Page 1

Mortgage sabit ödeme yenilemesinde yüksek faize dikkat ! Sayfa 4

Alp Ceylan

26 Nisan 2019 Cuma

THY’den Caria Holidays aracılığıyla 30KG + 8 KG Bagaj Hakkı

Türk Toplumu takımlarından Pekünspor 1.Lige yükseldi

Sayfa 24

Sayfa 38

www.avrupagazete.co.uk

info@avrupagazete.com

Göçmenlik

Journalist killed in terrorist attack

Hukukunda Sorular, Brexit’te Sorunlar Sayfa 13

Tel: 020 7275 7610

Fidan Osoy

Sayfa 37

Journalist Lyra McKee

18. Yılımızda gururluyuz

Dünya Basın Ödülü - 2015

AVRUPA

EKONOM‹ Sayfa 24-25 SERİ İLANLAR Tel No: 020 7275 7610 SPOR Sayfa 38-39 FİHRİST Sayfa 36

KÜLTÜR SANAT Sayfa 26-27

En iyi Medya - 2017

En başarılı gazete - 2014

Hayatın Tüm Renklerini Barındıran Gazete / Her Cuma bayilerde

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Coşkusu

Türkiye - İngiltere arasında yatırım ve ticaret fırsatları

Demokrasi, Barış ve Hoşgörü 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı başta Londra olmak üzere Türkiye'nin dış temsilcilikleri ve yurt dışındaki Türk okullarında kutlandı. -TRT Rafadan Tayfa

10. sayfada

-Büyükelçi Ümit Yalçın

BM Kıbrıs Raporu

Kuzey (KKTC)

Kıbrıs

Türk

Cumhuriyeti

Cumhurbaşkanı

Mustafa

Akıncı BM Genel Sekreteri’nin BM Güvenlik Konseyi’ne haftabaşı sunularak resmileşen Kıbrıs raporunu değerlendirdi.

6. sayfada

CHP İngiltere Başkanı Kazım Gül, İngiltere'de bulunan sivil toplum kuruluşları ile birlikte geçen salı günü CHP İngiltere binasında basın toplantısı düzenledi. CHP İngiltere Birliği Başkan adayı olarak seçime giren Kazım Gül, geçen Pazar yapılan seçim sonrası başkan seçildi. Seçilmesinin ardından 2 gün sonra büyük çaplı bir toplantı düzenledi. Toplantıya, İngiltere Alevi Federasyonu başkanı İsrafil Erbil, İngiltere Cemevi Başkanı Kadir Yürük, CHP İngiltere yönetim kurulu ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı. Demokrasi, Barış ve Hoşgörü hatırlatması yapan Kazım Gül Avrupa Gazetesine şunları söyledi: Gül: ''Genel Başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu 21 Nisan Pazar günü Ankara Çubuk’ta katıldığı şehid cenazesinde organize bir faşist saldırıya uğramıştır. Bu faşist organizasyonun içerisinde dolaylı ve dolaysız olarak yer alan tüm tarafları şiddetle kınıyoruz. Geçmişte bu ülkenin sokaklarını kana bulamış faşist çeteleri yeniden ortaya çıkarma hevesi olanları bu ülkenin huzuru adına uyarıyoruz. Bugün geldiğimiz nokta; vatandaşını sadece kendisine oy vermediği için terörist ilan edenlerin toplumu getirdiği noktadır. Bu yaşanan, ülke yönetimini karakterindeki kin ve nefret duygularına kurban eden yöneticilerin bir eseridir. Toplumu kutuplaştırıp, halkı ayrıştırmayı siyasi varlığının temeli haline getirenler ve onlarla ittifak yapanların yaratmak istediği kaostur. Bizler bu kaos ve saldırı ortamına rağmen, bu ülkenin geleceğine inanan insanlarız. Bu inançlarımız doğrultusunda;

ABTIC Başkanı Kerem Yavuzarslan

Türkiye’nin birleştirici gücü Gül: “Ülkemizin demokrasi düzeni ve milletimizin huzuru için mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz. Terörizm ile pazarlık masasına oturan iktidara karşı bu ülkenin bütünlüğü için tek başımıza mücadele ettiğimiz günleri hafızalardan sildirmeyeceğiz. Bu mücadele gücünü bize verenvatan sevgisi ruhumuzu asla teslim etmeyeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye’nin birleştirici gücüdür. Anadolu insanının sağduyulu ve erdemli yüreğinin sesidir. Cumhuriyet Halk Partisi bu ülkenin güzel yarınlarının garantisi ve Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyet’inin yılmaz bekçisidir. Bugün burada bulunan Britanya Alevi Federasyonu, İngiltere Cemevi ve Kültür Merkezi ve İngitere’de ki diğer STK’lar ile beraber; Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyı bir kez daha kınıyoruz.”

İstifaya davet Gül: Sorumluların derhal ortaya çıkarılmasını ve yargı önünde cezalandırılmasını istiyoruz. Türkiye’nin demokrasisine ve toplumun huzuruna karşı yapılan bu olayın takipçisi olacağız. Bizi ayrıştıramayacaklar. Birlik ve beraberliğimizi bozamayacaklar. 31 Mart’ta filizlenen Demokrasi, Barış ve Hoşgörü iklimine engel olamacaklar.

İngiliz-Türk Yatırımcılar ve Müteahhitler Birliği ( ABTIC) Avrupa, İngiltere ve Londra iş dünyasının kalbi olarak bilinen dünyaca ünlü Canary Wharf bölgesindeki Türk restaurantı Hazev’de 23 Nisan akşamı olağan yemekli toplantısını düzenledi. Toplantıda şunlar konuşuldu.

Sayfa 20’de

Daymer: “1 Mayıs’ta Birlik, Mücadele ve Dayanışma” İngiltere işçi sınıfının kazanılmış haklarına yönelik saldırıda sınır ve engel tanımayan Muhafazakar Hükümet, ülkenin ve kendi başına bela ettiği Brexit’e bir çözüm üretmede ise aciz. Daymer’den yapılan açıklamaya göre 1 Mayıs yürüyüşü Clerkenwell Green’den başlayacak. İşte yürüyüş ve tüm Sayfa 29’da ayrıntılı bilgiler.


2

AVRUPA

26 Nisan 2019 Cuma

Reklamlar


3

AVRUPA

Haberler

26 Nisan 2019 Cuma

Vatan Öz Ah İngiltere Vah Birleşik Krallık vatanoz@avrupagazete.com Yok artık demeyin ! Doğrudur. Birleşmiş Milletler Özel Raportörü Philip Alston İngiltere’ye denetime geldi. Alston açıkladı. "Birleşik Krallık, dünyanın en zengin ülkelerinden biri ama orada milyonlarca insan hala yoksulluk içinde yaşıyor" İster inan ister inanma ! İşte resmi Birleşmiş Milletler açıklaması böyle ? Şaşırdınız değil mi ! *** Birleşik Krallık ülkelerinden İngiltere, 1975’ten beri ilk defa, ikili ekonomik durgunluğa (Double-Dip Recession) girmişti 10 yıl önce. 2008 yılından beri halen o durgunluk aşılamadı. İngiltere’de yaşayan gurbetçi-göçmen toplumumuz başta olmak üzere ekonomik durgunluk herkesi etkiliyor. Ev, Kira, benzin, yiyecek fiyatları ortada… İngiltere’de, iç piyasada üretime bakınız. İngiltere'nin ekonomik olarak büyüme rakamlarına bakınız. Sterlin kuru euro ve dollar karşısında yerlerde sürünüyor. İngilizin 1 Sterlini Avrupa havalimanlarında Euro cinsinden 80-90 kuruşa denk geliyor. Arabayla Belçika, Fransa’ya geçtiğimde ucuz olur diye depoyu dolduruyorum. Doldur doldur ama İngiltere’de harcağım paraya Belçika, Fransa’da arabanın deposu dolmuyor. Nereden nereye… Daha öncede belirttiğim gibi, İngiltere’de ekonomi düzelmiyor. Düzelmedikçede sorunlar artıyor. İngiltere’de ekonomik kriz ve durgunluk aşılamıyor. Birinci ve İkinci dünya savaşı dönemlerindeki ekonomik durgunluk ve krizin aşılma süresi, günümüzün oranlarına göre, ikiye üçe katlandı. *** Dün gece İngiliz yayıncı kuruluş BBC'de bir haber dikkatimi çekti. Sosyal yardım almayan bir İngiliz ailesini konu etmişti BBC'nin haber programı. Ailenin haftalık gelirleri düşük. Bir tane çocukları var. Evleri kirada. Kira, ulaşım, okul, tel, ev vergisi gibi masaflar düşüldüğünce yiyecek parası kalmıyor diyor evin hanımı. Çocuklarına ne istersin yemekte diye soruyor programda anne. Dolabı açıyor ve dolabın içinde bir iki tane konserve, biraz kuru yiyecek görünüyor. İnanılır gibi değil ama gerçek. Dolapları bomboş Bir İngiltere gerçeği. Evet yanlış değil. Dün gece BBC'de yayımlandı. Sosyal yardım almayan İngiliz aileler İngiltere'de aç. İngiltere Brexit Gölge Bakanı Sir Keir Starmer ile hafta bir sohbetim oldu. Söylediklerinin bana özel kalmasını ısrarla belirtti. Duyduklarım hiç iç acıcı değildi. En azından şunu söyleyebilirim. Muhafazakar iktidarın Brexit konusunu iyice yokuşa süreceğini aktarabilirim. *** Birleşik Krallık.... Dünyaca ünlü Scotland Yard, Metropolitan polisi teşkilatına sahip. •Hırsızlık, • Araba çalma, • Evlere, iş yerlerine zarar verme, • Adam dövme, • Telefon çalma, • Marketlerden £50 altında ürün çalma ...

konularında boşuna polis çağırmayın artık gelmeyecekler ve ilgilenmeyecekler. Artık sadece ; -Cinayet - Tecavüz gibi güya daha önemli konularda ararsanız gelecek İngiliz polisi ! İngiltere 2008’den beri içinde olduğu ikili üçlü derin ekonomik kriz sonrası polis sayısını azaltma kamu harcamalarını kesme gibi çarelere başvurmuştu. İngiltere Mali bütçesine göre yine polis bütçesinde kesintiler var. Bu da az pois çok suç demek ! Koskoca İngiltere’nin polise verecek maaşı kalmamış... Yeterli polis memuru kalmadığı için ( maaşlarını İngiltere ödeyemediği için ) suçun şiddetine göre polis müdahale edecek ! AH THERESA MAY AH !!! Ülkeyi ne hale getirdin !!! Azaltılan sadece polis memur sayısı değil ! İngiltere’de hapishanelerde suçlu yatıracak yer de kalmadığına göre durumu varın siz düşünün artık ! Birleşik Krallık.... Bizi ilgilendiren ülkesi İngiltere ve başkenti Londra.... Mavi defter ( Blue Book) olarak bilinen İngiltere’nin resmi mali hesapları ( Office for National Statistics) gösteriyor ki İngiltere düne göre £500 milyar sterlin daha fakir.... Dün dediğimiz Brexit ( İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasına verilen isim ) tartışmaları… Hadi diyelim 2008 dünya mali krizi sonrası üzerinde güneş batmayan topraklara sahip İngiltere fakirleşmeye başladı. Brexit öncesi ki şurada ayrılmaya 5 ay kaldı… İngiltere’nin eli maalesef boş. Bu haliyle Avrupa Birliği İngiltere’yi yer bitirir. Dönelim İngiltere’nin mavi defterine .... Resmî devlet rakamlarına göre İngiltere’nin yurtdışı rezervleri ( reserve of foreign assets) erimiş. Demek istiyorlar ki Brexit kapışmasında en kritik dönemece geldik ama cebimizde beş kuruş yok ! Avrupa Birliği bunu yer mi ? Yemez ! *** İnanmak istemiyorum ama yeni uygulamada İngiltere’de durum net şekilde şöyle : Arabanız çalınacak polis gelmeyecek, dayak yiyeceksiniz yaralama bıçak, silah yoksa polis gelmeyecek, evinize hırsızlar girecek evi yakıp yıkacaklar polis gelmeyecek .... İşyerinize güpegündüz hırsız gelecek ( süpermarket, restaurant...) Eğer çaldığı veya verdiği zarar £50 altındaysa ilgilenmeyecek .... Böyle ülke güvenliği mi olur. *** Ülke güvenliği diye halkın vergileri nükleer silaha verilir ama halkın güvenliği halkın parasına rağmen sağlanmaz...


4

AVRUPA

Haberler

26 Nisan 2019 Cuma

Ticari krediler konusunda Londra’nın uzman kuruluşlarından Strategy Finance & Insurance, 2004 yılından bu yana finans ve sigorta alanında müşterilerine çözümler sunmaya devam ediyor.

Mortgage sabit ödemesi bittiğinde yüksek faiz ve ödeme artışlarına dikkat ! Avrupa Ajansı / AVA| Londra Commercial Finance Brokers (NACFB) de üyesidir.

İş adamı Alp Ceylan yönetiminde, profesyonel kadrosu ile Londra’da hizmet veren başarılı

Ticari krediler konusunda lider

firma, İngiltere genelindeki banka ve finans kuruluşlarına büyük ölçüde erişim yeteneğine Strategy Finance & Insurance firmasının başarılı yösahip. Firma, İngiltere Finansal Denetleme Ku- neticisi Alp Ceylan aynı zamanda ticari krediler ko- Alp Ceylan, Mortgage özellikle ticari krediler hakkında uzman ve bilirkişi rumu (The Financial Conduct Authority -FCA) nusunda lider olan üç önemli özel bankadan ikisi tarafından direk yetkilendirilmiş olup ( Directly olan, Hampshire Trust Bank’ın yetkili 18 and Inter- mortgage transfer işlemini kolaylıkla bir telefon Authorised), The British Insurance Brokers As- Bay Commercial’in yetkili 150 civarındaki Anan üzerinden yapabiliyoruz.” sociation (BIBA) ve The National Association of Aracı-Master Broker’larindan biridir. Ayrıca, Limited Company BTL, HMO, multi-unit flatlarda specialist ve marketteki en ekonomik lenderlardan biri

“Yüksek faiz ve ödeme artışından kurtarıyoruz”

olan Lendinvest’in de az sayıdaki “Preferred BTL Partner”ları arasındadır.

Strategy Finance & Insurance firmasının başarılı yöneticisi Alp Ceylan : “Alınan mortgage’lerin Fixed

“Fixed Rate’nizi Ücretsiz Yeniliyoruz”

Rate döneminin bitişinde yükselecek olan faiz ve ödeme artışından kurtardıklarını belirten Alp Ceylan, “ İnsanların çoğu Fixed Rate yenileme işlemini

Alp Ceylan: “Kullandığımız özel finans programı unutuyor veya bir şekilde habersiz kalıyor. Fixed sayesinde müşterilerimizin sabit ödemeli Buy-to- Rate yenileme işlemi yapılmadığı taktirde faiz oranLet mortgage faizlerinin ne zaman biteceğini biliyor, larınızda otomatik olarak yükeselme yaşanıyor. takip ediyoruz. Fixed (sabit) faiz süresi bitmesine Eğer Fixed Rate yenileme tarihi yaklaşan veya biten yakın kendileriyle iletişime geçiyoruz ve web site- mortgage sahiplerinin bizi araması durumunda, işmizdeki özel olarak yaptırttığımız hesap makinasi lemleri ücretsiz bir şekilde aynı banka içinde yeniyardımı ile de seçenekleri değerlendirip, o gün şart- liyoruz ve sonraki yıllardaki yenileme işlemlerini larında en uygun olan yeni mortgage seçeneklerini kendilerine hatırlatıyoruz. Zamanında müdahale kendileriyle paylaşıyoruz. Müşterilerimize bu titiz edildiğinde,müşterilerin cebinden fazladan para çalışma sonucunda, kendileri icin en ekonomik, en çıkmayarak tasarruf etmiş olacaktır” diye önemli faydalı olacak son kararı vermelerine yardımcı olu- açıklamalarda bulundu yoruz. Sonuç itibari ile müşterilerimizin mortgage Strategy Finance and Insurance Services’in hizmetfaiz oranları, dolayısı ile aylık mortgage ödemeleri leri ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için; 0203 761 yükselmeden önce müdahale edip, o günün sartla- 4111 numaralı telefonu arayabilirsiniz. Strategy Firındaki en ekonomik faiz ile aynı banka içinde ye- nance; 173 Balls Pond Road, London N1 4BG adrenilemesini yapıyoruz. Aynı banka içindeki sinde bulunuyor.

AVRUPA

Editor Vatan ÖZ editor@avrupagazete.com

Address: 118 Green Lanes, London, N16 9EH United Kingdom

Tel: 020 7275 7610 Fax :020 7241 1908

INGILTERE'NIN

EN ÇOK DAĞITILAN VE OKUNAN, ÖDÜLLÜ GAZETESII

All rights reserved. Reproduction in whole or in part without written per mis sion is strictly prohibited. www.avrupagazete.co.uk We are not responsible for the contents of the articles and advertisements.

info@avrupagazete.com

Printed at St.Clements Press LTd Unit 3 Rick Roberts Way, Stratford, London

www.avrupagazete.co.uk web sitemiz anadolu Ajansı (AA) ve Reuters Abonesidir


5

AVRUPA

26 Nisan 2019 Cuma

Reklamlar


6

AVRUPA

Adil olmayan, her şeyin iktidar adaylarının kazanması için kurgulandığı ve bumaksatla devletin tüm imkânlarının gayri anayasal bir biçimde, fütursuzcakullanıldığı ve hatta iktidar için güvenoyu niteliğine büründürülen 31 Martseçimlerinde halk, iktidara güçlü bir tokat atmıştır. Ama iktidar, bundan ders alacağına ve bütün gücünü ekonomik iflas başta olmak üzere Türkiye’nin sorunlarının çözümüne ayıracağına, hala problemi anlamamış gözükmekte ve seçim sonuçlarını başarısızlığını içselleştirmemektedir. İktidar İstanbul’da kaybedişini ise bir türlü hazmedememekte ve kabullenememektedir. FETÖ veya bizzat kendisi tarafından seçim öncesi kaybetme ihtimaline göre kurguladığı usulsüzlükler üzerinden iptal ettirebilmek gayretlerini yoğunlaştırmakta ve “Ali Cengiz” oyunları peşindeymiş gibi görünmektedir. Umarım yanılırım! İstanbul’da seçimin tekrarı iktidarın hem kendi hem de ülkenin ayağına kurşun sıkması demektir. “Senin Hırsızın Kötü, Benimki İyi” Olamaz! Öncelikle; seçimi kazanan tüm belediye başkanlarına, parti farkı gözetmeksizin başarılar dilerim. Tüm belediye başkanlarından isteğimiz; adil ve dürüst olmaları, partizanlık yapmamaları ve belediye hizmetleri için verdiğimiz vergileri, belediye hizmetleri için kullanmalarıdır. Yani; kafasında tüy bitmemiş yetimin ve öksüzün hakları olan vergilerimizi kendilerine ve partilerine yakın cemaatlere, vakıflara, derneklere, futbol takımlarına aktararak, peşkeş çekmemeleridir. Çağdaş ve demokratik olmanın olmazsa olmazı; en başta parasal konular olmak üzere, şeffaf ve hesap verebilir olmaktır. Bu hesap verme sadece seçimden seçime değil, görev süresi içindeki her gün, her hafta, her ay ve her yıl için geçerlidir. Şehrin çeşitli hizmetleri için yapılacak ihaleler açık ve internet üzerinden denetlenebilir olmalı, kapalı kapıların ardında alavere dalavere yapılmamalıdır. “Senin hırsızın kötü, benim hırsızım iyi” yaklaşımı asla kabul edilemez. Ben Ahirette Hesap Veririm Bir şehrin belediye hizmetleri ile ilgili kayıtları gizlilik dereceli değildir. Yani herkes tarafından bilinmesi, ulusal güvenliğimizi haleldar etmez. Aksine; parasal konular öncelikli olmak üzere, belediye kayıtlarının şeffaf ve herkesin erişimine açık olmasının sosyal barışımız açısından sayılmayacak kadar çok faydası vardır. Halk iradesi ile seçilen bir belediye başkanı; o şehrin belediye hizmetleri ile ilgili tüm kayıtlarını geçmişe yönelik olarak inceleyebilir, uzman kuruluşlara inceletebilir ve bu maksatla ayrıca kayıt altına alabilir ve aldırabilir. Bunu her türlü yollarla engellemeye çalışmak; geçmişte yapılan yolsuzluklara, suiistimallere ve kamu kaynaklarının yandaşlara peşkeş çekildiğine dair ağır şüphenin doğru olduğunu teyit eder. “Ben hesabımı ahirette veririm” söylemleri ve yaklaşımları, hırsızlığın suçüstü olma durumudur. Ekonomik İflas ve Beka Sorununun Sorumlusu İktidar Erdoğan, seçimden sonra yaptığı açıklamada özetle; seçimin geride kaldığını, güvenlik ve ekonomi başta olmak üzere gündeme odaklanma ihtiyacına işaret ediyor ve

