Page 1

01-20 TV dzieciece_okladka.qxp:Layout 1

11-09-09

14:10

Page 1

TELEWIZJE

DZIECIĘCE ZABAWIĆ I UŚPIĆ DLA WIELU I DLA WYBRANYCH WYJĄTKOWA OFERTA W PRZYJAŹNI Z REKLAMĄ

DODATEK BIURA REKLAMY

WRZESIEŃ 2009


02 TV dzieciece_reklama.qxp:custom 2009

11-09-09

14:11

Page 2


03 TV dzieciece_wstep.qxp:custom 2009

11-09-09

17:46

Page 3

Dzieci i ekran Dzieci nie trzeba zachęcać do włączenia telewizora. Niemal o każdej porze dnia i nocy znajdą tam coś dla siebie. Kilkanaście kanałów dla młodszej i starszej widowni proponuje rozrywkę, filmy, kreskówki, kwizy. Wystarczy sięgnąć po pilota.

Przygotowała: Mira Ignatowicz łodzi widzowie mają w Polsce możliwość oglądania produkcji wszystkich czołowych wytwórni filmowych i telewizyjnych. Najsłynniejsze kreskówki i filmy Disneya oraz Warnera dostępne są zarówno w rodzimych stacjach telewizyjnych, jak i adaptowanych na rynek polski kanałach dziecięcych. Niektóre z nich obecne są na naszym rynku już kilkanaście lat, inne wprowadzone kilka lat temu przechodzą większe i mniejsze przeobrażenia. Dużą zmianą jest wrześniowy start kanału Disney XD, który wejdzie w miejsce znanego od dawna kanału Jetix. Programy nadawane w Jetiksie będą nadal emitowane w nowym kanale, ale nazwa znika z rynku. Kilka kanałów zdecydowało się na pokazanie w jesiennej ramówce nowych programów, i to nie tylko polskich wersji zachodnich hitów, lecz także autorskich, rodzimych produkcji.

M

Wyjątkowa oferta Ze szczególną uwagą młodych widzów traktuje telewizja publiczna. TVP1 przygotowała dużą ofertę dla dzieci w różnym wieku. Oprócz znanych już wszystkim „Domisiów” i programu „Teleranek” w jesiennej ramówce pojawią się również nowości, np. „I kudłate, i łaciate” – nowy program o zwierzętach dla najmłodszych widzów. Dużo nowości można będzie zobaczyć w TV Puls. Władze stacji podkreślają, że rozbudowanie ramówki o programy dla najmłodszej widowni ma jeszcze mocniej podkreślić rodzinny charakter stacji.

Zabawić i uśpić Młodsza widownia ma do dyspozycji kilka kanałów. Niektóre kierowane są do bardzo młodego widza, zaledwie kilkumiesięcznego. Większość stacji prezentuje się jako bezpieczne i przyjazne dla takiego widza. Bezpieczeństwo ma zagwarantować brak przemocy w filmach i programach oraz brak reklam. Przedstawiciele wielu stacji podkreślają wysoką wartość edukacyjnych programów, np. w CBeebies, inni zaś zaawansowaną technologię, w której kanał jest nadawany, np. Bebe TV.

Dla wielu i dla wybranych Boomerang, Cartoon Network, Disney Channel, ZigZap – które z polskich dzieci nie zna nazw tych kanałów oraz kreskówek i filmów w nich nadawanych? Od tego sezonu młodzi widzowie będą znali jeszcze jedną nazwę – Disney XD. To nowy kanał, który w Polsce startuje w drugiej połowie września. Będzie to pierwszy kanał skierowany przede wszystkim do chłopców w wieku 6-14 lat. Będą go promowały takie filmy jak „Zeke i Luther” czy „Aaron Stone”.

Sprzedaż licencji na wykorzystanie wizerunku postaci znanych z kreskówek to intratny biznes. Dzieci kochają Scooby Doo, Hannah Montanę czy Spidermana i chętnie kupią piórnik czy plecak z odpowiednim nadrukiem. Wielkie wytwórnie dbają też o to, by kreować nowych bohaterów, którzy szybko zastąpią niemodne postacie. Dobrymi zyskami ze sprzedaży licencji mogą pochwalić się wytwórnie filmowe, takie jak The Walt Disney Company, Warner Bros, oraz producenci zabawek, np. Marvel. I

Fot. MiniMini

Przyjaźń na wiele dni

Dział dodatków biura reklamy „MMP”: Wydawca: Juliusz Donajski | Art director/kierownik produkcji: Katarzyna Ciemny | Redakcja: Mira Ignatowicz mira.ignatowicz@media.com.pl Sekretariat redakcji: Renata Modzelewska, Agnieszka Trzeszkowska-Bereza | Korekta: Agnieszka Chwiłka-Florek, Emilia Grochala-Chmiel Dział reklamy: Agnieszka Wrembel (kierownik) agnieszka.wrembel@media.com.pl | Agnieszka Jachowicz-Henke agnieszka.jachowicz@media.com.pl | Anna Kawczyńska anna.kawczynska@media.com.pl | Emilia Klupczyńska emilia.klupczynska@media.com.pl | Kamil Krupa kamil.krupa@media.com.pl | Anna Makowska anna.makowska@media.com.pl | Agnieszka Osochowska agnieszka.osochowska@media.com.pl | Paweł Wrzosek pawel.wrzosek@media.com.pl DTP: Katarzyna Ciemny | Zdjęcia na okładce: Disney XD

wrzesień 2009 TELEWIZJE DZIECIĘCE dodatek biura reklamy „Media & Marketing Polska”

3


04-10 TV dzieciece_mlodsza i starsza widownia.qxp:custom 2009

11-09-09

17:45

Page 4

Zabawić i uśpić Twórcy telewizji dla dzieci traktują swoją widownię bardzo poważnie. Ich zdaniem odbiorca programu wcale nie musi umieć mówić ani czytać. Wystarczy, że widzi ciekawy obraz na ekranie. Dzięki temu nawet kilkumiesięczne dziecko może przez chwilę skupić uwagę, a potem szybko usnąć. Kilkunastomiesięczny telewidz to już pełnoprawny konsument programów.

Tekst: Barbara Janowicz

BebeTV

rzegląd kanałów dziecięcych dostępnych polskim widzom może zaskoczyć niejednego młodego rodzica. Okazuje się bowiem, że nawet ich bardzo małym pociechom telewizja ma naprawdę wiele do zaoferowania. Bezpieczne kreskówki nieprzerywane reklamami zachęcają rodzica do posadzenia dziecka przed telewizorem i zajęcia się swoimi sprawami. Kto i czym kusi najmłodszych widzów oraz ich rodziców?

Kanał wprowadzony został do Polski w 2008 r. przez słowacką spółkę Mega Max Media. Skierowany jest do najmłodszej widowni w wieku od sześciu miesięcy do trzech lat oraz ich rodziców. Ramówka obejmuje animacje i krótkie bajki rysunkowe. Na razie telewizja nie emituje żadnych reklam. Zaletą tego kanału jest nadawanie w wysokiej rozdzielczości. BebeTV jako pierwszy kanał w Europie rozpoczął nadawanie w technologii HD. Programy emitowane w kanale powstają pod nadzorem psychologów dziecięcych. Rodzice mogą być więc

P

spokojni nie tylko o jakość przekazu, lecz także o treść. Bardzo młodzi widzowie oraz ich rodzice mogą liczyć na przemyślane programy edukacyjne i rozrywkowe. Zaawansowana technologia ma zapewnić cieplejsze kolory, ostrzejszy obraz i dźwięk w Dolby Digital 5.1.

BabyTV Kanał BabyTV jest obecny w Polsce od września 2006 r. Stworzony został przy udziale ekspertów ds. rozwoju dziecka z przeznaczeniem dla niemowląt i dzieci poniżej trzeciego roku życia. BabyTV nadaje wyselekcjonowane programy wła-

snej produkcji. Zgodnie z informacjami właściciela kanału „audycje budują świadomość dziecka, dostarczając zarówno jemu, jak i jego rodzicom zabawnych i pouczających programów do wspólnej rozrywki, w pełni dostosowanych do wieku”. Aktualnie jest dostępny na platformie cyfrowej N oraz w wybranych sieciach kablowych. Oprócz linearnej telewizji BabyTV oferuje również usługi na żądanie, usługi mobilne i szerokopasmowe oraz multimedialną stronę internetową www.babytv.com. Na BabyTV można zobaczyć ponad 60 różnorodnych serii, ponad 20 produkcji pokazywanych w ciągu

Fot. CBeebies

„Charlie i Lola” to jeden z najbardziej popularnych programów w CBeebies

4

dodatek biura reklamy „Media & Marketing Polska” TELEWIZJE DZIECIĘCE wrzesień 2009


11-09-09

15:38

Page 5

REKLAMA

04-10 TV dzieciece_mlodsza i starsza widownia.qxp:custom 2009

roku stanowi nowość na rynku. W programie BabyTV znajdują się obrazy generowane komputerowo, programy kukiełkowe, filmy, animacje dwu- i trójwymiarowe, dostarczające starannie wyselekcjonowanych i opracowanych treści, a tym samym w odpowiedni sposób przedstawiające świat małym dzieciom. – Programy charakteryzują się rozległą tematyką, by pozwolić rodzicom wybrać te, które najbardziej odpowiadają specyficznym potrzebom ich dzieci. Jeśli chodzi o seriale, to dzieci będą z pewnością zachwycone najsłynniejszą postacią BabyTV o imieniu Tulli. Tulli pokazuje działanie i przeznaczenie różnych przedmiotów znajdujących się w domu. Dzieci będą się również świetnie bawić, podglądając Pitcha i Potcha komponujących piosenki, a następnie wykonujących je na przedmiotach wydających różne odgłosy. Maluchy będą mogły pomagać Walterowi i Dude’owi, parze kukiełek niepamiętających, gdzie zostawiły brakującą zabawkę, lub też wykorzystując swoją wyobraźnię, bawić się z parą pingwinów Pimem i Pimbą. Z pewnością dzieci pokochają też podążanie za Olivierem, ulubioną małpką BabyTV badającą z ogromną ciekawością świat w domu i poza nim – tłumaczy Carlos Ortega, country manager na Polskę, Czechy i Słowację Fox International Channels. W jesiennej ramówce BabyTV zaprezentuje zarówno znane już programy, jak i nowe seriale. Od października będzie można oglądać nowe odcinki przygód Draco oraz czwórki Cuddlies. W listopadzie BabyTV zacznie nadawać nowe odcinki z serii Wonder Park, a także nowość „Hungry Henry” – edukacyjny program kulinarny o kocie niejadku.

