Page 1

01-15 Mayıs 2012 - Sayı 12

İki Yıldızımız Kaydı

Liseli ve Üniversiteli Gençler 10. Altın Boynuz Yol Koşusu’nda Yarıştı

K

has Tiyatro Bölümü’nün değerli hocası, usta oyuncu, yönetmen ve seslendirme sanatçısı Cüneyt Türel’i 1 Mayıs 2012’de, Khas Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Kurucu Dekanı Prof. Oya Boyla’yı da 8 Mayıs 2012’de kaybettik. Sevgili hocalarımızın mekanı cennet olsun; ailelerine, yakınlarına ve öğrencilerine başsağlığı diliyoruz.

Yayın Koordinatörü: Burçin Bicioğlu İçerik: Özge Ercan, Arzu Özbek Tasarım: Birsen Duyar Fotograf: Ulaş Tosun

K

adir Has Üniversitesi geçen hafta sonu Haliç’de yeni bir heycana daha ev sahipliği yaptı. Khas’ın Atletizm Federasyonu ve Üniversite Sporları Federasyonu işbirliğiyle düzenlendiği 10. Altın Boynuz Ödüllü Yol Koşusu 6 Mayıs 2012 tarihinde düzenlendi. Altın Boynuz Koşusu’nda “erkekler” ve “bayanlar” olmak üzere iki ayrı kategoride 100’den fazla sporcu yarıştı. Yarış sonunda Üniversiteli Erkeklerde Gazi Üniversitesi’nden Erkan Kuş birinci, Niğde Üniversitesi’nden Hasan Pak ikinci, Atatürk Üniversitesi’nden Sedat Günen üçüncü gelirken, Üniversiteli Bayanlarda ise Afyon Kocatepe Üniversitesi’nden Burcu Büyükbezgin birinci, Gazi Üniversitesi’nden Yasemin Can ikinci, Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nden Elif Tozlu ise üçüncü oldu. Liseler kategorisinde erkeklerde Kocaeli Özel Karşıyaka Koleji’nden Emrah Topbaş birinci, Ümraniye Eczacı Neşem Özlem Güray Lisesi’nden Serdar Naim ikinci, Gediktaş Anadolu İmamhatip Lisesi’nden Özcan Çiftçi ise üçüncü oldu. Liseli bayanlarda birinci Kırıkhan Lisesi’nden Ekin Esra Kalır, ikinci Sultanbeyli Hüsnü Özyeğin Lisesi’nden Ceylan Gökdemir, üçüncü ise Aksaray Kanber Demir Lisesi’nden Ayşe Argun oldu.

Cibali Semti İçin 15 Bin TL

A

ltın Boynuz Yol Koşusu ile aynı gün düzenlenen “Komşuluk Hakkı” Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında gerçekleşen “İyiliğe Koşu Sosyal Sorumluluk Maratonu” ise Kadir Has Üniversitesi önünden Balat Hastanesi’ne kadar olan parkurda gerçekleştirildi. Ancak yarışta en hızlı koşup, bitiş çizgisine ilk önce varan değil en fazla bağışı toplayan şampiyon oldu. 300’den fazla kişi katıldığı maratonda 15 bin TL bağış toplandı. “İyiliğe Koşu” Sosyal Sorumluluk Maratonu’ndan elde edilen gelir Cibali bölgesindeki sosyal sorumluluk projeleri için kullanılacak. Toplanan fon bölgede ihtiyacı olan ilköğretim okullarının, sivil toplum kuruluşlarının ve spor kulüplerinin kalkındırılması için harcanacak. 01-15 MAYIS 2012 | NEWSLETTER KHAS | 1


