Page 1

VAIKINAMS


Lytinis brendimas Lytinis brendimas yra normali gyvenimo dalis. Šiuo etapu gali jaustis irzlumas ir sutrikimas, todėl bendravimas su šeimos nariais ar kitais patikimais žmonėmis gali padėti sužinoti, ko galima tikėtis šiuo gyvenimo etapu, bei sulaukti naudingų patarimų.

Kodėl?

Kas tai? Tai – laikas, kada kūnas smarkiai keičiasi ir berniukai tampa vyrais.

Lytinis brendimas prasideda tada, kai viena smegenų dalis (pagumburis) pradeda siųsti signalus kitai smegenų daliai (hipofizei). Hipofizė gauna signalą išskirti hormonus, kurie ir skatina lytinių organų augimą bei stimuliuoja antrinių lytinių požymių vystymąsi, pavyzdžiui, padidėjusį plaukuotumą (pažastų, gaktos srities), ūsų ir barzdos augimą. Berniukų organizme gaminamas hormonas testosteronas.

Kada? Dažniausiai lytinis brendimas prasideda nuo 8 iki 14 m. ir tęsiasi keletą metų. Merginos pradeda bręsti anksčiau (apie 11 – 13,5 metus) nei vaikinai (apie 13 – 15 metus).

1


Kas vyksta? Be sparčiai gaminamų lytinių hormonų, gaminami ir augimo hormonai, dėl kurių galimas stiprus paaugimas (apie 20 – 30 cm per metus). Vystosi stambesni raumenys ir platėja pečiai, dėl to keičiasi kūno forma. Pastebimai didėja lytiniai organai. Vyksta balso mutacija – balsas tampa žemesnis, kartais gali „lūžinėti“.

Dėl padidėjusių odos ir riebalinių liaukų atsiranda specifinis kūno kvapas, todėl reikia dažniau praustis. Kartais, užsikimšus riebalinių liaukų latakams, gali atsirasti spuogų, kurie po kiek laiko pranyksta. Pažastyse, gaktos srityje ir kitose kūno vietose padidėja plaukuotumas, plaukai šiose vietose darosi tankesni, šiurkštėja bei tamsėja. Veido srityje pradeda augti ūsai ir barzda.

2


Varpa Varpa yra išorinis vyrų lytinis organas, sudarytas iš trijų dalių – varpos šaknies, kūno ir galvutės. Per varpoje esančią šlaplę išteka šlapimas, o lytinio akto metu – sperma. Ramybės būsenoje varpa yra trumpesnė, minkštesnė, o lytiškai susijaudinus kraujas priteka į varpos akytkūnį, dėl to atsiranda erekcija. Erekcijos metu varpa pakyla, sustandėja ir pailgėja. Erekcija įvyksta įvairaus amžiaus vyrams, net ir kūdikiams, dažniausiai lytiškai susijaudinus arba atsitiktinai.

Apyvarpė Varpos galvutę dengia iš varpos odos sudaryta raukšlė – apyvarpė. Apyvarpės vidinėje pusėje yra riebalų liaukos, kurios išskiria sekretą, kuris kaupiasi apyvarpės maišelyje. Prausiantis ypač svarbu atitraukti apyvarpę ir nuprausti išsiskyrusį skystį, nes, nesilaikant tinkamos higienos, gali prasidėti išsiskyrusių liekanų irimas, dėl kurio gali kilti varpos galvutės ir apyvarpės uždegimas.

3


Masturbacija Be visų kitų brendimo požymių atsiranda lytinis potraukis, susidomėjimas mergaitėmis arba berniukais, gali kilti noras masturbuotis. Masturbacija – savo lytinių organų lietimas ar kitoks dirginimas siekiant lytinio malonumo. Masturbacijos dažnumas neturi neigiamos įtakos sveikatai. Visa tai yra natūrali lytinio brendimo dalis.

Poliucijos Brendimo metu prasideda poliucijos – nevalingi naktiniai sėklos išsiliejimai, nesusiję su masturbacija ar lytiniu aktu. Miego metu sėkla nekontroliuojamai išsilieja per varpą. Tai – normalus reiškinys, reiškiantis tam tikrą lytinę brandą. Po naktinių spermos išsiliejimų būtina tinkamai nuprausti varpą. 4


Lytiniai santykiai Lytiniai santykiai yra labiausiai paplitusi sekso forma. Dažniausiai susidomėjimas lytiniais santykiais atsiranda paauglystėje. Ankstyvą lytinių santykių pradžią gali lemti smalsumas, draugų įtaka, naujų įspūdžių paieška, alkoholio ar kitų psichotropinių medžiagų vartojimas. Svarbu žinoti, kad lytinius santykius galima pradėti tik tada, kai abu partneriai yra apsisprendę bei pasiruošę tiek fiziškai, tiek emociškai.

