje cztery szlachetne pasztety z dodatkiem mięsa z dzika, jelenia, królika oraz kaczki. Wszystkie bazują w 100% na naturalnych składnikach, a ich receptury zostały zainspirowane tradycyjną kuchnią staropolską. Stworzone z najlepszych gatunków mięsa, świetnie doprawione, odznaczają się bogatą konsystencją, typową dla domowych mięsnych przetworów. Wolne od konserwantów, sztucznych dodatków, bezglutenowe. Szklane opakowania, postrzegane jako bardziej ekologiczne, to także wyróżnik lokujący markę w wyższym segmencie. Klasa sama w sobie i… o prostym składzie!

!Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

www.hurtidetal.pl 111 Nowości

Mionetto Free w nowej pojemności

Portfolio marki Mionetto dostosowane jest do zroznicowanych oczekiwań konsumenta. Wersja Mionetto Alcohol Free teraz dostępna jest także w nowej pojemności – 0,2 l. Dzięki różnym wariantom Mionetto staje się jeszcze bardziej atrakcyjne dla konsumenta, otwierając się na wiele okazji do spożycia i świętowania –z najbliższymi lub indywidualnie, a także wtedy kiedy musimy pozostać mobilni. www.HENKELL-FREIXENET.pl

Przeciery owocowe: Truskawki, Wiśnie oraz Mango & Brzoskwinie

Herbapol-Lublin rozwija asortyment, wprowadzając ciekawą nowość, jaką są przeciery owocowe. To produkty dżemowe w innowacyjnej formie i opakowaniu. Wyróżnia je mnogość kulinarnych zastosowań. Można ich używać do wszelkich domowych ciast i deserów, naleśników, omletów, gofrów, owsianki czy smoothies, a także wielu innych dań i przekąsek, zgodnie z indywidualnymi preferencjami. Przeciery wyróżnia ponadto łatwość i szybkość użycia. Opakowanie typu pouch wystarczy odkręcić, wycisnąć przecier i polać nim potrawę. Nowości są dostępne w trzech lubianych wariantach smakowych: Truskawki, Wiśnie oraz Mango & Brzoskwinie. www.HERBAPOL.com.pl

COCOFFEE® fueled by COCONAUT®

Wegańskie napoje COCOFFEE® to kawowo-kokosowa nowość na polskim rynku w trzech wariantach smakowych: espresso, cappuccino i mocha. Stanowią idealne połączenie kawy z orzeźwiającą wodą kokosową COCONAUT®, aksamitnym mlekiem kokosowym i delikatną słodyczą cukru kokosowego. Nie zawierają glutenu ani laktozy, otrzymały wegański certyfikat V-Label. COCOFFEE® to roślinna, zdrowa alternatywa dla „klasycznych” napojów kawowych, nie tylko dla miłośników kawy. www.QUESTFOOD.pl

Hortex bogaty w witaminy

Oferta 100% soków Hortex została poszerzona o nowy smak. Sok 100% Multiwitamina z czerwonych owoców to 7 owoców i 9 witamin. Multiwitamina jest dobrze znana i ceniona przez konsumentów soków i nektarów. Nowy wariant Multiwitaminy Hortex różni się miksem owoców od klasycznej Multiwitaminy, dostępnej obecnie na rynku. Dzięki dodatkowi 9 witamin Multiwitamina z czerwonych owoców pełni dodatkową rolę w organizmie – wspiera witalność. Hortex Multiwitamina to bogactwo natury. www.SOKIHORTEX.pl

Puszka domek-lampion-skarbonka 100 g

W sezonie gwiazdkowym 2022 Millano Group przygotowało specjalne produkty dedykowane najmłodszym konsumentom. Jednym z nich jest nowość – wielofunkcyjna puszka-domek. Zawiera pyszne praliny wykonane z czekolady mlecznej z uwielbianym przez dzieci mlecznym nadzieniem. Każda pralina zawinięta jest w poręczną owijkę , dzięki czemu jest idealnym produktem do dzielenia się. Puszka-domek to jednocześnie skarbonka, lampion ale też po prostu pojemnik do przechowywania różnych skarbów. Domek występuje w dwóch wersjach graficznych – jako domek Mikołaja i jako piernikowa chatka.

www.MILLANO.com.pl

Luksusowa

Niezapomniane wrażenia smakowe dzięki unikalnej kompozycji soczystej, rozpływającej się śliwki otulonej prawdziwą czekoladą deserową. Łączy w sobie prostotę i unikalny, znany w polskich domach smak. Każda śliwka jest indywidualnie i ręcznie zawijana, a każdy jej kęs przenosi nas do krainy niepowtarzalnego smaku polskiej tradycji. Na jednej na pewno się nie skończy! Teraz w zupełnie nowym papierku!

