Essentials of Business Statistics 5th Edition Bowerman Solutions Manual
Full download at link:
Test bank: https://testbankpack.com/p/test-bank-for-essentials-ofbusiness-statistics-5th-edition-by-bowerman-connellmurphree-orris-isbn-0078020530-9780078020537/
Solution Manual: https://testbankpack.com/p/solution-manual-foressentials-of-business-statistics-5th-edition-by-bowermanconnell-murphree-orris-isbn-0078020530-9780078020537/
CHAPTER 6 Continuous Random Variables
§6.1, 6.2 CONCEPTS
6.1 For continuous probability distributions, probabilities are assigned to intervals of values on the real number line
LO06-01
6.2 Probabilities are computed by finding areas under the probability curve.
LO06-01
6.3 (1) f(x) 0 for all values x of the random variable; (2) the area under the curve equals 1.
LO06-01
6.4 The height of the probability curve is not a probability; it is the area under the probability curve that is a probability. Since the area under a single point is always equal to zero, we only find probabilities for intervals of x. The height of the probability curve at any given point represents the relative likelihood that x will be near the given point.
LO06-01
Copyright © 2015 McGraw-Hill Education. All rights reserved. No reproduction or distribution without the prior written consent of McGraw-Hill Education.
6.5 The use of the uniform distribution is appropriate when the distribution of the variable x over a certain interval has a rectangular shape That is, when the relative likelihood that x will be near a given point is the same for all points over an interval on the real number line.
LO06-02
§6.1, 6.2 METHODS AND APPLICATIONS
6.6 x is uniform with: c = 2 and d = 8
a.f(x) = 1 �� �� = 1 8 2 = 1/6 for 2 ≤ x ≤ 8; f(x) = 0 otherwise
Copyright © 2015 McGraw-Hill Education. All rights reserved. No reproduction or distribution without the prior written consent of McGraw-Hill Education.
6.6 f. [μ ± 2σ] = [5 ± 2(1.7321)] = [1.5359, 8.4641]
P(1.5359 ≤ x ≤ 8.4641) = P(2 ≤ x ≤ 8) = 1
LO06-02
6.7 Because the area under the rectangle must equal 1, we set (175 – 50) h = 1 and solve for h
Therefore, 125h = 1, and so h = 1/125 LO06-02
6.8 a. x is wait time in minutes
x is uniform with: c = 0 and d = 6
= 1 6 0 = 1/6 for 0 ≤ x ≤ 6; f(x) = 0 otherwise
c.
d.
e.
= [1.268, 4.732]
6.10 To be a valid continuous probability distribution, the area must be equal to 1.
The figure is a triangle. The formula for the area is ½bh. The base of the triangle is b = 5 – 0 = 5.
Find the height k so that ½bk = 1
½(5)k = 1 so k = 2/5 LO06-01
Copyright © 2015 McGraw-Hill Education. All rights reserved. No reproduction or distribution without the prior written consent of McGraw-Hill Education.
6.11 a. x is flight time in minutes
6.13 To be a valid continuous probability distribution, the area must be equal to 1. The formula for the area of the triangle is ½bh.
is b = 17 – 5 =
Copyright © 2015 McGraw-Hill Education. All rights reserved. No reproduction or distribution without the prior written consent of McGraw-Hill Education.
§6.3 CONCEPTS
6.16 There is not just one normal distribution, but rather an entire family of normal distributions, one for each possible value of μ and σ.
The mean μ tells us where a specific normal curve is centered on the real number line.
The mean μ also tells us where the highest point on the normal curve is, as well as the value of the median and the mode.
The standard deviation σ measures the spread of the values described by the normal distribution. Approximately 2/3 of the values are within one standard deviation of the mean; 95% within two standard deviations; and 99%within three deviations.
LO06-03
6.17 To find the z value corresponding to x, we subtract the mean from x and divide the result by the standard deviation. This tells us the number of standard deviations that x is above or below the mean.
LO06-03
§6.3 METHODS AND APPLICATIONS
Copyright © 2015 McGraw-Hill Education. All rights reserved. No reproduction or distribution without the prior written consent of McGraw-Hill Education.
