Page 1

15 - 28 Şubat 2013 / Sayı 28

2012’de de Toplum Değişken Yapısını Korudu

Çocuk Gelinlerin Duvağı Nasıl Atılır?

K

has Hukuk Fakültesi ile öğrenciler tarafından kurulan yardım organizasyonu The Helping Trooper, toplumun bilinçlendirilmesine yardım etmek ve Türkiye’nin kanayan en büyük yaralarından biri olan çocuk gelinler konusuna dikkat çekmek üzere, ‘Hukuki ve Toplumsal Açıdan Çocuk Gelinler Olgusu Semineri’ 26 Şubat’ta Galata Salonu’nda düzenlendi. Türkiye’nin çocuk gelin konusunda Avrupa ikincisi konumunda yer almasına dikkat çekmek ve daha fazla genç kızımızın çocuk gelin olmasını engellemek amacıyla düzenlenen seminere, Türkiye Üniversiteli Kadınlar Derneği Başkanı İstanbul Barosu Avukatı Av. Nazan Moroğlu ve Kadıköy Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Serap Ören konuşmacı olarak katıldı.

Kadir Has Üniversitesi’nin dört yıldır sürdürdüğü Türkiye’de kamuoyunun ülke gündemine ve sorunlarına bakışını belirlemek amacıyla yapılan ‘Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması’ sonuçları düzenlenen basın toplantısıyla 19 Şubat’ta Galata Salonu’nda açıklandı.

K

adir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, İktisadiİdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Zaim, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Başkanı Prof. Dr. Banu Baybars Hawks, Prof. Dr. Bülent Çaplı ve Soli Özel’in yönlendirilmesiyle hazırlanan ankette kantitatif araştırma yöntemi kullanıldı. Anket; İstanbul, Ankara, Konya, Bursa, Kocaeli, İzmir, Aydın,

Manisa, Tekirdağ, Balıkesir, Adana, Antalya, Hatay, Zonguldak, Samsun, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Trabzon, Gaziantep, Diyarbakır, Mardin, Malatya, Bitlis, Erzurum ve Ağrı illeri kent merkezlerinde ikamet eden 18 yaş ve üzeri 1000 kişiye yapıldı. Saha çalışması 26 Aralık 20126 Ocak 2013 tarihlerinde gerçekleştirildi. Araştırma’da kamuoyuna Türkiye’nin ekonomik, sosyal ve politik sorunlarına dönük düşünceleri soruldu. “Halk parlamenter demokrasi istiyor”,

{

1 Mart’ta Khas’ta

“İdeolojik tanım muhafazarlık”, “Üst kimlik Türk”, “2012 sonunda sürdüren kürt politikası başarısızdı”, “Erdoğan AKP’den daha başarılı”, “En büyük sorunlar: İşsizlik ve Terör”, “Terörü asker çözer”, “AB umudu ve istediği azaldı”, “Güven kurumu olarak ‘ordu’ liderliğini korudu”, “Suriye’ye askeri müdahalede bulunulmamalı”, “Türkiye’de yargı siyasallaştı” ve “Türkiye’de yaşamaktan mutlu ve umutluyuz” gibi çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

2005 yılından bu yana kişi ve kurumlarda gelecek çalışmaları konusunda farkındalık geliştirmek üzere birçok projeye imza atan Fütüristler Derneği, 2013 yılından itibaren her yıl 1 Martı ‘Gelecek Günü’ olarak kutlama kararı aldı. Gelecek Günü tüm dünya insanlarının sürdürülebilir ve daha iyi bir gelecek için düşünmesi, üretmesi ve geleceğe odaklanması için tasarlanmış bir kutlama günü olup, ilk kutlama 1 Mart’ta Khas Cibali Kampüsü’nde yapılacak. Ayrıntılı bilgi ve program için http:// gelecekgunu.org/tr/program.asp adresinden ulaşılabilir. 15 - 28 ŞUBAT 2013 | NEWSLETTER KHAS | 1


Haberler / Etkinlikler

940 lise öğrencisi Khas’a kendini tanımaya geldi

K

has Lisans Tanıtım Birimi’nin lise öğrencilerine yönelik düzenlediği ve konuşmacı olarak Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Oktay Aydın’ın katıldığı ‘Kendini Tanı Potansiyelini Doğru Kullan’ seminerine 14 Şubat ve 20 Şubat’ta Selimpaşa Kampüsü Prof. Dr. Erol Üçdal Salonu’na 240 lise öğrencisi geldi. 27 Aralık’ta Cibali Kampüsü’nde yapılan aynı etkinliği 350 lise öğrencisi katılmıştı. 27 Şubat’ta ise Cibali

Kampüsü D Blok Büyük Salon’a ise 420 öğrenci katıldı. Çalışma 14 Mart ve 27 Mart’ta Cibali Kampüsü’nde tekrarlanacak. Yrd. Doç Dr. Oktay Aydın öğrencilere sınav öncesi yapılması gerekenlerin yanı sıra motivasyon, hedef koyma ve enerji konularında bilgiler verdi.

