Page 1

REKLAMA

MIEJSKI TYGODNIK BEZPŁATNY

CZWARTEK, 2 WRZEŚNIA 2010, NR 35/2010

Wybieramy najsympatyczniejsze przedszkolaki

Zaczynamy drugą edycję naszego plebiscytu. W pierwszej wygrały dzieci z punktu przedszkolnego „Dziecięca Kraina Fantazji”.

REKLAMA

5


opinie

2

Czwartek, 2 września 2010 r.

„zdobyć Jeśli uda mi się tytuł, to będę cytaty tygodnia

dziewczyna z drugiej strony

forum Czytelników

17 867-22-37 od 11 do 14

bardzo bliski walki o pas mistrza świata WBC.”

a.janik@terazrzeszow.pl

Dawid „Cygan” Kostecki, który w październiku stoczy walkę o tytuł interkontynentalnego mistrza WBC.

terazce

W RZESZOWIE POJAWIŁA SIĘ SYGNALIZACJA ODLICZANA Alicja Zarębska: No i to się nazywa branie dobrego przykładu z innych miast!:) Brawo! Kekacz: Re-we-la-cja. Chwilkę obserwowałem, jak reagują kierowcy na odliczanie. Ruszanie spod świateł za każdym razem było sprawne. W większej odległości od świateł peleton trochę się rozciąga jak gumka w... bieliźnie, ale tu się już nic nie da poradzić, oprócz wyszkolenia. Żadne kamery i system

28241

zarządzania ruchem tak skutecznie chyba nie usprawniły ruchu. ROWERZYSTO, BĄDŹ WIDOCZNY PO ZMROKU januszek104: O ile mi wiadomo to używanie migającej lampki z przodu jest chyba nie do końca zgodne z prawem, (choć niektórzy jej używają). Moim zdaniem najlepszym źródłem światła jest dynamo. Do tego tekstu dołożyłbym jeszcze to, by piesi też pomyśleli o swoim bezpieczeństwie i używali odblasków, bo czasem to aż się sami proszą o potrącenie przez samochód.

liczba odsłon strony

osób odwiedziło nas w poniedziałek

8995

unikalnych użytkowników

Statystyki Gemius Traffic 23 - 29 sierpnia 2010 www.mmrzeszow.pl to miejski portal społecznościowy. Żeby założyć na nim konto, wystarczy kliknąć na „dołącz do nas” i uzupełnić krótki formularz. Rejestracja jest szybka i darmowa. Dzięki niej można dodawać własne teksty i zapowiedzi wydarzeń, wysyłać zdjęcia i komentować. W ubiegłym tygodniu dołączyli do nas: Anna Łyszczek, foxikos, pan_kg, Gabriela_Blajer, JW022647, MG, tala6966, silver, alanik123, meatball, Usi8, marjan, michufo, Mala, slawek, magma6, oczywaszki, elarzeszow, anya.inzer, salvador.dali, Strzelec, analityk

wypełnia: Roksana Głowińska, redaktor naczelna magazynu Day&Night Od kiedy w Rzeszowie?

Ulubiona knajpka?

Od zawsze. W RzePub AdRem, lubię tam przebywać, ma w szowie się urodziłam. sobie coś bardzo intrygującego. Można tam poczuć ducha upływającego czasu.

Mateusz Tułecki, wykładowca akademicki i socjolog zajmujący się interJeżeli za miasto, to… netem, pomysłodawca konferencji InTrudno byłoby zastąpić to niezwykłe miaW zasadzie wszędzie, jestem zwolenniczką ternetBeta 2010, która odbędzie się w sto jakimkolwiek innym. Lubię miejsca, w Rzeszowie w połowie września. ray których można odpocząć, a w Rzeszowie i odkrywania nowych miejsc. okolicach bez problemu można znaleźć taNajbardziej niebezpieczne miejsca? kich wiele. Rzeszów ogólnie jest niebezpiecznym miejLubię Rzeszów, bo... scem, bo istnieje ryzyko, że każdy przyjezdny Lubię obser wować pozytywne zmiany, a w się w nim zakocha i postanowi pozostać na tym mieście z roku na rok widać progres. zawsze;) Dotyczy to zarówno infrastruktury, jak i życia Adres redakcji Drażni mnie… kulturalnego. (oddział w Rzeszowie): Zbyt szybko uciekający czas i śmiecenie. ul. Kraszewskiego 2, Ulubione miejsca? Generalnie jest mało rzeczy, które mnie dra35-016 Rzeszów, Aleja Pod Kasztanami jesienną porą, kiedy żnią, bo nie jestem typem malkontentki. tel.: 17 867 22 23 liście nabierają wyjątkowych kolorów. Do teredakcja@terazrzeszow.pl Co powinno się zmienić w Rzeszowie? go tradycyjnie ścisłe centrum ze wspaniałym Redaktor prowadzący Miasto takie jak Rzeszów powinno mieć odRynkiem na czele. „Teraz Rzeszów”: kryty basen z prawdziwego zdarzenia. ObecJoanna Borowiec - zastępca Gościom pokazuję… ny absolutnie nie spełnia moich oczekiwań. redaktora naczelnego Po kazu ję tęt nią ce życiem miasto, mnó - Długo też czekałam na dobry klub muzyczny. tel.: 17 867 22 27 stwo knajpek, pubów na wysokim pozio- Na szczęście, Live szybko uzupełnił tę lukę. e-mail: redakcja@terazrzeszow.pl mie. Sprzy ja ją cym mo men tem jest czas Reklama: Marzę, by Rzeszów… wiosenno–letni, kiedy ogródki w Rynku są Ewa Bończak Ściągał jeszcze więcej osób chętnych do otwar te. Wtedy tworzy się u nas mniejszy ul. Unii Lubelskiej 3, zamieszkania, studiowania i inwestowania. Kraków. 35-062 Rzeszów, ROZMAWIAŁA ANNA JANIK e-mail: reklama@terazrzeszow.pl

„Teraz” - tygodnik

MATEUSZ BANIAK, pracuje w usługach

PIOTR POGODA, student zarządzania na PRz

SEBASTIAN, ochroniarz

TADEUSZ GAWEŁ, polonista

MARIUSZ BAZYLAK, absolwent liceum sportowego

Początkującym kierowcom na pewno to pomoże, ale czy aż tak bardzo wpłynie na usprawnienie ruchu, nie jestem przekonany. Najlepszym sposobem na odkorkowanie centrum jest zakaz wjeżdżania do niego „elek” w godzinach szczytu, a nie kupowanie drogich gadżetów, które mogą się nie sprawdzić.

Te małe zegarki niczego nie zmienią, bo niemożliwe, żeby kierowcy stojący w długim korku jednocześnie wrzucili jedynkę i ruszyli. W dodatku większość ludzi widząc, ile zostało im do czerwonego przed skrzyżowaniem, będzie przyspieszać, a nie zwalniać. A to raczej nie sprawi, że na drogach będzie bezpieczniej.

Nie jestem wprawdzie ekspertem w tej dziedzinie, ale moim zdaniem, to nie jest dobry pomysł. To takie ulepszanie na siłę tego, czego nie potrzeba. W dodatku nietanie. Może lepiej byłoby wydać te pieniądze na poprawienie nawierzchni na niektórych drogach? To na pewno upłynniłoby ruch.

Myślę, że to mądry pomysł i dobry wydatek. Kierowcy będą widzieli, ile mają czasu do zielonego i zamiast rozmawiać bez końca przez komórki, przygotują się do ruszenia. Wtedy na jednej zmianie świateł przejedzie więcej aut. Pomysł na pewno się sprawdzi i sekundniki niedługo pojawią się pewnie na kolejnych skrzyżowaniach.

Jestem właśnie w trakcie robienia prawa jazdy i uważam, że to świetny pomysł. Zamiast nerwowo spoglądać na sygnalizator, mogę zdjąć nogę ze sprzęgła, dać sobie chwilę na oddech i spokojnie poczekać na zmianę świateł. Bardzo przydatne urządzenie i fajnie, gdyby pojawiło się na kolejnych skrzyżowaniach. Anna Janik

PIESZA OPINIA PUBLICZNA

D. DANEK (5)

Czy sekundniki odliczające czas do zmiany świateł to dobry pomysł? PIESZA OPINIA PUBLICZNA

nigdy nie byliśmy. Specjaliści są w stanie odnaleźć osobę, autora konkretnego komentarza. Z drugiej strony coraz więcej ludzi działa w sieci z imienia i nazwiska, w szczególności dzięki serwisom społecznościowym. No i internet nie zapomina, dlatego należy uważać, co się pisze.”