6.19 a. z = �� �� σ = 25 30 5 = -1 x is one standard deviation below the mean.
b. z = �� �� σ = 15 30 5 = -3 x is three standard deviations below the mean.
c. z = �� �� σ = 30 30 5 = 0 x is equal to the mean.
d. z = �� �� σ = 40 30 5 = 2 x is two standard deviations above the mean.
e. z = �� �� σ = 50 30 5 = 4 x is four standard deviations above the mean.
LO06-03
6.20 a. P(0 z 1.5) = 0.9332 – 0.5000 = .4332
b. P(z 2) = 1 – .9772 = .0228
c. P(z 1.5) =.9332
d. P(z –1) = 1 – .1587 =.8413
e. P(z –3) = .00135
f. P(–1 z 1) = .8413 – .1587 = .6826
g. P(–2.5 z .5) = .6915 – .0062 = .6853
Copyright © 2015 McGraw-Hill Education. All rights reserved. No reproduction or distribution without the prior written consent of McGraw-Hill Education.
6.20
6.21
e. -z.05 = -1.645
f. -z 10 = -1.28 LO06-03
Then use the table to solve.
z = �� �� σ = �� 1000 100
=
6.23 First find the z-value from the table that makes the statement true. Then calculate k using the formula: k = z + = z(100) + 500
a. P(x k) = 0.0250
P(z 1.96) = 0.0250
k = 1.96(100) + 500 = 696
P(x 696) = 0.0250
b. P(z 1.645) = 0.0500
k = 1.645(100) + 500 = 664.5
P(x 664.5) = 0.0500
c. P(z < -1.96) = 0.0250
k = -1.96(100) + 500 = 304
P(x < 304) = 0.0250
d. P(z ≤ -2.17) = 0.0150
k = -2.17(100) + 500 = 283
P(x 283) = 0.0150
e. P(z < 2.17) = 0.9850
k = 2.17(100) + 500 = 717
P(x < 717) = 0.9850
f. P(z > -1.645) = 0.9500
k = -1.645(100) + 500 = 335.5
P(x > 335.5) = 0.9500
Copyright © 2015 McGraw-Hill Education. All rights reserved. No reproduction or distribution without the prior written consent of McGraw-Hill Education.
g. P(z ≤ -1.96) = 0.9750
k = -1.96(100) + 500 = 304
P(x 696) = 0.9750
h. P(z > 2.00) = 0.0228
k = 2.00(100) + 500 = 700
P(x 700) = 0.0228
i. P(z > -2.00) = 0.9772
k = -2.00(100) + 500 = 300
P(x > 300) = 0.9772
c. (1) P(x > 140) = P(z > 2.5) = 1 – .9938 = .0062
(2) P(x < 88) = P(z < –.75) = .2266
(3) P(72 < x < 128) = P(–1.75 < z < 1.75) = .9599 – .0401= .9198
(4) P(–1.5 z 1.5) = .9332 – .0668 = .8664
d. P(x > 136) = P(z > 2.25) = 1 – .9878 = .0122; 1.22% LO06-03, LO06-04
Copyright © 2015 McGraw-Hill Education. All rights reserved. No reproduction or distribution without the prior written consent of McGraw-Hill Education.
6.25 a. (1) P(x 959) = P(
(2)
b. P(x > order) = 0.025 and P(z > 1.96) = 0.025
z = �� ��
= ���������� 800 75 = 1.96 order = 800 + 1.96(75) = 947 boxes of cereal
L06-04, LO06-05
6.26 Restate each probability in terms of z. Then use the table to solve.
a. P(7 x 9) = P( 7 8 05 ≤
b. P(8.5 x 9.5) = P(1 ≤ z ≤ 3) = .9987 – .8413 = .1574
c. P(6.5 x 7.5) = P(-3 ≤ z ≤ -1) = .1587 – .00135 = .15735
d. P(x 8) = P(z 0) = 1 – .5 = .5
e. P(x 7) = P(z -2) = .0228
f. P(x 7) = P(z -2) = 1 – .0228 = .9772
g. P(x 10) = P(z 4) = 1.0 (approximately)
h. P(x > 10) = P(z > 4) = 0 (approximately)
LO06-04
6.27 a. P(x 27) = P(�� �� σ ≤ 27 30 1 ) = P(z -3.00) = 0.00135
b. Claim is probably not true, because the probability is very low of randomly purchasing a car getting no more than 27 mpg if the mean is actually 30 mpg.
