Page 1

KÜÇÜKÇEKMECEBÜLTEN Küçükçekmece Belediyesi Aylık Bilgilendirme ve Tanıtım Bülteni / Aralık 2015

Hep birlikte daha iyiye

BİNLERCE KÜÇÜKÇEKMECELİ BALIK ŞÖLENİNDE COŞTU

EVDE BAKIM

HİZMETLERİNE

BÜYÜK İLGİ

Küçükçekmece Belediyesi, ‘’Engelli ve Yaşlı Evde Bakım Hizmeti Ekibi’’ ilçedeki yüzlerce yaşlı, engelli ve yardıma muhtaç vatandaşlara yardım eli uzatıyor. (Sayfa 16)

BAŞKANKARADENİZ

ENGELLİLERLE

BULUŞTU

Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Küçükçekmece Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikte hünerlerini sergileyen engelli çocuk ve gençler performanslarıyla mest etti. (Sayfa 12)


içindekiler 6 KÜÇÜKÇEKMECE BÜLTEN ARALIK - 2015

“SAĞLIK PROBLEMLERİM OLMASAYDI, YİNE ŞAMPİYON OLURDUK”

10 GENİŞ AİLE’NİN ULVİ’SİYLE KEYİFLİ SOHBET

Sahibi Küçükçekmece Belediye Başkanlığı Adına TEMEL KARADENİZ Genel Yayın Yönetmeni ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü ÖMER KESER Yayın Kurulu ÖMER KESER MEHMET BUDAK Yayın Danışma Kurulu M. BESİM MÜFTÜOĞLU HAMZA GÖNENÇ AV. RECEP ŞENCAN MUSTAFA KUZUGÜDEN GÜVEN AYDIN DR. SİBEL GÜLLÜÇAYIR

BAŞKAN KARADENİZ ENGELLİLERLE BULUŞTU

Editör BURCU EDA ERDEM

ALİ ŞERAFETTİN KÖKSAL’DAN CANLI PERFORMANS

Haber- Araştırma- Dosya İSMAİL ÖZCAN BANU KARAKAYA AYŞİN GÜNER ŞEYMA KELEKÇİ

14-15

MİLLİ ŞAİRİMİZ MEHMET AKİF ANILDI

20-21

Fotoğraf AZİZ KAYA CİHAN KESKİN CENK TÜRKEZER

BİNLERCE KÜÇÜKÇEKMECELİ BALIK ŞÖLENİNDE COŞTU

22-23

KÜÇÜKÇEKMECE, KARA KIŞA HAZIR

24-25

HOCALARIN HOCASI VEFATININ 8.YILINDA ANILDI

26-27

KÜÇÜKÇEKMECE “VUSLAT”TA BULUŞTU

30-31

Art Director CÜNEYT GÜRLER Tasarım-Baskı-Cilt FORART BASIMEVİ

Küçükçekmece Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü Telefon: 444 4 360 Faks: 212 411 07 80 ----------------------------------www.kucukcekmece.bel.tr kucukcekmece@kucukcekmece.bel.tr

2

12

* KÜÇÜKÇEKMECE BÜLTEN


SÖYLEŞİ

PROF. ABDULLAH UÇMAN İSTİKLAL ŞAİRİNİ ANLATTI

Küçükçekmece Belediyesi ve Şiir Derneği’nin katkılarıyla düzenlenen ‘’Milli Mücadele’de Mehmet Akif Ersoy’’ konulu söyleşi gerçekleşti. Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abdullah Uçman dinleyicilere istiklal şairi Mehmet cami kürsülerinde Müslüman halkı aydınlaAkif Ersoy hakkında bilgiler verdi. tıcı özellikle düşman istilasına karşı ne yap“HAYATININ HER KESİMİNDE mak gerektiğini anlatmıştır” diye konuştu.

ÖRNEK BİR İNSAN”

Ersoy’un hayatının bütün safhalarında hareketleriyle örnek bir insan olduğunu kaydeden Uçman, “Mehmet Akif Ersoy hem ölümsüz bir şair, hem bir şahsiyet abidesidir. Vatan yolunda millet yolunda hiçbir fedakarlıktan çekinmemiştir” dedi.

“ÖDÜLÜ KADIN CEMİYETLERİNE HEDİYE ETTİ”

Prof. Dr. Abdullah Uçman Mehmet Akif Ersoy’un istiklal marşı karşılığında alması gereken para ödülünü kabul etmeyip milli mücadele döneminde askere eşya ören ve elbise diken kadın cemiyetlerine hediye ettiğini söyledi. “HALKI AYDINLATMIŞTIR” Mehmet Akif’in yaşadığı devir dolayısıyla Tiyatro sanatçısı Şahin Sancar ise, Mehmet milletin dertleriyle ilgilendiğini ifade eden Akif’e ait ‘’Hüsran, Bülbül ve Süleymaniye Prof. Dr. Abdullah Uçman, “Mehmet Akif, Kürsüsünden’’ şiirlerini seslendirdi. KÜÇÜKÇEKMECE BÜLTEN

*3


172 BİN KADINA ÜCRETSİZ KANSER TARAMASI Küçükçekmece Belediyesi ve Küçükçekmece Toplum Sağlığı ile Aile Sağlığı Merkezi işbirliğiyle Küçükçekmece’de yaşayan 172 bin kadın, ‘’Rahim ağzı’’ kanserine karşı ücretsiz taramadan geçiriliyor.

GİTARİST BEHZAT GÜNENÇ’TEN LİSELİLERE ÖNEMLİ ÇAĞRI Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi’nde düzenlenen söyleşiye katılan gitarist Behzat Cem Günenç, öğrencilere klasik gitar hakkında bilgiler vererek, çaldığı klasik eserlerle büyük ilgi gördü.

YAZAR MEHMET PAKSU, KADIN SAHABELERİ ANLATTI Küçükçekmece Belediyesi’nin okul söyleşileri kapsamında, Küçükçekmece Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde konuşan yazar Mehmet Paksu, sahabelerin örnek hayatlarını öğrencilerle paylaştı.

KÜÇÜKÇEKMECE KIŞA HAZIR Küçükçekmece Belediyesi karla mücadele için hazırlıklarını hızlandırdı. Bu kapsamda İBB ile kışla mücadele, BEDAŞ ile de elektrik ve aydınlatma toplantıları gerçekleştirildi.

’’ÇOCUKLARA BAĞIRMADAN KARARLI KONUŞUN’’ Uzman Psikolog Zeynep Demirbozan, anneleri çocuklara karşı kural ve sınır koyma konularında bilgilendirdi.

4

* KÜÇÜKÇEKMECE BÜLTEN


KISA KISA

NEY VE KEMENÇE GSA‘DA BULUŞTU Küçükçekmece Belediyesi Geleneksel Sanatlar Akademisi’ nin bu ayki konukları Neyzen Kaşif Demiröz ve kemençe sanatçısı Mehmet Yalgın oldu.

ÖĞRENCİLERE BİLGİNİN ÖNEMİ ANLATILDI Küçükçekmece Belediyesi ve Küçükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile ’Okumak ve Aksiyoner Olmak’ isimli söyleşi düzenlendi.

KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ SOKAK HAYVANLARINI DA UNUTMADI Küçükçekmece Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri, tarafından ilçede bulunan 23 kedi evi ve 9 beslenme odağı ile ilçenin çeşitli yerlerine sokak hayvanları için kuru mama konuldu.

TEZHİP SANATINDA TASARIM ANLATILDI Küçükçekmece Belediyesinin her ay düzenlediği Ustalarla Atölye Sohbetleri’nin bu ay ki konukları Usta sanatçılar Semih İrteş ve Mamure Öz oldu.

YERLİ MALI HAFTASI BELEDİYE ANAOKULU’NDA KUTLANDI Geleneksel değerlerimizi yaşatmak amacıyla Küçükçekmece Belediye Anaokulu’nda Yerli Malı Haftası kapsamında etkinlik düzenlendi.

