Page 1

SUPERMAMA

BEZPŁATNY MAGAZYN DLA KOBIET W CIĄŻY I MAM MALUSZKÓW 0-3

W W I E L K I M M I E Ś C I E NAJSKUTECZNIEJSZE

www.magazynsupermama.pl NR 4 EDYCJA ŚWIĄTECZNA 2013 ISSN 2300-6137

POZYCJE PODCZAS

PORODU jak przygotować

PIERWSZE WSPÓLNE ŚWIĘTA

Apteczka NOWORODKA czyli co się może przydać

PO PROSTU

POŁOŻNA ogólnopolska kampania społeczna dla kobiet

I

A

W

O K N

BA

EJ

W

NO

I

W

O P Ę

P

E NI

W KR


*Lista sklepów partnerskich na stronie www.carriwell.pl

Rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia i dużo radości w Nowym Roku życzy Carriwell


ciąża str. 6-19

poród str. 20-35

jestem mamą str. 36-71

SPIS treśCI 6 Przygotuj organizm do ciąży

»»str.12

Kalendarium przygotowań do ciąży

10 badania prenatalne

Diagnostyka prenatalna może uratować zdrowie, a nawet życie

12 jak pogodzić ciążę ze świętami? Przygotuj się na ten wyjątkowy czas

14 Nie obawiaj się salonu piękności Zabiegi kosmetyczne bezpieczne dla kobiet w ciąży

18 po prostu położna Ogólnopolska kampania społeczna dla kobiet

20 bankowanie krwi pępowinowej Wszystko co powinnaś wiedzieć

»»str.38

22 najskuteczniejsze pozycje podczas porodu Odpowiadamy na pytanie czytelniczki

26 czy można przyspieszyć poród? Naturalne metody przyspieszania porodu

30 narodziny w wodzie Położna wyjaśnia wszystkie wątpliwości

32 siła matek ma moc zmiany Nowa akcja Fundacji Rodzić po Ludzku

34 depresja poporodowa Czym różni się baby blues od depresji

36 pierwsze wspólne święta Przygotuj rodzinę na święta z maluszkiem

38 świąteczne przepisy Przepisy na potrawy świąteczne

42 apteczka noworodka Czyli wszystko, co się może przydać

44 pierwsza pomoc w stanach nagłych u dzieci Ogólnopolska Kampania Bezpieczny Maluch

46 w jakie ubranka ubierać noworodka? Pierwsza garderoba twojego dziecka

48 Problemy ze skórą niemowlęcia Jak sobie z nimi radzić

»»str.48

mama w podróży str. 72-75


mama na zakupach mama w pracy str. 76-87 str. 88-93

mama w mieście str. 94-99

52 zdrowe stópki dziecka

»»str.56

Pierwsze kroki – w butach czy na bosaka

56 Choinka Spełnionych Marzeń “SuperMama” spełnia marzenia dzieci

58 jak widzi maluszek Świat w czarno-białych kolorach

60 biało-czarna rewolucja Zabawki z kolekcji White&Black

62 jak słuchać muzyki z dzieckiem? O gust muzyczny dziecka dbaj od najmłodszych lat

66 przepuklina pępkowa u niemowląt Czym objawia się, jak ją leczyć

»»str.64

68 abc kąpieli noworodka Przygotuj się do kąpieli dziecka

70 jak pielęgnować pupę niemowlaka Jak zapobiegać i pielęgnować zaczerwienioną pupę.

72 jak fotografować dziecko Czyli jak podejść małego modela

76 78 82 84 86 88 90 96

kolorowo i bezpiecznie foteliki pod lupą noworodek zimą ciekawe pomysły na świąteczne prezenty Nowości rynkowe ach, śpij kochanie supermamy kupują taniej żłobek w Twoim miejscu pracy

Rozwiązanie dla aktywnej mamy

98 pomysł na pracę dla młodej mamy Czym możesz zająć się po porodzie

102 niezwykłe miejsca Miejsca przyjazne kobietom w ciąży i świeżo upieczonym rodzicom

104 akademia mamapyta.pl Cykl bezpłatnych spotkań dla kobiet w ciąży i młodych mam

»»str.88

modna mama str. 100-101


6

CIĄŻA

PRZYGOTUJ ORGANIZM DO CIĄŻY

WSZYSTKO CO

POWINNAŚ WIEDZIEĆ

Polub nas!

Zobacz więcej

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


CIĄŻA Planowanie ciąży i sam jej przebieg są niezwykle ważnym wydarzeniem w życiu każdej przyszłej mamy. W ciele kobiety zachodzi wiele zmian, które mają na celu przygotowanie maluszka do przyjścia na świat. Dlatego też planując poczęcie dziecka, powinnaś co najmniej kilka miesięcy przed tym wydarzeniem rozpocząć przygotowania organizmu do ciąży. Dzięki temu poznasz zawczasu czekające cię zmiany i sposób funkcjonowania organizmu. Wcześniejsze przygotowania pozwolą również zrozumieć samą ciążę, jej przebieg i poród. Zmiana stylu życia przed planowanym poczęciem dotyczy również przyszłego taty, gdyż jego nawyki mają wpływ na samo poczęcie i późniejszy rozwój maleństwa. Zmiany w życiu przyszłego taty Dla przyszłej mamy przygotowania do ciąży mają szczególne znaczenie, gdyż będą miały wpływ na cały proces dojrzewania maluszka. To właśnie w organizmie kobiety będzie zachodzić najwięcej znaczących i wyraźnych zmian. Jednak przyszły tata powinien również zadbać o zdrowy styl życia, który poprawi jego płodność i jakość nasienia. Powinien zrezygnować z używek (szczególnie groźnej nikotyny), zdrowo się odżywiać, a także zwiększyć swoją aktywność fizyczną. Dieta, sport i dobre samopoczucie mają wpływ na poczęcie zarówno w przypadku kobiety, jak i mężczyzny. Im zdrowsi rodzice, tym silniejsze maleństwo.

12–6 miesięcy przed poczęciem Ważne składniki diety Dieta przyszłej mamy już dużo wcześniej powinna być oparta na zbilansowanych i urozmaiconych składnikach. Na talerzu częściej, i w większej ilości, powinny pojawiać się nie tylko warzywa, owoce ale również produkty zbożowe. To źródło witamin, minerałów oraz błonnika i węglowodanów. W diecie przyszłej mamy ważne są również nienasycone kwasy tłuszczowe (tzw. dobre tłuszcze), które znajdują się głównie w orzechach i nasionach (len, słonecznik, sezam), a także w dobrej jakości rybach. W tych produktach znajdziemy również spore ilości kwasów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania omega-3 i omega-6.

7

Posiłki kobiety planującej poczęcie powinny być zróżnicowane, bogate w składniki odżywcze, ale również pożywne i sycące. Ograniczyć należy przede wszystkim wszystkie tłuste, smażone i ciężkostrawne dania, które zamiast dodawać energii, mogą tylko zmniejszyć zdolność Twojego organizmu do przyswajania wartościowych składników odżywczych. Przyszła mama nie powinna jednak radykalnie zmieniać swojej diety, ale starać się wzbogacać ją o składniki niezwykle ważne dla poprawy płodności oraz przyszłego rozwoju dziecka. Jak najdalej od używek Rezygnacja z używek dotyczy nie tylko Ciebie ale również twojego partnera. Oboje musicie ograniczyć picie kawy, gdyż kofeina w niej zawarta wpływa w dużej mierze na występowanie niedoborów witamin i pierwiastków, szczególnie magnezu. Zamiast niej w domu może zagościć na przykład kawa zbożowa lub bezkofeinowa. Podobnie jest w przypadku alkoholu, który działa negatywnie na płodność przyszłych rodziców. To również czas, by zrezygnować z papierosów. Palenie tytoniu jest szkodliwe dla rozwijającego się płodu, więc jeśli któreś z was sięga po tę używkę, warto skorzystać z konsultacji w poradni antynikotynowej. Postaw na aktywność Ciąża i poród są zawsze dużym obciążeniem dla organizmu każdej kobiety, dlatego jakiś czas przed planowanym poczęciem przyszła mama powinna skupić się na wzmocnieniu swoich mięśni. Szczególnie warto popracować nad wzmocnieniem pleców, brzucha i nóg. Zapisz się na fitness (wskazane są przede wszystkim zajęcia rozciągające), pływalnię oraz spaceruj częściej niz zwykle na świeżym powietrzu. Warto już teraz rozpocząć ćwiczenie mięśni Kegla, co w przyszłości ułatwi radzenie sobie podczas porodu. Pamiętaj jednak, żeby się nie przemęczać! Wysiłek nie powinien w żadnym razie sprawiać, że czujesz się wyczerpana. Zadbaj o prawidłowy sen. Sypiaj minimum siedem godzin w ciągu nocy, a jeśli masz stresującą pracę, naucz się relaksować. Zrób dla siebie coś, na co do tej pory nie miałaś czasu. Dobre samopoczucie przyszłej mamy również jest ważne przy planowaniu ciąży.

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


8

CIĄŻA

Wizyta u lekarza Minimum pół roku przed planowaną ciążą warto udać się do lekarza, by skonsultować z nim nasze plany. W gabinecie ginekologicznym uzyskasz wszelkie informacje dotyczące sposobów obserwacji swojego ciała przed poczęciem. Lekarz zleci również wykonanie badań, m.in. morfologii krwi, badania moczu czy cytologii. Konsultacja z położną pomoże w otrzymaniu informacji dotyczących przebiegu ciąży oraz w wyborze szkoły rodzenia. Warto udać się też do internisty, szczególnie jeśli cierpisz na przewlekłą chorobę. Lekarz poinformuje o wszelkich działaniach, które należy podjąć, a także oceni zasadność przyjmowania leków. Niektóre z nich nie mogą być stosowane przez kobiety w ciąży i konieczna okaże się ich zmiana. Na wcześniejszą wizytę w poradniach specjalistycznych przyszła mama koniecznie musi wybrać się w przypadku, gdy cierpi na cukrzycę, nadciśnienie, choroby układu nerwowego lub jeśli w rodzinie występują przypadki chorób genetycznych (dotyczy to również partnera). Ważne szczepienia Planując ciążę, przyszła mama powinna sprawdzić w przychodni internistycznej listę szczepień, które otrzymała. Szczególnie warto zwrócić uwagę na różyczkę i wirusowe zapalenie wątroby typu B. Wirus różyczki jest niebezpieczny dla płodu – może powodować wystąpienie wad rozwojowych. Wirus WZW również może zaszkodzić maleństwu, gdyż przenoszony jest przez krew. Jeśli nie miałaś tych szczepień, warto je wykonać właśnie teraz. Dodatkowo mogą zostać ci polecone szczepienia przeciw wirusowi HPV i ospie. Rozważ wykonanie również ich – ostrożności nigdy za wiele.

3 miesiące przed poczęciem To bardzo ważny czas, gdyż teraz powinnaś wzmóc swoje przygotowania. Jeśli przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne, to najwyższy czas, by przerwać ich stosowanie. Teraz również wykonaj odpowiednie badania w porozumieniu z lekarzem. Z pewnością będą one bardziej szczegółowe niż wcześniejsze. Dzięki nim zyskasz pewność, że twój organizm jest

odpowiednio przygotowany na przyjęcie maluszka. Jeśli wystąpią niedobory składników mineralnych, lekarz z pewnością zaleci ci ich suplementację. Pamiętaj też, żeby odwiedzić dentystę i wyleczyć zęby. Zapalenie i zmiany bakteryjne jamy ustnej wpływają niekorzystnie na płodność.

Miesiąc przed poczęciem Na krótko przed planowanym poczęciem zwróć uwagę na poprawę swojej odporności i uważaj na warunki atmosferyczne. Nie spędzaj dużo czasu na silnym słońcu ani w zbyt niskiej temperaturze. Obserwuj swoje ciało, badaj temperaturę pochwy oraz obserwuj śluz, by wyznaczyć swoje dni płodne. Owulacja najczęściej występuje w połowie cyklu (w przypadku regularnych, miesięcznych cykli), więc z pewnością zauważysz jej objawy. Niektóre kobiety w tym czasie czują lekkie, bądź bardziej wyraźne, bóle jajników. Dni płodne poznasz po rozciągliwej i przezroczystej wydzielinie oraz podwyższonej temperaturze pochwy. W czasie owulacji jest ona wyższa nawet o 1–1,5 stopnia Celsjusza niż zwykle. W aptekach dostępne są już rownież domowe teksty owulacyjne. W dni płodne możesz zwiększyć aktywność seksualną, ale pamiętaj – nic na siłę. Stosunek, nawet podczas owulacji, nie zagwarantuje zajścia w ciążę. Bądź cierpliwa, czerp radość z bliskiego kontaktu, a twoje marzenie o potomku wkrótce się spełni.

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


10

CIĄŻA

BADANIA PRENATALNE

ZADBAJ O SIEBIE I DZIECKO OD POCZĄTKU Nieinwazyjne badania prenatalne pozwalają zdiagnozować wady płodu, a tym samym uratować jego zdrowie, a nawet życie.

Spodziewając się dziecka, rodzice często zastanawiają się nad jego zdrowiem. Czynniki takie jak wiek matki, stwierdzenie w poprzedniej ciąży wad chromosomowych płodu, zagrożenie chorobami uwarunkowanymi genetycznie czy też nieprawidłowości widoczne podczas USG są wskazaniem do wykonania badań prenatalnych. Przyszła mama powinna mieć pewność, że dziecko, które nosi w swoim łonie, jest zdrowe i prawidłowo się rozwija. Dzięki badaniom prenatalnym jest to możliwe. Badaniami prenatalnymi nazywamy wszystkie badania, mające ocenić stan zdrowia dziecka, gdy jest ono jeszcze w brzuchu mamy (czyli są robione przed urodzeniem). Choć badania prenatalne stają się coraz bardziej popularne, wiele osób niesłusznie kojarzy je wyłącznie z inwazyjnymi procedurami grożącymi poronieniem. A przecież popularne USG to także badanie prenatalne, tyle że z grupy badań nieinwazyjnych. Diagnostyka prenatalna to badania płodu przeprowadzone w okresie rozwoju wewnątrzmacicznego. Istnieją dwie grupy badań: inwazyjne i nieinwazyjne. Do nieinwazyjnych metod diagnostyki prenatalnej zaliczamy: ultrasonografię (USG), badania biochemiczne oparte na oznaczaniu specyficznych substancji pochodzenia płodowego obecnych w surowicy krwi matki, badanie komórek płodowych, wolnego DNA obecnego w krążeniu matczynym.

Inwazyjne metody badań prenatalnych to: amniopunkcja, czyli pobranie płynu owodniowego, biopsja kosmówki – pobranie kosmówki zarodka i kordocenteza, czyli pobranie krwi z żyły pępkowej płodu. Ultrasonograficzne badanie przesiewowe powinno być wykonane u wszystkich ciężarnych. Badania prenatalne mają na celu rozpoznanie wad i cięższych chorób płodu we wczesnym okresie ciąży. Mogą one dostarczyć rodzicom informacji o chorobie genetycznej, wadzie wrodzonej dziecka i skutkach, jakie one niosą. Dają również możliwość odpowiednich metod leczenia i rehabilitacji. Do nieinwazyjnych badań prenatalnych należy również zaliczyć tzw. testy biochemiczne pierwszego i początku drugiego trymestru ciąży (test podwójny i test potrójny). Polegają one na oznaczeniu poziomu hormonów we krwi matki. Jeżeli płód jest obarczony abberacją chromosomową, poziomy hormonów są inne niż w przypadku płodu prawidłowego. Nową, rewolucyjną metodą badań prenatalnych są testy NIFTY. Testy te pozwalają na wykrywanie ryzyka m.in. zespołu Downa, zespołu Pataua, zespołu Edwardsa. dr n. med. Piotr Dawid, ginekolog-położnik, specjalista ds. badań prenatalnych Klinika GYNCENTRUM, Katowice www.gyncentrum.pl

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


CIĄŻA I TRYMESTR

II TRYMESTR

11

III TRYMESTR

Kiedy?

Kiedy?

Kiedy?

Pomiędzy 11. tygodniem a 13. tygodniem i 6. dniem ciąży

Między 18. a 23. tygodniem ciąży

Między 28. a 32. tygodniem ciąży

Jakie badania?

Jakie badania?

Jakie badania?

• USG 3D – potwierdzenie wieku ciążowego, diagnostyka wad płodu, stwierdzenie, czy płód jest żywy, określenie kosmówkowości – czynnika determinującego ciążę mnogą.

• USG 3D lub 4D – określenie położenia łożyska, ocena każdej części ciała płodu oraz ilości wód płodowych i wielkości płodu. U kobiet zagrożonych przedwczesnym porodem można także zmierzyć długość szyjki macicy poprzez badanie przezpochwowe. W czasie badania można już zobaczyć rysy twarzy dziecka.

• USG 3D lub 4D – pomiar wielkości płodu i szacunkowe określenie jego masy, badanie ruchów, ocena łożyska, pomiar ilości wód płodowych, ocena przepływu krwi do łożyska i płodu.

Badanie można nagrać na płytę DVD. • test PAPP-A oraz wolna gonadotropina kosmówkowa ßhCG (test podwójny). Te testy biochemiczne umożliwiają określenie ryzyka występowania zespołów genetycznych – Downa (trisomia 21), Pataua (trisomia 13), Edwardsa (trisomia 18). • ewentualna amniopunkcja – inwazyjna metoda diagnostyczna, o jej wykonaniu decyduje pacjentka po informacji o wynikach badań od lekarza wykonującego diagnostykę prenatalną.

Badanie można nagrać na płytę DVD. • Echokardiografia płodu – umożliwia dokładną ocenę rozwijającego się układu krążenia. • Test Potrójny – wykonywany jest u ciężarnych, które wcześniej nie robiły badań przesiewowych lub jako uzupełnienie badań z I trymestru.

Badanie można nagrać na płytę DVD. Do bezpłatnych (opłacanych przez NFZ) badań prenatalnych uprawnione są kobiety spełniające jedno z kryteriów: • wiek powyżej 35 lat, • wystąpienie w poprzedniej ciąży aberracji chromosomowej płodu lub dziecka, • strukturalne aberracje chromosomowe u ciężarnej lub u ojca dziecka, • ryzyko urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną genetycznie, • nieprawidłowy wynik badań USG lub biochemicznych.

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


12

CIĄŻA

JAK POGODZIĆ CIĄŻĘ

ZE ŚWIĘTAMI? Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, który spędzamy w gronie najbliższych. Jednak zanim zaczniemy cieszyć się tą niezwykłą atmosferą, czeka nas sporo pracy i stresu związanego z przedświątecznymi przygotowaniami. Jak pomóc przyszłej mamie przetrwać tę świąteczną gorączkę?

Kobiety w ciąży najczęściej świetnie sobie radzą z bożonarodzeniowym zamieszaniem – przygotowują listę gości, planują prezenty dla bliskich oraz świąteczne menu. Jednak każda przyszła mama musi pamiętać, że tym razem nie jest w stanie dopilnować wszystkiego. W trosce o siebie, i nienarodzone dziecko, powinna zrezygnować z zadań, które mogłyby zagrozić zdrowiu obojga. Nie znaczy to, że kobieta w ciąży nie może cieszyć się magią świąt Bożego Narodzenia. Wręcz przeciwnie! Przyszła mama szuka asystenta Ponieważ przygotowania do świąt Bożego Narodzenia to wiele zadań i zmartwień, przyszła mama powinna niczym Święty Mikołaj zatrudnić do cięższych prac swoich pomocników. Będąc w tym szczególnym stanie, trzeba przede wszystkim unikać przepracowania i nadmiernych emocji. Zorganizowanie rodzinnej wigilii warto w takiej sytuacji przekazać na przykład mamie lub siostrze. Cięższe prace takie jak: trzepanie dywanów, mycie okien czy odkurzanie każdego kąta w domu to zadania, które z powodzeniem może przejąć twój partner. Mogą one zostać równie dobrze pominięte – nikt nie zwróci uwagi na takie szczegóły. Żeby przyszła mama nie czuła się całkowicie odsunięta od świątecznych przygotowań, może zaproponować pomoc w kuchni przy przygotowywaniu świątecznych potraw lub nakrycie świątecznego stołu.

Poczuj świątecznego ducha Mimo iż przyszła mama nie powinna angażować się w świąteczne przygotowania w takim stopniu jak przed ciążą, nie oznacza to jednak braku radości z nadchodzącej Gwiazdki. Rezygnacja z przedświątecznych zakupów w zatłoczonych sklepach czy odkurzania każdego kąta w domu nie przeszkadzają w zadbaniu o odpowiednią oprawę. Własnoręczne wykonanie ozdoby, ubieranie świątecznego drzewka, wysyłanie świątecznych kartek do rodziny i przyjaciół czy dekorowanie okien sztucznym śniegiem to zadania, które pozwolą przyszłej mamie poczuć świąteczny klimat i przygotować dom na przyjęcie gości. Poddaj się świątecznemu lenistwu W oczekiwaniu na przyjście na świat maluszka warto wykorzystać chwile, gdy można cieszyć się czasem wyłącznie dla siebie i bezkarnie leniuchować z kubkiem gorącego kakao. W końcu już wkrótce wasza rodzina powiększy się, a następne święta Bożego Narodzenia będą znacznie bardziej pracowite niż dotychczasowe. Dlatego przyszła mama powinna w tym roku szczególnie unikać stresu i odprężyć się, słuchając swoich ulubionych kolęd. Świąteczny czas to doskonała okazja, by wybrać się na spacer, obserwować pierwszy śnieg za oknem i dać się ponieść atmosferze radosnych świąt.

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


CIĄŻA

13

Stres i zamartwianie się to negatywne emocje, które mogą tylko zaszkodzić. Każdy zrozumie, że przyszła mama potrzebuje odpoczynku z troski o siebie i maluszka. Prześwietl świąteczne menu Wigilijna kolacja z rodziną i delektowanie się tradycyjnymi świątecznymi potrawami to jedna z najprzyjemniejszych chwil tego magicznego wieczoru. Tym bardziej jeśli smakowite zapachy dochodzące z kuchni powodują mimowolne zwiększenie apetytu. Jednak przyszła mama powinna świadomie i z rozwagą sięgać po przygotowane przysmaki. Mimo kuszących wigilijnych i świątecznych dań, należy pamiętać, by zachować umiar. Nie tylko w przypadku ilości jedzenia, ale również właściwości składników i samych potraw. Kobieta w ciąży powinna zrezygnować z ciężkostrawnych dań – smażonych i tłustych. Również grzyby, jedzone w zbyt dużej ilości, mogą zaszkodzić przyszłej mamie. Przy wigilijnym stole ważne jest również bezpieczeństwo. Karp to tradycyjna potrawa na naszych stołach, ale może ona przysporzyć nam sporo problemów. Żeby uniknąć zadławienia, z większą niż zwykle dokładnością musisz przeżuwać każdy kęs, starać się jeść powoli oraz uważać na ości!

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


14

CIĄŻA

NIE OBAWIAJ SIĘ SALONU PIĘKNOŚCI Przyszłe mamy często mają wiele wątpliwości i obaw związanych z wizytą i korzystaniem z profesjonalnych usług w salonach piękności. Niepotrzebnie! Przyszła mama w zdrowej, przebiegającej bez zakłóceń ciąży może korzystać z dobrodziejstw salonów piękności. Które zabiegi w gabinecie kosmetycznym są bezpieczne, a z czym należy zaczekać do rozwiązania?

Niemal każda kobieta, w szczególności spodziewająca się swojego pierwszego dziecka, do listy czynności niedozwolonych automatycznie i podświadomie dopisuje wszelkie usługi kosmetyczno-upiększające, myśląc, iż mogą w negatywny sposób wpłynąć na przebieg ciąży i rozwój dziecka w życiu płodowym. Mimo że ten stan wymaga szczególnej troski, nie powinien być traktowany jako przeszkoda w korzystaniu z tego, co mogą zaoferować profesjonalna kosmetyczka lub fryzjer. Ciało i cera mamy także mogą świecić naturalnym blaskiem. Ponadto dobrze zaplanowana usługa kosmetyczna wpłynie na lepsze samopoczucie i samoocenę przyszłej mamy. Przyjęło się, iż pierwszy trymestr ciąży to okres, w którym przyszła mama musi zrezygnować z wielu dotychczasowych zajęć i przyzwyczajeń, aby nie zaszkodzić rozwijającemu się zarodkowi. Jednak jeżeli na dalszym etapie ciąży lekarz nie ma uwag ani zastrzeżeń co do prawidłowości jej przebiegu – drogie mamy – dopieszczajcie się i rozkwitajcie. Przedstawiam wybrane usługi i zabiegi, z których sama, będąc dwukrotnie w ciąży, korzystałam. Wiem, że pozytywnie wpłynęło to nie tylko na kondycję mojej cery, ale również na lepsze samopoczucie.

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


Oxybrazja, zwana inaczej mikrodermabrazją tlenowo-wodną, wyzwala efekt naturalnej odbudowy i regeneracji skóry. Zabieg polega na złuszczaniu martwych komórek naskórka za pomocą tlenu i aplikowanego pod ciśnieniem strumienia soli fizjologicznej. Peeling wodno-tlenowy nie wywołuje podrażnienia i zaczerwienienia skóry. Łagodzi podrażnienia i przynosi ukojenie skórze nadwrażliwej. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala dokładnie oczyścić skórę, nadając jej blask i gładkość. Stymuluje dotlenienie i cyrkulację krwi, polepszając tym samym odżywienie komórek skóry. Po zabiegu skóra jest promienna i nawilżona. Oxybrazja skutecznie usuwa zanieczyszczenia, zaskórniki. Wspomaga leczenie zmian trądzikowych – bakterie beztlenowe, wywołujące trądzik, pod ciśnieniem tlenu szybko ulegają zniszczeniu. Średni koszt pełnego zabiegu waha się w granicach od 60 do 120 zł. Mikrodermabrazja diamentowa – zabieg ten polega na łagodnym, mechanicznym ścieraniu martwego naskórka dobraną do rodzaju skóry głowicą diamentową. Dzięki tej mikrodermabrazji skóra będzie świeża i promienna. Efekt takiego peelingu jest nieco intensywniejszy niż przy oxybrazji tlenowo-wodnej czy kawitacji, a skóra bezpośrednio po zabiegu jest lepiej nawilżona i dotleniona oraz lepiej wchłania kosmetyki pielęgnacyjne. Średni koszt pełnego zabiegu waha się w granicach od 60 do 120 zł.

