Page 1

01-15 Aralık 2012 - Sayı 23

Cibali’de Kıbrıs Konuşulacak

K

uzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rektör Prof. Dr. Mustafa Aydın’ın konuğu olarak 17 Aralık’ta Khas’da ‘Yeni Uluslararası Dinamikler Işığında Kıbrıs Müzakereleri ve Geleceği’ başlıklı bir konuşma yapacak. Derviş Eroğlu’nun konuşması Cibali Kampüsü, Galata Salonu’nda saat 14:30’da başlayacak.

Kadir Has Ödülü Sahiplerini Arıyor Kadir Has Üniversitesi’nin kurucusu, Türkiye’nin eğitim gönüllüsü ve öncü hayırseverlerinden merhum Kadir Has adına 8 yıldır verilen başarı ödülleri, bu yıl bilim-eğitim alanında ‘Üstün Başarı’ ve ‘Gelecek Vadeden Bilim İnsanı’ kategorilerinde verilecek.

T

ürkiye’nin ulusal ve uluslararası düzeyde önemli başarılara imza atmış, toplumun gelişimine katkıda bulunmuş kişi/kurumları tanıtmayı ve ödüllendirmeyi amaçlayan Kadir Has Ödülleri’nin dokuzuncusu bilim-eğitim alanında ‘Üstün Başarı Ödülü’ ve ‘Gelecek Vadeden Bilim İnsanı’ kategorilerinde verilecek. Üstün Başarı Ödülü’nün 20 bin dolar ve berat, Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü’nün 10 bin dolar ve berat olarak belirlendiği ödüllere aday gösterme ve son başvuru tarihi 4 Mart 2013 olarak belirlendi.

Değerlendirme Kurulu u Prof.Dr.

u Prof.Dr.

Şükrü Hanioğlu Princeton Üniversitesi öğretim üyesi

u Prof.Dr.

Gökhan Hotamışlıgil Harvard Üniversitesi öğretim üyesi

u Prof.Dr.

Cemal Kafadar Harvard Üniversitesi öğretim üyesi

u Prof.Dr.

Ödül tüm katılımcılara açık olup, Ödül Şartnamesi Khas Genel Sekreterliği’nden veya www. khas.edu.tr internet adresinden temin edilebilecek.

Mustafa Aydın Kadir Has Üniversitesi Rektörü

Hasan Bülent Kahraman Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı

u Prof.Dr.

Gülsün Sağlamer Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyet üyesi

u Prof.Dr.

İlhan Tekeli Ortadoğu Teknik Üniversitesi emekli öğretim üyesi

01-15 ARALIK 2012 | NEWSLETTER KHAS | 1


Haberler / Etkinlikler

Kaçırılan Gazetecilere İnsan Hakları Ödülü

K

has İletişim Fakültesi ve SEEMO’nun (South East Organizations) işbirliğinde düzenlenen İstanbul Medya Günleri 2012’ Khas Cibali Kampüsü’nde 3-7 Aralık’ta gerçekleşti. Konferansın 4. gününde Suriye’ye Arapça yayın yapan ABD tv kanalı El Hurra’nın tv muhabiri Filistinli gazeteci Bashar Fehmi Kadumi ile kaçırılan, CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz ve heyetinin çabalarıyla serbest bırakılan, serbest gazeteci Cüneyt Ünal’a ve henüz kendisinden

Seçimin Ertesi Günü İsrail Seçimleri Tartışılacak

K

has Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi (CIES), ‘ABD Seçim Sonuçları ve Türkiye’ye Yansımaları’ başlıklı seçim panelinden sonra İsrail seçimlerinden hemen sonra, 23 Ocak 2013 Çarşamba günü 10:3012:00 saatleri arasında Khas Cibali Kampüsü’nde CIES Seçim Panelleri Serisi’nin ikincisi olan ‘İsrail Seçim Sonuçları ve Ortadoğu’ya Yansımaları’nı konu edecek. Konuşmacı olarak katılacak uzmanlar, seçim sonuçlarını analiz ederek, bu sonuçların Ortadoğu için doğuracağı muhtemel sonuçları tartışacak.

haber alınamayan Bashar Fehmi Kadumi’nin eşine SEEMO adına gazeteci Ferai Tınç, İnsan Hakları Ödülü’nü verdi. Tören’de Kadumu’nun adına ödülü alan eşi Arzu göz yaşlarına hakim olamadı.