CBeebies CBeebies to kanał skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym (do sześciu lat). Niektóre pozycje programowe, takie jak: „Charlie i Lola” czy „Dobranocny ogród”, oglądają również starsi widzowie. – Nasze badania wykazują, że w wielu przypadkach mamy tu do czynienia ze wspólnym oglądaniem programów – rodzice i opiekunowie bardzo lubią wraz z dziećmi oglądać CBeebies – mówi Johne Taite, dyrektor ds. programmingu BBC Worldwide Channels. CBeebies ma różne propozycje dla widzów i duży wybór programów – od animacji po programy z udziałem aktorów, opowiadane na żywo historie, produkcje z użyciem kukiełek. Kanał ma charakter interaktywny. Pomyślany został tak, by podsuwać pomysły na zabawę, by inspirować dzieci i rodziców do zabawy i nauki także wtedy, gdy nie oglądają telewizji. Polska wersja CBeebies została opracowana z myślą o potrzebach rodzimej widowni. Wszystkie programy na kanale mają polską wersję dubbingową oraz polską prezenterkę Anetę Piotrowską.

– Ściśle współpracujemy z zespołem tworzącym brytyjską wersję CBeebies. Ciągle prowadzimy badania rynku, zachęcamy też naszych widzów, by przekazywali nam to, co myślą o kanale. Chcemy mieć pewność, że w jak największym stopniu uwzględniamy ich preferencje. W przyszłości zamierzamy także zamawiać i produkować lokalne programy dla kanału – mówi John Taite. Jednym z najbardziej popularnych programów jest „Charlie i Lola”, serial opowiadający o relacjach między bratem a siostrą. Popularnością cieszą się też pozycje, które na kanale pojawiły się stosunkowo niedawno: „Wesoła farma” i „Pan Robótka”. „Wesoła farma” to połączenie animacji i filmu z udziałem prawdziwych zwierząt – serial opowiada historie czworonożnych mieszkańców pewnej farmy. „Pan Robótka” natomiast to program poświęcony szeroko rozumianej plastyce, pełen pomysłów, które dzieci mogą same realizować w domu. Jesienią pojawią się też nowe seriale, takie jak „Przygody Humfa”, zabawny serial animowany dla dzieci w wieku 3-5 lat, „Notofruu”, który przenosi dzieci do magicznej krainy, „Kieszonkowy dziadek” – komedia skierowana do widzów w wieku od 4 do 6 lat, i programy takie jak kwiz „Kwizerr”. CBeebies to kanał wolny od reklam.

JimJam Kanał skierowany do przedszkolaków (od roku do sześciu lat). Jego misją jest stworzenie przyjaznego i bezpiecznego środowiska zabawy i rozrywki dla najmłodszych. – Inspirujące i angażujące małych widzów produkcje zostały stworzone tak, by w pozytywny sposób wpłynąć na emocjonalny, intelektualny i społeczny rozwój dziecka. Filozofia kanału JimJam nie zakłada więc emitowania reklam – tłumaczy Katarzyna Sady-Gut, marketing manager w firmie Chello Central Europe. JimJam również przygotował jesienne nowości dla swoich najmłodszych widzów. We wrześniu rozpocznie się emisja nowego bloku programowego „Superbajki”, w ramach którego emitowane będą pełnometrażowe filmy z udziałem bohaterów znanych z innych programów kanału. Niebieska lokomotywa z bajki „Tomek i przyjaciele” wraz z innymi pociągami zabierze dzieci na słoneczną wyspę Sodor, na której będzie spędzać upalne i pracowite lato, obwożąc turystów po najpiękniejszych zakątkach i okolicach wyspy. Ostatni weekend września JimJam zakończy natomiast pełnometrażową animowaną wersją znanej wszystkim klasycznej bajki – „O czym szumią wierzby” opowiadającej o przygodach przemiłych zwierzaków mieszkających w tajemniczym lesie. Oprócz pełnometrażowych bajek w październiku pokazaną zostaną także nowe przygody uwielbianego przez dzieci „Boba Budowniczego” i jego drużyny maszyn budowlanych, którzy z zapałem wznosić będą kolejne budowle i naprawiać zniszczone budynki. Nie za-

wrzesień 2009 TELEWIZJE DZIECIĘCE dodatek biura reklamy „Media & Marketing Polska”

5


11-09-09

15:38

Page 6

Fot. JimJam

04-10 TV dzieciece_mlodsza i starsza widownia.qxp:custom 2009

Fot. Nickelodeon

W październiku w JimJam na najmłodszych czekają nieznane przygody „Boba Budowniczego”

braknie także przygód sympatycznej mrówki Antka i jego przyjaciół, którzy żyją w podziemnym mieście-mrowisku – bajka „Antek Mrówka” emitowana będzie od 1 października.

MiniMini MiniMini to pierwszy polski kanał przeznaczony dla dzieci w wieku do siedmiu lat. Program podzielony jest na bloki tematyczne o nazwach: kolorowanka, wyliczanka, mruczanka i przytulanka. MiniMini nadaje codziennie od godz. 6 do 21. Kanał stara się przyciągnąć widzów przede wszystkim ciekawą szatą graficzną. Oryginalna, kolorowa i bajkowa oprawa graficzna ma pobudzać dziecięcą wyobraźnię. Misją kanału jest pokazywanie najmłodszemu widzowi świata i zapoznawanie go z nim w przyjazny, pozbawiony przemocy sposób. Jeżeli chodzi o reklamy, to stacja wdrożyła „Kartę zasad przyjmowania do emisji reklam adresowanych do dzieci” opracowaną z inicjatywy spółki Canal Plus Cyfrowy przez specjalistów związanych z rynkiem telewizyjnym, reklamowym, psychologów i pedagogów dziecięcych. Oprócz znanych już młodym widzom programów edukacyjnych i rozrywkowych w jesiennej ramówce pojawi się kilka nowości. Będą to np. seriale animo-

6

wane „Kulka i Julka” czy „Adibu”. Ten pierwszy to opowieść o Julce, która wraz z mamą i psem Kulką mieszka w domku na łódce. Kulka i Julka wspólnie z zaprzyjaźnioną Gąską często przesiadują na dziobie łódki i obserwują otaczający świat. Przyjaciele uwielbiają wspólne zabawy i przeżywają wiele niezapomnianych przygód. „Adibu” to opowieść o ciekawym świata kosmicie, który używając swojej specjalnej mocy, przenosi się do wnętrza ludzkiego ciała, aby odkrywać tam jego niezwykłe tajemnice. Poznaje organy, dzięki którym ta cudowna maszyna może funkcjonować. Adibu razem ze swoim przyjacielem Robotem odbywają podróż po ludzkim ciele. Poza tym w MiniMini będzie można obejrzeć inne filmy animowane, takie jak „Barbie w Wigilijnej Opowieści”. Kanał dostępny jest w największych sieciach TV kablowej na terenie całego kraju oraz na platformie cyfrowej Cyfra Plus. Obecnie dociera do 3,91 mln gospodarstw domowych.

Nickelodeon Najmłodszy kanał dla dzieci dostępny na polskim rynku – debiutował w lipcu 2008 roku. Nickelodeon skierowany jest do widzów w wieku od 2 do 12 lat. Już po trzech miesiącach od pojawienia się

dodatek biura reklamy „Media & Marketing Polska” TELEWIZJE DZIECIĘCE wrzesień 2009

Fot. MiniMini

„Dora poznaje świat” to prezentowana w Nickelodeon lubiana przez dzieci opowieść o małej podróżniczce

„Kulka i Julka” to nowy serial animowany w jesiennej ramówce kanału MiniMini na antenie, tj. w październiku 2008 roku, kanał został uznany za debiut roku. Wyróżnienie oraz statuetka – Tytanowe Oko – przyznane zostały przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej podczas III Festiwalu Kanałów Tematycznych. Nickelodeon Polska ma w ofercie programowej dwie produkcje lokalne tworzone specjalnie z myślą o polskich widzach: „Szkołę rysowania” i „Roztańczonego Nicka”. Dobrze odbierane przez widzów są seriale fabularne, takie jak.: „iCarly”, „Drake & Josh”, „Nieidealna”. W ramówce jesiennej pojawią się seriale „Mighty B” oraz „Penguins of Madagascar”, który jest kontynuacją przygód pingwinów znanych widzom z dwóch kinowych części filmu „Madagaskar”. Kanał dociera obecnie do blisko 1,2 mln gospodarstw domowych.

Nickelodeon obecny jest w ofercie blisko 30 operatorów kablowych. Oglądalność kanału kształtuje się również na dobrym poziomie. – Z miesiąca na miesiąc coraz wyższymi wynikami pochwalić się może także strona internetowa Nickelodeona www.nick.com.pl, którą uruchomiliśmy dokładnie w dniu startu kanału – podkreśla Derrick Ogrodny, szef kanału Nickelodeon Polska.

