Page 1

15 Mayıs - 01 Haziran 2013 / Sayı 34

Khaslılar Khasfest’te Ajda Pekkan ve Teoman ile Eğlendiler

Mezuniyet Töreni’ne 2 Hafta Kaldı

K

has 20122013 eğitim öğretim yılı mezuniyet töreni 15 Haziran’da Selimpaşa’da düzenlenecek. Mezuniyet törenine mezun olmaya hak kazanan öğrenciler törene katılabilecekler.

Akademi’de Kariyer Yapmak İsteyenlere Duyurulur!

6

Mayıs’ta erken başvuruları başlayan Khas Yüksek Lisans ve Doktora Programı başvurular 7 Haziran’da saat 18:00’de sona erecek.

H

er yıla özgün birbirinden farklı konseptiyle düzenlenen Khasfest Bahar Şenliği 18 Mayıs’ta Selimpaşa Kampüsü’nde düzenlendi. Festival’de Khaslılar Ajda Pekkan, Teoman ve Gökcan Sanlıman eşliğinde eğlendiler. Khas Bahar Şenliği’nde güne birbirinden eğlenceli oyunlar ve yarışmalarla başlayan öğrenciler geceye ise Khas Dans Grubu’nun gösterisi ile başladılar. DJ Orbay Aygenç’in Türkçe ve yabancı müziklerinin ardından Gökcan Sanlıman da sahne aldı.

Müziği bırakmasının ardından sahnelere hızlı geri dönüş yapan Teoman’ın eskimeyen şarkılarını öğrenciler hep bir ağızdan seslendirdiler. Teoman’ın eşsiz sahne performansı sonrasında sahneye çıkan ‘Süper Star’ Ajda Pekkan, popüler şarkılarını seslendirmesinin ardından yeni CD çalışmasında Merhum Müslüm Gürses’in bir şarkısının yer alacağının müjdesini öğrencilerle paylaştı.

Güvenlik Gelişmeleri Konuşuldu ‘Çatışmadan Güvenliğe Türkiye ve Dünya’nın Değişen Gündemi’ Paneli 15 Mayıs’da Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Karaosmanoğlu, Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Gencer Özcan, Milliyet Gazetesi köşe yazarı Kadri Gürsel ve Hürriyet Daily News köşe yazarı Barçın

Yinanç’ın katılımıyla Cibali Kampüsü’nde gerçekleşti. Panel’de, Suriye’deki çatışmalardan İran’ın nükleer pazarlığına, Somali’deki korsanlardan siber saldırılara kadar uzanan dünya gündemi ile birlikte Türkiye’de son dönemde yaşanan güvenlik gelişmeleri tüm yönleriyle ele alındı. Panel’in ardından Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın’ın editörlüğünde, kendi alanında Türkiye’de ve dünyada görüşlerine başvurulan 25 öğretim üyesinin yazar olarak yer aldığı ‘Uluslararası İlişkilerde Çatışmadan Güvenliğe’ kitabının tanıtımı da gerçekleştirildi. 15 MAYIS - 01 HAZİRAN 2013 | NEWSLETTER KHAS | 1


Haberler / Etkinlikler

Karadeniz’in Değişen Güvenlik İçeriği Tartışıldı

K

has Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi (CIES), Karadeniz Bölgesi’nde son dönemde değişen politik yapı ve güvenlik konusu tartışmak üzere ‘Geniş Karadeniz Bölgesi’nin Değişen Güvenlik İçeriği’ paneli 29 Mayıs’da Cibali Kampüsü’nde düzenledi. Panel’e İstanbul Milletvekili ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİÖ) Parlamenter Asamblesi Türkiye Delegasyonu Başkanı İsmail Safi, Romanya Dışişleri Bakanlığı’ndan Stratejik İlişkiler

Bakan Yardımcısı Bogdan Aurescu, Gürcistan Parlamentosu’ndan Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Tedo Japaridze, Emekli Büyükelçi (ABD Alman Marshall Fonu Non-Resident Fellow) Oleh Shamshur ve Khas Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi (CIES) Direktörü Dimitrios Triantaphyllou katıldı.

