Page 1

BİZ KİMİZ • Bizler , 11 şehirden toplam 13 okuluz. • Bir yaz kursu olan eğitimde yenilikçi yaklaşımlar kursunda tanışıp sonrasında güzel dostluklar kuran mükemmel bir grubuz. • Eğitim gönüllüleriyiz. • Mesleki bilgiye doymayanlardanız. • Eğitim teknolojilerini,web2 araçlarını dersine entegre ederek işlemenin önemini farkedenlerdeniz. • Öğrenci merkezli , aktif eğitimi benimseyen, çoklu öğrenme kuramlarını özümseyen,5E Modeline göre ders planı hazırlayan öğrenciler arasında fırsat eşitliğini ilke edinen öğretmenleriz.


• Öğrencisinde özgüven geliştirmeyi,konuşma becerisini ilerleten, dil öğretimini en kaliteli şekilde uygulamayı hedefleyen öğretmenleriz.

Projenin kuruluş aşamaları: 1) Proje duyurusu yapıldıktan sonra ortaklar oluşturuldu. 2) Proje oluşturuldu 3) Çalışma planı hazırlandı 4) 2017 Eylül itibariyle çalışmalar başlatıldı. Proje içeriği: • Toplam 10 ünite bulunan kitabımıza göre görev dağılımı yaptık. Buna göre: Her dönem bir ünitede ortak ders planı hazırladık. Diğer üniteleri ise ortaklara paylaştırdık. Her bir ünitenin iki sorumlu öğretmeni oldu. Sorumlu olan bu öğretmenler o ünitenin koordinatörü oldu. Öğrenci ve öğretmenlerin yapacakları görevleri belirlediler.


• Öğrencilerin seviyesine uygun iki web 2 aracı belirlediler ve ünite boyunca bu görevleri yapmalarına rehberlik ettiler. • Öğretmenlerin belirlenen üniteyle ilgili ders planına ortak olmalarını sağlamak amacıyla iki web 2 aracı belirlediler. Öğretmenler de önce bu araçları öğrendi ve sonrasında ders planına katkıda bulundular. • Her ünitede projedeki tüm öğrencilerin ortak yapacağı bir etkinlik belirlendi ve ünite çıktısı olarak twinspace eklendi. • Her ünitenin sonunda ortak ürün çalışması yapıldı.


Projedeki her öğretnen , sorumlu olduğu ünite için öncelikle 5E modeline göre ders planı yaptı. Her çalışma birebir müfredatla entegre olmuş, sadece 3. Sınıf İngilizce ders kitabı kullanılmıştır.

Öğretmenler web 2 araçlarıyla ders planına katkıda bulundular.

Öğrenciler, seviyelerine uygun web 2 araçlarını derste uyguladılar.Aile desteğiyle zaman zaman evde de uygulamarı devam ettirdiler.

Değerlendirme aşamalarında Quizlet,quizziz, triventy,socrative,plickers gibi etkinlikler için oluşturulan soru havuzuna her ortak soru eklemiştir.

Öğrenciler el yapımı tasarımlar hazırladılar. Okulda ve evde ünitelere göre materyal tasarımı yaptılar.Proje sonunda bu tasarımları anı defteri ve logomuzla ortak okullara gönderdiler. 2. ünite: AİLE KUKLALARI 4.ünite: DUYGU İFADELERİ 6.ünite: HAYALİMDEKİ OYUNCAK 8.ünite: TAŞITLAR


Öğretmenlerimiz, 5E MODELİNE göre dersplanlarını hazırladılar ve web 2 araçlarını bu plana entegre ettiler.


Ünite fragmanları-posterler: Bu basamak 5E Modelinin Dikkat Çekme aşamasıdır.Hazırlanan posterler ve fragmanlarla öğrencilerin dikkatleri çekilir.Ders kitabındaki diyalog ve kelime bilgisi alıştırmaları da bu bölümde verilir

.