İş Dünyasına Giriş Vizesi Özgeçmişlerdir

K

has Kariyer Merkezi tarafından düzenlen Kişisel Gelişim Eğitimleri’nin üçüncüsü olan, ‘Etkili CV Yazma ve Mülakatta Başarı Eğitimi’ 21 Şubat’ta Galata Salonu’nda gerçekleşti. Eğitimin sunumunu Secret CV Kurumsal İletişim Müdürü Elif Büyükak Kunter yaptı.

340 lise öğrencisi Kampüsü ziyaret etti Khas Lisans Tanıtım Birimi’nin çalışmalarıyla gerçekleşen lise öğrencilerinin üniversite ziyaretleri devam ediyor. Üniversite tanıtım sunumlarının yanı sıra akademisyenler uzmanlık alanlarında mesleki bilgiler veriyor. Üniversite’nin de gezildiği tanıtımlarda bu hafta 340 lise öğrencisi Cibali Kampüsü’nü ziyaret etti. 20 Şubat’ta Rami Atatürk Lisesi, 21 Şubat’ta Antalya Gazi Anadolu Lisesi, 22 Şubat’ta Tekirdağ Saray Ali Naki Erenyol Anadolu Lisesi ve 24 Şubat’ta Sınav Dershanesi geldi.

Abbas Güçlü’nün Genç Bakışı Khas’ta idi Abbas Güçlü’nün 11 yıldır sunduğu ‘Abbas Güçlü ile Genç Bakış’ programı 20 Şubat’ta Kadir Has Üniversitesi’nde yapıldı. CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum konuk olduğu programda ‘CHP’de Neler Oluyor ve Türkiye Gündemi’ değerlendirildi. Ekran başındakilerin de gece geç saatlere kadar ilgiyle izlediği Genç Bakış’ta, CHP’li gözüyle Türkiye gündemini ele alan milletvekili Batum’un konuşmaları eleştiri alırken destek de buldu.

2 | 15 - 28 ŞUBAT 2013 | NEWSLETTER KHAS


Haberler / Etkinlikler

Yeni medyanın yeni medyayı konuştuğu yer yine Khas oldu

K

has Yeni Medya Kulübü ve Medya Derneği işbirliğiyle düzenlenen ‘Yeni Medya: Değişen Ne?’ başlıklı panelde değişen teknolojiler ve sosyal ağlarla birlikte ortaya çıkan yeni medya kavramı ve yeni medya kavramını eskisinden ayıran farklar 21 Şubat’ta Cibali Salonu’nda tartışıldı. Moderatörlüğünü Medya Derneği Genel Sekreteri Deniz Ergürel’in yaptığı panele Khas Yeni Medya Bölümü öğretim görevlisi İsmail Hakkı Polat, Anadolu Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Çağatay Çulcuoğlu ve TRT ‘Sosyal Medya’ programı yapımcısı Yalçın Arı konuşmacı olarak katıldı.

PANORAMA Khas’ın 9. Sayısı Çıktı

K

adir Has Üniversitesi’nin bilim-sanatkültür dergisi PANORAMA Khas’ın 9. sayısı çıktı. Dergi 2012 yılı dünyada ve Türkiye’de tiyatro, müzik, spor, hukuk, sosyal medya, dış politika, sinema, çevre, uluslararası ilişkiler, ekonomi ve bilim almanağına ayrıldı. Dergide ayrıca üniversitenin dört yıldır Türkiye’nin gündemine ilişkin toplumun bakış açısını tespit etmek amacıyla sürdürdüğü Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması 2012 sonuçları dosya olarak verildi.

Haber Başlıkları Konuşuldu Khas öğretim görevlisi Dr. Suncem Koçer 18 Şubat’ta ‘Newspaper Headlines and the Reconstruction of Political Discorse in Turkey’ (Gazete Başlıkları ve Türkiye’deki Politik Söylemin Yeniden Yapılandırılması) konulu seminer verdi.

