Smarticular: Upcyklace

Page 1

Upcyklace Nový život starých věcí

povlak na polštář

nákupní taška

ka

pe

sn

ík

y

látkov ý slon

Více než 100 praktických nápadů pro začátečníky i pokročilé


Vydalo Nakladatelství KAZDA, s.r.o., v roce 2021. Nové sady 2, 602 00 Brno www.knihykazda.cz info@knihykazda.cz tel.: +420 725 518 237 Původní název Neue Dinge aus alten Stoffen – Über 100 alltagstaugliche Upcycling-Ideen für Anfänger und Fortgeschrittene © 2021 Smarticular, Business Hub Berlin UG 1. vydání Přeložila: Monika Řezníčková Jazyková redakce: Marie Hajdová Sazba a úprava obálky: Kristýna Franková Tisk a vazba: Tisk Centrum s.r.o., Moravany u Brna, Česká republika ISBN: 978-80-7670-034-5 Naše knihy dodávají na trh Euromedia Group, Infinity Zoom, Kosmas, Pavel Dobrovský – BETA a Pemic Books. Knihy lze zakoupit v knihkupectvích nebo se slevou 20 % přímo u nakladatele na www.knihykazda.cz. Tato kniha je vytištěna na ekologickém recyklovaném papíře s certifikátem FSC.

Autorská práva Dílo a všechny jeho části jsou chráněné autorským právem. Jakékoliv jeho šíření bez souhlasu nakladatelství a autora je nepřípustné. To platí především pro elektronické i jiné kopírování, překládání, šíření a uveřejňování. Zřeknutí se odpovědnosti Veškeré recepty a tipy v této knize byly sestaveny podle nejlepšího vědomí a svědomí. Autor ani vydavatel neručí za správnost a úplnost receptů, návodů a rad. Dále nenesou odpovědnost za chybnou přípravu a použití, stejně tak jako za škody na zdraví způsobené nesprávným zacházením. Rady a návody v této knize nejsou náhradou terapie ani lékařské péče. V případě pochybností se obraťte na svého lékaře. Soupis fotografií Všechny fotografie smarticular.net kromě: Africa Studio 26, 121 / ElRoi 18 / Evgeniy Belyaev obálka 4 / Grandpa 40 / gresei obálka 1 Maßband / MADDRAT 16 / Marina Onokhina 67 vpravo / Marius GODOI 68 vlevo / Noel Powell 9, 68 vpravo / NYS 15 / OnlyZoia 60 / Sergei Denisov obálka 1 T-Shirt / Susanne Karlsson 17 / Taxiro obálka 2 / true nature 13, 20 / UfaBizPhoto 14, 193 / Vladitto obálka 1 pozadí / Yavdat 122 dole


Obsah Nápady

6

Úvod

11

Techniky a tipy

13

Vysprávky a dekorování

25

Doplňky

41

Koupelna

69

Domácnost

89

Děti

111

Oblečení

123

Kuchyně

141

Dárky

159

Na cesty

171

Vzhůru do práce!

200

Rejstřík

202


– str. 1 86

Tričko ek ář

Pol š s t r. 72

Tex til

1 24

č ek

s –

K oší

N á kr č

ník

tr. –s

K a p es

– ky

6

– s tr. 11 8

t

L ev a n

du

r. 34

l

ov

tisk – st ý po

N á ku p

t

a ašk

tr. 61

íz př

e – s tr. 21


Vo s k o v a n é

és

us ky – s tr.

6

Č aj ov

ro ub

15

áč

s tr. 144 ky –

tr

42

s tr. 116

ba

ýo

ž

60 tr. 1 s –

D á r k ov

vlo

l

ky – s tr. 84

t na

užky – s tr. 4

8

Po uzd

ro

D á ms

D ět s k é

ša

– ty

v ý filt r – s

.1

vo Ká

Košile

7


– st r. 1 3 3 Ru

Tep lé –

13 6

Č e p ic e

r. st

e – s t r. 139

k

c a vi

b

ot y

6

Š

h

t r. 11 5

Svetr

p r o m i m in k o

–s

y ot

Kal

k

r. 12

Č m u c h a cí

k a p u cí – s t

4

8

t

s ála

10 r.

ob

ere ček – s


l

O ba

át víř

S á č ek

n č k a n a k a p es

s tr. 74

va as

činu – str .