Jeśli nie Rzeszów, to…

kwestionariusz rzeszowski

www.mmrzeszow.pl w

DARIUSZ DANEK

dziś dyżuruje Anna Janik

1829

„jesteśmy W sieci nie anonimowi i

Paulina Rączy wciąż ma wakacje. Spotkaliśmy ją w ulubionym salonie kosmetycznym, w którym o piękne paznokcie klientek troszczy się pan Sebastian. Dark

tel.: 691 432 876; 17 867-23-51 Druk: Media Regionalne Sp. z o.o., O. Kielce, Drukarnia Tarnobrzeg ul. Zakładowa 50 tel.: 15 851 31 00 Wydawca tygodników „Teraz” Media Regionalne sp. z o.o. 00-838 Warszawa, ul. Prosta 51. tel.: 022 463 07 00 Prezes zarządu: Joanna Pilcicka Redaktor naczelna tygodników: Justyna Janus Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych Media Regionalne Sp. z o.o. zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych w „Teraz Rzeszów” jest zabronione.

ISSN 1899 – 2331


wydarzenie

Czwartek, 2 września 2010 r.

Rzeszowski klub świętuje 105. urodziny

3

Resovia zagra z Wisłą Kraków

W sobotę stadion przy ul. Wyspiańskiego tętnić będzie życiem. Na swoje 105. urodziny Resovia zaprosiła słynną Wisłę Kraków. „Białą Gwiazdę” poprowadzi trener Robert Maaskant. Holender kilka dni temu podpisał umowę z Wisłą i ma przywrócić drużynie dawny blask. Wizyta 12-krotnego mistrza Polski w Rzeszowie to dla złaknionych dobrego futbolu kibiców prawdziwa gratka. Okazja, by na własne oczy zobaczyć reprezentantów Polski oraz piłkarzy z Serbii, Brazylii, Kostaryki, Czech i Argentyny. W krakowskim zespole występuje również Słoweniec Andraż Kirm, uczestnik mundialu w RPA.

Psy, motocykle i tory przeszkód Podczas reso viackiego święta nie zabraknie też innych atrakcji. Na scenie za główną płytą boiska pojawią się zespoły Wolfgangband, Amiti i Revolution. Zaplanowano pokazy trialu rowerowego oraz udzielania pierwszej pomocy. Zobaczymy motocykle „Yamaha“ i psie zaprzęgi. Oprócz tego w planach jest jazda na orientację na ternie miasta, tory przeszkód dla motocykli i quadów, mini-golf i zjeżdżalnie dla najmłodszych.

Rodzinna zabawa Będzie też można obejrzeć wystawę klubowych pamiątek. Część z nich przekazała Jadwiga Hogendorf, córka Tadeusza, zmarłego niedawno legendarnego piłkarza Reso vii. – Nikt nie będzie się nudził – obiecuje Witold Walawender, rzeszowski radny odpowiedzialny za część ar tystyczną jubileuszu. – Zapraszamy star szych i młodszych, zwłaszcza rodziców z dziećmi. Reso via ma doświad cze nie w or ganizowaniu te go ty pu imprez – zachwala, nawiązując do zakończonych sukcesem akcji „Od Reso viaków dla dzieciaków”. TOMASZ SZELIGA

REKLAMA

TU KUPISZ BILETY SKŁADY DRUŻYN RESOVIA Marcin Pietryka Wiesław Kozubek Michał Bogacz Ilja Zitka Piotr Szkolnik Piotr Smolec Andrij Nikanowycz Kamil Walaszczyk Mateusz Kantor Dariusz Kantor Marcin Pontus WISŁA Mariusz Pawełek Piotr Brożek Cleber Mateusz Kowalski Łukasz Burliga Patryk Małecki Tomas Jirsak Radosław Sobolewski Dragan Paljić Maciej Żurawski Paweł Brożek

Cywilno-Wojskowy Klub Sportowy RESOVIA Rzeszów Rok założenia: 1905 Barwy: biało-czerwone Sekcje: piłka nożna, łucznictwo, lekka atletyka, kolarstwo Sukcesy: - mistrzostwo okręgu lwowskiego (1937) - wicemistrzostwo okręgu lwowskiego (1933, 1934) - 3 miejsce juniorów w mistrzostwach Polski (1953) - 1/2 finału Pucharu Polski (1981) - 2 miejsce w II lidze (1983)

Na stadionie przy ul. Wyspiańskiego - bar Malta (czynny codziennie od 13) - oficjalny sklepik z pamiątkami Resovii (czynny dziś i jutro w godzinach 16-19; w sobotę – 10.30 -13.30) - sekretariat klubu (8-15) Inne punkty: - Bar Halusia w Świlczy - Toto-Mix na os. Baranówka - Pizzeria Toscana na os. Projektant - salonik prasowy Ruch - PKS Boguchwała - budynek klubowy Strumyka Malawa Bilety na to spotkanie kosztują 15 zł. Dzieci do lat 10, które będą pod opieką rodziców, wejdą na stadion za darmo.

Klub Sportowy WISŁA Kraków SA Rok założenia: 1906 Rok założenia spółki akcyjnej (samodzielny klub piłkarski): 2007 Barwy: czerwono-biało-niebieskie Sukcesy: - 12-krotny mistrz Polski (1927, 1928, 1949, 1950, 1978, 1999, 2001, 2003, 2004, 2005, 2008, 2009) - 1/4 finału Pucharu Europy (1979) - 1/8 finału Pucharu Zdobywców Pucharów (1968, 1985) - 1/8 finału Pucharu UEFA (2003) - faza grupowa Pucharu UEFA (2007)

Program imprezy Godz. 11 - mecz kibiców Resovii i Wisły 13 - mecz seniorów Resovia – Wisła 15.30 - mecz dzieci z rocznika 2000: Resovia – Wisła Od 16.30 - występy na scenie za główną płytą boiska: - Centrum Sztuki Wokalnej - Pokaz trialu rowerowego - Koncert zespołu Wolfgangband - Koncert zespołu Amiti - Koncert zespołu Revolution


4

miasto

Rzeszów promuje się na portalach społecznościowych Oficjalne konto naszego miasta jest już na Naszej-Klasie, a od kilku dni również na Facebooku. Wkrótce pojawi się na nie mniej popularnych Twitterze, Blipie i You Tube.

Czwartek, 2 września 2010 r.

Pierwsze trzy sekundniki już działają Kosztowały 30 tys. zł i pojawiły się na skrzyżowaniach al. Piłsudskiego z ul. Asnyka, Piłsudskiego z Lwowską oraz ul. Kopisto z Podwisłocze. Jeśli się sprawdzą, miasto dokupi kolejne.

- Taki sposób promocji nie jest już ekstrawagancją, ale normą. Platformy komunikacyjne to obecnie najpotężniejsze medium, gromadzące rzesze ludzi, do których chce my po pro stu dotrzeć tłumaczy Marek Kowal z wydziału promocji i współpracy międzynarodowej UM Rzeszowa. Faktycznie, w internecie za darmo reklamują się niemal wszystkie polskie miasta wojewódzkie. Rzeszowskich speców od marketingu zainspirowały zwłaszcza Radom, Kraków i Wrocław. Idąc ich śladem na por talach społecznościowych zamieszczają najważniejsze informacje z życia miasta, zarówno te gospodarcze, jak i kulturalne. Do tego porady dla przyjezdnych i wskazówki, co koniecznie trzeba zwiedzić. Moderatorzy zachęcają również rzeszowian do otwar tej dyskusji na temat nadchodzących imprez, inwestycji, których potrzeba miastu, a nawet gwiazd, które chcieliby tu zobaczyć. - Taki kanał jest o wiele bardziej dynamiczny niż sucha, zachowawcza strona internetowa, bo każdy może wyrazić swoje zdanie. Dzięki temu poznajemy potrzeby rzeszowian i lepiej możemy na nie reagować – dodaje Kowal. ANNA JANIK

Rozwiązanie sprawdziło się w innych miastach, m.in. w Opolu. Tam wyświetlacze działają od listopada ubiegłego roku. - Podczas jednego cyklu pracy sygnalizacji przejeżdża o kilka aut więcej niż przed zamontowaniem tego urządzenia. Ruch został usprawniony małym kosztem, bez konieczności przebudowy skrzyżowań – mówi Mirosław Pietrucha, rzecznik prezydenta Opola.Jeśli test z pierwszymi sekundnikami wypadnie pomyślnie, niewykluczone, że miasto Rzeszów kupi kolejne. Część skrzyżowań w Rzeszowie wyposażona jest w systemy detekcyjne, które dostosowują czas palenia się czerwonego i zielonego światła do natężenia ruchu. Tam sekundniki nie będą montowane. ana

osoby lubi oficjalne konto miasta na Facebooku. Prawie 3 tysiące znajomych ma Rzeszów na Naszej-Klasie REKLAMA

DARIUSZ DANEK

83 Sekundniki to specjalne liczniki montowane przy sygnalizatorach świetlnych, które podają w sekundach, jak długo będzie paliło się zielone lub czerwone światło.

