Page 1

6 Eylül 2019 Cuma

www.avrupagazete.co.uk

info@avrupagazete.com

Tel: 020 7275 7610

TARKAN KONSERİNE GERİ SAYIM BAŞLADI Biletler Satışta "Brexit sonrası Türk-İngiliz dostluğuna devam" Sayfa 9

Semira Dilgil Rajah ve Enver Kannur

Sayfa 12’de

KÜLTÜR SANAT Sayfa 28

Erken seçim var mı? İngiltere'de Avam Kamarası anlaşmasız Brexit'i önleyecek tasarıyı onaylarken, İngiliz parlamentosu da hükümetin erken seçim teklifini geçen Çarşamba günü kabul etmedi. İngiliz Parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası, hükümetin Avrupa Birliği (AB) ile bir Brexit anlaşmasına varamaması durumunda, Brexit tarihini ertelemesini zorunlu kılan yasa tasarısını onayladı.

299'a karşı 327 oy Avam Kamarasında yapılan oylamada anlaşmasız Brexit'i engellemek için muhalefetin gündeme taşıdığı yasa tasarısı 299'a karşı 327 oyla kabul edildi. Tasarıya göre İngiliz hükümeti 19 Ekim'e kadar AB ile Brexit an-

En başarılı gazete - 2014

Sayfa 6

Müşavir Hasan ÜNSAL

Londra’dan

Kadir Yürük: “Gelin lokmarımızı hep beraber paylaşalım”

Sayfa 8

Kuşadası koylarında çöpleri Muharreem ayı ve aşure

topladılar Sayfa 17

Özkul Beyzade

Ö

laşması sağlayamazsa veya anlaşmasız ayrılık için parlamentonun onayını alamazsa, AB'den Brexit için 3 aylık erteleme talep etmek zorunda olacak.

Sayfa 37

Enfield Council

L HABE ZE

i Av rupa Gazetes

Ankara Anlaşması

ne olacak ?

Muhalefet birleşiyor İngiltere’de muhalefet ve iktidardaki Muhafazakar Parti içerisindeki muhalifler, ülkenin AB’den anlaşmasız ayrılmasını engellemek için mücadelesini sürdürüyor. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) anlaşmasız şekilde ayrılmasının dış ticareti aksatmasından, İngiliz ekonomisini resesyona sokmasından, yatırımları durdurmasından ve milyarlarca sterlinlik ek maliyet yaratmasından endişe edilirken, gerek muhalefet gerekse iktidar partisi içindeki muhalifler anlaşmasız ayrılık faturasına karşı birleşiyor.

Avrupa Ajansı / AVA

Ürünler stoklanıyor İngiltere’nin iş dünyası kuruluşlarından Britanya Endüstri Konfederasyonu (CBI) Başkanı Carolyn Fairbairn, ülkenin Avrupa Birliği’nden (AB) anlaşmasız olarak ayrılmasının engellenmesi yönündeki tasarının İngiliz parlamentosunda onaylanmasının iş dünyası için umut oluşturduğunu belirtirken, “Zaman halen ilerliyor. 29 Mart öncesinde olduğu gibi pek çok işletme büyük masraf ve maliyetle 31 Ekim öncesinde ürün depoluyor” dedi.

Make Enfield’s streets quieter and safer

gittiler,

R

İngiltereye ne oluyor ! Brexit sürecinin anayasal krize dönüştüğü İngiltere’de siyaseti “Kördüğüm ve Kaos” özetleyebiliriz. İngiltere, 2016’da yapılan Avrupa Birliği (AB) referandumundan yüzde 48’e karşı yüzde 52 oy oranıyla Brexit (ayrılma) kararı alınmasıyla girdiği kaostan çıkamadı. Referandumun ardından dönemin Başbakanı David Cameron’ın istifasıyla başlayan süreçte önce Theresa May, ardından da geçen ay görevi ondan devralan Boris Johnson, Brexit kördüğümünü çözmeye talip oldu.

En iyi Medya - 2017

Hayatın Tüm Renklerini Barındıran Gazete / Her Cuma bayilerde

Türk öğretmenlerin ilk grubu Londra’ya geldi

Kördüğüm ve Kaos = Avrupa Ajansı / AVA Londra

18. Yılımızda gururluyuz

Dünya Basın Ödülü - 2015

AVRUPA

EKONOM‹ Sayfa 24-25 SERİ İLANLAR Tel No: 020 7275 7610 SPOR Sayfa 38-39 FİHRİST Sayfa 36

Devamı 4-20-21-24 ve 25. sayfalarda

Brexit sonrası Ankara Anlaşması, İngiltere açısından sona erecek. Türk vatandaşları artık iş kurarak İngiltere’ye yerleşmek için Ankara Anlaşması’ndan yararlanamayacak. Peki, Brexit sonrası uygulama ne zaman hayata geçecek. Ankara Anlaşması uzmanları 31 Ekim’den sonra ne olacağını bilen yok diye aöıklama yaparken Avrupa Gazetesine özel konuşan Türk Devleti yetkilisi İngiltere’nin resmi ağızdan Ankara Anlaşmasını sona erdirmek istediğini Türk Devleti olarakta devam etmesini belirttiklerini söyledi. Amam bilinen gerçek şu: “AB ile İngiltere arasında “anlaşmasız ayrılık” (NO DEAL) gerçekleşirse 31 Ekim 2019 gece yarısı Ankara Anlaşması, İngiltere açısından için tarihe karışıyor”. İngiltere AB’den anlaşmalı ayrılırsa, İngiltere ve AB arasında süreç incelenecek. Bu geçiş sürecinin sonuna kadar İngiltere’nin AB’ye karşı “Ankara Anlaşması” dahil sorumlulukları geçerli olacak. Türk vatandaşları Ankara Anlaşması’na kesin ayrılık tarihini kadar başvurabilecek. İngiltere’de iş kurmak isteyen Türk vatandaşları için en son başvuru tarihi: 31 Ekim 2019. Bu tarihten önce başvuran Ankara Anlaşması ile bulunanların hakları tam korunacak.


2

AVRUPA

6 Eylül 2019 Cuma

Reklamlar


3

AVRUPA

Haberler

6 Eylül 2019 Cuma

Ingiltere'de demokrasi askıya alındı ! Evet şaşırmayın geçen hafta Başbakan Boris Johnson demokrasiye darbe yaptı ve Kraliçe onayıyla demokrasiyi askıya aldı. Güya üzerinde güneş batmayan topraklara sahip anlı şanlı İngiltere'de ortalık karıştı. Demokrasi’nin tanımına dönecek olursak...

Vatan Öz Demokrasi ve Korku vatanoz@avrupagazete.com

Komşumuz Yunanistan'dan çıkmış. Bize yabancı değil. Yunan’da devletinde uygulanan bir Korku politik yönetme tarzı. Aynı zamanda günlük ha- Demokrasiyi kendi haline bırakarak, korkuyu yata uyarlanan bir felsefe, yaşama şekli. O gün- ele alalım. Bir halka inanması zor bir durumu den

bu

güne

demokrasi

sivil

toplum anlatmak isterseniz elinizideki silah kuşkusuz

örgütlerinden tutunda, devletlere, derneklere, korkutma olmalıdır. Neden mi ? Hepimizin bilhatta kişisel olarak ta uygulanan bir hale gelmiş. diği çok basit bir örnek. Küçükken annemiz yeDemokratik yönetimler, ben demokrat bir insa- meğimizi yemek istemediğimizde, yemeğimizi nım… gibi örnekler çoğaltılabilir. Kelime anlamı abimize, ablamıza verme korkusuyla, biz ise, Yunan dilindeki Demos ile Kratos kelimele- masum çocukları kendi yararımıza olsa bile kanrin birleşmesinden geliyor.

dırarak büyütmediler mi? Korku hep işe yaramıştır.

Tam Türkçesi herhalde şöyle olurdu: ‘Halkın ik- Ama siz Korkmayın ! tidarı’.

Ne olursa olsun korkmayın !

Nomofobi Ah telefonum nerede ! Kayboldu mu acaba ? Tamam cebimdeymiş... Oh rahatladım kaybetmemişim… Instagram’da kim nerede ne yapmış telefondan bir bakayım !

Uzmanlar şu tepkileri veriyor musunuz diye soru-

Laptop’tan Facebook’a bakmayı unuttum tüh ! yor ? Hemen bakayım...

Bir düşünün bu tepkiler bizde var mı ?

Bir karıştırayım sosyal medyada ortalık ne halde…

-Kişinin telefonu yokken kendini “eksik” gibi hisset-

Ipad’ten e-maillerimi kontrol etme zamanı geldi…

mesi, boşluk duygusu yaşaması,

Sizde bu soruları gece gündüz kendinize sorarak sü- -Telefonu yanındayken bile obsesif bir şekilde kontrekli akıllı telefonlara, ipadlere laptoplara yapışıyor- rol etme, sanız hastasınız demektir.

-Şarj bitince kendini aşırı çaresiz hissetme, -Telefonunu bir yerlerde unutmak, telefonun arıza-

Evet hasta !

lanması yani telefonunu kullanamamaktan korkma,

Psikolojimizi yani ruh sağlığımızı bozan bu hastalık -Telefonu olmayınca baş dönmesi, kalp çarpıntısı, ile nasıl başedebiliriz?

nefes almada zorluk, mide krampları gibi bir takım anksiyete belirtileri yaşaması.

Önce hastalığın adını koyalım. Başkalarını gözetlemek ve görünür olmak Adı Nomofobi.

Uzmanlara göre; “Teknolojik aygıtlar ve sanal ağlar artık bir iletişim ve onun da ötesinde bir temas biçi-

Teknoloji çağının hastalığı Nomofobi nedir?

midir. Telefonlar aracılığıyla sosyal medyayı takip

Uzmanlar söyle açıklıyor: “No mobile Phobia’dan etmek, gelişmeleri anında öğrenmek, başkalarını götüretilen nomofobi; cep telefonu ile sağlanan ileti- zetlemek ve görünür olmak bu bağımlılığı tetikliyor. şimden kopmaktan aşırı korkma anlamına geliyor. Sosyal ağlardaki “Görünüyorum öyleyse varım” Yani cep telefonundan bir şekilde mahrum kalma diye düşünen kişiler, telefon söz konusu olunca kokusudur. Modern çağın yeni sendromlarından “Ulaşıyorum/ulaşılıyorum öyleyse varım” diyor. biri olarak tanımlanabilecek bu durum, özelikle akıllı Telefonla internete kolayca ulaşmak bu fobiyi besletelefonların kullanımının giderek artmasından sonra yen en önemli kaynak.” yaygınlaşmaya başladı. Teknoloji geliştikçe yaşam Unutmayalım ne kadar da çok kullansakta teknoloji şekli de değişiyor. Özellikle çocuk ve gençler için çok önemlidir ama asla gerçek ilişkilerin yerini tutteknolojik ürünler birer ‘gereklilik’ haline geliyor. maz. Eşimiz dostumuz akrabalarımız arkadaşlarıAncak bu durum, teknoloji bağımlılığı gibi olum- mız çocuklarımız ailemizle daha çok vakit geçirelim. suzluk sonuçlar doğurabiliyor. Çeşitli korkular gelişebiliyor. Bunlardan biri de ‘nomofobi’dir.”

Tatillerde, telefonu, tableti… evde bırakın Gökyüzünün nasıl olduğunu gözlemleyin.

Teknoloji çağının hastalığı Nomofobi ile uzmanların Çiçeklere ya da çimenlere dokunun. görüşü böyle.

Yüzün koşun sohbet edin…

Bizler Teknoloji çağının nimetlerinden sonuna kadar Teknoloji size değil, siz ona hükmedin ! faydalanıyoruz ama gerektiğinden daha çok vakit ayırınca sorunlar başlıyor.

İyi tatiller dilerim


4

AVRUPA

Haberler

6 Eylül 2019 Cuma

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın kardeşi Jo Johnson bakanlık görevinden ve Muhafazakar Parti milletvekilliğinden istifa etti

Boris Johnson'ın kardeşi

bakanlıktan istifa etti İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın kardeşi Jo Johnson bakanlık görevinden ve Muhafazakar Parti milletvekilliğinden istifa etti. Başbakan Johnson'ın önceki ay kurduğu hükümette devlet bakanlığı görevine getirdiği Jo Johnson, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla hem bakanlık görevinden hem de Muhafazakar Parti milletvekilliğinden istifa ettiğini duyurdu.

Kardeş Johnson Theresa May'in Brexit anlaşmasına karşı çıkarak kasımda da bakanlık görevinden istifa etmişti.

Brexit konusunda ağabeyinin izlediği katı tu- rak iki görev verilen Jo Johnson'a, sadece üst tumu paylaşmayan Jo Johnson, mesajında düzey bakanların yer aldığı kabine toplantıla"Son haftalarda aile sadakati ile ulusal çıkarlar rına da katılma hakkı tanınmıştı. arasında sıkışıp kaldım. Bu çözümü olmayan Anlaşmasız Brexit'e karşı çıkan ve referanbir gerilim. Milletvekili ve bakan olarak benim dumda da ülkenin Avrupa Birliği üyesi kalrolümü üstlenme sırası başkalarında." ifadesini ması için kampanya yürüten Jo Johnson, istifa kullandı.

mesajında yeni referandum çağrısında bulunarak, "Brexit bir zamanlar verilen sözlerin

Ekonomi, Enerji ve Sanayi Stratejisi Bakanlı- uzağında bir gerçekliğe dönüştüğü için bu koğında Devlet Bakanı ve Eğitim Bakanlığında nuda son sözü halka bırakmak demokratik Üniversiteler ile Bilimden Sorumlu Bakan ola- olacaktır." ifadesini kullanmıştı.

Kıbrıs Türk Gençlerinden UBP ve

DP’ye ziyaret Avrupa Ajansı / AVA| Londra

Kıbrıs Türk Gençlik Birliği İngiltere Başkanı ve yönetim üyeleri, Demokrat Parti Gençlik Örgütü Temsilcisi Erden Pekri ve Ulusal Birlik Partisi Girne Gençlik Kolları Başkanı Yağmur Aydındağ ile bir araya geldi.Görüşmede sosyal projeler ve kültürel faaliyetler ile ilişkin fikir alışverişi ger- ri'nin daveti üzerine, KTGBİ Genel Başkanı çekleşti. Diasporada ve Kuzey Kıbrıs'ta Nafiya Horozoğlu DP Gençlik Örgütünü yaşayan gençler arasında birlik ve dayanış- ziyaret etti. Ziyarette gençlik sorunları, İnmanın önemi vurgulandı.

giltere’de yaşayan Kıbrıslı Türk gençlerin sorunlarını ve Kıbrıs’ta yaşayan gençlerin

HOROZOĞLU, DP GENÇLİK ÖRGÜTÜNÜ ZİYARET ETTİ

sorunlarını konuşan ikili, Kıbrıslı Türklerin yaşadıkları ülkelerde, kültürlerine örf ve adetlerine sahip çıkması gerektiklerini kay-

DP Gençlik Örgütü temsilcisi Erden Pek- detti.

Kıbrıs Türk Gençlik Birliği İngiltere Başkanı ve yönetim üyeleri, Demokrat Parti Gençlik Örgütü Temsilcisi

AVRUPA

Editor Vatan ÖZ editor@avrupagazete.com

Address: 118 Green Lanes, London, N16 9EH United Kingdom

Tel: 020 7275 7610 Fax :020 7241 1908

!NG!LTERE'N!N

EN ÇOK DAĞITILAN VE OKUNAN, ÖDÜLLÜ GAZETES!

info@avrupagazete.com www.avrupagazete.co.uk

All rights reserved. Reproduction in whole or in part without written permission is strictly prohibited. We are not responsible for the contents of the articles and advertisements.

Printed at St.Clements Press LTd Unit 3 Rick Roberts Way, Stratford, London

www.avrupagazete.co.uk web sitemiz Anadolu Ajansı (AA) ve Reuters Abonesidir


5

AVRUPA

6 Eylül 2019 Cuma

Reklamlar


6

AVRUPA

Haberler

6 Eylül 2019 Cuma

Geçtiğimiz Cuma (30 Ağustos 2019), ADD Bursa Şubesi’nin davetlisi olarak Bursa’da 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü kutlamaetkinliklerine katıldım ve akşam da “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Dünü, Bugünü ve Yarını”konusunda düzenlenen panele konuşmacı olarak iştirak ettim. Bursa, Bursa olalı bu denli yüksek katılım ve coşkusu ile böyle bir 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlaması görmemişti. Yüksek sıcağa ve neme rağmen binlerce insan yürüyüş yaptı, attığı sloganlarla Cumhuriyete, ilke ve değerlerine, ebedi önder ve başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e bağlılığını ve sevgisini ortaya koydu ve Bursa Belediye Başkanı’nın Zafer Bayramımıza karşı yaptığı saygısızlığı ve düşmanca tavrı lanetledi. Kim ne derse desin; Bursa’daki bu çok yüksek katılımlı ve coşkulu Zafer Bayramı kutlamasının mimarı istemeden de olsa Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş oldu. Yani Belediye Başkanı Zafer Bayramı üzerinden halkı kışkırtmasaydı; bu yaz sıcağında binlerce kişi yurdun her köşesinden Bursa’ya akmaz ve bu muhteşem yurtsever kitle bir araya gelmezdi. Alinur Aktaş, 30 Ağustos’ta Bursa’da yoktu. 97 yıl önce zaferin kazanıldığı yer olan Dumlupınar’daki törenlerdeydi. Anlaşılan o ki; sözlerinin Türkiyegenelinde halkta büyük bir infial ve nefret uyandırması nedeniyle kendisini affettirebilmek için Dumlupınar’a gelmişti. Halbuki, bu da yanlıştı! Yerel yöneticiler özel bir zorunluluk olmadıkça, bayramları görevli oldukları yerde bulunarak karşılamak zorundaydı! Ayrıca biz, Aktaş’ın kim olduğunu da biliyoruz. İnegöl’de de Aynı Zihniyetle Karşılaşmıştık Bugünlere geleceğimizi ve anayasa değişikliği ile getirilmeye çalışılan tek adam rejiminin ülkemize felaketten başka bir şey getirmeyeceğini öngördüğümüzden, 16 Nisan 2017 Referandumu öncesinde gücümüzün yettiğince ülkeyi dolaşıp, evet demenin kan, kin ve gözyaşından başka bir şey gelmeyeceğini anlattık. Bu yerlerden bir tanesi de AKP’nin güçlü olduğu İnegöl’dü! Alinur Aktaş, o zaman İnegöl Belediye Başkanı idi. Düşmanlığını yaptı ve beni konuşturmamak, halkın doğruları duymasını engellemek ve iktidarın yalanlarına mahkûm etmek için ilçede salon vermedi ve verdirtmemeye çalıştı. Ancak ADD İnegöl Şubesi bir düğün salonu kiraladı, bu sayede konuşmamı yapabildim. Sonrasında da şehri ve esnafı dolaştım.