6

tr.

u

b

K 68

s v –

tr. 13 0

ío

si ap

Džíny D o m ác

n

2

17

– íky

P ř e h oz – s

ko – s tr. 11

L á t k ov

éz

D á r kov á t

a – s t r. 1 6 6

knih u – s tr .

42

k t ič

na

9


Ručník

– s tr. 1 2 8

– s tr. 5 0

t ic k é t a m p

ky –

vý H řeji p olšt

s t r. 78

ek ář

Ko

e sm

on

Pl á žo

ty ša

– str. 76

n

op am

N á vl

ek

To a let

ní t

ka aš

v na

15

Turban

zá Univer 10

dřík – st r.

2

ha í n l

y l as

– str. 70

– str. 1 0

9


Úvod Oblečení a další textil patří k věcem, které se celosvětově vyrábějí nejčastěji, ale také se nejčastěji vyhazují, obvykle jen minimálně použité, nebo dokonce zcela nenošené. Přitom právě textilní látky jsou neuvěřitelně variabilní, lze je upravovat a díky tomu většinou dál využívat. K tomu, abyste mohli ze starých textilií vytvářet něco nového, rozhodně nemusíte být profesionální švadlena či krejčí. Nepotřebujete nic víc než šicí stroj (u některých projektů nebudete potřebovat ani ten) a trochu nadšení do experimentování a můžete začít dělat ze starého oblečení nebo ručníků, povlečení apod. praktické, užitečné a originální nové věci. Na internetovém portálu s nápady smarticular.net jsme už zveřejnili mnoho návodů, s nimiž lze proměnit roztrhané, špinavé nebo prostě jen odložené kousky ze šatníku a domácnosti v něco nového, místo toho, aby jen tak putovaly do koše. Podaří se to jak začátečníkům, tak i pokročilým, protože tu najdete jednoduché, ale osvědčené techniky a ty nejdůležitější základní stehy. Veškeré návody je možné libovolně doplňovat a upravovat, a ušít tak krásné nové věci zcela podle vlastních představ a zároveň nekupovat nic dalšího. Upcyklace textilu je zábavná, díky ní ušetříte a také budete šetrní k životnímu prostředí, protože použité věci znovu najdou upotřebení. Díky tomu nemusíte kupovat nic nového – jednoduše to vyzkoušejte! Naše nejoblíbenější a nejužitečnější návody a nápady na upcyklační kreativní projekty jsme sesbírali a zařadili do této knihy. Pokud chcete, pochlubte se nám i dalším čtenářům se svými výtvory na našem čtenářském fóru. Přejeme vám mnoho radosti s touto knihou! Tým portálu smarticular.net

Úvod

11


Vážíme si oblečení – férová móda místo rychlé módy V roce 2018 se vyrobilo více než 110 milionů tun textilního vlákna a toto číslo neustále roste. Přibližně dvě třetiny z toho připadají na umělá vlákna, třetina na vlákna přírodní, především na bavlnu. Oblečení přitom nosíme stále kratší dobu: většinu z 95 kousků oblečení, které každý z nás v průměru vlastní (bez spodního prádla a ponožek), si oblékneme méně než čtyřikrát, než je vyhodíme1. Opravdu výrazně se tento problém projevuje v podobě tzv. rychlé módy. Když se podíváme na ceny v módních řetězcích, nevypadá to, že by mělo oblečení a další textil příliš velkou hodnotu. Takováto levná móda zakrývá spojitost mezi samotným oblečením, prací, která byla na jeho výrobu vynaložena – často mizerně placenou, v pochybných pracovních podmínkách a vykonávanou většinou ženami –, a potřebnými zdroji, především neskutečným množstvím chemikálií a vody. Kromě enormní spotřeby vody – v průměru je k výrobě jednoho trička zapotřebí 2 400 litrů vody, k výrobě jedněch džín dokonce 7 000 – 11 000 litrů –, tisíce různých chemikálií, které se používají k bělení a k úpravě látek pro strojové zpracování, k barvení látek a k potištění hotového oblečení nebo k jeho dalším úpravám. Spotřeba vody a míra užití chemikálií ve výrobním procesu představuje pro pracovníky v textilním průmyslu i pro životní prostředí nanejvýš velký problém, ale pro konečného uživatele je prakticky neviditelná. Proto se vyplatí dbát na kvalitní odolné textilie vyráběné udržitelně a vážit si už existujícího, nákladně vyrobeného oblečení tak, že jej budeme nosit co nejdéle, vyměňovat si jej mezi sebou a posílat dál nebo z něj kreativně vytvářet něco nového – ať už další oblečení, nebo jiné využitelné věci.

