Page 1

Maškaráda

„Večírek?“ „Soaré. Přijdete, drahoušku, viďte?“ řekla paní Scaifeová. „Moc ráda,“ kývla Julie. „Je to na Pelham Place?“ Paní Scaifeová se zasmála. „Propána, to ne. Půjčila jsem si na to místnost od přítele.“ To „soaré“ mělo být shromáždění „lidí podobných názorů“. „Čeká nás velká doba, drahá Iris!“ Při představě, že tam bude muset sama, Julie mírně znervózněla. Zvykla si mít v zádech bohorovné cvakání jehlic paní Ambroseové nebo aspoň velkolepou lhostejnost Giselle, ale tentokrát to bude Iris muset zvládnout sama. Její sólový debut. Ukázalo se, že „místnost“ je ohromný plesový sál ve vznešeném domě na Pall Mall – a Julie si říkala, kdo asi je ten přítel paní Scaifeové (nebo možná i přítelkyně, třeba jí špatně rozuměla), že mu patří něco takového. Dvě řady mohutných sloupů z kvalitního mramoru měly ve výšce hlavice se zlacenými akanty. Stěny sálu lemovala třpytivá zrcadla a odrážela obrovské lustry. Byl to ten typ sálu, kde muži podepisují smlouvy zatracující jak vítěze, tak poraženého, a dívky v přestrojení ztrácejí skleněné střevíčky. Uvědomila si, že roznášení nálepek, drobné výtržnosti a všechno to ostatní nebylo vlastně podstatné. Spíš to mělo odvést pozornost. Skutečná moc Pravého klubu byla někde jinde. Ve Whitehallu, v zadních místnostech dusných londýnských klubů, v třpytivých sálech, jako byl tenhle. Všechny ty Betty a Dolly jsou jen pěšáci, co si stěžují na počasí a cenu lístků na autobus a přídělový systém, ale tady jsou jen generálové. To oni budou tvořit nový světový řád, jestli přijdou Němci.

103

Atkinson Prepis sazba 06.indd 103

14.10.2019 16:52:53 Ukázka elektronické knihy, UID: KOS268481


Perry koupil Julii na večírek nové šaty. Byly saténové, šikmo střižené a dost odvážné. Sám jí je doporučil a doprovodil ji do Selfridges. Prodavačka jí v kabince pošeptala: „To je ale velkorysý muž. Jste šťastné děvče,“ a Julie jí na to odpověděla: „No, třeba má štěstí on.“ Jsem dárek. Jablko, které čeká na utržení. Růže. Perla. „A tohle by se taky mohlo hodit,“ řekl Perry a podal jí malou zelenou koženou krabičku. Když ji otevřela, uviděla uvnitř na saténu ležet diamantové náušnice. „Ach,“ vydechla. „Diamanty,“ řekl, kdyby to náhodou nepoznala. „Docela pěkné, říkali mi. Jsou pojištěné, ale snažte se je neztratit. Zítra se musejí vrátit.“ „Aha.“ Není to tedy dárek. Co kdybys mi prostě dal dýni a šest bílých myšek, a bylo by to, myslela si Julie. „Kdyby se někdo ptal, byl to dárek od otce k jednadvacátým narozeninám.“ „Je mi teprve osmnáct.“ „Ano, ale vypadáte starší.“ (Jsem tím pro něj přitažlivější, nebo naopak? uvažovala Julie.) „A říkal jste, že můj otec je mrtvý,“ připomněla mu. „To je pravda.“ Překvapilo ji to – Perry nikdy nic nezapomínal. Dnes dopoledne během svačiny mu v  malé kuchyňce vyklouzl z ruky šálek a on tam poměrně dlouho jen stál a díval se na střepy na podlaze. „Nejsem ve své kůži,“ řekl nakonec. On je ve své kůži, pomyslela si, jen jako kdyby měl dvě, které střídá, jako když se otáčejí dveře. Doktore Jekylle, dovolte, abych vám představil pana Hydea. Dualista. Šel pryč a nechal ji posbírat střepy. Teď si povzdechl a viditelně se sebral. „V tom případě jsou ty náušnice rodinná památka – po matce.“ Když Julie seděla pod nepříjemně horkým sušákem v kadeřnictví v Knightsbridgi a nechávala si dělat manikúru, nepřipadala si ani tak jako Popelka, která se chystá na ples, jako spíš chystaná oběť. „Iris, drahoušku,“ rozplývala se paní Scaifeová, když k ní doplula v oblaku vzdouvající se krajky. „To je od vás milé, že jste přišla. Překrásné náušnice.“ „Odkázala mi je maminka, když zemřela.“ Paní Scaifeová objala Julii kolem ramen a povzbudivě stiskla. „Chudáčku Iris.“

