h-8-kh-hr

Page 1


https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

об’ємом 2–3 мл (Б). Поміркуйте, чи спостерігаємо

1. Виділення газу (CO₂) — видно бульбашки на зображенні В.

2.Утворення нових речовин — натрій ацетат (сіль), вода та вуглекислий газ.

3.Неможливість простим способом повернути початкові

відновляться самі знову).

Отже, це саме хімічна реакція.

Сторінка 11

Поміркуйте Хімічна

CH3COONa,

NaHCO3 + CH3COOH → CH3COONa + CO2↑ + H2O

2.

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

1. Насамперед

брязкальця. 231,0 19,25 = 211,75 г

2. Науковець обчислив об'єм

який було видано ювелірові.

■ Обчисліть об'єм бруска та

,c = 3,0 см. Об’єм: V = a ⋅ b ⋅ c = 2 2 3 = 12 см3 Густина: ρ = ���� ���� = 231 12 = 19,25

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

посуд. – Уникати вдихання або потрапляння речовин

Визначте літери, якими позначено кожен компонент

A – деревна тирса (спливає на поверхні води).

B – глина (залишається нерозчиненою у воді).

C – кухонна сіль (розчиняється у воді). shkola.in.ua

D – залізні ошурки (відділяються магнітом).

Для кожного етапу зазначте суміш (однорідна

та Андрій.

– Етап 1 (Скористалися магнітом):

Суміш: (A, B, C, D)

Вилучили D (залізні ошурки).

Суміш після відділення: (A, B, C)

Характеристика: Неоднорідна суміш.

– Етап 2 (Додали воду, зібрали те, що спливло):

Суміш: (A, B, C, вода)

Вилучили A (деревна тирса), бо вона спливла.

Суміш після відділення: (B, C, вода)

Характеристика: Неоднорідна суміш.

– Етап 3 (Відфільтрували суміш):

Суміш: (C, D, вода)

Вилучили D (глина), бо вона не розчиняється. Суміш після відділення: (C + вода)

4 (Випарили воду):

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

shkola.in.ua

Сторінка

6.

папером. Порівняти кількість

хорошого горіння.

2. Вогонь кочерги не боїться. Це, скоріше,

Як перевірити: Наукова перевірка

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

shkola.in.ua

Як перевірити: Проаналізувати звіти

ГМО-культур на біорізноманіття, забруднення ґрунтів і використання

елементами.

Наприклад: shkola.in.ua

NaCl — натрій хлорид

CaS — кальцій сульфід (кальцій + сульфур).

Отже, якщо

Сторінка

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

Стибій тощо). shkola.in.ua

Тобто:

розташовані

Якщо елемент стоїть у 1-й або 2-й групі (крім Гідрогену) → це метал.

Якщо він у 15–17 групах (наприклад, N, O, F, Cl, S) → це неметал.

Якщо він у 13-й групі (Al, Ga) → це метал, але з особливостями.

18-та група — інертні гази (не утворюють йонів).

Сторінка 23

Досліджуємо, моделюємо, проєктуємо

- складання формули речовини за її назвою;

1. Записати символи катіона й аніона. shkola.in.ua

2. Визначити їхні заряди за періодичною таблицею.

3. Добрати індекси так, щоб сумарні

4. Записати формулу (спочатку катіон, потім аніон). - визначення зарядів катіона й

1. Визначити,

2.

NaCl, H₂O, CO₂.

Бертоліди – це сполуки, у яких склад не є сталим, співвідношення

CaCl₂: Ca²⁺ + 2Cl⁻ → (+2) + 2(–1) = 0.

у Al₂S₃: 2Al³⁺ + 3S²⁻ → 6(+) + 6(–) = 0.

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

shkola.in.ua

bis — «двічі»). Поясніть значення термінів

виразу «зіграти щось на біс».

Бінарна сполука — речовина, утворена

з двох символів (0 і 1). «Зіграти на біс» — виконати ще

а) H₂S – гідроген сульфід (сірководень)

б) K₂S – калій сульфід

в) BaF₂ – барій фторид

г) AlI₃ – алюміній йодид

д) Mg₃P₂ – магній фосфід

е) Na₃N – натрій нітрид

ж) Na₂O – натрій оксид

и) K₃P – калій фосфід shkola.in.ua

У

всіх формулах індекси підібрані

12. Запишіть систематичні

PbCl4.

K₂O – калій оксид

Al₂S₃ – алюміній сульфід

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

Амоніак — NH₃ (Гідроген + Нітроген)

Фосфін — PH₃ (Гідроген + Фосфор)

Арсин — AsH₃ (Гідроген + Арсен)

Стибін — SbH₃ (Гідроген + Стибій) shkola.in.ua

Тут за традицією

Сторінка 25

Поміркуйте

shkola.in.ua

Приклад:

H₂O → 2×Ar(H) + 1×Ar(O) = 2×1 + 16 = 18.

Сторінка 30

Робота з інформацією

одиниць вимірювання: берковець, пуд, гривня

Берковець ≈ 163,8 кг

Пуд = 16,38 кг

Гривня ≈ 409 г shkola.in.ua

Золотник ≈ 4,27 г Ці стародавні міри ваги

одиницею стала кілограм.

Сторінка 31

16. Випишіть із періодичної

Al — Алюміній, Ar ≈ 27

F — Флуор, Ar ≈ 19

Zn — Цинк, Ar ≈ 65

Ag — Аргентум, Ar ≈ 108

Sn — Станум, Ar ≈ 119

17. Дізнайтеся,

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

H = 1, He = 4, N = 14, O = 16, S = 32, Si = 28, Fe = 56, Cu = 64

(14) –

(4)

(16) – Сульфур (32)

Ферум (56) – Силіцій (28)

Сульфур (32) – Купрум (64)

19. Обчисліть, скільки атомів Оксигену

Ar(O) = 16

Ar(Cu) = 64 shkola.in.ua

Обчислення: 64 : 16 = 4

Відповідь:

CaSO4; е)

крейди CaCO3; ж) малахіту (CuOH)2CO3.

(H = 1, C = 12, O = 16, S = 32, Cl = 35, Ca = 40, Cu = 64):

а) Cl₂ = 2×35 = 70

б) H₂SO₄ = 2×1 + 32 + 4×16 = 2 + 32 + 64 = 98

в) C₁₂H₂₂O₁₁ = 12×12 + 22×1 + 11×16 = 144 + 22 + 176 = 342

г) Cu = 64 shkola.in.ua

д) CaSO₄ = 40 + 32 + 4×16 = 40 + 32 + 64 = 136

е) CaCO₃ = 40 + 12 + 3×16 = 40 + 12 + 48 = 100

ж) (CuOH)₂CO₃ = 2×(64 + 16 + 1) + (12 + 3×16) = 2×81 + (12 + 48) = 162 + 60 = 222.

Відповідь: а) 70; б) 98; в) 342; г) 64; д) 136; е) 100; ж) 222.

21. Запишіть формули

натрій хлориду; б)

нітроген(ІІІ) оксиду.

H = 1, C = 12, O = 16, N = 14, Na = 23, Cl = 35, Ca = 40, Br = 80, Pb = 207, I = 127, Al = 27.

а) NaCl = 23 + 35 = 58

б) CaBr₂ = 40 + 2×80 = 40 + 160 = 200

в) PbI₂ = 207 + 2×127 = 207 + 254 = 461

г) Al₂O₃ = 2×27 + 3×16 = 54 + 48 = 102

д) N₂O₃ = 2×14 + 3×16 = 28 + 48 = 76 shkola.in.ua

Відповідь: а) 58; б) 200; в) 461; г) 102; д) 76.

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

Mr(HO) = 1 + 16 = 17.

Mr(H₂O₂) = 2 × 17 = 34.

34 : 17 = 2, отже у молекулі по два атоми Гідрогену й Оксигену.

Відповідь: формула перекису водню — H₂O₂.

23. Мінерал пірит складається з двох хімічних елементів — Феруму та

має відносну формульну масу 120. Визначте хімічну формулу цієї речовини.

1. У піриті є Ферум (Fe, Ar = 56) і Сульфур (S, Ar = 32).

2. Спробуємо скласти просту формулу.

FeS: Mr = 56 + 32 = 88 (замало). shkola.in.ua

FeS₂: Mr = 56 + 2×32 = 56 + 64 = 120.

Відповідь: формула піриту — FeS₂.

24. Формула жасмоналю, який зумовлює запах квітів жасмину, C6H5CHC(C5H11)CHO.

Обчисліть його відносну молекулярну масу.

Підрахуємо кількість атомів: C = 14, H = 18, O = 1.

