Page 1

0801 EE


Tere tulemast Kährsi kaunite puitpõrandate maailma!

CLASSIC NOUVEAU COLLECTION

EUROPEAN RENAISSANCE COLLECTION

SAND COLLECTION

78

82

LINNEA

74

WORLD NATURALS COLLECTION

72

KOLLEKTSIOONID

54

EUROPEAN NATURALS COLLECTION

28

AMERICAN NATURALS COLLECTION

40

MARINA COLLECTION

70

NORDIC NATURALS COLLECTION

18

VAHER

40

KOLLEKTSIOON MARINA

70

1-, 2- VÕI 3-LIPILISED

8

KOLLEKTSIOON NORDIC NATURALS

18

KIRSS

44

KOLLEKTSIOON SAND

72

RAHULIK LINN VÕI RUSKE MAAKOHT

12

SAAR

18

PÄHKEL

48

KOLLEKTSIOON EUROPEAN RENAISSANCE

74

KLASSIKA: MIDAGI ENAMAT

13

KASK

22

PUNATAMM

52

KOLLEKTSIOON CLASSIC NOUVEAU

78

MEIE PUITPÕRANDATE VIIMISTLEMINE

14

PÖÖK

24

KOLLEKTSIOON WORLD NATURALS

54

LINNEA

82

LAKK VÕI ÕLI (MATT VÕI LÄIKIV)

15

KOLLEKTSIOON EUROPEAN NATURALS

28

MERBAU

54

MEIE PUIDULIIGID

16

TAMM

28

JARRAH

56

SISU

SISEKUJUNDUS PÕRANDATE ABIL

62

EUROOPA VAHER

38

ROOSIPUU

57

UUENDUSED ON MEIE TRADITSIOON

4

VÄRVIIDEED JA TRENDID

68

KOLLEKTSIOON AMERICAN NATURALS

40

JATOBA

58

PARIM VALIK

6

TEHNILISED OMADUSED

96

2

3


Uuendused on meie traditsioon Puitpõrandad on üks olulisemaid elemente, kui soovite anda oma kodule erilise väljanägemise ja luua erakordse sisekujunduse. Seetõttu loome ja disainime arvukalt erinevaid põrandaid – kõik isemoodi ilusad –, et need sobiksid erinevate maitsete ja stiilidega. Kõik inimese valmistatud tooted mõjutavad keskkonda. Et need mõjud oleksid võimalikult väikesed, tegutseme kõiges ökoloogilise lähenemisviisi vaimus. Puit pärineb peaagu täielikult Skandinaaviast ja Euroopast, kus puude uus pealekasv on suurem kui langetatud puude arv. Kährs oli ka esimene tootja (1984), kes võis uhkust tunda lahustita tootmisprotsessi üle. Peale selle võimaldab meie põrandate mitmekihiline ehitus iga palgi täies ulatuses ära kasutada ning nii kulutatakse vähem ressursse kui täispuitpõrandate tootmisel. Kümme aastat tagasi sertifitseeriti meid esimese puitpõrandate tootjana maailmas ISO 14001 järgi. Pärast seda oleme jätkanud põrandate disainimist ja tootmist, mis ei ole ainult meeldivad vaadata, vaid ka panustavad täna maailma ja tulevaste põlvkondade heaolusse.

150 AASTAT UUENDUSI Kährs asub Lõuna-Rootsis Nybros, Smålandi metsade keskel samal kohal, kus ettevõte 150 aastat tagasi tegevust alustas. 1857. aastal asutas Johan Kähr väikese tisleritöökoja ning hakkas valmistama puitesemeid kohalikele talupidajatele. Praegu on Kährs grupp Euroopa suurim puitpõrandate tootja ning üks uuenduslikumaid puidutöötlemisettevõtteid maailmas. Traditsioon, teadmised ja uuendusmeelsus on teinud meist teerajajad põrandate keskkonnasäästliku tootmise vallas.

DISAINITUD PAREMA KESKKONNA HEAKS Möödunud aastate jooksul oleme püüdnud tabada puidu ilu ja väljendusrikkust. Oleme õppinud ühendama seda ilu moodsate tehnoloogiatega, et toota kvaliteetseid puitpõrandaid, mis oleksid vastupidavad, stabiilsed ja lihtsalt paigaldatavad. Kährs valmistab väga suurel hulgal erinevatest puiduliikidest ja erineva väljanägemisega põrandaid. Lisaks kaunile välimusele vastavad meie põrandad kõigile kaasaegsetele põrandatele esitatavatele nõudmistele.

MOODSA PUITPÕRANDA LEIUTAJA Pikk traditsioon, meisterlikkus ja kirglik huvi disaini ja uue tehnoloogia vastu on hoidnud meid moodsate puitpõrandate väljatöötamisel esirinnas. Leiutasime moodsa puitpõranda 1941. aastal. Mitmekihiline puitpõrand saavutas kohe populaarsuse ning sellist mitmekihilist ehitust kasutatakse puitpõrandate tootmisel kogu maailmas.

KÄHRSI KUUS SAMMU PAREMA KESKKONNA POOLE

1. Kährs valmistab ainult puitpõrandaid ning puit on ainus taastuv põrandamaterjal (tooraine taastub aastatega).

4

2.

Põranda mitmekihiline ehitus tähendab, et toorainet kasutatakse tõhusaimal viisil.

3. Kährsi põrandad paigaldatakse Woodlocmeetodil, tagades tugevad ühendused liimi kasutamata.

4.

Kährsi põrandad toodetakse loodust säästvalt, et keskkonda võimalikult vähe kahjustada.

5.

Kährs püüab jätkuvalt leida kõige keskkonnsäästlikumad peitsid ja lakid.

6.

Põranda pinda on kerge puhastada ja hooldada tugevate kemikaalideta.

5


1 2 3 5

4

1. Tooraine veetakse metsast tehasesse. 2. Puudest saavad põrandad, mis toimetatakse klientidele. 3. Jäätmed muundatakse energiaks. 4. Toodetud energiat kasutatakse piirkonnas paiknevate hoonete kütmiseks. 5. Tuhk viiakse metsa tagasi ning kasutatakse väetisena.

MEIE EESMÄRK ON OPTIMAALNE TOOTMINE Püüame jätkuvalt puitpõrandaid üha paremini valmistada. Alates tooraine optimaalsemast kasutamisest kuni keskkonda viidavate heitmete vähendamiseni. Olime tegelikult esimene tootja, kes võis uhkust tunda lahustita tootmisprotsessi üle. Oleme uhked ka selle üle, et meie põhitehas Rootsis tekitab vähem heitmeid kui keskmine väike puidutöötlemistehas.

LIIMITA. WOODLOC®, TUGEVAIM ÜHENDUS 2000. aastal tuli Kährs välja Woodlociga, maailma esimese puitpõrandaga, millel ei olnud liimühendust. See põhines uuenduslikul tehnoloogial, mille tulemuseks olid täiesti tihedad ühendused, aga ka kiirem ja kergem paigaldamine. See tähendas ka suurt hüpet keskkonna säästmise seisukohalt, sest täiusliku põranda saamiseks ei olnud liimi enam vaja.

Roheline mõtteviis on parim valik Valides puitpõranda, olete keskkonna suhtes vastutustundlik. Valides ühe

1

Kährsi põrandatest teete veelgi parema loodust hoidva valiku. Kährs on üks vanemaid puitpõrandate valmistajaid maailmas. Lisaks on ta ka üks uuendus-

2

likumaid. Meie uuendused on põhjalikult muutnud puitpõrandate tootmist üle kogu maailma ning muutnud planeedi tuleviku helgemaks.

3 4

PUIT MEIE LÄHEDALT Enamik meie toorainest pärineb meie tehase lähedalt Rootsist, kus metsi peetakse kultuuripärandiks ning kus iga langetatud puu asemele istutatakse keskmiselt 5 uut. Lisaks transpordikulu vähendamisele toome keskkonnale täiendavat kasu oma puidujäätmetest energia tootmisel, millega tagame kogu Kährsi tootmiseks kuluva energiavajaduse ning kogu naabruskonna soojusenergiavajaduse.

6

MEIE PÕRANDALAUA EHITUS 1. Tehases kantakse lauale neli kuni kuus UVkõvastunud akrüülviimistlusega pealiskihti millel võib käia kohe pärast selle paigaldamist. 2. Parketi pealiskihiks on saadaval paljud eri puiduliigid ja erinevad süümustrid. 3. Täiendav vahekiht tagab stabiilsuse ja vormi. 4. Meie toodetel, mis on 15 mm ja 7 mm paksud, on männist või kuusest aluskiht, mis lisab nn ujuvmeetodil paigaldatavatel põrandatele stabiilsust.

KESTAB PÕLVI Puitpõrandad kestavad sõna otseses mõttes põlvkondi. Kui mõtlete, millist põrandamaterjali uues majas või oma kodu uuendamisel kasutada, siis pidage meeles, et puitpõrandat ei ole vaja väga pikka aega välja vahetada. Puitpõrand on seega väga toorainet ja keskkonda säästev valik.

LAHUSTITA LAKK AASTAST 1984 1984. aastal tuli Kährs välja esimese lahustita lakiga ning algatas oma keskkonnaprogrammi enne kui sellest sai üldine põhimõte. Kährs oli tegelikult esimene puitpõrandate tootja, kes võis uhkust tunda täiesti lahustivaba tootmisprotsessi üle.

45 000 INIMEST NAUDIB TAASKASUTATUD PUIDU SOOJUST Meie Nybro tehases ei lähe midagi raisku. See osa palkidest, mida põrandate valmistamiseks kasutada ei saa, muudetakse biokütuseks. Osa kütusest kasutatakse meie oma hoonete kütmiseks. Ülejäänu müüakse kohalikule küttefirmale. Praegu saab umbes 45 000 naabruskonna inimest nautida soojust, mis pärineb taaskasutatavast puidust.

FSC. AINULT KONTROLLITUD TARNIJAD Kährs valib ainult tarnijad, kellel on FSC (Forest Stewardship Council – metsahoole nõukogu) või PEFC (Program for the Endorsement of Forest Certification – metsasertifitseerimise kinnitamise programmi) tunnistus või kes suudavad tõendada, et nad tarnivad puitu keskkonnateadlikult. Toote FSC tunnistus tähendab, et on võimalik välja selgitada puidu päritolu.

7


Loodus loob, meie valime ja disainime Loodus on suurepärane mitmekesisuse looja. Kuna puidul on erinevaid värve, omadusi ja kujusid olenevalt sellest, millisest puu osast saagida, on pikk kogemus võimaldanud meil arendada unikaalse süsteemi saetud puidu kontrollimiseks ja hindamiseks vastavalt selle kvaliteedile ja välimusele ning lubab meil toota ja pakkuda erineva väljanägemise, ilmekuse ja stiiliga põrandaid. Järgmistel lehekülgedel leiate kasulikku ja praktilist informatsiooni, millele Teie kodu ja maitsega sobivat põrandat valides tähelepanu pöörata.

1

1-lipiline Laua osa, mida näete ja millel kõnnite, s.o pealiskiht, saetakse ühes tükis, siit ka nimi 1-lipiline. See rõhutab puidu tunnetust ja loomulikku välimust koos oksakohtade ja värvivariatsioonidega ning puidu struktuur on täies ulatuses esile toodud. Kuid Te võite saada ka 1-lipilise põranda materjaliga, mille me oleme spetsiaalselt valinud ja millel on vähem värvivariatsioone ja mitte ühtegi oksakohta või minimaalselt oksakohti. (Lugege täpsemalt meie valikutest lk. 12.) 1-lipilised põrandad on saadaval kolmes pikkuses ja kahes laiuses. Nad sobivad ideaalselt suurte ruumide jaoks, kus 1-lipiline laud annab ruumile õhulise avaruse.

8

SUURUSED

1-lipiline 1800 x 130 x 15 mm Kollektsioon Nordic Naturals lk. 18–27 Kollektsioon European Naturals lk. 28–39 Kollektsioon American Naturals lk. 40–53 Kollektsioon World Naturals lk. 54–61

1-lipiline 1800 x 105 x 15 mm Kollektsioon Marina lk. 70–71

1-lipiline 1800/2100/2400 x 175 x 15 mm Kollektsioon Classic Nouveau lk. 78–81 1-lipiline 1800/2100/2400 x 187 x 15 mm Kollektsioon Nordic Naturals lk. 18–27 Kollektsioon European Naturals lk. 28–39 Kollektsioon American Naturals lk. 40–53 Kollektsioon Sand lk. 72–73 Kollektsioon Classic Nouveau lk. 78–81

1-lipiline 590 x 90 x 14 mm Kollektsioon European Renaissance (Castello) lk. 82–89

9


2

3

2-lipiline Laud koosneb kahest lipist. Lipid on paigutatud nii, et anda erinevatele põrandatele erinevad omadused. Kährsi 2-lipilised põrandad on saadaval kahes variandis, üks pikemate ja teine lühemate lippidega. Pikemate lippide variant on ideaalne suuremate ruumide jaoks, samas kui lühemate lippidega variant sobib perfektselt väiksematele pindadele.

SUURUSED

2-lipiline 2423 x 200 x 15 mm Kollektsioon Nordic Naturals lk. 18–27 Kollektsioon European Naturals lk. 28–39 Kollektsioon American Naturals lk. 40–53 Kollektsioon World Naturals lk. 54–61

3-lipiline 3-lipilistel põrandatel on pealmine kiht kolme lipi laiune. Lipid on erineva pikkusega ja paiknevad juhuslikult. See loob individuaalse ja isikupärase põranda. 3-lipilised põrandad on samuti jagatud erinevatesse sortidesse ja kategooriatesse. See võimaldab erinevatel põrandatel luua ruumis elavamat või rahulikumat miljööd. 3-lipilised põrandad, mis on ühed meie paremini müüvad põrandad, pakuvad suurt hulka võimalusi interjööride kujundamiseks.

