a product message image
{' '} {' '}
Limited time offer
SAVE % on your upgrade

Page 1

20 Mart 2020 Cuma

www.avrupagazete.co.uk

info@avrupagazete.com

AVRUPA Tel: 020 7275 7610

EKONOM‹ Sayfa 24-25 SERİ İLANLAR Tel No: 020 7275 7610 SPOR Sayfa 38-39 FİHRİST Sayfa 36

KÜLTÜR SANAT Sayfa 28

19. Yılımızda gururluyuz

Hayatın Tüm Renklerini Barındıran Gazete / Her Cuma bayilerde

5İngiltere Başbakanı Boris Johnson, “ne kadar süre dayanacağımızı bilmek istiyoruz” diyen halka yönelik: ‘ Eğer kontrol ve tedbirleri uygularsak süreç 12 hafta sürebilir’ dedi.

150 ÖLÜ 3500 HASTA Avrupa Ajansı | AVA/ Londra İngiltere'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 128'e yükseldi. Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) verilerine göre, ülkede son 24 saatte 29 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle toplam ölü sayısı 150'ye ulaştı. Gazetemiz baskıya girdiği anda (perşembe akşamı elimize ulaşan rakam) Ülkede Kovid-19 teşhisi konulan kişi sayısı da 676 artarak 3 bin 500'e çıktı.

Toplumumuzdan 1 kişi kaybetik Virüs nedeniyle ölenlerin arasında bir Türk vatandaşının da bulunduğu bildirildi. Astım hastası olarak Londra'da North Middlesex Hastanesine yatan Hayri Ergönül, Londra'da toplumumuzdan ilk Koronavirüs ölümü olarak kayıtlara geçti. Kahramanmaraş Afşin ilçesinin bir mahallesi olan Gözpınar'lı olan merhum Hayri Ergönül, uzun yıllardır ailesiyle Londra'da yaşıyordu.

2 .Ölümde resmi açıklama yok Hayri Ergönül'den önce 92 yaşındaki Elmaziye Kanlı geçen pazartesi Londra’da vefat etmişti. Elmaziye Kanlı'da  Koronavirüs’ten olduğundan şüpheleniyor, Hastanenin Koronavirüsü onaylaması bekleniyor. Koronavirüs’ten değilde normal yolalrdan ölmüş olabileceği ihtimali var. Türk Toplumundan 5 ölü daha var ( resmi açıklama yapılmadı) İngiltere Cenaze Servisi’nden (UKTIT) aldığımız bilgilere göre Türk Toplumundan 5

kişinin daha öldüğü açıklaması yapıldı. Fakat hastane ölüm sertifikası halen ailelere ve İngiltere Cenaze Servisi’ne verilmediği için kesinlikle Koronavirüs’ten öldü diyemiyoruz. 23 Mart Pazartesi günü hastanelerin ölüm sertifikasını vermesi bekleniyor. Akabinde websitemiz www.avrupagazete.co.uk üzerinden sayılar ve ölenler açıklanacak.

• İngiltere'de okullar kapatıldı İngiltere'de yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında ikinci bir emre kadar ilk ve orta dereceli tüm okulların kapatılmasına karar verildi. Eğitim Bakanı Gavin Williamson, Avam Kamarası'ndaki konuşmasında yeni kararı açıkladı."Okullar cuma öğleden sonra kapılarını kapattıktan sonra, bir sonraki duyuruya kadar kapalı kalacaklar." diyen Williamson, bu sürede sınavların da yapılmayacağını belirtti.

• Londra'nın kapatılma olasılığı sıfır İngiltere Başbakanlık Sözcüsü, yaptığı açıklamada, "Londra'daki ulaşım ağının kapatılması planı yok ve Londra'ya giriş-çıkışlara herhangi bir kısıtlama getirilme olasılığı sıfır." dedi. İngiltere Başbakanlık Sözcüsü, polisin kamu düzeni sağlama sorumluluğunun devam edeceğini ve bu amaçla orduda herhangi bir askere alma planının bulunmadığını ifade etti. Hükümetin bu açıklaması, "Kovid-19'la mücadele etmek için başkentin tamamen tecrit edileceği" yönündeki iddiaların ardından geldi. Tecrit durumunda yağmanın önlenmesi amacıyla ülkedeki süpermarketlere polis desteği sağlanmasının beklendiğini yazdı.

Kahramanmaraş • Kraliçe, Londra'yı terk etti Afşin-Gözpınar'lı olan merhum Hayri Ergönül, uzun yıllardır aile- Başkent Londra, Kovid-19 salgınından en çok etkisiyle Londra'da yaşıyordu. lenen şehir olarak öne çıkıyor. Ülkede şimdiye

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, “ne kadar süre dayanacağımızı bilmek istiyoruz” diyen halka yönelik: ‘ Eğer kontrol ve tedbirleri uygularsak süreç 12 hafta sürebilir’ dedi kadar hayatını kaybeden 107 kişiden 35'inin Londra'da bulunduğu belirtiliyor. Bu arada 93 yaşındaki Kraliçe 2. Elizabeth, Londra'yı terk ederek 35 kilometre uzaklıkta İngiliz Kraliyet ailesinin daimi konutlarından biri olan Windsor Kalesi'ne gitti. Kraliçe Londra'daki Buckingham Sarayı'ndan ayrılırken yanında köpeklerinin de bulunduğu görüldü. Kraliçe, Başbakan Boris Johnson'la olan haftalık görüşmesini ise telefonla yaptı.

• 40 metro istasyonu kapatıldı Londra'da metro hatlarının kısmen kapatılmasına yönelik uygulama da hayata geçti. Bugünden geçerli olmak üzere, bir sonraki duyuruya kadar 40 metro istasyonu kapatıldı. Karar kapsamında, cuma ve cumartesi günleri tüm hatlarda seferler durdurulacak, ancak sağlık çalışanları gibi kritik görevleri olanlar için otobüsler hizmet vermeyi sürdürecek. Metroların yanı sıra otobüs, tren ve tramvay hatlarında da seferler azaltılacak.

• Johnson: “Önlemler kesinlikle hayati” Boris Johnson: “İngiltere'nin insanlara hastalığı olup olmadığını söylemek için "hamilelik testi kadar basit" bir antikor testi satın almak için görüşmelerde bulunduğunu söyledi. Başbakan, "Erken günler ama işe yararsa, mümkün olan en kısa sürede yüzlerce ve binlerce satın alacağız." Halkı, hükümetin "kesinlikle hayati" olduğunu söyleyerek verdiği tavsiyelere uymaya da davet ediyor.

• Johnson: “Görünmez Düşmanla karşı karşıyayız” Başbakan Boris Johnson, İngiltere bilim adamlarının hastalığı ve bununla nasıl başa çıkılacağını "hızla anlamada çok daha iyi hale geldiğini" söyledi.Bugün, ilk korona hastasının, hastalığı tedavi edebilecek ilaçlar üzerinde randomize denemeye tabi tutulduğunu ortaya koyuyor. Johnson ayrıca ülkenin testlerde daha iyi hale geldiğini söylüyor ve ekliyor: "Düşman görünmez. Hangimizin virüsü taşıdığını bilmek için virüsün görünmezlik pelerini kaldırmak tek amacımız."


2

AVRUPA

20 Mart 2020 Cuma

Reklam


3

AVRUPA

Haberler

20 Mart 2020 Cuma

KKTC cumhurbaşkanlığı seçimleri koronavirüs nedeniyle ertelendi Cumhuriyet Meclisi, koronavirüs (Covid-19) nede- hurbaşkanlığı seçimlerinin 11 Ekim'e ertelenmesi niyle olağanüstü toplandı. Toplantıda seçimlerin 11 kararı aldı. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın da Ekim'e ertelenmesine karar verdi. Cumhuriyet görevine 6 ay süre daha devam etmesine karar veMeclisi'nde yapılan oylamada, oy çokluğu ile Cum- rildi.

KKTC vatandaşları haricindekilerin KKTC'ye girişleri yasaklandı mı ?

Bakan Özersay açıkladı Avrupa Ajansı | AVA/Londra

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, KKTC vatandaşları haricindekilerin ülkeye girişlerinin yasaklandığını bildirdi.Özersay, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Bugün 14.00 itibarıyla yürür- cindekilerin girişleri 1 Nisan 00.00'a kadar durdulüğe girecek şekilde ülkemize giriş noktaları, KKTC rulmuştur. Ülkeye giriş yapacak tüm KKTC vatanvatandaşları haricinde tüm diğer ülke vatandaşla- daşları, Sağlık Bakanlığınca belirlenen gözlem rının

girişine

kapatılacaktır."

ifadesini merkezlerinde, 14 gün zorunlu gözleme tabii ola-

kullandı.KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı caklardır." paylaşımında bulundu.KKTC'de, 18 tuTolga Atakan da Twitter'dan "14.00 itibarıyla tüm rist ve 2 KKTC vatandaşında Kovid-19 tespit KKTC giriş kapılarından KKTC vatandaşları hari- edilmişti.

İngiltere'de futbol maçları mayısa kadar oynanmayacak İngiltere Futbol Federasyonu, tüm lig karşılaşmalarını yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle mayısa kadar erteledi.İngiltere Futbol Federasyonundan yapılan açıklamada, İngiltere Premier Lig, Championship Lig, Kadınlar Süper Ligi ve Kadınlar Championship Ligi'ndeki maçların İngiltere'de de etkisini gösteren koronavirüs salgını nedeniyle en az 30 Nisan'a kadar ertelendiği belirtildi.Açıkla- sı'nı erteleme kararına boş takvim oluşturulması mada, UEFA'nın 2020 Avrupa Futbol Şampiyona- için destek verildiği duyuruldu.

Vatan Öz

Tatil

vatanoz@avrupagazete.com


4

AVRUPA

Haberler

20 Mart 2020 Cuma

İngiltere'de İlk Koronavirüs ölümü, Hayri Ergönül

Londra'da Koronavirüs'ten vefat etti Bronşit hastalığına

Koronavirüsün en çok ve en az bulaştığı kan grupları belli oldu

yakalanan ve aynı zamanda astım hastası

Avrupa Ajansı | AVA/Londra

olan Hayri Ergönül, Kuzey Londra'da Türk

Koronavirüsün ortaya çıktığı Çin'de yayın

toplumumunun yoğun

ABD merkezli genomik araştırmalara odakla-

yapan tıbbi dergi BMJ, Yale Üniversitesi ve nan Cold Spring Harbor Laboratuvarı'nın des-

olarak yaşadığı

teklediği çevrimiçi sağllık araştırmalarının

Middlesex'te yoğun bakımda yatıyordu.

Eşi ve ailesi virüsten kurtuldu kendisi kurtulamadı

HABE EL Z

R

hastanesi olan North

Ö

Edmonton bölgesinin

Av i rupa Gazetes

ilgili Çinli bilim insanlarının çalışmasına yer verdi.Söz konusu araştırma dünyayı etkisi altına alan ve 7 binden fazla insanın ölümüne

Avrupa Ajansı | AVA/Londra nül'ün eşi iyileşerek taburcu oldu ama astım

neden olan yeni tip koronavirüsün hangi kan

hastalığı Kovid 19 virüsünü tetiklediği için

gruplarında daha etkili olduğu ile ilgili bilgiler

Londra'da yaşayan Hayri Ergönül'ü kaybetik. Hayri Ergönül, Londra'da toplumumuzdan ilk Hayri Ergönül, Londra'da Koronavirüs'ten vefat etti

yayımlandığı medRxiv yeni tip koronavirüs ile

sunuyor.

Astım hastası olarak Londra'da North Midd- Koronavirüs ölümü olarak kayıtlara geçti. lesex Hastanesine yatan Hayri Ergönül, Londra'da toplumumuzdan ilk Koronavirüs ölümü olarak kayıtlara geçti. Kahramanmaraş Afşin il-

Eşi ve ailesi virüsten kurtuldu kendisi kurtulamadı

2 BİN 713 VAKA İNCELENDİ Derginin yer verdiği araştırmada şu ifadeler

çesinin bir mahallesi olan Gözpınar'lı olan mer-

yer aldı: Ülkedeki bilim insanları A, B, O kan

hum Hayri Ergönül, uzun yıllardır ailesiyle Bronşit hastalığına yakalanan ve aynı zamanda

gruplarına sahip 2 bin 713 vaka arasında bir

Londra'da yaşıyorurdu. Astım hastası olan Er- astım hastası olan Hayri Ergönül, Kuzey Lond-

araştırma yaptı. Virüsün merkezi Vuhan ve

gönül, Koronavirüs'ü yenemedi ve üzücü şe- ra'da Türk toplumumunun yoğun olarak yaşa-

Shenzhen kentindeki üç hastanedeki vakaları

kilde aramızdan ayrıldı. 1966 doğumlu olan dığı Edmonton bölgesinin hastanesi olan North

inceleyen uzmanlar, bin 775 enfekte olmuş ki-

Hayri Ergönül eşiyle birlikte Londra'da North Middlesex'te yoğun bakımda yatıyordu.

şiyle virüs nedeniyle hayatını yitiren 206 kişiyi

Middlesex Hastanesine kaldırılmıştı. Ergö-

inceledi. Araştırma kapsamına aynı zamanda

Britanya Alevi Federasyonu merhum Hayri Ergönül ile ilgili açıklama yaptı:

enfekte olmamış ancak risk altında bulunan 3

Britanya Alevi Federasyonu: "Hayri Ergönül

A GRUBUNUN RİSK ORANI DAHA YÜKSEK

yoldaşımız Hakka Yürüdü. Koronavirüs astım

bin 964 Vuhan sakini de dahil edildi. İncelenen kişilerin yaş aralığı 18.6 - 45 olarak belirtildi.

hastalığını tetiklediği için genç yaşta yoldaşımızı kaybettik. Maraş katliamında Hayri Ergö-

Buna göre kan grubu A olanların virüse yaka-

nül’ün ailesi katledilmisti. Acı dolu bir hayatı

lanma oranlarının daha yüksek olduğu, en az

geride bırakarak bu dünyayı terk etti. Devri

etkilenenlerin ise kan grubu 0 kişiler olduğu

Daim Olsun! Tüm örgütümüze, yakınlarına ve

ifade edildi.

0 KAN GRUBUNDA RİSK DÜŞÜK Analiz sonuçları A grubu bireylerin kan grubu A olmayanlara göre Kovid-19 açısından daha yüksek risk taşıdığı, 0 kan grubuna sahip bireylerin enfekte olma risklerinin ise daha düşük olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmacılar kan grupları ve enfekte olma olasılıkları arasındaki ilişkiyi incelerken yaş aralıkları ve cinsiyet ilintisini de ele aldı. medRxiv'de yayımlanan bilimsel makale yaş ve cinsiyetin kan gruplarıyla alakalı çıkan sonuçlara çok önemli bir etkisinin olmadığını söylüyor.

AVRUPA

Editor Vatan ÖZ editor@avrupagazete.com

Address: 118 Green Lanes, London, N16 9EH United Kingdom

Tel: 020 7275 7610 Fax :020 7241 1908

!NG!LTERE'N!N

EN ÇOK DAĞITILAN VE OKUNAN, ÖDÜLLÜ GAZETES!

info@avrupagazete.com www.avrupagazete.co.uk

All rights reserved. Reproduction in whole or in part without written permission is strictly prohibited. We are not responsible for the contents of the articles and advertisements.

