Page 1

2 Ağustos 2019 Cuma

www.avrupagazete.co.uk

info@avrupagazete.com

Vatan Öz, Ainur Sydykova, Naziya Bisenova,

Vatan Öz’den genç Kazak gazetecilere Almati’de seminer Sayfa 29’da

İngiliz müşteriyi restoranda ölmekten kurtardı Sayfa 17

Sayfa 24-25

Dünya Basın Ödülü - 2015

KÜLTÜR SANAT Sayfa 26-27

Avukat Mehtap Biçer Dönmez

En iyi Medya - 2017

18. Yılımızda gururluyuz En başarılı gazete - 2014

Hayatın Tüm Renklerini Barındıran Gazete / Her Cuma bayilerde

Saç Ekimi Cerrahisinde 12. Yılını Geride Bıraktılar

TÜRKİYE’DE EMEKLİLİK YURTDIŞI TÜRKLERE HAYAL OLDU Kahraman Cem Canpolat

Tel: 020 7275 7610

AVRUPA

EKONOM‹ Sayfa 24-25 SERİ İLANLAR Tel No: 020 7275 7610 SPOR Sayfa 38-39 FİHRİST Sayfa 36

Sayfa 19

Local Studies service receives official recognition of excellence

Dumlupınar Yeni Malatyaspor Yönetimi Belli Oldu Marmara Hair Clinic

Sayfa 38

Başkan Ali Perçin

Adanalı Türk Vatandaşı boyacı Musa Sevimli isimli yaşlı adam Dalston-Stoke Newington’da yaşadığı otobüs durağında ölü bulundu.

AYAKKABI BOYACISI GARİBANI

Sayfa 37

Tugay Hurman’a gözyaşı seli

ÖLÜME TERK ETTİK Avrupa Ajansı / AVA| Londra

Ayakkabı Boyacısı Musa olarak bilinirdi Dalston’da.

Ayakkabı boyacılığı yaparak ekmeğini çıka-

3 Cami 1 Cemevi sayısız kilise ve Türk-İngi-

rıyordu. Son yıllarda elleri tutmadığı için bo-

liz yardım kuruluşları arasında gözgöre göre

yacılığıda bıraktı.

ölüme terk edildi.

Parasız kaldı. Hackney Belediyesi yardım

• Kaderine terk edildi

edecek diye beklentisi vardı. Oysa bir kedi köpek için itfaiye getiren Hackney Belediyesi

• “Ölürsem burada öleyim”

1 yıldır otobüs durağında yatan kalkan Ada-

• Halk tepkili

nalı Musa’yı bile bile ölüme terk etti.

• Hackney sakinleri üzüntülü

Adanalı Türk Vatandaşı Musa Sevimli isimli yaşlı adam Dalston-Stoke Newington’da ya-

Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi'nin eski başkanı Tugay Hurman 45 yaşındayken cilt kanserinden

• Belediye inceleme başlattı • “Hepimiz utanç içinde olmalıyız”

şadığı otobüs durağında ölü bulundu.

Merkez Bankası faizi değişmedi Sayfa 16’da

Adanalı Türk Vatandaşı boyacı Musa Sevimli isimli yaşlı adam Dalston-Stoke Newington’da yaşadığı otobüs durağında ölü bulundu.

vefat etti. Londra'da toplumumuz tarafından çok sevilen takdir edilen Kahramanmaraş, Göksun, Kötüre köyünden Almanya doğumlu Tugay Hurman, sevenlerini ve yakınlarını gözyaşına boğdu. Ardından Enfield’da mezarlığa gömüldü.

Sayfa 18’de

İngiltere Merkez Bankası (BoE) politika fai-

2020 büyüme tahminleri düşürüldü. İngilte-

Boşanma öncesi baş ağrısı: Sterlin

zini değiştirmeyerek yüzde 0,75’te sabit tut-

re’nin anlaşmasız bir şekilde AB’den ayrıla-

İngiltere’nin yeni Başbakanı Boris Johnson’ın görevine

tuğunu bildirdi. Banka ayrıca özel sektör

bileceği algısındaki artış, faiz oranlarını

başlamasının ardından ülkenin AB'den anlaşmasız ay-

tahvil alım hedefini değiştirmeyerek 10 mil-

daha da azaltırken, sterlin kurunda belirgin

rılabileceğine ilişkin endişelerin etkisiyle İngiliz sterli-

yar sterlinde bıraktığını duyurdu. 2019 ve

değer kaybına neden oldu.

ninde sert değer kayıpları yaşanıyor.

Sayfa 10’da


2

AVRUPA

2 AÄ&#x;ustos 2019 Cuma

Reklamlar


3

AVRUPA

Haberler

2 Ağustos 2019 Cuma

Kazakistan’nın eski başkenti elmanın anavatanı Almatı şehrinde medya seminerine katıldım, genç kazak gazetecilerle buluştum. Toplamda Londra’dan Astana aktarmalı Almatı şehrine uçuş 9 saat sürsede gençlerin ilgisi alakası saygısı tüm yorgunluğumu aldı. Kazakistan Türk Dili Konuşan Gazeteciler Derneği Başkanı Naziya Bisenova’nın organize ettiği ve ABD’li Chevron şirketi sponsorluğuyla Kazakistan’nın eski başkenti Almatı’da 29-30 Temmuz’da yapılan seminerde elliye yakın davetli genç gazetecilerle buluştum. Basılı ve internet gazeteciliği Yeni başkent Nursultan ( Astana) Eski başkenti Almaata (Almati) Atyrau, Baykonur, Çimkent, Ekibastuz, Karaganda, Kostanai, Taraz, Semey, Kızılorda, Pavlodar, Öskemen Uralsk ve Turkestan şehirlerinden gelen Kazak gazetecilerle Kazakistan Otel’de seminer verdim. Kendi tecrübelerimden elde ettiğim bilgilerle, basılı ve internet gazeteciliğini en ince ayrıntılarına kadar anlattım. Sosyal medyada haber doğrulama Kazak Gazetecilere gerçek haber ile yalan haberi, (fake news) sosyal medyada haber doğrulama gibi (news verification, fact checking) konuları kendi gazetemiz Avrupa adına yaşadıklarımızı tecrübelerimizle BBC, REUTERS‘da uygulanan etik kuralları anlattım. Genç Kazak gazetecilerin soruları, aşırı ilgisi ve yoğun talepleri ile çok mutlu oldum. Genç Kazak Gazeteci-

Vatan Öz Kazakistan Türk Dili Konuşan Gazeteciler Derneği vatanoz@avrupagazete.com lerin yoğun ilgisi ve alakası sonucunda, Semineri düzenleyen Kazakistan Türk Dili Konuşan Gazeteciler Derneği Başkanı Naziya Bisenova ve seminerin sponsor ABD’li dünyaca ünlü petrol ve yatırım şirketi Chevron’nun Kazakistan Müdürü Ainur Sydykova, beni tekrar Kazakistan’a davet etti. Çok mutlu oldum. Umarım bu başarılı semineri tekrarlarım. Naziya hanıma ve Aynura hanıma teşekkür ederim. Haftaya bayram var. Kazakistan Semineri yoğun geçen Londra iş hayatın sonrasında bana bayram hediyesi gibi oldu. Bugünde bir kaç davet daha aldım Kazakistan’dan ve Tataristan’dan. Ata yurtlarımıza selam olsun. Seminerde ele aldığım konu başlıkları şöyleydi: KAZAKİSTAN - ASTANA KONFERANSI VATAN ÖZ / AVRUPA MEDIA GROUP İNGİLTERE – LONDRA / AĞUSTOS, 2019 KONU BAŞLIKLARI 1. SAHTE HABER VE DEZENFORMASYON (FAKE NEWS)

2. ZORUNLU ETIK KURALLAR 3. ZARARLI IÇERIK ÜRETEN KAYNAKLAR ( TROLLER) 4. SOSYAL MEDYA ŞIRKETLERI VE BAĞIMSIZ DENETLEME 5. SOSYAL MEDYADA DOĞRU HABERCILIK ( HABERLER NASIL YAYINLANMALI, HABERLERE NASIL YER VERILMELI ) 6. BASILI GAZETEDE VE ONLINE INTERNET BASKISINDA HABERLER 7. AVRUPA BASININDA SOSYAL MEDYADA YAYINLANAN HABER BILGI DÖKÜMANLAR ILE ILGILI NELERE DIKKAT EDILMELI 8. SOSYAL GAZETECILIK VE SOSYAL MEDYADA PROBLEMLER 9. SOSYAL MEDYADA BASIN MESLEK BILGILERI VE GÜVENIRLIK VE DOĞRULUK 10. TARAFLI GAZETECILIK VE TARAFLI HABERCILIK 11. GERÇEK ARAŞTIRMACI GAZETECILIK NEDIR 12. SOSYAL MEYDAN -

SOSYAL MEDYADA CANLI YAYIN -A) CANLI YAYIN NEREDE YAPILIR (SOKAK, STÜDYO, EV, IŞ YERI, OKUL ….. ) -B) CANLI YAYIN NASIL YAPILIR (KAMERA TEKNIK EKIPMAN ) 13. SOSYAL SORUNLAR VE GAZETECİLİKTE ETİK KURALLAR 14. SOSYAL MEDYA KİŞİSEL BİLGİLERİ İZİSİZ ORTAYA ÇIKARMA, İZLEME VE OLUŞTURMA 15. • SOSYAL MEDYANIN DENETIMI 16. • SOSYAL MEDYADAKI ANONIMLIK, DEZENFORMASYONUN VE YAYILMASI. 17. AVRUPA BIRLIĞI VE İNGILTERE’DE BASIN YAYIN KURALLARI 18. İNGILTERE’DE BBC, REUTERS GIBI DÜNYACA ÜNLÜ HABER KURULUŞLARINDA IŞLEYIŞ KONU SORULAR


4

AVRUPA

Haberler

2 Ağustos 2019 Cuma

Eski Dövüşçünün Kolundaki £11,000 Rolex Saati

Kapkaç ile çalmaya çalıştılar

O anlar, çevrede bulunan bir kişi tarafından kaydedildi.

Avrupa Ajansı / AVA| Londra İngiltere'de, Kuzey Londra’da Cockfosters bölgesinde sokak ortasında maskeli 4 hırsız, eski Karma Dövüş Sanatları (MMA) dövüşçüsü 46 yaşındaki iki çocuk babası Raf Filiz'in çocuklarının önünde kolundan saatini çalmaya çalıştılar.

Karma Dövüş Sanatları (MMA) dövüşçüsü İngiltere'de, sokak ortasında 18-25 yaş arası maskeli 4 hırsız, eski Karma Dövüş Sanatları (MMA) dövüşçüsü Raf Filiz'in çocuklarının önünde kolundan saatini çalmaya çalıştı. O anlar, çevrede bulunan bir kişi tarafından kay-

İngiltere'de, sokak ortasında 18-25 yaş arası maskeli 4 hırsız, eski Karma Dövüş Sanatları (MMA) dövüşçüsü Raf Filiz'in çocuklarının önünde kolundan saatini çalmaya çalıştı.

Göğsüme tekme atıp yüzümü yumrukladı

dedildi. Londra'nın kuzeyinde meydana gelen olayda,

çocuklarıyla birlikte bir kafeden çıkan eski Oğulları etraftaki insanlardan yardım isteyince, MMA dövüşçüsü Raf Filiz'in yolu maskeli hır- hırsızlar araçlarına binerek kaçtı. Yerel medsızlar tarafından kesildi. Kolundaki lüks saati yaya konuşan Raf Filiz, "İlk başta tepki vermeçalmaya çalışan hırsızlarla Filiz arasında arbede dim.

Oğlum

olduğunu

sandım.

Sonra

yaşandı. Çıkan arbedede, yere düşen dövüşçü bileğimin üzerinde bir el daha hissettim, o an kolundaki 11 bin pound değerindeki saati çal- olayın şaka olmadığını anladım. İki kişi göğdırmadı. Gözü morardı.

süme tekme atıp yüzümü yumrukladı. Aldım eğitimler ve dövüşçü olmam bana bu olayda yardımcı oldu" dedi.

Kanunsuz bir toplum Filiz, hırsızların silahsız olduğunu söyledi. Görüntülerde, soygunun çevredekilerin dikkatini çektiğini fark eden hırsızlar, arabalarına binip kaçtı. Çocukları için endişelendiğini dile getiMedeniyetin beşiğinde Londra’da gasp dehşeti: Önce Mesut Özil sonra dövüşçüye saldırı Türk asıllı Alman futbolcu Mesut Özil geçen hafta İngiltere'nin başkenti Londra'nın göbeğinde gasp dehşeti yaşamıştı.

AVRUPA

Editor Vatan ÖZ editor@avrupagazete.com

Address: 118 Green Lanes, London, N16 9EH United Kingdom

Tel: 020 7275 7610 Fax :020 7241 1908

!NG!LTERE'N!N

EN ÇOK DAĞITILAN VE OKUNAN, ÖDÜLLÜ GAZETES!

info@avrupagazete.com www.avrupagazete.co.uk

All rights reserved. Reproduction in whole or in part without written permission is strictly prohibited. We are not responsible for the contents of the articles and advertisements.

ren Filiz, "Çocuklarım olmasa onların peşinden giderdim. Çocuklarım için endişelendim. Onlarla birebir görüşmek istiyorum. Maalesef kanunsuz bir toplumda yaşıyoruz" dedi. Printed at St.Clements Press LTd Unit 3 Rick Roberts Way, Stratford, London

www.avrupagazete.co.uk web sitemiz Anadolu Ajansı (AA) ve Reuters Abonesidir


5

AVRUPA

2 AÄ&#x;ustos 2019 Cuma

Reklamlar


6

AVRUPA

Haberler

2 Ağustos 2019 Cuma

“Tüm dünya birleşmiş, üzerimize üzerimize geliyor. ABD bize karşı, AB de! ABD, Türkiye’yi bölmeye ve parçalamaya çalışıyor ve Sevr’i tekrar diriltmenin peşinde. AB’nin de niyeti farklı değil. NATO’dan derhal çıkmamız lazım. Yoksa NATO bizi parçalayacak. Başımıza ne felaket geldiyse, NATO yüzünden gelmiştir. Doğu Akdeniz’de kuşatıldık. Artık yüzümüzü tamamen doğuya dönmeliyiz, Batı ile ilişkilerimizi tamamen koparmalıyız, yüzümüzü tamamen Avrasya’ya dönmeliyiz ve Şangay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİÖ) tam üye olmalıyız” sözlerini ve benzerlerini son günlerde çok duyuyoruz. “Tüm dünyanın bize karşı birleştiği ve husumet içinde olduğu”, doğru bir saptama değil. Herkes ve her ülke, kendi çıkarlarının ve güvenliğinin peşinde! Bu kapsamda işbirlikleri ve çıkar çatışmaları yaşanıyor ve yaşanacak da. Dünyanın ve yaşamın değişmeyen kuralı bu! Bırakın farklı dillere ve kültürlere sahip toplumları, aynı anaya ve babaya sahip kardeşlerin bile miras için yani çıkarları için nasıl birbirilerine girdiklerinin örneklerini yakından biliyoruz. Ortaklıklar da böyledir. Ayağını sağlam basmayan ve güçlü olmayan ortağın işini diğer ortaklar, çeşitli yöntemlerle bitirirler. İstisnalar, genel kuralı bozmaz! “Amerika nasıl müttefik böyle? Hem PKK’yı terör örgütü olarak tanıyacak hem de bu terör örgütünün Suriye’deki uzantısı olan PYD’ye yardım edecek ve ayrıca bu terörist yapıyla müttefikim diyecek!” Bu çok haklı bir serzeniş ve isyan. Ama çuvaldızı başkasına batırmadan önce, iğneyi kendimize batıralım. Büyük Ortadoğu Projesi, ABD’nin bölgemize yönelik bir emperyalist girişimi! Proje ile bölgemiz; etnik, dinsel ve mezhepsel olarak daha küçük siyasi parçalara ayrılmak isteniyor. Yani ABD, bölgemizin yeni bir siyasi haritasını çizmek istiyor. Daha açık ifade etmek gerekirse; Türkiye’nin de bulunduğu bölgeye tecavüz etmek istiyor. Nasıl olur da aramızdan birisi çıkar ve bu projeye eş başkanlık yapar! Bunu sorguladınız ve hesabını sordunuz mu? İktidar, daha düne kadar tüm itirazımıza rağmen “ABD, stratejik müttefikimiz” diyordu. Halbuki Türkiye, ABD’nin NATO dolayısıyla müttefiki ama stratejik müttefiki değil. Almanya bile ABD’nin stratejik müttefiki değil. Almanya bu durumun farkında ama Türkiye farkında değil. Bugün için, gelecekte yaratacağı tehlikeler de düşünüldüğünde, Türkiye’nin bekasına yönelik bir numaralı tehdit Suriyelilerdir. Kim doldurdu bunları ülkemize? İktidar Suriye’deki vekâlet savaşının ateşine odun taşımasaydı, sınırlarımızı kevgir et-

Türker Ertürk

PARADİGMA DEĞİŞİKLİĞİNE İHTİYAÇ VAR turkererturk@avrupagazete.com

meseydi, Suriyelileri kucağımızda bulmayacaktık ki! Suriye’nin kuzeyinden PKK’nın uzantısı PYD tarafından kuşatılmamızın da nedeni; iktidarın “Siyasal İslamcı” ideolojisi ve “Yeni Osmanlıcı” hayalinden beslenen yanlış Suriye politikasıdır. Suriye’nin kuzeyinde, ABD ile birlikte güvenlikli bölge arayışları ve müzakereleri, iktidarın hala yanlış yolda olduğunun göstergesidir. Ya Doğu Akdeniz! Özellikle zengin hidrokarbon kaynakları nedeniyle, bölgesel güçlerin yanında küresel güçler de bölgeye gelmiş durumda. Türkiye ise hem bölgesel güçlerle hem de küresel güçlerle çatışıyor. Bu yanlış rotada Türkiye, ne yazık ki haklı olduğu halde kaybeden ülke olur. Doğu Akdeniz çanağında bulunan tüm ülkelerle kavgalıyız. Hamas’a ve İhvan’a aşk duyarak, Mısır’a, İsrail’e düşmanlık yaparak, Suriye’nin kuzeyinde egemenlik alanı peşinde koşarak ve Suriye’yi bölmeye çalışarak Doğu Akdeniz’deki yaşamsal menfaatlerimizi elde edemeyiz. Yoksa iktidar, Türkiye’nin çıkarları değil de çatışma çıksın peşinde mi? Çünkü iktidar, her geçen gün halkın desteğini kaybediyor. Durumu tersine çevirebilmek için dış tehdide ve itiş kakışa ihtiyacı var gibi gözüküyor ve bu yönde izlenim veriyor. İktidar madem Doğu Akdeniz’de çıkarlarımızın peşindeydi, geçmişte neredeydi? 2002’den bu yana; Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), Yunanistan, İsrail, Lübnan ve Mısır dersine çalışırken, Doğu Akdeniz’i paylaşırken, tüm uyarılara rağmen iktidar hiçbir şey yapmadı. O yıllarda Genelkurmay Başkanlığı; “Doğu Akdeniz’deki deniz yetki alanlarımızda yoğun faaliyet gösterelim, petrol ve doğal gaz arama faaliyetleri icra edelim” tekliflerini Avrupa Birliği (AB) ile aramızı bozar diye hep geri çevirmişti. Hatta, 2009 AB raporunda Avrupalılar şikâyet ettiği için Cemaat (FETÖ) ile birlikte, ağırlıklı olarak Türk Deniz Kuvvetleri’ne Balyoz kumpası yapılmıştı.

