Page 1

01 - 15 Haziran 2013 / Sayı 35

Kepler Havaya Akşam 7’de Atılacak

Khaslılar’a 3,5 Yıl Cibali, 1,5 Yıl Orlando’da Eğitim Fırsatı

K

has 20122013 eğitimöğretim yılı mezuniyet töreni 15 Haziran Cumartesi günü Selimpaşa’da düzenlenecek. Mezuniyet Balosu 19 Haziran çarşamba günü Beşiktaş Four Seasons Hotel’de Atik Paşa Balo Salonu’nda saat 19:30’da başlayacak. Masa düzeni 10 kişilik olup detaylı bilgi ve masa düzeni için Etkinlik Koordinatörü Nazlı Öztoksay’a başvurunuz. nazli.oztoksoy@khas. edu.tr 0 212 533 65 32 dahili 1622 Ofis: 105/D. Mezuniyet töreni program detaylarına http://www.khas.edu. tr/news/872/455/20122013-MezuniyetToereni-Bilgileri.html adresinden ulaşabilinir.

Rollins College (ABD) ile 23 Mayıs 2013’te imzalanan anlaşma kapsamındaki ‘Accelerated Management (3,5 + 1,5) Programı’na katılan İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi öğrencileri, eğitimlerinin 3,5 yılını Kadir Has Üniversitesi’nde, 1,5 yılını ise Rollins College’da sürdürerek, lisans ve yüksek lisanslarını toplam 5 yılda tamamlayabilecekler. Bu programı başarıyla tamamlayan öğrenciler, lisans derecelerini Kadir Has Üniversitesi’nden, yüksek lisans derecelerini ise Rollins College’dan alacaklar.

F

lorida Orlando’da Rollins College Crummer Graduate School of Business Üniversitesi ile 23 Mayıs’da yapılan Accelerated Management Program (Hızlandırılmış Yönetim Programı) anlaşması çerçevesinde Kadir Has Üniversitesi önlisans öğrencileri beş yıllık eğitim-öğretim yılı içinde lisans ve yüksek lisans derecelerini tamamlayabilecekler. Öğrenciler eğitimlerinin ilk 3,5 yılını Kadir Has Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra, eğitimlerinin kalan 1,5 yılını ise Rollins College’daki Early Advantage MBA Program’da biterebilecekler. Üçüncü yıllarında olan öğrenciler 1 Eylül’de başvurularını yapabilecek olup, sonuçlar üçüncü yıl güz döneminde açıklanacak. Öğrenciler, danışmanlarına yazılı olarak başvurarak programdan istedikleri zaman çıkabilecekler.

Aranan Kriterler • 3,5 yıllık eğitimin sonunda genel not

ortalamasının 3 ve 3’ün üzerinde olması. 3,5 yıllık eğitim esnasında sanal atölye çalışmalarına katılmış olmak. 3,5 yılın sonunda zorunlu stajını tamamlamış olmak. 3,5 yılın sonunda genel ve zorunlu derslerin tümünü bitirmiş olmak. 3. yılın sonunda (güz dönemi sonunda) en az 108 saatlik krediyi tamamlamış olmak. 3.yılın sonunda (bahar döneminde) mezuniyet dilekçesi ve mezuniyet uygunluk denetimini tamamlamış olmak. GMAT’ten (Graduate Management Admissions Test) üçüncü yılın güz döneminde 1 Ağustos’a kadar en az 500 skoru elde etmek.

01 - 15 HAZİRAN 2013 | NEWSLETTER KHAS | 1


Haberler / Etkinlikler

14 Haziran İran Seçim Sonuçları ve Etkileri Değerlendirilecek

K

adir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi (CIES) ile Hollings Center for International Dialogue işbirliğiyle 14 Haziran’da yapılacak 11. İran Başkanlık Seçimi’nin ardından düzenlenecek ‘14 Haziran İran Seçimlerinin Sonuçları ve Etkileri Paneli’nde’ tartışılacak. CIES Seçim Panelleri Serisi’nin 3.sü olan panel 17 Haziran Pazartesi günü saat 10:30-12:00’da Cibali Kampüsü Fener Salonu’nda gerçekleşecek. Panel’de, İran’daki seçim sonuçlarının uluslararası arenadaki yansımasının yanı sıra, İran’ın Arap Baharı sonrası bölgedeki rolü, Türkiye, İsrail ve Irak gibi ülkelerle olan dış ilişkiler problemleri de ele alınacak.

Moderatörlüğünü Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serhat Güvenç’in yapacağı Panel’de yer alacak konuşmacılar:

CNN Türk Dış Haberler Servisi editörlerinden Enis Erdem Aydın, • Ortadoğu ve İran Araştırmacısı Dr. Arzu Celalifer Ekinci, • Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet K. Han, •

İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gencer Özcan.

