Page 1

01 - 15 Mayıs 2013 / Sayı 33

Cibali için İyiliğe Koşuldu

Genç Atletler Altınboynuz Yol Koşusu’nda Yarıştı

K

adir Has Üniversitesi’nin gençlerin atletizm sporuna katılımını desteklemek üzere geleneksel olarak düzenlediği ‘Liseler ve Üniversitelerarası Altın Boynuz Ödüllü Yol Koşusu’ 5 Mayıs’da yapıldı. Bayanlar 2.500, erkekler ise 5.000 metrelik parkurda yarıştı. Araç trafiğine kapatılan Haliç’te lise ve üniversite öğrencileri baybayan olarak 4 farklı kategoride yarıştı. Lise kız kategorisinde Aksaray Kamber Demir Lisesi’nden Ayşe Argun birinci, Hatay Kırıkhan Lisesi’nden Hatice Ünzir ikinci ve yine Hatay Kırıkhan Lisesi’nden Ekin Esra Kalır üçüncü oldu.

K

adir Has Üniversitesi tarafından Cibali Bölgesi’ne yardım için düzenlenen ‘İyiliğe Koşu Sosyal Sorumluluk Maratonu’ 5 Mayıs’da gerçekleşti. Çocukların ve yetişkinlerin zaman zaman koşup zaman zaman da yürüyerek katıldığı yarışta 20.000 TL rekor bağış toplandı. Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Can Has’ın bireysel olarak katıldığı yarışta, Viko Elektrik, Abdi İbrahim İlaç, İstanbul Culinary ve Coca-Cola kurumsal olarak çalışanları ile Khas öğretim üyeleri, öğrencileri ve çalışanlarını da yarışta yer aldı. Toplanan bağışlarla ilk üçün belirlendiği yarışta bireysel ve kurumsal olmak üzere 2 farklı kategoride gelen yardımlar sonuçları şöyle:

{

Bireysel Kategori Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Can Has en çok bağışı toplayan kişi olarak birinciliği kazandı. Bireysel kategoride en çok bağış toplayan ikinci ve üçüncü ise Khas Hazırlık Okulu okutmanları ile Khas İngilizce Destek Birimi oldu. Kurumsal Kategori Cibali bölgesi için en yüksek bağışı Viko topladı. Viko’yu Abdi İbrahim İlaç ikinci ve İstanbul Culinary ise üçüncülükle takip etti. Yarışın en renkli görüntülerini veren ve Cibali Bölgesi için yarışta yer alan en küçük katılımcılar da kendi kategorilerinde ödüle hak kazandı Küçük Yarışcılar Birinciliği Beyza Aydın (7), ikinciliği Emily (5) ve Richard Smith (3) kardeşler paylaşırken, üçüncülük ödülünü ise Kerem Şerbetçi (1) bebek arabasında uyuduğundan babası aldı.

{

Bağışlar İyiliğe Gidiyor

Toplanan bağış, 6-12 yaş arası dezavantajlı 270 çocuğa bilimsel becerilerinin gelişimine, eğlenerek öğrenme ve sorgulamaya dayalı kurs düzenlenmesi, Zihinsel Engelliler Okulu’nda okuyan bir öğrencinin bir yıllık eğitim ve servis bedeli, 10-15 yaş arası 12 gence 8 hafta süre ile fotoğrafçılık kursu düzenlenmesi, Şereflikoz Camii’nin teknik ihtiyaçlarının karşılanması ve tadilatı, Yavuz Sultan Selim Spor Kulübü’nün ve sporcularının malzeme eksikliklerini karşılanması, 25 çocuk ve gence Grafiti Kursu sağlanması, Cibali Bölgesi gençlerinin müzik konusunda detaylı eğitim alması, DJ cihazlarını kullanım becerileri kazanmaları ve meslek edinmesi projelerinde kullanılacak.