Potřebuju šicí stroj? V zásadě ne, neboť všechno v této knize lze ušít také v ruce. Na rovné švy se přitom nabízí zadní spojovací steh. Nahradit cik cak steh v ruce je oproti tomu skutečně namáhavé, a proto na pružné látky nebo k začištění doporučujeme v nejjednodušším případě steh smyčkovací. Pracovat na šicím stroji je ovšem značně jednodušší, a především mnohem rychlejší. Před pořízením vlastního šicího stroje si ho možná nejprve půjčte od příbuzných nebo kamarádů. Díky tomu zjistíte, zda vám stroj vyhovuje a zda vám tato kreativní činnost přináší dostatek radosti a chuti věnovat se šití víc.

1 Studie Greenpeace (2015). Oblečení na jedno použití. Reprezentativní průzkum Greenpeace o nákupním chování, nošení a likvidace módy. Dostupné online na: https://www.greenpeace.de/sites/www.greenpeace.de/files/publications/20151123_greenpeace_modekonsum_flyer.pdf (staženo 02. 02. 2021)

12

Úvod


Techniky a tipy


Tip: Pokud šicí stroj nevlastníte,

Důležité základy Šití je radost – především tehdy, když při něm zužitkujete staré oblečení a další textil. Tvar, velikost i materiál vlastnoručně ušitých věcí lze navíc zcela individuálně obměňovat, takže vzniknou originální oblíbené kousky, které kromě vás nikdo jiný nemá. Aby se vám to podařilo, sepsali jsme pro vás na následujících stranách všechny důležité tipy, s nimiž se může bez velké přípravy pustit ihned do práce i úplný začátečník. S trochou cviku se vám jistě povedou i o něco náročnější projekty, které tato kniha vedle návodů pro začátečníky také obsahuje. 14

Techniky a tipy

můžete jednoduché věci ušít nebo opravit i v ruce. Chcete-li v budoucnu šít častěji, vyplatí se ovšem šicí stroj vypůjčit, navštívit sdílenou šicí dílnu nebo si opatřit vlastní, třeba použitý stroj.

Důležité pojmy Každý, kdo už někdy něco šil, se pravděpodobně v těchto pojmech vyzná. Pro všechny ostatní zde vysvětlujeme ty nejdůležitější termíny, abychom předešli případným nejasnostem. Líc, lícová strana nebo pěkná strana: Strana látky, která je nakonec z vnější strany hotového výrobku. U potištěné látky je tím myšlena strana s motivem.


Rub, rubová strana nebo nepěkná strana: Strana látky, jež se později nachází uvnitř. Mnoho výrobků se šije z rubové strany, aby později nebyly vidět švy a švové přídavky. Po zhotovení se finální výrobek obrátí na líc. Sešpendlení, sestehování: Jednotlivé kusy látky se k sobě předběžně přichytí, aby bylo možné je sešít a neklouzaly. Látky k sobě lze přichytit například pomocí špendlíků, případně také předním stehem s delšími jednotlivými stehy, které se později opět vypářou. Prošití: Šití rovným stehem. Rovný nebo také základní steh je nejčastěji používaný steh na šicím stroji, který vytváří rovné švy. Zapošití: Zajištění švu na začátku nebo na konci šitím dopředu a dozadu tak, aby se šev sám od sebe nerozpáral (str. 20).

Jak vybrat látku Pro začátečníky jsou vhodné tkané, nepružné látky. Především zpočátku můžete šití trénovat se starými utěrkami a vysloužilým povlečením a ušít například přenosnou tašku na koláč (str. 178) nebo kapesníky (str. 72). Snadno lze zpracovávat také tenkou látku ze závěsů, košilí, halenek a kalhot a vytvořit z ní například praktické sáčky na ovoce a zeleninu na nákup v supermarketu (str. 192) nebo dárkovou tašku, která se dá použít opakovaně. Froté je sice o něco silnější, ale v podobě vybledlých ručníků bývá často

k dispozici ve větším množství. Nejlépe se hodí k trénování šití, k výrobě kosmetických tamponků (str. 78) nebo k výrobě jednoduché závěsné toaletní tašky (str. 76). Džínovinu můžete zpracovat velmi rozmanitě a vytvořit z ní například jednoduchou kapsičku na kapesníky (str. 74) nebo obal na knihu (str. 42). Tipy k prošívání více vrstev džínoviny naleznete v odstavci o výběru jehly do šicího stroje (str. 17) a v odstavci o prošívání silných vrstev (str. 19). Tričkovina, nazývaná také single žerzej nebo žerzej, stejně jako látka na mikiny a další pružné úplety není tkaná, ale vzniká proplétáním a tvarováním oček, a proto je práce s ní o něco Techniky a tipy