Karadeniz’in Genç Reformcuları Khas’ta Biraraya Geldiler

L

ise Kadir Has Üniversitesi’nin yürütücüleri arasında bulunduğu Karadeniz Genç Reformcuları (Black Sea Young Reformers) Projesi’nin İstanbul toplantısı 27-30 Mayıs tarihleri arasında Cibali Kampüsü’nde gerçekleştirildi. ‘Ideas Without Borders: The Black Sea in Retrospect and Future Prospects’ başlıklı etkinliğe, 9 farklı Karadeniz ülkesinden 21 genç reformcu katıldı. Etkinlik boyunca düzenlenen seminer ve çalıştaylar çerçevesinde, Karadeniz’de güvenlik, enerji ve demokratikleşme gibi konuların yanı sıra bölge ülkelerini ilgilendiren

güncel meseleler ve müşterek çözüm stratejileri tartışıldı. Bursiyerler, programın ardından sundukları proje taslaklarını bölgedeki ortakları ile uygulamaya başlayacaklar. Kadir Has Üniversitesi ve Uluslararası İlişkiler Konseyi Derneği 2012 yılından beri, Münih Üniversitesi Center for Applied Policy Research (C.A.P), Robert Bosch Stiftung ve Black Sea Trust of the German Marshall Fund of the United States ortaklığında 2010 yılından itibaren yürütülen Black Sea Young Reformers Fellowship (BSYRF) projesinin uluslararası ortakları arasında yer alıyor.

BSYRF Programı Karadeniz bölgesi ülkelerinden geleceğin lideri olmaya aday kişileri buluşturarak, bölgenin çeşitli sorunlarının tartışılmasına ve ortak projelerle sorunların çözümüne dair fikirlerin uygulamaya geçirilmesine olanak sağlayan bir etkileşim platformu. BSYR katılımcıları Karadeniz bölgesi ülkelerindeki bürokrat, diplomat, akademisyen, sivil toplum ve medya temsilcileri arasından saygın kişi ve kurumların tavsiyeleri ile aday gösterilerek seçiliyor. Program, Karadeniz bölgesinin daha iyi anlaşılmasını ve uluslararası arenadaki görünürlüğünün artırılmasını, bölgedeki işbirliği imkânlarının ortaya çıkarılmasını, farklı kültür ve disiplinlerden gelen kişilere ortak bir çalışma ortamı yaratarak bölgedeki diyalog ve iletişim ağlarının geliştirilmesini hedefliyor.

2 | 15 MAYIS - 01 HAZİRAN 2013 | NEWSLETTER KHAS


P

rojeni Kap Gel-Liselerarası Proje Yarışması, ‘Akıllı Şehirler İçin Yeni Teknolojiler’ temasıyla Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi (TBD), Fütüristler Derneği ve IBM ile birlikte bu yıl dördüncü kez düzenlendi. Projelerin son teslim tarihi 17 Mayıs , finale kalan projeler 22 Mayıs’ta bildirildi. Finale kalan projeler 29 Mayıs’ta Cibali Kampüsü’nde sergi ve poster sunumlarını gerçekleştirdi. Ödül Töreni ise 30 Mayıs’da Galata

Salonu’nda yapıldı. Birincilik Ödülü’nü ‘Kiral Molekül İçerikli Besinlerin Karakterizasyonu ve Saflık Analizi’ başlıklı projesiyle Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi’nden Aliye Bihter Günal kazandı. Teşvik Ödülü’nü ise İzmir Özel Fatih Fen Lisesi’nden ‘Rekombinant Divercin V41 Türevlerinin Geliştirilmesi ve Denenmesi’ başlıklı projesiyle Oğuzhan Akyıldız aldı. Birinciye Apple yeni iPad tablet verildi.Teşvik ödülünü ise Casper 10.1 Android tablet idi.

Haberler / Etkinlikler

4. Khas ‘Projeni Kap Gel Yarışması’nın Genç Müciti Belli Oldu

Finans Kongresi’nin Üçüncüsü Khas’ta Yapıldı

K

adir Has Üniversitesi ile Merkez Bankası işbirliği ile üçüncüsü düzenlenen ‘Uluslararası İstanbul Finans Kongresi 2013’, 30-31 Mayıs tarihlerinde Cibali Kampüsü’nde gerçekleşti. Açılışını Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın ile Khas İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Osman Zaim’in yaptığı kongrede Merkez Bankası Başkanı Dr. Erdem Başçı, Dünya Bankası Prof. Dr. Aslı Demirgüç-Kunt, Simon Fraser Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ramazan Gençay, K. Leuven Üniversitesi’nden Prof. Dr. Jan Daene ve Prof. Dr. Piet Sercu, K. Leuven Üniversitesi ve Amsterdam Üniversitesi’nden Prof. Dr. Marc Goovaerts konuk konuşmacı olarak yer aldı. Ana teması ‘Finansal Optimaller, Algılamalar ve Politikalar’ olarak belirlenen kongrede finansal modeller ve veri analizi, yenilikçi toplumsal ve kamu projelerinin finansmanı, sektör-kuruluş-birey düzeylerinde finansal modeller, finansal piyasalar ve düzenlemeler, uluslararası finans ve finansal krizler, ülkesel ve bölgesel maliye ve para politikaları, finansal risk yönetimi ve davranışsal finans konuları konuşuldu.