SUURUSED

3-lipiline 2423 x 200 x 15 mm Kollektsioon Nordic Naturals lk. 18–27 Kollektsioon European Naturals lk. 28–39 Kollektsioon American Naturals lk. 40–53 Kollektsioon World Naturals lk. 54–61 Kollektsioon Sand lk. 72–73

2-lipiline 2423 x 200 x 15 mm Kollektsioon Nordic Naturals lk. 18–27 Kollektsioon European Naturals lk. 28–39 Kollektsioon American Naturals lk. 40–53

10

11


Rahulik linn või ruske maakoht

Klassika: midagi enamat

Põranda üldilme loomisel on oluline nii puidu iseloom kui eelmistel lehekülgedel tutvustatud lippide suurus. Looduslik

Meie Classic põrandad pakuvad midagi enamat. Need on mõeldud neile, kes otsivad veidi suuremat stiilsust, et lüüa

struktuur ja toormaterjali värvivariatsioon annab põrandale elava, loomuliku ja julge välimuse. Toormaterjal, mis on

oma põrandale isiklik pitsat. Classic põrandad on põrandad, mida oleme töödelnud ja viimistlenud unikaalsete

ühtlasema värviga ja ilma oksakohtadeta või väheste oksakohtadega ning millel on tugev struktuur, jätab rahuliku ja

puidutöötlemismeetodite abil lisades neile läiget või värvpeitsi. Selliste meetodite abil rõhutame omadusi, mis

ühtsema mulje. Meie pikaaegsed kogemused puidu sorteerimisel võimaldavad meil pakkuda arvukate ilmete ja

teevad teatud puiduliigi või põrandatüübi eriliseks. Me toodame ka põrandaid suuruses, mis sobivad ideaalselt

stiilidega põrandaid.

klassikaliste mustrite paigaldamiseks. Allpool on toodud väike valik Classic sarja põranda tüüpe.

Valik City

Valik Town

Valik Country

Need põrandad on stiilselt tagasihoidlikud; nad on loodud ühtlasest ja ühetasasest puidust, millel on väikesed variatsioonid tooni ja mustri osas. Olenevalt puiduliigist võivad nad olla heledad või tumedad, kuid toon ja üldmulje on ikkagi ühtlane. Kui Teile meeldib rahulikkus, otsige põrandat valikust City.

Olgu tume või hele, neid põrandaid iseloomustavad peened variatsioonid toonis ja mustris, kuid ilma oksakohtadeta. Nad moodustavad klassikalise fooni, mis asetab fookuse ülejäänud sisustusele. Kui Te otsite minimaalsete variatsioonidega põrandat, tutvuge meie Town valikuga.

Kui Te püüdlete rohkem maalähedasema väljanägemise poole, siis tõenäoliselt meeldib Teile mõni meie Country valiku põrand. Siin leiate dramaatilise struktuuri ja oksakohtadega puidu, suurema värvivariatsiooni ja julge eksimatu loomulikkuse.

12

Mustrisse paigaldamine. European Renaissance kollektsioonis põrandad, mis on toodetud spetsiaalselt mustrisse paigaldamiseks, et luua põrandale vana disaini traditsiooniline välimus. Põrandatüübid, mis on taaskord populaarseks muutunud ning väga ihaldatud.

Laevatekk. Meie kollektsionist Marina leiate hulga puiduliike ja klassikalise laevateki disaine. Need on eheda meisterlikkuse tulemus, treenitud silmade ja käte abil tehtud, mis tagab iga laua perfektse välimuse koos oma dekoratiivsete lippide ja ühendustega. Vaadake kõiki variante lk. 70.

Harjatud, peitsitud ja faasitud. Need puidutöötlemistehnikad suurendavad puidutunnetust. Viimastel aastatel on selliste põrandate populaarsus ja nõudlus tõeliselt kasvanud. Mitte kunagi varem ei ole olnud nii laia põrandate valikut, millele on antud juurde ‘see midagi’ lisaks pinnatöötlusele ja värvile. Nordic Naturals ja European Naturals kollektsioonides leiate Te mitmeid faasitud servadega ja pehmelt harjatud pinnaga põrandaid.

13


Põranda viimistlemine

Valige õige pind

Mets varustab meid suurepärase materjaliga, millest luua puidu loomulikul välimusel põhinevad põrandad. Kuid

Lakk, matt lakk või looduslik õli? Ükskõik millise pinnatöötluse Te oma põrandale valite, sisaldab see endas ikkagi

pidevalt luuakse üha uusi trende ja stiile. Nõudlus nii uute kui ka klassikalise välimusega põrandate järele kasvab.

puidu loomulikku ilu. Valik peaks põhinema Teie eelistustel stiili, tunde, värvi ja hooldamise suhtes. Lisaks ei sisalda

Viimastel aastatel oleme näinud nii sisekujundajate kui klientide, kes on oma dekooride valikus on muutumas üha

meie pinnatöötlused lahusteid, formaaldehüüdi ega isotsüanaati. Kährsi põrandad on kohe pärast paigaldamist

teadlikumaks ja julgemaks, suurenevat huvi täiuslikuma disaini ja sisustuse vastu. Me tahame pakkuda Teile palju

valmis ka pealkäimiseks.

võimalusi. Need on üksnes mõned meetodid, mida me oma põrandate puhul nende disaini kujundamiseks ja ilu esiletoomiseks kasutame. See tähendab, et saate disainida oma kodu just nii, nagu Te seda alati unistanud olete.

Harjamine

Siidmatt lakk

Pinna harjamine annab põrandale erilise puidutunde. Olenevalt materjalist ja liigist võime efekti varieerida, ning me kasutame harjamist mitmete materjalide ja kõvaduste puhul. Harjamisega kaasnevad tavaliselt ka muud pinnatöötlused nagu servade faasimine ja värvilise peitsi või läike pealekandmine.

Meie siidmati läikega lakk toob täiel määral välja puidu iseloomu rõhutades selle looduslikku elavat struktuuri. Lakk muudab põranda veelgi vastupidavamaks ja kergemini puhastatavaks. Me täiustame oma lakke, mis on turul ühtede parimate seas, pidevalt koostöös juhtivate lakitootjatega. Lakk kaitseb põrandat mikrokriimustuste eest. Samal ajal on meie lakk saadaolevatest üks õhemaid ega peida ilusat põrandapinda erinevalt nii paljudest teistest, mis turul saadaval.

Värvpeitsid Me võime kasutada peitsi andmaks põrandale looduse poolt pakutavatest täiesti erinevaid värve. Alustades heledast, valge laki või valge õliga töödeldud kuni tumedate, sügavate ja eksootiliste värvitoonideni. Täna on Teil rohkem – ja täiesti uusi – disainivõimalusi kui kunagi varem. Lihtsalt küsige ja me hea meelega tutvustame Teile oma näidiseid.

Matt lakk Meie matt lakk jätab mulje, et põrand on peaaegu täiesti töötlemata naturaalne puit või töödeldud loodusliku õliga. Te tunnete selgelt pehmet, looduslikku pinda sõrmede all või kui kõnnite põrandal paljajalu. Matt lakk on sama vastupidav ja kergesti hooldatav nagu siidmatt lakk.

Faasitud servad 1-lipiliste laudade servade faasimine rõhutab nende plangu kuju. Sel aastal tutvustame me mitut põrandat, mille servad on erinevate nurkade alt faasitud. Alustades mikro-faasitud põrandatest (kerge servade rõhutamine liivapaberi abil) dramaatilisemate, tugevamate faasimisteni kõikidest servadest, mis annab põrandale maalähedasema ja robustsema välimuse.

Naturaalõli Woodloc® Antud kontekstis on meil heameel mainida meie patenteeritud liimivaba Woodloc®-ühendust. Ükski teine mehhaaniline ühendus ei ole nii tugev kui Woodloc®. Paljude meie põrandate jaoks on Woodloc®-ühendus absoluutne garantii sellest, et saate endale suurepärase tasase põranda ilma häirivate pragudeta. Põrand säilib sama tiheda ja hea väljanägemisega nagu päeval, mil ta paigaldati.

14

Kährsi naturaalõli annab põrandale vapustavalt loomuliku ja ilusa tunde. Õli toob esile puidu suurepärase tekstuuri ja struktuuri ning rikastab looduslikku puiduvärvi. Naturaalõliga töödeldud põrandaid võib kasutada kohe pärast paigaldamist. Neid on lihtne hooldada, kuid peate meeles pidama, et naturaalõliga töödeldud põrandad vajavad veidi suuremat hoolt. Neid tuleb regulaarselt õlitada. Eeliseks on aga see, et põrand muutub pärast iga õlitamist üha ilusamaks, uute toonidega rikastatuks. Puhastamine ja hooldamine on sama, mis lakitud põrandate puhul. Tolmuimemine ja hästi väljaväänatud niiske lapiga pühkimine on kõik, mida vaja.

15


EUROPEAN NATURALS

Meie puiduliigid

NORDIC NATURALS

18

38

AMERICAN NATURALS

40

AMERICAN NATURALS

44

EUROOPA VAHER

VAHER

KIRSS

Kuulus selle poolest, et tal puudub nii maitse kui lõhn, mistõttu kasutatakse seda tihti köögi tööpindadel ja lõikelaudadel. Võrrelder hariliku vahtraga on Euroopa vahtral oma iseloomulik läige, mis annab ruumile õhulise tunde. Õhukesed aastarõngad ja pehme kuju muudavad selle unikaalseks. Hoolimata sellest, et ta on 15 –20% pehmem kui harilik vaher, on ta siiski väga kõva ja vastupidav. Ning seetõttu on populaarne sisekujunduses ja mööblivalmistamisel.

Kuulus oma mahla poolest, millest valmistatakse vahtrasiirupit. Välimine puidukiht on kreemikat värvi punakaspruuni tooniga ja puu südamik varieerub heledast punaste toonidega tumepruunini. Tavaliselt on sellel peen sirge kuju, kuid mõnikord kergelt laineline struktuur. Vaher kasvab Põhja-Ameerikas ja on 10–15% kõvem kui tamm. Teeb läbi keskmise värvimuutuse. Aja jooksul muutub kreemikasvalgest kuldseks.

Ameerika lemmik peentisleri- ja mööblipuu. Väga ilus ja mitmekülgne liik. Soe, isikupärane ja võluv. Puidul on peen vorm ja sirge struktuur. Välimine puidukiht on kreemikasvalge. Puu südamik varieerub tumepunasest punakaspruunini. Kirss teeb vananedes läbi ekstreemse värvimuutuse tumenedes ilmekaks tumepunaseks. See protsess ilmneb otsese päikesevalguse käes paari nädala jooksul. Kirss on 25% pehmem kui tamm.

AMERICAN NATURALS

48

AMERICAN NATURALS

52

WORLD NATURALS

54

Meie tootevalikus on palju kauneid puiduliike maailma kõige põnevamatest osadest. Kährs on otsustanud tõsta kesskonnateadlikkust kogu maailmas.

Troopilised puiduliigid, mida meie valikust leiad, on pärist riikidest, kes kuuluvad organisatsiooni International Tropical Timber Organization (ITTO), mille kõik liikmed on tõotanud töötada ökoloogilise metsamajanduse vaimus. Troopilist puitu ostame me ainult vastutustundlikult majandatud metsadest. Meie varustajateks on need, kes omavad FSC (Forest Stewardship Council) või PEFC (Program for the Endorsement of Forest Certifi cation) sertifikaati.

NORDIC NATURALS

22

NORDIC NATURALS

24

SAAR

PÄHKEL

PUNATAMM

MERBAU

Saar on oliiviperekonna liige, kuid ta ei kanna vilju. Välimine puidukiht on peaaegu valge. Puu südamik varieerub hallist läbi helepruuni kuni pruunide triipudega helekollaseni. Mõnel on väga eriline kuju, mis annab põrandale täiesti ainulaadse ja elava iseloomu. See on tugev ja vastupidav. Saar teeb aja jooksul läbi keskmise muutuse heledamast värske liiva karva toonist kuni õle/ päevitunud toonini. Saar on keskmiselt 10% kõvem kui tamm.

Tume, eksklusiivne puit, mida kasutatakse kvaliteetmööbli valmistamisel. Välimine puidukiht on kreemikasvalge. Puu südamik on helepruunist tumeda šokolaadipruunini, mõnikord purpurpunase varjundiga. Aastatega omandab puit erilise läike. Tavaliselt on tal sirge struktuur, kuid võib olla ka lainelise kujuga, mis pakub põnevaid variatsioone. Puit teeb läbi keskmise või suure värvimuutuse muutes tumepruuni lülipuidu aja jooksul heledamaks kuldpruunikaks. Pähkel on 20% pehmem kui tamm.

Punatamm on Ameerika kõige populaarsem liik põrandate valmistamisel. Välimine puidukiht on valgest helepruunini ja puu südamik roosast punakaspruunini. Puidul on tavaliselt sirge struktuur. See on kõva ja vastupidav ja seda on võimalik erinevate peitsidega värvida. Punatamm teeb aja jooksul läbi keskmise värvimuutuse, värskelt saetuna on see kergelt roosa/ päevitunud pruun, muutudes aja jooksul merevaigukollakaks. Punatamm on suur aeglaselt kasvav puu, mis elab keskmiselt 300-aastaseks.

Kasutatakse tisleritöös, paneelides, disainmööbli, muusikariistade ning loomulikult põrandate valmistamisel. Välimine puidukiht varieerub kollasest oranžikaspruunini, kuid tumeneb punakaspruuni või pruunini. Struktuur varieerub sirgest laineliseni. Üks selle iseloomulikumaid omadusi on see, et puidu poorides olevate kollaste täppide tüübid muudavad lihvimisel oma iseloomu. Tulemuseks on puit, mille pind näib olevat täpitatud kullaga. Merbau on üks kõvemaid saadaolevaid puitpõrandaid.

EUROPEAN NATURALS

28

WORLD NATURALS

56

WORLD NATURALS

57

WORLD NATURALS

58

KASK

PÖÖK

VALGE TAMM

JARRAH

ROOSIPUU

JATOBA

Suurepärase löögikindlusega jäik puit. Kasutatakse kvaliteetmööbli valmistamisel. Kask on tavaliselt sirge, peene struktuuriga. Kuju on sageli laineline. Kasepõrand annab ruumile valge, õhulise ja elegantse välimuse ning võib aidata ülejäänud sisustust rõhutada. Kask teeb vananedes läbi keskmise muutuse värskest liivakreemikast toonist kuni punakaskollaseni. Kask on 25% pehmem kui tamm.

Pöögi värvus varieerub helekreemikast roosakas-oranži varjunditega päevitunud pruunini. See teeb läbi keskmise tasemega kerge värvimuutuse ja muutub aja jooksul merevaigukarva. Tavaliselt sirge, tiheda struktuuriga. See on raske ja tugev ning vastupidav. Ta lisab soojust ning selle ühtlane välimus muudab ruumi õhuliseks. Pöögil on umbes sama kõvadus nagu tammel.

