Page 1

7 Aralık 2018 Cuma

www.avrupagazete.co.uk

info@avrupagazete.com

Tel: 020 7275 7610

17. Yılımızda gururluyuz

Dünya Basın Ödülü - 2015

AVRUPA

EKONOM‹ Sayfa 24-25 SERİ İLANLAR Tel No: 020 7275 7610 SPOR Sayfa 38-39 FİHRİST Sayfa 36

KÜLTÜR SANAT Sayfa 26-27

En iyi Medya - 2017

En başarılı gazete - 2014

Hayatın Tüm Renklerini Barındıran Gazete / Her Cuma bayilerde

Atatürkçü Düşünce Derneği konferasında “Kadın ve Başarı” Sayfa 12

Irkçılara geçit yok anti-faşist yürüyüşü

Britanya Alevi Federasyonu Maraş Katliamı 40’ıncı yıl anma töreni

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç’tan Londra ziyaretleri

Sayfa 16

Hamdi Akın İpek

Sayfa 6

Sayfa 4

Turkish Film Week in collaboration with King’s College Sayfa 37

Adalet Müşaviri görevden alındı Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) firarisi Hamdi Akın İpek'in iade sürecinde İngiltere makamlarına gönderdiği yazıya ilişkin hakkında inceleme başlatılan ve Türkiye'ye çağrılan Londra Adalet Müşaviri Abdullah Murat'ın görevden alındığı öğrenildi. Adalet Bakanlığınca hakkında 30 Kasım'da inceleme başlatılan ve aynı tarihte Türkiye'ye çağrılan Murat, Londra Adalet Müşavirliği

Britanya’nın

En İyi Tatil Şirketi Britanya Seyahat Ödülleri 2018 yılı sahiple-

rini buldu. “Doğu ve Güneydoğu Avrupa’ya Seyahat Düzenleyen En İyi Tatil Şirketi” ödülünü 6. defa Kuzey Kıbrıs’a her yıl 20 binin üzerinde turist taşıyan Cyprus Paradise ve Cyprus Premier aldı. Sayfa 24’te

görevinden alındı. karşılandığı, bu bilgi ve belgelerin usulüne uygun "Akın İpek davası"

olarak 13 Eylül 2018'de yazı ile diplomatik yoldan

Dr.Serhan Bolluk

"Akın İpek davası" olarak da bilinen iade dava-

gönderildiğinin aktarıldığı açıklamada, bu yazı ve

sında, İngiliz mahkemesince ek bilgi taleplerinin,

eklerinde haberlere konu olan değerlendirmelerin

Bakanlık tarafından 87 sayfalık ayrıntılı bir metinle

yer almadığı ifade edilmişti.

“Vatan millet için eyleme gireceksiniz. Tıpkı Atatürk ve arkadaşları gibi”

İngiltere’de parlamento, Brexit Anlaşması'nın red-

Türkiye’de Ekonomik Kriz ve Çıkış Yolu ve

Brexit'te son söz dedilmesi halinde atılacak adımlarla ilgili söz sa-

Üretim Ekonomisi Konferansı yapıldı. Ana-

hibi kalmasını sağlayacak bir önergeyi kabul

dolu Kültür Merkezi’nin düzenlediği konfe-

ederek, Theresa May hükümetini bir kez daha ye-

ransta Türkiye’den gelen Vatan Partisi Genel

nilgiye uğrattı. İngiltere’de parlamento, Brexit An-

Başkan Yardımcısı Dr. Serhan Bolluk ko-

laşması'nın

reddedilmesi

halinde

atılacak

nuştu. Konferansı Dr. Berna Bridge yönetti.

adımlarla ilgili söz sahibi kalmasını sağlayacak bir

Dr. Serhan Bolluk Türkiye’de Ekonomik Kriz

önergeyi kabul ederek, Theresa May hükümetini

ve Çıkış Yolu ve Üretim Ekonomisi ile ilgili

bir kez daha yenilgiye uğrattı. Dominic Grieve’in

şunları söyledi: “Biz olaylara bilimin ışığında

kendi hükümetine karşı verdiği önerge 299’a karşı

bakarız. Ama yetmez bilimin ışığında bak-

321 oyla kabul edildi.

mak. Sayfa 10’da


2

AVRUPA

7 AralÄąk 2018 Cuma

Reklamlar


3

AVRUPA

Haberler

7 Aralık 2018 Cuma

İngiltere’de bulunan sivil toplum örgütleri dönem dönem faaliyetleriyle ilgili veya Türkiye’de gelişen anti demokratik uygulamalar, yaşanan olumsuzluklar olsun açıklama gönderir. Son zamanlarda gazetemize gönderilen açıklamaları incelediğimde ilginç ve üzerinde durulması gereken bir durum ortaya çıkıyor. Türkiye’de yaşanan hukuksuzlarla ilgili yaptığımız haberlerimizin sayısını hatırlamıyorum.

Vatan Öz Adaleti kendine gelince hatırlama ! vatanoz@avrupagazete.com

Oldukça fazla. Londra’da bulunan dernekler bu adaletsizliğe, hukuksuzluklara tepki göstermediler. Ya da bir kaçı çok nadir olmak üzere tepkisini ortaya koydu diyelim. E peki geriye kalanlar ne oldu ?

Yok öyle yağma. Örnek verelim… Geçmişte Balyoz, Ergenekon davasında, içeri alınan (asker olsun, sivil olsun) masum insanlara bilerek yapılan kanun dışı uygulamalara ses çıkarma ama aynı durum sana yapılınca tepki koy !

İngiltere’deki, sağcı olsun, solcu olsun, bütün sivil toplum örgütleri herkese karşı adaletli olmak, insan temelinde hareket ederek, herkes için yapılan haksızlıklara ortak tepki koymak durumundadır. Sadece kendini ilgilendiren durum ve zamanlarda değil !

Üç maymunu oynadılar. Ama ne zamanki bu yaşanan hukuksuzluklar kendilerine dokundu işte o zaman seslerini yükseltmeye başladılar. Ben de sormak istiyorum. Kardeşim bugüne kadar neredeydiniz ? Bana dokunmayan yılan bin yaşasın demekle, partizanlık, particilik yapmakla olmuyor. Düşmanına yapılan hukuksuzluklara ses çıkarma ama sana yapılınca ortalığı birbirine kat.

Atatürkçülere, Kemalistlere yapılan müdahalelere karşı sus pus ol ama solculara, sosyalistlere, sosyal demokratlara iş uzananınca dernek olduğunu hatırlayıver. Türkiye’de yapılan kanun dışı uygulamalar, adaletsiz ortam, belirli bir kesime yapılmış anlamına gelmiyor. Türkiye’de yaşayan herkese yapılmış anlamına geliyor ! Sen tepkini o zaman koy sıra sana gelince, işin ucu sana dokununca tepki koyma!

**** İngiltere ekonomisi çöktü mü ? Londra’da 12 çocuk, genç, son bir ayda bıçaklanarak öldürüldü ! Sadece geçen hafta Londra’da 3 çocuk öldü ! Londra değil sanki Texas ! İngiltere ekonomisi çöktü mü ? İngiliz devletinde para olmayınca toplumsal sorunlar artıyor. Önlem alınmazsa

daha kötü olacak ... yapılacak ilk seçimlerde sosyal haklar, güvenlik ve ev barınma konularına eğilen partilere bilinçli olarak oy vermek gerekiyor. Güneş batmayan topraklardı ! Üzerinde güneş batmayan topraklardı güya Birleşik Krallık. Bizim Türklerin anlayacağı ismiyle İngiltere… Modern, ekonomisi çok güçlü, sosyal haklara önem veren, suş oranının çok az olduğu bir ülkeydi İngiltere… Ama şimdi… Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda genelini boşverin sadece Londra’da genç yaşta denilecek çocuklar son bir ayda birbirlerini bıçaklayarak öldürdü. Londra’da, eğitim kültür seviyesi, bozulan ekonomiyle paralel olarak düşüyor dolayısıyla suç oranıda yükseliyor.


4

AVRUPA

Haberler

7 Aralık 2018 Cuma

CHP Millevekili Ali Öztunç : “40 yıl değil 400 yıl geçse de anacağız” Avrupa Ajansı / AVA| Londra anma töreni 4 aralık 2018 Salı akşamı saat Mehmet Şahin Dede ise Alevilerin, katliamları

19.00’da başladı. Britanya Parlamentosu Alevi Sekreteryası’nın Anmaya Alevi Sekretaryası Başkanı Joan Ryan, ve Britanya Alevi Federasyonu’nun ev sahipli- HDP Milletvekili Zeynel Özen, CHP Millevekili ğinde düzenlenen Maraş Katliamı 40’ıncı yıl Ali Öztunç, Britanya Alevi Federasyonu (BAF) Başkanı İsrafil Erbil, Ali Dereli Dede, Mehmet Şahin Dede, Mustafa Mısır Dede, Mehmet Yüksel Dede, Maraş Katliamı tanıkları ile çok sayıda kişi katıldı. Anma Dede Mustafa Mısır’ın çerağları uyandırması ile başladı.

Alevi Sekretaryası Başkanı Joan Ryan, HDP Milletvekili Zeynel Özen, CHP Millevekili Ali Öztunç, Britanya Alevi Federasyonu (BAF) Başkanı İsrafil Erbil, Ali Dereli Dede, Mehmet Şahin Dede, Mustafa Mısır Dede, Mehmet Yüksel Dede,

AVRUPA

Editor Vatan ÖZ editor@avrupagazete.com

Address: 118 Green Lanes, London, N16 9EH United Kingdom

Ali Dereli Dede yaptığı konuşmada Alevilerin tek suçunun insanı sevmek olduğunu belirterek, “Alevilerin tek suçu barışa önem vermek, kadın erkek ayrımı yapmadan insana değer vermektir. Bu nedenle Kerbela’dan bu yana horlandık, dışlandık” dedi.

Tel: 020 7275 7610 Fax :020 7241 1908

INGILTERE'NIN

EN ÇOK DAĞITILAN VE OKUNAN, ÖDÜLLÜ GAZETESII

sadece 40 yıl önce değil binlerce yıl öncesinden yaşadıklarını kaydetti. Mehmet Yüksel Dede ise katliamdan önce Maraş’ın çok güzel bir şehir olduğunu, toplumun birarada yaşadığını, herkesin işinde gücünde olduğunu dile getirdi. Pir Yüksel bu barışçıl yaşama rağmen bir gün katmaya devam edeceklerini söyledi.Katliamların liama uyandıklarını hatırlattı. nedenlerinin çok iyi bilinmesi gerektiğine vurgu yapan HDP Milletvekili Zeynel Özen Ma“BİZ SİZİ AFFETMEYECEĞİZ, YÜZLEŞMEK ZORUNDASINIZ” raş’taki katliamın ardında yatan nedenlerin ekonomik, siyasal ve inançsal olduğuna dikkat BAF Başkanı İsrafil Erbil de “Kadınların ve ço- çekti.Konuşmaların ardından Maraş Katliamı cukların çığlıkları o duvarda asılıyken biz sizi tanıkları o gün yaşadıklarını anlattı.Sanatçı Ali affetmeyeceğiz. Devlet suçludur. Bununla yüz- Sizer kürtçe ağıt söyledi. Mustafa Kılçık’ın yönetiminde yetişen BAF ve Nurhak Kültür evi leşmek zorundasınız” tepkisini gösterdi. zakirleri deyişler seslendirdi. Deyişler eşliğinde CHP Millevekili Ali Öztunç ise Maraş’ta yaşa- semahlar dönüldü. Anma çerağların sırlanması mını yitirenleri 40 yıl değil 400 yıl geçse de an- ile sona erdi.

All rights reserved.

info@avrupagazete.com

Reproduction in whole or in part without written

www.avrupagazete.co.uk

permission is strictly prohibited.

We are not responsible for the contents of the articles and advertisements.

Printed at St.Clements Press LTd Unit 3 Rick Roberts Way, Stratford, London

www.avrupagazete.co.uk web sitemiz anadolu Ajansı (AA) ve Reuters Abonesidir


5

AVRUPA

7 AralÄąk 2018 Cuma

Reklamlar


6

AVRUPA

Haberler

7 Aralık 2018 Cuma

Yargıtay'ın esastan bozma kararının ardından, İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülmeye başlanan Ergenekondavasında geçtiğimiz hafta Cumhuriyet Savcısı Abdurrahman Hacısalihoğluesas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Savcı mütalaasında “Ergenekon adlı bir ‘terör örgütünün’ varlığı ispat edilememiştir” dedi ve “Ergenekon”davasının 15 Temmuz Darbe Girişimi’nden bağımsız değerlendirilemeyeceğini kaydetti. Meğerse Ergenekonda Balyozgibi kumpasmış ve Ergenekondiye bir örgüt yokmuş. Ama biz bunun böyle olduğunu zamanında ekranlarda haykırmamış mıydık? Bir de şöyle düşünün; bu kumpaslar olmasaydı veya engellenseydi neler olmazdı? Ergenekonve Balyozserisi kumpas operasyonları olmasaydı; Türkiyegüneyinden PKK ve uzantısı terör örgütleri tarafından kuşatılamazdı. Ergenekonve Balyozengellenseydi; TürkiyeSuriye’de askeri harekât yapmak zorunda kalmazdı ve Suriye’de şehitler vermezdik. Bu kumpaslar olmasaydı; emperyalist bir reçete olan açılımlar yapılamaz, askere ve polise “Mücadele etme, kışlandan ve karakolundan dışarıya çıkma!” diye gayri anayasal ve gayri kanuni emirler verilemez, bölgede hendekler açılamaz, BağdatMerkezî Hükümetiyok sayılarak ve düşmanlık yapılarak, KuzeyIrak’ta Bölgesel Kürt Yönetimiile samimi ilişkiler içine girilemez, 4,5 milyon sığınmacı ülkemize doluşamaz, 15 Temmuz Darbe Girişimiyapılamaz ve her şeyden önemlisi dürüst, adil ve hukuki olmayan cehennemi bir iklim yaratılarak, 16 Nisan 2017 Referandumu ve 24 Haziran 2018 seçimleri ile rejim değişikliği gerçekleştirilemezdi. Nisan 2012’de Şam’dan “Türkiye’nin yanlış işler peşinde olduğunu gördük ve yerinde tespit ettik”diye yazmışız. Ve somut veriler üzerinden “Suriye’de istikrar bozulursa Türkiye’de de istikrarın bozulacağını, Suriye bölünürse Türkiye’nin de bölüneceğini, Esad’a düşmanlığın Merkezî Hükümeti zayıflatacağını, Suriye’nin kuzeyinde güç boşluğu doğuracağını ve burada Türkiye Cumhuriyeti’ne, çıkarlarına ve güvenliğine tehdit bir yapının oluşacağı’’ değerlendirmesini yapmışız. Temmuz 2012’de, bu sefer başka bir bölge ülkesi olan İran’dan seslenmişiz. Türkiye’nin yanlış yolda olduğunu, emperyalizmin Büyük Ortadoğu Projesi(BOP) ile İran, Irak, Suriyeve Türkiyedâhil bölge ülkelerine tecavüz etmeye, bölüp ve parçalamaya çalıştığını, aklın yolunun bu ülkelerin birlikte hareket etmesi ve işbirliği yapmasından geçtiğini Tahran’dan yazmışız. 31 Ağustos 2013’de Pensilvanya’dan, Gülen’in malikânesinin önünden haykırmışız dünyaya; “Gülen dünya barışı için en büyük tehlikedir. Türkiye Cumhuriyeti’ni dönüştürmeye yönelik saldırıların, Ergenekon, Balyoz gibi operasyonların tetikçisidir ve silahşorudur”diye. Ertesi gün, 1 Eylül 2013’de de New Jersey’de kameraların önünde “Gülen Cemaatinin Türkiye’de darbe hazırlığı içinde olduğunu”söylemişiz. Ama Türkiye’yi yöneten iktidar, bu uyarılarımı haberleştiren Anadolu Ajansının New York muhabiri Özgür Taşan’ı

Türker Ertürk

Sokrates Adaleti İle Geçiştirilemez

CHP Milletvekili Ali Öztunç’tan Londra ziyaretleri CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç Paz-Der Uk derneğini ziyaret etti

turkererturk@avrupagazete.com

sansürlemiş, TürkHalkıduymasın diye. Hatta biz Pensilvanya’da dışarıda eylem koyarken, içeride Gülen’in elini eteğini öpen milletvekilleri vardı! 15 Temmuz Darbe Girişimi’nden sonra hangisi hesap verdi ve yargılandı? Yaklaşık 2,5 ay sonra yine Amerika’dayız, bu sefer Batı’da, Kaliforniya’da! Davis Üniversitesi’nde anlatmışız Ergenekonve Balyoz davalarının kurgu olduğunu, arkasında cemaat ve iktidarın olduğunu ve tamamen yalanlarla ve üretilmiş delillerle dolu bir operasyondan ibaret olduğunu. Diğer bir konuşmacı ise “Türkiye'nin Ergenekon Soruşturması: Gerçekle Fantezi Arasında”başlıklı raporu ile tanınan Gareth Jenkinsidi. İkimizin anlatımları arasındaki tek fark; benim bu operasyonların arkasında emperyalizmin olduğunu söylememe rağmen, Jenkins’ın sanırım mensubiyeti nedeniyle, bunu biliyor olsa da söylemiyor olmasıydı! Aynı şeyleri 2015’de, Moskova’dan da;“Rusya ile itiş kakışın yanlış olduğunu, Türkiye’nin bölge ülkesi olan Rusya ile karşılıklı güvene ve saygıya dayanan işbirliğini geliştirmenin yaşamsal değerde olduğunu ve ülkemize yönelik emperyalist tehditleri bu ilişkilerle dengeleyebileceğimizi”yazdık ve anlattık. Bu uyarılarımızı ve felakete doğru sürüklendiğimizi Almanya’dan, Avusturya’dan, Belçika’dan,Fransa’dan, Hollanda’dan, İngiltere’den,Kıbrıs’tan ve Makedonya’dan da haykırdık! Türkiye’de ise gitmediğimiz ve konuşmadığımız yer neredeyse kalmadı. Ama iktidardan sadece düşmanlık gördük! Bana sorarsanız; kandırılmadılar ve aldatılmadılar. Emperyalizmle işbirliği yaparak kumpaslar kurdular, halkı kandırdılar, aldattılar ve emperyalizmin isteği olan rejim değişikliğini tezgâhladılar. M.Ö. 399 yılında Tanrılarasaygısızlıktan idam cezası alan ünlü filozof Sokrates’in masum olduğuna 2012’de, yani 2 bin 411 yıl sonra kurulan bir temsili mahkemede karar verip beraat ettirdiler. Demem o ki; halen içinde yaşadığımız durum, Sokratesadaleti ile geçiştirilebilecek gibi değil! Hafta sonu Tekirdağ’da olacağım ve Cumhuriyet Kadınları Derneğive Eğitim-İş SendikasıTekirdağ Şubeleritarafından ortaklaşa düzenlenen ve 8 Aralık 2018 Cumartesigünü saat 14.00’deTicaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda yapılacak olan “Türkiye’de Eğitim ve Öğretimin Son 10 Yılı”konulu panele konuşmacı olarak katılacağım.