Akıncı, Resmileşen BM Haberler

26 Nisan 2019 Cuma

Türker Ertürk

Raporu’nu değerlendirdi

TÜRKİYE İTTİFAKI NE DEMEK turkererturk@avrupagazete.com

2023 hedeflerine, yapısal reformlara, milletin ortak değerlerine atıfta bulunarak “Ülkemizin bekasını ilgilendiren meselelerde siyasi görüş ayrılıklarımızı bir tarafa bırakarak, 82 milyon hep birlikte hareket etmeliyiz” dedi. Bu tespit, baştan sona kadar sorunlu! İktidar 17 yıldır Türkiye’yi yönetiyor ve bugün geldiğimiz yer; ekonomik iflas, yokluk kuyrukları ve beka sorunu. Bunların nedeni ise tartışmasız iktidarın kendisi! İktidar 2023 vizyonunu ortaya koydu ve “Türkiye’yi dünyanın 10’uncu büyük ekonomisi yapacağım” dedi. Ama bu hayali gerçekleştirebilmek için ne yapısal reformlara ne teknolojiye ve ne de insana yatırım yaptı. Sadece, Cumhuriyetimizin ekonomik değerlerini haraç mezat sattı, yabancılaştırdı ve tüm kaynaklarımızı taşa, toprağa, saraya ve lükse gömdü. İktidar görevi devraldığında; dış borcumuz 130 milyar dolar, benzinin litresi 1.48 TL, 1 dolar 1.50 TL, 1 euro 1.66TL, 1 gram altın 17 TL idi. 17 yıl sonra bugün ise; dış borcumuz 450 milyar dolar, benzinin litresi 7.10 TL, 1 dolar 5.80 TL, 1 euro 6.60 TL ve 1 gram altın 393 TL! Bu notlarla bu öğrenci sınıfta kalır, hatta okuyamaz diye belge alır! Ayrıca; 2023’e dört yıl kaldı. Değil dünyanın ilk ekonomisi arasına girmek, 17’inci ekonomi iken üç sıra birden düştük ve 20’inci ekonomi olduk. Yani iktidar, Türkiye’ye küme düşürdü. Hemen üzerimizdeki 19’uncu ülke ise 8 milyon nüfuslu İsviçre oldu. Varın, gerisini siz tahmin edin. Bu iktidarın Türkiye’yi küme düşürdüğü alan sadece ekonomi de değil. Türkiye; “Hukukun Üstünlüğü”, “İnsani Gelişmişlik”, “Basın Özgürlüğü”, “Kadına Karşı Ayrımcılık ve Şiddet” gibi tüm demokratik göstergelerde yerlerde sürünüyor. Yükselen tek gösterge ise işsizlik! Genç nüfusta ise bu rakam yüzde 25, yani her dört gencimizden biri işsiz. Evet, bugün Türkiye beka, güvenlik ve iç barış sorunu yaşıyorsa; bunun nedenide yine bu iktidarın 17 yıldır yaptıkları, yapmadıkları ve söylemleridir. Cumhuriyetin kurucu ideolojisine düşmanlık yapılmasaydı, devletin aklı yok sayılmasaydı, tarihimizin acılarla dolu deneyimlerinden gelen kırmızıçizgileri çiğnenmeseydi; ne bölgemizde ve dünyada ötekileşirdik, ne 15 Temmuz Darbe Girişimi olurdu, ne Ortadoğu bataklığına batardık, ne de resmi olmayan rakamlarla 5 milyon Suriyeli sığınmacıyı kucağımızda bulurduk.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk halkına yıllardır uygulanan ambargoların haksızlığı ve gereksiz yere sürdürüldüğünün de artık anlaşılması gerektiğine dikkat çekti ve “Çözüm için elinden geleni fazlasıyla yapmış ve hâlâ yapmakta olan halkımıza karşı bu tutum büyük bir adaletsizlik anlamındadır” dedi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cum-

değinilmemesinin ciddi bir eksiklik olduğunu;

hurbaşkanı Mustafa Akıncı BM Genel Sekrete-

Kıbrıs Türk tarafının olumlu tutumunun gör-

ri’nin BM Güvenlik Konseyi’ne dün sunularak

mezden gelinmesinin de üzüntü verici olduğunu

resmileşen Kıbrıs raporunu değerlendirdi.

vurguladı.

Akıncı, BM Genel Sekreteri (BMGS) Antonio Guterres’in 6 Ekim 2018-10 Nisan 2019 dönemini

Rum tarafının olumsuz tavırları

kapsayan raporunu değerlendirdiği yazılı açık-

Akıncı, “Rum tarafının olumsuz tavırlarının BM

lamasında, Kıbrıs Türk kurumlarının AB ile

raporlarında görmezden gelinmesi bilinmelidir

uyum çalışmalarının Crans-Montana sonrasında

ki Kıbrıs’ta çözüm çabalarına katkı yapmamak-

Rum tarafının engellemesi ile durmuş bulundu-

tadır” dedi.

ğuna dikkat çekti ve raporda bu konuların da

“Buna rağmen BMGS’nin raporunda iki kesimli

görmezden gelindiğini açıkladı. Akıncı ayrıca ra-

iki toplumlu Federasyonda siyasal eşitlik vur-

porda, Rum tarafının olumsuzluğuna açıklıkla

gusu, geçmiş mutabakatlara ve 11 Şubat belge-

değinilmemesinin ciddi bir eksiklik olduğunu;

sine atıfta bulunması ve aynı zamanda bir kez

Kıbrıs Türk tarafının olumlu tutumunun gör-

daha çerçevenin 30 Haziran 2017 tarihli metin ol-

mezden gelinmesinin de üzüntü verici olduğunu

duğunun kayda geçmiş olması önemlidir” ifade-

vurguladı.

lerini kullanan Cumhurbaşkanı Akıncı, bunun Rum tarafına dolaylı da olsa bir uyarı anlamında

BMGS’nin her zaman beklendiği gibi taraflar ara-

olduğunu belirtti.

sında dengeli bir tutum izlemeye çalıştığını ifade

Bunun yanında ucu açık süreçlerin artık geçmişte

eden Akıncı, “Genel Sekreteri temsilen temaslar

kaldığı ve sürecin çözüm odaklı olması gerekti-

yapmakta olan Sn. Lute’un çalışmaları henüz

ğinin de belirtildiğini ifade eden Akıncı, bunun

sona ermediğinden, bu tutumun gerekçesi anla-

da Genel Sekreter’in, sürecin takvimli olması ge-

şılır olmakla birlikte; sonuç olarak Kıbrıs Türk ta-

rektiği konusundaki Kıbrıs Türk tarafının yakla-

rafına yapılmış bir haksızlık oluşturmaktadır”

şımı ile aynı düşüncede olduğunu gösterdiğini

değerlendirmesinde bulundu.

vurguladı.

Akıncı, raporda yeri geldikçe geçmiş mutabakatlara, 11 Şubat 2014 belgesine ve 30 Haziran 2017

“Tüm bunlar Kıbrıs Türk tarafı olarak ortaya

tarihli Guterres çerçevesine atıf yapıldığını ama

koymakta olduğumuz istikrarlı ve tutarlı tavrın

adı geçen geçmiş mutabakatlar ve belgeler kar-

kabul gördüğü anlamındadır” diyen Akıncı,

şısında tarafların konumuna değinilmediğini

güven artırıcı önlemler konusunda da benzer

kaydetti.

dengeci tavrın sergilendiğini kaydetti.

Kıbrıs Türk halkı

Rum tarafının engellemesi

“Bilindiği gibi Lute ile temaslarımızda referans

“Mobil telefonlar konusu belki en nihayet ger-

kavramlarını oluştururken, Kıbrıs Türk halkının

çekleşeceğe benzese de bu konuda Rum tarafının

yetkilendirdiği Lider olarak geçmiş mutabakat-

yanlışta ısrarı 4 yıl kaybettirmiştir. Benzer şekilde

ları, 11 Şubat 2014 belgesini ve sulandırılmaması

Kıbrıs Türk kurumlarının AB ile uyum çalışma-

kaydı ile 30 Haziran 2017 çerçevesini zemin ola-

ları Crans-Montana sonrasında Rum tarafının

rak kabul ettiğimizi ifade etmekteyiz. Buna kar-

engellemesi ile durmuş bulunmaktadır. Raporda

şılık Rum tarafı siyasal eşitlik ve etkin katılım

bu konular da görmezden gelinmiştir” diyen

örneğinde olduğu gibi geçmiş mutabakatlardan

Akıncı, buna rağmen Kıbrıs Türk tarafı olarak ya-

çok önemli bir ilkeyi reddetmekte, bunun ya-

pıcı ve tutarlı tavırlarını sürdürmekte kararlı dav-

nında 30 Haziran 2017 çerçevesi yerine mevcut

ranacaklarını ve Kıbrıs’ta kalıcı bir barışın, adil

olmayan bir 4 Temmuz 2017 çerçevesi koymaya

bir çözümün tüm taraflar için en hayırlı sonuç

çalışmaktadır” ifadelerini kullanan Akıncı, ra-

olacağının bilinci içerisinde olacaklarını vurgu-

porda Rum tarafının olumsuzluğuna açıklıkla

ladı.


7

AVRUPA

26 Nisan 2019 Cuma

Reklamlar


8

AVRUPA

Haberler

26 Nisan 2019 Cuma

Cumhurbaşkanı geçen günlerde kızgın de-

Mustafa Öz

miri soğutmak gerekiyor demişti. Bizde yıllardır beklediğimiz yumuşatıcı, birlik ve

Ara Güler sergisi Londra'da açıldı Avrupa Ajansı / AVA| Londra

berabertliğimizi pekiştirici adımlar olarak sevinmiştik. Tabi ki bu ayrıştırıcı, kışkırtıcı du-

Hepimiz bu uğurda elimizden geleni yapma-

mek kimin işine gelir bilemiyorum. Bugüne

lıyız. Terör belası hergün çocuklarımızı daha

kadar bu ayrımcılıkların, ötekileştirmelerin,

fidan iken bizde alıp koparmakta. Hiç kim-

senden benden diye farklılaştırılmaların acı-

sede bu şehitlerimiz üzerinden siyaset yapa-

larını çekmedik mi?

mamlı diye diye dillerimiz eskidi. Bu vatanın

Şimdi önümüzde yerel seçimler yapıldı. Bu

Cumhurbaşkanlığı tarafından düzenlenen Ara Güler sergisi Londra'da, İstanbul fotoğrafları ile İngiltere tarihine ve sanatına damga vurmuş Winston Churchill, Alfred Hitchcock ve Bertrand Russell gibi isimlerin portrelerinden oluşan bir seçkiyle açıldı.Sergi Londra’nın ünlü sanat galerisi Saatchi Galeri’de İngiltere’nin Avrupa Bakanı Alan Duncan ve Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın tarafından açıldı. Açılışına çok sayıda Türk ve İngiliz davetlinin katıldığı sergide, 39 İstanbul fotoğrafı ile 14 porte yer aldı. Sergide İngiltere tarihine ve sanatına damga vurmuş Winston Churchill, Alfred Hitchcock ve Bertrand Russell gibi isimlerin portrelerine de yer verildi.

toprakları hepimizin. Birileri çıkıp ta bana

seçimin düzgün ve hilesiz, hurdasız yapılma-

milliyetçilik taslamaya kalkmasın. Çünkü bu

sını sağlamakla görevli olanlar açık ara kaza-

- İngiliz bakandan övgü

şehit olan çocuklarımız hepimizin çocuğu..

nanı kabul edemiyorlar. Olmadık itirazlarıda

Kendilerini milliyetçi diye tanıtarak ortalıkta

yapıyorlar ama sonuç apaçık ortada.

rumdan oldum olası memnun değildik. İçişleri bakanı şehit cenazelerine CHP lileri almayının diyerek bu yolun açılmasına sebep olmuştur.

Bugün Bana Yarın Sana

Bize kavga değil kardeşlik gerekiyor

mustafaoz@avrupagazete.com

gezinenler 12 tane adamızın yunanlılar tarafından işgal altında tutuluşuna ses çıkarma-

Habire sandıklar sayılıyor. Hatta orada gö-

maktadırlar. Bu ülkenin milli varlıkları

revli olanlara bile kara çalmayaı iş ediniyor-

satılırken ortalıkta görünmüyorlar. İş lafa ge-

lar.

lince biz milliyetçiyiz diye orataya çıkılıyor.

Siz iktidardasınız. Bu görevlileri sizin denet-

Biz neyiz kardeşim? Biz bu vatanını seven,

lemeniz gerekirdi. Neden görevinizi eksiksiz

koruyan, gerektiğinde canını veren vatan

yapmadınız?Muhalefat liderini linç ertmeye

evlatları değilmiyiz?

kalkıyorlar.

Benim yeğenim kıbrıs barış harekatında şehit

Bunun bile gereğini yaparak suçluların ceza-

oldu. Ablam osmanım osmanım diyerek yıl-

landırılmasını sağlamıyorlar. Orda ki yumruk

larca gözyaşı dökerek vefat etti. Şimdi aykırı-

ve tekmelerle saldıranları onlarca avukat sa-

lıkları, ötekileştirmeleri bir kenara bırakalım

vunmaya çalışıyor. Sonrada birlik ve beraber-

diyoruz ama yine Cumhurbaşkanımız

lik nutukları atılıyor.

23nisan çocuk bayramında Anıtkabir’e gitme-

Bunun sonucu da işsizlik, yoksulluk olarak

yerek güvenimizi zedelemeye devam etmek-

vatandaşlarımızın boğazına düğümleniyor.

tedir.

Önce bu sorunlarımızın konuşulup, felaketlerin önlenmesi gerekiyorken. Biz nelerle uğ-

Türkiye cumhuriyeti hepimizindir

raşıyoruz. Biraz kendimize gelelim diyorum.

Hepimiz bu demokrasi içinde yaşamanın tadına varmalıyız. Ayrıcalıklar insanları böl-

Hepinize akıl ve vücut sağlığı diliyorum.

Açılışta konuşan İngiltere’nin Avrupa Bakanı Duncan, kendisine Türkiye ile İngiltere arasındaki bağları gösteren herhangi bir şeye katılması teklif edildiğinde daima derhal "evet" yanıtı vermeyi kendisine bir kural haline getirdiğini söyledi. Ara Güler’in isabetli bir şekilde dünyanın en iyi fotoğrafçılarından biri sayıldığını belirten Duncan, "Kendisini hiçbir zaman sanatçı diye tanımlamadı. Kendisini bir görsel tarihçi, bir foto muhabiri olarak gördü. Çağdaşlarının kaderini kendi görsel tarihinin kalbine yerleştirdi. Özellikle de siyah beyaz İstanbul portrelerinde bunu yaptı." diye konuştu. Londra gibi İstanbul’un da büyük, sürekli değişen küresel şehirlerden olduğunu belirten Duncan, "Bence Ara Güler İstanbul’un karakterini gerçekten harika bir şekilde yakalamıştır." ifadesini kullandı. Ekim ayında İstanbul Havalimanı'nın açılışına katıldığını hatırlatan Duncan, buranın da hizmet verdiği kent gibi eski ile yeninin bir karışımı olduğunu ve kentin biricik tarihi mirasına sadık kaldığını gözlemlediğini kaydetti.

Ara Güler sergisinin Türkiye’nin çocuklara armağan edilmiş bayramı 23 Nisan’da açılmasının da manidar olduğunu belirten Duncan, Güler’in eserleriyle çocuklara ilhan kaynağı olacağına inandığını ifade etti. - 5 şehirde daha açılacak Cumhurbaşkanlığı ile Doğuş Grubu Ara Güler Müzesi Arşiv ve Araştırma Merkezi işbirliğindeki serginin Londra'nın ardından sırasıyla Paris, Kyoto, New York, Roma ve Mogadişu'da sanatseverlerle buluşması öngörülüyor. Dünyanın en iyi yedi fotoğrafçısından biri olarak gösterilen, "Master of Leica" unvanına sahip Ara Güler'in sergisi açılacağı diğer ülkelerden önemli karakterlerin fotoğraflarını da içerecek. Ana sponsorluğunu Halkbank ve Ziraat Bankası, ulaşım sponsorluğunu Türk Hava Yolları, medya sponsorluğunu Sabah ve Daily Sabah gazetelerinin üstlendiği "Ara Güler Sergisi" yurt dışında önemli müze ve galerilerde yer alarak, uluslararası sanat platformunda Güler'in anısını yaşatacak. - Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ön söz Ön sözü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kaleme alınan sergi kitabı da Londra’da İngilizce olarak ziyaretçilere dağıtıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sergi kitabı için kaleme aldığı ön sözde Ara Güler'i şöyle anlattı: "Ara Güler, mesleğinde gerçek anlamda bir dünya markasıydı. Siyasi mücadeleleriyle devlet adamlıklarıyla fikirleriyle sanatçılıklarıyla insani duyarlılıklarıyla son 65 yılda dünyamızda iz bırakmış tüm önemli isimlerin, onun objektifinin önünden geçmiş olması, bunun en büyük ispatıdır. 1950 yılında başladığı ve son nefesine kadar sürdürdüğü uzun meslek hayatı boyunca çektiği fotoğrafların, bugün de dünyanın dört bir yanında müzelerin, koleksiyonların, albümlerin başköşelerinde yer alıyor olmasıyla milletçe iftihar ediyoruz. Doğup büyüdüğü İstanbul'u, hayatının ve sanatının merkezine koyan Ara Güler'in serüveni, yakın tarihimizin de bir özeti gibidir. Kendisini, bağnazlıktan uzak, özgün, kuşatıcı ve üretken tarzıyla ülkemizde gerçek sanatçı profilinin en ideal örneklerinden biri olarak daima saygıyla hatırlayacağız."