Prenses Haya, İngiltere'den 'korunma' istedi Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkan Yardımcısı Şeyh Muhammed bin Raşit El Maktum'un

eşi

Prenses

Haya,

sığındığı

İngiltere'de Maktum'a karşı korunma davası açtı.Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Reşit El Maktum’un, Prenses Haya’ya karşı açtığı davanın Londra’da Yüksek Mahkeme’de yapılan ilk duruşmasında, 45 yaşındaki prenses “zoraki evlilik koruması kararı” talep etti.

Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Reşit El Maktum ve eşi Prenses Haya Prenses’in, bu iki talebi hangi gerekçelerle

Prenses Haya bu yılın başlarında

istediği açıklanmadı. Şeyh El Maktum da

çocuklarıyla Dubai’den kaçarak

mahkemeden, detaylar üzerinde gizlilik

İngiltere’ye yerleşmişti.

talep etti. Ancak Hakim Andrew McFarlane bu talebi, “kamuoyunun bilgilenmesinde,

Prenses Haya mahkemeden, olası bir tacize

kamuoyunun çıkarı olduğu” gerekçesiyle

karşı da koruma istedi. Londra’ya kaçan

reddetti.

British Airways pilotları greve hazırlanıyor İngiltere'deki Temyiz Mahkemesi, bir alt mahkemenin kararını haklı bularak Britanya Pilotlar Derneği'ne bağlı pilotların greve çıkabilmesinin önünü açan kararı duyurdu İngiliz hava yolu şirketi British Airways'in pilotlarının greve çıkmaya hazırlandığı bildirildi. İngiltere'deki Temyiz Mahkemesi, bir alt mahkemenin kararını haklı bularak Britanya Pilotlar Derneği'ne (Balpa) bağlı pilotların greve çıkabilmesinin önünü açan kararını duyurdu. British Airways'in sahibi

British Airways'ten yapılan açıklama: "Balpa'nın binlerce yolcunun tatillerini tehdit etmeyi seçmesi karşısında hayal kırıklığı yaşıyoruz. Pilotların yapacağı grevin yolcularımız için yaratacağı aksamadan dolayı çok üzgünüz."

British Airways'ten yapılan açıklama

olan owner IAG, daha önce İngiliz Yüksek Mahkemesi'nin konuya ilişkin kararını, grev oylamasının usulsüz olduğu gerekçesiyle Temyiz Mahkemesi'ne taşımıştı.

British Airways pilotlarının ağustos ayı içerisinde greve gitme hazırlığı yaptığı kayde-

Balpa Genel Sekreteri Brian Strutton

dildi. British Airways'ten yapılan açıklamada ise

Balpa Genel Sekreteri Brian Strutton, ko-

"Balpa'nın binlerce yolcunun tatillerini teh-

nuya ilişkin yaptığı açıklamada, "British

dit etmeyi seçmesi karşısında hayal kırıklığı

Airways için müzakere ve anlaşma imkanı

yaşıyoruz. Pilotların yapacağı grevin yol-

hızlı bir şekilde sona geliyor. British Air-

cularımız için yaratacağı aksamadan dolayı

ways'in gerçekliğe uyanması gerekiyor.

çok üzgünüz." denildi.

Oylamada sandıktan yüzde 93 greve gitme kararı çıktı." ifadelerini kullandı. Balpa'dan

İngiltere'de ağustos, çocuklu aileler başta

yapılan açıklamada da pilotların mevcut

olmak üzere halkın yoğunlukla tatile çıktığı

şartlar altında 14 gün öncesinde haber ver-

ay olarak biliniyor. British Airways pilotla-

mek suretiyle greve çıkabileceği bildirildi.

rının greve çıkmasının, çok sayıda uçuşu ve

Açıklamada, grev tarihlerinin henüz duyu-

yolcuların seyahat planlarını olumsuz

rulmadığı belirtildi.

yönde etkilemesi bekleniyor.


7

AVRUPA

2 AÄ&#x;ustos 2019 Cuma

Reklamlar


8

AVRUPA

Haberler

2 Ağustos 2019 Cuma

Mustafa Öz TÜM MAKALELERİ Ortalık

Mustafa Öz

Tatar: “Yunan politikacıların Kıbrıs’la ilgili hayalleri ve yanlış politikalarının değişmeyeceği bir kez daha gösterildi”

iyice karışık. Kendi vatandaşlarımızın geçimini sağlamakta zorluk çekerken başımıza Suriyelileri de bela ettik hayırlısıyla. Bizim kendi ülkemizde acıyıp yardımda kusur etmediğimiz, müslüman kardeşlerimizdir diye olanca kolaylıkları gösterdiğimiz Suriyeliler ne yapıyorlar?

Biraz karınları doyunca

Türk Bayrağını yakmaya başladılar. Bu-

Karışık

ralar bizim, Türkler bu topraklardan def

mustafaoz@avrupagazete.com

olup gitsinler diye gösteriler yapmaya başladılar. Son aylarda artarak devam

Atatürk Mustafa kemal paşamız. Ona

eden Suriyelilerin saldırıları, yaralama-

bile saldırılar olmakta ülkemizde ne

ları hatta ölümle sonuçlanan olaylar ar-

kadar cumhuriyet değerimiz varsa hep-

tarak devam etmeye başladı. Daha dün

sini yok etmek, ortadan kaldırmak için

8 yaşında bir kız çocuğu Suriyeli kendi-

ellerinden geleni yapmaktalar. Ama

lerini bakkal olarak bilinen iki kişi tara-

bütün çabaları boşa çıkacaktır.

fından

tecavüze

uğradı.

Nereye

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin Tatar ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

gidiyoruz arkadaş? Ne oluyor böyle?

Anlamadığım ülkenin yönetimimnde

Kimi kimin ülkesinden kovacaksınız? Siz

olanların bile vatandaşlarımızı ayırmak,

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Baş-

sidir’ derken tarihi gerçekleri göz ardı ediyor”

kimsiniz? Kendi ülkenizden kaçtınız.

bölmek için çalışmları. Türklük yok ola-

bakanı Ersin Tatar, Yunanistan Başbakanı Kir-

ifadelerini kullanan Tatar, “Kiryakos Mitsota-

Bizim ülkemizde ekmek bulup karnınızı

cakmış. Burada ümmet devleti kuracak-

yakos Mitsotakis’in Yunanistan’da iktidarlar

kis, Türkiye’nin Yunanistan’ın 15 Temmuz

doyurup yaşıyorsunuz. Bizim askerleri-

larmış.

Cumhuriyet

değişse de Yunan politikacıların Kıbrıs’la ilgili

1974’te Kıbrıs’ı Helen yapmak üzere gerçek-

miz, yavrularımız birer ikişer sınır boy-

yönetiminden daha iyi bir yönetimi var

hayalleri ve yanlış politikalarının değişmeye-

leştirdiği kanlı darbe üzerine Kıbrıs Türk Hal-

larında düşmanla savaşırken canlarını

mı yeryüzünde? Ülkemizin çevresineki

ceğinin bir kez daha gösterilmiş olduğunu

kı’nın çağrısı üzerine, bizlerin can ve mal

veriyor yaşamlarının baharında.

komşuların tümü ile hasmane durumlar

kaydetti.

güvenliği için, garantörlük hakkını kullanarak

Yahu

bu

Kıbrıs’a geldiğini inkara kalkışıyor ama bo-

içine girdik. Ordumuza ve ülkenin düşüSuriye'den gelip sığınan saygısızlar

nürlerine, aydınlarına karşı yok etme,

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Yunanistan Baş-

deniz kenarlarında, eğlence yerlerinde

susuturmak için neler yapıldığını gör-

bakanı Kiryakos Mitsotakis’in ilk yurt dışı zi-

gününü gün ediyorlar. Yok böyle birşey.

dük Ergenekon'da, Balyoz'da ve diğerle-

yaretini

Onların da askere alınıp kendi ülkelerini

rinde. Bizim kutsalımız dinimizi bile

söylemlerini değerlendirdi.

gerçekleri çarpıtmaya çalışırsa çalışsın, Tür-

savunmaları gerekiyor. Vatanı için ca-

siyasete alet ederek kendilerine çıkar

“Mitsotakis, ‘Yunanistan dış politikasının en

kiye, Kıbrıs’ın faşist Yunan Devleti’nin hege-

nını vermek, kanını akıtmak kutsaldır

sağlamakta kullanmadılar mı? Ülke-

üst stratejik talebi Türk işgaline son verilme-

monyasına girmesini engellemiş, Kıbrıs

bizim için. Biz bu ülkeyi can ve kan pa-

mizde insanlarımız aç ve sefilken,eko-

Türkü’nü katliamlardan korumuş, Yunanis-

hasına kurduk. Sizin gibi zibidilerin

nomi, sağlık, işsizlik aldı başını gidiyor.

tan’a demokrasinin geri gelmesini sağlamış-

gelip keyif çatmaları için değil. Ülkemi-

Biz önce bunlara çareler bulmalıyız. Ak-

tır” dedi.

zin değerleri bir bir yok edilmeye çalışıl-

lımızla dalga geçer hale getirildik. Bu Su-

makta. Bayrağımıza, istiklal marşımıza,

riyeliler biran önce kendi ülkelerine

ve ne kadar kutsal değerimiz varsa bir

gönderilmelidir. Bunun başka yoluda

bir yok edilmekte. Türkiye Cumhuriyeti

yoktur. Hepinize sağlıklar dilerim dost-

Tatar, KKTC hükümeti olarak Maraş konu-

ilelebet payidar kalacaktır demiştir ulu

lar.

sunda da geri adım atmayacaklarını herkesin

yaptığı

Güney

Kıbrıs’taki

şuna gayret gösteriyor” dedi. “Yunan Başbakanı ne kadar inkar etmeye,

Maraş konusunda da geri adım

bilmesi gerektiğine dikkat çekerek, envanter çalışmalarının başladığını ve yapılması gerekenlerin de sırasıyla yapılacağını vurguladı.

TC MGK’dan Doğu Akdeniz vurgusu Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Türkiye Cumhuriyeti Milli Güvenlik Kurulu (MGK) sonrası yapılan açıklamada ”Doğu Akdeniz’deki uluslararası hukuktan kaynaklanan hak ve menfaatlerimiz ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hak ve menfaatlerinin korunmasına yönelik bölge barışı ve istikrarını esas alan, iş birliğinin gelişimine katkıda bulunan, kararlı ve ilkeli tutumumuzun sürdürülmesinin hayati önem arz ettiği kaydedilmiştir” ifadesi yer aldı


9

AVRUPA

2 AÄ&#x;ustos 2019 Cuma

Reklamlar


10

AVRUPA

Haberler

2 Ağustos 2019 Cuma

Boşanma öncesi İngiltere’nin baş ağrısı:

Zayıf Sterlin İngiltere’nin yeni Başbakanı Boris Johnson’ın görevine başlamasının ardından ülkenin AB'den anlaşmasız ayrılabileceğine ilişkin endişelerin etkisiyle İngiliz sterlininde sert değer kayıpları yaşanıyor. İngiltere’de AB referandumu sürecinde Birlik'ten çıkış yanlılarının liderliğini yürüten Boris Johnson’ın geçtiğimiz hafta başbakanlık koltuğuna oturmasının ardından kurduğu kabinede ağırlıklı olarak “katı Brexitçi” isimlere yer vermesi piyasalar tarafından olumsuz karşılandı. AA’dan Gökhan Kurtaran’ın haberine göre; “Başbakan Johnson’ın 31 Ekim tarihinde anlaşmasız ayrılık kartını masada tutmaya devam etmesi daralan sürede AB ile yeni bir anlaşmanın yapılabileceğine ilişkin umutları da azaltıyor.Daha önce İngiliz parlamentosunda üç kez reddedilen eski Başbakan Theresa May’in anlaşmasının yeniden mevcut şekliyle kabul edilmesi mümkün görünmezken, Kuzey İrlanda ve İrlanda Cumhuriyeti arasında Brexit sonrasında oluşabilecek sınır ve gümrük uygulamaları konusunda da henüz bir çözüm bulunmuş değil. Geçen hafta Kabine Ofisi Bakanlığı görevine getirilen Michael Gove’un İngiliz Sunday Times gazetesi için kaleme aldığı makalede İngiliz hükümetinin AB’den anlaşmasız ayrılık senaryosu için çalıştığını açıklaması “anlaşmasız ayrılık” konusundaki beklentileri artırdı.” Öyle ki AB referandumunun yapıldığı 2016 yılının haziran ayında 1,5 ABD doları civarında olan sterlin kuru, bu haftanın ilk iki gününde ABD doları karşısında yaklaşık yüzde 2,4 değer kaybetti. Salı sabah saatlerinde İngiliz sterlini ABD doları karşısında son iki yılın en düşük seviyesi olan 1,2120 dolar seviyesini görürken, avro karşısında 1,0881 seviyesine geriledi. İngiliz sterlininde 2016 yılından bu yana yaşanan değer kayıpları tüketicilerin harcama planların da etkiliyor. Alım gücü azalan tüketiciler zorunlu olmayan harcamalarını ertelemeyi tercih ediyor. Tüketimin yavaşlaması Brexit’e ilişkin belirsizlikler nedeniyle yatırımların ertelenmesiyle ekonominin çarklarının artık daha da yavaş dönmesine neden oluyor. 2015 yılında yüzde 2,3 olan büyüme, 2016’da 1,9’a, 2017’de 1,8 ve 2018'de 1,4’e geriledi. Ekonomistler ise yeni kurulan hükümet ile birlikte Başbakan Johnson’ın açıklamalarının piyasalarda “anlaşmasız ayrılık” riskini artırdığı, bunun da sterlini baskıladığı yönünde görüşe sanip. Merkezi Londra’da bulunan uluslararası finans danışmanlık şirketi DeVere Grubu Üst Yöneticisi Nigel Green, “İngiltere’nin AB’den anlaşmasız şekilde ayrılması halinde gelecek birkaç yıl boyunca sterlin zayıf kalacaktır. Üstelik birçok insan artık bu yılın sonundan önce bir erken genel seçimin olmasını bekliyor. Bu da ülkede belirsizliği ve sterlindeki türbülansı artıracaktır.” ifadelerini kullandı. İngiliz sterlinindeki değer kaybının İngiliz halkının alım gücünü dikkate değer şekilde düşürdüğünü belirten Green, “Daha düşük seviyedeki sterlin ithalatın daha pahalı olması anlamına geliyor. Artan maliyetler de tüketicilere yansıtılıyor. İngiliz sterlinindeki düşüşün ihracat için daha iyi olacağını düşünenler ihracatın yüzde 50’sinin ithalata dayalı olduğunu hatırlamalı.” şeklinde konuştu. London Capital Group Kıdemli Piyasa Analisti İpek Özkardeşkaya ise, “Birçoklarına göre 31 Ekim tarihine yaklaştıkça her şeyin sadece daha kötü olabileceği düşüncesiyle gemiden atlamak için doğru zaman. Öte yandan piyasalar tarafından en kötüsü fiyatlandırılmış olabilir. Boris Johnson sargı bezini çıkarıp atarak, sonunda birkaç yıl boyunca ekonomik istikrarsızlık olacaksa bile uzatılan süreci bitirmek istiyor.” değerlendirmesinde bulundu. Principal Global Investors’ın Kıdemli Küresel Yatırımlar Stratejisti Sama Shah ise, “Eğer bu ezici güç durdurulamazsa, İngiliz sterlininde değer kayıplarının devam etmesini bekliyoruz. Sterlin-dolar kuru

1,18'e kadar gerileyebilir. Öte yandan anlaşmasız ayrılığın durdurulabileceğine ilişkin genel bir görüş söz konusu.” ifadelerini kullandı. İngiliz yayın kurumu BBC’ye değerlendirmede bulunan BRIC (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin) sınıflamasının mucidi Goldman Sachs Varlık Yönetimi’nin eski başkanı İngiliz ekonomist Jim O’Neill ise, piyasaların aynı zamanda yeni başkanın belirlenmesi sürecinde İngiliz Merkez Bankası’nın (BoE) bağımsızlığının geleceğini de değerlendirdiğini öne sürdü. Yeni hükümetin kamu harcamalarını artıracağı sinyalini verdiğini belirten O’Neill tüm bu endişelerin sterlin için düşüşe işaret ettiğini belirtti. İngiliz turist için en zor yaz İngiltere’nin başkenti Londra’daki Heathrow Havalimanı'nda bir sterlin yaklaşık 85 avro sent, Gatwick Havalimanı'nda bir sterlin 0,90 avro sent üzerinden işlem görüyor. İngiliz turistler de sterlindeki düşüşün alım güçlerini düşürmesi şeklinde olumsuz etkileniyor. Bu yüzden, son aylarda İngiliz turistler AB dışındaki tatil seçeneklerine ağırlık veriyor. Merkezi Londra'da bulunan turizm şirketi Thomas Cook'un nisan ayında yayımladığı rapora göre, İngiltere’den rezervasyonu yapılan seyahat paketlerinde AB dışındaki ülkelerin payının bir önceki yaza kıyasla yüzde 10 artışla 47 seviyesine ulaşmış durumda. Raporda, tatil paketi satışlarında geçen yıl üçüncü sırada olan Türkiye’nin bu yıl ikinci sıraya yükseldiği belirtilerek, "Türkiye, bu değişimden en fazla faydalanan ülke. Türkiye, tatil paketi satışlarında Yunanistan’ı geride bırakarak bu yıl en popüler ikinci tatil destinasyonu oldu." ifadesine yer verildi. İngiliz sterlininin ABD doları karşısında 2016 yılının haziran ayından bu yana değer kaybetmeye devam etmesi Amerikalı turistlerin alım güçlerinin artması nedeniyle İngiltere’ye ilgiyi artırdı. İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) verilerine göre İngiltere’ye 2017'de gelen ABD’li turist sayısı 2,2 milyondan 2,6 milyona ulaştı. Sterlin ve pound arasındaki fark İngiltere’de İngiliz Merkez Bankası (BoE) tarafından basılan para biriminin adı “pound sterling” ve kısaltma olarak ise “GBP” kullanılıyor. “Sterlin” ifadesi ağırlık birimi olarak da kullanılan “pound” ile karışıklığa neden olmaması amacıyla “pound sterlin” olarak kullanılıyor. İngiliz Merkez Bankası darphane işlemlerinde ana sorumlu olmakla birlikte, bankanın izniyle İskoçya ve Kuzey İrlanda’da farklı yerel tasarımlara sahip banknotlar ve madeni paralar basılıp kullanılabiliyor. Bu banknot ve madeni paralar tasarım farkına rağmen “pound sterling” olarak Birleşik Krallık'ın tamamında geçerli. Türkçe’de “İngiliz sterlini” ya da sadece “sterlin” olarak kullanılan para birimi İngiltere’ye tabi olan Cebelitarık, Guernsay ve Jersey gibi deniz aşırı topraklarda da kullanılıyor.


