Page 1

15 - 28 Şubat 2013 / Sayı 48

“Dünyada herşey kadının eseridir”

M.K. Atatürk

8

Mart Dünya Kadınlar günü, Khas Psikoloji Bölümü ve Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma Merkezi’nin düzenleyeceği 3-8 Mart Kadın Haftası Etkinlikleri ile kutlanacak. Etkinlik kapsamında kadın ve çocuk filmleri gösterimlerinin yanı sıra “Neden Annelik?”, “Sosyal Psikoloji Gözüyle Kadın ve Erkek”, “Türk Anneliğinin İmajı” konulu panellerde erkek gözünden anneler, annelik kimliği ve anneçocuk ilişkisi, bakım öneriler, Gezi anneleri, Türk televizyonundaki Türk anneliğinin imajı, anneliğin pazarlanması gibi alt başlıklar incelenecek.

Cibali’ye Tekrar Gelmesi İçin 88 Yıl Geçmesi Gerekiyormuş Kadir Has Üniversitesi ve Nükhet Eren Yazarlık Atölyesi işbirliğiyle Türk edebiyatında Çoban Yıldızı, Çulluk, Pervin Abla ve Yakacık Mektupları başta olmak üzere birçok unutulmaz esere imza atan Mahmut Yesari ölümünün 88. yılı olan 28 Şubat’ta Cibali Kampüsü’nde anıldı.

S

oyadını, sol eliyle yazdığı için Yesari lakabı ile anılan hattat dedesinden alan Mahmut Yesari’nin 1927’de yazdığı Çulluk romanının kadın kahramanı Cibali Tütün Fabrikası’nda çalışan genç bir işçi kızıydı. Onlarca roman, yüzlerce öykü ve elliden fazla oyunda imzası bulunan geçmişin renkli siması Yesari’nin bugün sadece sahaflardan bulunabilen kitapları, zengin bir edebi dile sahip olmalarına rağmen, artık basılmıyor. Yesari’nin bir dönem çalışmış olduğu Cibali Tütün Fabrikası’nın şimdi Kadir Has Üniversitesi’nin Cibali Kampüsü’ne dönüştürülen binasında, Nükhet Eren Yazarlık Atölyesi ve Kadir Has Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen etkinliğin amacı yazarın kitaplarının yeniden basılarak okuyucular ile buluşturulması idi. Anma programı Yesari’nin yazdığı ‘Pencereden Pencereye’ adlı oyunun sahneye konulması ile başladı. ‘Yesari’ye Yolculuk’ belgeselinin gösterimi sonrasında

(Fotoğraf: Serhan Oksay) “Oysaki her gün ölüp yeniden dirilen asıl ‘çulluk’lar, ağır çalışma koşulları altındaki fabrika işçisi kadınlardır.”

düzenlenen panelde Yesari’nin farklı dönemlere ait eserleriyle ilgili bildiriler katılımcılarla paylaşıldı. Program ‘Çulluk’ romanına da konu olan Cibali Tütün Fabrikası’nın yeni sakini Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenen özel bir gezi ile son buldu.

(Fotoğraf: Şişmanoğlu Ailesi Arşivi) 1930’larda Cibali Tütün Fabrikası’ndan emekli olan Saime Hanım, Mahmut Yesari’nin Çulluk romanında tasvir ettiği işçi kadınlardan biri olması muhtemel. .

Coventry-Khas ortak lisansüstü çift diploma programları Eylül 2014’te başlıyor. 15 - 28 ŞUBAT 2013 | NEWSLETTER KHAS | 1