Haberler / Etkinlikler

Sinema ve Bellek Khas’da Tartışıldı

T

ürkiye’nin en uzun soluklu film konferansı olma özelliği taşıyan, Türk Film Araştırmalarında Yeni Yönelimler Konferansı 3-5 Mayıs 2012 tarihleri arasında Khas’da düzenlendi. Türk film akademisyenlerini, sinemacılarını ve sinemaseverlerini tek platformda bir araya getirerek üretken bir ortam yaratmayı amaçlayan konferans Ömer Lütfü Akad ve Yusuf Kurçenli anısına “Hafıza ve Bellek” temasıyla düzenlendi. Konferans bu sene feminist film kuramı ve psikanaliz alanındaki önemli çalışmaları ile tanınan İngiliz akademisyen Prof. Laura Mulvey’i ana konuşmacı olarak ağırladı. Mulvey, “Hitchcock’s Blondes, Feminism and Psychoanalytic Film Theory” başlıklı bir sunum yaptı. “Görsel Haz ve Sinema” makalesiyle psikanalizi ve feminist bakış açısını sinema araştırmalarına taşıyan Mulvey’in konuşmasını beş

yüzden fazla katılımcı ilgiyle izledi. Diğer konuşmacılar arasında Prof. Dr. Nabi Avcı ve Prof. Dr. Kemal Sayar da vardı. Konferansta ayrıca Sinema ve Psikanaliz başlıklı paneller düzenlendi. Konferansta ele alınan konular ve panel başlıkları: Tarihi Yazılmayalar: Sinemamızın Gözardı Ettikleri, Eleştirinin ve Seyircinin Belleği, Geçmişle Hesaplaşmalar, Yeniden Yeşilçam: Dizisi Yapılan Filmler, Sinema/Şehir/Bellek, Baba/Bellek/ İsyan, Sinemamızdaki Toplumsal Arketipler, Bellek: Geçmişteki Evimiz’di.

‘Gelecekte Okul’ Kavramı

F

ütüristler Derneği katkılarıyla Özel Sezin Okulu ev sahipliğinde 3-4 Mayıs 2012 tarihlerinde gerçekleşen 4. Liselerarası Fütürist Senaryo Yarışması’nda, Khas Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın “Gelecekte Okul” başlıklı bir konuşma yaptı. Geleceği şekillendirmek için başkalarını beklemeyin, siz şekillendirin diyen Prof. Dr. Aydın, öğrencilerin saçmalama hakkı olduğunu ancak saçmalayarak ve icat çıkararak doğruyu bulabileceklerini söyledi. Eskiden sıklıkla tekrarlanan “icat çıkarma” cümlesinin günümüzde çok da bir şey ifade etmediğini söyleyen Prof. Dr. Aydın, gençlere icat çıkarın ve icattan korkmayın dedi. Gelecekte üniversitelerin şekil değiştirerek ağ üniversitelerin öneminin artacağını söyleyen rektöre göre, üniversiteler birey ve teknoloji odaklı olmak zorunda.

E

Yaratıcılık ve Deneyimde Khas ve Viko İşbirliği

lektrik anahtar ve priz sektörünün lideri VİKO Elektrik ve Elektronik A.Ş. ile Khas Endüstri Ürünler Tasarım Bölümü işbirliği ile düzenlenen Endüstri Destekli Proje Tasarım Atölyesi sona erdi. ‘Yaratıcılık ve Deneyimin Uyumlu Buluşması’ temalı Aydınlık Konseptler adlı atölye kapsamında 12 öğrenci 60’dan fazla grup priz tasarımı geliştirdi. Tasarımların prototiplerinin sergilendiği Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenen törende konuşan Khas Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, üniversite sektör işbirliklerine çok önem verdiklerini ve Viko ile yapılan bu işbirliğinin öğrenciler için çok önemli bir deneyim olduğunu söyledi. VİKO Genel Müdürü Nusret Kayhan Apaydın da, bu projeyle geleceğin tasarımcılarının keşif yolculuklarına bir süreliğine eşlik etmekten dolayı büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