Türker Ertürk

Türk öğretmenlerin ilk grubu Londra’ya geldi

İKTİDARA NE KADAR ŞÜKRETSEK AZDIR! turkererturk@avrupagazete.com

Alinur Aktaş, Belediye Meclisinde 30 Ağustos’ta ulaşımın ücretsiz olması hakkında yapılan teklife “O zaman Ormancılık gününde de tatil yapalım” sözlerinden sonra “30 Ağustos, halkın genelini ilgilendiren bir bayram değildir” demiştir. Budüşmanlık içeren sözlerle geldiği yer düşmanlarımızın yanıdır ve Sofokles’in dizinin dibidir. Sofokles, Venizelos’un oğludur ve 8 Temmuz 1920’de emperyalizmin o zamanki ağababası İngiltere’nin desteğinde Bursa Yunanlılar tarafından işgal edildiğinde Osman Gazi’nin türbesine gelir, sandukasını tekmeler, “Kalk biz geldik, kurduğun devleti yıktık!” der ve sandukaya yaslanarak kendince bu tarihi anın hatıra fotoğrafını çektirir. Ancak Hasta Olunca Sağlığın Kıymeti Anlaşılır Osmanlı’ya başkentlik de yapan Bursa, tam tamına 2 yıl 2 ay ve 3 gün esaret altında kaldıktan sonra, 30 Ağustos 1922’de kazanılan Dumlupınar Meydan Savaşı sonrası, 11 Eylül 1922’de kurtarılır. Gelecek hafta Çarşamba (11 Eylül 2019), Bursa’nın kurtuluşunun 97. yılını kutlayacağız. Alinur Aktaş ya tarihi bilgiden ve derinlikten yoksundur ki bu bile bir dereceye kadar kabul edilebilir -çünkü öğrenmenin yaşı ve makamı olmaz- ya da Atatürk, Cumhuriyet ve çağdaşlaşmanın olmazsa olmazı Aydınlanma Devrimlerine düşmanlık nedeniyle gözleri kapanmış ve kalbi mühürlenmiştir. Gerçekten, hem Alinur Aktaş’a hem de AKPiktidarlarına ne kadar teşekkür etsek azdır. Çünkü; “Bir musibet, bin nasihatten daha iyidir” derler. Tabii ki teşekkürümüz, ülkemiz için musibet sayılacak işler yaptıkları için. Aynen hasta olunduğunda sağlığın kıymetinin anlaşılması gibi bir şey bu. Yaptıkları ile GaziMustafa Kemal Atatürk’ü, Cumhuriyeti, devrimleri, kadın erkek eşitliğini, özgürlükleri, yani ezcümle Cumhuriyetin kazanımlarının ne olduğunu halk olarak daha iyi anlamamıza yardımcı oldukları için. Böyle Bir Diyanet Yok Hükmündedir!

Londra Eğitim Müşavirliği tarafından Avrupa Ajansı’na yapılan açıklamaya göre Türkiye’den gönderilen Türk öğretmenlerin ilk grubu Londraya geldiği belirtildi. Avrupa Ajansı / AVA| Londra

teye kadar uzanan eğitim hayatlarında önemli bir rol oynamaktadır. Öğrencile-

Londra Eğitim Müşavirliği tarafından

rimiz bir yandan ana dillerini ve kültür-

Avrupa Ajansı’na yapılan açıklamaya

lerini öğrenerek canlı tutmakta, diğer

göre Türkiye’den gönderilen Türk öğret-

yandan da akademik hayatlarında yaşıt-

menlerin ilk grubu Londraya geldiği be-

larına göre bir avantaj elde etmektedir.

lirtildi. T.C.Londra Eğitim Müşaviri

Öte yandan çocularımızın iki dilli olarak

Hasan ÜNSAL, yaptığı açıklamada;

yetişmeleri için göstereceğimiz gayret

2019-2020 öğretim yılında görev yapmak

onların gerek sosyal alanda gerek iş ve

üzere T.C.Eğitim Bakanlığımızca Londra

okul hayatlarında başarılı birer birey ol-

Müşavirliğimiz nezdinde görevlendiri-

malarını sağlayacaktır. Onların bu başa-

len öğretmenlerimizin ilk grubu bölge-

rıları

mize ulaştı.” Diyerek öğretmenlerin

başarısı olacaktır.

müjdesini verdi.

Ama bütün bunların tam manada ger-

İngiltere'deki

toplumumuzun

çekleşebilmesi için öncelikle çocukları-

T.C.Londra Eğitim Müşaviri Hasan ÜNSAL’ın

mızı büyük bir hassasiyetle dernek okullarımızdaki Türkçe sınıflarına kaydettirmeniz gerekmekmektedir. Ayrıca

T.C.Londra Eğitim Müşaviri Hasan

öğrencilerimizin devam ettiği İngiliz

ÜNSAL, 2019-2020 öğretim yılı hazırlık-

okulunda Türkçe dersi yoksa, veli olarak

larını Avrupa Gazeteye anlattı. İşte

ders talebinizi yazılı olarak iletmeniz ve

T.C.Londra Eğitim Müşaviri Hasan ÜN-

çocuğunuzun Türkçe dersini bu okul-

SAL’ın 2019-2020 öğretim yılı için açıkla-

larda da almasını sağlamanızı güçlü şe-

maları: “Değerli Velilerimiz; 2019-2020

kilde tavsiye etmekteyiz. Söz konusu

öğretim yılı hazırlıklarımızı tamamlamış

okullara Türk öğretmen desteği Müşa-

ve okulların açılacağı günü sabırsızlıkla

virliğimizce sağlanmaktadır.”

beklemekteyiz. Geçtiğimiz öğretim yılında 38 öğretmenimiz, 40 Türk Dernek

Yeni öğretim yılı

Okulu'nda ve 41 İngiliz Okulu'nda Türkçe ve Türk Kültürü Dersleri'ni yaklaşık 3 bin öğrencinin katılımıyla başarılı

Hasan ÜNSAL : “Yeni öğretim yılı itiba-

bir şekilde yürütmüşlerdir.”

riyle bölgemizde Türkçe ve Türk Kültürü derslerinin yürütüleceği Türk dernek

Türkçe ve Türk Kültürü Derslerini

okullarına ve İngiliz okullarına ilişkin iletişim bilgileri Müşavirliğimiz internet sayfasında mevcuttur.

Hasan ÜNSAL: “Yeni öğretim yılında

www.londra.meb.gov.tr

güçlenen kadromuzla birlikte Türkçe ve

Bu vesileyle 2019-2020 öğretim yılının

Türk Kültürü Derslerini büyük bir istek

tüm vatandaşlarımıza, öğrencilerimize,

ve hevesle sürdürmeyi hedeflemekteyiz.

öğretmenlerimize hayırlı olmasını te-

Bilindiği üzere derslerimize devam eden

menni eder, başarılı bir akademik yıl ol-

öğrencilerimizin, Türkçe GCSE ve A

masını dilerim. Hasan ÜNSAL, Eğitim

Level sınavlarındaki başarıları üniversi-

Müşaviri”


7

AVRUPA

6 Eylül 2019 Cuma

Reklamlar


8

AVRUPA

Haberler

6 Eylül 2019 Cuma

Ülkelerin hele bizim gibi yoktan var olmuş olan

Mustafa Öz

ulusların kurtarıcıları vardır. Bizim Atatürk'ümüz ise dünyada tek kurtarıcı ve vatanını milletini düşünen bir ender liderdir. Ona sahip çıkmak hepimizin birinci görevidir. Ama daha vatanın kurtuluşu, birlik ve beraberliğimizin teşkilinden bu yana birileri buna karşı çıkmıştır. Filistin'de ve daha varlığımızın temini için çalışan kanını canını veren yurtseverlerimiz varken

HALİ HAZIRDA GÖRÜNÜM

onlar düşmanla birlik olmuş ellerinden gelen kötülükleri yapmaktan geri kalmamışlardır. Bun-

mustafaoz@avrupagazete.com

ların neslini kötülüklerini devam ettirmek için ellerinden geleni yapanlar hala çabalarını sür-

gelde anlat. Cehalet insanları, ülkeleri ilertiye

dürmektedir. 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk

değil geriye götürür .Bizler bu ülkenin insanları

Silahlı Kuvvetler Günü'nde Atatürk'ün kendisi-

olarak onlara dinimiz ve kuran için hakkı içindir

nin bizzat kurduğu diyanet işleri başkanlığı hut-

diyerek bir şey yapmıyoruz.. Ama bu böyle

bede Ata'mızın adını anmamıştır. Onun

devam ederse sonumuzun kötü olacağınıda bil-

resimilerini asılı oldukları yerlerden indirilmesi

mek zorundayız. Çareler arayarak doğruların

için fetvalar vermektedirler.

öne çıkmasını ve uygulanmasını sağlamalıyız.

-Hiç bir zaman cumhuriyet rejimimizi kabul et-

Bilir bilmez kişi ve kuruluşlara dinimizi emanet

memişlerdir.

edemeyiz.

-Ellerinden gelse cumhuriyeti yıkıp yerine şeriat

Kitabımızın tefsirini, mealini okuyarak neler söy-

dedikleri yönetimi getirmekten çekinmeyecek-

lediğini kendimiz öğrenerek uygulayabiliriz.

lerdir. Herşeyi çabuk unutuyoruz ya da geçim derdin-Bunlar bizim vergilerimizle geçinmektedirler.

den kafamızı kaldırıp bakamıyoruz bile. Ülkemizde hergün zamlar yağmur gibi yağıyor.

-Cumhuriyet idaresi sayesinde özgür yaşamaını

Hemde üst üste ara vermeden. Aldığımız üç ku-

olanaklarından yaralanmaktadırlar.

ruşla geçinmeyi boşveriyoruz. Kıt kanaat yaşamaya bakıyoruz. Ülkemizdeki yapılan talanları

-Bunların kuran öğretiyoruz diye toplandıkları

eğer doğruysa izledikçe ağzımız beş karış açık

yerlerde çocuklara tecavüz dahil hertürlü balta-

kalıyor.Yapılan yolsuzlukları sömürü düzenini

lama, ötekileşileştirme çabalarına devam etmek-

gördükçe ne yapacağımızı şaşırmış durumda

tedirler.

deli danalar gibi kahvelerde bir çay sipariş edecek olur mu diye dolaşıyoruz.

-Kutsal dinimizi kendi çıkarları için kullanmaktan çekinmemektedirler.

Allah sonumuzu hayır etsin demekten başka bir şeyde elimizden gelmiyor.

Ama dinimizde kul hakkı diye bir kavram vardır. Herşeyin önünde gelenidir kul hakkı. Ama

Hepinize sağlıklar ve başarılar dilerim.

Kadir Yürük: “Gelin lokmarımızı hep beraber paylaşalım” Avrupa Ajansı / AVA| Londra Muharrem ayının başlamasıyla, Alevi toplumunda yas ve matem söz konusu oldu. 12 günlük Matem”, Kerbela’da şehit İmam Hüseyin ve diğer 11 imam için tutulmaya başlandı. Aşure, Kerbela katliamından sonra 12 İmamlar aşkına kutsanıp özdeşleşerek, 12 gün oruç sonunda pişirilir ve dağıtılır.

Muarrem ayının ilk lokması cemevinde canlar ile beraber paylaşıldı.

Cemevi Başkanı Kadir Yürük İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi Başkanı Kadir Yürük: “Muarrem ayının ilk lokmasını Bozcader canlarımız cemevimizde canlarımız ile beraber paylaştık. Dedemiz Anamız Zakirlerimiz ile muhabbetimizi sürdürdük, matem erkanında tüm canlarımızın niyetleri Hak katına yazıla. Cümle canlarımızdan Hak razı olsun Hızir yoldaşları olsun. Canlar matem boyunca Cemevi’mizde her akşam nefeslerimiz (deyişlerimiz) sohbetlerimiz devam edecektir. gelin lokmarımızı hep beraber paylaşalım birlikte daha güçlü olur. Aşk ile”

Muharrem Matem-i A A B F İnanç Kurulu Başkanı Cafer Kaplan’ın açıklamasıyla Alevi inancında Muharrem Matemi ve önemi nedir ? Cafer Kaplan : “Muharrem ayının başlamasıyla, Alevi toplumunda yas ve matem söz konusu olur. 12 günlük Matem”, Kerbela’da şehit İmam Hüseyin ve diğer 11 imam için tutulur. 14. Asırdan günümüze intikal eden ve nice asırlar dilden dile gelenekselleşip sürecek olan Hz. Hüseyin’in haklı davası ve uğradığı katliamın unutulması, Ehl-I Beyt bendesi olan Alevi toplumu için mümkün değildir.İmam Hüseyin’in Muharrem ayı içinde şehit edilmesinden dolayı, onun sevgisini taşıyan ve

yolun piri olarak gören Alevi toplumu, bu ayda “Matem”e bürünür. Kerbela katliamında İmam Zeynel Abidin’in sağ olarak kurtulup Ehli-Beyt soyunun devamına vesile olması, on iki İmamların kutsallığıyla birleştirilerek, 12 gün oruç tutulması gelenekselleşmiştir. Bundan başka Masum-u Paklar aşkına 3 gün oruç tutanlar da vardır. Alevilikte, oruç anlayışının zora dayalı olması söz konusu değildir. Oruçla ilgili aile fertlerine, komşulara ve toplumsal yaşama karşı herhangi bir dayatmaca olmamalıdır. Bu konuda gönül rızalığına ve samimiyete dayalı olmasına özen gösterilmelidir. 12 günlük “Matem” orucunda, inananların nefsini ıslah etmesi, aç ve susuz (Kerbela’da 73 Şehid-i Şüheda aç ve susuz kalması gibi…) olanların halinden anlaması, inandığı tanrısal varlıkla kendisi arasında bağ kurup vicdani muhasebe yapması amaçtır.”

Aşure “Tüm bunlar, Hz. Hüseyin sevgisi ve Yezid`e direnmesiyle birleştirilip “Matem”e girilir. İnanışa göre, Kerbela Katliamından önce de Nuh Peygamber`in aile efradı ve inananları ile, Muharrem ayında gemiyle tufandan kurtulup, karaya çıkmaları anısına Aşure pişirmişlerdir. Böylece gelenekselleşen Aşure, Kerbela katliamından sonra 12 İmamlar aşkına kutsanıp özdeşleşerek, 12 gün oruç sonunda pişirilir ve dağıtılır.”

Oruçla ilgili bilgiler: A A B F İnanç Kurulu Başkanı Cafer Kaplan: “Oruç açmak (iftar) için havanın kararması dikkate alınır. Bunun dışında saatle, dakikayla oruç açmak veya sahura kalkmak gibi Sünni geleneğinde olan dayatmalar; Muharrem geleneği ile uyuşmaz.Hz. Hüseyin’in Kerbela’daki mücadelesi ve 12 İmamların izledikleri yol; Hallac-ı Mansur’un, Nesimi’nin, Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli’nin, Pir Sultan Abdal’ın ve diğer Alevi önderlerimizin vermiş oldukları onurlu mücadele, bugün de bizlerin yolunu aydınlatmaya devam ediyor. Kendine “Aleviyim” diyen her can, Alevi Kültür Merkezlerinde ve cemevlerimizde bu onurlu mücadeleyi yaşatmaları gerekiyor. Bu kutsal değerlere sahip çıkmak ve yaşatmak, bütün canların görevi olmalıdır. Matemimiz bizim ve toplumumuzun birliğine dirliğine vesile olsun.Hak Muhammed Ali cümlemizin yardımcısı olsun.”


9

AVRUPA

Reklamlar

6 Eylül 2019 Cuma

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut: "İngiltere'de satılan her 3 televizyondan biri Vestel'in"

İngiltere Türkiye İş Forumu Avrupa Ajansı / AVA| Londra

İngiltere ile Ticaret 18.5 Milyar dollar

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut

Türkiye Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Brexit so-

Pekcan, 2018 itibarıyla İngiltere'yle ticaret hacmi-

nucunda da Türk-İngiliz dostluğunun ve ekono-

nin 18,5 milyar dolara ulaştığını, bunun 11 milyar

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı

mik ilişkilerin aynı hızla devam edeceğini

dolarının ihracat ve 7,4 milyar dolarının da ithalat

Arda Ermut,

belirterek, her iki tarafta, hem iş dünyasında hem

olarak gerçekleştiğini hatırlatarak, "Bu anlamda

"İngiliz yatırımcıları Türkiye'ye yatırım yapmaya

de devletler arasında bu niyet ve isteğin mevcut

İngiltere bizim en çok ihracat yaptığımız 2'nci

davet ediyoruz. Burada muazzam fırsatlar bulu-

olduğunu söyledi. Pekcan, Anadolu Ajansı'nın

ülke. " dedi.

nuyor." dedi. "İngiltere ile Türkiye'nin iki güçlü

10'uncusu düzenlenen İngiltere-Türkiye İş Foru-

Türk-İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Alderman Emma Edhem

ortak olarak yollarına devam etmesinde büyük

Global İletişim Ortağı olduğu, Türk - İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası (TBCCI) tarafından bu yıl

Türkiye Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan: "Brexit sonucunda da Türk-İngiliz dostluğu devam edecek"

Türk-İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Emma Edhem

fayda var" "İngiltere'de satılan her 3 televizyondan

Türk-İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Ku-

Forum kapsamında önemli paneller düzenlendi.

biri Vestel'in"

mu'nda yaptığı konuşmada, etkinliğe katılmaktan dolayı memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

rulu Başkanı Alderman Emma Edhem, Her iki ül-

"Brexit sonucunda da Türk-İngiliz dostluğu devam edecek"

kenin de gerçekten muazzam siyasi, toplumsal ve

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut: "İngiltere'de satılan her 3 televizyondan biri Vestel'in"

ekonomik ilişkileri olduğunu belirtti. Cumhurbaş-

Öte yandan, iki ülke iş camiasının gündemindeki

kanlığı Yatırım Ofisi ve Dış Ekonomik İlişkiler Ku-

konuların ele alındığı, karşılıklı yatırım, ticaret ve

Brexit sürecine değinen Pekcan, şöyle devam etti:

rulu'nun (DEİK) katkılarıyla, TBCCI tarafından bu

ortak proje fırsatlarının tartışıldığı foruma, Ticaret

Çeşitli panellerin de düzenleniği forumda, Türki-

"Anlaşmalı Brexit olursa bir sıkıntı yok ama anlaş-

yıl 10'uncusu düzenlenen forum, Hilton Bospho-

Bakanı Ruhsar Pekcan, İngiltere'nin Türkiye Bü-

ye'nin ekonomik gündeminde yer alan ve İngiliz

masız Brexit olusa iki ülkenin ticaret hacmini ekile-

rus İstanbul Otel'de yapıldı. Emma Edhem, foru-

yükelçisi Sir Dominick Chilcott ile Cumhurbaş-

uzmanlığının söz konusu olduğu ticaret ve yatı-

yecek, iş dünyasını zor durumda bırakacak

mun açılışında yaptığı konuşmada, gelecek sene

kanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut'un

rım imkanları, küresel sektör uzmanları ve resmi

gelişmeler olacak gibi gözüküyor. Brexit sonucunda

Türkiye-İngiltere Ticaret ve Sanayi Odası’nın

konuşmacı olarak katıldı.Forum kapsamında ay-

görevliler tarafından masaya yatırıldı.Her iki ül-

da Türk-İngiliz dostluğunun ve ekonomik ilişkilerin

40’ıncı yılını kutlayacaklarını belirterek, Türkiye

rıca, DEİK Türk İngiliz İş Konseyi, Cumhurbaş-

kenin iş çevrelerinin bir araya gelmesine olanak

aynı hızla devam edeceğini vurgulayan Pekcan, her

ve İngiltere arasında ikili iş ilişkilerinin geliştiril-

kanlığı Yatırım Ofisi, İngiltere Büyükelçiliği ve

sunan forum kapsamında, Brexit sonrası perspek-

iki tarafta hem iş dünyasında hem de devletler ara-

mesi imtiyazına sahip olmaktan onur duydukla-

İngiltere İhracat Finansmanı (UK Export Finance-

tif, ileri teknoloji, finans ve altyapı; enerji, üretim,

sında bu niyet ve isteğin mevcut olduğuna işaret etti.

rını ifade etti.