15


složitější, snadno se pokřiví nebo se na okraji zvlní. Okraje této látky se navíc často srolují. Pro začátek proto doporučujeme vyzkoušet si nejprve malé projekty, jako je výroba kapesníčků ze starých triček (str. 72), abyste si šití a začišťování takových látek nejprve vyzkoušeli. S trochou cviku nebude již nic stát v cestě vlastnímu nákrčníku (str. 124) nebo polštářku z oblíbeného trička (str. 118).

Jak šít žerzej a další pružné látky Pokud se okraje úpletu, především u tričkoviny, příliš kroutí, postříkejte látku škrobem na žehlení (nejlépe domácím: smíchejte jednu lžíci jedlé sody a půl litru vody a přelijte do láhve s rozprašovačem) a přežehlete, pak zůstane látka rovná. Když látku před šitím přichytíte kolíčky (například kolíčky na látku nebo obyčejnými kolíčky na prádlo), bude lépe držet tvar a neutečou vám žádná očka kvůli ostrým špendlíkům, které by mohly látku poškodit (viz také tipy k jehlám do šicího stroje na následující straně). Pružné látky jako žerzej se šijí pružným stehem, aby se šev později při natahování neroztrhal. K tomu často postačí i obyčejný cik cak steh (str. 18). Existují také speciální patky do šicího stroje určené na úplet, overlockové stehy, stejně jako overlockové šicí stroje, s nimiž lze okraje pružných látek sešít a začistit velmi snadno 16

Techniky a tipy

v jednom jediném kroku. Bez všech těchto technik se ale v této knize obejdeme, neboť srovnatelných výsledků lze dosáhnout i se základními stehy toho nejobyčejnějšího šicího stroje. V ideálním případě používejte takové techniky a stroje, které máte doma a které vám nejlépe vyhovují.

Jak vybrat nit V každé dobře zásobené textilní galan­ terii naleznete různě silné nitě pro různé typy šití. Velmi rozšířené jsou nitě z poly­esteru nebo z jiných umělých vláken, které se netrhají a jsou levné. Běžné bavlněné nitě se ovšem pro většinu účelů hodí nejlépe – především jsou, na rozdíl od umělých vláken,


biologicky zcela odbouratelné. Na silnější látky (například na džínovinu) volte odpovídající silné a pevné nitě. Přesný postup, jak správně navléknout horní a spodní nit, hledejte v návodu ke svému šicímu stroji.

Jak vybrat jehlu do šicího stroje Na rozdílné textilie se hodí různé jehly v různých tloušťkách. Většinu projektů v této knize zvládnete bez problémů s univerzálními jehlami. Právě při šití různých materiálů má ale smysl používat speciální jehly, protože s nimi budou švy hezčí a pevnější a budete zároveň šetrnější k šicímu stroji.

Nejdůležitější typy jehel do šicího stroje:

त त Univerzální jehla prošije pevné

a pružné nepříliš silné látky. Tenčí jehly přitom zanechávají ve slabých látkách jen malé dírky, zatímco silnější jehly prošijí pevnější látky, aniž by se jehla ohnula.

त त Jehly k šití úpletu mají zakulace-

nou špičku, aby během šití nenarušily jemná očka žerzeje, naproti tomu univerzální jehla může očka úpletu poškodit.

त त Jehly na džínovinu jsou obzvláště

špičaté (špičatější než univerzální jehly), aby snadno propíchly pevný materiál. Pomocí silnější jehly na džínovinu lze bez obtíží prošít několik vrstev džínoviny najednou (str. 19).

त त Jehly na kůži mají speciálně tvaro-

vanou špičku, jež se podobá maličkému noži a kůži prořízne. Díky tomu lze kůži prošít snadněji.

त त Dvojité jehly doporučujeme přede-

vším kvůli profesionálnímu zakončení lemu, protože vytvářejí dva paralelní švy vedle sebe. Dvojité jehly na elastický materiál bývají označeny a hodí se na pružné lemy. Abyste mohli šít dvojitou jehlou, potřebujete, aby bylo možné nasadit na stroj druhou špulku nitě (to lze u většiny strojů).