PLUSY - dzięki urządzeniu kierowcy mogą sprawniej ruszać i w porę zatrzymać się przed skrzyżowaniem, - kursanci w „elkach” będą mieli więcej czasu na przygotowanie do ruszenia. Nie będą w napięciu oczekiwali na zmianę świateł i unikną stresującego „obtrąbywania” przez innych kierowców. MINUSY - kierowcy, widząc, że za chwilę światło zmieni się na czerwone, zamiast zwalniać, mogą zacząć przyspieszać, żeby zdążyć przemknąć przez skrzyżowanie.

Opinie rzeszowian o sekundnikach na str. 2.

44 mln zł będzie kosztowała budowa i wyposażenie oddziału ratunkowego w Szpitalu Wojewódzkim nr 2. Prace rozpoczną się w tym miesiącu. SOR ma być gotowy do końca 2012 r.

KRÓTKO  Prezydent i przewodniczący Rady Miasta dostaną insygnia ceremonialne w postaci łańcuchów.

 Teren sąsiadujący z III LO przy ul. Szopena zostanie wydzierżawiony prywatnemu inwestorowi. Powstanie na nim wielopoziomowy parking.  Działka przy SP nr 23 została użyczona parafii katedralnej. Powstanie tam kaplica. Prawie jednogłośnie zgodzili się na to we wtorek radni. Parafia katedralna już trzy razy prosiła o dzierżawę terenu - udało się dopiero za czwartym razem.

 14 tys. zł przeznaczyli radni na rozbudowę pomnika Jana Pawła II przy ul. Marszałkowskiej. Za te pieniądze nad popiersiem papieża zostanie zamontowana metaloplastyka w formie kuli ziemskiej. O takie rozwiązanie wnioskowała rada osiedla 1000-lecie.  Władze Rzeszowa wystąpią do rządu z ponowną prośbą o przyłączenia wsi Matysówka. Na czwartkowej sesji zgodzili się na to radni Tyczyna.


edukacja

Czwartek, 2 września 2010 r.

5

Wybieramy najsympatyczniejszą grupę przedszkolną Po ubiegłorocznym sukcesie naszej akcji po raz drugi rozpoczynamy poszukiwania najsympatyczniejszej najmłodszej grupy przedszkolnej. Co tydzień w Teraz Rzeszów będziemy pokazywać zdjęcia maluchów, na które można oddawać swoje głosy. We wszystkich rzeszowskich placówkach powinny być już formularze pisemnej zgody rodziców na publikację wizerunku dziecka w gazecie i portalu mmrzeszow. Jeśli jest jeszcze przedszkole, do którego nie dotarliśmy, prosimy o kontakt z redakcją. Do dzwonienia i mailowania zachęcamy również zainteresowanych zabawą rodziców. Odpowiemy na wszystkie wasze pytania i rozwiejemy wątpliwości. Razem wybierzmy i nagrodźmy te najkochańsze, najsympatyczniejsze dzieciaki. Przypominamy, że wszystkie przedszkolaki biorące udział w akcji otrzymają pamiątkowe upominki, a zwycięska grupa atrakcyjne nagrody od sponsorów. Ana

Najsympatyczniejsze przedszkolaki są starsze o rok Remigiusz Rączy, 5 lat Moim ulubionym zajęciem jest budowanie z klocków garażu i domków. Najchętniej bawię się z Maksem, Szymonem i Adrianem. - Remigiusz zawsze stara się skonstruować coś nowego. Lubi zaskakiwać nowymi pomysłami i jest w tym naprawdę dobry - przyznaje Joanna Niemiec, nauczycielka wychowania przedszkolnego.

DARIUSZ DANEK (4)

W zeszłorocznej edycji plebiscytu na najsympatyczniejszą grupę przedszkolną wygrał Niepubliczny Punkt Przedszkolny „Dziecięca Kraina Fantazji”. W poniedziałek odwiedziliśmy je w przedszkolu.

REKLAMA

Emilia Kawalec, 4 lata

Maciej Bednarczyk, 5 lat

Maksymilian Czernij, 5 lat

W przedszkolu jest ładnie i kolorowo. Bardzo lubię bawić się samochodami, nawet kolorowanki wybieram z autami. Poza tym układam puzzle i klocki. - Nawet, gdy jeździ wózkiem po sali, to udaje, że kosi trawę. Emilia świetnie dogaduje się i z chłopcami i dziewczynkami. Jest wprost urocza - mówi Joanna Niemiec, nauczycielka wychowania przedszkolnego.

Chodzę już tutaj od 3 lat. Uwielbiam układać puzzle i klocki. Lubię też zajęcia sportowe, zwłaszcza gimnastykę. Tutaj nigdy się nie nudzę. - Poza tym Maciej jest prawdziwym mistrzem w grach pamięciowych - dodaje Joanna Niemiec, nauczycielka wychowa nia przedszkolnego.

Lubię to, że w przedszkolu jest dużo kolorowych zabawek. Moje ulubione to samochody i klocki, z których można zrobić prawie wszystko. Poza tym lubię zajęcia z angielskiego. Dziś jestem tutaj ostatni dzień. Będę bardzo tęsknił za kolegami. - Wszyscy tutaj Maksa uwielbiają. Żałujemy, że już musi iść do zerówki - mówi Joanna Niemiec, nauczycielka wychowania przedszkolnego. ray

REKLAMA


6

edukacja

Czwartek, 2 września 2010 r.

Podczas zabawy przedszkolaki uczą się czytać Dzieci, które, idąc do szkoły, potrafią już czytać, odczuwają mniejszy stres, są pewniejsze siebie i szybciej się aklimatyzują. Opanowanie sztuki czytania w wieku przedszkolnym zmniejsza również ryzyko wystąpienia dysleksji. Umiejętność czytania przez zabawę pozwala posiąść program Mały Odkrywca, który prowadzi Akade mia Na uki. Dzieci uczestniczące w programie już po dwóch latach, a zdarza się, że i po roku, zaczynają czytać. I nie potrzebują do tego ani jednej tradycyjnej lekcji czytania.

tajemniczego Zaczarowanego Zajączka. Oprócz tego, że dzieci uczą się, jak być biegłym czytelnikiem, jak korzystać z własnej inteligencji i pamięci, odkrywają również swoje talenty, mocne strony, uczą się, jak radzić sobie z emocjami i uczuciami.

Tajemniczy zajączek

Rodzicielskie wsparcie

Nauka czytania przez zabawę polega na rozwijaniu u dzieci naturalnej skłonności do odkrywania otaczającego ich świata. Dlatego też podczas zajęć maluchy realizują szereg eksperymentów fizycznych i chemicznych. Na przykład, ucząc się higieny osobistej, poznają zagadnienia związane z napięciem powierzchniowym wody, robią eksperymenty z wodą, olejem, mydłem i brudem. Dzieci są inspirowane do poznawania zjawisk i do rozwiązywania problemów przez

Program Mały Odkrywca w przedszkolu przyniesie jeszcze lepsze efekty, gdy w trening zaangażują się rodzice. Im więcej czasu i uwagi zostanie poświęcone dzieciom w tym wieku, tym mniej problemów będą miały później z czytaniem i z nauką w szkole. alar

REKLAMA

Akademia Nauki jest fundatorem nagrody - kursu „Mały Odkrywca, Zaczarowany Zajączek” - w naszym plebiscycie na najsympatyczniejszą grupę przedszkolną.

Kalendarz roku szkolnego 23 - 31 grudnia - zimowa przerwa świąteczna 17 - 30 stycznia - ferie zimowe 21 - 26 kwietnia - wiosenna przerwa świąteczna 5 kwietnia - sprawdzian szóstoklasistów 12 - 14 kwietnia - egzaminy gimnazjalne: humanistyczny, matematyczno-przyrodniczy i językowy 4 – 24 maja – pisemne matury 4 – 27 maja – matury ustne 22 czerwca – planowany koniec zajęć w szkołach Nowy projekt MEN mówi o tym, że szkoły dostaną do 10 dodatkowych dni wolnych (do 6 podstawówki i zawodówki, do 8 gimnazja, a do 10 licea i technika). Zdecydują o nich dyrektorzy szkół. Mają je zaplanować do 15 października. MEN sugeruje, że wolne powinny być dni sprawdzianów i egzaminów, 2 maja i piątek po Bożym Ciele. Za to wydłuży się rok szkolny. Ma się kończyć w ostatni piątek czerwca. Wyjątkiem jest ten rok. Zajęcia planuje się zakończyć 22 czerwca, czyli w środę przed Bożym Ciałem. beta

Dni otwarte Akademii Nauki 4 i 5 września 2010 oraz 11 i 12 września 2010. Odbędzie się wtedy cykl bezpłatnych warsztatów oraz lekcji pokazowych, prezentujących formy nauki czytania poprzez zabawę. Dodatkowe informacje: Akademia Nauki, ul. Panoramiczna 1, tel.: 855-46-26, 501 619 222, www.rzeszow.akademianauki.pl.

Akademia Nauki to sieć edukacyjna zajmująca się pisaniem i propagowaniem programów Nauki Czytania i Rozwoju Intelektu dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Akademia Nauki jest także ogólnopolskim koordynatorem kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom”.