15 MAYIS - 01 HAZİRAN 2013 | NEWSLETTER KHAS | 3


Haberler / Etkinlikler

Akıl Fikir Yarışması’nda İcat Çıkardılar

F

inans sektöründe inovasyonu desteklemek, yenilikçi ve yaratıcı projelerin hayata geçirilmesine olanak sağlamak amacıyla Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından “İcat Çıkar” sloganı ile düzenlenen “TEB Akıl Fikir Yarışması”nda Öğrenci-Yeni Mezun kategorisinde Kadir Has Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi Bora Büyüktürk üçüncülüğü Karabük Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencisi Ece Ülke ile paylaştı. TEB’in ‘İcat Çıkar’ sloganıyla gelenekselleştirdiği yarışma bu yıl da yoğun ilgi gördü. Başvuru sayıları ilk yıla göre 12 kat arttı ve 10.200 projeye ulaştı. Akıl Fikir Yarışması’nın www.icatcikar.com adresindeki internet sitesi 98 farklı ülkeden 145 bin ziyaretçiyi ağırladı.

K

Değişen Fikirtepe Khas’ta Tartışıldı

has Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ve Gayrimenkul Geliştirme Akademisi işbirliği ile Gayrimenkul Projelerinin Geliştirilmesi, Pazarlanması ve Gayrimenkulde Yeni Eğilimler Sertifika Programı düzenlenecek. Program kapsamında 29 Mayıs’ta gerçekleştirilen seminerde Nuhoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nuhoğlu, ‘Yatırımcı Gözü ile İstanbul’un ve Fikirtepe’nin Gelişimi’ni ele aldı. Yatırımcı gözü ile Türkiye’de ve yurtdışında gayrimenkul sektörünün genel değerlendirilmenin yanı sıra İstanbul ve Fikirtepe’de son dönemde yaşanan gelişimi de katılımcılar ile paylaştı.

4 | 15 MAYIS - 01 HAZİRAN 2013 | NEWSLETTER KHAS

5. STK Günleri: ‘STK’lar ve Markalaşma’

K

adir Has Üniversitesi ve Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği işbirliğinde kurulan Kurumsal Sosyal Sorumluluk Akademisi tarafından her yıl düzenlenen, ‘Sivil Toplum Kuruluşları Günleri’nin beşincisi bu yıl 16 Mayıs’ta ‘STK’lar ve Markalaşma’ teması ile Khas’ta yapıldı. 5. STK Günleri, Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği Başkanı Serdar Dinler, Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın ve TÜSEV Genel Sekreteri Başak Ersen tarafından yapılacak açılış konuşmaları ile başladı. Etkinliğin panel bölümünde Harvard Üniversitesi Kennedy School yöneticisi Nathalie LaidlerKylander, Toplum Gönüllüleri Vakfı Genel Müdürü Yörük Kurtaran, Türkiye Vodafone Kurumu Genel Direktörü Hasan Süel, Türkiye Beyaz Ay Derneği Eski Parlamento Üyesi Lokman Ayva ve Stratejik İletişim ve Kurum İtibari Yönetimi Uzmanı Salim Kadıbeşegil sosyal sorumluluk projelerinin kamuoyu üzerindeki etkileri ve planlanma süreçlerini paylaştı.

STK’ların olumlu yönde toplumsal dönüşümü yapabilmesi için öncelikle topluma ulaşması gerektiği ana temalı panelde, STK’ların sürdürülebilirliği, faaliyet gösterdikleri alanda, (konu ve coğrafi alan) yaptıkları çalışmalar ile toplumsal dönüşümü olumlu yönde değiştirmeyi başarma oranları konuşuldu.


K

has Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ve Nish Coaching işbirliğinde düzenlenen Yaşam Koçluğu Sertifika Programı 15 Haziran’da başlıyor. Programa profesyonel bir koç olarak kendi işini yapmak isteyenler, insanların hedefleri doğrultusunda onlara koçluk desteği ile yardımcı olmak isteyenler, iş yerinde takım arkadaşlarına koçluk yapmak isteyenler, kendi yaşamının koçu olmak isteyenler ve başkalarının yaşamlarına dokunarak onların değişimine ışık olmak isteyenler katılabilir.

