Page 1

NEWSLETTER 1-31 Mart 2017 / Sayı 80

Üstün Başarı Ödülü Prof. Dr. Sema Erder’e

S

on 25 yıldır kesintisiz olarak sürdürdüğü alan araştırmalarında yeni kent oluşumlarını hazırlayan etkenleri sorgulayan Prof. Dr. Sema Erder, Değerlendirme Kurulu tarafından “Üstün Başarı Ödülü”ne layık görüldü.

Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü Yrd. Doç. Dr. Tuna Kuyucu’ya

13. Kadir Has Ödülleri Sahiplerini Buldu!

K

adir Has Üniversitesi tarafından, üniversitenin kurucusu hayırsever işadamı merhum Kadir Has’ın ismini yaşatmak amacıyla her yıl düzenlenen Kadir Has Ödülleri, 22 Mart 2017 Çarşamba günü Değerlendirme Kurulu’nun da katılımıyla gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu. Kadir Has Ödülleri’nin bu yılki konusu “Kent Çalışmaları ve Yeni Kentsel Oluşumlar” olarak belirlenmişti. Detaylar için Tıklayınız

D

eğerlendirme Kurulu, “Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü”nün ise oybirliğiyle Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tuna Kuyucu’ya verilmesini kararlaştırdı.

01-28 ŞUBAT 2017

NEWSLETTER KHAS | 1


Haberler // Etkinlikler Haberler Etkinlikler

Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Algısı Araştırması’nın Sonuçları Açıklandı Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Merkezi’nin bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiği “Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Algısı Araştırması”nın 2017 yılı sonuçları, 7 Mart’ta Cibali Kampüsü’nde, Rektör Prof. Dr. Mustafa Aydın, Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mary Lou O’Neil ve İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aslı Çarkoğlu’nun sunumlarıyla düzenlenen bir basın toplantısıyla paylaşıldı. Araştırma, Şubat ayında 23 ilde, kadın ve erkek bin 216 kişi ile gerçekleştirildi.

Oranı düşse de en büyük sorun hala şiddet Türkiye genelinde kadınların en büyük sorunu yüzde 55 ile “şiddet” oldu. Şiddet sorunu, 2015 yılından beri istikrarlı bir düşüş gösteriyor. Araştırma yapıldığından bu yana en önemli sorun olarak belirtilen şiddet, son 3 yılın en düşük seviyesinde. Bu yıl yüzde 55 olarak belirlenen oran geçtiğimiz yıl yüzde 77,8; 2015 yılında ise yüzde 86,6’lık bir kesimin en önemli sorunuydu. Türkiye’deki kadınların en önemli sorunu listesinde işsizliğin yüzde 12 ile ikinci ve eğitimsizliğin yüzde 11 ile üçüncü sırayı aldığı gözleniyor. Bu yılki araştırmada, “18 yaşından küçük çocukların evlendirilmesi” ile ilgili soruya yaklaşık yüzde 70 “18 yaşından küçük çocuklar hiçbir şart altında evlendirilmemelidir” cevabı verildi. Bu oran 2016 yılında, yüzde 75 olarak gerçekleşmişti. Çocuk işçiliğine hayır, evde kız çocuklarının çalışmasına evet Katılımcılar, 14 yaş ve altı çocuklar için hangi davranışların uygun olup olmadığına dair soruda ise “ev dışında bir işte çalışması” seçeneğine yüzde 88 oranında “çocuk için uygun değil” dedi. Katılımcıların verdiği cevaplardan kız çocuklarının ev işlerine daha uygun görüldüğü sonuçlar arasında yer alırken, oğlan çocukların ev işlerine dahil edilmediği saptandı. Araştırmanın tamamı için Tıklayınız.

Işıkları Kapattık, Haliç’te Yıldızları Görebildik İklim değişikliğine dikkat çekmek için KHAS 25 Mart’ta WWF’in düzenlediği ‘Dünya Saati – EarthHour” etkinliğine katkı verdi; 20.30-21.30 saatleri arasında ışıklarını kapattı.