KÜÇÜKÇEKMECE BÜLTEN

*5


HABER

“SAĞLIK PROBLEMLERİM OLMASAYDI, YİNE ŞAMPİYON OLURDUK”

Küçükçekmece Belediyesi tarafından Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen spor söyleşilerine, Galatasaray Kulübü Eski Başkan Yardımcısı Abdurrahim Albayrak katıldı. Küçükçekmecelilerin yoğun ilgi gösterdiği söyleşiyi, Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Besim Müftüoğlu ve Küçükçekmece Amatör Spor Kulüpleri Destekleme Derneği Başkanı Seymen Gençtürk de izledi. Moderatörlüğünü Bahadır Çokişler’in yaptığı söyleşide Albayrak, öğrencilerin sorularını yanıtlayarak, Galatasaray Spor Kulübü ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

“GALATASARAY HAVLU ATACAK BİT TAKIM DEĞİLDİR”

Galatasaray’ın lige iyi başlamadığını ifade eden Albayrak, Galatasaray’ın havlu atacak bir takım olmadığını belirterek, “Transfer 6

* KÜÇÜKÇEKMECE BÜLTEN

döneminde her takım gibi Galatasaray’da eksikliklerini tamamlayacak. Galatasaray, şampiyonluk adaylarından biri hatta en büyüğüdür. Geçen sene kimsenin ummadığı bir anda geldik. Hamza Hoca’yı aldık. Kupa bırakmadık. Galatasaray bu. Ne zaman, ne yapacağı belli olmaz” diye konuştu.

“ALLAH NASİP EDERSE YİNE ŞAMPİYONLUKLAR KAZANIRIZ”

Galatasaray’a dört kez geldiğini ve dört kez de şampiyon olduğunu belirten Albayrak, “Hiçbir şey şans değil. Geçen sene stresli bir dönem geçirdik. Biz geçen yıl çok çalıştık. İnşallah bundan sonraki yıllarda da Allah nasip eder, şampiyonluklar kazanırız” dedi.

“BELKİ DE SON KONUŞMAM OLABİLİRDİ”

Sağlık problemleri dolayısıyla Galatasaray yönetimine girmediğini ifade ettiği konuşmasında Abdurrahim Albayrak, daha sonra şunları söyledi: “Geçen sene oynanan Kasımpaşa maçının ilk devresini 2-0 kapattığımız zaman devre

arasında soyunma odasına gidip oyunculara bir konuşma yapmıştım. Belki o konuşma hayatımda son konuşmam olabilirdi. Şampiyonluğa gidiyorduk ve çok stresliydik. Son beş dakika hoca kulübeyi bırakıp tribüne çıkmıştı. Orada benim tansiyonum yükselmişti. Gözlerim dolmuş, boğazım şişmiş ve nefes alamaz bir haldeydim. Daha sonra çocuklarım arkamdan ‘Baba Allah’ını seversen yeter artık bizi de düşün’ dediğinde ben bu işi bu sene bırakmam lazım diye düşündüm”

“SAĞLIK PROBLEMLERİM OLMASAYDI, YİNE ŞAMPİYON OLURDUK”

Sağlık problemlerim olmasaydı, şampiyon olurduk ve ben hiçbir futbolcuyu göndermezdim diyen Albayrak, “Ben iddialı bir şekilde söylüyorum, bu futbolcularla, bu teknik heyetle yine şampiyon olurduk. Taraftarlarımız bizi hiçbir şekilde yalnız bırakmadılar, Galatasaray’a ve Türk futboluna geçen sene önemli işler yaptık. Geçen sene bu üç kupayı bir Avrupa’da hoca alsaydı, Avrupa’nın en iyi kulüplerine gidip, Türkiye’de aldığı paranın iki üç misli maaş isteyebilirdi” diye konuştu.


HABER

“HAMZA HOCA’NIN GÖNDERİLİŞ ŞEKLİ GALATASARAY VE YÖNETİME ZARAR VERİR”

Öğrencilerden gelen Hamza Hamzaoğlu’nun gönderilmesine ilişkin soruya cevap veren Albayrak, şunları söyledi: “Bu gönderiş şekli Galatasaray ve yönetime zarar veren bir gönderiş şekliydi. Aslında bu olayı bu açıdan değerlendirmeliyiz. Konuyu

sadece Hamza hocaya bağlamayalım. Ben Lucescu ile çalıştığım zaman dediler ki, ‘Dokuz tane kiralık futbolcumuz var. ‘Başkan Mehmet Cansun’da o zaman bana, ‘Bir tane galibiyet al’ dedi. Bende kabul etmedim ve ‘Şampiyon olacağız’ dedim. Biz o sene şampiyon olduk ve şampiyon olan hocayı o sene biz kovduk, gönderdik. Ben o sene takımdan ayrıldım. Daha sonra tekrar geldim ve Fatih Terim’i takımın başına getirmek için çalıştım. Daha sonra Fatih hocayla biz geldik ve iki sene üst üste şampiyon olduk.

Daha sonra şampiyonluk yemeğini yemeden önce Ünal Aysal başkanın kafasını karıştırdılar. İdman bitiyor ve alt yazı geçiyor, Fatih hocanın görevine son veriliyor. Daha sonra ise biz Hamza hocayı takımın başına getirdik ve geçen sene üç tane kupa aldık. Ben hastalığım dolayısıyla yönetimden ayrıldım ve benden sonra üç tane kupa alan Hamza hocanın görevine nedenini bilmediğim şekilde son verildi” şeklinde konuştu. KÜÇÜKÇEKMECE BÜLTEN

*7


ETKİNLİK

AYFER VARDAR’DAN ÖĞRENCİLERE

TÜRKÜ ZİYAFETİ

Dizi ve filmlerde seslendirdiği türkülerle gönüllerde taht kuran Ayfer Vardar, Küçükçekmece Belediyesi kültür-sanat etkinlikleri kapsamında düzenlenen dinletiye katıldı. 8

* KÜÇÜKÇEKMECE BÜLTEN

Küçükçekmece Anadolu Lisesi’nde düzenlenen müzikli dinletiye katılan Ayfer Vardar, öğrencilere unutamayacakları bir konser verdi. Öğrenciler hep bir ağızdan Ayfer Vardar’a eşlik ederek keyifli dakikalar geçirdi.

“TÜRKÜ DİNLEMEYİ BIRAKMAYIN”

Aşık Veysel’den Neşet Ertaş’a, Pir Sultan Abdal’dan günümüze pek çok eser seslendiren

Ayfer Vardar öğrencilere türkü dinlemeyi bırakmamalarını öğütledi. Ancak gençlerin türküye sahip çıkmasıyla değerlerimizin yaşayacağını belirten Vardar, Küçükçekmece Belediyesi’ne sanata vermiş olduğu katkılardan dolayı teşekkür etti. Program sonunda okul müdürü Nadir Kaya Ayfer Vardar’a teşekkür ederek çiçek takdim etti.


AÇILIŞ

BEHİYE SELİM PARS ORTAOKULU KAPALI SPOR SALONU AÇILDI

İşadamı Selim Pars’ın eşi adına yaptırdığı Behiye Selim Pars Ortaokulu kapalı spor salonunun açılışı yapıldı. Açılışa, Küçükçekmece İlçe Kaymakamı Harun Kaya, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, Küçükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz başta olmak üzere çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı

“ÜRETMEK VE EĞİTMEK İKİ ÖNEMLİ UNSUR”

Küçükçekmece’de eğitime yönelik yatırımların hayırsever iş adamlarının katkılarıyla

devam ettiğini söyleyen Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, üretmenin ve eğitmenin ülke kalkınması için gerekli olan iki önemli unsur olduğunu ifade etti. Harun kaya, modern, gelişmiş ve özgüveni yüksek toplumlar yetiştirmek için bazı eksiklerin nasıl tamamlanacağını anlattı. Harun kaya, ‘’Öğretmenlerimizin fedakar çalışmalarıyla öğrencilerimizin sadece akademik başarısını değil sosyal alanda da etkin olmalarını bekliyoruz ‘’dedi.

“DEVLETLE VATANDAŞ EL ELE VERMELİ”

Kalkınmada vatandaşlarımızın katkısına değinen Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, Behiye Selim Pars okulu spor salonunu örnek gösterdi. Başkan Karadeniz, ‘’Devletle vatandaşın el ele vermesi gerek-

tiğini Türkiye’nin bu şekilde daha da ileriye gidebileceğini hep beraber görüyoruz ‘’ dedi.

