Page 1

REKLAMA

MIEJSKI TYGODNIK BEZPŁATNY

CZWARTEK, 5 stycznia 2012, NR 1/2012

W niedzielę Orkiestra zagra po raz 20

Wśród 400 rzeszowskich wolontariuszy będą pierwszoklasistki IV LO: Estera Hul, Anna Pokrywka, Aleksandra Szyszka i Urszula Kubicz. 3

Internauci żartują z Rzeszowa

22-latka założyła własną firmę

5

REKLAMA

4


opinie

2 mmrzeszow.pl w teraz

DZIŚ OTWORZONO TUNEL POD AL. POWSTAŃCÓW WARSZAWY @viwaldi: A czy w tunelu pojawią się buspasy? Bo na razie nie ma, a

39 408 2601

chyba można było pomyśleć o tym od razu, a nie potem dorabiać. @Sprężyna: Jak za starych dobrych czasów. A był szampan dla oficjeli? @ana_85: Pomysł dla mnie trafiony, tylko żeby bezpiecznie było wieczorem pod tym tunelem :D @januszek104: Pomysł oczywiście trafiony;) ale deptak wzdłuż Lisiej Góry powinien zostać poszerzony (są takie plany), bo teraz - gdy korzystają z niego piesi, rowerzyści, rolkarze - jest tam naprawdę wąsko. Dodatkowo, skoro usytuowano tam ławeczki, to i lampy też powinny się pojawić. Na pewno byłoby bezpieczniej.

opłaty, pasażerowie traktują autobus jak kiosk, a kierowcę jak sprzedawcę.” Łukasz Dziągwa, szef Zarządu Transportu Miejskiego tłumaczy, dlaczego bilet kupiony u kierowcy MPK będzie droższy.

„staNarych,daltramadyłocyjjest-

nych polskich imion. Franciszków zanotowaliśmy tylko czterdziestu, Stanisławów dwudziestu.”

www.mmrzeszow.pl to miejski portal społecznościowy. Żeby założyć na nim konto, wystarczy kliknąć na „dołącz do nas” i uzupełnić krótki formularz. Rejestracja jest szybka i darmowa. Dzięki niej można dodawać własne teksty i zapowiedzi wydarzeń, wysyłać zdjęcia i komentować.

Ewa Kalandyk, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Rzeszowie o mało popular nych imionach w mieście.

Studentki prawa, Edytę (nz. z lewej) i Kasię spotkaliśmy na Rynku. Święta spędziły w domu, ale teraz pora znowu zabrać się do nauki. dark

liczba odsłon strony

osób odwiedziło nas w czwartek

10 260

„śmyOddocykiedattadykotyznie śliwe

dziewczyny z drugiej strony

DARIUSZ DANEK

RÓŻNE ROZKŁADY JAZDY NA PRZYSTANKACH @wqrzacz: Dobrze, że ktoś wyciągnął ten problem. Ja dodam, że dwa wzory rozkładów jazdy wprowadzają w błąd, bo ludzie myślą, że ten drugi to nie MPK, tylko jakiś inny przewoźnik, i boją się wsiadać. @Katarzyna Mularz: My tu gadu - gadu, a strona MPK przed chwilą zyskała nowy layout:) @Mychas: Brakuje herbu MPK. No i dlaczego są warszawskie solarisy na rzeszowskiej stronie, tego nie wiem, ale się dowiem;) @Tolek: Dlaczego nie możemy mieć swoich barw, tylko te skopiowane, byle jakie, warszawskie żółto-czerwone? No i dlaczego na odświeżonej stronie są warszawskie solarisy? Mam nadzieję, że nowe autobusy zyskają również nowe barwy.

Czwartek, 5 stycznia 2012 r.

wypełnia:

unikalnych użytkowników

„w zdoP jakbywapasyw ność niu unij-

nych pieniędzy i O jak odsuwanie inwestycji w czasie.” Jerzy Cypryś, radny PiS o budżecie miasta na 2012 rok. kj

Izabela Garlak, właścicielka marki Igar, zdobywczyni Statystyki Gemius Traffic 25 grudnia 2011 - 1 stycznia 2012

nagród na targach ślubych w Bratysławie i Rzeszowie mój mąż. Ja odpoczywam na leżaku, czytając książki. To naj lep szy re laks, ja ki znam.

Najczęściej czytany artykuł tygodnia: „Śmieciarz” - świąteczna tradycja czy wandalizm? Autorstwa januszka104

Załóż swojego bloga na MM Rzeszów

  

Zachęcamy Was do pisania własnego bloga na MM Rzeszów. To nowa funkcja w nowej MM-ce. Blog to Wasze miejsce w sieci. Tu sami decydujecie, o czym piszecie i w jaki sposób. Pierwszych blogerów już mamy. Jak do nich dołączyć? To proste! Zaloguj się na www.mmrzeszow.pl lub jeśli nie masz konta - załóż je (szybko i za darmo). Kliknij w boks, który znajdziesz po lewej stronie portalu: „dodaj do MM wpis do bloga”. Jeśli to Twój pierwszy raz, portal poprosi Cię o uzupełnienie podstawowych informacji na temat Twojego bloga - tytułu, krótkiego opisu, awatara „Zachowaj” i gotowe.

 

MOŻESZ DODAĆ PIERWSZY WPIS!

kwestionariusz rzeszowski

Od kiedy w Rzeszowie? Je stem rodowi tą rze szo wianką.

Gościom pokazuję:

Najbardziej niebezpieczne miejsce? W Rze szowie ta kie go nie ma.

D. CZAPKOWSKA (5)

PIESZA OPINIA PUBLICZNA

DAMIAN WIESZCZEK, tokarz Jeżeli tylko mam czas, staram się być na Rynku i świętować wspólnie z ludźmi kolejny finał. To dobra okazja na miłą zabawę i relaks, a dodatkowo możemy wszyscy się zjednoczyć, by pomóc innym i zebrać naprawdę duże pieniądze.