Printed at St.Clements Press LTd Unit 3 Rick Roberts Way, Stratford, London

www.avrupagazete.co.uk web sitemiz Anadolu Ajansı (AA) ve Reuters Abonesidir


5

AVRUPA

20 Mart 2020 Cuma

Reklam


6

AVRUPA

Haberler

20 Mart 2020 Cuma

Esasında bugün (18 Mart 2020) Çanakkale’de, Çanakkale Zaferi’ni anlatacaktım. Ama kısmet olmadı. Küresel boyut kazanan ve ülkemizde de halk sağlığını çok ciddi bir biçimde tehdit eden korona virüsü salgını nedeniyle iptal etmek zorunda kaldık. Hatta bu kapsamda; 21 Mart’ta Balçova-İzmir’de gerçekleşmesi planlanan konferansımızı ve 4 Nisan için Londra’da yapılması planlanan, Suriye, Libya ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri anlatacağımız konferansımızı da iptal ederek daha sonra belirleyeceğimiz ileri bir tarihte yapma kararı aldık. Bugün bu yazımda size Çanakkale Zaferi’ni hamasete ve savaşlara girmeden, ana hatları ile nedensellik kavramı içinde irdeleyerek, küresel büyük resmin içinde analiz etmeye çalışacağım. Tam tamına 105 yıl önce bugün (18 Mart 1915), Çanakkale Deniz Zaferi’ni kazandık. Esasında; Çanakkale Savaşları I. Dünya Harbi (1914-1918) içindeki cephelerden sadece birisiydi. Avrupa merkezli emperyalist güçlerin kendi arasındaki bir paylaşım savaşı olan I. Dünya Harbi’ne 29 Ekim 1914’de, gönderlerine ay yıldızlı bayrak çekilmiş ve personeline fes giydirilmiş Goeben (Yavuz) ve Breslau (Midilli) harp gemilerinin bulunduğu ve Alman Amiral Wilhelm Anton Souchon’un (18641946) komutasındaki bir filonun, Karadeniz’de Rus limanlarını bombardıman etmesi sonucunda girdik. Sonrasında; İngiltere, Fransave Rusya, Osmanlı’ya savaş ilan ettiler. Osmanlı’nın bu harbin dışında kalması gerçekten çok zordu. Çünkü emperyalist güçler tarafından paylaşılmak istenen coğrafyanın tam üzerinde oturuyordu. Hastaydı, üretemiyordu, sorunlarını çözemiyordu ve yarı sömürge durumundaydı. Ayrıca; Avrupa’yı Avrupa yapan ve farkı yaratan akılcı ve bilimsel düşünce dönemine geçememiş ve bunun tabii sonucu olarak, Sanayi Devrimi’ni yaşayamamış ve ıskalamıştı. Almanya, birliğini geç kurduğundan (1871), Avrupa merkezli emperyalizmin küresel paylaşımında geri kalmıştı. Bu nedenle dikkatini ve ilgisini henüz fiili olarak paylaşılmayan Osmanlı coğrafyasına yoğunlaştırdı. Bu nedenle Alman İmparatoru II. Wilhelm tahta çıktıktan bir yıl sonra İstanbul’a geldi ve II. Abdülhamit’i ziyaret etti. Wilhelm 1898’de İstanbul’a yine geldi, arkasından Kudüs’e gitti, “İslam Aleminin ve Halifenin koruyucusuyum” mesajını vermeye çalıştı. Bu maksatla

Türker Ertürk

İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi’nde

Covid-19 açıklaması NE İDLİB, NE DE BEDİR! ÇANAKKALE TEKTİR! turkererturk@avrupagazete.com

II. Abdülhamit’le kol kola girmiş fotoğrafları dağıtıldı. Fotoğrafta II. Abdülhamit, Wilhelm’in sanki eşiymiş gibi koluna girmişti. Bu fotoğrafta verilen mesaj çok netti; “Koruyucunuz ve haminiz biziz”.Wilhelm son İstanbul ziyaretini ise Sultan Reşat döneminde, 1917’de yaptı. Almanya, zengin petrol kaynaklarına sahip olduğu anlaşılan Ortadoğu ile Mısır ve Hindistan’a göz dikmişti. Rakipleri; Mısır’ı ve Hindistan’ı elinde tutan İngiltere, İngiltere’den yana olarak Ortadoğu’daki paylaşımda söz sahibi olmaya çalışan Fransa ve Anadolu üzerinden sıcak denizlere inmeye çalışan Rusya idi. Osmanlı’nın savaşa girmesinin üzerinden henüz 15 gün geçmişti ki; 14 Kasım 1914’de, Padişah Fermanı ile “Kutsal Cihad” ilan edildi. Buna “Alman Cihadı” da denir. Fikir babası; Alman diplomatik çevrelerinde “Ebu Cihad” takma adıyla anılan, anadan Alman ve babadan Yahudi olan diplomat, tarihçi ve arkeolog Max von Oppenheim idi. Almanlar içinCihad, kendi ifadeleri ile “Vahşi İslam İsyanı” öncelikle İngilizler olmak üzere, Ruslara ve Fransızlara karşı kullanmak içindi. Pan-İslamizm Almanların üretimiydi, Osmanlı veya İslam coğrafyasının bir ürünü değildi. Amaç; İslam’ı emperyalist hedefler için bir silah olarak kullanmak, Müslümanları ise bu silahın kolayca sarf edilebilir cephanesi yapmaktı. Almanlar, bu silahı Türkiye hariç, II. Dünya Savaşı’nda da kullandılar. İngilizler de! Ama II. Dünya Savaşı’ndan sonra, Soğuk Savaş (1946-1990) dönemi dahil bugün de ağırlıklı olarak Amerikalılar kullandı ve hala kullanıyor. “Siyasal İslam” veya günümüzdeki pazarlama adıyla “Ilımlı İslam”, bunun adıdır.

Zeynel Akdogğan İngiltere alevi kültür merkezi ve cemevi başkanı seçildi Avrupa Ajansı | AVA/Londra

haline gelen Covid-19 enfekte hastalara geçmiş olsun diliyor, en hızlı biçimde

İ

ngiltere Cemevi'nden açıklama var.

sağlıklarına kavuşmalarını temenni edi-

Başkan Zeynel Akdoğan açıklama

yoruz. Gerek halk arasında gerek yerel

yaptı. Açıklama şöyle :

medyada Cemevi’nde Covid-19 görüldüğüne dair haberler bulunmakta. İnsanla-

“Kamuoyuna duyuru, Değerli canlar,

rımızın endişelerini anlıyor ve bu

Öncelikle, tüm dünyayı etkisi altına alan,

anlamda bir açıklama yapma gereği du-

tüm insanlık için ciddi bir sağlık tehditi

yuyoruz. Gerçek olan olay şu şekildedir; Londra dışında yaşayan, yaklaşık 3 hafta önce Cemevi’ndeki bir taziye yemeğine katılan bir çiftin Covid-19 enfekte olduğunu 11 Mart 2020 Çarşamba günü akşamı öğrendik. En son görüştüğümüz akrabaları hastaların tedavi altında olduklarını ve

Zeynel Akdogan, Ingiltere Alevi Kultur Merkezi ve Cemevi baskanı

durumlarının iyiye gittiğini belirttiler. Cemevi yönetimi olarak Covid-19 enfekteli hastalardan ve bunların Cemevi’ne

www.avrupagazete.co.uk

geldiğinden haberdar olur olmaz burada sürdürülen dersleri 12 Mart Perşembe gününden 16 Mart Pazartesi gününe kadar iptal ettik ve önlem almak adına bütün binayı dezenfekte çalışmalarına başladık. Bu kısa ders iptali, tamamen Cemevi’ne gelen insanlarımızın sağlığı için önlem almak adına yapılan dezenfekte çalışmalarına yöneliktir. Cemevi, bu salgını bir “Halk Sağlığı” sorunu olarak görmekte ve bu sorumlulukla hareket etmektedir. Covid-19 Cemevi’ne özgü bir virus değildir. Herhangi bir virüs, hastalık –buna grip de dahil- günlük hayatı yaşarken herhangi bir yerden kapılabilir. Dolayısıyla kat’i bir adres göstermek toplumu epeyce yanlış yönlendirmiş ve telaşa sürüklemiş olacaktır. Hayatın diğer alanlarında nasıl önlemlerimizi alıyorsak onlara aynı ciddiyetle devam etmeli ve her an her yerde bu virüsle karşılaşabileceğimiz gerçeğini aklımızda tutmalıyız.


7

AVRUPA

20 Mart 2020 Cuma

Reklam


8

AVRUPA

Haberler

20 Mart 2020 Cuma

Mustafa Öz

2020 yılının gelişinden itibaren bazı olumsuzluklar meydana geldi. Bu da yaşamımızı etkilemeye devam ediyor. İnşallah daha fazla zarar vermeden bu günleride atlatarak olumlu gelişmeleri rum. Bu yılın başı ile birlikte Çin'de başlayıp bütün dünya ülkelreine hızla yayılan virüs nedeniyle alarm durumundayız. Bu virüsün aşısı,

Avrupa Ajansı | AVA/Londra

ilacıda yok şimdilik. Sadece bu konularda uzman kişilerin, konu ile bilgisi olanların sözle-

Dertlerin devasıda vardır

rini dikkatle dinleyip uygulamaya çalışıyoruz.

mustafaoz@avrupagazete.com

Bu durumdan kurtulmanın önemini bilerek kendimizi ve çevremizi bu virüsten korumak için

varmalıyız. Baktık virüs belirtileri var hemen en

elimizden geleni yapmalıyız. Yetkililerin açıkla-

yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıyız. Yani

malarına kulak vererek gerekli önlemleri almalı

herkes kendisi ve çevresine gerekli önlemlerin

ve bu kuralları istinasız uygulamalıyız. Bize bir-

alınmasına yardımcı olursa bu beladan da

şey olmaz mantığı evvelden vardır.

kısa sürede kurtulacağımıza inanıyorum. Tamam artık bundan kurtuluş yok diyerek paniğe kapılarak kendimize ve çevremize zarar vermektende kaçınmalıyız.

Kendimizi ve çevremizi, diger insanları riske atmak gibi bir lüksümüzde yok. Gerekli tedbir-

Her derdin devası, çaresi vardır.

leri alarak gerisini Allah'a havale etmeliyiz. Tedbir bizden takdirde Allah'tandır. Basit ama

Derdini veren Allah çaresinide verir unutmama-

gerekli önlemleri savsaklamadan yerine getir-

lıyız.

meliyiz. Kalabalık ortamlardan uzak durmaya çalışmalıyız. Hatta hiç kalabalığa bile girmeme-

Bunlar yetmiyormuş gibi deprem felaketleriy-

liyiz. En iyisi evimizde durmamızdır. Bulundu-

lede karşı karşıyayız. Bu da büyük felaket.

ğumuz

sıksık

Bunun için de gereken önlemleri almalıyız. Ül-

havalandırmalıyız. İnsanlarla bir araya gelemek-

kemizin kanayan yarası terör belası canlarımızı

ten kaçınmalıyız.

almakta, kanlarımız akmakta. Türlü belalar ka-

ortamları,

odaları

Koronavirüs Kriz

Merkezi Oluşturdu

hep birlikte yaşamaya başlarız diye düşünüyo-

Ama bu sefer iş çok ama çok ciddi.

Britanya Alevi Federasyonu

Britanya Alevi Federasyonu (BAF) adına Başkan İsrafil Erbil Koronavirüs bilgilendirmesi yaptı. BAF'ın bilgilendirmeleri şöyle: "Canlar, Tüm dünya 2019 Koronavirüs (Covid 19) denilen salgın hastalıkla mücadele ediyor. Britanya da teşhis konulmuş olan kişi sayısı 1300'ü aştı. Hastalıktan Hakka yürüyen kişi sayısı 30’dan fazla. Bir ay gibi kısa süre içerisinde bu seviyedeki sayıların gün geçtikçe katlanarak çoğaldığını üzülerek izliyoruz. Bulaşıcı ve ölümcül olan bu hastalık, bilim adamlarının ve sağlık elemanlarının ilk belirlemelerine göre 70 yaş üzeri insanlarda daha tehlikeli olabiliyor. Britanya sağlık sistemi NHS salgın ihtimali olan hastalara “7 gün evinizde kendinizi izole edin” diyerek hiçbir sorumluluk almıyor. Britanya Alevi Federasyonu olarak son yaptığımız toplantıda sosyal sorumluluk gereği Federasyon Genel Merkezi yerleşkesinin “Kriz Merkezi” olarak belirlenmesi ve devlet kurumlarına ulaşmadan, evlerinde izole olmuş gıda sorunu olan Canlarımıza kadar tüm ihtiyaç sahiplerine yardımcı olmaya çalışacağız. İmkanlarımızın kısıtlı olduğunu biliyoruz. Fakat bir kişiye dahi el uzatabilirsek en büyük başarı olarak değerlendireceğiz. Bu konuda birlikte

pılarımızda. Ellerimizi en az 20 saniye sabunlu su ile ovala-

Allah her türlü beledan, musibetten ülkemizi ve

yarak yıkamalız. Kendi temizliğimize, vücudu-

dünyada yaşayan herkesi korusun. Ama tedbir

muzun temizliğine ve çevremizin temizliğine

de tedbir diyorum.

dikkati her zamankinden daha fazla yapmalıyız. Evlerimizi sirkeli ve temiz su ile dezenfekte et-

Hepinize sağlıklı, huzurlu günler aylar diliyo-

mekten başka çaremizin olmadığının bilincine

rum.

Britanya Alevi Federasyonu (BAF) adına Başkan İsrafil Erbil

yardımlaşma ve dayanışma gösterebilecek tüm Canlarla beraber yapacağız. Başarılı olabilmek için toplumumuzun Sağlık elemanlarına, basın emekçilerine, restoran sahiplerine, taksi şoförlerine, market sahiplerine, İngilizce bilen çevirmenlere ve gönüllü yardımcılar başta olmak üzere Cümle Canların yardımına ihtiyacımız olacaktır. BAF: Öncelikli olarak sizde ya da bir yakınınızda 1) Salgın belirtileri olduğunu düşünüyor ve sağlık merkezlerine ulaşmada sorun yaşıyorsanız 2) Evinizde izole olmanız istendi ve dışarıdan ihtiyacınız karşılanmıyorsa 3) engelli ya da yaşlı olduğunuz için ulaşım sorunu yaşıyorsanız 4) kriz sürecinden kaynaklı yukarıda belirtilmemiş herhangi bir sorun yaşıyorsanız aşağıdaki iletişim bilegilerinden bize ulaşabilirsiniz. Britanya Alevi Federasyonu Kriz Merkezi: Telefon 0208 245 8482 britanyaalevifederasyonu@gmail.com Churcfields Recreation Ground, Great Cambridge Rd, Enfield, N9 9LE BAF'ın bilgilendirmeleri şöyle devam etti: "Düğün Salonları sahipleri ve Düğün, Nişan, Nikah Etkinlikleri yapacak Canlarımızın Dikkatine. Covid 19 Salgını hergeçen saat daha tehlikeli boyutlara ulaşıyor. En gelişmiş ülkeler dahi salgının durdurulması ile ilgili önlem alamıyor. Şu an için belirlenmiş tek önlem kalabalıklardan uzak durmak. Bu nedenle Cümle Canlarımızdan ricamız düğün, nişan, nikah ve benzeri hiçbir etkinliğin yapılmaması ve ileri bir tarihe ertelenmesidir. Salon sahibi Canlarımızdan ricamız düğün sahiplerine bu duyarlılığı göstermeleri için yardımcı olmalarıdır. Tek bir İnsanımızın bu kalabalıklardan olumsuz etkilenmesi dahi gerek salon sahibi gerekse düğün sahibi Canlarımızı hayatı boyunca mutsuz kılacak ve vicdanlarını rahatsız edecektir."Eğitmenlerimizin ve Öğrencilerimizin Dikkatine: Covid 19 Salgın nedeniyle 16 Mart 2020 tarihinden itibaren Britanya da faaliyet yürüten tüm Alevi Kültür Merkezi ve Cemevlerimizdeki kurs, toplantı ve etkinliklerimiz bir sonraki yapılacak olan duyuruya kadar iptal edilmiştir. Cümle Canlarımızın sağlığı için alınan bu karara tüm üyelerimizin ve kursiyerlerimizin saygı duyacağını biliyor ve dayanışmanızdan dolayı teşekkür ederiz. Egitmenlerimizin bu süre içinde karşı karşıya kalacağı zorluklarda imkanlarımız dahilinde yanlarında olacağımızı ve kurumlarımızın ihtiyaç duyulduğunda egitmenlerimize sığınak olabileceğini belirtmek isteriz. Bu zor dönemi eğitmenlerimiz, ailelerimiz, öğrencilerimiz ve Cümle Canlarımızla el ele vererek birlikte aşacağımıza inanıyoruz. Büyük bir aile olduğumuzu bu günlerde daha iyi anlayacak ve örgütlenmemizin ne kadar önemli olduğunu göreceğiz. Hızır Cümlemizin yardımcısı olsun!. Britanya Alevi Federasyonu"


9

AVRUPA

20 Mart 2020 Cuma

Reklamlar


10

AVRUPA

Haberler

20 Mart 2020 Cuma

İngiltere’de yaşayan Türklerde 50 üzeri kesinleşmiş Koronavirüs Vakası

İngiltere geneli ve başkent Londra’da Koronavirüs

evi’nde verilen yakınlarına ait kırk, taziye

ve nefes alamadığı için uyutuldu ve yoğun bakıma

yemeğine 1 Mart’ta katıldı. Kırk yemeği,

alındı. Benim bildiğim 10 Koronavirüs hastası var”

taziyesine 300 Alevi Türkiye Cumhuriyeti

vakalarında aşırı artış gözlenirken özellikle Londra Türk Toplumunda ortaya çıkan Koronavirüs vaka haberleri ardı ardına gazetemize ulaşıyor. Avrupa

Ö

görüştürülmüyor. Bir tanesi çok ağır. Ağrı çektiği

HABE EL Z

Mecbur kalmadıkça biraraya gelmeyin.

Av i rupa Gazetes

kalaşmayın Sarılmayın. Toplum gerilme-

R

Avrupa Ajansı | AVA/Londra

vatandaşının katıldığı biliniyor. Bu yemeğe ka-

Cambiridge şehrinde 2 Koronavirüs hastası Türk

Haber Ajansımız ve Gazetemize ulaşan kesinleş-

Cenazelerde elinizi kalbinize koyun.To-

sin diye panik etmeyin.. Ticari olarakta yüzde 70

tılanlardan biriside her gün Cemevine gelen 90 ya-

oranında işlerimiz düştü. Durum her türlü kötü.

şındaki

Cami olsun Cemevi, dernek olsun kalabalık ortam-

Aziz

Dede.

