Page 1

15 Kasım - 01 Aralık 2012 - Sayı 22

Uluslararası İlişkilerde ‘Çatışmadan Güvenliğe Okumalar’ Kitabı Çıktı

Medya Günleri’nde Gazeteciler Geçidi

Baş editörlüğünü Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın’ın yaptığı ‘Uluslararası İlişkilerde Çatışmadan GüvenliğeOkumalar’ adlı kitap yayınlandı. Kitabı derleyenler arasında Khas Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mitat Çelikpala da bulunuyor.

K

adir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi ve South East Europe Organization (SEEMO) 3-7 Aralık’ta Cibali Kampüsü’nde başta Güney Doğu Avrupa bölgesi olmak üzere tüm Avrupa bölgesinden gazeteci, online gazeteci, blogger, köşe yazarı, iletişim akademisyenleri bir araya getiriyor. 3-7 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek ‘İstanbul Media Days 2012’ konferansında Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü Cibali Salonu adeta geleneksel medya ile yeni medyanın buluşma noktası olacak. 24. Dönem TBMM Ulusal Eğitim, Gençlik, Kültür ve Spor Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Nabi Avcı ile Sabah Gazetesi yazarı ve Khas Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman’ın da yer aldığı konferansta konuşma yapacak Türk gazeteciler arasında Mete Çubukçu (NTV), Nuri Çolakoğlu (CNN Türk) ve Adem Gürses (ATV) gibi tanınmış isimler yer alıyor.

K

itap, Uluslararası İlişkiler Konseyi’nin süreli yayını olan Uluslararası İlişkiler dergisinin çeşitli sayılarında çatışma, savaş, barış ve güvenlik konularında yayınlanmış makalelerin derlenerek yeniden gözden geçirilmeleri ve geliştirilmeleriyle hazırlandı. Kitap farklı bakış açılarından ve inançlardan savaş-barış ile güvenlik-güvensizlik olgularının nasıl anlaşıldığını ortaya koymayı hedefliyor.

Uluslararası İlişkilerde Çatışmadan Güvenliğe Okumalar’da uluslararası yazında hâkim olan Batı merkezli başta olmak üzere Latin Amerika, İslam dünyası, Doğu, Batı ve Türkiye’den analizlerin yanı sıra eleştirel ve Marksist perspektiften çalışmalara da yer veriyor. Alanın önde gelen isimlerine ait 26 makalenin yer aldığı kitap Türkiye’de Güvenlik Çalışmaları alanı için yardımcı bir ders kitabı niteliği taşıyor.

Kitapta yer alan makalelerin kaynakları

• Misafir editörlüğünü Necati Polat’ın yaptığı

ve Uluslararası İlişkiler dergisinin 14. sayısı (Cilt 4, Yaz 2007) olarak yayınlanan ‘Savaş’ özel sayısı. Burada yayınlanan Richard Falk, Muzaffer Ercan Yılmaz, Faruk Yalvaç, Ali Karaosmanoğlu, Serdar Palabıyık ve Necati Polat’ın çalışmaları bu derlemenin özellikle ilk kısmının temelini oluşturdu.

• Misafir editörlüğünü Mustafa Aydın, Hans

Günter Brauch ve Úrsula Oswald Spring’in yaptığı ve Uluslararası İlişkiler dergisinin 18. sayısında (Cilt 5, Yaz 2008) yayınlanan

‘Güvenlik’ özel sayısı ise bu derlemenin özellikle ikinci kısmında yer aldı. Söz konusu sayıda Hans Günter Brauch, Úrsula Oswald Spring, Björn Hettne, Barry Buzan, John Baylis, Cveslaw Mesjasz, Ole Wæver, Simon Dalby ve Mustafa Aydın-Sinem Akgül Açıkmeşe’nin makaleleri bulunmaktadır.

• Kitapta ayrıca Prof. Dr. Mustafa Aydın’ın

Uluslararası İlişkiler dergisinin çeşitli sayılarında yayınlanmış 4 makalesi ve daha önce Türkçe’de yayınlanmamış bir makalesi bulunuyor.

15 MAYIS-01 HAZİRAN 2012 | NEWSLETTER KHAS | 1


Haberler / Etkinlikler

Cumhurbaşkanlığı ödülünün sahibi Khas’da konuşma yapacak

K

adir Has Üniversitesi yaz okulu konuk akademisyenlerinden Princeton Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Şükrü Hanioğlu, bu yıl Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nü kazanmıştı. Alanındaki dünyadaki en önemli uzmanlardan biri olan Prof. Hanioğlu, 30 Kasım Cuma günü saat 16’da Cibali Kampüsü’nde “Bugünü Etkileyen Dün: Bir Siyasal Örgüt Olarak İttihad ve Terakki” başlıklı konuşma yapacak.