2 |

01-31 MART 2017

NEWSLETTER KHAS


Fatih Belediyesi Fatih Yenilikçi Projeleri Geliştirme Merkezi Programı (YEPGEM)’in proje ortakları arasında Üniversitemiz de yer alıyor. Çeşitli alanlarda yapılan başvurularla birlikte Kadir Has Üniversitesi Fablab desteği alınarak 5 projenin geliştirilmesi planlanıyor. Bu işbirliği çerçevesinde Rektör Prof. Dr. Mustafa Aydın Fatih Belediyesi’ne bir ziyarette bulundu.

Haberler / Etkinlikler

Rektör Prof. Dr. Mustafa Aydın, YEPGEM Projesi Kapsamında Fatih Belediyesi’ni Ziyaret Etti

6. Uluslararası Çatışma, Terörizm ve Toplum Konferansı 11-12 Nisan’da

Ü

nlü felsefe profesörü Brian L. Keeley’nin ana konuşmacı olarak katılacağı Uluslararası Çatışma, Terörizm ve Toplum Konferansı’nın bu yılki başlığı “Küresel Çatışmalarda Komplo Teorilerinin Kültürü ve Politikası” olarak belirlendi. Bugüne dek 25 ülkeden 200’ü aşkın katılımcıyı ağırlamış olan konferansın altıncı yılında komplo kavramı, milliyetçilik, aşırılık yanlısı hareketler, popüler kültür, toplumsal hareketler ve tüketici kültürü gibi farklı perspektiflerden, hem kuramsal olarak hem de dünyanın çeşitli yerlerindeki vakalar aracılığıyla irdelenecek. Ayrıca komplonun kuramsal ve tarihsel temelleri, komplo teorilerinin popülist siyaset söyleminde kullanılması, komplo teorilerinin küresel ve yerel politikalardaki etkisinin yanı sıra, sanat, popüler kültür ve gündelik hayattaki rolü tartışılacak. Siyaset Bilimi, Sosyoloji, Kültürel Çalışmalar, Psikoloji ve İletişim gibi disiplinlerin bir araya geldiği, disiplinler arası bir bakışa vesile olacak olan “Küresel Çatışmalarda Komplo Teorilerinin Kültürü ve Politikası” başlıklı konferansla ilgili detaylı bilgiye http://iccts.info adresinden ulaşabilirsiniz.

01-31 MART 2017

NEWSLETTER KHAS

|3


Haberler // Etkinlikler Haberler Etkinlikler

Amerikan Çalışmaları Semineri: “Yurtta Amerika, Dünyada Amerika”

U

luslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (CIES) 3 gün sürecek “Yurtta Amerika, Dünyada Amerika” başlıklı Amerikan Çalışmaları Seminerini düzenliyor. Seminer politika, kültür sanat, dış politika konularına değinirken interaktif derslerden panel tartışmalarından ve bügünün Amerikasını anlatan film gösteriminden oluşacak. Türkiye ve Amerika ilişkilerine olan güçlü ilgiyi azımsamak mümkün değil. Bu iki ülkenin birbirlerini daha iyi anlayabilmeleri gerekmekte. Türkiye içinde Amerika’yı anlamak ne kadar şart ise, bugünün uluslararası düzeninin akışkanlığında Amerika’nın ve Batı’nın “bize karşı onlar”dan daha fazlası olduğunu anlamak da önemli. Bu bağlamda, Amerika’yı demokrasisi ve kurumlarının işleyisi, kültür sanatı; edebiyat, film ve sanatsal çalışmalara desteği ile anlamak ülkenin gelişiminin ve değerlerinin nasıl şekillendiğini ve güçlendiği konuları üzerinden anlamak önemli. Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (CIES), Amerikan politikasının, kültür sanat ve dış politika gibi prizmalar üzerinden öğrenileceği bir fırsat yaratmayı amaçlıyor. Bu şekilde iki ülke arası anlayış, demokrasi algısı ve farkındalığı artırabilir ve Türkiye Amerika ilişkilerini şekillendiren etkenleri anlayabiliriz.