Avrupa Ajansı / AVA| Londra

giltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi (İAKM) Başkanı Hüseyin Üzüm ve yöne-

Türkiye’den gelen CHP Kahramanmaraş

tim kurulunun ağırladığı CHP Milletvekili

Milletvekili Ali Öztunç Londra’da bir dizi

Ali Öztunç, Cemevi üyelerile sohbet etti.

görüşmeler gerçekleştirdi. CHP İngiltere

CHP 35. Olağan Kurultayı'nda Parti Mec-

binasında konuşan CHP Milletvekili Ali

lisi Üyeliğine seçilen Kahramanmaraş Mil-

Öztunç , Türkiye’deki son gelişmeleri de-

letvekili Ali Öztunç ve CHP İngiltere Birlik

ğerlendirdi. CHP İngiltere Birlik Başkanı

Başkanı Sibel Özçelik, Paz-Der Uk derne-

Sibel Özçelik ve başkan yardımcısı Kazım

ğini ziyaret edecerek yaklaşan yerel seçim-

Gül ile birlikte CHP üyelerine konuştu.

ler

Ardından Cemevi ve Pazder’e uğradı. İn-

bilgilendirmelerde bulundu

ve

ülke

gündemiyle

ilgili

CHP Milletvekili Ali Öztunç İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi’ni ziyaret etti.


7

AVRUPA

7 AralÄąk 2018 Cuma

Reklamlar


8

AVRUPA

Haberler

7 Aralık 2018 Cuma

Ömürün anlamı doğum ile ölüm arasın-

Mustafa Öz

daki süre olarak anlatılır. Acılar sevinçler, üzüntüler hayal kırıklıkları hep bu süre

LİMASOLLULAR DERNEĞİ’NDEN AVRUPA’YA ZİYARET

içinde yaşanır. Yaşamın doyulmayan tatlarının başında sağlık gelir. Her şeyin başı sağlıktır demiş atalarımız. Amaçladıklarımızı elde etmemiz, gerçekleşen umutlar, bekleyipte elde ettiğimiz umutların elde edilmesiyle yaşanır. Dostluklar arkdaşlıklarve çeşitli biçimdeki yakınlık-

Ömür

lar insana sevinç verir ömür içinde. Şöyle

mustafaoz@avrupagazete.com

gerilere gittiğimizde yaşanan olumlu ve olumsuzlukları film şeridi izler gibi izler-

rakları milli eğitim yetkililerine verme-

ken ömür dediğimiz yaşam süresi içnde

mizi söylediler. Yola çıktık. Çarıklarımız

olanları hatta içimizde kalıpta unutama-

iyice suda ıslandığı için yumuşadı. Aya-

dıklarımızı hep anarız.

ğımızda zor duruyorlar. Yaya gidiyoruz.

Hayal kırıklıklarımızı, övünç duduğu-

Araba falan yok. Yolda çoban köpekle-

muz olayları izleriz ömür filminde. Ço-

riyle savaş vererek vardık. Sorup evrak-

Güzel Öz, Limasollular Dernegi Baskanı Arife Retvan ve Tevfik Zekai, Ülkü Demirel, Biret Belur ve Vatan Öz

Avrupa Ajansı / AVA| Londra

cukluk yılları ... Bir odada 7 kişi

ları vardik. Tekrar yola çıktık ama

yattığımızı, teneke sobada ısınmaya ça-

paramız yok. Yiyecek birşey alamadık.

zetemizde Güzel Öz ile görüştüler Avrupa Ga-

lıştığımızı.sonra da okul yıllarımızı. İnsan

Acıktıkça su içerek geliyoruz yolda.

Londra’nın en seçkin derneklerinden olan Li-

Stüdyosunu ve Avrupa TV stüdyosunu ziya-

kendi yapısının mimarıdır. Düşünce ve

Bizim bu perişan halimizi gören yaşlı bir

masollular Dernegi, her yıl oldugu gibi bu

ret ettiler. Avrupa Gazetesi olarak Limasollular Dernegi’nin ve tüm Kıbrıslı Türk Toplu-

zetesi Londra merkez ofisini, Avrupa Radyo

duygularımızla beden gücümüzün ortak

çoban bizi durdurdu. Torbasından birer

yılda gazetemizi ziyaret edip, Ingiltere Türk

kazanımı olanlardır. Burada bir anımı

yufka ekmek çıkardı. İçine çökelek koya-

Toplumuna Avrupa Gazetesi aracılığıyla yeni

munu’nun yeni yılını kutlar, basarılarının de-

üzlerek tekrar etmek istiyorum.

rak dürüp bize verdi. Siz çok acık mışsı-

yıl için iyi dileklerde bulundular. Limasollular

vamını dileriz.

***

nız çocuklar. Bunları yiyin biraz şurada

Dernegi Baskanı Arife Retvan ve Tevfik Zekai,

oturarark dinlenin dedi. O yufka dürü-

Ülkü Demirel, Biret Belur’dan oluşan heyet ga-

münü nasıl yedim hatırlamıyorum. Kar1961 yılının bir haziran gününde öğret-

nımız doyunca uyuya kalmışız. Adam

menimiz-Allah uzun ömürler versin- Be-

tekrar geldi bizi kaldırdı da köye doğru

nimle birlikte bir arkadaşımıza yatılı

yola çıktık...

Caria Holidays websitesi www.cariaholidays.co.uk yenilendi

öğretmen okulu sınavlarına girmemizi istedi.

***

Bizi arkadaşımla birlikte nahiyeye gönderdi. Yol yok. Araç yok. Ayağımızda

Ömür dediğimiz yaşam törpüsü uzun

ayakkabı yok. Eşeğimiz ölmüştüde onun

mücadeler ve savaşlar sonunda alde edi-

derisinden

lebilen başarı ve başarısızlıkların, hayal

babam

çarık

yapıverdi.

Öküzü ölürse derisinden çarık yapmak

kırıklıklarının oluşumudur. Şimdi bu an-

için deriyi bölüşürlerdi. O yıllarda her-

lattıklarım bazılarına masal gibi gelebilir.

kes aynı biçimdeydi. Neyse ilçeye geldik

Bunlar o zamanlarda ömür dediğimiz

tam 2 saatte. Okuldaki öğretmenler bize

yolda yaşadıklarımızdan bazılarıdır. He-

evrakları vardiler. Kazaya gidip bu ev-

pinize sağlık ve uzun ömürler dilerim.

Avrupa Ajansı / AVA| Londra Limasollular Dernegi Baskanı Arife Retvan ve Güzel Öz ile karşılıklı hediye verdiler

Caria Holidays web sitesinden online tüm rezervasyonlarınızı yapabilirsiniz. Kuzey Kıbrıs, Türkiye ve tüm dünyada uçak bileti, tatil, otel, araba rezervasyonlariniz için Caria Holidays websitesi yenilendi.

www.cariaholidays.co.uk Yenilenen websitede, Kuzey Kıbrıs, Türkiye dahil tüm Paris, Rome, New York, Amsterdam, Prague otelleri ile Londra’dan tüm İstanbul, Antalya, İzmir, Gaziantep, Paris, Berlin, Rome, Barcelona, Prague, Newyork, Los Angeles, Toronto, Dubai, Cape Town, Bangkok uçuş biletlerini rahatlıkla yapabilirsiniz. Caria Holidays 12 Savoy Parade Southbury Road Enfield, London, EN1 1RT Tel 0 203 795 88 28 E-mail: info@cariaholidays.co.uk www.cariaholidays.co.uk


9

AVRUPA

7 AralÄąk 2018 Cuma

Reklamlar


10

AVRUPA

7 Aralık 2018 Cuma

Haberler

Türkiye’de Ekonomik Kriz ve Çıkış Yolu tartışıldı Avrupa Ajansı / AVA| Londra

Türkiye’de Ekonomik Kriz ve Çıkış Yolu: Üretim Ekonomisi Konferansı 2 Aralık Pazar günü saat yapıldı. Anadolu Kültür Merkezi’nin düzenlediği konferansta Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Dr. Serhan Bolluk konuştu. Konferansı Dr. Berna Bridge yönetti. Görev Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı, Ekonomist – Aydınlık Yazarı Mustafa Pamukoğlu konferansa katılamadı. 2 Aralık Pazar günü saat 15:00 başlayan konferans Stoke Newington Abney Hall’de yapıldı. Konferasn soru cevap bölümüyle sona erdi.

Konferansı Dr. Berna Bridge yönetti.

“ Vatan için, millet için eyleme gireceksiniz. Tıpkı Atatürk ve arkadaşları gibi. “ Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Dr. Serhan Bolluk, Vatan Partisi neden mecliste değil sorusunu şöyle yanıtladı: “Biz olaylara bilimin ışığında bakarız. Ama yetmez bilimin ışığında bakmak. Bir de aynı zamanda o biVatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı limin gerektirdiği diyelimki siyasal eylemi yapacak Dr. Serhan Bolluk ve beraberindeki heyet Avrupa Gazetesi ofisini ziyaret ettiler. cesaretiniz olacak. Kendinizi düşünmeyeceksiniz, bu işlere bir menfaat peşinde koşarak girmeyecek- yere gelmesi, Avrasya’daki yerini alması Vatan siniz. Hakikaten Vatan için, millet için gireceksiniz. Partisi’nin öncelikleridir. O ittifakları diyelim ki SuTıpkı Atatürk ve arkadaşları gibi. Bu işin sırı bu. riye ile, İran ile, Irak ile, Rusya ile, Çin ile giderek Böyle yaparsanız hakketen bilinebiliyor, yani bu bütün bir Avrasya coğrafyası ve en nihayette Alböyle bir açıpta fal bakmıyoruz. Ya da üstünzekalı manya ve Avrupa ile anlaşma Vatan Partisi’nin giinsanlar değiliz. Yaptığımız bu tabiki Parti olma- rişimleriyle olmuştur. Çünkü biz Avrasya dan olmaz. Bir Parti örgütlenmesi olmadan kidediğimiz zaman Avrupa artı Asyayı anlısinlikle ve kesinlikte bilimde, siyasal bir yoruz. Bütün bu ittifakların geliştirilebilplandan kastediyorum, siyasal planda mesinde de Vatan Partisi’nin çok parti olmadan bilim yapamazsınız, belirleyici rolleri olmuştur.” bilimsel davranamazsınız ve yoluVatan Partisi Genel Başkan Yarnuzu şaşırırsınız. Parti şarttır, bu dımcısı Dr. Serhan Bolluk ve beişler böyle tek başına diyelimki buraberindeki heyet Avrupa lunduğun yerden istediğiniz kadar Gazetesi ofisini ziyaret ettiler. Dr. akademik kariyerleriniz olsun , Serhan Bolluk, Avrupa Gazetesi Anadolu Kültür doktoralar, mastırlar yapmış olun Genel Yayın Yönetmeni Vatan Öz Merkezi’nin düzenordan çıkmaz bu. Ancak parti ile ile görüştü. Avrupa Gazetesi ziyalediği konferansta olur.” Vatan Partisi Genel retinde Bolluk şöyle konuştu: Başkan Yardımcısı “ Malumunuz Rusya uçağı düşüDr. Serhan Bolluk “Meclise giremedik diye rüldü Türk jetleri tarafından, hemen biz konuştu. bir sıkıntımız olmadı” 15 gün içerisinde Moskova’ya gittik. Biz anlattığımız zaman Rus muhattaplarımıza onların Bolluk: “Şimdi gelelim bu rey oy meselesine. 12 değeri tabiki daha fazla oldu. Çünkü biz onlara deEylül başımıza bela ettiği bir seçim yasası var. Bu dikki ‘Bakın bu Tayyip Erdogan meselesi değildir, %10 barajı getiriyor, yani %10 seçmeni aşmadan bu Türkiye ve Rusya meselesi. Türkiye ve Rusya meclise giremiyorsun. Bu tabiki partimizin önün- birbirine mahkumdur, ikimizin de kaderi ortaktır. deki bugüne kadar girdiğimiz seçimlerde en Eğer düşürülen uçak yüzünden bu 2 ülkenin arası büyük engel. Ancak öte yandan şeyle bir şey de var bozulursa, bu her iki ülkenin de eşit derecede aleybiz bu konuyu çok onemsemedik bugüne kadar. hine olacaktır.” Oy alamadık, meclise giremedik diye bir sıkıntımız Türkiye ve Suriye olmadı.”

FETÖ ile mücadele Dr.Serhan Bolluk: “Bütün bunları ve asılda en önemlisi son 4 yıl içerisinde elde ettiklerimiz, onlar nelerdir ? Mesala, FETÖ ve PKK ile mücadele. Türkiye’nin önündeki en temel 2 sorunla başa çıkılabilmesinde Vatan Partisi’nin belirleyici önemde katkısı oldu. Eğer Vatan Partisi olmasaydı son 4 senesinde örneğin ne Fetö’ya karşı operasyonlar kalır, ne PKK ile ilgili bu Vatan savaşı ve arkasından Hendek savaşları, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı hareketlerı dünya çıpında öneme sahiptir bunlar. Türk ordusu orada hakikaten sadece Türkiye’yi değil bütün bir bölgeyi ve insanlığı kurtarmışlardır. Amerika’nın çok temel büyük İsrail planını bozarak. Dolaysıyla bizim buralardaki katkımız Vatan Partisi’nin çok kritiktir.

“Şimdi Türkiye hükümeti şöyle bir noktaya geldi yakın zamanda Tahran’da 5 görüşme yapıldı Türkiye ve Suriye arasında, bunu iktidar kanaklardan oğrenerek söylüyoruz. Bu Astana görüşmeleri ile bağlantılı, o sürecin bir parçasıdır bu. Astana süreci çok önemlidir, dediğim ittifakların kurulabilmesi ve bölgenin kaderin değişmesi bakımından çok önemli. Bu dediğimde Türkiye Suriye görüşmelerinde Astana sureci’nin bir parçasıdır belki de en önemli parçasıdır. Çünkü Türkiye’nin ve Suriye’nin yeniden el sıkışabilmesi aslında bölgede en önemli sorunudur. Vatan Partisi olarak bunun için çalışıyoruz”

“Biz Avrasya dediğimiz zaman Avrupa artı Asyayı anlıyoruz” Bolluk: “Tabiki uluslararası planda da yani Türkiye’nin hakikaten gerçek bir bulunması gereken

Konferans Stoke Newington Abney Hall’de yapıldı.


11

AVRUPA

7 AralÄąk 2018 Cuma

Reklamlar


12

AVRUPA

Haberler

7 Aralık 2018 Cuma

“Kadın ve Başarı”

24 Kasım Ögretmenler Günü Coşkusu

Avrupa Ajansı / AVA| Londra

İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği 4 Aralık 2018, Salı akşamı “Kadın ve Başarı” konulu 2. Konferans’ını Azarbaycan House’da gerçekleştirdi. Etkinliğe cok sayıda sivil toplum kurluşlarının kadın üyeleri ve sanatçıların yanısıra erkek dinleyicilerin ve gençlerin yoğun ilgi göstermesi dikkat çekti. İngiltere ADD Başkanı Jale Özer açış konuşmasında tüm katılımcılara teşekkür ettikten sonra şunları söyledi:

İngiltere ADD Başkanı Jale Özer Kadın ve Başarı konulu konferansımızın ilkini 16 Mart’ta 2017’de Dünya Emekçi Kadınlar Günü’de başlatmıştık. Bu hafta da Türk kadının seçme ve seçilme hakkını kazanmasının 84. Yılı olması dolayısıyla 2. Konferansımızı da biz kadınlar için dönüm noktası sayılan bu önemli haftada düzenledik. İngiltere ADD olarak 5 Aralık Türk Kadınının secme ve secilme hakkinin 84.yılını kutluyor, biz kadınlara verilen haklarla toplumda eşit birey, çağdaş, modern ayakları üstünde duran kadınlar olmamızı sağlamış ve erkekle aynı kulvarda yarışma hakkını vermiş Ata’mızı ve dava arkadaşlarını saygı ve minnetle anıyoruz dedi.