REKLAMA

Peeling kawitacyjny to nieinwazyjne, delikatne oczyszczanie skóry twarzy, szyi i dekoltu specjalnym urządzeniem. Wibracja ultradźwiękowa o wysokiej częstotliwości zapewnia nie tylko odpowiednie oczyszczenie skóry twarzy, ale również pobudza naskórek do pracy. Zapewnia dostarczenie skórze odpowiedniej ilości tlenu, sprawiając, że staje się ona wypoczęta i pełna blasku. Kawitacja jest przyjazna dla każdego typu cery, od tłustej po suchą i delikatną. Pamiętajmy, że działamy tutaj bardzo powierzchownie, a ten rodzaj ultradźwięków stosowany na twarz, szyję czy dekolt nie wywołuje negatywnych skutków ubocznych związanych z rozwojem dziecka. Średni koszt pełnego zabiegu waha się w granicach od 60 do 120 zł.


16

CIĄŻA

Henna i regulacja łuku brwiowego, czyli farbowanie rzęs i brwi oraz depilacja niechcianych włosków i opracowanie kształtu brwi. Dzięki nadaniu wyraźniejszego konturu oprawie oczu twarz stanie się bardziej wyrazista. Koszt pełnej usługi to wydatek ok. 20 zł. Relaksacyjny masaż twarzy, dekoltu i szyi to idealny wybór zwłaszcza teraz, gdy jesteś w ciąży. Zabieg cię odstresuje, uspokoi, a dodatkowo poprawi ukrwienie i nada skórze ładny koloryt. Koszt pełnej usługi to wydatek ok. 35 zł. Pedicure & manicure – dłonie, w szczególności zadbane, są wizytówką każdej kobiety. Tymczasem pielęgnacja stóp, z uwagi na fakt ich większego obciążenia podczas ciąży, powinna być priorytetem w tym okresie. Rosnący brzuszek już po kilku miesiącach utrudnia przyjmowanie pewnych naturalnych pozycji, w związku z czym warto oddać nasze stopy w dłonie profesjonalisty. Ten dokładnie usunie wszelkie zrogowacenia za pomocą fre zarki i peelingu. Nieoceniony jest również delikatny masaż stóp i obszaru łydek. Dokładnie opracowana płytka paznokcia, podkreślona kolorem, sprawi, że z chęcią wyeksponujesz piękne i zadbane stopy. Robiąc pedicure i manicure, postaraj się wybrać salon kosmetyczny, który jest godny zaufania, a przybory kosmetyczne są dokładnie dezynfekowane. Średni koszt pełnego zabiegu waha się w granicach od 50 do 80 zł za pedicure oraz od 30 do 60 zł za manicure. Farbowanie lub trwała ondulacja – niemal każda kobieta zna mity na ten temat i zadaje sobie pytanie: czy farbowanie włosów nie jest szkodliwe dla nienarodzonego maluszka? Spieszę uspokoić kobiety w ciąży. Farba czy płyn do trwałej ondulacji ma jedynie bezpośredni kontakt z włosem, który jest martwy, a nie z jego cebulką. Ponadto w profesjonalnych salonach fryzjerskich oprócz klasycznych farb, które w składzie mają amoniak, dostępne są również takie, które w składzie amoniaku nie posiadają. Tradycyjne farby koloryzujące są wypierane przez te produkowane na bazie bezpiecznych dla zdrowia i skóry komponentów, również naturalnego pochodzenia, oraz niedrażniące uwrażliwionego

zmysłu powonienia – w ciąży szczególne doskwierającego. Dobry fryzjer na pewno doradzi ci odpowiedni profesjonalny produkt. Koszt pełnej usługi to wydatek od ok. 80 zł. Przedłużanie rzęs metodą 1:1 to wisienka na torcie w przedstawionym wachlarzu usług upiększająco-pielęgnacyjnych, jakie bezpiecznie można wykonać w salonach piękności. Usługa ta cieszy się nieustającym powodzeniem w każdej grupie kobiet, ostatnio również wśród przyszłych mam, gdyż daje natychmiastowy efekt wpływający na wyrazistość i piękne proporcje oprawy oka. Zabieg polegający na doklejeniu do każdej rzęsy naturalnej rzęsy jedwabno-syntetycznej może całkowicie zmienić i wymodelować kształt oka. Stylistka jest w stanie subtelnie ukryć niedoskonałości związane z proporcjonalnością oczu i ich układem czy w sprytny sposób optycznie rozwiązać problem z opadającą powieką. Średnia cena za założenie rzęs waha się od 120 do 220 zł. Wśród usług i zabiegów gabinetów kosmetycznych, do których gorąco zachęcam, są również i takie, z wykonywaniem których zdecydowanie zalecam poczekać do rozwiązania. Wśród nich znajdują się m.in.: makijaż permanentny i tatuaż, solarium czy sauna, zabiegi laserowe, złuszczanie peelingami chemicznymi, czyli wykorzystujące wysokie stężenia kwasów, np. AHA/BHA, lub zabiegi na bazie retinolu oraz zabiegi z zakresu szeroko pojętej kosmetologii estetycznej. Salony piękności, zarówno stacjonarne, jak i te mobilne, coraz częściej otwierają się na nowe potrzeby klientek, a tworząc swoją ofertę, nie zapominają o produktach czy usługach przeznaczonych szczególnie dla kobiet w ciąży. Ciąża to okres wyjątkowy, w którym kobieta powinna dostarczać sobie możliwie wiele przyjemności, oraz podkreślać swoje piękno, ponieważ szczęśliwa i zadowolona (z siebie) mama to szczęśliwe dziecko. Alina Haberstock kosmetyczka, szkoleniowiec www.chicchick.manifo.com www.alina_haberstock.manifo.com

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


18

CIĄŻA

OGÓLNOPOLSKA KAMPANIA SPOŁECZNA DLA KOBIET

PO PROSTU POŁOŻNA Fundacja Siostra Ania prowadzi swoją pierwszą ogólnopolską kampanię społeczną „Po Prostu Położna”. Sytuacja demograficzna w kraju sprawia, że przesłanie kampanii ma ogromne znaczenie dla milionów Polek. Bez tego typu działań kobietom, szczególnie ciężarnym, może być jeszcze trudniej poradzić sobie w zawiłościach prawnych czy zawodowych. Duże znaczenie kampania ma dla kobiet młodych, planujących macierzyństwo i mających problemy z odnalezieniem się w nowej sytuacji. Wierzymy, że dzięki nam wzrośnie ich świadomość, staną się bardziej pewne siebie i poznają prawa, jakie im przysługują. Głównym celem kampanii „Po Prostu Położna” jest uświadomienie kobiet w ciąży, że od 21. tygodnia ciąży raz w tygodniu, a od 32. tygodnia ciąży – dwa razy mogą korzystać z bezpłatnych spotkań z położną, podczas których zapewni im ona wsparcie, przygotuje do porodu, pomoże w opracowaniu planu opieki okołoporodowej i rozwieje wątpliwości związane z porodem. Oczywiście jeśli położna zauważy jakiekolwiek niepokojące objawy, odeśle kobietę do lekarza ginekologa. Celem pobocznym kampanii jest zapoznanie kobiet z umiejętnościami, kompetencjami i prawami, jakie ma położna, i faktem, że jest równorzędną lekarzowi służbą medyczną. Twarzą kampanii zgodziła się zostać Agnieszka Maciąg – modelka, dziennikarka, prezenterka, piosenkarka, pisarka oraz wielbicielka zdrowej kuchni i świadomego życia, spełniona mama i żona. W wieku 43 lat urodziła ona córkę w domu, między innymi dzięki temu, iż odpowiednio wcześnie zaczęła się do tego przygotowywać.

Ekspertem kampanii jest Ewa Janiuk – położna z ponad 26-letnim stażem, aktywnie zaangażowana w działalność w środowisku położniczym, współautorka książek o tematyce okołociążowej i okołoporodowej, organizatorka i prelegentka wielu konferencji krajowych. Źródłem idei kampanii jest przede wszystkim Fundacja Siostra Ania i jej założycielka oraz prezes Magdalena Wołąsewicz, pomysłodawczyni i twórczyni portalu www.siostraania.pl, finalistka konkursu Kobiety Biznesu 2012 organizowanego przez serwis bankier.pl, Ambasadorka Przedsiębiorczości Kobiet 2013. Kampania wiąże się z organizacją warsztatów dla ciężarnych i planujących ciążę kobiet. To właśnie podczas tych warsztatów przekazywać będziemy naszą wiedzę na temat praw i obowiązków ciężarnych, możliwości, jakie daje opieka położnej nad kobietą. Będziemy także przygotowywać kobiety do roli, jaką już wkrótce przyjdzie im pełnić. Pierwsze warsztaty odbyły się 23 listopada w Opolu. Kolejne zaplanowane są na 7 grudnia w Warszawie, 14 grudnia we Wrocławiu i 18 stycznia 2014 r. w Bydgoszczy. Następnie spotkamy się z paniami w: Krakowie, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Gdańsku i ponownie w Warszawie, w ramach podsumowania kampanii. Na stronie kampanii www.poprostupolozna.pl można poznać szczegóły organizowanych spotkań oraz zapisać się na nie.

SUPERMAMA W WIELKIM MIEŚCIE

objęła kampanię patronatem medialnym

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


20

PORÓD

BANKOWANIE KRWI PĘPOWINOWEJ

WSZYSTKO CO

POWINNAŚ WIEDZIEĆ Krew pępowinowa krążąca pomiędzy matką i dzieckiem w trakcie ciąży umożliwia jego prawidłowy rozwój. Po narodzinach dziecka, gdy pępowina przestaje tętnić, następuje jej odcięcie. Jest to jedyny moment, kiedy krew z pępowiny może zostać pobrana i zabezpieczona. W specjalistycznym laboratorium zostają z niej pozyskane komórki macierzyste. Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mają ogromny potencjał leczniczy i już dziś stosowane są w leczeniu wielu ciężkich schorzeń. W przyszłości będą mogły zapewnić jeszcze szerszy dostęp do nowoczesnych form terapii bądź stanowić gotowy do transplantacji materiał przeszczepowy. Komórki macierzyste z krwi pępowinowej są bardziej pierwotne i mniej ukierunkowane niż komórki macierzyste pozyskane z dorosłego organizmu. Dzięki nieograniczonej możliwości namnażania się po przeszczepieniu skuteczność terapii z wykorzystaniem komórek z krwi pępowinowej jest znacznie większa. Charakteryzują je unikatowe cechy, dzięki którym rewolucjonizują współczesną medycynę: mają zdolność do samoodnawiania, czyli nieskończonej liczby podziałów, mogą różnicować się w wyspecjalizowane typy komórek potomnych. Najprostszym, a zarazem najmniej inwazyjnym sposobem pozyskania komórek macierzystych jest krew pępowinowa, zaś zawarte w niej komórki macierzyste, dzięki kilku szczególnym cechom, posiadają znaczną przewagę nad komórkami pochodzącymi z innych źródeł.

Gdzie i jak zdobędziesz informacje? • W celu zdobycia wiedzy potrzebnej do podjęcia decyzji skontaktuj się z przedstawicielem banku krwi pępowinowej • Wszelkie pytania możesz też zadać mailowo lub telefonicznie Pamiętaj, że spotkania z przedstawicielami banku do niczego nie zobowiązują, a ich wiedza ma jedynie pomóc ci zgromadzić informacje potrzebne do podjęcia decyzji. Nie wahaj się pytać o wszystko, co budzi twoje wątpliwości, dokonaj w pełni świadomego wyboru. Jak wygląda zawarcie umowy z bankiem krwi? • Umowę możesz zawrzeć podczas wizyty w biurze banku, podczas spotkania z przedstawicielem regionalnym lub za pośrednictwem poczty • Po zawarciu umowy bank krwi przeprowadza wstępną kwalifikację do pobrania krwi pępowinowej na podstawie wywiadu medycznego • Przed porodem otrzymasz zestaw do pobrania krwi pępowinowej dziecka, który w dniu porodu musisz zabrać ze sobą do szpitala Przy zawieraniu umowy z bankiem krwi pamiętaj, aby sprawdzić: czy bank posiada aktualną akredytację Ministerstwa Zdrowia, czy jest NZOZ-em, kto jest gwarantem banku w razie upadłości czy pomaga bezpłatnie przy organizacji przeszczepu i badań z nim związanych.

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


• Pobranie krwi wykonuje wykwalifikowany personel szpitala • W dniu porodu - po odcięciu pępowiny położna obecna na sali porodowej pobiera krew z pępowiny • Krew zostaje zabezpieczona do czasu przyjazdu kuriera medycznego • O fakcie pobrania krwi musisz poinformować bank pod całodobowym numerem zgłoszeniowym

Badania wykazują, że krew pępowinowa powinna zostać zamrożona do 48 godz. od momentu pobrania. Niektóre banki ograniczyły ten czas do 24, a czasami nawet do 12 godz. Dzięki temu uzyskujemy większą żywotność komórek macierzystych, co wpływa na ich późniejszą efektywność terapeutyczną.

Jak transportowana i magazynowana jest krew pępowinowa? • Kurier medyczny transportuje pobraną krew do certyfikowanego laboratorium • Na przywiezioną krew czekają laboranci gotowi do preparowania otrzymanego materiału • Po przeprowadzeniu preparatyki następuje zamrożenie koncentratu komórek macierzystych wraz ze środkiem krioochronnym w ciekłym azocie • Krew pępowinowa jest bezpiecznie przechowywana pod kontrolą systemu komputerowego oraz profesjonalnej obsługi technicznej Najstarszy preparat, który po rozmrożeniu wykorzystano z sukcesem do przeszczepu, miał 24 lata. Z punktu widzenia biologicznego oraz medycznego komórki macierzyste przechowywane w akredytowanym banku komórek macierzystych w kontrolowanym środowisku powinny mieć takie same właściwości po 5, 10 i 100 latach.

REKLAMA

Jak przebiega pobranie krwi?


22

PORÓD

NAJSKUTECZNIEJSZE POZYCJE

PODCZAS PORODU W mailu, jaki otrzymałam od pani Agnieszki, padło pytanie o skuteczne pozycje podczas porodu. Agnieszka pyta, które pozycje byłyby najlepsze dla niej, a które dla dziecka? Czy przyjęcie odpowiedniej pozycji podczas porodu może złagodzić ból lub przyspieszyć poród oraz czy rzeczywiście ma wpływ na prawidłowe wstawianie się dziecka w kanał rodny? Dlaczego wiele kobiet nadal rodzi na wznak? Agnieszka jest po raz pierwszy w ciąży i z lekką obawą oczekuje na pierwsze objawy porodu, martwi się, czy to cudowne wydarzenie w jej życiu nie będzie jednocześnie traumatycznym wspomnieniem?

Najczęściej wybierana pozycja podczas porodu – na plecach – sama w sobie nie jest pozycją fizjologiczną. Pytanie: dlaczego jest stosowana? Wielokrotnie słyszałam, że położne i lekarze preferują ją dla własnej wygody. W pewnym sensie jest w tym dużo prawdy, ponieważ w takiej pozycji położna ma lepsze dojście do pola porodowego. W przypadkach, kiedy w czasie porodu występują pewne powikłania (porody wcześniacze, krwawienia, zagrożenie rzucawką, podejrzenie możliwości wypadnięcia pępowiny lub inne), jest to po prostu pozycja konieczna dla prowadzenia ścisłego monitoringu. Wtedy zastosowanie tej pozycji w czasie porodu jest uzasadnione z punktu bezpieczeństwa matki i dziecka.

Pozycja podczas porodu spełnia bardzo ważne role: 1. Jest czynnikiem stymulującym postęp porodu lub go blokującym – w zależności od przybranej pozycji rodzimy bardziej lub mniej zgodnie z prawem fizjologii, anatomiczną budową kanału rodnego i prawem grawitacji (najprościej tłumacząc: miednica wygląda niczym zwężający się lejek, który tworzy na końcu lekko wygięte ku górze kolano).

Drugi powód jej stosowania to zbyt mała znajomość technik odbierania porodu w pozycjach wertykalnych, mała liczba doświadczonych położnych, które potrafią odebrać taki poród i uczyć tego młodszych, a czasem – nie ukrywajmy – jest to zwykłe wygodnictwo.

2. Dobra pozycja podczas porodu sprzyja lepszej czynności skurczowej i szybszemu rozwieraniu się szyjki macicy. 3. Ułatwia dziecku dopasowanie się do budowy kanału rodnego i zsuwanie się w dół oraz urodzenie. 4. Prawidłowa pozycja nie zaburza przepływu krwi w naczyniach matki, nie dochodzi do ucisku na żyłę główną, a tym samym dziecko nie jest narażone na ewentualne niedotlenienie z tej przyczyny.

Doświadczeni położnicy twierdzą, że najlepszą pozycją podczas porodu jest taka, podczas której czynnikiem wspomagającym postęp porodu jest grawitacja. W takich pozycjach skurcze stają się intensywniejsze, poprawia się krążenie u dziecka i matki, skraca się czas trwania porodu. Zastanawiając się nad pozycją podczas porodu, należy pamiętać o tym, że najlepszą wskazówką jest ta dostarczona przez twój własny instynkt. Wskazówkę tę otrzymasz od organizmu w odpowiedniej chwili. Powinnaś jedynie zapoznać się z możliwościami, bowiem każda pozycja warta jest wypróbowania oraz kontynuowania, jeśli zmniejszy bóle, poprawi twój komfort i doda ci siły.

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


PORÓD

23

Pozycja na czworaka

Pozycja klęcząca

Taka pozycja ciała wzmacnia osłabione krocze, a miednica przybiera korzystne ustawienie. Jeśli w tej pozycji czujesz się zbyt zmęczona, możesz położyć się na boku, wkładając poduszkę lub wałek między kolana.

Postawa bliska pionowej, zatem grawitacja nieustannie wspomaga ciężarną. Jest ona szczególnie zalecana, jeśli przyszła mama skarży się na bóle pleców. Klęcząca kobieta może także wysunąć jedną nogę w bok, bardziej do tyłu lub oprzeć głowę i ręce o łóżko bądź piłkę. Ulgę przyniesie kołysanie biodrami w lewo i prawo lub w przód i tył. W tej pozycji możesz się wspierać, opierając się na krześle z poduszkami, na piłce i kołysząc, lub kiedy jesteś zmęczona – odpoczywając na podłożonych poduszkach.

PLUSY • Pomaga przesunąć dziecko w razie potrzeby, wykorzystuje siłę grawitacji. • Możesz używać piłki lub innej podpory w I okresie porodu. • Skurcze są często mniej bolesne i bardziej wydajne.

PLUSY • Dobra pozycja dla pleców. • Pomaga w rotacji dziecka.

• Dziecko jest dobrze ułożone w miednicy. • Łagodzi bóle pleców – możesz wykonywać tzw. bujanie miednicą.

• Dobra pozycja, aby uniknąć rozrywania lub nacięcia krocza. • Dobra pozycja do porodu dużego dziecka.

• Jest łatwiejsza dla partnera, aby pomógł ci poprzez masaż złagodzić ból pleców.

• Pomocna w przypadku, gdy tony serca płodu są niskie.

• Poród jest bardziej spokojny niż w pozycji stojącej.

WADY

WADY

• Utrudniony kontakt wzrokowy między tobą a położną.

Pozycja trudna w odbiorze dla położnej lub lekarza, jeśli wcześniej nie prowadzili porodów w tej pozycji. Wymaga pochylenia się prowadzącego poród, jeśli kobieta rodzi na materacu. Aby ułatwić sobie całe zadanie w ostatnim okresie, możesz przejść na łóżko i przyjąć tę pozycję na okres przyjścia dzidziusia na świat.

• Czujesz, ale nie jesteś w stanie zobaczyć, co się dzieje.

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


24

PORÓD

Pozycja siedząca: na krzesełku porodowym, na worku sako, wysoko podparta w łóżku Ta pozycja da chwilę wytchnienia rodzącej kobiecie. Powinnaś pamiętać o szerzej rozstawionych nogach. Taka postawa daje możliwość łatwiejszego kontrolowania akcji porodu personelowi. Jeśli rodząca usiądzie na krześle, może położyć ręce i głowę na brzegu łóżka czy stołu i pozwolić, by brzuszek zwisał swobodnie. Jeśli wybierzesz łóżko, możesz założyć ręce na ramiona partnera. Na czas porodu pod pośladki powinnaś dostać specjalny wysoki materac z wycięciem albo klin oraz mieć podpórki pod nogami, aby móc się wygodnie zaprzeć.

Poród w pozycji stojącej Najlepsza pozycja, w której mamie i maluszkowi pomaga grawitacja, a skurcze stają się intensywniejsze. W I okresie porodu możesz się poruszać, możesz wesprzeć się na szyi partnera, co przyniesie chwilową ulgę zmęczonym plecom, możesz opierać się rękami o ścianę, drabinki, parapet. W tej pozycji podczas skurczu staraj się kręcić biodrami, wypychać brzuszek do przodu, kołysać się. Podczas porodu partner powinien stanąć z tyłu i podtrzymać cię na rękach, abyś miała siłę się zaprzeć.

PLUSY

PLUSY

• Pozycja dobra do odpoczynku. • Wykorzystuje siłę grawitacji. • Może być używana z ciągłym elektronicznym monitorowaniem płodu. Partner może w łatwy sposób masować twoje plecy, podobnie kiedy siedzisz na piłce czy worku sako. • Łatwy dostęp do rodzącego się dziecka w II okresie porodu. • Rozluźnia krocze. • Musisz przyzwyczaić się do otwartej pozycji nóg i ciśnienia miednicy.

• Najlepsze z możliwych ustawienie miednicy, aby zwiększyć otwór nawet o 15 procent. • Pozwala na wspomaganie przez stojącego lub siedzącego partnera, oparcie się o ścianę lub parapet. • Korzysta z grawitacji. • Sprawia, że skurcze czujesz mniej boleśnie, ale jako bardziej wydajne. • Wydłuża tułów i pomaga uzyskać prawidłową linię dziecka, zgodną z budową anatomiczną miednicy. • Ruch powoduje zmiany twoich stawów biodrowych, pomagając dziecku przesuwać się przez kanał rodny. • Może zwiększać ochotę na kucanie w II etapie porodu i jeśli tobie tak będzie wygodniej – możesz lekko przykucnąć.

WADY • Czasami krzesełko może być niewygodne. • Poród nie jest możliwy w tej pozycji, jeśli masz wysokie ciśnienie krwi. ając na podłożonych poduszkach.

WADY • Wymaga silnego partnera. • Może być trochę męcząca dla was obojga.

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


PORÓD

25

Poród w wodzie

Co daje poród w wodzie

Poród w wodzie wydaje się rozwiązaniem kuszącym dla wielu ciężarnych, ale nie jest on jednak zawsze możliwy. Już w starożytności doceniano jego zalety. Z zapisów wynika, że egipska królowa Kleopatra VII (69–30 lat p.n.e.) urodziła w ten sposób dwójkę dzieci. Aby poród w wodzie był możliwy, przede wszystkim musi być do tego odpowiednio przygotowane pomieszczenie i sprzęt. Wanna do porodu musi mieć głębokość co najmniej 50–60 centymetrów, temperatura wody powinna wynosić od 36 do 37 stopni Celsjusza, a pokój do porodu w wodzie musi być ogrzany do co najmniej 26 stopni Celsjusza. W czasie porodu konieczne jest podłączenie rodzącej do aparatu ktg, czyli urządzenia monitorującego akcję serca płodu i jednocześnie zapisującego czynności skurczowe mięśnia macicy.

Przede wszystkim daje ci duże poczucie kontroli nad przebiegiem całego procesu, możesz aktywnie uczestniczyć w narodzinach swojego dziecka. Minimalizuje także ryzyko powikłań poporodowych, jakimi obciążone są inwazyjne zabiegi związane z założeniem kleszczy, próżnociągu czy z cesarskim cięciem. Każdy zabieg, również cesarskie cięcie, niesie ze sobą możliwość wystąpienia powikłań: krwotoku, zakażeń czy powikłań związanych ze znieczuleniem zarówno u dziecka, jak i u matki. Naturalna droga opuszczenia brzucha mamy sprawia, że noworodek jest lepiej przygotowany na powitanie świata, a tuż po urodzeniu może szybko nawiązać kontakt z mamą, przez co tworzy się niezwykle silna więź emocjonalna między nimi, oraz pomaga kobiecie na szybki powrót do aktywności.

Przede wszystkim poród w wodzie jest możliwy, gdy ciąża przebiega prawidłowo.

Przeciwskazaniami do narodzin w wodzie są:

Znane są negatywne skutki stosowania znieczulenia nadtwardówkowego dla matki i dziecka, i tu woda stanowi alternatywne źródło, które pomaga w dylatacji dziecka oraz produkcji hormonów: endorfin i oksytocyny zmniejszających ból. Mniejszy stopień bólu oznacza małe prawdopodobieństwo stosowania środków przeciwbólowych. Woda ma relaksujący efekt, który zwalnia matkę z psychologicznych zahamowań, wstydu, lęku. Stymuluje ona macicę do skurczów, co czyni poród krótszym i bardziej komfortowym. Ze względu na skutki wyporu cieczy matka w czasie porodu w wodzie może bez problemu zmieniać pozycje, aby się czuć bardziej komfortowo. Ponadto woda daje jej swobodę wyboru pozycji rodzenia, co czyni poród bardziej naturalnym. Poprzez zanurzenie ciała w wodzie zmniejsza się ciśnienie w stosunku do brzucha i pleców, środowisko wodne łagodzi stres narodzin i daje poczucie bezpieczeństwa. Ciepła woda zmiękcza krocze, powodując zwiększenie jego elastyczności, więc poród najczęściej obywa się bez jego nacięcia, a mama traci mniej krwi.

• przedłużająca się I lub II faza porodu • zaburzenia tętna dziecka • nieprawidłowe ułożenie płodu • ciąża wysokiego ryzyka (np. łożysko przodujące, ciąża mnoga, poród wcześniaczy). • W wodzie również nie rodzi się dzieci dużych (przewidywana waga 4 kg i więcej) oraz podejrzewanych o wady wrodzone.