Türk Ticaret Kanunu Değerlendiriliyor

25

-26 Kasım 2011 tarihlerinde, hakimleri, akademisyenleri, avukatları, öğrencileri ve ticaret hukukundaki gelişmelerle ilgilenen herkesi bir araya getiren, adeta bilimsel bir platform işlevi gören Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun Ticari İşletme Hukuku Alanında Getirdiği Yenilikler Sempozyumu, Khas Hukuk Fakültesi tarafından düzenlenmiş ve yoğun bir ilgiyle karşılanmıştı. Aynı amaç ve sorumlulukla Hukuk Fakültesi, 15 Aralık cumartesi günü Türk Ticaret Kanunu’na İlişkin İkincil Mevzuatın Değerlendirilmes konulu sempozyum serisinin ilki gerçekleştirilecektir. Ticaret Hukuku alanındaki gelişmeleri takip etmek isteyen tüm akademisyen, uygulamacı ve öğrenciler katılabilir.

TRT’den Khas Belgeseli

T

RT Yapım Koordinatörlüğü bünyesinde ‘Endüstri Arkeolojisi Belgeseli’nin konusu, uzun yıllar Cibali Tütün Fabrikası olarak kullanılan bir yapının bir eğitim kurumuna dönüşmesi olacak. Çekimler, 17-21 Aralık tarihleri arasında Khas Cibali Kampüsü’nde gerçekleşecek.

2 | 01-15 ARALIK 2012 | NEWSLETTER KHAS


K

has Hukuk Fakültesi, gelenekselleşmiş iş hukuku ve sosyal güvenlik hukuku seminerlerinden altıncısını, ‘İş Hukukunda Güncel Sorunlar’ başlığı altında, Cibali Kampüsü’nde, 22 Aralık Cumartesi günü gerçekleştirecek. Prof. Dr. Fevzi Şahlanan, Prof. Dr. Ünal Narmanlıoğlu, Prof. Dr. Gülsevil Alpagut ve Doç. Dr. Talat Canbolat’ın tebliğleriyle katkıda bulunacağı seminerde, yasanın, sendikalara, toplu iş sözleşmesine ve toplu iş uyuşmazlıklarına ilişkin hükümleri incelenerek; Yasa ile getirilen düzenlemelerin Avrupa Konseyi, Avrupa Birliği ve ILO normlarına uygunluğu, ayrıntılarıyla değerlendirilecektir. Seminer, ilgili herkesin katılımına açık olup, katılım ücretsizdir.

“Kolcular Geliyor Halilim” dedi

C

ibali’nin üniversite; üniversitenin öğrenci ve yerel gazetesi olan Cibali Postası’nın 5. sayısı çıktı. Kadir Has Üniversitesi öğrencilerinin 3 ayda bir yayınladıkları Cibali Postası’nın manşeti, Anadolu ağıtlarına konu olan Kolcular’ın, üniversitenin Cibali Kampüsü binasıyla kesişen tarihi öyküsü oldu. Önceki sayılarında öğrencisizlikten kapanma sınırına gelen Fener Rum Lisesi’ni, Avrupa’da yaşayan memleket sevdalısı bir göçmenin, eski İstanbul fotoğraflarından oluşan eşsiz arşivini, Orhan Gencebay ve Selahattin Alpay’ın görüşleriyle Korsan MüzikUnkapanı dosyası ve Haliç’den insan portreleri haberleştirilmişti. Gazete’nin bazı haberleri ulusal medyaya da referans oldu.

Kadir Has Kongre Merkezi Kataloğu Yayınlandı

Khas Cibali Kampüsü’nde tamamlanan iç düzenleme çalışmalarının ardından konferans, seminer, toplantı, workshop, eğitim programları, tiyatro gösterimi ve benzeri pek çok organizasyonun düzenlenmesi için salon ve mekanları tanıtıcı Kadir Has Kongre Merkezi kataloğu yayınlandı. Kataloğa http://www.khas.edu. tr/uploads/pdf-doc-vb/KHAS-2012-salonkatalogu.pdf adresinden ulaşabilir.