KKTC Londra Büyükelçisi Oya Tuncalı Daha sonra panelin acış konuşması için KKTC Londra Büyükelçisi Oya Tuncalı’yı davet etti. KKTC Londra Büyükelçisi Oya Tuncalı konuşmasında şunları söyledi: “Başarıyı herkes farklı şekilde tanımlar. Yaptıkları işlerde öne çıkabilen kadınlar başarılı olmuşlardır. İdeallerin peşinden gitmekte bir başarıdır. Hedef belirleyip çok çalışmak , ulaşamayıp tekrar ulaşmak da bir başarıdır. Ancak kadınlarımızın bu başarıya ulaşmaları için iki misli enerji harcamaları gerekir. Çünkü günümüzde kadınlar birçok alanlarda  eşit koşullarda değildirler. Kadınlarımız sosyal ve profesyonel hayatta gözle görünür bir hale gelmişlerdir ancak bu da yetersizdir. Kadınlarımızın başarılı olması çok çalışmak ve doğru adımlar atmaktan geçer. Başarı hikayeleri arttıkça, başarılı kadınların diğer kadınlara ilham verecek ve motivasyon kaynağı olacaktır”

Semra Eren-Nijhar Paneli yöneten Yazar, sosyolog ve belgesel yapımcısı Semra Eren-Nijhar 2001 yılında Oxford Üniversitesi’nden ayrılarak SUNCUT Danışmanlık ve Yapımcılık şirketini kurmuş ve 2001’den beri de yöneticiliğini yapmaktadır. Uluslararası konferanslarda özellikle göç, kadın, gençlik, Avrupa Topluluğu ve politikaları, Avrupa’da yaşayan Türklerle ilgili sorunları içeren sunumlar yapmış ve son 30 yıldır Avrupa ve Türkiye’de kamu politikası alanında çalışmalarda bulunarak, sivil toplumun oluşturulmasında ve sosyal engellerin yok edilmesi yönünde gerekli organizasyonların kurulmasına aktif bir şekilde destek sağlayarak Lordlar Kamerası’nda danışmanlık yapmıştır.

Panelin ilk konusmacısı İngiltere’de uzun yıllar Türk dili, ve kültürü alanlarında etkinlik göstermiş ve bu konularda Cambridge Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışmış olan Arın Bayraktaroğlu bu akşamki sunumunda çoğunlukla yazdığı kitapları, basılan makalelerini ve yaptığı tercümeleri tanıttı.  Üniversite görevi sonrası 25 sene süreyle Cambridge’de yardımcı direktörlüğünü yürüttüğü Cambridge Dil Merkezi’ne de (The Cambridge Centre for Languages) konuşmasında değinen Bayraktaroğlu son olarak da kurucusu olduğu ve dünya çapında hizmet veren ASK Language Services

şirketini tanıttı. Bu şirket, dünyanın hangi ülkesinde olduğuna bakılmaksızın, İngilizce öğretmenine ihtiyaç duyan her türlü eğitim kuruluşu adına, kalifiye İngilizce öğretmen namzetlerini Cambridge’de mülakata tabi tutuyor ve müşteri konumundaki okul, kolej veya üniversitenin bu mülakatları kesintisiz internet yayını. ile izlemesini sağlıyor. Panelin ikinci konusmacisi İşçi Partisi Enfield Belediyesi’nde Meclis uyesi Yasemin Brett ‘UK Friends of Bosnia’nın aktif yöneticilerinden biri olarak savaş boyunca bu alanda çalışmış ve Devlet Başkanı Mirza Hariç’ten yazılı takdir almıştır. 1994’da İşci Partisi’nden Belediye Meclis Uyesi seçilmis ve halen Enfield’de Bowes bölgesini temsil etmektedir.Brett aynı zamanda 2001’de Avrupa ve İngiltere’de seçilen ilk Türkçe konuşan Yerel Belediye Başkanı olmuştur. Enfield Belediyesi’nde iki dönem icinde olduğu kabine çalışmalarına devam eden Brett  bir ‘Hayvan Sever’ olarak tanınmaktadır ve bu alanda yaptığı çalışmalardan dolayı Enfield’de ödül almıştır.  Dinlerin bir araya geldiklerı SACRE’de on yıl boyunca değişik zamanlarda Meclis Başkanlığnı yapmış, Aleviliğin okullarda  müfredata alinmasi ve İngiltere’de Kıbrıs Türk kimliğinin tanınması için de çalışmıştır. 

Panelin son konusmacısı Antakya doğumlu Esna Su ikinci üniverstesi olan Central Saint Martin’s Takı Tasarım bölümünü 2015’te tamamladı. Mezuniyet koleksiyonu “Göçmen ve Yolcu”, savaş nedeniyle Suriye’den göç etmek zorunda bırakılanların geride bıraktıkları yıkılmış yaşamlarını, toplumdan dışlanmışlıklarını anlatır. Hasır tekniğini kendi diliyle harmanlayarak geleneksel anlayışı modernlikle sunar. Su, bu çalışmalarıyla 2015’te Dünyanın en büyük Modern Takı Galerisi “Galeri Marze”nin düzenlediği ve 36 ülkeden katılanlar arasında en iyi konsept ödülünü almıştır. 2017’de sanata verdiği katkıdan dolayı Hospital Club tarafından H.Club 100 Sanat ve Tasarım ödülü layık görülmüştür. Sanatçının çalışmaları Hollanda, İsviçre, Güney Kore, Çin ve Belçika gibi dünyanın birçok yerinde sergilenmekle birlikte; atölye çalışmalarına, sempozyumlara da katılmıştır. Konuşma sonrasında soru cevap kısmına geçildi.Daha sonra misafirlere yönetim kurulu üyelerinin ve Tiersof joylondon’ nin hazırladığı zengin menülü yiyecekleri ikram edildi.

Avrupa Ajansı / AVA| Londra İngiltere Türk Öğretmeler Derneği ( ITOD) ve Grange Park Türk Okulu’nun ortaklaşa düzenlediği '24 Kasım Öğretmenler Günü kalabalık bir veli ve öğretmen, sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla 30 Ekim akşamı Big Seff restoranında coşkuyla kutlandı. Geceye İngiltere Türk Öğretmeler Derneği’nin de üyesi oldugu İngiltere Türk Dernekleri Federasyonu’nun Baskanı Jale Ozer, İngiltere ADD Yonetim Kurulu üyeleri, Hoş Seda Kültür ve Sanat Merkezi Başkanı Dilek Altunkaş ve üyeleri de katılarak destek verdi. İngiltere Türk Öğretmeler Derneği Başkan Eşref Yılmaz’ın Avrupa Gazete’ye gönderdiği bilgiler şöyle: Grange Park Türk Okulu Koordinatörü Gülden Petek Gece, Grange Park Türk Okulu Koordinatörü Gülden Petek’in acış konusması ile başladı. Petek geceye destek veren herkese tesekkür etti. Daha sonra konuşan İngiltere Türk Dernekleri Federasyonu Jale Özer, böyle anlamlı bir geceyi düzenledikleri icin ITOD ve Grange Park Türk Okulu Başkanları’na ´ve destek veren tüm veli ve ögrencilerine tesekkür ederek,onlarla bir arada bulunmaktan cok memnun olduğunu söyledi. Özer konuşmasinda ; Cumhuriyet aydınlanmasının ışığıyla yurt dışında görev yapan tüm öğretmenlerin bu çok özel gününü kutlayarak, federasyon olarak eğitimi çok önemsediklerini ve eğitimle ilgili sorunlarin çözümüne yönelik projelere destek vermeye her zaman hazır olduklarını söyledi.” İngiltere Türk Öğretmeler Derneği Başkan Eşref Yılmaz Özer’den sonra , İngiltere Türk Öğretmenler Derneği Başkanı Eşref Yılmaz söz olarak konuşmasına; geceye katılan herkese teşekkür ederek başladı.Yaklaşık 30 yıldır İngiltere’ de öğretmenlik yaptığını toplam meslek hayatının 45 yıl olduğunu belirten Eşref Yılmaz İngiltere 'de Türk öğretmenlerin arttığını ‘her dalda Türkçe konuşan öğretmenler olduğuna değindi. Yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü; "İngiltere Türk toplumunun eğitim tarihi yazıldığında Ali Rıza Değirmencioğlu, Tözün İsa ve Kelami Dedezade mutlaka bu tarihte yer alacaktır dedi aramızdan ayrılan bu eğitimcilere ve rahmet diledi . Ayrıca Londra'da gençler arasında artan çetecilik ve öldürme olaylarında ne yazık ki Türkçe konuşan toplumumuzdan gençlerin de olduğunu ve toplumumuzun bu konuda duyarlı olması gerektiğini belirtti. Eşref Yılmaz konuşmasını eğitimdeki kesintilerden üniversite harçlarına kadar eğitim konularına değinerek ve genç öğretmenlerin kendilerini yetiştirmek için çok çalışmaları gerektiğini belirti ve şunu ekledi:” İTOD (İngiltere Türk Öğretmenler Derneği) aynı isimle başka bir dernek faaliyeti yürüten kişilerle ITOD’nin hicbir ilgisi olmadığını kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız. “


13

AVRUPA

7 AralÄąk 2018 Cuma

Reklamlar


14

AVRUPA

Haberler

7 Aralık 2018 Cuma

Türk Filmleri haftası Avrupa Ajansı / AVA| Londra

Londra Yunus Emre Enstitüsü, Londra’nın önde gelen üniversitelerinden King’s College ortaklığında 12-16 Aralık tarihlerini kapsayan Türk Filmleri Haftası düzenliyor. Festival süresince King’s College kampüsünde, aralarında yönetmenler Mustafa Karadeniz’den “Çınar”, Semih Kaplanoğlu’ndan “Buğday”, Esra Vesu Özçelik’ten “Hicran ve Melek”, Nuri Bilge Ceylan’dan “Kış Uykusu”, Derviş Zaim’den “Rüya”, Mustafa Kara’dan “Kalandar Soğuğu” ve Can Ulkay’dan “Ayla” gibi son yıllarda çekilmiş, Türkiye ve gösterildiği ülkelerde ses getirmiş yapımlar Londralı seyircisiyle buluşacak. Türk Filmi Haftası, 12 Aralık’taki açılışını yönetmen Mustafa Karadeniz’in ödüllü filmi “Çınar” ile yapıyor. Yunus Emre Çelik, Sezgin Cengiz ve Şilan Düzdaban’ın baş rollerini paylaştığı film, Kars’ın bir köyünde iki göz bir evde yaşayan Mustafa, karısı Suna ve engelli oğullarının öyküsünü anlatıyor. Bir gün, oğullarının kendi çocukları olmadığını öğrenen çifti bundan sonra ne yapacaklarına dair zor bir karar bekliyor. King’s College’ın Lukas Tiyatro sahnesinde yer alacak film gösterimini, yönetmen Mustafa Kara-

deniz’in katılacağı bir soru-cevap oturumu takip ediyor. 13 Aralık’ta ise, Londralılar’ı bir genetik bilimcinin, şehirdeki genetik kriziyle mücadelesini konu alan ve gelecekte geçen distopik film “Buğday” bekliyor. Yıllar sonra tekrar karşılaşan iki arkadaşın hayatın zorlukları ve içinde bulundukları ataerkil toplumun çıkmazlarına karşı birbirlerine olan desteklerini dramatik bir dille aktaran “Hicran ve Melek” , Film Haftası’nın üçüncü gününde gösteriliyor. Nuri Bilge Ceylan’ın Türkiye’deki gösteriminde ses getiren yapımı “Kış Uykusu”nun baş rollerini Haluk Bilginer ve Melisa Sözen paylaşıyor. Rus yazar Anton Chekov’un iki öyküsünden ilham alan filmde, emekli bir aktör ve onun genç karısının ilişkileri ve hayatlarına dair çelişkileri anlatılıyor. New York’ta da ilk gösterimini yapan film, Londra Yunus Emre Enstitüsü’nün Türk Filmleri haftası kapsamında Londralılarla 15 Aralık’ta buluşturuluyor. Derviş Zaim yapımı film “Rüya”, başarılı bir mimar olan Sine’nin uyku problemleri ve tedavisi süresince gördüğü rüyaları fantastik bir dille aktarıyor. Türk Filmleri Festivali kapanışını ise modern hayattan uzak, soğuk bir dağ köyünde yaşayan Mehmet’in

sefaletten kurtulma çabasıyla dağlarda altın arama macerasını pastoral bir uslupla dile getiren “Kalandar Soğuğu” ile yapıyor.

Son gün gösterimde olacak bir diğer film de “Ayla”. Yaşanmış bir tarihi öyküyü beyaz perdeye taşıyan filmde, 1950’lerde Kore Savaşı’nda görev alan bir Türk subay olan Süleyman’ın öyküsü bir gece ailesini savaşta kaybeden ve yalnız kalan Ayla’yı bulmasıyla başlıyor. Onu kurtaran ve karşılaştığı bütün yasal ve sosyal engellere rağmen kızı gibi sahiplenen Süleyman, tüm çabalarına rağmen ayrılığın önüne geçemiyor. Türkiye’deki gösteriminde izleyiciden tam not alan film, festivalde 16 Aralık’ta kapanış filmi olarak yer alıyor. Londra Yunus Emre Enstitüsü ve Kings College işbirliğiyle düzenlenen Türk Filmleri Haftası’na katılım ve film seansları ücretsiz olarak izleyiciye sunuluyor.

Mediwell Clinic London tüm lisanslarını aldı

Britanya Alevi Federasyonu’ndan Kahramanmaraş açıklaması Avrupa Ajansı / AVA| Londra Britanya Alevi Federasyonu bir açıklama gönderdi. Açıklama şöyle: “Ülkemizdeki birçok Alevi katliamı ve 12 Eylül gibi Alevileri de hedef alan darbelerden sonra Aleviler yurt dışına çıktı. İngiltere bu ülkelerin başında gelmektedir.

Aleviler

1978’de

Kahramanmaraş’ta katledildiler. Sünni ve yerli halk kullanılmıştır. Aşırı sağ guruplar da tetikçilik ve kışkırtıcılık yapmıştır. “ Belediye Başkanı Britanya Alevi Federasyonu’nun açıklaması şöyle: “Kahramanmaraş’ta katliamın anma etkinliğine izin vermeyen Maraş Belediye Başkanı’nın Londra’da Maraşlılara dernek kurma amacını merak ediyoruz. İngiltere,

Avrupa Ajansı / AVA| Londra

rosu ile, son derece yüksek standartlarda inşa edil-

CHP ve HDP’nin yüzde seksen iki oy aldığı

miş sağlık merkezi, MediWell Clinic adıyla hizmet

Türk vatandaşlarının yaşadığı bir ülke. İngil-

İngiltere’nin ilk özel full lisanslı her alanda uzman

veriyor Mediwell Clinik 17 Aralık pazartesi yapı-

tere’de faaliyet yürüten Maraşlı derneklerimiz

hastanesi Türk toplumunun hizmetine Totten-

lacak olan resmi açılış töreniniyle

mevcuttur. Bunlar Paz-Der, Kaşanlılar, Alxas-

ham’da girdi. Mediwell Clinic Lon-

kapilarını açıyor. Halen açık olan

lılar, Köşk, Tilkililer, El-Com, Göksunlular,

don başarılı bir teftiş sonrasında

Mediwell Clinic London için şim-

Demircikliler, Nurhaklilar ve Zedikhanlilar

(CQC INSPECTION) bu haftabaşı iti-

diden rendevularınız aşağıdaki

gibi kurumlarımız çok değerli çalışmalar yap-

barıyla lisansını aldı. 7 gün GP ve tüm

numaraları arayabilirsiniz ...

branşlarda uzman hekim servisleriyle sağlık hizmetine tam teşekküllü baş-

Sünnet Kliniği

ladı.

