Page 1


cz 001-025_Scotland11_Intro.indd 2

5.9.2018 9:26:38


ÚVOD

3

Obsah ÚVOD Kam se vydat

4 5

Autoři doporučují

11

Kdy vyrazit

12

Místa, která nesmíte minout

14

Nejzajímavější trasy

24

ZÁKLADNÍ INFORMACE

26

Cesta do Skotska

27

Média

Orientace

28

Zajímavé události a divácké sporty

37

Ubytování

31

Outdoorové aktivity

40

Jídlo a pití

33

Praktické informace

45

PRŮVODCE

36

50

1

Edinburgh a oblast Lothian

2

Jihovýchodní Skotsko – oblast Borders112

50

10 Severovýchodní Skotsko

338

3

Dumfries a Galloway

136

11 Great Glen a řeka Spey

390

4

Ayrshire a ostrov Arran

156

5

Glasgow a řeka Clyde

176

12 Sever a severozápadní Vysočina

434

13 Skye a Malé ostrovy

482

9

Perthshire

318

6

Argyll a Bute

220

7

Stirling, Loch Lomond a oblast Trossachs

14 Vnější Hebridy

502

274

15 Orkneje

526

Fife

300

16 Shetlandy

556

8

SOUVISLOSTI

580

Dějiny

581

Jazyk

599

Knihy

596

Slovníček

603

POZNÁMKY A REJSTŘÍK

604

NAPROTI DOMEK V OBLASTI RANNOCH MOOR PŘEDCHOZÍ STRANA PANORAMA EDINBURGHU

cz 001-025_Scotland11_Intro.indd 3

5.9.2018 9:26:46


4

ÚVOD

Úvod

Skotsko Skotských klišé je dlouhá řada – kromě maličkých bílých teriérů se často mluví a píše o  nádherně třpytivých jezerech a  záplavě tartanu a  whisky –, a  ačkoli hodně Skotů z nich naskakuje husí kůže, často nejsou nijak přehnaná. V některých částech Skotska skutečně najdete skoro na každém kopci hrad nebo pevnost, údolí v létě uchvacují nachovou záplavou vřesu a museli byste mít skutečně velkou smůlu, abyste dříve či později nenarazili na pravého skotského dudáka. Silnice jsou pravda hodně křivolaké a častý déšť dokáže pobyt znechutit, ale zdejší místy takřka tolkienovská krajina dokáže stejně jako její bodře nezávislí obyvatelé uchvátit, takže mnoha turistům se vůbec nechce odjíždět. Skotové jsou velmi komplikovaný národ s povahou zahrnující prvky romantického keltského požitkářství a přísné kalvinistické zdrženlivosti, takže není divu, že jim není snadné porozumět. Poražení z velkých (fotbalových) bitev se tu často oslavují jako vítězové, a zatímco šéfkuchaři po celé Evropě básní po skotských humrech a aberdeenském hovězím z anguského skotu, místní lidé se častou mohou utlouct po chicagské pizze. Ve středověku bylo Skotsko známé v podstatě jen chaotickými výpady polonahých Horalů, ale později světu dalo parní pohon, televizi a penicilin. Turistický průmysl se pochopitelně snaží lákat na dlouhou a bohatou historii, ale dnešní Skotsko je především moderní, dynamická země s ekonomickou prosperitou založenou na těžbě ropy, nanotechnologiích a vývoji počítačových her a nikoli tradičním rybolovu a vývozu slavného tvídu z ostrova Harris. Edinburgh se stále pyšní středověkou Královskou mílí (Royal Mile), ale velký počet návštěvníků lákají také početné noční kluby a moderní restaurace a obyvatelé Hebrid se spíš než stříhání ovcí věnují vývoji webových stránek. Dokonce i slavnou vysočinskou „svatou trojici“ zahrnující lov, střílení a rybaření v současnosti zastiňují horská kola a výpravy za velrybami. Významnou součástí společenského života jsou stále tradiční lidové veselice známé jako ceilidhy, ale daleko početněji navštěvované jsou velké venkovní hudební festivaly přitahující fanoušky z celého světa. NAHOŘE GLEN COE NAPRAVO T IN THE PARK