Na dobry początek i koniec dnia Szeroka oferta programowa, brak audycji i filmów pokazujących przemoc, mądra edukacja – to hasła, którymi posługują się wszystkie stacje nadające dla młodszej widowni. Rano nauka, od południa rozrywka – rodzice i dzieci mają z czego wybierać. I


04-10 TV dzieciece_mlodsza i starsza widownia.qxp:custom 2009

11-09-09

15:38

Page 7

Dla wielu i dla wybranych Kanał dziecięcy, który łączyłby pokolenia, to wyzwanie dla twórców telewizji. Polscy widzowie mają dostęp do co najmniej kilku kanałów, które mają ambicje przekraczania bariery wiekowej. Ale już wkrótce pojawi się nowy kanał adresowany do wybranej widowni – dorastających chłopców. Czy podbije również serca dziewcząt oraz rodziców nastoletnich pociech?

ilka kanałów emitujących znane na całym świecie kreskówki i filmy jest na polskim rynku telewizyjnym już od dekady, jak Cartoon Network. Premiera Disney Channel odbyła się kilka lat temu. W tym roku koncern Disneya przygotował kolejną niespodziankę i rusza z kanałem adresowanym do dorastających chłopców. Inne stacje nie po-

K

zostają w tyle i w jesiennej ramówce przygotowały kilka nowych propozycji, które mają za zadanie zainteresować, zdobyć zaufanie i sympatię młodych, ciekawych świata widzów. Czego mogą spodziewać się w najbliższym sezonie?

Boomerang Boomerang to kanał uniwersalny kierowany zarówno do dzieci, jak i dorosłych (własność Time Warner). Kanał w Polsce rozpoczął nadawanie w czerwcu 2005 r.

Rodzice i dzieci mogą wspólnie spędzić czas, oglądając uniwersalne i znane dwóm pokoleniom kreskówki, takie jak: „Scooby Doo”, „Tom i Jerry” czy „Flintstonowie”. Kanał nadaje głównie seriale klasyczne, które pochodzą ze studia Hanna Barbera, Warner Bros, MGM, oraz produkcje Cartoon Network. Według informacji przedstawicieli stacji rodzice cenią sobie program kanału, uznając go za bezpieczny i przyjazny dzieciom. Kanał nadaje 24 godziny na dobę.

Cartoon Network Kanał z portfolio Time Warner oficjalnie obecny jest w Polsce od 1998 roku. Adresowany jest do różnych grup wiekowych – do wszystkich, którzy lubią kreskówki i rozrywkę animowaną. A zapewniają ją np.: „Tom i Jerry”, „Królik Bugs”, „Ben 10” i oczywiście znany dzieciom na całym świecie „Scooby Doo”. Do końca roku na antenie Cartoon Network pojawi się wiele nowości. Już we wrześniu widzowie zobaczą dwa nowe seriale: „Kacper – szkoła po-

Fot. Disney Channel

Tekst: Beata Lubowska

wrzesień 2009 TELEWIZJE DZIECIĘCE dodatek biura reklamy „Media & Marketing Polska”

7


11-09-09

17:45

Page 8

W jesiennej ramówce Cartoon Network pojawi się wiele nowości, m.in. „Kacper – szkoła postrachu”

strachu” oraz „Plan totalnej porażki”, który jest kontynuacją hitu pt. „Wyspa totalnej porażki”. W kolejnych miesiącach fani Cartoon Network mogą liczyć na wyjątkowo zabawny serial o przygodach uczynnego psa pt. „Edek Debeściak”, nowe odcinki serialu „Bakugan”, ekscytującą kontynuację popularnej serii „Ben 10” oraz nowe przygody „Scooby Doo”. – W tym roku zamierzamy także wprowadzić do ramówki Cartoon Network nowe formaty, w których wystąpią lokalne talenty. Już w październiku na naszej antenie pojawi się muzyczny show pt. „Staraoke”. Istotną zmianą w tym roku będzie również wprowadzenie oddzielnego pasma dla polskiego Cartoon Network. Do tej pory CN był nadawany w jednym paśmie na trzy kraje: Polskę, Węgry i Rumunię. Dzięki tej inwestycji będziemy mogli jeszcze bardziej zlokalizować zawartość kanału i urozmaicić ramówkę o programy specjalnie dla polskiej widowni – mówi Małgorzata Chapman, marketing & PR director, CEE Cartoon Network – Boomerang – TCM. W rozrywkowym programie „Staraoke”, który rusza już 3 października (w każdy weekend o godz. 11.25), dwie drużyny stają do walki w konkursie karaoke. Uczestnicy będą śpiewali polskie i zagraniczne hity, a ich wykonanie oceni program komputerowy, który wykryje najmniejszy fałsz. Jeśli uczestnik będzie śpiewał poprawnie, awatar widoczny na specjalnym ekranie będzie szedł po wyznaczonej wcześniej trasie, a wykonawca zdobędzie cenne punkty. Jeśli uczestnik będzie fałszował, awatar zejdzie ze ścieżki i drużyna straci punkty. Pod koniec każdego odcinka punkty zostaną podliczone, zwycięska drużyna otrzyma nagrody, a przegrani będą musieli poddać się ceremonii maziania – wykonywanej przez Wielkiego Maziarza. Nowością tego pro-

8

gramu jest to, że po raz pierwszy w historii Cartoon Network uczestnikami programu będą dzieci z Polski, a zabawę poprowadzą polscy prezenterzy. Uczestników dopingować będą pochodząca z aktorskiej rodziny Zosia Zborowska oraz Marcin Mroziński, znany z m.in. z programu „Idol” czy występu w musicalu „Upiór w operze”. W tym roku CN wprowadził też duże zmiany na swojej stronie internetowej. Dzięki narzędziom Web 2.0 użytkownicy mogą aktywniej korzystać ze strony, założyć własne konto oraz brać udział w konkursach i grach.

Disney Channel Disney Channel to stacja telewizyjna stworzona specjalnie dla dzieci, oferująca rozrywkę dla całej rodziny. Seriale i filmy Disney Channel adresowane są do dzieci w wieku 6-14 lat, ale rozrywka oferowana przez kanał ma ambicję stawać ponad podziałami wiekowymi. Disney Channel Polska rozpoczął nadawanie w grudniu 2006 roku. Kanał ma w swoim portfolio bardzo wiele produkcji, które zdobyły światowy rozgłos. W ostatnich latach były to: „High School Musical”. Obejrzało go ponad 225 mln ludzi na całym świecie, w 2006 roku zdobył on pierwszą pozycję jako najlepiej sprzedający się film telewizyjny na DVD. Wśród innych seriali fabularnych i animowanych kanału Disney Channel są takie hity, jak: „Nie ma to jak statek”, „Czarodzieje z Waverly Place”, „Hannah Montana”, „Cory w Białym Domu”, „Słoneczna Sonny”, „Fineasz i Ferb” i „Camp Rock”. Miniseriale to m.in.: „Gdy zadzwoni dzwonek”, „Jonas Brothers: living the dream” (reality show opowiadający o zdobywcach platynowej płyty – braciach Jonas) i „Pass the plate” – serial stworzony po to, by zachęcać dzieci i ich rodziców do zdrowego odżywiania.

dodatek biura reklamy „Media & Marketing Polska” TELEWIZJE DZIECIĘCE wrzesień 2009

Fot. Polsat

Fot. Cartoon Network

04-10 TV dzieciece_mlodsza i starsza widownia.qxp:custom 2009

„Scooby Doo” – ulubieniec wielu pokoleń – kreskówka obecna w ramówkach wielu kanałów TV

Jesienią na Disney Channel pojawi się również kilka nowości. Sobotnie poranki należeć będą do dzieci w wieku 7-12 lat. Już od 5 września w każdą sobotę o godz. 10 będzie można spotkać Demi Lovato (aktorka znana z „Camp Rock”, „Program Ochrony Księżniczek”) w nowym serialu komediowym „Słoneczna Sonny”. 10 października o godz. 9.15 odbędzie się premiera pierwszego odcinka serialu „Jonas”. W głównych rolach wystąpią znani na całym świecie Jonas Brothers. – Wierzymy, że ten serial będzie tak lubiany jak inne nasze najpopularniejsze seriale „Hannah Montana” czy „Nie ma to jak hotel” – mówi Małgorzata Bogucka-Serek, marketing manager Disney Channel Poland. 31 października na Disney Channel wyemitujemy film pełnometrażowy „Czarodzieje z Waverly Place”. Dodatkowo będzie można zobaczyć nowe odcinki serialu „Hannah Montana” i „Nie ma to jak hotel”. Disney Channel pamięta również o młodszej widowni, dlatego od września codziennie od godz. 6 do 11 maluchy będą mogły uczyć się poprzez zabawę przy ulubionych serialach, takich jak: „Klub Przyjaciół Myszki Miki”, „Złota Rączka”, „Moi przyjaciele Tygrys i Kubuś” i „Mali Einsteini”. Natomiast w weekendy tak jak zawsze całe rodziny będą miały okazję obejrzeć największe hity kinowe oraz dobrą klasykę Disneya.