UKEF) yetkilileri tarafından konuşmalar yapıldı.

inşaat konularında paneller düzenlendit


10

AVRUPA

6 Eylül 2019 Cuma

Kaz Dağları için Haberler

Alevi Sekreteryasından uyarı Avrupa Ajansı / AVA| Londra

İngiltere’nin başkenti Londra’da faaliyet gösteren Alevi Sekreteryası adına İngiliz milletvekili Joan Ryan, Türkiye, İngiltere ve Unesco’ya mektup gönderdi. Türkiye Çevre ve şehircilik bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Enerji ve Tabii kaynaklar bakanlığı yanısıra Unesco Genel müdürlüğü ile İngiltere Avrupa Birliği Bakanlığına gönderilen mektuplarda Kaz dağlarındaki doğa katliamına dikkat çekildi. İngiltere Alevi Sekreteryası adına İngiliz Enfield milletvekili Joan Ryan’ın mektubunun çevirisi şöyle: “Sevgili Christopher, Dışişleri ve Milletler Topluluğu Ofisi’nde Avrupa ve Amerika’nın Devlet Bakanı olarak atanmanızdan dolayı sizi tebrik ediyorum. Kuzey batı Türkiyenin önemli bir tarihi, kültürel ve ekolojik bölgesi olan Kaz Dağları (Ida dağı olarak da bilinir) madencilik faaliyetleriyle ilgili kaygıları dile getirmek için Aleviler için Çok Partili Parlamento Grubu Başkanı adına yazıyorum. Bu konu İngiliz Alevi Federasyonu üyeleri tarafından dikkatimi çekti.Türkiye’deki Alevi topluluğunun üyeleri, diğer Türk vatandaşları ve Türk milletvekilleri, geçtiğimiz günlerde, Kanada merkezli Alamos’un bir yan kuruluşu olan Dogu Biga Mining’in sahibi olduğu alanda altın madeni inşa

DOĞAL GÜZELLİK

etme planları üzerinde büyük ve barışçıl protestolar düzenlediler.”

“Bu proje, olağanüstü doğal güzelliğe sahip bir alanda önemli çevresel zararlara neden olabilir. Yakındaki barajda toprağı ve su teminini kirletme potansiyeline sahip olan altının çıkartılmasında siyanür kullanılabileceğine dair raporlar vardır. Ayrıca, TEMA çevre grubu, daha önce Dogu Biga Mining tarafından açıklanan hedefin dört katı kadar olan bir projeyi kolaylaştırmak için yaklaşık 200.000 ağacın kesildiğini belirtiyor. Türk meslektaşlarınızla

devam

eden

diyaloğunuzda, bu konuyu ve Alevi topluluğunun endişelerini dile getirebilirseniz, Türk makamlarına çevreyi

koruma

ve

adil

ve

sürdürülebilir kalkınma sağlama ihtiyacını etkilemediğiniz için minnettar olurum. Doğal kaynakların Bu konudaki İngiltere Alevi Sekreteryası adına başkan ve İngiliz milletvekili Joan Ryan

düşünceleriniz için teşekkür ederiz. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

Saygıla-

rımla, Rt. Hon Joan Ryan Milletvekili Enfield North I Parlamento Üyesi, Aleviler için APPG Başkanı”


11

AVRUPA

6 Eylül 2019 Cuma

Reklamlar


12

AVRUPA

Haberler

6 Eylül 2019 Cuma

Yeni eğitim ve öğretim yılı başlıyor Avrupa Ajansı / AVA| Londra Londra’da, 2019 / 2020 Akademik yılı hazırlıkları hızla devam ederken, Hülya Türk Okulu yönetimi T.C. Londra Eğitim Müşaviri Hasan Ünsal ve KKTC Büyükelçisi Oya Tuncalı’yı makamlarında ziyaret etti. Yeni eğitim ve öğretim yılı ile ilgili fikir ve beklentilerini paylaşan Hülya Türk Okulu yönetimi şu aöıklamayı yaptı: “Misafirperverlikleri, samimî ve çözüm odaklı yaklaşımlarından dolayı kendilerine çok teşekkür eder saygılarımızı sunarız.”

Hülya Türk okulu yönetimi, KKTC Büyükelçisi Oya Tuncalı

TARKAN KONSERİNE GERİ SAYIM BAŞLADI Avrupa Ajansı / AVA| Londra

Avrupa Gazetesine yaptığı açıklamada ünlü sanatçı Tarkan konserine geri sayımın başla-

Dünyaca ünlü şarkıcımız Tarkan hayranlarını

dığını aktardı.

konsere doyuracak. İngiltere’nin başkenti Londra’ya konser için gelecek olan Tarkan,

Divaa Event Ejder Doğuş

hayranlarına Londra müjdesini verdi. Divaa Event’in başarılı organizatörü Ejder Doğuş,

Şarkıcı bir ilki gerçekleştirerek Ekim ayında sevenleriyle Londra’da buluşacak. Divaa Event’in başarılı organizatörü Ejder Doğuş, Şahmeran Entertainment ile birlikte Tarkan konserinin 6 Ekim 2019 tarihinde Eventim Apollo salonunda yapılacağını açıkladı. Biletler online olarak satışta. Online dışındaki tüm Londra bilet satış yerleri ve sponsorlar ile ayrıntılar bir iki gün içinde açıklanacak.

Rum yönetimi, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın ‘Ada’daki gerilimi azaltalım, doğalgazda ortak komite kuralım’ önerisini bir kez daha reddetti. Karar Güney Kıbrıs’taki tüm partilerin ortak görüşü ve oybirliğiyle alındı. Ortak komite önerisi hatırlanacağı üzere ilk olarak 2011 yılında 3. Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu tarafından önerilmiş, sonrasında yinelenmiş ve o zamanda Rum yönetimi tarafından reddedilmişti. Ortak komite kurma önerisi bugüne kadar 3. kere Rum yönetimi tarafından reddedilmiş oldu. Bakınız vatan toprağı ne anlam ifade ediyorsa deniz yetki alanlarımız ve hava fır hattımız da aynı anlamı ifade etmektedir. Vatan toprağı nasıl parayla ölçülemezse denizimiz mavi vatanımızda parayla ölçülemez! Öncelikle meseleyi bu çerçevede ele almak gerektiğini görmemiz gerek. Mesele hidrokarbondan daha önce egemenlik meselesidir! Bakınız, eğer Doğu Akdeniz’de mesele Rum yönetimi ve Yunanistan’ın dolayısı ile AB ve ABD’nin istediği gibi olsa ne olur? KKTC’den Türkiye’ye gidecek bir gemi ya da Antalya’dan İstanbul’a gidecek bir gemi Rum yönetimi ve Yunanistan’dan her defasında hem izin almaları hem de harç ödemeleri gerekir! Mesele egemenlik meselesidir. Şu anda Doğu Akdeniz'de Türk tarafının üç gemisi var: Fatih, Yavuz ve Barbaros. Rum yönetiminin ortak komite önerisini reddetmesi üzerine Türkiye Oriç Reis Gemisini de bölgeye gönderme kararı aldı. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’e göndermiş olduğu gemi isimleri bilindiği üzere tarihi misyona sahip isimlerdir.Fatih, İstanbul’u, Yavuz'da Ortadoğu’yu fethetmiştir. Barbaros ise bütün Akdeniz’e hâkim olmuştur. Oruç Reis ise Barbaros’un kardeşidir! Türk tarafı görüldüğü üzere gemilere verdiği tarihi ve misyona sahip akıllıca isimlerle tüm taraflara açık mesaj verecek adımlar atıyor. Türk tarafı diyor ki; “Kıbrıs Türklerinin haklarını korumak için açık denizlerde ben varım. Güney’de ben varım. Yavuz’da kıta sahanlığının içinde yine ben varım. Doğu Akdeniz’de bizi Türk tarafını yok sayarak iş yapamazsınız. Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti en başından beri Doğu Akdeniz’deki deniz yetki alanı meselesinin barış ve uzlaşı zemininde uluslararası hukuka uygun hakkaniyete dayalı bir şekilde çözümlenebilmesi için çaba göstermiş ve göstermeye de devam etmektedir. Türk tarafı bu anlamda defalarca AB, ABD ve Birleşmiş Milletlere uzlaşı ve hakkaniyete dayalı bir biçimde ortak komite kurulması gerektiğini kendilerinin de bu anlamda ellerini taşın altına koymaları gerektiğini dile getirmişti. Ne yazık ki aradan geçen süre zarfında Ne AB, ne ABD ne de BM ortak uzlaşı ve ortak komite kurulması konusunda kılarını kıpırdatmadılar. Bilakis AB ve ABD Rum yanlısı bir tavır takınmayı tercih ettiler. Kıbrıs müzakere süreci bilindiği üzere Crans Montana Zirvesi’nde Rumların katı ve uzlaşmaz tutumlarını devam ettirmeleri üzerine çökerek sonlanmıştı! Müzakere sürecinin sonlanmasının ardından Türk tarafı Doğu Akdeniz’de o güne kadar sürdürmüş olduğu reaktif politikasında daha önce defalarca ifade ettiği üzere proaktif bir politika izlemeye başladı! Türkiye ve KKTC’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hak ve menfaatlerini proaktif biçimde savunmaya başlamış olması anlaşılan bazılarını son derece rahatsız etti. AB, Rum yönetiminin sözde ilan ettiği uluslararası hukuka aykırı ve ihtilaflı Münhasır Ekonomik Bölgeleri AB’nin MEB’ine eklemeye çalışmaktadır. Bu yolla hem Doğu Akdeniz’de hem de Ortadoğu’da söz sahibi olabilmeye çalışmaktadır. AB Doğu Akdeniz’de söz sahibi değildir. AB eğer Rum tarafı lehine konuya müdahil olmaya kalkarsa o zaman hukuken kendisi işgalci olur. AB 2004’de Rumları AB’ye üye alırken öyle anlaşılıyor ki hem kara, hem deniz hem de hava fır hatları konusunda Doğu Akdeniz ve Ortadoğu’da söz sahibi olabilmeyi düşünerek böyle bir adım atmıştır! Akdeniz çanağında, Cebelitarık’tan Süveyş’e akan güzergâhta Hint Okyanusu ile Atlas Okyanusu arasındaki en kestirme yol Doğu Akdeniz’dir. Bu alanda yılda yaklaşık 220 bin seyrüsefer yaptığı bilinmektedir. Tesadüfe bakın ki Rum yönetimi 3. Kez ortak komite kurulmasını reddetti, Avrupa Birliği ise Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerine ilişkin olarak bir takım yaptırım kararları aldığını açıkladı. Annan Planı’nı da Rumlar reddetmiş ve Mayıs 2004’de Avrupa Birliği’ne üye olarak kabul edilmişlerdi! AB'nin Türkiye'ye ilişkin aldığı kararları değerlendiren TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Çok da ciddiye almaya gerek yok çünkü Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) kesintilerini daha önce yapmış-

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yazıları Rum Yönetimi Reddetti! AB Yaptırım Kararı Aldı

Gökhan Güler lardı. Merkez Bankasına ya da bankalara siyasetçilerin müdahale etmesini, AB her zaman eleştirir. Serbest piyasa ekonomisi' der ama şimdi bankaya talimatlar ya da tavsiyeler veriyor. Sivil havacılık görüşmeleri, Rum kesimi nedeniyle zaten durmuş vaziyette idiler. Aldıkları kararların uygulanmasının mümkün olmadığını kendileri de biliyor. Rum kesimini tatmin etmek için. Saçma sapan dayanışma anlayışıyla Rum kesiminin ve Yunanistan'ın baskısıyla, affedersiniz, kıytırıktan kararlar almak durumunda kaldılar. Bunlar basit şeyler, bizi etkileyecek şeyler değildir." ifadelerini kullandı. Çavuşoğlu, bundan sonraki süreçle ilgili olarak "Eğer Türkiye'ye yönelik böyle kararlar alırsanız, faaliyetlerimizi artıracağız. Doğu Akdeniz'de üç gemimiz var, dördüncü gemiyi de göndereceğiz. Türkiye ile böyle yöntemlerle baş edemeyeceklerini anlasınlar. Kendi kıta sahanlığımızda ne yapacağımıza biz karar veririz. Kıbrıs Türk Halkının hakkını garanti altına almadıkları sürece oradaki faaliyetlerimizi artırmaya devam edeceğiz. Rum kesimi de AB'yi arkasına almasın, Kıbrıs Türk tarafıyla otursun. Bizim muhatabımız Rum kesimi değildir. Burada paylaşım için Rum kesiminin muhatabı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'dir. Hakça paylaşım için masaya otursunlar. Aksi takdirde Kıbrıs Türk halkının hakkını kimseye yedirmeyiz." Başbakan Ersin Tatar, “AB Dış İlişkiler Konseyi daima yaptığı gibi Kıbrıs Türk Halkının varlığını ve iradesini yok sayma saygısızlığını göstererek Rum yanlısı kararlarına bir yenisini eklemiştir. AB aldığı bu kararla Kıbrıs konusunun bir anlaşma ile sonuçlanmasına değil, meselenin çözümsüz kalmasını sağlayarak statükodan faydalanmayı hedefleyen Rum çabalarına katkı sağlamıştır. AB, istediği kadar Kıbrıs Türk Halkının iradesini yok sayma gafletini göstersin. İstediği kadar, hidrokarbon konusunda Türkiye’ye Rum tarafı ile muhatap olmasını dayatmaya kalkışsın. Gerçekler ortadadır; Kıbrıs’ta iki egemen halk, iki Devlet, iki ayrı demokrasi vardır. Türkiye, KKTC’yi tanımaktadır ve kesinlikle Rum tarafı ile muhatap olmayacağını her vesile ile ortaya koymuştur.” dedi. Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da “Son karar AB’nin Kıbrıs Türk Halkının iradesini de, Doğu Akdeniz’deki doğal zenginlikler üzerindeki haklarını da yok saymaya çalışan yeni bir basiretsizlik örneği teşkil etmektedir. AB bu bölgedeki doğal zenginliklere dair görüşmelerin Türkiye ile Kıbrıs Rum yönetimi arasında yapılması yönündeki çağrısıyla irademize saygısızlık etmektedir. Bu kaynakların ortağı olan Kıbrıs Türkünden kelime olarak dahi bahsetmekten çekinen AB, sadece Kıbrıs sorununun çözümüne dair süreçlerde değil doğal zenginliklere dair süreçlerde de hiçbir biçimde tarafsız olamayacağını, bu nedenle bu konularda hiçbir rol üstlenemeyeceğini ve üstlenmemesi gerektiğini bir kez daha hepimize göstermiştir. ” dedi. AB’nin yaptırım kararı ve ABD'nin silah ambargosunu Rumlara kaldırma konusu manidar! Ancak, ABD'nin ekonomik ve siyasi hamlelerini birbirine karıştırmamak gerek. Unutulmamalıdır ki ülkelerin ebedi dost ve düşmanları yoktur. Ülkelerin bilakis dönemsel çıkar ve menfaatleri vardır. ABD'nin ulusal ekonomisinde silah sanayisinin önemli yer tuttuğu unutulmamalı. ABD Ortadoğu ve Doğu Akdeniz'deki enerji rezervlerini en ekonomik ve güvenli şekilde Avrupa’ya taşıyabilmek istemektedir. Bunun için en ekonomik ve güvenli yolun Türkiye üzerinden olduğu unutulmamalıdır! Sonuç itibarı ile, Rum yönetimi, Yunanistan, AB ve ABD şu an için uzlaşmadan uzak tavır takınmayı tercih etmektedirler! Türk tarafı ise uluslararası hukuka uygun biçimde hareket etmektedir. Kısa bir süre önce yönünü şaşıran bir füze dağdaki KKTC Bayrağı’nın hemen yanı başındaki Taştent’te meskûn bir alana düştü! Türk tarafı olarak bu konuda tedbir alınması şarttır! S400 bataryalarından birini Doğu Akdeniz’e konuşlandırılacağını düşünüyorum. Son 2 yıldır yazdığım gibi Rum yönetimi ve Yunanistan AB ve ABD’yi kışkırtıp gaza getirerek sıcak bir çatışma çıkartabilme peşindedir! Bakalım önümüzdeki süreçte daha ne gibi gelişmelerle karşı karşıya kalacağız!


13

AVRUPA

Haberler

6 Eylül 2019 Cuma

Onyedi yaşında ve on senedir abur cubur yemekten kör ve sağır oldu

Birleşik Krallık İngiltere'de Onyedi yaşındaki genç on yıldır patates cipsi, patates kızartması, beyaz ekmek ve işlenmiş etle ağırlıklı beslenmesi sonucu kör ve sağır oldu.İşte şok ayrıntılar vakada, gencin patates cipsi, patates kı-

nucu vitamin eksikliği görüldü, bu da gen-

zartması, beyaz ekmek ve işlenmiş et ağır-

cin beslenmeye dayalı optik nöropati (sinir

İngiltere'de 17 yaşındaki bir genç erkek,

lıklı beslenmesi sonucu, 15 yaşından

rahatsızlığı) yaşamasına neden oldu. Bu

yaklaşık son 10 yıldır 'abur cubur yemek-

itibaren görme ve işitme kaybı yaşamaya

rahatsızlık daha çok, çocukların yetersiz

ten' kör ve sağır oldu. Doktorlar, iç hasta-

başladığını yazdı.

beslendiği gelişmekte olan ülkelerde görü-

lıklarını derledikleri raporda yer verdikleri

Gençte, sürekli abur cubur tüketimi so-

lüyor.

Avrupa Ajansı / AVA| Londra

Bristol Üniversitesi Dr. Denize Atan Adı açıklanmayan gencin tedavisini yapan Bristol Üniversitesi Ulusal Sağlık Hizmetleri'nde görevli Dr. Denize Atan, zayıf beslenme ile görme kaybı arasındaki bağa dair yeterince farkındalık olmadığını söyledi.

Genç, 14 yaşındayken önce 'yorgunluk' şikâyetiyle doktora göründü. ' Yemek seçici' olarak biliniyor, herhangi bir ilaç almıyordu, başka bir sağlık sorunu da yoktu. Ama kan testleri gencin B12 eksikliğinden kansızlık yaşadığını ortaya koydu. Bu da yorgunluğa neden olan bir etken. 15 yaşına geldiğinde işitme kaybı başladı, daha sonra da görme kaybı yaşadı. İki yıl boyunca giderek kötüleşen işitme ve görme yetileri, 17 yaşına geldiğinde tamamen kayboldu.

Patates kızartması yiyor, cips atıştırıyordu Raporun yazarlarından doktor, 'B vitamini ve bakır eksikliğinin de görme ve işitme kaybına neden olmuş olabileceğini' söyledi. Dr. Atan gencin kemiklerindeki zayıflığın da D vitamini eksikliğinden kaynaklandığı, yeterince balık yağı, peynir ve yumurta tüketmemesiyle bağlantılı olduğunu belirtti. Dr. gencin beslenme alışkanlığıyla ilgili "Her gün mahallesindeki balıkçıdan yalnızca patates kızartması yiyor, cips atıştırıyor, beyaz ekmek ve işlenmiş domuz salamı ile sosis atıştırıyordu" dedi


14

AVRUPA

Haberler

6 Eylül 2019 Cuma

“Bunu mu Demek İstedim?”