“BASKETBOLDA BİRİNCİLİK ELDE ETTİLER”

İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, her öğrencinin sosyal, kültürel etkinliklerinde olduğu kadar spor faaliyetlerinde de rol alması gerektiğine değindi. 2014 Türkiye Okullararası Küçük Kızlar Basketbol Şampiyonası’nda okulun birincilik elde ettiğini dile getiren Cemal Yılmaz, bağış yapan iş adamı Selim Pars’a Milli Eğitime katkılarından dolayı teşekkür etti. Öğrencilere benim çocuklarım diye hitap eden Selim Pars da, ‘’Onlara sahip çıkmak istiyorum. Onlar benim çocuklarım’’ dedi. Okul müdürleri, öğretmenler, veliler ve muhtarların da katıldığı spor salonu açılışı çiçek takdimi ve kurdele kesiminin ardından sona erdi. KÜÇÜKÇEKMECE BÜLTEN

*9


SÖYLEŞİ

GENİŞ AİLE’NİN ULVİ’SİYLE KEYİFLİ SOHBET

Küçükçekmece Belediyesi’nin düzenlediği ‘Yüzümüzü Güldürenler’ söyleşi programının bu ay ki konuğu Geniş Aile dizisinde “Ulvi” karakteriyle ekranlarda tanınan ünlü oyuncu Bülent Çolak oldu. Ekranın güldüren yüzlerinin konuk olduğu program bu ay Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. Çolak, kariyeri ve hayatına dair pek çok ayrıntıyı katılımcılarla paylaştı.

“İÇİNDEKİ IŞIĞA İNANMALI İNSAN”

di. 1993 yılında oyunculuğa başladığını ifade eden Bülent Çolak, “Sahne tozunu bir kere yuttuktan sonra bu işi bırakamadım. Lise 2’den bu yana oyuncuyum. Kendi içindeki ışığa inanmalı insan. Ben tamam ben kendimi bu işe adayacağım dedim. Hoşçakal Yarın filmiyle bu iş gelişti. En nefes aldığım alan tiyatro. Seyirciyle bağ kurmak çok güzel.”

“KOMEDİYİ SEVMİYORUM”

Ekranların sevilen komedi oyuncusu Veysel Diker de komediden nefret ettiğini itiraf ettiği ku ve komedi filmlerinin bütçeleri az olduğu söyleşide “Birinin eksikliği, birinin şişmanlığı, için bu tarz filmler çekiliyor. Ancak gerçek bir birinin tipi diğerinin gülme konusu oluyor. gişe filmi yok” diye konuştu. Birinin şivesi birinin komedisi oluyor mesela. Bu yüzden komediyi sevmiyorum” dedi. “GENİŞ AİLE’NİN UCUNU

“TÜRKİYE’DE BİR GİŞE FİLMİ YOK”

Türk sinemasını eksik bulduğunu ifade eden AModeratörlüğünü sevilen oyuncu Veysel Çolak, “Herkesin hayatına dokunan toplumun Diker’in yaptığı programda, Diker de yaptığı bütün katmanlarına seslenen bir gişe filmi esprilerle katılımcıları gülmekten kırdı geçir- yok. Eşkıya, Beynelmilel böyle filmlerdi. Kor10

* KÜÇÜKÇEKMECE BÜLTEN

AÇIK BIRAKTIK”

Ünlü oyuncu Çolak, söyleşide katılımcılardan gelen sorular üzerine Geniş Aile dizisinin sinema uyarlaması olarak çekilmiş olan “Geniş Aile: Yapıştır” filminin devamının gelebileceği müjdesini de verdi.


KONSER

“KÜÇÜKÇEKMECE MÜZİK AKADEMİSİ ÖRNEK GÖSTERİLEN BİR OKUL”

Ünlü keman virtüözü Cihat Aşkın ile piyanist Cana Gürmen, müzikseverlerin kulaklarının pasını sildi. Aşkın, Küçükçekmece Müzik Akademisi’nin Türkiye’de örnek gösterilen bir okul olduğunu söyledi. Küçükçekmece Belediyesi Atakent Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen konserde vatandaşlarla buluşan ikili dinleyenlere müzik ziyafeti yaşattı. Klasik batı müziğinden türkülere geniş bir repertuar sergileyen ikili büyük alkış aldı. Aşkın ve Gürmen, Sarı Gelin, Ayrılık, Uzun İnce Bir Yoldayım eserlerinin yanı sıra Schubert’in 3 bölümlü Sonatinası, Sarasate Çigan Havalarını icra etti. Cihat Aşkın ayrıca klasik Türk müziği tarzındaki bestesi Salacak Şarkısı’nı da sanatseverlerle buluşturdu. Konserde Küçükçekmece Müzik Akademisi öğrencileri de performanslarıyla göz doldurdu.

CİHAT AŞKIN BİYOGRAFİ KİTABINI İMZALADI

Konser öncesinde ise Cihat Aşkın, Küçükçekmece Müzik Akademisi’nde Hilal Doğanay tarafından kaleme alınan biyografisini akademi öğrencileriyle konuştu. Hayatını anlatan ‘Artık Melekleri Hissetme Vaktidir’ kitabını Hilal Doğanay ile birlikte öğrencilere tanıtan Aşkın, söyleşi sonunda kitaplarını imzaladı.

“KÜÇÜKÇEKMECELİ ÖĞRENCİLER ÇOK ŞANSLI”

Keman virtüözü Cihat Aşkın’ı insanlara tanıtmak amacıyla böyle bir projeye imza attığını belirten Hilal Doğanay, “Karşımızda keman çalan bir sanatçı var ama onu tanımıyoruz. Benim alanım müzikti o nedenle bu alanda yazmak istedim” dedi. Cihat Aşkın ise Küçükçekmece Müzik Akademisi’nin Türkiye’de örnek gösterilen bir

yer olduğundan bahsederek, “Önemli bir büyükşehir belediyesinden burayı görmek için geldiler. Bizi örnek almak istediklerini söylediler. Sizler çok şanslısınız. Başka bir yerde bu yaşta bu eğitimi alamazsınız. Burası gerçekten bir konservatuarla eşdeğer eğitim veriyor” diye konuştu. Konser sonunda Küçükçekmece Belediyesi Kültür Müdürü Salih Çevik Cihat Aşkın ve Cana Gürmen’e teşekkür ederek çiçek takdim etti. KÜÇÜKÇEKMECE BÜLTEN

* 11


ETKİNLİK

BAŞKAN KARADENİZ

ENGELLİLERLE BULUŞTU Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Küçükçekmece Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikte hünerlerini sergileyen engelli çocuk ve gençler performanslarıyla mest etti. Küçükçekmece Belediyesi Rehabilitasyon Merkezi’nde gerçekleşen programa, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz başta olmak üzere çok sayıda engelli vatandaş katıldı.

“ONLARIN HAYATA TUTUNMASI BİZİ MUTLU EDİYOR”

Programda söz alan Temel Karadeniz, Küçükçekmece Belediyesi olarak engelli vatandaşlara her zaman destek olacaklarını belirterek, “Engelli kardeşlerimizle çok güzel bir etkinlikte birlikte olduk. Onların bu şekilde hayata tutunduğunu görmek bizleri mutlu etti. Hepsini canı gönülden tebrik ediyorum. Başta belediye binamız olmak üzere birçok alanda engelleri kaldıran bir belediyeyiz. Engelliler ile ilgili çalışmalarımız bundan sonra da hız ler Merkezi bünyesinde hizmet veren Mobil kesmeden devam edecek” dedi. Tamir/Bakım Birimi ile engellilerin kullanım Program kapsamında Küçükçekmece ilçesin- sırasında arızalanan akülü tekerlekli sande yaşayan engelli çocuklarla buluşan Ka- dalye, scooter gibi motorlu araçların bakım radeniz, vatandaşları dinledi. Her bir engelli ve onarımlarını gerçekleştiriliyor. çocukla bizzat ilgilenen Başkan Karadeniz, Asansörlü üç midibüsle ile de engellilerimizin hastane, okul gibi sosyal tesislere ulaprogram sonunda vatandaşlara gül dağıttı. şımları sağlanıyor.