Tänu oma imekaunile välimusele ja pikale elueale on valge tamm kõige populaarsem puiduliik põrandate ja mööbli valmistamisel Euroopas ja USAs. Tamm võib soodsates tingimustes elada 1 000-aastaseks. Sirge, pika, hõbedase tekstuuriga. Helepruunist tumedamate toonideni, omandab aeglaselt kergelt merevaigukollase värvi. Tamme on võimalik kergesti töödelda andmaks sellele arvukaid värvitoone ning seda on saadaval lakituna ja õlitatuna. Valge tamm teeb läbi keskmise värvimuutuse muutudes aja jooksul kergelt merevaigukollakaks.

Seda on tänu oma vastupidavusele ja kõvadusele traditsiooniliselt kasutatud laevaehituses, raudteeliiprites, telegraafipostides. Jarrahil on sile pind ja sirge struktuur, mistõttu seda hinnatakse mööbli, uste ja põrandate valmistamisel. Välimine puidukiht ja puu südamik varieeruvad lõheroosast tumepunaseni. Viimistletud põrandad on sageli tumepruunist kuni punakaspurpuri värvini, mis samuti süveneb aastatega.

Väga ilus liik, mida seetõttu kasutatakse sageli dekoratiivspoonina, disainmööbli, muusikariistade, mööbli ja põrandate valmistamisel. Värv varieerub tumepruunist mustade triipudega sügavpurpurpunaseni. Aja jooksul omandavad puidu tumepruunid toonid rohkem kuldpruunika varjundi. See on kõva ja vastupidav liik.

Tänu oma kõvadusele kasutatakse jatobat sageli vastupidavate toodete puhul nagu trepikäsipuud, spordivarustus ja põrandad. Välimine puidukiht võib olla laia struktuuriga, heleroosa ja mõnikord hallikat värvi. Puu südamik varieerub lõheroosast tumedate triipudega punakaspruunini. Jatobal on loomulik läige. Tänu oma loomupärasele ilule, rikkalikele värvidele ja haruldasele kõvadusele on ta kõikidest eksootilistest liikidest üks populaarsemaid.

16

17


NORDIC NATURALS KOLLEKTSIOON Rootsi traditsioonid Kogu selle 19. sajandi lõpust pärit LõunaRootsi tasandikel asuva talumaja alumine tasand on täielikult “varustatud” saarepuidust valmistatud puitpõrandatega. Kahvatu saarepuidust põrand annab valgema ja õhulisema tunde muidu üsna hämarale köögile, kus ka valgeks värvitud köögimööbel aitab interjööri heledamaks muuta.

3 18

SAAR KALMAR, TOWN

SAAR GOTHENBURG, CITY

2 19


NORDIC NATURALS COLLECTION SAAR

Elutoas domineerib seda üsna valget ja kahvatut interjööri oma sooja pruuni puu südamiku ja tugeva struktuuriga saarepuust Gotlandi põrand ning tasakaalustab talutoa laes olevaid talasid.

1 SAAR GOTLAND, COUNTRY

3 1 20

SAAR GOTLAND, COUNTRY

SAAR KALMAR, TOWN

2 SAAR GOTHENBURG, CITY

3 SAAR STOCKHOLM, CITY

3 SAAR TELEMARK, COUNTRY

21


NORDIC NATURALS COLLECTION KASK

Põhjamaine valgus Kask illustreerib suurepäraselt kuulsat põhjamaist valgust. Kuigi kasepuidu värv on kahvatu, tekitab see sooja ja siidise tunde. Heledas ja minimalistlikus interjööris tõstab see esile teiste elementide ilu. Kased kasvavad Euroopa põhjaosas ning on üks väheseid puuliike, mis suudab üle elada lõikavalt külmad talvetormid.

3

KASK AALAND, COUNTRY

2

KASK SAREK, COUNTRY

Ehk on see valgus, mida puud pikkade suveööde kestel endasse neelavad, mis annab kasele talle iseloomuliku jume. Kase tüve välimine puusüü on kahvatukollane, samas kui puu südamik on heledam punakaspruun. Hele kasepuidust põrand annab Teie kodule värske heleda ja lihtsa ilme.

1 1 22

KASK LAPLAND, COUNTRY

KASK LAPLAND, COUNTRY

2 KASK SAREK, COUNTRY

3 KASK AALAND, COUNTRY

23


NORDIC NATURALS COLLECTION PÖÖK

Elu vee peal Selle maja teeb eriliseks akendest avanev vaade. Ükskõik millisest aknast Te ka välja ei vaataks, näete Te vett. Majesteetlikud aknad ulatuvad põrandast laeni tuues looduse tuppa. Uinud vaikse meretuule saatel ning ärkad merikajakate hääle peale. See ainulaadne villa, mis kaalub 165 tonni, on ankrus Läänemeres, Rootsi rannikust kagus. Ujuvvilla projekteerimine oli võimalus välja töötada uus elamise viis, mis tunnistab looduslähedase elu erilist väärtust.

Kaalutaoleku, õhu ja kosmose tunnet suurendab veelgi sisekujunduseks valitud värvide ja materjalide kergus, mida täiustab perfektselt pöökpõrand.

1 24

PÖÖK BORNHOLM, COUNTRY

2

PÖÖK TRONDHEIM, CITY 25


NORDIC NATURALS COLLECTION PÖÖK

1

PÖÖK OSLO, CITY

1 PÖÖK OSLO, CITY

2 2 26

PÖÖK LOLLAND, COUNTRY

PÖÖK LOLLAND, COUNTRY

1 PÖÖK BORNHOLM, COUNTRY

3 PÖÖK HELLERUP, TOWN

2 PÖÖK TRONDHEIM, CITY

3 PÖÖK VIBORG, TOWN

2 PÖÖK VISBY, CITY

2 PÖÖK FYN, COUNTRY

3 PÖÖK FALSTER, COUNTRY

27


EUROPEAN NATURALS KOLLEKTSIOON Cornwall Cornwall on rohelise ja meelitava maastiku ja ümbrusega maa. See pakub kõike alustades suurepärastest randadest, dramaatilisest rannikust, maalilistest väikestest kalurisadamatest ja müstilistest rabanõmmedest kuni kaunite linnade ja küladeni koos oma värviküllaste aedadega. Selles autentses tüüpilistest briti tellistest laotud, tinaplekkidega akende ja õlgkatusega maamajas oli oluline säilitada nii traditsiooni kui luua kaasaegne sisustus. Valitud põrandad olid Tamm Corsica ja Tamm Weimar Kährsi European Naturals kollektsioonist.

3 28

TAMM CORSICA, COUNTRY

TAMM WEIMAR, CITY, CLASSIC

1 29


EUROPEAN NATURALS COLLECTION TAMM

1

TAMM TRENTINO, COUNTRY, CLASSIC

Kui taotlete möödunud päevade sarmiga traditsioonilist välimust, siis peaksite tutvuma meie harjatud tammepõrandatega. Puidu tunnet suurendatakse terasharjadega, mis annab põrandale elava struktuuri – imeline paljajalu kõndimiseks.

1 TAMM CORNWALL, COUNTRY, CLASSIC

1 1 30

TAMM CORNWALL, COUNTRY, CLASSIC

TAMM TRENTINO, COUNTRY, CLASSIC

1 TAMM WEIMAR, CITY, CLASSIC

3 TAMM CORSICA, COUNTRY

31


EUROPEAN NATURALS COLLECTION TAMM

Karismaatilises, moodsas paigas Notting Hill – karismaatiline linnaosa oma moodsate sisekujunduspoodide ja ebatavaliste väikeste butiikidega, mis vahelduvad kohalike restoranide, baaride ja pubidega. Segu vanast ja uuest, traditsioonilisest ja kummalisest. On võimatu mitte armastada Londonit ja Notting Hilli. Moodsale linnamajale Notting Hilli südames paigaldati erinevad tammepõrandad, mis valiti välja European Naturals kollektsioonist.

3

TAMM SIENA, TOWN

Magamistoa põrand on Tamm Siena, mis annab loomuliku tunde ning harmoneerub looduslikest materjalidest sisustusega nagu ka välise rohelusega. Söögialal on elavam põrand. Elutuba on tehtud veidi rahulikum ning heledam toomaks esile vaoshoitud, kaasaegset interjööri.

2 32

TAMM NAVARRA, COUNTRY

TAMM HAMPSHIRE, COUNTRY

1 33


EUROPEAN NATURALS COLLECTION TAMM

2 34

TAMM VERONA, TOWN 35


EUROPEAN NATURALS COLLECTION TAMM

1

1

TAMM JERSEY, COUNTRY, CLASSIC

TAMM MILANO, CITY

1 TAMM HAMPSHIRE, COUNTRY

2 1 36

TAMM MILANO, CITY

TAMM NAVARRA, COUNTRY

1 TAMM JERSEY, COUNTRY, CLASSIC

3 TAMM VIENNA, CITY

2 TAMM MADRID, CITY

3 TAMM SIENA, TOWN

2 TAMM VERONA, TOWN

1 TAMM BADEN, COUNTRY

2 TAMM HIGHLAND, COUNTRY

3 TAMM HEIDELBERG, TOWN

37


EUROPEAN NATURALS COLLECTION EUR. VAHER

3

EUROOPA VAHER SALZBURG, CITY

Kodu kodust eemal See ehitis Berliini kesklinnas kuulub linnaelu uue kontseptsiooni juurde, mis sisaldab endas mitmeid funktsioone. Projekt ühendab väikeseid pööningukortereid, mida kasutatakse alternatiivina hotellitubadele. Külalised hindavad zenilikku kvaliteetset ja kaasaegset disaini, mida rõhutab heledavärviline Euroopa vahtrast põrand.

Euroopa vaher on kahvatu puit, mis pakub puitpõrandale heledaimat võimalikku värvingut. See on tugev puit, mis muudab aja jooksul veidi värvi muutudes kergelt merevaigukollase tooniga kreemjasvalgest kuldseks. Sellisesse interjööri sobib see täiuslikult lisades valgust, avarust ja tuues esile skulptuurseid detaile.

2 EUROOPA VAHER LUGANO, TOWN

3 EUROOPA VAHER SALZBURG, CITY

3 2 38

EUROOPA VAHER LUGANO, TOWN

3

EUROOPA VAHER SALZBURG, CITY

EUROOPA VAHER TIROL, COUNTRY

39


AMERICAN NATURALS KOLLEKTSIOON Tasandike ja mägede vahel See maja asub keset piirimaad Ameerika Suure tasandiku ja Kaljumäestiku vahelisel alal. Ümbrus pakub imelist maastikku ja võrratuid vaateid, kus kauged mäed kõrguvad lõpututel taevarandadel.

Maja interjöör on segu antiigist ja uuest, klassikalisest maalähedase ja kaasaegse segust, kõik autentse Ameerikaliku tundega. Kõik põrandad on vahtrast Kährsi American Naturals kollektsioonist – klassikaline Ameerika põrand. Need tugevdavad maja õhulist aurat ja arhitektuuri oma kerge, kuid samas soojade toonidega. Vaher on ka väga kõva ja vastupidav. Ideaalne kohas, kus päevakavasse kuulub erinevat tüüpi tegevusi.

3 40

VAHER TORONTO, CITY

VAHER EDMONTON, CITY

2 41


AMERICAN NATURALS COLLECTION VAHER

1 VAHER WINNIPEG, CITY

2 VAHER EDMONTON, CITY

3 1 42

VAHER WINNIPEG, CITY

VAHER TORONTO, CITY

1 VAHER ALBERTA, COUNTRY

2 VAHER ONTARIO, COUNTRY

3 VAHER MANITOBA, TOWN

43


AMERICAN NATURALS COLLECTION KIRSS

Arizona elegants Esimene asi, mis selles keset põuast Arizonat asuvas majas pilku püüab, on ilmselt hulk omaniku poolt aastate vältel kogutud ainulaadseid põlisrahvastele kuulunud esemeid. Järgmisena märkate õhus olevat malbet elegantsi. Sellise mulje saavutamiseks valige värvid, mis pehmendavad suurte akende kaudu sissetungivaid eredaid valguskiiri ja toovad esile mõned silmatorkavad detailid nagu vanad talad ja imeilusad kaminad. Seejärel lisage selle sooja tunde rõhutamiseks veel kirsipuidust põrand.

2 44

KIRSS CHARLESTON, CITY

3

KIRSS SAVANNAH, CITY 45


AMERICAN NATURALS COLLECTION KIRSS

Kirsipuitu hinnatakse tema küllusliku punase tooni ja peene struktuuri tõttu. Kirssi valides on oluline meeles pidada, et kirss on puit, mille toonimuutus toimub umbes kuue kuu jooksul pärast põranda paigaldamist muutudes värskelt saetuna olevast kahvaturoosast küpseks saades tumedaks punakaks.

1 KIRSS COLUMBUS, CITY

2 KIRSS CHARLESTON, CITY

3 1 46

KIRSS COLUMBUS, CITY

KIRSS SAVANNAH, CITY

1 KIRSS KENTUCKY, COUNTRY

2 KIRSS ARIZONA, COUNTRY

3 KIRSS SANTA BARBARA, TOWN

47


AMERICAN NATURALS COLLECTION PÄHKEL

Kaasaegne elu rannikul Maja asub Lõuna-Kalifornias. Maastik on suurejooneline, taustaks vastu kallast löövate lainete kohin ja läbi hiiglaslike akende sissetungivate valguskiirte küllus. Sisekujundus on kaasaegses rannikustiilis. Kui omanik otsustas seda maja kujundama hakata, soovis ta säilitada parimaid traditsioonilisi rannikuelu kujunduselemente ning muuta see kaasaegsemaks ja peenemaks. Selleks kasutati sooja šenilli, nahka ja siidi. Ta valis pähklipuidust põranda, sest tema arvates selle

2 48

PÄHKEL PHILADELPHIA, CITY

3

tume ja eksklusiivne väljanägemine täiustab suurepäraselt toa välimust. Pähklipuu muutub aja jooksul – tumepruun puusüdamik muutub heledamaks, kuldsemaks pruuniks ja rõhutab sise- ja välismaailma vahelist seost.

PÄHKEL MONTREAL, CITY 49


AMERICAN NATURALS COLLECTION PÄHKEL

1 PÄHKEL ATLANTA, CITY

1 PÄHKEL VERMONT, COUNTRY

2 PÄHKEL PHILADELPHIA, CITY

2 PÄHKEL KANSAS, COUNTRY

3 PÄHKEL MONTREAL, CITY

3 1 50

PÄHKEL ATLANTA, CITY

PÄHKEL HARTFORD, TOWN

51


AMERICAN NATURALS COLLECTION PUNATAMM

Punatamm on levinuim puitpõrand Ameerikas tänu oma punasele/ päevitunud toonile ja eripärasele struktuurile. See on raske, tugev ja vastupidav puiduliik, millest saab ideaalse põranda. Meie tootevalikus leiate terve rea kauneid punatammest valmistatud põrandaid.