Już dziś zamów reklamę: tel. 17 867-23-51, kom. 691 432 876


edukacja

co robić po lekcjach

BASENY Delfin, al. Rejtana 30, tel. (17) 857-91- 48 Kursy nauki pływania rozpoczynają się 13 września; nauka dla dzieci od 5 lat, 1 godz. kosztuje około 10 zł Muszelka, ul. Starzyńskiego 17, tel. (17) 856-23-30, www.muszelka.rzeszow.pl Nauka dla dzieci od 6 lat, podział na grupy zależny od umiejętności, cena zależy od liczby wykupionych godzin (im więcej, tym niższa).

Dzieci do 7 lat - zajęcia z baletu plus basic z elementami rytmiki. Dzieci do 12 lat - zajęcia z baletu, street, elementy tańca współczesnego, break dance. Młodzież - zajęcia: jazz, hip-hop, dancehall, mouse, break dance, klasyka. Wszystkie zajęcia od pon. do sob. po godzinie 16. Karnet 105 zł - 8 zajęć /mies. lub 65 zł – 4 spotania / mies. Karnety dla dzieci: 80 zł - 8 zajęć, 40 zł - 4 zajęcia. Jednorazowe wejście dla dzieci 15 zł, dla starszych 20 zł. Szkoła Tańca Sportowego AKSEL, ul. Wincentego Pola 13, tel. (17) 86121-76 Zajęcia z tańca towarzyskiego plus elementy rytmiki oraz elementy salsy. Trzy grupy wiekowe: od 4 do 6 lat, 7 lat i wyżej, młodzież z gimnazjum i liceum. 90 zł za miesiąc. Zajęcia raz w tygodniu.

SZKOŁY TAŃCA Lila House, al. Rejtana 36, tel. 883 002 997, www.lilahouse.com

SZTUKI WALKI Rzeszowski Klub Karate KYOKUSHIN, ul. Podhalańska 2/49, tel. 692 422 501, www.kyokushin.rzeszow.pl Dla dzieci od 4 lat. Styl – karate kyokushin. Zajęcia 2-3 razy w tygodniu, w godzinach 17.30- 18.30. Karnet miesięczny ok. 60 zł. Rzeszowski Klub Oyama Karate, ul. Jazowa 18/3, tel. 662 291 817, www.oyamakarate.pl Podział na grupy zależy od umiejętności uczestników. Grupy dzielą się na początkujących (od 5 do 8 lat), średnio zaawansowanych i zaawansowanych. Zajęcia w pięciu punktach miasta (można wybrać do-

Tu znajdziesz tańsze podręczniki ŚWIAT TANICH PODRĘCZNIKÓW Ul. Matejki 7, ul. Kolejowa 7; od poniedziałku do piątku 9-17, w soboty od 9 do13. ANTYKWARIAT AKCES Ul. 3 Maja 19, ul. Piłsudskiego 8; od poniedziałku do piątku 10-17, w sobotę 10 -14. Nieczynny w każdą pierwsza sobotę miesiąca. ANTYKWARIAT LIBRA Ul. Jagiellońska 14; od poniedziałku do piątku 10-18, w sobotę 10-14 ANTYKWARIAT SIEDLISKO KSIĄŻEK Ul. Piłsudskiego 8/10; od poniedziałku do piątku 9- 17, nieczynny w soboty CENTRUM TANIEJ KSIĄŻKI Pl. Kilińskiego; od poniedziałku do piątku 9-18, w soboty 9-15 kj

Odchudzamy tornister dziecka Zbyt ciężki plecak utrwala i nasila wady postawy. Dlatego zadbaj, by twoje dziecko nosiło do szkoły tylko niezbędne rzeczy. - Zamiast dużego, plastikowego piórnika wybierz lekki, płócienny. - Drugie śniadanie zapakuj w jednorazowe woreczki, a nie cięższe pojemniki do wielokrotnego użytku. - Jeśli to możliwe, niech dziecko zostawi w szkole część przyborów szkolnych, np. wycinanki, blok do rysowania.

Akademia Karate Tradycyjnego Marty Niewczas, ul. Podwisłocze 24, tel. 601 533 133, www.niewczas.com Szkoła startuje od 3 września. Zajęcia dla dzieci od 4 lat. Grupy podzielone głównie ze względu na umiejętności. Spotkania 8 razy w miesiącu. Karnet – 65 zł.

Społeczne Ognisko Muzyczne, ul. Słowackiego 10, tel. ( 17) 853-70-82, Dla dzieci od lat 5, nauka gry na pianinie, keyboardzie, skrzypcach, saksofonie, gitarze; indywidualny tok nauczania, lekcje 2 razy w tygodniu po 30 min. 190 zł karnet / 205 zł dla osób, które uczęszczają na lekcje z teorii.

TENIS

Klub tenisowy Spin, ul. Morelowa 4, tel. (17) 855-47-15, www.spinklub.pl Szkółka startuje od 3 września, zajęcia od pon. do pt., w godzinach od 16 do 19. Grupy dwuosobowe 220 zł za miesiąc, grupy trzyosobowe 150 zł za miesiąc, grupy cztero-, pięcioosobowe 115 zł za miesiąc. Zajęcia każdej grupy odbywają się raz w tygodniu.

Rzeszowski Klub TAEKWON- DO, ul Hoffmanowej 11, tel. 608 612 044, www.taekwon-do.rzeszow.pl Zajęcia od połowy września. Grupa dzieci od 7 do 12 lat. Grupa początkujących od 14 roku życia. Zajęcia 3 razy w tygodniu po półtorej godziny 60 zł, a 2 razy w tygodniu po półtorej godziny - 50 zł.

SZKOŁY MUZYCZNE

ROSiR, ul ks. Jałowego 23 a, tel. (17) 853-40 -77, www.rosir.pl Zajęcia od 11 i 14 września, nauka dla dzieci od 7 lat, grupy mają różne stopnie zaawansowania, kurs kosztuje 200 zł - w tym 20 lekcji, 2 razy w tygodniu.

Rodzinne korty tenisowe, ul. Kwiatkowskiego 52b, tel. (17) 857-26-99, 693 427 481, www.tenis.skip.pl Dla dzieci od 6 lat. W grupach do 4 osób godzina kosztuje 25 zł, tok indywidualny to 60 zł za godzinę. Zajęcia odbywają się codziennie, po godz. 16

wolną salę). Koszt karnetu to 60 zł na miesiąc (liczba zajęć nieograniczona).

- Sprawdź, czy w plecaku nie ma zbędnych rzeczy, np. zabawek, bajek, którymi dziecko chce pochwalić się kolegom. Jeśli bardzo zależy mu na zabraniu ich do szkoły, niech weźmie jedną rzecz zamiast kilku. - W niektórych szkołach uczniowie nie muszą przynosić opasłego podręcznika na lekcje. W klasie dostają tylko skserowaną jego część. Tę, która będzie potrzebna na danej lekcji. Spytaj, może w szkole twojego dziecka też uda się wprowadzić takie rozwiązanie. ewa

Szkoła Muzyczna TRIOLA, ul. Starzyńskiego 17, tel. 606 937 085, 695 199 982, www.smtriola.rzeszowski.net Dla dzieci od 5 lat, nauka gry na gitarze elektrycznej, klasycznej, basowej, fortepianie, keyboardzie, perkusji, saksofonie, skrzypcach, wokal; indywidualny tok nauczania. 120 zł - 4 lekcje w miesiącu. Szkoła Muzyki Rozrywkowej Virtuoso, ul. Pułaskiego 11, ul. Monte Ciasno 14, tel. 663 988 310 Nauka gry na gitarze akustycznej, elektrycznej, klasycznej, basowej. Oprócz tego fortepian, keyboard, perkusja, saksofon, skrzypce, wokal; indywidualny tok nauczenia. 120 zł 4 spotkania w miesiącu (teoria muzyki bezpłatne).