Mr = 14 × 12 + 18 × 1 + 16 = 168 + 18 + 16 = 202.

Відповідь: Mr(C₁₄H₁₈O) = 202.

Сторінка 32

Розуміння явищ природи (робота в групах)

25. За малюнками визначте, чи справді

а) Ліворуч 12 атомів Гідрогену (Ar(H) = 1).

Сума: 12 × 1 = 12.

Праворуч 1 атом Карбону (Ar(C) = 12).

12 = 12 → терези врівноважені. shkola.in.ua

б) Ліворуч 1 атом Магнію (Ar(Mg) = 24).

Праворуч 2 атоми Карбону (2 × 12 = 24).

24 = 24 → терези врівноважені.

26.

Mr(H₂O) = 2×1 + 16 = 18.

3×18 = 54.

H₂O.

Права шалька — 2 молекули CO₂.

Mr(CO₂) = 12 + 2×16 = 44.

2×44 = 88. shkola.in.ua

54 < 88,

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

shkola.in.ua

формулою.

Сторінка 36

Робота з інформацією

27.

а) NO2;

Відомо: NO2 Розв’язання: Обчислимо відносну

ω(����) — ?

ω(O) — ?

б) PbCl2;

Відомо: PbCl2

ω(Pb) ?

ω(Cl) — ?

в) Na2CO3;

Розв’язання: Обчислимо

= 69,6%.

Обчислимо масові частки: shkola.in.ua ω(Pb) = �������� (Pb) �������� (PbCl2

Відповідь: ω(Pb) = 74,7%; ω(Cl) = 25,3%.

Відомо: Na2CO3 Розв’язання:

ω(Na) ?

ω(C) — ?

ω(O) — ?

35 =

+

= 277

�������� (Na2 CO3 ) =2 ⋅�������� (Na) + �������� (C) +3 ⋅�������� (O) = =2 ⋅ 23 + 12 +3 ⋅ 16 = 46 + 12 + 48 = 106 Обчислимо масові частки: shkola.in.ua

ω(Na) = 2 ⋅�������� (Na) �������� (Na2 CO3 ) ⋅ 100% = 46 106 ⋅ 100% ≈ 43,4%

ω(C) = �������� (C) �������� (Na2 CO3 ) = 12 106 ⋅ 100% ≈ 11,3%

ω(O) = 3 ⋅�������� (O) �������� (Na2 CO3 ) ⋅ 100% = 48 106 ⋅ 100% ≈ 45,3%

Відповідь: ω(Na) = 43,4%; ω(C) = 11,3%; ω(O) = 45,3%.

г) H2SO4;

Відомо: H2SO4

ω(H) ?

ω(S) — ?

ω(O) — ?

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

д) Ba3(PO4)2.

Відомо: Ba3(PO4)2

ω(Ba) ? ω(P) — ? ω(O) — ?

�������� (H2 SO4 ) =2 ⋅�������� (H) + �������� (S) +4 ⋅�������� (O) = =2 ⋅ 1+ 32 +4 ⋅ 16 =2+ 32 + 64 = 98 Обчислимо масові частки: shkola.in.ua

ω

ω(S) = �������� (S) �������� (H2 SO4 ) ⋅ 100% = 32

= 4 ⋅�������� (O) �������� (H2 SO4 ) ⋅

Відповідь: ω(H) = 2,0%; ω(S) = 32,7%; ω(O) = 65,3%.

Розв’язання: Обчислимо відносну

�������� (Ba3 (PO4 )2 ) =3 ⋅�������� (Ba) +2 ⋅

+4 ⋅�������� (O)� = =3 ⋅ 137 +2 ⋅ (31 +4 ⋅ 16) =

(Ba) = 3 ⋅�������� (Ba) �������� (Ba3

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

колір. Інші назви — «червоне залізняк», «кровавик».

розписів,

33. Як ви вважаєте, чи

що його здавна використовували

ω(����) ?

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

Відомо: NH4NO3

ω(����

(����) = �������� (����) �������� (����������������3 ) = 14 85 ≈ 0,165 або 16,5%

Відповідь: ω(����) = 16,5%

Розв’язання:

селітри: �������� (��������4 ��������3 ) = �������� (���� ) +4 ⋅�������� (���� ) + �������� (����) +3 ⋅�������� (���� ) = = 14 +4 ⋅ 1+ 14 + 48 = 14 +4+ 14 + 48 = 80 Обчислимо

(

ω(����) = 35%

shkola.in.ua

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

1. Визначимо відносну формульну масу сполуки: �������� = ����(Cr) ⋅�������� (Cr) ���� (Cr) = 1 ⋅ 52 0,52 = 100

2. Маса Оксигену: 100 52 = 48

3. Число атомів Оксигену: shkola.in.ua

48 ∶ 16 =3

Відповідь: CrO3 .

б) Оксид Феруму

Відомо: ���� (Fe) = 70% =0,70.

Необхідно визначити: хімічну формулу сполуки. Fex Oy

1. Визначимо відносну формульну масу сполуки: �������� = ����(Fe) ⋅�������� (Fe) ���� (Fe) = 1 ⋅ 56 0,70 = 80

2. Маса Оксигену: 80 56 = 24

3. Число атомів Оксигену: shkola.in.ua 24 ∶ 16 =1,5

4. Домножуємо індекси на 2 → Fe2 O3 .

Відповідь: Fe2 O3 .

Визначте хімічну формулу сполуки:

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

1. Визначимо відносну формульну масу сполуки: �������� = ����(C) ⋅�������� (C) ���� (C) = 1 ⋅ 12 0,8182 = 14,67

2. Маса Гідрогену: 14,67 12 =2,67

3. Число атомів Гідрогену: shkola.in.ua 2,67 ∶ 1=2,67 (дробове)

4. Домножуємо індекси на 3 → C3 H8 .

Відповідь: C3 H8

38. Мінерал халькопірит містить

30,4 %) та Сульфур.

3.

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

Сторінка 47 Поміркуйте

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

1 доба = 24 години

1 тиждень = 7 діб

1 рік = 365 діб shkola.in.ua

1 дюжина = 12 штук

1 коло = 360°

Сторінка 49

а) Cl2

Розв’язання: у молекулі

(Cl) =1 ⋅ 2= 2 моль

Відповідь: ����(Cl) = 2 моль. б) H2 SO4

Розв’язання: shkola.in.ua

����(H) =1 ⋅ 2= 2 моль;

����(S) =1 ⋅ 1= 1 моль;

����(O) =1 ⋅ 4= 4 моль.

Відповідь: ����(H) = 2 моль,; ����(S) = 1 моль,; ����(O) = 4 моль.

в) H3 PO4

Розв’язання: shkola.in.ua

����(H) =1 ⋅ 3= 3 моль;

����(P) =1 ⋅ 1= 1 моль;

����(O) =1 ⋅ 4= 4 моль.

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

Відповідь: ����(H) = 3 моль,; ����(P) = 1 моль,; ����(O) = 4 моль.

г) Fe2 O3

Розв’язання: shkola.in.ua

����(Fe) =1 ⋅ 2= 2 моль;

����(O) =1 ⋅ 3= 3 моль.

Відповідь: ����(Fe) = 2 моль,; ����(O) = 3 моль.

д) Ca(OH)2

Розв’язання: shkola.in.ua

����(Ca) =1 ⋅ 1= 1 моль;

����(O) =1 ⋅ 2= 2 моль;

����(H) =1 ⋅ 2= 2 моль.

Відповідь: ����(Ca) = 1 моль,; ����(O) = 2 моль,; ����(H) = 2 моль.

42. Обчисліть

K2SO4; и) Fe(NO3)3; к) NaAl(OH)4.

а) Відомо: H2 S

���� (H2 S) ?

б) Відомо: NH3

���� (NH3 ) ?

в) Відомо: F2

���� (F2 ) ?

г) Відомо: CaCO3

���� (CaCO3 ) ?

Розв’язання: Обчислимо

���� = �������� =2 ⋅�������� (H) +1 ⋅�������� (S) =2 ⋅ 1+ 32 = 34 г/моль

Відповідь: ���� = 34 г/моль. shkola.in.ua

Розв’язання:

масу: ���� = �������� =1 ⋅�������� (N) +3 ⋅�������� (H) = 14 +3 ⋅ 1= 17 г/моль

Відповідь: ���� = 17 г/моль. shkola.in.ua

Розв’язання: Обчислимо відносну молекулярну масу: ���� = �������� =2 ⋅�������� (F) =2 ⋅ 19 = 38 г/моль Відповідь: ���� = 38 г/моль. shkola.in.ua

Розв’язання: shkola.in.ua

масу: ���� = �������� =1 ⋅�������� (Ca) +1 ⋅�������� (C) +3 ⋅�������� (O) = = 40 + 12 +3 ⋅ 16 = 100 г/моль

Відповідь: ���� = 100 г/моль.