Beata Sikorska położna dyplomowana - specjalista w położnictwie rodzinnym, doula, doradca rodzinny

Czytaj gdzie i kiedy chcesz Na komputerze, tablecie i smartfonie oraz iPadzie

POBIERZ

ZA DARMO

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


26

PORÓD

NATURALNE METODY PRZYSPIESZANIA PORODU Kiedy mijają dwa tygodnie od wyznaczonego terminu porodu, a ciąża przebiega fizjologicznie, możliwe jest jego przyspieszenie przy wykorzystaniu naturalnych metod. Musisz jednak pamiętać, że data porodu obliczona przez lekarza według reguły Negellego jest orientacyjna i tak naprawdę tylko 10 procent kobiet rodzi dziecko dokładnie w tym terminie.

W wielu przypadkach wyzwalanie porodu nie jest konieczne, jeśli ciąża przebiega prawidłowo i jest regularnie monitorowana. Natura zazwyczaj radzi sobie sama i kiedy przychodzi odpowiedni moment, rozpoczyna się poród. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, można zastosować jedną z naturalnych metod wywołania porodu.

1

Przede wszystkim jest to umiarkowana, dostosowana do możliwości ciężarnej aktywność fizyczna, np. dla niektórych kobiet wyzwalaczem porodu jest wchodzenie i schodzenie po schodach. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby się nie przeforsować – wystarczy pokonanie zaledwie kilku pięter w jednostajnym tempie. Na inne kobiety skutecznie działa intensywne mycie podłogi oraz jej froterowanie w pozycji na klęczkach.

2

Innym sposobem na przyspieszenie porodu, a także na odstresowanie, jest uprawianie seksu (męskie nasienie zawiera bardzo aktywny hormon, prostaglandynę, która działa podobnie jak oksytocyna na szyjkę macicy) oraz podrażnianie brodawek, przez co zwiększa się produkcja twojej naturalnej oksytocyny, co w konsekwencji często przyspiesza poród.

Jeśli obawiasz się o bezpieczeństwo dziecka w zaawansowanej ciąży, przemyśl zmianę po zycji na taką, która jest jak najbardziej dla ciebie komfortowa. Możesz zdecydować się na delikatne pieszczoty i drażnienie sutków, relaksujący masaż ramion, pleców, delikatny masaż brzuszka. Możesz zastosować specjalny olejek do masażu, pomagający rozpocząć akcję porodową, a stosowany przez afrykańskie i kanadyjskie położne. Olejek do masażu: • 2-3 krople olejku z gałki muszkatołowej • 2 krople olejku z szałwi (nie więcej, ponieważ jest w stanie wywołać naprawdę silne skurcze – dlatego szałwi nie powinno się stosować w czasie ciąży) • 1 kropla olejku z kwiatu pomarańczy • 4-5 łyżek olejku migdałowego • Jak wykonać masaż – Posmaruj delikatnie brzuch, ramiona, uda, stopy i nadgarstki, po czym poproś partnera o delikatny masaż ciała, stóp i głaskanie brzuszka. Możesz także wykorzystać olejek do aromaterapii oraz dodać 3-4 krople do kąpieli.

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


28

PORÓD

3

Akupresura polega na delikatnym, ale rytmicznym uciskaniu i masowaniu kciukiem konkretnego punktu na ciele przez 2-3 minuty. Ucisk powinien być odczuwalny, ale nie bolesny! Akupresurę – w przypadku kiedy ma wyzwolić poród – przeprowadzamy poprzez stymulowane punktów na wewnętrznej stronie kostki i wewnętrznej stronie nadgarstków – punkty te odpowiadają macicy. Pozwala to zwiększyć poziom oksytocyny. Akupresurę można także stosować w trakcie porodu dla unormowania skurczy. Kiedy poczujesz, że w wyniku ucisku pojawia się skurcz, przerwij ucisk i delikatnie masuj miejsce, muskając je palcem. Poczekaj, aż skurcz minie, zrelaksuj się i zacznij od nowa. Akupresurę stosuj tak długo, aż skurcze staną się efektywne i regularne.

4

Masaż krocza powinno się rozpocząć co najmniej 1-2 miesiące przed terminem porodu. Ma on na celu uelastycznienie odcinka między pochwą a odbytem, który podczas porodu jest szczególnie narażony na pęknięcia. Masaż pomoże również uniknąć nacięcia krocza i przykrych odczuć związanych z gojeniem się szwów. Przygotowywanie krocza powinno się zacząć już od 36. tygodnia ciąży. Dzięki rozpowszechnieniu tej metody w położnictwie na terenie Europy północnej i zachodniej praktycznie nie stosuje się tam już nacięć krocza. Jeśli dochodzi do jakiegokolwiek pęknięcia, krocze goi się szybciej, a kobieta podczas porodu nie traci tyle krwi, ile w przypadku porodu z nacięciem. Uniknięcie nacięcia krocza jest korzystne także w procesie poporodowego powrotu do zdrowia. Mit o tym, że nacięcie krocza chronić ma w przyszłości kobiety przed obniżaniem się ścian pochwy i nietrzymaniem moczu, już dawno został obalony! Jeśli nacięcie rzeczywiście nie jest niezbędne, nie wnosi niczego pozytywnego, a czasami może okaleczyć kobiety, które po porodzie nie mają satysfakcji ze współżycia, zaś w miejscu po nacięciu regularnie odczuwają kłujące lub szarpiące bóle i dyskomfort.

Jak masować krocze? Umyj ręce i połóż się wygodnie na wznak, wprowadź kciuk nawilżony olejkiem około 2 cm do pochwy i delikatnie, ruchem okrężnym rozciągaj te okolice w kierunku odbytu. Delikatnie uciskaj ściankę pochwy i wykonuj ruch zgodny ze wskazówkami zegara (od godz. 3 do 9 i z powrotem). Następnie masuj obszar między odbytem a wejściem do pochwy, masując miejsce z zewnątrz i od wewnątrz. Jeżeli brzuch jest już na tyle duży, że włożenie obu kciuków do pochwy sprawia ci trudności, możesz włożyć tylko jeden kciuk, kierując opuszkę palca w stronę odbytu. Kciukami delikatnie rozciągaj tkanki krocza w dół i na boki. Ta część masażu powinna trwać ok. 2 minut. Następnie ułóż dwa palce wskazujące pomiędzy ujściem pochwy a odbytem. Masuj krocze okrężnymi ruchami, kierując palce od środka na zewnątrz. Do palców wskazujących możesz dołączyć również kciuki lub palce środkowe. Ta część trwa ok. 4-5 minut. Pamiętaj: masując, rozciągaj krocze, ale rób to delikatnie! Jeśli będziesz zbyt mocno rozciągała krocze, możesz uszkodzić śluzówkę – oznaką tego jest uczucie bólu i szczypanie. Jeśli czujesz ból – natychmiast przerwij masaż! Nigdy nie rób nic na siłę. Mikstura olejową do masażu krocza: • 4 krople olejku z kiełków pszenicy • 3 krople olejku migdałowego lub jojoba • 2 kapsułki wit. E (wyciśnij olej kapsułki). Wszystko razem dokładnie wymieszaj. • Jak wykonać masaż – Masuj krocze miksturą regularnie raz dziennie (najlepiej po kąpieli), stosując technikę, jaką opisałam powyżej. Krocze na pewno będzie bardziej sprężyste i podatne na rozciąganie podczas porodu. Nie słuchaj opinii, że jeśli się rozciągnie, to po porodzie zostanie takie na zawsze. Masz do czynienia z tkanką mięśniową, która ze względu na jej właściwości na pewno powróci do stanu sprzed porodu. Stanie się to tym szybciej, im lepiej o nią zadbasz poprzez prawidłową pielęgnację.

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


PORÓD

5

Picie herbaty z liści malin. Napar należy zacząć pić już od końca 36. tygodnia ciąży. I nie chodzi tu o herbatkę malinową typu instant, herbatkę z owoców malin czy o sok malinowy, tylko o zaparzanie jej z suszonych liści malin i pociętych lub skruszonych łętów (badyli łodyg) malinowych. Herbatka z liści malin: • 3 łyżki stołowe suszonych liści malin z łętami, miód do smaku, sok z cytryny • Jak przygotować napar - 1/2 litra wody zagotować razem z liśćmi i łętami. Zostawić pod przykryciem ok. 15 min. Pić trzy razy dziennie z dodatkiem miodu i sokiem z cytryny. Polecam – powoduje wzmocnienie mięśni macicy, wyzwolone skurcze stają się naprawdę efektywne.

6

Dobrze działa wiesiołek – do kupienia w aptece, najczęściej dostępny w kapsułkach. Pomaga w osiągnięciu rozwarcia szyjki macicy, co sprawi, że poród będzie postępował szybciej. Najlepiej brać maksymalnie cztery kapsułki dziennie, a zacząć go stosować od 38. tygodnia ciąży. Ja i wiele z moich koleżanek położnych mamy dobre doświadczenia z użyciem wiesiołka i zalecamy go często stosować także dopochwowo.

7

Jeśli chodzi o olej rycynowy – owszem, ma działanie naskurczowe, ale osobiście go nie polecam. Olej rycynowy podrażnia jelita i tym samym zwiększa perystaltykę. Jego efektem będzie biegunka powodująca bóle i wyzwalająca skurcze jelit oraz skurcze brzucha. Jeśli nawet przyspieszy poród, sprawi również, że będzie on jeszcze bardziej bolesny.

8

Możesz także przygotować sobie relaksującą kąpiel z dodatkiem olejku różanego. Ciepła kąpiel pomoże zwiększyć skurcze, kiedy akcja porodowa się już zacznie.

29

Naturalne metody przyspieszenia porodu warto rozpatrywać w sytuacji, gdy nie występuje on o czasie i alternatywą może być zastosowanie metody indukcji porodu oksytocyną, a co się z tym wiąże: „uziemienie rodzącej w łóżku pod kroplówką i stała kontrola czynności skurczowej i tętna płodu”. Oprócz tego, że bardzo często kobieta jest wymęczona kilkugodzinnym pobytem w łóżku na wznak pod oksytocyną i stresem, to na dodatek często efekt jest żaden albo występuje obolałość i zupełny brak sił, kiedy potrzebujemy ich w II okresie porodu, aby wyprzeć dziecko na świat. Metody opisane w artykule to stare, sprawdzone sposoby polskich doświadczonych położnych oraz ich koleżanek z innych krajów (Afryka, Norwegia, Kanada). Metody, które w dobie szybkiego postępu medycyny, elektroniki i medykalizacji niesłusznie zostały odesłane do lamusa jako przestarzałe. Jak się obecnie okazuje, nadal mają rację bytu, są skuteczne, a co najważniejsze – są bezpieczne dla mamy i jej dziecka. Zanim jednak je zastosujesz, proszę, abyś wzięła pod uwagę wszystkie za i przeciw i dokładnie zapoznała się ze wszystkimi szczegółami, które tu opisałam. Cokolwiek postanowisz, staraj się postępować ze spokojem i umiarem. Nie szalej i nie rób samodzielnych doświadczeń (zwłaszcza z często oferowanymi w internecie rewelacjami ułatwiającymi poród, cudownymi tabletkami, a zwłaszcza z silnie działającymi ziołami i olejami na ich bazie, które nieumiejętnie zastosowane mogą być groźne w skutkach). Lepiej tysiąc razy zapytać doświadczonej położnej, zaufanego lekarza, specjalisty homeopaty, magistra ziołolecznictwa czy farmaceuty niż raz zrobić coś, czego skutki będą niebezpieczne dla ciebie czy dziecka. Beata Sikorska położna dyplomowana - specjalista w położnictwie rodzinnym, doula, doradca rodzinny

Czytaj gdzie i kiedy chcesz Na komputerze, tablecie i smartfonie oraz iPadzie

POBIERZ

ZA DARMO

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


30

PORÓD

WSZYSTKO CO POWINNAŚ WIEDZIEĆ

NARODZINY W WODZIE

Każda z nas wie, jak odprężająca po całym dniu pracy potrafi być kąpiel w wannie. Działanie wody było znane już w latach 70., kiedy to popularne było zanurzanie kobiet rodzących w wodzie. Również dziś kobiety często korzystają z takiej możliwości, dzięki czemu lepiej radzą sobie z bólem, rzadziej sięgają po leki przeciwbólowe, mają większą satysfakcję po porodzie. Jakie korzyści płyną z porodu w wodzie? Dla mamy ważne jest, że ciepła woda odpręża, rozluźnia i łagodzi bóle. Badania dowodzą, że u kobiet korzystających z basenu wodnego rzadziej nacina się krocze niż u kobiet rodzących „na sucho”. Ponadto: Dla Mamy: • przebywanie w wodzie, jako wspomnienie życia płodowego daje poczucie bezpieczeństwa • z powodu działającej siły wyporu łatwiej jest zmieniać pozycje i rodząca traci mniej energii • woda reguluje ciśnienie tętnicze krwi • ciepła woda rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu w pępowinie poprawia się przepływ krwi • tkanki pod wpływem ciepłej wody stają się bardziej elastyczne i szybciej rozwiera się szyjka macicy • zmniejsza się wydzielanie hormonów stresu, a zwiększa endorfin i oksytocyny - hormonów szczęścia • mniejsza jest okołoporodowa utrata krwi, a połóg zazwyczaj krótszy Dla dziecka: • stan emocjonalny mamy ma zasadniczy wpływ na dziecko, rozluźniona kobieta to spokojne dziecko • poczucie komfortu podczas rodzenia ze środowiska wodnego do wody

• zminimalizowanie szoku spowodowanego dużą ilością bodźców zewnętrznych - w wodzie są one przytłumione: dotyk delikatniejszy, światło bledsze, dźwięk sciszony • większa ochrona przed infekcją, z powodu mniejszej różnicy ciśnień pęcherz płodowy pęka później • mniejsze ryzyko wystąpienia niedotlenienia Z badań wynika, że w grupie dzieci punktacja Apgar oraz pH krwi pępowinowej była taka sama lub wyższa w porównaniu do dzieci rodzonych „na sucho”. Rzadziej występowały także dystocja barkowa i zielony wody płodowe. Dlaczego poród w wodzie jest w ogóle możliwy? Poród w wodzie jest możliwy dzięki specyficznym uwarunkowaniom, które chronią noworodka przed zachłyśnięciem. Odruch połykania i bezdech, jakie towarzyszą podczas każdego porodu, moment pierwszego krzyku - zostają odsunięte w czasie, ponieważ zachowane zostaje krążenie łożyskowe, a także odruch nurkowania. Dziecko po urodzeniu „pływa” w wodzie do kilkudziesięciu sekund, po czym jest wyjmowane na brzuch mamy. Jak przebiega poród Coraz więcej sal porodowych zostaje wyposażo-

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


Przeciwskazania Nie każda kobieta w ciąży może sobie pozwolić na poród w wodzie. Do przeciwwskazań należą na przykład: gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza lub infekcja dróg rodnych, skóry, zapalenie błon płodowych, zaburzenia w tętnie płodu i konieczność stałego monitoringu, niewydolność nerek u matki, krwawienie z dróg rodnych, poród przed 36. tygodniem ciąży, zagrażająca rzucawka, choroby układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie indukowane ciążą, obniżone ciśnienie krwi, nieprawidłowości porodowe: łożysko przodujące, makrosomia płodu, nieprawidłowe położenie. Alternatywne rozwiązanie Jeśli kobieta nie jest przekonana do porodu w wodzie, może skorzystać z tzw. immersji wodnej, która polega na relaksacji w wodzie w I okresie porodu. Gdy zbliża się moment II okresu i pełnego rozwarcia, rodząca przechodzi na łóżko lub inny sprzęt porodowy. Przeciwwskazania dotyczące immersji wodnej są podobne do tych dotyczących całego porodu w wodzie. Decydują o nich położne lub lekarze na sali porodowej. Przed immersją konieczne jest wykonanie zapisu KTG. O chęci porodu w wodzie najlepiej porozmawiać z lekarzem lub położną prowadzącą ciążę. Katarzyna Stobik, położna www.kasiastobik.pl

REKLAMA

nych w specjalne wanny do porodów. Zawsze znajdują się one w osobnych pomieszczeniach, razem z łóżkiem/fotelem, kącikiem noworodka, niezbędną aparaturą. Wanny są starannie dezynfekowane i przygotowywane. Często posiadają siedziska, uchwyty i barierki ułatwiające przebywanie, wchodzenie i wychodzenie z wanny. Poziom wody nie przekracza wysokości pępka rodzącej, a czas przebywania w wodzie nie może być dłuższy niż 30 minut. Kolejne wejście do wody następuje po 30-minutowej przerwie, a temperatura wody powinna wynosić od 35 do 36 stopni Celsjusza. Do jednego porodu w wodzie potrzebne są dwie położne. III okres porodu, czyli rodzenie się łożyska, również może nastąpić w wodzie.


32

PORÓD

NOWA AKCJA FUNDACJI RODZIĆ PO LUDZKU

URODZIŁAŚ? OCEŃ SZPITAL! SIŁA MATEK MA MOC ZMIANY! Rok od premiery portalu www.GdzieRodzic.info – jedynej bazy informacji o polskich placówkach położniczych, Fundacja Rodzić po Ludzku kolejny raz chce połączyć matki w dążeniu do jednego wspólnego celu – poprawy opieki okołoporodowej w Polsce. To oceny kobiet zamieszczane na portalu są siłą nacisku na szpitale. Są realnym, wspólnym i donośnym głosem kobiet w obronie ich interesów. Siła matek jest wielka. Wykorzystajmy ją! Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) „cała społeczność powinna być informowana o różnych formach opieki okołoporodowej, aby umożliwić kobiecie wybór takiej opieki, jaką ona preferuje”, a „szpitale powinny ogłaszać dane statystyczne dotyczące porodów”.

Rejestrując się na portalu www.GdzieRodzic. info, kobieta może – oceniając szpital – pomóc przyszłej mamie w wyborze najlepszego miejsca do porodu. Jest to bardzo ważna i trudna decyzja, która ma wpływ na pierwsze miesiące macierzyństwa.

Respektując te zalecenia i wychodząc naprzeciw potrzebom kobiet, Fundacja Rodzić po Ludzku stworzyła portal www.GdzieRodzic. info, na którym udostępnia informacje dotyczące polskich placówek położniczych. Niestety, część z nich odmawia upublicznienia danych. W tej sytuacji jedyną rzetelną informacją jest opinia kobiet.

Ala z Poznania pisze na temat szpitala: „Opieka po porodzie nie była taka, jakiej się spodziewałam, zwłaszcza jeżeli personelowi nie chciało się robić wszystkiego zgodnie ze szpitalnymi procedurami. Podsumowując, nie poleciłabym tego szpitala rodzącym. A jeżeli już się ktoś na niego zdecyduje, to musi być asertywny i mocno bronić swojej wizji porodu i swoich racji, bo to przecież kobieta powinna decydować, jak chce rodzić, a przyzwyczajenie lekarzy i pielęgniarek do pewnych procedur nie powinno jej w tym przeszkodzić”.

Fundacja Rodzić po Ludzku nawołuje: „Chcemy, aby kobiety dowiedziały się o istnieniu portalu i poczuły, jakie daje im możliwości. Chcemy przekonać je, że mają realny wpływ na zmianę opieki okołoporodowej, a kontrola obywatelska i monitoring placówek są w ich rękach. Chcemy, aby uwierzyły, że to ich opinia jest najważniejsza!”

Internautka z Ząbkowic Śląskich: „Ten szpital to doskonała alternatywa dla okropnych wrocławskich »masówek«. Niezwykle przyjazna atmosfera, bardzo pomocne położ-

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


Niech takich opinii będzie jak najwięcej! Każde słowo ma znaczenie!

REKLAMA

ne, poród w dowolnej pozycji, ogromne wsparcie, bardzo przyzwoita infrastruktura. Po porodzie dziecko jest przy matce tak długo, jak długo oboje mają na to ochotę. Nacięcie krocza po zgodzie pacjentki (bez presji). Doradca laktacyjny jest na miejscu. Polecam ten szpital wszystkim znajomym i nikt jeszcze się nie zawiódł”.


34

PORÓD

DEPRESJA POPORODOWA JAK SOBIE Z NIĄ RADZIĆ? Nie każde złe samopoczucie po urodzeniu dziecka oznacza depresję poporodową. Powody do zmartwień pojawiają się w momencie, kiedy do rozterek dochodzą objawy utrudniające codzienne funkcjonowanie. Każda młoda mama czuje się czasem niewyspana, zmęczona i zniechęcona obowiązkami. Jednak jeśli wykonuje te obowiązki w sposób automatyczny, nie odczuwając satysfakcji i radości z widoku swojego dziecka, możliwe, iż cierpi na depresję poporodową. OBJAWY • bezsenność • zaburzenia metabolizmu (chudnięcie, brak apetytu) • brak odczuwania radości podczas kontaktu z dzieckiem • brak odczucia więzi z dzieckiem, niechęć do budowania jej • poczucie beznadziei • myśli samobójcze • stany lękowe

Jak zapobiegać? Można starać się zmniejszyć ryzyko pojawienia się depresji poporodowej, jednak nie ma gwarancji, iż się jej uniknie. Jeśli kobieta znajduje się w grupie ryzyka i dowie się o tym dużo wcześniej, może udać się do psychoterapeuty jeszcze przed porodem. Dzięki temu będzie mogła przygotować się na wszystkie możliwości i lepiej poradzi sobie w sytuacji wystąpienia depresji poporodowej. Depresja a baby blues Baby blues to dość powszechne zjawisko, które w porównaniu z depresją nie jest chorobą. Baby blues to forma niepokoju i poczucia niepewności. Świeżo upieczona mama martwi się, czy będzie w stanie podołać obowiązkom, przez co popada w skrajne nastroje. Jednak w przeciwieństwie do objawów depresji nie ma do czynienia z myślami samobójczymi czy bezsennością.

PRZYCZYNY • zmiany hormonalne • fizyczne wyczerpanie • czynniki psychologiczne (kobiety, które wcześniej przechodziły depresję) • obniżona podatność na stres • kłopoty osobiste lub finansowe • wyobcowanie (kobiety samotne) • przebieg ciąży i porodu (ciąża zagrożona, komplikacje podczas porodu)

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


Z depresją poporodową jest inaczej. Ujawnia się ona w ciągu dwóch miesięcy po porodzie i wymaga wizyty u specjalisty: psychologa lub psychiatry. Często też konieczne jest leczenie farmakologiczne w połączeniu z sesjami psychoterapeutycznymi. Same leki nie wystarczą, by rozwiązać problemy wynikające z depresji poporodowej. Poczucia winy czy wstydu, bardzo często odczuwanych przez kobietę po porodzie, nie da się wyeliminować tylko i wyłącznie za pomocą leków. Mamy, które karmią piersią, nie muszą martwić się o skutki przyjmowania środków farmakologicznych, gdyż leki najnowszej generacji mogą być stosowane przez kobiety w okresie laktacji – oczywiście przy ścisłej konsultacji z lekarzem. Polub nas!

Zobacz więcej

REKLAMA

Baby blues czasami może przerodzić się w depresję poporodową. Są to jednak rzadkie przypadki – zjawisko to mija najczęściej wraz z połogiem. Na ogół niepotrzebna jest też pomoc specjalisty, gdyż młodej mamie wystarczają wsparcie rodziny oraz możliwość zwierzenia się i uzyskania porady.


36

JESTEM MAMĄ

PIERWSZE WSPÓLNE ŚWIĘTA Święta Bożego Narodzenia to niezwykły i wyjątkowy czas, szczególnie jeśli niedawno urodził się wasz maluszek. Pierwsze święta z niemowlęciem są ważnym wydarzeniem dla rodziców i przeżyciem dla całej rodziny. Warto się do nich przygotować, by magia świąt gościła w domu, dawała radość wam i waszemu dziecku.

Znaleźć czas dla siebie Radość z pojawienia się na świecie dziecka doskonale można połączyć z okresem świąt. To czas pełen radości, rodzinnego ciepła i spotkań w gronie najbliższych. Tegoroczne święta wzbogacone są dodatkowo o jedno z najpiękniejszych wydarzeń, jakie was spotkało – staliście się rodzicami. Celebrujcie te chwile i dzielcie się swoimi przemyśleniami. To doskonały czas na rozmowy o przyszłości, o waszym wspólnym życiu i dalszych nadziejach. Pojawienie się dziecka już na zawsze zmieni wasz wspólny, mały świat. Wasze życie nabrało całkiem nowej jakości – teraz macie własną rodzinę. Zmieniły się wasze zobowiązania, priorytety, troski i plany. Targa wami wiele wątpliwości, staracie się zadawać wiele pytań i znaleźć na nie odpowiedzi. Święta to czas spokoju i miłości, a także zrozumienia. Podzielcie się waszymi przemyśleniami i nie bójcie się rozmowy. Jest ona wam potrzebna, by iść dalej i pozbyć się wątpliwości. Radość z narodzin Święta z niemowlęciem to doskonała okazja, by skupić się na byciu razem i znaleźć czas dla siebie. To także pierwsze święta, podczas których możecie cieszyć się przełomowym wydarzeniem, które odmieniło wasze życie. Radość z narodzin pociechy

może towarzyszyć wam na każdym kroku – to czas, aby się nią wspólnie dzielić. Kolejne święta będą już bardziej absorbujące. Z czasem maluch będzie rósł i wymagał większej uwagi. Już za rok będziecie musieli więcej czasu poświęcić właśnie jemu. Tegoroczne święta potraktujcie jako czas bliskości dla waszej rodziny. Nie przejmujcie się drobiazgami i przedświąteczną gorączką – skupcie się tym, co dotyczy was i waszego dziecka. W natłoku przedświątecznych wrażeń, zakupów i przygotowań nie straćcie tego, co w te święta najważniejsze – radości z narodzin dziecka. Budowa silnej więzi Ciąża, poród i przygotowania do roli rodziców z pewnością były dla was wyczerpujące. Dlatego tak ważne jest pogłębienie więzi między wami i rozmowa o waszych oczekiwaniach. Wtedy wspieraliście się wzajemnie, teraz też musicie polegać na sobie. Czekają was nowe, nieznane do tej pory obowiązki rodziców. Najlepiej możecie im sprostać wspólnie. Pierwsze święta z maluszkiem to doskonały czas, by podzielić się swoimi uczuciami, być blisko siebie i pielęgnować wasze uczucie. Nie zrażajcie się tym, że wasza pociecha może przerwać rozmowę. Niemowlę wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych oraz uwagi, ale wszystkie czynności możecie wykonać wspólnie.