9

AVRUPA

Reklamlar

26 Nisan 2019 Cuma

Dev birleşmeye ret İngiltere’de Sainsbury’s ve Asda’nın birleşme-

verilmediği bildirildi. Açıklamada, kurumun

sine tüketicilerin daha yüksek ürün fiyatları ile

kararıyla İngiltere’de her iki perakende zinci-

karşılaşmasına neden olacağı gerekçesiyle onay

rinden alışveriş yapan milyonlarca tüketicinin

verilmedi.

haklarının korunduğu vurgulandı. Geçen yılın nisan ayında Sainbury’s, ABD’li pe-

İngiltere’de iki büyük süpermarket zinciri Sa-

rakende devi Walmart’ın iştiraki olan indirimli

insbury’s ve Asda’nın birleşmesine onay veril-

perakende zinciri Asda ile birleşme kararı aldı-

mediğini açıklandı. İngiliz Rekabet ve Piyasalar

ğını duyurmuştu.

Otoritesi (CMA) tarafından yapılan açıklamada

CMA geçen yılın ağustos ayında Sainsbury’s ve

geçen yılının nisan ayında birleşme kararı alan

Asda’nın birleşme kararına ilişkin incelemenin

Sainsbury’s ve Asda’nın bu talebine, tüketicile-

başlatıldığını, bu süreçte birleşme kararının tü-

rin daha yüksek ürün fiyatları ile karşılaşma-

keticilerin üzerinde olumsuz etkilerinin olup

sına

olmayacağının değerlendirileceğini bildirmişti.

neden

olacağı

gerekçesiyle

onay

Premier Lig'de yılın en iyi 11’i Şampiyonluğun en güçlü adayları Manchester

Defans:

City ile Liverpool'da forma giyen oyuncular, yılın

Trent Alexander-Arnold (Liverpool),Virgil van

11'ine damga vurdu. Listede, lider Manchester

Dijk (Liverpool),Aymeric Laporte (Manchester

City'den 6, en yakın takipçisi Liverpool'dan 4,

City),Andrew Robertson (Liverpool)

Manchester United'dan ise 1 oyuncuya yer ve-

Orta saha:

rildi. Geçen sezon İngiltere'de yılın futbolcusu se-

Paul Pogba (Manchester United), Fernandinho

çilen Liverpool'un Mısırlı yıldızı Muhammed

(Manchester City),Bernardo Silva (Manchester

Salah ise bu yılın futbolcusuna aday gösterilme-

City)

mesinin ardından en iyi 11'e de seçilemedi.

Forvet:

Yılın en iyi 11'i şöyle oluştu:

Raheem Sterling (Manchester City),Sergio

Kaleci:

Agüero (Manchester City),Sadio Mane (Liver-

Ederson Moraes (Manchester City)

pool)

İngiltere’de Sainsbury’s ve Asda’nın birleşmesine tüketicilerin daha yüksek ürün fiyatları ile karşılaşmasına neden olacağı gerekçesiyle onay verilmedi.


10

AVRUPA

26 Nisan 2019 Cuma

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun Haberler

Avrupa Ajansı / AVA| Londra 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Türkiye'nin dış temsilcilikleri ve yurt dışındaki okullarda kutlamalar yapıldı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında İngiltere’nin başkenti Londra’da çeşitli etkinlikler

T.C. Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın

düzenlendi. İngiltere’nin başkenti Londra’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı resmi tatile denk gelen pazartesi günü kutlandı.Birbirinden renkli etkinliklerle adeta şenlik havasında geçen tören bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Öğrenciler günün anlam ve önemini anlatan şiirler okudu, gösteriler yaptı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik

Türkiye’den gelen “ TRT Rafadan Tayfa” ekibi de özel bir gösterim yaptı.

ve Çocuk Bayramını kutlamalarına, Büyükelçi Ümit Yalçın, sefiremiz Gül Yalçın, YTB’den Adem Günaydın, Londra Başkonsolosu Çınar Ergin, eşi Deniz Ergin,Büyükelçilik Eğitim Müşaviri Hasan Ünsal, KKTC Londra Konsolosu Buket Kop, KKTC Eğitim ve Kültür Ataşesi Gülgün Özçelik, İngiltere Türk Dili, Kültürü ve Eğitim Konsorsiyumu Başkanı Nuriye Mertcan ve YTB’den Sibel Beşevli katıldı.

KKTC Eğitim ve Kültür Ataşesi Gülgün Özçelik

“ TRT Rafadan Tayfa” TC Londra Eğitim Müşavirliği ve KKTC Londra Eğitim ve Kültür Ataşeliği’nin, Türk Dernek Okulları’nın katılımıyla her yıl düzenlediği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlaması bu yıl 22 Nisan 2019 Pazartesi günü 25 Red Lion Square, Holborn, WC1R 4RL adresinde yapıldı. Törene Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB) katkılarıyla Türkiye’den gelen “ TRT Rafadan Tayfa” ekibi de özel bir gösterim yaptı.

T.C. Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın T.C. Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın, Türkiye Cumhuriyetimizin kuruluşundan, Atatürk’e ve kurtuluş savaşına ve önümüzdeki yıla denk gelen 100.yıl kutlamalarını heyacanla beklediğini belirten

Türk okullarından öğrencilerimizin gösterileriyle

açılış konuşmasını yaptı. Çocuklara hediyeler

kutladık. Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları

verdi.

Başkanlığının desteğiyle Londra’ya gelen ‘Rafadan

Büyükelçi şunları söyledi:

Tayfa’ grubunun gösterisini de çocuklarımız ilgiyle

“23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını

izledi. Bayramınız kutlu olsun”


11

AVRUPA

26 Nisan 2019 Cuma

Reklamlar


12

AVRUPA

Haberler

26 Nisan 2019 Cuma

iskoçya yeni bir bağımsızlık referandumu istiyor

İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon, İngiltere'nin

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yazıları Kısbü'de Aşık Veysel ve Nesimi'yi anma paneli düzenlendi

Avrupa Birliği'nden (AB) çıkması durumunda mayıs 2021'de yapılacak seçimler öncesi yeni bir

Gökhan Güler

bağımsızlık referandumuna gidilmesi gerektiğini söyledi.Sturgeon, İskoç parlamentosunda yaptığı konuşmada, mevcut parlamentonun görev süresi

Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi(KISBÜ), TÜRK-

içerisinde "Brexit ile bağımsız bir Avrupa ülkesi

SOY, TC Kültür Bakanlığı'nın himayelerinde doğu-

olarak İskoçya'nın geleceği arasında bir tercih su-

munun 125. yılında ünlü Türk Ozan Âşık Veysel ve

nulmasına ihtiyaç olduğunu" belirtti.

doğumunun 650. Yılında Azerbaycanlı ünlü şair İmâmeddin Nesîmî anma etkinliği KISBÜ Konfe-

2019 bitmeden

rans Salonu’nda gerçekleştirildi. Etkinliğe TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri,

Bunun için 2019 bitmeden gerekli yasal adımı atacaklarını söyleyen Sturgeon, "İskoç hükümetinin, bu parlamento döneminde halka bağımsızlık ko-

KISBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Tümer, TÜRK-

İskoçya'da bir sonraki genel seçimler mayıs 2021'de yapılacak.

SOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Aşık Veysel’in torunu Gündüz Şatıroğlu, KKTC Milli Eğitim

nusunda bir tercih yapma seçeceği sunulmasını

ilişki kurmanın İskoçya'nın çıkarlarına olduğunu

sızlığı yüzde 45'e karşılık yüzde 55'le reddet-

Eski Bakanı Kemal Dürüst, KKTC Gazimağusa Mil-

sağlamak için harekete geçeceğini teyit edebilirim."

belirterek, "Westminster hükümet sistemi, (Birleşik

mişti.2016'da yapılan Brexit referandumunda Bir-

letvekili ve YDP Genel Başkanı Prof. Dr. Erhan

dedi.

Krallık sistemi), İskoçya'nın çıkarlarına hizmet et-

leşik Kralık'ta genel olarak "evet" oyu çıksa da

Arıklı, Türk Dünyası Parlamenterler Birliği Örgüt-

Bunun için İngiltere'nin onayını almalarına gerek

miyor." diye konuştu.300 yılı aşkındır İngiltere'nin

İskoçya halkı AB'de kalınması yönünde görüş bil-

lenme Koordinatörü Gökhan Güler, GAÜ Rektör

olmadığını savunan Sturgeon, AB ile yakın bir

parçası olan İskoçya, 2014 referandumunda bağım-

dirmişti.

Danışmanı Prof. Dr. Umay Türkeş Günay, Prof. Dr.

Gama Limited`in yeni girişimi Grocina.com yayında!

Ilgar İmamverdiyev, Dr. Oğuzhan Aydın, Dr. Kalmamat Kulamshaev, Aşık Haşim Aslıhak, Aşık İsmail Nar, Türksoy Basın Yayın Görevlisi Güler Fedai, KISBÜ Akademik İşlerden Sorumlu Rektör

Avrupa Ajansı / AVA| Londra

standartları ile seçilerek üretilmiş Gama ürünle-

Yardımcısı Prof. Dr. Abdurrahman Özdemir, KISBÜ

rini de bulabilirsiniz.

Genel Sekreter Vekili Doç. Dr. Hikmet Atan, KISBÜ,

İngiltere`nin en büyük Akdeniz ve Etnik Gıda

Her gün ürün çeşidini genişletmeyi hedefleyen

GAÜ,UKÜ Akademisyen ve öğrencileri katılım gös-

& İçecek tedarikçisi “Gama Mediterranean

Grocina.com, sizlerin de istek ve ihtiyaclarını

terdi.

Foods Limited”, Türkiye`nin en sevilen mezele-

göz önünde bulundururak daha iyi hizmet ver-

Etkinlik TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kasei-

rinin üretimi ve Türk şaraplarını İngiltere ile bu-

meyi amaçlıyor.

nov’un açılış konuşması ile başladı.

luşturan girişimlerinin ardından, teknolojik

Gelecek dönemde özel sürprizler, indirimler ve

Kaseinov; TÜRKSOY’un Türk Dünyası’nda önemli

gelismelerin de takipçisi oldu. Online süpermar-

kampanyalar planlayan Grocina.com`a üye ol-

şahsiyetlerin bıraktığı eserlerin geleceğe aktarılması

ket

mayı ve sosyal medya hesaplarından takibe al-

adına önemli çalışmalar yürütüldüğünü ve Türk

mayı unutmayın.

Dünyası’nın bağlarının güçlenmesi ve kardeşliğin

kategorisindeki

bu

yeni

girişimi

Grocina.com`da, en sevilen Türk markalarının yanısıra, dünyanın pek çok yerinden farklı mar-

ebediyen sürmesi adına yapılan bu tür faaliyetlerin

kalara da online olarak ulaşabileceksiniz. Sadece

http://grocina.com/

büyük önem arz ettiğine vurgu yaparak, programa

Londra değil, İngiltere`nin her yerinden alışve-

https://www.facebook.com/grocinauk

katkı koyan ve katılan herkese teşekkür ettiğini be-

riş yapma imkanı sağlayan Grocina.com`da yal-

https://twitter.com/grocinauk

lirtti.

nızca bilinen Türk markaları değl, yüksek kalite

https://www.instagram.com/grocinauk/ KISBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Tümer ise yaptığı konuşmada şunları belirtti: “Sizleri üniversitemizde görmekten mutluluk duyuyoruz. Bu etkinlikle bir kez daha Anadolu’nun bir parçası olduğumuzu görmüş olduk. Üniversitemizin misyonu gereği sosyal bilimler alanında toplumu yönlendirici ve geçmişi hatırlatıcı bir misyonumuz var. Bu görevi yerine getirmek zorundayız. Bu tür etkinlikler ile görevimizi yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu sebepten ötürü etkinliğe katkı koyan tüm kurum, kuruluş ve şahıslara üniversitemiz adına teşekkürü bir borç bilirim.” TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri ise şunları ifade etti: “TÜRKSOY’un KKTC’de Kıbrıs Türklerinin Türk Dünyası ile birleştirilmesi ve kucaklaşması ile ilgili

İletişim: 07449 12 99 46

faaliyetler yürütmesinden dolayı memnuniyet duymaktayım. Bu sebeple KKTC’de bundan sonraki yapacakları faaliyetlere destek olacağımızı belirtmek isterim. Bugün burada andığımız bu değerli isimler Allah’ın lütfuna erişen isimler olarak ifade edebiliriz. Sahip oldukları bu lütuf, genç kuşaklar tarafından gelecek kuşaklara aktarılması konusunda yapılan bu etkinliği çok değerli buluyorum.


13

AVRUPA

Advantage Solicitors direktörü avukat Fidan Osoy

Haberler

26 Nisan 2019 Cuma

BREXİT VE GÖÇMENLİK HUKUKU lendirmek ve son yasaları anlaşılır bir şe-

tere hükümeti referandumun bir sonucu

kilde insanlarımızla paylaşmaktır.

olarak Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkış sü-

Advantage Solicitors direktörü avukat

aldı ve bu kararın uygulanması yöninde

recinde en fazla sorular ve dolayısıyla so-

Fidan Osoy, Avrupa Gazetesien şu açıkla-

2017 yılında Avrupa Birliği komısyonu ile

runlar Göçmenlik hukuku konusunda

maları yaptı. İşte Osoy’un açıklamaları:

bir anlaşma sağlandı. Bu anlaşmaya göre

Avrupa Ajansı / AVA| Londra

oluşmakta, bu bağlamda biz avukatların en önemli görevlerinden birisinin yasal sorunlar hakkında toplumu bilgi-

Avrupa Birliği ve Avrupa Birliği yasaları

“Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı”

gereğince İngiltere’ye 29 Mart 2019 yılında çıkması yönünde bir tarih verildi. Biz Advantage avukatlık ofisi olarak bu sürecin

“Birçoğumuzun yakından akip ettiği üzere

zorlu ve güçlü bir süreç olacağını ancak ve

2016 yılında yapılan referandum ile İngil-

ancak güçlü hukukçu ve ekonomistlerle aşılabileceğini bir çok defa dile getirdik. İngiliz hükümeti tarafından Avrupa Birliği’nden

özellikle

Gümrük

Birliği

konusunda belirli bir anlaşma sağlanması yönünde İngiliz Parlementosuna üç defa bir anlaşma metni sunuldu ancak bu anlaima mektuplarının tamamı İngiliz parlementosu tarafından reddedildi ve Avrupa Birlği İngiltere hükümetine 12 Nisan tarihini Avrupa Birliği’nden çıkiş tarihi gösterdi. Ancak yapılan görüşmeler sonunda 10 Nisan 2019 tarihinde Avrupa Birliği tarafından son bir karar verildi ve İngiltere Hükümetine Avrupa Birliği’nden çıkış tarihi olarak 31 Ekim 2019 tarihi gösterild. Yalnız bu noktada en dikkat çekici en önemli açıklama Avrupa Birliği Komısyon başkanı Donald Trump’tan geldi. Açıkca İngilte hükümetine; ‘’artık bu süreyi gereksiz olarak harcamayın ve çıkış için gerekli önlemleri alın ‘’şeklinde uyarı mahiyetli bir talimat verildi diyebiliriz.”

İngiltere’de göçmen olarak yaşayan “Çok kısaca ana hatlarıyla özetlediğimiz Brexit sürecinde en çok etkilenen kişiler tabiki İngiltere’de göçmen olarak yaşayan kişiler oldu. Özellikle Avrupa Birliği vatandaşı olupta İngiltere’de yaşayan ve yeterli

derecede

İngilizce

konuşmakta

zorlanan Bulgaristan vatandaşları ve diğer ülke vatandaşları önemli hukuksal sorunlar yaşadılar ve yaşamaya devam ediyorlar.

Bu

bağlamada

Avrupa

Birliği

vatandaşlarının EEA(QP) , EEA (FM), EEA(PR) olarak adlandırılan ve İç işleri Bakanlığı’na (Home Office) yapılması gereken başvurular için Advantage Avukatlık ofisi olarak hukuksal destek verebiliriz. Unutmayalım haklarımızın ne kadar farkında olursak menffaatlerımızı o kadar iyi koruruz.” Advantage Solicitors

Advantage House, 2nd Floor, 273 Fore Street, Edmonton, London, N9 0PD Web: www.advantagesolicitors.com Tel: 0208 807 1676


14

AVRUPA

Haberler

26 Nisan 2019 Cuma

Hisar Travel UK Umrecileri

Güllerle Karşılandı

Avrupa Ajansı/ AVA| Londra Hisar Travel, bu seneki 4. Umre kafilesi olan Nisan kafilesindeki 110 kisiyi 17 Nisan’da Londra Heathrow Havalanında güllerle karşıladı. Londra Süleymaniye Camii güvencesi ile 1 yıldır Hisar Travel markasıyla Hac ve Umre organizasyonlarına devam eden kuruluş bu seneki 4.kafilesinde 7’sinden

Ayrıca, toplu yapılan tavaf ve umre iba-

70’ine toplamda 110 kişiyi 6 Nisan tari-

detlerinin ardından Medine-i Münev-

hinde umreye yolcu etmişti.

vere’ye Hz. Peygamber Efendimizin misafiri olmak için yola çıkan Umreciler,

Basına açıklamada bulunan Hisar Travel

Mekke-i Mükerremeden ayrılıyor olmanın

yöneticisi Salih Bosca, müslümanlara hac

hüznünü yaşadıklarını dile getirdiler.

ve umre ibadetlerini tam ve verimli şekilde

Hac Kayıtları Devam Ediyor

yaptirmak amacında olan kuruluşun en önemli farkının hacılara tamamı taze kesil-

Hac ve Umre hizmetleri ile alakalı malu-

miş et ile yapılmış yemekler sunması ve

mat veren Bosca, 2019 yılında Hac ibade-

rehberlik hizmeti olduğunu belirtti.

tini yapmak isteyenlerin ertelemeden ve gecikmeden kayıtlarını yaptırmalarını ay-

Mekke-i Mükerreme’de Cirane, Hudey-

rıca Ramazan-ı Şerif umre programlarının

biye ve Ten’im mevkilerinden Umre iba-

ve daha sakin vakitte gitmek isteyenler

detlerini yapan Hisar Travel Umrecileri

için şevval umre programlarının kayıtları-

mübarek beldede ibadetlerini yapıyor ol-

nın devam ettiğini belirterek katılmak is-

manın vermis olduğu huzuru yaşadıkla-

teyenlerin

rını dile getirdiler.

(02076849900) bilgi alabileceğini belirtti.

Süleymaniye

Camii'nden


15

AVRUPA

Haberler

26 Nisan 2019 Cuma

Moonchild Education eğitim merkezi “En Başarılı Dershane’’ Ödülünü iki kez kazandı.

Okul derslerini destekleme

ve sınavlara hazırlık kursları Avrupa Ajansı / AVA| Akademisyen Dr. Döndü Derya Durmaz ve Eğitmen Mustafa Durmaz yönetiminde, okul derslerini destekleme ve sınavlara ha-

imkanı sunuyor. 11 + Latymer Qe BOYS,

zırlık kursları, Moonchild Education eğitim

GCSE A- Levels, 1. Sınıftan 11. sınıfa des-

merkezinde veriliyor.

tek kursları, A

Level’dan üniversiteye

Essay ve bitirme tezleri, Özel supervizor • GCSE’de %100 başarı

desteği Moonchild Education’da veriliyor.