LO06-04
Copyright © 2015 McGraw-Hill Education. All rights reserved. No reproduction or distribution without the prior written consent of McGraw-Hill Education.
6.28
6.31 a. By definition, the bottom 10% of the yearly returns are less than the tenth percentile and the bottom 90% of the yearly returns are less than the ninetieth percentile.
Find the yearly return on common stocks such that the bottom 10% of the yearly returns are below this number:
P(x < k) = 0.10
P(z < -1.28) = 0.10
z = �� �� σ = �� 124 206 = -1.28
k = -13.968
b. Find Q1 the yearly return on common stocks such that the bottom 25% of the yearly returns are below this number:
P(x < k) = 0.25
P(z < -0.67) = 0.25
z = �� �� σ = �� 12.4 206 = -0.67
k = -1.402
Find Q3 the yearly return on common stocks such that the bottom 75% of the yearly returns are below this number:
P(x < k) = 0.75
P(z < 0.67) = 0.75
z = �� �� σ = �� 124 206 = 0.67
k = 26.202 LO06-05
The test average is 75 with standard deviation 12. LO06-03
Copyright © 2015 McGraw-Hill Education. All rights reserved. No reproduction or distribution without the prior written consent of McGraw-Hill Education.
6.33 a. Process A in control: μA = $0
b.
Process B is investigated more often.
c.
d.
Process A is investigated more often.
B will be investigated more often.
= $10,000. Thus the probability of investigating an out of control Process B is:
we use
Copyright © 2015 McGraw-Hill Education. All rights reserved. No reproduction or distribution without the prior written consent of McGraw-Hill Education.
6.35 P(x 656) = 0.33
-0.44) = 0.33
§6.4
= -0.44σ – 656
μ = 1.96σ – 896 μ = 0.44σ + 656 μ = -1.96σ + 896
therefore 0.44σ + 656 = -1.96σ + 896 2.40σ = 240
= 100
μ = 0.44σ + 656 = 0.44(100) + 656 = 700
LO06-05
CONCEPTS
6.36 Binomial tables are often unavailable for large values of n, and it can be very time consuming to compute exact binomial probabilities when n is large.
LO06-06
6.37 We may use the normal distribution to approximate the binomial distribution when both np and n(1 – p) are at least 5. That is, np ≥ 5 and n(1 – p) ≥ 5.
LO06-06
6.38 If we attempt to find P(x = i) for some integer i under any continuous probability distribution, the answer will always be zero. We estimate P(x = i) by finding area under the continuous curve for the interval i – 0.5 and i + 0.5
When estimating probabilities for more general binomial events such as P(a ≤ z b), we subtract 0.5 from the smallest integer and add 0.5 to the largest integer and then find the area under the normal curve of the new interval.
The correction is necessary because the binomial distribution, which is discrete, is being approximated by a normal distribution, which is continuous.
LO06-06
Copyright © 2015 McGraw-Hill Education. All rights reserved. No reproduction or distribution without the prior written consent of McGraw-Hill Education.
§6.4
LO06-06
Copyright © 2015 McGraw-Hill Education. All rights reserved. No reproduction or distribution without the prior written consent of McGraw-Hill Education.
6.42 a. μ = np = (205)(.65) = 133.25 and
=
=
65)(35) = √46375 = 6.8292
b. No. If the claim were true, the probability of observing this result is very small. LO06-06
6.43 a. μ = np = (250)(.05) = 12.5 and
b. No LO06-06
6.44 μ = np = (2000)(.20) = 400 and
P(x stk) = 0.01
P(z 2.33) = 0.01
z = �� ��
=
400 178885 = 2.33
20)(80) = √320 = 17.8885
= 3.4460
stk = 2.33(17.8885) + 400 = 441.7 Stock 442 items to be 99% sure of not running out.
