Page 1

16-17. 06.2012r.

XXII MEMORIAŁ KTO WYGRA W TYM ROKU ?

DOLNOŚLĄSKA

GAZETA KOLARSKA

02/2012

Prezentujemy program XXII Memoriału im. Grundmanna i Wizowskiego

To będzie prawdziwe święto kolarstwa Dwudniowa impreza dostarczy wiele sportowych emocji zawodnikom, ale i niezapomnianych chwil kibicom. To dla nich organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji. Tegoroczny Memoriał to wielkie logistyczne przedsięwzięcie. Trasa prowadzić będzie przez trzy powiaty (głogowski, polkowicki i lubiński ), sześć gmin (Grębocice, Głogów miejska i wiejska, Jerzmanowa, Polkowice i Rudna) i kilkanaście miejscowości, m.in. Grębocice, Głogów, Grodowiec, Rudna, Stara Rzeka, Wilczyn, Kwielice, Kurów Mały, Obiszów, Duża Wolka, Żuków i Szczyglice. Pierwszy etap wyścigu rozpocznie się w samo południe w Grodowcu. Będzie liczył 138 km, a kolarze zmagania zakończą ponownie pod Sanktuarium Matki Bożej. Przez cały ten czas kibice i mieszkańcy pobliskich miejscowości nie powinni narzekać na nudę. www.mtbobiszow.pl

www.gruwiz.pl

Zmagania sportowe będzie komentował na żywo Tomasz Jaroński ze stacji telewizyjnej Eurosport. Jeszcze przed startem zawodników z kategorii elita i orlików, można będzie degustować potrawy przygotowane przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich. Zostaną też zaprezentowane gminy będące organizatorami Memoriału, a na dzieci czekać będzie specjalny ogródek zabaw. Gdy kolarze będą zmagać się na trasie i walczyć o zwycięstwo pierwszego dnia zawodów, kibiców zapraszamy do zwiedzania Sanktuarium z przewodnikiem (wstęp bezpłatny). Po dekoracji najlepszych kolarzy pierwszego etapu XXII edycji Memoriału im. Grundmanna i Wizowskiego, odbędzie się losowanie nagród rzeczowych wśród zgromadzonych gości, którzy postanowili w Grodowcu osobiście dopingować sportowców.

FELIETON TOMASZA JAROŃSKIEGO

kolarski zawrót głowy nasi partnerzy gdzie kibicujemy? Kultura, pokazy i… jeszcze więcej Pojadą najlepsi kolarze w Polsce NASZ TEAM


Po zakończeniu emocji związanych z kolarstwem rozpoczną się… piłkarskie. Tak się składa, że 16 czerwca piłkarze reprezentacji Polski rozgrywać będą swój ostatni grupowy pojedynek we Wrocławiu w ramach Mistrzostw Europy. To może być bardzo ważne starcie, a kto wie, czy nie decydujące o awansie biało–czerwonych do ćwierćfinału. Dlatego dla kibiców przygotowaliśmy telebim, na którym zostanie wyświetlona transmisja na żywo ze stadionu miejskiego we Wrocławiu. Na scenie nie zabraknie również didżejów.

Od redakcji Niniejszy numer „Dolnośląskiej Gazety Kolarskiej” towarzyszy XXII Memoriałowi im. J. Grundmanna i J. Wizowskiego. Po raz drugi, jedna z najważniejszym imprez kolarskich na Dolnym Śląsku, gości w Gminie Grębocice. Od tego roku zaczynamy go także firmować pod własną nazwą: „Grodowiecki Pielgrzym”. Cieszymy się, że jesteśmy w tym roku obecni także w Głogowie.

trasach. Na dalszych stronach numeru przedstawiamy krótko osiągnięcia patronów Memoriału - Józefa Grundmanna i Jerzego Wizowskiego, oraz rozmowy z ludźmi sportu związanymi z Memoriałem. Zamieszczamy wywiad z Mateuszem Taciakiem, zwycięzcą zeszłorocznego edycji wyścigu oraz wspomnienie Pawła Czopka, który na najwyższym stopniu podium stanął 17 lat temu.

Memoriał, w obsadzie najlepszych ekip w kategorii elita w Polsce, a w kategorii orlików również ekip zagranicznych, otwiera letni sezon kolarski w naszym regionie. Następnym wydarzeniem a w zasadzie głównym akordem będzie Maraton o Puchar Wzgórz Dalkowskich MTB Obiszów, rozgrywany tym roku na początku września. A w międzyczasie odbędzie się pięć edycji „Lata z kolarstwem” - cyklu imprez dla dzieci z czterech gmin.

Kontynuujemy zapoczątkowany w zeszłym numerze cykl o historii dolnośląskiego kolarstwa, oparty głównie o kronikę Józefa Macieja Zajączkowskiego (któremu w tym miejscu dziękujemy za jego trud i życzliwość). Tym razem - o trudnych dla sportu latach „w cieniu Wielkiego Brata”, 1951-1955. Numer zamyka kolejny felieton wytrawnego znawcy, Tomasza Jarońskiego.

W obecnym numerze „Gazety” kibiców i uczestników Memoriału w słowach wstępnych witają Wójt Gminy Grębocice , Roman Jabłoński - gospodarz Memoriału i Marszałek Województwa Dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec, życząc zawodnikom dobrej aury i sukcesów. W tym duchu wypowiadają się również partnerzy samorządowi.

To właśnie w Grębocicach mieszkańcy i kibice będą mogli przenieść się w czasy napoleońskie. Zapewni to inscenizacja oblężenia miejscowego pałacu w 1806 r. - widowisko historyczne z udziałem grup rekonstrukcyjnych: wojsk napoleońskich i pruskich. XIX – wieczne mundury, brawurowa akcja i pokaz pirotechniczny - to zrobi wrażenie! Będzie to pierwsze takie widowisko, z udziałem narratora, w naszym rejonie! Dekoracja zwycięzców drugiego etapu i całego Memoriału odbędzie się w parku. Znajduje się w nim amfiteatr, na którego deskach pojawią się nasi didżeje, lokalne zespoły oraz gwiazda wieczoru: zespół Liverpool z muzyką The Beatles. Wieczorem zaplanowano rodzinny festyn, będący zwieńczeniem dwudniowej imprezy.

Drugi dzień zainaugurowany zostanie przed ratuszem w Głogowie. Na starcie pojawi się odział wojsk napoleońskich, który da zawodnikom sygnał startowy. Uliczkami Starego Miasta kolarze ruszą w trasę, liczącą 136 km. Powinni ją pokonać w ciągu trzech godzin. Meta usytuowana zostanie przed Urzę- Mateusz Komperda dem Gminy w Grębocicach.

Krzyżówka kolarska Litery z pól ponumerowanych dodatkowo od 1 do 12 utworzą rozwiązanie.

Gmina Grębocice ponownie zaprasza!

Artur Chodor Redaktor Naczelny

Czytelników zachęcamy do zapoznania się z informacjami o bogatym i różnorodnym programie imprezy i samych

Komitet redakcyjny: Przewodniczący: Roman Jabłoński / Redaktor naczelny: Artur Chodor / Redaktorzy prowadzący: Antoni Bok, Jurek Bąk, Mateusz Komperda / Współpraca: Tomasz Jaroński / Konsultacje: Bolesław Bałd, Sławomir Marczewski, Wacław Zgoda / Skład: Piotr Krzemiński / Fotografie: Piotr Krzemiński, Paweł Urbaniak

Po raz drugi Gmina Grębocice organizuje ważną imprezę kolarską, jaką jest Memoriał im. J. Grundmanna i J. Wizowskiego. Nieprzypadkowo, lecz dzięki wieloletniej już pracy, kolarstwo stało się wizytówką naszej gminy. Jest ona dziś rozpoznawalnym miejscem na kolarskiej mapie Polski i zasługuje na miano rowerowej stolicy Zagłębia Miedziowego.