10

Mart

tarihinde

Cemevi’ndeki taziyeye katılan ( soyadı bizde saklı)

larda bulunmayın"

miş koronavirüs vaka sayısı şu ana kadar 50’yi

Türk Toplumundan Koronavirüs hasta sayısı şu

Aziz Ö. Dede şu an Edmonton’da hastanede

buldu. Bu sayının yarın ve ilerleyen günlerde

an itibariyle 10 olarak belirlendi. Geçen hafta Cam-

yoğun bakımda bulunuyor.

100’leri bulmasına kesin gözüyle bakılıyor. Kesin-

birdge şehrinde restorant sahibi bir Türk işletmeci

leşmemiş bir ölü var.

ve eşine koronavirüs teşhisi konulmuştu. Cam-

Kırk Yemeğini düzenleyen aile yakınlarıdan Av-

Avrupa Ajansı (AVA) ve Avrupa Gazetesine ko-

bridge şehrinde 2 Türk ve ailesi Koronavirüs has-

rupa Gazeteye açıklama yapıldı. Açıklama şöyle:

nuşan 70’li yaşlardaki Koronavirüs’e yakalanmış

tası. Cambridge’teki Türk hastaların sayısının 10’a

"Ben mart ayının 1'inde Londra'da cemevinde ce-

bir başka hastanın yakını şunları dile getirdi:

akabinde 50’ye ulaşması bekleniyor

naze yemeği veren ailenin fertlerindenim. Son

“Mahmut Amca ailecek karantinaya almışlar. Ken-

günlerde sıkça haber olan cemevinde corona olayı

disi ve tüm aile hastanede özel koronavirüs bölü-

ile ilgili bir görüşümü sizlere bildirmek istiyorum.

münde.Yine Kötüre’li bir başka Koronavirüs

Cenaze yemeği bittikten sonra ailem ile safa dur-

hastası Mahmut Amca dışında Hayri amca ve eşi

duk ve gelen misafirler ile tek tek biz tokalaştık.

de Londra’da Koronavirüs hastası. Bu sayı çok artacak.”

Londra Edmonton North Middlesex Hastanesi’nde 10 Türk var North Middlesex Hastanesinde yakınlarını ziyaret etmeye giden bir okurumuz şunları söyledi: “Has-

Kahramanmaraş Kötüre’li A.Ö’de Koronavirüs

tanede Koronavirüs hastaları için özel bölüm var. bu bölümün adı “AMBER”. Amber bölümünde 2

Koronavirüs hastası bir restorant sahibi ve eşi

Hatta yemekten daha öncede gelenleri karşılayıp

yakınım 3 tane de ayrıca köylüm var. Hiçbiriyle

Cambridge şehrinden Londra’ya gelerek Cem-

el sıkıştık. Biz aile fertleri olarak 8 kişi idik ve amcam 75 yaşında. Şimdi 15 gün oldu ve hiçbirimizde şu ana kadar hastalıkla ilgili bir belirti yok

Bir diğer Türk 70’li yaşlarda

T.C. Londra Başkonsolosluğu çağrı merkezi telefonun duyurdu

Teşekürler." “Birleşik Krallık’ta halen kısa süreli ziyaret için (tu-

Koronavirus yüzünden ciğerleri % 40 çalışmıyor

rizm, eğitim gezisi, dil kursu vb amaçlarla) bulunan vatandaşlarımızın mümkün olan en kısa sürede Türkiye’ye dönmeleri tavsiye olunur.

Avrupa Ajansı (AVA) ve Avrupa Gazetesine ko-

Londra Başkonsolosluğu Çağrı Merkezi Hattımızı

nuşan bir tanıdığı şunları dile getirdi: Kahraman-

arayabilirsiniz. 7 Gün 24 Saat Başvurabilirsiniz.

maraş şehri, Afşin ilçesine bağlı mahalle olan

Doğrudan İngiltere Numarası-İngiltere İçi Ko-

Kötüre’li Aziz Dede, koronavirüse 1 hafta önce ya-

nuşma Tarifesi uygulanır”

kalanmış. Hastaneye gitmiş… Cemevi’ne gelen giden bir yaşlı büyüğümüz. Şu an North Middlee-

T.C. Londra Başkonsolosluğu Çağrı Merkezi Hattı:

sex Hastanesi Amber özel bölümünde. Edmonton

0203 608 8090

Hastanesinde. Durumu çok kötü olmuş. Aziz Amca'nın iyi değil durumu. Testleri pozitif çıkmış.

Birleşik Krallık’ta bulunan vatandaşlarımızın ihti-

Virüs yüzünden ciğerleri yüzde 40 iflas etmiş.

yaç halinde temas edebilecekleri telefon numara-

Nefes darlığı çekiyor”

ları aşağıdadır:

"Cami olsun Cemevi, dernek olsun kalabalık ortamlarda bulunmayın"

T.C. Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Çağrı Merkezi

Bir başka tanıdığı Avrupa’ya özel şunları söyledi:

T.C. Londra Büyükelçiliği Santral: +44 20 7393 0202

“Aziz dede gibi yaşlılar günlük cemevine gelirler.

(Acil durumlar için nöbetçi telefon: + 44 7423

Hergün olduğu gibi birkaç kişi daha var. Arkadaş-

839577)

+ 90 312 2922929

ları var hergün gidip geliyor…. Tam daha anlayamıyor Cemevine gelenler. Hasta mı değil mi.

T.C. Londra Başkonsolosluğu Santral: +44 20 7591

Sonrasında hastaneye gidiyorlar. Aziz Dede Lond-

6900 (Acil durumlar için nöbetçi telefon: + 44 7951

ra'da halk otobüsü, (Public transport) kullanıyor.

839879)

Tam emin değiliz. İngilizlerden de geçtiğini düşünüyoruz. Cenaze ve kırk yemeğindeki 300 kişiye

T.C. Edinburg Başkonsolosluğu Santral: +44 13

de bulaşmış olabilir. Cambridge'den gelen yaşlı

1285 9282 (Acil durumlar için nöbetçi telefon: + 44

çiftte de ateş grip gibi hastalık varmış öncesinde.

7780 984144)


11

AVRUPA

20 Mart 2020 Cuma

Reklam


12

AVRUPA

Haberler

20 Mart 2020 Cuma

Kıbrıslı Türkler KKTC'ye giderse kesintisiz zorunlu

tecrit uygulamasına tabi tutulacaklar, Bakan açıkladı Avrupa Ajansı | AVA/Londra

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yazıları Kıbrıs’ta Şehir Efsaneleri 'İlhak ve Asimilasyon' - 2

Gökhan Güler

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Kudret Özersay açıkladı. Son Dakika... Bakanın

Ne deniyor? Kıbrıs Türkü eridi, bitti, tükenme nok-

açıklaması şöyle: "Dünyada devam eden küresel

tasına geldi! (Korku çekiciliği)

salgın nedeniyle bu akşam Bakanlar Kurulu olarak

Ne deniyor? Türkiye, ilhak edecek! Asimile etmeye

aşağıdaki kararı aldık. Bu

çalışıyor! (Kara propaganda)

karar YARIN (18 Mart)

Ne deniyor? Kıbrıs Türkleri olarak biz yapamayız,

saat 12:00’den İTİBA-

beceremeyiz. Federal çözümden başka seçeneğimiz

REN YÜRÜRLÜĞE

yok!

GİRECEKTİR."Aşa-

(Öğrenilmiş/öğretilmiş çaresizlik)

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Kudret Özersay

ğıda isimleri sayılan 72 farklı ülkeden ülkemize gelecek olan

İşte Karantina uygulanacak ülkeler

KKTC vatandaşları, 18 Mart

Rumlarla

anlaşmak

zorundayız!

Kıbrıs Türkünün bittiği tükendiği yok! Bilakis, Kıbrıs

Sierra Leone, Liberya, Gine Bissau, Mali, Burkina

Türk Halkının 1878’de başlatmış olduğu Varoluş ve

Faso, Nijer, Çad, Sudan, Güney Sudan, Kongo,

Özgürlük mücadelesi devam eden canlı bir süreçtir.

Orta Afrika Cum, Uganda, Kenya, Somali, Eti-

Bu anlamda Kıbrıs Türkü emin adımlarla kurmuş ol-

2020 saat 12:00’den itibaren KKTC’ye giriş yapma-

Çin, Güney Kore, İran, Irak, İtalya, Fransa, Al-

yopya, Tanzanya, Filistin, Azerbaycan, Özbekis-

duğu devletini daha ileri noktalara taşıma azim ve

ları halinde Bulaşıcı Hastalıklar Yasası uyarınca

manya, İspanya, Birleşik Krallık, Yunanistan, ABD,

tan, Türkmenistan, Kazakistan, Gürcistan,

kararlılığında yoluna devam ediyor.

devletin belirleyeceği gözlem merkezlerinde 14

İsviçre, Japonya, Norveç, Hollanda, Danimarka,

Kırgızistan, Tacikistan, Pakistan, Bangladeş, Afga-

Kıbrıs Türk Halkı eridi, bitti, tükenme noktasına geldi

gün boyunca kesintisiz zorunlu tecrit uygulama-

İsveç, Hong Kong, Belçika, Singapur, Avusturya,

nistan, Hindistan, Moritanya, Malavi, Ruanda,

şeklinde kara propaganda yapanlar öyle anlaşılıyor

sına tabi tutulacaklardır. Bu karara uymayanlar

Katar, Bahreyn, Nijerya, Kamerun, Gana, Gabon,

Brundi, Zambiya, Angola, Zimbabve, Mozambik,

ki Hitler’in propaganda bakanı Joseph Goebbles gibi

hakkında yasal işlem yapılacaktır.

Fildişi Sahili, Togo, Benin, Senegal, Gambiya, Gine,

Ürdün, Lübnan.

yaparak halkımız arasında korku ortamı yaratarak

CTCA: “Koronavirü s nedeniyle uç uşların durdurulması ü zerine KKTC’ye dö nemeyenler bizi arasın” Avrupa Ajansı | AVA/Londra

amaçlarına ulaşmaya çalışmaktadırlar. Peki, Kıbrıs Türkü bu tür numaraları yer mi? Bence yemez! Türkiye’nin hiçbir zaman ilhak/iltihak veya asimilasyon politikası olmamıştır. 20 Temmuz 1974’ün üzerinden henüz 6 ay geçmesinin ardından Ocak

huriyetinden Ingiltere’ye gelen ancak, Korona-

1975’de dönemin Kıbrıs Türk Cemaat Meclisi, oy bir-

virus nedeniyle ucusların durdurulması uzerine

liği ile ‘Türkiye’ye bağlanma’ konusunda bir karar

Ingiltere Kıbrıs Turk Dernekleri Konseyi (Coun-

donemeyen ve ozel nedenlerden dolayı donmek

almış ve Türkiye bunu kabul etmemiştir! Kıbrıs Türk

cil of Turkish Cypriot Associations (UK) Başkanı

mecburiyetinde

Ertugrul Mehmet, Avrupa Gazetesine bir açık-

donuslerini yapmaları icin Konsey bir girisimde

lefon numarasını arayarak kayıtlarını yaptırma-

kendisidir!

lama gönderdi. Açıklama şöyle:

bulunacaktır.

larını rica ediyoruz. 07496 267 033

Dönemin Kıbrıs Türk Cemaat Meclisi Başkanı İsmail

“Halkımızın Dikkatine, Kuzey Kıbrıs Turk Cum-

vatandaslarımızın en kısa zamanda asagıdaki te-

Saygılarımla, Ertugrul Mehmet

Bozkurt diyor ki, Kıbrıslı Türkler olarak 1974 Barış

olan Bu

vatandaslarımızın durumda

olan

Cemaat Meclisi, Kıbrıs Türkünün siyasi iradesinin ta

Harekâtı öncesinde büyük acılar çektik. Bu nedenle harekâttan hemen sonra ‘can ve mal güvenliğini garantiye alma’ düşüncesiyle Türkiye’ye bağlanma yönünde oy birliği ile bir karar ürettik. Ancak Türkiye, bunu kabul etmedi! Hatırlanacağı üzere Toplumcu Kurtuluş Partisi kurucusu olan İsmail Bozkurt, 1976, 1981 ve 1985 genel seçimlerinde milletvekili seçilmiş. TKP’de Genel Başkanlık ile Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı görevlerinde bulunmuştur. İsmail Bozkurt diyor ki; Türkiye ilhakı kabul etmedi. Şu anda gündemde öyle bir şey yok. Türkiye’nin politikasında böyle bir şey yok. Sayın Recep Tayyip Erdoğan her fırsatta darbelere ve ilhaklara karşı olduğunu söylüyor. Hatay Atatürk’ün çizdiği Misakı Milli sınırları içindeydi. Son günlerde gündeme gelen bazı açıklamaları bu bağlamda anlamak mümkün değil! Neymiş efendim, Türkiye asimilasyon politikaları uyguluyormuş! Eğer Türkiye bunu istese bugüne kadar çoktan yapmış olmaz mıydı? 1975’de, 1980’de vb… Bakınız, eridik, bittik bunun içinde bir avuç kaldık türünden söylemlerde bulunanlara somut bir şey sormak isterim. Bu iddialarınızın siyasi iradeye/meclise yansıması nerede?

Devamı haftaya


13

AVRUPA

20 Mart 2020 Cuma

Reklam


14

AVRUPA

20 Mart 2020 Cuma

Haberler

Okulların kapanma süresi hakkında konuşan Başbakan Boris Johnson, mutlak bir minimum seviyede kapalı tutmak istediğini söyledi.

İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'da okullar

kapandı, tekrar ne zaman açılacağı belli değil Avrupa Ajansı | Ava /Londra Birleşik Krallık’ın İngiltere Başbakanı Boris Johnson, “Okulların ne zaman tekrar açılacağını söyleyemem.” dedi. Johnson, koronavirüsün görünmez bir düşman olduğunu söyledi. Okulların kapanma süresi hakkında konuşan Başbakan Boris Johnson, "mutlak bir minimum" seviyede kapalı tutmak istediğini söyledi.Cuma akşamından sonra İngiltere'de okullar kapanıyor. İngiltere'deki okullar Cuma gününden ( 20 Mart 2020) itibaren bir sonraki duyuruya kadar kapandı. Başbakan, İngiltere'deki okulların koronavirüs pandemisine yanıt olarak bir sonraki duyuruya kadar Cuma gününden itibaren kapanacağını söyledi. İskoçya ve Galler'de de okullar aynı gün kapanacak. NHS, İngiltere'de 32 kişinin daha öldüğünü söyledikten sonra İngiltere ölümlerinin 104'e ulaştığını açıkladı. Hükümet, İngiltere'de yürütülen testlerin sayısını günde 25.000'in üzerine çıkarmayı planladığını açıkladı. Boris Johnson, "Şimdi okulları kapatarak bu yukarı doğru eğriye aşağı doğru daha fazla baskı uygulamak zorunda olduğumuzu düşünüyoruz. "Okullar çoğu öğrenciye kapılarını kapattıktan sonra öğrencilerin çoğuna kapalı kalacak. "Boris, Öğretmenlere ve baş öğretmenlere teşekkür etti ve NHS personeli gibi kilit çalışanların çocuklarına bakarak koronavirüse karşı "mücadelenin kritik bir parçası olacaklarını" söyledi.

Okulların kapanma süresi hakkında konuşan Başbakan Boris Johnson, mutlak bir minimum seviyede kapalı tutmak istediğini söyledi.


15

AVRUPA

20 Mart 2020 Cuma

Haberler


16

AVRUPA

Haberler

20 Mart 2020 Cuma

İngiltere’de Ulusal Sağlık Sistemi (NHS), yüksek ateşi ve kuru öksürüğü olanlara sağlık hizmetine başvurmadan eve kapanma tavsiyesinde bulundu.

İngiltere çok tepkili, ateşi ve öksürüğü

olanlara doktora gitme, eve kapan tavsiyesi Avrupa Ajansı | AVA/Londra

4 aya kadar eve kapanma" tavsiyesi

NHS internet sitesindeki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) rehberinde, yüksek ateşi

İngiltere’de hükumetin de 70 yaşın üzerin-

ve kuru öksürüğü olanlardan 7 gün bo-

deki vatandaşlara kendilerini 4 aya kadar

yunca kendilerini eve kapatmaları is-

eve kapanmalarını tavsiyeye hazırlandığı

tendi.Bu belirtileri bulunanların doktora

belirtiliyor.

veya hastaneye başvurmaması istenen reh-

Öte yandan İngiliz hükumeti, salgının ağır-

berde, İngilizlere sadece durumlarının

laşması halinde yoğun bakıma ihtiyaç du-

ağırlaşması veya 7 günde iyileşmemesi ha-

yacak hastaların sayısının on binleri

linde telefonda acil sağlık tavsiyesi verilen

bulmasını bekliyor. Hükumet, bu senar-

"111"

salık

yoya hazırlık kapsamında, ülkedeki tıbbi

verildi.Rehberde, vatandaşlara ilk aşamada

ekipman üreticilerine "çok fazla solunum

Kovid-19 testi yapılmayacağı, kendilerini

cihazı üretmeleri" çağrısı yaptı.İngiltere'de,

eve kapamalarının yeterli olacağı vurgu-

halihazırda toplam 5 bin solunum cihazı

landı.

bulunduğu belirtiliyor.

numarasını

aramaları

"Sürü bağışıklığı" Bilim adamlarından açık mektup

Ülkede hükumetin bilim danışma heyeti-

bağışıklık geliştirmesi beklenecek.Hüku-

nin belirlediği salgınla mücadele stratejisi

metin, okulları kapatma kararı almaması

de tartışılıyor."Sürü bağışıklığı" adı verilen

da bu stratejiye bağlanıyor.