д) Відомо: SO2 Розв’язання: shkola.in.ua Обчислимо

масу: ���� = �������� =1 ⋅�������� (S) +2 ⋅�������� (O) = 32 +2 ⋅ 16 = 64 г/моль Відповідь: ���� = 64 г/моль. ���� (SO2 ) ?

е) Відомо: NaOH

���� (NaOH) ?

Розв’язання: Обчислимо відносну молекулярну масу: shkola.in.ua

���� = �������� =1 ⋅�������� (Na) +1 ⋅�������� (O) +1 ⋅�������� (H) = = 23 + 16 +1= 40 г/моль

Відповідь: ���� = 40 г/моль.

ж) Відомо: K 2 SO4

���� (K 2 SO4 ) ?

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

Розв’язання: Обчислимо відносну молекулярну масу: ���� = �������� =2 ⋅�������� (K) +1 ⋅�������� (S) +4 ⋅�������� (O) = =2 ⋅ 39 + 32 +4 ⋅ 16 = 174 г/моль

Відповідь: ���� = 174 г/моль. shkola.in.ua

и) Відомо: Fe(NO3 )3

���� (Fe(NO3 )3 ) ?

к) Відомо: NaAl(OH)4

Розв’язання: shkola.in.ua

Обчислимо відносну молекулярну масу: M= �������� =1 ⋅�������� (Fe) +3 ⋅ ��������� (N) +3 ⋅�������� (O)� = = 56 +3 ⋅ (14 + 48) = 242 г/моль

Відповідь: ���� = 242 г/моль.

Розв’язання: shkola.in.ua

Обчислимо відносну молекулярну масу: ���� = �������� =1 ⋅�������� (Na) +1 ⋅�������� (Al) +4 ⋅ ��������� (O) + �������� (H)� = = 23 + 27 +4 ⋅ (16 +1) = 118 г/моль

���� (NaAl(OH)4 ) ? 43. Обчисліть кількість

Відповідь: ���� = 118 г/моль.

а) Відомо:

����(Fe) = 7 г

����(Fe) ?

б)

Відомо:

����(N2 ) = 21 г

����(N2 ) ?

shkola.in.ua

в) Відомо:

����(CaCO3 ) = 500 г

Розв’язання: shkola.in.ua �������� (Fe) = �������� (Fe) = 56 г/моль ���� = ���� ���� = 7 56 =0.125 моль Відповідь: ����(Fe) = 0.125 моль.

Розв’язання: �������� (N2 ) =2 ⋅�������� (����) =2 ⋅ 14 = 28 г/моль

���� = ���� ���� = 21 28 =0.75 моль

Відповідь: ����(N2 ) = 0.75 моль.

Розв’язання: �������� (CaCO3 ) =1 ⋅�������� (Ca) +1 ⋅�������� (C) +3 ⋅�������� (O) = = 40 + 12 +3 ⋅ 16 = 100 г/моль ���� = ���� ���� = 500 100 = 5 моль

Відповідь: ����(CaCO3 ) = 5 моль. shkola.in.ua ����(CaCO3 ) ?

г) Відомо: ����(NaHCO3 ) = = 10 кг = 10000 г

����(NaHCO3 ) ?

shkola.in.ua

Розв’язання: �������� (NaHCO3 ) =1 ⋅�������� (Na) +1 ⋅�������� (H) +1 ⋅�������� (���� ) +3 ⋅�������� (���� ) = = 23 +1+ 12 +3 ⋅ 16 = 84 г/моль.

����(NaHCO3 ) ≈ 119.05 моль.

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

0,75 моль; д) золота

Відомо:

����(H2 ) = 2 моль

Розв’язання:

1. Обчислимо молярну масу водню:

Відповідь: ����(H2 ) = 4 г. ����(H2 ) ? shkola.in.ua

б) Відомо:

����(O2 ) = 3 моль

���� (H2 ) =2 ⋅�������� (H) =2 ⋅ 1= 2 г/моль.

2. Обчислимо масу: ���� = ����⋅���� =2 ⋅ 2= 4 г.

Розв’язання:

1. Обчислимо молярну масу кисню: shkola.in.ua ���� (O2 ) =2 ⋅�������� (O) =2 ⋅ 16 = 32 г/моль

Відповідь: ����(O2 ) = 96 г. ����(O2 ) ?

в)

Відомо:

����(H2 O) = 2.5 моль

2. Обчислимо масу:

���� = ����⋅���� =3 ⋅ 32 = 96 г

Розв’язання: shkola.in.ua

1. Обчислимо молярну масу

Відповідь: ����(H2 O) = 45 г. ����(H2 O) ?

г) Відомо: ����(C12 H22 O11 ) = = 0.75 моль

���� (H2 O) =2 ⋅�������� (H) +1 ⋅�������� (O) =2 ⋅ 1+ 16 = 18 г/моль

2. Обчислимо масу: ���� = ����⋅���� =2.5 ⋅ 18 = 45 г

Розв’язання: shkola.in.ua 1. Обчислимо молярну масу цукру: ���� (C12 H22 O11 ) = 12 ⋅�������� (C) + 22 ⋅�������� (H) + 11 ⋅�������� (O) = = 12 ⋅ 12 + 22 ⋅ 1+ 11 ⋅ 16 = 342 г/моль

2. Обчислимо масу: ���� = ����⋅���� =0.75 ⋅ 342 = 256.5 г Відповідь: ����(C12 H22 O11 ) = 256.5 г. ����(C12 H22 O11 ) ? д) Відомо: ����(Au) = 0.08 моль

(Au) ? shkola.in.ua

Розв’язання: 1. Обчислимо

���� (Au) = �������� (Au) = 197 г/

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

б) Відомо:

���� =3.5 моль, ���� = 84 г

���� ? shkola.in.ua

в) Відомо:

���� =0.25 моль, ���� = 8 г

���� ?

Розв’язання:

���� = ���� ���� = 84 3.5 = 24 г/моль

Атомна маса ≈ 24 → це Магній (Mg).

Відповідь: ���� = 24 г/моль, магній.

Розв’язання: shkola.in.ua ���� = ���� ���� = 8 0.25 = 32 г/моль

Атомна маса ≈ 32 → це Сульфур (S).

Відповідь: ���� = 32 г/моль, сірка.

46. Визначте, маса якого зразка більша: а) кисню О2 кількістю речовини

N2

речовини 2 моль; б) води H2O кількістю речовини 5

речовини 1,4 моль; в) негашеного

MgO кількістю речовини 1,5 моль. а) Відомо: ����(O2 ) = 3 моль, ����(N2 ) = 2 моль. Розв’язання: 1. Обчислимо молярні

у якого зразка маса більша? shkola.in.ua

б) Відомо:

����(H2 O) = 5 моль, ����(Cl2 ) = 1.4 моль.

у якого зразка маса більша? shkola.in.ua

���� (O2 ) =2 ⋅�������� (O) =2 ⋅ 16 = 32 г/моль ���� (N2 ) =2 ⋅�������� (N) =2 ⋅ 14 = 28 г/

2. Обчислимо маси: ����(O2 ) = ����⋅���� =3 ⋅ 32 = 96 г

����(N2 ) = ����⋅���� =2 ⋅ 28 = 56 г

3. Порівняння: 96 г > 56 г

Відповідь: більша

в) Відомо:

����(CaO) = 1 моль,

����(MgO) = 1.5 моль.

у якого зразка маса більша?

кисню O2 .

Розв’язання: 1. Обчислимо молярні маси: ���� (H2 O) =2 ⋅�������� (H) +1 ⋅�������� (O) =2 ⋅ 1+ 16 = 18 г/моль ���� (Cl2 ) =2 ⋅�������� (Cl) =2 ⋅ 35.5= 71 г/моль

2. Обчислимо маси: ����(H2 O) = ����⋅���� =5 ⋅ 18 = 90 г ����(Cl2 ) = ����⋅���� =1.4 ⋅ 71 = 99.4 г

3. Порівняння: 99.4 г > 90 г

Відповідь: більша маса у 1.4 моль хлору Cl2 .