Poziomo:

Pionowo:

1) niezawodowe uprawianie kolarstwa. 5) imię Włoszczowskiej, czołowej polskiej kolarki. 7) imię Langa, ekskolarza, organizatora Tour de Pologne. 8) Joaquim, hiszpański kolarz, zajął drugie miejsce w tegorocznym Giro d’Italia. 9) kolarz w żółtej koszulce. 10) kraj, w którym rozgrywana jest słynna Vuelta, a także wyścig Clásica de San Sebastián. 13) aby drużyna osiągnęła sukces, niezbędna jest … między jej członkami. 15) zacięta, do ostatnich metrów – na finiszu niejednego etapu. 17) kolarka startująca na krótkich dystansach. 18) dopingują kolarzy. 19) startują w wyścigu.

2) … im. J. Grundmanna i J. Wizowskiego. 3) wyścig nazywany także Wielką Pętlą. 4) Zbigniew, zwycięzca Tour de Pologne w 1995 r. 5) miasto, w którym odbędą się tegoroczne kolarskie Mistrzostwa Europy. 6) imię Halupczoka, medalisty olimpijskiego, mistrza świata z 1989 r. 7) wyścig lub etap wyścigu, w którym należy jak najszybciej przejechać wyznaczoną trasę. 11) zwarta grupa kolarzy. 12) kolarze, którym znudziła się zwarta grupa i postanowili się wysforować. 14) wielobarwne na koszulce kolarskiego mistrza świata. 16) duma, wola walki – nie pozwala się poddać.

www.mtbobiszow.pl

www.gruwiz.pl

Angażujemy się z przekonaniem w organizację zawodów i propagowanie kolarstwa, dostrzegając jego wszechstronne zalety: jest szlachetną formą sportowej rywalizacji, a równocześnie zachęca do rekreacji i turystyki rowerowej, jako zdrowych i pożytecznych form spędzania wolnego czasu. Te wzorce chcemy zwłaszcza zaszczepić naszej młodzieży. Prestiżowe zawody kolarskie znakomicie promują naszą gminę - jej współczesne dokonania oraz piękno krajo-

Szanowni Państwo! brazów i zabytków. Organizacja Memoriału to dla nas wielka satysfakcja. Ale nie tylko nasza: w tym przedsięwzięciu jest z nami samorząd wojewódzki i sześć samorządów lokalnych, liczna grupa firm i osób. Wszystkim dziękuję i gratuluję decyzji o zaangażowaniu się we wspólne kolarskie święto. Zapraszam na nie całą społeczność lokalną i gości z odleglejszych stron.

Jako miłośnik kolarstwa, uprawiający czynnie tę dyscyplinę od wielu lat, z uwagą i satysfakcją śledzę rozwój imprez kolarskich w Gminie Grębocice i gminach sąsiednich. Będę z wielkim zainteresowaniem obserwował zmagania zawodników na trasach XXII Memoriału im. J. Grundmanna i J. Wizowskiego - prestiżowego wyścigu szosowego o długoletniej tradycji.

zją do popularyzowania wyścigów rowerowych i aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu. Życzę uczestnikom sukcesów i ustanowienia nowych rekordów. Mam nadzieję, że na trzymującej w napięciu rywalizacji w duchu fair play skorzystają wszyscy zainteresowani wyścigami rowerowymi.

Jestem przekonany, że dzięki wspólnemu Serdecznie witam uczestników Memoriału, wysiłkowi organizatorów i kolarzy będzie- życząc wszystkim pogodnej aury na trasach, my świadkami wielkiego rowerowego świę- sukcesu na mecie i wielu dobrych wspo- ta i pasjonującego wyścigu do ostatnich me- trów. Jestem też pewien, że tegoroczny Memnień. moriał, rozgrywany w międzynarodowej obsadzie, w pięknych plenerach Wzgórz Dal Roman Jabłoński kowskich i Doliny Odry, przyciągnie licznych Wójt Gminy Grębocice kibiców, a impreza stanie się kolejną oka-

Rafał Jurkowlaniec Marszałek Województwa Dolnośląskiego


nasi partnerzy POWIAT GŁOGOWSKI

Powiat Głogowski to miejsce, w którym bardzo dużą wagę przywiązuje się do sportu i wszelkich form aktywności fizycznej mieszkańców. Prowadzimy szeroką akcję promocji zdrowego, aktywnego trybu życia. Najlepszym przykładem niech będzie nasz patronat i dwuletnie partnerowanie imprezie rangi mistrzowskiej, jaką są zawody MTB w Obiszowie. Dzięki takim działaniom o naszym regionie usłyszą również mieszkańcy odCieszymy się, że start II etapu XXII Memo- ległych zakątków Polski. Może trafiając tu, riału im. J. Grundmana i J. Wizowskiego dzięki swojej rowerowej, sportowej pasji, zabędzie miał miejsce w sercu 1000-letniego chwycą się urokami Ziemi Głogowskiej… powracając do nas w przyszłości. miasta - na głogowskim Rynku. Nasze miasto bardzo aktywnie włącza się w organizację wielu imprez sportowych i promocję kultury fizycznej. Głogów posiada ekstraligowy zespół piłkarzy ręcznych - SPR „Chrobry” Głogów oraz drugoligowy zespół piłkarzy nożnych - „Chrobry” Głogów. Coraz większym zainteresowanie cieszy się sport rowerowy. Prężnie rozwija się Towarzystwo Cyklistów „Chrobry” Głogów.

Jan Zubowski Prezydent Miasta Głogowa

Wszystkim uczestnikom Memoriału życzę niezwykle udanego startu, a kibicom wielu sportowych emocji. Mam nadzieję, że będziecie miło wspominać tegoroczne zawody Turystyka rowerowa daje satysfakcję ca- i gościnność Gminy Głogów. łym rodzinom, pozwala na aktywne wypoczywanie połączone z poznawaniem pięk- Andrzej Krzemień na najbliższej nam okolicy. Rower jest Wójt Gminy Głogów środkiem transportu, który w ekologiczny i zdrowy sposób dowiezie nas do wspaniałych miejsc, do tej pory ukrytych przed naszym wzrokiem.

GMINA GŁOGÓW

Cieszę się bardzo, że Gmina Głogów weźmie w tym roku czynny udział w promocji kolarstwa. Pragnę zwrócić uwagę, że Gmina Głogów to nie tylko dynamiczny rozwój, duże centra handlowe i atrakcyjne tereny pod budownictwo jednorodzinne. Gmina Głogów to także piękne tereny naododrzańskie i kompleksy leśne, miejscowości położone malowniczo na Wzgórzach Dalkowskich, zadbane wsie.

Rafael Rokaszewicz Starosta Głogowski

MIASTO GŁOGÓW

Moda na rower święci triumfy również w gminie Rudna, a rowerzyści są stałym elementem naszego pejzażu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczności, Gmina przygotowała trasę rowerową „Szlakiem pałaców w naszej gminie”. Co roku odbywają się w Chobieni rajdy rowerowe w każdej kategorii wiekowej. W bieżącym roku w Rudnej powstanie miasteczko rowerowe dla dzieci, o powierzchni 3460 m².

Gmina Jerzmanowa może podzielić się doświadczeniem promotora amatorskiego i zawodowego sportu kolarskiego w latach 1999-2007. Gmina gościła wówczas na swoich szosach zawodników utytułowanych klubów sportowych z całej Polski. Upowszechnianie kolarstwa wśród dzieci i młodzieży, przy finansowym wsparciu ze strony samorządu, stało się podstawą dla powstania sekcji kolarskiej Gminnego Uczniowskiego Klubu Sportowego „SOKÓŁ”. Grupa wielokrotCieszy mnie też fakt, że w najbliższym są- nie zdobywała wysokie lokaty w ogólnopolsiedztwie odbywają się takie imprezy jak skich rankingach OZKol. Memoriał im. J. Grundmanna i J. Wizowskiego. Wszystkim uczestnikom Memoriału Obecnie satysfakcję daje nam możliwość życzę pogody na trasie, kolejnych sukcesów udziału w imprezach organizowanych przez oraz wielu sportowych emocji. samorządy, działaczy sportowych i miłośników kolarstwa. Mając doskonałe warunki do Władysław Bigus organizowania imprez szosowych, przeła Wójt Gminy Rudna jowych i górskich, uczestniczymy w przed sięwzięciach o znaczeniu regionalnym i ponadregionalnym.