Disney XD Nowy kanał rusza w Polsce 19 września 2009 i będzie to pierwszy w Polsce kanał dla dzieci w wieku 6-14 lat, skierowany głównie do chłopców, lecz także do dziewczynek. – Chłopcy, podobnie jak dziewczynki, są bardzo wymagającymi telewidzami. Bohaterowie, z którymi chcą się utożsamiać, mu-

szą być postaciami złożonymi, niekoniecznie idealnymi, ale potrafiącymi zdobyć się na odwagę, bezinteresowność, wykazującymi się inteligencją i zdecydowaniem. Disney XD dostarczy im opowieści o takich właśnie postaciach. Młodym widzom zaproponujemy szereg różnych formatów: sport, seriale TV, kreskówki, filmy oraz gry. Kanał promować będzie takie wartości jak dążenie do samorealizacji czy zdobywanie nowych umiejętności – powiedział Maciej Bral, vice-president & general manager Disney Channels na region Europy Środkowo-Wschodniej, RPA i Bliskiego Wschodu. Disney XD zadebiutuje serialem fabularnym „Zeke i Luther”. Opowiada on o przygodach dwóch przyjaciół, których życiowym celem jest zostać światowej sławy deskorolkarzami. Serial ten zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i we Francji uzyskał rekordową oglądalność. Innym hitem w dniu premiery kanału będzie produkcja „Aaron Stone”. Bohaterem tego pełnego przygód i akcji serialu jest nastolatek Charlie Landers. Przekracza on granicę między światem rzeczywistym a wirtualnym i jako ucieleśnienie komputerowego bohatera rzuca wyzwanie przestępczemu światu. Serial również zdobył dużą popularność zarówno w USA, jak i we Francji. W ramówce przygotowanej z okazji debiutu kanału znajdzie się także kreskówka „Fineasz i Ferb” oraz serial „Nie ma to jak hotel”. Weekendowy start kanału wzbogacą także pokazy kinowych i telewizyjnych przebojów Disneya takich jak „Iniemamocni” czy „Sky High”. Projekcje filmowe będą stałą częścią weekendowej ramówki kanału Disney XD. Wśród innych filmowych propozycji kanału znajdą się również: nowy serial „Iron Man: Armoured Adventures” oraz cieszące się już popularnością kreskówki: „Dzieciak kontra Kot” i „Amerykański smok Jake Long”. Równolegle ze startem kanału Di-


09 TV dzieciece_Wywiad v2.qxp:custom 2009

11-09-09

14:21

Page 1

Interaktywny 19 września br. na polskim rynku zostanie uruchomiony Disney XD – kanał telewizyjny dla chłopców w wieku 6-14 lat. – Nowy kanał to naturalna konsekwencja sukcesu na naszym rynku Disney Channel, który od debiutu w 2006 r. osiągnął najwyższą pozycję wśród dziecięcych kanałów telewizyjnych – mówi Maciej Bral, wiceprezes i dyr. generalny Disney Channels w Europie Środkowo-Wschodniej, Afryce Południowej i na Bliskim Wschodzie.

Rozmawiała Mira Ignatowicz

Dlaczego zastępujecie kanał Jetix marką Disney XD? Wierzymy, że Disney XD jest doskonałym narzędziem do tego, by opierając się na wypracowanej pozycji Jetiksa, poszerzyć nasze portfolio. Wyjątkowa oferta programowa, której zdecydowaną część stanowią produkcje własne Disneya, z pewnością spodoba się szerszej widowni. Oparcie na silnej marce, jaką jest Disney, pozwoli nam zwiększyć świadomość, poprawić percepcję kanału oraz wykorzystać w pełni synergię z innymi przedsięwzięciami realizowanymi pod tą marką.

Do jakiej grupy odbiorców skierowany jest kanał Disney XD? Nowe programy wysokiej jakości zostały stworzone specjalnie z myślą o chłopcach w wieku 6-14 lat. To pozwoli poszerzyć pierwotną grupę odbiorców kanału Jetix, która obejmowała dzieci w wieku 4-11 lat. Liczymy oczywiście na dalszy wzrost oglądalności kanału.

Czy w ramówce nowego kanału nastąpią znaczące zmiany? Czy filmy i programy Jetiksa, które polubiła polska widownia, będą nadal nadawane? Najpopularniejsze programy emitowane w kanale Jetix pozostaną w ramówce kanału Disney XD. Ramówkę tę wzbogacimy również o nowe programy sygnowane marką Disneya. Pierwszy rok działalności kanału to czas rozwoju, dlatego wciąż jesteśmy i będziemy otwarci na sugestie zespołu Disneya oraz sygnały z rynku, by dopasować najlepsze pomysły do ogólnej koncepcji kanału.

Co będzie nowością programową w kanale Disney XD? Disney XD zaprezentuje zupełnie nowe seriale fabularne, w tym „Zeke’a i Luthera” oraz „Aarona Stone’a”. „Zeke i Luther” bije rekordy popularności w Stanach Zjednoczonych i uznany został za numer 1 wśród serialowych debiutów. „Zeke i Luther” to serial opowiadający o wszystkim tym, czym żyją chłopcy. Ta zabawna i nieco ekscentryczna komedia przedstawia historię przyjaźni dwóch kumpli – 15-letniego Zeke’a i jego rówieśnika Luthera – oraz ich konsekwentnego dążenia do tego, by stać się mistrzami świata w jeździe na deskorolce. „Aaron Stone” to jedna z naszych oryginalnych produkcji. Jest to fabularny serial o przygodach nastolatka Charliego Landersa, którego przeznaczeniem jest zostać żywym odpowiednikiem zwalczającego przestępczość bohatera gry komputerowej.

Disney XD to nie tylko kanał telewizyjny, lecz także platforma interaktywna umożliwiająca kontakt z widzami. Co zamierza zaproponować swoim użytkownikom? Chłopcy są wszędzie tam, gdzie pojawia się hasło „nowe media”. Naszą wizją jest, by Disney XD był obecny zarówno za pośrednictwem telewizji, jak i VoD. Chcemy docierać do widzów poprzez internet i telefony komórkowe, czyli być wszędzie tam, gdzie chcieliby nas widzieć odbiorcy. Tym samym Disney XD stanie się w pełni multimedialną marką. Naszym podstawowym celem jest dostarczanie widzom pasjonujących przeżyć, historii i wyrazistych bohaterów. Równolegle z kanałem telewizyjnym startuje portal DisneyXD.pl. Ta wspaniale zaprojektowana strona to dla naszej firmy priorytet i także ona ma za zada-

nie dostarczanie rozrywki z najwyższej półki. Gry i materiały wideo online poszerzą przekaz kanału telewizyjnego. Gry komputerowe są dla naszej grupy docelowej niezwykle ważne, więc DisneyXD.pl zaoferuje ich setki. Pomogą one użytkownikom pogłębić więź z marką Disney XD i jej ofertą.

Czy nowy kanał przyciągnie reklamodawców? Co przekona marketerów do emitowania reklam właśnie w Disney XD w trudnej sytuacji gospodarczej, z którą mamy obecnie do czynienia? Obecnie nasze kanały telewizyjne zajmują miejsca 1. i 2. wśród kanałów dla dzieci, a mamy powody sądzić, że Disney XD pozwoli nam jeszcze bardziej umocnić tę pozycję, zwiększając naszą przewagę nad konkurencją. Siła i pozycja marki Disney na rynku polskim wzmocnią wizerunek nowego kanału. Najwyższej jakości oferta programowa opracowana z myślą o chłopcach w wieku 6-14 lat pozwoli poszerzyć dotychczasową główną grupę odbiorców kanału Jetix (do tej pory byli nią chłopcy w wieku 4-11 lat), zwiększając tym samym oglądalność. Sądzimy, że reklamodawcy raczej nie przegapią okazji do związania się z marką Disney w nowej odsłonie XD.

O jaką pozycję chce walczyć na polskim rynku Disney XD? Kanał Disney XD dopełnia aktualną ofertę Disneya w Polsce oraz umacnia jego pozycję lidera. Dzięki dwóm kanałom oferta Disneya trafia w gusta szerokiej grupy zarówno chłopców, jak i dziewczynek w wieku 2-15 lat oraz ich rodzin. Chcemy stale pracować nad utrzymaniem tej pozycji, dostarczając widzom zawsze najlepsze programy, dostosowane do oczekiwań i potrzeb wszystkich członków rodziny. I

wrzesień 2009 TELEWIZJE DZIECIĘCE dodatek biura reklamy „Media & Marketing Polska”

11


04-10 TV dzieciece_mlodsza i starsza widownia.qxp:custom 2009

11-09-09

15:38

Page 10

Fot. Caroon Network

W „Staraoke” na antenie Cartoon Network po raz pierwszy wezmą udział dzieci z Polski

Fot. Cartoon Network

„Edek Debeściak” rozśmiesza widzów Cartoon Network

sney XD pojawi się nowa interaktywna strona internetowa DisneyXD.pl zawierająca gry online oraz wideoklipy.

Fot. Disney XD

ZigZap

Fot. Cartoon Network

„Aaron Stone” ma rzesze fanów w Stanach Zjednoczonych i we Francji, w Polsce serial ten pokaże Disney XD

„Plan totalnej porażki”, kontynuacja „Wyspy totalnej porażki”, pojawi się jesienią w Cartoon Network

10

dodatek biura reklamy „Media & Marketing Polska” TELEWIZJE DZIECIĘCE wrzesień 2009

Kanał wystartował 16 października 2004 roku. Programy nadawane są od godz. 6 do 21. ZigZap produkuje i emituje własne, autorskie programy, których tematami przewodnimi są moda, sport, muzyka, nowinki z życia gwiazd oraz ciekawostki o zwierzętach. W ofercie znajdują się również popularne seriale ze światowych wytwórni filmów dla młodzieży. Sporo nowości przewidzianych jest w jesiennej ramówce kanału. Będzie to m.in. specjalne pasmo Owsiak.TV przygotowane dla stacji przez Jurka Owsiaka i jego zespół. Od poniedziałku do piątku od godz. 19.30 do 21 widzowie obejrzą takie programy, jak: „Kim jestem” przedstawiający sylwetki ludzi niebanalnych, „Off-Road” relacjonujący rajdy terenowe, magazyn muzyczno-kulturalny „Złoty Bączek”, a także relacje z koncertów i festiwali w ramach „Muzy z oklaskami” oraz program edukacyjny dotyczący zasad udzielania pierwszej pomocy „Ratujemy i uczymy ratować”. Innym autorskim programem będzie „Flipper Box” (w piątek o godz. 17.35) prowadzony przez Wojtka „Łozo” Łozowskiego. Program kierowany jest do nastolatków. Młodzi widzowie będą mogli obejrzeć najnowsze teledyski, zapoznać się z najnowszymi trendami w muzyce pop i innych gatunkach muzycznych. Prowadzący pokaże młodym widzom różne gatunki muzyki popularnej: hip-hop, soul, rock, pop, dance i house. Ponadto w magazynie widzowie będą śledzić listę przebojów i obejrzą zagraniczny teledysk z tłumaczeniem. Progra-