Lytiškai plintančios infekcijos Lytiškai plintančiomis infekcijomis (LPI) galima užsikrėsti bet kurios rūšies (vaginalinių, oralinių, analinių) lytinių santykių metu. Dauguma LPI (sifilis, gonorėja, chlamidiozė ir kt.), laiku diagnozavus, yra pagydomos. Kai kurios infekcijos (AIDS, herpesas ir kt.) yra lėtinės ir nepagydomos, tačiau laiku pastebėjus, jų eigą galima kontroliuoti. Daugeliu atvejų, užsikrėtus LPI, ligos požymiai atsiranda ne iš karto. Požymiai gali pasireikšti po savaitės, mėnesio ar ilgesnio laiko. Kartais LPI požymių gali neatsirasti iš viso. Pagrindiniai LPI simptomai: Permatomos, baltos, geltonai žalios išskyros iš šlapimo ar lytinių organų (moterims – pagausėjusios); Skausmingas ir/ar deginantis šlapinimasis; Baltos apnašos šlapimo, lytiniuose organuose ir/ar burnoje; Bėrimai ir/ar niežulys lytinių organų srityje; Padidėję kirkšniniai limfmazgiai; Skausmas pilvo apačioje ar kapšelyje; Kraujas, atsirandantis po lytinių santykių. 5


Prevencija Patikimiausias būdas išvengti lytiškai plintančių infekcijų – susilaikymas nuo lytinių santykių. Riziką susirgti LPI sumažina ilgalaikių abipusiai monogaminių lytinių santykių turėjimas su asmeniu, kuris žino, kad nėra užsikrėtęs. Taip pat riziką susirgti LPI sumažina ir prezervatyvų naudojimas lytinių santykių metu.

Kontracepcija. Neplanuotas nėštumas Kontracepcija – tai priemonių, kuriomis siekiama nepastoti arba sumažinti pastojimo tikimybę, visuma. Pati patikimiausia kontracepcijos priemonė – susilaikymas nuo lytinių santykių. Vyriškų prezervatyvų naudojimas lytinių santykių metu gali sumažinti pastojimo tikimybę, tačiau šis apsisaugojimo būdas nėra toks patikimas, kaip susilaikymas. Susilaikymas nuo lytinių santykių ar vyriškų prezervatyvų naudojimas sumažina ne tik neplanuoto nėštumo, bet ir užsikrėtimo lytiškai plintančiomis infekcijomis riziką. 6


Rekomenduojami kontracepcijos metodai Metodas

Metodo efektyvumas

Apsauga nuo daugumos LPI

Trūkumai

Privalumai

Barjerinė kontracepcija Vyriškas prezervatyvas

82 – 98 %

Taip

Lytinių santykių metu reikia imtis papildomų veiksmų ir, siekiant didesnio efektyvumo, derinti su kitu kontracepcijos metodu; Kartais gali suplyšti ar nuslysti.

Lengvai įsigyjamas, nebrangus, apsaugo nuo daugumos LPI ir nėštumo.

Hormoninė kontracepcija Sudėtinės kontraceptinės tabletės, pleistrai, makšties žiedas

91 – 99,7 %

Ne

Tabletes reikia gerti kasdien.

Pleistras klijuojamas kas savaitę. Žiedas įvedamas į makštį 21 dienai. Sumažėja mėnesinių skausmas ir kraujavimas.

Mini piliulės

91 – 99,7 %

Ne

Reikia gerti kasdien. Galimi nereguliarūs kraujavimai. Taikoma, kai negalima naudoti estrogenų.

Nereikia jokių papildomų veiksmų lytinių santykių metu.

99,8 %

Ne

Įveda ir pašalina gydytojas.

Sumažina mėnesinių kraujavimą. Ilgalaikė apsauga. Naudojant metus, yra pigesnė už kitas priemones.

Hormoninė gimdos spiralė

Pagrindiniai nėštumo požymiai: Menstruacijų dingimas. Tai yra labiausiai paplitęs pirmasis nėštumo simptomas; Krūtų jautrumas, kuris gali atsirasti jau po kelių nėštumo savaičių; Dažnas šlapinimasis; Rytinis pykinimas. Kadangi nėštumo simptomai ne visada būna tokie patys, nėštumą patvirtinti gali tik gydytojas. 7


VšĮ Karoliniškių poliklinikos Jaunimo sveikatos centre (L. Asanavičiūtės g. 27 A, Vilnius, 131 kab.,) teikiamos NEMOKAMOS, KONFIDENCIALIOS visuomenės sveikatos specialisto, šeimos gydytojo, vaikų ligų gydytojo, gydytojo psichiatro, medicinos psichologo, gydytojo akušerio ginekologo, gydytojo urologo konsultacijos.

Dėl ko galima kreiptis? Lytinio brendimo Reprodukcinės sveikatos Lytiškai plintančių infekcijų Kontracepcijos, neplanuoto nėštumo Psichinės sveikatos Sveikos gyvensenos įpročių ugdymo

Į Jaunimo sveikatos centrą gali kreiptis visi 14 – 29 m. amžiaus asmenys, nepriklausomai nuo to, ar jie yra VšĮ Karoliniškių poliklinikos pacientai. Registracija mob. tel. 8 698 76 991, tel. (8 5) 205 3783 arba www.sergu.lt puslapyje, į paieškos laukelį įvedant raktinius žodžius „jaunimo sveikatos“.

2018

Knygelė VAIKINAMS  

Ką svarbu žinoti apie lytinį brendimą?

Knygelė VAIKINAMS  

Ką svarbu žinoti apie lytinį brendimą?

Advertisement