Çatalın üçüncü dişi nasıl bulundu? Pantolon düğmeleri yerine daha önce ne kullanılıyordu? Hitit usulü kaburga dolması. Arapların alkolü bulması. hiç inanamayacağınız, ağzınızı iki karış açık bırakacak içki arkadaşına kadar hiçbir yerde duymadığınız küçük tarihi öyküler “çok püsür”lü tarihi komedi “Bunu mu Demek İstedim?”de! Avrupa Ajansı / AVA| Londra

Oksimoron " Erkek Akli" 24 Kasım’da

Doç. Dr. Özlem Kumrular’ın yazdığı, Metin Uca’nın oyunlaştırdığı iki perdelik

Birbiriyle çelişen ya da tamamen zıt iki

komedi oyunu “Bunu mu Demek İste-

kavram bir araya geldiğinde, bu iki karşıt

dim?”, seyircileri tarihte hiç bilmedikleri,

anlam bazen birbirini götürmek yerine

hiç duymadıkları çok eğlenceli bir yolcu-

yepyeni bir anlam doğurur. İşte oluşan bu

luğa çıkarıyor. Oyunda ilk kez kaka tanrı-

yeni ifadeye 'Oksimoron' denir.

sıyla tanışan, kaybedilen savaşların nasıl içecek adlarına döndüğüne şaşıran seyir-

XX ve XY.

ciler kadın-erkek ilişkileri, yeme- içme kültürü ve tuvalet üstüne akıl karıştıran

İki farklı kromozom dizisi.İki farklı cinsi-

sorulara gülerek yanıtlar buluyor.

yet, iki farklı bakış açısı...Kadın ve

Çatalın üçüncü dişi nasıl bulundu? Panto-

erkek!Doğal oksimoron...Her şeyin ancak

lon düğmeleri yerine daha önce ne kulla-

zıddıyla var olduğu evrensel düzende, va-

nılıyordu? Tarih, bize anlatılan büyük

roluşunu bizzat kendi zıddına borçlu olan

adamların tarihi mi yoksa küçük detaylar

bu iki genetik mucize, varlıklarının sürek-

her şeyi değiştirir mi? Hitit usulü kaburga

liliği için tek bir şeye ihtiyaç duyarlar: Den-

dolmasından Arapların alkolü bulmasına,

geye...Peki o dengeyi bulabilmek o kadar

kestane yerken dünya değiştiren Papa’lar-

kolay mıdır? Semih'in beyninin içindeki

dan Abdülhamid’in baş hafiyesi, oyunlara

kadın-erkek mücadelesinde o dengeyi

konu olmuş Fehim Paşa’nın hiç inanama-

ararken, kendinizi bulacaksınız.

yacağınız, ağzınızı iki karış açık bırakacak

Tune-L Events / Production & Manage-

içki arkadaşına kadar hiçbir yerde duyma-

ment düzenlediği gösterinin biletler çok

dığınız küçük tarihi öyküler “çok püsür”lü

yakında satışta!

tarihi komedi “Bunu mu Demek İste-

Yazan: Robert Dubac

dim?”de!

Çeviren: Özge Kayakutlu

Tune-L Events / Production & Manage-

Yöneten : Erdal Beşikçioğlu

ment düzenlediği gösterinin biletler çok

Oynayan: Emre Karayel

yakında satışta!

24 KASIM 18:30-20:30

3 Kasım 2019, 18:30. Arcola Theatre adresi:

Arcola Theatre adresi: 24 Ashwin Street,

24 Ashwin Street, London E8 2DJ

London E8 2DJ .”


15

AVRUPA

6 Eylül 2019 Cuma

Reklamlar


16

AVRUPA

Haberler

6 Eylül 2019 Cuma

Türk Silahlı Kuvvetleri Günü ve 30 Ağustos Zafer Bayramı, Türkiye'nin Londra Büyükelçiliğinde verilen resepsiyonla kutlandı.

Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Gününe

Coşkulu kutlama Avrupa Ajansı / AVA| Londra

Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın ile Silahlı Kuvvetler Ataşesi Albay Candan Aşcı'nın ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyona, İngiltere Avrupa Bakanı Christopher Pincher'in yanı sıra ülkedeki Türk kurum ve İngiltere Avrupa Bakanı Christopher Pincher

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü kutlandı.

kuruluşların temsilcileri, diplomatlar ve davetliler katıldı. Resepsiyonda konuşan Bakan Pincher, 30 Ağustos'un, Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının zaferini anmanın yanı sıra İngiltere ile Türkiye arasındaki güçlü ilişkilerin ve ortaklığın geleceğine bakmak için de bir vesile olduğunu söyledi.

Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın

İngiltere Avrupa Bakanı Christopher Pincher Pincher, "Pek çok ortaklığımız var. Savunma, güvenlik, göç bunlar arasında. Türkiye göç konusunda son yıllarda çok iş yaptı." ifadelerini kullandı.İki ülke arasındaki ticaretin de

Elçi Müsteşar Cem Işık’ın son görev günüydü. Işık Ankara’ya döndü.

önemli boyutlarda olduğunu vurgulayan Christopher Pincher, "4 hafta önce bakanlık görevine gelene kadar İngiltere'de bu kadar çok evde Manisa'da üretilen televizyonların kullanıldığını bilmiyordum." dedi.

Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın Londra Azerbaycan Büyükelçiliği sefiresi Ulviyye Tagizade, Avrupa Gazetesi editörü Vatan Öz

Resepsiyonda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın günün anlam ve önemine binaen dış temsilciliklere gönderilen mesajı da okundu. Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın ile Silahlı Kuvvetler Ataşesi Albay Candan Aşcı'nın ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyona, İngiltere Avrupa Bakanı Christopher Pincher'in yanı sıra ülkedeki Türk kurum ve kuruluşların temsilcileri, diplomatlar ve davetliler katıldı.

KKTC Büyükelçisi Oya Tuncalı ve Avrupa Gazetesi editörü Vatan Öz

Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın, Silahlı Kuvvetler Ataşesi Albay Candan Aşcı, Elçi Müsteşar Cem Işık ve KKTC Büyükelçisi Oya Tuncalı


17

Londra’dan gittiler, Kuşadası koylarında çöpleri topladılar AVRUPA

Haberler

6 Eylül 2019 Cuma

Avrupa Ajansı / AVA| Londra Birleşik Krallığa bağlı İngiltere’nin başkentinde faaliyet gösteren yılların acentası Diplomat Travel’ın sahibi Özkul Beyzade, tatilini yaptığı Kuşadası’nda eşsiz güzellikteki koylarda çöplerinin toplanmadığını ileri sürerek çareyi kendisinde buldu. Çevrede bulunan gençlerin umursamazlığına karşın ilerleyen yaşına ve havanın sıcaklığına aldırmayan Diplomat Travel’ın sahibi Özkul Beyzade, eline çöp torbasını alarak deniz kıyısındaki tüm çöpleri siyah poşete doldurudu ve yakındanki yat kaptanına teslim etti.

Diplomat Travel’ın sahibi Özkul Beyzade Turizm Cenneti Aydın'ın Kuşadası ilçesinde yat ve teknelerle gezerek tatili yapan İngiltere’nin en köklü seyahat acentalarından olan Diplomat Travel’ın sahibi Özkul Beyzade, Avrupa Gazetesine şunları söyledi:

Diplomat Travel’ın sahibi Özkul Beyzade, eline çöp torbasını alarak deniz kıyısındaki tüm çöpleri siyah poşete doldurudu ve yakındanki yat kaptanına teslim etti. muazzam güzellikte. Çöpleri yerlerde do-

Bu duyarlı girişimlerinde dolayı, Tür-

ğada görünce dayanamadım. İçim elver-

kiye’mizi ve eşssiz doğal güzelliklerimizi

“Kuşadası koylarında çöpleri topladık.

medi.

korudukları için Avrupa gazetesi adına

Eco Travel’dan Ali Keskin ile birlikte çöp

Toplamaya başladım. Ali Keskin’de yar-

Özkul Beyzade’ye ve Ali Keskin’e teşek-

topladık. Ülkemiz, denizimiz, koylarımız

dım etti”

kür ediyoruz.


18

AVRUPA

Haberler

6 Eylül 2019 Cuma

Cafenin kurucusu ve aynı zamanda Lambeth belediye başkanı olan İbrahim Doğuş: “Evsizliği bitiremeyeceğiz belki ama insanların hayatlarında büyük değişim yaratacağız”

Londra bir ilk, Sevgi İle: Avrupa Ajansı / AVA| Londra

tiğimiz yıl 8 bin kişin sokaklarda yattığını ifade ederek, bu sorunun çözümüne katkıda bulun-

Londra’nın kalbinde açılan ‘With Love’

mak amacıyla herkesin yapabileceği bir şeyle-

adlı kar  amacı gütmeyen  café  her gün biraz

rin olduğunu ifade etti.

daha büyüyen evsizlik sorununa bir nebze de

Londra merkezde bulunan Waterloo istasyonu

olsa katkı sunmayı hedefliyor. Cafenin kuru-

karşısında açılan With  Love  cafe  adlı sosyal

cusu ve aynı zamanda Lambeth belediye baş-

proje kendi alanında bir ilk. Londra’nın en

kanı olan İbrahim Doğuş, Avrupa’nın en

önemli sorunlarından birisi olan evsizlik soru-

önemli şehirlerinden birisi olan Londra’da geç-

nuna hem dikkat çekmek hem de çözümüne

Cafenin kurucusu ve aynı zamanda Lambeth belediye başkanı olan İbrahim Doğuş: “Evsizliği bitiremeyeceğiz belki ama insanların hayatlarında büyük değişim yaratacağız”

katkı sunmak amacıyla açılan cafe farklı çevrelerden büyük takdir topladı. Parası olmayanın

‘Evsizliği bitiremeyeceğiz belki ama insanların hayatlarında büyük değişim yaratacağız’

da gidip kahvesini ve yemeğini ücretsiz alabileceği With Love cafe aynı zaman da farklı nedenlerden kaynaklı sokakta yaşamak zorunda

indirimli olarak kahve veya yemek alması için teşvik edeceğiz. Evet biz evsizlik sorununu bitiremeyeceğiz, ancak yalnızlığa itilmiş bu in-

sanların hayatlarında büyük bir değişim

temin etme, hem de onları eğitip cafedeçalıştır-

With Love Café adlı sosyal projenin kurucusu

yaratacağız.

mayı hedefliyor.

ve LambethBelediye başkanı İbrahim Doğuş,

kalan

insanlara

hemkalacak

yer

‘Toplumun gücüne inanıyorum’

bu projenin evsizliği ortadan kaldırmayacağını, ancak sıcak bir selamın, bir kahvenin ve yeme-

ğin bu yalnızlaştırılmış insanların hayatlarında

Ulusal istatistiklere göre geçtiğimiz yıl 8 bin in-

büyük bir değişim yaratacağını ifade etti.

sanın başkent Londra sokaklarında ve kaldı-

‘‘Hükümetin yıllardır uyguladığı kesintilerin

rımlarında uyumak zorunda kaldığını ifade

bir sonucu olarak binlerce kişi Londra sokakla-

eden Doğuş, toplumun gücüne inandığını ve

rında buldukları herhangi bir köşede yaşamak

bir araya geldiği vakit her şeyi değiştirebilecek

zorunda kalmış. Her gün yürüdüğümüz kaldı-

gücü olduğunu belirtti. Dünyanın en dinamik,

rımlarda, istasyonların girişlerinde ve köprüle-

yaratıcı ve güçlü kentlerinden birisinde yaşıyo-

rin altında çok sayıda insanın soğukta,

ruz, fakat böylesi bir şehirde insanların kafala-

yağmurda verdiği yaşam savaşına tanıklık edi-

rını

yoruz. Bu tablo karşısında mutlaka hepimiz

bulamıyoruz. Toplum olarak bir araya geldiği-

üzülüyoruz, yardım etmek istiyoruz, ama bunu

mizde çok şeyi değiştirebildiğimizi tarihte gör-

nasıl yapacağımızdan emin değiliz. Hükümetin

dük, parçalı olup zayıf bir toplum dayatanlara

bu toplumsal soruna kalıcı çözüm bulmasını

birlikte yarattığımız güç ile cevap vereceğiz ve

sağlaması için elimizden geldiğince aktif olaca-

bu güç ile bir çoktoplumsal sorunun çözümüne

ğız, ancak toplum olarak ta mutlaka yapabile-

katkı sunacağız.’’

ceğimiz bir şeyler olduğuna inanıyorum, işte

Cafenin bulunduğu  dükkanın  mülk sahibi

tam da inançla With Love adlı sosyal projeyi

HB Reavis kira ücreti almayarak projeye destek

hayata geçirdik. ‘‘With Love cafe, kar amacı

olurken, Coca-Cola, Just Eat, Cobra Beer, Ben &

gütmeyen sosyal bir proje. Müşterilerimizi

Jerrys ve  Chef Online  gibi  şirketler  de

kendi aldıkları yanında hiç tanımadığı birisine

sponsor olarak projeye destek veriyor. 

koyacakları

bir

sosyal

konut

Ender Balkır, Caner Gülsüm ilk

defa ve Yaşar Gümüş Konseri Avrupa Ajansı / AVA| Londra

Bir I.D.M.C ve organizatör Mehmet Karakuş projesi olan konser, 12 Ekim Cumartesi günü Prince and Princess Düğün Salonunda yapılacak. Yoğun istek üzerine Ender Balkır ve Yaşar Gümüş tekrar Londra konser verecekken, Caner Gülsüm ilk defa Londralı müzükseverlerle buluşacak. Konserler ilgili olarak Mehmet Karakuş: “Türkü

dostlarımızı

bekliyoruz.

12

Ekim’de yeniden Ender Balkır, Caner Gülsüm ve Yaşar Gümüş bizlerle olacaklar” dedi.


19

AVRUPA

6 Eylül 2019 Cuma

Veysel Baba Çiziyor

Reklamlar


20

AVRUPA

Haberler

6 Eylül 2019 Cuma

İngiltere-Türkiye İş Forumunda konuşan Türkiye Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan:

“ Brexit sonucunda da Türk-İngiliz dostluğu ve ekon Avrupa Ajansı / AVA| Londra

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Brexit sonucunda da Türk-İngiliz dostluğunun ve ekonomik ilişkilerin aynı hızla devam edeceğini belirterek, her iki tarafta, hem iş dünyasında hem de devletler arasında bu niyet ve isteğin mevcut olduğunu söyledi. Pekcan, Anadolu Ajansı'nın Global İletişim Ortağı olduğu, Türk - İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası (TBCCI) tarafından bu yıl 10'uncusu düzenlenen İngiltere-Türkiye İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, etkinliğe katılmaktan dolayı memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Pekcan, söz konusu forumun 10 yıldır kesintisiz devam etmesinin, her iki ülke iş dünyasının ikili ilişkilere ne kadar önem verdiğinin canlı bir göstergesi olduğunu belirtti. Bakanlık olarak iş dünyasıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla, ihracatçı birliklerle, odalarla, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) ile Brexit'in etki analizlerini ölçmeye çalıştıklarını belirten Pekcan, bu kapsamda uluslararası danışmanlık firmalarına yaptırdıkları çalışmalar, uluslararası dokümanlar, raporlar ve strateji belgelerini de incelediklerini anlattı.

"Brexit sonucunda da Türk-İngiliz dostluğu devam edecek"

Brexit sürecine değinen Pekcan, şöyle devam etti: "Anlaşmalı Brexit olursa bir sıkıntı yok ama anlaşmasız Brexit olusa iki ülkenin ticaret hacmini ekileyecek, iş dünyasını zor durumda bırakacak gelişmeler olacak gibi gözüküyor. Ancak unutmayalım ki İngiltere ve Türkiye gibi güçlü geçmişe sahip ülkeler, dünyadaki politik ve siyasi ekonomik şartlar nereye giderse gitsin zorlukları fırsata ve başarıya dönüştürebildikleri için büyük ülke olmuşlardır. Biz de sizden bunu bekliyoruz ve arka-

nızdayız." Brexit sonucunda da Türk-İngiliz dostluğunun ve ekonomik ilişkilerin aynı hızla devam edeceğini vurgulayan Pekcan, her iki tarafta hem iş dünyasında hem de devletler arasında bu niyet ve isteğin mevcut olduğuna işaret etti. Pekcan, 2018 itibarıyla İngiltere'yle ticaret hacminin 18,5 milyar dolara ulaştığını, bunun 11 milyar dolarının ihracat ve 7,4 milyar dolarının da ithalat olarak gerçekleştiğini hatırlatarak, "Bu anlamda İngiltere bizim en çok ihracat yaptığımız 2'nci ülke. Dış ticaretimiz için çok önemli bir partnerimiz. Ayrıca iki ülke aralarındaki ilişkilerin bir de yatırım boyutu var. Şu anda karşılıklık yatırımların toplamı, üçüncü ülkelerden giden yatırımlar hariç, 10 milyar doları aşmış durumda. İngiltere'nin yurt dışındaki yatırımlarına baktığınız zaman, bu rakam çok az." dedi. "Teknolojide de iş birliği yapmamız lazım" İhtisas Serbest Bölgeleri projesinden bahseden Pekcan, buraları teknoloji merkezine, teknoloji seralarına dönüştürmeyi planladıklarını aktardı. Pekcan, telefonda konuştuğu İngiltere Ticaret Bakanı Elizabeth Truss'ın "Brexit sonrası İngiltere'de 10 tane serbest bölge ve liman kuracağız" açıklamasının Türkiye'nin burada çalıştığı projeyle örtüştüğünü söyledi. Türkiye'nin buralarda teknoloji alanında, bilişim teknolojisinde, yazılımda, yapay zekada, block chainde, big datada ve birçok konuda iş birliği yapma imkanın olduğuna dikkati çeken Pekcan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Teknolojide de iş birliği yapmamız lazım. Çünkü bizim de hedefimiz ihracatımızdaki yüksek teknoloji ürün payını yüzde 3-4 bandından yukarı taşımak. Burada da İngiliz firmalarla iş birliği yapmaktan son derece mutlu olacağız. Bildiğiniz gibi geçen hafta İhracat Master Planı'mızı açıkladık. Bu planda da hedef ülkeler, hedef sektörler koyduk. Burada İngiltere'yle en çok ticaret yaptığımız sektörler de var. Bu hedef ülkelerin arasında İngiltere de var. Biliyorum ki İngiltere'nin hedef ülkelerinin arasında da Türkiye var. Dolayısıyla niyetler karşılıklı. Bizler sizlere her türlü desteği vereceğiz." "Brexit sonrası yaşanabilecek sıkıntılara karşı çalışma grubu kurduk"

Pekcan, Brexit sonrası gerek gümrük vergileri gerek gümrükleme işlemleri yapılırken bazı sıkıntılar olabileğine işaret ederek, bununla ilgili bir çalışma grubu kurduklarını ifade etti. İngiltere Ticaret Bakanı Truss'la dün gerçekleştirdikleri görüşmede de çalışma grubunun çalışmalarını hızlandırması yönünde hem fikir olduklarını aktaran Pekcan, şunları kaydetti: "Teknik heyetler en son sanırım haziran ayında bu görüşmeyi yapmıştı. Biraz daha hızlandırmamız konusunda kendisiyle hem fikir olduk. İkimiz de Brexit sürecinin Türkiye-İngiltere ilişkileri açısından bu teknik çalışmaların hazır olması ve her iki bakan olarak bizim de desteklerimizin arkasında olacağı yönünde kendileriyle de dün itibarıyla tekrar hemfikir olmuş bulunuyoruz." Pekcan, İngiltere'nin bazı ülkelerle Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzaladığına değinerek, "Onlarla ticareti kesintisiz olarak, hiç etkilenmeden devam