Hafta sonu da 200'den fazla bilim adamı

bu stratejiyle, toplumun yüze 60’ına virü-

Ancak bir grup vatandaşın, İngiliz Parla-

açık bir mektup yayımlayarak, hükümet-

sün bulaşması ve bu kesimin virüse karşı

mentosunun dilekçelere ayrılmış internet

ten; salgını önlemeye dönük daha radikal

sitesinde başlattığı kampanyayla hükume-

tedbirler almaya çağırmıştı.Mektupta, özel-

tin

likle sosyal mesafe ve toplantıların önlen-

bu

tutumunu

değiştirmesi

isteniyor.Hükumetten, okulların en kısa

mesine

sürede kapatılmasını talep eden kampanya

vurgulanmıştı.İ

dönük

tedbirlerin

önemi

kapsamında, şu ana kadar 597 bin imza toplandı.

ngiltere futbol müsabakaları, nisana kadar askıya alınmış, aralarında Londra Kitap Fuarı'nın da yer aldığı çok sayıda uluslararası etkinlik iptal edilmişti. 1543 Kovid-19 vakasının tespit edildiği ülkede, 35 kişi ise salgına bağlı olarak hayatını kaybetti.

KKTC'de Kovid 19 virüs vaka sayısı yükseldi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Ali Pilli, gözetim altında tutulan 13 Alman turistte yeni tip koronavirüs görüldüğünü ve vaka sayısının 20'ye yükseldiğini açıkladı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Sağlık Bakanı Ali Pilli, gözetim altında tutulan 13 Alman turistte yeni tip koro-

KKTC vatandaşında Kovid-19 tespit

navirüs (Kovid-19) görüldüğünü ve vaka

edilmişti.

sayısının

yükseldiğini

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY)

açıkladı.Bakan Pilli, KKTC'de ilk vakanın

Sağlık Bakanlığı ise ülkede 3 yeni Kovid-

görüldüğü Alman turistin en yakının-

19 vakasının görüldüğünü açıkladı.Böy-

daki gruptan 39 kişiye test yapıldığını ve

lece Kıbrıs Rum kesiminde, 2'si İngiliz

13'ünün

üslerinde olmak üzere vaka sayısı 51'e

20'ye

pozitif

çıktığını

söyledi.KKTC'de daha önce 5 turist ve 2

yükseldi.


17

AVRUPA

20 Mart 2020 Cuma

Reklam


18

AVRUPA

Haberler

20 Mart 2020 Cuma

Yeni tip koronavirüse karşı önemli ölçüde daha dirençli olduğu gözlenen kan gurubu açıklandı. İşte o kan gurubu

Hangi Kan grublarında

Kovid 19 koronavirüs

görülme olasılığı daha yüksek Çin'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) va-

A grubu kana sahip olanlarda virüsün gö-

kaları üzerinde yapılan bir araştırma,

rülme riskinin arttığını ortaya koydu. Çinli uzmanların, 2 bin vaka üzerinde yürüttüğü çalışmaya, "Medrxiv.org" sitesinde yayımlanan makalede yer verildi. Çin'in Kovid-19 salgınının merkez üssü konumundaki Vuhan kenti ile Şıncın'da 2 bin yeni tip koronavirüs vakası üzerinde yapılan ve bu grubun sağlıklı kişilerle karşılaştırıldığı çalışma, kan grubu A olanlarda daha yüksek yeni tip koronavirüs görülme oranı ve daha ağır semptomlar geliştirmeye eğilim tespit edildi.

Kan grubu sıfır olanlar, Kovid-19'a karşı daha dirençli Öte yandan kan grubu sıfır olanların yeni tip koronavirüse karşı önemli ölçüde daha dirençli olduğu gözlendi.Vuhan'da Kovid19 nedeniyle ölen 209 hastadan 85'inin kan grubu A iken, sıfır kan grubuna sahip ölen hasta sayısı 52 oldu. Bunun sıfır kan grubunda, "yüzde 63 daha az ölüm" anlamına geldiği ifade edildi. Vuhan Üniversitesi Congnan Hastanesi Kanıta Dayalı ve Dönüşümsel Tıp Merkezinde görevli Vang Şinghuan, "A grubu kana sahip kişiler, enfeksiyon riskini azaltmak için özellikle daha güçlü kişisel korunmaya

ihtiyaç

duyuyor."

değerlendirmesini yaptı. Uzmanlar, hükümetlere ve sağlık kuruluşlarına tedavi sürecinde kan grubunun yarattığı farkı göz önünde bulundurmaları tavsiyesinde bulundu. Konuyla ilgili daha fazla araştırma yapılması gerektiğine de vurgu yapıldı.


19

AVRUPA

Hasan Çakmak Lordlar Kamarası’nda konuştu Haberler

20 Mart 2020 Cuma

Avrupa Ajansı | AVA/Londra

duğunu ifade eden Baroness Hussein-M.Ece

lamaktan büyük gurur hissettiğini belirtti.

(OBE), Hasan Çakmak’ın bugüne kadar almış

İngiliz Lordlar Kamarası’nda gerçekleştirilen

Kıbrıslı yazar Hasan Çakmak yazmış olduğu ki-

olduğu ödülleri anlattı.Hasan Çakmak’ın kitap-

Hasan Çakmak konulu sunuma ve sonrasın-

taplardan dolayı İngiliz Lordlar Kamarası’na

larının dünyanın en önemli kütüphanelerinde

daki konuşma ile imza gününde, British Library

davet edildi. Lordlar Kamarası’ndan gelen

bulunduğunu ve buna ek olarak British Library

Müdürleri’nden Dr. Michael Erdman ve West-

davet doğrultusunda İngiltere’nin başkenti

London’da Hasan Çakmak’a ait kitapların sa-

minster Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr.Pet-

Londra’ya giden Hasan Çakmak İngiliz Parla-

natseverlerin ulaşabileceği noktada olduğunu

ros Karastsereas da hazır bulundu.

mentosu’nda konuşma yaptı. Hasan Çakmak’ın

ifade etti. Barones Meral Hüssein Ece’nin sunu-

Kıbrıslı yazar Hasan Çakmak, Lordlar Kamara-

Lordlar Kamarası’ndaki konuşmasına ve sonra-

munda sonra etkinliği düzenleyen Kıbrıslı Sa-

sı’nda konuşma yapmak üzere gittiği İngilte-

sında gerçekleştirilen imza gününe Kraliçe

natçılar Platformu adına söz alan Ertanç

re’de, başta Oxford Üniversitesi olmak üzere

Ödülü sahibi Baroness Hussein-M.Ece (OBE)

Hidayettin, Platformun Parlamento’da bu tür

birçok eğitim kurumu, dernek, birlik, federas-

evsahipliği yaptı.Oturumun açılış konuşmasını

bir etkinliğin organizesinin gerçekleşmesini sağ-

yon ve kültür merkezini ziyaret etti.

yapan Baroness Hussein-M.Ece (OBE), yazar Hasan Çakmak hakkında bir sunum yaptı. Baroness konuşmasında Hasan Çakmak’ın İngiliz Parlamentosu’na gelmesi öncesinde 50’ye yakın ülkede kültür sanat çalışması yapmasının önemine vurgu yaparak, Hasan Çakmak’ın özgeçmişi hakkında bilgiler verdi.Kıbrıslı yazar Hasan Çakmak’ın uluslararası niteliğe sahip ol-

Londra’da Adalet istiyoruz Yürüyüşü

Halkın sanatçıları kimlerdir, halk için sanat nasıl yapılır sorusunun cevabini dünyada eşi benzeri görülmemiş bir örnekle yaşıyor ve yaşatıyor. Grup Yorum elemanları Helin Bölek ve ibrahim Gökçe’ın direnişine destek olmak ve katil ABD’yi, teşhir etmek için bir yürüyüş organize edildi. Grup Yorum Gonülllülerinin organize ettigi yürüyüş, 15 Mart Pazar günü Manor House’den, kızıl bayraklar’ pankartlar ve dövizler, direniş loganları alkışlar ve zılgıtlarla başladı. Yürünecek güzergah boyunca yolu trafiğe kesen kitle, coşkusu ve canlılığıyla, etrafta izleyen halkın ilgisini çekti. Yürüyüş boyunca hiç durmadan ingilizce ve Türkçe sloganlar atıldı, bildiriler dağıtıldı. Yürüyüş kortejinde Grup Yorum en başta yerini almıştı yine. Yürüyüş boyunca Grup yorum şarkıları ve marşlarıyla coşan kitle, özellikle “Bu Mahalle Bizim” marşıyla inlettiler alanları.

Hasan Çakmak’ın Lordlar Kamarası’ndaki konuşmasına ve sonrasında gerçekleştirilen imza gününe Kraliçe Ödülü sahibi Baroness HusseinM.Ece (OBE) evsahipliği yaptı.


20

AVRUPA

Haberler

20 Mart 2020 Cuma

Türkiye’den Birleşik Krallık’a yolcu taşıması ile ilgili

T.C. Londra Büyükelçiliği açıklama yaptı Avrupa Ajansı | AVA/Londra

Türk vatandaşlarından gelen sorular ise

Liverpool ile londa arası otobüs ile 6 saat

özetle şöyleydi:

var ucuşa yetişebilmesi icin. 2 gün önce-

T.C. Londra Büyükelçiliği (Turkish Embassy

den haber verilmesini arz ederim. Liver-

in London) geçen salı bir açıklama yaptı.

- "Saygı deger yetkililer ben ve kardeşim

pool’da kızım ve eşim var allahın izni

Açıklama şöyle: "Ülkemiz ile Birleşik Krallık

Oxford şehrinde dil okul öğrencisiyiz ve

Türkiye’ye getirin"

arasındaki uçuşlara ilişkin yeni bir gelişme

biz cuma gününe Turkish Airlens’ten bile

olması halinde sosyal medya hesaplarımız-

aldık ama iptal ettiler ve burada mağdu-

-" Annem turist vi-

dan duyuru yapılacaktır. “Sağlık Bakanlığı

ruz ve endişe içerisindeyiz yetkililerden

zesiyle burada vi-

Bilim Kurulu kararlarına göre; 17 Mart 2020

bize yardim etmenizi bekliyoruz.”

zesi

saat 08:00 itibariyle İngiltere, İsviçre, Suudi Arabistan, Mısır, İrlanda ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne uçuşlar durdurulmuştur.”

Sık sorulan sorular

Haziran’da

doluyor.

Döne-

lerini teminen ikinci bir nöbetçi te-

mezse ne olacak vi-

lefonu aşağıdaki numaralara ilave

tere'de bulunan tüm öğrenciler, uçuş ya-

z

olarak hizmete sunulmuştur.

sağı getirilmesi ve durumla ilgili yeterli

uzatabilirmiyim

açıklama yapılmaması, ülkemize geri dö-

acaba"

Vatandaşlar, +44 7776394785 nuaramalar için) Büyükelçiliğimize

-" Sayın yetkililer; eğitim amacı ile İngil-

e

s

i

n

i

nüşlerin ne şekilde yapılacağı konusunda

maralı telefondan (yalnızca sesli

“Havayollarının Türkiye’den Birleşik Kral-

bilgi aktarımı yapılmaması nedeni ile

- ""Ingiltere'de öğ-

lık’a yolcu taşımasını engelleyen bir tedbir

büyük endişemiz var..

renciyim 18 mart’ta uçuşum vardı, ne ola-

bu aşamada açıklanmamıştır. Birleşik Kral-

ulaşabilirler.

cak simdi? lutfen bir cevap verebilir

lık saatiyle 17 Mart 2020 bugün sabah

- "Devlet büyüklerime sesleniyorum Li-

08:00’den önce kalkacak uçakların Türki-

verpool’da kızım yls ogrencisiydi annesi-

misiniz?

TÜRK DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI

ye'ye inişine izin verilecektir. Türkiye’ye

nin yanına turist gitti

varışta karantina uygulanması hususunda

17.03.2020 tarih ve 12.15 Pegasus’dan bilet

nihai takdir yetkisi hudut kapılarındaki

aldık. Pegasus bileti iptal etti. Nasıl getire-

Birleşik Krallık’ta bulunan vatandaşlar Bü-

Doğrudan İngiltere Numarası-İngiltere İçi

makamlarımızdadır."

ceğiz lutfen yardımcıolurmusunuz. Birde

yükelçiliğimizle süratle temas edebilecek-

Konuşma Tarifesi

Konsolosluk Çağrı Merkezi

Büyükelçilik Tel numarası

0203 608 8090 7 Gün 24 Saat Başvurabilirsiniz


21

AVRUPA

Haberler

20 Mart 2020 Cuma

İngiltere Türk Toplumunda ilk Koronavirüs ölümünden şüpheleniliyor, Hastanenin Koronavirüs ölümünü onaylaması bekleniyor Avrupa Ajansı | AVA/Londra

ölüm nedeni kesinleşmedi. 92 yaşında Lond-

Bize Farnborough hastaneden cenazeyi

ra’da hayatını kaybeden Koronavirüs’ten

almak için yeni kurallar bir listesi verildi.

92 yaşındaki Elmaziye Kanlı Londra’da vefat

şüpheleniyor, Hastane resmi açıklama yap-

Hastaney kesin olarak neden öldüğünü açık-

etti, Koronavirüs’ten şüpheleniyor, Hastane-

madı.

lamadı. Ölüm sertifikasını bekliyoruz.

nin Koronavirüsü onaylaması bekleniyor. İnolan Ramadan Cami Başkanı ve UK İslamic

UK İslamic Cenaze Servisi sahibi Erkin Güney

ölüm srtikasına göre ölüm nedeninin ne olduğunu Koronavirüs mü değil mi olduğunu

Gazetesine özel konuştu.

Erkin Güney şöyle açıklama yaptı: “ Cenaze-

anlayacağız.

Türk Toplumunda ilk koronavirüs ölümü

lerin hastane çıkışı için her zaman uygulanan

Ama bana merhum Elmaziye Kanlı’nın ailesi

halen şüphe altında. Elmaziye Kanlı’nın

normal prosedürler uygulanmıyor.

-benimde yakınlarım olur- Koronavirüs’ten öldüğünü söylediler.”92 yaşındaki Elmaziye Kanlı Londra’da vefat etti, Koronavirüs’ten şüpheleniyor, Hastanenin Koronavirüsü onaylaması bekleniyor. Onaylanırsa, İngiltere Türk Toplumunda ilk Koronavirüs ölümü 92 yaşındaki Elmaziye Kanlı olarak kayda geçecek.  İngiltere Türk İslam Vakfı ve İlk Türk Camisi olan Ramadan Cami Başkanı ve UK İslamic Cenaze Servisi sahibi Erkin Güney Avrupa

İngiltere Türk İslam Vakfı ve İlk Türk Camisi olan Ramadan Cami Başkanı ve UK İslamic Cenaze Servisi sahibi Erkin Güney Avrupa Gazetesine özel konuştu.

Gazetesine özel konuştu.

92 yaşındaki Elmaziye Kanlı Londra’da vefat etti, KoroAv i navirüs’ten rupa Gazetes şüpheleniyor, Hastanenin Koronavirüsü onaylaması bekleniyor. HABE EL Z

R

Cenaze Servisi sahibi Erkin Güney Avrupa

Farnborough hastanesinden verilecek olan

Ö

giltere Türk İslam Vakfı ve İlk Türk Camisi


22

AVRUPA

Haberler

20 Mart 2020 Cuma

Corona Virüsü ve etkilieri

Advantage Avukatlık ofisi sahibi Avukat Fidan Osoy Avrupa Gazetesine bir açıklama gönderdi.

Avrupa Ajansı | AVA/Londra

önemli ölçüde etkilemeye devam etmektedir. İnsanların hayatlarının durma noktasına geldi-

Advantage Avukatlık ofisi sahibi Avukat Fidan

ğini söylemek sanırım yanlış olmayacaktır.

Osoy Avrupa Gazetesine bir açıklama gönderdi.

Açıkça söylemek gerekirse devletler ve hükü-

Açıklama şöyle:

metler bu durumu en zararsız şekilde atlalatabilmek icin önlemler almaya başlamışlardır.