cz 001-025_Scotland11_Intro.indd 4

5.9.2018 9:26:48


ÚVOD

5

Skotsko se nikdy nedokáže zbavit zeměpisných a historických vazeb na „starého nepřítele“ Anglii, s  kterým má stejně komplikované vztahy jako v  minulosti. V  referendu z roku 2014 se Skotové vyslovili (poměrem 55,3 ku 44,7 procentům) pro setrvání ve Velké Británii, ale nacionalistické hnutí nijak neoslabilo a v poslední době naopak získává stále větší vliv. Při všeobecných volbách v roce 2015 dosáhla Skotská národní strana historického úspěchu a získala 56 z celkových 59 křesel – zatímco v roce 2010 měla jen čtyři. Díky tradičně úzkým vazbám na Irsko, Skandinávii, Francii a Nizozemsko jsou Skotové většinou nadšení zastánci Evropské unie, která až do referenda v roce 2016 o vystoupení z Unie velkoryse podporovala místní infrastrukturu a početné kulturní projekty, hlavně na Vysočině a na ostrovech. Zatímco v Anglii se zastánci Unie pohoršují nad nezodpovědnými voliči, kteří rozhodli o vystoupení, 62 procent Skotů se vyslovilo pro pokračování členství. Zda tento rozkol povede k dalšímu referendu s cílem vyhlášení nezávislosti, jak si to přeje skotská premiérka Nicola Sturgeonová, není jasné, ale jedna věc je jistá: Skotové se budou na vše, co se děje jižně od jejich hranic nadále dívat se směsí přehnaného pohrdání a dobře skrývané závisti. S projevy otevřeného nepřátelství se setkáte zřídka, ale zkuste požádat o „anglickou snídani“ a rychle budete vykázáni zpět do patřičných mezí.

Kam vyrazit Dokonce i během krátkého výletu do Skotska lze poměrně snadno zkombinovat zastávku v Edinburghu nebo Glasgow s výpravou do Vysočiny. Při větším množství času samozřejmě uvidíte daleko víc částí, ale vždy je třeba počítat s tím, že cestování odlehlejšími oblastmi je časově i finančně náročné i v případě, že cestujete vlastním dopravním prostředkem,

cz 001-025_Scotland11_Intro.indd 5

5.9.2018 9:26:56


0

North Uist

Flannan Isles

S

kilometry

Vnější Hebridy

Harris

Lewis

Stornoway

M

in

Gairloch

Sula Sgeir

ch

3

A8

North Rona

AT L A N T S K Ý O C E Á N

80

A8

Cape Wrath

A8

35

Ullapool

35

SKOTSKO

A9

A836

ay

Fi r t

5.9.2018 9:27:02

h

h

Thurso

Helmsdale

Westray

Elgin

Kirkwall

Wick

Sanday

Fraserburgh

John O’Groats

Orkneje

Rousay

Hoy

Stromness

A9

cz 001-025_Scotland11_Intro.indd 6 Foula

Fair Isle

Lerwick

Shetlandy

Yell Fetlar

Unst


Islay

Eigg

Jura

Larne

Belfast

Oban

A830

Mallaig

Kyle of Lochalsh

Campbeltown

Mull

Colonsay

Ballycastle

SEVERNÍ IRSKO

Tiree

Coll

Rùm

Skye

Portree

Stranraer

Arran

Bute

32

A8

A85

Ayr

2

A8

Inverness

A9

Pitlochry

Dumfries

5

A9

Aberlour

Elgin

Elgin

0

F

h irt

Carlisle

Hawick

Montrose

of

Fo

rth

Manchester

ANGLIE

Galashiels

2

A9 6

A98

Fraserburgh

Fraserburgh

St Andrews

A9

A90

EDINBURGH

Dundee A9

A93

Grantown-on-Spey

Perth

Stirling

M8

h

Fi r t A96

h

Fi r t

Braemar

ray

ay

A68

Kirkcudbright

A75

Glasgow

Mo

Aviemore

Callander

Crianlarich

Fort William

A87

5

A8 3

35

M74

Derry

Barra

South Uist

3

A8

Benbecula

A77

GR

EN M

EA T

ss Ne ch Lo

GL 2

7

A9

A8

M90

York

Amsterdam

MOŘE

SEVERNÍ

Newcastle upon Tyne

Berwick-upon-Tweed

Aberdeen

A90

3

02

A9 0

A8

A7

A8

A7

ond 77

m h Lo A7 A7

cz 001-025_Scotland11_Intro.indd 7 Lo c

A1

A6 8

M6

A74(M )

5.9.2018 9:27:07

0

75

150

300

450

600

900

metry


8

ÚVOD

ZAJÍMAVOSTI

• Na území Skotska leží

víc než 31460 jezer a 790 ostrovů, z nichž 130 je obydlených.

• Skotským národním zvířetem není ovce, vysočinský skot a dokonce ani slavná jezerní příšera. Už od dvanáctého století je to jednorožec.

• Ve Skotsku žije kolem

5,4 milionu obyvatel, ale ke skotskému původu se hlásí také bezmála 28 milionů Američanů. Ke slavným osobnostem se skotskou krví patří Ben Affleck, Jack Daniel (známý hlavně milovníkům whisky), Kim Kardashian, Marilyn Monroe a Michael Phelps.

• Nejkratší pravidelný letecký spoj na světě pendluje mezi orknejskými ostrovy Westray a Papa Westray, na zhruba 2,5kilometrové trase, kterou lze po větru urazit za necelé dvě minuty.