Haberler / Etkinlikler

Eski Bakan Titiz’den “Sorun Çözme Kabiliyeti” Semineri

K

has Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi ve İletişim Fakültesi Yeni Medya Bölümü katkılarıyla düzenlenen Sosyal Bilimler Enstitüsü Salı Seminerleri’nin Bahar 2014 dönemindeki ilk konuşmacısı İstihdam, Bilim ve Teknolojiden sorumlu eski Devlet ve Kültür ve Turizm Bakanı Tınaz Titiz oldu. “Sorun Çözme Kabiliyeti” üzerine konuşma yapan Titiz şunları söyledi: “Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi, en temel fizyolojik ihtiyaçlardan en üstteki kendini gerçekleştirmeye dek tüm insanların, kurumların ve toplumların yaşamlarına şekil veriyor. Bu dürtüler içinde en önemlisi de, ihtiyaçlara karşılık gelen ‘değer’lerin,

büyük ölçüde birbirlerinden transferi olgusu. İhtiyaçlar hiyerarşisinin tüm katmanları (yani refah ve mutluluk ürünleri) bütünüyle enerjinin yoğunlaşmış formları. İnsanlığın hangi ölçekte olursa olsun içinde olduğu çatışmalar, işte bu enerji türevlerinin birbirinden transferi nedeniyle oluyor ve hiçbir kural bu transfer eylemlerindeki acımasızlığı önleyemiyor. Bu eylemlerden en az zarar görerek yaşamını sürdürmek isteyen bireylerin, kurumların ve de toplumların tek seçeneği vardır: Sorun çözme kabiliyetlerini güçlendirmek.”

İş Hukukunda Güncel Sorunlar

İletişim Fakültesi’nde Etkinlik Geçidi • Prof. Dr. Aysel Aziz “Türkiye’de İletişim ve Kitle İletişimi” başlıklı konuşmasını 27 Şubat’ta yaptı.

K

has Hukuk Fakültesi ile İstanbul Barosu İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Komisyonu, gelenekselleşmiş iş hukuku ve sosyal güvenlik hukuku seminerlerinden

yedincisini, “İş Hukukunda Güncel Sorunlar (4)” başlığı altında, Cibali Kampüsü’nde, 22 Şubat’ta gerçekleştirdi. Program’ın ikinci dönemi ise 19 Eylül’de başlıyor.

2014-2015 Erasmus Güz Dönemi Başvuruları Bitti Erasmus öğrenci değişimi ve staj programından yararlanmak isteyen öğrenciler 17 Şubat-2 Mart tarihleri arasında Erasmus güz dönemi başvurularını BYS’deki sayfalarında bulunan Erasmus başvuruları bağlantısından doldurup öğrenci işlerinden aldıkları not dökümleri ile birlikte bölüm temsilcilerine teslim ettiler.

2 | 15 - 28 ŞUBAT 2013 | NEWSLETTER KHAS

• Khas Rektör Yardımcısı ve İletişim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, Khas Sosyal Siyasal Eğilimler Araştırma Sonuçları’nı 27 Şubat’ta Cibali Kampüsü’nde yabancı gazetecilerle gerçekeştirilen toplantıda değerlendirdi.

Bir Küçük Mühendislik Meselesi Khas Mühendislik Günleri etkinliği çerçevesinde Khas IEEE Öğrenci Kulübü ve Khas Mühendislik Kulübü işbirliği “Bir Küçük Mühendislik Meselesi” adlı etkinlik 3-4 Mart tarihlerinde Galata Salonu’nda yapılacak.


TÜBİTAK, 1003 Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projeleri Destek Programı kapsamında, BT0203Mobil İletişim Teknolojilerinin Disiplinlerarası Uygulamaları ile EN01-Enerji Öncelikli Alanı Kömür Teknolojileri çağrı programlarını açtı. Proje başvuruları için iki aşamalı başvuru sistemi uygulanacak. İlk aşama başvuruları için son başvuru tarihi 25 Nisan. Çağrı metnine ve çağrıya özel hususlara Tübitak’ın websitesinden ulaşabilir.

Horizon-2020 Anlatıldı “Horizon 2020-H2020” Programı kapsamındaki ERC-European Research Council 2014 çağrıları hakkında bilgi verilmesi amacıyla Khas STRAR tarafından 26 Şubat’ta Cibali Kampüsü’nde etkinlik düzenlendi. TÜBİTAK ERC Ulusal İrtibat Noktası Aslı Vural tarafından yapılan bilgilendirme oturumunun ardından arzu edenlerle kişisel görüşme imkanı sağlandı.