KINGA DOBROWOLSKA, sprzedawczyni Nie zbieram pieniędzy na ulicach, jednak zawsze staram się coś wrzucić do puszki. Jeżeli tylko znajdę czas, uczestniczę też w koncer tach na Rynku. Mam nadzieję, że pogoda dopisze i impreza się uda.

KUBA STACHURA, artysta Co roku wspieram Orkiestrę. Nie przyklejam czerwonych serduszek na kurtkę, wolę się z tym nie obnosić, jednak zawsze wrzucam pieniądze do puszki, jeżeli spotkam na ulicy kwestujących. To szczytny cel i mam nadzieję, że w tym roku również uda się zebrać dużo pieniędzy.

ANGELINA SZWED, studentka Co roku moje rodzeństwo kwestuje, ja ograniczam się tylko do wrzucania pieniędzy do puszki. Orkiestra staje się corocznym zwyczajem w naszym kraju i mam nadzieję, że tak już zostanie. Na pewno wybiorę się również na Rynek w dniu koncer tu, tak jak robię to zwykle. Dominika Czapkowska

PIESZA OPINIA PUBLICZNA

IWONA LUBAŚ, studentka

17 867-22-37 od 11 do 14 a.janik@terazrzeszow.pl

Drażni mnie...

Starówkę z wszystkimi jej Jeśli nie Rzeszów, to... Powiem krótko: ludzka głuatrakcjami, m.in. trasą podTylko i wyłącznie Meksyk. ziemną. Do tego oczywiście pota. Byłam tam na 18-dniowych pałac w Łańcucie. Co powinno się zmienić wakacjach i zakochałam się Ulubiona knajpka? w Rzeszowie? w tym kraju po uszy. ZwieZdecydowanie restauracja Komunikacja. Mieszkam w dziliśmy wszystko, co się dało, byliśmy i w dżungli, i nad Dessa. Nie tylko za smaczną Budziwoju i jeszcze parę lat morzem. W Meksyku mogła- kuch nię, ale przy jazny kli - temu bez problemu można mat. Razem ze znajomymi było dostać się do zapory w bym mieć drugi dom. zawsze chętnie się tam spo- czasie porannego szczytu. Lubię Rzeszów, bo... tykamy. Teraz na stanie w korkach Tu jest moja rodzina, przytracę długie godziny. SamoJeżeli za miasto, to? jaciele i związane z nimi senchodów przy by wa i ktoś Na weekendowy wypad w wresz cie powinien zna leźć tymenty. Poza tym to bardzo ładne i szybko rozwijające Bieszczady. Moim ulubionym na to jakieś sensowne rozmiejscem jest maleńka wio- wiązanie. się miasto. ska Berezka pod PolańczyUlubione miejsca? Marzę, żeby Rzeszów... kiem, w której nie ma ani tuOgródek wokół domu. Ale rystów, ani nawet zasięgu, Nadal się rozwijał, a jego donie, żeby w nim pracować, dzięki czemu choć na chwi- bra passa trwała długie lata. ale od poczy wać. Dłu ba - lę moż na od wszyst kie go ROZMAWIAŁA niem w zie mi zaj mu je się uciec. ANNA JANIK

czy zagrasz w tym roku z WOŚP?

Co roku wspieram Orkiestrę, kupując jak najwięcej serduszek. Uważam, że to bardzo dobry pomysł. Akcja odbywa się w całym kraju, co daje szansę zebrania naprawdę dużej sumy. Myślę, że każdy może wrzucić do puszki kilka złotych i pomóc potrzebującym.

forum Czytelników

„Teraz” - tygodnik bezpłatny Adres redakcji (oddział w Rzeszowie): ul. Kraszewskiego 2, 35-016 Rzeszów, tel.: 17 867 22 23 redakcja@terazrzeszow.pl Redaktor prowadzący „Teraz Rzeszów”: Joanna Borowiec - zastępca redaktora naczelnego tel.: 17 867 22 27 e-mail: redakcja@terazrzeszow.pl Reklama: Ewa Bończak - kierownik projektu tel.: 691 432 876; 17 867-23-51 e-mail: reklama@terazrzeszow.pl Druk: Media Regionalne Sp. z o.o., O. Kielce, Drukarnia Tarnobrzeg ul. Zakładowa 50 tel.: 15 851 31 00 Wydawca tygodników „Teraz” Media Regionalne sp. z o.o. 00-838 Warszawa, ul. Prosta 51 tel.: 22 463 07 00 Prezes zarządu: Joanna Pilcicka Redakcja centralna tygodnika „Teraz“ 00-838 Warszawa, ul. Prosta 51. Redaktor naczelna: Justyna Duchnowska Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych Media Regionalne Sp. z o.o. zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych w „Teraz Rzeszów” jest zabronione.

ISSN 1899 – 2331


wydarzenia

Czwartek, 5 stycznia 2012 r.