01 - 15 MAYIS 2013 | NEWSLETTER KHAS | 1


Haberler / Etkinlikler

Asya’nın 4. Önemli Üniversitesi ile İşbirliği Başlattık

K

adir Has Üniversitesi, Asya’nın en saygın üniversitelerinden Hong Kong University of Science and Technology (HKUST) Üniversitesi ile 21 Ocak 2013’te imzaladığı işbirliği çerçevesinde, akademik görüşmelerini başlattı. Rektör Prof. Tony F. Chan, Rektör Yrd. Prof. Eden Woon, Dekan Prof. Khaled Ben Letaief, Dekan Yrd. Prof. David Stephen Zweig, Girişimcilik Merkezi Müdürü Prof. Ali Beba ve Uluslararası İlişkiler ve Pazarlama Başkanı Yvonne Lee ve Müdürü Christy Chan’dan oluşan HKUST heyeti, Khas Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın; Khas üst düzey akademik ve idari yönetim kadrosuyla birlikte, lisans ve

yüksek lisans öğrenci değişimi programları, yaz okulları, ortak konferans ve araştırmalar, akademik kadro değişim programları konularında görüştü. Dünya üniversiteleri sıralamasında 2012 yılında açıklanan sonuçlarda, dünyada 33. , Asya’da 4. sıralanan HKUST Üniversitesi’nin 13.000’e yakın öğrencisi bulunuyor. 1991 yılında bir devlet üniversitesi olarak açılan HKUST özellikle İşletme okulu ile ünlü olmakla birlikte, Teknik Bilimler Okullarında da popülerliğini korumaktadır.

Khas Uluslararası Tuna ve Karadeniz Merkezi Kuruldu

U

luslararası Tuna ve Karadeniz Merkezi, Khas’ta düzenlenen imza töreni ile çalışmalarına başladı. Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, Tuna Bölgesi ve Merkez Avrupa Enstitüsü’nden, Avusturya eski Başbakan Yardımcısı Dr. Erhard Busek ve Viyana Go-Governance Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Melanie Sully’nin imza attıkları törene, Avusturya Cumhuriyeti Parlamento üyesi Katharina Cortolezis-Schlager, Türkiye’nin Avusturya Büyükelçisi Ayşe Sezgin ile Avusturya Cumhuriyeti’nin Türkiye Büyükelçisi Dr. Klaus Wölfer de katıldı.

Kadir Has Üniversitesi bünyesinde Avusturya’daki akademik kurumların ortaklığı ile ICDBS-International Academic Center for the Danube and Black Sea / Uluslararası Tuna ve Karadeniz Merkezi’nin kurulması için anlaşma imzalandı. Uluslararası Tuna ve Karadeniz Merkezi projesi, ilk aşamada Avusturya ve Türkiye’deki üniversitelerarası temasların odak noktası olacak, daha sonra ise Tuna ve Karadeniz Bölgesi ülkeleri arasındaki akademik işbirliğinin merkezi haline gelecek.

Khas’ta Avrupa Günü Kutlandı Khas Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi (CIES), 9 Mayıs’ta Avrupa Günü’nü kutlamak için kapsamlı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. CIES, Katadrom Kültür, Sanat ve Sosyal Politikalar Derneği işbirliğiyle, ‘Changing Perspectives’ adlı, Türkiye’de ve diğer ülkelerdeki Erasmus öğrencilerinin edindiği deneyimlerin anlatıldığı bir kısa film gösterimi düzenledi. Etkinlik kapsamında iki panel düzenlendi. 2 | 01 - 15 MAYIS 2013 | NEWSLETTER KHAS

Panellerin ilki, ‘Avrupa Vatandaşlığı İnşasında Ortak Zemin Arayışları’ adlı oturum olup, Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği ve Khas Uluslararası İşbirlikleri ve Eğitim Ofisi işbirliği ile gerçekleştirildi. Bu oturum; medya, kamu, özel ve sivil toplum kesimlerinden Avrupalı ve Türk temsilcilerin katıldığı bir tartışmadan oluştu ve Google Hangouts teknolojisinden faydalanılarak gerçekleştirildi.