11

AVRUPA

2 AÄ&#x;ustos 2019 Cuma

Reklamlar


12

AVRUPA

Haberler

2 Ağustos 2019 Cuma

Konsey, 2. Gala & Ödül Töreni’ni

12 Ekim’de Düzenleyecek

Avrupa Ajansı / AVA| Londra

Merkez Londra’daki Imperial Hotel’de yapılacak olan bu görkemli etkinliğin bi-

Luton Türk festivali 2019 Luton şehrinde,

letleri önümüzdeki günlerde satışa çıka-

30 İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Kon-

rılacağı bildirildi. Sizin de ödül almasını

seyi, bir ilke imza atarak 2017 yılında dü-

önerdiğiniz, toplumumuzdan çok başarılı

zenlediği ve İngiltere’deki başarılı Kıbrıslı

isimler var ise lütfen 12 Ağustos’a kadar

Türkleri ödüllendirdiği galanın ikincisini

info@ctcauk.com adresine email olarak

12 Ekim Cumartesi gecesi düzenleyecek.

atınız.

Uluslararası kamuoyunun da yakından bildiği üzere Türk tarafı (Türkiye ve KKTC) hidrokarbon konusunun gündeme geldiği ilk günden itibaren Kıbrıs konusunu da göz önünde bulundurarak yapıcı bir şekilde konuya yaklaşım göstermiştir. Bu bağlamda Türk tarafı, Kıbrıs Türk ve Rum kesimleri arasında ‘ortak araştırma, ortak değerlendirme ve ortak kazanımlar sağlama’ amacıyla komite kurulması önerisini defalarca ortaya koyarak bu durumun bulunacak çözüme de katkı sağlayacağını ifade etmiştir. Buna karşın Rum tarafının en başından buyana sergilemiş olduğu katı ve olumsuz yaklaşımları ne yazık ki sadece doğal gaz konusuyla sınırlı kalmayıp, Kıbrıs konusunun çözümüne de zarar vermiş ve vermeye de devam etmektedir! Ortak komite kurulma önerisi hatırlanacağı üzere ilk olarak 2011 yılında 3. Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu tarafından önerilmiş, sonrasında yinelenmiş ve her iki öneri de Rum yönetimi tarafından reddedilmişti. Son olarak bilindiği üzere KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ‘Ada’daki gerilimi azaltalım, doğalgazda ortak komite kuralım’ önerisini bir kez daha detaylandırarak kısa bir süre önce yineledi. Rum yönetimi bu öneriyi de reddetti. Karar Güney Kıbrıs’taki tüm partilerin ortak görüşü ve oybirliğiyle alındı. Ortak komite kurma önerisi en son öneriyle birlikte bugüne kadar 3. kere Rum yönetimi tarafından reddedilmiş oldu! Bu gelişme üzerine KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’i kapsamlı çözüme yönelik sürecin açıklığa kavuşmasını sağlayacak beşli gayri resmi bir toplantının gerçekleşmesi için devreye girmeye çağırdı. Hatırlanacağı üzere 2017 Temmuz ayı başında son 50 yıldır BM iyi niyet misyonu çerçevesinde federasyon temelinde sürdürülmekte olan Kıbrıs Müzakere süreci Rum tarafının katı ve uzlaşmaz tavırlarını devam ettirmesi üzerine çökerek sonlanmıştı! Bu gelişme üzerine Türk tarafı ve sonrasında da BM yaptıkları açıklamalarda Kıbrıs konusunda bundan sonra yeni bir müzakere süreci başlayacak olur ise bunun yeni bir süreç olacağını, her iki taraf arasında ortak bir çözüm vizyonu bulunup bulunmadığına öncelikle bakılacağını, başı ve sonun net olduğu bir takvime dayalı olacağını ve her şeyden önce başlayacak müzakere olumsuz sonuçlanırsa Kıbrıs Türk Halkının durumumun ne olacağının kayıt altına alınarak sürecin bu çerçevede başlayabileceği defalarca ifade edilmiştir. KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’nın BM Genel Sekreteri Guterres’i kapsamlı çözüme yönelik beşli gayri resmi bir toplantı gerçekleşmesi çağrısı sonrası açıklama yapan Rum Lideri N. Anastasiadis, çeşitli şartlar ileri sürdü! Rum Lideri Anastasiadis, bu çerçevede beşli konferansın Crans Montana’da kaldığı yerden başlaması görüşünü ileri sürmekte! Anastasiadis, görüldüğü üzere meseleye gayri ciddi şekilde yaklaşarak sulandırmaya çalışmaktadır. Rum tarafının beşli konferansın başlayabilmesi için sürdüğü ikinci bir şart ise Türk tarafının derhal arama ve sondaj çalışmalarını durdurarak bulundukları yerleri terk etmeleri! Ada’daki gerilimi azaltalım, doğalgazda ortak komite kuralım önerisini üçüncü kes reddeden Rum yönetimi, Türk tarafı derhal arama ve sondaj çalışmalarını durdurarak bulundukları yerleri terk etmeleri ve Crans Montana’da kaldığı yerden başlaması vb şartlar ileri sürerek beşli konferansa katılabilecekleri mesajını vermektedirler. Rum Yönetimi, Kıbrıs konusunu ve hidrokarbon meselesini kendi lehine çözebilmek maksadıyla tek taraflı olarak uluslararası hukuku hiçe sayarak ilan ettiği sözde Münhasır Ekonomik Bölgeleri’nin gaz arama ihalelerini özellikle Amerikan Exxon Mobile, Fransız Total ve İtalyan Eni şirketlerine vererek ‘ABD ve AB ülkeleri ile Türkiye’yi karşı karşıya getirmeye çalışmıştır! Fransa’ya Güney Kıbrıs’ta Garanti ve İttifak antlaşmasına aykırı bir biçimde askeri üs verme anlaşması imzalamıştır. Rum ve Fransa savunma bakanları arasında 15 Mayıs’ta imzalanan askeri savunma işbirliği anlaşması ile Fransa Güney Kıbrıs’ın Evangelos Florakis Deniz Üssü’nü kullanma hakkını elde etti. Bu anlaşmayla Fransız savaş gemilerinin Türk askerinin karşısına dikilmesi hedeflenmektedir! Rum yönetiminin, Yunanistan’a karşı bir kırgınlığı olduğu da son günlerde dillendiriliyor. Rumlar, Yunanistan’ın bugüne kadar neden bir Yunan firkateynini Doğu Akdeniz’e göndermediğini sorgulamaktalar? Fransa ile bunun için mi askeri bir anlaşma imzalama yoluna gittiler acaba? Netice itibarı ile görüldüğü üzere federasyon temelinde bir sonuç alınacağı yoktur! Bundan sonra alternatif gerçekçi ayakları yere basan modeller gündeme getirilerek sonuç elde edilmeye çalışılmalıdır. Görüldüğü üzere Rum cephesinde değişen bir şey yok! Bakınız Yunanistan Doğu Akdeniz’de Münhasır Ekonomik Bölge ilan etmemişse de, Avrupa Birliği kurumlarının yayınlamış olduğu haritalarda da görüleceği gibi Meis Adası’nın güneyindeki sahada uzun zamandan buyana MEB dikte etmeye çalışmaktadır. Yunanistan Doğu Akdeniz’deki deniz yetki alanlarına ilişkin olarak, ‘Girit, Kaşot, Kerpe, Rodos ve Meis’ hattını esas alarak ortay hatta dayalı bir deniz yetki alanı oluşturmak istemektedir. Bu amaç doğrultusunda Yunanistan, Mısır ve Libya ile de anlaşmalar yapmaya çalışmıştır. Yunanistan bu yöntemle hem Türkiye’yi kendi içerisine hapsetmek hem de Kıbrıs Ada’sını denizden denize bağ kurarak karada başaramadıkları Enosisi deniz üzerinden(mavi vatan) gerçekleştirme hayalleri içerisine girmiştir! Yunan eski Başbakanı çipras kısa bir süre önce Türkiye’nin Ege ve Doğu Akdeniz’deki durumunu göz önünde

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yazıları Doğu Akdeniz ve Ege Cephesinde Değişen Bir Şey Yok!

Gökhan Güler bulundurarak Yunan Genel Kurmayına savaş durumuna karşı hazırlıklı olun talimatını verdiğini açıklamıştı. Ege ve Doğu Akdeniz’de Türk tarafının önünün kapatılarak dar bir alana hapsedilmesi kabul edilemez! Vatan toprağı ne anlam ifade ediyorsa deniz yetki alanlarımız ve hava fır hattımız da aynı anlamı ifade etmektedir. Vatan toprağı nasıl parayla ölçülemezse denizimiz mavi vatanımızda parayla ölçülemez! Öncelikle meseleyi bu çerçevede ele almak gerektiğini görmemiz gerek. Mesele hidrokarbondan önce egemenlik meselesidir! Ege ve Doğu Akdeniz’de pasif kalınması durumunda bakın en basit olarak ne gibi durumlarla karşı karşıya kalınabilir? KKTC’den Türkiye’ye gidecek bir gemi ya da Antalya’dan İstanbul’a gidecek bir gemi öncelikle Rum yönetimi ve Yunanistan’dan ayrı ayrı izin alıp gerekli harçları ödemesi durumunda ancak gidebilecektir! Ege ve Doğu Akdeniz beka meselesidir. Türk milletinin beka meselesidir. Rum yönetimi ile Yunanistan Ege ve Doğu Akdeniz’deki çıkarlarını koruyabilmek adına ABD ile AB ülkelerini Türk tarafının üzerine sürmeye çalışmaktadır. Bu durum umarız bir savaşa dönüşmez! Lakin kurgulayanlar ortada! Ortak araştırma, ortak değerlendirme ve ortak kazanımlar sağlama önerisini bugüne kadar 3 kere yineleyerek pozitif yaklaşanın Türk tarafı, reddederek gasp etmeye çalışanın ise Rum tarafı olduğu unutulmamalıdır! Türk tarafı ile ABD ve AB ülkelerini çatıştırabilmek için karşı karşıya getirmek isteyende yine Rum tarafı değil mi? Türk tarafı uluslararası hukuktan kaynaklanan hak ve menfaatlerini sonuna kadar koruma azim ve kararlılığında olduğunu sık sık dile getirmektedir. Umarım bu durum test edilmeye kalkışılmaz! Türkiye her fırsatta bölgede faaliyet yürüten enerji şirketleri ile ABD, İngiltere, Fransa ve İtalya gibi ülkelere GKRY'nin tek taraflı olarak ilan ettiği münhasır ekonomik bölgeyi tanımadığını ve Türkiye'nin deniz yetki alanlarıyla çakışan bölgelerde arama ve üretim çalışmalarına izin vermeyeceğini belirtiyor. Türk tarafı her zaman için diplomasiden uzlaşıdan yana olmuştur. Lakin Yunanistan 1996 ve 1997’de Ege’de 6 milden 12 mile deniz sınırlarını çıkardığını deklare ettiğinde TBMM bunu savaş sebebi sayacağını ve casus belli ilan edeceğini duyurmuştu. Bunu da yeri gelmişken hatırlatmakta fayda görüyorum. Türkiye savunma maksatlı olarak S400 savunma füzelerine sonunda sahip oldu. Tehdit gördüğü yerlere bunları konuşlandırmaya başladı bile. Türkiye S400 savunma sistemine sahip olduktan sonra ne değişti? Yunanistan’ın yeni Başbakanı Miçotakis eski Başbakan Çipras’a göre biraz farklı konuşuyor gibi! Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Türkiye ile ilişkilere yönelik olarak, "Cesur adımlar atacağımız ortak bir yaklaşım için Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulunuyorum." mesajı verdi. "Öfkeli bir retorikten uzak durarak" uluslararası hukuk ve dostane iş birliği yönünde ilerlemek istediklerini belirten Miçotakis, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslenerek, "Cesur adımlar atacağımız ortak bir yaklaşım için Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulunuyorum." şeklinde konuştu. Miçotakis, "Bu coğrafyada birlikte yaşıyoruz. Gereksiz gerginlikler ve silahlanma yarışı iki ülkeyi de değerli kaynaklarından mahrum ediyor. Bunlar ülkelerimizin yararına kullanılabilir." ifadelerini kullandı. Yunanistan ve Rum yönetiminin içtikleri suyun ayrı gitmediğini bilmeyen yoktur! Yunanistan ve Rum yönetiminin söyledikleri ile yaptıkları arasında ciddi çelişkiler söz konusudur! Örneğin, Rum yönetimi KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın kısa bir süre önce ‘Ada’daki gerilimi azaltalım, doğalgazda ortak komite kuralım’ önerisini neden reddetti? Türk tarafı, müzakerelere kaldığı yerden başlama diye bir şey yok. Yeni bir müzakere süreci son kez eğer gündeme gelecekse belli esaslara göre olmalı diyor. Buna karşın Anastasiadis ise dala geçer gibi bir yaklaşım ve tavır ortaya koymaya devam ediyor! Hatırlanacağı üzere Anastasiadis, Crans Montana’da TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na en iyi çözüm şeklinin iki devletli çözüm’ olduğunu söylemişti. Anastasiadis buna gerekçe olarak da Rum halkı hiçbir şeyi Türklerle paylaşmak istemiyor, dolayısıyla bir federasyon işlemez demişti. Anastasiadis’in bunları söylemesinin üzerinden iki yıl geçti! Şimdi Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Türkiye ile ilişkilere yönelik olarak, "Cesur adımlar atacağımız ortak bir yaklaşım için Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulunuyorum" diye açıklamalarda bulunuyor! Rum ve Yunan söylemleri görüldüğü üzere çok ciddi çelişkiler içermekte. Rum ve Yunan cephesinde de anlayacağınız pek değişen bir şey yok! Unutulmamalıdır ki ülkelerin ebedi dost ve düşmanları yoktur. Ülkelerin bilakis dönemsel çıkar ve menfaatleri vardır. Bugün düşman gibi görünen devletler yarın işbirliği içerisine girebilir. İşbirliği içerisinde gibi görünen devletlerde karşı karşıya gelebilirler! Doğu Akdeniz ve Ege’de ilerleyen süreçte neler olup biteceğini hep birlikte izleyerek göreceğiz…


13

AVRUPA

Tarkan 2019 Avrupa turnesine Ekim'de Londra'da başlayacak Haberler

2 Ağustos 2019 Cuma

Tarkan 850 bin euro kazanacak! Ekim

bin euro kazanacağı öğrenildi. Toplamda

ayında Avrupa turnesine çıkmaya hazırla-

10 konser verecek Tarkan, 850 bin euro (5

nan Tarkan'ın konser başına 85 bin euro

milyon 294 bin TL) kazanacak. Turne kap-

alacağı öğrenildi. Tarkan 10 konserden 850

samında yapılacak konserlerin organizas-

bin euro kazanacak.

yon giderlerini de ayrı tutacağı konuşulan

Tarkan 2019 Avrupa turnesine Ekim'de

sanatçı, 27 kişilik ekiple yolculuk edecek.

Londra'da başlayacak. Daha sonra İsveç,

Tarkan geçen yıl dünyaya gelen kızı Liya

Hollanda, Avusturya, İsviçre ve Alman-

ve eşi Pınar'la ilgilenmek için Harbiye

ya'ya gidecek Tarkan'ın konser başına 85

Açıkhava'da konser vermemişti. İngiltere, İngiliz bir ailenin Türkiye'de tatil yaptıktan sonra farkında olmadan yanlarında götürdüğü arıyı konuşuyor.

İngiltere'de Türk arısı ortalığı karıştırdı

İngiliz turistlerin valizine girerek İngiltere'ye taşınan arının, Türkiye ve iran'da yaşayan "Osmia Avosetta" türüne ait olduğu belirtiliyor. Arının İngiltere'deki arı türlerini yok edebilecek bir virüs taşıyıcısı olabileceği

enidişesi

hakim.

Olay

Dalaman'dan uçakla dönen ailenin havlularının içinde canlı bir arı bulmasıyla başlamıştı. Arıyı doğaya salan ailenin yetkililere haber vermesiyle ülkedeki arıcılar alarma geçmiş durumda. Arının tespit ve imha edilmesi planlanıyor. Dünyadaki artan arı ölümleri sebebiyle İngiliz halkından arılarla ilgili sıra dışı durumları ihbar etmeleri isteniyor. Uçakla Bristol'e taşınan "Türk arısı"nın bölgedeki arı türlerine tehdit oluşturduğu gerekçesiyle planlanıyor

yakalanıp

öldürülmesi


14

AVRUPA

2 Ağustos 2019 Cuma

Haberler

Suleymaniye Humanitarian Trust

Su kuyularıyla hayat kurtarıyor

Avrupa Ajansı / AVA| Londra Nijer’de Nevin Leyla Kinas adına açılan Su Kuyusu yerlilere temiz su sağlıyor. Suleymaniye Humanitarian Trust Londra’dan toplanan bağışlarla hayat kurtarmaya devam ediyor. Su kuyusu açılışıyla ilgili olarak Avrupa’ya gönderilen açıklama şöyle: “Bugün başkent Neomey'den 200 mil uzaklıktaki köyde Nijar Afrika'dayız.Bugün burada ol-

“Bugün başkent Neomey'den 200 mil uzaklıktaki köyde Nijar Afrika'dayız.Bugün burada olmamızın nedeni, İngiltere'den erkek ve kız kardeşler tarafından bağışlanan bir su kuyusu açılması.”

mamızın nedeni, İngiltere'den erkek ve kız kardeşler tarafından bağışlanan bir su kuyusu açılması.Süleymaniye ile cömert bağışçılarımıza teşekkür etmek istiyoruz, yerliler adına” Suleymaniye Humanitarian Trust yetkilisi Tunahan Bilir yardımlarla ilgili şöyle konuştu: “Allah, yaşamlarını sürdürmeye devam etsin ve uzun yıllar boyunca.Yerliler bu suyu yiye-

“Yukarıdaki su kuyusu haberine okur-

ceklerini hazırlamak, içmek ve

sak aslında hiç bir şeyi anlatmaya

sulamak için kullanacaklar.

gerek yok. Eda edilen kubanlarla ne-

uzun yıllar boyunca. Su ve ev

lere vesile olduklarını görseler yeter.

için bir tedarik olacaktır. Umarız

O çocukların mutluluklarını babala-

bu kuyudan uzun yıllar yararla-

rın sevinçlerini görseler bir kurbanın

nırlar ve hepimizi dualarında ha-

umut olduğunu ihtiyacı olanların

tırlarlar.

nasıl sevindirdiğini bir görseler. Gönderdikleri her bir kurban ile ço-

Kurban kampanyası

cuklara bir de Kuran-ı Kerim verildiğini görseler yeter.”

Süleymaniye cami ve Kültür Merkezine bağlı olan

Kurban kesim, vekalet için iletişim bilgileri :

Suleymaniye Humanitarian Trust kurban başış

Tel: 073 7962 3141/ 0 20 7684 9900

kampanyasına katılabilirsiniz. £110 sterlin ile kur-

Account details for payment

banlarınızı ve bağışlarınızı verebilirsiniz.

Acc. name: Suleymaniye HT

Suleymaniye Humanitarian Trust Kurban Kam-

Sort Code: 20-41-50

panyası ile ilgili şu açıklama yapıldı:

Account No: 03249352

Afrika yerlileri adına, Suleymaniye Humanitarian Trust’ın İngiltere’deki cömert bağışçılarına teşekkür etmek istiyoruz..”