Geç Osmanlı Dönemi İstanbulu Anlatıldı

Bilgi Güvenliğinde Dün-Bugün-Yarın Khas Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü tarafından 28 Şubat’ta düzenlenen seminerde Bilgi Güvenliğinde Dün-Bugün-Yarın konuşuldu. Konuşmayı bilgi ve ağ güvenliği proje uzmanı Hasan Emre Yılmaz yaptı. Yılmaz, global bakış akışı ile bilgi güvenliğinden dünden bugüne gelişmeler ve değişimleri katılımcılara anlattı.

Kanadalı Misafirler

Khas Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Akın Ünver, Cibali Kampüsü’nü ziyaret eden Kanadalı öğrencilere ders anlattı.

Haberler / Etkinlikler

TÜBİTAK’tan Kömür Teknolojileri Çağrısı

İstanbul Çalışmaları Merkezi’nde doktora araştırmasını yürüten Nurçin İleri, 20 Şubat’ta yapılan Conversations serisinde “Delight or Disenchantment: History of Illumination with City Gas in the Late Ottoman Istanbul” (Haz ya da Düş Kırıklığı: Geç Osmanlı İstanbulu’nda Hava Gazıyla Aydınlatılmış Tarih) başlıklı konuşma yaptı.

Yoğun Yerel Mimaride Tasarım Khas Sanat ve Tasarım Fakültesi, Mimarlık Bölümü, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün ortak etkinliği olarak Oslo Mimarlık ve Tasarım Okulu, Mimarlık ve Tektonik Araştırma Merkezi Direktörü Prof. Dr. Michael Hensel’i 21 Şubat’ta Cibali Kampüsü’ne konuk etti. Prof. Hensel, “Intersecting Knowledge Fields and the Role of Research-by-Design en route to Intensely Local Architectures” (Kesişen Bilgi Alanları ve Yoğun Yerel Mimaride Tasarım Yoluyla Araştırmanın Rolü) başlıklı bir konuşma yaptı.

3.Yenilikçi Markalar Zirvesi Bireylere ve kurumlara çeşitli eğitimler veren Eduplus’ın bu yıl 3. kez düzenlemiş olduğu “Yenilikçi Markalar Zirvesi” adlı etkinlikte Türkiye’nin ve dünyanın en önemli şirketlerinin üst düzey yöneticileri, pazarlama ve marka alanında kitapları bulunan otoriteler ve akademisyenlerden oluşan otuzu aşkın konuşmacı, onlarca oturum ve önemli konular yer alıyor. Bu buluşma için Amerika, İngiltere, Güney Afrika ve daha birçok ülkenin pazarlama otoriteleri, global yöneticileri ve işletme sahipleri 10 Nisan’da İstanbul’da bir araya gelecek. . 15 - 28 ŞUBAT 2013 | NEWSLETTER KHAS | 3


Haberler / Etkinlikler

İlgi ve Yetenek Bir Arada İse Doğru Meslektir

K

has Lisans Tanıtım Birimi, lise öğrencilerinin Mesleki Eğilim ve Yönelimlerini belirlemelerine ışık tutmaya, kariyerlerinde daha isabetli kararlar alarak kendilerine uygun meslekleri seçmelerine yardımcı olmaya devam ediyor. Bu yıl da “Mesleki İlgi ve Yönelim Testi (MIT) aday öğrencilerin kullanımına ücretsiz olarak sunuluyor. Test öğrencilerin özellikle 8 farklı zeka alanına ilişkin ilgi ve yönelimlerini ölçmeye yarayan bir test. Testi dolduran öğrenciler, sahip oldukları yetenek ve becerileri ile ilgi ve eğilimlerini karşılaştırma fırsatı bulacak. Testin sonucu alan aday öğrenci isterse yine ücretsiz olarak “Üniversitede Derse Girmek İster misin?” etkinliğine katılarak Cibali Kampüsü’nde gerçek fakülte ya da bölüm bilgilendirme derslerine