Cibali Kampüsü’nde yılda bir Pazaryeri açılır

Haberler / Etkinlikler

İş Hukukunda Güncel Sorunlar Tartışılacak

T

ürkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği (TKSSD) tarafından düzenlenen ‘KSS Çözümleri Pazaryeri’ etkinliği bu yıl ‘İşletme 2023; Cumhuriyet’in 100. Yılında Kurumsal Sosyal Sorumluluk’ başlığı ile 21 Aralık’ta Khas Cibali Kampüsü’nde gerçekleştirilecek. Türkiye’nin stratejik vizyonuna katkı sağlamak amacında olan sorumlu şirketlerin uluslararası arenada örnek olacak KSS çözümlerini sergilemek amacıyla düzenlenen etkinliğe Türkiye’nin önde gelen şirketleri katılacak. KSS uygulamaları Avrupa Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği (Corporate Social Responsibility Europe) ulusal ortakları, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP-United Nations Development Programme) ve kurumsal sosyal sorumluluk uzmanlarından oluşan Değerlendirme Kurulu tarafından ‘Paydaş Ödülü’, kurumsal sosyal sorumluluğun yaygınlaştırılması ve bilinç geliştirilmesi kapsamında liderlik eden şirketlere ise ‘Jüri Özel Ödülü’ kategorilerinde ödüllendirilecek. Bu yıl özel ödülü ise İş Dünyası’nda İnsan Hakları Uygulaması Ödülü olacak. 01-15 ARALIK 2012 | NEWSLETTER KHAS | 3


Haberler / Etkinlikler

Geleceğiniz Fütürist Okulu’nda Olabilir

K

has Yaşam Boyu Eğitim Merkezi (YBEM) ve Fütüristler Derneği işbirliği ile geçtiğimiz yıl açılan Fütürizm Okulu 2013-2014 eğitim-öğretim yılına Cibali Kampüsü’nde başlıyor. İlk ders 12 Ocak Cumartesi günü. Fütüristler Derneği; sosyal ve pozitif bilimler açısından tüm disiplinlerin ve teknolojilerin insanlığı ne kadar ve nasıl etkileyeceği, nelerin değişeceği ve dönüşeceğiyle ilgili görüşleri paylaşmak; iş yaşamı

‘Kent Formu Okumaları’ Temalı Seminer

K

has Sanat ve Tasarım Fakültesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Murat Çetin, ‘Kent Formu Okumaları’ temalı bir seminer verdi. Dr. Çetin’in geçtiğimiz 30 Kasım’da verdiği seminerin başlığı ‘Re-Reading Of Spatial Configuration of Cities; The Context of Urban Transformation in Arabian Gulf’ idi. Kamusal alanın içeriği ve fiziksel kabı arasındaki ilişki, kentsel aktörlerin sözü edilen hıza dayalı algı farkları bağlamında tartışıldı. Arap kentlerinin kültürel mirasının sürdürülebilirliği ve korunması konulu bir araştırmadan üretilen çalışmaya dair bu konuşmada kentin, kentlilerin algıları ve bu algının kentsel elitinkinden farklarının alternatif bir kişisel yeniden okuması ve yorumu aktarıldı.

ve sosyal hayatı iyileştirmeye yönelik yöntemler geliştirmek üzere 7 yıldır faaliyette bulunuyor. Toplam 14 hafta süren Fütürizm Okulu’nda Alternatif Gelecek ve Senaryolar; Stratejik Rekabet İçin Yeni Alanlar ve Koşullar; Yatırım Yapmak ve Kazanmak İçin Yeni Alanlar gibi konular işlenecek.

Odalardaki Mükemmel Akustikler Konuşuldu

K

has Sanat ve Tasarım Fakültesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü, 19-23 Kasım tarihleri arasında ‘Design Campus İstanbul 2012’ye ev sahipliği yaptı. Türk ve Alman iç mimarların ve tasarımcıların bir araya geldiği uluslararası workshop organizasyonun da Yrd. Doç. Dr. Murat Çetin, öğretim görevlisi Mehtap Doğanca ve Prof. Dr. Rudolf Schricker tarafından yönetilen ‘The Perfect Acoustics in Rooms’ başlıklı bir atölye yapıldı. Alman OWA ve Türk Aspen firmaları yöneticilerinin de iki seminer ile katkıda bulunduğu çalıştayda, aynı zamanda Prof. Schricker, OWA Türkiye Genel Müdürü Coşkun Savaşer ve Böl. Bşk. Yrd. Doç. Dr. Orçun Kepez Erasmus değişim programı ve sektörel ortaklıklarla ilgili ön değerlendirme yapma fırsatı yakaladılar.

