Lux Vol. 04

Page 1

Lux VOL . 04

December 2018 The lux (symbol: lx) is the SI unit of illuminance and luminous emittance, measuring luminous flux per unit area. One lux is equal to one lumen per square metre: 1 lx = 1 lm/m2 = 1 cd•sr/m2 Wikipedia


Charlotte Haslund-Christensen charlottehaslund.com Bil i regnvejr i Addis Ababa i Etiopien.

Forside Charlotte Kim Boed ckboed.dk Badefyr med udstyr.


Dette særnummer af LUX lader

fotografiet tale uden ord Alle fotografier er taget af danske fotografer fra billedearkivet BAM - Billedhuset 2. Maj og viser fotografier gennem tiden, fri af tidsperioder og tendenser. Fotografierne i dette magasin lader sig ikke begrænse til noget tema, men rummer portræt, dokumentar, kunst og iscenesat fotografi. Fotografiet er levende og alsidigheden i fortællingerne spænder vidt fra en religiøs handling i havet, sexuelle undertoner, maskulin power, kliniske dyreforsøg, stemninger fra hverdagen i ind- og udland til forførende portrætter. Alsidigheden viser tydeligt de forskellige fotografers personlige udtryk og deres lyst til at skabe fortællinger gennem fotografiet. BAM - Billedhuset 2. Maj blev skabt som en sammensmeltning af de to fotograf-sammenslutninger Billedhuset og 2. Maj, som uden overdrivelse, har fotograferne herfra haft en helt særlig betydning for dansk fotografi i de sidste fire årtier. BAM består i dag af 69 fotografer, som arbejder meget personligt og forskelligt i genrerne. Grundlæggende for dem alle er, at de er uafhængige freelance fotografer, der værdsætter og brænder for det engagerede og gode fotografi. BAM fotografers bevidsthed og søgen efter en dybere ‘ånd’ i fotografiet er eksperimenternede og stiller spørgsmål. Spørgsmål som samfundet ikke altid i tilstrækkelig grad, formår at stille sig selv. Fotografens rolle er til tider, at tage stilling til verden og til medmenneskers levevilkår og give tid til eftertænksomhed. Dette magasin vil forhåbenligt give beskuereren sanselige øjeblikke og indblik i en verden uden ord. BAM er et selvstændigt arkiv og fotografernes arkivsalg varetages i Danmark af Nordens største billedebureau Ritzau Scanpix. Se og køb BAM billeder her, kræver log in: Scanpix Jakob Dall Bestyrelsformand i BAM



Thomas Bertelsen bertelsen.photo Kamel pü ladet af pickup, pü vej gennem ørkenen i Mauritanien



Hans Ole Madsen www.madsenfoto.dk Brudekjoler i forretning.



Pia Hansen www.piahansenfotografi.dk Metropolis bygningen i Københavns sydhavn



Tao Lytzen www.visuelstorm.com Brøndby bliver danske pokalmestre.


Lars Wittrock Turist pĂĽ Mauritius.


Lisbeth Holten www.visuelstorm.com Par der har sex.


Liv CarlĂŠ Mortensen Kodom med sĂŚd.


Henrik Sørensen www.henriksorensen.dk Mand med pizzabakker



Barry Pringle www.barry-pringle.com Nøgen mand med maske.



Henrik Vering www.weltruf.dk Undervisning i patologi ved landbohøjskolen


Camilla Schiøler Portræt af Jacob Ludvigsen


Anders Thormann www.andersthormann.dk Tyrkisk bad


David Trood www.davidtrood.com Laboratorie mus.


Christoffer Askman www.askman.dk Vandhane.


Jakob Dall www.jakobdall.com Zanzibar



Heine Petersen www.heinepedersen.dk Gammel amerikanerbil i Havana



Jørgen Schytte Tyrkiske skolebørn i uniform



Kissen Møller Hansen www.kissenmoellerhansen.dk Dübsritual i Mocambique.



Anne-Li Engstrøm www.anne-li.dk Dreng står på hænder.


Jon Nordstrøm http://nrdstrm.dk Et nøgent par i bevægelse.


Per Morten Abrahamsen www.permortenabrahamsen.dk Liv Ullmann



Steen Larsen www.steenlarsen.dk Orientalsk kvinde.



Sofie Amalie Klougart www.sofieamalieklougart.dk Claus Beck-Nielsen


Kennet Islandi Havgaard www.havgaard.com Kanonkongen Jesper Holm med tandtrĂĽd.



Lars Bertelsen www.fotografvaerkstedet.dk Pia KjĂŚrsgaard i sit hjem.


KĂĽre Viemose www.viemose.dk Roskilde festival vask af Arena scenen



Kirsten Klein VandtĂĽrn.



Marianne Grøndahl www.mariannegroendahl.dk Sejlbåd og høje bølger.




Mikal Schlosser Svømning under vandet.


Michael Daugaard michaeldaugaard.dk TyrefĂŚgtning i Lima



Linda Hansen www.lindahansen.dk LĂĽrkort kjole.


Ulrik Jantzen www.burojantzen.com Robert Hansen


Krass Clement www.krassclement.com Bovbjerg.


Tor Birk Trads www.tortrads.com Simon Kvamm


Janus Engel Rasmussen www.janusengel.com Amager forbrĂŚndingen.



Tina Enghoff http://www.tinaenghoff.com Solbriller.