• Grade 7-9’da %85 başarı

Akademisyen Dr. Döndü Derya Durmaz

KREŞ/ Anaokulu

• 11 + Sınavlarında (The Latymer & Qe Boy’s) yüksek başarı

Moonchild Education’da, 30 saate kadar Moonchild Education eğitim merkezi “En

devlet ödemeli 2 - 5 yaş arası KREŞ/ Ana-

Başarılı Dershane’’ Ödülünü iki kez ka-

okulu servisi var. Ayrıca Test Merkezi,

zandı. Eğitim merkezi, Ödediğiniz ücretin

Matematik İngilizce ve Akademik başarı

%70’ne kadarını devletten geri alabilme

ölçümü Okuma, yazma, matematik Fenbilgisi kulüpleri Moonchild Education’da mevcut. Adres: Centre: St Mary’s Road, Edmonton, London N9 8NP. Şube: 16 Bull Lane Edmonton, London N18 1SX Tel: 07825 222893 - 07810 092983 - 020 8805 1392

Eğitmen Mustafa Durmaz


16

AVRUPA

Haberler

26 Nisan 2019 Cuma

CHP İngiltere Birliği Başkan adayı olarak seçime giren Kazım Gül, bugün yapılan seçim sonrası başkan seçildi. Kazım Gül Avrupa Gazetesine özel konuştu

Kazım Gül, CHP İngiltere Başkanı seçildi Avrupa Ajansı / AVA| Londra

Rakibine 59'a karşı 204 oy fark atarak CHP İngiltere Birliği Başkanı seçilen Kazım Gül

CHP İngiltere Birliği Başkan adayı olarak seçime giren Kazım Gül, bugün yapılan seçim sonrası başkan seçildi. Kazım Gül Avrupa Gazetesine özel konuştu. CHP İngiltere Birliği, 21 Nisan 2019 pazar günü genel kurulunu yaptı ve yeni başkanını seçti. Daha önceki yönetimde CHP İngiltere Birliği Başkan yardımcılığı görevini yapan Kazım Gül, seçimde başkan adaylarından yine önceki yönetimde görev alan Ayhan Peker ile yarıştı. CHP İngiltere Birliği Başkan adayı olarak seçime giren Kazım Gül, bugün yapılan seçim sonrası başkan seçildi. Tekin Bingöl ve Emre Çam Cumhuriyet Halk Partisi Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara ikinci bölge milletvekili Tekin Bingöl, Türkiye'den seçim için özel gelerek divan başkanlığını yürüttü. Elif Gülle Gelirli divanda görev aldı. Eski başkanlardan Hasan Dikme bir konuşma yaptı. CHP’nin Yurtdışı örgütlenmesinden sorumlu CHP Parti Meclisi üyesi Emre Çam ile birlikte seçimi gerçekleştiren Tekin Bingöl, seçim sonuçlarını şu şekilde açıkladı: Kazım Gül : 204 Ayhen Peker : 59

Cumhuriyet Halk Partisi Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara ikinci bölge milletvekili Tekin Bingöl, Türkiye'den seçim için özel gelerek divan başkanlığını yürüttü.

Cumhuriyet Halk Partisi Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara ikinci bölge milletvekili Tekin Bingöl, Türkiye'den

BAŞKAN: KAZIM GÜL BAŞKAN YARDIMCISI: HASAN DİKME SAYMAN: ŞÜKRÜ GÜLŞEN SAYMAN YARDIMCISI: DİLEK KALE SEKRETER: NUR TRAVAC SEKRETER YARDIMCISI: SMAİL ŞENGÜLOĞLU BASIN YAYIN SORUMLUSU: CEVDET KÖSE ÖRGÜTLERDEN SORUMLU: YILMAZ ÖZDEMİR YARDIMCISI: ERSİN HATİPOĞLU seçim için özel gelerek divan başkanlığını yürüttü. Rakibine 59'a karşı 204 oy fark atarak CHP İngiltere Birliği Başkanı seçilen Kazım Gül rakibi ile el sıkışarak dostluk mesajları verdiler. Rakibi Ayhan Peker centilmence artık bundan sonra CHP İngiltere ve Kazım Gül için çalışacağını açıkladı. Kazım Gül’ün başkanlık ve seçim açıklaması şöyle: “Öncelikle 21 Nisan 2019 tarihinde, The Selby Centre’da saat 10:00 ile 16:00 arasında yapılan kongreye katılım gösterdiğiniz için tüm üyelerimize teşekkür ederim.Ben 2015 yılından itibaren CHP İngiltere Birliği’nin üyesi olup, son iki yönetimde Başkan Yardımcılığı görevini yürütmüş bulunmaktayım. Bu süreler zarfında üyelerin oyları ile bana verdiği görevleri daima sonuna kadar götüren, hiç bir zaman görevinden çekilmeyen ve gerektiğinde insiyatif alarak başka görevleri de üstelenen bir siyasi çizgi izledim" CHP İngiltere Birliği Başkanı seçilen Kazım Gül, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik saldırıyı kınadıklarını belirte-

Kazım Gül, CHP İngiltere Birliği başkanı seçildi. rek, "Bu saldırı toplumsal birlik ve çoğulculuğumuzu güçlendirecek saygılı siyasi tutum ve söylemlerin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermiştir. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na Çubuk’ta şehit cenazesinde yapılan saldırı onun şahsında CHP’ye, bu ülkenin demokrasi güçlerine, birlik ve beraberliği her türlü çıkarın üzerinde tutan halkımıza karşı yapılmış, failleri ve azmettiricileri belli olan bir saldırıdır” Kazım Gül’ün başkanlık ve seçim açıklaması şöyle devam etti: "Birliğin içinde bulunduğu sorunlar karşısında ortaya konan çözüm çalışmalarında her zaman sorumluluk aldım. Organize edilen her türlü aktivite ve eylemlere katılımda bulunmak sureti ile destek oldum. Birliğimizin bugün ulaştığı kurumsal noktaya gelmesinde önemli katkılar sundum. Bu güne kadar Başkan Yardımcısı çerçevesinde ortaya koyduğum bu çalışmaları daha ileriye taşıma mücadelesini bundan sonra Başkanlık yetkileri içinde devam ettireceğim..“ CHP İngiltere Birliği Kazım Gül: “Birliğimiz, İngiltere'de yaşayan vatandaşlarımızın yerel sorunlarına çözüm getirecek oluşumları ortaya koyma noktasındayız. İngiltlere’de yaşayan toplumumuzun gerek yerel hükümetler gerekse konsolosluk ile olan ilişkilerinde aracalık edecek konuma yükselmiştir. Bu sebeple CHP İngiltere Birliği başkanı olarak, topluma yukarıdan bakan elitist yaklaşımlardan uzak, halkın içinden gelen ve halkla beraber hareket eden bir profil ortaya koyacağım. Toplumun her kesimi ile irtibat halinde olan, herkesin ulaşabildiği ve derdini anlatabileceği biri olarak, CHP İngiltere Birliğimizi bu noktada etkin bir role kavuşturacağıma inanmaktayım.” Başkan seçilen Kazım Gül Projelerini şöyle açıkladı - Toplumumuzu bilgilendirecek dijital ve basılı bülten oluşturulması - Birliğimizi yönetiminde bir TV kanalının kurulması - Finans sorununa kalıcı çözümler - Birliğin haftanın 7 günü açık konuma gelmesi Hasan Dikme seçimle ilgilli şöyle konuştu: “CHP İngiltere Birligi 5. Olağanüstü kongresi bizlere yakışır bir şekilde gercekleşti. Her ne kadar bizim listemiz görevi devraldıysada, kazanan CHP olmuştur. Çıtayı yükselterek kaldığımız yerden kimseyı ötekileştirmeden yolumuza devam edeceğiz. Yeni kadromuzda tecrübeyi, gençliği, dinamizmi ve donanımı bir araya getirdik. Emeği geçen herkese çok teşekkürler.”

Yeni başkan Kazım Gül eski başkan Hasan Dikme ile


17

AVRUPA

26 Nisan 2019 Cuma

Reklamlar


18

AVRUPA

Haberler

26 Nisan 2019 Cuma

Çevreci eylemlerinde gözaltı sayısı bini geçti İngiliz polisi, Londra'daki çevreci eylemlere

polisin kendilerine yasal eylem hakkı tanı-

yönelik operasyonlarda bir hafta boyunca

dığı Marble Arch'tan Parlamento Meyda-

gözaltına alınanlarının sayısının bini geçti-

nı'na yürüdü. Parlamento çevresinde geniş

ğini açıkladı. Çevreci kampanya grubu Ex-

güvenlik önlemi alan polis, yaklaşık 500

tinction Rebellion'ın Londra'nın merkezi

göstericiye Parlamento Meydanı'nda bu

yerlerinde gerçekleştirdiği işgal eylemle-

gece yarısına kadar kalma izni verdi. Polis,

rinde gözaltına alınanların sayısı bini geçer-

eylemcilerin bu iznin sınırlarını ihlal etme-

ken, grup elinde kalan son alan Marble

leri durumunda Extinction Rebellion yöne-

Arch'tan Parlamento Meydanı'na yürüdü.

ticilerini de gözaltına alacağını bildirdi. Eylemciler ise geçen çarşamba Parlamento

Waterloo Köprüsü, Oxford Circus ve Parlamento Meydanı

Meydanı'nda geçirerek perşembe günü kentin finans merkezi City of London'a yürüdüler.

İngiliz polisi, eylemcilerin işgali altındaki

İşgal eylemleri

Waterloo Köprüsü, Oxford Circus ve Parlamento Meydanı'na yönelik operasyonlarda

Extinction Rebellion bu ay İngiliz parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası'ndaki bir oturumda da çıplak protesto eylemi yapmış, olayda 8 kişi göz altına alınmıştı.

bir hafta boyunca gözaltına alınanlarının sa-

Çevreci eylemciler, geçen hafta boyunca

yısının bini geçtiğini açıkladı.Polis, gözal-

Londra’nın en işlek noktalarında kendilerini

tına alınanlardan 71'inin mahkemeye sevk

yapıştırıcıyla zemine veya birbirlerine ya-

"iklim ve ekolojik acil durum" ilan etmesini,

oluşturmasını istiyor. Kasımda, protestocu-

edildiğini, diğerlerinin ise serbest bırakıldı-

pıştırarak

eylemleri

2025 yılına kadar sera gazı emisyonlarını sı-

ların Londra merkezindeki 5 köprüyü işgal

ğını duyurdu.Bazı eylemciler geçen hafta

gerçekleştirmişti.İngiliz basınında ve ka-

fıra indirmesini ve iklim değişikliğiyle mü-

ettiği benzer bir eylemde, 85 kişi gözaltına

petrol şirketi Shell'in Londra'daki merkezini

muoyunda polis, eylemcilere fazla tolerans

cadele kararlarını almak için halk meclisleri

alınmıştı.

basarak binaya zarar vermiş, bazı eylemciler

göstermekle suçlanmıştı. Polis ise yumuşak

de metro hatlarında ve otoyollarda ulaşımı

tutumunu eylemcilerin şiddete başvurma-

engellemişti.

masını gerekçe göstererek savunmuştu.

işgal

Parlamento Meydanına yürüyüş

Extinction Rebellion,

Öte yandan eylemci grup, geçen salı sabahı

Extinction Rebellion, İngiliz hükümetinden

VATAN PARTİSİ İNGİLTERE TEMSİLCİLİĞİ

KURULTAYI TARİH ve YER DEĞİŞİMİ! Avrupa Ajansı / AVA| Londra

Pazar. Tel: 07960 385 911- 07868 311 916 07903 333 711 Adres: Anadolu Kültür

Vatan Partisi İngiltere Temsilciliği Yöne-

Merkezi, 14A Graham Road,London E8

tim Kurulu, Avrupa Gazetesine bir açık-

1BZ (Pazar günleri park sorunu yoktur)

lama gönderdi. Açıklama şöyle: “Değerli

Berksan ve Hande Ünsal

vatan partisi üyeleri ve dostlarımız, daha önce ilan ettiğimiz kurultayımızı Mart 2019 Yerel Seçimler yoğunluğu nedeniyle 5 Mayıs 2019 Pazar gününe ertelemiş durumdayız.Bu değişiklikden dolayı özür

Londra Konseri

diler, siz sevgili dostlarımızı ve üyelerimizi aşağıda belirtilen yeni adresde kurultayımızda

görmekten

mutluluk

duyarız. Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Avrupa Temsilcimiz Ali Mercan ve Avrupa Sekreterimiz Deniz Yıldırım'ın katılımıyla, 5 Mayıs 2019 Pazar Günü, Olağan Kurultay yapılacaktır. Kurultayımız saat 14:30'da, Anadolu Kültür Merkezi 14A Graham Road London E8 1BZ Adresinde yapılacaktır. Siz değerli üyelerimiz ve dostlarımızı bu önemli günde görmekten mutluluk duyar, ayrıca düşünce, eleştiri ve öneriAvrupa Ajansı / AVA| Londra

lerinizle de katkılarınızı bekleriz. Saygılarımızla,

Vatan

Partisi

İngiltere

Temsilciliği Yönetim Kurulu Adına baş-

Londra’da yapılacak olan Berksan ve

kan

Hande Ünsal konserine geri sayım başladı.

Hayrettin

Aydın”

Konser,

İletişim:

30.06.2019 tarihinde Camden Lock bölgesinde Dingwalls Camden konser salo-

Genel

nunda (NW1 8AB) yapılacak. Konserin

Kurul ta-

Kapılar 6pm açılıyor. Biletleri internet üze-

rihi:

5

Mayıs 2019

rinden www.eventbrite.co.uk adresinden satın alabilrisiniz veya 07956 28 2969 numaralı telefonu arayabilirsiniz


19

AVRUPA

Haberler

26 Nisan 2019 Cuma

İbrahim Doğuş Lambeth belediye başkanı oldu Mülteciler ve göçmenler

Avrupa Ajansı / AVA| İbrahim Doğuş Londra Merkez’de Lambeth bele-

“Lambeth’in ilk Kürt Belediye Başkanı olarak bu

diye başkanlığına seçildi. Geçen çarşamba akşamı

benim mesajım olacak: bir topluluk, bir Lambeth,

Lambeth Belediye Meclisinde yapılan başkanlık

bir Londra, bir dünya.

devir teslim törenine katılım fazlaydı. İbrahim

Mülteciler ve göçmenler belediye başkanlığımın te-

Doguş, Lambeth belediye başkanı seçildikten

ması olacak ve Göç Müzesi'ni seçtim ve Lambeth

sonra bir konuşma yaptı.

Mültecileri Seçtiğim Belediye Başkanının yardım

Doğuş’un konuşması şöyle:

kuruluşları olarak kabul etti.Umarım seleflerimin,

“Sevgili arkadaşlar, Bu akşam, belediye binasında

özellikle de benden önce bu kadar sıcaklık, tutku

düzenlenen bir törenle, Londra Belediye Başkanı

ve özveriyle hizmet veren Councilor Christopher

Lambeth'in yapıldığını duyurmak büyük bir onur-

Wellbelove tarafından belirlenen örnekte takip et-

dur. Bunu yaparken, işimi yönettiğim ve çocukla-

meyi umuyorum.Ayrıca aileme ve arkadaşlarıma

rımı yetiştirdiğim evimi yaptığım ilçenin belediye

destekleri ve bana çok şey öğreten konsey arkadaş-

başkanı oldum. Fakat sakinlerimizin çoğu gibi, ben

larıma teşekkür etmek istiyorum.Ve tabii ki be-

burada doğmadım. Türkiye'de, Kürt bölgesinde

nimle birlikte Başkan olarak görev yapacak eşim

doğdum ve çatışma ve savaştan kaçmak için Lon-

Raife Aytek'e teşekkür ederim.

dra'ya geldim. Lambeth'i özel yapan şeyin bir par-

Ve son olarak, Lambeth halkına bu güvenimi ver-

çası: her zaman insanların ayaklarını bulabildikleri,

diğiniz için teşekkür ederim. Seni hayal kırıklığına

yeni bir başlangıç yapabilecekleri, daha iyi bir

uğratmayacağım.”

yaşam yaratabilecekleri bir yerdi. Lambeth sakin-

Son haftalarda ismi milletvekili Joan Ryan’in isti-

lerinin ülkedeki en yüksek oranla AB'de kalmaya

fasından sonra boşalan Enfield North (

oy vermeleri şaşırtıcı değil.”

Kuzey Enfield) İşçi partisi milletvekili

İbrahim Doğuş Lambeth belediye başkanlığına yapılan törenle başladı

Mustafa Topkaya, Hüseyin ve Sibel Uçur, Altan Kemal ve eşi, Yıldız Armstrong, İbrahim Doğuş ile

adaylığı için gündemde olan CEFTUS direktörü Ibrahim Doğuş güney Londra’nın en yoğun nüfuslu belediyelerinden

Lambeth

Belediyesinin

başkanlığına seçildi. İbrahim Doğuş 350 bin nüfuslu Lambeth’in Belediye Başkanlığı görevini

24 Nisan’da belediye binasında dü-

rine 'Brexit ülke için kötü' (Brexit is bad) mesajını

zenlenen bir törenle şimdiki başkan

ekleyerek dünya basınında büyük yankı uyandı-

Chistopher Wellbelove’dan devraldı. Res-

ran Doğuş’un belediye başkanlığı döneminde bir

toran müşterilerine verdiği alış veriş fişlerinin üze-

şok yeni projeye imza atması bekleniyor.


20

AVRUPA

Haberler

26 Nisan 2019 Cuma

İngiliz-Türk Yatırımcılar ve Müteahhitler Birliği gündemi değerlendirdi

İngiliz-Türk Yatırımcılar ve Müteahhitler Birliği Başkanı Kerem Yavuzarslan

yükelçilikte kabul edilen ve resmi ziyaretini ger-

İngiltere’ye yatırım yapmayı düşünüyorsanız veya

teşvik etmek, Yüklenici ve yatırımcıların çıkarlarını

çekleştiren ABTIC, Londra’dan hem yerel hem

yeni veya mevcut bir projede sizinle birlikte çalış-

desteklemek ve savunmak, Üyelerini çok çeşitli

İngiliz-Türk Yatırımcılar ve Müteahhitler Birliği (

ulusal hemde uluslararası yatırımcı ve inşaat sek-

mak üzere yatırımcı veya kontaktör arıyorsanız,

temas, kaynak ve rehberlikle bilgilendirmek, İnşaat

ABTIC) Avrupa, İngiltere ve Londra iş dünyasının

törünü, fırsatları ve toplulukları geliştirmek için

ABTIC üyeleri bu alanda size yardımcı olabilecek

sektörünü çevreleyen konularda bilgi vermek ve

kalbi olarak bilinen dünyaca ünlü Canary Wharf

üyeleriyle birlikte çalışıyor.

aktif profesyonellerden oluşur. 6 ay içinde küçük

bilinçlendirmek, Geliştirme projeleri ve mümkün

toplantılarla kendimizi üyelerimize tanıtarak bu-

olan en iyi uygulamalarla onları geliştirmeye yar-

güne geldik. Önümüzdeki günlerde büyük çaplı

dımcı olarak topluluklarımızla rekabet etmek.

bir toplantı ile geniş katılım sağlayarak kuruluşu-

Üyelerimize bilgi paylaşımını sürekli hale getirerek gündemle ilgili gelişmeleri takip etmek. ”

Avrupa Ajansı / AVA| Londra

bölgesindeki Türk restaurantı Hazev’de 23 Nisan akşamı olağan yemekli toplantısını düzenledi.

