Page 1

15 - 30 Mart 2014 / Sayı 50

Bir Khas Başarı Öyküsü

Kadir Has Anma ve Ödül Töreni 2014 Yapıldı

K

İ

has Elektronik Mühendisliği’nde yüksek lisans eğitimini tamamlayan Tezcan Çoğalan, doktora eğitimi için University of Edinburg’a tam burslu olarak kabul edildi. Tezcan eğitimine başlamak üzere İngiltere’ye hareket etti. University of Edinburg, özellikle mühendislik alanında dünyada en seçkin üniversiteler arasında yer almakta olup, Tezcan’ın University of Edinburg’daki doktora danışmanı Prof. Harald Haas özellikle Optik Haberleşme konusunda uluslararası alanda en önde gelen bilim insanlarından biri. Tezcan, Kadir Has Üniversitesi’nin de içinde bulunduğu Avrupa COSTOPTIK projesinde, Prof. Haas’ın grubunda Khas’ın akademisyenleriyle işbirliği yaparak doktora çalışmalarını sürdürecek.

ş adamı Kadir Has’ın vefatının 7. yıl dönümü nedeniyle 19 Mart’ta Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenen törende 10. Kadir Has Ödülleri sahiplerini buldu. Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Can Has ve Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın’ın evsahipliğinde

düzenlenen anma töreninde Kadir Has Vakfı Başkanı Nuri Has ile Kadir Has Üniversitesi öğetim üyeleri, öğrenciler, Has Ailesi ile iş dünyasının önemli isimleri hazır bulundu.

Üstün Başarı Ödülü Bu yıl 10. kez gerçekleştirilen Kadir Has Ödülleri’nden ‘Üstün Başarı Ödülü’, Hacettepe Tıp Fakültesi ve Harvard Tıp Fakültesi Massachusetts General Hospital’da araştırmalarını yürüten beyin cerrahı Prof. Dr. Turgay Dalkara’ya verildi. Beyin hastalıkları ve migren konusundaki uluslararası araştırmaları neticesinde tıp bilimine yaptığı katkılar ve uluslararası alanda elde ettiği başarılar ile dünyaca ünlü bir bilim adamı olan Dalkara’nın, beyin damar hastalıkları alanında olağanüstü sayıda atıf alan makaleleri bulunuyor. Prof. Dalkara, genç bilim adamlarına sağladığı olanaklarla nörobilimin Türkiye’de gelişmesinde lider rol üstlendi.

Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü ‘Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü’ ise Koç Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Özgür Barış Akan’ın oldu. Akan’ın haberleşme kuramı ve haberleşme alanında gelecek-nesil haberleşme ağları, kablosuz haberleşme ve sensör ağları, nano haberleşme ve nano-ağlar konularında evrensel düzeydeki çalışmaları bulunuyor.

Türkiye’nin eğitim gönüllüsü Kadir Has’ın adına verilen ‘Kadir Has Ödülleri’ sahiplerini buldu. Bu yıl ‘Bilim, Teknoloji ve İnovasyon’ alanında verilen ‘Üstün Başarı Ödülü’nün sahibi, dünyaca tanınmış beyin cerrahı, Hacettepe Tıp Fakültesi ve Harvard Tıp Fakültesi Massachusetts General Hospital’da araştırmalarını yürüten Prof. Dr. Turgay Dalkara oldu. ‘Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü’ne ise Koç Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Özgür Barış Akan layık görüldü. 15 - 30 MART 2014 | NEWSLETTER KHAS | 1