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


JESTEM MAMĄ Podczas rozmowy maluszek może przecież być blisko was. Przy swoich rodzicach będzie czuł się spokojny. Jego obecność podczas waszych rozmów sprawi, że poczuje, że jesteście rodziną oraz to, jak ważny jest dla was. To pomoże budować silną więź między waszą trójką, która jest niezwykle cenna dla budowania wspólnej przyszłości i poczucia bezpieczeństwa u dziecka. Wizyta w kościele Ciekawą atrakcją dla waszego dziecka będzie zobaczenie pierwszy raz w życiu świątecznej szopki w kościele. Niemowlę będzie zafascynowane światełkami, świecami, melodyjnymi dźwiękami oraz figurkami. Pamiętajcie jednak, żeby nie wybierać się z maluszkiem do kościoła w trakcie nabożeństwa. Niemowlę jest bardzo wrażliwe i może przestraszyć się tłumu, a także zbyt dużego hałasu. Jeśli niedaleko was organizowana jest żywa szopka, to doskonała okazja, dla starszego już niemowlęcia, do poznania żywych zwierząt. Dzieci bardzo pozytywnie reagują na małych przyjaciół i możliwość ich zobaczenia (a także dotknięcia) daje im dużą satysfakcję.

37

Święta z bliskimi Mimo iż twoje maleństwo nie przepada za szumem i krzątaniną, nie ma potrzeby rezygnować ze świąt w gronie najbliższych ani z gościnności rodziny. Pamiętajcie jednak, że wizyty świąteczne mogą być wyczerpujące dla waszej pociechy. Nie spędzajcie poza domem za dużo czasu, wybierzcie się na świąteczny obiad lub podwieczorek z kawą i ciastem. Maluch, który idzie razem z wami w gości, powinien być wypoczęty i najedzony. Jeśli podczas wizyty będzie niespokojny, wybierzcie się z nim na spacer. Pozwoli mu się to uspokoić i zasnąć. W przypadku kiedy sami chcecie przyjąć gości w domu, nie martwcie się tym, że na waszym stole nie zagoszczą wyszukane dania bliskie tradycji świątecznej. Goście na pewno zrozumieją, że waszą uwagę absorbuje teraz maleństwo. Aby lepiej przygotować się na wizytę gości, świeżo upieczona mama może poprosić do pomocy swoją mamę lub siostrę. Zapraszajcie gości w porach wieczornych, kiedy dziecko już zaśnie. Pamiętajcie wspólne chwile Pierwsze święta z maleństwem to wydarzenie, które zostanie w waszej pamięci na zawsze. Warto zachować pamiątki z tych dni, aby wracać do nich tak często, jak tego potrzebujecie. Wspólny powrót do tych wydarzeń da wam wiele satysfakcji i przywoła przyjemne wspomnienia. Uwiecznijcie chwile na fotografiach. Dobrym rozwiązaniem jest też nakręcenie filmu ze wspólnych świąt. Zaangażujcie do tego rodzinę, by krewni pomogli wam uchwycić te szczególne chwile. W przyszłości, kiedy dziecko dorośnie, z pewnością będzie chciało wrócić do pierwszych świątecznych chwil z rodzicami.

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


38

JESTEM MAMĄ

Babeczki piernikowe 5 20i-n2ut

SKŁADNIKI

mprzygotowania

czas

szklanka mąki orkiszowej

2 łyżki oleju

1 łyżeczka proszku do pieczenia

2 jajka

2 łyżki cukru

pół kostki masła

pół szklanki mleka

szczypta soli

2 łyżki przyprawy do piernika

P R Z YG OTO WA N I E

1. Jaja ubić z cukrem i masłem, dodać mleko, olej, mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i przyprawą do piernika oraz sól. 2. Powstałym ciastem wypełnić foremki do mufinek wyłożone papilotkami. 3. Piec ok. 25 minut w temp. 180 st. C (najlepiej sprawdzić patyczkiem).

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


JESTEM MAMĄ

39

Paszteciki gwiazdeczki z ciecierzycy

SKŁADNIKI

200 g ciecierzycy

kawałek selera i pietruszki

2 marchewki

koperek

2 jajka

ćwierć szklanki otrąb żytnich

sól, pieprz, gałka muszkatałowa

5 20i-n2ut

mprzygotowania

czas

P R Z YG OTO WA N I E

1. Ciecierzycę namoczyć w wodzie (najlepiej zalać ją na noc), odcedzić i zalać czystą wodą. 2. Gotować ok. 1,5 godziny w osolonej wodzie. 3. Warzywa zetrzeć na tarce, na grubych oczkach, zalać małą ilością wody i parować je pod przykryciem. 4. Koperek drobno pokroić. 5. Otręby zalać ciepłą wodą (pół szklanki) i odstawić, aby napęczniały. 6. Cieciorkę rozetrzeć blenderem, dodać warzywa, jajka, przyprawy, koperek, otręby i wymieszać. 7. Przełożyć do foremek – gwiazdek i piec ok. 25 minut w temp. 180 st. C.

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


40

JESTEM MAMĄ

Dietetyczna ryba po grecku

SKŁADNIKI

5 20i-n2ut

mprzygotowania

0,5 kg dorsza

liść laurowy

3 marchewki

ziele angielskie

1 pietruszka

sól, pieprz

kawałek selera

czas

P R Z YG OTO WA N I E

1. Rybę wkładam do rękawa do pieczenia i piekę ok. 25 minut. 2. Warzywa obieram i ścieram na tarce na grubych oczkach, podlewam małą ilością wody i paruje pod przykryciem do miękkości. 3. Dodaje liść laurowy, ziele angielskie, sól i pieprz. 4. Ryby wyjmuje na talerz i przykrywam warzywami.

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


JESTEM MAMĄ

41

Pierogi z kaszą gryczaną i rybą 5 20i-n2ut

mprzygotowania

czas

S K Ł A D N I K I FA R S Z

S K Ł A D N I K I C I A S TO

2 szklanki mąki orkiszowej

szczypta soli

razowej

ciepła woda

2 szklanki ugotowanej kaszy

sól, pieprz

gryczanej

tłuszcz

2 jaja

300 g mintaja

2 łyżki oleju

2 cebule

P R Z YG OTO WA N I E

1. Rybę ugotować w osolonej wodzie, wyjąć ości i rozetrzeć ją widelcem. 2. Cebule pokroić w drobniutką kosteczkę, podsmażyć na tłuszczu i dodać do masy rybnej. 3. Dodać ugotowaną kaszę gryczaną i całość doprawić do smaku. 4. Do miski wsypać mąkę, sól, dodać jajka i olej. 5. Ciasto wyrabiać, dodając stopniowo ciepłą wodę. 6. Ciasto powinno być elastyczne i miękkie. 7. Ciasto rozwałkować jak najcieniej, podsypując mąką. 8. Wycinać szklanką kółka. Na każde nakładać porcję farszu i sklejać. 9. W garnku zagotować wodę z solą i odrobiną oleju. 10. Wrzucać pierogi porcjami na wrzątek i gotować.

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


42

JESTEM MAMĄ

APTECZKA

NOWORODKA CZYLI CO SIĘ MOŻE PRZYDAĆ Apteczka przeznaczona dla noworodka to obowiązkowy element wyprawki, który powinien znaleźć się w domu świeżo upieczonych rodziców. Szczególnie w pierwszych miesiącach życia maluszkowi będą zdarzać się gorączki, wysypki czy kolki. Warto wtedy mieć pod ręką odpowiednie środki do pomocy. Maluszek potrzebuje innej opieki niż osoba dorosła czy starsze dziecko. Dlatego w apteczce noworodka muszą znaleźć się inne preparaty i akcesoria. Apteczkę niemowlaka rodzice powinni przechowywać w temperaturze pokojowej (z dala od źródeł ciepła) oraz w miejscu niedostępnym dla maluszka, zwłaszcza kiedy już podrośnie, a także poza zasięgiem innych dzieci w domu. Wszystkie akcesoria i preparaty znajdujące się w apteczce powinny być sterylne, a przede wszystkim dostosowane do wieku dziecka. Rodzice muszą również pamiętać, aby rozważnie korzystać z wyposażenia apteczki. Maluszkowi nie zawsze można pomóc samodzielnie, szczególnie gdy nie znamy przyczyny złego samopoczucia. Niepokojące objawy należy zawsze konsultować z lekarzem. Środki higieniczne • jałowe gaziki w rozmiarze 5 cm lub 7 cm (do przemywania oczu i uszu) • gaziki nasączone spirytusem do przemywania pępka (np. Leko) • sól fizjologiczna w ampułkach do przepłukiwania noska (np. podczas kataru); do tego celu nadaje się również woda morska w sprayu

• opakowanie gazy (przydaje się do robienia kompresów) • woda utleniona do odkażania zranień (gdy np. podczas obcinania maluchowi paznokci niechcący zadraśniesz mu skórę) • plaster z opatrunkiem, przylepiec. Lekarstwa i preparaty ziołowe • preparat przeciwgorączkowy na bazie paracetamolu albo ibuprofenu; w aptekach sprzedawane są czopki i syrop – na wszelki wypadek warto mieć oba (czopki sprawdzają się, gdy dziecko płacze albo wymiotuje i nie sposób jest podać mu syropu); środki przeciwgorączkowe dobiera się zwykle do wagi i wieku dziecka, niektóre można stosować już od urodzenia, natomiast inne dopiero od 3. miesiąca życia • czopki glicerynowe przeciw zaparciom • wapno w syropie – przydaje się wtedy, gdy malec areaguje uczuleniem na składnik diety bądź kosmetyków, a także podczas przeziębienia; kupując wapno, poproś o preparat dla niemowląt • płyn zapobiegający odwodnieniu, np. Gastrolit; podaje się go dzieciom, które mają biegunkę, by w ten sposób wyrównać niedobór elektrolitów (uwaga: jeśli malec ma mniej niż pół roku, każdy przypadek biegunki trzeba niezwłocznie skonsultować z lekarzem rodzinnym). • kropelki łagodzące kolkę • herbatki przeciwkolkowe na bazie kopru włoskiego.

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


Bezpieczny świat dziecka Największy wybór akcesoriów pomagających zapewnić bezpieczeństwo Twojego dziecka

Bezpiec zna ka ien łaz

Bezp iec z

Bezpi ecz n

nia uch ak

ój pok ny

Akcesoria • termometr, najlepiej elektroniczny, z funkcją mierzenia temperatury w uchu bądź na czole; nie używaj termometrów rtęciowych (na mocy obowiązujących w UE przepisów zostały wycofane ze sprzedaży ze względu na szkodliwość rtęci) • aspirator do usuwania wydzieliny z nosa (np. Nose Frida, Marimer).

REKLAMA

Maści, kremy, zasypki • środek zapobiegający odparzeniom, może to być zarówno krem (np. Sudocrem, Alantan), jak i zasypka • preparat łagodzący odparzenia i wypryski skórne (np. Linomag, Tormentiol) • żel na ząbkowanie • krem lub żel łagodzący swędzenie po ukąszeniu owadów, np. Fenistil • maść majerankowa do smarowania skóry pod nosem podczas kataru • maść rozgrzewająca, stosowana podczas przeziębienia (np. Pulmex Baby).

odróż ap zn

Bezp iec

Lista sklepów dostępna na stronach internetowych

Bezp iec

pacer ys zn

hnia kuc na

Bezp iec z

www.clippasafe.pl

_____________________________________________________ Wyłączny dystrybutor w Polsce: Nozilla.pl


44

JESTEM MAMĄ

OGÓLNOPOLSKA KAMPANIA BEZPIECZNY MALUCH

PIERWSZA POMOC W STANACH NAGŁYCH

U DZIECI

Drodzy Rodzice, czy zastanawialiście się kiedyś, czy dalibyście radę uratować życie waszego dziecka, gdyby zaistniała potrzeba udzielenia mu pierwszej pomocy? Czy kiedykolwiek, nie licząc lekcji PO w szkołach, braliście aktywny udział w tego rodzaju kursach czy warsztatach? Czy wiecie, że macie tylko 2-3 minuty, aby skutecznie uratować życie i zdrowie waszego dziecka? Czy jedyne, co można zrobić, to telefon na numer alarmowy i bezczynne czekanie? Nie! Jesteście najlepszymi ratownikami, a czynności, które możecie podjąć, są bardzo proste i skuteczne. Jako doświadczeni ratownicy medyczni Kampanii Bezpieczny Maluch przygotowaliśmy dla was schematy postępowania w najczęstszych stanach zagrożenia życia i zdrowia niemowlaka. Zachęcamy do naszego artykułu i do udziału w bezpłatnych warsztatach, jakie organizujemy w całej Polsce. Szczegóły znajdziecie na stronie www.bezpiecznymaluch.com.pl. 1. BEZDECH Jest to stan, w którym dziecko ma zanik przepływu powietrza przez drogi oddechowe spowodowany „barierą psychiczną”. Bez podjętych interwencji przez rodziców bezdech może doprowadzić do utraty przytomności i zatrzymania krążenia. Jak tego uniknąć? Zauważyłeś, że twoje dziecko ma problem z oddechem, jest zaniepokojone i zaczyna sinieć. Wyklucz prawdopodobieństwo zadławienia, zachowaj spokój i zacznij działać.

2. CIAŁO OBCE W DROGACH ODDECHOWYCH (ZAKRZTUSZENIE/ZACHŁYŚNIĘCIE) Zakrztuszenie to zamknięcie dróg oddechowych przez ciało obce. Charakterystycznymi objawami u niemowlaka są: utrudniony oddech, widoczne zasinienie na twarzy. Nie panikuj, masz od 70 do 80% szans na przywrócenie oddechu twojego dziecka w tej sytuacji. Zacznij działać! 3. RESUSCYTACJA KRĄŻENIOWO-ODDECHOWA (RKO) RKO wykonujemy u niemowląt nieprzytomnych i nieoddychających prawidłowo (<5 oddechów w ciągu 10 sekund). Najczęstszą przyczyną zatrzymania krążenia u niemowląt jest niedrożność dróg oddechowych lub urazy. Masz od 2 do 3 minut, aby rozpocząć odpowiednie działania, mające na celu zapewnienie sztucznego krążenia, dlatego zachowaj spokój i zacznij działać.

Jak widzicie, schematy postępowania są bardzo proste, wystarczy tylko, że nie poddacie się panice i zaczniecie działać. Mamy nadzieję, że nigdy nie będziecie mieli okazji się o tym przekonać, jednak jeżeli taka sytuacja przydarzy się dziecku będącemu w waszym otoczeniu, to pamiętajcie, że jesteście najlepszymi ratownikami, ponieważ macie najwięcej czasu na podjęcie odpowiednich czynności, a w stanach nagłych szybka reakcja decyduje o życiu.

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


JESTEM MAMĄ

1. BEZDECH

POBUDŹ DOTYKIEM

ZMIEŃ POZYCJĘ

DMUCHAJ W BUZIĘ

45

ODDECHY RATOWNICZE

- weź dziecko na ręce

- mocno dmuchnij

- przytul dziecko

- jeśli dziecko nadal nie

- stymuluj dotykiem

w buźkę dziecka (x5)

do ramienia

oddycha – ułóż na plecach

- pochyl się mocno, zatrzy-

- obejmij usta i nos swoimi

- jeśli to konieczne – działaj - obserwuj dalej

- jeśli to konieczne – działaj maj i wyprostuj (3 próby)

ustami – wykonaj 5 odde-

- jeśli to konieczne – działaj chów - jeśli jest nieprzytomne dalej

dalej

i nie oddycha – rozpocznij

3. RESUSCYTACJA KRĄŻENIOWO-ODDECHOWA

2. CIAŁO OBCE W DROGACH ODDECHOWYCH

RKO UŁÓŻ NA BOKU

- przekręć dziecko na bok - obserwuj reakcje

SPRAWDŹ BUZIĘ/JAMĘ USTNĄ

STABILIZUJ I UDERZAJ

- wygarnij widoczne ciało

- podtrzymuj główkę, ułóż

obce

dziecko stabilnie na swoich

STABILIZUJ I UCISKAJ

- podtrzymuj główkę,

ułóż dziecko stabilnie na nie usuwaj nic na „ślepo” kolanach - jeśli to konieczne – działaj kolanach - jeśli to konieczne – działaj - uderz „łódeczką” w plecy - uciskaj klatkę piersiową dalej dalej (x5) (x5) - jeśli to konieczne – działaj - jeśli nieskuteczne – podalej OCEŃ REAKCJE

- dotykiem - głosem - nie reaguje – wołaj o pomoc

wtórz uderzenia i uciski BRAK ODDECHU

NIE REAGUJE – OCEŃ ODDECH

- połóż dziecko na twardej

- poniżej 5 oddechów lub

płaskiej powierzchni

brak oddechu wykonaj

- odsuń bródkę od klatki

oddechy ratunkowe

piersiowej

- obejmij usta i nos swoimi

- słuchaj, patrz i czuj przez

ustami – wykonaj 5 odde-

10 sekund

chów - brak zmiany stanu – rozpocznij resuscytację (RKO)

RKO

- uciskaj środek klatki piersiowej dwoma palcami (30x) - wykonaj oddechy ratunkowe (2x) - kontynuuj resuscytację (30x2) do przyjazdu pogotowia lub do zmiany stanu dziecka

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


46

JESTEM MAMĄ

W JAKIE UBRANKA UBIERAĆ

NOWORODKA? Przyszła mama, szykując wyprawkę dla swojego maleństwa, zastanawia się nad doborem odpowiedniego ubranka. Przy jego wyborze warto kierować się kryterium prostoty i funkcjonalności.

Niemowlę, szczególnie w pierwszych miesiącach swojego życia, będzie bardzo często rozbierane i ubierane. Niestety, czynność ta nie należy do jego ulubionych. Dlatego tak ważne jest, by rozpinanie i zapinanie ubranek było wygodne. Szczególną uwagę należy zatem zwrócić na zapięcia, które decydują o sprawnym przebieraniu maluszka. Istnieje wiele rodzajów zapięć w niemowlęcych ubrankach – przyszła mama powinna wybrać te, które są najbardziej praktyczne w codziennym użytkowaniu. Wszystko po to, by częsta zmiana ubranka była komfortowa zarówno dla samego noworodka, jak i dla jego rodziców. Dobrym rozwiązaniem są zapięcia umiejscowione po bokach lub napy. Nie bez znaczenia jest również rozmiar ubranka. Nie może być ono za bardzo dopasowane, gdyż wtedy może powodować ucisk i utrudniać dziecku oddychanie. Najlepiej jeśli ubranko będzie nieco za duże, by bez większych problemów można było je zakładać i ściągać. Przy wyborze pierwszego ubranka należy również zwrócić uwagę na rodzaj materiału. Tkanina powinna być delikatna dla skóry dziecka, naturalna i przepuszczająca powietrze – doskonale sprawdzi się w tym przypadku bawełna lub len.

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


REKLAMA

BODY Body zakładamy dziecku jako pierwszą warstwę ubrania. Przylega do ciała i przytrzymuje pieluszkę. Mamy dwa typy body: całe rozpinane i zakładane przez głowę. Body mogą mieć krótkie lub długie rękawy. Nie mają nogawek. ŚPIOCHY Śpiochy to ubranka na szelkach i z nogawkami. Nogawki zasłaniają stopy. Zwykle zakłada się je na kaftanik, koszulkę lub body. PAJACYK Pajacyk to ubranie, które zakrywa nam całego maluszka. w ten sposób mamy zakryte dłonie i nogi. Podobnie jak śpiochy zakładamy je np. na body. RAMPERS Rampersy mają ścięte nogawki, więc stópki są wolne. Mogą być z krótką lub długą nogawką KAFTANIK Kaftanik to rozkładana koszulka. Składa się z dwóch warstw materiału. Zawiązując lub zapinając kaftanik, zakładamy jedną na drugą. Kaftanik może być też zapinany kopertowo. ŚPIWOREK Dzięki śpiworkowi dziecko nie rozkopie się w nocy i nie zmarznie. Są ciepłe i miękkie. Niemowlę owinięte jest jedną warstwą materiału, dzięki czemu ma odpowiednią temperaturę, nie przegrzewa się i śpi bezpiecznie. ŚLINIAK Śliniak to element garderoby, potrzebny, gdy maluszek się zaczyna ślinić lub ulewa pokarm. Wtedy śliniaczkiem chronimy ubranko. Później stosujemy śliniaki, kiedy maluszki zaczynają zajadać stałe pokarmy. RĘKAWICZKI NIEDRAPKI Niedrapki stosuje się najczęściej w szpitalu. Pierwsze rękawiczki mają zapobiec zadrapaniu się dziecka. Niestety, często się gubią. Obecnie w sprzedaży znajdują się ubranka z rękawiczkami wszytymi na stałe.

www.bilibo.pl


48

JESTEM MAMĄ

PROBLEMY ZE SKÓRĄ NIEMOWLĘCIA

JAK SOBIE Z NIMI RADZIĆ Zanim na świat przyjdzie nasze długo oczekiwane dziecko, wyobrażamy sobie, jak będzie wyglądało. Każda matka oczyma wyobraźni widzi piękne różowe maleństwo z gładką i delikatną skórką. Niestety, rzeczywistość nie zawsze jest taka piękna jak w reklamach. Noworodek, który opuszcza łono mamy, jest pomarszczony i opuchnięty. Jego skóra nie przypomina tej z reklam produktów dziecięcych, a często robi się szorstka i sucha. Kiedy zdołamy wypielęgnować noworodka i skóra jest w lepszej kondycji, na twarzy pojawiają się dziwne krostki, a pupa robi się zaczerwieniona. Jak radzić sobie z tymi problemami? Przedstawiamy najczęściej spotykane u noworodków i niemowląt dolegliwości skórne oraz sposoby na ich wyleczenie.

PROSAKI To małe krostki z białą główką umiejscowione najczęściej na nosku, czole i bródce niemowlęcia. Spowodowane są nadmierną produkcją łoju w pierwszych miesiącach życia dziecka i zaczopowaniem mieszków włosowych. Jak pomóc? Bezwzględnie nie należy ich wyciskać! Może to tylko spowodować nadkażenie rany i w efekcie jeszcze większe problemy. Wystarczy właściwie pielęgnować skórę dziecka. Przemywanie buźki przegotowaną wodą z mydełkiem dla dzieci w zupełności wystarczy.

ZŁUSZCZANIE NASKÓRKA

RUMIEŃ NOWORODKOWY

Występuje u wielu noworodków niedługo po urodzeniu (nawet w drugiej dobie). Dzieci wyglądają wtedy trochę jak gady zmieniające skórę. Złuszczanie zazwyczaj występuje na rączkach i stópkach. Rzadziej w zgięciach łokci, kolan i pach. Powodem łuszczenia się skóry jest gwałtowna zmiana otoczenia z bardzo wilgotnego (do tej pory dziecko przebywało w wodach płodowych) na suche.

Występuje w pierwszych dniach życia dziecka i jest odpowiedzią na styczność z zupełnie nowym i obcym noworodkowi środowiskiem. Rumień mogą wywołać: proszek do prania dziecięcych ciuszków, preparaty pielęgnacyjne, powietrze, pieluszki jednorazowe. Umiejscawia się zazwyczaj na twarzy i klatce piersiowej.

Jak pomóc? Niewielkie złuszczanie naskórka nie jest groźne dla dziecka. Należy stosować kremy natłuszczające i nawilżające. Polecam kąpiel w emolientach, smarowanie zmienionych okolic oliwką, linomagiem zielonym lub kremem z cholesterolu i witaminy E robionym na receptę.

Jak pomóc? Rumień zniknie sam po kilku dniach. Najlepiej miejsca zaczerwienione przemywać delikatnie przegotowaną wodą. Kiedy tylko skóra przystosuje się do nowych warunków, rumień ustąpi samoistnie. Gdy jednak zmiany będą utrzymywać się dłużej niż tydzień, należy udać się z dzieckiem do pediatry lub dermatologa.

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


REKLAMA

POTÓWKI Są najczęstszą zmianą skórną, pojawiającą się u noworodków i niemowląt. Mogą występować na całym obszarze skóry. Przyczyną ich powstawania jest przegrzanie dziecka, nadmierna wilgotność i temperatura otoczenia. Dodatkowym czynnikiem wzmagającym pojawianie się potówek jest fakt, że niemowlęta nie posiadają w pełni sprawnie pracujących gruczołów potowych. Wskutek przegrzewania gruczoły te zatykają się, tworząc potówki. Jak pomóc? Przede wszystkim należy pamiętać, by nie przegrzewać dziecka. W Polsce rodzice mają niestety tendencję do zbyt nadmiernego opatulania i ciepłego ubierania swoich dzieci. To nie tylko wywołuje potówki na skórze malucha, ale jest również przyczyną zmniejszonej odporności (przegrzewanie dzieci – największy grzech polskich mam). Kiedy jednak potówki już się pojawią, nie należy ich pod żadnym pozorem natłuszczać, gdyż w ten sposób można jeszcze bardziej pogłębić stan zapalny. Najlepszym i sprawdzonym sposobem jest przemywanie potówek przegotowaną wodą lub kąpiel maluszka w lekkim roztworze nadmanganianu potasu (wystarczy kilka kryształków na kąpiel).


50

JESTEM MAMĄ

PIELUSZKOWE ZAPALENIE SKÓRY

TRĄDZIK NIEMOWLĘCY

Występuje najczęściej u niemowląt pomiędzy siódmym a dwunastym miesiącem życia. Objawia się występującymi na skórze pęcherzykami, grudkami, nadżerkami, rumieniami oraz złuszczaniem naskórka. Dla dziecka jest dolegliwością bolesną i nieprzyjemną. Przyczyną powstawania zmian skórnych na pupie dziecka są: przewlekłe pocieranie skóry przez pieluszkę, wilgoć i uszkodzenie naskórka, biegunki, zasadowy odczyn pH moczu, drożdżaki, niedostateczna higiena lub alergia.

