Hry se zemí, vzduchem, ohněm a vodou

Page 1


Vydalo Nakladatelství KAZDA, s.r.o. v roce 2021 Nové sady 2, 602 00 Brno. www.knihykazda.cz info@knihykazda.cz tel.: +420 725 518 237 Původní název Forest School Wild Play – Outdoor Fun with Earth, Air, Fire & Water od Jane Worroll a Petera Houghtona Copyright © Watkins Media Limited 2021 Text copyright © Jane Worroll 2021 Artwork copyright © Peter Houghton 2021 All Rights Reserved. First published in the UK and USA in 2021 by Watkins, an imprint of Watkins Media Limited. www.watkinspublishing.com 1. vydání Přeložil: Vojtěch Ettler Jazyková redakce: Ivo Michalík Sazba a úprava obálky: Jindřich Hoch Tisk a vazba: Tisk Centrum s.r.o., Moravany u Brna, Česká republika POZNÁMKA NAKLADATELE: ISBN: 978-80-7670-028-4 Naše knihy dodávají na trh Euromedia Group, Infinity Zoom, Kosmas, Pavel Dobrovský – BETA a Pemic Books. Knihy lze zakoupit se slevou 20 % přímo u nakladatele na www.knihykazda.cz nebo v knihkupectvích.

Určité aktivity uvedené v této knize — například ty, při nichž se zachází s ohněm nebo ostrými nástroji — mohou být v případě nedodržení instrukcí nebezpečné. Při používání náčiní se vždy řiďte pokyny výrobce. Divoké plody, jako třeba různé bobule, mohou být jedovaté, požívejte tudíž pouze ty, které bezpečně poznáte. Dospělí musejí správně odhadnout schopnosti každého dítěte a na každou potenciálně nebezpečnou aktivitu dohlížet. Nakladatelství KAZDA ani žádné další osoby, které se na vzniku této knihy podílely, nenesou odpovědnost za jakékoli zranění, onemocnění nebo škody, jež by vznikly následkem provádění aktivit popsaných v této příručce.


6 16 20 22 28 32 40 43 48 54 56 59 64 71 77 86

OBSAH

Úvod Bezpečné hraní

ZEMĚ

Jílování Na bahenní trolly Blátomet Bahenní skluzavka Blátěná batika O zlatém žaludu

VZDUCH

Na křiklouny Mrakopis Frčák Dřevěná píšťala Papírový drak O srdnatém monarchovi

90 92 99 108 117 126 132 136

OHEŇ

Fakule k odpuzení hmyzu Dakotský oheň Chlupaté dřívko Stínová hůl Přihoď otop O vačičím ocase

VODA

172

Přírodní barvení Cák! Vodotěsný bunkr Čaj z březových větviček Tuplák jako poleno O vodní bohyni

176

Poděkování

138 146 149 157 164


ZEMĚ


Zemina, půda, prsť, hlína, bahno... Slova používaná k popisu tohoto živlu nevyvolávají zrovna libé pocity. Máme tendenci ho přehlížet, nebo nás dokonce otravuje, když ho musíme zametat nebo oškrabávat z bot. Ale právě v zázračné půdě roste to, co jíme, a drží se zásoby vody. Žijí v ní miliardy organismů včetně žížal, hub a bakterií, které recyklují živiny, a prostupuje ji podhoubí, které propojuje rostliny, takže spolu mohou komunikovat, a ze kterého máme obrovský prospěch i my lidé. V lesní škole zdobíme stromy blátivými obličeji, což lesu dává úplně jinou tvář. Kopeme v podzemí, abychom našli poklady jako hladké oblázky bezvadné na malování nebo poddajný jíl, ze kterého se dá modelovat. Odléváme zvířecí stopy obtisknuté do rozmáčeného terénu a sjíždíme po krásně kluzkých bahenních skluzavkách. Když si hrajeme a experimentujeme s mazlavým bahnem, ztrácíme pojem o čase a ve vzduchu jiskří tvořivost a zábava všeho druhu. Pokud ani to nestačí, abyste si půdu zamilovali, z vědeckých studií vyplývá, že hraní s hlínou prospívá zdraví. Naše planeta se jmenuje Země, což odkazuje na zemi s malým „z“, na místo, z něhož vyrůstá veškerý život. Tak jak by ji mohl někdo nemít rád? V této kapitole na vás čekají některé naše nejoblíbenější zemní aktivity, takže jděte na to a pořádně se zabahněte!