Türkiye’deki Enerji’nin Risk Yönetimi Tartışılacak

Enerji Risk Yönetimi

Türkiye için tehditler ve fırsatlar

K

adir Has Üniversitesi ve PRMIA’nın (The Professional Risk Management International Association) ortak girişimiyle düzenlenen ‘Enerji Risk Yönetimi’ konulu panelde Türkiye açısından ülke içinde ve dışındaki tehditler ve fırsatlar tartışılacak. Moderatörlüğünü Cumhurbaşkanlığı eski başenerji danışmanı Khas Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Volkan Ş. Ediger’in yapacağı panele; M.Mete Göknel (BOTAŞ Eski Genel Müdürü), Arif Aktürk (Naturgaz A.Ş. Genel Müdürü), Emir Çetinkaya (VOB Sözleşme, Araştırma ve İstatistik Müdürü) ile Mustafa Karahan (Enerji Ticareti Derneği Başkanı) konuşmacı olarak katılacaklar.

PRMIA TURKEY CHAPTER BÖLGE DİREKTÖRLERİ Prof. Dr. M. Baha Karan Erhan Yasar Doç. Dr. C. Coşkun Küçüközmen

.

Prof. Dr. Volkan Ş. EDİGER

Kadir Has Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölüm Başkanı

M. Mete GÖKNEL

Enerji Stratejisti

Arif AKTÜRK

Naturgaz A.Ş. Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi Petform Yönetim Kurulu Üyesi

Konu: Enerji Risk Yönetimi: Türkiye açısından ülke içinde ve dışında zorluklar ve fırsatlar Yer: Kadir Has Üniversitesi, Galata Hall Tarih: 30 Kasım 2012, Cuma Saat: 14.00-16.30

Emir ÇETİNKAYA

VOB Sözleşme, Araştırma ve İstatistik Müdürü

Mustafa KARAHAN

Enerji Ticareti Derneği Başkanı

Panel Yöneticisi • Prof. Dr. Volkan Ş. EDİGER Panelistler • M. Mete GÖKNEL • Arif AKTÜRK • Emir ÇETİNKAYA • Mustafa KARAHAN

Panel 30 Kasım 2012 cuma günü saat 14:00-16:30’da Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü Galata Salonu’nda yapılacak.

Pinponlar’ın birincileri belli oldu

Alemşah Öztürk’ten Dijital Girişimcilik Dersi

K

K

has Masa Tenisi Turnuvaları Cibali ve Selimpaşa kampüslerinde gerçekleştirildi. Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen turnuvalarda Khas öğrencileri ve çalışanlarından oluşan 70 katılımcı üç gün boyunca kıyasıya mücadele etti. Turnuvanın Cibali ayağında Khas İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon-Sinema Bölümü 4. sınıf öğrencisi Hüseyin Hamamcıoğlu şampiyon oldu. Turnuvanın ikincisi Emir Gürlek, üçüncüsü Ayber Çelik oldu.

2 | 15 KASIM - 01 ARALIK 2012 | NEWSLETTER KHAS

has Yeni Medya Kulübü’nün davet ettiği 41? 29! Ajans Başkanı Alemşah Öztürk, Khas öğretim üyesi Burak Evren’in Dijital Girişimcilik dersine konuk oldu. Kendi hayatından örnekler vererek, bir girişimci nasıl olmalıdır sorusunu yanıtlayan Öztürk, “Yeni Medya konusunda farklı pozisyonlarda çok sayıda insana ihtiyaç var, ihtiyacımız var, çok farklı başlıklarda iş pozisyonları var ve bu giderek artacak” diyor.


K

has ile Avusturya New Design University artasında akademik işbirliği anlaşması imzalandı. Erasmus öğrenci ve öğretim elemanı değişimi, ortak bir master programı

oluşturulması ve uluslararası projelerde beraber çalışma gibi alanlarda ortak çalışma kararı alındı.

Girişimcilik Gurusundan Girişimcilik Ruhu Dersi

Haberler / Etkinlikler

New Design University ile Değişim Anlaşması İmzalandı

K

has Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nin 7 Kasım’da düzenlediği, ‘Entrepreneurship in Eastern and Western Mindsets’ başlıklı seminerde, Prof. Dr. Ali Beba, fırsatları değerlendirme, şirket kurma gibi adımları içeren girişimciliğin serüvenini yaratıcı örnekler üzerinden anlattı. Prof. Dr. Beba, Doğu ve Batı’daki girişimcilik düşünce modeli arasındaki farklılıklar üzerinde durdu. Hong Kong Teknik Üniversitesi çatısı altında 2013’de düzenlenecek ‘Hong Kong Uluslararası 1 Milyon Dolar İş Planı Yarışması’ hakkında bilgi veren Prof. Dr. Beba, konuşmasının sonunda öğretim üyelerinin ve öğrencilerinin sorularını cevapladı.