• Zapomeňte na Nessie,

skutečnými příšerami Skotské vysočiny jsou komáři, kteří nejvíc pijí krev od poloviny května do srpna za oblačného počasí, hlavně během svítání a západu slunce, takže dokonce existuje i komáří verze předpovědi počasí (Wmidgeforecast.co.uk).

takže pokud míříte především do venkovských oblastí, návštěvu Skotska si nejlépe užijete, když se zaměříte jen na jednu či dvě. Úvodním cílem mnoha turistů je mimořádně pěkné a zajímavé hlavní město Edinburgh se slavným hradem a úchvatnou historickou částí. Pokud do něj dorazíte v srpnu, uvidíte, jak se dokáže proměnit během Edinburského festivalu, největší umělecké přehlídky na světě. Jen zhruba hodinu jízdy západním směrem leží největší a  současně výrazně odlišné město Glasgow, bývalé průmyslové centrum, které se změnilo na moderní metropoli s bohatým společenským a kulturním životem a stejně působivou architekturou. Další města nezbytně leží tak trochu ve stínu této velké dvojice, ale pozornost si rozhodně zaslouží přinejmenším kulturní Dundee, které se rychle zbavuje dřívější průmyslové šedi, a  odlehlý Aberdeen se zarputile nezávislými obyvateli, rušným přístavem a stříbřitými žulovými domy. Další oblastní centra slouží hlavně jako užitečné dopravní uzly a základny pro výpravy do řídčeji osídleného okolí, i  když některá dokážou zaujmout i sama o sobě, jako třeba Stirling krásným hradem nebo Ayr řadou připomínek Roberta Burnse. První setkání s  vysočinskou krajinou zažijete kousek za spojnicí Glasgow a  Edinburghu, v  okolí zlomu Highland Boundary Fault procházejícího napříč celým Skotskem. Nejsnadněji přístupná, a tudíž nejvyhledávanější jsou jezera, kopce a zalesněná údolí oblasti Trossachs a okolí jezera Loch Lomond. O něco dál severním směrem na vás čekají oblasti Perthshire, Angus a  Deeside vyhlášené rozlehlými lesy a dlouhými údolími stoupajícími k vysokým vrcholům masivu Grampian Hills. Jižně od Invernessu leží pohoří Cairngorm s prvními náznaky typicky divoké skotské přírody, kterou si naplno vychutnáte v severní a západní části Vysočiny. Cestou na sever nemůžete minout řadu jezerních údolí známou jako Great Glen, starobylý geologický předěl vedoucí napříč celou zemí od hory Ben Nevis po jezero Loch Ness, jehož melancholicky rázovité břehy lákají početné turisty toužící zahlédnout slavnou lochneskou příšeru. Nejúchvatnější scenérie spatříte na rozeklaném západním pobřeží, které se táhne od Argyllu až k oblasti Wester Ross a homolovitým kopcům oblasti Assynt. Centrální a severní Skotsko ale není jen drsná Vysočina. Na úrodném východním pobřeží je rozeseta řada půvabných kaODSHORA LOCH TORRIDON, WESTER ROSS (STR. 452); CITY CHAMBERS, GLASGOW (STR. 182)

cz 001-025_Scotland11_Intro.indd 8

5.9.2018 9:27:12


10

ÚVOD

menných rybářských vesnic a špičkových golfových hřišť, včetně nejslavnějšího v univerzitním městě St Andrews považovaném za (minimálně duchovní) rodiště golfu. K podrobnějším prohlídkám lákají také palírny oblasti Speyside a hrady a početné piktské kameny severovýchodního Skotska a za starobylými opatstvími a venkovskými sídly můžete vyrazit do malebně zvlněných kopců oblasti Borders, kde vás navíc potěší často příjemně poklidné malebné osady. Nezbytným doplňkem úchvatné Vysočiny jsou různě velké a  různě přístupné ostrovy u západního a severního pobřeží. Dlouhý pás skalnatých Hebrid, který se táhne jako perlový náhrdelník podél skotského atlantického pobřeží, zahrnuje ostrov Mull a  nedaleké poutní centrum Iona a pozornost si zaslouží také ostrovy Islay a Jura, vyhlášené množstvím zvěře a výrobou whisky, a nejnavštěvovanější ostrov Skye s hlubokými mořskými jezery, nad nimiž se majestátně tyčí sněhem pokryté vrcholy masivu Cuillin. Protáhlé souostroví Vnější Hebridy je známé jako poslední skotská bašta gaelského jazyka a kultury a severně položená odlehlá a  hodně větrná souostroví Orkneje a  Shetlandy zaujmou početnými skandinávskými vazbami, bohatou kulturou a dialektem a řadou specifických předností, MUNROOVY HORY Podobně jako mají Inuité desítky výrazů pro sníh, ani hora není ve Skotsku většinou jen hora. V závislosti na tvaru, výšce a konkrétní části Skotska se setkáte s výrazy ben, mount, law, pen, brae nebo dokonce pap a k tomu je třeba připočíst gaelská slova beinn, cnoc, creag, meall, sgurr a stob. A aby vše bylo ještě trochu složitější, existují také takzvané Munroovy hory s výškou nad 3000 stop (914 metrů), jejichž výčet najdete na seznamu sira Hugha Munroa z roku 1891. Někteří turisté se snaží zdolat co nejvíc Munroových vrcholů, a pokud zvládnou všech 284, mohou si říkat Munroovci − a výrazně uleví svému ortopedovi. Pro většinu lidí ovšem nejde jen o odškrtávání jednotlivých položek, ale spíš o lásku ke krásné skotské přírodě. A kdybyste náhodou výzvu sira Hugha zvládli, můžete se pustit do sbírání Corbettových hor (s výškou 2500–2999 stop; 763−915 metrů) a Donaldových hor (2000–2499 stop; 610−762 metrů).