Prof. Dr. Kemal Yelekçi’dan “Aşkın Kimyası” Semineri Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kemal Yelekçi’nin “Aşkın Kimyası” semineri Fener Salonu’nda gerçekleşti.

KHAS Büyük Kulüp Seminerleri Devam Ediyor

İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Aslı Çarkoğlu ve Doç. Dr. Mary Lou O’Neil, Büyük Kulüp’te düzenlenen seminerde “Toplumsal Cinsiyet-Kadın Algısı Araştırması” sonuçlarını açıkladı.

4 |

01-31 MART 2017

NEWSLETTER KHAS

Ali Özgentürk’ün Dersine Hülya Koçyiğit Konuk Oluyor

İletişim Fakültesi öğretim üyesi Ali Özgentürk’ün Hülya Koçyiğit ile söyleşisi 5 Nisan 2017 Çarşamba 13:30’da Cibali Salonu’nda.


Haberler / Etkinlikler

Dünya Tiyatrolar Günü “24 Saat” Etkinliğiyle Kutlandı Sanat ve Tasarım Fakültesi Tiyatro Bölümü öğrencileri 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nü sürpriz bir etkinlikle kutladı. Konuk sanatçılarla birlikte gerçekleştirilen “24 saat” etkinliği büyük beğeni topladı. 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü etkinliği, Tiyatro Bölümü öğrencileri, konuk yazarlar ve yönetmenlerle birlikte gerçekleştirildi. Konuk yazar ve yönetmenler önce okulu gezerek performans mekanlarına karar verdi. Yazarlar kendilerine ayrılan süre içinde seçtikleri mekana uygun bir oyun metni yazdı. Metinler tamamlanınca yönetmenlere teslim edildi ve yönetmenler ekipleriyle birlikte çalışmalara başladı.

Yaklaşık 10 saat prova Mekan seçimi, metin yazımı, ezber ve provaların tamamı 24 saat içinde yapıldı. Oyuncu, teknik destek ve organizasyon görevlisi olarak toplam 29 öğrenci projede yer aldı. Performansların sergilenmeye hazırlanma süreci yaklaşık 10 saatlik provalar sonucunda tamamlandı. Cibali Kampüsü’nün ara katları, merdivenleri, Sahne KHAS ve Rezan Has Müzesi oyun alanı olarak kullanıldı. Seyirciler mekanları sırayla gezerek oyunları izledi.

Khas Mezunları “Reunion II”de Buluşuyor!

Mezunlarımız, 22 Nisan 2017 Cumartesi günü The Marmara Taksim’de “KHAS Mezunları #reunion17” için buluşuyor. LCV ve bilet satış için: reunion17@khas.edu.tr whatsapp: 05336672288

Gilt Akademi, 6-8 Nisan’da Cibali Kampüsü’nde!

Türkiye girişimcilik ekosistemini her sene bir odakta buluşturan Gilt Akademi (Girişimci İnovatif Liderler Takımı), 6-8 Nisan tarihlerinde düzenleniyor. Bu seneki konu başlıkları ise şöyle; “Dijital, E-Ticaret, Data Mining, Cyber Security, IoT, Mobil, SaaS, Sosyal Medya, Girişim Sermayesi ve Melek Yatırım”.