Gelecek ve Kariyer Yönetimi Projesi girebilecek. Ders tarihleri 9 Nisan, 30 Nisan, 7 Mayıs ve 28 Mayıs olup ayrıca Khas Mühendislik Fakültesi Biyoinformatik ve Genetik Bölümü de “Biyoinformatik ve Genetik Çalıştayı” düzenleyecek. Program bitiminde katılım belgelerinin verileceği etkinliğe 10. 11. ve 12. sınıf öğrencileri katılabilecek olup ders günleri 14 ve 15 Mart’tır.

Rektör-Öğrenci Röportajı

Kadir Has Üniversitesi, Kartal Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile üniversite adayı lise öğrencilerine yönelik düzenlemiş olduğu “Gelecek ve Kariyer Yönetimi” adlı projenin ilk semineri 25 Şubat’ta gerçekleştirildi. Kartal bölgesindeki liseye devam eden öğrencilerin ihtiyaç duydukları konularda bilgilendirilmelerini sağlamak, kişisel yetenek ve ilgilerini tespit ederek mesleklerini doğru belirlemelerine yardımcı olmak amacıyla hayata geçirilen proje ile 8 bin öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.

Rektör Öğrenci Buluşması

K

has Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, üniversitenin Khas Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü 2012 yılı mezun öğrencilerinden Mustafa Çetinkaya’ya Gazete Fatih için röportaj verdi. 37 yaşında profesör, 42 yaşında Rektör olan Prof. Dr. Mustafa Aydın, kişisel kariyerini ve üniversitenin değişim dönüşümünü mezun öğrencisine anlattı. Röportajın linki: http://gazetefatih.com/birdunya-universitesi-olma-yolunda-%E2%80%93-%5Bprofdr-mustafa-aydin-roportaji%5D-896r.htm

4 | 15 - 28 ŞUBAT 2013 | NEWSLETTER KHAS

Rektör Prof. Dr. Mustafa Aydın, 17 Şubat’ta Selimpaşa Kampüsü’ndeki öğrencilerle bir araya geldi.

Tanıtımlar Devam Ediyor Khas Tanıtım Ekibi, 22 Şubat’ta Güneşli Final Okulları’nda üniversite adaylarıyla buluştu.


K

has Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nin “Eğitim Liderliği Programı” 29 Mart’ta başlıyor. Günümüz modern okulları, profesyonel bir işletme mantığı ile yönetilme ihtiyacı duyuyorlar. 20 Nisan’da bitecek olan programda katılımcıların eğitim bilimi verileri ışığında profesyonel modern okul yönetimi yaklaşımını aktarmayı; okul eko sisteminin yönetimi, insan kaynaklarının yönetimi ve öğrenmenin yönetimi alanlarında yetiştirmeyi hedefliyor.

K

Mavi Kapak Toplama Kampanyası

has Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nin girişimleriyle üniversitede başlatılan mavi kapak toplama kampanyası devam ediyor. Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’ndeki Mavi Kapak Toplama Kampanyası Tekerlekli Sandalye Töreni’nde

Khas öğrencileri katkılarından dolayı teşekkür belgesi aldı.

Gürün’e İKSV Onur Ödülü

19.

İstanbul Tiyatro Festivali’nin ilk Onur Ödülü’nü, 1993-2013 yılları arasında İstanbul Tiyatro Festivali’nin direktörlüğünü yürüten Khas Sanat ve Tasarım Fakültesi Tiyatro Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Dikmen Gürün aldı. Ödülü, İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı verdi. Tiyatro dünyasına katkıları nedeniyle 1996’dan bu yana çeşitli ödüllere layık bulunan Gürün, 2008’de İstanbul Üniversitesi’nden emeklidir.