3

PUNATAMM VIRGINIA, COUNTRY

Külluslikud värvid Punasega seondub tavaliselt soojus. Sama kehtib ka punatammest põranda kohta. Kombinatsioonis julgete värvidega on tulemus lausa rabav. Läbi sajandite on punatamm olnud Ameerikas üks enim hinnatud puiduliike nii mööbli valmistamisel kui sisekujunduses. Ta pakub keskmises paletis värvivariatsioone, alustades kergelt päevitunud toonides roosadest kuni tumedamate pruunide toonideni. Kuid nad kõik kiirgavad soojust ja näevad välja sama ilusad nii rantšo kaminatule

3 PUNATAMM DENVER, CITY

vilkuvas valguses kui suurlinnakorteri päikese käes. Punatamm on raske, tugev ja vastupidav – veelgi põhjusi selle populaarsuseks. Aeglaselt kasvav puu elab üldiselt 300-aastaseks ja on nii tugev, et ta on mõõdupuuks, mille suhtes me mõõdame teiste meie poolt pakutavate puiduliikide kõvadust.

3 3 52

PUNATAMM DENVER, CITY

PUNATAMM VIRGINIA, COUNTRY

53


WORLD NATURALS KOLLEKTSIOON Kuldsed võimalused Merbau puit on keskmiselt pruun punaste/oranžide sälkudega ja jämedakoelise pinnaga. Puu kasvab Malaisias ja Indoneesias. Merbau värvivariatsioonid on saadaval nii heledates, keskmistes kui ka tumepruunides toonides. Puidu poorides on kuldkollane tolm, mis annab valmispõrandale kuldse sära. Merbau teeb läbi keskmisest kuni suure värvimuutuse. Värskelt saetuna saadud värv tumeneb aja jooksul oranžikakspruuniks.

1 3 54

MERBAU MANILA, CITY

MERBAU SINGAPORE, CITY

2 MERBAU JAKARTA, CITY

3 MERBAU MANILA, CITY

MERBAU SINGAPORE, CITY

1 55


WORLD NATURALS COLLECTION JARRAH

WORLD NATURALS COLLECTION ROOSIPUU

Aafrika roosipuu Rusked roosipuidust põrandate toonid kiirgavad soojust ja päikesepaistet. Põrandaga, millest eraldub nii palju soojust, võite teiste ruumielementide jaoks vabalt valida jahedamaid toone. Üldmulje jääb ikkagi soe. Puusüdamiku värv on alguses tumepunane ning muutub aegamisi punakaspruuniks. Välimine puidukiht on kollakaspunane. Roosipuud kasvavad Aafrikas ja nende poolt toodetav toormaterjal on tugev – perfektne põrandate jaoks.

3

3

ROOSIPUU DURBAN, CITY

JARRAH SYDNEY, CITY

Austraalia jarrah Seda on tänu oma vastupidavusele ja kõvadusele traditsiooniliselt kasutatud laevaehituses, raudteeliiprites, telegraafipostides. Jarrahil on sile pind ja sirge struktuur, mistõttu on ta hinnatud mööbli, uste ja põrandate valmistamisel. Välimine puidukiht ja puu südamik varieeruvad lõheroosast tumepunaseni. Viimistletud põrandad on sageli tumepruunist kuni punakaspurpuri värvini, mis samuti süveneb aastatega.

2 ROOSIPUU CAPE TOWN, CITY

3 JARRAH SYDNEY, CITY

56

3 2

ROSEWOOD CAPE TOWN, CITY

ROOSIPUU DURBAN, CITY

57


WORLD NATURALS COLLECTION JATOBA

Segunenud stiilid Põrand on valmistatud Lõuna-Ameerikas kasvavatelt puudelt saadud puidust. Ruumi stiil on itaaliapärane. See kombinatsioon mõjub elegantselt. Jatoba põranda rikas, soe toon on täiuslik viis pehmendamaks kaasaegse Itaalia disaini. See on hea näide sellest, kuidas segu erinevast muudab üldmulje huvitavaks. Jatoba on Lõuna-Ameerika puuliik, mis on tuntud oma vastupidavuse ja elastsuse poolest. Tegelikult on see üks tugevamaid puiduliike, mida lehtpuidust põrandate valmistamisel kasutatakse, ning see on 82 protsenti kõvem kui punatamm.

3

JATOBA LA PAZ, CITY

Pärast saekaatrist tulekut on jatoba esialgu lõhekarva tumedate vöötidega, ent muutub aja jooksul rikkalikult sügavpunaseks. Värvimuutus on dramaatiline ja ilmneb otsese päikesevalguse käes kõigest mõne päeva jooksul. Jatoba puidule on omased ka korrapäratult esinevad vaigutaskukesed, mis põrandal paistavad “valgete täpikestena”. 1 2 58

JATOBA BRASILIA, CITY

JATOBA CARACAS, CITY

2 JATOBA BRASILIA, CITY

3 JATOBA LA PAZ, CITY

59


WORLD NATURALS COLLECTION JATOBA

1 60

JATOBA CARACAS, CITY 61


PÕRAND JA TUBA Põrand – sein – lagi: kolm põhielementi, mis koostoimes loovad toa miljöö. Nende kolme pinna vaheline koostoime võib muuta üldist muljet olenevalt värvide, mustrite ning valgustuse valikust. Põrand loob toa aluse, raskuse ja iseloomu ning ta on ka teiste sisustuselementide, kaasaarvatud mööbli, valiku aluseks. Teiste sõnadega, põrandat valides peate kasutama kõiki oma meeli. Põrand on koht, kus mood ja stiil kohtavad funktsiooni.

SUURED TOAD – SUURED PÕRANDALAUAD Kui Teil on suured toad, on tavaliselt kõige sobilikum 1- või 2-lipiline põrand. Pinnad näivad siis tavaliselt õhulisema ja avatumana. Toa miljöö mõjutamiseks võib kasutada ka mustrite moodustamist (City, Town või Country). Looge oma toas rahulik või elav miljöö. Põrandad mõjutavad ka toa üldist kuju, selle valgust, seintel ja laes olevaid materjale ja seda, kuidas nad välja näevad. Mööblistiil, mille toa jaoks valite, võib samuti mõjutada seda põhitunnet, mida loote. Suured toad – suured mustrid on meie põhiline nõuanne.

PÕRAND ON ALUS Põrand on palju enamat, kui vaid asi, millel kõndida. Põrand koos seinte ja laega annab ruumile põhitunde. Oma kodu kujundades peaksite ehk esmalt mõtlema põrandale. Põrand on vundament. Seinad ja lae võib alati üle värvida. Põrand on püsivama iseloomuga. Põranda välimus, s.o värv, pind, muster ja kõvadus, võivad erinevate liikide osas paljuski varieeruda. Heledast, rahulikust kasest või vahtrast, tammest ja pöögist kuni tumeda ja põneva pähkli või jarrahini. Uurige nii palju kui võimalik erinevate liikide kohta ja sellest, mida nad Teie ja Teie kodutunde jaoks võivad tähendada. Teie põrand loob meeleolu. 62

63


PÕRANDAD TUNDUVAD ERINEVATENA Pind, mille valite, määrab tunde, mille põrandalt saate. Ning jalad on kehaosa, mis tunnetavad puitu kõige paremini. Kui Te soovite tunda tasast, siledat pinda, valige siidmati viimistlusega põrand. Kui tahate tunda rohkem puidutekstuuri, valige harjatud põrand. Nii nagu need tunduvad pealkõndides täiesti erinevatena, peegeldavad nad ka valgust erinevalt. Õlitatud põrandad neelavad valgust rohkem kui lakitud põrandad, mis tähendab, et tuba tundub kas suurem või väiksem. Tunnetage põrandat!

HELE VÕI TUME PÕRAND? Loomulik valgus, akende suurus, muu valgustus ja paigutus on mõned asjaolud, mis võivad põranda värvivalikut mõjutada. Tume põrand “neelab” palju valgust ning mõjutab ka toa ruumilisust. Samal ajal võib tume põrand luua toas sooja ja mugava tunde. Hele vaip tumedal põrandal ühendab toa selle heledavärviliste seintega. Hele puitpõrand peegeldab valgust ja muudab toa avaramaks ning võib luua dramaatilise kontrasti tumedate sisekujunduselementidega. Lihvitud ja läikivad põrandad peegeldavad päikesevalgust ja jaotavad seda ümber rohkem kui mati lakiga või loodusliku õliga kaetud põrandad.

PÕRANDALAUDADE SUUND MÕJUTAB RUUMI ÜLDILMET Suund, kuidas põrandalauad on paigaldatud, mõjutab ruumi ilmet. Harilikult paigaldatakse lauad ruumiga pikisuunaliselt. Ent kõik oleneb loomulikult konkreetse ruumi mõõtmetest. Kui ruum on üsna suur ning pigem ruudukujuline, akende ning loomuliku valgusega vaid ühest suunast, siis soovitame paigaldada põrandalauad valguse langemise suunas. Sel moel on põrand ühtlaselt valgustatud ning ühenduskohad muutuvad peaaegu nähtamatuks. 64

65


VALIGE PÕRAND, MIS PEEGELDAB TEIE STIILI Puidu iseloom on põranda üldise mulje jaoks oluline. Struktuur, muster ja värvivariatsioonid annavad põrandale elava ilme, samas kui rahulik mulje saavutatakse ühtlaselt toonitud põrandaga.

ÄRGE UNUSTAGE VIIMAST LIHVI Just detailides tunnete ära oskuse ja meisterlikkuse, mis on Kährsis valmistatud põrandates. Te võite valida suure hulga vormide ja lisade hulgast, kõik disainitud perfektse viimistluse tagamiseks.

MATERJALIDE SEGAMINE MUUDAB RUUMI HUVITAVAMAKS JA LOOB KONTRASTE Puitpõrand kombinatsioonis tugeva kiviga või kahhelkiviga lisab mõlemale materjalile ilu. Sama tüüpi kontrast saavutatakse pehmete kangaste ja vaipade abil, mis rõhutavad puitpõranda siledat pinda. Kontrastide kasutamine annab Teie kodule huvitava väljanägemise.

66

67


Värviinspiratsioon Disainerite sisekujunduse kollektsioon on hoolikalt valitud koostöös juhtivate sisearhitektide ja disaineritega. Puitpõrandaga kokkusulava “õige” seinatooni valimine ning leidmine on paljude jaoks peaaegu ületamatu väljakutse.

Et muuta seda lihtsamaks ja ka huvitavamaks, oleme jaganud värvinõuanded nelja gruppi. Iga grupp toimib eriti hästi terve hulga meie tootevalikus saadaolevate põrandatega.

Enamasti on parim leida kahele tasapinnale veidi kontrastsed ja värvilt erinevad toonid. Põhjus peitub selles, et me hindame looduslikke värvivariatsioone ja kontraste – me oleme nendega harjunud. Seetõttu püüamegi samasugust ümbrust ka enese ümber luua. Koostöös disaineritega esitleme me mõningaid ideid, mil viisil erinevaid põrandaid ja puiduliike/toone kombineerida.

PÕHILINE

ORGAANILINE

Mõned üldised näpunäited ja nõuanded Tubades võivad olla väga erinevad värvitoonid, kuid üldmulje on ikkagi ühtlane. Värvides taustaseina või osa sellest oma lemmiktooni ja täiendades seda põhitooniga, saate toad üksteise suhtes hästi toimima. Kui valitud esiletõstuvärvid on väga erinevad, võib kodu ilme ühtlustamiseks olla mõistlik kasutada põhivärve, mis on puhtamat halli

ROMANTIKA

või beeži tooni ilma teiste värvide lisanditeta. Kõige tähtsam on see, et kõrvutiolevad värvid omavahel kokku sobiksid. Enamus inimesi teab, et väike värvinäidis ei ole sama tooni kui värvitud seina suur pind. Nii et kui Te ei ole kindlad, kuidas Teie poolt valitud seinavärv kodus koos põrandaga mõjub, siis alustage suure pinna värvimisest või suure värvinäidise kasutamisest. Metalse dekoreerimisvärviga võite Te luua nii seintel kui mööblil metalseid pindu, põneva pinna, mis äratab seinad ellu.

MAAILMA KULTUUR

SULG

PILV

TOFU

MUTT

OLIIVILEHT

VARBLANE

ROMANTIKA

SIID

KREEM

MELONIPUU

TANDORI

LAGUNA

EBEMED

MUNAKOOR

LAMBAVILL

KOOREKOMPVEK

JÄÄTIS

PRONKS-METALLIK

SHIITAKE

PUUDER

LIIVAKIVI

KULD-METALLIK

TULP

KIRG

KRIIT

PORTSELAN

SEEN

MESI

RAUDOKSIID

TURVAS

NEKTAR

BALLETT

HÕBE-METALLIK

ŠOKOLAAD

RIVIERA-METALLIK

MUSTIKAS

IDEED PÕRANDATE JAOKS

IDEED PÕRANDATE JAOKS

IDEED PÕRANDATE JAOKS

IDEED PÕRANDATE JAOKS

SAAR GOTLAND, COUNTRY

VAHER WINNIPEG, CITY

SAAR VALGE ÖLI BRIGHTON

PÄHKEL PHILADELPHIA, CITY

VAHER ALBERTA, COUNTRY

TAMM NOUVEAU BRONZE, CLASSIC

TAMM NOUVEAU BROWN, CLASSIC

TAMM HALL CASTELLO GRIGIO, UNGARI MUSTER, CLASSIC

SAAR VALGE ÖLI SKAGEN

KIRSS COLUMBUS, CITY

ROOSIPUU CAPE TOWN, CITY

MERBAU SINGAPORE, CITY

JATOBA/TUMEDA TRIIBUGA NEWPORT, LAEVATEKK 68

JATOBA BRASILIA, CITY

TAMM NOUVEAU BLACK, CLASSIC

TAMM NOUVEAU ALMOND, CLASSIC

TAMM JERSEY, COUNTRY, CLASSIC

PÄHKEL PALAZZO NOCE, HOLLANDI MUSTER, CLASSIC

PÖÖK BORNHOLM, COUNTRY

TAMM CORNWALL, COUNTRY, CLASSIC

TAMM NOUVEAU WHITE, CLASSIC

LINNEA NARROW BACU, CITY

EUROOPA VAHER LUGANO, TOWN

JARRAH SYDNEY, CITY 69


KOLLEKTSIOON MARINA

1

JATOBA/TUMEDA TRIIBUGA NEWPORT, LAEVATEKK, CLASSIC

1

TAMM/SAAR STAVANGER, LAEVATEKK, CLASSIC

Elu rannikul Lõpmatult ulatuslik meri on juba kaugetest aegadest peibutanud ja lummanud paljusid meist. Kui soovite säilitada seda emotsiooni ja tunda mere lähedust kus iganes Te ka ei elaks, annavad Kährsi klassikalised laevateki põrandad ruumile autentse ja eksklusiivse meretunde.

