Page 1

moderný životný ŠT Ý L TÉMA ČÍSLA

DOMÁCNOSŤ MÓDNE DOPLNKY NIEČO PRE

GURMÁNOV PRE RELAX, AJ KONDÍCIU

Advokácia očami Jany Martinkovej

2,50 €


Radosť z oddychu Firma GARDIN, s.r.o. uz šiestu sezónu úspešne ponúka kvalitné, estetické a pohodlné nábytkové zostavy a solitéry pre záhrady, terasy, restaurácie a miesta oddychu. Záhradný nábytok ponúkaný firmou GARDIN s.r.o., vám zaručí vysokú úžitkovú hodnotu, pohodlie, dlhú životnosť a radosť z oddychu.

ním. Doska stola je osadená bezpečnostným sklom, pod ktorým nájdete praktický odkladací priestor.

Pohodlná siesta Sedacia súprava Fox Lounge vám dopraje priestor. Veľkoryso riešené kreslá totiž ponúkajú dostatok miesta na sedenie aj široké pohodlné opierky. Atypický dizajn súpravy navodzuje prímorskú atmosféru a tvarovanie umožňuje využiť spodnú časť ako nenápadnú odkladaciu plochu, v ktorej si nájde svoje miesto nejedna obľúbená kniha či časopis. Exkluzívny relax Robustné ležadlo Teakman si vás získa nielen dynamickými líniami a exkluzívnym vzhľadom, ale aj pohodlím, ktoré poskytuje. Môžete si komfortne oddýchnuť, spokojne chytať brondz alebo si dopriať krátky osviežujúci spánok. Podobne ako rovnomenná sedacia súprava, aj tento solitér ponúka kombináciu kvalitného umelého ratanu s hliníkovým rámom a teakovým drevom.

Nezabudnuteľný večer Osemdielna moderná záhradná súprava Ningbo, vytvorená z umelého ratanu a pevného hliníkového rámu, urobí radosť nielen vašej rodine, ale aj vašim hosťom či priateľom. Ak potrebujete široké sedenie na družné rozhovory pri vínku alebo pri záhradnej grilovačke, súprava v tvare poloblúka je ideálna, pretože používateľov prirodzene navádza ku vzájomnej interakcii. Výhodou je aj variabilita jednotlivých segmentov, ktoré sa dajú jednoducho dokúpiť.

Obed s nádychom exotiky Máte chuť na niečo originálne? Luxusná a zároveň pohodlná jedálenská súprava Fox z kvalitného a veľmi odolného umelého ratanu zaujme svojím výpletom, ktorý pôsobí naozaj netradične, ba priam exoticky. Na vašej terase či v záhrade sa bude vynímať aj vďaka nevšednému tvarovaniu nábytku. Stoličky si pritom môžete vybrať vo verzii s opierkami alebo bez nich. Súčasťou súpravy sú UV stabilné textilné sedáky značky Sunbrella v béžovej farbe so snímateľným čalúne-

GARDIN, s.r.o. Hlavná ul. 900 42 Dunajská Lužná e-mail: gardin@gardin.sk tel.: 0905 744 105 0903 322 593

Otvorené pondelok až piatok: 900–1800 sobota: 900–1300 nedeľa: zatvorené


www.gardin.sk

GARDIN, s.r.o. Hlavná ul. 900 42 Dunajská Lužná e-mail: gardin@gardin.sk tel.: 0905 744 105 0903 322 593


summary

NAŠA SÚŤAŽ: Ak chceme, aby naše oči boli zdravé, mali by sme dodržiavať zásady zdravého životného štýlu – teda vyváženú životosprávu, dostatok pohybu a nefajčiť. Obzvlášť dobré je dbať na prísun kyseliny dokozahexaénovej (DHA), ktorá je ako látka skupiny omega-3 mastných kyselín obsiahnutá v rybách. Omega-3 mastné kyseliny majú ochranný účinok na cievy, prispievajú k stabilizácii a k poklesu hodnôt krvného tlaku a hladiny tukov v krvi. Ukázalo sa, že nedostatok týchto mastných kyselín má negatívny účinok aj na zrak.

Napíšte nám, čo znamená skratka DHA. Dve správne odpovede odmeníme balíčkom pre zdravý zrak.

18 Upratujte s ľahkosťou V rebríčku najrizikovejších prác v domácnosti obsadilo upratovanie, hneď po varení, druhú priečku...

02 Radosť z oddychu Firma GARDIN, s.r.o. uz šiestu sezónu úspešne ponúka kvalitné, estetické a pohodlné nábytkové zostavy a solitéry pre záhrady, terasy, restaurácie a miesta oddychu.

22 Luxusné pohodlie Luxusné kožené sedačky a postele za skvelé ceny nájdete v predajni R2Design.

24 Harmonický celok

06 Pre chvíle pohody

Trendom dizajnu je umenie detailu, umenie vybrať a zladiť jednotlivé kusy tak, aby vytvorili harmonický celok.

Balkóny a terasy sa podieľajú na vytváraní estetického výrazu domu. Či už rodinného alebo bytového, čím prispievajú nielen k skrášleniu mestských ulíc, sídlisk a obcí, ale aj k osvieženiu našich domácností.

28 Niečo pre gurmánov

08 Moderná kuchyňa

Rozmýšľali ste, prečo našim predkom trávilo lepšie ako nám? Jedli jednoduché pokrmy a plodiny, ktoré dopestovali vlastnými rukami, boli bohaté na minerály, vitamíny a neobsahovali takmer žiadne chemické látky.

34 Skvelo trpké Olivy sa rozlišujú podľa chuti, ktorá môže byť kyslo-horká, pikantná, alebo sladká. Okrem výroby olivového oleja, sa plody vďaka rozmanitej chuti využívajú v gastronómii.

36 Fantastická husacina u Galika Ak dostanete chuť na vynikajúcu a chrumkavú husacinu, odporúčame Vám vybrať sa do Slovenského Grobu pri Bratislave.

38 Predstavujeme ďalšie motocykle Americký výrobca motocyklov Harley-Davidson odhaľuje ďalšie tri nové motocykle, ktoré rozširujú už teraz širokú ponuku mestských motocyklov.

40 Rozhovor

Výrobcovia moderných kuchynských liniek sa okrem atraktívneho dizajnu predháňajú aj s inovatívnymi a efektnými riešeniami ohľadom ich využiteľnosti.

30 Úspech doma aj v zahraničí

Príďte a uvidíte

12 Komfortne a úsporne

Nový sekt Hubert de Luxe rosé má lahodnú chuť lesného ovocia a jedinečnú inšpiratívnu arómu. Za svoju elegantnú ružovú farbu vďačí odrode Tramín červený.

32 Horúca svadobná novinka

44

Svadbu chce mať každá nevesta dokonalú – od výzdoby cez pohostenie a zábavu až po darčeky pre svadobných hostí. Práve preto by na žiadnej svadbe nemali chýbať ovocné CHUTNÉ KYTICE...

S vekom a životným štýlom úzko súvisí jedno z najmasovejších ochorení u nás. Od roku 2000 sa počet diabetikov zvýšil o 20 %, čo do konca roku 2013 predstavovalo takmer 7 % ľudí z celej populácie.

Ak chcete prať a sušiť ekologicky, investujte do energeticky úsporných modelov.

14 Dokonalý celok Nové trendy v bytovej architektúre využívajú moderné prvky – isté línie a vysoko lesklé materiály...

4

VIP magazine

Advokácia očami Jany Martinkovej.

42 Históriu jednodňovej očnej chirurgie na Slovensku začalo pred 15. rokmi písať Centrum mikrochirurgie oka v Bratislave.

Dôležitá prevencia


moderný životný ŠT Ý L Mesačník VIP magazine MODERNÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL Ročník VI. Registračné číslo: MK SR EV 3810/09, ISSN 1338-029X Dátum vydania: V/2014 Vydavateľ: GK Invest, s. r. o. IČO 35 928 425 Desiata ulica č. 16 831 01 Bratislava tel./fax: 02/54 77 19 56

www.printovemedia.sk Generálna riaditeľka: Mgr. art. Gabriela Zorgovská Tel.: 0907 719 510 E-mail: info@printovemedia.sk

46 Vyhrala som sama nad sebou Táto zdanlivo jednoduchá, ale zároveň optimistická veta v sebe nesie pútavý príbeh mladej ženy. Michaela Brutenič je príkladom toho, že aj nemožné sa môže stať skutočnosťou.

48 Pre relax aj kondíciu Ľudia s dostatkom telesnej aktivity si dlhšie zachovávajú zdravie, telesnú zdatnosť, pracovnú výkonnosť, dožívajú sa vyššieho veku, zriedkavejšie chorľavejú a ak ich nejaké ochorenie postihne, vedia ho lepšie a rýchlejšie prekonať..

52 Lasse KJUS v Golfplaci Tento rok sa našťastie pre nás golfistov začala sezóna skôr ako vlani.

54 Módne doplnky Prstene slúžili pôvodne ako amulety na ochranu kúzelníkov počas magických seáns. Boli z bronzu, alebo zo zlata, často s vygravírovaným hebrejským písmom, alebo s monogramom. Neskôr sa používali aj ako pečatidlo...

Redaktor-manažér: Andrea Rozborová Tel.: 0908 192 738 E-mail: redakcia@printovemedia.sk

62 Knižné novinky 64 Najúspešnejšia slovenská autorka oslavuje päťdesiatku Ako prvá slovenská spisovateľka dosiahla na sklonku roku 2012 milión predaných výtlačkov svojich kníh a stále patrí k najžiadanejším autorkám. Hlad po jej príbehoch neklesá ani po rokoch. Doposiaľ vydala vyše 25 románov a za všetky dostala ocenenia – Zlaté resp. Platinové knihy.

68 Orchidea – SPA a wellness hotel Slovensko je bohaté na termálne kúpele. V blízkosti rakúskych a maďarských hraníc, len 65 km od Bratislavy, ležia Termálne kúpele Veľký Meder..

74 58 Na aktuálnu tému S nestárnucou Lenkou Filipovou Už desať rokov sa úspešné a uznávané Slovenky stretávajú na obľúbených Herial Ladies cluboch, kde sa dozvedajú prostredníctvom zaujímavých rozhovorov novinky zo sveta zdravia, krásy a životného štýlu.

Vyrovnať sa so závažným ochorením nie je jednoduché pre pacienta, ani pre jeho najbližších. Vhodné je, ak okolie nedáva najavo svoj strach, smútok, alebo beznádej. V ťažkých chvíľach viac pomôže pozitívna nálada a príjemná rodinná atmosféra.

Šéfredaktorka: PhDr. Oľga Kašová Zástupkyňa šéfredaktorky: Mgr. Oľga Antošíková Redakčná rada: Mgr. Tatiana Kasalová Alexandra Farkašová Markéta Ježíková Helena Marekovičová Daniela Paculíková Lucia Kašová Veronika Dugová Magdaléna Gondolová Grafická úprava: Akad. mal. Barbara Neumannová COVERFOTO: Jana Martinková Tlač: Merkantil, spol. s r. o. Distribúcia: Mediaprint Kapa Predplatné: Mediaprint Kapa Pressegrosso, a. s. Vajnorská 137, Bratislava Infolinka: 0800/188 826 E-mail: predplatne@abompkapa.sk Písomné podklady nie sú archivované. Nevyžiadané rukopisy redakcia nevracia. Vydavateľ nie je zodpovedný za obsah a pravdivosť inzerátov, ani za prípadné vzniknuté škody.

VIP magazine

5


bývanie

Kristína Tomšíková, foto: archív redakcie

Pre chvíle pohody

Balkóny a terasy sa podieľajú na vytváraní estetického výrazu domu. Či už rodinného alebo bytového, čím prispievajú nielen k skrášleniu mestských ulíc, sídlisk a obcí, ale aj k osvieženiu našich domácností.

alkóny a terasy sa stali „príručným zeleným azylom“ najmä mestského človeka. Sú stále častejšie vnímané ako vítané rozšírenie obytného priestoru, ktorý umožňuje dostatok relaxu a odpočinku. Úprava podlahy patrí medzi najčastejšie zásahy do pôvodného výzoru balkóna, či terasy. Dobrou voľbou je dlažba. Pri jej výbere však treba pamätať na to, že bude celoročne vystavená vonkajším poveternostným podmienkam, a preto je potrebné uprednostniť dlažbu mrazuvzdornú, z bezpečnostných dôvodov aj s protišmykovou povrchovou úpravou. Vzor a farba závisí od vkusu majiteľa, no všeobecne sa odporúčajú skôr neutrálne a prírodné odtiene. Ide o dosiahnutie čo najprirodzenejšieho efektu, aby podlaha bola kvalitná a praktická, no nenápadná, do maximálnej možnej miery pripomínajúca prírodné prostredie. Ďalší úkon v rámci skrášľovacej kúry môže predstavovať výmena alebo renovácia zábradlia. Pri konečnom riešení zábradlia by malo aj ono vytvárať sú-

B

6

VIP magazine

lad s okolitým prostredím. Osobitnou kapitolou sú úpravy, ktorých hlavný cieľ spočíva v zmiernení vplyvu poveternostných podmienok. Balkóny a lodžie sa často zasklievajú, čím sa z nich stávajú akési malé zimné záhradky. Využiteľnosť tým prestáva byť závislá od počasia a neraz aj ročného obdobia. Najmä ak na zasklený balkón alebo lodžiu umiestnite aj vykurovacie teleso. Neme-


nej dôležitá je ochrana aj proti nadmernému slnečnému žiareniu v horúcich letných mesiacoch. Tu sa okrem slnečníkov uplatňujú rôzne typy markíz a žalúzií, v prípade terás je zaujímavým doplnkom pergola.

Základ pohody To, čo z balkóna a terasy urobí príjemné miesto oddychu a relaxu je zeleň. Pri výbere jej množstva a druhov by ste mali zohľadniť niekoľko faktorov. Je potrebné rešpektovať individuálne požiadavky a potreby jednotlivých rastlín a zosúladiť ich s reálnymi možnosťami miesta aj rodiny. Každý balkón a terasa poskytuje iné klimatické a poveternostné podmienky. Veľa závisí od toho, na akú svetovú stranu je vaša „domáca záhradka” orientovaná a aká intenzita slnečného svetla na ňu dopadá. Niektoré rastliny slnko a teplo potrebujú, iným zasa vyhovujú skôr tienisté stanoviská. Pozor treba dávať aj na prílišné teplotné výkyvy, ktoré citlivejším rastlinám môžu uškodiť. Dôležité je tiež do akej miery je terasa chránená pred vetrom a dažďom. Najmä otvorené terasy a balkóny na vyšších poschodiach bývajú vetrom navštevované pomerne často, čo mnohým rastlinám nemusí prospievať. V ďalšom „kole” by ste sa pri výbere rastlín mali zaujímať o intenzitu starostlivosti, ktorú jednotliví „adepti” vyžadujú. Niektoré rastliny majú na starostlivosť zvýšené nároky, zatiaľ čo iným postačí, keď sa im povenujete zriedkavejšie. Ide predovšetkým o frekvenciu zalievania, hnojenia, kyprenia a podobne. A v neposlednom rade je potrebné zohľadniť veľkosť balkóna a terasy. Dôležité je vyberať rastliny takého vzrastu a v takom množstve, ktoré s ňou budú korešpondovať. Na ma-

lých plochách je možné umiestniť rastliny do kvetinových žľabov, upevnených na zábradlí, či položených na vonkajšom parapete, prípadne ich je možné vložiť do závesných kvetináčov. Na malých plochách sú efektné aj popínavé rastliny. Na väčších balkónoch a terasách pekne ukážu rozmernejšie rastliny, ako solitéry, alebo mini skalky. VIP magazine

7


zariaďujeme

Lada Kovárová, foto: JAP, TRACHEA a archív redakcie

M o d e r n ákuchyňa Výrobcovia moderných kuchynských liniek sa okrem atraktívneho dizajnu predháňajú aj s inovatívnymi a efektnými riešeniami ohľadom ich využiteľnosti. Ak chcete linku peknú aj praktickú, dbajte nielen na tvar zostavy, ale aj na jej vnútorné vybavenie. a súčasnom trhu sú k dispozícii kuchynské nábytky projektované nielen ako zostavy moderných tvarov a kvalitných materiálov, ale aj ako praktické úložné priestory, ktoré poskytujú maximálny komfort. Ak si vyberiete zostavu kuchynskej linky v tvare I, vybrali ste si takzvanú líniovú zostavu. Dôležité je, či si takýto tvar môžete dispozične v domácnosti dovoliť. Na líniový typ linky potrebujete dostatočne dlhú voľnú stenu, kde je potrebné nahustiť všetky pracovné zóny, úložné priestory, aj spotrebiče. Ak máte vo svojom kuchynskom interiéri k dis-

N

8

VIP magazine


pozícii plošne veľkorysé priestory, vhodnou alternatívou je linková zostava v tvare I, aj s ostrovčekom. Ostrovček je samostatne stojaca druhá časť linky, najčastejšie umiestňovaná v strede kuchyne. Obvykle sú v ňom zabudované varné alebo umývacie centrá, prípadne povrch ostrovčeka slúži ako pracovná plocha a vnútro je využívané ako ďalší odkladací priestor. Ak sa rozhodnete pre typické kuchynské zostavy v tvare L, U alebo G, ktoré často vyhovujú pôdorysným podmienkam mnohých bytov a domov, tieto varianty majú iné prednosti. Linka v tvare L je vhodná do miestností, kde ústí viacero dverí. Kuchynská linka v tvare U disponuje veľkým úložným priestorom a dostatočne veľkorysou pracovnou plochou, podobne ako tvar G. Tento typ linky navyše poskytuje aj praktický pol ostrovček, ktorý je preferovaný najmä v moderných otvorených kuchyniach, ktoré prepájajú priestor a spoločenskú zónu domácnosti. VIP magazine

9


zariaďujeme

Plánovanie Ak má byť kuchynská zostava funkčná a má slúžiť k dlhodobej spokojnosti, potrebné je plánovanie nielen jej tvaru, ale aj každého detailu. Ak ste urobili zásadné rozhodnutie ohľadom tvaru linky, dôležité je vybaviť aj jej vnútro takým programom, ktorý bude vyhovovať a uľahčovať manipuláciu pri práci v kuchyni. Súčasný trh ponúka rôzne varianty, ktoré možno navyše aj kombinovať. K dispozícii sú špeciálne výsuvné systémy a mechanizmy, karuselové kovania a mnohé typy drôtených programov. Prioritou pri samotnom zariaďovaní je vedieť vopred, k akému účelu má systém slúžiť. Dizajnérskym trendom dneška sú spodné skrinky vyhotovované vo väčších rozmeroch, priestrannejšie, obvykle opticky nepriehľadné. Horné skrinky sú skôr menšie, často presklené alebo dekoratívne, prípadne osvetlené, nie zriedkavo vybavené s módnym výsuvným otváraním dohora. Atraktívny vertikálny vyťahovací systém je nielen priestorovo úsporný, ale aj esteticky zaujímavý. Vnútro skriniek môže disponovať vyklápacími alebo posuvnými mechanizmami, ktoré sprehľad-

10

VIP magazine

nia a zefektívnia priestor. Aplikáciou ďalších nových a nápaditých riešení pri klasickom otváraní dvierok skriniek sa automaticky vysunie a sprístupní niekoľkoradový program, ktorý môže obsahovať police, koše

a ďalšie segmenty. Inteligentné programy zabezpečujú vo všeobecnosti nielen praktické a účelné ukladanie obsahu, ale aj tichý doraz pri manipulácii, čo významne zvyšuje komfort v kuchyni.


trendy

Svetlana Paceltová, foto: HOTPOINT, MIELE, SAMSUNG a GORENJE

Komfortne Ak chcete prať a sušiť ekologicky, investujte do energeticky úsporných modelov. Pri praní a sušení textílií voľte vhodné programy a nepoužívajte zbytočne veľké množstvo pracích práškov. Prospejete tým nielen životnému prostrediu, ale aj svojmu finančnému rozpočtu. ri výbere pračky a sušičky majte na zreteli viacero faktorov. Pred samotnou kúpou spotrebičov je potrebné vedieť ich plánované umiestnenie v domácnosti a výber podriadiť rozmerom. Od šírky, cez hĺbku, až po výšku. Pri dispozičnom riešení interiéru, v ktorom sa má nový elektrospotrebič nachádzať, je podstatné aj to, či sa bude otvárať a napĺňať z vrchu alebo z boku.