VZDUCH


Vzduch nemá pevný tvar, barvu ani vůni. Nemůžeme ho vidět, ale víme, že je všude kolem nás. Cítíme, jak nás vítr hladí po kůži, a vidíme, jak rozechvívá listí a pohupuje větvemi. Opírá se do papírových draků a vynáší je vzhůru do oblak. Slyšíme hebké hluboké tóny vlastnoručně vyrobených frčáků, pradávných hudebních nástrojů používaných také ke komunikaci na velké vzdálenosti. Vzduch utváří počasí, od jemného vánku po bouřlivou vichřici. A jak vítr duje nad oceánem, dělá vlny, které se tříští o mořský břeh. Živočichové, včetně nás lidí, jsou na vdechování vzduchu životně závislí. Můžeme se nadechovat zprudka a dodat si energii na rychlou bojovku, nebo dech můžeme naopak vědomě prohloubit a zklidnit, když odpočíváme na oblíbeném místě v přírodě. Složení vzduchu na Zemi nemá ve vesmíru obdoby a díky němu se na naší planetě vyskytuje život. Až příště spatříte ptáky plachtící po obloze nebo podzimní list snášející se k zemi, vzpomeňte si, co všechno vzduch umí, jak jsme s ním bytostně spjatí. A v neposlední řadě, jak skvěle ho můžeme využít při lesních dobrodružstvích!


VODA


Při pohledu na Zemi z vesmíru září díky vodním plochám jako modrá koule — a je to právě voda, bez níž se žádný živý tvor neobejde. Slouží nám na nespočet způsobů: hasíme s ní žízeň, myjeme se v ní, vaříme z ní, můžeme díky ní uklízet, provozovat umělecká řemesla, stavět domy nebo zalévat úrodu. Voda stojí v samotném základu toho, čím jsme. Zároveň je to zvláštní, proměnlivý živel: vyskytuje se v pevném skupenství coby led, v plynném skupenství se vznáší v ovzduší jakožto pára a v kapalném skupenství ji najdeme v řekách a oceánech. Všechno se neustále točí ve vodním koloběhu. V podobě deště, sněhu či krup padá voda na zem. Tam ji ohřeje slunce, takže se odpaří do vzduchu, kde se nasbírá v dešťových mracích a časem se opět vyprší. Živly neexistují odděleně jeden od druhého, a jelikož ani voda není výjimkou, používáme ji v lesní škole napříč nejrůznějšími aktivitami. Můžeme v ní vylouhovat listí a větvičky, abychom si pochutnali na lahodném čaji, nebo ji vylít na hlinitý svah, abychom si zajezdili po vzrušující blátivé skluzavce. Máme ji po ruce při dělání ohně coby bezpečnostní opatření a myjeme si s ní ruce po hrátkách s bahnem. Vodu lze smíchat s barevnými rostlinami, čímž vzniknou přírodní barviva k úžasnému uměleckému tvoření. A za parných dní si spoustu zábavy užijeme díky vodním bitvám a bujarým cákačkám. Takže se nadechněte a skočte do tohoto neuvěřitelného přírodního živlu po hlavě...


