Page 1


PASTABA. Ši knyga yra rekomendacijų rinkinys. Kiekvienas kūdikis yra unikalus, todėl dėl jo mitybos yra būtina tartis su gydytoju. Knygoje pateikiama informacija negali būti siekiama pakeisti profesionalaus gydytojo konsultacijos. Autorius ir leidėjas neprisiima atsakomybės už nepageidaujamus rezultatus, atsiradusius pritaikius šioje knygoje esančią informaciją.


KŪDIKIŲ MAITINIMAS Pradėdami primaitinti savo kūdikį prisiminkite, kad Jūsų mažylis yra ypatingas ir visus skonius atras pats, o Jūs, tėvai, turite jam padėti. Nepamirškite, kad valgymo įpročiai ir pomėgiai formuojasi jau kūdikystėje. Kūdikystėje vaikai dar neturi susiformavusio valgymo įpročio, todėl savo kūdikio greičiausiai nepermaitinsite ir nepaliksite alkano. Su laiku jis pats, išreikšdamas savo emocijas, viską sudėlios į vietas. Prisiminkite, kad kiekvienas kūdikis yra asmenybė – jei vienas valgo daug, kitas gali suvalgyti tik kruopelę. Tėvų intuicija visada yra geriausia receptų knyga. Žinokite, kad verta išklausyti visus įmanomus patarimus, bet nebūtina jų aklai vykdyti. Papildomas kūdikio maitinimas yra visiems tėvams sudėtingas etapas. Tie, kurie susilaukė pirmojo savo stebuklo, gyvena visiškoje nežinioje, o kurie sulaukia šeimos pagausėjimo antrą ar trečią kartą, dažniausiai būna viską pamiršę. Dažnai atsitinka ir taip, kad kas puikiai tiko pirmagimiui, visiškai netinka antram ar trečiam vaikui. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja iki šešių mėnesių kūdikį maitinti tik motinos pienu, kadangi pirmaisiais gyvenimo mėnesiais jo virškinimo sistema nėra visiškai subrendusi ir per anksti gaunami svetimi baltymai gali sukelti alergiją maistui. Būna situacijų, kai mamos dėl fiziologinių priežasčių ar sunkių ligų neturi galimybės savo kūdikio maitinti krūtimi, todėl maitina specialiais pieno mišinėliais. Pieno mišinėliais maitinamus kūdikius papildomai primaitinti reikia pradėti nuo 4 mėn. Svarbu prisiminti, jog net pradėjus kūdikį primaitinti papildomai, motinos pienas vis dar lieka pats geriausias ir natūraliausias maistas mažyliui. 4–6 GYVENIMO MĖNESIAIS, remiantis gydytojų rekomendacijomis, kūdikis turėtų gauti bent 500 ml pieno ar pieno mišinio per parą. Tokio kiekio pakanka tik tais atvejais, kai kūdikiui jau duodama papildomo maisto. Jeigu papildomo maisto kūdikiui dar neduodate ir maitinate tik krūtimi, reikiamas pieno kiekis kiekvienam kūdikiui yra individualus. Jei Jūsų kūdikis yra ramus, jo svoris atitinka amžių, tai turėtų reikšti, kad mažyliui pieno pakanka. Jei pieną nutraukinėjate, turėtumėte pasitarti su gydytoju, kiek pieno reikia būtent Jūsų mažyliui. Žinoma, paprastai krūtimi maitinančios mamos šį kūdikiui reikalingą pieno kiekį jaučia intuityviai ir specialiai nematuoja jo mililitrais. Be to, visuomet reikia prisiminti, kad kiekvienas kūdikis ir jo poreikiai yra individualūs – vieni kūdikiai gali būti labai valgūs, o kiti – nelabai.