P 12

VIP magazine

a úsporne

Počítajte s tým, že samotné dvierka po otvorení zaberú minimálne päťdesiat centimetrov priestoru. Podľa počtu členov v domácnosti sa orientujte na primerané modely ohľadom kapacity.

Moderné technológie Moderná pračka má disponovať viacerými základnými funkciami – možnosť nadstavenia prania na konkrétny druh textílie, kde je automaticky vybraná vhodná teplota vody a počet otáčok, ale aj možnosť samostatného regulovania teploty a otáčok užívateľom. Ostatné funkcie sú rôznorodé – pri výbere dbajte najmä na svoje špecifické potreby. Mnoho modelov je vybavených rôznymi bezpečnostnými systémami, ktoré zabránia neželanému vytečeniu vody, chránia elektronické súčiastky pred zničením alebo v prípade poruchy vypnú prívod vody. Ak vám sušiak v interiéri prekáža


.

VÔŇA LETNÉHO STREDOZEMIA Predstavte si, že by ste sa mohli kedykoľvek počas roka tešiť z odpočinku pohodových letných dní. Znie to nereálne? Opak je pravdou a to vďaka novému praciemu prostriedku Rex 3xAction Mediterranean Freshness od spoločnosti Henkel Slovensko. Nové zloženie odstraňuje odolné škvrny, uchováva žiarivú bielosť, jasné farby a pôsobí na moderných vláknach ako ochranný štít. Navyše jedinečná vôňa kvetov bugénvilei navodí atmosféru leta plného radosti a uvoľnenia.

TROJITÁ ÚČINNOSŤ

alebo vám už nevyhovuje strácať čas s vyvešiavaním bielizne, ideálna je sušička. Princíp moderného efektívneho sušenia textílií spočíva v odoberaní vlhkosti z mokrej bielizne za relatívne krátky čas. Aktuálne modely sú k bielizni šetrné a väčšina súčasných technológií tohto typu disponuje aj špeciálnymi funkciami proti pokrčeniu odevov a sušičky je možné používať aj pri jemných textíliách, akými je hodváb alebo vlna.

Nový Rex 3xAction Mediterranean Freshness navodí nielen príjemnú vôňu bielizne, ale navyše sa o ňu aj dokonale postará. Vďaka svojmu zloženiu prináša trojitú účinnosť. Odstraňuje odolné škvrny, farebnej bielizni pomáha uchovať jasné farby a bielej dodá žiarivú bielosť. Navyše na moderných vláknach vytvára ochrannú vrstvu, ktorá funguje ako štít proti vzniku škvŕn. Mastnota, kozmetika alebo omáčka zo špagiet nemajú šancu preniknúť do hĺbky vlákien a škvrny sa vyperú ľahšie. Rex 3xAction Mediterranean Freshness je v ponuke vo forme gélu na bielu a stálofarebnú bielizeň a vo forme pracieho prášku na farebnú bielizeň v niekoľkých veľkostiach balenia, aby vyhovel potrebám každej rodiny. Odporúčané maloobchodné ceny jednotlivých balení sú 4,29 € (20 dávok), 7,99 € (40 dávok) a 10,99 € (60 dávok). www.henkel.sk

VIP magazine

13


V modernej bytovej architektúre sa pri zariaĞovaní kuchynských priestorov upúšőa od voĺne stojacich spotrebiěov a prím hrajú najmä tie zabudovateĺné. Pri správnom usporiadaní jednotlivých zón kuchynskej linky sa aj vĞaka nim kuchyĽa mení na komfortné pracovisko.

Dokonalý celok Nové trendy v bytovej architektúre využívajú moderné prvky - isté línie a vysoko lesklé materiály, ktoré v kombinácii so sklom, drevom a kame om vytvárajú originálne efekty. Nábytok a doplnky oblých tvarov sú na poh ad jednoduché, no v skuto nosti sú premyslené po najmenší detail.

P

rirodzené pocity a príjemnú atmosféru do domácnosti vnášajú prírodné materiály. Najmä drevo, ktoré udstvo využíva po stáro ia. Drevo v interiéri vytvára nielen prirodzené prostredie, ale vyrovnáva aj vlhkos , priestor zohreje a udrží v om teplo. Unikátny materiál sa navyše ahko istí a udržiava. Žiadny iný materiál nie je tak nad asový ako drevo, ktoré je pri zaria ovaní domácnosti možné použi od podlahy, až po strop.

ATRAKTÍVNE PODLAHY Pri výbere podláh je potrebné dba na akos

materiálu, jeho životnos a jednoduchos údržby. Z estetického h adiska má podlaha v interiéri plni zjednocujúcu funkciu. V ponuke spolo nosti MAGNETTRADE nájdete bohatý výber drevených podláh z domácich aj exotických drevín, v rôznych odtie och a štruktúrach. Aj drevo s farebnými dezénmi, namorené na šedý, modrý, zelený, lososový i ervený odtie , ktoré dodá interiéru šarm a štýl. Imitáciou drevenej podlahy je módny laminát, ten nájdete v klasických, aj v rustikálnych dekóroch. Ob úbené laminátové povrchy podlahových krytín dokážu úspešne imitova mramor, korok alebo kame , v rôznych štruktúrach. Atraktívne vzory pútajú svojou nápaditos ou. Moderný

materiál marmoleum, vyrobený z prírodných materiálov, je nielen vzh adovo efektný, ale aj príjemný na dotyk. Disponuje ahkou údržbou a využi ho môžete vo všetkých miestnostiach domova. Od kuchyne, cez kúpe u a WC, až po spál u.

MODERNÉ DVERE Dvere sú dôležitou sú as ou interiéru. Ich úlohou je oddeli priestor, zabezpe i súkromie, tepelne aj zvukovo izolova a pôsobi esteticky ‒ významne sa podie ajú na vytvorení atmosféry domova. Pri výbere dverí sú široké možnosti - môžu by otváravé, posuvné,


Aplikácia rôznorodosti a kreativity pri zariaĞovaní je v moderných interiéroch stále ěastejším javom. Ak práve zariaĞujete domácnoső a radi by ste ju osviežili novými prvkami, obráőte sa na profesionálov. Odborný návrh prinesie domu ěi bytu nielen originálnu nápaditoső, ale aj zaujímavé dizajnové koncepcie. Každá domácnoső môže pôsobiő naděasovo a autenticky, ak je kladený dôraz na kvalitné materiály a estetický súlad.


skladacie, v rôznych materiálových prevedeniach. Od fólie, cez laminát a dyhu, až po masív. Masív zútulní interiér, pôsobí luxusne a navyše má v aka možnosti renovácie neobmedzenú životnos . Ak dávate prednos tradi nému dizajnu a jednoduchosti, tieto atribúty získate prostredníctvom dverí s termofóliou. V ponuke spolo nosti MAGNETTRADE nájdete aj dyhované dvere s olejovaným povrchom a atraktívne sklené dvere, v prieh adnom i neprieh adnom prevedení, alebo s potla ou. Potla je možné vyhotovi pod a predlohy alebo pod a vlastného návrhu užívate a. Sklené dvere s moderným dizajnom sú elegantným riešením aj presvetlenia interiéru.

SKLO V KUCHYNI V kuchyni je použitie dreva klasika. Tento prí-

rodný materiál sa oraz astejšie používa aj v kombinácii s modernými lesklými povrchmi, ktoré sú nielen vzh adovo zaujímavé, ale zaru ia aj zvä šenie a zosvetlenie priestoru. V kuchyniach, ktoré sú zariadené s minimalistickým po atím, nájdu ideálne uplatnenie sklené zásteny. Sklo pôsobí sviežo a isto, priestoru dodá nádych noblesy. Zaujímavo pôsobia aj zásteny s modernou potla ou. V ponuke spolo nosti MAGNETTRADE je k dispozícii ve ký výber potla í pod a predlohy, alebo sa podtla vyhotoví pod a vlastného návrhu zákazníka s motívom, ktorý si sám navrhne.

POD JEDNOU STRECHOU Spolo nos MAGNETTRADE vie, že iba bohatý katalóg nesta í, preto pretvorila

ve ké obchodné priestory na Hradnej ulici v Bratislave v Devíne, na skuto né Centrum bývania. V predajni nájdete množstvo interiérových dverí, ve ký výber podláh, trendové kuchynské zostavy, moderné šatníkové skrine, vstavané šatníky navrhnuté na mieru a ukážky schodov. Na vzorkách v skuto nej ve kosti je možné overi si vlastné nápady a poradi sa so špecialistami. Sta í si dohodnú stretnutie s architektom a alšími odborníkmi, ktorí vám navrhnú optimálne riešenia. Špecializovaný tím si vypo uje vaše požiadavky a na základe konkrétnych predstáv a reálnych finan ných možností vytvorí návrhy, z ktorých si vyberiete to najvhodnejšie riešenie. Centrum bývania Devín priamo spolupracuje s poprednými výrobcami, a preto dokáže zabezpe i aj bezkonkuren né ceny.


DVERE

PODLAHY

ŠATNÍKY

SCHODY

KUCHYNE

TERASY

Všetko na jednom mieste pre vaše bývanie

9 výroba nábytku na mieru 9 viac ako dvesto vzoriek dverí 9 drevené a laminátové parkety 9 schody - drevo, sklo, kameĽ 9 vstavané skrine a šatníky 9 talianske a slovenské kuchynské linky 9 terasy z rôznych materiálov MAGNET TRADE Hradná 10, Bratislava – Devín INFOLINKA: 0948 526 658

MAGNET TRADE Bajkalská 17, Bratislava INFOLINKA: 0918 717 012

MAGNET TRADE Nám. M. R. Štefánika Žilina INFOLINKA: 0918 470 338

www.magnettrade.sk


domácnosť

Bohuslava Hobertová, foto: archív redakcie

Upratujte s ľahkosťou

V rebríčku najrizikovejších prác v domácnosti obsadilo upratovanie, hneď po varení, druhú priečku. Pri upratovaní hrozia rozličné nehody – pády, pošmyknutia, zakopnutia, zranenia rôznymi predmetmi a mnoho iných.

ri upratovaní domácnosti je dôležitá voľba správneho oblečenia a obuvi. Obuv má byť nízka, pevná a nešmykľavá, odev pohodlný. Maximálne nevhodné je upratovanie v strese, alebo v zhone. Ak pocítite únavu, bez výčitiek svedomia prácu prerušte a odpočiňte si. Silnú zostavu „záškodníkov“, číhajúcich na zdravie človeka, predstavujú aj chemické prostriedky, ktoré sa pri upratovaní domácnosti bežne používajú. Dôkladné preštudovanie návodu na

P 18

VIP magazine

použitie chemického prípravku je dôležité, nakoľko významne eliminuje riziko spojené s jeho nevhodným použitím. Medzi najnebezpečnejšie substancie patria lúhy,

ktoré bez problémov dajú do poriadku napríklad zanesený vodovodný odtok, no s rovnakou ľahkosťou poleptajú ľudskú pokožku pri dotyku. Na odstraňovanie


Prírodné prostriedky

a predstavujú preň nebezpečenstvo. Dezinfekčné amóniové zlúčeniny, ktoré sa v niektorých prostriedkoch nachádzajú, sú navyše aj toxické.

vodného kameňa sa často používajú kyseliny. Je pravda, že vodný kameň vynikajúco odstránia, no pravda je aj to, že na ľudský organizmus pôsobia agresívne

Väčšina našich babičiek a prababičiek patrila medzi vzorné gazdinky, ktoré si na čistotu svojej domácnosti potrpeli. Automaticky siahali po prírodných čistiacich prostriedkoch, ktorých účinky mali rokmi overené. Hoci odvtedy prešlo už zopár desaťročí, prírodné čistiace prostriedky nesklamú ani dnes. Nie sú šetrnejšie len k ľuďom, k prírode, ale aj k rodinnému finančnému rozpočtu. Väčšina prírodných prostriedkov obsahuje len jednu hlavnú látku - čistiaci agens, ktorej účinky sú postačujúce. A navyše, alergici, astmatici, ľudia s dýchacími problémami a citlivou pokožkou, znášajú prírodné prostriedky omnoho lepšie ako chemické. Jedlá sóda - kypriaci prášok je mierne abrazívum. Obsahuje ľahko zásaditú látku – hydrogenuhličitan sodný, ktorá je charakteristická veľmi nízkou toxicitou. Pôsobí ako jemný saponát, najmä proti mastnote a olejom. Bórax – zásaditá minerálna soľ prírodného pôvodu, rozpúšťa mastnotu, odstraňuje škvrny a zápach, VIP magazine

19


domácnosť

dezinfikuje, bieli, zabraňuje rastu plesní a dokáže zmäkčiť vodu. Dokonca vyhubí aj mravce a švábov. Glycerín vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe mydla. Je užitočnou prísadou do čistiacich zmesí, pretože spája olej s vodou a rozpúšťa rôzne druhy nečistôt. Citrónová šťava sa uplatní ako jemná a voňavá náhrada chemického bielidla. Okrem toho zabraňuje rastu plesní a odstraňuje zápachy a škvrny. Soľ vynikajúco poslúži pri drhnutí riadu a kuchynských potrieb. Jej zrnká totiž pôsobia ako mierne abrazívum a navyše majú aj dezinfekčné účinky. Mydlové vločky sa dajú kúpiť už hotové, no môžete si ich pripraviť aj sami – nastrúhaním pracieho mydla. Čisté mydlo je sto percentne biologicky odbúrateľné a neprispieva k tvorbe rias vo vodných tokoch. Eukalyptový olej – prírodný čistiaci a dezinfekčný prostriedok, sa odporúča použiť na záverečné preleštenie umytých povrchov. Mierne zásaditá pracia sóda – uhličitan sodný, poskytne dobrú službu najmä

20

VIP magazine

pri odstraňovaní mastnoty. Hodí sa však aj na čistenie škvŕn a zmäkčovanie vody. Svetlý ocot výborne nahradí chemické čis-

tiče toaliet. Použiť ho možno aj na vyčistenie vodných usadenín a vodného kameňa na kove, ako aj na odstránenie pachov.


Luxusné pohodlie Luxusné kožené seda ky a postele za skvelé

ceny nájdete v predajni R2Design.

K

ožené sedacie súpravy, kožené postele, kožené kreslá a taburetky sú vyrobené z originál talianskej hovädzej kože. Náš sortiment tvorí aj alší moderný nábytok a konferen né stolíky. Sme priamym importérom, a preto si môžeme dovoli ponúknu svojim zákazníkom produkty vysokej kva-lity za ve mi prijate né


ceny. Prísne si vyberáme našich dodávate ov ‒ výrobcov, pri om prvoradý dôraz vždy kladieme na kvalitu produktov, ich exkluzívnos a design.

EXKLUZÍVNY SORTIMENT Exkluzívne ponúkame produkty svetových výrobcov v modernom štýle ITALY DESIGN. Našim

zákazníkom poskytujeme komplexné služby od poradenstva a návrhu, cez výber materiálov a jednotlivých modelov, až po samotnú dodávku. Našim cie om je vcíti sa do myslenia zákazníka, snaži sa tak pochopi jeho predstavy, o akávania a premeni ich na skuto nos . Veríme, že kúpou kvalitného produktu od R2Design sa splnia vaše sny o modernom bývaní.

