Page 1

15 - 31 Ocak 2014 - Sayı 46

K

has’ın 2014 yılı Yeni Reklam Yüzü Sen Olabilirsin projesine 40 öğrenci başvurdu. Bu sayının 27’si kız, 13’ü ise erkek. Başvuru için: kubra.cakir@khas.edu.tr Seçmeler: 5 Şubat 2014

Khas Reklam Yüzlerini Arıyor

Harvard Kennedy School tarafından sunulan “Sivil Toplum Kuruluşları Liderliği için Stratejik Yönetim” başlıklı Yönetici Eğitim Programı Mayıs 2014’te Kadir Has Üniversitesi’nde ikinci kez yapılacak.

M

ayıs 2013’te gerçekleşen başarılı işbirliğinin ardından Harvard Kennedy School, Kadir Has Üniversitesi ile ilişkilerini “Sivil Toplum Kuruluşları Liderliği için Stratejik Yönetim” yönetici eğitim programıyla sürdürüyor. Bu yıl, Uluslararası İlişkiler Konseyi Derneği (UİK) de program ortaklarından. Program, 11-16 Mayıs’da Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde düzenlenecek. Beş gün sürecek programda, kar amacı gütmeyen hükümetdışı kuruluş yöneticilerine örgütlerinin

Harvard Kennedy School Yönetici Eğitim Programı Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü Cibali 34083 İstanbul

liderliğini güçlendirme, uzun soluklu ve sağlam ortaklıklar kurma gibi konularda gerekli perspektif, çerçeve ve yöntemleri kazandırmayı planlanıyor. Dersler süresince Harvard Üniversitesi öğretim elemanları ve araştırmacılarının Harvard Kennedy School’un çeşitli bölümlerinde ve Yönetici Eğitim Programı’nda sıklıkla uyguladıkları vaka analizi metodu kullanılacak. Bu program, özellikle kar amacı gütmeyen hükümet dışı kuruluş yöneticileri, hükümet yetkilileri ve sivil toplumla iletişimden sorumlu iş dünyası liderleri için düzenleniyor. Söz

konusu program, ABD’ye ulaşımda zorluk çeken uluslararası kitleyle bir araya gelebilmek amacıyla merkez dışında gerçekleştiriliyor.

Bilgi için: http://www.khas.edu.tr/ news/737/455/HarvardKennedy-School-unYonetici-Egitim-ProgramiKhas-da-Duezenlendi.html.

www.hks.harvard.edu/ee/ smln Çiler Öztunca 0212 533 65 32, dahili 4609 ciler.oztunca@khas.edu.tr

15 - 31 OCAK 2014 | NEWSLETTER KHAS | 1


Haberler / Etkinlikler

Khas’ın Gelecek 4 Yılı Planlanıyor

K

has STRAR-Strateji Geliştirme ve Araştırma Koordinatörlüğü tarafından, Kadir Has Üniversitesi’nin 2014-2018 döneminin stratejik planının hazırlanmasına yönelik olarak arama konferansı niteliğinde düzenlenen akademik çalıştay, 13 Ocak’ta Selimpaşa Kampüsü’nde gerçekleştirildi. 106 akademisyenin katılımıyla gerçekleşen çalıştay, Rektör Prof. Dr. Mustafa Aydın’ın açılış konuşması ve STRAR Koordinatörü Prof. Dr. Volkan Ş. Ediger’in çalıştay hakkında bilgilendirme yapmasının ardından, katılımcıların altı gruba ayrılmasıyla devam etti. Akademisyenler, dört farklı oturumda, “Khas’ın önümüzdeki dört yıl boyunca

Khaslı Akademisyenlere TÜBİTAK’tan Destek

stratejisi ne olmalıdır?” sorusunun yanıtını aradı. Üniversitenin hedeflerini, “lisans eğitimi”, “yüksek lisans eğitimi”, “araştırma odaklılık” ve “yayımtopluma hizmet” konu başlıkları altında değerlendiren katılımcılar, öneri ve tespitlerini çalıştay sonunda düzenlenen ortak oturumda paylaştılar. 2014-2018 Stratejik Planı’yla ilgili çalıştayların, idari personel, öğrenciler, veliler ve Mütevelli Heyeti gibi diğer paydaşlarla devam ettirilmesi planlanıyor.

