KulturaFM předplatné 2016/2017

Page 1

PŘEDPLATNÉ

20|20 16 17

Leni / Divadlo v Řeznické

divadlo a koncerty


OBSAH

2 2. 3. 4. 7. 9. 11.

ÚVODNÍK PŘEDPLATNÉ DIVADLO PŘEDPLATITELSKÁ SKUPINA A DIVADLO PŘEDPLATITELSKÁ SKUPINA B DIVADLO PŘEDPLATITELSKÁ SKUPINA C DIVADLO MIMO PŘEDPLATNÉ

14. 17. 19. 22. 23.

KONCERTY KRUHU PŘÁTEL HUDBY ZÁMECKÉ KONCERTY KONCERTY CYKLUS ČTVERO ROČNÍCH OBDOBÍ PŘEHLED DIVADLO PŘEHLED KONCERTY

Drazí přátelé divadla a hudby, na vědomost se všemu kulturymilovnému obecenstvu dává, že nabízíme předplatné na novou sezónu. A že je protentokrát obzvláště vypečené! Proč si koupit abonmá? Zajistíte si nejvybranější duchovní potravu na rok dopředu, vyberete si své sedadlo, o nic se nemusíte starat, na blížící se termíny Vás včas upozorníme. Stačí jen přijít, usadit se a nechat se opečovávat. V nadcházející sezóně zachováváme osvědčenou strukturu tří divadelních a tří koncertních abonentských řad. Zároveň jsou jednotlivé řady dramaturgicky mnohem jasněji vyprofilované než dřív, takže si dle svého vkusu a zaměření můžete lépe vybrat, co vlastně chcete vidět a slyšet. Kdo hledá v divadle hlavně zábavu a oddech, pro toho máme divadelní řadu A. Hledáte-li umělecky spíše náročnější představení a silná témata, je pro vás určena řada B. Spojení obou cest v podání vynikajících ostravských divadel a souborů pak představuje řada C. Podobný přístup je uplatněn i u koncertního abonmá, kde kromě tradiční řady Kruhu přátel hudby máme abonmá zámecké a chrámové. A nezapomeňte také na divadlo mimo předplatné! U jednotlivých inscenací se mohu zastavit jen útržkovitě: i letos najdete v předplatném jména, která jsou zárukou kvality (S. Stašová, V. Cibulková, P. Liška, Radošínské naivné divadlo a další), ale i taková, na která se dá ve Frýdku-Místku a širokém okolí narazit jen vzácně. Mám na mysli třeba obdivované Slovácké divadlo z Uherského hradiště a jeho Rychlé šípy, nebo Scholu Gregorianu Pragensis se svým vedoucím Davidem Ebenem. Určitě taky musíte vidět Norberta Lichého jako šplhouna Krhounka ve Škole základ života! Pokud o koupi abonmá ještě přemýšlíte, vezměte v potaz také letošní bonusy, jako je volný vstup do expozic Muzea Beskyd na frýdeckém zámku, nebo na podzimní koncert Symfonického orchestru Frýdek-Místek, se kterým nadále úzce spolupracujeme. Přeji Vám krásné kulturní zážitky! Jakub Tichý


PŘEDPLATNÉ Zakoupení permanentky, ať už divadelní anebo koncertní, Vám přináší řadu výhod:  Zajištěné stálé místo po celou sezónu a možnost přednostního zakoupení permanentky v následující sezóně Rozložení abonentních představení do celé divadelní sezóny (tedy od září 2016 do května 2017) Přenosnost abonentního průkazu (je možné ho darovat nebo půjčit jiné osobě) Garance ceny předplatného po celou sezónu

DÁREK PRO PŘEDPLATITELE Bonus pro všechny předplatitele: 14 dnů předplatného Deníku zdarma  Po předložení abonentního průkazu volný vstup na vybranou akci pořádanou Muzeem Beskyd, p.o. Platí pouze do konce tohoto kalendářního roku Bonus pro předplatitele KPH:  Volný vstup na Podzimní koncert Symfonického orchestru Frýdek-Místek Novoroční koncert s přípitkem  Volný vstup pro všechny předplatitele KPH, kteří si předplatné zakoupí do 9. září, na koncert v rámci Svatováclavského festivalu ve Frýdku-Místku, který se bude konat dne 10. 9. Bonus pro předplatitele koncertů Zámecké koncerty:  Volný vstup na Podzimní koncert Symfonického orchestru Frýdek-Místek  Volný vstup na aktuální výstavu Muzea Beskyd během přestávky koncertu

CENY DIVADELNÍHO PŘEDPLATNÉHO Skupina A – celkem 6 představení: 2 160 Kč a 1 920 Kč (studenti, ZTP a senioři) Skupina B – celkem 6 představení 2 160 Kč a 1 920 Kč (studenti, ZTP a senioři) Skupina C – celkem 4 představení: 920 Kč a 800 Kč (studenti a ZTP)

CENY KONCERTNÍHO PŘEDPLATNÉHO Koncerty Kruhu přátel hudby celkem 6 koncertů: 660 Kč a 390 Kč (studenti, ZTP a senioři) Zámecké koncerty celkem 6 koncertů: 660 Kč a 390 Kč (studenti, ZTP a senioři) Koncertní cyklus Čtvero ročních období 16/17 celkem 4 koncerty: 600 Kč a 320 Kč (studenti, ZTP a senioři) Předplatné je v prodeji pro stávající předplatitele od 1. června, pro nové předplatitele od 23. června do 16. září vždy v pobočkách Beskydského informačního centra.

BESKYDSKÁ INFORMAČNÍ CENTRA náměstí Svobody 6, Frýdek-Místek tel.: +420 558 646 888 Po: 9.00 – 12.00 12.30 – 17.00 Út – Čt: 8.00 – 12.00 12.30 – 17.00 Pá: 8.00 – 12.00 12.30 – 16.30 Zámecké náměstí 1257, Frýdek-Místek tel.: +420 558 438 391 Po – Čt: 8.00 – 12.30 13.00 – 16.30 Pá: 8.00 – 12.30 13.00 – 16.30 So: 9.00 – 13.00 (v termínu 1. 6. – 12. 9.)