Açılış 17 Aralık’ta Türk ve İngiliz doktorlardan oluşan uzman kad-

çekleştiriliyor. MediWell klinik Londra bünyesinde

maktadır. Dolayısı ile yeni kurulacak derne-

açılan Sünnet Kliniğinde çocuklarımız artık sevgi

ğin

ve huzurla erkekliğe ilk adımını atıyor. Modern

İngiltere’de de yaşam alanlarımızı kısıtlamaya

iktidarı

temsilen

kurulduğu

ve

ameliyathanemizde lokal anestezi altında gerçek-

yönelik faaliyetler ve lobi çalışmaları yapacağı

Birleşik Krallık da yıllardır öz-

leştirdiğimiz cerrahi sünnet ile çocuklarımız artık

şimdiden ayan beyan ortadadır. Bu ülkede ik-

lemle beklediğiniz hizmet. İlk

emin ellerde ve güvenle geleceğe yürüyor.

tidar güdümlü bir Kahramanmaraş derneği

defa. 25 yıllık deneyimi ile Genel Cerrahi Uzmanı

Adres: 1A Lansdowne Rd, London N17 0LL Tele-

kurulması öncelikli ihtiyaçlarımız arasında

Operatör Doktor Turhan Çömez tarafından ger-

fon: 020 3951 0203

değildir.” Kahramanmaraş Belediye Başkanı ve Kahramanmaraş Valisi’nden öncelikli olarak taleplerimiz; • Maraş Katliamı’nda kaybettiğimiz ve Kahramanmaraş Belediyesi tarafından toplu mezarlara defnedilen canlarımızın mezarlarının nerede olduğunu bilmek istiyoruz. • Kahramanmaraş Belediyesi’nin Maraş’ta katledilen canlarımız anısına bir anıt yaptırmasını talep ediyoruz. • Kahramanmaraş Belediye Başkanı ve Vali başta olmak üzere, Maraş’ta katledilen canlarımızın ailelerinden özür dilemesini ve Devletin katliamla yüzleşmesini istiyoruz. • Maraş’ta her yıl aralık ayında yapılan ve her yıl inatla Vali ve Kahramanmaraş Belediyesi tarafından yasaklanan anma etkinliklerinin yasaklanmadan özgürce yapılabilmesini istiyoruz. Bu nedenle, İngiltere Kahramanmaraşlılar derneği kurucularının, üyelerinin, taleplerimizi dikkate almaları ve Türkiye’nin gelmiş olduğu kutuplaştırıcı, ayrıştırıcı girişimleri İngiltere’ye taşımadan önce yukarıdaki taleplerimizin gerçekleşmesi için yardımcı olmaları gerekmektedir.


15

AVRUPA

7 AralÄąk 2018 Cuma

Reklamlar


16

AVRUPA

Haberler

7 Aralık 2018 Cuma

Britanya Alevi Federasyonu’ndan iki etkinlik Avrupa Ajansı / AVA| Londra

DR. BİRGÜL YILMAZ

taklaşa hareket etmesiyle Armutlu Cemevi Başkanı'na Zeynep Yıldırım için mektup

Britanya Alevi Federasyonu (BAF), İakm ve

gönderildi. Mektupları Edmonton Green

Britanya Alevi Federasyonu’nda yapılan

Cemevi ve Enfield AKM kurumlarının or-

Postanesinde Türkiye’ye gönderildi.

Panelde Westminister Universitesi'nden dilbilimci Dr. Birgul Yılmaz konuştu. Birgül Yılmaz Malatya'da doğdu. Lisans eğitimini Queen Mary Üniversitesi’nde tamamladı. King's College London'da master yaptı. 2016'da doktorasini SOAS, Univesity of Londonda Kürtlerde Dil ve Kimlik konusunda bitirdi. Son iki yildir Yunanistan'daki özellikle mülteci kamplarında yaşayanlarin dil sorunlarıyla ilgili calisiyor.

Armutlu Cemevi Başkanı'na Zeynep Yıldırım için Londra’dan mektup gönderildi.

Şu an Westminster Üniversitesi’nde doktora sonrasI araştırmacı olarak çalışıyor.

Panelde Westminister Universitesi'nden dilbilimci Dr. Birgul Yılmaz

Irkçılara geçit yok! 9 Aralık Pazar günü

Avrupa Ajansı / AVA| Londra

İktidarda’ki Muhafazakar Hükümet’in BRE-

Yürüyüş 9 Aralık Pazar günü BBC’nin

XIT üzerinden yürüttüğü tartışmalardan ve

önünde saat 12:00’de başlayacak.

parlamento çatısı altına sıkıştırılan BREXIT

İngiltere’de yerli ve göçmen emekçilerin

müzakerelerinde ki belirsizlikten faydalan-

birliğini tehdit eden, ırkçılara güç ve cesaret

mak isteyen ırkçılar yeniden sokağa çıkmaya

veren bu yürüyüşe karşı Day-MER olarak,

hazırlanıyor. Daymer’den yapılan açıklama

İngiltere’nin ilerici güçleri ile birlikte sokak-

şöyle: “Eski BNP üyesi, EDL lideri ve UKIP

taki yerimizi alacağız. Hepimizin geleceğini

destekçisi olan Tommy Robinson, BREXIT’i

tehdir eden ırkçılığa ve ırkçılara karşı gelin

bahane ederek 9 Aralık Pazar günü ırkçıları

hep birlikte karşı koyalım.

sokağa çıkmaya çağırdı. Irkçı UKIP’in de destek

verdiği

bu

yürüyüşe

karşı,

Buluşma Saati: 10.30

İngiltere2nin mücadeleci güçleri, sendikalar,

Buluşma Yeri: Londra Toplum Merkezi

anti-faşistler ve ırkçılık karşıktaları bir karşı

Buluşma Adresi: 22 Moorefield Road, N17

yürüyüş ve gösteri ile cevap verecek.”

6PY

Londra’da Grup Nisan Konseri Avrupa Ajansı / AVA| Londra

Gün bitmek üzere... 16-17 Nisan 1992 Çiftehavuzlar ... Biten gün devrimin zaferiyle sonuçlanacak

bir

çatışmanın

başlangıcına tanıklık ediyordu. İstanbul'un tüm işkencecileri, tüm infaz mangaları sokaklarda; Sahrayı Cedit, Eren-

Grup Nisan 92’den beri zaman

köy,

zaman çalışmalarına devam ettiy-

Üstbostancı

ve

Çiftehavuzlar kuşatılmışti.

sede, uzun bir süredir ara vermişti.

Ve Üstbostancı'da direnis

2016’dan beri çalışmalarına yeniden

suruyor…

başlayan Grup Nisan’ın yeniden ara-

Her şeyin bir sebebi vardır

mızda olduğunu duyurmak için bir

ve bir sonucu vardır. Grup Nisan’da bir birikim sebebiyle ve bir direniş sonucunda

konser organize ediliyor. Pir Sultan Kültür Merkezi’nin 9 Aralık’ta saat

doğdu. Çiftehavuzlar’dan sonra, oluşmakta

18.00’da organize ettiği ve Yüksel Direnişine

olan bir Grup kendisine aradığı ismi bul-

ithafen gerçekleşecek olan Grup Nisan kon-

muştu.

serine tüm emekçi halkımızı bekliyoruz.


17

AVRUPA

7 AralÄąk 2018 Cuma

Reklamlar


18

AVRUPA

Haberler

7 Aralık 2018 Cuma

Türk Resim ve Heykel Sanatı Londra’da Avrupa Ajansı / AVA| Londra

Istanbul Meets London III. Açılışı gerçekleşti. Daha once iki kez gerceklestirilmis ve buyuk yankı uyandırmıs Istanbul Meets London karma Turk ressamları sergisinin ucuncusu 28 Kasım 2018 tarihinde Londra’da acıldı. Unlu moda, sanat danısmanı ve organizator Zeynep Ober himayelerindeki bu buyuk sanat etkinligi, Lifetime Learning Charity (Hayat Boyu Ogrenme Vakfı) isbirligi ile gerceklestirildi.

Büyükelçi Ümit Yalçın

Türkiye Cumhuriyeti Buyukelcisi Umit Yalcın, ünlü piyanistimz Gülsin Onay kurdela kesti Buyukelcisi Oya Tuncalı, KKTC Konsolosu Ulku

sanatla tanınmasında Londra’da buyuk rol oynu-

Alemdar ve bir cok ulke temsilcilikleri basta olmak

yor.

uzere, belediye baskanları, meclis uyeleri, cesitli

Bu karma sergiye katılan birbirinden degerli sa-

sivil toplum kuruluslarının baskanları, is insanları

natcıların alfabetik sıraya gore isimleri soyle:

nary Wharf’da bulunan sergi, 28 Kasım’da ozel bir

ve koleksiyonerler, bu muhtesem serginin acılıs re-

Ayse Ozlem Yuksel, Belgin Sahin, Elif Ozal

yonda, davetlilere doyumsuz bir sanat gecesi

acılıs daveti ile kapılarını actı. Türkiye Cumhuriyeti

sepsiyonunu onurlandırdılar. Turkiye Cumhuri-

Danısman, Nazan Kuscu, Nerkiz Akcura, Saba

yasatılmakla beraber, tablo satıslarından elde edi-

Buyukelcisi Umit Yalcın, Turkiye Cumhuriyeti

yeti Buyukelcisi Umit Yalcın’ın yaptıgı acılıs

Caglar Guneyli, Seher Eyri Genc, Zehra Efe.

len gelir de Life Time Learning Charity’e

Baskonsolosu Cınar Ergin ve esi, KKTC

konusması ile resmi olarak acılan sergi,Turkiye’nin

Lifetime Learning Charity’nin merkezi olan Ca-

Serginin bas organizatoru Zeynep Ober

bagıslandı. Zeynep Ober’in liderligindeki serginin organizas-

Serginin bas organizatoru Zeynep Ober yaptıgı

yonunda ise, danısmanlık ve kuratorluk destegi

acıklamada, bu onemli sanat etkinligini ucuncu kez

veren sanat danısmanı Gulce Ilken var.

gerceklestirmekten buyuk mutluluk duyduklarını, Turk resim ve heykel sanatını ve sanatcısını dunya-

Türkiye Cumhuriyeti Buyukelcisi Umit Yalcın, Turkiye Cumhuriyeti Baskonsolosu Cınar Ergin ve Gülsin Onay, Serginin bas organizatoru Zeynep Ober, Aykut Sadi

Acılıs gecesindeki muzik ziyafeti ise ayrı ayrı per-

nın en onemli sanat merkezlerinden biri olan Lon-

formanslar ile unlu flut sanatcısı Koza Unal ve

dra’da tanıtmanın heyecanı ve gururu icinde

kanun sanatcısı Naci Gocen tarafından gerceklesti-

olduklarını belirtirken, 28 Kasım acılısından sonra

rildi. Bunun yanı sıra, sadekar sanatcısı Gulden Be-

serginin

len’in Selcuklu tasarımları da ziyaretcilerin

5 Aralık 2018 tarihine kadar (Cumartesi ve Pazar

begenisine sunuldu.

gunleri haric) halka acık olarak tum sanat- severler

Ikramların Gama UK tarafından yapıldıgı resepsi-

tarafından ziyaret edilebilecegini sozlerine ekledi.


19

AVRUPA

Haberler

7 Aralık 2018 Cuma

Sanatı ve girişimciliğiyle Türklerin gururu Avrupa Ajansı / AVA| Londra Türkiye’nin ünlü ses sanatçılarından aynı zamanda Londra’da da elinin lezzetini konuşturan Hattush Restaurant’ın sahibi Sezar Uğur Soy, sanatı ve girişimciliğiyle Londra’daki Türklerin gururu olmaya devam ediyor. Sanatın her alanında çok başarılı işler yapan Uğur Soy, aynı zamanda yönetmenlik, bestecilik, aranjörlük, söz yazarlığı yaparak sevenlerinin gönlüne taht kurmayı başardı. 25 yıla yakın sanat hayatı boyunca Türkiye’nin neredeyse her bölgesinde 300’den fazla konser vermiş ünlü müzisyenin beş albümü var. Çifte Kavrulmuş, Çok Geç Kaldın, Es Geç, Yok Böyle Birşey ve Hola Dolce

restaurantta müşterilere Akdeniz ve Anadolu

Vita albümleri en çok dinlenen-

Mutfağı’ndan lezzetler sunuluyor. Özellikle

ler listelerinde zirveyi görmüş

Şeftali Kebabı, Kleftiko, balık çeşitleri ve veje-

Türkiye’nin eskimeyen albüm-

taryan menu seçenekleri en çok rağbet gören

leri arasında yer alıyor.

tatlar arasında.

Hattush Restaurant

Dünyaca ünlü yıldız Game of Thrones oyuncusu Murray McArthur, tanınmış kitap yazarı

Restaurant sektöründe de büyük başarılara imza atan Sezar Uğur Soy, Türkiye’de 7 yıl restaurant, Bodrum’da da 6 yıl bar işletmeciliği

Kenan Malik ve daha nice tanınmış müzisyenkeyifli zaman geçirmek iste-

ler, futbolcular gibi bir çok ismin müdavimi olduğu Hattush Restaurant, 68-70 Honor Oak

yapan müzisyen, Güney Londra’daki Hattush

yenlerin vazgeçilmez mekanlarından birinin de

Park, London SE23 1DY adresinde Londra hal-

Restaurant’la hem lezzet arayanların hem de

sahibi. Geniş yelpazeli bir menüye sahip olan

kına kaliteli bir hizmet sunmaya devam ediyor.


20

AVRUPA

Haberler

7 Aralık 2018 Cuma

AVED 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Balosu Düzenledi Avrupa Ajansı / AVA| Londra

3 Aralık Dünya Engelliler gününün anlamı nedir 3 Aralık Dünya Engeliler Günü tüm dünyada ol-

Avrupa Engelliler Derneği (AVED) 3 Aralık

dukça önemli bir gündür. Bugünde engellilerin ya-

Dünya Engelliler Günü Günü’ne özel bir balo dü-

şadıkları sorunlara dikkat çekilirken onların daha

zenledi. 2 Aralık’ta yapılan baloda sanatçılar geçidi

rahat yaşam sürmesi için yapılması gerekenler

yaşandı. Selby Center Düğün Salonunda düzen-

gündeme getirilir

lenen baloda yoğun katılım gözlendi. Derneğin

3 Aralık günü 1992 yılından bu yana 3 Aralık

Genel Başkanı Poyraz Veysal Çadır yaptıkları ko-

Dünya Engelliler Günü Birleşmiş Milletler tarafın-

nuşmalarda şunları vurguladı:

dan uluslarararası bir gün olarak kabul edilmiştir.

“Yaşadığımız coğrafyada engelli olmak, hayata tu-

Bu günde dünya çapında organizasyonlar düzen-

tunmak, pozitif düşünmek, gerçekten çok zor.

lenir. Bu aktiviteler genellikle ücretsiz olup, gönül-

Ancak engelli anne olmak, engelli çocuğu, eşi ev-

lülüğe dayanmaktadır. Hükümet desteği ve sivil

ladı olmak bir kadın için çok daha zordur. Bizler

toplum organizasyonlarıyla birlikte güne özel kut-

dernek olarak engellerimizin bir gün değil her

lamalar yapılır…

zaman hatırlanmasını, hayatlarını kolaylaştırmak için gerekli çabanın ve özenin gösterilmesini gönülden istemekteyiz. Bu nedenle Avrupa Engelliler Derneği olarak 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde engellilerimizin çok güzel bir ortamda, çocuklarıyla, ailesiyle, engelli olmayan bireylerle güzel zaman geçirmesi için sosyal sorumluluk hissi ile bir gece düzenledik. Avrupa Engelliler Derneği’nin önünde çok uzun bir yol var ama biz bir avuç gönüllü içimizdeki huzur ve mutlulukla, siz dostlarımızla her türlü zorluğu aşacağımıza ve engellilere daha çok yardım edeceğimize gönülden inanıyoruz” Sevilay Ekinci, Erdinç Buruç, Kader Ateş, Ali Kartal, Sadettin Yılmaz, ve Naci Göçen sahne aldı.

İletişim: 07449 12 99 46

Derneğin Genel Başkanı Poyraz Veysal Çadır


21

AVRUPA

7 AralÄąk 2018 Cuma

Reklamlar


22

AVRUPA

Haberler

7 Aralık 2018 Cuma

İlk kişisel sergisi ile 2015 yılında dikkat çeken ve eleştirmenler tarafından çok beğenilen Londra’lı sokak sanatçısı Ant Carver, geçtiğimiz hafta ikinci kişisel sergisini açtı. Her ne kadar açılış gecesini işlerim nedeniyle kaçırsam da bir sonraki gün hem sergiyi izleme hem de Ant’ı görme fırsatı yakaladım. Hazır onu yakalamış-

Ant Carver : Portreler Onunla Daha Bir Güzel

Sokak Sanatı

Eser Nisan Yağmur

ken de sorularımı birbiri ardına sıraladım! Neden portre çalıştığını,sokak da uzun süre ça-

üzerini renkli grafiti tekniği ile boyamasıyla ta-

Amerika’da boyadığı duvarlar çok beğenilip

lışıp çalışmayacağını önümüzde ki yılın plan-

nınıyor. O bu tekniğe deneysel soyut (abstract)

sosyal medyada en fazla paylaşılan eserler ara-

larını ...

çalışma diyor.

sına girdi. Ona, hızla kendini geliştirdiğini

Henüz 27 yaşında Ant. Doğup büyüğüdüğü

Aslında uzun zamandır tanıtmayı istiyordum

kakta da devam edip etmeyeceğini sordum;

Londrayı, özellikle yaşadığı Bethnal Green’i

Ant’ı. ‘Upfest’ ve ‘City of Colour’ festivalle-

Tabi devam edeceğim dedi. Net bu konuda!

kendine has tarzıyla yaptığı portrelerle donatan

rinde yaptığı eserlerle oldukça dikkat çekmişti.

