Page 1

www.facebook.com/magazynPL

Wydanie 0039 | 28.09.2013 | Bezpłatny tygodnik | www.magazynpl.co.uk

Na pomoc drugiemu str 8

Wywiad z Ewą Błaszczyk str 2

Benefity - fakty i mity str 10 i 11

Audio czapka i GTA V str 12


Odwiedź naszą stronę już dziś! www.magazynpl.co.uk

Pobudza ten świat, który nie dla każdego budzi się ze słońcem

E

wa Błaszczyk aktorka filmu, teatru, piosenkarka. Założyła Fundacje Akogo? działającą na rzecz dzieci wymagających rehabilitacji po ciężkich razach neurologicznych oraz ich rodzin. Dzięki niej wybudowano klinikę Budzik przy Centrum Zdrowia Dziecka, którego oficjalne otwarcie miało miejsce 07 grudnia 2012. Jest osobą, która nie pozwala zapomnieć o tych, którzy zapadli na śpiączkę tak jak jej córka Ola. Dla nich poświęca siebie, swoje życie, a aktorstwo pozwala jej odpocząć od codziennego zabieganego fragmentu pracy. Podczas spotkania w Fundacji Akogo? w Warszawie, Ella Porawska rozmawiała z Ewą Błaszczyk.

Każdy z nas pamięta Panią z filmów jako wspaniałą aktorkę, czy dzisiaj są chwile na scenę, zagranie roli?

fot. Marek Porawski

Bardzo dużo robię w zawodzie tylko się z tym nie pokazuje w telewizji. W telewizji pokazuje się sprawy fundacji w związku z czym, jak czegoś nie ma w telewizji to wydaje się, że tego nie ma. Jeżdżę z recitalami np. byliśmy w Zurichu, jeżdżę po Polsce, zrobiłam monodram amerykańskiej autorki, która przeszła przez takie zagadnienia. The Year of Magical Thinking napisała to dla Vanessy Redgrave na Broadway, to znaczy najpierw napisała książkę, a potem zrobiła sztukę, przeczytałam to bo tam jest, że jej córka zapada na

śpiączkę, a później jej mąż - pisarz umiera przy kolacji w Nowym Jorku i mówi, że nie jestem w stanie tego przeżyć i po prostu to wykonuje, więc ja miałam mniej więcej podobny zapis no i pomyślałam, że jeśli ktoś się tak z tym rozprawił i to nie jest współczucie sobie, to ja opowiem może co mnie do tego skłoniło. Tam jest takie motto na początku; życie zmienia się szybko, życie zmienia się w jednej chwili, siadasz do kolacji i życie jakie znasz się kończy, pozostaje kwestia żalu nad sobą. No i pomyślałam, że to jest właśnie takie, że nie to, że tam mogę, tylko po prostu wykonuje ten zawód który wykonuje, muszę się z tym rozprawić w taki sposób jaki mogę, że po prostu muszę zrobić ten tekst. Napisałam do tej autorki list, dostaliśmy prawa grałam to trzy lata, zrobiło mi to lepiej niż stu psychiatrów. Także ja mówię o takiej bardzo osobistej sztuce, którą sama tak musiałam zrobić od A do Z prawda, takie coś po drodze co łączy jedno z drugim, ale oficjalnie gram w teatrze, w filmie, także ten cały czas to się toczy.

W jakim teatrze możemy Panią zobaczyć? W teatrze Studio Warszawa.

Myślała Pani o wyjazdach i występach za granicą?

Występowałam bardzo dużo za granicą, choć z ostatnią sztuką to trochę ciężko bo jest po polsku.

2


www.facebook.com/magazynPL

Ron Smith   11  Malmesbury  Park  Place   Bournemouth,     koło  ALDI  na   Holdenhurst  Road  

Jest tak w naszym życiu, że kiedy się w nim coś wydarzy i dotyczy to nas, dotyka nas w sposób szczególny to człowiek łączy się z tym tematem jeszcze bardziej, wręcz żyje tym. Pani Fundacja, klinika Budzik jak to oddziałuje, jak z tym jest? No musi być związane bo całym tym spirytusem jest Ola, prawda. A Ola nie ginie tylko trwa, więc po prostu ja muszę robić to, ja jestem na musiku ja nawet nie uważam, że to jest jakiś wybór, potem zagarniam ludzi, oni się uruchamiają następuje jakiś przepływ energii i się dzieje. Jestem osobą, że jak coś robię, to już robię inaczej mi szkoda czasu.

PIERWSZA LEKCJA  GRATIS   GENERAL  I  BUSINESS  ENGLISH   W  DOMOWYCH  WARUNKACH  

Jak funkcjonuje Budzik?

Teraz jest klinika, powstał pakiet, który jest już gotowy, zrobiliśmy systemowe rozwiązanie na kraj, powstał program wybudzania dzieci ze śpiączki w fazie B, zaakceptowany przez Agencję Ocen Technologii Medycznych włożony w koszyki świadczeń gwarantowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jest klocek lego wybudowany przy Centrum Zdrowia z całym zapleczem i infrastrukturą konieczną do tego i jest wszystko jak się z tym obchodzić. To już jest, to jest coś i chcielibyśmy żeby ta klinika sama się kręciła, choć ja widzę, że jest to nie możliwe, dlatego że jest kryzys, kontrakt z NFZ, są cięcia. A potrzeb jest wiele.

Nauczyciel z  uprawnieniami  BriDsh  Council,   absolwent  London  University    

MAŁE GRUPY   Zajęcia  poniedziałek  –  piątek,   możliwość  sobót  i  niedziel   Przyjdż  I  zobacz  wynik  moich  studentów   Większość  zalicza  egzamin  Cambridge  

W dzisiejszych czasach nie jest łatwo osiągnąć zamierzone cele, zwłaszcza jeśli mówimy o strefie finansowej na te kwestie, które są potrzebne osobą tak jak tutaj w śpiączce?

To nie jest łatwe i staje się nawet nudne ciągłe proszenie, kiedy trwała budowa ludzie dawali, ale teraz już nie, bo dawali wtedy, teraz się to kończy.

Co pomaga Pani w tym wszystkim?

Ja ma wrażenie takie, że jest coraz trudniej wypala się pewnego rodzaju energia, która się powtarza, jakieś działanie się powtarza, powtarza się pewien pomysł, stopień zaangażowania i to tak gaśnie i jest coraz trudniej, ale nawet kiedy w tak trudnym okresie kiedy ktoś coś zaczyna to on ma znowu taki potencjał energetyczny i dostosowuje się do tego poziomu z którym się spotyka, prawda, tak że ja myślę, że to jest gumka, że to potem się płaci cenę za to, tego zużycia, ale myślę, że jak ktoś walczy z lwem, z górą, czy ze śniegiem to sam nie wie jak on to będzie robił, ale jeśli ta walka nie będzie trwała długo to wtedy dajemy radę. Tu jest jeszcze to, czy on to osiągnie, czy to go nie złamie zanim mu się uda to osiągnąć.