mowi będą towarzyszyć konkursy, w których można wygrać płyty z najnowszymi przebojami polskich i zagranicznych gwiazd. W niedzielę miłośnicy zwierząt będą mieli swój magazyn poradnikowy „Zwierzakowo”, który poprowadzi Paulina Klimaszewska. W programie widzowie zobaczą znane i nieznane zwierzęta, odwiedzą ogrody zoologiczne, wystawy psów i kotów, podpatrzą życie zwierząt. Uzupełnieniem programu są porady na stronie internetowej dotyczące hodowli różnych zwierzaków. Częścią programu jest kącik poradnikowy „Zielono mi” poświęcony uprawie roślin: kaktusów, ziół i kwiatów doniczkowych. Dziewczyny będą miały swoją „Przymierzalnię” (w sobotę o godz. 11.10). Magazyn prowadzi Ida Nowakowska. Będą w nim poruszane tzw. dziewczyńskie sprawy: moda, uroda i sprawy sercowe, atrakcyjne sposoby spędzania wolnego czasu, fascynujące osobowości, ciekawe wydarzenia i trendy. Jak znaleźć własny styl i podkreślić swoją osobowość? Wieczorne pasmo ZigZapa „Hyper”, nadawane codziennie od godz. 21 do 1, to blok programowy poświęcony w całości grom wideo, anime oraz najnowszym trendom multimedialnym. ZigZap dostępny jest w sieciach kablowych w całej Polsce oraz na platformie cyfrowej Cyfra Plus.

Dopasowana oferta Wszystkie kanały mają szeroką ofertę dla swojej grupy widzów. Młodzi widzowie i ich rodzice mają w czym wybierać. Problemem może być wyłącznie wygospodarowanie czasu na oglądanie oferowanych programów. I


11-13 TV dzieciece_TVP i inne.qxp:custom 2009

11-09-09

14:25

Page 11

Wyjątkowa oferta Czołowe stacje telewizyjne młodego widza traktują ze szczególną uwagą. Niemal wszystkie przygotowały w jesiennej ramówce nowe programy. Seriale, audycje edukacyjne, a przede wszystkim dużo rozrywki, która ma zatrzymać przed ekranem niezwykle wymagającego widza.

Tekst: Aleksandra Lubowska ilna konkurencja kanałów stricte dziecięcych zmusza zarówno telewizję publiczną, jak i trzech pozostałych dużych nadawców do stworzenia przemyślanej oferty programowej. Dobrze do nowego sezonu przygotowała się TVP1, sporo ciekawych propozycji ma też TV Puls, Polsat stawia na pełnometrażowe filmy. Dużo skromniejszą propozycję dla najmłodszych ma tylko telewizja TVN, filmy i bajki dla dzieci pojawiają się jedynie w TVN Style i TVN Warszawa.

S

Co w publicznej Jedynce?

Fot. Polsat

Telewizja Polska prezentuje się jako stacja realizująca misję edukacyjną dla najmłodszych widzów. Od poniedziałku do niedzieli o godz. 9 TVP1 oferuje najmłodszym widzom rodzime programy tworzone przy współpracy z metodykami i ekspertami z różnych dziedzin. – Uczymy, bawimy, zwracamy uwagę na potrzeby innych, a wszystko to w profesjonalny, staranny i dostosowany do wieku widzów sposób, dobierając właściwe do zadań środki ekspresji – opowiada Aneta Woźniak, redaktor prowadzący Redakcji Audycji dla Dzieci i Młodzieży TVP1.

wrzesień 2009 TELEWIZJE DZIECIĘCE dodatek biura reklamy „Media & Marketing Polska”

11


11-09-09

17:44

Page 12

Fot. TV Puls

11-13 TV dzieciece_TVP i inne.qxp:custom 2009

Fot. Polsat

W TV Puls pojawią się animowane serie edukacyjne, np. „Był sobie człowiek”

Fot. TV Puls

„Sabrina – nastoletnia czarownica” to sobotnia propozycja Polsatu

Fot. TVP

„Zaczarowany ołówek” wciąż jest jedną z bardzo lubianych przez dzieci serii

„Dlaczego? Po co? Jak?” zachęca dzieci do samodzielnego odkrywania otaczającego je świata

12

dodatek biura reklamy „Media & Marketing Polska” TELEWIZJE DZIECIĘCE wrzesień 2009

W każdy poniedziałek młodzi widzowie mogą spotkać się z „Kotem Budzikiem”. We wtorki do wspólnej zabawy zapraszają gospodarze „Jedynkowego przedszkola”: rozmarzona Pani Spacja, energiczny Pan Enter, ich zwierzątko Mysz i dwie siostry artystki – szalona malarka Karta Graficzna i rozśpiewana Karta Dźwiękowa. W środy dzieci mogą przenieść się do barwnego świata Domisiów, jednych z najbardziej lubianych postaci dziecięcych programów TVP. Domisie życzliwie doradzą, jak rozwiązać dziecięce problemy, i podsuną mnóstwo pomysłów na dobrą zabawę. W każdą niedzielę po godz. 9 młodsze nastolatki mogą obejrzeć „Teleranek”. Nowością TVP1 w jesiennej ramówce będzie czwartkowy program „I kudłate, i łaciate”. – To wnuczek „Zwierzyńca” – nowy program o zwierzętach dla naszych najmłodszych widzów. Pokazujemy w nim różne gatunki zwierząt, gdzie żyją, co jedzą, jak się nimi opiekować, a także rozmaite ciekawostki na ich temat, np. czy pchła wysoko skacze, po co kangurzycy torba na brzuchu, czy kot potrafi szybko biegać. Bohaterami programu są hipopotamica Hipcia, zajączek Zyzio i wydra Felicja. Zamieszkują małą leśną polankę nad brzegiem rzeki – mówi Aneta Woźniak. Innym programem, który pojawi się

również w czwartek, będzie „Dlaczego? Po co? Jak?” – magazyn małego odkrywcy (5-10 lat). Jest to audycja o charakterze popularnonaukowym. W programie dzieci znajdą odpowiedzi na pytania, jak np. jak powstały i jak działają urządzenia ułatwiające nam życie, dlaczego krew jest czerwona, po co koniowi kopyta, dlaczego kwiaty pachną, jak zbudowane jest MP3. – W sposób lekki i zrozumiały postaramy się rozłożyć świat na czynniki pierwsze, a pomogą nam w tym niezwykle ciekawe doświadczenia i eksperymenty. Zaprezentujemy też pasjonatów i prawdziwych wynalazców. Program powstał przy współpracy z Centrum Nauki „Kopernik” – dodaje Aneta Woźniak. Kontakt z programami dziecięcymi w telewizji publicznej nie musi kończyć się wraz z wyłączeniem telewizora. Fascynaci komputerów i kontaktu przez internet mogą wejść na stronę serwisu Dladzieci.tvp.pl, gdzie jest bardzo szeroka oferta telewizyjnych audycji, bajek, filmów animowanych seriali dziecięcych (m.in.: „Domisie”, „Miś Fantazy”, „Magiczne drzewo”, „Domowe przedszkole”, „Moliki książkowe” – program, który omawia książki dla dzieci i zachęca najmłodszych do czytania, „Babcia Róża i Gryzelka”, „Budzik”, „Kuchcikowo”, „Jedyneczka”, „Jedynkowe przedszko-


11-09-09

14:25

Page 13

Fot. TVP

Fot. TV Puls

11-13 TV dzieciece_TVP i inne.qxp:custom 2009

Na „Opowiadania Muminków” zaprasza TV Puls

„Moliki książkowe” zachęcają najmłodszych do czytania

le”, „Od przedszkola do Opola”, „Teleranek”, „Wieczorynka” i „Ziarno”). Wszystkie programy dostępne są za darmo. Twórcy serwisu podkreślają, że Dladzieci.tvp.pl to serwis absolutnie bezpieczny. Na stronie nie brakuje multimediów i elementów interaktywnych – dzieci mogą wziąć udział w konkursach, znajdą kolorowanki, puzzle i układanki. Mogą również posłuchać bajek opowiadanych przez ulubionych bohaterów lub pobrać teksty piosenek i pośpiewać je razem z nimi. W serwisie znajdują się również informacje o audycjach emitowanych na antenach, godzinach ich nadawania, prezentowane są zapowiedzi i zwiastuny kolejnych odcinków oraz galerie zdjęć. – Od momentu uruchomienia serwis Dladzieci.tvp.pl miesięcznie odwiedza średnio 60 tys. użytkowników, którzy średnio 202 tys. razy oglądają materiały wideo zamieszczone na stronie – infor-

Dzień będzie się zaczynał od „Stacji Porankowo” – bajek dla najmłodszych widzów (grupa 0-3). Od godz. 6 do 8 TV Puls pokaże m.in. „Opowiadania Muminków”, „Zaczarowany ołówek” czy „Trzy misie”. Od godz. 18 do 19.30 stacja zaprezentuje bajki dla starszych dzieci – „Junior TV”. Zobaczyć tu będzie można kontynuację przygód słynnego Inspektora Gadżeta w serialu „Gadżet i Gadżetinis”, „Flintstonów”, a także animowane serie edukacyjne z cyklu „Było sobie…” (np. „Był sobie człowiek”). Na filmy familijne TV Puls zaprasza we wtorkowe i piątkowe wieczory oraz w weekendowe przedpołudnia. Interesujące pozycje dla całej rodziny stanowią festiwale cyrkowe emitowane w poniedziałkowe wieczory, a także pełne śmiechu i zabawy programy rozrywkowe: „Ale numer” i „Niezły numer”. Cała rodzina będzie mogła też zasiąść przed telewizorem przy dokumentalnej serii „Ludzie, zwierzęta i doktorzy”.

muje Monica Ponce-Jakubowska z działu marketingu i rozwoju Ośrodka Mediów Interaktywnych TVP SA.