Projesini AB Destekleyecek Kadir Has Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim görevlisi Özlem Özhabeş’in hazırladığı proje Avrupa Birliği tarafından desteklenmeye hak kazandı. Özhabeş’in Kadir Has koordinatörü olduğu “Yazarlar için Mesleki Eğitim” başlıklı proje 2015 yılına kadar sürecek ve Avrupa Birliği Leonardo Programı kapsamında toplamda 73 bin Euro’luk destek alacak.

K

has Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi ile İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi öğretim üyelerinin hazırladığı araştırma projeleri TÜBİTAK tarafından desteklenmeye hak kazandı. Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Biyoinformatik ve Genetik Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Demet Akdoğan tarafından yürütülen “b2 Adrenerjik Reseptöründe Aktif ve İnaktif Hallere Geçişlerdeki Allosterik Mekanizmanın Araştırılması ve İlaç Tasarım Çalışmalarında Uygulaması Allosterik Mekanizmalar ve Ligand Bağlanması Üzerine Yeni Hesaplamalı Yaklaşımlar” başlıklı proje, TÜBİTAK 1001 Programı kapsamında toplam 257 bin TL’lik araştırma projesi desteğine hak kazandı. Proje desteği alan bir diğer öğretim üyesi ise, İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden Dr. Elif Akben Selçuk. TÜBİTAK tarafından yürütülen 3001 Programı kapsamında toplam 60 bin TL’lik araştırma projesi desteği almaya hak kazanan Dr. Selçuk’un projesi “Gençlerde Finansal Okuryazarlık Belirleyicileri: Türkiye’deki Üniversite Öğrencileri Üzerine Bir Çalışma” başlığını taşıyor.

2 | 15 - 31 OCAK 2014 | NEWSLETTER KHAS

Mezuniyet Töreni Duyurusu Khas Mezuniyet Töreni 21 Haziran 2014 Cumartesi günü yapılacak.

Bu Kez, Master ve Doktoralılar Kep Fırlatacaklar Khas Lisansüstü Mezuniyet Töreni 21 Haziran 2014 Cumartesi günü yapılacak. Törene 2013-2014 akademik yılı içerisinde mezun olabilecek öğrenciler katılabilecekler.


K

adir Has Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ve Dipnot TV iş birliği ile Televizyonculuğun 5N1K’sı Sertifika Programı Ankara'ya geliyor! Zor ama bir o kadar da keyifli, renkli, prestijli, heyecanlı bir mesleğe, kimsenin giremeyeceği yerlere girip, dünyanın en uzak ülkelerinde farklı tecrübeler kazandırmaya ya da dünyanın bütün haberlerini televizyon izleyicilerinin ekranlarına getirmenin keyfini yaşatmak için sizleri bekliyor. Bu programda televizyonculuğun ABC’si, yani 5N1K’sı öğretiliyor. Televizyoncu olmak isteyen, televizyon dünyasının herhangi bir bölümünde muhabir ya da yapımcı olmak isteyen ve televizyonculuğa merak duyan herkes programa katılabilir.

Halkla İlişkiler Sertifika Programı

Haberler / Etkinlikler

Televizyonculuğun 5N1K’sı Ankara’ya Geliyor!

Holokost kurbanları anıldı

H

alkla ilişkiler bir yönetim bilimidir. Kurumlar ve yöneticiler için çok büyük önem taşır. Halkla ilişkileri yönetim politikalarının içine almak, faaliyetleri bu doğrultuda planlamak, markaların stratejilerini doğru oluşturabilmek çok önemli. Khas Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ve Halklailiskiler.com Halkla İlişkiler Sertifika Programı oluşturdu. Medya ilişkilerinden etkinlik yönetimine, sosyal sorumluluk bilincinden sosyal medyaya kadar bütün iletişim disiplinlerini içeren programda, iş ve iletişim dünyasının uzman isimleri destekliyor. Program 15 Şubat’ta başlıyor, 5 Nisan’da bitiyor; dersler yalnızca cumartesi günleri 10:00-16:30 arası yapılacak.