01-31 MART 2017

NEWSLETTER KHAS

|5


Haberler // Etkinlikler Haberler Etkinlikler

K

Diplomasi Sofraları’nın Bu Yılki İlk Konuğu İsveç Oldu

omşu ülkeler ile aramızdaki ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkileri geliştirmek amacıyla başlayan Diplomasi Sofraları’nın bu yılki ilk konuğu İsveç idi. Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nin uzmanlık alanlarıyla desteklediği Diplomasi Sofrası’na, İsveç Krallığı İstanbul Başkonsolosu Therese Hydén’in yanı sıra iki ülkeden akademisyenler, medya mensupları, iş adamları, diplomatlar ile kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı. ‘Diplomasi Sofrası’nın açılışında konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Mustafa Aydın üniversite olarak özellikle uluslararası ilişkiler alanında çok güçlü bir akademik yapıya sahip olduklarını ve bu ekip ile Türkiye’de dış ilişkiler alanında birçok araştırma ve tartışmayı gündeme taşıdıklarını vurguladı. Aydın, Diplomasi Sofraları projesi ile mutfak kültürü mirasının ortaklaştırıcı özelliği sayesinde komşu ülkeler arasında sosyal, kültürel ve ekonomik ilişkileri geliştirmesi hedeflendiğini belirterek, Diplomasi Sofraları’nın Ermenistan, İsrail, Ukrayna, Suriye, Meksika, Yunanistan ve İsveç buluşmalarının ardından gelecek dönemde çok farklı ülkelerin yemekleri ile devam edeceğini açıkladı. Şef Guy Tylor’ın aşçılığını yaptığı yemekte konuklara İsveç’in özel lezzetlerinden balıklı soğuk başlangıç ‘Raraka’, ev yapımı kızılcık reçeli ve patates püresi eşliğinde İsveç köftesi ile hamuru beyaz çikolatada dinlendirilmiş orman meyveli pasta ikram edildi. İsveç köftesinin eti şefin özel siparişiyle Balıkesir’den getirildi. Şef bu özel yemeğin hazırlıklarını 2 gün boyunca Chefschool öğrencileriyle birlikte gerçekleştirdi. Etkinliğin sponsorluğunu ise Oleary’s Türkiye üstlendi.

Futbolda Hukuk ve Yönetim: Premier League ve UEFA Örnekleri Konferansı Spor Çalışmaları Merkezi’nin 2016/17 akademik yılı etkinlikleri kapsamında 8 Nisan Cumartesi günü düzenlenecek olan “Futbolda Hukuk ve Yönetim: Premier League ve UEFA Örnekleri” konferansının kayıtları 6 Nisan Perşembe saat 12:00’a kadar sürecek. Loughborough Üniversitesi Spor Yöneticiliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Borja Garcia Garcia, Londra Ünviersitesi Birkbeck Spor Yöneticiliği Merkezi Müdürü Sean Hamil ve UEFA Disiplin Birimleri Avukatı Dr. Martin Bauer’in konuşmacı olarak katılacağı etkinlikte, Avrupa’da spor yönetimi ve spor hukuku alanlarındaki gelişmeler paylaşılacak, Premier League ve UEFA’nın hukuk ve yönetişim süreçleri tartışılacak ve örnek olaylar üzerinden analizler yapılacaktır. Online kayıt için Tıklayınız.

6 |

01-31 MART 2017

NEWSLETTER KHAS


Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, 13-18 Haziran 2017 tarihleri arasında Karadeniz’in canlı ve tarihi şehri Odessa’da 7. Uluslararası Komşuluk Sempozyumu’nu gerçekleştiriyor. Bu yılın teması, “Doğu Komşuları ve Akdeniz’de Değişim Yaratıcıları” olarak belirlendi. Sempozyum bu sene yerel partnerleri UA: Ukraine Analytica ve Foreign Policy Council “Ukrainian Prism” ile işbirliği içerisinde düzenlenecek. 2017 Uluslararası Komşuluk Sempozyumu Etkinlik Duyurusu 2017 Uluslararası Komşuluk Sempozyumu Taslak Programı 2017 Uluslararası Komşuluk Sempozyumu Başvuru Formu