21

AVRUPA

Haberler

6 Eylül 2019 Cuma

omik ilişkiler aynı hızla devam edecek” edecek. Maalesef biz bugün Avrupa Birliği (AB) ile olan bağlarımız ve uluslararası taahhütlerimizden dolayı bu STA'yı imzalayamıyoruz. Aslında ikimiz de bunu imzalamak istiyoruz." diye konuştu. "En çok otomotiv, tekstil, hazır giyim, beyaz eşya ve elektronik etkilenecek" Bakan Pekcan, anlaşmasız Brexit durumunda Türkiye'nin AB'den sonra en çok negatif etkilenen ülke olarak gözüktüğünü belirterek, "Birleşmiş Milletler'in yaptırdığı çalışmalar Türkiye ile İngiltere arasındaki ticaretin 2,4 milyar dolar Türkiye aleyhine etkileneceğini gösteriyor. Bizim kendi yaptığımız çalışmalar, etki analizleri, uluslararası danışman firmalarla yaptığımız çalışmalarda bunun 3 milyar dolara kadar çıkabileceğini de görüyoruz. Burada en çok etkilenen sektörler de otomotiv, tekstil, hazır giyim, beyaz eşya ve elektronik oluyor. Otomotiv sektöründe 2 milyar dolar, tekstilde 1,3 milyar dolar, elektronik ve beyaz eşyada da 500 milyon dolar kadar ticaretimizin etkileneceğini görüyoruz maalesef." değerlendirmesinde bulundu. Anlaşmasız Brexit sonrasında Türkiye'nin Gümrük Birliği'nden kaynaklanan avantajlı şartlardan faydalanamayacağını anımsatan Pekcan, şöyle devam etti: "Yani Çinli firmayla Türk firma ikisinde de sıfır gümrük ya da ikisinde de aynı gümrük vergisi olacak. Eşit şartlarda yarışacağız. Bugüne kadar eşit şartlarda yarışmıyorduk biz İngiltere'de AB'nin bize tanıdığı haklardan yararlanıyorduk. Gümrük Birliği anlaşmamızdan kaynaklanan haklardan yararlanıyorduk. Şimdi bütün dünya ile İngiltere pazarında yarışıyor olacağız. Ben Türk firmalarımızın kalitesine güveniyorum, satış sonrası servisine, zamanında teslimatına güveniyorum ama fiyat açısından biraz tereddütlerim var. Uzak Doğu'ya, Çin'e ve Vietnam'a karşı hangi şartlarda çalışacağız bundan çekiniyoruz doğrusu. Burada da İngiltere'den, senelerdir iş birliği yaptığımız ortak firmalarımızdan ve İngiltere hükümetinden de destek bekliyoruz aynı kefeye konulmamak için. Bunu da bunca senelik bir ilişkiden sonra hak ettiğimizi düşünüyorum." Türkiye olarak firmaların bu durumdan etkilenmesini en aza indirmek için de bazı önlemler alındığını kaydeden Pekcan, "İhracat Master Planı'nda belirttiğimiz politika araçlarımız var, özellikle yüksek teknolojili ürün üretiminde ve ihracatında bunları devreye almaya çalışacağız. Ama asgari kayıpla sonlandırmak için teknik ekiplerimiz çalışma yapıyor." dedi. Pekcan ayrıca Türkiye'nin gümrüklerde dijitalleşme konusunda Avrupa'nın çok önünde olduğunun altını çizerek, "Dolayısıyla biz İngiltere ile gümrükler konusunda işbirliği yapabilecek durumdayız. Şu anda Finlandiya'ya, Rusya'ya, Güney Kore'ye gümrüklerde dijitalleşme ile ilgili biz eğitim veriyoruz bakanlık olarak. Biz kağıtsız ihracat başladık ama Avrupa henüz başlayamadı." diye konuştu. "Teknoloji yatırımlarınızı bizim teknoloji serbest bölgelerine bekliyoruz" Bakan Pekcan, Türkiye'nin yerinde gümrükleme hizmetlerine de sahip olduğunu ifade ederek, güvenilir firmaların yetkilendirilme sertifikası alabildiğini ve bu alandaki firmaların yüzde 30’unun yetkilendirme statüsü aldığını bildirdi. Pekcan, gümrük konusundaki tecrübeleri ve dijitalleşmeyi paylaşmak için Almanya ile çalışma grubu kurduklarını belirterek, "Beraber iş birliği yapabiliriz, sizden de teknoloji yatırımlarınızı bizim teknoloji serbest bölgelerine bekliyoruz. İngiliz ve Türk firmalar, 3’üncü ülkelerden gelen firmalar ile iş birliği oluşturabilirler. Biz onlara istihdam, kira, vergi desteği vereceğiz. Çünkü buralarda bilişim sektöründe daha çok sermayesi kısıtlı ama fikri olan arkadaşlarımızın da gelmesini istiyoruz. Kadın ve genç girişimci ağımız var. Melek yatırımcı ağımız var. Bunların projelerini, fikirlerini faaliyete dönüştürmeyi planlıyoruz." ifadelerini kullandı.

"Dünya ticaretinde eksen kayması var"

Bakanlık olarak Brexit konsunda bilgilendirme amacıyla eylül ayı itibarıyla il ziyaretlerine başlayacaklarını dile getiren Ruhsar Pekcan, İstanbul’da ve Anadolu’da Brexit’in getirdiği fırsatların farkında olmayan firmaların olduğunu ve bakanlık olarak firmaları bu sürece hazırlamak istediklerini vurguladı. Dünyanın siyasi, ekonomik ve teknolojik olarak bir dönüşümden geçtiğine dikkati çeken Pekcan, sözlerini şöyle tamamladı: "Son 10 yıl boyunca ABD’nin dünya ticaretinden aldığı pay yüzde 11,9’dan yüzde 8,6’ya düşmüş.

Çin’in dünya ihracatından aldığı pay yüzde 4,3’ten yüzde 12,9’a çıkmış. Büyük bir eksen kayması var. ABD'nin yüksek teknolojili ürün ihracatı 74 milyar dolardan 110 milyar dolara çıkmış, Çin’in yüksek teknolojili ürün ihracatında 49 milyar dolardan 504 milyar dolara çıkmış. Bu savaş teknoloji savaşıdır. Teknolojik olarak hazır olanlar, ülkelerini çağı yakalayabilen, yüksek gelirli ülkeler seviyesine çıkaracaklar. Türkiye, yüksek gelirli ülkeler seviyesine çıkmak zorundadır. Artık bu dijitalleşme çağını yakalamak zorundayız. Bu değişime uyum göstereceğiz."

İngiltere-Türkiye İş Forumunda konuşan Türkiye Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan:


22

AVRUPA

Haberler

6 Eylül 2019 Cuma

3 sanatçıdan oluşan 2 takım, 14,5 m duvar, siyah-beyaz boya ve 90 dakika... Geçen hafta Londra'nın sanat merkezi Villiage Underground'da yapılan ve artık gelenekselleşen grafiti savaşı "Screet Walls" un kuralları bunlar. 2006 yılında Londra Shoreditch'de Terry Guy ta-

Sokak Sanatının Dövüş Kulübü

Sokak Sanatı Eser Nisan Yağmur

rafından organize edilmiş bir etkinlik "Secret Walls" (Gizli Duvarlar).

İki sanatçıdan (veya iki takımdan oluşan sanatçı-

Çok sevdiği film Fight Club'dan ve Marvel'den et-

lara) savaş aleti olarak siyah beyaz boyalar ve çi-

İlk turnuvanın yapılış biçimi, bugünkü turnuvanın

kilenmiş bu platformu oluştururken.

zimlerini yapabilecekleri beyaz tuvaller vermiş.

kurallarını belirlemiş.

Bir de 90 dakika...

Yaklaşık 25 ülkede 300 den fazla sanatçı kendini

Bir mahalle barında genç ve yetenekli sokak sanatçılarına kendini gösterme fırsatı veren spontane bir turnuva düzenlemiş Terry.

ifade alanı buluyor bu sayede! Eserlerini önce bitirmeye çalışan sanatçılar seyirci-

Başta Londra, New York, Sidney, Tokyo, Berlin,

ler önünde sadece kendilerine, birbirlerine değil

Amsterdam, Lisbon, Dublin olmak üzere dünya-

da sokakta eserlerini gördükleri sanatçıların, göz-

zamana karşı da savaş vermişler.

nın bir çok kentinde her ay düzenlenen bu sanat

lerinin önünde eserlerini yapması seyircileri ol-

savaşı, izleyicileri tarafından sabırsızlıkla beklenen

dukça etkiliyor.

İki bağımsız gözlemci jüri de hangi takım ya da ki-

bir etkinlik bugün.

şiye en fazla tezahürat yapıldığını belirleyip birinciyi seçmiş bu yarışmada. Dünyada bir ilki başlatmış bu yaratıcı etkinlik.

Eğlence faktörü de yani canlı müzik, oy verme Dj lerin de performans sergiledikleri gecede, gele-

gücü, takım taraftarı olma, zaman ile yarışma, bu

nek bozulmadan, eserlerini yapan sanatçılara ya-

etkinliğin popüler olmasında büyük etken.

pılan tezahüratın fazlalığı birinciyi belirliyor.

Gün geçtikçe artan bir hayran kitlesi var bu sanat

“Screet Walls” un tarihinin ve yerinin sadece sosyal

savaşının.

medya aracılığı ile duyurulmasına rağmen ilgi oldukça yoğun. Hatta turnuvalar artık değişik ülke

Neredeyse her kıtada, 1000 den fazla gösteri-savaş

takımları arasında yapılır oldu. Bunun en son ör-

yapılmış şimdiye kadar.

neğini Çek Cumhuriyetinden gelen takımın Londra'lı sanatçılarla olan savaşında gördük. Sanırım

Terry Guy 2006 yılında bir küçük pubta ilk turnu-

ülkeler arası yarışmaları daha sık karşımıza çıka-

vayı düzenlediğinde,10 yıl sonra bu etkinliğin

cak.

dünya çapında bir sanat platformuna dönüşece-

Sanatçılar ve takipçilerini buluşturan bu platform

ğini biliyor muydu dersiniz?

iki taraf için de önemli bir deneyim. Galerilerde ya

Haftaya görüşünceye kadar sanatla kalın!


23

AVRUPA

Haberler

6 Eylül 2019 Cuma

Kitabını okudum, filmini seyrettim, çok sevdim. En büyük hayallerimden biri filmin çekildiği yerleri görmekti. Dört günlük Sicilya seyahatimin ilk gününü “The Godfather” turuna ayırdım. Kim bilir kaç kez seyrettim, Michael Corleone’nin yolda karşılaşıp aşık olduğu Sicilyali güzel Apollonia’yı babasından istediği sahneyi, kilisede yapılan düğünü.

GEZİ REHBERİ The Godfather

Arzu Sheridan arzusheridan@avrupagazete.com

Geçen hafta sonu hayallerim gerçek oldu ve ben Mario Puzo’nun romanından aynı

İlk durağımız Savoca koyu oldu. Taor-

Barın o zamanki sahibi Maria D’Arrigo 2005

isimle sinemaya uyarlanan “The Godfather”

mina’ya çok da uzak olmayan tepelerde,

yılında vefat edince yeğeni ve eşi Loren-

yani “Baba” filminin Sicilya’daki setlerini

küçük bir koy. Otobüsten iner inmez

gezdim.

karşımıza yeşilliklerle kaplanmış Bar Vitelli çıktı. Gözle-

zo’ya miras kalmış. O kadar şanslı bir günündeydim ki Katanya’da yaşayan ve mühendis olan Lorenzo o gün

rim Michael Corleone’yu

tesadüf eseri bardaydı ve bana

ve adamlarını aradı oto-

barın hikayesini anlattı, şarap

matikman. Francis Ford

mahzenini gezdirdi.

Coppola’nın 1972 yılında çektiği filmin belkide en

Michael yani Al Pacino’nun

sevdiğim sahnesi burda

oturduğu masa ve sandalye

çekildi.

içerde

sergileniyor.

Ayrıca

filme ait bir çok fotoğraf ve objelerde var. Marlon Brando’nun meşhur koltuğuda orada.

hediyelik eşya satan dükkanlar var; magnetler, Baba filmine ait hediyelikler, lemoncel-

Baba filminin müzikleri eşliğinde Bar Vitel-

lolar, şaraplar gerçekten alışverişe teşvik

li’de buzlu kahve içtim, Sicilyanın meşhur

ediyor.

Kremlin Keli canoli ve öteki tatlılarından ye-

Savoca koyu gezimiz devam edecek.

memek için kendimi çok zorladım ama başardım. Koyun bu kısmında bir çok

Merhabalar, Eylül ayına da girdik, hatta ilk haftasını bitirmek üzereyiz. Bakalım bu hafta neler var, neler yok? FINANCIAL TIMES WEEKEND FESTIVAL - FINANCIAL TIMES HAFTA SONU FESTİVALİ / 07 Eylül “FT Weekend Festival” dördüncü yılına daha

Haftaya görüşmek üzere.

LONDRAYI YAŞAMAK Nehir’de cin

İLKGÜL KARACA ilkgulkaraca@avrupagazete.com

büyük ve daha cesur bir hırsla dönüyor. Yazarlar, şefler, FT köşe yazarları, tasarımcılar, sanatçılar,

McDonough,Jeanette Winterson, Mishal Husain

de güzel bir Londra turu yapmak ister misiniz?

maceracılar ve tabii ki uzmanlar, mükemmel şa-

ve Ed Smith.

Üstü camdan yapılmış, Londranın ünlü, ikonik iki

raplar eşliğinde fikirlerini ve tutkularını paylaşa-

Hampstead Heath’de bulunan Kenwood House

katlı otobüslerinde ister öğle yemeği, akşam ye-

caklar.

da gerçekleşecek olan festival, tüm gün sürecek et-

meği yiyebilir ya da İngilizlerin meşhur 5 çayına

Etkinliğe konuşmacı olarak katılacak olan isimler-

kinlikler ile devam edecek. Yiyecek ve İçecek, Ede-

katılabilirsiniz.

den bazıları şöyle; Prue Leith, Emily Maitlis, Ed-

biyat ve Yaşam, Para Nasıl Harcanır, Ev, FT Para,

Üst kata özel hazırlanmış, oldukça lüks ve konforlu

mundde

Sanat, Seyahat, Teknik Tonik ve Temel tartışmalar

masalarda, yemeğinizi yerken, fotograf makinala-

“FT Weekend” kapsamında yer alacak.

rınızı da hazır bulundurmayı unutmayın. Her an

Alttaki linkte bu etkinlik ile ilgili tüm ayrıntıları bu-

Londranın en güzel köşelerinden, binalarından biri

labilirsiniz.

karşınıza çıkabilir. Alt katta da vestiyer, konuklar

tadına bakabilir, cinlerinizi toniklerle karıştırıp yu-

https://www.ftweekendfestival.com/

için tuvalet ve de birbirinden lezzetli yemeklerin

dumlarken her birinin tarihini, hikayesini dene-

yapıldığı mutfak bulunuyor.

yimli,

Bu güzel ve alternatif restaurant için rezervasyon

dinleyebilirsiniz. Olimpik Stadyum’un hemen ya-

yaptırmak isterseniz, alttaki linki tıklayabilirsiniz.

nında akşamüstü saat 5’te başlayacak olan tur, ka-

https://www.bustronome.com/

nalda 3 saatlik bir tur atarak saat 8’de sona erecek.

Waal,

Robert

Harris,

Denis

BUSTRONOME – OTOBÜS RESTAURANT Hem yemek yiyip, içkilerinizi yudumlarken, hem

konusunda

uzman

kişilerden,

Bot da yiyecek yok ama cinlerinizin yanında atışGIN ON THE RIVER – NEHİR’DE CİN

tırabileceğiniz aperitif çerezler olacak. Bot’da tur atarak cin ve tarihi hakkında bilgiler alıp,

Cin ve cinle yapılmış içkileri seviyorsanız, ve de iç-

değişik cinlerin tadına bakmak isterseniz, ayrıntılı

kilerinizle bot’da tur atmak isterseniz, bu etkinlik

bilgileri attaki linkte bulabilirsiniz.

tam size göre.

https://www.designmynight.com/london/what

3 saatlik Olimpik Park, Hackney Wick çevresinde

s-on/drinks-tasting/gin-on-the-river-london-7th-

yapılan bu tur çok eğlenceli olacağa benziyor. The

september-5pm-8pm

Lee & Stort Boat Co tarafından organize edilen

Güzel ve mutlu bir hafta diliyorum. Haftaya gö-

turda, özel bardaklarında sunulan 4 değişik cinin

rüşmek üzere, hoşçakalın.


24

AVRUPA

Döviz Piyasalar›

Ekonomi

6 Eylül 2019 Cuma

6,2664

£

6,9562

$

5,6717

Çeyrek 462,894

Yarım

925,916

Altın

Altın

Tam

1.846,29

Altın

Cumhuriyet 1.914,36 Altını

İngiltere’de muhalefet ve iktidardaki Muhafazakar Parti içe engellemek için mücadelesini sürdürüyor

İngiltere'de muhalefet anlaşmasız ayrılık faturasına karşı birleşiyor İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) anlaşmasız

Brexit, halihazırda İngiltere’nin büyümesi üze-

bunun ülke ekonomisine maliyetinin 90 milyar

şekilde ayrılmasının dış ticareti aksatmasından, İn-

rinde de etkisini büyük oranda hissettiriyor. Bu

sterlini bulabileceği uyarısında bulundu.

giliz ekonomisini resesyona sokmasından, yatırım-

yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,5 büyüme kaydeden

Hammond, "Hiç şüphem yok ki anlaşmasız ayrı-

ları durdurmasından ve milyarlarca sterlinlik ek

İngiliz ekonomisi, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0,2

lık, duraklamanın ani etkilerine cevap verilebil-

maliyet yaratmasından endişe edilirken, gerek

küçülerek 2012 yılında bu yana ilk kez çeyreklik

mesi için çok miktarda para gerektirecek. Bu da

muhalefet gerekse iktidar partisi içindeki muhalif-

bazda daraldı.

vergilerin azaltılması ya da harcamaların artırıl-

ler

anlaşmasız

ayrılık

faturasına

karşı

ması için yeterli paranın olmaması demek. Fakat

birleşiyor. Merkezi Londra’da bulunan finans ku-

İngiltere Merkez Bankası da bu yıl için büyüme

izin verirseniz dahası var. Hükümetin analizleri,

ruluşları, daralan takvime rağmen İngiltere’de

tahminini yüzde 1,5'ten yüzde 1,3'e, gelecek yıl için

anlaşmasız ayrılığın, hazineye 90 milyar sterlinlik

devam eden politik kriz karşısında ülkenin AB’den

büyüme tahmini ise yüzde 1,6'dan yüzde 1,3'e çek-

etki edeceğini gösteriyor." ifadelerini kullandı.

anlaşmasız şekilde ayrılma olasılığının arttığını be-

mek zorunda kaldı.

Citibank da geçen ay, anlaşmasız şekilde ayrılık

lirtiyor. Öte yandan, İngiliz parlamentosunda muhalefet

halinde İngiliz bankalarının gelirlerinin yüzde 25

- Anlaşmasız ayrılığın maliyeti

seviyesinde azalabileceği uyarısında bulundu.

partileriyle iktidardaki Muhafazakar Parti içindeki

- Gümrük tarifeleri

muhalif milletvekilleri, ülke ekonomisinde şok etkisi oluşturabilecek anlaşmasız Brexit'i önleyecek

İngiltere’nin AB’den anlaşmasız olarak ayrılması-

bir yasa çıkarmaya hazırlanıyor.

nın ekonomi için oluşturabileceği toplam maliyete

İngiltere ile AB’den herhangi bir anlaşma olmak-

AB’den çıkış tarihi olan 31 Ekim'e haftalar kala AB

ilişkin 2016 yılından bu yana çok sayıda araştırma

sızın ayrılması halinde, birlik ile yapılan ticaretin

ile halen kalıcı bir anlaşmaya varılmamış olması,

ve rapor yayımlandı.

gümrük kontrollerine ve gümrük vergilerine tabi

anlaşmasız ayrılık kartının halen masada tutulma-

Söz konusu raporlar arasında, ülkenin bağımsız

hale gelmesinden endişe ediliyor. Bu bağlamda te-

sına ek olarak, ülkede genel seçim ihtimalinin art-

çalışan kurumlarından Bütçe Sorumluk Ofisi’nin

darik zincirinde uzun süreli gecikme ve aksama-

masıyla, İngiliz sterlini dün ABD doları karşısında

(OBR) temmuz ayındaki raporu dikkati çekiyor.

ların yaşanması da ihtimal dahilinde. Sadece

1,20 seviyesinin altını gördü.

AA muhabirinin OBR 2019 yılı Mali Riskler Rapo-

Dover limanından yılda 2,6 milyon tırın geçiyor ol-

ru’ndan derlediği bilgilere göre, İngiltere’nin

ması da bunu destekliyor.