3

WIELKA ORKIESTRA

Rynek, niedziela, godz. 12 - 22 12 - pokazy straży pożarnej, policji, straży granicznej, żandarmerii wojskowej, izby celnej w Przemyślu. 13 - otwarcie przez prezydenta, pokaz orkiestry Szałamaistek i zespołu mażoretek Incanto z WDK, zabawy z Rzeszowskim Domem Kultury i Fantazją, pokazy Politechniki Rzeszowskiej (trasa podziemna) 13.20 - Waldemar Wywrocki dzieciom - koncert dziecięcej grupy artystycznej „Tinttillo” z Centrum Sztuki Wokalnej 13.50 - zabawa taneczna z RDK i Fantazją 14.05 - „Zadumany cały świat” - wybrane utwory z noworocznego spektaklu w wykonaniu solistów i grupy z CSW 14.40 - występ Justyny Zuby - laureatki podkarpackiego festiwalu „Na skrzydłach muzyki” 14.55 - Chow Gar Kung Fu - taniec smoka 15.05 - Dla kogo gramy? - wystąpienie lekarzy 15.20 - Rzeszowska Grupa Artystyczna pod kierownictwem muzycznym Beaty Dobosz 15.55 - wielka licytacja 16.15 - CWKS Resovia orkiestrowo 16.25 - Teatr Woskresiennie 16.45 – „Kapela na Dzień Dobry” z Zakopanego 17.35 - Kłusowski & The Keenz 18.20 - Neuron 19.10 - Ratatam 19.50 - Chow Gar Kung Fu - taniec lwa 20 - „Światełko do nieba”, pokaz sztucznych ogni, Teatr Woskresiennie 20.45 - Stachursky 21.45 - podsumowanie licytacji w regionie, Teatr Woskriesiennie

zagra po raz dwudziesty W niedzielę z puszkami WOŚP wyjdzie w miasto 400 wolontariuszy z pięciu rzeszowskich sztabów. Dziś będą je składać w największym sztabie w IV LO.

W „czwartym” lista chętnych do kwestowania była zamknięta już w połowie listopada. - Pamiętam lata, kiedy zapisy trwały trzy dni. Teraz tłum uczniów naparł na moje małe pomieszczenie, jak co najmniej na otwarciu Millenium Hall. Po godzinie nie było już wolnych miejsc - śmieje się Sławomir Andres, szef sztabu w IV LO, który z Orkiestrą gra już dwunasty rok. W przyszłym roku będę się starał o

więcej miejsc dla wolontariuszy. 150 to stanowczo za mało. Dziś uczniowie będą składać puszki, które na razie leżą w paczkach. Główna odprawa zaplanowana jest o godz. 8 na Rynku. Na ulicach będzie też można spotkać wolontariuszy z hufca ZHP, uczniów Gimnazjum nr 11, samorządu studentów uniwersytetu i przedstawicieli Rady Młodzieży Rzeszowa. beta

DARIUSZ DANEK

Imprezy towarzyszące

190 tysięcy złotych zebrano podczas ubiegłorocznego finału w Rzeszowie. Na co gramy? Podczas jubileuszowego grania zbierane będą pieniądze na sprzęt ratujący życie wcześniakom i na pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych z cukrzycą. Szacuje się, że przed czasem rodzi się aż 8 proc. dzieci. W walce o życie maleństw, które przychodzą na świat, ważąc nawet mniej niż kilogram, nowoczesna aparatura jest niezbędna. Na oddziale noworodków w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 aż ponad 70 proc. sprzętu ma naklejkę czerwonego serduszka. Urządzenia z logo fundacji można znaleźć na każdym oddziale dziecięcym. Szpital „na ewa górce” od fundacji Jurka Owsiaka dostał dotychczas aparaturę medyczną o wartości ok. 8 mln zł.

Licytacja rozpocznie się na Rynku o godz. 16 Wy dział kul tu ry, spor tu i tu ry sty ki ma ciu pa gę i in sygnia od 21 Brygady Strzel ców Pod ha lań skich, srebr ną mo netę w kształ cie serca od NBP, pa kiet gadżetów od żuż lowców PGE Mar my Rze szów i CWKS Re so via. Jest też książ ka Jur ka Owsia ka z au to gra fem oraz ko szul ka Olie ga Achre ma, zawod ni ka As se co Re so vii z pod pisami in nych zawod ni ków.

Po raz pierwszy wolontariuszkami Orkiestry będą pierwszoklasistki IV LO: Estera Hul, Urszula Kubicz, Anna Pokrywka i Aleksandra Szyszka. - Co nas skłoniło do tego? Fakt, że można zrobić coś dobrego bez większego wysiłku - tłumaczą. Ubierzemy się ciepło i będziemy chodzić z puszkami w centrum do wieczora. A Ula dopowiada, że dzięki sprzętowi od Orkiestry jej młodszy braciszek Krzyś, który urodził się jako wcześniak, mógł mieć przebadany słuch.

Licytację będzie prowadziła także rzeszowska telewizja Wśród da rów są rę ka wi ce bok ser skie Krzysz to fa „Dia blo“ Wło dar czy ka z au to gra fem mistrza świata fe de ra cji WBC, pocho dzą ce z wal ki z Jan so nem Ro bin so nem, któ ra od by ła się 25 wrze śnia ubie głe go ro ku w War sza wie. Bę dzie też iko na Jadwi gi De ni siuk, sza lik siat ka rzy Re so vii, za pro sze nie do Bruk se li dla jed nej oso by na prze ję cie przez Pod kar pa cie prze wod nic twa Do mu

Wschod nie go oraz ko nik z Od rze chowej. Na ogólnopolskich aukcjach można kupić np. suknię Moniki Olejnik, zegarek Janusza Palikota, spotkanie z Ar turem Barcisiem, tramwaj, rejs fre gatą Ma ry nar ki Wo jen nej, plas tron z pod pisem Ju sty ny Ko walczyk, kurtkę Macieja Stuhra, w której grał w „Listach do M” zaprosze nie na mecz gwiazd NBA od Marcina Gor tata.