Vzorková predaj a: F. Madvu II., Prievidza 971 01 PO ‒ PIA: 10.00 - 18.00 hod SOBOTA: 10.00 - 12.00 hod Infolinka: 0917 884 281 e-mail: info@nasedacky.sk web: www.nasedacky.sk, www.r2design.sk


Harmonický celok Trendom dizajnu je umenie detailu, umenie vybra a zladi jednotlivé kusy tak, aby vytvorili harmonický celok. Pri zaria ovaní domácnosti je z praktického h adiska dôležité dispozi né riešenie miestnosti

M

a funk nos zariadenia.

oderné vstavané skrine pôsobia ako prirodzená sú as interiéru. Z estetického h adiska ani nie je potrebné uvedomova si ich objem, nako ko dizajn je tak nápaditý a individuálny, že prirodzene zapadnú do každého interiéru. Nepôsobia ažkopádne, hoci disponujú dostato nou šírkou, d žkou i výškou. Dobre navrhnuté úložné priestory v domácnosti dokážu vyrieši problémy s ukladaním vecí a ušetria množstvo metrov štvorcových obytnej plochy. Dvere sú dôležitým praktickým aj estetickým prvkom každej domácnosti. Z funk ného h adiska majú zvýši vzduchotesnos , vodotesnos a nepriezvu nos vnútorného priestoru príbytku. Z h adiska dizajnu je dobré dba na súrodos interiéru, ktorú je možné zabezpe i výberom dverí v jednotnom štýle. Kuchy a je srdcom domácnosti. Výrobcovia moderných kuchynských liniek sa okrem atraktívneho dizajnu predhá ajú aj s inovatívnymi a efektnými riešeniami oh adom ich využite nosti. Ak chcete linku peknú aj praktickú, dbajte nielen na tvar zostavy, ale aj na jej vnútorné vybavenie a vyberajte u profesionálov.

FOTO: SHARO

PROFESIONÁLNE RIEŠENIA Spolo nos SHARO.SK ponúka komplexné riešenia v oblasti návrhu, dodávky a montáže kuchynských liniek, interiérových a exteriérových dverí, vstavaných skrí a šatníkov vyrobených na mieru. Vkusne, zaujímavo a pod a konkrétnych predstáv klientov sú odborníkmi zaria ované domácnosti z kvalitných materiálov. V aka profesionálom sa sny menia na realitu v priebehu nieko kých týžd ov. Široký sortiment dáva zákazníkovi takmer neobmedzené množstvo možností výberu. Konkrétne realizácie s obrazovým materiálom si môžete prezrie na stránkach spolo nosti www.sharo.sk.


NÁBYTOK NA MIERU VSTAVANÉ SKRINE A ŠATNÍKY

KUCHYNSKÉ LINKY

ŠIROKÁ PONUKA – VSTAVANÉ SKRINE A ŠATNÍKY, KUCHYNSKÉ LINKY, INTERIÉROVÉ A EXTERIÉROVÉ DVERE

Tel.: 0948 099 099, E-mail: sharo@sharo.sk

www.sharo.sk


domácnosť

Andrea Rozborová, foto: archív redakcie

Ľahkosť bytia Mnohí z nás si potrpia na pekné stolovanie, na príťažlivý jedálenský servis a dekorácie. Originálne obedové, kávové a čajové súpravy značky Villeroy & Boch vytvoria tú pravú atmosféru pri stole. Kolekcia Artesano Provencal je dokonalou kombináciou umeleckej ľahkosti a výraznej formy. Množstvo ďalšieho atraktívneho úžitkového aj dekoračného porcelánu rôznych značiek a v rôznych cenových reláciách nájdete v e-shope www.vasekuchyne.sk.

Radosť z pečenia K dennému rodinnému životu patrí varenie a pečenie. S multifunkčnou rúrou Hotpoint Openspace môžete súčasne piecť koláčiky aj pripravovať večeru, čím získate nielen drahocenný čas, ale aj komfort pri prácach v kuchyni. Multifunkčná rúra značky Hotpoint je unikátna svojimi rozmermi a možnosťou flexibilného využitia vnútorného priestoru. Viac informácii nájdete na www.hotpoint.cz.

Nápaditá kompozícia

Elegantný vzhľad

Značka Villeroy & Boch prichádza na trh so sériou váz Verso, ktorá sa vyznačuje elegantným dizajnom. Výroba prebieha tradičnou metódou vrstvenia farebného skla, ktoré dokážu realizovať iba majstri s mnohoročnými skúsenosťami. Vázy v šiestich tlmených farebných odtieňoch je možné použiť samostatne, aj štýlovo navzájom kombinovať – výsledkom je nápaditá kompozícia. V cenách od 63 € dostanete v exkluzívnej predajni Potten & Pannen – Staněk, v bratislavskom CENTRALe. www.pottenpannen.sk

Estetická varná doska s použitím čierneho skla žiari eleganciou. Plynová varná doska Hotpoint Luce s technológiou Direct Flame je vybavená piatimi varnými zónami, gombíkovým ovládaním vpredu, automatickým zapaľovaním a bezpečnostnou poistkou plynu. Jej rozmery sú 75 x 52 cm. Konštrukcia horáka z jedného kusu a jej plochý povrch bráni zanášaniu spotrebiča nečistotami – horák a liatinové držiaky hrncov je možné umývať aj v umývačke riadu. www.hotpoint.cz

26

VIP magazine


Moderné technológie To, že sú 3D televízory od LG spotrebiteľsky obľúbené, potvrdil aj nezávislý test časopisu CHIP. Výsledky testu ukázali, že najlepšie hodnoteným televízorom bol model s polarizačným filtrom. LG Electronics používa pre zobrazenie 3D technológiu Film Patterner Retarder s okuliarmi, v ktorých každé sklíčko má opačnú polarizáciu. Okuliare sú ľahké a jednoduché, neobsahujú žiadnu zložitú elektroniku, ani batérie. www.lge.sk

Kludi Mx Vsaďte v kuchyni na batériu Kludi Mx v kombinácii biela/chróm či kávová/chróm. Pri výrobe je na povrch batérií nanášaný kvalitný polyuretánový prášok, ktorý sa vyznačuje vysokou mierou odolnosti voči rozpúšťadlám a chemikáliám. Okrem klasickej drezovej jedopákovej batérie máte na výber aj batériu s integrovanou sprchou na riad – prepínať medzi objemovým a sprchovým prúdom môžete aj pri tečúcej vode. Obe majú aj multi prípojku, vďaka ktorej k batérii jednoducho pripojíte práčku, umývačku riadu, alebo iný spotrebič pitnej vody. www.kludi.sk

Výkonný „pracant“ Multifunkčný kuchynský robot Orava KR-404 je pri každodennom varení pracantom na nezaplatenie. Mixuje, strúha, melie, šľahá, krája na plátky, miesi. Jeho vzhľad sa mení podľa toho, čo od neho práve potrebujete. Stačí zaveliť: pridať mlynček na zomletie mäsa, nasadiť nádobu na mixovanie domácej majonézy, nastoknúť hnetací hák na prípravu cesta... Na to, čo všetko dokáže, má kompaktné rozmery. Robot má príkon 800 W, objem nádoby na miesenie a šľahanie päť litrov, ľahko sa obsluhuje aj čistí. Kúpite za 159 € v e-shope www.orava.eu.

Maximum efektivity Využite naplno prichádzajúcu sezónu čerstvého ovocia a zeleniny, doprajte si vitamíny v každej podobe. Nízkootáčkový šnekový odšťavovač Kuvings NS-621 má jedinečný a precízny spôsob odšťavovania. Funguje podobne ako mlynček na mäso – tvrdú zeleninu, aj drobné dužinaté ovocie pomelie a vytlačí z nich maximum šťavy. Keďže pri procese nedochádza k treniu, vitamíny a enzýmy sa v nápoji neznehodnocujú. Odšťavovač má veľkú podávaciu trubicu, do ktorej sa zmestí aj celé jablko, takže na krájanie na drobné kúsky môžete zabudnúť. www.orava.eu

VIP magazine

27


gastro

Tamara Angusová, foto: archív redakcie

Niečo pre

gurmánov

Rozmýšľali ste, prečo našim predkom trávilo lepšie ako nám? Jedli jednoduché pokrmy a plodiny, ktoré dopestovali vlastnými rukami, boli bohaté na minerály, vitamíny a neobsahovali takmer žiadne chemické látky.

minulosti obilninám kraľovala nešľachtená pšenica – špalda a dnes jej pestovanie zažíva renesanciu. V Palestíne si na nej pochutnávali údajne už pred deväťtisíc rokmi. Nechýbala v jedálnom lístku Asýrčanov, Egypťanov a národov Blízkeho východu. Zo špaldy piekli chlieb už v starovekom Grécku a v Ríme. Legionári ju bežne dostávali ako súčasť mzdy. Dnes je špalda obľúbená aj v Libanone a Líbyi, v Spojených štátoch aj v Kanade. V Európe sa najčastejšie pestuje ako ekologická poľnohospodárska plodina.

V

Zdravo a chutne Špalda patrí medzi pestovateľsky najmenej náročné obilniny. Je odolná proti nepriaznivým klimatickým podmienkam a rastie aj tam, kde by iné obilniny nebolo možné dopestovať. Je typická tým, že jej zrná sú obalené v dvojitej pleve, ktorá ju chráni pred kontamináciou, cho-

28

VIP magazine


robami a znečisteným ovzduším. Odolnosť proti vonkajšiemu znečisteniu je na jednej strane veľkou výhodou, na druhej strane je časovo a finančne náročnejšia na spracovanie. Okrem špeciálnej chuti obsahuje viac bielkovín ako iné obilniny. Je bohatá na minerály – horčík, vápnik, draslík, fosfor, zinok a vitamíny B1, B2. Zanedbateľné percento tuku tvoria nenasýtené mastné kyseliny. V okrajových vrstvách zŕn sa nachádza množstvo rastlinných estrogénov. Vysoké množstvo vlákniny vplýva pozitívne na trávenie – preto odborníci radia konzumovať špaldu nielen pri ťažkostiach s trávením, ale aj pre pozitívne stimulovanie imunitného systému. Špalda obsahuje betakarotén a tiokyanát, ktoré pôsobia regeneračne na telové bunky a chránia ich pred infekciami. Klasickú špaldovú pšenicu môžete použiť ako prílohu namiesto ryže, tiež na prípravu polievok a do šalátov. Hladká a hrubá celozrnná špaldová múka je ideálna na pečenie, má lahodnú orieškovú chuť. Dá sa z nej okrem chleba a pečiva upiecť aj mnoho iných výrobkov, ideálne v domácich pekárničkách, nakoľko domáci chlieb a pečivo neobsahuje chemické prísady a konzervanty.

www.pekarensana.sk VIP magazine

29


gastro

Andrea Rozborová, foto: archív redakcie

Úspech doma aj v zahraničí

Nový sekt Hubert de Luxe rosé má lahodnú chuť lesného ovocia a jedinečnú inšpiratívnu arómu. Za svoju elegantnú ružovú farbu vďačí odrode Tramín červený. Výborne sa hodí k jemným zákuskom s ovocím, cheesecake alebo vanilkovej zmrzline s horúcimi malinami. Tento rok je pre slovenské vína a sekty zatiaľ mimoriadne úspešný, bodujú totiž na domácej pôde, ale v zahraničí. Slovenské vína a sekty uspeli na prestížnej medzinárodnej súťaži vín Vinalies International Paris 2014. Výborne sa uviedla aj novinka od spoločnosti Hubert J.E., Hubert de Luxe rosé, ktorá získala cennú striebornú medailu. „Úspech v súťaži a s tak silnou medzinárodnou konkurenciou nás len uisťuje, že máme byť na čo hrdí. Už sme zvyknutí, že náš sekt Hubert de Luxe sa pravidelne umiestňuje na vysokých priečkach v hodnotení, aj preto nás veľmi teší striebro pre jeho ružovú verziu,“ hovorí Ing. Ingrid Vajcziková, PhD, hlavná enologička Hubert J.E. Po zahraničnom úspechu Hubert de Luxe rosé na medzinárodnej súťaži sa novinka spoločnosti Hubert J.E. teší ďalšiemu, tento raz domácemu úspechu. Sekt Hubert de Luxe rosé sa stal víťazom v kategórií šumivých vín na 18. ročníku Výstavy slovenských vín – AGROVÍNO 2014.

30

VIP magazine


Naše tipy Pôžitok z chutí Novinka od Dr.Oetker GUSEPPE MINI PIZZA má zvnútra nadýchané cesto, bohatú oblohu a vďaka veľkosti ju oceníte ako rýchle občerstvenie pre rodinu, nečakanú návštevu či priateľov. Jedno balenie Guseppe Mini Pizza obsahuje deväť kúskov pizze, ktoré skvele padnú do ruky. Stačí vybrať z mrazničky a upiecť ich do zlatista. Vybrať si môžete z dvoch druhov – Guseppe Mini Pizza Ham (šunka, syr mozzarella, ementál a paradajková omáčka) a Guseppe Mini Pizza 3 Cheese (paradajkový základ, mozzarella, ementál a tvrdý syrom typu Parmezán). Odporúčaná maloobchodná cena je 2,45 €.

Detská párty

Skvelý štart do nového dňa

Máte doma malého oslávenca a neviete, čím ho prekvapiť? Dr.Oetker má pre vás tip. V každom balení novej limitovanej edície Krtkovej torty na oslavu nájdete ako darček pestrofarebnú menovku z kvalitného kriedového papiera potiahnutú laminátom. Na jej prednú stranu napíšte meno oslávenca alebo nejaký milý odkaz, zapichnete ju do hotovej torty a hneď bude jasné, pre koho bola torta s láskou pripravená. Torta však nezaujme iba svojim vzhľadom, ale najmä chuťou. Spojenie nadýchaného čokoládového korpusu, lahodnej šľahačkovej náplne a banánov je neodolateľné. Vďaka jednoduchej príprave sa stane súčasťou každej oslavy. Maloobchodná odporúčaná cena je 3,35 €.

Skvelým riešením, ako dodať telu ráno potrebnú energiu, je siahnuť po Ovsenej kaši Dr.Oetker. Vďaka vysokému obsahu celozrnných ovsených vločiek a rýchlej príprave je vhodnou alternatívou na zdravé a chutné raňajky alebo desiatu. K dvom obľúbeným príchutiam Natural s prírodnou vanilkou a Jablká, hrozienka, škorica teraz pribudli ďalšie – Čokoláda a Brusnica. Základom novej receptúry je prvotriedna kvalita použitých surovín a obsah minimálne 60 % celozrnných ovsených vločiek. Jedno balenie obsahuje jednu porciu, pričom po vysypaní do misky ho stačí len zaliať horúcou vodou a o tri minúty je dobrota na svete. Viac informácií nájdete na www.oetker.sk.

VIP magazine

31


gastro

Andrea Rozborová, foto: archív redakcie

HORÚCA SVADOBNÁ

novinka

CHUTNÉ KYTICE SA STALI HITOM SVADIEB NA SLOVENSKU Svadbu chce mať každá nevesta dokonalú – od výzdoby cez pohostenie a zábavu až po darčeky pre svadobných hostí. Práve preto by na žiadnej svadbe nemali chýbať ovocné CHUTNÉ KYTICE, ktoré počas predchádzajúcich dvoch svadobných sezón vždy splnili aj tie najnáročnejšie požiadavky. A oprávnene – sú totiž krásnou a originálnou dekoráciou, chutným občerstvením a milým darčekom pre svadobčanov v jednom. Preto by nemali chýbať ani na vašej svadbe!

AKÉ SÚ SVADOBNÉ CHUTNÉ KYTICE?

• Skutočne jedinečná svadobná výzdoba Túžite po niečom milom, originálnom a zároveň praktickom? Niet lepšej výzdoby na váš svadobný stôl než je čerstvá a voňavá chutná kytica. Prežiari svadobnú sálu, ohúri i tých najnáročnejších hostí a navyše stačí natiahnuť ruku, keď dostanete chuť na ľahké občerstvenie. CHUTNÉ KYTICE dokážu prispôsobiť vzhľad svojich výrobkov s akoukoľvek svadobnou výzdobou a požiadavkami, aby pomohli dotvoriť mimoriadny estetický a chuťový zážitok. • Svieže a ľahké svadobné občerstvenie Vytvorené iba z prvotriedneho čerstvého ovocia a pravej belgickej čokolády, sú CHUTNÉ KYTICE výbornou alternatívou klasickej ovocnej misy či tradičných zákuskov. V spojení s čokoládovou fontánou sú ideálnym občerstvením hlavne na letných svadbách, kde si svadobčania radi doprajú ovocné osvieženie. Aranžmány z kúskov čerstvého ovocia sa zase vynikajúco hodia do sladkého bufetu, ale tiež ako osvieženie po obrade alebo nápaditý dezert. • Darček, ktorý si vychutná každý CHUTNÉ KYTICE ako alternatíva klasickej výslužky? A prečo nie! Ak chcete vašim najbližším dopriať prémiové darčeky, ktoré ešte na inej svadbe nedostali, sú tým pravým riešením. Zvoliť si môžete druh ovocia, čokolády, typ zdobenia a balenie, ktoré vám najviac vyhovuje. Jahody vyzdobené ako nevesta a ženích? Alebo čokoládová kocka do kávy s luxusne napísanými iniciálkami mladomanželov a dátumom svadby? Pre CHUTNÉ KYTICE to nie je žiadny problém. Užite si váš deň chutne a naplno! 32

VIP magazine

www.chutnekytice.sk www.facebook.com/Chutnekytice


Posuň svoje hranice v súťaži ROCKSTAR

Nová stránka

NESTVILLE WHISKY

Spoločnosť Nestville Distillery radostne informuje o spustením nového webu. O čom? Predsa prvá a jedinečná slovenská whisky z malebnej dedinky Hniezdne, má svoju oficiálnu web stránku www.nestvillewhisky.sk Nájdete tu všetky dôležité informácie o pôvode a histórii tohto lahodného nápoja. Neodmysliteľnou súčasťou je aj výrobný proces whisky a samozrejme sa dočítate odpoveď na otázku: Prečo whisky na Slovensku? Ďalšou sekciou webu je aj E-SHOP, kde si môžete zakúpiť na dobierku výrobky a rôzne darčekové predmety. Novinky na whisky webe obsahujú mediálne články, fotografie z akcií a súťaže, ktoré práve prebiehajú. Nesmie chýbať ani produkcia a jej rôzne ocenenia, ktoré prvá slovenská whisky už stihla úspešne získať na Slovensku ale aj v zahraničí. Ak chcete všetko o prvej slovenskej whisky radšej na vlastné oči vidieť a počuť, neváhajte a príďte sa pozrieť aj s rodinou či priateľmi do expozície nášho Nestville Parku v Hniezdnom. Nachádza sa 5 km od Starej Ľubovne smerom na Poprad. Využite možnosť stráviť príjemné chvíle s nádychom tradícií v unikátnom prostredí a odneste si so sebou nezabudnuteľné zážitky. Potrebné informácie k prehliadke nájdete v sekcií – NÁVŠTÍVTE NÁS.