Kerem Yavuzarslan

Toplantıya başta İngiliz-Türk Yatırımcılar ve Müteahhitler Birliği Başkanı Kerem Yavuzarslan ve

İngiliz-Türk Yatırımcılar ve Müteahhitler Birliği

muzu büyüteceğiz. Üyelerimize sektörel bilgiler

Başkan yardımcısı Okay Hayvacı olmak üzere yö-

Başkanı Kerem Yavuzarslan, toplantı gününe denk

aktarmak ana amaçlarımızdan ”

netim kurulu üyeleriyle, Türk Ticaret Merkezi-

gelen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayra-

Kale Gurubundan Seden Durmaz, Century 21

mını kutlayarak, barış ve mutluluk dolu günler te-

Tottenham’dan Ercan Küçük, Tiles Diy’dan Murat

mennisiyle konuşmasına başladı. Yavuzarslan

Yurtseven, Avrupa Gazetesi’nden Vatan Öz, Yatı-

toplantıda şunları dile getirdi:

rımcı, e-Commerce uzmanı Nazif Akpınar ve da-

Okay Hayvacı

Yönetim Kurulu İngiliz-Türk Yatırımcılar ve Müteahhitler Birliği

İngiliz-Türk Yatırımcılar ve Müteahhitler Birliği

Başkanı Kerem Yavuzarslan (Katrin Properties

Başkan yardımcısı Okay Hayvacı, ABTIC’in hedef-

Ltd) Başkan yardımcısı Okay Hayvacı ( Tramar

vetliler katıldı. Toplantıda, yatırım gündemi,

“Bizim asıl amacımız, aynı fikirde olan iş adamla-

lerini şöyle açıkladı: :

Group) Genel Sekreter Onur Levent (Fulham Tim-

üyelerle tanışmanın yanısıra İngiltere’nin Avrupa

rını bir araya getirmek, fırsatlar yaratmak ve İngil-

“İngiltere’de yatırım yapmak isteyen üyelerimiz ve

ber Merchants ve Alven Contractors Ltd) ve yöne-

Birliği’nden ayrılması ( Brexit) durumunda Tür-

tere ile Türkiye arasındaki yatırımları ve ortak

denizaşırı yatırımcılar arasındaki ağı ve girişimleri

tim kurulu üyeleri Bülent Kandemir (Intra Private

kiye - İngiltere arasıdaki yatırım ve ticaret fırsatları

girişimleri teşvik etmektir.

teşvik etmek, Mesleki standartları ve etik ticareti

Finance), Can Yavuzarslan (Altitude Contractors

konuşuldu. Gündemin ek maddesi ise Ankara An-

Ltd), Kurtuluş Sarak (Arlington Crown Solicitors),

laşması, istihdam ve yetişmiş eleman sorunlarıydı.

Metin Susuz (Met Development Ltd), Soner

Özelde Londra genelde İngiltere çapında yatırım

Akman (Ackman Architecture + PM)

yapılacak yerler, hangi bölgelerin prim yapacağı,

ABTIC Nedir ?

kısa ve uzun vadede kar getirecel yatırımların nerelerde yoğunlaşması gerektiği konuşuldu.

ABTIC 6 ay önce kurulan İngiliz-Türk Yatırımcılar ve Müteahhitler Birliği, (The Association of British-Tur-

İngiliz-Türk Yatırımcılar ve Müteahhitler Birliği Başkanı Kerem Yavuzarslan (Katrin Properties Ltd) Başkan yardımcısı Okay Hayvacı ( Tramar Group) Genel Sekreter Onur Levent (Fulham Timber Merchants ve Alven Contractors Ltd) ve yönetim kurulu üyeleri Bülent Kandemir (Intra Private Finance), Can Yavuzarslan (Altitude Contractors Ltd), Kurtuluş Sarak (Arlington Crown Solicitors), Metin Susuz (Met Development Ltd), Soner Akman (Ackman Architecture + PM)

Birleşik Krallık ülkeleri (İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda) ile Türkiye araındaki inşaat ve işbirliği alanında sektörü gelecekte daha iyi hale getirmek için bir araya getirmek için çalışan ABTIC - İngiliz-Türk Yatırım ve İnşaat Derneği, aktif ola-

kish Investors & Contractors) kısa adıyla ABTIC,

rak inşaat ve yatırım ile uğraşan kişiler ve şirketler

İngiltere’nin başkenti Londra’da kuruldu. Geçen

tarafından Londra’da kurulmuş ve kar amacı güt-

ay Londra büyükelçisi Ümit Yalçın tarafından bü-

meyen bir organizasyon.

İngiliz-Türk Yatırımcılar ve Müteahhitler Birliği Başkan yardımcısı Okay Hayvacı ve Tiles Diy’dan Murat Yurtseven

Toplantıya başta İngiliz-Türk Yatırımcılar ve Müteahhitler Birliği Başkanı Kerem Yavuzarslan ve Başkan yardımcısı Okay Hayvacı olmak üzere yönetim kurulu üyeleriyle, Türk Ticaret Merkezi-Kale Gurubundan Seden Durmaz, Century 21 Tottenham’dan Ercan Küçük, Tiles Diy’dan Murat Yurtseven, Avrupa Gazetesi’nden Vatan Öz, Yatırımcı, e-Commerce uzmanı Nazif Akpınar ve davetliler katıldı.

Toplantıda, yatırım gündemi, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması ( Brexit) Ankara Anlaşması, istihdam ve yetişmiş eleman sorunları konuşuldu.


21

AVRUPA

26 Nisan 2019 Cuma

Reklamlar


22

AVRUPA

Haberler

26 Nisan 2019 Cuma

Çok sık ziyaret ettiği Londra'da sayısız eseri bulunan,Fransa'nın Banksy'ye cevabı olarak kabul gören Christian Guemy (C215),bu sıralar ardı ardına açtığı sergiler ile adından çokça sözettiriyor. Önümüzdeki günlerde Londra'ya da gelecek bu sergiler. Londra'da tanıştığımızda Paris'de bulunan atöl-

Yaşadığı Mahalleyi Galeriye Dönüştüren Sanatçı C215

Sokak Sanatı Eser Nisan Yağmur

yesini ziyaret etme sözü vermiştim kendisine. Geçtiğimiz şubat ayında Ivry Sur Seine'de bulu-

cak oldukça önemli bir banliyö Vitry.

nından davet ettiği önemli isimlerin eserlerini

nan atölyesinde keyifli,uzun bir sohbet gerçek-

85 bin nüfuslu mahallede neredeyse bütün bi-

de Vitry'de görmek mümkün.

leştirdik.Daha çok yaşadığı Vitry Sur Sein'in

naların posta ve elektrik kutularında,kapıla-

Roa,David Walker,Borondo,Alice Pasquini,

nasıl açık hava galerisine dönüştüğünden söz

rında yada pencere pervazlarında C215

Pixel Pancho,Findac,Btoy bu önemli isimlerden

ettik.

eserlerini görmek mümkün.Banliyö sakinleri ta-

bazıları.

Yakında basılacak kitabımda detaylari ile anlat-

rafından yakından tanınan sanatçıya Vitry bele-

Bu neşeli ve rengarenk mahalle,Avrupanın bir

tığım Vitry Sur Sein'den burada da kısaca bah-

diyesi tarafından özel bir statü verilmiş.Özgürce

çok şehrinden çok daha fazla sokak

setmek istiyorum;

ve sansürsüz dilediği her yerde çalışma izni

sanatı barındırıyor..

Sanatseverleri ilgilendirecek ve heyecanlandıra-

var.Sadece Guemy değil,dünyanın dört bir ya-

Vitry'nin sokaklarını gezerken dev bir galeride hissediyorsunuz kendinizi.

İki üniversite mezunu ve üç lisans üstü diplo-

Guemy Vitry'yi dünyaya tanıtmayı,ve

ması var Guemy'nin.Politika ile de bir çok sokak

sokak sanatının başkenti yapmayı kendisine

sanatçısı gibi oldukça ilgili.İleride politikanın

misyon edinmis.Ve bu konuda oldukça başarılı

içinde olmak istiyor.Şimdiden çalışmalara baş-

.Şimdiden Vitry ile ilgili yazılmış onlarca kitap

lamış.

ve çekilmiş belgesel var.

New York'dan Barcelona'ya,Marakeş'den İstan-

C215 portre çalışmayı seviyor.Kendi buluşu

bul'a,Sao Paulo'ya kadar sayısız şehrin sokakla-

olan çok katlı şablon tekniği ile stilini hemen ta-

rında izini yakalayabilirsiniz.

nıyorsunuz.

Banksy ve Sheppard Fairey'den sonra en sevilen

Sohbetimiz sırasında portresini yaptığı kişileri

sokak sanatçısı olma özelliğini elinde tutan bu

nasıl seçtiğini sordum.Herkesi yapabilirim,o

önemli sanatçının eserlerini Londra sokakla-

anda aklıma kim gelirse dedi.

rında

Şunu hemen belirteyim en çok kızı Nina'nın

Road'a,Shoreditch'e, Old Street'e,gitmeniz ye-

portresini yapıyor.C215 kadar kızı Nina da ol-

terli.Eminim çok keyif alacaksınız eserlerinden.

dukça tanınıyor.

Haftaya görüşünceye kadar sanatla kalın!

da

görmek

isterseniz

Hackney


23

AVRUPA

Haberler

26 Nisan 2019 Cuma

Bu haftaki yazım masal şehir Mardin'den gelsin. İstanbul’da aile ziyaretinde iken kendimi birden nasıl Mardin'de buldum bende çok emin değilim ama biletimi aldıktan sonra haritada ki yerine bakınca bir ara pişman olmadım desem yalan olur. Bir tarafında Şirnak, öteki tarafında Batman görünce ilk defa kendi ülkemde bu kadar uzağa gittigimi fark ettim. Coğrafya ‘da sorunlu ülkelerin sınırla-

GEZİ REHBERİ Merhaba Mardin

Arzu Sheridan arzusheridan@avrupagazete.com

rına bu kadar yakın olmak beni biraz tedirgin etti. Sonrasında burada yaşayan yerli

ler beni ve işte buradayım.

merkez 10 km. Dışarda bekleyen Ha-

halkla iletişimde olunca aslında Mardin'in İs-

Istanbulumuzun yeni açılan havaalanından

vaş’taki rahmetli Osman Yağmur-

tanbul’dan daha güvenli olduğuna ikna etti-

Mardin 1.5 saat yani Londra Milano arası

dereli’nin

kadar. Thy'nin beyaz peynir, sıcak domatesli

Öğretmenevine gideceğim de-

sandviç ve çayından sonra hemen iniyorsun.

yince bana hocam demeye başladı.

Güneşli bir günde ben pasaport kontrol

“Hocam siz burada ineceksiniz”

nerde diye bakınırken birden

diye bağırıyor adamcağız ben hiç

farkına vardım ki iç hatlarda-

üstüme alınmıyorum bile. Öteki

kurulan şehirde ve turistik

yım. Çok alışkın değilim ya

yolcular bana bakmaya başlayınca

bölgeye minibüsle 10 dk falan.

Türkiye içinde uçakla gez-

anladım ki bana diyor.

Aklınızda bulunsun Mardin'e gelecekseniz

meye !!!.

Toplam 2 gece Mardin'deyim bunun ilk ge-

Old Town yani eski mahallede kalın. Vakit-

cesi öğretmenevinde ikincisinde Reyhani

ten kazanırsınız.

Havaalanından

Mardin

kopyası

şoföre

Kasrında. Öğretmenevi yeni

Bu hafta derinlemesine bir Mardin yazamayacağım yorgun olduğum icin fazla birşey yapamadım. Genel bir turladım bu mistik, tarih kokan şehri, benim gibi keşfetmeye gelen diğer turistlerle. Kuruyemişçiler badem dağıtarak selamlıyor turistleri. Bugün ilk günüm ama daha şimdiden çok sevdim bu şehri. Haftaya görüşmek üzere

Nisan ayına neredeyse veda ediyoruz. Nisan’ın son haftasında bakalım Londra’da neler oluyor? VAISAKHI FESTIVAL VAISAKHI FESTİVALİ 27 Nisan 2019 Vaisakhi tarihi ve dini bir festival olup Sih ve

LONDRAYI YAŞAMAK Nisan’a Veda Ederken

İLKGÜL KARACA ilkgulkaraca@avrupagazete.com

Hindu mezheplerince kutlanmaktadır. Bu geleneksel festival bu hafta sonu her yıl ol-

VIRGIN MONEY LONDON MARATHON

ve spor karnavalı şeklinde yaşanıyor.

- LONDRA MARATONU - 28 NİSAN 2019

Eğer maratona katılanlar arasında değilseniz,

duğu gibi yine Londra'ya, ünlü Trafalgar Square'e geliyor.

bu ünlü ve renkli maratonu izlemeyi izlemeyi 1981 yılından beri her yıl düzenlenen ve dün-

ihmal etmeyin derim.

yanın en büyük 5 maratonundan birisi olan Bu festival aracılığı ile Sih ve Pencap geleneği,

Londra maratonu bu Pazar günü yapılacak.

tarihi ve kültürü, geleneksel yemekleri, müzik

güzergahı ve saatleri için bilgileri aşağıdaki web sayfasından öğrenebilirsiniz.

ve dansları Londralılara tanıtılıyor. Daha önce

Bu dünyaca ünlü maratona katılmak için dün-

katılmadıysanız bu defa kaçırmayın.

yanın her bir köşesinden aylar öncesinden

https://www.virginmoneylondonmarat-

ceksiniz.

başvurular yapılıyor ve sadece çekilişi kaza-

hon.com/en-gb/

Sergide ünlü yönetmene ve filmlerine ait 700

Ücretsiz olarak katılabileceğiniz bu festivalin

nan şanslı kişiler maratona katılabiliyor. Bir-

ayrıntılarını alttaki linkte bulabilirsiniz.

çok kişi değişik yardım kuruluşları için para

obje, filmlerden kesitler ve yapılan röportajlar STANLEY KUBRICK: THE EXHIBITION

toplayıp birbirinden değişik ve ilginç kostüm-

yer alacak. Ayrıca filmlerde kullanılan kostümler, fotoğraflar ve daha birçok parça sergi-

https://www.london.gov.uk/events/2019-

lerle katılıyor maratona. Birçok ünlü ismin de

Stanley Kubrick hayranları bu etkinlik tam

04-27/vaisakhi-2019

katıldığı maraton tamamen bir renk cümbüşü

size göre.

lenecek. London Design Museum’da bu hafta başlaya-

Dünyanın en ünlü, en değişik filmlerine imza

cak olan sergi, 15 Eylül’e kadar devam edecek.

atan ünlü yönetmenin dünyasına adım at-

Ayrıntılı bilgi ve bilet almak için alttaki linki

maya hazır mısınız?

tıklamanız yeterli.

Obsesif dahi yönetmenin unutulmaz filmleri

https://designmuseum.org/exhibitions/stan

“The Shining, Eyes Wide Shut, A Clockwork

ley-kubrick-the-exhibition

Orange, Full Metal Jacket and 2001: A Space Odyssey filmlerine ve bu filmlerin ikonic sah-

Güzel ve renkli bir hafta diliyorum. Haftaya

nelerini nasıl yarattığını adım adım görebile-

görüşmek üzere, hoşçakalın.


24

AVRUPA

Döviz Piyasalar›

Ekonomi

26 Nisan 2019 Cuma

6,5744

£

7,6068

$

5,8851

Çeyrek 394,766

Yarım

789,532

Tam

1.574,23

Altın

Altın

Altın

Cumhuriyet 1.632,18 Altını

THY’den Caria Holida

30KG + 8 KG Bagaj Hakkı Kuzey Londra Enfield Bölgeside hizmet veren Caria Holidays, 2019 yılı için Türk Hava Yolları (THY) ile özel uçuş kampanyasını açıkladı. Avrupa Ajansı / AVA| Londra

30KG + 8 KG BAGAJ

yakalamak ve diğer destinasyonlar hak-

Kuzey Londra Enfield Bölgeside haizmet

kında bilgi almak için Caria Holidays’i

veren Caria Holidays, 2019 yılı için Türk

30KG + 8 KG El Bagaj Hakkı kampanya-

Hava Yolları (THY) ile özel uçuş kam-

larını açıklayan Caria Holidays ortakla-

panyasını açıkladı. 1 Temmuz 2019 tari-

rından Selahattin Pınarbaşı:

hinden

Heatrow

Türkiye ile Kıbrıs uçuşları için 30KG + 8

12 Savoy Parade, Southbury Road,

Havalimanlarından yapılan uçuşlarda

KG Bagaj Hakkı kampanyamızdan ya-

Enfield, London EN1 1RT

geçerli olan bagaj fırsatı ve ayrıntılar için

rarlanın. Rezervasyon yapın karlı çıkın”

Tel: 020 3795 88 28 – 020 8144 01 94 –

Caria Holidays’i arayınız. 020 3795 8828

dedi.

0737 940 4138

itibaren

Londra

“Tüm

arayın 0 203 795 8828 – 0737 940 4138 Caria Holidays

www.cariaholidays.co.uk

ERKEN BİLET ALIN KARLI ÇIKIN Selahattin Pınarbaşı: “Türk Hava Yolları (THY) konforuyla başta Gaziantep, Ankara, İzmir, Bodrum ve Antalya uçuşları olmak üzere tüm Türkiye ve KKTC uçuşlarındaki ek bagaj hakkkı fırsatını değerlendirin.” diye ekledi.

ENFIELD TOWN’DA Enfield Bölgesindeki Caria Holidays, tüm Türkiye’de otel tatil köyü butik otel ve tatil yanısıra Türk Hava Yolları, British Airways, Pegasus, Atlasglobal, Ryanair, easyjet, virgin atlantic, gibi dünya devleriyle çalışarak en uygun uzuca uçak bileti hizmeti sağlıyor. Uçuş fırsatlarını

e mail: info@cariaholidays.co.uk


25

AVRUPA

Ekonomi

26 Nisan 2019 Cuma

Dolar 98,073 Endeksi

Tahvil

20,92

EUR/USD

1,115

Bitcoin

5.472 $

Litecoin

72 $

Ethereum

165 $

Bist 100

96.142

ays aracılığıyla Antep fıstığı, fındık, baklagiller ve lokumlar tüm İngiltere’de Avrupa Ajansı / AVA| Londra Özlenen Antep fıstığı, fındık, baklagiller ve lokumlar İngiltere’de. En kaliteli ürünler en uygun fiyatlara" anlayışıyla yola çıkan Ant-

Gaziantep Teknopark Teknoloji Şirketleriyle İşbirliği Fırsatları Avrupa Ajansı / AVA| Londra

hap Ltd. bünyesinde 14 yöresel ürün barındırıyor. Kayısı çeşitlerinden, Antep fıstığına, fındıktan bademe kadar zengin çeşitleriyle özlenen yöresel lezzetleri Londra'da süpermarketlerde bulmanız artık çok kolay! Firmanın kurucusu Elif Gözek, özellikle müşteri

memnuniyeti

Gaziantep Teknopark, Londra ve Sheffield şehirlerinde bir dizi uygun iş görüşmeleri

odaklı yola çıktıklarını

ayarlamak için İngiltere’ye geldi. Avrupa

vurguluyor. Kaliteden ödün vermeden her

Gazetesine özel konuşan İdetek yetkilsi

bütçeye hitap ettiklerini de özellikle ekliyor.