GŁOGÓW

JERZMANOWA

Lesław Golba Wójt Gminy Jerzmanowa

GRĘBOCICE

GMINA JERZMANOWA

GRODOWIEC GMINA RUDNA Każda rywalizacja pozwala nam sprawdzić własne umiejętności i możliwości, a sportowa szczególnie. Zawsze opowiadam się za sportem, który wychowuje, jednoczy, sprawia przyjemność, radość, uczy patriotyzmu, czy buduje przyjaźnie. Utrwala pozytywne cechy, towarzyszące nam później w dorosłym życiu. Jestem dumny, że Powiat Polkowicki ma w swoim gronie tak znakomitą imprezę kolarską. Dziękuję za chęci i sportową pasję, która nas wszystkich pozytywnie zaraża. www.mtbobiszow.pl

www.gruwiz.pl

Życzę wszystkim zawodnikom Memoriału wysokiej formy, kolejnych sukcesów na najważniejszych zawodach oraz wielu chwil wspólnych wzruszeń podczas ceremonii dekoracji zwycięzców.

POLKOWICE

RUDNA

Corocznie z wielkim podziwem oglądam rozwój kolarstwa w regionie Gminy Grębocice. W tym roku kolejny raz wspieramy sportowe rozgrywki Pucharu Polski w kolarstwie szosowym oraz MTB. Jestem przekonany, że taka forma popularyzacji sportu i propagowania zdrowego stylu życia w znacznym stopniu przyczyni się do promocji walorów gminy Grębocicie.

KGHM Polska Miedź S.A. od wielu lat wspiera przedsięwzięcia ważnych dla społeczności i regionu Dolnego Śląska, a szczególnie Zagłębia Miedziowego. W ten sposób Polska Miedź realizuje misję odpowiedzialności wobec otoczenia, w którym działa, dbając o jego rozwój i dobrze pojęty interes społeczny.

Miejsce jakie KGHM osiągnął na rynku światowych producentów miedzi i srebra - dwóch Wszystkim zawodnikom życzę ducha podstawowych produktów Spółki, pozwala sportowej rywalizacji oraz wielu suk- na wspomaganie wielu cennych przedsięcesów, wzięć w obszarze regionalnego sportu, naa publiczności mnóstwo niezapomnia- uki, kultury, edukacji, ochrony środowiska nych wrażeń. czy pomocy społecznej. KGHM realizując zasady społecznej odpowiedzialności bizne Sebastian Nietyksza su, buduje tak ważną dla rozwoju społeczeń Prezes Zarządu Banku stwa – świadomość. Chcemy oddziaływać Spółdzielczego na otoczenie, dbać o środowisko, wspierać we Wschowie rozwój regionu i społeczności lokalnej. Takie działania przynoszą korzyści nie tylko Spółce, ale przede wszystkim mieszkańcom regionu. Życzę niezapomnianych wrażeń sportowych, w które mam nadzieję będzie obfitowała tegoroczna edycja Memoriału. Jest mi niezmiernie miło, że KGHM i tym razem w znaczący sposób przyczynił się do organizacji XXII Memoriału im. Grundmanna i Wizowskiego. Herbert Wirth Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Marek Tramś Starosta Polkowicki, Prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich

www.mtbobiszow.pl

www.gruwiz.pl


niedziela 17.06.2012 iI etap

Głogów, Rynek - 17 czerwca 2012 r. 1. Linia stratu 2. Scena, prezentacja zawodników

ek

sobota 16.06.2012 i etap

Ryn

GDZIE KIBICUJEMY ? NAJCIEKAWSZE MIEJSCA NA TRASIE

3. Stoiska towarzyszące, teletombola

Parking VIP

4. Biuro zawodów 5. Caffe Meryk

2

6. Barierki z reklamami

Parking wozów technicznych

Ratusz 7

7. Strefa VIP

3 4 ek

Urząd Gminy

3. Strefa VIP

5

6

wyśc

ig

a ja ul.P arafi

fPi a l na a ra

szkoła

8

alna

Grębocice - 17 czerwca 2012 r.

2. Scena, podium, miejsce dekoracjii

1

Ryn

Głogów

1. Linia mety

Teatr

1

4. Ogródek piwny 5. Pałac - miejsce inscenizacji z

9

2

udziałem historycznej grupy wojsk

4

5

napoleońskich

3

park

6. Parking VIP

Grębocice

7

7. Centrum aktywności społecznej

6

informacja Kwielice

8. Parking wozów technicznych 9. Parking wozów techniczny wzdłuż ulicy Parkowej, po wyścigu

Retków

Stara Rzeka, Grodowiec

Zabornia

Ogorzelec Kwielice

Premia lotna w Grębocicach będzie świetną okazją do obserwowania walki kolarzy, którzy będą chcieli zebrać punkty do klasyfikacji aktywnych. Atak na podjazd za Kurowem Małym zwieńczony jest premia górską. Trudno mówić o prawdziwych górach w naszym terenie, ale każdy kto tutaj jeździ na rowerze, zna ten podjazd. Tak naprawdę zaczyna się on już przed Kwielicami, gdzie droga cały czas pnie się pod górę. Pod sam koniec podjazdu przejeżdżamy obok malowniczych stawów w Kurowie Małym (świetne miejsce dla fotoamatorów i reporterów) i finałowa „wspinaczka” na krętej drodze w lesie, gdzie nachylenie przekracza 9% - całość przypomina kultowe fragmenty wyścigów zwanych klasykami północy takich jak Walońska Strzała, Amstel Gold Race czy Liege - Bostogne - Liege.

rna

Krzepów

Ruszowice

Szczyglice

Piersna

Przedmoście

Ogorzelec

Grębocice

Kwielice

Szymocin

Trzęsów

Retków

Rzeczyca Orsk

Obiszów Wilczyn

!!! Przejazd kolejowy !!!

Golowice Proszyce

Świnino

Duża Wólka

Duża Wólka Bieńków

Świnino

Proszyce

3. Parking samochodów technicz-

6

4 5

Stara Rzeka !!! Rondo !!!

Guzice

7

Grodowiec

Stara Rzeka

Studzionki

!!! Rondo !!!

5. Strefa VIP

2

Kębłów

Gwizdanów Wysokie Miłogoszcz

Tarnówek

Rudna

1

Brodów

Kliszów

Dąbrowa

tacja zawodników.

Stara Rudna 3

drogi po prawej stronie, droga

Moskorzyn

Żuków

Grodowiec

jednokierunkowa w kierunku obwodnicy

Radomiłów

!!! Przejazd kolejowy !!!

Polkowice

6. Scena, podium, dekoracja i prezen7. Parking VIP oraz gości wzdłuż

Brodowice

Gawrony

Gawronki

Krzydłowice

Grodowiec

Komorniki

Trzebcz

nych osobowe 4. Biuro zawodów

!!! Przejazd kolejowy !!!

obwodnica Grodowca

Bożej m Matki Sanktuariu dowcu w Gro

nych, ciężarowe i autobusy

Golowice

Żuków

Moskorzyn

2. Parking samochodów technicz-

Wilczyn

Żabice

Kurów Mały

Stara Rzeka, Grębocice, Głogów

1. Linia startu, mety oraz premii

Obiszów

Belcz Wielka

Leszkowice

Bucze

Kurów Mały Żuków

Kotowice

Czerńczyce Turów

Bieńków

Retków

Pęcław Wierzchownia

Jaczów

Grębocice Grodowiec - 16 czerwca 2012 r.

Wietszyce

Białołęka

Borek

Odra

Pierwszy etap memoriału to zacięta walka od startu do mety, ze względu na jego długość nie przekraczającą 140 km. Ten dystans dla współczesnego kolarstwa zalicza się do krótszych i w związku z tym odległość ta determinuje sposób rozgrywania zawodów. Nie będzie chwili wytchnienia i czasu na kalkulacje. Co jest charakterystycznego dla „Grodowieckiego Pielgrzyma”? Wiatr – tutaj zawsze wieje, tak jak w zeszłym roku, kiedy to on rozdawał karty i pozwolił na przeprowadzenie najsilniejszym skutecznej akcji na „kreskę”. I niezależnie od tego, z której strony wiatr będzie wiał, zawsze na trasie będzie fragment „pod wiatr”, ponieważ I etap rozgrywany jest na trasie okrężnej. Będziemy oglądać kolarzy pięć razy w Grodowcu, pięć razy w Grębocicach i pięć razy w Kurowie Małym oraz innych miejscowościach.

