Page 1

UZALEŻNIENIA I ICH WPŁYW NA NARZĄDY CZŁOWIEKA

Wykonał: Marcin Wysocki IIIC


1

NARKOTYKI


2

UKŁAD NERWOWY

Dysmetria – objaw występujący w móżdżku lub nerwach przewodzących informację czuciową z proprioreceptorów. Polega on na braku możliwości zahamowania ruchu w danym momencie oraz na niezdolności do prawidłowej oceny odległości. Oczopląs – objaw polegający na mimowolnym, rytmicznym kołysaniem się gałek ocznych. Drgania mogą być stałe lub zmieniać się w zależności od kierunku patrzenia. Neuropatia obwodowa – uszkodzenie nerwów obwodowych. Może dotyczyć jednego lub wielu nerwów. Powoduje zaburzenia czucia. Objawia się najczęściej bólem, mrowieniem lub pieczeniem. Pojawia się także osłabienie mięśni, często nawet ich porażenie.

UKŁAD ODDECHOWY

Przewlekły nieżyt nosa – choroba uszkadzająca błonę śluzową oraz głębsze warstw ściany drzewa oskrzelowego. Powoduje zmiany anatomiczne i czynnościowe w oskrzelach i w tkance płucnej pod postacią rozedmy, zwłóknień i stanów zapalnych. Trwając dłuższy czas doprowadza do niewydolności oddechowej, a w konsekwencji do niewydolności krążenia. Przewlekły nieżyt oskrzeli jest często przyczyną niezdolności do pracy i wczesnego inwalidztwa. Rak płaskonabłonkowy – nowotwór płuca. Objawia się kaszlem, nawracającymi stanami zapalnymi, dusznościami, bolesnością w obrębie klatki piersiowej, krwioplucie, chrypka, obrzęk twarzy i szyi, sinica, rozdęcie żył szyjnych. Rak drobnokomórkowy – nowotwór płuca. Objawia się spłyconym oddechem, dusznościami , nawracającym kaszlem i krwiopluciem.


3

UKŁAD KRĄŻENIA

Zaburzenia rytmu serca – stan, w którym skurcze mięśnia sercowego są nieregularne, a ich częstotliwość wychodzi poza bezpieczny zakres 60-100 uderzeń na minutę. Stan taki często stanowić może zagrożenie dla życia, chociaż nie jest to reguła. Niedokrwienie mięśnia sercowego – stan w którym komórki mięśnia sercowego nie są dostatecznie zaopatrzone w tlen. Jego objawami są: piekący, zaciskające ból za mostkiem. Ból ustępuje w spoczynku po podaniu nitrogliceryny, a nasila się w zdenerwowaniu, gdy idziemy po schodach pod wiatr, gdy pokonujemy wysiłek lub wychodzimy z ciepłego pomieszczenia do zimnego. Może skutkować śmiercią. Nadciśnienie tętnicze – przewlekła choroba układu krążenia, która charakteryzuje się stale lub okresowo podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi zarówno skurczowym jak i rozkurczowym. Kardiomiopatie – choroby mięśnia serca prowadzące do uszkodzenia serca i zaburzenia jego czynności. Objawia się dusznościami, obrzękiem stóp i podudzi, kaszlem, ciężkim oddechem, kołataniem serca, powiększeniem wątroby i obwodu brzucha. Tętniak – poszerzenie tętnicy w kształcie worka lub wrzeciona, zwykle w pobliżu odgałęzienia lub rozwidlenia, spowodowane miejscowym osłabieniem lub uszkodzeniem ściany tętnicy. Tętniak może również dotyczyć ściany serca.


4

UKŁAD WYDZIELANIA WEWNĘTRZNEGO

Hipogonadyzm – defekt układu rozrodczego skutkujący dysfunkcją gonad. Nieczynne gonady nie produkują hormonów ani gamet. Niedobór hormonów skutkuje niewykształceniem się drugo- i trzeciorzędnych cech płciowych. Niepłodność – stan, w którym zachodzi niemożność zajścia w ciąże pomimo rocznego współżycia seksualnego z przeciętną częstotliwością 3-4 stosunków tygodniowo, bez stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych. Impotencja – dysfunkcja seksualna występująca u mężczyzn, objawiająca się brakiem erekcji lub ejakulacji.

UKŁAD MIĘŚNIOWO-SZKIELETOWY Kostniejące zapalenie mięśni – tkanka kostna rozrasta się stopniowo w sposób niekontrolowany. Chorzy nie mogą poruszać się i zdani są na ciągłą pomoc innych ludzi. Zapalenie stawów – grupa schorzeń w których dochodzi do uszkodzenia stawów. Objawia się bólem, obrzękiem i zaczerwienieniem skóry w okolicach stawów.