LO06-06
§6.5 CONCEPTS
6.45 Explanations will vary.
LO06-07
6.46 x is exponential with parameter λ
x is the number of units of time or space between successive events
e is the base of Napierian logarithms
The mean of the exponential random variable is μ = 1/λ
The the standard deviation of the exponential random variable is σ = 1/λ so σ2 = (1/λ)2
f(x) = λe-λx for x ≥ 0; f(x) = 0 otherwise.
LO06-07
6.47 If the number of events occurring per unit of time or space has a Poisson distribution with mean λ, then the number of units of time or space between successive events has an exponential distribution with mean 1/λ.
LO06-07
Copyright © 2015 McGraw-Hill Education. All rights reserved. No reproduction or distribution without the prior written consent of McGraw-Hill Education.
§6.5 METHODS AND APPLICATIONS
6.48
b.
Copyright © 2015 McGraw-Hill Education. All rights reserved. No reproduction or distribution without the prior written consent of McGraw-Hill Education.
6.50 a. y is the number of bank customers arriving per 15 minutes
y is Poisson with μ = 7 minutes
x = time between bank customers arriving in minutes
x is exponentially distributed with λ = 7/15 minutes
f(x) = λe-λx = (7/15) e-7x/15 for x ≥ 0
b. Graph not included in this manual.
c. P(a ≤ x ≤ b) = e -λa – e -λb = e-7a/15 – e-7b/15
(1) P(1 x 2) = .2338
(2) P(x < 1) = .3729
(3) P(x > 3) = .2466
(4) P(.5 x 3.5) = .5966
d. μ = 1/λ = 15/7 = 2.1429
σ2 = (1/λ)2 = (15/7)2 = 225/49 = 4.5918
σ = 1/λ = 15/7= 2.1429
e. [μ ± σ] = [15/7 ± (15/7)] = [0, 30/7] P(0 ≤ x ≤ 30/
6.51 x = phone call length in minutes x is exponential with μ = 1.5 minutes
a.
min
= (2/3) e-2x/3 for x ≥ 0
b. Graph not included in this manual.
c. P(a ≤ x ≤ b) = e -λa – e -λb = e-2a/3 – e-2b/3
(1) P(x 3) = .8647
(2) P(1 x 2) = .2498
(3) P(x > 4) = .0695
(4) P(x < .5) = .2835
LO06-07
Copyright © 2015 McGraw-Hill Education. All rights reserved. No reproduction or distribution without the prior written consent of McGraw-Hill Education.
6.52 a. b = # breakdowns per hour
b is Poisson with μb = λ = 2/500 = 0.004 breakdowns per hour
x = time between breakdown in hours
x is Exponential with λ = 0.004 μ = 1/λ = 250 hours between breakdowns
b. f(x) = λe-λx = 0.004e-.004x for x ≥ 0
c. Graph not included in this manual.
d. P(x ≤ 5) = 1 – e-.004(5) = 1 – e-.02 = 1 – 0.9802 = 0.0198
e. P(100 ≤ x ≤ 300) = e-(.004)(100) – e-(.004)(300) = e-.4 – e-1.2 = 0.6703 – 0.3012 = 0 3691
f. Probably not; the probability of this result is quite small (.0198) if the claim is true.
LO06-07
6.53 a. a = # accidents per month
a is Poisson with μa = λ = 1 accident per month
x = time between accidents in months
x is Exponential with μx = 1/λ = 1 month between accidents
λ = 1 f(x) = λe-λx = e-x for x ≥ 0
(1) P(x> 2) = e-2 = 2.7183-2 = 0.1353
(2) P(1 ≤ x ≤ 2) = e-1 – e-2 = 0.3679 – 0.1353 = 0.2326
(3) P(x ≤ 0.25) = 1 – e-.25 = 1 – 0.7788 = 0.2212
b. Probably not; the probability of this happening is .2212 (which is not terribly small).