Czy były takie chwile kiedy myślała Pani, że to już koniec?

Bardzo dużo takich chwil było, ale wtedy ja wchodzę do Oli, a ona sobie leżyi tak: no i co? i właśnie nie mówi tego: no i co? i to jest dyktat, który trwa, nagle się śmieje i się poprawia, a potem zapada na ciężkie zapalenie płuc. Także jedno co zauważam jak już nie wyrabiam, to ten zawód jest takim szalonym wentylem bezpieczeństwem i tak mówię: wy przychodzicie tu do roboty, a ja żeby odpocząć. Wtedy wychodzimy na scenę, ale muszę być skoncentrowana, aby nie zawalić tego co robimy i przesuwam coś z przodu głowy na tył, a potem to zamieniam i bardzo dobrze mi to robi bo nie jest to w kółko to samo. Otrzymuje też wiele energii od ludzi na żywych występach to jest potrzebne, to jest jakiegoś rodzaju połączenie.

Są chwile szczęścia, czy czuje Pani to szczęście?

Nie, choć chciałabym, ale nie, wykonuje jakąś prace, gdzieś jest fajniej. Nie umiem tak do końca, no fajnie będzie już nie długo – 15 dzieci będzie w Budziku i będzie pierwsze obudzone, no to wtedy jest, ale no jest, ale ja mam tu cały czas coś innego, to też jest dla mnie jak film. Nie ma tego szczęścia, bo ja jestem gdzieś indziej, to wszystko są filmy; ta rzeczywistość jest filmem, ja w teatrze jest filmem, a to co jest najbardziej intymne jest ciągle w jakieś tragedii.

Cena od  £20  /  tydz      

tel. 01202  396  278    |  07799  561  299    

www.hillfieldsenglish.co.uk

WYPADEK? NALEŻY CI SIĘ ODSZKODOWANIE! Renomowana Kancelaria Prawna Uzyskujemy najwyższe odszkodowania Specjalizujemy się w wypadkach · W pracy · Drogowych · W miejscach publicznych · Zaniedbaniach medycznych

NIE ZWLEKAJ, SKONTAKTUJ SIĘ Z NASZĄ KANCELARIĄ

DARMOWE PORADY PO POLSKU dzwoniąc pod numer:

wysyłając sms pod numer:

Rozmawiała: Ella Porawska

email na:

023 8071 8106 07584 700 494

kontakt@mooreblatch.com

AUTHORISED AND REGULATED BY THE SOLICITORS REGULATION AUTHORITY

3


Informator Odwiedź naszą nową stronę już dziś! www.magazynpl.co.uk

Ground Floor, 11 College Place Southampton, SO15 2FE Tel. 02380 634 202 Fax: 02380 051 260 E-mail: news@magazynpl.co.uk www.magazynpl.co.uk REDAKTOR NACZELNY Tomasz Dyl tomasz@magazynpl.co.uk DZIENNIKARZE Agnieszka Bielamowicz Ewa Erdmann Grzegorz Erdmann Monika Jagielska Mariusz Kaszpan Piotr Pawłowski Ella Porawska Karolina Skalska DZIAŁ GRAFICZNY Radosław Kupisiak MARKETING & REKLAMA marketing@magazynpl.co.uk Tomasz Dyl Tel. 07935 622 688 tomasz@magazynpl.co.uk Ewa Erdmann Tel. 07851 666 508 ewa@magazynpl.co.uk OGŁOSZENIA DROBNE ogloszenia@magazynpl.co.uk Informacje również na str. 13 KSIĘGOWOŚĆ accounts@magazynpl.co.uk

Policja / Pogotowie / Straż Pożarna 999, z komórki 112

Crimestoppers

0800 555 111

Ambasada RP w Londynie

Wydział Konsularny 73 Cavendish Street, London, W1W 6LS tel. 02072913900 tel. 02073913934 london@msz.gov.pl

UK Border Agency – straż graniczna Tel. 01619 577755

Job Centre Plus urząd pracy Tel. 0800 0556688

National Insurance Number rejestracja o uzyskanie angielskiego odpowiednika numer NIP Tel. 0845 6000643

NHS Direct

Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii

ORGNIZACJE SPOŁECZNE:

240 King Street, London, W6 0RF tel. 02087 411606 www.zpwb.org.uk

pomoc lekarska /dentystyczna 08454647 www.nhsdirect.nhs.uk

EU Welcome

organizacja pomagająca nowo przybyłym członkom Unii Europejskiej do Southampton i okolic Tel. 07786 392886 www.euwelcome.org

Citizen Advice Bureau

organizacja charytatywna udzielająca bezpłatnych porad prawnych, praw konsumenta i nie tylko. W celu uzyskania lokalnego numeru telefonu odwiedź www.citizenadvice.org.uk

INNE WAŻNE NUMERY Home Office

Tel. 02070 354848 www.homeoffice.gov.uk

POLSKIE KOŚCIOŁY Kancelaria parafilana

Southampton, Bournemouth oraz Portsmouth 15 Landguard Road, Southampton, SO15 5DL tel. 02381 786316 www.southamptonbournemouth.tchr.org

Eastleigh kościół Holy Cross 53 Leigh Road, SO50 9DF Niedziela: 9:00 Bournemouth kościół The Sacred Heart 1 Albert Road, BH1 1BZ Niedziela: 12:30 oraz 19:00 Portsmouth kościół St Swithun’s 105 Waverley Road, PO5 2PL Niedziela: 18:00 (trzecia niedziela miesiąca)

Kancelaria parafialna Bognor Regis oraz Chichester Clarence Road, Bognor Regis, PO21 1JX Tel. 07515 706746 www.parafia700.co.uk Bognor Regis kościół St Anothony Gossamer Lane, PO21 3HF Sobota: 18:00 Bognor Regis kościół Our Lady of Sorrows Clarence Road, PO21 1JX Niedziela: 16:00

Southampton kościół St Edmund’s The Avenue, SO15 2EQ Sobota – 19:00

Chichester kościół St. Richards Cawley Road, PO19 1XB Niedziela: 12:00

Southampton kościół Holy Family Redbridge Hill, SO16 4PL Niedziela – 13:00

Polski Klub w Southampton 507 Portswood Road, Southampton, SO17 2TH www.polishclub.co.uk

DYSTRYBUCJA & PRENUMERATA dystrybucja@magazynpl.co.uk WYDAWCA Magazyn PL Zarówno wydawca jak i Redakcja nie odpowiadają za treść reklam i ogłoszeń. Redakcja nie zwraca materiałów niezamówionych, a zarazem zastrzega sobie możliwość do skracania i przeredagowania tekstów. Publikowanie zamieszczonych tekstów, zdjęć oraz informacji bez wcześniejszej zgody redkacji jest niezgodne z prawem.