5. Sivil Toplum Günleri: ‘STK’lar ve Markalaşma’

M

arkalaşan sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarında etkin olması, fon veren kuruluşlar nazrında olumlu değerlendirilmeleri STK’nın sürdürülebilirliğin sağlayacağı düşüncesi ile bu yıl 16 Mayıs’ta Khas’ta düzenlenecek 5. STK Günleri’nin teması ‘STK’lar ve Markalaşma’ olarak belirlendi. 5. STK Günleri’nde, Sivil Toplum Kuruluşları kendi stantlarını açarak faaliyet alanlarında katılımcılara tanıtım yapabilecekler. Türkiye’de farklılık yaratan sosyal sorumluluk projelerini teşvik etmek ve başarılı sosyal girişimlerin rol model olmasını sağlamak amacı ile STK Günleri’nde Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği tarafından üç sivil toplum kuruluşuna ‘Sorumluluk’ ödülü verilecek. STK, iş dünyası temsilcilerinin, basın mensupları, akademisyen, öğrenci ve aynı tarihlerde Kadir Has Üniversitesi’nde Harvard Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘STK’larda Stratejik Yönetim’ kursuna katılan uluslararası öğrencilerin de bulunacağı 5. STK Günleri’nde, STK’ların birbirlerini daha yakından tanıma imkânı bulmalarının yanı sıra paydaşları ile yeni işbirlikleri oluşturma fırsatını yakalayacaklar.

K

has Yaşam Boyu Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen AB Proje Hazırlama ve Yönetimi Sertifika Programı eğitimleri 25 Mayıs’ta başlayacak. Program eğitime katılanların Avrupa Komisyonu başta olmak üzere farklı fon kuruluşları tarafından açılan programlara proje teklifleri hazırlaması, Proje Yönetimini kavraması ve AB Hibe Programları konularında eğitilmelerini amaçlıyor. Eğitim sonunda katılımcılar AB projelerini formatlarına uygun şekilde hazırlayıp sunabilecek ve programı başarıyla bitiren katılımcılar AB uzmanı sıfatıyla proje hazırlayabilir konuma gelecekler. Programa AB Projeleri alanında uzmanlaşmak isteyen üniversite öğrencileri ve mezunlar, kamuda, dernek ve vakıflarda, özel şirketlerde AB Proje birimlerinde çalışan ya da çalışmak isteyen, kendilerini proje hazırlama konusunda geliştirmek adaylar başvurabilir. Ayrıntılı bilgi için http://www.khas.edu.tr/ egitim/yasam-boyu-egitim-merkezi/girisimcilikakademisi/ab-proje-hazirlama-ve-yonetmeegitimi.html adresinden ulaşılabilir.

Haberler / Etkinlikler

AB Projeleri Nasıl Hazırlanır?

Çatışmadan Güvenliğe

Ç

atışmadan Güvenliğe Türkiye ve Dünya’nın Değişen Gündemi” Paneli 15 Mayıs’ta Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Karaosmanoğlu, Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Gencer Özcan, Milliyet Gazetesi köşe yazarı Kadri Gürsel ve Hürriyet Daily News köşe yazarı Barçın Yinanç’ın katılımıyla Fener Salonu’nda gerçekleşti. Panel’de, Suriye’deki çatışmalardan İran’ın nükleer pazarlığına, Somali’deki korsanlardan siber saldırılara kadar uzanan dünya gündemi ile birlikte Türkiye’de son dönemde yaşanan güvenlik gelişmeleri tüm yönleriyle ele alındı. Panelle birlikte Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın’ın editörlüğünde, kendi alanında Türkiye’de ve dünyada görüşlerine başvurulan 25 öğretim üyesinin yazar olarak yer aldığı ‘Uluslararası İlişkilerde Çatışmadan Güvenliğe’ kitabının tanıtımı da gerçekleştirildi.