Rockstar Energy Drink pripravil na máj a jún súťaž, ktorou poteší všetkých fanúšikov adrenalinových športov. V hre sú totiž nielen zaujímavé hmotné výhry, ale predovšetkým zážitky, ktoré zostanú na celý život: päťdňový adrenalínový kemp na nádhernom Lago di Garda v Taliansku pre hlavného víťaza a jeho troch kamarátov! Súťažiť s Rockstar o výnimočné ceny a zážitky je jednoduché. Stačí zbierať kódy, ktoré sú umiestnené pod otváracím krúžkom plechoviek Rockstar, a tie potom odoslať pomocou SMS na číslo 9001103 v tvare ROCKSTAR medzera KÓD medzera MENO medzera PRIEZVISKO medzera MESTO, alebo ich registrovať na stránke www.rockstar-sutaz.sk, alebo na FB profilewww.facebook.com/rockstarczsk v sekcii „Sútaž“. Súťažiť sa bude od 1. mája do 30. júna 2014 súčasne na Slovensku a v Českej republike. Súťažné plechovky s nápojom sú dostupné v siedmich príchutiach, takže kto chce, môže si vytvorit vlastnú malú zberateľskú kolekciu. Unikátny vzhľad plechoviek Rockstar robí totiž každú z nich atraktívnym designérskym kúskom.

AKTÍVNY KYSLÍK Chladnička Hotpoint Quadrio AA + sa okrem technológie Active Oxygen pýši aj rozmermi a prevedením. Zásuvky na zeleninu sú o 20 % priestornejšie, majú systém regulácie miery vlhkosti. Active Oxygen spomaľuje nielen proces dozrievania ovocia a zeleniny, ale zabraňuje aj šíreniu baktérií v mäse, v rybách a v mliečnych výrobkoch. Farba a vzhľad čerstvých potravín zostávajú nezmenené až deväť dní, pričom ovocie a zelenina sa nescvrkáva – ich chuť, vôňa a konzistencia sú zachované. www.hotpoint.cz

VIP magazine

33


gastro

Kristína Tomšíková, foto: archív redakcie

Skvelo

TRPKÉ

Olivy sa rozlišujú podľa chuti, ktorá môže byť kyslo – horká, pikantná, alebo sladká. Okrem výroby olivového oleja, sa plody vďaka rozmanitej chuti využívajú v gastronómii ako prílohy k rybám a k hydine, sú nenahraditeľnou zložkou šalátov, používajú sa na výrobu nátierok a čoraz častejšie sa pridávajú nielen na pizzu, ale aj do rôznych omáčok a na cestoviny.

livy, ktoré sú plodom stromu Olea europaea predstavujú druh ovocia, ktoré dozrieva na jeseň. Pre ich pôvabne trpkú chuť a mimoriadne účinky ich pozná takmer celý svet. Okrem vysokého obsahu

O 34

VIP magazine

vlákniny a vápnika sú bohaté aj na sodík, draslík, horčík, železo a jód. Zelené a čierne olivy je možné konzumovať aj pri redukčnej diéte, nakoľko sú nízkokalorické. Používajú sa tak v studenej, ako aj v teplej kuchyni.

Viete, že olivy sú predovšetkým zdrojom mono nenasýtených mastných kyselín. Až 75 % ich tukov tvorí oleínová kyselina, ktorá znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Silný antioxidant – vitamín E, zachytáva a neutralizuje voľné radikály vo všetkých častiach tela, kde sú prítomné tuky. Olivy obsahujú aj množstvo aktívnych fytonutrientov – polyfenoly a flavonoidy, ktoré pôsobia protizápalo-vo. Ich pôsobením sa zmierňujú aj symptómy astmy a reumy. Olivy slúžia aj ako prevencia na priechodnosť ciev. Kombinácia mono nenasýtených mastných kyselín a vitamínu E znižuje riziko poškodenia buniek v organizme.


Fajčenie škodí Starajte sa o zrak s vyživovymi doplnkami

OCUVITE ® založenymi na vedeckých poznatkoch. 

ZRAKU O zrak sa treba starať a chrániť ho tak, ako iné naše orgány. Chrániť ho pred slnkom a ďalšími negatívnymi vplyvmi a posilňovať správnou výživou a životným štýlom. Pri poškodení zraku hrá úlohu oveľa viac faktorov.

Omega 3 mastné kyseliny – DHA DHA je dôležitá pre udržanie dobrého zraku. Je ju možné získať zo stravy alebo z vyživovych doplnkov. Luteín a zeaxanthin Tieto karoténoidy sa nachádzajú v centrálnej časti sietnice zodpovedajúcej za ostré videnie. Antioxidanty – vitamíny C, E a zinok Prispievajú k ochrane buniek pred oxidatívnym stresom.

Nedávno sa objavila štúdia britských vedcov, v ktorej sa uvádza, že aj fajčenie, aktívne i pasívne, zvyšuje riziko straty zraku vo vyššom veku. Čím viac faj číte, tým väčšie je riziko. Riziko je rovnaké aj pre ľudí, ktorí s fajčiarom žijú. Z cigaretového dymu v zafajčených priestoroch nielenže pália oči, ale sústavným podráždením si poškodzujeme zrak. V cigaretovom dyme je obrovské množ stvo toxických prímesí – napríklad nikotín, oxid uhoľnatý či decht a tie ovplyvňujú vnútorné prostredie oka a znižujú množstvo živín a látok s Omega 3 dôležitých pre správnu funkciu jednotlivých častí oka. Cigaretový dym dráždi oči a poškodzuje cievy, ktorými je popretkávaná celá sietnica. Ak sú cievy, zabezpečujúce výživu zraku, upchané, môžu trpieť nedostatkom kyslíka. Príčinou niektorých zrakových porúch býva starnutie alebo dedičnosť, ale väčšinu z nich možno oddialiť, zastaviť alebo v rámci prevencie im predchádzať. Prestať fajčiť, znamená uchrániť seba i rodinu pred poškodením zraku. Na úpravu životosprávy a zmenu životného štýlu nikdy nie je neskoro. Dnešná doba, bohužiaľ, príliš zdravým návykom nepraje. Pritom obezita, spomínané fajčenie, nedostatok pohybu, alkohol a strava bez dostatku ovocia a zeleniny sa negatívne prejavujú na celkovom zdravotnom stave. Aj oči nesú dôsledky nezdravého životného štýlu. Nie je jednoduché sledovať každodenne zloženie životosprávy. Ak máte pocit, že váš organizmus nedostáva dostatočné množstvo živín, zvážte užívanie výživových doplnkov, ktoré ponúkajú vyvážené množstvo pre zdravie očí powww.ocuvite.sk trebných látok. Jedným z nich môže byť napríklad aj Ocuvite® Complete. divízia Valeant Slovakia s.r.o., LogiBox, Mokráň záhon 4, 821 04 Bratislava, www.bausch.sk, www.valeant.eu, Tel.: +421 2 3233 4900, Fax: +421 2 3233 4920

GRÉCKY OLIVOVÝ OLEJ S TRADÍCIOU V teplých jarných a letných dňoch rastie naša chuť na zdravé a ľahké jedlá. V našich jedálničkoch vládnu zeleninové šaláty, ryby a svieže jednoduché pokrmy, ktoré nás priamo nabádajú na použitie kvalitného olivového oleja. Ak aj vy chcete siahnuť po skutočne kvalitných olivových produktoch, zvoľte značku MINERVA. Ponúka vám 3 druhy kvalitného olivového oleja: Extra panenský olivový olej  Kalamata extra panenský olivový olej  Minerva Clasic – použiteľný i na teplú kuchyňu. Sú to pravé grécke olivové oleje prémiovej kvality, vyrábané z tých najkvalitnejších olív zrejúcich na výdatnom gréckom slniečku.Zrodili sa v Grécku na začiatku 19. storočia a za svoju viac ako 100 ročnú históriu prešli dlhú cestu. Nie náhodou sa vyvážajú do celého sveta a v rodnom Grécku sú medzi olivovými olejmi jednotkou na trhu.

NÁŠ TIP ☺ NA GRÉCKY ŠALÁT (ΧΩΡΙΆΤΙΚΗ))

Do gréckeho šalátu patrí jedine pravý, grécky olivový olej Ingredience: 2 stredne veľké paradajky, 75 g šalátovej uhorky, 40 g červenej cibule, 20 g zelenej papriky, 6 ks gréckych čiernych alebo zelených olív, 100 g syru feta  Zálievka: 100 ml Extra panenského olivového oleje Minerva, 30 ml bieleho vínneho octu, 1/2 lyžičky soli, 1/4 lyžičky mletého korenia, 1 lyžička oregana  Postup prípravy: 1. Najskôr si nachystajte zálievku – všetky ingredience dajte do misky a metličkou alebo vidličkou z nich vyšľahajte hladkú omáčku. 2. Paradajky, papriku a uhorku nakrájajte na kocočky rovnakej veľkosti, ako sú olivy. 3. Všeto spolu zmiešajte, naservírujte na tanier, zalejte zálievkou, dozdobte kúskami syru feta a olivami 4. Pravý grécky šalát (Choriatiki) je pripravený. Tip Minerva: Grécky šalát sa hodí aj ako príloha k mäsu, aj ako samostatná ľahká večera. V takom prípadě ho môžete doplniť aj pečivom alebo rozpečenou bagetkou.

VIP magazine

35


gastro

Fantastická husacina Ak dostanete chuť na vynikajúcu a chrumkavú husacinu, odporúčame Vám vybrať sa do Slovenského Grobu pri Bratislave. Smerujú sem kroky mnohých labužníkov, preto sme navštívili pána Galika, majiteľa reštaurácie Husacina u Galika. To, že sa tu pečie najlepšia husacina, vedia ľudia v širokom okolí, a tak sme sa rozhodli prísť ju ochutnať.

krem famóznej husaciny si tu môžete pochutiť na zemiakových lokšiach, kačiciach, vynikajúcej pečienke, robenej na jablkách a rôznych špecialitách, ktorými sú reštaurácie pána Galika preslávené. Sympatický exteriér pozýva dnu bez slov. Príjemný pocit sa znásobuje, keď zacítite vôňu dopekajúcej sa chrumkavej husi. Ako „predjedlo“ odporúčame grobskú špecialitu – hruškovicu, v ktorej sa nachádzajú drobné hruštičky. Sku-

u Galika

O 36

VIP magazine

Majiteľ reštaurácií pán Galik s managerom pre značky DeLonghi, KENWOOD a BRAUN, Miroslavom Janáčom

točné gurmánske lahôdky sa tvoria priamo v reštaurácii, takže sú úplne čerstvulinké. Pri pohľade na ne a od jej vône sa zbehlú sliny aj tým najväčším fajnšmekrom. Vyspovedali sme majiteľa, pána Galika.

■ Čím ste iní, ako ostatné reštaurácie v Grobe? Ako prví sme začali podávať husaciu pečienku s jablkami. Jabĺčka zjemnia chuť pečienky a je to výborná delikatesa. Lokše si pečieme sami


a ponúkame ich mastené husacou masťou, ale aj rôznymi plnkami. V ponuke máme vyše 20 variant menu, čo sa týka pečených husí, kačíc, pečienky a lokší. Zaujímavosťou je, že naše špeciality ponúkame na rôznych akciách, ako sú vinobrania, kultúrne, spoločenské a športové podujatia, recepcie, svadby. Pravidelne máme otvorené reštaurácie počas výstav vo výstavnom a kongresovom centre Incheba v Bratislave. Robíme aj dovoz do domácností a firiem. Spolupracujeme s rôznymi zľavovými portálmi. Máme stálych zákazníkov, ktorí sú nám verní už dlhé roky. ■ Hovorí sa, že husacie hody sú hlavne v októbri. Využijete tieto prenádherné veľkorysé priestory aj počas iného obdobia?

Sezóna husacích hodov je síce veľmi dôležitá, ale my máme celoročnú prevádzku. Ľudia sú zvyknutí chodiť na husacinu v zime aj v lete. Okrem toho, podávame aj rôzne iné špeciality, ako grilované bravčové koleno, krídelká, klobásy, cigánsku pečienku, ryby, zeleninu, a samozrejme aj klasické jedlá, takže sa neobávame, že by to u nás zívalo prázdnotou. Snažíme sa vynikajúcou kuchyňou prilákať ľudí počas celého roka a musím konštatovať, že sa nám to zatiaľ darí. Otvorili ste ďalšiu reštauráciu... V neďalekej obci Viničné sme otvorili štýlovú reštauráciu Marianna, v ktorej ponúkame okrem grobských špecialít aj bravčové kolená, rebierka, ryby a zeleninu. Klasické jedlá – domáce polievky, sviečkovú na smotane, bryndzové halušky či rôzne druhy šalátov a chuťoviek sa veľmi dobre hodia aj k čapovanému pivu. Priestory reštaurácie sú vhodné na organizovanie rôznych spoločenských podujatí, rodinných osláv, svadobných hos■

tín, karov, osláv životných jubileí, detských párty, firemných stretnutí so športovým využitím, školení i grilovačiek. Na svoje si prídu aj najmenší návštevníci, vďaka detskému ihrisku s pieskoviskom a trampolínou. Kapacita je 120 osôb.

Husacina u Galika Lipová 21, 900 26 Slovenský Grob 033/6478 397, 64 78 550 0903 718 252, 0948 777 300

www.husacinaugalika.sk

Reštaurácia Marianna Lipová 35, 900 23 Viničné, okres Pezinok tel.: 0948 577 750, 033 647 6430 e-mail: marianna@husacinaugalika.sk

www.marianna.husacinaugalika.sk

VIP magazine

37


štýl

Nela Sadloňová, foto: archív autorky

Street Bob SpecialEdition Nový Street Bob® Special Edition je custom model, ktorý si zachováva striedmu a nezmenenú esenciu modelu Big TwinStreet Bob. V roku 2014 prichádza s množstvom pôsobivých prvkov, ktoré poskytnú jazdcom Harley-Davidson po celom svete ešte viac výkonu a štýlu. Tento motocykel inšpirovaný programom Harley-Davidson Factory Customization je dostupný výlučne na vybraných trhoch, vrátane Európy, Stredného Východu a Afriky. Street Bob SpecialEdition posúva rebelské custom modely Harley-Davidson na hranice maxima a jeho výkonný motor s objemom 1690 cm3, 5-lúčové zliatinové kolesá a unikátny dvojfarebný lak s grafikou mu dodávajú punc výnimočnosti. Veľmi obľúbené a štýlové 2-miestne sedadlo Badlander®, vpredu umiestnené ovládacie prvky a nízke riadidlá dávajú tomuto chuligánskemu bobberu ešte nahnevanejší vzhľad. Ideálny model pre tých, ktorí si vedia vychutnať čistú esenciu jazdy na motocykli.

Ihneď po uvedení modelu H-D Street™750 a spustení Projektu RUSHMORE, americký výrobca motocyklov odhaľuje ďalšie tri nové motocykle, ktoré rozširujú už teraz širokú ponuku mestských motocyklov. Uvedenie retro modelu LowRider, svižného SuperLow 1200T a Street Bob SpecialEdition uprostred roka predstavuje dokončenie uvádzania doteraz najväčšieho počtu nových modelov v 110-ročnej histórii spoločnosti Harley-Davidson.

SuperLow 1200T Harley-Davidson otvára dvere k cestovateľským dobrodružstvám uvedením nového modelu Super Low 1200T. Tento motocykel spája obratný podvozok so všetkými potrebnými cestovnými vlastnosťami a silným výkonom. Odnímateľný čelný štít, uzamykateľné postranné brašne a cestovné pneumatiky Michelin®Scorcher™ 11T sú štandardnou výbavou. Rozširovacie miesta zahŕňajú odnímateľné držiaky príslušenstva a operadlá na jednoduché prispôsobenie motocykla. Nová ergonómia sedadla a ovládacích prvkov je navrhnutá špeciálne pre dlhé trasy, vďaka čomu poskytuje potrebný komfort.

LowRider Leštený štít na prednom svetlomete a matná čierna povrchová úprava sú hlavnými štýlovými prvkami prevzatými z originálneho modelu LowRider. Neslabnúci výkon motora TwinCam 103 oznamuje odchod uspokojivým hlbokým zvukom prechádzajúcim z motora cez stočené zvody až do spojeného výfuku. Odpruženie je vyladené na celodenný komfort a precíznu ovládateľnosť a predné dvojkotúčové brzdy poskytujú adekvátnu silu na bezpečné zastavenie. Nové nastaviteľné sedadlo a predstavec riadidiel poskytujú dokonalé nastavenie pre ešte širšie spektrum majiteľov.

38

VIP magazine

HARLEY-DAVIDSON® predstavuje ďalšie motocykle


ZZZ D O W H U QD W L YH YRGND  V N I D F H ERRN  D O W H U QD W L YH  92'.$


rozhovor

40

VIP magazine

Kvetoslava Čerňanská, foto: archív autorky


ADVOK ÁCIA očami Jany Martinkovej ■ Advokát je právny zástupca, poradca človeka, ktorý chce riešiť svoj problém. Ako to celé od začiatku s klientom prebieha? Je správna moja predstava, že klient príde k vám, povie o svojom probléme a Vy mu poradíte, ako by mal ďalej postupovať, aby bol jeho problém spravodlivo a právne vyriešený? Áno, približne tak to v zásade funguje. Ojedinelé však nie sú ani také prípady, keď právne uvedomelý klient príde i s vlastným riešením a požaduje už „len“ jeho realizáciu.

■ Čo by mala laická verejnosť, v rámci všeobecného prehľadu, poznať z práva? Ešte pred trinástimi rokmi by som povedala, čím viac tým lepšie. Ale aposteriórne som dospela k nepriaznivému poznaniu, že čím viac sa laická verejnosť o „právo“ zaujíma, tým viac ho časom zneužíva k výlučnému prospechu. A o tom to naozaj nie je, právo treba poznať, aby sme ho rešpektovali, aj vo vzťahu k právam iných a nie, aby sme si ho na ich úkor uzurpovali.