cz 001-025_Scotland11_Intro.indd 10

5.9.2018 9:27:32


Autoři doporučují Skotsko má svá slavná pohlednicová místa jako edinburskou Královskou míli nebo hrad Eilean Donan Castle, ale nejlepší zážitky na vás často překvapí na různých místech, která si člověk musí objevit sám. Jako návod uvádíme naše nejoblíbenější zajímavosti, na které jsme narazili během dlouhých cest, při nichž jsme prošli spoustu zapadlých uliček a navštívili každou jen trochu rázovitou hospodu. Přádelna na řece Clyde Prosperita Glasgow nebyla založena jen na výrobě železa a lodí. Utopická vesnice New Lanark (str. 219) koncem osmnáctého století inspirovala družstevní hnutí a pomohla prosadit vzdělávání dospělých. Mořské plody Vyhledejte dřevěnou chatrč u přístavu v městečku Crail (str. 310), vyberte si humra z denního úlovku a nechejte si ho připravit podle vlastní chuti. Nic čerstvějšího jste v životě nejedli. Alternativní kultura Vydejte se do podzemních prostor pod edinburským mostem South Bridge, které po dlouhých 200 letech v zapomnění proměnili v zábavní komplex The Caves (str. 97), jenž dokonce i  toho nejkonzervativnějšího turistu promění v nezávislého bohéma. Řemesla na ostrově Skye Nádherný ostrov Skye neuchvacuje jen horami, ale nadchne také všechny milovníky tradičních řemesel včetně koželužnictví, tkalcovství, pivovarnictví a  podobně (str. 487). Stonehaven Pobřežní město Stonehaven (str. 373) je známé hlavně každoročním folkovým festivalem, ale potěší také nedalekým nejhezčím skotským středověkým hradem Dunottar Castle. North Coast 500 Dopřejte si vyjížďku po vyhlídkové silnici vedoucí severním okrajem Skotska a  řadou nejúchvatnějších částí celých Britských ostrovů (str. 440). Beaver Trial Bobři jsou díky projektu Scotish Beaver Trial v Knapdale (str. 259) po čtyřech staletích opět zpátky a díky místním dobrovolníkům máte vzácnou příležitost sledovat je při práci – třeba při stavbě 20 metrů dlouhé hráze, která je skutečným divem stavebního inženýrství. Vyhlídkový let Během vyhlídkového letu osmimístným strojem na orknejský ostrov North Ronaldsay (str. 554) uvidíte slavné ovce spásající mořské řasy, aniž byste museli nocovat v  místní ekologické ptačí pozorovatelně.

Tímto naše doporučení ani zdaleka nekončí. Označili jsme oblíbená místa – úchvatně situované hotely, příjemné kavárny, výjimečné restaurace − a v průvodci je označili symbolem  . ODSHORA DUNNOTTAR CASTLE (STR. 373); HUMŘÍ KLECE (STR. 310); NEW LIGHTHOUSE, NORTH RONALDSAY (STR. 555)

cz 001-025_Scotland11_Intro.indd 11

5.9.2018 9:27:39


12

ÚVOD

POČASÍ Když se oceněného básníka Teda Hughese ptali, jak je možné, že tak rád tráví dovolenou na skotském západním pobřeží, údajně odpověděl, že „neexistuje špatné počasí, ale jen špatné oblečení“. Pokud jeho názor nesdílíte, počasí bude nejspíš hlavním faktorem, který by vás mohl od cesty do Skotska odradit. A nejde ani tak o to, že by bylo neustále nepříznivé, jako spíš o jeho naprostou nepředvídatelnost. Začátkem dubna si můžete ve Skotsku snadno užít nádherný slunečný týden, zatímco v Anglii prší, ale stejně tak můžete mít uprostřed léta smůlu na hustou mlhu a nepříjemně lezavé počasí s mrholením. Vzhledem k výše řečenému asi nepřekvapí, že šest z deseti nejvlhčích britských oblastí se nachází na území Skotska, přičemž hlavním důvodem je jeho poloha. Přes Skotsko prochází skoro všechny tlakové níže ze severní části Atlantického oceánu, které k severu často tlačí oblast vysokého tlaku nad Azorami. Dobrou zprávou je ale fakt, že většina tlakových níží se rychle přežene, takže na ostrovech často říkají, že během jediného dne mohou snadno zažít všechna čtyři roční období. Pokud počasí člověku zrovna nepřeje, vždy dodává krajině na zajímavosti a dramatičnosti a nabízí skvělé podmínky k neobyčejných záběrům – a pak vyjde slunce a všechny chmury jsou rázem pryč. Nic se nemůže rovnat okamžiku po celotýdenním dešti a husté mlze, když se náhle zvedne a na obzoru se objeví velkolepé pohoří nebo skupina vzdálených ostrovů.

kterými se liší navzájem i od pevninské části Skotska – divokým pobřežím, skvělými podmínkami k pozorování ptáků a jedněmi z nejzajímavějších archeologických nalezišť.