Sunular: Bu basamak 5E Modelinin Keşfetme basamığını kapsamaktadır.Öğrencilere ünite sorumluları tarafından hazırlanan sunular izlettirildi.

Şehit Hamdi Karagöz İlkokulu Turgut Reis İlkokulu/İSTANBUL Nasreddin Hoca İlkokulu /KONYA KONYA

Ders kitabı : 5E Modeline göre Açıklama basamağında ders kitabındaki açıklamalar ve buna bağlı olan alıştırmalar yaptırıldı.


Öğrenci merkezli aktif eğitim-Tam öğrenme-İşbirlikçi öğrenme-Yaparak yaşayarak Öğrenme Öğrenciler seviyelerine uygun web2 araçlarını kullanmayı öğrendiler.Her ünitede öğrendikleri yeni web 2 araçlarını kullandılar.Her öğrenci kendi öğrenme hızına göre öğrendi. Kendini anında aldığı dönütlerle değerlendirme ve aynı zamanda doğruyu öğrenme şansı buldu. *Quiver : Ünitelere uygun kelimeler 3 boyutlu hale getirildi. Bu etkinliği evde de yaptılar.

Ahmet Yahya Subaşı İlkokulu Trabzon

Saadettin Gökçepınar İlkokulu İstanbul

Söğütlüçeşme İlkokulu İstanbul


*Archimboldo: Taşıtlar ünitesinde meyvelerden taşıt yaptılar.

Saadettin Gökçepınar İlkokulu

Soma Nakliyeciler Kooperatif İlkokulu

İstanbul

Manisa


*Avatar- voki Öğrenciler oyuncak ünitesinde önce evde kendi oyuncaklarını tasarladılar, sonra okulda sunum yaptılar.

Turgut Reis İlkokulu / İstanbul

Antalya Döşemealtı Toki İlkokulu

Nasreddin Hoca İlkokulu-KONYA


Öğrenciler, kendi oyuncaklarını sınıfta arkadaşlarına tanıttılar.(İngilizce konuşma becerisi geliştirildi

Zeyyat Mandalinci İlkokulu/Muğla Mehmet Akif Ersoy İlkokulu/Isparta

Turgut Reis İlkokulu /İstanbul

Öğrenciler atık malzemelerden oyuncak tasarladılar.Ve bu oyuncakları eşleştikleri ortak okula hediye ettiler.


Antalya Döşemealtı Toki Mehmet Akif Ersoy Soma Nakliyeciler Koop. İlkokulu/ANTALYA

İlkokulu/ ISPARTA

İlkokulu/MANİSA

Turgut Reis İlkokulu İSTANBUL

Wheel decide Öğrenciler çarkıfelek ünitesinde çarkıfelek hazırladılar ve sınıfta oynadılar.


Söğütlüçeşme İllokulu İstanbul

Ahmet Yahya Subaşı İlkokulu Trabzon

Breaking news- Class Tools

Antalya Döşemealtı Toki İlkokulu Antalya


Hava durumu ünitesinde hava durumu haberi yaptılar.

Antalya Döşemealtı Toki İlkokulu Mehmet Akif Ersoy İlkokulu / Isparta Mandalinci İlkokulu/ MUĞLA

*Wordart


Öğrenciler Wordart çalışması yaptılar.Bu etkinliğe veliler de katıldı.Hem evde hem okulda wordart (kelime bulutu)hazırladılar.

Antalya Döşemealtı Toki İlkokulu /ANTALYA

Soma Nakliyeciler Kooperatifİlkokulu/MANİSA

Nadir Tolun İlokulu/BALIKESİR Saadettin Gökçepınar İlkokulu

Emine Türkan İkiz İlkokulu/ADAN

Incredibox/Autorap: Kendi müziklerini yaparak üniteyle ilgili diyaloglarını şarkıya çevirdiler


Zeyyat Mandalinci/Bodrum

Antalya Döşemealtı Toki İlkokulu

Söğütlüçeşme İlkokulu/İstanbul

Lucidpress: Benim şehrim ünitesinde öğrencilerimiz kendi fotoğraflarının da içinde olduğu , şehrini anlatan broşürler hazırladılar ve tüm kardeş okullarının broşürlerinden oluşan panolar hazırladılar.