Ewa Więcek Za tydzień kolejne oferty, m.in. domów kultury. Jeżeli Ty również organizujesz ciekawe zajęcia dla dzieci, daj nam znać. Poinformujemy o tym w TR. Dzwońcie 17 867-22-27 lub piszcie: redakcja@terazrzeszow.pl

REKLAMA

7

Dodatkowe zajęcia poszerzają światopogląd dziecka Rozmowa z Pawłem Górniakiem, psychologiem z NZOZ Medikal - Czy wysyłanie dzieci na zajęcia dodatkowe to dobry pomysł? - Bardzo dobry, ale przy wyborze trzeba zachować rozwagę, żeby dziecka nadmiernie nie obciążać. Dodatkowe zajęcia pozwalają na rozwijanie za in te re sowań dziec ka, poszerzają światopogląd, a także pomagają w budowaniu wię zi z rówie śni kami. Dziecko ma również okazję sprawdzić się w działaniu i na tej podstawie budować pewność sie bie, zdo by wać do świadczenia i analizować własne potrzeby. - Ale dodatkowe zajęcia to nie zawsze przyjemność... - To prawda. To może być także zagrożenie, zwłaszcza gdy dziecko ma już kilka zajęć, a my dokładamy kolejne, na które nie ma ani czasu, ani ochoty. Czasem zapominamy, że nawet najzwyklejsze obowiązki mogą zabierać dziecku sporo czasu. Poza tym rodzice muszą pamiętać o tym, aby zostawiać dziecku czas na naukę i zabawę z rówieśnikami. - Dlaczego niektórzy rodzice nalegają na to, by ich dzieci brały udział w zajęciach, na które nie mają ochoty? - Najprawdopodobniej chcą „za pomocą dziecka” zrealizować własne ambicje. Być może sami nie mieli okazji, odwagi lub nie potrafili zrealizować własnych marzeń w dzieciństwie, więc narzucają je teraz swoim

REKLAMA

DARIUSZ DANEK

Czwartek, 2 września 2010 r.

dzieciom. Są rodzice, którzy na siłę wypychają dziecko np. na tańce czy sporty walki, a dziecko tylko się denerwuje i stresuje. Nie czuje się w tym dobrze, nie chce tego robić, więc powoli nabawia się kompleksów i się zamyka. Owszem, dzieciom trzeba pokazywać, co mogą wybrać, ale jeśli po 2 – 3 zajęciach nadal nie spodoba im się dana dyscyplina, to trzeba szukać dalej. Nic na siłę. Dziecko musi mieć wybór, musi samo zdecydować, co mieści się w jego kręgu zainteresowań. - Je śli dziec ko sa mo nie wie, co chce ro bić, w ja ki spo sób ro dzi ce po win ni sprawdzić, jakie zajęcia są dla niego dobre?

- Przede wszystkim trzeba z dzieckiem rozmawiać. Powiedzieć, jaki ma wybór i z czym to się wiąże. Jeśli jest możliwość, to można podejść z dzieckiem i zobaczyć, jak wyglądają, by dziecko mogło się na nie przygotować. Poza tym trzeba dziecka słuchać i je obser wować, bo to chyba najprostszy sposób na wychwycenie zainteresowań. Myślę, że wielu rodziców stara się wyprzedzić myślenie i oczekiwania dziecka względem dodatkowych zajęć, a to błąd. W tym przypadku rolą rodzica jest bycie o pół kroku za dzieckiem. ROZMAWIAŁA ANNA RYZNAR


8

reklama Szybkie pożyczki bez zaświadczeń. Na dowolny cel. Decyzja w 15 minut. Nowa oferta – duża przyznawalność Tel. 519 066 602

AUTO-MOTO SPRZEDAŻ

11233D

Komis MOTO LIDER samochody z gwarancją, ponad 60 aut w ofercie, nowa lokalizacja: Rzeszów, ul.Warszawska 73, www.motolider.com.pl 17/852-80-89

CYKLINOWANIA tanio! 885-560-560 11069A

Cyklinowanie bezpyłowe, 17/8636101

BRUKARZY - brygady, 608-252-694. 12225A

11949B

Nowy dom, bliżniak, 150 m, działka 4,5 ara, Rzeszów, Wieniawskiego, 602 450 392. 11949A

BUDOWNICTWO

12036A

OGRODZENIA solidnie, 888-125-175 PŁYTKI, hydraulika, tel. 604-821-578. 11452A

PŁYTKI, panele, tel. 889-078-618. 09629A

SPRZEDAŻ

11754A

Remonty, tel. 607-453-466.

DOCIEPLENIA - 602-271-995.

00047A

12236A

Docieplenia budynków, 607-453-466. 00047B

Rolety zewnetrzne, producent!, 178626481.

Instalacje wod-kan, CO, 889-432-364.

Drewno kominkowe,opałowe. Rzeszów, Przemysłowa 12, tel. 512-190-444,

00095B

11190A

Instalacje, piecyki; 0-603-133-683 00075A 05127A

KOMINKI, 17/852 06 99 00678A

Kominki, tel. 17/2219391, 604666057.

WESELA PRZYJĘCIA

10740A

KOMINY - 17/8540822, 504035216

Księgowość, kadry-płace, fryzjerski, wizażystka, manicure- pedicure, tipsy, kosmetyczny; OŚWIATA 17/853-41-50 12116A

Nowy dom na granicy Rzeszowa, 140 m, działka 8,5 ara, stan deweloperski 512-094-700.

10709A

Malowanie, gładzie, tel. 515-594-456.

10053A

Czyszczenie dywanów, tapicerki meblowej i samochodowej 17/857-89-61

11245A

12040A

12214A

Malowanie elewacji, wnętrz, remonty adaptacja; K/G, tel. 666-826-507.

00043A

00045A

NAUKA

Nowy dom 135 m w Krzemienicy, stan surowy zamkniety, 692-128-100

Kostka układanie, tanio; 692-120-020

12203A

CZYSZCZENIA dywanów tapicerki-najsolidniej! 017/8575487

PRACA DAM PRACĘ

05748A

NIERUCHOMOŚCI SPRZEDAŻ

Cyklinowania solidnie, 661-115-676.

Czwartek, 2 września 2010 r.

Technik usług kosmetycznych, technik usług fryzjerskich, OŚWIATA, tel. 17/853 41 50 12116B

USŁUGI

Kominy- montaż, sprzedaż; www.stamax.pl, 0-17/862-38-31. 00044A KOPARKO-ŁADOWARKA JCB 4CX + kucie betonu - Kamaz, 506-129-700.

Jednoosobowa orkiestra, 606-947-489. 12048A

11253D

KOPARKOŁADOWARKA JCB, Kamaz wywrotka, tel. 602-523-487. 10936A Kostka brukowa - kompleksowo www.domino.biz.pl, tel. 791-936-997. 10858A

Domy od fundamentów po dach. Wykończenia, rozbiórki, wyburzenia, konstrukcje stalowe, elewacje, odwodnienia. 507 744 013, 12031A

Świadectwa energetyczne. Badania termowizyjne. ENERGO EXPERT, Rzeszów, 668-155-968 11964A

Meble gotowe i na wymiar, 17 86 20 526. 04696A

PŁYTKI, kompleksowe wykańczanie wnętrz, 667-385-129, 602-218-376 11861A

KREDYTY

! ! ! ! ! 017/850-09-36 Naprawa TV

Atrakcyjna pożyczka gotówkowa od ręki. Promocyjne oprocentowanie już od 7,8%, okres spłaty do 15 lat. Rzeszów, tel. 17/8507800.

! ! ! ! ! 17/863-16-53 - Naprawa TV

12108A

! ! ! ! ! 17/853-38-63 Naprawy AGD 11360A

11233A

KERDYTY dla zadłużonych – bez bik – bez zabezpieczeń – bez opłat wstępnych. Zadzwoń już dziś by jutro cieszyć się spokojem. tel.17 850 60 60 11233C

Nowa oferta kredytów konsolidacyjnych dla osób zadłużonych. Nowe Banki. Duża przyznawalność, Rzeszów, tel. 17/8506060.

11418A

! ! 17/8626237 naprawa pralek, kuchni 11820A

Anteny RTV-SAT, sprzedażmontaż, CYFROWY POLSATabonament od 14,90 zł/m-c, Rzeszów, Bohaterów 5, www.azart.ipr.pl, 017/856-43-19. 00038A

Biuro rachunkowe 602-479-686 00056A

Biuro rachunkowe, tel. 17/850-73-37. 10873A

CYKLINOWANIA- 0-608-112-219

POŻYCZKI P POŻ OŻ ŻYCZKI CZKI GO GOTÓWKOWE OT TÓW ÓWK KOWE BEZ ZUS, ZUS, US US,, BIK

10890A

na do dowolny wolny cel cel t dla osób fizycznych, fiz ycznych, firm, rolników, rolników, emerytów emerryytów t minim minimum um formalności niewielkie niewielkie raty, ratty, niskie niskie odsetki odsetki do 30 lat z możliwością mo ożliwością spłaty spłatty wcześniej wcześniej bez bez odsetek odsetek

PR

TYL

DO KO ”

%* 2,R9OC9ZNIE

kC

A

A

O CJ OM KO M I E SI

11233B

CA

10705A

CYKLINOWANIA - 601-406-519.

z tel. tel. stacjonarnych stacjona arnych

Przykładowa P rzyyk kłładowa tab tabela ela rat rat na ok res do 30 lat* okres

25 5 ttys. ys. zł rrata ata 155,27 zł 5 ttys. ys. zł rrata ata 465,80 , zł 75 0 ttys. ys. zł rrata ata 931,60 zł 150 0 ttys. ys. zł rrata ata 1863,19 zł 300 z tel. tel. komórkowych komórkowych