Atölyesinde yeni teknikler geliştirip sergilere

bir sanatçı. Atölyesi de Bethnal Green’de. Siyah

Ardı ardına katıldığı grup sergilerinde de adın-

hazırlandığını ama sokakta özgür olduğunu

beyaz çalıştığı figürlerin özellikle portrelerin

dan sözettirdi. Geçtiğimiz yıl Barselona ve

söylüyor.

büyük galeriler ile çalışmaya başladığında so-

Sanat okumuş üniversitede. Alaylı değil yani. İngilterenin yetiştirdiği en önemli figüratif sanatçı Lucien Freud’un hayranı. Bu hayranlık onu portre çalışmaya taşımış. Hep mi portre çalışacaksın dedim, “evet kesinlikle” dedi. ”Değişik kültürlerden insan portreleri yapmayı

2019 yılı için planlarında sergi açmak yerine

seviyorum.Soyut boyamak,portreleri eğlenceli

Avrupa’nın değişik şehirlerini boyamak var. Bu

hale getiriyor” Bu aralar Londra’da yaşayan

da gösteriyor ki adını daha fazla duyacağız.

genç sokak sanatçıları birbiri ardına sergi açı-

Sergisi “Not For Us To Say” Hoxton Basement

yor. Ant’a aralarında rekabet yaşanıp yaşanma-

galeri de devam ediyor. İzlemek isterseniz 9

dığını sordum. “Resim yapmayı ve sanatı çok

Aralığa kadar şansınız var. Kaçırırsanız da her

seviyorum. Diğer sanatçıları da izlemeyi sevi-

zaman söylediğim gibi internet çağında her

yorum.Benim için rekabet yok” dedi. Oldukça

sergi bir tık ötenizde. Haftaya görüşünceye

alçak gönüllü bu konuda.

kadar sanatla kalın!


23

AVRUPA

Haberler

7 Aralık 2018 Cuma

Ben küçük bir kız iken en büyük hayalim Paris’e gidip Eyfel kulesine bakan küçük kafelerden birinde oturup caz müziği dinleyerek gelen geçenleri seyrederek kahve içmekti. Bazı geceler yatmadan önce Allaha dua eder “Lütfen Paris'i görmeden ölmeyeyim” derdim. Yıllar sonra Londra’ya yerleştiğimde tatil olarak gittiğim ilk şehrin Paris olması gayet normal sanırım.

GEZİ REHBERİ 25 Sene Önce Bugün

Arzu Sheridan arzusheridan@avrupagazete.com

Genç bir kadın olduğumda Paris beni kendine çekmeye devam etti. Üniversite yılla-

Aşk acısı yaşadığım dönemlerde de Paris

dum. Midye ve bira ikilisi her zaman öğle

rında finallerden önce kafa dinlemek için

her zaman yanımda oldu. Bazen soğan

yemeklerimi süsledi.

cuma gecesi Londra Victoria’dan gece oto-

çorbası içerken bazende “ la vie en rose”

Ve bir gün bir İtalya’na çok aşık oldum.

büsüne biner sabah iner inmez çikolatalı

dinlerken unuttum mutsuzluğumu Sacre

Yıllardır bana kucak açan

krep yedikten sonra etrafı gezer bir kaç

Coeur’da Paris'i tepeden seyrederken. Ki-

Paris yine seslendi bana; “

magnet ve poster alıp geri dönerdim.

liselerde mumlar yakıp dileklerde bulun-

Gel dedi beni sevgilinle tanıştır”. Hemen aldık biletlerimizi

ben

Lon-

topraklarında.

dra’dan o Milano’dan

Gece saat 12.01 de çevremizi

çıkıp gittik Yeni yıla

saran binlerce turistin yeni yıla

orda girmek için. Ladu-

giriş coşkusu içinde yere diz

ree'de sıcak çikolata

çöktü soğuktan hissedemediğim

içtik makaron yedik.

eldivenli elimi tutarak benimle

Louvre de Mona Li-

evlenir misin? diye sordu. Seni

saya hayranlıkla bak-

daha küçücük bir kız çocuğu iken

tık.

Sevgilim

görmeden sevdim. İlk aşkımdın.

kulağıma Edith Piaf söylerken kırmızı şa-

Merhabalar, Aralık’a yılın son ayına girdik. Noel’e ve yeni yıla sayılı günler kaldı. Herkes harıl harıl hediye alışverişi yapıyor. Bakalım bu yoğun geçen günlerde Londra’da neler olu-

Yıllar geçtikçe seni tanıdıkça aşkım

raplar içtik.

tutkuya dönüştü. Seninle tanışalı bugün

Yeni yıla Sen nehrinde havai fişek gösteri-

tam 25 yıl oldu ve ben seni her zamankin-

leri arasında şampanya eşliğinde girdik.

den daha çok seviyorum Paris. Haftaya

Şampanyanın tadı bir başka güzel senin

görüşmek üzere

LONDRAYI YAŞAMAK Kış festivali

yor? GOSH SANTA DASH / NOEL KOŞUSU - 09 Aralık

İLKGÜL KARACA ilkgulkaraca@avrupagazete.com

Great Ormond Street Çocuk hastanesi adına adına yapılacak Noel Baba koşusu bu pazar 9

https://www.gosh.org/get-involved/fun-

Aralık’ta Clapham Common’da yapılacak. Ko-

draising-events/london-santa-dash-

sayfası; https://www.portobellowinterwee-

şuya büyük, küçük binlerce “Noel Baba”’katı-

2018?gclid=Cj0KCQiA6JjgBRDbARIsANfu58E

kends.com/

lacak ve hastanede yatan minik hastalara hem

YqJX95gA5Dq8jj4VdcTXyMJvGdI6wwVAQ-

manevi hem de maddi katkıda bulunacaklar.

69vD8ikd01KDSzKaJEaAomTEALw_wcB

Bu renkli, eğlenceli ve bir o kadar da anlamlı koşuya katılıp, bu Noel Babalardan birisi ol-

Kaçırmayın derim. Ayrıntılı bilgiler için web

TRAFALGAR SQUARE CHRISTMAS CAROLS

PORTEBELLO WINTER FESTIVAL / PORTEBELLO KIŞ FESTİVALİ

maya ne dersiniz?

1947 yılından itibaren Norveç halkı 2.Dünya savaşından sonra, Britanya'nın savaş sırasında

Üstelik koşunun sonunda sizleri geleneksel Noel yiyecek ve içecekleri ve de bando eşli-

Londra’nın hatta İngiltere’nin en ünlü sokak

kendilerine verdiği destekten dolayı, Britanya

ğinde canlı müzik bekliyor olacak. Bu eğlenceli

pazarlarından birine her Cumartesi ev sahip-

halkına Noel hediyesi olarak Noel ağacı gön-

ve de anlamlı koşunun ayrıntılarını alttaki

liği yapan ünlü ‘Portobello Road’da bu hafta

dermeye başlamış ve bu adet gelenekselleşmiş-

linkte bulabilirsiniz. Ne duruyorsunuz hemen

sonu da Noel - Kış Festivali düzenleniyor. Por-

tir. Her yıl çoğunlukla alaçam olan ve 20-25

kaydınızı yaptırın, kostümlerinize kavuşun.

tobello Noel’e kadar her hafta sonu birbirinden

metre uzunluğundaki Noel ağacı Oslo’dan

Yarış sonunda alacağınız madalyalarınız da bu

güzel, sezonsal etkinliklere ev sahipliği yapa-

Trafalgar Square’e gönderilmektedir.

güne ait güzel bir hatıra olacak.

cak.

yacaklar. 15 Aralık hariç her gün, hafta içi öğDünyaca ünlü bu meydana ayrı bir hava veren

leden sonra 4-8 arası ve hafta sonu 2-6 arası

Festivalde Noel Baba sizleri, özellikle minikleri

bu oldukça sade ışıklandırılan dev ağaç Lon-

dinleyebilirsiniz.

meşhur mağarasında bekliyor olacak. Noel şar-

dra'nın olmazsa olmaz bir Noel sembolüdür.

kılarının söylendiği koro, çocuklardan kurulu

Ayrıca her yıl olduğu gibi bu yılda 10 Aralık-

Ayrıntılı bilgiler için ziyaret edebileceğiniz

orkestra, canlı kalipso müzikleri ve kurulan

tan itibaren 21 Aralık'a kadar Noel ağacının al-

web

tezgahlar da festivale ve Portebello’ya Noel ha-

tında Noel şarkıları (carol) söylenecek. 40'dan

https://www.visitlondon.com/things-to-

vasını ve ruhunu getirecek. Sizler için hazırla-

fazla Carol grubu -her biri birer saat olmak

do/event/32958661-christmas-carols-in-trafal-

nan nice güzel etkinlikler ve sürprizler var

üzere- geleneksel Noel şarkılarını söyleyerek,

gar-square Haftaya görüşmek üzere, sevgi ile

festivalde.

seçtikleri yardım dernekleri için yardım topla-

hoşçakalın.

sayfası

şöyle;


24

AVRUPA

Döviz Piyasalar›

Ekonomi

7 Aralık 2018 Cuma

6,0797

£

6,8185

$

5,3462

Çeyrek 346,530

Yarım

693,060

Altın

Altın

Tam

1.381,88

Altın

Cumhuriyet 1.424,00 Altını

Britanya’nın En İyi Tatil Şirketi :

Cyprus Paradise ve Cyprus Premier Avrupa Ajansı / AVA| Londra

Britanya Seyahat Ödülleri

Cyprus Paradise ve Cyprus Premier

2018 yılı British Travel Awards (Britanya Seyahat

Birleşik Krallık genelinde tüketiciler ve seyahat

Ödülleri) sahiplerini buldu. “Doğu ve Güneydoğu

profesyönleri tarafından, başarı ve üstünlüğün

İngiltere Birleşik Krallığının en büyük ödüllen-

Avrupa’ya Seyahat Düzenleyen En İyi Tatil Şir-

simgesi, tatil ve seyahat sektörlerinin ‘Oscar’ı’ ola-

dirme programı Britanya Seyahat Ödülleri’yle bu

keti” ödülünü 6. defa Kuzey Kıbrıs’a her yıl 20

rak bilinen British Travel Awards (Britanya Seya-

yıl da, en iyi tur operatörü, seyahat acenteleri, hava

bin’ini üzerinde turist taşıyan Cyprus Paradise ve

hat Ödülleri) sahiplerini buldu.

yolları, kiralık araba şirketleri gibi kategorilerde ya-

Cyprus Premier aldı.

pılan, aralarında dev kuruluşların da bulunduğu yarışma İngiltere’nin Merkezi Londra’da Battersea Parkın’daki Evolution Centre de yaklaşık bin kişinin katılımı ile gerçekleşti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Kuzey Kıbrıs’a her yıl 20 bin’ini üzerinde turist ta-

Kuoni, Thomascook, Thomson, Emirates, P&O ve

tüm diğer şirketlerin odak noktası oldu. Cyprus

şıyan Cyprus Paradise ve Cyprus Premier, gecede Brittany Ferries gibi şirketlerin de yer aldığı ya-

Paradise ve Cyprus Premier Şirketi Direktörleri,

rışma içersinden, 26 yıldır Kuzey Kıbrıs Türk Cum-

Dimağ Çağıner ve Dr. Muhammet Yaşarata böy-

huriyeti’ne İngiltere’den en fazla turisti taşıyan,

lesi önemli bir ödülü kazanmanın gururunu yaşa-

Cyprus Paradise ve Cyprus Premier şirketi, “Doğu

dıklarını vurguladı.

ve Güneydoğu Avrupa’ya Seyahat Düzenleyen En İyi Tatil Şirketi” ödülünü 6’inci kez kazanmayı başardı.

Çağıner: “Turizm adamızda bir yaşam şekli olmalı” DMG Yönetim Kurulu Başkanı ve Cyprus Paradise ve Cyprus Premier Direktörü Dimağ Çağıner, bu ödülü 2013 yılından beri kazanmaktan çok büyük bir gurur duyduklarını söyledi. Her yıl büyük bir emekle çalışarak Kuzey Kıbrıs’ı İngiltere’de bu başarıya taşımanın kendileri için sevinç kaynağı olduğunu ifade eden Çağıner, gelecek yıl da bu ödülü kazanmak için var güçlerini ortaya koyacaklarına dikkat çekti. Çağıner, “DMG Gurubu olarak yalnız İngiltere’den değil, diğer Avrupa ülkelerinden ve Türkiye’mizden de ülkemize turist getitiriyoruz. Gelecek yıllar içerisinde Cyprus Paradise’ı diğer Avrupa ülkelerinden de turist taşıyor hale getireceğiz. Turizm adamızda bir yaşam şekli olmalı ve ülke ekonomisinin can damarı olduğu hiçbir zaman unutulmamalı...’ diye konuştu.

Yaşarata: “Ülkemizde ulusal ekonomi politikası, turizm, olmalıdır” Dr. Muhammet Yaşarata, “Bu başarı, yıllardır DMG Gurubu, Cyprus Premier ve Cyprus Paradise ailesinin müşterilerine vermiş olduğu kaliteli


25

AVRUPA Dolar 97,0126 Endeksi

Ekonomi

7 Aralık 2018 Cuma Tahvil

20,240

EUR/USD

1,134

Bitcoin

3.777 $

Bitcoin

130 $

Ethereum

102 $

Bist 100

93.970

Cash

CTCA UK Gençlik Kolu Kuruldu

r Cyprus Paradise ve Cyprus Premier Şirketi Direktörü Dr. Muhammet Yaşarata ve Londra müdürü Kemal Kenan

Avrupa Ajansı - AVA Londra

Kolu gönüllülerinin bir gelir kaynağı yoktur. Toplumumuza katkıda bulunabilmemiz için,

İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi

ilk etkinliğimizde bağış bekliyoruz. Bu etkinli-

(CTCA) gönüllülerden oluşan bir Gençlik Kolu

ğin amacı CTCA UK Gençlik Kolu’nun lansma-

kurdu.

nını yapmak, genç nesillere network imkânı

CTCA UK Gençlik Kolu’nun amacı, toplumu-

sağlamak ve elde edilen bağışları Türk okulla-

muzdaki genç bireyleri bir araya getirerek güç-

rına hediye etmektir.Lütfen 11 Ocak’taki yardım

lendirmek ve Türk kültürünü yaşatmak ve

& lansman etkinliğimize, bağış yaparak destek

tanıtmaktır. Türk toplum örgütleri için bağış

olun. Şeffaf bir organizasyonuz. Tüm bağışlar,

toplayarak yerel çalışmalara yardımcı olmak is-

harcamalar ve kârlar denetlenecektir ve açık ola-

teyen Gençlik Kolu, bünyesinde bulunduğu

caktır.”

saygın kuruluş CTCA UK’yi de destekleyecek“Doğu ve Güneydoğu Avrupa’ya Seyahat Düzenleyen En İyi Tatil Şirketi” ödülünü 6. defa Kuzey Kıbrıs’a her yıl 20 bin’ini üzerinde turist taşıyan Cyprus Paradise ve Cyprus Premier aldı.

hizmetin ve ilginin bir ürünüdür. Kuzey Kıbrıs’a

tir.

CTCA UK Gençlik Kolu:

İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi

Başkan – Yasemin Ziya (üniversite mezunu)

(CTCA) yapılan açıklama şöyle: “Komiteye ka-

Başkan Yardımcısı – Tuncel İbrahim (üniversite

tılmaları için genç, çalışkan, yaratıcı, aktif ve

öğrencisi)

azimli bireyler aramaktayız. Bu dinamik gru-

Sayman – Tolga Hacımuratlar (üniversite öğ-

bun parçası olarak siz de fikirlerinizi hayata ge-

rencisi)

çirebilir ve bağış toplama etkinliklerimizi

Sekreter– Seniha İşçioğlu (üniversite öğrencisi)

destekleyebilirsiniz. Asıl amacımız insanların

Etkinlik Koordinatörü – Aslan Ertan (girişimci

yüzlerinde gülücük kondurmak, hayatlarında

& iş insanı)

bir fark yaratmak ve bütün bunları yaparken de

Sosyal Medya – Sonay İbrahim (üniversite öğ-

duğu özverili ve başarılı hizmetlerin bir sonucu-

eğlenmektir. Siz de bu ideali paylaşıyorsanız,

rencisi) Tanıtım – Burak Çelikbilek (kişisel antrenör)

taşıdığımız tüm müşterilerimiz bizlere oylarını ve-

dur” dedi. Yaşarata, bu ödülü kazanmalarında

yeni insanlarla tanışmak istiyorsanız ve olumlu

rerek bu ödülü kazandırdılar. Bu ödül, gerek İngil-

emeği geçen herkese teşekkür ederek, ilerleyen yıl-

bir fark yaratmak istiyorsanız, sizi aramızda

tere’de, gerekse Kuzey Kıbrıs’ta çalışan DMG

larda da yine böyle başarı ödülleri kazanmak için

görmeyi çok isteriz.”

Katılmak, bağışta bulunmak veya daha fazla

Gurubu, Cyprus Premier ve Cyprus Paradise aile-

çalışacaklarına dikkat çekti. Yaşarata, “Ülkemizde

Açıklama şöyle sona erdi: “CTCA UK Gençlik

bilgi için: youngctca.uk@gmail.com

sinin; KKTC’ye taşıdığı turistlere, göstermiş ol-

ulusal ekonomi politikası, turizm, olmalıdır” dedi.


