Page 1

Mikrosvět jako na dlani


ÚVOD Stanovení bodu tání je jedna z klasických kvalitativních metod charakterizace pevných látek. Pozorovaný jev mezi pevným skupenstvím krystalické látky a kapalným skupenstvím, tedy tání, můžeme snadno pozorovat pomocí bodotávku. Pozorovaný jev je charakterizován teplotou tání, kterou lze snadno z přístroje odečíst. Nejběžnější metoda stanovení bodu tání vzorku, který se umístí do kapiláry pozorované zvětšovacím sklem, má řadu problémů. Jsou jimi například omezené množství vzorku, pozorování tání v kapiláře, nedokonalé zvětšení apod. Všechny tyto nevýhody řeší Koflerův bodotávek. Vzorek, u kterého nás zajímá bod tání a jeho průběh, je na sklíčku zahříván pomocí zabudovaného topného tělesa. Cílovou teplotu a rychlost zahřívání vzorku lze nastavit pomocí regulátorů na ovládacím panelu bodotávku. Pro sledování průběhu tání je součástí Koflerova bodotávku mikroskop s okulárem. Teplotu snadno odečtete z digitálního displeje na ovládacím panelu přístroje. Dosažené zvětšení a přesnost přístroje umožňuje také stanovení dalších charakteristik sledovaných látek, např. eutektické teploty, bodu měknutí, teplotu ztráty krystalové vody nebo teplotu rozkladu. Hlavní výhody Koflerova bodotávku s mikroskopem oproti bodotávkům s kapilárou: 1. Optické zvětšení mikroskopu Koflerova bodotávku umožňuje přesné sledování tání individuálních krystalů umístěných na hodinovém sklíčku a umožňuje také přesné sledování průběhu tání. U bodotávků, kde je vzorek umístěn v kapiláře, lze při zahřívání pozorovat pouze fázový přechod (tání) obsahu kapiláry. Koflerův bodotávek s mikroskopem se využívá k přesnému pozorování a stanovení bodu tání měřené látky. Uplatnění nalezne v farmaceutickém, chemickém a textilním průmyslu.

2. Snadná manipulace se vzorkem. Měřený vzorek je umístěn na hodinové sklíčko, a odpadá tedy složitý krok s umístěním vzorku do kapiláry. 3. Rychlost měření. Rychlost zahřívání vzorku lze regulovat otočným spínačem. Přístroj má navíc zabudován ventilátor pro rychlé ochlazení vzorku. Lze tedy velmi rychle měřit sérii vzorků či opakovat měření.


Bodotávek typu Kofler je složen ze čtyř částí: roštu na vzorek, vyhřívacího tělesa, mikroskopu a kontrolního panelu.

Mikroskop se používá k pozorování průběhu tání. Pomocí kulových ovladačů na kontrolním panelu se nastavuje požadovaná teplota a intenzita zahřívání roštu se vzorkem.

Vyhřívací těleso je vyhříváno pomocíelektronického rezistoru a ochlazováno pomocí zabudovaného ventilátoru.

Okulár s 10x zvětšením

Indikace zahřívání nebo chlazení

Rošt na vzorek na sklíčku či v kapiláře

Ventilátor pro bleskové ochlazení

LCD displej pro snadné odečítání teploty

Precizní nastavení růstu teploty

Rošt na vzorek slouží k umístění měřeného vzorku mezi hodinovými sklíčky či v kapiláře. Kontrolní panel je vybaven LCD displejem pro snadné odečítání teploty.


PARAMETRY PŘÍSTROJE: Charakteristika: Rozsah pracovních teplot: Přesnost: Zvětšení: Hmotnost: Rozměry:

od pokojové teploty do 320 °C do 200 °C: ± 1% od 200 do 300 °C: ± 2% objektiv - 4x okulár - 10 x 3,5 kg 300 mm × 220 mm × 440 mm

KAMERA Dino-Lite AM4023X

Směs krystalů

Fázová změna I Po vyjmutí okuláru z Koflerova bodotávku KB T 300 a vložení okulárové digitální USB kamery Dino-lite AM4023X do tubusu získáte nepostradatelný profesionální přístroj pro sledování a nahrávání průběhu tání ve Vaší laboratoři. Součástí balení je software DinoCapture pro ovládání kamery. VÝROBCE:

Rozložení neznámé látky

Fázová změna II

Dino-Lite

ROZLIŠENÍ:

1.3 Megapixel (1280×1024)

ROZHRANÍ :

USB 2.0

PRŮMĚR :

23, 30 a 30,5 mm

TYP SNÍMAČE:

CMOS

OBJEKTIV:

Sklo s antireflexní vrstvou

MIKROSPÍNAČ SPOUŠTĚ:

Ano

VÝSTUPY:

On-line obraz, obrázky, video, časosběrné video

POČET SNÍMKŮ:

Až 30/s, při max. rozlišení 15/s

MĚŘENÍ:

Úsečka, úhel, kruh, kruh pomocí tří bodů, atd.

KALIBRACE :

Ano

KOMPATIBILITA :

Windows XP, Vista, 7, 8 & 10, MacOS 10.4 a vyšší

PŘÍSLUŠENSTVÍ:

Adaptery pro průměr tubusu 30 a 30,5 mm

ROZMĚRY :

72 cm (délka) x 23 cm (průměr)

HMOTNOST :

100 g

DÉLKA PŘÍVODNÍHO KABELU :

1,8 m


laboratorní vybavení

Email: info@santiago.cz www.santiago.cz

Tel: +420 776 750 591

Fax: +420 227 203 670

Koflerův bodotávek Santiago  

Více informací na www.santiago.cz

Koflerův bodotávek Santiago  

Více informací na www.santiago.cz

Advertisement