Haberler / Etkinlikler

Çok Uluslu Şirketler Araştırma Raporu

İ Khas Fab-Lab İnşaatına Başlanıyor Kadir Has Üniversitesi-İstanbul Kalkınma Ajansı 2013 Yılı Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlara Yönelik Yaratıcı Endüstrilerin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında sağlanan destek ile Cibali Kampüsü’nde FabLabİstanbul Projesi için Yapı İşleri İhalesi yapıldı. Konuyla ilgili Khas Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şirin Tekinay şöyle konuştu: “Türkiye’nin ilk FabLab’ını üniversitemizde kurarken yapım işleri aşamasına gelindi, pek yakında B Blok Mühendislik Laboratuvarları’nın arka koridorunda inşaata başlıyoruz. Makine parkımız oluşmaya başladı; 3-boyutlu yazıcımız şimdilik geçici evinde, fakültemizin proje odasında hızlı prototiplemeye başladı. Bu arada İzmir Kalkınma Ajansı’na Ödemiş Belediyesi ile ortak verdiğimiz öneri başarılı bulundu ve İzmir’de de bir FabLab kurma çalışmaları için fon kazandık. Üniversitemize, işbirlikçilerimize, ortaklarımıza, küçük yaştan itibaren tüm icat çıkarmak isteyenlere açık olacak FabLab’ımızde bitleri atomlara tercüme etmeyi hevesle bekliyoruz.”

Adli Kolluk Konferansı Khas Hukuk Fakültesi Akademik etkinlikler ekibi tarafından düzenlenen ‘Adli Kolluk-İdari Kolluk Ayrımının Gerekliliği ve Anayasal Temeli’ adlı konferans 22 Mart’ta Cibali Kampüsü’nde gerçekleşti

2 | 15 - 30 MART 2014 | NEWSLETTER KHAS

stanbul, Türkiye merkezli Kadir Has Üniversitesi, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve New York, ABD merkezli Columbia Üniversitesi, The Earth Institute’a bağlı Vale Columbia Center on Sustainable International Investment (VCC) işbirliğinde sürdürülen ‘Çok Uluslu Türk Şirketleri’ araştırma raporunun üçüncüsü tamamlandı. 2010-2012 yıllarını kapsayan rapor; gelişmekte olan ülkelerin çok uluslu şirketlerinin son zamanlardaki hızlı küresel büyümelerine ilişkin yapılan

uzun soluklu uluslararası çalışmanın bir parçası. Rapor, finans sektörü haricinde, uluslararası doğrudan yatırımları 100 milyon Amerikan dolarını aşan 29 Türk Çok Uluslu Şirketi’ni saptayarak bunları, yabancı varlıklarının büyüklüğüne göre sıralıyor. 2013 yılı sonu itibariyle saptanan 29 şirket toplamda; 37 milyar Amerikan doları yurtdışı özvarlık, 23 milyar Amerikan doları yurtdışı satış, 6 kıtada 426 yurtdışı iştirake sahiptir ve 116 bin kişiyi yurtdışında istihdam ediyor.

Bir STK’nın Proje Üretme Öyküsü

T

ürkiye Bilişim Vakfı (TBV) Başkanı ve Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faruk Eczacıbaşı, Khas Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nin konuğu olarak Cibali Kampüsü’nde 28 Mart’ta bir seminer verdi. “Bir STK’nın Proje Üretme Öyküsü: Türkiye Bilişim Vakfı ve Akıllı Şehir” başlıklı konuşmasında bilgi ve iletişim teknolojilerinin, toplumsal fayda ve ekonomiye katma değer yaratmasına odaklanan Türkiye Bilişim Vakfı, Türkiye’nin en büyük ve en yüksek katma değeri sağlayan şehrinin “Akıllı Şehir” olması yolunda fikir ve politika üretmeye nasıl başladı? Nasıl devam ediyor? Bunun için hangi kurum ve kuruluşlarla ortaklık yaptı? sorularına yanıt aradı.

İç Mimarlık Bölüm Başkanları Toplantısı

K

has İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü tarafından düzenlenen ‘5. Ulusal İçmimarlık Bölüm Başkanları Toplantısı’ İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümlerinin Bölüm Başkanları ve İçmimarlar Odası’nın katılımıyla 28- 29 Mart’ta Cibali Kampüsü’nde gerçekleşti.


K

has Strateji Geliştirme ve Araştırma Koordinatörlüğü tarafından, Kadir Has Üniversitesi’nin 2014-2018 döneminin stratejik planının hazırlanmasına yönelik olarak arama konferansı niteliğinde düzenlenen çalıştay, geniş bir katılımla 22 Mart’ta Cibali Kampüsü’nde gerçekleşti. Üniversitenin mezunları, öğrenci aileleri ve idari personelinin katılımıyla gerçekleşen çalıştay, STRAR Koordinatörü Prof. Dr. Volkan Ş. Ediger’in çalıştay hakkında bilgilendirme yapmasının ardından, katılımcıların gruplara ayrılmasıyla

Salı Seminerleri 25 Mart tarihli Khas Salı Seminerleri’nin konuğu İzmir Ekonomi Üniversitesi öğretim üyesi Andreas Treske idi. Treske, ‘Static 0.4.1/Video Theory’ başlıklı bir konuşma yaptı.