Odra

Cza

Głogów

Tarnówek, Polkowice, Rudna

Wądroże

Pieszkowice Biedrzychowa Żelazny Most

Rynarcice

Juszowice Toszowice

Dziesław

Mleczno

www.mtbobiszow.pl

www.gruwiz.pl

www.mtbobiszow.pl

www.gruwiz.pl

Drugi etap to start z Głogowa i przejazd w kierunku Grodowca i dalej, pradawnym szlakiem pielgrzymkowym, co uzasadnia nazwę zwyczajową nadana przez organizatora „Grodowiecki Pielgrzym”. Na trasie w miejscowości Ogorzelec będzie rozegrana premia specjalna z nagrodą Starosty Powiatu Głogowskiego. Po drodze do premii zawodnicy będą musieli pokonać trzy podjazdy począwszy od Szczyglic, a to dopiero początek etapu. W drugim dniu wyścigu kolarze trzy razy będą odwiedzać Grodowiec, gdzie rozegrana zostanie premia górska oraz lotny finisz dla walczących o punkty. Premia lotna będzie również w miejscowości Rudna. Na pewno Grodowiec w niedziele będzie dla kibiców kolarstwa niezwykle atrakcyjnym miejscem, będzie można obserwować kolarzy z daleka jak będą podjeżdżać od miejscowości Żuków, będzie można obserwować dwukrotnie walkę na premiach, a wszystko to w cieniu grodowieckiego sanktuarium co stwarza niezwykła atmosferę. Finisz wyścigu odbędzie się w Grębocicach i będzie to wisienka na torcie. Należy się spodziewać, że do mety kolarze będą dojeżdżać grupkami, bo cała trasa wyścigu jest niezwykle selektywna i posiada charakter interwałowy, częściowo wiodącą wąskimi drogami. To wszystko spowoduje, że peleton będzie się rozrywał, a walczący kolarze będą formować grupki czy to uciekające, czy to broniące się by zmieścić się w limicie czasu. Należy być pełnym podziwu dla śmiałków, którzy staną na starcie i podejmą walkę na ponad 270 kilometrach trasy wyścigu „Grodowiecki Pielgrzym” – Memoriał im. J.Grundmanna i J.Wizowskiego. Będą oni godni wszelkich laurów, a te zapewni im Oragnizator.


Kultura, pokazy i… jeszcze więcej

O to powalczą kolarze

Przed nami prawdziwe święto kolarstwa. Zawodnicy na tydzień przed Mistrzostwami Polski zameldują się w Grodowcu.

Dwa dni sportowych zmagań i sześć koszulek do zgarnięcia

Dla gości i kibiców Memoriału Gmina Grębocice wraz z partnerami przygotowała towarzyszący program kulturalny i różnorodne atrakcje - dla ducha i ciała, dla dorosłych i dzieci. W sobotę, 16 czerwca spotykamy się w pięknych plenerach Grodowca. Uruchomione tam będzie miasteczko zawodów. Początkowy akord stanowi uroczysta prezentacja zawodników i klubów biorących udział w wyścigu - godz. 11.30. Do sportowej rywalizacji zagrzewają zawodników występy zespołu mażoretek.

To już ostatni gwizdek przed zbliżającą się XXII edycją Memoriału im. Józefa Grundmana i Jerzego Wizowskiego, którą po raz drugi z rzędu zorganizuje gmina Grębocice. Dwudniowa impreza przyniesie wiele sportowych emocji.

kaz wojsk napoleońskich. Po prezentacji zawodników i klubów, o godz. 12.00 start honorowy spod ratusza. Zawodnikom możemy również kibicować na trasie: ul. Smolna, Rondo Konstytucji 3 Maja, ul. Daszyńskiego do ul. Wita Stwosza i stamtąd przejazd w kierunku Górkowa. Podczas gdy zawodnicy ścigać się będą na trasie Memoriału - zapraszamy do Grębocic. W parku przygotowany został emocjonujący spektakl. Po raz pierwszy w naszym subregionie! - inscenizacja historyczna przygotowana przez grupy rekonstrukcyjne wojsk z okresu napoleońskiego: „Oblężenie dworu w Grębocicach” (godz. 13.30). To historia o pozornie łatwym zadaniu jakim miało byc aresztowanie przez żołnierzy napoleońskich księcia von Hohenzollern ... zadaniu, które okazało sie być prawdziwym wyzwaniem! Ale dosyć … to trzeba zobaczyć!

Podczas wyścigu zachęcamy do odwiedzenia stoiska prezentującego gminę Grębocice i gminy partnerskie, do degustacji potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz zwiedzenia grodowieckiego sanktuarium: przewodnik pokaże piękno i wyjawi tajemnice tego niezwykłego miejsca. Dla dzieci przygotowano ogródek za- Kiedy opadnie bitewny dym, zebranych czeka kulminacyjny moment dnia: finisz i meta baw. wyścigu (przed Urzędem Gminy). Około Po zakończeniu wyścigu i dekoracji zwycięz- godz. 15.30 nastąpi dekoracja zwycięzców. ców czas wypełni muzyka serwowana przez Po opadnięciu emocji zapraszamy do parku didżejów, a na deser zapraszamy na wspól- na festyn rodzinny, z występami zespołu mane oglądanie meczu Polska - Czechy, na żoretek i orkiestry dętej z Grębocic. Nie zabraknie także okazji do degustacji regionaldużym ekranie. nych potraw i przysmaków. W niedzielę, 17 czerwca zaczynamy w Głogowie. Początek o godz. Wieczorem zaprezentują się w koncercie 11.00 na Rynku. Wprowadzeniem w na- lokalne talenty muzyczne, a następnie zestrój sportowego święta będą występy branych czeka muzyczna uczta: koncert orkiestry dętej HM Głogów i grupy mażore- zespołu Liverpool z muzyka The Beatles. tek. Czeka nas także parada samochodów Przeboje wszechczasów - czyż trzeba typu hummer U.S. Army wraz z grupą rekon- zachęcać? strukcji GROM oraz historyczny akcent - powww.mtbobiszow.pl

www.gruwiz.pl

Pojadą najlepsi kolarze w Polsce

Za wygranie wyścigu organizatorzy przewidzieli dwie koszulki. Jedną z nich dostanie najlepszy zawodnik w kategorii P-23, a drugą z elity. ELITA: Złoty kolor będzie mieć koszulka dla zwycięzcy Memoriału im. J. Grundmanna i J. Wizowskiego, który okaże się najlepszy po dwóch etapach wyścigu. Znajdzie się na niej logo strategicznego sponsora wyścigu Banku Spółdzielczego we Wschowie. P-23: Najszybszy kolarz po dwóch etapach w kategorii orlika założy koszulkę koloru białego ufundowaną przez KGHM Polska Miedź S.A. Znajdzie się na niej logo firmy. GÓRAL: Najlepszym góralem zostanie zawodnik, który zgromadzi największą ilość punktów na wszystkich premiach górskich. Fundatorem koszulek dla najlepszego górala jest gmina Jerzmanowa oraz CCC. Koszulki będą w kolorach biało-czerwonych . AKTYWNY: Koszulki dla najaktywniejszych zawodników ufundował Związek Gmin Zagłębia Miedziowego oraz gmina Rudna. Będą w kolorze biało–zielonym. Znajdą się na nich logotypy sponsorów. MK