Tasarım Bienali Newsletter Khas’dan sonra RIT Newsletter’da

K

adir Has Üniversitesi Snaat ve Tasarım Fakültesi ve Rochester Institute of Technology (RIT)’in ortaklaşa düzenlediği tasarım bienali, Newsletter Khas’ın 19. sayısında haber olarak yer

4 | 01-15 ARALIK 2012 | NEWSLETTER KHAS

almıştı. Bienal, RIT’in newsletterına da haber oldu. Haberi okumak isteyenler http://industrialdesign.cias. rit.edu/2012/11/25/blacktraces-social-space-project/ adresinden ulaşabilir.


Haberler / Etkinlikler

Kütüphane’yi Sergilemek Tiflis’den Sonra İstanbul’da

K

has Sanat ve Tasarım Fakültesi, öğretim üyesi sanatçı İnci Eviner’in rehberliğinde öğretim elemanı ve öğrencilerin katılımıyla Tiflis Trienali’nde gerçekleşen ‘Kütüphaneyi Sahnelemek’ adlı proje, üretilen işleri üzerinden başlangıç ve gelişim süreci bir panelde anlatılıp tartışılacak. 17 Aralık Pazartesi saat 17:30-19:30 arasında Fener Salonu’nda gerçekleşecek panele katılım ise herkese açık.

Araştırma Konuşmaları Başladı

K

has Sosyal Bilimler Enstitüsü, araştırmalarını geliştirmek, araştırmanın temel unsurları sunmak adına tüm yüksek lisans öğrencilerine verdiği ‘SBE 501 Araştırma Yöntemleri’ dersi ile bu dönem itibariyle sadece araştırma örneklerini değil, araştırmacılar ve akademisyenleri öğrencilerle bir araya getirmeye başladı. 5 haftalık bir programdan oluşması planlanan ‘Araştırma Konuşmaları’ serisinin ilk konuşmacısı İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Özgür Orhangazi idi. Aynı fakülteden Doç. Dr. Lerna Yanık, Doç. Dr. Şule Toktaş ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Levent Soysal’da konuşmacı olarak katıldı. Gelecek dönemlerde de bir seri olarak devam etmesi planlan Araştırma Konuşmaları’nın bu dönemki son konuşması Veri Araştırma Şirketinin kurucusu Dr. Sezgin Tüzün ile 19 Aralık çarşamba saat 18.30’da B Blok Fener salonunda gerçekleşecek.

Fossil of the Day’den Türkiye’ye Bir Ödül Daha 1990-2010 yılları arasında sera gazları salımını artırma konusundaki istikrarlı başarısından dolayı Doha’daki İklim Değişikliği Konferansı’nda Türkiye bir kez daha ‘Fossil of the Day’ ödülüne layık görüldü.

S

Salı Seminerleri Devam Ediyor

osyal Bilimler Enstitüsü, İstanbul Çalışmaları Merkezi ve Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin katkılarıyla düzenlenen Salı Seminerleri dizisinin konukları Bilkent Üniversitesi, Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Bülent Batuman ve Khas Sanat ve Tasarım Fakültesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Füsun Alioğlu’ydu. Doç. Dr. Batuman’ın 4 Aralık’ta yaptığı ‘Kamusal Alanın Mimarisi: 2010 Tekel Direnişi’ ve 11 Aralık’taki Prof. Dr. Alioğlu’nun ‘Kültürel Miras ve Kentsel Bellek’ başlıklı konuşmaları ilgi gördü.

TGC Sedat Simavi Ödülleri’nde İki Khas’lı

A

lanındaki en saygın ödüllerden sayılan ve 1977 yılından bu yana verilen Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Sedat Simavi Ödülleri bu yıl da belli oldu. Sosyal Bilimler alanında jüri üyeleri arasında Khas Mütevelli Üyesi Prof. Dr. Yücel Yılmaz ve Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Önder Pekcan’da yer aldı.