Kollektsiooni Marina põrandad on valmistatud tammepuidust koos saare ja merbau dekoratiivsete triipudega ning jatobast koos saare või vengepuu dekoratiivsete triipudega. Kõikidel kollektsiooni põrandatel on ehtsuse tunde suurendamiseks iga laua otsas tüüblid. Põrandad on töödeldud naturaalse õliga, mis annab neile pehme

1 1 70

JATOBA/TAMM SOUTHAMPTON, LAEVATEKK, CLASSIC

JATOBA/TUMEDA TRIIBUGA NEWPORT, LAEVATEKK, CLASSIC

siidmati viimistluse ja vaimustava laevateki tunde. See on üliandeka meisterlikkuse tulemus, mille on valmistanud erilise hoolega meie parimad meistrid. Selles majas on rõhutatud toa meretunnet ja kogu mulje tulemuseks on mugav ohutus sadamas oleva laevaloleku tunne.

1 JATOBA/TAMM SOUTHAMPTON, LAEVATEKK, CLASSIC

1 TAMM/SAAR STAVANGER, LAEVATEKK, CLASSIC

1 TAMM/MERBAU BERGEN, LAEVATEKK, CLASSIC 71


Valge valgus

SAND KOLLEKTSIOON

Valge peitsi ja valge õliga kaetud põrandad loovad kodus sama heleda ja maheda tunde nagu looduslikul liival koos selle üle kogu maailma pärit valgete varjunditega.

Kahvatu valge värv loob rahuliku ja harmoonilise õhkkonna ning see on kõikide sisekujundusstiilide aluseks. Kollektsioon Sand sisaldab terve rea erinevaid valge peitsi ja valge õliga kaetud põrandadisaine. Sellest võite leida mõned kaunid valged varjundid, mis kõik annavad värske, puhta ja kooritud puidu tunde.

3

SAAR VALGE ÖLI SKAGEN

3 SAAR VALGE ÖLI SKAGEN

1 TAMM VALGE ÖLI BRIGHTON

2 TAMM VALGE ÖLI PORTOFINO

3 1 72

TAMM VALGE ÖLI BRIGHTON

2

TAMM VALGE ÖLI PORTOFINO

TAMM VALGE ÖLI SORRENTO

73


EUROPEAN RENAISSANCE KOLLEKTSIOON LIMITED EDITION

Meisterlikkus ja traditsioon Inspireerituna meie 150. juubelist oleme välja töötanud klassikaliste põrandate kollektsiooni, mis põhineb möödunud aegade imelistel põrandastiilidel. Meie kaasaegses ühiskonnas on meisterlikkus ja traditsioonid kaotsi läinud, ometi on neil koht meie südames nagu ka kaasaegse klassikalise pitseriga põrandakujunduskunstis. Nelja Castello kalasabamustrilise põranda ja kahe Palazzo traditsioonilise Hollandi mustrilise põrandaga esitleme me põrandatraditsiooni selle põnevuses ja innovatiivsuses. Kui Te otsite midagi tõeliselt erilist ja täiesti ainulaadset, tutvuge lähemalt kollektsiooniga European Renaissance.

1

TAMM MUST CASTELLO NERO, UNGARI MUSTER, CLASSIC

Kalasabamustriline põrand annab toale omapärase pitseri. Põrandat on võimalik paigaldada erinevates variatsioonides.

1 74

TAMM HALL CASTELLO GRIGIO, UNGARI MUSTER, CLASSIC

1

TAMM VALGE ÖLI CASTELLO BIANCO, UNGARI MUSTER, CLASSIC 75


EUROPEAN RENAISSANCE COLLECTION

TAMM PALAZZO ROVERE, HOLLANDI MUSTER, CLASSIC

Castello põrandaid, neljas väga erinevas värvitoonis ja ilmes, võib paigaldada mitmes variatsioonis ja mustris. Tuntuim Palazzo põrand on traditsiooniliselt valmistatud tammest. Käesoleva aasta uute arengute seas oleme me lisanud sama mustri, aga pähklipuidule. Harva on sellisele tuntud ja hinnatud mustrile antud selline uus ja põnev välimus erineva puiduliigi abil. 1 TAMM MUST CASTELLO NERO, UNGARI MUSTER, CLASSIC, LIIMITAV ÜHENDUS

1

1

TAMM PRUUN ÖLI CASTELLO MARRONE, UNGARI MUSTER, CLASSIC, LIIMITAV ÜHENDUS

TAMM HALL CASTELLO GRIGIO, UNGARI MUSTER, CLASSIC, LIIMITAV ÜHENDUS

TAMM PALAZZO ROVERE, HOLLANDI MUSTER, CLASSIC

PÄHKEL PALAZZO NOCE, HOLLANDI MUSTER, CLASSIC

1 PÄHKEL PALAZZO NOCE, HOLLANDI MUSTER, CLASSIC 76

TAMM VALGE ÖLI CASTELLO BIANCO, UNGARI MUSTER, CLASSIC, LIIMITAV ÜHENDUS

77


CLASSIC NOUVEAU KOLLEKTSIOON Kui soovite kaasaegset välimust koos möödunud aegade veetlusega, peaksite heitma pilgu meie uuele Classic Nouveau kollektsioonile. Puidu tekstuuri intensiivistatakse harjamise abil, mis annab põrandale elavama struktuuri. Et veelgi põrandalaua disaini ja välimust esile tõsta, on iga laud kõigist 4 küljest faasitud. Iga põranda omapärane värvus ja ainulaadsed omadused alustades erevalgeks peitsitud tammest tumeda elegantse musta tammeni, toovad esile tänapäeva sisekujunduse kaasaegse ja traditsioonilisuse vahelist tasakaalu.

1 78

TAMM NOUVEAU WHITE, CLASSIC

1

TAMM NOUVEAU BRONZE, CLASSIC 79


CLASSIC NOUVEAU COLLECTION

1

TAMM NOUVEAU BROWN, CLASSIC

1-LIPILINE DISAIN Kõikidel Classic Nouveau kollektsiooni põrandatel on lai 1-lipiline disain. Laua pealmine kiht on saetud ühes tükis, mis loob tugeva, loomuliku tunde. Olemas on kõik üksnes ehtsas puidus leiduvad ainulaadsed omadused, nagu oksakohad ning värvi- ja struktuurivariatsioonid.

1 TAMM NOUVEAU WHITE, CLASSIC

1 1 80

TAMM NOUVEAU BLACK, CLASSIC

TAMM NOUVEAU BROWN, CLASSIC

1 TAMM NOUVEAU BRONZE, CLASSIC

1 TAMM NOUVEAU ALMOND, CLASSIC, LIIMITAV ÜHENDUS, RELJEEFNE PEALISPIND

1 TAMM NOUVEAU BLACK, CLASSIC

1 TAMM NOUVEAU MOCHA, CLASSIC, LIIMITAV ÜHENDUS, RELJEEFNE PEALISPIND 81


UUE PÕLVKONNA PUITPÕRAND Ükskõik, kas Te eelistate klassikalist või kaasaegset väljanägemist, pakub Linnea tootevalik mitmeid variante, mis sobivad kõikide sisekujundusstiilidega. Kährs Linnea oli esimene puitpõrand maailmas, mis pakkus laudade liimivaba ühendussüsteemi – patenteeritud Woodloc® lukusüsteemi. Ilus silmale ja meeldiv puudutusel, Linnea kombineerib esteetilise praktilisega. Põrandad on vastupidavad, lihtsalt paigaldatavad ja kergestihooldatavad. Kährs Linnea kollektsiooniga oleme muutnud ilusa praktilisemaks. Tehniliselt täiuslik Linnea põrandatel on kõik vajalikud omadused, et saavutada täiuslik tulemus. Woodloc®-ühendus muudab paigaldamise hõlpsaks ning põranda paksus on vaid 7 mm.

Pealmine kiht Linnea pealmine kiht on valmistatud spetsiaalselt valitud lehtpuiduspoonist selle ilu ja soojuse, aga ka tugevuse ja vastupidavuse tõttu. Keskmine HDF-kiht Keskmine HDF-kiht, mis on valmistatud kiudplaadist, annab Linneale suurema vastupidavuse ja kaitseb täkete tekkimise eest rohkem kui enamus laudparkette. Võrreldes traditsioonilise tammepuust põrandaga on kõigi Linnea põrandate tugevuse faktor kahekordne. Alumine kiht Alumine kiht on valmistatud männist ning see võimaldab konstruktsioonil erinevates kliimatingimustes ja keskkondades veatult toimida.

Tehnilised andmed Laua pikkus: 1225 mm Laua laius (kitsas): 118 mm Laua laius (originaal): 193 mm Laua paksus: 7 mm Linnea põrandalaua suurus

Kitsas 1225 x 118 x 7 mm

Originaal 1225 x 193 x 7 mm

2-lipiline 1225 x 193 x 7 mm LINNEA, KITSAS, TIIKPUU, CITY 82

1 83


1

LINNEA, KITSAS, TAMM, CITY

1

LINNEA, KITSAS, BACU, CITY

Igal Kährs Linnea põrandalaual on ainulaadne konstruktsioon: väga tugevale ja tihedale keskkihile on lisatud õhuke väärispuidust spoonikiht. Kuigi laud on suhteliselt õhuke, moodustavad Linnea põrandalaua kolm kihti siiski tugeva ja vastupidava põranda. Me oleme oma Linnea kollektsioonis kindlad ning seega pakume sellele 12-aastast kulumisgarantiid.

1 84

LINNEA, KITSAS, TAMM COFFEE, CITY 85


1

LINNEA, KITSAS, HONEY TAMM, CITY

1

LINNEA, KITSAS, TAMM AMBER, CITY

86

LINNEA, KITSAS, TAMM BLANC, CITY

1 87


2

LINNEA, ORIGINAAL, JATOBA, CITY

PÕRANDAKÜTE Linnea on ideaalne kasutamiseks põrandakütte korral, kuna selle konstruktsioon jaotab soojust ühtlaselt ja Woodloc® ühendus välistab pragude tekke. Sobiva põrandakütte tüübi leidmiseks konsulteerige meie Kährsi toodete müüjaga.

1 88

LINNEA, KITSAS, PALISANDER, CITY

1

LINNEA, ORIGINAAL, TAMM/SAAR, SHIPSDECKING, CITY

2

LINNEA, ORIGINAAL, TAMM VALGE ÖLI, CITY 89


1 LINNEA, ORIGINAAL, KIRSS, COUNTRY

2 LINNEA, ORIGINAAL, SAAR, CITY

2 LINNEA, ORIGINAAL, KIRSS, CITY

2 LINNEA, ORIGINAAL, PÄHKEL, CITY

2 LINNEA, ORIGINAAL, PÖÖK, COUNTRY

2 2 90

LINNEA, ORIGINAAL, PÄHKEL, CITY

LINNEA, ORIGINAAL, TAMM PRUUN ÖLI, COUNTRY

1 LINNEA, ORIGINAAL, VAHER, COUNTRY

2 LINNEA, ORIGINAAL, VAHER, CITY

2 LINNEA, ORIGINAAL, JATOBA, CITY

2 LINNEA, ORIGINAAL, TAMM, CITY

2 LINNEA, ORIGINAAL, PÄHKEL, COUNTRY

1 LINNEA, ORIGINAAL, TAMM, COUNTRY

2 LINNEA, ORIGINAAL, VAHER, COUNTRY

2 LINNEA, ORIGINAAL, PALISANDER, CITY

2 LINNEA, ORIGINAAL, TAMM, COUNTRY

2 LINNEA, ORIGINAAL, SAAR VALGE ÖLI, CITY

1 LINNEA, ORIGINAAL, KASK, COUNTRY

2 LINNEA, ORIGINAAL, PÖÖK, CITY

2 LINNEA, ORIGINAAL, TIIKPUU, CITY

2 LINNEA, ORIGINAAL, KASK, COUNTRY

2 LINNEA, ORIGINAAL, TAMM VALGE ÖLI, CITY

1 LINNEA, ORIGINAAL, TAMM/SAAR, SHIPSDECKING, CITY 91


1 LINNEA, KITSAS, HONEY TAMM, CITY

1 LINNEA, KITSAS, TAMM COFFEE, CITY

1 LINNEA, KITSAS, KIRSS, CITY

1 LINNEA, KITSAS, TIIKPUU, CITY

1 LINNEA, KITSAS, TAMM BISQUIT, CITY

1 LINNEA, KITSAS, TAMM BLANC, CITY

1 LINNEA, KITSAS, JATOBA, CITY

1 LINNEA, KITSAS, BACU, CITY

1 LINNEA, KITSAS, TAMM AMBER, CITY

1 LINNEA, KITSAS, VAHER, CITY

1 LINNEA, KITSAS, TAMM, CITY

1 LINNEA, KITSAS, PALISANDER, CITY

1 1 92

LINNEA, KITSAS, TAMM BISQUIT, CITY

LINNEA, KITSAS, PÄHKEL, CITY

93


1 94

LINNEA, KITSAS, PÄHKEL, CITY 95


Woodloc® – tugevaim ühendus

L S MUL TI

ÄHR

•K

S HRS LIGNA

Me oleme paigaldanud üle kogu maailma rohkem kui 50 000 000 m2 Woodloc® ühendusega põrandat.