2 | 01-15 MAYIS 2012 | NEWSLETTER KHAS


Haberler / Etkinlikler

Kemalizm - Beş Kemalizm: Darbeler ve İdeoloji

K

has Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, TÜBİTAK tarafından desteklenen Salı Seminerleri’ne konuk oldu. Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, Öz Kemalizm-Beş Kemalizm: Darbeler ve İdeoloji başlıklı bir konuşmasında zamanın acı bir gerçek olduğu kendini en çok siyasal kuramlarda belli ediyor dedi ve konuşmasına devrim tarihindeki ekolleri anlatarak başladı. Türk siyasi tarihinde kemalizmin farklı bir önerme olduğunu, sürekliliğin içinde kopuş meydana getirdiğini belirten Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, beş kemalizm dönemi olduğunu söyledi ve bu dönemleri 1920 (öz kemalizm), 1960 (60 darbesi ve sonrası), 1971 (70 darbesi ve 12 Mart sonrası), 1980 (12 Eylül Dönemi) ve son dönemi 1997 (28 Şubat dönemi) olarak açıkladı. Kemalizmin bir tarihsel çıkış olduğunu bir devrim olmadığını ifade eden Prof. Dr. Kahraman, biten sadece Fransız Devrimi değil, devrimin kendisidir, cümlesiyle konuşmasını tamamdı.

Avrupa Birliği ve Türkiye’nin Geleceği Tartışıldı

K

adir Has Üniversitesi, Uluslararası ve Avrupa Çalışmaları Merkezi tarafından düzenlenen Avrupa Günü Kutlaması: “Avrupa’nın Eşiğinde Türkiye” konulu panelde Yunanistan ve Fransa’da yapılan son genel seçimler başta olmak üzere yaşanan gelişmeler ışığında Avrupa Birliği’nin geleceği ve Türkiye’nin AB süreci tartışıldı. Avrupa Parlamentosu EPP Grubu, Kadir Has Üniversitesi ve Panteion Üniversitesi işbirliğinde hazırlanan “Turkey on the European Doorstep” (Avrupa’nın Eşiğinde Türkiye) isimli kitabın tanıtımı ile başladı. Etkinlikte, “Birliğin Durumu: İktisadi Düzen Kargaşa” (The State of the Union: Recovery or Further Turmoil?) ve “AB Genişlemesi ve Türkiye”, (Future Enlargement: Whither Turkey?) başlıklı paneller yer aldı. Panelde, EPP Grubu milletvekili Rum Parlamenter Dr. Eleni Theocharous, ECR Grup Başkan Yardımcısı, İngiliz Parlamenter Geoffrey Van Orden ve Avrupa Parlamentosu Eski Üyesi ve İstanbul Politikalar Merkezi Danışmanı Joost Lagendijk, eski CHP Milletvekili Onur Öymen konuşmacı olarak yer adı. Konuşmasında Avrupa Birliği’nde Türkiye'nin üyeliğini destekleyenlerin azaldığını, bütün engellemelerin Sarkozy'den ibaret olmadığını, yeni Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'ın da önümüzdeki 5 yıl için Türkiye açısından kötümser bir tablo çizdiğini söyleyen eski CHP Milletvekili Onur Öymen, AB Komisyonu

Başkanı Manuel Barosso'nun Columbia Üniversitesi’nde yaptığı bir konuşmada Türkiye'nin üyeliğinin önündeki en büyük engel olarak "kültürel farklılıktan" söz ettiğini belirtti. Panellerde Avrupa Birliği’nin içinde bulunduğu durumun tespiti yapılarak, Türkiye’nin AB ile olan üyelik müzakerelerini ekonomik, siyasi ve diplomatik açılardan değerlendirildi.