Przed mistrzostwami Nie będzie mowy o jakimkolwiek odpuszczaniu. W Memoriale wezmą udział największe i najlepsze ekipy w kategorii elita w Polsce: CCC, BGŻ, czy BDC, które powalczą o zwycięstwo w wyścigu. A ta walka powinna wśród mieszkańców i kibiców wzbudzić niezapomniane przeżycia. Nie zabraknie sław polskiego kolarstwa. Rywalizacja będzie duża, a walka od pierwszych do ostatnich metrów trasy wyrównana. W kontekście zbliżających się Mistrzostw Polski każda z ekip będzie chciała sprawdzić swoją formę. To będą ostatnie szlify, pora na dopracowanie pewnych elementów taktycznych, a także końcowy sprawdzian dla wszystkich zespołów. – Wszyscy będą chcieli zorientować się na jakim są poziomie – mówi Bolesław Bałd, z TC Chrobry Felt Głogów. Oprócz polskich ekip na starcie Memoriału pojawią się też zagraniczne, w tym Dukla Praga ze swoim liderem Aloisem Kaňkovským. Ciekawie zapowiada się również rywalizacja wśród orlików. W kategorii P-23 wśród faworytów znajdują się kolarze: Pacyfiku Toruń, TC Chrobry Felt Głogów, Kartuzji Kartuzy, TC Konin, KTC Kalisz, Bolmedu Legnica i Mostostalu Puławy. Jednak w tym szyku karty mogą rozdawać zawodnicy z zagranicy. Najgroźniejszym rywalem krajowych ekip może okazać się niemiecki Nutrixxon, jeden z najlepszych klubów naszych zachodnich sąsiadów. Kluby kolarskie nie mają obowiązku wystawiania do zawodów określonej liczby kolarzy. Memoriał nie jest zaliczany do wyścigów międzynarodowych, a polskie przepisy nie weryfikują takich ustaleń. W Mistrzostwach Polski i Pucharze Polski może więc startować dowolna liczba kolarzy w każdej z ekip. Dwudniowa impreza – To nie jest przypadek, że dostaliśmy te zawody, bo ciężko na to zapracowaliśmy. To jest nasza sztandarowa impreza i tak zo-

Zwycięzca Memoriału z 1995 roku zapewnia:

poziom kolarstwa podnosi się

stanie – objaśnia decyzję Dolnośląskiego Związku Kolarstwa o przyznaniu Memoriału gminie Grębocice Artur Chodor, organizator imprezy. W tym roku kolarze w ramach Memoriału im. Józefa Grundmanna i Jerzego Wizowskiego ścigać będą się 16 i 17 czerwca. W puli naród znalazło się 10 tys. zł., a dodatkowe premie będą nagradzane oddzielnie. Pierwszy etap wyścigu, podobnie jak przed rokiem, wystartuje spod Sanktuarium w Grodowcu. Kolarze będą mieli do pokonania 5 pętli. Będą one prowadzić przez: Starą Rzekę, Wilczyn, Grębocice, Kwielice, Kurów Mały, Obiszów, Żuków, aż ponownie dotrą do Grodowca. Wystartują zawodnicy kategorii P–23 i elit. Drugi dzień to wyścig kolarzy z Głogowa do Grodowca. Tym razem start zostanie usytuowany pod głogowskim ratuszem. Zawodnicy będą mieli do pokonania 136 km z metą w Gręboci- 17 lat temu Paweł Czopek stanął na najwyżcach. szym stopniu podium. Zwycięstwo w Memoriale było jednym z jego największych sukceTak było przed rokiem sów na krajowym podwórku. Kolarze przemierzyli 5 pętli, a każda z nich liczyła po 25 km. Pędzili z średnią prędkością Memoriał rozgrywany był w Obornikach, Soponad 40 km/h. Walka o zwycięstwo była za- bótce, czy Miliczu, jednak nigdy nie zagocięta, jednak niespodzianek nie było. W ka- ścił na stałe w jednym miejscu. Przed rotegorii elit i P-23 podium zdominowali ko- kiem po raz pierwszy w historii odbył się larze CCC Polkowice. Zwycięstwo przypa- w gminie Grębocice, która sprostała wyzwaniu dło Mateuszowi Taciakowi. Pozostałe miej- i w czerwcu drugi raz z rzędu zorganizuje sca na podium uzupełnili jego koledzy z eki- Memoriał im. Grundmanna i Wizowskiego. py: Tomasz Smoleń i Kamil Zieliński. W su- Impreza z biegiem czasu zmienia się. mie „pomarańczowym” w pierwszej szóstce przypadło aż pięć lokat. W kategorii P–23 - Mogę ocenić to wszystko z perspektywy kilmocnych nie było na Pawła Piotrowicza ku lat. Uważam że kolarstwo bardzo się rozz TKK Pacyfik Toruń. Za jego plecami zna- winęło, poszło do przodu, stało się profesjolazł się Paweł Bryloski z ALKS Stal Ocetix nalne i zawodowe. Teraz wystartują w nim Iglotex Grudziądz, a na najniższym stopniu trzy ekipy zawodowe o zbliżonym poziomie podium stanął Marek Kulas z TKK Pacyfik i kilka grup amatorskich z aspiracjami zawoToruń. Pod koniec pierwszej dziesiątki upla- dowymi. Taki układ sił powoduje podniesiesowali się kolarze TC Chrobry Felt Głogów: nie poziomu naszego kolarstwa i sprawia, Mieszko Bulik i Szymon Strzeduła. Oprócz że wyścigi są atrakcyjne dla publiczności, wysokiego sportowego poziomu, wyścigi bo prestiż z roku na rok jest większy – mówi odbyły się też bez zastrzeżeń organizacyj- P. Czopek. nych. - Z drogami nie było problemu. Były one odpowiednio przygotowane do imprezy. Wywiad udzielony z córką Wszystko było tak jak być powinno – mówi P. Czopek w ciągu swojej bogatej kariery Bolesław Bałd. – To był nasz wspólny suk- sportowej sięgał po medale Mistrzostw Polces – zapewnia Artur Chodor, organizator ski. Startował w elitarnym Wyścigu Pokoju Memoriału, który wierzy w sukces tegorocz- i za granicą, m.in. w całej Europie, Ameryce, nej imprezy. czy Australii. W 1995 roku wygrał też Memoriał im. Grundmana i Wizowskiego. Twierdzi Mateusz Komperda że było to dla niego ważne zwycięstwo, jedno z ważniejszych jakie osiągnął w Polsce. - Ten wyścig wspominam bardzo miło. Wiele momentów utkwiło mi w pamięci nie tylko z trasy, ale też po zakończeniu rywalizacji – opowiada P. Czopek. - Jednym z nich był… wywiad telewizyjny. Udzielałem go www.mtbobiszow.pl

www.gruwiz.pl

z moją córeczką. Teraz ma już osiemnaście lat – relacjonuje. Choć był to zwycięski wyścig dla P. Czopka, to jednak bardzo wymagający. Kolarz przekonuje, że Sobótka zawsze była i jest specyficznym miejscem dla kolarstwa. – To takie zagłębie kolarstwa. Wyścigi są ciężkie, bo trasy do łatwych nie należą – ocenia P. Czopek. Mamy się czym chwalić XXII edycja Memoriału w Grębocicach ma być tą szczególną. Organizatorzy zadbali o najmniejsze detale, a wszystko po to, aby zawodnicy i kibice wyjechali z gminy w pełni usatysfakcjonowani. Jednym z najważniejszych elementów imprezy jest trasa. – Jest czym się chwalić. Trasa jest bardzo dobrze przygotowana i prowadzi przez naprawdę piękne miejsca – potwierdza P. Czopek. Memoriał trwa aż i tylko dwa dni. W tym czasie kolarze powalczą o zwycięstwo, ale efekty pracy organizatorów widać także po zakończeniu imprez. W ostatnich latach na ulicach gminy, powiatu, ale i województwa pojawia się coraz więcej amatorów. Duży wpływ mają na to nie tylko komercyjne wyścigi, ale także zmiana mentalności zwykłych ludzi, którzy nie wstydzą się już wyjechać rowerem z domu. Wręcz przeciwnie – nastaje moda na kolarstwo. - Kilkanaście lat temu spotykało się niewielu ludzi na rowerze ruszających z pod bloku. Czasy się zmieniły. Kiedyś było kilka kanałów w telewizji, a imprezy sportowe pozwalały odbić się od szarej rzeczywistości. Dzisiaj ludzie są bardziej zapracowani, ale dociera do nich to, że praca nie jest całym ich życiem. Dlatego trzeba organizować imprezy sportowe o dużym rozmachu jak Memoriał. Można tu zobaczyć na żywo zawodników, o których na co dzień czytamy w gazetach lub oglądamy ich w telewizji - mówi P. Czopek. Do gminy Grębocice na Memoriał im. Grundmanna i Wizowskiego ściągnie wiele sław kolarstwa. Wśród nich P. Czopek. Na rower jednak nie wsiądzie, bo w maju poddał się operacji rekonstrukcji kolana. – Ale mam nadzieję, że już we wrześniu pojadę w MTB Obiszów. Rower w moim przypadku to bardzo dobra rehabilitacja – deklaruje były zwycięzca Memoriału. Mateusz Komperda