Hlavní 1755, Frýdlant n. O. Mediálním partnerem předplatného je Deník. tel.: +420 603 264 058 Každý předplatitel získává možnost předplatného Po – Pá: 8.00 – 12.00 12.30 – 16.30 Deníku na 14 dní zdarma! Zástupce Deníku So: 9.00 – 13.00 (v termínu 14. 6. – 12. 9.) vás bude kontaktovat s nabídkou.

3


DIVADLO

4

NOVÁ SCÉNA VLAST

Předplatitelská skupina A So 17. 9. 2016, 19.00

St 2. 11. 2016, 19.00

Blázinec

Hamleti

Autor: Jaroslav Gillar Uvádí: Agentura Harlekýn Režie: Jaroslav Gillar

Autoři: Jan Mikulášek, Dora Viceníková Uvádí: Divadlo Na zábradlí Režie: Jan Mikulášek

Neuvěřitelných patnáct rolí zvládne populární herec Miroslav Táborský. Groteska o světě, ve kterém se vlády zmocní blázni z jednoho psychiatrického ústavu, je představením jednoho, zato ale vynikajícího herce – Miroslava Táborského.

Původní inscenace na téma hereckého života, hraní, předstírání, markýrování. Divadlo jako téma samo o sobě.

Podle režiséra Jaroslava Gillarda je tohle téma neustále aktuální. „Hra je inspirována mimo jiné motivy Edgara Allana Poea, sugestivní scény strachu a hrůzy jsou protkány jeho typickým humorem,“ uvedl režisér. Nečekané zvraty a konflikty doprovázejí v Blázinci komické situace jako z němého filmu, výstupy často připomenou absurdní divadlo.

Kolik osobností herci pojmou, a jak to odskáčou? Je herectví opravdu vysněným povoláním? Má režisér vždycky pravdu? Co všechno se na jevišti nesmí? Proč děti a zvířata nemají hrát divadlo? To a mnohé jiné ze zákulisí divadelního světa....

Účinkuje: Miroslav Táborský Délka představení: 1 hodina 20 minut bez přestávky

Jana Plodková - nominace na Cenu divadelní kritiky v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon roku 2015 Účinkují: Jana Plodková, Petr Čtvrtníček, Jan Hájek, Ivan Lupták, Václav Vašák, Jiří Vyorálek, Jakub Žáček Délka představení: 1 hodina 25 minut bez přestávky


DIVADLO Únor 2017, 19.00

Březen 2017, 19.00

Římské noci

Úča musí pryč!

Autor: Franco D´Alessandro Překlad: Alexander Jerie Uvádí: Agentura Harlekýn Režie: Gregory Abels

Autor: Lutz Hübner Uvádí: Divadlo Verze Režie: Thomas Zielinski

Poutavý a současně dojemný příběh dvou slavných lidí, italské herečky Anny Magnani a amerického dramatika Tennessee Williamse. Pojednává o jejich dlouhodobém a ryzím přátelství, o jejich láskách, radostech, vrcholech i pádech. Vše zarámováno do padesátých a šedesátých let 20. století.

Pedagogická hořceostrá komedie, odehrávající se v 5. třídě základní školy, kde se sešlo pět rodičů dětí a očekávají jejich třídní učitelku. Emoce vřou, v prvním pololetí se známky dětí rapidně zhoršily, atmosféra ve třídě je špatná, navíc čekají děti přestupové zkoušky na osmiletá gymnázia.

Kdo za známky nese zodpovědnost? Samozřejmě učitelka! A proto je nutné ji ihned odvolat. Pět rodičů je pět rozdílných charakterů - zatrpklý nezaměstnaný, který je neustále za zadkem své dceři, ambiciózní ranařka, nerozhodná intelektuálka a manželský pár Jedinečné a brilantní herecké výkony Simony v krizi, navíc vykořeněný přestěhováním Stašové a Oldřicha Víznera, přitažlivý děj plný do místa školy kvůli práci. silných emocí a vášní, smíchu a pláče, velkých zvratů, to všechno jsou „Římské noci“.

Během svého pobytu v Římě se Williams konečně setká s herečkou, pro niž touží psát. Prakticky ihned najdou porozumění jeden pro druhého.

Tento pravdivý příběh dvou výsostných umělců a citlivých zranitelných duší vám určitě rozproudí krev v žilách a ještě dlouho po představení bude ve vás žít.

Učitelka však nedává svoji kůži zadarmo - nastaví rodičům zrcadlo a ukazuje se, že jejich děti jsou různým způsobem problémové a zdrojem nepokojů ve třídě.

Účinkují: Simona Stašová, Oldřich Vízner Délka představení: 2 hodiny 35 minut včetně přestávky

Účinkují: Petra Špalková, Linda Rybová, Kateřina Winterová, Igor Chmela, Jana Janěková ml., David Prachař Délka představení: 1 hodina 35 minut bez přestávky

5


DIVADLO

6 Duben 2017, 19.00

Květen 2017, 19.00

Rychlé šípy

Už nikdy sám!