INFOLINIE: 801 0033 160 608 921 608** INFOLINIE: ZNAJDŹ ZNA JDŹ SW SWÓJ WÓ ÓJJ ODDZIAŁ: BIAŁŁYSTOK BIAŁYSTOK BIELSKO BIELSK KO BIAŁ BIAŁA A BYDGOSZCZ B YDGOSZCZ BYTOM B YTO OM CZĘSTOCHOWA CZĘSTO OCHOWA GDAŃSK GD AŃSK Ń GLIWICE KALISZ KA ALISZ KATOWICE KA ATO OWICE I KATOWICE KA ATO OWICE II KIELCE KIEL CE KRAKÓW KR AK KÓW I KRAKÓW KR AK KÓW II LLUBIN UBIN k/W k/Wrocławia rocławia LUBLIN LUBLIN ŁOMŻA ŁOMŻA

85 33 52 32 34 58 32 62 32 32 41 12 12 76 81 86

6537060 8164346 3455123 7876109 3611475 3074316 2315611 7671009 7826060 2000434 3434711 4331035 4261081 8443302 5323237 2166111

ŁÓDŹ ŁÓDŹ NOWY NOWY SĄCZ SĄCZ OLSZTYN OLSZTY YN OPOLE PŁ PŁOCK OCK POZNAŃ Ń RADOM RADOM RZESZÓW RZESZÓW SŁUPSK SŁUPSK SZCZECIN SZCZECIN TARNÓW TARNÓ A W WARSZAWA WA ARSZAWA I WARSZAWA WA ARSZAWA II WROCŁAW WROCŁAW ZAMOŚĆ ZAMOŚĆ

Reklama nie stanowi Reklama stanowi oferty ofer ty handlowej handlowej w rozumieniu r kodeksu cywilnego. przyjętych założeń wynosi 7,08% * RRSP dla pr z yjętych zało żeń w ynosi 7,08 ** koszt połączenia połączenia wg. wg. stawki stawki operatora operatora

42 18 89 77 24 61 48 17 59 91 14 22 22 71 84

6319370 4145353 5321060 4022005 2623229 8352234 3623123 8621320 8485305 3594053 6277175 4203340 5929460 7970370 6392720

www.dobrapozyczka.com.pl


ludzie

Czwartek, 2 września 2010 r.

9

Lekkim krokiem wrócić z urlopu

byliśmy przy tym Weekend, Mistrzostwa Polski w Reiningu w Ośrodku Jeździeckim Janiowe Wzgórze.

Już po wakacjach. Młodsi rozpoczęli rok szkolny, a nieco starsi, powoli wracają w urlopów do codziennych obowiązków. Jak sprawić, by powrót do pracy nie był zbyt bolesny?

DARIUSZ DANEK (3)

Renata, Paweł i Krzysztof z roczną Nikolą podziwiali występy jeźdźców i popisy koni.

Paula trzyma mocno konia Majkę, na którym siedzi 3,5-letnia Samanta – Wcale się nie boję – woła dziewczynka. ray

REKLAMA

Wiele osób twierdzi, ze idealny urlop tr wa minimum 2 tygodnie, ale nie każdy może pozwolić sobie na taki wypoczynek. - Biorę tydzień urlopu, bo moi pacjenci na mnie liczą i nie mogę zostawić ich na dłuższy czas - mówi Renata Pokusa-Rzeczycka, specjalista psychiatra. - Wypoczywam krótko od kilku lat, więc jestem do tego przyzwyczajona. Później szybko „wbijam się” do pracy. Ale są osoby, którym 2 tygodnie urlopu nie wystarczą. Liczba dni potrzebnych do wypoczynku zależy od charakteru człowieka, jego odporności na stres i rodzaju wykonywanego zawodu. Wakacje często spędzamy w innym klimacie i innej strefie czasowej. Bardzo często osoby wracające z takiej kilku nastodniowej wyciecz ki mają problem z przystosowa-

- Mimo że byłam na 10-dniowym urlopie, to i tak zabrałam ze sobą laptopa, żeby na bieżąco śledzić sprawy firmy. Prowadzę własny biznes, więc nigdy nie mogę całkowicie oderwać się od pracy – mówi Wioletta Cielecka, właścicielka Salonu Urody i Stylizacji Beauty Sense. niem się do przedurlopowej codzienności. - Niektórzy przesypiają kilkanaście godzin i potrzebują kilku wol nych dni, że by się przestroić. Po 2 tygodniach urlopu są bardziej wypoczęci, ale też bardziej zestresowani powrotem do pracy – mówi pani Re nata. - Naj szyb ciej przystosowują się osoby pracujące na różne zmiany.

Dlatego też nie należy prosto z plaży iść do biura. Trzeba spędzić kilka dni w domu, by ustalić harmonogram pracy i nie brać na siebie zbyt wielu obowiązków. - Pierwsze kilka dni pozostawmy na adaptację. Choć nie ma cze goś ta kie go jak de pre sja po ur lo powa, jest reakcja adaptacyjna związana z tym, że wra camy do

swoich obowiązków po dłuższej nie obec no ści - tłu ma czy specjalista psychiatra. Człowiek czuje się nieprzygo towany, za czy na pani ko wać i zapomina, że kilka dni temu wygrzewał się w słońcu, na cie płym piasku nad morzem. ANNA RYZNAR a.ryznar@terazrzeszow.pl 17 867-22-23


10

ogrody

Czwartek, 2 września 2010 r.

Truskawki kwitną na balkonie Pani Ewa Cisak mieszka w bloku w Trzebownisku. Ponieważ nie ma działki, zielony kącik postanowiła urządzić na balkonie. Dzięki temu może oddawać się swojej pasji. - Jestem zadowolona z wyników swojej pracy, dlatego zdecydowałam się wziąć udział w konkursie. Najwięcej pracy jest na wiosnę, bo trzeba wszystko zaplanować, kupić nasiona i podlewać – mówi - nie wolno też zapomnieć o używaniu odżywek, bo rośliny mają w doniczkach mało miejsca i trzeba je dopieszczać - Mam bzika na punkcie tego balkonu - przyznaje pani Ewa. - Ciągle coś podlewam, obrywam uschnięte kwiatki i tak w kółko. Ale ja to naprawdę kocham. Zwykle na jej balkonie można znaleźć nasturcje powojniki, fasole, dynie. W tym były nawet truskawki. Jednak pani Ewa najbardziej jest dumna z nowego zakupu - powojnika tangudzkiego. - Szkoda tylko, że nie mam większego pola do popisu. Przydałby się prawdziwy ogródek - wzdycha pani Ewa. EWA WIĘCEK

Zdjęcia i opisy wszystkich ogrodów na www.mmrzeszow.pl

Na jesienny camping tylko ze śpiworem

W sklepach jest spory wybór. - Zwyczajne, jednoosobowe śpiwory, w razie potrzeby moż na ze so bą łą czyć. Nadają się do tego zwłaszcza śpiwory pochodzące od tego samego producenta – mówi Paweł Markowski.

„Na mumię” Śpi wo ry ma ją naj czę ściej standardowe wymiary, czyli ok. 230 cm długości, 55 cm szerokości „w nogach” i 80 cm w górnej części śpiwora. Nie któ re dodat kowo mo gą mieć kaptury. - To są tzw. śpiwory mumia.

Kaptur nakłada się na głowę i ściąga sznurkami tuż przy twarzy. Wówczas praktycznie cali jesteśmy zakryci. Widać twarz lub tylko jej część. Jak ktoś będzie chciał, to może się nawet całkiem schować.

Może być zimno Śpi wo ry moż na ku pić za 40, ale i za 150 zł. Ich cena zależy m.in. od tego, z jakiego materiału zostały zrobione i jaką mają wytrzymałość na temperatury. - Na każdym opakowaniu oprócz wymiarów śpiwora znajdziemy właśnie wytrzymałość na niskie temperatury tłumaczy pan Paweł. - Jeśli mamy na opakowaniu temperaturę np. minus 7, to nie oznacza to, że przy takiej temperaturze powietrza będzie nam w śpiworze ciepło. Trzeba uwzględnić to, że przy podłożu temperatura jest zawsze niższa niż w powietrzu. Moim zdaniem, dobre śpiwory kosztują od 100 zł wzwyż. Zresztą każde sprawdzają się

tylko w przypadku temperatur powyżej zera. Jeśli są niższe, to nawet w dobrym i drogim śpiworze może być zimno. Poza tym w trakcie snu organizm łatwo się wyziębia. Dlatego też oprócz śpiwora war to wziąć ze sobą np. koc, materac lub karimatę. Poza tym miłośnicy jesiennego campingu pod namiotem mogą wyposażyć się w bieliznę termoaktywną, która zatrzymuje ciepło.