AB’den anlaşmasız ayrılması halinde ülke ekonomisinin 2020 yılında yüzde 2 seviyesinde daral-

Ülkenin önemli bankalarından Barclays, İngil-

ması, işsizliğin yüzde 5’in üzerine çıkması, konut

tere’nin AB’den anlaşmasız şekilde ayrılması ha-

fiyatlarının ise yüzde 10 azalması bekleniyor.

linde yiyecek ve içecek ürünlerinin tedarik

Raporda, ülkenin AB'den anlaşmasız çıkış duru-

zincirinde ortalama gümrük vergilerinin yüzde

munda ek borçlanma ihtiyacının yıllık 30 milyar

27’ye kadar yükselebileceği uyarısında bulunuyor.

sterlin seviyesinde olacağı, sterlinde de daha çıkış

Sadece geçen yıl İngiltere’nin toplam yiyecek ve

anında yaklaşık yüzde 10 seviyesinde bir düşüş ol-

içecek ithalatı 48 milyar sterlin seviyesindeydi ve

masının beklendiği vurgulanıyor.

bunun yaklaşık 71’i AB üyesi ülkelerden ithal

Rapora ilişkin daha önce değerlendirmede bulu-

edildi.

nan OBR Başkanı Robert Chote, “Büyük resimde

Barclays’in tahminlerine göre anlaşmasız ayrılığın

görülen, artan belirsizlik, azalan güven yatırımları

yiyecek ve içecek perakende sektörüne toplam yıl-

engelliyor. Sterlin ve diğer varlıkların fiyatları aza-

lık maliyeti yaklaşık 9,3 milyar sterlin seviyesinde

lırken, AB ile ticaret bariyerlerinin artması iç ve dış

olacak. Ayrıca, ülkede söz konusu sektörün kar

talep üzerinde baskı oluşturuyor.” ifadelerini kul-

marjlarının yüzde 3 ila 5 arasında olduğu dikkate

lanmıştı.

alındığında oluşacak ek gümrük maliyetlerinin

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Mark Car-

doğrudan tüketiciye yansıyacağı, bunun da enflas-

ney de geçen ay yaptığı açıklamada İngiltere'nin

yonun yükselmesine neden olacağı düşünülüyor.

birlikten anlaşmasız şekilde ayrılması halinde sterlinde düşüş, İngiliz varlıklarının risk primlerinde ve oynaklıkta ise artış görülmesinin olası olduğunu belirterek, "Anlaşmasız ayrılık durumunda ani bir şok oluşacaktır." dedi. Eski İngiltere Maliye Bakanı Philip Hammond ise temmuz ayında parlamentoda yaptığı konuşmada ülkesinin herhangi bir anlaşma olmadan AB’den ayrılmasının yanlış olduğunu vurgulayarak


25

AVRUPA

Ekonomi

6 Eylül 2019 Cuma

Dolar 98,391 Endeksi

Tahvil

15,81

EUR/USD

1,103

Bitcoin

10.687 $

Litecoin

67 $

Ethereum

erisindeki muhalifler, ülkenin AB’den anlaşmasız ayrılmasını

177 $

Bist 100

95.908

İngiliz sterlini 2016'dan bu yana en düşük seviyesinde

İngiltere'de genel seçim ihtimalinin artmasıyla İngiliz sterlini ABD doları karşısında 2016 yılından bu yana en düşük seviyeyi gördü. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkış sürecinde çözümsüzlüğün devam etmesi halinde olası bir erken seçim ihtimalinin artmasıyla İngiliz sterlini ABD doları karşısında 2016 yılından bu yana en düşük seviyesine geriledi.

- WTO tarifesine göre ticaret maliyetleri artırıyor

şim imkânından mahrum kalmayıp, AB’nin ticaret

lerinde gerekli hazırlıkları yapması, kritik tıbbi

İngiltere’nin AB’den çıkış tarihi olan

anlaşmaları yaptığı 70’ten fazla ülkeye tercihli

malzemelerin sevkiyatını sağlanması, şirketlerin ve

31 Ekim'e haftalar kala AB ile halen

pazar erişimini de kaybedecek. Bu durumun tüm

ülke dışındaki İngiliz vatandaşlarının desteklen-

kalıcı bir anlaşmaya varılmamış ol-

İngiltere’nin ihracatının yüzde 60’ını etkilemesi

mesi için kullanılması planlanıyor.

ması, anlaşmasız ayrılık kartının

İngiltere’nin AB’ye ihracatı, toplam ihracat içeri-

bekleniyor.

sinde yüzde 44'lük bir paya sahip. Ülke, 616 milyar

Katma değer kaybından en çok etkilenecek sektör-

sterlinlik ihracatının 274 milyar sterlinlik kısmını

lerin ise ağırlıklı olarak kimya sanayii, makine ve

AB ülkelerine gerçekleştirdi. Geçen yıl İngiltere’nin

otomotiv sektörleri olacağı tahmin ediliyor.

AB ülkelerinden yaptığı ithalatın büyüklüğü ise 341 milyar sterlin düzeyinde.

- Anlaşmasız ayrılık hazırlıkları için 6,3 milyar sterlinlik bütçe

Anlaşmasız ayrılık durumunda ülkenin AB ile

halen masada tutulmasına ek olarak,

- Brexit süreci

ülkede genel seçim ihtimalinin artmasıyla İngiliz sterlini ABD doları

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 31 Ekim'de an-

karşısında 1,20 seviyesinin altını

laşma olsun veya olmasın ülkeyi AB'den ayırmak-

gördü.

taki kararlılığını sık sık yineliyor. Eski Başbakan Theresa May'in AB ile vardığı Brexit

ABD doları karşısında Londra saa-

anlaşması parlamentoda üç kez reddedilmişti.

tiyle 08.00’de yüzde 0,9 değer kaybe-

Dünya Ticaret Örgütü’nün (WTO) tarifelerine ve

İngiliz hükümeti ağustos ayının başında İngilte-

Johnson, May'in istifa kararı almasının ardından

den İngiliz sterlini 1,1959 seviyesini

düzenlemelerine göre ticaret yapması gerekecek.

re’nin AB’den anlaşmasız şekilde ayrılması olası-

Muhafazakar Parti'nin yaklaşık 150 bin üyesinin

gerileyerek, 7 Ekim 2016 tarihinden

WTO ticaret ilkelerine göre İngiltere, AB ile ilaç,

lığına yönelik gerekli hazırlıkların yapılması için

oylarıyla başbakanlık görevine seçilmişti.

bu yana en düşük seviyesini gördü.

kimyasal madde ve gıda ürünlerinin ithalat ve ih-

hazineden 2,1 milyar sterlinlik ek bütçe tahsis edil-

İngiliz parlamentosu, 29 Mart'ta gerçekleşmesi ge-

racatında ülkeler arası kapsamlı ve düzenleyici

diğini duyurdu.

reken anlaşmasız Brexit'i yasa çıkartarak engelle-

Sterlin, avro karşısında ise 1,10 sevi-

prosedürler gerektiren “üçüncü ülke” statüsünde

Son duyuru ile birlikte İngiliz hazinesi şu ana

miş, hükümet AB'nin de onayıyla Brexit'i 31 Ekim'e

yesinin altında işlem görüyor. İngiliz

olacak. Bu durumda İngiltere’nin AB ülkeleriyle ve

kadar ülkenin AB’den çıkışı hazırlıkları için 4,2 mil-

ertelemişti.

sterlini AB referandumunun yapıl-

üçüncü ülkelerle ticaretinde gümrük vergileri ar-

yar sterlini bu yıl kullanılmak üzere toplam 6,3 mil-

tacak.

yar sterlinlik bir bütçe ayırmış oldu.

İngiltere, 2016'daki referandumda yüzde 48'e karşı

yana yaklaşık yüzde 20 değer kay-

Brexit ile İngiltere sadece ortak pazara serbestçe eri-

Bu bütçe ile İngiltere’nin gümrük ve sınır kontrol-

yüzde 52 oyla AB'den ayrılma kararı almıştı.

betti.

dığı 2016'nın haziran ayından bu


26

AVRUPA

6 Eylül 2019 Cuma

Bulmaca


27

AVRUPA

Magazin

6 Eylül 2019 Cuma

"Başka erkekler ile hayatımı boşa harcamışım" Kim Kardashian, Vogue Arabistan’ın eylül sayısının kapağında yer aldı. Mugler ile yapılan ortak çalışma neticesinde, markaya ait tasarımlarla kamera karşısına geçen Kardashian, verdiği pozlar kadar yaptığı açıklamalarla da dikkatleri üzerine çekti. Derginin Arabistan edisyonunda Casey Cadwallader kreatif direktörlüğünde gerçekleşen çekimlerde, eşi Kanye’ye röportaj veren Kim, hukuk fakültesinde okumasını eleştirenlere cevap verdi ve “Gerçekten çalışmak zorunda olmadığım ve Hukuk Fakültesi'ne paramla girdiğim konuşuluyor.

Ancak bu büyük bir yanlış” dedi. Kardashian eşinin “370 milyon dolarlık servetin ve şöhretin için ne düşünüyorsun?” sorusuna ise “Para her zaman amaçtır ama benim için şöhret olmak çok önemli. Şöhrete utanç verici bir şekilde takıntılıydım. Ünlü olmanın bağımlılık yaptığı konusunda hem fikirim” diyerek yanıtladı. Kardashian Kanye West hakkında da ilginç bir itirafta bulundu: “Keşke aşkımız daha önceden başlasaymış. Başka erkekler ile çıkarak hayatımı boşa harcamışım.”

Üçüncü kez anne oluyor Bir kez daha annelik heyecanı ya-

Evet,

Venedik Film Festi-

tılan Refaeli, Manila Grace elbisesiyle de göz kamaştırdı.

Yarın 53'üm!

vali’nde hamilelik

Ünlü model geçtiğimiz aylarda Antalya'da düzenlenen

Antonio Banderas'ın başrolde ol-

pozu verdi.

Dosso Dossi Fashion Show'da baş manken olarak sah-

şayan İsrailli model Bar Refaeli,

katıldığı

76.

Üçüncü çocuğuna hamile

olan

ünlü

model Bar Refaeli, 76’ncı Venedik Film Festivali’ne katıldı.

Kırmızı halıda poz veren 34 yaşındaki İsrailli modelin büyüyen karnı dikkat çekti. 19 Eylül’de vizyona girecek Ad Astra’nın gösterimine ka-

duğu "Desperado" filmindeki başarısının

neye çıkmıştı. Refaeli daha önce yaptığı bir açıklamada ise bir kez

ardından Hollywood

daha dünyaya gelse erkek olmak istediğini vur-

dünyasının

yıldız

gulayarak, “Çünkü hayat onlar için çok

oyuncusu

haline

gelen Salma Hayek,

daha kolay” ifadelerini kul-

bikinili paylaşımıyla

lanmıştı.

büyüledi. DOĞUM GÜNÜNE ÖZEL PAYLAŞIM Yönetmen Robert Rodriguez'i daha genç yaşında güzelliği ile etkileyen Salma Hayek, aradan geçen zamana rağmen güzelliğinden bir şey kaybetmemiş

durumda.

Yıldız

oyuncu, yarın kutlayacağı 53'üncü doğum gününe özel, cesur paylaşımıyla hayranlarının aklını başından aldı.


28

AVRUPA

Haftanın Yemeği

Haftalık Falınız 21 Mart - 19 Nisan

Koç

Aileniz ile aranızda biraz sert konuşmalar olabilir. Bu noktada kendinizi ezdirdiğinizi düşünebilirsiniz. Biraz daha empati yapmalı, iyiliğiniz için olduğunu unutmamalısınız. 20 Nisan - 20 Mayıs

Boğa

Sevgili balıklar, ikizler yeniayı ile bu aya başlıyorsunuz. Hayatın size sunmuş olduğu şans ve fırsatları hemen değerlendirme iç güdüsü içerisinde olacaksınız. 21 Mayıs - 21 Haziran

İkizler

Yakın çevrenizle ilgili istenmeyen birtakım sorunlar yaşayabilirsiniz. Geçmişi tekrar konuşmak yerine uzlaşmacı bir tavır içinde sorunları çözmelisiniz. 22 Haziran - 22 Temmuz

Yengeç

Hayatınızda yeniliklere yer açarak enerjinizi yeniden güçlendirmek isteyebilirsiniz. Aklınızdaki kişinin güvenini kazanmak için elinizden gelen her şeyi yapmalısınız. 23 Temmuz - 22 Ağustos

Aslan

Kariyerinizle ilgili beklemediğiniz bazı gelişmeler söz konusu olabilir. Yeni tanışacağınız insanlarla kuracağınız diyaloglar sayesinde yeni projeler ortaya çıkarabilirsiniz. 23 Ağustos - 22 Eylül

Başak

İlişkilerde yeni bir yön yakalamak isteyebilirsiniz. Sorun yaşadığınız ilişkinizi sonlandırabilir ve ekonomik anlamda yepyeni kararlarda alabilirsiniz. 23 Eylül - 22 Ekim

Terazi

Finansal koşullarınız ile ilgili geçmişte yaşadığınız sorunların sebeplerini bugün daha net fark edebilirsiniz. Bunları hızlıca çözmek için oldukça doğru bir gün. 23 Ekim - 21 Kasım

Akrep

Geçmişte yaşadığınız ilişkinizin gündeme gelmesi söz konusu olabilir. Eski defterleri açmamanız sizin için iyi olacaktır. Geçmiş ilişkilerin vaatlerine itibar etmeyiniz. 22 Kasım - 21 Aralık

Yay

Size karşı dürüst olmayan bazı arkadaşlarınızdan önemli itiraflar duyabilir ve duyduklarınız karşısında hayrete düşebilirsiniz. Acele kararlar verip hemen hareket etmeyin. 22 Aralık - 19 Ocak

Oğlak

Yaşamınızda sizi yoran bütün olaylardan uzaklaşıp kafa dinlemek istediğiniz bir gün olabilir. Kendinizi duygusal anlamda her şeyden arındırmak için doğru bir zaman. 20 Ocak - 18 Şubat

Kova

Unutkanlıklara karşı dikkat etmeniz gereken bir gün. Yapmanız gereken sorumlulukları ertelemek yerine önceliklerinizi belirlemeniz gerekmektedir. 19 Şubat- 120 Mart

Kültür Sanat

6 Eylül 2019 Cuma

Balık

Ailenizle üzerinize düşen sorumluluklarınız yüzünden bazı tartışmalara karşı dikkatli olmalısınız. İlişkilerinizde hangi yöne doğru gideceğinizi bilmediğinizi hissedebilirsiniz.

SOSYETE KISIRI

Malzemeler:

Yapılışı:

4 su bardağı yarma (yöresel)

Hamuru için yarma ve tuzu karıştırıp

1 tatlı kaşığı tuz, Su

azar azar su ilavesiyle bir hamur yoğura-

Diğer Malzemeler:

lım.

Yarım demet maydanoz

Hamurdan nohut büyüklüğünde minik

Yarım demet yeşil soğan

toplar yapalım.

2 çorba kaşığı salça, 2 diş sarımsak

Tuzlu suda haşlayıp suyunu süzelim.

1 çay kaşığı tuz, 1 çorba kaşığı nane

Büyük bir kaseye alıp içine salça, yağ, sa-

Yarım çay kaşığı karabiber

rımsak ve baharatları koyup karıştıra-

1 tatlı kaşığı pul biber

lım. Yeşillikleri ince ince kıyıp köftelerin

1 çay bardağı zeytinyağı

içine koyup karıştıralım.

Teknoloji Köşesi Puma ilk akıllı saati ile karşımızda! Berlin’de gerçekleştirilen IFA 2019’da kendisini gösteren spor markası Puma, ilk akıllı saat modeli ile karşımıza çıktı. Puma akıllı saat modeli ile birlikte sporcuları hedef alıyor.

likte geliyor. Plastik ve alüminyum karışımı kasaya sahip olan saat, tasarım olarak sporcuları hedef aldığını belli ediyor.

özellikler ile birlikte saat, 24 saatten daha

Wear OS işletim sistemi ile birlikte tüm An-

fazla bir pil ömrü vaat ediyor. Saat ile birlikte

droid ve iOS cihazlarla uyumlu bir şekilde ça-

NFC, kalp atış hızı izleme, spor takibi, Google

Dünyaca ünlü akıllı saat üreticisi Fossil ve

lışabiliyor. Ayrıca Puma’nın akıllı saati,

Asistan entegrasyonu gibi özellikler de bizleri

Puma iş birliği ile geliştirilen akıllı saat, 44

Qualcomm’un Snapdragon Wear 3100 işlem-

karşılıyor. Kasım ayında piyasaya sürülmesi

mm boyutunda kasanın içine yerleştirilmiş

cisinden güç alıyor. Bu işlemciye ise 4 GB da-

planlanan akıllı saat için belirlenen fiyat eti-

1.19 inç boyutunda AMOLED ekran ile bir-

hili hafıza ve 512 MB RAM eşlik ediyor. Bu

keti ise 275 dolar şeklinde.

Apple o iPhone'ların fişini çekiyor

ABD merkezli teknoloji devi Apple, iOS 13'ün kullanıma girmesi ile bazı iPhone modellerine sunduğu desteğe son verecek.

yecek. Şirkete yakın kaynaklara dayandırı-

Apple'ın 10 Eylül'de yapacağı lansman ile

dellerine bakalım

yeni iPhone modelleri ve yeni işletim sistemi

iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR

iPhone 6S Plus, iPhone 6S, iPhone 6 Plus

iOS 13 görücüye çıkacak.

iPhone X

iOS 13 gündellemesini almayacak iPhone

Bununla birlikte Apple bazı iPhone modelle-

iPhone 8 Plus, iPhone 8

modelleri ise şöyle...

rinde yeni iOS'un kullanılmasına izin verme-

iPhone 7 Plus, iPhone 7

iPhone 6, iPhone 5S, iPhone SE

Birazda Gülelim

lan haberlere göre, Apple 2016'dan önce çıkan modellere iOS 13'ü desteklemeyecek. Gelin ilk önce güncelleme alacak iPhone mo-


29

AVRUPA

6 EylĂźl 2019 Cuma

Haberler


30

AVRUPA

6 Eylül 2019 Cuma

WhatsAap numaramız 0044 7483 889 405 0044 7484 220 343 www.avrupaseriilan.com Sosyal medyamızı denediniz mi? Facebook –Twitter-Instagram Anında 100Bin kişiye Ulaşın 02072757610

Seri İlanlar

Web Design Social Media Marketing Consultancy Cihan Aktas 0777 6802 680

Build Your Future on Our Foundation of Excellence! Free Quotation! Planning Permission, Building Regulations, Project Management Services, AutoCAD Design & Drawings, Calculations and Consultancy Services. 278 Langham Road, London N15 3NP www.bayhanengineering.co.uk info@bayhanengineering.co.uk Mehmet Arif Bayhan GMICE MSc (ENg), BSc (ENg), Civil Engineer, Director

0741 453 6232

Mert Ozten 079 2082 96 12 mertozten@om-dizayn.com Olcay Ozten 077 9618 84 64 olcayozten@om-design.com www.om-dizayn.com info@om-dizayn.com

CERES CONSULTANCY Turk Hukuku ve Turkce Tercume Hizmetleri

DECOR & MAINTENANCE LTD

Decoration & Painting IZZETTIN ORAL İzdecorandmaintenance.co.uk

07447 526767

izzet@izdecorandmaintenance.co.uk

07407168743

Omer OZKABALAK +447447440819 mavrabarservice@gmail.com www.mavrabarservice.uk

07500 962 512 - 02036 632 760

CAGDAS KUCUK FREELANCE PHOTOGRAPHER Cagdaskucuk1988@hotmail.com

07411945434

Lilly Event Management

DENTUR LTD

• Finans ve kredi bütçeleri • Finansal plan ve pazarlama planları • Satış • Fiyatlama • Sözleşme ve ödemeler • Güncel satış eğitimi • Sergi • İş fuarı ve sektör ile ilgili organizasyonlar konusunda yönlendirmek • Yer belirleme ve müşteri ilişkileri • B2B ve B2C pazarlama kampanyaları (yüz yüze, online yazı ile) denturconsulting@gmail.com www.dentur.co.uk

Bartender & Barback Agency Bar Catering Workshop Event Management Consultancy Coctail Menu Design

CAGDAS KUCUK FREELANCE PHOTOGRAPHER Cagdaskucuk1988@hotmail.com

07411945434

We are here to organise all your weddings, engagements , other parties and meetings Çiğdem Şahin Opuz  Tel: 07955 263971 www.lillyevents.co.uk info@lillyevents.co.uk


31

AVRUPA

6 Eylül 2019 Cuma

WhatsAap numaramız 0044 7483 889 405 0044 7484 220 343 www.avrupaseriilan.com Sosyal medyamızı denediniz mi? Facebook –Twitter-Instagram Anında 100Bin kişiye Ulaşın 02072757610

LYMRA TEXTILE CONSULTANCY

Your Global Partner in Textile -Consultancy and Market Research -Production Abroad -Personal Fashion and style Services Web: www.lymra.com Address: 86-90 Paul Street, London, EC2V 4NE

Tel: 07521 0997 20

Orhan Kanalp Oyunculuk Dersleri

Tv ve tiyatro oyuncusu Orhan Kanalp Londra'da oyunculuk dersleri

More&More Social Media Co. guarantees your project to be leaded to your target market in the most inspirational and most efficient way on Social Media. Check out our offers before you decide. www.moreandmoresocialmedia@co.uk haticekol@moreandmoresocialmedia.co.uk

veriyor. İletişim için: orhankanalp@hotmail.com

07426 91 54 21

Orhan Kanalp

BAKO STUDIO Deneyimli tiyatro sanatçısından, Yaratıcı drama ve diksiyon dersleri. *Oyunculuk *Spikerlik *Sunuculuk hizmetleri .