Advantage Avukatlık ofisi sahibi Avukat Fidan Osoy

“Yaşadığımız Corona virüsü sebebi ile Advan-

Bunlardan en önemlisi : Seyahat sınırlamaları-

tage Avukatlık ofisi olarak müvekkillerimizin

nın getiriliyor olması, okulların kapatılması , et-

vize başvurularının ve mahkeme günlerinin

kinliklerin iptal edilmesi olarak açıklayabiliriz.

nasıl etkilenebileceği yönünde kısaca bir açık-

Bütün bunlara bağlı olarak bir çok müvekkili-

lama yapma gereğini duymuş bulunuyoruz.

miz vizelerinin akıbetini merak etmektedir. Bu

Öncelikle toplum olarak yaşadığımız bu zorlu

yönde İngiltere İç işleri bakanlığı , Coronavirus

süreçte Advantantage Avukatlık ofisi olarak ça-

seyahat kısıtlamalarından etkilenen göçmenler

rın vize transferi işlemine başvurabileceği belir-

lışanlarımız ve tüm toplumun genel sağlığının

icin bir rehber yayınlamış olup belirli aralıklar

tilmiştir. Vize transferinin yapılabileceği adres:

Advantage Avukatlık olarak güncel değişiklik-

bizler için herşeyin üstünde olduğınun bilinme-

ile güncelleme yapmaktadir . Şu anda bize ula-

https://www.gov.uk/government/publicati-

leri yakından takip ediyor olup , vatandasları-

sini isteriz.”

şan bilgilere göre İç işleri bakanlığı her hangi bir

ons/transferring-a-visa-to-a-new-passport-

mızı bilgilendirmeye devam edeceğiz. Bu yönde

Çin’ in Wuhan kentinde ortaya çıkan coronavi-

Corona virusu belirtisi gösteren kişilerin randu-

ecb17/transferring-a-visa-ecb17

bilgi almak isteyen müvekkilerimiz Advantage

rüsünün korkutucu bir şekilde tüm Dünya’yı

vularına gelmemeleri ve yeni randevu yapma-

Bu vize transfer işlemi için vatandaslarımızın

Avukatlık ofisini arayabilirler. Özellikle vize ye-

etkisi altına olması başta çocuklar ve yaşlılar

ları yönündedir.

£170 ödeme yapmaları gerekli olup , bu vize ile

nileme tarihi yaklaşan müvekkilerimizin bu

olmak üzere olup bütün toplumun hayatını

Seyahat kısıtlamalarından önce ülkerine seyahat

ülkeye giriş tarihlerini 3 ay ileriye taşıyabilecek-

zorlu süreçte bir hak kaybı yaşamamaları için

önemli ölçüde sarsmaya devam etmektedir.

eden göçmenler (vize süresi vs bitmesi yakın )

lerdir .

uzman avukatlarımızdan bilgi almalarını tav-

Advantage Avukatlık olarak bu süreçte mü-

yada hali hazırda Ankara Antlaşmasına başvur-

Ayrıca mahkeme günleri yaklaşan müvekkile-

siye ederiz.

vekkilerimizin ve çalısanlarımızın , sağlığı ve

muş ve vize hakkının elde eden vatandaşlarının

rimiz aşağıdaki web-site link adresinden du-

güvenligi için tüm gelişmeleri yakından takip

vizelerinin akıbetinin nasıl olacağıdır .

ruşma günlerinin ertelenip ertelenmediğini

Advantage Solicitors Ltd. Advantage House

edip, gereken önlemleri ve bilgilendirmeleri

İngiliz hükümetinin yayınlamış olduğu reh-

takip edebilirler.

2nd Floor 273 Fore Street Edmonton London N9

yapmaya çalışıyoruz.

berde ,Ankara Antlasması vizesi hakkını elde

https://www.gov.uk/guidance/coronavirus-

0PD

Dünyayı saran bu virüsün etkileri sadece sağ-

etmiş ancak Birleşik Krallığa belirtilen 1 aylık

covid-19-courts-and-tribunals-planning-and-

Web: www.advantagesolicitors.com

lıkla sınırlı kalmayıp , ticari ve sosyal hayatı da

süre içerisinde giriş yapamayacak vatandaşla-

preparation

Tel:

0208 807 1676


23

AVRUPA

Yazarlar

20 Mart 2020 Cuma

Dünya eve kapandı!

sanatçıları da evlerinden çok stüdyolarında yaşıyorlar

lar. Onları kendi sitelerinden takip etmeniz yeterli.

Karantina günlerinde sanat doğal olarak akla gelen

bugünlerde.

Kapıları 1 ay boyunca kapalı olacak galeriler ve mü-

ilk şey değil.

Sokaklar yerine stüdyo duvarlarını boyuyorlar seven-

zeler, görsel turlarla internet sayfalarından sanatse-

Bu yüzden olacak ki sosyal medyayı düzenli kullanan

leri için. Biz de onları internet üzerinden izliyoruz.

verlere hizmet verecek.

kullanmayan bir çok sanatçı hergün sosyal medya,

Tate, Saatchi, Royal Academy of Art ,Moma gibi

özellikle instagram üzerinden canlı yayın yapmaya

Dünyaca ünlü pek çok sanatçı bu akımın içinde.

önemli galerileri görmediyseniz (sanal da olsa ) gez-

karar verdi.

Onlara ulaşmak, sohbet etmek bu karantina günle-

mek için tam fırsat!

“Dünyayı sanat kurtaracak siz yeter ki evinizde otu-

rinde bir tık ötemizde.

Bu satırları yazdığım sıralarda Devlet Opera ve Bale-

run, biz sizi eğlendiririz” diyen sanatçılar hergün belli

İlk olarak evlerinde pek yaşamaya alışkın olmayan İs-

sinden bir açıklama geldi.

aralıklarla sanatlarını, yaşamlarını paylaşıyor canlı

panyollardan çıktı bu dayanışma örneği.

Karantina günlerinde izleyicisini yalnız bırakmak is-

canlı.

“Casa Del Papel” oyuncularının başlattığı hergün 10

temeyen kurum, TRT ile işbirliği yapacağını du-

Bunu sosyal sorumluluk görevi olarak gören sokak

dakika sohbet

yurdu.

yayını büyük ilgi görünce benzeri etkinlikler hızla ya-

Buna göre; 24 Mart - 1 Mayıs tarihleri arasında televiz-

yıldı diğer ülkelerde.

yondan izleyebileceğiz oyunları ve konserleri.

Türkiye’de bayrağı dünyaca ünlü sanatçımız, keman

Detaylı bilgileri kurumun internet sitesinde bulabilir-

virtüözü Cihat Aşkın taşıyor.

siniz.

Hergün sevenlerine moral veren Aşkın, canlı yayın-

Gördüğünüz gibi karantina günleri sanatseverlere sa-

larla da muhteşem mini konserler veriyor.

yısız fırsat sunuyor.

Berlin, Londra, New York Senfoni Orkestraları 1 ay

Sokak Sanatı

Zor günlerden geçiyoruz

Eser Nisan Yağmur info@avrupagazete.com

hayat damarlarından biri kopmuş demektir” Bu günleri ruhumuzu besleyerek geçirelim işte fırsat!

boyunca canlı performans sergileyeceklerini açıkladı-

Atatürk’ün dediği gibi “sanatsız kalan bir milletin

Bilim kurgu filmlerinde ki gibi yaşanan şu son

tarihçesini size anlatacak bilgiye sahip oldum. Me-

ediyor. Dün İskoçya'dan Filiz aradı. Vitamin ilaç-

günlerimde en büyük kararsızlığım hangi çeşit

sela Tagliolini All'uovo var. Hangi sosla yapılır

ları almadığımı duyunca haliyle bir şok oldu gidip

makarna yapsamdır. Yıllardır Italya'ya gidip ge-

bilmem. Belki yüz sefer restoranda yemişimdir

eczaneden hemen bir kutu vitamin hapı aldım.

lirim son 5 yıldır da evim var ama hala hangi ma-

ama dikkat etmemişim demek. Hemen Hülya'ya

Markette elim Tiramisu'ya gitti ama hemen ak-

karna Tortellini bilmezdim. Simdi Tortellini'nin

bir telefon arkasından anında kırmızı pesto sos al-

lıma messenger de Belma'nın yazdıkları aklıma

maya...

geldi. "Çok güzel kilo verdin sakın bozma evde

Çok büyük umutlarla girdiğim 2020 senesinde, en

plates yap devam" anında Tiramisu'yu yerine bı-

büyük lüksümün bakkala gidip makarna, peynir,

raktım. Esra'nın tavsiye ettiği kanallardan film

portakal almak olması çok üzücü ama bunada

seyrediyorum. Malesef Airbnb'den kiraladığım

şükür diyoruz. Iki haftası öncesine kadar Paskalya

evde Netflix yok. WhatsApp'tan acayip bir video

için nereye gideceğimize karar veremezken, ülke

paylaşımı var mesela. Alınan bir video ışık hızıyla

beğenmezken bugün bir çok ülke sınırlarını dün-

dünyaya yayılıyor anında onlarda başka bir video

yaya kapattı. Halkının can güvenliğini sağlamak

gönderiyor artık kişiler ve ilgi alanlarıda göz

amaçlı sınır kapalı kapalı. Italya'da ölen insan sa-

önünde tutulmuyor. Kim ne bulursa paylaşıyor.

yısı devamlı artarken haber seyretmek iyice mo-

Işte böyle sevgili arkadaşlar. Bu küçük şehirde

ralimi bozmaya başladı. Hani kek, pasta, börek

günlerim böyle geçiyor. Italya Basbakanı Conte,

yapmasını bilsem ya da yanımda biri olsa iki laf-

hayatımda ki en önemli erkek son günlerde. Tel-

lasak bir espresso yudumlasak sabah keyfi belki

evizyona çıkınca güzel haberi versin diye lapto-

karnanın 1001 çesidi diye bir makale yazarım ya-

ne bileyim...Belki vakit geçerdi.

puma yapışıyorum ama sadece ekonomi ve

kında.

Neyse ki internet var kızlarla sohbetlerim devam

coronavirus şu anda gündemde. O yüzden ma-

Haftaya görüşmek üzere

Merhabalar, Son günlerde Korona virüsü tüm

günde memurlara, çalışanlara memleketlerine

nizin adresine gönderebilirsiniz. Teknoloji bu ko-

dünyanın gündemine tamamen oturdu. Korona

dönmek ve aileleri ile birlikte ibadet etmek için

nuda en büyük yardımcımız olacak.

virüsü ile yatıp, Korona virüsle kalkıyoruz. Öyle

izin verilirmiş. Ve gençler yolda evlerinde gider-

ki Antarktika hariç tüm kıtalarda ortalığı kasıp

lerken topladıkları yabani çiçeklerini annelerine

Ayrıca alttaki linke de bir göz atın isterseniz; belki

kavuruyor. Bir anda hepimiz dünyanın her bir

verirlermiş. Ve bu dinsel gelenek zamanla “An-

çok kalabalığa karışmadan, uzaklara gitmeden,

köşesinde sanki bilim kurgu filmi izler ya da

neler Günü” olarak kutlanmaya başlamış ve o

anneniz ile birlikte güzel zaman geçirebileceğiniz

Stephen King’in kitaplarından birini okur gibi

gün bugündür Anneler Günü Mart ayında Pas-

etkinlikler bulabilirsiniz.

olduk. Üstelik her birimiz bu film ya da kitapların

kalya'dan 3 hafta önceki Pazar kutlanmakta.

canlı kahramanları olduk. Ve yaşam öyle ya da

Yani bu pazar 22 Mart, İngiltere’de Anneler

https://www.timeout.com/london/mothers-

böyle devam ediyor. Üstelik bu hafta sonu İngil-

Günü.

day-in-london

terede anneler günü kutlanacak. Bu yıl haliyle

Bizler için de annelerimizi Mayıs ayından önce,

Şimdiden tüm annelerin Anneler Gününü kut-

kutlamalar diğer yıllara göre oldukça farklı ola-

erkenden kutlamak için güzel bir bahane. Anne-

luyorum.

cak.

niz Türkiye’de ise telefonlarınıza sarılın, Mayıs gelmeden, erkenden anneler gününü kutlayın.

MOTHER’S DAY - ANNELER GÜNÜ

Haftaya görüşünceye kadar sağlık ve sanatla kalın!

GEZİ REHBERİ Koronavirüs karantinasında İtalya'da makarnalı günler

Arzu Sheridan info@avrupagazete.com

LONDRAYI YAŞAMAK YILIN İLK ANNELER GÜNÜ

İLKGÜL KARACA info@avrupagazete.com

Bunun dışında başka etkinliklerden bahsetmek isterdim ama maalesef çoğu etkinlik iptal edildi,

Eğer anneniz burada, yanınızda ise bu yıl değişik

bir çok yer bir müddet kapandı, tiyatrolar perde-

Bildiğiniz gibi İngiltere’de, dünyanın birçok ül-

ve ilginç bir Anneler Günü yaşanacak gibi görü-

lerini ne zaman açacakları bilemeden kapattı.

kesinde Mayıs ayında kutlanan anneler günü

nüyor.

Mart ayında kutlamakta.

Lütfen uyarılara kulak verelim, temizliğe-hijyene Bu stresli, ilginç ve endişeli günlerin bir an önce

dikkat edelim, suya sabuna dokunup sık sık el-

Yıllar önce Hristiyanlar için "Mother" kilisesini zi-

Hediyelerinizi, çiçeklerinizi, anneler günü kart-

bitmesini temenni ediyorum. Mutlu, güzel, sağ-

lerimizi yıkayalım. Haftaya görüşmek üzere,

yaret etmek için verilmiş bir günmüş aslında. Bu

larınızı internet sitelerinden alabilir, direkt anne-

lıklı ve virüssüz bir hafta ve günler diliyorum.

hoşçakalın.


24

AVRUPA

Döviz Piyasalar›

20 Mart 2020 Cuma 7,0461

£

7,5082

$

Ekonomi Haberleri 6,4789

Çeyrek Altın

514,05

Yarım

1.031,08

2.049,08

Tam Altın

Altın

Cumhuriyet 2.117,44 Altını

BİNBİR GECE MASALLARINI A

HANEDAN HARINGAY’DE Avrupa Ajansı | eysal ÇADIR /Londra

rımcı Orhan Över ve Hanedan ekibi, Edmonton Meat Centre sahibi Ergün Binbay, Avrupa Gaze-

Yemeğin soylusu, büyük bir tad mekanı, binbir

tesi’nden Vatan Öz, Esin Cash carry müdürlerin-

medeniyet ve lezzet barındırmış yüce Anado-

den Deniz Suyur, Muhasebeci Özkan Güven ile

lu’nun en güzel enfes yemekleri adı gibi Hane-

birlikte kesti.

dan’da… Hanedan lezzetin soylusu, tadın geniş ve Hanedan Restaurant & Meze Bar çalışnları açılışta 5 yıldızlık çalıştılar

büyük ailesinden geliyor… Hanedan Restaurant & Meze Bar, İngiltere’de Yemek ve kebab Ülkesi-

BİNBİR GECE MASALLARINI ANDIRAN DEKORUYLA HANEDAN AÇILDI

nin başkenti sayılan Londra’da Haringey’in göbeğinde hizmete girdi. Açılış kurdelası kesildi.

Binbir gece masallarını andıran Hanedan’ın dekoru ve iç tasarımında yok yok… Örneğin, masa-

Başarılı işadamı ve yatırımcı Orhan Över

ları Türkiye’nin en güzel mermerlerinden yapılmış. Çok şık ve elegant mermer masalarda yemek zevki anlatılmaz yaşanır… Hanedan hem

Başarılı işadamı ve yatırımcı Orhan Över ve Hanedan ekibi Cumartesi yapılan resmi açılışla-

tasarımıyla hem de yemekleriyle görülmeye değer tadmaya değer…

rında kurdela kesti. Hanedan’ın sahibi Başarılı işadamı ve yatırımcı Orhan Över

Kabalabalık bir katı-

LONDRA’DA İLK DEFA

lımın gözlenediği açılış

yapıldı.

KURABİYE KEBABINDAN TAR-

Açılış kur-

SUS KEBABINA, DANA ETİN-

dela-

DEN LOKUM KEBABINDAN,

sını

KONYA

USULÜ

ETLİ

EKMEK, TOROS SALATAYA KADAR…

Başarılı işadamı ve yatırımcı Orhan Över’e Edmonton Meat Centre sahibi Ergün Binbay, Esin Cash carry müdürlerinden Deniz Suyur hayırlı olsun dedi

Grill’de Kurabiye işadamı

Kebabından Tarsus Kebabına, Dana

ve yatı-

etinden Lokum Kebabından, Toros Sa-

KORONAVIRUS’ün Britanya’daki Dünya Sağlık Örgütü, corona virüs için kıta ve

bulma sorunu ile boğuşurken şimdi de korona-

tüm dünya gibi çok geniş bir alanda yayılan ve

virüsü salgını nedeniyle büyük bir darbe yedi-

etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen “Pan-

ğini söyledi. Koronavirüs salgınının etkilerinin

demi” olarak nitelendirme kararını aldıklarını

bu hafta başı itibariyle sektörde hissedildiğini ve

açıklamasının ardından küresel ekonomik bir

özellikle Londra’daki Türk restoran/kafelerinin

krize mi gidiyoruz! İngiltere Restoran, Kebapçı

cirolarında neredeyse yarıya düşüşlerin gözlem-

ve Marketçiler Birliği NARTS’ın başkanı Mahir

lediklerini ileten Kılıç, hükümetin bir an önce

Kılıç: ‘COVID-19 virüs salgınının etkileri küresel

küçük ve orta boylu işletmeleri destekleyecek

çapta bir sağlık krizinin çok ötesine geçti.’dedi.

politika üretmeleri çağrısında bulundu.