14


Pradėję primaitinti kūdikį, atidžiai stebėkite galimus netoleravimo požymius. Leiskite kūdikiui paragauti naujo produkto maždaug kas savaitę: jei per šį laiką nepastebėjote jokių netoleravimo požymių konkrečiam produktui, galite į kūdikio racioną įtraukti naują maisto produktą. Nuo tada, kai kūdikį pradėsite primaitinti papildomai, iki maždaug 8 mėn., papildomo maisto rekomenduojama duoti 2–3 kartus per dieną. Kai Jūsų kūdikiui sukaks 9 mėn. ir daugiau – 3 ar 4 kartus per dieną. Vidutiniškai 1–2 kartus per dieną tarp maitinimų rekomenduojama duoti ir užkandžių. 6 MĖNESIAI Pats pirmas kūdikio „patiekalas“ turėtų būti daržovių košytė, kitaip dar vadinama tyrele. Iš pradžių daržovių košytės reikėtų duoti 3–4 g, kitą dieną 5 g (šaukštelį), vėliau 15 g (šaukštą), dar kitą dieną 30 g (du šaukštus) ir t. t. Prie daržovių košytės kūdikis turėtų priprasti per savaitę. 6–8 MĖNESIAI Paragavusiam ir pripratusiam prie daržovių skonio, kūdikiui galima duoti paragauti mėsos. Pradėti reikėtų nuo mėsos sultinio. Vėliau galima duoti ir mėsos, įmaišytos į daržovių košytes – iš pradžių 3–4 g, vėliau – iki 50 g. Tokio amžiaus kūdikiui laikas paragauti ir kruopų košės. Iš pradžių košė verdama iš vienos rūšies grūdų, geriausiai, avižų. Vėliau galima pabandyti išvirti grikių ar sorų, ryžių košės. Mažyliai labai mėgsta manų košę, tačiau šios kruopos neturi jokios maistinės vertės. Kaip sakydavo mano mama ir močiutė, ji tik išpučia žandus. Todėl verčiau rinkitės maistingesnes kruopas. Galiausiai, pripratusiam prie įvairių kruopų skonio, kūdikiui galima pasiūlyti ir keturių ar penkių grūdų košytės. 9 MĖNESIS Nuo 9 gyvenimo mėnesio mažylio racioną galima papildyti žuvimi. Iš pradžių rinkinės jūrų žuvis, kadangi šios dėl gausaus polinesočiųjų riebalų rūgščių kiekio yra pačios vertingiausios. Žuvies kūdikiui rekomenduojama duoti du kartus per savaitę. 8–10 MĖNESIAI Pratinti kūdikį prie vaisių reikėtų pradedant nuo vieno kurio nors vaisiaus – skusto obuolio tyrelės (be cukraus), banano (šiam vaisiui taikoma išimtis, jį galite pradėti duoti nuo 6 mėn.), morkų ar obuolių sulčių. Svarbiausia neskubėti – sulčių duoti po lašelį, vaisių tyrės taip pat nepadauginti. Reikia neužmiršti, kad vaisiai ir vaisių sultys nėra maistas, tai tik užkandis.

15


10 MĖNESIŲ IR DAUGIAU Nuo 10 mėn. kūdikiui galima duoti paragauti truputį varškės. Prie kiaušinio reikėtų pratinti iš pradžių duodant virto kiaušinio trynio. 12 MĖNESIŲ Vienerių metukų sulaukęs mažylis jau gali valgyti beveik viską – tą patį, ką valgo ir tėveliai. Svarbiausia, kad būtų laikomasi saiko, o valgiai nebūtų gardinami suaugusiųjų mėgstamais padažais ir aštriais prieskoniais. Taip pat neduokite keptų, rūkytų gaminių, sunkaus maisto. KIEK MAISTO MAŽYLIS TURI GAUTI PER PARĄ? Kūdikio amžius

Maisto kiekis

Iki 2 mėnesių

1⁄5

kūno svorio (apie 600–900 ml)

2–4 mėnesiai

1⁄6

kūno svorio (apie 800–1000 ml)

4–6 mėnesiai

1⁄7

kūno svorio (apie 900–1000 ml)

Daugiau nei 6 mėnesiai

1⁄8

kūno svorio (apie 1000–1100 ml)

Daugiau nei 12 mėnesių

1⁄8–1⁄9

kūno svorio (apie 1000–1300 ml)

Amžius (mėnesiais, metais)

Energija, kcal

0–6 mėn.

Energija = kūno svoris (kg) x 91 kcal

7–12 mėn.

Energija = kūno svoris (kg) x 81 kcal

1–3 m.

1200 kcal

Šaltinis: LR Sveikatos apsaugos ministro įsakymas (2016 m. birželio 23 d. Nr. V-836)

16


17


MORKOS

VIRTA MORKŲ KOŠYTĖ 1–2 DIDELĖS MORKOS (220 G) APIE 200 ML VANDENS (KAD APSEMTŲ) 1. Morkas nuplaukite, nuskuskite ir dar kartą nuplaukite po šaltu tekančiu vandeniu. Supjaustykite mažais kubeliais, suberkite į verdantį vandenį ir nustatę silpną kaitrą virkite apie 25 min. Morkų suvirimo trukmė priklauso nuo metų laiko: jei virsite „jauną“ morkytę, ji suvirs greičiau, jei „seną“ – virs ilgiau. 2. Išvirusias morkas sutrinkite elektriniu smulkintuvu arba rankiniu trintuvu iki vientisos masės. 3. Jei košytė labai sprangi, į ją įpilkite šiek tiek karšto vandens ar motinos pieno.