Autor: Jaroslav Foglar Uvádí: Slovácké divadlo Úprava a režie: Robert Bellan

Autor: Marc Becker Uvádí: Divadlo Kalich Režie: Petr Novotný

Rychlé šípy se staly okamžitě po premiéře jednou Ve své hře Už nikdy sám! se německý režisér z nejúspěšnějších komedií Slováckého divadla. a dramatik Marc Becker zabývá fenoménem dnešní doby, a to osamělostí lidí ve velkoměstech. Není divu, vidět na vlastní oči Mirka Dušína i se svými věrnými přáteli stejně jako zrádné Vystavěl v ní poněkud bizarní situaci dnešních Bratrstvo kočičí pracky se stalo lákadlem nejen singles, kteří se snaží uniknout pocitu osamělosti na domovské scéně Slováckého divadla, ale a najít si někoho, s kým budou sdílet svůj život. i mimo ni. Přirozeným způsobem jim to nejde, musí toho docílit promyšleným plánem, dokonce Inscenace se hrála na téměř čtyřiceti místech za hranicí zákona. po celé republice a vidělo ji přes sto tisíc diváků. Znalci Foglarových komiksů dozajista ocení půvabně zpracované příběhy pětice vzorných hochů, ale i dalších postav, které jako by z oka vypadly svým tištěným kamarádům. Účinkují: David Vacke, Petr Čagánek, David Vaculík, Zdeněk Trčálek, Tomáš Šulaj, Josef Kubáník, Michal Zetel, Martin Vrtáček, Pavel Hromádka, Petr Blaha, Jiří Hejcman, Petra Staňková A stane se ještě něco daleko zvláštnějšího – Délka představení: 2 hodiny po městě se najednou začnou ztrácet desítky a desítky občanů… „Téma té hry je, myslím, naprosto trvalé, lidské a obecné snad pro všechny věky věků,“ říká hvězdný představitel jedné z hlavních rolí Pavel Liška a dodává: „Naše hra je osobitá, dojemná a snad i vtipná.“ Účinkují: Zuzana Bydžovská, Pavel Liška, Josef Polášek Délka představení: 2 hodiny 10 minut s přestávkou


DIVADLO NOVÁ SCÉNA VLAST

Předplatitelská skupina B St 12. 10. 2016, 19.00

Zabiják Joe

filmařky, která se stala „dvorní režisérkou“ Adolfa Hitlera.

Lenina netypická a pozoruhodná minulost, plná vzestupů a pádů, se stává tématem a vyvstávají otázky odpovědnosti umělce za své dílo či hranic mezi uměleckou tvorbou, posluhováním ideologii Kultovní lovestory z pera respektovaného a aktivní spoluúčastí na budování režimu. amerického dramatika. Drsná černá komedie o jedné velmi svérázné rodince a ještě svéráznějším způsobu, jak zatočit s dluhy... Autor: Tracy Letts Uvádí: Divadlo Kalich Režie: Petr Svojtka

Účinkují: Igor Chmela, Anna Fialová, Ivan Lupták, Marek Taclík, Ivana Jirešová (původně také Tatiana Vilhelmová) Délka představení: 2 hodiny 10 minut

Umístění v anketách: Vilma Cibulková – Cena Thálie 2014 Vilma Cibulková – významné umístění v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon roku 2014 Účinkují: Vilma Cibulková, Ondřej Kavan, Dana Syslová, Daniel Krejčík Délka představení: 1 hodina 20 minut St 9. 11. 2016, 19.00

Leni Autor: Valeria Schulczová, Roman Olekšák Uvádí: Divadlo v Řeznické Výprava a režie: Viktor Polesný Původní slovenská hra o fiktivním setkání dvou skutečných lidí – legendárního moderátora Johnnyho Carsona a kontroverzní Leni Riefenstahl, fotografky, tanečnice, herečky a v neposlední řadě i mimořádně nadané

Pá 9. 12. 2016, 19.00

Kytice Autor: Karel Jaromír Erben, Karel Brožek Uvádí: Klicperovo divadlo Hradec Králové Režie: Karel Brožek Jevištní podoba proslulé sbírky balad Karla Jaromíra Erbena z pověstí národních, kterou všichni známe, ale na kterou jsme už možná trochu zapomněli.

7


DIVADLO

8

Výsostná poezie s romantickým odérem Účinkují: Daniela Kolářová, Dana Syslová, Jaromír Meduna, Milan Stehlík / Jiří i hororovou patinou. Svět magických balad Čapka, Lucie Pernetová i moudrostí našich předků, téma viny, trestu a daností zákonů lidských i přírodních... Délka představení: 1 hodina 55 minut včetně přestávky

Účinkují: Martina Eliášová, Natálie Holíková, Helena Plecháčková / Kristýna Kociánová, Marie Poulová, Zora Valchařová-Poulová,Marta Zaoralová, Miroslav Zavičár Délka představení: 2 hodiny 10 minut včetně přestávky Únor 2017, 19.00

Dámy z Aniane Autor: Milan Kopecký Uvádí: Divadlo Palace Režie: Pavel Ondruch

Březen 2017, 19.00

Swing se vrací neboli o štěstí Autor: Jan Schmid a kolektiv Uvádí: Studio Ypsilon Režie: Jan Schmid Hudební spolupráce: Miroslav Kořínek, Jan Jiráň, Martin Bohadlo, Dominik Renč, Lubomír Zajíček Inscenace rozvíjející myšlenku, že swing není jen hudba, ale že se v ní vždy zažívá štěstí...

Swing je vynikající muzika, která přináší oživující a omlazující zážitek. Pro mladé je objevem a trendem, pro starší nestárnoucí záležitostí – Marie a Ester. Dvě sestry, dva lidské příběhy zkrátka swing. z opačných pólů lidské existence. Zatímco Swing je svižnou harmonií pro život, poskytuje Marie si přinesla do rodného domu nekončící uvolnění a potěšení, přinášející nadhled a štěstí. proud svých příběhů ze všech pařížských Swing chytne za srdce a hýbá tělem. lokálů – těch skutečných i smyšlených, Ester si žila svůj poklidný život venkovské učitelky. Malé Aniane je pro Marii trochu příliš těsné a tak stačí pár poznámek na místním trhu a zdejší pan děkan ztrácí svůj klid. Skupinka nezadaných mužů zralého věku začne sázet na nového manžela pro Marii… to všechno se děje za zdmi rodinného domu Marie a Ester. Ony ale mají jen samy sebe. Jen své vzpomínky, které se tak málo protínají. A čas se tak vleče.