Nowości w TV Puls Pod koniec sierpnia TV Puls wystartowała z nową ramówką, w której – jak zapowiadają władze stacji – każdy członek rodziny znajdzie programy dla siebie. TV Puls pierwszy raz wprowadziła podział ramówki na trzy główne pasma: familijne, kobiece i męskie, w których dominować będą bajki, programy lifestyle’owe oraz popularne seriale i światowej klasy filmy fabularne i dokumentalne. – Rozbudowanie ramówki TV Puls o programy dla najmłodszej widowni jeszcze mocniej podkreśla rodzinny charakter stacji. W porannym paśmie familijnym znajdą się ulubione bajki zarówno najmłodszych, jak i starszych dzieci – mówi Dariusz Dąbski, prezes TV Puls.

Monitoring za okres 01.01-30.06.2009; kategoria film/serial animowany dla dzieci stacja

Polsat bez wieczorynek

AMR

AMR %

SHR %

TVN

1 883 749

5,24%

20,33%

TVP1

1 264 422

3,52%

15,62%

TVP2

343 899

0,96%

13,35%

Polsat

567 570

1,58%

11,75%

TVN Siedem

68 605

0,19%

1,07%

TV Puls

99 335

0,28%

0,85%

AMR – średnia oglądalność minutowa AMR w proc. – oglądalność w stosunku do grupy docelowej SHR w proc. – udział w widowni telewizyjnej źródło: AGB Nielsen Media Reserach

W jesiennej ramówce Polsatu nie będzie już wieczorynek. Od wtorku do soboty od godz. 8 młodzi widzowie będą mogli obejrzeć po dwa odcinki serialu „Sabrina – nastoletnia czarownica”. W weekendy stacja zaprasza najmłodszych widzów już od godz. 7.15, będą mogli obejrzeć m.in.: „Scooby Doo”, „Myszkę Miki” oraz „Kacze opowieści”. Później prezentowana jest oferta skierowana do nastolatków – „Przygody Merlina” i „Czarodziejki”. Od 13 września rozpocznie się emisja serialu „90210”. Przedstawiciele stacji podają, że jak wynika z danych z pierwszej połowy 2009 roku, dzieci najchętniej oglądały „Co nowego u Scooby’ego?” oraz

emitowany do kwietnia serial „Kudłaty i Scooby Doo na tropie”. Wśród innych propozycji filmowych dużą popularnością cieszyły się pozycje pełnometrażowe, zwłaszcza „Epoka lodowcowa” – najlepiej oglądany film animowany wśród dzieci (4-12) oraz chętnie oglądane „Goofy na wakacjach”, „Stuart malutki 1, 2 i 3”, „Franklin i skarb jeziora”, „Franklin i zielony książę” oraz „Kubuś i Hefalumpy”.

TVN bez ramówki dziecięcej Od września w TVN (jesienna ramówka) nie ma pozycji dla najmłodszych. Natomiast TVN Style codziennie od 1 czerwca 2009 roku emituje „Pluszakowe bajki”. Cykl bajek pokazywany jest codziennie w godz. 7-8 oraz 19-20. Weekendowe poranki są dłuższe o pół godziny i trwają do godz. 8.30. Wieczorami bajki weekendowe są emitowane tak jak w tygodniu – w godz. 19-20. Ambasadorką „Pluszakowych bajek” została popularna superniania Dorota Zawadzka. Inną propozycję dla młodszej widowni ma TVN Warszawa. Jest to magazyn rozrywkowo-kulturalny „Mali reporterzy”. Premiera programu miała miejsce w kwietniu tego roku, widzowie mogli go oglądać od kwietnia do czerwca, raz w tygodniu. Magazyn ma powrócić w jesiennej ramówce stacji. Ideą programu jest pokazanie najciekawszych wydarzeń w mieście. Troje rezolutnych maluchów, tytułowych małych reporterów, testuje, ocenia, poddaje surowej i zawsze szczerej krytyce kulturalną ofertę dla stolicy. Dzieci tropią ciekawe miejsca w stolicy, koncerty oraz eventy stworzone z myślą o najmłodszych warszawiakach. I

wrzesień 2009 TELEWIZJE DZIECIĘCE dodatek biura reklamy „Media & Marketing Polska”

13


14-15 TV dzieciece_reklamy w TV.qxp:custom 2009

11-09-09

17:41

Page 14

W przyjaźni z reklamą Psycholodzy od lat alarmują, że dzieci za dużo czasu spędzają przed ekranami telewizorów. Dziecko pozostawione samo sobie chłonie bezrefleksyjnie treści pokazywane w telewizji. Dotyczy to również reklamy. Nie wszystkie kanały dziecięce emitują reklamy. Te, które pokazują spoty reklamowe, powinny przestrzegać określonych zasad.

eklamy kierowane do dzieci od zawsze wzbudzały mieszane uczucia. Przeciwnicy wytaczają ciężkie działa i tłumaczą konieczność zakazu emisji reklam dla dzieci m.in. niedojrzałą psychiką. Zwolennicy twierdzą, że przekaz reklamowy zmienił się i jest coraz bardziej przyjazny dzieciom. Stosunek do reklamy dzieli również kanały

R

dziecięce. Część z nich zrezygnowała z emisji, część, która pokazuje reklamy, stara się przestrzegać i europejskich, i polskich przepisów. W Polsce problem reklam dla dzieci określa Ustawa o radiofonii i telewizji, zgodnie z którą niedopuszczalne są reklamy, w których stosuje się: nawoływanie bezpośrednie niepełnoletnich do nabywania produktów lub usług; zachęcanie małoletnich do wywierania presji na rodziców lub inne osoby w celu skłonienia ich do zakupu

Podstawowym wyznacznikiem reklamy skierowanej do dzieci jest jej bezpieczeństwo

14

dodatek biura reklamy „Media & Marketing Polska” TELEWIZJE DZIECIĘCE wrzesień 2009

reklamowanych produktów lub usług; wykorzystywanie zaufania małoletnich, jakie pokładają w rodzicach, nauczycielach; w nieuzasadniony sposób ukazujących niepełnoletnich w niebezpiecznych sytuacjach; oddziałujących w sposób ukryty na podświadomość. Czy wszyscy reklamodawcy przestrzegają tych zasad i jakie wartości chcą przekazać w reklamie?

Promocja dobrych nawyków

Fot. Disney Channel

Tekst: Beata Sankowska

Firmy komunikujące swoje produkty do dzieci wymieniają różne wartości które przekazują w reklamach. Należą do nich np.: promowanie dobrych nawyków konsumpcyjnych (producenci żywności), mądra edukacja (producenci gier i zabawek dla dzieci) oraz budowanie pozytywnego wizerunku firmy. Taki jest m.in. cel działań marketingowych producenta soków i napojów dla dzieci – firmy Maspex. – Celem naszych działań marketingowych jest budowanie wizerunku i pozycji rynkowej naszych marek. Ważnymi celami są również: budowanie pozytywnego wizerunku całej kategorii, promowanie nawyków konsumpcyjnych oraz zachęcanie konsumentów poprzez reklamę do eksperymentowania ze smakami. Jako lider kategorii soków, nektarów i napojów zobowiązani jesteśmy do tego, aby wydatki reklamowe, które pozwalają budować naszą pozycję, a także, co jest bardzo ważne, wspierają budowę całej kategorii, były proporcjonalne do naszej pozycji rynkowej. Mocne wsparcie przekłada się na wymierne efekty, czyli wzrost udziałów rynkowych, wzrost preferencji wyboru, jak i znajomości marki. Tymbark i Kubuś to zdecydowani liderzy rynkowi w swoich kategoriach, jak również najbardziej znane i uznane marki sokowe w Polsce – tłumaczy Dorota Liszka, menedżer ds. komunikacji korporacyjnej w Maspex Wadowice. Produkty firmy są widoczne w reklamach emitowanych zarówno w telewizji

publicznej, jak i kanałach dziecięcych. W tym roku w segmencie produktów dla dzieci mocne wsparcie reklamowe otrzymały głównie nowości, jak: Kubuś Scool, Kubuś Waterrr, Kubuś Play Piramidka oraz Kartoonki Tymbarku. – Duża część kampanii przeprowadzana jest w największych stacjach telewizyjnych, ale często były to również kampanie prasowe w tytułach skierowanych do matek i dzieci, kampanie w internecie, na billboardach czy w kinach oraz inne, niestandardowe formy reklamy. Staramy się cały czas utrzymywać aktywność w mediach i raczej trudno byłoby wskazać okres, w którym bylibyśmy bierni reklamowo. Przy planowaniu komunikacji w mediach brane są pod uwagę różne czynniki – zarówno to, czy jest to produkt nowy, jak i to,jaka jest pora roku czy specjalna okazja. Przykładowo w okresie letnim konsumenci poszukują przede wszystkim produktów orzeźwiających, takich jak np. Kubuś Waterrr. Dlatego produkt ten wprowadziliśmy na rynek tuż przed sezonem, a nasza aktywność w mediach prowadzona była przez cały okres letni – mówi Dorota Liszka. Zarówno Kubuś, jak i Tymbark od dawna należą do grupy najmocniej wspieranych marek sokowych w Polsce. Regularnie można również zobaczyć reklamy firmy Hochland. Dzieci przed wieczorynką lub programem adresowanym do nich mogą zobaczyć, jak pożywne są serki Hochlandu i ile radości przynosi jedzenie ich. – Staramy się być aktywni reklamowo, w mediach jesteśmy obecni niemal przez cały rok z różnymi kategoriami produktów. Mamy dominujący udział w wydatkach mediowych w swojej kategorii. Planowanie mediów powierzamy ekspertom. W telewizji reklamujemy różne kategorie produktów w różnych przekazach: sery kremowe twarogowe Almette w niekonwencjonalnej kampanii „Cztery pory roku”, sery topione Hochland i sery żółte Hochland w plaster-


