Svenja Ernsten, Jana Walczyk: Moje ptačí knížka

Page 1

Svenja Ernsten Jana Walczyk

Ptáci kolem nás od jara do zimy


Vydalo Nakladatelství KAZDA, s. r. o., v roce 2021, Nové sady 2, 602 00 Brno. www.knihykazda.cz info@knihykazda.cz tel.: +420 725 518 237 Poprvé vyšlo pod názvem Mein Vogelbuch – Mit unseren Vögeln durch das Jahr v Německu v nakladatelství KOSMOS v roce 2021.

© 2020, Franckh-Kosmos Verlags-GmbH & Co. KG, Stuttgart, Germany Original title: Ernsten, Mein Vogelbuch 1. vydání Ilustrace: Jana Walczyk Text: Svenja Ernsten Přeložila: Dagmar Heeg Jazyková a odborná redakce: Milan Bronclík Sazba a úprava obálky: Kristýna Franková Tisk a vazba: Tisk Centrum, s. r. o., Moravany u Brna, Česká republika ISBN: 978-80-7670-023-9 Naše knihy dodávají na trh Euromedia Group, Infinity Zoom, Kosmas, Pavel Dobrovský – BETA a Pemic Books. Knihy lze zakoupit se slevou 20 % přímo u nakladatele na www.knihykazda.cz nebo v knihkupectvích.


Obsah Ptačí říše … 6 Jak ptáci vypadají? … 8 Tažní ptáci ... 10

Jaro Návrat na hnízdiště ... 12 Kdopak to tu zpívá? ... 14 Pilní stavitelé hnízd ... 16

Léto Nenasytové ... 18 To je ale horko! ... 20 U vody ... 22

Podzim Cestovní horečka ... 24 Zásoby potravy ... 26 V přítmí lesa ... 28

Zima Je ptákům zima? ... 30 V parku ... 32 Na krmítku ... 34 Pozorujeme ptáky ... 36


sýkora modřinka samička

inka ř d o m sýkora meček sa

pěnice čern samičk ohlavá a

18

pěnice černohlavá sameček


Léto

Nenasytové V létě ptáci neustále hledají potravu. Mnoho druhů vyvádí mladé vícekrát do roka a od jara až do léta se mají při obstarávání potomků co ohánět. Mláďata je totiž zapotřebí od rozbřesku do soumraku neustále krmit. Na jejich jídelníčku je teď zejména všelijaký hmyz.

I párek sýkor modřinek létá sem a tam,

aby nasytily svých deset mláďátek. Zároveň udržují v čistotě i hnízdo a v zobáčku z něj vynášejí trus mláďat, který je obalený tenkou blankou. Sýkora modřinka je jednou z nejmenších sýkor. Poznáte ji podle modré hlavičky a žlutého bříška.

Skvrnitá hnědá mláďata drozdů zpěvných už opustila hnízdo. Zvědavě poskakují po zahradě a zkoumají okolí. Přesto se stále nechávají krmit, nejraději mají žížaly. Po 14 dnech se mladí drozdi naučí hledat si potravu sami.

Dole v živém plotě se ozývá hlasité pípání.

Čtyři mláďátka pěnice černohlavé se s dokořán rozevřenými zobáčky dožadují potravy. Maminka do jednoho z hladových chřtánků strčí malého pavouka. S krmením pomáhá i sameček. Peří pěnic je zbarvené šedě a na hlavě mají „čepičku“: sameček černou, samička červenohnědou.

drozd zpěvný

19


vrána černá

Vrána černá si dopřává koupel. Energicky tluče křídly o hladinu, až voda stříká do všech stran. Vodou se ochlazuje a zároveň si čistí peří.

cná e b o a v pěnka meček sa šatu m é t s v pro

20

becná pěnkava oček same ím šatu n b e t a v s ve


To je ale

horko!

Když je v létě velké teplo, zdržuje se i mnoho ptáků raději ve stínu nebo si hledají, kde se ochladit. Ke konci léta je už jejich peří značně opotřebované a u mnoha z nich dochází k jeho výměně. Říká se tomu přepeřování. Během přepeřování ptáci nezpívají.

Střízlík obecný vysedává na sluníčku a užívá

si teplé paprsky. Křídla přitom rozprostírá pěkně doširoka. Na hnědé dřevěné terase je díky svému zbarvení dobře maskovaný. pěnkava obecná je teď pěkně opelichaná. Je to jeden z našich nejmenších Právě přepeřuje a schovává se v křoví, protože zpěvných ptáků. v tuto chvíli nemůže dobře létat. Sameček pěnkavy je v létě zbarven hnědočerveně, hlavičku má šedomodrou. Tomuto pestrému opeření se říká svatební šat. V zimě má zbarvení mnohem prostší.

I

střízlík obecný 21


Ptačí svět nás baví Ať už žijete ve městě, nebo na venkově, vašimi sousedy jsou nejrůznější druhy opeřenců. Jakmile ráno vykoukne sluníčko nad obzor, začnou hlasitě štěbetat, trylkovat a cvrlikat. V tu dobu býváte ještě zalezlí v posteli a spokojeně spíte, ale ptáci už ohlašují nový den. Když proniknete do jejich světa, objevíte mnohem víc. Přestanete vnímat pouze jejich hlasy, naučíte se je od sebe rozeznávat a užasnete nad jejich pestrostí. Poznejte více než 40 našich ptáků a zjistěte, jak žijí, čím se živí, jak vychovávají svá mláďata a jak se připravují na zimu. Pozorujte ptáky celý rok – je to úžasné dobrodružství!

pro děti od 4 let www.knihykazda.cz


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.