01-15 ARALIK 2012 | NEWSLETTER KHAS | 5


Haberler / Etkinlikler

Dijitalleşen Medyada Telif Hakları Tartışılıyor

K

adir Has Üniversitesi Yeni Medya Kulübü ve Medya Derneği’nin işbirliği ile düzenlediği ‘Dijitalleşen Dünyada Fikri Mülkiyet ve Telif: Hak mı Haksızlık mı?” konulu panel, 20 Aralık perşembe günü 12:30-14:00’de Kadir Has Üniversitesi Merkez Kampüsü Cibali Salonu’nda yapılacak. Medya Derneği Genel Sekreteri Deniz Ergürel’in moderatörlüğünde yürütülecek olan panele Telif Hakları Genel Müdür Yardımcısı Özgür Semiz, Turkuvaz Medya Grubu Hukuk İşleri Grup Başkanı Fatih Savaş, Avukat ve Bilişim Hukuku Uzmanı M. Gökhan Ahi ve Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü öğretim görevlisi İsmail Hakkı Polat konuşmacı olarak katılacaklar. Panel’de internetle gelişen paylaşım kültürünün medya sektörünü nasıl etkilediği, mevcut iş modellerinde ne gibi sorunlar yarattığı ve bu sorunların nasıl üstesinden gelineceği gibi konular tarşıtılacak. Ulusal gazetelerin geçtiğimiz 1 Ekim’de yayınladığı ‘Korsan Gazeteciliğe Son’ bildirisinin de tartışılacağı panele katılım herkese açık olup ücretsizdir. Panel, internet üzerinden canlı yayınlanacak olup iOS ve Android işletim sistemine sahip cihazlardan da seyredilebilecek.

Kadir Has Üniversitesi ve Medya Derneği işbirliği ile düzenlenen ‘Dijitalleşen Dünyada Fikri Mülkiyet ve Telif: Hak mı Haksızlık mı?’ konulu panelde gazeteci, akademisyen, hukukçu ve telif hakları uzmanları internetle birlikte gelişen paylaşım kültürünün medyayı nasıl etkilediğinin tartışacaklar. 20 Aralık perşembe saat 12:30-14:00’de Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek panel herkese açık olup ücretsizdir.

Zamanı Nasıl Yönetirsiniz?

K

ariyer Hedeflerini Belirlemede Kişisel Farkındalık ile başlayan, Kariyer ve Kişisel Gelişim Eğitimleri, belirlenen hedeflere ulaşmanın anahtarı olan Zaman Yönetimi semineri ile devam etti. 10 Aralık’ta gerçekleşen etkinliğin konuşmacısı ise Liderlik Okulu Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Erkut Ergenç idi.

Orlandi Ailesi’ni Kutluyoruz Khas Sanat ve Tasarım Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Ayşe Coşkun Orlandi ile İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü yarı zamanlı öğretim elemanı Yard. Doç. Dr. Luca Orlandi’nin bir kızı oldu. Orlandi Ailesi’ni içtenlikle kutluyor ve Asya Orlandi’ye ömür boyu sağlık, mutluluk ve şans dolu günler diliyoruz.

Haber : Cem Alaçamlı Fotoğraf : Ulaş Tosun Tasarım : Birsen Duyar Yöneten : Ayten Görgün Smith

6 | 01-15 ARALIK 2012 | NEWSLETTER KHAS

Finansınızı Yönetmek Kendi Elinizde

K

has İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Uluslararası Ticaret ve Finans Bölümü’nün düzenlediği ‘Şirketlerde Portföy Yönetimi ve Finans Uygulamaları’ toplantısı 6 Aralık’ta Cibali Kampüsü’nde gerçekleşti. Toplantının konuşmacısı ÇBS Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çavuşoğlu, katılımcılara finansal yönetim hakkında bilgiler verdi.

Adres : Kadir Has Caddesi Cibali 34083 İstanbul Tel : 212 533 65 32 Faks : 212 531 38 53 E-mail : newsletter@khas.edu.tr Web : http://www.khas.edu.tr

23. Sayı - Newsletter Khas  
23. Sayı - Newsletter Khas  
Advertisement