VODA

PŘÍRODNÍ BARVENÍ

Po tisíce let se barviva vyráběla z přírodních materiálů, jako jsou kůra, listí, kořeny či květy. Jde o alchymii na pomezí kulinářství a chemických pokusů, která často vede k překvapivým výsledkům, v závislosti na všemožných faktorech od pH vody (kyselosti či zásaditosti) až po použitý druh rostliny. Obzvlášť začátečníci se budou divit — ze zelené rostliny vznikne barvivo, které tkaninu obarví nažluto, zatímco ve výluhu z fialové rostliny látka zrůžoví. A to je nedílná součást celé zábavy. Další přírodní zázrak! Během přírodního barvení břečťanem, které si představíme v této aktivitě, je potřeba se soustředit a dodržovat přesný postup. Barvení látek je běh na dlouhou trať, takže se děti cvičí v trpělivosti a vytrvalosti. Při trhání břečťanových listů se neobejdete bez určení správné rostliny a povědomí o udržitelnosti, což všechny zúčastněné úzce propojí se světem přírody. Pokud se něco nepovede podle očekávání, i to je v pořádku — alespoň vznikne příležitost potrénovat sebeovládání a otevřenou mysl. Skupinky v naší lesní škole tuto pestrobarevnou aktivitu a její měňavá kouzla jednoduše milují.

138


PŘÍRODNÍ BARVENÍ

MÍSTO

Libovolné venkovní prostředí v přírodě, kde roste břečťan. Pokud rozděláváte oheň, mělo by jít o místo, které je k tomu vyhrazené.

VĚKOVÁ SKUPINA

6 let a více

ZAMĚŘENO NA...

• soustředěnost • trpělivost • vytrvalost • matematiku • umění naslouchat • komunikaci • chemii • posuzování rizik • určování rostlin • propojování s přírodou • udržitelnost • tvořivost • smyslové prožitky • sebeovládání

POTŘEBY

• kuchyňské váhy • bílá bavlněná látka (ideálně bio, protože přírodní barviva nejlépe drží na přírodních tkaninách) • přírodní prací prostředek • nerezový nebo smaltovaný kastrol (např. do hrnce o objemu 27 l se vejde asi 650 g látky) • voda (na opláchnutí kastrolu, trojité ponoření bavlny a vaření po dobu 4–5 hodin) • soda na praní • vodotěsné rukavice a ochranná rouška • dlouhý pevný klacek nebo vařečka s dlouhým držadlem • nerezové servírovací kleště • nádoba na sbírání (jedna dohromady, nebo jedna pro každého) • listy břečťanu (120 g na 25 g bavlněné látky) • sůl

VOLITELNÉ

• ohýnková souprava (viz strana 19) při barvení venku, plachta či deka na sezení, tužka a papír, čajové a polévkové lžíce, pracovní rukavice, nůžky, provázek na výrobu prádelní šňůry

139


VODA

BEZPEČNOST PŘEDEVŠÍM Dodržujte následující jednoduché zásady: • Nikdy nepoužívejte stejné nádobí na barvení a zároveň vaření, zejména pokud používáte chemická mořidla, ustalovače, barviva či jedovaté rostliny. • Pracujte na dobře větraném místě. • Vždy přidávejte prášky do tekutin, nikoli tekutiny do prášků.

• Při manipulaci s chemickými čističi, fixativy nebo barvivy mějte nasazené gumové rukavice a ochrannou roušku. • Použitou barvicí lázeň náležitě zlikvidujte. • Na zacházení s vařící vodou či ohněm a sbírání rostlin by vždy měli dohlížet dospělí — zejména u menších dětí.

Připravit

Nejprve bavlněnou látku zvažte a údaj si zapište na později — to je vaše „hmotnost zboží“.

Čištění Než bavlnu obarvíte, musíte ji hloubkově vyčistit, a to i když je zbrusu nová. Tím z ní odstraníte veškeré chemikálie, prach a vosky, které na vláknech ulpí při výrobě a během přepravy do prodejen. Když se nánosů zbavíte, látka barvivem lépe nasákne a obarvení bude syté a rovnoměrné. Starší děti mohou s tímto krokem, který se snadněji provádí doma, pod dohledem pomáhat.