Coventry Üniversitesi ile Barış ve Uzlaşma Atölye Çalışması

Khaslı Öğretim Elemanlarına Duyurulur! • Kadir Has Üniversitesi

K

adir Has Üniversitesi ve Coventry Üniversitesi Barış ve Uzlaşma Çalışmaları Merkezi ortaklaşa hazırlanan deneysel beceri geliştirme ve çatışma çözümü bulma atölyesini sunuyor. Değişim ve gelişimin kaçınılmaz bir sonucu olan çatışmalar, günlük hayatımızda hep yer alsa da yanlış ele alındığında bizimle birlikte çevremizdeki kişilere önemli zararlar verebilir. Atölye’de küreselden kişisele kadar gelen her düzeyde çatışma dinamiklerini farklı bakış açıları ile incelenecek. Ayrıca uyuşmazlık analizi gibi bir girişle iletişim, müzakere, kişisel ve durumsal farkındalık da dahil olmak üzere, çatışmaları çözmek için gerekli beceriler aralığında katılımcıların yetkinliklerini güçlendirmeye çalışılacak.

2 | 01 - 15 HAZİRAN 2013 | NEWSLETTER KHAS

Bu diplomatlar ve aktivistler kadar dünyadaki çatışmaları işleyen kişiler çalışılıp ev, iş ve toplumda da kullanılabilen çatışma çözme tekniği kullanarak ve örnek-olay incelemesi yaparak sağlanıyor. Süre: 1 Hafta Varış: 14 Temmuz 2013 Ayrılış: 21 Temmuz 2013 Kredi: Kredisiz ders. Coventry Üniversitesi ve Kadir Has Üniversitesi tarafından ortaklaşa katılım belgesi veriliyor. Ücret: 1.000 USD (Kurs ücretleri, konaklama, yemek, şehir turları ve kampüs faaliyetleri dahil.) İndirimli Ücret: 700 USD (Kurs ücretleri, yemek, şehir turları ve kampüs faaliyetlerini içeren, konaklama hariç.)

2010’dan bu yana Çin’in Zhejiang Gongshang Universitesi (ZGU) ile düzenlediği ortak yaz okulu her iki üniversitenin öğrencileri arasında kültürel alışveriş ve dil gelişimini amaçlıyor.

• Bu yıl birinci aşama olan

24 Temmuz-7 Ağustos tarihleri arasında 20 ZGU’lu öğrenci Cibali Kampüsü’ne, ikinci aşama olan 5-21 Eylül 2013 tarihleri arasında ise Khas’lı öğrenciler Çin’e gidecekler.

• Bu programı yürütecek

Khaslı öğretim elemanları aranıyor. İlgilenenlerin Uluslararası Değişim Programı Sorumlusu Sibel Kuseyrioğlu’na 14 Haziran’a kadar başvurmaları rica olunur.


Haberler / Etkinlikler

P

rinceton Üniversitesi Yakın Doğu Çalışmaları Başkanı ve Yakın Doğu Çalışmaları Program Direktörü Prof. Dr. M. Şükrü Hanioğlu, 17 Haziran Pazartesi günü Kadir Has Üniversitesi’nde ‘Milliyetçilik, Etnisite ve Cumhuriyet’ (Nationalism, Ethnicity and Republic) başlıklı bir seminer verecek. Galata Salonu’ndaki seminer saat 10:00’da başlayacak.

Prof. Dr. Hanioğlu Kimdir? Siyaset Bilimi ve Ekonomi lisans derecesini ve Siyaset Bilimi doktorasını İstanbul Üniversitesi’nden aldı. Siyaset Bilimi Bölümü’nde ders verdi ve doktora tezini İttihad ve Terakki Cemiyeti kurucu üyelerinden Dr. Abdullah Cevdet üzerine yazdı. 1981’de başladığı İttihad ve Terakki Cemiyeti araştırmalarını 3 kitapta topladı. 1981’den günümüze İstanbul, Boğaziçi ve Deniz Harp Okulu’nda son dönem Osmanlı politika ve diplomasi tarihi, son dönem Osmanlı tarihi, Türk siyaset hayatı konularında Columbia, Wisconsin, Michigan ve Chicago Üniversiteleri’nde ders verdi ve seminerler yönetti, ardından katıldığı Princeton Üniversitesi’nde Yakın Doğu Çalışmaları Bölüm Başkanı ve Ahmet Ertegün Vakfı Başkanı oldu. Prof. Dr. Hanioğlu halen Yakın Doğu Çalışmaları Programı Başkanlığı’nı yürütmektedir. Prof. Dr. Hanioğlu 2010’da son dönem Osmanlı, erken dönem Türk entelektüel, diplomatik ve siyasal tarihine farklı bir bakış açısıyla yaklaşan uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları nedeniyle TÜBİTAK Özel Ödülü’nü almıştır.