Przyczyną występowania zaskórników, krostek, grudek i podrażnień, widocznych szczególnie na buzi, ale czasami również na klatce piersiowej, jest nadmierna praca gruczołów łojowych oraz obecność w organizmie dziecka hormonów androgennych, które maluch otrzymał od mamy w czasie ciąży i porodu. Niektóre niemowlęta mają skłonność do takich zmian skórnych z powodu używania olejków i oliwek.

Jak pomóc? Aby zapobiec powstawaniu pieluszkowego zapalenia skóry, należy dbać o higienę intymną dziecka. Zmieniać pieluszkę nawet co trzy godziny i nie dopuścić, by malec dłuższy czas „chodził” z kupką w pieluszce. Jeżeli jednak objawy PZS już wystąpią, należy jak najczęściej zostawiać dziecko bez pieluszki, ponieważ skóra, która ma dostęp świeżego powietrza, szybciej się goi. Nie powinno się również doprowadzać do zawilgocenia podrażnionej okolicy, dlatego trzeba częściej zmieniać pieluszkę. Jeśli jednak zmiana zaczyna wyglądać coraz gorzej i nie pomagają już domowe sposoby, należy udać się do pediatry lub dermatologa, który przepisze odpowiednie maści.

Jak pomóc? Przemywanie wodą przegotowaną oraz kąpiel w emolientach będą działały łagodząco na zmiany skórne niemowlęcia. Jeżeli jednak trądzik utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie lub pojawia się po czwartym miesiącu życia, należy udać się do pediatry lub dermatologa. Marika Kaczmarek położna www.polozna-online.pl

ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY Najczęściej występuje u dzieci, które mają skłonność do alergii. Zmiany skórne pojawiają się około 3. mż. Skóra staje się sucha, pojawiają się krostki, grudki, a policzki wyglądają jak lakierowane. Zmiany występują na całym ciele z wyjątkiem pleców i miejsc przykrytych pieluszką. Bardzo swędzą, dlatego dzieci, drapiąc się, mogą doprowadzić do wtórnej infekcji bakteryjnej. Jak pomóc? Kąpiel w wodzie z dodatkiem emolientów oraz natłuszczanie skóry preparatami do skóry atopowej łagodzą objawy. Warto udać się do dermatologa, ponieważ podobnie do atopowego zapalenia skóry mogą wyglądać inne choroby. Lekarz doradzi, czy dziecko musi stosować specjalną dietę.

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


52

JESTEM MAMĄ

ZDROWE STÓPKI DZIECKA Widok dziecięcych małych stópek rozczula każdego rodzica. Co zrobić już w tak młodym wieku, by za jakiś czas te śliczne małe stópki nie sprawiały dzieciom problemów? Z doświadczenia wiem, że wady postawy w dorosłym życiu przysparzają niemałych kłopotów. Wielu z nich można zapobiec, podejmując odpowiednie działania już w momencie stawiania przez maluszka pierwszych kroczków.

Nie przyspieszaj! Nie mam pojęcia, dlaczego w dzisiejszych czasach rodzice za wszelką cenę pragną mieć dzieci najlepsze w każdej kategorii. Widziałam już wiele dzieciaczków, które w wieku zaledwie trzech miesięcy „siedziały”, inne, ledwo trzymające się na nóżkach, były prowadzane za rączki. Po co? Skoro gołym okiem widać było, że maluch nie jest jeszcze gotowy, by wykonać samodzielnie daną czynność. Często zadaję sobie pytanie, czy fakt, że nasza pociecha będzie chodziła w wieku dziewięciu miesięcy, przysporzy nam dodatkowego splendoru wśród znajomych. Każde dziecko rozwija się bowiem we własnym tempie. Jedno zacznie chodzić, mając 12 miesięcy, drugie natomiast w wieku 15 miesięcy i to jest najzupełniej prawidłowy rozwój. Pozwólmy zatem dzieciom dojść do tego samym. Próbując prowadzać dziecko około siódmego, ósmego miesiąca życia, możemy mu tylko i wyłącznie zaszkodzić. Stop chodzikom! Wygodniej jest włożyć dziecko do chodzika, niż biegać za raczkującym w każdy kąt domu malcem, ale czy naprawdę trudno wyobrazić sobie, że dziecko w chodziku przyjmuje wymuszoną, nienaturalną po

zycję, która może prowadzić do upośledzenia aparatu kostno-stawowego? Lepszym i o wiele zdrowszym rozwiązaniem będzie umieszczenie pociechy w kojcu. Podciąganie się, wstawanie i próby pierwszych kroków będą odbywały się we własnym dla dziecka tempie. Boso przez świat Kiedy twoje dziecko zbliża się powoli do ukończenia pierwszego roku życia, zaczyna nabierać więcej odwagi, a jego nóżki aż wyrywają się, by zacząć chodzić samodzielnie. Wśród rodziców panuje przekonanie, że dziecko powinno stawiać pierwsze kroki w odpowiednich bucikach. Sama nasłuchałam się, że moja córeczka późno

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


zaczęła chodzić (około 14. mż) tylko dlatego, że nie zakładałam jej w tym celu bucików. Nie jest to jednak prawda, ponieważ Sara nauczyła się chodzić w momencie, kiedy była na to gotowa. W bucikach chodzi się łatwiej, ale czy warto przyspieszać ten proces, skoro chodzenie boso niesie ze sobą tyle korzyści? PAMIĘTAJ! • • • • •

pierwsze kroki dziecko powinno stawiać boso chodzenie bez bucików ćwiczy mięśnie stóp na twardej powierzchni (panele, płytki) zakładaj skarpetki lub rajstopy z ABS chodzenie boso hartuje dziecko w bucikach na śliskiej powierzchni łatwiej się poślizgnąć


54

JESTEM MAMĄ

Chodzenie bez bucików, szczególnie po naturalnym, nierównym terenie, np. po trawie, piasku czy kamieniach, to przede wszystkim naturalny masaż, który pobudza pracę mięśni małej stópki. Nóżka bez bucika układa się bowiem naturalnie i w ten sposób daje możliwość szybszego za uważenia jakiejkolwiek nieprawidłowości. Poza tym bodźce, jakich dostarcza maluchowi chodzenie boso, pozwalają mu lepiej zapoznać się z podłożem, przez co staje się on pewniejszy.

Jakie cechy powinien mieć idealny bucik? • powinien być miękki i elastyczny, najlepiej wykonany z naturalnej skóry • podeszwa powinna bez problemu zgiąć się do 180 stopni • pięta powinna być usztywniona • bucik powinien sięgać za kostkę • śródstopie musi być szerokie, by paluszki miały jak najwięcej miejsca • najlepiej jeśli obuwie jest sznurowane

Odpowiednie buciki Chodzenie boso jest zapewne bardzo zdrowe, ale w Polsce tylko Wojciech Cejrowski chadza po mieście bez butów. Nóżki dziecka potrzebują zatem dobrych bucików, gdy wychodzi z domu.

Co jeszcze możemy zrobić dla małych nóżek? • bawmy się z dzieckiem, stymulując jego stópki, np. łaskocząc ich podeszwy • pozwólmy dziecku wspinać się jak najczęściej na paluszki • odpychanie się na bujaku wzmacnia stopy • jazda na jeździkach i rowerkach biegowych rewelacyjnie rozwija dziecięce nóżki

Marika Kaczmarek położna www.polozna-online.pl

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


ww

Wszystkim naszym Czytelniczkom (Czytelnikom oczywiście także), ich Pociechom i Rodzinom, naszym Współpracownikom, Partnerom i Reklamodawcom składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowych, spokojnych świąt Bożego Narodzenia i samych sukcesów w nowym, 2014 roku.

www.splashabout.pl

w

Wydawca i redakcja „SuperMamy w Wielkim Mieście”

www.marko-baby.pl

www.mark

www.carriwell.pl

Pan

Lamkpa.pl www.panlampka.pl


„SuperMama” spełnia marzenia dzieci

ww.bilibo.pl

www.novumbank.com

„Choinka Spełnionych Marzeń” to przedświąteczna akcja, którą ogłosiliśmy w ubiegłym miesiącu. Całkowity dochód ze sprzedaży reklam i bombek świątecznych, które zawisły na naszej choince, przekażemy na zakup zabawek dla podopiecznych Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”. Serdecznie dziękujemy wszystkim firmom, które zdecydowały się wesprzeć naszą akcję i przekazały pieniądze na zakup zabawek dla podopiecznych Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.

k

as

ma

C h oin

www.heveamaterace.pl

rzeń

ko-baby.pl

p ełnio n ych

www.ekodrogeria.pl

www.luvion.pl

Dziękujemy naszemu Partnerowi, Zakładom Poligraficznym GREG z Gliwic, który pomógł w wydaniu tego specjalnego, świątecznego numeru.


58

JESTEM MAMĄ

ŚWIAT W CZARNO-BIAŁYCH KOLORACH

JAK WIDZI TWÓJ MALUCH Odnalezienie się w nowym świecie to nie lada wyzwanie. I temu wyzwaniu musi podołać noworodek rzucony na głęboką wodę nowych, zupełnie nieznanych bodźców. Kolorowe zabawki wcale nie pomogą mu w oswojeniu świata. Mądrzy rodzice to wiedzą i dlatego pokazują mu świat w wersji czarno-białej. Wiadomo, że przez pierwsze miesiące maluch widzi to, co znajduje się około 30 cm od niego. Bardzo szybko kojarzy więc mamę i tatę, oswaja się z ich widokiem i rozpoznaje już pewne elementy związane z bliskością rodziny. W żartach mówi się, że rodzice są dla dziecka całym światem. I tak jest w rzeczywistości, ponieważ niemowlę z czasem zaczyna rozpoznawać zarys postaci mamy czy taty, reszta obrazów natomiast jest rozmazana i nieostra. W tym niepewnym odbiorze rzeczywistości jest jednak coś stałego. Maluch dostrzega kontrast pomiędzy jasnym a ciemnym kolorem, czyli np. różnicę między białym i czarnym. Dziecko widzi te zestawienia wyraźniej, dlatego z przyjemnością wodzi po nich wzrokiem, odnajduje krawędzie. Co więcej, odbiera widziane kształty jako płynne, ruchome obrazy. Skupiając wzrok na biało-czarnych geometrycznych wzorach, niemowlę rozwija się, zwiększając aktywność swojego mózgu! Wiedza, iż kontrasty kolorów wspomagają psychofizyczny rozwój dzieci, jest poparta teorią oraz badaniami. Stymulacja zmysłów dziecka nie jest tym samym co zabawa np. kolorową grzechotką, która nie dość, że nie jest przystosowana do możliwości wzrokowych niemowlęcia, to jeszcze go pobudza. Stymulowanie zmysłów maluszka to najlepsza droga, by z noworodka wyrosło genialne dziecko!

Dostosowując otoczenie do możliwości poznawczych pociechy, warto pamiętać o biało-czarnych akcesoriach. Przedmioty, które otaczają malca, powinny być delikatne, a jednocześnie ich faktura, wzory czy kolory mogą pobudzać go i stymulować rozwój. Kolorowe przedmioty przeznaczone dla niemowląt nie zdają egzaminu. Maluszek źle reaguje na mocne światło, mruży oczka, dlatego zaleca się, by w pokoju dziecka panował półmrok. Jak wiadomo – nawet najbardziej kolorowe przedmioty w mroku tracą swój urok i barwy. Łatwo jest połączyć przyjemne z pożytecznym. Kupując akcesoria przeznaczone dla niemowląt, warto pomyśleć o kontrastowych, biało-czarnych zestawieniach kolorystycznych. dr Magdalena Chrzan-Dętkoś psycholog i psychoterapeutka Badania naukowe potwierdziły to, co większość rodziców wiedziała od zawsze. Noworodki, choć ruchowo, fizycznie niedojrzałe i zależne od innych, potrafią bardzo szybko się uczyć, a ich zmysły, m.in. wzrok, pozwalają im na aktywne badanie i poznawanie świata już od pierwszych dni. Mimo że ostrość widzenia jest słabsza niż u dorosłego, podobnie jak zdolności związane z widzeniem kolorów, to jednak już od momentu narodzin dzieci mają bardzo określone preferencje wzrokowe. Częściej

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


Magdalena Bil psycholog, psychoterapeuta i trener Pierwsze tygodnie życia dziecka to okres niezwykle istotny z punktu widzenia jego prawidłowego rozwoju emocjonalnego. W dzisiejszych czasach modne jest inwestowanie w rozwój poznawczy. Chcemy, by małe dziecko szybko nauczyło się mówić, czytać, pisać, najlepiej w kilku językach równocześnie. Zapominamy o tym, jak ważny jest towarzyszący temu rozwój emocjonalny i społeczny, który możliwy jest dzięki bliskiej relacji z matką, potem z ojcem. Polecam produkty, które nie wyręczają rodziców w opiece nad dzieckiem, ale inspirują do zabawy, bliskiego kontaktu, wspólnej przyjemności, które tworzą specyficzną więź. Czarno-białe przedmioty łączą w sobie wiele funkcji. Dostosowane do możliwości percepcyjnych noworodka kolorystyka i kształty umożliwiają dziecku wzrokowe badanie otaczającej go przestrzeni, zachęcając noworodka do wyjścia z naturalnego w tym wieku zapatrzenia w siebie. Kocyk, który mięciutko otula, a przesiąknięty zapachem matki daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, posiada także specjalne uchwyty zapraszające do bujania, wspólnej zabawy mamy, taty i dziecka, wymiany uśmiechów i radości. Wyroby te są niezwykle estetyczne i z pewnością przyniosą ulgę doceniającymi znaczenie zabaw fundamentalnych rodzicom, którzy do tej pory musieli obwieszać łóżeczko dziecka drukowanymi wzorami na kartkach A4.

REKLAMA

spontanicznie koncentrują wzrok na powierzchniach wzorzystych, konkretnych przedmiotach. Dlatego w pierwszych tygodniach życia noworodki chętnie skoncentrują wzrok, będą się przypatrywać, a w późniejszych tygodniach nawet przemawiać do zabawek czarno-białych lub o kontrastowym zestawie kolorów. Warto podkreślić jednak, że najbardziej atrakcyjnym dla noworodka i niemowlęcia widokiem są twarze jego rodziców.


60

JESTEM MAMĄ

BIAŁO-CZARNA

REWOLUCJA Czy wiesz, że w pierwszych dniach po narodzinach dziecko widzi wyłącznie kontrast pomiędzy bielą a czernią? Ta idea stała się inspiracją dla młodej polskiej firmy White&Black do stworzenia serii dziecięcych akcesoriów w kolorach biało-czarnych, które według pomysłodawczyń obudzą w dziecku geniusza.

1.

White&Black odnoszą się do psychologii rozwojowej. Z badań wynika, że w pierwszych dniach życia noworodek rozróżnia dwa kolory – czarny i biały. Według psychologów, okulistów oraz neurologów stymulacja wzroku poprzez przedmioty w monochromatycznych barwach zapewnia szybszy rozwój intelektualny, jak i psychoruchowy. Zabawki posiadają atest CE, a materiały użyte do produkcji dziecięcych akcesoriów są wysokiej jakości, hipoalergiczne i delikatne. Proste formy i wzory zaprojektowane zostały z myślą o bezpieczeństwie dzieci oraz wygodzie rodziców.

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013

2.


REKLAMA

1. Książeczka „must have” - biało-czarna książeczka została stworzona dla Dziecka od pierwszych chwil jego życia. Wzory zastosowane w produkcie pozytywnie wpływają na jego rozwój psychoruchowy. Książeczka jest w kształcie harmonijki, możliwość powieszenia. Produkt szyty ręcznie, materiał posiada certyfikat „Bezpieczny dla Dziecka „. Barwniki użyte do produkcji nie powodują alergii. Produkt zdobył nagrodę „must have”. Cena: 48 zł, WHITE&BLACK www.whiteandbalck.pl 2. Grzechotka „Kociak Kostka”- Biało-czarna kostka umożliwiająca ćwiczenie chwytu Twojego Dziecka, od pierwszych tygodni jego życia. Sensoryczna kostka uszyta jest z różnych materiałów, które pobudzają dziecko do ćwiczenia zmysłu dotyku, w środku wypełniona jest miękka ociepliną. Cena: 48 zł, WHITE&BLACK www.whiteandbalck.pl 3. Lusterko „Kwiat wiśni” - Lusterko z serii W&B jest bezpieczne dla Twojego dziecka. Świetnie nadaje się na pierwsze obserwacje przez Twojego malucha. Czerwona kokardka umożliwia mocowanie przy wózku lub łóżeczku. Materiał posiada certyfikat „ Bezpieczne dla Dziecka”. Barwniki użyte do produkcji nie powodują alergii. dziecku spokojnie zasnąć. Cena: 57 zł, WHITE&BLACK www.whiteandbalck.pl 4. Śpiworek „Biało-Czarny” - Śpiworki z serii W&B są przyjemne i bezpieczne dla Twojego dziecka. Wykonane w 100% z bawełny, zapewniają spokojny sen, natomiast biało-czarnym wzór stymuluje rozwój i wzrok malucha. Wewnątrz śpiworka zastosowano flanelę, zapiany na zamek błyskawiczny. Materiał posiada certyfikat „ Bezpieczne dla Dziecka”. Barwniki użyte do produkcji nie powodują alergii. Cena: 109 zł, WHITE&BLACK www.whiteandbalck.pl

4.

3.


62

JESTEM MAMĄ

JAK SŁUCHAĆ

MUZYKI Z DZIECKIEM? Troska o dziecko każe je obdarowywać wszystkim co najlepsze. Również najlepszą muzyką. Słuchanie muzyki odgrywa niebagatelną rolę w procesie edukacyjnym, ułatwia rozwój intelektualny, społeczny, czyni dziecko bardziej kreatywnym. Nasz maluch od pierwszych dni życia ma swoje preferencje, kieruje się własnym, niezależnym gustem.

Nasz maluch od pierwszych dni życia ma swoje preferencje, kieruje się własnym, niezależnym gustem. Rola rodziców polega na starannym doborze tego, co ma docierać do dziecka w zależności od jego nastroju, stopnia rozwoju i indywidualnych upodobań. Nie jest to trudne, gdyż dziecko samo „wskaże nam” to, co lubi najbardziej. W ostatnich latach dostrzeżono potrzebę tworzenia i wydawania specjalnej muzyki dla najmłodszych, dlatego wybór jest spory. Warto zadbać o zbudowanie małej kolekcji muzycznej dla dziecka – im większa będzie różnorodność muzyki, której słucha, tym lepiej ukształtuje ona wrażliwość i wyobraźnię. Muzyka jest przede wszystkim środkiem komunikacji. Język muzyczny, poprzez prezentację właściwej mieszanki stylów, melodii, harmonii i rytmu, wyraża wszystkie rodzaje emocji i przekazuje informacje edukacyjne, rozumiane przez wszystkie dzieci na świecie, niezależnie od ich rasy czy pochodzenia. Jak prawidłowo odtwarzać muzykę dzieciom? Puszczajmy muzykę najpierw w domu, nie za głośno, eliminując, jeśli to możliwe, inne bodźce. Niech zawsze jedno z rodziców będzie przy tym obecne,

aby obserwować reakcje dziecka. Niech to nie będzie jednorazowo czas dłuższy niż 20–30 minut i niech nie przekracza w sumie godziny dziennie. Muzyka szybka, głośna i intensywna może wywołać u dziecka negatywne reakcje, jak na czynnik stresujący i niekomfortowy. Jeśli dziecko słucha w ciągu dnia radia, stosujmy przerwy – zbyt długa ekspozycja powoduje nadmiar informacji i może doprowadzić do tego, że zacznie ono postrzegać muzykę jako dźwięk bez większego znaczenia. Kontrolowane puszczanie muzyki można zacząć praktycznie od szóstego miesiąca ciąży w krótkich dziennych dawkach. Powinniśmy zaobserwować, że dziecko w czasie słuchania staje się bardziej „zrelaksowane” – dzięki temu rodzi się spokojniejsze. U przyszłej mamy muzyka również powinna pomóc zredukować psychiczny i fizyczny stres związany z ciążą. Co ciekawe, dziecko po urodzeniu rozpoznaje muzykę, której słuchało w okresie prenatalnym. Uzyskujemy ciągłość poczucia bezpieczeństwa, która wpływa na komfort malucha.

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


JESTEM MAMĄ

63

Polub nas!

Zobacz więcej

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


64

JESTEM MAMĄ

Jak ocenić, czy muzyka rzeczywiście pomaga naszemu dziecku? Przede wszystkim obserwujmy je. Muzyka powinna wywoływać dobry nastrój. Dziecko powinno reagować na nią i angażować się, jeśli piosenka (utwór), której akurat słucha, jest pobudzająca.

Jak wybrać odpowiednią muzykę dla dziecka? Ponieważ wybór jest ogromny, a część jest po prostu nieodpowiednia, nie dajmy się zwieść samym okładkom czy nazwiskom kompozytorów. Najlepiej przesłuchać płyty przed zakupem, spróbować posłuchać fragmentów, nawet razem z dzieckiem.

Muzyka może pomóc w różnych sytuacjach kryzysowych: kolkach, niekontrolowanym płaczu, zasypianiu. Najpierw jednak musimy określić przyczynę dyskomfortu. Muzyka z pewnością pomoże uspokoić dziecko i w końcu pozwoli mu zasnąć. Nie należy jej jednak używać do zamaskowania większego problemu.

• Nigdy nie zakładaj dziecku słuchawek! Możesz trwale uszkodzić jego bardzo wrażliwy narząd słuchu. • Nigdy nie odtwarzaj muzyki zbyt głośno. • Postaraj się słuchać razem z dzieckiem, przyczyni się to do powstania jeszcze głębszej więzi emocjonalnej między wami. • Muzyka bobasa wprowadza harmonię w całym domu. Uspokaja nie tylko niemowlęta i ich rodziców, ale wpływa pozytywnie także na pozostałe dzieci.

Dlaczego tylko muzyka, a nie np. wideo? Muzyka to oryginalne, interaktywne medium, dające zarówno korzyści rozwojowe, jak i wywołujące pozytywne emocje i reakcje. To świetny sposób na zabawę z dzieckiem. W dodatku można podśpiewywać, nucić i wygłupiać się do woli. Porównajmy muzykę z czytaniem książki – kiedy czytamy, nasz mózg jest bardziej aktywny niż podczas oglądania filmu. Książka uruchamia wyobraźnię, podczas gdy film sam wypełnia ją obrazem. Wg opinii Amerykańskiej Akademii Pediatrii dziecko do drugiego roku życia w ogóle nie powinno mieć kontaktu z ekranem. To oczywiście nie miejsce na argumenty za czy przeciw obrazowi (TV, wideo czy DVD) – dzieci po prostu je oglądają. Możemy uznać, że to im się podoba, ale robią to, ponieważ nie znają nic lepszego. Jeśli chcemy pokazać dziecku kolory, zwierzęta czy kształty, zabierzmy je po prostu na spacer – nie ma nic lepszego niż rzeczywistość.

www.muzykabobasa.pl

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


REKLAMA


66

JESTEM MAMĄ

PRZEPUKLINA PĘPKOWA U NIEMOWLĄT

JAK OBJAWIA SIĘ I JAK JĄ LECZYĆ? Jak objawia się i jak ją leczyć? Zdarza się, że z przepukliną dziecko przychodzi na świat. Najczęściej jednak pojawia się ona w okolicach drugiego, trzeciego miesiąca życia niemowlaka i w większości przypadków jest efektem nadmiernego wysiłku w obrębie mięśni brzucha, związanego z płaczem kolkowym. Przepuklina w miejscu pępuszka tworzy wybrzuszenie, które przypomina mały balonik. Przypadłość ta nie boli niemowlęcia ani nie sprawia mu dyskomfortu. Przyczyny powstawania przepukliny pępkowej u niemowląt Mięśnie i inne tkanki formujące się w miejscu, w którym naczynia krwionośne pępowiny są połączone z płodem, określa się mianem pierścienia pępkowego. Zazwyczaj pierścień zamyka się jeszcze przed narodzinami. Jeśli jednak tak się nie stanie, otwór, który pozostaje niezamknięty, pozwala na wydostanie się tkanki, tworząc wybrzuszenie. Przepuklina uwidacznia się szczególnie w momencie, kiedy dziecko stoi, siedzi, płacze, napina mięśnie brzucha lub wypróżnia się. Leczenie przepukliny pępkowej Przepuklinę pępkową powinien zdiagnozować pediatra pierwszego kontaktu, kiedy udajemy się z dzieckiem np. do szczepienia. Jeżeli lekarz uzna, że jest taka konieczność, wypisze skierowanie do chirurga dziecięcego (zazwyczaj tak się właśnie dzieje).

się samoistnie, co powinno nastąpić do drugiego roku życia dziecka. Jeżeli tak się nie stanie, malca czeka operacja. Druga teoria zakłada, że przepuklinę pępkową należy odprowadzać (tzn. delikatnie wcisnąć – może to zrobić tylko lekarz!) i plastrować, przez co proces zamykania pierścienia pępkowego następuje szybciej i sprawniej. Przepuklina pępkowa przytrafiła się mojemu synkowi. Kiedy skończył dwa i pół miesiąca, wyszła naprawdę bardzo duża. Po wizytach w poradni chirurgicznej i plastrowaniu pępuszka około sześciu razy (osiem tygodni) pępuszek synka wciągnął się całkowicie i wygląda teraz zupełnie normalnie. Co powinno nas niepokoić? Jeżeli dziecko gorączkuje, wymiotuje i skarży się na ból w okolicy pępka, a przepuklina jest zaczerwieniona, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem! Może to być bowiem początek infekcji lub uwięźnięcie jelita. Marika Kaczmarek położna www.polozna-online.pl

Czytaj gdzie i kiedy chcesz Na komputerze, tablecie i smartfonie oraz iPadzie

Istnieją dwie teorie na temat leczenia przepukliny pępkowej. Część chirurgów uważa, że przepuklinę należy zostawić samą sobie i czekać, aż wchłonie

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013

POBIERZ

ZA DARMO


68

JESTEM MAMĄ

ABC

KĄPIELI NOWORODKA Pierwszym kąpielom dziecka towarzyszą obawy. Jest to zupełnie naturalne. Dla młodych rodziców pielęgnacja ich maluszka to coś nowego, a więc stresującego. Warto zadbać o dobre przygotowanie do kąpieli, ponieważ jest to chwila budowania bliskości z dzieckiem. Aby nie wzbudzała niepokoju u naszej pociechy i była dla nas źródłem radości, powinna przebiegać sprawnie i bezpiecznie.