Khas ile Türk Telekom’dan İşbirliği

K

adir Has Üniversitesi ile Türk Telekom arasında yapılan işbirliği kapsamında; yeni nesil kablosuz iletişim/ağ teknolojileri, gömülü sistem tasarımı ve mobil uygulama konularında ortak araştırma

projeleri geliştirilecek. İş birliği kapsamında Türk Telekom’un inovatif ürün ve servisleri Khas bünyesinde akademisyen ve öğrencilerin desteğiyle geliştirilecek.

K

adir Has Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nün düzenlediği ‘Salı Seminerleri’nin 27 Kasım tarihli ayağının konuğu Şehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Murat Güvenç oldu. Prof. Dr. Güvenç’in ‘Dönüşemeden Büyüyen Kent: İstanbul’ başlıklı konuşması Fener Salonu’nda gerçekleşti. Salı Seminerleri 2012-2013 'Kent, Kentlilik, Katılım', İstanbul Çalışmaları Merkezi ve Sanat ve Tasarım Fakültesi'nin katkılarıyla, Khas Mimarlık Bölümü'nün kuruluşunu kutlamak amacıyla iki yıldır düzenleniyor.

Dönüşemeden Büyüyen Kent: İstanbul 15 KASIM - 01 ARALIK 2012 | NEWSLETTER KHAS | 3


Haberler / Etkinlikler

100 Kişiye Hayalindeki İşi Kurma Fırsatı

K

has Yaşam Boyu Eğitim Merkezi (YBEM), kendi işini kurmak isteyenlere girişimcilik programı düzenliyor. İŞKUR ve KOSGEB ise bu programdan mezun olan 100 kişiye destek olarak hayallerindeki işi kurma fırsatı verecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ve Küçük ve Orta Ölçekli

İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından yürütülen Girişimcilik Proje Destek Programı’na Khas YBEM, eğitimlerle destek olarak 100 kişiye kendi işini kurma fırsatına katkıda bulanacak. Genel eğitimi 46 saat, atölye eğitimi 24 saat olmak üzere toplam 70 saatten oluşan eğitimlere herkes başvurabilir.

Program; Yeni Girişimci Desteği, İş Geliştirme Merkezi Desteği (İŞGEM) ve İş Planı Ödülü’nün yer aldığı 3 alt program ile eğitimlerin verileceğini söyleyen Khas YBEM Müdürü Serdar Dinler, “belirli bir iş planına bağlı olarak oluşturacakları işletmelerin başarı seviyelerini yükseltmek amacıyla eğitimleri düzenleniyoruz” diyor.

P

Dedeler Öğütlerine Devam Ediyor

Gülsin Onay’dan Beethoven

iyanist Gülsin Onay, 21 Kasım’da Khas Cibali Kampüsü’nde müzikseverlerle buluştu. Onay, konserinde Beethoven’dan eserler seslendirdi.

Panorama Khas’ın 8. Sayısı Yayınlandı

K

has’ın 3 ayda 1 yayınlanan BilimSanat-Kültür dergisi Panorama Khas’ın 8. sayısı yayınlandı. Derginin tüm sayılarına http://www. khas.edu.tr/arastirma/ yayinlar/khas-suereliyayinlar/panoramakhas.html adresinden ulaşabilirsiniz.

21

Kasım’da düzenlenen ‘Dedemden Öğütler’in bu yılki ilk konuğu Helvacızade’nin 3. kuşak yöneticisi Mevlüt Büyükhelvacıgil oldu. Tarihi 100 yılı aşan şirketlerin bugünkü temsilcilerinin Khas öğrencilerine mesleki deneyimlerini aktardıkları ‘Dedemden Öğütler’ dizisi geçtiğimiz yıl Vefa Bozacısı’ndan Güllüoğlu Baklavacısı’na 10’a yakın seminer gerçekleştirmişti.

K

‘4x4’ – 4 Sektör 4 Trend

has öğrenci kulübü, Girişimci İnovatif Liderler Takımı (GİLT), “4x4” isimli etkinlik düzenliyor. 4 sektör, 4 trend sloganıyla yola çıkan kulüp, Girişimcilik, İnovasyon, Liderlik, Yeni medya trendleri üzerine ve otomotiv, FMCG, teknoloji, bankacılık ve finans sektörlerini de yakından tanımak amacıyla 1 Aralık’ta Cibali Kampüsü’nde gerçekleşecek.

Haber : Cem Alaçamlı Fotoğraf : Ulaş Tosun Tasarım : Birsen Duyar Yöneten : Ayten Görgün Smith

4 | 15 KASIM - 01 ARALIK 2012 | NEWSLETTER KHAS

Adres : Kadir Has Caddesi Cibali 34083 İstanbul Tel : 212 533 65 32 Faks : 212 531 38 53 E-mail : newsletter@khas.edu.tr Web : http://www.khas.edu.tr

22. Sayı - Newsletter Khas  
22. Sayı - Newsletter Khas  
Advertisement