LO06-07
§6.6 CONCEPTS
6.54 (1) Arrange the data in order from smallest to largest
(2) For each observation number i, compute the quantity i/(n+1)
(3) For each observation number i, compute the Standardized Normal Quantile Value
(4) Plot the data on the y-axis vs the Standardized Normal Quantile Value on the x-axis
LO06-08
6.55 That the data approximately follows a normal distribution
LO06-08
Copyright © 2015 McGraw-Hill Education. All rights reserved. No reproduction or distribution without the prior written consent of McGraw-Hill Education.
§6.6 METHODS AND APPLICATIONS
6.56 a. & b.
c. Data are skewed because the normal probability plot is not approximately linear.
LO06-08
6.57 Since the normal curve plot below is not approximately linear, the data do not follow a normal distribution.
LO06-08
Copyright © 2015 McGraw-Hill Education. All rights reserved. No reproduction or distribution without the prior written consent of McGraw-Hill Education.
6.58 Data are approximately normal because the normal curve plot below is close to a straight line.
LO06-08
SUPPLEMENTARY EXERCISES
6.59 x = bottle fill in ounces
normally distributed with
LO06-04
6.60 x = men’s height in inches
x is normally distributed with = 73.5” and = 1”. a. P(x < 71 or x >
Copyright © 2015 McGraw-Hill Education. All rights reserved. No reproduction or distribution without the prior written consent of McGraw-Hill Education.
6.61 x = IQ
x is normally distributed with = 100 and = 16.
a. P(x 80) = P(z -1.25) = 1 – 0.1056 = 0.8944
b. find IQ so that P(x k) = 0.95
P(z < -1.645) = 0.05 therefore P(z > -1.645) = 0.95
z = �� �� σ = �� 100 16 = -1.645 k = 100 – 1.645(16) = 73.68
The minimum IQ required to attend public school would be 73.68 or 73 since IQs are integers. LO06-04, LO06-05
6.62 x = round-off error in cents
x is uniformly distributed with c = -0.5 and d = 0.5 cents a.
Copyright © 2015 McGraw-Hill Education. All rights reserved. No reproduction or distribution without the prior written consent of McGraw-Hill Education.
6.63 x = interest rate forecast in percent
x is normally distributed with x = 5 percent and x = 1.2 percent
a. P(x 3.5) = P(z –1.25) = 1-.1056 = .8944
b. P(x 6) = P(z 0.83) = .7967
c. P(3.5 x 6) = .7967 – .1056 = .6911
LO06-04
6.64 x = interest rate forecast in percent
x is normally distributed with = 5 percent and = 1.2 percent
a. By definition, 10% of the individual forecasts fall below the 10th percentile, x10th, of the distribution of forecasts. This means that 90% of the individual forecasts fall at or above the 10th percentile.
If the top 10% of the z-scores are above z.10 = 1.282, then, by symmetry, the bottom 10% of the z-scores will be below -z.10 = -1.282.
6.65 x = test scores
x is normally distributed with = 200 points and = 50 points
Find the test score k so that only 2.5% of test takers pass: P(x
= 0.025 P
k = 200 + 1.96(50) = 298 Set the lowest passing score to 298 points
Copyright © 2015 McGraw-Hill Education. All rights reserved. No reproduction or distribution without the prior written consent of McGraw-Hill Education.