W pierwszych tygodniach życia większość dzieci jest wrażliwa na ilość bodźców i szybko się męczy. Dlatego warto zadbać o dobre przygotowanie do kąpieli, aby przebiegła ona płynnie i spokojnie. Pomogą w tym produkty, które ułatwią nam jej zorganizowanie, a przede wszystkim zapewnią maluszkowi bezpieczeństwo. Najważniejszą rzeczą jest wybór odpowiedniej wanienki. Wanienka Beaba „Camele’o”, z wewnętrznym materiałem antypoślizgowym i zaokrąglonymi brzegami, gwarantuje bezpieczną kąpiel. Organizację kąpieli ułatwi miejsce na słuchawkę prysznicową i odpływ w dnie. Wanienkę możesz wpiąć do stabilnego stojaka, który ustawisz w dowolnym miejscu łazienki. Dzięki stojakowi nie będziesz musiała pochylać się podczas kąpania dziecka, co zdecydowanie poprawi twój komfort. Aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo podczas wieczornej toalety, na wanienkę można założyć hamak Beaba, stworzony specjalnie dla noworodków. Gwarantuje on bezpieczne i stabilne ułożenie ciała nawet najmniejszego dziecka, a co szczególnie ważne – podtrzymuje główkę malucha w prawidłowej pozycji. Kąpiel i co dalej?

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


Wszystko pod ręką Podczas wieczornej toalety niezbędne są również akcesoria dla dziecka. Idealnym zestawem jest komplet akcesoriów Beaba. W jego składzie znajdują się: termometr do pomiaru temperatury wody, obcinaczka do delikatnych i malutkich paznokci dziecka oraz szczoteczka i grzebień niepodrażniające wrażliwej skóry. Aby cennych chwil z bobasem nie tracić na ciągłe szukanie kosmetyków i innych akcesoriów potrzebnych do pielęgnacji, dobrze jest uporządkować całą „kosmetyczną przestrzeń”. Bardzo praktycznym i wygodnym sposobem są organizatory na pieluszki i akcesoria Beaba. Dzięki dużej liczbie wygodnych kieszonek i przegródek łatwo odszukać nawet najdrobniejsze rzeczy. Bez stresu! Kąpiel noworodka to z pewnością jedno z wielu wyzwań czekających świeżo upieczonych rodziców. Troska o dziecko i obawa przed nowym doświadczeniem są głównymi czynnikami stresu towarzyszącego podczas kąpieli maluszka. Wystarczy jednak odpowiednio się do tego przygotować. Zadbajmy, aby wszystkie produkty używane podczas codziennej pielęgnacji zapewniały dziecku bezpieczeństwo – wtedy każda kąpiel będzie przebiegać sprawnie i dostarczy wiele radości. Michał Lenarczyk www.beaba-polska.pl

REKLAMA

Ciało noworodka szybko traci ciepło, dlatego ważne jest zadbanie o sprawne ubranie maluszka. Ważne jest miejsce, w którym dziecko będzie czuło się bezpiecznie. Pomoże w tym dobry przewijak, przyjazny dla niemowlaka, a także praktyczny i funkcjonalny. Przewijak Beaba „Camele’o” ma miękką, zdejmowaną i łatwą do czyszczenia matę, a dzięki „ściankom” z trzech stron zapewnia dziecku bezpieczeństwo. Wysuwane boczne szufladki to świetne miejsce na pieluszki, krem i inne akcesoria niezbędne przy przewijaniu. Dzięki mocowaniom można używać go: na łóżeczku, komodzie, wannie lub wpiąć do stojaka „Camele’o”, który pasuje także do wanienki, jest stabilny i gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo.


70

JESTEM MAMĄ

JAK PIELĘGNOWAĆ PUPĘ NIEMOWLAKA

W PIĘCIU KROKACH Z problemem odparzonej pupy spotyka się większość rodziców. Powstaje ono na skutek zbyt długiego stykania się moczu i kału ze skórą dziecka. Wytłumaczę, w jaki sposób dochodzi do odparzenia, jak zapobiegać i pielęgnować zaczerwienioną pupę.

Rodzice bardzo starannie dbają o skórę dziecka. Miejscem krytycznym bywa pupa noworodka lub niemowlęcia. Gdyby zapytać rodziców, jakie są najbardziej stresujące czynności po urodzeniu maluszka, pewnie byłyby to wzięcie na ręce, a następnie przewinięcie. Dlatego warto szybko i sprawnie opanować tę umiejętność. Regularne przewijanie dziecka co trzy-cztery godziny, dokładne mycie okolicy pieluszkowej to połowa sukcesu w pielęgnacji dziecka. Druga połowa to czynniki losowe, np. choroba maluszka. Niektóre dzieci mają bardzo wrażliwą skórę i podrażnienie jej może wynikać ze stosowania chusteczek nawilżonych. Często ładnie pachną, ale trzeba przetrzeć nimi skórę dziecka, by cokolwiek zeszło. Idealnym rozwiązaniem mogą być płatki do demakijażu bądź myjki zanurzone w miseczce z wodą, które świetnie sprawdzają się do czyszczenia okolicy pieluszkowej. Chusteczki nawilżone zostawmy na spacer czy wizytę u lekarza. Jak powstaje odparzenie na pupie? Najczęściej wynika ono ze zbyt długiego przebywania w brudnej pieluszce. Na skórę dziecka drażniąco działają stolec i mocz. W pieluszce z czasem robi się coraz cieplej, nie ma dostępu powietrza. Drażniącą substancją w moczu jest amoniak. Wszystko razem bardzo sprzyja powstaniu odparzenia.

Jak tego uniknąć? - Zmieniaj pieluszkę co trzy-cztery godziny. - Dokładnie myj okolicę pieluszkową. - Stosuj maści natłuszczające skórę. - Dbaj o skórę okolicy pieluszkowej. - Zapinaj pieluszki luźno (między zapiętą pieluszkę a brzuszek powinny wejść dwa palce). - Pozwalaj dziecku pobyć bez pieluszki (np. ułóż na brzuszku i rozepnij pieluszkę, połóż dziecko bez eluszki na podkładzie). Osoby stosujące pieluszki wielorazowe powinny pamiętać o praniu ich w wysokich temperaturach z delikatnym proszkiem. Jeśli pojawi się podrażnienie, należy zmienić proszek.

Alarm! Odparzona pupa! Co zrobić w pięciu krokach? 1. Zwiększ częstotliwość zmiany pieluszki (w nocy też przewijaj dziecko). 2. Delikatnie i dokładnie myj powierzchnię skóry. 3. Do mycia stosuj wielorazowe myjki z materiału bądź płatki do demakijażu i wodę. 4. Wietrz pupę. 5. Stosuj maść przeznaczoną dla odparzonej pupy na zmianę z maścią natłuszczającą.

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


Jeśli odparzenie zostanie zaniedbane, bądź proces gojenia trwa długo, należy zwrócić uwagę, czy nie powstały rany. Wtedy należy skontaktować się z lekarzem, żeby wykluczyć zakażenie bakteryjne bądź grzybicze. Mgr Katarzyna Płaza-Piekarzewska położna www.biumi.pl

REKLAMA

Zapamiętaj! Dziewczynki myjemy zawsze od przodu do tyłu, czyli od okolicy brzuszka w stronę pupy. W ten sposób zanieczyszczeń nie przeniesiemy do pochwy. Chłopcom nie odsuwamy napletka co najmniej do ukończenia pierwszego roku życia.


72

JESTEM MAMĄ

JAK FOTOGRAFOWAĆ DZIECKO

CZYLI JAK PODEJŚĆ

MAŁEGO MODELA Gdy zostajemy rodzicami, czas nagle zaczyna upływać niesamowicie szybko, a dzieci rosną w zastraszającym tempie. Dlatego by zatrzymać w pamięci miłe wspomnienia, do których wrócimy po latach, sięgamy po aparat. Robimy zdjęcia, tworzymy historię. Jednak co zrobić, by fotografie były piękną pamiątką? Kiedy fotografować? Fotografować należy zawsze, kiedy tylko mamy ku temu sposobność. Wtedy dziecko przyzwyczai się do aparatu i będzie się czuło bardziej swobodnie. Odpuszczamy tylko w momencie, gdy dziecko jest śpiące, głodne, chore – wtedy nie denerwujemy niepotrzebnie naszej rozdrażnionej pociechy. Poza tym staramy się dziecko fotografować przy każdej okazji, w codziennych sytuacjach, podczas wycieczek, wakacji czy świąt. Staramy się łapać nowe umiejętności, takie jak siedzenie czy wstawanie. Także podczas próbowania nowych smaków często dzieci robią śmieszne minki, które na pewno będą z radością oglądać w przyszłości. Jeśli tylko pogoda sprzyja, nie ma nic lepszego jak zdjęcia w plenerze. Pamiętajmy jednak, aby wybierać raczej miejsca ciche i spokojne, takie jak las czy jezioro, gdzie dziecko nie będzie rozproszone niepotrzebnymi bodźcami, a również tło zdjęć, jakie da nam natura, będzie przepiękne. Pamiętajmy, aby zawsze być przygotowanym na robienie zdjęć – bateria naładowana i niezapełniona karta – szkoda by było przegapić ważne wydarzenie z powodu rozładowanego aparatu.

Jak fotografować? Nie starajmy się ustawiać dziecka do zdjęcia na siłę. Maluch nie zrozumie tego, czego od niego oczekujemy, i znudzony zajmie się ciekawszą zabawą lub będzie nam się z zadziwieniem przyglądał, co nie zawsze wygląda atrakcyjnie na zdjęciach. Najlepiej, jeśli w robieniu zdjęć będą brały udział dwie osoby, które malec dobrze zna. Przykładowo: mama robi zdjęcia, a tata zabawia i rozśmiesza dziecko, powodując jego szeroki uśmiech. Jeśli jest to sesja zaplanowana, ubierzmy dziecko ładnie i schludnie, w żywe i kolorowe ubrania. Uważajmy na kolor czerwony – aparaty fotograficzne często mają problem z jego dobrym odwzorowaniem – oraz unikajmy ubranek w kolorze czerni. Zwróćmy uwagę, aby ubranka nie miały plam. Na rynku są też dostępne różne akcesoria pomagające uatrakcyjnić ujęcie. Jeżeli planujemy dłuższą przygodę z fotografią, dobrym zakupem będą tła fotograficzne dostępne w wielu wzorach i wariantach kolorystycznych.

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


74

JESTEM MAMĄ

Jakie oświetlenie? Światło w fotografii jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na dobre zdjęcie. Jedna z żelaznych zasad mówi, aby nigdy nie robić zdjęć w samo południe. Mimo iż wydaje nam się, że słonce ładnie świeci, na zdjęciach takie światło nie wychodzi dobrze. Dobra pora na zdjęcia to poranek oraz godzina–dwie przed zachodem słońca. Światło wtedy pięknie się rozprasza i daje ciepłe barwy. Nigdy nie róbmy zdjęć pod światło oraz wyłączmy lampę błyskową. Jeśli robimy zdjęcia w zaciszu domowym, wybierajmy raczej jasne pomieszczenia, jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, starajmy się ustawić malucha buzią do okna. Lampą błyskową nie błyskajmy dziecku w oczy – nie dość, że wywoła to rozdrażnienie, to sprawi, że oczy dziecka będą zaczerwienione. Jaka ostrość? Ostrość zawsze należy ustawiać na twarz dziecka, a najlepiej na oczy. Chyba że naszym zamierzeniem jest sfotografowanie czegoś innego, np. detalu z ubranka, wtedy ostrość skupiamy na danym elemencie. Większość aparatów ma autofocus, a niektóre również możliwość ustawienia manualnej ostrości. Jeżeli korzystamy z autofocusa, musimy pamiętać, że najlepiej łapie on na kontrastowej powierzchni. Więc jeśli ustawiamy ostrość np. na brązowe włosy na brązowym tle, aparat może się gubić – wtedy należy użyć manualnej regulacji ostrości. Jak kadrować? Zanim w ogóle przystąpimy do robienia zdjęć dzieciom, musimy przede wszystkim zniżyć się do ich poziomu, zdjęcia robione z góry lub z dołu bardzo zniekształcą sylwetkę i dzieci będą wyglądać karykaturalnie. Na zdjęciu najważniejsze jest dziecko, więc kadrujmy zdjęcia zawsze tak, aby nie było na nich zbędnych elementów, brzydkiej ściany lub bałaganu w tle. Jeśli chcemy odwrócić uwagę od tła, możemy ustawić duży otwór przysłony w manualnych opcjach aparatu, oczywiście jeśli takowy je posiada. Sprawi to, że wszystko poza ostrą buzią dziecka będzie lekko rozmyte.

Nigdy nie „obcinajmy” stópek – wyjdzie to bardzo niekorzystnie. Dobrze by było również, aby dziecko zajmowało centralną część zdjęcia. Wyróżniamy trzy sposoby fotografowania człowieka: • portret – sama twarz, • plan amerykański – od połowy ud w górę • oraz cała sylwetka. Opisuj fotografię Każde zdjęcie opisuj: kiedy było zrobione, w jakich okolicznościach i ile dziecko miało wtedy miesięcy. W danej chwili wydaje nam się to oczywiste, jednak po upływie kilku lub kilkunastu lat nie będziemy już tak dobrze pamiętać, kiedy dane zdjęcie zostało zrobione. Dobrym pomysłem jest również założenie dziecku albumu – w wielu księgarniach są do kupienia albumy w formie książeczek, w których możemy zapisywać najważniejsze momenty z życia naszej pociechy wraz z datą, dokleić zdjęcia, odrysować rączkę lub nóżkę, wkleić kopertę z opaską ze szpitala lub pierwszymi obciętymi włoskami. W obecnej dobie cyfryzacji i dostępności aparatów fotograficznych warto kolekcjonować wspomnienia. Nawet jeśli z początku nie wszystko będzie nam wychodzić, nie poddawajmy się – zdjęcia to zatrzymywanie chwil, które już nigdy nie powrócą. A – jak wiadomo – dzieci rosną bardzo szybko. Magdalena Janosz fotograf www.bokerworld.blogspot.com

Czytaj gdzie i kiedy chcesz Na komputerze, tablecie i smartfonie oraz iPadzie

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013

POBIERZ

ZA DARMO


76

JESTEM MAMĄ

KOLOROWO I BEZPIECZNIE CZYLI JAK OŚWIETLIĆ POKÓJ DZIECIĘCY Urządzając pokój dla dziecka, często skupiamy się na takich elementach jak dekoracja ścian czy mebelki, zapominając o bardzo istotnej rzeczy, jaką jest oświetlenie. To właśnie oświetlenie pomaga wydzielić strefy aktywności w pokoju maluszka, zmieniać jego nastrój, relaksować się, poprawia poczucie bezpieczeństwa.

Jakie oświetlenie? Dobierając oświetlenie do pokoju maluszka, należy pamiętać, iż dziecko będzie widziało je z innej perspektywy. Dlatego nie możemy zamontować zwykłego żyrandola – wtedy żarówka będzie oślepiała, a dodatkowo abażur będzie łapał kurz, który później będzie ciężko usunąć. Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest zakup lamp wykonanych z tworzyw sztucznych, które dzięki różnym kształtom i nadrukom w ciągu dnia służą jako ozdoba, a jednocześnie dają dużo światła rankiem i wieczorem. W każdym pokoju dziecka, oprócz oświetlenia górnego, potrzebne jest oświetlenie dodatkowe. Takim oświetleniem są na przykład: •

lampka automatyczna, która podłączona do kontaktu samoczynnie włączy się, gdy zrobi się ciemno, i sama wyłączy, kiedy będzie jasno. Jej światło jest delikatne i nie rozbudzi dziecka, lampki-projektory i lampki-teatrzyki, które emitują delikatne różnokolorowe wzory na suficie i ścianach, pomagając zrelaksować się oraz usnąć dziecku. Często też mają możliwość włączenia kołysanki lub innej melodyjki relaksacyjnej,

• •

lampki-przytulanki, które świetnie sprawdzają się jako maskotka, a dodatkowo pozwalają rodzicom kontrolować, jak śpi dziecko, i pomaga ją przy przewijaniu oraz karmieniu, lampki nocne – wielofunkcyjne lampki, przy których można poczytać na dobranoc, lampki dekoracyjne – dają niewiele światła, lecz tworzą miłą atmosferę w pokoju.

Jeżeli prawidłowo dobierzemy oświetlenie, stanie się ono również elementem dekoracyjnym. Poprzez światło możemy zmieniać nastrój dziecka i funkcję pokoju, a także zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa czy pomóc przy zasypianiu. Bezpieczeństwo Na bezpieczeństwo lampek duży wpływ ma zastosowane w nich źródło światła. W lampach wiszących, które znajdują się poza zasięgiem dziecięcych rączek, możemy zastosować żarówki energooszczędne lub LED, imitujące światło bardzo zbliżone do dziennego. W lampkach, które znajdują się w zasięgu dziecka, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie źródła światła typu LED.

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


JESTEM MAMĄ

77

Oświetlenie ledowe prawie zawsze pozostaje chłodne w dotyku, przez co dziecko nie poparzy się, gdy dotknie lampki. Gdyby spadła, np. ze stolika, nie musimy obawiać się, że żarówka pęknie, a dziecko się pokaleczy. Rodzice mają ułatwione zadanie, gdyż na naszym rynku znajdują się produkty oświetleniowe przygotowane z myślą o dzieciach i ich rodzicach. Produkty te posiadają certyfikaty potwierdzające ich bezpieczeństwo.

Rodzicu: Jeżeli masz wątpliwości, czy lampka posiada odpowiednie atesty – zapytaj sprzedawcę!

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


78

MAMA W PODRÓŻY

DOSTAŁEŚ FOTELIK W PREZENCIE? UWAŻAJ! Co zrobić z fotelikiem, który otrzymaliśmy w prezencie – od babci, dziadka, cioci, wujka lub znajomych? Czy jest to dobry pomysł na prezent dla innych rodziców? OPIEKUN RUBRYKI

Jest to bowiem niemały wydatek, a obdarowani powinni się cieszyć, dlaczego więc może to być tylko kłopot zamiast wspaniałej niespodzianki?

Pytania od czytelników mojego bloga to coś, co lubię najbardziej. Oto dzisiejsze pytanie i temat, który poruszymy: Dostałem fotelik w prezencie. Droga Redakcjo, co mam zrobić? Usiąść i płakać – tyle w pierwszym odruchu mogę powiedzieć. Usiąść i płakać, bo szansa na to, że on pasuje do waszego dziecka i do waszego samochodu, jest nikła. Oczywiście znane są także przypadki „złotego strzału”. Nam również podczas usług doboru fotelików oraz podczas rozmów z rodzicami w trasie i w trakcie inspekcji fotelików zdarzało się, że fotelik był dobrze dobrany i dopasowany do samochodu i do dziecka, ale był to całkowity przypadek. Czasami był to fotelik kupiony i darowany przez ciocię, babcię czy też znajomych. Zawsze jest to jednak tylko i wyłącznie kwestia szczęśliwego przypadku. Dostałeś prezent w postaci fotelika. Co z tym zrobić? Fotelik, który ma zapewnić dziecku bezpieczeństwo w samochodzie, musi być starannie dobrany i przy-

mierzony przed zakupem, na co zwracamy uwagę na naszych szkoleniach. Jeżeli jest to fotelik dobrej jakości, z atestami, czyli po prostu jest to dobry i bezpieczny fotelik, ale z jakichś względów nie pasuje do waszego samochodu – bez większych skrupułów polecam wystawić ten towar na Allegro, nie zrywając z niego wcześniej żadnych metek, tak by był to fotelik nowy, który nie ma śladów zużycia. Przecież bezpieczeństwo twojego dziecka jest dla ciebie więcej warte niż dobre samopoczucie rodziny, która darowała ci ten fotelik. Artykuł pochodzi z bloga Pawła Kurpiewskiego, biomechanika zderzeń i eksperta ds. bezpieczeństwa dzieci w samochodach

Czytaj gdzie i kiedy chcesz Na komputerze, tablecie i smartfonie oraz iPadzie

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013

POBIERZ

ZA DARMO


Y

SZ W R E I

ER IU M U N YCZN

P

ST

4 1 0 2

W JUŻ

szczegóły na www.magazynsupertata.pl


MEGA OFERTA | SUPER

*Oferta ważna do 30 stycznia 2014 r. lub do wyczerpania zap

Cena: 2249 zł Cena promocyjna: 1349 zł + GRATISY *Sprawdź szczegóły na stronie www.micralite-polska.pl

Superlekki wózek spacerowy Micralite TORO Exclusive i luksusowa oddychająca gondola Air-Flo


CENY | SUPER GRATISY

pasów. Sprawdź szczegóły na stronie www.micralite-polska.pl

Superlekki wózek spacerowy z pompowanymi kołami Tylko 6 kg! Cena: 999 zł Cena promocyjna: 699 zł + GRATISY *Sprawdź szczegóły na stronie www.micralite-polska.pl

POZ ROD NAJ OP ZICÓ INIE WW WN W.S A: U PER LEK KI.P L


82

MAMA W PODRÓŻY

NOWORODEK ZIMĄ Zima zbliża się nieuchronnie. Jeśli termin twojego porodu wypada właśnie podczas tych najchłodniejszych miesięcy, z pewnością chcesz wiedzieć, jak skompletować wyprawkę dla noworodka, by zima nie była mu straszna.

Maluszek w szpitalu będzie przebywał co najmniej dwa dni, dlatego też powinnaś wyposażyć go w najbardziej potrzebne ubranka. Na pobyt w placówce konieczne będzie przygotowanie kilku, najlepiej sześciu, zestawów ubranek w rozmiarze 56-62 cm. Ostrożności nigdy za wiele, dlatego w domu warto mieć przygotowanych więcej kompletów. W razie potrzeby ktoś z bliskich może je dowieźć do szpitala. Nie zapomnij też, by zabrać ze sobą do szpitala rożek – otuli on maluszka, utrzyma ciepło oraz zapewni dziecku poczucie bezpieczeństwa. Ubranka na pobyt w szpitalu Zimą, pomimo iż w salach szpitalnych jest ciepło, ubierz nowor odka warstwowo.

Wykorzystaj do tego dwie warstwy bawełnianych ubranek z długim rękawem. Najlepiej jeśli będą one zakrywać też stopy dziecka. Najbardziej odpowiednim zestawem będą body i nałożony na nie pajacyk albo kaftanik. Zamiast pajacyka można też użyć śpioszków. Dla malucha, szczególnie tego, który przyszedł dopiero na świat, ubieranie nie jest komfortowe. Aby zapewnić noworodkowi jak największą wygodę podczas tej czynności, wybierz ubranka rozpinane zamiast tych zakładanych przez głowę. Zwróć też uwagę na body i śpioszki, aby były rozpinane w kroku. Dzięki temu przewijanie maluszka będzie o wiele bardziej komfortowe nie tylko dla niego, ale także dla ciebie.

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013

Na główkę noworodka nałóż czapeczkę, koniecznie bawełnianą (miej przygotowane przynajmniej dwie), a na stopy malutkie skarpetki. Możesz też założyć dziecku delikatne rękawiczki (tzw. niedrapki). Podróż do domu Wyjście ze szpitala to ważne wydarzenie dla całej rodziny. Szczególnie zimą trzeba pamię tać o dokładnym przygotowaniu maluszka na pierwsze wyjście na zewnątrz. Na dwie warstwy ubranek, założonych maluchowi w szpitalu, należy nałożyć ciepły kombinezon. Doskonale byłoby, gdyby był on jednoczęściowy i zakrywał stopy dziecka. W kombinezonie przyda się również kaptur i rękawiczki, które samemu można wszyć.


REKLAMA Polub nas!

Zobacz więcej

Kombinezon możesz kupić nieco większy, dzięki temu będziesz mogła ubierać w niego maluszka do końca zimy. Pamiętaj o ciepłej czapce. Jeśli na dworze jest bardzo zimno, na twarz dziecka nałóż specjalny krem ochronny. Fotelik samochodowy wyposaż w specjalne zimowe nakrycie (np. śpiwór) i przed wyjściem ze szpitala umieść w nim dziecko. Nie dopinaj śpiwora do końca, dopóki nie znajdziecie się na zewnątrz – maluszek może się zgrzać. W samochodzie rozepnij śpiwór i zdejmij maluszkowi czapkę. Jeśli włączone jest ogrzewanie, a temperatura jest dość wysoka, rozepnij kombinezon przy szyi. Przygotowanie do spaceru Po przyjściu do domu musicie wstrzymać się minimum tydzień

przed pierwszym zimowym spacerem. Noworodek nie powinien być narażony na silny mróz oraz wiatr, gdyż nigdy wcześniej ich nie doświadczył. Dlatego warto już wcześniej przygotować maluszka do zimnego powietrza. W tym celu doskonale sprawdza się wpuszczanie do pomieszczenia chłodu z zewnątrz. Należy wtedy ubrać dziecko we wszystkie niezbędne elementy garderoby (jak na spacer) i otworzyć okno lub balkon na kilka minut. Oczywiście wcześniej maluszka należy umieścić w wózku wyposażonym w śpiwór. Jeśli jest bardzo zimno, dodatkowo można przykryć noworodka kocykiem lub folią dołączoną do wózka (można ją również kupić osobno, jeśli nie znajdowała się na wyposażeniu).

www.torbydlamam.pl www.facebook.com/torbydlamam


84

M A M A N A Z A K U PA C H

Ciekawe pomysły na świąteczne prezenty Zastanawiasz się co kupić przyszłej mamie? Przygotowaliśmy dla was propozycje oryginalnych prezentów dla mam i naszych milusińskich.