M

H

Ä •K

R • KÄHRS

AY E R • K Ä

H

RS

LIGNASEAL

Tugevaim pind

E AY

TIL UL

SEAL • K Ä

H

Ä •K

L

R

Ä L • K HRS

NA

D LO C • KÄ

RS

W O O D LOC

Woodloc® ühendus

EA

M U LT I L AY E

W

RS

KÄHR C • S

IG

LO

OO

HRS WOO D

TEHNILISED OMADUSED

Püüeldes pidevalt puidupõranda täiustamise poole, avastasime Woodloc®-ühenduse. Me olime esimesed põrandatootjad, kes kasutasid seda revolutsioonilist meetodit laudade ühendamiseks. Woodloc® mitte ainult ei lihtsusta paigaldamist, vaid see muudab ka ühendused püsivaks. Puit on looduslik materjal, mida mõjutab aastate vältel niiskuse muutus. See paneb ühendused suure pinge alla. Woodloc®-ühendus on tõestanud, et ta on pingele vastupidavuse osas parem kui traditsioonilised ühendused. Kogu konstruktsioon on valmistatud puidust ning täielikult integreeritud põrandalauda – ilma mingi võõra materjali lisamiseta.

Parim konstruktsioon

Lihtsaim paigaldus Kährsi põrandate paigaldamine nõuab vähem tööd. Põhjus seisneb just geniaalses Woodloc®-ühenduses. Lauad lukustavad omavahel mehhaaniliselt peaaegu nähtamatute ühenduste abil. Lisaks täiuslikele tulemustele muudab see ka paigaldamise kiireks ja lihtsaks. Põranda paigaldusest oleneb ka selle vastupidavus.

Keskkonnasäästlik Iga terviseteadlik perekond võib palju kergemini hingata, kui neil on Kährsi põrand. See sisaldab vähe keemilisi ühendeid ja eritab minimaalselt kahjulikke keemilisi aineid. Kõik meie lauad on kuivatatud kuivatusahjus ja pakendatud kaubanduslikku, eriti vastupidavasse plastikusse, et säilitada 7% niiskustase (umbes 40% RH). Selline pakendamine garanteerib täpselt sobituva põranda, mis jõuab kliendini parimas konditsioonis ning seda on võimalik koheselt paigaldada.

Kährs ja põrandaküte Ideaalseks valikuks on Kährsi 15 mm mitmekihiline parkett või Kährsi 7 mm Linnea spoonparkett. Kährsi parketti on võimalik paigaldada põrandaküttele, mis juhib soojust üle kogu põranda efektiivselt ja ühtlaselt. Põrandapinna temperatuur ei tohiks kunagi ületada 27°C. Sama kehtib ka põranda külgnemisel radiaatori torudega, vaipade alla jääva pinna puhul jne. Mitmekihiliste pöögist ja vahtrast valmistatud põrandate paisumine ja kokkutõmbumine on suurem kui teiste puiduliikide puhul. Põrandaküte põhjustab täiendavat kokkutõmbumist. Külmas ja kuivas keskkonnas, näiteks Skandinaavias, võivad tekkida liistude ja laudade vahele praod.

PUITPÕRAND

VAHEKIHT

NIISKUSTÕKE

PÕRANDAALUNE KÜTTESÜSTEEM

Garantii Kährs on tootnud kvaliteetseid mitmekihilisi puitpõrandaid üle 60 aasta. Me tunneme uhkust oma tehases lakiga kaetud ja korduvat lihvimist võimaldava pealiskihiga toodete üle. Tänu täiuslikule hoolele ja hooldusprogrammile võib Kährs pakkuda oma (Linnea) tootevaliku 15 mm põrandatele 30-aastast ja 7 mm põrandatele 12-aastast garantiid. NB! Linnea parketti ei ole võimalik lihvida.

96

Parim vastupidavus kliimamuutustele Kuna puit on looduslik materjal, mida mõjutavad kliimamuutused, liigub puitpõrand koos aastaaegade vaheldumisega. Liikumise vähendamiseks on oluline saavutada õige tasakaal iga laua kõigi kolme – pealmise, sisemise ja alumise – kihi vahel, ning iga kihi jaoks õiged mõõdud. Kährs on pühendanud suure osa uuringutest kihtidevahelise täiusliku tasakaalu leidmiseks. Selle tulemusena oleme väljatöötanud puitpõranda, milles aastaaegadest tingitud muutused on viidud miinimumini.

97


Tugevaim pind

Puidu loomulikud muutused

Põranda pind on näiliselt kõige tähtsam osa. Seepärast peab pinnatöötlus olema piisavalt tugev, et pidada vastu igapäevasele kulumisele, aga samas piisavalt õhuke, et mitte varjata puidu läiget. Kährsi jaoks on nii välimus kui vastupidavus võrdselt olulised. Seepärast on meil ekstratugev lakk. Vaid väike kogus annab tugeva, vastupidava pinna, mis kestab terveid põlvkondi.

Päikese eest kaitsmata puitpõrand muudab reeglina ajapikku värvi. Nagu kõigi puidust valmistatud looduslike toodetega, on need muutused ootuspärased ning reeglina ka soovitud, kuna sel moel tuleb esile puitpõranda ilu ja erilisus. Vaipade ja mööbli regulaarne nihutamine ja

ümbertõstmine aitab vältida selgepiirilisi jooni põranda katmata ja kaetud pindade vahel. Number näitab erinevate puiduliikide tooni, mille nad päikese käes olles 2-3 aasta pärast omandavad.

VÄRVUSE MUUTUS PÄIKESE EEST VARJATUD

PÄIKESE KÄES, 2–3 AASTAT PÄRAST

PÄIKESE EEST VARJATUD

PÄIKESE KÄES, 2–3 AASTAT PÄRAST

PÄIKESE EEST VARJATUD

Kask

Punatamm

Jatoba

Saar

Valge Tamm

Pähkel

Vaher

Kirss

Jarrah

Pöök

Roosipuu

Merbau

Valige õige ruumi jaoks õige põrand

TUGEVUSE VÕRDLUS

Erinevad puiduliigid on loomupäraselt erineva tugevusega. Suure kulumisfaktoriga ruumidesse, nagu köök ja esik, oleks mõistlik valida mõni tugevam puiduliik. Allpool leiate täiendavat informatsiooni, mis on sobiva puitpõranda valimisel abiks.

Mänd

PÄIKESE KÄES, 2–3 AASTAT PÄRAST

Ei muutu kollakaks Tehases peale kantud UV-töödeldud akrüülviimistlus peab vastu kõige tavalisematele majapidamisplekkidele kuni 24 tundi. Ning erinevalt tavalisest lakist ei muutu see aja jooksul kollaseks.

Traditsiooniline tugev puulõige Kährsi puidulõike meetodit, mida nimetatakse tangentsiaallõikeks, on sama tehnika, mida kasutatakse meie puitpõrandate puhul. Tulemuseks on peenem, traditsioonilisem puidustruktuur, mille puhul on tavaliselt kooritud spooniga seostatav lõhenemine välistatud.

TUGEV

TUGEVAM

KÕIGE TUGEVAM

Kask Euroopa vaher Kastan Kirss

Kährs – see on vastupidav põrand Tänu meie põrandate nutikale konstruktsioonile saab väärispuidust kulumiskihti mitmeid kordi uuendada. Kuna Kährs kasutab väärispuidu lõikamisel tangentsiaalmeetodit, võib lihvimisvõimaluste poolest meie põrandaid võrrelda massiivse liistparketiga. Seda seepärast, et parketti on võimalik lihvida üksnes punn-soon ühenduseni. Kährsi väärispuidust kulumiskihti võib professionaal lihvida ja uuesti viimistleda vähemalt kaks korda selle eluea jooksul, see on garanteeritud. Samas ei ole see võimalik õhukese kulumiskihiga vineeri kasutavate tootjate toodetega.

Me soovime, et Teie Kährsi põrand säiliks kaunina paljude aastate vältel. Just seepärast toodame põrandaid üksnes tugevamatest puiduliikidest. Ainus erand on kask, mis on keskmiselt tugev liik ja mis on ilus elu- või magamistoas, kuid ei sobi ruumidesse, mille kulumisfaktor on kõrgem, nagu näiteks kööki. Tabelis võrreldakse erinevate puiduliikide tugevust.

Punatamm Tamm Pöök Saar Roosipuu Jarrah Vaher Merbau Jatoba Linnea* *Linnea kõvaduse määrab puusüdamiku materjal

98

99


Loe läbi paigaldamise eel

Paigaldamine põrandaküttele

Hoia laudu pakendis ja ava pakid alles siis, kui põrandat paigaldama hakkad. Loe paigaldusjuhend hoolikalt enne töö algust läbi. Aluspõrand peab olema kuiv, sile ja kindel. Pehmed vaipkatted tuleb eemaldada. Juhtnöörid puitparketi paigaldamiseks põrandakütte peale on järgmisel leheküljel.

Hea põrandaküttesüsteem (elektriline või vee-põhine) on suurepärane kütmismeetod, millele paigaldatud puitpõrand tagab koduse mugavuse. Üldised paigaldusjuhised kehtivad ka puitparketi paigaldamisel põranda-küttele. Järgnevad näpunäited võtavad lühidalt kokku eripärad, mida peab arvestama puitparketi paigaldamisel põrandaküttele.

NÕUDMISED

PEA MEELES

ERINÕUDED

Kontrolli aluspõranda siledust. Tee seda sirge rihtlati abil. Vastavalt standardile ei tohi ebatasasus ületada 2 m lõigul ±3 mm ja 0,25 m lõigul ±1,2 mm. Kährs aktsepteerib ka 1 m lõigul kõikumist ±2 mm. Ruumi suhteline õhuniiskus (RH) ei tohi ületada 60%. Nii ruum kui ka põrandalauad peavad enne paigaldamist kohanema toatemperatuuriga.

Kitsasse ruumi paigalda põrand piki ruumi. Kuna põrand niiskuse mõjul liigub, soovitame kuni 6 m laiustes ruumides seinte ja muude fikseeritud objektide (trepid, sambad, uksepakud) äärde jätta 10 mm paisumisruumi. Suurte ruumide puhul arvesta 1,5 mm paisumisruumi 1 m põranda laiuse kohta. Selline paisumisvahe peab jääma ruumi kõikide seinte äärde. Kui põrand on lai üle 18 m (Linneal 12 m), peab ka ruumi keskele jätma paisumisvahe. Paisumisruumi tuleb jätta ka uksekohtadesse. Arvuta välja, palju sul põrandalaudasid vaja läheb. Kui viimane lauarida jääb kitsam kui 30 mm, sae kitsamaks ka esimese rea lauad. Kui pakis on mõni vigastatud või praaklaud, pane see kõrvale. Ka seda võib vaja minna. Praaklaua saab loomulikult ostu-kohas korraliku vastu vahetada. Juhul kui soovid põrandat paigaldada mõnele erilisele aluspõrandale, kui paigaldatav ruum on hästi

ETTEVALMISTUSED Betoonpõrandatele ja põrandaküttega aluspõrandatele peab kindlasti laotama niiskustõkke – 0,2 mm PEkile 200 mm ülekattega servadest. Aluspõrand tuleb eelnevalt põhjalikult puhastada, et vältida hallituse teket. Põrandat ei tohi paigaldada, kui aluspõranda suhteline niiskusesisaldus on rohkem kui 95%. Niiskustõkke peale laota helisummutuseks vahekiht, mis vähendab sammumüra. Kasuta 2–3 mm paksust alusvahtu või Kährsi spetsiaalset alusmaterjali.

suur või kui sul on tekkinud muid küsimusi, soovitame pöörduda Kährsi edasimüüja või otse meie poole.

• Põrandakonstruktsioon peab olema soojust levitav, tagades soojuse ühtlase leviku kogu põranda ulatuses ning välistades paiksete kõrge temperatuuriga alade tekke. • Terve põrandapind peab olema köetav. See ei kehti nn mugavus-küttesüsteemi kohta, mis on mõeldud täiendava küttena. Sellise põrandaküttesüsteemi temperatuur jääb märgatavalt madalamale kui lubatud ülempiir 27°C. • Põrandakattel peab olema väike soojus-takistus.

1

• Põranda pinnatemperatuuri peab saama suure täpsusega kontrollida ja piirata.

2

• Põranda pinnatemperatuur ei tohi kunagi ületada 27°C. Seda ka vaipade ja mööbli all. Vaipadega kaetud põrandal (kui vaibad ei ole liialt paksud ja neid pole palju) on põrandakütte soovituslik maksimaalne temperatuur 23°C, mis loob õhutemperatuuri 21°C. Seda muidugi tingimusel, et ruum on korralikult soojustatud ja isoleeritud.

3

4

1. Puitpõrand • Niiskustõke asetatakse aluspõranda peale ja võimalikult puitpõranda lähedale. Eriti juhul kui aluspõranda konstruktsioon on raske või paks, peab niiskustõke olema puitparketile võimalikult lähedal. Mingil juhul ei tohi niiskustõket panna talavõi betoonkonstruktsiooni alla. • Kontrolli, et puitpõranda ja aluspõranda vahele ei jää õhuvahesid. See võib põhjustada parketi liigset kuivamist.

PUITPÕRANDA VALIMINE Woodloc-ühendusega Kährsi 15 mm mitmekihiline parkett või 7 mm Kährs Linnea on ideaalsed valikud. Pragude tekkimise oht on sel juhul kõige väiksem. Kährsi puitparketi võib paigaldada põrandaküttega aluspõrandale juhul, kui soojus jaguneb ühtlaselt üle terve põranda. Põranda pinnatemperatuur ei tohi kunagi ületada 27°C. Sama nõue kehtib ka radiaatoritorude ümbrusele ja vaipadealusele pinnale. Pöök ja vaher on soojus- ja niiskuskõikumiste suhtes tundlikumad ning mängivad seetõttu rohkem. Põrandaküte kuivatab puitu rohkem, mistõttu väikeste pragude tekkimine on tõenäoline. Külma ja kuiva kliimaga maades (Skandinaavia ja Eesti) on pragude ja nõgusate laudade teke võimalik.

2. Vahekiht

3. Niiskustõke

4. Põrandaküttesüsteem

enne paigaldust, paigalduse ajal ja soovitavalt ka pärast paigaldust olema 30–60%. Vahekihiks sobib eelkõige ehituspapp, sest alusvaht on suurema soojustakistusega. Kährsi Woodloc-ühendusega 15 mm mitmekihilist parketti ja 7 mm Kährs Linneat ei liimita. Pea meeles, et põrandaküttele paigaldatud puitpõrandat mõjutab niiskus rohkem, sest põranda niiskuskõikumised on suuremad kui põrandakütteta aluspõrandale paigaldatud põrandal.