@Magazyn_PL Facebook.com/MagazynPL issuu.com/MagazynPL

4

05.10-11.10.2013

Dożynki - Polski Klub Southampton – 05.10.2013, od 19.30 do 2.30. W cenie biletu wliczony jest ciepły posiłek, oraz przekąski z wiejskiego stółu,na uroczystość przybędzie Burmistrz Southampton Wystąpi zespół pieśni i tańca „KARPATY”. Do zabawy przygrywać będzie zespół „5 Minut Po Północy” Cena biletów £17.00. 507 Portswood Road, SO17 2TH   tel. 02380 557849 Policja na przestrzeni wieków w Gunwharf Quays Portsmouth - 05.10.2013, pokaz umiejętności, sprzętu i historii policji w Wielkiej Brytanii. Wystawy, ekspozycje, specjalni goście z USA i wiele atrakcji dla całej rodziny. Wstęp wolny, Centrum handlowe Gunwharf Quays w Portsmouth PO1 3TZ Masters Windsurfing Championships – 05.10–06.10. 2013, Mistrzostwa Windsurfingu organizowane przez Waymouth + Portland National Sailing Academy (DT5 1SA) www.wpnsa.org.uk/

Do kin wchodzą: Metallica: Through the Never – od 04.10.2013, Reżyseria: Nimród Antal, Występują: Dane DeHaan, James Hetfield, Lars Ulrich, Mackenzie Gray, Kirk Hammett and Robert Trujillo Not Another Happy Ending – od 11.10.2013, Reżyseria: John McKay Występują: Karen Gillan, Stanley Weber, Iain De Caestecker Romeo and Juliet - od 11.10.2013, Rezyseria: Julian Fellowes oraz William Shakespeare Występują: Damian Lewis, Stellan Skarsgård, Hailee Steinfeld


www.facebook.com/magazynPL

5


Felieton tygodnia

Odwiedź naszą stronę już dziś! www.magazynpl.co.uk

Diabły rogate Agnieszka Bielamowicz

- Płacę podatki od szesnastego roku życia. Ciężko pracuję. Bournemouth wybrukowało za moje mandaty niejedną ulicę. I co dostaję w zamian, kiedy pierwszy raz jestem na dłuższym zwolnieniu, bo poważnie choruję? Grosze. Emigrantka z sąsiedztwa, ktorej nie śmiem posądzić o to, że przepracowała w tym kraju choćby kwadrans dostaje dla siebie i swojego dziecka więcej – napisał pod artykułem krytykującym Camerona, Młody Naiwny (jak sam się określił).

– Obecny rząd może zapomnieć o moim głosie w wyborach – dodał dalej. Rozczarowanych jest wielu. Pytanie tylko, czy aby ci niezadowoleni z obecnego stanu rzeczy nie lokują aby w walczących o władzę Laburzystach swoich nadziei zbyt pochopnie. Jeśli przyjrzeć się malowanym przed wyborcami wizjom, brytyjska Partia Pracy kusi ku sobie jak tylko może. Obiecuje wyższą płacę minimalną, zależną od sektora. Zmiany w podatkach, większą pomoc dla rodziców, a nawet restrykcje w zatrudnianiu pracowników spoza Unii. Ed Miliband, syn Polki żydowskiego pochodzenia i Belga o polsko–żydowskich korzeniach idzie jak burza, także kiedy – paradoksalnie – sprawa dotyczy ograniczania imigracji. W Brighton, na zakończonej właśnie dorocznej konferencji Partii Pracy wygłaszał przemówienia, w których kontekście rząd Camerona wygląda ja diabeł z dużymi rogami. Obiecał wiele – być może za dużo, co już zdarzyli wytknąć mu polityczni przeciwnicy, dopatrując się

Sport

Sport

budżetowej dziury w planach Laburzystów. Jeśli ten kraj ma obudzić się z omamów życia na benefitach i przestać obarczać imigrantów wina za całe zło, nie wystarczy do tego polityczne przetasowanie. Po tylu latach polityki państwa

Sport

opiekuńczego jedne wybory nie zmienia bowiem zastanego w miejscu od lat porządku. Tymczasem Miliband zdaje się traktować wybory jako okazję do zrzucenia obecnego rządu z piedestału władzy wytykaniem jej całego zła i wizjami rewolucyjnych zmian swojego gabinetu. Wybrał najgorszą z dróg: litanią błędów Camerona nie przysporzy sobie zwolenników. Wręcz przeciwnie, bo zaczął niefortunnie na dwóch frontach. Po pierwsze listą obiecanek na które, jak od razu mu wypomniano, zabraknie funduszy. Po drugie malując obecny rząd w najczarniejszych barwach. Tu też przesadził, bo mimo niezliczonych wpadek nie można odmówić Cameronowi choćby jego twardego stanowiska w unijnych negocjacjach. Oby nie okazało się tylko, iż diabłem wcielonym stanie sam Miliband, robiąc w UK wraz z wygranymi przez Laburzystów wyborami jeszcze większe zamieszanie, niż można w najśmielszych snach przewidzieć.

Sport

Sport

Redaguje: Piotr Pawłowski

BB czyli Polak bohater Boruc mistrzem Artur Boruc po raz kolejny zachwycił swoimi wspaniałymi paradami kibiców Southampton oraz całej Europy. W sobotnim wygranym wyjazdowym meczu drużyna Świętych, pokonała Liverpool 0:1 po golu Dejana Lovrena, ale to właśnie Boruc świecił najjaśniej. Popisał się trzema wspaniałymi interwencjami ratując swą drużynę przed utratą gola.

6

Szymon Skalski został Mistrzem Świata w zawodach: Red Bull Street Style World Final Japan 2013. Dla mniej wtajemniczonych, chodzi o dyscyplinę zwaną „freestyle football”, w której to zawodnik wykonuje z piłką co tylko chce, od żonglowania, podrzucania lub też zatrzymując ją w niewiarygodny sposób.

Radwańska zdobyła Seul Polska tenisistka, Agnieszka Radwańska wygrała turniej rangi WTA na twardych kortach w Seoulu pokonując w finale rosjankę Anastazję Pawliuczenkowa; 6:7, 6:3 i 6:4. Było to 13 zwycięstwo w 18 turnieju WTA.


www.facebook.com/magazynPL

Klub i dla Ciebie Ewa Erdmann i Mariusz Kaszpan

W

ubiegłym tygodniu światową premierę miała gra GTA V, jednak nasze pociechy nie muszą spędzać kilkunastu godzin tygodniowo przed ekranem konsoli do gier czy telewizorem, czy szperać po internecie. Niniejszy czas mogą wykorzystać na sport i kontakt z równieśnikami. I tak, od kilku lat w Southampton działa klub koszykarski, do którego możemy zapisać nasze dziecko. Jak zdardza założyciel klubu, Tomasz Sosna, obecnie trwa rekrutacja dzieci – dziewczynek i chłopaków – w wieku od 7 do 14 lat na zajęcia z koszykówki.