112 www.hurtidetal.pl Nowości
Śliwka
prosty skład – czysty owoc, sama śliwka oblana czekoladą deserową!

Sięgnij po gwiazdkę z nieba!

HARIBO Sternen Zauber to prawdziwe gwiazdy! Kiedy pojawiają się na stole robi się radośnie, pysznie i kolorowo. To pianko-żelki z ukrytym w środku nadzieniem w świątecznych smakach: pieczonego jabłka z cynamonem, wiśni i wanilii oraz pomarańczy i wanilii. Prawdziwa magia! www.HARIBO.com

Odważ się z Sour Madness CRUSH!

Podejmij wyzwanie i dołącz do kwaśnego szaleństwa! Sour Madness CRUSH to ekstremalnie kwaśne cukierki w kształcie czaszki i aż 4 nowe, soczyście owocowe smaki! Orzeźwiający grapefruit, aromatyczna poziomka, borówka o intensywnej niebieskiej barwie i czarny wybuchowy granat to szaleni pogromcy serc i podniebień. Owocowy słodki środek, otoczony ekstremalnie kwaśną posypką w wydaniu hot pink przyprawią o łzy, nie tylko wzruszenia… Intrygujące, neonowe, super różowe opakowanie to odpowiedź na najgorętszy trend Barbiecore i gwarancja silnego wyróżnienia na półce.

www.ARGOSWEETS.pl

Naturalnie i ze smakiem!

Spółdzielnia Dostawców Mleka w Wieluniu posiada szeroką gamę naturalnych produktów. Twarożki kanapkowe Mój Ulubiony są dostępne w różnych wariantach smakowych, m.in. ze szczypiorkiem, rzodkiewką, chrzanem, czy ziołami ogrodowymi. Dla osób preferujących wersję słodką producent poleca twarożek o smaku waniliowym lub z pomarańczą. Dostępne są w opakowaniach 125 g oraz 150 g. Nie zawierają mleka w proszku, skrobi ani stabilizatorów. www.

Limitowana, świąteczna edycja od MAOAM!

MAOAM Christmas Mixx to niezwykła kompozycja różnorodnych kształtów, kolorów i smaków. W limitowanym, świątecznym opakowaniu zmiksowane zostały ulubione produkty – Happy Fruttis, Joystixx, Stripes oraz Stripes kwaśne. Pojedynczo pakowane porcje zachęcają do dzielenia się z najbliższymi w tym wyjątkowym czasie. www.HARIBO.com

Kapusta

Stożkowa

Mini POLE DO POPISU

Kapusta Stożkowa Mini różni się nieco od innych rodzajów tego warzywa. Ma łagodny i słodki smak, a jej liście układają się w charakterystyczny kształt stożka. Kapusta Stożkowa Mini łączy świeżość sałaty i zalety kapusty. W porównaniu do sałaty ma 7,7 razy więcej witaminy C, 3 razy więcej witaminy B6 i 1,5 raza więcej błonnika pokarmowego. Jej ogromną zaletą jest bogactwo możliwości zastosowań kulinarnych: w sałatkach, surówkach, daniach na ciepło i kiszonkach. www.POLEDOPOPISU.pl

La Pasta z cukinią, słonecznikiem i tymiankiem 160 g

W najnowszej ofercie gamy produktów La Pasta znalazły się propozycje dla VEGAN: Pasta z cukinią, słonecznikiem i tymiankiem oraz Pasta o smaku PIRI PIRI z ciecierzycą i papryką. Oba produkty konsumenci będą mogli zakupić w szklanym słoiku oraz w kubku aluminiowym. Gama produktów La Pasta to nie tylko produkty wegańskie i wegetariańskie, to również produkty dla osób ograniczających spożywanie mięsa lub szukających urozmaicenia w codziennych posiłkach. La pasta produkowana jest przez firmę Drosed – producenta o ugruntowanej pozycji na rynku, oferującego produkty sterylizowane od 1977 roku. www.PODLASKI.com.pl/produkty/ la-pasta/

www.hurtidetal.pl 113 Nowości

Ćwikła z chrzanem –charakterna nowość WSP „Społem”

