Page 1

CMYK E premte 29.03.2013 Nr. 74 Viti II i botimit - Drejtor: Ardit Bido - Kryeredaktor: Ardit Rada - www.kombetare.al - info@kombetare.al - Çmimi: 20 lekë

SHËNDETËSI

INCIDENTI

SPORT

Si shfaqet migrena dhe si kurohet sëmundja e komplikuar

Gjergj Prevazi: Maqedonasit më trajtuan sikur të isha trafikant

Kelmendi dhe Gjakova në Turqi, gati për turneun Grand Prix

Faqe 10-11

Faqe 12

Faqe 15

Relatorët: Vendimi për Rezolutën, javën e ardhshme

MARRËDHËNIET

Panariti: Ngërçi Shqipëri-Kosovë, i pajustifikueshëm

Fatbardh Kadilli dhe Qemal Minxhozi sqarojnë për “Kombëtare” procedurat drejt miratimit të Rezolutës Kalimi i Rezolutës Çame për miratim në Kuvendin e Shqipërisë, është më pranë se kurrë. Dy relatorët e çështjes, Fatbardh Kadilli nga Partia Demokratike dhe Qemal Minxhozi nga ajo Socialiste, kanë lënë të nënkuptohet se mbledhja e Komisionit të Jashtëm, e cila do të mbahet javën e ardhshme, do të jetë vendimtare. Pavarësisht se janë shprehur të rezervuar mbi qëndrimin e tyre, relatorët e

Faqe 14

Fqinjët e kapin duke ngacmuar një 12-vjeçare, e rrahin Faqe 5

Gjykata lë të lirë Tahirin, Prokuroria: Është i moshuar

Valdete Dërralla: Si i hodhi themelet e Ushtrisë Shqiptare, Mehmet Pasha

Faqe 8-9

Takimi i 2 prillit në Bruksel midis Kosovës dhe Serbisë do të jetë vendimtar për arritjen e një marrëveshjeje të mundshme, kështu ka deklaruar dje

OPINION

Cilat janë postet publike që duhet të zgjidhen? Nga Dritan Brahimi

Faqe 6

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi. Sipas tij, pala kosovare në këto bisedime shkon e përgatitur dhe është e gatshme për marrëveshje. "Është e qartë që 2

prilli do të jetë vendimtar për marrëveshje. Presioni për arritjen e marrëveshjes është drejtuar nga Serbia. Ne jemi shumë komod...

Faqe 14

SKANDALI/ Pas Agimit të Artë edhe

Esmeralda Jankishta: Shfrytëzimi i fëmijëve, duhet Gjykatë për të mitur Faqe 4

Faqe 3

Thaçi: S'kemi presion, shkojmë në Bruksel për marrëveshje

SOCIALE

Shërbimi Social Shtetëror ka identifikuar 54 raste të fëmijëve nga mosha 1 muaj deri në 14 vjeç me kombësi rome dhe egjiptiane, fëmijë të cilët shfrytëzohen në rrugët e Tiranës duke lypur. Këto shifra bëhen të ditura nga specialistja Ermelinda Jankishta pranë Shërbimit Social Shtetëror, e cila në një intervistë për "Kombëtaren" thotë se nga këto raste të identifikuara 27 fëmijë janë vlerësuar si raste për t'u marrë në mbrojtje të menjëhershme dhe janë sistemuar në

Rezolutës Çame të kontaktuar në telefon pohuan se vendimi nuk mund të bëhet publik para mbledhjes, pasi siç u shprehën ata "relatorët flasin të fundit dhe vetëm para komisionit". Komisioni në fjalë u mblodh një javë më parë ku diskutoi mbi rezolutën që kërkon t'i japë zgjidhje çështjes çame. Duke folur para këtij komisioni, kreu i PDIU-së...

Athina zyrtare kërkon "Vorio-Epirin"

Në vazhdën e skandaleve të autoriteteve greke lidhur me deklaratat për "Epirin e Veriut" është përfshirë dhe ministri i institucionet rezidenciale publike. Më Arsimit, Kulturës dhe Sportit Konstandini tej Jankishta bën me dije se Shërbimi Arvanitopulos. Ka qenë zyra e shtypit e Social Shtetëror ka nisur punën për evidentimin e plotë të fëmijëve të rrugës me qëllim sistemimin e tyre në qendra rezidenciale, që prej muajit gusht të vitit 2012. Ministria e Punës dhe ajo e Brendshme para disa kohësh kanë lëshuar një urdhër të përbashkët sipas të cilit strukturat e Policisë së Shtetit dhe të Shërbimit Social Shtetëror duhet të marrin ...

Faqe 7

kësaj Ministrie, e cila me anë të një deklarate për shtyp, ka pasqyruar aktivitetin e ministrit në Derviçan në kuadër të festimeve për 192-vjetorin e Pavarësisë së Greqisë. Por skandali më ...

Faqe 2

Faqja e pare 29 Mars 2012  
Faqja e pare 29 Mars 2012  

Gazeta Kombetare

Advertisement