Kdy vyrazit Skotský komik Billy Connolly kdysi řekl, že ve Skotsku jsou jen dvě roční období: „červen a zima“. Je pravda, že pršet může ve Skotsku naprosto kdykoli, ale nejrušnější letní měsíce – červen, červenec a srpen – bývají většinou teplé a především dlouhé, s denním světlem do 21:00 a dále na severu až do 22:00. V Edinburghu je srpen obdobím mezinárodního festivalu, který ovlivní život celého města, což mimo jiné znamená, že pokoje jsou často rozebrány se skutečně velkým předstihem. Jinde se v letních měsících konají další významné události včetně Skotských her, folkových festivalů a sportovních utkání a akcí, i když v těchto případech bývá problém s hledání ubytování většinou omezen jen na některé lokality. Během letních cest venkovskými částmi Skotska se těžko vyhnete oblakům komárů

cz 001-025_Scotland11_Intro.indd 12

5.9.2018 9:27:53


ÚVOD

13

a dalšího hmyzu, který dokáže být mimořádně obtížný především za bezvětří v  době soumraku. V  květnu a  září bývá počasí zhruba stejné jako během vrcholícího léta, ne-li lepší. Výhodou je menší počet turistů a větší nabídka volných pokojů a lůžek. S klesajícími teplotami se současně mění i zbarvení lesů a krajiny a aktivnější turisté ocení lepší podmínky pro různé outdoorové aktivity, především delší pěší túry. Současně je dobré vědět, že září je hlavní loveckou sezonou vysoké zvěře, což může v některých částech Vysočiny omezovat milovníky trekingu, rybaření a vyjížděk na horském kole. Jarní a podzimní měsíce duben a říjen jsou ve většině venkovských částí Skotska začátkem a koncem turistické sezony. Řada atrakcí, informačních center a ubytovacích zařízení otvírá před velikonočním víkendem a končí v polovině října. Zbývající část infrastruktury se zimním provozem mívá omezenou otvírací a provozní dobu, ale současně jde o období, kdy je možné v hotelech a penzionech získat největší slevy. Veřejná doprava v odlehlejších částech země v zimě často funguje podle omezených sezonních jízdních řádů. V zimě, tedy pro naše účely od listopadu do března, může být občas čerstvo a jasno, ale většinou je třeba počítat s chladem, oblačností a krátkými dny. Hodně lidí ale do Skotska pravidelně přijíždí na oslavy Nového roku Hogmanay, které jsou tradičně velmi bujaré a  vřelé a  dokážou vylepšit i  to nejhorší počasí. Zatímco i  velká turistická centra jako Edinburgh jsou v zimních měsících výrazně klidnější, lyžařská střediska s pestrou nabídkou různých aktivit ve vysočinské části Skotska výrazně ožívají.

PRŮMĚRNÉ DENNÍ TEPLOTY A MĚSÍČNÍ SRÁŽKY 01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

7/1 45/34 68

8/1 46/34 47

10/3 50/37 52

12/4 53/39 41

15/7 59/44 49

17/10 63/50 61

19/12 66/53 65

19/11 66/52 60

17/9 63/48 64

13/7 55/44 76

10/4 50/39 62

7/1 45/34 61

6/0 42/32 248

6/-1 42/30 175

7/1 45/34 184

10/2 50/36 97

14/4 57/40 85

16/7 60/45 77

17/10 63/49 89

17/9 62/49 107

15/7 59/45 140

11/5 52/41 202

8/2 46/36 206

6/1 52/34 201

6/2 43/35 143

6/2 43/35 121

6/2 43/35 125

8/4 46/38 71

10/5 51/42 53

12/8 54/46 58

14/10 58/40 67

14/10 58/50 84

13/9 55/48 106

10/6 51/43 142

8/4 46/39 146

6/2 43/35 143

8/3 46/38 138

8/3 46/38 101

9/4 48/39 103

10/5 51/41 73

13/7 55/45 60

15/10 59/49 66

16/11 61/52 80

16/11 61/52 107

15/10 59/49 112

13/8 55/46 150

10/6 49/43 136

8/4 46/39 132

6/1 43/34 72

6/1 43/34 64

8/2 46/36 67

10/4 49/38 50

11/5 53/42 49

14/8 57/46 53

16/10 60/50 62

16/10 60/50 65

14/9 57/47 74

12/6 53/43 95

9/4 47/38 90

7/1 44/34 75

EDINBURGH Max/min (ºC) Max/min (ºF) Srážky (mm)

FORT WILLIAM Max/min (ºC) Max/min (ºF) Srážky (mm)

LERWICK Max/min (ºC) Max/min (ºF) Srážky (mm)