Southampton Eagles Basketball Club, bo tak nazywa się klub, swoją działalność rozpoczął w 2007 roku z inicjatywy wieloletniego zawodnika i działacza koszykówki – Tomasza Sosna.  - Początki nie były łatwe. Na pierwsze zajęcia przyszło zaledwie kilka osób, jednak z tygodnia na tydzień przybywało chętnych, co

pozwoliło optymistyczne patrzeć w przyszłość – ujawnia w rozmowie z Magazynem PL, Tomasz Sosna. Obecnie klub liczy około 70 członków, którzy trenują dwa razy w tygodniu po dwie godziny. Drużyny Eagles i Ravens reprezentują klub w Solent Area Basketball League uczestnicząc w rozgrywkach 2 i 3 dywizji. – Dla tych, którzy z różnych względów nie mogą aktywnie uprawiać koszykówki, a chcieliby angażować się w tę dyscyplinę sportu, oferujemy pomoc w zakresie kursów trenerskich i sędziowskich – dodaje przedstawiciel klubu. Sukcesy Na pytanie, co było największym sportowym osiągnięciem klubu, założyciel klubu powiedział niewątpliwie wygranie div.3 i awans drużyny Eagles do drugiej dywizji w sezonie 2010/2011. Sukcesem jest także stały rozwój, o czym świadczy ilość trenujących, wyniki sportowe i coraz lepsza organizacja klubu. Przyszłość Każdego roku rośnie liczba osób zasilających szeregi Eagels nie tylko jako zawodnicy, ale także jako działacze, którzy akywnie pracują nad rozwojem i wizerunkiem klubu. Dzięki nim przyszłość klubu rysuje się tylko w jasnych barwach. – Plany na przyszłość to przede wszystkim wskrzeszenie sekcji dla dzieci i młodzieży oraz stworzenie grupy żeńskiej – powiedział Sosna. Klub w 90% finansowany jest przez samych zawodników, dlatego też klub poszukuje również firm jak i osób prywatnych do współpracy i potencjalnego sponsoringu. – Dla potencjalnego sponsora mamy do zaoferowania różne nośniki reklamy – zdradza pomysłodawca Southampton Eagles Basketball Club. Bliższe informacje na temat klubu, zapisów się na zajęcia jak i pakietów sponsoringowych, należy skontaktować się z Tomaszem Sosna pod nr. 07776 433 181 oraz na Facebook - www.facebook.com/pages/ Southampton-Eagles-Basketball-Club/.

7


Odwiedź naszą stronę już dziś! www.magazynpl.co.uk

Na pomoc drugiemu Ewa Erdmann

Darmowe, niezależne i bezstronne

ezradność. Z tym uczuciem często borykają się osoby mające problem, z którym nie wiedzą, jak sobie poradzić. Zazwyczaj również nie mają pojęcia, gdzie szukać pomocy i informacji, są zagubieni. Czasami wystarczy odpowiednio doradzić tej osobie i pokierować ją, aby wiedziała jakie działania musi podjąć i do czego ma prawo.

Takie właśnie usługi świadczy nowootwarte niezależne centrum porad Boscombe Independent Advice Centre (BICA), które służy poradą wszystkim osobom mieszkającym lub pracującym w Bournemouth bądź Springbourne, którzy potrzebują pomocy w praktycznie każdej kwestii począwszy od niesprawiedliwego traktowania przez pracodawcę, poprzez problemy z pracodawcą do trudnej sytuacji finansowej lub zasiłków. Dyrektor – a jednocześnie pomysłodawca i założyciel – centrum, Martin Broad podkreśla, iż porady udzielane przez BICA są całkowicie darmowe, niezależne i bezstronne.

B

Porada na miejscu

fot. Ewa Erdmann

Biuro jest czynne od lipca b.r., łącznie dla BIAC pracuje 25 osób. Aby otrzymać pomoc, należy udać się do siedziby centrum porad, która znajduje się w Bourne Spring Centre przy St. Mary’s Road, Boscombe. Po przedstawieniu problemu, doradca bezpośrednio pomoże udzielając porady bądź – jeśli uzna, że dana osoba będzie wymagała dalszej pomocy – umówi na spotkanie. Doradca może również skierować osobę do innej organizacji bądź agencji, w przypadku gdy okaże się, że tam właśnie uzyska ona odpowiednią pomoc. Przedstawienie kilku informacji o sobie oraz dokładne nakreślenie sytuacji umożliwi doradcy udzielenie skutecznej porady. Ważne są zatem wszelkie dokumenty, listy i pisma, które mają związek z danym problemem. Jedyną formalnością do spełnienia będzie tylko podpisanie odpowiedniego formularza upoważniającego do reprezentowania danej osoby przez biuro.

Coś więcej BIAC nie tylko udziela teoretycznych porad, ale pomaga także w napisaniu oficjalnego listu, czy wykonaniu telefonu do urzędu. – Umożliwiamy ludziom rozwiązanie ich problemów, prowadzimy ich w odpowiednim kierunku i upewniamy się, że są na dobrej drodze – mówi założyciel centrum. – Jeśli nasz klient wymaga specjalistycznej porady, np. prawnika, jesteśmy w stanie skierować go do odpowiedniej kancelarii bądź innej organizacji, jeśli zajdzie taka potrzeba. Współpracujemy z agencjami i organizacjami charytatywnymi, gdzie nasi klienci również mogą otrzymać cenną pomoc – dodał.

Polacy na równi z Anglikami Boscombe Independent Advice Centre jest otwarte i służy poradą wszystkim bez względu na narodowość, rasę czy wyznanie. Polacy uzyskają tam niezależną poradę i pomoc, dokładnie taką samą jaką udzielają Anglikom. Obecnie nie ma jeszcze obsługi w języku polskim, ale biuro poszukuje polskojęzycznego wolontariusza, który pomógłby w przypadku problemów z komunikacją. Aktualnie biuro zachęca Polaków, którzy nie mówią dobrze w języku angielskim o to, aby na spotkanie przyszli z członkiem rodziny bądź osobą znajomą, która będzie ich tłumaczem.

Luźna atmosfera

Klienci biura są niezwykle zadowoleni z cierpliwej i pogodnej postawy jego pracowników. Jeden z nich anonimowo powiedział: - Jestem bardzo wdzięczny za poradę, którą otrzymałem w BIAC. Atmosfera w centrum jest swobodna, wszystko o czym do mnie mówiono było zrozumiałe, a to jest dla mnie bardzo ważne. Więcej informacji o centrum porad, godziny przyjęć oraz film z prezentacją znajdziecie na stronie www.boscombeiac.org.uk.