- W sobotę i niedzielę od godz. 16 w restauracji Chilita przy al. Rejtana można posłuchać jazzu i akustycznych rytmów. - W sobotę o godz. 17 w klubie „Pod Palmą” zaplanowany jest koncert „Czwarte dla Orkiestry”. Zagra siedem zespołów, których członkowie związani są z IV LO: Genera, Flash Bang, Crowd, Pe - eL, End Game, The Other Way i Tharantula. Wstęp - 10 zł. Pieniądze trafią do Orkiestrę. - Atrakcję przygotowuje też Rzeszowski Klub Morsów. W pobliżu pomnika Nitki wróci łódka przewożąca rzeszowian przez Wisłok. Przy niej staną wolonatriusze z puszkami, którzy liczą na datki. - W niedziele, między godz. 10 a 14, na placu przed NBP przy ul. 3 Maja wolontariusze składać będą ze styropianu i malować na czerwono czterometrowe serce, a później w pochodzie przeniosą je przed scenę na Rynku. - Koncert w Młodzieżowym Domu Kultury (sala widowiskowa ul. Osmeckiego 51), niedziela 14.30 - 15.40 - I część koncertu 15.40 – 16 - pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej i resuscytacji krążeniowo-oddechowej - Klub Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym 16 - 17.30 - II część koncertu Wystąpią: Membraska, Tradycja, Kleksy, T-8, Impet, Uśmiech, Kornele, Teatr Młode Dzielne Kuropatwy, soliści z pracowni wokalnych i muzycznych MDK. Podczas Koncertu oraz w hollu MDK odbędzie się aukcja prac plastycznych i rękodzielniczych uczestników zajęć MDK. Wstęp wolny

III SuperOes WOŚP Automobilklub Rzeszowski zaprasza sympatyków sportów samochodowych na zawody „III SuperOes WOŚP”. Impreza rozegrana zostanie w niedzielę, w godz. 9 - 15 na dolnym parkingu przy hali na Podpromiu. Wśród atrakcji - widowiskowe przejazdy Maćka Rzeźnika (w tym roku kierowca ten zajmował wysokie miejsca w rajdach, a sezon zakończył Rajdem Barbórki, uzyskując czwarte miejsce w „generalce“) oraz innych zawodników Automobilklubu Rzeszowskiego. W rajdzie wystartować może każdy. Potrzebne są jedynie: prawo jazdy, kask i samochód z ważnym badaniem technicznym i opłaconym ubezpieczeniem OC, NW. Zawodnicy zgłoszeni do konkurencji przejadą kilkakrotnie trasę wyznaczoną przez organizatora. Klasyfikację końcową będzie stanowić średnia arytmetyczna czasów wszystkich przejazdów zawodnika, z pominięciem najgorszego. Szczegółowy regulamin imprezy na stronie: www.automobilrzesz.pl

Elektronika ma usprawnić ruch na ulicach Ruchem na ulicach miasta będzie sterować nowoczesny system komputerowy. Miasto podepnie do niego m.in. autobusy MPK i 50 skrzyżowań. Przetarg na bu dowę tzw. In te li gent ne go Systemu Zarządzania Ruchem został właśnie ogłoszony. - Mówiąc najprościej, to zestaw rozwiązań elektronicznych spiętych w jedną całość, sterowanych przez fachowców z dwóch centrów nadzoru - mówi Stanisława Bęben, szefowa wydziału pozyskiwania funduszy w Urzędzie Miasta.

Informacje do centrów będą przesyłane z nadajników zamontowanych na autobusach. Za pomocą sieci radiowej będzie możliwa także komunikacja między pojazdami, przystankami i sygnalizacją świetlną. System obejmie 50 skrzyżowań, będzie m.in. priorytetować pojazdy komunikacji miejskiej i reagować na korki. Wyposażymy go w 700 kamer, które zawisną na przystankach, krzyżówkach i w autobu sach - wy ja śnia Le sław Bań dur, szef miejskich informatyków. W razie wypadku pracownik centrum zarządzania zaproponuje kierowcom objazd, puszczając informację na tablice elektroniczne,

które staną przy ulicach. Komunikacja między poszczególnymi urządzeniami będzie natychmiastowa. - 130 wyświetlaczy stanie także na przystankach. Dzięki nim pasażer dowie się na bieżąco, np. za ile jego autobus dotrze do zatoczki. Będzie to możliwe także dzięki komunikacji radiowej między autobusem a centrum i przystankiem -wyjaśnia Łukasz Dziągwa, szef Zarządu Transpor tu Miejskiego w Rzeszowie. Wyświetlacze to - obok automatów sprzedających bilety - także element elektronicznej części unijnego programu. Całość uzupełni wprowadzenie miejskiej kar ty elektronicznej. -

Na początek będzie można płacić nią za bilety. Docelowo poszerzymy gamę usług do ok. 50. Np. o możliwość dokonania opłat za parking, wodę czy wejście na basen – dodaje Lesław Bańdur. Władze miasta przekonują, że system to jeden z najistotniejszych elementów rzeszowskiego programu transpor towego. Zepnie w całość wszystkie jego części. - Kiedy go uruchomimy, kierowcy przekonają się, że war te ponad 400 milionów złotych inwestycje to nie tylko tak niechciane buspasy - przekonuje Marek Ustrobiński, wiceprezydent miasta. BARTOSZ GUBERNAT


4

ludzie

Czwartek, 5 stycznia 2012 r.

O sukces trzeba walczyć JOLANTA WIŚNIOWSKA, dyrektor Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego

Ma dopiero 22 lat a już założyła swoje studio mody sukien ślubnych i wizytowych. Marysia Kwasek przekonuje, że trzeba walczyć o marzenia i brać los w swoje ręce.

REKLAMA

Znajomi się śmieją, że nie mogłam stworzyć innej firmy. Mówią, że trafiłam w dziesiątkę. Moja starsza siostra Sabina, która pozowała do zdjęć katalogu, jest profesjonalną modelką. Bierze udział w sesjach zdjęciowych w całej Europie. Ostatnio jej praca została doceniona przez włoskiego „Vogue“, który opublikował na stronie internetowej jej zdjęcia. Do tego moja mama jest bardzo utalentowaną krawcową. Jej rady są dla mnie bezcenne - z uśmiechem opowiada dziewczyna.