01 - 15 MAYIS 2013 | NEWSLETTER KHAS | 3


Haberler / Etkinlikler

Ceza Hukuku ve Yargılamasında Son Gelişmeler Tartışıldı

K

has Hukuk Fakültesi, 10 Mayıs’ta Cibali Kampüsü’nde ‘Ceza Hukuku ve Ceza Yargılamasında Son Gelişmeler’ konulu bir seminer düzenledi. Türkiye’nin ceza mevzuatında yakın zamanda oldukça fazla sayıda değişiklik yapılması ve daha birçok değişikliğin de yapılmasının gündemde olması nedeniyle, gerek akademisyenler gerekse uygulayıcılar açısından büyük önem taşıyan seminerde, üç Yargıtay Ceza Dairesi üyesi ve bir Danıştay üyesi tebliğ sundu. Bu konuyla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) içtihatlarını Yargıtay 2. Ceza Dairesi üyesi Doç. Dr. Ali Rıza Çınar, ‘Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Tutuklamayla İlgili Kararları’ ve Yargıtay 4. Ceza Dairesi Üyesi Doç. Dr. İbrahim Şahbaz, ‘Hukukumuzda Tutuklamanın Koşulları ve Adli Kontrol’ konuları temelinde değerlendirdi. Bu konu, Yargıtay 7. Ceza Dairesi Üyesi Dr. Birsen Karakaş tarafından ‘Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Uygulamasındaki Sorunlar ve İlgili Yargıtay Kararları’ başlığı altında açıklığa kavuşturuldu. AİHM’ce Türkiye aleyhine en çok ihlal kararı verilen ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 6. maddesinde düzenlenen adil yargılanma hakkı ile ilgili kararlar ise, Danıştay 15. Dairesi Üyesi Dr. Selami Demirkol tarafından ‘Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi İçtihatları Açısından Adil Yargılanma Hakkı’ başlıklı tebliğde değerlendirildi.

İlaç ve Hukuk Tartışıldı

K

has Khas Hukuk Fakültesi sağlık alanında çok kritik bir konuyu ele aldı. I. Ulusal Sağlık Hukuku ‘Klinik Araştırmalar ve İlaç Hukuku’ Sempozyumu 4 Mayıs’ta Cibali Kampüsü’nde gerçekleştirildi. Sempozyumda, Sağlık Hukuku ve özellikle İlaç Hukuku alanında yaşanan gelişme ve tartışmalar gerek akademisyenler gerekse uygulayıcılar tarafından ele alındı. Khas Hukuk Fakültesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen sempozyumda, Türk Ceza Kanunu’nda yer alan, ilaçların geliştirilme ve yan etkilerinin belirlenmesi bakımından klinik araştırmalar, bu araştırmalar sırasında Sağlık Bakanlığı, Etik Kurullar ve ilaç firmalarının üstlendikleri roller, suçlar konusundaki görüş ve öneriler hem akademisyenler hem de Sağlık Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ilaç firması temsilcileri ve İstanbul Barosu’ndan avukatlar tarafından bilimsel bir platformda tartışıldı.

4 | 01 - 15 MAYIS 2013 | NEWSLETTER KHAS

• Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi,

Türkiye aleyhine verdiği kararlarda tutuklama sürelerinin uzun olduğunu ve tutuklamaya ilişkin kararların yetersiz gerekçelendirildiğini vurgulamaktadır.

• Hükmün açıklanmasının geri

bırakılması uygulamasında, mahkemenin mahkûmiyet kararlarının sanığa açıklanmaması ve bu nedenle sanığın bu karar aleyhine temyize başvuramaması, uygulama ve öğreti tarafından eleştirilmektedir.

Mimarlık Bölümü Açılıyor

2

013-2014 akademik yılında eğitime başlayacak Khas Sanat ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü’nün açılışını kutlamak üzere 17 Mayıs saat 17:00--19:00’da Rezan Has Müzesi ev sahipliğinde ‘Mimarlık ve Eğitiminde Güncel Konular’ başlıklı panel düzenlenecek. Moderatörlüğünü Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zuhal Ulusoy’un yapmış olduğu panelde RIBA Eğitim Direktörü Prof. Dr. David Gloster ‘Architecture Education and the RIBA President’s Medals Competition’ başlıklı sunum yapacak. ‘Royal Institute of British Architects (RIBA) President’s Medal Awards 2012’ sergisi açılışı ise saat 19:00-20:00’da Galata Salonu’nda yapılacak.