5

WĄTROBA

Wirus zapalenia wątroby typu A – wirus z rodziny pikornawirusów. Do objawów należą: osłabienie, senność, bóle głowy, brak apetytu, wstręt do tłustych potraw, czasami gorączka, pobolewanie wątroby i żołądka. Wirus zapalenia wątroby typu B – wirusowe zapalenie wątroby wywołane zakażeniem HBV. Objawia się osłabieniem, sennością, bólem głowy, brakiem apetytu, wstrętem do potraw tłustych, czasami gorączką, pod koniec pobolewaniem wątroby, żołądka, objawem „pulsowania” w brzuchu po spożyciu posiłku. Wirus zapalenia wątroby typu C – otoczkowy wirus z rodziny flawirusów którego przyczyną jest HCV. Uznaje się go za przyczynę raka i marskości wątroby. Objawy są takie same jak w wirusie zapalenia wątroby typu A oraz B.

SKÓRA

Ropień – ostro odgraniczone zbiorowisko ropy w przestrzeni tkankowej, dające objawy bólowe. Może powstać zarówno w tkankach miękkich jak i w kości. Gdy znajduje się w pobliżu powłok ciała rozpoznaje się go po bólu, zaczerwienieniu i uciepleniu a także po objawie chełbotania wyczuwa się pod palcami przesuwanie się płynu). Czyrak – ropne zapalenie około mieszkowe z wytworzeniem czopa martwiczego, mające postać z początku guzka, potem krosty, spowodowane zakażeniem gronkowcowym. Objawiają się dużym bólem. Świerzb – choroba zakaźna, która objawia się dokuczliwym świądem i zmianami skórnymi w postaci przeczosów, grudek i plam. Świąd nasila się w nocy, po kąpieli na skutek rozgrzania.


6

PAPIEROSY


7

Rak płuc – najczęstszy nowotwór złośliwy, na który umiera rocznie na całym świecie 1,3 mln osób. Jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów. Głównymi objawami choroby przy rozpoznaniu są: kaszel, duszność, ból w klatce piersiowej i krwioplucie. Rak nerki – nowotwór złośliwy wywodzący się najczęściej z komórek nabłonka cewek krętych bliższych. Objawy: guz wyczuwalny w okolicy lędźwiowej, ból zlokalizowany tamże, krwiomocz, obrzęki kończyn dolnych, niedokrwistość, hiperkalcemia. Rak trzustki – złośliwy nowotwór części zewnątrzwydzielniczej trzustki. Objawy: bardzo silny, tępy ból na nadbrzuszu i plecach, żółtaczka zaporowa, powiększenie wątroby, półpasiec rzekomy, złe samopoczucie, depresja, utrata masy ciała, utrata łaknienia, nudności, wymioty, biegunka, wodobrzusze. Rak przełyku – nowotwór złośliwy przełyku. Do jego objaw należą dysfagia, zmniejszenie masy ciała, odynofagia, duszność, kaszel, chrypka, czkawka. Rak krtani – najczęstszy nowotwór głowy i szyi oraz drugi po raku płuca nowotwór dróg oddechowych. Objawy: ból gardła, dysfagia, cuchnący oddech, chrypka, krwioplucie, duszność, guz na szyi, Rak pęcherza moczowego – choroba nowotworowa pęcherza moczowego, najczęściej wywodząca się z komórek nabłonka przejściowego błon śluzowych wyścielających światło narządu. Objawy: dysuria, ból przy mikcji, częste oddawanie moczu, ból w okolicy nadłonowej i lędźwiowej, miejscowa limfadenopatia. Niedokrwienie mięśnia sercowego – stan w którym komórki mięśnia sercowego nie są dostatecznie zaopatrzone w tlen. Jego objawami są: piekący, zaciskające ból za mostkiem. Ból ustępuje w spoczynku po podaniu nitrogliceryny, a nasila się w zdenerwowaniu, gdy idziemy po schodach pod wiatr, gdy pokonujemy wysiłek lub wychodzimy z ciepłego pomieszczenia do zimnego. Może skutkować śmiercią. Przewlekłe zapalenie oskrzeli – stan zapalny błony śluzowej oskrzeli, utrzymujący się przez większość dni w 3 miesiącach roku, w dwóch kolejnych latach. Objawy: kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny, występowanie świstów i furczeń, spadek wskaźnika TiffneauPinellego.