Torba do wózka Rosebud London Hobo in Flying Geese Wykonana z dbałością o najmniejszy szczegół. Model Hobo został wykonany z wodoodpornego materiału oraz wyposażony w rzeczy niezbędne przy każdym wyjściu z dzieckiem. Posiada wiele praktycznych kieszeni, dzięki czemu wszystko będzie na swoim miejscu. Tak jak wszystkie torby marki Rosebud London, posiada w środku turkusową podszewkę w różyczki. Cena: 169 zł, ROSEBUD LONDON www.tublu.pl

Torba dla mamy Storksak Olivia Blue Wykonana z lekkiego i jednocześnie wytrzymałego nylonu z wykończeniem ze sztucznej skóry. Posiada regulowany, odpinany pasek na ramię, 7 kieszeni zewnętrznych, wieloczęściowe kieszonki wewnętrzne i kieszonkę na telefon komórkowy. Izolowany pokrowiec na butelkę zapewnia utrzymanie temperatury do czterech godzin. W wyposażeniu: miękka podkładka do przewijania dziecka, odpinana kieszeń wewnętrzna, całość wyściełana zmywalnym materiałem. Cena: 579 zł, STORKSAK www.storksak.pl Video Niania Luvion Supreme Connect 4,3” Najbardziej kompleksowe rozwiązanie w monitoringu. Nowy model ma zdalnie sterowaną kamerę oraz możliwość podglądu za pośrednictwem smartfonu lub tabletu (niezbędny jest zakup stacji dokującej). LUVION Supreme Connect to najnowsza propozycja holenderskiej firmy specjalizującej się w projektowaniu innowacyjnych urządzeń do monitoringu dzieci i niemowląt. Cena: 899 zł, LUVION www.luvion.pl

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


M A M A N A Z A K U PA C H

Bawełniana mata Igolo Polski producent postawił na jakość i bezpieczeństwo. Mata jest w 100% bawełniana, ma miękkie wypełnienie i jest łatwa do utrzymania w czystości (może być prana w 60° C). Idealna m.in. do nauki raczkowania. Sprawdzona przez mamy!

Tornister Pink Lining - Robot Robbie Tornister marki Pink Lining. Przyda się na wszelkie wyjścia z 3-5-latkiem, zmieszczą się do niego ulubione zabawki, przekąski, kolorowanki czy też kredki. Z przodu znajduje się specjalna przezroczysta ramka na rysunki malucha, które z dumą może prezentować, nosząc tornister.

Cena: 178 zł, ORANGERIA www.igolo.pl

Cena: 99 zł, PINK LINING www.pinklining.pl

85

Ochraniacz wodoodporny 2w1 MILUSIE HEVEA MEDICA Chroni skórę maluszka przed podrażnieniami (odparzenia i potówki) a materac przed zabrudzeniem, zamoczeniem. Wykonany z 100 % bawełny gwarantuje bezpieczeństwo, zdrowy i komfortowy sen dla dzieci od pierwszych chwil życia. Pozytywna OPINIA IMiD. Cena od 39 zł www.heveamaterace.pl Palmer’s Ujędrniający balsam do ciała z koenzymem Q 10, 315 ml Palmer’s Ujędrniający krem do biustu 125 g Unikalna formuła na bazie masła kakaowego wzbogacona wit. E, kolagenem, elastyną, żeń-szeniem oraz opatentowaną formułą Bio-Bustyl w przypadku kremu do biustu, zapewnia widoczny efekt ujędrnienia, napięcia, nawilżenia i wygładzenia skóry – szczególnie po znacznej utracie masy ciała, po okresie ciąży i laktacji oraz w wyniku naturalnych procesów starzenia się skóry. PALMERS www.palmers.info.pl

Rodzinny Sylwester „Luz Blues” Sylwester w ostródzkim Hotelu Platinum to moc atrakcji dla całej rodziny. Aquapark i centrum zabaw „Kidz Fun” nie pozwolą dzieciom na chwilę nudy. Cała rodzina będzie świetnie się bawić w czasie wodnej olimpiady pełnej zawodów, konkursów i animacji. Zabawa sylwestrowa w luźnym stylu, do której niepotrzebne będą wyszukane stroje i kilkugodzinne przygotowania, a także bal sylwestrowy dla dzieci z animacjami i atrakcjami sprawią, że ta noc będzie udana. Relaks i odnowę zapewnią zabiegi w gabinetach Family SPA, a wycieczka do lasu saniami lub wozem, ognisko i ciepły posiłek pozwoli poczuć prawdziwy, zimowy klimat Mazur.

Termobutelka PACIFICBABY Termos i butelka w jednym! Utrzymuje temperaturę napoju (mleka matki, mleka zastępczego, soku) do 10 godzin! Butelka rośnie wraz z dzieckiem – wystarczy tylko dokupić inny smoczek bądź ustnik niekapkowy lub bidonowy. Wykonana ze stali nierdzewnej, ma właściwości antybakteryjne. Wewnątrz posiada wygodną miarkę. Nie zawiera szkodliwych substancji!

Cena: 2144 zł/2 osoby www.hotelplatinum.pl

Cena: 85 zł, PACIFICBABY www.bibabu.pl

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


86

M A M A N A Z A K U PA C H

Nowości rynkowe Biustonosz do karmienia z żelową fiszbiną, elektroniczne nianie, które mogą przesyłać obraz na nasz smartfon lub tablet – sklepowe półki pełne są akcesoriów ułatwiających życie młodych mam.

Prezentujemy najciekawsze nowości rynkowe polecane przez producentów. Video Niania Luvion Supreme Connect 4,3” Najbardziej kompleksowe rozwiązanie w monitoringu. Nowy model ma zdalnie sterowaną kamerę oraz możliwość podglądu za pośrednictwem smartfonu lub tabletu (niezbędny jest zakup stacji dokującej). LUVION Supreme Connect to najnowsza propozycja holenderskiej firmy specjalizującej się w projektowaniu innowacyjnych urządzeń do monitoringu dzieci i niemowląt. Cena: 899 zł, LUVION www.luvion.pl

Video niania BSW100 na tablet i smartfon Dzięki SWITEL BSW100 możesz zamienić swój tablet/smartfon na videonianię i monitorować obraz gdziekolwiek jesteś. Urządzenie działa z urządzeniami z systemem ANDROID oraz iPhonem i iPadem. Pozwala na jednoczesny podgląd kilku osobom Cena: 379 zł, SWITEL www.bezpiecznyswiatswitel.pl

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


M A M A N A Z A K U PA C H

87

Pudełko na skarby Kolorowe pudełko na skarby i pamiątki twojego malucha. Oprawione w miękki i miły w dotyku materiał. Posiada kieszonkę na listy lub rysunki, miejsce na zdjęcie i 9 różnej wielkości szufladek. Zapakowane w ozdobne opakowanie, stanie się idealnym prezentem gwiazdkowym.

Pies Pirat na biegunach Pluszowa zabawka na biegunach wykonana z bezpiecznych, wytrzymałych i przyjemnych w dotyku materiałów. Posiada stabilne siedzisko do bujania, drewniane rękojeści i szeroko rozstawione płozy. Zapewni twojemu dziecku godziny wspaniałej zabawy, i wspomoże koordynację.

Śpiworek zimowy duży „2 rozmiary w 1” Gruby, zimowy śpiworek jest wiatro- i deszczoodporny. Dla dzieci w różnym wieku – od niemowlęcia w gondoli do większych dzieci siedzących w wózkach spacerowych. Posiada otwory na 5-punktowe pasy bezpieczeństwa i pasuje do każdego wózka.

Kocyk bawełniany Duży i mięciutki kocyk bawełniany to niezbędnik dla twojego dziecka już od pierwszych dni życia. Unikalna kolorystyka, piękny splot, staranność wykonania oraz ozdobne opakowanie sprawią, że stanie się on idealnym prezentem dla Maluszka.

Cena: 186 zł, TucTuc

Cena: 415 zł, TucTuc

Cena: 480 zł, TucTuc

Cena: 155 zł, TucTuc

www.mamissima.pl

www.mamissima.pl

www.mamissima.pl

www.mamissima.pl

1

3 2

1. Bezszwowy biustonosz do karmienia Carriwell GelWire - idealny biustonosz na okres ciąży i czas karmienia, niezwykle wygodny dzięki zastosowaniu bezszwowej technologii, doskonale podtrzymuje biust dzięki specjalnym miękkim żelowym fiszbinom GelWire™, CARRIWELL cena: 149 zł www.carriwell.pl 2. Plecak dla dzieci Explorer Space Rocket - dla chłopca, z odpinanym termicznym chlebakiem z miejscem na sztućce, BABYMEL cena: 119 zł www.babymel.pl 3. Torba dla taty Babymel Soho Messenger Black - codzienna torba dla taty z wieloma kieszonkami na różne drobiazgi. Dwanaście kieszeni oferuje porządek, a wbudowany zaczep do wózka pozwala szybko przejść z torby na ramię na torbę do wózka, STORKSAK cena: 199 zł www.storksak.pl

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


88

M A M A N A Z A K U PA C H

Ach, śpij kochanie... Wykonane z antyalergicznych materiałów

2

wysokiej jakości, w delikatnych kolorach – polecamy bezpieczne akcesoria dla dzieci,

1

które jednocześnie będą ozdobą pokoju.

3

4

5 1. Ochraniacz do łóżeczka MilkyWay Niebieski - wykonany z wysokiej klasy antyalergicznej włókniny poliestrowej. Chroni maluchy i zapewnia spokojny sen. Posiada certyfikat Tekstylia Godne Zaufania (nie zawiera substancji szkodliwych dla skóry dzieci). Cena: 159 zł, COLOR STORIES www.mamissima.pl 2. Lampka stojąca pudrowa z kokardką - delikatny pudrowy klosz z dekoracyjną kokardką. Ta lampka sprawdzi się w każdym pokoiku dziecięcym – jako lampka nocna, na komodę lub na okno. Cena: 269 zł, CARMELLA www.studiocaramella.pl 3. Bawełniany kocyk Poofi - paski - miękki i przytulny. Wykonany z drukowanej bawełny oraz z miłego w dotyku weluru. Jest lekki, bezpieczny dla dzieci i łatwo utrzymać go w czystości. Ozdobiony delikatnym nadrukiem. Cena: 85 zł, POOFI www.tublu.pl 4. Przytulanka Natural - miękka, kolorowa przytulanka. Wykonana z najwyższej jakości materiałów będzie niezastąpionym kompanem do przytulania i zabawy twojego dziecka. Przytulanka rozwinie zmysł dotyku oraz chwytność rączek. Cena: 95 zł, TUC TUC www.mamissima.pl 5. Poszewka na poduszkę i kołderkę Peach & Torouis wykonana z białej bawełny z wstawkami z tkaniny w czarne psie łapy na białym tle z lamówką w białym kolorze. Ozdobiona autorską grafiką. Cena: 214 zł, COLOR STORIES www.mamissima.pl

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


M A M A N A Z A K U PA C H

89

Przybornik na łóżeczko błękitny Niezbędnik każdej mamy do przechowywania pieluch i innych akcesoriów niemowlęcych w zasięgu ręki. W późniejszym okresie posłuży dziecku jako przybornik na drobiazgi. Mocowany za pomocą ozdobnych troków do łóżeczka lub do ściany.

Kosze wiklinowe Obszycie ozdobne z tkaniny szarej w białe groszki, udekorowane kokardkami. Wnętrze z solidnej, białej tkaniny drelichowej sprawdzi się nawet przy najcięższych zabawkach. Staranne wykonanie i oryginale wzornictwo.

Łóżeczko linii francuskiej Pierwszy i zarazem najważniejszy mebel dla Twojego dziecka - wykonany od początku do końca ręcznie, z najwyższą dbałością o detale. Łóżeczko Caramella wyróżnia nie tylko kształt i najwyższa jakość wykonania, ale również jego funkcjonalność.

Cena: 169 zł, CARMELLA www.studiocaramella.pl

Cena: 159 zł, CARMELLA www.studiocaramella.pl

Cena: 1600 zł, CARMELLA www.studiocaramella.pl

1

2

4

5

3

1. Lampka Pabobo projektor Gwiazd zmienia zwykły sufit w piękne gwieździste niebo, aby pomóc twojemu dziecku spokojnie zasnąć, PABOBO cena: 99 zł www.pabobo.pl 2. Lampka Pabobo Super Nomade ma ergonomiczny kształt, który idealnie nadaje się do małych rączek dzieci, PABOBO cena: 149 zł www.pabobo.pl 3. Lampa Pabobo stwarza przyjemną atmosferę, a pokój staje się bardziej przytulny, PABOBO cena: 169 zł www.pabobo.pl 4. Mobilny monitor oddechu SNUZA Hero dla noworodków i niemowląt. Monitoruje ruchy oddechowe dziecka. W przypadku braku ruchów oddechowych przez 15 sek. pobudzi dziecko delikatnie wibracjami. Jeśli oddech nie zostanie wykryty przez kolejne 5 sek., podniesie alarm, SNUZA cena: 389 zł www.snuza.pl 5. Kieszonkowa Niania ITZBEEN to urządzenie pozwalające na zapamiętanie podstawowych czynności pielęgnacyjnych dziecka, ITZBEEN cena: 129 zł www.itzbeen.pl

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


SUPERMAMY

SUPERMAMY KUPUJĄTANIEJ

ważny na stronie www.mutsy.pl Kod na pieluszki wielorazowe

10% wpisz kod: SUPERMAMA

SUPERMAMY KUPUJĄTANIEJ

ważny na stronie www.simed.pl Kod na cały asortyment

10% wpisz kod: SUPERMAMY

ważny na stronie www.tublu.pl

Kod na cały asortyment

7% wpisz kod: SUPERMAMA7

SUPERMAMY KUPUJĄTANIEJ

ważny na stronie www.mamabebe.pl

15%

Kod na produkty marki

50PLN wpisz kod: NIANIA50

SUPERMAMY KUPUJĄTANIEJ

ważny na stronie www.videoniania.pl Kod na cały asortyment

30PLN wpisz kod: TORBA30

ważny na stronie www.torbydlamam.pl

WAŻNY DO 20.01.2014

wpisz kod: 0KYKCXBB

KUPUJĄTANIEJ

WAŻNY DO 20.01.2014

8%

SUPERMAMY

WAŻNY DO 20.01.2014

Kod na produkty marki Mutsy

WAŻNY DO 31.01.2014

KUPUJĄTANIEJ

WAŻNY DO 31.12.2013

SUPERMAMY

WAŻNY DO 28.02.104

kupują taniej


SUPERMAMY SUPERMAMY

Kod na hamaki Amazonas

KKUUPPUUJJĄĄTTAANNIIEEJJ

5%

wpisz kod: SMa5

SUPERMAMY SUPERMAMY KUPUJĄTANIEJ

ważny na stronie www.fruttidimamma.com Kod na na marke Bebettoo

KUPUJĄTANIEJ

10% wpisz kod: FWMF43R4

SUPERMAMY KUPUJĄTANIEJ

ważny na stronie www.bociek.eu Kod na markę Bugaboo

8% wpisz kod: LPZOQL80

SUPERMAMY

ważny na stronie www.bociek.eu Kod na markę Emmaljunga

KUPUJĄTANIEJ

8%

wpisz kod: EQFTBCH5

ważny na stronie www.bociek.eu

SUPERMAMY

Kod na cały asortyment

KUPUJĄTANIEJ

20% wpisz kod: SUPERMAMA2013

ważny na stronie www.greenty.pl/pl

SUPERMAMY

Kod na cały asortyment

KUPUJĄTANIEJ

10%

wpisz kod: supermama13

SUPERMAMY

ważny na stronie www.ekomaluch.pl Kod na na cały asortyment

KUPUJĄTANIEJ

5% wpisz kod: 9GYY0sWw

SUPERMAMY KUPUJĄTANIEJ

ważny na stronie www.babystyle.pl Kod na cały asortyment przy zakupach powyżej 300 zł

10% wpisz kod: 2hZCGGhx

SUPERMAMY KUPUJĄTANIEJ

ważny na stronie www.babystyle.pl Kod na cały asortyment przy zakupach powyżej 500 zł

15%

wpisz kod: NkQS17HZ

ważny na stronie www.babystyle.pl

WAŻNY DO 15.01.2013

WAŻNY DO 31.12.2013

ważny na stronie www.e-ZikoDermo.pl

WAŻNY DO 31.01.2014

ważny na stronie www.fruttidimamma.com

wpisz kod: 757214472834

WAŻNY DO 31.12.2013

wpisz kod: SMc15

20PLN

WAŻNY DO 31.01.2014

15%

KUPUJĄTANIEJ

Kod cały asortyment przy zakupach od 100 zł

WAŻNY DO 31.01.2014

KUPUJĄTANIEJ

Kod na cały asortyment z wyjątkiem hamaków i mebli Pinio

SUPERMAMY

WAŻNY DO 31.01.2014

SUPERMAMY

ważny na stronie www.fruttidimamma.com

WAŻNY DO 31.12.2013

wpisz kod: SMm10

WAŻNY DO 31.12.2013

10%

WAŻNY DO 28.02.2014

KUPUJĄTANIEJ

WAŻNY DO 28.02.2014

Kod na mebelki malooni

WAŻNY DO 28.02.2014

SUPERMAMY


SUPERMAMY

ważny na stronie www.simed.pl

KUPUJĄTANIEJ

KUPUJĄTANIEJ

10PLN wpisz kod: SUPERMAMA

SUPERMAMY KUPUJĄTANIEJ

76PLN wpisz kod: SUPERMAMA

SUPERMAMY

ważny na stronie www.bajki-grajki.pl

KUPUJĄTANIEJ

Kod na cały asortyment

15% wpisz kod: SUPERBOBAS15

wpisz kod: EKOMAMA

ważny na stronie www.muzykabobasa.pl

WAŻNY DO WAŻNY DO

KUPUJĄTANIEJ

ważny na stronie www.bajki-grajki.pl

Kod na pasy ciążowe

ważny na stronie www.carriwell24.pl Kod na pasy poporodowe

ważny na stronie www.carriwell24.pl Kod na cały asortyment

11% SUPERMAMY

WAŻNY DO 20.01.2014

SUPERMAMY

wpisz kod: CARR20 KUPUJĄTANIEJ

Kod na całą serię Bajki-Grajki

20%

15%

20% SUPERMAMY

KUPUJĄTANIEJ

wpisz kod: SUPERMAMA

wpisz kod: CARR15

ważny na stronie www.carriwell24.pl

KUPUJĄTANIEJ

Kod na „Osiem ulubionych bajek”

ważny na stronie www.bajki-grajki.pl

15% SUPERMAMY

Kod na zestaw Legendy Polskie

WAŻNY DO

SUPERMAMY

ważny na stronie www.simed.pl

WAŻNY DO

wpisz kod: SUPERMAMA

wpisz kod: CARR10

SUPERMAMY

Kod na laktator Lakta PLUS

KUPUJĄTANIEJ

15%

10%

25PLN wpisz kod: TORBABL25

SUPERMAMY KUPUJĄTANIEJ

ważny na stronie www.ekochatka.com

15%

Kod na torby dla mam

ważny na stronie www.babymel.pl

Kod na plecaki dla dzieci

25PLN wpisz kod: PLECAKBL25

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013

ważny na stronie www.babymel.pl

WAŻNY DO 20.01.2014

wpisz kod: SUPERMAMA

WAŻNY DO

15%

Kod na biustonosze do karmienia

WAŻNY DO 20.01.2014

KUPUJĄTANIEJ

WAŻNY DO 31.01.2014

SUPERMAMY

Kod na laktator Lakta MILA

KUPUJĄTANIEJ

WAŻNY DO 20.01.2014

SUPERMAMY

WAŻNY DO 20.01.2014

M A M A N A Z A K U PA C H

WAŻNY DO 20.01.2014

92


Luksusowe Torby dla Mam prosto z Londynu www.storksak.pl


SUPERMAMY KUPUJĄTANIEJ

Kod na kosmetyki dla kobiet w ciąży

20% wpisz kod: NATVKOSC20

SUPERMAMY KUPUJĄTANIEJ

20% wpisz kod: NATVKOS20

SUPERMAMY

ważny na stronie www.galeriamamy.pl Kod na kosmetyki dla niemowląt

ważny na stronie www.galeriamamy.pl Kod na produkty marki Switel

KUPUJĄTANIEJ

10% wpisz kod: HBSWIT_10

SUPERMAMY KUPUJĄTANIEJ

15PLN

wpisz kod: HBSNUZ_15

ważny na stronie www.halobaby.pl

Kod na monitory oddechu SNUZA

ważny na stronie www.halobaby.pl

SUPERMAMY KUPUJĄTANIEJ

10% wpisz kod: CLIPP_BR10

SUPERMAMY KUPUJĄTANIEJ

ważny na stronie www.galeriamamy.pl

15%

Kod na bramki ochronne

ważny na stronie www.galeriamamy.pl Kod na nosidełka dla niemowląt

30PLN wpisz kod: CLIPP_NOS30

SUPERMAMY KUPUJĄTANIEJ

ważny na stronie www.galeriamamy.pl Kod na zabezpieczenia do domu

10% wpisz kod: CLIPP_ZAB10

SUPERMAMY KUPUJĄTANIEJ

5% wpisz kod: HBMICR_5

SUPERMAMY KUPUJĄTANIEJ

ważny na stronie www.galeriamamy.pl

15%

Kod na wózki Micralite

wpisz kod: PABOBO15 ważny na stronie www.halobaby.pl

Kod na produkty marki Philips Avent

3% wpisz kod: HBPHIL_3

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013

ważny na stronie www.halobaby.pl

WAŻNY DO 20.01.2014

wpisz kod: CLIPP_AD15

WAŻNY DO 20.01.2014

15PLN

WAŻNY DO 20.01.2014

wpisz kod: STORKTDT

ważny na stronie www.storksak.pl

Kod na adapter do pasów dla kobiet w ciąży

WAŻNY DO 20.01.2014

10%

KUPUJĄTANIEJ

WAŻNY DO 20.01.2014

Kod na torby dla taty

KUPUJĄTANIEJ

SUPERMAMY

WAŻNY DO 20.01.2014

SUPERMAMY

ważny na stronie www.storksak.pl

WAŻNY DO 20.01.2014

wpisz kod: STORKTDM

WAŻNY DO 20.01.2014

10%

WAŻNY DO 20.01.2014

Kod na torby dla mam

KUPUJĄTANIEJ

WAŻNY DO 20.01.2014

SUPERMAMY

WAŻNY DO 20.01.2014

M A M A N A Z A K U PA C H

WAŻNY DO 20.01.2014

94


96

MAMA W PRACY

ROZWIĄZANIE DLA AKTYWNEJ MAMY

ŻŁOBEK W TWOIM

MIEJSCU PRACY Polityka prorodzinna w Polsce wciąż się rozwija. Coraz większą uwagę zwraca się na aktywność młodych mam na rynku pracy, wspiera się prokreację poprzez organizowanie finansowej pomocy dla świeżo upieczonych rodziców (np. becikowe) oraz zmienia regulacje prawne dotyczące urlopów (np. wprowadzenie urlopu dla ojców). Jednak równie istotne jest zaangażowanie pracodawców oraz pracowników w tworzenie przyjaznych przestrzeni i udogodnień dla mam, szczególnie w miejscu pracy. Nowym trendem, który pojawia się w Polsce, jest tworzenie firmowych żłobków i przedszkoli, działających w miejscu pracy. Na takie kroki decyduje się jeszcze mało przedsiębiorstw. Stworzenie placówki przeznaczonej dla dzieci w miejscu pracy to koszt, na który mogą pozwolić sobie jedynie duże firmy. Samo utworzenie żłobka lub przedszkola nie należy jednak do najłatwiejszych zadań. Niezbędne formalności, przebudowa i dostosowanie pomieszczeń na potrzeby najmłodszych oraz zatrudnienie kompetentnego personelu to działania, które niekiedy przerastają możliwości większości firm.

Kwestie formalne i techniczne związane ze stworzeniem placówki dla dzieci można obecnie powierzyć specjalistom. Na rynku pojawiają się firmy doradcze, które specjalizują się w załatwianiu formalności i pomocy w tworzeniu żłobków i przedszkoli w przedsiębiorstwach. Mimo to głównym problemem wydają się być środki finansowe. Z pewnością o wiele łatwiej byłoby firmom, gdyby uzyskały wsparcie z budżetu państwa. Żłobki i przedszkola działające w firmach byłyby doskonałą inwestycją w pracownika. Rodzice nie musieliby martwić się o pociechy w czasie pracy, a dzięki takim rozwiązaniom rzadziej zmienialiby miejsce pracy i byliby bardziej efektywnymi pracownikami. Pojawiają się też głosy sprzeciwu, wskazujące, iż nie wszystkie przyzakładowe placówki spełniałyby funkcję edukacyjną, która jak tak ważna dla rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym. Jednak i ten problem można rozwiązać, prowadząc rozmowy z pracodawcami.

– Mimo iż sama pracuję w dużej firmie, nie spotkałam się jeszcze z takim miejscem. To chyba marzenie każdego rodzica, jednak nie sądzę, by firmy były nim zainteresowane. Wszystko kosztuje, a przecież każdy dzisiaj szuka oszczędności. W dodatku samo stworzenie takiego pomieszczenia jest już problemem dla pracodawcy. O wiele łatwiej otworzyć stołówkę czy sklep dla pracowników, nie potrzeba tylu pozwoleń. Mam jednak nadzieję, że tego rodzaju rozwiązania dojdą do skutku – mówi Ewa, mama trzyletniego Kuby i ośmioletniej Sandry.