Wytwórcza Spółdzielnia Pracy „Społem” przed zbliżającymi się świętami przygotowała niezwykle smakowitą niespodziankę. Ćwikła z chrzanem nie zawiera żadnych zbędnych dodatków, bazując na rodzimych zwyczajach kulinarnych i gustach polskich konsumentów. Oprócz „krótkiego” składu warto także zwrócić uwagę na wyjątkowy smak nowości. Ćwikła z chrzanem stanowi nieodzowny dodatek do wędlin, pasztetów, mięs i jaj. W 340 g słoiku znajdziemy buraki ćwikłowe (61%), chrzan (29%), wodę, cukier, ocet spirytusowy i sól. Nie zawiera substancji konserwujących. www.WSPSPOLEM.com.pl

Lisner Marynarskie w trzech nowych smakach

Lisner Marynarskie to trzy unikalne smaki śledzia oparte na tradycyjnych recepturach. Wyjątkowość tych kraftowych produktów stanowi przełomowy kompas, który podpowiada smak produktu. Trzy smaki śledzia:

• Naturalnie Wędzone – unikalny smak na rynku, śledź wędzony na zimno, z wykorzystaniem zrębek drewna bukowego to smak, który zmienia kategorię śledzi.

• Solone – lekko solony śledź w oleju.

• Marynowane – delikatnie marynowana krajanka śledziowa w towarzystwie bogactwa warzyw.

Wielkopolski Indyk w odpowiedzi na trendy

Oto nowa marka produktowa „Wielkopolski Indyk” składająca się z linii produktowych precyzyjnie wpisujących się aktualne trendy żywieniowe i ekonomiczne: • „Na śniadanie” – linia dedykowanych wędlin do codziennej konsumpcji;

• „Specjały indycze” – ciekawe, unikatowe wędliny: bekon, pastrami czy wybór salami;

• „Wolno gotowane” – wybór mięs przygotowanych metodą sous vide; • produkty convenience – produkty panierowane – mrożone i chłodzone.

„Jesteśmy wyjątkowymi ekspertami w mięsie indyczym – mięsie wysokiej klasy, zdrowszym niż inne. Od 55 lat czerpiemy z tradycji zachowując rzemieślniczy charakter naszych wędlin wykorzystując najnowszą technologię i opakowania”. www.WIELKOPOLSKI-INDYK.pl

Tarczyński wprowadza kabanosy 100% z kurczaka

Tarczyński wprowadza na rynek kolejną nowość, wręcz stworzoną dla kibiców sportu. Mowa o Kabanosach Exclusive 100% z kurczaka, które wyróżnia zarówno smak, jak i obniżona zawartość tłuszczu. Kabanosy Exclusive 100% z kurczaka zostały stworzone z myślą o konsumentach, którzy chcieliby ograniczyć ilość tłuszczów w swojej diecie, nie rezygnując przy tym ze swojej ulubionej, mięsnej przekąski. W składzie znajdziemy 185 g mięsa na 100 g produktu. www.TARCZYNSKI.pl

Śniadanie z JBB Bałdyga

Polanki i Polanki z szynki – to śniadaniowa propozycja marki JBB Bałdyga, która idealnie sprawdzi się w roli perfekcyjnego, smacznego i pożywnego śniadania. W Polankach próżno szukać glutenu, fosforanów i glutaminianu monosodowego, a Polanki z szynki dodatkowo zawierają aż 95% mięsa z szynki najwyższej jakości. Charakteryzuje je doskonały smak i perfekcyjne doprawienie, dzięki którym sprostają one wymaganiom każdego smakosza pysznego śniadania. Świetnie smakują ze świeżym i chrupiącym pieczywem www.JBB.pl

Indykpolki

Serdelki z piersi indyka

Indykpol poszerza ofertę parówek o serdelki pod marką INDYKPOLKI. Wyróżnia je wysoka zawartość białka, brak dodatku fosforanów i glutaminianu monosodowego. Nowy produkt powstał z mięsa indyka, a dostępny jest w wariancie stałowagowym, w gramaturze 300 g, oraz w wersji przeznaczonej do lady tradycyjnej, w opakowaniu 700 g. www.INDYKPOL.pl

114 www.hurtidetal.pl Nowości

Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.