DIVADLO Účinkují: Kamila Kikinčuková, Paulína Labudová, Markéta Plánková, Renata Rychlá, Barbora Skočdopolová, Jiřina Vacková, Martin Bohadlo, Mikuláš Čížek, Martin Janouš, Miroslav Kořínek, Jan Jiráň, Dominik Renč, Jiří Štědroň, Daniel Šváb, Jan Večeřa. Délka představení: 2 hodiny 40 minut Duben 2017, 19.00

Zmiešaná štvorhra Autor: Stanislav Štepka Uvádí: Radošinské naivné divadlo Režie: Juraj Nvota Hudba: Juraj Haško Po velkém jevištním historickém výletě k padesátému výročí RND (Polooblačno, Sčista-jasna) nasměroval autor svoji pozornost opět k nejsoučasnější současnosti. V komediální „zprávě ze zápasu dne“, kterou Stanislav Štepka nazval Zmiešaná štvorhra, zkoumá typickými výrazovými prostředky

Radošinského divadla, tedy humorem, satirou a vtipnými herecko-režijními ztvárněními, momentální stav a kvalitu současného slovenského života. V čem je smysl lidského štěstí? V zabezpečeném životě a pěkných věcech? Ve fungujících mezilidských vztazích? Autor a divadlo se dali na dvacetičtyřhodinový výzkum do života úplně odlišných slovenských rodin, a chtějí tak podat co nejkonkrétnější zprávu o trpce směšných účastnících této čtyřhry, v které se tak trochu nepřímo zápasí o smysl lidského štěstí. Účinkují: Stanislav Štepka, Maruška Nedomová, Svätopluk Malachovský / Mojmír Caban, Barbora Švidraňová / Marta Maťová, Michal Kubovčík / Tomáš Pokorný, Gabriela Mihalčínová / Petra Molnárová, Jozef Adamčík / Ondrej Hraška, Vladimír Svítek a Ladislav Hubáček Délka představení: 2 hodiny včetně přestávky

Předplatitelská skupina C Po 26. 9. 2016, 19.00

Spolu Autor: Tomáš Vůjtek Uvádí: Absintový klub Les Režie: Tomáš Vůjtek Hra o dvou hvězdách předválečného filmu, kterým po válce jejich spoluobčané „nadali do německých kurev“. Hra nejen o tom, že Baarová má oči mandlové a Mandlová má oči barové, ale i o těch, kdo je milovali a nenáviděli. Hra o Češích. Hra o nás? Účinkují: Zuzana Truplová a Pavla Gajdošíková

Délka představení: 1 hodina 30 minut bez přestávky

9


DIVADLO

10 St 16. 11. 2016, 19.00

Únor 2017, 19.00

Slyšení

Zbabělci

Autor: Tomáš Vůjtek Uvádí: Komorní scéna Aréna Hra čerpající z „rozpolcenosti“ Adolfa Eichmanna, jednoho z největších válečných zločinců, který aktivně organizoval genocidu evropských Židů. Ten se v roce 1961 při soudním procesu v Jeruzalémě hájil tím, že jako německý důstojník pouze plnil rozkazy, k Židům však nepociťoval žádnou zášť. Jsou však také zdokumentovány jeho výroky pronášené v kruhu kamarádů z SS, v nichž se ke své účasti na genocidě hrdě hlásí. Kariéra nacistického zločince, jenž chce samotnému Pánubohu vylíčit svou verzi událostí, je konfrontována s osudy Židů, kteří byli vyvezeni v roce 1939 do tábora v Nisku nad Sanem, kam směřovaly první Eichmannovy transporty. Umístění v anketách: Cena divadelní kritiky za nejlepší inscenaci roku 2015 Marek Cisovský – Cena divadelní kritiky za nejlepší mužský herecký výkon roku 2015 Cena divadelní kritiky za nejlepší českou uvedenou hru v roce 2015

Autor: Josef Škvorecký Uvádí: Divadlo Petra Bezruče Režie: Filip Nuckolls holky, jazz a válka / Danny miluje Irenu / Irena miluje Zdeňka / táhlé tóny saxofonu / válka končí / nepřítel prchá / nejvyšší čas na hrdinství! / jsme národem hrdinů, nebo „hrdinů“?

Účinkují: Vojtěch Říha, Norbert Lichý, Michal Sedláček, Milan Cimerák, Pavel Johančík, Sarah Haváčová, Pavla Gajdošíková, Markéta Matulová, Markéta Haroková, Lukáš Melník, Jakub Burýšek, Michal Weber, Karel Čepek, Jiří Műller, Dušan Urban (ze záznamu), Filip Nuckolls (ze záznamu) Účinkují: Marek Cisovský, Petra Kocmanová, Délka představení: 1 hodina 40 minut včetně Petr Panzenberger, Šimon Krupa, přestávky Vladislav Georgiev, Tereza Cisovská, Ondřej Malý, Albert Čuba, Josef Duben 2017, 19.00 Kaluža, Pavel Cisovský Impéčko Délka představení: 2 hodiny 30 minut včetně Uvádí: Stará aréna přestávky Realizační tým: Pavel Gejguš, Hynek Jahoda Večer plný improvizovaných skečů a třeskutého humoru. Tým herců plní úkoly jednotlivých improvizačních disciplín. Jejich pravidla ani zadání však herci dopředu neznají, proto musí pohotově reagovat. Zadání vychází často z požadavků publika, takže


DIVADLO i vy si můžete určit, o čem se má hrát. Vše se Účinkují: Lukáš Melník, Michal Sedláček, Ondřej odehrává v rychlém sledu a proto dostanete Brett , Vojtěch Říha, Norbert Lichý, v krátkém čase velkou porci gagů, které rozhodně Jakub Burýšek, Sarah Haváčová, promasírují vaši bránici. Pavla Gajdošíková, Markéta Matulová j.h., Marcela Čapková, Milan Cimerák, Účinkují: Pavel Gejguš, Petr Sedláček, Miroslav Kudela, Dušan Urban, David Mírek, David Hruboš, Vojtěch Markéta Haroková, Kateřina Krejčí, Šárský, Šimon Pliska, Jan Chudý Michal Weber, Filip Kapusta Délka představení: 1 hodina 15 minut Délka představení: 2 hodiny 10 minut včetně přestávky Květen 2017, 19.00

Škola základ života Autor: Jaroslav Žák, Hana Burešová Uvádí: Divadlo Petra Bezruče Režie: Janka Ryšánek Schmiedtová šplhouni, třídní krásky, záškoláci / hudební komedie nejen pro pamětníky / minuta ticha za propadlé / studentská legrace i první lásky / iks, kosinus, parabola / základ života je škola!