TIREE Max/min (ºC) Max/min (ºF) Srážky (mm)

WICK Max/min (ºC) Max/min (ºF) Srážky (mm)

cz 001-025_Scotland11_Intro.indd 13

5.9.2018 9:27:58


52

1

EDINBURGH A OBLAST LOTHIAN

Edinburgh a oblast Lothian Starobylý, neobyčejně působivý Edinburgh je výkladní skříní Skotska a jeho hlavním městem s dlouhou historií, kosmopolitní atmosférou a bohatou kulturou. Na první pohled zaujme úchvatnou polohou na svazích několika vyhaslých sopek a skalních výběžků, které se zvedají z převážně rovinaté krajiny oblasti Lothian a které malebně kontrastují s pobřežím dobře chráněného, severně položeného zálivu Firth of Forth. Sir Walter Scott Edinburgh nazýval „romantickým městem“, ale podstatně výstižněji „město v kopcích“ popsal další místní spisovatel Robert Louis Stevenson, který řekl: „Není místa, které by lépe vyhovovalo jako královské sídlo a které by tak doširoka otevíralo brány k zářným zítřkům.“ Centrum se skládá ze dvou odlišných částí – středověkého Starého města s křivolakými uličkami, malebnými nádvořími a úzkými průchody a důstojně novoklasicistního Nového města z osmnáctého století, které odděluje park Princes Street Gardens vedoucí zhruba z východu na západ ve stínu Edinburského hradu. Staré město leží na kopci, který se svažuje od takřka pohádkového hradu ke královskému paláci Palace of Holyroodhouse, a  turistům nabízí pohled na většinu historických pamětihodností hlavního města a  navíc na mimořádně působivou budovu skotského parlamentu stojící naproti paláci. O pár set metrů dál na vás čeká lákavé setkání s neobyčejně krásnou, divokou skotskou scenérií, které skýtá Holyrood Park, rozlehlé prostranství, jehož hlavní dominantou je největší a nejpůsobivější z místních sopek známá jako Arthur’s Seat (Artušovo křeslo). Edinburgh potěší řadou zajímavých muzeí. K nejatraktivnějším patří National Museum of Scotland s desetitisíci nejcennějších skotských exponátů a pozornost si zaslouží také National Gallery of Scotland a přidružená galerie Scottish National Gallery of Modern Art, kde jsou k vidění dvě z nejlepších britských obrazových sbírek. V srpnu do města pravidelně přijíždí kolem milionu návštěvníků na Edinburský festival, který ve skutečnosti tvoří několik samostatných festivalů a který patří k největším uměleckým akcím na celém světě. Pokud opustíme oblast vysoké kultury, musíme zmínit velké množství rázovitých hospod čerpajících z místní dlouhé pivovarnické a palírenské tradice. Edinburgh je rájem milovníků alkoholu a místní čtyři univerzity spolu s řadou vysokých škol celoročně zajišťují patřičně rušnou atmosféru. Nejrušnější částí mimo centrum města je oblast Leith, bývalý středověký přístav, který se v poslední době změnil na místní kulinářské centrum s řadou skvělých barů a kvalitních rybích restaurací. V divočejší rustikální oblasti známé jako Lothian se zvedají mírně zvlněné kopce a mezi nimi leží atraktivní venkovská města s  několika působivými starobylými ruinami. V  oblasti Východního Lothianu (East Lothian) se můžete vydat po větrných skalních stezkách k romantickému hradu Tantallon Castle a u nedalekého města North Berwick, sídla Skotského centra mořských ptáků Scottish Seabird Centre, stojí za pozornost skalní ostrov Bass Rock s početnou kolonií terejů. Nejslavnější pamětihodností oblasti Midlothian je tajemná kaple Rosslyn Chapel z 15. století a Západní Lothian (West Lothian) Kámen osudu str. 63 John Knox str. 68 Konec světa str. 69 Kontroverzní budova skotského parlamentu str. 70 Edinburgh a James Connolly str. 72 Greyfriars Bobby str. 73 Sbírky Národní galerie str. 77 Water of Leith Walkway str. 80

cz 050-111_Scotland11_Ch01.indd 52

Robert Louis Stevenson str. 84 Pět nejlepších levných ubytovacích zařízení str. 88 Pět nejlepších restaurací, které musíte vyzkoušet str. 91 Hogmanay str. 97 The Fringe str. 101 Legendy Rosslynské kaple str. 108

5.9.2018 9:59:22


EDINBURGH FESTIVAL FRINGE

Zajímavosti 1 Staré město Starobylé rázovité srdce Edinburghu láká malebnými domy, kouzelnými nádvořími, katakombami a tajemnými duchy, ale také řadou  nejvýznamnějších skotských budov. Viz str. 58

hrad stojí na vysokém kopci sopečného původu a jako přirozená dominanta hlavního města ukrývá za mohutnými hradbami korunovační klenoty. Viz str. 58