Princeton Yaz Okulu Başlıyor Prof. Dr. Şükrü Hanioğlu 25 Haziran-31 Temmuz 2013 tarihleri Kadir Has Üniversitesi’nde Yaz Okulu düzenleniyor. Perşembe ve Cuma günleri 14:00-17:00 saatlerinde gerçekleştirilecek derslere, lisans 3. ve 4. sınıflarla lisansüstü öğrencileri katılabiliyor. Sınırlı sayıda lise öğrencisinin de katılabileceği derslerin dili Türkçe, ders malzemesi ise Türkçe ve İngilizce olacak. Kadir Has Üniversitesi, Cibali

Kampüsü’nde verilecek derslerin sonucunda ise başarılı olan öğrencilere aldıkları notları gösteren bir sertifika verilecek.

Başvuru Tarihleri Khas öğrencileri için: 31 Mayıs-3 Haziran 2013 Diğer katılımcılar için: 31 Mayıs-15 Haziran 2013 Ön Kayıt Formu: http://activity. khas.edu.tr/gib/

En son Atatürk hakkında kitap yazdı

• Bir siyasal düşünür olarak Doktor

Abdullah Cevdet ve Dönemi, İstanbul 1981. • Bir siyasal örgüt olarak Osmanlı Ittihad ve Terakki Cemiyeti ve Jön Türklük, İstanbul 1986. • Young Turks in Opposition, Oxford 1995. • Preparation for a Revolution: The Young Turks, 1902-1908. Oxford 2001. • Osmanlı’dan Cumhuriyete Zihniyet Siyaset ve Tarih, İstanbul 2006. • A Brief History of the Late Ottoman Empire, Princeton 2008. • Atatürk: An Intellectual Biography, Princeton 2011.

Haziran 2013 Profesör ve Doçentleri İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi Bölümü’nden Şule Toktaş Profesörlük; Kadir Has Üniversitesi Üniversitelerarası Kurul tarafından ise Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden Ahmet K. Han ve Psikoloji Bölümü’nden Aslı Çarkoğlu Doçentlik ünvanlarını almışlardır. Hocalarımızı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

01 - 15 HAZİRAN 2013 | NEWSLETTER KHAS | 3


Haberler / Etkinlikler

Ameliyat Bilişim Projeleri’nde Odalarının Kar İş Yapış Felsefesi ve Maliyeti Hiyerarşi ‘Out’, Takım Oyunu ‘In’ Tartışılacak

A

Agile Turkey, kar amacı gütmeyen bir dernek olarak iş dünyasındaki profesyonellere Agile felsefesini, bu felsefenin yazılım geliştirme metodolojisini anlatıyor.

A

gile Turkey’nin, bilişim projelerinde hiyerarşiyi yıkıp takım oyununu en önemli kıstas belirleyen iş yapış felsefesi AgileTalks etkinliği 6 Haziran’da Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleşti. Her etkinlikte farklı bir konunun ele alınarak Agile yaklaşımlara ilgi duyan herkesin severek takip ettiği etkinliğin teması bu kez ‘Türkiye ve Dünyadan Örneklerle Agile Yaklaşımlar’ idi. Etkinlikte akademik ve profesyonel çevrelerden konuşmacılar yer aldı. Khas Mühendislik ve Doğa Bilimleri öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet N. Aydın, ‘Çevik Yaklaşımların Akademik ve Pratikteki Yansımaları’ konulu sunumu ile akademik

{

4 | 01 - 15 HAZİRAN 2013 | NEWSLETTER KHAS

dünyada yapılan bilimsel çalışmaların IT sektörü için nasıl bir anlam taşıdığını aktardı ve Türkiye’de IT’ye ilişkin Agile deneyimlerin daha etkin kullanımı için profesyonel yetkinlik ve akademik işbirliğinin gereğine dikkat çekti. ING Bank Türkiye’de Çevik Proje Yönetimi Grup Müdürü olarak görev yapan ve Agile süreçlerin kurum bünyesinde oluşturulması ve tutundurulması çalışmalarını koordine eden Tolga Demirel ise ING Bank Türkiye Agile Dönüşümü kapsamında edindiği deneyimler doğrultusunda kurumlarda etkin çevik dönüşüm için ipuçlarını anlattı.

meliyat odalarının toplam hastane kar ve maliyetinde büyük bir kalem olduğu bilinir. Ameliyat odalarının daha iyi bir şekilde yönetilmesi bu maliyeti belirgin bir şekilde aza indirgeyebilir. Sabancı Üniversitesi’nden Dr. Serhat Gül, Kadir Has Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nin konuğu olarak 17 Haziran 2013 Pazartesi saat 14’te Fener Salonu’nda maliyeti artıran ameliyat odalarındaki iptal, bekleme ve fazla zaman geçirimine uygulanacak optimal ameliyat programını anlatacak.