W cieniu

wielkiego brata 1951-1955

Józef Maciej Zajączkowski - to jemu w największym stopniu zawdzięczamy ocalenie od zapomnienia wydarzeń i ludzi tworzących polską historię kolarstwa na Dolnym Śląsku. Owocem trzyletniej benedyktyńskiej pracy jest imponująca objętością i mnogością informacji ilustrowana kronika „Kolarstwo dolnośląskie 1945-1975”, wydana we Wrocławiu w 2011 r. Autor starał się nie tylko podać istotne fakty, ale i przybliżyć sylwetki zawodników, krótko - na ile było miejsca.

W okresie stalinizmu niemal wszystkie przejawy życia społecznego podporządkowano ideologii i strukturom totalitarnego państwa. W 1951 r. zreorganizowane zostały również struktury polskiego sportu. W miejsce związków sportowych powstały sekcje przy wojewódzkich komitetach kultury fizycznej. Działać one miały pod hasłem: „Przyspieszamy tempo marszu do socjalizmu”. Wielki nacisk położono na propagandę i pracę ideowo-wychowawczą, jako że także sportowcy mieli być forpocztą systemu. W ówczesnej nowomowie znaczyło to, że powinni oni na swo-

im odcinku wykuwać zwycięstwo socjalizmu larskiej KS „Gwardia”: Józef Grundmann, Krzysztof Jamroz, Bronisław Janicki, Mai być „bojownikami o pokój”. rian Jęczkowski, Lucjan Krawczyk (niektóPo zlikwidowaniu we Wrocławiu Okręgowe- rzy zasilili tę sekcję z innych klubów związgo Związku Kolarskiego (w zamian utwo- kowych). Wrocławska Gwardia stała się jedrzono sekcję kolarską przy WKKF), z pracy nym z czołowych polskich zespołów w kozrezygnowało lub zostało do tego zmuszo- larstwie torowym. W „Stali Pafawag” wybijał nych wielu zasłużonych działaczy. Czołowy się zasłużony i wszechstronny kolarz Marian klub wrocławski RKS „Związkowiec” połą- Jankowski, w „Kolejarzu” - Jan Radziwoń, czono z „Metalem-Pafawagiem”. Z tej fuzji a we „Włókniarzu”- Alfred Sondel. powstał ZKS „Stal-Pafawag”. Na zawodach w 1951 r. i w latach następnych większe sukcesy święcili jednak zawodnicy z sekcji ko-

Dookoła Dolnego Śląska

Ulicami Wałbrzycha i ... autostradą

Pierwszy wyścig okrężny po Dolnym Śląsku, na trasie Wrocław - Bielawa - Bolesławiec - Góra Śl. - Wrocław (4 etapy, 452 km), rozegrano w lipcu 1953 roku. W następnym roku, także w lipcu, rozegrano wyścig sześcioetapowy, o długości 652 km, na trasie: Wrocław - Kłodzko - Wałbrzych - Jelenia Góra - Bolesławiec - Góra Śląska - Wrocław. Tym razem zaplanowano więcej odcinków górskich. W obydwu wyścigach brali udział zawodnicy z kilku województw. W pierwszym zwyciężyli kolarze z „Górnika” Wałbrzych - Edmund Mendel i Władysław Moczadłowski, w drugim - Ireneusz Musialski ze Szczecina przed Jerzym Przybyłem z Poznania. Jako najlepszy z Dolnoślązaków, na piątym miejscu ukończył wyścig młody January Walewski z „Górnika”, który następnie zwyciężył w challenge’u Dolnego Śląska za rok 1954.

W kalendarzu zawodów dolnośląskich swoją rangę posiadały zawody w Wałbrzychu - majowy wyścig uliczny o puchar przechodni ZKS „Górnik” (1951 i 1952 r.). W 1953 r. były to indywidualne mistrzostwa Dolnego Śląska, rozgrywane dla zawodników I i II klasy na dystansie 150 km. Faworytem był Marian Jankowski, i on też zwyciężył w pięknym stylu. Majowy wyścig zorganizowano ponownie w 1955 r. Wygrał go Jan Radziwoń, startujący w barwach „Odry” Wrocław.

Torowcy wrocławskiej „Gwardii”: Krzysztof Jamroz, Bronisław Janicki i Józef Grundmann

W 1952 r. utworzono Zrzeszenie Sportowe Spółdzielczości „Start”. W tamtym roku powstało też Dolnośląskie Zrzeszenie Sportowe „Ludowe Zespoły Sportowe” (LZS) - świętujące w 2012 r. swoje 65-lecie. W powodzi haseł i w cieniu portretów Stalina kolarze robili to, co zawsze - pedałowali po zwycięstwo. Jednak dyktowane względami politycznymi zmiany, jakie przechodziło kolarstwo w Polsce i na Dolnym Śląsku, prowadziły także do obniżenia rangi tego sportu. Spowodowane to było niską jakością pracy kierownictwa Sekcji Kolarskiej (na miejsce doświadczonych działaczy trafiali przeważnie ludzie niekompetentni, dobierani według klucza partyjnego), ale także brakiem funduszy. W wielu dolnośląskich sekcjach działo się niedobrze, niektóre zostały zlikwidowane. Rozgrywano coraz mniej wyścigów. Jednym ze skutków był spadek zainteresowania ze strony kibiców, zwłaszcza w małych ośrodkach. Wyjątkiem był Wyścig Pokoju. Od 1952 r. rozgrywano również, po dwuletniej przerwie, Wyścig Dookoła Polski (Tour de Pologne). W obydwu wyścigach brali udział niektórzy kolarze dolnośląscy, lecz raczej rzadko zajmowali wysokie lokaty.

Grundmann i Jamroz

Wałbrzych był najsilniejszym, po Wrocławiu, ośrodkiem kolarstwa na Dolnym Śląsku. Sekcja kolarska wałbrzyskiego „Górnika” (klub założony został w 1946 r.) przetrwała do dziś. W pierwszej połowie lat 50. najsilniejszymi punktami w drużynie byli: Edward Mendel, Władysław Moczadłowski i January Walewski. Latem 1955 r. po raz pierwszy odbyły się drużynowe mistrzostwa Dolnego Śląska w kolarstwie szosowym. Rozegrano je na autostradzie pod Wrocławiem. Dystans dla klasy II wyniósł 100 km. Startowano w 4-osobowych zespołach. Mistrzostwo zdobyła „Gwardia I” Wrocław.

Marian Jankowski (w środku), obok niego: Adam Trynkos i Jan Janicki

16 maja 2012 r. we Wrocławiu zmarł w wieku niespełna 91 lat

Marian Jankowski żołnierz Armii Krajowej, jeden z czołowych kolarzy Dolnego Śląska w pierwszym powojennym dziesięcioleciu. Pan Marian startował w wyścigu Tour de Pologne zajmując wysokie lokaty. Był uczestnikiem pierwszego Wyścigu Pokoju w roku 1948. Cześć Jego pamięci! Redakcja

Józef Grundmann, 1951 r.