6.66 x = lengths
x is normally distributed with = μ and = 0.02”
Find the mean μ so that only 0.4% of the parts will be shorter than 15”
P(x < 15) = P(z < -z 004) = P(z < -2.65) = 0.004
-z 004 = �� �� σ = 15 �� 002 = -2.65
μ = 15 + 0.053 = 15.053 Set the machine to average 15.053”
LO06-04
6.67 x = number of people with reservations who show up
x is binomially distributed with n = 325 p = 0.9 q = 0.1
x is approximately normally distributed
since np = 325(.9) = 292.5 is more than 5 and nq = 325(.1) = 32.5 is more than 5 with = np = 325(.9) = 292.5 people and = √������ = √325( 9)(1) = √2925 = 5.4083 people
P(x ≤ 300.5) = P(�� �� σ ≤ 3005 2925 54083 ) = P(z ≤ 1.48) = 0.9306
LO06-06
6.68 y = # errors
y is Poisson with 4 errors per 1000 lines of code: μy = 4/1000 = 1/250
x = #lines between errors
x is exponentially distributed with λ = 1/250
f(x) = λe-λx = (1/250)e-x/250 for x ≥ 0
a. P(x ≥ 400) = e -λa = e-400/250 = 0.2019
b. P(x ≤ 100) = 1 - e -λb = e-100/250 = 1 – 0.6703 = 0.3297
LO06-07
Copyright © 2015 McGraw-Hill Education. All rights reserved. No reproduction or distribution without the prior written consent of McGraw-Hill Education.
6.69 a. b. The probabilities below were computer generated Answers obtained using the normal table may be slightly different.
c. The probability of a return greater than 50% is:
essentially zero for Fixed Annuities, Cash Equivalents, US Treasury Bonds, US Investment Grade Corporate Bonds, Non-US Government Bonds, and Domestic Large Cap Issues. greater than 1% for International Equities, Domestic MidCap Stocks, and Domestic Small Cap Stocks.
greater than 5% for Domestic Small Cap Stocks.
d. The probability of a loss is:
essentially zero for Fixed Annuities and Cash Equivalents. greater than 1% for all investment-classes except Fixed Annuities and Cash Equivalents greater than 10% for all investment classes except Fixed Annuities, Cash Equivalents, and US Treasury Bonds.
greater than 20% for Domestic Large Cap Stocks, International Equities, Domestic MidCap Stocks, and Domestic Small Cap Stocks. LO06-04 6.70
Copyright © 2015 McGraw-Hill Education. All rights reserved. No reproduction or distribution without the prior written consent of McGraw-Hill Education.
6.72 This problem can be solved by defining the random variable, its parameters and the probability to be computed in time units of either minutes or hours.
x = waiting time in seconds
x is exponentially distributed with μ = 60 seconds and λ = 1/μ = 1/60 seconds
a. P(x ≥ 90) = e -λa = e-(1/60)(90) = 0.2231
b. P(x ≥ 120) = e -λa = e-(1/60)(120) = 0.1353
x = waiting time in minutes
x is exponentially distributed with μ = 1 minute and λ = 1/μ = 1/1 = 1 minute
a. P(x ≥ 1.5) = e -λa = e-(1)(1.5) = 0.2231
b. P(x ≥ 2) = e -λa = e-(1)(2) = 0.1353
LO06-07
6.73 x = net interest margin
x is normally distributed with = 4.15 percent and = 0.5 percent
a. P(x > 5.40) = P(��
> 540 415 05 ) = P(z > 2.50) = 1 – 0.9983 = 0.0062
b. P(x < 4.40) = P(
c. Find the margin k so that k is smaller than 95% of all margins:
(x > k) = 0.95 which is the same as
z = �� �� σ = �� 415 05 = -1.645
k = 4.15 – 1.645(0.5) = 3.3275%
LO06-04, LO06-05
6.74 x = # people who purchased blue jeans
x is binomially distributed with n = 400 p = 0.5 q = 0.5
x is approximately normally distributed since np = 400(.5) = 200 > 5 and nq = 400(.5) = 200 > 5 with = np = 400(.5) = 200 and = √������ = √400(.5)(.5) = √100 = 10
a. P(x ≤ 180.5) = P(�� �� σ ≤ 180.5 200 10 ) = P(z ≤ -1.95) = 0.0256
b. Yes since the probability in part a. is small.
LO06-06
Copyright © 2015 McGraw-Hill Education. All rights reserved. No reproduction or distribution without the prior written consent of McGraw-Hill Education.
6.75 x = marriage age
x is normally distributed with = 26 years and = 4 years
Copyright © 2015 McGraw-Hill Education. All rights reserved. No reproduction or distribution without the prior written consent of McGraw-Hill Education.