Розв’язання:

1. Обчислимо молярні маси:

���� (CaO) = �������� (Ca) + �������� (O) = 40 + 16 = 56 г/моль

���� (MgO) = �������� (Mg) + �������� (O) = 24 + 16 = 40 г/моль

2. Обчислимо маси: shkola.in.ua

����(CaO) = ����⋅���� =1 ⋅ 56 = 56 г

����(MgO) = ����⋅���� =1.5 ⋅ 40 = 60 г

3. Порівняння: 60 г > 56 г Відповідь:

1.5

MgO.

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

����(SO2 ) = 3 моль

����(O) ?

б) Відомо:

����(CuO) = 40 г

����(O) ? shkola.in.ua

Розв’язання: shkola.in.ua У молекулі SO2 міститься 2

����(O) = ����(SO2 ) ⋅ 2=3 ⋅ 2= 6 моль

Відповідь: ����(O) = 6 моль.

Розв’язання:

1. Обчислимо молярну масу міді(ІІ) оксиду:

���� (CuO) = �������� (Cu) + �������� (O) = 64 + 16 = 80 г/моль

2. Обчислимо кількість речовини CuO:

����(CuO) = ���� ���� = 40 80 =0.5 моль

3. У 1 молекулі CuO є 1 атом Оксигену, отже:

����(O) = ����(CuO) ⋅ 1=0.5 ⋅ 1=0.5 моль

Відповідь: ����(O) = 0.5 моль.

48. У якому зразку більше молекул: у

Відомо:

����(O2 ) = 100 г, ���� (O2 ) = 32 г/моль

����(O3 ) = 100 г, ���� (O3 ) = 48 г/моль

) = ���� ���� = 100 32 =3.

)

а) ����(HNO3 ) ?

б) ����(N) — ?

в) ����(H) — ?

г) ����(O) — ?

shkola.in.ua

= 2 моль

б) У 1 молекулі HNO3 міститься 1 атом Нітрогену, тому

����(N) = ����(HNO3 ) ⋅ 1=2 ⋅ 1= 2 моль в) У 1 молекулі HNO3 міститься 1 атом Гідрогену, тому ����(H) = ����(HNO3 ) ⋅ 1=2 ⋅ 1= 2 моль г) У 1 молекулі HNO3 міститься 3 атоми Оксигену, тому ����(O) = ����(HNO3 ) ⋅ 3=2 ⋅ 3= 6 моль

Відповідь:

а) ����(HNO3 ) = 2 моль; б) ����(N) = 2 моль; в) ����(H) = 2 моль; г) ����(O) = 6 моль.

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

Відомо:

���� =0.8 г, ���� = 0 05 моль

���� ?

Формула сполуки? shkola.in.ua

Розв’язання: 1. Обчислимо молярну

16 г/моль. Молярна маса метану CH4 : ���� (CH4 ) = 12 +4 ⋅ 1= 16 г/моль

Вона збігається з обчисленим значенням.

Відповідь: ���� = 16 г/моль, формула сполуки CH4 (метан).

Розуміння явищ природи (робота в групах) 51. Поясніть малюнок і складіть діаграму

маса» і «молярна

shkola.in.ua

(����2 )—?

shkola.in.ua

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

масою 7 г.

Відомо:

а) ����(CaO) =0,5 моль б) ����(CaO) = 7 г

shkola.in.ua

а) ����(Ca(OH)2 ) ?

б) ����(Ca(OH)2 ) — ?

Розв’язання: Рівняння реакції: CaO +H2 O → Ca(OH)2 .

За рівнянням: ����(CaO)

����(Ca(OH)2 ) = 1 1 .

а) ����(Ca(OH)2 ) = ����(CaO) =0,5 моль.

б) Знаходимо ����(CaO): ���� (CaO) = 40 + 16 = 56 г/моль,

����(CaO) = ���� ���� = 7 56 =0,125 моль

Отже, ����(Ca(OH)2 ) =0,125 моль.

Відповідь: а) ����(Ca(OH)2 ) =0,5 моль;

б) ����(Ca(OH)2 ) = 0,125 моль

����(N2 ) — ?

����(H2 O) — ? shkola.in.ua

. ����(O2 ) ?

Кисень:

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

кількістю речовини 0,15 моль.

Відомо:

����(CO2 ) = 0,15 моль

����(NH4 HCO3 ) ?

Сторінка 60 58. Карбон(ІV)

CH4.

����(C) ? ����(CH4 ) —? ����(CH4 ) ����(C) —?

Розв’язання:

Рівняння реакції:

NH4 HCO3 → NH3 ↑ + CO2 ↑ + H2 O

За рівнянням: 1 моль NH4 HCO3 розкладається з утворенням

1 моль CO2 .

Тобто: shkola.in.ua

����(NH4 HCO3 ) = ����(CO2 ) =0,15 моль.

Знаходимо масу розпушувача: ���� (NH4 HCO3 ) = �������� (N) + �������� (H) ⋅ 5+ �������� (C) + �������� (O) ⋅ 3= = 14 + (1 ⋅ 4) +1+ 12 + (16 ⋅ 3) = 79 г/моль. ����(NH4 HCO3 ) = ����⋅���� =0,15 ⋅ 79 = 11,85 г.

Відповідь: ����(NH4 HCO3 ) = 11,85 г.

���� (CO2 ) = �������� (C) + �������� (O) ⋅ 2= 12 + 16 ⋅ 2= 44 г/моль

����(CO2 ) = ���� ���� = 55 44 =1,25 моль

2. Реакції: а) C+O2 → CO2 За рівнянням: 1 моль C дає 1 моль CO2 .

Отже: shkola.in.ua

����(C) = ����(CO2 ) =1,25 моль

���� (C) = �������� (C) = 12

����(C) = ����⋅���� =1,25 ⋅ 12 = 15 г

б) CH4 +2����2 → CO2 +2H2 O За рівнянням: 1 моль CH4 дає 1 моль CO2 .

Отже:

����(CH4 ) = ����(CO2 ) =1,25 моль

���� (CH4 ) = �������� (C) + �������� (H) ⋅ 4= 12 +1 ⋅ 4= 16 ����(CH4 ) = ����⋅���� =1,25 ⋅ 16 = 20 г 3. Порівняння мас: ����(CH4 ) ����(C) = 20 15 = 4 3 ≈ 1,33

15

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

Відомо: ����(N2 O) = 5 г Розв’язання: 1. Знайдемо

Відповідь: ����(NH4 NO3 ) = 9,1 г. ����(NH4 NO3 ) ? shkola.in.ua

речовини N2 O: ���� (N2 O) = �������� (N) ⋅ 2+ �������� (O) = 14 ⋅ 2+ 16 = 44 г/моль

����(N2 O) = ���� ���� = 5 44 =0,114 моль

2. За рівнянням реакції:

NH4 NO3 → N2 O+2H2 O

1 моль амоній нітрату

Отже:

1 моль N2 O.

����(NH4 NO3 ) = ����(N2 O) =0,114 моль

3. Знайдемо масу амоній нітрату: ���� (NH4 NO3 ) = �������� (N) ⋅ 2+ �������� (H) ⋅ 4+ �������� (O) ⋅ 3= = 14 ⋅ 2+1 ⋅ 4+ 16 ⋅ 3= 28 +4+ 48 = 80 г/моль

����(NH4 NO3 ) = ����⋅���� =0,114 ⋅ 80

Відомо:

����(NaClO) = = 5 кг = 5000 г

Розв’язання:

1. Запишемо рівняння реакції розкладу: 2NaClO → 2NaCl +O2

Відповідь: ����(NaCl) ≈ 3,93 кг. ����(NaCl) — ?

2. Знайдемо кількість речовини NaClO:

���� (NaClO) = �������� (Na) + �������� (Cl) + �������� (O) = = 23 + 35,5+ 16 = 74,5 г/моль

����(NaClO) = ���� ���� = 5000 74,5 ≈ 67,11 моль

3. За рівнянням: 2����(NaClO) =2����(NaCl).

Отже: shkola.in.ua

����(NaCl) = ����(NaClO) = 67,11 моль

4. Знаходимо масу NaCl:

���� (NaCl) = �������� (Na) + �������� (Cl) = 23 + 35,5= 58,5 г/моль

����(NaCl) = ����⋅���� = 67,11 ⋅ 58,5 ≈ 3927 г =3,93 кг

Відомо:

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

����(Fe2 O3 ) = 54 г Розв’язання:

����(Fe) ?

shkola.in.ua

1. Рівняння реакції (термітна): 2Al +Fe2 O3 → 2Fe +Al2 O3

2. Знайдемо кількість речовини ферум(III) оксиду:

���� (Fe2 O3 ) = �������� (Fe) ⋅ 2+ �������� (O) ⋅ 3

���� (Fe2 O3 ) = 56 ⋅ 2+ 16 ⋅ 3= 112 + 48 = 160 г/моль

����(Fe2 O3 ) = ���� ���� = 54 160 =0,3375 моль

3. За рівнянням: 1 моль Fe2 O3 → 2 моль Fe.