8


www.facebook.com/magazynPL

Borowik ważący ponad 950 gram Tomasz Dyl Wśród informacji prasowych i innych wiadomości, w naszej skrzynce znależliśmy e-mail od Krzysztofa i Barbary Pawłowskim, którzy wolną chwilę wykorzystali na spacer w New Forest, nie daleko Lyndhurst. Zbierają oni grzyby od kilku tygodnii, jednak jak dotąd udało im się jedynie zebrać prawdziwki na święta, a w słoikach czekają również kozaki, borowiki, maślaki. – Pokazały się też kurki oraz rydze – informuje w e-mailu do Redakcji, czytelnik. - Ten piękny okaz znalazłem wraz z małżonką w lasach New Forest w poniedziałek – czytamy w e-mailu. - Sezon na grzyby został otwarty, o czym powiedział mi ten piękny borowik, ważący 956 gram! – dodaje Krzysztof Pawłowski. Czekamy na Wasze zdjęcia, listy i opinie pod adresem news@magazynpl.co.uk.

Autobus potrącił pieszego Monika Jagielska W miniony poniedziałek, 23.09 o godzinie 13:45, mężczyzna w wieku ok. 40 lat uległ poważnemu wypadkowi w kolizji z autobusem komunikacji miejskiej. Policja apeluje do świadków zdarzenia o pomoc. Wypadek miał miejsce przy przystanku autobusowym na skrzyżowaniu dróg Howard Road i Shirley Road, tuż obok szkoły St. Marks. Poszkodowany, który najprawdopodobniej przechodził przez ulicę, został zabrany w stanie ciężkim do szpitala w Southampton. Policja apeluje do świadków, którzy mogą pomóc w ustaleniu szczegółów zdarzenia. Osoby z jakimikolwiek informacjami dotyczącymi wypadku, powinni się skontaktować z policją pod numerem 101 lub anonimowo do Crimestoppers, pod nr 0800 555 111.

Licencjowane Przewozy  Osób  Polska  –  Anglia   Dostawa  prosto  do  domu   Obsługujemy  teren  całej  Polski   ¥  Przesyłki  (paczki)  Anglia  –  Polska     ¥  Usługi  transportowe  (transport   towarów,  quadów,  motocykli,   części  samochodowe,   przeprowadzki)   ¥  Przewóz  aut  na  lawecie   ¥  Przewóz  osób   ¥  Specjalne  zamówienia  

tel. Anglia      0044  7864  656  956   tel.  Polska      0048  727  651  305   e-­‐mail                      justyna72@onet.eu    

www.przewozyanglia.pl      

9


Strefa Kobiety

Odwiedź naszą stronę już dziś! www.magazynpl.co.uk

10

Benefity fakty i mity Dorota Cukierska i Anna Dobiecka

W

ielu Polaków pomimo ciężkiej pracy zarabia niewystarczająco, więc przysługuje im wsparcie od państwa. Inni z kolei nie przemęczają się, licząc, że zasiłki pomogą im przeżyć bez specjalnego wysiłku. Wokół przyznawania benefitów narosło tyle mitów, że należy się z nimi w końcu rozprawić. Warto pamiętać, że urzędnicy to też ludzie, choć czasem trudno nam w to uwierzyć. Mogą się pomylić, mieć zły humor lub skojarzyć twoje nazwisko z nie lubianą sąsiadką. Mogą wykorzystać twoją niewiedzę lub nieznajomość języka, aby oszczędzić państwu wypływu gotówki a sobie pracy. Dobrze więc znać swoje prawa i możliwości, zanim zniechęceni przez niesympatycznego urzędnika lub zachęceni przez źle poinformowanych znajomych wykonamy jakiś ruch Mit I Jeżeli urząd odmówił wypłaty benefitów to znaczy, że mi się nie należą. Urząd, aby podstawić ci nogę na drodze starania się o zasiłki może zażądać dodatkowych informacji o twojej sytuacji życiowej. Jeśli odmówisz ich dostarczenia, bardzo prawdopodobne, że twój wniosek zostanie załatwiony odmownie z adnotacją, że nie współpracujesz. Odmowa może też nastąpić z powodu, który nie jest prawnie umocowany. Zawsze warto się skonsultować ze specjalistą. Mit II Skoro urząd bezprawnie odmówił mi wypłaty benefitów, to najlepiej się odwołać do trybunału. Tak, powinieneś to zrobić, ale pamiętaj, że rozpatrzenie twojego zażalenia może potrwać wiele miesięcy. Warto więc równolegle złożyć nowy wniosek o przyznanie zasiłków i trzymać kciuki, aby trafił on do innej, życzliwszej osoby. Mit III Urząd jest wszechwiedzący i zna np. stan moich kont, wie czy pracuję, czy zostałem zwolniony. Współpraca obywatela z państwem opiera się na deklaracji. Więc urząd wie dokładnie tyle, ile mu powiesz. Aczkolwiek państwo przyznaje sobie prawo do wyrywkowej kontroli prawdomówności beneficjentów i warto o tym pamiętać. Mit IV jako wersja odwrotna Mitu III Urząd nie wie o mnie absolutnie nic i mogę spokojnie podać nieprawdziwe dane. Może i nie wie, ale… może się dowiedzieć. Chcesz się przyznać do matkowania trojgu dzieciom? Pokaż akty urodzenia, książeczki zdrowia i karty biblioteczne swoich pociech. Planujesz zataić niektóre dochody? Wyciągi z kont bankowych mogą to uniemożliwić. Utrzymujesz, że pracujesz, choć od trzech miesięcy

przebywasz w Polsce na „przedłużonym urlopie”? Pokaż urzędnikowi payslipy z każdego tygodnia w roku. To niesamowite, jak dużo mogą o tobie powiedzieć formularze i dokumenty, które produkujesz w ciągu swojego pobytu w UK. Mit V Jeśli urząd wypłaca mi benefity, to znaczy, że mi się należą. I znowu przypomnienie z poprzedniego odcinka: urząd wie tylko to, o czym sam poinformujesz. Więc jeśli nie zadzwonisz i nie powiesz, że twój znienawidzony szef 4 tygodnie temu podziękował ci za współpracę, będziesz nadal otrzymywał swój, dajmy na to, working tax credit. Schody się zaczną przy zestawieniu rocznym, gdy się okaże, że pozostawałeś bez pracy dłużej niż 7 dni a tego nie zgłosiłeś. Mit VI Urzędnik był w rozmowie ze mną bardzo niesympatyczny, nie udzielił mi podstawowych informacji, zniechęcał do składania wniosku, zastraszał, więc zrezygnowałem. Nic z tym nie mogę przecież zrobić.