Techniky a tipy

17


Džínový obal na knihu Látkový obal ochrání školní sešity, knihy nebo diář před předčasným opotřebováním. Pokud na jeho výrobu použijete horní část džínů, bude na obale zároveň prostor k uložení tužek a dalších drobností.

Příklad:

Na diář o velikosti 13,5 × 20,5 cm (šíř­ka × výška) se hřbetem o šířce 2 cm potřebujete látku o rozměrech 41 × 23,5 cm (popřípadě 22,5 cm, pokud pásek kalhot zároveň slouží jako horní okraj).

Na obal na knihy se nejlépe hodí nepružná džínovina a na sešity jsou vhodnější slabší tkaniny. Strečové látky se zpracovávají hůře. Rozměry obalu zjistíte, když budete postupovat podle tohoto vzorce: Šířku získáte, když sečtete dvakrát šířku knihy nebo sešitu a k tomu připočtete šířku hřbetu a asi 12 cm na kapsy (klopy). Pro výšku látky přičtěte k výšce knihy nebo sešitu 3 cm.

42

Doplňky

Materiál:

त त 1 kus látky o velikosti

41 × 23,5 cm (popřípadě 22,5 cm) nebo podle vlastního měření (viz výše)


Obal na knihu ušijete takto:

1.

pozor, aby v krajích, kde se bude sešívat dvojitě, se pokud možno nenacházely žádné zbytnělé švy, nýty nebo knoflíky.

2. Okraje, které jste odstřihávali, za-

22,5 cm

1. Nastříhejte si látku. U džínů dejte

čistěte cik cak stehem (str. 18).

3. Spodní a případně i horní okraj dží-

noviny zahněte 1 cm dovnitř, přežehlete a sešpendlete. Levý a pravý okraj potom rovněž zahněte ve vzdálenosti 1 cm dovnitř, přežehlete, zafixujte a několik milimetrů od okraje sešijte rovným stehem.

41 cm

3.

4. Levou a pravou stranu ještě jed-

nou zahněte dovnitř asi 5 cm, aby vznikly kapsy (klopy) na desky, popřípadě obálku sešitu, a kniha nebo sešit do obalu přesně pasovaly. Nejlépe to vyzkoušejte: když se kniha/sešit zavře, obal by měl pohodlně sedět.

5. Kapsy přežehlete a přišpendlete

k hornímu a spodnímu okraji obalu. Nyní prošijte přímým stehem podél obou těchto okrajů vždy po celé šířce obalu, abyste kapsy zafixovali.

5.

Doplňky

43


Čepice Ze sraženého vlněného svetru nebo mikiny s prošoupanými rukávy můžete snadno vytvořit čepici. Potřebujete k tomu pouze čepici, která poslouží jako předloha.

136

Oblečení

Materiál:

त त stará mikina nebo starý pletený svetr

त तčepice jako předloha


2.

Čepici ušijete takto: 1. Svetr obraťte naruby, rozložte a narovnejte. Dávejte přitom pozor, aby spodní okraje lemu ležely přesně na sobě, aby čepice nebyla nakřivo. Přiložte čepici jako předlohu a obkreslete ji krejčovskou křídou nebo tužkou. Nezapomeňte na 1 cm navíc.

polovina obvodu hlavy 3.

2. Vrstvy látky uvnitř zakresleného

obrysu sešpendlete a vystřihněte podle vyznačeného tvaru.

3. Oba kusy látky sešijte k sobě rovným stehem ve vzdálenosti asi 1 cm od okraje a hotovou čepici obraťte lícem nahoru.

Tip:

Pokud nemáte čepici jako předlohu, jednoduše si změřte hlavu: obvod hlavy vydělte dvěma a vyjde vám šířka látky u spodního lemu. Vzdálenost mezi čelem a středem týla odpovídá výšce čepice. Pomocí výšky lze obměňovat střih čepice.

Oblečení

137


Čelenka Pokud máte starý svetr z úpletu (lepší je jemnější materiál než velká oka pletených svetrů), zkuste z něj ušít například čelenku.

Postupujte takto: 1. Svetr obraťte naruby, rozložte a narovnejte.

2. Změřte si obvod hlavy. Tento roz-

měr vydělte dvěma, připočtěte 2 cm, a tak získáte potřebnou šířku.