Türk Film akademisyenlerini, sinemacılarını ve sinemaseverlerini bir çatı altında toplayarak, konuya dair yeni açılımlar oluşturacak üretken bir ortam yaratmayı hedefleyen Türk Film Araştırmalarında Yeni Yönelimler Konferansı XIV: Sinema ve Edebiyat 2-4 Mayıs tarihlerinde Khas’ta düzenlendi.

K

onferansın açılış konuşmasını Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı yaptı. Khas İletişim Fakültesi ev sahipliğinde ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu desteğiyle, düzenlenen ‘XIV. Türk Film Araştırmalarında Yeni Yönelimler Konferansı’na Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman ve York Üniversitesi Tiyatro, Film ve Televizyon Bölümü Başkanı Prof. Andrew Higson ana konuşmacı olarak katıldı. Edebiyatın anlatıları, anlatı biçimleri ve dili sinemayı nasıl etkiler?

{

Sinema edebiyatı nasıl görselleştirir, edebiyatın dilini nasıl dönüştürür? Sinema ve edebiyatın metinlerin ötesinde nasıl bir alışverişi vardır? Sinema ve edebiyat arasındaki ilişki basit bir orijinal-kopya meselesi midir? Bu ve benzeri sorulardan hareketle, bu yılki konferans sinema ve edebiyatın farklı düzlemlerdeki kesişme noktaları ve alışveriş biçimlerini çok yönlü ve disiplinler arası bakışla tartışıldı.

Mithat Bereket’e Ödül

Haberler / Etkinlikler

Sinema Edebiyatı Görselleştirir

{

Üniversitemiz İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Mithat Bereket, dünyayı ve ülkemizi tehdit eden iklim değişikliği tehlikesi, enerji verimliliği ve çevre konularında medyada yaptığı çalışmalar dolayısıyla Ekonomi Gazetecileri Derneği’nce Teşekkür Ödülü almıştır.

Söyleşi Serileri Başlıyor Khas İstanbul Çalışmaları Merkezi tarafından Söyleşi Serileri 16 Mayıs’ta Cibali Kampüsü’nde gerçekleşecek. Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde Kürşad Özdemir “Tempo İstanbul: Hız, Kent, Biz” başlıklı konuşma yapacak. Etkinlik dili Türkçe’dir. 23 Mayıs’ta ise Westminster Üniversitesi’nden Davide Deriu “Picturing Modern Ankara: New Turkey’ in Western Imagination” (Modern Ankara’yı Resimlemek: Batı’nın İmgeleminde Yeni Türkiye) başlıklı konuşma yapacak. Etkinlik dili İngilizce olacak.

Cuma Seminerleri’nde Petrol Konuşuldu Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen Cuma Seminerleri’ne 3 Mayıs’ta Shell & Turcas Petrol A.Ş.’de Müşterek Tesisler Müdürü Dr. Can Baycan konuk oldu. “Rafineri’den Araca: Ülkemizde Akaryakıt Sektörüne Genel Bir Bakış” konulu seminerde Dr. Can Baycan Shell’in Türkiye’deki faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Türkiye’deki akaryakıt sektörünün mevcut durumu ve gazetelerde haber olan son Shell Senaryosu’ndan kısaca anlattı.