Virüs salgınının ve salgına karşı alınan karantina önlemlerinin etkileri Britanya’daki gıda sektörümüzü çok ciddi etkilemeye başladı. Gıda sektörünün büyük ölçüde düşük ücretli göçmen işçiliğine bağımlı olduğunu dile getiren Kılıç, Brexit nedeniyle sektörün kalifiye eleman ve işçi


25

AVRUPA

Ekonomi Haberleri

20 Mart 2020 Cuma

Dolar 101,334 Endeksi

Tahvil

11,10

EUR/USD

1,08

Bitcoin

5.308 $

Litecoin

33 $

Ethereum

115 $

Bist 100

85.577

ANDIRAN DEKORUYLA LEZZET DAĞITAN

lataya, Konya usulü Etli Ekmek’e kadar

Açılış kurdelasını işadamı ve yatırımcı Orhan Över ve Hanedan ekibi, Edmonton Meat Centre sahibi Ergün Binbay, Esin Cash carry müdürlerinden Deniz Suyur, Muhasebeci Özkan Güven ile birlikte kesti.

Londra’da daha önce hiç yemediğiniz yemekler kebablar Hanedan Restaurant & Meze Bar’da… Hanedan Restaurant & Meze Bar lezzetin soylusu, tadın geniş ve büyük ailesinden geliyor… Vejeteryan yemekleri dışında, Meze çeşitleriyle bir hayli id-

Hilal resturant ve Hilal Kasap açılışa katıldı

dialı olan Hanedan’da, taş fırında yapılan lahmacun ve pide özellikle tavsiye ediliyor. Hanedan Restaurant & Meze Bar her gün sabah 11.0’dan gece 24.00’a kadar açık. 200 kişilik kapasiteli Hanedan’da her türlü doğumgünü özel partileriniz için masa rezervasyonu yapabilirsiniz. Özel loca tarzı bölümleri olan Hanedan’da aileniz ve dostlarınızla güzel hoşça vakit geçirmeniz dileğiyle…

Edmonton Meat Centre sahibi Ergün Binbay, Gazeteci Mustafa Köker ve davetliler

Hanedan Restaurant & Meze Bar Adres: 5-6 Grand Parade, Haringey, London N4 1JX Tel: 020 3602 0337

gıda sektörüne ekonomik etkisi! • 10 kişiye kadar işçi çalıştıran işletmecilere öde-

meleri gereken Ulusal Sigorta Primlerinin (PAYE) yeni mali yılda alınmaması • Elektrik ve gaz tüketen gıda işletmelerinden %20 katma değer vergisi alınmaması • Her yıl belediyelere ödenen İşletme ruhsatı harcının yeni mali yılda alınmaması • ‘Late Night Levy’ ruhsat harcının yeni mali yılda alınmaması 11 Mart’da Britanya Hazine Bakanı Rishi Su-

NARTS Başkanı Kılıç hükümetin küçük işletme-

nak’ın 1 Nisan 2020-31 Mart 2021 dönemi için be-

lere yönelik yukarıda yazılı tedbirleri almaması

lediyelere ödenen stopaj vergisinin (Business

durumunda önümüzdeki ilk 6 ay içerisinde ki-

Rates) alınmayacağını duyurmasının takdirle

rasını, faturalarını, çalışanlarını ödeyemeyen

karşılandığını belirten Kılıç, hükümete şu çağrıda

7bin’in üzerinde etnik gıda işletmesinin kapana-

bulundu:

bileceğini ifade etti.

İşadamı Nuri Bulgurcu, Özkan Güven Healthtour Uk yetkilileri

Avrupa Gazetesi’nden Vatan Öz, Kral Radyo’dan Dj Koray, ünlü boksörümüz Önder Özgül ve Avrupa Engelliler Derneği (AVED) Başkanı Poyraz Çadır,


26

AVRUPA

20 Mart 2020 Cuma

Bulmaca


27

AVRUPA

20 Mart 2020 Cuma

Reklam


28

AVRUPA

Kültür Sanat

20 Mart 2020 Cuma

Kenton Puding Tarifleri

Haftalık Falınız Koç

21 Mart - 19 Nisan

Bu hafta kariyerinizle ilgili yeni teklifler ya da iş birlikleri söz konusu olabilir. İşlerinizde engellendiğinizi ya da bazı zorluklarla uğraşmanız elbet mümkün.

Boğa

20 Nisan - 20 Mayıs

Bu hafta bu noktada bazı farkındalıklar yakalayabilirsiniz. Çevrenizdekilerle bu dengeyi gözden geçirin ve boş yere öfke ile kendinizi mahvetmeyin. 21 Mayıs - 21 Haziran

İkizler

1 paket Kenton Manolya (Magnolia) Puding 1 muz 500 ml süt

Yapılışı: Tencereye sütü dökün, üzerine Kenton Manolya Puding kutusundan çıkan puding poşetinin tamamını ilave edip karıştırın. Orta ateşte kaynayıncaya kadar karıştırınız. Kaynadıktan sonra 1-2 dk daha karıştırıp ocaktan alın. Pu-

yeni şekillerde ifade etmeye çalışıyorsanız

dingi bir kaseye alıp ara ara karıştırarak ılıma-

dengelemek için doğru bir hafta içindesiniz. 22 Haziran - 22 Temmuz

Yengeç

Ruh haliniz bu hafta biraz daha yükseliyor ve sezgilerinizi dinlemeyi seçiyorsunuz ancak büyük kararlar vermeden önce bazı konuları yeniden değerlendirmeniz gerekiyor. 23 Temmuz - 22 Ağustos

Aslan

MUZLU MANOLYA PUDİNG

Malzemeler:

Duygusal kalıpları kırmaya ve kendinizi bu durumu aşabilirsiniz. Kalbinizi ve aklınızı

Kenton Tüm marketlerde. Toptan siparişleri için: Network Food Distribution, T: 0208 885 4131

sını sağlayın. Ilıdıktan sonra buzdolabında en az 2 saat bekletin. Soğuyan pudingi buzdolabından alıp üzerine kutunun içinden çıkan krema karışımını ilave edin ve mikser ile çırpın. Kupların dibine önce bisküvi tozu sonra üzerine hazırladığınız puding karışımını ekleyin. Tekrar bisküvi tozu ekleyip kupun kenarlarına dilimlediğiniz muzları

zunu serpin. Muz dilimleri ile süsleyin. Direkt

saat beklettikten sonra servise sunabilirsiniz.

dizin. Kalan pudingi döküp kalan bisküvi to-

servise sunabilirsiniz veya buzdolabında 1-2

Afiyet olsun.

Bu hafta kontrolün sizin elinizde olmadığını fark edebilirsiniz. Biraz daha içe çekilme ve akışta kalma fikri sizi mutlu edecektir. 23 Ağustos - 22 Eylül

Başak

Bu hafta fikirler serbestçe akıyor. Hem duygularınızı hem de düşüncelerinizi net bir şekilde ifade ederseniz oldukça başarılı işler içinde olacaksınız. 23 Eylül - 22 Ekim

Terazi

Bu hafta boyunca normalden daha duyarlı olmanız muhtemeldir. Bu nedenle, kendinizi beslemek ve başkalarını üzmekten kaçınmak için ekstra özen göstermeniz gerekir. 23 Ekim - 21 Kasım

Akrep

Bu hafta hızlı eylemleriniz sayesinde işleri halletme yeteneğinizle başkalarını etkileme noktasında başarılı olacaksınız. Güç savaşlarına girmeyin çünkü buna gerçekten ihtiyacınız yok. 22 Kasım - 21 Aralık

Yay

Harekete geçmeden önce biraz üzerinizdeki gerginliğin azalmasını bekleyin. Sonra harekete geçin. Parasal konularda biraz daha harcamalarınıza dikkat edin ve sabırlı olun. 22 Aralık - 19 Ocak

Oğlak

Sevgili Oğlaklar ; Hayat şu anda hepimiz için biraz gergin ilerliyor olabilir. Her burçta doğan kişi kendine göre özel yetenekleri ile bu durumlarla başa çıkıyor. 20 Ocak - 18 Şubat

Kova

Bu hafta işleri yoluna koyuyor olacaksınız ama kariyer yaşamınızda yenilikler ortaya sunma zamanı olduğunu söyleyebiliriz. Hayatınızda bazı gerçekleri ciddiye almanız gerekiyor. 19 Şubat- 120 Mart

Balık

Bu hafta sizi zorlayan problemleri geride bırakıyorsunuz. Hafta başında bazı hayal kırıklıkları sizi umutsuzlaştırıyor gibi olsa da hafta ortasından sonra rahatça çözüyor olacaksınız

Teknoloji Köşesi Teknoloji devlerinin corona virüs kaybı 1 trilyon doları aştı Dünyanın en değerli 4 teknoloji şirketinin değer kaybı 1 trilyon doları aştı. Bu süreçte en büyük kaybı yüzde 29.3'lük düşüş ile Google'ın çatı şirketi Alphabet oldu.

borsalardan nasibini teknoloji dünyasının

Microsoft, Apple, Amazon ve Google'ın çatı

Microsoft'un değer kaybı 405.2 milyar

Dünya genelinde yüzün üzerinde ülkede

şirketi Alphabet'in değer kaybı 1 trilyon

dolar, Apple'ın değer kaybı 371.8 milyar

görülen ve 6 binin üzerinde kişinin haya-

doları geçti.

dolar, Alphabet'in değer kaybı 311.1 milyar

tına mal olan corona virüs (COVID-19) ekonomide de ciddi etkiler yarattı.

önde gelen isimleri de aldı. Aynı habere göre, 'MAGA' olarak anılan

Online alışveriş platformu Amazon son

dolar, Amazon'un değer kaybı ise 239.4

dönemde yüzde 20.8, Apple yüzde 25.4,

milyar dolar olarak hesaplandı.

Microsoft yüzde 26.9 değer kaybetti. bu sü-

Bu 4 şirketten sadece Apple ve Microsft 1

CNBC'de yer alan habere göre, corona

reçte en ağır kaybı ise yüzde 29.3 ile Alpha-

trilyon dolar bandının üzerindeki yerini ko-

virüs salgını sonrası düşüş trendine giren

bet yaşadı.

ruyabildi.

Birazda Gülelim


29

AVRUPA

20 Mart 2020 Cuma

Reklam


30

AVRUPA

Haber

20 Mart 2020 Cuma

Hoşgeldin Edwin Holidays Kuzey Doğu Londra’da toplumumuzun yoğun olarak yaşadığı bölgelerden olan Stoke Newington caddesi üzerinde 12 Mart 2020 Perşembe akşamı açılış kurdelasını kesen Edwin Holidays hepimize “merhaba” dedi. Avrupa Ajansı | AVA/Londra

riz... İyi ki varsınız, bizlerlesiniz. Artık Londra’dayız. Londra ofisi hayalimizdi. Türkiye

Türk Toplumu için hizmet veren seyahat

tecrübemizi Londra’ya getirdik. Çok mutlu-

acentaları arasına Edwin Holidays’de katıldı.

yuz. “ dedi.

Kuzey Doğu Londra’da toplumumuzun yoğun olarak yaşadığı bölgelerden olan Stoke

Uğur Bulut açılışta konuştu

Newington caddesi üzerinde 12 Mart 2020 Perşembe akşamı açılış kurdelasını kesen

Uğur Bulut: “İngiltere’ye Londra’ya Türk Tu-

Edwin Holidays hepimize “merhaba” dedi.

rizmi adına misafirperverliğimizi göstermeye geldik. En iyi kalitede uygun fiyatlarda tatil-

Kurdela kesildi açılış töreni yapıldı

leri bizden alınız, bizi takip ediniz. Müşterilerimiz için varız. Londralı tatilcilerimiz için

Edwin Holidays, 30 yıllık Antalyalı turizmci Şenel Gürlek ve 25 yıllık turizm tecrübesiyle Uğur Bulut ortaklığında açıldı.

açıldık.” diye konuştu. Dünyaca ünlü İngiliz gezgin Edwin John Da-

Şirketin adını aldığı Edwin John Davis

vis’in adını alan Edwin Holidays, 30 yıllık Antalyalı turizmci Şenel Gürlek ve 25 yıllık turizm tecrübesiyle Uğur Bulut ortaklığında açıldı. Uğur Bolat, Edwin Holidays’in direk-

İngiliz gezgin Edwin John Davis (1826-1901),

törü olarak üst düzey yöneticilik yapıyor. Açı-

1875'te Türkiye'ye yaptığı yolculuk sırasında

lışta kalabalık bir katılım gözlendi.

Türkiye turizmi hakkında yazılar yazdı. E.J. Davis, güzel sanatlarda yüksek lisans derece-

Şenel Gürlek teşekkür etti

sine de sahiptir.

Şenel Gürlek: “Açılışımızda bizleri yalnız bı-

Aynı şekilde ülkesindeki Osmanlı atasözleri

rakmayan tüm arkadaşlarımıza, dostlarımıza

hakkında çevrilmiş bir kitap yayınladı. Da-

teşekkür ede-

vis'in seyahat kitabında, Türkiye hakkında açıklamalar, resimler ve bilgiler vardır. Uçak bileti ve her türlü Tatil rezervasyonlarınız için: Edwin Holidays 55 Stoke Newington, London,N16 8EL 020 7046 7888 www.edwinholidays.com.

2 Temmuz - 9 Temmuz 7 Gece Uçak + Havaalanı Transfer + Herşey Dahil pp £ 915 Son Rezervasyon Tarihi: 31 Mart Tel: 02070467888

Stoke Newington caddesi üzerinde 12 Mart 2020 Perşembe akşamı açılış kurdelasını kesen Edwin Holidays Londra’ya “merhaba” dedi.

Edwin Holidays açılışında Uğur Bulut, Senel Gürlek, Cimen Sadun Hassan, Edwin Holidays çalışanları


31

AVRUPA

20 Mart 2020 Cuma

WhatsAap numaramız 0044 7483 889 405 0044 7484 220 343 www.avrupaseriilan.com Sosyal medyamızı denediniz mi? Facebook –Twitter-Instagram Anında 100Bin kişiye Ulaşın 02072757610

Mehmet Can Tutoring

Seri İlanlar

N&S Interior Design

semahaterdemm@gmail.com

Consultancy All kinds of decoration projects and provide consulting services. 2D Drawing, 3D Rendering and Interior design. Nihal Serifoglu !nterior Designer www.nihalserifoglu.com info@nihalserifoglu.com

+44 7467 584111

+44(0)7561333413

20 yıllık eğitim tecrübesi ile, her seviyede Türkçe dersi verilir. Öğrenci koçluğu yapılır. Semahat Erdem Türkçe-Drama Öğretmeni&Eğitim Danışmanı

Sats, 11+, GCSE sınavlarına yönelik, Zeka ve Akıl oyunları, Singapur Matematiği ve Mental Artimetik eğitmeni matematik hocasından evinizde profesyonel bibebir özel matematik dersi. Özel ders ücretinin %70’ini çocuk yardımı olarak alabilirsiniz. Baran Hoca

14 yıllık deneyimli öğretmenden her yaş çocuk ve yetişkinler için bibebir ve grup Türkçe dersleri verilir. Ayrıca ödevlerde yardımcı olunur.

07538 704 189

07378 160 756

aaasuccesstutoring@gmail.com www.aaasuccesstutoing.com

turkishlessonsinlondon zeytinist@gmail.com

Cilt bakımı, Kalıcı Makyaj, profesyonel makyaj, efektli makyaj hizmet ve danışmanlık verilir. ebruclinic@hotmail.com

KAANLAR HANDYMAN Furniture Fitting Mehmet Bolukbas 07492 466 097 bolukbasmobilya@gmail.com 174-17 Fore Street, Edmonton, LONDON

WhatsAap: +90 505 457 25 53 07551346005

N1 2JB

07492 466 097

Queen Math Her yaşa uygun özel matematik dersi verilir. Private math lesson is given for all ages.