3. Na svetr zakreslete obdélník o vy-

počítané šířce a požadované výšce;

138

Oblečení

navíc připočtěte ještě 2 cm na švový přídavek. Tak například na 8 cm vysokou čelenku bude potřeba výška látky 10 cm.

4. Přední a zadní stranu svetru v zakreslených liniích sešpendlete a obdélník vystřihněte.

5. Krátké konce obdélníku (lícová

strana leží uvnitř) k sobě sešijte rovným stehem, potom obraťte. Podle přání můžete dlouhé strany začistit cik cak stehem (str. 18) kolem dokola.


Palčáky Takto snadno můžete ze starého svetru ušít – podle tloušťky materiálu – slabší nebo také měkké a hřejivé palčáky:

1. Svetr obraťte naruby, rozložte a uhlaďte.

3. Přední a zadní díl sešpendlete

uvnitř zakreslené linie a vystřihněte.

4. Oba díly sešijte ve vzdálenosti

1 cm od okraje rovným stehem.

2. Ruku položte na svetr tak, aby zá-

pěstí leželo na nápletu. Obkreslete obrys (palec odděleně od ostatních prstů), nejlépe s přídavkem 1–2 cm, aby rukavice nebyly příliš úzké (především u otvoru). Oblečení

139


Látkové čajové sáčky Díky malým, vlastnoručně ušitým látkovým sáčkům bude zbytečné kupovat porcovaný čaj, neboť tyto sáčky můžete sypaným čajem plnit stále znovu a znovu. Kromě toho poslouží jako pěkný a praktický dárek.

144

Kuchyně

Materiál:

त त kus látky (obdélník) o velikosti 12 × 16 cm

त त příze nebo provázek, o délce asi 40 cm

त त knoflík k zatížení provázku


1.

Postupujte takto: 1. Látku rozložte na pracovní plochu rubovou stranou nahoru. Horní okraj přeložte o 1 cm a do skladu vložte provázek. Přeložený okraj sešpendlete.

2. Obyčejným stehem sešijte na stroji

3.

okraj. Špendlíky odstraňte, a aby se okraje látky méně třepily, můžete je navíc začistit cik cak stehem.

3. Obdélník přeložte, jako byste za-

vírali knihu, vnitřní strana sáčku je stále nahoře. Sešijte otevřené postranní a spodní okraje. Přitom začněte šít kousek pod provázkem, aby se mohl pohybovat.

4. Sáček obraťte lícem nahoru a rohy 5.

zevnitř vytvarujte tužkou nebo špičkou nůžek.

5. Aby provázek při přípravě čaje ne-

sklouzl do hrnku, pomůže jej zatížit knoflíkem nebo něčím podobným.

Tip: Pokud použijete větší kus látky (například o rozměru 18 × 24 cm), můžete stejným způsobem ušít sáček na celou čajovou konvici. Takový sáček se ale hodí také pro vlastnoručně vyrobené přísady do koupele ze sušených bylin.

Při čištění sáček obraťte naruby a vyklepejte, popřípadě opláchněte. Lze ho i vyprat mýdlem nebo prostředkem na mytí nádobí.

Kuchyně

145


Upcyklace Nový život starých věcí Staré tričko nebo jiné vyřazené oblečení nemusí vždycky skončit v koši na odpadky. Můžete z něj naopak snadno vytvořit něco nového. Díky ná­vodům a nápadům z této knížky dokážou začátečníci i pokročilí proměnit staré šatstvo, ručníky, prostěradla a jiný vysloužilý textil v originální a užitečné věci, které můžou dál sloužit. Oblečení nevyhazujeme, ale vážíme si ho: Pokud vyřazené svršky nevyhodíte a dál využijete, přispějete k tomu, že se přírodní či syntetické látky budou využívat co nejdéle a nemusí vznikat tuny dalšího oblečení. Sníží se tak negativní dopady na přírodu. Upcyklace je prospěšná pro životní prostředí: Když se bude vyrábět méně nového textilu, spotřebuje se mnohem méně vody a chemikálií. S vlastnoručně ušitým či opraveným oblečením ušetříte: Pokud svému oblečení, které by jinak nejspíš skončilo na skládce, dopřejete druhý (nebo třetí) život, utratíte mnohem méně peněz za nakupování nového. Šití a kreativní činnost vám bude dělat radost: Oblíbené kousky z vašeho šatníku a jiné vlastnoručně vyrobené věci díky upcyklaci potěší vás i druhé.

www.knihykazda.cz