Máte nejaký zvláštny spôsob komunikácie s klientom, aby vám rozumel, keďže právo sú len prísne a odborné formulky? Nemyslím, že formulácie zákonov sú vždy natoľko komplikované, aby im laik nerozumel a ak áno, je to zlý zákon. Problematický však pre laika môže byť niekedy správny výklad a jeho aplikácia nie pre zrozumiteľnosť textu, ale z dôvodu, že ho nemôže vnímať vo všetkých relevantných, predovšetkým právnych súvislostiach. A to je naša úloha. Často používam prirovnania a príklady z každodenného života a rozhodne nehovorím jazykom, ktorému by laická verejnosť nerozumela. Advokáti sú tu pre ľudí, je nevyhnutné, aby mali spoločnú reč.

V rámci medziľudských vzťahov, či už ide o rozvody, dieťa v opatere, rozdelenie majetku a pod. zaujímate sa aj o názor druhej strany? Samozrejme, a to z viacerých dôvodov. Mnoho sporov nemusí skončiť pred súdom, ak je príležitosť objasniť obom stranám ich názory i z pohľadu zákona. A ak sa cesta prostredníctvom súdu javí ako nevyhnutná, poznanie postojov a presvedčení protistrany napomáha nielen relevantnej výmene právnych stanovísk, ale je i strategickou výhodou, čo môže v konečnom dôsledku len prospieť k meritórnemu rozhodnutiu, pozitívnemu pre klienta.

Ako sa dá bojovať proti korupcii v súdnictve? Od „hlavy“ resp. hlavného zdroja – teda od tých, čo korumpujú. Som presvedčená, že je nepo-

merne viac tých prípadov, keď je sudca vystavovaný tlaku „korupčníka“, ako naopak. Preto si myslím, že tu treba začať. O to viac v súčasnej situácií, keď sa tlak na sudcov neustále zvyšuje práve preto, že najväčšie zdroje korupcie sú dostatočne chránené na to, aby vo svojich aktivitách nepoľavili. Lenže to je momentálne zjavne tá najmenej želateľná cesta. Cieľom advokáta je, aby klient, laicky povedané, súd vyhral. Čo ak ho nevyhrá? Je to aj jeho váš neúspech? Každý advokát by mal ísť na súd s cieľom vyhrať a ak vie, že na výhru nie je dostatočná ani právna ani skutková základňa, tak by mal byť klient o tom minimálne informovaný. Úlohou advokáta je navrhnúť klientovi také riešenie, resp. alternatívu, aby bol klient úspešný. Ak však klient trvá napriek tomu na riešení, ktoré mu úspech z právneho hľadiska neprinesie, nemôže to brať ako neúspech ani advokát ani jeho klient. Samozrejme nežijeme v ideálnom svete, ktorého odrazom je i naša justícia a preto sa stáva i to, že klient prehrá spor, napriek maximálnemu úsiliu a profesionalite advokáta. To je asi nočná mora všetkých advokátov. Ak je však neúspech dôsledkom laxnosti, či neodbornosti advokáta, je to neúspech celého nášho stavu. Starí advokáti však vravievajú „žiadny spor nie je taký dobrý, aby sa nedal prehrať a taký zlý, aby sa nedal vyhrať“.

Advokát by mal byť aj dobrým psychológom. Klient by mal pravdivo podať informácie, ako zistíte, či naozaj také sú. V prvom rade je nutné, aby klient pochopil, že uškodí len a len sebe, ak nebude otvorený. Málokedy sa dá hneď na začiatku zastupovania zistiť, či pracujete s pravdivými, poprípade neskreslenými informáciami. Najrýchlejšie precitnete, keď verbálne vysvetlenia nekorešpondujú s listinnými dôkazmi, vtedy sa dá situácia včas korigovať, horšie je, keď sa reálny skutkový stav dozvedáte až na pojednávaniach súčasne so sudcom. Tým sa dostáva advokát a s ním i jeho klient do oslabenej pozície, z ktorej sa už len ťažko dosahuje pôvodne očakávaný výsledok.

■ Čo pre vás znamená vyhraný súdny spor vášho klienta? Vnútorne to isté, čo pre klienta.

Má osoba podozrivá z trestnej činnosti právo stretnúť sa a konzultovať so svojím advokátom už od okamihu vzniku podozrenia podliehajúceho trestnému konaniu? Má právo poradiť sa so svojím advokátom ešte predtým, ako ho vypočuje vyšetrovací orgán?

Samozrejme, že áno. A nielen podozrivá osoba má právo na pomoc obhajcu, na súkromnú konzultáciu s obhajcom a právo na výsluch v prítomnosti svojho obhajcu, ale i svedok má tieto práva priamo z Ústavy. To je dôležité predovšetkým z dôvodu, že nezriedka sa svedok môže nečakane dostať do pozície napr. obvineného. ■ Ak by ste mohli niečo zmeniť v slovenskom súdnictve, čo by to bolo? Pred pár rokmi by som asi popísala určitú konkrétnu legislatívnu zmenu, ale dnes je mi už jasné, že je to všetko len o ľuďoch. Tí, kvôli ktorým zmeny v justícií, či v inej oblasti verejného života nie sú nutné, budú dodržiavať zákon akéhokoľvek obsahu a tí, ktorých konanie bolo spúšťačom týchto zmien, si vždy nájdu cestu ako ich obísť. Ale každopádne by som uvítala bezpodmienečné právne cítenie, špecializáciu súdnej sústavy a sudcov a prostredie, v ktorom by sudcovia nemuseli pracovať pod nežiaducim tlakom.

■ Poznám advokáta, ktorý rozvádzal manželstvo a napokon sa s rozvedenou ženou oženil. Vy máte aj úsmevné skúsenosti s klientmi? Aj ja taký prípad poznám. Nie som si však istá, či sú úsmevné udalosti s mojimi klientmi vhodné na uverejnenie. Myslím, že by mali ostať i naďalej výlučne v ich súkromnej sfére.

Hovorí sa, že v každej rodine by mal byť právnik a lekár. Aj u vás je to tak? Áno, len s tým rozdielom, že u nás sú lekári v nepomernej prevahe. Manželova rodina je čisto lekárska.

Čomu sa najradšej venujete, ak to nie sú práve paragrafy? Jednoznačne rodine. Len rodinný život a priatelia dokážu plnohodnotne vyvážiť vypätie prameniace z tohto povolania.

■ Symbolom práva sú meč a váhy. Váhy rozhodujú o spravodlivosti a meč je symbolom vykonávania spravodlivosti. Nemecký právnik Rudolf von Ihering v knihe Boj o právo hovorí, že jedno bez druhého nemôže existovať: Meč bez váh predstavuje holé násilie a váhy bez meča symbolizujú bezmocné právo. Je to naozaj tak? Áno, za predpokladu absencie alebo oslabenia morálky. Bez nej sú nevyhnutné nielen váhy a meč, ale i tá symbolická páska cez oči, ktorá by mala pri posudzovaní konkrétneho práva nielen eliminovať pôvod, moc, či postavenie účastníkov, ale i zaručiť maximálnu nestrannosť, bez strachu, či vplyvu ľudského egoizmu.

VIP magazine

41


Centrum mikrochirurgie oka

–príďte a uvidíte

Históriu jednodňovej očnej chirurgie na Slovensku začalo pred 15. rokmi písať Centrum mikrochirurgie oka v Bratislave. roku 1999 sme V Centre mikrochirurgie oka (CMO) začali svoje služby poskytovať pacientom nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Boli sme prví a dlho aj jediní. Dnes naše centrum poskytuje najširšiu škálu očných vyšetrení a operácií, pričom sme zmluvným partnerom všetkých zdravotných poisťovní. V roku 2002 sme sa stali zakladajúcim členom Slovenskej asociácie jednodňovej chirurgie (SAJCH), a o dva roky (v r. 2004) sme ako prvé oftalmologické pracovisko na Slovensku získali medzinárodný certifikát kvality ISO 9001:2000, ktorý sme odvtedy niekoľkokrát obhájili. V súčasnosti ročne v CMO vykonávame cca 2000 operácií, pričom najčastejšou operáciou je operácia sivého zákalu s implantáciou umelej vnútroočnej šošovky a refrakčné laserové operácie excimerovým laserom. Excimer laserové operácie vykonávame od roku 2002 a za ten čas sme úspešne operovali tisíce pacientov. Okrem očných operácií robíme aj celú škálu špecializovaných očných vyšetrení. Naším pacientom poskytujeme ako jedno z mála pracovísk na Slovensku komplexnú chirurgickú liečbu keratokonusu. V roku 2008 sme v našom centre urobili v režime jednodňovej chirurgie prvú transplantáciu rohovky. Súčasne to bola aj prvá zadná lamelárna keratoplastika vykonaná na Slovensku. Každoročne v našom centre urobíme viac ako desiatku transplantácií rohovky bez hospitalizácie pacienta. Naše centrum sa stalo v roku 2008 prvým a niekoľko rokov aj jediným pracoviskom jednodňovej očnej chirurgie, ktoré na tento typ operácie uzatvorilo zmluvu so všetkými zdravotnými poisťovňami. V septembri 2013 sme v Starom meste na Námestí slobody 23 otvorili novú očnú ambulanciu, v ktorej poskytujeme očné vyšetrenia predovšetkým pre pacientov, ktorí pracujú, alebo žijú v tejto časti Bratislavy. V tej istej budove prevádzkujeme od roku 1992, teda už 22 rokov očnú optiku „21“, v ktorej všetci klienti CMO majú zľavu 30% z nákupu okuliarového rámu, rovnako ako aj v na-

V

42

VIP magazine

šej ďalšej očnej optike „21“ na Dunajskej ulici 20, v ktorej poskytujeme služby našim klientom od roku 1998. V novembri 2013 sme v CMO urobili prvé operácie sivého zákalu najmodernejším a najkomplexnejším femtosekundovým laserom na svete VICTUS od firmy Bausch&Lomb. Primárka nášho centra MUDr. Katarína Kornfeld, je prvou ženou – očnou lekárkou, ktorá na Slovensku začala operovať sivý zákal femtosekundovým laserom. Naše pracovisko je moderné a progresívne aj v používaní implantátov – umelých vnútroočných šošoviek, ktoré sa pacientom implantujú do oka pri operácií sivého zákalu, prípadne pri operácie PRELEX (refrakčná výmera šošovky). Pacienti, ktorí majú viac ako 40 rokov a nie sú vhodní na refrakčnú operáciu excimerovým laserom, sa môžu zbaviť okuliarov a trvalo si zabezpečiť perfektné videnie na všetky vzdialenosti (blízko, diaľku aj strednú vzdialenosť) operáciou, pri ktorej sa pacientovi z oka odstráni jeho vlastná šošovka a do oka sa implantuje umelá vnútroočná šošovka, obyčajne multifokálna/trifokálna. V CMO používame celosvetovo najkvalitnejšie implantáty, pričom stále vo väčšej miere používame tzv. prémiové implantáty – multifokálné a trifokálne šošovky, ktoré pacientovi po operácii zabezpečia perfektné videnie na blízko, diaľku aj strednú vzdialenosť. Tím očných chirurgov CMO je medzinárodný. Okrem primára Očnej kliniky FN Královské Vinohrady z Prahy MUDr. Pavla Studeného, polupracujeme od septembra 2011 aj s ďalším českým očným chirurgom MUDr. Lubomírom Továrkom, ktorý patrí k najlepším a najviac operujúcim očným chirurgom v Českej republike.V roku 2013 s naším centrom začal spoluprácu aj MUDr. Jan Týnovský, skúsený očný chirurg z Brna. Všetci títo českí oční chirurgovia priniesli na naše pracovisko nielen chirurgickú, ale aj ľudskú kvalitu. Za 15 rokov našej činnosti sme vykonali viac ako 20.000 operácií a desiatky tisíc vyšetrení. Neustále zdokonaľujeme naše prístrojové vybavenie a operačné postupy, aby sme zabezpečili čo najlepšiu zdravotnú starostlivosť pre našich pacientov. Nechceme však byť továrňou na operácie, chceme byť kvalitným butikom, kde každý pacient zažije individuálny prístup celého personálu. Mgr. Eva Vidová riaditeľka CMO


Sekt on the beach Operácia očí, alebo dovolenka? Už sa nemusíte rozhodovať. S operáciou metódou LASEK v CMO ušetríte oproti operácii femtosekundovým laserom 800 až 1000 EUR. S tým už sa dá prežiť krásnych 14 dní pri mori. A aby ste si to naozaj užili, dostanete od nás fľašu sektu na cestu.

Jar je najvhodnejšie obdobie na operáciu očí v CMO. Od 1. apríla až do konca júna sa totiž operácia excimerovým laserom v CMO naozaj oplatí. Operácia obidvoch očí najbezpečnejšou metódou LASEK stojí iba 799 EUR a to vrátane predoperačného vyšetrenia, pooperačných liekov a 12-mesačnej pooperačnej starostlivosti. LASEK je povrchová metóda odstránenia refrakčnej chyby (dioptrií) excimerovým laserom. V CMO máme za sebou viac ako 7000 úspešných operácií práve touto metódou a aj keď máme skúsenosti s inými metódami, metódu LASEK jednoznačne preferujeme. Dôvodom nie je iba nižšia cena pre pacienta, ale predovšetkým to, že metóda LASEK je menej invazívna, a teda pre pacienta bezpečnejšia. V našom centre máme s touto metódou dlhodobo vynikajúce výsledky. Konečný výsledok v prípade úspešnosti oboch operácií je celkom rovnaký, ale pri použití metódy LASEK je cena výrazne nižšia a riziká sú podstatne menej závažné.

Samotná operácia je bezbolestná, pacient však môže 2-3 dni po operácii pociťovať diskomfort. V porovnaní s metódou femtolasik, ktorá je hlavne v poslednej dobe komerčne presadzovaná, má významné výhody: đ +'+ *%! &! ,+0.!*h ,+^/ +,!.8%! 28'1+2+ ,.%/Ì k nástroju, čo môže spôsobiť nielen krvácanie, ktoré sa prejavuje červenými očami po operácii, ale dokonca aj trvalým oslabením rohovky, đ +,!.8% / .+„ * ,+2.$1 .+$+2'5Č *%! &! ,+0.!*h separovať lamelu rohovky do hĺbky asi 120 mikrometrov, čo môže pacientovi spôsobiť vážne komplikácie. Porovnávali sme za Vás, koľko stojí v Bratislave operácia obidvoch očí vrátane predoperačného vyšetrenia, pooperačných liekov a kontrol, potrebných približne počas 4-6 mesiacov po operácii a zistili sme: najlepšia cena je v CMO.

Operácia LASEK od 1. apríla do 30. júna iba za 799 EUR. Porovnali sme za Vás a zistili sme: najlepšia cena je v CMO.

Gagarinova 7/B, 821 03 Bratislava II Tel.: 00421 2 4363 5644 - 46 E-mail: cmo@cmo.sk

Centrum mikrochirurgie oka

www.cmo.sk

Príďte a uvidíte

www.cmo.sk


zdravie

Lada Kovárová, foto: archív redakcie

Dôležitá prevencia Odborníci varujú, že aj mierne zvýšená hladina cukru v krvi môže byť nebezpečná. Cukrovke predchádza tzv. prediabetes – obdobie pred vývojom cukrovky, teda stav, ktorý sa cukrovke podobá, ale ešte nejde o ochorenie. Až postupne prichádzajú príznaky ako slabosť, únava, malátnosť, rozmazané videnie, suchá koža, svrbenie, hlad, smäd, častejšie močenie, strata citlivosti v rukách a v nohách, zlé hojenie rán, alebo infekcie. Niekto sa môže cítiť dobre, aj keď má vysokú glykémiu – hyperglykémiu. Ak trvá tento stav dlhšiu dobu, existuje oveľa väčšie riziko vzniku chronických komplikácií, pretože prebiehajúce poškodenie nie je viditeľné ani bolestivé.

AKO SI POMÔCŤ Prediabetes trvá aj niekoľko rokov, než sa rozvinie do cukrovky. Keď o tejto hrozbe vieme, môžeme si pomôcť sami. Dôležité je obmedziť živočíšne tuky ukryté v údeninách, paštétach, mletých a prerastených mäsách a nahradiť ich rybami, ktoré môžu byť aj tučné. Pri príprave jedál je vhodné používať rastlinné oleje, ideálne sú repkový a olivový. Obohatiť stravu o zeleninu 500 až 600 g denne a začať sa pravidelne hýbať a chudnúť. Pozitívne výsledky sa ukážu už pri znížení váhy o desať percent. Lekári potvrdili, že nádory tráviaceho traktu, urologické a gynekologické nádory, sú častejšie u pacientov už pri miernom zvýšení hladiny cukru v krvi, ako u iných ľudí.

S vekom a životným štýlom úzko súvisí jedno z najmasovejších ochorení u nás. Od roku 2000 sa počet diabetikov zvýšil o 20 %, čo do konca roku 2013 predstavovalo takmer 7 % ľudí z celej populácie. Zmeniť postoj k vlastnému zdraviu je viac ako len výzva aj pri prevencii diabetu. Pretože, nie je to len samotná choroba, ale jej komplikácie, ktoré majú na svedomí často zbytočné utrpenie – slepotu, amputáciu končatín, ochrnutie po cievnej mozgovej príhode, srdcové infarkty či poškodenie ľadvín. Stačí pritom chodiť na preventívne prehliadky, aby sa ochorenie zistilo už v skoršom štádiu.44

VIP magazine

zdravý človek má hladinu cukru nalačno nižšiu než 5,6 mmol/l varovné sú už hodnoty 5,6 až 6,99 mmol/l o cukrovku ide v prípade, ak hladina cukru v krvi nalačno je rovnaká či vyššia než 7 mmol/l


rozhovor

Vyhrala som sama nad

sebou

Táto zdanlivo jednoduchá, ale zároveň optimistická veta v sebe nesie pútavý príbeh mladej ženy. Michaela Brutenič je príkladom toho, že aj nemožné sa môže stať skutočnosťou, ak sa rozhodneme pre zásadnú zmenu - prekonať samých seba. V súčasnosti je úspešnou reprezentantkou Slovenska v bikiny fitness, no zároveň stojí aj v roli manželky a starostlivej matky. Prednedávnom dokázala niečo, čo možno pomenovať ako nový život novej ženy.