140


PŘÍRODNÍ BARVENÍ

Abyste dosáhli co nejlepšího výsledku, nejprve bavlněnou látku vyperte v pračce na nejvyšší teplotu a nejdelší program. Použijte jemný, přírodní prací prostředek, který je pH neutrální a neobsahuje bělidlo ani aviváž, které by na tkanině mohly ulpět. Jakmile bude látka vypraná, vložte ji do

VYZKOUŠEJTE! Můžete experimentovat s různými materiály, například vlnou či hedvábím, ale nejdřív si zjistěte, jak je k obarvení správně připravit, protože postup se u různých textilií liší.

kastrolu a celou ji zalijte vodou. Poznamenejte si, kolik vody jste použili, a nechte na vrchu hrnce rezervu, aby při vaření nekypěla ven. Následně přidejte 1 polévkovou lžíci prací sody na každých 5 l vody v kastrolu (sypte prášek do tekutiny, nikoli naopak). Mějte nasazené rukavice a roušku, jelikož soda na praní může způsobit mírnou vyrážku. Na sporáku vodu přiveďte k varu a vařte dvě hodiny. Dlouhou vařečkou či klackem a pořád s nasazenými rukavicemi vodu jednou za čas promíchejte, aby se látka vyčistila ze všech stran. Po dvou hodinách by se z tkaniny měla vyplavit veškerá špína. Nechte vodu vychladnout a poté látku opatrně vytáhněte servírovacími kleštěmi. Pokud je voda hodně špinavá, prostě postup zopakujte a povařte bavlnu v další vodě se sodou. Nakonec tkaninu řádně propláchněte (pokud chcete, můžete využít program máchání v pračce).

141


VODA

VYZKOUŠEJTE! Pokud sodu na praní nemáte, můžete si ji sami vyrobit! Je to vážně jednoduché. Předehřejte troubu na 200 °C, nasypte cca 500 g jedlé sody na nehliníkový mělký plech a hodinu ji nechte péct. Každých 15 minut zamíchejte, aby se soda propekla rovnoměrně. Jestli už je hotová, poznáte podle toho, že prací soda je hrubší a matnější než jedlá soda a nedělá tolik hrudek. Uchovávejte ji ve vzduchotěsné nádobě.

POZNÁMKA: Pokud se pračce chcete vyhnout, přidejte do kastrolu s látkou sodu na praní a prací prostředek (2 čajové lžičky prostředku na 5 l vody). Po dvou hodinách hrnec i látku očistěte a pokračujte podle pokynů.

Pozor

Sbírání břečťanových listů Pokud ještě nejste venku, je načase vyrazit! Možná si budete chtít mořidlo vyrobit vlastnoručně a barvení provést nad otevřeným ohněm (např. dakotským ohništěm, viz strana 99). V tom případě si zřiďte základnu na místě, kde je rozdělávání ohně povoleno, a dodržujte všechny příslušné bezpečnostní zásady (viz strana 19). Jestliže alespoň jeden dospělý zůstane na oheň dohlížet, listy břečťanu si můžete nasbírat během toho, když se látka moří (jak je popsáno níže). 142


PŘÍRODNÍ BARVENÍ

Na barvivo jsme si vybrali rostlinu, která hojně roste všude po světě: břečťan popínavý (Hedera helix) s lesklými, lahvově zelenými listy. Zelené listy by měly vypustit nádherně žluté barvivo. Pokud břečťan neznáte, najděte si jeho podrobný popis v určovacím klíči nebo na internetu. Ačkoli bývá břečťan běžný, poskytuje domov a potravu mnoha živočišným druhům, takže si vezměte pouze tolik, kolik potřebujete, a sbírání rozprostřete po širokém okolí. Při trhání listů je záhodno, aby měl kdokoli s citlivou kůži nasazené rukavice, jelikož chemické látky v míze mohou při doteku vyvolat alergickou reakci. Buď prostě chytněte řapík mezi prsty a list odlomte, nebo ho ustřihněte nůžkami, přičemž postupně naplňte celou sběrací nádobu. Na 25 g bavlněné látky budete ke světle žlutému obarvení potřebovat 120 g břečťanových listů. Pokud máte zálusk na tmavší odstín, nasbírejte jich o něco více.