Haberler / Etkinlikler

7. Uluslararası Komşuluk Sempozyumu

13. Akbank Kısa Film Festivali’nde Ulusal Kategori Mansiyon Ödülü’nün Sahibi Muaz Güneş Sanat ve Tasarım Fakültesi, Yüksek Lisans Film ve Drama Programı öğrencisi Muaz Güneş’in senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini yaptığı kısa film “Yumurta”, 13. Akbank Kısa Film Festivali’nde “Ulusal Kategori Mansiyon Ödülü” kazandı. Bu yıl 1055 filmin başvurduğu Akbank Film Festivali’nin jüri üyeleri yönetmen Semih Kaplanoğlu ve Atalay Taşdiken ile oyuncu Hatice Aslan’dı. “Yumurta” filminin ödüle layık görülme gerekçesi ise sunucu Ceyda Düvenci tarafından şöyle açıklandı: “Kurduğu etkileyici atmosferi, inandırıcı oyunculukları ve yoksulluk içinde ki bir yaşamda bize erdemli kalabilmeyi öğrettiği için “Yumurta” filmini mansiyon ödülüne layık gördük”.

Rezan Haz Müzesi’ndeki Sergiler Devam Ediyor

Rezan Has 90 Yılın Tanıklığı ile Cevher ve Zanaat: Kapalıçarşı Ustalarının İzinde sergileri Rezan Has Müzesi’nde devam ediyor.

01-31 MART 2017

NEWSLETTER KHAS

|7


Haberler // Etkinlikler Haberler Etkinlikler

Liseliler LYS Hazırlıklarına KHAS’ta Başladı

YGS sonrası lise öğrencileri, Yrd. Doç. Dr. Oktay Aydın’ın “Başarıya Giden Yolda Beyni Etkin Kullanma” semineri ile LYS hazırlıklarına Cibali Kampüsü’nde başladı. Seminerde liseliler interaktif şekilde beyin fonksiyonlarını doğru kullanmayı öğrendi.

Doç. Dr. İnci Eviner, Sharjah Bienali Ödülü’nü Kazandı Khas Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. İnci Eviner, 2017 Sharjah Bienali Ödülü’nü kazandı. Eviner, Sharjah Art Foundation tarafından 1993 yılından beri düzenlenen Sharjah Bienali Bienali’nde ürettiği yeni video işi “Yeraltında Beuys” ve 2015 tarihli “Evden Kaçan Kızlar” adlı video yerleştirmesiyle yer alıyor.

Güncel Gelişmeler Işığında Suriye ve Fırat Kalkanı Paneli

İİSBF Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Kulübü tarafından düzenlenen “Güncel Gelişmeler Işığında Suriye ve Fırat Kalkanı” paneli, Doç. Dr. Salih Bıçakcı, Soli Özel ve Metin Gürcan’ın katılımıyla gerçekleşti.

8 |

01-31 MART 2017

NEWSLETTER KHAS

Ne İş Yapar Bu Yeni Medyacılar?

Yeni Medya okumak isteyenlerin ve hali hazırda okuyanların aklında hep aynı soru: Ne iş yapar bu yeni medyacılar? Bu sorudan yola çıkarak yeni medyanın çalışma alanlarını tanıtmaya yönelik bir 5 hafta sürecek bir konuşma serisi düzenleniyor.


U

luslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (CIES), Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Merkezi ve Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Kulübü işbirliği ile 8 Mart 2017 Çarşamba Dünya Kadınlar Günü’nde “Dış Politikada Toplumsal Cinsiyet” konulu konferans düzenledi. Konferans iki panel etrafında şekillendirildi. İlk olarak konu alanında aktif olarak çalışanların bakış açılarını, ikinci panelde Türkiye’den ve yurt dışından konuya hakim pek çok profesyonelin, uzmanın ve akademisyenin bakış açılarını bir araya getirildi.