46

VIP magazine


■ Kedy a ako to celé začalo? Nie je jednoduché odpovedať na to, kedy sa tento začarovaný kruh spustil a prečo. Ešte pred otehotnením som pribrala desať kilogramov a v priebehu tehotenstva sa moja váha zvýšila o ďalších sedemnásť. Pri mojej výške 162 cm som sa postupne začala cítiť viac široká ako vysoká. Tehotenstvo som si aj napriek nadváhe užívala a veľmi som sa tešila na svoju dcérku Tjašu, ktorá prišla na svet 19. 11. 2011. Vedela som, že zbaviť sa postupne nabalených tehotenských kilogramov nebude ľahký, ani rýchly proces. Ani táto myšlienka ma neodradila od toho, aby som to skúsila. Keď som uvidela fotografie, ktoré manžel urobil štyri mesiace po pôrode, keď ručička na váhe ukazovala 77 kg, neverila som vlastným očiam.

■ Čo ste vtedy cítili? Skutočne mi nebolo všetko jedno. Uvedomila som si, že takto to ďalej nejde a vtedy som si povedala, že so sebou musím niečo urobiť. Začala som vnímať to, že sa prestávam cítiť dobre vo vlastnom tele. Nechcela som už byť taká veľká a všetky tie kilá navyše sú predsa len poriadnou záťažou aj pre samotný organizmus.

■ Naozaj stačilo tak málo, aby človek precitol? Málo? Myslím, že vyše dvadsať kíl navyše nie je práve málo nato, aby to človeka motivovalo k radikálnej zmene. Samozrejme, že jedna vec je chcieť sa zmeniť a tá druhá zmeniť sa. Myslím si, že keď je človek skutočne pripravený na zmenu, začnú mu do života prichádzať situácie, ktoré ho k zmene dotlačia. A presne takto to vnímam aj vo svojom prípade. Začala som postupne. Zmenila som svoje stravovacie návyky, začala som viac cvičiť a neustále som si opakovala, že to musím vydržať a nesmiem to vzdať. Pretože práve začiatky sú tie najťažšie, a neoblomná pevná vôľa ako aj podpora najbližšieho okolia nám dávajú silu to ne-

rode. Preto som sa veľmi potešila, že podobná, a dokonca lepšia alternatíva uloženia kmeňových buniek už existuje aj pre dospelých. Vzhľadom na to, že generácia našich rodičov nemala možnosť uložiť si našu pupočníkovú krv, som vďačná za túto príležitosť, ktorú mi ponúkla súčasná medicína. Dobre vieme, že aj keď sa človek k sebe správa zodpovedne, vitalita a pevné zdravie netrvajú večne. Raz môže prísť chvíľa, kedy sa budeme musieť obrátiť na modernú či alternatívnu medicínu. Je preto veľkou výhodou mať v banke uložené vlastné kmeňové bunky, ktoré môžem v prípade potreby kedykoľvek v budúcnosti využiť. Dnes ste jednou z najúspešnejších reprezentantiek v bikiny fitness. Čo je základom Vášho úspechu? Za to, kam som sa dokázala vypracovať, patrí vďaka môjmu trénerovi. Samozrejme nie každá žena sa musí nevyhnutne stať bikiny fitnesskou, aby zhodila všetky nadbytočné kilá. Úplne stačí, keď zmení stravovacie návyky a začne pravidelne cvičiť. Dôležité je predovšetkým nájsť si svoj systém, v ktorom sa bude cítiť pohodlne a váha pôjde zaručene dolu. Zvyk je železná košeľa, preto je dôležité tieto nové návyky dodržiavať čo najdlhšie, najlepšie celý život. V dnešnej dobe, kedy je možné prostredníctvom kníh, webstránok a odborných článkov jednoducho získať množstvo cenných informácii, sa nám ponúka veľa možností, ako zmeniť svoj životný štýl a cítiť sa lepšie. Samozrejme je tu aj možnosť obrátiť sa na výživového poradcu a cvičiť pod dohľadom skúseného trénera, kedy je správny efekt našej snahy zaručený. ■

vzdať. Ja som ju našla hlavne vo svojom manželovi. Vždy stál pri mne a podporil ma najmä v krízových situáciách, keď som už sama strácala nádej, že to môžem zvládnuť. Aj vďaka nemu som vyhrala boj sama so sebou. Je známe, že niektoré partie sú na chudnutie a formovanie ťažšie. Ako je to u Vás? Áno, je to pravda. Aj napriek tomu, že som pre svoju postavu robila maximum a strávila nekonečne veľa času v posilňovni, sú partie, ktoré sú odolné aj voči takejto tvrdej drine, pravidelnému cvičeniu či vyváženej strave V mojom prípade za problematickú partiu, s ktorou som mala najväčší problém pri formovaní, považujem kolená. Konkrétne tukové vankúšiky tesne nad kolenami, ktoré napriek mojej enormnej snahe odolali, a tak mi museli odborníci na bratislavskej klinike MedicomVIP z kolien odsať pár mililitrov tuku. Moje rozhodnutie podstúpiť tento estetický zákrok podporila aj možnosť odložiť si z vlastného odsatého tuku kmeňové bunky do ich špecializovanej banky. Už pri narodení mojej dcérky som využila možnosť odložiť jej pupočníkovú krv, ktorú je možné odobrať len pri pô-

Na záver len toľko: všetkým, ktorí sa dali na cestu radikálne zmeniť svoj život a vyhlásili vojnu nadváhe, lebo sa chcú cítiť lepšie vo vlastnom tele, držím palce. Každý môže vyhrať, ak je odhodlaný a uverí tomu, že je to možné. VIP magazine

47


šport

Kristína Tomšíková, foto: archív redakcie

Pre relax, aj

KONDÍCIU

Ľudia s dostatkom telesnej aktivity si dlhšie zachovávajú zdravie, telesnú zdatnosť, pracovnú výkonnosť, dožívajú sa vyššieho veku, zriedkavejšie chorľavejú a ak ich nejaké ochorenie postihne, vedia ho lepšie a rýchlejšie prekonať.

xistuje názor, že športovanie je záležitosťou mladých ľudí, ktorí sa pohybovým aktivitám venujú ako svojej záľube. To má však svoje opodstatnenie iba vtedy, ak ide o pretekanie a vrcholový šport. Na rekreačné športovanie sa však toto tvrdenie nevzťahuje. Plávanie spĺňa po-

E 48

VIP magazine

žiadavky zdraviu prospešného pohybu, ako akékoľvek iné cvičenia aeróbneho charakteru. Má maximálny zdravotný efekt, posilňuje telesnú zdatnosť a zanedbateľný nie je ani fakt, že je výnimočným zdrojom nielen fyzického, ale aj psychického relaxu.

Rekreačné športovanie Medzi najrozšírenejšie rekreačné športové aktivity patrí plávanie. O efektívnosti a vysokej účinnosti plávania na organizmus možno hovoriť vtedy, ak sa mu človek venuje približne trikrát týždenne, alebo ak nižší počet


tréningov kompenzuje inými formami pohybu vytrvalostného charakteru – beh, cyklistika, korčuľovanie a podobne. Ak sa chce človek udržať aktívnym a produktívnym, mal by robiť také športové činnosti, ktoré si vyžadujú spotrebu 35 mililitrov kyslíka za minútu na jeden kilogram hmotnosti tela, čo zodpovedá napríklad behu na vzdialenosť 1 600 metrov za osem minút. Pretože výdaj energie a spotreba kyslíka pri plávaní priamo závisí od techniky a funkčnej pripravenosti plavca, podľa tohto sa riadia a menia aj kritériá telesnej aktivity. Napríklad začiatočník vynaloží na preplávanie sto metrovej vzdialenosti spravidla väčšie úsilie, ako pokročilejší plavec na trojnásobne väčšej trati. Ak je vašim cieľom zvýšiť svoju plaveckú zdatnosť, je potrebné dodržiavať zásadu postupnosti. Ak je správna, následne je VIP magazine

49


šport

možné dosiahnuť nielen zlepšenie techniky, ale aj celkovej telesnej kondície.

Pozitívne účinky Horizontálna poloha tela pri plávaní a oslabenie vplyvu gravitácie pôsobí pozitívne na srdcovo-cievny systém, ktorému napomáha rytmické striedanie napätia a uvoľnenia svalstva. Vďaka tlaku vody na hrudník a brucho sa zapájajú do dýchacích pohybov aj také svalové skupiny tela, ktoré sú pri dýchaní na suchu pasívne. Plávanie má priaznivý účinok aj na posilňovanie kostí, po-

50

VIP magazine

máha zvládnuť telesné a duševné napätie, zvyšuje telesnú zdatnosť a pôsobí na zníženie telesnej hmotnosti. Medzi pohybovými aktivitami cyklického charakteru, akými sú beh, beh na lyžiach, jazda na bicykli a chôdza, má plávanie jedno z popredných miest. Výdaj energie pri plávaní závisí od viacerých faktorov – od plaveckého spôsobu, rýchlosti

plávania a techniky. Poradie výdaja energie pri jednotlivých plaveckých spôsoboch, hodnotené u vrcholových plavcov, na rovnakú vzdialenosť a za rovnaký čas je prsia, znak, motýlik a kraul. Pulzová frekvencia pri plávaní je len o cca pätnásť pulzov nižšia, ako pri maximálnom behu na bežeckom trenažéri. V rámci aeróbnych cvičení vo vodnom


prostredí má kondičné plávanie dôležité miesto. Jeho hlavnou úlohou je zvyšovanie množstva kyslíka, ktoré môže telo spotrebovať za jednotku času. Pre kondičné plávanie, ktoré upevňuje nielen zdravie, ale aj štíhlu líniu, je charakteristické absolvovanie dlhých vzdialeností v časovom rozpätí dvadsať až šesťdesiat minút, v rovnomernom tempe. Najviditeľnejší efekt je možné dosiahnuť v prípade pravidelných tréningov.

Top rebríček Plávanie patrí na popredné miesto v top rebríčku rekreačných športov. U mužov je v rámci rekreačných aktivít plávanie druhou najobľúbenejšou činnosťou a u žien je na prvom mieste. Z toho vyplýva, že ľudia považujú rekreačné plávanie za dôležité a obľúbené. Plávanie zohráva úlohu nielen v prevencii chorôb a v udržovaní optimálneho zdravotného stavu, ale pomáha zachovať aj funkčný stav organizmu, dobrú kondíciu, otužilosť a odolnosť voči nepriaznivým vplyvom prostredia. Medzi najobľúbenejšie rekreačné športy sa ďalej radí turistika, bicyklovanie, lyžovanie, korčuľovanie, beh, loptové hry, gymnastické a atletické cvi-

čenia. Mnohé z nich je možné realizovať do vysokého veku. V súčasnosti sa stále väčší počet ľudí venuje aj uvoľňujúcim športom,

TM

akým je strečing, joga a iné, ktoré rozvíjajú nielen fyzické, ale aj psychické dispozície, koncentráciu a sebadôveru.

Prvé slnečné lúče útočia! EXTRÉMne dobrá ochrana od DAYLONG

Po nudnej zime sa isto každý z nás teší na príchod leta. Treba si ale uvedomiť, že so zmenou klímy sa stávajú aj prvé, príjemné slnečné lúče potenciálnou hrozbou pre naše zdravie. Daylong preto prichádza s horúcou novinkou Daylong™ extreme SPF 50+ Gél, vhodnou aj pre tie najcitlivejšie typy ľudí, ktorí zvyknú trpieť tzv. „slnečnou alergiou“. áto novinka v prípravkoch slnečnej ochrany má jemnú, gélovú konzistenciu. Širokospektrálny Daylong extreme SPF 50+ gélu umožňuje všestranné použitie, či už na telo alebo na tvár. Ochráni Vás pred slnečným žiarením na letnej dovolenke pri mori alebo pobyte v horách vo vyšších nadmorských výškach. Je vhodný pre citlivú kožu, aj pre

T

zmiešanú či mastnú kožu so sklonom k akné, nakoľko je nekomedónny (nespôsobuje tvorbu „čiernych bodiek“). Pôsobí ako prevencia vzniku „alergie na slnko“ a bráni vytvoreniu červených pľuzgierikov, ktoré svrbia a nedajú človeku šancu užiť si slniečko. A hlavne, obsahuje filtre, ktoré zachytia nielen UVB aj taktiež nebezpečné UVA žiarenie, vďaka čomu je výborným produktom pre ľudí, ktorí trpia alergiou na slnko. Je vhodný aj pre aktívnych športovcov, nakoľko ani pri zvýšenom potení neupcháva póry. Neobsahuje tuky a emulgátory, parfumy a žiadne prídavné konzervačné látky. Plavci ocenia extrémnu odolnosť voči sladkej aj slanej vode (je dostatočne účinný aj po 4x20 min. dlhom pobyte vo vírivom kúpeli). Nájdete ho v každej dobrej lekárni za prijateľnú cenu. VIP magazine

51


relax

Lasse KJUS v Golfplaci ento rok sa našťastie pre nás golfistov začala sezóna skôr ako vlani. Pocítili sme to aj v Golfplaci. Nielen prílivom zákazníkov, ale najmä skvelými turnajmi koncom apríla. Naša spoločnosť organizovala 2 turnaje, na ktorých ako hlavný hosť bol niekoľkonásobný majster sveta v lyžovaní, majiteľ značky Kjus, hráč s hcp 7 – Lasse KJUS. Tento sympatický Nór u nás strávil 3 dni a už hodinu po prílete poskytol rozhovory našim televíziam a odpovedal na otázky novinárov. V našej predajni sa stretol aj s množstvom jeho fanúšikov. Na druhý deň začal turnajový maratón. Najskôr v Penati Golf Resorte a neskôr v Black Stork.

T 52

VIP magazine


Dobré počasie, skvelá partia priateľov, výborné ihriská, čo viac si môže golfista priať? Už len dobre zahrať. Po prvom turnaji prebehla dražba zaujímavých darov medzi ktorými bol aj obraz od akademického maliara Ivana Pavle „Hole in one“. Vydražené prostriedky boli venované Organizácií muskulárnych dystrofikov, ktorá pripravuje letné detské tábory pre deti trpiace touto nevyliečiteľnou

chorobou. Na tretí deň sa opakoval turnajový scenár vo Veľkej Lomnici. Atmosféra bola opäť výborná, veľmi priateľská a veselá. Čo potvrdil aj náš hosť Lasse Kjus. Golfplac čakajú tento rok ešte dva turnaje a veríme, že budú minimálne také príjemné ako prvé dva. MÁRIA CHLUPISOVÁ, majiteľka Golfplac VIP magazine

53


šperky

Svetlana Paceltová, foto: archív redakcie

Módne

doplnky

Prstene slúžili pôvodne ako amulety na ochranu kúzelníkov počas magických seáns. Boli z bronzu, alebo zo zlata, často s vygravírovaným hebrejským písmom, alebo s monogramom. Neskôr sa používali aj ako pečatidlo. Ďalšími predmetmi, ktoré v minulosti slúžili ako talizmany boli náramky – typická ozdoba východných národov. oblasti výroby šperkov je momentálne in kombinácia klasického žltého a bieleho zlata. Zlato sa však čoraz častejšie vyskytuje aj v kombinácii s kožou. Výhodou zlatých šperkov je, že sa hodia ku každému outfitu, ktorý chce zvýrazniť krásu a eleganciu. Zlato je žltý, vysoko lesklý, na vzduchu stály kov. Je zo všetkých kovov najkujnejší a má najväčšiu ťažnosť. Z jedného kilogramu je možné vytiahnuť drôtik dlhý tri kilometre. Odhaduje sa, že v zemskej kôre je 0,005 gramov zlata na tonu horniny. Najčastejšie sa vyskytuje v rýdzej podobe plieškov, vláskov alebo zrniek. Najväčšie, stodvanásť kilogramov ťažké balvany zlata, vydali povestné náleziská v Klondiku. Obsah zlata sa udáva v ‰, alebo v ka-

V 54

VIP magazine


rátoch. Karátové označenie znamená, že v dvadsiatich štyroch dieloch zliatiny je štrnásť dielov zlata a desať dielov iného kovu. Základné zloženie zlatej zliatiny tvorí zlato so striebrom a meďou. Zloženie ovplyvňuje nielen pevnosť šperku, ale aj jeho tvrdosť a farbu. Pri výrobe zliatin sa zafarbenie kovu mení. Odtiene šperkov zo zliatin zlata môžu byť sfarbené do žlta, zelena, ružova alebo červena. Biela zliatina obvykle obsahuje aj paládium, mangán, železo a obmedzené množstvo niklu.

Krása diamantov

Diamanty na výrobu šperkov sa zásadne zasadzujú do najušľachtilejších kovov – do zlata a platiny. Farba diamantov sa hodnotí porovnávaním so vzorovými kameňmi, pod štandardizovaným umelým svetlom, ktoré je totožné s denným svetlom na severnej VIP magazine

55


šperky

pologuli. Vzácne sú tak bezfarebné a číre diamanty, ako aj oranžové, žlté, hnedé, ružové, červené, modré, zelené a čierne. Sýto sfarbené diamanty sú spravidla aj vysoko cenené. Pri výbruse je hodnotená presnosť. Vybrusovanie diamantov však neznamená zmenu ich podoby. Každý diamant má vlastnú identitu - vlastnú vnútornú a neopakovateľnú podobu, ktorá sa výbrusom nemení. Fakt, že diamant je najtvrdšou látkou na zemi, si vyžaduje aj špecifický spôsob opracovávania. Opracovanie diamantov sa podstatne líšiaci od opracovania ostatných drahých kameňov. Diamanty sa často brúsia aj do briliantového výbrusu, zloženého z malých vybrúsených plôšok, odrážajúcich až 99 % svetla.