Mimo předplatné Září 2016, 19.00

4 sestry Autor a režie: Patrik Hartl Uvádí: Studio DVA

Účinkují: Ivana Chýlková, Anna Šišková, Jana Stryková, Berenika Kohoutová, Roman Štabrňák Délka představení: 2 hodiny 10 minut včetně přestávky

Komedie o módě, dietě, touze po lásce, Listopad 2016, 19.00 milostných dobrodružstvích, chlípném včelaři a překvapení v kompostu. Táta měl hodně rád Rukojmí bez rizika ženy, takže má každá z jeho dcer jinou mámu. Autor: Alain Reynaud Fourton Ale i povahu, rozmary, potíže a touhy. Uvádí: Agentura Harlekýn Francouzská komedie s kriminální příchutí. Dva letití kamarádi si vzájemně svěří stejný úmysl spáchat sebevraždu, pro niž má každý odlišné důvody. Společná sebevražda se jeví jako ideální 4 sestry jsou punkovou crazy komedií o tom, že řešení, ale plán jim překazí trojice prchajících i když si pořádně lezete na nervy, je zábavnější amatérských lupičů s plným pytlem peněz. prožít život s rodinou než bez ní. Ti vtrhnou do bytu, překvapené sebevrahy si

11


DIVADLO

12

vezmou jako rukojmí a vyhrožují jim zabitím, což je právě to, co si oba muži nejvíce přejí. Ale při pohledu na pytel plný bankovek dostávají oba hrdinové znovu chuť do života.

Na počátku bylo velké přátelství. A snaha vyvrátit tezi, že ženské komické duo nemůže existovat. Již samotná podstata ženské přirozenosti totiž nedovolí osobě něžného pohlaví připustit, že by mohla být hloupější, nešikovnější nebo snad Účinkují: Václav Vydra, Jan Šťastný / Svatopluk dokonce ošklivější, než ta druhá. Skopal, Jana Boušková / Jana Malá, Martin Zahálka / Martin Davídek, Lenka Zahradnická / Barbora Petrová, František Skopal / Martin Zahálka ml. Délka představení: 2 hodiny 30 minut včetně přestávky

Prosinec 2016, 19.00

Vánoční překvapení Divadla Palace Uvádí: Divadlo Palace

Během zkoušení se potvrdilo, že tato machistická teze platí. Z toho důvodu spolu přestaly hlavní aktérky komunikovat a vzniklo tak spíše neverbální představení o přátelství, a to nejen o jeho světlých, ale i stinných až temných stránkách. Krom 2D animací nabízí i přízemní akrobacii, tanec, postýlkovou scénku, pláč, řev, zpěv. To jsou Krasavice Interkontinentální. Arte et Marte. Účinkují: Martha Issová, Anna Polívková Délka představení: 1 hodina 20 minut bez přestávky Únor 2017, 19.00

Hvězdné manýry Autor: Michael Mc Keever Uvádí: Divadelní společnost Háta Režie: Roman Štolpa Leden 2017, 19.00

Krasavice interkontinentální – Arte et Marte Autor a režie: Martha Issová, Anna Polívková Uvádí: La Fabrika Klaunské duo o přátelství.

Rychlá a bláznivá fraška odehrávající se ve velice elegantním hotelu v Palm Beach v roce 1942, kde se má uskutečnit koncert s beneficí na podporu amerických válečných výdajů. Organizátoři se neobejdou bez dvou hvězd, které spolehlivě plní sály a pokladny. Jenže to má jeden háček.


DIVADLO Dvě zmíněné umělkyně se nesnášejí a potkají-li se na jevišti, neváhají zajít až k fyzickému napadení. Jak je ubytovat, aby se nepotkaly? Ředitel hotelu připraví přesný plán, který ale od začátku selhává. Účinkují: Lukáš Vaculík, Mahulena Bočanová / Adéla Gondíková / Kamila Špráchalová, Vlasta Žehrová / Olga Želenská, Barbara Chybová / Radka Pavlovčinová, Martin Zounar, Ivana Andrlová / Pavla Vojáčková-Rychlá, Marcela Nohýnková / Vlasta Peterková / Veronika Jeníková, Filip Tomsa, Zbyšek Pantůček / Martin Sobotka Délka představení: 2 hodiny včetně přestávky

Červen 2017, 19.00

Hrdý Budžes Autor: Irena Dousková Uvádí: Divadlo Antonína Dvořáka Příbram Režie: Jiří Schmiedt Dramatizace stejnojmenné prózy.

Duben 2017, 19.00

Smolíkovi a jejich podivuhodná dobrodružství Autor: Hánusz Miró Uvádí: Studio DVA Režie: Miroslav Hanuš Rodinná inscenace s písničkami na motivy kultovního maďarského animovaného seriálu. Rodinka Smolíkova se psem Zorrem, kočkou Žofií i neodbytným sousedem dr. Halířem se vydává Ládínkovou nafukovací kosmickou lodí na výpravu do vesmíru. Přistávají na neznámé planetě a aby se mohli vrátit zpátky, musí vyřešit jeden problém.