01-15 MAYIS 2012 | NEWSLETTER KHAS | 3


Haberler / Etkinlikler

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Uygulamalarında Çağdaş Yaklaşımlar

P

sikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerinin modern eğitim sürecinin ayrılmaz bir parçası olduğu bilinciyle hareket eden Khas, bu alanda çalışan öğretmen ve yöneticilere eğitim verdi. Üniversitenin Cibali Kampüsü’nde düzenlenen “Psikolojik Danışma ve Rehberlik Uygulamalarında Çağdaş Yaklaşımlar” başlıklı konferansa İstanbul ilinde görev yapan rehber öğretmen, yönetici ve yurt içi üniversite danışmanları katıldı. Konferansın açılış konuşmasını yapan Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, “Modern eğitim sürecinin tamamlayıcı yanını oluşturan psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri öğrencinin yaşamında oynadığı rol nedeniyle de günümüzün en çok sorumluluk gerektiren eğitim alanlarından biri haline gelmiştir” dedi. Konferansta Boğaziçi Üniversitesi’nden Doç. Dr. Deniz Albayrak Kaymak “Akran Rehberliği / Akran Desteği”, Marmara Üniversitesi’nden Yard. Doç.Dr. Oktay Aydın “Ortaöğretimde Öğrenci Kapasitesinin Gelişimi (Beyin ve Öğrenme Teknikleri), Boğaziçi Üniversitesi’nden Duygu Müderrisoğlu ise “Ortaöğretimde Mentörlük Uygulamaları/ Kariyer ve Yaşam Koçluğu” konulu seminerler verdi.

Bunları Biliyor muydunuz? u Her insanda ortalama 380 gr beyin ağırlığı ile doğar, İlk yedi yılda gelişimini tamamlayarak 1400 gr ile yetişkin ağırlığına ulaşır, Her yetişkin insan beyni 20 yaşından sonra ağırlığından ortalama 1 gr kaybeder. u

u

Khas’lılar Mantı Gününde Buluştu

K

has Mezun Derneği (HASMED) ve Öğrenci Konseyi’nin birlikte düzenlediği Geleneksel Khas Mantı Günü 6 Mayıs 2012’de Cibali Kampüsü’nde gerçekleşti. Mezun öğrencilerin yoğun katılım gösterdiği günde üniversite Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın da mezunlarla bir araya geldi. Rektör Aydın, mezun öğrencilere çok önem verdiklerini ve her fırsatta onlarla birlikte olmak istediklerini söyledi.

ABD ve İspanya’daki Üniversitelerle Yeni İşbirlikleri

Ü

niversite 2012 yılının başından bu yana Amerika ve Uzakdoğu Üniversiteleri ile gerçekleştirdiği değişim anlaşmalarına bir yenisini daha ekleyerek Texas State University ile değişim anlaşması imzaladı. Yapılan bu anlaşma tüm fakülte ve bölümlerden öğrencilerimize yurtdışında bir dönem eğitim alma imkanı sağlıyor. Erasmus Programı ile ilgili olarak da, Kadir Has Üniversitesi iki İspanyol Üniversitesi ile birbirinden farklı alanlarda değişim anlaşmaları imzaladı. İletişim Fakültesi öğrencilerimiz Universidad San Jorge, Hukuk Fakültesi öğrencilerimiz ise Universidad de Santiago De Compostela’da Erasmus programı kapsamında bir ya da iki dönem eğitim alabilecekler.