26

AVRUPA

7 AralÄąk 2018 Cuma

Haberler


27

AVRUPA

7 Aralık 2018 Cuma

Reklam


28

AVRUPA

7 Aralık 2018 Cuma

Marangoz Mobilya işleriniz itina ile yapılır Mutfak Dolabı, Yaşam Ünitesi, Parke,Gömme Dolabı, Kapı, Mobilya ile ilgili her türlü işleriniz itina ile yapılır. Feyzullah Görgülü

07961478758

Carpentry,Furniture is done with care, All kinds of works related to Kitchen Cabinets,Living Unit, parquet ,Built-in Cabinet,we do all kind of furniture works with extra care .

Feyzullah Görgülü 07961478 758

www.avrupaseriilan.comSosyal medyamızı denediniz mi? Facebook –Twitter-Instagram Anında 100Bin kişiye Ulaşın

Seri İlanlar

GC studio

Devlet tiyatrosu sanatçısı ve TV oyuncusu Gülçin Çakır tarafından oyunculuk ve diksiyon dersleri , profesyonel fotoğraf çekimi yapılır.a-mail: ggulcincakir@gmail.com

07576444882

Lilly Event Management We are here to organise all your weddings, engagements , other parties and meetings Çiğdem Şahin Opuz  Tel: 07955 263971 www.lillyevents.co.uk info@lillyevents.co.uk

BAKO STUDIO Deneyimli tiyatro sanatçısından, Yaratıcı drama ve diksiyon dersleri. *Oyunculuk *Spikerlik *Sunuculuk hizmetleri .

07492117161

DENTUR LTD • Finans ve kredi bütçeleri • Finansal plan ve pazarlama planları • Satış • Fiyatlama • Sözleşme ve ödemeler • Güncel satış eğitimi • Sergi • İş fuarı ve sektör ile ilgili organizasyonlar konusunda yönlendirmek • Yer belirleme ve müşteri ilişkileri • B2B ve B2C pazarlama kampanyaları (yüz yüze, online yazı ile) denturconsulting@gmail.com www.dentur.co.uk

07500 962 512 - 02036 632 760

Proclean Cleaning Services Her türlü ev ve kurumlara temizlik sevisi verilir. We provide cleaning services for domestic and business. Gülender Şahin 07955 066 067 www.theproclean.co.uk info@theproclean.co.uk


29

AVRUPA

7 Aralık 2018 Cuma

Basyurt Nanny Services

Çocuklarınıza güvenle bakılır. Your children are treated with care and confidence. Handan Basyurt handanbasyurt@gmail.com www.basyurtnanyservices.co.uk

07467398996

IDEAL BOOKKEEPING Let’s talk about to your business • Bookkeeping • Account Reconciliations • Assisting Payroll • Assisting tax Returns • Assisting VAT www.idealbookkeeping.co.uk

Servet Ozcan Tel.07418022395

www.avrupaseriilan.comSosyal medyamızı denediniz mi? Facebook –Twitter-Instagram Anında 100Bin kişiye Ulaşın

Seri İlanlar

CaDu Consulting

Sinan Technology

We provide business develop-

Software Developer Web Design Computer Repair Bilgisayar Yazilim Web Tasarim Bilgisayar Tamir

ment and consultancy services. -Supply chain management -Growth and extension -Sales and marketing -Training programmes

Kemal Sinan 07575714915

Please do not hesitate to call

07818926814

caduconsulting@gmail.com

FASHION FABRIC & GARMENT SOURCING We offer a sourcing service for a wide varity of textile products like fabrics and garment abroad the UK. Please contact us in order to get detailed information Ms. Özgür Yıldırım email : ozgur@selintextile.co.uk web : www.selintextile.co.uk

Mobile : 07445665540 AYLIN VISUAL MERCHANDISING

Half Past Six Ltd olarak kuruluşunuza her türlü pazar araştırması, sosyal medya ve kurumsal iş danışmanlığı alanlarında hizmet veriyoruz.

*Designing Themes and Plans * Sales Strategies *Creating Visual Merchandising Packs *Conducting Future Trends

Ayrıntılı Bilgi İçin Lütfen Arayınız: 07462 313341 Half Past Six Ltd is a marketing and business consultancy company that plans to provide its clients with marketing and business consultancy services in the very specific services. Our Strategy and Business Consultancy Services comprise the following: - Market research - Digital Marketing - Social Media Marketing

For more information: 07462 313341

Aylin Yengin 07762031384

Polat Tenis Her yaşta her seviyede tenis dersleri verilir. North London

Ali Polat 07853 360 063

Email: halfpastsix.london@gmail.com Web: www.halfpastsix.uk

Private Massage Therapist Call us for a private massage at the comfort of your homeat affordable fees Contact Yakup Bahçeci www.yakupbahceci.com

0798 485 73 08

7 Hills Architecture and Design Architect İsmail SAMANCIOĞLU • Technical Drawing • Interior Design • 3D Views of Proposal for Larger Project • House Extensions • Conversions 7hillsarchitecturedesign@gmail.com 23 Hillrise Road, London, N19 3QD

Tel: 0755 546 28 00 BUSE & CO BUSINESS SERVICES & CONSULTANT Ercan Yucetas

10 South Way Claverings Industrial Estate London N9 0AB

ercanyucetas@hotmail.com

0044-77106 71878 0044-02088 31271


30

AVRUPA

7 Aralık 2018 Cuma

www.avrupaseriilan.com Sosyal medyamızı denediniz mi? Facebook –Twitter-Instagram Anında 100Bin kişiye Ulaşın 02072757610

Seri İlanlar

Asitan Bookkeeping & Business Consultancy Services -All kind of bookkeeping services: including payrolls, tax returns -Business Consulting Services Telephone: 07378 843 369 info@asitanbookkeeping.co.uk www.asitanbookkeeping.co.uk

Asitan Bookkeeping & Business Consultancy Services On Muhasebe ve Is Danismanlik Hizmetleri icin Asitan -On ve genel muhasebe islemleri -İş Danismanlik Hizmetleri

Telephone: 07378 843 369 info@asitanbookkeeping.co.uk

28/12

www.asitanbookkeeping.co.uk

Bench İmalatı

Tüm restorant, coffee shop, takeaway ve berber salonları için isteğe bağlı renk, model ve ölçülerde bench üretimi yapılmaktadır. Eski bench’lerin ve sandalyelerin yüz değişimleri itinayla yapılır.

01/02

Tel:07387671947

SATILIK

Londra’da Satılık Dil Okulu Language Teaching Organisation in Central London for Sale Turnover: £630-730K Central London based language school. Established over 25 years ago. High quality accredited training with approval from the British Council. Offering: locally based English language courses (General English, IELTS, CAE and more) to visiting foreign students staying with homestay and residence. In-house marketing and sales teams generate the majority of sales. Long term relationships with overseas agencies. Rich and diverse nationality mix. Total ELT student attendees at any one time ranges from 60 in quiet times to over 120 in busy periods. Recorded T/O in excess of £635K for y/e 30th June 2017. Accounts available. Premises held on lease (expires 2024 y/e) at current rental of £85,000 p.a.

07466 806 010


7 Aralık 2018 Cuma

www.avrupaseriilan.com Sosyal medyamızı denediniz mi? Facebook –Twitter-Instagram Anında 100Bin kişiye Ulaşın 02072757610

Seri İlanlar

01.06

Artun Co Management Limited İşletme Yönetim-Geliştirme & Potansiyel Gelir Arttırma ve Maliyet Düşürme Hizmetleri. artunco@yahoo.com

07576 627 961

Engin Tutorial Türkçe, diksiyon, iletişim, dil bilgisi, konuşma, okuma dersleri verilir. www.engintutorial.com

enginorc.eo@gmail.com

07986 984 667

Zen Catering Consultancy

Restorantlara, cafelere, düğün organizasyonlarına ve her türlü özel ve genel davetlere itinayla servis yapılır.

Bedri Zengin bedrizengin21@hotmail.com

07831 064 944

TERCÜMAN

Her türlü tercüme ve genel danışmanlık işlerinizde sizlere itina ve titizlikle yardımcı oluruz. Yüksel İNAL

23/11

AVRUPA

01/02

31

07453 4897 11


Turkey Street’e yakın kiralık çatı katı. Ana caddeye 1 dakika uzaklıkta, tren istasyonu ve otobüs duraklarına yakın bölgede. Full eşyalıdır, telvizyon vardır. Bütün faturalar dahildir. No DSS

Kiralık Evler

Wood Green Haringey bölgesinde tek kişilik oda. Bütün faturalar kiraya dahil, kalorifer, sıcak su, banyo, mutfak, bahçe mevcuttur. Sadece temiz, sessiz ve saygılı kişiler olması şartı ile kiralanıcaktır.depozito £400 Haftalık kirası £110’dur. iletişim : Suzi

0795 628 0753 07847 469 802

07578511050

KİRALIK

KİRALIK

Edmonton, Enfield, Waltham Abbey ve Southgate'de

31.01

KİRALIK Ankara Anlaşmalılara özel kiralık sanal ofis (Virtual office) Adres, telefon, posta dahil. Tüm mektuplarınız alınır. Size teslim edilir. Haftalık £49.75 Bir bilgisayar, bir masa, bir sandaliye, internet (Monday to Friday 10.00 - 16.00) Haftalık £99.75

Turkey Street’e yakın kiralık çatı katı. Ana caddeye 1 dakika uzaklıkta, tren istasyonu ve otobüs duraklarına yakın bölgede. Full eşyalıdır, telvizyon vardır. Bütün faturalar dahildir. No DSS

Tottenham’daki çok büyük Uniti’i paylaşacak kiracı aranıyor. Büyüklük 3500 feet Ayrıca bir tarafında ofis ve storage için çok elverişli bir bölüm var, orası da kiralıktır.

07900 187802

07597 539 720

21.12

16/11

07417 497 815

Pazarlama Danışmanlığı, Strateji Geliştirme ve Uygulama, Pazarlama Aktivitelerinin Yürütülmesi, Proje Yönetimi Email:info@sagemarketingltd.com www.sagemarketingltd.com

KİRALIK

07/12

07/12

Tottenham White Hart Lane’de 2 yatak odalı müstakil ev kiralıktır. DSS yok. Tüm faturalar kiraya dahildir.Güvenilir saygılı kişiler tercih edilecektir. Kira £1200 aylık

Sage Pazarlama ve Satış Danışmanlığı

KİRALIK

Enfield Bölgesinde Kiralık Studio Flat

21-12

Tanınmış firma tarafından Londra’da ulaşımı iyi olan bölgelerde acil kiralık ev aranıyor.

0790 4533 781

07484 220 343 KİRALIK

Seri İlanlar

KİRALIK

Aylık £650 Detaylı Bilgi için: 020 8805 5457

07836 788 011 KİRALIK

Southgate – Palmers Green – Enfield 1-2-3 yatak odalı kiralık daireler ve evler mevcuttur.

020 3887 8585

21.12

0790 4533 781

KİRALIK

KİRALIK

30.06

31.01

KİRALIK

30.11

www.avrupaseriilan.com Sosyal medyamızı denediniz mi? Facebook –Twitter-Instagram Anında 100Bin kişiye Ulaşın 02072757610

7 Aralık 2018 Cuma

01.11

AVRUPA

01.11

32

KİRALIK Tottenham’da tren istasyonu yakınında tek kişilik oda kiralıktır. Haftalık herşey dahil £120

0794 409 9624


AVRUPA

7 Aralık 2018 Cuma

www.avrupaseriilan.com Sosyal medyamızı denediniz mi? Facebook –Twitter-Instagram Anında 100Bin kişiye Ulaşın 02072757610 30/11

SATILIK

Seri İlanlar

SATILIK

Reading RG4 8JB Bölgesinde Satılık Kebab Pizza Shop Taking: £4500

Carlisle Merkezde Uygun Fiyata Satılık Takeaway Tren istasyonu yanıdır. Rent: £26,000 Yıllık Rates: £2000 Yıllık Lease: 15 yıl önü açık Taking: £17,000 haftalık Diğer detaylar telefonda verilecektir. Lütfen ciddi alıcılar arasın. 28/12

07446 837 306 07455 015 255

Rate: £16,000 Lease: 20 yıl önü açık Detaylar telefonda verilecektir. 2 senelik dükkandır, yeni dekorludur. Üzerinde 2 odalı flat vardır.

0744 75 05 775

SU ARITMA CİHAZI

Ücretsiz montaj Ücretsiz filtre değişimi Ücretsiz transfer

İletişim: 0785 236 4623 30/11

30/11

33


Dalston Lane’de 2 yatak odalı geniş bahçeli, mutfağı yeni dekore edilmiş ev takas veya satılıktır. Tottenham Hale, Stoke Newington, Hackney tarafları tercih edilir.Council evi olması gerekmektedir.

WD6 4DY Bölgesinde Barnet'e 10dk Uzaklıkta ACİL Satılık Kebab Shop Rent: £8,000 yıllık Lease: 15 yıl önü açık Rates: yok Price: £145,000

0774 787 0593 - 07886 993 154 28/12

SATILIK

Preston’da Manchester’a yarım saat uzaklıkta Türk Restoranı Rent: £1250 Rate: Yok Taking: £3000 haftalık Fiyat: £45,000 Extra: 1500 Delivery potansiyeli vardır. Haftanın 6 günü açık, Pazar kapalı. Çalışma saatleri: öğlen 12-2, akşam 5-10 Üstünde 3 odalı flat’i vardır.

0772 460 7194

SATILIK

Seri İlanlar

SATILIK

02/11

14/12

07950 599 522

07417 497 815

SATILIK

SATILIK - KİRALIK

Kuzey Galler’de ana cadde üzerinde 3 katlı bina. 2 ayrı dükkan. Üzerinde 1 yatak odalı flat yapma izni alınmıştır. Market, cafe, kasap, berber gibi her türlü ticarete uygundur. Kira: £9,000 Bina Fiyatı: £250,000 Ödemede yardımcı olunur. Ortaklık düşünülebilir.

07424 404 524

SATILIK Londra içinde işlek cadde üzerinde Satılık Kebab Shop Rent: £15,000 Yıllık Rates: Yok Lease: 13 yıl önü açık Fiyat: £90,000 Taking: £5,000 - £6,000 pw Delivery vardır.

07747 860 716 – 01507 600 880

07450275016

Adem Bey: 07776 326 655

SATILIK

SATILIK

SATILIK

07774 411 556

SATILIK

Hamshire bölgesinde fish & Chips takeaway satılıktır. Sadece balık üzerindedir. Dükkan ve Tüm ekipmanları yenidir. Akşam üzeri 16.30’da açılır ve 21.30 da kapanır. Delivery yoktur. Üstte flat vardır. Kira:£15.000 senelik Lease: 15 sene önü açık Rate yoktur Taking £3500 haftalık Kebab ve pizza eklenirse gelir çok arttırabilir. Çok iyi bölgededir. Yeni dükkandır. Fiyat: £98.500 tek fiyat pazarlık yoktur.

07922 519 199

Fast Food Takeaway (including kebabs, burgers and pizzas) It consists of a Ground floor and First floor. In the Bath, Bath and Northeast Somerset area. Rent: £10,000 annually. Rates: No Business Rate Charges. Taking: £6000 weekly. Lease: 10 year lease, with continuation after end of previous lease. Price: £89,000

07484 918 346

14/12

Mobile: 07931 738 779 Tel: 0208 904 2075

Kebab and Pizza Shop Swansea – Newport arası NP23 4AW bölgesinde bulunan kebab pizza shop satılıktır. Taking: £7500-8500 Rent: £1,100 Rates: Yok Üstünde 6 odalı flat vardır. Kirası aylık £1300

SATILIK Hertfordshire Bölgesinde Satılık Dry Cleaners / Kuru Temizleme Taking: £180,000 Rent and Rates: £11,000 Price: £185,000

07931 740776 14/12

Harrow Bölgesinde Çift Cepheli Satılık Süpermarket HA3 London Rent: £23,000 Rates: £13,000 İstasyon karşısındadır. Fiyat: £145,000 + stok

07/12

SATILIK KUAFÖR SALONU Doncaster Bölgesinde town içinde Rent: £15.000yıllık, Rates yok, Lease:Önü açık Çalışır durumda Bölgedeki tek türk kuaförü Detaylı Bilgi için lütfen arayınız

Louth Lincolnshire Bölgesinde Satılık Restaurant Rent: £875 aylık Rates: Yok Lease: 12 yıl önü açık Taking: £4,500-5,500 pw Fiyat: £65,000 50 kişi oturma kapasitelidir. 16 senelik restoranttır. Haftanın 6 günü 5.30pm-11pm arası açıktır.

14/12

EV TAKASI veya SATILIK

21/12

25/01

07903 782867

0747 266 09 60

SATILIK

Şahmaran Supermarket Fiyat detayları telefonda verilecektir. 584/588 Hertford Road, Edmonton N98AH

28/12

SATILIK Southend Bölgesinde Satılık Cafe Restoran Potansiyeli çok yüksektir. Üstünde aylık £1600 kira getirisi olan flat vardır. Lease: 21 yıl önü açık Kira: £13,500 yıllıkFiyat: £100,000 Haftanın yedi günü 7am-3pm açıktır. İstenirse saat 11pm’e kadar açık tutulabilir. Diğer bilgiler telefonda verilecektir. Lütfen ciddi alıcılar arasın.