Hrdinka příběhu, žákyně druhé třídy základní devítileté školy Helenka Součková, nás zkoumavým i naivním pohledem osmiletého dítěte sugestivně provází tragikomickými roky husákovské normalizace, tak jak se na počátku 70. let promítala do světa dětí i dospělých.

Barbora Hrzánová – cena THÁLIE 2003 za mimořádný ženský jevištní výkon za roli Helenky Účinkují: Václav Jílek / Jan Meduna, Eva Součkové. Holubová, Bohumil Klepl, Jana Stryková, Účinkují: Barbora Hrzánová, Jarmila Vlčková / Jiří Ployhar, Michaela Váňová / Eliška Marcela Šiková, Libor Jeník Hanušová, Radim Madeja Délka představení: 2 hodiny 45 minut včetně Délka představení: 1 hodina 55 minut včetně přestávky přestávky

13


KONCERTY

14

NÁRODNÍ DŮM

Koncerty Kruhu přátel hudby při Národním domě Čt 13. 10. 2016, 19.00 kostel sv. Jana a Pavla

Schola Gregoriana Pragensis Umělecký vedoucí: David Eben II. dirigent: Hasan El-Dunia

Posluchači i na nahrávkách dramaturgickou interpretaci, se repertoár ležící hudební kultury.

odborná kritika oceňují a koncertních projektech nápaditost a muzikální kterou soubor zpřístupňuje u samých kořenů evropské

Schola Gregoriana Pragensis byla založena Účinkují: Hasan El-Dunia, Marek Šulc, Stanislav Davidem Ebenem v roce 1987. Soubor se řadí Předota, Ondřej Maňour, Tomáš mezi přední světové interprety středověké Lajtkep, Michal Medek, Ondřej Múčka duchovní hudby. Délka koncertu: 1 hodina Čt 15. 12. 2016, 19.00

Vánoční Concertino Lenky Filipové Tento hudební projekt navazuje na vydání alba Concertino III. V komorním koncertu, který je věnovaný celé řadě úprav věhlasných skladeb pro klasickou kytaru, zazní i úpravy lidových písní, šansonu, ukázky keltských skladeb, ale i několik největších hitů umělkyně. Lenka Filipová je jediným českým a slovenským interpretem, který spojuje klasickou kytaru Zaměřuje se jak na sémiologickou interpretaci se zpěvem. gregoriánského chorálu podle nejstarších neumatických pramenů z 10.-11. století, tak i na uvádění gregoriánských zpěvů vlastní české chorální tradice včetně rané polyfonie. Díky intenzivnímu studiu středověkých pramenů zaznívá v programech často i řada unikátních nově objevených skladeb ze 13.-15. století. V širokém spektru repertoáru souboru lze však najít i soudobou tvorbu – některé skladby mladé české skladatelské generace byly napsány přímo pro Scholu a v premiéře zazněly v jejím podání.


KONCERTY Lenka Filipová je na české a slovenské kulturní Čt 2. 3. 2017, 19.00 scéně značkou hudební kvality, úspěchu, ale Bennewitzovo kvarteto i neobyčejné lidské skromnosti. Bennewitzovo kvarteto je v mezinárodním Koncerty plné emocí, virtuozních muzikantských měřítku špičkovým komorním souborem. výkonů, komunikace s publikem, celá řada hitů Bylo založeno v roce 1998. a nekonečná energie posouvá Lenku Filipovou stále výš mezi elitu českých a slovenských umělců. Právem patří mezi nejžádanější interprety současnosti! Délka představení: 1 hodina 30 minut

Díky účasti na nejrůznějších mistrovských kurzech měli jeho členové příležitost získávat zkušenosti a inspiraci od mnoha významných hudebních osobností, zejména Rainera Schmidta (Hagenovo kvarteto) a Waltera Levina (kvarteto La Salle.) Leden 2017

Novoroční koncert s přípitkem k 750. výročí města Frýdku-Místku

V současné době kvarteto koncertuje na významných českých i zahraničních podiích (Wigmore Hall London, Musikverein Wien, Konzerhaus Berlin, Concertgebouw Amsterdam a dalších) a je pravidelně zváno na festivaly jako Salzburger Festspiele, Luzerne Festival, Rheingau Musik Festival, Kammermusikfest Lockenhaus, Pražské jaro a Dvořákova Praha. Účinkují: Jakub Fišer – 1. housle Štěpán Ježek – 2. housle Jiří Pinkas – viola Štěpán Doležal – violoncello Délka koncertu: 1 hodina 30 minut

15


KONCERTY

16 Čt 13. 4. 2017, 19.00

Čt 4. 5. 2017, 19.00

Jana Boušková

Edita Adlerová George Gershwin – Muž, který neodešel

Není mnoho českých umělců, kteří by ve svém oboru dosáhli na světové úrovni natolik výsadního postavení a tak výjimečným Jedná se o jedinečný projekt jedné z nejlepších způsobem reprezentovali Českou republiku českých mezzosopranistek Edity Adlerové v zahraničí, jako harfistka Jana Boušková. (nejmladší Carmen v historii české opery, oceněná cenou ČHF, 5 let působila jako sólistka Le Grand Theatre Puy du Fou ve Francii, spolupracuje s významnými umělci a tělesy, zpívala mimo jiné v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Francii, Itálii, Řecku, Polsku, Slovensku, Rumunsku, Lotyšsku, Moldávii, Španělsku, Maroku, Egyptě a Spojených Arabských Emirátech), který je sestaven převážně z díla světoznámého autora nezapomenutelných skladeb, George Gershwina. Originalitu programu jistě podtrhne netradiční obsazení, které nabízí úplně nový, kouzelný zvuk a souhru. Celý pořad má výraznou dramaturgickou gradaci. Kostýmy jsou také zvoleny stylové, včetně speciálně zhotovených klobouků pro zpěvačku. Je to večer moderovaný, provázený autentickými citáty Gershwinových lásek a jeho současníků. Tím se velmi zpřítomní jak zajímavá a skvělá Gershwinova osobnost, tak i atmosféra slavné éry třicátých let v Americe. Za mnohá ocenění, které Jana Boušková získala, nebo jí byly uděleny, jmenujme International Harp Competition, USA; International Harp Contest, Izrael; Concours International de Musique de Chambre, Francie; Torneo Internazionale di Musica, Itálie; Harp Award, Switzerland; Juventus Festival, Francie. Jana Boušková hraje na harfu dílny Lyon & Healy. Účinkují: Edita Adlerová – mezzosoprano Petr Vacek – akordeon Účinkují: Jana Boušková – harfa Délka koncertu: 1 hodina 30 minut Délka koncertu: 1 hodina 30 minut