11-09-09

14:26

Page 15

Fot. Hochland Polska

14-15 TV dzieciece_reklamy w TV.qxp:custom 2009

Regularnie przed programami dla dzieci pojawiają się reklamy serków topionych firmy Hochland w ramach serii „Szkolni przyjaciele”

Wpływy reklamowe poszczególnych kanałów dziecięcych w pierwszym półroczu 2009 r. (w zł) 1.01-30.06.2009

Jetix/Fox Kids

1.01-30.06.2009

CN/TCM, Cartoon Network

30 815 200

1.01-30.06.2009

MiniMini

18 301 445

1.01-30.06.2009

ZigZap/Hyper/MiniMax

45 418 075

7 265 300

1.01-30.06.2009

Nickelodeon

3 044 150

1.01-30.06.2009

Boomerang

2 763 730

1.01-30.06.2009

Jetix Play

2 575 380

źródło: AGB Nielsen Media Research

Monitoring kanałów dziecięcych, czerwiec 2009 r. stacja

AMR

AMR %

SHR %

Disney Channel

60 910

0,17%

1,11%

Jetix/FoxKids

57 487

0,16%

1,05%

Cartoon Network

44 204

0,12%

0,81%

MiniMini

43 090

0,12%

0,79%

BBC CBeebies

25 049

0,07%

0,46%

Boomerang

21 005

0,06%

0,38%

Nickelodeon

10 491

0,03%

0,19%

ZigZap/Hyper/MiniMax

8 637

0,02%

0,16%

Jetix Play

5 230

0,01%

0,10%

AMR – średnia oglądalność minutowa AMR w proc. – oglądalność w stosunku do grupy docelowej SHR w proc. – udział w widowni telewizyjnej źródło: AGB Nielsen Media Research

kach w ramach serii „Szkolni przyjaciele”, a sery pleśniowe Valbon w ramach kampanii „Valbon. Przyjemność jedzenia. Przyjemność dzielenia” – mówi Jacek Wyrzykiewicz, PR & trade marketing manager w Hochland Polska. W przypadku serii „Szkolni przyjaciele” firma założyła, że sery są kupowane głównie przez kobiety i każda z pań mająca dzieci na pewno kiedyś stresowała się z powodu niechęci dzieci do jedzenia wartościowych produktów. Kolejne epizody reklam pokazujące dzieci chętnie zajadające się serami działają. – Zabawne historyjki z udziałem dzieci są lubiane przez wszystkich, a ponadto pozwalają wyróżnić naszą markę spośród innych. Dzięki reklamie odnotowujemy przyrosty sprzedaży. Sądzę, że można to połączyć z prowadzonymi przez nas kampaniami w telewizji, chociaż spektakularne efekty zwielokrotnienia sprzedaży dzięki emisji reklamy telewizyjnej zakończyły się już kilka lat temu. Pamiętam, że jeszcze w późnych latach 90. istniało duże zainteresowanie reklamami wśród konsumentów. Następuje jednak coraz większe nasycenie reklamą i jej adresaci nie zwracają uwagi na kolejne spoty – podkreśla Jacek Wyrzykiewicz.

Do kogo po miejsce na reklamę? Nie wszystkie stacje i kanały dziecięce zdecydowały się na emisję reklam. Spoty reklamowe można zobaczyć w: Boomerangu, Cartoon Network, MiniMini, Nickelodeonie, ZigZapie oraz kanale

Jetix (od września Disney XD). Kanały oferują potencjalnym reklamodawcom różne formy obecności. Np. na antenie kanału Nickelodeon Polska oferowane są: standardowa reklama spotowa, sponsoring programów, break-bumpery (integracja spotu klienta z oprawą breaku reklamowego), konkursy i inne formy niestandardowe. – Główne kategorie produktów reklamowanych w Nickelodeon Polska to: zabawki, żywność, magazyny oraz premiery kinowe. Najbardziej popularna jest standardowa reklama spotowa – tłumaczy Tomasz Bruss, dyrektor ds. reklamy i sponsoringu w Nickelodeon Polska. Duże portfolio klientów ma także Cartoon Nework. Zgodnie z informacjami przedstawicieli kanału nawet gorsza koniunktura gospodarcza nie miała wpływu na decyzje klientów. – Nie odczuliśmy poważnych zmian. Większość reklamodawców, która wykupiła u nas kampanie w zeszłym roku, postanowiła reklamować się u nas również w tym roku. W obecnej sytuacji ekonomicznej reklamodawcy szukają bardziej zintegrowanych kampanii, które pozwolą im się wyróżnić i uzyskać najwyższą jakość za dobrą cenę – tłumaczy Małgorzata Chapman, marketing & PR director CEE. Reklam nie emitują Disney Channel i kanały skierowane do najmłodszych telewidzów – JimJam, Baby TV. Czym tłumaczą taką decyzję? – Podczas badań przeprowadzonych na etapie tworzenia kanału okazało się, że dla rodziców jednym z najważniejszych aspektów treści programów dziecięcych jest bezpieczeństwo. Z tego powodu zaprojektowaliśmy Baby TV jako bezpieczny, godny zaufania kanał telewizyjny pozbawiony scen przemocy oraz komercyjnych treści. Jesteśmy też dumni z pozytywnego wpływu, jaki nasze programy wywierają na samopoczucie dzieci w aspekcie ich rozwoju i przekazywanych treści, zachęcających do aktywności i troszczących się kompleksowo o dobro dziecka – mówi Carlos Ortega, country manager na Polskę, Czechy i Słowację w Fox International Channels. W skierowanym do przedszkolaków kanale JimJam również nie ma reklam. – Misją kanału jest stworzenie przyjaznego oraz bezpiecznego środowiska zabawy i rozrywki dla najmłodszych, a inspirujące i angażujące małych widzów produkcje zostały stworzone tak, aby w pozytywny sposób wpłynąć na emocjonalny, intelektualny i społeczny rozwój dziecka. Filozofia kanału JimJam nie zakłada więc emitowania w nim reklam – mówi Katarzyna Sady-Gut, marketing manager w firmie Chello Central Europe.

Zyskowny biznes Wpływy reklamowe w I półroczu 2009 r. pokazują, że dochody z reklam to poważna część biznesu. Najwięcej zarobiły Jetix/Fox Kids oraz Cartoon Network. I

wrzesień 2009 TELEWIZJE DZIECIĘCE dodatek biura reklamy „Media & Marketing Polska”

15


16-17 TV dzieciece_licencje.qxp:custom 2009

11-09-09

14:27

Page 16

Przyjaźń na wiele dni Ulubiony bohater bajki, filmu animowanego czy młodzieżowego ma wszystkie atuty dobrego produktu. Sprzedaje się nie tylko na ekranie, lecz także na straganie. Wielkie wytwórnie już od dawna dają szansę na pozaekranowy kontakt z popularną postacią, sprzedając licencje na użycie wizerunku. Hannah Montana, Scooby Doo, Harry Potter mogą towarzyszyć młodemu widzowi w wielu innych okolicznościach.

Tekst: Natalia Szklarska otentaci światowej rozrywki dziecięcej niemal do perfekcji opanowali sztukę przedłużania życia bohaterów większych i mniejszych produkcji filmowych. Sprzedając licencje na używanie wizerunku bohatera, mają gwarancję, że widzowie szybko nie rozstaną się z czołową postacią kreskówki. Kierunek jest dobry, bo piórnik z Hannah Montana czy Harrym Potterem ma dla dziecka zupełnie inną wartość niż ten pozbawiony modnych nadruków.

P

Fot. Disney Channel

Bez oznak kryzysu

16

dodatek biura reklamy „Media & Marketing Polska” TELEWIZJE DZIECIĘCE wrzesień 2009

Przedstawiciele firm sprzedających licencje są zgodni co do tego, że w ich branży kryzys nie jest odczuwalny. – Sprzedaż licencji ciągle się rozwija. Nie odczuwamy spowolnienia rynku, a w niektórych sektorach widać duże ożywienie. Podpisaliśmy bardzo dużo kontraktów, nieporównywalnie więcej niż w roku ubiegłym, w tym kilka z bardzo dużymi graczami rynkowymi – mówi Anetta Sroczyńska, country manager ELC (firma współpracuje z Warner Bros Consumer, Marvelem (Spiderman, Hulk, Marvel Heroes itp.), NBA oraz Museum Masters International. W portfolio ELC największym hitem jest Scooby Doo. Dobrze sprzedaje się też Ben10 i najnowszy Bakugan. – Moda na Spidermana wydaje się nie mijać. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się licencja Looney Tunes, czyli królik Bugs z przyjaciółmi. Nowa odsłona Harry’ego Pottera przygotowana specjalnie dla głównego targetu, którym są nastolatki i młodzi dorośli, cieszy się również dużą popularnością. Obecnie jest to najbogatsza pod względem graficznym licencja, dająca projektantom fantastyczne wprost możliwości stworzenia szalenie atrakcyjnych i niepowtarzalnych wzorów – tłumaczy Anetta Sroczyńska.


11-09-09

14:27

Page 17

Fot. TVP

16-17 TV dzieciece_licencje.qxp:custom 2009

Telewizja Polska w tym roku oferuje licencje m.in. do „Domisiów” Zadowolony z wyników pierwszego półrocza jest też Tomasz Żak, director, retail & merchandise licensing Poland, Estonia, Latvia, Lithuania, Ukraine The Walt Disney Company. – Jesteśmy zadowoleni z dalszego rozwoju naszych działań licencyjnych na rynku polskim w pierwszym półroczu, rozpoczęliśmy w tym czasie kilkanaście nowych projektów w Polsce. Obserwujemy, że w trudniejszej sytuacji rynkowej nowi partnerzy poszukują sprawdzonych oraz mocno wspieranych programów licencyjnych. Disney zrealizował w ostatnich miesiącach wszystkie zapowiadane projekty filmowe i marketingowe, co znacząco wsparło sprzedaż oferty licencyjnej naszych partnerów – tłumaczy Żak. Disney oferuje obecnie w Polsce ponad 10 programów licencyjnych dla różnych grup wiekowych. Pierwsza połowa br. to dominacja programu „Hannah Montana”. Dużym powodzeniem cieszył się też „High School Musical” oraz programy przedszkolne, takie jak „Klub Przyjaciół Myszki Miki” czy „Kubuś Puchatek”. Pierwsze miesiące 2009 roku to także bardzo dynamiczny rozwój takich licencji, jak: „Auta”, „Księżniczki” i „Wróżki”.