Striebristá krása Striebro je ušľachtilý kov bielej farby, z ktorého sa šperky vyrábali už od nepamäti. Je to minerál, kryštalizujúci v kubickej sústave. Kryštály

56

VIP magazine

striebra v tvare kociek sa vyskytujú len zriedkavo, skôr sa striebro v prírode vyskytuje v podobe vlákien, stromčekovitých útvarov a drôtikov. Je nepriehľadné a má špecifický kovový lesk. Je lesklý, kujný a ťažný. Na výrobu šperkov sa používa striebro s rýdzosťou 900/1000. Striebro patrí do skupiny vzácnych kovov, preto strieborné šperky nestrácajú na svojej hodnote a svoju popularitu si neustále udržiavajú. Výrobky zo striebra sa neošúchajú a pri správnom ošetrovaní dokážu zažiariť ako v prvý deň po kúpe. Medzinárodné označenie striebra je 925, čo znamená, že šperk obsahuje 92,5 % rýdzeho striebra a zvyšok tvoria prímesi, ktoré mu pridajú pevnosť. Aktuálne sú módne aj šperky vyrobené z chirurgickej ocele, ktoré disponujú tiež vysokou kvalitou. Obsahujú podstatne menej niklu a síry, ako šperky vyrobené z iných kovov, preto sú vyhľadávané aj alergikmi. Na súčasnom trhu je chirurgická oceľ žiadaná a obľúbená, nakoľko nevyžaduje údržbu a čistenie. Tento typ ocele odoláva oxidácii a nemení farbu – neobmedzene udržiava svoj lesk.


Petite Seconde Venom Venom – jed! Púzdro temno čiernej farby a remienok z pravej pytónej kože. Výrazne mužské, nadčasovo sebavedomé. Limitovaná edícia.

Všetky modely hodiniek CIMIER kúpite ONLINE na www.cimier.sk a vo vybraných hodinárstvach. Výhradné zastúpenie pre SR: CIMIER Slovakia, s.r.o. Piešťanská 3 (Business Centrum Aquapolis) 917 01 Trnava, +421 907 77 99 20, info@cimier.sk

E LIN N O né us x lu 1.

tvo árs n i d ho


kultúra

Text a foto: Herial, s.r.o

24. Herial Ladies Club s nestarnúcou Lenkou Filipovou ž desať rokov sa úspešné a uznávané Slovenky stretávajú na obľúbených Herial Ladies cluboch, kde sa dozvedajú prostredníctvom zaujímavých rozhovorov novinky zo sveta zdravia, krásy a životného štýlu. Ani v poradí na 24. dámskom klube tomu nebolo inak. Tentokrát sa v reprezentatívnych priestoroch hotela Devín**** stretli desiatky dám a užívali si správne namiešaný mix hudby, módy a špičkovej gastronómie. Hlavnou hosťkou bola vzácna speváčka, textárka a hitmejkerka, nestarnúca Lenka Filipová. Jarným Herial Ladies Clubom sa tiahla akoby červená niť v mene lásky a pozitívnej energie, ktorú zo susedného Česka priniesla, v podobe legendárnych hitov, speváčka Lenka Filipová. Predtým, ako hosťom v úprimnom rozhovore prezradila jej vzťah k materstvu, prvej i konštantnej láske, starnutiu či hudbe, mohli si dámy vychutnať koncert tejto vzácnej umelkyne. Okrem iných odzneli v unplugged verzii aj hity ako Zamilovaná či Za Všechno Může Čas. Počúvajúc a pozerajúc na Lenku Filipovú bolo všetkým naraz jasné, že v niektorých prípadoch sa čas akoby zastavil a starnutie figuruje len ako slovo. O tom, že žena môže byť krásna, neodolateľná a sebavedomá v každom veku, nadväzovala prednáška špičkovej dermatologičky MUDr. Márie Petrášovej z DERMAPOINT a MUDr. Alexandry Kon-

U

58

VIP magazine

Lenku Filipovú si prišla vypočuť aj speváčka Marcela Laiferová.

tur z MEDICONTUR Esthetics, ktoré veľmi pútavo priniesli najnovšie poznatky zo sveta estetickej medicíny. O tom, že dnešná turbulentná doba je v mnohých prípadoch nežičlivá, najmä voči deťom, rozprávala uznávaná psychologička, pro-


fesorka Eva Gajdošová. Pútavo predstavila preventívny program proti násiliu v školách DRUHÝ KROK, ktorý na Slovensku vznikol a je realizovaný vďaka spoločnosti GlaxoSmithKline. Šokujúce až smutné poznatky zo sveta detskej psychiky v paneli prednášok vystriedala téma poznávania krás Slovenska. S generálnou riaditeľkou Sylviou Hruškovou z GOLF INTERNATIONAL, s.r.o. sa hostia prostredníctvom živého rozprávania preniesli do atmosféry harmónie, relaxu, športu, gastronómie, najmä však prvotriedneho golfu v Tatrách. Vychýrené gurmánske špeciality hotela Devín**** mali hostia možnosť ochutnať na raute, kde mnohí neodolali fantastickej káve Štrbské presso, ponuke vín Chateau vin, či nápojov spoločnosti Mc Carter. Spoločnosť Vitamix osviežila dámy svojimi živými chutnými ovocnými a zeleninovými smoothies či zmrzlinou.

Hviezda večera, speváčka a textárka Lenka Filipová

Dlhoročná hosťka dámskeho klubu, prezidentka Ligy proti rakovine, doktorka Eva Siracká

VIP magazine

59


kultúra

Popredná slovenská módna návrhárka Jana Gavalcová predstavila svoju kolekciu jar/leto 2014, ktorá sa objavila zatiaľ len v zahraničí. Modely predvádzali krásne finalistky Miss Universe 2013 a 2014 aj s úradujúcou Miss Universe Slovenskej republiky.

S generálnou riaditeľkou Sylviou Hruškovou z GOLF INTERNATIONAL, s.r.o. sa hostia prostredníctvom živého rozprávania preniesli do atmosféry prvotriedneho golfu v Tatrách.

Približne dvesto úspešných Sloveniek sa v nádherných priestoroch hotela Devín**** cítilo veľmi príjemne, o to viac sa potešili stretnutiu s generálnym riaditeľom Tomášom Ondrčkom, ktorý porozprával o krásnom jubileu tohto magického miesta. Hotel Devín**** je totiž už 60 rokov srdcom Bratislavy a to doslova a do písmena. To, že v jeho priestoroch sa možnostiam medze nekladú, potvrdil pred tombolou bod programu, ktorý bol pre zúčastnené dámy dokonalým módnym pôžitkom. Popredná slovenská módna návrhárka Jana Gavalcová predstavila svoju kolekciu jar/leto 2014, ktorá sa objavila zatiaľ len v zahraničí. Na Slovensku mali tak unikátne modely svoju premiéru a vďaka zaujímavému rozprávaniu dizajnérky hostia nahliadli aj do sveta módnej tvorby tejto nekonvenčnej umelkyne. Modely predvádzali krásne finalistky Miss Universe 2013 a 2014 aj s úradujúcou Miss Universe Slovenskej republiky. Večerom sprevádzala po prvýkrát obľúbená, mimoriadne krásna tvár RTVS, ostrieľaná moderátorka Hanka Rapantová, ktorá od zakladateľky Herial Ladies Clubu Aleny Heribanovej prevzala moderátorské žezlo tohto výnimočného kultúrneho podujatia. „Nesmierne si vážim, že mi Alenka ako zakladateľka Herial Ladies Clubov dala svoju dôveru a verím, že budem v tejto jedinečnej tradícii užitočnou po-

60

VIP magazine

Herečka Danica Jurčová, jazzová speváčka a herečka Lucia Lužinská, Jana Lieskovská a Tamara Heribanová

Moderátorka Erika Barkolová v rozhovore s cestovateľom a propagátorom zdravej výživy Andrejom Maťkom

Uznávaná dermatologička MUDr. Mária Petrášová z DERMAPOINT

kračovateľkou. Stretnutia tohto druhu považujem za vzácne a o to viac ma teší, že môžem byť ich súčasťou v úlohe hostiteľky,“ povedala s úsmevom Hanka Rapantová. Medzi hosťami nechýbali speváčka Katarína Hasprová, Lucia Lužinská, Marcela Laiferová, herečka Lucia Hurajová, Jana Lieskovská, Danica Jurčová, moderátorky Ada Straková, Erika Barkolová, Norika Beňačková a mnohé ďalšie.


knižné novinky Half Bad–Polozlý Sally Greenová

Exoti: Lov na šikanátora Zoznámte sa... Nick je (pravdepodobne) najnižší dvanásťročný chalan na svete, kašle na všetky kluby, krúžky a partie (načo by tam strácal čas?) a každú chvíľu skončí zavretý vo vlastnej skrinke (inak, je celkom pohodlná). Keď sa mu výchovná poradkyňa pokúsi „pomôcť“ a strčí ho do najtrápnejšieho klubu na škole spolu s obryňou Molly a beznádejným nemehlom Karlom, všetko ide ešte rýchlejšie dolu vodou. Exoti síce majú spoločného nepriateľa, ale to nie je všetko...

Nathanovi v žilách koluje dvojaká krv. Splodený zo zakázanej lásky medzi bielou čarodejnicou a najkrutejším a najmocnejším čiernym čarodejníkom uniká pred celým svetom. Mal radšej zomrieť pri narodení, ako si to želala rada Bielych čarodejníc. Nechceného polovičiaka čaká krutý osud. Pre večný boj medzi bielymi a čiernymi čarodejnicami bude žiť ako štvaná zver až do svojich sedemnástych narodenín. Vtedy sa rozhodne, na ktorú stranu skutočne patrí. Pod jednou podmienkou. Musí prijať tri dary a napiť sa krvi svojho predka, inak ho čaká smrť...

Volám sa Malala

Až naveky

Malala Jusafzaiová, Christine Lambová

Danielle Steelová

Keď Taliban prevzal vládu nad údolím Svát v Pakistane, jedno malé dievča sa odvážilo nahlas protestovať. Malala Jusafzaiová odmietla dať sa umlčať a bojovala za právo na vzdelanie pre seba aj ostatné dievčatá. V utorok 9. októbra 2012, keď mala pätnásť rokov, takmer za to zaplatila životom. Keď sa vracala autobusom zo školy domov, bojovníci Talibanu jej z tesnej blízkosti strelili do hlavy. Len málokto veril, že prežije. Malalino zázračné uzdravenie vo Veľkej Británii ju, naopak, nasmerovalo na jedinečnú cestu z odľahlého údolia v severnom Pakistane až do sály OSN v New Yorku...

Mladý právnik Bill pracuje v prestížnej rodinnej firme. Jedného dňa všetko zanechá a vydá sa za svojím snom – stane sa kazateľom vo vidieckej farnosti vo Wyomingu. Aj jeho žena Jenny opúšťa doterajší život a milovanú prácu v módnom odvetví a odchádza s Billom. Obaja sú si istí, že ich nič nerozdelí. O tridsaťosem rokov neskôr Robert, neúnavný vydavateľ z Manhattanu, ktorý vydavateľstvu celkom obetoval osobný život, hľadá veľký román, ktorý by sa mohol stať bestsellerom. Osud ho spojí s Lillibet, mladou amiškou. Tá žije na rodinnej farme ako v 17. storočí...

Michael Fry

Zákerná hra Rebecca Jamesová Tim si zúfalo hľadá nový podnájom. Jeho bývalá priateľka Lilla ho vyhodila z bytu a život sa mu od základov zmenil. Keď sa mu pritrafí výhodné ubytovanie vo vychytenej štvrti Sydney, považuje to za veľké šťastie. Zo starodávneho sídla však behá mráz po chrbte, čudácky pôsobí aj majiteľka, mladá Anna, trpiaca agorafóbiou. Už pol roka nevyšla na denné svetlo. Tima jej psychická porucha neodradí, no keď sa v dome začnú diať zvláštne, hrôzu naháňajúce javy, pochytí ho oprávnený strach. Žeby sa Anna predsa len pomiatla?

Pes Celebes a mačka Kamčatka Jozef Pavlovič Kdesi pod Kriváňom žijú dvaja kuchári – pes Celebes a mačka Kamčatka. Pes vymýšľa podľa starých i nových kuchárskych kníh, najmä však podľa vlastnej hlavy, rôzne psie kúsky a zákusky a mačka mu pri tom pomáha. Takí sú dobrí v kuchárskom umení, že sa dostali aj na stránky internetu. Takto sa o nich dozvedel široký svet. Ak ich chceš spoznať aj ty, otvor knihu a začítaj sa do ich veselých príhod... Pre deti od 4 rokov. Ilustroval Stanislav Lajda.

Vatikán Michael Collins Vatikán je najmenší suverénny štát na svete. Zároveň je centrum katolíckej Cirkvi. Ako sídlo pápeža, duchovnej hlavy Cirkvi, vplyv Vatikánu vo svete ďaleko presahuje rozlohu malého územia, na ktorom sa rozprestiera. Vydajte sa na prechádzku po farbistých a veľkolepých slávnostiach a udalostiach počas liturgického roka vo Vatikáne. Sledujte príbeh pápežov od mučeníckej smrti sv. Petra, cez obdivuhodné umelecké činy renesancie, až po súčasnosť.

62

VIP magazine

Povedz mi ako? Isabelle Fougerová Táto kniha prináša odpovede na vyše 200 otázok, ktoré kladú všetky deti a na ktoré dospeláci nie vždy vedia odpovedať! Farebné strany z nálepkami oddeľujú 4 samostatné témy: Ľudské telo, Každodenný život, Kultúra, Zvieratá a príroda Vtipné ilustrácie Otázky o svete, ktorý nás obklopuje Jednoduché odpovede A navyše množstvo samolepiek...


Havraní princ

London Road

Elizabeth Hoytová

Samantha Youngová

Mladú vdovu Annu takmer zrazí do blata na ceste muž na koni, sprevádzaný obrovským psom. Neromantické a trápne. Anna sa dozvie, že gróf zo Swartinghamu, muž s tvárou poznačenou kiahňami a s povesťou zlostného grobiana hľadá tajomníka, lebo dvoch, slabšie povahy, už vyhnal. Anna využije situáciu a zamestná sa uňho, musí totiž do spoločnej domácnosti so svokrou doniesť niečo na obživu. Svojou nebojácnosťou a usilovnosťou grófa zaujme a z nevrlého šľachtica sa postupne stáva galantný spoločník. Anna si uvedomuje, že sa zaľúbila a cíti k nemu fyzickú túžbu...

Johanna Walkerová nikdy nemyslela na seba. Nastal čas dopriať si kúsok šťastia. Johannu vníma okolie ako vypočítavú zlatokopku, ktorá sa ochotne vrhá do postele majetným chlapom a necháva sa vydržiavať. Vlastná matka ju považuje za neschopnú a žalostné je, že Jo, ako ju kamaráti oslovujú, postupne podľahne predsudkom a uverí im. Skrátka, nestojí za nič. Iba skutoční priatelia poznajú pravdu o jej nezávideniahodnom osude. Na Joiných pleciach leží bremeno starostlivosti o rodinu, zvlášť mladšieho brata Cola. Jo pri rozhodovaní neustále prihliada na bratovu budúcnosť...

Snehuliak (kniha na počúvanie) Jo Nesbo V Osle napadol prvý sneh. Jonas ráno vstane a zistí, že jeho matka zmizla. Ostane po nej jediná stopa – ružový šál, čo jej daroval na Vianoce. Má ho na krku snehuliak. Predošlú noc sa nečakane zjavil na dvore a jeho čierne oči hľadia priamo do domu. Prípad rieši inšpektor Harry Hole, ktorý nedávno dostal tajomný list s podpisom Snehuliak. Situácia sa ešte väčšmi zamotáva, keď Harry zistí, že tento model sa opakuje – za posledných desať rokov sa stratilo jedenásť žien, a to vždy presne v deň, keď napadol prvý sneh... Audioknihu z vydavateľstva Ikar načítal Martin Mňahončák.

Ruky odrážajú osobnosť Catherine d´Amecourt Máte dostatok životnej energie? Kde môžete lepšie využiť svoju kreativitu? Vybrali ste si vhodné povolanie? Nájdete si správneho životného partnera? Vydarí sa vám manželský alebo partnerský vzťah? Ste vodcovský typ alebo sa radšej dáte viesť? Ako vás vnímajú ostatní ľudia? Odpovede prináša táto kniha doplnená množstvom názorných ilustrácií. Čítanie z ruky vám umožní poznať lepšie nielen samého seba, ale aj iných. Pozor, z čiar však nevyčítate budúcnosť! Čiary a znaky na dlaniach odzrkadľujú danosti, možnosti, talent a áleží iba na vás, aby ste si zvolili správnu cestu...

77 NAJ SLOVENSKO

Kníhkupec

Ján Lacika

Mark Pryor

Krásne fotografie, pútavý text plný zaujímavých a užitočných informácií a na dôvažok aj balíček vstupeniek a iných výhod pre všetkých, čo chcú nielen čítať, ale aj zažiť na vlastnej koži. Množstvo kultúrnych pamiatok a prírodných zaujímavostí, ktoré v domácich vzbudzujú hrdosť a v návštevníkoch spoza hraníc obdiv. Táto kniha ich predstavuje v koncentrovanej podobe, zahŕňa to naj, čo môže nádherné a rozmanité Slovensko ponúknuť. Autorom je skúsený geograf, cestovateľ a fotograf Ján Lacika.

Za bieleho dňa unesú v Paríži Maxa, staršieho bukinistu, ako nazývajú majiteľov knižných stánkov na nábreží Seiny. Jeho priateľ, šéf bezpečnosti na Americkom veľvyslanectve, sa len bezmocne prizerá, nemá možnosť únoscu zastaviť. Marston rozbehne vyšetrovanie a o pomoc požiada agenta CIA Toma Greena, ktorý je už jednou nohou na dôchodku. Pri vyšetrovaní vyjde najavo, že Max prežil koncentračný tábor a po oslobodení sa pustil do prenasledovania nacistov. Súvisí Maxovo zmiznutie s jeho minulosťou alebo dokonca s tajomnými knihami, ktoré predáva?...