www.facebook.com/magazynPL

Tak, takie sytuacje też się zdarzają. Ale to nie znaczy, że musisz zrezygnować z pomocy, która ci się należy. Jednak zrezygnuj z wynajmowania pruszkowskiej mafii. Wystarczy, że po takiej rozmowie zażądasz odmowy z uzasadnieniem na piśmie, a na niekompetentnego urzędnika możesz złożyć skargę. Jeśli fatalna rozmowa odbyła się przez telefon, zapisz datę i godzinę i upomnij się o skrypt z nagrania, aby mieć dowód. Mit VII Jeśli przez pomyłkę urząd przyznał mi za duży zasiłek, muszę natychmiast wszystko zwrócić. A tu niespodzianka: wcale nie! Pod warunkiem, że udowodnisz, iż była to faktycznie pomyłka urzędnika, a nie wynik podkoloryzowania przez ciebie twojej sytuacji materialnej. Mit VIII Skoro moja rodzina mieszka w Polsce a tylko ja pracuję w UK, to nie należą mi się żadne zasiłki. Jeśli tak myślisz, to twoja intuicja cię zwodzi. Możesz starać się o wszystkie dostępne zapomogi, tak jak w sytuacji, gdy rodzina mieszkałaby w Anglii wraz z tobą. Mit IX W Anglii najlepiej mają samotne matki, bo dostają najwyższe benefity. Tak, to prawda pod warunkiem, że rzeczywiście są samotne. Warto o tym pamiętać, gdy diabełek chciwości każe przy wypełnianiu

formularzy zapomnieć o chłopaku, partnerze czy mężu. No bo przecież skąd urzędnicy mają wiedzieć, z kim mieszkasz i czy ktoś pomaga w utrzymaniu twojego dziecka? Tu powtórka z punktu IV. Nie wiedzą, ale kiedyś mogą się dowiedzieć. Nawet nie przypuszczasz, co może cię zdradzić: książeczka zdrowia dziecka, karta zgłoszeniowa do przedszkola, a nawet męskie skarpetki w szufladzie z twoją bielizną. Oczywiście, pracownicy HM Revenue and Custom nie chodzą po domach i nie przepytują sąsiadów, ale urzędnik z twojej gminy ma prawo wpaść do ciebie (nawet bez zapowiedzi!) na „rutynową kontrolę” i posprawdzać, co trzymasz w szafie i czy na łazienkowej półeczce nie leży czasem męska maszynka do golenia. Mit X Byłem nieuczciwy i urząd kazał mi zwrócić wszystkie otrzymane dotychczas benefity. Ale to było już dawno, pieniędzy nie oddałem i chyba o mnie zapomnieli? I tu się mylisz! O własnych pieniądzach każdy pamięta, a zwłaszcza urząd. Skuteczne przypomnienie wraz z obietnicą wyciągnięcia konsekwencji możesz dostać nawet po kilku latach. Jeśli chytrze planujesz zniknąć z UK, od razu ostrzeżenie: znajdą cię też i w Polsce. Chyba, że jesteś niesamowitym szczęściarzem i jakimś cudem zaginęły twoje akta. Mit XI Anglia to benefitowe Eldorado i państwo lekką ręką rozdaje zasiłki wszystkim i wszędzie.

Po przeczytaniu powyższych sprostowań sam już widzisz, że otrzymanie i utrzymanie zasiłku to raczej droga przez mękę niż Złota Kraina. Mit XII - końcowy Rząd szykuje „niespodziankę” i do 2016 roku diametralnie zmienią się zasady przyznawania zasiłków. To prawda. Z powodu oszczędności (czyt. braku kasy) za kilka lat zabraknie pieniędzy na benefity i stąd wypłacane świadczenia będą niższe i będą przysługiwać mniejszej grupie osób. Zmiany zaczęły się już od tego roku. Mity identyfikowała i obalała dyplomowana księgowa, Dorota Cukierska, właścicielka biura doradczego, mieszkająca w Anglii od 18 lat.

Czy wiesz że... Starożytni Egipcjanie opracowali test ciążowy, który nie tylko sprawdzał czy kobieta jest w ciąży, ale także określał płeć dziecka. Współczesne badania wykazały, że był aż w 70% dokładny. Działał tak: kobieta przez kilka dni oddawała mocz na nasiona pszenicy i jęczmienia. Jeśli wyrósł jęczmień, oznaczało to, że urodzi się chłopiec, pszenica – dziewczynka. Jeśli nic nie wyrosło, kobieta nie była w ciąży.

RECRUITMENT RESOURCER

Mploy Staffing   Solu.ons   are   pleased   to   announce   that   due   to   further   expansion   we   seek   an   experienced   Recruitment  Resourcer  to  join  our  established  and  busy  Industrial  Division.     Based  in  our  Poole  office,  your  main  areas  of  responsibility  include  (but  are  not  limited  to):    

Candidate sourcing   Candidate  registra.ons   Referencing   Fulfilment  of  temporary  and  permanent  vacancies  through  effec.ve  matching   Client  account  management  and  check-­‐ins    

With over    900  temporary  workers  per  week  and  a  staff  reten.on  record  that    is  second  to  none,  this  is  a  unique   opportunity   to   work   for   a   highly   successful,   independently   owned   recruitment   business.   The   successful   candidate   MUST  be  a  car  driver  with  local  industrial  recruitment  experience  and  a  huge  amount  of  self-­‐mo.va.on.    We  also   require  excellent  verbal  /  wriTen  communica.on  skills  and  a  good  level  of  IT  literacy.  In  return  we  are  in  a  posi.on  to   offer  excellent  career  prospects,  ongoing  personal  development,  monthly  bonus,  free  parking  and  private  healthcare.     For   more   informa.on   visit   our   website   www.mploystaff.com   and   to   apply,   please   send   your   CV   to:   aggy@mploystaff.com  or  call  Aggy  on  01202  668360.     All  applica.ons  will  be  treated  in  the  strictest  of  confidence.    

11


Odwiedź naszą stronę już dziś! www.magazynpl.co.uk

1 mld dolarów Czapka audio w 3 dni Mariusz Kaszpan

Monika Jagielska

N

ajnowsza produkcja studia Rockstar North, gra na konsole PlayStation 3 i Xbox 360 Grand Theft Auto V, to kolejna odsłona bestsellerowej gangsterskiej serii. Jak spekulują media, sama przedsprzedaż pokryła gigantyczne koszty rozpisania gry. Akcja GTA V rozgrywa się w olbrzymim, otwartym świecie miasta Los Santos oraz w jego okolicach, wzorowanych na krajobrazach Los Angeles oraz południowej Kalifornii. Gra wydana została 17 września 2013 i od razu odniosła spektakularny sukces, otrzymując liczne oceny 10/10 od prasy branżowej. W zaledwie 3 dni od dnia ukazania się, gra przyniosła wpływy w wysokości 1 mld dolarów. Zarazem jest to najszybszy miliard w historii światowej rozrywki, nie tylko w sferze gier video, ale tez w porównaniu do m.in. filmów pełnometrażowych.