01/02

SATILIK

Londra'ya 1 saat uzaklıkta Kebab Shop Satılıktır. Rent: £16.600 Rate: Yok Lease: 10 yıl önü açık Price: £140.000 Taking: yüksektir Yukarda 4 odası var. Kirayı karşılamaktadır. Mesai saatleri: 12.30 - 23.00 %50 içeri, %50 dışarı.

0090 537 351 90 11

07930 417 724

07/12

SATILIK

Trakya – Lüleburgaz’da sahibinden satılık tarla Yatırım için uygundur. E-5 üzerindedir. Tek tapuludur. Düz arazidedir. Yakınında benzin istasyonu ve pepsi fabrikası vardır. 49 dekar - 600m2 Dekar £10.900 Fabrika ruhsatı almaya müsaittir.

Lincoln bölgesinde üzerinde 2 yatak odalı flat olan kebab pizza shop satılıktır. Rent: £15,000 yıllık Rates: Yok Taking: £10,000 Fiyat: £200,000 Lease: 15 yıl önü açık Detaylar telefonda verilecektir.

14/12

SATILIK

www.avrupaseriilan.com Sosyal medyamızı denediniz mi? Facebook –Twitter-Instagram Anında 100Bin kişiye Ulaşın 02072757610 04/01

7 Aralık 2018 Cuma

07/12

AVRUPA

07/12

14/12

34

SATILIK

Satılık Pizza Kebab Shop Derbyshire Bölgesinde Potansiyeli yüksek Night club yanında Üstü yok Taking: £8.000+ Rent: £210 pw

07922 272 714


ELEMAN

Greenwich Bölgesinde Berber salonunda çalışacak İngilizce bilen Deneyimli berber aranıyor.

Leyton Bölgesinde Coffee Shop’ta çalışacak garson ve şef aranıyor.

0788 256 27 17

Şükran Hanım: 07954 849 642

07794 193 978

ELEMAN

ELEMAN Norfolk Bölgesinde kebab pizza shopta çalışacak tecrübeli, İngilizce bilen ve çalışma izni olan şef aranıyor. Kalacak yer verilir. Lütfen arayınca İngilizce konuşunuz.

07551 759 162

BAYAN GARSON ARANIYOR

İngilizce bilen haftanın 6 günü (hafta sonu dahil) çalışacak bayan garson aranıyor. Tecrübeye göre ücret değişecektir. Uzun dönem iş arayanlar tercih edilecektir. 2 Ayrı Dükkan vardır.

1- Wootford Green, IG8 7HU 2- Colier Row Essex, RM5 3PR

07507 463 585 ELEMAN

14/12

Waterloo’daki restaurant için; Café shop şefi (kahvaltı şefi) Ocakbaşı grill şefi Şef yardımcıları, Tecrübeli garson Çalışma izni olan elemanlar aranıyor.

AC!L USTA BERBER ARANIYOR Londra’ya 1 saat uzaklıkta Essex Colchester Bölgesinde çalışacak usta berber aranıyor.

07525185288 ELEMAN

21/12

0795 628 0753

ELEMAN

Devon Exeter Bölgesinde City Tailor’da çalışacak tamirden anlayan tecrübeli terzi aranıyor.

01392 758 980 07983 613 462

Londra’da gazetede çalışacak muhabirler aranıyor. Londra Merkez’de gazetede çalışacak muhabirler aranıyor. Haber yazmasını bilen fotoğraf çekebilen sosyal medyayı ve internet haberciliği bilen part time veya full time çalışacak gazeteciler veya gazeteci kökenli muhabirler aranıyor. CV’leriniz avrupa@btinternet.com gönderiniz.

020 7275 7610

01206 366 762 – 0794 7323 159 ELEMAN

ELEMAN

ELEMAN

Southampton bölgesinde berber salonunda çalışacak yeterli İngilizcesi olan usta berber aranıyor. Ücret dolgundur.

Chef/Yardımcı Aranıyor Romford, Essex bölgesinde Kebab Vanımda çalışacak, tecrübeli, fit, temiz, titiz, eli çok hızlı burger grill şefi aranıyor. UK Ehliyeti ve işi döndürecek yetenekleri de olanlar tercihimdir. Haftalık + Komisyon + Kalacak yer.

Shirley ve West Wickham Bölgeleri arasında yeni açılacak olan Türk restoranında çalışacak şef, garson, kokteyl yapacak BAY/BAYAN bar elemanı, bulaşıkçı ve hazırlıkçı aranıyor.

07415 368 459

07917 004 686

07538 717 866

07/12

Kebap dükkanında çalışacak tecrübeli şefler, garsonlar ve yardımcılara ihtiyaç vardır.

07/12

30.06

Crawley Bölgesinde Kebab and Fish and Chips shopta İngilizce bilen, servis yapacak eleman aranıyor. Kalacak yer verilir.

Seri İlanlar

ELEMAN

28/12

ELEMAN

14/12

07/12

ELEMAN

www.avrupaseriilan.com Sosyal medyamızı denediniz mi? Facebook –Twitter-Instagram Anında 100Bin kişiye Ulaşın 02072757610

28/12

7 Aralık 2018 Cuma

ELEMAN

ELEMAN

Londra Hammersmith’deki süpermarkette çalışacak kasiyer ve floor elemanı aranıyor. Ücret dolgundur.

Finsbury Park Bölgesinde Emlak ofisinde çalışacak admin, satış ve kiralama yapacak eleman aranıyor

07985198069 02072813900

07984 857 308 ELEMAN High Barnet Bölgesinde Cafe’de çalışacak tecrübeli bayan garson aranıyor. Çalışma saatleri: 7am – 3pm

07943 467 102 14/12

AVRUPA

07/12

35

ELEMAN Tüm ev temizliğine yardım edecek ve Türk yemekleri yapacak yardımcı aranıyor. Çalışma günleri: Pazartesi/Cuma haftanın 5 günü. Arabası olan tercih edilecektir. Haftalık £300

07787 408 770

ELEMAN Coffee shop’ta çalışacak tecrübeli cafe şefi ve part time/full time bayan garson aranıyor.

0786 382 1322

ELEMAN

Ponders End Bölgesinde konfeksiyonda çalışacak tecrübeli overlokçular ve makineciler aranıyor.

Halil Bey: 07932 664519


36

AVRUPA

7 Aralık 2018 Cuma

www.avrupaseriilan.com Sosyal medyamızı denediniz mi? Facebook –Twitter-Instagram Anında 100Bin kişiye Ulaşın 02072757610

AVUKATLAR VE HUKUK BÜROLARI

Advantage Solicitors. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 807 1676 Aydın&bright . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02088011711 Brunswick Solicitors . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 020 3841 5688 Erbil & Richmond Solicitor . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0203 865 3394 Fahri Jacop . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02083474070 Immıgration Con. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 079 4872 1767 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 020 7681 6161 Kent solicitors . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02088059735 Nova solicitors .. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02034897010 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07771945951 Redstone Solicitors . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02039405959 Mustafa Keleş. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07550 800 777

ARABA TAMİRCİLERİ VE SERVİSLER

Best Motors M.O.T. Station. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 020 8802 6515 Kem Repair Centre Ltd. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 807 8220

BANKALAR

T.C. Ziraat Bankası . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0207 600 4985 Turkish Bank Dalston . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0207 923 33 29 Turkish Bank Edmintonı. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 887 8080 Turkish Bank Haringey . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 348 9600 Turkish Bank Merkez . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0207 403 5656 Turkish Bank Palmers Green . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 447 6870

BELEDİYELER

Enfield Council. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 379 1000 Hackney Council. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 356 3000 Haringey Council . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 489 1000 Islington Council . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 27 2000

BERBERLER

Academy Bynico – Nihat Tohumcu . . . . . . . . . . . . . . 07472 434377 Estel world . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02088045550 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02083407250 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02072544588 Evita hair&beauty . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02088047986 Kings Gents Hair Salon . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07590 532 442 Koray Berber . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02083407250 Sinan hair studio . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02088054994 Turkish Bath Güzellik Salonu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02079233333 Aziziye Camii . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Fatih Camii . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Hamidiye Camii. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Osmaniye Camii . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Selimiye Camii . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Shacklewell Lane Camii . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Süleymaniye Camii . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Valide Sultan Camii. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Y›ll›k £115... Avrupa Fihristte yerinizi al›n sizde kazan›n

DIRECTORY-REHBER ECZANELER

Türk Eczanesi. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 020 7254 6910

ANAHTARCILAR

CAMİLER

AVRUPA FIHRIST 020 7275 7610

0207 254 0046 0208 352 1435 01162 624 465 01782 201 080 01612 732 287 0207 249 2244 0207 684 9900 0207 241 5425

EMLAKÇILAR

April Property . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 257 2100

ESTETİK VE GÜZELLİK KLİNİKLERİ

Hosh Hair Beauty & Laser Clinic . . . . . . . . . . . . . . . 020 8888 8880 Estel World . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 020 880 45 550 Posh Klinik (medikal estetik ve lazer epilasyon) . . 0208 681 2121 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0742 1053 999

FINANS - MORTGAGE

Mortgage World . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 020 3887 117

FOTOĞRAFÇILAR

Taç wedding Service . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 020 7275 0044

GIDA TOPTANCILARI

Hook Meat Supplier Ltd. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07806856319

HAVA YOLLARI

www.atlasglb.com . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.britishairways.com . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.easyjet.com . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.flypgs.com . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.turkishairlines.com . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0203 289 5588 0844 493 0787 0843 104 5000 0845 084 8990 0844 800 6666

İÇEÇEK TOPTANCILARI

www.ladivadrinks.com (wholesale) . . . . . . . . . . . . . . . . 020 8690 7667

İNŞAAT DEKORASYON

Seyit Decor Ltd. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07710997022 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07576377007

İŞ KREDİSİ

Özgür Akıncı . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0796 625 9069

KONSOLOSLUK VE TEMSİLCİLER

K.K.T.C. Londra Temsilciliği. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . K.K.T.C. Londra Turizm Temsilciliği . . . . . . . . . . . . . . . T.C. Londra Büyükelçiliği. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . T.C. Din Hizmetleri Müşavirliği.. . . . . . . . . . . . . . . . . . T.C. Londra Başkonsolosluk. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . T.C. Londra Eğitim Temsilcilii.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0207 631 1920 0207 631 1930 0207 293 0202 0208 889 5721 0207 591 6900 0207 724 1511

MATBAALAR

Meto Print. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02079239977

METAL İŞLERİ - İNŞAAT FIRMALARI

CATERING MALZEMELERİ

Capital Catering . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 889 0220 www.ladivadrinks.com (wholesale) . . . . . . . . . . . . . 020 8690 7667

CML steel Ltd . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0734 2000 044 River Sign & Metal Works . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02083659152 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07918881830 Eral metal. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02085564863 Mersin Metal . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0746 683 5354 Şahin Construction LTD . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0796 027 0843

DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

MOBİLYACILAR

Sari Consultancy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07950462734 Veykab Danışmanlık . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07584 714 286

Aldora mobilya . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02072543331 Baca Furniture.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 020 8695 0753

Dr. Ertan Erel (Uz. Plastik Cerrah) Zeynep Erel – . 07456 669 494 Uzman Psikolog Alptekin Aydın–. . . . . . . . . . . . . . . . 0208 144 9884

Account Direct Plus. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ADA Accountants . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Alton & Co (Chartered Accountants) . . . . . . . . . . Atasan & Co . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Benchmark Accounting . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Certax Muhasebe . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Dirench & Co . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . DK Company & Services Ltd. . . . . . . . . . . . . . . . . . . Dogan Accountancy. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . F&A Accountancy Ltd (Certified) . . . . . . . . . . . . . . . Mentek & Co Accountants. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . MKS ACCOUNTANTS . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Right Accounting. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Zek & Co Muhasebe . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

DOKTORLAR

DİL OKULLARI

Master Academy English Language School . . . . . . . . 02036027879 Pratiq The Centre Of Development . . . . . . . . . . . . 0788 583 1065

DÜĞÜN SALONLARI EGLENCE VE ORGANİZASYON A & G Decoration and Design . . . . . . . . . . . . . . . . . ............................................. Prince and Princess Düğün Salonu . . . . . . . . . . . . . . .............................................

0750 782 9563 0771 267 6426 0203 538 9131 0779 5151 745

MUHASEBE BÜROLARI

020 8886 9222 020 8819 8212 020 7582 3000 07867 956 805 020 7278 8555 0208 888 0004 07908 943 456 077 2309 2727 0793 057 3273 020 8888 2515 07540 110 760 020 7237 4725 0207 998 0057 020 8881 8844

KUYUMCULAR

Ayaz Kuyumculuk. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02070417053

OKULLAR

Haringey Egitim Merkezi . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 077 9639 5645 Moonchild Education . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 078 2522 2893 Penguin Müzik Okulu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 078 2863 7622

PERDECİLER

Perdeci Hasan. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 078 6796 4310 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 805 95 47 Deluxe Fabrics LTD.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0203 490 0863

PVC KAPI VE PENCERE CAM-ÇERÇEVELERİ

Ada Windows Ltd . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 020 8803 8004 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07956 260 367 Ada Glazing . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 020 8803 8004 Global table and chair . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02085565040 Mem Windows . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0771 341 2394

PEST CONTROL & BÖCEK İLAÇLAMA

Fox Pest Control. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07508 156 198 Pest Line Pest Control . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07707 803 191

REKLAM – TABELA

River Sign & Metal Works . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .............................................. Easy Signs . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ..............................................

02083659152 07918881830 07534100514 02036384127

RESTORANLAR

ISTANBUL RESTAURANT – HORNSEY . . . . . . . 02083410460 ISTANBUL RESTAURANT – FINCHLEY . . . . . . . . 02083410460

SEYAHAT ACENTELERI

Just2travel . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0203 598 1818

SAĞLIK MERKEZLERİ

Medistance International Healthcare . . . . . . . . . . . . . 07798 705104

SİGORTA & FİNANS VE KREDİ KURULUŞLARI

Mortgage World . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 020 3887 117 Strategy Finance & Insurance . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 020 8588 7083

ŞÖFÖR OKULLARI

Akdeniz şoför okulu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 077 1432 8786 Smile Şoför Okulu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 079 3174 5397

SUPERMARKET

Esin cash&carry . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02088048252 Penge Food Centre . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 020 8778 4090 PFC Sydenham/ PFC Wallington . . . . . . . . . . . . . . . . 020 86590697 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 020 6476778 Silver Point Food Centre. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 020 8807 4767

TAŞIMACILIK KARGO

CML CARGO . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . +44 330 9999 333

TAXI - MINICABS

Sam's cars . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02072544545 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02079230000 Top cars wood green . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 8880 111 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 8896 966

TEMİZLİK İŞLERİ

Spot Raiders Dry Cleaner & Launderers . . . . . . . . 0207 254 6113

TÜRK HAMAMI

Turkish Hamam. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02072495554

UYDU SISTEMLERI,CCTV, TV VE PC TAMİRİ

Ad Sat Satellite . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07950 226 662 Ada Center . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0207 998 79 48 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0777 959 08 89

WEB TASARIM

Mantis Creative . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07944744227

YAZAR KASA /EPOS/CCTV KAMERA

Eposman UK LTD. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .07946439404

Fihrist


37

AVRUPA

English News

7 November 2018 Friday

Young CTCA UK established

ENGLISH NEWS

Enfield Council welcomes start of inspection of Tottenham Park Cemetery Enfield Council has welcomed the appointment of

Cllr Caliskan said: “A number of very serious con-

an inspector by the Ministry of Justice, who will in-

cerns have been raised about the condition, practi-

vestigate very serious concerns raised about the

ces and management of the cemetery which have

condition, practices and management of the priva-

caused considerable distress and upset to families

tely owned and operated Tottenham Park Ceme-

who have their loved ones buried at Tottenham

The Young CTCA UK is a newly established

tery.

Park Cemetery.

not for profit organisation run by volunteers.

administration. It had previously been subject to a

“It is right and proper that the Ministry of Justice

Although it had no statutory power to intervene

number of complaints from the Tottenham Park

has appointed an inspector to inspect the cemetery

into the management of the cemetery, Enfield Co-

Our aim is to bring together like-minded indi-

Charitable Trust and the community about the

so that these deeply upsetting concerns can be add-

uncil did so to address health and safety concerns

viduals to strengthen and unite our youth

way it was being managed.

ressed and I am pleased that this has happened

and supported the families of people buried at the

community and promote our Turkish culture.

Enfield Council leader Cllr Nesil Caliskan, met of-

and that he will be reporting back by 20 December.

site when concerns were first raised.

Whilst at the same time supporting local causes

ficials from the Ministry of Justice in September to

This is something that I and the Tottenham Park

by raising money for Turkish community gro-

discuss the case and urge the Ministry to intervene

Charitable Trust have been calling for.

ups and supporting the established and highly

in the case.

“This marks an important step forward in ensuring

respected CTCA UK.