En Prestijli Ödüller Rezan Has’ta

İ

ngiliz Kraliyet Mimarlar Enstitüsü (RIBA) Başkanlık Madalyası, mimarlık eğitimi alan öğrencilere, mimarlık eğitiminde mükemmelliği desteklemek, yeteneklerini ödüllendirmek ve dünya çapında mimarlık tartışmalarını teşvik etmek amacı ile 1836’dan bu yana her yıl veriliyor. Seçilen projeler, Londra, Belfast, Bournemouth, Canterbury, Edinburgh, Glasgow, Leicester, Liverpool, Newcastle ve Plymouth’da sergilenmelerinin ardından Avustralya, İrlanda, Romanya, Singapur, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerde ilgililerle paylaşılıyor. Başkanlık Madalyaları halen mimarlık eğitiminde dünyada öğrencilere verilen en prestijli ödül olarak kabul ediliyor. Khas Sanat ve Tasarım Fakültesi ile Rezan Has Müzesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen sergi 18 Mayıs’ta ziyaretçilere açıldı. Sergi 12 Temmuz’a kadar her gün saat 09:00-18:00 saatleri arası ziyaret edilebilir.

Katılımcılar kendi yaşamlarına koçluk edebilecek, başkalarıyla etkin, güçlü ve geliştiren ilişkiler kurabilecek ve profesyonel anlamda koçluk yaparak yeni bir meslek sahibi olabilecekler. Programı başarıyla tamamlayan koçlara Kadir Has Üniversitesi onaylı LIFE COACH sertifikası verilecek. Ayrıntılı bilgi için http://www.khas.edu.tr/ egitim/yasam-boyu-egitim-merkezi/yasamkoclugu-sertifika-programi-2.html adresinden ulaşılabilir.

Haberler / Etkinlikler

İnsanların Yaşamlarına Değer Katmak İster misiniz?

PANORAMA Khas’ın 10. Sayısı Çıktı Kadir Has Üniversitesi’nin üç ayda bir yayınlanan bilim-sanat-kültür dergisi PANORAMA Khas’ın 10. sayısı çıktı. Derginin kapak konusunu üniversitenin öğretim üyelerinden Prof. Dr. Füsun Alioğlu ve Doç. Dr. Murat Çetin iki ayrı yazıda anlattı. Bu sayıda 9. Kadir Has Ödülleri’nin sahipleri Prof. Dr. K. Daron Acemoğlu ‘Üstün Başarı Ödülü’ne layık görülen çalışmasını, Doç. Dr. Ali Koşar da Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü’ne layık görülen çalışmasını kaleme aldılar. Üniversite’nin uluslararası akademik projeler geliştirdiği İngiltere’nin Coventry Üniversitesi Barış ve Uzlaştırma Çalışmaları Merkezi Direktörü Prof. Dr. Alparslan Özerdem, Türkiye’deki barış sürecinin oluşmasındaki iç ve dış nedenlerini yazdı.

15 MAYIS - 01 HAZİRAN 2013 | NEWSLETTER KHAS | 5


Haberler / Etkinlikler

Spor’da ilk kez Avrupa’da temsil edilebiliriz

Khas Bilgi Merkezi Çalışma Saatleri

Khas Bilgi Merkezi çalışma saatleri 18 Mayıs’dan itibaren geçerli olmak üzere yeniden düzenlendi. Yaz dönemi boyunca Khas Bilgi Merkezi hafta içi (Pazartesi-Cuma) 09:00-18:00 saatleri arası açık olacak. Ödünç alma süreleri uzatıldı Symphony otomasyon programının kullanıma sunulmasıyla birlikte Khas Bilgi Merkezi kullanıcılarının ödünç alma sayıları ve süreleri 1 Haziran 2013’ten itibaren geçerli olmak üzere aşağıdaki tabloda belirtildiği gibi yeniden düzenlendi. Okuyucu Hakları Akademik Personel Dönemlik Ödünç Kitap Sayısı / Süresi Ödünç Kitap Sayısı / Süresi Kitap Ek CD’si Ödünç Sayısı / Süresi DVD ve VCD Ödünç Sayısı / Süresi Ciltli Dergi Ödünç Sayısı / Süresi Reserve Yayın Ödünç Sayısı / Süresi Video Kaset Ödünç Sayısı / Süresi

Adet 10 20 3 5 5 2 2

Süre 90 Gün süre ile 40 Gün süre ile 7 Gün süre ile 5 Gün süre ile 7 Gün süre ile 2 Saat süre ile 7 Gün süre ile