Krzysztof Jamroz

W przekroju całego pięciolecia Krzysztof Jamroz na szosie, a Józef Grundmann na torze okazali się najlepszymi kolarzami Okręgu Dolnośląskiego. Józef Grundmann objawił swój nieprzeciętny talent w 1951 r., na dorocznym wyścigu ulicznym w Wałbrzychu. Jeszcze w tym samym roku 17-latek okazał się bezkonkurencyjny na torowych długodystansowych mistrzostwach Polski juniorów w Szczecinie. W następnym roku w mistrzostwach Polski w wyścigach indywidualnych na dochodzenie zajął, jeszcze w kategorii juniorów, drugie miejsce. W 1953 r. pokonał już konkurentów na torze, zwycię-

żając w długodystansowych mistrzostwach Polski. W 1954 r. zdobył mistrzostwo Polski na dystansie 4000 m na dochodzenie, tryumfował również na długodystansowych mistrzostwach Polski. W 1955 r. obronił tytuł mistrza Polski w sprincie i zajął 3 miejsce w międzynarodowych zawodach z udziałem torowców Czechosłowacji, NRD, Węgier i Polski, rozegranych na welodromie szczecińskim.

Od lewej: Czesław Szczyglewski, Marian Jankowski, Józef Szutka

Krzysztof Jamroz był także wybitnym torowcem, najważniejsze dokonania miał jednak na szosie; zdobył tytuł najlepszego kolarza szosowego Dolnego Śląska w 1952 i w 1953 roku.

Na tle ruin Wrocławia; otwarcie sezonu szosowego w dniu 29.04.1951 r.

www.mtbobiszow.pl

www.gruwiz.pl

Opracował Antoni Bok na podstawie: Józef Maciej Zajączkowski, „Kolarstwo dolnośląskie 1945-1975. Kronika ilustrowana”, Wrocław 2011


NASZ TEAM

ROMAN JABŁOŃSKI – Wójt Gminy Grębocice - Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego ARTUR CHODOR – Dyrektor wyścigu

BIURO ZAWODÓW MEMORIAŁU – Elżbieta Mikołajczak – koordynator, Jerzy Bąk – koordynator techniczny, promocja, grafika, Marcin Krzywicki – obsługa komputerowa, Anna Ciosek, Joanna Maćkowska OPIEKA SPORTOWA – Bolesław Bałd OPIEKA SĘDZIOWSKA (regulaminy) –

Sławomir Marczewski

SKŁAD SĘDZIOWSKI – Tadeusz Durdyń –

sędzia główny, Jacek Popecki – komisarz 2, Henryk Kaczmarek komisarz 3, Sławomir Marczewski – sędzia mety, Janusz Jagielski sędzia – motor, Michał Leszek – sędzia, Łukasz Popecki – sędzia, Rafał Berg – sędzia, Romuald Polowczyk sędzia – koniec wyścigu

DOLNOŚLĄSKI ZWIĄZEK KOLARSKI – Wacław Zgoda – koordynator, konsultacje ZESPÓŁ PRASOWY – Mateusz Komperda – koordynator FOTOGRAFOWIE WYŚCIGU – Paweł Urbaniak, Piotr Krzemiński LOGISTYKA, ORGANIZACJA STARTU I METY – Andrzej Kowalik – koordynator, Mirosław Smagur – konsultacje.

Gurdziel Kamila, Auguścik Sandra, Malska Elżbieta, Kowalik Zuzanna, Bańka Grażyna, Czech Wioletta, Kowalik Agnieszka, Bańka Adam, Bańka Marek, Borowy Przemysław, Czech Tomasz, Czech Paweł, Gurdziel Mariusz, Gurdziel Jan, Grębski Daniel, Grębski Zenon, Kowalik Zbigniew, Kowalik Łukasz, Kobyliński Krystian, Małodziński Piotr, Malski Zbigniew, Suma Patryk, Wiertelak Rafał, Wiertelak Marek, Płomiński Radosław, Lewandowski Patryk

ZABEZPIECZENIE PELETONU I TRASY – Waldemar Cichocki i Andrzej Barna – główni koordynatorzy zabezpiecze-

nia, Mieczysław Frątczak – koordynator marszale.

Mieczysław Żentel – koordynator Gmina Grębocice, Maciej Sadowski, Dariusz Galus, Marek Gil, Andrzej Manczura, Konrad Marcinowski, Kamil Nawrocki, Adam Gil, Edward Kamiński, Mieczysław Marcinowski, Mieczysław Afaltowski, Stanisław Kowal, Tomasz Bilski, Karol Filipowicz, Damian Machaj, Paweł Szczęśniak, Kacper Żak, Mirosława Prus, Daniel Prus, Marek Fijałkowski, Krzysztof Gil, Łukasz Prus, Roman Ławnicza, Patryk Ławnicza, Łukasz Wodka, Jerzy Falender, Łukasz Bałtycki, Andrzej Piecyk, Zbigniew Piecyk, Krzysztof Walczak, Piotr Osuch, Kornel Szczotka, Patryk Osuch, Paweł Wojtowicz, Karol Wojciechowski, Marcin Pręda, Jacek Pręda, Erwin Żelichowski, Dorota Stępień-Robacka, Przemysław Auguścik

Promujemy wśród dzieci kolarstwo, szukamy talentów oraz zapewniamy świetną zabawę.

LATO

Z KOLARSTWEM

Józef Czyż – koordynator Kurów Mały, Andrzej Koszko, Wiktor Koszko, Dariusz Dobrzyński,

Jan Czarnecki, Bartłomiej Tomicki

Tomasz Pawłowski – koordynator Miasto Głogów i Gmina Polkowice, Stanisław Rysz, Wojciech Rysz, Artur Kilian,

Grzegorz Kulas, Bartosz Kołtowski, Łukasz Chmiel, Andrzej Zięba, Marcin Rysz, Filip Korchut, Jarosław Grzona, Przemysław Kasprzak, Kamil Sienkiewicz, Karol Dyba, Mateusz Sienkiewicz, Adrian Fengler, Marcin Stachurski, Krzysztof Pawłowski, Adam Rychlewski

Lucjan Cybulski – koordynator Gmina Rudna,

CO OFERUJEMY? PROFESJONALNE MIASTECZKO ZAWODÓW OPIEKĘ SĘDZIOWSKĄ Z DOLNOŚLĄSKIEGO ZWIĄZKU KOLARSKIEGO PROFESJONALNY POMIAR CZASU ZABEZPIECZENIE MEDYCZNE - GRUPA RATOWNICZA CZTERY RELACJE PO JEDNYM WYDARZENIU Z KAŻDEJ GMINY W WIADOMOŚCIACH TVP 4 WROCŁAW DMUCHANY PARK ZABAW

Marian Lalak – koordynator Gmina Głogów,

Budzińska Katarzyna, Budziński Henryk, Budziński Hubert, Budziński Paweł, Czajka Jan, Czuchran Dominik, Czuchran Józef, Czyczyk Andrzej, Czyczyk Ireneusz, Gruchała Tomasz, Hereder Adam, Jarząbek Paulina, Kiziak Łukasz, Klecha Piotr, Kowalik Szymon, Krupa Rafał, Krzykała Marcin, Kuchnicki Marcin, Kwiecień Daniel, Lalak Marian, Lewandowski Fryderyk, Łużny Emil, Magnuszewski Rafał, Michalczak Tomasz, Nogaj Paweł, Osiński Krystian, Osuch Mateusz, Pieniążek Stanisław, Pietrowicz Bartosz, Poczyszcz Jerzy, Poczyszcz Norbert, Przybylski Adam, Remiszewski Marcin, Remiszewski Marian, Remiszewski Roman, Rozynek Piotr, Rymarkiewicz Grzegorz, Rymarkiewicz Małgorzata, Sieniawa Sebastian, Smykla Tomasz, Stanicki Jarosław, Świątek Dorian, Więdłocha Andrzej, Więdłocha Dawid, Zając Łukasz, Zawadzki Dawid, Żak Adrian, Żywicki Krzysztof

PROWADZĄCY – Tomasz Jaroński, Artur Starczewski GRUPA RATOWNICTWA MEDYCZNEGO – Grzegorz Jędruszczak – koordynator INSCENIZACJA HISTORYCZNA – Antoni Bok –

prowadzący, Bernard Wdowczyk – inscenizacja, II Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego, Regiment piechoty „Regiment von Alvensleben” (no.33)

ZABAWY DLA DZIECI, MALOWANIE TWARZY

POKAZ SAMOCHODÓW typu HUMMER – Stowarzyszenie Upowszechniania Tradycji Oręża Polskiego im. Króla Jana III