����(Fe) =0,3375 ⋅ 2=0,675 моль

4. Обчислюємо масу заліза:

���� (Fe) = �������� (Fe) = 56 г/моль

����(Fe) = ����⋅���� =0,675 ⋅ 56 = 37,8 г

Відповідь: ����(Fe) ≈ 37,8 г.

Розуміння явищ природи (робота в групах)

62. Створіть модель реакції

параграфі на с. 55.

Рівняння реакції горіння метану:

CH4 +2O2 → CO2 +2H2 O

Модель (у молях): shkola.in.ua - 1 моль метану реагує

(FeS) = 1моль

����(Fe) ?

����(S) — ? ����(Fe) ���� (S) —?

реакції: Fe +S → FeS

рівнянням: shkola.in.ua

(Fe) ∶����(S) =1 ∶ 1

����(FeS) =1

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

спостерігаючи, що під час нагрівання або хімічних

беруть участь у різних процесах. Наприклад,

(кисень), а інша — ні (азот). Вони могли помітити,

об’єм повітря зменшується, тобто частина

що повітря не є однорідним, а складається

Отже, гіпотеза: Повітря

Поміркуйте

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

1. За чистотою:

2. За походженням:

o Природне (атмосферне) — те, яким ми дихаємо, що оточує Землю.

o Штучне — створене або змінене людиною (наприклад, у лабораторіях, киснево-азотні суміші).

3. За вологістю: shkola.in.ua

o Сухе повітря — без водяної пари.

o Вологе повітря — містить водяну пару, її кількість залежить від погоди.

4. За складом:

o Атмосферне повітря — суміш газів: азоту (≈78%), кисню (≈21%), вуглекислого газу та домішок.

o Збагачене киснем

68. Чи можна

азоту — N2,

• молекула кисню — O2, shkola.in.ua

• молекула вуглекислого

Пояснення:

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

Пояснення:

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

Сторінка

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

кисню (через фотосинтез водоростей) і

• Джозеф Прістлі (1774): сфокусував сонячне

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

створивши нову сполуку, яку згодом

� Відкриття: shkola.in.ua

У 1786 році Бертолле, працюючи з хлором, відкрив

легко виділяє кисень при нагріванні, тому стала

� Основні властивості:

• Біла кристалічна речовина;

• При нагріванні розкладається з виділенням

2����������������3 → 2������������ +3����2

• Добре окиснює інші речовини, через що

� Внесок Бертолле:

• Першим показав, що кисень

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

• Марган(IV) оксид (MnO₂) —

Висновок: shkola.in.ua Каталізатори — це «помічники»

Відомо: ���� (����2 ) = 32 г/моль ���� (повітря

ρ(����2 )

ρ(повітря) ? shkola.in.ua 77. У хімічну

масою 375 г.

Обчисліть: а)

початковому розчині.

Відомо:

����розчину = 400 г ����(H2 O) = 375 г

����(O2 ) ?

���� (H2 O2 ) ?

Розв’язання: shkola.in.ua

Реакція: 2H2 O2 MnO2 �⎯⎯� 2H2 O+O2 ↑ 1. Маса кисню: газ вийшов зі склянки, отже ����(O2 ) = ����поч −����після = 400 375 = 25 г. 2. Знаходимо, скільки H2 O2 розклалося (через вихід O2 ): ���� (O2 ) = �������� (O) ⋅ 2= 16 ⋅ 2= 32 г/моль, ����(O2 ) = ���� ���� = 25 32 =0,78125 моль.

За рівнянням: ����(H2 O2 ) ����(O2 ) = 2 1 ����(H2 O2 ) =2 ⋅ 0,78125 =1,5625 моль. ���� (H2 O2 ) = �������� (H) ⋅ 2+ �������� (O) ⋅ 2=1 ⋅ 2+ 16 ⋅ 2= 34 г/моль, ����(H2 O2 ) = ����⋅���� =1,5625 ⋅ 34 = 53,125 г.

3. Масова частка H2 O2 у початковому розчині: ���� (H2 O2 ) = ����(H2 O2 ) ����розчину = 53,125 400 =0,1328125 ≈ 0,133 = 13,3%.

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

Відповідь: shkola.in.ua

а) ����(O2 ) = 25 г; б) ���� (H2 O2 ) ≈ 13,3%.

Сторінка 74

78. Порівняйте

Відомо:

KMnO4 (калій

перманганат) і

KClO3 (бертолетова сіль).

����O (KMnO4 ) ? ����O (KClO3 ) ? shkola.in.ua

Розв’язання:

1. Для KMnO4 : ���� (KMnO4 ) = �������� (K) + �������� (Mn) + �������� (O) ⋅ 4= = 39 + 55 + 16 ⋅ 4= 158 г/

����(O у KMnO4 ) = �������� (O) ⋅ 4= 16 ⋅ 4=

2. Для KClO3 : ���� (KClO3 ) = �������� (K) + �������� (Cl) + �������� (O) ⋅ 3=

(O2 ) ? (для KClO3 і для KMnO4 )

(O2 ) — ? за (0∘ C,  1 атм)

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

����(O2 )

����(KClO3 ) = 3 2 ⇒����(O2 ) =8,163 ⋅ 3 2 ≈ 12,245 моль.

Маса та об’єм кисню:

����(O2 ) = ����⋅���� = 12,245 ⋅ 32 ≈ 392 г

���� (O2 ) = ����⋅�������� = 12,245 ⋅ 22,4 ≈ 274 л

б) Із калій перманганату KMnO4

Молярні маси: shkola.in.ua

���� (KMnO4 ) = �������� (K) + �������� (Mn) + �������� (O) ⋅ 4=

= 39 + 55 + 16 ⋅ 4= 158 г/моль (���� (O2 ) = 32 г/моль — як вище.)

Кількість речовини: ����(KMnO4 ) = 1000 158 ≈ 6,329 моль

За рівнянням: ����(O2 ) ����(KMnO4 ) = 1 2 ⇒����(O2 ) =6,329 ⋅ 1 2 ≈ 3,165 моль.

Маса та об’єм кисню: ����(O2 ) =3,165 ⋅ 32 ≈ 101 г

���� (O2 ) =3,165 ⋅ 22,4 ≈ 70,9 л

Висновок: за однакової

- Отримують малі кількості речовини; - Потрібні невеликі реактори, пробірки; - Використовується для навчання і дослідів;

- Реакції короткотривалі, контроль простий.

- Отримують великі обсяги речовини; - Використовують великі установки, тиск, каталізатори;

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

дослідження в класі.

Каталізатори: чому вони такі важливі?

1) Що таке каталізатор

• Речовина, яка прискорює реакцію

• Допомагає реакції йти

2) Промисловість (заводи)

• Майже

• Аміак (Haber–Bosch): азот

• Переваги:

3) Техніка й довкілля

• Автомобілі: каталітичний

(NOx, CO, вуглеводні) на

(N₂, CO₂, H₂O).

• SCR у дизелях: додавання сечовини + каталізатор → значно менше NOx.

• Інші приклади: очищення димових газів на ТЕС, виробництво «зеленого» водню й пального з біомаси. 4) У живих організмах

• Ферменти (ензими) — природні каталізатори з білків.

• Приклади:

o Амілаза розщеплює крохмаль у роті.

o Каталаза руйнує пероксид водню (H₂O₂) у клітинах.

o Рубіско допомагає рослинам «захоплювати» CO₂ у фотосинтезі.

• Без ферментів реакції в клітинах

• Каталізатори

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

2.

4.

• спочатку азот (найлегше кипить),

• потім

76

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

тиску.

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

1.

2. Після припинення

осісти, злити розчин, каталізатор промити водою.

3. У дві пробірки налити однакові об’єми свіжого H₂O₂: – А (контроль): без каталізатора; – Б (повтор): додати той самий

4. Порівняти початок і інтенсивність виділення бульбашок.

Очікування: у пробірці

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

є полум’я; - виділяється багато тепла й світла.

повільна реакція; - без полум’я; - виділяється небагато тепла. - реакції окиснення;

участь кисню; - виділення енергії (тепла).

shkola.in.ua

- дуже швидке окиснення; - виділяється багато тепла й газів; - утворюється ударна хвиля.