ENGELLİLER MERKEZİ HAYATI KOLAYLAŞTIRIYOR

Küçükçekmece Belediyesi Engelliler Merkezi, Küçükçekmece ilçesindeki engelli ve yakınlarına gündelik yaşamlarını sürdürürken karşı karşıya kaldıkları sorunların çözümünde destek oluyor. İhtiyaç duydukları her çeşit medikal amaçlı malzemeyi engelli vatandaşlara ulaştırıyor. Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nün sağladığı destek ile Engelli12

* KÜÇÜKÇEKMECE BÜLTEN

BİNLERCE ENGELLİYE YARDIM ELİ UZATILDI

Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Engelliler Merkezi’nde 2014 Nisan’dan bu yana 5.152 engellimizin okul, hastane ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarına ulaşımları sağlandı.4.878 engelimize yasal hakları, erişebilecekleri hizmetler ve yardımlarla ilgili danışmanlık hizmeti verildi. 2.201 engellimize

kuaförlük ve ev temizliği hizmeti sağlandı. 473 engellimize gündelik yaşamlarını kolaylaştırması amacıyla akülü sandalye, manuel sandalye, vb. medikal araç ve gereç yardımı yapıldı. 221 engellimiz içinse akülü sandalye, manuel sandalye gibi araç- gereçlerinin bakım ve tamirleri gerçekleştirildi.


SÖYLEŞİ

UÇAR’DAN LİSELİLERE MÜZİK ZİYAFETİ

O Ses Türkiye yarışmacısı Emrah Uçar ve gitarist Taner Bozkurt, okul söyleşileri kapsamında lise öğrencileri ile buluştu. Fahrettin Kerim Gökay Anadolu Lisesi’nde düzenlenen müzikli söyleşiye katılan Uçar ve Bozkurt öğrencilere unutulmaz bir müzik ziyafeti yaşattı. Aşık Veysel’in ‘Uzun İnce Bir Yoldayım’ türküsünden Merve Özbey’in ‘Vurur Yüze İfadesi’ gibi günümüzün popüler şarkılarına kadar her türlü eseri başarıyla icra eden ikili öğrencilerden büyük alkış aldı.

O SES TÜRKİYE YARIŞMACISINDAN ALBÜM SÜRPRİZİ

Katıldığı müzik yarışmasıyla milyonların gönlünde taht kuran Emrah Uçar, sevenlerine albüm müjdesi verdi. 2016 yılında yeni albümünün çıkacağını söyleyen Uçar, “Albümdeki eserlerin söz ve besteleri bana ait. 2013 yı-

lında O Ses Türkiye yarışmasına katılmıştım. Ondan sonra İstanbul’a yerleşmeye ve albüm çıkarmaya karar verdim” dedi.

“MUTLAKA BİR SANAT DALIYLA YA DA SPORLA UĞRAŞIN”

Taner Bozkurt ise öğrencilere mutlaka sanatın bir dalıyla ya da sporla uğraşmalarını tavsiye ederek, “Beni lisede öğretmenim ‘sen müzikten anlamazsın’ diyerek dersten atmıştı. Hocam dersin düzenini bozmam nedeniyle diye sınıftan çıkarmıştı. Okuduğum bölüme 1300 kişinin katıldığı bir sınavda 3. olarak girdim” dedi. Program sonunda ise okul müdürü Yaşar Çayanoğlu konuklara teşekkür ederek çiçek takdim etti. KÜÇÜKÇEKMECE BÜLTEN

* 13


ETKİNLİK

ALİ ŞERAFETTİN KÖKSAL’DAN CANLI PERFORMANS

Sosyal sorumluluk projeleriyle engellilere yönelik pek çok faaliyete imza atan Küçükçekmece Belediyesi, Dünya Engelliler Günü’nde bir birbirinden özel etkinlikleri, vatandaşlarla buluşturdu. Bu kapsamda, Atakent Kültür ve Sanat Merkezi, dünyanın ilk ve tek görme, duyma ve konuşma engelli ahşap maket ustası Ali Şerafettin Köksal’ın ahşap ürünleri sergisine ev sahipliği yaptı. “Mucizevi Bir Aşk Öyküsü” isimli sergi açılışında canlı performansıyla dikkatleri üzerine çeken Köksal’ın mucizevi gösterisini, Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, İlçe Müftüsü Mustafa Temel ve engelli vatandaşlar hep birlikte ilgiyle izledi. Etkinlikte, protokol üyeleri engelli vatandaşlarla birebir ilgilenirken, bol bol hatıra fotoğrafı da çekildi. 14

* KÜÇÜKÇEKMECE BÜLTEN

‘ALLAH BİZLERE ALİ ŞERAFETTİN BEY’İN SABRINDAN NASİP ETSİN’

Açılışta konuşan Başkan Karadeniz, tüm engellilerin gününü tebrik ettiği konuşmasında, “Engellilerin aslında hayata nasıl sıkı tutunduğunu Ali Şerafettin Bey’i izlerken gördük. Ali Bey, Küçükçekmece Halkalı’da ikamet ediyor. Geçtiğimiz günlerde kendisini ziyaret edip yapmış olduğu çalışmaları gözlemledik. Atölyesinde elektrikli testereyi bile bizzat kendisi kullanıyor. Görmüyor, duymuyor, konuşamıyor. Ağır engelli ama hayata sıkı tutunuyor. Ali bey kadar eşi de çok değerli bir hanımefendi’’ dedi. Doğuştan sağır ve dilsiz olan Köksal’ın gözlerini de 26 yaşında kaybettiğini belirten Başkan Karadeniz, ‘’Eşiyle arasında mucizevi bir aşk var. İşte o aşkla bu eserleri ortaya çıkarmış. Aralarında bir dokunma dili oluşturmuşlar. Her zorluğun üstesinden gelmişler. Hanımefendi bize de tercümanlık etti. Ali Bey esprili, hayatı doya doya yaşayan bir insan. Bu dünya imtihan dünyası. İmtihanını zor sınavlarla geçiren kardeşlerimiz var. Zaman zaman hepimizi bunaltan şeyler oluyor. Herkese Ali Bey’in sabrından, tevekkülünden ve imanından nasip olmasını temenni ediyorum’’ şeklinde konuştu. Yerel yönetimler


ETKİNLİK olarak engelli vatandaşlar için birçok önemli ENGELLİ VATANDAŞLAR projeyi hayata geçirdiklerini de vurgulayan GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİ Başkan Karadeniz, ‘’ Bundan sonra da yine Programın devamında İstanbul Büyükşehir hep birlikte, el ele vererek, engelli kardeşleBelediyesi Engelliler Müdürlüğü (İSEM) bünrimizin hayatını kolaylaştırmak için çalışmalı, yesinde hizmet veren “7 Kule 7 Sanat Engelyeni engeller çıkarmamalıyız” dedi. liler Kültür ve Sanat Merkezi İSÖMX grubu, Türkü ve Anadolu Rock müziği ezgilerinden ‘‘KAYBETMEDEN KIYMET oluşan bir konser vererek, engelli vatandaşBİLMİYORUZ’’ Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya’da lara eğlenceli bir gün yaşattı. Yetenek Sizsiyakın zamanda başından geçen bir kazayı ka- niz yarışmasındaki performansıyla gönüllere tılımcılarla paylaşarak, “Hiçbir şey kaybedil- kazınan görme engelli Bilal Göregen de özel meden kıymeti anlaşılmaz. Bir gün halı saha performansıyla engelli vatandaşlara müzik maçına gittim. 10 dakika sonra bende engel- ziyafeti sundu. liler kategorisine dahil oldum. Topuğumdan yukarı ayağımı bağlayan tendomum koptu. 6 ay geçti üzerinden hala tam anlamıyla iyileşmiş değil. O yüzden engelli vatandaşlarımızı çok iyi anlıyorum. Hükümet konağımızda tüm lavabolarımıza birer engelli lavabosu eklettirdik. Aslında engelli vatandaşlarımız, yaşamlarının her bir alanında engelsiz bir şekilde bulanabilmeli. Bunun için çalışmalarımız devam edecek’’ diyerek, sanatçı Ali Şerafettin Köksal’ı tebrik etti. Sergi açılışının ardından Uzman Fizyoterapist Uğur Yıldırım ise ‘Fizik Tedavide Güncel Yöntemler’ konulu seminerde, engelli vatandaşları ‘’Uzay Terapi’’ konusunda bilgilendirdi.