40 tysięcy na start Gdy zde cy dowa ła już, że założy własną firmę, zgłosiła się do punktu konsultacyjnego Rze szow skiej Agen cji Rozwoju Regionalnego. - Nie miałam pojęcia o procedurach i warunkach przyznawania pieniędzy. Zasypałam ich setką pytań. Dowiedziałam się przede wszystkim, że Tarnobrzeska Agencja Rozwoju Regionalnego prowadzi właśnie konkurs. Pojechałam tam jeszcze tego samego dnia. Kil-

DARIUSZ DANEK (2)

Z Ma ry sią spoty kamy się podczas profesjonalnej sesji zdjęciowej, na której wraz z ekipą przygotowuje zdjęcia do pierwszego katalogu studia mody in lo ve. Spokojnie i z uśmiechem udziela wskazówek. Wyjaśnia, co chce uzyskać na zdjęciu. Pomimo że jest najmłodsza w całym zespole, wszyscy słuchają jej rad z sza cun kiem i za ufa niem. Moda to jej wielka pasja. Doświadczenie, jakie zdobyła, pracując jako modelka, pomaga jej teraz zbudować solidny i trwały biznes. - Pomysł na jego założenie pojawił się na trzecim roku studiów. Już wtedy wiedziałam, że nie znajdę dobrej pracy w swoim zawodzie. Gdy usłyszałam o unijnych dofinansowaniach dla początkujących przedsiębiorców, zastanawiałam się tylko przez chwilę - mówi Marysia, absolwentka zdrowia publicznego. Dlaczego studio mody? - Jestem z nią związana, odkąd pamiętam. To moja wielka pasja i hobby. Już jako nastolatka pracowałam jako modelka.

Wszyscy, którzy chcą rozpocząć działalność gospodarczą, mogą zgłosić się do naszego punktu konsultacyjnego i uzyskać bezpłatną poradę. Konsultanci wyjaśnią, na czym polega dofinansowanie, jakie warunki trzeba spełniać i jakie dokumenty będą niezbędne w ubieganiu się o pieniądze. Nasza agencja prowadzi również monitoring wszystkich programów przeprowadzanych w naszym regionie, dla tego war to być na bieżąco. Bezpłatne porady można uzyskać od poniedziałku do piątku w godz. 7-15 w punkcie konsultacyjnym Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego przy ul. Szopena 51. Moja mama i starsza siostra są największymi fankami studia mody in love. Wspierają mnie, co jest niezwykle ważne w takim zawodzie - przekonuje Marysia (nz. z lewej) ka dni później złożyłam cały wniosek i biznesplan - wspomina Marysia. Wniosek Marysi okazał się jednym z najlepszych. Na ok. 1000 złożonych, pozytywnie rozpatrzono tylko ok. 50. Dostała 40 tysięcy złotych bezzwrot ne go do finan sowania. Teraz musi spełnić tylko jeden warunek. Firma ma działać przynajmniej przez rok, żeby nie musiała zwracać pieniędzy. - Gdy dowie dzia łam się o

po zy tyw nym roz patrze niu mojego wniosku, nie mogłam w to uwierzyć. Na początku pojawił się strach. Co je śli moja firma okaże się klapą? Wie dzia łam jed nak, że to ogrom na szan sa. W moim wie ku ni gdzie nie za ro bi ła bym tak dużej kwoty. Wtedy mówi łam so bie: „to two je pięć minut!”, „nie trać czasu na ner wy, tylko działaj!”, „zawalcz o swój sukces!” - opowiada właścicielka studia mody in lo ve.

Pierwszy klient Marysia kupiła maszyny do szycia, stoły do krojenia materiałów i najpotrzebniejsze narzędzia. - Moje studio zajmuje się projektowaniem i szyciem sukien ślubnych i wizytowych. Oferta skierowana jest przede wszystkim do klientów hurtowych, ale każdy może przyjść z własnym pomysłem albo po prostu kupić suknię mojego projektu - zachęca dziewczyna.

Teraz marzy o własnym sklepie i profesjonalnym studiu mody. - Zdobyłam już pierwszego hurtowego klienta. Gdy sprzedałam pierwszych pięć sukien ślubnych, cieszyłam się jak dziecko. Podobno zapamiętuje się pierwszego kupca na całe życie. Już wiem, że tak będzie. Teraz cały czas rozsyłam oferty. Chcę zdobywać klientów nie tylko w Rzeszowie, ale w Polsce. Jestem na to gotowa. Wiem, że muszę wykorzystać swój czas. DOMINIKA CZAPKOWSKA redakcja@terazrzeszow.pl


temat tygodnia

Czwartek, 5 stycznia 2012 r.

5

Rzeszów znów na głównej! Demotywatory, Kwejk, Joe Monster. W tych ser wisach coraz częściej można zobaczyć obrazki opisujące Rzeszów. O tym, które historie znajdą się na głównej stronie, decydują użytkownicy. Z czego śmieją się internauci z całego kraju? Pod lupą znalazło się hasło promocyjne naszego miasta „Rzeszów - stolica in nowa cji”, stu den ci po li tech ni ki, a na wet ofer ta pracy w bistro z kebabami. Nie zabrakło też zło śli wych ko men ta rzy pod ad re sem po mni ka Czynu Rewolucyjnego i nowego budynku Politechniki, który internautom przypominał wieloryba tryskającego wodą. Poniżej przedstawiliśmy obrazki, o których w ciągu minionego roku głośno było w Internecie. KAROLINA JAMRÓG

Dziękuję rzeszowskim studentom. Kupili sobie flaszkę i odesłali resztę kasy z moim portfelem. Studentom dziękował Wojtek Chomik z Przemyśla. Chłopak zgubił w Rzeszowie portfel. Kilka dni później otrzymał paczkę, a w niej karteczkę z informacją - Znaleźliśmy koło Heliosa, kupiliśmy sobie flachę 0,7 „Stock“. Resztę odsyłamy, rzeszowscy studenci.