Reference: Kurban Suleymaniye Humanitarian Trust Charity Reg. No:1163005 216 Kingsland road, London, E2 8AX suleymaniyeaid.com suleymaniyetrust@gmail.com


15

AVRUPA

2 AÄ&#x;ustos 2019 Cuma

Reklamlar


16

AVRUPA

Haberler

2 Ağustos 2019 Cuma

AYAKKABI BOYACISI GARİBAN MUSA’YI

Adanalı Türk Vatandaşı boyacı Musa Sevimli isimli yaşlı adam Dalston-Stoke Newington’da yaşadığı otobüs durağında ölü bulundu.

LONDRA’NIN GÖBEĞİNDE ÖLÜME TERK ETTİK Avrupa Ajansı / AVA| Londra

tandaşı Musa Sevimli isimli yaşlı adam Dalston-

Stoke Newington’da yaşadığı otobüs durağında Ayakkabı boyacılığı yaparak ekmeğini çıkarı-

ölü bulundu. Ayakkabı Boyacısı Musa olarak bili-

yordu. Son yıllarda elleri tutmadığı için boyacılı-

nirdi Dalston’da.

ğıda bıraktı. Parasız kaldı. Hackney Belediyesi yardım edecek diye beklentisi vardı. Oysa bir kedi köpek için itfaiye getiren Hackney Belediyesi 1 yıldır otobüs durağında yatan kalkan Adanalı

3 Cami 1 Cemevi sayısız kilise ve Türk İngiliz yardım kuruluşları arasında öldü

Musa’yı bile bile ölüme terk etti. Adanalı Türk VaDalston’da, hepimizin göze önünde, 3 Cami 1 Cemevi sayısız kilise ve Türk İngiliz yardım kuruluşları arasında ölü bulundu. Sayısız Türk Derneği var bölgede. Devlet görevlilerininde sık sık uğra-

lardı ama kendisi hep yok diyordu. Bilerek ölümü

ğında ölü bulunduktan sonra bugün kederlerini ve

dığı bölge. Türkler sahip çıkmadı. İngilizler sahip

tercih etti bence”

öfkelerini ifade ediyorlar.

çıkmadı. Sonuçta açlık ve susuzluktan ölü bu-

“Ölürsem burada öleyim”

lundu.

Kaderine terk edildi

Hackney Belediye Başkanı inceleme başlattı

Bölgedeki Türkler şöyle konuştu: “Ölmeden 4 gün önce Polis ve sağlık görevlileri gelip kendisini has-

Hackney Belediye Başkanı Philip Glanville (Lab &

Otobüs durağı karşısındaki esnaf şu açıklamayı

taneye götürmek istemişler ama kendisi inat etmiş

Co-op), tüm kurumlar tarafından kendisini destek-

yaptı: “Hiçbir sekilde yardım istemedi, bizim dük-

gitmemiş, ben ölürsem burada öleyim demiş .

leyecek çalışmaların yapıldığına dair güvence sağ-

kanın karşısındaydı. Her zaman gelip ilgileniyor-

Adanalı Mehmet Sevimli’nin kardeşiydi. Mehmet

lamak için Musa Sevimli’nin ölümüne ilişkin bir

15 sene önce vefat etmişti. Londra’nın sayılı teksitil

inceleme yaptığını açıkladı.

zenginlerindendi. Ben kapalı yerde yaşayamam demiş gelen görevlilere. Allah rahmet etsin.”

Halk tepkili

“Hepimiz utanç içinde olmalıyız” Prenses May Yolu'nun yakınındaki otobüs durağı yakınında yatan Musa’yı gören bir İngiliz tepkisini

Duyarlı Türk halkı sosyal medya üzerinden ko-

şöyle verdi:

nuyu gündeme getiren Avrupa Gazetesini araya-

“Herkes hissediyordu görüyordu. Yoldaki bir ya-

rak

getirdi:

ratık gibi, bir yaşlı olarak öldü. Hepimiz başımızı

“Belediye/yetkililerin verdiği ucuz bahaneye

öne eğmeliyiz, utanç olmalıyız, ben dahil. Kendi

bakın ‘uzatılan yardım elini istemedi’ ve bu gerek-

kendime düşünüyorum, 'Her 10 dakikada keşke

çeyle ölüme terk edilen bir insan.. Bu adamcağızın

bir polisi arasaydım. Birkaç hafta önce Twitter'a

sağlıklı karar verebilmek için şuuru/zihinsel sağ-

yazdım. Musa artık kalkmayı harekt etmeyi bırak-

lığı yerinde miydi acaba? Mahkeme kararıyla bir

mıştı herkes bunu görebiliyorlardu. En az dört

hastaneye yatırıp, tedavi edilebilirdi ..Yasalara göre

veya beş hafta boyunca kendi pisliğinde otobüs

bu mümkün görünüyor.. Yaşadığımız vahşi, bencil

durağında yatıyordu ve zayıfladı. Musa, son sıcak

kapitalist sistemin ve artık insan hayatının ne kadar

hava dalgası sırasında “aynı pozisyonda” yatarken

önemsiz olduğunun acı bir örneği...Işık’lar içinde

ve halkın bir üyesi tarafından su verildikten sonra

uyu Boyacı Musa.. insanlığıda hakkını helal

sosyal yardım işçileri tarafından ilgilenildiğini gör-

etme!!”

düm. Ancak ertesi gün otobüs durağına ölmüştü.

tepkisini

şöyle

dile

Musa'nın sağlığı son birkaç ay içinde kötüleştiği

Hackney sakinleri İngilizlerde tepkili

anlaşılıyordu. 2019'da insanlar otobüs duraklarında ölmemeliler. Princess May Road otobüs durağının dışındaki yaşlı adama RIP.

Stoke

Stoke Newington otobüs durağında evsiz adamın

Newington fakir bir semt değil. Altı gün önce bir

ölümü. Musa Sevimli, Stoke Newington otobüs

SOS verdim, çünkü bu adam hareket etmiyordu.

durağına sığındı. Hackney sakinleri, sosyal med-

Son birkaç hafta boyunca bu adama yerel sağlık

yada Mustafa olarak adlandırılan evsiz bir adamın

servisleri geldiğinde, yere yatmıştı. Hayatıma bu-

aylardır yaşadığı Stoke Newington otobüs dura-

güne ne kadar dokunduğunu bilmiyordum.”


AVRUPA

Haberler

2 Ağustos 2019 Cuma

Türk menejer İngiliz müşteriyi restoranda ölmekten kurtardı müşterisini ölümden kurtardı. İşte kahra-

suna bir cisim kaçması nedeniyle boğulma

man Türk restoran müdürünün o anları

olayları yetişkinlerde ve özellikle çocuk-

Tas Restoran Müdürü Cem Canpolat, He-

Avrupa Gazetesi kameralarına böyle yan-

larda çok sık görülen acil olaylardır.

imlich Maneuver (Nefes borusuna bir

sıdı. Heimlich manevrası, halk arasında

Videoyu izlemek için bu bağlantıyı inter-

cisim kaçması nedeniyle boğulma olayları)

hemlik manevrası olarak da bilinen önemli

nete yazınız

diye bilinen uygulamayı yaparak İngiliz

bir ilkyardım uygulamasıdır. Nefes boru-

https://www.avrupagazete.co.uk/webtv

Avrupa Ajansı / AVA| Londra

HABE EL Z

R

Londra merkezindeki ünlü Türk Tas Restaurant’ta bir müşteri az kalsın ölüyordu

Ö

17

Av i rupa Gazetes

Evinizi, işyerinizi, mekanlarınızı yenileyin

Aqua Tiles Factory Outlet, mekanlarınızı mutfak ve banyolarınızı yaşanabilir alanlara dönüştürmek için her yıl yeni ürünleri Londra’ya getiriyor. Avrupa Ajansı / AVA| Londra

A

mumuza sunuyor. Aqua Tiles Factory Outlet, mutfak, banyo

qua Tiles Factory Outlet, Türki-

mobilyaları sektöründe çeyrek asıra

ye’nin seçkin şirketlerinden

yakın tecrübesi, dinamik yapısı ve kap-

Orka ve Turavit’in yeni ürünle-

asitesi ile sadece şık ve kullanışlı mutfak

rini fabrika fiyatına Londra’daki toplu-

banyo mobilyaları satışı ile kazandığı uzmanlığı son teknoloji üretim sistemleri,

ENFIELD’DE SİZE UYGUN EN GÜZEL EV

kalite ve satış sonrası hizmet anlayışı ile destekleyerek inovatif ve özgün tasarımlara imza atıyor, zengin ürün çeşidi ile dünya çapında marka olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Mutfak ve banyolarınız yaşanabilir alanlara dönüşüyor Aqua Tiles Factory Outlet, mekanlarınızı

Aqua Tiles Factory Outlet, Türkiye’nin seçkin şirketlerinden Orka ve Turavit’in yeni ürünlerini fabrika fiyatına Londra’daki toplumumuza sunuyor.

mutfak ve banyolarınızı yaşanabilir alanlara dönüştürmek için her yıl yeni ürün-

Spacers : £1.99

leri Londra’ya getiriyor.

Ceramic Tiles : £3.99 m2 Grout 10Kg : £17.99

Dünya standartlarında kalitede, esnek

Chrome Tile Trims : £8.99

kullanım alanlarına sahip özgün tasarım-

Plastic Tile Trims : £2.99

lar ile çevre sağlığına önem veren, kolay

Basin Mixer Taps from £18.00 incl. VAT

kurulumu olan, ahşaba hayat veren, gü-

Basin & Bath Mixer set from £55.00 incl.

nümüzün trendlerine uygun, modüler,

Vat

şık ve konforlu ürünleri sizlere uygun fiyata sunuyor.

Kitchen Mixer Taps from £18.99 incl.Vat Flexible Rapid Set Adhesive from £7.99

Ücretsiz Mutfak Tasarımı Hizmeti Mev-

exl.Vat

cuttur. 7 Birim Fiyat, tezgah, musluk, la-

WC with combined bidet(taharatli) from

vabo veya diğer aksesuarları içermez.

£90.00

Avrupa Ajansı / AVA| Londra

Fotoğraflar yalnızca örnekleme amaçlıdır. Tüm fiyatlara KDV dahil değildir. Fi-

Çok çeşitli ek üniteler de vardır. Mükem-

Enfield Belediyesi Enfiled sınırlarında ya-

yatlar gösterim sırasında doğru fakat

mel mutfağınızı oluşturmak ve daha

şayan belediye sakinlerinin görüşüne baş-

değişebilir.

fazla ayrıntı için şubemize gelmeniz ye-

vuruyor.

terli.

Enfield Belediyesi : “Sizin düşüncelerinize ihtiyacımız var, size konforlu daha iyi ev-

Güncel fiyatlar için lütfen arayınız. Örnek fiyatlar:

Aqua Tiles UK Factory Outlet

leri nasıl sunabiliriz ve evsizleri ile sokakta

www.aquatiles.co.uk

yatanları nasıl önleyebiliriz. 21 Ekim 2019

2 Huxley Parade, Great Cambridge Road,

kadar lütfen bize yazınız”

Porcelain tiles from £7.99 m2 incl.VAT

London, N18 1HY

Silicone : £2.99

020 3609 8997 ve 07405 508 680

Ayrıntılı bilgi ve başvuru için www.enfield.gov.uk/consultations


18

AVRUPA

Haberler

2 Ağustos 2019 Cuma

Cemevi Eski Başkanı Tugay Hurman,

sevenlerini ve yakınlarını gözyaşına boğdu

Kızı Ecem Hurman ve Savaş Hurman’ın konuşması herkesi gözyaşlarına boğdu

Tugay Hurman St. Bartholomew’s Hastanesinde kanser tedavisi altındayken vefat etti.

Britanya Alevi Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil ve Cemevi eski başkanı Hüseyin Üzüm birer konuşma yaptılar.

Başkanı Hurman, sevenlerini ve yakınlarını göz-

ğumlu ve Londra'da yaşayan Tugay Hurman üç

yaşına boğdu. Tugay Hurman, son 2 ay Londra

kız çocuk babasıydı. 06.09.1973 Almanya do-

Birleşik Krallık Ülkelerinden İngiltere'nin başkenti

daki St. Bartholomew’s Hastanesinde kanser te-

ğumlu olan Tugay Hurman, Londra’da sonsuz-

Londra'da Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi'nin

davisi görüyordu. Alevi Federasyonu başkanı İs-

luğa uğurlandı. İngiltere’de Alevi kurumlarında

eski başkanı Tugay Hurman 45 yaşındayken cilt

rafil Erbil, Islington Milletvekili Catherine West,

çeşitli görevlerde bulunan Hurman, 22 Mart 2015

kanserinden vefat etti. Geçmiş dönemde İngiltere

Enfield Başkan yardımcısı Sabri Özaydın, Lam-

tarihinde yapılan 19. dönem kongresinde Cemevi

Alevi Kültür Merkezi ve Cemevinde iki dönem

beth başkanı İbrahim Doğuş, Haringey eski baş-

yönetime katılmıştı. Ardından İngiltere Alevi

başkanlık yapan Tugay Hurman genç yaşta ha-

kanı Ali Gül Özbek vee ski Cemevi başkanları

Kültür Merkezi ve Cemevi başkanı seçimişti.

yata gözlerin yumdu. Londra'da toplumumuz ta-

çalışma arkadaşları, Ailesi ve tüm yakınları ce-

Tugay Hurman, Avrupa’nın en büyük Alevi ku-

rafından çok sevilen takdir edilen Cemevi eski

naze merasimine katıldı.

rumu olan Wood Green Cemevi’nin yapılma-

Avrupa Ajansı / AVA| Londra

Kızı Ecem: “Babam Sensizlik çok zor olacak. Biz

Savaş Hurman: Tugay abim veda edecek olsaydı. Sanki bu sözleri yazardı. ---- Mezarımın başına gidip ağlamayın. Esen rüzgarda, yağan kar tanelerinde, batan güneşte. Sabah seherinde kuşlarlarda beni görün, onların yanında olacağım. Mezarımın başına gidip ağlamayın. Ben ölmedim. Beni anmazsanız o zaman ölmüş olurum….---

Savaş Hurman:

sında büyük rolü vardı.

Kahramanmaraş, Göksun, Kötüre köyünden

Cemevi’nde tören

nemem cok iyi bakacagım. Senin istediğin gibi

Türkiye'de Kahramanmaraş ilinin Göksun ilçe-

Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi'nin eski başkanı

zorlanıyoruz . Tarifi imkansız. Tugay abim veda

başarılı kızlarınız olacağız.”

sine bağlı Kötüre Köyü’nden olan Almanya do-

Tugay Hurman için 30 Temmuz öğlen Cem-

edecek olsaydı. Sanki bu sözleri yazardı. ----Sev-

evi’nde tören yapıldı. Ardından Enfield’da me-

diklerime ve sevenlerime. Ayrılık vakti geldi dost-

zarlığına gömüldü.

İngiltere Alevi Kültür

larım. Yapacak çok işim ve görmem gereken çok

Merkezi ve Cemevi (İAKM) adına başkan Kadir

yerler var. Beni hatırlayınca birlikte geçirdiğimiz

Yürük törende şunları söyledi:

mutlu anılarımı hatırlayın. Hepinize teşekkür

seninle güzel günler hayal ederken sen hakka yürüdün baba. Senin yokluğunda kardeşlerime an-

“Değerli canlar. Acımızı paylaştınız buraya geldiniz. Acılar paylaştıkça azalıyor. Konuşmakta

ederim. Artık yolculuk etme zamanı geldi. Üzü-

Kadir Yürük

leceksiniz. Hatırlarımız acınızı dindidirir. Sizler hayatınıza devam edeceksiniz. Ben hep yanınızda

“Tugay Hurman Başkanımız hakka yürüdü.Acı-

olacağım. Şevkat ve sevgimizi hissedersiniz. Be-

mız tarifsiz.Devrin daim olsun Tugay Başkan.Yıl-

denden çıktım. Mezarımın başına gidip ağlama-

dızlar yoldaşın olsun.Her daim bizimle ve

yın. Esen rüzgarda, yağan kar tanelerinde, batan

yüreğimizde olacaksın. Canımız yol yoldaşımız.

güneşte. Sabah seherinde kuşlarlarda beni görün,

Tugay Başkanımız hakka yürüdü devri daim

onların yanında olacağım. Mezarımın başına

olsun ışıklar icinde uyusun yildizlar yoldaşı

gidip ağlamayın. Ben ölmedim. Beni anmazsanız

olsun.Aşk ile Tugay Başkanım…”

o zaman ölmüş olurum….--- Seni çok özleyeceğiz. Aşk ile Tugay can aşk ile….”

Kızı Ecem: “Babama söyleyeceklerim var. Sensizlik çok zor

Ali Dereli: “Seni hiç unutmayacağiz."

olacak. Biz seninle güzel günler hayal ederken sen hakka yürüdün baba. Senin yokluğunda kardeş-

Ali Dereli: "2 dönem cemevi başkanlığı, daha

lerime annemem cok iyi bakacagım. Senin istedi-

önce de çeşitli görevler üstlenmis özellikle derga-

ğin gibi başarılı kızlarınız olacağız. Söz

hımızın inşaatının tamamlanmasında büyük

veriyorum.

emeği olan Tugay başkanımızı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyorum. Değerli yol emektarımız, seni ve hizmetlerini unutmayacağız. Evlatların bize emanet, hızır yoldaşın olsun"

Britanya Alevi Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil "Canlar, Tugay Başkanımızı, yoldaşımızı hakka uğurladık. Şimdi yoldaşları yakınları ile Wood Green Cemevinde toplandık. Işıklar içinde Olsun!Hızır Yoldaşı Olsun!"


19

AVRUPA

Haberler

2 Ağustos 2019 Cuma

SAÇ EKİMİNDE UZMAN Marmara Hair Clinic Saç Ekimi Cerrahisinde 12. Yılını Geride Bıraktı

Avrupa Ajansı / AVA| Londra

İngiltere’de saç ekimi yaptırmak istiyorsanız Marmara Hair Clinic’i aramanız yeterli olacaktır. Görünümüze önem verin. Saçlarınızı uzman ellere bırakın. İngiltere’den Türkiye’ye gelerek İstanbul’da çok rhaat ve sağlıklı şekilde saç ekimi yapabilirsiniz. Marmara Hair Clinic adına konuşan Selahattin Doğdu şunları söyledi: DÜNYANIN 21 FARKLI ÜLKESİNDEN GELENLERE SAÇ EKİMİ YAPIYORLAR Selahattin Doğdu : “Marmara Hair Clinic, 5000'nin üzerinde gerçekleştirdiğimiz başarılı operasyonlarla olarak 12. yılımızı gurur ve mutlulukla kutlamaktayız. 2007 senesinde kuruculuğunu üslendiğim Marmara Hair Clinic; bugün dünyanın 21 farklı ülkesinden gelen misafirlerine gerçekleştirmiş olduğu ameliyatların başarılarıyla, VIP hizmetleri ve etik hasta tutumu sayesinde dünyada örnek gösterilen bir kurum haline gelmiştir.Elde edilen bu başarının sebebi; özverili çalışmalarımız , hasta memnuniyetini ön planda tutmamız ile elde edilmiştir. Sonuç olarak dünyanın dört biryanında binlerce saç ekimi yaptırmış misafirlerimizle bu başarıyı taçlandırdık.” MARMARA HAIR CLINIC'İN VERMİŞ OLDUĞU HİZMETLER Marmara Hair Clinic hizmetlerini şöyle özetledi: “ Saç ekimi ameliyatlarında Türkiye'ye gelecek olan misafirlerimizin konforu, ameliyat öncesi ve sonrasındaki sıkıntılarını yok etmek için Marmara Hair Clinic havaalanından itibaren sizlerin yanında olmaktadır. Havaalanına gelen misafirlerimiz kendilerine tahsis edilen araçlarla havalanından alınıp önceden rezervasyonları yapılan temiz ve güvenli otellere 3 günlük konaklama için yerleştirilmektedir (HAMPTON BY HILTON ). Ameliyat gününde transferiniz tarafımızca gerçekleştirilecek. Ameliyat öncesi ve sonrası ihtiyacınız olacak olan tüm ilaçlar tarafımızca verilmekte ve en ufak bir sıkıntınızda 24 saat doktorumuz sizinle irtibat halinde olacaktır. Türkiye'den dönüşlerinizde de havalanına transferlerinizi gerçekleştirmekteyiz ve sürekli irtibat halinde kalarak ameliyat sonrası sürecinizi takibimiz altında tutmaktayız. Kısacası havalanından itibaren hiçbir işlemle uğraşmak zorunda kalmadan misafirimiz olacaksınız.”