KONCERTY RYTÍŘSKÝ SÁL FRÝDECKÉHO ZÁMKU

Zámecké koncerty St 28. 9. 2016, 19.00

Julie Svěcená a Václav Mácha Koncert dvou vynikajících umělců z nejmladší interpretační generace.

Délka koncertu: 1 hodina 30 minut Čt 8. 12. 2016, 19.00

Koncert o „Věčném dechu“

Julie Svěcená, věrná rodové tradici, je právem označována za zářivou hvězdu české houslové školy. Její úspěchy v prestižních mezinárodních soutěžích ji řadí k mimořádným hudebním osobnostem.

Cirkulované dýchání nebo-li „věčný dech“ je technika, kterou využívají někteří hráči na dechové nástroje.

Čt 10. 11. 2016, 19.00

Délka koncertu: 1 hodina 30 minut

Musica Dolce Vita Galakoncert

Čt 16. 2. 2017, 19.00

Jan Adamus začal tuto techniku využívat už před 30 lety a patří k prvním novodobým hobojistům, Na klavír ji doprovází další ze skvělých mladých kteří věčný dech využívají v praxi. Cíl je jasný – dokázat se současně nadechnout a vydechnout. umělců Václav Mácha. Touto technikou dýchání pak lze hrát bez Účinkují: Julie Svěcená – housle přerušení neomezeně dlouhou dobu. Václav Mácha – klavír Účinkují: Jan Adamus – hoboj, anglický roh Délka koncertu: 1 hodina 30 minut Martin Levický – klavír

Na Galakoncertě zazní nejúspěšnější skladby z desetiletého působení tria. Účinkují: Daniela Demuthová – mezzosoprán Žofie Vokálková – flétna Zbyňka Šolcová – harfa

Violoncellová show Štěpána Švestky Bravurní hráč a jeden z nejvyhledávanějších českých violoncellistů mladé generace přichází s úplnou novinkou na poli profesionální české klasické scény.

17


KONCERTY

18

Valse triste a Capriccio – Oskar Nedbal A potom – Viktor Dyk Balada pro banditu – Miloš Štědroň Balada májová, Balada rajská – Jan Neruda Variace na slovenskou píseň – Bohuslav Martinů Účinkují: Marie Viková – recitace Jan Škrdlík – violoncello Kateřina Bílková – klavír Délka koncertu: 1 hodina 30 minut Čt 25. 5. 2017, 19.00

Cantarina Clarinete Atraktivní klarinetové seskupení čtyř žen zahraje vedle nejznámějších klasických skladeb i vlastní provedení populárních písní.

Zvuk violoncella kombinuje s fantastickými zvukovými efekty za použití dvou špičkových zařízení – looperu a harmonizéru a pro diváky připravil virtuózní show atraktivních klasických a populárních hitů. Štěpán Švestka není zdaleka nováčkem na poli různých hudebních kuriozit a jeho vystoupení budí nadšení u všech generací posluchačů a v uměleckých kruzích. Délka koncertu: 1 hodina 30 minut Čt 9. 3. 2017, 19.00

Hudba a verše, které potěší klenoty z děl hudebních i literárních Program: Kdo v zlaté struny – Vítězslav Hálek Allegro appassionato – Camille Saint-Saëns Cikánské Melodie – Adolf Hayduk Let čmeláka – Nikolaj Rimskij-Korsakov Vejce a já – Mac. Donaldová Notturno pro violoncello a klavír – Alexandr Borodin Za trochu lásky – Jaroslav Vrchlický přestávka

Klarinetové kvarteto Cantarina Clarinete („zpívající klarinety“) vzniklo v říjnu 2011 na půdě Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze jako tvůrčí studentský projekt čtveřice mladých klarinetistek. Ve své koncertní činnosti čerpají z repertoáru původně určeného pro klavír, orchestr, swingovou kapelu a další nástroje. Současný repertoár tvoří klasické úpravy nejznámějších světových i českých skladeb barokního, klasicistního, romantického, populárního i jazzového charakteru, ovšem také vlastní úpravy populárních skladeb, které pro kvarteto připravuje Věra Kestřánková. Účinkují: Hana Tauchmanová, Jana Lahodná, Jana Černohouzová, Věra Kestřánková Délka koncertu: 1 hodina 30 minut


KONCERTY Koncertní cyklus Čtvero ročních období 2016–2017 Ne 23. 10. 2016, 18.00 kostel sv. Jošta ve Frýdku

Ne 11. 12. 2016, 18.00 kostel sv. Jakuba

„Vivat Carolus Quartus”

Sdružení hlubokých žesťů (Koncertní hold Otci vlasti, králi Karlu IV.) České filharmonie Hold Karlu IV. je inspirován především nesmírnou Umělecký vedoucí: Robert Kozánek duchovní aktuálností Karlova odkazu. Poprvé jsou tu prezentovány jeho Morality. Soubor praktických návodů pro život. Osloveni jsou jimi lidé mocní i prostí. Karel IV. ve své zasvěcené moudrosti předkládá a nabízí cestu k naplnění života světského i duchovního. A myšlenky jsou to překvapivě aktuální. Spolu s nimi jsou představena i jeho jedinečná zamyšlení nad biblickými odkazy. Vše pak spojuje dějová linka jeho života, vrcholící při jeho posledních pozemských dnech, ve kterých zasvěcuje své syny, Václava a Zikmunda, do umění vladařského. Hudební kompozice Štěpána Raka, s využitím autentických dobových popěvků, pak dotváří vzrušující atmosféru nejslavnějšího období našich dějin. Nastudováno k připomenutí 690. výročí narození Karla IV. v roce 2006 Účinkují: Alfred Strejček – recitace Štěpán Rak – kytara Délka koncertu: 1 hodina