KÜÇÜKÇEKMECE BÜLTEN

* 15


HABER

EVDE BAKIM HİZMETLERİNE BÜYÜK İLGİ Küçükçekmece Belediyesi, ‘’Engelli ve Yaşlı Evde Bakım Hizmeti Ekibi’’ ilçedeki yüzlerce yaşlı, engelli ve yardıma muhtaç vatandaşlara yardım eli uzatıyor. Sosyal belediyecilik anlayışı kapsamında faaliyetlerini sürdüren Küçükçekmece Belediyesi, evde bakım hizmetine ihtiyaç duyan hasta, engelli ve yaşlılara ulaşarak, sıcak yemek, ba- ce Belediye Başkanı Temel Karadeniz, “Evde kım-tamirat ve kuaförlük hizmetlerinin yanı bakım hizmetinde amaç, vatandaşımızın sıra pek çok kolaylıkla vatandaşlara ulaşıyor. yaşam kalitesini yükseltmektir. Bu hizmet, çevresi ve arkadaşları tarafından bakımı gerKİŞİSEL BAKIM, TEMİZLİK VE çekleştirilemeyenler için verdiğimiz bir hizmettir. Bu vatandaşlarımız, Küçükçekmece TAMİRAT YAPILIYOR Küçükçekmece Belediyesi Engelli ve Yaşlı Evde İyilik Merkezi’yle iletişime geçerek başvuruda Bakım Hizmeti Ekibi, kişisel bakımını sağlaya- bulunabilirler” diye konuştu. mayan bireylerin, kişisel bakımlarını gerçekleştirip, hastaların yaşadıkları ortamı sağlık koşullarına uygun hale getirerek, evlerinde her türlü temizlik, bakım, onarım ve tadilat işlemlerini gerçekleştiriyor.Kişisel bakım ve temizlikten sonra, evi baştan aşağıya kontrol ederek arızalı ve kullanılamayan yerleri elden geçirerek hazır hale getiren ekipler, özellikle musluk tamiri, lamba değişimi, elektrik prizlerinin bakım ve yenilenmesi gibi çalışmaları da yapıyor.

12 PERSONEL GÖREV YAPIYOR

12 kişilik evde bakım personeli tarafından gerçekleştirilen hizmetler kapsamında, vatandaşların saç sakal traşı, tırnak bakımı yapılıyor. Temizlik hizmeti ise, temizliğini yapmakta zorlanan vatandaşın ihtiyacına göre gerçekleştirilirken, evlere ilaçlama da yapılarak, hijyenik hala gelmesi sağlanıyor.

“VATANDAŞIMIZIN YAŞAM KALİTESİNİ YÜKSELTMEK AMACIMIZ”

İlçedeki yaşlı ve hasta vatandaşların her daim yanlarında olduğunu ifade eden Küçükçekme16

* KÜÇÜKÇEKMECE BÜLTEN

“EVİMİZİ TEMİZLİYORLAR, KİŞİSEL BAKIMLARIMIZI GERÇEKLEŞTİRİYORLAR”

Evde bakım hizmeti ekibinin düzenli olarak evlerine geldiğini ifade eden Mehmet Ali Tunca (86) hizmetten duyduğu memnuniyeti ifade ettiği konuşmasında, “Evde eşimle birlikte oturuyorum. Eşim rahatsız. Küçükçekmece Belediyesi’nden Allah razı olsun. Evimizi temizliyorlar, ilaçlıyorlar. Hasta olduğumuz zaman belediyeyi arıyoruz, araç gönderip bizi hastaneye kadar götürüyorlar. Daha sağlıklı ve iyi koşullarda yaşamamız için ellerinden geleni yapıyorlar” diye konuştu.

3 AYDA 1500 AİLEYE HİZMET

Küçükçekmece Belediyesi Engelli ve Yaşlı Evde Bakım Hizmetleri kapsamında son 3 ayda yaklaşık 1500 aileye temizlik, bakım onarım ve kuaför hizmeti verildi. Küçükçekmece Belediyesi Yaşlılara Hizmet Birimi de belediyede ve hastanede işi olan vatandaşlara araç göndererek, ulaşım ihtiyaçlarını da karşılıyor.


SERGİ

TABLOMDAKİ DUYGULAR SKSM’DE Halil Kahraman’ın yağlı boya eserlerinin yer aldığı ‘Tablomdaki Duygular’ başlıklı sergi sanatseverlerle buluştu. Küçükçekmece Belediyesi, Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde kapılarını sanatseverlere açan sergide, doğa ve İstanbul temalı 42 eser bulunuyor.

“TEMEL BAŞKAN’A ÇOK TEŞEKKÜRLER”

İlk sergisini açmanın heyecanını yaşayan Halil Kahraman, “Ortaokulda resim yapmaya başladım. Aslen muhasebeciyim. Böyle bir imkan sağladıkları için belediye başkanımıza ve Erkan Doğanay’ a çok teşekkür ediyorum” dedi.

“AMACIM ARKADAN YETİŞENLERE YARDIMCI OLMAK”

Ayrıca kültür merkezi öğrencileriyle atölye çalışmaları da gerçekleştireceklerini kaydeden Halil Kahraman, “Benim amacım arkadan yetişen öğrencilere yardımcı olmak. Onlara fırça tutmayı, resim tekniklerini anlatacağım. Bu yüzden çok mutluyum” diye konuştu. Sergi 15 Ocak tarihine kadar SKSM’de ziyaret edilebilir.

HALİL KAHRAMAN KİMDİR?

1958 Bulgaristan doğumlu olan Kahraman, ortaokul yıllarında resimle uğraşmaya başlamıştır. Sanatçı İstanbul Ticaret Odası’nın düzenlediği Açıkhava Sanat Sergisi’ne 5 yıl boyunca katılmıştır. Burada yapıp sergilediği eserler dünyanın birçok ülkesinden Türkiye’ye gelen turistlere satılmıştır. KÜÇÜKÇEKMECE BÜLTEN

* 17


HABER

İŞTE BAŞARININ ŞİFRESİ; ‘’HİPU’’

Küçükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, öğrencilere başarılı olmanın formülü olarak HİPU’yu uygulamalarını tavsiye etti. Küçükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, Küçükçekmece Belediyesi’nin düzenlediği söyleşide öğrencilerle bir araya geldi. Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde ‘Başarılı Ol Mutlu Yaşa’ başlıklı söyleşiye katılan Cemal Yılmaz, öğrencilere mutlu ve başarılı olmanın formüllerini anlattı.

BAŞARININ ŞİFRESİ: HİPU

Olumsuz sözlere, düşüncelere karşı kendinizi kapatın. Her zaman olumluyu görmeye çalışın ve kendinize bir hedef belirleyin” diye konuştu.

“ÖĞRETMENİM MUTLULUKTAN AĞLADI”

Kendi hayatından kesitleri de öğrencilerle paylaşan Cemal Yılmaz, “Ben ortaokuldayken derslerime çalışarak giderdim. Hedefim okul birincisi olmaktı. Oldum da. Bir gün öğretmenime konuyu anlatabilir miyim dedim. İzin verdi. Bir hoca gibi dersi anlattım. Öğretmenim mutluluktan ağladı” dedi.

Öğrencilere başarılı olmanın formülü olarak HİPU’yu uygulamalarını tavsiye eden Cemal Yılmaz formülü, “Hedef belirlemek, inançlı olmak-ısrar etmek-pes etmemek, planlama yapmak, uygulamak-kontrol etmek” olarak açıkladı. Yılmaz, “Ya kendiliğinden yetişen dikenler “3K’YI NEYLE gibi olursunuz ya da kendinizi yetiştirir bir gül DOLDURDUĞUMUZ ÖNEMLİ” olursunuz” dedi. Başarılı ve mutlu bir hayat sürmek için ise öğrencilere 3K’yı (Kafa, Kalp, Karın) doğru şekilde “TEK BİR ŞEYE İTİRAZ EDİN” doldurmaları gerektiğini kaydeden Cemal YılAnnelerine, babalarına karşı her zaman saygılı maz sözlerini şöyle tamamladı: olmalarını öğrencilere tavsiye eden Cemal Yıl- “Kafamız bir çöp tenekesi değil. Bu nedenle maz, “Tek bir şey söylediklerinde buna itiraz neyi içine alıp neyi almayacağımıza dikkat edin. Size ‘senden bir şey olmaz’ dediklerinde etmeliyiz. Gereksiz ve boş şeyleri kafamızdan itiraz edin. Allah sizi beğenmiş ve yaratmış. atmalıyız. Kalbimizi hep sevgiyle, inançla dol18

* KÜÇÜKÇEKMECE BÜLTEN

durmalıyız yoksa içi nefretle, kinle dolar. Karnımızı ise helal lokma ile doldurmamız gerekiyor.” Program boyunca öğrencilerle interaktif bir söyleşi gerçekleştiren Yılmaz, sorduğu sorulara doğru cevap veren öğrencilere çikolata hediye etti. Program sonunda ise Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Besim Müftüoğlu Cemal Yılmaz’a teşekkür ederek çiçek takdim etti.