21 ÜLKEYE VERMİŞ OLDUĞUMUZ HİZMETLERİ ÖZETLERSEK 1.Transfer (havalanı-otel-hastane-havaalanı) 2.Otel Konaklama (3 gün) 3.Saç Ekimi Operasyonu 4.Kullanılacak tüm ilaçlar ve saç güçlendirmek için takviyeler 5.Saç ekimi sonrasında kullanılacak özel şampuan ve losyon 6.Ameliyat öncesi ve sonrası destek ücretsiz danışmanlık

Marmara Hair Clinic iletişim bilgilerini şöyle açıkladı: “ Vermekte olduğumuz hizmetler için kesinlikle ekstra ücret talep edilmemektedir.Marmara Hair Clinic'in sizler için sunduğu iletişim adresleri aşağıdadır.Sorumlumuz ve kurucumuz Selahattin Doğdu sizlerle görüşecektir.” e-mail: marmarahair@outlook.com instagram: marmara_hairtransplant Whatsapp türkiye: +905435314500 Marmara Hair Hacı Evhaddin Çeşme sokak no:31/3 Fatih İstanbul


20 AVRUPA 2 Ağustos 2019 Cuma

Reklamlar

21 AVRUPA 2 Ağustos 2019 Cuma

Reklamlar


22

AVRUPA

Haberler

2 Ağustos 2019 Cuma

Londra’da, St Pancras kilisesinin altında dehlizlere saklanmış muhteşem bir sanat galerisi var; The Crypt Gallery! Sokak sanatçıları ve genç yeteneklere ev sahipliği yapıyor bu ilginç ve güzel mekan. Geçtiğimiz hafta Türkiye’de olduğum için açılışına katılamadığım bir etkinlik vardı Crypt Gallery’de. Karma sergi aslına bakarsanız. Yeni ismiyle grup şov!

Sanat Yeni Rock’n Roll Sanatçılarımız da Rock Yıldızı

Sokak Sanatı Eser Nisan Yağmur

Sokak sanatının ünlü isimleri genç yeteneklerle

de ismini küratörlerinden alıyor. Bu galeride bu

tajı yok. Ortağı Simon Skint ile de oldukça iyi ar-

yanyana geldi bu 4 günlük sergide. Büyük buluş-

konseptte açılan ikinci sergi bu. Geçtiğimiz yıl

kadaş. Sanatçı ajansını kurarken genç yeteneklere

mayı gerçekleştiren küratörler, aslında bir orga-

“Asylum I” ile çok ses getirdiklerinden olsa gerek

yardımcı olmak ilk hedefleri olmuş. O yüzden,

nizasyon; “Asylum Artist Management” ! Sergi

bu yıl ikincisini düzenlemeye karar vermişler.

özellikle sosyal medyada tetikdeler deyim yerindeyse!

İngilterenin tanınmış sanatçıları Mason Storm ve Simon Skint’in kurdukları bir ajans “Asylum

Genç yetenekleri usta isimlerle bir araya getiriken

Street Management”. Onlar yetenek avcıları. Ge-

de iki şeye dikkat ediyorlar; 1- Eserleri beğenmek

lecek gördükleri genç isimleri takip edip, sergide

2-Beğendikleri eserleri yapanları beğenmek! Ve

usta isimlerle yanyana getiriyorlar. Mason Storm,

bir de mottoları var; “Sanat yeni rock’n roll. Bizim

İngiltere’nin önemli sanatçılarından. Yüzünden

sanatçılarımız da rock star. En azından olacaklar!

hiç çıkarmadığı maskesiyle ünlü. 40 yaşında ve Londralı. Banksy, Damien Hirst gibi ustaların en

Yazımın başına dönecek olursak sergiye katılan

beğendiği isimlerden. Zaten sergide bu iki dev

isimleri yazmamak olmaz; Mason Storm, Banksy,

ismin eserleri de yer alıyor. Hakkında konuşul-

Simon Skint, James Green, Dave Mealing, Onyx,

masından pek hoşlanmadığı için de fazla ropör-

Splice, Robert Sample, Monika Nowak, Carne Griffiths, Tim J Fowler, Kimberley Thomas,

organizasyonlara çok ihtiyacımız var. Sanatçıların

HenryHate, Caroline Reed, Tracy Watt, Gerry

küratörlüğünde, usta isimlerle biraraya gelen

Laffy, Philip Parkinson, Loz Atkinson, Sally Ken-

kendine güvenli genç yetenekler ustalarından el

dall, Nick Stroud, Jennifer Small, Woz Art, Arturo

alacaklardır kendi organizasyonlarını yaparken.

Garcia, Eddie ve Charlie Proudfoot.

Sanat, kendi içinde evrilirken işi bilmeyen küratör ve galerilerden de doğal seleksiyonla korunmuş

Bu yıl ikincisi düzenlendi serginin ama tahminim

olacaktır yakın gelecekte. Umudum bu yönde!

ve gönlümden geçen devamının geleceği. Bu tür

Haftaya görüşünceye kadar sanatla kalın!


23

AVRUPA

Haberler

2 Ağustos 2019 Cuma

Atatürk’ün doğup ve büyüdüğü İzmir’e çok benzettiğim deniz şehri. Selanik’te ilk yapılacaklardan biri Mustafa Kemal Atatürk’ün müze haline gelen evini ziyaret etmek. Türk konsolosluğunun arkasında ki cumbalı ev pazartesi günleri kapalı ama karşısında ki hediyelik eşya satan dükkandan uygun fiyata alışveriş yapabilir, yanındaki kafede dünyanın her yerinden gelen ailelerle tanışabilirsiniz. Almanya’dan

GEZİ REHBERİ Selanik'i sevmek için 8 neden

Arzu Sheridan arzusheridan@avrupagazete.com

gelen çok tatlı bir çiftle sohbet etme olanağı buldum bana çay ısmarladılar. Türk kahvellerini

uğrayıp dışı gibi içinin güzelliğini

mutlaka denenmeli. Ben anason ko-

de tavsiye ederim. BEYAZ KULE: Selanik'in

de görmeli. İçerisi çok güzel de-

kusu sevmediğim için Ouzo içme-

simgesi haline gelen kule Osmanlı döneminde

kore edilmiş. Önünden geçerken

dim. Sevseydim eminim balıkla iyi

Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırıl-

uğrayıp bir mum yakmalı.

giderdi.

mış. Deniz kenarında ki kalenin tepesine 97 ba-

LADADIKA BÖLGESI: Bizim Ne-

TEKNE GEZİSİ: Beyaz kalenin

samakla çıkılıyor. 360 derece açıyla Selanik

vizadenin, geniş sokaklı hali. Bar-

önünden kalkan teknelerle ücret-

ayaklar altında. Giriş 8 Euro

lar, tavernalar burada. Atmosfer,

siz yarım saatlik bir tur yapabilir-

HAGIA SOFIA: Bizimkisi kadar güzel olma-

mezeler ve canlı müzik süper. Hop-

siniz. İçecek almak şart ama

sada şehrin tam göbeğinde olmasından dolayı

paaa!!! Eller havaya.

Merhabalar, Güzelim Londra’da bir yağan serinleyen, bir sıcaktan bunaltan, yaz ayının son ayı Ağustos’a merhaba dediğimiz bu günlerde bakalım neler olup bitiyor. PRUDENTIAL RIDE LONDON LONDRA BİSİKLET YARIŞI / 03 - 04 Ağustos

fiyatlar o kadar uygun ki hiç pisman ol-

KORDONDA TURLAYIN: Ziyaret edenler bilir

mayacaksınız. Tekne cok açılmıyor sadece kor-

Selanik bizim İzmir’e çok benzer. Akşamüstü

donun öteki tarafına kadar gidip geri donuyor

güneş batımına doğru kordonu baştan başa tur-

ama pop müzikleri eşliğinde kısa ama keyifli

layıp denize bakan kafelerde bireyler içerek

bir yolculuk.

dinlenebilirsiniz. Beyaz kuleye çok yakın kı-

BLE PASTANESİ: bir efsane inanın abartmıyo-

sımda Mado’yu görmek şaşırttı, içinde bir tur

rum. Yiyecekler kısım kısım farklı bölmelerde

atıp çıktım. Ben gittiğim ülkelerde yerel tatları

ama ben pastane bölümüne bittim. Bu kadar

denemeyi seviyorum.

çok tatlının bir arada olması yasaklanmalı. Şaka

NELER YEMELİ: Yerel tatları denemeyi seve-

bir yana aldıklarınızı tarttırıp ücreti ödüyorsu-

rim derken çok farklı tatlar varmı komşuda?

nuz ve fiyatlar genelden biraz pahalı ama eşsiz

Hayır. Deniz ve et ürünleri ağırlıklı yiyecekler.

bir tat ve sunum garanti.

Mezeler olmazsa olmazı. Çıtır çıtır Kalamarlar

Haftaya görüşmek üzere

LONDRAYI YAŞAMAK Yazın son ayı

İLKGÜL KARACA ilkgulkaraca@avrupagazete.com

Dünyanın en büyük bisiklet festivali her yıl olduğu gibi bu yıl da tekrar şehrimize geliyor.

Ayrıca “FreeCycle” kısmına kayıt yaptırıp ai-

tüm katılımcıların listesini alttaki linkte bula-

100,00'den fazla kişinin katılımının beklendiği

lecek bu etkinliğe katılabilirsiniz. Ya da izleyici

bilirsiniz.

yarışlara profesyonel bisikletçilerin yanısıra

olarak katılıp yarışçılara destek de olabilirsi-

https://www.51ststatefestival.com/

sizlerde katılabilirsiniz. Trafiğe kapalı Lon-

niz. 2 gün sürecek bu bisiklet festivali ile ilgili

dra'nın güzel caddelerinde özgürce bisiklet

tüm ayrıntıları ve programı alttaki linkte bu-

MELTDOWN FESTIVAL SOUTHBANK /

kullanmanın tadına varabilirsiniz. Tabi ki ön-

labilirsiniz. https://www.prudentialridelon-

03 - 11 Ağustos

ceden kayıt olmanız şartıyla.

don.co.uk/ Ünlü yapımcı, müzisyen ve çoğumuzun Chic 51st STATE FESTIVAL - 51inci EYALET FESTİVALİ - 04 Ağustos

grubundan tanıdığı Nile Rodgers, 26'ncı Meltdown'a damgasını vuruyor. Kendisi tarafından özel hazırlanan, birbirinden güzel

Bu yıl beşinci kez bir kez daha Trent Country

-kaçırılmayacak gecelerle dolu olan festival bu

Park'a geliyor olan bu bir günlük müzik festi-

Cumartesi başlayıp 11 Ağustos’a kadar

valinde, kurulan altı ayrı sahnede birbirinden

devam edecek.

farklı ve yetenekli sesler sahne alacaklar. Bu yıl yine her yıl olduğu gibi 51st State Festiva-

Rodgers’ın 'Meltdown festivalinde, yetenekli

linde birçok değişik müzik tarzını bir arada

gitarist ve şarkıcı Thundercat, efsanevi gitarist

bulabileceksiniz. Klasik, tech house, garage,

ve şarkıcı-söz yazarı Johnny Marr ve Mali's

disco, soul, dub, dancehall ve dahası.

Songhoy Blues'dan Jungle’a kadar bir çok müzisyen bulunacak.

Kendisi de özel CHIC

Festivale katılacak isimlerden bazıları şöyle;

şovu ile sahneye çıkacak olan Nile Rodgers,

Bu çok özel festival kaçmaz diyorsanız hemen

Kerri Chandler, Kings of House NYC, Elli

müzik dünyasındaki yakın arkadaşları ve ba-

alttaki linke bir göz atın. https://www.south-

Cocks, Nick Curly, Roger Sanchez, Jason

şarılı ve yetenekli sanatçılar ile birlikte eski ve

bankcentre.co.uk/whats-on/festivals-se-

Kaye, Norman Jay, Soul Clap, Bobby & Steve

yeni favori sanatçılar ve müzikleri eşliğinde

ries/meltdown Güzel ve rengarenk bir hafta

ve Session Victim. Festivalin ayrıntılarını ve

özel bir konser hazırlıyor adeta.

diliyorum. Haftaya görüşmek üzere, hoşçaka-


24

AVRUPA

Döviz Piyasalar›

Ekonomi

2 Ağustos 2019 Cuma

6,1885

£

$ “Avrupalı Türkler ve yurtdışında yaşayan vatandaşlar emekli aylıklarınız kuşa dönecek, 1000TL ( Yaklaşık 15

6,7961

5,5864

Çeyrek 415,391

Yarım

830,048

Altın

Altın

Tam

Cumhuriyet 1.655,26

852,914

Altın

Altını

Avukat Mehtap Biçer Dönmez Avrupa Gazetes

TÜRKİYE’DEN BORÇ

YURTDIŞINDA YAŞAYAN Avrupa Ajansı / AVA| Londra

Yurtdışı borçlanma ne durumda !

Türkiye’de zorunlu Bağkur borçlanması,

Avukat Mehtap Biçer Dönmez Avrupa

günlük primlerin, asgari ücretin %45’i ora-

Gazetesine özel yazdı: “Bu gün biraz yurt-

nın çıkarılması, bedelli askerliğin 5500 Eu-

dışı borçlanmadan bahsetmek istiyorum.

ro’ya yükseltilmesi, yurtdışından getirilen

Zira vatandaşlarımız yalnızca ağustos’tan

telefonlara 1500 TL vergi uygulanması,

itibaren yalnızca Bağkur üzerinden gün-

yurtdışında çıkış harcının 50 TL’ye yüksel-

lük 38 TL üzerinden borçlanarak emekli

tilmesi, yurtdışındaki vatandaşlarımızı

olunacağını zannediyorlar. Aslında 3201

Türkiye’ye tatile bile gelmekten soğutacak

sayılı yasada yapılan değişiklik bunlarla

noktaya geldi. Avukat Mehtap Biçer Dön-

ile sınırlı değil, daha fazlası var. Uzun sü-

mez Avrupa Gazetesine özel yazdı. İşte

redir yurtdışı borçlanmanın yükseleceği,

Türkiye dışında yaşayan bizleri ilgilendi-

Bağkur üzerinden borçlanma yapılması

ren ve Türkiye’de kabul edilen son torba

zorunluluğu, özellikle yurtdışında yaşa-

yasasındaki çarpıcı konular ve açıklama-

yan vatandaşlarımızın korktuğu bir şeydi

ları.

ve başlarına geldi. Aslında 3201 sayıl yasada yapılan kanun değişikliği yalnızca

kuşa dönecek , 1000TL ( Yak-

Bağkur üzerinden günlük 38 TL ödeyerek

laşık 150 sterlin aylık) emekli

emekli olmanız ile sınırlı değil. Zira

aylığı alabilen sanırım mut-

01.08.2019 dan itibaren borçlananlar, prim

luluktan uçacak.

ödedikleri günden itibaren, ödedikleri prim gün sayısı kadar geriye götürülerek maaş hesabına tabi olacaklar. Avrupalı

Sosyal devletten ticari devlete

Türkler ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza kanunun bu

Avukat Mehtap Biçer Dönmez:

sinsi hesabının

“Bu kanun değişikliği ile sosyal devlet il-

müjdesinin

kesinden uzaklaşılmış, iş ticari bir boyut

ben vere-

kazanmıştır. Ödenecek primlerin %45 se-

yim! Bağ-

viyesine çıkarılması, borçlanmanın zo-

lanacak

runlu

emekli

düzenlenmesi ve borçlanılan günlerin,

aylıkla-

prim ödenen gün sayısı kadar geriye

rınız

bağkur

borçlanması

götürelerek

emekli

olarak

aylığının

hesap edilmesi alınacak aylıkları 900-100TL civarına düşürmüş, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız için Türkiye”den borçlanarak

emekli

olma

hakkını açıkça elinden almıştır.” “Bilmeyenler için hatırlatalım,

Avrupa G 2 hafta manşet bu hak duyurm


25

AVRUPA

Ekonomi

2 Ağustos 2019 Cuma

Dolar 98,569 Endeksi

Tahvil

15,98

EUR/USD

1,107

Bitcoin

9.973 $

Litecoin

97 $

Ethereum

215 $

Bist 100

102.082

rımıza kanunun bu sinsi hesabının müjdesinin ben vereyim! Bağlanacak 50 sterlin aylık) emekli aylığı alabilen sanırım mutluluktan uçacak”

ine özel yazdı. “Yurtdışında yaşayan vatandaşlardan haraç”

ÇLANARAK EMEKLİ OLMA

N VATANDAŞLARA HAYAL OLDU

Gazetesi a önce tinden ksızlığı muştu

Avukat Mehtap Biçer Dönmez, 27 Kasım 2018 yılında Avrupa Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Vatan Öz’ün özel davetiyle Almanya’dan İngiltere’nin başkenti Londra gelerek Bozcader üyelerine seminer vermişti.