Zatrudnimy kobietę z Rzeszowa do pracy w kebabie na cały etat Pracodawca z Rzeszowa proponował pracę przy sprzedaży kebabów. Jedna pomyłka spowodowała, że jego ogłoszenie trafiło na Demotywatory. Właściciel lokalu zażyczył sobie: Zainteresowane osoby prosimy o składanie CV + zdjęcie w kebabie. - Zdjęcie w kebabie? Trzeba się sfotografować w bułce czy w cieście? - żartowali internauci.

Policja w Rzeszowie. Do ich radiowozu przestępcy wchodzą bez zaproszenia We wrześniu w Rzeszowie pobito 20-letniego mężczyznę. Napastnik zabrał mu telefon komórkowy i portfel. Policjanci szybko zatrzymali podejrzanego i wsadzili do nieoznakowanego radiowozu. Jadąc w stronę komisariatu, zauważyli jego wspólnika. Ten, widząc kolegę siedzącego na tylnim siedzeniu auta, wskoczył do środka i krzyknął : - Jedź na Tyczyn, uciekamy na Tyczyn!

Polska dziękuje miastu Rzeszów za wspaniały smak dzieciństwa Internauci przypomnieli, że kultowy napój „Frugo“ wymyślono w Rzeszowie, a produkt w 1996 r. wypuściła Alima Gerber. Pod demotywatorem pojawiły się same pozytywne komentarze. Rzeszów, łapka w górę - zachęcał krecior69, a blankah zastanawiała się, czy smak napoju pozostał taki sam.

DEMOTYWATORY (6)

Rzeszów pierwszym miastem rządowego projektu Polska europejską potęgą ryżu! Zdjęcie przedstawia brzeg Wisłoka niedaleko ul. Cegielnianej. Zostało zrobione, podczas powodzi, z kładki na ul. Warzywnej. JOE MONSTER

Miejsce na wypoczynek Zdjęcie pojawiło się na portalu Joe Monster. Widzimy zdjęcie rozkopanych bulwarów i tabliczkę, która zachęca, by w tym miejscu rozłożyć koc i odpocząć. Internauci zastanawiali się, czy wygodnie siedzi się na błocie.

Polscy internauci są superzłośliwi Rozmowa z socjologiem Leszkiem Gajosem

Rzeszów miasto innowacji Internauci zadrwili z hasła promującego Rzeszów jako stolicę innowacji. Na zdjęciu pokazane są ruiny pozostałe po wyburzeniu hotelu Rzeszów. - Teraz została tylko rura wystająca z ziemi - napisał GodSend. Kostucha 007 zauważyła, że teren po hotelu został już zrównany.

- De mo ty wa to ry, czy li ob raz ki opatrzone krótkim opisem robią furorę w Internecie. Niektóre z nich w prześmiewczy sposób opisują Rzeszów. Zasłużyliśmy sobie na to? - Jeśli chodzi o wizerunek miasta i to, w jaki sposób się promujemy, zasłużyliśmy na negatywną kampanię. Hasła typu „Rzeszów - stolica innowacji” dener wują mieszkańców. Krytykują oni i wyśmiewają tę chęć dogonienia innych ośrodków. - Dlatego w komentarzach przewija się m.in. hasło „Rzeszów - stolicą imitacji”? - Tak. Rzeszów zawsze był traktowany jako miasto peryferyjne, leżące gdzieś między Krakowem a Lwowem. Im więcej będzie tej megalomanii, tym częściej będziemy padać ofiarą negatywnych komentarzy. Inna sprawa, że

polski Internet jest szczególnie złośliwy i obraźliwy. - Jak traktować takie wpisy? - Najlepiej z przymrużeniem oka. Internet to narzędzie powszechne, ale bardzo szybkie. Obrazki, które przez jakiś czas wzbudzają masę emocji, w krótkim czasie odchodzą w zapomnienie. Poza tym ze stron takich jak Demotywatory korzystają przede wszystkim młodzi ludzie, którzy nie mają sprecyARCHIWUM zowanego światopoglądu. - A może powinniśmy się cieszyć, że mówią o nas w kraju? - Coś w tym jest. Bo jeśli o nas mówią, to wzbudzamy jakieś emocje. A we współczesnym świecie najgorsza jest przecież obojętność. Poza tym w Internecie jest ogromna siła. Miniony rok pokazał, że w sieci można się skrzyknąć i zrobić rewolucję. ROZMAWIAŁA KAROLINA JAMRÓG


6

reklama BIZNES

SPRZEDAŻ Drewno kominkowe,opałowe. RAFO Rzeszów, Przemysłowa 12, tel. 512-190-444

AŻ 5000 ZŁ POŻYCZKI, SZYBKO, NA JASNYCH ZASADACH I BEZ ZBĘDNYCH FORMALNOŚCI. PROVIDENT: 600 400 295 7 DNI W TYGODNIU 7:00-21:00.

16414A

NAUKA

37480A

Księgowość, kadry-płace, BHP, fryzjerski, wizażystka, manicurepedicure, tipsy, opiekunka, fotograficzny - OŚWIATA, 17/853-41-50.

KREDYTY

00033A

GOTÓWKA w 15 min - 666093556 16423A

Pożyczka bez BIK - minimum formalności - Rzeszów 17/8535205

16423B

Czwartek, 5 stycznia 2012 r.


Czwartek, 5 stycznia 2012 r.

reklama

7


8

zapowiadamy

Czwartek, 5 stycznia 2012 r.