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

а) 4Li + O₂ → 2Li₂O

б) 2Ca + O₂ → 2CaO

в) Si + O₂ → SiO₂

98. Обчисліть масу (г) сірки, яка згоріла, якщо було

кисень масою 11,2 г. Відомо: ����(����2 ) = 11,2 г

����(����) ? shkola.in.ua

99. Унаслідок

Відомо:

(

Розв’язання: Реакція: ���� + ����2 →��������2

1. ����(����2 ) = ����(����2 ) ���� (����2 ) = 11,2 32 =0,35 моль

2.Зарівняннямреакції ����(����) = ����(����2 ) =0,35 моль

3. ����(����) = ����(����) × ���� (����) =0,35 × 32 = 11,2 г

Відповідь: 11,2 г

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

Ознаки горіння: виділення теплоти, світла, появa полум’я і диму.

Полум’я — це розжарені гази й частинки речовини, які згорають у повітрі.

Дим з’являється через незгорілі частинки речовини.

Теплота і світло виникають тому, що горіння

енергія. shkola.in.ua

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

Сторінка 95

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

1.

вуглекислий газ і воду. shkola.in.ua

дихання, утворюючи

3. Під час горіння та гниття речовин кисень також витрачається.

4.

Утворення

Сторінка

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

Основні хімічні процеси:

• Окиснення сірки: S + O2 → SO2 (утворюється сірчистий газ — сульфур(IV) оксид)

• Окиснення вуглецю: C + O2 → CO (утворюється вуглекислий газ)

• Окиснення водню:

2H2 + O2 → 2H2O (утворюється

Під час вивержень вулканів

— водяна пара (H2O), shkola.in.ua

— вуглекислий газ (CO2),

— сірчистий газ (SO2),

— сірководень (H2S),

— оксиди азоту (NO, NO2).

Отже, кисень

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

Відомо:

об’єм кисню авто = 21 м3 = 21000 л

витрата людини = 20 л/год

Знайти: час дихання t. shkola.in.ua

Розв’язання: ���� = ���� ���� = 21000 л

20 л/год = 1050 год

1050 год: 24 ≈ 43,75 доби ≈ 44 доби.

Відповідь: приблизно

122. Бензин є сумішшю речовин, але приблизно

формулою C8H18. Запишіть рівняння реакції

самі,

горіння бензину (C8H18):

C8H18 + 12,5O2 → 8CO2 + 9H2O

Або, щоб не було дробу:

2C8H18 + 25O2 → 16CO2 + 18H2O

Висновок:

шляхи: спалювання пального на електростанціях і

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

shkola.in.ua

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

— удосконалити фільтри на заводах і ТЕС;

— менше спалювати сміття та суху траву;

— збільшити кількість зелених насаджень у

повітря;

108

Сторінка 110

Поміркуйте Якщо

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

0,5 моль; в) фтору кількістю речовини 0,25 моль; г) сірководню H2S кількістю речовини 2,9 моль; д) амоніаку NH3

Азот N2 Відомо: n = 2 моль. Розв’язання: V = n · Vm = 2 моль · 22,4 л/моль = 44,8 л. Відповідь: 44,8 л. V – ?

shkola.in.ua

б) Кисень O2

Відомо: n = 0,5 моль.

Розв’язання: V = n · Vm = 0,5 моль · 22,4 л/моль = 11,2 л.

Відповідь: 11,2 л. V – ?

в) Фтор F2

Відомо:

n = 0,25 моль.

V – ?

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

Розв’язання:

V = n · Vm = 0,25 моль · 22,4 л/моль = 5,6 л.

Відповідь: 5,6 л.

г) Сірководень H2S

Відомо: n = 2,9 моль.

Розв’язання:

V = n · Vm = 2,9 моль · 22,4 л/моль = 64,96 л ≈ 65,0 л.

Відповідь: 65 л. V – ?

д) Амоніак NH3

Відомо: n = 4,2 моль.

V – ?

Розв’язання:

V = n · Vm = 4,2 моль · 22,4 л/моль = 94,08 л ≈ 94,1 л.

Відповідь: 94,1 л. shkola.in.ua

138. У чотирьох однакових посудинах

а якої найменша.

Відомо: Однакові

NH3, N2, SO2, O2

однакова (за законом Авоґадро).

Розв’язання:

Знайдемо молярні маси газів:

NH3: M = 14 + 3·1 = 17 г/моль

N2: M = 2·14 = 28 г/моль

O2: M = 2·16 = 32 г/моль

SO2: M = 32 + 2·16 = 64 г/моль

Маса газу m =

масою, а найменшу — з найменшою.

Відповідь: найбільша

139. Обчисліть масу (г) сірководню H2S об’ємом 16,8 л (н. у.).

Відомо: V(H2S) = 16,8 л Vm = 22,4 л/моль

m(H2S) – ? shkola.in.ua

посудини з NH3.

,

Розв’язання:

n(H2S) = V(H2S) : Vm = 16,8 л : 22,4 л/моль = 0,75 моль M(H2S) = 2 · 1 + 32 = 34 г/моль

m(H2S) = n(H2S) · M(H2S) = 0,75 моль · 34 г/моль = 25,5 г

Відповідь: m(H2S) = 25,5 г.

116 140. Обчисліть об’єм (н. у.) водню: а) масою 10 г;

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

Відомо:

m(H2) = 10 г.

V(H2) – ?

б)

Відомо:

n(H2) = 10 моль.

V(H2) – ?

Розв’язання:

M(H2) = 2 г/моль.

n(H2) = m(H2) : M(H2) = 10 г : 2 г/моль = 5 моль.

V(H2) = n(H2) · Vm = 5 моль · 22,4 л/моль = 112 л.

Відповідь: V(H2) = 112 л.

Розв’язання:

V(H2) = n(H2) · Vm = 10 моль · 22,4 л/моль = 224 л.

Відповідь: V(H2) = 224 л.

141. Є зразки двох газів, узятих за нормальних

об’ємом 20 л.

Відомо:

V(CH4) = 10 л (н. у.)

V(Cl2) = 20 л (н. у.)

Знайти: 1.

Розв’язання:

Обчислимо кількість молекул (кількість речовини) у

n(CH4) = V(CH4) : Vm = 10 л : 22,4 л/моль ≈ 0,446 моль; n(Cl2) = V(Cl2) : Vm = 20 л : 22,4 л/моль ≈ 0,893 моль.

Більше молекул у зразку Cl2, бо кількість речовини більша: n(Cl2) : n(CH4) = 0,893 : 0,446 ≈ 2 рази.

Обчислимо кількість атомів

зразку: CH4: 1 молекула містить 5 атомів (1 C + 4 H); n(атомів у CH4) = 0,446 · 5 ≈ 2,23 моль атомів. Cl2: 1 молекула містить 2 атоми Cl; n(атомів у Cl2) = 0,893 · 2

Відомо: n(CO2) = 1,5 моль; n(O2) = 1,5 моль; Vm = 22,4 л/моль.

m(CO2), m(O2), V(CO2), V(O2) – ? shkola.in.ua

Розв’язання: 1. Обчислимо маси газів.

M(CO2) = 12 + 2 · 16 = 44 г/моль. M(O2) = 2 · 16 = 32 г/моль.

m(CO2) = n(CO2) · M(CO2) = 1,5 моль · 44 г/моль = 66 г.

m(O2) = n(O2) · M(O2) = 1,5 моль · 32 г/моль = 48 г.

Отже, маси не однакові: m(CO2) > m(O2).

2. Обчислимо об’єми газів за н. у.

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

V(CO2) = n(CO2) · Vm = 1,5 моль · 22,4 л/моль = 33,6 л.

V(O2) = n(O2) · Vm = 1,5 моль · 22,4 л/моль = 33,6 л.

(66

143. Обчисліть

у зразку метану CH4 об’ємом 100 л (н. у.).

Відомо:

V(CH4) = 100 л (н. у.); Vm = 22,4 л/моль.

V(NH3) – ?

Розв’язання: n(CH4) = V(CH4) : Vm = 100 л : 22,4 л/моль ≈ 4,46 моль. n(NH3) = 3 · n(CH4) = 3 · 4,46 моль ≈ 13,38 моль.

V(NH3) = n(NH3) · Vm = 13,38 моль · 22,4 л/моль ≈ 300 л.

Відповідь: V(NH3) ≈ 300 л.

144. У якому зразку амоніаку

Відомо:

m(NH3) = 100 г;

V(NH3) = 100 л (н. у.); Vm = 22,4 л/моль

У якому зразку NH3 більше молекул?