Antalya Döşemealtı Toki İlkokulu

Saadettin Gökçepınar İlkokulu/ İSTANBUL

Oyunlarla 5 e modeli Derinleştirme Basamağı- Öğretmen web 2 araçları


Web 2 araçlarıyla düzenlenen interaktif oyunlar öğrencilerin bireysel öğrenmede hız kazanmasına daha kalıcı öğrenme gerçekleşmesine ve en önemlisi anında alınan dönütlerle öğrencilerin kendi kendilerini değerlendirmesine fırsat vermiştir. Learningapps:

Soma Nakliyeciler Kooperatif Abacıbükü İlkokulu/Giresun İlkokulu/MANİSA GİRESUN

Şehit Hamdi Karagöz İlkokulu KONYA

Cram: Kelime oyunlarıyla öğrenciler artık kelimeyi ezberlemiyor , öğreniyor.


Nasreddin Hoca İlkokulu /Konya

Ahmet Yahya Subaşı İlkokulu / Trabzon

Actionbound: Ev ünitesinde okul koridoruna astığımız kare kodları okutarak bir sonraki hedefe gittiler. Her soru bir sonraki hedefe götürdü ve en kısa sürede tüm kelimeleri bilen grup oyunu kazandı.


Söğütlüçeşme İkokulu Antalya Döşemealtı İSTANBUL Toki İlkokulu

AURASMA (Artırılmış gerçeklik)

Turgut Reis İlkokulu İSTANBUL


Hava durumu ünitesinde Türkiye haritası üzerinde proje ortaklarının şehirleri belirlenmiş , uygulamayı açınca her şehrin üzerinde öğrenciler tarafından hava durumlarını anlatan videolar çıkmıştır. Bu da daha kalıcı öğrenmeyi sağlamıştır.

Nasreddin Hoca İlkokulu/ KONYA Thinglink : Hava durumu ünitesinde ortaklarımızın bulunduğu şehirlerin üzerini tıklayan öğrencilerimiz çıkan görsellerle diyalog kurmuş, soru cevaplarla birbirleriyle ingilizce pratik yapmışlardır.


Mehmet Akif Ersoy İlkokulu ISPARTA

TARSIA

Şehit Hamdi Karagöz İlkokulu KONYA


Öğretmenlerimiz ,kendilerine verilen web 2 araçları görevleriyle her ünitede ders planına katkıda bulundurlar ve bu metaryalleri Eba’ya , İngilizce öeğretmenleri platformlarına ve il zümre gruplarına ekleyerek meslektaşlarının faydalanmasını sağladılar.

Söğütlüçeşme İlkokulu/İstanbul

Değerlendirme aşaması:

Zeyyat Mandalinci İlkokulu / Muğla

Mehmet Akif Ersoy İlkokulu/Isparta


Öğrenci değerlendirme araçları • Kahoot (online quiz) yarışması Öğrencilere kahoot tanıtıldı ve evde quiz yapmaları sağlandı.Proje, ailelerle işbirliği içinde yürütüldü. Her web 2 aracının kullanımı öğrencilere ve velilere sunularla anlatılıldı. ANTALYA DÖŞEMEALTI TOKI İLKOKULU

KAHOOT SONUÇLARI : https://drive.google.com/open?id=1Ni668VXF06GAjFizSub4d2iuVES_wG


Plickers Öğrenciler ünite sonlarında birbirinden eğlenceli quizlerle kendilerini değerlendirdiler.Bunlardan en beğenilenler arasında plickers vardı. Her bir öğrenciye bir kod verildi, bu kodlar üzerindeki şıklar sayesinde tahtaya yansıtılan soruların cevaplarını kolayca gösterip anlık geri dönütler alabildirler.Bu etkinliği tüm ortaklar belirlenen hafta içinde, ortak proje hesabıyla girip,uygulamayı başlatıp öğrencilerinin kendi kendilerini değerlendirmelerini sağladılar.