07492117161 Basyurt Nanny Services

Çocuklarınıza güvenle bakılır. Your children are treated with care and confidence. Handan Basyurt handanbasyurt@gmail.com www.basyurtnanyservices.co.uk

07467398996

ZNC LİMİTED

International trade and market research consultancy. We are offering you to discover our quality for powerful solutions and insights.

07516 570 753

Seri İlanlar

Büyük Falcı Daby İş, sağlık, nazara, düşmana ve tehlikeye karşı korunma, oyunda şans, sınavlarda, iş yerinizde ve aşkta başarınızı ağlayabilmek. Evlilikler,cinsel sorunlarınızı çözmek istiyorsanız falcınız Daby size en büyük yardımcıdır.Ciddi ve sonu alıcı çalışma, iş sırrına güvenebilirsiniz. Konsültasyona gelmek isterseniz şu numarayı arayınız. Lütfen İngilizce konuşun.

0208 519 61 40 0793 015 70 20

UMIT HAIRSTYLING Professional Mobile Hair Dresser Umit Besli Instagram: umitbesli besli05@hotmail.com www.umitstyling.co.uk

07494 686 940

BUSE & CO

FASHION FABRIC & GARMENT SOURCING

BUSINESS SERVICES & CONSULTANT

We offer a sourcing service for a wide varity of textile products like fabrics and garment abroad the UK. Please contact us in order to get detailed information Ms. Özgür Yıldırım email : ozgur@selintextile.co.uk web : www.selintextile.co.uk

Mobile : 07445665540

Ercan Yucetas 10 South Way Claverings Industrial Estate London N9 0AB

ercanyucetas@hotmail.com

0044-77106 71878 0044-02088 31271

BUSE & CO BUSINESS SERVICES & CONSULTANT

Ercan Yucetas 10 South Way Claverings Industrial Estate London N9 0AB

Ulusal ve uluslararası alanda her türlü hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmetleri

ercanyucetas@hotmail.com

verilmektedir.

0044-77106 71878 0044-02088 31271

info@narlaw.co.uk

07397 510539

Private Massage Therapist Call us for a private massage at the comfort of your homeat affordable fees Contact Yakup Bahçeci www.yakupbahceci.com

0798 485 73 08

CNNT Bookkeping and Admin Services Cennet Yıldız Bookkeeper Telephone: 0740 543 49 78 Email: cnntbookkeeping@gmail.com cennetyildiz@cnntbookkeeping.com Website: www.cnntbookkeeping.com


32

AVRUPA

6 Eylül 2019 Cuma

WhatsAap numaramız 0044 7483 889 405 0044 7484 220 343 www.avrupaseriilan.com Sosyal medyamızı denediniz mi? Facebook –Twitter-Instagram Anında 100Bin kişiye Ulaşın 02072757610

AYLIN VISUAL MERCHANDISING * Designing Themes and Plans * Sales Strategies * Creating Visual Merchandising Packs * Conducting Future Trends

Aylin Yengin 07762031384

Seri İlanlar

BRIGHTON EDUCATION

Need a Tutor? One-on-one in your home. Tutoring available in English, Turkish, Business English and Education Consultancy. All ages. Affordable rates. info@brightoneducation.org.uk www.brightoneducation.org.uk Call today! 07404396434

EMEK PERSONEL TRAINING One 2 One and Group Lessons Bireysel ve Grup Dersleri Verilir. Çocuklar için tekvando ve jimnastik dersleri, Yetişkinler için sağlıklı yaşam dersleri. Hackney, Kingsland Road, London

07427 16 66 99 Colors of Music

Royal Academy of Music Mezunundan • klarinet, • piyano,• nota okuma, • müzik teorisi dersi verilir. e-mail: coloursofmusic@hotmail.com ÖZLEM ÇELİK

Contact: 07478695883 Londonity is proud to offer the following services: -Property Consultancy, -Market Research, -Lettings and Sales, -Interior Design and Drawing Services. Please feel free to contact us if you need any further information.

OPERADA

Zerrin C. • şan, • piyano, • nota okuma, • müzik teorisi dersi verilir zerrinadaopera@gmail.com

07852 157855 Supreme Cleaning Service Window Cleaning Pure Water System Pressure Washing House And Commercial Property Windows Conservatory Windows

0776 661 29 70 Cilt bakımı, Kalıcı Makyaj, profesyonel makyaj, efektli makyaj hizmet ve danışmanlık verilir. ebruclinic@hotmail.com

WhatsAap: +90 505 457 25 53 07551346005

Email: info@londonity.co.uk Website: www.londonity.co.uk

07902365848

QUICK FİX MECHANİC Serkan Çomak We can fix anyting All Mechanical Repairs Genaral Servicing Brake dısc &pads, Tyres Exhaust System, Clutches

074 75 834655

CaDu Consulting We provide business develop-

Baran Bookkeeping

ment and consultancy services.

Mr. Serkan Polat

-Supply chain management

Tüm ön muhasebe

-Growth and extension

işleriniz yapılır.

-Sales and marketing -Training programmes

1 Honey field,

Please do not hesitate to call

London N4 3PE

caduconsulting@gmail.com

07762 273237

07818926814


33 . 07

20

AVRUPA

6 Eylül 2019 Cuma

WhatsAap numaramız 0044 7483 889 405 0044 7484 220 343 www.avrupaseriilan.com Sosyal medyamızı denediniz mi? Facebook –Twitter-Instagram Anında 100Bin kişiye Ulaşın 02072757610

KİRALIK Edmonton, Enfield, Waltham Abbey ve Southgate'de Kiralık Evler

21

.0

9

9 .0

21

KİRALIK

9

.0 21

KİRALIK

Enfield bölgesinde eşyalı double oda kiralıktır. Her yere yakın ulaşımı kolay, içinde Tv, lavabo ve tuvaleti vardır. Faturalar dahildir. No DSS

21

.0

9

02086611805

0782 111 64 94

KİRALIK

.0

21

9

.0 21

KİRALIK

Faturalar ve WiFi kiraya dahil. No DSS

Enfield Townda tek kişilik kiralık oda verilir. Ev temiz ve sakin,sadece 2 kişiyle paylaşılır

Edmonton Shopping Centre’e yürüme mesafesinde, 3 yatak odalı flat kiralıktır.

0771 898 5678

07588664199

0777 301 9757

KİRALIK

KİRALIK

Islington Bölgesi’nde kiralık double odamız mevcuttur. Detaylar telefonda verilecektir.

07365 573820

KİRALIK N15 bölgesinde kiralık single oda. Haftalık kirası £115. 0770 606 75 76 21

9

KİRALIK

Fichley Central Dublex 1 bedroom flat Plus council tax plus bills Full furniture very clean flat. Location: N3 2BW £1250 Rent

07747004444 KİRALIK

9 .0

21

.0

KİRALIK

Stokenewington High Street Bölgesinde single ve double odalarOdalarımız bay ve bayanlar için uygundur.

09

KİRALIK

pazarliksiz £800 pound.

arkadaş arıyoruz.

. 21

9

su, internet ve council tax dahil fiyati

Tek kişi £130 Çift kişi £150

9 .0 21

KİRALIK Whalthomstow Bölgesi’nde double room kiralıktır. Aylık £450 0770 791 5401

mesafesinde kiralık stüdyo ev. Elektirik,

jyen ve saygı kurallarına dikkat edecek

09

9

bus station tren station yürüme

Güvenli bir bölgedeki evimize, temizlik, hi-

. 21

0781 884 89 43 21

Haringey'de anacadde üzerinde kiralık 2 kişilik studio oda. £1100 Elektirik,su gaz dahil.

9 .0

South Croydon Highstreet bölgesinde bulunan cluplerin yanında yeni açmış olduğum fish and chips shop satılıktır. Kebab koymaya da uygundur. Fish and chips kebab'ta anlayana kiralik verilir veya ortak da alınır. Açılış saatleri: 11-11 Gece ruhsatı sabah 4’e kadar mevcuttur. Taking yükseltilebilir. Kira: £14,000 Rates: Yok Detaylı bilgi görüşmeden sonra verilecektir. Ankara anlaşması yapanlar için çok uygundur.

.0

KİRALIK

Waltham Cross Shopping center yaninda

21

SATILIK KİRALIK ORTAK

0 7904 533 781

0795 628 07 53 0784 746 98 02

Seri İlanlar

9 .0

21

07882590807 9

.0

21

.0

9

KİRALIK

KİRALIK

Belvedere village Kent DA17 5LQKiralık 2 yatak odalı daire Giriş kat, bahçe yoktur. 20 Temmuz’dan itibaren.

07973814921

0788 602 4367 21

KİRALIK

Edmonton'da kiralik en suite oda. Temiz ve düzenli bir evde kendine ait tuvalet banyolu oda kiraliktir. Working professionals only. Her an taşınılabilir. Bisiklet ve araba park alani. Giriş kat Fiber internet. Türk ve İngiliz televizyonu Genis ve yeni dekor. Tüm faturalar dahil. Aylık £700.

9 .0

21

KİRALIK

Empire Avenue, N18 1AE de kiralik tek kişilik stüdyo Ayri girisli ve yeni yapilmis. Aylik kira £650 bütün faturalar dahil. Dss kabul edilmez. Lütfen msj attin

Enfield 1 bedroom flat, including all bills. £900 monthly. No DSS

Enfield Townda tek kişilik kiralık oda verilir. Herşey dahil £125,sadece 2 kişiyle paylaşılır.

07438 392 128

07584010177

07588664199


34 . 21

. 21

AVRUPA

09

6 Eylül 2019 Cuma

WhatsAap numaramız 0044 7483 889 405 0044 7484 220 343 www.avrupaseriilan.com Sosyal medyamızı denediniz mi? Facebook –Twitter-Instagram Anında 100Bin kişiye Ulaşın 02072757610

SATILIK

09

27

9

.0

SATILIK

. 21

Cafe Archway Road Highgate N6 4ER Rent: £13.300 Rate: £1.800 Taking: £2.200 Lease: 15 yıl önü açık Çalışma saatleri 6.30am - 2.30pm Cumartesi: 7am - 1pm Pazar kapalı.

Enfield Town'da Chase Farm Hospital yakınlarında berber shop satılıktır. %80 ingiliz muşteri. Rent: £12.500 Rate: Yok Lease: 7 yıl onu açık Taking: 3.500 - 3.800

İsmail 07786 308 220

07551845176 Gökhan Bey .0

SATILIK

21

9

SATILIK

07950 626 367

Mr. İslam 07985 161880 .0

SATILIK

21

9

.0

SATILIK

21

Cafe shop in Coulsdon. Taking: £2.700 - £3.330 pw Rent: £24.800 pa Ustteki 5 odadan £28.200

9

Grove Green Road Bölgesinde Kebap Shop £6.000- £7.000 haftalık kazancı vardır. Kira: £10.000 Rates Yok. 7 sene izni var, önü açık.

0781018 77 93

9

SATILIK

9 .0

21

SATILIK

07577440836

21

.0

9

44 7500 900924 .0

SATILIK

0777 632 66 55

00 90 (532) 514 25 71

Price £60.000 21

9

Kebap Shop Londra içinde işlek cadde üzerinde Rent: £15.250 yıllık Rates: Yok Lease: 18 yıl önü açık Fiyat: £80.000 Taking: £5.000- £6.000 pw Delivery vardır. Dükkan yeni dekorludur.

Chingford Bölgesinde Food centre Kira: £20,000 Rates: £2,400 Taking: £10,000 kış - £13,000 yaz (Haftalık) Fiyat: £100,000 + Stock Lease: Mayıs 2030'a kadar (uzatılabilir)

13 yıl önü açık lease

SATILIK

07919 400 307 21

Alanya Sehir Merkezinde, Summer Sky residenceda full mobilyali 2+1 satilik daire (110 m2). Deniz manzarali balkon, site icerisinde havuz ve fitness salonu.

yıllık geliri vardır.

9 .0

SATILIK

DRY CLEANING Hornchurch London Shop has been established for over 30 years. Lease: Ongoing Rent: £19.800 Rates: £5.000 Taking: £2000 per week Price: £80.000

0777 306 1653

07950 626 367

21

09

.0

SATILIK Mangal Türk restoranı 85 kişilik oturma kapasitesi bulunmaktadır. Yeni dekor edildi, sağılık nedeniyle satılıktır. 514 Commercial Road E1 0HY

Coffee Shop RM5 3PR Bölgesinde Yeni yapılmış, modern dekorlu ve sıfır masraflı. Rent: £20.000 Lease: Yeni verilecek, önü açık. Rates: £2.000 Taking: £4.000 NOT: Rent fiyatı değişebilir. Detayları telefonda konuşabiliriz.

9 .0 20

07899 780 146

LEASE FOR SALE İNDİAN RESTAURANT 161-163 Bramley Road N14 4XA Near Oakwood under ground station. 90 seatings. Two shops together. Taking: £7000/£8000 pw Rent: £30.000 year Rate: 10.000. Asking price 110.000 or near

SATILIK

Croydon Purley Way Bölgesi’nde Türk resturanı için en iyi konumda , iş merkezine yakın Çalışır durumda, yeni dekorlu yeni iş yeri satılıktır Detaylı bilgi telefonda verilecektir. Lütfen 2pm’den sonra arayınız.

. 21

Kapatılacak Fish&Chips&Kebap dükkanı melzemeleri ve restaurant melzemeleri uygun fiyata satılıktır. - Fish&Chips frying range 2 gözlü yeni - Döner makinaları - Single ve double dolapları - Patates soyma ve kesme makinası - Buz yapma makinaları - Glass washer'ler - Yüzlerce meze ve yemek tabakları Bir çok catering malzemeleri satılıktır.

9 .0 21

09

SATILIK

9

.0 21

9

.0

21

SATILIK Coffee Shop, Mill Hill High street Rent+rates:£19.200 Taking:£3000-£3200(6 gün açık) Lease:Önü açık Fiyat:£95.000 Lutfen 2pm’ den sonra arayınız

0795 106 8820

SATILIK

Essex Hornchurch bölgesinde Coffe Shop Detayli bilgi için lütfen bu numarayı arayınız.

Sheffield Bölgesinde Pizza Kebap Dükkanı Taking rahatlıkla yükseltilebilir Kira: £12.000 Yıllık Rates: 0 Price: £110.000 Sağlık nedenlerinden dolayı satılıktır. Yanında boş bir dükkan daha vardır. Coffe shop, off licence için çalıştırılabilir. Detaylı bilgiler telde verilecek.

07402866496

+44 7894 850310

SATILIK

SATILIK

Fish and chips Enfield Town EN1 3LA Rent: £11.400 Rates: No Price: £40.000 Taking: £2.500pw Lease: 20 year

SS0 7EY' de Satılık Italyan Restoran Türk Restoran olmaya müsaittir. Memlekete yerleşme sebebinden dolayı acil satılıktır! 15 Yıllık Lease. Tekliflere açıktır. Detaylar telefonda verilecektir

07873 716 739

Seri İlanlar

07981 982 364

9

.0 21

SATILIK

Busy Kebap Pizza Shop SE9 Bölgesinde Rent: £20.000 Rates: yok Lease: 20 Yıl önü açık Delivery vardır. Üstünde çalışanlar için 2 yatak odalı flat vardır.

0746 301 27 43


35 . 07

20

AVRUPA

6 Eylül 2019 Cuma

WhatsAap numaramız 0044 7483 889 405 0044 7484 220 343 www.avrupaseriilan.com Sosyal medyamızı denediniz mi? Facebook –Twitter-Instagram Anında 100Bin kişiye Ulaşın 02072757610

ELEMAN

21

9

.0

Ağır Vasıta Ehliyet Okulu

Kebap dükkanında çalışacak tecrübeli şefler, garsonlar ve yardımcılara ihtiyaç vardır.

0795 628 07 53 9

.0 21

BERBER ARANIYOR

Hafta da £700 - £1000 Kazanmak İstiyorsanız bizi arayınız!

Londraya 25 mile uzaklıkta Grays - Essex bölgesinde çalışacak tecrübeli berber araniyor. Dolgun maaş ve bol tips.Kalacak yerimiz vardir.

0203 876 5557

07852277505 9 .0

ELEMAN

N17 0RE

Hackney Dalston'da bulunan MK berberine Usta saç sakal yapabilen elaman aranmaktadır. Müracaat Mehmet Usta

0795 680 52 40

07716494755

önce arayınız.

0780 337 5734

07939314675

Lütfen saat 4’ten

ELEMAN

.0

21

Hemel Hempstead

9

.0 21

ELEMAN

9

.0 21

ELEMAN

bulaşıkçı aranıyor.

çalışacak eleman aranıyor.

07476 389373

0789 434 84 17

07710 687 249

07483 334 169

ELEMAN

Enfield Bölgesi’nde tecrübeli overlokçulara ve makinacılara ihtiyaç vardır. Detaylı bilgi için lütfen aşağıdaki numarayı arayınız.

+44 7932 664519 9 .0

ELEMAN

Londra dışında off licence’da çalışacak eleman aranıyor. Kalacak yer verilecektir.

şef yardımcısı ve

27

9

New Caste'da bulunan Türk restoranında çalışacak garson aranıyor. Kalacak yer verilir.

bölgesinde mutfakta çalışacak

09

ELEMAN

Londra’ya 20 mil uzaklikta Kebab ve Pizza’da çalışacak Eleman aranıyor. Kalacak yer verilir.

çalışacak bulaşıkçı aranıyor.

. 27

9

.0

21

ELEMAN

Kuzey Londra’da restoranda

09 6.

ELEMAN

21

Tottenham bölgesinde overlokçu, ütücü, tecrübeli makinacı ve iplik temizleyicisi aranıyor.

09 6.

ELEMAN

9

.0 21

ELEMAN

Seri İlanlar

ELEMAN

Türk restoranında çalışmak üzere mezeci aranıyor. Kalacak yer verilir.

07944113445

.0

21

9

ELEMAN Londra’ya 40 mile uzaklıkta terzi dukkanında tamir yapacak bayana ihtiyaç vardır. Az İ ngilizce bilgisi gerekmektedir.

0796 005 66 81

Londra’ya

1 saat uzaklıkta fish&chips kebapta

9

.0

21

ELEMAN

9

.0 21

Oakwood Bölgesinde kebap

yapacak şöfor aranıyor.

Leicester Bölgesinde Takeaway’de çalışacak eleman aranıyor.