12

M

ożliwość prowadzenia rozmów telefonicznych to podstawowa, ale przecież nie jedyna funkcja smartfonów. Nowoczesne telefony dla większości z nas pełnią również rolę wygodnych odtwarzaczy muzycznych. Lokalna firma KitSound przygotowała z myślą o nadchodzącej zimie, kolekcję czapek nauszników i opasek z funcją audio. Dzięki kablowi 3.5 jack, podłączamy czapke do smartfona i mamy maksimum wygody, ciepłe uszy i dźwięk o najwyższej jakości. Projektanci firmy zaszaleli z modą i połączyli codzienną użyteczność ze stylem prosto z wybiegów. Tak powstały ich niepowtarzalne nakrycia głowy ze słuchawkami, w które wbudowane zostały 40-milimetrowe przetworniki neodymowe, dzięki czemu dźwięk wydobywający się z zestawu zaskakuje niespotykaną w przypadku akcesoriów mobilnych głębią basów i wyrazistością tonów wysokich. Modele wyposażone zostały również w mikrofon liniowy, umożliwiający prowadzenie rozmów. Aby ułatwić płynne przełączanie z muzyki na odbieranie połączeń, złącze mikrofonowe wzbogacone zostało o przycisk wielofunkcyjny służący do odbierania i zakończenia rozmów oraz włączania i zatrzymywania muzyki. Cała kolekcja nadąża za najnowszymi trendami, kolorami i stylem. Idealna na poprawienie humoru w zimowe ponure dni. A co najlepsze, współgrają nie tylko ze strojem, ale również można do nich dobrać etui na telefon lub rękawiczki. I to rękawiczki działające na ekranie dotykowym!


Dodaj ogłoszenie drobne na www.magazynpl.co.uk

www.facebook.com/magazynPL

Jak zamieścić ogłoszenie drobne w Magazyn PL ? Aby zamieścić ogłoszenie drobne wejdź na www. magazynpl.co.uk, wyślij SMS pod nr 07786 797 735 z treścią ogłoszenia, ewentualnie wyślij e-mail na adres ogloszenia@magazynpl.co.uk Treść ogłoszenia nie powinna przekraczać 160 znaków. Ogłoszenia drobne będą ukazywać się przez 4 tygodnie, po czym zostaną usunięte. Zarazem informujemy iż ogłoszenia dotyczące sprzedaży wyrobów alkoholowych, tytoniowych oraz usług towarzyszkich nie będą publikowane.

500 wizytówek, papier 400gsm, laminowane, druk jedno- lub dwustronny - £48 Ulotki formatu A6, papier 300gsm, druk jedno- lub dwustronny, 2,500 szt - £70 5,000 szt - £90 Czas realizacji 24 godziny! Darmowa 24-godz wysyłka na terenie Wielkiej Brytanii Zadzwoń już dziś - 02380 634 283 lub napisz; hello@gottabemarketing.co.uk pełna oferta dostępna na www.gottabemarketing.co.uk/printing

Motoryzacja

Srebny Ford Mondeo, 1.8 TDCi, druga polowa 2007 roku, 57,000 mil, radio z CD, nowy MOT, klimatyzacja, centralny zamek, elek. szyby i lusterka. Southampton. £4,995. tel. 077723 121 91 VW Golf 1.9 TDI, 2007 rok, 59,000 mil, historia serwisowa, nowy MOT, 2 wlascicieli, niebieski, radio z CD, £6495, tel. 07772 312 191 Suzuki DI 1000, 2003 rok, przebieg 45 tys mil, nie wymaga wkladu finansowego. MOT i Tax do lutego 2014. Cena £2550. tel. 07707 032 750

Audi A6, srebny metalik, 2000 r, silnik 1.8 Turbo, benzyna, nowe zaiweszenie, klocki, tarcze, teleskopy, opony, MOT - 10 miesiecy, TAX - miesiac, tel. 07873 579 942 Vauxhall Corsa 1.4I, 2001 (Y), 58,000 mil, zielony, MOT do 05/2014, alu felgi, radio z CD £1495, tel. 07772 312 191 Nissan Almera 98r, 1.4, czerwona, MOT/TAX – 30.08.2013, auto sprawne, pęknięta przednia szyba, 07447 942123. Bournemouth Volvo XC90 2.4 D5 Diesel, szary, 97,000 mil, automat, 1 wlasciciel, MOT do 05/2014, alu felgi, cruise control, 4 nowe opony, £8495 tel. 07772312191

Sprzedam BMW 320, 2005 rok, disel, 12 m-scy MOT, 6-mscy TAX, 187,000 mil, cena: £3750, tel. 07936467803

2007 BMW 520D SE, skrzynia manualna - 6 biegowa, 125,000 mil, niebieski, skora, felgi 17”, serwisowany, MOT - 03/2014, TAX - 10/2013, £7150, tel. 07936 188 722, Bournemouth

BMW 525, 2007 rok, disel, 95,000 mil, 5 m-scy tax, 11 m-scy MOT, cena: £7250, tel. 07936467803

Ford focus 1.8 ‘99. Stan dobry. MOT listopad ‘ 13, TAX koniec lipca ‘13. £550 tel. 07875614411

2007 Vauxhall Astra, 1.6T, niebieski, 56,000 mil, MOT do 08/2014, 2 wlascicieli,radio z CD, klimatyzacja - £4995, tel. 07772 312 191

2006 Motocykl CROSS 125c LIFAN LF125GY-3, niewielki przebieg, nowy opnoy, PL tablica, wazne oplaty, stan bdb, £750, Poole, tel. 075262 92472

Usługi Przysięgłe tłumaczenia ustne i pisemne. Z polskiego na angielski i z angielskiego na polski. Szybka i darmowa wycena tłumaczeń. Ewa Erdmann -07851666508

Sprzedam

Hustawka dla dziecka do 2 lat, £20, Poole, tel. 07983 454 892

Tanie laptopy już od £60 Profesjonalny serwis IT Naprawa laptopów, PC, konfiguracja internetu, systemow, drukarek i TV Dojazd do klienta www.adbart.co.uk Adam - 07889 952 059

Alexanders Cars Ltd - pierwszy polski komis samochodowy w południowej Anglii. Szeroki wybór samochodów. Sprawdź aktualną ofertę na www.southampton-cars.co.uk sprzedam opony zimowe z felgami lub bez o wymiarach 195/65/15 stan b.dobry vw cena do uzgodnienia 07853240876 Bognor Regis

Pomagamy we wszystkich typach sprawach prawnych. Rowniez na terenie calej Polski. Poradnia Rodzinna tel 07896222205

Sprzedam meble do domu - w roznych cenach. Mozliwosc transportu. Wiecej informacji pod nr 07593 594 085

Ogłoszenia typu “Usługi” oraz “Mieszkania” ukazują się w ramkach i są płatne - £8 za tydzień. Aby zamieścić niniejsze ogłoszenie proszę skontaktować się z naszym Działem Marketingu i Sprzedaży pod nr 02380 634 202 lub 07935 622 688. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń i zastrzega sobie prawo do ich korekty. W przypadku dłuższego niż 160 znaków ogłoszenia, redakcja zastrzega sobie prawo do skracania ogłoszeń.