Şehit Hamdi Karagöz Nadir Tolun İlkokulu İlkokulu/ KONYA BALIKESİR

Zeyyat Mandalinci Emine Türkan İkiz İlkokulu İlkokulu / MUĞLA ADANA


• Quizziz Ünite sonlarında yapılan quizlerden bir tanesi de kullanımı oldukça zevkli olan quizzizdi.Ev görevi olarak verildi ve öğrencilere bir süre tanındı. Bu süre içerisinde quizi tamamladılar ve sonuçlar toplu olarak çıkarıldı, öğrenci ve velilerle paylaşıldı. Bu etkinliğe1665 öğrenci katılmıştır.

Abacıbükü İlkokulu / Giresun


• Genially quiz programı kullanılmıştır.

NASREDDIN HOCA İLKOKULU KONYA

NADİR TOLUN İLKOKULU BALIKESİR


Triventy


Antalya Döşemealtı Toki İlkokulu

Söğütlüçeşme İlkokulu / İSTANBUL

Quizlet Öğretmenler her ünitede kendilerine verilen web 2 aracıyla üniteye katkı sağladılar. Quizler öğrenciler tarafından hem sınıfta hem evde uygulandı.


Söğütlüçeşme İlkokulu Antalya Döşemealtı Toki İlkokulu

1. ÜNİTE : Klip Ders kitabında yer alan şarkıların canlandırmasını yaptık,her bir şarkı sözünü okullara paylaştırdık sonra da web 2 aracı animaton yardımıyla görüntülerimizi birleştirdik.


ADANA-EMİNE TÜRKAN İKİZ İLKOKULU

KONYA-ŞEHİT HAMDİ KARAGÖZ İLKOKULU

TÜM ORTAKLARIN ORTAK HAZIRLADIĞI DERS 2. ÜNİTE: Tüm ortaklar seçtikleri web2 araçlarıyla okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerisini destekleyecek bir etkinlik düzenledi ve ders planı oluşturuldu.


3.ÜNİTE : Şarkı söylediler ve canlandırdılar


Öğrencilerimiz ders kitabımızda bulunan şarkıları canlandırlar.Aile ünitesinde kuklalar yaptılar.Bu ünitede belirlediğimiz ortak şarkımızı söylediler.Bu şarkılardan ortaya bir video kolaj çıkardık. Ayrıca yıl sonunda kukla değişimi gerçekleştirdik.

Emine Türkan İkiz İlkokulu Nadir Tolun İlkokulu Soma Nakliyeciler Koop. Nasreddin Hoca ADANA

Balıkesir

*29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI ( ortak pano)

İlkokul/ MUĞLA

İlkokulu/KONYA


*10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA ( Her bir sözün ortaklar tarafından oluşturulduğu şiir ve öğrenci video kolajı) *24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ ( okul öğretmenlerine İngilizce sözlerle yapılan sürpriz/ etkinlik video kolajı)

Soma Nakiyeciler Kooperatif İlkokulu/MANİSA

Adana

Söğütlüçeşme İlkokul/ İSTANBUL

Trabzon

Emine Türkan İkiz İlkokulu Ahmet Yahya Subaşı İlkokulu 4. ÜNİTE : Online görüşmeler yaptık

Isparta Mehmet Akif Ersoy İlkokulu


* Feelings( duygular ) ünitesinde hislerin kartları yapıldı ve ortaklarla yeni yıl webinarı düzenlendi. Eşleşen öğrenciler birbirleriyle online konuşma fırsatı yakaladı. Öğrendikleri duygu kelimelriyle birbirlerine iyi dilekte bulundular. 1. Dönem öğrenilen şarkıları karşılıklı söylediler.