İ

stanbul’da, Nazi rejimi tarafından kitlesel kıyıma uğrayan Yahudi ve diğer azınlıklar için bir anma töreni düzenlendi. Cibali Kampüsü’nde düzenlenen törene, Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Naci Koru, Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh, Türkiye Musevileri Hahambaşısı Rav İsak Haleva, Khas Mütevelli Heyeti Başkanı Can Has, siyasetçiler, akademisyenler, Musevi cemaati mensuplarının da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

Aile Üzerinden Savaş

T

ürk tiyatrosunda önemli işlere imza atan isimler Pürtelaş kadrosunda bir araya gelerek, İsveçli yazar Lars Noren’in Savaş oyununun çalışmalarına başladı. Ekip, 13 Şubat Perşembe günü saat 20:30’da Cibali Kampüsü’ndeki SahneHas’ta prömiyer yapacak.

15 - 31 OCAK 2014 | NEWSLETTER KHAS | 3


Haberler / Etkinlikler

Liseli Öğrencilerden Khas’a Ziyaret

Volkan Ediger, İstanbul Erkek Lisesi’ndeydi

U

ğur Koleji’nden ve Kayaşehir Anadolu Lisesi’nden öğrenciler üniversitemize ziyaret gerçekleştirdi. Öğrenciler ziyaret esnasında hocalarımızdan ve öğrenci arkadaşlarımızdan okulumuz ve bölümlerimiz hakkında bilgi alıp merak ettikleri konular hakkında bilgi edindiler.

İstanbul Erkek Lisesi 4. Bilim Haftası’nda Khas öğretim üyesi Prof. Dr. Volkan Ş. Ediger, “Sürdürülebilir Enerji” hakkında konuşma yaptı.

Selimpaşa Kampüsü’nde Bocce ve Deniz Kanosu Sınava Sürecinde Başarıya Giden Yol Yrd. Doç. Dr. Oktay Aydın’ın “Sınava Hazırlanma Sürecinde Başarıya Giden Yol” semineri Cibali Kampüsü’nde yapıldı.

Selimpaşa Spor Kulübü yöneticileri, futbol yaşantılarını süper amatörde sürdürmek isteyen Kadir Has Üniversitesi öğrencilerini kulüplerine davet ediyor.

{

B

u yıl ilk defa başlatılacak olan ve Selimpaşa Kampüsü’nde yürütülecek olan Bocce ve Deniz Kanosu hakkında bilgi almak, takımlara katılmak ve bu branşlarla uğraşmak isteyenler Kampüs Spor Eğitmeni Mustafa Subaşı ile iletişime geçebilirler. mustafa.subasi@khas.edu.tr (212) 731 90 08 dahili 3188.

{

Khaslılara Selimpaşaspor’dan Davet

Hollanda’nın Ata Sporu Korfbol Khas’da

Khas Korfbol Takımı’nda sen de yerini al. Hollanda’nın ata sporlarından korfbol, Türkiye’de sekiz yıldır yapılan bir branş. Kız ve erkeklerin birlikte oynadıkları basketbol ve hentbola benzer özellikleri olsa da bu spordaki amaç, topu rakip takımın korf (pota) denilen sepete benzer yüksek potasına atmak. Spor Eğitmeni Aysel Damar ile iletişime geçebilirsiniz: aysel.damar@khas.edu.tr

Haber : Fahri Mestanlı Adres : Kadir Has Caddesi Cibali 34083 İstanbul Fotoğraf : Ulaş Tosun Tel : 212 533 65 32 Tasarım : Birsen Duyar Akdemir Faks : 212 531 38 53 Yöneten : Ayten Görgün Smith E-mail : newsletter@khas.edu.tr Web 4 | 01-15 ARALIK 2012 | NEWSLETTER KHAS

: http://www.khas.edu.tr

Profile for Kadir  Has University

46. Sayı - Newsletter Khas  

46. Sayı - Newsletter Khas  

Advertisement