07742 421 244

07960 664 477

takeaway’de çalışacak servis elemanı, bulaşıkçı ve kendi arabasıyla delivery

9 .0

21

ELEMAN

ELEMAN

9

.0 21

ELEMAN

tecrübeli eleman aranıyor

Londra dışında kebap pizzada çalışacak eleman aranıyor. Kalacak yer verilecektir.

07747 772 129

07786 052 608

Ilford Bölgesinde supermarkette çalışacak Ingilizce bilen ve ehliyeti olan


36

AVRUPA

6 Eylül 2019 Cuma

WhatsAap numaramız 0044 7483 889 405 0044 7484 220 343 www.avrupaseriilan.com Sosyal medyamızı denediniz mi? Facebook –Twitter-Instagram Anında 100Bin kişiye Ulaşın 02072757610

AVRUPA FIHRIST

AVUKATLAR VE HUKUK BÜROLARI Redstone Solicitors . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0203 940 5959 Advantage Solicitors . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 807 1676 Akyol Solicitors. . . . . . . . . . . . . . . . +44 7531 168157 - 020 3927 4006 Aydın&bright . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 801 1711 Brunswick Solicitors . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0203 841 5688 Erbil & Richmond Solicitor . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0203 865 3394 Fahri Jacop . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 347 4070 Immıgration Connection . . . . . . . . . 0794 872 1767 | 0203 135 0340 Kent solicitors . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 805 9735 London Solicitors . . . . . . . . . . . . . . . . 0780 972 8495 | 0208 808 1285 Nova solicitors . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0203 489 7010 | 0777 194 5951 OZ Legal Consultancy - Türk Hukuku .. . . . . . . . . . . . 0122 723 8968 Pace Solicitors . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . (24hours) 0771 353 2173

Avrupa Fihristte yerinizi al›n sizde kazan›n

020 7275 7610 FİNANS & MORTGAGE Mortgage World . . . . . . . . . . . . . . . . .

Kem Repair Centre Ltd . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0755 080 0777

0208 802 6515 0208 807 8220

BELEDİYELER Enfield Council. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Hackney Council . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0208 379 1000 0208 356 3000 Haringey Council . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 489 1000 Islington Council. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0207 527 2000 BERBERLER Academy Bynico – Nihat Tohumcu . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0747 243 4377 Estel world . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 804 5550 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 340 7250 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0207 254 4588 Kings Gents Hair Salon . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0759 053 2442 Koray Berber . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 340 7250

07931 187 654 | 0203 887 1117 0208 588 7083

Strategy Finance & Insurance . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Shacklewell Lane Camii . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Süleymaniye Camii . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0207 254 0046 0207 249 2244 0207 684 9900

Taç wedding Service . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0207 275 0044

GIDA TOPTANCILARI HOLLAND BAZAAR . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0208 889 0220 0208 690 7667

DANIŞMANLIK HİZMETLERİ Veykab Danışmanlık . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0758 471 4286

DOKTORLAR

0203 602 7879 0788 583 1065

0203 538 9131 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 077 9515 1745

ECZANELER

0207 254 6910

EMLAKÇILAR April Property . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 257 2100 Turyap . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0203 802 5114 – 0736 528 0397

ESTETİK VE GÜZELLİK MERKEZLERİ Academy Bynico – Nihat Tohumcu . . . . . . . . . . . . . . . . . . Estel world . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0747 243 4377 0208 804 5550 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 340 7250 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0207 254 4588 Evita Aesthetic & Beauty Centre 0208 804 7986 - 0794 619 6136 Posh Klinik (medikal estetik ve lazer epilasyon) . . . 0208 681 2121 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0742 105 3999 Turkish Bath Güzellik Salonu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0207 923 3333

Pest Line Pest Control . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

REKLAM – TABELA

0203 289 5588 www.flypgs.com . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0845 084 8990 www.sunexpress.com . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0203 499 8570

River Sign & Metal Works . . . . . .

İÇECEK TOPTANCILARI

ISTANBUL RESTAURANT – HORNSEY . . . . . . . . . .

www.ladivadrinks.com (wholesale) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 020 8690 7667

Seyit Decor Ltd. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0771 099 7022 Umut Cam

| 0757 637 7007 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0791 926 4497

K.K.T.C. Londra Turizm Temsilciliği . . . . . . . . . . . . . . . . . T.C. Din Hizmetleri Müşavirliği . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . T.C. Londra Başkonsolosluk.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . T.C. Londra Eğitim Temsilciliği . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0207 631 1920 0207 631 1930 0207 293 0202 0208 889 5721 0207 591 6900 0207 724 1511

0208 807 6262 0207 923 9977

METAL İŞLERİ - İNŞAAT FİRMALARI CML steel Ltd . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0734 200 0044

075 444 77748 0208 365 9152 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0791 888 1830 Şahin Construction LTD . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0796 027 0843 River Sign & Metal Works . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0207 254 3331

ACCURATE ACCOUNTANT . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ADA Accountants . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Alton & Co (Chartered Accountants) . . . . . . . . . . . . . . . Benchmark Accounting . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Certax Muhasebe . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Dirench & Co . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . DK Company & Services Ltd.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . F&A Accountancy Ltd (Certified) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Mentek & Co Accountants . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . MKS ACCOUNTANTS . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Right Accounting . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Zek & Co Muhasebe . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0208 341 0460 0208 341 0460

Cyprus Paradise.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0208 343 8888 0203 598 1818 www.sunexpress.com . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0203 499 8570 Just2travel . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Medistance International Healthcare. . . . . . . . . . . . . . . .

0779 870 5104

ŞOFÖR OKULLARI Akdeniz şoför okulu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Smile Şoför Okulu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0771 432 8786 0793 174 5397

SUPERMARKETLER

0208 804 8252 0208 530 5464 Penge Food Centre . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 778 4090 PFC Sydenham/ PFC Wallington . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 659 0697 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 647 6778 Silver Point Food Centre. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 807 4767 International Supermarket . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

TAŞIMACILIK KARGO CML CARGO . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . +44 330 9999 333

TAXI - MINICABS Sam's cars . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0207 254 4545

| 0207 923 0000 | 0208 889 6966

TEMİZLİK İŞLERİ Spot Raiders Dry Cleaner & Launderers . . . . . . . . . . . . 0207 254 6113

MUHASEBE BÜROLARI ADPL Accounting Direct Plus . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

ISTANBUL RESTAURANT – FINCHLEY . . . . . . . . . .

Top cars wood green . . . . . . . . . . . . . 0208 888 0111

MOBİLYACILAR Aldora mobilya . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

RESTORANLAR

Esin cash&carry . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

MATBAALAR Matbaa . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0208 365 9152 | 0791 888 1830 0753 410 0514 | 0203 638 4127

SAĞLIK MERKEZLERİ

KONSOLOSLUK VE TEMSİLCİLER K.K.T.C. Londra Temsilciliği . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Easy Signs. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0770 780 3191

SEYAHAT ACENTALARI

İNŞAAT DEKORASYON

DÜĞÜN SALONLARI VE ORGANİZASYON Prince and Princess Düğün Salonu . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0208 803 8004 | 0795 626 0367 0208 803 8004 Global table and chair . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 556 5040 Mem Windows . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0771 341 2394 PEST CONTROL & BÖCEK İLAÇLAMA

0208 887 9999

Eral Metal . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 556 4863 |

DİL OKULLARI

Türk Eczanesi. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

PVC KAPI VE PENCERE CAM-ÇERÇEVELERİ

HAVA YOLLARI

Meto Print.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Dr. Ertan Erel (Uz. Plastik Cerrah) Zeynep Erel . . . . . 0745 666 9494 DOCTORS 4 YOU . . . . . . . . . . . . . . . . . 0203 240 1028 | 0208 881 9090 Uzman Psikolog Alptekin Aydın . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 144 9884

Master Academy English Language School . . . . . . . . . Pratiq The Centre Of Development . . . . . . . . . . . . . . . . .

| 0208 805 95 47

www.atlasglb.com . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

T.C. Londra Büyükelçiliği. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

CATERING Capital Catering . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.ladivadrinks.com (wholesale) . . . . . . . . . . . . . . . . .

PERDECİLER Perdeci Hasan . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0786 796 4310

Ada Glazing . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

FOTOĞRAFÇILAR

CAMİİLER Aziziye Camii . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0779 639 5645 0782 522 2893 Penguin Müzik Okulu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0782 863 7622 Moonchild Education . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Deluxe Fabrics LTD . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0203 490 0863

ARABA TAMİRCİLERİ VE SERVİSLER Best Motors M.O.T. Station. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

OKULLAR Haringey Eğitim Merkezi . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Ada Windows Ltd . . . . . . . . . . . . . .

ANAHTARCILAR Mustafa Keleş. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

DIRECTORY-REHBER

KUYUMCULAR Ayaz Kuyumculuk. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0207 041 7053

020 8886 9222 020 8348 4255 020 8819 8212 020 7582 3000 020 7278 8555 0208 888 0004 0790 894 3456 0772 309 2727 0208 888 2515 0754 011 0760 0207 237 4725 0207 998 0057 0208 881 8844

TÜRK HAMAMI Turkish Hamam . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0207 249 5554

UYDU SİSTEMLERİ Ad Sat Satellite . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0795 022 6662 Ada Center . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0207 998 7948

| 0777 959 0889

WEB TASARIM Mantis Creative . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0794 474 4227

YAZAR KASA /EPOS/CCTV KAMERA Eposman UK LTD . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .0794 643 9404 Ika Epos Ltd . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .0208 887 1578

Fihrist


37

AVRUPA

English News

6 September 2019 Friday

Our Guest Writer: Enver Kannur Digital Work Place enver@accountingdirectplus.com

ENGLISH NEWS

Council of Turkish Cypriot Associations CTCA UK’s 2nd Awards Gala

Summary

AVRUPA TIMES / AVA| London

• Advantages in digital technologies over the sectors now requires a more holistic skill set,

On Saturday 12thOctober, the Council of Turkish

one that functions beyond the technical;

Cypriot Associations in Britain (CTCA UK) will

• Its fast becoming of great importance and

host its second Awards Gala Dinner and Dance to

critically this skill set include: Emotional In-

celebrate successful British Turkish Cypriots. Ta-

telligence or Emotional Quotient (EQ) Mea-

king place at the Royal National Hotel in Blooms-

sured by one’s ability to respond emotionally

bury, central London, the black-tie event will

to a changing digital work place ;

include live music and entertainment alongside the

• Everything is becoming more flexible and

awards ceremony.

decentralised where a specific understanding of systems outside of the traditional remit,

A total of 26 awards will be given on the night in-

such as block chain and the associated ethi-

cluding the Male and Female Personalities of the

cal issues are virtual than ever;

Year, Rising Stars, and a Lifetime Achievement

per person is £65, with a maximum of 12 persons

Turkish Cypriot Philanthropist of the Year 2019

• Nonetheless, these may create a false illu-

Awards, which in its inaugural year in 2017 saw

per table. Entry includes a three-course dinner,

Best Promotion of North Cyprus in Britain

sion that being in touch with yourself com-

recipients such as trailblazing activist Akile Isin,

wine and soft drinks. Early bird tickets will be avai-

2019Turkish Cypriot Culture Performer of the Year

promises your judgement. However, nothing

businessman and BBC Dragon Touker Suleyman,

lable to buy for £60 until Sunday, 15 September.

2019

could be further from the truth;

celebrity chef Selin Kiazim and TV personality

• Turns out that without EQ being front and

Kem Cetinay be recognised for their achievements.

All proceeds from the event will go towards future

UK Turkish Cypriot Business of the Year 2019:

projects of CTCA UK, turning it from a voluntary-

large + small Turkish Cypriot Artist of the Year 2019

centre of your business, you could be at risk; • Task is to build strategies that recognise

Winners for 2019 will be determined by a jury

managed non-profit organisation into one with

and respond to this requirement;

comprising of senior members from the CTCA and

full-time staff and property assets to better serve

• One definition of emotional (EQ) intelli-

wider community. The public will be able to vote

the community. For more information, visit face-

Turkish Cypriot Sportsperson of the Year 2019

gence is; the ability to identify one’s own

on the People’s Choice award for Best Community

book.com/ctcauk, email info@ctcauk.comor call

People’s Choice Best Community Activist 2019

emotions, those of others and learning how

Activist: details on how to vote will be released

07496 267 033 / 07949 785 037.

to manage and apply them to practical tasks.

along with the nominations at the start of Septem-

• Key to the development of one’s personal

ber.

Full List of Categories

tage 2019

‘Growth Mindset’: essentially the high-level

Businesses can also get involved by becoming

CTCA Best Chairperson Attendance 2019

Turkish Cypriot Rising Star 2019: male + female

point from which improvement of all emotio-

event and award sponsors, and by advertising in

CTCA Outstanding Festival Volunteer 2018 & 2019

nal concept are made.

the event programme. Interested parties should

CTCA Biggest Sponsor of Turkish Cypriot Cultu-

Turkish Cypriot Personality of the Year 2019: male

The main aspect of EQ (Measured by one’s

contact CTCA UK’s chair Leyla Kemal as soon as

ral Festival 2018 & 2019

+ female

ability to respond emotionally to a changing

possible.

Important Contribution to Turkish Cypriot Heri-

EQ is a concept known as a

digital work place) can be generally defined

Poetry Award: Centenary of 19 May Best Turkish Cypriot Community Group or Asso-

as:

Tickets for the night are now on sale, both online

ciation 2019: CTCA member + non-member

• Change- readiness;

from Eventbrite(https://bit.ly/2UaLhE4)) and

Lifetime Achievement Award 2019: male + female

• Increased diversity;

from CTCA members around London. The price

Posthumous Award 2019

• Ethics and beliefs; • Cognition and learning; • Human- machine interaction; and • Shifting power All interconnected by nine core competen-

Death of Professor Clement Dodd British political science expert Professor Clement

gave political lectures at Leeds, Durham and

cies, which we shall look at individually at

Dodd, who published many articles regarding the

Manchester Universities. Dodd was also a visiting

great length;

Cyprus problem and the stance of the Turkish

professor to the Middle East Technical Univer-

• Self-knowledge;

Cypriots at the negotiation process, died on 18th

sity, Bilkent University and Boğaziçi University

• Empathy;

August at the age of 93, and was buried on 2nd

in Turkey.

• Influence ;

September.

Dodd published the following books:

• Resilience;

Clement H. Dodd, who was born in 1926 in Ches-

“The History and Politics of the Cyprus Conflict”,

• Learning;

ter in the UK, graduated in Turkish and Farsi

“The Cyprus Imbroglio, Update on the Cyprus

“The Crisis of Turkish Democracy”, “Democracy

• Training;

and History and Political Theory departments.

Conflict”, “Disaccord on Cyprus: The UN Plan

and Development in Turkey, Political Change

• Ethics; and

Dodd received Professorship at the age of 44 from

and After”, “Storm Clouds Over Cyprus: A Brie-

(Inaugural lectures / University of Hull)” and “Po-

• Culture.

Hull University in the UK. Up to that time, he

fing”, “The Cyprus Issue: A Current Perspective”

litics and Government in Turkey”.


38

AVRUPA

Haberler

6 Eylül 2019 Cuma

Dumlupınar Yeni Malatyaspor sezona hazır Avrupa Ajansı / AVA| Londra

Londra Türk toplumunun futbol ligi olan TTFF 2019-2020 sezonuna Dumlupınar Yeni Malatyaspor tam gaz hazırlanıyor. Dumlupınar Yeni Malatyaspor başkanı Ali Percin, yeni transferleri Alfie Bartram’ı açıkladı. Ali Perçin şunları söyledi:

Yeni transfer Alfie Bartram

Roneford catering ltd, Dumlupınar Yeni Malatyaspor futbol takımının 2019-2020 Sezon Sponsoru oldu.

Ali Percin ve Murat Akmanlar yeni transferleri Alfie Bartram ile

2019-2020 Sezon Sponsoru: “Roneford Catering Ltd” Dumlupınar Yeni Malatyaspor 2019-2020 Sezon Sponsoru: “Roneford Catering Ltd”. Londra’nın en büyük café ve restaurant malzemesi tedarik

www.avrupagazete.co.uk

“Londra’nın futboldaki gururu Dumlupınar Yeni Malatyaspor, Turgay Akmanlar ve Murat Akmanlar’ın yönetimindeki Akman Holding’in sponsor desteğiyle ve sportif direktör Ömer Diyenli ve yardımcı antrenör Mustafa Özyaşa’nın takımda ısrarla görmek istediği Alfie Bartram hayırlı olsun. Challenge final maçında oynadığı futbolla gönüllerde yer eden Londra amatör liglerin futbolda en klas oyuncularindan ve karakter olarak ust seviyede olan Alfie Bartram ile 2019-2020 sezonu için anlaşmaya vardık. Londra Türk toplumuna hayırlı olsun! kamouyuna duyurulur. Söz verdiğimiz Gibi.Sen-Ben Yok Biz Varız.Oyna Dum Oyna Kayısı.Dumlupinar Yeni Malatyaspor Yonetim Kurulu”

TTFF Veteran, Londra Türk Masterlar Fc ve Yavruvatan Fc dostluğu

çisi olan Roneford catering ltd, Dumlupınar Yeni Malatyaspor futbol takımının 2019-2020 Sezon Sponsoru oldu. Ali Perçin şunları söyledi: “Londra Türk toplumunun futbol ligi olan TTFF gururu Dumlupınar Yeni Malatyaspora 2019-2020 sezonunda sponsor olmustur. Hayırlı olsun.”

Ümit Çıkıkçıoğlu, Kemal Soyer, Öcal Chakartash ve Enver Çıkıkçıoğlu


Meto Print ve ID Taxi Trabzonspor UK sponsorları

39

AVRUPA

Spor Haberleri

6 Eylül 2019 Cuma

Avrupa Ajansı / AVA| Londra

İngiliz liglerindeki Türk takımları bizleri gururlandırıyor. Londra Barnet Sunday Football Liginde mücadele eden Türk takımı Trabzonspor UK sezona bomba transferlerle girdi. Trabzonspor UK Futbol Takımı Başkanı Sinan Kaya, yeni sezon sponsorşarını açıkladı. Meto Print ve ID Taxi İngiliz liglerindeki Türk takımı Trabzonspor UK’e sponsor oldular. Meto Print adına Metin Bayram ve ID Taxi İrfan Davulcular Trabzonspor UK destek ola-

Davulcular kardeşim de bu yıl destek olarak spon-

Transfer. Bu ligin karakterli beyefendi adamı ve en

caklarını açıkladılar.

sorumuz oldu. Meto Print adına Metin Bayram ve

iyi kalecisi. Adam gibi Adam

ID Taxi adına İrfan Davulcular’a Trabzonspor UK

Trabzonspor UK Futbol Takımı Başkanı Sinan Kaya

Sezona kupa ile başlamışlardı

destek oldukları için teşekkür ederim. Hedef yine şampiyonluk.

İngiliz Barnet liginde yeni sezonda Londra’daki

Kemal Özyaşa

Türk toplumunu temsil eden Trabzonspor Uk ta-

Sinan Kaya: “Metin Bayram kardeşim ve Meto

kımımız başarılara imza atıyor. Ağustos ayında

Print ailesi Trabzonspor uk kurulduğu günden

Yeni transfer kalaeci Kemal Özyaşa. Trabzonspor

Royston Utd Fc’nin Organize ettiği 12 takımlı tur-

beri sponsorluk destegini esirgemedi. ID Taxi İrfan

Uk’ye Hoş Geldin Kemal Hayırlı Olsun. Süper

nuvada takımımız Trabzonspor şampiyon olarak yeni sezona başarı ile başladı.

Kemal Özyaşa

Nyanja

Arif Gökmen

Metin Cebeci

Yeni formalar tanıtıldı


40

AVRUPA

6 Eylül 2019 Cuma

Reklamlar

Profile for Vatan Londra

avrupa gazete egazete 6 eylul 2019  

avrupa gazete egazete 6 eylul 2019

avrupa gazete egazete 6 eylul 2019  

avrupa gazete egazete 6 eylul 2019

Profile for londra874
Advertisement