Nadir Tolun İlkokulu Balıkesir

Ahmet Yahya Subaşı İlkokulu Abacıbükü İlkokulu Trabzon Giresun

*Yeni Yıl iyi dilekler kart değişimi


Öğrenciler mail yoluyla kart değişimi yaptılar. Eşleştikleri okula yeni yıl kartları hazırladılar ve öğretmenleri tarafından proje adına alınan mail hesabından kardeş okullarına kartları gönderdiler.

Turgut Reis İlkokulu İSTANBUL

Zeyyat Mandalinci İlkokulu Soma Nakiyeciler Kooperatif İlkokulu MUĞLA MANİSA

5. ünite : 1. Dönem için tüm ortakların öğrencilerinden gelen projeyle ilgili sözlerden oluşan şiir hazırlandı.


6. ünite: Actionbound uygulamasında tüm ortaklar gruplarını belirledi. Aynı saatte aynı anda yarışma başlatıldı.İlk bitiren gruplar ödüllendirildi. 7. ünite: Tüm ortakların broşürlerinden oluşan bir e book hazırlandı. 8. Ünite : Öğrenciler taşıt tasarladılar ve bunları eşleştikleri okullara gönderdiler. 9. Ünite: İkinci dönem konularının sözlerinden oluşan bir şarkı oluşturuldu.Tüm ortakların öğrencileri birer cümle ile bu şarkıya katkıda bulundular. 10. ünite : * MATERYAL KİTABI : Tüm ortakların öğrencileri ailelerinin de yardımıyla keçelerden kendilerine verilen kelimenin görselini yaptı ve proje kurucusuna gönderdi. Proje kurucusu da bu materyalleri bir kitap haline getirdi. * E BOOK : Tüm etkinliklerden oluşan, projede ne yapıldığını anlatan bir dergi * SERGİ : Ortak okullar kendi sergilerini yaptıkları gibi, Antalya’da yapılan büyük il e Twinning sergisine yapmış oldukları tüm etkinlikleri gönderdiler. * KORO: Ortak öğrettiğimiz şarkıları Nisan Mayıs ayı içerisinde koroda söylediler * LOGO VE ANI DEFTERİ : Proje logomuz karınca ve anı defterimiz tüm ortaklarımızın şehrini gezdi.

* Sitemizi oluşturduk.Sosyal medyada fan sayfamız ve proje grup sayfamız da bulunmaktadır. www.lt.proje@wordpress.com

Koro ve sergiler


SOMA NAKLİYECİLER KOOPERATİFİ İLKOKULU MANİSA

Söğütlüçeşme İlkokulu-İSTANBUL

TURGUT REİS İLKOKULU/İSTANBUL


Mehmet Akif Ersoy İlkokulu/ ISPARTA

ZEYYAT MANDALİNCİ İLKOKULU-MUĞLA

Nasreddin Hoca İlkokulu-KONYA

Ahmet Yahya Subaşı İlkokulu-TRABZON


Emine Türkan İkiz İlkokuluADANA Zeyyat Mandalinci İlkokulu-MUĞLA

Antalya Döşemealtı Toki İlkokulu-ANTALYA

Mehmet Akif Ersoy İlkokulu-ISPARTA


MATERYAL KİTABIMIZ-ÖĞRENCİLER TARAFINDAN HER ÜNİTEYE AİT KEÇELERDEN MATERYAL HAZIRLANDI VE ÜNİTE ÜNİTE GRUPLANDIRILARAK KİTAP HALİNE GETİRİLDİ.

Mehmet Akif Ersoy İlkokulu- Isparta

Söğütlüçeşme İlkokulu-İstanbul

Nasreddin Hoca İlkokulu-KONYA

Antalya Döşemealtı Toki İlkokulu-ANTALYA

Soma Nakliyeciler Kooperatifi İlkokulu-Muğla


LOGO ANI DEFTERİ VE ÖĞRENCİLERİN EL YAPIMI MATERYAL DEĞİŞİMİ


www.ltproje.wordpress.com adresinden bizi takip edebilirsiniz


Learning today leading tomorrow e book  

e book

Learning today leading tomorrow e book  

e book

Advertisement