4 | 01-15 MAYIS 2012 | NEWSLETTER KHAS


K

has Meslek Yüksek Okulu Radyo Televizyon Bölümü, “Yaşlı Balıkçı ve Marmara Denizi” adlı bir belgesel film hazırladı. Trol, kirlilik ve deniz zeminini kaplayarak balıkların yaşam alanlarını yok eden ağlar gibi konuları Marmara Denizi’ni yıllardır tanıyan balıkçılar anlattı. Film, trol avcılığı, küçük balık tüketiminin balık neslini yok etmesi, insan kaynaklı kirliliğe göz yummamak ve Marmara Denizi’nin geleceğiyle ilgili farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Filmin gösterimi ise 9 Mayıs 2012’de, Kadir Has Üniversitesi Selimpaşa Kampüsü Prof. Dr. Erol Üçdal Konferans Salonu’nda gösterildi. Hayali Arkadaş Gölge Oyunu Marmara Bölgesi’nde yaşayanların hayatında önemli bir yeri olan balık, bilinçsiz balıkçılık yöntemleri ve denetimsizlik nedeniyle yok olmakla karşı karşıya. Yapılan çalışma; trol ve gırgırlarla balık avlama metotlarının balık neslinin tükenmek üzere olduğunu yeniden hatırlattı. Üniversitenin Selimpaşa Kampüsü’nde düzenlenen bir başka belgesel film gösterimi de Khas Kısa Film Kulübü ve Halkla İlişkiler öğrencilerinin hazırladığı Hayali Arkadaş-Gölge Oyunu’ydu. Belgeselde “Gölge Oyunu” sahneleyen Balakin ailesinin bu işe nasıl başladığı, nasıl gönül verdiği, perde önünde ve perde arkasında yaşadıkları anlatılıyor. Hayali Arkadaş, 8 Mayıs 2012 Selimpaşa Kampusü Prof. Erol Üçdal Konferans Salonu’nda seyircilerle buluştu.

Haberler / Etkinlikler

Selimpaşa Yerleşkesi’nde Belgesel Gösterimleri Devam Ediyor

800 Kilometre Engelli Belgeseli

800

Kilometre Engelli filminin galası, 14 Mayıs 2012 tarihinde Kadir Has Üniversitesi’nde Engelliler Haftası’nda yapıldı. Film, fiziksel engelli iki arkadaşın bir motosiklet ve ona takılı yolcu sepeti ile İstanbul’dan Muğla’ya yaptıkları yolculuğu anlatıyor. 800 km Engelli filmi 2012 TRT Belgesel Ödülleri Ulusal Profesyonel Kategori’de Kültür ve Turizm Bakanlığı Ödülü’nü aldı. Murat Erün tarafından yönetilen ve kurgusu yapılan filmin yönetmen yardımcılığını fotoğraf sanatçısı Altan Bal, filmin özgün müziğini ise Ezginin Günlüğü Müzik Grubu’ndan Cafer İşleyen yaptı. Filmin yapımcılığı Ayşe Özver tarafından gerçekleştirildi. 11. Alanya ve 5. Documentarist Belgesel Film Festivalleri’nde gösterilecek olan filmin birçok ulusal ve uluslararası festivallere başvuruları sürüyor.

Bize Has’ın Üçüncü Sayısı Çıktı!

K

has Öğrenci Konseyi'nin hazırladığı Bize Has dergisinin üçüncü sayısı çıktı. Kentsel Dönüşüm Günlerinde: Balat, Kalkınan Bir Ülkenin Uçak Macerası ile Türkiye Öğrenci Konseyi ve Öğrenci Konseylerinin yeni yapısına dair başlıkların yer aldığı dergi öğrencilerin yazılarından oluşuyor. Derginin kapak konusu üniversitenin de içinde bulunduğu Balat mahallesi. İletişim Tasarımı öğrencisi Seda Yumuş’un gözünden kaleme alınan yazıda son dönemde bu bölgede yapılan çalışmalar, yüzyıllardır süren kültür birikimi ve yaşanan değişim anlatılıyor.

01-15 MAYIS 2012 | NEWSLETTER KHAS | 5


Haberler / Etkinlikler

Bas覺nda KHAS

6 | 01-15 N襤SAN 2012 | NEWSLETTER KHAS 6 | 01-15 MAYIS 2012 | NEWSLETTER KHAS


Haberler / Etkinlikler

Bas覺nda KHAS

01-15 MAYIS N襤SAN 2012 01-15 2012 || NEWSLETTER NEWSLETTER KHAS KHAS || 77


Haberler / Etkinlikler 8 | 01-15 MAYIS 2012 | NEWSLETTER KHAS

12. Sayı - Newsletter Khas  
12. Sayı - Newsletter Khas  
Advertisement