Yeni Medya’da Öykü Anlatımı

B

remen Üniversitesi’nden Dr. Çiğdem Bozdağ, ‘Storytelling in New Media’ (Yeni Medya’da Öykü Anlatımı) başlıklı konuşmasını İletişim Fakültesi İletişim-Medya ve Kültür Seminerleri dizisinde 13 Haziran Perşembe günü yapacak. Khas İletişim Fakültesi Yeni Medya Bölümü’nün bursiyeri olan Dr. Bozdağ’ın Andreas Hepp ve Laura Suna ile birlikte yazdığı Migrant Media (Göçmen Medya) adlı kitabı bulunmaktadır.

{

TÜBİTAK’tan e-Kitap ve e-Ders Desteği

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı; TÜBİTAK-5001 Akademik e-Kitap ve TÜBİTAKV5002 Akademik e-Ders destek programları başlattı. Ayrıntılı bilgilere aşağıdaki linklerden ulaşılabilir.

http://www.tubitak.gov.tr/sites/default/files/5002_dijital_icerikli_acik_ ders_kaynaklari.pdf http://www.tubitak.gov.tr/sites/default/files/5002_afis_cagri.jpg


K

adir Has Üniversitesi Bayan Masa Tenis Takımı, Avrupa’da yer alan üniversitelerin yarıştığı ve en iyilerinin belirlendiği bir organizasyon olarak tanınan EUSA turnavasına katılarak Avrupa’da sportif anlamda Üniversite ilk kez temsil edilmiş olacak. EUSA (European University Sports Association-Avrupa Üniversitesi Spor

Derneği) 6. Avrupa Üniversitelerarası Masa Tenis Şampiyonası’nı 19-22 Haziran 2013’te Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde düzenleniyor. Khas Bayan Masa Tenis Takımı’nın eğitmenliğini ise Aysel Damar yürütüyor.

Haberler / Etkinlikler

Sporda İlk Kez Avrupa’da Temsil Edileceğiz

Yarışmaya Katılacak Üniversiteler Almanya-University of Ulm Almanya-University of Münster Almanya-University of Mainz Fransa-Universite Poitiers Hollanda-Hogeschool Amsterdam

İngiltere-Nottingham Trent University

Rusya-Kazan Volga Federal University

Polonya-Jan Dlugosz University of Czestochowa

Rusya-Russian Students Sport Union Slovenya-University of Ljubljana

Polonya-University of Warsaw

Türkiye-Kadir Has Üniversitesi

Portekiz-University of Porto

Taksim Gezi Parkı Yorumlandı

220 Liseli Cibali Kampüsü’nü Ziyaret Etti

Özel Alman Lisesi’nden (40), Behçet Canbaz Anadolu Lisesi (50), Bakırköy Lisesi (60), Anabilim Okulları (20), İzmir Karşıkaya Şemikler Lisesi (50) öğrenci Kadir Has Üniversitesi’ni ziyaret etti. Bunun yanı sıra İstanbul Erkek Lisesi öğrenci ve velilerinin katılımıyla öğrenci müzik gecesi gerçekleşti.

6 Haziran Perşembe: Khas Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, saat 20:00’de Skytürk360 kanalında Ana Haber Bülteni’ne konuk oldu. 6 Haziran Perşembe: Khas Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Dr. Akın Ünver, 20:45’te HaberTürk’teki ‘Eksen’ programında Gezi Parkı olaylarını değerlendirdi. 5 Haziran Çarşamba: Khas İletişim Fakültesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Görevlisi İsmail H. Polat, 14:20’de NTV’de Ahmet Arpad’ın sunduğu ‘Yakın Plan’ programında Gezi Parkı olaylarını canlı yayında değerlendirdi.

Adres : Kadir Has Caddesi Cibali 34083 İstanbul Tel : 212 533 65 32 Fotoğraf : Ulaş Tosun Faks : 212 531 38 53 Tasarım : Birsen Duyar Akdemir E-mail : newsletter@khas.edu.tr Yöneten : Ayten Görgün Smith Web : http://www.khas.edu.tr

01 - 15 HAZİRAN 2013 | NEWSLETTER KHAS | 5

35. Sayı - Newsletter Khas  
35. Sayı - Newsletter Khas  
Advertisement