Grubość materiału nie zawsze ma znaczenie Niektóre śpiwory pakowane są do worków ze ściągaczami, a inne, np. dziecięce, do małych plecaków z dodatkowym miej scem na latar kę, poduszkę czy napój. Przy za ku pie nie na le ży zwracać uwagi na wielkość śpiwora zwiniętego w kłębek czy na grubość materiału. Są materiały, dzięki którym cieniutki w dotyku śpiwór lepiej grzeje niż puchowy, gruby materiał. Na dodatek zajmuje mniej miejsca w pleca-

Cena śpiwora zależy m.in. od tego, z jakiego materiału został zrobiony i jaką ma wytrzymałość temperatury. - Na każdym opakowaniu oprócz wymiarów śpiwora znajdziemy właśnie wytrzymałość na niskie temperatury - tłumaczy Paweł Markowski, kierownik działu Sport - Sezon z hipermarketu Real. ku i jest lżejszy – dodaje pan Paweł z hipermarketu Real. ANNA RYZNAR a.ryznar@terazrzeszow.pl 17 86-72-223

Plebiscyt teraz rzeszów i mmrzeszów

Wybieramy najpiękniejszy ogród i balkon Jesteś dumny ze swojego ogrodu lub balkonu? Jeszcze tylko przez kilka dni możesz zgłosić się do naszego plebiscytu i wygrać atrakcyjne nagrody. Do plebiscytu można zgłaszać ogrody oraz balkony z Rzeszowa i okolic. Można to zrobić na wyciętym z Teraz Rzeszów kuponie lub pobranym ze strony www.mmrzeszow.pl.

Na zgłoszenia wraz ze zdjęciami czekamy do 9 września 2010 r. Kupony można wysłać na adres: Teraz Rzeszów, ul. Kraszewskiego 2, 35-016 Rzeszów z dopiskiem na kopercie „TERAZ OGRÓD 2010” Zgłoszenia zeskanowanych i wypełnionych kuponów wraz ze zdjęciami ogrodów lub balkonów można również nadsyłać e-mailowo na adres: redakcja@terazrzeszow.pl (uwaga -

jedno zdjęcie nie powinno przekraczać 1 MB). Każde zdjęcie powinno być opisane w następujący sposób: imię i nazwisko właściciela ogrodu lub balkonu, miejscowość, data wykonania zdjęcia (nadesłane zdjęcie musi być aktualne, wykonane w 2010 roku). Każdy Czytelnik ma prawo zgłosić dowolną liczbę ogrodów oraz balkonów. Głosowanie na najpiękniejszy ogród oraz balkon Czytel-

1. Marian Sierżęga SMS o treści: tr.ogrod.1 na numer 72466 2. Alicja Hamułka SMS o treści: tr.ogrod.2 na numer 72466 3. Eugeniusz Kruczek SMS o treści: tr.ogrod.3 na numer 72466 4. Mariola Cyran-Ingland SMS o treści: tr.ogrod.4 na numer 72466 5. Krystyna Fugas SMS o treści: tr.ogrod.5 na numer 72466 6. Genowefa Wróbel SMS o treści: tr.ogrod.6 na numer 72466 7. Teresa Gorzelska SMS o treści: tr.ogrod.7 na numer 72051 8. Ewa Gronko SMS o treści: tr.ogrod.8 na numer 72466 9. Helena Rędziniak SMS o treści: tr.ogrod.9 na numer 72466 10. Stanisława i Władysław Lelkowie SMS o treści: tr.ogrod.10 na numer 72466 11. Małgorzata i Janusz Pietrzykowie SMS o treści: tr.ogrod.11 na numer 72466 12. Małgorzata Bednarska SMS o treści: tr.ogrod.12 na numer 72466 14. Jan Idler SMS o treści: tr.ogrod.14 na numer 72466 15. Ewa Cisak SMS o treści: tr.balkon.1 na numer 72466 Koszt jednego SMS-a to 2,44 z VAT. Głosować można do 7.10.2010 r. do godz. 23.59. SPONSOR

DARIUSZ DANEK

Mimo że dni nadal są ciepłe, to nocami temperatury spadają do kilkunastu stopni. - Dlatego osoby, które wybierają się na biwak pod namiot, koniecznie muszą wziąć ze sobą ciepły śpiwór - doradza Paweł Markowski, kierownik działu Sport - Sezon z hipermarketu Real.

Ogrody i balkony zgłoszone do konkursu:

ników Teraz Rzeszów odbywać się będzie za pośrednictwem SMS-ów i kuponów. Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń najpiękniejszy ogród i balkon wybierze komisja plebiscytowa. Swoje nagrody przyznają też nasi Czytelnicy – głosując na kuponach i SMS-ami. Na zwycięz ców cze ka ją m.in. akcesoria ogrodnicze i środki do pielęgnacji roślin.

Nagrodami w naszym plebiscycie są m.in. kosiarka, meble ogrodowe oraz bony na zakupy ogrodowe w hipermarkecie Real.


zapowiadamy

Czwartek, 2 września 2010 r.

11

Już po raz kolejny Podkarpackie Stowarzyszenie Turystyczno Sportowe NSZZ „Solidarność” wraz z Urzędem Miasta organizują Nocny Bieg Uliczny Solidarności. Start i meta tradycyjnie na Rynku. Pobiec może każdy, bo rywalizacja odbywa się we wszystkich ka tegoriach wiekowych. Trasa biegu: Rynek, Mickiewicza, Gałęzowskiego, Sobieskiego, Sokoła, pl. Farny, Kościuszki, Rynek. W ka tegorii Open zawodnicy dodatkowo przebiegną ul. Słowackiego, Grodzisko, Baldachówka, Króla Kazimierza, Zamenhof fa. Plan imprezy: - godz. 18.30 - VII wyścig dla osób

niepełnosprawnych na wózkach, - godz. 19.05 - zapalenie zniczy przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki i oficjalne otwarcie imprezy, - godz. 19.15 - bieg na 1500 m dla urodzonych w 1999 roku i młodszych oraz VIP-ów, - godz. 19.30 - bieg na 3000 m chłopcy i dziewczęta - junior i junior młodszy (urodzeni w la tach 1991 92 i 1993 - 94). W tych ka tegoriach nagrodzone zostaną trzy najlepsze szkoły lub kluby, za największą liczbę uczestników, - godz. 20 - bieg (Open) na 6000 m - start wspólny z klasyfikacją oddzielną według ka tegorii. Wpisowe do biegu open – 20 zł.

Zgłoszenia na formularzu elektronicznym (dostępny na stronie www.solidarnosc.rzeszow.org.pl) lub w dniu zawodów na scenie w Rynku od godz. 17 do 19. Osoby, które zajmą 1-3 miejsca, otrzymają pamiątkowe puchary, a dla wszystkich uczestników przewidziane są dyplomy i nagrody rzeczowe. Dodatkowo od godz. 16 do 19 będzie można poddać się bezpłatnemu badaniu i wziąć udział w kampanii promującej zdrowie i rozwój transplantacji na Podkarpaciu. Rzeszowski Rynek, 4 września (sobota), od godz. 18.30. Wstęp wolny. ray

DARIUSZ DANEK

XXI Nocny Bieg Uliczny Solidarności

W ubiegłym roku bieg zgromadził na starcie ponad 620 uczestników. Startowali nie tylko zawodnicy z Polski, ale i z zagranicy (m.in. Francji, Białorusi i Ukrainy).

AZYMUT NA IMPREZĘ CZWARTEK

PIĄTEK

Hey Holiday

Thank you for the music

W Grand Clubie prawdziwie wakacyjna, gorąca impreza. DJ-e zagrają gorące hity prosto z list przebojów. Grand Club, 2 września (czwartek), godz. 22. Wstęp 10 zł / panie od 20 lat, panowie od 23 lat.

Na parkiecie królować będą przeboje lat 60., 70., 80. i 90., RnB oraz najnowsze hity. Za gramofonami DJ Cream. Chilli Music Club, 3 września (piątek), godz. 21. Wstęp 15 zł / selekcja przy wejściu.

I Love Black Beats

RNB Exclusive - Fatman Skub

DJ-e Celownik i Cream zafundują klubowiczom w czwartek dużą dawkę muzyki funk, hip – hopu oraz RnB. Chilli Music Club, 2 września (czwartek), godz. 21. Wstęp wolny.

Impreza dla miłośników czarnych rytmów. Będzie można pobawić się m.in. przy muzyce RnB, hip-hop, funky, urban i dancehall. Zagrają: Fatman Skub i DJ Majk-L. LIVE, 3 września (piątek), godz. 21. Wstęp 10 zł.

REKLAMA

KONCERT

Pop Celebration

Day&Night Party

Współczesną muzykę pop, hity lat 70., 80. i 90. zagrają rezydenci klubu. Grand Club, 3 września (piątek), godz. 22. Wstęp: panie od 20 lat, panowie od 23 lat / 15 zł.

Muzyka electro, progressive, urban i RnB. Zagrają: Kuki (gość specjalny z War szawy), DJ Zoltan i Fatman Skub. Podczas imprezy będzie można podglądnąć, jak wygląda backstage z sesji zdjęciowych. Poza tym organiza torzy zapewniają wiele konkur sów i atrakcji. LIVE, 4 września (sobota), godz. 21. wstęp 15 zł.