07383 149 798 MEL MUSIX LTD Melih Unen Müzisyen & Prodüktör • Canlı Müzik • Gitar /Vokal Dersleri • Stüdyo Müzisyenliği www.melmusix.co.uk info@melmusix.co.uk

07853585945 Londonity is proud to offer the following services: -Property Consultancy, -Market Research, -Lettings and Sales, -Interior Design and Drawing Services. Please feel free to contact us if you need any further information. Mobile: 07902365848 Email: info@londonity.co.uk

Tunc Ozden Photography

Interior and Real Estate Photography Original Fine Art Photo Prints for offices, restaurants, shops and Home Decor purposes. Tel:07479 091122 e-mail: ttozden@hotmail.com http://tuncozdenphotography. wixsite.com/mysite

DERGAH TURKISH TUITION

Türkçe dersleri verilir. Dergah Demirdas dergahors.dr@gmail.com

0776 964 4905

GY Sourcing & Consultancy Source only the highest quality products available to provide you with the best range and service in the industry Consulting Services

07535556627

• Babysitting • Adult Care Services • Child Care Services • Non-Medical Home Care Services • Home Health Care Services YETER GENC M: 07342 922 921 E: info@care-keeper.co.uk W: www.care-keeper.co.uk


32

AVRUPA

20 Mart 2020 Cuma

WhatsAap numaramız 0044 7483 889 405 0044 7484 220 343 www.avrupaseriilan.com Sosyal medyamızı denediniz mi? Facebook –Twitter-Instagram Anında 100Bin kişiye Ulaşın 02072757610

Seri İlanlar

BULENT CEVIK & HAIR STYLIST HAIR: Blow Dry, Cut & Finish, Hair Treatment, Hair Up&Finish Child cut & Finish COLOUR: Foil Higlights (Whole Head-Half Head), Tint (Regrowth), Colour Change, Vegetable Colour Permanent Wave, Brazilian Keratin Treatment, Extensions (Full HeadHalf Head), INOA, Restyle & Cut, Colour Correction, Bridal Hair Styling

07768 272 269 blntcvk@gmail.com instagram: bulentceviklondon

SNR Business

TAS GZM PRIVATE TUITION

ELIF GIZEM TAS Turkish Language £15 Turkish History £25 Mathematics £20 Tel: 07340 683 170 elifgizemtas.co.uk info@elifgizemtas.co.uk

Consultancy LTD

• Grafik Tasarım • Kurumsal Kimlik / Logo Tasarımı • Paket Tasarımı • Web Tasarımı • Sosyal Medya Yönetimi begumbahcecik.com me@begumbahcecik.com 07717124666

İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili danışmanlık ve eğitim hizmetleri verilir. www.sonarhse.com

Hasan Sonar: 07393036858 BGN CERTIFICATION LTD Training & Consultancy

ATMACA UK LOGISTICS LTD

Professional consultancy services are provided to the Delivery, Logistics, Marketing & Sales departments of your companies. Director Demet Atmaca info@atmacauklogistics.co.uk www.atmacauklogistics.co.uk Tel :0785 220 6692

-Food Hygiene Traning & Consultancy -Health and Safety Training & Consultancy -Management System Standards (ISO 9001, ISO 14001, ISO 22000, ISO 45001) Training & Consultancy -Internal Auditor Training -Accreditation Standards Training & Consultancy If you want to implement the management systems in your company but don’t know how to start connect with us for usefull and effective consultacy. www.bgncertification.com email: figen@bgncertification.com Tel: +44 7444 562 127

FREEPEN INTERIOR DESIGN

Üniversite öğrencilerinin sınavlarına ve derslerine yardımcı olunur.

+44 7506 738 512

H.C. Mobile Barber Harun Can

07340 980 080

SEND YOUR CV’S FOR • A CAREER COACH • RECRUITMENT AND SELECTION • CV EDITING • COACHING & MENTORING • INTERVIEW TRAINING Aylin Arabacioglu, CIPD aylin@talentchoice.uk

İç Mekan, Tasarım/Design Home, ofis, restoran, her türlü işyeri ve mutfak dizaynı yapılır. Hasan Aslan info@freependesign.com www.freependesign.com

+447502451548

07394 393 517

AZİZ KEDİ PRODUCTIONS Videography-Social Media-Content -Showreel -Konser -Düğün –Festival -Reklam -Sosyal Medya -Pitch -Doğum Günü -Klip Videolarınız içeriklendirilir, çekilir, montajlanır. azizkedi@gmail.com

07474 951 011


33

AVRUPA

0

.2 07

20 Mart 2020 Cuma

WhatsAap numaramız 0044 7483 889 405 0044 7484 220 343 www.avrupaseriilan.com Sosyal medyamızı denediniz mi? Facebook –Twitter-Instagram Anında 100Bin kişiye Ulaşın 02072757610

KİRALIK Edmonton, Enfield, Waltham Abbey ve Southgate'de Kiralık Evler

07

-0

2

20

KİRALIK

Stoke Newington High Street Bölgesinde Single ve double odalar Odalarımız bay ve bayanlar için uygundur

07747004444

3 .0 20

KİRALIK

£1400 taking yapan burgen van kiralıktır. Pozisyonu High Street'te. 8:30 - 18:00 haftanın 7 günü açıktır.

0737 7725 422 0774 8262 424

. 20

03

KİRALIK

South Croydon Highstreet bölgesinde bulunan cluplerin yanında yeni açmış olduğum fish and chips shop satılıktır. Kebab koymaya da uygundur. Fish and chips kebab'ta anlayana kiralik verilir veya ortak da alınır. Açılış saatleri: 11-11 Gece ruhsatı sabah 4’e kadar mevcuttur. Taking yükseltilebilir. Kira: £14,000 Rates: Yok Detaylı bilgi görüşmeden sonra verilecektir. Ankara anlaşması yapanlar için çok uygundur.

Enfield bölgesinde kiralık dükkan. Erkek berberi için çok uygun bir dükkandır. Park sorunu yoktur.

0781 884 89 43

07453 322321

0795 628 07 53 0784 746 98 02 3 .0

SATILIK KİRALIK ORTAK

Seri İlanlar

20

.

03

KİRALIK Enfield Town’da Kiralık Ofisler Enfield Town merkezinde otoparkı ve interneti bulunan yeni dekorlu modern ofisler kiralıktır. İnternet ve faturalar fiyata dahildir. Aylık £600

07538 240560

3

.0 20

KİRALIK

KİRALIK

Enfield bölgesinde eşyalı, her yere yakın ulaşımı kolay, içinde Tv, lavabo ve tuvaleti bulunan double oda kiralıktır. Faturalar dahildir. No DSS

+44 7904 533781 CCTV CAMERA Intruder ALARM Elektronik Güvenlik sistemleri Tel +44 7922710606 Fast&Trust

OK Bookkeeping Services Web Design Social Media Marketing Consultancy Cihan Aktas 0777 6802 680

Özlem Karakaya Ön muhasebe ve hesap takip işleriniz yapılır. karakayaozlem4@hotmail.com

447879077092

EROGLU FASHION&CLOTHING • Jeans • Shirts • Night Dresses • Coats • Shorts • Jumpers eroglufashiondesign@gmail.com

07462 709 000

GREEN HAND Garden Maintenance-Tree Surgery- Clean Up- Garden design-Jet Washing Bekir Ulusoy 3 Repton Grove, Clayhall, Ilford IG5 0RN bekulusoy@hotmail.com

07948 724 344 ALARA HAIR BEAUTY • Make-up • Hair style • Cilt bakımı • Ağda • Kesim, fön, boya

07951 650 532


34 3 .0 13

AVRUPA

20 Mart 2020 Cuma

WhatsAap numaramız 0044 7483 889 405 0044 7484 220 343 www.avrupaseriilan.com Sosyal medyamızı denediniz mi? Facebook –Twitter-Instagram Anında 100Bin kişiye Ulaşın 02072757610

SATILIK

2

0 0.

3

PİZZA KEBAP Nottinghamshire Mansfield Bölgesinde Rent: £11.000 yıllık Rates: Yok

07568 578 601 . 28

SATILIK

07414 616 961 . 03

Essex Bölgesi’nde Satılık Fish & Chips Shop Kira: £15.800 yıllık Rates: Yok Üstünde flat yoktur. 6 gün açık, pazar günü kapalı. Detaylı bilgi için arayınız:

. 20

SATILIK

Grill & Pizza Shop North yorkshire HG1 bölgesinde Yeni kontrat verilecektir T&C., Kısa çalışma saatleri. İyi bir işi olan dükkandır. Delivery yoktur. 12 oturaklıdır, rates yoktur. Üzerinde flat yoktur. Emeklilikten dolayı satılıktır. Lütfen 11am-4pm arası arayınız.

Tel: 07394 469 881 3 .0

13

SATILIK

04

SATILIK

Satılık Fish & Chips Dükkanı Taking: £4400 - £4700 Lease: 10 yıl önü açık Kira: £25.000 Rates: £6.000 Southgate Tube Station Karşısı

07855 037 564 03

SATILIK

SATILIK Londra dışı Hull'da satılık pizza ve kebap dükkanı. Açılış saatleri: 4:00 pm - 11.30 pm Kira: £217 pw. Business rates yok. Taking: £3000 - £4000 arası pw 3 senedir menü yapılmadı. Just Eat var. Özel sebeplerden dolayı satılıktır. Fiyat: £40.000 Fiyatta anlaşılır

Lease: 20 yıl önü açık Fiyat: £135.000 Just eat yoktur. Üstünde 3 yatak odalı flat vardır.

02

Seri İlanlar

. 20

03

07871 824 519 3 .0 20

SATILIK

SATILIK

Chingford Bölgesinde Food centre Kira: £20,000 Rates: £2,400 Taking: £10,000 kış - £13,000 yaz (Haftalık) Fiyat: £100,000 + Stock Lease: Mayıs 2030'a kadar (uzatılabilir)

07577440836 2 -0 21

SATILIK

South Croydon'da APATURA Restaurant ve Bar satılıktır. Üzerinde 3 odalı flat vardır. Yenilenmiş lease. 100 kişilik kapasitesi.

Kebap-Pizza Shop North Yorkshire Bölgesinde İşlek cadde üzerinde Rent: £8.000 yıllık Rates: Yok Lease: 6 yıl önü açık Taking: £3.500 - £4.000 pw Fiyat: £45.000 1985’den beri hizmet vermektedir. Üzerinde 4 odalı flat ve özel park yeri vardır.

0208 688 9416

07479 022 258

.0

20

3

SATILIK

Cafe shop in Coulsdon. Taking: £2.700 - £3.330 pw Rent: £24.800 pa Ustteki 5 odadan £28.200 yıllık geliri vardır. 13 yıl önü açık lease Price £60.000

Croydon Purley Way Bölgesi’nde Türk resturanı için en iyi konumda , iş merkezine yakın Çalışır durumda, yeni dekorlu yeni iş yeri satılıktır Detaylı bilgi telefonda verilecektir. Lütfen 2pm’den sonra arayınız.

44 7500 900924

07899 780 146

3 .0 20

SATILIK Lewisham SE13 5PJ bölgesinde satılık bayan kuaför salonu. Rent: £11.000 Rates: Yok Lease: 6 yıl, önü açık Price: £27.000 Taking: £1.300 pw

+44 7838 244369 . 28

02

SATILIK

Pizza & Kebap Shop Cumbria Carlisle Bölgesinde Rent: £12.800 yıllık Rates: Yok Lease: 20 yıl önü açık Taking: £11.000-£12.000 pw Üzerinde 2 yatak odalı flat var. Delivery yok. Pazartesi/Cumartesi 11am-11pm, Pazar 3pm-11pm arası açık. Aile işletmesi için uygundur.

07384 886 891 13.03

SATILIK

Kaçırılmaz fırsat

Satılık Pizza Shop & Chinese Food Take away İşlek anacadde üzerinde, geliri yüksek Bünyesinde Panda Oriental ve Nonno’s Pizza bulunur. İçinde İtalyan odun fırını vardır. ! Alcohol Licence ! A3 Licence ! A5 licence ! Premises Licence 15 years New Lease Rent: £15.000 Rate: 0 Taking: £14.000 Price: £160.000

Mohammad: 07962 363 241


35 3

.0 20

3 .0 20

AVRUPA

20 Mart 2020 Cuma

WhatsAap numaramız 0044 7483 889 405 0044 7484 220 343 www.avrupaseriilan.com Sosyal medyamızı denediniz mi? Facebook –Twitter-Instagram Anında 100Bin kişiye Ulaşın 02072757610

ELEMAN

1

0 0.

4

ELEMAN

Enfield Town Bölgesinde restoranda çalışacak, Tecrübeli ve İngilizce bilen bay-bayan garson ve grill şefi aranıyor.

Weymouth Bölgesinde kebap shop'da çalışacak tecrübeli eleman aranıyor.

0795 628 07 53

020 8367 2060 - 07392 834083

07703 690 008

ELEMAN

20

3

.0

ehliyeti olan çalışma arkadaşları aranıyor.Amore Coffee Machine Service and Rental Please contact Nuri

07891295178 .0

20

3

Kentish town bölgesinde offlicence'da çalışacak İngilizce bilen eleman aranıyor.

07984 566 001

07759 307 763

ELEMAN

Essex-Basildon Bölgesi’nde, kebap shop da çalışacak, arabası olan, 3pm-1pm arası çalışacak eleman aranıyor. Kalacak yer yoktur.

07448 544 303 .0

ELEMAN

27

3

International Company Seeks Ambitious and Motivated People to Help with Worldwide Expansion Full time/Part time on going on Training Provided.

3 .0

06

ELEMAN

.

03

04

ELEMAN

ELEMAN Walthamstow E17 bölgesinde

süpermarkette çalışacak tecrübeli İngilizce bilen bayan kasiyer aranmaktadır.

07956 363 279

07404 665135 05

3

.0

4 .0 10

ELEMAN Bristol bölgesinde çalışacak en az 5 yıl tecrübesi olan berber aranıyor. Kalacak yer verilir.

ELEMAN

çalışacak, yetiştirilmek üzere,

3

ELEMAN

Kebap dükkanında çalışacak tecrübeli şefler, garsonlar ve yardımcılara ihtiyaç vardır.

Amore Coffee Machine Service’de

.0 13

3

.0 20

ELEMAN

Finchley Central'da sandviç barda çalışmak üzere sandviç ve kahve yapabilecek tecrübeli, ingilizce bilen bayan aranıyor.

Loughton Bölgesinde çalışacak Tecrübeli, bayan kasiyer aranıyor. Maaşı dolgundur.

İskoçya’da full time çalışacak acil döner ustası aranıyor. Kalacak yer verilir.

0742 736 50 56

07957 227 188

07378 593 926

Seri İlanlar


36

AVRUPA

20 Mart 2020 Cuma

WhatsAap numaramız 0044 7483 889 405 0044 7484 220 343 www.avrupaseriilan.com Sosyal medyamızı denediniz mi? Facebook –Twitter-Instagram Anında 100Bin kişiye Ulaşın 02072757610

AVRUPA FIHRIST

AVUKATLAR VE HUKUK BÜROLARI Redstone Solicitors . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0203 940 5959 Advantage Solicitors . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 807 1676 Akyol Solicitors . . . . . . . . . . . . . . . . +44 7531 168157 - 020 3927 4006 Aydın&bright . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 801 1711 Brunswick Solicitors . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0203 841 5688 Erbil & Richmond Solicitor . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0203 865 3394 Fahri Jacop . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 347 4070 Immıgration Connection . . . . . . . . . 0794 872 1767 | 0203 135 0340 Kent solicitors . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 805 9735 London Solicitors . . . . . . . . . . . . . . . . 0780 972 8495 | 0208 808 1285 Nova solicitors . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0203 489 7010 | 0777 194 5951 OZ Legal Consultancy - Türk Hukuku .. . . . . . . . . . . . 0122 723 8968 Pace Solicitors . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . (24hours) 0771 353 2173

Avrupa Fihristte yerinizi al›n sizde kazan›n

020 7275 7610 FİNANS & MORTGAGE Mortgage World . . . . . . . . . . . . . . . . .

0755 080 0777

020 7249 7961 0208 802 6515 0208 807 8220

07931 187 654 | 0203 887 1117 0208 588 7083

Strategy Finance & Insurance . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0208 379 1000 0208 356 3000 0208 489 1000 0207 527 2000

BERBERLER Academy Bynico – Nihat Tohumcu . . . . . . . . . . . . . . . . . . Estel world . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

.......................................................... .......................................................... Kings Gents Hair Salon . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Koray Berber . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0747 243 4377 0208 804 5550 0208 340 7250 0207 254 4588 0759 053 2442 0208 340 7250

Taç wedding Service . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0207 275 0044

0207 254 0046 0207 249 2244 0207 684 9900

0208 889 0220 0208 690 7667

DANIŞMANLIK HİZMETLERİ Veykab Danışmanlık . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0758 471 4286

DOKTORLAR Dr. Ertan Erel (Uz. Plastik Cerrah) Zeynep Erel . . . . . 0745 666 9494 DOCTORS 4 YOU . . . . . . . . . . . . . . . . . 0203 240 1028 | 0208 881 9090 Uzman Psikolog Alptekin Aydın . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 144 9884

DİL OKULLARI Master Academy English Language School . . . . . . . . . Pratiq The Centre Of Development . . . . . . . . . . . . . . . . .

0203 602 7879 0788 583 1065

DÜĞÜN SALONLARI VE ORGANİZASYON

0203 538 9131 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 077 9515 1745

ECZANELER

0208 887 9999

www.atlasglb.com . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0203 289 5588 www.flypgs.com . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0845 084 8990 www.sunexpress.com . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0203 499 8570

0208 803 8004 | 0795 626 0367 0208 803 8004 Global table and chair . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 556 5040 Mem Windows . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0771 341 2394

Pest Line Pest Control . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

www.ladivadrinks.com (wholesale) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 020 8690 7667

REKLAM – TABELA River Sign & Metal Works . . . . . .

Easy Signs. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0208 365 9152 | 0791 888 1830 0753 410 0514 | 0203 638 4127

ISTANBUL RESTAURANT – HORNSEY . . . . . . . . . . ISTANBUL RESTAURANT – FINCHLEY . . . . . . . . . .