Khas PUSULA Haber ‘Ukrayna Krizi ve Türkiye’ye Etkileri’ paneli sonrasında Prof. Dr. Mustafa Aydın ile Ukrayna’daki siyasi durumu ve uluslararası ilişkilere olası yansımalarını konuştu. Khas Radyo Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Doç. Dr. Melis Behlil ile ‘Oscar Nasıl Kazanılır?’ sorusu üzerine bir konuşma yaptı. Yeni Medya Bölümü öğretim görevlisi İsmail Hakkı Polat ile ‘Twitter Yasağı Sonrasında Neler Olacak?’ diye bir konuşma yaptı. Türkiye’de kapatılan Twitter’ın ardından dünyanın bu olaya bakışını Londra’da bulunan Yeni Medya Bölüm Başkanı Doç. Dr. Murat Akser’e sordu.

devam etti. “Khas’ın önümüzdeki dört yıl boyunca stratejisi ne olmalıdır?” sorusunun yanıtını 3 farklı oturumda arayan katılımcılar, öneri ve tespitlerini çalıştay sonunda düzenlenen ortak oturumda paylaştılar.

Haberler / Etkinlikler

Khas Çalıştayı Toplandı

Kırım Anschluss ve Vestfalya

R

ektör Prof. Dr. Mustafa Aydın’ın her perşembe günü yazılarının çıktığı Hürriyet Daily News’daki köşesinin 20 Mart tarihli konusu ‘Kırım Anschluss ve Vestfalya sisteminin sonu’ (Crimean Anschluss and the end of the Westphalian system), 27 Mart tarihli konusu ‘Öteyandan Suriye’ (Meanwhile in Syria) idi.

Fotoğraflarla İstanbul’da Suriyeli Savaş Mağdurları

F

otoğrafçı Ulaş Tosun’un çektiği İstanbul’da tarihi yarımadaya sığınan ve kentsel dönüşüm nedeniyle boşaltılan evlerde kalan Suriyeliler’in fotoğrafları BBC Türkçe’de yer aldı.

Kariyer Günleri

K

has Kariyer Günleri’nin dokuzuncusu 24-26 Mart’ta Cibali Kampüsü, 25 Mart’ta Selimpaşa Kampüsü’nde yapıldı.

15 - 30 MART 2014 | NEWSLETTER KHAS | 3


Haberler / Etkinlikler

K h as Bilgi Merkezi

Haftanın yazarları 24-30 Mart 2014 MAKSIM GORKİ 28 Mart 1868- 1936

Asıl adı: Aleksey Maksimoviç Peşkov. Gorki’nin orta yaşlarda yazdığı, dilimize de çevrilmiş olan özyaşamöyküsü dizisi; en sağlam, doğru belgelerdir: Çocukluğum (Detstvo) 1913; Ekmeğimi Kazanırken (Vliycedyah) 1915, Benim Üniversitelerim (Moi Üniversitetiy) 1925. Yedi-sekiz yaşlarında düştüğü sokak dünyası, sonradan “yaşam okulu” diye niteleyeceği özelliklerin ilk basamağı oldu. Ekmeğini kazanabilmek için her çeşit iş çevresine girdi; bulaşıkçılık, ayakkabıcı çıraklığı, ikona boyacılığı, fırıncılık, dok işçiliği, gece bekçiliği, bozkır geziciliği yaptı. Her zaman, her yerde okuma fırsatları bulduğu başıboş ve gezgin yıllar geçirdi, “Acı” anlamına gelen Gorki takma adını edindi. Rus yazar Gorki, öykülerinde ve dramlarında ülkesinin toplumsal zorluklarını işledi. Başlangıçta sistemi eleştiren yazar 1931'den sonra ideolojik bir edebiyatın propogandasını yaptı. Rus edebiyatına adadığı en başarılı romanı “Ana” dır.