KINA Kot w butach

PREMIERA

Dr Watson ponownie próbują pokonać profesora Moriarty’ego, największego złoczyńcę świata. Helios, 5 - 11 stycznia (czwartek - środa), 9.30, 12, 17, 19.30, 22 Multikino, 6 - 9 stycznia (piątek - poniedziałek), 11 stycznia (środa), 9.15, 12.10, 14, 15, 17, 18, 20, 21, 22.20**; 10 stycznia (wtorek), 9.15, 12.10, 14, 15, 17.20, 18.15, 21.15

W ciemności

PREMIERA

komedia, Niemcy, od 15 lat, 101 min Zorza, 6 - 11 stycznia (piątek – środa), 21

KINO KOBIET komedia, Polska, od 15 lat, 95 min Helios, 9 stycznia (poniedziałek), 18.30

KINO KONESERA Jeden dzień

PREMIERA dramat, Polska/Niemcy/Kanada, od 15 lat, 145 min Drobny złodziejaszek Leopold Socha przez ponad rok za pieniądze pomagał ukrywającej się w kanałach grupie uciekinierów z getta. Współpraca spowodowała, że pomiędzy Sochą a uciekinierami powstała więź emocjonalna, która doprowadziła do heroicznej walki o ludzkie życie. Helios, 5 - 11 stycznia (czwartek - środa), 10.15, 15.45, 18.30 Zorza, 6, 8 - 11 stycznia (piątek, niedziela - środa), 14, 18.15; 7 stycznia (sobota), 14, 18.45

kryminał/ przygodowy, USA, od 12 lat, 129 min Rok 1981. Genialny detektyw Sherlock Holmes i jego oddany przyjaciel

Almanya - Willkommen in Deutschland

Pokaż kotku, co masz w środku

animacja, USA, b.o., 90 min, dubbing Uwielbiany przez wszystkich przyjaciel Shreka organizuje napad w celu zdobycia gęsi znoszącej złote jaja. Na mityczną gęś ma również ochotę Kitty Kociłapka. Jak Kot w butach poradzi sobie z rywalką? (3D) Helios, 5 - 11 stycznia (czwartek - środa), 10, 12, 14, 16, 18, 20 Multikino, 6 - 11 stycznia (piątek - środa), 10.40, 13, 15.20, 17.45, 20.15 (wersja cyfrowa) Helios, 5 - 11 stycznia (czwartek - środa), 9, 11, 13, 15, 17, 19, 21 Multikino, 6 - 11 stycznia (piątek - środa), 9.40, 12, 14.30, 16.50, 19.20*

Sherlock Holmes. Gra cieni

FILMOWA CAFE

melodramat, USA, od 15 lat, 108 min Emma jest dziewczyną z klasy robotniczej o wielkich ambicjach i marzeniach. Dexter to bogaty uwodziciel, dla którego wszystko musi iść po jego myśli. Spotykają się pierwszy raz w noc ukończenia szkoły, 15 lipca 1988 i postanawiają, że przez następne dwadzieścia lat będą spotykać się 15 lipca każdego roku. Opowiadają sobie o sukcesach, porażkach, miłościach i złamanych sercach... Helios, 11 stycznia (środa), 19.30 * 10 stycznia seans o 19.30 ** tylko 6, 7 i 11 stycznia

Repertuar przekazany we wtorek. Za późniejsze zmiany w repertuarze redakcja nie odpowiada.

SPEKTAKLE

Gwiazdka pana Andersena W wieczór wigilijny ożywają na strychu stare zabawki i zaczynają przygotowania do świąt. Odnalazły już zapomnianą przez wszystkich choinkę. Trwają jednak poszukiwania choinkowej gwiazdki. Czy zabawkom uda się stworzyć świąteczny nastrój i przywrócić wspomnienia? Teatr „Maska“, 5 stycznia (czwartek), godz. 9; 8 stycznia (niedziela), godz. 16.30. Bilety: 14 zł.

Królowa śniegu Skąd się wzięło zło? Czy jest go więcej niż dobra? Spektakl przedstawia opowieść o rozbitym lustrze, które w metaforyczny

sposób wyjaśnia obecność zła. Teatr „Maska“, 10 - 11 stycznia (wtorek - środa), godz. 9.

Mój boski rozwód Dowcipna i inteligentna komedia o miłości i zdradzie, przyjaźni i seksie, o kobiecych tęsknotach i nieustannych problemach damskomęskich. Pełen humoru spektakl sprawi, że widz popatrzy na swoje życie zupełnie inaczej. Teatr im. Wandy Siemaszkowej, 6 stycznia (piątek), godz. 19. Bilety: 20/23 zł.

Szalone nożyczki Mistrz grzebienia i nożyczek Tonio

EB

DLA UCHA

Wzięty prowadzi salon fryzjerski. Wynajmuje lokal od Izabeli Richter, która wkrótce zostaje zamordowana w swoim mieszkaniu, znajdującym się tuż nad salonem Tonia. Rozpoczyna się śledztwo w sprawie zabójstwa. W kręgu podejrzanych jest m.in. główny bohater. Teatr im. Wandy Siemaszkowej, 7 stycznia (sobota), godz. 16, 19. Bilety: 30/40 zł.

Edukacja Rity Historia zamężnej, ale jednak niespełnionej fryzjerki i doktora Franka Bryanta. Kobieta postanawia wyrwać się z szarej rzeczywistości. Pomaga jej w tym doktor Bryant. Wprowadza bohaterkę w świat, o którym jej sąsiedzi mogą tylko

pomarzyć. Z upływem czasu ona zakochuje się w nauce, zaś on uczy się, jak należy naprawdę kochać. Teatr im. Wandy Siemaszkowej, 8 stycznia (niedziela), godz. 18; 11 stycznia (środa), godz. 19. Bilety: 22/ 26 zł.