AB Yolunda Genç İletişimciler Yarışması’ Başvuruları Uzatıldı

A

vrupa Birliği Bakanlığı tarafından, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın himayelerinde düzenlenen ‘AB Yolunda Genç İletişimciler Yarışması’ kapsamında daha önceden 15 Mart’ta belirlenen öğrenci başvuruları nihai tarihi, Bilgilendirme Toplantıları doğrultusunda, 29 Mart’a uzatıldı. Fakülte/bölüm/okul tarafından altı kategoride ilk üç eserin Avrupa Birliği Bakanlığı’na en son teslim tarihi ise 12 Nisan olarak değiştirildi.

Murat Akser Doçent Oldu Khas İletişim Fakültesi, Yeni Medya Bölüm Başkanı Murat Akser Doçent ünvanını aldı. Hocamızı tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

15 - 28 ŞUBAT 2013 | NEWSLETTER KHAS | 3


H

er yıl 900’ün üzerinde standardın belirleyicisi durumunda olup, 300’den fazla konferans düzenleyerek elektronik sektörüne hizmet eden, kar amacı gütmeyen, teknik ve profesyonel bir kuruluş olan Elektrik Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (İEEE) Bölge Toplantısı’nı 23 Şubat’ta Khas D Blok Büyük Salon’da yaptı. Etkinlikle ilgili olarak bilgi veren Doğa ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şirin Tekinay, “İstanbul’dan ve İstanbul dışından 23

{

üniversiteden 330 katılımcının kayıtlı olduğu etkinlik amatör ruhla iyi hazırlığın çok güzel bir örneği idi. Canlı bağlantı ile alınan tweetler renk kattı. Khas IEEE kolu 10. yaş gününü kutladı” dedi. 5 Nisan’da ise IEEE Başkanı Prof. Dr. Jose Roberto de Marca üniversitenin konuğu olarak IEEE-Türkiye üyelerine konuşma yapacak.

{

Haberler / Etkinlikler

On Yaşına Basan Khas İEEE’nin Toplantısına Rekor Katılım

Kampüs’te Değil Pota Altında Buluşalım

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen ‘Tek Pota Basketbol Turnuvası’ Kadir Has Üniversite’nin akademisyenleri, idari personeli ve öğrencilerini kampüsün dışında bu kez basketbol sahasında buluşturuyor. 6-7-8 Mart tarihlerinde Kadir Has Spor Salonu’nda oynanacak olan maçlar için kayıtlar başladı. Kayıt yaptırmak isteyenler Khas Spor Salonu’nda yaptırabilir. Takımlar 3 oyuncu 1 yedek oyuncu olmak üzere en fazla dört kişiden oluşuyor. Maçlar saat 17:30’da Khas Spor Salonu’nda başlatılacak. Üniversite basketbol takımında yer alan sporculardan en fazla 1 kişi bir takımda yer alabiliyor.

Salı Seminerleri

Cuma Seminerleri

Khas Sosyal Bilimler Enstitüsü, Khas Sanat ve Tasarım Fakültesi ve Khas İstanbul Çalışmaları Merkezi katkılarıyla düzenlenen ‘Kent, Kentlilik, Katılım’; Kentsel Strateji’den Salı Seminerleri 2012-2013 devam ediyor. Faruk Göksu ve Sıla Akalp 19 Şubat’ta ‘Kentsel Strateji: Kentlerin Geleceği-6K’ başlıklı konuşma yaptı.

Khas Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nin düzenlediği Cuma Seminerleri’nin bu haftaki konuğu Doç. Dr. Mehmet Aydın idi. 15 Şubat’ta gerçekleşen seminer Fener Salonu’nda yapıldı. Prof. Dr. Hasan Dağ ise 22 Şubat’ta aynı salonda ‘How Did Internet Change E-commerce and Our Shopping Habits? (Internet E-Ticareti ve Alışveriş Alışkanlıklarımızı Nasıl Değiştirdi?) başlıklı seminer verdi.

4 | 15 - 28 ŞUBAT 2013 | NEWSLETTER KHAS

Ekonomi Seminerleri Khas İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen Ekonomi Seminerleri’nin dördüncüsü 27 Şubat’ta Galata Salonu’nda yapıldı. ‘Türkiye Ekonomisinde Büyüme ve Kırılganlıklar’ konulu seminerin bu haftaki konuğu Mustafa Sönmez oldu.


K Konuk hurriyetemlak.com Genel Koordinatörü Ahmet Kurşunlu idi. Program çerçevesinde Gayrimenkul Projelerinin Geliştirilmesi Sürecinde Hukuk, Finansman, Değerleme ve Enerji Etkin Binalar Sertifika Programı’nda gayrimenkul geliştirme süreci ve medyanın kullanımı hakkında konuştu.