Kadir Has & Mimar Sinan Koleji Elele: “Her Şey Elimizde”

Haberler / Etkinlikler

Dış Politikada Toplumsal Cinsiyet

D

ünya Kadınlar Günü’nde, Hukuk Fakültesi “Çocuk ve Kadın Çalışmaları” dersini alan öğrencilerimiz, kadın haklarını Mimar Sinan Eğitim Kurumları ortaokul ve lise öğrencilerine, öğretmenlerine ve velilerine anlatıp, kadın hakları hususunda farkındalık yaratmaya çalıştılar. Bu proje kapsamında, “toplumsal cinsiyet ve kadın”, “kadın ve eğitim”, “kadın ve medya”, “çalışma hayatında kadının yeri”, “yerel yönetimler ve siyasi partilerde kadın” ve “medeni hukuk ve kadına yönelik haksızlıklar” konuları Hukuk Fakültemiz öğrencileri tarafından sunuldu. Mimar Sinan Koleji öğrenci, veli yönetici ve öğretmenlerinin katıldığı etkinliğin sonunda tüm katılımcılar bir pano üzerine renkli el baskılarını yaparak “Her Şey Elimizde” projesine sembolik ve eğlenceli bir imza bırakmış oldular.

Yeni Medya Konferansı’nın Bu Seneki Teması POST-TRUTH İletişim Fakültesi Yeni Medya Bölümü tarafından internet ve mobil iletişim ortamlarının çeşitli alanlardaki dönüştürücü etkilerinin ortaya çıkartılması amacıyla her yıl Nisan ayında düzenlenen Yeni Medya Konferansları’nın altıncısı 26 Nisan Çarşamba günü Cibali Kampüsü’nde yapılacak. Geçtiğimiz yıl da binlerce izleyicinin salonda ve webTV canlı yayından izlediği etkinliğin bu yılki teması ‘Yeni Medya ve Post-Truth’ olarak belirlendi. Kayıt ve detaylı bilgi için: http://bit.ly/YeniMedya17

01-31 MART 2017

NEWSLETTER KHAS

|9


Haberler // Etkinlikler Haberler Etkinlikler

Khas Takımları Döneme Hızlı Başladı Khas’lı sporcular yeni sezonda da başarıdan başarıya koşuyor. Kürek Takımı, Adana Kürek Yarışları’nda erkek 8+ birinci, kızlar 4x üçüncü; takım sıralamasında ise erkekler 1., kızlar 2. oldu.

Korfbol Takımı, Üniversitelerarası 1. Lig Türkiye Şampiyonu oldu. Basketbol Takımımız Ünilig’de Uşak Üniversitesi’ni yenerek galip oldu.

Kız Voleybol Takımı ise Boğaziçi Üniversitesi’ni 3-0 farkla yendi. Sporcularımızı kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

10 |

01-31 MART 2017

NEWSLETTER KHAS


KHAS etkinlik ve haberlerinden haberdar olmak için bizi Sosyal Medya adreslerinden de takip edebilirsiniz.

Haberler / Etkinlikler

Bizi Sosyal Medyadan da Takip Edin!

VCD 204 Fotoğraf Dersi Sergisi Açıldı

İletişim Fakültesi Görsel İletişim Tasarım Bölümü, VCD 204 Fotoğraf dersi öğrenci işleri D Blok giriş katta sergilenmeye başlandı.

Öğrenci İşleri Kampüsün Her Yanında!

Sanat ve Tasarım Fakültesi Mimarlık ve İç Mimarlık Bölümü öğrencilerimizin projeleri kampüsün her yanında!

Adres : Kadir Has Caddesi Cibali Haber : Özge Ercan

34083 İstanbul

Fotoğraf : Ulaş Tosun

Tel

Tasarım : İlkhan Akın

E-mail : newsletter@khas.edu.tr

Yöneten : Birsu Şentürk

Web

: 212 533 65 32 : http://www.khas.edu.tr

01-31 MART 2017

NEWSLETTER KHAS

|11

Newsletter Khas 80  
Newsletter Khas 80  
Advertisement