„Święto” Sztuka pokazuje skomplikowaną naturę człowieka, jego sprzeczności i namiętności. Bohaterowie modlą się i grzeszą, zastanawiają się nad swym losem i bluźnią. Podstawą do rozważań o przemijaniu, miłości, Bogu i człowieku stały się fragmenty powieści Wiesława Myśliwskiego. Kulturalna Piwnica, 7 i 8 stycznia (sobota, niedziela), godz. 18. Bilety: 20 zł. EB

Przetańczyć całą noc Koncert Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Piotra Sułkowskiego. Zaśpiewają Magdalena Idzik (sopran) i Paweł Skałuba (tenor). Na skrzypcach zagra Artur Banaszkiewicz. Na scenie pojawi się również Andrzej Krajewski (słowo). Filharmonia Podkarpacka, 5 stycznia (czwartek), godz. 19. Bilety: 30 zł (normalny), 20 zł (ulgowy).

Idzie kolęda, polska kolęda Koncert kolęd w wykonaniu Chóru Instytutu Muzyki UR, Strzyżowskiego Chóru Kameralnego. Na fortepianie zagra Włodzimierz Korcz.

Filharmonia Podkarpacka, 8 stycznia (niedziela), godz. 18. Bilety: 30 zł (normalny), 20 zł (ulgowy).

Wieczór kolęd W programie wystawa prac origami z konkursu „Już świeci gwiazda wigilijna”, koncert pastorałek w wykonaniu zespołu „Kumoszki”, pokazy taneczne dzieci i młodzieży z Zespołu Tańca Nowoczesnego Domu Kultury Załęże, kolędy w wykonaniu uczniów gry na pianinie i gitarze, występ przedszkolaków z Zespołu SzkolnoPrzedszkolnego nr 1 w Rzeszowie oraz kapeli Olsza z Trzciany. Ochotnicza Staż Pożarna RzeszówZałęże (ul. Księdza Jana Strączka 40), 8 stycznia (niedziela), godz. 17.30. Wstęp wolny. EB

AZYMUT NA IMPREZĘ CZWARTEK

Ladies free Imprezka z myślą o kobietach. Do godz. 22.30 czeka na panie darmowy drink bar. Blue Moon, godz. 20. Wstęp: panie do godz. 23.30 darmowy/5 zł.

Totalne ocieplenie Pozytywne brzmienia z gorącej Jamajki. Zabawa w rytmach dancehall, reggae, ragga i jungle. Zagrają Kulturalny & Juvson. Mienta, godz. 20. Selekcja.

Radio hits Zabawa przy najlepszych radiowych przebojach. Chilli Music Club, godz. 22. Wstęp darmowy.

Studencki czwartek Imprezka z cyklu studenckich tematycznych czwartków. Dla studentów zniżki przy barze. Carpe Diem, godz. 20. Selekcja.

Students Exclusive Ekskluzywna forma spędzenia czwartkowego wieczoru przy świeżutkich radiowych hitach. Grand Club, godz. 22. Wstęp: 5 zł. PIĄTEK

Pop celebration Rezydenci klubu zaserwują brzmienia pop z lat 70., 80. i 90. Grand Club, godz. 20. Wstęp: panie do godz. 22 - darmowy/ 15 zł.

Thank U For The Music Niezapomniane przeboje lat 60., 70., 80. i 90. oraz najnowsze hity.

Chilli Music Club, godz. 20. Wstęp: 15 zł. Selekcja.

The Prodigy Night Impreza dla fanów The Prodigy, na których czekają darmowe koszulki, płyty i inne gadżety. O godz. 21 zostanie wyemitowany film „Worlds on Fire”. Mienta, godz. 21. Wstęp: 10 zł.

Początek weekendu Trzy sale dobrej zabawy z muzyką house, dance, retro i r’n’b. Fashion Time, godz. 21. Wstęp: do godz. 23 – 5 zł/ później – 10 zł.

4Szmery Koncert zespołu rockowego, grającego każdego roku na zlotach motocyklowych w całym kraju. Ostatnia płyta grupy nosi tytuł „Iluminacje”. Red Zone, godz. 20. Wstęp: 20/ 30 zł.

SOBOTA

Klubowy mix Starsze przeboje oraz nowe klubowe klimaty z całego świata idealne na zakończenie tygodnia. Chilli Music Club, godz. 20. Wstęp: 20 zł. Selekcja.

Grand experience Mieszanka najświeższych klubowych hitów. Grand Club, godz. 22. Wstęp: 20 zł.

Gorączka sobotniej nocy Taneczna impreza z DJ-em przy największych przebojach. Carpe Diem, godz. 20. Selekcja.

kawałkach z lat 60., 70., 80. i 90. Kot Music Club, godz. 20. Wstęp darmowy.

ŚRODA PONIEDZIAŁEK

Nie, nie lubię poniedziałków Szalona poniedziałkowa impreza z przebojami muzyki rock, reggae i pop. Carpe Diem, godz. 20. Wstęp darmowy. WTOREK

Latynoskie rytmy Gorące rytmy salsy, rumby, merengue i innych egzotycznych rytmów. Impreza połączona z nauką tańca. Chilli Music Club, godz. 20. Wstęp: 5 zł. Selekcja.

NIEDZIELA

Retro Świetna zabawa przy najlepszych

Carpe Diem, godz. 20. Wstęp darmowy.

Studencki wtorek reggae Zabawa przy muzyce reggae, dancehall i ska.

Red Bull Music Academy Radio On Air

Czas na imprezy w środy przy spokojniejszym oświetleniu. Mienta, godz. 19. Wstęp darmowy.

Szalona środa Cykl imprez, w którym chodzi o dobrą zabawę. W programie konkursy z nagrodami. Carpe Diem, godz. 20. Wstęp darmowy.

Angelo Mike, Nexy i Cream Środowe szaleństwo z legendą polskiej sceny klubowej, DJ-em Angelo Mike. Oprócz niego zagrają Nexy i Cream. Chilli Music Club, godz. 20. Wstęp: 5 zł. EB

Teraz Rzeszow 5 stycznia  

Teraz Rzeszow 5 stycznia

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you