143


VODA

Výroba mořidla V dalším kroku si vyrobíte mořidlo — fixační prostředek, ve kterém látku vymácháte, aby barvivo na tkaninu dobře chytilo a nádherné obarvení tak rychle nevybledlo. Mořidel se používá celá řada, ale v naší lesní škole obyčejně používáme přírodní variantu: sůl. Zpravidla se přidává 1 díl soli na 16 dílů vody, přičemž kastrol naplňte takovým množstvím osolené vody, aby byla bavlna zcela ponořená a měla prostor k pohybu. Vložte látku dovnitř a nechte hrnec asi hodinu vařit nad ohněm či na sporáku, aby se mořidlo náležitě vstřebalo. Následně slanou vodu opatrně vylijte, kastrol opláchněte, a jakmile látka přestane být horká na dotek, jemně ji vyždímejte.

Teď!

Barvení Opláchnutý hrnec postavte zpátky na plamen, opět do něj nalijte dost vody, aby byla tkanina potopená, a přihoďte nasbírané břečťanové listy. Bavlnu do barvicí lázně ponořte, dokud je ještě vlhká z moření, přiveďte vodu k varu a nechte všechno hodinu až dvě bublat.

144


PŘÍRODNÍ BARVENÍ

Po hodině bavlněnou látku z kastrolu vytáhněte kleštěmi a podívejte se, jestli jste se světle žlutou barvou spokojení. Pokud byste byli raději za trochu tmavší odstín, vraťte látku do hrnce na další hodinu (nebo déle, jestli chcete). Jestliže se mezitím voda vyvaří, podle potřeby ji dolijte. Jakmile bude hotovo, látku vyjměte a pověste ji na větev nebo prádelní šňůru, aby uschla. Mezitím se můžete kochat, jakou nádhernou barvu jste výhradně z přírodních surovin vyčarovali.

V cíli

Zeptejte se všech, jak se jim dařilo. Líbí se jim výsledná žlutá barva? Udělali by příště něco jinak? Na co obarvenou látku využijí? Čím vším se podle vás dá v přírodě barvit? Barviva se nacházejí ve květech, kůře stromů, listech, hlíně i v nejrůznějších plodech. Zrovna ty nabízejí skvělou příležitost k experimentování, protože můžete využít zbytky a odřezky. Například slupka a pecka avokáda barví na bledě růžovou, cibulové slupky na žlutooranžovou, černé fazole na modrou, červené zelí na fialovou a špenát na zelenou. Tak proč to nevyzkoušet?

145


VODA

O vodní bohyni

Podle starého kambodžského mýtu žil kdysi dávno v srdci hustého pralesa moudrý a mocný poustevník Lok Ta. Díky jeho kouzelnickým schopnostem ho znali po celé zemi. Byl laskavý a štědrý a rád své znalosti předával ostatním. Lok Ta měl dva oddané učedníky: Moni Mekhalu, bohyni vody, a Reama Eysa, obrovitého bouřného démona. Lok Ta chtěl žáku, který si to nejvíc zaslouží, předat drahocenný dar, ale nemohl se rozhodnout, kdo z těch dvou jím je. A tak si usmyslel, že je nechá porovnat síly. 172