SOBOTA

Grand Experience Cykl Grand Experience to głównie muzyka klubowa i house z najwyższej półki. Grand Club, 4 września (piątek), godz. 22. Wstęp: panie od 20 lat, panowie od 23 lat / 20 zł.

Back to the oldschool Zamiast zamar twiać się kupnem podręczników przyjdź wyszaleć się i potańczyć w rytm starych, sprawdzonych przebojów.

Revolution, 4 września (sobota), godz. 21. Wstęp 10 zł.

Hot Club Mix Imprezę z muzyką klubową poprowadzi DJ Cream. Klubowicze poszaleją na parkiecie przy przebojach znanych z czołówek list przebojów. Chilli Music Club, 4 września (sobota), godz. 21. Wstęp 20 zł / selekcja przy wejściu. ray

Chcesz, żeby zapowiedź lub relacja z Twojej imprezy, wystawy, koncertu znalazła się w Terazce? Pisz lub dzwoń: a.ryznar@terazrzeszow.pl 17 867-22-23

W Od Zmierzchu do Świtu zagra Vava

W piątek w klubie muzyka reggae. Zagrają Vava, a afterparty poprowadzą: DJ Terror oraz DJ Kopernik. Zespół Vava powstał w 1994 roku w Jarosławiu. Rotacje w składzie sprawiły, że obecni członkowie: Jarek, Wojtek, Rafał i Boguś grają razem od 1996 roku. Największym ich sukcesem był koncert w krakowskim klubie „38” jako suport DAAB-u (1996 rok). Po kilku latach przerwali granie, ale niedawno ponownie wkroczyli na scenę. Grają własne utwory, a także covery. Od Zmierzchu do Świtu, 3 września (piątek), godz. 20. Wstęp wolny. ray


kina

12

Czwartek, 2 września 2010 r.

REKLAMA

PREMIERA Marmaduke komedia / familijny, USA, od 7 lat, 87 min Marmaduke to najsłodszy dog niemiecki na świecie i bohater komiksów drukowanych w gazetach w ponad 20 krajach. Odkąd przeprowadził się z właścicielami ze Środkowego Zachodu do kalifornijskiego Orange County, pomaga ludziom przystosować się do nowego miejsca zamieszkania. Przekonuje się też, że będąc stukilowym dogiem, można mieć trudności z nawiązaniem nowych przyjaźni… Helios, piątek – środa, 10, 12, 14, 16.30, 18.30

NOWOŚĆ Czeski błąd dramat obyczajowy, Czechy, 100 min W idealnym świecie przysięgliby sobie miłość i żyliby długo i szczęśliwie. W filmach świat nie jest jednak idealny. Ona i on wpadają w pułapkę własnych tajemnic i niedomówień. Jeden skrywany przez całe życie sekret rozsypuje poukładane i szczęśliwe życie kilku osób. Zorza, piątek – środa, 16.10, 19.20

NOWOŚĆ Niewinna thriller, USA, 90 min, od 12 lat Peter i Lisa są małżeństwem od ponad 20 lat. On odnosi sukcesy w

biznesie, ona jest cenioną projektantką butów. Pewnego dnia Lisa znika. Peter jest załamany, a rozpacz zmienia się w furię, gdy w komputerze żony znajduje jej intymne zdjęcia z innym mężczyzną. Okazuje się, że Ralph od lat wysyła Lisie e-maile. Peter podejmuje próbę zmierzenia się z przeszłością żony. Planuje poznać Ralpha i go zabić. Zorza, piątek – środa, 17.50, 21

Salt thriller, USA, od 15 lat, 100 min Agentka CIA Evelyn Salt zostaje oskarżona o to, że jest rosyjskim uśpionym szpiegiem. Musi uciekać przed służbami specjalnymi i antyterrorystami oraz uratować męża. Jeżeli jej się nie powiedzie, najbardziej wpływowe siły na świecie zlikwidują wszelkie ślady jej istnienia. Helios, czwartek, 11.45, 14, 16.30, 19, 21.15, piątek - środa, 12, 14.15, 18, 20, 22

Avatar – wersja specjalna sci-fi, USA, od 12 lat, 162 min Jake Sully, sparaliżowany od pasa w dół były komandos, dostaje szansę odzyskania zdrowia. Musi wziąć udział w programie militarnym o nazwie Avatar. Będzie podróżował po planecie Pandorze, na której mieszkają niezwykłe istoty. Zorza, 3D, czwartek, 22.15, piątek – środa, 11.40 Helios, 3D, czwartek, 22.15 piątek - środa, 21.45

Święty interes komedia obyczajowa, Polska, od 12 lat, 86 min

Leszek i Janek wracają do rodzinnej wsi na pogrzeb ojca. Leszek kilkanaście lat temu wyjechał do Szwecji, ożenił się i nie utrzymywał kontaktów z ojcem. Janek prowadzi kawalerskie życie w Krakowie, ale i on niechętnie zaglądał do podgórskiej wioski. Wkrótce okazuje się, że ojciec całą ziemię i dom przekazał fundacji, pozostawiając tylko graty i rozklekotany seledynowy samochód. Helios, czwartek, 12.30, 14.30, 18.30, 21.45, piątek - środa, 10, 16, 20.30, 22.30

Jak ukraść księżyc animacja, USA, b.o., 95 min W pewnym miejscu na Ziemi mieszka Gru, który zamierza ukraść księżyc. Gru ma wszelkie maszyny do walki w powietrzu i na ziemi. Aż do momentu, gdy na jego drodze pojawiają się trzy, małe sierotki: Margo, Edith i Agnes. To właśnie one zobaczą w Gru kandydata na tatę. Helios, 3D, czwartek, 9, 11.15, 13.30, 15.45, 18, 20.15, piątek środa, 9, 11, 13, 15.15, 17.30, 19.45 Zorza, 3D, czwartek, 10, 12, 14.30, 16.30, 18.30, piątek - środa, 10, 14.30

Niezniszczalni akcja, USA, od 15 lat, 104 min Grupa najbardziej niebezpiecznych i wyspecjalizowanych najemników wyrusza z misją, której nikt inny nie odważył się przyjąć. Muszą zlikwidować latynoskiego dyktatora, który od ponad 20 lat znęca się nad swoimi obywatelami i zagraża innym krajom. Największe gwiazdy kina akcji po

raz pierwszy w jednym filmie. Występują m.in.: Arnold Schwarzenegger, Sylvester Stallone, Jet Li, Mickey Rourke i Bruce Willis. Helios, czwartek, 10.45, 15.15, 19.30, 22.30

splotu nieprzewidzianych wydarzeń nie będzie to starannie wybrany dawca. Sprawa wychodzi na jaw siedem lat później, gdy Wally poznaje nieco neurotycznego synka Kassie. Helios, czwartek, 10.15, 13, 17.30, 20.30,

myśl, zaszczepić ją w śpiącym umyśle. Jednak wkrótce spotka przeciwnika, który potrafi przewidzieć każdy ich ruch. Helios, czwartek, 16.15

Tak to się teraz robi

Incepcja

komedia romantyczna, USA, od 12 lat, 102 min Wykształcona singielka Kassie dochodzi do wniosku, że najwyższy czas na dziecko. Jej najbliższy przyjaciel, neurotyczny Wally ma mieszane uczucia odnośnie samotnego macierzyństwa, ale Kassie stawia na swoim i decyduje się na sztuczne zapłodnienie. Na skutek

thriller, USA, Wielka Brytania, od 15 lat, 148 min Cobb w czasie snu wydobywa sekrety ukryte w świadomości innych. Te umiejętności uczyniły go jednym z najważniejszych graczy w świecie szpiegostwa przemysłowego. Teraz Cobb ze swym zespołem musi dokonać rzeczy niemożliwej: zamiast skraść

animacja, Hiszpania, b.o., dubbing, 97 min Ryś Ryszard ma wyjątkowego pecha, ale nigdy nie traci humoru dzięki grupie przyjaciół. Ryś wraz z Leonem Kameleonem, kozą Beatą, kretem Krecikiem i jastrzębicą Olgą próbują stawić czoło porywaczowi zwierząt - myśliwemu Warczakowi. Helios, czwartek, 9.45

Ostatni władca wiatru przygodowy/familijny, USA, od 12 lat, 103 min Film osa dzony w świecie fanta sy wzorowa nym na azja tyckiej me tafizyce, w którym głównymi wątkami są wschodnie sztuki walki i magia. Przedstawia przygo dy spadkobiercy linii Ava tarów, inkar nacji ducha wszechświata i mistrza czterech żywiołów. Musi on szybko dojrzeć i porzucić swoje dotychczasowe złe zachowanie, by zapobiec zniewoleniu Ludów Powie trza, Wo dy i Ziemi przez żądny wła dzy Lud Ognia.

Helios, piątek - śro da, 10.15, 12.30, 14.45, 17, 19.15, 21.30

Ryś i spółka

*(Repertuar z 31 sierpnia)

PREMIERA

Teraz Rzeszów z 2 września  

Teraz Rzeszów z 2 września

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you