K

has Yaşam Boyu Eğitim Merkezi Gayrimenkul Geliştirme Akademisi Sertifika Programları başladı. Programın ilk gününde, hurriyetemlak.com Genel Koordinatörü Ahmet Kurşunlu konuk oldu. Program çerçevesinde 15 Şubat’ta düzenlenen Gayrimenkul Projelerinin Geliştirilmesi Sürecinde Hukuk, Finansman, Değerleme ve Enerji Etkin Binalar Sertifika Programı’nda Ahmet Kurşunlu gayrimenkul geliştirme süreci ve medyanın kullanımı hakkında tecrübelerini öğrencilerle paylaştı. İnternet ve gelişen teknolojinin pazarlama dinamiklerine etkisini örneklerle anlatan Kurşunlu, enformasyon bombardımanı karşısında tüketicilerin tutumu, hedefe yönelik iletişim stratejisi deneyimlerinin yanı sıra medya kullanım alışkanlıklarında online mecraların önemi, dijitalleşmede gelinen nokta, bu süreçte dikkate alınması gereken parametreleri konulu sunumunu Hurriyetemlak. com’un başarı öyküsü ile katılımcılara aktardı.

ISO 26000 Eğitimi

has Khas Yaşam Boyu Eğitim Merkezi, Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği işbirliği ile ‘ISO 26000’ Kurumsal Sosyal Sorumluluk Uygulamalarını Geliştirme eğitimi düzenleniyor. Şirketlerin sosyal, çevresel ve ekonomik anlamda sürdürülebilirlik uygulamalarını destekleyen bir Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) aracı olan ISO 26000, şirketlerin KSS uygulamalarını iş süreçlerine dahil etmelerine yardımcı oluyor. Katılımcılara ISO 26000’nin mantıksal temelini faaliyet alanına, kurumların iş süreçlerine nasıl dahil edilebileceğini öğretmeyi amaçlayan program 7-8 Mart’ta başlıyor. Ayrıntılı bilgi için http://www.khas.edu. tr/egitim/yasam-boyu-egitim-merkezi/ kss-akademi/kss-egitim-programlari/ iso-26000-kurumsal-sosyal-sorumlulukuygulamalarini-gelistirme.html adresinden ulaşılabilir.

Haberler / Etkinlikler

Diplomalı Emlakçılar Geliyor

Uygulama Geliştirilir

i

Phone ve iPad cihazlara uygulama geliştirmek isteyen yazılımcı ve yazılımcı adayları için Khas Yaşam Boyu Eğitim Merkezi işbirliği ile ‘iOS için Uygulama Geliştirme Sertifika Programı’ 2 Mart’ta başlıyor. iOS uygulama geliştirme eğitimine katılmak isteyen adayların object oriented (nesne yönelimli) programlama dillerinden herhangi birinde en az giriş seviyesinde bilgi sahibi olmaları gerekiyor. Eğitim sonunda katılımcılar Objective-C programlama dilini Xcode platformunda kullanarak iPhone ve iPad için diledikleri uygulamaları geliştirebilecek ve geliştirdikleri uygulamaları Apple App Store üzerinden yayınlama imkanına sahip olacaklar. Detaylı bilgi için http://ios-egitimi. com/ adresinden ulaşılabilir.

15 - 28 ŞUBAT 2013 | NEWSLETTER KHAS | 5


Haberler / Etkinlikler

Araştırma Görevlisi Aslı Topukçu’ya Makale Ödülü

K

has Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Aslı Topukçu, Raoul Wallenberg İnsan Hakları ve İnsancıl Hukuk Enstitüsü’nün (RWI) düzenlediği 2012 yılı, ‘Türkiye’de İnsan Hakları’ konulu makale yarışmasında, ‘Ulusalüstü İnsan Hakları Hukukunda Sanatsal İfade Özgürlüğü’ başlıklı makalesi ile doktora dalında birincilik ödülüne layık görüldü.

Hukuk Fakültesi Avrupa Hukuk Fakülteleri Birliği’ne Üye Oldu

K

has Hukuk Fakültesi, hukuk eğitimi odaklı uluslarüstü bir platform olarak 1995’te Avrupa’daki Hukuk Fakülteleri’nin bir araya gelerek kurdukları; Avrupa Komisyonu desteği ile faaliyet gösteren; hukuk eğitiminde reform süreçlerini koordine etmek, üniversitelerarası işbirliğini sağlamak, desteklemek ve hukuk eğitiminin Avrupalılaşması yönünde adımlar atmak üzere faaliyetler ve toplantılar organize eden Avrupa Hukuk Fakülteleri Birliği’ne (European Law Faculties Association-ELFAFacultes de Droit en Europe Asociacion de) Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Reiner Schulze’nin daveti ve Birliğin onayı ile üye oldu.