Ergin Kaya, şunları iletti: “Üç değişik yerde yapılacak olan B2B etkinliklerimizden bi-

Siparişleriniz için Elif GÖZEK

rine katılın. Gaziantep Teknopark - İngiltere

29 Nisan 2019 Hilton Olympia:

işletmelerinin Türk teknoloji şirketleriyle iş-

9:00-16:00- Heyete dönük seminerler

birliği yapmalarına yönelik heyecanlı fırsat-

16:00-18:00 - B2B Görüşmeleri

Orta vadede, hedef müşteri kitlesinin Ant-

lar sunuyor. Yenilikçi çözümler arıyorsanız

30 Nisan 2019 TTC:

hap markası ile talep ettiği güvenilir bir te-

ve Gaziantep'in hızla büyüyen Teknoloji

9:00-16:00 - Londra içi saha ziyaretleri (TC

darikçi olmak ve Londra'da sektörün ilk

şirketleriyle işbirliği yaparak yeni pazarlara

Londra Konsolosluk, Amazon, TTC open

100'ünde olmak amaöları arasında. Sipariş-

ulaşmak istiyorsanız, bu etkinliğe gelin ve

ofisleri)

leriniz için Elif GÖZEK

yerler sınırlı olduğu için size uygun toplantı

17:00-19:00 - B2B Görüşmeleri

www.anthap.co.uk

alanınıza rezervasyon yapın”

1 Mayıs 2019 KO-HOST: 6:30-11:00 Sheffield’a seyahat

IDETEK UK

11:00-13:00 AMRC ziyareti

IDETEK, İngiltere ve Türk Teknoloji şirket-

13:30-15:00 KO-HOST Networking

lerinin Londra ve Sheffield'de bir araya gel-

15:00-17:00 B2B Görüşmeleri / Yatırımcı

meleri için özel bir etkinlik hazırladı.

Sunumları (teyitlenecek)

Gaziantep Teknopark'tan 18 Yazılım ve

18:00-20:00 Kapanış yemeği

Teknoloji Şirketi Heyeti, Türkiye’den gele-

Katılım için: iDETEK UK

rek, 29 Nisan - 1 Mayıs 2019 tarihleri ara-

www.idetek.co.uk / +44 7548 88 56 21

sında İngiltere'yi ziyaret ediyor.

5th floor, Barkers Pool House, Burgess

B2B etkinlikleri

Street Sheffield S1 2HF

07786 033 452


26

AVRUPA

26 Nisan 2019 Cuma

Bulmaca


27

AVRUPA

Kültür Sanat

26 Nisan 2019 Cuma

Haftanın Yemeği

Haftalık Falınız Koç

21 Mart - 19 Nisan

İş veya eğitim ile ilgili konularda işler istediğiniz gibi gitmeyebilir. Olaylara farklı bir bakış açısıyla bakarak durumu lehinize çevirebilirsiniz.

Boğa

20 Nisan - 20 Mayıs

İkili ilişkilerden yana anlaşılmadığınız duygusuna kapılabilir ve sessiz kalmayı tercih edebilirsiniz. Bugün kendinizi işe vermeniz daha iyi olacaktır. 21 Mayıs - 21 Haziran

İkizler

Sürekli geleceğinizi düşünmek veya

PASTANE SİMİDİ

Malzemeler:

Yapılışı:

1 su bardağı ılık süt, 1 su bardağı ılık su

Hamur yoğurma kasesine su, süt, sıvı yağ,

1 su bardağı sıvı yağ

maya, tuz ve şekeri koyup karıştırarak maya-

1 paket yaş maya

nın erimesini sağlayalım. Unu ilave edip ele ya-

2 tane küp şeker

pışmayan bir hamur yoğuralım. Üzerini nemli

1 tatlı kaşığı tuz

bir bezle örtüp 1 saat dinlendirelim. 1 saatin so-

Aldığı kadar un

nunda mayalanan hamurdan yumurta büyüklüğünde parçalar alıp tezgahta yuvarlayarak

karıştıralım. Yaptığımız simitleri önce pek-

Diğer malzemeler:

silindir haline getirelim. Kendi ekseninde dön-

mezli suya batırıp sonra susama bulayalım.

3 çorba kaşığı pekmez

dürüp birleştirerek simit şekli verelim. Bü-

Tepsiyi yağlayıp yaptığımız simitleri tepsiye di-

1 su bardağı su, 2 su bardağı susam

yükçe bir kaseye pekmezi ve suyu koyup

zelim. Isıtılmış 200 derece fırında pişirelim.

bununla ilgili kaygı içinde olmak çevreniz tarafından yanlış algılanabilir. Bu korkularınızdan uzaklaşmalısınız. 22 Haziran - 22 Temmuz

Yengeç

Bugün iletişimlerinize dikkat etmelisiniz. Bazı sorunlar yüzünden zor durumda kalabilir ve telafi için epey uğraşmanız gerekebilir. 23 Temmuz - 22 Ağustos

Aslan

İnsanların bazı konularda üzerinize çok geldiğini düşünebilirsiniz. Onların ne istediğine kulak asmadan kendi bildikleriniz doğrultusunda ilerlemelisiniz. 23 Ağustos - 22 Eylül

Başak

İş hayatınızda önemli bir görüşme yapabilir var olan durumu değiştirmek adına girişimlerde bulunabilirsiniz.

Terazi

23 Eylül - 22 Ekim

Uzun zamandır yapmayı hayal ettiğiniz bir projenizi çevrenizin de yardımıyla hayata geçirebilirsiniz 23 Ekim - 21 Kasım

Akrep

Bugün beklediğiniz haberleri alabilir ve bu haber sayesinde kendinize olan güveninizi yinelenerek iyi hissedebilirsiniz. 22 Kasım - 21 Aralık

Yay

Maneviyat duygunuzun arttığı bugün çalışma ortamınızda kendinizi göstererek önemli başarılar elde edebilirsiniz. Dostlarınızın ilgilisi sizi mutlu edecektir. 22 Aralık - 19 Ocak

Oğlak

Hayatınızı doğru yönlendirmek için pratik çözüm arayışında olabilirsiniz. Eğitim ya da seyahatle ilgili konular bugün gündeminizde olabilir. 20 Ocak - 18 Şubat

Kova

Duygusal hayatınızda yaşamış olduğunuz bazı hayal kırıklıklarını ve kırgınlıklarını unutamayabilirsiniz. Sizi anlayan bir arkadaşınızla vakit geçirmek size iyi gelecektir. 19 Şubat- 120 Mart

Balık

İkili ilişkilerinizde bugün güzel gelişmeler olabilir. Karşı taraftan hiç beklemediğiniz bir anda gelen teklif sizi şaşırtabilir.

Teknoloji Köşesi Xiaomi’den 120 km menzilli elektrikli bisiklet HIMO T 1 Farklı alanlarda ürettiği teknolojik ürünler ile kullanıcıların beğenisini kazanmayı başaran Xiaomi, yeni elektrikli bisiklet modeli HIMO T1’i tanıttı.

çekleştirdiği yeni elektrikli bisiklet modeli HIMO T 1, 447 dolarlık fiyat etiketi ile kullanıcılara sunuluyor. Fiyatıyla dikkat çek-

ğunu belirtirken, bisikletin ön tarafında yer

meyi başaran yeni elektrikli bisiklet modeli

alan ve 18 bin parlaklık seviyesine sahip

Kullanıcılara sunduğu elektrikli bisiklet

Çin’de bulunan bir bağış platformu üzerin-

olan far ile gece kullanımlarında büyük

modelleri ile dikkatleri üzerine çekmeyi ba-

den satışa çıkarıldı. Xiaomi tarafından tanı-

avantaj sağlayacağı belirtiliyor. Tek kişilik

şaran Çinli teknoloji devi Xiaomi, HIMO T 1

tılan yeni model elektrikli bisiklet HIMO T

kullanıma elverişli olan bu model üzerinde

adını verdiği yeni elektrikli bisiklet mode-

1 ile ilgili olarak firma yaptığı açıklama-

bulunan pil sayesinde çok çabuk hızlanabili-

lini satışa sundu. Şirketin tanıtımını ger-

larda, modelin 14.000 mAh pile sahip oldu-

yor.

Google drone ile kargo için onayı aldı! Teknoloji devi Google'ın ana kuruluşu Alphabet, ABD Federal Havacılık Dairesi'nden (FAA) aldığı onayla drone ile kargo hizmetlerine başlayan ilk şirket olacak.

eyaletindeki Blacksburg ve Christiansburg

Alphabet'in bünyesinde bulunan Wing,

CEO'su James Ryan Burgess, kendi teknolo-

ABDde ticari kargo hizmeti yapabilmek için

jileri ile çalıştıracakları bir işi FAA'nin onay-

gerekli olan önemli izni FAA'den aldı.

lamasının çok heyecan verici bir gelişme

şirketlerin ürünlerini satmayı planlıyor ve

Bloomberg'in haberine göre, drone şirketi

olduğunu söyledi.

bu nedenle ortaklık yapabileceği yerel ticari

Wing, iki ay içersinde ABD'deki Virginia

Habere göre Wing, bu yolla bölgedeki yerel

işletmeler arıyor.

Birazda Gülelim

adlı iki kırsal kentinde kargo işlemlerine başlayacak. Bloomberg'e konuşan Wing şirketinin


28

AVRUPA

Magazin

26 Nisan 2019 Cuma

Malibu güzeli: Emily Ratajkowski

Kim Kardashian avukat oluyor

Instagram paylaşımlarıyla sık sık gündeme gelen model Emily Ratajkowski, Malibu'da görüntülendi 2013 yılında Robin Thicke'nin "Blurred Lines" adlı şarkısının klibinde çıplak olarak yer almasından sonra uzun süre gündemi meşgul eden 27 yaşındaki model, sosyal medya paylaşımlarıyla sık sık konuşuluyor. Geçtiğimiz yılın nisan ayında oyuncu Sebastian Bear-McClard ile dünya evine giren Ratajkowski, bir arkadaşıyla Malibu'da objektiflere takıldı.

Demi Rose, Kleopatra oldu Dünyaca ünlü şov yıldızı Kim Kardashian West, avukat olmaya hazırlandığını açıkladı. 2022’de California baro sınavına gireceğini

söyleyen

Kardashian,

“bunu yapmayı uzun zamandır çok istiyordum” dedi Vogue dergisine verdiği röportajda, San Francisco’da bir hukuk bürosunda 4 yıllık bir staja başladığını söyleyen Kim Kardashian, 2022’de California baro sınavına gireceğini belirtti. Kardashian, daha önce 21 yıl mahInstagram'ın popüler isimlerinden İngiliz

kûmiyet verilen 63 yaşındaki Alice

model Demi Rose Mawby 24 yaşını kutla-

Marie Johnson adlı bir sanığın şid-

maya devam ediyor. Yaptığı paylaşımlarla sık

det içermeyen uyuşturucu dava-

sık gündeme gelen sosyal medya fenomeni ve

sında

model Demi Rose itirafıyla olay yaratmıştı.

çalışmalar yürütmüştü.

hapisten

çıkması

için

Birçok çiftin kendisine ilginç bir teklifle geldiğini söyleyen 24 yaşındaki Rose, "Sanki başka

Bu davada başarılı olduğundan

seçeneğim yokmuş gibi bazı çiftler gelin grup

beri avukatlar ve aktivistlerle ça-

seks yapalım diyor ve grup seks teklifinde bulu-

lışma yürüttüğünü belirten Kar-

nuyor" ifadeleriyle konuşulmuştu. Rose, şimdi de doğum günü partileriyle konuşuluyor.

dashian, “Topluma karşı cezalarını ödemiş insanlar için çalışabilmek istiyorum” sözleriyle dikkat çekti.

Sosyal medya fenomeni Demi Rose 24 yaşına girdi. Rose adeta her gün bir doğum günü partisi yapıyor.

California, ABD’de hukuk fakültesi

Son olarak Mısır temalı doğum günü partisi yapan

okumadan, baro sınavlarına girile-

Demi Rose, Kleopatra oldu.

bilen 4 eyaletten biri.


29

AVRUPA

Haberler

26 Nisan 2019 Cuma

Yazarımız Gökhan Güler'e Türksoy Basın Ödülü Avrupa Ajansı / AVA| Londra

yazarımız Gökhan Güler' e Türk Dünyası

Belediye Başkanı Ekrem Yüce tarafından

ve Türk Kültürüne yapmış olduğu katkı-

verildi. Türksoy Basın Ödül Töreni, Kırgı-

Avrupa Gazetesi’nde Kuzey Kıbrıs Türk

lardan dolayı TÜRKSOY Basın Ödülü ve-

zistan'ın Oş Şehri'nde gerçekleşti. Türksoy,

Cumhuriyeti yazıları köşesininde yazan

rildi. Güler'e ödülü Sakarya Büyükşehir

2019 yılı için Kırgızistan'ın Oş Şehrini Kül-

Daymer: “1 Mayıs yürüyüşüne katılalım” Avrupa Ajansı / AVA| Londra Brexit tartışmalarının gölgesinde kalan kemer sıkma politikaları kaldığı yerden devam ettirilerek, İngiltere’da yaşam koşulları; işçiler, emekçiler, dar gelirliler, engelliler ve yoksullar için daha da zorlaştırılıyor. Parasız eğitim, sağlık ve sosyal konut hakkının, 2010 yılından buyana çıkartılan yasalarla özel şirketlerin yatırım ve ticaret alanına dönüştürülmesinin yolu açıldı. Sosyal konut edinebilmenin artık hayal, üniversite harçlarının yıllık en az 9 bin sterlin olduğu, sağlık hizmetlerinin ihtiyacı karşılamaya yetmediği İngiltere’de, asgari ücret hala £7.83. Londra Yaşam Ücreti’nin £10.20 olduğu İngiltere’de başta göçmenler olmak üzere hala yüz binlerce işçi asgari ücretin çok altında bir ücretle çalıştırılıyor. Kazanılmış haklarımızın yok sayılmasına izin vermeyelim Bu yıl Londra’da, kemer sıkma politikalarına ve ırkçılığa karşı mücadele, sendikal haklar, insan hakları ve uluslararası dayanışma için sokaklara çıkacak olan işçiler, emekçiler ve göçmenler taleplerine 1 Mayıs’ın resmi tatil olmasını da ekleyecekler. Merkezi ve yerel hükümetlerin son dokuz yıldan beri uyguladığı kesintilerden en çok etkilenen kesimlerin başında gelen Londra’da yaşayan Kürt ve Türk emekçiler olarak, kazanılmış hakların değil, piyasa kurallarının geçerli olduğu işlerde çalışmak zorunda bırakılıyoruz. Asgari ücretin al-

tür Başkenti olarak ilan etmişti.

Türk Dünyası Kültür Başkenti Açılış Töreni ve Türksoy Basın Ödülü Kırgızistan'ın Oş Şehri'nin Türk Dünyası Kültür Başkenti Açılış Töreni ve Türksoy Basın Ödülü töreni bu çerçevede bir arada

tında bir ücretle, emeklilik, hastalık ve tatil haklarının tanınmadığı koşullar ve 12 saate varan işlerde çalışıyoruz. Dost muhabbetlerinde; şikayet, yakınma ve sitemlerle dile getirdiğimiz iş yerlerindeki bu sorunlarımızın tek çözümü, işçi sınıfının mücadele tarihindeki sayısız örnekle kanıtlandığı gibi örgütlü mücadele ve dayanışma. Bu nedenle örgütlü mücadele ve dayanışmanın sembolü olan 1 Mayıs yürüyüşünde yerimizi alalım. Bizi, aynı çalışma koşullarına mahkum edildiğimiz yerli emekçiler ve göçmenlik üzerinden yapılan tartışmalarla körüklenen ırkçılığa birlikte maruz kaldığımız göçmenlerle buluşturacak 1 Mayıs yürüyüşüne katılalım. • Yaşasın 1 Mayıs! • Yaşasın işçi sınıfının enternasyonalizmi! Tarih ve Yer: 1 MAYIS Salı, Clerkenwell Green Address: Clerkenwell Green, Clerkenwell, London EC1R 0DU Metro: Farringdon, Otobüsler: 341, 243, 19, 38 Toplanma Yeri ve Saati: Londra Toplum Merkezi (22 Moorefield Road, Tottenham N17 6PY), 10:00

Avrupa Gazetesi’nde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yazıları köşesininde yazan yazarımız Gökhan Güler' e Türk Dünyası ve Türk Kültürüne yapmış olduğu katkılardan dolayı TÜRKSOY Basın Ödülü verildi.

yapıldı. “Zengin Türk kültürünün dün-

news Haber Ajansı, Türkistan Gazetesi Re-

yada tanıtılması ve yaygınlaştırılmasını

daktörü Dinara Jeldibayeva, blogger Laura

sağlamak, kültürel faaliyetlerin geniş kitle-

Sati (Kazakistan), Kırgız Radyosu “Altın

lere ulaştırılmasına katkı sunmak” ama-

Kazina” Bölüm Müdürü Camila Mama-

cıyla TÜRKSOY üyesi ülkeler ve diğer

tova, NTS Televizyonu Programlar Baş

ülkelerde görev yapan, çalışmalar yürüten

Editörü Nazira Kadıyeva, EITR Devlet Tel-

medya mensupları, kişi ve kurumlara da

evizyonu EIFM Radyo Müdürü Taşdemir

TÜRKSOY tarafından “TÜRKSOY Basın

Caliyev (Kırgızistan), Ankara Hacı Bayram

Ödülleri” takdim edildi. Bu çerçevede Kül-

Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı

tür Başkenti etkinlikleri kapsamında Oş’ta

Prof. Dr. Zakir Avşar (Türkiye), Madaniyat

2019 yılı TÜRKSOY Basın Ödülleri sahip-

ve Marifet Telekanalı (Özbekistan), Yoldaş

lerine takdim edildi.

Radyosu muhabiri Zuhra Arsayeva )Başkurdistan, R.F.), Kıbrıs Postası ve Güneş

Ödül Alanlar

Haber gazetesi yazarı Gökhan Güler, Nogay Dausu Gazetesi (Karaçay Çerkes

Bu yılki ödüle; Yeni Çağ gazetesi muhabiri

R.F.) ve Türkçem Dergisi Editörü Zeynel

Rüstem Gasımov (Azerbaycan), Tengri-

Beksaç (Kosova) layık görüldü.

Göbeklitepe'deki kazıları

Londra’da Avrupa Ajansı / AVA| Londra

Kraliyet Antropoloji Enstitüsü’nde Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın’ın da katıldığı 'AngloTurkish Society' etkinliğinde, Göbeklitepe'deki kazıların koordinatörü olan Alman Arkeoloji Enstitüsü’nden Dr. Lee Clare, Göbeklitepe hakkında bilgi verdi. Tarihi 11.000 yıl önceye uzanan Şanlıurfa yakınındaki Göbeklitepe, UNESCO tarafından geçen yıl Dünya Kültürel Mirası listesine alındı. Bu yıl Türkiye’de Göbeklitepe Yılı ilan edildi.