8

ALHOKOL


9

MÓZG I OŚRODKOWY UKŁAD NERWOWY

Alkohol sprawia, że czujemy się szczęśliwsi, łatwiej nawiązujemy kontakty z ludźmi, mamy mniejsze zahamowania podczas wyrażania swoich myśli. Ujmując rzecz naukowo, alkohol należy do depresantów, co nie oznacza jednak, że wpędza w depresję. Oznacza tylko, że spowalnia aktywność ośrodkowego układu nerwowego, tak że informacje wędrują dłużej wzdłuż włókien nerwowych. Stajemy się bardziej odprężeni i zbyt pewni swoich możliwości, przy czym zdolność reakcji jest obniżona, a mowa staje się bardziej poplątana. Dzieje się tak dlatego, że alkohol wypiera cząsteczki wody otaczające komórki nerwowe, to zaś z kolei wpływa na ruch naładowanych elektrycznie atomów odpowiedzialnych za przekazywanie informacji wzdłuż włókna nerwowego. Alkohol spowalnia również ruch cząsteczek - przekaźników chemicznych - przenoszących informację między komórkami.

UKŁAD SŁUCHOWY

Odpowiada za poczucie równowagi. Alkohol zmienia gęstość tkanki i płynów w uchu. Im większa ilość wypitego alkoholu, tym większe zmiany, aż do momentu, gdy zupełnie stracimy poczucie równowagi. W efekcie kołyszemy się i zataczamy, próbując zrekompensować uczucie, że znajdujemy się na wzburzonym morzu.

SKÓRA Tu odczuwamy skutki działania aldehydu octowego, który rozszerza naczynia krwionośne, powodując, że odczuwamy gorąco. Rozszerzenie naczyń wokół mózgu może zakończyć się nieprzyjemnym bólem głowy. Alkohol przyśpiesza tętno i podnosi ciśnienie krwi, co wzmaga odczuwanie ciepła. Wypicie kieliszka wódki w chłodny dzień daje taki właśnie efekt. Mitem jest jednak popularny pogląd, że ludzie umierający w śniegu od wyziębienia mogą być uratowani łykiem brandy. W rzeczywistości alkohol może tylko przyśpieszyć utratę ciepła z organizmu.


10

ŻOŁĄDEK

Mężczyźni trawią alkohol szybciej niż kobiety, gdyż mają w swych żołądkach więcej ADH, a to jest właśnie enzym przekształcający alkohol w aldehyd octowy. W efekcie mężczyzna z reguły lepiej toleruje alkohol niż kobieta, gdyż po wypiciu identycznych porcji do krwi mężczyzny trafia z żołądka mniej etanolu. Z kolei nerki kobiety i mężczyzny wydalają alkohol z tą samą szybkością, nie są więc przyczyną różnic w tolerancji alkoholowej między płciami.

WĄTROBA

Głównym organem usuwającym alkohol z organizmu jest wątroba, choć czyni to bardzo wolno. W istocie, znane są przypadki osób, które "wpadły" na teście alko matowym 24 godziny po ostatnim drinku. Alkohol pobudza również przemianę zawartego w wątrobie glikogenu w glukozę, tym samym pozbawiając organizm łatwo dostępnego źródła energii. Mimo więc, że alkohol jest bogaty energetycznie, nie zaspokaja apetytu, przeciwnie, raczej go pobudza.

NERKI

Jeśli wypijemy 250 ml wina, to w ciągu najbliższych 2 godzin stracimy co najmniej 500 ml wody wydalonej w postaci moczu. W normalnych warunkach nerki absorbują wodę. Czynią tak pod wpływem hormonu - wazopresyny - wydzielanego w przysadce mózgowej. Alkohol redukuje ilość wazopresyny, pozbawiając tym samym nerki informacji o konieczności absorpcji wody. Woda nie zatrzymywana przepływa do pęcherza, a następnie jest wydalana z organizmu. W efekcie następuje odwodnienie, o ile nie uzupełniamy ubytku wody.


11

POCIĄG SEKSUALNY Alkohol, zmniejszając nasze zahamowania, może spowodować, że czujemy się bardziej podnieceni i rozbudzeni seksualnie. Może również zwiększyć nasze możliwości w łóżku, zmniejszając wrażliwość układu nerwowego. Jednak zbyt wiele alkoholu działa tak odprężająco, że mięśnie tracą sprawność i mogą się pojawić kłopoty z erekcją.

UZALEŻNIENIA I ICH WPŁYW NA NARZĄDY CZŁOWIEKA  

asfkglmafskglaslgas