2 Edinburský

3 Skotský parlament Výstředně moderní budova skotského parlamentu je dílem Enrica Mirallesa a zajímavě kontrastuje se starobylou královskou čtvrtí Holyrood. Viz str. 70 4 Holyrood Park leží v  samém centru Edinburghu a  kromě půvabných vřesovišť zaujme 244 metrů vysokým kopcem známým jako

Arthur’s Seat (Artušovo křeslo). Viz str. 71 5 Café Royal Circle Bar Edinburgh potěší spoustou skvělých podniků, ale jen málokterý nabízí tak skvělé posezení u pinty středně silného skotského nefiltrovaného piva „Heavy“, ke kterému se báječně hodí půl tuctu ústřic. Viz str. 95 6 Edinburský festival je celosvětově největší kulturní akcí a během srpna hlavní město pravidelně mění v  nesmírně zajímavé, zábavné a vzrušující místo. Viz str. 100

Chapel je dokonale zachovaný gotický kostel velikosti katedrály a návštěvníky láká mimořádně úchvatnou středověkou kamenickou výzdobou, jakou na mnoha dalších místech na světě nenajdete. Viz str. 108

7 Rosslyn

ZAJÍMAVOSTI JSOU VYZNAČENY NA MAPĚ NA STR. 54 A STR. 6061

cz 050-111_Scotland11_Ch01.indd 53

5.9.2018 9:59:24


A721

0 A7

05 A7

M

Rosyth

8

Livingston

A

ND

LL

Perth

Forth Rail Bridge

North Queensferry

S

th Lei of ter Wa

A8

A71

Dalmeny House

A90

A909

0

01

A7

A

2 70

7

Firth

Newtongrange

Dalkeith

MID LOTHIAN

Roslin

rth

Musselburgh

o of F

Portobello

EDINBURGH

Rosslyn Chapel

Craigmillar Castle

Leith

Penicuik

Hillend

A7

Flotterstone

A72 0

Corstorphine

Edinburgh Castle

Newhaven Cramond

Inchcolm Island

1 A92

South Queensferry

Biggar

HI

Hopetoun House

Queensferry Crossing Forth Road Bridge

ZÁPADNÍ LOTHIAN

Linlithgow

M9

Bathgate

A90

4

Bo’ness

A7 0

L

NT

PE

Falkirk a Stirling

Glasgow

Dunfermline

02

A7

A702 A703

cz 050-111_Scotland11_Ch01.indd 54 Peebles a Innerleithen

LS

A7

RF

A6 8

13

A7

Galashiels

7

A198

ME

Jedburgh

A6 8

LAM

Gifford R

Tantallon Castle

Bass Rock

LL

S

Dunbar

0

7

Rosslyn Chapel

ZAJÍMAVOSTI

S

05 1 A6

Barns Ness

kilometry

EDINBURGH A OBLAST LOTHIAN

HI

VÝCHODNÍ LOTHIAN

East Linton

IR MU

North Berwick Law

North Berwick

Haddington

A1

Dirleton Drem

Pencaitland

A 199

Glenkinchie

Prestonpans

Aberlady

Gullane

Dirleton Castle

A6

OO

A198

M

7

L

08

HI

M90 A1

OO T

A985

8

Berwick-upon-Tweed

5.9.2018 9:59:28


EDINBURGH A OBLAST LOTHIAN

láká především vysokým, dnes již nezastřešeným palácem Linlithgow Palace, který na vás čeká zhruba třicet minut jízdy vlakem od Edinburghu. Severozápadně od města stojí za pozornost působivě souměrný ocelový most Forth Rail Bridge, který si nejlépe prohlédnete během procházky po souběžném silničním mostě začínajícím v South Queensferry.

55

1

Z historie Jméno Edinburgh – tedy alespoň jeho raná podoba Dunedin nebo Din Eidyn („Eidynova pevnost“) – se poprvé objevuje ve středověku. Strategicky významná pevnost na vrcholu sopky Castle Rock sloužila až do roku 1018 jako nejjižnější výspa Skotska. Ve stejném roce král Malcolm I. vymezil stálou hranici řekou Tweed a během vlády Malcolma Canmora na konci jedenáctého století se z pevnosti stalo jedno z hlavních sídel královského dvora. Edinburgh získal status královského města a začal se rychle rozrůstat. Nové hlavní město Skotska

V roce 1329 Robert Bruce (Robert I. Skotský) Edinburghu poskytl správní právo nad nedalekým přístavem Leith a během následujícího století město profitovalo ze zahraničního obchodu a etablovalo se jako stálé hlavní město Skotska. Za vlády krále Jakuba IV. Edinburgh zažíval krátké, ale dynamické období renesančního rozkvětu. Vedle opatství Holyrood Abbey vyrostl nový palác a díky královskému dekretu ve městě začala fungovat lékařská škola College of Surgeons, první z řady akademických a vzdělávacích institucí. Neklidné období reformace