Розв’язання:

M(NH3) = 14 + 3 · 1 = 17 г/моль. n1(NH3) = m(NH3) : M(NH3) = 100 г : 17 г/моль ≈ 5,88 моль. n2(NH3) = V(NH3) : Vm = 100 л : 22,4 л/моль ≈ 4,46 моль. Оскільки 5,88 моль > 4,46

масою 100 г. shkola.in.ua Відповідь:

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

маємо: 3H2 + N2 = 2NH3.

як 3 : 1 : 2,

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

циліндри, ваги, фільтрувальний папір

Реактиви: H2O2 (3 %), CaCO3, оцтова кислота (6 %), розчин NaCl (10 %)

Сторінка 118

4. Визначення молярного об’єму кисню (O2)

Маса розчину H2O2 (3 %): 5,5 мл

Приблизна кількість речовини кисню (за об’ємом пероксиду):

����(����2 ) ≈ 0,00275 моль

Виміряний об’єм кисню: shkola.in.ua

���� (����2 ) = 58 мл =0,058 л

5. Визначення молярного об’єму вуглекислого газу (CO2)

Маса CaCO3: 0,32 г

����(������������ ����3 ) = ���� ���� = 0,32 100 =0,0032 моль

За рівнянням реакції кількість CO2 така сама:

����(��������2 ) =0,0032 моль

Виміряний об’єм вуглекислого газу:

���� (��������2 ) = 72 мл =0,072 л

6. Приведення об’ємів газів до

����н.у. = ����⋅����⋅ 0,0027 ���� + 273,15 Для кисню: ����н.у. (����2 ) =

CO2: shkola.in.ua

(��������2 ) = 0,072 ⋅

(����2 ) =0,00275 моль

(��������2 ) =0,0032 моль

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

shkola.in.ua

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

• часткові втрати газу;

• нещільні з’єднання приладу; shkola.in.ua

• неточне вимірювання маси або об’єму;

• температура й тиск, що відрізняються від нормальних;

• вологість газу або домішки.

7. Як ви вважаєте, навіщо використовували сіль в експерименті

вуглекислого газу?

Сіль додають для того, щоб вуглекислий газ

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

синім. shkola.in.ua Гіпотеза:

• Усі вони утворилися

Відмінне:

shkola.in.ua

2 (H2

Відмінне:

Сторінка

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

• калій оксиду → K2O

• фосфор(ІІІ) оксиду → P2O3

• аргентум(1+) оксиду → Ag2O

• ферум(2+) оксиду → FeO

• хлор(IV) оксиду → ClO2

• нітроген(V) оксиду → N2O5

• сульфур(VI) оксиду → SO3

• ванадій(V) оксиду → V2O5

Класифікація:

• Основні оксиди (метали

K2O, Ag2O, FeO

• Кислотні оксиди: P2O3, ClO2, N2O5, SO3, V2O5

148. Запишіть формули гідроксидів: Калію, Магнію, Стануму(2+),Хрому(3+), Купруму(2+), Барію. Підкресліть

• Калію – KOH shkola.in.ua

• Магнію – Mg(OH)2

• Стануму(2+) – Sn(OH)2

• Хрому(3+) – Cr(OH)3

• Купруму(2+) – Cu(OH)2

– Ba(OH)2

2O, P2O5, CO2, SO3, SO2, CrО, ВаО, Cu2O, SiО2, Mn2O7, Li2O, N2O5, MnO, SnO2, I2O5.

P2O5, CO2, SO3, SO2, SiO2, Mn2O7, N2O5, SnO2, I2O5.

shkola.in.ua Na2O, CrO, BaO, Cu2O, Li2O, MnO.

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

→ основи (луги):

• Na2O + H2O = 2NaOH

• Li2O + H2O = 2LiOH

• BaO + H2O = Ba(OH)2

Кислотні оксиди → кислоти: shkola.in.ua

• P2O5 + 3H2O = 2H3PO4

• CO2 + H2O = H2CO3

• SO3 + H2O = H2SO4

• SO2 + H2O = H2SO3

• Mn2O7 + H2O = 2HMnO4

• N2O5 + H2O = 2HNO3

• SnO2 + H2O = H2SnO3

• I2O5 + H2O = 2HIO3

Для оксидів, що з

• CrO → Cr(OH)2

• Cu2O → CuOH shkola.in.ua

• MnO → Mn(OH)2

• SiO2 → H2SiO3 (силікатна кислота)

150. Доповніть

Li2O + H2O → 2LiOH –

SO2 + H2O → H2SO3 –

BaO + H2O → Ba(OH)2

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

Якщо розчин

могли бути такі гази:

• CO2 (карбон(IV) оксид) shkola.in.ua

• SO2 (сульфур(IV) оксид)

• SO3 (сульфур(VI) оксид,

• NO2 (нітроген(IV) оксид)

Сторінка 129

158.

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

Сторінка130

Кислота (оцет)

Луг (питна

Вода (нейтральна)

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

а) N2 + 3H2 → 2NH3

б) H2 + Cl2 → 2HCl

розчині?

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

shkola.in.ua

за 20°C в 1 л води розчиняється:

���� (����2 ) = 18,8 мл =0,0188 л;

���� (����2 ) =6,7 мл =0,0067 л;

густина: ρ(����2 ) =0,09 г/л,  ρ(����2 ) =1,43 г/л;

маса води ����води = 1000 г.

Знайти: масові частки ���� (����2 ) і ���� (����2 );

(����2 ) = ρ(����2 ) ⋅���� (����2 ) =0,09 ⋅ 0,0188 =0,001692 г.

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

максимальний об'єм (н. у.). Густина паладію — 12,02 г/см3.

розрахунків використайте дані з параграфа.

Відомо:

ρ(Pd) = 12,02 г/см3;

ρ(H2) = 0,09 г/л.

���� (����2 ) ?

shkola.in.ua

Розв’язання: У 1 см3 паладію розчиняється 850 см3 водню (н.у.); Візьмемо 1 см3 паладію: ����(�������� ) = ρ(�������� ) ⋅���� = 12,02 ⋅ 1= 12,02 г.

Об’єм водню: 850 см3 = 0,85 л. ����(����2 ) = ρ(����2 ) ⋅���� =0,09 ⋅ 0,85 =0,0765 г.

Масова частка водню: ���� (����2 ) = ����(����2 ) ����(�������� ) + ����(����2 ) = 0,0765 12,02 +0,0765 ≈ 0,0063

У відсотках: ���� (����2 ) ≈ 0,63%.

Відповідь: масова частка

�������� (����2 ���� ) =2 ⋅

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

(���� ) = 2 18 ≈ 11,1%,

(���� ) = 16 18 ≈ 88,9%.

shkola.in.ua

транспортування?

Відомо:

����балона (����2 ) =40 л, ����балона (����2 ) = 560 г

���� (�������� ) = 40 л = 40 000 см3

ρ(�������� ) = 12,02 г/см3

850

ρ(����2 ) =0,09 г/л

Розв’язання 1. Маса паладієвого бруска: shkola.in.ua ����(�������� ) = ����⋅ρ = 40 000 см3 ⋅ 12,02 г/см3 = 480 800 г = 480,8 кг

Pd: ���� (����2 )в Pd = 40 л⋅ 850 = 34 000 л

3. Маса цього водню: ����(����2 )в Pd = ρ(����2 ) ⋅���� =0,09 г/л⋅ 34 000 л = 3 060 г 4. Порівняння мас водню:

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

(§15):

Для кисню (§9):

����пл. = 219°���� ,

= 183°���� .

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

Сторінка 142

Одержання водню Поміркуйте

H2 + F2 = 2HF. Реакція

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

H2 + Cl2 = 2HCl.

Реакція

2H2 + O2 = 2H2O. Потрібно підпалити

H2 + S = H2S.

З азотом:

3H2 + N2 = 2NH3.

Потрібні

(сажею):

2H2 + C = CH4.

Реакція

2Li + H2 → 2LiH

Mg + H2 → MgH2

Sr + H2 → SrH2

Відомо:

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

m(Fe2O3) = 160 кг = = 160000 г

V(H2) (н. у.) ?

shkola.in.ua

Розв’язання:

1. Записуємо рівняння реакції:

Fe2O3 + 3H2 → 2Fe + 3H2O

2. Обчислюємо кількість речовини ферум(3+) оксиду: M(Fe2O3) = 2·56 + 3·16 = 160 г/моль

n(Fe2O3) = 160000 : 160 = 1000 моль

3. За рівнянням: з 1 моль Fe2O3 реагує 3 моль H2, отже

n(H2) = 3 · 1000 = 3000 моль

4. За н. у. Vм = 22,4 л/моль, тоді

V(H2) = n · Vм = 3000 · 22,4 = 67200 л = 67,2 м3

Відповідь: 67,2 м3 водню.