Pomoc przy wypełnianiu dokumentów na benefity, tłumaczenia ustne w Job Centre, Councilu, pomoc w pisaniu NVQ, podań o prace oraz w załatwianiu innych spraw urzedowych. Doświadczenie, solidność. Ewa - 07716849810

MAGDALENA LYS

Sprzedam garnitur do chrztu dla chłopca 3-6 miesięcy (rozmiar 68) 7 częściowy,kolor biało-stalowy stan idealny cena £35 tel: 07703 460 172 Łóżko double madrid designer, czarne, kupione nowe w czerwcu, stan idealny, 30cm materac memory foam, bardzo komfortowe, cena £310 (do ewentualnej negocjacji), tel. 07927 133 248 Sprzedam wózek dziecięcy, 3 częściowy. Stan bardzo dobry. £100. Tel. 07857 076 376

Kombinezon zimowy dla dziewczynki 0 - 3m oraz kombinezon dla chlopca 6 9m - £5 za sztuke, Poole, tel. 07983454892 Sprzedam fotelik samochodowy Maxi Cosi £45, Maxi Cosi isofix base £30, iCandy pram / wozka, czarny £50 tel: 07703 460 172 Sprzedam 2 fotele ze skory, bogato wygladajce, cena £50, szafa £15, tel. 0759354085 Sprzedam komplet mebli skorzanych; sofa 3 os + sofa 2 os £190 za zestaw 0759354085 Sprzedam sofe 3 osobowa z 2 fotelami, skora, £190 za zestaw, tel. 0759354085

Mieszkania

Autoryzowany Konsultant dla globalnej firmy ubezpieczeniowej

Pokój do wynajęcia w Poole, £60/tydzień. tel. 07574 747 547

oferuje następujące produkty: ubezpieczenia wypadkowe, na dzieci, na życie, chorobowe, od utraty dochodów.

Duży pokój do wynajęcia w Poole, tel 07793085895 - Angelika

Darmowe, niezobowiązujące spotkanie, podczas którego przeanalizuję i zarekomenduję najlepsze opcje ubezpieczenia oraz omówię warunki i miesięczny koszt. tel: 07514541039 Bolą Cię plecy, w ciągłym stresie, zmęczona? Masz dość walki z pomarańczową skórką? A może dręczy Cię problem rozstępów? Same nie znikną... Pozwól sobie pomóc, zasługujesz na to, tak ciężko pracujesz Profesjonalne usługi: - masażu, terapia kamieniami, - zabiegi SPA, body wrap, - zabiegi redukujące cellulit i rozstępy, - zabiegi pielęgnacyjne, detoksykacja Podaruj ukochanej niezapomniany prezent i zamów voucher 07758895280 info@southampton-holistic.co.uk www.soouthampton-holistic.co.uk

Naprawa telewizorów LCD LED PLASMA, monitorów, laptopów. Bezpłatny transport (okolice Southampton). Gwarancja, rachunki. 07454 405973 www.wefix.tv

Szukasz fachowca? Odwiedź Katalog Firm na www.magazynpl.co.uk

Transport NO TO LECIMY Transport na lotniska i nie tylko, foteliki, wi-fi, klima. Wygodnie, bezpiecznie i najtaniej. Bristol - £59, Luton - £69, Stansted - £79, 07449 537100, 07516 782576, 01202 466101, notolecimy@gmail.com

Towarzyskie Mily 42-latek, od niedawna w Southampton, pozna pania 35 - 40 lat, celem wspolnego poznania urokow tego miasta i zycie we dwoje. Krzysiek - 07780 100 681

Praca Szukam pracy w budownictwie, gastronomi, przeprowadzkach i itp. Mam 42 lata, slaby angielski, prawo jazdy. Southampton. Krzysztof - 07780 100 681

Szukam pracy w budownictwie - Bournemouth i okolice, mam 33 lat, rok w UK, CSCS, UTR, specjalizuje sie w wkonczeniach wnetrz. tel. 07591 300 197

Inne Polskojęzyczne mitingi AA odbywają się co sobotę o 19.00 w Bournemouth,przy United Reformed Church, Holdenhurst Rd, BH8 8AW. Wejscie od Swithun's Rd

Oddam mile kociaki - Southampton - 07973 284 655

13


Odwiedź naszą stronę już dziś! www.magazynpl.co.uk

Rozrywka Krzyżówka Sudoku

Humor Student pyta studenta: - Powtarzałeś coś przed egzaminem? - Tak. - A co? - „Będzie dobrze”, „będzie dobrze”! - Panie kelner, jakie wino poleciłby pan do tego dania - wytrawne, czy półwytrawne? - Pan jest z tą damą, która właśnie wychodziła do toalety? - Owszem. - Poleciłbym wódkę. Długo myślałem, co to takiego 90x60x90. Okazało się, żeto 486.000.

14

Rozwiąż krzyżówkę i wygraj książkę – niespodziankę ufundowaną przez Księgarnię FONT (www.ksiegarniafont.co.uk). Hasło wraz ze swoimi danymi prześlijna adres: konkurs@magazynpl.co.uk. Ewentualnie prześlij rozwiązanie SMS-em; MAGAZYN. hasło krzyżówki. Twoje dane osobowe na nr. 07935 622 688. (Przykład: MAGAZYN. Letni wiatr. Aleksander Kowalski, 10 Sample Street, Sample Town, SS1 1AA). Na zgłoszenia czekamy do 05.10.2013. Nagrodę za poprawne rowiązanie krzyżówki z numeru 37 otrzymuje Jan Tryla z Bognor Regis. Gratuluejmy, nagroda zostanie wysłana pocztą. Fundatorem nagrody jest


www.facebook.com/magazynPL

15


Odwiedź naszą nową stronę już dziś! www.magazynpl.co.uk

16

Magazyn Pl - e-issue 39 2013  

Magazyn PL is an award winning Polish weekly magazine in the South of the UK

Magazyn Pl - e-issue 39 2013  

Magazyn PL is an award winning Polish weekly magazine in the South of the UK

Advertisement