O VODNÍ BOHYNI

Oběma do rukou vrazil prázdnou nádobu a prohlásil: „Kdo z vás se jako první vrátí se džbánem plným jarní rosy, ten se stane pánem čarovné odměny.“ Oba učedníci se poustevníkovi chtěli zavděčit a vysloužit si jeho uznání — a oba také dychtili získat onu odměnu. Ream Eyso si myslel, že má vynikající nápad, který mu čestné místo nejlepšího a nejzasloužilejšího žáka určitě zajistí. „Začnu hned zrána,“ řekl si v duchu a vypravil se do lesa. Jakmile začalo svítat, Ream Eyso se pustil do sbírání rosy, pečlivě do své nádoby sklepával všechny krůpěje z listů a stébel trávy, dokud kapku po kapce nebylo vědro plné. Celý lačný pochlubit se svému učiteli honem pospíchal zpátky do dřevěné chýše, kde Lok Ta přebýval. Jenže když tam dorazil, uviděl, že u Loka Tay už sedí Moni Mekhala a na klíně má naplněný džbán. Moni Mekhala, vodní bohyně, vodě rozuměla, a tak zvolila jinou cestu. Přes noc na trávu rozprostřela svůj šál. Jak předpokládala, nazítří ráno ho našla nasáklý ranní rosou. Jediným pohybem ho vyždímala do nádoby, která se rychle naplnila, a džbán odnesla mistrovi. Vynalézavost a podnikavost Moni Mekhaly na poustevníka udělaly dojem, a tak ji prohlásil za vítěze. Vzal její ranní rosu a přetvořil ji do nádherné křišťálové koule, které se nic na světě nevyrovnalo. Třpytila se v jitřním slunci a zářila netušenými možnostmi. Když ji Lok Ta své učednici předával, sdělil jí, že se jedná o velice mocný předmět, který jí pomůže vykonat mnoho pozoruhodných činů. Ona učiteli vroucně děkovala a slíbila, že křišťál bude opatrovat jako oko v hlavě. Jelikož byl Lok Ta tolik laskavý a velkorysý, a protože viděl, jak je Ream Eyso zklamaný, chopil se i jeho rosy a vytvaroval ji 173


RUNNING HEAD

VODA

do mocné blyštivé sekery osázené drahokamy. Přesto Reama Eysa záhy začala sžírat závist. „To já jsem měl zvítězit a ta mocná křišťálová koule měla patřit mně,“ myslel si. Hnán chamtivou touhou po křišťálu se vydal Moni Mekhale po stopě a našel ji, jak tančí na nebesích. Snažil se vodní bohyni rozptýlit lichotkami a doufal, že si nevšimne jeho chmatající ruky, která se kradmo přibližovala k čarovné kouli. Jenže Moni Mekhala jeho úskok prohlédla a utekla mezi mraky. Reama Eysa popadl lítý vztek, vrhl se za bohyní a umínil si, že jí křišťálovou kouli uzme silou. Prolétal nebesy křížem krážem, až Moni Mekhalu konečně objevil. „Dej mi tu kouli,“ zahřímal, „nebo jsi dcerou smrti!“ Vodní bohyně si zachovala rozvahu a mlčky si křišťál přitiskla k tělu. Bouřný démon znovu zoufale a bez sebe vzteky zaburácel: „Dej mi tu kouli!“ Bohyně však neustoupila. Ream Eyso se rozpřáhl svou zbrusu novou sekerou a zamířil. Než ovšem stačil sekeru vrhnout, Moni Mekhala vyhodila třpytivou křišťálovou kouli vysoko do vzduchu. Svištěla nebem a sršely z ní blesky, které bouřného démona oslepily. Jak se oslněn jasnými záblesky zapotácel, v posledním zoufalém pokusu Moni Mekhalu porazit sekeru naslepo mrštil do prázdna. Ta protnula mraky a náraz byl tak silný, že se nebesa otřásla hromobitím. Když se do sebe hromy a blesky zaklesly, začalo pršet. Během všeho toho zmatku Moni Mekhala sebrala křišťálovou kouli z oblohy a ztratila se mezi oblaky. Netrvalo dlouho a vzpamatoval se i Ream Eyso. Když si z očí vytřel déšť, zjistil, že jeho sokyně uprchla. Popadl sekeru, odlétl do mraků a přísahal, že brzy bohyni opět vyzve na souboj. 174


O VODNÍ BOHYNI

RUNNING HEAD

Od toho dne kdykoli se obloha zatáhne černými mraky a na zem dopadají hromy, blesky a déšť, my smrtelníci zdáli sledujeme věčný boj mezi bohyní vody a obrovitým bouřným démonem.

175Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.