Avukat Mehtap Biçer Dönmez

emekli aylıklarının düşü-

lığına mahkum olacak.

yani SSK’lı olarak yararlanabilmeleri için

yurtdışından gönderdiğiniz borçlanma ta-

rülmesi 2008 yılı sosyal gü-

Sosyal Devlet ilkesi bir tarafı ile de toplum-

daha uzun süre verilebilir, yasa yıl sonu

lepleriniz ile yaşanması muhtemel sıkıntı-

venlik yasa değişikliği ile

sal barışa hizmet eder. Zira devletin emek-

yürürlüğe girebilirdi. Bu konuda bile bir

lara değineceğiz. Örneğin gönderdiğiniz

çıkmış, 2008 yılından sonra

lilik gibi imkanlarının adaletli şekilde

imkan verilmeden vatandaşlar tatilde iken

borçlanma taleplerinizin bir kısmı o ya da

ödenen

güvenlik

dağıtılmasına hizmet eder. Gerek 2008 yılı

apar topar yasa yürürlüğe girmiştir.

bu nedenle yeni kanun üzerinden işlem

primleri için emekli aylıkları

değişiklikleri gerek torba yasa ile yapılan

bağlanma oranı düşürülmüş-

değişiklik , küskünlük , kırgınlık, güven-

Avukat Mehtap Biçer Dönmez : “Aslında

rın geçersizliği iddia edilerek bağkur üze-

tür. Türkiye’de de insanlar bu yasadan

sizlik yaratmış, vatandaşların güven duy-

yurtışında yaşayan vatandaşlarımız bu

rinden borçlanabilirsiniz.

kaynaklı 900-1000TL emekli aylığına mah-

gusu zedelenmiştir.

kez konsolosluk önlerine ; ki ayak alışkan-

kum olmuştur, kimse farkında değil ama

Kanunun yürürlüğünün 10 -15 güne sıkış-

lıkları vardır, kendi haklarını korumak için

Türkiye’den emeklilik vatandaşlarımız en

şu anda çalışan prim ödeyen ve geç yurt-

tırılması yurtdışında yaşayan vatandaşla-

gitmeli , seslerini duyurmalılar. Zira yurt-

büyük hayali olmaya devam edecek , son-

dışı borçlanma yapan herkesin emekli ay-

rımızın , konsolosluklar önünde uzun

dışında işçi olma gerçeğini bilmeyenler ta-

raki yazılarımızda emekli aylığınız düşük

lığı aylık 3 TL düşüyor. Bu konuda bir

kuyruklar oluşturmasına sebep olmuş,

rafında çıkarılan yasaların bu gidişle sonu

bağlanmaması için neler yapılması gerekir

yasal düzenleme yapılmaz ise asgari ücret

uzun ve utanç verici tablolar ortaya çık-

gelmeyecek gibi gözüküyor. Sizleri fazla

bunlarıda sizlerle Avrupa Gazetesinde

ile çalışanlar 10 yıl sonra 500TL emekli ay-

mıştır. Vatandaşlarımıza eski kanundan

sıkmamak için önümüzdeki günlerde ,

paylaşacağız.

sosyal

görebilir veya yaptığınız SSK’lı çalışmala-


26

AVRUPA

2 AÄ&#x;ustos 2019 Cuma

Bulmaca


27

AVRUPA

Magazin

2 Ağustos 2019 Cuma

Antalya'da Jennifer

Lopez hazırlığı ABD'li şarkıcı Jennifer Lopez, 'It's My

locadan izlemek isteyenler için 28 loca ay-

pez'in,

Party' turnesi kapsamında, 6 Ağustos Salı

rıldı. Biletlerin satışa sunulduğu ilk gün-

için otel yöneti-

konseri

günü, Antalya'nın Serik ilçesine bağlı tu-

lerde 20 bin Euro olan daha sonra 25 bin

minden 800 ışık

rizm bölgesi Belek'teki bir otelde konser

Euro’ya yükselen loca fiyatları, şimdi 50

talebinde bulun-

verecek. Sahnede 2 saat kalması beklenen

bin Euro’yu buldu. Jennifer Lopez için ay-

duğu da belir-

Lopez'i ayakta dinlemek isteyenlerin 7 bin

rılan 1 loca dışında sadece 2 locanın kal-

tildi.

lira ödeyeceği konser için ayrılan loca fi-

dığı belirtildi. Lopez'in istediği locayı ise

Jlo kulisi için de

yatları ise 50 bin Euro’ya yani yaklaşık 300

kimin kullanacağı merak konusu oldu. Bu

her zaman ol-

bin liraya çıktı.

locada dünyaca ünlü başka bir ismin Lo-

duğu

pez'i izleyeceği konuşuluyor.

beyaz rengi ter-

gibi

Loca fiyatı 50 bin Euro’ya yükseldi

150 kişilik ekip görev alacak

Jennifer Lopez'i ayakta dinlemek isteyen-

Antalya'dan önce Moskova'da konser ve-

tamamen beyaza bürü-

ler, biletlerin satışa çıktığı ilk günlerde,

recek Jennifer Lopez'in 90 kişilik özel

necek. Yetkili, “Ayrıca iki

avantajlı dönemde 2 bin liradan bilet satın

ekibi, ünlü şarkıcıyla birlikte 2 uçakla ge-

düzine tamamen beyaz gül

aldı. Az sayıda kalan bileti satın almak is-

lecek. Türkiye'den de 60 kişilik ekibin ka-

talebi var, gülleri Isparta’dan

teyen Lopez hayranları, ayakta dinlemek

tılımıyla toplam 150 kişilik teknik ekip,

getirmeyi

için 7 bin lirayı gözden çıkaracak. Lopez'i

Lopez'in konserinde görev alacak. Lo-

dedi.

cih

etti.

Kulis

masa, sandalye ve tüm dekor eşyalarıyla

2019 yılının en güzel kadınları açıklandı!

düşünüyoruz”

Deniz Akkaya eski eşi Efe Önbilgin'i topa tuttu! Türkler Geliyor! Diriliş Ertuğrul'un yapımcısı Mehmet Bozdağ'dan müjde:

Deniz Akkaya, kızı Ayşe ile bikinili pozlarını sosyal medyada paylaştı; yıllardır kayıp olan eski aşkı Efe Önbilgin de ortaya çıktı. Akkaya, kendisine velayet davası açan eski aşkına bağlandığı canlı yayında esti gürledi. Eski manken, bugüne kadar kızına maddi ve manevi hiçbir desteğinin olmadığını belirttiği Önbilgin'i şu sert sözlerle eleştirdi: DERDİ BENİ RAHATSIZ ETMEK' Diriliş Ertuğrul'un yapımcısı ve senaristi

"Çocuğu falan istediği yok. Ayşe, ona ayak

Mehmet Bozdağ'dan bir müjde daha

bağı. Bu, anneye hırsını bitiremeyen bir

geldi. Haftalar önce Diriliş Ertuğrul yeni

Merkezi ABD olan internet sitesi Top Be-

adamcağızın son çırpınışları…

sezonda Atv ekranlarında yayınlanacak

auty World 2019 En Güzel Yüzlü isimleri

Bu adam, annem vefat ettiğinde evime gelip

müjdesini veren Bozdağ, bu kez de sosyal

açıkladı. Dünyanın birçok yerinden ünlü

üç gün kızımın önünde 'Çok hata yaptım.

medya hesabından Diriliş Ertuğrul'un de-

isimler listeye girerken bir Türk isim Se-

Ama bu eve geri dönmek istiyorum. Ben aile

vamı niteliğinde yayın hayatına başlaya-

lena Gomez, Taylor Swif ve Emilia Clarke

olmak istiyorum' dedi.

cak olan Diriliş Osman dışında başka bir

NAFAKA YERİNE RÜŞVET!

gibi isimleri geride bıraktı ve zirvede yerini alarak 1. oldu.

projenin daha hayata geçtiğini belirtti. Mehmet Bozdağ, filmin adını da açıkladı.

"Benbu adamı ülkeye giriş çıkış yaparken

Yeni filmin senaryosunu gösteren Meh-

hapse attırabilirim. Çünkü 8 senelik nafaka

met Bozdağ, çekimlerin önümüzdeki gün-

1- Hande Erçel

borcu var. Ayşe, 'Annem babamı hapse at-

lerde başlayacağını duyurdu. Senaryoyu

2- Gigi Hadid

tırdı' demesin diye yapmadım. Artık sessiz

paylaşan Diriliş Ertuğrul'un yapımcısı

3- Bella Hadid

değilim. Ayşe'nin böyle bir babaya ihtiyacı

Mehmet Bozdağ, "Yeni filmimiz... Sefer

4- Kendall Jenner

yok. Böyle bir profil olacaksa zaten hiç olma-

bizden zafer Allah'tan!" diyerek start

5- Khloe Kardashian

sın.

verdi.

İşte dünyanın en güzel kadınları!


28

AVRUPA

Kültür Sanat

2 Ağustos 2019 Cuma

Haftalık Falınız

Haftanın Yemeği Koç

21 Mart - 19 Nisan

Bugün yaşamın ilginç yönlerini yakalayacaksınız. Arkadaşlarınızla olan iletişiminizin güçleneceği bir gün genelindesiniz.

Boğa

20 Nisan - 20 Mayıs

Hatalarınız yüzleşebilir ve kendinize itiraf edemediğiniz gerçekleri artık kabul edebilirsiniz. Bu durum sandığınızın aksine rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

İkizler

21 Mayıs - 21 Haziran

Ekonomik koşullar sizler için oldukça önemli olabilir. Deneyim ve bilgilerinizi bugün arttırın ve hedeflerinize doğru ilerleyin.

Yengeç

22 Haziran - 22 Temmuz

İş yaşamanızdaki stresleri doğru yönetmeniz gerekmektedir. Çevrenizde genelde söylenen düşünceleri hemen ciddiye almanız doğru olmayabilir. 23 Temmuz - 22 Ağustos

Aslan

Bugün gelişebilecek seyahatleriniz ya da eğitim planlarınızdan en yüksek düzeyde fayda görmeye özen göstermelisiniz. 23 Ağustos - 22 Eylül

Başak

Güne başlarken sorumluluklarınız sizi biraz baskılıyor gibi gelebilir. Bir düşünceden hemen diğerine geçiyor olmaz zihninizi yorabilir. 23 Eylül - 22 Ekim

Terazi

Bugün birtakım konularınızda daha stratejik ilerliyor olmalısınız. Üzerinizde bir tahammülsüzlük olabilir. 23 Ekim - 21 Kasım

Akrep

Bir konu hakkında insanlara pek fazla dert anlatan bir yapınız olmasa da bugün buna ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunu anlatırken kendi kendinize stres seviyenizi yükseltmemelisiniz. 22 Kasım - 21 Aralık

Yay

Duygu ve düşüncelerinizi bugün kendinize saklamalısınız. Hissettiklerinizi hemen anlatmak için doğru bir gün içinde olmayabilirsiniz. 22 Aralık - 19 Ocak

Oğlak

Bugün yapacağınız işlerde aldığınız sonuçlar sizi mutlu edebilir. Eğer iş planlarınız bugün çok fazla yoğunsa bunları iyi organize etmelisiniz. 20 Ocak - 18 Şubat

Kova

Yalnızlığa kendinizi bırakmayın. İşlerinizde ya da ilişkileriniz de daha fazla çözüm odaklı olmayı seçin. Kendi içinizde bazı problemleri daha rahat halledebilirsiniz. 19 Şubat- 120 Mart

Balık

Son dönemdeki yoğunluğunuzdan ötürü dostlarınızla ilgilenemiyor olabilirsiniz. Onlardan bu tür sitemler duymadan ilgi göstermeniz d aha keyifli sonuçlar yaratabilir.

Malzemeler:

EV YAPIMI BİBER SALÇASI dan geçirip büyük tepsilere koyalım.Tepsilerin üstüne temiz tülbent geçirip güneşte

5 kilo kırmızıbiber(mümkünse Maraş bi-

suyunu tamamen çekene kadar 3,4 gün gü-

beri)

neşlendirelim.Suyunu tamamen çeken bi-

1 su bardağı zeytinyağı

berlere tuzunu ve zeytinyağını ekleyip 2

1 su bardağı kayatuzu

gün daha güneşlte bekletelim.Sonra temiz

Yapılışı:

cam kavanozlara koyup kilerimizde saklayalım.

Biberlerin çekirdek yataklarını çıkarıp yı-

ÖNEMLİ NOT:Salçamız tuzlu olduğu için

kayalım.Suyunun süzülmesi için süzgece

yemekleri yaparken ona göre tuzunu ayar-

koyalım.Sonra tüm biberleri et makinasın-

layın...

Teknoloji Köşesi RTÜK düzenlemesi için Netflix’ten ilk açıklama geldi! Düzenleme kapsamında artık internet üzerinden yayın yapmak için şirketlerin RTÜK’ten lisans alması gerekiyor.

internet üzerinden yayın yapmak için şirket-

Resmi Gazete‘de yayınlanan düzenleme kap-

gelirin küçük bir kısmının RTÜK ile paylaşıl-

nelik getirilen düzenlemeyi yakından takip

samında Netflix ve BluTV gibi internetten

ması gerektiği dile getiriliyor.

ediyoruz. Türkiye bizim için çok önemli bir

yayın yapan kuruluşların RTÜK’ün kontro-

Sputnik Türkiye’nin paylaştığı habere göre bir

pazar. Bu nedenle Türk yetenekleriyle birlikte

lüne girdiğini sizlere duyurmuştuk. Netflix

Netflix sözcüsü, RTÜK ve BTK denetimine

film ve dizi sektörüne yatırım yapmaya, üye-

RTÜK düzenlemesi sosyal medyanın günde-

girmelerine neden olan değişiklik hakkında

lerimizin bu içeriklere keyifle ulaşmalarını

mine oturdu. Bu düzenleme kapsamında artık

şu ifadeleri kullandı; “İnternet yayınlarına yö-

sağlamaya devam etmek istiyoruz.”

lerin RTÜK’ten lisans alması gerekiyor. Yaklaşık 100 bin TL’lik lisans ücretinin yanı sıra,

Bu telefon sahibini avucunun içinden tanıyacak LG,'nin amiral telefonu olan ürünün en dikkat çeken özelliği parmak izi ve yüz tarama teknolojilerinden sonra avuç içini arayan Hand ID özelliği.

rini zorlaması beklenen ürün 6.2 inç'lik bir

LG'nin ilk olarak şubat ayı sonlarında ger-

duruyor. Aynı zamanda cihazın ön yüzünde

çekleştirilen Mobil Dünya Kongresi'nde gö-

bir, arka yüzünde ise üç kamera bulunuyor.

6 GB RAM ile uygulamaları yüksek perfor-

rücüye çıkan yeni amiral telefonu LG G8S

1080x2248 piksel ekran çözünürlüğü sunan

mansta çalıştırabilen cihazda 128 GB dahili

ThinQ Türkiye'de telefon pazarına girmeye

LG G8S ThinQ, Qualcomm'un Snapdragon

hafıza bulunuyor. Ancak depolama hafızası,

hazırlanıyor. Donanım özellikleriyle rakiple-

855 işlemcisinden güç alıyor.

2 TB'a kadar artırılabiliyor.

Birazda Gülelim

ekran büyüklüğüne sahip. OLED ekran paneli kullanan cihaz, ekranında iPhone X'lerde olduğu gibi uzunca bir çentik bulun-


29

AVRUPA

Haberler

2 Ağustos 2019 Cuma

Kazakistan’ının eski başkenti elmanın anavatanı Almatı şehrinde medya semineri veren Vatan Öz, genç kazak gazetecilerle buluştu

Vatan Öz, genç Kazak gazetecilere

Almati’de seminer verdi

Editörümüz Vatan Öz: “Genç Kazak Gazetecilere gerçek haber ile yalan haberi, (fake news) sosyal medyada haber doğrulama gibi (news verification, fact checking) konuları kendi gazetemiz Avrupa adına yaşadıklarımızı tecrübelerimizle BBC, REUTERS‘da uygulanan etik kuralları anlattım.” Avrupa Ajansı / AVA| Londra Kazakistan Türk Dili Konuşan Gazeteciler Derneği ve ABD’li Chevron şirketi sponsorluğuyla Kazakistan’nın eski başkenti Almatı’da 29-30 Temmuz’da yapılan seminere elliye yakın davetli genç gazeteciler katıldı. Elmanın anavatanı olan Almatı’da yapılan seminerin konuşmacısı editörümüz Vatan Öz’dü. İngiltere’den Kazakistan’a özel davet ile giden Vatan ÖZ, genç Kazak gazetecilere Almati’de seminer verdi.

Genç Kazak gazeteciler Vatan Öz ile fotoğraflarını sosyal medyalarında bol bol paylaştılar

Basılı ve internet gazeteciliği Vatan Öz, kendi tecrübelerinden elde ettiği bilgilerle, basılı ve internet gazeteciliğini en ince ayrıntılarına kadar anlattı.

Yeni başkent Nursultan ( Astana) Eski başkenti Almaata (Almati) Atyrau, Baykonur, Çimkent, Ekibastuz, Karaganda, Kostanai, Taraz, Semey, Kızılorda, Pavlodar, Öskemen Uralsk ve Turkestan şehirlerinden gelen Kazak gazetecilerle Ka-

Chevron Kazakistan Müdürü Ainur Sydykova

zakistan Otel’de seminer veren Vatan Öz, kendi tecrübelerinden elde ettiği bilgilerle, basılı ve internet gazeteciliğini en ince ayrıntılarına kadar anlattı. Vatan Öz seminerle ilgili şunları söyledi: “Genç Kazak Gazetecilere gerçek haber ile yalan haberi, (fake news) sosyal medyada haber doğrulama

Vatan Öz seminerde sunumunu yaparken

Semineri düzenleyen Kazakistan Türk Dili Konuşan Gazeteciler Derneği Başkanı Naziya Bisenova, Vatan Öz’e teşekkür plaketini sundu.

gibi (news verification, fact checking) konuları kendi gazetemiz Avrupa adına yaşadıklarımızı tecrübelerimizle BBC, REUTERS‘da uygulanan Vatan Öz seminere katılan gazetecilerin sertifikalarını imzaladı

etik kuralları anlattım. Genç Kazak gazetecilerin soruları, aşırı ilgisi ve yoğun talepleri ile çok mutlu oldum.”

Vatan Öz Kazakistan’a tekrar davet edildi Genç Kazak Gazetecilerin yoğun ilgisi ve alakası sonucunda, Semineri düzenleyen Kazakistan Türk Dili Konuşan Gazeteciler Derneği Başkanı Naziya Bisenova ve seminerin sponsor ABD’li Khalida Azhigulova, Vatan Öz, Chevron’dan Ainur Sydykova, Kazakistan Türk Dili Konuşan Gazeteciler Derneği Başkanı Naziya Bisenova,

dünyaca ünlü petrol ve yatırım şirketi Chevro’nun Kazakistan Müdürü Ainur Sydykova, Vatan Öz tekrar Kazakistan’a davet etti.

İngiltere’den Kazakistan’a özel davet ile giden Vatan ÖZ, genç Kazak gazetecilere Almati’de seminer verdi.


30

AVRUPA

2 Ağustos 2019 Cuma

WhatsAap numaramız 0044 7483 889 405 0044 7484 220 343 www.avrupaseriilan.com Sosyal medyamızı denediniz mi? Facebook –Twitter-Instagram Anında 100Bin kişiye Ulaşın 02072757610

Seri İlanlar

Build Your Future on Our Foundation of Excellence! Free Quotation! Planning Permission, Building Regulations, Project Management Services, AutoCAD Design & Drawings, Calculations and Consultancy Services. 278 Langham Road, London N15 3NP www.bayhanengineering.co.uk info@bayhanengineering.co.uk Mehmet Arif Bayhan GMICE MSc (ENg), BSc (ENg), Civil Engineer, Director

0741 453 6232 DENTUR LTD

• Finans ve kredi bütçeleri • Finansal plan ve pazarlama planları • Satış • Fiyatlama • Sözleşme ve ödemeler • Güncel satış eğitimi • Sergi • İş fuarı ve sektör ile ilgili organizasyonlar konusunda yönlendirmek • Yer belirleme ve müşteri ilişkileri • B2B ve B2C pazarlama kampanyaları (yüz yüze, online yazı ile) denturconsulting@gmail.com www.dentur.co.uk

07500 962 512 - 02036 632 760 CERES CONSULTANCY Turk Hukuku ve Turkce Tercume Hizmetleri

07447 526767

Londonity is proud to offer the following services: -Property Consultancy, -Market Research, -Lettings and Sales, -Interior Design and Drawing Services. Please feel free to contact us if you need any further information. Email: info@londonity.co.uk Website: www.londonity.co.uk

07902365848

DECOR & MAINTENANCE LTD

Decoration & Painting IZZETTIN ORAL İzdecorandmaintenance.co.uk izzet@izdecorandmaintenance.co.uk

07407168743

From an experienced construction supervisor, aluminium windows & doors and glazing design consultancy and installation services for residential & commercial projects are provided.