PAIGALDAMINE Paigaldamise ajal peab ruumi temperatuur olema vähemalt 18°C. See kehtib nii laudade, aluspõranda kui ka õhu kohta. Ruumi suhteline niiskus (RH) peab 100

101


Kährsi põranda paigaldamine

5

6

7

8

9

10

15 mm Woodloc-ühendusega puitparkett, ujuvpaigaldus (Täieliku paigaldusjuhendi leiad igast teisest parketipakist. Eestikeelne juhend on saadaval aadressil www.lincona.ee)

1. Paigaldamist alusta ruumi nurgast, laua punniga serv seina poole, liikudes vasakult paremale. Paisumisvahe on mõttekas fikseerida alles pärast esimese kolme lauarea paigaldamist. Paigaldamist on kõige otstarbekam alustada seinast, kus on kõige rohkem uksi. Juhul kui uks on ruumi lühemas seinas, alusta paigaldamist sealt. Paigaldada saab ka paremalt vasakule. 2. Monteeri esimene rida, asetades iga järgmise laua otsapunni nurga all juba paigaldatud laua soonde ja surudes lauda ettevaatlikult allapoole. Nii paigalda esimene rida lõpuni. 3. Sae esimese rea viimase laua pikkus parajaks ning alusta teist rida ärasaetud tükiga. Kõrvuti asetsevate ridade otsavuugid ei tohi paikneda teineteisele lähemal kui 500 mm (Linneal 300 mm). Vähemalt iga teine lauarida peab sisaldama ühte otsavuuki. 4. Monteeri järgmist rida, asetades laua küljepunn nurga all juba paigaldatud laua soonde. Lauda alla vajutades kopsi see paigaldusklotsiga kohale. 5. Aseta Kährsi paigalduskiil juba paigaldatud laua vaba otsa alla. 6–7. Aseta järgmise laua otsapunn nurga all eelmise laua otsasoonde ja suru laud maha. 8. Nüüd eemalda paigalduskiil. Lauda alla vajutades koputa see paigaldusklotsiga kohale. Nõnda lukustub ühendus lihtsamini. 9. Kui esimesed kolm rida on paigaldatud, fikseeri paisumisvahe. Eemalda distantskiilud seina äärest alles siis, kui kogu põrand on paigaldatud.

2

102

10. Kui selgub, et sein on kõver, joonista seinakontuur esimese rea laudadele ja võta seejärel esimese rea lauad lahti. Hoides kinni laua seina äärde jäävast küljest, tõsta lauarida ülespoole, koputades samal ajal ühenduskohale. Sae lauad sobivaks.

keerulistes kohtades lihtsalt kavandada. Kui selgub, et lauda ei õnnestu uksepiitade ja radiaatorite alla tavapärasel viisil paigaldada, toimi järgmiselt:

11. Parajaks saetud põrandalaudade tagasipaigaldamisel liigu vasakult paremale. Kõigepealt monteeri laudade otsaühendused, seejärel pikemad küljed nii, nagu punktides 5–7 kirjeldatud. Seejärel aseta tagasi distantskiilud.

15b. Pane soonde pisut liimi ja aseta laud oma kohale.

12. Radiaatoritorude tarvis tuleb laua sisse puurida augud. Augu diameeter peab olema vähemalt 20 mm toru omast suurem. Lõiked tee nii, nagu joonisel näidatud. Kui laud on paigaldatud, liimi ärasaetud tükk tagasi. Augud kata stosetiga.

NB! Kuigi laua servad lukustuvad vaid nurga all, saab otsavuuke kokku klopsida ka siis, kui lauad on rõhtsalt maas. See võib olla vajalik näiteks ukseavades või teistes keerukamates kohtades, kus laua peab paigale libistama. Juhul kui laud tuleb paigale klopsida pikisuunas, kasuta laua otsast ärasaetud tükki, aseta see terve laua soonde ja kopsi laud paigale. Nii ei vigasta paigaldatava laua otsa.

13. Kui on vaja parajaks saagida uksepiita, kasuta mõõduks lauatükikest koos alusmaterjaliga, et kõrgus oleks täpne. Juhul kui lauda on vaja otsast lüüa, kasuta otsapunniga parketitükki, et lauaots viga ei saaks.

15a. Lõika peitliga ära 2/3 ühendusluku keele tipust.

10 mm

Woodloc-ühenduse korral ei saa lauaotsa ühendada laua servaga.

1

11

12

13

4

14

15a

15b

14. Vajadusel sae viimane lauarida kitsamaks. Aseta viimase rea laud täpselt eelviimase rea peale ning lauatükki kasutades tõmba viimase rea lauale seinakontuur, unustamata umbes 5 mm paisumisruumi. Sae laud parajaks ja paigalda. Järgmiste laudadega tee samuti. Ääreliiste ei tohi paigaldada liialt vastu põrandat, see võib piirata põranda “liikumisvabadust”. Kährsi parketilt mõnele teisele põrandakattele üleminekukohas tuleb kasutada sobivaid üleminekuvõi T-liiste. 15. Kährsi Woodloc-ühendusega parketti on võimalik paigaldada eri suundades (vajaduse korral on seda ka kerge demonteerida). Nii on võimalik paigaldamist

3

103


UV-lakiga põranda hooldamine ja uuendamine

PEA MEELES Kasuta mõlemal pool välisust uksematte, et kaitsta põrandat mustuse ja liivaterade eest, mis pinda oluliselt kahjustavad. Pane mööblijalgade alla kaitsepadjad (mitte metallist, kuna see kahjustab puitu), et vältida põranda asjatut kriimustamist ja kriipimist. Ruumides, kus on suur veeläigatuste oht ning võimalus, et vedelik jääb pikemaks ajaks põrandale, soovitame põranda paigaldamise järel veel kord üle lakkida. Nii saavad ka ühenduskohad lakiga kaetud ning tekib täiendav kaitse vee eest. Sõltuvalt ümbritsevast kliimast, tõmbuvad puitpõrandad kokku või paisuvad. Et vältida põranda liigset mängimist ja sellest tuleneda võivat kahju, on soovitav hoida ruumis ühtlast temperatuuri ja suhtelist õhuniiskust vahemikus 30–60%. Mõned puiduliigid, nt pöök ja vaher, reageerivad kliimamuutustele rohkem kui teised.

PUHASTAMINE Tavapäraseks puhastamiseks kasuta kuivmeetodit, nt tolmuimejat. Vajadusel kasuta puhast, hästi välja väänatud moppi. Põrand võib saada vaid kergelt niiskeks. Veekiht, mis sel viisil põrandale satub, peab ära kuivama minuti jooksul. Parima tulemuse huvides kasuta Kährs Cleaner’it. Ära jäta mahaläigatanud vett põrandale, eriti pöögi- või vahtraparketile, sest need puuliigid on niiskuse suhtes eriti tundlikud. Niiske mopiga puhastamise sagedus sõltub põranda kasutuskoormusest ja määrdumisastmest. NB! Kui puhastad põrandat niiske mopiga, peab põrandale jääv vesi ära kuivama minutiga – sel juhul oled vett kasutanud õigel määral.

PLEKKIDE EEMALDAMINE Kui põrandale on tekkinud plekk, eemalda see maheda puhastusvahendiga (mis ei sisalda ammoniaaki), nt Kährs Cleaner’iga. Kui sellest ei piisa, siis on järgnevas tabelis loetletud mõned vahendid, kuidas tülikatest plekkidest lahti saada. Tugevaid plekieemaldusvahendeid kasuta ettevaatlikult, kuna üledoseerimine ja kõva hõõrumine võivad lakki kahjustada.

KULUNUD PINNALE SAAB ANDA UUE VÄLIMUSE Kährsi Laquer Refresher annab kriimustatud ja väsinud pinnale uue välimuse ja kaitse. Põrand peab olema puhas – vaha ja muud määrdeained tuleb kindlasti eemaldada. Kanna Kährs Laquer Refresher puhta pehme mopi või svammiga põrandale. Vajadusel lisa teinegi kiht. Enne kui mööbli tagasi asetad, lase põrandal umbes 30 minutit kuivada. Kodutingimustes piisab 1–2 hoolduskorrast aastas. 1 liitriga saab uuendada 60–70 m2 põrandat. 104

Erinevalt vahaga töödeldud põrandatest, võib Kährs Laquer Refresher’iga töödeldud põranda üle lakkida. Kõigepealt eemalda Kährsi Laquer Refresher Kährs Remover’iga, ülejäänud Refresher eemalda peene liivapaberiga lihvides, seejärel laki põrand.

PARANDAMINE Kohtparanduste tegemine laudparketil ja Linneal: • Väiksemaid kriimustusi saab töödelda Kährs Laquer Refresher’iga. Suuremaid kriimustusi töötle kõigepealt Kährs Touch-up Laquer’iga. • Väiksemaid täkkeid võib täita Kährs Touch-up Laquer’iga. • Sügavad täkked ja väga suured kriimustused tuleks kõigepealt täita sobivas toonis puidupahtliga (Kährs Woodfiller) ning seejärel viimistleda Kährs Touch-up Laquer’iga. Vaata pilti 5. Tugevasti kahjustatud laua saab välja vahetada.

LAKIKIHI UUENDAMINE Enne pinnaviimistluse uuendamist peab põranda alati hoolikalt puhastama. Ei Kährsi laudparketti ega ka Kährs Linnea spoonparketti ei pea enne ülelakkimist lihvima. Eemalda tolmuimejaga lahtine mustus ning puhasta põrand hoolikalt mustusest Kährs Cleaner’i lahuses niisutatud mopiga. Kui põrand on väga määrdunud, võib kasutada pöörlevat puhastusmasinat punase vildiga ja Kährs Remover’it. Ära veega liialda!

ÜLELAKKIMINE Lakkimise ajal ei tohi ruumi ega laki temperatuur langeda alla 13 °C. Pea meeles, et lakitud pind ei tohi olla eelnevalt vaha või muu sarnase, naket vähendava ainega töödeldud. Juhul kui lakitud põrandapinnal on mõnd sellist ainet kasutatud, tuleb põrand puiduni puhtaks lihvida. Juhul kui põrandat on juba üle lakitud, järgi lakitootja juhiseid. Enne ülelakkimist tee väiksel pinnal proovitöö, kontrollimaks uue laki nakkuvust vanaga. Järgi lakitootja juhiseid. Parima tulemuse saab lakirulli kasutades. Tööriistade puhastamiseks kasuta vett. Üks liiter Kährsi lakki katab 8–10 m2. Põrandal võib ettevaatlikult käia juba 8 tunni pärast. Vaiba võib põrandale asetada nädala pärast.

1

2

3

PINNAVIIMISTLUSE TÄIELIK UUENDAMINE Juhul kui põrand on väga kulunud või vajab mingil muul põhjusel uuendamist, tuleb see puiduni puhtaks lihvida ning seejärel uuesti töödelda. Järgi lakitootja juhiseid. NB! 7 mm Kährs Linnea spoonparketti ei tohi lihvida.

4

PUITPÕRANDA PINNAVIIMISTLUSE VÄRSKENDAMINE

5

Mikrokriimustused Kui kriimustused on väikesel alal (nt toolijalgade all), võib neid kohti töödelda mikrokriimustusi varjava Kährs Laquer Refresher’iga, mis varjab mikrokriimustused. Puhasta põrand tolmuimeja ja Kährs Cleaner’i lahuses niisutatud mopi abil hoolikalt mustusest. Kui põrand on väga määrdunud, korda puhastusprotseduuri. Seejärel töötle pinda Kährs Laquer Refresher’iga. Vaata pilte 1–4. Kohtparanduste tegemine Kui mõni koht on tugevalt kahjustatud või läbi kulunud, on kõige hõlpsam laud (lauad) välja vahetada. Liimivaba Woodloc-ühenduse korral on see lihtne.

PLEKK

EEMALDAMINE

Asfalt, kummi, õli, kingakreem, raskesti eemaldatavad ˇsokolaadija rasvaplekid

Puhastuspiiritus, petrooleeter vms

Rasvakriit, huulepulk, tint

Puhastuspiiritus

Küünlarasv, närimiskummi

Lase hanguda või aseta plekile jääkott. Seejärel eemalda ettevaatlikult kraapides 105


Naturaalõliga viimistletud põranda hooldamine ja uuendamine

Kährsi naturaalõliga töödeldud põrandad on kodutingimustes kohe paigaldamise järel kasutamiseks valmis. NB! Enne hooldus- ja parandustööde alustamist veendu kindlalt, et põrand on viimistletud naturaalõliga, mitte UV-õliga, mis on kodutingimustes levinum pinnaviimistluse tüüp.

PEA MEELES Kasuta mõlemal pool välisust uksematte, et kaitsta põrandat mustuse ja liivaterade eest, mis pinda oluliselt kahjustavad. Pane mööblijalgade alla kaitsepadjad (mitte metallist, kuna see kahjustab puitu), et vältida põranda asjatut kriimustamist ja kriipimist. Ruumides, kus on suur veeläigatuste oht ning võimalus, et vedelik jääb pikemaks ajaks põrandale, soovitame põrandat paigaldamise järel töödelda Kährs UV/Natural Oil Refresheriga. Nii saavad ka ühenduskohad kaetud ning tekib täiendav kaitse vee eest. Sõltuvalt ümbritsevast kliimast puitpõrandad kas paisuvad või tõmbuvad kokku. Et puidu liigset paisumist/kokkutõmbumist ning sellest tulenevat kahjustumist vältida, säilita ruumis normaalne temperatuur ning hoia suhteline õhuniiskus tasemel 30-60%. Pöögi- ja vahtraparkett on klimaatilistele muutustele vastuvõtlikumad kui teistest puiduliikidest toodetud põrandad.

PUHASTAMINE Igapäevasel puhastamisel kasuta kuivmeetodit, nt tolmuimejat. Vajadusel kasuta puhast, hästi välja väänatud lappi või moppi. Põrand võib saada vaid kergelt niiskeks. Veekiht, mis sel viisil põrandale satub, peab ära kuivama minuti jooksul. Parima tulemuse huvides kasuta vees lahustatud Kährs Cleaner’it või Kährs Spray Cleanerit. Ära jäta mahaläigatanud vett põrandale, eriti pöögi- või vahtraparketile, sest need puuliigid on niiskuse suhtes eriti tundlikud. Niiske mopiga puhastamise sagedus sõltub põranda kasutuskoormusest ja määrdumisastmest. Kui põrandat regulaarselt puhastada, ei ole mustusel võimalust õlitatud pinnale kinnituda. Samas teeb põhjendamatult sage niiske puhastamine põrandale rohkem halba kui head. Eriti peaks sellest hoiduma paari nädala jooksul pärast põranda töötlemist Kährs UV/Natural Oil Refresheriga.