EDUKACJĘ POPRZEZ SPORT, ELEMENTY PROFILAKTYKI ROWEROWEJ, EGZAMINY NA KARTĘ ROWEROWĄ

POKAZ ASG – GRUPA REKONSTRUKCYJA – Piotr Krzemiński – koordynator

MOBILNE MIASTECZKO RUCHU DROGOWEGO UDOSTĘPNIONE PRZEZ WORD WROCŁAW PROGRAM PARTNERSKI X 4 GMIN SĄSIADUJĄCYCH

Grzegorz Oleszny, Dawid Kosiorowski, Mateusz Kosiorowski, Konrad Moroch, Adrian Ślęk, Kamil Podboroczynski, Dariusz Rychli, Waldemar Rawicki, Paweł Chryplewicz, Paweł Rudyk, Mateusz Więcek, Jan Breus, Stanisław Czech, Mateusz Cieloch, Roman Breus, Norbert Czech, Arkadiusz Poźniak, Wojciech Korpak, Artur Żak, Bartosz Dudek, Tomasz Czachara, Mateusz Czyż, Grzegorz Komar, Krzysztof Kowalski, Krzysztof Wysoki, Marek Mazur

Więcej informacji na oficjalnej stronie Maratonu MTB Obiszów: www.mtbobiszow.pl LUB KONTAKT Z KOORDYNATOREM PROJEKtU: artur chodor, tel. 663 522 443

Sobieskiego – Henryk Janecki – koordynator

CZĘŚĆ ARTYSTYCZNA – Elżbieta Suchocka, Renata Chrzan, Barabara Tasarz, Katarzyna Kuchciak, Marta Bartków, Orkiestra

Dęta OSP Grębocice, Orkiestra Dęta Huty Miedzi Głogów, Mażoretki gr. Młodsza, Aleksandra Walasiak, Katarzyna Giserska, Roksana Wolska, Unikalny Zapis Codzienności, Mażoretki gr. Starsza, RED PALLADIO, Zespół The Liverpool

TELEBIMY I NAGŁOŚNIENIE – firma MHTN Kamil Kuczawski CATERING – Juliusz Pawełkiewicz,

Lokalne Smaki – Koła Gospodyń Wiejskich – Kwielice, Grębocice.

www.mtbobiszow.pl

www.gruwiz.pl


Kolarski sezon 2012

Kolarski zawrót głowy Ależ się nam kolarze rozścigali w tym roku! Ledwie skończył się maj, a nasi cykliści byli tak widoczni, że nawet najstarsi mieszkańcy Głogowa i Grębocic nie pamiętają. Wiosna jednym słowem nasza. Zacznijmy to chwalenie od najważniejszych imprez. W Giro d’Italia wystartowało siedmiu Polaków, to rekord od 2003 roku, kiedy we włoskim wyścigu jechał cały CCC Polsat. Tym razem nasi byli w różnych grupach i większość z nich zasłużyła na oklaski. Michał Gołaś przeszedł do historii mając przez kilka dni koszulkę lidera klasyfikacji górskiej. Torunianin z Omega Pharma mógł nawet zostać liderem Giro, ale zabrakło trochę szczęścia i zimnej krwi. Michał ponadto dwa razy zajmował miejsca w dziesiątce. Pięknie na mecie w Asyżu finiszował Bartosz Huzarski, rodem z Sobótki, a więc z Dolnego Śląska. Bartek na trudnym finiszu w przepięknym stylu pokonał wszystkim rywali z wyjątkiem Hiszpana Joaquina Rodrigueza, który ten etap musiał po prostu wygrać. Inny z mieszkańców Dolnego Śląska (Chrząstawa Mała), Maciej Bodnar, znakomicie jeździł na czas, a przy tym „odwalał” kawał dobrej roboty na rzecz swego lidera, Ivana Basso. Duży talent potwierdził Michał Kwiatkowski, w górach harowali Sylwester Szmyd i Przemy-

sław Niemiec, a w ucieczki, do momentu kontuzji, zabierał się Tomasz Marczyński. Ładnie się to Giro oglądało i komentowało. Powtórka mile widziana. Najlepiej podczas lipcowego Tour de France, gdzie kilku naszych też wystartuje. Grupa Liqugas chce zabrać Macieja Paterskiego i – jak ostatnio czytamy – Szmyda, jest jeszcze w szerokim składzie ekipy Vacansoleil Marczyński. Pozostali w tym czasie powalczą w Tour de Pologne, miejmy nadzieję, że o zwycięstwo, bo dawno już Polak nie wygrał naszego narodowego touru, a skoro forma i możliwości są, to czemu nie… Na przełomie lipca i sierpnia są jeszcze igrzyska olimpijskie w Londynie. Selekcjoner kadry Piotr Wadecki mówił mi, że ma niezły ból głowy. To się nazywa kłopoty bogactwa, bowiem w biało-czerwonych barwach może na igrzyskach wystąpić tylko trzech Polaków, w dodatku jeden z nich musi pojechać na czas. A kandydatów aż nadto! Czerwiec będzie więc niezłym poligonem sprawdzającym formę kandydatów na igrzyska. W okolicach Jędrzejowa i Sędziszowa odbędą się mistrzostwa Polski. Z racji olimpijskich nominacji, a także z powodu selekcji do kadry narodowej na

Tour de Pologne w na ciekawych trasach świętokrzyskich pojawią się nasi najlepsi zawodowcy. A tydzień przed mistrzostwami generalny sprawdzian formy w Memoriale Józefa Grundmanna i Jerzego Wizowskiego w Grodowcu, Głogowie i Grębocicach (trzy razy G!). Wyścig został w tym roku zaliczony (debiut!) do elitarnej BGŻ ProLigi, co gwarantuje występ najlepszych polskich kolarzy. A rywalizacja na krajowym podwórku przebiega bardzo interesująco. Podobnie jak nasi w Giro, w kraju szaleje Marek Rutkiewicz z ekipy CCC Polsat Polkowice. „Rutek” wygrał już Ślężańskiego Mnicha w Sobótce, Hellena Tour, Szlakiem Grodów Piastowskich i Małopolski Wyścig Górski, o etapach w tych wyścigach już nie wspominam. W niedawno zakończonym Bałtyk – Karkonosze Tour był drugi, bo jak sam mówi… odpoczywał. W klasyfikacji BGŻ ProLigi po pięciu wyścigach mieszkaniec Myślenic ma kolosalną przewagę nad rywalami. Jednak za jego plecami spory tłok. W szóstej imprezie sezonu, Memoriale Grundmanna i Wizowskiego do kolarza CCC Polsat Polkowice będą starli się przynajmniej zbliżyć Paweł Cieślik z BGŻ Team czy Robert Radosz z BDC MarcPol. Obaj już w tym sezonie wygrywali i to trudne, górskie etapy.

Z dużą satysfakcję mogę też napisać, że na krajowych szosach pojawiła się grupka ciekawych i szybkich sprinterów. W ostatnich latach jakoś w tym rzemiośle kolarskim mieliśmy posuchę, a szkoda, bo przydałby się ktoś z Polski, który mógłby się pościgać… ot, choćby z Markiem Cavendishem. To jeszcze marzenia, ale za kilka lat… kto wie? Grzegorz Stępniak z CCC Polsat, Konrad Dąbkowski z BDC MarcPol czy Tomasz Smoleń z BGŻ Teamu to młodzi i utalentowani zawodnicy. Rywalizują ze sobą na finiszowych końcówkach i gdy do mety dojeżdża cały peleton, to oni walczą o zwycięstwo. Jest więc dobrze, a mądrzy mówią, że będzie jeszcze lepiej! Jestem sam optymistą, więc lubię optymistów... i kolarzy też. Samych pozytywnych emocji na Memoriale Grundmanna i Wizowskiego…

życzy Tomasz Jaroński, Eurosport

www.mtbobiszow.pl

www.gruwiz.pl


Dolnośląska gazeta kolarska 02/12  
Dolnośląska gazeta kolarska 02/12  

Dolnośląska Gazeta

Advertisement