İNŞAAT DEKORASYON

SEYAHAT ACENTALARI

Seyit Decor Ltd. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0771 099 7022

Cyprus Paradise.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Umut Cam

0207 254 6910

| 0757 637 7007 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0791 926 4497

K.K.T.C. Londra Temsilciliği . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . K.K.T.C. Londra Turizm Temsilciliği . . . . . . . . . . . . . . . . . T.C. Londra Büyükelçiliği. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . T.C. Din Hizmetleri Müşavirliği . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . T.C. Londra Eğitim Temsilciliği . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0207 631 1920 0207 631 1930 0207 293 0202 0208 889 5721 0207 591 6900 0207 724 1511

0208 343 8888 0203 598 1818 www.sunexpress.com . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0203 499 8570 Just2travel . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

SAĞLIK MERKEZLERİ Medistance International Healthcare. . . . . . . . . . . . . . . .

0779 870 5104

ŞOFÖR OKULLARI Akdeniz şoför okulu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Smile Şoför Okulu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0771 432 8786 0793 174 5397

Esin cash&carry . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Matbaa . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0208 807 6262 Meto Print.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0207 923 9977 METAL İŞLERİ - İNŞAAT FİRMALARI AKSU METAL . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 07568 571 996

- 07944 638 545

0208 804 8252 0208 530 5464 Penge Food Centre . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 778 4090 PFC Sydenham/ PFC Wallington . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 659 0697 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 647 6778 Silver Point Food Centre. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 807 4767 International Supermarket . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

CML steel Ltd . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0734 200 0044

TAŞIMACILIK KARGO

Eral Metal . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 556 4863 |

CML CARGO . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . +44 330 9999 333

075 444 77748 River Sign & Metal Works . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 365 9152 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0791 888 1830 Şahin Construction LTD . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0796 027 0843

TAXI - MINICABS Sam's cars . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0207 254 4545

| 0207 923 0000 | 0208 889 6966

MOBİLYACILAR Aldora mobilya . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0207 254 3331

MUHASEBE BÜROLARI ADPL Accounting Direct Plus . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ACCURATE ACCOUNTANT . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ADA Accountants . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0747 243 4377 0208 804 5550 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 340 7250 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0207 254 4588 Evita Aesthetic & Beauty Centre 0208 804 7986 - 0794 619 6136 Posh Klinik (medikal estetik ve lazer epilasyon) . . . 0208 681 2121 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0742 105 3999 Turkish Bath Güzellik Salonu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0207 923 3333

0208 341 0460 0208 341 0460

SUPERMARKETLER MATBAALAR

EMLAKÇILAR

ESTETİK VE GÜZELLİK MERKEZLERİ

0770 780 3191

RESTORANLAR

İÇECEK TOPTANCILARI

April Property . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 257 2100 Lords Property . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0208 805 5457 Turyap . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0203 802 5114 – 0736 528 0397

Academy Bynico – Nihat Tohumcu . . . . . . . . . . . . . . . . . . Estel world . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

PVC KAPI VE PENCERE CAM-ÇERÇEVELERİ

Top cars wood green . . . . . . . . . . . . . 0208 888 0111

Prince and Princess Düğün Salonu . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Türk Eczanesi. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

| 0208 805 95 47

PEST CONTROL & BÖCEK İLAÇLAMA

T.C. Londra Başkonsolosluk.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

CATERING Capital Catering . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . www.ladivadrinks.com (wholesale) . . . . . . . . . . . . . . . . .

GIDA TOPTANCILARI HOLLAND BAZAAR . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

KONSOLOSLUK VE TEMSİLCİLER

CAMİİLER Aziziye Camii . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Shacklewell Lane Camii . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Süleymaniye Camii . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

PERDECİLER Perdeci Hasan . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0786 796 4310

Ada Glazing . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

FOTOĞRAFÇILAR

HAVA YOLLARI

BELEDİYELER Enfield Council. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Hackney Council . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Haringey Council . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Islington Council. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

0779 639 5645 0782 522 2893 Penguin Müzik Okulu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0782 863 7622 Moonchild Education . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Deluxe Fabrics LTD . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0203 490 0863

ARABA TAMİRCİLERİ VE SERVİSLER Auto Lucca Ltd . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Best Motors M.O.T. Station. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Kem Repair Centre Ltd . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

OKULLAR Haringey Eğitim Merkezi . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Ada Windows Ltd . . . . . . . . . . . . . .

ANAHTARCILAR Mustafa Keleş. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

DIRECTORY-REHBER

KUYUMCULAR Ayaz Kuyumculuk. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0207 041 7053

Alton & Co (Chartered Accountants) . . . . . . . . . . . . . . . Benchmark Accounting . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Certax Muhasebe . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Dirench & Co . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . DK Company & Services Ltd.. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . F&A Accountancy Ltd (Certified) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Mentek & Co Accountants . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . MKS ACCOUNTANTS . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Right Accounting . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Zek & Co Muhasebe . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

020 8886 9222 020 8348 4255 020 8819 8212 020 7582 3000 020 7278 8555 0208 888 0004 0790 894 3456 0772 309 2727 0208 888 2515 0754 011 0760 0207 237 4725 0207 998 0057 0208 881 8844

TEMİZLİK İŞLERİ Spot Raiders Dry Cleaner & Launderers . . . . . . . . . . . . 0207 254 6113

TÜRK HAMAMI Turkish Hamam . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0207 249 5554

UYDU SİSTEMLERİ Ad Sat Satellite . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0795 022 6662 Ada Center . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0207 998 7948

| 0777 959 0889

WEB TASARIM Mantis Creative . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 0794 474 4227

YAZAR KASA /EPOS/CCTV KAMERA Eposman UK LTD . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .0794 643 9404 Ika Epos Ltd . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .0208 887 1578

Fihrist


37

AVRUPA

Haberler

20 March 2020 Friday

TfL announces planned services to support London’s critical workers during the COVID-19 pandemic

• TfL to run a reduced service to enable London’s critical workers to make essential journeys From this Friday, there will be no Waterloo & City line. • Until further notice, on Friday and Saturday nights there will be no all-night ‘Night Tube’ service or the all-night ‘Night Overground’ service that currently runs on the East London line. This is to ensure the resilience of the regular Tube and Overground services. Late services on both the Tube and Overground will continue to run for essential journeys. • London buses will operate fewer services, but TfL’s extensive night bus network will continue to provide critical workers with a reliable night option on Friday and Saturday nights and throughout the week. • Everyone urged not to use public transport for anything other than essential journeys Following the Government’s advice to stop nonessential social contact, the Mayor of London has asked Transport for London (TfL) to make a number of changes to services to ensure a safe and reliable service to enable London’s critical workers who need to make essential journeys. The Mayor of London and TfL are urging all other customers to follow the Government’s advice and not make anything but essential journeys. • From today, up to 40 London Underground (LU) stations that do not interchange with other lines will be closed until further notice. Anyone who needs to make essential journeys should check www.tfl.gov.uk for live travel updates before they travel. • From this Friday morning (20 March), there will be no service on the Waterloo & City line. On Friday and Saturday nights there will be no all-night ‘Night Tube’ service or the all-night ‘Night Overground’ service that currently runs on the East London line. Available staff will be redeployed to ensure the resilience of the regular Tube and Overground services. Late services on the Tube and Overground will continue to run, with trains running late into the night on all days for essential travel only. • From Monday 23 March, TfL will gradually reduce the frequency of other services across the TfL network to provide a service for critical workers to get to where they need to – ensuring that remaining services are not overcrowded. TfL is aiming to run Tube trains every 4 minutes in Zone 1, with the possibility that this will reduce further. • Similarly, from next week until further notice, London Overground, TfL Rail, the DLR and London Trams will run fewer services. • On the bus network, from Monday 23 March until further notice, a service similar to a Saturday will run. TfL's extensive night bus network will continue, to provide critical workers with a reliable night option. • Following the decision to close many schools completely, TfL will review which school buses should still run and which should be amended at a later date. • Although these are the services TfL plans to run, if fewer staff are available further measures may be needed. TfL is working closely with the Government and other agencies and keeping all services under review. • Fewer Santander Cycle hubs will be open in central London. To see available Santander Cycle Hubs, visit https://tfl.gov.uk/modes/cycling/santandercycles/find-a-docking-station?intcmp=2321 or download the Santander Cycle app.

ENGLISH NEWS • GCSEs and A-Levels in England and Wales were cancelled.

Coronavirus: Answers promised after school shutdown confusion

The prime minister spoke about why the decision

exams. It comes after GCSEs and A-Levels in En-

to close schools was taken

gland and Wales were cancelled.

The government has promised to give more details on how school closures will affect students and pa-

Universities UK said pupils should not lose the

rents after criticism over a lack of clarity.A list of

chance to go to university this year because of the

the "key workers" during the coronavirus crisis -

move.

whose children can still go to school - will be relea-

More details will be announced about exams in

sed later, the education secretary said.He also said

Scotland in the Scottish Parliament later. Scotland's

more details would be given on Friday on how pu-

Education Secretary John Swinney said exams

pils would be awarded grades in the absence of

could still go ahead as planned or be re-scheduled.

School closures:

What will happen now?

Schools across England, Scotland, Wales and Northern Ireland are to close on Friday because of the coronavirus epidemic. What will the impact be? How long are schools likely to be closed? The short answer is indefinitely. Schools in England, Wales and Scotland will close on Friday afternoon. Schools in Northern Ireland will be closed from Monday. Most are effectively closing two weeks before the Easter holidays start, but it is not clear whether they will re-open for the summer term. England's Education Secretary Gavin Williamson says schools will be closed "until further notice". Scotland's First Minister Nicola Sturgeon has said she cannot guarantee that schools in Scotland will re-open before September. It will depend to a large extent on the effectiveness of measures to reduce the spread of the outbreak. Deputy chief medical officer Jenny Harries said school closures were necessary to reduce social contact throughout society and hence the spread of the virus. So will every school be completely closed? No. Some schools will be kept open with a skeleton staff to provide support for the children of key workers. A list of who this covers is to be released later today, but it is expected to include NHS staff, police and food delivery drivers. Schools will also be asked to help those most in need - for example, children who receive free school meals and those with special educational needs or education health care plans. But it is not yet clear which schools will be the ones to provide these services. Mr Williamson said in England the aim would be to provide support in school for an estimated 10% of pupils. Teaching unions are supportive of the plans, but say they want to see more details of the plans urgently. The government says it's also asking nurseries and private schools to close, and will provide financial support if needed. How familes can cope with self-isolating together Should you let your children play with other children? Your family questions answered What will happen about exams? In England and in Wales, all exams in May and June have been cancelled, including GCSEs and Alevels as well as England's primary school national curriculum tests, known as Sats. Mr Williamson told the Commons on Wednesday: "I can confirm we will not go ahead with assessments or exams and that we will not be publishing performance tables for this academic year. "We will work with the sector and [the exams watchdog] Ofqual to ensure children get the qualifications that they need." More details will be released on England's plans on Friday. Scotland and Northern Ireland will announce a decision on exams in the days to come. How will children be assessed instead? Exams watchdogs have been working together for some time to look at alternative arrangements. These may include: using predicted grades teacher assessments looking at coursework considering other evidence of candidate performance It is likely the exam boards and individual exams regulators across England, Wales, Scotland and Northern Ireland will agree a uniform system to ensure comparability. With regard to offers of university places, Universities UK - the vice-chancellors' organisation - suggested universities may honour the offers already made on the basis of predicted grades.


38

AVRUPA

Spor Haberleri

20 Mart 2020 Cuma

Cyprus Paradise’ın ana sponsoru olduğu Kıbrıs Türk Gençlik Birliği ‘Birlik ve Beraberlik’ Balosu Avrupa Ajansı / Ava| Londra

Türk Gençlik Birliği İngiltere,13 Mart Cuma ak-

şamı, Grand Palace Banqueting Suite’te, ‘Birlik ve Londra'da faaliyet gösteren 'Kıbrıs Türk Gençlik

Beraberlik Balosu’ düzenledi. Cyprus Paradise’ın

Birliği İngiltere', 13 Mart Cuma akşamı ‘Birlik ve

ana sponsoru olduğu ‘Birlik ve Beraberlik’ Balo-

Beraberlik Balosu’ gerçekleştirdi. İngiltere’de

suna 200’ün üstünde katılım sağlandı.

doğup büyüyen, okumak ve yaşamak için Kıb-

Ünlü popçu Eylem

rıs’tan gelen gençleri örgütlemek ve Kıbrıs Türk kimliğine sahip çıkma misyonu ile kurulan Kıbrıs

Etkinlikte ünlü popçu Eylem'in yanısıra, Londra’nın sevilen isimleri Erdoğan Baca ve Devrim Baca sahne alarak konuklara keyifli anlar yaşattı. Düzenlenen geceye, Britanya Kraliçesi onur ödülünün sahibi Dr Teoman Sırrı, KKTC Londra Eğitim ve Kültür Ataşesi Metin Harper, IBM firmasında yönetici danışman Okan Baysan, meclis üyeleri, çeşitli dernek ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri, iş adamları ve geniş bir gençlik grubu katıldı.

İngiltere Başkanı Nafiya Horozoğlu Kuzey Kıbrıs’ta korona virüsünden dolayı yaşanan gelişmelerden Londra ziyaretini yarıda bırakmak zorunda kalan Demokrat Parti Genel Başkanı, eski Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, ve bu nedenden dolayı baloya katılamayan KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, gençlere gönderdikleri mesaj gecede okundu. Gecenin açılış konuşmasında Kıbrıs Türk Gençlik Birliği İngiltere Başkanı Nafiya Horozoğlu, diasporadaki Kıbrıs Türk toplumun birlik ve beraberliğine vurgu yaparak şu açıklamayı yaptı: “Bu akşam burada bir arada olma amacımız ise, gençlerimizin ve büyüklerimizin hep birlikte güçlü bir mesaj vermesi. Bizler Kıbrıslı Türk gençler olarak artık bu toplumun bölünmesine veya ayrı düşmesine müsaade etmek istemiyoruz, birlik ve beraberlik içinde İngiltere’deki gücümüzü artık kullanıp sesimizi duyurmak istiyoruz. Etkinlikte söz olan KKTC Londra Eğitim ve Kültür Ataşesi Metin Harper, gençler tarafından tüm yapılan etkinliklere her türlü desteğe vermeye hazır olduklarını belirten Harper, geceye katılıp gençlere destek olanlar ayrıca teşekkür etti.Harper son olarak gençlere müjde verdi, Türkiye’den planlı ve programları gezi olduğunu ve gençlere bu tarihsel ve kültürel geziyi ücretsiz olarak sunacağının sözünü verdi.


39

AVRUPA

Spor Haberleri

20 Mart 2020 Cuma

İngiltere Türk Toplumu Futbol Federasyonu:

“Maçları iptal ettik, haftaya oynanacak mı kararımızı açıklayacağız. Avrupa Ajansı / AVA| Londra

İngiltere’den KKTC’ye gideceklere çağrı yapıldı.

dirde 14 gün karantina altında tutula-

“Gelmeyin, Gelirseniz…”

caktır” dedi. Salamis Hotel’de karan-

İngiltere Türk Toplumu Futbol Federasyonu Baş-

tinada tutulan insanların olduğunu,

kanı Serdar Sarı, Avrupa Gazetesi ve Avrupa Ajans

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin

bu insanların 14 gün boyunca karan-

AVA SPOR’a Koronavirüs ile ilgili açıklama yaptı.

Tatar, Bakanlar Kurulu’nda alınan kararlar ile ilgili

tina altında kalacağını söyleyen Baş-

Sarı şunları söyledi: “Bir seferlik maçlar iptal oldu.

Avrupa Gazetesi ve Avrupa Ajansı'na özel açıklama

bakan Tatar, “Hükümet olarak,

Geçen pazar maçları oyanatmadık. Haftaya oyana-

yaptı. Tatar açıklamasında, İngiltere’de bulunan

Salamis Hotel’de ne gerekiyorsa ya-

nacak maçların kararını perşembe veya cuma 19 -20

KKTC vatandaşlarının, zorunlu olmadıkça İngil-

pılması talimatını verdik” dedi.Seçi-

martta açıklayacağız. İngiltere Sağlık Bakanlığı ve

tere’den ayrılmaması ve KKTC’ye gelmemesi gerek-

min ertelenmesi ile ilgili soruya yanıt

NHS kararlarına göre hareket ediyoruz. Duruma

tiğini söyledi. Tatar “Bu zor bir karar, ama anlıyoruz

veren , “Şu anda seçim düşünecek halim

göre her hafta maçlar oyanancak mı oyananmayacak

ki İngiltere tedbir almıyor. Dolayısıyla İngiltere bağ-

yok. Kimsenin seçimi düşünecek takati

mı açıklama yapacagız. 2 -3 hafta iptalleri yok.”

lantısını bir risk olarak görüyoruz. Geldikleri tak-

kalmadı” dedi.

İngiltere Türk Toplumu Futbol Federasyonu Başkanı Serdar Sarı, ve Başkan yardımcısı Osman Ercen


40

AVRUPA

20 Mart 2020 Cuma

Reklam

Profile for Vatan Londra

avrupa gazete egazete 20 mart 2020  

avrupa gazete egazete 20 mart 2020

avrupa gazete egazete 20 mart 2020  

avrupa gazete egazete 20 mart 2020

Profile for londra874
Advertisement