E VLİYA ÇELEBİ 25 Mart 1611 -1682

1611'de İstanbul'un Unkapanı semtinde doğdu. Evliya Çelebi, çok iyi bir öğrenim gördü. Önce mahalle mektebine gitti. Daha sonra Şeyhülislam Hamit Efendi Medresesi'ne girdi. Burada yedi yıl okuduktan sonra saraya özgü bir okul olan Enderun'a devam etti. Seyahatname,Evliya Çelebi tarafından 17. yüzyılda yazılmış olan çok ünlü bir gezi kitabıdır. 10 ciltten oluşur. Gerçekçi bir gözle izlenen olaylar, yalın ve duru, zaman zaman da fantastik bir anlatım içinde, halkın anlayacağı şekilde yazılmış, yine halkın anlayacağı deyimler çokça kullanılmıştır. Halk etimolojisi de bolca görülür. Evliya Çelebi, Seyahatnâme'sinde gezip gördüğü yerleri kendi üslûbu ile anlatmaktadır. Evliya Çelebi'nin 10 ciltlik Seyahatnâmesi, bütün görmüş ve gezmiş olduğu memleketler hakkında oldukça önemli bilgiler içermektedir. Eser bu yönden Türk Kültür tarihi ve gezi edebiyatı açısından önemli bir yere sahip olmuştur. Evliya Çelebi’nin en önemli eseri olan Seyahatname’yi Bilgi Merkezi’nden ödünç alabilirsiniz.

ŞEVKET S. AYDEMİR

VIRGINIA WOOLF

(1897 - 25 Mart 1976 )

(1882 - 28 Mart 1941)

Khas BM’deki eserleri için tıklayınız.

Khas BM’deki eserleri için tıklayınız.

YAKUP K. KARASMANOĞLU

MEMDUH Ş. ESENDAL

(27 Mart 1889– 1974 )

Khas BM’deki eserleri için tıklayınız.

(28 Mart 1884-1952)

Khas BM’deki eserleri için tıklayınız.

Haftanın Yazarları: Goethe ve Çelebi

Yakup K. Karaosmanoğlu’nun Khas BM’de bulunan eserleri

-

K

GİLT Akademi

adir Has Üniversitesi Girişimci İnovatif Liderler Takımı tarafından her yıl gerçekleştirilen ‘GİLT Akademi’ etkinliğinin üçüncüsü olan ‘GİLT Akademi 14’, mobil ve mobil oyun üzerine düzenlecek. Etkinlik 30 konuşmacı, 2 workshop ve 2 panel ile 3-5 Nisan’da Cibali Kampüsü’nde gerçekleşecek.

Biyoinformatik ve Genetik Çalıştayı Yapıldı Kadir Has Üniversitesi’nin lise öğrencilerinin Mesleki Eğilim ve Yönelimlerini belirlemelerine ışık tutmak, kariyerlerinde daha isabetli kararlar alarak kendilerine uygun meslekleri seçmelerine yardımcı olmak amacıyla düzenlediği Biyoinformatik ve Genetik Çalıştay’ı 28-29 Mart’ta Cibali Kampüsü’nde yapıldı.

Maksim Gorki’nin Khas BM’de bulunan eserleri

Anamın kitabı Ankara Atatürk Panaroma Hüküm gecesi

-

Khas BM’de bulunan eserleri için tıklayınız.

Amerika’dan İtalya’ya Artamonov ailesi Ekmeğimi kazanırken Yaşanmış öyküler

Khas BM’de bulunan eserleri için tıklayınız.

K

has Bilgi Merkezi tarafından hazırlanan “Haftanın Yazarları” bülteninin geçen haftaki yazarı Goethe, bu haftaki yazarı ise Evliya Çelebi oldu. Bültende yer verilen yazarların eserlerinin önemli bir kısmı Bilgi Merkezi koleksiyonunda yer alıyor. Ayrıca Merkez tarafından hazırlanan BM Bülteni’nin 18. sayısı yayına girdi.