Salı Seminerleri’nin Son Konuğu İlhan Tekeli Oldu Khas İstanbul Çalışmaları Merkezi ve Sanat ve Tasarım Fakültesi katkılarıyla düzenlenen Salı Seminerleri’ne 7 Mayıs’ta Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. İlhan Tekeli, ‘Türkiye’nin Kentleşme Öyküsü: Kentlerimizin, Kavrayış ve Müdahale Biçimlerimizin Değişmesi Açısından’ başlıklı konuşmasıyla konuk oldu. Salı Seminerleri Serisi ise 7 Mayıs’ta sona erdi. 01 - 15 MAYIS 2013 | NEWSLETTER KHAS | 5


Haberler / Etkinlikler

Vodafone Red Academy’den 59 Öğrenci Mezun Oldu

V

odafone Türkiye’nin Kadir Has Üniversitesi işbirliğiyle hayata geçirdiği bilgisayar ve elektronik mühendisliği 3. ve 4. sınıf öğrencilerine yönelik ‘Data, Everywhere!’ sertifika programının ikinci dönemi, 6 haftalık eğitim sürecinin ardından sona erdi. Program’da başarılı olan 59 öğrenci, sertifikalarını Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın ve Vodafone Türkiye İnsan Kaynaklarından Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Pınar Kalay’ın katılımıyla 3 Mayıs’da Khas’da gerçekleştirilen törenle aldı. Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın ‘Data Everywhere!’ programının,

Khas öğrencileri için çok önemli bir girişim olduğunu, programa katılan öğrenciler arasından altısının Vodafone Discover Genç Yetenek programı adayları arasına seçildiğini dile getirdi. Vodafone Türkiye İnsan Kaynaklarından Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Pınar Kalay ise “Eğitim programımızı başarıyla tamamlayan genç mühendis adaylarının Türkiye’nin mobil geleceğinin şekillendirilmesine ve ülkemizin dünyanın önde gelen bilgi ekonomileri arasında hak ettiği yere gelmesine önemli katkılar sağlayacağına yürekten inanıyorum” dedi.

Lise Öğrencileri Üniversite Sertifikalarını Aldılar

M

eslek ve üniversite tercihlerinin arifesinde olan lise öğrencilerine doğru karar vermelerinde katkısı olması amacıyla düzenlenen “Üniversitede Derse Girmek İster misin?” etkinliği kapsamında lise öğrencileri (1011 ve 12. sınıf olmak üzere) ayda bir kez gerçekleştirilen ücretsiz üniversite derslerine katıldılar. 20 Şubat, 6 Mart, 10 Nisan ve 8 Mayıs’da yapılan derslerin sonunda ise öğrencilere derslere katıldıklarına dair sertifikaları 8 Mayıs’da Cibali Kampüsü’nde düzenlenen törende verildi. Mühendislik ve Doğa Fakültesi derslerine katılan öğrencilere STRAR Koordinatörü Prof. Dr. Volkan Ediger, İİSBF derslerine

katılan öğrencilere Khas öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Ahmet Kasım Han, İletişim Fakültesi derslerine katılan öğrencilere Yeni Medya Bölümü Başkanı Doç. Dr. Murat Akser tarafından sertifikaları takdim edildi.

Doktor Olduğu Üniversite’de Ders Verecek

Burcu Öztürk, Atletizm Yarışları’nda Türkiye 6.’sı

Khas Uluslararası ve Avrupa Çalışmaları Merkezi’ne (CIES) konuk araştırmacı olarak katılan ve Leicester Üniversitesi’nden (UoL) henüz doktorasını almış Mukhtar Hajizada, doktora öğrencilerine 14 Mayıs’da ders vermek üzere Leicester Üniversitesi’ne davet edildi.

Üniversite Sporları Federasyonu Koçfest kapsamında Adana’da düzenlenen Atletizm yarışlarında Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Hazırlık öğrencisi Burcu Öztürk, 100 Türkiye 6.’sı oldu. Burcu Öztürk’ü tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