Období edinburské renesance náhle skončilo v roce 1513 tragickou porážkou, kterou Skotové utrpěli od Angličanů v bitvě u Floddenu a která byla bezprostřední příčinou několika desetiletí zmatku a chaosu. Ve čtyřicátých letech 16. století vedla snaha krále Jindřicha VIII. o sjednocení Anglie a Skotska k vyplenění města. Skotové se obrátili o pomoc na Francii, francouzští vojáci přispěchali na obranu města a mladá královna Marie odcestovala do Paříže, kde se měla stát manželkou mladého následníka trůnu a pozdějšího krále Františka II. (jenž na trůnu dlouho nevydržel). Francouzští vojáci Angličany skutečně odehnali, ale současně si znepřátelili místní obyvatele, kteří se začali stále víc přiklánět k ideálům reformace. V roce 1555 se do města z vyhnanství vrátil radikální kazatel John Knox (viz rámeček str. 68) a záhy místní lidi nadchl pro kalvínskou víru. Za vlády Jakuba VI. byla v roce 1582 založena Edinburská univerzita, ale v roce 1603 vzniklo nové spojení Unie korun (Union of the Crowns) a Edinburgh byl odsunut na druhou kolej Londýnem. V roce 1633 město navštívil během korunovace Karel I., jenž ale záhy způsobil ostrou roztržku, když skotské církvi vnutil episkopální řád, v  jehož rámci se z Edinburghu stalo biskupské sídlo. Následovalo padesát let náboženských nepokojů, které skončily vítězstvím presbyteriánství. Parlamentní unie

Další ránu politické prestiži Edinburghu zasadily Zákony o unii z roku 1707, které ale současně zachovaly skotskou církev a  skotský právní a  vzdělávací systém, takže město nikdy nekleslo do role provinčního satelitu. Právě naopak. V druhé polovině osmnáctého století Edinburgh prožíval jeden z vrcholů intelektuálního vzestupu, o který se do značné míry zasloužili místní rodáci jako David Hume a Adam Smith. Zhruba ve stejné době město začínalo přerůstat své středověké hranice a vznikaly základy Nového města s řadou mistrovských staveb v novoklasicistním stylu. Viktoriánský Edinburgh Industrializace Edinburgh ovlivnila podstatně méně než další velká centra a město nikdy

neztratilo svůj středostavovský ráz. Během celého viktoriánského období působilo jako konzervativní bašta skotského establishmentu a základna skotského právního, církevního a vzdělávacího systému. V průběhu devatenáctého století Edinburgh zažíval významný stavební rozmach a rychle se rozrůstal o další přilehlé osady včetně velkého přístavu Leith.

cz 050-111_Scotland11_Ch01.indd 55

5.9.2018 9:59:31


POZNÁMKY

605

Rough Guide credits Editors: Greg Dickinson, Melissa Graham, Tim Locke Layout: Anita Singh Cartography: Ashutosh Bharti, Richard Marchi Picture editor: Michelle Bhatia Proofreader: Jan McCann Managing editor: Mani Ramaswamy Assistant editor: Divya Grace Mathew

Production: Jimmy Lao Editorial assistant: Aimee White Senior DTP coordinator: Dan May Cover design: Sarah Stewart-Richardson Publishing director: Georgina Dee

Poznámka: Vzhledem ke specifičnosti organizační struktury redakce Rough Guides tiráž nepřekládáme.

Greg Dickinson, Brendon Griffin, Rob Humphreys, Norm Longley, Keith Munro a Helena Smithová

Skotsko www.jota.cz, e-mail: jota@jota.cz Třetí vydání Počet stran: 620 ISBN 978-80-7565-413-7 E

Z anglického originálu The Rough Guide to Scotland, 11. vydání, vydaného nakladatelstvím Rough Guides Ltd. v roce 2017, přeložil Jan Sládek Odpovědná redaktorka Iva Růžičková Technický redaktor Petr Kovář Sazba Libor Jelínek Obálka dle originálu René Senko © Rough Guides, 2017 Mapy © Rough Guides Tisk a knihařské zpracování Tisk Centrum, s. r. o., Moravany u Brna V edici Průvodce (svazek 195) vydalo roku 2019 jako svou 2618. publikaci © Nakladatelství JOTA, s. r. o. Škárova 16, 612 00 Brno, tel.: 515 919 580

Tato kniha je vyrobena podle nejmodernějších technologií, zaručujících stálost vazby i ve ztížených podmínkách. Žádná část této knihy nesmí být reprodukována bez svolení nakladatelství.

Pomozte nám aktualizovat informace Věnovali jsme velké úsilí tomu, abychom zaručili, že jedenácté vydání průvodce Skotskem bude přesné a aktualizované. Avšak věci se mění, „objevují“ se nová místa, mění se otevírací doba, hotely a restaurace zvyšují ceny a snižují úroveň nabízených služeb. Pokud si myslíte, že máme špatné informace nebo jsme něco vynechali, budeme rádi,

cz 604_620_Scotland11_Index.indd 605

když nás opravíte, seznámíte nás s novou adresou, cenou, otevírací dobou či telefonním číslem. Prosím, posílejte své komentáře na adresu E jota@jota.cz. Více informací o cestování naleznete na W roughguide.com

9.10.2018 12:28:56


0332942  
0332942