Asistan Öğrenci - (A Grubu) Dönemlik Ödünç Kitap Sayısı/Süresi Ödünç Kitap Sayısı/Süresi Kitap Ek CD’si Ödünç Sayısı/Süresi DVD ve VCD Ödünç Sayısı/Süresi Ciltli Dergi Ödünç Sayısı/Süresi Reserve Yayın Ödünç Sayısı/Süresi Video Kaset Ödünç Sayısı/Süresi

Adet 10 20 3 5 5 2 2

Süre 90 Gün süre ile 40 Gün süre ile 7 Gün süre ile 5 Gün süre ile 7 Gün süre ile 2 Saat süre ile 7 Gün süre ile

Yarı Zamanlı Öğretim Görevlisi Ödünç Kitap Sayısı / Süresi Kitap Ek CD’si Ödünç Sayısı / Süresi DVD ve VCD Ödünç Sayısı / Süresi Ciltli Dergi Ödünç Sayısı / Süresi Reserve Yayın Ödünç Sayısı / Süresi İdari Personel Ödünç Kitap Sayısı / Süresi Kitap Ek CD’si Ödünç Sayısı / Süresi DVD ve VCD Ödünç Sayısı / Süresi Ciltli Dergi Ödünç Sayısı / Süresi Reserve Yayın Ödünç Sayısı / Süresi MBA - Doktora Öğrenci Ödünç Kitap Sayısı / Süresi Kitap Ek CD’si Ödünç Sayısı / Süresi DVD ve VCD Ödünç Sayısı / Süresi Ciltli Dergi Ödünç Sayısı / Süresi Reserve Yayın Ödünç Sayısı / Süresi

Adet 5 3 4 5 4

Süre 20 Gün süre ile 7 Gün süre ile 5 Gün süre ile 7 Gün süre ile 2 Saat süre ile

Adet 10 3 4 5 4

Süre 20 Gün süre ile 7 Gün süre ile 5 Gün süre ile 7 Gün süre ile 2 Saat süre ile

Adet 20 3 4 5 4

Süre 20 Gün süre ile 7 Gün süre ile 5 Gün süre ile 7 Gün süre ile 2 Saat süre ile

A

ysel Damar, 4 yıldır Khas bünyesinde spor eğitmeni olarak çalışıyor ve Khas Erkek Basketbol, Tenis ve Masa Tenisi Takımları’nın antrenörlüğünü yapıyor. Damar, üniversite liglerindeki ve üniversitelerde erkek basketbol takımını da çalıştıran tek bayan antrenör. Damar’ın antrenörlüğünü yaptığı Khas Bayan Masa Tenisi Takımı’nın Avrupa Şampiyonası’na katılması için çalışmaları sürüyor, takım şampiyonaya katılırsa Kadir Has Üniversitesi ilk kez Avrupa’da temsil edilmiş olacak.

Kimdir? Aysel Damar, Çukurova Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği mezunu. 15 yıl profesyonel olarak basketbol oynadı. Kulüpler bazında 3 Türkiye şampiyonluğu bulunuyor. Hatay Dörtyol Bayan Basketbol Takımı Yardımcı Antrenörlüğü, Anadolu S.K Takımı Antrenörlüğü, UPS S.K Yıldız Takım Antrenörlüğü görevlerinde üstlendi.

‘En İyi Kadın Oyuncu’ Ödülü Khas Tiyatro Topluluğu bu yıl 11. kez düzenlenen 55 üniversitenin katıldığı GsmÜnisyafest Üniversiteler Arası Tiyatro Festivalinde en iyi makyaj tasarımı, en iyi afiş tasarımı, en iyi reji ve en iyi kadın oyuncu olmak üzere dört dalda aday gösterildi. Festival’de Khas Tiyatro Topluluğu ise en iyi kadın oyuncu dalında ödülün sahibi oldu.

Haber : İlksen Yıldırım Adres : Kadir Has Caddesi Cibali 34083 İstanbul Fotoğraf : Ulaş Tosun Tel : 212 533 65 32 Tasarım : Birsen Duyar Akdemir Faks : 212 531 38 53 Yöneten : Ayten Görgün Smith E-mail : newsletter@khas.edu.tr Web

6 | 15 MAYIS - 01 HAZİRAN 2013 | NEWSLETTER KHAS

: http://www.khas.edu.tr

34. Sayı - Newsletter Khas  
34. Sayı - Newsletter Khas  
Advertisement