HABER

PLASTİK ATIKLARDAN KUŞ YUVASI YAPIP, AĞAÇLARA ASTILAR

Küçükçekmece Dr. İffet Onur İlköğretim Okulu 2. Sınıf öğrencileri, doğadaki kuşların üşümemesi ve aç kalmaması için plastik atıklardan kuş yemlikleri ve kuş yuvası yaparak örnek bir projeye imza attı. malzemeler; 5 litrelik bir su şişesi, perşomen kağıdı, tutkal ve dal parçaları. Hiçbir masrafı yok. 5 litrelik su şişesine ufak bir sopa geçirdik. Rahatça kuşlar konsun diye. Üzerini tutkal sürerek, perşomen kağıdıyla kapladık. En sonunda kuşlar kendilerini doğanın parçasıymış gibi hissetsin diye dal parçalarıyla süsledik. Okul insanları hayata hazırlamalı deriz her daim.

Soğuk havaların etkisi altında olduğumuz şu günlerde, önemli bir sosyal sorumluluk projesini öğretmenleri Mukaddes Merdin gözetiminde hayata geçiren minik öğrencilerin mutlulukları gözlerinden okundu.

“DOĞADAKİ ATIK MALZEMELERİ KULLANDIK”

Projenin amacı ile ilgili olarak bilgi veren sınıf öğretmeni Mukaddes Merdin, “Bu proje basit ve şirin bir proje. Evdeki atık malzemelerle kuş yuvaları ve yemlikleri yaptık. Gerekli olan

Çocuklar, okulda bilgi öğreniyor ama hayatta nasıl kullanacaklarını da öğrenmeli. Bu proje, çocukların bilişsel zekalarının yanı sıra duygusal zekalarını da gelişmesini sağlayacak. Önemli olan onlardaki merhamet ve paylaşma duygusunu, hayvan sevgisini geliştirmek. Böyle bir iyilik yapmanın sevinciyle daha sorumlu bireyler yetiştirmeyi amaçlıyorum” diye konuştu.

“KUŞLAR ÜŞÜMESİN DİYE…”

Projeye katılan sınıf öğrencilerinden Kadir Pekgöz, projeyle ilgili duygularını ‘hayvanların üşümesini istemiyorum’ diye ifade ederken, bir başka minik öğrenci Zeynep Şenoğlu da kuş yemlik ve yuvalarını nasıl yaptıklarını şöyle anlattı: ‘Pet şişenin orta bölümünden önce küçük bir bölüm aldık. Yani giriş kapısını kestik.

Arasından bir dal geçirdik. Sonra da içine yem doldurduktan sonra ağaçlara astık. Orada kuşların yem yediğini görünce çok mutlu oluyorum. Hem de üşümüyorlar” diyerek duygularını dile getirdi. KÜÇÜKÇEKMECE BÜLTEN

* 19


ETKİNLİK

MİLLİ ŞAİRİMİZ MEHMET AKİF ANILDI

Küçükçekmece Belediyesi ve Küçükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde ‘’İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u Anma ve Ödül Töreni’’ gerçekleşti. Mehmet Akif Ersoy’un vefatının 79’uncu yılı nedeniyle gerçekleştirilen törene, Küçükçekmece İlçe Kaymakamı Harun Kaya, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, Küçükçekmece İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Necati Tekbaş, Küçükçekmece AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Korkut, Belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri ve çok sayıda bilgi evi öğrencisi ile birlikte veliler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, Söğütlüçeşme Bilgi Evi Öğrencisi Tahsin İş’in Kuran-ı Kerim tilavetiyle devam etti. Bilgi Evi öğrencileri ‘’Zulmü Alkışlayamam’’ adlı şiirini seslendirirken, Asımın Nesli korosu da İstiklal Marşı’nı okudu.

“ONU ANLAYARAK, YOLUNDAN İLERLEMELİSİNİZ”

Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, ‘’Mehmet Akif’in özellikle çocuklarımızın gönüllerinde ayrı bir yere sahip olması gerektiğini düşünüyorum. Siz gençler, sokaktaki hakkı savunduğunuz zaman haram ve kul hakkı yeme-

20

* KÜÇÜKÇEKMECE BÜLTEN

diğiniz zaman Mehmet Akif oluyorsunuz. Sizler Mehmet Akif’i okuyarak ve anlayarak onun yolundan ilerlemelisiniz’’ dedi.

“O, BİR ÖRNEKTİR”

Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz ise ‘’Şairimiz Mehmet Akif Ersoy bir dönem ilçemizi şereflendirmiştir. İlçemizde hatıraları olan bir şairimizi anıyoruz. Bizlerin Mehmet Akif’in adamlığına ve inanmışlığına hayranlığımız var. Yeni nesillere bu inanmış adamı, İstiklal şairini anlatmak istiyoruz. Çünkü Mehmet Akif Ersoy bu ülkede örnek gösterilebilecek şairlerimizdendir’’ dedi.

“MAZLUMLARIN ŞAİRİYDİ”

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, ‘’Mehmet Akif sadece bizim şairimiz değildir o bütün ümmetin ve mazlumların şairiydi. Akif yaşadığı zorluklara karşı hiç bir zaman ümitsiz olmamıştır. Herkesin özellikle de gençlerin mutlaka başucunda Mehmet Akif’in Safahat kitabını bulundurmalarını ve her gece yatmadan en az birer şiirlerini okumalarını istiyorum. Çünkü Akif, sadece bizim tarihimizi değil, düşünce mirasımızı, İs-

lam davasını ve geleceğin sıkıntılarını o gün fark etmiş bir İslam şairidir’’ dedi. Programda, Mehmet Akif Ersoy şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından madalyaları verildi.Dereceye giren okul müdürlerine ise plaket takdim edilen yarışmada, birinci olan öğrenciler performanslarını sergiledi. Program sonunda ise Nazım Kurtoğlu’na ait ‘’Milli Mücadele’de Mehmet Akif ve Safahat’tan Seçmeler’’ kitabı katılımcılara dağıtıldı.


ETKİNLİK

KÜÇÜKÇEKMECE BÜLTEN

* 21


ETKİNLİK

BİNLERCE KÜÇÜKÇEKMECELİ BALIK ŞÖLENİNDE COŞTU

Küçükçekmece Belediyesinin düzenlediği ‘’Balık Şöleni’’ binlerce vatandaşın katılımıyla Halkalı Meydan’da gerçekleşti. Şölene Küçükçekmece İlçe Kaymakamı Harun Kaya, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, İlçe Müftüsü Mustafa Temel, Küçükçekmece AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Korkut, Sivil Toplum Kuruluşları, Dernek Başkanları ve binlerce vatandaş katıldı.

KÜÇÜKÇEKMECE’DE BİR İlK

Konuşmasında birlik ve beraberlik mesajı veren Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz ise ‘’Toplumlar acılarını ortak yaşayamazlarsa, şenliklerini, bayramlarını beraber yapamazlarsa aslında o toplumlar yok olmaya mahkûmlardır.Küçükçekmecelileri bir araya getirmek için ve Küçükçekmece’de beraber yaşamanın keyfine beraberce varmak için bu etkinliği düzenledik. Küçükçekmece’de bir ilk yaşıyoruz. Bundan sonra da bu tür etkinliklerimiz devam edecek’’ dedi. 22

* KÜÇÜKÇEKMECE BÜLTEN


ETKİNLİK

KARDEŞLİĞİMİZİ YENİDEN HATIRLATAN BİR PROGRAM

Küçükçekmece İlçe Kaymakamı Harun Kaya; ülkemizin kuzeyiyle güneyini, doğusuyla batısını bir araya getiren ve kardeşliğimizi yeniden hatırlatan bir programda biraradayız. Ayyıldızlı şanlı bayrağımızın dalgalandığı bu toprakların dil, din, ırk ayrımı yapmaksızın hepimizin olduğunun ifadesidir’’ dedi.