Call- Mustafa Belli 0778 474 75 37

S & C Windows Cleaning Services. Fast and good windows cleaning service.

Sadık Çelik 07413 779 333

CAGDAS KUCUK FREELANCE PHOTOGRAPHER Cagdaskucuk1988@hotmail.com

07411945434 BAKO STUDIO

Deneyimli tiyatro sanatçısından, Yaratıcı drama ve diksiyon dersleri. *Oyunculuk *Spikerlik *Sunuculuk hizmetleri .

07492117161

Basyurt Nanny Services

Çocuklarınıza güvenle bakılır. Your children are treated with care and confidence. Handan Basyurt handanbasyurt@gmail.com www.basyurtnanyservices.co.uk

07467398996


31

AVRUPA

2 Ağustos 2019 Cuma

WhatsAap numaramız 0044 7483 889 405 0044 7484 220 343 www.avrupaseriilan.com Sosyal medyamızı denediniz mi? Facebook –Twitter-Instagram Anında 100Bin kişiye Ulaşın 02072757610

Seri İlanlar

Büyük Falcı Daby Ulusal ve uluslararası alanda her türlü hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmetleri verilmektedir. info@narlaw.co.uk

07397 510539 MELIMALIST DESIGN Graphic Design Services Melisa Buyuk melisabuyuk@hotmail.com

ZNC LİMİTED

More&More Social Media Co. guarantees your project to be leaded to your target market in the most inspirational and most efficient way on Social Media. Check out our offers before you decide. www.moreandmoresocialmedia@co.uk haticekol@moreandmoresocialmedia.co.uk

International trade and market research consultancy. We are offering you to discover our quality for powerful solutions and insights.

07426 91 54 21

07516 570 753

07477 848 516

AYLIN VISUAL MERCHANDISING * Designing Themes and Plans * Sales Strategies

İş, sağlık, nazara, düşmana ve tehlikeye karşı korunma, oyunda şans, sınavlarda, iş yerinizde ve aşkta başarınızı ağlayabilmek. Evlilikler,cinsel sorunlarınızı çözmek istiyorsanız falcınız Daby size en büyük yardımcıdır.Ciddi ve sonu alıcı çalışma, iş sırrına güvenebilirsiniz. Konsültasyona gelmek isterseniz şu numarayı arayınız. Lütfen İngilizce konuşun.

0208 519 61 40 0793 015 70 20

Orhan Kanalp Oyunculuk Dersleri

* Creating Visual Merchandising Packs * Conducting Future Trends

Aylin Yengin 07762031384

UMIT HAIRSTYLING Professional Mobile Hair Dresser Umit Besli Instagram: umitbesli besli05@hotmail.com www.umitstyling.co.uk

07494 686 940

QUICK FİX MECHANİC Serkan Çomak We can fix anyting All Mechanical Repairs Genaral Servicing Brake dısc &pads, Tyres Exhaust System, Clutches

074 75 834655

BUSE & CO BUSINESS SERVICES & CONSULTANT

Tv ve tiyatro oyuncusu Orhan Kanalp Londra'da oyunculuk dersleri

Ercan Yucetas

veriyor.

10 South Way Claverings Industrial

İletişim için:

Estate London N9 0AB

orhankanalp@hotmail.com

ercanyucetas@hotmail.com

0044-77106 71878 0044-02088 31271

Orhan Kanalp

BRIGHTON EDUCATION

Brighton, Londra ve çevresinde aşçılık hizmeti verilir. Mydeliciousappetisers@hotmail.com

07366 303 811 FASHION FABRIC & GARMENT SOURCING We offer a sourcing service for a wide varity of textile products like fabrics and garment abroad the UK. Please contact us in order to get detailed information Ms. Özgür Yıldırım email : ozgur@selintextile.co.uk web : www.selintextile.co.uk

Mobile : 07445665540

Need a Tutor? One-on-one in your home. Tutoring available in English, Turkish, Business English and Education Consultancy. All ages. Affordable rates. info@brightoneducation.org.uk www.brightoneducation.org.uk Call today! 07404396434

7 Hills Architecture and Design Architect İsmail SAMANCIOĞLU • Technical Drawing • Interior Design • 3D Views of Proposal for Larger Project • House Extensions • Conversions 7hillsarchitecturedesign@gmail.com 23 Hillrise Road, London, N19 3QD

Tel: 0755 546 28 00

Private Massage Therapist Call us for a private massage at the comfort of your homeat affordable fees Contact Yakup Bahçeci

CNNT Bookkeping and Admin Services Cennet Yıldız Bookkeeper Telephone: 0740 543 49 78 Email: cnntbookkeeping@gmail.com

www.yakupbahceci.com

cennetyildiz@cnntbookkeeping.com

0798 485 73 08

Website: www.cnntbookkeeping.com


32

AVRUPA

2 Ağustos 2019 Cuma

WhatsAap numaramız 0044 7483 889 405 0044 7484 220 343 www.avrupaseriilan.com Sosyal medyamızı denediniz mi? Facebook –Twitter-Instagram Anında 100Bin kişiye Ulaşın 02072757610

Seri İlanlar

Baran Bookkeeping Mr. Serkan Polat Tüm ön muhasebe işleriniz yapılır. 1 Honey field, London N4 3PE

07762 273237 Supreme Cleaning Service Window Cleaning Pure Water System Pressure Washing House And Commercial Property Windows Conservatory Windows

0776 661 29 70

OPERADA

Zerrin C. • şan, • piyano, • nota okuma, • müzik teorisi dersi verilir zerrinadaopera@gmail.com

07852 157855

Colors of Music

Royal Academy of Music Mezunundan • klarinet, • piyano,• nota okuma, • müzik teorisi dersi verilir. e-mail: coloursofmusic@hotmail.com ÖZLEM ÇELİK

Contact: 07478695883


33 . 07

20

AVRUPA

2 Ağustos 2019 Cuma

WhatsAap numaramız 0044 7483 889 405 0044 7484 220 343 www.avrupaseriilan.com Sosyal medyamızı denediniz mi? Facebook –Twitter-Instagram Anında 100Bin kişiye Ulaşın 02072757610

KİRALIK Edmonton, Enfield, Waltham Abbey ve Southgate'de Kiralık Evler

02

.0

8

8 .0

09

KİRALIK

8

.0 09

KİRALIK

Enfield bölgesinde eşyalı double oda kiralıktır. Her yere yakın ulaşımı kolay, içinde Tv, lavabo ve tuvaleti vardır. Faturalar dahildir. No DSS

09

.0

8

02086611805

0782 111 64 94

KİRALIK

.0

09

8

.0 09

KİRALIK

Faturalar ve WiFi kiraya dahil. No DSS

Enfield Townda tek kişilik kiralık oda verilir. Ev temiz ve sakin,sadece 2 kişiyle paylaşılır

Edmonton Shopping Centre’e yürüme mesafesinde, 3 yatak odalı flat kiralıktır.

0771 898 5678

07588664199

0777 301 9757

KİRALIK

KİRALIK

Islington Bölgesi’nde kiralık double odamız mevcuttur. Detaylar telefonda verilecektir.

07365 573820

KİRALIK N15 bölgesinde kiralık single oda. Haftalık kirası £115. 0770 606 75 76 09

8

KİRALIK

Fichley Central Dublex 1 bedroom flat Plus council tax plus bills Full furniture very clean flat. Location: N3 2BW £1250 Rent

07747004444 KİRALIK

8 .0

09

.0

KİRALIK

Stokenewington High Street Bölgesinde single ve double odalarOdalarımız bay ve bayanlar için uygundur.

08

KİRALIK

pazarliksiz £800 pound.

arkadaş arıyoruz.

. 09

8

su, internet ve council tax dahil fiyati

Tek kişi £130 Çift kişi £150

7 .0 19

KİRALIK Whalthomstow Bölgesi’nde double room kiralıktır. Aylık £450 0770 791 5401

mesafesinde kiralık stüdyo ev. Elektirik,

jyen ve saygı kurallarına dikkat edecek

08

8

bus station tren station yürüme

Güvenli bir bölgedeki evimize, temizlik, hi-

. 09

0781 884 89 43 09

Haringey'de anacadde üzerinde kiralık 2 kişilik studio oda. £1100 Elektirik,su gaz dahil.

8 .0

South Croydon Highstreet bölgesinde bulunan cluplerin yanında yeni açmış olduğum fish and chips shop satılıktır. Kebab koymaya da uygundur. Fish and chips kebab'ta anlayana kiralik verilir veya ortak da alınır. Açılış saatleri: 11-11 Gece ruhsatı sabah 4’e kadar mevcuttur. Taking yükseltilebilir. Kira: £14,000 Rates: Yok Detaylı bilgi görüşmeden sonra verilecektir. Ankara anlaşması yapanlar için çok uygundur.

.0

KİRALIK

Waltham Cross Shopping center yaninda

09

SATILIK KİRALIK ORTAK

0 7904 533 781

0795 628 07 53 0784 746 98 02

Seri İlanlar

8 .0

09

07882590807 8

.0

09

.0

8

KİRALIK

KİRALIK

Belvedere village Kent DA17 5LQKiralık 2 yatak odalı daire Giriş kat, bahçe yoktur. 20 Temmuz’dan itibaren.

07973814921

0788 602 4367 09

KİRALIK

Edmonton'da kiralik en suite oda. Temiz ve düzenli bir evde kendine ait tuvalet banyolu oda kiraliktir. Working professionals only. Her an taşınılabilir. Bisiklet ve araba park alani. Giriş kat Fiber internet. Türk ve İngiliz televizyonu Genis ve yeni dekor. Tüm faturalar dahil. Aylık £700.

8 .0

09

KİRALIK

Empire Avenue, N18 1AE de kiralik tek kişilik stüdyo Ayri girisli ve yeni yapilmis. Aylik kira £650 bütün faturalar dahil. Dss kabul edilmez. Lütfen msj attin

Enfield 1 bedroom flat, including all bills. £900 monthly. No DSS

Enfield Townda tek kişilik kiralık oda verilir. Herşey dahil £125,sadece 2 kişiyle paylaşılır.

07438 392 128

07584010177

07588664199


34 . 09

08

AVRUPA

2 Ağustos 2019 Cuma

WhatsAap numaramız 0044 7483 889 405 0044 7484 220 343 www.avrupaseriilan.com Sosyal medyamızı denediniz mi? Facebook –Twitter-Instagram Anında 100Bin kişiye Ulaşın 02072757610

SATILIK Cafe Archway Road Highgate N6 4ER Rent: £13.300 Rate: £1.800 Taking: £2.200 Lease: 15 yıl önü açık Çalışma saatleri 6.30am - 2.30pm Cumartesi: 7am - 1pm Pazar kapalı.

09

8

.0

08

SATILIK

. 09

Asking price 110.000 or near

09

.0

8

. 09

SATILIK

07950 626 367

07592397556

Coffee Shop RM5 3PR Bölgesinde Yeni yapılmış, modern dekorlu ve sıfır masraflı. Rent: £20.000 Lease: Yeni verilecek, önü açık. Rates: £2.000 Taking: £4.000 NOT: Rent fiyatı değişebilir. Detayları telefonda konuşabiliriz.

07950 626 367

07899 780 146

Mr. İslam 07985 161880 Cafe Rent: £8,500 yıllık Rate: yok Lease: 6 yıl önü açık Taking £2,500 haftalık Fiyat £34.000 Cafemiz Chesterfield bölgesinde yılın cafesi seçilmiştir.

SATILIK

SATILIK

Croydon Purley Way 161-163 Bramley Road N14 4XA Near Oakwood Bölgesi’nde under ground station. Türk resturanı için en iyi konumda , iş merkezine yakın 90 seatings. Two shops together. Çalışır durumda, yeni dekorlu yeni iş yeri satılıktır Taking: £7000/£8000 pw Detaylı bilgi telefonda verilecektir. Rent: £30.000 year Rate: 10.000. Lütfen 2pm’den sonra arayınız.

Kapatılacak Fish&Chips&Kebap dükkanı melzemeleri ve restaurant melzemeleri uygun fiyata satılıktır. - Fish&Chips frying range 2 gözlü yeni - Döner makinaları - Single ve double dolapları - Patates soyma ve kesme makinası - Buz yapma makinaları - Glass washer'ler - Yüzlerce meze ve yemek tabakları Bir çok catering malzemeleri satılıktır.

8 .0 09

08

LEASE FOR SALE İNDİAN RESTAURANT

İsmail 07786 308 220 . 09

SATILIK

Seri İlanlar

.0

16

8

08

SATILIK

DRY CLEANING Hornchurch London Shop has been established for over 30 years. Lease: Ongoing Rent: £19.800 Rates: £5.000 Taking: £2000 per week Price: £80.000

07919 400 307 8

.0

SATILIK

09

SATILIK

Kebap Shop Londra içinde işlek cadde üzerinde Rent: £15.250 yıllık Rates: Yok Lease: 18 yıl önü açık Fiyat: £80.000 Taking: £5.000- £6.000 pw Delivery vardır. Dükkan yeni dekorludur.

Mangal Türk restoranı 85 kişilik oturma kapasitesi bulunmaktadır. Yeni dekor edildi, sağılık nedeniyle satılıktır. 514 Commercial Road E1 0HY

0777 632 66 55

0777 306 1653 8 .0

09

SATILIK

8

.0

09

Grove Green Road Bölgesinde Kebap Shop £6.000- £7.000 haftalık kazancı vardır. Kira: £10.000 Rates Yok. 7 sene izni var, önü açık.

SATILIK Coffee Shop, Mill Hill High street Rent+rates:£19.200 Taking:£3000-£3200(6 gün açık) Lease:Önü açık Fiyat:£95.000 Lutfen 2pm’ den sonra arayınız

0781018 77 93 8

.0 09

0795 106 8820

SATILIK

8

.0 09

SATILIK

Sheffield Bölgesinde Pizza Kebap Dükkanı Taking rahatlıkla yükseltilebilir Kira: £12.000 Yıllık Rates: 0 Price: £110.000 Sağlık nedenlerinden dolayı satılıktır. Yanında boş bir dükkan daha vardır. Coffe shop, off licence için çalıştırılabilir. Detaylı bilgiler telde verilecek.

Busy Kebap Pizza Shop SE9 Bölgesinde Rent: £20.000 Rates: yok Lease: 20 Yıl önü açık Delivery vardır. Üstünde çalışanlar için 2 yatak odalı flat vardır.

+44 7894 850310

0746 301 27 43


35

AVRUPA

2 Ağustos 2019 Cuma

WhatsAap numaramız 0044 7483 889 405 0044 7484 220 343 www.avrupaseriilan.com Sosyal medyamızı denediniz mi? Facebook –Twitter-Instagram Anında 100Bin kişiye Ulaşın 02072757610

07

.2

0

ELEMAN

. 09

08

Hafta da £700 - £1000 Kazanmak İstiyorsanız bizi arayınız!

0795 628 07 53 .0

8

ELEMAN

Ağır Vasıta Ehliyet Okulu

Kebap dükkanında çalışacak tecrübeli şefler, garsonlar ve yardımcılara ihtiyaç vardır.

09

Seri İlanlar

0203 876 5557

ELEMAN Tottenham bölgesinde overlokçu, ütücü, tecrübeli makinacı ve iplik temizleyicisi aranıyor. N17 0RE

0795 680 52 40 . 09

08

ELEMAN New Caste'da bulunan Türk restoranında çalışacak garson aranıyor. Kalacak yer verilir.

.0

09

8

Seeks Ambitious and Motivated People to Help with Worldwide Expansion Full time/ Part time on going on Training Provided

0789 434 84 17 9.

07

ELEMAN Kraliçe Elizabeth

ELEMAN International Company

07956363279 9.

07

ELEMAN

6

.0 28

Hemel Hempstead

ELEMAN BERBER ARANIYOR

çalışmak üzere üst düzey

şef yardımcısı ve

şef arıyor! Başvuru için:

bulaşıkçı aranıyor.

Londraya 25 mile uzaklıkta Grays - Essex bölgesinde çalışacak tecrübeli berber araniyor. Dolgun maaş ve bol tips.Kalacak yerimiz vardir.

07476 389373

07852277505

İngiltere'de Buckingham Sarayı'nda birinci sınıf mutfakta

https://theroyalhousehold.tal.net/vx/lang-en-GB/mobile-0/ appcentre-1/brand-3/candidate/so/pm/1/pl/4/opp/2035/apply/en-G

bölgesinde mutfakta çalışacak

8

.0

16

ELEMAN Londra’ya 40 mile uzaklıkta terzi dukkanında tamir yapacak bayana ihtiyaç vardır. Az İngilizce bilgisi gerekmektedir.

0796 005 66 81

9.

08

ELEMAN

Hackney Dalston'da bulunan MK berberine Usta saç sakal yapabilen elaman aranmaktadır. Müracaat Mehmet Usta

07716494755 9.

08

ELEMAN

Londra’ya 20 mil uzaklikta Kebab ve Pizza’da çalışacak Eleman aranıyor. Kalacak yer verilir.

07939314675


36

AVRUPA

2 Ağustos 2019 Cuma

WhatsAap numaramız 0044 7483 889 405 0044 7484 220 343 www.avrupaseriilan.com Sosyal medyamızı denediniz mi? Facebook –Twitter-Instagram Anında 100Bin kişiye Ulaşın 02072757610

AVRUPA FIHRIST

AVUKATLAR VE HUKUK BÜROLARI Redstone Solicitors . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0203 940 5959 Advantage Solicitors . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 807 1676 Akyol Solicitors. . . . . . . . . . . . . . . . +44 7531 168157 - 020 3927 4006 Aydın&bright . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 801 1711 Brunswick Solicitors . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0203 841 5688 Erbil & Richmond Solicitor . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0203 865 3394 Fahri Jacop . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 347 4070 Immıgration Connection . . . . . . . . . 0794 872 1767 | 0203 135 0340 Kent solicitors . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 805 9735 London Solicitors . . . . . . . . . . . . . . . . 0780 972 8495 | 0208 808 1285 Nova solicitors . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0203 489 7010 | 0777 194 5951 OZ Legal Consultancy - Türk Hukuku .. . . . . . . . . . . . 0122 723 8968 Pace Solicitors . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . (24hours) 0771 353 2173

Avrupa Fihristte yerinizi al›n sizde kazan›n

020 7275 7610 FİNANS & MORTGAGE Mortgage World . . . . . . . . . . . . . . . . .