Adam Sund www.adamsund.dk I karbad.




Heidi Maxmilling www.maxmiling.dk Close up af en ældre dames numse


Jo Selsing Max von Sydow


Christoffer Regild www.regild.dk Solodanser Thomas Lund


Gregers Nielsen Fra Tiderne Skifter.



Jan Djenner Tankstation med cafĂŠ




Kirsten Bille www.kirstenbille.dk Skyformationer.



Klaus Holsting www.klausholsting.dk Istiqlal-moskeen i Jakarta


Lars Bahl Burka og plankevÌrk ved Nørrebro station



Lars Bech http://www.sonoflone.com Pyongyang i Nordkorea.



Les Kaner www.kaner.dk Nicolas Bro


Sine Fiig www.sinefiig.dk Mange hĂŚnder.


Fie Johansen www.fiejohansen.com Mand.

Nanna Bisp BĂźchert Sildehoveder.




Ole Christiansen www.olechristiansen.dk Filmfestival i Cannes



Mikkel Ă˜stergaard www.mikkelostergaard.dk Nørreport


Mike Kollรถffel www.mikekolloeffel.com Trappeopgang.




Steen Brogaard www.brogaard.com Heste i morgentĂĽge



Nanna Reimers www.nanareimers.dk Mennesker pĂĽ pĂŚle.


Søren Svendsen www.sorensvendsen.com Color run




Susanne Mertz www.mertz-foto.dk Wafande i Nemoland.


Niels Ă…ge Skovbo www.fokus-foto.dk Brabrandstien ved Ă…rhus.


Sonja Iskov www.sonjaiskov.dk Handicapgymnastik.


Stig Stasig www.stasig.dk Fiskere pĂĽ Ganges.


Peter Mark Gravhøj i vinterlandskab.



Stuart McIntyre www.mcintyre.dk Grønland.



Viggo Rivad www.viggorivadphotography.net Livredder flytter en robĂĽd.


Adam Sund www.adamsund.dk Anders Thormann www.andersthormann.dk Anne-Li Engstrøm anne-li.dk Barry Pringle www.barry-pringle.com Camilla Schiøler www.camillaschioler.dk Carsten Ingemann www.carsteningemann.dk Charlotte Haslund www.charlottehaslund.com Charlotte Kim Boed www.ckboed.dk Christoffer Askman askman.dk Christoffer Regild www.regild.dk David Trood www.davidtrood.com Ebbe Knudsen Fie Johansen www.fiejohansen.com Gregers Nielsen Hans Ole Madsen www.madsenfoto.dk Heidi Maxmilling maxmiling.dk Heine Pedersen www.heinepedersen.dk Helga Theilgaard www.helgatheilgaard.com Henrik Sørensen www.henriksorensen.dk Henrik Vering www.weltruf.dk Jakob Boserup Jakob Dall www.jakobdall.com Jan Djenner Janus Engel Rasmussen janusengel.com Jo Selsing Jon Nordstrøm nrdstrm.dk Jørgen Schytte Kåre Viemose www.viemose.dk Kennet Islandi Havgaard www.havgaard.com Kirsten Bille www.kirstenbille.dk Kirsten Klein Kissen Møller Hansen kissenmoellerhansen.dk Klaus Holsting www.klausholsting.dk Krass Clement www.krassclement.com Lars Bahl www.larsbahl.dk Lars Bech www.sonoflone.com

Lars Bertelsen larsbertelsen.com Lars Wittrock Les Kaner www.kaner.dk Linda Hansen lindahansen.dk Lisbeth Holten www.lisbethholtenfotografi.dk Liv Carle Mortensen Marianne Grøndahl www.mariannegroendahl.dk Michael Daugaard www.michaeldaugaard.dk Mikal Schlosser www.mikals.dk Mike Kollöffel www.mikekolloeffel.com Mikkel Østergaard mikkelostergaard.dk Miriam Nielsen miriamnielsen.dk Nana Reimers www.nanareimers.dk Nanna Bisp Büchert www.nannabuchert.com Nicolai Howalt nicolaihowalt.com Niels Åge Skovbo www.fokus-foto.dk Ole Christiansen olechristiansen.dk Per M. Abrahamsen permortenabrahamsen.dk Peter Mark Pia Hansen www.piahansenfotografi.dk Sine Fiig sinefiig.dk Sofie Amalie Klougart sofieamalieklougart.dk Sonja Iskov www.sonjaiskov.dk Steen Brogaard www.brogaard.com Steen Larsen steenlarsen.dk Stig Stasig Stuart McIntyre www.mcintyre.dk Susanne Mertz www.mertz-foto.dk Søren Svendsen sorensvendsen.com Tao Lytzen www.visuelstorm.com Tina Enghoff www.tinaenghoff.com Tomas Bertelsen bertelsen.photo Tor Birk Trads www.tortrads.com Ulrik Jantzen www.burojantzen.com Viggo Rivad viggorivadphotography.net


Jakob Boserup Christiane Schaumburg-MĂźller.


Lux VOL . 04

Š

Copyright 2018 It is the named photografher of each image that holds the copyright. All rights reserved Publised with permission by Photographer Kennet Islandi Havgaard FĂŚlledvej 16D, 2 2200 Copenhagen N Denmark +45 4053 3940 kennet@havgaard.com www.havgaard.com www.moving-stills.dk

Ebbe Knudsen Dreng med kamera og solbriller