шкільній лабораторії.

об’ємом 5,6 л (н. у.).

Відомо:

V(H2) = 5,6 л (н. у.)

Vм = 22,4 л/моль

m(Zn) ? shkola.in.ua

Розв’язання:

1. Записуємо рівняння реакції:

Zn + 2HCl → ZnCl2 + H2

2. Обчислюємо кількість речовини водню: n(H2) = V : Vм = 5,6 : 22,4 = 0,25 моль

3. За рівнянням реакції: 1 моль Zn → 1 моль H2, тому n(Zn) = n(H2) = 0,25 моль

4. Обчислюємо масу цинку: M(Zn) = 65 г/моль m(Zn) = n · M = 0,25 · 65 = 16,25 г

Відповідь: 16,25 г цинку.

температури. Обчисліть

г.

Відомо:

m(СH4) = 44 г

Vм = 22,4 л/моль

Розв’язання:

метану: M(CH4) = 12 + 4·1 = 16 г/моль

n(CH4) = 44 : 16 = 2,75 моль

2) = 2 · 2,75 = 5,5 моль

V(H2) = n · Vм = 5,5 · 22,4 =

Відомо:

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

V(H2) = 2 м3 = = 2000 л (н. у.) Vm = 22,4 л/моль

m(H2O) ?

V(O2) — ? shkola.in.ua

Розв’язання:

1. Рівняння реакції

2H2O → 2H2 + O2

2. Знаходимо кількість речовини водню:

n(H2) = V : Vm = 2000 : 22,4 = 625/7 ≈ 89,3 моль

3. За рівнянням 2H2O → 2H2 видно, що кількості H2O і H2

однакові, тобто

n(H2O) = n(H2) = 89,3 моль

4. Обчислюємо масу води: M(H2O) = 18 г/моль

m(H2O) = n · M = 89,3 · 18 ≈ 1607 г ≈ 1,6 кг

5. За рівнянням 2H2O → 2H2 + O2 об’єм газів

як 2 : 1, тобто V(O2) = V(H2) : 2 = 2000 : 2 = 1000 л = 1 м3

Відповідь: m(H2O) ≈ 1,6 кг, V(O2) = 1 м3

масою 340 кг.

Відомо:

m(NH3) = 340 кг = = 340000 г

Vм = 22,4 л/моль

V(H2) (н. у.) ? shkola.in.ua

Розв’язання: Рівняння реакції:

N2 + 3H2 → 2NH3

M(NH3) = 14 + 3·1 = 17 г/моль

n(NH3) = 340000 : 17 = 20000 моль За рівнянням: з 3 моль H2 утворюється 2 моль NH3, тобто

n(H2) = 3 2·n(NH3) = 1,5·20000 = 30000 моль

тоді

V(H2) = n·Vм = 30000·22,4 = 672000 л = 672 м3

672 м3 водню.

водень об’ємом 44,8 л (н. у.). Обчисліть

Відомо:

V(H2) = 44,8 л

Vм = 22,4 л/моль

m(Cr2O3) ? m(Cr) — ? shkola.in.ua

Розв’язання: 1. Записуємо рівняння реакції: Cr2O3 + 3H2 → 2Cr + 3H2O

2. Обчислюємо кількість речовини водню: n(H2) = V : Vm = 44,8 : 22,4 = 2 моль

3. За рівнянням 3 моль H2 відповідають 1 моль Cr2O3, тому: n(Cr2O3) = 2 : 3 = 0,67 моль (приблизно)

4. Обчислюємо масу Cr2O3: M(Cr2O3) = 2·52 + 3·16 = 152 г/моль m(Cr2O3) = n·M = 0,67·152 ≈ 101 г

5. За рівнянням з 1 моль Cr2O3 утворюється 2 моль Cr: n(Cr) = 2·n(Cr2O3) = 2·0,67 ≈ 1,33 моль

6. Обчислюємо масу хрому: M(Cr) = 52 г/моль m(Cr) = 1,33·52 ≈ 69,2 г Відповідь: m(Cr2O3) ≈ 101 г, m(Cr) ≈ 69,2 г.

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

Сторінка 144

виділити, зокрема, такі: -сполучення: А + В → АВ; -розкладу: AВ → А + В;

-обміну: АВ + CD → AD + CB; -заміщення: АВ + С → СВ + А.

Проаналізуйте

До якого типу

Горіння водню:

2H2 + O2 → 2H2O.

Це реакція сполучення, оскільки

CuO

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

Сторінка

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

щоб нічого не зробити неправильно.

■ Як ви оцінюєте свою роботу?

Сторінка 154

Робота з інформацією 194. Назвіть солі: а) K2SO4; б) Сr(NO3)3; в) MgCl

BaSO3;

BaS; л) BaSO4; м) Na2SiO3; н) NaBr; п) MnSO4; р) Ag2S; с) Mg3(PO4)2

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

р) меркурій(2+) нітрату; с) купрум(1+) фториду.

а) магній карбонат → MgCO3

б) цинк нітрат → Zn(NO3 )2

в) алюміній нітрат → Al(NO3 )3

г) натрій сульфат → Na2 SO4

д) кальцій силікат → CaSiO3

е) аргентум(1+) хлорид → AgCl

ж) магній сульфіт → MgSO3

и)

алюміній сульфід → Al2 S3

к) ферум(3+) сульфат → Fe2 (SO4 )3

л) хром(3+) ортофосфат → CrPO4

м) магній бромід → MgBr2

н) кальцій йодид → CaI2

п) кальцій ортофосфат → Ca3 (PO4 )2

р) меркурій(2+) нітрат → Hg(NO3 )2

фторид → CuF

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

Відомо:

m(розчину) = 120 г w(CuSO4) = 4 % = = 0,04

n(CuSO4) ?

shkola.in.ua

Сторінка 155

Розв’язання:

розчині: m(CuSO4) = w · m(розчину) = 0,04 · 120 г = 4,8 г 2. Обчислимо кількість речовини: М(CuSO4) ≈ 160 г/моль n(CuSO4) = m / M = 4,8 г : 160 г/моль = 0,03 моль Відповідь: n(CuSO4) = 0,03 моль.

198. Обчисліть маси: а) хром(3+) сульфату кількістю речовини 0,35 моль; б) кальцій фториду кількістю речовини 0,7

Відомо:

а) n(Cr2(SO4)3) = 0,35 моль б) n(CaF2) = 0,7 моль в) n(MgSiO3) = 1,2 моль

m(Cr2(SO4)3) ?

m(CaF2) — ?

m(MgSiO3) — ? shkola.in.ua

Розв’язання:

1. Формули солей і молярні маси: – хром(3+) сульфат: Cr2(SO4)3

M(Cr2(SO4)3) = 2·52 + 3·(32 + 4·16) = 392 г/моль – кальцій фторид: CaF2

M(CaF2) = 40 + 2·19 = 78 г/моль – магній силікат: MgSiO3

M(MgSiO3) = 24 + 28 + 3·16 = 100 г/моль

2. Обчислюємо маси:

а) m(Cr2(SO4)3) = n · M = 0,35 моль · 392 г/моль = 137,2 г б) m(CaF2) = 0,7 моль · 78 г/моль = 54,6 г в) m(MgSiO3) = 1,2 моль · 100 г/моль = 120 г Відповідь: а) 137,2 г; б) 54,6 г; в) 120 г.

m(NaCl) ?

shkola.in.ua

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

Відомо: m(води) = 532,8 г n(CaCl2) = 0,2 моль

w(CaCl2) ? shkola.in.ua

202. Із-поміж

Розв’язання: 1. Обчислюємо

хлориду: M(CaCl2) = 40 + 2·35,5 = 111 г/моль

2. Обчислюємо масу кальцій хлориду: m(CaCl2) = n·M = 0,2 моль · 111 г/моль = 22,2 г

3. Обчислюємо масу розчину: m(розчину) = m(води) + m(CaCl2) = 532,8 г + 22,2 г = 555 г

4. Обчислюємо масову частку солі: w(CaCl2) = m(CaCl2) : m(розчину) = 22,2 г : 555 г = 0,04 = 4 %

Відповідь: w(CaCl2) = 4 %.

4.

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

Mg + 2HCl = MgCl2 + H2

Zn + 2HCl = ZnCl2 + H2↑

Fe + 2HCl = FeCl2 + H2

Cu + 2HCl = реакція

Zn

Mg, Zn, Fe, Cu

Ряд активності металів

Рефлексуємо

https://shkola.in.ua/2417-hdz-khimiia-8-klas-hryhorovych-2016.html

Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.