Khas Türk Müziği Korosu konser verdi

Şef Asuman Ercan yönetiminde Khas Türk Müziği Korosu’nun konseri 2014 etkinliği 28 Mart’ta Cibali Kampüsü’nde yapıldı.

Sahne Khas’da oyunlara devam Khas Tanıtım Ekibi, Tekirdağ Anadolu Lisesi’nde aday öğrencilerle buluştu.

‘Sınava Hazırlanma Sürecinde Başarıya Giden Yol’ semineriyle Yrd. Doç. Dr. Oktay Aydın, üniversite adayı öğrencilerle buluştu.

4 | 15 - 30 MART 2014 | NEWSLETTER KHAS

‘Savaş’ tiyatro oyunu 22 Mart’ta Sahne Kadir Has’ta oynandı.


Khas Spor Çalışmaları Merkezi

K

Khas Spor Çalışmaları Merkezi sertifika programı 13. hafta dersleri, Oğuz Sarvan’ın ‘Türkiye ve Dünyada Hakemlik’ dersiyle başlayıp, Sevecen Tunç’un ‘Türkiye’de ve Dünyada Spor Tarihçiliği’ ve Bülent Timurlenk’in ‘Blog, Sosyal Medya ve Futbol Yazarlığı’ dersleriyle devam etti.

Tasarım Bienali için Online Kayıt Formu, 3 Nisan Perşembe günü saat 18’a kadar doldurulmalıdır.

İKSV 2. Tasarım Bienali Bilgilendirme Toplantısı direktör Deniz Ova, iletişim ve ofis koordinatörü Bahar Türkay ve sergi-proje koordinatörü Merve Yücel’in katılımıyla 24 Mart’ta Cibali Kampüsü’nde gerçekleşti.

Okçuluk Şampiyonası

Khas Futbol Takımı

Anadolu Üniversitesi’nde düzenlenen Türkiye Üniversiteler Salon Okçuluk Şampiyonası’nda Khas Uluslararası İlişkiler 1. sınıf öğrencisi Özgür Can Alıcı yarı finale yükseldi.

Üniversitelerarası 1. Lig Futbol müsabakasında, Khas Futbol Takımı yarı final maçında rakibi Yıldız Teknik Üniversitesi’ni 6-5 yenerek finale yükseldi.

{

Has Runners Koşuyor

{

adir Has Üniversitesi Spor Çalışmaları Merkezi’nin bu yıl ikinci etkinliği olan “Futbolda İyi Yönetişim: Avrupa Birliği ve İngiltere Modelleri” başlıklı konferansı 5 Nisan cumartesi günü Cibali Kampüsü’nde düzenleniyor. Londra Üniversitesi Sport Business Centre Müdürü Sean Hamil ve Loughborough Üniversitesi Spor Yönetimi Bölümü öğretim üyesi Dr. Borja Garcia Garcia’nın sunumlarını yapacağı etkinlik bir gün sürecek. Kayıt için: http://scm.khas.edu.tr/ Konferansa katılım ücretsiz olup etkinliğe kayıt olmak ve katılım sertifikası alabilmek

Haberler / Etkinlikler

Futbolda İyi Yönetişim

Has Runners Kulubü tarafından 16 Mart’ta Belgrad ormanında yapılan Geyik Koşuları’nda 14K kategorisinde Khas Hukuk Fakültesi hazırlık sınıfı öğrencisi Mehmet Babaoğlu birinci, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü 2. sınıf öğrencisi Mustafa Yılmaz üçüncü, 4K yarışında Amerikan Kültürü ve Edebiyatı 4. sınıf öğrencisi Bengisu Kiraz yaş kategorisinde üçüncü oldu.

Adres : Kadir Has Caddesi Cibali Haber : Sena Ural-Fahri Mestanlı 34083 İstanbul Fotoğraf : Ulaş Tosun Tel : 212 533 65 32 Tasarım : Birsen Duyar Akdemir Faks : 212 531 38 53 Yöneten : Ayten Görgün Smith E-mail : newsletter@khas.edu.tr Web

: http://www.khas.edu.tr 15 - 30 MART 2014 | NEWSLETTER KHAS | 5

Profile for Kadir  Has University

50 sayi newsletter khas  

50 sayi newsletter khas  

Advertisement