AVRUPA

26 Nisan 2019 Cuma

www.avrupaseriilan.com Sosyal medyamızı denediniz mi? Facebook –Twitter-Instagram Anında 100Bin kişiye Ulaşın 02072757610

Seri İlanlar

17.05

ATMACA UK LOGISTICS LTD Professional consultancy services are provided to the Delivery, Logistics, Marketing & Sales departments of your companies. Director Demet Atmaca info@atmacauklogistics.co.uk www.atmacauklogistics.co.uk

Tel :0785 220 6692 Kaya Bookkeeping

26.04

is operating in London *Marketing Strategies, *Management Support, *Ideas and Strategies to Improve Company Production. *Business Consultant, *Educational Consultant, *Art Consultant. infogazeconsulting@gmail.com

Ön muhasebe yapılır, defter tutulur. 274 A High Street, Chatham Kent ME4 4BP

Elif Kaya 0775 323 1190

07940 595 581

03-05

17.05

Gaze Consulting Ltd

Ulusal ve uluslararası alanda her türlü hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmetleri vermektedir. Info@narlaw.co.uk

07397510539 03-05

17.05

30

Ceres Consultancy

Türk Hukuku ve Türkçe Danışmanlık Hizmetleri

07447526767


31

AVRUPA

26 Nisan 2019 Cuma

www.avrupaseriilan.com Sosyal medyamızı denediniz mi? Facebook –Twitter-Instagram Anında 100Bin kişiye Ulaşın 02072757610

31.05

TERCÜMAN

Her türlü tercüme ve genel danışmanlık işlerinizde sizlere itina ve titizlikle yardımcı oluruz. Yüksel İNAL

07453 4897 11

GLOWMARK LTD

Parti Düğün Doğum Günü Mezuniyet Kına Gecesi Toplantı Yemeği Haydar Ekici ekiciorganisation.co.uk 07438 774 187

29/04

26.04

Banyo ve su tesisatı Mutfak montajı Elektrik Gaz Marangozluk işleri yapılır. 2 – 3metre eninde taş fırın ve bahçe işleri

07572 009 256 03-05

26-04

T & A EKICI EVENTS and ORGANISATION

Her türlü inşaat işleri, tamir işleri için bizi arayınız

03-05

26/04

07/06/

Our job is to help your everyday business needs Marketing Communications PR Consultancy Representative Services Social Media Management Market Research Report Telemarketing Direct Marketing info@glowmark.co.uk

Seri İlanlar

Büyük Falcı Daby

İş, sağlık, nazara, düşmana ve tehlikeye karşı korunma, oyunda şans, sınavlarda, iş yerinizde ve aşkta başarınızı ağlayabilmek. Evlilikler,cinsel sorunlarınızı çözmek istiyorsanız falcınız Daby size en büyük yardımcıdır.Ciddi ve sonu alıcı çalışma, iş sırrına güvenebilirsiniz. Konsültasyona gelmek isterseniz şu numarayı arayınız. Lütfen İngilizce konuşun.

0208 519 6140 07930 157 020


32 . 30

06

AVRUPA

www.avrupaseriilan.com Sosyal medyamızı denediniz mi? Facebook –Twitter-Instagram Anında 100Bin kişiye Ulaşın 02072757610

26 Nisan 2019 Cuma

KİRALIK Edmonton, Enfield, Waltham Abbey ve Southgate'de Kiralık Evler

0795 628 0753 KİRALIK

07847 469 802 01

.11

KİRALIK

Southgate – Palmers Green – Enfield 1-2-3 yatak odalı kiralık daireler ve evler mevcuttur. 020 3887 8585

KİRALIK

KİRALIK N15 bölgesinde kiralık single oda. Haftalık kirası £115

07706067576

07939 086 509

office) Adres, telefon, posta dahil. Tüm mektuplarınız alınır. Size teslim edilir. Haftalık £49.75 Bir bilgisayar, bir masa, bir sandaliye, internet (Monday to Friday 10.00 - 16.00) Haftalık £99.75

KİRALIK

KİRALIK

Londrada temiz eşyalı 1 bedroom flat kiralıktır. Tren istasyonuna 2dk yürüme mesafesinde London bridge 15 dk Çalışan evli çiftler veya bayanlara internet ve masraflar dahil aylık 950 No dss birinci kat

Ankara Anlaşmalılara özel kiralık sanal ofis (Virtual

07484 220 343

5

/0

03

Seri İlanlar

5

-0

31

SATILIK KİRALIK ORTAK

Haringey'de anacadde üzerinde kiralık 2 kişilik studio oda. £1100 Elektirik,su gaz dahil.

South Croydon Highstreet bölgesinde bulunan cluplerin yanında yeni açmış olduğum fish and chips shop satılıktır. Kebab koymaya da uygundur. Fish and chips kebab'ta anlayana kiralik verilir veya ortak da alınır. Açılış saatleri: 11-11 Gece ruhsatı sabah 4’e kadar mevcuttur. Taking yükseltilebilir. Kira: £14,000 Rates: Yok Detaylı bilgi görüşmeden sonra verilecektir. Ankara anlaşması yapanlar için çok uygundur.

02086611805

07818848943

KİRALIK

5 .0

03

KİRALIK

Enfield Waltham Cross bölgesinde kiralık odalar.

Edmonton'da single ve double kiralık odalar. Sadece bayanlar arasın. No DSS

07903199820

07780015000 26.04


33

AVRUPA

26 Nisan 2019 Cuma

www.avrupaseriilan.com Sosyal medyamızı denediniz mi? Facebook –Twitter-Instagram Anında 100Bin kişiye Ulaşın 02072757610

Seri İlanlar

SALES ASSISTANCE CLOTHING RETAIL STORE We are currently looking for creative, enthusiastic and reliable retail assistants for our clothing store in West London(Portobello Road). We are hiring for full time and part time roles, Responsibilities will include setting up the display in the outlet, selling and till operation, interacting with customers and advising them about our offering, moving & replenishing stock etc. Wages will depending on experience and will be discuss on interview. SKILLS & EXPERIENCE REQUIRED: This is an exciting opportunity to be part of the Pepper Tree London. The right person for the job will have/be : - enthusiastic, punctual, hard working and reliable - fluent in English, well spoken and confident. - A good understanding and passion of clothing retail including merchandise and displays. Experience of working in a similar role/sector would be beneficial (such as clothing retail industry etc) Shop Opening Hours:9:30-18:30 HOW TO APPLY : Please forward your CV along with a covering letter stating how you would add value to our team and a brief description about yourself or call the number below for further detail. email:info@peppertreelondon.co.uk

Tel:07717685353 (Veysel)

15/03


34 4 /0 19

AVRUPA

26 Nisan 2019 Cuma

www.avrupaseriilan.com Sosyal medyamızı denediniz mi? Facebook –Twitter-Instagram Anında 100Bin kişiye Ulaşın 02072757610

SATILIK

31

5

/0

SATILIK City of London Bölgesinde Satılık Berber Dükkanı

Satılık Dry Cleaner Rent: £11,500 yıllık Rates: Yok Lease: 7 yıl önü açık Fiyat: £125,000 Turnover: £180,000

Fiyat: £120,000 Detaylı bilgi telefonda verilecektir. Confidentional Sale. Yüksek potansiyeli vardır. Haftanın 5 günü açıktır.

Osman Bey: 07931 740 776 5 .0 10

SATILIK Haftalık takings: £7,000 - £8,000 arası Kira: £14,500 (rent review 2018’de anlaşıldı) Rates: £0 (full small business relief) Fiyat: £65,000 + stock Alcohol licence: 8am – 2am Alt katta 2 yatak odalı flat 3 arabalık park yeri ve küçük bir bahçe Sağlık nedeniyle satılıktır Shop Address: 16 Bush Hill Parade, Village Road, Enfield EN1 2HB

26

4

.0

SATILIK

SATILIK Fish and Chips Enfield Town EN1 3LA Satılık Fish and Chips Rent: £11.400 Rates: No Price: £64.900 Taking: £3.000 Lease: 20 year

07873 716 739 03

4

/0

SATILIK

Southborough, tunbridge wells

17

5

.0

/0

26

4

Rent: £13.000 yıllık Rates: Yok Lease: 15 sene önü açık

SATILIK

07455 635 635

0749 231 341

. 26

04

/0

5

SATILIK Ford Fusion Style 1.4 Petrol MOT 07 05 2020 63.400 mile's

07833044620

SATILIK

5

.0 17

SATILIK

ILFORD’DA TÜRK RESTAURANTI SATILIK Ilford bölgesinde 150 kişilik türk restaurantı satılıktır. Detaylı bilgi için arayınız.

SATILIK

Haydar Bey: 07460 618070 4

/0

26

SATILIK

SATILIK

Ipswich’de Satılık Fish and Chips Shop Kira: £14,000 yıllık Rates: Yok Lease: 6 yıl önü açık Taking: £3,500-3,800 Price: £110,000 Üstte 2 yatak odalı flat’i vardır. . £1000-1500 arası delivery var. Şef ve servisten anlayan elemanlara ihtiyaç vardır.

0789 434 8417 03

SATILIK

Londra’ya 110 mil uzaklıkta Bath bölgesinde yer alan kebap ve pizza shop satılıktır. Rent: £7000 aylık Rates:Yok Taking: Yüksek Lease: 8 yıl önü açık Lütfen 3pm’den sonar arayınız. Müşteri potansiyeli yüksektir.

07428570024

Taking: £3.500 - £4.000 arası arttırma potansiyeli yüksektir.

07388 253 444

5 .0

17

telefondan verilecektir.

New Castle’da Satılık Türk Kebab Pizza Dükkanı Rent: £12,000 Rates: Yok Lease: 15 yıl önü açık Price: £95,000 Ayrıca berber aranıyor.

Just Eat yok, delivery çok az.

SATILIK

Londra’ya 60 mile mesafede kebab shop Rent: £700 aylık Rates: Yok Lease: 7 yıl önü açık Taking: £7,000- 7,500 pw Delivery var.

07498 546 389

Ortakların arasında anlaşmazlıktan dolayı satılık.

4 /0

5 .0

17

OFF LICENCE SHOP Finchley bölgesinde Rent: £11,200 Lease: 10 yıllık önü açık Fiyat: £39,000 8am —10pm arası açık Özel nedenlerden dolayı acil satılıktır

Londra'ya 70 mile üzaklıkta satılık kebab pizza shop.

26

Mr. İslam 09785 161 880

Very good condition inside and outside Cheap tax £2950

bölgesinde. Bütün bilgiler

Ali Bey : 07961 137 625 SATILIK

161-163 Bramley Road N14 4XA Near Oakwood under ground station. 90 seatings. Two shops together. Taking: £7000/£8000 pw Rent: £30.000 year Rate: 10.000. Asking price 110.000 or near

Satılık berber dükkanı.

Londra’ya 20 mil uzakta, islek nehir kenarlı ve manzaralı, bahce oturumlu, 2800 araba parklı, bir cok ozelliğe sahip buyuk kar potansiyelli cafeterya. Kirası yıllık £12 500’dur. Istanbul veya Londra’da emlak ile takas edilebilir.

5 .0 17

SATILIK

SATILIK

LEASE FOR SALE İNDİAN RESTAURANT

07459 849 559

Levent - 07515680851 4 .0 26

6

.0

14

Seri İlanlar

0749 1060 471 4

/0

26

SATILIK

artırma potansiyeli yüksektir.

SATILIK BURGER VAN Witham, Essex’de geliri iyi durumda olan burger van satılıktır. Haftanın 6 günü sabah 7’den 3’e kadar açıktır. Sanayi içinde olup Delivery yapılır. Delivery sadece sanayi içine yapılır. Mesajlara cevap verilmez.

Bedford Bölgesinde Satılık Fish and Chips Kebab Shop İsteyenlere lease hold veya freehold verilebilir. Ayrıntılar telefonda verilecektir. Dükkanın üstünde yer yoktur.

07900 888 422 / 07918 716 485

07585 661345

07727 141342

Guilford Surrey (Londra merkezden 35 mile mesafede) Satılık Fish and Chips Takeaway Only Rent: £22,500 yıllıkRates: £6000 yıllık Taking: £7,000 – 7,500pw Fiyat: £129,950 Tuesday-Saturday 12pm ve Sunday & Monday 4pm-10pm açık Yeni ve masrafsız dükkandır. Yeni 3 Pan Hopkins Frying Range ve Grill vardır. Restoran veya dağıtım servisi eklenirse, alımı


35 5

/0 03

AVRUPA

www.avrupaseriilan.com Sosyal medyamızı denediniz mi? Facebook –Twitter-Instagram Anında 100Bin kişiye Ulaşın 02072757610

26 Nisan 2019 Cuma

ELEMAN

4

/0

26

ELEMAN

Terzi tamir dükkanında çalışacak tecrübeli elemanlar aranıyor. Londra’ya 50 mile uzaklıktadır. Kalacak yer için yardımcı olunur.

Kuzey Londra Bölgesinde Restaurant’ta çalışacak genç-dinamik barmen ve baybayan garsonlar aranmaktadır. Türk restoranı değildir. Genç-dinamik washing up (mutfak) Full time

Şengül Hanım: 0777 1867 808

0755 255 5358 07928 1468 61

/ 03

05

ELEMAN

5

/0

03

.0

26

4

ELEMAN

4 /0

ELEMAN

05

Essex bölgesinde

3/16 Woburn Place WC1H 0LS

kebab chefi aranıyor. Yatacak yer verilir.

Supermarkette çalışacak tecrübeli ve çalışma izni olan

Bütün ayrıntılar telefondan verilecek.

bay-bayan elemana ihtiyaç vardır.

0771 345 2995

07917 806 725 4

/0

ELEMAN

26

ELEMAN

Rafael Restoranın’da çalışacak grill şefi ve hazırlıkçı aranıyor.

Loughton Essex IG10 Bölgesinde Butik shop’ta part time çalışacak tamir işinden anlayan tecrübeli terzi aranıyor.

New Castle’da Türk restoranında çalışacak eleman aranıyor. Türk mutfağında daha önce çalışmış, tava yemeklerinden, soğuk mezelerden anlayan elemana ihtiyaç vardır. Kalacak yer verilir. Ayrıca bulaşıkçı aranıyor.

0795 43 44251

0203 105 7374

0789 434 8417

6

.0

30

ELEMAN

ELEMAN Wellingborough, Northamptonshire konumda bulunan kebab ve pizza’da çalışacak çalışma izni ve tecrübesi olan elemanlar aranıyor. Kalacak yer temin edilir.

07801700537 5

.0

10

ELEMAN

Barking bölgesinde bulunan Wood Oven restoranında çalışacak tecrübeli ocakbaşı şef ve bay bayan garson aranıyor.

02085910777

ELEMAN

ELEMAN

Essex Colchester Bölgesinde Londra’ya 1 Saat Uzaklıkta Çalışacak Acil Usta Berber Aranıyor.

Norfolk Bölgesinde kebab pizza shopta çalışacak tecrübeli, İngilizce bilen ve çalışma izni olan şef aranıyor. Kalacak yer verilir. Lütfen arayınca İngilizce konuşunuz.

Waterloo’daki restaurant için; Café shop şefi (kahvaltı şefi) Ocakbaşı grill şefi Şef yardımcıları, Tecrübeli garson Çalışma izni olan elemanlar aranıyor.

0120 636 6762 – 0794 7323 159

07551 759 162

07525185288

ELEMAN

ELEMAN

ELEMAN

Kebap dükkanında çalışacak tecrübeli şefler, garsonlar ve yardımcılara ihtiyaç vardır.

0795 628 0753 ELEMAN

Londra Lordshiplane bölgesinde mobilya mağazasında dolgun ücret + komisyonla çalışacak bay – bayan satış elemanı, montaj elemanı ve şöför aranıyor. 020 8808 5989 0784 687 4466

International Supermarketlerde

Ada Windows'ta çalışacak IT rahat

(Walthamstow ve South Woodford)

kullanabilen sipariş alıp verebilecek

çalışacak ara elemanı aranıyor.

eleman arıyoruz. Detaylar için arayınız veya mesaj atabilirsiniz

Muracat: Hasan 07555 741482 Mehmet: 07944 507883

07956260367 5

.0 10

17.05

5 /0 05

5 .0

17

Seri İlanlar

ELEMAN Acil tecrübeli tezi aranıyor ölçüye göre kesip ya da bay bayan elbise dikebilen, bay- bayan usta makinacı’ya ihtiyaç vardır.

020 3583 3118 4

.0 26

07872 023 563

ELEMAN Londra'da içi Barking bölgesinde kebab shopta servis elamanına ihtiyaç vardır. Kalacak yer verilir.

07527279090


36

AVRUPA

26 Nisan 2019 Cuma

www.avrupaseriilan.com Sosyal medyamızı denediniz mi? Facebook –Twitter-Instagram Anında 100Bin kişiye Ulaşın 02072757610

AVUKATLAR VE HUKUK BÜROLARI

Advantage Solicitors. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 807 1676 Aydın&bright . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02088011711 Brunswick Solicitors . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 020 3841 5688 Erbil & Richmond Solicitor . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0203 865 3394 Fahri Jacop . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02083474070 Immıgration Connection. . . . . 079 4872 1767 | 020 7681 6161 Kent solicitors . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02088059735 Nova solicitors . . . . . . . . . . . . . . . . 02034897010 | 07771945951 OZ Legal Consultancy - Türk Hukuku .. . . . . . . . . 01227 238968 Pace Solicitors .. . . . . . . . . . . . . . . . . . . (24hours) 0771 353 2173 Redstone Solicitors . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02039405959

ANAHTARCILAR

Mustafa Keleş. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07550 800 777

ARABA TAMİRCİLERİ VE SERVİSLER

Best Motors M.O.T. Station. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 020 8802 6515 Kem Repair Centre Ltd. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 807 8220

BANKALAR

Turkish Bank Dalston . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0207 923 33 29 Turkish Bank Edmintonı. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 887 8080 Turkish Bank Haringey . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 348 9600 Turkish Bank Merkez . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0207 403 5656 Turkish Bank Palmers Green . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 447 6870

BELEDİYELER

AVRUPA FIHRIST 020 7275 7610 Y›ll›k £115... Avrupa Fihristte yerinizi al›n sizde kazan›n

DIRECTORY-REHBER Hosh Hair Beauty & Laser Clinic . . . . . . . . . . . . . . . 020 8888 8880 Estel World . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 020 880 45 550 Posh Klinik (medikal estetik ve lazer epilasyon) . . 0208 681 2121 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0742 1053 999

FOTOĞRAFÇILAR

Taç wedding Service . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 020 7275 0044

GIDA TOPTANCILARI

Hook Meat Supplier Ltd. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07806856319

HAVA YOLLARI

www.atlasglb.com . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0203 289 5588 www.flypgs.com . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0845 084 8990 www.sunexpress.com . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 020 349 985 70 www.ladivadrinks.com (wholesale) . . . . . . . . . . . . . . . . 020 8690 7667

BERBERLER

Seyit Decor Ltd. . . . . . . . . . . . . . . . . . 07710997022 | 07576377007 Umut Cam . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07919 264497

CAMİLER

Aziziye Camii . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0207 254 0046 Shacklewell Lane Camii . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0207 249 2244 Süleymaniye Camii . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0207 684 9900

CATERING MALZEMELERİ

Capital Catering . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 889 0220 www.ladivadrinks.com (wholesale) . . . . . . . . . . . . . 020 8690 7667

DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

Sari Consultancy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07950462734 Veykab Danışmanlık . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07584 714 286

DOKTORLAR

Dr. Ertan Erel (Uz. Plastik Cerrah) Zeynep Erel – . 07456 669 494 Uzman Psikolog Alptekin Aydın–. . . . . . . . . . . . . . . . 0208 144 9884

DİL OKULLARI

Master Academy English Language School . . . . . . . . 02036027879 Pratiq The Centre Of Development . . . . . . . . . . . . 0788 583 1065

DÜĞÜN SALONLARI EGLENCE VE ORGANİZASYON

A & G Decoration and Design . . . . . . . . . . . . . . . . . ............................................. Prince and Princess Düğün Salonu . . . . . . . . . . . . . . .............................................