104

Atkinson Prepis sazba 06.indd 104

14.10.2019 16:52:53 Ukázka elektronické knihy, UID: KOS268481


Ona sama měla na krku perly, třířadový obojek ve stylu královny Mary. Neustále měla něco na krku, hedvábný šátek nebo štólu. Julie si myslela, že pod tím musí schovávat jizvu, ale paní Ambroseová jí to suše vyvrátila: „Jenom vrásky.“ Na druhém konci sálu stál profesionální bar a jeho chrom a sklo vypadaly v té spoustě mramoru absurdně moderní, ale paní Scaifeová popadla sklenku sherry z tácu procházející servírky. („Stůj rovně, nejsi v Lyons.“) Podala sherry Julii. „Vezměte si, drahoušku. Je tady spousta lidí, s kterými bych vás ráda seznámila.“ No nazdar, pomyslela si Julie, je to tady. Paní Scaifeová prorážela davy oblou přídí své hrudi a Julie poslušně proplouvala vzniklým kanálem za ní. Několikrát byla představena jako „naše nová malá bojovnice“ a lidé se tomu smáli, jako by to byl okouzlující popis. Perry jí řekl, že se musí snažit zapamatovat si jména všech, s kterými se setká, ale lidí tu bylo strašně moc a jména se sypala jedno přes druhé. Tady lord, tady baronet, soudce, poslanec, biskup a… Clarissa? „Lady Clarissa Marchmontová. Clarisso, miláčku, dovolte, abych vám představila Iris Carter-Jenkinsovou.“ „Těší mě, Iris,“ řekla Clarissa. „Je příjemné vidět tady jinou mladou tvář, že, paní Scaifeová?“ Na sobě měla nádherné šaty. („Schiaparelli. Samozřejmě jsou prastaré. Od chvíle, co vyhlásili válku, jsem neměla nic nového. Za chvíli budu chodit v hadrech.“) „Víte co, Iris, co kdybyste nechala to sherry být, a podíváme se, jestli nám barman nenamíchá nějaký ten koktejl. Necháte se zlákat?“ „Proč jsi nic neřekla?“ ptala se Julie polohlasem, když spolu srkaly něco neurčitě sladkého a alkoholického a rozhlížely se po sále. „Já o tom nevěděla! Vzniklo to na poslední chvíli. Neboj, nejsem další děvče toho tvého drahouška Perryho.“ „Není můj.“ (Kéž by byl.) „Myslel si, že bych se sem hodila, kvůli papínkovi.“ „Papínkovi? Vévodovi?“ „No, když chceš. Je támhle,“ kývla Clarissa směrem k hloučku mužů, kteří spolu vážně rozmlouvali. „V těch fracích vypadají jako tučňáci, co? Jako – co je víc tučňáků? Stádo?“ „Hejno, řekla bych.“ Tučňáci jsou komičtí tvorové, myslela si Julie. Jenže tihle muži k smíchu nebyli. Tak či onak řídili zemi. Jestlipak tam už teď nedomlouvají, jak si rozdělí moc, pokud bude Hitler pochodovat po Whitehallu?

105

Atkinson Prepis sazba 06.indd 105

Ukázka elektronické knihy

14.10.2019 16:52:53

Profile for Kosmas-CZ

Přepis (Ukázka, strana 99)  

Přepis (Ukázka, strana 99)  

Profile for kosmas-cz