MAITINIMAS • Pirmą kartą kūdikiui duokite 2–3 g morkų košytės, kitą dieną 5 g (šaukštelį), vėliau 15 g (šaukštą), dar kitą dieną 30 g (du šaukštus), o galiausiai 50 g. Jei kūdikis morkų košytę toleruoja, duokite visą porciją – 200 g.

• Prieš pradedant duoti kitų košyčių, Jūsų kūdikis šios košytės turėtų suvalgyti tris dienas iš eilės.

PASTABOS IR PATARIMAI • Morkų košytę rekomenduojama duoti pietums arba vakarienei. • Košytę rekomenduojama gaminti prieš pat maitinimą. • Jei gaminate dviem ar trims dienoms, pagamintą košytę sudėkite į sandarų indelį ir laikykite šaldytuve. Norėdami pašildyti, košytę šildykite vandens garų vonelėje.

• Būkite atsargūs: nuo per didelio beta karoteno kiekio kūdikio odelė gali pagelsti.

28


Maistingumo informacija, 200 g

Energija

99 kcal

Baltymai

0,22 g

Angliavandeniai

22,88 g

Riebalai

2,2 g

Virta morkų košytė

29


BULVIŲ IR ŽIEDINIŲ KOPŪSTŲ KOŠYTĖ Su vandeniu

Su sultiniu

Su sviestu*

Su pienu**

Nuo 7 mėn.

8–9 mėn.

Nuo 10 mėn.

Nuo 11 mėn.

Bulvės

100 g

100 g

100 g

70 g

Žiediniai kopūstai

100 g

100 g

100 g

70 g

200 ml

200 ml

Vanduo Sultinys Sviestas

200 ml 200 ml

5g

Pienas

50 ml

* Jei pieno produktų nevartojate, sviestą galite pakeisti šalto spaudimo aliejumi (nuo 12 mėn.). Tokiu atveju šalto spaudimo aliejų įpilkite košytei jau išvirus. ** Jei Jūsų mažylis nealergiškas pieno produktams, košytę galite virti su pienu. Iš pradžių virkite su vandeniu, šiek tiek vėliau lygiomis dalimis su pienu ir vandeniu, o po mėnesio galite virti tik su pienu.

SU VANDENIU 1. Bulves nuplaukite, nuskuskite ir dar kartą švariai nuplaukite po šaltu tekančiu vandeniu. Supjaustykite smulkiais gabalėliais, suberkite į verdantį vandenį ir virkite nustatę silpną kaitrą apie 15 min. Tada suberkite smulkiai supjaustytus žiedinius kopūstus ir virkite apie 10 min. 2. Daržovėms suvirus, jas sutrinkite elektriniu smulkintuvu arba rankiniu trintuvu iki vientisos masės. SU SULTINIU Viską darykite lygiai taip pat, tik vietoje vandens naudokite sultinį. SU SVIESTU Iki virimo pabaigos likus 3–4 min. įdėkite sviestą. Tada sutrinkite elektriniu smulkintuvu arba rankiniu trintuvu iki vientisos masės.

40


41


KRUOPOS IR KOŠĖS Svarbiausi kruopų patiekalai yra košės. Košės gali būti patiekiamos kaip atskiras patiekalas arba kaip garnyras. Košės verdamos skystos, tirštos arba birios. Kuo Jūsų kūdikis jaunesnis, tuo košytė turėtų būti skystesnė. Košės gali būti verdamos su vandeniu arba pienu (nuo 11 mėn.), kartais ruošiamas pieno ir vandens mišinys. Jei mažylis netoleruoja karvės pieno, košytę galite pabandyti virti su kokosų ar kitu augaliniu pienu (nuo 11 mėn.), tačiau įsitikinkite, ar kūdikis nėra alergiškas konkrečiam augaliniam pienui. Košes galima pagardinti sviestu (nuo 10 mėn.), grietinėle (nuo 12 mėn.), aliejumi (nuo 12 mėn.), pakepintomis daržovėmis (nuo 12 mėn.), spirgučių padažu (nuo 18 mėn.), šviežiais vaisiais ar uogienėmis, įvairiais prieskoniais ar prieskoninėmis žolelėmis (nuo 12 mėn.). Norint išvirti skanią košę, labai svarbu, kad kruopų ir skysčio santykis būtų tinkamas. Vienoms mamoms tobulai pavyksta košes „virti iš akies“, kitos griežtai laikosi skysčio ir kruopų santykio. Iš esmės, pradėję gaminti košes, patys suprasite, kokia košytė (skysta, tiršta ar biri) Jūsų mažyliui tinka ir patinka labiausiai. Ruošdami košytes kūdikiui iki 12 mėn., visada pertrinkite jas elektriniu smulkintuvu arba rankiniu trintuvu. Jei turite galimybę, košytes galite pabandyti virti krosnyje. Pasirinktas kruopas suberkite į šaltą vandenį, pašaukite į įkaitintą krosnį ir leiskite košei troškintis maždaug 1 val. Taip virti nerekomenduojama manų, kukurūzų ir sorų kruopų. SVARBU! Šis paruošimo būdas rekomenduojamas vyresniems nei 18 mėn. mažyliams, nes taip paruoštos košės kartais būna mažiau išbrinkusios, be to, jas reikia ruošti su riebalais. Didesnį riebalų kiekį rekomenduojama duoti vyresniems mažyliams (nuo 18 mėn.). Kad būtų lengviau gaminti košytes, pateikiu kruopų ir skysčio santykio lentelę. Košės pavadinimas