HOOLDAMINE KÄHRS UV/ NATURAL OIL REFRESHERIGA Hooldamisvajadus sõltub paljudest asjaoludest ja on eri kohtades erinev. Harilikult on põrandat vaja esimese aasta jooksul hooldada kaks korda, edaspidi kord aastas. Hooldusvajadus sageneb, kui põrandat puhastatakse sageli niiske lapiga, mis vähendab põranda kaitsekihti. Samuti peab tihedamini hooldama pindu, millel on suur kasutuskoormus, eriti kui põrandal käiakse välisjalanõudega. Ka heledad, pehmed ja poorsed puiduliigid (nt pöök, saar) vajavad sagedasemat hooldust. Põrand vajab ilmset hooldust, kui seda on raske puhastada. Soovitatav on esimene hooldus läbi viia kohe põranda paigaldamise järel. Hooldus peab hõlmama tervet põrandat. Sel juhul pole vaja ka mööblit liigutada. Selline hooldus tekitab kaitse ka laudade ühenduskohtadele. Juhul kui teostad esmast hooldust 6–12 kuud pärast paigaldamist, tuleb mööbel tõsta ühele toapoolele, hooldada vaba põrandapool ja lasta 1–2 tundi kuivada. Seejärel tõsta mööbel juba hooldatud poolele ja korda hooldusprotsessi. Hiljem vajavad hooldust vaid kulunud kohad, nt suure kasutuskoormusega alad. Seega ei pea hooldamise ajal enam mööblit liigutama. Põrandapinna võime mustust tõrjuda, selle vastupidavus ja niiskuskindlus tõuseb iga hoolduskorraga. Seetõttu väheneb ka vajadus hoolduse järele aja jooksul. Pildid 1–2. Puhasta põrand hoolikalt soojas vees la-

hustatud Kährs Cleaneriga või Kährs Spray Cleaneriga. Kui põrand ei ole hooldustööde ajal täiesti puhas, osutub mustuse hilisem eemaldamine raskeks. Pilt 3. Raputa pudelit. Kanna Kährs UV/Natural Oil Refresher lainelise jutina otse pudelist puhtale põrandapinnale. Ühe liitriga on võimalik hooldada 30 m2 põrandat. Pilt 4. Kanna UV/Nature Oil Refresher puhta, kergelt niiske mopiga (või Kährsi 40 cm laiuse mopiga) põrandale. Mopi niisutamine on ökonoomsem, kuna see takistab liigse põrandavaha imendumise. Kanna hooldusvahend põrandale piki parketilaudu. Ole hoolikas, et õlivärskendaja oleks ühtlaselt põrandapinnale kantud ning et ei jääks hooldusvahendi loike. Abiks on hea valgustus, eelistatavalt ruumis liigutatav valgusallikas.

PLEKKIDE EEMALDAMINE Plekid eemalda esimesel võimalusel vee ja Kährs Cleaner’i lahusega või Kährs Spray Cleaneriga. Juhul kui see ei aita, eemalda plekk rohelise nailonpadjaga (nt Scotch-Brite). Pärast pleki eemaldamist töötle kohta vajadusel Touch-up Oil’iga ja seejärel Kährs UV/Natural Oil Refresheriga. Ära kasuta ammoniaaki sisaldavaid puhastus- või plekieemaldusvahendeid. Vaata ka plekieemaldustabelit lk 104.

HOOLDAMINE Kodutingimustes on naturaalõliga töödeldud põranda hooldamine lihtne. Vahatamine ei ole vajalik. Siiski ei tohi põrandat hooletusse jätta, sest põrandale võivad tekkida käiguteed või kuiv hallikas pind. Toonitud õliga töödeldud põrandaid tuleks hooldada tavalise ning värvitu Kährs UV/Natural Oil Refresheriga. 106

Lase põrandal 2 tundi kuivada, enne kui sellele kõndima lähed. Välisjalanõudega ära põrandal kõnni enne 24 tunni möödumist. Pea meeles, et pind muutub mustuskindlaks alles nädala pärast. Hooldamise ajal on otstarbekas tõsta mööbel ühele ruumipoolele, töödelda vaba põrandapind ja lasta sel 2 tundi kuivada. Seejärel liiguta mööbel juba töödeldud alale ja korda hooldusprotsessi. Hiljem on vaja hooldada ainult kulunud kohti, nt suure käidavusega alasid. Seega ei pea hooldamise ajaks enam mööblit ümber tõstma. Hooldamissagedus sõltub paljudest asjaoludest ja on erinev. Tihedamat hooldust vajavad näiteks suure kasutuskoormusega pinnad, kus käiakse välisjalanõudega. Põrand vajab ilmset hooldust siis, kui seda on raske puhastada. Pea meeles, et kulub 1-2 nädalat, enne kui põrandapind on täielikult mustuskindel.

NATURAALÕLIGA HOOLDAMINE Hooldada võib ka naturaalõliga. Hooldusjuhendi leiad Lincona Põrandakeskusest või Internetist aadressilt www.lincona.ee.

PARANDAMINE

1

2

3

Kohtparanduste tegemine laudparketil: • Väikseid pindmisi kriime ja kriimustusi töötle Kährsi UV/Nature Oil Refresheriga. Sügavamaid kriime töötle kõigepealt Kährs Touch-up Oil’iga ning seejärel Kährs UV/Nature Oil Refresheriga. • Väiksemaid täkkeid töötle Kährs Touch-Up Oiliga. • Sügavad mõlgid, täkked ja kriimud täida sobivas toonis puidupahtliga (Kährs Woodfiller), seejärel töötle Kährs Touch-up Oil’iga. Vaata pilti 5. Tugevasti kahjustatud lauad saab välja vahetada.

PINNAVIIMISTLUSE VÄRSKENDAMINE Puitpõranda pinnaviimistluse värskendamine: Mikrokriimustused: Kui kriimustused on väikesel alal

(nt toolide all), võib neid kohti töödelda Kährs UV/Nature Oil Refresheriga, mis varjab mikrokriimustused. Kohtparanduste tegemine Kährsi laudparketil:

Kulunud või kahjustunud kohad võib lihvida palja puiduni. Lõppviimistluseks kasuta 220 teraga liivapaberit. Kanna lihvitud kohale paks kiht Kährs Touch-up Oil’i ning eemalda 30 minuti pärast ülejäägid. Lase renoveeritaval pinnal öö läbi kuivada. Seejärel kata põrand kaitsva hooldusvahaga. Kasuta Kährs UV/Nature Oil Refresherit. Vajadusel võib hooldusvaha veel kord lisada. Erinevus töödeldud pinna ja ülejäänud põranda vahel kaob aja jooksul. Kahjustunud lauad võib ka välja vahetada. Woodloc-ühendusega on see lihtne. Puitpõranda pinnatöötluse värskendamine: Pika kasutusaja järel võib osutuda vajalikuks olemasoleva pinnatöötluse värskendamine uue õliga. Kanna põrandale paras kiht Watco Satin Oil’i. Seejärel poleeri põrandat poleermasinaga (150 p/min), kuni õli on ühtlaselt levinud ja kogu põrandal olev mustus on õliga segunenud. Kasuta rohelist poleervilti. Määrdunud õli kogu kummikaabitsaga kokku ja eemalda põrandalt. Seejärel pane poleermasinale puuvillane lapp ja poleeri põrand võimalikult kuivaks. Tööta väikeste alade kaupa, et õli ei jõuaks põrandale kuivada. Põrandat võib kasutada siis, kui Watco Satin Oil on kõvenenud.

4

5

Naturaalõliga õlitatud puitpõranda täielik uuendamine: Kui tavaline pinnahooldus ei anna enam rahul-

davaid tulemusi, võib põranda puiduni paljaks lihvida ning seejärel uuesti õlitada. Konsulteeri põrandaõli müüjaga. NB! Töövahendid, mida kasutasid Kährsi Touch-up Oil’i ja Watco Satin Oil’iga töötades, võivad õhuga kokkupuutel iseeneslikult süttida. Seetõttu tuleb need kohe pärast kasutamist asetada veega täidetud metallkonteinerisse või põletada. Töövahendeid saab puhastada piiritusega. Veelgi detailsemad juhised leiad kodulehelt www.kahrs.com (technical information/technical handbook) või kodulehelt www.lincona.ee 107


Kährs liistud

80mm 69 mm 60mm 40 mm 25mm

16mm

25mm

15 mm

16mm

Täispidust Sokliliist 15x69 mm. Saar, saar valge, vaher,

Täispidust Sokliliist 25x25 mm. Saar, vaher, pöök, kirss,

Spooniga sokliliist 16x60 mm. Saar satin, saar matt, vaher,

pöök, kirss, tamm, tamm Brighton, tamm Cognac, tamm Espresso/Nouveau Black, tamm Nouveau Valge, tamm Nouveau Bronze, tamm Nouveau Brown, jatoba, merbauks peitsitud tamm, pähkel.

tamm, valge-värvitud mänd, merbauks peitsitud tamm, pähkel.

kask, pöök, kirss, tamm satin, tamm matt, jarrah, jatoba, merbau, pähkel.

20 mm

Spooniga sokliliist 16x80 mm. Tamm.

Spooniga sokliliist 20x40 mm. Vaher, pöök, kirss, tamm,

jatoba, pähkel.

59mm

21 mm

14mm

14mm

Iluliist 14x14 mm. Saar, vaher, pöök, kirss, tamm, jatoba, merbauks peitsitud tamm, pähkel.

21mm

15mm

Iluliist 12x21 mm. Pöök, kirss, vaher, tamm.

17mm

10mm

12 mm

Täispuidust Flexi sokliliist 10x59 mm. Saar, vaher, pöök,

tamm.

21mm

15mm

17mm

58mm

Täispidust Üleminekuliist 58x21 mm (15 mm). Saadaval kõikides Kährsi poolt pakutavates puiduliikides ja põranda toonides.

21mm

15 mm

17 mm

38mm

58 mm

17mm

Täispidust Üleminekuliist 38x21 mm (15 mm). Saadaval

Täispidust T-Liist 58x21 mm (15 mm). Saadaval kõikides

kõikides Kährsi poolt pakutavates puiduliikides ja põranda toonides.

Kährsi poolt pakutavates puiduliikides ja põranda toonides.

15 mm

60 mm

56mm

15mm 40mm

35mm

14mm

14mm

8 mm

10mm

22 mm

19mm

11mm

46mm 60mm

11mm

40mm

17 mm

42 mm

Täispuidust Flexi sokliliist 10x14 mm. Saar, vaher, pöök,

Spooniga sokliliist 22x60 mm. Saadaval kõikides Kährsi

Spooniga sokliliist 19x40 mm. Saadaval kõikides Kährsi

Täispidust Trepinurgaliist 60x35 mm (15 mm Woodloc®).

Täispidust Trepinurgaliist 40x56 mm (15 mm T&G).

Täispidust Üleminekuliist 42x14 mm (7 mm). Saadaval

tamm.

poolt pakutavates puiduliikides ja põranda toonides.

poolt pakutavates puiduliikides ja põranda toonides.

Saadaval kõikides Kährsi poolt pakutavates puiduliikides ja põranda toonides.

Saadaval kõikides Kährsi poolt pakutavates puiduliikides ja põranda toonides.

kõikides Kährsi poolt pakutavates puiduliikides ja põranda toonides.

108

109


Kährs aksessuaarid ja hooldusvahendid

8mm

54mm 40mm

14mm

8mm 17mm

14mm

8mm 17 mm

38mm

58mm

17mm

12mm

15mm 44mm

17mm

Täispidust Üleminekuliist 38x14 mm (7 mm). Saadaval

Täispidust T-Liist 58x14 mm (7 mm). Saadaval kõikides

Täispidust Trepinurgaliist 44x54 mm (7 mm). Kirss, vaher

kõikides Kährsi poolt pakutavates puiduliikides ja põranda toonides.

Kährsi poolt pakutavates puiduliikides ja põranda toonides.

satin, pöök satin, kirss satin, tamm satin.

1.

11.

2.

3.

4.

5.

6.

13.

12.

7.

8.

14.

9.

15.

7 mm 27mm

11mm

46 mm 59 mm

Täispidust Trepinurgaliist 59x27 mm (7 mm Woodloc®).

44 mm

21,7mm

Üleminekuliist. Terasene, liivakarva,hõbedane.

kirss, vaher satin, pöök satin, kirss satin, tamm satin.

7-16mm 26,5mm

33,7mm

T-Profiil. Terasene, liivakarva,hõbedane.

50mm

Trepinurgaliist. Terasene, liivakarva,hõbedane

Lõpetusliist. Terasene, liivakarva,hõbedane.

17.

18.

20.

21.

1. Kährs Puuliim 0,5 l

8. Kährs Lacquer Refresher – lakivärskendaja

15. Stosett, tamm 18 mm

2. Kährs Cleaner 1,0 l – puhastusvahend

9. Touch-up Silkmatt 30 ml – siidmatt paranduslakk

16. Topeltrosett, tamm

3. Kährs Parquet Polish 1 l – poleerimisvaha parketile

10. Ages Woodfiller – puidupahtel

17. Aluspaber

4. Kährs Lacquer Silkmatt 1,0 l – Siidmatt lakk

11. Mööblijalused 20 mm

18. Polüetüleenkile 0,2 mm

5. Kährs Lacquer Silkmatt 5,0 l – Siidmatt lakk

12. Parketiklots Woodloc® Plastik

19. Kährs Alusmaterjal

6. Kährs Spray Cleaner – pihustiga puhastusvahend

13. Parketi kiil, plastik

20. Kährs Tuplex

7. Kährs UV/Nat.õli Refresher – UV- ja naturaalse

14. Paigalduskiil, plastik, punane

21. Kährs põrandamopikomplekt

õli värskendaja 110

19.

10.

16.


Kährsi esindaja Eestis: Lincona Põrandakeskus | Pärnu mnt. 139E/13 | Tallinn info@lincona.ee | www.lincona.ee

6862060 EE | Production: Superlativ and Citat Marcom, Sweden | Photo: Dogma Studio Milan/Mårten Gullstrand | Repro: Citat Marcom | Print: Sörmlands Grafiska Qubecor AB/Printer Consult | Please recycle as waste paper after use.

Head Office: AB Gustaf Kähr | P.O. Box 805 | SE-382 28 Nybro, Sweden Phone: +46 481 460 00 | Fax: +46 481 180 30 E-mail: info@kahrs.se | www.kahrs.se

Kährs cataloge  

sisustus ülevaade