Kem Repair Centre Ltd . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0755 080 0777

0208 802 6515 0208 807 8220

BELEDİYELER Enfield Council. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Hackney Council . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0208 379 1000 0208 356 3000 Haringey Council . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 489 1000 Islington Council. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0207 527 2000 BERBERLER Academy Bynico – Nihat Tohumcu . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0747 243 4377 Estel world . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 804 5550 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 340 7250 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0207 254 4588 Kings Gents Hair Salon . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0759 053 2442 Koray Berber . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 340 7250

07931 187 654 | 0203 887 1117 0208 588 7083

Strategy Finance & Insurance . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Shacklewell Lane Camii . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Süleymaniye Camii . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0207 254 0046 0207 249 2244 0207 684 9900

Taç wedding Service . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0207 275 0044

GIDA TOPTANCILARI HOLLAND BAZAAR . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0208 889 0220 0208 690 7667

DANIŞMANLIK HİZMETLERİ Veykab Danışmanlık . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0758 471 4286

DOKTORLAR

0203 602 7879 0788 583 1065

0203 538 9131 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 077 9515 1745

ECZANELER

0207 254 6910

EMLAKÇILAR April Property . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 257 2100 Turyap . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0203 802 5114 – 0736 528 0397

ESTETİK VE GÜZELLİK MERKEZLERİ Academy Bynico – Nihat Tohumcu . . . . . . . . . . . . . . . . . . Estel world . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0747 243 4377 0208 804 5550 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 340 7250 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0207 254 4588 Evita Aesthetic & Beauty Centre 0208 804 7986 - 0794 619 6136 Posh Klinik (medikal estetik ve lazer epilasyon) . . . 0208 681 2121 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0742 105 3999 Turkish Bath Güzellik Salonu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0207 923 3333

Pest Line Pest Control . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

REKLAM – TABELA

0203 289 5588 www.flypgs.com . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0845 084 8990 www.sunexpress.com . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0203 499 8570

River Sign & Metal Works . . . . . .

İÇECEK TOPTANCILARI

ISTANBUL RESTAURANT – HORNSEY . . . . . . . . . .

www.ladivadrinks.com (wholesale) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 020 8690 7667

Seyit Decor Ltd. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0771 099 7022 Umut Cam

| 0757 637 7007 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0791 926 4497

K.K.T.C. Londra Turizm Temsilciliği . . . . . . . . . . . . . . . . . T.C. Din Hizmetleri Müşavirliği . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . T.C. Londra Başkonsolosluk.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . T.C. Londra Eğitim Temsilciliği . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0207 631 1920 0207 631 1930 0207 293 0202 0208 889 5721 0207 591 6900 0207 724 1511

0208 807 6262 0207 923 9977

METAL İŞLERİ - İNŞAAT FİRMALARI CML steel Ltd . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0734 200 0044

075 444 77748 0208 365 9152 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0791 888 1830 Şahin Construction LTD . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0796 027 0843 River Sign & Metal Works . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0207 254 3331

ACCURATE ACCOUNTANT . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ADA Accountants . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Alton & Co (Chartered Accountants) . . . . . . . . . . . . . . . Benchmark Accounting . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Certax Muhasebe . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Dirench & Co . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . DK Company & Services Ltd.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . F&A Accountancy Ltd (Certified) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Mentek & Co Accountants . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . MKS ACCOUNTANTS . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Right Accounting . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Zek & Co Muhasebe . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0208 341 0460 0208 341 0460

Cyprus Paradise.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0208 343 8888 0203 598 1818 www.sunexpress.com . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0203 499 8570 Just2travel . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Medistance International Healthcare. . . . . . . . . . . . . . . .

0779 870 5104

ŞOFÖR OKULLARI Akdeniz şoför okulu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Smile Şoför Okulu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0771 432 8786 0793 174 5397

SUPERMARKETLER

0208 804 8252 0208 530 5464 Penge Food Centre . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 778 4090 PFC Sydenham/ PFC Wallington . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 659 0697 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 647 6778 Silver Point Food Centre. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 807 4767 International Supermarket . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

TAŞIMACILIK KARGO CML CARGO . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . +44 330 9999 333

TAXI - MINICABS Sam's cars . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0207 254 4545

| 0207 923 0000 | 0208 889 6966

TEMİZLİK İŞLERİ Spot Raiders Dry Cleaner & Launderers . . . . . . . . . . . . 0207 254 6113

MUHASEBE BÜROLARI Accountig Direct Plus . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

ISTANBUL RESTAURANT – FINCHLEY . . . . . . . . . .

Top cars wood green . . . . . . . . . . . . . 0208 888 0111

MOBİLYACILAR Aldora mobilya . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

RESTORANLAR

Esin cash&carry . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

MATBAALAR Matbaa . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0208 365 9152 | 0791 888 1830 0753 410 0514 | 0203 638 4127

SAĞLIK MERKEZLERİ

KONSOLOSLUK VE TEMSİLCİLER K.K.T.C. Londra Temsilciliği . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Easy Signs. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0770 780 3191

SEYAHAT ACENTALARI

İNŞAAT DEKORASYON

DÜĞÜN SALONLARI VE ORGANİZASYON Prince and Princess Düğün Salonu . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0208 803 8004 | 0795 626 0367 0208 803 8004 Global table and chair . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 556 5040 Mem Windows . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0771 341 2394 PEST CONTROL & BÖCEK İLAÇLAMA

0208 887 9999

Eral Metal . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 556 4863 |

DİL OKULLARI

Türk Eczanesi. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

PVC KAPI VE PENCERE CAM-ÇERÇEVELERİ

HAVA YOLLARI

Meto Print.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Dr. Ertan Erel (Uz. Plastik Cerrah) Zeynep Erel . . . . . 0745 666 9494 DOCTORS 4 YOU . . . . . . . . . . . . . . . . . 0203 240 1028 | 0208 881 9090 Uzman Psikolog Alptekin Aydın . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 144 9884

Master Academy English Language School . . . . . . . . . Pratiq The Centre Of Development . . . . . . . . . . . . . . . . .

| 0208 805 95 47

www.atlasglb.com . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

T.C. Londra Büyükelçiliği. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

CATERING Capital Catering . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.ladivadrinks.com (wholesale) . . . . . . . . . . . . . . . . .

PERDECİLER Perdeci Hasan . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0786 796 4310

Ada Glazing . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

FOTOĞRAFÇILAR

CAMİİLER Aziziye Camii . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0779 639 5645 0782 522 2893 Penguin Müzik Okulu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0782 863 7622 Moonchild Education . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Deluxe Fabrics LTD . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0203 490 0863

ARABA TAMİRCİLERİ VE SERVİSLER Best Motors M.O.T. Station. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

OKULLAR Haringey Eğitim Merkezi . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Ada Windows Ltd . . . . . . . . . . . . . .

ANAHTARCILAR Mustafa Keleş. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

DIRECTORY-REHBER

KUYUMCULAR Ayaz Kuyumculuk. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0207 041 7053

020 8886 9222 020 8348 4255 020 8819 8212 020 7582 3000 020 7278 8555 0208 888 0004 0790 894 3456 0772 309 2727 0208 888 2515 0754 011 0760 0207 237 4725 0207 998 0057 0208 881 8844

TÜRK HAMAMI Turkish Hamam . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0207 249 5554

UYDU SİSTEMLERİ Ad Sat Satellite . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0795 022 6662 Ada Center . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0207 998 7948

| 0777 959 0889

WEB TASARIM Mantis Creative . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0794 474 4227

YAZAR KASA /EPOS/CCTV KAMERA Eposman UK LTD . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .0794 643 9404 Ika Epos Ltd . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .0208 887 1578

Fihrist


37

AVRUPA

English News

2 August 2019 Friday

London’s first

Low Plastic Zone

ENGLISH NEWS

Tatar: “Dreams and wrong policies of Greek politicians regarding Cyprus will not change” Turkish Republic of the Northern Cyprus Prime

Turkish Republic of the Northern Cyprus Prime Minister Ersin Tatar

Minister Ersin Tatar stated that it was proved once more that the dreams and wrong policies of Greek politicians regarding Cyprus will not change. Tatar evaluated the statement of Greek Prime Minister Kyriakos Mytsotakis following his first official visit to South Cyprus. Tatar said that Mytsotakis ignored the historical facts when Cllr Claudia Webbe, Islington Council’s Executive Member for Environment and Transport, said: “We’re determined to take bold action to help reduce the use of single-use plastics, which are so harmful to our environment.

he demanded the end of the Turkish invasion as the highest strategic demand of Greek foreign policy. “Kyriakos Mytsotakis tries to deny the fact that Turkey came to Cyprus upon a call from the Tur-

Islington Council, working together

kish Cypriot people as a result of the bloody coup

with North London Waste Authority,

organized by Greece with the aim of turning

this week launches its bid to create one

Cyprus into an Hellenic island and for the safety

the fall of the Junta regime as a result of Turkey’s

Cypriot people consider that the active and effec-

of London’s first-ever Low Plastic

of life and property of the Turkish Cypriot people,

intervention in Cyprus.

tive guarantee of Turkey is our only guarantee.

Zones (LPZ) in Farringdon as part of

using its guarantor rights” Tatar said.

Furthermore, referring to the claim of the Greek

We do not trust any other system. Therefore, the

bold action to help cut single-use plas-

Tatar added that Mytsotakis should not forget

Prime Minister that the solution of the Cyprus

desire of Greece to take Turkey out of Cyprus is

tic waste.

that his father, the former Greek Prime Minister

problem was meaningless without the lifting of

not only evil-minded but also does not coincide

To take part in the LPZ, businesses

Konstantin Mytsotakis, who escaped from the

the outdated guarantees, Tatar said “Contrary

with the expectations of the Turkish Cypriot pe-

sign the Charter of Commitment,

junta regime, could only return to Greece after

to Mytsotakis, the majority of the Turkish

ople”.

which includes committing to steps

Enfield Local Studies service receives official recognition of excellence

such as encouraging customers to use or bring their own reusable coffee cups, water bottles and bags, and offer items

Eight-hundred year old documents tracing Enfi-

such as milk, sugar and condiments in

eld’s fascinating history are well preserved and pro-

larger refillable containers or dispen-

tected for future generations by the Council says

Enfield’s Local Studies Library & Archive is based

sers. The first to sign up are Flipside

the National Archive

at The Dugdale Centre. They identify, acquire and

Restaurant, Paul Bakery and The

These will be enjoyed for years to come.”

preserve materials that document the history of

Hope pub, and the council is inviting

Enfield Local Studies Library & Archive has been

Enfield. They have a unique collection of historical

more businesses in the area to pledge

awarded full Accredited Archive Service status by

documents dating back to the thirteenth century as

their support for less plastic waste.  

the National Archives for the first time meaning it

well as an online catalogue and information on local

meets national standards in the care of its unique

history trails and walks. Four computers are also

collections and the service offered to users.

available, offering free access to research online and

Suleymaniye Humanitarian Trust

genealogy websites.

Nevin Leyla Kinas

on the name of locals.

There are now more than 150 accredited archive

Souna Garou

May Allah to continue to give life and prefi the

services in the U.K including the Bank of England,

This year, the service is offering a number of exci-

Water Well

land for many year to come.

the National Gallery and Historic England Archi-

ting private tours to showcase their collection. The

Nijer - 2019

The local are going to use this water for preparing

ves.

dates and booking details can be found on the Dug-

We are Suleymaniye Humanitarian Trust here

their foods, drinking and watering their for many

today ın Nijar Africa in the village 200 miles

years to come.

away fro the capital Neomey?

dale Centre's website, as well as further informaEnfield Council’s Deputy Leader, Cllr Ian Barnes,

tion on how to make an appointment to visit the

said: “The accreditation is the quality standard for

team. https://www.dugdalecentre.co.uk/

The reason we are here today is a opening of

It will be a supply for water and home. We hope

all areas of archive service delivery, defining good

Their most recent exhibition is When Peace Broke

water well wich was donated by brothers and sis-

that they will benefit from this well for many

practice and agreed standards. Enfield’s small but

Out! a small collection of photographs and images,

ters from the UK.

years and remember us all in their prays.

hard-working team, which includes volunteers,

portraying life and events in Enfield at the end of

By the means of Suleymaniye Humanitarian

Also again on behalf of local people we would like

works tirelessly to not only preserve items and do-

the Second World War. The exhibition on the first

trust we would like to thank our generous donors

to thank you. Amin

cuments but to record the stories of our residents.

floor of the Dugdale Centre is free.


38

AVRUPA

2 Ağustos 2019 Cuma

TRABZONSPOR UK, ROYSTON FC Yİ

YENEREK ŞAMPİYON OLDU Avrupa Ajansı / AVA| Londra

öpüp kutluyorum. Aynı

kadro ile yedeksiz 7 maç Royston Utd Fc’nin Organize ettiği 12 takımlı turnuvada Trabzonspor finalde kalarak şampiyon oldu. Ev Sahibi Royston Fc’yi yenerek

bizlere. Ayrıca hocamız Emrah Kaya ve Asbaşkanım Hagi

turnuvayı birinci tamamladı. Trabzonspor

Sayın kardeşimden allah razı

Uk, İngiliz Barnet liginde yeni sezonda Lon-

olsun sabah yedilerden oyun-

dra’daki Türk toplumunu temsil edecek. Royston Utd Fc’nin Organize ettiği 12 takımlı turnuvada Trabzonspor finalde kalarak şampiyon oldu.

yapıp şampiyonluk yaşattılar

cuları toplayıp getirip ve tur-

Sinan Kaya şunları söyledi:

nuva

“Turnavaya katılan 12 oyuncumu alınlarınan

taktire değerdir. Bugün 6 as oyuncu-

boyunca

koşuşturması

muz belirli sebeblerden gelemediği halde sistemli adaletli güvenli bir düzen olursa bizlere sadace Trabzonspor ruhuyla oynamak düşüyor. Bıraktıkları yerden kaldığımız yerden kupaları kazanmaya devam. Bu ueni sezonda ilk İngiliz kupamız ama sonuncu olmayacak hep beraber göreceğiz.”

Sinan Kaya, Emrah Kaya ve Hagi Sayın

Dumlupınar Yeni Malatyaspor

Yönetimi Belli Oldu Avrupa Ajansı / AVA| Londra

Kaya Sarı, Suffolk Mildenhall’da Motokros şampiyonasına hazırlanıyor

İngiltere Türk Toplumu Futbol FederasyoAvrupa Ajansı / AVA| Londra

nunda oynayan Dumlupınar Yeni Malatyaspor Yönetimi Belli Oldu. 2019-2020 Sezonu Dumlupınar Yeni Malatyaspor takımı yönetimini Av-

Avrupa Spor-İngiltere Türk Toplumu Fut-

rupa Gazetesi Spor servisine açıkladı. Başkan

bol Federasyonu Başkanı Serdar Sarı’nın

Ali Perçin, “Londra Türk Toplumuna Hayırlı

oğlu Kaya Sarı, Suffolk şehrinde bulunanan Mildenhall Motokros alanında şampiyo-

Olması Dileğiyle! Oyna Dum Dum Oyna Kayısı.” Tüm takımlara başarılar diledi.

ONURSAL BAŞKAN-OZAN BELİGER

naya hazırlanıyor. Gençler Motokros Kate-

Dumlupınar Yeni Malatyaspor Yönetimi

gorisinde yaışacak olan Kaya Sarı ile ilgili

ONURSAL BAŞKAN-OZAN BELİGER

olarak sezon başladığında tüm gelişmeleri

ONUR KURULU:

Avrupa Spor servisi aktaracak.

MEHMET NASİFOGULLARI RÜSTEM İYİKAL ERAY ÖZNACAR ÜMRAN ULUDAĞ YÖNETIM KURULU : BAŞKAN -ALİ PERÇİN BAŞKAN VEKİLİ-TURGAY AKMANLAR ASBAŞKAN-ALKAN AKKUM AŞBAŞKAN-ENGİN YORGANCI ASBAŞKAN-AYHAN SERTTAŞ ASBAŞKAN-MUSTAFA BOZDAĞ GENEL SEKRETER -OKTAY AMASYALI

BAŞKAN -ALİ PERÇİN

FUTBOL SUBE DİREKTÖRLERİ-

FAAL ÜYELER:

MURAT AKMANLAR

SARPER SARI

İLHAMI ARSLAN

KALENDER KARAOGLAN

İngiltere Türk Toplumu Futbol Federasyonu Başkanı Serdar Sarı’nın oğlu Kaya Sarı, Suffolk şehirnde bulunanan Mildenhall Motokros alanında şampiyonaya hazırlanıyor.

Haberler


Göztepe FC London Futbol Akademisi’nde sertifika heyacanı 39

AVRUPA

Spor Haberleri

2 Ağustos 2019 Cuma

Avrupa Ajansı / AVA| Londra

İngiltere’de Türkiye’ye bağlı olarak çaılşan tek spor akademesi olan, Göztepe FC London Futbol Akademisi yaz tatiline girmeden son antremanlarını yaptı. Türkiye’nin en köklü futbol kulüplerinden olan Göztepe, İngiltere’de “Göztepe FC London Football Academy” adıyla çalışmalarını sürdürüyor.Türk toplumunu yoğun olarak yaşadığı Enfield bölgesindeki Power League sahalarında sertifika heyacanı vardı

Hüseyin Yüney, Bora Örsel ve Michael Alaile

direktör ve koçları Hü-

çalışmalara başyacaklarını belirtti. Amaç-

Yüney ve Bora Örsel, ardından profesyo-

seyin Yüney ve Bora Örsel

larının önce saygılı ve disiplinli bireyler

nel birer futbolcu olmaları için her türlü

ile minikler koçu Michael

yetiştirmek olduğunu söyleyen sorumlu-

bilgi beceri ve desteği vereceklerinin altını

Göztepe FC London Football Academy’de

Alaile madalya ve sertifaları dağıttılar.Hü-

lar, iyi bir kişilik ve karakterin üzerine iyi

çizdiler. Göztepe FC London Football Aca-

yıl boyunca ter döken genç futbolcular, ai-

seyin Yüney ve Bora Örsel, yeni sezon için

futbolcu olmaları için çalışacaklarını sözle-

demy olarak tüm kulüplerle görüştükle-

lelerinin katılımıyla, törende sertifika aldı-

şimdiden planlarını yaptıklarını tatil son-

rine eklediler. Göztepe FC London Foot-

rini en iyi oyuncularını önemli kulülere

lar. Göztepe FC London Football Academy

rası yine aynı azim çalışma ve disiplin ile

ball Academy direktör ve koçları Hüseyin

tavsiye ederek profesyonel hayata geömelerini sağlayacakalrını belirtiler.

www.avrupagazete.co.uk

Aileler bizi arayın Göztepe FC London Football Academy direktör ve koçları Hüseyin Yüney ve Bora Örsel, akademimiz tüm dünyada örenk alınınlar akademilerdendir. Londra’daki ailelerimiz çok rahatlıkla bizleri arayabilir, konuşabilir. Gençlerimizi spora alıştırarak enerjilerini spor üzerine yoğunlaştırıyoruz. Aileler bizi arayın, elimizde geleni yapalım diye sözlerieni bitirdiler. Hüseyin Yüney 07711 142 490  Bora Örsel  07786 263 227 


40

AVRUPA

2 AÄ&#x;ustos 2019 Cuma

Reklamlar

Profile for Vatan Londra

avrupa gazete egazete 2 agustos 2019  

avrupa gazete egazete 2 agustos 2019

avrupa gazete egazete 2 agustos 2019  

avrupa gazete egazete 2 agustos 2019

Profile for londra874
Advertisement