6 | 01 - 15 MAYIS 2013 | NEWSLETTER KHAS


603 Lise Öğrencisi Khas’ı Ziyaret Etti Khas Tanıtım ekibinin çalışmalarıyla gerçekleşen lise öğrencilerinin üniversite ziyaretleri Mayıs ayında da devam etti. Üniversite tanıtımlarının yanı sıra akademisyenlerin uzmanlık alanlarında bilgiler verdiği gezilerde 2 Mayıs’da Antalya Koleji (50 öğrenci), 8 Mayıs’ta Tarhan Koleji (25 öğrenci) ve İzmir Karşıyaka Gazi Anadolu Lisesi (100 öğrenci), 9 Mayıs’da Uğur Koleji (50 öğrenci), Özel Kıraç Eğitim Kurumları (24 öğrenci) ve İzmir Şehit Erkan Özcan Anadolu Lisesi (90 öğrenci), 10 Mayıs’da Özel Florya Koleji (44 öğrenci), 14 Mayıs’da Okyanus Koleji (200 öğrenci) ve Özel Kıraç Lisesi (20 öğrenci) ziyaret etti.

Khas Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü yüksek lisans ve doktora başvuruları başladı. 7 Haziran saat 18.00’e kadar başvuruda bulunabilir. Başvuru hakkında bilgiye http://www.khas. edu.tr/egitim/enstituler. html adresinden, soru ve görüşleriniz için graduate. admissions@khas.edu.tr adresinden ulaşılabilir.

Khas Mantı Günü Khas Mezun Derneği (HASMED) ve Öğrenci Konseyi’nin birlikte düzenlediği Geleneksel Khas Mantı Günü 12 Mayıs’da Cibali Kampüsü’nde gerçekleşti. Etkinlikte Khas mezunları ve mensupları bir araya geldi.

Khaslılar, Khasfest’te Buluşacak

Khas Türk Müziği Korosu Konseri Şef Asuman Ercan yönetiminde Khas Türk Müziği Korosu 15 Mayıs’da bahar konserini verdi. İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Saz Sanatçılarının eşliğinde gerçekleştirilen konserle, Türk Müziğinden eşsiz parçalar seslendirdiler. Açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. Mustafa Aydın’ın yaptığı konsere, çalışanların yanı sıra, aileler de katıldı.

Haberler / Etkinlikler

Yüksek Lisans ve Doktora Başvuruları Başladı

Her yıl düzenlenen Khas Fest bahar şenliği bu yıl 18 Mayıs’ta Khas Selimpaşa Kampüsü’nde düzenlenecek. Ajda Pekkan, Gökcan Sanlıman ve Teoman’lı Khasfest13’te eğlenmek için festival biletine http://www.biletix.com/etkinlik/ PKKHF/ISTANBUL/tr den veya Khas kampüsleri içerisinde kurulan stantlardan ulaşılabilir.

Cüneyt Türel Ölüm Yıldönümünde Anıldı Khas Sanat ve Tasarım Fakültesi Tiyatro Bölümü öğretim üyelerinden Cüneyt Türel’in aramızdan ayrılışının birinci yıldönümü nedeniyle Tiyatro Bölümü öğrencileri 9 Mayıs’da Cüneyt Türel’i anma günü düzenledi. William Shakespeare’in dört sonesi ve Wolfgang Borchert’in bir öyküsü, yapılan son dersler ışığında öğrencilerin yaptıkları uyarlamalarla sahneye aktarıldı. İngiliz Kraliyet Mimarlar Enstitüsü tarafından Başkanlık Madalya’sına layık görülen 98 proje ve bu projelerle ilgili film çalışmaları Khas Sanat ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü’nün ev sahipliğinde 18 Mayıs-12 Temmuz tarihleri arasında Rezan Has Müzesi’nde sergilenecek.

Haber : İlksen Yıldırım Adres : Kadir Has Caddesi Cibali 34083 İstanbul Fotoğraf : Ulaş Tosun Tel : 212 533 65 32 Tasarım : Birsen Duyar Faks : 212 531 38 53 Yöneten : Ayten Görgün Smith E-mail : newsletter@khas.edu.tr Web

: http://www.khas.edu.tr

01 - 15 MAYIS 2013 | NEWSLETTER KHAS | 7

33. Sayı - Newsletter Khas  
33. Sayı - Newsletter Khas  
Advertisement