6 | 15 - 28 ŞUBAT 2013 | NEWSLETTER KHAS

Destek Bilim Akademisi’nden Geldi

B

ilim Akademisi, üstün başarılı genç bilim insanlarını ödüllendirmek, desteklemek, bilimde önde gelen gençlerin tanınmalarını ve birbirlerinin araştırmalarından haberdar olmalarını sağlamak amacıyla BAGEP (Bilim Akademisi Genç Bilim İnsanları Programı) adlı yeni bir program başlattı. Programın ilk uygulaması olarak, bilimin her alanından 40 yaşını geçmemiş, doktoralı veya tıpta uzmanlığını almış bilim insanlarına karşılıksız araştırma ödülü verilecek. Ayrıntılı bilgi ve başvuru için www. bilimakademisi.org adresinden ulaşılabilir.

Dersimiz Türk Siyasal Tarihi Khas Uluslararası İlişkiler Bölümü akademisyenlerinden Dr. Akın Ünver 21-24 Şubat tarihleri arasında Cibali Kampüsü ‘Türk Siyasal Tarihi Yoğun Programı’ başlığı altında Menderes Dönemi, Soğuk Savaş ve 2980’ler, Kemalizm ve Erken Dönem Cumhuriyet Reformu gibi konularda dersler verdi.


T

ürk film akademisyenlerini, sinemacılarını ve sinemaseverlerini bir çatı altında toplayarak, konuya dair yeni açılımlar oluşturacak üretken bir ortam yaratmayı hedefleyen Türk Film Araştırmalarında Yeni Yönelimler Konferansı XIV: Sinema ve Edebiyat 2-4 Mayıs’da Khas’ta düzenlenecek. Konferansın bu yılki ana konuşmacısı, The University of York, Tiyatro, Film ve Televizyon Bölümü başkanı Prof. Andrew Higson olacak.

‘1952-2012: Sualtına Işık Tutanlar’ Sergisi Sona Erdi

S

anatçıların kendilerinde iz bırakan en önemli karelerinin yer aldığı Türkiye’nin sualtı fotoğrafçılığı tarihinden yola çıkarak 1950’lerden günümüze kadar Türkiye ve dünya denizlerindeki sualtı yaşamını gözler önüne seren ‘19522012: Sualtına Işık Tutanlar’ sergisi, 28 Şubat’ta sona erdi. Rezan Has Müzesi yeni bir sergi için ise hazırlıklarına devam ediyor.

Edebiyatın anlatıları, anlatı biçimleri ve dili sinemayı nasıl etkiler? Sinema edebiyatı nasıl görselleştirir, edebiyatın dilini nasıl dönüştürür? Sinema ve edebiyatın metinlerin ötesinde nasıl bir alışverişi vardır? Sinema ve edebiyat arasındaki ilişki basit bir orijinalkopya meselesi midir? Bu ve benzeri sorulardan hareketle, bu yılki konferans sinema ve edebiyatın farklı düzlemlerdeki kesişme noktaları ve alışveriş biçimlerini çok yönlü ve disiplinlerarası bakışla tartışılacak.

Haberler / Etkinlikler

Sinema Edebiyattan Beslenir

Sanat ve Tasarımın Geleceği Küreselleşiyor

K

has Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin düzenlediği ‘Global FuturesGlobalizations of Art and Design’ (Küresel Gelecekler-Sanat ve Tasarımın Küreselleşmeleri) başlıklı seminer 21 Şubat’ta Cibali Salonu’nda yapıldı. Seminere University of Southhampton/Winchester School of Arts Grafik Bölüm Başkanı ödüllü sanatçı, tasarımcı ve akademisyen Robert Ed D’Souza katıldı. D’Souza konuşmasında tarih, kültürel değişim ve sosyal politikalar çerçevesinde üretilen sanat/tasarım çalışmaları ile küreselleşme etkileri altındaki çağdaş sanat üretimi arasındaki kesişimleri son dönemlerdeki uluslararası projeler aracılığıyla inceledi.

Haber : İlksen Yıldırım Adres : Kadir Has Caddesi Cibali 34083 İstanbul Fotoğraf : Ulaş Tosun Tel : 212 533 65 32 Tasarım : Birsen Duyar Faks : 212 531 38 53 Yöneten : Ayten Görgün Smith E-mail : newsletter@khas.edu.tr Web

: http://www.khas.edu.tr

15 - 28 ŞUBAT 2013 | NEWSLETTER KHAS | 7

28. Sayı - Newsletter Khas  
28. Sayı - Newsletter Khas  
Advertisement