Porcijos dydis, g

Vanduo arba pienas, ml

Kruopos, g

Avižinių dribsnių košė

200

170

50

Grikių košė

200

150

95

Ryžių košė

200

150

50

Sorų košė

200

150

85

Perlinių kruopų košė

200

160

90

Miežinių kruopų košė

200

160

90

Kukurūzų košė

200

90

90

Manų košė, tiršta

200

170

50

Manų košė, skysta

200

170

35

Šaltinis: L. Petkevičienė „Dietologija“ (Vilnius, 1999 m.), 283 psl.

52


53


OBUOLIŲ IR BANANŲ KOŠYTĖ ½ VIDUTINIO DYDŽIO OBUOLIO (50 G) ½ VIDUTINIO DYDŽIO BANANO (50 G) Obuolius sutarkuokite, bananus sutrinkite elektriniu smulkintuvu arba rankiniu trintuvu ir viską sumaišykite.

MAITINIMAS Jeigu Jūsų kūdikis jau valgo obuolius ir bananus, galite iš karto duoti visą porciją (100 g). Jei šių vaisių į mažylio racioną dar neįtraukėte, pirmiausia pripratinkite prie kiekvieno vaisiaus atskirai ir tik tada pradėkite maišyti vieną su kitu.

PASTABOS IR PATARIMAI • Košytę rekomenduojama duoti priešpiečiams ar pavakariams. • Košytę rekomenduojama gaminti prieš pat maitinimą.

Maistingumo informacija, 100 g

72

Energija

66 kcal

Baltymai

0,5 g

Angliavandeniai

16,65 g

Riebalai

0,2 g


73


MĖLYNĖS Mėlynes galima šaldyti nesibaiminant, kad jų skoninės savybės ir išvaizda taip apdorojus pasikeis. Paskleiskite mėlynes plonu sluoksniu šaldiklyje ir šiek tiek apibarstykite cukrumi, kuris leis išsaugoti mėlynių kvapą ir skonį. Kitą dieną sušalusias uogas suberkite į sandarius maišelius. Laikykite šaldiklyje.

MĖLYNIŲ IR BANANŲ KOŠYTĖ 35 G MĖLYNIŲ 5 ML VERDANČIO VANDENS ½ VIDUTINIO DYDŽIO BANANO (60 G) 1. Suberkite mėlynes į puodą, užpilkite verdančiu vandeniu ir virkite tol, kol uogos pradės minkštėti, apie 2 min. Leiskite mėlynėms šiek tiek atvėsti. 2. Į atvėsusias mėlynes sudėkite supjaustytą bananą ir sutrinkite elektriniu smulkintuvu arba rankiniu trintuvu iki vientisos masės.

MAITINIMAS • Pirmą kartą kūdikiui duokite 2–3 g mėlynių ir bananų košytės ir porcijos dydį kasdien didinkite 5 g. Jei kūdikis šią košytę toleruoja, duokite visą porciją – 100 g.

• Prieš pradedant duoti kitų rūšių košyčių, Jūsų kūdikis šios košytės turėtų suvalgyti tris dienas iš eilės.

PASTABOS IR PATARIMAI • Košytę rekomenduojama duoti priešpiečiams ar pavakariams. • Košytę rekomenduojama gaminti prieš pat maitinimą. Maistingumo informacija, 100 g

Energija Baltymai Angliavandeniai Riebalai

108

74,8 kcal 0,81 g 18,98 g 0,35 g


109


Kudikiu receptu knyga  
Kudikiu receptu knyga  

Kudikiu receptu knyga istrauka

Advertisement