Modlitby za unesené Jennifer Clementová Hory mexického štátu Guerrero sú domovom trinásťročnej Ladydi Garciovej Martinezovej, jej rodiny a priateliek. Deti tu utekajú pred vojenskými vrtuľníkmi, čo zhadzujú chemické jedy na makové polia a ničia úrodu ópia. Nikoho nezaujíma, že spália aj nevinných ľudí. Za dedinou sa kopia mŕtve telá, o ktorých návrat do zeme sa starajú škorpióny a hady. Škola funguje len občas, keď tam na rok pošlú nejakého dobrovoľníka z mesta. Vládnu tu narkobaróni a byť dievčaťom je veľmi nebezpečné. Matky prezliekajú dcéry za chlapcov, a keď to zlyhá, radšej im uberú z prirodzenej krásy – ostrihajú im vlasy, začiernia zuby. Urobia všetko, aby ich ochránili pred nenásytnosťou kartelov. Keď sa v dedine objavia ich čierne SUV, Ladydi s priateľkami zaliezajú ako zver do jám za domami, do bezpečných úkrytov. Kým Ladydina utrápená matka márne čaká na manželov návrat, dievčatá snívajú o budúcnosti, ktorá sľubuje viac než len holé prežitie...

www.ikar.sk www.media-klub.sk www.kniznyweb.sk VIP magazine

63


rozhovor

64

VIP magazine

Mária Kovales, foto: Ivona Orešková


Najúspešnejšia slovenská autorka

OSLAVUJE PÄŤDESIATKU Ako prvá slovenská spisovateľka dosiahla na sklonku roku 2012 milión predaných výtlačkov svojich kníh a stále patrí k najžiadanejším autorkám. Hlad po jej príbehoch neklesá ani po rokoch. Doposiaľ vydala vyše 25 románov a za všetky dostala ocenenia – Zlaté resp. Platinové knihy. Presadila sa už aj na českom trhu, jej romány pre ženy sú prekladané tiež v Maďarsku a na Ukrajine. V súčasnosti jej vychádza nový román Julinkina pekáreň a oslavuje životné jublileum. Táňa Keleová-Vasilková.

■ Veľa žien nemá rado, keď je reč o ich veku. Ako ste na tom vy? Nemáte problém priznať ho? Patrím medzi väčšinu žien. Myslím si, že čo koho do toho, koľko mám rokov. Všetky sa predsa usilujeme vyzerať čím lepšie a čím mladšie, a potom to niekto prezradí a je to v háji. Podľa mňa je to totálna hlúposť a tiež zbytočnosť. Veď koniec-koncov, ľudí neposudzujeme podľa veku, ale podľa toho, akí sú. Na druhej strane: za svoj vek sa nehanbím. Len ho nemám túžbu zverejňovať.

Nemám žiadne špeciálne plány a moje sny zostávajú stále rovnaké. Stačí mi dennodenne žiť pekný a zmysluplný život, ktorý ma napĺňa radosťou.

■ V nejednom článku vás média označili ako slovenskú Danielle Steelovú. Lichotí vám to? Svojho času ma to rozčuľovalo, teraz mi je to viac-menej jedno. Ide však o to, že som presvedčená, že každý človek je svojský a ojedinelý, jednoducho nenapodobniteľný originál – a preto prirovnávanie ako také nemám príliš v láske. Veď práve tá svojskosť každého z nás je najkrajšia.

Čítali ste vôbec niekedy román od tejto autorky? Čítala som jej prvých osem kníh, a niektoré – napríklad Ocko – boli úžasné. Teraz čítam radšej Joy Fieldingovú.

Čo vidí Táňa Keleová-Vasilková, keď sa obzrie dozadu? Dobrý život. Som so všetkým spokojná (ťukťuk), aj s tým horším a boľavejším, pretože keby nebolo v našom živote takých chvíľ či období, potom by sme si nevážili, keď je nám dobre a hrejivo. Našťastie, v mojom živote prevažuje to druhé, a ja sa z toho nesmierne teším a vážim si to. ■

Žijete teda svoj vysnívaný život? Vždy som tužila mať veľkú rodinu a písať. Byť obklopená rodinou, deťmi a priateľmi. Láskou a úprimnosťou. Postupne som si do svojich želaní pridala aj cestovanie po Európe. Čo viac, okrem zdravia, by som si mohla priať? Je lepšie chcieť menej a potom sa radovať, než byť náročný a potom byť smutný a zúfalý, že to nejde podľa vašich predstáv. Aj keď, myslím si, že som toho chcela dosť: a presne to aj od života dostávam. Samozrejme, zasahujem do toho, viem, že bez nášho úsilia a pričinenia sa nič nestane. A najmä to dobré nie.

A čo by ste chceli vidieť, keď sa pozriete dopredu? Čo by ste ešte chceli dosiahnuť? Kam by ste sa chceli ako spisovateľka dostať?

O umelcoch sa často hovorí, že žijú v oblakoch. Platí to aj o vás, alebo vy ste z iného súdka? Mám, chvalabohu, veľkú rodinu. Myslím, že nie je reálne možné žiť pri troch deťoch v oblakoch. A keď, tak trolilinku, len s mierou, tak, aby vám to rozjasňovalo dni.

Na svojom konte máte viac ako milión predaných výtlačkov svojich kníh. Predstavte si, že by vám niekto v čase, keď ste vydávali svoju prvotinu Cena za voľnosť povedal, že raz budete taká úspešná. Verili by ste mu? V žiadnom prípade. A o úspechu som nesnívala vôbec. Jednoducho som len chcela písať dobré knihy.

Ozaj a stále platí, že tento váš prvý román, na ktorý sa čitatelia, mimochodom, dosť často stále pýtajú, už znova nevydáte? To som nikdy nepovedala. Len na reedíciu ešte nebol ten správny čas. ■

Úspešných ľudí u nás zvyknú presviedčať, aby vstúpili do politiky. Prijali by ste takúto ponuku? Nie. Mám rada svoj život práve pre jeho pokoj, za žiadnu cenu ani peniaze by som sa toho nevedela a hlavne nechcela vzdať.

VIP magazine

65


lexikón

Dobroslava Dorenová, foto: archív redakcie

Vysoké

nároky

Žijeme v informačnej spoločnosti, v ktorej sme neustále zaplavovaní množstvom údajov, textov a vzdelávacích materiálov – denne spracovávame kvantá informácií. Žijeme v spoločnosti služieb, kde sú kladené vysoké nároky na kvalitu, flexibilitu a rýchlosť. výšená pracovná záťaž patrí medzi hlavné stresové faktory človeka tretieho milénia. Preto v momente, keď naše nároky na seba samého prekročia mieru toho, čo dokážeme zvládnuť, zažívame stres. Ďalšie problémy môžu nastať, ak človek bojujete s niekoľkými úlohami na pra-

Z 66

VIP magazine

covisku naraz a musí zvládať stále viac druhov nových technológií. Nadmerné zaťaženie a následné vyčerpanie sú často príčinami vzniku burnout syndrómu – syndrómu vyhorenia. Je to stav emočného a telesného vyčerpania, ktorý je často sprevádzaný ne-

dostatkom záujmu o prácu a okolie, nízkou sebadôverou a je pretkaný pocitmi zlyhania.

Rizikové faktory Všeobecnými rizikovými faktormi je nielen neistota pracovných pomerov, skrátené úväzky,


dlhá pracovná doba, nadčasy, rastúca intenzita a náročnosť práce, ale aj nezlučiteľnosť práce a súkromného života. Možným riešením tejto situácie je cielene pracovať na zvýšení svojej odolnosti a schopnosti zvládať záťaž. Všeobecné pracovné podmienky sa väčšinou dajú zmeniť len minimálne, no schopnosť vyrovnať sa so záťažou je možné ovplyvniť. Je dobré naučiť sa zvládať vyššiu mieru záťaže prostredníctvom cieleného časového manažmentu a konštruktívnym zjednodušením práce. Vhodnou prevenciou je najmä zdravý životný štýl – od stravy, cez spánok, až po dostatočné fyzické aktivity a aktívny relax. VIP magazine

67


Slovensko je bohaté na termálne kúpele. V blízkosƟ rakúskych a maěarských hraníc, len 65 km od BraƟslavy, ležia Termálne kúpele Veűký Meder. Ubytovanie a odpoēinok priamo v kúpeűnom prostredí nájdete jedine v SPA & Wellness Hoteli Orchidea ***.

T

HERMAL CORVINUS VEĽKÝ MEDER sa nachádza v 80 hektárovom lesoparku. Blahodárne účinky termálnej vody na ľudský organizmus poznal už uhorský kráľ Matej Korvín, ktorý mestu Veľký Meder udelil v roku 1466 mestské privilégiá. Po ňom je komplex tiež pomenovaný. Vhodná poloha SPA & Wellness Hotela Orchidea*** (priamo pred vchodom do areálu termálneho kúpaliska) a  prírodné zaujímavosti v okolí vytvárajú podmienky pre aktívny odpočinok vo vode i  na suchu. Cieľom wellness pobytov je znovuzískanie vašej celkovej fyzickej i duševnej rovnováhy, po-

hody, zlepšenie fyzickej kondície a krásy. V ponuke hotelových wellness balíčkov nájdete romantický, relaxačný pobyt, pobyt pre ženy, ale aj veľkonočné, vianočné a silvestrovské pobyty. Každý by si mal minimálne niekoľkokrát za rok dopriať kombináciu kúpeľných procedúr, ktoré navrátia energiu, sebavedomie, zdravie, vitalitu, silu, a naopak, zbavia stresu, bolestí a únavy. Nie je totiž lepšia investícia, ako investovať do svojho zdravia.

MODERNÉ IZBY Hotel ponúka jedinečnú atmosféru v moderne vybavených izbách. Všetky izby majú

štandardne sociálne zariadenie, satelitný TV, pripojenie na internet zdarma, telefón a trezor. Okrem štandardných izieb sú k  dispozícii dva apartmány – Royal a rodinný Lux. Hotel má uzavreté parkovisko, ktoré zaisťuje bezpečnosť majetku klientov. Na recepcii (24 hod.) Vás ochotný personál uvíta v  akúkoľvek dennú a nočnú hodinu.

PRIESTOR PRE TEAMBUILDING SPA & Wellness Hotel Orchidea ponúka tiež priestor pre firemné školenia, semináre, prednášky, prezentácie, teambuldingu, konferencie a obchodné stretnutia.


K dispozícií je kvalitné technologické vybavenie ako dataprojektor, plátno, flipchart a internetové wifi pripojenie. Salónik s kapacitou 45 miest poskytuje dostatok súkromia. Na želanie Vám v hoteli pripravíme chutné coffebreaky.

SVET RELAXU Dostať pozvanie navštíviť „Malý raj“, vyvolá v každom z nás prinajmenšom zvedavosť. Čo sa za prísľubom znejúcim slovným spojením skrýva? V  prípade hotela Orchidea je to predovšetkým svet plný relaxu, oddychu, pokoja, ale tiež zdravia a tak trocha aj zmyslového rozmaznávania. Hotel a  jeho

wellness centrum totiž ponúkajú nielen uvoľnenie pre telo a psychiku, ale aj pastvu pre oči a  opojenie pre chuťové poháriky. Gastronómia na úrovni je neoddeliteľnou súčasťou hotela s  príjemnou atmosférou. Ak doň zavítate, nebudete vedieť, ktoré zmysly môžete skôr rozmaznávať. Ak sa rozhodnete pre relaxačný pobyt, môžete sa tešiť naozaj na multizmyslový zážitok. Hotel Orchidea ponúka nielen bazén s protiprúdom, perličkový kúpeľ, ale aj pestrý saunový svet s ponorným bazénom a ľadopádom, turecký kúpeľ hammam a ak okrem relaxu chcete svoje telo predovšetkým ozdraviť, môžete si vybrať zo širokej ponuky služieb

od reflexných masáží prinášajúcich úľavu svalstvu šije či chodidiel, cez odblokovanie krčnej chrbtice, až po športovú masáž, čo prinesie okamžitú úľavu od bolesti a zregeneruje unavené svaly a kĺby. Hotel a relaxačné centrum Orchidea je ozajstný malý raj pre telo a dušu! SPA & Wellness Hotel Orchidea*** “Malý raj, ktorý Vás očarí” Rozmarínová 3326/2 932 01 Veľký Meder Telefón: +421 31 / 591 9001 hotelorchidea@hotelorchidea.sk www.hotelorchidea.sk


lexikón

Svetlana Paceltová, foto: archív redakcie

Kľúčové procesy Pravidelný prísun kyslíka je pre organizmus nevyhnutný, človek je od neho závislý. Každá bunka v tele potrebuje určitú dávku kyslíka, ako kľúčovú „potravu“ pre všetky životné procesy. ž dvadsaťpäť percent celkovej spotreby kyslíka v ľudskom tele je spotrebovaných na činnosť mozgu, ktorý priamo ovplyvňuje mnohé životné aktivity. Kyslík pomáha prenášať informácie v mozgových bunkách, zlepšuje koncentráciu, pamäť – čistí hlavu. Dôležité procesy v tele sa bez kyslíka nezaobídu. Dobre okys-

A 70

VIP magazine


ličená krv spoľahlivo riadi organizmus a vtedy správne funguje aj ľudský imunitný systém. K pozitívnemu efektu napomáha zdravé životné prostredie, pohyb a správna technika dýchania.

Nedostatok kyslíka Ak máme nedostatok kyslíka, cítime sa unavení, malátni, bez energie. Bez kyslíka by mozgové bunky odumreli už po štyroch minútach a svalstvo by prestalo pracovať asi po polhodine. Najväčšou prekážkou správneho prívodu kyslíka do organizmu je nedostatočný pohyb. Pri sedavom zamestnaní či prevážaní sa autami, namiesto fyzickej aktivity a chôdze, dych človeka slabne, čo zapríčiňuje aj spomalenie prívodu kyslíka do organizmu. Postupne môžu vznikať choroby srdca, poruchy krvného obehu, dýchacie problémy, poruchy imunitného systému a mnoho iných. Hypoxia – nedostatok kyslíka je zodpovedný za množstvo ochorení, ktoré strpčujú ľuďom život. VIP magazine

71


lexikón

Ria Angelová, foto: archív redakcie

Verný priateľ

Uvažujete nad prírastkom do rodiny v podobe mačky alebo psíka? Domáce zvieratá sú osviežením rodinného života a majú pozitívny vplyv na rodinnú pohodu.

kôr, ako si domáci miláčik nájde vo vašom byte alebo na záhradke svoje miesto, dôsledne sa zamyslite nad tým, čo tento krok v živote vašej rodiny bude znamenať. Meno je síce dôležité, ale zvieratko potrebuje aj svoje miesto, dobrú výchovu a stálu starostlivosť. Investovať do neho svoju energiu sa však oplatí – vráti vám to bezhraničnou láskou a oddanosťou. Domáce zviera je ďalšou živou bytosťou v domácnosti – ovplyvňuje správanie aj konanie členov rodiny, vplýva na náladu, mení rodinné rituály a stereotypy. Odborníci potvrdzujú pozitívny vplyv domácich

S

72

VIP magazine


zvierat na rodinný život – štvornohý miláčik vedie dospelých aj deti k tolerancii a zhovievavosti, upevňuje schopnosť dodržiavať pravidlá a oplácať náklonnosť.

Plus pre zdravie Najčastejším dôvodom, prečo si ľudia zaobstarávajú zvieratko, je potreba kontaktu so živým tvorom. Jeho prítomnosť v domácnosti má dokázateľne priaznivý vplyv na náladu a psychickú pohodu rodiny. Zvieratko, ktoré si vyžaduje pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu ľudí navyše „núti“ robiť aspoň minimum pre svoje telesné zdravie. Podľa odborných štúdií pomáha zvie-

rací maznáčik k vyššej výkonnosti aj na pracovisku. Výber nového člena rodiny je len na vás – nezabudnite si však zvážiť svoje časové, priestorové a finančné možnosti. Dôležitým faktorom pri výbere domáceho

miláčika je aj temperament. Ak väčšinu svojho času trávite doma s knižkou v ruke, energický psík asi nebude tou správou voľbou. Je dôležité zladiť svoj životný štýl s charakterom domáceho zvieraťa. Všetci členovia rodiny by pritom mali s jeho výberom a prítomnosťou súhlasiť. Od začiatku je však potrebné stanoviť určité pravidlá ohľadom starostlivosti a rozdeliť si úlohy. Preštudujte si odbornú literatúru a články na internete, poraďte sa s priateľmi, ktorí zvieratko majú. Množstvo potrebných informácií sa dozviete aj v najbližšej veterinárnej ambulancii a v predajniach s tovarom pre zvieratká. VIP magazine

73


zdravie

Dobroslava Dorenová, foto: archív redakcie

NA AKTUÁLNU

tému

Vyrovnať sa so závažným ochorením nie je jednoduché pre pacienta, ani pre jeho najbližších. Vhodné je, ak okolie nedáva najavo svoj strach, smútok, alebo beznádej. V ťažkých chvíľach viac pomôže pozitívna nálada a príjemná rodinná atmosféra. akovina hrubého červa sa častejšie vyskytuje vo vyspelých častiach sveta, nakoľko vo veľkej miere súvisí s nesprávnym a príliš kalorickým stravovaním. Rizikovými skupinami sú najmä ľudia vo veku nad päťdesiat rokov, ide o približne tretinu pacientov. Viac prípadov je medzi sedemdesiatnikmi. Primárna prevencia pred týmto ochorením v sebe zahŕňa zdravú životosprávu – najmä starostlivosť o pravidelné vyprázdňovanie stolice, uprednostňovanie stravy bohatej na vlákninu a vitamíny, dostatočný prísun tekutín, ale aj dostatok pohybu na čerstvom vzduchu a pravidelný spánok.

R

Príčiny a príznaky Rakovinu hrubého čreva ovplyvňuje vnútorné prostredie organizmu – látková premena (metabolizmus), ale aj vonkajšie prostredie. Do vonkajšieho prostredia patrí spôsob stravovania a karcinogénne látky v prostredí, ktoré sa dostávajú do organizmu. Zhubný nádor hrubého čreva vzniká vývojom z nezhubného nádoru – polypu, najčastejšie adenómu, pričom môže mať niektoré veľmi podobné príznaky ako samotný nádor. Jedná sa o bolesť brucha, krvácanie do čreva a podobne. Vývoj môže trvať niekoľko rokov. V poslednom období lokalizácia zhubného nádoru hrubého čreva sa posúva viac do jeho pravej časti. Najčastejšou lokalizáciou je konečník a ľavá časť hrubého čreva.

74

VIP magazine


Vip 2014 (1)  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you