Haberler / Etkinlikler

Eğitim Liderliği Programı

Selimpaşa’da Tiyatro

Ermenice Dil Kursu

T

iyatro sanatına önem veren Kadir Has Üniversitesi’nin Tiyatro Bölümü’nün yanı sıra Sahne Kadir Has’da oyunlar sergileniyor. Öğrenci kulüplerinden Tiyatro Kulübü’nün Cibali Kampüsü ve Selimpaşa Kampüsleri’nde provaları ve oyunları gerçekleşiyor.

Khas Yaşam Boyu Eğitim Merkezi işbirliği ile düzenlenen Ermenice Dil Kursu Cibali Kampüsü’nde başladı.

Uğur Mumcular’a Duyurulur Khas Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ve Uğur Mumcu Vakfı um-ag işbirliği ile düzenlenen Gazetecilik Semineri 3 Mart’ta ve Yazma Semineri 5 Mart’ta başlıyor.

HASAL Model United Nations Conference 2014, 14-17 Şubat’ta Cibali Kampüsü’nde düzenlendi. Konferansın bu yılki teması küresel işbirliğinin oluşturulmasıydı. Konferansa çeşitli üniversite ve liselerden gelen 200 delege katıldı. 15 - 28 ŞUBAT 2013 | NEWSLETTER KHAS | 5


Haberler / Etkinlikler

B

IV. Has Imperium Projesi

Okçulukta Türkiye Üçüncülüğü

ugüne kadar 400’e yakın engelli çocuğun dileklerinin gerçekleştirildiği Has Imperium etkinliklerinin bu yıl 4.sü düzenleniyor. Bu yılki etkinlikte Tomurcuk Vakfı’nda rehabilitasyon gören 90 zihinsel engelli, down sendromlu ve otizmli çocukların dilekleri gerçekleştirilecek. Etkinlik 26 Nisan’da Cibali Kampüsü’nde gerçekleştirilecek.

Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi Özgür Can Alıcı, Büyük Erkekler Türkiye Okçuluk Şampiyonası, Makaralı Yay Büyük Erkekler kategorisinde Türkiye 3.sü oldu. Alıcı, 22-23 Aralık 2012’de Türkiye Okçuluk Federasyonu’nun Denizli’de düzenlediği Türkiye Gençler ve Büyükler Okçuluk Federasyon Kupası Makaralı Yay Genç Erkekler kategorisinde ise Türkiye Şampiyonu olmuştu.

Bilgi ve katılım için: imperium@helpingtrooper.com

Bülent Çolak’la Söyleşi Khas Tiyatro Topluluğu’nun düzenlediği Bülent Çolak’la söyleşi programı 19 Şubat’ta gerçekleşti.

Has Runners Ekibi Koşuyor

Kürekler Haliç’in Soğuk Sularında Khas Kürek Takımı Haliç’te yağmur, soğuk demeden antrenmanlarına devam ediyor.

Khas Anma Tırmanışı Khas Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (Khasdak) 5-6 Nisan’da Kayseri Erciyes Dağı’na merhum Kadir Has’ı Anma Tırmanışı düzenleyecek. Ağrı Dağı (5168 mt) ve Kaçkar Dağı’ndan (3938 mt) sonra Türkiye’nin üçüncü yüksek

dağı olarak kabul edilen Erciyes’in zirvesi ise 3917 metrede bulunuyor.

Has Runners ekibi, Runtalya Marathonu öncesi son uzun mesafeli antrenmanını Belgrad Ormanı’nda yaptı.

Haber : Fahri Mestanlı Adres : Kadir Has Caddesi Cibali 34083 İstanbul Fotoğraf : Ulaş Tosun Tel : 212 533 65 32 Tasarım : Birsen Duyar Akdemir Faks : 212 531 38 53 Yöneten : Ayten Görgün Smith E-mail : newsletter@khas.edu.tr Web

6 | 15 - 28 ŞUBAT 2013 | NEWSLETTER KHAS

: http://www.khas.edu.tr

Profile for Kadir  Has University

48. Sayı - Newsletter Khas  

48. Sayı - Newsletter Khas  

Advertisement