Program: arr. B. Kotrba – Ejhle Hospodin přijde – adventní antifona arr. B. Kotrba – Rosu dejte ó nebesa – staročeská rorátní píseň arr. B. Kotrba – Z nebe posel vychází – adventní písně z českých kancionálů Johann Georg Heinichen – Sonáta Johann Sebastian Bach – Jesus bleibet meine Freude BWV 147 Wolfgang Amadeus Mozart – Ave verum corpus K. 618 Ceasar Franck – Panis Angelicus Edvard Grieg – Ave Maris stella Josef Vejvoda – Ohlédnutí Ivan Zelenka – O rozjímání arr. B. Kotrba – Raduj se všecko stvoření – vánoční písně z českých kancionálů Účinkují: Robert Kozánek, Břetislav Kotrba, Lukáš Moťka, Jaroslav Tachovský, Karel Kučera, Karel Malimánek Délka koncertu: 1 hodina

19


KONCERTY

20 Ne 23. 4. 2017, 18.00 Farní kostel sv. Jana Křtitele

Andrzej Białko (Polsko) – varhany Program: Johann Sebastian Bach (1685–1750) – Preludium a fuga Es dur BWV 552 Johann Pachelbel (1653–1706) – Aria quarta (z Hexachordum Apollinis, 1699) César Franck (1822–1890) – Chorál h moll Johann Sebastian Bach – Fantazie a fuga od října 2016 do května 2017 a moll BWV 561 Franz Liszt (1811–1886) – Fantazie a fuga každou neděli od 15.00 Nová scéna Vlast na „Ad nos, ad salutarem undam”

POZVÁNKA

Účinkuje: Andrzej Bialko Délka koncertu: 1 hodina

Ne 18. 6. 2017, 18.00 kostel sv. Jakuba

Komorní orchestr INTER>Camerata (Polsko) Dirigent: Jan Jakub Bokun (Polsko) Program: v jednání Účinkuje: Komorní orchestr INTER>Camerata Jan Jakub Bokun – dirigent Délka koncertu: 1 hodina

Dětská divadélka


grafické a reklamní studio – partner grafiky KulturyFM pro období 2015-2016

vždy èerstvé, 100% pĄírodní produkty, jen samý kvalitní gra(fík)

GEP ARTS s.r.o. Tržní 19, Frýdek-Místek 777 738 301 geparts@geparts.cz

www.geparts.cz


PŘEHLED – DIVADLO

22

Divadlo - skupina A datum So 17. 9. 2016 St 2. 11. 2016 Únor 2017 Březen 2017 Duben 2017 Květen 2017

název

Blázinec Hamleti Římské noci Úča musí pryč! Rychlé šípy Už nikdy sám!

Divadlo - skupina B datum St 12. 10. 2016 St 9. 11. 2016 Pá 9. 12. 2016 Únor 2017 Březen 2017 Duben 2017

název

Zabiják Joe Leni Kytice Dámy z Aniane Swing se vrací neboli o štěstí Zmiešaná štvorhra

Divadlo - skupina C datum Po 26. 9. 2016 St 16. 11. 2016 Únor 2017 Duben 2017 Květen 2017

název

Spolu Slyšení Zbabělci Impéčko Škola základ života

Divadlo - mimo předplatné datum Září 2016 Listopad 2016 Prosinec 2016 Leden 2017 Únor 2017 Duben 2017 Červen 2017

název

4 sestry Rukojmí bez rizika Vánoční překvapení Divadla Palace Krasavice interkontinentální – Arte et Marte Hvězdné manýry Smolíkovi a jejich podivuhodná dobrodružství Hrdý Budžes


PŘEHLED – KONCERTY Koncerty Kruhu přátel hudby při Národním domě Frýdek-Místek datum Čt 13. 10. 2016 Čt 15. 12. 2016 Leden 2017 Čt 2. 3. 2017 Čt 13. 4. 2017 Čt 4. 5. 2017

název

Schola Gregoriana Pragensis Vánoční Concertino Lenky Filipové Novoroční koncert s přípitkem k 750. výročí města Frýdku-Místku Bennewitzovo kvarteto Jana Boušková Edita Adlerová George Gershwin – Muž, který neodešel

Zámecké koncerty datum St 28. 9. 2016 Čt 10. 11. 2016 Čt 8. 12. 2016 Čt 16. 2. 2017 Čt 9. 3. 2017 Čt 25. 5. 2017

název

Julie Svěcená a Václav Mácha Musica Dolce Vita Galakoncert Koncert o „Věčném dechu“ Violoncellová show Štěpána Švestky Hudba a verše, které potěší klenoty z děl hudebních i literárních

Cantarina Clarinete

Koncertní cyklus Čtvero ročních období 2016 – 2017 datum

název

Ne 23. 10. 2016 Ne 11. 12. 2016 Ne 23. 4. 2017 Ne 18. 6. 2017

„Vivat Carolus Quartus” (Koncertní hold Otci vlasti, králi Karlu IV.)

Sdružení hlubokých žesťů České filharmonie Andrzej Białko (Polsko) – varhany Komorní orchestr INTER>Camerata (Polsko)

Vyhrazujeme si právo na změnu! Aktualizované termíny najdete na www.kulturafm.cz

23


Předplatné vám přináší Statutární město Frýdek-Místek prostřednictvím KulturyFM