Co nowego w licencjach? Jesień to czas premier niemal we wszystkich kanałach dziecięcych. W tym sezonie nowością jest kanał Disney XD, którego propozycje programowe otwo-

rzą nową kartę w działalności licencyjnej koncernu. – Oprócz propozycji licencyjnych dla segmentu nastolatek będziemy teraz mogli zaoferować zupełnie nowe programy adresowane do starszych chłopców w wieku 8-12 lat. Dla tej grupy odbiorców przygotujemy wspólnie z naszymi partnerami ofertę produktów m.in. z takimi hitami Disney XD jak „Aaron Stone” czy „Zeke i Luther”. Mamy nadzieję, że nowe licencje dla chłopców osiągną sukces na miarę takich hitów jak „High School Musical” czy „Hannah Montana”, które w dalszym ciągu będziemy rozwijać. W 2010 r. oczekujemy na premierę „HSM IV” oraz kolejny sezon serialu „Hannah Montana”. Jesienią tego roku, w ślad za premierą nowego serialu na Disney Chanel, rozpoczynamy rozwój kolejnej licencji w tej samej grupie wiekowej – „Jonas Brothers”. Poza propozycjami telewizyjnymi naszym głównym priorytetem przyszłego roku jest program „Toy Story” – tłumaczy Tomasz Żak. Oprócz wyżej wymienionych propozycji koncern Disneya przygotowuje we współpracy z licencjobiorcami inne produkty. Bardzo silne wsparcie otrzyma np. licencja dla dziewczynek „Księżniczki”. W połowie stycznia planowana jest premiera kinowa pełnometrażowej animacji „Księżniczka i żaba”. Z marek Cartoon Network nowością roku jest kolejna odsłona popularnej licencji Ben 10 – „Ben 10 Alien Force”

(„Obca potęga”) oraz absolutna nowość „Bakugan”. – Warner Bros oferuje licencjobiorcom bardzo atrakcyjną licencję Batman „The Brave and The Bold” opartą na nowej animowanej serii telewizyjnej, która będzie miała polską premierę na początku przyszłego roku na kanale Cartoon Network. Ta licencja jest zupełnie inna kolorystycznie: żywe kolory z pewnością zainteresują dzieci. Mamy też nowych bohaterów działających z Batmanem. A na okrasę muszę wspomnieć, że najnowsza seria przygód Batmana jest zabawna i akcja rozgrywa się nie tylko w Gotham City. Z innych nowości wspomnieć trzeba o nowej licencji filmowej „Spiderman 4” Marvela. Film wchodzi na ekrany kin w maju 2011 r. – opowiada Anetta Sroczyńska. Telewizja Polska w tym roku oferuje licencje do tytułów oraz postaci popularnych programów dziecięcych, takich jak „Domisie”, „Lippy & Massy” czy „Jedynkowe przedszkole”. – Mamy także licencje na korzystanie ze znaków programów, od lat znanych wśród widzów i mających dobrą opinię. Należą do nich np.: „Teleranek”, „Pegaz”, „Klan”, „Magiczne drzewo” czy nasza najnowsza produkcja – „Tancerze”. Zapraszamy firmy chcące wesprzeć sprzedaż lub wizerunek atrakcyjnym elementem znanym odbiorcom programów. Naszym zdaniem licencje oferowane przez TVP wyróżniają się na tle innych licencjodawców przede wszystkim różnorodnością. Obec-

nie oferujemy programy dla dzieci (edukacyjne, rozrywkowe), kulturalne oraz kultowe, jak np.: „Pegaz”, „Dziennik Telewizyjny”, „Czterej pancerni i pies”, „W starym kinie”, „Teleranek” – tłumaczy Katarzyna Sadowska z Biura Współpracy Międzynarodowej i Handlu TVP SA. Działania na rynku licencji i produktów handlowych rozpoczął kanał BabyTV, udostępniając płyty DVD w Portugalii, Azji, Ameryce Łacińskiej i Holandii. Wkrótce na rynki całego świata trafi szereg produktów innych kategorii. – Obecnie naszymi partnerami są m.in.: 20th Century Fox, LNK, Innoform, Comfy, Kaplan oraz Brightvision. Częścią własności intelektualnej BabyTV, na które można zakupić licencję, jest np. Baby Butterfly, postać będąca zarazem logo i bohaterem BabyTV, wraz ze swoimi przyjaciółmi – światem dzieł sztuki i wyobraźni – mówi Agata Komuda, brand marketing manager Fox International Channels Poland.

Koniunktura na zawsze Informacje z rynku licencji świadczą o odporności branży na wahania koniunktury gospodarczej. Nie bez przyczyny działania marketingowe wsparte postaciami licencyjnymi uważane są za najtańszy i najskuteczniejszy sposób na promocję produktu. Pewne jest też to, że bohaterów gotowych wesprzeć produkt nie zabraknie. Producenci z wielkich wytwórni dostarczają coraz to nowszych twarzy. I

wrzesień 2009 TELEWIZJE DZIECIĘCE dodatek biura reklamy „Media & Marketing Polska”

17


18-19 TV dzieciece_fotorep.qxp:custom 2009

11-09-09

17:42

Page 18

Imprezy promocyjne Nowości w jesiennej ramówce kanałów Cartoon Network i ZigZap oraz start Disney XD były okazją do zorganizowania imprez promocyjnych. Na wszystkich spotkaniach obecne były gwiazdy filmów i programów promujących nowe ramówki.

Disney XD

Na imprezie z okazji uruchomienia kanału Disney XD pojawił się m.in. artysta Liroy z rodziną

18

dodatek biura reklamy „Media & Marketing Polska” TELEWIZJE DZIECIĘCE wrzesień 2009

Fot. Disney XD

Fot. Disney XD

7 września 2009 r. setki gości przybyło wieczorem do warszawskiego skateparku Jutrzenka na imprezę z okazji uruchomienia nowego dziecięcego kanału telewizyjnego w Polsce – Disney XD. Uczestnicy tego wydarzenia mogli obejrzeć m.in. show, podczas którego najlepsi polscy mistrzowie deskorolki i akrobacji rowerowych prezentowali swoje umiejętności. Gośćmi specjalnymi imprezy z okazji premiery Disney XD byli Hutch Dano i Adam Hicks, odtwórcy tytułowych ról serialowego hitu „Zeke i Luther”.

Hutch Dano (z lewej) i Adam Hicks, odtwórcy tytułowych ról hitu serialowego „Zeke i Luther”, w towarzystwie Macieja Brala, wiceprezesa i dyr. generalnego Disney Channels w Europie Środk.-Wsch., Afryce Płd. i na Bliskim Wschodzie


18-19 TV dzieciece_fotorep.qxp:custom 2009

11-09-09

14:53

Page 19

Cartoon Network

Fot. Cartoon Network

Fot. Cartoon Network

W niedzielę 6 września 2009 r. w restauracji Boathouse w Warszawie odbyła się impreza promująca nowy program „Staroke”. W programie było m.in. śpiewanie karaoke przez dzieci i dorosłych. Prowadzący „Staroke” Zofia Zborowska i Marcin Mroziński pomagali dzieciom śpiewać najsłynniejsze polskie i zagraniczne przeboje. Wieczór uświetniły: Paulina Lenda oraz Natalia Kukulska.

Johnny Bravo i Paulina Lenda, gość imprezy promocyjnej Cartoon Network

Stoją od lewej: Anna Zakrzewska, distribution team Turner Broadcasting System Europe Ltd., Andrea Spasova, CEE marketing team TBS, Zofia Zborowska, prowadząca program „Staraoke”, kucają od lewej: Marcelina Cholewińska, First Public Relations, Barbara Izowska, marketing team TBS, Marcin Mroziński, prowadzący program „Staraoke”, Radosław Banak, distribution team TBS, i Aleksandra Głuchowska, First Public Relations

ZigZap

Fot. ZigZap

Fot. ZigZap

Podczas konferencji prasowej kanału ZigZap o swoich programach opowiedzieli debiutujący w paśmie prezenterzy. Jurek Owsiak o Owsiak.TV, Paulina Klimaszewska o „Zwierzakowie”, Wojtek „Łozo” Łozowski o „Flipper Boksie”, a Ida Nowakowska o „Przymierzalni”, Bartosz Obuchowicz o „Brejku”.

Bartosz Obuchowicz, Paulina Klimaszewska, Wojtek „Łozo” Łozowski i Ida Nowakowska

Beata Ryczkowska, dyr. wykonawczy pionu programowego Canal Plus Cyfrowy, Jolanta Adamowicz, dyr. kanałów ZigZap/Hyper/MiniMini, i Jurek Owsiak

wrzesień 2009 TELEWIZJE DZIECIĘCE dodatek biura reklamy „Media & Marketing Polska”

19


01-20 TV dzieciece_okladka.qxp:Layout 1

11-09-09

14:09

Page 20

Custom_TV_Dzieciece_2009  
Custom_TV_Dzieciece_2009  

WYJĄTKOWA OFERTA DLA WIELU I DLA WYBRANYCH W PRZYJAŹNI Z REKLAMĄ ZABAWIĆ I UŚPIĆ DODATEK BIURA REKLAMY WRZESIEŃ 2009

Advertisement