The MOJ has confirmed the appointment of Peter

the voices of the relatives of those buried in Totten-

Mitchell as an inspector with a remit to investigate

ham Park Cemetery are heard and we will fully

We are looking for young committed, creative,

concerns around the condition of the cemetery.

support the investigation.”

active and driven individuals to join our orga-

Winter collection for Islington Food Bank launches at Town Hall

nisation, to share their ideas and support our upcoming, fund-raising events and become

The

cemetery

recently

went

into

part of this new dynamic group. Our ultimate

Islington Council is calling for food donations to Is-

goal is to make a difference and put smiles on

lington Food Bank throughout December and has

people’s faces and of course have fun along the

today (Monday Dec 3) opened a collection point in

way. If you share our passion and want to meet

Islington Town Hall.

new people and make positive changes then we would love to hear from you

To help make sure that the food bank has enough

As volunteers the Young CTCA UK does not

supplies to support local people and families over

have a revenue stream and in order for us to

the busy Christmas period, the council is putting

achieve our big goals for our community we

collection boxes in the foyer of the Town Hall from

will initially need donations to cover the cost

today. Donations can be made by members of the

long-life fruit juice, cereal, tinned fruit, tinned rice

of our first event. The aim of this event will be

public between 8am – 5pm Monday to Friday and

pudding, pasta sauce, tinned meat and fish and

to launch the Young CTCA UK, provide an op-

8:30am – 12:30pm on Saturday.

long

portunity for the younger generation to network and to gift any proceeds post the event to the Turkish community schools.

Urgently needed items include tinned tomatoes,

grain

rice.

For

a

full

list

Erdoğan: “We never let the rights of the TRNC to be violated” Turkish President Recep Tayyip Erdoğan

see

stated that as long as the Greek Cypriot

https://islington.foodbank.org.uk/give-help/do-

side continue their aggressive policies

nate-food/

which ignore the fundamental rights of the Turkish Cypriots, they will continue to

penses and profits will be audited and made

Yunus Emre Institute –London is holding a Turkish Film Week in collaboration with King’s College.

available.

Yunus Emre Institute –London is hosting a se-

Young CTCA Committee:

cember 12th-16th in collaboration with one

rural

of the leading universities of London,

hotel in winter. It is

portant issue for Turkey, Erdoğan referred

about a retired actor,

to the issue of hydrocarbon resources in

Please support our first charity launch event on the 11th January by donating. We are a transparent organisation and all our donations, ex-

ries of Turkish films and events during De-

Chair – Yasemin Ziya (university graduate)

King’s College.

“Winter Sleep” from Nuri Bilge Ceylan is based

take the necessary measures. Erdoğan held a press conference at the Fairground, where the annual G20 Leaders’ Summit was held.

on two Chekhov stories and set in a Anatolian

Deputy Chair – Tuncel Ibrahim (university stu-

During the organisation a selection of re-

his beautiful younger

dent)

cent Turkish movies will be showcased

wife and their relations-

Stressing that the issue of energy is an im-

the Eastern Mediterranean and said:

Treasurer – Tolga Hacimuratlar (university

to the London audience including the

hips.

"We shall never let the rights of the TRNC,

student)

films “Planetree” by the director Mus-

“Winter Sleep” which

which is one of the principal owners of the

Secretary – Seniha Iscioglu (university student)

tafa Karadeniz, “Grain” by Semih

has recently premiered in

hydrocarbon resources in the Eastern Me-

Events Coordinator – Aslan Ertan (business

Kaplanoğlu, “Hicran ve Melek” by

New York and will open

diterranean, to be usurped by ‘fait accom-

owner & entrepreneur)

Esra Vesu Özçelik, “Winter Sleep”

nationwide on the 16th of Ja-

pli’. Turkey is committed to both

nuary stars Haluk Bilginer

protecting its own laws and the rights and

Social Media – Sonay Ibrahim (university stu-

by Nuri Bilge Ceylan, “Dream” by

dent)

Derviş Zaim, “Cold of Kalandar”

Promoter – Burak Celikbilek (personal trainer)

by Mustafa Kara and “Ayla: the Doughter of War” by Can Ulkay.

and Melisa Sözen.

interests of the Turkish Cypriot people. As long as the Greek Cypriot side continue

With the organisation of Yunus

their aggressive policies that ignore the

Emre Institute-London and support of King’s Col-

fundamental rights of the Turkish Cypri-

Young CTCA please

On the 15th of December, there will be released

lege, during the Film Festival tickets to the film re-

ots, we will continue to take the necessary

email: youngctca.uk@gmail.com

two movies at King’s College’s Lucas Theatre:

leases are free too all visitors.

measures”.

To join, donate or find out more about the


38

AVRUPA

7 Aralık 2018 Cuma

Süper Lig Puan Durumu TAKIMLAR

O

G

B

M

A

Y Av P

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

14 14 14 14 14 14 14 14 14 14 14 14 14 14 14 14 14 14

9 8 7 7 7 6 6 5 6 4 6 4 5 3 3 3 3 1

3 2 3 3 2 4 4 6 2 7 0 6 0 5 5 4 3 7

2 4 4 4 5 4 4 3 6 3 8 4 9 6 6 7 8 6

19 31 25 23 17 20 23 20 17 16 15 16 11 12 14 16 10 15

6 21 17 16 19 14 19 15 18 14 17 19 20 16 19 25 24 21

M.Başakşehir Kasımpaşa Beşiktaş Galatasaray Antalyaspor EY Malatyaspor Trabzonspor Atiker Konyaspor MKE Ankaragücü Bursaspor Göztepe DG Sivasspor A. Alanyaspor BB Erzurumspor Fenerbahçe Akhisarspor Kayserispor Çaykur Rizespor

30 Kasım 2018 Cuma Çaykur Rizespor 1-1 Ankaragücü Konyaspor 2-0 Alanyaspor 01 Aralık 2018 Cumartesi Başakşehir 0-1 Sivasspor Antalyaspor 1-0 Göztepe Kayserispor 0-2 Trabzonspor 02 Aralık 2018 Pazar Bursaspor 2-1 Erzurum BB Beşiktaş 1-0 Galatasaray 03 Aralık 2018 Pazartesi Malatyaspor 1-1 Akhisar Bld.Spor Fenerbahçe 2-2 Kasımpaşa

13 30 10 26 8 24 7 24 -2 23 6 22 4 22 5 21 -1 20 2 19 -2 18 -3 18 -9 15 -4 14 -5 14 -9 13 -14 12 -6 10

07 Aralık 2018 Cuma Alanyaspor 20:00 Beşiktaş 08 Aralık 2018 Cumartesi Sivasspor 13:30 Göztepe Trabzonspor 16:00 Konyaspor Galatasaray 19:00 Çaykur Rize 09 Aralık 2018 Pazar Erzurum BB 13:30 Malatyaspor Bursaspor 16:00 Antalyaspor Akhisar Bld 19:00 Fenerbahçe 10 Aralık 2018 Pazartesi Ankaragücü 20:00 Başakşehir Kasımpaşa 20:00 Kayserispor

İNGİLTERE PREMIER LİG Puan Durumu TAKIMLAR

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

O

Man. City 15 Liverpool 15 Tottenham Hotspur 15 Chelsea 15 Arsenal 15 Everton 15 Bournemouth 15 Man. United 15 Leicester City 15 Brighton & Hove 15 Watford 15 Wolverhampton 15 West Ham United 15 Newcastle Utd. 15 Crystal Palace 15 Cardiff 15 Huddersfield Town 15 Southampton 15 Burnley 15 Fulham 15

G

B

M

A

Y Av P

13 12 11 9 9 6 7 6 6 6 6 5 5 3 3 3 2 1 2 2

2 3 0 4 4 5 2 5 4 3 2 4 3 4 3 2 4 6 3 3

0 0 4 2 2 4 6 4 5 6 7 6 7 8 9 10 9 8 10 10

45 30 28 31 34 21 25 24 21 19 18 15 20 12 11 14 10 13 14 15

7 6 16 13 20 17 22 25 18 21 21 18 23 20 20 30 26 29 32 36

38 24 12 18 14 4 3 -1 3 -2 -3 -3 -3 -8 -9 -16 -16 -16 -18 -21

41 39 33 31 31 23 23 23 22 21 20 19 18 13 12 11 10 9 9 9

08 Aralık 2018 Cumartesi Bournemouth 15:30 Liverpool M. United 18:00 Fulham West Ham 18:00 Crystal Palace Cardiff City 18:00 Southampton Burnley 18:00 Brighton Arsenal 18:00 Huddersfield Chelsea 20:30 Man City Leicester City 22:45 Tottenham 09 Aralık 2018 Pazar Newcastle 19:00 Wolverhampton 10 Aralık 2018 Pazartesi Everton 23:00 Watford

04 Aralık 2018 Salı Bournemouth 2-1 Huddersfield West Ham 3-1 Cardiff City Brighton 3-1 Crystal Palace Watford 1-2 Man City 05 Aralık 2018 Çar amba Burnley 1-3 Liverpool Fulham 1-1 Leicester City Wolverhampton 2-1 Chelsea Everton 1-1 Newcastle M. United 2-2 Arsenal Tottenham 3-1 Southampton

TFF 1. Lig Puan Durumu TAKIMLAR

O

G

B

M

A

Y Av P

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

14 14 14 14 14 14 14 14 14 14 14 14 14 14 14 14 14 14

11 9 8 8 7 7 5 6 5 4 5 4 4 3 4 3 3 0

1 2 4 2 3 2 6 2 5 5 2 5 4 7 3 3 3 1

2 3 2 4 4 5 3 6 4 5 7 5 6 4 7 8 8 13

25 25 25 19 15 18 17 14 12 19 16 13 20 17 18 16 13 3

7 15 8 12 11 13 11 10 10 21 18 17 16 17 20 26 30 43

Gençlerbirliği Denizlispor Gazişehir FK Boluspor Ümraniyespor Adana Demirspor Altınordu Osmanlıspor FK Hatayspor İstanbulspor Giresunspor Balıkesir B. Altay Adanaspor Afjet Afyonspor TY Elazığspor Eskişehirspor K.Karabükspor

18 10 17 7 4 5 6 4 2 -2 -2 -4 4 0 -2 -10 -17 -40

34 29 28 26 24 23 21 20 20 17 17 17 16 16 15 12 12 -2

Galatasaray'da ada çıkarması! Spor Haberleri

Fatih Terim tarafından Kayseri'ye götürülmeyen

Hasan Şaş'ın burada Norwich'in, Milwall'ı 4-3

Hasan Şaş boş durmadı, İngiltere'ye yıldız gol-

yendiği maçı seyrettiği ortaya çıktı. Antrenör

cüyü izlemeye gitti.

Şaş'ın zorlu maçta 2 gol atan ve sezon başında

x

Galatasaray'ın gündemine gelen Teemu Pukki'yi

Ümit Davala, Kayserispor karşısında takımı sa-

takip ettiği belirtildi.

hada yönetirken, yanında da Levent Şahin vardı.

Bu sezon Championship'te 13 maça çıkan Finlan-

PFDK'dan 8 maç men cezası alan Hasan Şaş ise

diyalı golcü, 7 gol atıp, 2 de asist yaparak dikkat-

farklı bir görevdeydi.

leri üzerine çekti.

Teknik direktör Fatih Terim'in, Kayseri'ye getir-

Teemu Pukki sezon başında bedelsiz olarak

mediği antrenörünü İngiltere'ye gönderdiği

Bröndby'den Norwich'e transfer oldu.

Ersun Yanal görüşmesinde son durum Devre arası yaklaşırken Fenerbahçe'de teknik di-

ettiğini yazdı.

rektör arayışları hızlandı. İki isim öne çıkarken

Öte yandan Başkan Ali Koç'un ise Tayfun Kor-

Ersun Yanal'la görüşmeler sürüyor. Diğer isim

kut'u istediği, Ersun Yanal'ın B planı olduğunu

ise Tayfun Korkut.

belirtenler de var. Phillip Cocu'nun sözleşmesi

Fenerbahçe İkinci Başkanı Semih Özsoy, dün ofi-

henüz feshedilmediği için teknik direktör konu-

sinde Ersun Yanal'ı ağırladı ve deneyimli teknik

sunda somut bir adım atılamadığı da öğrenildi.

adama resmi teklifte bulundu. Farklı kaynaklar-

Son gelen bilgiye göre ise Ersun Yanal ve Fener-

dan farklı haberler geldi. Kimi kaynaklar Ersun

bahçeli yöneticiler arasındaki görüşmeler sürü-

Yanal'ın teklifi reddettiğini öne sürerken kimileri

yor. Skorer'in haberine göre Ersun Yanal, Damien

ise sözleşme süresiyle ilgili görüşmelerin devam

Comolli ile çalışmaya soğuk bakmıyor.


39

AVRUPA

Spor Haberleri

7 Aralık 2018 Cuma

Beşiktaş 5 eksikle Alanya'ya gitti Beşiktaş'ın Spor Toto Süper Lig'in 15. haf-

Love, Cyle Larin, Mustafa Pektemek,

tasında cuma günü deplasmanda Aytemiz

Güven Yalçın.

Alanyaspor ile yapacağı karşılaşma için

Beşiktaş, Spor Toto Süper Lig'in 15. hafta-

kadrosu belli oldu. Sakatlıkları süren Pepe,

sında yarın Aytemiz Alanyaspor ile dep-

Enzo Roco, Ryan Babel, Jeremain Lens ve

lasmanda

Caner Erkin kadroda yer almadı.

hazırlıklarını tamamladı.

yapacağı

Veteranlar + 35 Puan durumu TAKIMLAR

O

G

B M

A

Y Av P

1 2 3 4 5 6 7 8

7 7 7 7 6 7 6 7

6 5 3 2 2 2 2 2

0 1 3 1 1 0 0 0

26 23 20 12 9 14 13 9

9 10 10 13 11 16 27 28

karşılaşmanın

Gazi Kaleburnu Türkmenköy Gaziantep Kötüre Narlı Metro Adana

1 1 1 4 3 5 4 5

17 13 10 -1 -2 -2 -14 -19

18 16 12 7 7 6 6 6

Kaleburnu 5 Türkmenköy 1 Gazi 4 Adana 1 Gaziantep 3 Narlı 1 Metro 3 Kötüre 0 hükmen

Beşiktaş Kulübünün internet sitesinde yer

Beşiktaş Kulübünün internet sitesinde yer

alan bilgiye göre teknik direktör Şenol

alan bilgiye göre, BJK Nevzat Demir Tesis-

Güneş, 19 kişilik kafileye şu oyuncuları

leri'nde teknik direktör Şenol Güneş yöne-

TAKIMLAR

O

G B M A

Y Av P

dahil etti:

timinde

1 2 3 4 5 6 7 8

7 7 6 7 5 6 7 7

6 6 3 3 3 2 1 0

4 1 5 7 8 14 24 39

gerçekleştirilen

Veteranlar + 45 Puan durumu

idmanda

siyah-beyazlılar, istasyon koşuları sonrası Tolga Zengin, Loris Karius, Utku Yuvaku-

pas çalışması yaptı. Taktik programın ar-

ran, Gökhan Gönül, Domagoj Vida, Fatih

dından çift kale maç oynayan oyuncular,

Aksoy, Gary Medel, Adriano Correia,

antrenmanı şut çalışmasıyla bitirdi.

Atiba Hutchinson, Necip Uysal, Oğuzhan

Bu antrenmanla hazırlıklarını tamamlayan

Özyakup, Adem Ljajic, Dorukhan Toköz,

Beşiktaş, özel uçakla Alanya'ya giderek

Ricardo Quaresma, Gökhan Töre, Vagner

kampa girecek.

Akdeniz Vadili Akıncılar Türkmenköy Yeni 45ler Euromed Boğaziçi Kıbrıs FC

1 1 0 0 0 0 0 0

0 0 2 4 2 4 6 7

30 23 15 12 11 8 2 1

26 22 10 5 -3 -6 -22 -38

19 19 9 9 9 6 3 0

Yeni Boğaziçi 5 Kıbrıs FC 3 Türkmenköy 3 Yeni 45’likler 3 Vadili 3 Akıncılar 1 Akdeniz 0 Euromed 0

TÜRK TOPLUMU 1. LİG Puan Durumu TAKIMLAR

O

G

B

M

A

Y

P

www.avrupagazete.co.uk

Yeni boğaziçi 2 Mehmetçik 0 Koçgiri 2 Gaziantepspor 0 Türkmenkoy 4 Amedspor 2 Koçgiri 7 - Esenler FC 3 Haftanın maç programı Yeni boğaziçi - Gaziantepspor Türkmenkoy - Dumlupınar TÜRK TOPLUMU 2. LİG Puan Durumu TAKIMLAR

O

G

B

M

A

Y

Fenerbahçe 4 Göksun Gaziantep 0 Bingöl Zaza 5 - Pekünspor 3 Pekünspor 2 Kayserispor 2 BAF Ülkü Yurdu - Küçük Kaymaklı Kayseri - BAF Ülkü Yurdu yarıda kaldı Haftanın maç programı MTG - Kayserispor Yeni boğaziçi - Gaziantepspor Pekünspor - BAF Ülkü Yurdu

P


Profile for Vatan Londra

avrupa gazete egazete 7 aralik 2018  

avrupa gazete egazete 7 aralik 2018

avrupa gazete egazete 7 aralik 2018  

avrupa gazete egazete 7 aralik 2018

Profile for londra874
Advertisement