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


SZY

W PIER

ER IU M U N YCZN T

S UŻ W

J

4 1 0 2

szczegóły na www.magazynsupertata.pl


98

MAMA W PRACY

POMYSŁ NA PRACĘ DLA MŁODEJ MAMY Zanim zostałaś mamą, pracowałaś zawodowo i twoja praca dawała ci wiele satysfakcji. Teraz masz najważniejszą pracę na świecie – wychowanie dziecka. Pracując, byłaś świetnym pracownikiem. Zostając mamą, stałaś się bardziej odpowiedzialna, zorganizowana, umiesz zarządzać wieloma projektami jednocześnie, efektywnie wykorzystujesz swój czas – same korzyści dla twojego obecnego lub przyszłego pracodawcy. Jednak mając dziecko, nie jest tak łatwo wrócić do pracy. Może po urlopie macierzyńskim zostałaś bez pracy i musisz poszukać nowej? Może nie chcesz wrócić do pracy, bo boisz się, że nie będziesz miała czasu dla dziecka? Żal ci tych chwil, które moglibyście spędzić razem, tych momentów, które już nigdy się nie powtórzą. A może wręcz przeciwnie – bardzo chcesz wrócić do pracy, bo czujesz, że kolejny miesiąc z dzieckiem w domu coraz bardziej zmienia zwoje twojego mózgu w spaghetti i niedługo zwariujesz? Często także o powrocie do pracy decydują czynniki ekonomiczne i wtedy nie ma miejsca na rozterki. Pytania, przed którymi stają młode mamy, są bardzo różne. Najważniejsze to: jakiej pracy szukać, żeby mieć czas dla dziecka i na pracę jednocześnie? Niekoniecznie musisz pracować na pełny etat od godziny 9 do 17. Na dodatek nie musisz podejmować pracy wiążącej się z dojazdami na drugi koniec miasta, co oznaczałoby, że nie będzie cię w domu przez jedenaście godzin. To nie najlepsze rozwiązanie, bo twoje dziecko może zapomnieć, jak wyglądasz. Co zatem robić? Jaka praca może dać ci satysfakcję i poczucie, że możesz również uczestniczyć w wychowaniu dziecka?

Część etatu Po pierwsze, jeśli masz pracę, do której możesz wrócić, to już połowa sukcesu. Jeśli nie odpowiada ci praca na cały etat, bo chcesz mieć więcej czasu dla dziecka, to porozmawiaj z szefem o obniżeniu wymiaru czasu pracy. Kodeks pracy daje ci takie uprawnienie w okresie, w którym mogłabyś korzystać z urlopu wychowawczego, a więc nie dłużej niż przez trzy lata i nie później niż do ukończenia przez dziecko czwartego roku życia. Pracując w niepełnym wymiarze godzin, możesz wykonywać obowiązki codziennie, np. po cztery godziny dziennie, albo tak podzielić swój tydzień pracy, aby móc pozostać dzień czy dwa w domu, poświęcając czas dziecku. Wszystko zależy od specyfiki pracy, dobrej woli pracodawcy i waszej umowy. Job-sharing Dobrym rozwiązaniem jest job-sharing, który polega na dzieleniu obowiązków przypisanych do danego stanowiska pracy na dwie osoby pracujące na pół etatu. Na przykład można w ten sposób podzielić stanowisko sekretarki czy recepcjonistki. Przy job-sharingu trzeba zwrócić szczególną uwagę na przepływ informacji i podział obowiązków, tak aby reszta firmy i jej klienci nie ucierpieli na tym, że stanowisko jest dzielone między dwie osoby. Telepraca A może nie masz szans pracować na pół etatu, bo specyfika twojej pracy wymaga większego zaangażowania, ale przełożony zgodzi się, abyś część

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


MAMA W PRACY

99

obowiązków wykonywała na przykład w domu? Może zostaniesz telepracownikiem? Na przykład pracując trzy dni w biurze, a dwa dni w domu, możesz wykonać wszystkie obowiązki, mając więcej czasu dla swojego dziecka. Ale zapomnij o pracy z maluchem na kolanach – taka praca jest nieefektywna i frustrująca: nie możesz rozmawiać przez telefon, bo dziecko właśnie zasnęło ci w chuście, albo maluch próbuje klikać razem z tobą w klawiaturę komputera. Jesteś zdenerwowana, dziecko jeszcze bardziej, a praca nie jest wykonana dobrze. Idealnie byłoby, gdyby twój szef zgodził się, żebyś wykonywała część obowiązków zawodowych w dowolnym, dogodnym dla ciebie czasie. Na przykład wieczorem, kiedy twoje dziecko śpi, albo po południu, kiedy maluszek bawi się z tatą. Natomiast jeśli musisz być dostępna dla firmy w godzinach jej pracy, to nie pozostaje ci nic innego jak zatrudnić nianię, poprosić o pomoc babcię albo oddać dziecko do żłobka na kilka godzin. Zapytasz – to po co wtedy pracować z domu? Zyskujesz w ten sposób czas, który musiałabyś poświęcić na dojazd do miejsca pracy i na przygotowanie się do wyjścia. Wydawać się może, że to niewiele, ale jest to zawsze dodatkowa godzina lub nawet dwie dziennie, które możesz poświęcić na zabawę ze swoim dzieckiem lub po prostu zyskać chwilę dla siebie.

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


100

MAMA W PRACY

Zlecenia Jeżeli szukasz nowej pracy – warto rozglądnąć się za takimi ofertami, które umożliwią godzenie życia rodzinnego i zawodowego – praca na pół etatu czy telepraca nie jest jeszcze w Polsce powszechna, ale czasem zdarzają się ciekawe oferty, trzeba tylko poszukać. Może warto porzucić myśl o etacie i pracować na zlecenia? Dla niektórych są to umowy „śmieciowe”, ale dla wielu mam to jedyna szansa na aktywność zawodową. Pracodawcy nie interesuje czas, w którym wykonujesz swoje obowiązki, możesz pracować nawet w nocy, bo liczy się tylko efekt twoich działań. Masz większą szansę na pogodzenie opieki nad dzieckiem z obowiązkami zawodowymi i możesz skorzystać z pomocy innych członków rodziny.

i wypisz swoje priorytety. Jakie masz wymagania wobec pracy? Czy ważniejsza jest możliwość wykonywania części obowiązków w domu czy praca na niepełny etat, czy raczej wysoka pensja? Pracując zawodowo, realizujesz swoje pomysły, pasje, czujesz się dowartościowana i spełniona oraz zarabiasz pieniądze, które przecież masz na co wydać. Zatem, mamo, pracuj tak, jak chcesz! Joanna Gotfryd www.fajnamama.pl

Własna firma Jeśli nie chcesz pracować dla kogoś, bo cenisz sobie możliwość decydowania o sobie, to pomyśl o założeniu własnej firmy. Doświadczenie rodzicielstwa bardzo często podsuwa ciekawy pomysł na biznes. Wiele mam z powodzeniem godzi prowadzenie firmy z wychowywaniem dziecka. Mitem jest niewielka ilość czasu, którą spędza się w pracy, bo często pracuje się i w ciągu dnia, i wieczorem, ale komfort decydowania o tym, kiedy się pracuje, jest bezcenny. Nie ma problemu ze zwalnianiem się u szefa na przedszkolne występy czy wizytę z dzieckiem u lekarza. Franczyza Jeśli marzysz o własnej firmie, ale nie masz fajnego pomysłu, to warto skorzystać z franczyzy, czyli cudzego pomysłu na biznes. Wykupując licencję na określoną działalność, dostajesz wsparcie od firmy, która pomaga ci w prowadzeniu biznesu. To bezpieczniejszy sposób niż firma, którą wymyślasz od początku. Sprawdzony pomysł, znana marka, wspólne kampanie promocyjne i pomoc od franczyzodawcy decydują o wyborze takiej formy bycia na swoim przez wiele osób. Ile mam, tyle pomysłów na pracę. Warto zmienić myślenie o tradycyjnym etacie i znaleźć dla siebie niszę na rynku, projektując własny biznes albo pracując na zlecenia. Ale przede wszystkim, zanim zaczniesz szukać pracy i pomysłu na siebie, ustal

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


102

MAMA W MIEŚCIE

CIEKAWE DLA PRZYSZŁYCH MAM

Dom Wczasowy Stanisława ul Jana Pawła II 356, Biały Dunajec W domu wczasowym wydzielona jest sala specjalnie dla maluchów. Na zewnątrzhuśtawka, koń na biegunach, piaskownica z zabawkami. W domu wczasowym dostępne są także tablica do rysowania kredą, klocki, zabawki multimedialne, grające i śpiewające, samochodziki, maskotki, zabawki ogrodowe, auto, taczki, wiaderka, łopatki, grabki oraz foremki, rowerek. Maluchy dostaną również kredki, farby, flamastry, kartki do rysowania.

Tatra Club 2000 Hotel Belvedere Droga do Białego 3, Zakopane www.belvederehotel.pl

Kino Kawiarnia KIKA ul. Krasickiego 18, Kraków www.kinokika.pl

Hotel posiada pokój zabaw dla dzieci wyposażony w basen z piłkami, zabawki tzw. bujanki, namiocik, klocki drewniane, klocki plastikowe, misie przytulasie, stoliki dla dzieci, krzesełka dla dzieci, plastikowe kręgle, kolejki drewniane, przybory do malowania, gry planszowe – do wypożyczenia. Miniplac zabaw dla dzieci: zjeżdżalnia, dwie huśtawki, plastikowy domek, trampolina. Przybory do malowania znajdują się w restauracji i pokoju zabaw. Dostępny jest przewijak przenośny lub zamówiony do pokoju. Do karmienia dzieci udostępniany jest pokój. Hotel przygotowuje także specjalne pakiety na pobyt z dziećmi.

Kino Kawiarnia KIKA organizuje seanse dla rodziców, którzy z racji opieki nad małym dzieckiem mają problem z wybraniem się na film. W niedzielne popołudnia w kawiarni odbywają się spotkania filmowo-rozwojowe dla dzieci (tzw. Mała Kika). We wtorki kino zaprasza rodziców na seanse z maluchami (Kino Bambino, przygaszone światła, ściszony dźwięk). Osobny pokoik dla niemowlaków z kołyską, przewijakiem i kanapą do karmienia. To jedno z miejsc, do którego można przyjść z dzieckiem i znajomymi. Wszyscy na pewno będą zadowoleni. Do tego przystępne ceny biletów na seanse z dziećmi.

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


MAMA W MIEŚCIE

103

MIEJSCA ŚWIEŻO UPIECZONYCH RODZICÓW Klubokawiarnia Rodzinka ul. Batalionów Chłopskich 35 Nowy Sącz

Akademia Rozwoju Rozwojowa Cafe ul. Wrocławska 55, Kraków www.rozwojowacafe.pl

Bardzo przyjazne i dobrze zaaranżowane wnętrze, w którym zajęcie znajdą maluchy, a także rodzice (prasa, książki, oferta kawiarniana). Od ubiegłego roku zmieniła się aranżacja przestrzeni kawiarnianej – rodzice mają dla siebie nieco więcej miejsca. Podkreślić należy dbałość właścicieli i obsługi o czystość. Klub oferuje różnorodne warsztaty prowadzone przez specjalistów, w tym warsztaty logorytmiczne, przedprzedszkolne, artystyczne (plastyczne, taneczne, scrapbooking itp.), ogólnorozwojowe dla różnych dziecięcych grup wiekowych i kulinarne. Dogodny dojazd dla wózków, materiały do zabaw z dziećmi oraz duży wybór książeczek. Wyodrębnione pomieszczenie służy do przewijania i karmienia. Łazienka jest dostosowana dla najmłodszych. W łazienkach – nakładki na sedes.

Akademia Rozwoju to klub, który oferuje zajęcia dla dzieci (np. muzyczne, twórcze) oraz konsultacje z pedagogiem, psychologiem i logopedą. W kawiarni znajduje się kącik zabaw dla dzieci z poduchami i zabawkami. Oprócz tego w dwóch salach odbywają się zajęcia dla dzieci. Na zewnątrz do dyspozycji dzieci jest ogródek, w którym znajdują się: piaskownica, huśtawka – bujak oraz teren do swobodnych zabaw. W kąciku można znaleźć: drewnianą kuchnię dla dzieci z wyposażeniem, kolejkę alfabet, drewniane klocki, kolorową wieżę tekturową, memory, układanki drewniane, maskotki, książki.

Best4youKids ul. Kamieńskiego 11, Kraków www.best4youkids.pl Miejsca stworzone z myślą o małych i większych miłośnikach wspinaczek i torów przeszkód. Sale zabaw podzielono na dwie kategorie wiekowe. Jest przewijak i miejsce do karmienia z sofą oddzieloną parawanem. Do dyspozycji rodziców są podgrzewacz i pieluchy. W ofercie dostępna jest także: opieka nad dziećmi na czas zakupów i imprezy urodzinowe.

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


104

MAMA W MIEŚCIE

CYKL BEZPŁATNYCH SPOTKAŃ DLA KOBIET W CIĄŻY I MŁODYCH MAM

AKADEMIA MAMAPYTA.PL Akademia MamaPyta.pl to cykl bezpłatnych spotkań dla kobiet w ciąży i młodych mam. W trakcie konferencji uczestniczki mają możliwość wysłuchania wykładów oraz wzięcia udziału w dyskusji z prelegentami na tematy związane z ciążą i okresem niemowlęcym. Podczas kilkunastu konferencji przyszłe mamy mogły zapoznać się z „ABC ciąży i porodu”, poznać standardy okołoporodowe, dowiedzieć się, kim jest doula i co to jest krew pępowinowa, a także porozmawiać na temat mleka kobiecego i karmienia piersią. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się temat opieki, pielęgnacji i rozwoju małego dziecka. Ważnym tematem poruszanym podczas każdej Akademii jest woda w diecie przyszłej i karmiącej mamy. Ponadto w ciągu półtora roku mówiliśmy także o szczepieniach noworodków oraz niemowląt, suplementach diety w ciąży, audiologii u noworodków, pielęgnacji jamy ustnej niemowląt oraz przywracaniu formy od pierwszych dni po porodzie. Akademia MamaPyta.pl to także miejsce spotkań i warsztatów. W trakcie przerwy uczestniczki mają możliwość indywidualnej rozmowy z prelegentami. A na stoiskach partnerów i współorganizatorów projektu można wziąć udział w pokazach wiązania chust, masażu niemowląt, pierwszej pomocy i niemedycznych technik mogących ułatwić poród, a także w ramach warsztatów brafittingu dopasować swój stanik.

i terapii jedzenia. Autor artykułów i publikacji na temat ruchowego i poznawczego rozwoju dziecka, w tym „Poradnika opieki i pielęgnacji małego dziecka”, książki i filmu „Co nieco o rozwoju dziecka” oraz już trzech książek i filmów z serii „Mamo, Tato, co Ty na to?”. Dr n. biol. Aleksandra Wesołowska jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prezesem Fundacji Bank Mleka Kobiecego, ekspertem w dziedzinie wdrażania procedur banku mleka oraz postępowania z mlekiem matki przeznaczonym dla chorego dziecka, szczególnie wcześniaka. Pani Aleksandra jest także koordynatorem banków mleka w Polsce z ramienia EMBA (ang. European Milk Banking Association). Małgorzata Borecka – z wykształcenia pedagog, od 2003 roku doula, towarzyszy przy porodach, jako instruktorka szkoły rodzenia przygotowuje przyszłe mamy do porodu i rodzicielstwa, szkoli je w zakresie opieki nad noworodkiem i niemowlęciem, wspiera w karmieniu piersią, prowadzi grupy wsparcia dla matek z małymi dziećmi i indywidualne konsultacje wspierające kobiety przed i po porodzie.

Twórcy Akademii MamaPyta.pl dużą wagę przykładają do merytorycznej strony konferencji. Dlatego też bardzo dokładnie dobierani są prelegenci. Wśród prowadzących można znaleźć wielu znanych i uznanych specjalistów zajmujących się tematyką ciąży, porodu i wczesnego macierzyństwa. W tym miejscu warto wymienić choć kilka nazwisk z długiej listy osób tworzących Akademię. Paweł Zawitkowski – fizjoterapeuta NDT-Bobath, specjalizujący się w terapii neurorozwojowej, oddechowej

Najlepszą rekomendacją dla konferencji są opinie uczestniczek, jakie można znaleźć w internecie. „Chciałam ogólnie i pokrótce pokazać Wam, czego można oczekiwać, biorąc udział w takiej konferencji. Na pewno wiele się nauczyć, poszerzyć swoją dotychczasową wiedzę, odkryć ciekawostki związane z rozwojem naszego dziecka. Jest to także niesamowita okazja, aby miło spędzić czas, spotkać się z innymi Mamami z dziećmi i kobietami w ciąży, powymieniać się własnymi doświadczenia-

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


REKLAMA

mi związanymi z macierzyństwem, wychowywaniem dziecka i nie tylko. Jeśli tylko macie możliwość, poszukajcie, może w Waszym mieście także organizowane są takie spotkania dla Mam! Polecam Wam bardzo gorąco! Ja z rodzinką bawiliśmy się świetnie. Amelka była zachwycona, miała wiele atrakcji, rodzice także”. „Jestem bardzo zadowolona z udziału w warsztatach – szczególnie chwalę program, który był dobrze przygotowany, godziny warsztatów (najczęściej są w późnych godzinach wieczornych) oraz zaproszonego gościa. Z chęcią wezmę udział w kolejnym cyklu warsztatów.”

Terminy i miejsca najbliższych spotkań: 31 stycznia 2014 – Wrocław 28 lutego 2014 – Olsztyn 14 marca 2014 – Szczecin 25 kwietnia 2014 – Białystok 30 maja 2014 – Poznań 12 czerwca 2014 – Gdańsk 19 września 2014 – Kraków 3 października 2014 – Katowice 7 listopada 2014 – Łódź 12 grudnia 2014 - Poznań Nie byłoby Akademii, gdyby nie Partnerzy, dzięki którym wstęp na konferencje jest zawsze bezpłatny, a uczestniczki mogą liczyć na szereg upominków. Wśród nich są: Żywiec Zdrój, LaciBios femina, Sequoia, Żagiel Med., Möller’s., Medela, Kupiec, grupa BGK, Flips, Arion Szpitale, Novum, Deutsche Bank, Polski Bank Komórek Macierzystych, Luxmed oraz magazyn „SuperMama w Wielkim Mieście”. Patronat nad konferencją sprawują: Fundacja Rodzić po Ludzku, Stowarzyszenie DOULA w Polsce, Fundacja Bank Mleka Kobiecego, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią. Szczegóły na stronie internetowej www.mamapyta.pl

Pożegnaj się z brzuszkiem

Poporodowy pas wyszczuplający z bawełny organicznej Lista sklepów dostępna na stronie:


106

MAMA W MIEŚCIE

CYKL BEZPŁATNYCH SPOTKAŃ DLA KOBIET W CIĄŻY I MŁODYCH MAM

AKADEMIA RODZICEMALUCHA.PL Kontynuacją projektu MamaPyta.pl jest uruchomiony we wrześniu 2013 roku cykl konferencji Akademia RodziceMalucha.pl, odpowiadający na potrzeby rodziców dzieci od 1. do 3. roku życia. Szeroki zakres tematyczny nowych spotkań wymusił na organizatorach przedsięwzięcia szczególną uwagę przy doborze prezentowanych tematów. Podczas Akademii RodziceMalucha.pl mówimy o wodzie i odżywianiu dzieci, zwracamy uwagę na sygnały ostrzegawcze w rozwoju psychoruchowym dziecka (z uwzględnieniem sfery umysłowej, emocjonalno – społecznej, ruchowej), opowiadamy o koncepcji rodzicielstwa bliskości a także tłumaczymy dlaczego warto czytać i opowiadać dzieciom bajki. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania oraz niepokoje rodziców dotyczące rozwoju, nauki i wychowania dzieciaków. Na naszych konferencjach logopeda radzi, jak stymulować rozwój mowy dziecka. Wśród głównych prelegentów należy wymienić fizjoterapeutę Pawła Zawitkowskiego i Agnieszka Stein, psycholog pracująca z rodzicami dzieci począwszy od urodzenia aż do okresu nastoletniego, autorkę książki „Dziecko z bliska”. Do udziału w projekcie udało się także zaprosić Zofię Żuczkowską, pedagoga i jedną z trzech polskich certyfikowanych trenerek Porozumienia bez Przemocy (NVC). Autorką książek „Wychowanie bez klapsa” oraz „Dialog zamiast kar”. Choć Akademia RodziceMalucha.pl ma zaledwie pół roku to już spotkała się z uznaniem uczestniczek. „Rzeczywiście, mogę śmiało powiedzieć, że wyniosłam olbrzymią dawkę wiedzy po spotkaniu z ekspertami, szczególnie zależało mi na wykładach Pawła Zawitkowskiego oraz Agnieszki Stein. Chociaż poruszane tematy dotyczyły około dwuletnich maluszków oraz starszych dzieci, to i tak dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy

Akademia RodziceMalucha.pl odwiedziła w 2013 roku Poznań, Warszawę, Gdańsk i Wrocław. W 2014 roku planowane są wizyty w kolejnych miastach.

Terminy i miejsca spotkań w 2014 roku 24 stycznia 2014 - Łódź 7 lutego 2014 - Poznań 6 marca 2014 - Katowice 11 kwietnia 2014 - Wrocław 16 maja 2014 - Kraków 13 czerwca 2014 - Gdańsk 26 września 2014 - Poznań 24 października 2014 - Szczecin 21 listopada 2014 - Łódź 4 grudnia 2014 – Wrocław 12 grudnia 2014 - Poznań

Patronat nad Akademią RodziceMalucha.pl objęły: portale parenting.pl, mamazone.pl, benc.pl, tatento.pl, ABCbaby.pl, czaszdziecmi.pl, Fundacja Synapsis, czasopismo SuperMama w Wielkim Mieście, czasopismo Dobra Mama, czasopismo Bliżej Przedszkola oraz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego –Państwowy Zakład Higieny, Głównym sponsorem przedsięwzięcia w 2013 roku był Żywiec Zdrój.

magazynsupermama.pl | wydanie świąteczne 2013


Adapter do pasów bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży

www.mamozapnijpasy.pl


NR 4 WYDANIE ŚWIĄTECZNE 2013

WYDAWCA BigCityLife Sp. z o.o. ul. Opolska 22/209 A 40-084 Katowice redakcja@bigcitylife.eu tel. (32) 760-57-95 fax (32) 760-57-97 REKLAMA Katarzyna Drewniany katarzyna.drewniany@bigcitylife.eu tel. (32) 760-57-96 tel. kom. 664-163-546 DRUK Zakłady Poligraficzne GREG ul. Poezji 19 44-113 Gliwice Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam i materiałów promocyjnych. Magazyn ma charakter informacyjno-edukacyjny. Informacje w nim zawarte nie mogą być traktowane jako zalecenia. Problemy czy wątpliwości należy bezwłocznie konsultować

Y Z S W

z lekarzem prowadzącym.

PEŁNA WERSJA ONLINE: www.magazynsupermama.pl

R E UM NIU

PIER

N W STYCZ

JUŻ

4 1 20


Podaruj dziecku bezpieczny sen I ogólnopolska kampania edukacyjna dla przyszłych i świeżo upieczonych rodziców

BEZPIECZNY SEN Proszę, przeczytaj uważnie, jeśli się mną opiekujesz wytnij i przywieś

EKSPERCI ZALECAJĄ

...................................................................................... 

Zawsze układaj dziecko do snu na plecach

Używaj twardego materaca w łóżeczku dziecka

Upewnij się, że główka dziecka jest odkryta

Nigdy nie pal w otoczeniu dziecka

Nie przegrzewaj dziecka (temperatura w pokoju dziecka nie powinna przekraczać 20 st. C)

Karm dziecko piersią, jeśli to możliwe

Nie trzymaj żadnych zabawek lub innych przedmiotów w łóżeczku dziecka

Układaj dziecko do snu w jego łóżeczku, ustawionym w pokoju rodziców

*skonsultuj powyższe zalecenia z lekarzem

Przywieś w widocznym miejscu Zapoznaj z treścią ulotki wszystkich, którzy opiekują się dzieckiem

Organizator i sponsor główny

Partner strategiczny

Przeczytaj więcej na stronie

www.podarujdzieckubezpiecznysen.pl Organizator i sponsor główny

Partner strategiczny

Patron medialny

Współpraca


Podaruj dziecku bezpieczny sen I ogólnopolska kampania edukacyjna dla przyszłych i świeżo upieczonych rodziców

1

PIERWSZA POMOC DLA NIEMOWLĄT wytnij i przywieś

Mamo, Tato, przeczytaj

2

3

RESUSCYTACJA NIEMOWLĄT ...................................................................................... 1 Ułóż niemowlę na plecach. Przytrzymując czoło dziecka,

odchyl główkę i delikatnie unieś bródkę. Nie odchylaj głowy nadmiernie do tyłu.

4

2 Jeśli w jamie ustnej dziecka znajdują się ciała obce, usuń je. 3 Sprawdź, czy niemowlę oddycha prawidłowo, nasłuchując

oddechu w okolicach nosa i ust oraz obserwując ruchy klatki piersiowej.

4 Rozchyl delikatnie usta niemowlęcia. Obejmij szczelnie usta i nos dziecka swoimi ustami. Wykonaj 5 wstępnych oddechów ratowniczych, każdy z nich przez ok. 1-1,5 sek.

5

5 Jeśli w Twoim otoczeniu znajduje się osoba do pomocy,

poproś ją, aby natychmiast wezwała pogotowie. Jeśli jesteś sam, najpierw przez minutę poprowadź resuscytację.

6 Rozpocznij uciskanie klatki piersiowej. Ułóż opuszki dwóch palców, wskazującego i środkowego, pionowo w dolnej połowie mostka, uciskając go na głębokość ok. 1,5-2 cm w tempie 120 ucisków na minutę.

6

7 Połącz uciskanie z oddychaniem usta–nos (lub usta–usta),

wykonując 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 wdechy w tempie ok. 4 cykli na minutę.

Jeśli jesteś sam, a prawidłowy oddech nie powraca po minucie resuscytacji, zadzwoń pod numer ratunkowy 112 lub 999 i powtarzaj czynność aż do przyjazdu ratowników medycznych.

7

*konsultacja tekstu: Kampania Bezpieczny Maluch *skonsultuj zasady udzielania pierwszej pomocy z lekarzem

Telefon alarmowy 112 Pogotowie ratunkowe 999 Lekarz prowadzący (tel.) ....................................................... Organizator i sponsor główny

Partner strategiczny

Patron medialny

Współpraca

SUPERMAMA W WIELKIM MIEŚCIE NR 4 Wydanie Świąteczne 2013  
SUPERMAMA W WIELKIM MIEŚCIE NR 4 Wydanie Świąteczne 2013  

Bezpłatny ogólnopolski magazyn dla kobiet w ciąży i mam maluszków 0-3