PROTOKOL ÜYELERİ BALIK VE HELVA DAĞITTI

Şölende, protokol üyeleri tarafından vatandaşlara balık ve helva ikram edildi. Şölende;oyun parkları, yüz boyaması da çocuklar tarafından büyük ilgi gördü. Ayrıca, Küçükçekmece Belediyesi tarafından şölen boyunca 6 ton, hamsi ve uskumru vatandaşlara dağıtıldı.

ŞÖLENDE KEYİFLİ DAKİKALAR YAŞADILAR

Şölende, TRT Sanatçıları Gece Lambası, Volkan Arslan, Karadenizli Sanatçı Ekrem Yeşilyurt sahne alırken, Küçükçekmece Karadeniz Folklor Ekibi de gösterilerini sergiledi. Vatandaşlar konser boyunca horon çekerek keyifli dakikalar geçirdi. KÜÇÜKÇEKMECE BÜLTEN

* 23


HABER

KÜÇÜKÇEKMECE,

KARA KIŞA HAZIR Küçükçekmece Belediyesi kışla mücadele çalışmaları kapsamında, son 10 yılın en büyük kar yağışına karşı tüm önlemleri aldı. Meteorolojiden yapılan kar ve buzlanma duyurularını takip eden Küçükçekmece Belediyesi, kar küreme ve tuzlama ekiplerini karla mücadele için hazır bulunduruyor. Karla mücadele kapsamında Fen İşleri, Park ve Bahçeler ve Temizlik İşleri Müdürlüğü’nden toplamda 550 personel görevlendirildi.

73 ARAÇ, 550 PERSONEL İŞ BAŞINDA

Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, personeli ziyaret edip, tek tek tokalaşarak, sohbet etti. Vatandaşların iş ve ulaşımlarının aksamaması için karla mücadele ekiplerinin 24 saat vardiyalı

24

* KÜÇÜKÇEKMECE BÜLTEN

olarak çalışacağını ifade eden Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, “Bu geceden itibaren buzlanma ile ilgili çalışmalarımız başlıyor, yollar tuzlanacak. 73 aracımızla karla mücadelemiz devam edecek. Vatandaşlarımızdan temennimiz, bütün belediyeler olarak çalışırken, toplu taşıma araçları kullanma noktasında hassasiyet göstermelerini rica ediyoruz” diye konuştu. İlçede ana arterler ve sokakları trafiğe açık tutmak amacıyla, 10 adet kar küreme, 25 adet tuzlama aracı, 6 adet el ile tuzlama aracı ve iş makineleri karla mücadele için hazır bulunuyor. Vatandaşlar olumsuz bir durumda 444 4 360 numaralı telefonu arayarak, Küçükçekmece Belediyesi’nden yardım talep edebilirler.


HABER

KÜÇÜKÇEKMECE BÜLTEN

* 25


PANEL

HOCALARIN HOCASI VEFATININ 8.YILINDA ANILDI Küçükçekmece Belediyesi hocaların hocası Prof. Dr. Sabahattin Zaim’i, vefatının 8. yıl dönümünde düzenlediği panelle andı. Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ile ortaklaşa düzenlenen panele, Küçükçekmece İlçe Kaymakamı Harun Kaya, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İSZÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, Ak Parti Küçükçekmece İlçe Başkanı Av. Mustafa Korkut, Sabahattin Zaim’in oğlu İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdülhalim Zaim ve Başkan Yardımcıları başta olmak üzere çok sayıda öğretim üyesi ile STK temsilcileri katıldı.

“ONUN GİBİ HOCALARIN YETİŞTİRİLMESİNİN KIYMETİNİ ÇOK İYİ ANLIYORUZ”

Programda söz alan Küçükçekmece İlçe Kaymakamı Harun Kaya, “Türkiye’nin çeşitli illerinde açılan çok sayıda kürsü hoca beklerken, ilmin ve bilimin gerçekleştirilebilmesine sebep olan Sabahattin Zaim gibi hocalarımızın yetiştirilmesinin kıymetini çok daha iyi anlıyoruz. Sabahattin Zaim hocamızın mekanı cennet olsun inşallah” diye konuştu.

“BELEDİYE OLARAK HOCAMIZI YENİ NESİLLERLE TANIŞTIRMA GAYRETİNDEYİZ”

Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz ise, minnetle andığı hocaların hocası Sabahattin Zaim’den hala bir şeyler öğrendiğini ifade ederek, “Belediye olarak çok şanslıyız. İlçemizde hem hocamızın adını taşıyan bir üniversitemiz hem de bir lisemiz var. Bizler hocamızı yeni nesillere tanıtma gayreti içerisinde olacağız. Biz Sabahattin Zaim hocamızı rol model olarak, idealist bir insan olarak çok önemsiyoruz. Sabahattin 26

* KÜÇÜKÇEKMECE BÜLTEN

Zaim hocamız ülkemizin zorluklar içerisinde olduğu dönemlerde insan yetiştirmeye önem vermiş, ülkemizdeki güzel insan sayısını artırmaya çalışmıştır” dedi.

“BABAMIN YETİŞTİRDİĞİ İNSANLAR TÜRKİYE’NİN BAŞINDA”

Babasını anlatırken duygulanan Prof. Dr. Abdülhalim Zaim ise Küçükçekmece Belediyesi ve emeği geçenlere teşekkür ederek, “Bu üniversitenin kurulduğu günün gecesi ben babamı rüyamda gördüm ve çok mutlu oldu diye düşündüm. O bilgiye çok değer verirdi. Ortaokul yıllarımda babama küçük bir şey sormaya korkardım. Soru sorduğumda babamın en ince ayrıntısına kadar saatlerce bana o konuyu anlatacağını bilirdim. Ben babamı hiç evde otururken görmedim. Her zaman çalışırdı. İlim adamı emekli olmaz derdi. Bugün onun yetiştirdiği insanlar Türkiye’yi yönetiyor. Bir de makamı ne olursa olsun herkese çok saygı gösterirdi. Tüm canlılara saygılı davranırdı” diye konuştu


PANEL

SABAHATTİN ZAİM İLE İLGİLİ ANILARINI PAYLAŞTILAR

Panelde ayrıca, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdülhalim Zaim, Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yusuf Balcı da birer konuşma gerçekleştirerek hocaların hocası Prof. Dr. Sabahattin Zaim ile ilgili anılarını paylaştı. Program sonunda ise, Harun Kaya ve Temel Karadeniz konuklara çiçek takdim ederek teşekkür etti. Mehmet Bulut da panelistlere günün asına plaket verdi.

ERDOĞAN, ERBAKAN VE GÜL’ÜN FOTOĞRAFLARI DİKKAT ÇEKTİ

.

Panel kapsamında yayınlanan Sabahattin Zaim’in hayatının anlatıldığı belgesel film büyük beğeni kazanırken, Sabahattin Zaim’in çocukluğundan vefatına kadar pek çok fotoğraf karesinin yer aldığı özel sergi ilgiyle izlendi. Sergide en çok dikkat çeken kareler ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, merhum devlet adamları Necmettin Erbakan ile Turgut Özal’ın bulunduğu fotoğraflar oldu. KÜÇÜKÇEKMECE BÜLTEN

* 27


SÖYLEŞİ

ÜÇ PARMAK KONTROLÜNÜ İHMAL ETMEYİN

Küçükçekmece Belediyesi’nin düzenlediği söyleşiye katılan Prof. Dr. Cengiz Erenoğlu, meme ve tiroid hastalıkları konusunda dikkat çeken bilgiler verdi.

ELLE MEME KONTROLÜNDE YAPILAN BÜYÜK YANLIŞ

Elle yapılan meme kontrollerinde kadınların en büyük yanlışlarının memeyi iki parmakla sıkmaları olduğunu da kaydeden Prof. Dr. Cengiz Erenoğlu, “Memeyi iki parmakla sıkınca ele memenin kendi dokusu geliyor. Bunu da bir kitle varmış gibi algılayabiliyorlar. Meme üç parmak ile ezerek kontrol edilmeli” diye konuştu.

Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen söyleşide konuşan Cengiz Erenoğ- “SAĞLIKSIZ GIDALAR lu, günümüzde erken teşhis ile kadınların GUATR YAPIYOR” ölümcül meme kanserinden kurtulduğunu Memenin gözle incelendiğinde de meme söyledi. başında çöküntü, kanlı akıntı, meme doportakal kabuğu görüntüsü gibi “MEME KORUYUCU CERRAHİ kusunda belirtilerden bahseden Prof. Dr. Cengiz YAYGINLAŞTI” Erken tanı ile artık kanser hastalarının kay- Erenoğlu, günümüzde marketlerden alınan bedilmediğini söyleyen Erenoğlu, “Eskiden sağlıksız gıdalar nedeniyle tiroid hastalıklamemenin tamamı hatta kas bile çıkarılırdı. rının da arttığını söyledi. Programa katılan vatandaşlara, ücretsiz muayene ve cilt, el-aSon yıllarda ise meme koruyucu cerrahi yak bakımı hediye edildi. Program sonunda yaygınlaştı. Şu anda sadece hastalıklı kısım ise Prof. Dr. Cengiz Erenoğlu, vatandaşların sorularını yanıtladı. çıkarılarak tedavi yapılıyor” dedi. 28

* KÜÇÜKÇEKMECE BÜLTEN


HABER

YAHYA KEMAL’DE TÜRKVİZYON HEYECANI

Tüm Türk dünyasını bir araya getiren büyük coşku ve heyecana sahne olan 3. Türkvizyon Şarkı Yarışması, Küçükçekmece Belediyesi Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirildi. 21 ülkenin ( Suriye, Almanya, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Gürcistan, İran, Irak, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC,Makedonya, Moldova, Özbekistan, Romanya, Ukrayna, Arnavutluk, Sırbistan, Azerbaycan ve Kosova, Belarus,Türkiye) katılımıyla gerçekleşen yarışmayı, AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Karayel, Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, TMB TV Genel Koordinatörü İslam Bagirov, Türksoy Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat Purtaş ve yurtdışından pek çok konuk izledi.

“TÜRK DÜNYASININ SÖZ-İŞ-GÜÇ BİRLİĞİ HER YERDE YANKILANMALI”

Yarışma, 21 ülkenin TV kanallarından canlı olarak yayınlandı.Yarışmaya ev sahipliği yapan Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, ‘Türkiye’nin en güzel salonunda sizleri ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz’ diye başladığı konuşmasında, “Türk dünyasının sesini tüm dünyaya duyurmaya çalışacağız. İnanıyorum ki bundan sonra yarışmalarda katılımcı ülke sayımız da artacak. Türk dünyasının söz-

iş-güç birliği her yerde yankılanmalı. Katılımcı tüm ülkelere başarılar diliyorum” dedi.Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva da tüm Türk ülkelerini tek tek selamlayarak, birlik ve beraberlik mesajı verdi.

COŞKU VE EĞLENCEYE SAHNE OLDU

Anka kuşu dans gösterisiyle başlayan yarışma, ülkelerin performanslarıyla devam ederken, coşku ve eğlenceye sahne oldu. Yurt dışından kendi ülkelerinin yarışmacılarını desteklemek için gelen konuklar, tezahüratlarıyla temsilcilerini bir an olsun yalnız bırakmadı. Yarışmada Bala Türkvizyon yarışmasının birinci ve ikincileri Bala Kazakistan ve Bala Kırgizistan yarışmacının söylediği şarkılar da salonu dolduranlar tarafından ilgiyle izlendi

KIRGIZİSTANLI JİDEYS BİRİNCİ OLDU

Türkvizyon Finali’nde konuk sanatçı Burak Kut, yeni albümünün çıkış şarkısı olan Kalbine Sor’u ilk kez seslendirirken, Türkiye’yi Görkem Yılmaz ‘Hırçın Sular’ adlı şarkısıyla temsil etti.

TÜRKİYE’YE ÜÇÜNCÜLÜK

Yarışmada, sanatçı Jiydeş tarafından temsil edilen Kırgızistan birinci olurken, Kazak grup Orda tarafından temsil edilen Kazakistan’da ikinci oldu. Üçüncülüğü ise Türkiye kazandı.

BAŞKAN KARADENİZ, BELEDİYE ÖZEL ÖDÜLÜNÜ SURİYE TÜRKMENLERİNE VERDİ

Ödüllerini protokol üyeleri tarafından alan yarışmacılara, barış, sempati, jüri özel ödülleri de takdim edildi. Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz de belediye özel ödülünü Bayırbucak ve Suriye Türkmenlerini temsilen yarışmaya katılan Gaziantepli yerel sanatçı Adil Şan’a verdi. TRT’de yayınlanan ‘Diriliş Ertuğrul’ dizi şarkısının yeniden düzenlenmiş haliyle yarışmaya katılan Şan ve ekibi de gösterileriyle büyük ilgi toplarken, yarışmada beşinci oldu. Adil Şan, Türkiye’ye Bayırbucak Türkmenlerinin selamını getirdiğini ifade ettiği konuşmasında, ‘ Türkiye, Türkmenlerin anasıdır’ diyerek, teşekkür etti. KÜÇÜKÇEKMECE BÜLTEN

* 29


ETKİNLİK

KÜÇÜKÇEKMECE “VUSLAT”TA BULUŞTU

Küçükçekmece Belediyesi Mevlana Hazretleri’nin 742. Vuslat yıldönümü dolayısıyla Şeb-i Arus programı düzenledi. Büyük mutasavvıf ve Mütefekkir Mevlana Celaleddin-i Rumi 742. Vuslat Yılında Küçükçekmece’de ilahiler ve sema törenleriyle anıldı. Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen programa, Küçükçekmeceli vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Salona sığmayan vatandaşlar, programı kültür merkezinin fuaye alanından takip etti. Şeb-i Arus törenine; Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, İlçe Müftüsü Mustafa Temel de katıldı.

“MEVLANA BİZİM İÇİN KURU BİR RESİM VE İSİM OLMAMALI” Programın sonunda konuşan Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, programa gösterdikleri büyük ilgiden dolayı Küçükçekmecelilere teşekkür ederek, “Bugün Mevlana Hazretleri’nin vefatının seneyi devriyesi. O, ölümü hakka kavuşmayı bir düğün olarak tanımladı. Bu programdaki hikmet ve irfandan yararlanmamızı ümid ediyorum. Hepimiz düşünmeliyiz. En son kimleri affettim. Kimin kusurunu görmedik, kimin ayıbını yüzüne vurmadık. Burada sadece bir seyirci olmamalıyız. Mevlana Hazretleri bizim için kuru bir isim ve resim olmamalı” diye konuştu. Başkan Karadeniz, günün anısına Konya Türk Tasavvuf Musikisi Topluluğu Müdürü Fahri Özçakıl ve programın sanat yönetmeni Yusuf Kanyan’a teşekkür ederek çiçek verdi.

30

* KÜÇÜKÇEKMECE BÜLTEN


ETKİNLİK

KÜÇÜKÇEKMECE BÜLTEN

* 31


, I N A D Y E M K A M K A F E V Z i Ç R Y ER i V E PAZA TOPARKI O I T L A R E Y

R E L E J O R P OR

Y U L U B T HAYA

AVUZLARI H I R A L N U Y O U S RI - ÇİÇEK HAVUZLA - KAFETERYALAR RKLARI - ÇOCUK OYUN PA

MEYDAN K Ü L M Ü N Ö D 4 2 TOPARKI O I LT A R E Y I L T A ASİTELİ 4 K - 1.116 ARAÇ KAP YERİ - KAPALI PAZAR - GÖSTERİ ALANI URLARI K R A P Ş Ü Y Ü R Ü Y -

Başkanı Temel KARADENİZ / Belediye

l.tr

ucukcekmece.be 444 4 360 www.k

mecemiz

facebook.com/kucukcek

ecemiz

twitter.com/kucukcekm

Küçükçekmece Bülten Aralık 2015  

https://www.facebook.com/kucukcekmecemiz https://twitter.com/Kucukcekmecemiz

Küçükçekmece Bülten Aralık 2015  

https://www.facebook.com/kucukcekmecemiz https://twitter.com/Kucukcekmecemiz

Advertisement