ECZANELER

0750 782 9563 0771 267 6426 0203 538 9131 0779 5151 745

Türk Eczanesi. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 020 7254 6910

EMLAKÇILAR

April Property . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 257 2100 Turyap . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0203 8025114 – 0736 5280397

İÇEÇEK TOPTANCILARI İNŞAAT DEKORASYON

İŞ KREDİSİ

Özgür Akıncı . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0796 625 9069

KONSOLOSLUK VE TEMSİLCİLER

K.K.T.C. Londra Temsilciliği. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . K.K.T.C. Londra Turizm Temsilciliği . . . . . . . . . . . . . . . T.C. Londra Büyükelçiliği. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . T.C. Din Hizmetleri Müşavirliği.. . . . . . . . . . . . . . . . . . T.C. Londra Başkonsolosluk. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . T.C. Londra Eğitim Temsilciliği.. . . . . . . . . . . . . . . . . . .

OKULLAR

Haringey Egitim Merkezi . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 077 9639 5645 Moonchild Education . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 078 2522 2893 Penguin Müzik Okulu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 078 2863 7622

PERDECİLER

Perdeci Hasan. . . . . . . . . . . . . . . . 078 6796 4310 | 0208 805 95 47 Deluxe Fabrics LTD.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0203 490 0863

ESTETİK VE GÜZELLİK KLİNİKLERİ

Enfield Council. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 379 1000 Hackney Council. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 356 3000 Haringey Council . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 489 1000 Islington Council . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 27 2000 Academy Bynico – Nihat Tohumcu . . . . . . . . . . . . . . 07472 434377 Estel world . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02088045550 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02083407250 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02072544588 Evita hair&beauty . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02088047986 Kings Gents Hair Salon . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07590 532 442 Koray Berber . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02083407250 Sinan hair studio . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02088054994 Turkish Bath Güzellik Salonu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02079233333

KUYUMCULAR

Ayaz Kuyumculuk. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02070417053

PVC KAPI VE PENCERE CAM-ÇERÇEVELERİ

Ada Windows Ltd . . . . . . . . . 020 8803 8004 | 07956 260 367 Ada Glazing . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 020 8803 8004 Global table and chair . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02085565040 Mem Windows . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0771 341 2394

PEST CONTROL & BÖCEK İLAÇLAMA

Fox Pest Control. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07508 156 198 Pest Line Pest Control . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07707 803 191

REKLAM – TABELA

River Sign & Metal Works . . . . . . 02083659152 | 07918881830 Easy Signs. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07534100514 | 02036384127

RESTORANLAR

ISTANBUL RESTAURANT – HORNSEY . . . . . . . 02083410460 ISTANBUL RESTAURANT – FINCHLEY . . . . . . . . 02083410460

SEYAHAT ACENTELERI

Cyprus Paradise. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02083438888 Just2travel . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0203 598 1818 www.sunexpress.com. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 020 349 985 70

SAĞLIK MERKEZLERİ

Medistance International Healthcare . . . . . . . . . . . . . 07798 705104

SİGORTA & FİNANS VE KREDİ KURULUŞLARI

0207 631 1920 0207 631 1930 0207 293 0202 0208 889 5721 0207 591 6900 0207 724 1511

Mortgage World . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 020 3887 117 Strategy Finance & Insurance . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 020 8588 7083

Matbaa. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02088076262 Meto Print. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02079239977

Esin cash&carry . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02088048252 Penge Food Centre . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 020 8778 4090 PFC Sydenham/ PFC Wallington . . . . . . . . . . . . . . . . 020 86590697 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 020 6476778 Silver Point Food Centre. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 020 8807 4767

MATBAALAR

METAL İŞLERİ - İNŞAAT FIRMALARI

CML steel Ltd . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0734 2000 044 River Sign & Metal Works . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02083659152 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07918881830 Eral metal. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02085564863 Mersin Metal . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0746 683 5354 Şahin Construction LTD . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0796 027 0843

MOBİLYACILAR

Aldora mobilya . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02072543331 Baca Furniture.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 020 8695 0753

MUHASEBE BÜROLARI

Account Direct Plus. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ADA Accountants . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Alton & Co (Chartered Accountants) . . . . . . . . . . Atasan & Co . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Benchmark Accounting . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Certax Muhasebe . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Dirench & Co . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . DK Company & Services Ltd. . . . . . . . . . . . . . . . . . . Dogan Accountancy. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . F&A Accountancy Ltd (Certified) . . . . . . . . . . . . . . . Mentek & Co Accountants. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . MKS ACCOUNTANTS . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Right Accounting. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Zek & Co Muhasebe . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

020 8886 9222 020 8819 8212 020 7582 3000 07867 956 805 020 7278 8555 0208 888 0004 07908 943 456 077 2309 2727 0793 057 3273 020 8888 2515 07540 110 760 020 7237 4725 0207 998 0057 020 8881 8844

ŞÖFÖR OKULLARI

Akdeniz şoför okulu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 077 1432 8786 Smile Şoför Okulu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 079 3174 5397

SUPERMARKET

TAŞIMACILIK KARGO

CML CARGO . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . +44 330 9999 333

TAXI - MINICABS

Sam's cars . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02072544545 | 02079230000 Top cars wood green . . . . . . . . 0208 8880 111 | 0208 8896 966

TEMİZLİK İŞLERİ

Spot Raiders Dry Cleaner & Launderers . . . . . . . . 0207 254 6113

TÜRK HAMAMI

Turkish Hamam. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 02072495554

UYDU SISTEMLERI,CCTV, TV VE PC TAMİRİ

Ad Sat Satellite . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07950 226 662 Ada Center . . . . . . . . . . . . . . . 0207 998 79 48 | 0777 959 08 89

WEB TASARIM

Mantis Creative . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07944744227

YAZAR KASA /EPOS/CCTV KAMERA

Eposman UK LTD. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .07946439404 Ika Epos Ltd . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .020 8887 1578

Fihrist


37

AVRUPA

English News

26 April 2019 Friday

LUX, Sculpture & Painting Group

ENGLISH NEWS

Exhibition 7- 19 May 2019

Donald Trump's state visit to the UK set for 3 June

eynep Ober Consulting,

US President Donald Trump will make

& Design are pleased to

a three-day state visit to the UK from 3

present a group exhibi-

to 5 June, Buckingham Palace has anno-

tion of new works featu-

unced.

ring Turkish artists at

The president and First Lady Melania

Villa di Geggiano Lon-

Trump will be guests of the Queen and

don, in collaboration with

attend a ceremony in Portsmouth to

Ilona Pacia - who is an art patron and sup-

mark 75 years since the D-Day landings.

ports several artists’ platforms with the sup-

He will also have official talks with the

port of many Royal Academy and Tate

prime minister at Downing Street.

Modern patrons, who gather at The Villa and

Gulce Ilken Art Consultancy and Collectable Art

host live-painting events and exhibitions. Mr Trump previously met the Queen at

“LUX” will run between 7- 19 May 2019 with

Windsor Castle when he came to the UK

an opening reception, May 7th from 6:00 until

in July 2018 on a working visit.

9:00 PM. The exhibition will also feature the works of world- famous artist Ismail Acar, who

The White House said the upcoming trip

was an exhibitor at National Portrait Gallery.

would reaffirm the "steadfast and special

From sculpture and illustration to painting, a

relationship between the United States and the United Kingdom".

Mr Trump previously met the Queen at Windsor Castle when he came to the UK in July 2018 on a working visit.

group of famous Turkish artists came together for demonstrating their talents, experiences, emotions and through their own their ‘lux’ and

Amid tensions over Brexit and Irish border issues, journalist's murder is blamed on so-called New IRA

to show Londoners’ that how one piece of art can change everything. Exhibiting artists who lives in England and

Journalist killed in 'terrorist attack' in N.Ireland

Turkey, this exhibition aims to breath a new

A 29-year-old journalist was killed

by; Atilla Cavdarli, Emre Tamer, Kurt Bul-

Thursday night in Northern Ireland in a

lend, Lolita Asil, Muge Atabek, Pelin Kilimci,

“terrorist incident,” local police said.

Pemra Aksoy, Renin Zeynep Simsek, Serpil

Lyra McKee, who had been observing a

Eryalcin, Sirin Melek, Yasemen Latife Ayvaz,

police operation in the Creggan area of

Zehra Efe with supported young talents Busra

the city of Londonderry, was shot dead,

Kolmuk, Laris Alara Kilimci, Onur Aydin Ay-

according to the police. Assistant Chief

yildiz and honored veterans Ismail Acar &

Constable Mark Hamilton said the shoo-

Sevgi Karay.

ting happened when police were searc-

All of the works are the result of the artists’

hing for munitions and firearms after

personal illuminance through their experien-

tips that terror attacks were planned for

ces and emotions that explore different pain-

the Easter weekend. He called McKee’s

ting techniques such as multi patterned

death "horrendous and unjustified." “A

paintings; lines and shapes are the main dri-

single gunman fired shots in a residen-

ving forces.

tial area of the city and as a result woun-

“LUX” will run from May 07, 2019 until the

ded Ms McKee,” Hamilton said in a statement on last Friday.

A 29-year-old journalist was killed Thursday night in Northern Ireland

Göbeklitepe at Royal Anthropological Institute

experience into art lovers who enjoy diversity through art. This magnifical exhibition features artworks

19th of May. The artist’s will be present at the opening reception Tuesday, May the 7th from 6:00 – 9:00 PM at Villa Di Geggiano, Chiswick. Gallery hours are Monday - Sunday 12– 9:00 PM, and by appointment. For additional information and reserve a view, please contact Ilona Pacia me@ilonapacia.com / Villa di Geg-

Dr. Lee Clare, research lecturer at Ger-

giano +44 20 3384 9442 or Zeynep Ober via

man Archaeological Institute and coordi-

+44 7807 929548 /

nator

info@zeynepoberconsulting.com Organised by

of

fieldwork

at

Göbeklitepe

archeological site, gave a talk on the site

Art Consultants

at an event organized by 'Anglo-Turkish

Zeynep Ober - Zeynep Ober Consulting / LON-

Society' at Royal Anthropological Insti-

DON

tute. Ambassador Yalcin was also among

Gulce Ilken - IGI Art Consultancy / LONDON

the audience. Göbeklitepe, located around

Hulya Sekercioglu - Collectable Art & Design

Şanlıurfa in southeastern Anatolia and

/ ISTANBUL Gizem Tatlici - Collectable Art

dating back to almost 11,000 years, was

& Design / ISTANBUL

inscribed on the UNESCO Heritage List

Villa Di Geggiano

in 2018. Turkey declared 2019 as the year

66-68 Chiswick High Rd, Chiswick, London

of Göbeklitepe.

W4 1SY, UK


38

AVRUPA

26 Nisan 2019 Cuma

Spor Haberleri

GENÇLER GURURLANDIRDI Avrupa Ajansı / AVA| Londra

İngiltere Türk Toplumu Futbol Federasyonu (TTFF) 15 yaş futbol karma takımı oyuncuları geçen hafta KKTC’de KKTC karması ile maç gerçekleştirdi. Dostluk çerçevesinde düzenlenen maçta, TTFF gençleri KKTC karması ile bir araya gelerek unutulmaz bir maç gerçekleştirdi. 

SERDAR SARI İngiltere Türk Toplumu Futbol Federasyonu Başkanı Serdar Sarı, 15 yaş futbol karma takımı oyuncuları geçen hafta

İngiltere Türk Toplumu Futbol Federasyonu Başkanı Serdar Sarı

KKTC’ye götürmüştü. Sarı şunları söyledi:

yetkililerimiz ve KKTC Turizm Bakanı

mızı sunarız. Bu güzel ve anlamlı maç için

“Gençlerimize her daim destek olan KKTC

Sayın Fikri Ataoğlu'na sonsuz şukranları-

emeği geçen herkese teşekkür ederiz ve gençlerimizi tebrik ederiz. 15 altı futbol takımı’nı Kıbrıs’a getirdik ve bizi çok güzel karşıladılar. Türk Güvenlik Kuvetleri ko-

Süper Lig Puan Durumu

mutanlığına gittik onlar da bizi çok iyi

TAKIMLAR

O

G

B

M

A

Y Av P

ağırladı. Vakıflar Dairesini gördük, vakıf-

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

29 29 29 29 29 29 29 29 29 29 29 29 29 29 29 29 29 29

18 17 16 15 12 12 9 10 11 8 10 9 9 7 5 6 8 6

8 8 8 7 5 5 11 8 5 13 6 9 8 12 14 10 3 6

3 4 5 7 12 12 9 11 13 8 13 11 12 10 10 13 18 17

45 62 62 52 31 33 41 39 47 33 30 28 41 34 25 30 26 30

16 29 38 38 34 46 41 39 51 33 42 40 45 40 34 38 37 48

lar ile çok iyi anlaşmalar yaptık. Türk şe-

M.Başakşehir Galatasaray Beşiktaş Trabzonspor A. Alanyaspor Antalyaspor Çaykur Rizespor EY Malatyaspor Kasımpaşa A. Konyaspor MKE Ankaragücü İM Kayserispor DG Sivasspor Fenerbahçe Bursaspor BB Erzurumspor Göztepe Akhisarspor

19 Nisan 2019 Cuma Kasımpaşa 1-1 Bursaspor 20 Nisan 2019 Cumartesi Trabzonspor 2-1 Malatyaspor Akhisar Bld.Spor 1-2 Antalyaspor Galatasaray 3-1 Kayserispor Göztepe 0-1 Erzurum BB 21 Nisan 2019 Pazar Ankaragücü 0-0 Konyaspor Başakşehir 1-1 Çaykur Rizespor Alanyaspor 1-0 Fenerbahçe 22 Nisan 2019 Pazartesi Sivasspor 1-2 Beşiktaş

29 62 33 59 24 56 14 52 -3 41 -13 41 0 38 0 38 -4 38 0 37 -12 36 -12 36 -4 35 -6 33 -9 29 -8 28 -11 27 -18 24

hitliği

gezdik,

KKTC

dışişleri

bakanlığımızı ve başbakanımızı ziyaret ettik. Gençlerimizle unutulmaz anlar yaşadık.”

Pekünspor

1.Lige yükseldi

26 Nisan 2019 Cuma Başakşehir 20:30 Göztepe 27 Nisan 2019 Cumartesi Çaykur Rize 16:00 Sivasspor Antalyaspor 16:00 Erzurum BB Fenerbahçe 19:00 Trabzonspor 28 Nisan 2019 Pazar Kayserispor 16:00 Alanyaspor Bursaspor 16:00 Akhisar Bld. Beşiktaş 19:00 Ankaragücü 29 Nisan 2019 Pazartesi Malatyaspor 20:00 Kasımpaşa Konyaspor 20:00 Galatasaray

İNGİLTERE PREMIER LİG Puan Durumu TAKIMLAR

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

O

Man. City 35 Liverpool 35 Tottenham Hotspur 35 Chelsea 35 Arsenal 35 Man. United 35 Wolverhampton 35 Watford 35 Everton 35 Leicester City 35 West Ham United 35 Crystal Palace 35 Newcastle Utd. 35 Bournemouth 35 Burnley 35 Southampton 35 Brighton & Hove 35 Cardiff 35 Fulham 35 Huddersfield Town 35

G

B

M

A

Y Av P

29 27 23 20 20 19 14 14 14 14 12 12 11 12 11 9 9 9 6 3

2 7 1 7 6 7 9 8 7 6 7 6 8 5 7 10 7 4 5 5

4 1 11 8 9 9 12 13 14 15 16 17 16 18 17 16 19 22 24 27

89 79 65 59 69 63 44 50 50 48 44 43 35 49 44 41 32 30 33 20

22 20 35 38 46 50 43 50 44 47 54 48 44 62 62 58 54 65 76 69

67 59 30 21 23 13 1 0 6 1 -10 -5 -9 -13 -18 -17 -22 -35 -43 -49

89 88 70 67 66 64 51 50 49 48 43 42 41 41 40 37 34 31 23 14

Pekünspor maçı 3-0 alıp lig ikinciliğine yükselerek kupayı kaldırdı. Avrupa Ajansı / AVA| Londra Türk Toplumu Futbol Federasyonu final maçlarında heyacan doruktaydı. Pekünspor FC ile Kayseri Spor FC takımları 2. Lig de ikinciliği belirleyecek olan önemli maçlardan birisinde karşı karşıya geldiler. Pekünspor maçı 3-0 alıp lig ikinciliğine yükselerek kupayı kaldırdı. Böylece Türk Toplumu Futbol Federasyonu 1. Ligine yükselmeyi de garantilemiş oldu. Pekünspor, maç sonunda büyük bir seyirci katılımıyla 2. Lige yükselmelerinin zaferini coşkularla kutladı.


39

AVRUPA

Spor Haberleri

26 Nisan 2019 Cuma

Haydi Türk Ocağı Limasol maçına Avrupa Ajansı / AVA| Londra İngiltere Woolwich ve Eltham Pazar Futbol

NECDET TOPÇU

KUPASI

Ligi bünyesinde Win Jones anısına oynanacak olan lig kupası finali (Woolwich and Eltham Sunday Football Alliance Senior Division league cup final Win Jones Memorial Bowl)  Türk Ocağı Limasol UK İngiliz Avrupa Ajansı / AVA| Londra

Springhill United takımıyla karşılaşacak. 28 Nisan 2019 tarihindeki bu önemli kupa maçının başlama saati 14.30. Maç, VCD Athletic

açıklama yaptı. Açıklama şöyle: “Önümüz-

Türk Toplumu Futbol Federasyonu çatısı altında

FC stadında oynanacak. Güney

deki pazar günü lig kupa finalini oynayacak-

faaliyet gösteren kulublerimizden Koçgiri FC ile

Londradaki stadın adresi: Old

tır. Bu heyecanı bizimle paylaşmak isteyen

Yeni Boğaziçi Doğanspor, Euromed taşımacılık şir-

Road, Crayford, Kent DA1

herkesi maçımıza bekliyoruz. Gelin kupayı

ketinin sponsorluğunda Necdet Topçu anısına dü-

4DN

hep birlikte kaldıralım. Maç biletlerinizi aşa-

zenlenen yarı final kupa maçında karşı karşıya

ğıdaki internet adresinden temin edebilece-

geldiler. Kaliteli ve centilmence geçen Maçın ilk ya-

ğiniz gibi o gün girişte de temin

rısını Koçgiri erken kazandığı bir golle 1-0 önde bi-

edebilirsiniz.”

için:

tirdi. Maçın 2. devresi 2-2 berabere sonuçlanınca,

Türk Ocağı Limasol UK takı-

https://www.seetickets.com/tour/the-win-

hakem maçı uzatmalara götürdü. Uzatmalarda da

mıyetkilieri Avrupa Spor’a

jones-memorial-bowl-final

takımlar karşılıklı birer gol atınca beraberlik yine

SEN OYNA OCAK

Biletler

bozulmadı.

Veteranlar + 35 Puan durumu TAKIMLAR

O G

B

M

A

B

M

A

Gazi Antep - Metro 1-2

Veteranlar + 4 5 Puan durumu TAKIMLAR

O G

Türkmenköy Yeni 45likler 2-2 Kupa Kaleburnu - Narlı 5-1

TÜRK TOPLUMU 1. LİG Puan Durumu TAKIMLAR

O G

B

M

A

Y

P

Y

P

TÜRK TOPLUMU 2 . LİG Puan Durumu TAKIMLAR

O G

B

M

A


40

AVRUPA

26 Nisan 2019 Cuma

Reklamlar

Profile for Vatan Londra

avrupa gazete egazete 26 nisan 2019  

avrupa gazete egazete 26 nisan 2019

avrupa gazete egazete 26 nisan 2019  

avrupa gazete egazete 26 nisan 2019

Profile for londra874
Advertisement